Date (6.x-2.7) - en to tr translation catalogue (590 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: enabled
tr: etkin

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Required
tr: Zorunlu

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Blank
tr: Boş

en: Time increment
tr: Zaman artırımı

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: Text
tr: Metin

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Never
tr: Asla

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Medium
tr: Orta

en: OR
tr: VEYA

en: Calendar
tr: Takvim

en: Method
tr: Yöntem

en: Africa/Algiers
tr: Afrika/Cezayir

en: Africa/Asmera
tr: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
tr: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
tr: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
tr: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
tr: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
tr: Afrika/Kahire

en: Africa/Ceuta
tr: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
tr: Afrika/Dar_üs_Selam

en: Africa/Djibouti
tr: Afrika/Cibuti

en: Africa/Douala
tr: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
tr: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
tr: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
tr: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
tr: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
tr: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
tr: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
tr: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
tr: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
tr: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
tr: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
tr: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
tr: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
tr: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
tr: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
tr: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
tr: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
tr: Afrika/Mogadişu

en: Africa/Nairobi
tr: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
tr: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
tr: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
tr: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
tr: Afrika/Trablus

en: Africa/Tunis
tr: Afrika/Tunus

en: Africa/Windhoek
tr: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
tr: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
tr: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
tr: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
tr: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
tr: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
tr: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
tr: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
tr: Amerika/Atka

en: America/Barbados
tr: Amerika/Barbados

en: America/Belem
tr: Amerika/Belem

en: America/Belize
tr: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
tr: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
tr: Amerika/Bogota

en: America/Boise
tr: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
tr: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
tr: Amerika/Cambridge_Körfezi

en: America/Cancun
tr: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
tr: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
tr: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
tr: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
tr: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
tr: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
tr: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
tr: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
tr: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
tr: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
tr: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
tr: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
tr: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
tr: Amerika/Denver

en: America/Detroit
tr: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
tr: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
tr: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
tr: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
tr: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
tr: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
tr: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
tr: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
tr: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
tr: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
tr: Amerika/Goose_Körfezi

en: America/Grand_Turk
tr: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
tr: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
tr: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
tr: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
tr: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
tr: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
tr: Amerika/Halifax

en: America/Havana
tr: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
tr: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
tr: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
tr: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
tr: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
tr: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
tr: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
tr: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
tr: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
tr: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
tr: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
tr: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
tr: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
tr: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
tr: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
tr: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
tr: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
tr: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
tr: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
tr: Amerika/Maceio

en: America/Managua
tr: Amerika/Managua

en: America/Manaus
tr: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
tr: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
tr: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
tr: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
tr: Amerika/Menominee

en: America/Merida
tr: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
tr: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
tr: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
tr: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
tr: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
tr: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
tr: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
tr: Amerika/Nassau

en: America/New_York
tr: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
tr: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
tr: Amerika/Nome

en: America/Noronha
tr: Amerika/Noronha

en: America/Panama
tr: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
tr: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
tr: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
tr: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
tr: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
tr: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
tr: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
tr: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
tr: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
tr: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
tr: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
tr: Amerika/Recife

en: America/Regina
tr: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
tr: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
tr: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
tr: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
tr: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
tr: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
tr: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
tr: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
tr: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
tr: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
tr: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
tr: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
tr: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
tr: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
tr: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
tr: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
tr: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
tr: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
tr: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
tr: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
tr: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
tr: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
tr: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
tr: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
tr: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
tr: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
tr: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
tr: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
tr: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
tr: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
tr: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
tr: Antarktika/Güney_Kutbu

en: Antarctica/Syowa
tr: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
tr: Antarktika/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
tr: Arktik/Longyearbyen

en: Asia/Aden
tr: Asya/Aden

en: Asia/Almaty
tr: Asya/Almaata

en: Asia/Amman
tr: Asya/Amman

en: Asia/Anadyr
tr: Asya/Anadyr

en: Asia/Aqtau
tr: Asya/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
tr: Asya/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
tr: Asya/Aşkabad

en: Asia/Ashkhabad
tr: Asya/Aşkabat

en: Asia/Baghdad
tr: Asya/Bağdat

en: Asia/Bahrain
tr: Asya/Bahreyn

en: Asia/Baku
tr: Asya/Bakü

en: Asia/Bangkok
tr: Asya/Bangkok

en: Asia/Beirut
tr: Asya/Beyrut

en: Asia/Bishkek
tr: Asya/Bişkek

en: Asia/Brunei
tr: Asya/Brunei

en: Asia/Calcutta
tr: Asya/Kalküta

en: Asia/Chungking
tr: Asya/Chungking

en: Asia/Colombo
tr: Asya/Colombo

en: Asia/Dacca
tr: Asya/Dakka

en: Asia/Damascus
tr: Asya/Damascus

en: Asia/Dhaka
tr: Asya/Daka

en: Asia/Dili
tr: Asya/Dili

en: Asia/Dubai
tr: Asya/Dubai

en: Asia/Dushanbe
tr: Asya/Duşanbe

en: Asia/Gaza
tr: Asya/Gazze

en: Asia/Harbin
tr: Asya/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
tr: Asya/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
tr: Asya/Hovd

en: Asia/Irkutsk
tr: Asya/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
tr: Asya/İstanbul

en: Asia/Jakarta
tr: Asya/Jakarta

en: Asia/Jayapura
tr: Asya/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
tr: Asya/Kudüs

en: Asia/Kabul
tr: Asya/Kabil

en: Asia/Kamchatka
tr: Asya/Kamçatka

en: Asia/Karachi
tr: Asya/Karaçi

en: Asia/Kashgar
tr: Asya/Kaşgar

en: Asia/Katmandu
tr: Asya/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
tr: Asya/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
tr: Asya/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
tr: Asya/Kuching

en: Asia/Kuwait
tr: Asya/Kuveyt

en: Asia/Macao
tr: Asya/Macao

en: Asia/Magadan
tr: Asya/Magadan

en: Asia/Manila
tr: Asya/Manila

en: Asia/Muscat
tr: Asya/Muscat

en: Asia/Nicosia
tr: Asya/Lefkoşa

en: Asia/Novosibirsk
tr: Asya/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
tr: Asya/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
tr: Asya/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
tr: Asya/Piongyang

en: Asia/Qatar
tr: Asya/Katar

en: Asia/Rangoon
tr: Asya/Rangoon

en: Asia/Riyadh
tr: Asya/Riyad

en: Asia/Riyadh87
tr: Asya/Riyad87

en: Asia/Riyadh88
tr: Asya/Riyad88

en: Asia/Riyadh89
tr: Asya/Riyad89

en: Asia/Saigon
tr: Asya/Saygon

en: Asia/Samarkand
tr: Asya/Semerkant

en: Asia/Seoul
tr: Asya/Seul

en: Asia/Shanghai
tr: Asya/Şangay

en: Asia/Singapore
tr: Asya/Singapur

en: Asia/Taipei
tr: Asya/Taipei

en: Asia/Tashkent
tr: Asya/Taşkent

en: Asia/Tbilisi
tr: Asya/Tbilisi

en: Asia/Tehran
tr: Asya/Tahran

en: Asia/Tel_Aviv
tr: Asya/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
tr: Asya/Thimbu

en: Asia/Thimphu
tr: Asya/Thimphu

en: Asia/Tokyo
tr: Asya/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
tr: Asya/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
tr: Asya/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
tr: Asya/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
tr: Asya/Urumçi

en: Asia/Vientiane
tr: Asya/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
tr: Asya/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
tr: Asya/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
tr: Asya/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
tr: Asya/Erivan

en: Atlantic/Azores
tr: Atlantik/Azorlar

en: Atlantic/Bermuda
tr: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
tr: Atlantik/Kanarya

en: Atlantic/Faeroe
tr: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Madeira
tr: Atlantik/Madeyra

en: Atlantic/South_Georgia
tr: Atlantic/Güney_Georgia

en: Atlantic/Stanley
tr: Atlantik/Stanley

en: Australia/ACT
tr: Avustralya/ACT

en: Australia/Adelaide
tr: Avustralya/Adelayd

en: Australia/Brisbane
tr: Avustralya/Brisbeyn

en: Australia/Broken_Hill
tr: Avustralya/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
tr: Avustralya/Kanberra

en: Australia/Darwin
tr: Avustralya/Darwin

en: Australia/Hobart
tr: Avustralya/Hobart

en: Australia/LHI
tr: Avustralya/LHI

en: Australia/Lindeman
tr: Avustralya/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
tr: Avustralya/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
tr: Avustralya/Melburn

en: Australia/NSW
tr: Avustralya/NSW

en: Australia/North
tr: Avustralya/North

en: Australia/Perth
tr: Avustralya/Perth

en: Australia/Queensland
tr: Avustralya/Queensland

en: Australia/South
tr: Avustralya/South

en: Australia/Sydney
tr: Avustralya/Sidney

en: Australia/Tasmania
tr: Avustralya/Tazmanya

en: Australia/Victoria
tr: Avustralya/Victoria

en: Australia/West
tr: Avustralya/West

en: Australia/Yancowinna
tr: Avustralya/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
tr: Avrupa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
tr: Avrupa/Andorra

en: Europe/Athens
tr: Avrupa/Atina

en: Europe/Belfast
tr: Avrupa/Belfast

en: Europe/Belgrade
tr: Avrupa/Belgrad

en: Europe/Berlin
tr: Avrupa/Berlin

en: Europe/Bratislava
tr: Avrupa/Bratislava

en: Europe/Brussels
tr: Avrupa/Brüksel

en: Europe/Bucharest
tr: Avrupa/Bükreş

en: Europe/Budapest
tr: Avrupa/Budapeşte

en: Europe/Chisinau
tr: Avrupa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
tr: Avrupa/Kopenhag

en: Europe/Dublin
tr: Avrupa/Dablin

en: Europe/Gibraltar
tr: Avrupa/Cebelitarık

en: Europe/Helsinki
tr: Avrupa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
tr: Avrupa/İstanbul

en: Europe/Kaliningrad
tr: Avrupa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
tr: Avrupa/Kiev

en: Europe/Lisbon
tr: Avrupa/Lizbon

en: Europe/Ljubljana
tr: Avrupa/Ljubljana

en: Europe/London
tr: Avrupa/Londra

en: Europe/Luxembourg
tr: Avrupa/Lüksemburg

en: Europe/Madrid
tr: Avrupa/Madrid

en: Europe/Malta
tr: Avrupa/Malta

en: Europe/Minsk
tr: Avrupa/Minsk

en: Europe/Monaco
tr: Avrupa/Monako

en: Europe/Moscow
tr: Avrupa/Moskova

en: Europe/Nicosia
tr: Avrupa/Nikozya

en: Europe/Oslo
tr: Avrupa/Oslo

en: Europe/Paris
tr: Avrupa/Paris

en: Europe/Prague
tr: Avrupa/Prag

en: Europe/Riga
tr: Avrupa/Riga

en: Europe/Rome
tr: Avrupa/Roma

en: Europe/Samara
tr: Avrupa/Samara

en: Europe/San_Marino
tr: Avrupa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
tr: Avrupa/Sarayevo

en: Europe/Simferopol
tr: Avrupa/Simferopol

en: Europe/Skopje
tr: Avrupa/Üsküp

en: Europe/Sofia
tr: Avrupa/Sofya

en: Europe/Stockholm
tr: Avrupa/Stokholm

en: Europe/Tallinn
tr: Avrupa/Tallinn

en: Europe/Tirane
tr: Avrupa/Tiran

en: Europe/Tiraspol
tr: Avrupa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
tr: Avrupa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
tr: Avrupa/Vaduz

en: Europe/Vatican
tr: Avrupa/Vatikan

en: Europe/Vienna
tr: Avrupa/Viyana

en: Europe/Vilnius
tr: Avrupa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
tr: Avrupa/Varşova

en: Europe/Zagreb
tr: Avrupa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
tr: Avrupa/Zaporozya

en: Europe/Zurich
tr: Avrupa/Zürih

en: Indian/Antananarivo
tr: Hindistan/Antananarivo

en: Indian/Chagos
tr: Hindistan/Chagos

en: Indian/Christmas
tr: Hindistan/Christmas

en: Indian/Cocos
tr: Hindistan/Cocos

en: Indian/Comoro
tr: Hindistan/Comoro

en: Indian/Kerguelen
tr: Hindistan/Kerguelen

en: Indian/Mahe
tr: Hindistan/Mahe

en: Indian/Maldives
tr: Hindistan/Maldives

en: Indian/Mauritius
tr: Hindistan/Mauritius

en: Indian/Mayotte
tr: Hindistan/Mayotte

en: Indian/Reunion
tr: Hindistan/Reunion

en: Pacific/Apia
tr: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
tr: Pasifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
tr: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Easter
tr: Pasifik/Easter

en: Pacific/Efate
tr: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
tr: Pasifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
tr: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
tr: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
tr: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
tr: Pasifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
tr: Pasifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
tr: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
tr: Pasifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
tr: Pasifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
tr: Pasifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
tr: Pasifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
tr: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
tr: Pasifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
tr: Pasifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
tr: Pasifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
tr: Pasifik/Midway

en: Pacific/Nauru
tr: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
tr: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
tr: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
tr: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
tr: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
tr: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
tr: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
tr: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
tr: Pasifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
tr: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
tr: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
tr: Pasifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
tr: Pasifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
tr: Pasifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
tr: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
tr: Pasifik/Truk

en: Pacific/Wake
tr: Pasifik/Wake

en: Pacific/Wallis
tr: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
tr: Pasifik/Yap

en: Now
tr: Şimdi

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: !time ago
tr: !time önce

en: As Time Ago
tr: Geçen süre olarak

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Views UI
tr: Görünüm Kullanıcı Arayüzü

en: Close
tr: Kapat

en: Additional
tr: Ek

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Change
tr: Değiştir

en: Clear
tr: Temizle

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Limit
tr: Sınır

en: Site's time zone
tr: Sitenin saat dilimi

en: Date's time zone
tr: Tarihin saat dilimi

en: No time zone conversion
tr: Saat dilimi dönüşümü yok

en: timezone
tr: saat dilimi

en: Select List
tr: Seçim Listesi

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
tr: İleri ve geri yıllar -9:+9 biçiminde olmalı.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
tr: Giriş formundaki tarih kısımları için sıralama ve biçimi ayarlayın. Biçim, bu alanın ayrıntılandırmasında içerilmeyen değerleri kaldıracak şekilde uyarlanacaktır.

en: Years back and forward
tr: İleri ve geri yıllar

en: Increment the minute and second fields by this amount.
tr: Dakika ve saniye alanlarını bu miktarda arttır.

en: Input Type
tr: Girdi Türü

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
tr: Saat ayrıntısına sahip olmayan tarihler herhangi bir saat dilimi işlemi kullanmamalıdır.

en: To Date
tr: Tarihe

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
tr: Saklanacak tarih öğelerini ayarlayın (en azından bir yıl gereklidir).

en: Default Display
tr: Öntanımlı Görünüm

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi kullanımı

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
tr: Bu tarih alanı için kullanılacak saat dilimi yöntemini seçin.

en: Long
tr: Uzun

en: Short
tr: Kısa

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Source type
tr: Kaynak türü

en: body
tr: gövde

en: Url field
tr: Url alanı

en: !type Fields
tr: !type Alanlar

en: Starting nid
tr: Başlangıç nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
tr: Bu sayıdan büyük ya da eşit düğüm numarası olan düğümleri dönüştür.

en: AND
tr: VE

en: Date formats
tr: Tarih biçimleri

en: Formats
tr: Biçimler

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Select
tr: Seç

en: A valid date is required for %title.
tr: %title için geçerli bir tarih belirtin.

en: Date API requirements
tr: Date API gereksinimleri

en: A Date API that can be used by other modules.
tr: Başka eklentiler tarafından kullanılabilen bir Date API

en: Relative
tr: Göreceli

en: Above
tr: Üstte

en: User's time zone
tr: Kullanıcının saat dilimi

en: The raw date value.
tr: Saf tarih değeri

en: The formatted date.
tr: Biçimlendirilmiş tarih.

en: The raw date timestamp.
tr: Saf tarih zaman damgası

en: Date year (four digit)
tr: Tarih yıl (dört rakam)

en: Date year (two digit)
tr: Tarih yıl (iki rakam)

en: Date month (full word)
tr: Tarih ay (tam kelime)

en: Date month (abbreviated)
tr: Tarih ay (kısaltma)

en: Date month (two digit, zero padded)
tr: Tarih ay (iki rakam, sıfır ile doldurulmuş)

en: Date month (one or two digit)
tr: Tarih ay (bir veya iki rakam)

en: Date week (two digit)
tr: Tarih hafta (iki rakam)

en: Date day (full word)
tr: Tarih gün (tam kelime)

en: Date day (abbreviation)
tr: Tarih gün (kısaltma)

en: Date day (two digit, zero-padded)
tr: Tarih gün (iki rakam, sıfır ile doldurulmuş)

en: Date day (one or two digit)
tr: Tarih gün (bir veya iki rakam)

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
tr: Veritabanında tarihi bir ISO tarih olarak kaydet; tarihsel ya da kısmi tarihler için önerilir.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
tr: Veritabanında tarihi bir tarih-saat alanı olarak kaydet; zaman dilimi dönüşümü gerektirebilecek tam tarih ve zamanlar için önerilir.

en: Previous field
tr: Önceki alan

en: Next field
tr: Sonraki alan

en: Increment
tr: Arttır

en: Decrement
tr: Azalt

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
tr: Tarih ve saat seçmek için jquery takvim ve saat giriş araçlarını etkinleştirir

en: Until
tr: şu ana kadar

en: -- Any
tr: herhangi

en: Day of Month
tr: Ayın Günü

en: Day of Week
tr: Haftanın Günü

en: Except
tr: Dışında

en: Every @number
tr: Her @number

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Group multiple values
tr: Çoklu değerleri grupla

en: About
tr: Hakkında

en: and
tr: ve

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: UTC
tr: UTC (Universal Time Coordinated: Koordine Edilmiş Evrensel Zaman)

en: Format: @date
tr: Biçim: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
tr: Yıl %min ve %max arasında bir sayı olmalıdır.

en: The month must be a number between 1 and 12.
tr: Ay 1 ve 12 arasında bir sayı olmalıdır.

en: The day must be a number between !min and !max.
tr: Gün !min ve !max arasında bir sayı olmalıdır.

en: The hour must be a number between !min and !max.
tr: Saat !min ve !max arasında bir sayı olmalıdır.

en: The minute must be a number between !min and !max.
tr: Dakika !min ve !max arasında bir sayı olmalıdır.

en: The second must be a number between !min and !max.
tr: Saniye !min ve !max arasında bir sayı olmalıdır.

en: A valid value is required.
tr: Geçerli bir değer gerekli.

en: Repeats
tr: Tekrarlama

en: Add new date field
tr: Yeni zaman alanı ekle

en: every week | every @count weeks
tr[0]: her @count hafta

en: every month | every @count months
tr[0]: her @count ay

en: every year | every @count years
tr[0]: her @count yıl

en: every day | every @count days
tr[0]: her @count gün

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
tr: Pasifik/Fransız_Polinezyası-Marki_Adaları

en: Missing date fields!
tr: Eksik tarih alanları!

en: User timezone
tr: Kullanıcı saat dilimi

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: Date and time lookup
tr: Tarih ve zaman araması

en: Format string
tr: Biçimleme dizesi

en: Are you sure you want to remove the format %format?
tr: %format biçimini kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Removed date format %format.
tr: %format tarih biçimini kaldır.

en: !type date format
tr: !type tarih biçimi

en: Field %field has errors.
tr: %field alanı hatalı.

en: %title is invalid.
tr: %title geçerli değil.

en: Failed to open file: %filename
tr: Dosya açılamadı: %filename

en: Invalid calendar file.
tr: Geçersiz takvim dosyası.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
tr: !day-name Pazar|Pazartesi|Salı|Çarşamba|Perşembe|Cuma|Cumartesi

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
tr: !day-abbreviation Paz|Pzt|Sal|Çrş|Prş|Cum|Cts

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
tr: !day-abbreviation P|P|S|Ç|P|C|C

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
tr: !day-abbreviation PA|PT|SA|ÇR|PR|CU|CT

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
tr: !datetime Yıl|Ay|Gün|Hafta|Saat|Dakika|Saniye|Tüm Gün|Tüm gün

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
tr: !datetime_plural Yıl|Ay|Gün|Hafta|Saat|Dakika|Saniye|Tüm Gün|Tüm gün

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
tr: !date_order Her|Birinci|İkinci|Üçüncü|Dördüncü|Beşinci

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
tr: !date_order |Sonuncu|Sondan birinci|Sondan ikinci|Sondan üçüncü|Sondan dördüncü

en: !date_nav Prev|Next|Today
tr: !date_nav Önceki|Sonraki|Bugün

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
tr: !month-name |Ocak|Şubat|Mart|Nisan|Mayıs|Haziran|Temmuz|Ağustos|Eylül|Ekim|Kasım|Aralık

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
tr: !month-abbreviation |Oca|Şub|Mar|Nis|May|Haz|Tem|Ağu|Eyl|Eki|Kas|Ara

en: Allow users to configure date formats
tr: Kullanıcıların tarih biçimlerini ayarlamasına izin ver

en: Custom formats
tr: Özel biçimler

en: Allow users to configure custom date formats.
tr: Kullanıcıların özel tarih biçimlerini ayarlamasına izin ver

en: Add format
tr: Biçim ekle

en: Allow users to add additional date formats.
tr: Kullanıcıların ek tarih biçimleri eklemesine izin ver

en: Delete date format
tr: Tarih biçimini sil

en: Allow users to delete a configured date format.
tr: Kullanıcıların ayarlanmış bir tarih biçimini silmesine izin ver.

en: Delete date format type
tr: Tarih biçimini sil

en: Allow users to delete a configured date format type.
tr: Kullanıcıların ayarlanmış bir tarih biçimini silmesine izin ver

en: Per-user timezone name.
tr: Kullanıcıya özel saat dilimi ismi

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
tr: date eklentisi Views eklentisi güncellenmeden güncellenemez. Lütfen <a href="@update-php">update.php</a> sayfasına dönün ve kalan güncellemeleri çalıştırın.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
tr: date.module güncellemelere sahip, ama önce views.module güncellenmesini yapmalısınız

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
tr: PHP versiyonu 5.2'den küçük ise Date API eklentisi <a href="@link">Date PHP4 eklentisi</a>'ne ihtiyaç duyar

en: Display repeat rule
tr: Tekrarlama kuralını göster

en: Hide repeat rule
tr: Tekrarlama kuralını sakla

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
tr: Bazı güncellemeler hala bekliyor. Lütfen <a href="@update-php">update.php</a>'ye geri dönün ve kalan güncellemeleri çalıştırın.

en: Date format settings for %language_name
tr: %language_name için tarih biçimi ayarları

en: Locale date settings
tr: Yerel tarih ayarları

en: Configure date formats for each locale
tr: Her <em>locale</em> için tarih formatlarını yapılandır

en: Field %field is required.
tr: %field alanı gereklidir.

en: Field %field is invalid.
tr: %field alanı geçersiz.

en: Content type name
tr: İçerik türünün adı

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
tr: Views takvimine bağlantılı bir tarih içerik türü.

en: This field name already exists.
tr: Bu alan adı zaten mevcut.

en: !type: %title has been created.
tr: !type: %title oluşturuldu.

en: !type: %title has been updated.
tr: !type: %title güncellendi.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
tr: Tarih ve takvimleri içe almak ve otomatik olarak oluşturmak için araçlar.

en: Remove calendar
tr: Takvimi kaldır

en: Date browser
tr: Tarih tarayıcısı

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
tr: Diğer görünümlere eklenecek Date geri/ileri bağlantıları. Date değişkeni gerektirir.

en: Date browser style
tr: Tarih tarayıcısı stili

en: Creates back/next navigation.
tr: Geri/ileri gezinti sağlar

en: Navigate to previous month
tr: Önceki aya geç

en: Navigate to next month
tr: Sonraki aya geç

en: Use ISO-8601 week numbers
tr: ISO-8601 hafta sayılarını kullan
