DaNGO (6.x-1.3-beta1) - en to tr translation catalogue (381 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tür

en: List
tr: Listele

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Disabled
tr: Etkin Değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Hareket

en: On
tr: Açık

en: error
tr: hata

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik türleri

en: Version
tr: Sürüm

en: created
tr: oluşturulma

en: Available variables are:
tr: Var olan değişkenler:

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Ayarları görüntüle

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Types
tr: Biçimler

en: Required
tr: Zorunlu

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Update
tr: Güncelle

en: Views
tr: Görünümler

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Total
tr: Toplam

en: Upload
tr: Yükleme

en: Upload image
tr: Resim yükle

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: action
tr: eylem

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Check
tr: Çek

en: file
tr: dosya

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: Unable to send email to %recipient
tr: E-posta gönderilemedi: %recipient.

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Year
tr: Yıl

en: Block
tr: Blok

en: Inline
tr: Satır içi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Filtre

en: Poll choices
tr: Anket seçenekleri

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: Content field
tr: İçerik alanı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan türü

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Delete all
tr: Hepsini sil

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Scale
tr: Ölçek

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Month
tr: Ay

en: Price
tr: Fiyat

en: Amount
tr: Tutar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: payment status
tr: ödeme statüsü

en: Code
tr: Kod

en: Recipient
tr: Alıcı

en: security
tr: güvenlik

en: Method
tr: Yöntem

en: Day
tr: Gün

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Button
tr: Düğme

en: Filtered text (user selects input format)
tr: Filtrelenmiş metin (girdi biçimini kullanıcı seçer)

en: Text processing
tr: Metin işleme

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Anonymous
tr: Ziyaretçi

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Order
tr: Sipariş

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Profile name
tr: Profil adı

en: text
tr: metin

en: Edit group
tr: Grup düzenle

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Threshold
tr: Eşik

en: City
tr: Şehir

en: Full
tr: Tam

en: Size of textfield
tr: Yazı alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık seçenekleri

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Arabic
tr: Arapça

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Are you sure you want to delete these items?
tr: Bu öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The items have been deleted.
tr: Öğeler silindi.

en: The e-mail address %email has been denied access.
tr: %email e-posta adresi için erişim engellendi.

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Revert
tr: Eski duruma dön

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Display fields
tr: Alanları göster

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Production
tr: Üretim

en: warning
tr: uyarı

en: Poll settings
tr: Anket ayarları

en: Style
tr: Stil

en: Track
tr: Takip

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Month(s)
tr: Ay(lar)

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: %type settings
tr: %type ayarları

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Path to the "convert" binary
tr: binary moda dönüştürülecek adres

en: <Hidden>
tr: <Gizli>

en: JPEG quality
tr: JPEG kalitesi

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Processing
tr: İşliyor

en: Storage
tr: Depo

en: File upload error. Could not move uploaded file.
tr: Dosya yükleme hatası. Yüklenen dosya taşınamadı.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: No content types available.
tr: Hiç içerik türü yok.

en: Simple
tr: Basit

en: Menus
tr: Menüler

en: Above
tr: Üstte

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Remove field
tr: Alanı kaldır

en: Allows administrators to define new content types.
tr: Yöneticilerin yeni içerik türü tanımlamasına izin verir.

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Added field %label.
tr: %label alanı eklendi.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
tr: %field alanını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
tr: Eğer bu alanda bir içeriğiniz varsa kaybolacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Removed field %field from %type.
tr: %type türünden %field alanı kaldırıldı.

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: The default value is invalid.
tr: Varsayılan değer geçerli değil.

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: @count öğe başarıyla işlendi.

en: Group multiple values
tr: Çoklu değerleri grupla

en: Select the content type to export.
tr: Dışarıya aktarılacak içerik tipini seçin

en: <Create>
tr: <Oluştur>

en: The content type %type already exists in this database.
tr: %type içerik tipi zaten veritabanında bulunuyor

en: Content Copy
tr: İçerik Kopyalama

en: Enables ability to import/export field definitions.
tr: Alan tanımlarının içeri/dışarı aktarılması yeteneğini sağlar.

en: always open
tr: her zaman açık

en: A description of the group.
tr: Grubun açıklaması

en: The group %group_name has been removed.
tr: %group_name grubu kaldırıldı

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Float
tr: Kesirli

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Defines numeric field types.
tr: Sayısal alan türlerini tanımlar.

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo butonları

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: Defines simple text field types.
tr: Basit metin alanı türlerini tanımlar.

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
tr: Bir düğümden kullanıcıya ilişki kurmak için alan türü tanımlar.

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Profiles
tr: Profiller

en: Rate
tr: Oran

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
tr: ImageMagick görüntüleri işlemeye yarayan bağımsız bir programdır. Bu programı kullanmak için, programın sunucunuzda kurulu olması ve sizin de kurulu olduğu konumu bilmeniz gerekir. Eğer kurulum yolunu bildiğinizden emin değilseniz İnternet Servis Sağlayıcı'nıza veya sunucu yöneticinize danışınız.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
tr: ImageMagic <kbd>convert</kbd> binarytam yolunu belirtiniz. Örneğin: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
tr: Hata ayıklama bilgisini göster

en: ImageMagick command: @command
tr: ImageMagick komutu: @command

en: ImageMagick output: @output
tr: ImageMagick çıktısı: @output

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: pending
tr: beklemede

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: The directory %directory is not writable
tr: %directory dizini yazılabilir değil

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
tr: %direcoty dizini yazılabilir değil, çünkü doğru izinler verilmemiş.

en: Displays image files in their original size.
tr: Resim dosyalarını kendi orjinal boyutlarında gösterir.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
tr: PHP'nizin GD kütüphanesi yok ya da eskimiş. Lütfen bunu nasıl düzelteceğinizle ilgili bilgi için<a href="@url">PHP resim belgelerini</a> inceleyin.

en: GD library
tr: GD kütüphanesi

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
tr: %url bağlantısı geçersiz. Lütfen tam bir URL adresi girin. Örnek: http://www.ornek.com/besleme.xml.

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Finnish
tr: Fince

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Indonesian
tr: Endonezya dili

en: Polish
tr: Lehçe

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
tr: Doğrulama hatası, lütfen tekrar deneyiniz. Eğer hata devam ederse, lütfen site yönetimi ile iletişime geçiniz.

en: Transaction mode
tr: İşlem modu

en: Reports
tr: Raporlar

en: and
tr: ve

en: where
tr: öyle ki

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
tr: Kullanıcının yönlendirileceği URL. Bu node/1234 gibi bir dahili URL olacağı gibi  http://drupal.org gibi harici bir URL de olabilir.

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: &lt;none&gt;
tr: &lt;hiçbiri&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
tr: PHP kodu girme izniniz yok

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
tr: Alan ayarları için PHP girişi kullan (tehlikelidir - dikkatle izin verin)

en: Currency code
tr: Para cinsi kodu

en: The e-mail address %email is already taken.
tr: %email e-mail adresi zaten kullanımda.

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: Transaction mode used for processing orders.
tr: İşlem modu siparişlerin işlenmesi için kullanılır.

en: Maximum resolution for Images
tr: Resimler için maksimum çözünürlük

en: Card Owner
tr: Kart Sahibi

en: Expiration Month
tr: Bitiş ayı

en: Expiration Year
tr: Bitiş yılı

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
tr: Bu dosyanın boyutu (%filesize) disk kotanızı (%quota) aşıyor.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
tr: Resim, izin verilen boyutlara (%dimensions piksel) uyması için yeniden boyutlandırıldı.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok geniş; izin verilen en büyük boyutlar %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok küçük; izin verilen en küçük boyutlar %dimensions piksel.

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Input type
tr: Girdi tipi

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: Image preview
tr: Resim önizleme

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
tr: Seçili resim işleme araç kiti (%toolkit), %function fonskiyonunu düzgün bir şekilde çalıştıramıyor.

en: Hindi
tr: Hintçe

en: The user ID of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının kullanıcı ID'si.

en: The email address of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının e-posta adresi.

en: A randomly generated SHA1 hash.
tr: Rastgele oluşturulmuş SHA1

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
tr: Güncel zaman damgası, 1 Ocak 1970'den bugüne geçen saniye.

en: A randomly generated single-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı sayı

en: A randomly generated three-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı sayı

en: A randomly generated ten-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı sayı.

en: Randomly generated single-digit letter.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı harf.

en: Randomly generated three-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı harf.

en: Randomly generated ten-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı harf.

en: The email address to which the message should be sent.
tr: Mesajın gönderileceği e-posta adresi.

en: The message that should be sent.
tr: Gönderilecek mesaj.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Basque
tr: Baskça

en: Latvian
tr: Letonca

en: Malay
tr: Malayca

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Thai
tr: Tay dili

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: An image thumbnail was not able to be created.
tr: Küçük resim oluşturulamadı.

en: Minimum resolution for Images
tr: Resimler için minimum çözünürlük

en: ALT text settings
tr: ALT metin ayarları

en: Default ALT text
tr: Öntanımlı ALT metni

en: Image linked to node
tr: Düğüme bağlantılı resim

en: Image linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı resim

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
tr: ImageField güncellenmeden önce Filefield Drupal 6'ya güncellenmelidir.

en: The selected file %name could not be saved.
tr: Seçilen %name dosyası kaydedilemiyor.

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
tr: Alan adı (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
tr: Saklanacak verinin türü.

en: Form element to edit the data.
tr: Veriyi düzenlemek için kullanılacak form elemanı.

en: - Select an existing field -
tr: - Mevcut bir alanı seçiniz -

en: Field to share
tr: Paylaşılacak alan

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to provide a field name.
tr: Yeni alan ekle: bir alan adı girmeniz gerekiyor.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı geçersiz. Alan adında sadece küçük harfler, rakamlar ve altçizgi işareti bulunabilir.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı çok uzun. Verielecek isim 32 karakterle sınırlıdır ve bu uzunluğa 'field_' öneki de dahildir.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
tr: Yeni alan ekle:  %field_name alan ismi zaten mevcut.

en: Add new field: you need to select a field type.
tr: Yeni alan ekle: bir alan türü seçmeniz gerekiyor.

en: Add existing field: you need to select a field.
tr: Mevcut alan ekle: bir alan seçmeniz gerekiyor.

en: @type: @field (@label)
tr: @type : @field (@label)

en: Maximum number of values users can enter for this field.
tr: Kullanıcının bu alan için girebileceği azami değer sayısı.

en: %name must be an integer.
tr: %name bir tam sayı olmalı.

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Only numbers are allowed in %field.
tr: %field alanında sadece sayılar kullanılabilir.

en: width @width
tr: genişlik @width

en: height @height
tr: yükseklik @height

en: @label (!name) - delta
tr: @label (!name) - !column

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
tr: ImageField güncellenmeden önce İçerik eklentisi aktifleştirilmelidir.

en: The URL of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasına ait URL.

en: The title of the current page.
tr: Mevcut sayfanın başlığı.
