Date (6.x-2.6) - en to fr translation catalogue (778 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Required
fr: Requis

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Description field
fr: Champ description

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Blank
fr: Vide

en: Time increment
fr: Incrément de temps

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: Text
fr: Texte

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Configure
fr: Configurer

en: Expanded
fr: Déplié

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Never
fr: Jamais

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Advanced
fr: Avancé

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Medium
fr: Moyen

en: OR
fr: OU (OR)

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Method
fr: Méthode

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le Caire

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesbourg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadiscio

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto Novo

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amériques/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amériques/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amériques/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amériques/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amériques/Araguaina

en: America/Aruba
fr: Amériques/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amériques/Asuncion

en: America/Atka
fr: Amériques/Atka

en: America/Barbados
fr: Amériques/Barbade (La)

en: America/Belem
fr: Amériques/Belem

en: America/Belize
fr: Amériques/Belize

en: America/Boa_Vista
fr: Amériques/Boa Vista

en: America/Bogota
fr: Amériques/Bogota

en: America/Boise
fr: Amériques/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amériques/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amériques/Cambridge Bay

en: America/Cancun
fr: Amériques/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amériques/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amériques/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amériques/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amériques/Caïman (îles)

en: America/Chicago
fr: Amériques/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amériques/Chihuahua

en: America/Cordoba
fr: Amériques/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amériques/Costa Rica

en: America/Cuiaba
fr: Amériques/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amériques/Curacao

en: America/Dawson
fr: Amériques/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amériques/Dawson Creek

en: America/Denver
fr: Amériques/Denver

en: America/Detroit
fr: Amériques/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amériques/Dominique (La)

en: America/Edmonton
fr: Amériques/Edmonton

en: America/Eirunepe
fr: Amériques/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fr: Amériques/El Salvador

en: America/Ensenada
fr: Amériques/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fr: Amériques/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
fr: Amériques/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fr: Amériques/Glace Bay

en: America/Godthab
fr: Amériques/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amériques/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amériques/Grand Turk

en: America/Grenada
fr: Amériques/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amériques/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amériques/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amériques/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amériques/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amériques/Halifax

en: America/Havana
fr: Amériques/Havane (La)

en: America/Hermosillo
fr: Amériques/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amériques/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amériques/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amériques/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amériques/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fr: Amériques/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amériques/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amériques/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amériques/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amériques/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amériques/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amériques/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amériques/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fr: Amériques/Knox IN

en: America/La_Paz
fr: Amériques/La Paz

en: America/Lima
fr: Amériques/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amériques/Los Angeles

en: America/Louisville
fr: Amériques/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amériques/Maceio

en: America/Managua
fr: Amériques/Managua

en: America/Manaus
fr: Amériques/Manaus

en: America/Martinique
fr: Amériques/Martinique

en: America/Mazatlan
fr: Amériques/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amériques/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amériques/Menominee

en: America/Merida
fr: Amériques/Merida

en: America/Mexico_City
fr: Amériques/Mexico City

en: America/Miquelon
fr: Amériques/Miquelon

en: America/Monterrey
fr: Amériques/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amériques/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amériques/Montréal

en: America/Montserrat
fr: Amériques/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amériques/Nassau

en: America/New_York
fr: Amériques/New York

en: America/Nipigon
fr: Amériques/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amériques/Nome

en: America/Noronha
fr: Amériques/Noronha

en: America/Panama
fr: Amériques/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amériques/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amériques/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amériques/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amériques/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amériques/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Porto_Velho
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amériques/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amériques/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amériques/Rankin Inlet

en: America/Recife
fr: Amériques/Recife

en: America/Regina
fr: Amériques/Regina

en: America/Rio_Branco
fr: Amériques/Rio Branco

en: America/Rosario
fr: Amériques/Rosario

en: America/Santiago
fr: Amériques/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amériques/Saint-Domingue

en: America/Sao_Paulo
fr: Amériques/Sao Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amériques/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amériques/Shiprock

en: America/St_Johns
fr: Amériques/St Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amériques/St Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amériques/Sainte-Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amériques/Saint-Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amériques/Saint-Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amériques/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amériques/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amériques/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amériques/Thunder Bay

en: America/Tijuana
fr: Amériques/Tijuana

en: America/Tortola
fr: Amériques/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amériques/Vancouver

en: America/Virgin
fr: Amériques/Vierges (îles)

en: America/Whitehorse
fr: Amériques/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amériques/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amériques/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amériques/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahreïn

en: Asia/Baku
fr: Asie/Bakou

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chungking

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dacca

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubaï

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanboul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Koweït

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novossibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
fr: Asie/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fr: Asie/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fr: Asie/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarcande

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghaï

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taïpei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Iakoutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Iekaterinbourg

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie du Sud

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adélaïde

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken Hill

en: Australia/Canberra
fr: Australie/Canberra

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/LHI
fr: Australie/LHI

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/NSW
fr: Australie/NSW

en: Australia/North
fr: Australie/Nord

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Queensland
fr: Australie/Queensland

en: Australia/South
fr: Australie/Sud

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Australia/Tasmania
fr: Australie/Tasmanie

en: Australia/Victoria
fr: Australie/Victoria

en: Australia/West
fr: Australie/Ouest

en: Australia/Yancowinna
fr: Australie/Yancowinna

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athènes

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

en: Europe/Nicosia
fr: Europe/Nicosie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/Saint-Marin

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

en: Indian/Antananarivo
fr: Océan Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fr: Océan Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Océan Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Océan Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Océan Indien/Comores (Les)

en: Indian/Kerguelen
fr: Océan Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Océan Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
fr: Océan Indien/Maldives (Les)

en: Indian/Mauritius
fr: Océan Indien/Maurice (île)

en: Indian/Mayotte
fr: Océan Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Océan Indien/Réunion (La)

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquesas

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Now
fr: Maintenant

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Repeat
fr: Répéter

en: As Time Ago
fr: Comme temps relatif

en: Optional
fr: Facultatif

en: Close
fr: Fermer

en: Collapsed
fr: Replié

en: Change
fr: Modifier

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Calendar iCal
fr: Calendrier iCal

en: Clear
fr: Vider

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Limit
fr: Limite

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: timezone
fr: fuseau horaire

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
fr: Les années passées et futures doivent être au format -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
fr: Configure l'ordre et le format des éléments de date pour le formulaire de saisie. Le format sera adapté afin d'enlever les valeurs non présentes dans la granularité pour ce champ.

en: Years back and forward
fr: Années antérieures et futures

en: Increment the minute and second fields by this amount.
fr: Incrémente les champs minute et seconde de cette valeur

en: Input Type
fr: Type de saisie

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: To Date
fr: Date de fin

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
fr: Affiche un second champ date complémentaire en tant que 'Date de fin'. S'il est marqué comme 'Optionnel', le champ sera présenté mais non obligatoire. S'il est marqué comme 'Obligatoire', le champ 'Date de Fin' sera obligatoire si le champ 'Date de Début' est obligatoire ou rempli.

en: Granularity
fr: Granularité

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
fr: Réglage des éléments de date à stocker (au moins l'année est obligatoire).

en: Default Display
fr: Affichage par Défaut

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
fr: Sélectionnez la méthode de gestion des fuseaux horaires à utiliser pour ce champ date

en: Short
fr: Court

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: ongoing
fr: en cours

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fr: Il n'existe pas de champs date dans cette base de données pour y importer des données. Veuillez ajouter un champ date aux types de nœuds souhaités et vous assurer qu'il utilise à la fois une "date de début" et une "date de fin"

en: Target type
fr: Type cible

en: Source type
fr: Type source

en: body
fr: corps

en: Date field
fr: Champ date

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fr: Le champ qui contiendra les dates sources dans le type de contenu cible.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fr: Le champ texte ou corps qui contiendra la description source dans le type de contenu cible

en: Url field
fr: Champ URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fr: Le champ texte ou lien qui contiendra l'URL source dans le type de contenu cible

en: Location field
fr: Champ emplacement

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'emplacement source dans le type de contenu cible

en: Uid field
fr: Champ UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'UID source dans le type de contenu cible

en: !type Fields
fr: Champs de !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y a pas de table d'événements dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y aucun nœud évenement dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible.

en: Delete original event?
fr: Supprimer l'événement original ?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fr: L'entrée originale doit-elle être supprimée une fois copiée dans le nouveau type de contenu ? Si oui, assurez-vous de sauvegarder votre base de données au préalable

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fr: Le nombre maximum de nœuds à convertir au cours de cette passe.

en: Starting nid
fr: Nid de départ

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fr: Convertir les nœuds ayant des nids supérieurs ou égaux à ce nombre.

en: No events have been converted.
fr: Aucun événement n'a été converti.

en: AND
fr: ET (AND)

en: Date formats
fr: Formats de date

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Select
fr: Sélectionner

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: Date API requirements
fr: Pré-requis pour Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut du champ Date de Fin est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
fr: Une valeur par défaut pour ce champ. Si vous sélectionnez 'Relatif', veuillez ajouter les détails ci-dessous.

en: Customize Default Value
fr: Personnaliser la valeur par défaut

en: Custom value for From date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Début

en: Default value for To date
fr: Valeur par défaut pour la date de fin

en: Same as From date
fr: Identique à Date de Début

en: Custom value for To date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Fin

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
fr: Nombre d'années antérieures et futures dans la liste de sélection de l'année, la valeur par défaut étant -3:+3.

en: Customize Date Parts
fr: Personnaliser les éléments de date

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
fr: L'emplacement des étiquettes des éléments de date, telles que 'Année', 'Mois', ou 'Jour'.<br /> 'Au-dessus' les affichera en tant que titre au dessus de chaque élément de date.<br /> 'A l'intérieur' insérera l'étiquette en tant que première option de la liste déroulante et dans les champs textes vides.<br /> 'Aucun' n'associera pas d'étiquettes aux éléments de date.<br /> Le texte exact de l'étiquette est contrôlé par les thèmes, tels que 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month'

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
fr: Les valeurs 'Date de fin' vides seront remplies avec les valeurs des 'Date de début'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
fr: La valeur JUSQU'A est obligatoire pour les dates se répétant.

en: The raw date value.
fr: La valeur brute de la date.

en: The formatted date.
fr: La date formatée.

en: The raw date timestamp.
fr: La valeur brute de l'horodatage de la date

en: Date year (four digit)
fr: Année de la date (quatre chiffres)

en: Date year (two digit)
fr: Année de la date (deux chiffres)

en: Date month (full word)
fr: Mois de la date (mot entier)

en: Date month (abbreviated)
fr: Mois de la date (abrégé)

en: Date month (two digit, zero padded)
fr: Mois de la date (deux chiffres, zéro initial)

en: Date month (one or two digit)
fr: Mois de la date (un ou deux chiffres)

en: Date week (two digit)
fr: Semaine de la date (deux chiffres)

en: Date day (full word)
fr: Jour de la date (mot entier)

en: Date day (abbreviation)
fr: Jour de la date (abréviation)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fr: Jour de la date (deux chiffres, zéro initial)

en: Date day (one or two digit)
fr: Jour de la date (un ou deux chiffres)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fr: Si le champ a une date <em>jusqu'à</em> définie, les mêmes tokens existent sous la forme : [to-????], où ???? est le token normal.

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données au format timestamp, format obsolète destiné au support des données historiques.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ Datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: !time from now
fr: !time à partir de maintenant

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
fr: Définit des champs et widgets CCK date/heure

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fr: Émule des fonctions de date PHP 5.2 en PHP 4.x, PHP 5.0, et PHP 5.1. Obligatoire lorsque vous utilisez la Date API avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2

en: Previous field
fr: Champ précédent

en: Next field
fr: Champ suivant

en: Increment
fr: Incrémenter

en: Decrement
fr: Décrementer

en: Date Popup requirements
fr: Pré-requis pour Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les calendriers popup de jQuery et les widgets de saisie d'horaire pour la sélection des dates et des heures.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fr: Choisissez une fréquence et une période de répétition pour cette date. Si rien n'est sélectionné, la date ne se répétera pas

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Date to stop repeating this item.
fr: Date à laquelle arrêter la répétition de cet élément.

en: -- Any
fr: -- N'importe quel

en: Day of Month
fr: Jour du mois

en: Day of Week
fr: Jour de la semaine

en: Except
fr: Excepté

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fr: Dates à omettre de la liste des dates se répétant.

en: -- Period
fr: -- Période

en: -- Frequency
fr: -- Fréquence

en: Every @number
fr: Tous les @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fr: Le module Date TimeZone vous oblige à !link.

en: set the site timezone name
fr: régler le nom du fuseau horaire du site

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fr: Veuillez choisir le fuseau horaire par défaut du site. Si vous avez un doute, choisissez le fuseau horaire le plus proche de votre emplacement qui possède les mêmes règles pour les heures d'été/hiver.

en: The !link may not be correct.
fr: Le lien !link est probablement incorrect.

en: site timezone name
fr: nom du fuseau horaire du site

en: Date Timezone requirements
fr: Pré-requis Date TimeZone

en: Group multiple values
fr: Grouper plusieurs valeurs

en: About
fr: À propos

en: and
fr: et

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Undated
fr: Non daté

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
fr: La date doit avoir un intervalle d'années au format -9:+9 ou 2005:2010.

en: Calendar Popup
fr: Popup de calendrier

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fr: L'année doit être un nombre compris entre %min et %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fr: Le mois doit être un nombre compris entre 1 et 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fr: Le jour doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fr: L'heure doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fr: La minute doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fr: La seconde doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: A valid value is required.
fr: Une valeur valide est requise.

en: Granularity must include a year.
fr: La granularité doit contenir une année

en: Repeat display
fr: Affichage de la répétition

en: Some value must be entered in the To date.
fr: Une valeur doit être saisie dans le champ Date de fin.

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: The To date must be greater than the From date.
fr: La Date de fin doit être supérieure à la Date de début.

en: Time H:i
fr: Heure H:i

en: Repeats
fr: Se répète

en: Text Field with custom input format
fr: Champ Texte avec format de saisie personnalisé

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
fr: Tous les champs Date utilisant le widget jscalendar ont été modifiés pour utiliser le widget texte à la place, puisque le widget jscalendar n'est plus supporté. Veuillez activer le module Date Popup pour rendre le popup de calendrier de jQuery disponible, et éditez les paramètres du champ pour le sélectionner.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
fr: La base de données a été mise à jour pour corriger le fuseau horaire stocké pour les champs utilisant le fuseau horaire 'aucun'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fr: Seuls les types de contenu possédant des champs date apparaissent dans la liste des types cibles possibles

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fr: Si le type cible souhaité ne possède pas encore de champ Date, suivez ce lien et sélectionnez un type de contenu auquel ajouter un champ Date.

en: Add new date field
fr: Ajouter un nouveau champ de Date

en: Date PHP4 setup.
fr: Installation de Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
fr: Paramètres de Date PHP4

en: Use PHP default timezone
fr: Utiliser le fuseau horaire par défaut de PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
fr: Faire fonctionner correctement les calculs de date avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2 implique des calculs additionnels qui requièrent beaucoup de charge. Ces calculs sont rendus nécessaires par le fait que les usages de PHP pour les calculs de date ne correpondent pas au fuseau horaire du site ou de l'utilisateur, ou encore d'autres fuseaux horaires propres à une date. Nous pouvons accélerer ce processus, en supposant que PHP utilise le bon fuseau horaire, dans le cas contraire, le traitement prendra plus plus de temps. Si les ajustements de fuseaux horaires ne semblent pas fonctionner correctement pour vos réglages, vous pouvez régler cett option à FALSE pour forcer le système à utiliser les calculs de fuseaux horaires plus précis, mais plus lents.

en: administer date_php4 settings
fr: administrer les paramètres date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fr: Si aucune option avancée n'est sélectionnée, la date se répétera le jour de la semaine de la date de début pour des répétitions mensuelles, sinon le jour et le mois de la date de début. Utilisez les options ci-dessous pour remplacer ce comportement et sélectionnez des jours et mois spécifiques pour la répétition. Utilisez le cadre 'Excepté' pour saisir des dates devant être omises des résultats.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval en !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'au !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
fr: Répéter !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fr: Fuseau horaire détecté : %timezone; date du client : %date; abréviation : %abbreviation; décalage : %offset; heure d'été/hiver : %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fr: Pacifique/Polynésie_Française-Iles_Marquises

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fr: Nécessaire pour utliser l'API Date. Permet d'outrepasser la gestion des fuseaux horaires du site et de l'utilisateur, pour définir des noms de fuseaux horaires à la place de décalages.

en: Date form type
fr: Type de formulaire de date

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fr: Sélectionnez une granularité pour le filtre de date. Par exemple, la sélection de 'jour' crééra un filtre pour lequel les utilisateurs pour sélectionner l'année, le mois et le jour.

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fr: Sélectionnez un ou des champs de date à filtrer avec cet argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Date default
fr: Date par défaut

en: To date default
fr: Date de fin par défaut

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fr: Veuillez définir une valeur par défaut pour la Date de fin comme pour la Date de début, lorsque vous utilisez des valeurs par défaut avec les opérateurs 'Compris entre' (<em>Between</em>) et 'Non compris entre' (<em>Not Between</em>).

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fr: Aucun format personnalisé n'est configuré. <a href="@link">Ajoutez-en</a>, SVP.

en: Format string
fr: Chaine de format

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles. Le format est actuellement configuré pour réaliser un affichage comme <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
fr: Le format existe déjà. Veuillez entrer une chaine de format unique.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %format ?

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de format %format&nbsp;?

en: Removed date format type %format.
fr: Le format de date %format a été supprimé.

en: !type date format
fr: Format de date !type

en: Field %field has errors.
fr: Le champ %field contient des erreurs.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fr: !day-name Dimanche|Lundi|Mardi|Mercredi|Jeudi|Vendredi|Samedi

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fr: !day-abbreviation Dim|Lun|Mar|Mer|Jeu|Ven|Sam

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fr: !day-abbreviation D|L|Ma|Me|J|V|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fr: !day-abbreviation DI|LU|MA|ME|JE|VE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fr: !datetime Année|Mois|Jour|Semaine|Heure|Minute|Seconde|Toute la Journée|Toute la journée

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fr: !datetime_plural Années|Mois|Jours|Semaines|Heures|Minutes|Secondes

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fr: !date_order Tous les|Premier|Deuxième|Troisième|Quatrième|Cinquième

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fr: !date_order |Dernier|Avant dernier|Troisième en partant de la fin|Quatrième en partant de la fin|Cinquième en partant de la fin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fr: !date_nav Préc.|Suiv.|Auj.

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fr: !month-name |janvier|février|mars|avril|mai|juin|juillet|août|septembre|octobre|novembre|décembre

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fr: !month-abbreviation |Jan|Fév|Mar|Avr|Mai|Juin|Juil|Aoû|Sep|Oct|Nov|Déc

en: Allow users to configure date formats
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer les formats de dates

en: Custom formats
fr: Formats personnalisés

en: Allow users to configure custom date formats.
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer des formats de dates personnalisés

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Delete date format type
fr: Supprimer le type de format de date

en: Allow users to delete a configured date format type.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date configuré.

en: Per-user timezone name.
fr: Nom du fuseau horaire par utilisateur.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Le module Date ne peut pas être mis à jour tant que Views n'a pas été mis à jour. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et relancez les mises à jour restantes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fr: date.module possède des mises à jour, mais ne peut pas être mis à jour si views.module ne l'est pas.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fr: Le module Date API requiert le <a href="@link">module Date PHP4</a> pour les versions de PHP inférieures à 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: La valeur personnalisée pour une date relative par défaut, doit être un élement décrivant un temps en référence au jour actuel, en utilisant strtotime, tel que '+90 days' (90 jours à partir du jour où le champ est créé) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser le format d'entrée sélectionné ci-dessus. Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser l'affcihage sélectionné ou les options d'entrée. Définissez un format de date PHP comme 'd-m-Y H:i' (voir <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
fr: Sélectionnez un type de format par défaut à utiliser pour l'affichage de la date. Visitez la <a href="@date-time-page"> page des Formats date et heure</a> pour ajouter et modifier des types de format.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fr: Le formulaire des options de répétition doit-il s'afficher déplié ou replié dés le début ? Réglez à 'Replié' afin de rendre ces options moins intrusives.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Modifier le paramètre %name après que des données aient été créées peut entraîner une perte de données !

en: Display From and To dates
fr: Afficher les dates de début et de fin

en: Display From date only
fr: Afficher seulement la Date de début

en: Display To date only
fr: Afficher seulement la Date de fin

en: ending on @count
fr: se terminant le @count

en: Display repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
fr: Une Date de début est requise pour le champ %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
fr: Une Date de fin est requise pour le champ %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de début de @field_name

en: @field_name To date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de fin de @field_name

en: @field_name From date
fr: Date de début de @field_name

en: @field_name To date
fr: Date de fin de @field_name

en: The From date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The To date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fr: Si non coché, chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait apparemment entraîner des doublons. Ce paramètre n'est pas compatible avec le tri par clic dans l'affichage du tableau.

en: Select List with Repeat options
fr: Liste de Sélection avec options de Répétition

en: Text Field with Repeat options
fr: Champ texte avec options de Répétition

en: Text Field with Date Pop-up calendar
fr: Champ texte avec Date Popup

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
fr: Champ texte avec Date Popup et options de répétition

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète des modules Date et Date API est disponible sur <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
fr: Ajouter un type de format

en: The human-readable name for this format type.
fr: Le nom affiché de ce type de format.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fr: Le nom système de ce type de format.<br />Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres ou des tirets bas et doit être unique.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Le type de format ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des underscores

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
fr: Ce type de format existe déjà. Veuillez saisir un type unique.

en: view date repeats
fr: voir les répétitions de date

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
fr: Tous les champs date avec répétition ont été mis à jour pour utiliser les nouveaux widgets de répétition.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente.<br />Veuillez ré-exécuter le script de mise à jour.

en: Time with timezone
fr: Heure avec fuseau horaire

en: Field %field formats were converted to custom formats.
fr: Les formats du champ %field ont été convertis aux formats personnalisés.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
fr: L'ancien type de format %from_format du champ %field a été converti au nouveau type de format %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
fr: Les paramètres d'affichage du champ %field dans le type de contenu %type_name ont été mis à jour.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
fr: Les formats d'affichage de date sont maintenant inclus dans les paramètres date et heure du système. Veuillez visiter <a href="@date-time-page">la page Format date et heure</a> pour voir les nouveaux types de format.

en: Date format settings for %language_name
fr: Paramètres de format de date pour le %language_name

en: Locale date settings
fr: Paramètres de date localisés

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
fr: Permet à l'administrateur du site de configurer plusieurs formats d'affichage de date/heure afin de confectionner des dates pour une locale ou un auditoire spécifique.

en: Field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Field %field is invalid.
fr: Le champ %field n'est pas valide.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup utilise le sélecteur d'heure du module jQuery. Ce n'est pas le sélecteur d'heure &laquo;&nbsp;officiel&nbsp;&raquo; de jQuery UI et tout le monde n'apprécie pas celui qui est inclus ici. Si vous ne voulez pas utiliser ce sélecteur d'heure, vous pouvez le désactiverplus bas, les utilisateurs obtiendront alors un champ texte standard à la place.

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Choose the jQuery timepicker to user.
fr: Choisir le sélecteur d'heure de jQuery pour les utilsateurs

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>La calendrier du module Date Popup intègre certaines CSS pour IE6 (Internet Explorer 6) qui cassent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE7 et IE8, les CSS spéciales d' IE6 ont été retirées des CSS standards utilisées par le module Date Popup. Si vous avez besoin de ces CSS malgré tout, vous pouvez les réincorporer à votre thème. Vous pouvez voir comment faire en explorant le thème Garland qui utilise des CSS dédiées à IE dans son gabarit page.tpl.php. Les CSS dont vous avez besoin sont :</p>

en: Date Popup Configuration
fr: Configuration de Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
fr: Permet au utilisateurs de configurer les paramètres de Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
fr: Le module Date Popup a besoin du code fourni par le <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">module jQuery UI</a>. Ce n'est pas encore une nécessité, mais cela va le devenir. Aussi vous êtes encouragés à installer ce module aussi rapidement que poissible. En attendant, une version du code requis est intégré ici.

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
fr: Le module Date Timezone requiert de <a href="@link">définir le nom du fuseau horaire du site</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez votre heure locale actuelle. Dans le doute, sélectionnez le fuseau horaire le plus proche de votre emplacement, qui possède les mêmes règles concernant l'heure d'été/l'heure d'hiver. Les dates et heures sur tout le site seront affichées en utilisant ce fuseau horaire.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fr: Outils pour créer et importer des dates et des calendriers.

en: The following modules are required for the wizard to work:
fr: Les modules suivants sont nécessaires pour que l'assistant fonctionne :

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Remplissez le formulaire suivant pour créer automatiquement un type de contenu de date, comprenant  un champ de type Datetime et le calendrier préconfiguré correspondant. Un calendrier et un bloc des futurs évènements sera créé. Un flux iCal sera ajouté au calendrier, et le mini-calendrier, la légende du calendrier et les blocs des futurs évènements seront ajoutés à la barre latérale du thème par défaut. Les nœuds créés à partir de ce nouveau type de contenu intégreront un lien vers le calendrier, et le calendrier aura un lien vers le formulaire 'Ajouter une nouvelle date'. Si le module Signup est activé, les inscriptions (<em>signups</em>) seront aussi activées pour ce champ. Vous pouvez aussi ajouter de nouveaux champs de dates à un type de contenu existant en indiquant le nom du type de contenu au moment de la création.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fr: Seul un jeu limité d'options est affiché ici pour qu'il soit plus facile d'effectuer le paramétrage Une fois que la date a été créée vous avez la possibilité d'effectuer d'autres modifications sur les  paramètres de dates et d'ajouter d'autres champs à votre nouveau type de contenu dans le panneau &laquo;&nbsp;Gérer les champs&nbsp;&raquo;. vous pouvez aussi effectuer des modifications à partir de la page d'édition de Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. L'assistant !date_wizard facilite la création d'un contenu de date simple et du calendrier qui lui est associé.

en: Date wizard
fr: Assistant de date

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
fr: La calendrier %view est le calendrier par défaut créé pour le type de contenu %type_name.

en: remove !view
fr: supprimer !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la vue %view ?

en: Removed calendar %calendar.
fr: Le calendrier %calendar a été supprimé.

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom système. Valeurs autorisée : (a-z, 0-9, _). Si ce n'est pas un type de contenu existant, le type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Étiquette du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour la création d'un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom système. Valeurs autorisées : (a-z,0-9,_) Ne doit pas être le nom d'un champ existant.

en: Date field label
fr: Étiquette du champ date

en: The human-readable label for this field.
fr: L'étiquette affichée de ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: Add calendar blocks to the current theme
fr: Ajouter les blocs de calendriers au thème courant

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fr: Modifiez le calendrier à votre convenance et enregistrez la vue.

en: Date Repeat
fr: Répétition de date

en: Optionwidgets
fr: Widget d'options

en: Nodereference
fr: Référence de nœud

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fr: Créez un nouveau type de contenu CCK pour y importer vos évènements . Si vous ne souhaitez pas créer de nouveaux nœuds pour vos évènements, ajoutez un champ de date à un type d'évènement existant. Vérifiez que le type de contenu choisi dispose bien d'un champ de date pour lequel une date de fin (requise ou optionnelle) est définie et qui donc peut accepter les dates de début et de fin pour l'évènement. Si la source de votre évènement dispose de son propre champ de fuseau horaire, assurez-vous d'avoir paramétré la gestion du fuseau horaire de la date concernée sur 'date'. Testez le nouveau type en essayant de créer un nœud manuellement et en vous assurant que toutes les options correctes sont disponibles dans le formulaire avant de tenter une importation.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fr: L'importation va créer des nouveaux nœuds et déclencher les fonctions hook associées, aussi vous pouvez décider d'interrompre l'envoi automatique de courriels pour ce type de nœuds avant de faire l'importation !

en: Original Node ID
fr: ID du nœud original

en: New Node ID
fr: ID du nouveau nœud

en: !type: %title has been created.
fr: !type : %title a été créé.

en: !type: %title has been updated.
fr: !type : %title a été mis à jour.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fr[0]: 1 évènement a été converti.
fr[1]: @count évènements ont été converti.

en: administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Date Tools
fr: Outils de Date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création  facile de types de contenus de date et de calendriers.

en: Event import
fr: Importation un évènement

en: Remove calendar
fr: Supprimer le calendrier

en: Date browser
fr: Sélecteur de date

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'explorateur de Date

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views par un argument de date, en utilisant n'importe quelle date/période au format ISO-8601 (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fr: Définissez l'intervalle d'années minimum et maximum pour cet argument, soit un pas -X:+X depuis l'année en cours, comme '-3:+3', ou un minimum et un maximum absolus comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est défini à une date en dehors de l'intervalle, la page renverra une erreur 'Page non trouvée (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs champs de date à filtrer avec cet argument. Ne pas sélectionner les deux champs 'Date de début' et 'Date de fin' pour les champs date CCK, seul l'un des deux est nécessaire.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
fr: Choisissez l'élément de formulaire à utiliser pour la sélection de date.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
fr:  Vous pouvez utiliser n'importe qu'elle valeur que la fonction date_create() de PHP peut accepter, comme entre &laquo;&nbsp;12AM today&nbsp;&raquo; et &laquo;&nbsp;12AM tomorrow&nbsp;&raquo;.

en: Absolute value
fr: Valeur Absolue

en: Relative value
fr: Valeur relative

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fr: Les valeurs relatives seront utilisées si aucune date n'est définie ci-dessus. Utilisez 'now' pour définir par défaut la date courante à l'exécution, ou bien ajouter des oprérateurs tels que 'now +1 day'. La valeur par défaut de la Date de fin est utilisée lorsque l'opérateur est défini à 'compris entre' ou 'non compris entre'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fr: Si le filtre est exposé, ces valeurs seront utilisées pour définir la valeur initiale du filtre exposé. Laissez vides les deux valeurs de date et par défaut pour ne pas commencer avec une valeur dans le filtre exposé.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fr: Le %style ne peut pas utiliser plus d'un Date : Argument de date.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fr: Le %style requiert que Date : Argument de date soit défini par défaut à la date courante.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fr: Le %style requiert la date : Argument de date.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Aller au mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Aller au mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Aller au jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Aller au jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Use ISO-8601 week numbers
fr: Utiliser les numéros de semaine ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fr: IMPORTANT ! Si cette case est cochée, le premier jour de la semaine DOIT être défini à Lundi

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fr: Lors de l'utilisation des numéros de semaine ISO-8601, le premier jour de la semaine doit être défini à Lundi.

en: Date Popup default
fr: Paramètres par défaut de Date Popup

en: jQuery UI default
fr: Paramètres par défaut de jQuery UI

en: The Date Popup module now requires the <a href="@link">jQuery UI module</a> as a source for the datepicker. Please install it immediately.
fr: Le module Date Popup requiert désormais le <a href="@link">module jQuery UI</a> comme source pour le sélecteur de date. Veuillez l'installer immédiatement.

en: Datepicker css
fr: Css du sélecteur de date

en: Choose the css to use for the jQuery UI datepicker.
fr: Choisir le css à utiliser pour le sélecteur de date jQuery UI.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. You must install the jQuery UI module for this to work. It has its own css file, or there is a Drupal adaptation included in Date Popup that you can use.</p>
fr: Le Calendrier Popup sélectionneur de date, utilise jQuery UI datepicker. Vous devez donc installer le module jQuery UI pour utiliser Calendrier popup. Ce module a son propre fichier css, vous pouvez cependant utiliser l'adaptation Drupal inclus dans Date Popup.

en: Field @label (@field_name)
fr: Champ @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fr: Il n'y a pas de champs date dans cette base de données.

en: The date field which whose type should be changed.
fr: Le champ date dont le type devrait être changé.

en: The type of date to change the field to.
fr: Le type de date vers lequel changer le champ.

en: New type:
fr: Nouveau type :

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fr: Le type actuel est le même que le type sélectionné. Il n'y a rien à changer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fr: Le champ @field_name a été changé de @old_type en @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fr: Remplacer le type de champ date par un autre type de champ. En phase expérimentale, à utiliser avec précautions car cette opération comporte des risques.
