Date (6.x-2.4) - en to ug translation catalogue (80 entries)

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: enabled
ug: ئېچىلدى

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Type
ug: تىپى

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: Description
ug: بايانى

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: Advanced options
ug: ئالى تاللاشلار

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Add
ug: قوشۇش

en: Text
ug: تېكىست

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: Configuration saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Input format
ug: كىرگۈزۈش فورماتى

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Sticky at top of lists
ug: چوققىلاش

en: Authored by
ug: ئاپتور

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Calendar
ug: كالىندار

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Africa/Cairo
ug: قاھىرە

en: Africa/Tunis
ug: Africa/تۇنىس

en: Europe/Helsinki
ug: خېلسىنكى

en: Europe/Istanbul
ug: ئىستانبۇل

en: Europe/Kiev
ug: كىيۋ

en: Europe/Lisbon
ug: لىسبون

en: Europe/London
ug: لوندون

en: Europe/Luxembourg
ug: ليۇكسمبورگ

en: Europe/Madrid
ug: مادرىد

en: Europe/Malta
ug: مالتا

en: Europe/Minsk
ug: مىنسىكا

en: Europe/Monaco
ug: موناكو

en: Europe/Moscow
ug: موسكۋا

en: Europe/Nicosia
ug: نىكوزىيە

en: Europe/Oslo
ug: ئوسلو

en: Europe/Paris
ug: پارىژ

en: Europe/Prague
ug: پراگا

en: Europe/Rome
ug: رىم

en: Europe/Sarajevo
ug: سارايۋو

en: Europe/Sofia
ug: سوفىيە

en: Europe/Stockholm
ug: ستوكھولىم

en: Europe/Tallinn
ug: تاللىن

en: Europe/Vatican
ug: ۋاتىكان

en: Europe/Vienna
ug: ۋېنا

en: Europe/Warsaw
ug: ۋارشاۋا

en: Europe/Zagreb
ug: زاگرب

en: Indian/Maldives
ug: مالدۋى

en: Indian/Mauritius
ug: ماۋرىچۇس

en: Pacific/Auckland
ug: Pacific/ئاكلاۋند

en: Pacific/Fiji
ug: فىجى

en: Pacific/Guam
ug: گۇئام

en: Pacific/Honolulu
ug: ھونولولۇ

en: !time ago
ug: ! بۇرۇن

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Close
ug: يېپىش

en: Date/Time
ug: چېسلا-ۋاقىت

en: Long
ug: ئۇزۇن

en: Short
ug: قىسقا

en: Formats
ug: فورماتلىرى

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Default time zone
ug: سۈكۈت ۋاقىت رايونى

en: About
ug: ھەققىدە

en: Signup
ug: تىزىملىتىش

en: Add format
ug: فورمات قوشۇش

en: Creates back/next navigation.
ug: كىيىنكى\ئالدىنقى تىزىملىكنى چىقىرىش.

en: Navigate to next month
ug: كىيىنكى ئاينى كۆرۈش
