Date (6.x-2.5) - en to de translation catalogue (826 entries)

en: Save configuration
de: Konfiguration speichern

en: enabled
de: aktiviert

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Type
de: Typ

en: disabled
de: deaktiviert

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Remove
de: Entfernen

en: Description
de: Beschreibung

en: Language
de: Sprache

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: view
de: Ansicht

en: Advanced options
de: Erweiterte Optionen

en: Date
de: Datum

en: Search
de: Suche

en: None
de: Keine

en: This action cannot be undone.
de: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Required
de: Erforderlich

en: Feed
de: Newsfeed

en: Import
de: Importieren

en: Description field
de: Beschreibungsfeld

en: Save
de: Speichern

en: Default
de: Standard

en: Blank
de: Leer

en: Time increment
de: Zeitversatz

en: Time
de: Zeit

en: Views
de: Ansichten

en: Add
de: Hinzufügen

en: remove
de: entfernen

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Configure
de: Konfigurieren

en: Expanded
de: Ausgeklappt

en: Configuration saved.
de: Die Konfiguration wurde gespeichert.

en: Never
de: Nie

en: Input format
de: Eingabeformat

en: Advanced
de: Erweitert

en: Node Title
de: Beitragstitel

en: Medium
de: Mittel

en: OR
de: ODER

en: Calendar
de: Kalender

en: Method
de: Methode

en: Africa/Algiers
de: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
de: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
de: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
de: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
de: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
de: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
de: Afrika/Kairo

en: Africa/Ceuta
de: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
de: Afrika/Daressalam

en: Africa/Djibouti
de: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
de: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
de: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
de: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
de: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
de: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
de: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
de: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
de: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
de: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
de: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
de: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
de: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
de: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
de: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
de: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
de: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
de: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
de: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
de: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
de: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
de: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
de: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
de: Afrika/Tripolis

en: Africa/Tunis
de: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
de: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
de: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
de: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
de: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
de: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
de: Amerika/Araguaína

en: America/Aruba
de: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
de: Amerika/Asunción

en: America/Atka
de: Amerika/Atka

en: America/Barbados
de: Amerika/Barbados

en: America/Belem
de: Amerika/Belém

en: America/Belize
de: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
de: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
de: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
de: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
de: Amerika/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
de: Amerika/Cambridge Bay

en: America/Cancun
de: Amerika/Cancún

en: America/Caracas
de: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
de: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
de: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
de: Amerika/Kaimaninseln

en: America/Chicago
de: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
de: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
de: Amerika/Córdoba

en: America/Costa_Rica
de: Amerika/Costa Rica

en: America/Cuiaba
de: Amerika/Cuiabá

en: America/Curacao
de: Amerika/Curaçao

en: America/Dawson
de: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
de: Amerika/Dawson Creek

en: America/Denver
de: Amerika/Denver

en: America/Detroit
de: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
de: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
de: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
de: Amerika/Eirunepé

en: America/El_Salvador
de: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
de: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
de: Amerika/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
de: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
de: Amerika/Glace Bay

en: America/Godthab
de: Amerika/Nuuk

en: America/Goose_Bay
de: Amerika/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
de: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
de: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
de: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
de: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
de: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
de: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
de: Amerika/Halifax

en: America/Havana
de: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
de: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
de: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
de: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
de: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
de: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
de: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
de: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
de: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
de: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
de: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
de: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
de: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
de: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
de: Amerika/Knox (Indiana)

en: America/La_Paz
de: Amerika/La Paz

en: America/Lima
de: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
de: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
de: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
de: Amerika/Maceio

en: America/Managua
de: Amerika/Managua

en: America/Manaus
de: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
de: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
de: Amerika/Mazatlán

en: America/Mendoza
de: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
de: Amerika/Menominee

en: America/Merida
de: Amerika/Mérida

en: America/Mexico_City
de: Amerika/Mexiko-Stadt

en: America/Miquelon
de: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
de: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
de: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
de: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
de: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
de: Amerika/Nassau

en: America/New_York
de: Amerika/New York

en: America/Nipigon
de: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
de: Amerika/Nome

en: America/Noronha
de: Amerika/Noronha

en: America/Panama
de: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
de: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
de: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
de: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
de: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
de: Amerika/Port-of-Spain

en: America/Porto_Acre
de: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
de: Amerika/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
de: Amerika/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
de: Amerika/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
de: Amerika/Rankin Inlet

en: America/Recife
de: Amerika/Recife

en: America/Regina
de: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
de: Amerika/Rio Branco

en: America/Rosario
de: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
de: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
de: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
de: Amerika/São Paulo

en: America/Scoresbysund
de: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
de: Amerika/Shiprock

en: America/St_Lucia
de: Amerika/St. Lucia

en: America/St_Thomas
de: Amerika/St. Thomas

en: America/St_Vincent
de: Amerika/St. Vincent

en: America/Swift_Current
de: Amerika/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
de: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
de: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
de: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
de: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
de: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
de: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
de: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
de: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
de: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
de: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
de: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
de: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
de: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
de: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
de: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
de: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
de: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
de: Antarktis/Südpol

en: Antarctica/Syowa
de: Antarktis/Shōwa

en: Antarctica/Vostok
de: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
de: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
de: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
de: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
de: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
de: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
de: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
de: Asien/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
de: Asien/Aschgabat

en: Asia/Ashkhabad
de: Asien/Aschchabad

en: Asia/Baghdad
de: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
de: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
de: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
de: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
de: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
de: Asien/Bischkek

en: Asia/Brunei
de: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
de: Asien/Kalkutta

en: Asia/Chungking
de: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
de: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
de: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
de: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
de: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
de: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
de: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
de: Asien/Duschanbe

en: Asia/Gaza
de: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
de: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
de: Asien/Hongkong

en: Asia/Hovd
de: Asien/Chowd

en: Asia/Irkutsk
de: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
de: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
de: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
de: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
de: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
de: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
de: Asien/Kamtschatka

en: Asia/Karachi
de: Asien/Karatschi

en: Asia/Kashgar
de: Asien/Kaschgar

en: Asia/Katmandu
de: Asien/Kathmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
de: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
de: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
de: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
de: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
de: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
de: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
de: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
de: Asien/Maskat

en: Asia/Nicosia
de: Asien/Nikosia

en: Asia/Novosibirsk
de: Asien/Nowosibirsk

en: Asia/Omsk
de: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
de: Asien/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
de: Asien/Pjöngjang

en: Asia/Qatar
de: Asien/Katar

en: Asia/Rangoon
de: Asien/Rangun

en: Asia/Riyadh
de: Asien/Riad

en: Asia/Riyadh87
de: Asien/Riad87

en: Asia/Riyadh88
de: Asien/Riad88

en: Asia/Riyadh89
de: Asien/Riad89

en: Asia/Saigon
de: Asien/Ho-Chi-Minh-Stadt

en: Asia/Samarkand
de: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
de: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
de: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
de: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
de: Asien/Taipeh

en: Asia/Tashkent
de: Asien/Taschkent

en: Asia/Tbilisi
de: Asien/Tiflis

en: Asia/Tehran
de: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
de: Asien/Tel Aviv-Jaffa

en: Asia/Thimbu
de: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
de: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
de: Asien/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
de: Asien/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
de: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
de: Asien/Ulan-Bator

en: Asia/Urumqi
de: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
de: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
de: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
de: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
de: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
de: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
de: Atlantik/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
de: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
de: Atlantik/Kanaren

en: Atlantic/Cape_Verde
de: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
de: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Jan_Mayen
de: Atlantik/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
de: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
de: Atlantik/Südgeorgien

en: Atlantic/Stanley
de: Atlantik/Stanley

en: Australia/ACT
de: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
de: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
de: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
de: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
de: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
de: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
de: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
de: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
de: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
de: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
de: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
de: Australien/NSW

en: Australia/North
de: Australien/Norden

en: Australia/Perth
de: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
de: Australien/Queensland

en: Australia/South
de: Australien/Süden

en: Australia/Sydney
de: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
de: Australien/Tasmania

en: Australia/Victoria
de: Australien/Viktoria

en: Australia/West
de: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
de: Australien/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
de: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
de: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
de: Europea/Athens

en: Europe/Belfast
de: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
de: Europa/Belgrade

en: Europe/Berlin
de: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
de: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
de: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
de: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
de: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
de: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
de: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
de: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
de: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
de: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
de: Turkey/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
de: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
de: Europa/Kiew

en: Europe/Lisbon
de: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
de: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
de: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
de: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
de: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
de: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
de: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
de: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
de: Europa/Moskau

en: Europe/Nicosia
de: Europa/Nikosia

en: Europe/Oslo
de: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
de: Europa/Paris

en: Europe/Prague
de: Europa/Prag

en: Europe/Riga
de: Europa/Riga

en: Europe/Rome
de: Europa/Rom

en: Europe/Samara
de: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
de: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
de: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
de: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
de: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
de: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
de: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
de: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
de: Europa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
de: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
de: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
de: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
de: Europa/Vatikan

en: Europe/Vienna
de: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
de: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
de: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
de: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
de: Europa/Saporischschja

en: Europe/Zurich
de: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
de: Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
de: Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
de: Indien/Weihnachtsinsel

en: Indian/Cocos
de: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
de: Indien/Comoro

en: Indian/Kerguelen
de: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
de: Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
de: Indien/Malediven

en: Indian/Mauritius
de: Indien/Mauritius

en: Indian/Mayotte
de: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
de: Indien/Reunion

en: Pacific/Apia
de: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
de: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
de: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Easter
de: Pazifik/Osterinseln

en: Pacific/Efate
de: Pazifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
de: Pazifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
de: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
de: Pazifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
de: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
de: Pazifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
de: Pazifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
de: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
de: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
de: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
de: Pazifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
de: Pazifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
de: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
de: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
de: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
de: Pazifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
de: Pazifik/Midway

en: Pacific/Nauru
de: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
de: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
de: Pazifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
de: Pazifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
de: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
de: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
de: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
de: Pazifik/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
de: Pazifik/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
de: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
de: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
de: Pazifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
de: Pazifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
de: Pazifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
de: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
de: Pazifik/Chuuk

en: Pacific/Wake
de: Pazifik/Wake

en: Pacific/Wallis
de: Pazifik/Wallis

en: Pacific/Yap
de: Pazifik/Yap

en: Now
de: Jetzt

en: Start date
de: Startdatum

en: End date
de: Enddatum

en: !time ago
de: vor !time

en: Repeat
de: Wiederholung

en: As Time Ago
de: vor

en: Views UI
de: Views-UI

en: Close
de: Schließen

en: Collapsed
de: Zusammengeklappt

en: Change
de: Ändern

en: Week of @date
de: Woche von @date

en: Calendar iCal
de: Kalender iCal

en: Clear
de: Leeren

en: Date/Time
de: Datum/Uhrzeit

en: Limit
de: Begrenzung

en: Site's time zone
de: Zeitzone der Website

en: Date's time zone
de: Zeitzone des Datums

en: No time zone conversion
de: Keine Zeitzonenumrechnung

en: timezone
de: Zeitzone

en: Select List
de: Auswahlliste

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
de: Die Jahre rückwärts und vorwärts müssen dem Format -9:+9 entsprechen.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
de: Festlegen der Reihenfolge und des Formats für das Eingabeformat. Das Format wird auf die geforderte Granualarität des Feldes gespeichert.

en: Years back and forward
de: Jahre rückwärts und vorwärts

en: Increment the minute and second fields by this amount.
de: Die Minuten- und Sekundenfelder um diesen Betrag erhöhen.

en: Input Type
de: Eingabetyp

en: Select list
de: Auswahlliste

en: Text field
de: Textfeld

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
de: Datumsangaben ohne Stunden können keiner Zeitzone zugeordnet werden.

en: To Date
de: „Bis“-Datum

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
de: Ein Feld für das Enddatum anzeigen, dies kann als optional oder erforderlich gekennzeichnet werden.

en: Granularity
de: Granularität

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
de: Festlegen welche Datumselemente (mindestens das Jahr) gespeichert werden.

en: Default Display
de: Standard Anzeige

en: Time zone handling
de: Zeitzonenbehandlung

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
de: Behandlung von der Zeitzone für dieses Datumsfeld.

en: Long
de: Lang

en: Short
de: Kurz

en: To date
de: „Bis“-Datum

en: From date
de: „Von“-Datum

en: ongoing
de: andauernd

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
de: Es gibt kein Datumsfeld in der Datenbank in das Daten importiert werden können.

en: Target type
de: Zieltyp

en: Source type
de: Quelltyp

en: body
de: Textkörper

en: Date field
de: Datumsfeld

en: The field which will contain the source dates in target content type.
de: Im Feld wird das Ursprungs-Datum für den gewählten Inhaltstyp angezeigt.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
de: Der Text oder das Feld mit dem Textkörpber, der die Beschreibung für den geplanten Inhaltstyp enthält.

en: Url field
de: URL-Feld

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
de: Das Text- oder Link-Feld, das die Quellen URL in dem geplanten Inhaltstyp enthält.

en: Location field
de: Ortsfeld

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
de: Das Text Feld, das die Ortsangabe in dem geplanten Inhaltstyp enthält.

en: Uid field
de: Benutzer-ID-Feld

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
de: Das Text Feld, das die UID in dem geplanten Inhaltstyp enthält.

en: !type Fields
de: !type-Felder

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
de: Es gibt keine Ereignistabelle in dieser Datenbank. Keine Ereignisimport-Optionen verfügbar.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
de: Es gibt keinen Beiträge mit Zeitbezug in der Datenbank, daher ist kein Import möglich.

en: Delete original event?
de: Soll das ursprüngliche Ergenis gelöscht werden?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
de: Löschen des originalen Eintrags, nachdem er kopiert wurde? Stellen Sie sicher, dass Sie über eine Sicherung der Datenbank verfügen!

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
de: Die maximale Anzahl an umzuwandelnden Beiträgen in diesem Durchgang.

en: Starting nid
de: Erste Beitrags-ID

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
de: Beiträge mit Beitrags-ID's größer oder gleich dieser Zahl umwandeln.

en: No events have been converted.
de: Es wurden keine Ereignisse umgewandelt.

en: AND
de: UND

en: Date formats
de: Datumformate

en: Formats
de: Formate

en: Content Type
de: Inhaltstyp

en: TRUE
de: Wahr

en: Default value
de: Standardwert

en: Timezone
de: Zeitzone

en: Select
de: Auswählen

en: A valid date is required for %title.
de: Für %title ist ein gültiges Datum erforderlich.

en: Date API requirements
de: Datum-API Anforderungen

en: A Date API that can be used by other modules.
de: Ein Datum-API, dass von anderen Modulen verwendet werden kann.

en: The Strtotime default value is invalid.
de: Der standardmäßige Wert für „Strtotime“ ist ungültig.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
de: Der standardmäßige Wert für das „Bis“-Datum ist ungültig.

en: Relative
de: Relativ

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
de: Der standardmäßig zu verwendende Wert für dieses Feld. If you select 'Relative', add details below.

en: Customize Default Value
de: Standardmäßigen Wert anpassen

en: Custom value for From date
de: Benutzerdefinierter Wert für „Von“-Datum

en: Default value for To date
de: Standardwert für „Bis“-Datum

en: Same as From date
de: Dasselbe wie „Von“-Datum

en: Custom value for To date
de: Benutzerdefinierter Wert für das „Bis“-Datum

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
de: Anzahl der Jahre, die zurück oder vorgeblättert werden kann, Vorgabewert ist -3:+3.

en: Customize Date Parts
de: Datumsbestandteile anpassen

en: Above
de: Oberhalb

en: Within
de: Innerhalb

en: Position of date part labels
de: Position der Beschriftungen von Datumsbestandteilen

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
de: Position des Bezeichners für Teile des Datums, wie Jahr, Monat oder Tag. Innerhalb bedutet, dass der Bezeichner als erster Eintrag in die Liste gestellt. Der exakte Wortlaut wird über das Theme festgelegt mit 'date_part_label_year' und 'date_part_label_month'.

en: User's time zone
de: Zeitzone des Benutzers

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
de: Für ein fehlendes 'Ende' wird der Beginnzeitpunkt ersatzweise verwendet.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
de: Der BIS-Wert ist für Terminserien erforderlich.

en: The raw date value.
de: Unformatiertes Datum

en: The formatted date.
de: Formatiertes Datum.

en: The raw date timestamp.
de: Unformatierter Zeitstempel

en: Date year (four digit)
de: Datum: Jahr (4-stellig)

en: Date year (two digit)
de: Datum: Jahr (2-stellig)

en: Date month (full word)
de: Datum: Monat (ausgeschriebener Monatsname)

en: Date month (abbreviated)
de: Datum: Monat (gekürzter Monatsname)

en: Date month (two digit, zero padded)
de: Datum: Monat (2-stellige Nummer, einstellige mit 0 füllen)

en: Date month (one or two digit)
de: Datum: Monat (1- oder 2-stellig)

en: Date week (two digit)
de: Datum: Woche (2-stellig)

en: Date day (full word)
de: Datum: Tag (ausgeschrieben)

en: Date day (abbreviation)
de: Datum: Tag (gekürzte Schreibweise)

en: Date day (two digit, zero-padded)
de: Datum: Tag (2-stellig, einstellige mit Null erweitert)

en: Date day (one or two digit)
de: Datum: Tag (1- oder 2-stellig)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
de: Wenn das Feld mit [to-date] formatiert wurde, existiert das gleiche Token in der Form: [to-????], wobei ???? das reguläre Token darstellt.

en: @min and @max
de: @min und @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
de: Speichern Sie ein Datum in der Datenbank als ein ISO-Datum für Datumsangaben, die historisch oder oder als Teil gespeichert werden.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
de: Ein Datum in der Datenbank als einen Unixzeitstempel speichern, wenn bestehende Daten in diesem veraltet Format verarbeitet werden müssen.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
de: Speichern eines Datums in der Datenbank als ein „datetime“-Feld, empfohlen für vollständige Datums- und Zeitangaben, die eine Zeitzonenumrechnung benötigen.

en: !time from now
de: !time ab jetzt

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
de: Festlegen eines CCK Feldes und Widgets für Datum / Zeit.

en: Date PHP4
de: PHP4-Datum

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
de: Emuliert die PHP 5.2 Datumsfunktionen in PHP 4.x, PHP 5.0, und PHP 5.1. Erforderlich für die Verwendung des Datum-API's mit PHP-Versionen die kleiner als PHP 5.2 sind.

en: Previous field
de: Vorheriges Feld

en: Next field
de: Nächstes Feld

en: Increment
de: Hochzählen

en: Decrement
de: Herunterzählen

en: Date Popup requirements
de: Date Popup Voraussetzungen

en: Date Popup
de: Datums-Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
de: Aktiviert jQuery-Popup-Kalender und Zeit-Steuerelemente für die Auswahl von Terminen und Zeiten.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
de: Eine Frequenz und Zeitspanne für diese Terminserie. Sollte nichts ausgewählt werden, wird sich der Termin nicht wiederholen.

en: Until
de: Bis

en: Date to stop repeating this item.
de: Datum an dem die Serie dieses Eintrages endet.

en: -- Any
de: -- Jeden

en: Day of Month
de: Monatstag

en: Day of Week
de: Wochentag

en: Except
de: Ausgenommen

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
de: Auszulassende Termine in der Serienterminliste.

en: -- Period
de: -- Zeitspanne

en: -- Frequency
de: -- Frequenz

en: Every @number
de: Alle @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
de: Eine Datumwiederholungs-API, um sich wiederholende Termine und Uhrzeiten von iCal Regeln zu berechnen.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
de: Das Date Timezone module erfordert, dass Sie !link besuchen.

en: set the site timezone name
de: Name der Zeitzone

en: Default time zone
de: Standardzeitzone

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
de: Standardwert für Zeitzone

en: The !link may not be correct.
de: !link ist eventuell nicht korrekt.

en: site timezone name
de: Name der Zeitzone der Site

en: Date Timezone requirements
de: Anforderungen für Zeitzone

en: Date Timezone
de: Zeitzone

en: Group multiple values
de: Mehrfachwerte gruppieren

en: About
de: Über

en: and
de: und

en: Popup
de: Pop-Up

en: Show @count value(s)
de: @count Werte anzeigen

en: starting from @count
de: Beginnt bei @count

en: Undated
de: Unbefristet

en: Date year range
de: Datum: Jahresbereich

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
de: Jahresangaben müssen im Format -9:+9 oder 2005:2010 angegeben werden.

en: Calendar Popup
de: Kalender-Popup

en: The year must be a number between %min and %max.
de: Für das Jahr muss eine Zahl zwischen %min und %max angegeben werden.

en: The month must be a number between 1 and 12.
de: Für den Monat muss eine Zahl zwischen 1 und 12 angegeben werden.

en: The day must be a number between !min and !max.
de: Für den Tag muss eine Zahl zwischen !min und !max angegeben werden.

en: The hour must be a number between !min and !max.
de: Für die Stunde muss eine Zahl zwischen !min und !max angegeben werden.

en: The minute must be a number between !min and !max.
de: Für die Minute muss eine Zahl zwischen !min und !max angegeben werden.

en: The second must be a number between !min and !max.
de: Für die Sekunde muss eine Zahl zwischen !min und !max angegeben werden.

en: A valid value is required.
de: Ein gültiger Wert ist erforderlich.

en: date ical
de: iCal-Datum

en: Granularity must include a year.
de: Die Granularität muss ein Jahr enthalten.

en: Repeat display
de: Terminserienanzeige

en: Some value must be entered in the To date.
de: Einen Wert eintragen.

en: The dates are invalid.
de: Die Datumsangaben sind ungültig.

en: The To date must be greater than the From date.
de: Das 'Ende' muss nach dem Beginn liegen.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
de: Datum (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
de: Datum Datetime (YYYY - MM - DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
de: Zeit H:i

en: Repeats
de: Wiederholungen

en: Text Field with custom input format
de: Textfeld mit benutzerdefiniertem Eingabeformat

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
de: Alle Felder mit Kalenderdaten wurden auf das Textwidget umgestellt. Mit dem Date Popup Modul kann die Eingabe vereinfacht werden.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
de: Die Datenbank wurde aktualisiert: für die Zeitzone wurde 'Keine' eingetragen.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
de: Nur Inhaltstypen mit Datumsfeldern erscheinen in dieser Liste.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
de: Wenn der gewünschte Inhaltstyp noch kein Feld für das Datum hat, so nutzen Sie diesen Link, um ein Feld für diesen Zweck hinzuzufügen

en: Add new date field
de: Neues Datumsfeld hinzufügen

en: Date PHP4 setup.
de: Setup für PHP4-Datum.

en: Date PHP4 Settings
de: Einstellungen für PHP4-Datum

en: Use PHP default timezone
de: Standardmäßige PHP-Zeitzone verwenden

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
de: Die Zeitberechnung in PHP vor der Version 5.2 ist sehr rechenaufwendig, v.a. wen Zeitzonen berücksichtigt werden. Es wird angenommen, dass PHP die korrekte Zeitzone benutzt, sollten Sie Fehler feststellen, dann setzen Sie diese Option auf 'FALSE' für eine aufwendigere und genauere Berechnung von Zeitangaben mit Berücksichtigung der jeweiligen Zeitzonen.

en: administer date_php4 settings
de: PHP4-Datumseinstellungen verwalten

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
de: Wenn keine erweiterten Optionen gewählt wurde, wird sich der Termn am Tag der Woche wiederhlen, andem eine wöchentliche Wiederholung gestartet wurde, wenn nicht am Monat und Tag des ersten Termins. Benutzen Sie die untere Option, um dieses Verhalten spezifische Monate und Tage zu wiederholen. Benutzen Sie das 'Ausnahme' Eingabefeld, um die Termine einzugeben, die von diesem Ergebnis ausgenommen werden sollen.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
de: !repeats_every_interval am !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
de: !repeats_every_interval jeden !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
de: !repeats_every_interval am !month_days im !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
de: !repeats_every_interval im !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
de: !repeats_every_interval !count mal

en: !repeats_every_interval until !until_date
de: !repeats_every_interval bis zum !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
de: !repeats_every_interval ausgenommen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
de: !repeats_every_interval wenn die Woche am !day_of_week beginnt

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
de: Wiederholt sich !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
de[0]: jede Woche
de[1]: alle @count-Wochen

en: every month | every @count months
de[0]: jeden Monat
de[1]: alle @count-Monate

en: every year | every @count years
de[0]: jedes Jahr
de[1]: alle @count-Jahre

en: every day | every @count days
de[0]: jeden Tag
de[1]: alle @count-Tage

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
de: Ermitteln·der·Zeitzone %timezone; Benutzerdatum: %date; Abkürzung: %abbreviation; Differenz: %offset; Sommerzeit: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
de: Pazifik/Französisch-Polynesien-Marquesasinseln

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
de: Erforderlich für die Date API, Zeitzonen werden damit über Namen verwaltet.

en: Date form type
de: Datumsformulartyp

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
de: Die Granularität für den Datumsfilter auswählen. Beispielsweise wird die Auswahl von „Tag“ einen Filter erstellen, indem Benutzer das Jahr, den Monat und Tag auswählen können.

en: Date field(s)
de: Datumsfeld(er)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
de: Datumsfeld(er) auswählen, die mit diesem Argument gefiltert werden.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
de: Verfahren zur Behandlung von mehreren Datumsfeldern in derselben Abfrage. Findet Elemente, die ein passendes Datumsfeld (Datum ist field_1 oder field_2) haben, oder nur solche für die allen ausgewählten Feldern ein Datum sind (date = field_1 UND field_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
de: Für diesen Filter muss mindestens ein Datumsfeld ausgewählt werden.

en: Date default
de: Standardmäßiges Datum

en: To date default
de: Standardmäßiges „Bis“-Datum

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
de: Bei Verwendung der „Zwischen“ und „Nicht zwischen“-Operatoren sollte ein standardmäßiger Wert, sowohl für das „Bis“-Datum als auch „Von“-Datum angegeben werden.

en: Missing date fields!
de: Datumsfelder fehlen!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
de: (@field) <strong>Hervorgehoben</strong> @widget @format

en: User timezone
de: Zeitzone des Benutzers

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
de: Der Systemname darf nur aus Kleinbuchstaben, Zahlen und Unterstrichen bestehen.

en: Date and time lookup
de: Nachschlagen von Datum und Uhrzeit

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
de: Keine benutzerdefinierten Formate konfiguriert. Ein Format <a href="@link">hinzufügen</a>.

en: Format string
de: Formatierung

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
de: Ein benutzerdefiniertes Datumsformat. Weitere Informationen zu den verfügbaren Optionen befinden sich im <a href="@url">PHP-Handbuch</a>. Derzeit ist dieses Format für die Anzeige auf <span>%date</span> eingestellt.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
de: Dieses Format ist bereits vorhanden.  Geben Sie eine eindeutige Format-Bezeichnung an.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
de: Möchten Sie das Format %format wirklich löschen?

en: Removed date format %format.
de: Das Datumsformat %format wurde entfernt.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
de: Möchten Sie den Formattyp %format wirklich löschen?

en: Removed date format type %format.
de: Der Datumsformattyp %format wurde entfernt.

en: !type date format
de: Datumsformat (!type)

en: Field %field has errors.
de: Das Feld %field enthält Fehler.

en: %title is invalid.
de: %title ist ungültig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
de: HTTP-Anfrage-Fehler beim Importieren von %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
de: Öffnen der Datei fehlgeschlagen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
de: Ungültige Kalenderdatei: %filename

en: Invalid calendar file.
de: Ungültige Kalenderdatei.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
de: !day-name Sonntag|Montag|Dienstag|Mittwoch|Donnerstag|Freitag|Samstag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
de: !day-abbreviation So.|Mo.|Di.|Mi.|Do.|Fr.|Sa.

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
de: !day-abbreviation S|M|D|M|D|F|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
de: !day-abbreviation SO|MO|DI|MI|DO|FR|SA

en: !ampm-abbreviation am|pm|AM|PM
de: !ampm-Abkürzung vorm.|nachm.|VORM.|NACHM.

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
de: !datetime Jahr|Monat|Tag|Woche|Stunde|Minute|Sekunde|Den ganzen Tag|All day

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
de: !datetime_plural Jahre|Monate|Tage|Wochen|Stunden|Minuten|Sekunden

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
de: !date_order Jeden|Ersten|Zweiten|Dritten|Vierten|Fünften

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
de: !date_order |Letzten|Vorletzten|Drittvorletzten|Viertvorletzten|Fünftvorletzten

en: !date_nav Prev|Next|Today
de: !date_nav Vorherige|Nächste|Heute

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
de: !month-name |Januar|Februar|März|April|Mai|Juni|Juli|August|September|Oktober|November|Dezember

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
de: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mär|Apr|Mai|Jun|Jul|Aug|Sep|Okt|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
de: Ermöglicht Benutzern die Konfiguration von Datumsformaten.

en: Custom formats
de: Benutzerdefinierte Formate

en: Allow users to configure custom date formats.
de: Ermöglicht Benutzern die Konfiguration von benutzerdefinierten Datumsformaten

en: Add format
de: Format hinzufügen

en: Allow users to add additional date formats.
de: Ermöglicht Benutzern das Hinzufügen von weiteren Datumsformaten.

en: Delete date format
de: Datumsformat löschen

en: Allow users to delete a configured date format.
de: Ermöglicht Benutzern das Löschen eines konfigurierten Datumsformates.

en: Delete date format type
de: Datumsformattyp löschen

en: Allow users to delete a configured date format type.
de: Ermöglicht Benutzern das Löschen eines konfigurierten Datumsformattypes.

en: Per-user timezone name.
de: Name der Zeitzone pro Benutzer

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
de: Das date.module kann nicht aktualisiert werden, bis Views aktualisiert wurde. Bitte zur <a href="@update-php">update.php</a> wechseln, um alle ausstehenden Aktualisierungen auszuführen.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
de: Das date.module enthält Aktualisierungen, kann aber nicht aktualisiert werden bis das views.module aktualisiert wurde.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
de: Das Datum-API-Modul erfordert das <a href="@link">PHP4-Datums-Modul</a> für PHP-Versionen kleiner als 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
de: Der benutzerdefinierte Wert für einen relativen Vorgabewert sollte in Bezug auf den aktuellen Tag mit Strtotime definiert werden: wie "+ 90 Tage" oder ' + 1 Samstag ' (der nächsten Samstag).  Weitere Details unter !strtotime.

en: Custom input format
de: Benutzerdefiniertes Eingabeformat

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
de: Das benutzerdefinierte Format überschreibt ein bereitgestelltes Eingabeformat. Das benutzerdefinierte Format wird das ausgewählte Display oder Eingabeoptionen überschreiben. Definieren Sie eine Php-Datum-Formatzeichenfolge wie „m-d-Y H:i“ (siehe <a href="@link">http://php.net/date</a> für weitere Details).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
de: Wählen Sie einen Standard-Format-Typ der für die Datumsanzeige verwendet wird. Details zu <a href="@date-time-page">Datums- und Zeit-Format </a> um  Formattypen zu bearbeiten.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
de: Soll das Formular für die Wiederholungsregeln ein- oder ausgeklappt beim Start dargestellt werden? Mit der Option ‚zusammengeklappt‘ ist das Formular übersichtlicher.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
de: Ändern der Einstellung für %name nachdem Daten erstellt wurde kann zum Verlust von Daten führen.

en: Display From and To dates
de: Das „Von“ und „Bis“-Datum anzeigen

en: Display From date only
de: Nur das „Von“-Datum anzeigen

en: Display To date only
de: Nur das „Bis“-Datum anzeigen

en: ending on @count
de: endet nach @count Mal

en: Display repeat rule
de: Wiederholungsregel anzeigen

en: Hide repeat rule
de: Wiederholungsregel ausblenden

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
de: Ein „Von“-Datum ist für %field %delta erforderlich.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
de: Ein „Bis“-Datum ist für %field %delta erforderlich.

en: @field_name From date value #@delta
de: @field_name  für den Beginn #@delta

en: @field_name To date value #@delta
de: @field_name  für das Ende #@delta

en: @field_name From date
de: @field_name Beginn

en: @field_name To date
de: @field_name Ende

en: The From date is invalid.
de: Das „Von“-Datum ist ungültig.

en: The To date is invalid.
de: Das „Bis“-Datum ist ungültig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
de: Es gibt Fehler in @field_name Wert #@delta:

en: There are errors in @field_name:
de: Es gibt Fehler in @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
de: Wenn nicht aktiviert, wird jeder Eintrag in diesem Feld eine neue Zeile erstellen, welche zu Duplikaten führen kann. Diese Einstellung ist inkompatibel mit der Klick-Sortierung in Tabellen-Anzeigen.

en: Select List with Repeat options
de: Auswahlliste mit Terminserienoptionen

en: Text Field with Repeat options
de: Textfeld mit Terminserien

en: Text Field with Date Pop-up calendar
de: Textfeld mit Kalender

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
de: Textfeld mit Kalender & Terminserienoptionen

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
de: Die Vollständige Dokumentation für das Date und Date API-Modul befindet sich unter <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
de: Formattyp hinzufügen

en: The human-readable name for this format type.
de: Der menschenlesbare Name für diesen Formattyp.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
de: Der maschinenlesbaren Name der dieser Formattyp.<br />Dieser Name darf nur Kleinbuchstaben, Zahlen und Unterstriche enthalten und muss zudem eindeutig sein.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
de: Der Formattyp darf nur alphanumerische Zeichen und Unterstriche enthalten.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
de: Dieser Formattyp ist bereits vorhanden. Geben Sie einen eindeutigen Typ an.

en: view date repeats
de: Ansicht für Terminserien

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
de: Alle sich wiederholenden Datumsfelder wurden aktualisiert, um die neuen wiederholenden Widgets verwenden.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
de: Einige Aktualisierungen stehen noch aus. Bitte zur <a href="@update-php">update.php</a> zurückkehren und die ausstehenden Aktualisierungen ausführen.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
de: Einige Aktualisierungen stehen noch aus.<br>Führen Sie das Aktualisierungsskript noch einmal aus.

en: Time with timezone
de: Zeit mit Zeitzone

en: Field %field formats were converted to custom formats.
de: Die Formate des Feldes %field wurden in benutzerdefinierte Formate konvertiert.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
de: Das alte Format Typ %from_format für das Feld %field wurde in das neue Format Typ %to_format konvertiert.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
de: Die Anzeigeeinstellungen für %field des Inhaltstyps %type_name wurden aktualisiert.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
de: Datumsanzeige für Formate sind nun mit den Einstellungen für Systemdatum und -uhrzeit verwoben. Besuchen Sie dazu die Seite für<a href="@date-time-page">das Datum und die Uhrzeit-Format</a> für dies neuen Formate.

en: Date format settings for %language_name
de: Datumsformat-Einstellungen für %language_name

en: Locale date settings
de: Lokale Datumseinstellungen

en: Configure date formats for each locale
de: Datumsformate für jede Lokale konfigurieren

en: Date Locale
de: Datums-Lokale

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
de: Ermöglicht dem Site-Administrator mehrere Formate für Datums- und Uhrzeitanzeige zu definieren, um maßgeschneiderte Formate für ein bestimmtes Gebietsschema oder Besuchern der Site zu konfigurieren.

en: Field %field is required.
de: Das Feld %field muss ausgefüllt werden.

en: Field %field is invalid.
de: Das Feld %field enthält einen ungültigen Wert.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
de: <p> Das Datum der Popup-Modul verwendet ein jQuery timepicker Modul. Es gibt keine „offizielle“ jQuery UI timepicker. Sie können das vorhandene timepicker Modul ausschalten und ein anderes benutzen oder Ihren Benutzern ein Textfeld stattdessen anbieten.</p>

en: Use default jQuery timepicker
de: Den standardmäßigen jQuery-Timepicker verwenden

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
de: Manuelle Zeiterfassung, ohne jQuery-Timepicker

en: Choose the jQuery timepicker to user.
de: Wählen Sie den jQuery timepicker für Anwender.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
de: <p> Das Datum der Popup-Kalender enthält CSS für IE6 (jedoch nicht valide). Seit IE 6 zunehmend durch den IE 7 und IE 8 abgelöst wird, wurden die spezielle CSS-Eigenschaften für IE 6 aus dem regulären CSS für dieses Modul herausgelöst. Sollten Sie dieses herausgelöste CSS benötigen, so finden Sie es im Theme Garland. In der Datei page.tpl.php sind spezielles CSS-Eigenschaften für den IE. Diese können Sie Ihrem CSS wieder hinzufügen genau, wie im Garland Theme. Sie verwenden: </p>

en: Date Popup Configuration
de: Konfiguration für Datumsauswahl (Popup)

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
de: Ermöglicht dem Benutzer die Datum-Popup-Einstellungen konfigurieren.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
de: Das Datum Popup-Modul verwendet Code des <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI-Modul.</a> Aktuell ist dies noch keine Anforderung, jedoch ist geplant dieses Modul zukünftig zu nutzen, Sie können es daher auch sofort installieren. In der Zwischenzeit ist hier der erforderliche Codes enthalten.

en: Current exceptions
de: Aktuelle Ausnahmen

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
de: Setzen Sie die  <a href="@link">Zeitzone für die Website</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
de: Wählen Sie Ihre aktuelle Ortszeit. Im Zweifelsfall wählen Sie Ihre Zeitzone, die am nächsten zu Ihrem Standort, die die gleichen Regeln für die Sommerzeit hat. Termine und Zeiten während dieser Website wird angezeigt mit dieser Zeitzone werden. Datums- und Zeitangaben dieser Website werden in Bezug auf diese Zeitzone angezeigt.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
de: Werkzeuge zum Erstellen und Importieren von Terminen und Kalendern.

en: The following modules are required for the wizard to work:
de: Der Assistent erfordert die folgenden Module:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
de: Füllen Sie das folgende Formular aus, um einen Inhaltstyp mit Datum zu erstellen. Dazu wird ein Datumsfeld und ein vorkonfigurierter Kalender bereitgestellt. Ein Kalender und ein Block für die nächsten Termine wird erstellt, ein iCal-Feed wird in den Kalender aufgenommen, sowie Mini-Kalender, Kalender-Legende, und ein Block für kommende Veranstaltungen in der Seitenleiste des Standard-Theme hinzugefügt. Wenn Beiträge von dieser neuen Art des Inhalts erstellt werden, enthalten einen diese einen Link zu dem Kalender und der Kalender wird ein Link zum ‚Erstellen von neuen Termineinträgen‘ bereitstellen. Wenn das Modul Signup aktiviert ist, dann ist es für Benutzer der Website möglich sich zum Termin anzumelden. Sie können auch neue Datumsfelder zu einem bestehenden InhaltsTyp hinzufügen.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
de: Hier sind nur eine begrenzte Zahl der Optionen dargestellt, um die Einrichtung zu vereinfachen. Nachdem ein Datumsfeld eingerichtet wurde können Sie weitere Einstellungen am Inhaltstyp oder an Ansichten des Typs Kalender vornehmen.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
de: Es kann etwas komplizieter sein Termine und Kalender einzurichten. Der !date_wizard unterstützt in der Erstellung eines einfach Inhaltstyps mit  Datum und passendem Kalender zu erstellen.

en: Date wizard
de: Datumsassistent

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
de: Die Kalender-Ansicht ist der Standard-Kalender für den Inhaltstyp %type_name.

en: remove !view
de: !view entfernen

en: Are you sure you want to remove the view %view?
de: Möchten Sie die Ansicht %view wirklich löschen?

en: Removed calendar %calendar.
de: Kalender entfernt %calendar.

en: Content type name
de: Inhaltstyp-Name

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
de: Der maschinenlesbare Name. Zulässige Werte: (a-Z, 0-9, _). Sollte dies kein vorhandener Inhaltstyp sein, wird dieser Inhaltstyp erstellt.

en: Content type label
de: Inhaltstyp-Beschriftung

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
de: Der lesbarer Name für diesen Inhaltstyp. Nur erforderlich, wenn Sie einen neuen Inhaltstyp erstellen.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
de: Ein Datums-Inhaltstyp der mit einer Kalender-Ansicht verknüpft ist.

en: Content type description
de: Inhaltstyp-Beschreibung

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
de: Eine Beschreibung für den Inhaltstyp. Nur erforderlich, wenn Sie einen neuen Inhaltstyp erstellen.

en: Date field name
de: Datumsfeld-Name

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
de: Der maschinenlesbare Name. Zulässige Werte: (a-z, 0-9, _). Darf kein bestehender Feldname sein.

en: Date field label
de: Datumsfeld-Beschriftung

en: The human-readable label for this field.
de: Die Beschriftung für dieses Feld.

en: Date widget type
de: Datums-Steuerelementtyp

en: Show repeating date options
de: Optionen für wiederholendes Datum anzeigen

en: Date field type
de: Datumsfeld-Typ

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
de: Der empfohlene Typ ist Datetime, außer für historische daten oder Daten mit einer Granualarität von Jahr oder Monat, oder für unvollständige Datentypen – nutzen Sie hierfür den Date-typ (ein ISO-Datum).

en: Date timezone handling
de: Zeitzonenbehandlung

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
de: Die Behandlung der Zeitzone sollt auf ‚Keine‘ gesetzt sein für Inhaltstypen ohne Datumsfelder.

en: Create a calendar for this date field
de: Einen Kalender für dieses Datumsfeld erstellen

en: Add calendar blocks to the current theme
de: Kalender-Blöcke zum aktuellen Theme hinzufügen

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
de: Dieser Name für einen Inhaltstyp ist bereits vergeben, fügen Sie einen exitierenden Inhaltstyp hinzu.

en: This field name already exists.
de: Das Feld ist bereits vorhanden.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
de: Ist die Granualarität ohne Uhrzeit, so schalten Sie dafür die Zeitzonenbehandlung ab.

en: Change the calendar as needed and save the view.
de: Den Kalender wie erforderlich ändern und die Ansicht speichern.

en: Date Repeat
de: Termin Wiederholung

en: Optionwidgets
de: Options-Steuerelemente

en: Nodereference
de: Beitragsreferenz

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
de: Erstellen Sie einen neuen CCK-Inhaltstyp um Ihre Ereignisse zu importieren oder, wenn Sie nicht neue Beiträge für Ihre Ereignisse erstellen möchten, dann fügen Sie ein Datumsfeld zu vorhandenen Inhaltstypen hinzu. Stellen Sie sicher, dass der Inhaltstyp für die Zielbeiträge ein Datumsfeld hat, der mindestens ein ‚Von‘-Datum und optionales Enddatum für Ereignisses aufnehmen kann. Wenn Ihr Quelle-Ereignis ein eigenes Zeitzonen-Feld hat, dann stellen Sie sicher, dass für das Ziel Zeitzonenbehandlung aktiviert ist. Testen Sie den Zieltyp, indem Sie versuchen, einen Beitrag manuell zu erstellen und stellen Sie sicher, dass die richtigen Optionen im Formular verfügbar sind, bevor Sie einen Import versuchen.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
de: Der Import wird neue Beiträge erstellen und dabei werden alle aktivierten Module ausgeführt, daher kann es sinnvoll sein für den Import z.B. automatische E-Mail-Benachrichtigung (o.ä.) für diesen Inhaltstyp während des Imports abzuschalten.

en: Original Node ID
de: Original Beitrags-ID

en: New Node ID
de: Neue Beitrags-ID

en: !type: %title has been created.
de: @type %title wurde erstellt.

en: !type: %title has been updated.
de: @type %title wurde aktualisiert.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
de[0]: 1 Ereignis wurde umgewandelt.
de[1]: @count Ereignisse wurden umgewandelt.

en: administer date tools
de: date tool verwalten

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
de: Werkzeuge zum Importieren und automatische Erstellen von Datumsangaben und Kalendern.

en: Easy creation of date content types and calendars.
de: Einfache Erstellung von Inhaltstypen mit Datumsangaben und Kalendern.

en: Event import
de: Ereignisimport

en: Remove calendar
de: Kalender entfernen

en: Date browser
de: Datumssuche

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
de: Vorwärts-/Rückwärts-Navigation für ein Datum zum Anhängen an andere Anzeigen. Erfordert das Datum-Argument.

en: Date browser style
de: Design der Datumssuche

en: Creates back/next navigation.
de: Erstellt eine vorwärts/rückwärts Navigation.

en: Date (!base_table)
de: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
de: Alle Datumsfelder in Ansichten !base_table nach dem Datumsargument filtern, unter Verwendung eines gebräuchlichen ISO Datums-/Zeitformates (z.B. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
de: Alle Datumsfelder in Ansichten !base_table filtern.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
de: Wählen Sie den Typ der Datumsangaben, die für Standardwerte, Zusammenfassungen und Navigation verwendet werden. Beispielsweise wird eine Granularität von 'Monat' das Standarddatum auf den aktuellen Monat festlegen, Zusammenfassungen pro Monat in der Übersicht und eine Navigation vorherigen und nächsten Monat anzubieten.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
de: Stellen Sie den zulässigen Zeitbereich in Jahren über ein Argument als minimalen und maximalen Wert ein, entweder  -X:+ X vom dem laufenden Jahr aus gerechnet, wie ‚-3:+3‘ oder ein absolutes Minimum und Maximum,wie ‚2005:2010‘. Wenn ein Datum außerhalb dieses Bereichs eingestellt ist, wird „Seite nicht gefunden (404)“ zurückgegeben.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
de: Eines oder mehrere Daten zum Filtern mit diesem Argument auswählen. Für CCK-Datumsfelder sollten nicht das „Von“-Datum und „Bis“-Datum ausgewählt werden, da nur eins benötigt wird.

en: You must select at least one date field for this argument.
de: Für dieses Argument muss mindestens ein Datumsfeld ausgewählt werden.

en: Choose the form element to use for date selection.
de: Das Formularelement zur Datumsauswahl auswählen.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
de:  Sie können alle Werte verwenden, die für die PHP date_create()-Funktion zulässig sind, wie zwischen ‚today‘ und ‚tomorrow‘.

en: Absolute value
de: Absoluter Wert

en: Relative value
de: Relativer Wert

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
de: Relative Werte werden verwendet, wenn kein Datum oben festgelegt ist. Verwenden Sie ‚jetzt‘ um standardmäßig auf das aktuelle Datum zur Laufzeit oder fügen Sie Modifikatoren wie ‚jetzt + 1 Tag‘ hinzu. Der Standardwert an Datum wird verwendet, wenn der Operator als ‚zwischen‘ oder ‚nicht zwischen‘ festgelegt ist.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
de: Wenn der Filter verfügbar gemacht wird, werden diese Werte verwendet, um den Startwert des Filters festzulegen. Lassen Sie sowohl Datums- als auch Standard-Werte leer, um den Filter ohne Wert zu starten.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
de: Das %style kann nicht mehr als ein Datum verwenden: Datumsargument.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
de: Das %style erfordert das Datum: Für das Datumsargument wird das aktuelle Datum verwendet.

en: The %style requires the Date: Date argument.
de: Das %style erfordert das Datum: Datumsargument.

en: Navigate to previous year
de: Zum vorherigen Jahr

en: Navigate to next year
de: Zum nächsten Jahr

en: Navigate to previous month
de: Zum vorherigen Monat

en: Navigate to next month
de: Zum nächsten Monat

en: Navigate to previous week
de: Zur vorherigen Woche

en: Navigate to next week
de: Zur nächsten Woche

en: Navigate to previous day
de: Zum gestrigen Tag

en: Navigate to next day
de: Zum morgigen Tag

en: View full page month
de: Ansicht des gesamten Monats auf einer Seite

en: Use ISO-8601 week numbers
de: ISO-8601-Wochennummern verwenden

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
de: WICHTIG! Sobald aktiviert, muss der Montag als erster Wochentag festgelegt werden

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
de: Wenn Sie ISO-8601-Wochennummern verwenden, muss der Montag als erster Wochentag festgelegt werden.

en: Date Popup default
de: Standard Popup für Datum

en: jQuery UI default
de: jQuery UI Standard

en: The Date Popup module now requires the <a href="@link">jQuery UI module</a> as a source for the datepicker. Please install it immediately.
de: Das Date-Popup-Modul erfordert das <a href="@link">jQuery UI Modul</a> als Quelle für die Datumsauswahl. Installieren Sie es.

en: Datepicker css
de: CSS für Datumsauswahl

en: Choose the css to use for the jQuery UI datepicker.
de: Wählen Sie CSS für jQuery UI Datumsauswahl.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. You must install the jQuery UI module for this to work. It has its own css file, or there is a Drupal adaptation included in Date Popup that you can use.</p>
de: <p>Zur Datumsauswahl des Popup-Kalenders wird die jQuery UI Datumsauswahl verwendet. Installieren Sie das jQuery UI-Modul dazu. Es hat seine eigene CSS-Datei, bzw. im Drupal Date Popup gibt es eine Anpassung, die Sie verwenden können. </p>

en: Field @label (@field_name)
de: Feld @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
de: Es gibt keine Datumsfelder in dieser Datenbank.

en: The date field which whose type should be changed.
de: Das Datum Feld, dessen Typ geändert wird.

en: The type of date to change the field to.
de: Der neue Typ des Datumsfeldes.

en: New type:
de: Neuer Typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
de: Der aktuelle Typ ist der ausgewählte Typ. Es gibt nichts zu ändern.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
de: Das Feld @field_name wurde von @old_type auf @new_type geändert.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
de: Ändern Sie ein Datumsfeld von einem Typ zum anderen. Sehr experimentell, Benutzung auf eigene Gefahr!
