Date (6.x-2.10) - en to fi translation catalogue (729 entries)

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: enabled
fi: käytössä

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: view
fi: näkymä

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Search
fi: Etsi

en: None
fi: Ei mitään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Required
fi: Pakollinen

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Import
fi: Tuo

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Add
fi: Lisää

en: remove
fi: poista

en: Text
fi: Teksti

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Configure
fi: Määrittele

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Contains
fi: Sisältää

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Node Title
fi: Kirjoituksen otsikko

en: Medium
fi: Keskiverto

en: OR
fi: TAI

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Method
fi: Tapa

en: Africa/Algiers
fi: Afrikka/Alger

en: Africa/Asmera
fi: Afrikka/Asmera

en: Africa/Bangui
fi: Afrikka/Bangui

en: Africa/Blantyre
fi: Afrikka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fi: Afrikka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fi: Afrikka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fi: Afrikka/Kairo

en: Africa/Ceuta
fi: Afrikka/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fi: Afrikka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fi: Afrikka/Djibouti

en: Africa/Douala
fi: Afrikka/Douala

en: Africa/Gaborone
fi: Afrikka/Gaborone

en: Africa/Harare
fi: Afrikka/Harare

en: Africa/Johannesburg
fi: Afrikka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fi: Afrikka/Kampala

en: Africa/Khartoum
fi: Afrikka/Khartoum

en: Africa/Kigali
fi: Afrikka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fi: Afrikka/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fi: Afrikka/Lagos

en: Africa/Libreville
fi: Afrikka/Libreville

en: Africa/Luanda
fi: Afrikka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fi: Afrikka/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fi: Afrikka/Lusaka

en: Africa/Malabo
fi: Afrikka/Malabo

en: Africa/Maputo
fi: Afrikka/Maputo

en: Africa/Maseru
fi: Afrikka/Maseru

en: Africa/Mbabane
fi: Afrikka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fi: Afrikka/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
fi: Afrikka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fi: Afrikka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fi: Afrikka/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fi: Afrikka/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
fi: Afrikka/Tripoli

en: Africa/Tunis
fi: Afrikka/Tunis

en: Africa/Windhoek
fi: Afrikka/Windhoek

en: America/Adak
fi: Amerikka/Adak

en: America/Anchorage
fi: Amerikka/Anchorage

en: America/Anguilla
fi: Amerikka/Anguilla

en: America/Antigua
fi: Amerikka/Antigua

en: America/Araguaina
fi: Amerikka/Araguaina

en: America/Aruba
fi: Amerikka/Aruba

en: America/Asuncion
fi: Amerikka/Asuncion

en: America/Atka
fi: Amerikka/Atka

en: America/Barbados
fi: Amerikka/Barbados

en: America/Belem
fi: Amerikka/Belem

en: America/Belize
fi: Amerikka/Belize

en: America/Boa_Vista
fi: Amerikka/Boa_Vista

en: America/Bogota
fi: Amerikka/Bogota

en: America/Boise
fi: Amerikka/Boise

en: America/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fi: Amerikka/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
fi: Amerikka/Cancun

en: America/Caracas
fi: Amerikka/Caracas

en: America/Catamarca
fi: Amerikka/Catamarca

en: America/Cayenne
fi: Amerikka/Cayenne

en: America/Cayman
fi: Amerikka/Cayman

en: America/Chicago
fi: Amerikka/Chicago

en: America/Chihuahua
fi: Amerikka/Chihuahua

en: America/Cordoba
fi: Amerikka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fi: Amerikka/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fi: Amerikka/Cuiaba

en: America/Curacao
fi: Amerikka/Curacao

en: America/Dawson
fi: Amerikka/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fi: Amerikka/Dawson_Creek

en: America/Denver
fi: Amerikka/Denver

en: America/Detroit
fi: Amerikka/Detroit

en: America/Dominica
fi: Amerikka/Dominica

en: America/Edmonton
fi: Amerikka/Edmonton

en: America/Eirunepe
fi: Amerikka/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fi: Amerikka/El_Salvador

en: America/Ensenada
fi: Amerikka/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fi: Amerikka/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
fi: Amerikka/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fi: Amerikka/Glace_Bay

en: America/Godthab
fi: Amerikka/Godthab

en: America/Goose_Bay
fi: Amerikka/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fi: Amerikka/Grand_Turk

en: America/Grenada
fi: Amerikka/Grenada

en: America/Guadeloupe
fi: Amerikka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fi: Amerikka/Guatemala

en: America/Guayaquil
fi: Amerikka/Guayaquil

en: America/Guyana
fi: Amerikka/Guyana

en: America/Halifax
fi: Amerikka/Halifax

en: America/Havana
fi: Amerikka/Havana

en: America/Hermosillo
fi: Amerikka/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fi: Amerikka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fi: Amerikka/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fi: Amerikka/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fi: Amerikka/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fi: Amerikka/Indianapolis

en: America/Inuvik
fi: Amerikka/Inuvik

en: America/Iqaluit
fi: Amerikka/Iqaluit

en: America/Jamaica
fi: Amerikka/Jamaica

en: America/Jujuy
fi: Amerikka/Jujuy

en: America/Juneau
fi: Amerikka/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fi: Amerikka/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fi: Amerikka/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fi: Amerikka/Knox_IN

en: America/La_Paz
fi: Amerikka/La_Paz

en: America/Lima
fi: Amerikka/Lima

en: America/Los_Angeles
fi: Amerikka/Los_Angeles

en: America/Louisville
fi: Amerikka/Louisville

en: America/Maceio
fi: Amerikka/Maceio

en: America/Managua
fi: Amerikka/Managua

en: America/Manaus
fi: Amerikka/Manaus

en: America/Martinique
fi: Amerikka/Martinique

en: America/Mazatlan
fi: Amerikka/Mazatlan

en: America/Mendoza
fi: Amerikka/Mendoza

en: America/Menominee
fi: Amerikka/Menominee

en: America/Merida
fi: Amerikka/Merida

en: America/Mexico_City
fi: Amerikka/Mexico_City

en: America/Miquelon
fi: Amerikka/Miquelon

en: America/Monterrey
fi: Amerikka/Monterrey

en: America/Montevideo
fi: Amerikka/Montevideo

en: America/Montreal
fi: Amerikka/Montreal

en: America/Montserrat
fi: Amerikka/Montserrat

en: America/Nassau
fi: Amerikka/Nassau

en: America/New_York
fi: Amerikka/New_York

en: America/Nipigon
fi: Amerikka/Nipigon

en: America/Nome
fi: Amerikka/Nome

en: America/Noronha
fi: Amerikka/Noronha

en: America/Panama
fi: Amerikka/Panama

en: America/Pangnirtung
fi: Amerikka/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fi: Amerikka/Paramaribo

en: America/Phoenix
fi: Amerikka/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fi: Amerikka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fi: Amerikka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
fi: Amerikka/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
fi: Amerikka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fi: Amerikka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fi: Amerikka/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fi: Amerikka/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fi: Amerikka/Recife

en: America/Regina
fi: Amerikka/Regina

en: America/Rio_Branco
fi: Amerikka/Rio_Branco

en: America/Rosario
fi: Amerikka/Rosario

en: America/Santiago
fi: Amerikka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fi: Amerikka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fi: Amerikka/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fi: Amerikka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fi: Amerikka/Shiprock

en: America/St_Johns
fi: Amerikka/St_Johns

en: America/St_Kitts
fi: Amerikka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fi: Amerikka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fi: Amerikka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fi: Amerikka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fi: Amerikka/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fi: Amerikka/Tegucigalpa

en: America/Thule
fi: Amerikka/Thule

en: America/Thunder_Bay
fi: Amerikka/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fi: Amerikka/Tijuana

en: America/Tortola
fi: Amerikka/Tortola

en: America/Vancouver
fi: Amerikka/Vancouver

en: America/Virgin
fi: Amerikka/Virgin

en: America/Whitehorse
fi: Amerikka/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fi: Amerikka/Winnipeg

en: America/Yakutat
fi: Amerikka/Yakutat

en: America/Yellowknife
fi: Amerikka/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fi: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
fi: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fi: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
fi: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fi: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fi: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fi: Antarktis/Etelänapa

en: Antarctica/Syowa
fi: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fi: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fi: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fi: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
fi: Aasia/Almaty

en: Asia/Amman
fi: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
fi: Aasia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fi: Aasia/Aktau

en: Asia/Aqtobe
fi: Aasia/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
fi: Aasia/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
fi: Aasia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fi: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fi: Aasia/Bahrain

en: Asia/Baku
fi: Aasia/Baku

en: Asia/Bangkok
fi: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beirut
fi: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
fi: Aasia/Biškek

en: Asia/Brunei
fi: Aasia/Brunei

en: Asia/Calcutta
fi: Aasia/Kalkutta

en: Asia/Chungking
fi: Aasia/Chongqing

en: Asia/Colombo
fi: Aasia/Colombo

en: Asia/Dacca
fi: Aasia/Dacca

en: Asia/Damascus
fi: Aasia/Damascus

en: Asia/Dhaka
fi: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
fi: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
fi: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fi: Aasia/Dušanbe

en: Asia/Gaza
fi: Aasia/Gaza

en: Asia/Harbin
fi: Aasia/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fi: Aasia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fi: Aasia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fi: Aasia/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fi: Aasia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fi: Aasia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fi: Aasia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fi: Aasia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fi: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fi: Aasia/Kamtšatka

en: Asia/Karachi
fi: Aasia/Karachi

en: Asia/Kashgar
fi: Aasia/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fi: Aasia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
fi: Aasia/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fi: Aasia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fi: Aasia/Kuching

en: Asia/Kuwait
fi: Aasia/Kuwait

en: Asia/Macao
fi: Aasia/Macao

en: Asia/Magadan
fi: Aasia/Magadan

en: Asia/Manila
fi: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
fi: Aasia/Masqat

en: Asia/Nicosia
fi: Aasia/Nikosia

en: Asia/Novosibirsk
fi: Aasia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fi: Aasia/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fi: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
fi: Aasia/Pjongjang

en: Asia/Qatar
fi: Aasia/Qatar

en: Asia/Rangoon
fi: Aasia/Yangon

en: Asia/Riyadh
fi: Aasia/Riad

en: Asia/Riyadh87
fi: Aasia/Riad87

en: Asia/Riyadh88
fi: Aasia/Riad88

en: Asia/Riyadh89
fi: Aasia/Riad89

en: Asia/Saigon
fi: Aasia/Hồ_Chí_Minh

en: Asia/Samarkand
fi: Aasia/Samarkand

en: Asia/Seoul
fi: Aasia/Soul

en: Asia/Shanghai
fi: Aasia/Shanghai

en: Asia/Singapore
fi: Aasia/Singapore

en: Asia/Taipei
fi: Aasia/Taipei

en: Asia/Tashkent
fi: Aasia/Taškent

en: Asia/Tbilisi
fi: Aasia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fi: Aasia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
fi: Aasia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
fi: Aasia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fi: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fi: Aasia/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
fi: Aasia/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
fi: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
fi: Aasia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
fi: Aasia/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
fi: Aasia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fi: Aasia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fi: Aasia/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fi: Aasia/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
fi: Aasia/Jerevan

en: Atlantic/Azores
fi: Atlantti/Azorit

en: Atlantic/Bermuda
fi: Atlantti/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fi: Atlantti/Kanarian_saaret

en: Atlantic/Cape_Verde
fi: Atlantti/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
fi: Atlantti/Färsaaret

en: Atlantic/Jan_Mayen
fi: Atlantti/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fi: Atlantti/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
fi: Atlantti/Etelä-Georgia

en: Atlantic/Stanley
fi: Atlantti/Stanley

en: Australia/North
fi: Australia/Pohjoinen

en: Europe/Amsterdam
fi: Eurooppa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
fi: Eurooppa/Andorra

en: Europe/Athens
fi: Eurooppa/Ateena

en: Europe/Belfast
fi: Eurooppa/Belfast

en: Europe/Belgrade
fi: Eurooppa/Belgrad

en: Europe/Berlin
fi: Eurooppa/Berliini

en: Europe/Bratislava
fi: Eurooppa/Bratislava

en: Europe/Brussels
fi: Eurooppa/Brysseli

en: Europe/Bucharest
fi: Eurooppa/Bukarest

en: Europe/Budapest
fi: Eurooppa/Budapest

en: Europe/Chisinau
fi: Eurooppa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
fi: Eurooppa/Kööpenhamina

en: Europe/Dublin
fi: Eurooppa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
fi: Eurooppa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
fi: Eurooppa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
fi: Eurooppa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
fi: Eurooppa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
fi: Eurooppa/Kiova

en: Europe/Lisbon
fi: Eurooppa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
fi: Eurooppa/Ljubljana

en: Europe/London
fi: Eurooppa/Lontoo

en: Europe/Luxembourg
fi: Eurooppa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
fi: Eurooppa/Madrid

en: Europe/Malta
fi: Eurooppa/Malta

en: Europe/Minsk
fi: Eurooppa/Minsk

en: Europe/Monaco
fi: Eurooppa/Monaco

en: Europe/Moscow
fi: Eurooppa/Moskova

en: Europe/Nicosia
fi: Eurooppa/Nicosia

en: Europe/Oslo
fi: Eurooppa/Oslo

en: Europe/Paris
fi: Eurooppa/Pariisi

en: Europe/Prague
fi: Eurooppa/Praha

en: Europe/Riga
fi: Eurooppa/Riika

en: Europe/Rome
fi: Eurooppa/Rooma

en: Europe/Samara
fi: Eurooppa/Samara

en: Europe/San_Marino
fi: Eurooppa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
fi: Eurooppa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
fi: Eurooppa/Simferopol

en: Europe/Skopje
fi: Eurooppa/Skopje

en: Europe/Sofia
fi: Eurooppa/Sofia

en: Europe/Stockholm
fi: Eurooppa/Tukholma

en: Europe/Tallinn
fi: Eurooppa/Tallinna

en: Europe/Tirane
fi: Eurooppa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
fi: Eurooppa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
fi: Eurooppa/Užhorod

en: Europe/Vaduz
fi: Eurooppa/Vaduz

en: Europe/Vatican
fi: Eurooppa/Vatikaani

en: Europe/Vienna
fi: Eurooppa/Wien

en: Europe/Vilnius
fi: Eurooppa/Vilna

en: Europe/Warsaw
fi: Eurooppa/Varsova

en: Europe/Zagreb
fi: Eurooppa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
fi: Eurooppa/Zaporižžja

en: Europe/Zurich
fi: Eurooppa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
fi: Intian_valtameri/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fi: Intian_valtameri/Chagos

en: Indian/Christmas
fi: Intian_valtameri/Christmas

en: Indian/Cocos
fi: Intian_valtameri/Kookossaaret

en: Indian/Comoro
fi: Intian_valtameri/Komorit

en: Indian/Kerguelen
fi: Intian_valtameri/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fi: Intian_valtameri/Mahé

en: Indian/Maldives
fi: Intian_valtameri/Malediivit

en: Indian/Mauritius
fi: Intian_valtameri/Mauritius

en: Indian/Mayotte
fi: Intian_valtameri/Mayotte

en: Indian/Reunion
fi: Intian_valtameri/Réunion

en: Pacific/Apia
fi: Tyynimeri/Apia

en: Pacific/Auckland
fi: Tyynimeri/Auckland

en: Pacific/Chatham
fi: Tyynimeri/Chatham

en: Pacific/Easter
fi: Tyynimeri/Pääsiäissaaret

en: Pacific/Efate
fi: Tyynimeri/Éfaté

en: Pacific/Enderbury
fi: Tyynimeri/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fi: Tyynimeri/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fi: Tyynimeri/Fidži

en: Pacific/Funafuti
fi: Tyynimeri/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fi: Tyynimeri/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fi: Tyynimeri/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fi: Tyynimeri/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fi: Tyynimeri/Guam

en: Pacific/Honolulu
fi: Tyynimeri/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fi: Tyynimeri/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fi: Tyynimeri/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fi: Tyynimeri/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fi: Tyynimeri/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fi: Tyynimeri/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fi: Tyynimeri/Marquesas

en: Pacific/Midway
fi: Tyynimeri/Midway

en: Pacific/Nauru
fi: Tyynimeri/Nauru

en: Pacific/Niue
fi: Tyynimeri/Niue

en: Pacific/Norfolk
fi: Tyynimeri/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fi: Tyynimeri/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fi: Tyynimeri/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fi: Tyynimeri/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fi: Tyynimeri/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fi: Tyynimeri/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fi: Tyynimeri/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fi: Tyynimeri/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fi: Tyynimeri/Saipan

en: Pacific/Samoa
fi: Tyynimeri/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fi: Tyynimeri/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fi: Tyynimeri/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fi: Tyynimeri/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fi: Tyynimeri/Truk

en: Pacific/Wake
fi: Tyynimeri/Wake

en: Pacific/Wallis
fi: Tyynimeri/Wallis

en: Pacific/Yap
fi: Tyynimeri/Yap

en: Now
fi: Nyt

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Repeat
fi: Toisto

en: As Time Ago
fi: Aikana (esim. "5 minuuttia sitten")

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Close
fi: Sulje

en: Additional
fi: Lisäarvot

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Change
fi: Muuta

en: Week of @date
fi: Viikko @date

en: Calendar iCal
fi: Kalenteri iCal

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Site's time zone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: Date's time zone
fi: Päivämäärän aikavyöhyke

en: No time zone conversion
fi: Ei aikavyöhykemuunnosta

en: timezone
fi: aikavyöhyke

en: Input Type
fi: Syöttötyyppi

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fi: Aikavyöhykkeiden käsittely ei ole mahdollista jos tunteja ei ole määriteltynä.

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Long
fi: Pitkä

en: Short
fi: Lyhyt

en: To date
fi: Päättyen

en: From date
fi: Alkaen

en: ongoing
fi: meneilläänoleva

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fi: Tässä tietokannassa ei ole päivämääräkenttiä, joihin dataa vuosi tuoda.  Lisää päivämääräkenttä haluttuihin sisältötyyppeihin ja varmista että se käyttää sekä "Alkaa" että "Päättyy" päivämääriä.

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Source type
fi: Lähdetyyppi

en: body
fi: sisältö

en: Date field
fi: Päivämääräkenttä

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fi: Kenttä, joka sisältää lähteenä olevat päivämäärät kohdesisältötyypissä.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fi: Teksti- tai sisältökenttä, joka sisältää lähteenä olevan kuvauksen kohdesisältötyypissä.

en: Url field
fi: Url kenttä

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fi: Teksti- tai linkkikenttä, joka sisältää lähteenä olevan url:n kohdesisältötyypissä.

en: Location field
fi: Paikkakenttä

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fi: Tekstikenttä, joka sisältää lähteenä olevan paikkatekstin kohdesisältötyypissä.

en: Uid field
fi: Uid kenttä

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fi: Tekstikenttä, joka sisältää lähteenä olevan uid:n kohdesisältötyypissä.

en: !type Fields
fi: !type Kentät

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fi: Tässä tietokannassa ei ole tapahtumataulua.  Tapahtumien tuontivalinnat eivät ole saatavilla.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fi: Tässä tietokannassa ei ole tapahtumanoodeja.

en: Delete original event?
fi: Poista alkuperäinen tapahtuma?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fi: Tulisiko alkuperäinen tietue tuhota kun se on tuotu uuteen sisältötyyppiin? Jos kyllä, varmista että varmuuskopioit ensin tietokannan.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fi: Maksimäärä noodeja muunnettavaksi tällä suorituskerralla.

en: Starting nid
fi: Aloitus nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fi: Muunna noodeja, joiden nid on suurempi tai yhtä suuri kuin tämä numero.

en: No events have been converted.
fi: Tapahtumia ei muunnettu.

en: Date API
fi: Päivämäärien API

en: AND
fi: JA

en: Date formats
fi: Päivämäärämuodot

en: Formats
fi: Muodot

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: TRUE
fi: TOSI

en: FALSE
fi: EPÄTOSI

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Select
fi: Valitse

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: Date API requirements
fi: Päivämäärien API vaatimukset

en: A Date API that can be used by other modules.
fi: Päivämäärien API jota toiset moduulit voivat käyttää.

en: The Strtotime default value is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo on epäkelpo.

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Within
fi: Sisällä

en: Position of date part labels
fi: Päivämäärän osien etiketin sijoittelu

en: User's time zone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
fi: UNTIL arvo on pakollinen päivämääriä toistettaessa.

en: The raw date value.
fi: Päivämäärän arvo raakamuodossa.

en: The formatted date.
fi: Formatoitu päivämäärä.

en: The raw date timestamp.
fi: Päivämäärän aikaleima raakamuodossa.

en: Date year (four digit)
fi: Päivämäärä vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: Date year (two digit)
fi: Päivämäärä vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: Date month (full word)
fi: Päivämäärä kuukausi (koko sana)

en: Date month (abbreviated)
fi: Päivämäärä kuukausi (lyhennettynä)

en: Date month (two digit, zero padded)
fi: Päivämäärä kuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Date month (one or two digit)
fi: Päivämäärä kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa)

en: Date week (two digit)
fi: Päivämäärä viikko (kahden numeron esitystapa)

en: Date day (full word)
fi: Päivä (koko sana)

en: Date day (abbreviation)
fi: Päivä (lyhennelmä)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fi: Päivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Date day (one or two digit)
fi: Päivä (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fi: Jos kentälle on määritetty "to" päivämäärä, tämä merkki on käytettävissä muodossa [to-????] missä ???? on normaali merkki.

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan ISO päivämääränä, suositellaan historiallisia vai osittaisia päivämääriä varten.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fi: Tallenna päivämäärät tietokantaan datetime kenttänä, suositellaan täydellisiin päivämääriin ja päivämääriin jotka voivat tarvita aikavyöhykemuunnoksen.

en: !time from now
fi: !time tästä hetkestä eteenpäin

en: Date PHP4
fi: Päivämäärien PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fi: Emuloi PHP 5.2 päivämääräfunktioita PHP:n versioissa PHP 4.x, PHP 5.0, ja PHP 5.1. Vaaditaan, kun käytetään Päivämäärien API:a PHP 5.2:ää pienempien PHP-versioiden kanssa.

en: Previous field
fi: Edellinen kenttä

en: Next field
fi: Seuraava kenttä

en: Increment
fi: Lisäys

en: Decrement
fi: Vähennys

en: Date Popup
fi: Päivämäärien popup-ikkunat

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fi: Mahdollistaa jquery popup kalenterit ja ajansyöttövempaimet päivämäärien ja aikojen valitsemiseen.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fi: Valitse toistumistiheys ja jakso päivämäärän toistolle.  Jos mitään ei valita, päivämäärä ei toistu.

en: Until
fi: Saakka

en: Date to stop repeating this item.
fi: Toiston päättymispäivämäärä.

en: -- Any
fi: -- Joka

en: Day of Month
fi: Kuukaudenpäivä

en: Day of Week
fi: Viikonpäivä

en: Except
fi: Poikkeukset

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fi: Päivämäärät, jotka poistetaan toistuvien päivämäärien listasta.

en: -- Period
fi: -- Jakso

en: -- Frequency
fi: -- Toistumistiheys

en: Every @number
fi: Joka @number.

en: Date Repeat API
fi: Päivämäärien toisto API

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fi: Päivämäärien toisto API toistuvien päivämäärien ja aikojen laskemiseen iCal säännöistä.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduuli vaatii menemään kohteeseen !link.

en: set the site timezone name
fi: aseta sivuston aikavyöhykkeen nimi

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fi: Valitse sivuston oletusaikavyöhyke.  Jos et ole varma, valitse aikavyöhyke, joka on lähinnä sijaintiasi ja jolla on samat säännöt kesäajalle.

en: The !link may not be correct.
fi: !link ei ehkä ole oikein.

en: site timezone name
fi: sivuston aikavyöhykkeen nimi

en: Date Timezone requirements
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduulin vaatimukset

en: Date Timezone
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: contains
fi: sisältää

en: About
fi: Tietoja

en: and
fi: ja

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Calendar Popup
fi: Popup-kalenteri

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fi: Vuosi täytyy olla numero väliltä %min ja %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fi: Kuukausi täytyy olla numero väliltä 1 ja 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fi: Päivä täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fi: Tunti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fi: Minuutti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fi: Sekunti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: A valid value is required.
fi: Kelvollinen arvo vaaditaan.

en: Repeat display
fi: Toista näkymä

en: The dates are invalid.
fi: Päivämäärät ovat epäkelpoja.

en: Repeats
fi: Toistuu

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fi: Mahdollisina kohdetyyppeinä tässä listassa näkyy vain sisältötyyppejä, joissa on päivämääräkenttiä.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fi: Jos haluamassasi kohdetyypissä ei vielä ole päivämääräkenttää, seuraa tätä linkkiä ja valitse sisältötyyppi lisätäksesi päivämääräkentän siihen.

en: Add new date field
fi: Lisää uusi päivämääräkenttä

en: Date PHP4 setup.
fi: Päivämäärien PHP4 käyttöönotto.

en: Date PHP4 Settings
fi: Päivämäärien PHP4 Asetukset

en: Use PHP default timezone
fi: Käytä PHP:n oletusaikavyöhykettä

en: administer date_php4 settings
fi: ylläpidä date_php4 asetuksia

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fi: Jos edistyneitä valintoja ei tehdä, päivämäärä toistuu aloituspäivämäärän viikonpäivänä viikottaisille toistoille, muille toistoille aloituspäivämäärän kuukautena ja päivänä.  Käytä alla valintoja ohittaaksesi tämä toistumismalli valitsemalla tietyt kuukaudet ja päivät toistolle.  Käytä 'Poikkeukset' laatikkoa syöttääksesi päivämäärät, joille ei tehdä toistoa.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fi: !repeats_every_interval järjestyksessä !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joka !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fi: !repeats_every_interval päiville !month_days kuukausina !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fi: !repeats_every_interval kuukausille !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fi: !repeats_every_interval !count kertaa

en: !repeats_every_interval until !until_date
fi: !repeats_every_interval !until_date saakka

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fi: !repeats_every_interval paitsi !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joissa viikko alkaa viikonpäivänä !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka @count. viikko

en: every month | every @count months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka @count. kuukausi

en: every year | every @count years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka @count. vuosi

en: every day | every @count days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka @count. päivä

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fi: Havaittu aikavyöhyke: %timezone; asiakkaan päivämäärä: %date; lyhennys: %abbreviation; lisäys: %offset; kesäaika: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fi: Tyynimeri/Ranskalainen_Polyneesia-Marquesas-saaret

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fi: Tarvitaan käytettäessä Päivämäärien API:a. Ohittaa sivuston ja käyttäjän aikavyöhykkeen käsittelyn asettamalla aikavyöhykeiden nimet plus/miinus offsettien sijaan.

en: Date form type
fi: Päivämäärän lomaketyyppi

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fi: Valitse rakeisuustaso päivämääräsuodattimelle. Esimerkiksi 'päivä' luo suodattimen missä käyttäjät voivat valita vuoden, kuukauden ja päivän.

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fi: Valitse päivämääräkentä(t) suodattaaksesi tällä argumentilla.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Date default
fi: Oletusarvo

en: To date default
fi: Päättyy -oletus

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fi: Aseta päivämäärien oletusarvo 'Alkaa' samoin kuin 'Päättyy' kun käytetään oletusarvoja 'Väliltä' tai 'Ei väliltä'.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Date and time lookup
fi: Päivämäärän ja ajan haku

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fi: Omia muotoja ei ole määritelty. Voit <a href="@link">lisätä</a> niitä.

en: Format string
fi: Muodon merkkijono

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fi: Käyttäjän määrittelemä päivämäärämuoto. Katso <a href="@url">PHP:n manuaalista</a> mahdollisista vaihtoehdoista. Nyt päivämäärä esitetään muodossa <span>%date</span>.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muodon %format?

en: Removed date format %format.
fi: Poista päivämäärämuoto %format.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muototyypin %format?

en: Removed date format type %format.
fi: Poistettu päivämäärän muototyyppi %format.

en: !type date format
fi: !type päivämäärämuoto

en: Field %field has errors.
fi: Kentässä %field on virheitä.

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fi: HTTP Request Error tuotaessa %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
fi: Tiedoston %filename avaaminen epäonnistui

en: Invalid calendar file: %filename
fi: %filename on virheellinen kalenteritiedosto

en: Invalid calendar file.
fi: Virheellinen kalenteritiedosto.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fi: !day-name Sunnuntai|Maanantai|Tiistai|Keskiviikko|Torstai|Perjantai|Lauantai

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fi: !day-abbreviation Su|Ma|Ti|Ke|To|Pe|La

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fi: !day-abbreviation S|M|T|K|T|P|L

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fi: !day-abbreviation Su|Ma|Ti|Ke|To|Pe|La

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fi: !datetime Vuosi|Kuukausi|Päivä|Viikko|Tunti|Minuutti|Sekunti|Koko Päivä|Koko päivä

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fi: !datetime_plural Vuodet|Kuukaudet|Päivät|Viikot|Tunnit|Minuutit|Sekunnit

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fi: !date_order Jokainen|Ensimmäinen|Toinen|Kolmas|Neljäs|Viides

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fi: !date_order |Viimeinen|Toiseksi viimeisin|Kolmanneksi viimeisin|Neljänneksi viimeisin|Viidenneksi viimeisin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fi: !date_nav Edellinen|Seuraava|Tänään

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fi: !month-name |Tammikuu|Helmikuu|Maaliskuu|Huhtikuu|Toukokuu|Kesäkuu|Heinäkuu|Elokuu|Syyskuu|Lokakuu|Marraskuu|Joulukuu

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fi: !month-abbreviation |Tam|Hel|Maa|Huh|Tou|Kes|Hei|Elo|Syy|Lok|Mar|Jou

en: Allow users to configure date formats
fi: Sallii käyttäjien määritellä päivämäärämuotoja

en: Custom formats
fi: Omat muodot

en: Allow users to configure custom date formats.
fi: Sallii käyttäjien määritellä omia päivämäärämuotoja.

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Allow users to add additional date formats.
fi: Salli käyttäjien lisätä päivämäärämuotoja.

en: Delete date format
fi: Poista päivämäärämuoto

en: Allow users to delete a configured date format.
fi: Salli käyttäjien poistaa asetettu päivämäärämuoto.

en: Delete date format type
fi: Poista päivämäärän muototyyppi

en: Allow users to delete a configured date format type.
fi: Sallii käyttäjien poistaa määritellyn päivämäärän muototyypin.

en: Per-user timezone name.
fi: Käyttäjäkohtaisen aikavyöhykkeen nimi.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Date-moduulia ei voida päivittää ennenkuin Views-moduuli on päivitetty. Palaa sivulle <a href="@update-php">update.php</a> ja aja jäljelle jääneet päivitykset.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fi: Moduulille date.module on päivityksiä, mutta views.module on päivitettävä ensin.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fi: Päivämäärien API -moduuli vaatii <a href="@link">Päivämäärien PHP4 -moduulin</a> toimiakseen PHP versioissa alle 5.2.

en: Custom input format
fi: Mukautettu tekstimuoto

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fi: Näytetäänkö toistovaihtoehtojen kaavake pienennettynä vai avonaisena? Valitse 'Pienennetty' jos haluat vaihtoehdoista vähemmän hallitsevia.

en: Display repeat rule
fi: Näytä toistovaihtoehto

en: Hide repeat rule
fi: Piiilota toistovaihtoehto

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fi: Kentän @field_name arvossa #@delta on virheitä:

en: There are errors in @field_name:
fi: Kentässä @field_name on virheitä:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fi: Date API:n ja Date moduulin täydellisen dokumentaation löydät osoitteesta <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Date format settings for %language_name
fi: Päivämäärämuodon asetukset lokaalille %language_name

en: Locale date settings
fi: Lokaalit päivämääräasetukset

en: Configure date formats for each locale
fi: Määrittele päivämäärämuodot jokaiselle kieliversiolle

en: Date Locale
fi: Lokaalit päivämäärät

en: Field %field is required.
fi: Kenttä %field vaaditaan.

en: Field %field is invalid.
fi: Kenttä %field on virheellinen.

en: Use default jQuery timepicker
fi: Käytä oletus jQuery-ajanvalitsinta

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fi: Manuaalinen ajan syöttö ilman jQuery ajanvalitsinta

en: Timepicker
fi: Ajanvalitsin

en: Current exceptions
fi: Nykyiset poikkeukset

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fi: Valitse nykyinen paikallinen aika.  Jos et ole varma, valitse aikavyöhyke, joka on lähinnä sijaintiasi ja jolla on samat säännöt kesäajalle.  Päivämäärät ja ajat kaikkialla tällä sivulla näytetään tätä aikavyöhykettä käyttäen.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fi: Työkalut päivämäärien ja kalenterien luontiin ja tuontiin

en: The following modules are required for the wizard to work:
fi: Seuraavat moduulit vaaditaan ohjatun konfigiroinnin toimintaan:

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fi: Jotta asetus tehtäisiin helpoksi, vain rajoitettu joukko valintoja näytetään tässä.  Kun päivämäärä on luotu ja tahdot pystyä tekemään muita muutoksia päivämääräasetuksiin ja lisätä muita kenttiä uuteen sisältötyyppiisi 'Ylläpidä kenttiä' -ruudulla, ja tee muutokset kalenteriin Views -moduulin muokkaa -sivulla.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fi: Päivämäärät ja kalenterit voivat olla monimutkaisia asettaa.  !date_wizard tekee helpoksi luoda yksinkertaisia päivämäärä-sisältötyyppejä ja niihin liittyviä kalentereita.

en: Date wizard
fi: Ohjattu konfigurointi

en: remove !view
fi: poista !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fi: Oletko varma että haluat poistaa näkymän %view?

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fi: Koneluettava nimi. Sallitut merkit: (a-z, 0-9, _). Järjestelmä luo automaattisesti uuden sisältötyypin mikäli sitä ei ole jo olemassa.

en: Content type label
fi: Sisältötyypin tunnus

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fi: Päivämäärä -sisältötyppi, joka on linkitetty Views kalenteriin.

en: Content type description
fi: Sisältötyypin kuvaus

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin kuvaus. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: Date field name
fi: Päivämääräkentän nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fi: Nimi järjestelmää varten. Sallitut arvot: (a-z, 0-9, _). Ei saa olla olemassaolevan kentän nimi.

en: Date field label
fi: Päivämääräkentän tunnus

en: The human-readable label for this field.
fi: Nimi käyttäjää varten tälle kentälle.

en: Date widget type
fi: Päivämäärävempaimen tyyppi

en: Show repeating date options
fi: Näytä toistuvien päivämäärien valinnat

en: Date field type
fi: Päivämääräkentän tyyppi

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fi: Suositeltu tyyppi on Datetime paitsi historiallisissa päivämäärissä ja päivämäärissä joiden tarkkuus on vain kuukausi ja vuosi. Vanhemmat yhteensopimattomat päivämäärät tulee esittää Date tyyppiä käyttäen (ISO päivämäärä).

en: Date timezone handling
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeiden käsittely

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli aikaelementtejä ei ole määritettynä.

en: Create a calendar for this date field
fi: Luo kalenteri tälle päivämääräkentälle

en: Add calendar blocks to the current theme
fi: Lisää kalenterilohkoja nykyiseen teemaan

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fi: Samanniminen sisältötyyppi on jo olemassa, lisätään uusi kenttä olemassaolevaan sisältötyyppiin.

en: This field name already exists.
fi: Tämä kentän nimi on jo olemassa.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli kellonaika ei ole määritettynä.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fi: Muuta kalenteria jos tarpeellista ja tallenna näkymä.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fi: Luo uusi CCK sisältötyyppi johon tuodaan tapahtumia, tai jos et tahdo luoda uusia noodeja tapahtumille, lisää päivämääräkenttä olemassaolevaan tapahtumatyyppiin.  Varmista että kohdesisältötyypillä on päivämäärkenttä, jossa on valinnainen tai vaadittu "Päättyy" -kenttä, jotta se voi vastaanottaa tapahtuman 'Alkaa' ja 'Päättyy' -kentät.  Jos lähteenä olevalla tapahtumalla on oma aikavyöhykekenttä, varmista että asetat 'date' kohdepäivämäärän aikavyöhykkeen käsittelylle.  Testaa kohdetyyppiä koettamalla luoda noodi manuaalisesti ja varmista että kaikki oikeat valinnat ovat saatavana lomakkeessa, ennen kuin yrität tuontia.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fi: Tämä tuontitoiminto luo uusia noodeja ja käynnistää kaikki niiden koukut (hooks), joten saatat tahtoa ottaa pois päältä automaattisen sähköpostiviestinnän tälle sisältötyypille tuonnin ajaksi.

en: Original Node ID
fi: Alkuperäinen noodin ID

en: New Node ID
fi: Uusi solmun ID

en: !type: %title has been created.
fi: !type: %title on luotu.

en: !type: %title has been updated.
fi: !type: %title on päivitetty.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fi[0]: 1 tapahtuma on muunnettu.
fi[1]: @count tapahtumaa on muunnettu.

en: Date Tools
fi: Päivämäärätyökalut

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fi: Työkaluja päivämäärien ja kalenterien tuomiseksi ja automaattiseksi luomiseksi.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fi: Helppo päivämääräsisältötyyppien ja kalentereiden luonti.

en: Event import
fi: Event tuonti

en: Remove calendar
fi: Poista kalenteri

en: Date browser
fi: Päivämääräselain

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fi: Päivämäärien edellinen/seuraava navigointi liitettäväksi muihin näyttöihin. Vaati päivämääräargumentin.

en: Date browser style
fi: Päivämääräselaimen tyyli

en: Creates back/next navigation.
fi: Luo edellinen/seuraava navigaation.

en: Date (!base_table)
fi: Päivämäärä (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table päivämääräkentällä.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fi: Aseta sallittu minimi- ja maksimivuosialue tällä määritteellä, vaikka -X:+X muutos nykyisestä vuodesta, kuten '-3:+3' tai absoluuttinen minimi- ja maksimivuosi, kuten '2005:2010'. Kun määrittelyä yritetään tehdä sallitun vaihtelualueen ulkopuolelle, sivu palauttaa 'Sivua ei löydy (404)' virheen.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fi: Valitse yksi tai useampi päivämääräkenttä jotka suodatetaan tällä argumentilla. Älä valitse molempia 'Alkaa' ja 'Päättyy' CCK päivämääräkentiksi, vain yksi tarvitaan.

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Choose the form element to use for date selection.
fi: Valitse lomake-elementti päivämäärän valintaan.

en: Absolute value
fi: Absoluuttinen arvo

en: Relative value
fi: Suhteellinen arvo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fi: Suhteellisia arvoja käytetään, jos päivämäärää ei määritellä yllä. Käytä 'now' oletuksena ajoajankohdan nykyiselle päivämäärälle tai lisää muuntelijoita kuten 'now +1 day'. 'Päättyy' -oletusta käytetään, kun valittuna on 'väliltä' tai 'ei väliltä'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fi: Jos suodatinta käytetään, nämä arvot asetetaan perusarvoiksi käyttäjälle näytettävälle suodattimelle. Jätä molemmat päivämäärä- ja oletusarvot tyhjiksi aloittaaksesi ilman arvoja käyttäjälle näytettävässä suodattimessa.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fi: %style ei voi käyttää kuin yhteen päivämäärään: päivämääräargumentti.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fi: %style vaatii päivämäärän: päivämääräargumenttiin asetetaan oletus nykyiseen päivämäärään.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fi: %style vaatii päivämäärän: päivämääräargumentti.

en: Navigate to previous year
fi: Selaa edelliseen vuoteen

en: Navigate to next year
fi: Selaa seuraavaan vuoteen

en: Navigate to previous month
fi: Selaa edelliseen kuukauteen

en: Navigate to next month
fi: Selaa seuraavaan kuukauteen

en: Navigate to previous week
fi: Selaa edelliseen viikkoon

en: Navigate to next week
fi: Selaa seuravaan viikkoon

en: Navigate to previous day
fi: Selaa edelliseen päivään

en: Navigate to next day
fi: Selaa seuraavaan päivään

en: View full page month
fi: Näytä kokonainen kuukausi

en: Use ISO-8601 week numbers
fi: Käytä ISO-8601 viikkonumeroita

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fi: TÄRKEÄÄ! Mikäli valittuna, ensimmäisen viikonpäivän tulee olla maanantai

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fi: Käytettäessä ISO-8601 viikkonumeroita on ensimmäiseksi viikonpäiväksi asetettava maanantai.

en: Field @label (@field_name)
fi: Kenttä @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fi: Päivämääräkenttiä ei löytynyt tietokannasta.

en: The date field which whose type should be changed.
fi: Muutettavan päivämääräkentän nimi.

en: The type of date to change the field to.
fi: Muoto johon päivämääräkenttä muutetaan.

en: New type:
fi: Uusi tyyppi:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fi: Valittu tyyppi on sama kuin käytössä oleva. Ei muutettavaa.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fi: Kntän @field_name tyyppi on muunnettu muodosta @old_type muotoon @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fi: Muunna päivämäärä muodosta toiseen. Hyvin kokeellinen, käytä omalla vastuullasi!

en: Dates to add to the list of repeating dates.
fi: Toistuvien päivämäärien listaan lisättävät päivämäärät.

en: Current additions
fi: Tämänhetkiset lisäykset

en: Also includes !additional_dates.
fi: Sisältää myös !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fi: Toistaa !interval !bymonth !byday  !count !until  !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fi: Päivämäärän vaihteluvälin on oltava muotoa -9:+9, 2005:2010 tai 2005:+9
