Display Suite profile (6.x-1.1) - en to da translation catalogue (6673 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: select
da: vælg

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: Administer
da: Administration

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Gross
da: Brutto

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Is
da: Er

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Action
da: Handling

en: Cost
da: Omkostning

en: Quantity
da: Mængde

en: On
da: Tilsluttet

en: Purchased
da: Købt

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Categories
da: Kategorier

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: unpublished
da: afpubliceret

en: Overview
da: Overblik

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: register
da: registrér

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Relevancy
da: Relevans

en: Clean up
da: Ryd op

en: Catalog
da: Katalog

en: view catalog
da: vis katalog

en: administer catalog
da: administrér katalog

en: Icon
da: Ikon

en: Time
da: Tid

en: week
da: uge

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: Display Settings
da: Indstillinger for visning

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: read more
da: læs mere

en: Every minute
da: Hvert minut

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Total
da: I alt

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Upload image
da: Upload billede

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Find content
da: Find indhold

en: Main settings
da: Generelle indstillinger

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Update options
da: Opdatering

en: All
da: Alle

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Points
da: Point

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: Block
da: Blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: View type
da: Visningstype

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Mission
da: Formål

en: Good
da: God

en: rate content
da: bedøm indhold

en: Voting
da: Bedømmelse

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Never
da: Aldrig

en: Submit changes
da: Gem ændringer

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Recipients
da: Modtagere

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: Sender
da: Afsender

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Log message
da: Logbesked

en: Poll choices
da: Valgmuligheder

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File MIME type
da: Fil MIME-type

en: Node revision ID
da: Versionens ID.

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Message text
da: Besked tekst

en: Content field
da: Indholdsfelt

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Is not
da: Er ikke

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Percent
da: Procent

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Click here
da: Klik her

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Conditions
da: Vilkår

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Mode
da: Tilstand

en: configure
da: indstil

en: Items
da: Overskrifter

en: %time ago
da: %time siden

en: Advanced
da: Avanceret

en: Delete all
da: Slet alle

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Button background color
da: Knap baggrundsfarve

en: Sale
da: Udsalg

en: Card Type
da: Korttype

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Add line
da: Tilføj linje

en: Qty
da: Antal

en: Price
da: Pris

en: Customers
da: Kunder

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: Invoice
da: Faktura

en: Code
da: Kode

en: Stock
da: Lager

en: RRP
da: ADP

en: Recipient
da: Modtager

en: Payment
da: Betaling

en: Payment settings
da: Betalingsindstillinger

en: Payments
da: Betalinger

en: quote
da: tilbud

en: next
da: næste

en: Store
da: Butik

en: Company
da: Virksomhed

en: security
da: sikkerhed

en: node
da: indholdselement

en: directory
da: mappe

en: General
da: Generelt

en: Directory
da: Mappe

en: Method
da: Metode

en: Egypt
da: Ægypten

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: End
da: Slut

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
da: Ordforrådet som sidens første kategori tilhører.

en: The name of the category.
da: Kategoriens navn.

en: The id number of the category.
da: Kategoriens ID.

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Note
da: Bemærk

en: Other
da: Anden

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Appearance
da: Udseende

en: List type
da: Listetype

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Allow
da: Tillad

en: Ignore
da: Ignorér

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: reset
da: gendan

en: Class
da: Klasse

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: Number of votes
da: Antal stemmer

en: Button
da: Knap

en: Both
da: Begge

en: Clicks
da: Klik

en: Filtered text (user selects input format)
da: Filtreret tekst (bruger vælge inddataformat)

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
da: Feltets maksimale længde i karakterer. Lad feltet stå tomt for ubegrænset størrelse.

en: Rows
da: Rækker

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: <All>
da: <Alle>

en: access all views
da: tilgå alle oversigter

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
da: Views er tilpassede lister af indhold i dit system; de er særdeles konfigurerbare og giver dig kontrol over hvordan lister over indhold præsenteres.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Summary, sorted ascending
da: Resume, sorteret stigende

en: Summary, sorted descending
da: Resumet, sorteret faldende

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Teksten der vises i toppen af visningen. Kan indeholde en forklaring eller henvisninger. Valgfri.

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Expose
da: Blotlæg

en: Down
da: Ned

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: administer views
da: administrer oversigter

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Position
da: Placering

en: Class name
da: Klassenavn

en: Integer
da: Heltal

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Do not display
da: Vis ikke

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Profile
da: Profil

en: Process
da: Behandl

en: Close
da: Luk

en: filters
da: filtre

en: Votes
da: Stemmer

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Expiration
da: Udløb

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Duration
da: Varighed

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Function
da: Funktion

en: Defaults
da: Standarder

en: Location name
da: Navn på lokalitet

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
da: f.eks. en forretning, lokation, mødested

en: Street
da: Gade

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: State/Province
da: Landsdel

en: Map links
da: Kort-links

en: Settings for Location module
da: Indstillinger for Location-modulet

en: Street location
da: Gadelokation

en: No service selected for country.
da: Ingen tjeneste valgt for landet.

en: Configure parameters
da: Indstil parametre

en: No configuration necessary for selected service.
da: Ingen indstillinger nødvendige for den valgte tjeneste.

en: Number of locations
da: Antallet af lokationer

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Make the location box collapsible.
da: Gør lokationsfeltet sammenklappeligt.

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Display the location box collapsed.
da: Vis lokationsfeltet sammenklappet.

en: Location #%number
da: Lokation #%number

en: Add location
da: Tilføj placering

en: Default country selection
da: Standard landevalg

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
da: Dette land vil som standard være valgt, når en ny lokations-formular vises.

en: Toggle location display
da: Indstil visning af lokation

en: Disable the display of locations.
da: Slå visning af lokation fra

en: Enable the display of locations.
da: Slå visning af lokation til

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
da: Hvis du ønsker at slå visning af lokationer fra og selv håndtere visningen i dit theme, kan du gøre det hér.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
da: Vis et Google kort til at vælge længde- og breddegrad

en: Coordinates
da: Koordinater

en: submit latitude/longitude
da: indsend længde-/breddegrad

en: Fax number
da: Faxnummer

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Germany
da: Tyskland

en: Labels
da: Etiketter

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: Default language
da: Standardsprog

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: East Timor
da: Østtimor

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Formatting guidelines
da: Retningslinjer for formatering

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Some
da: Nogle

en: Attachments
da: Bilag

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Pending
da: Afventer

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Key
da: Nøgle

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: File Upload
da: Fil upload

en: Upload file
da: Upload fil

en: settings page
da: siden med indstillinger

en: Product title
da: Varetitel

en: List price
da: Listepris

en: Change
da: Skift

en: English
da: Engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: message
da: meddelelse

en: in
da: i

en: Default height
da: Standardhøjde

en: Default width
da: Standardbredde

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Time format
da: Tidsformat

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: The items have been deleted.
da: Indholdselementer slettet.

en: ago
da: siden

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: update
da: opdatér

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Display all menu items
da: Vis alle menupunkter

en: access administration menu
da: tilgå administrationsmenu

en: Cache settings
da: Indstillinger for cache

en: published
da: udgivet

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Token actions
da: Symbolhandlinger

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: tokens
da: symboler

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: User's name
da: Brugernavn

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
da: Brugerens ufiltrerede navn. Advarsel: Rent brugerinput

en: User's ID
da: Bruger ID

en: User's email address
da: Brugerens e-mail-adresse.

en: User's registration date
da: Brugerens oprettelsesdato

en: Days since the user registered
da: Dage siden brugeren blev oprettet

en: User's last login date
da: Brugerens seneste logind

en: Days since the user's last login
da: Dage siden brugerens seneste login

en: The current date in the user's timezone
da: Den akutelle dato i brugerens tidszone

en: The URL of the user's profile page.
da: URLen til brugerens profilside.

en: The URL the user's account editing page.
da: URLen til brugerens profilside.

en: Reindex
da: Genindeksér

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Activity
da: Aktivitet

en: Add file
da: Tilføj fil

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Query
da: Forespørgsel

en: Search fields
da: Søgefelter

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Block name
da: Bloknavn

en: day
da: dag

en: year
da: år

en: hour
da: time

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Granularity
da: Granularitet

en: is equal to
da: er lig med

en: is not equal to
da: er ikke lig med

en: Moderated
da: Godkendt

en: Disable mousezoom
da: Deaktivér mousezoom

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
da: Deaktivér brugen af scroll-hjulet til at zoome i kortet.

en: Default map settings
da: Indstillinger for standard kort

en: Default zoom
da: Standard zoom

en: Default map type
da: Standard korttype

en: Open info window
da: Åbn infovindue

en: Open link
da: Åbn link

en: GMarkerManager settings
da: Indstillinger for GMarkerManager

en: Maximum zoom
da: Maksimum zoom

en: Disable keyboard
da: Deaktivér keyboard

en: User locations
da: Brugerlokationer

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
da: Hvis du vil tilføje eller ændre din placering på kortet, skal du <a href="@url">redigere din lokation</a>.

en: Macro
da: Makro

en: Node settings
da: Indstillinger for indholdselement

en: Map type
da: Korttype

en: Alignment
da: Justering

en: Link label
da: Link-mærkat

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Empty
da: Tom

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: Execute custom PHP code
da: Udfør tilpasset PHP-kode

en: PHP code
da: PHP kode

en: Buttons
da: Knapper

en: Your rating
da: Din bedømmelse

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Log out
da: Log ud

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Display fields
da: Vis felter

en: Immediately
da: Straks

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Select one...
da: Vælg én...

en: Production
da: Produktion

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Included
da: Inkluderet

en: Units
da: Enheder

en: Shipping method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Taxes
da: Afgifter

en: Tax rate
da: Afgift

en: Product count
da: Antal varer

en: Enabled filters
da: Aktiverede filtre

en: Do it!
da: Gør det!

en: or
da: eller

en: Poll settings
da: Indstillinger for afstemning

en: Convert
da: Konvertér

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Style
da: Typografi

en: Delete package
da: Slet pakke

en: This action can not be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: revert
da: gendan

en: Match
da: Resultat

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: options
da: valgmuligheder

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Your item(s) have been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: Qty.
da: Antal

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Transaction key
da: Transaktionsnøgle

en: Credit card details
da: Kreditkort oplysninger

en: Discount
da: Rabat

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Reversed
da: Omvendt

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Year(s)
da: År

en: Order history
da: Ordrehistorik

en: Product
da: Produkt

en: Flexible
da: Fleksibel

en: administer store
da: administrér butik

en: Billing address
da: Betalingsadresse

en: Shipping address
da: Forsendelsesadresse

en: Ship to:
da: Send til:

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Balance
da: Saldo

en: Changed
da: Ændret

en: Received
da: Modtaget

en: Completed
da: Gennemført

en: Payment details
da: Betalingsdetaljer

en: Reverse
da: Omvendt

en: Refund
da: Refusion

en: Products
da: Produkter

en: administer products
da: administrér produkter

en: Product settings
da: Produktindstillinger

en: Street address
da: Adresse

en: Testing
da: Test

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: Total:
da: I alt:

en: Transaction ID:
da: Transaktions ID:

en: Aland Islands
da: Åland

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: Province
da: Landsdel

en: Grams
da: Gram

en: Kilograms
da: Kg

en: Inches
da: Tommer

en: Feet
da: Fod

en: Orders
da: Ordrer

en: Print invoice
da: Udskriv faktura

en: User name
da: Brugernavn

en: Authentication
da: Godkendelse

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: edit
da: rediger

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Credit
da: Kredit

en: previous
da: forrige

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Current search
da: Din søgning

en: Indexing
da: Indeksering

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: The primary identifier for a node.
da: Primær identifikation af et indholdselement.

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Translations
da: Oversættelser

en: Video width
da: Video bredde

en: Video height
da: Video højde

en: Audio sample rate
da: Lyd samplingsfrekevens

en: Audio bitrate
da: Lyd bithastighed

en: Teaser display
da: Resumévisning

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Default weight
da: Standardvægt

en: Live
da: Eksisterende

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Related content
da: Relateret indhold

en: Sticky
da: Klæbrig

en: hour(s)
da: time(r)

en: day(s)
da: dag(e)

en: week(s)
da: uge(r)

en: month(s)
da: måned(er)

en: Read only
da: Læse

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: cancel
da: fortryd

en: users
da: brugere

en: Tabs
da: Faner

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Output format
da: Output-format

en: Path to file
da: Sti til fil

en: Storage
da: Lagring

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Default display
da: Standardvisning

en: Page name
da: Sidenavn

en: User Id
da: Bruger-ID

en: Default value
da: Standardværdi

en: Comment title
da: Kommentar titel

en: Percentage (%)
da: Procent (%)

en: Enable custom alternate text
da: Aktivér tilpasset alternativ tekst

en: Enable custom title text
da: Aktivér tilpasset titel

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: is
da: er

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: No style
da: Ingen style

en: Lifetime
da: Levetid

en: Copy
da: Kopier

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Simple
da: Simpel

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: No caching
da: Ingen caching

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Macedonia
da: Republikken Makedonien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: Menus
da: Menuer

en: Above
da: Ovenover

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Advarsel! Ændring af denne indstilling efter data er blevet oprettet kan resultere i tab af data.

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
da: Indholdsmodulet, der er en nødvendig komponent i CCK (Content Construction Kit), tillader administratorer at associere tilpassede felter med indholdstyper. I Drupal bliver indholdstyper brugt til at definere et indlægs karakteristika, inklusive titel og beskrivelse af felter vist på tilføj- og rediger-siderne. Når man bruger indholdsmodulet (og andre hjælpemoduler inkluderet i CCK), kan man tilføje tilrettede felter, udover de faste ”titel” og ”brødtekst” felter. CCKs funktioner kan tilgås med fanen på <a href="@content-types">indholdstype administrationssiden </a>. Se <a href="@node-help">indholdselement modul hjælpe siden</a> for yderligere information om indholdstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
da: Når du tilføjer et tilpasset felt til en indholdstype bestemmer du dets type (om det skal indeholde text, tal eller referencer til andre objekter) og hvordan det vises (enten som et tekstfelt eller -område, en rullemenu, et afkrydsningsfelt, en radioknap eller et autocomplete-felt). Et felt kan have flere værdier (dvs. en "person" kan have flere e-mail-adresser) eller en enkelt værdi (en "ansat" har et enkelt identifikationsnummer). Når du tilføjer og redigerer felter justerer CCK automatisk databasestrukturen som det er nødvendigt. CCK giver også en række af andre funktioner, inklusive intelligent caching af dine data, mulighed for import og eksport af indholdstypedefinitioner, og integration med andre tredjepartsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
da: Tilpassede felttyper stilles til rådighed af en samling af moduler, som er inkluderet i CCK (hvert modul tilbyder en forskellig type). På <a href="@modules">modulsiden</a> kan du aktivere eller deaktivere CCK-komponenter. En standardinstallation af CCK indeholder:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
da: <em>tal</em>, som tilføjer numeriske felttyper, i form af heltal, decimaltal eller flydende tal. Du kan definere et sæt af tilladte værdier, eller specificere et tilladt interval. Der er desuden en mængde gængse visningsformater for tal til rådighed.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
da: <em>text</em>, som tilføjer tekstfelttyper. Et tekstfelt kan enten indeholde ren tekst eller, valgfrit, bruge Drupal's input-filtre til sikker håndtering af avanceret input. Tekstfelter kan enten være en enkelt linje (tekstfelt), flere linjer (tekstområde) eller, for større fleksibilitet, en rullemenu, et afkrydsningsfelt eller en radioknap. Hvis det ønskes kan CCK validere input mod en samling af tilladte værdier.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
da: <em>nodereference</em>, som opretter tilpassede referencer mellem indholdselementer. Ved at tilføje et <em>nodereference</em>-felt og to forskellige indholdstyper kan du nemt oprette komplekse forbindelser mellem data (flere "ansatte"-elementer kan indeholde et <em>nodereference</em>-felt, som henviser til et "arbejdsgiver"-element).

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
da: <em>userreference</em>, som opretter tilpassede referencer til sitets brugerkonti. Ved at tilføje et <em>userreference</em>-felt kan du oprette komplekse forbindelser mellem sitets brugere og indhold. For at følge en brugers tilknytning til et indlæg udover Drupal's standard <em>Skrevet af</em>-felt, kan du tilføje et <em>userreference</em>-felt ved navn "Redigeret af" til en indholdstype for at gemme et link til redaktørens brugerprofil.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
da: <em>fieldgroup</em>, som opretter sammeklappenlige feltgrupper, som kan gruppere relaterede felter. En feltgruppe kan enten være åben eller lukket som standard. Rækkefølgen af dine feltgrupper, og rækkefølgen af felterne i en feltgrupper, håndteres med CCKs drag-and-drop-grænseflade.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
da: Se håndbogens sider om <a href="@handbook-cck">CCK</a> eller <a href="@project-cck">CCK projektsiden</a> for mere information.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter og feltetiketter skal se ud når de vises i smagsprøver og på hele sider.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter skal vises når den renderes i følgende kontekster.

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Search Index
da: Søgeindeks

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: Updating field type %type with module %module.
da: Opdaterer felttypen %type med modulet %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
da: Opdaterer widget-type %type med modul %module.

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Allows administrators to define new content types.
da: Lad administratorer oprette nye indholdstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en hash med tilladte værdier. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdierne returneret af denne kode tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: no styling
da: ingen typografi

en: simple
da: simpel

en: fieldset
da: feltgruppe

en: fieldset - collapsible
da: feltgruppe - sammenklappelig

en: fieldset - collapsed
da: feltgruppe - sammenklappet

en: Added field %label.
da: Feltet %label tilføjet.

en: There was a problem adding field %label.
da: Der var et problem ved tilføjelse af feltet %label.

en: There was a problem creating field %label.
da: Der opstod et problem under oprettelsen af feltet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
da: Ønsker du at fjerne feltet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Removed field %field from %type.
da: Feltet %field fjernet fra %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
da: Der var et problem ved sletning af feltet %label fra %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det indgår i indholdstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
da: Indstillingerne for feltet %field uanset hvilken indholdstype det indgår i.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede en fejlagtig værdi.<br />Forventet format: <pre>!sample</pre> Returneret værdi: @value

en: The default value is invalid.
da: Standardværdien er ugyldig.

en: Saved field %label.
da: Felt %label gemt.

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
da: Databasen er blevet ændret og data er blevet migreret eller slettet.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
da: Der opstod en fejl og databaseændringen blev ikke fuldført.

en: Processing %title
da: Behandler %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
da: Indholdstabel %old_name omdøbt til %new_name. Feltinstanser opdareret.

en: The content fields table %name has been deleted.
da: Indholdstabel %name slettet.

en: Referenced node ID
da: Refereret indholdselement-ID

en: Referenced node title
da: Refereret indhodlselementtitel

en: Raw number value
da: Rå talværdi

en: Formatted number value
da: Formateret talværdi

en: Raw, unfiltered text
da: Rå, ufiltreret tekst

en: Formatted and filtered text
da: Formateret og filtreret tekst

en: Referenced user ID
da: ID for beslægtet bruger

en: Referenced user name
da: Beslægtet brugernavn

en: Formatted HTML link to referenced user
da: Formateret HTML-link til den refererede bruger

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: Select the content type to export.
da: Vælg hvilken indholdstype der skal eksporteres.

en: Export data
da: Eksportér data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
da: Kopier den eksporterede tekst og sæt den ind i en anden indholdstype ved hjælp af importfunktionen.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
da: Importerer feltdefinitioner fra en eksportfil fra en anden indholdstype eller database.<br />Bemærk at felter ikke kan dubleres i en indholdstype, så felter bliver kun tilføjet hvis de ikke allerede findes i indholdstypen.

en: <Create>
da: <Opret>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
da: Vælg hvilken indholdstype felterne skal importeres til.<br />Vælg <Opret> for at oprette en ny indholdstype til de importerede felter.

en: Import data
da: Importér data

en: Paste the text created by a content export into this field.
da: Indsæt teksten fra en eksport i dette felt.

en: The import data is not valid import text.
da: De importerede data er ikke gyldig importtekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
da: Følgende module skal aktiveres før importen kan foretage: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
da: Indholdstypen %type findes allerede i databasen.

en: Exiting. No import performed.
da: Afslutter. Ingen import foretaget.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af indholdstypen %type.<br />Gennemse venligst de viste fejl for flere detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
da: Det importerede felt %field_label (%field_name) blev ikke tilføjet til %type fordi feltet allerede findes i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
da: Feltet %field_label (%field_name) blev tilføjet til indholdstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
da: Der opstod en fejl under eksport af 'display settings'-data for feltet %field_name.<br />Databasefejlen er: '%db_err'.

en: Content Copy
da: Indholdskopi

en: Enables ability to import/export field definitions.
da: Gør det muligt at importere/eksportere feltdefinitioner.

en: view
da: vies

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
da: <a href="!url">Indstil venligst dine felttilladelser</a> med det samme. Alle felter er utilgængelige som standard.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
da: Angiv CCK-felttilladelser på feltniveau.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
da: Disse indstillinger gælder for gruppen på redigeringsformularen.

en: always open
da: altid åben

en: collapsible
da: sammenklappelig

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Instructions to present to the user on the editing form.
da: Instruktioner der vises til brugeren i formularen.

en: These settings apply to the group on node display.
da: Indstillinger for gruppen i indholdsvisning.

en: A description of the group.
da: Beskrivelse af gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
da: Ønsker du at fjerne gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
da: Gruppen %group_name er blevet fjernet.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Store the ID of a related node as an integer value.
da: Gemmer IDen på et relateret indholdselement som en heltalsværdi.

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
da: Avanceret - indhold der kan refereres til (Visning)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Nodereference autocomplete
da: Indholdselementreference med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Store a number in the database as an integer.
da: Gem et tal i databasen som et heltal.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
da: Gem et tal i databasen i et fast decimal-format.

en: Float
da: Kommatal

en: Store a number in the database in a floating point format.
da: Gem et tal i databasen i et kommatalsformat.

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
da: Tegnet som brugerne indtaster for at makere decimalpunktet i formularer.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv den streng som skal bruges som præfiks, f.eks. $ eller €. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et præfiks. Adskil ental og flertal med pipe-tegnet (krone|kroner).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv en streng der skal bruges som endelse for værdien, f.eks. m², m/s² eller kb/s. Lad feltet stå tomt for ingen endelse. Adskil entals- og flertalsformer med et rør (enhed|enheder).

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: "Minimum" must be a number.
da: "Minimum" skal være et tal.

en: "Maximum" must be a number.
da: "Maximum" skal være et tal.

en: unformatted
da: Uformatteret

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
da: 'Afkrydsningsfelter/radioknapper'-widget'en viser afkrydsningsfelter hvis flere værdier er slået til for feltet, ellers vises radioknapper.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Option Widgets
da: Valgmulighedskontrol

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Store text in the database.
da: Gem tekst i databasen.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: User reference
da: Brugerreference

en: Store the ID of a related user as an integer value.
da: Gem ID på en relateret bruger som en heltalsværdi.

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: Reverse link
da: Omvendt link

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
da: Vis et omvendt link til det henvisende indholdselement på den relaterede brugerprofil.

en: Userreference autocomplete
da: Userreference autofuldførsel

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Form
da: Formular

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Uploaded file is not a valid image
da: Den uploadede fil er ikke et gyldigt billede.

en: Contact phone number
da: Kontakt på telefonnr.

en: Canceled
da: Annulleret

en: years
da: år

en: weeks
da: uger

en: Default gateway
da: Standardgateway

en: Ubercart - payment
da: Ubercart - betaling

en: Global settings for the Voting API.
da: Globale indstillinger for Voting API.

en: Vote tallying
da: Optælling af stemmer

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
da: På sites med høj trafik kan administratorer bruge denne indstilling til at udskyde optællingen af afstemningsresultater.

en: Tally results whenever a vote is cast
da: Optæl stemmer hver gang der afgives en stemme

en: Tally results at cron-time
da: Optæl stemmer når cron køres

en: administer voting api
da: administrer voting api

en: Provides a shared voting API for other modules.
da: Et delt afstemnings-API som kan bruges af andre moduler.

en: Permission
da: Tilladelse

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Grid
da: Gitter

en: Search returned the following results:
da: Søgningen gav følgende resultater:

en: Distance
da: Afstand

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Hide
da: Skjul

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: arguments
da: argumenter

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: file system
da: filsystem

en: Button settings
da: Knap indstillinger

en: Thread
da: Tråd

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: View user details.
da: Vis brugerdetaljer

en: Rate
da: Bedøm

en: Postal Code
da: Postnummer

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
da: Der opstod en fejl under betalingen. Kontakt os venligst for at sikre dig at din ordre er registeret

en: A payment has been accepted.
da: En betaling er accepteret.

en: Distinct
da: Særskilt

en: <None>
da: -Ingen-

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Purchase date
da: Købsdato

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Node type (user-friendly version)
da: Indholdstype (brugervenlig udgave)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret titel. Advarsel: Rent brugerinput

en: Node author's user id
da: Forfatterens bruger-ID

en: Node author's user name
da: Forfatterengs brugernavn

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
da: Forfatterens brugernavn. Advarsel: Rent brugerinput

en: Contexts
da: Kontekster

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: year(s)
da: år

en: This !type does not have any attributes.
da: Denne !type har ingen attributter.

en: product
da: vare

en: product class
da: varegruppe

en: Addresses
da: Adresser

en: Saved addresses
da: Gemte adresser

en: Loading
da: Indlæser

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Upload-mappen %directory for feltet %field (indholdstype %type) kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Store an arbitrary file.
da: Gem en vilkårlig fil.

en: Permitted upload file extensions
da: Tilladte filendelser

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
da: Filendelser som brugeren kan uploade til dette felt. Adskil endelser med mellemrum og udelad punktummet. Lad feltet stå tomt for at lade brugerne uploade filer med alle endelser.

en: File size restrictions
da: Grænser for filstørrelse

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
da: Grænser for størrelsen af filer en bruger kan uploade. Bemærk at disse indstillinger kun gælder for nye filer, mens eksiterende filer ikke påvirkes.

en: Maximum upload size per file
da: Maksimal upload-størrelse pr. fil

en: Maximum upload size per node
da: Maksimal upload-størrelse pr. indholdselement

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
da: Angiv den samlede størrelsesgrænse for alle filer i feltet på et givet indholdselement. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den samlede størrelse af et indholdselement. Lad feltet stå tomt hvis der ikke skal være nogen begrænsning.

en: Generic files
da: Generiske filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
da: Viser alle typer af filer med et ikon og en link til en filbeskrivelse.

en: File description
da: Filbeskrivelse

en: File size (in bytes)
da: Filstørrelse (i bytes)

en: File size (pretty printed)
da: Filstørrelse (læsevenlig)

en: Fully formatted HTML file tag
da: Fuldt formatteret HTML fil-tag

en: Defines a file field type.
da: Definerer en filfelttype.

en: The selected file %filename cannot not be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende endelser er tilladt: %extensions.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
da: Tilføj håndtering af metadata til FileField.

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Devel
da: Udvikling

en: empty
da: tom

en: Packages
da: Pakker

en: Package
da: Pakke

en: Attribute settings
da: Attributindstillinger

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
da: Redigeringselement for billedfiler, inklusiv forhåndsvisning af billedet.

en: Displays image files in their original size.
da: Viser billedfiler i deres oprindelige størrelse.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: All users
da: Alle brugere

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Node author
da: Forfatter

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Country code
da: Landekode

en: Order #
da: Ordre #

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Views panes
da: Views ruder

en: Administer items related to the Panels module.
da: Administrér elementer relateret til Panels-modulet.

en: by @user
da: af @user

en: view all panes
da: vis alle ruder

en: view pane admin links
da: vis link til rudeadministration

en: administer pane visibility
da: administrér synlighed af rude

en: administer pane access
da: administrér adgang til rude

en: administer advanced pane settings
da: administrér avancerede indstillinger for rude

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Custom PHP
da: Tilpasset PHP

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Edit node
da: Redigér indholdselement

en: Edit this node
da: Redigér dette indholdselement

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form input format
da: Indholdsformular inputformat

en: Input format for the body field on a node.
da: Inputformatet for indholdselementets brødtekstfelt.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form categories
da: Indholdsformular kategorier

en: Taxonomy categories for the node.
da: Indholdselementets taksonomikategorier.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Categories.
da: Kategorier.

en: Book options
da: Bogindstillinger

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Input format.
da: Input-format.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Term synonyms
da: Synonymer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: New @s
da: Ny @s

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Save and proceed
da: Gem og fortsæt

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Local
da: Lokal

en: create mini panels
da: opret minipaneler

en: administer mini panels
da: administrér minipaneler

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: create panel-nodes
da: opret panel-noder

en: edit own panel-nodes
da: redigér egne panel-noder

en: administer panel-nodes
da: administrér panel-noder

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Edit this view
da: Rediger dette view

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: System block
da: Systemblok

en: Begin
da: Begynd

en: Palestinian Territory
da: Palæstina

en: Vatican
da: Vatikanstaten

en: begins with
da: starter med

en: contains
da: indeholder

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Machine name
da: Internt navn

en: Print
da: Udskriv

en: Locked
da: Låst

en: types
da: typer

en: Account
da: Konto

en: Advanced configuration
da: Avancerede indstillinger

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: No name
da: Intet navn

en: Text only
da: Kun tekst

en: Finish
da: Afslut

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kan ikke flytte filen %file til destinationen %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
da: Valideringsfejl, prøv venligst igen. Hvis fejlen opstår igen, skal du kontakte sitets administrator.

en: In moderation
da: Til godkendelse

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: Stock settings
da: Indstillinger for lager

en: No group
da: Ingen gruppe

en: deleted
da: slettet

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only in the category(s)
da: Kun i kategorierne

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: Company name
da: Firmanavn

en: Transaction mode
da: Transaktionsmåde

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Credit card charged: !amount
da: Hævet på kreditkort: !beløb

en: Color set
da: Farvevalg

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Search returned no results.
da: Søgningen gav ingen resultater.

en: Require
da: Kræv

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: are
da: er

en: Reports
da: Rapporter

en: Add row
da: Tilføj række

en: Link class
da: Linkklasse

en: Report settings
da: Indstillinger for rapporter

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: and
da: og

en: URL filter
da: URL-filter

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Revenue
da: Omsætning

en: Payment method title
da: Titel på betalingsmetode

en: Order review submit button text
da: Tekst på send-knap på ordreoversigt

en: Submit Order
da: Send ordre

en: Checkout review instructions
da: Checkout gennemse instruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
da: Vis indtruktioner til kunder i toppen af gennemse-siden.

en: Order created through website.
da: Ordre modtaget via hjemmeside.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
da: Modtager ny ordre besked til order !order_id.

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: Product information
da: Produktinformation

en: Sell price
da: Salgspris

en: Customer purchase price.
da: Kundens købspris.

en: field
da: felt

en: nodes
da: indholdselementer

en: The node the uploaded file is attached to
da: Indholdselementet som den uploadede fil er vedhæftet.

en: Allow users to undo their votes
da: Tillad brugere at fortryde deres bedømmelse

en: Notification
da: Underretning

en: Stars
da: Stjerner

en: clone
da: klon

en: View settings
da: Indstillinger for view

en: Week @week
da: Uge @week

en: Metric
da: Metrisk

en: Delete view
da: Slet view

en: Primary Key: Unique cache ID.
da: Primær nøgle: Unik cache ID.

en: A collection of data to cache.
da: En samling af data som caches.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen udløber, eller 0 for aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen blev oprettet.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
da: Tilpassede HTTP headers som skal tilføjes til de cachede data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
da: Flag som angiver om indholdet er serialiseret (1) eller ikke (0).

en: Regions
da: Regioner

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: Not checked
da: Ikke checket

en: Remove this action
da: Fjern denne handling

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: The taxonomy term ID
da: Taxonomy term IDet

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: View cart
da: Se indkøbskurv

en: Invalid e-mail address.
da: Ugyldig e-mail-adresse.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
da: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
da: Du har ikke tilladelse til at indtaste PHP-kode.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
da: Brug PHP-input til feltindstillinger (farlig - tildel med omhu)

en: A file has been pre-loaded for import.
da: En fil er blevet forudindlæst til import.

en: Content fieldgroup
da: Indholdsfeltgruppe

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Tekst der vises hvis gruppen ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: Node from reference
da: Indholdselement fra reference

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
da: Tilføjer et indholdselement fra en reference i en given kontekst; hvis der er referencer til flere indholdselementer vælges kun den første.

en: Node reference field
da: Indholdselementreferencefelt

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: De mulige værdier som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje, på formatet nøgle|mærkat. Nøglen er værdien som gemmes i databasen, og den skal svare til feltets storage-type (%type). Mærkaten er valgfri og nøglen vil blive brugt som mærkat hvis der ikke er angivet en mærkat.<br />Tilladet HTML tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte de tilladte værdier angivet ovenfor.

en: User from reference
da: Bruger fra reference

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
da: Tilføjer en bruger fra en brugerreference i en indholdselementkontekst; hvis der refereres til flere brugere vil dette kun hente den første bruger.

en: User reference field
da: Brugerreferencefelt

en: Click to view.
da: Klik for at se.

en: Number of stars
da: Antallet af stjerner

en: Star Labels
da: Stjernemærkater

en: These star labels appear as the link title when javascript is enabled as well as the select list options when javascript is disabled.
da: Disse stjernemærkater vises som link-titler når javascript er aktiveret og som valg i valglisten når javascript er deaktiveret.

en: Display labels on mouse over
da: Vis mærkater når musen føres over

en: When enabled, the star labels will dynamically appear underneath the stars as the user hovers over each star to provide a more descriptive qualitative meaning for each star value.
da: Når dette aktiveres vises stjerneetiketter dynamisk under stjernerne når brugeren fører musen for hver stjerne for at give en kvalitativ beskrivelse af hver stjerneværdi.

en: Star @star label
da: Stjerne @star mærkat

en: Cancel label
da: Annullér mærkat

en: Direct rating widget
da: Direkte bedømmelseskontrol

en: These settings allow you to display a rating widget to your users while they are viewing content of this type. Rating will immediately register a vote for that piece of content.
da: Med disse indstillinger kan du vise en bedømmelses-widget til dine brugere når de ser indhold af denne type. Bedømmelse vil automatisk registrere en stemme for det stykke indhold.

en: Star display style
da: Stjernevisningsstil

en: Display average vote value
da: Vis gennemsnitlig bedømmelse

en: Display user vote value
da: Vis brugerbedømmelse

en: User vote if available, average otherwise
da: Brugerbedømmelse, hvis muligt, ellers gennemsnit

en: Both user and average vote
da: Både bruger- og gennemsnitsbedømmelse

en: Text display style
da: Tekstvisningsstil

en: Display no text beneath stars
da: Vis ikke tekst under stjerner

en: Current average in text
da: Nuværende gennemsnit som tekst

en: User current vote in text
da: Nuværende brugerbedømmelse som tekst

en: Show widget title
da: Vis kontroltitel

en: Enable feedback during vote saving and deletion
da: Aktiver tilbagemelding når en stemme gemmes eller slettes

en: Direct rating widget preview
da: Direkte eksempelvisning af bedømmelses-widget

en: Shipping Address:
da: Leveringsadresse:

en: Order #:
da: Ordre #:

en: Shipping Method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Ship order !order_id packages.
da: Afsend ordre !order_id pakker.

en: Ship
da: Send

en: This order has no comments associated with it.
da: Der er ingen kommentarer tilknyttet denne ordre.

en: Product reports
da: Produktrapporter

en: Sales per year
da: Salg pr år

en: Products sold
da: Produkter solgt

en: Total revenue
da: Samlet oms

en: Update report
da: Opdater rapport

en: Sold
da: Solgt

en: No products found
da: Ingen produkter fundet

en: Number of orders
da: Antallet af ordrer

en: Average order
da: Gennemsnitlig ordre

en: Total @year
da: Samlet @year

en: Sales year
da: Salg

en: Sales summary
da: Salg sammendrag

en: Sales data
da: Salg data

en: Today, !date
da: I dag, !date

en: Yesterday, !date
da: I går

en: Daily average for @month
da: Dagligt gennemsnit for @month

en: Projected totals for @date
da: Forventede totaler for @date

en: Grand total sales
da: Samlet salg

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
da: CSV-data kunne ikke hentes frem. Det er muligt, at dataene kan være udløbet. Opdatér rapportsiden og forsøg at hente CSV-filen igen.

en: New packages
da: Nye pakker

en: Edit package
da: Redigér pakke

en: Cancel package shipment
da: Annuller forsendelse af pakke

en: Shipments
da: Forsendelser

en: New shipment
da: Ny forsendelse

en: Shipment !id
da: Forsendelse !id

en: Cancel shipment
da: Annuller forsendelse

en: Delete shipment
da: Slet forsendelse

en: Ship packages
da: Send pakker

en: Package ID
da: Pakke ID

en: Shipping type
da: Forsendelsestype

en: Package type
da: Pakketype

en: Shipment ID
da: Forsendelses ID

en: Tracking number
da: Trackingnummer

en: cancel shipment
da: annuller forsendelse

en: This order's products have not been organized into packages.
da: Denne ordres varer er ikke blevet organiseret i pakker.

en: Create packages.
da: Opret pakker.

en: Order @order_id does not exist.
da: Ordre @order_id eksisterer ikke.

en: Are you sure you want to delete this package?
da: Er du sikker på at du vil slette denne pakke?

en: The products it contains will be available for repackaging.
da: De varer, den indeholder, vil være tilgængelige for ompakning.

en: Ship date
da: Forsendelsesdato

en: Estimated delivery
da: Estimeret levering

en: No shipments have been made for this order.
da: Ingen forsendelser er blevet lavet for denne ordre.

en: Make a new shipment
da: Opret en ny forsendelse

en: Put products into packages to make shipments.
da: Put produkter i pakker for at foretage forsendelser.

en: Ship Manually
da: Send manuelt

en: Shipping method
da: Forsendelsesmetode

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
da: Der er ingen mening i at foretage en forsendelse uden pakker, vel?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
da: Er du sikker på at du vil slette denne forsendelse?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
da: Forsendelsen vil blive annulleret og pakkerne den indeholder vil være tilgængelige for genforsendelse.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
da: Forsendelsen %tracking kunne ikke annulleres med %carrier. For at slette den alligevel, skal du fjerne trackingnummer og prøve igen.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
da: Er du sikker på at du vil annullere forsendelsen af denne pakke?

en: It will be available for reshipment.
da: Den vil være til rådighed for genforsendelse.

en: Payment received
da: Betaling modtaget

en: Currency code
da: Valutakode

en: Shippable product
da: Leveringsklar vare

en: Username:
da: Brugernavn:

en: This node
da: Dette indholdselement

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Enter
da: Indtast

en: No response
da: Intet svar

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Order complete
da: Ordre gennemført

en: Payment methods
da: Betalingsmetoder

en: User account
da: Brugerkonto

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
da: En fil-mappe skal konfigureres i <a href="!url"> vareegenskabs-indstillinger</a>, før en fil kan vælges.

en: File download
da: Fil download

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
da: Den fil, der kan downloades, når varen er købt (indtast en sti i forhold til %dir mappen).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
da: %file er ikke en gyldig fil eller mappe inden i fil-download mappe.

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Order total:
da: Ordretotal:

en: Current balance:
da: Nuværende saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
da: Kunden har brugt en anden e-mail adresse under betaling: !email

en: Click to complete checkout.
da: Klik for at færdiggøre checkout

en: Vendor account number
da: Leverandørkontonummer

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: Inherit
da: Arv

en: None available.
da: Ikke mulig.

en: Maximum resolution for Images
da: Maksimal opløsning på billeder

en: Defines an image field type.
da: Definerer en billed-felttype.

en: Editable
da: Redigérbar

en: Mime type
da: Mime-type

en: Use default
da: Brug standard

en: Invoice template
da: Fakturaskabelon

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
da: Hvis saldoen er mindre end eller lig med $0.00.

en: If the order status is not already Payment Received.
da: Hvis ordrestatus ikke allerede er "Betaling modtaget".

en: Add region
da: Tilføj region

en: Address book
da: Adressebog

en: Base price
da: Basis pris

en: Edit attribute
da: Redigér attribut

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
da: Er du sikker på at du vil slette attributten %name?

en: Tax
da: Skat

en: The weight, used for sorting.
da: Vægten, bruges til sortering.

en: Maximum number of locations
da: Maksimalt antal lokationer

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: In the form of WW (01 - 53).
da: På formen WW (01 - 53).

en: Category ID
da: Kategori ID

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
da: I <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, indtast %url som tilbagekaldelses URL'en for denne hjemmeside. Dette vil give Ubercart mulighed for at kommunikere med Google Checkout.

en: Google Checkout settings
da: Indstillinger for Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
da: Indstil handels ID og nøgle for Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
da: Beregn forsendelsesomkostninger for ordrer via Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
da: Beregn afgifter for ordrer via Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
da: Google Checkout terminal: Ordre @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
da: Tilpasser sig Google Checkout indholdspolitikker.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
da: At være en Google Checkout-godkendt forhandler, skal dine varer være tilpasset i overensstemmelse med Google Checkout indholdspolitikker, som kan findes<a href="!url">her</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
da: Google Checkout  accepterer kun følgende valutaer: @list

en: Marketing preferences
da: Marketing-præferencer

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
da: Vis kundens præferencer om masse-marketing.

en: Google Checkout Coupon
da: Google Checkout Kupon

en: Google Checkout Gift Certificate
da: Google Checkout Gavekort

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
da: Annuller ordre sendt til Google Checkout. Ordren vil blive opdateret øjeblikkeligt.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
da: Ordren er ikke annulleret i Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
da: Ekspres betaling med Google Checkout.

en: Merchant key
da: Butiksnummer

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
da: Bruges til at underskrive indkøbskurv-oplysninger. Hold det hemmeligt, hold det sikkert.

en: Test Environment settings
da: Indstillinger for testmiljø

en: Test Mode
da: Testtilstand

en: Test Merchant ID
da: Test butiks-ID

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
da: Kun til brug ved tests. Klik <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">her</a> for mere information.

en: Test Merchant Key
da: Test butiksnummer

en: Customer messages
da: Kundebeskeder

en: Reason for canceling order
da: Årsag til annullering af ordren

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
da: Denne besked vil blive sendt med annulleringsmeddelelsen via Google Checkout. Enhver kommentar givet, når ordren er annulleret vil blive sendt som en særskilt besked. Denne meddelelse bruger <a href="!url"> globale og ordre tegn</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
da: Ordren blev annulleret. Se ordrekommentarer på [order-url] for yderligere information.

en: Button size
da: Knap størrelse

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Regular pickup
da: Almindelig afhentning

en: Special pickup
da: Special afhentning

en: Drop off
da: Aflevering

en: Default price
da: Standardpris

en: Pickup type
da: Afhentningstype

en: Handling charge
da: Ekspeditionsgebyr

en: Percentage markup/discount
da: Procent prisstigning/rabat

en: A default shipping cost is required.
da: En standard forsendelsesomkostning er krævet.

en: The default shipping cost should be a positive number.
da: Standard forsendelsesomkostningen skal være et positivt tal

en: The fixed charge should be a number.
da: Det faste gebyr skal være et tal.

en: The percent adjustment should be a number.
da: Procentjusteringen skal være et tal.

en: Save taxes
da: Gem afgifter

en: Tax shipping?
da: Afgift på forsendelse?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
da: Google Checkout er aktiveret, men intet butiksnummer er fundet.

en: Fast checkout through Google.
da: Hurtig checkouot gennem Google.

en: What is Google Checkout?
da: Hvad er Google Checkout

en: You do not have any items in your shopping cart.
da: Du har ingen varer i din indkøbskurv.

en: Customer will accept marketing emails.
da: Kunden accepterer markedsførings e-mails.

en: Customer does not want marketing emails.
da: Kunden ønsker ikke markedsførings e-mails.

en: Click here to go to Google Checkout settings.
da: Klik her for at navigere til Google Checkout indstillinger.

en: Return to order view screen.
da: Retur til ordreoversigt

en: Use this terminal to process credit card payments:
da: Anvend denne terminal for at genneføre kreditkort betalinger:

en: Balance:
da: Saldo:

en: Google Checkout balance:
da: Google Checkout tilgodehavende:

en: Charge
da: Opkræve

en: Reason for refund
da: Grund til refusion

en: Refund Comment
da: Kommentar til refusion

en: You must enter a number for the amount.
da: Du skal indtaste beløbet som et tal.

en: Google does not allow charges greater than the balance.
da: Google tillader ikke, at afgifter er større end balancen.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
da: Google tillader ikke større tilbagebetalinger end det beløb, der allerede er opkrævet.

en: A reason for refunding the customer is required.
da: Begrundelse for refundering til kunden er påkrævet.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
da: Ordrenummer kunne ikke findes. Ude af stand til at gennemføre betalingen.

en: HTTP Authorization User does not match settings.
da: HTTP Authorization User matcher ikke indstillingerne.

en: HTTP Authorization Password does not match settings.
da: HTTP Authorization Password matcher ikke indstillingerne.

en: Unknown notification document: @xml
da: Ukendt meddelelsesdokument: @xml

en: Total tax
da: Samlet afgift

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
da: Ordre gennemført via Google Checkout (#@gco_order).

en: Risk information notification:
da: Underretning om risiko:

en: - Full AVS match (address and postal code)
da: -Fuldstændig AVS match (adresse og postnummer)

en: - Partial AVS match (postal code only)
da: - Delvis AVS match (kun postnummer)

en: - Partial AVS match (address only)
da: - Delvis AVS match (kun adresse)

en: - No AVS match
da: - Ingen AVS-kontrol

en: - AVS not supported by issuer
da: - AVS er ikke understøttet af udsteder

en: <b>Error:</b> No AVS response.
da: <b>Fejl:</b> Intet AVS-svar.

en: - CVN match
da: - CVN-kontrol

en: - No CVN match
da: - Ingen CVN-kontrol

en: - CVN not available
da: - CVN ikke tilgængelig

en: - CVN error
da: - CVN-fejl

en: <b>Error:</b> No CVN response.
da: <b>Fejl:</b> Intet CVN-svar.

en: Partial CC number: %s
da: Delvist kreditkortnummer: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
da: Ordre %order annulleret af Google: %reason

en: Order canceled.
da: Ordre annulleret.

en: Payment received by Google Checkout
da: Betaling modtaget af Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
da: Betaling på %amount modtaget af Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
da: Tilbagebetaling modtaget af Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
da: Refusion af %amount modtaget af Google Checkout.

en: Unknown order id or malformed XML.
da: Ukendt ordre id eller forkert formateret XML

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
da[0]: Google Checkout medlem i @count måned.
da[1]: Google Checkout medlem i @count måneder.

en: In Google Checkout
da: I Google Checkout

en: Chargeable
da: Afgiftpligtig

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
da: Integrerer Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, og Order Processing APIs.

en: yearly
da: årligt

en: monthly
da: månedligt

en: @label (!name) - Allowed values
da: @label (!name) - Tilladte værdier

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
da: %name: værdien må ikke være længere end %max karakterer.

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
da: Beklager, du kan kun tilføje én af disse ad gangen.

en: Default cart form
da: Standard indkøbskurv-formular

en: Cart Contents
da: Indkøbskurv indhold

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
da: Vis indholdet af en kundes indkøbskurv.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
da: Denne konto er blokeret og kan ikke længere downloade filer.

en: Watermark Text
da: Vandmærke tekst

en: Add Watermark
da: Tilføj vandmærke

en: Uploaded file is not a valid JPEG
da: Uploadet fil er ikke en gyldig JPEG

en: Must fill in text
da: Tekst skal udfyldes

en: Empty Line
da: Tom linje

en: Package order !order_id products.
da: Pakkeordre !order_id varer.

en: Specify and collect payment for an order.
da: Specificer og indhent betaling for en ordre.

en: Test Gateway
da: Test gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
da: Kør kreditkortbetalinger gennem test gateway.

en: Check or Money Order
da: Check eller bankanvisning

en: Pay by mailing a check or money order.
da: Betaling med check eller postanvisning.

en: Customer Supplied Package
da: Kundeleveret pakke

en: Tube
da: Rør

en: Pallet
da: Palle

en: Small Packages
da: Små pakker

en: Credit card encryption
da: Kreditkortkryptering

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
da: Kreditkortdata i databasen krypteres i øjeblikket.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
da: Denne tekstblok repræsenterer en konfigurerbar meddelelse, som fx instruktioner eller en e-mail skabelon. Ved brug af hook_uc_message til håndtering af standardværdier for disse, er det så let at selv din bedstemor kan gøre det!

en: Credit card on a secure server:
da: Kreditkort på en sikker server:

en: Credit card/eCheck
da: Kreditkort/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
da: Omdirigér til 2Checkout for betaling med kreditkort eller eCheck.

en: Select your payment type:
da: Vælg betalingsform:

en: Your 2Checkout vendor account number.
da: Dit 2Checkout leverandørkontonummer

en: Secret word for order verification
da: Vælg kodeord til ordre verifikation

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
da: Kodeord indtastet under din 2Checkout kontos "Look and Feel"-indstillinger

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
da: Aktivér demo, giver dig mulighed for at teste gennemførsel af ordrer.

en: Language preference
da: Sprogindstillinger

en: Adjust language on 2Checkout pages.
da: Tilpas sprog på 2Checkout-sider

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
da: Tillad kunder at vælge mellem kreditkortbetaling eller online check.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
da: Vis kreditkort ikoner ved siden af betalingsmetodetitlen

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
da: Angiv 2Checkout-specifik tekst til knappen på ordreoversigten.

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
da: Enkelt side kasse virker kun for butikker, der sælger uhåndgribelige produkter, ved brug af kreditkortsbetaling.

en: Multi-page checkout
da: Flersidet kasse

en: Single page checkout
da: Enkelt side kasse

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
da: Forsøgt uverificeret 2Checkout færdiggørelse af denne ordre.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
da: Betal med !type, 2Checkout.com ordre #!order.

en: credit card
da: kreditkort

en: echeck
da: e-Check

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
da: Din ordre vil blive ekspederet så snart din betaling er godkendt ved 2Checkout.com

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
da: !type betaling afventer godkendelse ved 2Checkout.com

en: Update your payment details
da: Opdater dine betalingsoplysninger

en: Update the payment details for a recurring fee.
da: Opdater betalingsoplysningerne for en tilbagevendende betaling.

en: Cancel the recurring fee?
da: Afbryd den tilbagevendende betaling

en: Cancel a recurring fee.
da: Afbryd en tilbagevendende betaling

en: Update ARB subscription
da: Opdater ARB abonnement

en: Cancel ARB subscription
da: Annullér ARB abonnement

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
da: Gennemfør kreditkort betaling med AIM service fra Authorize.net

en: API Login ID and Transaction Key
da: API Login ID og Transaktionsnøgle

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
da: Denne information kræves for at Ubercart kan samarbejde med din betalingsgatewaykonto. Den er forskellig fra dit login ID og adgangskode, og kan findes igennem din kontoindstillingsside.

en: API Login ID
da: API login ID

en: Transaction Key
da: Transaktions nøgle

en: AIM settings
da: AIM opsætning

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net AIM betalingsmetoden, for transaktioner hvor hverken kort, eller kortholder er tilstede (Card-not-present).

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
da: Specificer kun en udviklertest konto, hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br/>Ændre til rigtige transaktioner når du er klar til at starte behandling af rigtige betalinger.

en: Live transactions in a live account
da: Rigtige transaktioner i en rigtig konto

en: Test transactions in a live account
da: Test transaktioner på en rigtig konto

en: Developer test account transactions
da: Udvikler testkonto transaktioner

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
da: Meddel Authorize.net om at sende en e-mail til kunden med en kvittering baseret på dine kontoindstillinger.

en: ARB settings
da: ARB indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Automated Recurring Billing servicen.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
da: Specificer kun en udviklertilstand hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br />Ændre til produktionstilstand når du er klar til at påbegynde behandlingen af rigtige gentagende betalinger.

en: Developer test
da: Udvikler test

en: MD5 Hash
da: MD5 hash

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
da: <b>Note:</b> Du skal først konfigurere kreditkortkryptering før denne indstilling.<br/>Indtast her, den værdi du indtastede i din Auth.Net kontoindstillinger.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
da: Log rapporterede ARB betalinger i watchdog.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
da: Vær opmærksom på at du har indstillet din Silent POST-URL i Authorize.Net til @url.

en: CIM settings
da: CIM indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Customer Information Management-tjenesten.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
da: Opret altid en CIM-profil for sikker opbevaring af CC info til senere brug.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
da: Ny kundeprofil oprettet succesfuldt hos Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Oprettelse af CIM-profil mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
da: Authorize.Net: CIM-profil oprettet - @id

en: Order @order taking place at @date
da: Ordre @order finder sted @date

en: cURL error: @error
da: cURL fejl: @error

en: Credit card payment declined: @message
da: Kreditkortbetaling afvist: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
da: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Beløb: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
da: GODKENDT

en: REJECTED
da: AFVIST

en: CVV match: @cvv
da: Kontrolcifre resultat: @cvv

en: !arbSilent POST received: <pre>@post</pre>
da: !arbSilent POST modtaget: <pre>@post</pre>

en: Invalid ARB payment notification received.
da: Ugyldig ARB betalingsbesked modtaget.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
da: ARB betaling rapporteret for bestilling @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
da: Vare @sku har ugyldige intervalindstillinger for Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
da: Ordre @order_id

en: Order @order_id - @sku
da: Ordre @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Gentagen betaling for @model mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
da: Authorize.Net: Gentagen betaling indstillinger for @model.<br />Abonnement ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id opdatering mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id opdateret.

en: Subscription ID: @subscription_id
da: Abonnement ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
da: Abonnementdata opdateret ved Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
da: Abonnementopdatering mislykkedes. Se ordreadministrators kommentarer for flere oplysninger.

en: Recurring fee order ID: @order_id
da: Gentagen betaling ordre ID: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
da: Betalingsoplysningerne for den gentagende betaling er blevet opdateret.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
da: En fejl er opstået under opdateringen af dine betalingsoplysninger. Prøv venligst igen og kontakt os hvis du er ude af stand til at gennemføre opdateringen.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id afmelding mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id annuleret.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
da: Er du sikker på at du vil annullere dette abonnement?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
da: Abonnement annulleret via Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
da: Abonnementannullering mislykkedes. Se ordreadministrators kommentarer for flere oplysninger.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
da: Er du sikker på at du vil annullere denne betaling?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
da: Denne handling kan ikke fortrydes og kan resultere i en ophævelse af abonnementservices.

en: The recurring fee has been canceled.
da: Den tilbagevendende betaling er blevet annulleret.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
da: En fejl er opstået. Prøv venligst igen og kontakt os hvis problemet fortsætter.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
da: Adresse (gade) matcher, postnr. gør ikke

en: Address information not provided for AVS check
da: Adresseinformation til AVS check er ikke opgivet

en: AVS error
da: AVS fejl

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
da: Kortets udstedende bank er ikke amerikansk

en: No Match on Address (Street) or ZIP
da: Ingen resultat på adressen (gade) eller postnummer

en: AVS not applicable for this transaction
da: AVS er ikke anvendelig ved denne transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
da: Prøv igen - Systemet fik timeout eller er ikke tilstede

en: Service not supported by issuer
da: Service ikke understøttet af udsteder

en: Address information is unavailable
da: Adresseinformation er ikke tilgængelig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
da: Ni cifret postnummer matcher, adressen (gade) gør ikke

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
da: Adresse (gade) og ni cifret postnummer matcher

en: Address (Street) and five digit ZIP match
da: Adresse (gade) og fem cifret postnummer matcher

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
da: Fem cifret postnummer matcher, adresse (gade) gør ikke

en: No Match
da: Intet resultat

en: Not Processed
da: Ikke gennemført

en: Should have been present
da: Skulle have været tilstede

en: Issuer unable to process request
da: Udsteder ude af stand til at gennemføre forespørgsel

en: Authorization and capture
da: Godkend og gem

en: Authorization only
da: Kun godkendelse

en: Prior authorization capture
da: Tidligere gemte godkendelser

en: Capture only
da: Gem kun

en: Void
da: Annuller

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
da: Påbegynd betalinger ved brug af Authorize.net. Understøtter AIM og ARB.

en: CVV information
da: Kontrolcifferinformation

en: Credit card terminal: Order @order_id
da: Kreditkortterminal: Ordre @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
da: Kreditkort kryptering skal konfigureres, for at kreditkort betaling kan accepteres.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
da: For at beskytte vore kunders net sikkerhed, slettes alle kreditkort deltaljer, når du opdaterer ved kassen. Venligst oplys dine kort detaljer igen og gensend formularen.

en: Authorize and capture immediately
da: Godkend og træk beløb øjeblikkeligt

en: Default credit transaction type
da: Standard kredittransaktionstype

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
da: Kun tilgængelige transaktionstyper er opført. Standarden vil blive brugt, medmindre en administrator vælger en anden måde gennem terminalen.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
da: Kreditkort data krypteres ved kassen for at maximere sikkerheden.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
da: Du skal gennemgå dine <a href="!url"> kreditkort sikkerhedsindstillinger</a> og aktivere kryptering, før du kan acceptere betalinger med kreditkort.

en: Credit card debug mode
da: Kreditkort fejlretningstilstand

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
da: Da du er i fejlretningstilstand, kan kreditkortdetaljer blive gemt i strid mod PCI sikkerhedsstandarder. Fejlretningstilstand anbefales kun til test-transaktioner med fiktive kreditkort.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
da: Der opstod en fejl i betalingen med kreditkortet. Kan skyldes at du har tastet forkerte oplysninger fra kreditkortet. Venligst prøv igen. Er der stadig problemer, bedes du kontakte os for at gennemføre din ordre.

en: Credit card:
da: Kreditkort:

en: Pay by credit card.
da: Betal med kreditkort.

en: (Last 4)
da: (Sidste 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
da: Indtast kortholders navn som det fremgår af kortet.

en: You have entered an invalid credit card number.
da: Du har indtastet et ugyldigt kreditkortnummer.

en: The start date you entered is invalid.
da: Den indtastede startdato er ugyldig.

en: The credit card you entered has expired.
da: Det indtastede kreditkort er udløbet.

en: The issue number you entered is invalid.
da: Udgaven, du har du har tastet, er ugyldig.

en: You have entered an invalid CVV number.
da: Kontrolcifrene er ikke korrekte.

en: You must enter the issuing bank for that card.
da: Du skal angive den udstendende bank for denne korttype

en: Card Owner
da: Kortholder

en: Issue Number
da: Udgave-nummer

en: CVV
da: Kontrolcifre

en: Issuing Bank
da: Udstedende bank:

en: View card details.
da: Vis kortoplysninger

en: Card Type:
da: Korttype:

en: Card Owner:
da: Kortholder:

en: Card Number:
da: Kortnummer:

en: Start Date:
da: Startdato:

en: Expiration:
da: Udløb:

en: Issue Number:
da: Udgave-nummer:

en: CVV:
da: Kontrolcifre:

en: Issuing Bank:
da: Udstedende Bank:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
da: Du skal have adgang til <b>administrer kreditkort</b> for at ændre disse oplysninger.

en: Credit card data security
da: Kreditkort datasikkerhed

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
da: Du er ansvarlig for sikkerheden på din hjemmeside, incl. beskyttelse af kreditkortoplysninger. Vær opmærksom på, at til-/fravalg af visse oplysninger kan forringe sikkerheden for beskyttelse af kreditkortdata på din hjemmeside og forøge din erstatningsansvar i tilfælde af bedrageri.

en: Card number encryption key filepath
da: Kortnummer krypteringsnøgle dokumentsti

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
da: <b>Du skal aktivere kryptering</b> ved at følge <a href="!url">krypteringsinstruktioner</a> for at acceptere kreditkortbetalinger.<br />Kort sagt, du skal angive en sti udenfor dokumentets rod hvor krypteringsnøglen kan gemmes.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Når denne er angivet, bør du ikke ændre den.

en: Not configured, see below.
da: Ikke konfigureret, se nedenfor.

en: Operate in credit card debug mode.
da: Arbejd i kreditkort fejlretningstilstand.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
da: I fejlretningstilstand kan kreditkort detailjer gemmes på en måde, som overtræder PCI sikkerhedsstandarder. <br />Fejlretnings-mode anbefales kun til test-transaktioner med falske kreditkortdetaljer.

en: Checkout workflow
da: Kassen arbejdsgang

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
da: Denne opsætning ændrer måden, hvorpå kreditkortdata samles og bruges ved kassen.

en: Validate credit card numbers at checkout.
da: validér kreditkort numre ved kassen.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
da: Indstastning af ugyldige kort numre vil give en fejlmeddelse, så kunden får mulighed for at genindtaste.<br />Denne mulighed anbefales med mindre du er i fejlretningstilstand.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
da: Forsøg at behandle kreditkortbetalinger ved kassen.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
da: Mislykkede forsøg vil forhindre fuldførelse ved kassen og vise ovenstående fejlmeddelse.<br />Dette felt skal checkes for at behandle kundens kreditkort, med mindre du arbejder i fejlretningstilstand.

en: Debug mode data clearing
da: Fejlretningstilstand data afregning.

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored.
da: Angiv nedenfor status og alder på de ordrer, hvorfra kreditkortdetaljer slettes. Denne indstilling gælder kun i fejlretningstilstand. Når du ikke arbejder i fejlretningstilstand , vil ingen kreditkortinformationer blive gemt, udover de sidste 4 tal i kreditkortet.

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Unit of time
da: Tidsenhed

en: Credit card fields
da: Kreditkort felter

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
da: Angiv hvilken information, der skal angives af kunden udover kreditkortnummer.

en: Enable CVV text field on checkout form.
da: Aktiver kontrolcifre felt på checkout formularen.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
da: Kontrolcifrene er et ekstra sikkerheds tiltag for kreditkort. For Visa, Mastercard og Discover er det er tre-cifret tal, for AmEx kort er det et fire-cifret tal. Hvis din kreditkortbehandler eller betalingsgateway kræver denne information, skal du slå den til her.

en: Enable card owner text field on checkout form.
da: Aktiver kortindehaver tekstfelt på kasse formular.

en: Enable card start date on checkout form.
da: Aktiver kortets startdato på kasseformular.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
da: Aktiver kortets udgave-nummer tekstfelt på kasse formular.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
da: Aktiver udstedende bank tekstfelt på kasse formular.

en: Enable card type selection on checkout form.
da: Aktiver valg af korttype på kasse formular.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
da: Hvis aktiveret, angiv i nedenstående tekstområde, hvilke korttyper, der skal kunne vælges.

en: Card type select box options
da: Korttype valgmuligheder

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
da: Skriv én korttype pr. linje. Disse felter vil beskrive, hvilke korttyper der kan vælges, hvis aktiveret.

en: Accepted card types (for validation)
da: Accepterede kreditkort (til validering)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
da: Brug check-felter til at angive hvilke kreditkort, du kan acceptere. De valgte korttyper vil fremstå med deres ikon i betalingsmetodelisten og brugt til kreditkortnummer verificering.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
da: Her kan du ændre beskeder, der vises kunder, der betaler med kreditkort.

en: Credit card payment policy
da: Betalingspolitik for kreditkort

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
da: Instruktioner til kunden på check-ud siden ovenover kreditkortfeltet.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
da: Dine fakturerings oplysninger skal være den samme som faktureringsadressen for det kreditkort der blev angivet nedenfor, eller vil vi ikke være i stand til at gennemføre betalingen.

en: Card processing failure message
da: Fejlmeddelelse for kreditkort behandlingen

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
da: Fejlmeddelese til kunden, når en forsøgt betalingsmetode mislykkes ved kassen.

en: You have specified a non-existent directory.
da: Du har angivet en ikke-eksisterende mappe.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
da: Kan ikke skrive til mappen, venligst verificer mappe tilladelse.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
da: Kan ikke læse fra mappen, venligst verificer mappe tilladelse.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
da: Dannelse af kreditkort krypteringsnøglefil mislykkes. Check sti-oplysninger og mappe tilladelse.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
da: Kreditkort krypteringsnøglefil er dannet. Kortdata vil nu blive krypteret.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
da: Du har valgt ikke at gennemføre kreditkortbetaling ved kassen, men kundens kreditkortdata gemmes ikke når kassen er afsluttet. Denne konfiguration anbefales ikke til en aktiv hjemmeside, da du ikke vil være i stand til at indkassere betaling for dine ordrer.

en: Card type
da: Korttype

en: Card owner
da: Kortholder

en: Card number
da: Kortnummer

en: Start Month
da: Start måned

en: Start Year
da: Start år

en: Expiration Month
da: Udløbsmåned

en: Expiration Year
da: Udløbsår

en: Issuing bank
da: Udstedende bank

en: (if present)
da: (hvis tilstede)

en: Expiration Date:
da: Udløbsdato:

en: What's the CVV?
da: Hvad er kontrolcifre?

en: What is the CVV?
da: Hvad er kontrolcifre?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
da: CVC er en forkortelse for Card Verification Code (kontrolcifre). Denne kode benyttes for at øge sikkerheden, og for at beskytte dig mod svindel med kreditkort. Du kan let finde hvor koden er på dit kreditkort, følg bare instruktionerne nedenfor.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
da: Kontrolcifrene findes på kortets bagside. Det er de sidste 3 cifre, længst mod højre printet i underskriftsfeltet.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
da: Kontrolcifrene på American Express kort findes på forsiden af kortet. Det er et 4-cifret nummer printet med små typer på højre side af kortet over kreditkortnummeret.

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
da: Brug denne terminal til at gennemføre kreditkortbetalinger gennem din standard gateway.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
da: Vær opmærksom på at kreditkortsdata automatisk vil blive konverteret til de sidste 4 cifre på kortet, så snart en handel er sket. Efterfølgende ydelser, efter en delvist

en: Order total: @total
da: Ordretotal: @total

en: Balance: @balance
da: Saldo: @balance

en: Charge Amount
da: Beløb der hæves

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset for at gennemføre processen med de angivne kortoplysninger.

en: Charge amount
da: Beløb der hæves

en: Authorize amount only
da: Godkend kun beløb

en: Set a reference only
da: Angiv kun en reference

en: Credit amount to this card
da: Kreditér beløb til dette kort

en: @auth_id - @date - @amount authorized
da: @auth_id - @date - @amount godkendt

en: Prior authorizations
da: Tidligere godkendelser

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset, for at vælge og handle, på en forudgående tilladelse. Beløb angivet ovenfor, vil blive trukket imod tilladelsen anført nedenfor. Kun et træk er muligt pr tilladelse, og et træk for mere end det beløb af tilladelsen kan resultere i yderligere gebyrer for dig.

en: Select authorization
da: Vælg tilladelse

en: Capture amount to this authorization
da: Træk beløb i henhold til denne tilladelse.

en: Void authorization
da: Annuller tilladelse

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
da: @ref_id - @date - (Sidste 4) @card

en: Customer references
da: Kundereference

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset til at vælge og handle på en kundereference.

en: Select references
da: Vælg henvisninger

en: Charge amount to this reference
da: Afkræv beløb i henhold til denne reference

en: Remove reference
da: Fjern referencer

en: Credit amount to this reference
da: Kreditbeløb til denne reference

en: You must enter a positive number for the amount.
da: Antal må ikke være negativt

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
da: Kreditkortet blev behandlet med succes. Se admin kommentarer for yderligere informationer.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
da: Der opstod en fejl i kreditkortbetalingen. Se kommentarerne fra administrator.

en: Reference transaction
da: Referencetransaktion

en: administer credit cards
da: administrer kreditkort

en: view cc details
da: vis kreditkortdetaljer

en: view cc numbers
da: vis kreditkortnumre

en: process credit cards
da: behandl kreditkort

en: Receive credit card payments through checkout.
da: Modtag kreditkort betalinger ved kassen.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
da: Behandl kreditkort betalinger ved brug af Silent Order POST servicen fra CyberSource.

en: Payment server
da: Betalingsserver

en: CyberSource server used when processing payments.
da: CyberSource server brugt til behandling af betalinger.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
da: Du skal sikre at din CyberSource konto og webserver er i stand til at bruge den service du har valgt.<br />Silent Order POST kræver cURL understøttelse og en redigeret <a href="!url">HOP.php</a>.<br />SOAP Toolkit API kræver SOAP og DOM udvidelserne for PHP.

en: Ensure address verification
da: Gennentving kontrol af adresse

en: Process transaction only if address passes verification.
da: Gennemfør kun transaktionen, såfremt adressen verificeres.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
da: Gennemfør transaktionen uanset resultatet af adresse verifikationen.

en: SOAP Toolkit API settings
da: SOAP Toolkit API indstillinger

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
da: Opret en CyberSource Basic Profile for hver ny kreditkortordre der er gennemført.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
da: Aktiver udregningen af afgifter via CyberSource afgiftsservice.

en: Tax calculation "Ship from" address
da: Afgiftsudregning "Send fra" adresse

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
da: Denne adresse vil blive brugt, når der udregnes afgifter via CyberSource afgiftsservice.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
da: Indtast forkortelsen på to bogstaver for din landsdel.

en: ZIP/Postal code
da: Postnummer

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
da: Indtast ISO 3166-1 koden (2 bogstaver); konsulter Wikipedia hvis du ikke kender din kode.

en: The credit card type did not pass validation.
da: Kreditkorttypen bestod ikke kontrollen.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
da: Kunne ikke genkende cc type: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
da: Silent Order POST kræver HOP.php der er stillet til rådighed af CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
da: <b>Kreditkortt!type:</b> !amount<br /><b>Beslutning: @decision</b><br /><b>Årsag:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
da: !id<br />!decision, Grund: !reason

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
da: <br /><b>Kontrolcifre:</b> !kontrolcifre

en: No response returned from CyberSource.
da: Intet svar fra Cybersource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
da: Ude af stand til at skabe forbindelse til CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
da: Vi undskylder forsinkelsen, men vi er ude af stand til at behandle dit kreditkort i øjeblikket. Venligst <a href="!url">kontakt salgsafdelingen</a> for at gennemføre din ordre.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
da: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Beslutning: @decision</b><br /><b>Grund:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
da: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Grund: !reason

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
da: <b>CyberSource profil oprettet.</b><br /><b>Abonnement ID:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
da: <b>Forsøg på oprettelse af CyberSource profil mislykkedes.</b><br /><b>Årsag:</b> @code

en: No taxes returned for this order.
da: Ingen afgifter tilbagebetalt på denne ordre.

en: @city city tax
da: @city by afgift

en: County tax
da: Amt afgift

en: District tax
da: Distrikt afgift

en: @state state tax
da: @state landsdel afgift

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
da: Forsøg på at udregne afgifter mislykkedes for følgende ordre @order_id - årsag @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
da: Forsøg på at udregne afgifter mislykkedes for følgende ordre @order_id. Intet svar fra Cybersource.

en: Successful transaction.
da: Successfuld transaktion.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
da: Et eller flere områder i anmodningen mangler eller er ugyldige.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Gensend anmodningen med den korrekte information.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
da: <b>Fejl:</b> Fejl i systemet generelt.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Vent et par minutter og gensend anmodningen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
da: <b>Fejl:</b> Anmodningen blev modtaget, men der opstod server time-out. Denne fejl inkludere ikke time-outs mellem kunden og serveren.<br /><b>Forsøg evt.:</b> At undgå at gentage en allerede modtaget ordre, ved at checke ordrestatus i Business Center inden ordren evt. gensendes.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
da: At undgå at gentage en allerede modtaget ordre, ved at checke ordrestatus i Business Center inden ordren evt. gensendes.<b>Fejlr:</b> Anmodningen blev modtaget, men et element blev ikke færdiggjort i tide.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check ordrestatus i the Business Center, før du evt. sender igen.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
da: Anmodningen om autorisation blev godt af banken men nægtet af CyberSource, p.g.a. Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Du kan bevare autorisationen, men check ordren for evt. kreditkort misbrug.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortet er udløbet.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortet er afvist. Der er ikke givet yderligere information fra den udstedende bank.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmåde.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Der er ikke penge nok på kontoen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
da: Stjålet eller mistet kort.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check kundes detaljer og beslut om du vil anmode om brug af et andet kort.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
da: Udstedende bank svarer ikke.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Vent nogle minutter og gensend anmodningen.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Ikke aktiveret kort eller et kort, der kun er autoriseret intern brug. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortets kreditmax. er nået. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortets verifikationsnummer er ugyldigt.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
da: Bruget af kortet blev afvist p.g.a. et problem med kundens konto.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om en anden betalingsmetode.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
da: Kunden optræder på den negative kundeliste.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Overvej ordren og kontant betalingsbehandler.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
da: Kundens bankkonto er spærret. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Gennemse ordren eller anmod om anden betalingsmetode.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
da: Autorisationensanmodningen blev godkendt af den udstedende bank men nægtet af CyberSource p.g.a. problemer med kortets verifikationsnummer.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Du kan bevare autorisationen, men genovervej ordren for evt. bedrageri.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Ugyldigt kontonr. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmåde.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
da: Korttypen accepteres ikke af betalingsbehandler.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode. Check også med CyberSource kundeservice om din konto er korrekt konfigureret.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
da: Behandleren afviste anmodningen p.g.a. et problem med selve anmodningen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om en anden betalingsmetode.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
da: Der er et problem med din CyberSource sælger konfiguration.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Gensend ikke din anmodning. Kontakt kundeservice for at få rettet fejlen.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
da: Fejl under behandling.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Forsøg evt: Vent et par minutter og gensend anmodningen.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
da: Korttypen er ugyldig eller stemmer ikke overens med kreditkortnummeret.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Bed kunden om at bekræfte, at kortet er af den oplyste type, forsøg derefter at gensende anmodningen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
da: <b>Fejl:</b> Anmodningen er modtaget, men time-out fejl opstod med betalingsbehandlingen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> For at undgå dobbelt-anmodning, må du ikke sende anmodningen, før du har checket transaktionsstatus i Business Center.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
da: Kunden er tilmeldt betalingsverifikation.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Verficer kortindehaver før transaktionen fortsættes.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
da: Kunden kan ikke verificeres.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check kundens ordre.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
da: Autorisationsanmodningen belv godkendt af udstedende bank men nægtet af CyberSource p.g.a. din Smart Authorization opsætning.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Accepter ikke autorisationen uden yderligere undersøgelse. Check avsCode, cvResult, og factorCode områderne for forklaring på, hvorfor CyberSource nægtede anmodningen.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
da: Vejnavn passer, men 5- og 9-cifret posnr. er forkerte.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Vejnavn passer, men postnr. stemmer ikke. Vises kun for kort udstedt udenfor US.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Hverken vejnavn eller postnr. stemmer. Ses kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Vejnavn og postnr. stemmer. Ses kun for visakort ikke udstedt i USA.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
da: AVS data er ugyldig, eller AVS er ikke tilladt for denne korttype.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn stemmer ikke, men postnr. stemmer. Ses kun for American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
da: Ikke-U.S.A. udstedende bank understøtter ikke AVS.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortetindehavers navn stemmer ikke. Vejnavn og postnr. stemmer. Vises kun for American Express kort.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Adressen ikke godkendt. Ses kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn stemmer, men fakturaadresse og postnr. stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
da: Kortetindehavers navn og fakturerings postnr. stemmer, men faktureringsadressen stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
da: Vejnavn og postnr. stemmer ikke. - eller - kortindehavers navn, vejnavn og postnr. stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn og faktureringsadresse stemmer, men fakturerings postnr. stemmer ikke. Ses kun for American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
da: Postnr. stemmer, men vejnavn kan ikke bekræftes. Vises kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: System unavailable.
da: Systemet kan ikke kontaktes.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
da: Den udstedende bank i USA understøtter ikke AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
da: Kortets indehavernavn stemmer ikke, men vejnavn stemmer. Ses kun for American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
da: Addresse information kan ikke checkes. Ses kun hvis ikke-USA AVS er til rådighed eller hvis AVS i USA banken ikke fungerer korrekt.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
da: Vejnavn stemmer ikke, men 9-cifret postnr. passer.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
da: Alle oplysninger stemmer. Vejnavn og 9-cifret postkode stemmer.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
da: Alle oplysninger stemmer. Gadenavn og 5-cifret postkode stemmer.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
da: Adresse (gade) matcher ikke, men 5-cifret postnummer matcher.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
da: AVS understøttes ikke af denne behandler eller korttype.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
da: Behandleren returnerede et ugenkendeligt beløb for AVS tilbagemeldingen.

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
da: Transaktionen er betegnet som mistænkelig af den udstedende bank.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
da: Kortets verifikationsnr. blev ikke godkendt af behandlers datavalideringscheck.

en: Card verification number matched.
da: Kort verifikations nummer stemmer.

en: Card verification number not matched.
da: Kortets verificationsnummer stemmer ikke.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
da: Kortverifikationsnummeret er ikke behandlet af uspecificeret årsag.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
da: Kortverifikationsnummeret er på kortet men var ikke inkluderet i anmodningen.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
da: Kortverifikation er ikke understøttet af den udstedende bank.

en: Card verification is not supported by the card association.
da: Kortverifikation understøttes ikke af kreditkortsammenslutningen.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
da: Kortverifikation understøttes ikke af denne behandler eller korttype.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
da: Ugenkendelig resultatkode returneret af behandler for kortverifikationstilbagemelding.

en: No result code returned by processor.
da: Ingen resultatkode returneret af behandler.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
da: I stand til at behandle betalinger ved brug af CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
da: Fortsæt med checkout for at gennemføre betalingen.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
da: Javascript skal være aktiveret for at se oversigt over ordren.

en: Select a payment method from the following options.
da: Vælg mellem følgende betalingsmetoder:

en: Paying by
da: Betaling med

en: Show the order total preview on the payment pane.
da: Vis ordretotal i betalingsfelt.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
da: Checkout kan ikke gennemføres uden at en betalingsmetode er aktiveret. Kontakt venligst en administrator for at løse problemet.

en: Method: @payment_method
da: Betalingsmetode: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
da: Ændre 'betalings info'

en: None available
da: Ikke tilgængelig

en: Update order status on full payment
da: Opdater ordrestatus ved fuldstændig betaling

en: Update order status upon checkout completion with full payment
da: Opdater ordrestatus ved checkout med komplet betaling

en: A payment gets entered for an order
da: En betaling indsættes for en ordre

en: Check the order balance
da: Check restordre

en: Balance is less than !zero.
da: Saldo er mindre end !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
da: Saldo er mindre end eller lig med !zero.

en: Balance is equal to !zero.
da: Saldo er lig med!zero.

en: Balance is greater than !zero.
da: Beløbet er over !zero.

en: Balance comparison type
da: Beløb sammenligningstype

en: Credit card charge failed.
da: Kreditkortgebyr fejlede.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
da: Beløb trukket, code: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
da: Kreditkortbetalingen er gennemført.

en: Configure the payment settings.
da: Konfigurer betalingsindstillingerne.

en: View the payment settings.
da: Se betalingsindstillingerne.

en: Edit the payment settings.
da: Ændre betalingsindstillingerne.

en: Edit the basic payment settings.
da: Redigér de grundliggende betalingsindstillinger.

en: Edit the payment method settings.
da: Redigér betalingsmetode-indstillingerne.

en: Payment gateways
da: Betalingsgateway

en: Edit the payment gateway settings.
da: Redigér betalingsgateway-indstillingerne.

en: Return order totals
da: Returner ordretotaler

en: Add the payment details to the checkout pane.
da: Tilføj betalingsdetaljer til kasse felt.

en: Add the payment details to the order pane.
da: Tilføj betalingsdetaljer til ordrefelt.

en: Select payment gateway
da: Vælg betalingsgateway

en: Delete payment?
da: Slet betaling?

en: The payment method of the order.
da: Ordrens betalingsmetode.

en: The payment balance of the order
da: Restbeløb på ordren

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
da: Vælgt en betalingsmetode fra de aktive betalingsmoduler.

en: Enable payment tracking.
da: Aktiver betalingssporing.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
da: Brugere med tilladelse kan slette betalinger

en: Log payments entered and deleted to order log.
da: Betalingsjournal indsat og slettet fra ordrejournal.

en: Default payment details message
da: Standard betalingsdetalje besked

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
da: Meddelelse vist når en betalingsmetode ikke viser yderligere oplysninger.

en: !method settings
da: !method indstillinger

en: No payment methods founds.
da: Ingen betalingsmetode fundet.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
da: Betalingsgateways er web-tjenester, der giver dig mulighed for at behandle forskellige typer af betalinger via fjernadgang. Indstillingsformularerne herunder er for betalingsgateways du har installeret. Klik på et navn for at udvide valgmulighederne og tilpasse indstillingerne.

en: @gateway_name settings
da: Indstillinger for @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
da: Denne gateway understøtter følgende betalingsmetoder:

en: Enable this payment gateway for use.
da: Aktiver denne betalingsgateway til brug.

en: Order total preview:
da: Ordre total:

en: Payment entered.
da: Betaling indtastet.

en: An error loading the payment information occurred.
da: Der opstod en fejl under loading af betalingsinformationen.

en: Payment information:
da: Betalingsinformation:

en: @method payment of @amount received on @date.
da: @method betaling af @amount modtaget den @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
da: Er du sikker på du vil slette denne betaling?

en: Payment deleted.
da: Betaling slettet.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
da: Vælg en betalingsgateway til brug for denne betaling.

en: Use gateway
da: Brug gateway

en: You are not able to process %type payments.
da: Du kan ikke behandle %type-betalinger.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
da: Forsøgte at gennemføre en %type betaling, men gateway-funktionen blev ikke fundet.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
da: Der er opstået en fejl med din betalingsgateway. Opkrævningsfunktionen kunne ikke findes.

en: @method payment for @amount entered by @user.
da: @method betalinga af @amount indtastet af @user.

en: view payments
da: vis betalinger

en: manual payments
da: manuelle betalinger

en: delete payments
da: slet betalinger

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
da: Tilføjer en kreditkort port, som simulerer en gennemført betaling til testbrug af check-up.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
da: Definerer en API, som tillader betalingsmoduler at samarbejde med indkøbskurven.

en: Receive Check
da: Modtag check

en: Check or money order
da: Check eller postanvisning

en: Cash on delivery
da: Kontant ved levering

en: Pay cash on delivery on pick-up.
da: Kontant betaling ved afhentning.

en: A generic payment method type.
da: En fælles betalingsmetode type.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
da: Beløbet betales fuld ud ved levering eller før afhentning.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
da: Ordre der overstiger  !number <b>udelades</b> til COD.

en: Delivery Date
da: Leveringsdato

en: Desired delivery date:
da: Ønsket leveringsdato:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
da: Din endelige ordre overskrider det maksimale for COD betaling. Gå tilbage og vælg en anden betalingsmetode.

en: Maximum order total eligible for COD
da: Maximum ordre til COD

en: Set to 0 for no maximum order limit.
da: Set til 0 for intet ordremaximumsgrænse.

en: Let customers enter a desired delivery date.
da: Lad kunderne indtaste den ønskede leveringsdato.

en: Enter a desired delivery date:
da: Ønsket leveringsdato:

en: Checks should be made out to:
da: Checks udstedes til:

en: Mail to
da: Skriv til

en: Clear Date:
da: Klar til levering den:

en: Check received
da: Check modtaget

en: Expected clear date:
da: Forventet klar til levering den:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
da: Indsæt postadressen, så den vises til kunder, der vælger denne betalingsmetode ved kassen.

en: Direct checks to a person or department.
da: Adressér checks til en person eller en afdeling.

en: Check payment policy
da: Check-betalingspolitik

en: Instructions for customers on the checkout page.
da: Vejledning til kunderne på siden for kassen.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
da: Det tager ca. 10 arbejdsdage inden din check er clearet, og leveringen forsinkes derfor tilsvarende.

en: Any notes about the check, like type or check number.
da: Evt. anmærkninger om chekcen, så som type eller nr.

en: Expected clear date
da: Forventet clearet dato

en: Receive check
da: Modtage check

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
da: Brug formularen til indskrivning af checks i betalingssystemet og angivelse af forventet indløsningsdato

en: Order balance:
da: Ordre udestående:

en: The amount must be a number.
da: Beløbet skal være et tal.

en: Check received, expected clear date of @date.
da: Check modtaget, forventet indløsningsdato den @date.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
da: Muliggør check/postanvisning, COD, og 'andre' betalingsmetoder.

en: Review order
da: Gennemgå ordre

en: Review payment
da: Gennemse betaling

en: Submit order
da: Send ordre

en: PayPal payment complete
da: PayPal betaling gennemført

en: PayPal payment cancelled
da: PayPal betaling annulleret

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
da: Behandl kreditkortsbetaling ved brug af Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
da: PayPal - betal uden at dele økonomisk information.

en: PayPal Website Payments Standard
da: PayPal Website Standard Betalinger

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
da: Omdiriger brugere til at sende betalinger gennem PayPal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
da: Færdiggør ordre via PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
da: Transactioner kan kun behandles i en valuta, der fremgår af listen.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
da: Tilmeld dig og benyt en Sandbox konto til testbrug.

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
da: Kræver at Express Checkout brugere benytter en PayPal bekræftet leveringsadresse.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
da: Aktiver forsendelseformular på Gennemse ordre siden.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
da: Aktiver firmanavneboks på Gennemse ordre siden.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
da: Aktiver kontakt telefonnr. boks på Gennemse ordre siden.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
da: Aktiver kommentar tekstboks på Gennemse ordre siden.

en: API credentials
da: API forudsætninger

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
da: !link for information om opnåelse af brugeroplysninger. Du er nødt til at erhverve en API Signature. Hvis du allerede har anmodet om API brugeroplysninger, kan du gennemgå dine indstillinger under API Access sektionen på din PayPal profil.

en: API username
da: API brugernavn

en: API password
da: API kodeord

en: <b>Address:</b> @avscode
da: <b>Adresse:</b> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
da: <b>kontrolcifre2:</b> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
da: <b>@type</b><br /><b>Succes: </b>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
da: PayPal transaktions ID: @transactionid

en: PayPal e-mail address
da: PayPal e-mail-adresse

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
da: Den e-mail adresse du bruger til PayPal kontoen, når du ønsker at modtage betalinger.

en: PayPal login page language
da: PayPal loginside sprog

en: Payment action
da: Betalingshandling

en: Complete sale
da: Færdiggør salget

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
da: Giv PayPal WPS special tekst til send-knappen på ordre oversigtssiden.

en: PayPal cart submission method
da: PayPal indkøbskurv sende metode

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
da: Du skal bruge en enkelt line post på din hjemmeside hvis du har gebyrer eller rabatter udover levering og skat.

en: Submit the whole order as a single line item.
da: Send hele ordren som en enkelt linje post.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
da: Send en specificeret ordre, der viser hvert produkt og beskrivelse.

en: Shipping address prompt in PayPal
da: Leveringsadresse påmindelse i PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
da: Vis ikke leveringssadresse prompten på PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
da: Mind kunden om at inkludere en modtageradresse.

en: Require customer to provide a shipping address.
da: Anmod kunden om at oplyse en modtageradresse.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
da: Send adresse informationer til PayPal for at tilsidesætte den adresse, som PayPal har gemt.

en: Works best with the first option above.
da: Virker bedst med den første af ovennævnte muligheder.

en: Sent address selection
da: Send adresse valg

en: Send billing address to PayPal.
da: Send fakturaadresse til PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
da: Send leveringsadresse til PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
da: Vis fejlretnings-info i logsene for Instant Payment Notifications.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
da: For Express Checkout, har du brug for at <a href="!cp_link">aktivere indkøbskurvfeltet</a> og <a href="!wpp_link">konfigurere Website Payments Pro indstillingerne</a>.

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
da: Modtager IPN på URL for ordren @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
da: IPN forsøgt med ugyldigt ordre ID.

en: IPN attempted for non-existent order.
da: IPN forsøgt for en ikke-eksisterende ordre.

en: IPN transaction verified.
da: IPN transaktion godkendt.

en: IPN transaction ID has been processed before.
da: IPN transaktion ID er behandlet tidligere.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
da: PayPal har annulleret tilbageførslen og returneret !beløb !valuta til din konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
da: PayPal transaktions ID: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
da: Du har afvist at modtage kundens betaling.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
da: Autorisationen mislykkedes og kan ikke gennemføres.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
da: Kundens forsøg på bankoverførsel mislykkedes.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
da: Betalingen afventer ved PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
da: PayPal har tilbageført en betaling!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
da: Betalingen er blevet tilbageført af PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
da: Autorisationen er annulleret.

en: IPN transaction failed verification.
da: IPN transaktion blev ikke godkendt

en: An IPN transaction failed verification for this order.
da: En IPN transaktion kunne ikke verificeres for denne ordre.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
da: Der opstod en fejl i din PayPal betaling. Gennemgå venligst din indkøbskurv, og prøv igen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
da: Din ordre er næsten færdig! Udfyld venligst nedenstående oplysninger og klik på 'Fortsæt checkout' for at afslutte købet.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
da: Din ordre er først gennemført, når du trykker på 'Send ordre' knappen nedenfor. Beløbet vist ovenfor vil blive hævet på din PayPal konto, så snart din ordre er modtaget. Du modtager bekræftelse, så snart betalingen er gennemført.

en: Checkout with PayPal.
da: Checkout med PayPal.

en: Calculate shipping
da: Beregn forsendelsesomkostninger

en: Click to refresh shipping options
da: Klik her for at opdatere leveringsmuligheder

en: Leave blank if shipping to a residence.
da: Udfyldes ikke, hvis der leveres til en privatadresse.

en: Order comments
da: Ordrekommentarer

en: Special instructions or notes regarding your order.
da: Specielle instruktioner eller bemærkninger vedrørende din ordre.

en: Continue checkout
da: Fortsæt til kassen

en: You must calculate and select a shipping option.
da: Beregn og vælg en leveringsform.

en: Error calculating shipping
da: Der opstod en fejl ved beregningen af leveringsomkostningerne.

en: All the address information matched.
da: Alle adressedetaljer er godkendt.

en: None of the address information matched; transaction declined.
da: Ingen adressedetaljer stemmer overens; transaktionen er afslået.

en: Part of the address information matched.
da: Der er uoverensstemmelser i nogle af adressedetaljerne.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
da: Sælgeren har ikke oplyst AVS information. Ikke behandlet.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
da: Adressen er ikke verificeret, eller selskabet fik ikke noget svar. Servicen er ikke til rådighed.

en: No AVS response was obtained.
da: Intet AVS svar modtaget.

en: Address matched; postal code did not
da: Adresse godkendt; postkode stemmer ikke

en: Nothing matched; transaction declined
da: Intet stemmer; transaktion nægtet.

en: Address and postal code matched
da: Adresse og postkode stemmer overens.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
da: Ikke tilladt til MOTO transaktioner; transaktion afslået.

en: Global unavailable
da: Global ude af drift.

en: International unavailable
da: International ude af drift.

en: Postal code matched; address did not
da: Postkoden stemmer; adressen stemmer ikke

en: Retry for validation
da: Prøv igen for bekræftelse.

en: Service not supported
da: Service ikke understøttet

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Matched
da: Stemmer overens

en: No match
da: Ingen overensstemmelse

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
da: Sælger har ikke implementeret CVV2 kode håndtering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
da: Sælger har indikeret, at CVV2 ikke findes på dette kort.

en: Service not available
da: Service ikke til rådighed.

en: Unkown error
da: Ukendt fejl

en: Not processed
da: Ikke videresendt

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
da: Kunden har ikke oplyst en bekræftet leveringadresse fra dine adresser.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
da: Afventer din modtagelse af pengene i henhold til autorisationsopsætningen.

en: eCheck has not yet cleared.
da: eCheck er endnu ikke indløst.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise denne internationale betaling fra din Konto Oversigt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise en betaing i denne valuta fra din Konto Oversigt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
da: Din e-mail-adresse er ikke registreret eller ikke bekræftet.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
da: Du skal opgradere din konto til Business eller Premier status for at modtage kreditkort betalinger.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
da: Du skal verificere din konto før du kan acceptere denne betaling.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
da: Årsag ukendt; kontakt PayPal Kunde Servie for yderligere information.

en: The customer has initiated a chargeback.
da: Kunden har igangsat en tilbageførsel.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
da: Kunden har igangsat en pengene-tilbage garanti

en: The customer filed a complaint about the transaction.
da: Kunden har klaget over transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
da: Du gav kunden en godtgørelse.

en: administer paypal
da: administrer paypal

en: PayPal pending
da: PayPal afventer

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
da: Integrerer forskellige PayPal betalingsservices og IPN tilbagemelding.

en: Flat rate
da: Fast rate

en: Edit flat rate method
da: Rediger fast rate metoden

en: Delete flat rate method
da: Slet fast rate metoden

en: Flat shipping rates
da: Fast fragt rate

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
da: Tilsidesæt her, standard fragt raten pr produkt for hver forsendelsesmetode med fast rate. Indsæt -1 for at vende tilbage til standardværdien.

en: Default rate: %price
da: Standard rate: %price

en: Fetch a shipping quote
da: Indhent et fragt tilbud

en: Shipping quote via @method
da: Fragt tilbud via @method

en: Base rate
da: Basisrate

en: Default product rate
da: Standard vare-rate

en: Add a new flat rate shipping method.
da: Tilføj en ny fragtmetode med fast rate

en: Shipping method title
da: Fragtmetode titel

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
da: Navnet vist for at skelne det fra andre fastrate metoder.

en: Line item label
da: Linjepost etiket

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
da: Navnet der vises til kunden, når de vælger en forsendelsesmetode ved kassen.

en: The starting price for shipping costs.
da: Startpris for forsendelsesomkostninger.

en: Default product shipping rate
da: Standard vare-fragtrate

en: The base rate must be a numeric amount.
da: Basisraten skal være en numerisk værdi.

en: The product rate must be a numeric amount.
da: Vareraten skal være en numerisk værdi.

en: Do you want to delete this shipping method?
da: Vil du slette denne fragtmetode?

en: Flat rate per product
da: Fast rate per vare

en: Shipping rate
da: Fragtrate

en: Flat rate per order
da: Fast rate per ordre

en: Flatrate
da: Fast rate

en: Assigns a flat shipping rate to products.
da: Tildeler en fast fragtrate til varer.

en: Shipping quote settings
da: Fragttilbuds-indstillinger

en: Configure the shipping quote settings.
da: Konfigurer fragttilbuds-indstillingerne.

en: View general shipping quote settings.
da: Vis de generelle fragttilbuds-indstillinger.

en: Quote methods
da: Tilbudsmetoder

en: Shipping settings
da: Forsendelsesindstillinger

en: Default product pickup address
da: Standard vareafhentningsadresse

en: Default product shipping type
da: Standard vare-fragttype

en: Getting shipping quote via !method
da: Få fragttilbud via !method

en: Quote method
da: Tilbudsmetode

en: Order has a product of a particular shipping type
da: Ordren har en vare af en særlig fragttype

en: Order: Product
da: Ordre: Vare

en: Order has a shipping quote from a particular method
da: Ordren har et fragttilbud fra en bestemt metode

en: Order: Shipping Quote
da: Ordre: Fragttilbud

en: Shipping quote method
da: Fragttilbudsmetode

en: Shipping quotes
da: Fragttilbud

en: Calculate shipping cost
da: Beregn forsendelsesomkostninger

en: Extra information necessary to ship.
da: Ekstra information påkrævet før fragt.

en: Shipping quote
da: Fragttilbud

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
da: Få et fragttilbud for ordren fra et fragtmodul.

en: Small package
da: Lille pakke

en: Quote settings
da: Tilbudsindstillinger

en: Quote errors are submitted to watchdog.
da: Tilbudsfejl er sendt til watchdog.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
da: Tilbudsfejl er ikke sendt til watchdog.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
da: Fejlretningsoplysninger vises til administratorerne, når tilbud dannes.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
da: Fejlretningsoplysninger vises ikke til administratorerne, når tilbud dannes.

en: @method is enabled.
da: @method er aktiveret.

en: Log errors during checkout to watchdog
da: Log-fejl under checkout til watchdog

en: Display debug information to administrators.
da: Vis fejlretningsinformation til administratorer.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
da: Forhindre kunden i at fuldføre en orden, hvis et fragttilbud ikke er valgt.

en: Shipping quote pane description
da: Forsendelsestilbud - beskrivelse

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
da: Fragttilbud dannes automatisk når du indtaster din adresse, og kan opdateres manuelt med knappen nedenfor.

en: Shipping quote error message
da: Fragttilbud fejlmeddelelse

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
da: Der var problemer med at få et fragttilbud. Kontroller levering- og vareoplysninger om produktet, og prøv igen. 
    Hvis dette ikke løser problemet, kan du ringe ind for at fuldføre din ordre.

en: Default pickup address
da: Standard afhentningsadresse

en: Default order fulfillment type for products
da: Standard ordre-gennemførelsestype for varer

en: At least one shipping quote method must be enabled.
da: Mindst én fragttilbudsmetode skal være aktiveret

en: Calculate
da: Beregn

en: Receiving quotes:
da: Modtagelse af tilbud:

en: Estimated shipping cost:
da: Estimerede fragtomkostninger:

en: Click to calculate shipping
da: Klik for at udregne fragt

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
da: Der var problemer med at få en fragtpris. Kontroller leveringsadresse og oplysninger om varen, og prøv igen. 
    Hvis dette ikke løser problemet, kan du ringe @phone for at fuldføre din ordre.

en: You must select a shipping option before continuing.
da: Du skal vælge en fragtmulighed, før du fortsætter.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
da: Ugyldig mulighed valgt. Genberegn fragtomkostninger for at fortsætte.

en: Get shipping quotes
da: Få fragttilbud

en: Apply to order
da: Tilføj til ordre

en: configure quotes
da: konfigurer tilbud

en: Shipping Quotes
da: Fragttilbud

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
da: Hent og vis tilbud for varer der skal fragtes.

en: Tracking numbers
da: Trackingnumre

en: Display tracking numbers of shipped packages.
da: Vis trackingnumre for sendte pakker.

en: Shipping Label
da: Fragtetiket

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
da: Organiser varer i pakker. 
    Pakkenumre i flere fragttyper, er af første shipping type de vises i. Alle 
    pakker, er tildelt et unikt ID, når de er gemt. Vælg standardpakken "Sep." til 
    automatisk at oprette en pakke til hver af de valgte mængder af produkter i denne række.

en: Make packages
da: Lav pakker

en: Create one package
da: Opret en pakke

en: Packages should have at least one product in them.
da: Pakker skal minimum indeholde én vare.

en: Package %id:
da: Pakke %id:

en: Contents:
da: Indhold:

en: Package type:
da: Pakketype:

en: Dimensions:
da: Mål:

en: Insured value:
da: Forsikrede værdi:

en: Tracking number:
da: Trackingnummer:

en: Label:
da: Etiket:

en: Pickup Address:
da: Afhentningsadresse:

en: Delivery Address:
da: Leveringsadresse:

en: Schedule:
da: Tidsplan:

en: Ship date:
da: Forsendelsesdato:

en: Expected delivery:
da: Forventet levering:

en: Shipment Details:
da: Forsendelsesdetaljer:

en: Carrier:
da: Fragtselskab:

en: Tracking Number:
da: Trackingnummer:

en: Services:
da: Servicer:

en: Cost:
da: Omkostninger:

en: Package @id
da: Pakke @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
da: Fx: Kasse, palet, rør, skattekiste, puppe osv.

en: Physical dimensions of the packaged product.
da: Fysiske dimensioner af den emballerede vare.

en: Units of measurement
da: Måleenheder

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Declared value
da: Opgivet værdi

en: Shipment data
da: Forsendelsesdata

en: Carrier
da: Fragtselskab

en: Shipment options
da: Forsendelsesmuligheder

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
da: Korte notater om forsendelsen, f.eks beboelse, overnatning osv.

en: Expected delivery
da: Forventet levering

en: Shipping cost
da: Forsendelsesomkostninger

en: Save shipment
da: Gem forsendelse

en: Package @id has been deleted.
da: Pakke @id er blevet slettet.

en: Origin address
da: Oprindelig adresse

en: Saved Addresses
da: Gemte adresser

en: Destination Address
da: Destinationsadresse

en: fulfill orders
da: Udfør ordre

en: Gets products ready for physical shipment.
da: Gør varer klar til fysisk forsendelse.

en: UPS shipment
da: UPS forsendelse

en: UPS product description
da: UPS varebeskrivelse

en: Dimensions are required for custom packaging.
da: Dimensioner er nødvendige for brugerdefineret emballage.

en: Shipping quote from UPS
da: Fragttilbud fra UPS

en: Small packages
da: Små pakker

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
da: Oplysninger, der er nødvendige for at få adgang til UPS Online Tools er blevet indtastet.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
da: Der er brug for flere oplysninger for at få adgang til UPS Online Tools. Indtast det <a href="!url">her</a>.

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
da: 6-tegnstrengen identificerer din UPS-konto som en afsender.

en: UPS.com user ID
da: UPS.com bruger ID

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
da: Tilbud og anmodet forsendelser i "Testing mode" vil hverken blive registreret eller trukket på din konto.

en: UPS services
da: UPS ydelser

en: Select the UPS services that are available to customers.
da: Vælg de UPS-tjenester, der er tilgængelige for kunder.

en: UPS Customer classification
da: UPS Kunde klassificering

en: Wholesale
da: Engroshandel

en: Occasional
da: Periodisk

en: Retail
da: Detailhandel

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
da: Den type kunde du er til UPS. Til daglig afhentning er standarden engroshandel; for kunder modsat afhentning er standarden detailhandel; for andre afhentninger er standarden periodisk.

en: Negotiated rates
da: Aftalte rater

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
da: Modtager din UPS konto aftalte rater for forsendelse?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
da: Antag at UPS forsendelsestilbud vil blive leveret til

en: Business locations
da: Forretningslokation

en: Residential locations (extra fees)
da: Beboelseslokationer (ekstra gebyrer)

en: Markup type
da: Opskrivningstype

en: Multiplier (×)
da: Multiplikator (×)

en: Shipping rate markup
da: Forsendelsesrate opskrivning

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
da: Opskriv forsendelsesrate-tilbudet af valutabeløb, procent eller multiplikator.

en: Product packages
da: Varepakker

en: Each in its own package
da: Hver i sin egen pakke

en: All in one
da: Alt i én

en: System of measurement
da: Målesystem

en: British
da: Engelsk

en: Choose the standard system of measurement for your country.
da: Vælg standardsystemet for måling, for dit land.

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Package !id
da: Pakke !id

en: Physical dimensions of the package.
da: Fysiske dimensioner af pakken.

en: UPS service
da: UPS-tjeneste

en: Review shipment
da: Gennemgå forsendelse

en: Total Charges
da: Total træk fra konto

en: Negotiated Rates
da: Aftalte rater

en: Request Pickup
da: Anmod om afhentning

en: Ship from:
da: Send fra:

en: (@severity error @code) @description
da: (@severity fejl @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
da: Kunne ikke åbne en fil for at gemme etiketbilledet.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
da: Kunne ikke finde eller oprette mappen "ups_labels" i fil-systemstien.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
da: Ugyldiggør forsendelse @ship_number og trackingnumre @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
da: Integration af UPS-priser og servicevalg og Shipping Online Tools med Drupal. Se www.ups.com for detaljer.

en: USPS product description
da: USPS varebeskrivelse

en: Shipping quote from USPS
da: Fragttilbud fra USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
da: Fragttilbud fra USPS intl.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
da: Er i amerikanske indenrigs områder (US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
da: Er ikke i amerikanske indenrigs områder (US, AS, GU, PR, VI)

en: U.S. Postal Service
da: U. S. Postal Service

en: USPS user ID
da: USPS bruger-ID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
da: For at erhverve eller finde dit bruger-ID, henvis til <a href="!url">USPS dokumentation</A>.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
da: Vælg de USPS-ydelser, der er tilgængelige for kunderne. Sørg for at inkludere de ydelser, som Postal Service er enig i, er tilgængelige for dig.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
da: Opskriv forsendelsesrate-tilbudet af dollarbeløb, procent eller multiplikator.

en: Flat rate box
da: Fast rate kasse

en: Flat rate envelope
da: Fast rate kuvert

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Non-rectangular
da: Ikke-rektangulær

en: U.S.P.S. First-Class Flat
da: U.S.P.S. First-Class Flat (Store kuverter)

en: U.S.P.S. First-Class Parcel
da: U.S.P.S. First-Class Parcel (Pakke-ofte større ting)

en: U.S.P.S. Priority Mail
da: U.S.P.S. Priority Mail (Pakker og kuverter sendes ved fast rate, og ikke pr. vægt)

en: U.S.P.S. Express Mail PO to PO
da: U.S.P.S. Express Mail PO til PO

en: U.S.P.S. Express Mail PO to Addressee
da: U.S.P.S. Express Mail PO to Adresse

en: U.S.P.S. First-Class Postcard Stamped
da: U.S.P.S. First-Class Postcard stemplet

en: U.S.P.S. Express Mail Flat-Rate Envelope
da: U.S.P.S. Express Mail Fast rate kuvert

en: U.S.P.S. Priority Mail Flat-Rate Envelope
da: U.S.P.S. Priority Mail Fast rate kuvert

en: Global Express Guaranteed Non-Document Rectangular
da: Global Express Guaranteed ikke-dokument rektangulær

en: Global Express Guaranteed Non-Document Non-Rectangular
da: Global Express Guaranteed ikke-dokument ikke-rektangulær

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
da: Priority Mail International fast rate kuvert

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
da: Express Mail International (EMS) fast rate kuvert

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
da: Integration af USPS Rate Calculator og Mail Service Standards webværktøjer med Ubercart.

en: Weight quote
da: Vægt-tilbud

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
da: Det beløb pr. vægtenhed der skal tilføjes til forsendelsesomkostningerne for en vare. <br /> Eksempel: For at tilføje $ 5 per pund, sættes 5 ind her.

en: Weight rate per product
da: Vægt-rate pr. vare

en: Default cost adjustment per !unit
da: Standard omkostningsjustering pr. !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
da: Tildeler en forsendelses rate til varer baseret på vægt.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
da: Tilføj attributter til denne vare ved at bruge <a href="!url"> tilføj attributter skabelon </ a>. Du kan derefter justere indstillingerne for disse attributter på denne side og gå videre til at konfigurere deres valgmuligheder i <em> Options </ em> fanen.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
da: Tilføj attributter til varegruppen ved at bruge <a href="!url"> tilføj attribut-skabelon</a>. Du kan derefter justere indstillingerne for disse attributter på denne side og gå videre til at konfigurere deres valgmuligheder i <em> Options </em> fanen.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
da: Vælg de attributter du vil tilføje og indsend formularen.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
da: Brug afkrydsningsfelterne til at aktivere valgmuligheder for attributter og radioknapperne for at angive standarder for de aktiverede valgmuligheder. Brug de andre områder til at tilsidesætte standardindstillingerne for hver valgmulighed. Attributter uden aktiverede valgmuligheder vil blive vist som tekstfelter.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
da: Indtast en alternativ SKU der skal bruges, når det angivne sæt af muligheder er valgt, og produktet er føjet til indkøbskurven. <b> Advarsel: </b> Tilføje eller fjerne attributter fra denne vare vil nulstille alle SKU'er på denne side til standardvare SKU.

en: Create and edit attributes and options.
da: Opret og redigér attributter og valgmuligheder.

en: Add an attribute
da: Tilføj en attribut

en: Configure the attribute settings
da: Konfigurer attributindstillingerne

en: Add an option
da: Tilføj en valgmulighed

en: Edit option
da: Redigér en valgmulighed

en: Delete option
da: Slet valgmulighed

en: Adjustments
da: Justeringer

en: Option price format
da: Valgmulighed prisformat

en: Display price adjustment
da: Vis prisjustering

en: Display total price
da: Vis samlede pris

en: Formats the price in the attribute selection form when the customer adds a product to their cart. The total price will only be displayed on products with only one price affecting attribute.
da: Formaterer prisen i attribut-udvælgelsesformularen, når kunden tilføjer en vare til indkøbskurven. Den samlede pris vil kun blive vist på varer med kun én pris der påvirker attributten.

en: Number of options
da: Antal valgmuligheder

en: Display type
da: Display-type

en: No product attributes have been added yet.
da: Ingen vareattributter er blevet tilføjet endnu.

en: Edit attribute: %name
da: Redigér attribut: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
da: Dette navn vises til kunder på vare tilføj til indkøbskurv-formularer.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
da: <b>Valgfrit.</b> Indtast hjælpeteksten, som vises under attributtet på vare tilføj til indkøbskurv-formularer.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
da: Gør denne attribut påkrævet, så det tvinger kunden til at vælge en indstilling.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
da: Valg af dette for en attribut vil ignorere enhver standard-indstilling, du angiver.<br /> Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
da: Dette angiver, hvorledes de valgmuligheder for denne attribut vil blive præsenteret.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
da: Flere attributter på en Tilføjtil indkøbskurvformular er sorteret efter denne værdi, og derefter efter deres navn.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: There is no attribute with that ID.
da: Der findes ingen attributter med det ID.

en: Product attribute deleted.
da: Vareattribut slettet.

en: Options for %name
da: Valgmuligheder for %name

en: Default cost
da: Standardomkostning

en: No options for this attribute have been added yet.
da: Ingen valgmuligheder for denne attribut er blevet tilføjet endnu.

en: Edit option: %name
da: Redigér valgmulighed: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
da: Valgmuligheder vil blive opført, sorteret efter denne værdi, og derefter deres navn.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: Default adjustments
da: Standardjusteringer

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
da: Indtast en positiv eller negativ værdi for hver enkelt justering der er anvendt, når denne indstilling er valgt.<br />Enhver af disse kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Dette skal være i et gyldigt talformat. Ingen kommaer og kun én decimal.

en: There is no option with that ID.
da: Der findes ingen valgmuligheder med det ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
da: Er du sikker på at du vil slette valgmuligheden %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere attributter.

en: No attributes left to add.
da: Der er ikke flere attributter der kan tilføjes.

en: Add attributes
da: Tilføj attributter

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
da: Du skal først <a href="!url">tilføje attributter til denne !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
da: Denne attribut har ingen valgmuligheder.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
da: Alle attributter med aktiverede valgmuligheder skal angive en aktiveret valgmulighed som standard.

en: The !type options have been saved.
da: Disse !type valgmuligheder er blevet gemt.

en: Default product SKU: @sku
da: Standard vare-SKU: @sku

en: This product does not have any attributes.
da: Denne vare har ingen attributter.

en: Product adjustments have been saved.
da: Varejusteringer er blevet gemt.

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Select box
da: Afkrydsningsfelt

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
da[0]: Der er @count vare med denne attribut.
da[1]: Der er @count varer med denne attribut.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
da[0]: @count attributten er blevet fjernet.
da[1]: @count attributter er blevet fjernet.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
da[0]: @count attributten er blevet tilføjet.
da[1]: @count attributter er blevet tilføjet.

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
da: Gøre det muligt for kunden at vælge attributter for en vare ved checkout.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
da: Ordrebekræftelse sendes til nedenstående e-mail-adresse.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
da: <b>E-mail-adresse:</b> @email (<a href="!url">redigér</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse for denne ordre, eller <a href="!url">klik her</a> for at logge ind med en eksisterende konto og gå tilbage til kassen.

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Passwords must match to proceed.
da: Adgangskoden skal være skrevet ens i de to felter, før du kan fortsætte.

en: New account details
da: Nye kontooplysninger

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
da: <b>Valgfrit.</b> Nye kunder kan selv vælge brugernavn og adgangskode.<br />Lad felterne stå tomme for at få dem dannet automatisk.

en: The e-mail address did not match.
da: E-mail-adresserne var ikke ens.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
da: Der findes allerede en konto med denne e-mail-adresse. De indtastede detaljer for den nye konto ignoreres.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
da: Brugernavnet %name er optaget. Vælg venligst et andet navn eller lad feltet stå tomt for at bruge din e-mail-adresse som brugernavn.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
da: Du har ikke indtastet adgangskoden ens i de to felter. Prøv venligst igen.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
da: Tillad anonyme brugere at vælge et nyt brugernavn.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
da: Tillad anonyme kunder at angive en ny brugerkonto-adgangskode.

en: New account details help message
da: Hjælpetekst til nye kontooplysninger

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
da: Indtast den hjælpetekst, der skal vises i feltgruppen for nye kontooplysninger.

en: Enter your delivery address and information here.
da: Indtast din leveringsadresse og -information her.

en: My delivery information is the same as my billing information.
da: Min leveringsadresse er den samme som faktureringsadressen.

en: Enter your billing address and information here.
da: Indtast din faktureringsadresse mv. her.

en: My billing information is the same as my delivery information.
da: Min faktureringsadresse er den samme som leveringsadressen.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
da: Brug dette område til at indstaste specielle instruktioner eller spørgsmål til din ordre.

en: Order has a product of a particular class
da: Ordren indeholder en vare af en bestemt gruppe

en: Customer completes checkout
da: Kunden gennemfører checkout

en: Product class
da: Varegruppe

en: Cart settings
da: Indstillinger for indkøbskurv

en: Configure the cart settings.
da: Konfigurér indstillinger for indkøbskurv.

en: View the cart settings.
da: Vis indstillinger for indkøbskurv.

en: Edit the cart settings.
da: Redigér indstillinger for indkøbskurv.

en: Edit the basic cart settings.
da: Redigér basisindstillingerne for indkøbskurv.

en: Cart panes
da: Indkøbskurvfelt

en: Edit the pane settings for the cart view page.
da: Redigér feltindstillingerne for se indkøbskurv-siden.

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: Edit the settings for the shopping cart block.
da: Redigér indstillingerne for indkøbskurvsblokken.

en: Checkout settings
da: Indstillinger for checkout

en: Configure the checkout settings.
da: Konfigurer checkout-indstillinger.

en: View the checkout settings.
da: Vis checkout-indstillinger.

en: Edit the basic checkout settings.
da: Redigér basale checkout-indstillinger.

en: Checkout panes
da: Checkoutfelter

en: Edit the pane settings for the checkout page.
da: Redigér feltindstillingerne for checkout-siden.

en: Checkout messages
da: Checkout-beskeder

en: Edit the messages for the checkout completion page.
da: Ret beskederne for ordre gennemført-siden.

en: Address fields
da: Adressefelter

en: Edit the address field settings.
da: Redigér indstillinger for adressefelter.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
da: Vis/redigér indholdet af din indkøbskurv eller fortsæt til kassen.

en: Purchase the items in your shopping cart.
da: Køb varerne i din indkøbskurv.

en: Review an order before final submission.
da: Gennemse en ordre inden endelig afgivelse.

en: Display information upon completion of an order.
da: Vis information ved fuldførelse af en ordre.

en: Hide block if cart is empty.
da: Skjul blokken, hvis indkøbskurven er tom.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
da: Vis indkøbskurv-ikon i blok-titlen.

en: Cart name
da: Indkøbskurvnavn

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
da: Dette navn vil blive vist, når du anvender standard blok titel.<br />Efterlades dette tomt bruges standarden "Shopping Cart."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
da: Gør indkøbskurvblokken sammenklappelig ved at klikke på navnet eller pilen.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
da: Vis indkøbskurven sammenfoldet som standard.

en: Display small help text in the shopping cart block.
da: Vis en lille hjælpetekst i indkøbskurv-blokken.

en: Cart help text
da: Hjælpetekst for indkøbskurv

en: Displayed if the above box is checked.
da: Vist hvis ovenstående boks er afkrydset.

en: Click title to display cart contents.
da: Klik på titlen for at vise kurv indhold

en: There are no products in your shopping cart.
da: Der er ingen varer i din indkøbskurv.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
da: Din ordre er gennemført! Dit ordrenummer er [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
da: <a href="[site-url]">Tilbage til forsiden.</a>

en: Cart contents
da: Indhold af indkøbskurv

en: Customer information
da: Kundeoplysninger

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
da: Få den nødvendige information til at oprette en kunde på siden.

en: Delivery information
da: Leveringsoplysninger

en: Get the information for where the order needs to ship.
da: Få oplysningerne om, hvor ordren skal leveres til.

en: Get basic information needed to collect payment.
da: Få grundlæggende oplysninger, der er nødvendige for at indsamle betaling.

en: Allow a customer to put comments on an order.
da: Tillad en kunde at knytte kommentarer til en ordre.

en: button
da: knap

en: Continue shopping
da: Forsæt med at handle

en: !title is !enabled.
da: !title er !enabled.

en: Help text is shown in block:
da: Hjælpetekst er vist i blok:

en: Help text is not shown in block.
da: Hjælpetekst er ikke vist i blok.

en: Cart block is !option when empty.
da: Indkøbskurvblok er !option når den er tom.

en: shown
da: Vist

en: Cart block is !option by default.
da: Indkøbskurvblokken er !option som standard

en: expanded
da: udvidet

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
da: Drupal håndterer alle blokindstillinger automatisk.

en: <a href="!url">Click here</a> to goto the shopping cart block configuration page.
da: "<a href="!url">Klik her</a> for at gå til konfigurationssiden for indkøbskurvblokken."

en: General cart settings
da: Generelle indstillinger for indkøbskurv

en: Add to cart redirect
da: Tilføj til indkøbskurv omdiriger

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
da: Indtast den Drupal-side der skal omdirigeres til når en kunde tilføjer en vare til indkøbskurven.<br />Indtast &lt;none&gt; for ingen omdiregering.

en: Minimum order subtotal
da: Mindste subtotal for bestilling

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
da: Du kan vælge at angive en mindste subtotal på en indkøbskurv for at fortsætte til kassen.

en: Anonymous cart duration
da: Anonym indkøbskurv-varighed

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
da: Indstil tidsperioden for hvor lang tid varer forbliver i indkøbskurven for kunder, der <strong>ikke </strong> er logget ind.

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Authenticated cart duration
da: Indlogget indkøbskurv-varighed

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
da: Indstil tidsperiode for hvor lang til varer forbliver i indkøbskurven for kunder der <strong>er</strong> logget ind.

en: Cart breadcrumb
da: Indkøbskurv-breadcrumb

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
da: Minimum ordre subtotal skal være et positivt tal.

en: General checkout settings
da: Gennerelle checkoutindstillinger

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
da: Aktiver checkout (deaktiver hvis der kun skal bruges tredjeparts checkoutydelse som PayPal Express Checkout).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
da: Aktiver anonym checkout (kunder kan gennemføre bestilling uden at logge ind).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
da: Gem forsendelsesopslysninger hvis muligt for indkøbskurve med varer der ikke kan sendes.

en: Checkout pane display options
da: Visningsmuligheder for checkoutfelt

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
da: Benyt sammenklappede checkoutfelter med næste-knapper ved checkout.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
da: Sammenklap et felt når der klikkes på dets næste-knap.

en: Checkout completion settings
da: Checkoutgennemførelses-indstillinger.

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
da: Tilsend nye kunder en separat e-mail med deres kontooplysninger.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
da: Login brugere, når nye kundekonti oprettes ved checkout.

en: New customer accounts will be set to active.
da: Nye kundekonti bliver markeret aktive.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
da: Fjen markering for at oprette nye konti men lad dem være blokeret.

en: Alternate checkout completion page
da: Altenativ side for fuldførelse af checkout.

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardsiden til fuldførelse (anbefales).

en: !pane settings
da: !pane indstillinger

en: Checkout instructions
da: Betalingsinstruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
da: Vis instruktioner til kunder i toppen af checkoutsiden.

en: Checkout completion message header
da: Checkoutgennemførelse beskedoverskrift

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Overskrift på besked vist efter kunden checker ud. <a href="!url">ordre og  globale  tegn</a>.

en: Checkout completion message body
da: Checkoutgennemførelse besked-brødtekst

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
da: I de følgende tre kasser, kan du bruge det særlige tegn !new_username for brugernavnet for en nyoprettet konto og !new_password for den kontos adgangskode.

en: Checkout completion for logged-in users
da: Checkoutgennemførelse for kunder der er logget ind

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises til kunder der er logget ind ved checkout<a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Checkout completion for existing users
da: Checkoutgennemførelse for eksisterende kunder

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises til kunder der har en konto men ikke er logget ind ved checkout. <a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Checkout completion for new users
da: Checkoutgennemførelse for nye kunder

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises ved checkout til nye kunder som netop har oprettet en konto. <a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Continue shopping message
da: Forsæt med at handle besked

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises ved checkout for at dirigere kunder til andre steder på din hjemmeside.<a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Update cart
da: Opdatér kurv

en: Your cart has been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
da: Minimum ordre subtotal for checkout er !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
da: Du skal logge ind før du kan fortsætte til checkout.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
da: Kunden har annulleret denne ordre fra checkout skabelonen.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
da: Vi beklager. Der opstod en fejl under behandlingen af din ordre, der forhindrer os i at fuldføre den på nuværende tidspunkt. Kontakt os venligst og vi vil løse problemet så hurtigt som muligt.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
da: En tom order nåede frem til checkout. Indkøbskurvordre-ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
da: @title er ikke et produkt. Kan ikke tilføje til kurven.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
da: Dette produkt kan desværre ikke købes på nuværende tidspunkt.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
da: <strong>@product-title</strong> tilføjet til <a href="!url">din indkøbskurv</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
da: PÅKRÆVET. Kontrollerer indkøbskurven for et Ubercart websted med e-handel.

en: Cart links settings
da: Indkøbskurvlink-indstillinger

en: Configure and craft special product add to cart links.
da: Konfigurer og lav "specialvare-tilføj-til-indkøbskurv links".

en: Cart links clicks
da: Indkøbskurvlinks klik

en: Track clicks through cart links.
da: Spor klik igennem

en: Creating cart links
da: Opretter indkøbskurvlinks

en: Learn how to create cart links for your products.
da: Lær hvordan du opretter indkøbskurvlinks til dine varer.

en: Cart link product action: @cart_link
da: Indkøbskurvlink vare handling: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
da: <a href="!url">Se hjælpesiden</a> for at lære, hvordan du opretter indkøbskurvlinks.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
da: Vis indkøbskurvlink varehandling, når du tilføjer en vare til din indkøbskurv.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
da: Spor klik igennem indkøbskurvlink der specificerer tracking ID.

en: Cart links messages
da: Indkøbskurvlink besked

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
da: Indtast i beskeder til rådighed for indkøbskurvlink API til at blive vist igennem et link. Separate meddelelser med et linjeskift. <br /> Beskeder bør have en numerisk nøgle-og tekst værdi. Eksempel: 1337|meddelelsestekst.

en: Allow cart links to empty customer carts.
da: Tillad indkøbskurvlinks at tømme kunders indkøbskurve.

en: Cart links restrictions
da: Indkøbskurvlinks restriktioner

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
da: For at begrænse hvilke indkøbskurvlinks der kan bruges på din hjemmeside, skal du indtaste gyldige indkøbskurvlinks i denne tekstbox. Separate links med et linjeskift. Efterlad blank for at muliggøre eventuelle indkøbskurvlinks.

en: Invalid link redirect page
da: Ugyldigt link omdirigeringsside

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
da: Angiv den URL, der omdirigerers til, når et ugyldigt indkøbskurvlink anvendes.

en: Last click
da: Seneste klik

en: No cart links have been tracked yet.
da: Der er ikke sporet nogen indkøbskurvlinks.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
da: Indkøbskurvlinket skulle være /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
da: Sammenkæd lige så mange handlinger, du vil med tankestreger.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
da: Brug ikke mellemrum eller bindestreger i nogen handlingsargumenter.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
da: Brug nedenstående tabel til at lære mere om handlingerne og deres argumenter.

en: Arguments come directly after their action letters.
da: Argumenter kommer direkte efter deres handlings indlæg.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
da: Specificer omdirigering ved at tilføje ?destination=url hvor url er den side for der skal dirigeres til.

en: Sets the ID of the cart link.
da: Indstiller ID'et for indkøbskurvlinket

en: A custom text ID for the link.
da: En brugerdefineret tekst ID for linket .

en: Empties the customer's cart.
da: Tømmer kundens indkøbskurv.

en: Displays a preset message to the customer.
da: Viser en forudindstillet besked til kunden.

en: A message ID.
da: Et besked-ID.

en: Adds a product to the cart.
da: Tilføjer en vare til indkøbskurven.

en: A product string using the rules below...
da: En varestreng der anvender reglerne nedenfor ...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
da: Du skal mindst angive et node ID umiddelbart efter 'p'.

en: Add additional specifications separated by underscores.
da: Tilføj yderligere specifikationer adskilt af understregningstegn.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
da: Angiv mængden med q efterfulgt af antallet der skal tilføjes.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
da: Specificer attributter/valgmuligheder ved hjælp af # o #, erstat dog # med ID for attributten og indstillingerne.

en: Turn off the add to cart message with m0.
da: Sluk Tilføj til indkøbskurv-beskeden med m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
da: Der er i øjeblikket ingen brugergrænseflade til at skabe indkøbskurvlinks, men denne del indeholder grundlæggende instruktioner. <br />Indkøbskurvlinks er enkle at danne, ved at bruge få handlinger og argumenter med følgende regler:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
da: <b> Eksempel: </b> / cart/add/e-p1_q5-imonday_special? 
    destination=indkøbskurv<br /><br />Dette eksempel vil tømme indkøbskurven, tilføje 5 af vare 1 til indkøbskurven, spore klik med ID "monday_special", og omdirigere brugeren til indkøbskurven. For at bruge dette på din hjemmeside, skal du blot oprette et HTML-link til den URL, du opretter:

en: Link text.
da: Link tekst.

en: administer cart links
da: Administrer indkøbskurvlinks

en: view cart links report
da: se indkøbskurvlinks rapport

en: Cart Links
da: Indkøbskurvlinks

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
da: Opret specialiserede links til at købe varer fra andre noder.

en: Catalog settings
da: Katalogindstillinger

en: Configure the catalog settings.
da: Konfigurér katalogindstillingerne.

en: Find orphaned products
da: Find produkter uden for kategori

en: Find products that have not been categorized.
da: Find produkter der ikke er kategoriseret.

en: Term image
da: Kategoribillede

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
da: Billedet vil ikke blive skaleret. Overvej at installere <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
da: Fjern kategoribillede: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
da: En beskrivelse af begrebet. Vises til kunderne i toppen af katalogsider.

en: Catalog path settings
da: Indstillinger for katalogsti

en: Pattern for catalog pages
da: Mønster for katalogsider

en: catalog/[catpath-raw]
da: katalog/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
da: Massegenerér aliaser til katalogsider, der ikke har alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
da: Generér aliaser til alle eksisterende katalogsider, som ikke allerede har aliaser. Bemærk: Masseopdatering kan måske ikke gennemføres på meget store eller langsomme sites. Se README.txt for yderligere information.

en: catalog pages
da: katalogsider

en: Catalog vocabulary
da: Katalogets ordforråd

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
da:  Produkter oplistes ved at tildele dem en kategori fra <a href="!cat_url">Produktkatalog</a>-ordforrådet.

en: Find orphaned products here.
da: Find produkter uden kategori her.

en: Add terms for the products to inhabit.
da: Tilføj begreber som produkterne kan benytte.

en: Unlisted products
da: Uoplistede produkter

en: Catalog block settings
da: Katalogblok-indstillinger

en: More...
da: Mere...

en: No products are available in this category.
da: Der er desværre ingen produkter i denne kategori.

en: Catalog top level
da: Katalogets øverste niveau

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
da: Taksonomi-ordlisten, der vil blive betragtet som varekatalog.

en: Display the catalog breadcrumb
da: Vis katalog-brødkrummen

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
da: Vis node-antallet i katalog-breadcrumb

en: Display subcategories in the catalog view
da: Vis underkategorier i katalogets visning

en: Number of columns in the grid of categories
da: Antallet af kolonner i matrixen af kategorier

en: Always expand categories in the catalog block
da: Udfold altid kategorierne i katalogblokken

en: Display node counts in the catalog block
da: Vis node-antallet i katalogblokken

en: Catalog products list
da: Katalog vareliste

en: Product nodes per page
da: Vare-noder pr. side

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
da: Bestemmer, hvor mange varer der vil blive vist på hver katalog-kategori. Bemærk, at hvis du bruger matrix-display skal det være flere af matrixens bredde værdi, ellers vil den sidste række ikke matche.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
da: "Forældreløse" varer er varer, som du har oprettet, men 
    endnu ikke henført til en kategori i dit varekatalog. Alle sådanne 
    varer vil blive vist som links nedenfor, som du kan følge for at redigere 
    varens katalogisering for at henføre dem til kategorier.

en: All products are currently listed in the catalog.
da: Alle varer er i øjeblikket anført i kataloget.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
da[0]: Massegenerering af begreber er gennemført. @count alias dannet.
da[1]: Massegenerering af begreber er gennemført. @count aliases dannet.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
da[0]: Der er @count produkt, som ikke er oplistet i kataloget.
da[1]: Der er @count produkter, som ikke er oplistet i kataloget.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
da: Hold Ctrl-tasten nede for at vælge flere kategorier.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
da: Vis en hierarkisk inddelt produktkatalogside og -blok.

en: View file downloads
da: Vis fil-downloads

en: View all file download features on products.
da: Vis alle fil-downloads egenskaber på varer.

en: View your purchased files.
da: Se dine købte filer.

en: File downloads
da: Fil-downloads

en: Click here to view your file downloads.
da: Klik her for at se dine fil-downloads.

en: User can now download files in the directory %dir.
da: Brugeren kan nu downloade filer i mappen %dir.

en: User can now download the file %file.
da: Brugeren kan nu downloade filen %file.

en: File Downloads
da: Fil-downloads

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
da: Fil-downloadsmappen er ikke gyldig eller indstillet korrekt. Angiv en gyldig mappe i <a href="!url">vareegenskabs-indstillinger </a> under fil-downloadsindstillingerne.

en: The file downloads directory has been set and is working.
da: Fil-downloadsmappen er indstillet og virker.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
da: Listen over fil-download links (hvis nogen) forbundet med en ordre

en: A description of the download associated with the product.
da: En beskrivelse af downloadet forbundet med varen.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
da: Kontroller, om denne vares model/SKU fil-download også er forbundet med en vare der er leveringsklar.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
da: <strong>SKU:</strong> Nogle<br/>

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br/>
da: <strong>Mappe:</strong> !dir<br/>

en: <strong>File:</strong> !file<br/>
da: <strong>Fil:</strong> !file<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Ja

en: <strong>Shippable:</strong> No
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Nej

en: Files path
da: Fil-sti

en: Download limits
da: Download-grænser

en: IP addresses
da: IP adresser

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
da: Hvor lang tid efter en vare er blevet købt indtil dens fil-download udløber.

en: %dir is not a valid file or directory
da: %dir er ikke en gyldig fil eller mappe

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
da: Fil-downloads kan knyttes til enhver Ubercart-vare som en vareegenskab. Af sikkerhedsmæssige grunde er <a href="!download_url">fil-downloadsmappen</a> adskilt fra Drupal <a href="!file_url">filsystemet</a>. Her er listen over filer (og deres associerede Ubercart-varer), der kan bruges til fil-downloads.

en: Delete file(s)
da: Slet fil(er)

en: File options
da: Indstillinger for filen

en: Perform action
da: Udfør handling

en: Delete selected directories and their sub directories
da: Slet valgte mapper og deres undermapper

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
da: Sletningen af en fil, vil fjerne alle dens tilhørende fil-downloads og vareegenskaber. Fjernelse af en mappe vil fjerne alle filer den indeholder og deres tilhørende fil-downloads og vareegenskaber.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
da: Mappen som filen skal uploades til. Standardmappen er roden til fil-downloads mappen.

en: An error occurred while uploading the file
da: Der opstod en fejl under overførslen af filen.

en: An error occurred while copying the file to %dir
da: Der opstod en fejl under kopiering af filen til %dir

en: Can not move file to %dir
da: Kan ikke flytte fil til %dir

en: Message subject
da: Beskedemne

en: expires on @date
da: udløber den @date

en: No downloads found
da: Ingen downloads fundet

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
da: Kontakt venligst hjemmesidens administrator, hvis denne meddelelse er modtaget ved en fejl.

en: The user %username
da: Brugeren %username

en: The IP address %ip
da: IP adressen %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
da: Du har forsøgt at downloade en forkert fil URL for mange gange.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
da: %username er midlertidigt blevet udelukket fra fil-downloads.

en: The following URL is not a valid download link.
da: Følgende URL er ikke et gyldigt download-link.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
da: %username er blevet nægtet et fil-download ved at downloade det fra for mange IP-adresser.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
da: Du har downloadet denne fil fra for mange forskellige steder.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
da: %username er blevet nægtet et fil-download ved at downloade det for mange gange.

en: %username has been denied an expired file download.
da: %username er blevet nægtet et udløbet fil-download.

en: This file download has expired.
da: Dette fil-download er udløbet.

en: %username has started download of the file %filename.
da: %username har påbegyndt download af filen %filename.

en: download file
da: download fil

en: view all downloads
da: vis alle downloads

en: Allows products to be associated with downloadable files.
da: Tillader produkter at være forbundet med hentbare filer.

en: No category
da: Ingen kategori

en: Google Analytics for Ubercart
da: Google Analytics til Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
da: Send e-mail meddelelse ang. opdateringer.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Dit ordrenummer [order-link] hos [store-name] er blevet opdateret.
    
    Ordrestatus: [order-status]
    
    Ordrekommentar:
    [order-last-comment]
    
    Gå til den følgende side for at logge ind på din konto og se dine ordreoplysninger:
    [site-login]
    
    
    Endnu engang tak,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
da: Forretningens "hjælp side"

en: The Drupal page for the store help link.
da: Drupal siden for forretningens "hjælp"-link.

en: Your Order at [store-name]
da: Din ordre hos [store-name]

en: New Order at [store-name]
da: Ny ordre hos [store-name]

en: Notification recipients
da: Meddelelsemodtager

en: Order #[order-id] Update
da: Ordre #[order-id] opdatering

en: Modify 'Ship to' information
da: Ændre "send til" oplysninger

en: Modify 'Bill to' information
da: Ændre "send regning til" oplysninger

en: Select from address book.
da: Vælg fra adressebog.

en: Copy shipping information.
da: Kopier forsendelsesoplysning.

en: Primary e-mail:
da: Primær e-mail:

en: Modify 'Customer info'
da: Redigér "Kundeoplysninger"

en: Customer number
da: Kundenummer

en: Primary e-mail
da: Primær e-mail

en: Search for an existing customer.
da: Søg efter en eksisterende kunde.

en: Create a new customer.
da: Opret en ny kunde.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
da: Henter produkt information... (<em>Hvis der ikke sker noget, skal du kontrollere om Javascript er aktiveret.</em>)

en: Add product
da: Tilføj vare

en: Add blank line
da: Tilføj blank linje

en: Add line item
da: Tilføj varelinje

en: Select a type
da: Vælg en type

en: Modify 'line items'
da: Ændre "varelinjer"

en: Remove line item.
da: Fjern varelinje

en: Remove this line item?
da: Fjern denne varelinje?

en: Add a line item
da: Tilføj en varelinje

en: Line item removed.
da: Varelinje fjernet.

en: Order created.
da: Ordre oprettet.

en: Add an admin comment
da: Tilføj en admin-kommentar

en: Admin comments are only seen by store administrators.
da: Admin-kommentarer ses kun af forretningsadministratorer.

en: No admin comments have been entered for this order.
da: Der er ikke opført nogen admin-kommentar for denne ordre.

en: Add an order comment
da: Tilføj en ordrekommentar

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
da: Ordrekommentarer er primært anvendt til at kommunikere med kunden.

en: Order updated.
da: Ordre opdateret.

en: This order contains no products.
da: Denne ordre indeholder ingen varer.

en: Notified
da: Informeret

en: This order has no admin comments associated with it.
da: Der er ingen admin-kommentarer tilknyttet denne ordre.

en: Order status gets updated
da: Ordrestatus bliver opdateret

en: Updated order
da: Opdateret ordre

en: Check the order status
da: Kontroller ordrestatussen

en: Check the order total
da: Kontroller ordretotalen

en: Check an order's shipping postal code
da: Kontroller en ordres forsendelses-postnummer

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
da: Returnerer TRUE, hvis forsendelses-postnummeret er i det bestemte område.

en: Order: Shipping address
da: Ordre: Leveringsadresse

en: Check an order's shipping @zone
da: Kontroller en ordres fragt @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
da: Returnerer TRUE, hvis fragt @zone er i den angivne liste.

en: Check an order's shipping country
da: Kontroller en ordres leveringsland

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
da: Returnerer SAND hvis leveringslandet er i den angivne liste.

en: Check an order's billing postal code
da: Kontroller en ordres faktureringspostnummer

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
da: Returnerer SAND hvis faktureringspostnummeret er i det angivne område.

en: Order: Billing address
da: Ordre: Faktureringsadresse

en: Check an order's billing @zone
da: Kontroller en ordres fakturerings @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
da: Returnerer TRUE, hvis fakturerings @zone er i den angivne liste.

en: Check an order's billing country
da: Kontrollér en ordres faktureringsland

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
da: Returnerer SAND hvis faktureringslandet er i den angivne liste.

en: Check an order's products
da: Kontroller en ordres varer

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
da: Returnerer SAND hvis ordren har nogle, alle eller kun varerne fra listen.

en: Check an order's number of products
da: Kontroller antallet af varer i en ordre

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
da: Bestemmer om ordren har det angivne antal produkter, eventuelt af en bestemt type.

en: Check an order's total weight
da: Kontroller en ordres totalvægt

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
da: Bestemmer om ordren har den angivne vægt, muligvis tælles kun en bestemt type vare.

en: Check if an order can be shipped
da: Kontroller om en ordre kan leveres

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
da: Returnere SAND hvis ordren har en vare der kan leveres.

en: Update the order status
da: Opdater ordrestatussen

en: Add a comment to the order
da: Tilføj en kommentar til ordren

en: Order total value
da: Ordrens samlede værdi

en: Specify a value to compare the order total against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne ordretotalen imod.

en: Total is less than specified value.
da: Total er mindre end den angivende værdi.

en: Total is less than or equal to specified value.
da: Total er mindre eller lig med den angivende værdi.

en: Total is equal to specified value.
da: Total er lig med den angivende værdi.

en: Total is greater than or equal to specified value.
da: Total er større end eller lig med den angivende værdi.

en: Total is greater than specified value.
da: Total er større end den angivende værdi.

en: Order total comparison type
da: Ordretotal sammenligningstype

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
da: Angiv et postnummer eller postnummer-mønster. Brug "*" som et wild card til at angive et interval af postnumre.<br /><b> Eksempel:</b> I USA, repræsenterer 402 * alle områder fra 40200 til 40299.

en: Require selected products
da: Kræver udvalgte varer

en: Order has any of these products.
da: Ordre har nogle af disse varer.

en: Order has all of these products.
da: Ordre har alle disse varer.

en: Forbid other products
da: Forbyd andre produkter

en: Order may have other products.
da: Ordre kan indeholde andre produkter.

en: Order has only these products.
da: Ordre indeholder kun disse varer.

en: Product count value
da: Vareantals-værdi

en: Specify a value to compare the product count against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne vareantallet imod.

en: Product count comparison type
da: Vareantal sammenligningstype

en: Unit of measurement
da: Måleenhed

en: Product weight value
da: Vare-vægtværdi

en: Specify a value to compare the product weight against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne varevægten imod.

en: Select an order comment type
da: Vælg en ordrekommentar-type

en: Enter this as an admin comment.
da: Indtast dette som en adminkommentar.

en: Enter this as a customer order comment.
da: Indtast dette som en kundeordrekommentar.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
da: Indtast dette som en kundeordrekommentar med et informeret ikon.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
da: Indtast kommentarbeskeden. Bruger <a href="!url">ordresymboler og globale symboler</a>.

en: Order settings
da: Ordreindstillinger

en: Configure the order settings.
da: Konfigurer ordreindstillingerne

en: View the order settings.
da: Vis ordreindstillingerne.

en: Edit the order settings.
da: Redigér ordreindstillingerne.

en: Edit the basic order settings.
da: Redigér de generelle ordreindstillinger.

en: Order workflow
da: Ordre workflow

en: Modify and configure order states and statuses.
da: Redigér og konfigurér ordrens tilstande og status.

en: Order panes
da: Ordrefelter

en: Edit the pane settings for order pages.
da: Redigér feltindstillingerne for ordresiderne.

en: Create an order status
da: Opret en ordrestatus

en: Create a custom order status for your store.
da: Opret en ordrestatus for din din forretning.

en: View and process orders.
da: Vis og behandl ordrer.

en: View orders
da: Vis ordrer

en: View and process the orders received through your website.
da: Se og behandl de ordrer du har modtaget via dit site.

en: Create order
da: Opret ordre

en: Create an empty new order.
da: Opret en ny, tom ordre.

en: Search orders
da: Søg ordrer

en: Search existing orders.
da: Søg eksisterende ordrer.

en: Select address
da: Vælg adresse

en: Select customer
da: Vælg kunde

en: View your order history.
da: Se din ordrehistorik.

en: View order @order_id.
da: Vis ordre @order_id.

en: View invoice
da: Vis faktura

en: View order
da: Vis ordre

en: Product select
da: Vælg produkt

en: Printable invoice
da: Faktura til udskrift

en: Mail invoice
da: Send faktura

en: Delete order @order_id.
da: Slet ordre @order_id.

en: Standard delivery
da: Standardlevering

en: <i>No comments left.</i>
da: <em>Ingen kommentarer tilbage.</em>

en: <i>No comment found.</i>
da: <em>Ingen kommentarer fundet.</em>

en: New username associated with an order if applicable.
da: Nyt brugernavn i forbindelse med en ordre, hvis det er relevant.

en: New password associated with an order if applicable.
da: Nyt password i forbindelse med en ordre, hvis det er relevant.

en: The order ID.
da: Ordre ID.

en: The user ID of the order.
da: Ordrens bruger-ID.

en: The URL to the order
da: Ordrens URL

en: A link to the order using the order ID.
da: Et link til ordren ved hjælp af ordre-ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
da: URL'en til adminens side ved hjælp af ordre-ID.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
da: Et link til ordren admin-side ved hjælp af ordre-ID.

en: The subtotal of products on an order.
da: Subtotalen af varer i en ordre.

en: The order total.
da: Ordretotalen.

en: The primary e-mail address of the order.
da: Ordrens primære e-mail-adresse.

en: The order shipping address.
da: Ordrens leveringsadresse.

en: The phone number for the shipping address.
da: Leveringsadressens telefonnr.

en: The order billing address.
da: Ordrens faktureringsadresse.

en: The phone number for the billing address.
da: Faktureringsadressens telefonnr.

en: The title of the first shipping line item.
da: Titlen på den først afsendte varelinje.

en: The first name associated with the order.
da: Fornavnet tilknyttet ordren.

en: The last name associated with the order.
da: Efternavnet tilknyttet ordren.

en: Comments left by the customer.
da: Kommentarer anbragt af kunden.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
da: Seneste ordrekommentar anbragt af en administrator (tæller ikke for ordreadmin-kommentarer).

en: The current order status.
da: Den aktuelle ordrestatus.

en: The date and time when the order was created.
da: Dato og tidspunkt, hvor ordren blev oprettet .

en: The date and time when the order was last modified.
da: Dato og tidspunkt, for hvornår ordren sidst blev ændret.

en: Click here to view your order history.
da: Klik her for at se din ordrehistorie.

en: Ship to
da: Send til

en: Manage the order's shipping address and contact information.
da: Administrer ordrens leveringsadresse og kontaktoplysninger.

en: Bill to
da: Send regning til

en: Manage the order's billing address and contact information.
da: Administrer ordrens faktureringsadresse og kontaktoplysninger.

en: Customer info
da: Kundeoplysninger

en: Manage the information for the customer's user account.
da: Administrer oplysningerne til kundens brugerkonto.

en: Manage the products an order contains.
da: Administrer varerne en ordre indeholder.

en: Line items
da: Varelinjer

en: View and modify an order's line items.
da: Vis og ændr en ordres varelinjer.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
da: Vis ordrekommentarer, der anvendes til at kommunikere med kunder.

en: Admin comments
da: Admin-kommentarer

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
da: Vis admin-kommentarerne, der anvendes til administrative meddelelser  og instruktioner.

en: Update order
da: Opdater ordre

en: Update an order's status or add comments to an order.
da: Opdater en ordres status eller tilføj kommentarer til en ordre.

en: In checkout
da: I checkout

en: Post checkout
da: Send checkout

en: Empty line
da: Tom linje

en: The following order statuses have been defined:
da: Følgende ordrestusser er defineret:

en: Order panes on !screen screen
da: Ordrefelter på !screen skærmen

en: Admin settings
da: Admin indstillinger

en: Number of orders on overview screen
da: Antal ordre på oversigtsskærmen

en: Enable order logging
da: Aktiver ordrelogning

en: Capitalize address on order screens
da: Fremhæv adresse på ordreskærme

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
da: Brug uBrowser produktvælger på ordreredigeringsskærme

en: Customer settings
da: Indstillinger for kunder

en: On-site invoice template
da: Sitets fakturaskabelon

en: Order states
da: Ordrestand

en: Order statuses
da: Ordrestatusser

en: Create new status
da: Opret ny status

en: Order status %status removed.
da: Ordrestatus %status fjernet.

en: Order workflow information saved.
da: Ordre-workflowoplysninger gemt.

en: Default order status
da: Standard ordrestatus

en: Order status ID
da: Ordrestatus ID

en: Must be a unique ID with no spaces.
da: Skal være et unikt ID uden mellemrum.

en: The order status title displayed to users.
da: Ordrestatustitlen vist til brugerne.

en: Order state
da: Ordrestatus

en: Set which order state this status is for.
da: Angiv hvilken ordrestand denne status er for.

en: You have entered an invalid status ID.
da: Du har indtastet et ugyldigt status-ID.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
da: Dette ID er allerede i brug. Specificer venligst et unikt ID.

en: Custom order status created.
da: Tilpasset ordrestatus oprettet.

en: User: none
da: Bruger: ingen

en: User: !name
da: Bruger: !name

en: Active orders
da: Aktive ordrer

en: All orders
da: Alle ordrer

en: View by status
da: Vis efter status

en: Order created by the administration.
da: Ordre oprettet af administrationen.

en: New order customer
da: Ny ordre kunde

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
da: Anvend knapperne ovenfor til at udfylde disse felter eller gem formularen med blanke felter for at oprette en tom ordre.

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br/>For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br/>(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
da: Søg efter kunder baseret på et af følgende felter. Brug * som et wildcard for at matche ethvert bogstav eller tegn.<br/> F.eks. søgning efter efternavn med 's *' findes alle de kunder, hvis efternavn begynder med S.<br/>(<em> Efterlad et felt tomt for at ignorere det i søgningen.</em>)

en: Billing first name
da: Fornavn (fakturerings)

en: Billing last name
da: Efternavn (fakturering)

en: Billing company
da: Firma (fakturering)

en: Shipping first name
da: Fornavn (levering)

en: Shipping last name
da: Efternavn (levering)

en: Shipping company
da: Firma (levering)

en: Search using date range.
da: Søg ved brug af datointerval.

en: Specify dates to the right if checked.
da: Angiv datoer til højre, hvis kontrolleret.

en: Click to open a window with a printable invoice.
da: Klik for at åbne et vindue med en printbar faktura.

en: Order changes saved.
da: Ordreændringer gemt.

en: Remove this product.
da: Fjern dette produkt.

en: Remove product from order?
da: Fjern vare fra ordre?

en: No products found.
da: Ingen produkter fundet.

en: Select a product
da: Vælg en vare

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
da: Søg via navn eller model/SKU (* er wildcard)

en: Add to order
da: Tilføj til ordre

en: Recipient e-mail address
da: Modtagers e-mail-adresse

en: Your Order Invoice
da: Din faktura

en: E-mail failed.
da: E-mail mislykkedes.

en: Invoice e-mailed to @email.
da: Faktura e-mailet til @email.

en: It is not possible to delete order @id.
da: Det er ikke muligt at slette ordren @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
da: Er du sikker på at du vil slette ordre @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
da: Ordre @order_id er fuldstændigt fjernet fra databasen.

en: You must select a customer before address<br>information is available.<br>
da: Du skal vælge en kunde, før adresse<br>oplysninger er tilgængelige. <br>

en: No addresses found for customer.
da: Ingen adresse fundet for kunde.

en: Select an address
da: Vælg en adresse

en: Search returned the following:
da: Søgningen gav følgende:

en: An account already exists for that e-mail.
da: Der findes allerede en konto med denne e-mail-adresse.

en: Use this account now?
da: Brug denne konto nu?

en: User !uid - !mail
da: Bruger !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
da: Søg efter en kunde baseret på disse felter.

en: Use * as a wildcard to match any character.
da: Brug * som et wildcard istedet for bogstaver og tegn.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
da: Efterlad et felt tomt for at ignorere det i søgningen.

en: Select a customer
da: Vælg en kunde

en: Enter an e-mail address for the new customer.
da: Indtast en e-mail-adresse for den nye kunde.

en: E-mail customer account details.
da: Send kontoinformationer til kunden.

en: Line Item Title
da: Varelinje-tittel

en: Display title of the line item.
da: Vis titlen på varelinjen

en: Line Item Amount
da: Varelinje-beløb

en: Amount of the line item without a currency sign.
da: Beløbet for varelinjen, uden valutaangivelse.

en: Amount must be numeric.
da: Beløber skal være numerisk.

en: Line item added to order.
da: Varelinje tilføjet til ordre.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
da: Ordre @order_id slettet af bruger @uid.

en: @key changed from %old to %new.
da: @key ændret fra %old til %new.

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Edit order @order_id.
da: Redigér ordre @order_id.

en: view all orders
da: vis alle ordrer

en: create orders
da: opret ordrer

en: edit orders
da: redigér ordrer

en: delete orders
da: slet ordrer

en: administer order workflow
da: administrer ordrearbejdsgang

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
da: KRÆVET. Modtag og håndter ordrer via din hjemmeside.

en: Order number:
da: Ordrenummer:

en: Customer:
da: Kunde:

en: Products:
da: Produkter:

en: Order comments:
da: Kommentare til ordre:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
da: Tak for din ordre, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
da: En konto er oprettet til dig med følgende oplysninger:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Want to manage your order online?
da: Vil du håndtere din ordre online?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
da: Hvis du har brug for at kontrollere status for din ordre, kan du besøge vores hjemmeside på [Store-link] og klik på "Min konto" i menuen eller logge på med følgende link:

en: Purchasing Information:
da: Købsinformation:

en: E-mail Address:
da: E-mail-adresse:

en: Billing Address:
da: Faktureringsadresse:

en: Billing Phone:
da: Tlf.nr. (fakturering):

en: Shipping Phone:
da: Tlf.nr. (levering):

en: Order Grand Total:
da: Ordre total:

en: Payment Method:
da: Betalings metode:

en: Order Summary:
da: Ordre resumé:

en: Shipping Details:
da: Leveringsoplysninger:

en: Products Subtotal:
da: Varer total:

en: Total for this Order:
da: Total for denne ordre:

en: Products on order:
da: Varer på ordre:

en: (!price each)
da: (!price pr. styk)

en: Where can I get help with reviewing my order?
da: Hvor kan jeg få hjælp med at gennemgå min ordre?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
da: For at lære mere om at håndtere dine ordre hos [store-link], besøg da vores <a href="[store-help-url]">hjælp side</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
da: Bemærk: Denne e-mail er en automatisk meddelelse. Undlad venligst at besvare denne besked.

en: Thanks again for shopping with us.
da: Tak fordi du handlede med os.

en: Administer products, classes, and more.
da: Administrér varer, klasser mv.

en: View products
da: Vis varer

en: Build and view a list of product nodes.
da: Opbyg og vis en liste af produkter.

en: Manage classes
da: Administrér klasser

en: Create and edit product node types.
da: Opret og redigér vare-nodetyper.

en: Configure product settings.
da: Konfigurér produktindstillinger.

en: Product fields
da: Varefelter

en: Product features
da: Vareegenskaber

en: Create products for sale in an online store.
da: Opret varer til salg i en online butik.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
da: Denne node repræsenterer en vare til salg på websitet. Den indeholder al den unikke information, der kan tillægges et bestemt varenummer.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
da: Indtast varebeskrivelsen til varens resume og side.

en: Product SKU/model.
da: Produktets SKU/model.

en: The listed MSRP.
da: Den viste vejledende udsalgspris.

en: Your store's cost.
da: Din butik's kostpris

en: Product and its derivatives are shippable.
da: Varen er et fysisk produkt, der kan sendes.

en: Package quantity
da: Pakkestørrelse

en: For a package containing only this product, how many are in it?
da: I en pakke der indeholder dette produkt, hvor mange er der i?

en: Default quantity to add to cart
da: Standardantal der tilføjes til kurven

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
da: Lad være tom eller nul for at deaktivere mængdefeltet i "tilføj til indkøbskurv"- formen.

en: List position
da: Angiv position

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
da: Angiv en værdi til at bestemme denne vares placering i varelister.<br />Varer med samme værdi vil blive sorteret alfabetisk.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Prisen skal være i amerikansk nummerformat. Kun punktum som decimalseparator er tilladt.

en: Quantities should be numeric.
da: Mængder skal være angivet i tal.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
da: Du kan ikke lægge et negativt antal varer i indkøbskurven.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
da: Denne vare har valgmuligheder der skal vælges før køb. Vælg venligst i nedenstående form.

en: The product's model number.
da: Varens varenummer.

en: The product's list price.
da: Varens listepris.

en: The product's cost.
da: Varens kostpris.

en: The product's sell price.
da: Produktets salgspris.

en: The unit of measurement for the product's weight.
da: Måleenheden for varens vægt.

en: The numerical value of the product's weight.
da: Den numeriske værdi af produktets vægt.

en: The product's formatted weight.
da: Produktets formatterede vægt.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
da: Måleenheden for varens længde, bredde og højde.

en: The numerical value of the product's length.
da: Den numeriske værdi af produktets længde.

en: The product's formatted length.
da: Produktets formaterede længde.

en: The numerical value of the product's width.
da: Den numeriske værdi af produktets bredde.

en: The product's formatted width.
da: Produktets formatterede bredde.

en: The numerical value of the product's height.
da: Den numeriske værdi af produktets højde.

en: The product's formatted height.
da: Produktets formatterede højde

en: Form to put the product in the customer's cart.
da: Form til at putte varen i kundens indkøbskurv.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
da: En knap til at tilføje en vare til indkøbskurven, uden mængde eller attributfelter.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
da: Understøttelse for varebilleder er automatisk blevet konfigureret af Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
da: <a href="!url">Klik her</a> for automatisk at konfigurere grundlæggende billedunderstøttelse for de følgende enheder:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
da: (Denne handling er ikke påkrævet og skal ikke udføres, hvis du ikke har brug for billeder, eller hvis du har implementeret din egen billedunderstøttelse.)

en: Display price
da: Vis pris

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
da: Kostpris (kan kun ses af brugere med tilladelsen 'administrér produkter')

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
da: Vis et valgfrit mængde-felt i <em>Tilføj til indkøbskurv</ em> fskabelonen.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
da: Aktiver<em>Tilføj til indkøbskurv</em> skabeloner i vare-knude teasers.

en: <em>Add to cart</em> button text
da: <em>Tilføj til indkøbskurv</em> knaptekst

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
da: Brug tekstboksene til at justere teksten til knappen Send for <em>Tilføj til indkøbskurv</ em> skabeloner, forskellige steder på hjemmesiden.

en: Teaser forms
da: Teaser-formularer

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
da: For den skabelon, der vises på teasere og katalogsider.

en: Product view
da: Produktvisning

en: For the form displayed on the product view page.
da: Til formularen der vises på produktsiden.

en: Product field
da: Produktfelt

en: Class ID
da: Klasse ID

en: No product classes have been defined yet.
da: Ingen varekategorier er blevet fastlagt endnu.

en: Add a class
da: Tilføj en klasse

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
da: Det maskinlæsbare navn på denne indholdstype. Denne tekst benyttes til opbygning af URLen på <em>opret indhold</ em>-siden for denne indholdstype. Navnet må kun bestå af små bogstaver, tal og understregninger. Bindestreger er ikke tilladt. Understregninger konverteres til bindestreger ved opbygningen af URLen på <em>opret indhold</ em>-siden. Navnet skal være unikt for denne indholdstype.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
da: Denne tekst beskriver indholdstypen, oprettet til denne varekategori til administratorer.

en: Product class %type deleted.
da: Produktklasse %type slettet.

en: SKU: @sku
da: Varenummer: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
da: Du har indtastet en ugyldig mængde.

en: Weight: !weight
da: Vægt: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
da: Mål: !length × !width × !height

en: No product features found.
da: Ingen produktkarakteristikker fundet.

en: The following product features are enabled
da: De følgende vareegenskaber er aktiveret

en: !feature settings
da: Indstillinger for !feature

en: The product feature has been deleted.
da: Produktkarakteristikken er blevet slettet.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne %feature?

en: That product feature doesn't exist.
da: Den vareegenskab eksiterer ikke.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
da: Fejl: Forsøgte at tilføje en ikke-eksisterende vareegenskabstype.

en: Error: No form data was returned for that operation.
da: Fejl: Ingen skabelon-data blev returneret til denne handling.

en: No features found for this product.
da: Ingen egenskaber fundet for denne vare.

en: Add a new feature
da: Tilføj en ny funktion

en: Save feature
da: Gem egenskab

en: The product feature has been added.
da: Vareegenskaben blev tilføjet.

en: The product feature has been updated.
da: Vareegenskaben blev opdateret.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
da[0]: Der er @count node af denne type.
da[1]: Der er @count noder af denne type.

en: administer product classes
da: administrér produktklasser

en: administer product features
da: administrér vareegenskaber

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
da: Tilføjede de følgende nodetyper til katalog-ordforrådet: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
da: PÅKRÆVET. Et modul som repræsenterer enheder i online-butikken. Imagecache og CCK Image field anbefales.

en: Product kit
da: Varesæt

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
da: Denne node repræsenterer to eller flere varer, der er blevet opført sammen. Dette giver en logisk og praktisk gruppering af varer til kunden.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
da: Som en enhed. Kunder må kun ændre på, hvor mange sæt de køber. List ikke del-varer.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
da: Som en enhed. Kunder må kun ændre på, hvor mange sæt de køber. List del-varer.

en: Name of the product kit
da: Navnet på produktpakken

en: Explain these whatchamacallits.
da: Forklar disse dingenoter.

en: Product Information
da: Produktinformation

en: How is this product kit handled by the cart?
da: Hvordan behandles dette varesæt af indkøbskurven?

en: Click to add to cart.
da: Klik for at tilføje til kurven.

en: Product Kit
da: Varesæt

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
da: Dette node-modul repræsenterer to eller flere varer der er opført sammen. Dette giver en logisk og praktisk gruppering af varer til kunden.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
da: <b>Anvendte ordrestatusser:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
da: Følgende er samlede ordrer, varer, salg, og gennemsnittet for hver af butikkens kunder. At klikke på overskrift-linksene vil skifte en faldende eller stigende rækkefølge for denne kolonne. Klikker du på en kundes navn, vil du blive henvist til en detaljeret liste over de ordrer, som kunden har foretaget. Klikker du på en kundes brugernavn vil du blive henvist til deres konto-side.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
da: Tabellen viser hver af varerne i butikken, mængden af solgte enheder, hvor mange gange varen er blevet set, indtægter den har produceret, og bruttoavance den har genereret. Hvis du ikke kan se antal visninger, skal du aktivere Statistik modulet på <a href="!url"> modul-administrationssiden</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
da: Dette er salget fra de sidste to dage, gennemsnitssalget for måneden, og det forventede salg for resten af måneden. Længere nede på listen, kan du se andre salgsstatistikker.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
da: Udvid fieldsetet nedenfor for at indstille datointervallet for denne rapport, status for viste ordrer, og produkt fremvisningsindstillinger.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
da: Dette er den månedlige opdeling af salget for år @year. Hvis du klikker på hvert link henvises du til en liste over ordrer i løbet af denne måned.

en: View the report settings.
da: Vis rapportindstillingerne.

en: Customer reports
da: Kunderapporter

en: View reports for store customers
da: Se rapporter for butikskunder

en: Product report
da: Produktrapport

en: View reports for store products
da: Se rapporter for butiksprodukter

en: Custom product report
da: Tilpasset produktrapport

en: View a customized product report
da: Se en tilpasset produktrapport

en: Sales reports
da: Salgsrapporter

en: View reports for store sales
da: Se rapporter for butikssalg

en: View summary of all store sales
da: Se oversigt for alle butikssalg

en: View store sales for a particular year
da: Se butikssalg for et bestemt år

en: Custom sales summary
da: Tilpasset salgsoversigt

en: View a customized sales summary
da: Vis en tilpasset salgsoversigt

en: No customers found
da: Ingen kunder fundet

en: Export to CSV file.
da: Eksport

en: Show paged records
da: Vis sideinddelte poster

en: Show all records
da: Vis alle poster

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
da: Kontrollér at %setting_name er sat til %state under <a href="!url">indstillinger for tilgangslog</a> for at aktivere views-kolonner.

en: Customize sales report parameters
da: Tilpas salgsrapport parametre

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
da: Juster disse værdier og opdater rapporten for at opbygge din brugerdefinerede produktrapport. Når først den er indsendt, kan rapporten bogmærkes, således at den nemt kan findes i fremtiden.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil blive medtaget i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere statusser.

en: You must select at least one order status.
da: Du skal minimum vælge en ordrestatus.

en: Month-to-date, @month
da: Måned til dato, @month

en: Customers total
da: Kundetotaler

en: New customers today
da: Nye kunder i dag

en: Online customers
da: Kunder online

en: Total orders by status
da: Total ordrestatus

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
da: Juster disse værdier og opdater rapporten for at opbygge din brugerdefinerede salgsoversigt. Når først den er indsendt, kan rapporten bogmærkes, således at den nemt kan findes i fremtiden.

en: Results breakdown
da: Udspecificerede resultater

en: Large daily reports may take a long time to display.
da: Store daglige rapporter kan tage lang tid at vise.

en: Show a detailed list of products ordered.
da: Vis en detaljeret liste over bestilte produkter.

en: Paged table size
da: Størrelse af sideinddelt tabel

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
da: Det maksimale antal rækker, der vises på en side for en rapporttabel.

en: Reported statuses
da: Rapporterede statusser

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil indgå i rapporterne.

en: view reports
da: vis rapporter

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
da: Se rapporter angående salget i din butik, kunder og produkter.

en: Role expiration
da: Rolleudløb

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
da: Redigér og se rolle-ophør fastlagt af Ubercart

en: Role assignment
da: Rolletildeling

en: Delete role expiration
da: Slet rolleudl

en: Delete a specified role expiration
da: Slet en bestemt rolleophør

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
da: Nedenfor kan du tilføje eller fjerne tid til udløbsdatoerne for følgende roller.

en: There are no pending expirations for roles this user.
da: Der er ingen ventende udløb af roller for denne bruger.

en: The expiration length must be a positive integer
da: Udløbets længde skal være et positivt heltal

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
da: Den nye udløbsdato, %date, er allerede indtruffet.

en: Customer user role %role renewed.
da: Kunde brugerrolle %role fornyet.

en: Customer granted user role %role.
da: Kunde tildelt brugerrollen %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
da: Der er ingen roller som kan tildeles ved køb. Sæt roller i <a href="!url">indstillingen for produktkarakteristikken</a> under feltsættet for rolletildeling.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
da: Rollerne %roles er sat til at blive anvendt med produktkarakteristikken rolletildeling.

en: The role expiration date in long format
da: Rolle udløbsdatoen i lang format

en: The role expiration date in medium format
da: Rolle udløbsdatoen i mellem format

en: The role expiration date in short format
da: Rolle udløbsdatoen i kort format

en: The associated role name
da: Det tilknyttede rollenavn

en: [store-name]: [role-name] role granted
da: [store-name]: [role-name] rolle tildelt

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Tak for din ordre ([order-link]) hos [store-name]. Du har nu fået rollen [role-name].
    
    Tak,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
da: [store-name]: [role-name] rolle udl

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Rollen [role-name], som du blev tildelt ved at købe et produkt, er udløbet. Eventuelle særlige tilladelser eller privilegier er ligeledes udløbet. Du kan købe rollen igen hos [store-link]
    
    Endnu engang mange tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
da: [store-name]: [role-name] rolle fornyet

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    På grund af dit køb, [order-link], hos [store-name] har du fornyet din rolle, [role-name]. Udløbsdatoen er nu sat til [role-expiration-short].
    
    Endnu engang tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
da: [store-name]: Besked om udløb af rollen [role-name]

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Denne besked er en påmindelse om at din rolle, [role-name], som du købte i vores webshop, udløber den [role-expiration-short]. Du kan besøge [store-link] for at forny rolle inden udløb.
    
    Endnu engang tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
da: Roller som udløber

en: This role will expire on !date
da: Denne rolle vil udløbe d.  !date

en: No expirations set to occur
da: Ingen udløb er sat til at indtræffe

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
da: Det er den rolle, som kunden får efter købet af produktet.

en: Multiply by quantity
da: Gang med mængde

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
da: Kontroller, om rollevarigheden skal ganges med den købte mængde.

en: The amount of time must be a positive integer.
da: Beløbet skal være et positivt tal.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
da: Du skal have en rolle at tildele. Du skal muligvis <a href="!role_url">oprette en ny rolle</a> eller <a href="!feature_url">indstille rolleopgave defaultsne</a>.

en: <strong>Role:</strong> !role_name<br/>
da: <strong>Rolle:</strong> !role_name<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> never<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> aldrig<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty dag/dage<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty uge/uger<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty måned/måneder<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty år<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br/>
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Ja<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No<br/>
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Nej<br/>

en: Default expiration
da: Standardudløb

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
da: Den standard for hvor lang tid en tildelt Ubercart-rolle vil vare indtil den udløber.

en: Default role
da: Standardrolle

en: The default role Ubercart grants on specified products.
da: Den standardrolle Ubercart tildeler på bestemte varer.

en: Product roles
da: Produktroller

en: Expiration display
da: Visning af udløb

en: Show expirations on user page
da: Vis udløb på brugerside

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
da: Hvis brugere har rolleudløb, vil de blive vist på deres brugerside.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
da: Beskeden, overskriften og sidehovedet som vises over udløb af alle roller. I felterne <strong>Overskrift</strong> og <strong>Besked</strong> oversættes "!role_name" og "!date" automatisk til de passende Drupal-roller og udløbsdatoer.

en: Time before reminder
da: Tid før påmindelse

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
da: Tidsperioden for hvornår kunden får besked om en rolles udløb.

en: view all role expirations
da: vis alle rolleudløb

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
da: Tildel permanente eller ophørte roller, baseret på varerkøb.

en: Decrement stock upon order submission
da: Formindsk lager ved ordre indsendelse

en: Decrement stock of products in order
da: Formindsk lager af varer i ordre

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
da: Formindsk lager af varer på ordren med tracking aktiveret.

en: The stock level for %model_name has been decreased to !qty.
da: Lagerbeholdningen for %model_name er blevet reduceret til !qty.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
da: For at holde styr på lagerbeholdningen for en bestemt vare SKU, sørg for at den er markeret som aktiv og indtast en lagerværdi. Når lagerbeholdningen falder under grænseværdien, kan du få besked baseret på din lagerindstillinger.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
da: Dette er listen over vare SKU'er, der i øjeblikket er aktive. Lagerbeholdninger under deres grænseværdi har fremhævede rækker. Slå afkrydsningsfeltet nedenfor til eller fra, for at ændre på hvilke lagerbeholdninger der er vist.

en: Stock reports
da: Lagerrapporter

en: View reports for product stock.
da: Se rapporter for varelager.

en: View the stock settings.
da: Vis indstillinger for lager.

en: The current stock level
da: Den aktuelle lagerbeholdning

en: The model or SKU of the stock level
da: Modellen eller SKU'en for lagerbeholdningen

en: The threshold or warning limit of the stock level
da: Grænseværdien eller advarselsgrænsen for lagerbeholdningen

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
da: [store-name]: Lagerbeholdningens grænseværdi er nået

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
da: Denne meddelelse er blevet sendt for at lade dig vide, at lagerbeholdningen for modellen [stock-model] er nået [stock-level]. Der er muligvis ikke nok enheder på lager til at opfylde bestilling #[order-link].

en: Stock settings saved.
da: Indstillinger for lager gemt.

en: Export to CSV file
da: Eksport

en: Only show SKUs that are below their threshold.
da: Vis kun SKU'er der er under deres grænseværdi.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
da: Send e-mail-meddelelse, når lagerbeholdningen når sin grænseværdi

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
da: Listen over kommaseparerede e-mail-adresser, som vil modtage meddelelsen.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager, når lagerbeholdningen når grænseværdi (bruger <a href="!token-help-page">globale, ordre, og lagertegn</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
da: Hvorvidt lagerbeholdningen øjeblikket spores eller ej.

en: Store administration
da: Butiksadministration

en: Administer store settings, products, orders, and more.
da: Administrere butiksindstillinger, varer, ordrer og mere.

en: View and modify customer information and orders.
da: Vis og redigér kundeoplysninger og ordrer.

en: View customers
da: Vis kunder

en: Search customers
da: Søg kunder

en: Search through your customer list.
da: Søg via din kundeliste.

en: Browse various store reports.
da: Browse forskellige butiksrapporter.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
da: Tilpas indstillinger for Ubercart.

en: Links to get help!
da: Links til at få hjælp!

en: Using tokens
da: Bruger symboler

en: Understand what tokens are and how to use them.
da: Forstå, hvad tokens(tegn) er, og hvordan man bruger dem.

en: Country settings
da: Lande indstillinger

en: Configure country specific settings.
da: Tilpas landespecifikke indstillinger.

en: View the country settings.
da: Vis lande indstillinger

en: Edit the country settings.
da: Ret lande indstillinger

en: Import countries
da: Importér lande

en: Import and manage countries.
da: Import

en: Country formats
da: Landeformater

en: Edit the country specific format settings.
da: Redigér de landespecifikke formatindstillinger.

en: Store settings
da: Butiksindstillinger

en: Configure the main store settings.
da: Tilpas de overordnede butiksindstillinger.

en: View the store settings.
da: Vis butiksindstillingerne.

en: Edit the store settings.
da: Redigér butiksindstillinger.

en: Edit the contact settings.
da: Redigér kontaktindstillinger.

en: Edit the display settings.
da: Redigér visningsindstillinger.

en: Format settings
da: Indstillinger for formater

en: Edit the format settings.
da: Redigér formatindstillinger.

en: User initials
da: Brugerinitialer

en: Assign initials to user accounts.
da: Tildel initialer til brugerkonti.

en: Customer orders
da: Kundeordrer

en: View a list of orders placed by this customer.
da: Se en liste over ordrer fra denne kunde.

en: Disable a country
da: Deaktiv

en: Disable a country from use.
da: Deaktiv

en: Enable a country
da: Aktiv

en: Enable a disabled country.
da: Aktiv

en: Remove a country
da: Fjern et land

en: Remove an installed country.
da: Fjern et installeret land.

en: Update a country
da: Opdatér et land

en: Update an installed country.
da: Opdatér et installeret land

en: Our store
da: Vores butik

en: A link to the site login page.
da: Et link til sitets login-side.

en: The URL for the site logo.
da: URL til sitets logo.

en: The Ubercart store name.
da: Ubercart-butikkens navn.

en: The Ubercart store URL.
da: Ubercart-butikkens URL.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
da: Et link til Ubercart-butikken, ved brug af forretningens navn.

en: The Ubercart store owner.
da: Ubercart-butikkens ejer.

en: The Ubercart store e-mail address.
da: Butikkens e-mail-adresse.

en: The Ubercart store phone number.
da: Ubercart-butikkens telefonnummer.

en: The Ubercart store mailing address.
da: Ubercart-butikkens e-mail-adresse.

en: The URL to the store help page.
da: URLen til butikkens hjælpeside

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
da: Rapportering til Ubercart.org sker en gang om ugen i løbet af en normal "cron run" og er logget ind på dit websteds watchdog. Rapportering lader Ubercart.org beregne det samlede antal Ubercart installeringer og samlede versionoplysninger til brug for udvikling. Dit websteds data deles aldrig  med nogen, og samlede statistikker der vises gennem Ubercart.org vil fremtræde i form af anonyme gruppestatistikker. Rapportering vil også give Ubercart.org mulighed for at rapportere sikkerhedsbekendtgørelser tilbage til dit websted, hvis det er nødvendigt.

en: Status messages:
da: Statusmeddelelser:

en: - Show links -
da: - Vis links -

en: - Hide links -
da: - Skjul links -

en: You must enable the order module to track customers.
da: Du skal aktivere ordremodulet for at kunne spore kunder.

en: View customer's order.
da: Vis kundens ordre.

en: Billing name
da: Betalingsnavn

en: Shipping name
da: Forsendelsesnavn

en: No orders found.
da: Ingen ordrer fundet.

en: View order !order_id.
da: Vis ordren !order_id.

en: Edit order !order_id.
da: Redigér ordre !order_id.

en: Create an order for this customer.
da: Opret en ordre for denne kunde.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
da: !totals_orders ordre vist, matcher antallet !totals_items vare(r) købt og !totals_total brugt:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
da: Forskellige rapporter, der genereres af Ubercart-moduler kan findes her. Klik på linkene nedenfor for at se rapporterne.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
da: Forskellige rapporter, der genereres af Ubercart moduler kan findes her. Klik på linkene nedenfor for at se rapporterne. For at se vigtige Ubercart-statistikker, aktiver da <strong>Rapporter</strong> modul på <a href="!url">moduladministrationssiden</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
da: Brug nedenstående links for at finde dokumentation og support:

en: Ubercart User's Guide
da: Ubercart Brugervejledning

en: Support Forums
da: Support Forummer

en: Drupal Handbook
da: Drupal Håndbog

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
da: Pladsholdere er koder som du kan anvende i visse felter for at angive en variabel tekst. Pladsholdere repræsenterer fx forretningsnavne, links, ordreinformation, mm. Pladsholdere anvendes ved at placere koden nedenfor i et felt som kan fortolke denne. I beskrivelsen under felterne er forklaret hvilke kategorier af pladsholdere som kan anvendes.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
da: For at importere nye data angående landet, skal du vælge det på listen og klikke på knappen "Importer". Hvis du bruger en brugerdefineret eller givet import-fil, skal den placeres i Ubercart mappen uc_store/countries.

en: -None available-
da: -Ingen tilgængelige-

en: Country file @file imported.
da: Landefil @file importeret.

en: !country disabled.
da: !country deaktiveret.

en: !country is already disabled.
da: !country er allerede deaktiveret.

en: Attempted to disable an invalid country.
da: Forsøgte at deaktivere et ugyldigt land.

en: @country enabled.
da: @country aktiveret.

en: @country is already enabled.
da: @country er allerede aktiveret.

en: Attempted to enable an invalid country.
da: Forsøgte at aktivere et ugyldigt land.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne @country fra systemet?

en: Attempted to remove an invalid country.
da: Forsøgte at fjerne et ugyldig land.

en: !country removed.
da: !country fjernet.

en: Attempted to update an invalid country.
da: Forsøgte at opdatere et ugyldigt land.

en: You cannot update to a previous version.
da: Du kan ikke opdatere til en tidligere version.

en: Country update complete.
da: Landeopdatering fuldført.

en: Address variables instructions
da: Forklaring til adresse variable

en: Customer's first name
da: Kundens fornavn

en: Customer's last name
da: Kundens efternavn

en: First street address field
da: Første adressefelt

en: Second street address field
da: Andet adressefelt

en: City name
da: Bynavn

en: Full name of the zone
da: Zonens fulde navn

en: Abbreviation of the zone
da: Zonens forkortelse

en: Name of the country
da: Landets navn

en: 2 digit country abbreviation
da: Landeforkortelse, 2 tegn

en: 3 digit country abbreviation
da: Landeforkortelse, 3 tegn

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
da: Følgende variable bør anvendes til at konfigurere adresser for de lande, du sender til:

en: Address format
da: Adresseformat

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
da: Anvender de variable, der er nævnt i vejledningen, til at formatere en adresse for dette land.

en: Country settings saved.
da: Lande indstillinger gemt

en: Dashboard with collapsed submenu links
da: Panel med sammenklappede undermenu links

en: Dashboard with expanded submenu links
da: Panel med udfoldet undermenu links

en: Dashboard with no submenu links
da: Panel uden undermenu links

en: Normal Drupal submenu listing
da: Normal Drupal undermenu oversigt

en: Store name
da: Butiksnavn

en: Store owner
da: Butiksejer

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
da: Medtag forretningens navn i "fra-linjen", i forretnings e-mails.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
da: Muligvis ikke tilgængelige på alle server-konfigurationer. Sluk hvis dette skaber problemer.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
da: Nogle muligheder er bedre egnet til forskellige temaer, så du er velkommen til at prøve dem alle ud!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
da: Vælg den adresse, der skal bruges på kundeoversigter og resuméer.

en: Primary customer address
da: Primær kundeadresse

en: Randomly select a message from the list below.
da: Vælg tilfældigt en besked fra oversigten nedenfor.

en: Footer message for store pages
da: Fodnotebesked til butikssider

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
da: <a href="!url">Drevet af Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
da: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> leveret af Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
da: Understøttet af Ubercart, en <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
da: Drevet af Ubercart, det <a href="!url">gratis indkøbskurv-software</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
da: (Vis ikke en meddelelse i fodnoten.)

en: Currency format
da: Valutaformat

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
da: Selvom det ikke anvendes direkte i formateringen, bruges valutakoden af andre moduler, som den primære valuta for din hjemmeside. Indtast her din tre-tegn lange<a href="!url"> ISO 4217</a> valutakode.

en: Current format
da: Aktuelle format

en: Currency Sign
da: Valutasymbol

en: Display currency sign after amount.
da: Vis valutasymbol efter beløb.

en: Thousands Marker
da: Tusindmark

en: Decimal Marker
da: Decimalmark

en: Number of decimal places
da: Antal decimaler

en: Weight format
da: Vægtformat

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
da: Levere en formatstreng for hver enhed. !value repræsenterer vægt-værdien.

en: Default unit of measurement
da: Standard måleenhed

en: @unit format string
da: @unit format

en: Length format
da: Længdeformat

en: Supply a format string using !link syntax.
da: Angiv en formatstreng ved brug af !link syntax.

en: Default format string
da: Standardformat

en: Street address 1
da: Adresse 1

en: Street address 2
da: Adresse 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
da: Indtast navnet på den bruger, hvis initialer, du ønsker at justere.

en: Initials
da: Initialer

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
da: Indtast initialer eller lad feltet stå tomt for at slette de nuværende initialer.

en: Initials for !username deleted.
da: Initialer for !username slettet.

en: Initials for !username set to !initials.
da: Initialer for !username indstillet til !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
da: De følgende tabeller er anvendt til at vise forskellige dele af din webshop til dine administratorer og kunder. Klik på et tabel-id for at indstille visningen af denne tabel.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
da: Der er opnået adgang til felttitlen %field forkert.

en: Not applicable
da: ikke relevant

en: No countries found.
da: Ingen lande fundet.

en: 01 - January
da: 01 - Januar

en: 02 - February
da: 02 - Februar

en: 03 - March
da: 03 - Marts

en: 05 - May
da: 05 - Maj

en: 06 - June
da: 06 - Juni

en: 07 - July
da: 07 - Juli

en: 10 - October
da: 10 - Oktober

en: Source string contains an invalid character (!char)
da: Source-strengen indeholder et ugyldigt tegn (!char)

en: No encryption key was found.
da: Ingen krypteringsnøgle blev fundet.

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
da: Ubercart kan ikke finde en nødvendig krypteringsnøgle. Henvis til butikken admin <a href="!url">dashboard</a> for at isolere hvilken en der er brug for.

en: Encryption failed. !messages
da: Kryptering mislykkedes. !messages

en: encryption
da: kryptering

en: view customers
da: vis kunder

en: view store reports
da: vis butiksrapporter

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
da: PÅKRÆVET. Opsæt butiksindstillinger og administrer dit Ubercart-websted.

en: Subtotal excluding taxes
da: Subtotal ekskl. afgifter

en: Apply @tax
da: Anvend @tax

en: Tax rates and settings
da: Afgiftssatser og indstillinger

en: Delete tax rule
da: Slet afgiftsregel

en: Changed %title to %amount.
da: Ændrede %title til %amount.

en: Removed %title.
da: Fjernede %title.

en: Added %amount for %title.
da: Tilføjede %amount til %title.

en: Taxed product types
da: Afgiftsbelagte produkttyper

en: Taxed line items
da: Afgiftsbelagte varelinjer

en: conditions
da: betingelse

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
da: Afgiftsprocenten som procent eller decimal. Eksempler: 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
da: Tilføjer de markerede varelinjetyper, til totalen før denne afgift pålægges.

en: configure taxes
da: indstil afgifter

en: Is in postal code area @code
da: Er i postnummer området @code

en: Is in @zone
da: Er i @zone

en: Is in @country
da: Er i @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
da: Definer afgiftssatser for kundernes geografiske beliggenheder og produkter, der sælges.

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Ivory Coast
da: Elfenbenskysten

en: Serbia And Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Hong Kong S.A.R., China
da: Hong Kong

en: Macao S.A.R., China
da: Macao S.A.R., Kina

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: Run cron
da: Kør cron

en: Run updates
da: Kør opdateringer

en: Enable developer modules
da: Aktivér udviklermoduler

en: Disable developer modules
da: Deaktivér udviklermoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
da: Luk feltgrupper på modul-siden

en: Current anonymous / authenticated users
da: Aktuelle anonyme / godkendte brugere

en: Disabled these modules: !module-list.
da: Deaktiverede følgende moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
da: Ingen udviklermoduler er aktiveret.

en: display drupal links
da: vis Drupal-links

en: User email
da: Bruger e-mail

en: Default sort order
da: Standard sorteringsrækkefølge

en: translate
da: oversæt

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: No link
da: Intet link

en: Path: !path
da: Sti: !path

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: Analyze
da: Analysér

en: Queue
da: Kø

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Admin
da: Administration

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Variants
da: Varianter

en: Yellow
da: Gul

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Load a referenced user
da: Indlæs en refereret bruger

en: Content containing the user reference field
da: Indhold som indeholder userreference-feltet

en: Referenced user
da: Refereret bruger

en: Load a referenced node
da: Indlæs et refereret indholdselement

en: Content containing the node reference field
da: Indhold som indeholder nodereference-feltet

en: Referenced content
da: Refereret indhold

en: Populate a field
da: Befolk et felt

en: Select the machine-name of the field.
da: Vælg feltets maskinnavn.

en: No products available.
da: Ingen tilgængelige produkter.

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: ends with
da: slutter med

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Revision information
da: Versioner

en: Omit
da: Udelad

en: Input type
da: Input-type

en: Author UID
da: Forfatter UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Locations
da: Lokationer

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
da: Hvis gmap.module er installeret og <a href="@enabled">slået til</a>, og denne indstilling også er slået til, vil brugere der har tilladelse til manuelt at indtaste koordinater kunne gøre dette ved hjælp af et Google Kort. Du skal også sikre dig at du har indtastet en <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> i dine <a href="@gmap_module_settings">gmap modulindstillinger</a>.

en: Location chooser macro
da: Makro til valg af lokation

en: Locations are addresses and map coordinates.
da: Lokationer er adresser og kort-koordinater.

en: The location ID of the location.
da: Lokationens Lokations-ID.

en: The name of the selected location.
da: Navnet på den valgte lokation.

en: The street address of the selected location.
da: Adressen på den valgte lokation.

en: The city of the selected location.
da: Byen for den valgte lokation.

en: The province of the selected location.
da: Provinsen for den valgte lokation.

en: The postal code of the selected location.
da: Postnummeret på den valgte lokation.

en: The country of the selected location.
da: Landet for den valgte lokation.

en: The latitude of the selected location.
da: Breddegraden på den valgte lokation.

en: The longitude of the selected location.
da: Længdegraden på den valgte lokation.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
da: Koordinaterne for den valgte lokation på formen 'breddegrad, længdegrad'.

en: Distance / Proximity
da: Afstand / nærhed

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
da: Afstanden fra den valgte lokation og enten den aktuelle bruger eller en bestemt lokation.

en: The entire address block for the location.
da: Lokationens fulde adresse.

en: Current coordinates
da: Nuværende koordinater

en: Geocoded (Postal code level)
da: Geokodet (Postnummer-niveau)

en: Geocoded (Exact)
da: Geokodet (Nøjagtig)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
da: Hvis du ønsker at angive koordinaterne selv, kan du benytte felterne herover. Hvis felterne lades stå tomme, vil systemet selv forsøge at finde bredde- og længdegrad ud fra den angivne adresse eller by. For at få systemet til at genberegne lokationen ud fra adresse- eller byfeltet, skal du slette værdien i disse felter.

en: Check this box to delete this location.
da: Markér feltet for at slette denne lokation.

en: Location Fields
da: Lokationsfelter

en: Do not collect
da: Indsaml ikke

en: Force Default
da: Gennemtving standard

en: Coordinate Chooser
da: Koordinatvælger

en: Province name
da: Provinsnavn

en: Country name
da: Landenavn

en: Map link
da: Link til kort

en: Minimum number of locations
da: Mindste antal lokationer

en: Number of locations that can be added at once
da: Antallet af lokationer der kan tilføjes på én gang

en: The number of empty location forms to show when editing.
da: Antallet af tomme lokationsformularer som vises under redigering.

en: Display Weight
da: Vægt

en: Hide fields from display
da: Skjul felter fra visning

en: location
da: lokation

en: Collect during registration
da: Indsaml under registrering

en: administer user locations
da: administrér brugerlokationer

en: set own user location
da: angiv egen brugerlokation

en: view own user location
da: se egen brugerlokation

en: view all user locations
da: se alle brugerlokationer

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
da: Generel cache-tabel, som cacher ting der ikke har deres egne tabeller. Tredjepartsmoduler kan bruge denne table til at cache egne data.

en: Associate locations with nodes.
da: Knyt lokationer til indholdselementer.

en: Associate locations with users.
da: Knyt lokationer til brugere.

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
da: Giver dig mulighed for hurtigt at tilføje lokationer direkte fra et indholdselement uden først at skulle klikke på 'redigér'.

en: Defines a Location field type.
da: Beskriver en lokations-felttype.

en: Allows you to add a fax number to a location.
da: Giver dig mulighed for at tilføje et faxnummer til en lokation.

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
da: Tildel bredde- og længdegrader til flere indholdselementer på én gang.

en: Allows you to add a phone number to a location.
da: Giver dig mulighed for at tilføje et telefonnummer til en lokation.

en: Advanced search page for locations.
da: Avanceret søgeside for lokationer.

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Is one of
da: Er en af

en: Form mode
da: Formulartilstand

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: The product node type.
da: Produktets indholdstype.

en: The product node ID.
da: Produktets node ID.

en: Show All
da: Vis alle

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
da: Indholdstyper udgør det primære indhold på et Drupal-site.

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
da: Medtag dette for at få adgang til flagtællerfeltet.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: Is not empty (NULL)
da: Er ikke tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Access type
da: Adgangstype

en: Default image
da: Standardbillede

en: Use default image
da: Brug standardbillede

en: Choose a image that will be used as default.
da: Vælg et billede som vil blive brugt som standard.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne text bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: Theming information
da: Theming-information

en: Thank you for your vote.
da: Tak for din bedømmelse.

en: Ends with
da: Ender med

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: <Basic validation>
da: <Grundlæggende validering>

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The model number.
da: Modelnummeret.

en: The cost of the product to the store.
da: Butikkens kostpris.

en: The default sort criteria in the catalog.
da: Standard sorteringskriterie i kataloget.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
da: Viser et felt hvor teksten til anonyme brugere kan indtastes.

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Vote tag
da: Stemme-tag

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Search type
da: Søgetype

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: Site Slogan
da: Site slogan

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: No role
da: Ingen rolle

en: Administer Apache Solr.
da: Administrér Apache Solr.

en: Search index
da: Søgeindex

en: running cron
da: kører cron

en: is 1 item
da: er 1 element

en: are @count items
da: er @count elementer

en: Solr host name
da: Solr værtsnavn

en: Host name of your Solr server, e.g. <code>localhost</code> or <code>example.com</code>.
da: Værtsnavnet på din Solr-server, f.eks. <code>localhost</code> eller <code>example.com</code>.

en: Solr path
da: Solr sti

en: The number of results that will be shown per page.
da: Antallet af resultater der vises pr. side.

en: On failure
da: Ved fejl

en: Show core Drupal results
da: Vis Drupal core-resultater

en: Show no results
da: Vis ingen resultater

en: The Apache Solr search engine is not available. Please contact your site administrator.
da: Apache Solr søgemaskinen er ikke tilgængelig. Kontakt venligst din siteadministrator.

en: %search_name is not available. Your search is being redirected.
da: %search_name er ikke tilgængelig. Din søgning omdirigeres.

en: Delete the index
da: Slet indekset

en: Adding @count documents.
da: Tilføjer @count dokumenter.

en: Filter by type
da: Filtrér på type

en: Host: %host
da: Vært: %host

en: Path: %path
da: Sti: %path

en: Filter by @name
da: Filtrér på @name

en: Filter by author
da: Filtrér på forfatter

en: Filter by @field
da: Filtrér på @field

en: Apache Solr search
da: Apache Solr søgning

en: Maximum number of query terms
da: Maksimalt antal søgeord

en: The block will be deleted. This action cannot be undone.
da: Blokken slettes. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: View link
da: Vis-link

en: %title field is required.
da: %title-feltet er obligatorisk.

en: Text link
da: Tekstlink

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Link this field
da: Link feltet

en: Only show "listed" file attachments
da: Vis kun markerede vedhæftninger

en: Jurisdiction
da: Jurisdiktion

en: My order history
da: Min ordrehistorik

en: 1 group | @count groups
da[0]: 1 gruppe
da[1]: @count grupper

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: Link this field to its node
da: Link feltet til dets indholdselement

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Create new
da: Opret ny

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Display the node with standard node view.
da: Vis indholdselementet med standard indholdselementvisning.

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: The comment body.
da: Kommentarens brødtekst.

en: Node module form.
da: Node-modul formular

en: Locale module form.
da: Locale-modul formular

en: Taxonomy module form.
da: Taxonomy-modul formular.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
da: Alle symboler for oprettelsesdatoer kan også bruges med forstavelsen "mod-". Det vil resultere i ændringsdatoen i stedet for oprettelsesdatoen.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: Serialized array of extra data.
da: Serialiseret array af ekstra data.

en: Default argument
da: Standard-argument

en: Are you sure you want to delete @name?
da: Ønsker du at slette @name?

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
da: Du kan bruge erstatningsmønstre i e-mailens afsender- og modtager-felter, emnet og brødteksten.

en: @name replacement patterns
da: @name erstatningsm

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
da: Forsøg på at sende e-mail med faktura for ordre @order_id til @email mislykkedes.

en: Add a predicate
da: Tilføj prædikat

en: That predicate does not exist.
da: Prædikatet eksisterer ikke

en: Enter a title used for display on the overview tables.
da: Indtast en title der skal vises i tabel listen

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
da: Vælg triggeren for dette prædikat.<br/>Kan ikke redigeres hvis der er knyttet betingelser eller handlinger til prædikatet.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
da: Indtast en beskrivelse der opsummerer brugen og formålet med prædikatet.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
da: Klasser giver dig mulighed for at kategorisere dine prædikater, baseret på typen af funktionalitet, som de tilbyder.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
da: Deaktiverede prædikater bliver ikke igangsat når deres trigger aktiveres.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
da: Prædikater bliver sorteret efter vægt og behandlet sekventielt.

en: Save predicate
da: Gem prædikat

en: Predicate meta data saved.
da: Prædikatets metadata er gemt.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
da: Er du sikker på, at du vil !op dette prædikat?

en: Predicate %title !op.
da: Prædikat %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
da: Disse handlinger udføres kronologisk når prædikatet består evalueringen af betingelserne.

en: Action: @title
da: Handling: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
da: Nogle triggere findes med flere mulige argumenter relateret til en bestemt handling, så du skal specificere hvilken mulighed du vil anvende på nedenstående felter.

en: Available actions
da: Tilgængelige handlinger

en: Action removed.
da: Handling fjernet.

en: Action added.
da: Handling tilføjet.

en: Actions saved.
da: Handling gemt.

en: Condition groups
da: Betingelsesgrupper

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
da: OG. Hvis alle disse betingelsesgrupper er SAND.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
da: ELLER. Hvis alle disse betingelsesgrupper er SAND.

en: Add condition group
da: Tilføje en betingelsesgruppe

en: Conditions group
da: Betingelsesgruppe

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
da: OG. Hvis alle disse betingelsesgrupper er SAND.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
da: ELLER. Hvis en af disse betingelsesgrupper er SAND

en: Available conditions
da: Tilgængelige betingelser

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Condition: @title
da: Betingelse: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
da: Nogle triggere kommer med flere mulige argumenter relateret til en bestemt betingelse, så du skal specificerer hvilken mulighed du vil anvende i felterne nedenfor.

en: Negate this condition.
da: Ophæv denne betingelse.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
da: Returner FALSK hvis betingelsen er SAND og omvendt.

en: Remove this condition
da: Fjern denne betingelse

en: Condition group added.
da: Betingelsesgruppe tilføjet

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
da: Der opstod en fejl da betingelsen blev tilføjet. Prøv venligst igen.

en: Condition group removed.
da: Betingelsesgruppe fjernet.

en: %title condition added.
da: %title betingelse tilføjet.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at fjerne denne betingelse. Prøv venligst igen.

en: Condition removed.
da: Betingelse fjernet.

en: Conditions saved.
da: Betingelser gemt.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
da: Brug denne formular under opdateringen fra Ubercart 1.0 til 2.0 for at konvertere dine Workflow-ng konfigurationer til Conditional Actions prædikater. Når dine konfigurationer er konverteret, skal du færdiggøre din afinstallation af Workflow-ng.

en: Convert configurations
da: Konvert

en: Converting Workflow-ng configurations
da: Konverterer Workflow-ng konfigurationer

en: Beginning conversion...
da: Starter konvertering...

en: @percentage% converted
da: @percentage% konverteret

en: Now processing %cfg
da: Behandler nu %cfg

en: Drupal user
da: Drupal bruger

en: Trigger arguments
da: Trigger-argumenter

en: Check the current date
da: Kontroll

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
da: Anvendes til at afgøre, om handlingen skal udføres på den aktuelle dato.

en: Compare a node field value
da: Sammenlign en feltværdi

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
da: Returnerer SANDT, hvis nodefeltet der er valgt nedenfor sammenligner med den indtastede værdi som angivet af indtasteren.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
da: Returnerer det som din egen PHP-kode returnerer.

en: Check the user's roles
da: Kontrollér brugerens roller

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
da: Returnere SANDT hvis brugerrollerne matcher dine indstillinger.

en: Comparison
da: Sammenligning

en: Only
da: Kun

en: Example: "The current date is before the date below."
da: Eksempel: "Den aktuelle dato er før datoen herunder."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
da: Den aktuelle dato sammenholdes i forhold til denne dato, når prædikatet er evalueret.

en: Core node fields
da: Kerne indholdselementfelter

en: Author's user ID
da: Forfatterens bruger-ID

en: Node is published?
da: Indholdselement er udgivet?

en: Node is promoted?
da: Indholdselement er forfremmet?

en: Node is sticky?
da: Indholdselement er kl

en: Node field
da: Simpelt felt

en: Simple comparison
da: Simpel sammenligning

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: Text matching
da: Tekstsammenligning

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
da: Bemærk venligst, at ikke enhver indtaster giver mening for alle områder.

en: Comparison value
da: Sammenligningsværdi

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
da: Du behøver ikke at angive en værdi, hvis din indtaster er i Ja/Nej kategorien.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
da: Indtast det brugerdefinerede PHP, der skal evalueres, når denne betingelse er udført. Bør ikke omfatte &lt;?php ?> skilletegn.

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
da: Hvis du angiver <em> OG</em> og ønsker at se en brugerdefineret rolle, skal du huske at angive <em> godkendt bruger</ em> hvor det er relevant.

en: OR: If the user has any of these roles.
da: ELLER: Hvis brugeren har en af disse roller.

en: AND: If the user has all of these roles.
da: OG: Hvis brugeren har alle disse roller.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
da: Indtast det brugerdefinerede PHP, der skal evalueres, når denne handling udføres. Bør ikke omfatte &lt;?php ?>Skilletegn.

en: No variables available.
da: Ingen tilgængelige variabler.

en: Available PHP variables
da: Tilgængelige PHP-variabler

en: You may use these variables in your custom PHP.
da: Du kan bruge disse variable i din brugerdefinerede PHP.

en: administer conditional actions
da: administrér betingede handlinger

en: Conditional actions
da: Betingede handlinger

en: Administer the predicates setup to automate your store.
da: Administrer de prædikater, indstillet til at automatisere din butik.

en: By trigger
da: Efter trigger

en: By class
da: Efter klasse

en: Allows an administrator to create a new predicate.
da: Gør det muligt for en administrator, at oprette et nyt prædikat.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
da: Konverter Workflow-ng konfigurationer til Conditional Actions prædikater.

en: Edit predicate
da: Redigér prædikat

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
da: Redigér et prædikats meta-data, betingelser og handlinger.

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
da: Redigér meta-dataene for et prædikat som titel, udløser, osv.

en: Edit the conditions for a predicate.
da: Redigér betingelserne for et prædikat.

en: Edit the actions for a predicate.
da: Redigér handlingerne for et prædikat.

en: Reset a predicate
da: Nulstil et prædikat

en: Delete a predicate
da: Slet et prædikat

en: Conditional Actions
da: Betingede handlinger

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
da: PÅKRÆVET. Opret betingede handlingskonfigurationer for afgifter, forsendelse og meget mere!

en: Are you sure you want to remove this item?
da: Er du sikker på at du vil fjerne dette objekt?

en: My price handler
da: Min prishåndtering

en: Handles my price alteration needs.
da: Håndterer mine prisændringsbehov.

en: Handles my price formatting needs.
da: Håndterer mine prisformatteringsbehov.

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: Authorize.net kræver at PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: (Last4)
da: (sidste4)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
da: Kreditkortskryptering skal være sat op til at kunne behandle kreditkort.

en: Displays a form to process a credit card payment.
da: Viser en formular for at behandle en kreditkortsbetaling.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
da: Du skal downloade sikkerheds-scriptet fra din CyberSource konto (som findes i Værktøj & Indstillinger> Hosted Bestil Side> Sikkerhed), og placer det i ubercart/payment/uc_cybersourcestien for at bruge Silent Order POST. Husk at åbne den og erstatte forekomster af L( med csL(.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
da: Afgiftsberegning frembragte uensartede resultater. Forventet en total på @total, modtog følgende: @dump

en: Order Taxes
da: Ordreafgifter

en: SOAP and DOM
da: SOAP og DOM

en: Cybersource's SOAP Toolkit API requires the PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> and <a href='!dom_url'>DOM</a> libraries.
da: Cybersource's SOAP Toolkit API kræver PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> og <a href='!dom_url'>DOM</a> biblioteker.

en: Cybersource's Silent Order POST requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: Cybersource's Silent Order POST kræver PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
da: Berettiget til beskyttelse: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
da: Opfyldnings anmodning sendt til Google Checkout. Opfyldnings bekræftelsen burde blive vist på denne side hvert øjeblik.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
da: Tilbagebetalingsanmodning er  sendt til Google Checkout. Tilbagebetalingsbekræftelsen burde blive vist på denne side hvert øjeblik.

en: Charging @order_id
da: Trækker @order_id

en: Charged @order_id
da: Trak @order_id

en: Payment declined @order_id
da: Betaling afvist @order_id

en: Processing @order_id
da: Behandler @order_id

en: Delivered @order_id
da: Leverede @order_id

en: Will not deliver @order_id
da: Vil ikke levere @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
da: Bearbejd en kreditkortsbetaling eller tilbagebetaling via Google Checkout.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
da: Google Checkout kræver PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> bibliotek.

en: Payment tracking is enabled.
da: Betalingssporing aktiveret

en: Payment tracking is disabled.
da: Betalingssporing ikke aktiveret

en: Payments can be deleted by users with permission.
da: Betalinger kan slettes af brugere med tilladelse

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
da: Betalinger kan ikke slettes, selv hvis bruger har tilladelse

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
da: Log betalingerne indtastes i og slettes fra bestillings-logen.

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
da: Log betalingerne indtastes ikke i, og slettet ikke fra bestillings-logen.

en: Default payment details message is: <br /> %message
da: Basked ang. standard betalingsdetaljer: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
da: Indstillingsformularene nedenfor er for betalingsmetoderne defineret ved aktiverede moduler. Klik på et navn for at udvide dets muligheder og justere indstillingerne. Metoder er opført i rækkefølgen på chekout-siden, og bestemmes af indstillingen for listeposition. (aktuelle værdi vises i parentes).

en: @payment is enabled for checkout.
da: @payment er gjort mulig til checkout.

en: @payment is disabled for checkout.
da: @payment er deaktiveret for checkout.

en: @title is @enabled.
da: @title er @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
da: Der er ikke installeret et betalingsgateway-modul.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
da: Sker kun hvis en betaling er opført og saldoen er <=kr.0,00.

en: Update the order status to Payment Received.
da: Opdater ordrestatus til Betaling Modtaget.

en: If the order is not shippable.
da: Denne ordre kan ikke sendes.

en: Update the order status to Completed.
da: Opdater ordre status til færdig

en: Check the payment method
da: Kontrollér betalingsmetode

en: view order
da: vis ordre

en: @method payment for @amount deleted by @user.
da: @method betaling af @amount slettet af @user.

en: Payment failed for order @order_id: @message
da: Betaling for følgende ordre mislykkedes @order_id: @message

en: Check has already cleared.
da: Checken er allerede blevet indløst.

en: Description: @desc
da: Beskrivelse: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
da: Betaling af @amount @currency indsendes via PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
da: PayPal IPN registrerede en betaling på @amount @currency.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
da: Din PayPal betaling blev annulleret. Du er velkommen til at fortsætte med at handle eller kontakte os for at få hjælp.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
da: IPN mislykkedes med HTTP fejlen @error, kode @code.

en: <b>Includes:</b>
da: <b>Indeholder:</b>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
da: Disse indstillinger er specifikt til det alternative checkout-system, udbudt af Express Checkout. <br /> For at aktivere dette på din hjemmeside, skal du aktivere det tilsvarende indkøbskurv-felt i <em>Indkøbskurv-indstillings</em> menuen.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
da: Transaktions ID:<br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
da: "Færdiggør salget" vil godkende og trække pengene på det tidspunkt betalingen er gennemført.<br />"Godkendelse" vil kun reservere pengene fra kortet, således at de senere kan trækkes igennem din PayPal konto.

en: Cancel return URL
da: Annuller tilbagevenden URL

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
da: Angiv den sti, hvor kunder der annullerer deres PayPal WPS betaling vil blive henvist til, når de vender tilbage til din hjemmeside.

en: Error message from PayPal:<br />@message
da: Fejlmeddelelse fra PayPal:<br />@message

en: Order @order_id at !store
da: Ordre @order_id i !store

en: The transaction ID from PayPal.
da: Transaktions-ID fra PayPal.

en: The transaction type from PayPal.
da: Transaktionstype fra PayPal.

en: The payment amount from PayPal.
da: Betalingsbeløbet fra PayPal.

en: The IPN status from PayPal.
da: IPN-status fra PayPal.

en: The e-mail address of the PayPal account.
da: E-mail-adressen fra PayPal-kontoen.

en: The e-mail address of the buyer.
da: Købers e-mail-adresse.

en: The IPN receipt timestamp.
da: Timestamp for IPN-modtagelse.

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: PayPal WPP kræver PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: Flat rate shipping method was updated.
da: Fragtmetoden med fast rate blev opdateret.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
da: Oprettede og aktiverede nye fragtmetoder med fast rate.

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
da: Dette vil fjerne fragtmetoden, Betinget Aktion prædikatet, og
    de produkt-specifikke tilsidesætter (hvis brugbare). Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Flat rate shipping method deleted.
da: Fragmetode med fast rate blev slettet.

en: Fetch a flatrate shipping quote.
da: Hent et tilbud på fragtprisen.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
da: Kunder kan ikke fuldføre salget i checkout, medmindre de har valgt fragtmetode og pris.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
da: Kunder kan stadig fuldføre salget i checkout uden at vælge et fragttilbud.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
da: Ved levering af varer til kunderne, skal den oprindelige placering af varen være kendt, for præcist at kunne anføre fragtomkostninger og etablere en leveringstid. Denne skabelon angiver standardplacering for varen på hele lageret. Hvis en vares individuelle afhentningsadresse er tom, kigger Übercart efter fabrikantens. Hvis det også står tomt, bruger det forretningens standard afhentningsadresse.

en: Default pickup address is: <br />!address
da: Standard afhentningsadresse: <br />!address

en: - Store default -
da: - Butiksstandard -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
da: Ved levering af varer til kunderne, skal den oprindelige placering af varen være kendt, for præcist at kunne anføre fragtomkostninger og etablere en leveringstid. Hvis afhentningsadressen ikke udfyldes, vil denne vare blive afsendt til <a href="!url">lager afhentningsadresse</a>.

en: Shipping settings form.
da: Indstillinger for forsendelsesformular.

en: Receiving quotes...
da: Modtager bud...

en: Order @id
da: Ordre @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
da: @property skal være et positivt tal. Ingen kommaer og kun en decimal.

en: - Reset fields -
da: - Nulstil felter -

en: Physical length of the packaging.
da: Pakkens fysiske længde.

en: Physical width of the packaging.
da: Pakkens fysiske bredde.

en: Physical height of the packaging.
da: Pakkens fysiske højde.

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
da: Indstil forholdene der returnerer et tilbud fra UPS.

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
da: Indiker om hver vare skal afsendes enkeltvis eller skal afsendes samlet i én pakke. Dog vil ordrer der indeholder én type vare, stadig gøre brug af pakke-mængde til at bestemme antallet af pakker der er brug for.

en: Package insurance
da: Pakkeforsikring

en: When enabled, products are insured for their full value.
da: Hvis aktiveret, er varer forsikret for deres fulde værdi.

en: @service Rate
da: @service takst

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
da: UPS kræver PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>-biblioteket.

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
da: Indstil forholdene der returnerer et tilbud fra USPS.

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
da: Indstil forholdene der returnerer et tilbud fra UPS International.

en: Envelope
da: Kuvert

en: U.S. Postal Service (Envelope)
da: U.S. Postal Service (Kuvert)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
da: U.S. Postal Service (Pakke)

en: U.S. Postal Service (Intl., Envelope)
da: U.S. Postal Service (International kuvert)

en: U.S. Postal Service (Intl., Parcel)
da: U.S. Postal Service (International pakke)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
da: USPS kræver PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>-biblioteket.

en: The name of the attribute used in administrative forms
da: Navnet på den attribut, der bruges i administrative formularer

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
da: Indtast et label som kunderne skal se, istedet for attributens navn. Brug &lt;none&gt; hvis du vil undgå at der vises en tittel.

en: Created new option %option.
da: Oprette ny valgmulighed %option.

en: Updated option %option.
da: Opdaterede valgmulighed %option.

en: This product class does not have any attributes.
da: Denne varekategori indeholder ingen attributer.

en: Order has a product with a particular attribute option
da: Ordren indeholder en vare, med en bestemt attributindstilling

en: Search the products of an order for a particular option.
da: Søg varerne i en ordre, for en bestemt indstilling.

en: Attribute option
da: Attribut-valg

en: administer attributes
da: administrér attributter

en: administer product attributes
da: administrér produkt attributter

en: administer product options
da: administrér produkt valgmuligheder

en: Attributes: the decisions that need to be made about products.
da: Attributer: beslutningerne der skal tages, vedrørende varerne.

en: Primary identifier for attributes.
da: Primær identifikator for attributter.

en: Name of the attribute
da: Navn på attributten

en: Label to use when attribute is displayed
da: Det label der skal bruges, når en attribut vises

en: Determines the list position of attributes.
da: Bestemmer rækkefølgen af attributter.

en: Flag that, if set, requires a user response for attributes (disables default options).
da: Flaget der, hvis indstillet, kræver brugerrespons for attributter (deaktiverer standardindstillinger).

en: Display type of the attribute options: 0 -- text fields, 1 -- select box (default), 2 -- radio buttons
da: Vis type af attributindstilling: 0 -- tekst felter, 1 -- vælg kasse (standard), 2 -- radio knapper

en: Description of the attribute.
da: Beskrivelse af attribut.

en: The available choices for each attribute.
da: De tilgængelige valgmuligheder for hver attribut.

en: The attribute ID.
da: Attribut ID.

en: The option ID.
da: Valg ID

en: The name of the option.
da: Navnet på valgmuligheden.

en: The adjustment to a product's cost with the chosen option.
da: Tilpasningen til en vares omkostninger med den valgte indstilling.

en: The adjustment to a product's price with the chosen option.
da: Tilpasningen til en vares pris med den valgte indstilling.

en: The adjustment to a product's physical weight with the chosen option.
da: Tilpasningen til en vares fysiske vægt med den valgte indstilling.

en: Affects the list position of the options.
da: Påvirker listens rækkefølge af valgmuligheder.

en: Attributes copied to a product of a certain class when it is created.
da: Attributter der overføres til en vare i en bestemt kategori, når den oprettes.

en: The default value of the attribute field on the add to cart form.
da: Standardværdien for attribut-feltet i "Tilføj til indkøbskurv"-formularen.

en: Attributes copied to a product.
da: Attributter overført til en vare.

en: Changes to a product's SKU based on the possible combination of chosen options.
da: Ændringer på en vares SKU, baseret på mulige kombinationer af valgte indstillinger.

en: A serialized array whose keys are attribute IDs and values are option IDs.
da: En serialiseret tabel, hvis nøgler er attribut-ID og værdier er valgmuligheds-ID.

en: The SKU representing the product with the combination of options.
da: SKU'en der repræsenterer varen med kombinationen af valgmuligheder.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
da: "Tilføj til indkøbskurv" omdirigerer til <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
da: Den mindste subtotal er @subtotal

en: Continue shopping element
da: "Fortsæt med at handle"-element

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
da: Ubercart vil tilføje "fortsæt shopping", til indkøbskurven baseret på nedenstående indstillinger.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
da: Fortsæt med at handle !type er: <br />!link

en: Continue shopping element display
da: Visning af "fortsæt med at handle"-element

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
da: Gør "fortsæt shopping" aktivt således at kunderne dirigeres tilbage til vare-siden efter at der er tilføjet varer til indkøbskurven.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
da: Hvis dette deaktiveres, vil nedenstående URL altid blive brugt.

en: Default continue shopping link URL
da: Standard "fortsæt shopping"-link URL

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
da: Indtast Drupal-siden til linket, for at fortætte med at handle fra "vis indkøbskurv"-siden.

en: Custom continue shopping link text
da: Brugerdefineret "fortsæt med at handle" link-tekst

en: Enter custom text for the continue shopping link.
da: Indtast brugerdefineret tekst til "fortsæt shopping"-linket.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
da: Drupal tilføjer automatisk en Hjem breadcrumb til indkøbskurv-siden. Du kan bruge disse indstillinger til at specificere en brugerdefineret breadcrumb, der skal bruges på siden istedetfor. Hvis der ikke tilføjes en brugerdefineret breadcrumb, vil Hjem breadcrumben blive brugt som standard.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
da: Brugerdefineret indkøbskurv breadcrumb er: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
da: Gør ikke brug af en brugerdefineret indkøbskurv breadcrumb.

en: Custom cart breadcrumb text
da: Tekst til brugerdefineret indkøbskurv-breadcrumb

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
da: Indtast teksten til den brugerdefinerede breadcrumb på indkøbskurv-siden.

en: Custom cart breadcrumb URL
da: Brugerdefineret indkøbskurv breadcrumb URL

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
da: Indtast Drupal-siden som der skal linkes til i brugerdefineret breadcrumb på indkøbskurv-siden.

en: Ubercart checkout is enabled.
da: Ubercart checkout er aktiveret.

en: Ubercart checkout is disabled.
da: Ubercart checkout er deaktiveret.

en: Anonymous checkout is enabled.
da: Anonym kasse er aktiveret.

en: Anonymous checkout is disabled.
da: Anonym kasse er deaktiveret.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
da: Forsendelsesfelter skjules når det er hensigstmæssigt.

en: Shipping fields are always shown.
da: Leveringsfelter vises altis.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
da: Checkoutfelter er sammenklappede med "næste"-knapper.

en: Checkout panes are expanded by default.
da: Checkoutfelter er udvidede som standard indstilling.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
da: Sammenklappelige felter vil klappe sammen når der klikkes på deres "næste"-knapper.

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
da: Sammenklappelige felter klapper ikke sammen når der klikkes på deres "næste"-knapper.

en: New customers receive an e-mail with their account details.
da: Nye kunder modtager en e-mail med deres kontoinformationer.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
da: Nye kunder oplyses kun om deres kontoinformationer i deres første e-mail.

en: New customer account status will be active.
da: Ny kundekonto-status vil være aktiv.

en: New customer account status will be blocked.
da: Ny kundekonto-status vil være blokeret.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
da: Checkout-gennemførelsesside er indstillet til <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
da: Checkout-gennemførelsessiden vil være standardsiden.

en: Checkout instructions are set.
da: Checkout-instruktioner er indstillet.

en: Checkout instructions are not set.
da: Checkout-instruktioner er ikke indstillet.

en: Review instructions are not set.
da: Gennemse-instruktioner er ikke indstillet.

en: Completion message is set.
da: Meddelelse ved fuldførelse er sat.

en: Completion message is not set.
da: Meddelelse ved fuldførelse er ikke sat.

en: Completion text for logged in users is set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der er logget ind, er indstillet.

en: Completion text for logged in users is not set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der er logget ind, er ikke indstillet.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der ikke er logget ind, er indstillet.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der ikke er logget ind, er ikke indstillet.

en: Completion text for new users is set.
da: Gennemførelsestekst for nye brugere er indstillet.

en: Completion text for new users is not set.
da: Gennemførelsestekst for nye brugere er ikke indstillet.

en: Continue shopping text is set.
da: Fortsæt shopping tekst er indstillet.

en: Continue shopping text is not set.
da: Fortsæt shopping tekst er ikke indstillet.

en: Customer user account
da: Kunde brugerkonto

en: E-mail customer checkout notification
da: Send en e-mail til kunden med en checkoutmeddelelse

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
da: E-mail kunden en faktura fra deres nylige ordre.

en: Send an e-mail to the customer
da: Send en e-mail til kunden

en: E-mail admin checkout notification
da: E-mail admin ved checkout

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
da: Send en e-mail til en administrator, med ordre-sammendrag når en kunde checker ud.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
da: Send en e-mail til administratorerne

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
da: Kræv en e-mail bekræftelse fra anonyme kunder når de chekcker ud.

en: Show/hide shopping cart contents.
da: Vis/skjul indhold af indkøbskurv.

en: View your shopping cart.
da: Se din indkøbskurv.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
da: <a href="!url">Se</a> din indkøbskurv.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
da: Din ordre er næsten færdig. Gennemse venligst detaljerne nedenfor og klik 'Bekræft ordre', hvis alle detaljer er korrekte. Du kan bruge 'Tilbage'-knappen til at lave ændringer til ordren om nødvendigt.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
da: Tak fordi du handlede hos [forretnings-navn]. Hvis du er logget ind kan du fortsætte med at handle eller <a href="[order-url]"> få vist din aktuelle ordrestatus</a> og ordrehistorik.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
da[0]: <span class="num-items">@count</span> vare
da[1]: <span class="num-items">@count</span> varer

en: A table containing tracking information for cart links, including the number of times they were clicked and the time of the last click.
da: En tabel der indeholder sporingsinformationer for indkøbskurv-links, inklusiv antallet af gange de er blevet klikket på, samt tiden for det sidste "klik".

en: The cart link identifier.
da: Kurv link-identifikator.

en: The number of times this cart link was clicked.
da: Antallet af gange der blev klikket på dette indkøbskurv-link.

en: The time of the last click on this cart link, stored as a UNIX timestamp.
da: Tiden for det sidste klik på dette indkøbskurv-link, gemt som en UNIX timestamp.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
da: Taksonomi-ordforrådet <a href="!edit-url">%name</a> er valgt som produktkatalog.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
da: Katalog-breadcrumbs vises.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
da: Katalog-breadcrumbs er skjult.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
da: Nodeantallet bliver vist i katalogets breadcrumb.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
da: Nodeantallet bliver ikke vist i katalogets breadcrumb.

en: The catalog view is displaying subcategories.
da: Katalogvisningen indeholder underkategorier.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
da: Katalogvisningen viser ikke underkategorier.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
da: Underkategorier bliver vist i @columns kolonner.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
da: Der bliver vist @nodes produktnoder per side.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
da: Gør bloktitlen til et link, til katalogets startside.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
da: Blok-titlen peger til katalogets startside.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
da: Blok-titlen peger ikke til katalogets startside.

en: Expanding categories in the catalog block.
da: Kategorier i katalogblokken kan udfoldes.

en: Not expanding categories in the catalog block.
da: Kategorier i katalogblokken kan ikke udfoldes.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
da: Antallet af noder i en kategori bliver vist i katalogblokken.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
da: Antallet af noder i en kategori bliver ikke vist i katalogblokken.

en: Display products in the catalog in a grid.
da: Vis katalogets varer i et matrix.

en: Products are displayed in a grid.
da: Varer bliver vist i et matrix.

en: Products are displayed in a table list.
da: Varer bliver vist i en tabelliste.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
da: Hvis ikke valgt, vil standardtabellen blive brugt, og indstillingerne på denne formular vil blive ignoreret.

en: Number of columns in the product grid
da: Antal kolonner i varematrixet

en: The grid will be displayed in @columns columns.
da: Matrixet vil blive vist i @columns kolonner.

en: Displayed fields
da: Viste felter

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
da: De afkrydsede felter vil blive vist i produktmatrixet for hvert produkt i dit katalog.

en: Product SKU
da: Varenummer

en: Default product image
da: Standard varebillede

en: The image will always be included in the product grid.
da: Billedet vil altid blive vist i varematrixet.

en: Add to cart form
da: Tilføj til indkøbskurv-formular

en: Attribute selection elements
da: Elementer til produkttilpasning

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
da: Hvis der er tilpasningsmuligheder for varen, bliver de blive vist i "læg i kurv"-formularen, hvis den bliver vist i matrixet.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
da: Ordforrådet !name er blevet identificeret som Ubercart's catalog.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
da: Intet ordforråd blev genkendt som Ubercart's katalog. Vælg et på <a href="!admin_catalog">denne side</a> eller tilføj et på <a href="!admin_vocab">taksonomi-administrationssiden</a> først, om nødvendigt.

en: Block settings:
da: Blok-indstillinger:

en: Product grid settings
da: Indstillinger for varematrix

en: Check all
da: Markér alle

en: Uncheck all
da: Fjern alle markeringer

en: You must select at least one file to delete.
da: Du skal minimum vælge én fil der skal slettes.

en: Delete affected files
da: Slet berørte filer

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
da: Den maksimale filstørrelse, der kan uploades er %size bytes. Du skal bruge en anden metode til at uploade filen til mappen (f.eks. (S)FTP, SCP), hvis din fil overskrider denne størrelse. <br />Modulet vil automatisk opdage filer du uploader ved hjælp af en alternativ metode.

en: The selected file(s) have been deleted.
da: De valgte filer er blevet slettet.

en: One or more files could not be deleted.
da: Èn eller flere filer kunne ikke slettes.

en: The file %file has been uploaded to %dir
da: Filen %file er uploaded til %dir

en: Ubercart file expiration(s)
da: Ubercart filudløb

en: Renew purchased files
da: Fony købte filer

en: Renew purchased files if the order status matches.
da: Forny købte filer, hvis ordrestatussen matcher.

en: If the order status is completed.
da: Hvis ordrestatussen er gennemført.

en: Update all file expirations for this order.
da: Opdater alle fil-udløb for denne ordre.

en: Notify customer when a file is granted
da: Informer kunde, når en fil er godkendt

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
da: Informer kunderne når de har fået en fil godkendt på deres bruger.

en: File Downloads for Order# [order-id]
da: Fil-downloads for ordre# [order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Din ordre (ordre # [order-link]) hos [store-name] inkluderede fil-download(s). Du kan få adgang til dem med følgende link(s): 
    
    [file-downloads]
    
    Efter at have downloadet disse filer, vil disse links vil være udløbet. Hvis du har brug for at downloade filerne igen, kan du logge ind på [site-login] og gå til "Min konto" på hjemmesiden. 
    
    Tak igen, 
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
da: Forny filerne på en ordre.

en: renewal
da: Fornyelse

en: Send an order email regarding files.
da: Send en ordre e-mail vedrørende filer.

en: File expiration
da: Filudløb

en: E-mail for granted files
da: E-mail om tildelte filer

en: The "From" address.
da: "Fra"-adressen.

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
da: Indtast e-mail-adresser der skal modtage meddelelserne; en på hver linje. Du kan ordre-tegn til dynamiske e-mail-adresser.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
da: Du kan gøre brug af udskiftningsmønstret i modtagfeltet, emnet og brødteksten.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
da: Forsøgte at sende e-mail @email vedrørende ordre @order_id mislykkedes.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
da: Når din download er færdig, skal du opdatere siden for at kunne downloade igen. (Forudsat du har tilladelse)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
da: Downloads vil ikke blive talt indtil filen er færdig med overførelsen, også selvom antallet kan stige, når du klikker.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
da: Gør ikke brug af download-accelerations funktioner til at hente filen, da du kan låse dig ud af download-funktionen.

en: The file you requested does not exist.
da: Den forespurgte fil eksisterer ikke.

en: You have reached the download limit for this file.
da: Du har nået grænsen for downloads af denne fil.

en: A hook denied your access to this file.
da: En krog nægtede dig adgang til denne fil.

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
da: Tilføj fil-downloads gennem denne side, og gør derefter brug af <a href="!url"> den betingede handlings-interface</a> for at begrænse hvilke ordre de skal gælde for. Vigtigst af alt, er den ordrestatus hvorpå, fil-overførslen vil blive udløst.

en: Ubercart file downloads
da: Ubercart fil-downloads

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
da: Du skal tilføje !url for at vedhæfte dem til en bruger.

en: Ubercart file download administration page
da: Ubercart file-downloads administrationsside

en: Accessible downloads
da: Tilgængelige downloads

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
da: Vælg en fil der skal tilføjes som download. Nyligt tilføjede filer vil overtage indstillingerne på !url.

en: Ubercart file product feature settings page
da: Ubercart fil varefeature indstillingsside

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
da: En negativ download-grænse giver ikke mening. Indtast et positivt heltal, eller lad feltet stå tomt for ingen grænse.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
da: En negativ adresse-grænse giver ikke mening. Indtast et positivt heltal, eller lad feltet stå tomt for ingen grænse.

en: The date %date has already occurred.
da: Datoen %date er allerede indtruffet.

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
da: En negativ udløbs-mængde giver ikke mening. Brug polaritets-kontrollen til at afgøre, om tiden bør tilføjes eller trækkes fra.

en: No files can be downloaded by this user.
da: Filer kan ikke downloades af denne bruger.

en: Below is a list of downloads this user can access.
da: Nedenfor er en liste over de downloads, som brugeren har adgang til.

en: You already have privileges to download %file. If you complete the purchase of this item, your new download limit will be %download_limit, your access location limit will be %address_limit, and your new expiration time will be %expiration.
da: Du har allerede rettigheder til at downloade %file. Hvis du gennemfører købet af denne vare, vil din nye download-grænse være %download_limit, din adgangs placerings-grænse vil blive %address_limit, og din nye udløbstid vil være %expiration.

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
da: Du skal tilføje filer på !url for at kunne vedhæfte dem til en model.

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
da: Denne SKU skal købes for at få adgang til fil-downloadet.

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
da: Brug disse valg til at tilsidesætte alle globale download-grænser fastsat på !url.

en: Ubercart product settings page
da: Ubercart side med produktindstillinger

en: File limitations
da: Fil-begrænsninger

en: Override download limit
da: Tilsidesæt download-begrænsning

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
da: Tilsidesæt antallet af gange en kunde kan downloade denne fil efter varen er købt.

en: The number of times this file can be downloaded.
da: Antallet af gange denne fil kan downloades.

en: Override location limit
da: Tilsides

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
da: Tilsidesæt antallet af placeringer (IP adresser) hvorfra en kunde kan downloade denne fil efter varen er købt.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
da: Antallet af unikke IP'er som en fil kan downloades fra.

en: Override time limit
da: Tilsidesæt tidsgrænse

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
da: Tilsidesæt antallet af gange en kunde kan downloade denne fil efter varen er købt.

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
da: Hvor lang tid efter købet af varen, før muligheden for fil-download udløber.

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
da: En negativ IP-adresse-grænse giver ikke mening. Indtast et positivt heltal, eller undlad at udfylde for ingen grænse.

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
da: Du indstillede granulariteten (%gran), men ikke hvor mange. Indtast venligst et positivt heltal (ikke nul).

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
da: Den absolutte sti (eller i forhold til Drupal root), hvor filer der bruges til fil-downloads er placeret. Af sikkerhedsmæssige årsager anbefales det at vælge en sti uden for web-roden.

en: Warn about purchasing duplicate files
da: Advar ved køb af identiske filer

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
da: Hvis en kunde forsøger at købe en vare, der indeholder en fil-download, advar og meddel denne, at download-grænserne vil blive tilføjet til deres nuværende grænser.

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
da: Antallet af gange en fil kan downloades. Lad være tom for at indstille til ingen grænse.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
da: Antallet af unikke IP'er, en fil kan downloades fra. Lad være tom for at indstille til ingen grænse.

en: The directory %dir was deleted.
da: Mappen %dir er blevet slettet.

en: The directory %dir could not be deleted.
da: Mappen %dir kunne ikke slettes.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
da: Mappen %dir kunne ikke slettes, da den ikke er tom.

en: The file %dir was deleted.
da: Filen %dir er blevet slettet.

en: The file %dir could not be deleted.
da: Filen %dir kunne ikke slettes.

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
da: %user har fået fjernet alle hans/hendes fil-downloads.

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
da: %user har fået %file fjernet fra hans/hendes download-liste.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
da: %user har fået download-privilegierne til %file fornyet.

en: %user has been allowed to download %file.
da: %user har fået tilladelse til at downloade %file.

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
da: Tilføjer e-commerce tracking for Ubercart til Google Analytics-modulet.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
da: Viser @orders ordrer ad gangen på administrationsoversigten

en: Order logging is enabled.
da: Ordre-registrering er aktiveret.

en: Order logging is disabled.
da: Ordre-registrering er deaktiveret.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
da: Adresser på ordresiderne skrives med stort.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
da: Adresser på ordresiderne skrives ikke med stort.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
da: Du bruger uBrowser til at tilføje varer til ordrer.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
da: Du bruger ikke uBrowser til at tilføje varer til ordrer.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
da: Tillad kunder at se fakturaer fra deres ordrehistorik.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
da: Aktivér denne funktion for at vise popup-fakturaer ved visning af en bestemt ordre.h

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
da: Kunder kan se ordre-fakturaer fra deres konto.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
da: Kunder kan ikke se ordre-fakturaer fra deres konto.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
da: Vælg fakturaskabelonen som skal bruges når fakturaerne vises på hjemmesiden.<br />Dette er separat fra skabelonen som anvendes til at sende fakturaer til kunder, som konfigureres igennem <a href="!url">betingede handlinger</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
da: Du bruger %template fakturaskabelonen.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
da: Kontooplysninger sendt til den angivne e-mail-adresse.<br /><br /><strong>Brugernavn:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password

en: User @uid - @mail
da: Bruger @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
da: Denne ordre er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kan ikke gemmes.

en: Ubercart order object
da: Ubercart ordreobjekt

en: Order line item
da: Ordre varelinje

en: Original order
da: Original ordre

en: E-mail requested for order status update
da: E-mail ønsket ved opdatering af ordrestatus

en: E-mail an order update notification
da: Send en e-mail om opdatering af ordre

en: Notify the customer when the order status is changed.
da: Underret kunden når ordrestatussen ændres.

en: If the order status is not still In Checkout.
da: Hvis ordrestatus ikke stadig er i checkout.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
da: Returnerer TRUE hvis den aktuelle ordrestatus svarer til statussen nedenfor.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
da: Returnerer TRUE hvis den aktuelle ordretotal er inden for parametrene nedenfor.

en: Check the user name.
da: Kontrollér brugernavnet.

en: Order: User
da: Ordre: Bruger

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugernavnet matcher betingelsen.

en: Check the user email address.
da: Kontrollér brugerens e-mail-adresse.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugerens e-mail-adresser matcher betingelsen.

en: Check the user creation date.
da: Kontrollér brugerens oprettelsesdato.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugerens oprettelsedato matcher betingelsen.

en: Check the user last login date.
da: Kontrollér brugers sidste login-dato.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugerens sidste login-dato matcher betingelsen.

en: Check the user language setting.
da: Kontrollér indstillingerne for brugersproget.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugersproget matcher betingelsen.

en: Check the role of the user.
da: Kontrollér brugerens rolle.

en: Send an order email
da: Send en ordre-e-mail

en: Email an order invoice
da: E-mail en faktura

en: - All products -
da: - Alle produkter -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
da: Vælges "- Alle produkter -" tilsidesættes alle andre valg, og det totale antal varer i ordren returneres.

en: User was created before the specified date.
da: Brugeren blev oprettet før den angivne dato.

en: User was created on or before the specified date.
da: Brugeren blev oprettet på eller før den angivne dato.

en: User was created on the specified date.
da: Brugeren blev oprettet på den angivne dato.

en: User was not created on the specified date.
da: Brugeren blev ikke oprettet på den angivne dato.

en: User was created on or after the specified date.
da: Brugeren blev oprettet på eller efter den angivne dato.

en: User was created after the specified date.
da: Brugeren blev oprettet efter den angivne dato.

en: User creation date
da: Bruger oprettelsesdato

en: User last logged in before the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind før den angivne dato.

en: User last logged in on, or before the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind, på eller før den angivne dato.

en: User last logged in on the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind på den angivne dato.

en: User did not log in last on the specified date.
da: Brugeren loggede ikke ind sidst på den angivne dato.

en: User last logged in on or after the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind på eller efter den angivne dato.

en: User last logged after the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind efter den angivne dato.

en: User last login date
da: Bruger seneste logind

en: User language setting
da: Bruger sprogindstilling

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
da: Hvis du bruger <em>OG</em>-tilfældet og ønsker at se en brugerdefineret rolle, skal du sørge for at <em>godkendt bruger</em> også er markeret, ellers vil betingelsen returnere FALSE.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
da: Du kan bruge erstatningsmønstre i modtagere, emnet og skabelonen.

en: Select the invoice template to use for this email.
da: Vælg faktura-skabelonen som skal bruges i denne e-mail.

en: Included information
da: Inkluderet information

en: Show the business header and shipping method.
da: Vis forretningsoverskrift og forsendelsesmetode.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
da: Vis alt det ovennævnte samt hjælpeteksten, e-mail-teksten, og forretnings-sidefoden.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
da: Vis alt det ovennævnte samt "tak"-beskeden.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
da: Forsøgte at sende en faktura uden en modtager.

en: Customer number: !user_link
da: Kundenummer: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
da: Brug denne knap til at oprette en tilpasset ordrestatus: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
da: Ordrevinduer på %screen-skærmen:

en: view own orders
da: vis egne ordrer

en: unconditionally delete orders
da: slet ordrer betingelsesl

en: View orders with a particular order status.
da: Vis ordrer med en bestemt ordrestatus.

en: View order.
da: Vis ordre.

en: View order invoice.
da: Vis faktura.

en: Delete an order
da: Slet en ordre

en: Main orders table.
da: Hovedordretabel.

en: The ID of the user that placed the order.
da: IDet på brugeren som oprettede ordren.

en: The order status.
da: Ordrens status.

en: The total amount to be paid for the order.
da: Det samlede beløb der skal betales for ordren.

en: The email address of the customer.
da: Kundens e-mail-adresse.

en: The first name of the person receiving shipment.
da: Fornavnet på personen som modtager forsendelsen.

en: The last name of the person receiving shipment.
da: Efternavnet på personen som modtager forsendelsen.

en: The phone number at the delivery location.
da: Telefonnummeret på leveringssted.

en: The company at the delivery location.
da: Virksomhed på leveringssted.

en: The street address of the delivery location.
da: Adresse på leveringssted.

en: The second line of the street address.
da: Adresse på leveringssted.

en: The city of the delivery location.
da: Byen hvor der skal leveres.

en: The state/zone/province id of the delivery location.
da: Stat/region/provins på leveringssted.

en: The postal code of the delivery location.
da: Postnummer på leveringssted.

en: The country ID of the delivery location.
da: Lande-ID på leveringssted.

en: The first name of the person paying for the order.
da: Fornavnet på personen som betaler for ordren.

en: The last name of the person paying for the order.
da: Efternavnet på personen som betaler for ordren.

en: The company of the billing address.
da: Firmaet p

en: The street address where the bill will be sent.
da: Adressen som regningen sendes til.

en: The city where the bill will be sent.
da: Byen som regningen sendes til.

en: The state/zone/province ID where the bill will be sent.
da: Stat/zone/provins-ID som regningen sendes til.

en: The postal code where the bill will be sent.
da: Postnummeret som regningen sendes til.

en: The country ID where the bill will be sent.
da: Lande-IDet som regningen sendes til.

en: The method of payment.
da: Betalingsmetoden.

en: Timestamp of when the order was created.
da: Timestamp for afgivelse af ordren.

en: Timestamp of when the order was last modified.
da: Timestamp for hvornår ordren sidst blev ændret.

en: Host IP address of the person paying for the order.
da: IP-adressen på personen som betaler for ordren.

en: Comments on orders that only administrators can see.
da: Kommentarer til ordrer som kun kan ses af administratorer.

en: The comment ID.
da: Kommentar IDet.

en: The user ID who made the comment.
da: Bruger-IDet som skrev kommentaren.

en: Timestamp of when the comment was created.
da: Timestamp for oprettelse af kommentaren.

en: Comments on the order that the customer can see.
da: Kommentarer til ordren som kunden kan se.

en: The status the order had when the comment was made.
da: Ordrens status da kommentaren blev oprettet.

en: Boolean flag; if set, the comment was emailed to the customer.
da: Boolsk flag; angiver om kommentaren blev e-mailet til kunden.

en: Order line items other than products.
da: Ordre varelinjer som ikke er produkter.

en: The line item ID.
da: Varelinjens ID.

en: The line item type.
da: Varelinjens type.

en: The label of the line item.
da: Varelinjens mærkat.

en: The amount of the line item in the store's currency.
da: Varelinjens beløb i forretningens valuta.

en: The sort criteria of line items.
da: Sorteringskriterie for varelinjer.

en: Record of changes made to an order.
da: Journal over ændringer på en ordre.

en: The log entry ID.
da: ID på loglinje

en: The user ID who made the changes.
da: Bruger-ID som foretog ændringerne.

en: Description of what was changed.
da: Beskrivelse af hvad der blev ændret.

en: Timestamp of when the change was made.
da: Timestamp for hvornår ændringerne blev foretaget.

en: The products that have been ordered.
da: De bestilte produkter.

en: The ordered product ID.
da: ID på det bestilte produkt.

en: The product title.
da: Produktitlen.

en: The product manufacturer. (Deprecated)
da: Produktleverandør.

en: The product model/SKU.
da: Produktmodel/SKU

en: The number of the same product ordered.
da: Antal bestillinger af det samme produkt.

en: The cost to the store for the product.
da: Produktets omkostning for butikken.

en: The price paid for the ordered product.
da: Prisen som betales for det bestilte produkt.

en: The physical weight.
da: Den fysiske vægt.

en: Statuses the order can be in during its lifecycle.
da: Statuser som ordren kan antage i sin livscyklus.

en: The order status ID.
da: Ordrens status-ID.

en: The status title.
da: Statustitlen.

en: The base order state the status is associated with.
da: Den grundlæggende ordretilstand som statusen knyttes til.

en: The sort criteria for statuses.
da: Sorteringskriterie for statusser.

en: Boolean flag; if set, users can not delete the status.
da: Boolsk flag; hvis sat kan brugerne ikke slette statussen.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
da: Reparerede %count prædikater med handlingen "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
da: Fjernede nye brugeres adgangskoder fra ordredata.

en: Product image widget
da: Produkt billedkontrol

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
da: "Antal"-feltet i <em>Læg i kurv</em>-formularen er aktiveret.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
da: "Antal"-feltet i <em>Læg i kurv</em>-formularen er de-aktiveret.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
da: <em>Læg i kurv</em>-formularen er aktiveret i resumé-visning.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
da: <em>Læg i kurv</em>-formularen er de-aktiveret i resumé-visning.

en: Teaser and catalog pages: %text
da: Resumé og katalogsider: %text

en: Product view pages: %text
da: Varesider: %text

en: Displayed product fields:
da: Viste varefelter:

en: The following features are enabled:
da: De følgende egenskaber er aktiveret:

en: This product class already exists.
da: Denne vareklasse eksisterer allerede.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
da: Dette er en indholdstype, som et andet modul har stillet til rådighed. Kun brugerdefinerede indholdstyper kan blive til vareklasser.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
da: Skriv 0 eller lad feltet være tomt for at fjerne antal-feltet ved siden af "Læg i kurv"-knappen, hvis feltet <a href="!settings_url">generelt</a> er aktiveret. Hvis antal-feltet ikke er aktiveret, vil din indtastning blive ignoreret.

en: Ubercart product settings
da: Ubercart's vareindstillinger

en: Product image field
da: Varebillede-felt

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
da: Det valgte felt vil blive brugt på Ubercart-sider for at repræsentere varerne i denne indholdstype.

en: Product module form.
da: "Product"-modul-formular.

en: Node description. (View tab)
da: Nodebeskrivelse. (Vis faneblad)

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
da: <a href="!url">Aktivér</a> modulerne <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a> og <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> for automatisk at konfigurere grundlæggende billedunderstøttelse.

en: The Image file field has not been created for products.
da: "Billed"-filfeltet er ikke oprettet for produkter.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
da: Nogle eller alle de nødvendige Imagecache-forudindstillinger ("!presets") er ikke blevet oprettet. Ubercart vil ikke vise billeder visse steder.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
da: Nogle Imagecache-forudindstillinger indeholder ikke handlinger til udførsel på billeder. Billeder bliver muligvis vist i deres originale formater.

en: The list of product node types.
da: Listen af produkt-indholdstyper.

en: The node type identifier.
da: Nodetype-identifikatoren.

en: The human-readable name.
da: Det læsbare navn.

en: The product feature id.
da: Vareegenskabens id.

en: The identifier of the node that has a feature.
da: Identifikatoren på den node, der har en egenskab.

en: Product information for nodes.
da: Vareinformation for noder.

en: Revision id of the product node.
da: Revisions-id for varenoden.

en: The product node id.
da: Varenodens id.

en: SKU or model number.
da: Varenummer.

en: Suggested retail price.
da: Vejledende udsalgspris.

en: The amount the store pays to sell the product.
da: Beløbet som butikken betaler for at sælge varen.

en: The amount the customer pays for the product.
da: Beløbet som kunden betaler for varen.

en: Physical weight.
da: Fysisk vægt.

en: Unit of measure for the weight field.
da: Måleenhed for vægtfeltet.

en: Physical length of the product or its packaging.
da: Den fysiske længde for varen eller dens indpakning.

en: Physical width of the product or its packaging.
da: Den fysiske bredde for varen eller dens indpakning.

en: Physical height of the product or its packaging.
da: Den fysiske højde for varen eller dens indpakning.

en: Unit of measure for the length, width, and height.
da: Måleenhed for længden, bredden og højden.

en: The number of this product that fit in one package.
da: Antallet af denne vare, som kan være i én forsendelse.

en: The default value for the quantity field in the "Add to Cart" form.
da: Standardværdien for antal-feltet i "Læg i kurv"-formularen.

en: A multi-site unique identifier for a product.
da: En multi-website unik identifikator for en vare.

en: The sort criteria for products.
da: Sorteringskriterie for varer.

en: Boolean flag signifying that the product can be shipped.
da: Sand/falsk-værdi, der angiver, om produktet kan sendes fysisk.

en: The product's physical weight
da: Produktets fysiske vægt

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
da: field_image_cache valgt som Ubercart's billede for varer og vareklasser.

en: The manufacturer's suggested price.
da: Leverandørens anbefalede pris.

en: The price for which the product is sold.
da: Prisen som produktet sælges til.

en: Is a product
da: Er et produkt

en: Buy it now button
da: Køb nu knap

en: Product kit cart display
da: Produktsæt kurvevisning

en: Total price
da: Pris i alt

en: administer product kits
da: administrér produktpakker

en: Product kits
da: Produktsæt

en: Configure the product kit settings.
da: Tilpas indstillinger for produkts

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
da: Alle salgsrapporter er <b>GMT !offset</b> (Sitets standard tidszone)

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
da: Slet udløb af %role_name-rollen for brugeren %user_name?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
da: Ved at slette udløbsdatoen tildeles %user_name privilegier via rollen %role_name uendeligt med mindre disse manuelt fjernes.

en: Invalid user id or role id.
da: Ugyldig bruger-ID eller rolle-ID.

en: Ubercart role expiration
da: Ubercart rolleudløb

en: Update all role expirations for this order.
da: Opdatér alle rolleudløb for denne ordre.

en: Notify customer when a role is granted
da: Underret kunde når en rolle tildeles

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
da: Giv køberen besked når de er blevet tildelt en rolle.

en: Notify customer when a role is revoked
da: Underret kunde når en rolle fratages

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
da: Giv køberen besked når de er blevet frataget en rolle.

en: Notify customer when a role is renewed
da: Underret kunde når en rolle fornyes

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
da: Giv køberen besked når de har fået fornyet en rolle.

en: Notify customer when a role is about to expire
da: Underret kunde når en rolle er ved at udløbe

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
da: Giv køberen besked når deres rolle er ved at udløbe.

en: Renew the roles on an order.
da: Forny rollerne på en ordre.

en: Send an order email regarding roles.
da: Send en ordre-e-mail angående roller.

en: E-mail for granted roles
da: E-mail ved tildelte roller

en: E-mail for revoked roles
da: E-mail ved fratagne roller

en: E-mail for renewed roles
da: E-mail ved fornyede roller

en: E-mail for role expiration reminders
da: E-mail til påmindelser om rolle-udløb

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
da: Tilføj roller på denne side og benyt <a href="!url">betingede handlinger</a> til at begrænse hvilke ordrer de kan anvendes på. Vigtigst er det at angive ved hvilken ordrestatus rolletildelingen sker.

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
da: Ubercart tildeler visse roller til kunder når de køber produkter med rolletildelingsegenskaben. Disse kan være permanente eller midlertidige. Her kan du se og redigere hvornår midlertidige roller er sat til at udløbe.

en: Ubercart roles
da: Ubercart roller

en: Pending Expirations
da: Kommende udløb

en: Add/remove time
da: Tilføj/fjern tid

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
da: Du skal <a href="!url">oprette nye roller</a> før denne egenskab kan anvendes.

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
da: SKUen på produktet som tildeler rollen.

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
da: Kontrollér om dette varenummer som anvender rolletildeling er tilknyttet et produkt som kan sendes.

en: Expiration period
da: Udløbsperiode

en: Override the default ending expiration
da: Overskriv standard-udløbsdatoen.

en: Relative from activation time
da: Relativt til aktiveringstidspunktet

en: Absolute role ending
da: Absolut rolleudløb

en: From the time the expiration period started.
da: Fra tidspunktet hvor udløbsperioden startede.

en: When this expiration period will end.
da: Hvornår denne udløbsperiode slutter.

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
da: Den angivne dato !date har fundet sted. Vælg venligst en anden.

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
da: Kombinationen af rolle og SKU findes allerede for dette produkt.

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
da: <strong>Udløb:</strong> !date<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !link (not overridden)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !link (ikke tilsidesat)<br/>

en: Global expiration
da: Globalt udløb

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
da: <strong>Gang med mængde:</strong> Ja

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
da: <strong>Gang med mængde:</strong> Nej

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
da: Roller som Ubercart kan tildele til kunder som køber bestemte produkter. Hvis du ikke vælger nogle roller vil de alle kunne tilføjes et produkt.

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
da: Udløbet af %role_name-rollen for brugeren %user_name er blevet slettet.

en: %user has had the %role role revoked.
da: %user er blevet frataget rollen %role.

en: %user has been granted the %role role.
da: %user er blevet tildelt rollen %role.

en:  It will expire on %date
da:  Udløber den %date

en: The ID of the product feature this is attached to.
da: ID på produktkarakteristikken som dette er knyttet til.

en: The ID of the node this role feature is attached to.
da: ID på indholdselementet som denne rollekarakteristik er knyttet til.

en: The product model.
da: Produktmodellen.

en: The role ID.
da: Rolle-IDet

en: Fallthrough to the default start time?
da: Fald tilbage på standard-starttidspunkt?

en: Role expiration start time. 0 signifies to start at product purchase.
da: Starttidspunkt for rollens udløbstid. 0 er lig med købsdato.

en: Fallthrough to the default end time?
da: Fald tilbage på standard-sluttidspunkt?

en: Role expiration end time. 0 signifies to use relative expiration.
da: Sluttidspunkt for rollens udløbstid. 0 er lig med relativ udløbsdato.

en: How long this role is valid for.
da: Hvor lang tid denne rolle er gyldig.

en: Is this role feature shippable?
da: Kan denne rollekarakterestik forsendes?

en: Multiply any relative expiration by the quantity purchased?
da: Gang den relative periode med antallet af købte produkter?

en: The user id.
da: Bruger-IDet

en: The role id.
da: Rolle-IDet

en: No SKU found.
da: Ingen SKU fundet.

en: administer product stock
da: administrér lagerbeholdning for produkter

en: Stock levels for Ubercart products
da: Lagerbeholdninger for Ubercart-produkter

en: SKU of a product
da: Produktets SKU

en: Node ID of a product
da: Node ID p

en: Level of stock
da: Varebeholdning

en: Threshold level
da: Grænseværdi

en: Manage stock levels of your Ubercart products
da: Håndtér lagerbeholdning af dine Ubercart-produkter.

en: !country version !version is enabled.
da: !country version !version er aktiveret.

en: !country version !version is disabled.
da: !country version !version er deaktiveret.

en: Country file @file could not import or had no install function.
da: Landefilen @file kunne ikke importeres eller havde ingen install-funktion.

en: *Adding _if to any country variable will make it only display for addresses<br />whose country is different than the default store country.
da: *Ved at tilføje _if til en landevariabel vil landenavnet kun blive vist<br />for adresser i andre lande end det forhåndsvalgte.

en: Store address:<br />!address
da: Butikkens adresse:<br />!address

en: Not set yet.
da: Ikke angivet endnu.

en: Store e-mail address is %email.
da: Butikkens e-mail-adresse er %email.

en: Store e-mail address is not set.
da: Butikkens e-mail-adresse er ikke angivet.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
da: Hjælpesiden er <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
da: Hjælpesiden er ikke defineret.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
da: Butikkens administrationsside viser: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
da: Kundens %billing bruges på lister.

en: Footer using !footer
da: Sidefoden bruger !footer

en: Currency format: @format
da: Valutaformat: @format

en: Weight format: @weight
da: Vægtformat: @weight

en: Date format: @date
da: Datoformat: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
da: Advarsel: @count ordrer fundet med adresser i dette land. Ved at slette dette land vil der opstå fejlbeskeder på disse ordrer. Du bør overveje blot at deaktivere landet.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
da: Priser ændres af prisændringsmekanismer i den rækkefølge som er angivet i tabellen ovenfor.

en: Price formatter
da: Prisformattering

en: Cache generated price values until the next cron run.
da: Gem genererede prisværdier i cachen indtil næste cron-kørsel.

en: Cancel changes
da: Annuller ændringer

en: Price alterers
da: Prisændringsmekanismer

en: Price handler configuration saved.
da: Indstillinger for prishåndtering

en: @field is enabled.
da: @field er aktiveret.

en: @field is disabled.
da: @field er deaktiveret.

en: @title is %default.
da: @title er %default.

en: @title is not set.
da: @title er ikke angivet.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
da: uc_add_js() er forældet. Brug drupal_add_js() i din kode.

en: Price handler settings
da: Indstillinger for prishåndtering

en: Select which price handlers to use for your store.
da: Vælg hvilke prishåndteringer du vil anvende.

en: Two-character ISO country code.
da: ISO landekode, 2 tegn.

en: Three-character ISO country code.
da: ISO landekode, 3 tegn.

en: The version of the CIF that loaded the country information.
da: Versionen af CIFen som indlæste landeinformationen.

en: Standard abbreviation of the zone name.
da: Standardforkortelse af zonenavnet.

en: Cache table for Ubercart store prices.
da: Cache-tabel til Ubercart butikspriser.

en: Default price handler
da: Standard prishåndtering

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
da: Standard-prishåndteringsmekanismen er ansvarlig for at føje præfiks til forskellige visninger af produkters priser.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
da: Standard-prishåndteringsformatteringen kører priser igennem en valutaomregner ud fra din forretnings visningsindstillinger.

en: List Price:
da: Listepris

en: Cost:
da: Kostpris:

en: Price:
da: Pris:

en: Tax Name
da: Afgiftsnavn

en: Total taxable amount
da: Samlet afgiftsbelagt bel

en: Total tax collected
da: Total opkrævet afgift

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
da: * Ingen information om jurisdiktion, afgiftssats eller afgiftsbelagt beløb er tilgængelig for denne linje.

en: Customize tax report parameters
da: Tilpas afgiftsrapport-parametre

en: Sales tax report
da: Rapport for salgsafgift

en: View report on sales tax
da: Vis rapport over salgsafgifter

en: Tax Report
da: Afgiftsrapport

en: View a report about sales tax your customers paid.
da: Vis en rapport over salgsafgifter betalt af dine kunder.

en: Taxed products
da: Afgiftsbelagte produkter

en: Shippable products
da: Produket som kan sendes

en: Any product
da: Ethvert produkt

en: No rates available.
da: Ingen tilgængelige satser.

en: Add a tax rate
da: Tilføj en afgiftssats

en: "Blank line" product
da: "Tom linje"-produkt

en: Tax rate %name saved.
da: Afgiftssats %name gemt.

en: Copy of !name
da: Kopi af !name

en: Tax rate %name cloned.
da: Afgiftssats %name klonet.

en: That tax rate does not exist.
da: Denne afgiftrate eksisterer ikke

en: Tax rate %name deleted.
da: Afgiftrate %name er slettet

en: Tax rule
da: Afgiftsregel

en: Calculate taxes
da: Beregn afgifter

en: Apply !name
da: Tilføj !name

en: Configure the tax rates and settings.
da: Konfigurér afgiftssatser og indstillinger.

en: Edit a tax rate
da: Redigér afgiftrate

en: Serialized array of node types to be taxed.
da: Serialiseret array af indholdstyper som skal belægges med afgift.

en: Serialized array of line item types to be taxed.
da: Serialiseret array af varelinjer som skal belægges med afgift.

en: The rate of taxation.
da: Afgiftssatsen.

en: Poll title
da: Titel på afstemning

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret navn på første taksonomi-term. Advarsel: Rent brugerinput

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: No Solr instance available when checking requirements.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under tjek af systemkrav.

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
da: IDen på kategoriens overordnede ordforråd.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
da: Det ufiltrerede navn på ordforrådet som sidens første kategori tilhører. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
da: Kategoriens ufiltrerede navn. Advarsel: Rent brugerinput

en: '@column' => value for @column
da: '@column' => værdi af @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
da: return array(
      0 => array(@columns),
      // Normalt vil du stoppe her. Angiv flere værdier hvis du
      // ønsker at din 'standardværdi' skal have flere værdier:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Numeric
da: Numerisk

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
da: Opret en liste af valgmuligheder som en liste i <strong>Tilladte værdier</strong> eller som et array i PHP-kode nederst på denne side. Disse værdier vil være ens for %field i alle indholdstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
da: Du skal angive de 'tilladte værdier' for dette felt.

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Token replacement patterns
da: Symbol erstatningsmønstre

en: Comment's node ID
da: Kommentarens node ID

en: Comment title. WARNING - raw user input
da: Kommentartitel. Advarsel: Rent brugerinput

en: Comment body
da: Kommentar indhold

en: Comment body. WARNING - raw user input
da: Kommentartekst. Advarsel: Rent brugerinput

en: Comment author's user id
da: Kommentarforfattters bruger-ID

en: Comment author's user name
da: Kommentarforfatterens brugernavn

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
da: Kommentarforfatterens brugernavn. Advarsel: Rent brugerinput

en: Comment author's home page.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside.

en: Comment author's e-mail.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse. ADVARSEL - rå brugerdata.

en: Comment creation year (four digit)
da: Oprettelsesår (fire cifre)

en: Comment creation year (two digit)
da: Oprettelsesår (to cifre)

en: Comment creation month (full word)
da: Oprettelsesmåned (navn)

en: Comment creation month (abbreviated)
da: Oprettelsesmåned (forkoerwr)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
da: Oprettelsesmåned (to cifre)

en: Comment creation month (one or two digit)
da: Oprettelsesmåned (et eller to cifre)

en: Comment creation week (two digit)
da: Oprettelsesuge (to cifre)

en: Comment creation date (day of month)
da: Oprettelsesdag (dag i måneden)

en: Comment creation day (full word)
da: Oprettelsesdag (navn)

en: Comment creation day (abbreviation)
da: Oprettelsesdag (forkortelse)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
da: Oprettelsesdag (to cifre)

en: Comment creation day (one or two digit)
da: Oprettelsesdag (et eller to cifre)

en: Node language
da: Node sprog

en: Node author's e-mail.
da: Forfatterens e-mail-adresse

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
da: Forfatterens e-mail-adresse. Advarsel: Rå brugerdata.

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret navn på første ordforråd. Advarsel: Rent brugerinput

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: Node creation year (four digit)
da: Oprettelsesår (fire cifre)

en: Node creation year (two digit)
da: Oprettelsesår (to cifre)

en: Node creation month (full word)
da: Oprettelsesmåned (navn)

en: Node creation month (abbreviated)
da: Oprettelsesmåned (forkortet)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
da: Oprettelsesmåned (to cifre)

en: Node creation month (one or two digit)
da: Oprettelsesmåned (et eller to cifre)

en: Node creation week (two digit)
da: Oprettelsesuge (to cifre)

en: Node creation date (day of month)
da: Oprettelsesdag (dag i måneden)

en: Node creation day (full word)
da: Oprettelsesdag (navn)

en: Node creation day (abbreviation)
da: Oprettelsesdag (forkortelse)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
da: Oprettelsesdag (to cifre)

en: Node creation day (one or two digit)
da: Oprettelsesdag (et eller to cifre)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The text used in the menu as link text for this item.
da: Teksten der bruges i menuen som linktekst for elementet.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
da: Den ufiltrerede tekst der bruges i menuen som linktekst for elementet. Advarsel: Rå brugerdata.

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
da: Den ufiltrerede titel på sidens overordnede side. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
da: De ufiltrerede titler på alle overordnede sider i boghierarkiet. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: The url of the current Drupal website.
da: URLen til det aktuelle Drupal-site.

en: The name of the current Drupal website.
da: Navnet på det aktuelle Drupal-site.

en: The slogan of the current Drupal website.
da: Slogan for det aktuelle Drupal-site.

en: The mission of the current Drupal website.
da: Det akutelle Drupal-site's mission.

en: The contact email address for the current Drupal website.
da: Kontakt-e-mail-adressen for det aktuelle Drupal-site.

en: The current date on the site's server.
da: Den aktuelle dato på sitets server.

en: The current year (four digit)
da: Det aktuelle år (fire cifre)

en: The current year (two digit)
da: Det aktuelle år (to cifre)

en: The current month (full word)
da: Den aktuelle måned (fulde navn)

en: The current month (abbreviated)
da: Den aktuelle måned (forkortet)

en: The current month (two digit, zero padded)
da: Den aktuelle måned (to cifre, polstret med nul)

en: The current month (one or two digit)
da: Den aktuuelle måned (et eller to cifre)

en: The current week (two digit)
da: Den aktuelle uge (to cifre)

en: The current date (day of month)
da: Den aktuelle dag (dag i måneden)

en: The current day (full word)
da: Den aktuelle dag (helt ord)

en: The current day of week (abbreviation)
da: Den aktuelle ugedag (forkortelse)

en: The current day (two digit, zero-padded)
da: Den aktuelle dag (to cifre, polstret med nul)

en: The current day (one or two digit)
da: Den aktuelle dag (et eller to cifre)

en: The current page number for paged lists
da: Det aktuelle sidenummer på sideinddelte lister

en: A randomly generated SHA1 hash.
da: En tilfældigt genereret SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
da: Det aktuelle timestamp i sekunder siden 1. januar 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
da: Et tilfældigt et-cifret tal.

en: A randomly generated three-digit number.
da: Et tilfældigt tre-cifret tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
da: Et tilfældigt ti-cifret tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
da: Et tilfældigt bogstav.

en: Randomly generated three-digit letters.
da: Tre tilfældige bogstaver.

en: Randomly generated ten-digit letters.
da: Ti tilfældige bogstaver.

en: Display a tokenized message to the user
da: Vis en tokeniseret meddelelse til brugeren

en: Send tokenized e-mail
da: Send tokeniseret e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
da: Viderestil til tokeniseret URL

en: The email address to which the message should be sent.
da: E-mail-adressen som meddelelsen sendes til.

en: The message that should be sent.
da: Meddelelsen som skal sendes.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan burges til at oprette URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The message to be displayed to the current user.
da: Meddelelsen der vises til den aktuelle bruger.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i meddelelsesteksten. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: TokenSTARTER
da: SymbolSTART

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
da: Tilbyder yderligere symboler og en basis på hvilken du kan bygge dine egne symboler.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
da: Tilbyder udvidede Drupal-handlinger vha. Token-modulet.

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Alphanumeric
da: Alfanumerisk

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: Change basic information
da: Skift basal information

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
da: Views prøver så godt som muligt at konvertere et Views 1 view til Views 2. Konverteringen er ikke pålidelig; du vil efter al sansynlighed skulle justere dit view for at få det til at ligne originalen. Du kan som normalt importere Views 1 views på importfanen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Convert stored Views 1 views.
da: Konverter gemte Views 1 views.

en: Convert view
da: Konverter view

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Example table
da: Eksempeltabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
da: Indeholder eksempelindhold og kan relateres til indholdselementer.

en: Example content
da: Eksempelindhold

en: Some example content that references a node.
da: Eksempel på indhold som er en reference til et indholdselement.

en: Example node
da: Indholdselementeksempel

en: Plain text field
da: Normalt tekstfelt

en: Just a plain text field.
da: Blot et normalt tekstfelt.

en: Numeric field
da: Numerisk felt

en: Just a numeric field.
da: Kun et numerisk felt

en: Boolean field
da: Boolsk felt

en: Just an on/off field.
da: Kun et til/fra-felt

en: Timestamp field
da: Tidsstempelfelt

en: Just a timestamp field.
da: Kun et tidsstempelfelt

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
da: Emulerer Drupals standard forside; du kan sætte forside-stien til dette view og gøre det til din forside.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stede. Den vil tilsidesætte viewets titel og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procenterstatning her for at erstatte med argumenttitler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: Validator options
da: Validering

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Provide default argument options
da: Giv standardargumentvalg

en: Default argument type
da: Standard argumenttype

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Allow multiple terms per argument.
da: Tillad flere ord pr. argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: Allow multiple arguments to work together.
da: Tillad flere argumenter at samarbejde.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette argument kan arbejde sammen, som hvis flere ord blev givet til det samme argument. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Mindsk dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
da: Brugere kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
da: Ekskludér argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
da: Tal indtastet i argumentet bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordliste-tilstand indfører en grænse for antallet af anvendte tegn i argumentet, hvilket lader resumé-visningen fungere som en ordbog.

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
da: Hvor mange tegn fra argumentet der skal bruges til filtrering. Vælg 1 for at matche alle felter som starter med tegnet i argumentet.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
da: Hvordan store/små bogstaver håndteres når argumentresultatet udskrives.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
da: Dette felts mærkat som vises til slutbrugeren hvis udseendet kræver det.

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
da: Markér dette felt for ikke at vise dette felt men stadig indlæse det i viewet. Brug denne mulighed til at udelade grupperingsfelter fra hver række eller ved avanceret theming.

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
da: Du kan ændre dette felts output ved at angive en tekststreng med erstatningssymboler som kan bruge output fra ethvert eksisterende felt.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "alt"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>De følgende erstatningsmøsntre er tilgængelige for denne visning. Brug mønstret til venstre for at vise værdien til højre. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
da: Markér dette for at beskære feltet til en maksimal længde i karakterer.

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (future dates start with - )
da: Tidsrum (fremtidige datoer starter med - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
da: Hvis "Tilpasset", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentationen</a> for datoformater. Hvis "Tid siden" er dette antallet af forskellige enheder som vises, som har standardværdien to.

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er ikke blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>blotlægger</strongs> det kan brugerme ændre filtret når de ser det.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>skjuler</strong> det kan brugerne ikke ændre filtret mens de ser det.

en: Unlock operator
da: Frigør operator

en: When checked, the operator will be exposed to the user
da: Når dette er markeret vises operatoren til brugeren

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
da: Gennemtving at det blotlagte filter kun accepterer én valgmulighed.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette er et valgfrit, blotlagt filter.

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
da: Filtre som skelner mellem store og små bogstaver kan være hurtigere. MySQL ignorerer versalfølsomhed.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
da: Navnet på dette forhold som vises i administrationsdelen.

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
da: Elementer som ikke indeholder dette forhold vises ikke.

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
da: views_handler_sort_formula mangler standard: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer advanced help modulet</a>, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du installerer <em>Advanced help</em>-modulet fra !href, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: Warning! Broken view!
da: Advarsel! View er i stykker!

en: Broken
da: I stykker

en: Install the advanced help module for the getting started
da: Installér modulet Advanced Help for at komme i gang

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
da: Usikker på hvad du skal gøre? Prøv siden "!getting-started".

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
da: Adskil argumenter med en / som om de er en URL sti.

en: Clone view %view
da: Klon visningen %view

en: View name
da: Navn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
da: Viewets unikke navn. Det kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger og bruges til at identificere viewet internt og til at lave unikke theming-skabeloner til viewet. Hvis du tilsidesætter et view leveret af et modul må navnet ikke ændres ellers oprettes et nyt view.

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
da: Indtast et valgfrit tag til viewet; det bruges kun til at sortere views på administrationssiden.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
da: View-typen er den primære tabel som der hentes information fra. View-typen bestemmer hvilke argumenter, felter, sorteringskriterier og filter som er tilgængelige, så når den er valgt kan den <strong>ikke ændres</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
da: Du skal bruge et unikt navn til dette view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
da: Ønsker du at gendanne viewet %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Gendannes viewet slettes det fra databasen og det oprindelige view

en: Are you sure you want to delete the view %name?
da: Ønsker du at slette viewet %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
da: Du kan ikke fortyde sletning af et view.

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: There is no lock on view %view to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Edit view %view
da: Redigér view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
da: Du importerer et view oprettet i Views versrion 1. Du skal muligvis justere nogle parametre for at det virker korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
da: Dette view er ikke kompatibelt med denne version af Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Unknown or missing table name
da: Ukendt eller manglende tabelnavn

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
da: Viewets standard-display er i stykker og kan ikke bruges.

en: Export this view
da: Eksportér view

en: Create a copy of this view
da: Opret en kopi af dette view

en: View "@display"
da: Vis "@display"

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
da: Fejl: Displayet @display refererer til udvidelsesmodulet '@plugin', men udvidelsen eksisterer ikke.

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: &nbsp; Style: !style
da: &nbsp; Typografi: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
da: Ugyldig visnings-ID fundet under genopbygning af faner

en: Unable to initialize default display
da: Kan ikke initialisere standard-display

en: Add display
da: Tilføj display

en: Remove display
da: Fjern display

en: Restore display
da: Gendan display

en: View analysis
da: View-analyse

en: View details
da: View-detaljer

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure @type %item
da: Indstil @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Change summary style for @type %item
da: Skift resumé-type for @type %item

en: Internal error: broken plugin.
da: Intern fejl: Udvidelsesmodul i stykker.

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: All forespørgsler genereret af Views inkluderer en speciel 'VIEWS' = 'VIEWS' streng i WHERE-klausulen. Det gør det nemmere at identificere Views-forespørgsler i database-loggen, men bør kun bruges ved fejlfinding.

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Ignore missing advanced help module
da: Ignorér manglende Advanced Help modul

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
da: Views bruger Advanced Help-modulet til at vise hjælpetekster. Hvis modulet ikke er tilstede vil Views brokke sig, medmindre dette felt er markeret.

en: Show query above live preview
da: Vis forespørgsel over live eksempel

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
da: Live privew-funktionen viser output fra det view som du opretter samt selve viewet. Markér dette felt for at vise forespørgslen og anden information over viewet; fjern markeringen for at vise denne information under viewet.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Do not show hover links over views
da: Vis ikke hover-links over views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
da: For at gøre det nemmere at administrere dine views viser Views 'hover'-links som peger på viewets redigerings- og eksportsider når viewt bruges. Det kan dog være distraherende i visse temaer, så hvis det giver problemer kan det slås fra her.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
da: Aktivér Views ydelsesstatistik via Devel-modulet.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette felt for at aktivere Views forespørgsels- og ydelsesstatistik <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Disable javascript with Views
da: Deaktivér javascript med Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views UI bør degradere og stadig være brugbart uden javascript, det er bare ikke helt så godt.

en: Page region to output performance statistics
da: Sideregion hvor ydelsesstatistik udskrives

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
da: Mærkat for "Enhver"-værdien i valgfri rullemenuer i blotlagte filtre.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: Server reports invalid input error.
da: Server rapporterer en ugyldigt input fejl.

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
da: Der er ingen Views 1 views i databasen at konvertere.

en: Converted
da: Konverteret

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
da: Tabellen herunder viser Views 1 views som er gemt i databasen. Du kan enten konvertere dem til at virke med Views 2 eller slette dem. Et view kan kun konverteres hvis der ikke findes et Views 2 view med det samme navn.

en: Unable to find view.
da: Kan ikke finde view.

en: Unable to convert view.
da: Kan ikke konvertere view.

en: The view has been deleted
da: View er blevet slettet.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
da: Handler @handler forsøgte at gå i en uendelig løkke!

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: HTML List
da: HTML liste

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Fixed entry
da: Fast linje

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
da: set_display() kaldt med ugyldigt display id @display.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
da: jQuery UI Tabs: Uoverensstemmelse i fragmentidentifikator.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
da: jQuery UI Tabs: Ikke nok argumenter til at tilføje fane.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The date of the most recent new content onf the feed.
da: Datoen for det seneste nye indhold i feedet.

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
da: Kommentarens tekst.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Date and time of when the comment was posted.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
da: Hvorvidt kommentaren ligger til godkendelse i øjeblikket.

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The node the comment is a reply to.
da: Indholdselementet som kommentaren er et svar på.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdselementets type (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "nyhed", osv.).

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
da: Filtrerer afpublicerede indholdselementer fra hvis den aktuelle bruger ikke kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdselementet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the node is moderated.
da: Hvorvidt indholdselementet er modereret.

en: Whether or not the node is sticky.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt.

en: Provide a simple link to the node.
da: Vis et simpelt link til indholdselementet.

en: Provide a simple link to edit the node.
da: Vis et simpelt link til at redigere indholdselementet.

en: Provide a simple link to delete the node.
da: Vis et simpelt link til at slette indholdselementet.

en: In the form of CCYYMMDD.
da: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: In the form of YYYYMM.
da: På formen YYYYMM.

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: In the form of YYYY.
da: På formen YYYY.

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: In the form of MM (01 - 12).
da: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: In the form of DD (01 - 31).
da: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
da: Versioner er en ændringshistorik for indholdselementer.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
da: Knyt en version til brugeren som oprettede versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
da: De fulde data i brødtekstfeltet. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
da: Det gemte resuméfelt. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The revision ID of the node revision.
da: Versionens ID.

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: The date the node revision was created.
da: Datoen hvor versionen blev oprettet.

en: Input format id
da: Inputformat ID

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
da: Indholdselementversionens numeriske inputformat. !default betyder standard inputformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
da: Navnet på indholdselementversionens inputformat.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
da: Vis et simpelt link til at slette revisionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indholdselementer efter views-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Show a marker if the node has new or updated content.
da: Vis en markør hvis indholdselementet har nyt eller opdateret indhold.

en: Show only nodes that have new content.
da: Vis kun indholdselementer som har nyt indhold.

en: Node ID from URL
da: Indholdselement-ID fra URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Node statistics
da: Indholdselementstatistik

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
da: Taksonomiord. Bemærk at brug af dette kan give dubletter i viewet. Du skal tilføje filtre for at begrænse mængden af resultater.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: All terms
da: Alle termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Term synonym
da: Synonym

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
da: Synonymer kan bruges til at finde termer med alternative navne.

en: Term ID (with depth)
da: Term ID (med dybde)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
da: Dybdefiltret er mere komplekst, så det stiller færre valgmuligheder til rådighed.

en: Term ID depth modifier
da: Term ID dybdemodifikator

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
da: Tillad dybden af Taksonomi: Term ID (med dybde) at blive ændret med et ekstra argument.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
da: Indholdselementer som enten ikke er oversat eller som er originaludgaven i en oversættelsesgruppe.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Nodes that are translations of a source translation.
da: Indholdselementer som er oversættelser af en kildetekst.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdselementets oversættelsesstatus - hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Outdated
da: Forældet

en: upload
da: overfør

en: The description of the uploaded file.
da: Beskrivelsen af den uploadede fil.

en: Listed
da: Liste

en: Whether or not the file is marked to be listed.
da: Hvorvidt filen er markeret til visning i lister.

en: All files attached to a node with upload.module.
da: Alle filer vedhæftet til et indholdselement med Upload-modulet.

en: Has attached files
da: Har vedhæftede filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
da: Vis kun elementer med vedhæftede filer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er flere vedhæftede filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
da: Tilføj et forhold for at få adgang til flere fildata fra filer uploadet med Upload-modulet. Bemærk at dette forhold vil resultere i dublerede indholdselementer hvis der er knyttet flere filer til indholdselementet.

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Provide a simple link to delete the user.
da: Opret et simpelt link til at slette brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
da: Tillad at et argument ignoreres. Forespørgslen ændres ikke af dette argument.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: Type of link
da: Linktype

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Unknown node type
da: Ukendt indholdstype

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
da: Hvis du ønsker at validere specifikke indholdstyper skal du markere dem; hvis ingen indholdstyper markeres bliver alle indholdselementer accepteret.

en: Validate user has access to the node
da: Bekræft at brugeren har adgang til indholdselementet

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: Display node comments
da: Vis kommentarer

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
da: Hvis der ikke foretages en søgning og dette felt ikke vises skal du vælge et alternativt felt til standard tabelsortering.

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Allow multiple terms per argument
da: Tillad flere termer pr. argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3. På grund af det nødvendige antal JOINs bliver AND behandlet som OR med dette argument.

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Term name or synonym
da: Term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
da: Term/synonym konverteret til term ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
da: Vælg argumentets form. Hvis du bruger ordets navn er det typisk mere effektivt at konvertere det til en term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taxonomy: Term navn som argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
da: Omdan bindestreger i URLen til mellemrum i ord-argumenter

en: Include untranslated nodes
da: Inkludér ikke-oversatter indholdselementer

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Type of user argument to allow
da: Type af tilladte brugerargumenter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændre standardargumenttypen mister du denne indstilling og kan IKKE få den tilbage.

en: PHP argument code
da: PHP argument-kode

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug i dette argument. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal kun returnere en enkelt værdi til dette argument.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke adgang til at ændre dette. Hvis du ændrer valideringen går denne indstilling tabt og du kan IKKE genskabe den.

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
da: Indtast PHP-kode som returnere TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du skal huske at returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skal valideres er "$argument" og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument".

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the name of this display.
da: Skift navnet på dette display.

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Change the style plugin.
da: Skift typografi-udvidelse.

en: Row style
da: Række-typografi

en: Change the row plugin.
da: Skift række-udvidelsesmodul.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Change how many items to display.
da: Angiv hvor mange elementer der vises.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Display only distinct items, without duplicates.
da: Vis kun særskilte elementer, uden dubletter.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Specify which display this display will link to.
da: Angiv hvilket display dette display henviser til.

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Unknown/missing format
da: Ukendt/manglende format

en: Change this display's !name.
da: Skift displayets !name.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The name of this display
da: Navnet på dette display

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne titel optræder kun i den administrative grænseflade for viewet.

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Use a pager for this view
da: Brug sideinddeling af dette view

en: Full pager
da: Fuld sideskifter

en: Mini pager
da: Lille sideskifter

en: Pager element
da: Sideskifter-element

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
da: Antal elementer der springes over. Hvis dette felt er tre springes de tre første elementer over og bliver ikke vist. Forskydning kan ikke bruges hvis antal elementer der vises er sat til 0; brug et meget stort antal i stedet.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
da: Tilføjer et "mere"-link i bunden af dette view som linker til sidevisningen. Hvis du har mere end én sidevisning vil linket pege på visningen som er angivet i "linkvisning" ovenfor.

en: Text to use for the more link.
da: Tekst der bruges til "Mere"-linket.

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte udseende ved at klikke på ikonet.

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Tekst der vises under viewet. Kan indeholde forklaringer eller links eller hvad du ellers har lyst til. Valgfri.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
da: Tekst der vises hvis viewet er tomt. Valgfri.

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte rækkeudseende ved at klikke på ikonet.

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Status: using default values.
da: Status: bruger standardværdier.

en: Update default display
da: Opdatér standard-display

en: Status: using overridden values.
da: Status: Bruger tilpassede værdier.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit arguments
da: Arv argumenter

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve argumenter fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
da: Dette view vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert argument du har defineret.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
da: Dette view vises ved at gå til følgende sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges til argumenter: For eksempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
da: Advarsel: Ændring af dette elements menu virker ikke pålideligt i Drupal 6.4 eller tidligere. Opgradér venligst din udgave af Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en menu, men menuens titel er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en overordnet menu, men titlen på den overordnede menu er ikke angivet.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for én efter én.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: Grouping field
da: Grupperingsfelt

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: Use the site mission for the description
da: Brug sitets mission som beskrivelse

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
da: Hvis der er valgt en standard sorteringsrækkefølge, hvilken rækkefølge skal den bruge som standard.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: Title: @title
da: Titel: @title

en: @current of @max
da: @current af @max

en: There are no views to be exported at this time.
da: Der er ingen views at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Show only these tags
da: Vis kun disse tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
da: Placér dette i @module.info i din modules/@module mappe

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
da: Indsæt dette i @module.module i mappen modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
da: Placer dette i @module.views_default.inc i mappen modules/@module eller mappen modules/@module/includes

en: use views exporter
da: brug views exporter

en: Bulk export
da: Masseeksport

en: Allows exporting multiple views at once.
da: Exporterer flere views på én gang.

en: Adjust top margin
da: Tilpas topmargen

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
da: Flytter sidens indhold ca. 20 pixels ned fra toppen af browservinduet for at give plads til administrationsmenuen.

en: Keep menu at top of page
da: Behold menuen i toppen af siden

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
da: Viser altid administrationsmenuen i toppen af browservinduet (også hvis siden er rullet ned). <strong>Bemærk: I visse browsere kan denne indstilling resultere i fejlagtigt sideindhold, en usynlig markør, formularelementer som ikke kan vælges og andre fejl. Hvis det sker, skal denne indstilling deaktiveres.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
da: Lukker automatisk feltgrupperne på <a href="!modules-url">modulsiden</a> sammen når siden indlæses.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
da: Hvis Utility modulet er aktiveret af denne grund, kan det uden problemer deaktiveres og afinstalleres.

en: Move local tasks into menu
da: Flyt lokale opgaver til menuen

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
da: Flytter fanerne fra den aktuelle side ind i administrationsmenuen. Denne funktion er kun tilgængelig i temaer, som bruger CSS klasserne <code>tabs primary</code> og <code>tabs secondary</code> til faneblade.

en: Administration menu settings
da: Indstillinger for administrationsmenu

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: Display additional data for each menu item
da: Vis ekstra data til hvert menupunkt

en: Display the selected items next to each menu item link.
da: Vis de valgte elementer udfor hvert menupunktslink.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
da: Viser alle menupunkter uanset dine tilladelser. <em>Bemærk: Bør ikke bruges på et produktionssite.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
da: Aktivér disse moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (af brugere med de rette tilladelser). Brug indstillingerne herunder til at tilpasse menuens udseende.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (for brugere med de rette tilladelser). Menuen viser også antallet af anonyme og godkendte brugere, og lader moduler tilføje deres egne tilpassede menupunkter. Graden af integration med menuen er forskellig  fra modul til modul. F.eks. bruger <a href="@drupal">Devel</a>-modulet administrationsmenuen til at give hurtig adgang til udviklingsværktøjer.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
da: Under administrationsmenuens <a href="@settings">indstillinger</a> kan du tilpasse menuens opførsel og udseende. Siden menuens udseende afhænger af sitets tema, kræver omfattende ændringer af menuen at du tilpasser sitets tema- og CSS-filer. Se filen README.txt for yderligere information om tilpasning af tema og CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
da: Menupunkterne som vises i administrationsmenuen afhænger af brugerens tilladelser. For det første vises administrationsmenuen kun til brugere med tilladelsen <em>tilgå administrationsmenu</em>. For det andet skal brugeren have tilladelsen <em>tilgå administrationssider</em> for at se administrative links. For det tredje vises kun de links som brugeren reelt har adgang til. Hvis en bruger f.eks. ikke har tilladelserne <em>administrér tilladelser</em> og <em>administrér brugere</em> vises menupunktet <em>Brugere</em> ikke.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Adjust administration menu settings.
da: Tilpas indstillinger for administrationsmenu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
da: Opretter en dropdown-menu som giver adgang til de fleste administrative opgaver og sider (til brugere med de rette tilladelser).

en: Invalid token
da: Ugyldigt symbol

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Configure this block
da: Indstil denne blok

en: Equal
da: Lig med

en: A custom color widget must be selected to choose colors. Only the selected widget will be previewed.
da: En widget med mulighed for farvetilpasning skal vælges for at kunne skifte farver. Der vises kun et eksempel på den valgte widget.

en: Custom colors are only supported when the <a href="!url">download method</a> is set to public.
da: Tilpassede farver understøttes kun når <a href="!url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: Blue Lagoon (default)
da: Blue Lagoon (standard)

en: Color display
da: Farvevisning

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Gradient
da: Farveforløb

en: On colors
da: Aktiv farve

en: Hover colors
da: Hover farve

en: Off colors
da: Inaktiv farve

en: Matte color
da: Maske farve

en: The entered value %color is not a valid hex color.
da: Den indtastede værdi %color er ikke en gyldig hex-farve.

en: Custom %name stars generated. You may need to clear your browser cache before the new stars are visible.
da: Tilpassede %name stjerner oprettet. Det kan være nødvendigt at tømme browserens cache før de nye stjerner er synlige.

en: Number of Stars
da: Antal stjerner

en: Number of Options
da: Antal valg

en: Node Comment Parent
da: Overordnet kommentar

en: Node reference: @field
da: Indholdselement-reference: @field

en: No potential target fields are available for the %type type. Create a node reference field in this node type to make it easier to assign a vote to a node.
da: Der findes ingen potentielle målfelter i typen %type. Opret et nodereference-felt i denne indholdstype for at gøre det nemmere at knytte en stemme til et indholdselement.

en: Voting target
da: Stemmemål

en: The voting target will make the value of this field cast a vote on another node. Use node reference fields (part of CCK core) or <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a> module to create advanced reviews. More information available on the <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar handbook page</a>.
da: Stemmemålet vil få værdien af dette felt til at afgive en stemme på et andet indholdselement. Brug nodereference-felter (en del af CCK) eller <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a>-modulet til at oprette avancerede anmeldelser. Yderligere information kan findes i <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar-håndbogen</a>.

en: Voting target PHP code
da: Stemmemål PHP kode

en: Advanced usage only: PHP code that returns a target node ID. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Avanceret brug: PHP-kode som returnerer et mål-node ID. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt-skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt tilsidesætter det alle værdier angivet ovenfor. Bemærk at kørsel af fejlbehæftet PHP-kode kan ødelægge dit Drupal-site.

en: The axis this rating will affect. Enter a property on which that this rating will affect, such as <em>quality</em>, <em>satisfaction</em>, <em>overall</em>, etc. If no axis is entered, the default axis <em>vote</em> will be used. Warning: changing this value will not update existing votes to the new axis.
da: Aksen som denne bedømmelse vil påvirke. Indtast en egenskab som denne bedømmelse vil påvirke, f.eks. <em>kvalitet</em>, <em>tilfredshed</em>, <em>samlet</em>, osv. Hvis der ikke indtastes en akse bruges standardaksen <em>bedømmelse</em>. Advarsel: Ændring af denne værdi vil ikke opdatere eksisterende bedømmelser til den nye akse.

en: Allow user to clear value
da: Tillad bruger at nulstille værdi

en: As Stars
da: Som stjerner

en: Rating (i.e. 4.2/5)
da: Bedømmelse (f.eks. 4,2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
da: Procent (f.eks. 92)

en: This page is used to configure site-wide features of the fivestar module. To setup fivestar to rate content:
da: På denne side kan du ændre de globale indstillinger for fivestar-modulet. For at bruge fivestar til at bedømme indhold, skal du:

en: Configure site-wide settings for fivestar below.
da: Tilpas sitets globale indstillinger for Fivestar herunder.

en: Go to <a href="!types">admin/content/types</a> and edit the type you would like to rate.
da: Gå til <a href="!types">admin/content/types</a> og rediger den indholdstype, som du ønsker at bedømme.

en: On the settings page for the content type, a set of options is available for fivestar, where you can enable rating for that type and set rating options.
da: På indholdstypens indstillingsside findes en række valgmuligheder for Fivestar, hvor du kan aktivere bedømmelse af typen og vælge bedømmelsesindstillinger.

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
da: Indstil Fivestar afstemnings-widgets for hele sitet.

en: Fivestar ratings
da: Fivestar-bedømmelser

en: To rate this content, enable Fivestar rating below. These settings will be used for both comments (if available) and direct rating.
da: For at bedømme dette indhold skal Fivestar-bedømmelse aktiveres herunder. Disse indstillinger bruges både til kommentarer (hvis de findes) og direkte bedømmelse.

en: Enable Fivestar rating
da: Aktivér Fivestar-bedømmelse

en: Cancel rating
da: Fortryd bedømmelse

en: Poor
da: Ringe

en: Great
da: Fantastisk

en: Awesome
da: Formidabel

en: Give it @star/@count
da: Giv det @star/@count

en: Clickable widget above teaser
da: Klikbar widget over resumé

en: Clickable widget below teaser
da: Klikbar widget under resumé

en: Static display above teaser
da: Statisk visning over resumé

en: Static display below teaser
da: Statisk visning under resumé

en: Teaser link to full node widget
da: Resumé linker til widget på indholdsvisning

en: Full node display
da: Fuld indholdsvisning

en: Clickable widget above node body
da: Klikbar widget over brødtekst

en: Clickable widget below node body
da: Klikbar widget under brødtekst

en: Static display above node body
da: Statisk visning over brødtekst

en: Static display below node body
da: Statisk visning under brødtekst

en: Widget display
da: Widget-visning

en: Choose a widget set to be used on your site. Widgets supporting custom colors can be further customized by adjusting the color scheme.
da: Vælg en widget-gruppe til brug på dit site. Widgets der understøtter brugerdefinerede farver kan tilpasses yderligere ved at justere farvevalget.

en: Custom color widgets
da: Widgets med farvetilpasning

en: Fivestar Settings
da: Fivestar-indstillinger

en: Rate this @type
da: Bedøm denne @type

en: Fivestar: Rate this node
da: Fivestar: Bedøm dette indholdselement

en: Rate This
da: Bedøm dette

en: Your vote has been cleared.
da: Din bedømmelse er slettet.

en: Your rating: <span>!stars</span>
da: Din bedømmelse: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
da: Gennemsnit: <span>!stars</span>

en: No votes yet
da: Ingen bedømmelser endnu

en: Saving your vote...
da: Gemmer din bedømmelse…

en: Your vote has been saved.
da: Din bedømmelse er blevet gemt.

en: Deleting your vote...
da: Sletter din bedømmelse…

en: Your vote has been deleted.
da: Din bedømmelse er blevet slettet.

en: Select rating
da: Vælg bedømmelse

en: Fivestar Stars (display only)
da: Fivestar-stjerner (kun visning)

en: Fivestar Stars (clickable, no text)
da: Fivestar-stjener (klikbare, ingen tekst)

en: Fivestar Stars (clickable, with text)
da: Fivestar-stjerner (klikbare, med tekst)

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
da[0]: <span>@count</span> stemme
da[1]: <span>@count</span> stemmer

en: use PHP for fivestar target
da: brug PHP til Fivestar mål

en: Comment widget
da: Kommentarkontrol

en: Enabling Fivestar for comments will display a rating widget when a user posts a comment. The rating of the comment will affect its parent content.
da: Aktivér Fivestar-modulet for at vise en bedømmelseskontrol når en bruger tilføjer en kommentar. Bedømmelsen af kommentaren påvirker dens overordnede indhold.

en: Fivestar comment settings
da: Fivestar kommentarindstillinger

en: Optional rating
da: Valgfri bedømmelse

en: Required rating
da: Obligatorisk bedømmelse

en: Comment widget preview
da: Eksempel på kommentarkontrol

en: A simple five-star voting widget for nodes.
da: En simpel Fivestar bedømmelses-widget til indhold.

en: Fivestar Comments
da: Fivestar kommentarer

en: Rate nodes by leaving comments.
da: Bedøm indhold ved at efterlade kommentarer.

en: Number of items to index per cron run
da: Antal elementer der indekseres hver gang cron køres

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
da: Det maksimale antal ord som indekseres under hver <a href="@cron">cron-kørsel</a>. Om nødvendigt kan antallet af elementer reduceres for at undgå timeouts og hukommelsesfejl under indekseringen.

en: Search form
da: Søgefelt

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: File name without extension
da: Filnavn uden udvidelse

en: File extension
da: Filendelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke skrive .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: An image thumbnail was not able to be created.
da: Det var ikke muligt at oprette et miniaturebillede.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Vælg 0 hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis der uploades et stort billede nedskaleres det så det svarer til den angivne bredde og højde. Skalering af billeder under upload vil medføre tab af billedets <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a>.

en: Minimum resolution for Images
da: Minimum opløsning på billeder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et uploadet billede er mindre end disse dimensioner afvises det.

en: ALT text settings
da: Indstillinger for ALT-tekst

en: Enable user input alternate text for images.
da: Aktivér brugergenereret alternativ tekst på billeder.

en: Default ALT text
da: Standard ALT-tekst

en: This value will be used for alternate text by default.
da: Denne værdi bruges som standard alternativ tekst.

en: Title text settings
da: Indstillinger for titel

en: Enable user input title text for images.
da: Aktivér brugergenereret titel på billeder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
da: Vælg typen af felt som vises til brugeren.

en: Default Title text
da: Standardtitel

en: This value will be used as the image title by default.
da: Denne værdi bruges som standardbilledtitel.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
da: Vis et standardbillede hvis der ikke er uploadet et billede.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
da: Standardbilledet kunne ikke uploades. Destinationen %destination eksisterer ikke eller serveren kan ikke skrive til den.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
da: Kun standard webbilleder (jpg, gif og png) er understøtted i denne widget. Har du behov for at uploade andre billedformater skal du bruge en standard upload-widget i stedet.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
da: Angiv venligst en opløsning i formatet WIDTHxHEIGHT (f.eks. 640x480).

en: Alternate Text
da: Alternativ tekst

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
da: ImageField-modulet er blevet deaktiveret. <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField-modulet</a> skal installeres for at det kan fungere korrekt.

en: Image linked to node
da: Billede med link til indholdselement

en: Image linked to file
da: Billede med link til fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
da: FileField skal opdateres til Drupal 6 før ImageField kan opdateres.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
da: Slettede administrationsminiaturebilleder der var spredt omkring i files-mappen. Alle miniaturebilleder gemmes nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
da: Den valgte fil %name kan ikke gemmes.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
da: Mappen %directory er en fil og kan ikke overskrives.

en: Could not set permissons on destination file: %file
da: Kan ikke sætte tilladelser på filen %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
da: Stien %directory blev undersøgt som en mappe, men det er en fil.

en: List field
da: Vis-felt

en: Files listed by default
da: Filer vises som standard

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
da: Viser et tekstfelt hvor brugerne kan indtaste en beskrivelse af den uploadede fil.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
da: FileField forsøgte at vise filen %file, men den eksisterer ikke.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift. "Throbber"-visningen indikerer ikke fremdrift, men bruger mindre plads i formularen, så det kan være en ide at bruge den hvis du kun uploader mindre filer eller hvis du oplever problemer med fremdriftslinjen.

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappen i "%directory"-mappen hvor filer gemmes. Udelad indledende og afsluttende skråstreger.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Angiv størrelsesgrænse for hver enkelt fil. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt begrænses filstørrelsen kun af PHPs maksimale post- og file_upload-størrelser (aktuel grænse <strong>%limit</strong>).

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
da: Filstien (@file_path) kan ikke starte med systemets filmappe (@directory), da det kan give problemer ved opbygning af fil-URLer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
da: "@field" skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade feltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
da: Filen i @field kunne ikke uploades.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at referere til filen i %field-feltet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
da: Filen der refereres til fra %field-feltet eksisterer ikke.

en: Total filesize for %title, %tsize,  exceeds field settings of %msize.
da: Samlet filstørrelse for %title, %tsize, overskrider feltindstillingerne på %msize.

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: A plain file upload widget.
da: En simpel upload-widget.

en: Displays the file system path to the file.
da: Viser filens filsystemsti.

en: URL to file
da: URL til fil

en: Displays a full URL to the file.
da: Viser filens fulde URL.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Denne formular mangler i serverens cache. Prøv at genindlæse siden og indsende formularen igen.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
da: Filens indhold (@type) svare ikke til dens endelse (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
da: Tilladte endelser: %ext

en: Maximum Filesize: %size
da: Maksimal filstørrelse: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
da: Billedet skal være nøjagtigt %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
da: Billedet passer ikke mellem grænserne på %min_dimensions og %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
da: Billedet skal være præcis @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
da: Billedet skal være mellem @min_size og @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
da: Billeder større en @max_size skaleres

en: Images must be smaller than @max_size pixels
da: Billeder skal være mindre en @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
da: Billeder skal være større end @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
da: Filen er ikke et kendt billedformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift, men har ikke de nødvendige biblioteker. Det anbefales at installere <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> (foretrukket) eller <a href="http://php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC RFC1867. Bemærk at kun én upload ad gangen er understøttet. Det anbefales at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> hvis det er muligt.

en: Migrating filefield values
da: Flytter filefield-værdier

en: The File field %field has been updated with new settings.
da: File-feltet %felt er blevet opdateret med nye indstillinger.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver PHP 5.2 og en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver at PHP kører med mod_php og ikke som FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC, men det er ikke aktiveret. Tilføj <code>apc.rfc1867 = 1</code> til din php.ini-konfiguration. Alternativt anbefales det at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som understøtter mere end én samtidige uploads.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Width of a video or image file in pixels.
da: Bredden af en video- eller billedfil i pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
da: Højden af en video- eller billedfil i pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
da: Varigheden af en lyd- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
da: Lydformat

en: The audio format.
da: Lydformatet

en: The sample rate of the audio.
da: Lydens samplingsfrekvens

en: Audio channel mode
da: Lyd kanaltilstand

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
da: Antallet af kanaler, efter navn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
da: Lydens bithastighed

en: Audio bitrate mode
da: Lyd bithastighedstilstand

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
da: Typen af bithastighed, som f.eks. VBR. Normalt tom.

en: Default (usually mm:ss)
da: Standard (typisk mm:ss)

en: Hours: h
da: Timer: h

en: Minutes: mm
da: Minutter: mm

en: Seconds: ss
da: Sekunder: ss

en: Total seconds
da: Sekunder totalt

en: Data key
da: Datanøgle

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
da: Datakolonnen kan indeholde følgende data. Vælg data som skal udskrives for dette felt.

en: Fivestar Rating
da: Fivestar-bedømmelse

en: Store a rating for this piece of content.
da: Gem en bedømmelse af dette stykke indhold.

en: Fivestar Stars (text star count)
da: Fivestar stjerner (tekst stjerneantal)

en: CCK is not installed. No update ran.
da: CCK er ikke installeret. Ingen opdatering udført.

en: Re-enabled Fivestar CCK fields.
da: Genaktiverede Fivestar CCK-felter.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre end %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Select a form variant
da: Vælg en formularvariant

en: Show collapsed
da: Vis sammenklappet

en: Main column
da: Hovedspalte

en: Save, preview and delete buttons.
da: Gem, gennemse og slet knapper.

en: Workflow options
da: Workflow

en: Options for publishing, sticky and publish on front page.
da: Indstillinger for udgivelse, sticky og vis på forsiden.

en: Manage form
da: Håndtér formular

en: Biblio compatability
da: Biblio kompatibilitet

en: Adds support for biblio fields
da: Tilføjer understøttelse af biblio-felter

en: CAPTCHA compatability
da: CAPTCHA kompatibilitet

en: Adds support for CAPTCHA in node forms
da: Tilføjer understøttelser af CAPTCHA i indholdsformularer

en: Separates the node forms into two columns and a footer.
da: Opdeler indholdsformularerne i to spalter og en footer.

en: The changes to these fields will not be saved until the <em>Save fields</em> button is clicked.
da: Ændringer til disse felter bliver ikke gemt før der klikkes på knappen <em>Gem felter</em>.

en: Anonymous vote rollover
da: Pause for anonyme stemmer

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
da: Hvor lang tid der skal gå før to anonyme stemmer fra samme computer opfattes som unikke. Vælger du 'aldrig' udelukkes de fleste dobbelt-stemmer, men det vil være umuligt for anonyme brugere, der deler en computer (som f.eks. kunder på en internetcafe), at afgive deres stemmer.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
da: Foretag ikke automatisk optælling af stemmer: Jeg bruger et modul som håndterer sine egne afstemningsresultater.

en: Which node types should receive votes?
da: Hvilke indholdstyper skal der stemmes på?

en: What type of votes should be generated?
da: Hvilken type stemmer skal genereres?

en: Fivestar style
da: Fivestar-visning

en: Digg style
da: Digg-visning

en: Reddit style
da: Reddit-visning

en: Delete existing votes before generating new ones.
da: Slet eksisterende stemmer før nye genereres.

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
da: Stemmer i et bestemt interval. Værdier gemmes i intervallet 1-100, men kan vises til brugeren i enhver skala.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
da: Stemmer som bidrager med point/symboler/karma til en total. Kan være positive eller negative.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
da: Antallet af stemmer på et bestemt stykke indhold.

en: Average vote
da: Gennemsnitlig vurdering

en: The average vote cast on a given piece of content.
da: Den gennemsnitlige stemme på et givent stykke indhold.

en: Total score
da: Samlet vurdering

en: The sum of all votes for a given piece of content.
da: Summen af alle stemmer på et givent stykke indhold.

en: Generate votes
da: Generer stemmer

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
da: Generer et givet antal stemmer på sitets indhold. Slet eventuelt eksisterende stemmer.

en: Vote results
da: Afstemningsresultater

en: The value of an individual cast vote.
da: Værdien af en individuelt afgivet stemme.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
da: Typen af stemme som afgives (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
da: Et valgfrit tag til gruppering af stemmer med flere kriterier.

en: The user who cast the vote.
da: Brugeren som afgav stemmen.

en: Individual voter
da: Individuel stemmegiver

en: Restrict votes to those cast by the current user.
da: Begræns stemmer til dem som er afgivet af den aktuelle bruger.

en: The IP address of the user who cast the vote.
da: IP-adressen på brugeren som afgav stemmen.

en: The time the vote was cast.
da: Tidspunktet hvor stemmen blev afgivet

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
da: Typen af de aktueller resultater (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
da: Et valgfrit tag til gruppering af resultater med flere kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
da: Akkumuleringsfunktionen som bruges til at beregne resultatet.

en: The time the results were calculated.
da: Tidspunktet hvor resultatet blev beregnet.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til en VotingAPI stemme, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til et VotingAPI resultat, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Default appearance
da: Standardudseende

en: No filtering
da: Ingen filtrering

en: Data filters
da: Datafiltre

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
da: For hvert indholdselement gemmes der er stor mængde afstemningsdata. Brug disse indstillinger til at bestemme hvilke typer der skal være tilgængelige i denne sammenhæng. <strong>Advarsel!</strong> Hvis et af disse filtre er tomme kan det resultere i at flere kopier af hvert indholdselement vises i oversigter.

en:  -Other-
da:  -Anden-

en: Aggregation function
da: Akkumuleringsfunktion

en: Restrict to current user
da: Begræns til aktuelle bruger

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
da: Ingen af objekterne i dit system kan eksporteres på nuværende tidspunkt.

en: use bulk exporter
da: brug bulk exporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info
da: Ingen information

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: use page manager
da: brug page manager

en: administer page manager
da: administrér page manager

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Update settings specific to the taxonomy term view.
da: Opdatér indstillinger som er specifikke for taksonomi-term-viewet.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: Control access by term vocabulary.
da: Bestem adgang baseret på termens ordforråd.

en: Only terms in the checked vocabularies will be valid.
da: Kun termer i de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
da: Konfigurér denne bloks indstillinger under administration >> opbygning >> blokke

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: Teaser mode
da: Teaser-tilstand

en: Check here to show links in teaser mode.
da: Vis links i teaser-tilstand.

en: Whatever is placed here will appear in $node->panel_identifier to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der placeres her optræder automatisk i $node->panels_identifier for at hjælpe med at theme node-links, som vises i panelet

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: "@s" node form input format
da: "@s" redigeringsformular inputformat

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: "@s" node form select taxonomy
da: "@s" redigeringsformular taksonomivalg

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
da: Panel-sider kan bruges som landing pages. De har en URL-sti, håndterer argumenter og kan placeres i menuer.

en: Customize an already existing page within your site.
da: Redigér en eksisterende side på dit website.

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Cache method: @method
da: Cache-metode: @method

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Add mini panel
da: Tilføj minipanel

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Group by
da: Gruppér efter

en: Form settings
da: Formularindstillinger

en: Type of group.
da: Gruppetype

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Nogle opdateringer afventer stadig. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
da: Nogle opdateringer afventer stadig.<br />Kør venligst opdaterings-scriptet igen.

en: Port on which the Solr server listens. The Jetty example server is 8983, while Tomcat is 8080 by default.
da: Porten som Solr-serveren lytter på. Jetty eksempel-serveren bruger 8983, mens Tomcat bruger 8080 som standard.

en: Path that identifies the Solr request handler to be used.
da: Stien som bestemmer hvordan Solr-forespørgslen håndteres.

en: Show error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: What to display if Apache Solr search is not available.
da: Hvad der vises hvis Apache Solr-søgning ikke er tilgængelig.

en: Add a new content recommendation block
da: Tilføj en indholdsanbefalingsblok

en: Extra help messages for administrators
da: Ekstra hjælpetekster til administratorer

en: Index write access
da: Indeks skriveadgang

en: Read and write (normal)
da: Læs og skriv (normal)

en: <em>Read only</em> stops this site from sending updates to your search index. Useful for development sites.
da: <em>Skrivebeskyttet</em> forhindrer sitet i at sende opdateringer til dit søgeindeks. Nyttigt på udviklingssites.

en: <em>The server has a @autocommit_time delay before updates are processed.</em>
da: <em>Serveren har en @autocommit_time forsinkelse før opdateringer behandles.</em>

en: (@pending_docs sent but not yet processed)
da: (@pending_docs sendt men endnu ikke behandlet)

en: Number of documents in index: @num !pending
da: Antal dokumenter i indeks: @num !pending

en: View more details on the search index contents
da: Se flere detaljer om indholdet af søgeindekset

en: You have more than @limit documents, so term frequencies are being omitted for performance reasons.
da: Du har flere end @limit dokumenter, så term-hyppigheder udelades for at forbedre ydelsen.

en: <em>Omitted</em>
da: <em>Udeladt</em>

en: Not indexed
da: Ikke indexeret

en: Number of terms in index: @num
da: Antal termer i indekset: @num

en: Number of fields in index: @num
da: Antal felter i indekset: @num

en: Index type
da: Indekstype

en: Distinct terms
da: Forskellige termer

en: No data on indexed fields.
da: Ingen data om indekserede felter.

en: You can use this screen to select which search filter blocks should be created by enabling the corresponding filters on this page. For performance reasons, you should only enable filters that you intend to have available to users on the search page.  After selecting which filter blocks to create, you will be sent to the blocks page where you can choose which of those blocks should be enabled when your users search by placing each block in a region.
da: Du kan bruge denne side til at vælge hvilke søgefilterblokke, som skal oprettes, ved at aktivere de tilsvarende filtre på siden. For at forbedre ydelsen bør du kun aktivere filtre, som du har tænkt dig at stille til rådighed for brugerne på søgesiden. Når du har valgt hvilke filterblokke, som skal oprettes, bliver du sendt til bloksiden, hvor du kan vælge hvilke af blokkene der skal aktiveres når brugerne søger ved at placere hver blok i en region.

en: <em>No filters are available from your currently enabled modules</em>
da: <em>Ingen filtre er tilgængelige fra de moduler, som er aktiveret i øjeblikket</em>

en: The Apache Solr filters settings were changed.  To arrange the blocks for your enabled filters, visit the <a href="@url">blocks administration page</a>.
da: Filterindstillingerne for Apache Solr er ændret. Gå til <a href="@url">blokadministrationssiden</a> for at placere de aktive filtres blokke.

en: Body text - the full, rendered content
da: Brødtekst - det komplette, renderede indhold

en: Author name
da: Forfatternavn

en: All taxonomy term names
da: Alle taksonomitermer

en: Body text inside H1 tags
da: Brødtekst i H1 tags

en: Body text inside H2 or H3 tags
da: Brødtekst i H2 og H3 tags

en: Body text inside H4, H4, or H6 tags
da: Brødtekst i H4, H5 eller H6 tags

en: Body text in inline tags like EM or STRONG
da: Brødtekst i indlejrede tags som EM eller STRONG

en: Body text inside links (A tags)
da: Brødtekst i links (A tags)

en: Taxonomy term IDs
da: Taksonomiterm IDer

en: Taxonomy term names only from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm navne, kun fra ordforrådet %name

en: Taxonomy term IDs from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm IDer fra ordforrådet %name

en: CCK @type field %label
da: CCK @type felt %label

en: The block name displayed to site users.
da: Bloknavnet som vises til site-brugerne.

en: Maximum number of related items to display
da: Maksimalt antal relaterede elementer som vises

en: Fields for finding related content
da: Felter til fremsøgning af relateret indhold

en: Choose the fields to be used in calculating similarity. The default combination of %taxonomy_names and %title will provide relevant results for typical sites.
da: Vælg felterne som bruges til at beregne lighed. Standardkombinationen af %taxonomy_names og %title vil give relevante resultater for typiske sites.

en: Minimum term frequency
da: Minimum term-frekvens

en: A word must appear this many times in any given document before the document is considered relevant for comparison.
da: Et ord skal optræde dette antal gange i et dokument før dokumentet anses som relevant til sammenligning.

en: Minimum document frequency
da: Minimum dokument-frekvens

en: A word must occur in at least this many documents before it will be used for similarity comparison.
da: Et ord skal mindst optræde i dette antal dokumenter før det bruges til sammenligning af lighed.

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: Maximum word length
da: Maksimum ordlængde

en: You can use this to eliminate very long words from similarity comparisons. Words of more than this number of characters will be ignored.
da: Du kan bruge dette til at fjerne meget lange ord fra sammenligninger. Ord, som er længere end dette antal tegn, vil blive ignoreret.

en: The maximum number of query terms that will be included in any query. Lower numbers will result in fewer recommendations but will get results faster. If a content recommendation is not returning any recommendations, you can either check more "Comparison fields" checkboxes or increase the maximum number of query terms here.
da: Det maksimale antal af søgeord som medtages i en forespørgsel. Et lavere antal vil resultere i færre anbefalinger men vil give hurtigere resultater. Hvid der ikke returneres nogen anbefalinger kan du enten markere flere sammenligningsfelter eller forøge det maksimale antal af søgeord her.

en: Are you sure you want to delete the Apache Solr content recommendation block %name?
da: Ønsker du at slette Apache Solr anbefalingsblokken %name?

en: The block has been deleted.
da: Blokken er blevet slettet.

en: You currently have 1 block. | You currenly have @count blocks.
da[0]: Du har i øjeblikket 1 blok.
da[1]: Du har i øjeblikket @count blokke.

en: Error running search
da: Fejl under søgning

en: Results for %term
da: Resultater for %term

en: Cannot get information about the fields in the index at this time.
da: Kan ikke hente information om felterne i indexet på nuværende tidspunkt.

en: Result biasing
da: Resultatvægtning

en: Give bias to certain properties when ordering the search results. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results. Choose <em>Ignore</em> to ignore any given property.
da: Vægt bestemte egenskaber ved sortering af søgeresultaterne. Enhver værdi undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den angivne type i søgeresultaterne. Vælg <em>Ignorér</em> for at ignorere en bestemt egenskab.

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Sticky at top of lists'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Klæbrige'.

en: Promoted to home page
da: Forfremmet til forsiden

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Promoted to home page'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Forfremmet'.

en: More recently created
da: Senest oprettet

en: This setting will change the result scoring so that nodes created more recently may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så nyere indholdselementer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More comments
da: Flere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with more comments may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med flere kommentarer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More recent comments
da: Nyere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with the most recent comments (or most recent updates to the node itself) may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med de nyeste kommentarer (eller de seneste opdateringer til selve indholdselementet) optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: Field biases
da: Feltvægtning

en: Specify here which fields are more important when searching. Give a field a greater numeric value to make it more important. If you omit a field, it will not be searched.
da: Angiv hvilke felter som er vigtigst ved søgning. Giv et felt en højere numerisk værdi for at gøre det vigtigere. Hvis du udelader et felt vil der ikke blive søgt i det.

en: Type biasing and exclusion
da: Type-vægtning og udeladelse

en: Specify here which node types should get a higher relevancy score in searches. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results.
da: Angiv hvilke indholdstyper som får en højere relevans-karakter i søgninger. Enhver værdie undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den givne type i søgeresultater.

en: %type type content bias
da: Indholdsvægtning for typen %type

en: Types to exclude from the search index
da: Typer som skal udelades fra søgeindekset

en: Specify here which node types should be totally excluded from the search index. Content excluded from the index will never appear in any search results.
da: Angiv hvilke indholdstyper som skal udelades fuldstændigt fra søgeindekset. Indhold, som er ekskluderet fra indekset, optræder aldrig i søgeresultater.

en: No Solr instance available during indexing.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under indeksering.

en: Apache Solr Core: Sorting
da: Apache Solr Core: Sortering

en: Missing this field
da: Mangler dette felt

en: Initial filter links
da: Antal filterlinks

en: The initial number of filter links to show in this block.
da: Det første antal filterlinks som vises i denne blok.

en: Maximum filter links
da: Maksimal antal filterlinks

en: The maximum number of filter links to show in this block.
da: Det maksimale antal filterlinks som vises i denne blok.

en: Include a facet for missing
da: Medtag en facet for manglende felter

en: A facet can be generated corresponding to all documents entirely missing this field.
da: Der kan genereres en facet som svarer til alle dokumenter som mangler dette felt.

en: Apache Solr recommendations: !name
da: Apache Solr anbefalinger: !name

en: Configure enabled filters
da: Indstil aktiverede filtre

en: Your site has contacted the Apache Solr server.
da: Dit site har kontaktet Apache Solr-serveren.

en: Your site was unable to contact the Apache Solr server.
da: Dit site kunne ikke kontakte Apache Solr-serveren.

en: Indexing failed on one of the following nodes: @nids <br /> !message
da: Indeksering mislykkedes på et af de følgende indholdselementer: @nids <br /> !message

en: Confirm the re-indexing of all content
da: Bekræft genindeksering af indhold

en: Confirm index deletion
da: Bekræft sletning af indeks

en: Apache Solr search index
da: Apache Solr søgeindeks

en: Operating in read-only mode; updates are disabled.
da: Arbejder i skrivebeskyttet tilstand; opdateringer er deaktiveret.

en: The search index is generated by !cron. %percentage of the site content has been sent to the server. There @items left to send.
da: Søgeindekset genereres af !cron

en: Solr search
da: Solr søgning

en: Could not construct a Solr query in function apachesolr_search_search()
da: Kunne ikke opbygge en Solr-forespørgsel i funktionen apachesolr_search_search()

en: Apache Solr Search: Current search
da: Apache Solr søgning: Aktuel søgning

en: Filter by book
da: Filtrér på bog

en: Filter by language
da: Filtrér efter sprog

en: Filter by modification date
da: Filtrér efter ændringsdato

en: Filter by post date
da: Filtrér efter oprettelsesdato

en: Not in any book
da: Ikke i nogen bog

en: Retain current filters
da: Behold aktuelle filtre

en: Did you mean
da: Mente du

en: Make Apache Solr Search the default
da: Gør Apache Solr til standard

en: Hides core node search, and makes the search block submit to Apache Solr Search
da: Skjuler kernens søgning og får søgeblokken til at sende sine forespørgsler til Apache Solr Search

en: Use Apache Solr for taxonomy links
da: Brug Apache Solr til taksonomilinks

en: Note: Vocabularies that need this behavior need to be checked off on the <a href="@enabled_filters_url">enabled filters</a> settings page
da: Bemærk: Ordforråd som har behov for denne opførsel skal markeres under indstillingerne for de <a href="@enabled_filters_url">aktive filtre</a>

en: Enable spellchecker and suggestions
da: Aktivér stavekontrol og forslag

en: Enable spellchecker and get word suggestions. Also known as the "Did you mean ... ?" feature.
da: Aktivér stavekontrol og få forslag til ord. Også kendt som "Mente du ... ?"-funktionen.

en: Search found 1 item | Search found @count items
da[0]: Søgning fandt 1 resultat
da[1]: Søgning fandt @count resultater

en: Content bias settings
da: Indstillinger for vægtning af indhold

en: More like this
da: Relateret indhold

en: Search is enabled. Your site is <a href="!index_settings_link">currently 0% indexed</a>.
da: Søgning er aktiveret. Dit site er <a href="!index_settings_link">i øjeblikket 0% indekseret</a>.

en: Stores a record of when a node property changed to determine if it needs indexing by Solr.
da: Registrerer når en egenskab for et indholdselement ændres for at afgøre om det skal indekseres af Solr.

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
da: Boolsk værdi som angiver om indholdselementet er udgivet (synligt for ikke-administratorer).

en: The Unix timestamp when a node property was changed.
da: Unix timestamp hvor en egenskag for indholdselementet blev ændret.

en: Framework for searching with Solr
da: Framework til søgning med Solr

en: Search with Solr
da: Søg med Solr

en: Show more
da: Vis flere

en: Show fewer
da: Vis færre

en: The Apache Solr image integration module will not have any apparent effect until Image type nodes are indexed or re-indexed.
da: Apache Solr billedintegrationen vil ikke have nogen synlig effekt før billeder indekseres eller genindekseres.

en: Apache Solr image module integration
da: Apache Solr Image-modul integration

en: Integrates the Apache Solr and Image modules
da: Integrerer Apache Solr- og Image-modulerne

en: Solr search index will be rebuilt.
da: Solr søgeindekset genopbygges.

en: Your content <a href="@url">must be re-indexed</a> before Apache Solr node access will be functional on searches.
da: Dit indhold skal <a href="@url">genindekseres</a> før Apache Solr indholdsadgang vil fungere på søgninger.

en: User %name (UID:!uid) cannot search: @message
da: Bruger %name (UID:!uid) kan ikke fremsøge: @message

en: Apache Solr node access
da: Apache Solr indholdsadgang

en: Integrates the node access system with Apache Solr search
da: Integrerer indholdsadgang-systemet med Apache Solr søgning

en: Is the group node "included" within a group along with that group's posts
da: Er gruppe-indholdselementet "inkluderet" i en gruppe sammen med gruppens indlæg

en: Should group nodes be indexed as belonging to their own group for the purposes of faceting?
da: Skal gruppe-indholdselementer indekseres som om de tilhører deres egen gruppe i forbindelse med facettering?

en: Not included
da: Ikke inkluderet

en: All group nodes marked for re-indexing
da: Alle gruppe-indholdselementer markeret til genindeksering

en: Apache Solr OG: Filter by Organic Group
da: Apache Solr OG: Filtrér efter Organic Group

en: Filter by Group
da: Filtrér efter gruppe

en: Apache Solr OG configuration
da: Indstillinger for Apache Solr OG

en: Apache Solr OG facet settings for group posts.
da: Indstillinger for Apache Solr OG facetter til gruppeindlæg.

en: All existing Organic Group posts will be re-indexed
da: Alle eksisterende Organic Groups bliver genindekseret

en: Integrates Organic Groups and Apache Solr Search
da: Integrerer Organic Groups og Apache Solr Search

en: @project issue queue
da: @project issue-kø

en: Flush all caches
da: Tøm alle cacher

en: Cache tables
da: Cache-tabeller

en: Page requisites
da: Sideforudsætninger

en: Developer modules to keep enabled
da: Udviklermoduler som altid skal være aktive

en: Enabled developer modules in this list will not be disabled when the link <em>Disable developer modules</em> in the menu below the icon is invoked.
da: Aktive udviklermoduler på denne liste bliver ikke deaktiveret når der klikkes på linket <em>Dekaktivér udviklermoduler</em> i menuen under ikonet.

en: Comment module form.
da: Kommentar-modul formular

en: Translation module form.
da: Translation-modul formular.

en: Menu module form.
da: Menu-modul formular

en: Book module form.
da: Book-modul formular.

en: Path module form.
da: Path-modul-formular

en: Poll module title.
da: Poll-modul titel.

en: Poll module choices.
da: Poll-modul valgmuligheder.

en: Poll module settings.
da: Poll-modul indstillinger.

en: Upload module form.
da: Upload-modul formular.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Opdateringer til CCK-relaterede moduler køres ikke før modulerne aktiveres på <a href="@admin-modules-path">modulsiden</a>. Når du aktiverer dem skal du gå tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og køre de resterende opdateringer.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer men kan ikke opdateres fordi content.module ikke er aktiveret.<br />Når og hvis content.module aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer og er tilgængeligt i modulmappen men er ikke aktiveret.<br />Når og hvis det aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: CCK - No Views integration
da: CCK - Ingen Views-integration

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
da: CCK integration med Views-modulet kræver Views 6.x-2.0-rc2 eller senere.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: » Add a new content type
da: » Tilføj en ny indholdstype

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
da: Denne indholdstype har inaktive felter. Inaktiver felter medtages ikke i lister af tilgængelige felter før deres moduler aktiveres.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
da: !field (!field_name) er et inaktivt !field_type-felt som bruger en !widget_type-widget.

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
da: Feltnavn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
da: Tilføj nyt felt: Feltnavnet %field_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
da: Tilføj nyt felt: navnet 'field_instance' er et reserveret navn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name eksisterer allerede.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes til en indholdstype fordi det er låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
da: Der er ikke konfigureret felter til denne indholdstype. Du kan tilføje nye felter på siden <a href="@link">Håndtér felter</a>.

en: Edit basic information
da: Rediger basal information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
da: Feltets maskinnavn. Dette navn kan ikke ændres.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
da: Et læsevenligt navn der bruges som etiket for dette felt i indholdstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
da: Typen af data du ønsker at gemme i databasen med dette felt. Denne indstilling kan ikke ændres.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
da: Basale indstillinger for feltet %label opdateret.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
da: Der opstod et problem under opdatering af de grundlæggende indstillinger for feltet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: %type basic information
da: %type basal information

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Du kan bruge <em>devel load</em>-fanen (fra <a href="@link_devel">Devel-modulet</a>) på en %type-side til at finde det forventede format.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede @value, som er ugyldigt.

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den givne indholdstype.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
da: Avanceret: Angive feltets værdi med PHP-kode.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Ved at bruge <a href="@link_devel">Devel-modulets</a> 'devel load'-fane på en indholdsside kan du få en idé om det forventede format.

en: You have to return the default value in the expected format.
da: Du skal returnere standardværdien i det forventede format.

en: Populate @node's field '@field'
da: Befolk @nodes felt '@field'

en: Field has value
da: Felt har værdi

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den angivne indholdstype. Betingelsen returnerer SAND hvis det valgte felt har den angivne værdi.

en: Field has changed
da: Felt er ændret

en: Content containing changes
da: Indhold med ændringer

en: Content not containing changes
da: Indhold uden ændringer

en: @node's field '@field' has value
da: @noded felt '@field' har værdi

en: Select the machine-name of the field to look at.
da: Vælg systemnavnet på feltet som skal undersøges.

en: @node's field '@field' has been changed
da: @nodes felt '@field' er blevet ændret

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
da: Refereret indholdselement ufiltreret titel. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: Formatted html link to the referenced node.
da: Formateret HTML-link til det tilhørende indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced node.
da: Relativt sti-alias til det tilhørende indholdselement.

en: Absolute path alias to the referenced node.
da: Absolut stialias for det refererede indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced user.
da: Relativt stialias for den refererede bruger.

en: Absolute path alias to the referenced user.
da: Absolut stialias for den refererede bruger.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: Felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
da: Felt på det refererede indholdselement.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan mærkaten vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Select a formatter.
da: Vælg en formatering.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: "@s" felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Widget label (@label)
da: Widget-etiket (@label)

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges til sortering. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: You need to provide a label.
da: Du skal angive en etiket.

en: You need to provide a group name.
da: Du skal angive et gruppenavn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
da: Gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: Add new group:
da: Tilføj ny gruppe:

en: Add new group: you need to provide a label.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive en etiket.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Standard group
da: Standardgruppe

en: Create display groups for CCK fields.
da: Opret visningsgrupper til CCK-felter.

en: Field group: @group in @type
da: Feltgruppe: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
da: Alle felter fra denne feltgruppe på det tilhørende indholdselement.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan feltgruppens mærkat vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Fieldset - Collapsible
da: Feltgruppe - sammenklappelig

en: Fieldset - Collapsed
da: Feltgruppe - sammenklappet

en: Field group format
da: Feltgruppeformat

en: This option allows you to configure the field group format.
da: Tilpas feltgruppeformatet.

en: "@s" field group: @group in @type
da: "@s" feltgruppe: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun det første indholdselement.

en: There are no nodereference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen nodereference-felter.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view som udvælger indholdselementer, som der kan henvises til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indholdstypeindstillingerne ovenfor. Brug view'ets filter-sektion i stedet for.</li><li>Brug view'ets fields-sektion til at vise yderligere information om indholdselementerne på redigeringsformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringskriterier til at bestemme rækkefølgen af de viste indholdselementer.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over indholdselementer, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
da: Kun tal og kommatal er tilladt i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
da: Kun tal er tilladt i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
da: Kun tal og decimaltegnet (%decimal) er tilladt i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun den første bruger.

en: There are no userreference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen brugerreferencefelter.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
da: Avanceret - Brugere som kan refereres (View)

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view fra Views-modulet som vælger de brugere, som der kan refereres til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indstillingerne for "Referérbare roller" og "Referérbar status" ovenfor. Brug view'ets filtersektion i stedet.</li><li>Brug view'ets feltsektion til at vise yderligere information om mulige brugere på brugerformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringsindstillinger til at bestemme i hvilken rækkefølge de mulige brugere vises.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over brugere, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid user.
da: %name: ugyldig bruger.

en: New field
da: Nyt felt

en: Existing field
da: Eksisterende felt

en: New group
da: Ny gruppe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
da: Tilføj felter og grupper til indholdstypen og placér dem på indholdsvisning og rediregeringsformularer.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
da: Du kan tilføje et felt til en gruppe ved at trække det nedunder og til højre for gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
da: Bemærk: Installér <a href="!adv_help">Advanced help</a>-modulet for at få adgang til mere og bedre hjælp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
da: Brug afkrydsningsfeltet 'Ekskludér' for at ekskludere et element fra !content-værdien som videregives til indholdselementskabelonen.

en: No fields in this region
da: Ingen felter i denne region

en: Hello <strong>@username</strong>
da: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
da: Vis genveke

en: Administration menu Toolbar style
da: Værktøjslinjens udseende

en: A better Toolbar.
da: En forbedret værktøjslinje.

en: Administration views
da: Administrations-views

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
da: Udskifter alle Drupals sider til håndtering af systemobjekter med rigtige views.

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
da: Bruger @uid indtastede en @method-betaling på @amount for ordren @order_id.

en: Debug response: !data
da: Debug-svar: !data

en: Policy message
da: Politik

en: Help message shown at checkout.
da: Hjælpemeddelelse som vises ved checkout.

en: <b>@type failed.</b>
da: <b>@type mislykkedes.</b>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
da: Uventet bekræftelsesstatus: @ status

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
da[0]: <br />%list-metoden er kompatibel med alle forsendelsestyper.
da[1]: <br />%list-metoderne er kompatible med alle forsendelsestyper.

en: Ubercart shipment object
da: Ubercart forsendelsesobjekt

en: A shipment is saved
da: En forsendelse er gemt

en: Fulfillment
da: Indfrielse

en: Shipment
da: Forsendelse

en: The starting price for weight-based shipping costs.
da: Startprisen for vægtbaserede forsendelsesomkostninger.

en: !sign per !unit
da: !sign pr. !unit

en: Shipping rates by weight
da: Forsendelsessatser efter vægt

en: Default rate: %price/%unit
da: Standardsats: %price/%unit

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
da: Hvis du endnu ikke har en brugerkonto kan du <a href="!url">oprette én nu</a>.

en: No file downloads available.
da: Ingen tilgængelige downloads.

en: No changes have been logged for this order.
da: Der er ikke blevet registreret ændringer af denne ordre.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
da: Seneste ordrekommentar skrevet af en administrator (administratorkommentarer ikke medtaget). Brug med forsigtighed: dette er rå tekst.

en: The total product quantity of the order.
da: Ordrens samlede antal produkter.

en: No image widgets installed.
da: Ingen billedkontroller installeret.

en: Product class saved.
da: Produktklasse gemt.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
da: Er du sikker på, at du vil slette produktklassen %type?

en: Grant or renew purchased roles
da: Tildel eller forny købte roller.

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
da: Tildel eller forny den købte rolle hvis ordrestatus matcher?

en: If the original order status was not Completed.
da: Hvis den oprindelige ordrestatus ikke var Gennemført.

en: If the updated order status is Completed.
da: Hvis den opdaterede ordrestatus er Gennemført.

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
da: Vis meddelelser for at advisere brugere om nye eller opdaterede roller.

en: Make permanent
da: Gør permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
da: Udløbet af din %role_name-rolle er blevet slettet.

en: Your %role role has been revoked.
da: Din %role-rolle er blevet ophævet.

en: You have been granted the %role role.
da: Du er blevet tildelt rollen %role.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
da: Forsøget på at e-maile @email angående lagerbeholdningen af sku @sku mislykkedes.

en: Stock Level
da: Varebeholdning

en: Is Below Threshold
da: Er under grænseværdi

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
da: Filtrér indholdselementet efter hvorvidt dets lagerbeholdning er under grænsen fro SKUen.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
da: Søg efter kunder baseret på et af følgende felter. Brug * som jokertegn til at matche alle tegn.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
da: For eksempel vil søgning efter efternavn med  's*' returnere alle de kunder, hvis efternavn begynder med S.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
da: (<em>Lad et felt stå tomt for at ignorere det i søgningen.</em>)

en: Display type for the main store administration page
da: Visningstypen for den globale administrationsside.

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
da: Denne tabel viser alle brugere på dit site som har afgivet ordrer.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
da: Brug denne side til at fremsøge kunder som har afgivet ordrer.

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
da: Udfyldte produktkolonnen for {uc_orders}.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte taxonomy/term/%term fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Show only node teaser
da: Vis kun indholdselementets resumé

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag til visning af dette indholdselement: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst theming-guiden for information om template-forslag.

en: Treat this as the primary node page
da: Behandl dette som den primære indholdselementside

en: This can affect title rendering and breadcrumbs from some node types.
da: Dette kan påvirke rendering af titler og brødkrummer på visse indholdstyper.

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the site mission statement as content.
da: Tilføj sitets formålsparagraf som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Manage pages
da: Håndtér sider

en: Nodeformcols form
da: Nodeformcols formular

en: A complete nodeformcols node form.
da: En komplet nodeformcols indholdsformular.

en: Nodeformcols node form
da: Nodeformcols indholdsformular

en: Affected forms
da: Påvirkede formularer

en: No forms are using customized nodeformcols settings.
da: Ingen formularer anvender brugerdefinerede indstillinger for nodeformcols.

en: Customize product report parameters
da: Tilpas produktrapportparametre

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
da: Du kan tilføje flere egenskaber <a href="!url">her</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
da: Vis en besked når et produkt tilføjes til indkøbskurven via en "Tilføj til indkøbskurven"-formular.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
da[0]: Indkøbskurvens varighed for anonyme brugere er 1 @unit.
da[1]: Indkøbskurvens varighed for anonyme brugere er @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
da[0]: Indkøbskurvens varighed for registrerede brugere er 1 @unit.
da[1]: Indkøbskurvens varighed for registrerede brugere er @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
da: Tak fordi du handlede hos [store-name]. Din ordre er blevet tilføjet til din konto, som vi fandt via din e-mail-adresse.
    
    <a href="!user_url">Log ind</a> for at se din aktuelle ordrestatus og ordrehistorik. Husk at logge ind næste gang du handler, så kommer du hurtigere igennem kassen!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
da: Tak fordi du handlede hos [store-name]. Vi har oprettet en ny konto til dig som du kan benytte hvis du vil se din aktuelle ordrestatus.
    
    <a href="!user_url">Log ind</a> til din konto med følgende information:
    
    <strong>Brugernavn:</strong> !new_username
    <strong>Kodeord:</strong> !new_password

en: No orders available.
da: Ingen tilgængelige ordrer

en: Product models
da: Produktmodeller

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
da: Reparerede %count prædikater med betingelsen "uc_order_condition_has_products".

en: This setting can still be overridden on the node form.
da: Denne indstilling kan stadig tilsidesættes på indholdsformularen.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
da: Din %role er blevet fornyet. Den udløber den %date.

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
da: %users %role er blevet fornyet. Den udløber den %date.

en: It may be helpful to disable caching while configuring modules that alter prices or price displays.
da: Det kan være en hjælp at deaktivere caching mens du ændrer indstillinger for prishåndtering og prisvisning.

en: For high traffic sites or sites with multiple price alterers, leaving this disabled may hurt the site's performance.
da: Det kan gå ud over ydelsen for sider med høj trafik eller sider med flere prisændringsmekanismer hvis du deaktiverer dette.

en: The port has to be an integer between 1 and 65535.
da: Porten skal være et heltal mellem 1 og 65535.

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_update() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_update() på NIDs @nids

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_delete() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_delete() på NIDs @nids

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable search/@name/%menu_tail because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere search/@name/%menu_tail fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Page footer message
da: Sidens footer

en: Add the page footer message as content.
da: Tilføj sidens footer som indhold.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: No keywords text
da: Ingen nøgleord

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
da: Valget "vis" lader brugeren vælge om filen skal vises på en liste når indholdet vises efter oprettelsen.

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
da: <strong>@type lykkedes med en advarsel.</strong>!paypal_message

en: Ubercart price
da: Ubercart pris

en: Ubercart weight
da: Ubercart vægt

en: Used by %field in the %type content type.
da: Bruges af %field i indholdstypen %type.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af URLer. Bør kun bruges med Postgres, da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: If the field is empty, display this text instead.
da: Vis denne tekst hvis feltet er tomt.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
da: Vis den tomme tekst hvis feltet indeholder tallet nul.

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
da: Vis ikke noget hvis dette felt er tomt. Bemærk at feltets etiket muligvis vises. Kontrollér rækkens indstillinger for at skjule etiketter for tomme felter.

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: Remove all Views 1 tables
da: Fjern alle Views 1-tabeller

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
da: Afkryds feltet og klik på ryd op for at fjerne alle Views 1-tabeller. Advarsel: Denne handling kan ikke fortrydes! Gør det kun hvis du er sikker på, at du ikke længere har behov for disse data.

en: All Views 1 tables have been removed.
da: Alle Views 1-tabeller er blevet fjernet.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
da: ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The file ID for the file.
da: Filens ID.

en: The name of the attached file.
da: Navnet på den vedhæftede fil.

en: The MIME type of the attached file.
da: MIME-typen på den vedhæftede fil.

en: The path of the attached file.
da: Stien til den vedhæftede fil.

en: The size of the attached file.
da: Størrelsen af den vedhæftede fil.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle adgangsbegrænsning ved at klikke på ikonet.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle cache-mekanisme ved at klikke på ikonet.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: Hide the "Go" button.
da: Skjul "Go"-knappen.

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Delta - Appears in: @types
da: Delta - Optræder i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
da: Denne formular behandler en indholdstype og et eller flere felter fra denne type og eksporterer indstillingerne. Resultatet af processen kan kopieres og importeres i den aktuelle database eller enhver anden database. Importen tilføjer feltet til en eksisterende indholdstype eller opretter en ny indholdstype, som indeholder de valgte felter.

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
da: Indstillingen "referenceable_status" for %field er blevet rettet.

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Always display more link
da: Vis altid mere-link

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
da: Viser mere-linket selvom der ikke er flere elementer at vise.

en: Thank you for your order! We will be notified by PayPal that we have received your payment.
da: Tak for din bestilling! Vi bliver underrettet via PayPal, når vi har modtaget din betaling.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
da: Brødkrummetitlen som skal bruges når dette argument er til stede. Hvis der ikke angives en brødkrummetitel bruges standardtitlen i stedet. Se "Title" for mulige procent-makroer.

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
da: Skal dette display arve sideskifterværdier fra det overordnede display, som det er knyttet til? Bemærk at det kan give uventede resultater hvis antallet af elementer til visning ikke stemmer overens.

en: Render
da: Rendéring

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
da: Skal dette display rendere sideskifteren? Hvis ikke kan det arve den overordnede sideskifter…

en: Number of pending deletions: @deletes_total
da: Antal forestående sletninger: @deletes_total

en: The index is in read-only mode. Options for deleting and re-indexing are therefore not available. The index mode can be changed on the !settings_page
da: Der kan kun læses fra dette indeks. Det er derfor ikke muligt at slette eller genindeksere det. Indekstilstanden kan ændres på !settings_page

en: Error constructing documents to index: <br /> !message
da: Fejl under oprettelse af dokumenter til indeksering:<br />!message

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Kontrollér at stavningen er korrekt eller prøv at fjerne filtre.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter hvert ord individuelt: <em>"blue drop"</em> giver færre resultater end <em>blue drop</em>.</li>
    <li>Du kan forlange eller ekskludere termer med  + og -: <em>big +blue drop</em> kræver at <em>blue</em> findes, mens <em>big blue -drop</em> ekskluderer resultater som indeholder <em>drop</em>.</li>
    </ul>

en: Apache Solr PHP Client Library
da: Apache Solr PHP-klientbibliotek

en: Correct version "@expected".
da: Korrekt version "@expected".

en: Incorrect version "@version". See the instructions in README.txt.
da: Forkert version "@version". Se vejledningen i README.txt.

en: The version of the library in the SolrPhpClient directory is "@version" compared to the expected "@expected"
da: Versionen af biblioteket i SolrPhpClient-mappen er "@version" i forhold til den forventede "@expected"

en: <em>Missing</em>.  See the instructions in README.txt
da: <em>Mangler</em>. Se vejledningen i README.txt

en: The Solr PHP library must be present in a sub-directory named SolrPhpClient.
da: Solr PHP-biblioteket skal være til stede i en undermappe med navnet SolrPhpClient.

en: Style of facet links
da: Typen af facetlinks

en: Links only
da: Kun links

en: Links with checkboxes
da: Links med afkrydsningsfelter

en: Using schema.xml version: <strong>@schema_version</strong>
da: Bruger schema.xml version: <strong>@schema_version</strong>

en: Solr core name: <strong>@core_name</strong>
da: Solr core-nav: <strong>@core_name</strong>

en: Select the content types that similarity suggestions should be restricted to. Multiple types are joined with an OR query, so selecting more types results in more recommendations.
da: Begræns forslag til lignende indhold til disse indholdstyper. Flere typer samles med en OR-forespørgsel, så flere typer resulterer i flere anbefalinger.

en: Additional Query
da: Supplerende forespørgsel

en: An error occurred while processing @num with arguments :
da: Der opstod en fejl under behandling af @num med argumenterne:

en: Show this block only when the type filter is selected for: %content_types
da: Vis kun denne blok når typefiltret er valgt for: %content_types

en: This filter is relevant only for specific content types. Check this to display the block only when the type filter has been selected for one of the relevant content types.
da: Dette filter er kun relevant for bestemte indholdstyper. Afkryds dette felt for kun at vise blokken når typefiltret er valgt for en af de relevante indholdstyper.

en: Operator to use for facets
da: Operator til brug for facetter

en: AND filters are exclusive. OR filters are inclusive. Selecting more AND filters narrows the result set. Selecting more OR filters widens the result set.
da: OG-filtre er eksklusive. ELLER-filtre er inklusive. Vælg flere OG-filtre for at indskrænke resultatsættet. Vælg flere ELLER-filtre for at udvide resultatsættet.

en: Sort order of facet links
da: Sorteringsrækkefølge for facet-links

en: Alphanumeric, ascending
da: Alfanumerisk, stigende

en: Alphanumeric, descending
da: Alfanumerisk, faldende

en: The sort order of facet links in this block. %Count, which is the default, will show facets with the most results first. %Alphanumeric will sort alphabetically, either ascending or descending.
da: Sorteringsrækkefølgen for facet-links i denne blok. %Count, som er standarden viser facetter med flest resultater først. %Alphanumeric sorterer alfabetisk, enten stigende eller faldende.

en: Filter by
da: Filtrér efter

en: Browse by
da: Gennemse efter

en: Browse available categories
da: Gennemse tilgængelige kategorier

en: Pick a category to launch a search.
da: Vælg en kategori for at starte en søgning.

en: Node attribute: Filter by content type
da: Indholdselement-attribut: Filtrér efter indholdstype

en: Node attribute: Filter by author
da: Indholdselement-attribut: Filtrér efter forfatter

en: Node attribute: Filter by language
da: Indholdselement-attribut: Filtrér efter sprog

en: Node attribute: Filter by updated date
da: Indholdselement-attribut: Filtrér efter opdateringsdato

en: Node attribute: Filter by post date
da: Indholdselement-attribut: Filtrér efter oprettelsesdato

en: Book: Filter by Book
da: Indholdselement-attribut: Filtrér efter bog

en: Taxonomy vocabulary: Filter by taxonomy @name
da: Ordforråd: Filtrér efter taksonomi @name

en: Behavior on empty search
da: Opførsel ved tom søgning

en: Show search box
da: Vis søgefelt

en: Show search box and enabled filters' blocks under the search box
da: Vis søgefeltet og de aktive filtres blokke under søgefeltet.

en: Show search box and enabled filters' blocks in their configured regions
da: Vis søgefeltet og de aktive filtres blokke i deres respektive regioner.

en: Show search box, enabled filters' blocks in their configured regions and first page of all available results
da: Vis søgefeltet, de aktive filtres blokke i deres respektive regioner og den første side af alle tilgængelige resultater

en: This is what is shown when the user enters an empty search, or removes all filters from an active search. Remember to enable filters on the !filterslink and assign blocks to regions on the !blocklink
da: Dette er hvad der vises når brugeren indtaster en tom søgning eller fjerner alle filtre fra en aktiv søgning. Husk at aktivere filtre på !filterslink og tildel blokke til regioner på !blocklink

en: Apache Solr comment search
da: Apache Solr kommentarsøgning

en: Treats comments as a content type allowing you to search them separately.
da: Opfatter kommentarer som en indholdstype så du kan søge i dem separat.

en: Field types
da: Felttyper

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: View name '@name' is already taken
da: View-navn '@name' er allerede i brug

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
da: Intern serverfejl. Kig venligst i server- eller PHP-logfilerne for fejloplysninger.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
da: Der opstod en fejl på @path.
    
    Fejlmeddelelse: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt eller ej. Vælg faldende for at vise klæbrige indholdselementer først.

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: Collapse modules on permissions page
da: Sammenklap moduler på tilladelsessiden

en: Collapses permissions by module on the <a href="@permissions-url">permissions</a> page.
da: Sammenklapper tilladelser pr. module på <a href="@permissions-url">tilladelsessiden</a>.

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
da: Viser viewet som erstatning for en eksisterende menusti.

en: System path settings
da: Indstillinger for systemsti

en: An existing menu path this view replaces
da: En eksisterende menusti som erstattes af dette view

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
da: Dette view erstatter denne sti på dit site. Du kan bruge "%" til dynamiske argumenter. For eksempel: "node/%/feed".

en: Index Actions
da: Indekseringshandlinger

en: Index queued content
da: Indeksér indhold fra kø

en: Any content that is queued for indexing will be submitted to Solr immediately. Depending on amount of content on the site, it may take a long time to complete, and may place an increased load on your server.
da: Indhold, som er sat i kø til genindeksering, bliver sendt til Solr med det samme. Afhængigt af mængden af indhold på sitet kan det tage lang tid og resultere i større belastning af serveren.

en: Queue content for reindexing
da: Sæt indhold i kø til genindeksering

en: All content on the site will be queued for indexing. The documents currently in the Solr index will remain searchable. The content will be gradually resubmitted to Solr during cron runs.
da: Alt indhold på sitet bliver sat i kø til indeksering. Dokumenter som allerede findes i Solr-indekset vil fortsat være søgbare. Indholdet bliver genindekseret af Solr når cron kører.

en: All documents in the Solr index will be deleted. This is rarely necessary unless your index is corrupt or you have installed a new schema.xml. After doing this your content will need to be resubmitted for indexing.
da: Alle dokumenter i Solr-indekset bliver slettet. Det er sjældent nødvendigt med mindre dit indeks er korrupt eller du har installeret en ny schema.xml. Når du har gjort dette skal dit indhold sendes til genindeksering.

en: Are you sure you want to queue content for reindexing?
da: Er du sikker på, at du ønsker at sætte indholdet i kø til genindeksering?

en: All the content on your site is queued for indexing. You can wait for it to be indexed during cron runs, or you can manually reindex it.
da: Alt indhold på dit site er sat i kø til genindeksering. Du kan vente på at det bliver genindekseret af cron, eller du kan genindeksere det manuelt.

en: Are you sure you want to delete the search index?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette sogeindekset?

en: All documents in the Solr index will be deleted. This is rarely necessary unless your index is corrupt or you have installed a new schema.xml. After doing this your content will need to be queued for indexing.
da: Alle dokumenter i Solr-indekset bliver slettet. Det er sjældent nødvendigt med mindre dit indeks er korrupt eller du har installeret en ny schema.xml. Når du har gjort dette skal dit indhold sættes i kø til genindeksering.

en: The Apache Solr content index has been erased. All the content on your site is queued for indexing. You can wait for it to be indexed during cron runs, or you can manually reindex it.
da: Apache Solr-indekset er blevet slettet. Alt indhold på dit site er sat i kø til genindeksering. Du kan vente på at det bliver genindekseret af cron, eller du kan genindeksere det manuelt.

en: Preparing to submit content to Solr for indexing...
da: Forbereder afsendelse af indhold til indeksering med Solr…

en: Submitting content to Solr...
da: Sender indhold til Solr…

en: Solr indexing has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under Solr-indekseringen.

en: Indexed @current of @total nodes
da: @current af @total indholdselementer indekseret

en: 1 item processed successfully. | @count items successfully processed.
da[0]: 1 element behandlet.
da[1]: @count elementer behandlet.

en: CCK @field_type field: Filter by @field end
da: CCK @field_type-felt: Filtrér efter slutningen af @field

en: Filter by @field end
da: Filtrér efter slutningen af @field

en: Apache Solr Date
da: Apache Solr Dato

en: Index and facet on CCK date fields.
da: Indeksér og facettér efter CCK datofelter

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
da: Et offset fra det aktuelle tidspunkt som f.eks. "+1 dag" eller "-2 timer -30 minutter"

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Automatic live preview
da: Automatisk live-preview

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Disable automatic live preview
da: Déaktiver automatisk live-preview

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
da: Opdatér ikke previewet automatisk. Dette kan gøre redigering af view en hel del hurtigere.

en: The aliased path to this node.
da: Den alternative sti til dette indholdselement.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
da: Hent alle indholdselementer tagget med en term.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
da: Termens relaterede termer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er mere end én relateret term.

en: Related term
da: Relateret term

en: A related term of the term.
da: En term relateret til termen.

en: Taxonomy Term ID from URL
da: Term-ID fra URL

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Link this field to its node revision
da: Link dette felt til dets node-version.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Display field as the node type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinlæsbare navn.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Load default argument from term page
da: Indlæs standardargument fra term-side

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
da: Indlæs standardargument fra node-side, nyttigt til blokke med relaterede taksonomier.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Key sort, ascending
da: Nøglesortering, stigende

en: Key sort, descending
da: Nøglesortering, faldende

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: Feed icon
da: Feed-ikon
