Date (6.x-2.7) - en to sv translation catalogue (834 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: enabled
sv: aktiverad

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Blank
sv: Tomt

en: Time increment
sv: Tidssteg

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Expanded
sv: Utfällt

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Never
sv: Aldrig

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Advanced
sv: Utökad

en: Node Title
sv: Nodtitel

en: Medium
sv: Mellan

en: OR
sv: ELLER

en: Calendar
sv: Kalender

en: Method
sv: Metod

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Alger

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/N'Djamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunción

en: America/Atka
sv: Amerika/Atka

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belém

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge Bay

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancún

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Caymanöarna

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Córdoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa Rica

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiabá

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curaçao

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson City

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
sv: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
sv: Amerika/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Nuuk

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
sv: Amerika//Illinois/Knox

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceió

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlán

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Mérida

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Saint-Pierre och Miquelon

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montréal

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Fernando de Noronha

en: America/Panama
sv: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
sv: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/São Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Ittoqqortoormiit

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
sv: Amerika/Saint John's

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/Saint Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/Saint Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/Saint Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/Saint Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Qaanaaq

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
sv: Amerika/Jungfruöarna

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Ashkhabad
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bisjkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
sv: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hongkong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Chovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muskat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/P'yŏngyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
sv: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
sv: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
sv: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
sv: Asien/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
sv: Asien/Ulan Bator

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Kap Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/Sydgeorgien

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
sv: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken Hill

en: Australia/Canberra
sv: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
sv: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
sv: Australien/NSW

en: Australia/North
sv: Australien/Norra

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
sv: Australien/Queensland

en: Australia/South
sv: Australien/Södra

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
sv: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
sv: Australien/Victoria

en: Australia/West
sv: Australien/Västra

en: Australia/Yancowinna
sv: Australien/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chișinȃu

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
sv: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sv: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzjhorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanen

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporizjzja

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska oceanen/Kokosöarna

en: Indian/Comoro
sv: Indiska oceanen/Komorerna

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska oceanen/Mahé

en: Indian/Maldives
sv: Indiska oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska oceanen/Réunion

en: Pacific/Apia
sv: Stilla havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla havet/Chathmaöarna

en: Pacific/Easter
sv: Stilla havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stila havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla havet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla havet/Johnstonatollen

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla havet/Marquesaöarna

en: Pacific/Midway
sv: Stilla havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla havet/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla havet/Pago Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla havet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla havet/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla havet/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla havet/Saipan

en: Pacific/Samoa
sv: Stilla havet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla havet/Chuuk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla havet/Yap

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Repeat
sv: Upprepa

en: As Time Ago
sv: Som tid sedan

en: Optional
sv: Valfritt

en: Close
sv: Stäng

en: Additional
sv: Kompletterande

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Change
sv: Ändra

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Calendar iCal
sv: Kalender iCal

en: Clear
sv: Rensa

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Limit
sv: Begränsning

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: timezone
sv: tidszon

en: Select List
sv: Rullgardinsmeny

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
sv: År bakåt och framåt måste vara angivna i formatet -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
sv: Bestäm ordning och format för datumets delar i inmatningsformuläret. Formatet kommer att omarbetas så att värden som inte stämmer överens med noggrannheten för detta fält tas bort.

en: Years back and forward
sv: År bakåt och framåt

en: Increment the minute and second fields by this amount.
sv: Öka minut och sekund-fälten med detta värde.

en: Input Type
sv: Inmatningstyp

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: To Date
sv: Slutdatum

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "Slutdatum". Om det markeras som "Valfritt" kommer det att visas men ej krävas. Om det markeras som "Obligatoriskt" kommer "Startdatum" att krävas om "Slutdatum" krävs eller fylls i.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
sv: Ange datumelementet som skall sparas (åtminstone ett årtal krävs).

en: Default Display
sv: Förvald visning

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
sv: Välj den typ av tidszonshantering som skall användas för detta datumfält.

en: Long
sv: Långt

en: Short
sv: Kort

en: To date
sv: Slutdatum

en: From date
sv: Startdatum

en: ongoing
sv: pågående

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas att importera till. Lägg till datumfält till önskad nodtyp och säkerställ att den använder både ett "från" och ett "till" datum.

en: Target type
sv: Måltyp

en: Source type
sv: Källtyp

en: body
sv: brödtext

en: Date field
sv: Datumfält

en: The field which will contain the source dates in target content type.
sv: Fältet som innehåller källdatum i innehållstypen som utgör målet.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
sv: Text- eller brödtextfältet som innehåller källbeskrivningen i innehållstypen som utgör målet.

en: Url field
sv: URL-fält

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
sv: Text eller länkfält som innehåller käll-URL:en i innehållstypen som utgör målet.

en: Location field
sv: Platsfält

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
sv: Textfältet som innehåller källtext för plats i innehållstypen som utgör målet.

en: Uid field
sv: Fält för UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
sv: Textfältet som innehåller UID-källa i innehållstypen som utgör målet.

en: !type Fields
sv: !type fält

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
sv: Det finns ingen händelsetabell i denna databas. Inga importval av händelser är tillgängliga.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
sv: Det finns inga händelsenoder i databasen. Inga importval av händelser är tillgängliga.

en: Delete original event?
sv: Ta bort den ursprungliga händelsen?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
sv: Ska det ursprungliga inlägget tas bort när det kopierats till den nya innehållstypen? Om så är fallet, tänk på att säkerhetskopiera din databas först.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
sv: Det största antalet noder att konvertera i denna omgång.

en: Starting nid
sv: Begynnande ID

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
sv: Konvertera noder med NID som är större eller lika med detta nummer.

en: No events have been converted.
sv: Inga händelser har konverterats.

en: AND
sv: OCH

en: Date formats
sv: Datumformat

en: Formats
sv: Format

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Select
sv: Välj

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: Date API requirements
sv: Systemkrav för modulen Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
sv: Ett förvalt värde att använda för detta fält. Om du väljer "Relativt", fyll i detaljer nedan.

en: Customize Default Value
sv: Anpassa förvalt värde

en: Custom value for From date
sv: Anpassat värde för "Startdatum"

en: Default value for To date
sv: Förvalt värde för "Slutdatum"

en: Same as From date
sv: Samma som "Startdatum"

en: Custom value for To date
sv: Anpassat värde för "Slutdatum"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
sv: Antal år att gå bakåt och framåt i rullgardinsmenyn för år. Förvalt är -3:+3.

en: Customize Date Parts
sv: Anpassa datumdelar

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
sv: Positionen av etiketter för datumets delar, som "År", "Månad", eller "Dag". "Ovanför" kommer att visa dem som titlar ovanför varje del i datumet. "Inom" kommer att lägga in etiketten som  första val i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte att etikettera någon av datumets delar. Den exakta texten i etiketterna styrs av temat som "date_part_label_year" och "date_part_label_month".

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
sv: Ej angivna värden för "Slutdatum" kommer anta angivna värden för "Startdatum".

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
sv: Värdet TILL är obligatoriskt för upprepande datum.

en: The raw date value.
sv: Oformaterat datumvärde.

en: The formatted date.
sv: Formaterat datum.

en: The raw date timestamp.
sv: Den obearbetade tidsstämpeln.

en: Date year (four digit)
sv: Datum år (fyra tecken)

en: Date year (two digit)
sv: Datum år (två tecken)

en: Date month (full word)
sv: Datum månad (fullständigt namn)

en: Date month (abbreviated)
sv: Datum månad (förkortning)

en: Date month (two digit, zero padded)
sv: Datum månad (två tecken, inledande nolla)

en: Date month (one or two digit)
sv: Datum månad (ett eller två tecken)

en: Date week (two digit)
sv: Datum vecka (två tecken)

en: Date day (full word)
sv: Datum dag (fullständigt namn)

en: Date day (abbreviation)
sv: Datum dag (förkortning)

en: Date day (two digit, zero-padded)
sv: Datum dag (två tecken, inledande nolla)

en: Date day (one or two digit)
sv: Datum dag (ett eller två tecken)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
sv: Om fältet har ett slutdatum angivet, kommer samma ersättningstecken existera på formen [to-????], där ???? är det vanliga ersättningstecknet.

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: !time from now
sv: !time från nu

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
sv: Definierar CCK-fält och gränssnittskomponenter av typen datum/tid.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
sv: Emulerar datumfunktioner av typen PHP 5.2 i PHP 4.x, PHP 5.0 och PHP 5.1. Krävs när du använder Date API med versioner av PHP lägre än PHP 5.2.

en: Previous field
sv: Föregående fält

en: Next field
sv: Nästa fält

en: Increment
sv: Öka

en: Decrement
sv: Minska

en: Date Popup requirements
sv: Krav för Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
sv: Välj en frekvens och en period då detta datum upprepas. Datumet kommer inte upprepas om inget väljs.

en: Until
sv: Till

en: Date to stop repeating this item.
sv: Datum då detta objekt upphör att repeteras.

en: -- Any
sv: -- Alla

en: Day of Month
sv: Dag i månad

en: Day of Week
sv: Dag i vecka

en: Except
sv: Förutom

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
sv: Datum att åsidosätta från listan av upprepade datum.

en: -- Frequency
sv: -- Frekvens

en: Every @number
sv: Varje @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
sv: Modulen Date Timezone kräver att du !link.

en: set the site timezone name
sv: ange namnet för webbplatsens tidszon

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
sv: Välj den förvalda tidszonen. Finns den inte med i listan så väljer du tidszonen som är närmast din plats som har samma regler för sommar- och vintertid.

en: The !link may not be correct.
sv: !link kanske inte är korrekt.

en: site timezone name
sv: namn för webbplatsens tidszon

en: Date Timezone requirements
sv: Krav för Date Timezone

en: Date Timezone
sv: Tidszon för datum

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: About
sv: Om

en: and
sv: och

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Calendar Popup
sv: Popup av kalender

en: The year must be a number between %min and %max.
sv: Året måste vara en siffra mellan %min och %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
sv: Månaden måste vara en siffra mellan 1 och 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
sv: Dagen måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
sv: Timmen måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
sv: Minuten måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
sv: Sekunden måste vara en siffra mellan !min och !max.

en: A valid value is required.
sv: Ett giltigt värde krävs.

en: date ical
sv: datum ical

en: Granularity must include a year.
sv: Noggrannheten måste innehålla ett år.

en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

en: Some value must be entered in the To date.
sv: Ett värde måste anges i "Slutdatum".

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: The To date must be greater than the From date.
sv: Värdet för "Slutdatum" måste vara större än "Startdatum".

en: Date date (YYYY-MM-DD)
sv: Datum datum (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
sv: Tidsdatum (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
sv: Tid H:i

en: Repeats
sv: Upprepar

en: Text Field with custom input format
sv: Textfält med anpassat inmatningsformat

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
sv: Alla datumfält som använder jscalendar widget har ändrats till att använda text widget istället, då jscalendar-widgeten inte längre stöds. Aktivera modulen Date Popup för att göra modulen jQuery popup calendar tillgänglig och redigera fältinställningarna för att välja denna.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
sv: Databasen har uppdaterats att på rätt sätt lagra tidszon för fält som använder tidszonen "ingen".

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
sv: Bara innehållstyper med datumfält syns i denna lista som möjliga måltyper.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
sv: Om din önskade måltyp inte redan har ett datumfält följ denna länk och välj innehållstypen för att lägga till ett datumfält till den.

en: Add new date field
sv: Lägg till nytt datumfält

en: Date PHP4 setup.
sv: Installation av Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
sv: Inställningar för Date PHP4

en: Use PHP default timezone
sv: Använd förvald tidszon för PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
sv: Att få beräkningar av datum att fungera som det ska i PHP av versioner tidigare än 5.2 kräver extra beräkningar som lägger till en massa ovanliggande data. Dessa beräkningar krävs för att tidszonen som PHP använder på beräkningar av datum kanske inte passar webbplatsens, eller användarens tidszon eller andra datumspecifika tidszoner. Vi kan snabba på processen om vi antar att PHP använder den korrekta tidszonen, men kommer att vara mer tidskrävande om den inte är det. Om ändringar av tidszonen inte verkar fungera som det ska i din installation kan du sätta det här alternativet till FALSKT för att tvinga systemet att vara mer exakt, men det kommer att bli långsammare beräkningar av tidszoner.

en: administer date_php4 settings
sv: administrera inställningar för date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
sv: Om inga utökade inställningar är valda kommer datumet att upprepas varje vecka  med samma veckodag som i startdatumet, annars per månad och startdatum. Använd alternativen nedan för att åsidosätta detta beteende för att välja specifik månad och dag att upprepa runt. Använd rutan "Utom" för att mata in datum som skall undantas från resultatet.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
sv: Upptäckt tidszon: %timezone; datum för klient: %date; finkornighet: %abbreviation; offset: %offset; sommartid: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
sv: Stilla havet/Franska Polynesien-Marquesaöarna

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
sv: Krävs när Date API används. Åsidosätter webbplatsens och användarens hantering av tidszoner genom att ange namn på tidszonen istället för offsets.

en: Date form type
sv: Typ av formulär för datum

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
sv: Välj en noggrannhet för filtreringen av datum. Till exempel, genom att välja "dag" kommer ett filter skapas där användare kan välja år, månad och dag.

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Select date field(s) to filter with this argument.
sv: Välj datumfält att filtrera på med detta argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Date default
sv: Förvalt datum

en: To date default
sv: Förvalt slutdatum

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
sv: Ange ett förvalt värde för "Slutdatum" och även "Startdatum" när du använder förvalda värden med operanderna "Mellan" eller "Inte mellan".

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Date and time lookup
sv: Uppslag av datum och tid

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
sv: Inga anpassade format konfigurerade. Var vänlig <a href="@link">lägg till</a> några.

en: Format string
sv: Formatera sträng

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användarbestämt datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format är för närvarande inställt på att visas som <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
sv: Detta format finns redan. Mata in en unik formatsträng.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort formatet %format?

en: Removed date format %format.
sv: Tog bort datumformatet %format.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort formattypen %format?

en: Removed date format type %format.
sv: Tog bort datumformatstypen %format.

en: !type date format
sv: Datumformat !type

en: Field %field has errors.
sv: Fältet %field innehåller fel.

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
sv: !day-name söndag|måndag|tisdag|onsdag|torsdag|fredag|lördag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
sv: !day-abbreviation sön|mån|tis|ons|tors|fre|lör

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
sv: !day-abbreviation S|M|T|O|T|F|L

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
sv: !day-abbreviation sö|må|ti|on|to|fr|lö

en: !ampm-abbreviation am|pm|AM|PM
sv: !ampm-abbreviation fm|em|FM|EM

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
sv: !datetime År|Månad|Dag|Vecka|Timme|Minut|Sekund|Hela dagen|Hela dagen

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
sv: !datetime_plural År|Månader|Dagar|Veckor|Timmar|Minuter|Sekunder

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
sv: !date_order Varje|Första|Andra|Tredje|Fjärde|Femte

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
sv: !date_order |Sista|Näst sista|Tredje från slutet|Fjärde från slutet|Femte från slutet

en: !date_nav Prev|Next|Today
sv: !date_nav Föregående|Nästa|Idag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
sv: !month-name |januari|februari|mars|april|maj|juni|juli|augusti|september|oktober|november|december

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
sv: !month-abbreviation |jan|feb|mar|apr|maj|jun|jul|aug|sep|okt|nov|dec

en: Allow users to configure date formats
sv: Tillåt användare att ställa in datumformat

en: Custom formats
sv: Anpassade format

en: Allow users to configure custom date formats.
sv: Tillåt användare att ställa in anpassade datumformat.

en: Add format
sv: Lägg till format

en: Allow users to add additional date formats.
sv: Tillåt användare att lägga till ytterligare datumformat.

en: Delete date format
sv: Radera datumformat

en: Allow users to delete a configured date format.
sv: Tillåt användare att radera ett konfigurerat datumformat.

en: Delete date format type
sv: Radera typ av datumformat

en: Allow users to delete a configured date format type.
sv: Låt användare radera en konfigurerad typ av datumformat.

en: Per-user timezone name.
sv: Namn på tidszon per användare.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: modulen Date kan inte uppdateras förrän Views har uppdateras. Återgå till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de återstående uppdateringarna.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
sv: date.module har uppdateringar, men kan inte uppdateras innan views.module har uppdaterats.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
sv: Modulen Date API kräver <a href="@link">modulen Date PHP4</a> för versioner av PHP lägre än 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Det anpassade värdet för ett relativt förvalt värde skall vara något som beskriver en tid med referens till den nuvarande dagen med tillämpning av strtotime, till exempel "+90 days" (90 dagar från dagen då fältet skapades) eller "+1 Saturday" (nästa lördagen). Se !strtotime för mer detaljer.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Det anpassade formatet, om detta är angivet, kommer åsidosätta inmatningsformat angivet ovan. Även visnings- eller inmatningsalternativ angivna ovan kommer att åsidosättas. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom 'm-d-Y H:i' (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer info).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
sv: Välj en förvald formateringstyp som skall användas för datumvisningen. Gå till sidan <a href="@date-time-page">Datum och tidsdatumformat</a> för att lägga till och redigera formattyper.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Ändring av inställningen %name efter att data skapats kan leda till förlust av data!

en: Display From and To dates
sv: Visa "Start- och Slutdatum"

en: Display From date only
sv: Visa endast "Startdatum"

en: Display To date only
sv: Visa endast "Slutdatum"

en: ending on @count
sv: slutar på @count

en: Display repeat rule
sv: Visa regel för repetering

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
sv: Ett "Startdatum" krävs för fältet %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
sv: Ett "Slutdatum" krävs för fältet %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name To date value #@delta
sv: @field_name värde för slutdatum #@delta

en: @field_name From date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name To date
sv: @field_name Till datum

en: The From date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The To date is invalid.
sv: Till-datum är ogiltigt.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Select List with Repeat options
sv: Rullgardinsmeny med repeteringsalternativ

en: Text Field with Repeat options
sv: Textfält med alternativ för repetering

en: Text Field with Date Pop-up calendar
sv: Textfält med popupkalender

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
sv: Textfält med popupkalender och alternativ för repetering

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Add format type
sv: Lägg till typ av format

en: The human-readable name for this format type.
sv: Det synliga namnet på denna typ av format

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna typ av format. <br>Detta namn får bara innehålla små bokstäver, siffror, understreck och måste vara unikt.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
sv: Typ av format får bara innehålla alfanumeriska tecken och understreck.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
sv: Denna typ av format finns redan. Var god ange en unik typ.

en: view date repeats
sv: visa datumrepetioner

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
sv: Alla upprepande datumfält har uppdaterats att använda den nya gränssnittskomponenten för uppdatering.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar. Vänligen återvänd till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de kvarvarande uppdateringarna.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar.<br />Var vänlig kör uppdateringsskriptet igen.

en: Time with timezone
sv: Tid med tidszon

en: Field %field formats were converted to custom formats.
sv: Fältformat %field konverterades till anpassat format.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
sv: Den gamla formattypen %from_format för fält %field konverterades till den nya formattypen %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
sv: Visningsinställningarna för fältet %field i innehållstypen %type_name har uppdaterats.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
sv: Visningsformat för datum inkluderas nu med systeminställningarna för datum och tid. Var vänlig besök sidan <a href="@date-time-page">Datum- och tidsformat</a> för att se de nya formattyperna.

en: Date format settings for %language_name
sv: Inställningar för datumformat åt %language_name

en: Locale date settings
sv: Inställningar för datumplats

en: Configure date formats for each locale
sv: Konfigurera datumformat för varje plats

en: Date Locale
sv: Datumplats

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
sv: Låter webbplatsens administratör ställa in flera format för visning av datum/tid så att de passar ett specifikt område eller en viss målgrupp.

en: Field %field is required.
sv: Fältet %field krävs.

en: Field %field is invalid.
sv: Fältet %field är ogiltigt.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup användar modulen jQuery timepicker. Det finns för närvarande ingen "officiell" tidsväljare av typen jQuery, och alla gillar inte den som följer med här. Om du inte vill använda tidsväljaren kan du stänga av den här och användare kommer att få ett vanligt textfält istället.</p>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Choose the jQuery timepicker to user.
sv: Välj tidsväljare av typen jQuery att använda.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Modulen Date Popup calender innehåller en del CSS för IE6 som bryter mot CSS-validering. Eftersom IE6 nu efterträtts av IE7 och IE8 har den speciella CSS:en för IE6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du trots det upptäcker att du behöver denna CSS ändå kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Se hur temat Garland lägger till speciell CSS för enbart IE i dess fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Date Popup Configuration
sv: Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
sv: Låter användaren konfigurera inställningarna för Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
sv: Modulen Date Popup behöver kod tillagd av modulen <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a>. Detta är inte ännu ett krav, men kommer snart att vara, så du uppmanas att installera den modulen så snart som möjligt. Under tiden är en version med behövd kod inkluderad här.

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
sv: Modulen Date Timezone kräver att du <a href="@link">anger namnet på webbplatsens tidszons</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sv: Välj din nuvaranda lokala tid.Finns den inte med i listan så väljer du tidszonen som är närmast din plats som har samma regler för sommar- och vintertid. Datum och tider genom denna webbplats kommer att visas genom att använda denna tidszon.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
sv: Verktyg för att skapa och importera datum och kalendrar.

en: The following modules are required for the wizard to work:
sv: Följande moduler krävs för att guiden skall fungera.

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en datumbaserad innehållstyp med ett tidsdatumfält och en matchande förkonfigurerad kalender. En kalender och ett block för kommande händelser kommer att skapas och ett iCal-flöde läggs till kalendern samt att minikalendern, en kalenderförklaring och blocket kommande händelser läggs till i sidospalten hos standardtemat. Noder skapade med denna nya innehållstyp kommer att inkludera en länk till kalendern och kalendern kommer att ha en länk till formuläret "lägg till ett nytt datum". Om modulen Signup är aktiverad kommer också registreringar att aktiveras för detta fält. Du kan också lägga till nya datumfält till existerande innehållstyper genom att mata in det befintliga namnet hos innehållstypen istället för att skapa en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning val visas här för att göra det enkelt att ställa in. När ett datum har skapats kan du göra andra ändringar i datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan för att Hantera fält, och göra ändringar i kalendern på redigeringssidan för Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. Guiden !date_wizard gör det lätt att skapa en enkel innehållstyp och tillhörande kalender.

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
sv: Kalendern %view är en standardkalender skapad för innehållstypen %type_name.

en: remove !view
sv: ta bort !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vyn %view?

en: Removed calendar %calendar.
sv: Tog bort kalender %calendar.

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa upprepande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: Add calendar blocks to the current theme
sv: Lägg till kalenderblock till nuvarande tema

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Change the calendar as needed and save the view.
sv: Ändra kalendern efter behov och spara vyn.

en: Date Repeat
sv: Upprepande datum

en: Optionwidgets
sv: Gränssnittskomponenter för val

en: Nodereference
sv: Nodreferens

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
sv: Skapa en ny innehållstyp i CCK att importera dina händelser till. Eller, om du inte vill skapa nya noder för dina händelser, lägg till ett datumfält till den befintliga händelsetypen. Kontrollera att innehållstypen som utgör målet har ett datumfält som har ett valfritt eller obligatoriskt "Startdatum" så att den kan acceptera "Startdatum" och "Slutdatum" hos händelsen. Om din källhändelse har sitt eget fält för tidszon, se till att du ställer in målets datum/tidszonshantering till "date". Testa måltypen genom att skapa en nod manuellt och se till att de rätta valen finns tillgängliga i formuläret innan du försöker dig på en import.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
sv: Importen kommer att skapa nya noder och utlösa alla dithörande åtgärder. Så du vill kanske stänga av automatiska e-postmeddelanden för denna nodtyp medan importen genomförs!

en: Original Node ID
sv: Den ursprungliga nodens ID

en: New Node ID
sv: Nya nodens ID

en: !type: %title has been created.
sv: !type: %title har skapats.

en: !type: %title has been updated.
sv: !type: %title har uppdaterats.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
sv[0]: 1 händelse har konverterats.
sv[1]: @count händelser har konverterats.

en: administer date tools
sv: administrera datumverktyg

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Event import
sv: Importera händelser

en: Remove calendar
sv: Ta bort kalender

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält med ett datumargument med hjälp av något vanligt ISO datumformat (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
sv: Ställ in det tillåtna minsta och största årsintervallet för detta argument. Antingen en kompensation -X:+X  från det nuvarande året, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och mesta år, såsom "2005:2010". När argumentet har angivits till ett datum utanför intervallet kommer sidan att returneras som "Sida inte funnen (404)".

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera på med detta argument. Välj inte både "Startdatum" och "Slutdatum" för datumfält i CCK. Enbart ett av dem är nödvändigt.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
sv: Välj element för formulär att använda för val av datum.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
sv:  Du kan använda ett värde som PHP:s funktion date_create() kan förstå, till exempel mellan "12:00 today" och "12:00 tomorrow".

en: Absolute value
sv: Fullständigt värde

en: Relative value
sv: Relativt värde

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
sv: Relativa värden kommer att användas om inget datum är angett ovan. Använd "now" för att sätta förvalt till det nuvarande datumet, eller lägg till modifierare såsom "now +1 day". Förvalt värde för slutdatum används när operanden angivits till "mellan" eller "inte mellan".

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
sv: Om filtret visas kommer dessa värden att användas för att ange det första värdet på det visade filtret. Lämna båda datum och förvalt värde blankt för att inte ha något startvärde i det visade filtret.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
sv: %style kan inte använda fler än ett Datum: Argument för Datum.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
sv: %style kräver datumet: Argument för Datum skall vara satt till förvalt för det valda datumet.

en: The %style requires the Date: Date argument.
sv: %style kräver Datum: Argument för Datum.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: Date Popup default
sv: Förvalt för popup av datum

en: jQuery UI default
sv: Förvalt för jQuery UI

en: The Date Popup module now requires the <a href="@link">jQuery UI module</a> as a source for the datepicker. Please install it immediately.
sv: Modulen Date Popup kräver nu modulen <a href="@link">jQuery UI</a> som källa för datumväljaren. Var vänlig installera den så snart som möjligt.

en: Datepicker css
sv: CSS för datumväljare

en: Choose the css to use for the jQuery UI datepicker.
sv: Välj CSS att använda med datumväljaren av typen jQuery UI.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. You must install the jQuery UI module for this to work. It has its own css file, or there is a Drupal adaptation included in Date Popup that you can use.</p>
sv: <p>Datumväljaren för kalender i Date Popup användare en datumväljare av typen jQuery UI. Du måste installera modulen jQuery UI för att få detta att fungera. Om det har sin egen CSS-fil, eller så finns det en anpassning för Drupal inkluderad i modulen Date Popup som du kan använda.</p>

en: Field @label (@field_name)
sv: Fält @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas.

en: The date field which whose type should be changed.
sv: Datumfältet vars typ skall ändras för.

en: The type of date to change the field to.
sv: Datumtyp att ändra detta fält till.

en: New type:
sv: Ny typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
sv: Den nuvarande datumtypen är samma som vald typ. Det finns inget att ändra.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
sv: Fältet @field_name har ändrats från @old_type till @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
sv: Ändra ett datumfält från en typ till en annan. Mycket experimentell, använd på egen risk!

en: Date day (one or two digit) with ordinal suffix (st, nd, rd or th)
sv: Dagsdatum (en eller två siffror) ned ordningssuffix (1:a, 2:a, och 3:e)

en: Dates to add to the list of repeating dates.
sv: Datum att lägga till listan av upprepande datum.

en: Add more exceptions
sv: Lägg till fler undantag

en: Add more additions
sv: Lägg till fler tillägg

en: Current additions
sv: Nuvarande tillägg

en: Also includes !additional_dates.
sv: Innehåller även !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
sv: Upprepas !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9
