Date (6.x-2.9) - en to ro translation catalogue (280 entries)

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: enabled
ro: activat

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: view
ro: afișează

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Required
ro: Necesar

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Blank
ro: Gol

en: Time increment
ro: Incrementare timp

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adaugă

en: remove
ro: elimină

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Configure
ro: Configurează

en: Expanded
ro: Expandat

en: Configuration saved.
ro: Configurația a fost salvată.

en: Never
ro: Niciodată

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Advanced
ro: Avansat

en: Node Title
ro: Titlu Nod

en: Medium
ro: Mediu

en: Method
ro: Metodă

en: Africa/Asmera
ro: Africa/Asmara

en: America/Chicago
ro: America/ChicagoȘir

en: Asia/Almaty
ro: Asia pentru o Almatî pe

en: Asia/Anadyr
ro: Asia/Anadîr

en: Asia/Ashgabat
ro: Asia/Aşgabat

en: Asia/Baghdad
ro: Asia/Bagdad

en: Asia/Bishkek
ro: Asia/Bișkek

en: Asia/Damascus
ro: Asia/Damasc

en: Asia/Kamchatka
ro: Asia/Kamceatka

en: Asia/Krasnoyarsk
ro: Asia/Krasnoiarsk

en: Asia/Muscat
ro: Muscat și de Asia

en: Asia/Tehran
ro: Asia/Teheran

en: Asia/Yekaterinburg
ro: Asia/Ekaterinburg

en: Asia/Yerevan
ro: Asia/Erevan

en: Atlantic/Bermuda
ro: Atlantic/Insulele_Bermuda

en: Atlantic/Canary
ro: Atlantic/Insulele_Canare

en: Atlantic/Cape_Verde
ro: Atlantic/Capul_Verde

en: Atlantic/Faeroe
ro: Atlantic/Feroe

en: Atlantic/South_Georgia
ro: Atlantic/Georgia_de_Sud

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ro: Europa/Atena

en: Europe/Belfast
ro: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/București

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ro: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

en: Europe/Nicosia
ro: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Prague
ro: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ro: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Ujhorod

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Varșovia

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporoje

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
ro: India/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ro: India/Chagos

en: Indian/Christmas
ro: India/Christmas

en: Indian/Cocos
ro: India/Cocos

en: Indian/Comoro
ro: India/Comore

en: Indian/Kerguelen
ro: India/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ro: India/Mahe

en: Indian/Maldives
ro: India/Maldive

en: Indian/Mauritius
ro: India/Mauritius

en: Indian/Mayotte
ro: India/Mayotte

en: Indian/Reunion
ro: India/Reunion

en: Pacific/Easter
ro: Pacific/Paşte

en: Pacific/Midway
ro: Pacific la Midway

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârșit

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Repeat
ro: Repetare

en: As Time Ago
ro: Ca timp în urmă

en: Optional
ro: Opțional

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Close
ro: Închideți

en: Additional
ro: Adițional

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Change
ro: Modificare

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Clear
ro: Elimină

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: Limit
ro: Limită

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: timezone
ro: fus orar

en: Select List
ro: Listă de selecţie

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
ro: Anii înainte şi înapoi trebuie să fie în formatul -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ro: Stabileşte ordinea şi formatul pentru părţile datei în formularul de intrare. Formatul va fi adaptat pentru a elimina valorile care nu sunt în granularitate pentru acest cîmp.

en: Years back and forward
ro: Ani, înapoi și înainte

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ro: Incrementează câmpurile minutelor și secundelor cu această sumă.

en: Input Type
ro: Tip Intrare

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: To Date
ro: Până La Data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ro: Se afişează un al doilea câmp de tip dată pentru 'Până La Data'. Dacă este marcat ca fiind opţional câmpul va fi afişat dar nu fa fi obligatoriu. Dacă este marcat ca obligatoriu, câmpul 'Până La Data' va fi obligatoriu dacă în câmpul 'De La Data' este obligatoriu sau a fost completat.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ro: Setați elementele datei care vor fi stocate(cel puțin anul este necesar)

en: Default Display
ro: Afișare Implicită

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ro: Selectați metoda de manipulare a fusului orar folosit de acest cîmp de dată.

en: Long
ro: Lung

en: Short
ro: Scurt

en: To date
ro: Până la data

en: From date
ro: Din data

en: ongoing
ro: în curs de desfășurare

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
ro: Nu există câmpuri de dată în această bază de date pentru a importa date. Vă rugăm să adăugați un câmp de dată tipurilor de nod dorit și asigurați-vă că utilizați data "de la" și "la".

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Source type
ro: Tip sursă

en: body
ro: corp

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: The field which will contain the source dates in target content type.
ro: Câmpul care va conține sursa datelor în destinația tipului de conținut.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
ro: Câmpul text sau corp de conținut care va conține sursa descrierii în tipul de conținut țintă.

en: Url field
ro: Câmp URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
ro: Câmp de text (sau legătură) care va conţine sursa URL-ului importat în tipul de conținut țintă.

en: Location field
ro: Câmp locaţie

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
ro: Câmp de text care va conține locația textului sursă în tipul de conținut destinație.

en: Uid field
ro: Câmp Uid

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
ro: Câmp de text care va conține uid-ul sursă în tipul de conținut destinație.

en: !type Fields
ro: Câmpuri !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ro: Nu există nici un tabel de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opţiuni de import a evenimentelor.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
ro: Nu există noduri de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opțiuni pentru importul evenimentelor.

en: Delete original event?
ro: Ștergeți evenimentul original?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
ro: Intrarea originală va fi ștearsă după ce a fost copiată în noul tip de conținut? Dacă da, asigurați-vă că realizați o copie a bazei de date înainte de a continua.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
ro: Numărul maxim de noduri de convertit în această trecere.

en: Starting nid
ro: ID nod inițial

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
ro: Convertește noduri cu ID-uri mai mari sau egale cu acest număr.

en: No events have been converted.
ro: Nu a fost convertit niciun eveniment.

en: Date API
ro: API dată

en: Date formats
ro: Formate de dată

en: Formats
ro: Formate

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Select
ro: Alege

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: Date API requirements
ro: Cerinţele API Dată

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime pentru "La Data" este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ro: O valoare implicită pentru acest cîmp. Dacă selectați "Relativă", adăugați detalii mai jos.

en: Customize Default Value
ro: Personalizare valori implicite

en: Custom value for From date
ro: Valoare personalizată pentru "De la data"

en: Default value for To date
ro: Valoarea implicită "La data"

en: Same as From date
ro: La fel ca "De la data"

en: Custom value for To date
ro: Valoare personalizată pentru "La data"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ro: Numărul de ani pentru a merge înainte şi înapoi în lista de selectare ani, implicit este -3:+3.

en: Customize Date Parts
ro: Personalizare componente dată

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ro: Locația etichetelor în părțile datei ca 'An', 'Lună' sau 'Zi'. 'Deasupra' va fi afișa ca titluri deasupra fiecărei părți a datei. 'În interior' va insera eticheta ca prima opțiune în lista de selecție și în câmpurile text goale. 'Nimic' nu va introduce nici o etichetă la părțile datei. Textul exact al etichetelor sunt controlate de teme ca 'date_part_label_year' și 'date_part_label_month'.

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ro: Lăsând gol valorile "La data", va utiliza valorile "Din data".

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ro: Valoarea PÂNĂ LA este necesară pentru datele care se repetă.

en: The raw date value.
ro: Valoarea brută de dată

en: The formatted date.
ro: Dată formatată.

en: The raw date timestamp.
ro: Valoare brută timestamp dată.

en: Date year (four digit)
ro: Dată an (patru cifre)

en: Date year (two digit)
ro: Dată an (două cifre)

en: Date month (full word)
ro: Dată lună (cuvânt complet)

en: Date month (abbreviated)
ro: Dată lună (abreviată)

en: Date month (two digit, zero padded)
ro: Dată lună (două cifre, zero extins)

en: Date month (one or two digit)
ro: Dată lună (una sau două cifre)

en: Date week (two digit)
ro: Data săptămână (două cifre)

en: Date day (full word)
ro: Dată zi (cuvânt complet)

en: Date day (abbreviation)
ro: Dată zi (abreviată)

en: Date day (two digit, zero-padded)
ro: Dată zi (două cifre, zero extins)

en: Date day (one or two digit)
ro: Dată zi (una sau două cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
ro: Dacă acest câmp are definit la-data, aceleași tokenuri există în forma: [la-????], unde ???? este tokenul normal.

en: @min and @max
ro: @min și @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca un marcaj orar, format învechit privind legarea datelor.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: !time from now
ro: !time de acum

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
ro: Definește câmpuri CCK de dată/timp și widgeturi.

en: Date PHP4
ro: Dată PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ro: Emulează funcțiile de dată PHP 5.2 în PHP 4.x, PHP 5.0 și PHP 5.1. Necesar atunci când se utilizează un API de Dată cu versiuni PHP mai mici decât PHP 5.2.

en: Previous field
ro: Câmpul anterior

en: Next field
ro: Câmpul următor

en: Increment
ro: Creștere

en: Decrement
ro: Descreștere

en: Date Popup requirements
ro: Cerințele pentru Pop-up Dată

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
ro: Alegeţi o frecvenţă şi perioadă de a repeta această dată. În cazul în care nimic nu este selectat, data nu se va repeta.

en: Until
ro: Până la

en: Date to stop repeating this item.
ro: Data la care se va opri repetarea acestui element.

en: -- Any
ro: -- Orice

en: Day of Month
ro: Zi a Lunii

en: Day of Week
ro: Zi a Săptămânii

en: Except
ro: Cu excepția

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ro: Date care se omit din lista de date repetabile.

en: -- Period
ro: -- Perioadă

en: -- Frequency
ro: -- Frecvență

en: Every @number
ro: Fiecare @number

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
ro: Modulul Date Timezone necesită !link.

en: set the site timezone name
ro: setează numele fusului orar al site-ului

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ro: Selectați fusul orar implicit. Dacă aveți nedumeriri, alegeți fusul orar care este cel mai apropiat de locația dvs. și care are aceleași reguli pentru ora de vară.

en: About
ro: Despre

en: and
ro: și

en: starting from @count
ro: începând de la @count

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conține doar litere mici, numere și liniuțe de subliniere (underscores).

en: Date and time lookup
ro: Data şi timp

en: Format string
ro: Format șir

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ro: Eşti sigur că doreşti să înlături formatul %format?

en: Removed date format %format.
ro: A fost înlăturat formatul de dată %format.

en: Add format
ro: Adăugare format

en: Allow users to add additional date formats.
ro: Se permite utilizatorilor să adauge formate adiţionale de dată.

en: Delete date format
ro: Ștergere format dată

en: Allow users to delete a configured date format.
ro: Permite utilizatorilor ștergerea unui format de dată configurat.

en: Configure date formats for each locale
ro: Configurare format de dată pentru fiecare limbă

en: Content type name
ro: Numele tipului de conținut
