Devel (6.x-1.24) - en to da translation catalogue (332 entries)

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Development
da: Udvikling

en: Cancel
da: Annullér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Date
da: Dato

en: None
da: Ingen

en: default
da: standard

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: username
da: brugernavn

en: Default
da: Standard

en: Length
da: Længde

en: Path
da: Sti

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Count
da: Antal

en: node
da: indholdselement

en: Now
da: Nu

en: Other
da: Anden

en: access content
da: tilgå indhold

en: Function
da: Funktion

en: create
da: opret

en: Database queries
da: Databaseforespørgsler

en: Switch
da: Skift

en: ago
da: siden

en: Clear
da: Ryd

en: update
da: opdatér

en: Query
da: Forespørgsel

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Do it!
da: Gør det!

en: missing
da: mangler

en: Dev load
da: Devel load

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Users deleted.
da: Brugere slettet

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Deleted taxonomy.
da: Taksonomi slettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
da: En liste af de funktioner, der startede denne forespørgsels livscyklus. Klik på en funktions navn for at se den tilhørende dokumentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Empty cache
da: Tøm cache

en: Empty database queries
da: Tøm databaseforespørgsler

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Dev render
da: Devel render

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: devel
da: udvikling

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
da: Forespørgselsloggen virker ikke hvis denne funktion slås fra.

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Collect query info
da: Indsaml information om forespørgsler

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Store executed queries
da: Gem udførte forespørgsler

en: Sampling interval
da: Opdateringsinterval

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
da: Gem kun hver n'te sidevisning. 1 betyder alle sidevisninger, 2 betyder hver anden, osv.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
da: Vis hvor meget hukommelse der bruges til at vise den aktuelle side. Vise hukommelsesforbrug når devel_init() kaldes og når devel_exit() kaldes. PHP skal være kompileret med <em>--enable-memory-limit</em> for at denne funktionalitet virker.

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: Error handler
da: Fejlhåndtering

en: Standard drupal
da: Standard Drupal

en: Backtrace
da: Sporing

en: Log only
da: Kun log

en: Other (!library)
da: Andet (!library)

en: SMTP library
da: SMTP bibliotek

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Total (ms)
da: Samlet tid (ms)

en: Average (ms)
da: Gennemsnit (ms)

en: Std deviation (ms)
da: Standardafvigelse (ms)

en: Delete collected query statistics
da: Slet indsamlet forespørgselsstatistik

en: Stored query statistics deleted.
da: Indsamlet forespørgselsstatistik slettet.

en: access devel information
da: tilgå udviklingsinformation

en: execute php code
da: udfør PHP-kode

en: switch users
da: skift bruger

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: Generate categories
da: Opret kategorier

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
da: Opret et bestemt antal ordforråd og ord. Slet eventuelt eksisterende ordforråd.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: Which node types do you want to create?
da: Hvilke indholdstyper ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Max word length of titles
da: Maksimal længde af titler

en: How many vocabularies would you like to generate?
da: Hvor mange ordforråd ønsker du at oprette?

en: How many terms would you like to generate?
da: Hvor mange ord ønsker du at oprette?

en: Max word length of term/vocab names
da: Maksimal længde af navne på ord/ordforråd

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
da: Slet eksisterende ordforråd før nyt indhold oprettes.

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
da: Følgende områder ser ud til at give alle brugere adgang til bestemte indholdselementer. Det kan være helt normalt, hvis dele af dit indhold er offentligt tilgængeligt.

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access debug mode
da: Devel Node Access fejlfindingstilstand

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: Highest priority grant, in !na.
da: Tildeling med højeste prioritet i !na

en: ignored
da: ignoreret

en: Lower priority grant, not in !na and thus ignored.
da: Tildeling med lavere prioritet, ikke i !na og derfor ignoreret.

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
da: Forespørgselslog deaktiveret, dat devel-modulet er deaktiveret.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
da: Blok og side for udviklere der viser relevante rækker fra node_access.

en: Performance Logging
da: Ydelseslog

en: Logs performance data: page generation times and memory usage.
da: Logger ydelsesdata: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Clear APC
da: Ryd APC

en: Clears performance statistics collected in APC.
da: Ryder ydelesesstatistik indsamlet i APC.

en: Performance Logs: Summary
da: Ydelseslog: Resume

en: View summary performance logs: page generation times and memory usage.
da: Vis resumé af ydelseslog: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Performance Logs: Details
da: Ydelseslog: Detaljer

en: View detailed, per page, performance logs: page generation times and memory usage.
da: Vis detaljeret information på side-basis: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: APC is enabled. It is reasonably safe to enable summary logging on live sites.
da: APC er aktiveret. Det er nogenlunde sikkert at aktivere resume-loggen på live sites.

en: APC is not enabled. It is <strong>not</strong> safe to enable summary logging to the database on live sites.
da: APC er ikke aktiveret. Det er <strong>ikke</strong> sikkert at aktivere summarisk logging til databasen på produktionssites.

en: Logging mode
da: Logtilstand

en: Detailed logging
da: Detaljeret logger

en: Log memory usage and page generation times for every page. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for large sites, as it can degrade performance severly. It is intended for use by developers, or on a test copy of the site.
da: Log hukommelsesforbrug og sidegenereringstid for hver side. Denne logtilstand er <strong>ikke</strong> velegnet til store sites, da den kan forringe ydelsen kraftigt. Den er beregnet til brug for udviklere eller på en testkopi af sitet.

en: Summary logging (DB)
da: Summarisk logger (DB)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to the database. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for most live sites.
da: Log resumédata, som gennemsnitlige og maksimale sidegenereringstider samt hukommelsesforbrug til databasen. Denne logtilstand er <strong>ikke</strong> velegnet til de fleste produktionssites.

en: Summary logging (APC)
da: Summarisk logger (APC)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to APC, if installed. The summary will be stored in APC memory, and hence there is no load on the database. This logging to APC is suitable for most live sites, unless the number of unique page accesses is excessively high.
da: Log resumédata, som gennemsnitlige og maksimale sidegenereringstider samt hukommelsesforbrug til APC hvis den er installeret. Resuméet gemmes i APC-hukommelse og der er derfor ingen belastning af databasen. Denne logning til APC er velegnet til de fleste produktionssites, med mindre antallet af unikke sidevisninger er umådeholdent stort.

en: Database Query timing and count
da: Tidtagning og optælling af databaseforespørgsler

en: Accesses threshold
da: Adgangsgrænse

en: When displaying the summary report and using APC, only pages with the number of accesses larger than the specified threshold will be shown. Also, when cron runs, pages with that number of accesses or less will be removed, so as not to overflow APC's shared memory. This is useful on a live site with a high volume of hits. On a development site, you probably want this set to 0, so you can see all pages.
da: Når den sammenfattede rapport vises og APC er i brug, vises kun sider hvor antal tilgange er højere end den angivne grænseværdi. Når cron kører vil sider med det antal tilgange eller mindre blive fjernet, så de ikke spilder plads i APCs delte hukommelse. Det er nyttigt på et produktionssite med mange hits. På et udviklingssite vil du sandsynligvis sætte dette til 0, så du kan se alle sider.

en: # accesses
da: # tilgange

en: Max Memory (MB)
da: Max hukommelse (MB)

en: Avg Memory (MB)
da: Gns. hukommelse (MB)

en: Query Count (Max)
da: Antal forespørgsler (Max)

en: Query Count (Avg)
da: Antal forespørgsler (Gns)

en: No statistics available yet.
da: Ingen statistik tilgængelig endnu.

en: Showing !shown paths with more than !threshold accesses, out of !total total paths.
da: Viser !shown stier med mere end !threshold tilgange ud af !total totale stier.

en: Showing all !total paths.
da: Viser alle !total stier.

en: Average memory per page: !mb_avg MB
da: Gennemsnitlig hukommelse pr. side: !mb_avg MB

en: Total number of page accesses: !accesses
da: Totalt antal side tilgange: !accesses

en: First access: !access.
da: Første tilgang: !access.

en: Last access: !access.
da: Seneste tilgang: !access.

en: Memory (MB)
da: Hukommelse (MB)

en: Anonymous?
da: Anonym?

en: # Queries
da: # forespørgsler

en: Confirm APC clear
da: Bekræft sletning af APC

en: Are you sure you want to clear the APC statistics for this site?
da: Ønsker du at slette APC statistikken for dette site?

en: This will clear all the collected performance statistics stored in APC. This action cannot be undone.
da: Dette sletter al ydelsesstatistik gemt i APC. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Performance statistics collected in APC has been cleared.
da: Ydelsesstatistik indsamlet i APC er blevet slettet.

en: Logs detailed and/or summary page generation time and memory consumption for page requests.
da: Logger detaljeret og/eller sammenfattede oplysninger om tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: 1 node created. | @count nodes created
da[0]: 1 indholdselement oprettet
da[1]: @count indholdselementer oprettet

en: Deleted one post | Deleted @count posts
da[0]: Ét indlæg slettet
da[1]: @count indlæg slettet

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Invalid file path
da: Ugyldig sti

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: Store statistics about executed queries. See the devel_x tables.
da: Gem statistik om udførte forespørgsler. See devel_x tabellerne.

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Uninstalled and installed the %name module.
da: Modulet %name afinstalleret og installeret.

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: The file could not be written.
da: Filen kan ikke skrives.

en: Mail sent:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Additional headers: <br />!header
da: Mail sendt:<br />Id: %mail_id<br />Til: %to<br />Fra: %from<br />Sprog: %lang<br />Emne: %subject<br />Indhold: %body<br /><br />Yderligere brevhoveder: <br />!header

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: display source code
da: vis kildekode

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
da: Vis kildekoden fra enhver fil i din Drupal installation

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
da: <strong>Slet alt indhold</strong> i disse indholdstyper før nyt indhold oprettes.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Maximum number of generated comments per node
da: Maksimal antal kommentarer som genereres pr. indholdselement.

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
da: Du skal aktivere kommentarer for de indholdstyper du genererer.

en: Requires upload.module
da: Kræver Upload-modulet

en: Add an upload to each node
da: Vedhæft en fil til hvert indholdselement

en: Requires taxonomy.module
da: Kræver Taxonomy-modulet

en: Add taxonomy terms to each node.
da: Tilføj taksonomi-termer til hvert indholdselement.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Generate node view statistics (node_counter table).
da: Opret visningsstatistik (node_counter-tabellen).

en: Generate items
da: Opret elementer

en: Populate your database with dummy items.
da: Fyld databasen med indholdsattrapper.

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants, in !na.
da: Standardtilladelse som gives af kernen når der ikke er andre ikke-tomme tilladelser, i !na.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the Blocks (admin/build/block) page.
da: Hjælpesider og blokke som assisterer Drupal-udviklere med node_access. Blokkene kan administreres vis blok-siden (admin/build/block).

en: Development links.
da: Udviklingslinks.

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Log database query timing and query count for each page. This is useful to know if the bottleneck is in excessive database query counts, or the time required to execute those queries is high. Enabling this will incurr some memory overhead as query times and the actual query strings are cached in memory as arrays for each page, hence skewing the overall page memory reported. Please note that this settings is enabled or disabled in the settings of the devel module.
da: Log timing og antal af databaseforespørgsler for hver side. Det er nyttigt til at se om et stort antal forespørgsler udgør en flaskehals, eller om den nødvendige tid til at udføre forespørgslerne er høj. Aktivering vil medføre højere hukommelsesforbrug, da forespørgselstider og de faktiske forespørgsler caches i hukommelsen for hver side, hvor det rapporterede hukommelsesforbrug forvrænges. Bemærk at denne indstilling slås til og fra under Devel-modulets indstillinger.

en: APC is not enabled. Nothing to do ...
da: APC er ikke aktiveret. Intet at gøre…

en: Performance logging is not enabled
da: Ydelseslog er ikke aktiveret

en: Performance logging
da: Ydelseslog

en: Performance logging details
da: Detaljer for ydelseslog

en: Performance logging query
da: Ydelseslog forespørgsel

en: Performance logging APC
da: Ydelseslog APC

en: Performance logging on live web sites works best if APC is enabled.
da: Ydelseslog på sites i produktion virker bedst hvis APC er aktiveret.

en: Performance logging APC memory size
da: Ydelseslog APC hukommelsesstørrelse

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: The 0/0/all/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present if any node access module is active!
da: Tilladelsen 0/0/all/... gælder for alle indholdselementer og alle brugere -- normalt bør den ikke være til stede hvis et node access-modul er aktivt!

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
da: Vælg hvordan fejl skal håndteres på sitet. <em>Backtrace</em> udskriver udførlig information til fejlfinding når der opstår en fejl, og du <a href="@choose">vælger at vise fejlmeddelelser på skærmen</a>. <strong>Backtrace kræver <a href="@krumo">Krumo-biblioteket</a></strong>. <em>Ingen</em> er et godt valg når du kører sitet gennem din debugger.

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: !username has the %administer_nodes permission and thus full access to all nodes.
da: !username har tilladelsen %administer_nodes og dermed fuld adgang til alle indholdselementer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: input format
da: !NO: inputformat

en: !NO: This user is not allowed to use the input format '!format' (!fid).
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelse til at bruge inputformatet '!format' (!fid).

en: !YES: administer nodes
da: !YES: administrér indholdselementer

en: !YES: This user has the '!administer_nodes' permission and may do everything with nodes.
da: !YES: Denne bruge har tilladelsen '!administer nodes' og kan gøre alt med indholdselementer.

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !YES: by the module
da: !YES: af modulet

en: !YES: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) allows this, probably based on some permission.
da: !YES: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') tillader dette, sandsynligvis baseret på en tilladelse.

en: !NO: by the module
da: !NO: af modulet

en: !NO: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) denies this.
da: !NO: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') afviser dette.

en: !NO: Node access denies this.
da: !NO: Node access forbyder dette.

en: !YES: own node
da: !YES: eget indholdselement

en: !YES: The user may view his/her own node.
da: !YES: Brugeren kan se sit eget indholdselement.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: Node access was not checked because the node is not published.
da: Node access blev ikke kontrolleret fordi indholdselementet ikke er udgivet.

en: view devel_node_access information
da: vis devel_node_access information

en: Summary performance log is not enabled. Go to the <a href="@link">settings page</a> to enable it.
da: Den sammenfattede ydelseslog er ikke aktiveret. Gå til <a href="@link">indstillinger</a> for at aktivere den.

en: Detail performance log is not enabled. Go to the <a href="@link">settings page</a> to enable it.
da: Detaljeret ydelseslog er ikke aktiveret. Gå til <a href="@link">indstillinger</a> for at aktivere den.

en: Performance detailed logging is <a href="@link">enabled</a>. This can cause severe issues on live sites.
da: Detaljeret ydelseslog er <a href="@link">aktiveret</a>. Det kan give alvorlige problemer på produktionssites.

en: Query timing and count logging is <a href="@link">enabled</a>. This can cause memory size per page to be larger than normal.
da: Tidtagning af forespørgsler og tilgangslog er <a href="@link">aktiveret</a>. Det kan føre til et hukommelsesforbrug på de enkelte sider, som er større end normalt.

en: static
da: statisk

en: ms (Max)
da: ms (Maksimum)

en: ms (Avg)
da: ms (Gennemsnitlig)

en: Query ms (Max)
da: Query ms (Maks.)

en: Query ms (Avg)
da: Query ms (Gns.)

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
da: Du skal aktivere <a href="!url">XHProf PHP-modulet</a> for at bruge denne funktion.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
da: Placering af XHProf-kildekoden på dit system, som regel i /usr/local/share eller /usr/share, startende med skråstreg.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: Clear Memcache
da: Ryd Memcache

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn
