Date (6.x-2.7) - en to ja translation catalogue (809 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Required
ja: 必須

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Blank
ja: 空白

en: Time increment
ja: 時間の増分

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: Text
ja: テキスト

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: Expanded
ja: 展開

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Never
ja: なし

en: Input format
ja: 入力書式

en: Advanced
ja: 高度

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Medium
ja: 中程度

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Method
ja: メソッド

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェ

en: Africa/Asmera
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バンギ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランタイヤ

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブジュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダルエスサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアラ

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ハボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルグ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルビル

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプト

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババーネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルトノボ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリ

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ウィントフック

en: America/Adak
ja: アメリカ/アダック

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アンギラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンティグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグァイナ

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Atka
ja: アメリカ/アトカ

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバドス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレン

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボアビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイシ

en: America/Buenos_Aires
ja: アメリカ/ブエノスアイレス

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/ケンブリッジベイ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラカス

en: America/Catamarca
ja: アメリカ/カタマルカ

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエン

en: America/Cayman
ja: アメリカ/ケイマン

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Cordoba
ja: アメリカ/コルドバ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタリカ

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラソー

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドーソン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドーソンクリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモントン

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エルサルバドル

en: America/Ensenada
ja: アメリカ/エンセナダ

en: America/Fort_Wayne
ja: アメリカ/フォートウェイン

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレザ

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレースベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ゴットホープ

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グースベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランドターク

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ島

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファックス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシヨ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ/ノックス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ/ビベー

en: America/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナポリス

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/イヌヴィク

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/イカルイト

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Jujuy
ja: アメリカ/フフイ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー/ルイスビル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー/モンティチェロ

en: America/Knox_IN
ja: アメリカ/ノックス

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラパス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンゼルス

en: America/Louisville
ja: アメリカ/ルイスビル

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルティニーク島

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Mendoza
ja: アメリカ/メンドーサ

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコシティー

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン島

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モンテレイ

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montreal
ja: アメリカ/モントリオール

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッソー

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/ノロニャ

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パンナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポートオブスペイン

en: America/Porto_Acre
ja: アメリカ/ポルトアクレ

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルトヴェリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルトリコ

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニーリバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキンインレット

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/レジーナ

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオブランコ

en: America/Rosario
ja: アメリカ/ロサリオ

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンティアゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サントドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サンパウロ

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/スコアスビサンド

en: America/Shiprock
ja: アメリカ/シップロック

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セントジョンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セントキッツ

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セントルシア

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セントトーマス

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セントヴィンセント

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフトカレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/トゥーレ

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダーベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティファナ

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトラ

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Virgin
ja: アメリカ/ヴァージン

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: Antarctica/Casey
ja: 南極大陸/ケーシー

en: Antarctica/Davis
ja: 南極大陸/デービス

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極大陸/デュモンダービル

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極大陸/モーソン

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極大陸/マクマード

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極大陸/パーマー

en: Antarctica/South_Pole
ja: 南極大陸/南極点

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極大陸/昭和基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極大陸/ボストーク

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極/ロングイェールビーン

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマトイ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナディリ

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバード

en: Asia/Ashkhabad
ja: アジア/アシハバード

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダッド

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレーン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコク

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Calcutta
ja: アジア/カルカッタ

en: Asia/Chungking
ja: アジア/重慶

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Dacca
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ地区

en: Asia/Harbin
ja: アジア/ハルビン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクーツク

en: Asia/Istanbul
ja: アジア/イスタンブール

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カブール

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャツカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kashgar
ja: アジア/カシュガル

en: Asia/Katmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クウェート

en: Asia/Macao
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノボシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノンペン

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Rangoon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リヤド

en: Asia/Riyadh87
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド87

en: Asia/Riyadh88
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド88

en: Asia/Riyadh89
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド89

en: Asia/Saigon
ja: アジア/サイゴン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Tel_Aviv
ja: アジア/テルアビブ

en: Asia/Thimbu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Ujung_Pandang
ja: アジア/ウジュンパンダン

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Ulan_Bator
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストク

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/ヤクーツク

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾレス諸島

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バミューダ

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリー

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/カーボべルデ

en: Atlantic/Faeroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Jan_Mayen
ja: 大西洋/ファンメイン

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マデイラ

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/サウスジョージア

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンレー

en: Australia/ACT
ja: オーストラリア/ACT

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリスベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークンヒル

en: Australia/Canberra
ja: オーストラリア/キャンベラ

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/LHI
ja: オーストラリア/LHI

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/ロードハウ島

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/NSW
ja: オーストラリア/ニューサウスウェールズ州

en: Australia/North
ja: オーストラリア/北部

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Queensland
ja: オーストラリア/クイーンズランド州

en: Australia/South
ja: オーストラリア/南部

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Australia/Tasmania
ja: オーストラリア/タスマニア州

en: Australia/Victoria
ja: オーストラリア/ビクトリア州

en: Australia/West
ja: オーストラリア/西部

en: Australia/Yancowinna
ja: オーストラリア/ヤンコウイナ

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belfast
ja: ヨーロッパ/ベルファスト

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベオグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/キシニョフ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブール

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルグ

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリッド

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Nicosia
ja: ヨーロッパ/ニコシア

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サンマリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェロポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/スコピエ

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/ティラナ

en: Europe/Tiraspol
ja: ヨーロッパ/ティラスポリ

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウジゴロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドゥーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ビリニュス

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレブ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポロジェ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリッヒ

en: Indian/Antananarivo
ja: インド洋/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド洋/チャゴス

en: Indian/Christmas
ja: インド洋/クリスマス島

en: Indian/Cocos
ja: インド洋/ココス諸島

en: Indian/Comoro
ja: インド洋/コモロ

en: Indian/Kerguelen
ja: インド洋/ケルゲレン

en: Indian/Mahe
ja: インド洋/マエ

en: Indian/Maldives
ja: インド洋/モルディブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド洋/モーリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド洋/マヨット島

en: Indian/Reunion
ja: インド洋/レユニオン

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター島

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ島

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダベリー

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/ファカオフォ

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビア

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Johnston
ja: 太平洋/ジョンストン島

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリティマティ

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コスラエ

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クエゼリン

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マジュロ

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルケサス諸島

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウェイ

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌーメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴパゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトケアン島

en: Pacific/Ponape
ja: 太平洋/ポナペ

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポートモレスビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン

en: Pacific/Samoa
ja: 太平洋/サモア

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガタプ

en: Pacific/Truk
ja: 太平洋/トラック諸島

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーク島

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォリス

en: Pacific/Yap
ja: 太平洋/ヤップ

en: Now
ja: 今

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: !time ago
ja: !time 前

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: As Time Ago
ja: 時間前

en: Optional
ja: 任意

en: Close
ja: 閉じる

en: Additional
ja: 追加

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Change
ja: 変更

en: Week of @date
ja: @dateの週

en: Calendar iCal
ja: カレンダーiCal

en: Clear
ja: クリアー

en: Date/Time
ja: 日時

en: Limit
ja: 制限

en: Site's time zone
ja: サイトのタイムゾーン

en: Date's time zone
ja: 日付のタイムゾーン

en: No time zone conversion
ja: タイムゾーン変換無し

en: timezone
ja: タイムゾーン

en: Select List
ja: 選択リスト

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
ja: 年のナビゲーションは-9:+9のフォーマットである必要があります。

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ja: 入力フォーム中の日付部分の順番や形式を設定して下さい。この形式は、このフィールドの集合単位にはない値を削除するのに適応されます。

en: Years back and forward
ja: 年のナビゲーション

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ja: この量で分と秒フィールドを増加。

en: Input Type
ja: 入力形式

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ja: 時間集合単位がない日付にはどのタイムゾーン処理も使用できません。

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ja: 'To Date'として二番目の日付フィールドに合致する表示です。'任意'がマークされるとフィールドは表示されますが必須ではなくなります。'必須'がマークされると、'To Date'は'From Date'が必須か入力済なら必須になります。

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ja: (最低でも年が含まれる)格納される日付要素を設定して下さい。

en: Default Display
ja: デフォルト表示

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ja: この日付フィールドで使用されるタイムゾーン処理方法を選択して下さい。

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: ongoing
ja: 進行中

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
ja: このデータベースにはデータをインポートするための日付フィールドがありません。希望のノードタイプに日付フィールドを追加し、"from"と"to"dateの両方を使用して示すようにして下さい。

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Source type
ja: ソースタイプ

en: body
ja: 本文

en: Date field
ja: 日付フィールド

en: The field which will contain the source dates in target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元の日付を含むフィールドです。

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元の説明を含むテキストまたは本文フィールドです。

en: Url field
ja: URLフィールド

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元のURLを含むテキストまたはリンクフィールドです。

en: Location field
ja: 場所フィールド

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元の場所テキストを含むテキストフィールドです。

en: Uid field
ja: UIDフィールド

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
ja: ターゲットコンテンツタイプに元のUIDを含むテキストフィールドです。

en: !type Fields
ja: !type フィールド

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ja: データベースにイベントテーブルがありません。イベントインポートオプションは有効ではありません。

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
ja: データベースにイベントノードがありません。イベントインポートオプションは有効ではありません。

en: Delete original event?
ja: オリジナルのイベントを削除しますか?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
ja: オリジナルの入力は新しいコンテンツタイプにコピーされたものを削除しますか? もしそうなら、まずデータベースのバックアップをする必要があります。

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
ja: この過程で変換されるノートの最大数です。

en: Starting nid
ja: 開始nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
ja: これ以上のnidを伴うノードを変換します。

en: No events have been converted.
ja: 変換されたイベントはありません。

en: Date API
ja: 日付API

en: Date formats
ja: 日付書式

en: Formats
ja: 書式

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Select
ja: 選択

en: A valid date is required for %title.
ja: %title に正しい日付を入力してください。

en: Date API requirements
ja: 日付API説明書

en: A Date API that can be used by other modules.
ja: 日付APIは他のモジュールによって使用されることができます。

en: The Strtotime default value is invalid.
ja: Strtotimeデフォルト値は無効です。

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
ja: To DateのStrtotimeデフォルト値は無効です。

en: Relative
ja: 関連

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ja: このフィールドで使用するデフォルト値です。'関連'を選択した場合、詳細を次で追加して下さい。

en: Customize Default Value
ja: デフォルト値をカスタマイズ

en: Custom value for From date
ja: From dateのカスタム値

en: Default value for To date
ja: To dateのカスタム値

en: Same as From date
ja: From dateと同じ

en: Custom value for To date
ja: To dateのカスタム値

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ja: 年の選択リスト中の増減できる年の数です。デフォルトは-3:+3です。

en: Customize Date Parts
ja: 日付部分のカスタマイズ

en: Above
ja: 上部

en: Within
ja: 内部

en: Position of date part labels
ja: 日付部分ラベルの位置

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ja: '年'、'月'や'日'のような日付部分ラベルの位置です。'上部'は日付部分の上部にタイトルのように表示されます。'内部'は選択リストや空白のテキスト欄に最初のオプションとしてラベルを挿入します。'なし'はどの日付部分にもラベルを表示しません。ラベルの正確なテキストは'date_part_label_year'や" "'date_part_label_month'のようなテーマによって制御されます。

en: User's time zone
ja: ユーザーのタイムゾーン

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ja: 'To date'の値が空白だと'From date'の値を使用します。

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ja: UNTIL値は繰り返し日付に必要です。

en: The raw date value.
ja: そのままの日付

en: The formatted date.
ja: フォーマット済みの日付

en: The raw date timestamp.
ja: そのままのタイムスタンプの日付

en: Date year (four digit)
ja: 日付の年（4桁）

en: Date year (two digit)
ja: 日付の年（2桁）

en: Date month (full word)
ja: 日付の月（january のような完全な単語）

en: Date month (abbreviated)
ja: 日付の月（jan のような省略形）

en: Date month (two digit, zero padded)
ja: 日付の月（2桁、0補完）

en: Date month (one or two digit)
ja: 日付の月（1桁 または 2桁）

en: Date week (two digit)
ja: 日付の週（2桁）

en: Date day (full word)
ja: 日付の曜日（sunday のような完全な単語）

en: Date day (abbreviation)
ja: 日付の曜日（sun のような省略形）

en: Date day (two digit, zero-padded)
ja: 日付の日（2桁、0補完）

en: Date day (one or two digit)
ja: 日付の日（1桁 または 2桁）

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
ja: 終了日時（フィールドに終了日時が定義されていれば、日付を表すトークンに [to-dd] のような形式で "to-" の接頭語を付けることで、終了日時のトークンとして利用できます。）

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ja: 歴史的または部分的な日付として推奨される、ISO形式の日付としてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
ja: 従来データをサポートする形式の日付として非推奨である、タイムスタンプとしてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ja: タイムゾーン変換が必要な完全な日付時刻として推奨される、datetimeフィールドとしてデータベースに保存します。

en: !time from now
ja: 今からの!time

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
ja: CCK日付/時刻フィールドとウィジェットを定義します。

en: Date PHP4
ja: 日付 PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ja: PHP4.x、PHP5.0、PHP5.1でPHP5.2の日付関数をエミュレートします。PHP5.2以前のバージョンにある日付APIを使用する場合も含まれます。

en: Previous field
ja: 前のフィールド

en: Next field
ja: 次のフィールド

en: Increment
ja: 増加

en: Decrement
ja: 減少

en: Date Popup requirements
ja: 日付ポップアップ説明書

en: Date Popup
ja: 日付ポップアップ

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ja: jqueryポップアップカレンダーと日付と時刻を選択する時刻入力ウィジェットを有効にします。

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
ja: この日付を繰り返す周期と期間を選択して下さい。なしを選択すると、繰り返されません。

en: Until
ja: まで

en: Date to stop repeating this item.
ja: この項目の繰り返しを止める日です。

en: Day of Month
ja: 今月の1日

en: Day of Week
ja: 曜日

en: Except
ja: 除く

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ja: 日程を繰り返すリストから省かれる日です。

en: -- Period
ja: -- 期間

en: -- Frequency
ja: -- 周期

en: Every @number
ja: @number毎

en: Date Repeat API
ja: 日付繰り返しAPI

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ja: 日付繰り返しAPIは日付の繰り返しとiCalルールで時刻の計算をします。

en: The Date Timezone module requires you to !link.
ja: Date Timezoneモジュールは !link が必要です。

en: set the site timezone name
ja: サイトのタイムゾーン名を設定

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ja: デフォルトサイトタイムゾーンを選択して下さい。疑わしい場合、あなたの場所に近い夏時間に同じルールがあるタイムゾーンを選択して下さい。

en: The !link may not be correct.
ja: !linkは正しくありません。

en: site timezone name
ja: サイトタイムゾーン名

en: Date Timezone requirements
ja: 日付タイムゾーン説明書

en: Date Timezone
ja: 日付タイムゾーン

en: Group multiple values
ja: 値をグループ化する

en: About
ja: アバウト

en: and
ja: かつ

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Undated
ja: 日付のない

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Calendar Popup
ja: カレンダーポップアップ

en: Format: @date
ja: 書式: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
ja: 年は%minと%maxの間の数字でなければいけません。

en: The month must be a number between 1 and 12.
ja: 月は1と12の間の数字でなければいけません。

en: The day must be a number between !min and !max.
ja: 日は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: The hour must be a number between !min and !max.
ja: 時は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: The minute must be a number between !min and !max.
ja: 分は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: The second must be a number between !min and !max.
ja: 秒は!minと!maxの間の数字でなければいけません。

en: A valid value is required.
ja: 正しい値が必要です。

en: date ical
ja: 日付ical

en: Granularity must include a year.
ja: 集合単位は年を含まなければなりません。

en: Repeat display
ja: 繰り返し表示

en: Some value must be entered in the To date.
ja: いくつかの値がTo dateに入力されていなければなりません。

en: The dates are invalid.
ja: 日付は不正です。

en: The To date must be greater than the From date.
ja: To dateはFrom dateより大きくなければなりません。

en: Date date (YYYY-MM-DD)
ja: 日付(YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
ja: 日付時刻(YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
ja: 時刻 H:i

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Text Field with custom input format
ja: 独自の入力形式を持つテキストフィールド

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
ja: jscalendarウィジェットを使用するすべての日付フィールドは、テキストウィジェットを使用する代わりになるように変更しますが、もはやjscalendarはサポートされていません。jQueryポップアップカレンダーの日付のポップアップを利用できるようにモジュールを有効にして、選択するためにフィールド設定を編集して下さい。

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
ja: データベースはタイムゾーン'なし'になっているフィールドのタイムゾーンを正しく格納されているものに変更しました。

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
ja: 日付フィールドを持つコンテンツタイプのみが利用可能なターゲットタイプとしてこのリストに表示されます。

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
ja: 希望するターゲットタイプがまだ日付フィールドを持っていない場合は、次のリンクに従い、そのタイプに日付フィールドを追加するためにコンテンツタイプを選択して下さい。

en: Add new date field
ja: 日付フィールドを追加

en: Date PHP4 setup.
ja: 日付PHP4をセットアップします。

en: Date PHP4 Settings
ja: 日付PHP4設定

en: Use PHP default timezone
ja: PHPデフォルトタイムゾーン

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
ja: 日付の計算をPHP5.2より以前のバージョンで正確になされるのを得るには、多くのオーバーヘッドを伴う余分な計算になりがちです。PHPの日付計算上のタイムゾーンは、サイトやユーザーのタイムゾーンやその他の日付特定のタイムゾーンに一致しないため、これらの計算が必要になります。PHPが正しいタイムゾーンを使用していると仮定するなら、処理速度アップを行うことができますが、そうでない場合より多くの時間を集中的に必要とすることになります。もしあなたの設定でタイムゾーンの調整が正常に動作していないような場合は、このオプションを、より正確ですがより遅くなりますが、タイムゾーン計算を使用するシステムを強制的にFALSEに設定できます。

en: administer date_php4 settings
ja: date_php4設定の管理

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
ja: 拡張オプションが選択されなかった場合、日付は毎週繰り返しの開始日の曜日、その月の開始日とそれ以外の日に繰り返されます。繰り返しの特定の月と日を選択して動作を上書きするには、次のオプションを使用します。'省略'ボックスには結果から省略される日付を入力する必要があります。

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
ja: !date_order !day_of_weekで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
ja: !day_of_week毎!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
ja: !month_namesの!month_daysで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on !month_names
ja: !month_namesで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval !count times
ja: !repeats_every_interval !count 回

en: !repeats_every_interval until !until_date
ja: !until_dateまで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval except !except_dates
ja: !except_datesを越える!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
ja: !day_of_weekの開始日!repeats_every_interval

en: every week | every @count weeks
ja[0]: 毎週
ja[1]: @count週ごと

en: every month | every @count months
ja[0]: 毎月
ja[1]: @countヶ月ごと

en: every year | every @count years
ja[0]: 毎年
ja[1]: @count年ごと

en: every day | every @count days
ja[0]: 毎日
ja[1]: @count日ごと

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
ja: タイムゾーンを検知しました: %timezone; クライアントの日付: %date; 略記: %abbreviation; オフセット: %offset; 夏時間: %is_daylight_saving_time です。

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
ja: 仏領ポリネシア/マルキーズ諸島

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
ja: 日付APIを使用する際に必要です。オフセットの代わりにタイムゾーン名を設定するため、サイトとユーザーのタイムゾーン処理を上書きします。

en: Date form type
ja: 日付フォーム形式

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
ja: 日付フィルターの集合単位を選択して下さい。例えば、'日'を選択することはユーザーが選んだ年月日にフィルターを作成します。

en: Date field(s)
ja: 日付フィールド

en: Select date field(s) to filter with this argument.
ja: この引数でフィルターする日付フィールドを選択して下さい。

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
ja: 同じクエリーで複数の日付フィールドを処理する方法です。日付フィールドのどれか(date = field_1 OR field_2)からマッチした項目、または選択された日付フィールドの全て(date = field_1 AND field_2)からマッチした項目だけが返されます。

en: You must select at least one date field for this filter.
ja: このフィルターには最低一つの日付フィールドが必要です。

en: Date default
ja: 日付デフォルト

en: To date default
ja: To dateデフォルト

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
ja: BetweenかNot Between演算子でデフォルト値を使用する際のFrom dateと同様にTo dateのデフォルト値を設定して下さい。

en: Missing date fields!
ja: 日付フィールドが見つかりません!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ja: (@field) <strong>公開された</strong> @widget @format

en: User timezone
ja: ユーザータイムゾーン

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Date and time lookup
ja: 日付と時刻の照合

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
ja: カスタム書式が設定されまていません。何か<a href="@link">追加</a>してください。

en: Format string
ja: 書式文字列

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
ja: ユーザー定義の日付書式です。利用可能なオプションは<a href="@url">PHPマニュアル</a>を参照してください。この書式は、現在<span>%date</span>として日付に表示するよう設定されます。

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
ja: この書式は既に存在します。ユニークな書式文字列を入力して下さい。

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ja: 書式%formatを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed date format %format.
ja: 日付書式%formatは削除されました。

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
ja: 日付タイプ%formatを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed date format type %format.
ja: 日付タイプ%formatは削除されました。

en: !type date format
ja: !type日付書式

en: Field %field has errors.
ja: フィールド%fieldにはエラーがあります。

en: %title is invalid.
ja: %titleは不正です。

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ja: %filenameをインポート中のHTTPリクエストエラー: @error

en: Failed to open file: %filename
ja: ファイルを開けませんでした: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ja: 不正なカレンダーファイル: %filename

en: Invalid calendar file.
ja: 不正なカレンダーファイルです。

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
ja: !day-name 日曜日|月曜日|火曜日|水曜日|木曜日|金曜日|土曜日

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
ja: !day-abbreviation 日|月|火|水|木|金|土

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
ja: !day-abbreviation 日|月|火|水|木|金|土

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
ja: !day-abbreviation 日|月|火|水|木|金|土

en: !ampm-abbreviation am|pm|AM|PM
ja: !ampm-abbreviation 午前|午後|午前|午後

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
ja: !datetime 年|月|日|週|時|分|秒|すべての日|すべての日

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
ja: ！datetime_plural 年|月|日|週|時|分|秒

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
ja: ！date_order 毎週|1|2|3|4|5

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
ja: !date_order |昨日|一昨日|3日前|4日前|5日前

en: !date_nav Prev|Next|Today
ja: !date_nav 昨日|明日|今日

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
ja: !month-name |1月|2月|3月|4月|5月|6月|7月|8月|9月|10月|11月|12月

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
ja: !month-abbreviation |1月|2月|3月|4月|5月|6月|7月|8月|9月|10月|11月|12月

en: Allow users to configure date formats
ja: 日付書式を変更できるようにします

en: Custom formats
ja: 独自書式

en: Allow users to configure custom date formats.
ja: 独自日付書式を変更できるようにします。

en: Add format
ja: 書式を追加

en: Allow users to add additional date formats.
ja: 日付書式を追加できるようにします。

en: Delete date format
ja: 日付書式を削除

en: Allow users to delete a configured date format.
ja: 設定された日付書式を削除することをユーザーに許可します。

en: Delete date format type
ja: 日付書式タイプを削除

en: Allow users to delete a configured date format type.
ja: 設定された日付書式タイプを削除することをユーザーに許可します。

en: Per-user timezone name.
ja: ユーザ毎のタイムゾーン名。

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ja: 日付モジュールはViewsがアップデートされる後まではアップデートできません。<a href="@update-php">update.php</a>に戻ってアップデートを忘れずに実行して下さい。

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
ja: date.moduleはアップデートされますが、views.moduleが最初にアップデートされるまではアップデートできません。

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
ja: 日付APIモジュールはPHPのバージョンが5.2以前では<a href="@link">Date PHP4 module</a>を必要とします。

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
ja: 関連するデフォルトのカスタム値は、'+90日'(フィールドが作られた日から90日)や'+1'土曜日(次の土曜日)のような、strtotimeを使用する現在日付を参照して時間を決定する何かをする必要があります。

en: Custom input format
ja: 独自の入力書式

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
ja: カスタム書式は、提供される場合、上で選択された入力書式を上書きします。提供される場合のカスタム書式は選択した表示または入力オプションを上書きします。'm-d-Y H:i'(詳細は<a href="@link">http://php.net/date</a>を参照)のようなphp日付書式文字列で定義して下さい。

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
ja: 日付表示に使用されるデフォルト書式タイプを選択します。<a href="@date-time-page">日付と時刻の書式ページ</a>を参照し、書式タイプを編集して下さい。

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
ja: フォームの開始から繰り返しオプションを拡張するか圧縮させますか? それらのオプションが目障りであれば、'圧縮'を設定して下さい。

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
ja: データが作成された後に%name設定を変更すると、データの損失する可能性があります!

en: Display From and To dates
ja: FromとTo dateを表示

en: Display From date only
ja: From dateのみを表示

en: Display To date only
ja: To dateのみを表示

en: ending on @count
ja: @countで終了

en: Display repeat rule
ja: 日付繰り返しルール

en: Hide repeat rule
ja: 繰り返しルールを非表示

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
ja: 'From date'の日は%field %deltaフィールドを含みます。

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
ja: 'To date'の日は%field %deltaフィールドを含みます。

en: @field_name From date value #@delta
ja: From date @field_nameの値#@delta

en: @field_name To date value #@delta
ja: To date @field_nameの値#@delta

en: @field_name From date
ja: From date @field_name

en: @field_name To date
ja: To date @field_name

en: The From date is invalid.
ja: From dateは不正です

en: The To date is invalid.
ja: To dateは不正です

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ja: @field_name 値 #@deltaにエラーがあります:

en: There are errors in @field_name:
ja: @field_nameにエラーがあります:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
ja: チェックしない場合、フィールドのどの項目毎に重複を生じるかもしれない新しい行を生成します。この設定はテーブル表示のクリックソーティングに互換性がありません。

en: Select List with Repeat options
ja: 繰り返しのオプションを持つ選択リスト

en: Text Field with Repeat options
ja: 繰り返しオプションを持つテキストフィールド

en: Text Field with Date Pop-up calendar
ja: 日付ポップアップカレンダー付きテキストフィールド

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
ja: 日付ポップアップカレンダーと繰り返しオプション付きテキストフィールド

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
ja: 日付と日付APIモジュールの完全なドキュメントは、<a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>で利用可能です。

en: Add format type
ja: 書式タイプを追加

en: The human-readable name for this format type.
ja: この書式タイプの人間が読める形式の名前。

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
ja: 書式タイプのシステム内部名称です。<br>この名前は、小文字、数字、アンダースコアを含む必要があり、および一意である必要があります。

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
ja: 書式タイプは英数字とアンダースコアのみを含む必要があります。

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
ja: この書式タイプは既に存在します。ユニークなタイプを入力して下さい。

en: view date repeats
ja: 日付の繰り返しを表示

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
ja: 全ての繰り返し日付フィールドは新しい繰り返しウィジェットで置き換えられました。

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ja: いくつかのアップデートが保留中です。<a href="@update-php">update.php</a>に戻ってアップデートして下さい。

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ja: いくつかのアップデートが保留中です。<br />アップデートスクリプトを再実行して下さい。

en: Time with timezone
ja: タイムゾーン付き時刻

en: Field %field formats were converted to custom formats.
ja: フィールド%field書式はカスタム書式に変換されました。

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
ja: %fieldの古い書式タイプ%from_formatは新しい書式タイプ%to_formatに変換されました。

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
ja: コンテンツタイプ%type_nameの%fieldの表示設定は変更されました。

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
ja: 日付表示書式はシステム日付時刻設定に含まれます。新しい書式タイプについては<a href="@date-time-page">日付時刻書式ページ</a>を参照して下さい。

en: Date format settings for %language_name
ja: %language_nameの日付書式設定

en: Locale date settings
ja: ロケールの日付の設定

en: Configure date formats for each locale
ja: ロケール毎の日付書式を変更します

en: Date Locale
ja: 日付ロケール

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
ja: 特定のロケールや訪問者に対し調整された日付を表示するため、日付/時刻の複数の形式を設定することをサイト管理者に許可します。

en: Field %field is required.
ja: フィールド%fieldは必須です。

en: Field %field is invalid.
ja: フィールド%fieldは不正です。

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
ja: <p>Date PopupモジュールはjQuery timepickerモジュールを使用します。これは"公式"のjQuery UIのtimepickerではなく、ここに含まれていることを誰もが好むわけではありません。timepickerを使用したくない場合、以下でオフにすることができ、代わりに通常のテキストフィールドになります。</p>

en: Use default jQuery timepicker
ja: デフォルトjQuery timepickerを使用

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
ja: 手動で時刻を入力、jQuery timepickerを使用しない

en: Choose the jQuery timepicker to user.
ja: ユーザーにjQuery timepickerを選択します。

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
ja: <p>日付ポップアップカレンダーはCSS検証を崩すIE6のためにいくつかのcssを含みます。IE6はIE7やIE8によって取って代わられきているので、IE6用の特別なCSSは日付ポップアップにより使用される標準CSSからは削除されています。全ての後CSSが必要になった場合、テーマにそれを追加することができます。Garlandテーマがpage.tpl.phpファイル中にある特別なIEのみのCSSを追加する方法を見て下さい。必要なCSS:</p>

en: Date Popup Configuration
ja: 日付ポップアップ設定

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
ja: ユーザーに日付ポップアップの設定を許可します。

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
ja: Date Popupモジュールは<a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UIモジュール</a>により追加されたコードを必要とします。これはまだ必須ではありませんが、すぐにそうなるでしょうから、可能な限りすぐにモジュールをインストールすることを強くおすすめします。一方で、必要なコードのバージョンはここに含まれます。

en: Current exceptions
ja: 現在の例外

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
ja: 日付タイムゾーンモジュールは<a href="@link">サイトのタイムゾーンの設定</a>が必要です。

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ja: 現在のローカル時間を選択してください。疑わしい場合は、夏時間と同じルールがあるあなたの場所に近いタイムゾーンを選択してください。このサイト全体において日付と時刻はこのタイムゾーンを使用して表示されます。

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
ja: 日付とカレンダーの作成とインポートのためのツールです。

en: The following modules are required for the wizard to work:
ja: 以下のモジュールが動作するにはウィザードが必要です:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
ja: 日時フィールドや構成済のカレンダーに一致する日付コンテンツタイプを自動生成するには次のフォームに記入します。カレンダーや直近のイベントブロックは作成され、icalフィードはカレンダー、ミニカレンダー、予定表に追加され、直近のイベントブロックはデフォルトテーマのサイドバーに追加されます。この新しいコンテンツタイプから生成されたノードはカレンダーへのリンクを含み、カレンダーは'新しい日付を追加'フォームへのリンクを含みます。サインアップモジュールが有効にされた場合、サインアップはまたこのフィールドに有効になります。また、新しいものを作成する代わりに既存のコンテンツタイプ名を入力することにより既存のコンテンツタイプに新しく日付フィールドを追加することもできます。

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
ja: オプションの限定セットのみが設定を簡単にするためにここに表示されます。一度だけ日付が生成されると、日付の設定の他の変更やフィールド管理の画面であなたの新しいコンテンツタイプに他のフィールドの追加をすることができ、ビュー編集ページでカレンダーに変更を加えることができます。

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
ja: 日付とカレンダーは設定が複雑になります。!date_wizardは単純な日付コンテンツや関連するカレンダーの作成を簡単にしてくれます。

en: Date wizard
ja: 日付ウィザード

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
ja: カレンダー%viewはコンテンツタイプ%type_nameのデフォルトカレンダーです。

en: remove !view
ja: !viewを削除

en: Are you sure you want to remove the view %view?
ja: ビュー%viewを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed calendar %calendar.
ja: カレンダー%calendarは削除されました。

en: Content type name
ja: コンテンツタイプ名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。これが既存のコンテンツタイプでない場合、コンテンツタイプが作成されます。

en: Content type label
ja: コンテンツタイプのラベル

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
ja: このコンテンツタイプの人間が可読な名前。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
ja: ビューカレンダーにリンクされた日付コンテンツタイプ。

en: Content type description
ja: コンテンツタイプの説明

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
ja: コンテンツタイプの説明。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: Date field name
ja: 日付フィールド名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。既存のフィールド名でないこと。

en: Date field label
ja: 日付フィールドのラベル

en: The human-readable label for this field.
ja: このフィールドの人間が可読なラベル。

en: Date widget type
ja: 日付ウィジェットタイプ

en: Show repeating date options
ja: 繰り返し日付オプションを表示

en: Date field type
ja: 日付フィールドタイプ

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
ja: 歴史的な日付、年または月集合単位のみの日付を除いて、日付時刻タイプをおすすめします。より古い、または不完全な日付は日付型(ISO形式の日付)を使用する必要があります。

en: Date timezone handling
ja: 日付タイムゾーン処理

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
ja: 時刻要素のない集合単位においては、タイムゾーン処理は'なし'にする必要があります。

en: Create a calendar for this date field
ja: この日付フィールドのカレンダーを作成

en: Add calendar blocks to the current theme
ja: 現在のテーマにカレンダーブロックを追加

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
ja: このコンテンツタイプ名は既に存在するので、既存のコンテンツタイプに新しいフィールドを追加します。

en: This field name already exists.
ja: このフィールド名は既に存在します。

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
ja: 時刻のない集合単位においてはタイムゾーン処理をなしにする必要があります。

en: Change the calendar as needed and save the view.
ja: 必要に応じてカレンダーを変更し、ビューを保存します。

en: Date Repeat
ja: 日付繰り返し

en: Optionwidgets
ja: オプションウィジェット

en: Nodereference
ja: ノード参照

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
ja: イベント情報をインポートするには新しいCCKコンテンツタイプを作成し、またはイベントについてノードを新しく作りたくない場合は、既存のイベントタイプに日付フィールドを追加します。ターゲットのコンテンツタイプにオプションまたは必須のTo date即ちイベントのFrom dateとTo dateを受け入れる事ができる日付フィールドがあるかどうかを確認して下さい。ソースのイベントがタイムゾーンフィールドを持つ場合、'日付'にターゲットの日付タイムゾーン処理が設定されていることを確認して下さい。ノードを手動で作成することによりターゲットタイプをテストし、インポートしようとする前に全ての正しいオプションがフォームに利用可能となるかを確認します。

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
ja: インポートは新しいノードを作成し、全ての関連するフックを起動しますので、インポート実行中にこのノードタイプについての自動メール送信をオフにすることができます。

en: Original Node ID
ja: オリジナルノードID

en: New Node ID
ja: 新しいノードID

en: !type: %title has been created.
ja: !type: %titleは作成されました。

en: !type: %title has been updated.
ja: !type: %titleは更新されました。

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
ja[0]: 1件のイベントが変換されました。
ja[1]: @count件のイベントが変換されました。

en: administer date tools
ja: 日付ツールを管理

en: Date Tools
ja: 日付ツール

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ja: インポートと日付とカレンダーの自動生成のツール

en: Easy creation of date content types and calendars.
ja: 日付コンテンツタイプとカレンダーの生成を簡単にします。

en: Event import
ja: イベントインポート

en: Remove calendar
ja: カレンダーの削除

en: Date browser
ja: 日付ブラウザー

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ja: 日付の 戻る/次へ のナビゲーションを他の画面に追加します。日付の引数が必要です。

en: Date browser style
ja: 日付のブラウザーのスタイル

en: Creates back/next navigation.
ja: 戻る/次へ のナビゲーションを作成します。

en: Date (!base_table)
ja: 日付 (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
ja: 任意の共通ISO 日付/期間形式(例: YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, 等)を使用する日付引数により、任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Filter any Views !base_table date field.
ja: 任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
ja: デフォルト、概要やナビゲーションで使用される値の日付のタイプを選択して下さい。例えば、'月'の集合単位はデフォルト日付として現在の月を設定し、概要ビューには月毎に概要を作り、日付ナビゲーションを使用する際は前月と次月のリンクを作成します。

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
ja: この引数に許容可能な最小および最大の年の範囲を、'-3:+3'のような現在年からの-X:+Xオフセット、または、'2005:2010'のような絶対的な最小および最大年の両方で設定します。引数に範囲外の日付が設定された時、ページは'ページが見つかりません (404)'として返されます。

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
ja: この引数でフィルターする日付フィールドを1つ以上選択して下さい。CCK日付フィールドの'From date'と'To date'の両方は同時に選択しないで下さい。片方だけが必要とされます。

en: You must select at least one date field for this argument.
ja: この引数には日付フィールドが最低一つ必要です。

en: Choose the form element to use for date selection.
ja: 日付選択肢に使用するフォーム要素を選択します。

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
ja:  '12AM today'と'12AM tomorrow'の間のような、PHPのdate_create()関数が理解可能などんな値でも使用できます。

en: Absolute value
ja: 絶対値

en: Relative value
ja: 相対値

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
ja: 相対値は上で日付が何も設定されていない場合に使用されます。実行時に現在の日付をデフォルトにするには'now'を使用し、また、'now +1 day'のような修飾詞を追加します。To dateのデフォルト値は演算子が'between'または'not between'を設定されている時に使用されます。

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
ja: フィルターが公開される場合、これらの値は公開フィルターの初期値を設定するのに使用されます。公開されたフィルターに値を持たせずに開始するには、日付とデフォルト値の両方を空白のままにします。

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
ja: %styleは1つ以上の日付には使用できません: 日付引数。

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
ja: %styleは日付が必要です: 日付引数は現在日付をデフォルトに設定されます。

en: The %style requires the Date: Date argument.
ja: %styleは日付が必要です: 日付引数。

en: Navigate to previous year
ja: 前の年にナビゲート

en: Navigate to next year
ja: 次の年にナビゲート

en: Navigate to previous month
ja: 前の月にナビゲート

en: Navigate to next month
ja: 次の月にナビゲート

en: Navigate to previous week
ja: 前の週にナビゲート

en: Navigate to next week
ja: 次の週にナビゲート

en: Navigate to previous day
ja: 前の日にナビゲート

en: Navigate to next day
ja: 次の日にナビゲート

en: View full page month
ja: フルページ月表示
