Date (6.x-2.8) - en to da translation catalogue (819 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Description field
da: Beskrivelse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Time increment
da: Tidsforøgelse

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: Text
da: Tekst

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Content type
da: Indholdstype

en: Configure
da: Konfigurér

en: Expanded
da: Udvidet

en: Configuration saved.
da: Konfiguration gemt.

en: Never
da: Aldrig

en: Input format
da: Inputformat

en: Advanced
da: Avanceret

en: Node Title
da: Indholdselementtitel

en: OR
da: ELLER

en: Calendar
da: Kalender

en: Method
da: Metode

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Cairo

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
da: Amerika/Atka

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
da: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
da: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
da: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
da: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
da: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktika/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktika/Vostok

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
da: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
da: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
da: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damascus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
da: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
da: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
da: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
da: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
da: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
da: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanten/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanten/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
da: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/North
da: Australien/Nord

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/Syd

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmania

en: Australia/Victoria
da: Australien/Victoria

en: Australia/West
da: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
da: Australien/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athens

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Belgrade

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bucharest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moscow

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Prague
da: Europa/Prague

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rome

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
da: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
da: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warsaw

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
da: Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
da: Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
da: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indien/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
da: Indien/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indien/Reunion

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Samoa
da: Stillehavet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Now
da: Nu

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: !time ago
da: !time siden

en: Repeat
da: Gentag

en: As Time Ago
da: Som forløbet tid

en: Optional
da: Valgfrit

en: Close
da: Luk

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Change
da: Skift

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Clear
da: Ryd

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Limit
da: Grænse

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: timezone
da: tidszone

en: Select List
da: Valgliste

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
da: År frem/tilbage skal være på formen -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
da: Vælg rækkefølge og format for dato-delene af formularen. Formatet tilpasses så det passer til granulariteten for feltet.

en: Years back and forward
da: År frem og tilbage

en: Increment the minute and second fields by this amount.
da: Forøg minut- og sekund-felterne med denne værdi.

en: Input Type
da: Inputtype

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: To Date
da: Til-dato

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
da: Vis et tilsvarende datofelt som 'Til dato'. Hvis feltet markeres som valgfrit bliver det vist, men vil ikke være påkrævet. Hvis det markeres som påkrævet vil 'Til dato' være påkrævet hvis 'Fra dato' er påkrævet eller udfyldt.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
da: Vælg hvilke datoelementer, der skal gemmes (som minimum et årstal).

en: Default Display
da: Standardvisning

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: To date
da: Til dato

en: From date
da: Fra dato

en: ongoing
da: løbende

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
da: Der er ingen datofelter i databasen som data kan importeres til. Tilføj et datofelt til de ønskede indholdstyper og sørg at det både har et 'fra' og 'til' felt.

en: Target type
da: Måltype

en: Source type
da: Kildetype

en: body
da: indhold

en: Date field
da: Datofelt

en: The field which will contain the source dates in target content type.
da: Feltet som indeholder originale datoer i indholdstypen.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
da: Tekst- eller indholdsfeltet som indeholder beskrivelsen i indholdstypen.

en: Url field
da: URL-felt

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
da: Tekst- eller linkfeltet som indeholder URLen i indholdstypen.

en: Location field
da: Lokationsfelt

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
da: Tekstfeltet som indeholder lokationen i indholdstypen.

en: Uid field
da: UID-felt

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
da: Tekstfeltet som indeholder bruger ID i indholdstypen.

en: !type Fields
da: !type felter

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
da: Der er ingen arrangementstabel i databasen. Kan ikke importere arrangementer.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
da: Der er arrangementer i databasen. Kan ikke importere arrangementer.

en: Delete original event?
da: Slet oprindeligt arrangement?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
da: Skal det oprindelige indhold slettes når det er blevet kopieret til den nye indholdstype? Hvis det er tilfældet skal du huske tage en sikkerhedskopi af databasen.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
da: Det maksimale antal indholdselementer der konverteres i dette gennemløb.

en: Starting nid
da: Start NID

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
da: Konverter indholdselementer med NIDs større end eller lig med dette tal.

en: No events have been converted.
da: Ingen arrangementer konverteret.

en: Date API
da: Dato API

en: AND
da: OG

en: Date formats
da: Datoformater

en: Formats
da: Formater

en: Content Type
da: Indholdstype

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: Select
da: Vælg

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: Date API requirements
da: Date API forudsætninger

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
da: Strtoime standardværdien for Til datoen er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
da: Standardværdien som bruges i dette felt. Hvis du vælger 'Relativ' skal du tilføje detaljer herunder.

en: Customize Default Value
da: Tilpas standardværdi

en: Custom value for From date
da: Tilpasset værdi af fra-dato

en: Default value for To date
da: Tilpasset værdi af til-dato

en: Same as From date
da: Samme som fra-dato

en: Custom value for To date
da: Tilpasset værdi af til-dato

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
da: Antal år der gås frem og tilbage i årsvælgerlisten, standarden er -3:+3.

en: Customize Date Parts
da: Tilpas dato-dele

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
da: Placeringen af datodeletiketter, som 'År', 'Måned' eller 'Dag'. 'Over' viser dem som titler over hver datodel. 'Indlejret' indsætter etiketten som det første valg i udvalgslisten og i tomme tekstfelter. 'Ingen' vil ikke vise etiketter på datodele. Etikettens præcise tekst bestemmes af themes som 'date_part_label_year' og 'date_part_label_month'.

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
da: Tomme 'til dato' værdier bruger 'fra dato' værdier.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
da: Værdien INDTIL er obligatorisk for gentagne datoer.

en: The raw date value.
da: Ren datoværdi.

en: The formatted date.
da: Formatteret dato.

en: The raw date timestamp.
da: Rent timestamp.

en: Date year (four digit)
da: År (fire cifre)

en: Date year (two digit)
da: År (to cifre)

en: Date month (full word)
da: Måned (navn)

en: Date month (abbreviated)
da: Måned (forkortet)

en: Date month (two digit, zero padded)
da: Måned (to cifre)

en: Date month (one or two digit)
da: Måned (et eller to cifre)

en: Date week (two digit)
da: Ugenummer (to cifre)

en: Date day (full word)
da: Day (navn)

en: Date day (abbreviation)
da: Dag (forkortelse)

en: Date day (two digit, zero-padded)
da: Dag (to cifre)

en: Date day (one or two digit)
da: Dag (et eller to cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
da: Hvis der er defineret en til-dato, findes de samme symboler på formen [to-????], hvor ???? er det normale symbol.

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
da: Gem en dato i databasen som et timestamp, forældet format til understøttelse af legacy-data.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: !time from now
da: !time fra nu

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
da: Definerer CCK dato/tid-felter og -elementer.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
da: Emulér PHP 5.2 dato-funktioner i PHP 4.x, PHP 5.0 og PHP 5.1. Obligatorisk når Date API bruges med PHP versioner mindre end PHP 5.2.

en: Previous field
da: Forrige felt

en: Next field
da: Næste felt

en: Increment
da: Øg

en: Decrement
da: Mindsk

en: Date Popup requirements
da: Date Popup forudsætninger

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
da: Vælg frekvens og periode for gentagelse af denne dato. Hvis intet vælges gentages datoen ikke.

en: Until
da: Indtil

en: Date to stop repeating this item.
da: Stop gentagelse af dette element på denne dato.

en: -- Any
da: -- Enhver

en: Day of Month
da: Dag i måned

en: Day of Week
da: Dag i uge

en: Except
da: Forvent

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
da: Datoer som skal udelades fra listen af gentagne datoer.

en: -- Period
da: -- Periode

en: -- Frequency
da: -- Frekvens

en: Every @number
da: Hver @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
da: Date Timezone-modulet kræver at du !link.

en: set the site timezone name
da: angiver sitets tidszonenavn

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
da: Vælg sitets standard tidszone. Hvis du er i tvivl skal du vælge tidszonen som er tættest på din lokalitet og som har de samme regler for sommertid.

en: The !link may not be correct.
da: !link er muligvis ikke korrekt.

en: site timezone name
da: site tidszonenavn

en: Date Timezone requirements
da: Date Timezone forudsætninger

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: About
da: Om

en: and
da: og

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Undated
da: Udateret

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Calendar Popup
da: Kalender popup

en: The year must be a number between %min and %max.
da: Årstallet skal være et tal mellem %min og %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
da: Måneden skal være et tal mellem 1 og 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
da: Dagen skal være et tal mellem !min og !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
da: Timen skal være et tal mellem !min og !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
da: Minuttet skal være et tal mellem !min og !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
da: Sekundet skal være et tal mellem !min og !max.

en: A valid value is required.
da: En gyldig værdi er obligatorisk.

en: Granularity must include a year.
da: Granularitet skal inkludere et år

en: Repeat display
da: Gentagelsesvisning

en: Some value must be entered in the To date.
da: Der skal indtastes en værdi i til-dato.

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: The To date must be greater than the From date.
da: Til dato skal være større end fra dato.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
da: Date dato (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
da: Dato datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
da: Tid H:i

en: Repeats
da: Gentager

en: Text Field with custom input format
da: Teksfelt med tilpasset inputformat.

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
da: Alle datofelter der brugte jscalender-elementet er blevet ændret til at bruge tekst-elementet i stedet, da jscalendar-elementet ikke længere er understøttet. Aktiver Date Popup-modulet for at gøre en jQuery popop-kalender tilgængelig og rediger feltindstillingerne for at vælge den.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
da: Databasen er blevet opdateret for at rette den gemte tidszone for felter med tidszonen 'ingen'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
da: Kun indholdstyper med datofelter optræder på denne liste som mulige måltyper.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
da: Hvis den ønskede måltype ikke allerede har et datofelt kan du følge dette link og vælge en indholdstype for at tilføje et datofelt til den type.

en: Add new date field
da: Tilføj nyt datofelt

en: Date PHP4 setup.
da: Date PHP4 opsætning.

en: Date PHP4 Settings
da: Date PHP4 indstillinger

en: Use PHP default timezone
da: Brug PHP standard tidszone

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
da: At få datoberegninger til at virke korrekt i PHP-versioner tidligere end PHP 5.2 kræver ekstra beregninger som kan give en masse ekstra arbejde. Disse beregninger er nødvendige fordi tidszonen PHP bruger til datoberegninger ikke nødvendigvis svarer til site- eller brugertidszonen eller en andre datospecifik tidszoner. Vi kan forøge ahstigheden hvis vi antager at PHP bruger den korrekte tidszone, men har behov for at udføre mere tidskrævende beregninger hvis det ikke er tilfældet. Hvis tidszonejusteringer ikke virker korrekt i dinopsætning kan du sætte dette valg til FALSE for at tvinge systemet til at bruge mere præcise, men langsommere, tidszoneberegninger.

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
da: Hvis ingen avancerede muligheder er valgt, vil datoen gentage på samme dag i ugen som startdatoen ved ugentlige gentagelser og ellers på startdatoens måned og dag. Brug valgmulighederne herunder til at tilsidesætte den opførsel og vælge specifikke måneder og dage der skal gentages på. Brug feltet 'Undtagen' til at indtaste datoer som skal udelades fra resultaterne.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
da: Detekteret tidszone %timezone; klientdato: %date; forkrotelse: %abbreviation; forskydning: %offset; sommertid: %is_daylight_saving_time.

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
da: Nødvendig når Date API er i brug. Tilsidesætter site- og brugertidszonehåndtering til at bruge tidszonenavne i stedet for forskydninger.

en: Date form type
da: Dato formulartype

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
da: Vælg granularitet for datofiltret. Vælg f.eks. 'dag' for at oprette et filter hvor brugerne kan vælge år, måned og dag.

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
da: Vælg datofelter til filtrering med dette argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Date default
da: Datostandard

en: To date default
da: Til datostandard

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
da: Angive venligst en standardværdi for både til-datoen og fra-datoen når du bruger standardværdier med Mellem og Ikke mellem operatorerne.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
da: Ingen tilpassede formater konfigureret. <a href="@link">Tilføj</a> venligst nogle.

en: Format string
da: Formatstreng

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Et brugerdefineret datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for tilgængelige valgmuligheder. Dette format er i øjeblikket sat til visning som <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
da: Formatet eksisterer allerede. Indtast venligst en unikt formattekststreng.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
da: Ønsker du at fjerne formatet %format?

en: Removed date format %format.
da: Datoformat %format fjernet.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
da: Ønsker du at fjerne formattypen %format?

en: Removed date format type %format.
da: Datoformattype %format fjernet.

en: !type date format
da: !type datoformat

en: Field %field has errors.
da: Felt %field har fejl.

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
da: !day-name Søndag|Mandag|Tirsdag|Onsdag|Torsdag|Fredag|Lørdag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
da: !day-abbreviation Søn|Man|Tir|Ons|Tor|Fre|Lør

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
da: !day-abbreviation S|M|T|O|T|F|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
da: !day-abbreviation SØ|MA|TI|ON|TO|FR|LØ

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
da: !datetime År|Måned|Dag|Uge|Time|Minut|Sekund|Hele dagen|Hele dagen

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
da: !datetime_plural År|Måneder|Dage|Uger|Timer|Minutter|Sekunder

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
da: !date_order Hver|Første|Anden|Tredje|Fjerde|Femte

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
da: !date_order |Sidste|Næstsidste|Tredjesidste|Fjerdesidste|Femtesidste

en: !date_nav Prev|Next|Today
da: !date_nav Forrige|Næste|I dag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
da: !month-name |Januar|Februar|Marts|April|Maj|Juni|Juli|August|September|Oktober|November|December

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
da: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|Maj|Jun|Jul|Aug|Sep|Okt|Nov|Dec

en: Allow users to configure date formats
da: Tillad brugerne at konfigurere datoformater

en: Custom formats
da: Tilpassede formater

en: Allow users to configure custom date formats.
da: Tillad brugerne at konfigurere tilpassede datoformater.

en: Add format
da: Tilføj format

en: Allow users to add additional date formats.
da: Tillad brugerne at tilføje tilpassede datoformater.

en: Delete date format
da: Slet datoformat

en: Allow users to delete a configured date format.
da: Tillad brugerne at slette et tilpasset datoformat.

en: Delete date format type
da: Slet datoformattype

en: Allow users to delete a configured date format type.
da: Tillad brugerne at slette en tilpasset datoformattype.

en: Per-user timezone name.
da: Per-bruger tidszonenavn.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Date-modulet kan ikke opdateres før Views er blevet opdateret. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php"> og kør de resterende opdateringer.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
da: Date-modulet har opdateringer men kan ikke opdateres før Views-modulet er blevet opdateret.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
da: Date API-modulet kræver <a href="@link">Date PHP4-modulet</a> for PHP versioner mindre end 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
da: Den tilpassede værdi af en relativ standardværdi skal være noget som beskriver et tidspunkt i forhold til den aktuelle dag vha. strtotime, som f.eks. '+90 dage' (90 dage fra den dag feltet blev oprettet) eller '+1 lørdag' (næste lørdag). Se !strtotime for flere detaljer.

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
da: Det tilpassede format, hvis det stilles til rådighed, tilsidesætter inputformatet valgt ovenfor. Det tilpassede format, hvis det stilles til rådighed, tilsidesætter indstillingerne for de valgte visninger og inputs. Definer en PHP datoformatstreng som 'm-d-Y H:i' (se <a href="@link">http://php.net/date</a> for flere detaljer).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
da: Vælg en standardformattype som skal bruges til datovisningen. Besøg <a href="@date-time-page">Dato og tid formatsiden</a> for at tilføje og redigere formattyper.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
da: Skal formularen med gentagelsesvalg som udgangspunkt vises udvidet eller sammenklappet? Vælg 'sammenklappet' for at gøre disse valgmuligheder mindre påtrængende.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Skift af %name-indstillingen efter data er blevet oprette kan resultere i datatab!

en: Display From and To dates
da: Vis fra og til datoer

en: Display From date only
da: Vis kun fra dato

en: Display To date only
da: Vis kun til dato

en: ending on @count
da: slutter med @count

en: Display repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
da: En 'Fra dato' er obligatorisk for felt %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
da: En 'Til dato' er obligatorisk for felt %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
da: @field_name Fra dato værdi #@delta

en: @field_name To date value #@delta
da: @field_name Til dato værdi #@delta

en: @field_name From date
da: @field_name Fra dato

en: @field_name To date
da: @field_name Til dato

en: The From date is invalid.
da: Fra datoen er ugyldig.

en: The To date is invalid.
da: Til datoen er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Select List with Repeat options
da: Udvalgsliste med gentagelsesmuligheder

en: Text Field with Repeat options
da: Tekstfelt med gentagelsesmuligheder

en: Text Field with Date Pop-up calendar
da: Tekstfelt med Date Pop-up kalender

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
da: Tekstfelt med Date Pop-up og gentagelsesvalg

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
da: Tilføj formattype

en: The human-readable name for this format type.
da: Det læsevenlige navn på denne formattype.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
da: Maskinnavnet på denne formattype.<br />Dette navn må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger og skal være unikt.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Formattypen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
da: Denne formattype eksisterer allerede. Indtast venligst en unik type.

en: view date repeats
da: vis datogentagelser

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
da: Alle gentagende datofelter er blevet opdateret til at bruge de nye gentagelses-widgets.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Nogle opdateringer afventer stadig. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
da: Nogle opdateringer afventer stadig.<br />Kør venligst opdaterings-scriptet igen.

en: Time with timezone
da: Tid med tidszone

en: Field %field formats were converted to custom formats.
da: Felt %field formater blev konverteret til tilpassede formater.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
da: Den gamle formattype %from_format for felt %field blev konverteret til den nye formattype %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
da: Visningsindstillingerne for feltet %field i indholdstypen %type_name blev opdateret.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
da: Datovisningsformater er nu inkluderet i systemdato og -tidsindstillinger. Besøg venligst <a href="@date-time-page">Dato og tid formatsiden</a> for at se de nye formattyper.

en: Date format settings for %language_name
da: Datoformatindstillinger for %language_name

en: Locale date settings
da: Datoindstillinger for lokalitet

en: Configure date formats for each locale
da: Indstil datoformater for hver lokalitet

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
da: Siteadministratoren kan indstille flere formater til visning af dato og tid, så de svarer til en bestemt lokalitet eller et bestemt publikum.

en: Field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Field %field is invalid.
da: Feltet @field er ugyldigt.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
da: <p>Date Popup-modulet bruger et jQuery tidsvælger-modul. Der er ingen "officiel" jQuery UI tidsvælger, og ikke alle kan lide den, som er inkluderet her. Hvis du ikke ønsker at bruge tidsvælgeren, kan du slå den fra nedenfor og lade brugeren anvende et almindeligt tekstfelt i stedet.</p>

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Choose the jQuery timepicker to user.
da: Vælg hvilken jQuery tidsvælger der skal bruges.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
da: <p>Date Popup kalenderen inkluderer CSS til IE6, som ikke validerer. Eftersom IE6 nu er afløst af IE7 og IE8 er den særlige CSS til IE6 blevet fjernet fra den normale CSS som bruges af dato-popuppen. Hvis du alligevel har behov for denne CSS, kan du tilføje den til dit tema. Se hvordan Garland-temaet tilføjer IE-specifik CSS i dets page.tpl.php-fil. Den nødvendige CSS er:</p>

en: Date Popup Configuration
da: Indstillinger for dato-popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
da: Lader brugeren tilpasse indstillingerne for dato-popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
da: Dato popup-modulet afhænger af kode fra <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI-modulet.</a> Det er endnu ikke påkrævet, men det bliver det snart, så du bør installere modulet så hurtigt som muligt. I mellemtiden er en version af den nødvendige kode inkluderet her.

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
da: Date Timezone-modulet kræver at du <a href="@link">angiver sitets tidszonenavn</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg den aktuelle lokale tid. Hvis du er i tvivl skal du vælge den tidszone som er tættest på din lokalitet og som har samme regler for sommertid. Datoer og tider på hele sitet vises med denne tidszone.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
da: Værktøjer til at oprette og importere datoer og kalendre.

en: The following modules are required for the wizard to work:
da: Følgende module er påkrævet for at få guiden til at virke:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
da: Udfyld følgende formular for automatisk at oprette en dato-indholdstype med et datetime-felt og en tilhørende prækonfigureret kalender. Der oprettes en blok med kalenderen og kommende arrangementer, der tilføjes et ical feed til kalenderen, og minikalender-, tegnforklarings- og "kommende arrangementer"-blokkene tilføjes til standardtemaets sidepanel. Indholdselementer oprettet med den nye indholdstype vil indeholde et link til kalenderen og kalenderen vil have et link til formularen "opret ny dato". Hvis Signup-modulet er aktiveret, aktiveres tilmeldinger til dette felt. Du kan også tilføje nye datofelter til eksisterende indhold ved at indtaste navnet på en eksisterende indholdstype i stedet for at oprette en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
da: For at lette opsætningen vises der kun en begrænset mængde af valgmuligheder her. Når datoen er blevet oprettet kan du foretage andre ændringer i datoindstillingerne og tilføje andre felter til din nye indholdstype på siden Håndter felter, og foretage ændringer i kalenderen på Views-redigeringssiden.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være komplicerede at sætte op. !date_wizard gør det nemt at oprette en simpel datoindholdstype og tilhørende kalender.

en: Date wizard
da: Datoguide

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
da: Kalenderen %view er en standardkalender oprettet for indholdstypen %type_name.

en: remove !view
da: fjern !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
da: Ønsker du at fjerne viewet %view?

en: Removed calendar %calendar.
da: Kalender %calendar fjernet.

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: Add calendar blocks to the current theme
da: Tilføje kalenderblokke til det aktuelle tema

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Change the calendar as needed and save the view.
da: Skift kalenderen som påkrævet og gem viewet.

en: Optionwidgets
da: Valg-widgets

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
da: Opret en ny CCK-indholdstype at importere dine arrangementer til, eller, hvis du ikke ønsker at oprette nye indholdselementer for dine arrangementer, tilføj et datofelt til den eksisterende arrangementstype. Du skal sikre dig at måltypen har et datofelt, som har en valgfri eller obligatorisk til-dato, så den kan acceptere fra- og til-datoen for arrangementet. Hvis dit kildearrangement har sit eget tidszonefelt skal du sikre dig at måldatoens tidszonehåndtering er sat til 'dato'. Test måltypen ved at oprette et indholdselement manuelt og undersøg om alle de rigtige valgmuligheder er tilgængelige i formularen før du forsøger at importere.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
da: Importen opretter nye indholdselementer og udløser alle relaterede hooks, så det kan være du skal slå automatiske e-mail-underretninger fra for denne indholdstype mens du udfører importen!

en: Original Node ID
da: Oprindelig indholdselement ID

en: New Node ID
da: Ny indholdselement ID

en: !type: %title has been created.
da: !type: %title er blevet oprettet.

en: !type: %title has been updated.
da: !type: %title er blevet opdateret.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
da[0]: 1 arrangement konverteret.
da[1]: @count arrangementer konverteret.

en: administer date tools
da: administrér dato-værktøjer

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Remove calendar
da: Fjern kalender

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér et Views !base_table datofelt efter et datoargument i almindeligt ISO dato/periode-format (dvs. ÅÅÅÅ, ÅÅÅÅ-MM, ÅÅÅÅ-MM-DD, ÅÅÅÅ-U99, ÅÅÅÅ-MM-DD--P3M, P90D, osv.).

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
da: Angiv de tilladte minimum- og maksimum-årsintervaller for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3' eller et absolut minimum- og maksimumår, som '2005:2010'. Når argumentet er sat til en dato uden for intervallet vil siden blive returneret som 'Side ikke fundet (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
da: Vælg et eller flere datofelter til filtrering med dette argument. Vælg ikke både 'Fra dato' og 'Til dato' for CCK datofelter, kun én af dem er nødvendig.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
da: Vælg formularelement til brug for datovalg.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
da:  Du kan bruge enhver værdi som PHPs date_create() kan forstå, som f.eks. mellem '12AM today' og '12AM tomorrow'.

en: Absolute value
da: Absolut værdi

en: Relative value
da: Relativ værdi

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
da: Relative værdier bruges hvis der ikke er valgt en dato ovenfor. Brug 'now' for at bruge den aktuelle dato under kørsel eller tilføje modifikatorer som 'now +1 day'. Til-datoens standardværdi bruges når operatoren er sat til 'between' eller 'not between'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
da: Hvis filteret er blotlagt bruges disse værdier til at sætte den første værdi af det blotlagt filter. Lad både dato- og standardværdierne stå tomme for ikke at starte med en værdi i det blotlagte filter.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
da: %style kan ikke bruge mere en ét Dato: Dato argument.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
da: %style kræver at Dato: Dato argumentet som standard er sat til den aktuelle dato.

en: The %style requires the Date: Date argument.
da: %style kræver Dato: Dato argumentet.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Use ISO-8601 week numbers
da: Anvend ISO-8601 ugenumre

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
da: Vigtigt! Når dette er afkrydset SKAL første ugedag være mandag

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
da: Når ISO-8601 ugenumre anvendes, skal første ugedag være mandag

en: Date Popup default
da: Date Popup standard

en: jQuery UI default
da: jQuery UI standard

en: The Date Popup module now requires the <a href="@link">jQuery UI module</a> as a source for the datepicker. Please install it immediately.
da: Date Popup-modulet afhænger nu af datovælgeren fra <a href="@link">jQuery UI-modulet</a>. Installér det venligst med det samme.

en: Datepicker css
da: Datepicker CSS

en: Choose the css to use for the jQuery UI datepicker.
da: Vælg hvilken CSS du ønsker at bruge til jQuery UI Datepicker

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. You must install the jQuery UI module for this to work. It has its own css file, or there is a Drupal adaptation included in Date Popup that you can use.</p>
da: <p>Date Popup-kalenderen bruger datovælgeren fra jQuery UI. Du skal installere jQuery UI-modulet for at få det til at virke. Modulet har sin egen CSS_fil, men der findes også en Drupal-udgave, som du kan bruge.</p>

en: There are no date fields in this database.
da: Der er ingen datofelter i denne database.

en: The date field which whose type should be changed.
da: Datofeltet hvis type skal ændres.

en: The type of date to change the field to.
da: Datotypen som feltet skal ændres til.

en: New type:
da: Ny type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
da: Den nuværende type er den samme som den allerede valgte. Der foretages ingen ændringer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
da: Feltet @field_name er ændret fra @old_type til @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
da: Skift datofeltet fra én type til en anden. Denne funktion er meget eksperimentel!

en: Date day (one or two digit) with ordinal suffix (st, nd, rd or th)
da: Datoens dag (et eller to cifre) med endelse

en: Dates to add to the list of repeating dates.
da: Datoer som skal tilføjes til listen af gentagne datoer.

en: Add more exceptions
da: Tilføj flere undtagelser

en: Add more additions
da: Tilføj flere tilføjelser

en: Current additions
da: Aktuelle tilføjelser

en: Also includes !additional_dates.
da: Medtager også !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9
