Date (6.x-2.9) - en to id translation catalogue (97 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Required
id: Wajib

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Description field
id: Bidang deskripsi

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Blank
id: Kosong

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: remove
id: buang

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Never
id: Tidak pernah

en: Input format
id: Format input

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Medium
id: Sedang

en: Calendar
id: Kalender

en: Method
id: Metode

en: Asia/Ujung_Pandang
id: Asia/Makassar_Ujung_Pandang

en: Now
id: Sekarang

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Repeat
id: Diulangi

en: Optional
id: Pilihan

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Close
id: Tutup

en: Additional
id: Tambahan

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Change
id: ubah

en: Clear
id: Bersihkan

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Limit
id: Batas

en: timezone
id: zona waktu

en: Select List
id: Pilih daftar

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Long
id: Panjang

en: Short
id: Singkat

en: To date
id: Ke tanggal

en: From date
id: Dari tanggal

en: Source type
id: Jenis sumber

en: body
id: isi

en: AND
id: DAN

en: Formats
id: Format

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Select
id: Pilih

en: Above
id: Di atas

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: -- Any
id: -- Sembarang

en: -- Period
id: -- Kadang-kadang

en: -- Frequency
id: -- Sering

en: Default time zone
id: Zona waktu bawaan

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
id: Pilih Zona Waktu baku Situs. Jika ragu, pilih zona waktu yang terdekat ke lokasi anda, dimana memiliki aturan yang sama

en: About
id: Tentang

en: and
id: dan

en: starting from @count
id: memulai dari @count

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Date and time lookup
id: Pencarian tanggal dan waktu

en: Are you sure you want to remove the format %format?
id: Anda yakin akan menghapus format %format?

en: Removed date format %format.
id: Menghapus format tanggal %format.

en: Add format
id: Tambah format

en: Allow users to add additional date formats.
id: Perbolehkan pengguna untuk menambah format tanggal tambahan.

en: Delete date format
id: Hapus tanggal format

en: Allow users to delete a configured date format.
id: Mengijinkan pengguna untuk menghapus konfigurasi format tanggal.

en: Configure date formats for each locale
id: Konfigurasi format tanggal untuk tiap bahasa lokal

en: Content type name
id: Nama tipe konten

en: Date browser
id: Browser tanggal

en: Creates back/next navigation.
id: Membuat navigasi kembali/berikutnya.
