Display Suite profile (6.x-1.1) - en to ru translation catalogue (6016 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: Next
ru: Вперед

en: user
ru: пользователь

en: select
ru: выбор

en: Show on every page except the listed pages.
ru: Показывать на всех страницах, кроме перечисленных.

en: Show on only the listed pages.
ru: Показывать только на перечисленных страницах.

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: enabled
ru: включено

en: enable
ru: включить

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Administer
ru: Управлять

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Transaction ID
ru: Код транзакции

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Groups
ru: Группы

en: Is
ru: Это

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: yes
ru: да

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Age
ru: Возраст

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Read more
ru: Подробнее

en: Log
ru: Журнал

en: more
ru: ещё

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: Comments
ru: Комментарии

en: More
ru: Ещё

en: Default currency
ru: Валюта по умолчанию

en: Action
ru: Действие

en: Cost
ru: Стоимость

en: Quantity
ru: Количество

en: On
ru: Вкл

en: Purchased
ru: Покупка

en: error
ru: ошибка

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: unpublished
ru: неопубликовано

en: Overview
ru: Обзор

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: File path
ru: Путь к файлу

en: register
ru: зарегистрироваться

en: Login
ru: Имя пользователя

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: default
ru: по умолчанию

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Test
ru: Тест

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: Comment form
ru: Форма комментариев

en: User contact form
ru: Форма контактов пользователя

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Variable
ru: Переменная

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Admin title
ru: Административный заголовок

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Related terms
ru: Связанные термины

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Лента

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импорт

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Description field
ru: Поле описания

en: settings
ru: настройки

en: Back
ru: Назад

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Changes
ru: Изменения

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Relevancy
ru: Релевантность

en: Clean up
ru: Очистить

en: Catalog
ru: Каталог

en: view catalog
ru: просматривать каталог

en: administer catalog
ru: управлять каталогом

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: week
ru: неделя

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: View
ru: Представление

en: Length
ru: Длина

en: Format
ru: Формат

en: The configuration options have been reset to their default values.
ru: Настройки сброшены к значениям по умолчанию.

en: hidden
ru: скрыто

en: Path
ru: Путь

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Filename
ru: Имя файла

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Region
ru: Область

en: link
ru: ссылка

en: Placeholder tokens
ru: Placeholder токенов

en: Display
ru: Отображение

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: search
ru: поиск

en: Teaser
ru: Анонс

en: never
ru: никогда

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Content Types
ru: Типы содержимого

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: read more
ru: подробнее

en: Timestamp
ru: Время

en: Keywords
ru: Ключевые слова (Keywords)

en: Total
ru: Итого

en: Statistics
ru: Статистика

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: n/a
ru: н/д

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: Upload image
ru: Загрузка изображения

en: type
ru: тип

en: Mail
ru: Почта

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Find content
ru: Искать содержимое

en: Main settings
ru: Основные настройки

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: action
ru: действие

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Check
ru: Квитанция

en: Files
ru: Файлы

en: file
ru: файл

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Параметры

en: Contact
ru: Контакт

en: no
ru: нет

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ru: Невозможно отправить email для %recipient

en: The subject of the message.
ru: Тема сообщения.

en: Number of columns
ru: Число столбцов

en: Create
ru: Создать

en: Separator
ru: Разделитель

en: Include
ru: Включить

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Node edit form
ru: Форма редактирования материала

en: Node add form
ru: Форма добавления материала

en: term
ru: термин

en: Add child page
ru: Добавить дочернюю страницу

en: Printer-friendly version
ru: Версия для печати

en: Update options
ru: Параметры обновления

en: All
ru: Все

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: Access log
ru: Журнал доступа

en: Active
ru: Активно

en: Points
ru: Баллы

en: Submit @name
ru: Отправить @name

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Формат даты

en: Panels
ru: Панели

en: Panel title
ru: Название панели

en: Add content
ru: Добавить содержимое

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: The CSS ID to apply to this page
ru: CSS ID, назначаемый этой странице

en: Block
ru: Блок

en: Override title
ru: Переопределить заголовок

en: CSS class
ru: CSS-класс

en: Display links
ru: Отображать ссылки

en: View type
ru: Тип представления

en: Page
ru: Страница

en: Pager ID
ru: ID постраничного навигатора

en: View arguments
ru: Аргументы представления

en: Override URL
ru: Аннулируйте URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
ru: Если установлен, аннулируйте Вид URL; это может иногда быть полезным, чтобы устанавливать на панель URL

en: Three column 25/50/25
ru: Три колонки 25/50/25

en: Left side
ru: Левая сторона

en: Middle column
ru: Центральная колонка

en: Right side
ru: Правая сторона

en: Three column 25/50/25 stacked
ru: Три сложенные колонки 25/50/25

en: Bottom
ru: Снизу

en: Three column 33/34/33
ru: Три колонки 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ru: Три сложенные колонки 33/34/33

en: Two column
ru: Две колонки

en: Two column stacked
ru: Две сложенные колонки

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count[2] часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count[2] дней

en: Node links
ru: Ссылки материала

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: User picture
ru: Аватар пользователя

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Mission
ru: Миссия

en: Good
ru: Хорошо

en: rate content
ru: оценить содержимое

en: Voting
ru: Голосование

en: User settings
ru: Настройки пользователя

en: Not found
ru: Не найдено

en: Module
ru: Модуль

en: Off
ru: Выкл

en: Never
ru: Никогда

en: Submit changes
ru: Сохранить изменения

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения были сохранены.

en: Header
ru: Шапка

en: Left sidebar
ru: Левая колонка

en: Right sidebar
ru: Правая колонка

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: В линию

en: Recipients
ru: Получатели

en: You must enter a valid e-mail address.
ru: Вы должны ввести правильный адрес электронной почты.

en: Sender
ru: Отправитель

en: Aggregator category
ru: Категория агрегатора

en: Aggregator feed
ru: Агрегация лент

en: Aggregator item
ru: Элемент агрегатора

en: Delta
ru: Дельта

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment ID
ru: ID комментария

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Input format
ru: Формат ввода

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Poll choices
ru: Варианты ответов

en: Session ID
ru: ID сессии

en: File ID
ru: ID файла

en: File name
ru: Имя файла

en: File MIME type
ru: MIME тип файла

en: Node revision ID
ru: ID редакции материала

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Vocabulary name
ru: Имя словаря

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: Term name
ru: Название термина

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Message type
ru: Тип сообщения

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Content field
ru: Поле материала

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Global settings
ru: Глобальные настройки

en: Fields
ru: Поля

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Average
ru: В среднем

en: Count
ru: Количество

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Overridden
ru: Переопределен

en: Add condition
ru: Добавить условие

en: Add action
ru: Добавить действие

en: Conditions
ru: Условия

en: Voting API
ru: API Оценки

en: Watchdog
ru: Журнал

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Нормальный

en: N/A
ru: нет

en: configure
ru: настроить

en: Items
ru: Элементы

en: %time ago
ru: %time назад

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Up
ru: Вверх

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: Textfield
ru: Строка текста

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Button background color
ru: Фоновый цвет кнопки

en: Sale
ru: Продажа

en: Caching
ru: Кэширование

en: Card Type
ru: Тип карты

en: Card Number
ru: Номер карты

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Month
ru: Месяц

en: Add line
ru: Добавить строку

en: Qty
ru: Кол-во

en: Price
ru: Цена

en: System
ru: Система

en: Customer
ru: Покупатель

en: Amount
ru: Количество

en: Unlimited
ru: Не ограничено

en: Current
ru: Текущий

en: Add to cart
ru: Добавить в корзину

en: Phone
ru: Телефон

en: Fax
ru: Факс

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Регион или штат

en: Terms
ru: Термины

en: Invoice
ru: Счет

en: Code
ru: Код

en: Stock
ru: Склад

en: Recipient
ru: Получатель

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment settings
ru: Настройки оплаты

en: Payments
ru: Платежи

en: quote
ru: цитата

en: next
ru: вперёд

en: Store
ru: Магазин

en: Company
ru: Компания

en: security
ru: безопасность

en: node
ru: материал

en: directory
ru: Каталог

en: General
ru: Информация

en: Directory
ru: Каталог

en: Method
ru: Метод

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: End
ru: Конец

en: All views
ru: Все представления

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: The name of the menu the node belongs to.
ru: Название меню, которому принадлежит материал.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит первая категория страницы.

en: The name of the category.
ru: Название категории.

en: The id number of the category.
ru: ID категории.

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Other
ru: Другое

en: Basic
ru: Основное

en: Appearance
ru: Оформление

en: SKU
ru: Артикул

en: List type
ru: В виде списка

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Role
ru: Роль

en: Select all
ru: Выделить все

en: Allow
ru: Разрешить

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Destination
ru: Место назначения

en: reset
ru: сбросить

en: Class
ru: Класс

en: String
ru: Строка

en: Case
ru: Регистр

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Exists
ru: Существует

en: Number of votes
ru: Количество голосов

en: Button
ru: Кнопка

en: Both
ru: Оба

en: Clicks
ru: Клики

en: Filtered text (user selects input format)
ru: Фильтрованный текст (пользователь выбирает формат ввода)

en: Text processing
ru: Обработка текста

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ru: Максимальная длина поля в символах. Оставьте поле пустым для неограниченной длины.

en: Rows
ru: Строки

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: <All>
ru: <Все>

en: access all views
ru: доступ ко всем представлениям

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ru: Представления являются настраиваемыми списками содержимого. Они полностью изменяемы и позволяют контролировать внешний вид списков выводимого содержимого.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Existing Views
ru: Существующие представления

en: Default Views
ru: Представления по умолчанию

en: Summary, sorted ascending
ru: Сводка, сортировка по возрастанию

en: Summary, sorted descending
ru: Сводка, сортировка по убыванию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст для отображения вверху представления. Может содержать разъяснения или какие-либо ссылки. Не обязательно для заполнения.

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Empty text
ru: Текст, если пусто

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Down
ru: Вниз

en: Wildcard
ru: Метасимвол

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Order
ru: Порядок

en: Add criteria
ru: Добавить критерий

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя представления должно состоять только из латинских букв, цифр и знака подчеркивания.

en: administer views
ru: управлять представлениями views

en: Node: ID
ru: Материал: ID

en: Random
ru: Случайно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Position
ru: Позиция

en: Class name
ru: Имя класса

en: Integer
ru: Целое число

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Do not display
ru: Не показывать

en: Last checked
ru: Посл. проверка

en: Node template
ru: Шаблон материала

en: Profile
ru: Профиль

en: Process
ru: Продолжить

en: Close
ru: Закрыть

en: filters
ru: фильтры

en: Votes
ru: Голоса

en: Term description
ru: Описание термина

en: Child terms
ru: Дочерние термины

en: Edit group
ru: Редактировать группу

en: fields
ru: поля

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Expiration
ru: Срок действия

en: Operation
ru: Действие

en: reply
ru: ответить

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Expiration date
ru: Дата истечения срока

en: Original
ru: Оригинал

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Function
ru: Функция

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Location name
ru: Название местоположения

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
ru: напр. место работы, место встречи

en: Street
ru: Улица

en: Additional
ru: Дополнительно

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: State/Province
ru: Область/Район

en: Map links
ru: Связи с картами

en: Geocoding options
ru: Настройки геокодирования

en: Settings for Location module
ru: Настройки модуля Location

en: km
ru: км

en: None supported.
ru: Не поддерживается.

en: Street location
ru: Улица

en: Configure parameters for %service geocoding
ru: Настройте параметры для геокодирования %service

en: No service selected for country.
ru: Для страны не указан сервис.

en: Configure parameters
ru: Настройте параметры

en: Locative information
ru: Информация о местоположении

en: Number of locations
ru: Количество местоположений

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Make the location box collapsible.
ru: Позволяет сворачивать поле местонахождения.

en: Collapsed
ru: Свернуто

en: Display the location box collapsed.
ru: Отображает поле местонахождения изначально свернутым.

en: Location #%number
ru: Местонахождение #%number

en: Add another location
ru: Добавить другое местоположение

en: Add location
ru: Добавить местоположение

en: Default country selection
ru: Страна по умолчанию

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
ru: Эта страна будет автоматически выбираться при выборе нового местонахождения.

en: Disable the display of locations.
ru: Выключить показ местоположения.

en: Enable the display of locations.
ru: Включить показ местоположения.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
ru: Использовать Google Map для установки ширины и долготы

en: Coordinates
ru: Координаты

en: submit latitude/longitude
ru: отправить широту/долготу

en: Fax number
ru: Номер факса

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Location Phone
ru: Местоположение телефон

en: Google Maps API Key
ru: Ключ от Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
ru: Для того, чтобы использовать геокодирование с помощью Google Maps API, Вам нужен Google Maps API Key.  Вы можете получить его на странице !sign_up_link для !google_maps_api.  ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ : Вам <em>не</em> надо вводить API key для каждой страны, которую вы выбрали для геокодирования Google Maps. Эти настройки общие для сайта.

en: Germany
ru: Германия

en: Labels
ru: Метки

en: Sort by
ru: Сортировать по:

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: comments
ru: комментарии

en: Full
ru: Полный

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Laos
ru: Лаос

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: ЮАР

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Share
ru: Поделиться

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Formatting guidelines
ru: Инструкции по форматированию текста

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Leave blank for %anonymous.
ru: Если поле оставить пустым, автором будет %anonymous.

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Some
ru: Некоторый

en: Attachments
ru: Вложения

en: File attachments
ru: Прикрепленные файлы

en: Pending
ru: В ожидании

en: slow
ru: медленно

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минут

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: Key
ru: Ключ

en: Link to node
ru: Ссылка на материал

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: settings page
ru: страница настроек

en: Product title
ru: Заголовок товара

en: List price
ru: Цена по прейскуранту

en: Timer
ru: Таймер

en: Change
ru: Изменить

en: English
ru: Английский

en: Spanish
ru: Испанский

en: message
ru: сообщение

en: in
ru: в

en: Default height
ru: Высота по умолчанию

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Edit term
ru: Редактирование термина

en: Tokens
ru: Токены

en: Token
ru: Токен

en: Time format
ru: Формат времени

en: Are you sure you want to delete these items?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти элементы?

en: The items have been deleted.
ru: Элементы удалены.

en: Feeds
ru: Ленты

en: ago
ru: тому назад

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: Node body
ru: Тело сообщения

en: update
ru: обновить

en: Full text
ru: Полный текст

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Source
ru: Источник

en: Display all menu items
ru: Показывать все пункты меню

en: access administration menu
ru: доступ к меню администратора

en: Cache settings
ru: Настройки кэша

en: published
ru: опубликовано

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Token actions
ru: Токены действий

en: Replacement value
ru: Заменяющее значение

en: tokens
ru: токены

en: unlimited
ru: неограничено

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: User's name
ru: Имя пользователя

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованное имя пользователя. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: User's ID
ru: ID пользователя

en: User's email address
ru: email-адрес пользователя

en: User's registration date
ru: Дата регистрации пользователя

en: Days since the user registered
ru: Количество дней с даты регистрации пользователя

en: User's last login date
ru: Дата последнего входа пользователя

en: Days since the user's last login
ru: Количество дней с последнего входа пользователя

en: The current date in the user's timezone
ru: Текущая дата в часовом поясе пользователя

en: The URL of the user's profile page.
ru: URL страницы профиля пользователя.

en: The URL the user's account editing page.
ru: URL страницы редактирования учётной записи пользователя.

en: Features
ru: Особенности

en: Reindex
ru: Переиндексировать

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Activity
ru: Активность

en: Add file
ru: Добавить файл

en: (disabled)
ru: (выключено)

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: First
ru: Первый

en: Middle
ru: По центру

en: Query
ru: Запрос

en: Search fields
ru: Поля для поиска

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Block name
ru: Название блока

en: day
ru: день

en: year
ru: год

en: hour
ru: час

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Select list
ru: Выбор из списка

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: is equal to
ru: равно

en: is not equal to
ru: не равно

en: Moderated
ru: Прошло проверку

en: Disable mousezoom
ru: Отключить масштабирование мышью

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
ru: Отключить использование колеса прокрутки для масштабирования карты.

en: Google Map Initialize
ru: Инициализация Google Map

en: Your personal Googlemaps API key.  You must get this for each separate website at <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Google Map API website</a>.
ru: Ваш личный ключ Googlemaps API. Вы должны получить его на <A href="http://www.google.com/apis/maps/">сайте Google Map API</A> для каждого отдельного сайта.

en: Managed by <a href='@url'>keys api</a>.
ru: Управление <a href='@url'>keys api</a>.

en: Default map settings
ru: Установки карты по умолчанию

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: Default center
ru: Центр по умолчанию

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
ru: Центр координат карты Google по умолчанию. Введите десятичные широту и долготу, разделённые запятыми.

en: Default zoom
ru: Масштаб по умолчанию

en: The default zoom level of a Google map.
ru: Масштаб карты Google по умолчанию.

en: Default control type
ru: Тип управления по умолчанию

en: Default map type
ru: Тип карты по умолчанию

en: Map Behavior flags
ru: Флаги поведения карты

en: Marker action
ru: Поведение маркера

en: Perform this action when a marker is clicked.
ru: Действие, выполняемое при щелчке по маркеру.

en: Open info window
ru: Открыть окно с информацией

en: Open link
ru: Открыть ссылку

en: Default Line 1 Color
ru: Цвет линии 1 по умолчанию

en: Default Line 2 Color
ru: Цвет линии 2 по умолчанию

en: Default Line 3 Color
ru: Цвет линии 3 по умолчанию

en: Marker manager
ru: Управление маркерами

en: Jef Poskanzer's Clusterer
ru: Кластеризатор Джефа Посканзера (Jef Poskanzer)

en: If you are planning on using many markers on a single map, you may want to consider using a marker manager to speed up map rendering.
ru: Если вы собираетесь использовать много маркеров на одной карте, удобнее пользоватся средством управления, чтобы повысить скорость отрисовки карты.

en: Unmanaged marker settings
ru: Настройки неуправляемых маркеров

en: There are no settings for unmanaged markers.
ru: Нет настроек для неуправляемых маркеров

en: GMarkerManager settings
ru: Настройки GMarkerManager

en: GMarkerManager is a new part of the official Google Maps API that provides a marker manager.
ru: GMarkerManager - это новая часть официального Google Maps API, предоставляющая средство управления маркерами.

en: Border padding
ru: Отступ границ

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
ru: Маркеры, расположенные ближе, чем на данное число пикселей от окна, будут добавлены на карту (даже если они будут невидимы).

en: Maximum zoom
ru: Максимальный масштаб

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
ru: При указанном и большем масштабах для увеличения скорости загрузки менеджер маркеров будет выключен.

en: Track markers
ru: Трассировка маркеров

en: If enabled, the marker manager will track marker movements. Leave off unless you need to move markers around with setPoint.
ru: Если включена, менеджер маркеров будет отслеживать передвижения маркеров. Используйте только, если хотите перемещать маркеры с помощью setPoint.

en: Marker defaults
ru: Маркер по умолчанию

en: Default marker-specific settings for GMarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
ru: Настройки по умолчанию для GMarkerManager. Маркеры будут отображаться, если текущий масштаб будет в следующем диапазоне.

en: Minimum zoom
ru: Минимальный масштаб

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be shown. Choose 0 to show markers at all zoom levels by default.
ru: При указанном и большем масштабах (т.е. приближении) маркеры будут показываться. Выберите 0 для того,  чтобы показывать маркеры во всех масштабах по умолчанию.

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be hidden. Choose 0 to disable by default.
ru: При указанном и большем масштабах (т.е. приближении) маркеры не будет показываться. Выберите 0 для того,  чтобы не показывать маркеры во всех масштабах по умолчанию.

en: Clusterer settings
ru: Настройки кластеризатора

en: Marker for clusters
ru: Маркер для кластеров

en: The marker to use when creating a cluster.
ru: Маркер, который будет использоваться при создании кластера.

en: Activate on
ru: Активировать для

en: or more markers
ru: и более маркеров

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
ru: Создание кластеров включено, когда заданное число (и более) маркеров видимы одновременно.

en: Cluster on
ru: В кластере

en: Minimal number of markers per cluster
ru: Минимальное количество маркеров в кластере

en: Lines per box
ru: Линий в окне

en: at most
ru: не более

en: lines
ru: линии

en: Maximum number of lines per info box
ru: Максимальное количество строк в окне информации

en: Location chooser
ru: Выбор месторасположения

en: Used to activate location choosing using a gmap.
ru: Активировать выбор месторасположения с помощью gmap.

en: Disable dragging
ru: Отключить перетаскивание

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
ru: Запретить пользователям перемещать карту. Если перемещение запрещено,  "горячие клавиши" будут также запрещены.

en: Disable keyboard
ru: Отключить клавиатуру

en: Disable the keyboard shortcuts.
ru: Отключить "горячие клавиши".

en: Use AutoZoom
ru: Использовать автомасштабирование.

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
ru: Автоматически менять масштаб карты, чтобы вместить все маркеры при добавлении новых.

en: Unconditionally enable marker interface
ru: Всегда включать интерфейс маркеров

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
ru: Включать систему загрузки маркеров даже если не обнаружено ни одного маркера для загрузки. Будет полезным при вставке маркеров из другуих источников.

en: Enable Overview Map
ru: Разрешить обзор карты

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
ru: Включает "обзор карты" в правом нижнем углу.

en: Work around bugs when maps appear in collapsible fieldsets
ru: Обходить ошибку показа карты в сворачиваемых наборах полей

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
ru: Позволяет обойти некоторые проблемы, возникающие при показе карты в сворачиваемых наборах полей.

en: Add scale control to map.
ru: Добавить шкалу масштаба на карту.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
ru: Добавляет на карту шкалу масштаба в позицию по умолчанию.

en: Google map filter
ru: Фильтр карты Google

en: Insert Google Map macro.
ru: Вставить макрос Google Map.

en: Create a macro
ru: Создать макрос

en: Configure GMap settings
ru: Настройки Gmap

en: Circles
ru: Круги

en: Edit Info
ru: Редактировать информацию

en: Marker
ru: Маркер

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Stroke weight
ru: Толщина штриха

en: Stroke opacity
ru: Прозрачность штриха

en: Fill color
ru: Цвет заливки

en: Fill opacity
ru: Прозрачность заливки

en: User locations
ru: Местоположения пользователей

en: Node locations
ru: Расположение материалов

en: GMap Location
ru: GMap местоположение

en: Configure GMap Location settings.
ru: Конфигурировать настройки GMap местоположения.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
ru: Для того, чтобы добавить/изменить ваше местоположение на карте пользователей, <a href="@url">измените ваше месторасположение</a>.

en: Page header
ru: Заголовок страницы

en: Text at the top of the user map.
ru: Текст в верхней части карты пользователя.

en: Page footer
ru: Подвал страницы

en: Text at the bottom of the user map.
ru: Текст в нижней части карты пользователя.

en: %role (Role ID: %rid)
ru: %role (ID роли: %rid)

en: Node settings
ru: Настройки материала

en: Text at the top of the node map.
ru: Текст над картой материала

en: Text at the bottom of the node map.
ru: Текст под картой материала

en: Markers per content type
ru: Маркеры на тип контента

en: Choose a marker to represent each type of content on the node map.
ru: Выберите тип маркера, который будет соответствовать каждому типу материалов.

en: Location map
ru: Карта местоположения

en: Author map
ru: Автор карты

en: Map Macro
ru: Макрос карты

en: Author Location
ru: Местонахождение автора

en: set user location
ru: установить местонахождение пользователя

en: show user map
ru: показать карту пользователя

en: user locations
ru: местоположение пользователя

en: You can use this interface to create a map macro suitable for pasting into a node or any other place that accepts a GMap macro.
ru: Вы можете использовать этот интерфейс для создания карт, которые можно вставить в материал и любые другие блоки сайта, поддерживающие макросы GMap.

en: Build a GMap macro
ru: Построить GMap макрос

en: Gmap macro creation
ru: Создание Gmap макроса

en: Map id attribute
ru: ID атрибут карты

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
ru: Если вам нужен доступ к этой карте из скрипта, вы можете назначить ID карты здесь.

en: Map type
ru: Тип карты

en: Controls
ru: Элементы управления

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
ru: Широта и долгота центра карты

en: Map width
ru: Ширина карты

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты - длина CSS или проценты. Например: <EM>50px</EM>, <EM>5em</EM>, <EM>2.5in</EM>, <EM>95%</EM>

en: Map height
ru: Высота карты

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты - длина CSS или проценты. Например: <EM>50px</EM>, <EM>5em</EM>, <EM>2.5in</EM>, <EM>95%</EM>

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: The current magnification of the map
ru: Текущий масштаб карты

en: Macro text
ru: Текст макроса

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
ru: Фильтр, позволяющий вставку карт Google в материал.

en: Display location.module information on Google Maps
ru: Отображает информацию location.module на картах Google.

en: GMap Macro Builder
ru: GMap построитель макроса

en: UI for building GMap macros.
ru: UI для построения GMap макроса.

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: None.
ru: Нет.

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Empty
ru: Пусто

en: Path alias
ru: Синоним пути

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Replacement patterns for @name
ru: Шаблоны замещения для @name

en: Execute custom PHP code
ru: Выполнение произвольного PHP кода.

en: PHP code
ru: PHP-код

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Your rating
ru: Ваша оценка

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: Log out
ru: Выйти

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Display fields
ru: Отображать поля

en: Field title
ru: Заголовок поля

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Basics
ru: Базовые

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Select one...
ru: Выберите...

en: Info
ru: Инфо

en: Red
ru: Красный

en: White
ru: Белый

en: Included
ru: Включено

en: Units
ru: Единицы

en: Shipping method:
ru: Способ доставки:

en: Taxes
ru: Налоги

en: Tax rate
ru: Налоговая ставка

en: Product count
ru: Количество товара

en: Enabled filters
ru: Включенные фильтры

en: Do it!
ru: Сделать!

en: or
ru: или

en: Poll settings
ru: Настройки опроса

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: All blogs
ru: Все блоги

en: Style
ru: Стиль

en: Delete package
ru: Удалить посылку

en: This action can not be undone.
ru: Это действие не может быть отменено.

en: revert
ru: откатить

en: Match
ru: Соответствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: Search options
ru: Параметры поиска

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: options
ru: параметры

en: Shopping cart
ru: Корзина

en: Your item(s) have been updated.
ru: Ваши товары были обновлены.

en: Qty.
ru: Кол-во

en: Cart
ru: Корзина

en: Transaction key
ru: Транзакционный ключ

en: Credit card details
ru: vbv

en: Discount
ru: Скидка

en: Shipping
ru: Доставка

en: Reversed
ru: Оборот

en: Day(s)
ru: День(дни)

en: Week(s)
ru: Неделя(недель)

en: Year(s)
ru: Год(а)

en: Order history
ru: История заказов

en: Product
ru: Товар

en: Flexible
ru: Гибкий

en: Subtotal
ru: Предварительная сумма

en: administer store
ru: управление магазином

en: Billing address
ru: Адрес расчета

en: Shipping address
ru: Адрес доставки

en: Ship to:
ru: Доставить:

en: Payment method
ru: Способ оплаты

en: Balance
ru: Баланс

en: Changed
ru: Изменение

en: Received
ru: Получил

en: Completed
ru: Завершено

en: Payment details
ru: Подробности платежа

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Products
ru: Товары

en: administer products
ru: управлять товарами

en: Product settings
ru: Настройки товара

en: Street address
ru: Адрес

en: Testing
ru: Тестирование

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: Total:
ru: Всего:

en: Transaction ID:
ru: ID транзакции:

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Province
ru: Область

en: Pounds
ru: Фунты

en: Grams
ru: Граммы

en: Kilograms
ru: Килограммы

en: Ounces
ru: Унции

en: Inches
ru: Дюймы

en: Feet
ru: Футы

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Jersey
ru: Джерси

en: Orders
ru: Заказы

en: Print invoice
ru: Распечатать счет

en: User name
ru: Имя пользователя

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: %type settings
ru: Настройки %type

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: edit
ru: изменять

en: Unformatted
ru: Без форматирования

en: Credit
ru: Кредит

en: previous
ru: предыдущий

en: RSS Feed
ru: RSS-лента

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: New
ru: Новое

en: Relationships
ru: Связи

en: Plural
ru: Множественное число

en: Relationship
ru: Связь

en: relationships
ru: связи

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя должно содержать только латинские буквы, цифры и знак подчёркивания.

en: Sort criteria
ru: Критерий сортировки

en: Current search
ru: Текущий поиск

en: Display style
ru: Стиль отображения

en: Indexing
ru: Индексация

en: <Hidden>
ru: <Скрыто>

en: The primary identifier for a node.
ru: Основной идентификатор материала.

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Translations
ru: Переводы

en: Video width
ru: Ширина видео

en: Video height
ru: Высота видео

en: Audio sample rate
ru: Частота дискретизации аудио

en: Audio bitrate
ru: Аудио битрейт

en: Teaser display
ru: Отображение анонса

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: Default weight
ru: Вес по умолчанию

en: Comment settings
ru: Настройки комментариев

en: Related content
ru: Связанное содержимое

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: hour(s)
ru: час(ы)

en: day(s)
ru: день(дней)

en: week(s)
ru: неделя(ь)

en: month(s)
ru: месяц(ы)

en: Read only
ru: Только чтение

en: Contact settings
ru: Настройки контактной формы

en: cancel
ru: отмена

en: users
ru: пользователи

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Configuration for tabs
ru: Конфигурирование вкладок

en: Slide effect
ru: Слайд-эффект

en: Apply slide effect when changing tabs.
ru: Применить слайд-эффект при смене вкладок.

en: Fade effect
ru: Эффект затемнения

en: Apply fade effect when changing tabs.
ru: Применить эффект затемнения при смене вкладок.

en: Effect speed
ru: Скорость эффекта

en: Speed at which to apply effects.
ru: Скорость, при которой применяются эффекты.

en: fast
ru: быстро

en: Navigation buttons
ru: Кнопки навигации

en: Enable to add "next" and "previous" buttons to the bottom of all tab sets.
ru: Добавить кнопки "следующая" и "предыдущая" в нижнюю часть всех наборов вкладок.

en: A helper module for creating tabbed pages.
ru: Модуль-помощник для создания страниц со вкладками.

en: Processing
ru: Обработка

en: disable
ru: отключить

en: Output format
ru: Формат поля

en: Path to file
ru: Путь файла

en: Storage
ru: Хранилище

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ru: Ошибка закачки файла. Невозможно переместить закачанный файл.

en: Default display
ru: По умолчанию

en: Page name
ru: Название страницы

en: User Id
ru: ID Пользователя

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Comment title
ru: Заголовок комментария

en: Percentage (%)
ru: Процент (%)

en: Enable custom alternate text
ru: Включить пользовательский альтернативный текст

en: Enable custom title text
ru: Включить пользовательский текст заголовка

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: is
ru: =

en: You must select a node.
ru: Вы должны выбрать материал.

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: No style
ru: Нет стиля

en: Lifetime
ru: Время жизни

en: Copy
ru: Копировать

en: Information
ru: Информация

en: No content types available.
ru: Типы материалов не определены.

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Toggle
ru: Переключить

en: Simple
ru: Простой

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: No caching
ru: Без кэша

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Macedonia
ru: Македония

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: Blocks
ru: Блоки

en: Menus
ru: Меню

en: Above
ru: Сверху

en: Number of values
ru: Количество значений

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ru: Осторожно! Изменение этой настройки после создания данных может привести к их потере!

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Fifth
ru: Пятый

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
ru: Модуль content, обязательный компонент системы Content Construction Kit (CCK), позволяет администраторам ассоциировать некоторые поля с типами содержимого. В Drupal типы содержимого используются для определения характеристик сообщения, включая заголовок и описание полей, отображаемых на страницах его добавления и изменения. Используя данный модуль (и другие вспомогательные модули, входящие в состав CCK), дополнительные поля могут быть добавлены после "Заголовка" и "Тела" сообщения. Особенности CCK доступны во вкладках на <a href="@content-types">страницах управления типами содержимого</a>. (Просмотрите <a href="@node-help">страницу помощи модуля node</a> для дополнительной информации по типам содержимого.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
ru: При добавлении пользовательского поля в тип содержимого, Вы определяете его тип (будет ли поле содержать текст, числа или ссылки на другие объекты) и способ отображения (текстовое поле или панель, поле выбор, флажок, радиокнопка или автозаполняющееся поле). Поле может принимать различные значения (например "person" может иметь несколько e-mail адресов) или одно значение (например "служащий" может иметь только один идентификационный номер). При добавлении или изменении полей, CCK автоматически настраивает структура БД при необходимости. CCK также предоставляет несколько других особенностей, таких как определения типов содержимого и интеграцию с другими модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
ru: Пользовательские типы полей предоставляются набором дополнительных модулей, включенных в CCK (каждый модуль предоставляет определенный тип). <a href="@modules">Страница модулей</a> позволяет Вам включать или выключать компоненты CCK. Коплект CCK по умолчанию включает:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
ru: <em>number</em>, который добавляет числовые типы полей в форме целых, десятичных или чисел с плавающей запятой. Вы можете определить набор разрешенных значений для ввода или определить диапазон значений.  Возможно разнообразие общих форматов для отображения чисел.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
ru: <em>text</em>, котоый добавляет текстовые типы полей. Текстовое поле может включать только простой текст или возможно использовать фильтры форматирования ввода в Drupal для безопасного управления вводом текста. Поля ввода текста могут иметь как одну строку, так и множество строк для ввода; также можно включать поля выбора, флажки или радиокнопки. При желании, CCK может обрабатывать ввод по набору разрешенных значений.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
ru: <em>nodereference</em>, который создает различные пользовательские ссылки между материалами Drupal. При добавлении поля <em>nodereference</em> и двух различных типов содержимого, Вы сможете легко создать комплексные родственные связи можду данными (множественные поля "служащие" могут модержать поле <em>nodereference</em>, указывающее на материал "служащего").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
ru: <em>userreference</em>, который создает различные связи между пользовательскими учетными записями на Вашем сайте. При добавлении поля <em>userreference</em>, Вы можете создать комплексные связи между пользователями Вашего сайта и сообщениями. Для отслеживания участия пользователя в сообщении после стандартного поля Drupal <em>Опубликовано:</em>, к примеру, добавление поля <em>userreference</em> с именем "Изменено:" к типу содержимого является ссылкой на страницу учетной записи редактора.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
ru: <em>fieldgroup</em>, которая создает сворачиваемые наборы полей для группирования родственных полей. Набор полей может быть как раскрыт, так и свернут по умолчанию. Порядок Ваших наборов полей и порядок полей в наборе обеспечивается интерфейсов drag-and-drop, предоставляемым модулем content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
ru: Для дополнительной информации, просмотрите онлайн справочник для <a href="@handbook-cck">CCK</a> либо <a href="@project-cck">страницу проекта CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
ru: Настроить как поля этого типа материалов и названия полей должны отображаться при просмотре анонса и полной страницы.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
ru: Настроить как поля этого типа материалов должны показываться, когда отображаются в следующих контекстах:

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Full node
ru: Материал полностью

en: Search Index
ru: Поисковый индекс

en: Search Result
ru: Результат поиска

en: Updating field type %type with module %module.
ru: Обновление типа поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
ru: Обновление типа виджета %type модулем %module.

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Remove field
ru: Удалить поле

en: Allows administrators to define new content types.
ru: Позволяет администраторам определять новые типы материалов.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
ru: Только для специалистов: PHP-код, возвращающий массив допустимых значений. Не должен содержать  разделители &lt;?php ?&gt;. Если в это поле введён код, то возвращаемый им массив заменит вышеуказанный список допустимых значений.

en: Trimmed
ru: Обрезанный текст

en: Used in
ru: Используется в

en: No fields have been defined for any content type yet.
ru: Ещё нет поля определенного для любого типа содержимого.

en: no styling
ru: без стиля

en: simple
ru: просто

en: fieldset
ru: набор полей

en: fieldset - collapsible
ru: сворачиваемый набор полей

en: fieldset - collapsed
ru: свёрнутый набор полей

en: Added field %label.
ru: Добавлено поле %label.

en: There was a problem adding field %label.
ru: Ошибка добавления поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
ru: Ошибка создания поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
ru: Вы действительно хотите удалить поле %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ru: Все имеющиеся данные этого поля будут удалены. Это действие нельзя отменить.

en: Removed field %field from %type.
ru: Поле %field удалено из %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
ru: Ошибка удаления %field из %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ru: Эти настройки относятся только к полю %field, каким оно появляется в типе материала %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ru: Эти настройки относятся к полю %field в каждом типе материала, в котором оно отображается.

en: Save field settings
ru: Сохранить настройки поля

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
ru: PHP-код значения по умолчанию вернул неправильное значение.<br/>Предполагаемый формат: <pre>!sample</pre> Возвращённое значение: @value

en: The default value is invalid.
ru: Значение по умолчанию некорректно.

en: Saved field %label.
ru: Поле %label сохранено.

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
ru: База была изменена и данные были изменены или удалены.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
ru: Возникла ошибка и изменения в базе не произведены.

en: Processing %title
ru: Обработка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: @count пункт обработан:
ru[1]: @count пункта обработано:
ru[2]: @count[2] пунктов обработано:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
ru: Поля таблицы %old_name переименованы в  %new_name и значения полей обновлены.

en: The content fields table %name has been deleted.
ru: Поля таблицы %name удалены.

en: Referenced node ID
ru: ID материала, на который можно ссылаться

en: Referenced node title
ru: Заголовок материала, на который можно ссылаться

en: Raw number value
ru: Необработанное числовое значение

en: Formatted number value
ru: Форматированное числовое значение

en: Raw, unfiltered text
ru: Прямой, необработанный текст.

en: Formatted and filtered text
ru: Форматированный и обработанный текст

en: Referenced user ID
ru: ID связанного пользователя

en: Referenced user name
ru: Имя связанного пользователя

en: Formatted HTML link to referenced user
ru: Форматированная HTML ссылка на связанного пользователя

en: Group multiple values
ru: Группировать множественные значения

en: Select the content type to export.
ru: Выберите тип материала для экспорта.

en: Export data
ru: Экспортированные данные

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
ru: Копировать экспортируемый текст и вставить его в другой тип материалов используя функцию импорта.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
ru: Эта форма позволяет импортировать определения полей из другого типа материала или другой базы данных. <br />Обратите внимание, что не должно быть одинаковых полей в одном и том же типе материала, поскольку инпортируемые поля добавляются только, если такие не существуют в выбранном типе материала.

en: <Create>
ru: <Создать>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
ru: Укажите тип материала, куда будете импортировать поля.<br />Выберите &lt;Создать&gt; чтобы создать новый тип материала для импортируемых полей

en: Import data
ru: Импорт данных

en: Paste the text created by a content export into this field.
ru: Вставить в это поле текст, созданный с помощью экспорта.

en: The import data is not valid import text.
ru: Импортируемые данные содержат неправильный текст для импорта.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
ru: Следующие модули должны быть включены, чтобы работал импорт: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
ru: Тип материала %type уже есть в базе данных.

en: Exiting. No import performed.
ru: Выход. Импорт не произведен.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
ru: Произошла ошибка при добавлении типа содержимого %type.<br/>Пожалуйста проверьте показанные ошибки для более подробной информации.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
ru: Импортируемое поле %field_label (%field_name) не было добавлено в %type, поскольку оно уже существует в  %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
ru: Поле %field_label (%field_name) добавлено для типа метериала %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
ru: В процессе экспорта информации о настройках отображения для поля %field_name произошла ошибка.<br/>Ошибка БД: '%db_err'.

en: Content Copy
ru: Копия содержимого

en: Enables ability to import/export field definitions.
ru: Включает возможность импорта/экспорта определений полей.

en: view
ru: видеть

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
ru: Пожалуйста, <a href=\"!url\">настройте разрешения для ваших полей</a> как можно скорее. Все поля по умолчанию недоступны.

en: Content Permissions
ru: Содержимое Разрешения

en: Set field-level permissions for CCK fields.
ru: Позволяет установить разрешения для каждого CCK-поля.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
ru: Это настройки для группы полей в форме редактирования материала.

en: always open
ru: всегда развёрнуто

en: collapsible
ru: сворачиваемое

en: collapsed
ru: свёрнуто

en: Instructions to present to the user on the editing form.
ru: Инструкции для пользователя, показываемые в форме редактирования.

en: These settings apply to the group on node display.
ru: Эти настройки применяются к группе при показе материала.

en: A description of the group.
ru: Описание группы.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить группу %label?

en: The group %group_name has been removed.
ru: Группа %group_name была удалена.

en: Fieldgroup
ru: Группа полей

en: Node reference
ru: Ссылка на материал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
ru: Сохранить ID связанного материала как целое значение.

en: Content types that can be referenced
ru: Типы материалов, на которые можно ссылаться

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ru: Дополнительно - Материалы, на которые можно ссылаться (представление)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ru: Предоставьте разделенный запятой список аргументов для передачи представлению.

en: Title (link)
ru: Заголовок (ссылка)

en: Title (no link)
ru: Заголовок (без ссылки)

en: Autocomplete text field
ru: Автодополняемое текстовое поле

en: Nodereference autocomplete
ru: Nodereference автозаполнение

en: Node Reference
ru: Связь с материалом

en: Defines a field type for referencing one node from another.
ru: Определяет тип поля для связи одного материала с другим.

en: Store a number in the database as an integer.
ru: Запомнить число в базе данных как целое.

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
ru: Сохранение номера в базе данных в фиксированном десятичном формате.

en: Store a number in the database in a floating point format.
ru: Хранить номер в базе данных в формате с плавающей точкой.

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ru: Общее количество цифр для хранения в базе данных, в том числе в дробной части.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Decimal marker
ru: Разделитель

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ru: Выберите знак, который будет отделять дробную часть числа от целой.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
ru: Определите строку, которая будет идти перед значением, как $ или €. Оставьте пустым, если не нужно. Разделяйте единственное и можественное число символом потока '|' (метр|метров).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
ru: Определите строку, которая будет идти после значения, как m², m/s², kb/s. Оставьте поле пустым, если не нужно. Разделяйте единственное и множественное число вертикальной линией '|' (метр|метров).

en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: "Minimum" must be a number.
ru: "Минимум" должен быть числом.

en: "Maximum" must be a number.
ru: "Максимум" должен быть числом.

en: unformatted
ru: без форматирования

en: Defines numeric field types.
ru: Определяет числовые поля.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ru: Для типа виджета "выключатель да/нет" в списке <strong>Допустимых значений</strong> сперва укажите значение для варианта "нет"(флажок снят), затем - для варианта "да" (флажок включён). Имейте в виду, что подпись к флажку будет взята из варианта "да".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
ru: Виджет 'Чекбоксы/радиокнопки' будет отображать чекбоксы при множественном выборе и радиокнопки - при одиночном.

en: Check boxes/radio buttons
ru: Флажки/переключатели

en: Single on/off checkbox
ru: Одиночный флаг вкл./выкл.

en: Option Widgets
ru: Виджеты настроек

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ru: Определяет для текстовых и числовых полей виджеты выпадающего списка, флажков и переключателей.

en: Store text in the database.
ru: Хранить текст в базе данных.

en: Text area (multiple rows)
ru: Текстовая область

en: Defines simple text field types.
ru: Определяет типы полей для простого текста.

en: User reference
ru: Ссылка на пользователя

en: User roles that can be referenced
ru: Роли пользователей, на которых можно ссылаться

en: User status that can be referenced
ru: Статус пользователей, на которых можно ссылаться

en: Reverse link
ru: Обратная ссылка

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
ru: Если выбрано, обратная ссылка на ссылающийся материал будет отображаться в записи пользователя.

en: Userreference autocomplete
ru: Автозавершение ссылок на пользователя

en: User Reference
ru: Ссылка на пользователя

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
ru: Определяет тип поля для ссылки на пользователя из материала.

en:  for
ru:  для

en: Form
ru: Форма

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены успешно

en: Uploaded file is not a valid image
ru: Закаченный файл не является изображением

en: Contact phone number
ru: Контактный телефон

en: Ubercart - extra
ru: Ubercart - дополнительно

en: Everyone
ru: Все

en: Canceled
ru: Отменено

en: years
ru: годы

en: weeks
ru: недели

en: Default gateway
ru: Платёжный центр по умолчанию

en: Ubercart - payment
ru: Ubercart - платеж

en: Global settings for the Voting API.
ru: Глобальные настройки для Voting API.

en: Vote tallying
ru: Подсчет голосований

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
ru: На сайтах с высоким трафиком администраторы могут использовать этот параметр, чтобы отложить расчет результатов голосования.

en: Tally results whenever a vote is cast
ru: Подсчет результатов всякий раз, когда голосование приводится

en: Tally results at cron-time
ru: Подсчитывать результаты во время запуска крона

en: administer voting api
ru: управлять модулем voting api

en: Provides a shared voting API for other modules.
ru: Предоставляет API оценки для совместного использования другими модулями.

en: Permission
ru: Право доступа

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Grid
ru: Сетка

en: Search returned the following results:
ru: Поск дал следующие результаты:

en: Distance
ru: Расстояние

en: Edit this term
ru: Редактировать этот термин

en: Hide
ru: Скрыть

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: 1 comment | @count comments
ru[0]: @count комментарий
ru[1]: @count комментария
ru[2]: @count[2] комментариев

en: Global
ru: Глобальный

en: arguments
ru: аргументы

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Blue
ru: Синий

en: file system
ru: файловая система

en: Button settings
ru: Настройки кнопок

en: Thread
ru: Тема обсуждения

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru: Необходимо указать хотя бы одно не исключающее ключевое слово, содержащее не менее @count символов.

en: View user details.
ru: Просмотр информации о пользователе.

en: Rate
ru: Ставка

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ru: В процессе оплаты возникла ошибка. Пожалуйста свяжитесь с нами для того, чтобы убедиться, что Ваш заказ принят.

en: A payment has been accepted.
ru: Платёж принят.

en: Distinct
ru: Уникальность

en: <None>
ru: <Нет>

en: Description:
ru: Описание:

en: Ubercart - core (optional)
ru: Ubercart - ядро (дополнительно)

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Purchase date
ru: Дата покупки

en: Edit content
ru: Редактировать содержимое

en: Change layout
ru: Сменить макет

en: Miles
ru: Миль

en: Node type (user-friendly version)
ru: Тип материала (в удобочитаемом виде)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованный заголовок материала. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Node author's user id
ru: ID пользователя автора материала

en: Node author's user name
ru: Имя автора материала

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
ru: Имя автора материала. ВНИМАНИЕ - необработанный пользовательский ввод.

en: Contexts
ru: Контексты

en: Node access
ru: Доступ к материалу

en: year(s)
ru: год(лет)

en: This !type does not have any attributes.
ru: Данный !type не имеет атрибутов.

en: product
ru: товар

en: product class
ru: класс товара

en: Addresses
ru: Адреса

en: Saved addresses
ru: Сохраненные адреса

en: Loading
ru: Загрузка

en: The directory %directory does not exist.
ru: Каталог %directory не существует.

en: The directory %directory is not writable
ru: Каталог %directory закрыт для записи.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ru: Каталог %directory закрыт для записи, поскольку не имеет корректно установленных прав доступа.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ru: Директория загрузки %directory для файлового поля %field (тип контента %type) не может быть создана или не доступна. Вновь загружаемый файла не может быть сохранен в этом каталоге, как следствие загрузка была отменена.

en: Store an arbitrary file.
ru: Сохранить в случайном файле.

en: Permitted upload file extensions
ru: Допустимые расширения файлов для загрузки

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
ru: Расширения файлов, которые может загружать пользователь. Разделяйте расширения пробелом и не включайте точку перед именем расширения. Если поле оставить пустым, пользователи смогут загрузить файлы с любыми расширениями.

en: File size restrictions
ru: Ограничение размера файла

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
ru: Предел для размера файла, загружаемого пользователем. Заметьте, что эти настройки относятся только к вновь загружаемым файлам, и не влияют на существующие файлы.

en: Maximum upload size per file
ru: Максимальный размер одного закачиваемого файла

en: Maximum upload size per node
ru: Максимальный размер загрузки с одного узла

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
ru: Укажите общий предельный размер всех файлов, скачиваемых с одного узла. Для ограничения общего размера с узла введите значение, например, "512" (байт), "80K" (килобайт) или "50M" (мегабайт). Оставьте поле пустым, если не хотите вводить ограничения.

en: Generic files
ru: Базовые файлы

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
ru: Отображать все файлы с иконкой и описанием файла.

en: File description
ru: Описание файла

en: File size (in bytes)
ru: Размер файла (в байтах)

en: File size (pretty printed)
ru: Размер файла (в структурной распечатке)

en: Fully formatted HTML file tag
ru: HTML тэг полностью форматированного файла

en: Defines a file field type.
ru: Определяет тип файлового поля.

en: The selected file %filename cannot not be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ru: Указанный файл %filename не может быть загружен. Прикреплять можно только файлы с расширениями: %extensions.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
ru: Добавить сбор и хранение метаданных в Файловом Поле (FileField).

en: Rearrange
ru: Изменить порядок

en: Variable editor
ru: Редактор переменных

en: empty
ru: пусто

en: Packages
ru: Пакеты

en: Package
ru: Пакет

en: Attribute settings
ru: Установки атрибутов

en: Single message
ru: Одиночное сообщение

en: Are you sure you want to delete this message?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данное сообщение?

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
ru: Виджет редактирования файлов картинок, включая предпросмотр.

en: Displays image files in their original size.
ru: Показать файлы изображений в их оригинальном размере.

en: Add role
ru: Добавить роль

en: All users
ru: Все пользователи

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: Node author
ru: Автор материала

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Country code
ru: Код страны

en: Order #
ru: № заказа

en: Active users
ru: Активные пользователи

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: Attach files
ru: Вложенные файлы

en: Shout
ru: Крикнуть

en: Panel pages
ru: Страницы-панели

en: Panel nodes
ru: Панель материалов

en: Mini panels
ru: Мини-панели

en: Views panes
ru: Панели видов

en: Administer items related to the Panels module.
ru: Администрирование модуля Панели

en: by @user
ru: автор: @user

en: view all panes
ru: просмотреть все панели

en: Argument type
ru: Тип аргумента

en: Deleted/missing block @module-@delta
ru: Удален/отсутствует блок @module-@delta

en: New custom content
ru: Новое пользовательское содержимое

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ru: Создание полностью настраиваемой части содержимого HTML.

en: Custom PHP
ru: Пользовательский PHP

en: Context
ru: Контекст

en: General form
ru: Основная форма

en: Form goes here.
ru: Здесь будет форма

en: "@s" base form
ru: Основная форма "@s"

en: Node type description
ru: Описание типа материала

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: A list of files attached to the node.
ru: Список файлов, прикреплённых к материалу.

en: "@s" attachments
ru: "@s" прикрепленные файлы

en: Book navigation
ru: Навигация по подшивке

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Comment form here.
ru: Здесь форма комментариев

en: A form to add a new comment.
ru: Форма для добавления новых комментариев

en: "@s" comment form
ru: Форма комментариев "@s"

en: Node comments
ru: Комментарии к материалу

en: Sort
ru: Сортировка

en: !a comments per page
ru: !a комментариев на страницу

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: "@s" comments
ru: "@s" комментарии

en: Node content
ru: Содержимое материала

en: The content of the referenced node.
ru: Контент связанного материала.

en: Node title.
ru: Заголовок материала.

en: Edit node
ru: Редактировать материал

en: Edit this node
ru: Редактировать этот материал

en: Link title to node
ru: Ссылка с заголовка на материал

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Node form publishing options
ru: Форма материала - настройки публикации

en: Node form author information
ru: Форма информации об авторе материала

en: Author information on the Node form.
ru: Информация об авторе в форме материала.

en: Node form input format
ru: Форма выбора формата ввода материала

en: Node form comment settings
ru: Форма материала - настройки комментариев

en: Node form menu settings
ru: Форма материала - настройки меню

en: Node form file attachments
ru: Форма материала - вложения

en: Node form categories
ru: Форма материала - категории

en: Comment options
ru: Опции комментариев

en: Comment options.
ru: Опции комментариев

en: Authoring information.
ru: Информация об авторе.

en: Menu options
ru: Опции меню

en: Menu options.
ru: Опции меню.

en: Attach files.
ru: Вложенные файлы.

en: Categories.
ru: Категории.

en: Book options
ru: Настройки книги

en: Input format.
ru: Формат ввода.

en: Node type description.
ru: Описание типа материала.

en: Term description.
ru: Описание термина.

en: "@s" term description
ru: Описание термина "@s"

en: List of related terms
ru: Список связанных терминов

en: Term synonyms
ru: Синоним термина

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: The picture of a user.
ru: Изображение пользователя.

en: "@s" user picture
ru: "@s" изображение пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: The profile of a user.
ru: Профиль пользователя.

en: "@s" user profile
ru: Профиль пользователя "@s"

en: Vocabulary terms
ru: Термин словаря

en: All the terms in a vocabulary.
ru: Все термины в словаре

en: "@s" terms
ru: "@s" термины

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Display as tree
ru: В виде дерева

en: A node object.
ru: Объект материала.

en: Currently set to !link
ru: Сейчас установлено в !link

en: A node add form.
ru: Форма добавления материала.

en: A node edit form.
ru: Форма редактирования материала.

en: A single taxonomy term object.
ru: Одиночный объект термина таксономии.

en: A single user object.
ru: Одиночный объект пользователя

en: Taxonomy vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: Select the vocabulary for this form.
ru: Выберите словарь для этой формы.

en: New @s
ru: Новые материалы типа @s

en: New content of other types
ru: Новые материалы остальных типов

en: New content behavior
ru: Доступность нового содержимого

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ru: Выберите, как себя будет вести по умолчанию новое содержимое. Если флажок поставлен, новое содержимое сразу же будет доступно для добавления на страницы Панелей. Если нет - новое содержимое не будет доступно до тех пор, пока не будет индивидуально разрешено ниже на этой странице.

en: Allowed @s content
ru: Доступное содержимое типа @s

en: Select allowed layouts
ru: Выберите доступные макеты

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ru: Поставьте флажки для всех макетов, которые вы хотите сделать доступными для пользователей. Как минимум один макет разрешить необходимо.

en: argument
ru: аргумент

en: Add argument
ru: Добавить аргумент

en: relationship
ru: зависимость

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Add context
ru: Добавить контекст

en: Required contexts
ru: Необходимый контекст

en: required context
ru: требуется контекст

en: Add required context
ru: Добавить требуемый контекст

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: Add @type "@context"
ru: Добавить @type "@context"

en: Edit @type "@context"
ru: Редактировать @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
ru: Введите название для идентификации этого !type на страницах администрирования.

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
ru: Введите ключевое слово для замены его в заголовках.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
ru: Игнорировать; контент необходимый для данного контекста будет недоступен.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
ru: Выберите поведение для случая, когда аргумент отсутствует или некорректен.

en: Argument @count
ru: Аргумент @count

en: Context @count
ru: Контекст @count

en: 1 year | @count years
ru[0]: @count год
ru[1]: @count года
ru[2]: @count[2] лет

en: 1 week | @count weeks
ru[0]: @count неделя
ru[1]: @count недели
ru[2]: @count[2] недель

en: 1 min | @count min
ru[0]: @count мин.
ru[1]: @count мин.
ru[2]: @count[2] мин.

en: 1 sec | @count sec
ru[0]: @count сек.
ru[1]: @count сек.
ru[2]: @count[2] сек.

en: Panel content has been updated.
ru: Панельное содержимое скорректировано.

en: Choose layout
ru: Выбор макета

en: Move content in @layout to
ru: Переместить содержимое - @layout в

en: Add content to !s
ru: Добавить содержимое - !s

en: There are no content types you may add to this display.
ru: Типы материалов, которые можно добавить к данному отображению отсутсвуют.

en: Configure !subtype_title
ru: Конфигурировать !subtype_title

en: No title
ru: Без названия

en: Unknown context
ru: Неизвестный контекст

en: No context
ru: Нет контекста

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
ru: Вы можете использовать как %keywords из контекста, так и %title, чтобы отобразить оригинальный заголовок.

en: Incoming content will be displayed here.
ru: Поступающее содержимое отобразится здесь.

en: Context %count
ru: Контекст %count

en: Columns
ru: Колонки

en: Single column
ru: Одна колонка

en: Two column bricks
ru: 2 колонки кирпичом

en: Left above
ru: Слева вверху

en: Right above
ru: Справа вверху

en: Left below
ru: Слева внизу

en: Right below
ru: Справа внизу

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: Are you sure you want to delete the mini panel "@title"?
ru: Вы уверены, что хотите удалить мини-панель "@title"?

en: Panel mini code
ru: Код мини-панели

en: Cut and paste the results of an exported mini panel here.
ru: Вставте код экспортируемой мини-панели тут

en: Mini panel title
ru: Мини-панель название

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ru: Название для мини-панели. Оно может быть переопределено в блоке конфигурации.

en: Mini panel name
ru: Имя Мини-панели

en: A unique name used to identify this panel page internally. It must be only be alpha characters and underscores. No spaces, numbers or uppercase characters.
ru: Уникальное имя, используемое для определения этой страницы внутри панели. Оно может содержать только латинские символи и символ подчеркивания, без пробелов, цифр или символов верхнего регистра.

en: Mini panel category
ru: Категория Мини-панели

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ru: По категориям сгруппированы Мини-панели в Форме добавления панели. Допускаются только буквы и цифры в верхнем и нижнем регистре. Если оставить пустым, по умолчанию - "Мини-панели".

en: Save and proceed
ru: Сохранить и далее

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ru: Категории могут содержать только латинские буквенно-цифровой символы либо пробел

en: Your new mini panel %title has been saved.
ru: Ваша новая мини-панель %title сохранена

en: Local
ru: Локально

en: Panel
ru: Панель

en: Panel layout
ru: Макет панели

en: Panel content
ru: Содержимое панели

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
ru: Анонс является частью текста, чтобы описывать когда панель указана (как например, когда отправлено на главную страницу); фактическое содержимое будет отображено только в полном виде материала.

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ru: ID, который использует CSS в стиле панели.

en: Please select a layout.
ru: Пожалуйста, выберите макет.

en: edit own panel-nodes
ru: редактировать собственные материалы-панели

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ru: Создание материалов, которые разделены на области с выбираемым содержимым.

en: Add a node from your site as content.
ru: Добавить материал с вашего сайта как содержимое.

en: Leave node title
ru: Оставить заголовок материала

en: Invalid node
ru: Неверный материал

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Path is required.
ru: Путь потребовался.

en: Disable Drupal blocks/regions
ru: Отключить блоки/регионы Drupal

en: CSS code
ru: CSS-код

en: Simple cache
ru: Простое кэширование

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ru: Простое кэширование - это кэширование с определённой периодичностью. Данный способ жёстко привязан ко времени: как только кэш был сделан, он будет использоваться, пока не пройдёт его время жизни.

en: No argument
ru: Нет аргументов

en: Sixth
ru: Шестой

en: Fixed argument
ru: Аргумент исправлен

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Items to display
ru: Элементов для отображения

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: More link text
ru: Текст ссылки "Ещё"

en: Edit this view
ru: Редактировать это представление

en: Send arguments
ru: Отправить аргументы

en: Book parent
ru: Предок подшивки

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: Term parent
ru: Родительский термин

en: Top level term
ru: Термин верхнего уровня

en: System block
ru: Системный блок

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ru: Показывает панель, как системный блок, это более ограниченно, чем по умолчанию.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ru: Стиль показа панели по умолчанию; показывает каждую панель с разделителем.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
ru: Показывает панели в виде HTML списка.

en: Rounded corners
ru: Скруглённые углы

en: Each pane
ru: Каждая панель

en: Palestinian Territory
ru: Палестина

en: Vatican
ru: Ватикан

en: begins with
ru: начинается с

en: contains
ru: содержит

en: Results per page
ru: Результатов на странице

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Print
ru: Печать

en: Locked
ru: Заблокировано

en: types
ru: типы

en: Account
ru: Учётная запись

en: Advanced configuration
ru: Расширенные настройки

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: No name
ru: Без имени

en: Text only
ru: Только текст

en: Finish
ru: Готово

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
ru: Ошибка загрузки. Не могу переместить файл %file в назначение %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ru: Ошибка при проверке значения, пожалуйста повторите. Если ошибка повторится, сообщите администратору сайта.

en: In moderation
ru: На модерации

en: immediate
ru: средняя скорость

en: daily
ru: ежедневно

en: weekly
ru: еженедельно

en: Stock settings
ru: Настройки складского запаса

en: No group
ru: Без группы

en: deleted
ru: удалено

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Only in the category(s)
ru: Только в категории(-ях)

en: Only of the type(s)
ru: Только по типу(-ам)

en: Billing information
ru: Информация об оплате

en: Company name
ru: Название компании

en: Transaction mode
ru: Режим операции

en: Sandbox
ru: Песочница

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Credit card charged: !amount
ru: Сумма снята с кредитной карты: !amount

en: Color set
ru: Установки цвета

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Search returned no results.
ru: Поиск не вернул никаких результатов.

en: Require
ru: Обязательно

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Next button caption
ru: Заголовок следующей кнопки

en: The text to be displayed in the 'next' button.
ru: Текст, который будет отображаться на кнопке 'следующее'.

en: Previous button caption
ru: Заголовок предыдущей кнопки

en: The text to be displayed in the 'previous' button.
ru: Текст, который будет отображаться на кнопке 'предыдущее'.

en: Reports
ru: Отчёты

en: Add row
ru: Добавить строку

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: Report settings
ru: Настройки отчетов

en: Column
ru: Колонка

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: and
ru: и

en: URL filter
ru: Фильтр URL

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ru: Введите адрес на который будет перенаправлен пользователь. Для указания ссылки на внутреннюю страницу сайта, используйте относительный адрес. Например: <em>node/1</em>. Для создания внешних ссылок, используйте абсолютный адрес. Например: <em>http://drupal.org</em>.

en: Display a message to the user
ru: Показать пользователю сообщение

en: Revenue
ru: Доход

en: Payment method title
ru: Наименование метода оплаты

en: Order review submit button text
ru: Текст на кнопке "Предпросмотр заказа"

en: Submit Order
ru: Отправить заказ

en: Checkout review instructions
ru: Инструкции предпросмотра

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
ru: Предоставление инструкций для покупателей вверху экрана предпросмотра заказа.

en: Order created through website.
ru: Заказ, размещенный на сайте.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
ru: Новое уведомление для заказа !order_id

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Synchronize
ru: Синхронизация

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: The parent comment.
ru: Родительский комментарий.

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Отобразить глубину расположения комментария, если он является частью "ветви"

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: Reply-to link
ru: Ссылка "Ответить на"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Link this field to its user or an author's homepage
ru: Сделать это поле ссылкой на его автора или на домашнюю страницу автора

en: Product information
ru: Информация о товаре

en: Sell price
ru: Цена продажи

en: Customer purchase price.
ru: Стоимость товара для покупателей.

en: field
ru: поле

en: nodes
ru: материалы

en: The node the uploaded file is attached to
ru: Прикреплённый к материалу файл вложен в

en: Allow users to undo their votes
ru: Разрешить пользователям отменять свои голоса

en: Notification
ru: Уведомление

en: Map Type Control
ru: Управление типом карты

en: Stars
ru: Звёзды

en: clone
ru: клонировать

en: View settings
ru: Настройки представления

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Metric
ru: Метрическая

en: Delete view
ru: Удалить представление

en: Primary Key: Unique cache ID.
ru: Первичный ключ: Уникальный идентификатор кэша.

en: A collection of data to cache.
ru: Собрание данных для кэширования.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
ru: Метка времени Unix, указывающая, когда этот элемент кэша устареет, или 0 для «никогда».

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
ru: Метка времени Unix, указывающая, когда был создан элемент кэша.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
ru: Любые пользовательские заголовки HTTP, которые будут добавлены к кэшированным данным.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
ru: Флаг, указывающий, является ли содержимое сериализованным (1) или нет (0).

en: Regions
ru: Области

en: Target
ru: Цель

en: Time ago
ru: В прошлом

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Not checked
ru: Не отмечено

en: Remove this action
ru: Удалить это действие

en: Not enabled
ru: Выключено

en: The taxonomy vocabulary ID
ru: ID словаря Таксономии

en: The taxonomy term ID
ru: ID термина таксономии

en: Force single
ru: Только один

en: View cart
ru: Открыть корзину

en: Invalid e-mail address.
ru: Некорректный e-mail адрес.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Справка для пользователей по использованию этого поля. Доступные HTML-теги: @tags.

en: &lt;none&gt;
ru: &lt;ничего&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
ru: У Вас нет прав для ввода PHP кода.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
ru: Этот PHP код был установлен администратором и будет переопределять все значения, указанные выше.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
ru: Использовать PHP-код для настроек полей (будьте осторожны)

en: A file has been pre-loaded for import.
ru: Файл был загружен для импорта.

en: Content fieldgroup
ru: Группы полей материала

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
ru: Текст для отображения, если группа не содержит данных. Учтите, что заголовок не будет отображаться пока Вы его не переопределите.

en: Node from reference
ru: Материал, на который указывает ссылка

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
ru: Добавляет материал, на который указывает ссылка, в контекст материала; если ссылка указывает на несколько материалов, то добавлен будет только первый материал.

en: Node reference field
ru: Поле ссылки на материал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Значения, которые может принимать поле. Введите по одному значению на строку в виде key|label. Key - это значение, которое записывается в базу данных, должно соответствовать типу %type. Label - необязательное поле, если оно не указано, используется значение key.<br />Допустимые HTML теги: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
ru: Данный PHP код был установлен администратором и переопределит список допустимых значений ниже.

en: User from reference
ru: Пользователь, на которого указывает ссылка

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
ru: Добавляет пользователя, на которого указывает ссылка, в контекст материала; если ссылка указывает на нескольких пользователей, добавлен будет только первый пользователь.

en: User reference field
ru: Поле ссылки на пользователя

en: Click to view.
ru: Нажмите, чтобы просмотреть.

en: Number of stars
ru: Количество звёзд

en: Star Labels
ru: Метки звезд

en: These star labels appear as the link title when javascript is enabled as well as the select list options when javascript is disabled.
ru: Эти подписи к звездам будут появляться в виде заголовков при включенном javascript, и в виде выпадающего списка при выключенном javascript.

en: Display labels on mouse over
ru: Показывать подписи при наведении мышкой

en: When enabled, the star labels will dynamically appear underneath the stars as the user hovers over each star to provide a more descriptive qualitative meaning for each star value.
ru: Когда включено, подписи будут динамически отображаться под звездами при наведении на них курсора, предоставляя более наглядное описание значения каждой звезды.

en: Star @star label
ru: Подпись для звезды @star

en: Cancel label
ru: Подпись Отмены голоса

en: Direct rating widget
ru: Настройки виджета

en: These settings allow you to display a rating widget to your users while they are viewing content of this type. Rating will immediately register a vote for that piece of content.
ru: Эти настройки позволяют показать виджет голосования вашим пользователям, когда они просматривают материал этого типа. Каждый голос будет немедленно учитываться.

en: Star display style
ru: Стиль отображения звёзд

en: Display average vote value
ru: Показывать среднее значение

en: Display user vote value
ru: Показывать выбор пользователя

en: User vote if available, average otherwise
ru: Если есть, рейтинг пользователя, иначе среднее значение

en: Both user and average vote
ru: Пользовательская и средняя оценка

en: Text display style
ru: Стиль отображения текста

en: Display no text beneath stars
ru: Не выводить текст под звёздами

en: Current average in text
ru: Текущее среднее текстом

en: User current vote in text
ru: Текущая оценка пользователя и количество голосов

en: Show widget title
ru: Показать заголовок виджета

en: Enable feedback during vote saving and deletion
ru: Включить вывод информационных сообщений при голосовании и удалении голоса

en: Direct rating widget preview
ru: Предпросмотр виджета голосования

en: Shipping Address:
ru: Адрес доставки:

en: Order #:
ru: Заказ #:

en: Shipping Method:
ru: Способ доставки:

en: Ship order !order_id packages.
ru: Отправить товары заказа !order.

en: Ship
ru: Отправка

en: This order has no comments associated with it.
ru: Комментарии к заказу отсутствуют.

en: Product reports
ru: Отчеты о товаре

en: Sales per year
ru: Продажи за год

en: Products sold
ru: Товаров продано

en: Total revenue
ru: Общий доход

en: Update report
ru: Обновить отчет

en: Sold
ru: Продано

en: No products found
ru: Ни одного товара не найдено

en: Number of orders
ru: Количество заказов

en: Average order
ru: Средняя сумма заказа

en: Total @year
ru: Сумма за @year

en: Sales year
ru: Год продаж

en: Sales summary
ru: Сводка продаж

en: Sales data
ru: Информация по продажам

en: Today, !date
ru: Сегодня, !date

en: Yesterday, !date
ru: Вчера, !date

en: Daily average for @month
ru: Средняя сумма по дням для @month

en: Projected totals for @date
ru: Прогнозируемые суммы на @date

en: Grand total sales
ru: Общий итог продаж

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
ru: Невозможно получить данные CSV файла. Возможно, данные устарели. Обновите страницу отчетов и попытайтесь получить данные снова.

en: New packages
ru: Новые посылки

en: Edit package
ru: Изменить посылку

en: Cancel package shipment
ru: Отменить отправку посылки

en: Shipments
ru: Отправки

en: New shipment
ru: Новая отправка

en: Shipment !id
ru: Отправка !id

en: Cancel shipment
ru: Отменить отправку

en: Delete shipment
ru: Удалить отправку

en: Ship packages
ru: Отправить посылки

en: Package ID
ru: ID посылки

en: Shipping type
ru: Тип доставки

en: Package type
ru: Тип посылки

en: Shipment ID
ru: ID отправки

en: Tracking number
ru: Отслеживаемый номер

en: cancel shipment
ru: отменить отправку

en: This order's products have not been organized into packages.
ru: Товары данного заказа не были упакованы в посылки.

en: Create packages.
ru: Создать посылки.

en: Order @order_id does not exist.
ru: Заказ @order_id не существует.

en: Are you sure you want to delete this package?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту посылку?

en: The products it contains will be available for repackaging.
ru: Содержащиеся товары будет возможно упаковать снова.

en: Ship date
ru: Дата отправки

en: Estimated delivery
ru: Ожидаемая дата доставки

en: No shipments have been made for this order.
ru: Для данного заказа отправки не были произведены.

en: Make a new shipment
ru: Создать новую отправку

en: Put products into packages to make shipments.
ru: Поместите товары в посылки для отправки.

en: Ship Manually
ru: Отправлять Вручную

en: Shipping method
ru: Способ доставки

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
ru: В отправке не упакованных товаров нет смысла.

en: Are you sure you want to delete this shipment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данную отправку?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
ru: Отправка будет отменена и посылки, поставленные на отправку будут доступны для повторной отправки.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
ru: Отправка %tracking не может быть отменена с %carrier. Если вы все равно хотите удалить, удалите номер отслеживания и попытайтесь снова.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
ru: Вы уверены, что хотите отменить отправку данной посылки?

en: It will be available for reshipment.
ru: Будет возможна переотправка этой посылки.

en: Nevermind
ru: Никогда

en: Payment received
ru: Платёж получен

en: Merchant ID
ru: Мерчант ID

en: Currency code
ru: Код валюты

en: Shippable product
ru: Доставляемый товар

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Show @count value(s)
ru: Показать @count значение(я)

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: Flag friend
ru: Флаг друга

en: Administer settings for heartbeat.
ru: Администрирование настроек heartbeat.

en: Administer messages for heartbeat.
ru: Администрирование сообщений heartbeat.

en: Administer message for heartbeat.
ru: Администрирование сообщения heartbeat.

en: Text of log message to be passed into the t() function.
ru: Текст сообщения журнала передаваемый в функцию t().

en: Arguments for concatenation message.
ru: Аргументы для объединения сообщений.

en: Description and/or help text.
ru: Описание и/или текст помощи.

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
ru: Сериализованный массив переменных, соответствующих строке сообщения и который передается в функцию t().

en: Logged Message
ru: Записанное сообщение

en: The language the content is in.
ru: Язык содержимого.

en: Admin links
ru: Административные ссылки

en: No response
ru: Нет ответа

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Order complete
ru: Заказ завершён

en: Payment methods
ru: Методы оплаты

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: File download
ru: Скачивание файла

en: Credit card
ru: Кредитная карта

en: Order total:
ru: Сумма заказа:

en: Current balance:
ru: Текущий баланс:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
ru: Во время оплаты клиент использовал другой адрес e-mail: !email

en: Click to complete checkout.
ru: Щелкните для завершения оформления заказа.

en: Vendor account number
ru: Номер счета поставщика

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Unknown status
ru: Неизвестный статус

en: Validator
ru: Проверка

en: Inherit
ru: Наследовать

en: None available.
ru: Ничего не доступно.

en: Maximum resolution for Images
ru: Максимальное разрешение для изображений

en: Defines an image field type.
ru: Определяет тип поля для изображений.

en: Editable
ru: Редактируемый

en: Mime type
ru: MIME-тип

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: Invoice template
ru: Шаблон счета

en: If the order status is not already Payment Received.
ru: Если заказ еще не оплачен.

en: Subtotal:
ru: Предварительная сумма:

en: COD
ru: Наличными

en: Add region
ru: Добавить регион

en: Address book
ru: Адресная книга

en: Base price
ru: Базовая цена

en: Edit attribute
ru: Редактировать атрибут

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить атрибут %name?

en: Tax
ru: Налог

en: The weight, used for sorting.
ru: Вес, используется для сортировки.

en: Maximum number of locations
ru: Максимальное количество местоположений

en: No grouping
ru: Без группировки

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: In the form of WW (01 - 53).
ru: В виде НН (01 - 53).

en: Category ID
ru: ID категории

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
ru: В <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a> наберите %url для вызова URL этого сайта. Это позволит Ubercart связяться с Google Checkout.

en: Google Checkout settings
ru: Настройки Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
ru: Установка merchant ID и ключа для Google Checkout.

en: Conforms to Google Checkout content policies.
ru: Согласовать с информационной политикой Google Checkout.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
ru: Для того, чтобы стать утвержденным торговцем Google Checkout, ваши позиции должны соответствовать информационной политике Google Checkout, ее описание здесь:<a href="!url">here</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
ru: Google Checkout принимает только следующую валюту: @list

en: Marketing preferences
ru: Маркетинговые предпочтения

en: Order is not canceled in Google Checkout.
ru: Заказ не отменен в Google Checkout.

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
ru: Используется для подтверждения информации о состоянии корзины. Храните его в секрете.

en: Test Environment settings
ru: Настройки условий тестирования

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
ru: Требуется только для тестового режима. Нажмите <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">здесь</a> для получения дополнительной информации.

en: Customer messages
ru: Сообщения покупателя

en: Reason for canceling order
ru: Причина отмены заказа

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
ru: Это сообщение будет послано вместе с уведомлением об отмене через Google Checkout. Комментарии, сделанные после отмены заказа, будут посылаться отдельными сообщениями.  В этом сообщении используются <a href="!url">общие токены  и токены заказа</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
ru: Заказ отменен. Подробную информацию смотрите в комментариях к заказу на [order-url].

en: Button size
ru: Размер кнопки

en: Button alignment
ru: Расположение кнопки

en: Regular pickup
ru: Обычная погрузка

en: Special pickup
ru: Особая погрузка

en: Default price
ru: Цена по умолчанию

en: Pickup type
ru: Тип погрузки

en: Handling charge
ru: Плата за обработку груза

en: Percentage markup/discount
ru: Процент наценки/скидки

en: A default shipping cost is required.
ru: Стоимость доставки по умолчанию обязательна для заполнения.

en: The default shipping cost should be a positive number.
ru: Стоимость доставки по умолчанию должна быть положительным числом.

en: The fixed charge should be a number.
ru: Фиксированная сумма должна быть числом.

en: The percent adjustment should be a number.
ru: Процентная ставка должна быть числом.

en: Save taxes
ru: Сохранить налоги

en: Tax shipping?
ru: Облагается перевозка налогом?

en: What is Google Checkout?
ru: Что такое Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
ru: В вашей корзине нет ни одного товара

en: Customer does not want marketing emails.
ru: Покупатель отказывается от маркетинговых электронных писем.

en: Google Checkout terminal
ru: Терминал Google Checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
ru: Нажмите здесь, чтобы перейти к настройкам Google Checkout.

en: Return to order view screen.
ru: Вернуться на страницу просмотра заказа.

en: Balance:
ru: Баланс:

en: You must enter a number for the amount.
ru: Вы должны ввести число для суммы.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
ru: Неверный ID заказа. Невозможно провести платеж

en: Total tax
ru: Всего налогов

en: <b>Error:</b> No AVS response.
ru: <b>Ошибка:</b> Нет ответа от AVS.

en: Order %order canceled by Google: %reason
ru: Заказ %order отменён Google: %reason

en: Order canceled.
ru: Заказ отменен.

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
ru: Объединяет Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, и Order Processing APIs.

en: yearly
ru: ежегодно

en: monthly
ru: ежемесячно

en: @label (!name) - Allowed values
ru: @label (!name) - Допустимые значения

en: %name: illegal value.
ru: %name: некорректное значение.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
ru: %name: значение не может превышать %max символов.

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
ru: К сожалению, за один раз вы можете добавить только один из них.

en: Default cart form
ru: Форма корзины по умолчанию

en: Cart Contents
ru: Содержимое корзины

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
ru: Отображать содержимое корзины покупателя.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
ru: Данный пользователь был забанен и больше не может скачивать файлы.

en: Watermark Text
ru: Текст водяного знака

en: Add Watermark
ru: Добавить водяной знак

en: Uploaded file is not a valid JPEG
ru: Загруженный файл не является JPEG'ом

en: Must fill in text
ru: Необходимо вписать текст

en: Empty Line
ru: Пустая строка

en: Package order !order_id products.
ru: Упаковать товары заказа !order_id.

en: Specify and collect payment for an order.
ru: Укажите и примите оплату за заказ.

en: Test Gateway
ru: Тестовый шлюз

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
ru: Прием оплаты кредитными картами с помощью Тестового Платежного Центра.

en: Check or Money Order
ru: Наличный или безналичный расчет

en: Pay by mailing a check or money order.
ru: Оплата с помощью посылки чека или денежного перевода.

en: UPS Letter
ru: Письмо UPS

en: Customer Supplied Package
ru: Набор доставленный покупателю

en: Tube
ru: Труба

en: UPS Express Box
ru: Коробка UPS Express

en: UPS 25KG Box
ru: Коробка UPS 25KG

en: UPS 10KG Box
ru: Коробка UPS 10KG

en: Pallet
ru: Лоток

en: Small Packages
ru: Малые пакеты

en: Credit card encryption
ru: Шифрование кредитной карты

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
ru: В настоящее время данные кредитной карты хранятся в зашифрованном виде в базе данных.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
ru: Этот блок текста представляет сосбой настраиваемое сообщение, например набор инструкций или шаблон письма. Использование hook_uc_message для управления значениями по умолчанию настолько просто, что это смогла бы сделать даже Ваша бабушка!

en: Credit card on a secure server:
ru: Кредитные карты на защищенный сервер:

en: Credit card/eCheck
ru: Кредитная карта/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
ru: Перейти на 2Checkout, чтобы заплатить кредитной картой или eCheck.

en: Select your payment type:
ru: Выберите вид платежа:

en: Online check
ru: Онлайн проверка

en: Your 2Checkout vendor account number.
ru: Ваш номер аккаунта в 2Checkout

en: Secret word for order verification
ru: Секретное слово для проверки заказа

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
ru: Секретное слово доступа в ваш аккаунт 2Checkout и настройка чувствительности.

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ru: Включение демо-режима позволит протестировать обработку заказов.

en: Language preference
ru: Языковые предпочтения

en: Adjust language on 2Checkout pages.
ru: Настройка языка на страницах 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
ru: Дайте клиентам возможность выбрать способ оплаты: с помощью кредитной карты или интернет-чека.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
ru: Показывать иконку кредитной карты сбоку от названия метода платежа

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
ru: Текст 2Checkout на кнопке предпросмотра заказа.

en: 2Checkout.com checkout type
ru: Тип оформления 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
ru: Оформление на одной странице действует только для магазинов, торгующих нематериальными товарами, и использующих платежи по кредитным картам.

en: Multi-page checkout
ru: Оформление на нескольких страницах

en: Single page checkout
ru: Оформление на одной странице

en: credit card
ru: кредитная карта

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
ru: Платёж через !type ожидает подтверждения на 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
ru: Позволяет провести платежи через 2Checkout.com.

en: Update your payment details
ru: Обновить ваши платежные реквизиты

en: Update the payment details for a recurring fee.
ru: Обновить платежные реквизиты для абонентской платы.

en: Cancel the recurring fee?
ru: Отменить абонентскую плату?

en: Cancel a recurring fee.
ru: Отменить абонентскую плату.

en: Update ARB subscription
ru: Обновить ARB подписку

en: Cancel ARB subscription
ru: Отменить ARB подписку

en: API Login ID and Transaction Key
ru: API Login ID и Transaction Key

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
ru: Данная информация требуется Ubercart для взаимодействия с вашей учетной записью в платежном центре. Она отличается от логина и пароля и может быть найдена на странице настройки учетной записи.

en: Transaction Key
ru: Ключ транзакции

en: AIM settings
ru: Установки AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
ru: Эти настройки относятся к способу платежа Authorize.Net AIM для ненастоящих операций карты.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
ru: Укажите только тестовую учетную запись разработчика, если вы заходите на сайт через  https://test.authorize.net.<br/> Перейдите к живым операциям, когда начнете обрабатывать реальные платежи.

en: Live transactions in a live account
ru: "Живые" операции в "живой" учетной записи

en: Test transactions in a live account
ru: Тестовые операции в "живой" учетной записи

en: Developer test account transactions
ru: Операции в тестовой учетной записи разработчика

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
ru: Попросить Authorize.net прислать клиенту электронное сообщение, основанное на ваших настройках учетной записи.

en: ARB settings
ru: Настройки ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
ru: Эти настройки относятся к Automated Recurring Billing service Authorize.Net

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
ru: Укажите только режим разработчика, если вы входите через свою учетную запись на https://test.authorize.net.<br /> Перейдите к режиму продукции, когда начнете обработку реальных периодических платежей.

en: Developer test
ru: Тест разработчика

en: MD5 Hash
ru: MD5 хэш

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
ru: <b>Примечание:</b> Перед этой настройкой вы должны настроить шифрование кредитной карты.<br />Введите здесь то же значение, что и в настройках вашей учетной записи Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
ru: Записывать подтвержденные платежи ARB в журнал.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
ru: Убедитесь, что вы установили Silent POST URL в Authorize.Net на @url.

en: CIM settings
ru: Настройки CIM

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
ru: Всегда создавать CIM профиль для безопасного хранения CC информации для дальнейшего использования.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
ru: Новый профайл покупателя на Authorize.Net успешно создан.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
ru: Authorize.Net: Не удалось создать CIM профиль<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
ru: Authorize.Net: CIM профиль успешно создан - @id

en: cURL error: @error
ru: Ошибка cURL: @error

en: Type: @type<br />ID: @id
ru: Тип: @type<br />ID: @id

en: ACCEPTED
ru: ОДОБРЕНО

en: REJECTED
ru: ОТКАЗАНО

en: CVV match: @cvv
ru: CVV совпало: @cvv

en: Order @order_id
ru: Заказ @order_id

en: Order @order_id - @sku
ru: Заказ @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
ru: ID подписки: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
ru: Данные подписки обновлены на Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
ru: Не удалось обновить подписку. Более подробно см. административные примечания к заказу.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
ru: В процессе обновления вашей платежной информации произошла ошибка. Пожалуйста попробуйте снова, и свяжитесь с нами, если не можете провести обновление.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
ru: Authorize.Net: Ошибка при отмене подписки @subscription_id.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
ru: Authorize.Net: Подписка @subscription_id отменена.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
ru: Вы действительно хотите отменить подписку?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
ru: Подписка отменена через Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
ru: Отмена подписки не удалась. См. комментарии для администратора для более подробной информации.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
ru: Вы уверены, что хотите  отменить этот платеж?

en: The recurring fee has been canceled.
ru: Периодический платеж был отменен.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
ru: Произошла ошибка. Попробуййте снова и обратитесь к нам, если проблема осталась.

en: AVS error
ru: Ошибка AVS

en: AVS not applicable for this transaction
ru: AVS не применимо для данной транзакции

en: Retry – System unavailable or timed out
ru: Повтор - система недоступна или истекло время ожидания

en: Service not supported by issuer
ru: Услуга не поддерживается эмитентом

en: Address information is unavailable
ru: Адресная информация, если доступна

en: No Match
ru: Не совпадает

en: Not Processed
ru: Не обработан

en: Authorization and capture
ru: Авторизация и захват

en: Authorization only
ru: Только авторизация

en: Capture only
ru: Только захват

en: Void
ru: Пусто

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
ru: Проводит платежи через Authorize.net. Поддерживает AIM и ARB.

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
ru: Для принятия платежей по кредной карте должно быть настроено шифрование кредитной карты.

en: Default credit transaction type
ru: Тип кредитных операций по умолчанию

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
ru: Перечислены только доступные типы операций. Если администратор не выбрал другое через терминал, будет использоваться значение по умолчанию.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
ru: Вы должны просмотреть <a href="!url">настройки безопасности кредитной карты</a> и включить шифрование, прежде чем принимать платежи по кредитным картам.

en: Credit card debug mode
ru: Режим отладки кредитных карт

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
ru: Потому что вы используете режим отладки, детали кредитной карты могут быть сохранены в нарушение стандартов PCI безопасности. Режим отладки рекомендуется только для тестирования операций с поддельными деталями кредитной карты.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
ru: Ваш платеж по кредитной карте не был обработан. Пожалуйста, проверьте информацию о карте и попробуйте еще раз. Если проблема не решается, обратитесь к нам для завершения вашего заказа.

en: Credit card:
ru: Кредитная карта:

en: Pay by credit card.
ru: Оплата кредитной картой.

en: (Last 4)
ru: (Последние 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ru: Укажите имя владельца карты

en: You have entered an invalid credit card number.
ru: Вы ввели неправильный номер карты.

en: You have entered an invalid CVV number.
ru: Вы указали неверный CVV-код

en: You must enter the issuing bank for that card.
ru: Укажите банк-владельца карты

en: Card Owner
ru: Владелец карты

en: Issuing Bank
ru: Банк-владелец

en: Card Type:
ru: Тип карты:

en: Card Owner:
ru: Владелец карты:

en: Card Number:
ru: Номер карты:

en: Start Date:
ru: Дата начала:

en: Expiration:
ru: Истечение:

en: Issuing Bank:
ru: Банк-владелец:

en: Credit card data security
ru: Защита данных кредитной карты

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
ru: Вы ответственны за безопасность на сайте, в том числе за защиту номеров кредитных карт. Вы должны знать, что выбор некоторых настроек в этом разделе может привести к уменьшению защиты данных кредитных карт на вашем сайте и увеличить вашу ответственность за  возмещение убытков в случае мошенничества.

en: Card number encryption key filepath
ru: Ключ шифрования номера карты

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
ru: <b>Вы должны включить шифрование</b>, следуя <a href="!url">инструкциям по шифрованию</a> для принятия платежей по кредитной карте.<br /> Вкратце, вы должны указать путь вне вашего корневого каталога документов, где может хранится ключ шифрования.<br />Относительные пути вычисляются от инсталляционного каталога Drupal.<br />Вы не должны менять установленные настройки.

en: Not configured, see below.
ru: Не установлен, см. ниже.

en: Operate in credit card debug mode.
ru: Работать в режиме отладки кредитной карты.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
ru: В режиме отладки информация о кредитной карте может сохраняться в нарушение стандартов безопасности PCI.<br />Режим отладки рекомендуется только для проверки транзакций с ненастоящей информацией о кредитной карте.

en: Checkout workflow
ru: Последовательность оформления

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
ru: Эти настройки меняют способ сбора данных кредитной карты и используются во время оформления.

en: Validate credit card numbers at checkout.
ru: Проверять достоверность номеров кредитных карт при оформлении.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
ru: При вводе недействительного номера карты пользователю будет выдаваться сообщение об ошибке, и он сможет исправить его. <br />Эта функция рекомендуется только если вы не работаете в режиме отладки.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
ru: Пробовать провести платеж по кредитной карте при оформлении.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
ru: При неудачных попытках появится сообщение об ошибке, оформление не завершится. <br />Этот блок может применяться, только если вы не работаете в режиме отладки.

en: Debug mode data clearing
ru: Удаление данных в режиме отладки

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored.
ru: Укажите ниже статус и давность заказов, информация о кредитной карте которых будет удалена. Эта настройка применяется при работе в режиме отладки. В обычном режиме никакая информация о кредитной карте не сохраняется, за исключением последних 4 знаков номера карты.

en: Order status
ru: Состояние заказа

en: Unit of time
ru: Единица времени

en: Credit card fields
ru: Поля кредитной карты

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
ru: Укажите иформацию, запрашиваемую у клиентов дополнительно к номеру карты.

en: Enable CVV text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле CVV в форме оформления.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
ru: CVV - дополнительная мера предосторожности для кредитных карт. В картах Visa, Mastercard и Discover это 3-значный номер, в картах AmEx - четырехзначный. Включите здесь эту функцию, если процессор кредитной карты или платежный центр запрашивает такую информацию.

en: Enable card owner text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле владельца карты в форме оформления.

en: Enable card start date on checkout form.
ru: Включить начальную дату карты в форме оформления.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле номера выпуска карты в форме оформления.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле банка, выдавшего карту, в форме оформления.

en: Enable card type selection on checkout form.
ru: Включить выбор типа карты в форме оформления.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
ru: Если включено, укажите в текстовой области ниже, какие пункты карты внести в выбранное поле.

en: Card type select box options
ru: Блок выбора типов кредитных карт

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
ru: Введите один тип карты в строке. Эти поля будут внесены в блок выбора типа карты, если он включен.

en: Accepted card types (for validation)
ru: Распространненные типы карт(для проверки)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
ru: Отметьте приемлемые типы карт оплаты флажками. Иконки выбранных типов карт появятся в списке выбора способа платежа и будут использоваться для проверки номера карты.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
ru: Здесь вы можете поменять сообщения для клиентов, пользующихся кредитными картами.

en: Credit card payment policy
ru: Политика оплаты по кредитным картам

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
ru: Инструкции для клиентов находятся на странице оформления перед полями кредитной карты.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
ru: Ваша информация о счете должна соответствовать адресу выставления счета для кредитной карты, иначе мы не сможем принять платеж.

en: Card processing failure message
ru: Сообщение об ошибке обработки карты

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
ru: Сообщение об ошибке при не выплнении платежа во время оформления, которое показывается клиенту.

en: You have specified a non-existent directory.
ru: Вы указали не существующий каталог.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
ru: Запись в каталог невозможна, проверьте права доступа к каталогу.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
ru: Чтение из каталога невозможно, проверьте права доступа к каталогу.

en: Card type
ru: Тип карты

en: Card owner
ru: Владелец карты

en: Card number
ru: Номер карты

en: Start Month
ru: Месяц начала

en: Start Year
ru: Год начала

en: Expiration Month
ru: Месяц истечения срока

en: Expiration Year
ru: Год истечения срока

en: Issuing bank
ru: Банк-владелец

en: (if present)
ru: (при наличии)

en: Expiration Date:
ru: Дата окончания:

en: What's the CVV?
ru: Что такое CVV?

en: Process card
ru: Обработка карты

en: What is the CVV?
ru: Что такое CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
ru: CVV - Card Verification Value. Это число используется как особенность безопасности, чтобы защитить вас от мошенничества кредитной карты. Обнаружение числа на Вашей плате является очень простым процессом.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
ru: CVV для этих карт находится на задней стороне карты. Это последние три цифры после номера карты.

en: Close this window
ru: Закрыть это окно

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
ru: Используйте этот терминал для обработки платежей по кредитным картам через шлюз по умолчанию.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
ru: Помните, что данные кредитной карты будут автоматически преобразованы в последние четыре цифры карты в случае, если транзакция прошла. Таким образом, в последующих платежах после частичной оплаты не будет использоваться никакая сохраненная информация о кредитной карте.

en: Order total: @total
ru: Сумма заказа: @total

en: Balance: @balance
ru: Баланс: @balance

en: Charge Amount
ru: Сумма платежа

en: Charge amount
ru: Сумма платежа

en: Select authorization
ru: Выберите способ авторизации

en: administer credit cards
ru: управлять кредитными картами

en: Receive credit card payments through checkout.
ru: Принимает платежи по кредитной карте при оформлении.

en: Payment server
ru: Платежный сервер

en: CyberSource server used when processing payments.
ru: При проведении платежей используется сервер CyberSource.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
ru: Вы должны убедиться, что ваша учетная запись на CyberSource и веб-сервер поддерживают выбранный вами сервис. <br />Silent Order POST требует  поддержки cURL и модифицированного  <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API требует расширений SOAP и DOM для PHP.

en: Ensure address verification
ru: Обеспечение проверки адреса

en: Process transaction only if address passes verification.
ru: Проводить операцию только если адрес прошел проверку.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
ru: Проводить операцию, не смотря на результаты проверки адреса.

en: SOAP Toolkit API settings
ru: Настройки SOAP Toolkit API

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
ru: Создать CyberSource Basic Profile для каждой новой кредитной карты при обработке заказа.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
ru: Разрешить вычисление налогов через налоговый сервис CyberSource.

en: Tax calculation "Ship from" address
ru: Адрес  "Ship from" для расчета налога

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
ru: Этот адрес будет использоваться при расчете налога в налоговом сервисе CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
ru: Введите аббревиатуру из 2 букв вашего штата/провинции

en: ZIP/Postal code
ru: ZIP/Почтовый индекс

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
ru: Введите 2-буквенный код ISO 3166-1; посмотрите в Wikipedia, если не знаете свой код.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
ru: !id<br />!decision, Причина: !reason

en: No response returned from CyberSource.
ru: Нет ответа от CyberSource.

en: Successful transaction.
ru: Транзакция успешна

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ru: <b>Ошибка:</b> Общая системая ошибка.<br /><b>Возможные действия:</b> Подождите несколько минут и повторите запрос.

en: System unavailable.
ru: Система недоступна.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
ru: Позволяет провести платежи через CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
ru: Продолжайте оформление заказа для завершения оплаты.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
ru: Для предпросмотра общей суммы заказа должен быть включен JavaScript.

en: Select a payment method from the following options.
ru: Выберите способ оплаты из следующего списка.

en: Paying by
ru: Оплата с помощью

en: Show the order total preview on the payment pane.
ru: Показать предварительный просмотр суммы заказа на панели оплаты.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
ru: Оформление заказа не может быть завершено без включенных способов оплаты. Свяжитесь с администрацией для решения проблемы.

en: Method: @payment_method
ru: Способ: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
ru: Модифицировать 'Платежную информацию'

en: None available
ru: Ничего не доступно

en: Update order status on full payment
ru: Обновить статус заказа при полной оплате

en: Update order status upon checkout completion with full payment
ru: Обновить статус заказа после оформления заказа с полной оплатой

en: A payment gets entered for an order
ru: Получен платеж за заказ

en: Check the order balance
ru: Проверить баланс заказа

en: Balance is less than !zero.
ru: Баланс меньше !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
ru: Баланс меньше или равен !zero.

en: Balance is equal to !zero.
ru: Баланс равен !zero.

en: Balance is greater than !zero.
ru: Баланс больше !zero.

en: Balance comparison type
ru: Тип сравнения баланса

en: Credit card charge failed.
ru: Снятие денег с кредитной карты не удалось.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
ru: Сумма снята с кредитной карты, код разрешения: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
ru: Платеж с помощью кредитной карты проведен успешно.

en: Configure the payment settings.
ru: Конфигурация настроек оплаты.

en: View the payment settings.
ru: Просмотр настроек оплаты.

en: Edit the payment settings.
ru: Редактирование настроек оплаты.

en: Edit the basic payment settings.
ru: Редактирование основных настроек оплаты.

en: Edit the payment method settings.
ru: Редактирование настроек способов оплаты.

en: Payment gateways
ru: Платёжные шлюзы

en: Edit the payment gateway settings.
ru: Редактирование настроек платежных центров.

en: Return order totals
ru: Возвращает суммы заказа

en: Add the payment details to the checkout pane.
ru: Добавлять детали оплаты на панель оформления заказа.

en: Add the payment details to the order pane.
ru: Добавлять детали оплаты на панель заказа.

en: Select payment gateway
ru: Выбрать платежный центр

en: Delete payment?
ru: Удалить платеж?

en: The payment method of the order.
ru: Способ оплаты заказа.

en: The payment balance of the order
ru: Баланс платежа заказа.

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
ru: Выберите способ оплаты из включенных платежных модулей.

en: Enable payment tracking.
ru: Включить отслеживание платежа.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
ru: Разрешить пользователям с необходимыми правами удалять платежи.

en: Log payments entered and deleted to order log.
ru: Записывать введенные и удаленные платежи в журнал заказа.

en: Default payment details message
ru: Сообщение о деталях оплаты по умолчанию

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
ru: Сообщение, отображаемое, когда способ оплаты не отображает никакой дополнительной информации.

en: !method settings
ru: Настройки метода !method

en: No payment methods founds.
ru: Не найдено способов оплаты.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
ru: Платежные центры - веб-сервисы, которые позволяют вам удаленно проводить различные типы платежей. Формы ниже предназначены для настройки установленных вами платежных центров. Нажмите на название, чтобы развернуть панель и настроить параметры центра.

en: @gateway_name settings
ru: Настройки @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
ru: Данный платежный центр поддерживает следующие способы оплаты:

en: Enable this payment gateway for use.
ru: Разрешить использование этого платежного центра.

en: Order total preview:
ru: Общая сумма заказа:

en: Payment entered.
ru: Платеж введен.

en: An error loading the payment information occurred.
ru: В процессе загрузке информации о платеже возникла ошибка.

en: Payment information:
ru: Информация о платеже:

en: @method payment of @amount received on @date.
ru: Платеж методом @method на сумму @amount был получен @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данный платеж?

en: Payment deleted.
ru: Платеж удален.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
ru: Пожалуйста выберите платежный центр для использования для данного платежа.

en: Use gateway
ru: Использовать платежный центр

en: You are not able to process %type payments.
ru: Вы не можете совершать платежи "%type".

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
ru: В работе платежного центра возникла ошибка. Функция снятия денег не найдена.

en: view payments
ru: просмотр платежей

en: manual payments
ru: проведение платежей

en: delete payments
ru: удаление платежей

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
ru: Добавляет платежный центр для кредитных карт, который симулирует успешный платеж для тестирования оформления заказа.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
ru: Предоставляет API для взаимодействия платежных модулей с корзиной.

en: Receive Check
ru: Принять Чек

en: Check or money order
ru: Наличный или безналичный расчет

en: Cash on delivery
ru: Наличными при доставке

en: Pay cash on delivery on pick-up.
ru: Оплата наличными  при получении заказа

en: A generic payment method type.
ru: Общий способ оплаты.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
ru: Ожидается полная оплата при доставке либо при погрузке товара.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
ru: Сумма заказа ограничена в !number при оплате наличными.

en: Delivery Date
ru: Дата доставки

en: Desired delivery date:
ru: Желаемая дата доставки:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
ru: Общая сумма вашего заказа превосходит максимально допустимую для оплаты наличными. Пожалуйста, вернитесь назад и выберите другой способ оплаты.

en: Maximum order total eligible for COD
ru: Максимальная разрешенная сумма заказа для оплаты наличными

en: Set to 0 for no maximum order limit.
ru: Поставьте 0, если максимального предела заказа нет.

en: Let customers enter a desired delivery date.
ru: Позволить клиентам ввести желаемую дату доставки.

en: Enter a desired delivery date:
ru: Введите желаемую дату доставки:

en: Checks should be made out to:
ru: Чек следует оформлять на:

en: Mail to
ru: Отправить

en: Check received
ru: Чек принят

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
ru: Установить почтовый адрес для клиентов, выбравших данный способ оплаты во время оформления.

en: Direct checks to a person or department.
ru: Прямая проверка лица или организации.

en: Check payment policy
ru: Политика проверки оплаты

en: Instructions for customers on the checkout page.
ru: Инструкции для покупателей на странице оформления заказа.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
ru: Персональные и бизнес чеки удерживаются до 10 рабочих дней перед отправкой товара для того, чтобы убедиться, что  платеж не вызывает сомнений.

en: Any notes about the check, like type or check number.
ru: Любые примечания к чеку, например тип или номер чека.

en: Expected clear date
ru: Ожидаемая дата истечения срока

en: Receive check
ru: Принять чек

en: Order balance:
ru: Баланс заказа:

en: The amount must be a number.
ru: Сумма должна быть числом.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
ru: Предоставляет способы оплаты чеком, наложенным платежом, наличными и другими способами.

en: Review order
ru: Проверить заказ

en: Submit order
ru: Отправить заказ

en: PayPal payment cancelled
ru: Платеж PayPal отменен

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
ru: Транзакции проходят только в одной из перечисленных валют.

en: API server
ru: Сервер API

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ru: Зарегестрируйтесь и используйте учетную запись Sandbox для тестирования.

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
ru: Предписывать пользователям Express Checkout использовать подтвержденный адрес доставки PayPal.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
ru: Активировать форму выбора доставки на странице Просмотра платежа.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
ru: Активировать блок названия компании на странице Просмотра платежа.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
ru: Активировать блок номера контактного телефона на странице Просмотра платежа.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
ru: Активировать текстовый блок комментариев на странице Просмотра платежа.

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
ru: !link для получения информации о регистрационных данных.  Вы должны запросить API Signature. Если у вас уже есть запрошенные регистрационные данные API, вы можете просмотреть ваши настройки в  секции API Access вашего профиля PayPal.

en: API username
ru: Имя пользователя API

en: API password
ru: Пароль API

en: <b>Address:</b> @avscode
ru: <b>Адрес:</b> @avscode

en: PayPal transaction ID: @transactionid
ru: ID транзакции PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
ru: Адрес электронной почты PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
ru: Адреса электронной почты в учетной записи PayPal, с которой осуществляется платеж.

en: PayPal login page language
ru: Язык станицы входа на PayPal

en: PayPal server
ru: Сервер PayPal

en: Payment action
ru: Операция платежа

en: Complete sale
ru: Завершение продажи

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
ru: Предоставить особый текст PayPal WPS для кнопки на станице просмотра платежа.

en: PayPal cart submission method
ru: Способ отправки заказа PayPal

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
ru: Вы должны указать в отдельной строке, если у вас есть  какие-либо скидки или комиссии помимо доставки и налогов.

en: Submit the whole order as a single line item.
ru: Отправить целый заказ одной строкой.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
ru: Отправить детализированный заказ с информацией и описанием по каждому товару.

en: Shipping address prompt in PayPal
ru: Подсказака адреса доставки в PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
ru: Не показывать подсказку адреса доставки в PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
ru: Напоминать клиенту указать адрес доставки.

en: Require customer to provide a shipping address.
ru: Требовать предоставления адреса доставки.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
ru: Отправить информацию об адресе в PayPal, чтобы отменить сохраненные в  PayPal адреса.

en: Works best with the first option above.
ru: Лучше всего работает с первым вариантом выше.

en: Sent address selection
ru: Выбор отправки адреса

en: Send billing address to PayPal.
ru: Отправить в PayPal адрес уведомления.

en: Send shipping address to PayPal.
ru: Отправить в PayPal адрес доставки.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
ru: Показать отладочную информацию в журнале для Instant Payment Notifications.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
ru: Для установки Express Checkout вам нужно <a href="!cp_link">открыть панель корзины</a> и <a href="!wpp_link">настроить Website Payments Pro</a>.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ru: Платёж ожидается через PayPal: @reason

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
ru: Ваш заказ практически готов к оформлению! Пожалуйста, заполните следующие данные и нажмите на "Продолжить оформление" для завершения покупки.

en: Calculate shipping
ru: Расчет стоимости доставки

en: Click to refresh shipping options
ru: Щелкните для обновления параметров доставки

en: Leave blank if shipping to a residence.
ru: Оставьте незаполненными в случае доставки до дома

en: Order comments
ru: Комментарии к заказу

en: Special instructions or notes regarding your order.
ru: Особые указания или уточнения, связанные с вашим заказом.

en: Continue checkout
ru: Продолжить оформление

en: You must calculate and select a shipping option.
ru: Вы должны выбрать способ доставки и рассчитать стоимость.

en: Error calculating shipping
ru: Ошибка расчета стоимости

en: Service not supported
ru: Сервис не поддерживается

en: Service not available
ru: Сервис недоступен

en: Unkown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
ru: Ваша электронная почта не зарегистрирована или не подтверждена.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
ru: Прежде чем совершить данный платеж вы должны

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
ru: Причина не установлена. Для более подробной информации свяжитесь со служба работы с покупателями PayPal.

en: administer paypal
ru: управлять PayPal

en: PayPal pending
ru: PayPal в ожидании

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
ru: Объединяет различные службы оплаты PayPal и обратную связь IPN.

en: Flat rate
ru: Стандартная ставка

en: Edit flat rate method
ru: Редактировать способ со стандартной ставкой

en: Delete flat rate method
ru: Удалить метод фиксированной ставки

en: Flat shipping rates
ru: Фиксированные цены доставки

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
ru: Перепишите тарифы доставки по умолчанию для каждого товара и для каждого способа доставки с фиксированной ценой. Введите -1, чтобы вернуться к прежним значениям.

en: Default rate: %price
ru: Ставка по умолчанию: %price

en: Fetch a shipping quote
ru: Установить стоимость доставки

en: Shipping quote via @method
ru: Доставка по @method

en: Base rate
ru: Базовая ставка

en: Default product rate
ru: Ставка товара по умолчанию

en: Add a new flat rate shipping method.
ru: Добавить новый способ перевозки со стандартной ставкой.

en: Shipping method title
ru: Название способа перевозки

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
ru: Название показывается для того, чтобы отличать этот способ от других способов со стандартной ставкой.

en: Line item label
ru: Метка Line item

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
ru: Название показывается клиентам, когда они выбирают способ перевозки во время расчета стоимости покупки.

en: The starting price for shipping costs.
ru: Начальная цена для стоимости перевозки.

en: Default product shipping rate
ru: Тарифы доставки товара по умолчанию

en: Do you want to delete this shipping method?
ru: Вы хотите удалить данный способ доставки?

en: Flat rate per product
ru: Единая ставка на продукт

en: Shipping rate
ru: Ставка доставки

en: Flat rate per order
ru: Фиксированная ставка на заказ

en: Flatrate
ru: Единая ставка

en: Assigns a flat shipping rate to products.
ru: Назначает фиксированную цену доставки товаров.

en: Ubercart - fulfillment
ru: Ubercart - выполнение заказа

en: Shipping quote settings
ru: Настройки оценки доставки

en: Configure the shipping quote settings.
ru: Изменение настроек оценки стоимости доставки.

en: View general shipping quote settings.
ru: Просмотр основных настроек оценки доставки.

en: Quote methods
ru: Способы оценки

en: Shipping settings
ru: Настройки доставки

en: Default product pickup address
ru: Адрес погрузки товара по умолчанию

en: Default product shipping type
ru: Тип доставки товара по умолчанию

en: Getting shipping quote via !method
ru: Вычисление стоимости доставки по !method

en: Quote method
ru: Способ оценки

en: Order has a product of a particular shipping type
ru: Заказ содержит товар с особенным типом доставки

en: Order: Product
ru: Заказ: Товар

en: Order has a shipping quote from a particular method
ru: Заказ содержит оценку доставки особенным способом

en: Order: Shipping Quote
ru: Заказ: Оценка Доставки

en: Shipping quote method
ru: Способ оценки доставки

en: Shipping quotes
ru: Оценки стоимости доставки

en: Calculate shipping cost
ru: Рассчитать стоимость доставки

en: Extra information necessary to ship.
ru: Для доставки необходима дополнительная информация.

en: Shipping quote
ru: Оценка стоимости доставки

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
ru: Получить стоимость доставки заказа из оценочного модуля.

en: Small package
ru: Небольшая упаковка

en: Quote settings
ru: Настройки оценки

en: Quote errors are submitted to watchdog.
ru: Ошибки оценки записываются в систему watchdog.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
ru: Ошибки оценки не записываются в систему watchdog.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
ru: Администрация видит отладочную информацию при вычислении стоимости.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
ru: Администрация не видит отладочную информацию при вычислении стоимости.

en: @method is enabled.
ru: Метод "@method" включен.

en: Log errors during checkout to watchdog
ru: Записывать все ошибки во время оформления заказа в систему watchdog

en: Display debug information to administrators.
ru: Отображать отладочную информацию администраторам.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
ru: Запретить клиенту завершение заказа, если не выбран вид доставки.

en: Shipping quote pane description
ru: Сообщение в панели расчета стоимости доставки

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
ru: Стоимость доставки рассчитывается автоматически при указании адреса и может быть изменена вручную при нажатии на кнопку ниже.

en: Shipping quote error message
ru: Сообщение об ошибке оценки стоимости доставки

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
ru: При расчете стоимости доставки произошла ошибка. Пожалуйста, проверьте данные для доставки и заказанные товары и попробуйте еще раз.
    Если ошибка продолжает возникать, пожалуйста, свяжитесь с нами для выполнения вашего заказа.

en: Default pickup address
ru: Адрес размещения по умолчанию

en: Default order fulfillment type for products
ru: Тип доставки товаров заказа по умолчанию

en: At least one shipping quote method must be enabled.
ru: Должен быть активирован хотя бы один способ оценки стоимости доставки.

en: Calculate
ru: Рассчитать

en: Receiving quotes:
ru: Прием оценок:

en: Estimated shipping cost:
ru: Ориентировочная стоимость доставки:

en: Click to calculate shipping
ru: Щелкните, чтобы расчитать стоимость доставки

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
ru: Возникли ошибки при проверке стоимости доставки. Пожалуйста проверьте адрес доставки и попробуйте снова. Если проблема не решиться, уточните детали доставки у работника магазина по телефону @phone.

en: You must select a shipping option before continuing.
ru: Необходимо выбрать способ доставки.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
ru: Выбран некорректный параметр. Пересчитайте стоимость доставки для продолжения.

en: Get shipping quotes
ru: Получить стоимость доставки

en: Apply to order
ru: Применить к заказу

en: configure quotes
ru: изменение оценками доставки

en: Shipping Quotes
ru: Оценки Стоимости Доставки

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
ru: Вычисление и отображение оценок стоимости доставки для товаров.

en: Tracking numbers
ru: Отслеживаемый номер

en: Display tracking numbers of shipped packages.
ru: Отображать отслеживаемые номера отправленных посылок.

en: Shipping Label
ru: Метка Отправки

en: Sep.
ru: Разд.

en: Make packages
ru: Создать посылки

en: Create one package
ru: Создать одну посылку

en: Packages should have at least one product in them.
ru: Посылка должна содержать хотя бы один товар.

en: Package %id:
ru: Посылка %id:

en: Contents:
ru: Содержимое:

en: Package type:
ru: Тип посылки:

en: Dimensions:
ru: Размеры:

en: Insured value:
ru: Сумма страховки:

en: Tracking number:
ru: Отслеживаемый номер:

en: Label:
ru: Метка:

en: Pickup Address:
ru: Адрес погрузки:

en: Delivery Address:
ru: Адрес Доставки:

en: Schedule:
ru: Расписание:

en: Ship date:
ru: Дата отправки:

en: Expected delivery:
ru: Ожидаемая дата доставки:

en: Shipment Details:
ru: Детали отправки:

en: Carrier:
ru: Курьер:

en: Tracking Number:
ru: Отслеживаемый номер:

en: Services:
ru: Сервисы:

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Package @id
ru: Посылка @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
ru: Например: Коробка, палетта, сундук, сверток и т.д.

en: Physical dimensions of the packaged product.
ru: Физические размеры упакованного товара.

en: Units of measurement
ru: Меры измерения

en: Centimeters
ru: Сантиметры

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Declared value
ru: Указанное значение

en: Shipment data
ru: Дата отправки

en: Carrier
ru: Курьер

en: Shipment options
ru: Опции отправки

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
ru: Маленькие заметки относительно доставки, такие как район, время доставки и др.

en: Expected delivery
ru: Ожидаемая доставка

en: Shipping cost
ru: Стоимость доставки

en: Save shipment
ru: Сохранить отправку

en: Package @id has been deleted.
ru: Посылка @id удалена.

en: Origin address
ru: Оригинальный адрес

en: Saved Addresses
ru: Сохраненные адреса

en: fulfill orders
ru: обработка заказов

en: Gets products ready for physical shipment.
ru: Позволяет подготовить товары для физической отправки.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
ru: Для доступа к UPS Online Tools требуется дополнительная информация. Пожалуйста, введите ее <a href="!url">здесь</a>.

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
ru: XML ключ доступа к интерактивным инструментам UPS

en: UPS Shipper #
ru: UPS грузоотправителя #

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
ru: 6-значный номер вашей учетной записи грузоотправителя в UPS.

en: UPS.com user ID
ru: ID пользователя на UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
ru: Расценки и товары, запрашиваемые в режиме проверки, не будут приниматься или начисляться на ваш счет.

en: UPS services
ru: Службы UPS

en: Select the UPS services that are available to customers.
ru: Выберите службы UPS, доступные для клиентов.

en: UPS Customer classification
ru: Классификация клиентов UPS

en: Wholesale
ru: Оптовый

en: Occasional
ru: Случайный

en: Retail
ru: Розничный

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
ru: Класс клиентов UPS, к которому вы относитесь. При ежедневных отгрузках по умолчанию стоит оптовый; при нерегулярных - розничный; при других доставках – случайный.

en: Negotiated rates
ru: Договорные ставки

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
ru: Получает ли Ваша учетная запись в UPS договорные тарифные ставки на отгрузки?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
ru: Доставка через UPS будет осуществляться в

en: Business locations
ru: Деловые кварталы

en: Residential locations (extra fees)
ru: Жилые кварталы (дополнительная плата)

en: Markup type
ru: Способ наценки

en: Multiplier (×)
ru: Коэффициент (×)

en: Addition (!currency)
ru: Надбавка (!currency)

en: Shipping rate markup
ru: Наценка на перевозку

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
ru: Наценка к стоимости перевозки по сумме, проценту или коэффициенту.

en: Product packages
ru: Упаковка товара

en: Each in its own package
ru: Каждый в отдельной упаковке

en: All in one
ru: Всё в одном

en: System of measurement
ru: Система измерений

en: British
ru: Британская

en: Choose the standard system of measurement for your country.
ru: Выберите принятую в вашей стране систему измерений.

en: Password field is required.
ru: Требуется заполнить поле пароля.

en: Physical dimensions of the package.
ru: Физические размеры пакета

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
ru: Объединение UPS Rates and Services Selection и Shipping Online Tools в Drupal. Подробности см. на www.ups.com.

en: USPS product description
ru: Описание товара USPS

en: USPS user ID
ru: ID пользователя в USPS

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
ru: Ознакомьтесь с <a href="!url">Документацией USPS</a>, чтобы узнать, как получить или определить ваш ID пользователя.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
ru: Выберите службы USPS, доступные для клиентов. Убедитесь, что выбрали службы, которые может предложить вам почтовая служба.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
ru: Наценка к стоимости перевозки по сумме в долларах, проценту или коэффициенту.

en: Flat rate box
ru: Доставка за счет фирмы

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Non-rectangular
ru: Не прямоугольная

en: U.S.P.S. First-Class Mail
ru: U.S.P.S. заказная корреспонденция

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
ru: Объединение USPS Rate Calculator и Mail Service Standards Web Tools в Ubercart.

en: Weight quote
ru: Ставка по весу

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
ru: Величина за единицу веса, добавляемая к цене доставки. <br />Например: чтобы добавить $5 за фунт, поставьте здесь 5.

en: Weight rate per product
ru: Весовая оценка доставки товара

en: Default cost adjustment per !unit
ru: Стоимость доставки за !unit по умолчанию

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
ru: Поддержка оценки стоимости доставки товара по его весу.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ru: Добавьте атрибуты к данному товару, используя <a href="!url">форму добавления атрибутов</a>. Определите настройки для этих атрибутов на данной странице, и перейдите на вкладку <em>Параметры</em>, для определения параметров.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ru: Добавьте атрибуты к данному классу товаров, используя <a href="!url">форму добавления атрибутов</a>. Затем определите настройки для этих атрибутов на данной странице, и перейдите на вкладку <em>Параметры</em> для определения параметров.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
ru: Выберите атрибуты, которые нужно добавить, и подтвердите выбор.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
ru: Отметьте флажками опции для атрибутов, для задействованных параметров укажите значения по умолчанию радиокнопками. В других полях можно изменить значения по умолчанию для каждого параметра. Атрибуты без задействованных параметров будут показаны как текстовые поля.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
ru: Введите дополнительный артикул, который будет использоваться, если выбран определенный набор опций и товар добавлен в корзину.  <b>Предупреждение:</b> при добавлении или удалении атрибутов данного товара, все артикулы на этой странице будут заменены артикулами товара по умолчанию.

en: Create and edit attributes and options.
ru: Создание и редактирование атрибутов и параметров.

en: Add an attribute
ru: Добавить атрибут

en: Configure the attribute settings
ru: Конфигурирование настроек атрибутов

en: Add an option
ru: Добавить параметр

en: Edit option
ru: Изменить параметр

en: Delete option
ru: Удалить параметр

en: Adjustments
ru: Характеристики

en: Option price format
ru: Формат стоимости опций

en: Display price adjustment
ru: Показывать корректировку цен

en: Display total price
ru: Показывать общую цену

en: Formats the price in the attribute selection form when the customer adds a product to their cart. The total price will only be displayed on products with only one price affecting attribute.
ru: Задает формат цены в форме выбора атрибутов при добавлении товара в корзину клиентом.  Общая цена будет показана на товары только с одним атрибутом, влияющим на цену.

en: Number of options
ru: Количество параметров

en: Display type
ru: Тип отображения

en: No product attributes have been added yet.
ru: Атрибуты товара еще не добавлены.

en: Edit attribute: %name
ru: Изменить атрибут: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
ru: Данное название будет представлено клиентам в формах добавления товара в корзину.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
ru: <b>Дополнительно.</b> Введите справочный текст, который будет показан под атрибутом товара в форме добавления товара в корзину.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
ru: Делает данный атрибут обязательным,  требуя выбора опции от клиента.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
ru: При выборе этого пункта для атрибута, любая опция по умолчанию, выбранная вами, будет игнорироваться. <br />Этот пункт можно отменить в настройках товара.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
ru: Определяет тип представления опций для атрибута. <br />Этот значение можно отменить в настройках товара.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ru: Несколько атрибутов в форме "добавление в корзину" сортируются сначала по этому значению, а затем по названиям. <br />Это значение можно отменить в настройках товара.

en: There is no attribute with that ID.
ru: Отстутствует атрибут с данным ID.

en: Product attribute deleted.
ru: Атрибут товара удален.

en: Options for %name
ru: Параметры для атрибута %name

en: Default cost
ru: Цена по умолчанию

en: No options for this attribute have been added yet.
ru: Для данного атрибута еще не были добавлены параметры.

en: Edit option: %name
ru: Изменить параметр: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ru: Параметры будут отображаться в порядке, определенным данным значением и затем их именем.<br />Может быть изменено для каждого товара.

en: Default adjustments
ru: Установки по умолчанию

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
ru: Введите положительное или отрицательное значение для каждой настройки, применимой при включенном данном параметре.<br />Может быть изменено для каждого товара.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ru: Должно быть в правильном числовом формате. Без запятых, и только с одной десятичной точкой.

en: There is no option with that ID.
ru: С данным ID нет параметров.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить параметр %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
ru: Удерживайте Ctrl и нажмите для выбора нескольких атрибутов.

en: No attributes left to add.
ru: Не осталось атрибутов для добавления.

en: Add attributes
ru: Добавить атрибуты

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
ru: Сначала нужно <a href="!url">добавить атрибуты для данного типа !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
ru: Данный атрибут не имеет параметров.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
ru: Все атрибуты с включенными параметрами должны определить включенный параметр по умолчанию.

en: The !type options have been saved.
ru: Параметры !type сохранены.

en: Default product SKU: @sku
ru: Артикул товара по умолчанию: @sku

en: This product does not have any attributes.
ru: Данный товар не имеет атрибутов.

en: Product adjustments have been saved.
ru: Характеристики продукта были сохранены.

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Select box
ru: Блок выбора

en: Radio buttons
ru: Радиокнопки

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
ru: Разрешить покупателю выбирать атрибуты для товара во время оформления заказа.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ru: Информация о заказе будет отправлена на указанный адрес e-mail.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
ru: <b>Адрес E-mail:</b> @email (<a href="!url">изменить</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
ru: Введите корректный e-mail адрес для данного заказа либо <a href="!url">нажмите здесь</a>, чтобы войти на сайт, используя существующую учетную запись и вернуться к оформлению заказа.

en: Confirm e-mail address
ru: Подтвердите e-mail адрес

en: Confirm password
ru: Повторите пароль

en: Passwords must match to proceed.
ru: Пароли должны совпадать.

en: New account details
ru: Информация о новой учетной записи

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
ru: <b>Опционально.</b> Новые покупатели могут определять дополнительные детали учетной записи. <br />Мы создадим их для Вас, если не будет введено ни одно значение.

en: The e-mail address did not match.
ru: E-Mail адрес не совпадает.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
ru: Учетная запись с данным e-mail адресом уже существует. Все данные, которые вы ввели, будут игнорированы.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
ru: Имя пользователя %name уже занято. Пожалуйста введите другое имя или оставьте поле пустым, для того, чтобы в качестве имени пользователя был использован e-mail адрес.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
ru: Пароли, которые вы ввели, не совпадают. Пожалуйста, попытайтесь ещё раз.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
ru: Разрешить анонимным покупателям указывать имя новой учетной записи.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
ru: Разрешить анонимным покупателям указывать пароль новой учетной записи.

en: New account details help message
ru: Сообщение помощи для информации о новой учетной записи

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
ru: Введите справочное сообщение, которое будет отображаться в области информации для создания новой учетной записи.

en: Enter your delivery address and information here.
ru: Введите здесь ваш адрес доставки и прочую информацию.

en: My delivery information is the same as my billing information.
ru: Информация по доставке такая же, как и по выставлению счетов.

en: Enter your billing address and information here.
ru: Введите адрес и информацию для оплаты.

en: My billing information is the same as my delivery information.
ru: Платёжная информация совпадает с информацией о доставке

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
ru: Используйте это поле для особых указаний или вопросов по поводу вашего заказа.

en: Order has a product of a particular class
ru: Заказ содержит товар специфичного класса

en: Customer completes checkout
ru: Покупатель завершает оформление заказа

en: Product class
ru: Класс товара

en: Cart settings
ru: Настройки корзины

en: Configure the cart settings.
ru: Изменение настроек корзины.

en: View the cart settings.
ru: Просмотр настроек корзины.

en: Edit the cart settings.
ru: Редактирование настроек корзины.

en: Edit the basic cart settings.
ru: Редактирование основных настроек корзины.

en: Cart panes
ru: Области корзины

en: Edit the pane settings for the cart view page.
ru: Редактирование настроек областей для страницы просмотра корзины.

en: Cart block
ru: Блок корзины

en: Edit the settings for the shopping cart block.
ru: Редактирование настроек для блока корзины.

en: Checkout settings
ru: Настройки процесса оформления заказа

en: Configure the checkout settings.
ru: Изменение настроек оформления заказа.

en: View the checkout settings.
ru: Просмотр настроек оформления заказа.

en: Edit the basic checkout settings.
ru: Редактирование основных настроек оформления заказа.

en: Checkout panes
ru: Области оформления заказа

en: Edit the pane settings for the checkout page.
ru: Редактирование настроек областей для страницы оформления заказа.

en: Checkout messages
ru: Сообщения оформления заказа

en: Edit the messages for the checkout completion page.
ru: Редактирование сообщений для страницы завершения оформления заказа.

en: Address fields
ru: Поля адреса

en: Edit the address field settings.
ru: Редактирование настроек полей адреса.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
ru: Просмотреть/изменить содержимое вашей корзины или перейти к покупке.

en: Purchase the items in your shopping cart.
ru: Купить товары из вашей корзины.

en: Review an order before final submission.
ru: Проверьте заказ до окончательного подтверждения.

en: Display information upon completion of an order.
ru: Отображать сводную информацию перед завершением оформления заказа.

en: Hide block if cart is empty.
ru: Скрывать блок, если корзина пуста.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
ru: Отображать изображение корзины вверху блока.

en: Cart name
ru: Название корзины

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
ru: Это имя будет показано когда используется название блока по умолчанию.<br />Оставьте пустым для возможности перевода имени "Shopping Cart."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
ru: Сделать блок корзины сворачивающимся при нажатии на заголовок.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
ru: Отображать блок корзины свернутым по умолчанию.

en: Display small help text in the shopping cart block.
ru: Показывать небольшую текстовую подсказку в блоке корзины.

en: Cart help text
ru: Текстовая подсказка корзины

en: Displayed if the above box is checked.
ru: Отображается, если опция выше включена.

en: Click title to display cart contents.
ru: Нажмите на заголовок для отображения содержимого корзины.

en: There are no products in your shopping cart.
ru: Ваша корзина пуста.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
ru: Ваш заказ завершен! Номер вашего заказа: [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
ru: <a href="[site-url]">На главную страницу.</a>

en: Cart contents
ru: Содержимое корзины

en: Customer information
ru: Информация о покупателе

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
ru: Получить необходимую информацию для создания клиента на сайте.

en: Delivery information
ru: Информация о доставке

en: Get the information for where the order needs to ship.
ru: Получить необходимую информацию о том, куда должен быть доставлен заказ.

en: Get basic information needed to collect payment.
ru: Получить основные сведения, необходимые для сбора платежей.

en: Allow a customer to put comments on an order.
ru: Разрешить пользователям добавлять комментарии к заказу.

en: button
ru: кнопка

en: Continue shopping
ru: Продолжить покупки

en: !title is !enabled.
ru: !title: !enabled.

en: Help text is shown in block:
ru: Текст подсказки, отображаемой в блоке:

en: Help text is not shown in block.
ru: Подсказка не отображается в блоке.

en: Cart block is !option when empty.
ru: Блок корзины !option когда пуста.

en: shown
ru: показано

en: Cart block is !option by default.
ru: Блок корзины !option по умолчанию.

en: expanded
ru: развернуто

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
ru: Drupal обрабатывает все настройки блока автоматически.

en: <a href="!url">Click here</a> to goto the shopping cart block configuration page.
ru: <a href="!url">Нажмите здесь</a> для перехода на страницу конфигурации блока корзины.

en: General cart settings
ru: Основные настройки корзины

en: Add to cart redirect
ru: Перенаправление после добавления в корзину

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
ru: Введите адрес страницы Drupal, на которую перемещается пользователь при добавлении товара в корзину.<br /> Введите &lt;none&gt; для того, чтобы отключить перемещение.

en: Minimum order subtotal
ru: Минимальная сумма заказа

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
ru: Вы можете ввести минимально допустимую сумму заказа для оформления.

en: Anonymous cart duration
ru: Длительность жизни "анонимной" корзины

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
ru: Установите промежуток времени для <strong>не вошедших на сайт пользователейt</strong>, в течение которого товары сохраняются в корзине.

en: Minute(s)
ru: Минута(ы)

en: Hour(s)
ru: Час(ы)

en: Authenticated cart duration
ru: Срок хранения корзины авторизованного пользователя

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
ru: Установите промежуток времени для <strong>вошедших на сайт пользователейt</strong>, в течение которого товары сохраняются в корзине.

en: Cart breadcrumb
ru: Навигационная цепочка корзины

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
ru: Минимальная сумма заказа должна быть в виде неотрицательного числа.

en: General checkout settings
ru: Основные настройки оформления заказа

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
ru: Включить оформление заказа (отключите для использования только сторонних сервисов типа PayPal Express Checkout).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
ru: Включить анонимное оформление заказа (пользователи могут оформлять заказ без входа на сайт).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
ru: Скрыть информацию о доставке, если корзина не содержит доставляемые товары.

en: Checkout pane display options
ru: Настройки отображения областей оформления заказа

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
ru: Использовать раскрывающиеся панели оформления заказа с кнопками продолжения.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
ru: Раскрывать панель при нажатии на кнопку продолжения.

en: Checkout completion settings
ru: Настройки завершения оформления заказа

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
ru: Посылать новым покупателям отдельный e-mail с информацией об их учетной записи.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
ru: Выполнять вход на сайт, если учетные записи новых клиентов создаются в процессе оформления заказа.

en: New customer accounts will be set to active.
ru: Новые учетные записи будут активированы.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
ru: Снимите галочку, чтобы создавать новые учетные записи, но делать их блокированными.

en: Alternate checkout completion page
ru: Альтернативная страница завершения оформления заказа

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать страницу по умолчанию (рекомендуется).

en: !pane settings
ru: Настройки !pane

en: Checkout instructions
ru: Инструкции оформления заказа

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
ru: Предоставление инструкций для покупателей вверху экрана.

en: Checkout completion message header
ru: Заголовок сообщения завершения оформления заказа

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Заголовок сообщения, отображаемого после того, как пользователь оформил заказ. <a href="!url">Использует глобальные токены и переменные заказа</a>.

en: Checkout completion message body
ru: Текст сообщения завершения оформления заказа

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
ru: В следующих трех полях Вы можете использовать специальные лексемы !new_username для имени пользователя только что созданной учетной записи и !new_password для пароля данной учетной записи.

en: Checkout completion for logged-in users
ru: Завершение оформления заказа для пользователей онлайн.

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение, отображаемое после оформления заказа зарегистрированным пользователем. <a href="!url">Использует глобальные токены и переменные заказа</a>.

en: Checkout completion for existing users
ru: Завершение оформления заказа для существующих пользователей

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение, отображаемое после оформления заказа для пользователя, который имеет учетную запись, но не входил на сайт. <a href="!url">Использует глобальные лексемы и лексемы заказа</a>.

en: Checkout completion for new users
ru: Завершение оформления заказа для новых пользователей

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение, отображаемое после оформления заказа для нового пользователя с только что созданной учетной записью. <a href="!url">Использует глобальные лексемы и лексемы заказа</a>.

en: Continue shopping message
ru: Сообщение "Продолжить покупать"

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение, отображаемое после оформления заказа для перемещения покупателей в другую часть Вашего сайта. <a href="!url">Использует глобальные лексемы и лексемы заказа</a>.

en: Update cart
ru: Пересчитать

en: Your cart has been updated.
ru: Ваша корзина была обновлена.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
ru: Минимальная стоимость заказа: !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
ru: Вам необходимо войти на сайт, прежде чем продолжить оформление заказа.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
ru: Покупатель отменил данный заказ во время оформления.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
ru: Приносим свои извинения. Во время обработки вашего заказа возникла ошибка, из-за которой мы не смогли завершить его. Пожалуйста свяжитесь с нами, и мы решим эту проблему как только сможем.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
ru: Оформлен пустой заказ! ID заказа: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
ru: @title не товар. Не возможно добавить в корзину.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
ru: К сожалению, данный товар недоступен для покупки в данный момент.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
ru: Товар <strong>@product-title</strong> добавлен в <a href="!url">корзину</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Реализация корзины для Ubercart.

en: Ubercart - core
ru: Ubercart - ядро

en: Cart links settings
ru: Настройки ссылок корзины

en: Configure and craft special product add to cart links.
ru: Конфигурация и создание добавления отдельного товара в ссылки корзины.

en: Cart links clicks
ru: Нажатия ссылок корзины

en: Track clicks through cart links.
ru: Отследить нажатия ссылок корзины.

en: Creating cart links
ru: Создание ссылок корзины

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
ru: Смотрите <a href="!url">справку</a> по созданию ссылок корзины.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
ru: Показывать действие ссылки корзины при добавлении товара в вашу корзину

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
ru: Отслеживать нажатия ссылок корзины, при этом задаются ID слежения.

en: Cart links messages
ru: Сообщения ссылок корзины

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
ru: Занесите доступные сообщения в API ссылок корзины для отображения по ссылке. Отдельные сообщения вводятся на разных строках. <br />У сообщений должен быть цифровой ключ и текстовое значение. Например: 1337|Текст сообщения.

en: Allow cart links to empty customer carts.
ru: Разрешить ссылкам корзины очищать корзину клиента.

en: Cart links restrictions
ru: Ограничения ссылок карты

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
ru: Введите допустимые ссылки корзины в текстовом окне для ограничения их использования на вашем сайте. Отделяйте ссылки переносом строки. Для разрешения любых ссылок корзин поле оставьте пустым.

en: Invalid link redirect page
ru: Неверная ссылка страницы перенаправления

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
ru: Введите URL для перенаправления при неверной ссылке добавления товара.

en: Last click
ru: Последнее нажатие

en: No cart links have been tracked yet.
ru: Ссылки корзины не отслеживались.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
ru: Ссылка должна быть в виде /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
ru: Свяжите нужное число действий с помощью тире.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
ru: Не вставляйте пробелы или тире в аргументы действий.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
ru: Ознакомьтесь с информацией о действиях и их аргументах в таблице ниже.

en: Arguments come directly after their action letters.
ru: Аргументы идут сразу после знаков их действий.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
ru: Указжите переадресацию, добавив ?destination=url, где url  - страница, на которую нужно перейти.

en: Sets the ID of the cart link.
ru: Установить ID для ссылки

en: A custom text ID for the link.
ru: Пользовательский текст ID для ссылки.

en: Empties the customer's cart.
ru: Очистить корзину клиента.

en: Displays a preset message to the customer.
ru: Показать заданное сообщение клиенту.

en: A message ID.
ru: ID сообщения.

en: Adds a product to the cart.
ru: Добавление товара в корзину.

en: A product string using the rules below...
ru: Строка товара, используются правила ниже...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
ru: Вы должны указать ID материала сразу после 'p'.

en: Add additional specifications separated by underscores.
ru: Добавьте дополнительные спецификации, отделенные символом подчеркивания.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
ru: Укажите количество с помощью q, которое следует за добавочным номером.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
ru: Укажите атрибуты/опции, используя a#o#, заменяя # на ID атрибута или опции.

en: Turn off the add to cart message with m0.
ru: Выключите сообщение о добавлении в корзину с помощью m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
ru: В настоящее время не существует пользовательского интерфейса для создания ссылок корзины, но этот раздел включает в себя некоторые основные инструкции. <br />Ссылки корзины легко составить, используя несколько действий и аргументов в соответствии со следующими правилами:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
ru: <b>Пример:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />В этом примере корзина очищается, добавляется 5 товаров 1, отслеживаются нажатия с ID "monday_special", и пользователь перенаправляется в корзину. Чтобы использовать его на вашем сайте, просто создайте HTML ссылку на URL, который вы создали:

en: Link text.
ru: Текст ссылки.

en: view cart links report
ru: открыть отчет ссылок корзины

en: Cart Links
ru: Ссылки корзины

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
ru: Создает специализированные ссылки на товары для продажи с других узлов.

en: Catalog settings
ru: Настройки каталога

en: Configure the catalog settings.
ru: Изменение настроек каталога.

en: Find orphaned products
ru: Найти непривязанные товары

en: Find products that have not been categorized.
ru: Найти товары без категории.

en: Term image
ru: Изображение термина

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
ru: Размеры изображения не будут изменены. Следует установить <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
ru: Удалить изображение категории: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
ru: Описание этого термина. Виден пользователям в верхней части страницы каталога.

en: Catalog path settings
ru: Настройки пути каталога

en: Pattern for catalog pages
ru: Шаблон для страниц каталога

en: catalog/[catpath-raw]
ru: каталог/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
ru: Массовое создание синонимов для не имеющих синонимов страниц каталога

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
ru: Создание синонимов для всех существующих страниц каталога, которые еще не имеют синонимов. Примечание: Массовое обновление может быть не завершено на крупных или медленных сайтах. См. README.txt для получения более подробной информации.

en: catalog pages
ru: страницы каталога

en: Catalog vocabulary
ru: Словарь каталога

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
ru:  Для включения товаров в список нужно назначить для них  категорию из словаря <a href="!cat_url"> Каталога Товаров</a>.

en: Find orphaned products here.
ru: Найти некатегоризированные товары здесь.

en: Add terms for the products to inhabit.
ru: Добавьте термины для товаров.

en: Unlisted products
ru: Товары, не внесённые в список

en: Catalog block settings
ru: Настройки блока каталога

en: More...
ru: Ещё...

en: No products are available in this category.
ru: В данной категории нет доступных товаров.

en: Catalog top level
ru: Верхний уровень каталога

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
ru: Словарь таксономии, который будет учитываться как каталог товаров.

en: Display the catalog breadcrumb
ru: Отображать строку навигации каталога

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
ru: Отображать количество материалов в строке навигации каталога

en: Display subcategories in the catalog view
ru: Показывать подкатегории при просмотре каталога

en: Number of columns in the grid of categories
ru: Количество столбцов в сетке категорий

en: Always expand categories in the catalog block
ru: Всегда раскрывать категории в блоке каталога

en: Display node counts in the catalog block
ru: Отображать количество материалов в блоке каталога

en: Catalog products list
ru: Список товаров каталога

en: Product nodes per page
ru: Количество товаров на странице

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
ru: Определяет количество отображаемых товаров в каждой категории каталога. Если вы используете режим просмотра в виде сетки, данное число должно быть кратно ширине сетки, иначе последняя строка не будет заполнена.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
ru: Товары-сироты - это товары, которые вы создали, но еще не определили их категорию в каталоге товаров. Для всех таких 
    товаров ниже представлены ссылки, по которым вы можете перейти для присвоения им категорий.

en: All products are currently listed in the catalog.
ru: В данный момент все товары отображаются в каталоге.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
ru: Удерживайте Ctrl во время нажатий для выбора нескольких категорий.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
ru: Отображает страницу и блок древовидного каталога товаров.

en: View file downloads
ru: Посмотреть скачивания файлов

en: View all file download features on products.
ru: Посмотреть все возможности скачивания файла для продукта

en: View your purchased files.
ru: Посмотреть купленные вами файлы

en: File downloads
ru: Скачивания файлов

en: Click here to view your file downloads.
ru: Кликните здесь чтобы просмотреть список файлов для загрузки.

en: File Downloads
ru: Скачивание файлов

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
ru: Не задан или не существует каталог для скачивания файлов.  Укажите правильный каталог в <a href="!url">настройках свойств товара</a> в группе полей настройки скачивания файла.

en: The file downloads directory has been set and is working.
ru: Папка загрузки была установлена и работает.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
ru: Список ссылок скачиваний файлов (если есть), относящихся к заказу.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
ru: Отметьте, если данная модель/SKU загружаемого файла также ассоциирована с доставляемым товаром.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
ru: <strong>Артикул:</strong> любой<br>

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
ru: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Да

en: <strong>Shippable:</strong> No
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Нет

en: Files path
ru: Путь к файлам

en: Download limits
ru: Лимит загрузок

en: IP addresses
ru: IP-адреса

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
ru: Как долго не истекает загрузка файла после того, как товар был куплен.

en: %dir is not a valid file or directory
ru: %dir ошибочный файл или папка

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
ru: Скачивание файлов может быть подключено к любому товару Ubercart в качестве функции товара. Из соображений безопасности <a href="!download_url">каталог скачивания файлов</a> отделен от <a href="!file_url">файловой системы Drupal</a>. Здесь представлен список файлов (и связанных с ними товраов Ubercart), которые могут использоваться для скачивания.

en: Delete file(s)
ru: Удалить файл(ы)

en: File options
ru: Файловые опции

en: Perform action
ru: Выполнить действие

en: Delete selected directories and their sub directories
ru: Удалить выбранную папку и все подпапки

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
ru: Путь для загрузки файлов. По умолчанию используется корневая папка для загрузки файлов.

en: An error occurred while uploading the file
ru: Ошибка, при загрузке этого файла

en: An error occurred while copying the file to %dir
ru: При копировании файла в %dir возникла ошибка

en: Can not move file to %dir
ru: Невозможно переместить файл в %dir

en: Message subject
ru: Тема сообщения

en: expires on @date
ru: истекает @date

en: No downloads found
ru: Не найдено загрузок

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта, если это сообщение вызвало ошибку.

en: The user %username
ru: Пользователь %username

en: The IP address %ip
ru: IP адрес %ip

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
ru: %username был временно забанен от скачивания файлов.

en: The following URL is not a valid download link.
ru: Данный URL не является достоверной ссылкой для загрузки.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
ru: %username получил отказ на закачку файла, т.к. скачивал файл со слишком многого количества IP-адресов.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
ru: Вы скачали этот файл из слишком большого количества разных мест.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
ru: %username получил отказ на закачку файла по причине закачки его слишком много раз.

en: %username has been denied an expired file download.
ru: %username получил отказ на закачку файла по истечению срока.

en: This file download has expired.
ru: Данный файл больше не действителен.

en: %username has started download of the file %filename.
ru: %username начал закачку файла %filename.

en: download file
ru: скачать файл

en: Allows products to be associated with downloadable files.
ru: Разрешает объединение товаров со скачиваемыми файлами.

en: No category
ru: Без категории

en: Google Analytics for Ubercart
ru: Google Analytics для Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
ru: Посылать e-mail уведомление при обновлении.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ru: [order-first-name] [order-last-name],
    
    ваш заказ № [order-link] в [store-name] был обновлен.
    
    Состояние заказа: [order-status]
    
    Комментарий к заказу:
    [order-last-comment]
    
    Перейдите на следующую страницу для входа в ваш аккаунт и просмотра информации о заказе:
    [site-login]
    
    
    Спасибо!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
ru: Страница помощи магазина

en: The Drupal page for the store help link.
ru: Страница Drupal для ссылки на страницу помощи.

en: Your Order at [store-name]
ru: Ваш заказ в [store-name]

en: New Order at [store-name]
ru: Новый заказ в [store-name]

en: Notification recipients
ru: Получатели уведомления

en: Order #[order-id] Update
ru: Обновление Заказа №[order-id]

en: Modify 'Ship to' information
ru: '

en: Select from address book.
ru: Выбрать из адресной книги.

en: Copy shipping information.
ru: Скопировать информацию о доставке.

en: Primary e-mail:
ru: Основной e-mail:

en: Modify 'Customer info'
ru: Изменить "Информацию о клиенте"

en: Customer number
ru: Номер покупателя

en: Primary e-mail
ru: Основной e-mail

en: Search for an existing customer.
ru: Поиск существующего покупателя.

en: Create a new customer.
ru: Создать нового покупателя.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
ru: Загрузка информации о товаре... (<em>Если ничего не происходит, убедитесь, что у вас включен JavaScript.</em>)

en: Add product
ru: Добавить товар

en: Add blank line
ru: Добавить пустую строку

en: Add line item
ru: Добавить строку

en: Select a type
ru: Выберите тип

en: Modify 'line items'
ru: Изменить позиции

en: Remove line item.
ru: Удалить строку.

en: Remove this line item?
ru: Удалить данную строку?

en: Add a line item
ru: Добавить строку

en: Line item removed.
ru: Строка удалена.

en: Order created.
ru: Заказ создан.

en: Add an admin comment
ru: Добавить комментарий администратора

en: Admin comments are only seen by store administrators.
ru: Административные комментарии видны только администраторам магазина.

en: No admin comments have been entered for this order.
ru: Для данного заказа не было добавлено ни одного комментария администратора.

en: Add an order comment
ru: Добавить комментарий к заказу

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
ru: Комментарии к заказу используются в основном для связи с покупателем.

en: Order updated.
ru: Заказ обновлен.

en: This order contains no products.
ru: Данный заказ не содержит ни одного товара.

en: Notified
ru: Уведомлен

en: This order has no admin comments associated with it.
ru: Данный заказ не имеет ассоциированных комментариев администратора.

en: Order status gets updated
ru: Статус заказа обновлен

en: Updated order
ru: Обновленный заказ

en: Check the order status
ru: Проверить статус заказа

en: Check the order total
ru: Проверить сумму заказа

en: Check an order's shipping postal code
ru: Проверить почтовый индекс доставки товара

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
ru: Вернет TRUE, если почтовый индекс доставки находится в определенной зоне.

en: Order: Shipping address
ru: Заказ: Адрес доставки

en: Check an order's shipping country
ru: Проверить страну доставки заказа

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
ru: Вернет TRUE, если страна доставки находится в указанном списке.

en: Check an order's billing postal code
ru: Проверить почтовый индекс выставления счетов

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
ru: Вернет TRUE, если почтовый индекс выставления счетов находится в определенной области.

en: Order: Billing address
ru: Заказ: Адрес выставления счетов

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
ru: Возвращает TRUE, если @zone плательщика присутствует среди  перечисленных в списке.

en: Check an order's billing country
ru: Проверить страну выставления счетов

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
ru: Вернет TRUE, если страна выставления счетов находится в указанном списке.

en: Check an order's products
ru: Проверить товары заказа.

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
ru: Возвращает TRUE, если заказ имеет один из, все или только данный товар в списке.

en: Check an order's number of products
ru: Проверить количество товаров заказа

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
ru: Определяет, имеет ли заказ определенной количество товаров, возможно определенного типа.

en: Check an order's total weight
ru: Проверить общий вес заказа

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
ru: Определить, имеет ли заказ определенный вес, возможно подсчитывать только для определенного типа товаров.

en: Check if an order can be shipped
ru: Проверить, возможно ли доставить заказ

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
ru: Возвращает TRUE, если заказ содержит товары, для которых поддерживается доставка.

en: Update the order status
ru: Обновить статус заказа

en: Add a comment to the order
ru: Добавить комментарий к заказу

en: Order total value
ru: Общая стоимость заказа

en: Specify a value to compare the order total against.
ru: Укажите значение, с которым сравнивать сумму заказа.

en: Total is less than specified value.
ru: Сумма заказа меньше указанного значения.

en: Total is less than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа меньше или равна введенному значению.

en: Total is equal to specified value.
ru: Сумма заказа равна введенному значению.

en: Total is greater than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа больше или равна введенному значению.

en: Total is greater than specified value.
ru: Сумма заказа больше введенного значения.

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
ru: Введите почтовый индекс или шаблон почтового индекса. Используйте '*' для определения списка почтовых индексов. <br /><b>Пример:</b> В США 402* означает области от 40200 до 40299.

en: Order has any of these products.
ru: Заказ содержит хотя бы один товар из списка.

en: Order has all of these products.
ru: Заказ содержит все эти товары.

en: Order may have other products.
ru: Заказ может содержать другие товары.

en: Order has only these products.
ru: Заказ содержит только эти товары.

en: Product count value
ru: Количество товара

en: Unit of measurement
ru: Единица измерения

en: Product weight value
ru: Значение веса товара

en: Specify a value to compare the product weight against.
ru: Введите значение, с которым будет сравниваться вес товара.

en: Select an order comment type
ru: Выберите тип комментария к заказу

en: Enter this as an admin comment.
ru: Ввести, как комментарий администратора.

en: Enter this as a customer order comment.
ru: Ввести, как комментарий покупателя.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
ru: Ввести это, как пользовательский комментарий к заказу с иконкой уведомления.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
ru: Введите текст комментария. Использует <a href="!url">глобальные лексемы и лексемы заказа</a>.

en: Order settings
ru: Настройки заказа

en: Configure the order settings.
ru: Изменение настроек заказа.

en: View the order settings.
ru: Просмотр настроек заказа.

en: Edit the order settings.
ru: Редактирование настроек заказа.

en: Edit the basic order settings.
ru: Редактирование основных настроек заказа.

en: Order workflow
ru: Техпроцесс обработки заказа

en: Modify and configure order states and statuses.
ru: Изменение статусов и видов состояния заказа.

en: Order panes
ru: Панели заказа

en: Edit the pane settings for order pages.
ru: Редактирование настроек областей для страниц заказа.

en: Create an order status
ru: Создать статус заказа

en: Create a custom order status for your store.
ru: Создать дополнительный статус заказа для вашего магазина.

en: View and process orders.
ru: Просмотр и обработка заказов.

en: View orders
ru: Просмотр заказов

en: View and process the orders received through your website.
ru: Просмотр и обработка заказов полученных через ваш сайт.

en: Create order
ru: Создать заказ

en: Create an empty new order.
ru: Создать новый пустой заказ.

en: Search orders
ru: Поиск заказов

en: Search existing orders.
ru: Поиск существующих заказов.

en: Select address
ru: Выбрать адрес

en: Select customer
ru: Выбрать покупателя

en: View your order history.
ru: Просмотр вашей истории заказов.

en: View order @order_id.
ru: Просмотр заказа @order_id.

en: View invoice
ru: Просмотр счета

en: View order
ru: Просмотр заказа

en: Product select
ru: Выбор товара

en: Printable invoice
ru: Счет для печати

en: Mail invoice
ru: Послать счет по почте

en: Delete order @order_id.
ru: Удалить заказ @order_id.

en: Standard delivery
ru: Обычная доставка

en: <i>No comments left.</i>
ru: <i>Ни одного комментария не оставлено.</i>

en: <i>No comment found.</i>
ru: <i>Ни одного комментария не найдено.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
ru: Новое имя пользователя, ассоциированое с заказом, если применимо.

en: New password associated with an order if applicable.
ru: Новый пароль, ассоциированый с заказом, если применимо.

en: The order ID.
ru: ID заказа.

en: The user ID of the order.
ru: ID пользователя, разместившего заказ.

en: The URL to the order
ru: URL заказа.

en: A link to the order using the order ID.
ru: Ссылка на заказ, использующая его ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
ru: URL страницы просмотра для администратора, использующая ID заказа.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
ru: Ссылка для администратора на страницу просмотра заказа, использующая его ID.

en: The subtotal of products on an order.
ru: Промежуточная сумма товаров в заказе.

en: The order total.
ru: Общая стоимость заказа.

en: The primary e-mail address of the order.
ru: Основной электр. адрес заказа.

en: The order shipping address.
ru: Адрес доставки заказа.

en: The phone number for the shipping address.
ru: Номер телефона для адреса доставки.

en: The order billing address.
ru: Адрес для выставления счета.

en: The phone number for the billing address.
ru: Номер телефона для адреса выставления счета.

en: The title of the first shipping line item.
ru: Название первой строки доставки.

en: The first name associated with the order.
ru: Имя покупателя, оформившего заказ.

en: The last name associated with the order.
ru: Фамилия покупателя, оформившего заказ.

en: Comments left by the customer.
ru: Комментарии, оставленные покупателем.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
ru: Последний комментарий заказа, оставленный администратором (не считая административных комментариев заказа).

en: The current order status.
ru: Текущий статус заказа.

en: The date and time when the order was created.
ru: Дата и время создания заказа.

en: The date and time when the order was last modified.
ru: Дата и время последней модификации заказа.

en: Click here to view your order history.
ru: Нажмите здесь для просмотра Вашей истории заказов.

en: Ship to
ru: Адрес доставки

en: Manage the order's shipping address and contact information.
ru: Управление адресом доставки заказа и контактными данными.

en: Bill to
ru: Адрес выставления счетов

en: Manage the order's billing address and contact information.
ru: Управление адресом выставления счетов и контактными данными.

en: Customer info
ru: Информация о покупателе

en: Manage the information for the customer's user account.
ru: Управление информацией для учетной записи покупателя.

en: Manage the products an order contains.
ru: Управление товарами, включеннными в состав заказа.

en: Line items
ru: Позиции заказа

en: View and modify an order's line items.
ru: Просмотр и изменение позиций заказа.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
ru: Просмотр комментариев к заказу, используемых для связи с покупателями.

en: Admin comments
ru: Комментарии администратора

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
ru: Просмотр административных комментариев, используемых для заметок и инструкций администрации.

en: Update order
ru: Обновить заказ

en: Update an order's status or add comments to an order.
ru: Обновить статус заказ или добавить комментарий к заказу.

en: In checkout
ru: В процессе оформления

en: Post checkout
ru: После оформления заказа

en: Empty line
ru: Пустая строка

en: The following order statuses have been defined:
ru: Были определены следующие статусы заказа:

en: Order panes on !screen screen
ru: Панели заказа на странице !screen

en: Admin settings
ru: Административные настройки

en: Number of orders on overview screen
ru: Количество заказов на странице просмотра

en: Enable order logging
ru: Включить регистрацию заказов

en: Capitalize address on order screens
ru: Писать адрес прописными буквами в окнах заказов

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
ru: Использовать uBrowser для выбора товаров на страницах редактирования заказа

en: Customer settings
ru: Настройки клиентов

en: On-site invoice template
ru: Локальный шаблон счета

en: Order states
ru: Состояние заказа

en: - N/A -
ru: - Н/Д -

en: Order statuses
ru: Состояния заказов

en: Create new status
ru: Создать новый статус

en: Order status %status removed.
ru: Статус заказа %status удален.

en: Order workflow information saved.
ru: Информация о техпроцессе обработки заказа сохранена.

en: Default order status
ru: Статус заказа по умолчанию

en: Order status ID
ru: ID статуса заказа

en: Must be a unique ID with no spaces.
ru: Должен быть уникальный идентификатор без пробелов.

en: The order status title displayed to users.
ru: Заголовок статуса заказа, отображаемый пользователям.

en: Order state
ru: Состояние заказа

en: Set which order state this status is for.
ru: Определите, к какому состояния относится данный статус.

en: You have entered an invalid status ID.
ru: Вы ввели неккоректный ID статуса.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
ru: Данный ID используется. Введите другой.

en: Custom order status created.
ru: Дополнительный статус заказа создан.

en: User: none
ru: Пользователь: нет

en: User: !name
ru: Пользователь: !name

en: Active orders
ru: Активные заказы

en: All orders
ru: Все заказы

en: View by status
ru: Смотреть по статусу

en: Order created by the administration.
ru: Заказ, созданный администрацией.

en: New order customer
ru: Новый покупатель

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
ru: Используйте кнопки для заполнения полей или просто утвердите форму с пустыми полями для создания пустого заказа.

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br/>For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br/>(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
ru: Поиск клиентов на основе следующих полей. Используйте * как маску, соответствующую любому символу.<br/> Например, поиск по фамилии для "с*" вернет всех клиентов, чья фамилия начинается на с.<br/>(<em>Оставьте поле пустым чтобы не использовать его при посике.</em>)

en: Billing first name
ru: Имя плательщика

en: Billing last name
ru: Фамилия плательщика

en: Billing company
ru: Компания-плательщик

en: Shipping first name
ru: Имя для доставки

en: Shipping last name
ru: Фамилия для доставки

en: Shipping company
ru: Организация для доставки

en: Search using date range.
ru: Поиск с использованием временного диапазона.

en: Specify dates to the right if checked.
ru: Если отмечено, укажите справа даты.

en: Click to open a window with a printable invoice.
ru: Нажмите, чтобы открыть печатную версию счета.

en: Order changes saved.
ru: Изменения заказа сохранены.

en: Remove this product.
ru: Удалить это товар.

en: Remove product from order?
ru: Удалить этот товар из заказа?

en: No products found.
ru: Товары не найдены.

en: Select a product
ru: Выберите товар

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
ru: Поиск по названию или артикулу (* означает любые символы)

en: Add to order
ru: Добавить в заказ

en: Recipient e-mail address
ru: E-Mail адрес получателя

en: Your Order Invoice
ru: Счет-фактура на ваш Заказ

en: E-mail failed.
ru: Отправка не удалась.

en: Invoice e-mailed to @email.
ru: Счет отправлен на @email.

en: It is not possible to delete order @id.
ru: Невозможно удалить заказ @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
ru: Вы уверены, что хотите удалить заказ @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
ru: Заказ @order_id полностью удален из базы данных.

en: You must select a customer before address<br>information is available.<br>
ru: Вы должны выбрать покупателя для<br> получения информации об адресе.<br>

en: No addresses found for customer.
ru: Не найдены адреса для покупателя.

en: Select an address
ru: Выберите адрес

en: Search returned the following:
ru: Поиск вернул следующее:

en: An account already exists for that e-mail.
ru: Учётная запись с данным e-mail уже существует.

en: Use this account now?
ru: Использовать эту учетную запись сейчас?

en: User !uid - !mail
ru: Пользователь !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
ru: Поиск покупателя по данным полям

en: Use * as a wildcard to match any character.
ru: Используйте * для обозначения любых символов.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
ru: Оставьте поле пустым для игнорирования его во время поиска.

en: Select a customer
ru: Выберите покупателя

en: Enter an e-mail address for the new customer.
ru: Введите адрес e-mail для нового покупателя.

en: E-mail customer account details.
ru: Посылать по e-mail покупателю параметры его учетной записи.

en: Line Item Title
ru: Наименование строки

en: Display title of the line item.
ru: Отображаемое название данного расхода.

en: Line Item Amount
ru: Сумма строки

en: Amount of the line item without a currency sign.
ru: Сумма, включаемая в данную строку без символа валюты.

en: Amount must be numeric.
ru: Сумма должна быть в числовом формате.

en: Line item added to order.
ru: Строка добавлена к заказу.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
ru: Заказ @order_id удален пользователем @uid.

en: @key changed from %old to %new.
ru: @key изменен(а) с %old на %new.

en: Custom template
ru: Дополнительный шаблон

en: Edit order @order_id.
ru: Изменить заказ @order_id.

en: view all orders
ru: просмотр всех заказов

en: create orders
ru: создание заказов

en: edit orders
ru: изменение заказов

en: delete orders
ru: удаление заказов

en: administer order workflow
ru: управление техпроцессом обработки заказа

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Прием и управление заказами на вашем сайте.

en: Order number:
ru: Номер заказа:

en: Customer:
ru: Покупатель:

en: Products:
ru: Товары:

en: Order comments:
ru: Комментарии к заказу:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
ru: Спасибо за ваш заказ, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
ru: Для Вас была создана учётная запись со следующими параметрами:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Want to manage your order online?
ru: Хотите управлять вашими заказами на сайте?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
ru: Чтобы проверить статус заказа, зайдите на главную страницу [store-link] и нажмите на пункт «Моя учетная запись» в меню или войдите по следующей ссылке:

en: Purchasing Information:
ru: Информация о покупке:

en: E-mail Address:
ru: Адрес электр. почты:

en: Billing Address:
ru: Адрес выставления счетов:

en: Billing Phone:
ru: Телефон плательщика:

en: Shipping Phone:
ru: Телефон для доставки:

en: Order Grand Total:
ru: Общая стоимость заказа:

en: Payment Method:
ru: Метод оплаты:

en: Order Summary:
ru: Сводка о заказе:

en: Shipping Details:
ru: Данные о доставке:

en: Products Subtotal:
ru: Итого за товары:

en: Total for this Order:
ru: Итого для данного заказа:

en: Products on order:
ru: Заказанные товары:

en: (!price each)
ru: (!price каждый)

en: Where can I get help with reviewing my order?
ru: Где я могу получить информацию по обработке моего заказа?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
ru: Для того, чтобы узнать больше об управлении вашими заказами на [store-link], посетите <a href="%5Bstore-help-url%5D">страницу помощи</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
ru: Примечание: это сообщение создано автоматически. Пожалуйста, не отвечайте на него.

en: Thanks again for shopping with us.
ru: Ещё раз спасибо за покупку в нашем магазине!

en: Administer products, classes, and more.
ru: Управление товарами, классами и пр.

en: View products
ru: Просмотр товаров

en: Build and view a list of product nodes.
ru: Построение и просмотр списка товарных страниц.

en: Manage classes
ru: Управление классами

en: Create and edit product node types.
ru: Создание и редактирование типов страниц товаров.

en: Configure product settings.
ru: Настройки товаров.

en: Product fields
ru: Поля товара

en: Product features
ru: Особенности товара

en: Create products for sale in an online store.
ru: Создание товара для продажи в онлайн-магазине.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
ru: Этот тип материала представляет собой товар, предназначенный для продажи через интернет-магазин. Здесь содержится вся необходимая информация для ввода номенклатуры.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
ru: Введите описание товара, используемое для анонсов и страниц.

en: Product SKU/model.
ru: Артикул (модель) товара.

en: The listed MSRP.
ru: Рекомендованная стоимость производителя товара.

en: Your store's cost.
ru: Стоимость товара для вашего магазина.

en: Product and its derivatives are shippable.
ru: Для данного товара и всех производных от него поддерживается доставка.

en: Package quantity
ru: Количество в комплекте

en: For a package containing only this product, how many are in it?
ru: Сколько товаров включает комплект, который содержит только данный товар?

en: Default quantity to add to cart
ru: Количество товара, добавляемого в корзину по умолчанию

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
ru: Оставьте пустым для того, чтобы отключить поле количества товара в форме добавления в корзину.

en: List position
ru: Позиция в списке

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
ru: Введите значение для определения позиции товара в списках.<br />Товары в одинаковой позиции сортируются по алфавиту.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ru: Стоимость должна быть в корректном числовом формате. Никаких запятых, только один десятичный разделитель.

en: Quantities should be numeric.
ru: Количество должно быть числовым.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
ru: Добавление негативных элементов в корзину не имеет смысла.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
ru: Этот товар имеет опции, которые должны быть выбраны перед покупкой. Пожалуйста выберите их в форме ниже.

en: The product's model number.
ru: Номер модели товара.

en: The product's list price.
ru: Цена товара по прейскуранту.

en: The product's cost.
ru: Стоимость товара.

en: The product's sell price.
ru: Цена продажи товара.

en: The unit of measurement for the product's weight.
ru: Единица измерения веса товара.

en: The numerical value of the product's weight.
ru: Числовое значение веса товара.

en: The product's formatted weight.
ru: Форматированное значение веса товара.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
ru: Единица измерения длины, ширины и высоты товара.

en: The numerical value of the product's length.
ru: Числовое значение длины товара.

en: The product's formatted length.
ru: Форматированное значение длины товара.

en: The numerical value of the product's width.
ru: Числовое значение ширины товара.

en: The product's formatted width.
ru: Форматированное значение ширины товара.

en: The numerical value of the product's height.
ru: Числовое значение высоты товара.

en: The product's formatted height.
ru: Форматированное значение высоты товара.

en: Form to put the product in the customer's cart.
ru: Форма для добавления товара в корзину покупателя.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
ru: Кнопка для добавления товара в корзину без полей количества или атрибутов.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
ru: Поддержка изображений товаров была автоматически настроена Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
ru: <a href="!url">Нажмите здесь</a> для автоматической настройки следующих параметров встроенной поддержки изображений:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
ru: (Данное действие не обязательно и не рекомендуется, если вам не нужны изображения либо вы предоставляете собственную поддержку изображений.)

en: Display price
ru: Отображаемая стоимость

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
ru: Стоимость (видна только с правами 'administer products' (управлять товарами)

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
ru: Отображать опциональное поле количества в форме <em>Добавить в Корзину</em>.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
ru: Включить формы <em>Добавить в Корзину</em> в анонсах.

en: <em>Add to cart</em> button text
ru: Текст на кнопке <em>Добавить в корзину</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
ru: Используйте данные поля, для определения кнопки подтверждения в формах <em>Добавить в Корзину</em> в различных местах на сайте.

en: Teaser forms
ru: Формы анонсов

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
ru: Для формы, отображаемой в анонсах и страницах каталога.

en: Product view
ru: Просмотр товара

en: For the form displayed on the product view page.
ru: Для формы на странице просмотра товара.

en: Product field
ru: Поле товара

en: Class ID
ru: ID класса

en: No product classes have been defined yet.
ru: Никаких классов продуктов пока не определено.

en: Add a class
ru: Добавить класс

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
ru: Машинное название этого типа материалов. Этот текст будет использован для создания ссылки на страницу <em>добавления материала</em>. Название может состоять только из строчных букв, цифр и знаков нижнего подчеркивания. Не допускается использование дефиса. При создании ссылки на страницу <em>добавления материала</em> подчеркивания будут заменены на дефисы. Название должно быть уникальным среди этого типа материалов.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
ru: Этот текст является описанием типа содержимого, созданного для данного класса товара, для администраторов.

en: Product class %type deleted.
ru: Класс товара %type удален.

en: SKU: @sku
ru: Артикул: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
ru: Вы ввели некорректное значение количества.

en: Weight: !weight
ru: Масса: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
ru: Размеры: !length x !width x !height

en: No product features found.
ru: Особенности товара не найдены.

en: The following product features are enabled
ru: Включены следующие особенности товара

en: !feature settings
ru: настройки !feature

en: The product feature has been deleted.
ru: Особенность товара была удалена.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %feature?

en: That product feature doesn't exist.
ru: Эта особенность товара не существует.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
ru: Ошибка: Вы пытаетесь добавить несуществующую особенность товара.

en: Error: No form data was returned for that operation.
ru: Ошибка: Для данной операции не было возвращено никаких данных.

en: No features found for this product.
ru: Для данного товара особенности не найдены.

en: Add a new feature
ru: Добавить особенность

en: Save feature
ru: Сохранить особенность

en: The product feature has been added.
ru: Особенность товара была добавлена.

en: The product feature has been updated.
ru: Особенность товара была обновлена

en: administer product classes
ru: управление классами товара

en: administer product features
ru: управление особенностями товара

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
ru: Добавить следующие типы материалов в Словарь каталога: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Модуль представления товаров в онлайн-магазине. Рекомендуется установить модули Imagecache и CCK Image field.

en: Product kit
ru: Комплект товаров

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
ru: Данный материал представляет два или более товара, которые находятся в списке вместе. Это предоставляет логическую удобную группировку товаров для покупателя.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
ru: Как единое целое. Клиенты могут изменить только количество покупаемых наборов. Составные части набора не перечисляются.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
ru: Как единое целое. Клиенты могут изменить только количество покупаемых наборов. Составные части набора отображаются.

en: Name of the product kit
ru: Название набора товаров

en: Explain these whatchamacallits.
ru: Объясните данные названия.

en: Product Information
ru: Информация о товаре

en: How is this product kit handled by the cart?
ru: Каким образом набор товаров обрабатывается в корзине?

en: Click to add to cart.
ru: Нажмите для добавления в корзину

en: Product Kit
ru: Набор товаров

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
ru: Этот модуль позволяет рассматривать два или более товара как единое целое, что позволяет логично и удобно компоновать товары для клиентов.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
ru: <b>Используются следующие статусы заказа:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
ru: Список всех заказов, товаров, продаж и средняя сумма покупок для каждого покупателя магазина. При нажатии на заголовок будет переключать сортировку по возрастанию и убыванию по этому столбцу. Нажав на имя покупателя, вы можете просмотреть подробный список его заказов. При нажатии на его имя пользователя, вы попадете на его страницу учетных данных.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
ru: В таблице перечисляется каждый товар, имеющийся в магазине, его продажи, количество просмотров, производимый им доход и валовая прибыль. Если количестов просмотров не показывается, активируйте модуль Статистика на <a href="!url">странице управления модулями</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
ru: Список продаж за последние 2 дня, средняя сумма продаж за месяц, и прогнозируемые продажи на остаток месяца. Ниже этого списка вы можете увидеть остальную статистику продаж.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
ru: Раскройте панель для определения даты отчета, статусов отображаемых заказов и параметры отображения товара.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
ru: Сводка продаж за @year год, сгруппированная по месяцам. Нажав на любую ссылку, вы увидите список заказов данного месяца.

en: View the report settings.
ru: Просмотр настроек отчетов

en: Customer reports
ru: Отчеты по покупателям

en: View reports for store customers
ru: Посмотр отчетов о клиентах магазина

en: Product report
ru: Информирование продукта

en: View reports for store products
ru: Посмотр отчетов о товарах магазина

en: Custom product report
ru: Настраиваемое информирование продукта

en: View a customized product report
ru: Посмотреть настроенное информирование продукта

en: Sales reports
ru: Отчеты продаж

en: View reports for store sales
ru: Просмотреть отчеты по продажам магазина

en: View summary of all store sales
ru: Просмотр общей сводки по всем продажам в магазине

en: View store sales for a particular year
ru: Просмотр сводки продаж за указанный год

en: Custom sales summary
ru: Пользовательская сводка продаж

en: View a customized sales summary
ru: Просмотр пользовательской сводки продаж

en: No customers found
ru: Не найдено ни одного покупателя

en: Export to CSV file.
ru: Экспорт в CSV-файл.

en: Show paged records
ru: Просмотреть записи по страницам

en: Show all records
ru: Показать все записи

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
ru: Убедитесь, что опция %setting_name равна %state на <a href="!url">странице настроек журнала доступа</a> для включения столбца количества просмотров.

en: Customize sales report parameters
ru: Дополнительные параметры отчета по продажам

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
ru: В отчет включаются только заказы с выбранными статусами.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
ru: Держите Ctrl для множественного выбора.

en: You must select at least one order status.
ru: Вы должны выбрать хотя бы один статус заказа.

en: Month-to-date, @month
ru: С начала месяца по настоящий момент, @month

en: Customers total
ru: Всего покупателей

en: New customers today
ru: Новых покупателей сегодня

en: Online customers
ru: Покупатели в сети

en: Total orders by status
ru: Сумма заказов по статусу

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ru: Определите данные значения и обновите отчет для генерации дополнительной сводки продаж. Однажды созданный отчет помечается для более легкого доступа в будущем.

en: Results breakdown
ru: Разделенные результаты

en: Large daily reports may take a long time to display.
ru: Большие отчеты по дням занимают много времени для отображения.

en: Show a detailed list of products ordered.
ru: Показать детальный список заказнных товаров.

en: Paged table size
ru: Размеры страничной таблицы

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
ru: Максимальное количество строк, отображаемых на одной странице в таблице отчета.

en: Reported statuses
ru: Статусы, включенные в отчет

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
ru: В отчеты включаются только заказы с выбранными статусами.

en: view reports
ru: просмотр отчетов

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
ru: Просмотр отчетов по продажам, покупателям и товарам в вашем магазине.

en: Role expiration
ru: Истечение срока действия роли

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
ru: Редактировать и смотреть истечение срока действия роли, установленное Ubercart

en: Role assignment
ru: Задание роли

en: Delete role expiration
ru: Удалить истечение срока действия роли

en: Delete a specified role expiration
ru: Удалить указанное истечение срока действия роли

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
ru: Ниже вы можете добавить или удалить время для сроков истечения следующих ролей.

en: There are no pending expirations for roles this user.
ru: Для ролей этого пользователя ограничений ожидания нет.

en: Customer granted user role %role.
ru: Покупателю предоставляется пользовательская роль %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
ru: Отсутствует роль(и) товаров, назначаемая при покупке товара. Установите роли товаров в <a href="!url">настройках характеристик товара</a> в группе полей настройки распределения ролей.

en: The role expiration date in long format
ru: Срок действия роли в удлиненном формате.

en: The role expiration date in medium format
ru: Срок действия роли в среднем формате.

en: The role expiration date in short format
ru: Срок действия роли в укороченном формате.

en: The associated role name
ru: Название роли.

en: [store-name]: [role-name] role granted
ru: [store-name]: [role-name] присвоена роль

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ru: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Благодарим вас за заказ, [order-link] в [store-name]. Вам присваивается новая роль, [role-name].
    
    Всего наилучшего, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
ru: [store-name]: [role-name] срок действия роли истек

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ru: Истек срок действия роли [role-name], которую вы получили при покупке товара в нашем магазине. Отменены все особые возможности и привилегии, присущие этой роли. Вы можете приобрести ее снова, придя в [store-link]
    
    Всего наилучшего, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
ru: [store-name]: [role-name] роль обновлена

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ru: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Благодарим вас за заказ [order-link] в [store-name]. Ваша роль изменилась на [role-name]. Срок истечения этой роли [role-expiration-short].
    
    Всего наилучшего, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
ru: [store-name]: [role-name] предупреждение об истечении срока действия роли

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ru: Мы напоминаем вам о том, что срок действия Вашей роли [role-name], полученной вами при покупке в нашем магазине, истекает [role-expiration-short]. Вы можете посетить [store-link], чтобы обновить эту роль до истечения ее срока действия.
    
    Всего наилучшего, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
ru: Роли с истекающим сроком

en: This role will expire on !date
ru: Срок действия этой роли истекает !date

en: Multiply by quantity
ru: Умножать на количество

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
ru: Отметьте, если срок действия роли нужно умножить на количество купленных товаров.

en: The amount of time must be a positive integer.
ru: Количество времени, должно быть положительным целым числом.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
ru: Вы должны обладать назначенной ролью. Вам может понадобиться <a href="!role_url">создать новую ноль</a> или, возможно,<a href="!feature_url">определить назначения ролей по умолчанию</a>.

en: <strong>Role:</strong> !role_name<br/>
ru: <strong>Роль:</strong> !role_name<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> never<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> никогда<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> !qty дней<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> !qty недель<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
ru: <strong>Expi<strong>Истечение срока:</strong> !qty месяцев<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> !qty лет<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br/>
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Да<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No<br/>
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Нет<br/>

en: Default expiration
ru: Истечение срока по умолчанию

en: Default role
ru: Роль по умолчанию

en: The default role Ubercart grants on specified products.
ru: Роль по умолчанию, назначенная Ubercart для конкретных товаров.

en: Product roles
ru: Роли товаров

en: Expiration display
ru: Показ истечения срока

en: Show expirations on user page
ru: Показывать истечение срока на странице пользователя

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
ru: Если у пользователя истекает срок действия какой-либо роли, эта информация показывается на его странице учетной записи.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
ru: Это сообщение с вышеуказанным заголовком будет показывается во время истечения срока действия роли. В полях <strong>Заголовок</strong> и <strong>Сообщение</strong> "!role_name" и "!date" будут переведены в соответствующие названия ролей Drupal и дату истечения срока действия роли.

en: Time before reminder
ru: Время перед напоминанием

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
ru: Время перед истечением срока действия, за которое клиенту приходит уведомление.

en: view all role expirations
ru: просматривать истечение срока действий ролей

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
ru: Назначает постоянную или временную роль, основываясь на покупках товаров.

en: Decrement stock upon order submission
ru: Уменьшение складского запаса после подтверждения заказа

en: Decrement stock of products in order
ru: Уменьшить складской запас для товаров в заказе

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
ru: Уменьшитьскладской запас для товаров в заказе с включенным отслеживанием.

en: The stock level for %model_name has been decreased to !qty.
ru: Уровень складского запаса для %model_name был уменьшен до !qty.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
ru: Для отслеживания остатков товаров по артикулам или характеристикам убедитесь, что они отмечены как активные и введите значение остатка. При падении уровня запаса ниже порогового значения, вам придет уведомление, основанное на ваших настройках запасов.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
ru: Это список активных в данный момент SKU товара. Строки с уровнем складского запаса ниже лимита подсвечены. Переключите флажок ниже для выбора отображаемых уровней складского запаса.

en: Stock reports
ru: Отчеты по складскому запасу

en: View reports for product stock.
ru: Посмотр отчетов о запасах товара.

en: View the stock settings.
ru: Просмотр настроек остатков.

en: The current stock level
ru: Текущий уровень складского запаса

en: The model or SKU of the stock level
ru: Модель или SKU уровня складского запаса

en: The threshold or warning limit of the stock level
ru: Лимит уровня складского запаса

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
ru: [store-name]: Достигнуто пороговое значение запаса

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
ru: Настоящее уведомление выслано с целью сообщить Вам, что остаток модели [stock-model] стал [stock-level]. На складе, возможно, недостаточно единиц товара для выполнения заказа №[order-link].

en: Stock settings saved.
ru: Настройки складского запаса сохранены.

en: Export to CSV file
ru: Экспорт в CSV файл

en: Only show SKUs that are below their threshold.
ru: Показывать артикулы, уровень складского запаса которых ниже лимита.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
ru: Посылать e-mail уведомление, когда уровень складского запаса достигает предела

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
ru: Список e-mail адресов, разделенных запятыми, которые будут получать уведомление.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
ru: Сообщение, которое получает пользователь, когда достигается пороговое значение остатков (использует <a href="!token-help-page">глобальные токены, а также токены заказа и склада</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
ru: Отслеживается или нет уровень складского запаса в данный момент

en: Store administration
ru: Управление магазином

en: Administer store settings, products, orders, and more.
ru: Администрирование настроек магазина, товаров, заказов и пр.

en: View and modify customer information and orders.
ru: Просмотр и изменение информации о клиентах и заказах.

en: View customers
ru: Просмотр клиентов

en: Search customers
ru: Поиск покупателей

en: Search through your customer list.
ru: Поиск в вашем списке покупателей.

en: Browse various store reports.
ru: Обзор различных отчетов магазина.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
ru: Настройки параметров конфигурации для Ubercart.

en: Links to get help!
ru: Ссылки для получения помощи!

en: Using tokens
ru: Использование токенов

en: Understand what tokens are and how to use them.
ru: Что такое токены и как их использовать.

en: Country settings
ru: Настройки страны

en: Configure country specific settings.
ru: Конфигурация специфичных настроек страны.

en: View the country settings.
ru: Просмотр настроек страны.

en: Edit the country settings.
ru: Редактировать настройки страны.

en: Import countries
ru: Импортировать страны

en: Import and manage countries.
ru: Импорт и управление странами.

en: Country formats
ru: Форматы страны

en: Edit the country specific format settings.
ru: Изменить настройки форматирования, специфические для страны.

en: Store settings
ru: Настройки магазина

en: Configure the main store settings.
ru: Конфигурация основных настроек магазина.

en: View the store settings.
ru: Просмотр настроек магазина.

en: Edit the store settings.
ru: Изменение настроек магазина.

en: Edit the contact settings.
ru: Изменить установки контактов.

en: Edit the display settings.
ru: Изменение настроек отображения.

en: Format settings
ru: Настройки форматов

en: Edit the format settings.
ru: Редактировать настройки форматов.

en: User initials
ru: Инициалы пользователя

en: Assign initials to user accounts.
ru: Присвоить инициалы учётным записям пользователей.

en: JS utilities
ru: Утилиты JS

en: Customer orders
ru: Заказы покупателей

en: View a list of orders placed by this customer.
ru: Просмотр списка заказов, размещенных данным покупателем.

en: Disable a country
ru: Отключить страну

en: Disable a country from use.
ru: Исключить страну из использования.

en: Enable a country
ru: Включить страну

en: Enable a disabled country.
ru: Включить отключенную страну.

en: Remove a country
ru: Удалить страну

en: Remove an installed country.
ru: Удалить установленную страну.

en: Update a country
ru: Обновить страну

en: Update an installed country.
ru: Обновить установленную страну

en: Our store
ru: Наш магазин

en: A link to the site login page.
ru: Ссылка на страницу входа на сайт.

en: The URL for the site logo.
ru: URL для логотипа сайта.

en: The Ubercart store name.
ru: Наименование магазина Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
ru: URL магазина Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
ru: Ссылка на магазин Ubercart, использующая его название.

en: The Ubercart store owner.
ru: Владелец магазина Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
ru: Адрес e-mail магазина Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
ru: Номер телефона магазина Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
ru: Почтовый адрес магазина Ubercart.

en: The URL to the store help page.
ru: URL страницы помощи магазина.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
ru: Отчет на Ubercart.org отсылается раз в неделю при нормальной работе системы cron и встроен в систему слежения на сайте. Данные отчеты позволяют Ubercart.org подсчитывать количество инсталляций Ubercart и собирать информацию о версиях для использования в разработке. Информация о вашем сайте не будет иметь общего доступа, а статистика, отображаемая на Ubercart.org будет анонимной. Также благодаря данному отчету Вы будете получать уведомления о безопасности от Ubercart.org при необходимости.

en: Status messages:
ru: Статусные сообщения:

en: - Show links -
ru: - Показать ссылки -

en: - Hide links -
ru: - Скрыть ссылки -

en: You must enable the order module to track customers.
ru: Чтобы отслеживать действия клиентов, вам необходимо включить модуль &laquo;Order&raquo;.

en: View customer's order.
ru: Просмотр заказа покупателя.

en: Billing name
ru: Платежное имя

en: Shipping name
ru: Имя для доставки

en: No orders found.
ru: Заказов не найдено.

en: View order !order_id.
ru: Просмотр заказа !order_id.

en: Edit order !order_id.
ru: Редактировать заказ !order_id.

en: Create an order for this customer.
ru: Разместить заказ для данного покупателя.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
ru: Данный пользователь сделал !totals_orders заказов, в которых !totals_items на сумму !totals_total :

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
ru: Здесь находятся различные отчеты, созданные модулями Ubercart. Нажмите на ссылки ниже, чтобы посмотреть отчеты.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
ru: Динамические отчеты, генерируемые модулями Ubercart можно просмотреть здесь. Нажмите на ссылки ниже для просмотра отчетов. Для просмотра статистики ядра Ubercart включите модуль <strong>Reports</strong> на <a href="!url">странице управления модулями</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
ru: Для поиска документации и техподдержки используйте следующие ссылки:

en: Ubercart User's Guide
ru: Руководство пользователя Ubercart

en: Support Forums
ru: Форумы поддержки

en: Drupal Handbook
ru: Руководство по Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
ru: Токены - это [фразы-в-квадратных-скобках], которые можно использовать в определенных текстовых полях как заменители какого-либо текста. Токены представляют собой переменные магазина, ссылки на конкретные страницы, информацию о заказе, и т.д. Для использования токенов нужно включить нижепредставленные токены в текст, который будет их использовать. Описание полей сообщает о том, к каким группам можно отнести токены, представленные ниже.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
ru: Для импорта новой страны выберите её в списке и нажмите на кнопку импорта. При использовании дополнительного файла импорта он должен находиться в папке uc_store/countries.

en: -None available-
ru: -Не доступно-

en: Country file @file imported.
ru: Файл стран @file импортирован.

en: !country disabled.
ru: !country отключена.

en: !country is already disabled.
ru: !country уже отключена.

en: Attempted to disable an invalid country.
ru: Вы пытались отключить неправильную страну.

en: @country enabled.
ru: @country включено.

en: @country is already enabled.
ru: @country уже включена.

en: Attempted to enable an invalid country.
ru: Вы пытались включить неправильную страну.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
ru: Вы уверены, что хотите удалить из системы @country?

en: Attempted to remove an invalid country.
ru: Вы пытались удалить неверную страну.

en: !country removed.
ru: !country удалена.

en: Attempted to update an invalid country.
ru: Вы пытались обновить неправильную страну.

en: You cannot update to a previous version.
ru: Вы не можете обновить предыдущую версию.

en: Country update complete.
ru: Обновление страны завершено.

en: Address variables instructions
ru: Подсказка по переменным адреса

en: Customer's first name
ru: Имя покупателя

en: Customer's last name
ru: Фамилия покупателя

en: First street address field
ru: Поле первой строки адреса

en: Second street address field
ru: Поле второй строки адреса

en: City name
ru: Название города

en: Full name of the zone
ru: Полное название области

en: Abbreviation of the zone
ru: Аббревиатура для области

en: Name of the country
ru: Название страны

en: 2 digit country abbreviation
ru: 2-x буквенный код страны

en: 3 digit country abbreviation
ru: 3-x буквенный код страны

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
ru: Следующие переменные следует использовать для конфигурации адресов для стран, в которые вы осуществляете доставку:

en: Address format
ru: Формат адреса

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
ru: Используйте переменные, указанные в инструкции, для изменения формата адреса для данной страны.

en: Country settings saved.
ru: Настройки страны сохранены.

en: Dashboard with collapsed submenu links
ru: Панель со свернутыми ссылками подменю

en: Dashboard with expanded submenu links
ru: Панель с развернутыми ссылками подменю

en: Dashboard with no submenu links
ru: Панель без ссылок подменю

en: Normal Drupal submenu listing
ru: Обычное отображение подменю Drupal

en: Store name
ru: Название магазина

en: Store owner
ru: Владелец магазина

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
ru: Включить название магазина в строку отправителя для писем от имени магазина.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
ru: Может работать не на всех конфигурациях серверов. Выключите эту опцию при возникновении проблем.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
ru: Некоторые настройки лучше подходят к различным темам оформления, так что попробуйте все!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
ru: Выберите адрес, которые будет использоваться в списках покупателей и сводках.

en: Primary customer address
ru: Основной адрес клиента

en: Randomly select a message from the list below.
ru: Использовать случайное сообщение из списка ниже.

en: Footer message for store pages
ru: Нижний колонтитул для страниц магазина

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
ru: Реализовано с помощью <a href="!url">Ubercart</a>.

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
ru: Система торговли через Интернет реализована с помощью <a href="!url">Ubercart</a>.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
ru: Поддерживается Ubercart - <a href="!url">системой электронной коммерции с открытым исходным кодом</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
ru: Реализовано на базе Ubercart - <a href="!url">бесплатным ПО для интернет-торговли</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
ru: (Не отображать сообщение внизу страницы.)

en: Currency format
ru: Формат валюты

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
ru: Код валюты не используется напрямую в задании формата, но в других модулях является основной валютой на сайте. Введите здесь трёхзначный код валюты <a href="!url">ISO 4217</a>

en: Current format
ru: Текущий формат

en: Currency Sign
ru: Знак валюты

en: Display currency sign after amount.
ru: Показывать знак валюты после цифры.

en: Thousands Marker
ru: Разделитель тысяч

en: Decimal Marker
ru: Десятичный разделитель

en: Number of decimal places
ru: Количество знаков после запятой

en: Weight format
ru: Формат веса

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
ru: Выберите формат для каждой единицы измерения. Слово !value означает саму величину.

en: Default unit of measurement
ru: Единица измерения по умолчанию

en: @unit format string
ru: Формат строки для @unit

en: Length format
ru: Формат длины

en: Supply a format string using !link syntax.
ru: Определите формат строки используя синтаксис !link.

en: PHP date
ru: Дата PHP

en: Default format string
ru: Формат строки по умолчанию

en: Street address 1
ru: Адрес

en: Street address 2
ru: Адрес (продолжение)

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
ru: Введите имя пользователя, чьи инициалы вы хотите указать.

en: Initials
ru: Инициалы

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
ru: Введите инициалы или оставьте поле пустым, чтобы удалить текущие.

en: Initials for !username deleted.
ru: Инициалы пользователя !username удалены.

en: Initials for !username set to !initials.
ru: Инициалы для пользователя !username: !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
ru: Следующие таблицы используются для отображения различных частей магазина администраторам и покупателям. Клините на ID таблицы, чтобы настроить её вид.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
ru: Некорректный доступ к заголовку поля %field.

en: Not applicable
ru: Не применимо

en: No countries found.
ru: Страны не найдены

en: 01 - January
ru: 01 - Январь

en: 02 - February
ru: 02 - Февраль

en: 03 - March
ru: 03 - Март

en: 04 - April
ru: 04 - Апрель

en: 05 - May
ru: 05 - Май

en: 06 - June
ru: 06 - Июнь

en: 07 - July
ru: 07 - Июль

en: 08 - August
ru: 08 - Август

en: 09 - September
ru: 09 - Сентябрь

en: 10 - October
ru: 10 - Октябрь

en: 11 - November
ru: 11 - Ноябрь

en: 12 - December
ru: 12 - Декабрь

en: Source string contains an invalid character (!char)
ru: Исходная строка содержит недопустимый символ (!char)

en: No encryption key was found.
ru: Не найден ключ шифрования.

en: Encryption failed. !messages
ru: Шифрование не удалось. !messages

en: encryption
ru: шифрование

en: view customers
ru: просматривать клиентов

en: view store reports
ru: просматривать отчеты магазина

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Управление настройками магазина и менеджмент вашего сайта Ubercart.

en: Subtotal excluding taxes
ru: Итого без учета налогов

en: Apply @tax
ru: Применить @tax

en: Tax rates and settings
ru: Налоговые ставки и настройки

en: Delete tax rule
ru: Удалить правило налогооблажения

en: Changed %title to %amount.
ru: Изменить %title на %amount.

en: Removed %title.
ru: Удален %title.

en: Added %amount for %title.
ru: Добавлен %amount для %title.

en: Taxed product types
ru: Типы товара, облагаемого пошлиной

en: Taxed line items
ru: Облагаемые налогом статьи

en: conditions
ru: условия

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
ru: Процент или десятичное число налоговой ставки. Например: 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
ru: Помеченные типы статей добавляются к итоговой сумме перед применением этого налога.

en: configure taxes
ru: настраивать налоги

en: Is in @zone
ru: Есть в @zone

en: Is in @country
ru: Есть в @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
ru: Определяет налоговые ставки для разных географических местоположений клиентов и продаваемых товаров.

en: Custom pages
ru: Пользовательские страницы

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Serbia And Montenegro
ru: Сербия и Черногория

en: Hong Kong S.A.R., China
ru: Гонконг

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Macao S.A.R., China
ru: Макао

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Serbia
ru: Сербия

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Run updates
ru: Запустить обновления

en: Enable developer modules
ru: Включить dev модули

en: Disable developer modules
ru: Отключить dev модули

en: Collapse fieldsets on modules page
ru: Свернуть группы на странице модулей

en: Current anonymous / authenticated users
ru: Сейчас гостей / зарегистрированных пользователей

en: Disabled these modules: !module-list.
ru: Выключены следующие модули: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
ru: Модули dev не включены

en: display drupal links
ru: показать ссылки drupal

en: User email
ru: Email пользователя

en: Default sort order
ru: По умолчанию сортировать

en: translate
ru: перевести

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ru: Прикреплять можно только файлы с расширениями: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ru: Размер файла %filesize превышает максимальный размер файла %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ru: Размер файла - %filesize, что превышает квоту вашего диска в %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ru: Размеры изображения были изменены для соответствия максимально допустимым размерам в %dimensions пикселей.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком велико. Максимальный размер - %dimensions пикселей.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком мало. Минимальный размер - %dimensions пикселей.

en: Column settings
ru: Настройки колонки

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Path: !path
ru: Путь: !path

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Queue
ru: Очередь

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Admin
ru: Администратор

en: Row
ru: Строка

en: Autocomplete matching
ru: Автодополнение совпадений

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Page elements
ru: Элементы страницы

en: Variants
ru: Варианты

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: No messages found.
ru: Сообщений не найдено.

en: Load a referenced user
ru: Загрузить зависимого пользователя

en: Content containing the user reference field
ru: Содержимое содержит поле зависимый пользователь

en: Referenced user
ru: Зависимый пользователь

en: Load a referenced node
ru: Загрузить зависимый узел

en: Content containing the node reference field
ru: Содержимое содержит поле зависимого узла

en: Referenced content
ru: Зависимое содержимое

en: Populate a field
ru: Заполнить поле

en: Select the machine-name of the field.
ru: Выберите машинное имя для поля.

en: No products available.
ru: Нет доступных товаров.

en: Decimal point
ru: Десятичный разделитель

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: ends with
ru: оканчивается на

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Input type
ru: Входной тип

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
ru: Выберите метод использования для сбора автозаполняемых предложений. Знайте, что <em>Contains</em>, может вызвать проблемы производительности при высокой нагрузке на сайт.

en: View used to select the nodes
ru: Представление, используемое для выбора материалов

en: %name: this post can't be referenced.
ru: %name: на этот материал нельзя ссылаться.

en: Locations
ru: Места

en: The name of the selected location.
ru: Имя выбранного местоположения.

en: The street address of the selected location.
ru: Улица выбранного местоположения.

en: The province of the selected location.
ru: Область выбранного местоположения.

en: The postal code of the selected location.
ru: Почтовый индекс выбранного местоположения.

en: Distance / Proximity
ru: Расстояние / Близость

en: Current coordinates
ru: Текущие координаты

en: Check this box to delete this location.
ru: Отметьте для удаления местоположения.

en: Location Fields
ru: Поля местонахождения

en: Do not collect
ru: Не записывать

en: Coordinate Chooser
ru: Выбор координат

en: Province name
ru: Имя области

en: Country name
ru: Название страны

en: Minimum number of locations
ru: Минимальное количество местоположений

en: The maximum number of locations that can be associated.
ru: Максимальное количество связанных местоположений.

en: Number of locations that can be added at once
ru: Количество местоположений, добавляемых за один раз

en: Collection settings
ru: Настройки коллекции

en: Display Weight
ru: Отображать вес

en: Hide fields from display
ru: Скрыть поля при отображении

en: location
ru: местоположение

en: Display location in teaser view
ru: Отображать местоположение в анонсе

en: Display location in full view
ru: Отображать местоположение в полном материале

en: RSS Settings
ru: Настройки RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
ru: Здесь вы можете указать, как использовать местонахождение материала в RSS-ленте.

en: RSS mode
ru: Режим RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
ru: Выберите, как использовать данные о местонахождениях в RSS-ленте для этого типа материала.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
ru: Никак (не использовать местонахождение в RSS-ленте)

en: W3C Geo (deprecated)
ru: W3C Geo (устарело)

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
ru: Универсальная таблица кэша для кэширования данных, не выделенных в собственные таблицы. Внесенные модули могут также использовать ее для хранения кэшируемых элементы.

en: Location Field
ru: Поле местоположения

en: Allows you to add a fax number to a location.
ru: Позволяет добавить номер факса к местонахождению.

en: Allows you to add a phone number to a location.
ru: Позволяет добавить номер телефона к местонахождению.

en: mi
ru: миль

en: Kilometers
ru: километр

en: Origin
ru: принадлежность

en: Province code
ru: Код области

en: Street only
ru: Только улицы

en: Additional only
ru: Только дополнительный

en: Is one of
ru: Один из:

en: Decimal degrees
ru: Десятичные градусы

en: Degrees, minutes, seconds
ru: Градус, минут, секунд

en: Form mode
ru: Режим формы

en: Postal Code / Country
ru: Почтовый код / Страна

en: Postal Code (assume default country)
ru: Почтовый индекс (по умолчанию присваивается стране )

en: Data Source
ru: Исходные данные

en: Choose latitude and longitude fields
ru: Выбрать поля широты и долготы

en: Latitude field
ru: Поле широты

en: Format must be degrees decimal.
ru: Формат должен быть в десятичных градусах.

en: Longitude field
ru: Поле долготы

en: By content type (for node views)
ru: По типу содержимого (для представления материалов)

en: By term (for node views)
ru: По терминам (для представления материалов)

en: Use marker field
ru: Использование маркера области

en: Marker field
ru: Маркер области

en: Path to gmap_markers.js
ru: Путь к gmap_markers.js

en: Regenerate marker cache
ru: Восстановить кэш маркеров

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
ru: Если у вас проблемы с маркерами или вы изменили .ini файлы в папке маркеров, щелкните сюда, чтобы создать заново кэш маркеров.

en: Regenerate
ru: Восстановить

en: Maximum initial zoom
ru: Максимальный исходный масштаб

en: The maximum initial zoom (affects things such as the zoom of the node location block.)
ru: Исходный масштаб (влияет на масштаб месторасположения блока).

en: Line default style
ru: Стиль линий по умолчанию

en: Lines without a specific style defined will fall back to this style
ru: Линии без стиля будут приведены к этому стилю

en: Polygon default style
ru: Стиль полигонов по умолчанию

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
ru: Полигоны без стиля будут приведены к этому стилю.

en: Micro
ru: Микро (+/-)

en: Standard (GMapTypeControl)
ru: Стандартный (GMapTypeControl)

en: Hierarchical (GHierarchicalMapTypeControl)
ru: Иерархический (GHierarchicalMapTypeControl)

en: Dropdown (GMenuMapTypeControl)
ru: Выпадающий (GMenuMapTypeControl)

en: Enabled map types ("base layers")
ru: Разрешенные типы карт ("базовые слои")

en: Behavior flags modify how a map behaves. Grayed out flags are not settable here, but may be set on a map by map basis via code or a macro. Changes to behaviors will not affect the preview map shown above until changes are saved.
ru: Флаги поведения изменяют поведение карты. Затемненные флаги недоступны для установки здесь, но их можно установить в коде или в макросе. Изменения не появятся на предварительном просмотре карты в верху страницы, пока вы их не сохраните.

en: No manager (use GMap API directly)
ru: Без управления (использовать напрямую GMap API)

en: Gmaps Utility Library MarkerManager
ru: Gmaps библиотека утилит для управления маркерами

en: Martin Pearman's ClusterMarker
ru: Martin Pearman's КластерМаркеров

en: MarkerManager settings
ru: Настройки Менеджера Маркеров

en: Popup mode
ru: Всплывающий режим

en: Zoom to Cluster
ru: Увеличить к кластеру

en: ClusterMarker settings
ru: ClusterMarker настроки

en: Clustering enabled
ru: Разрешить кластеризацию

en: Whether to use clustering or not.
ru: Использовать кластеризацию или нет.

en: Title for clusters
ru: Заголовок для кластера

en: Maximum zoom for zooming to cluster
ru: Максимальное увеличение для масштабирования в кластере

en: You must select at least one baselayer!
ru: Вы должны выбрать, по крайней мере один, базовый уровень!

en: The default map type must be an enabled baselayer!
ru: Стиль карты по умолчанию должен быть разрешенным базовым слоем!

en: Marker cache regenerated.
ru: Кэш маркеров восстановлен.

en: Disable Continuous Zoom
ru: Отключить непрерывное масштабирование

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
ru: Отключает динамическое изменение размеров изображений при загрузке их частей во время масштабирования.

en: Enable extra marker events.
ru: Разрешить дополнительные метки событий

en: Map: Standard street map.
ru: Карта: стандартная карта с улицами

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
ru: Стандартная карта улиц. Внутреннее имя: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
ru: Спутник: Земная поверхность

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
ru: Вид со спутника без слоя улиц. Внутреннее имя: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
ru: Гибрид: Спутник с дорогами

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
ru: Вид со спутника с наложением слоя улиц. Внутреннее имя: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
ru: Ланшафт: Физическая карта

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
ru: Карта с физическими данными (ландшафт, растительность). Внутреннее имя: G_PHYSICAL_MAP

en: GMap macro expander
ru: Расширитель для GMap макро

en: Thickness of line, in pixels.
ru: Толщина линии, в пикселях.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
ru: Цвет заливки в шестнадцатеричном формате, например #<em>00AA33</em>.

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
ru: Прозрачность заливки, от 0 до 100%.

en: Filled Polygons
ru: Полигоны с заливкой

en: Line style
ru: Стиль линий

en: Use for new and changed lines
ru: Использовать в новых и измененных линиях

en: Polygon style
ru: Стиль полигонов

en: Use for new and changed polygons
ru: Использовать в новых и измененных полигонах

en: Javascript is required to view this map.
ru: Для просмотра этой карты необходим Javascript

en: User Map (<em>map/user</em>)
ru: пользовательская карта (<em>map/user</em>)

en: Node Map (<em>map/node</em>)
ru: Карта материала (<em>map/node</em>)

en: Marker for %type
ru: Маркер для %type

en: Map Macro for %type
ru: Макрос карты для %type

en: Marker to use for author map
ru: Маркер, для использования в карте для пользователя

en: create gmap macro
ru: создать gmap макрос

en: GMap markers
ru: GMap маркеры

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
ru: Разрешить выбор маркером для этого термина словаря.

en: GMap Marker
ru: Маркер GMap

en: No Marker
ru: Нет маркеров

en: You have customized the !type macro. Be advised that the new default macro is %macro. Please check your macro on the <a href="@url">block configuration page</a>.
ru: Вы настроили !type макросов. Имейте в виду, что новый макрос по умолчанию  %macro. Просьба проверить макрос на <a href="@url">конфигурация блока страницы</a>

en: Location block
ru: Блок местоположения

en: Author block
ru: Блок автора

en: GMap Taxonomy Markers
ru: GMap маркер таксономии

en: Taxonomy based markers
ru: Маркер на основе таксономии

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: Show All
ru: Показать все

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
ru: Материалы - основное содержание сайтов на Drupal,

en: Comments are responses to node content.
ru: Комментарии - это ответы на содержание материала.

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Пользователи, создавшие учетные записи на этом сайте.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
ru: Добавьте это, чтобы получить доступ к счётчику флагов

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Here are a few examples of usage of variables in heartbeat messages:
ru: Вот несколько примеров использования переменных в сообщениях heartbeat:

en: Always append your variables with ! or embed the word in %'s to group several instances of one part of a message.
ru: Всегда добавляйте к своим переменным ! или вставляйте слово %'s, чтобы сгруппировать несколько экземпляров одной части сообщения.

en: Heartbeat message
ru: Сообщение heartbeat

en: Delete activity logs
ru: Удалить логи активности

en: Delete heartbeat activity logs.
ru: Удалить логи активности heartbeat.

en: Overview messages
ru: Обзор сообщений

en: Export messages to use as default.
ru: Экспорт сообщений для использования по умолчанию.

en: Callback to supply extra action variables as arguments
ru: Callback для поставки дополнительных переменных действие в качестве аргументов

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: Is not empty (NULL)
ru: Не пустое поле (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Access type
ru: Тип доступа

en: Permissions for this message.
ru: Разрешения для этого сообщения.

en: Tag name.
ru: Имя тега.

en: Access for this message to others.
ru: Доступ к этому сообщению для других.

en: Concatenated, grouped or merged text of log message to be passed into the t() function.
ru: Каскадные, сгруппированные или объединенные тексты сообщений журнала, которые передаются в функцию t().

en: a moment
ru: минуту

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: Use default image
ru: Использовать изображение по умолчанию

en: Choose a image that will be used as default.
ru: Выберите изображение, которое будет использовано по умолчанию.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ru: Этот текст будет использован программами для чтения с экрана, поисковыми системами, или когда изображение не может быть загружено.

en: Theming information
ru: Информация темизации

en: Thank you for your vote.
ru: Спасибо за голос!

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: Do not cache
ru: Не кэшировать

en: Action to take if argument is not present
ru: Если аргумента нет, то

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если аргумент равен этому значению, то аргумент будет игнорирован (как "все значения")

en: Wildcard title
ru: Подстановочный заголовок

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ru: Заголовок, который будет использован для подстановки где-нибудь.

en: <Basic validation>
ru: <Базовая проверка>

en: Action to take if argument does not validate
ru: Если аргумент некорректен, то

en: The model number.
ru: Номер модели.

en: The default sort criteria in the catalog.
ru: Критерий сортировки в каталоге по умолчанию.

en: Link this field to its user
ru: Сделать это поле ссылкой на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ru: Если выбрано, Вы увидите поле ввода текста для использования анонимными пользователями.

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Use default RSS settings
ru: Использовать установки RSS по умолчанию

en: Title plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: Front page feed
ru: Лента главной страницы

en: Search type
ru: Тип поиска

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
ru: Это будет отображаться как название блока в разделе Управление >> конструкция >> блоки.

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: Site Slogan
ru: Слоган сайта

en: User: ID
ru: Пользователь: ID

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: No role
ru: Нет роли

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Solr port
ru: Solr порт

en: Solr path
ru: Solr путь

en: Filter by type
ru: Фильтр по типу

en: Filter by author
ru: Фильтр по автору

en: Filter by @field
ru: Фильтр: @field

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: %title field is required.
ru: Поле "%title" обязательно для заполнения.

en: Text link
ru: Текстовая ссылка

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: Only show "listed" file attachments
ru: Показывать только приложения отмеченные как "Список"

en: Jurisdiction
ru: Юрисдикция

en: My order history
ru: История заказов

en: 1 group | @count groups
ru[0]: 1 группа
ru[1]: @count групп

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: Theme registry
ru: Реестр темы

en: You do not have any administrative items.
ru: У Вас нет административных элементов.

en: Link this field to its node
ru: Создать ссылку на материал, к которому относится текущее поле

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтраци представления по текущему вошедшему пользователю.

en: Cache once for everything (global)
ru: Кэшировать единожды всё (глобально)

en: Per page
ru: По страницам

en: Per role
ru: По ролям

en: Per role per page
ru: По ролям по страницам

en: Per user
ru: По пользователям

en: Per user per page
ru: По пользователям и по страницам

en: Create new
ru: Создать

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: Has Avatar
ru: Имеет аватар

en: Add new formatter
ru: Добавить новое форматирование

en: Display the node with standard node view.
ru: Показать материал в стандартном виде.

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Canvas
ru: Канва

en: Logged in user
ru: Текущий пользователь

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: The comment body.
ru: Текст комментария.

en: Node module form.
ru: Форма модуля материалов

en: Locale module form.
ru: Форма модуля Locale

en: Taxonomy module form.
ru: Форма модуля таксономии.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
ru: Все маркеры для даты создания материала также могут использоваться и с префиксом "mod-"; в этом случае будет использоваться дата модификации вместо даты создания.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ru: Путь меню (как отображается в навигационной цепочке), не включая главную страницу или [menu]. Разделено с помощью /.

en: Default argument
ru: Аргумент по умолчанию

en: SKU:
ru: Артикул:

en: What are you doing?
ru: Что вы делаете?

en: Are you sure you want to delete @name?
ru: Вы действительно хотите удалить @name?

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
ru: Вы можете использовать шаблоны подстановок в полях e-mail отправителя и получателя, в теме и теле сообщения.

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
ru: Попытка отправки на @email счёта для заказа @order_id не удалась.

en: Trigger
ru: Триггер

en: Add a predicate
ru: Добавить предикат

en: That predicate does not exist.
ru: Данный предикат не существует.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
ru: Введите заголовок, используемый в обзорных таблицах.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
ru: Выберите триггер для данного предиката.<br />Триггер не может быть изменен, если предикат содержит условия или действия.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
ru: Введите описание, иллюстрирующее назначение и порядок применения данного предиката.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
ru: Классы позволяют вам организовывать ваши предикаты по их функциональности.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
ru: Отключенные предикаты не обрабатываются, даже если срабатывает соответствующий триггер.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
ru: Предикаты будут отсортированы по их весу и обработаны последовательно.

en: Save predicate
ru: Сохранить предикат

en: Predicate meta data saved.
ru: Метаданные предиката сохранены.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
ru: Вы уверены, что хотите !op этот предикат?

en: Predicate %title !op.
ru: Предикат %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
ru: Следующие действия будут выполнены при соблюдении условий предиката.

en: Action: @title
ru: Действие: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
ru: Некоторые триггеры принимают несколько параметров, связанных со специфическими типами действий, поэтому вы должны указать значения этих параметров в нижеследующих полях.

en: Available actions
ru: Доступные действия

en: Action removed.
ru: Удалить действие.

en: Action added.
ru: Действие добавлено.

en: Actions saved.
ru: Действия сохранены.

en: Condition groups
ru: Группы условий

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
ru: И. Если все группы условий ИСТИННЫ.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
ru: ИЛИ. Если любая группа условий ИСТИННА.

en: Add condition group
ru: Добавить группу условий

en: Conditions group
ru: Группа условий

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
ru: И. Если все условия ИСТИННЫ.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
ru: ИЛИ. Если любое из условий ИСТИННО.

en: Available conditions
ru: Доступные условия

en: Remove group
ru: Удалить условие

en: Condition: @title
ru: Условие: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
ru: Некоторые триггеры принимают несколько параметров, связанных со специфическими типами условий, поэтому вы должны указать значения этих параметров в нижеследующих полях.

en: Negate this condition.
ru: Отрицать условие.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
ru: Возвращает ЛОЖЬ, если условие ИСТИННО и наоборот.

en: Remove this condition
ru: Удалить условие

en: Condition group added.
ru: Добавлена группа событий.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
ru: При попытке добавления условия произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Condition group removed.
ru: Группа событий удалена.

en: %title condition added.
ru: Условие %title добавлено.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
ru: При попытке удаления условия произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Condition removed.
ru: Условия удалены.

en: Conditions saved.
ru: Условия сохранены.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
ru: Используйте данную форму в процессе обновления с версии Ubercart 1.0 до 2.0 для конвертации вашей конфигурации Workflow-ng в предикаты Conditional Actions. Как только конфигурация будет сконвертирована, вам следует окончательно удалить Workflow-ng.

en: Convert configurations
ru: Конвертировать конфигурацию

en: Converting Workflow-ng configurations
ru: Конвертируем конфигурацию Workflow-ng

en: Beginning conversion...
ru: Начинаем конвертацию...

en: @percentage% converted
ru: Сконвертировано @percentage%

en: Now processing %cfg
ru: Обрабатывается %cfg

en: Drupal user
ru: Пользователь Drupal

en: Trigger arguments
ru: Аргументы триггера

en: Check the current date
ru: Проверьте текущую дату

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
ru: Используется для определения того, выполнять ли действия на текущую дату.

en: Compare a node field value
ru: Сравнить значение поля материала

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
ru: Возвращает TRUE, если выполнено условие сравнения значения поля материала, выбранное ниже.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
ru: Возвращает любое значение вашего PHP-кода.

en: Check the user's roles
ru: Проверять роли пользователя

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
ru: Возвращает TRUE, если роли пользователя удовлетворяют вашим настройкам.

en: Comparison
ru: Сравнение

en: Only
ru: Только

en: Example: "The current date is before the date below."
ru: Пример: "Текущая дата предшествует данной."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
ru: Во время анализа предиката текущая дата сравнивается с указанной.

en: Core node fields
ru: Встроенные поля материала

en: Author's user ID
ru: Пользовательский ID автора

en: Node is published?
ru: Материал опубликован?

en: Node is promoted?
ru: Материал помещен на главную?

en: Node is sticky?
ru: Материал закреплён вверху списков?

en: Node field
ru: Поле материала

en: Simple comparison
ru: Простое сравнение

en: is greater than
ru: больше, чем

en: is less than
ru: меньше, чем

en: is greater than or equal to
ru: больше либо равно

en: is less than or equal to
ru: меньше либо равно

en: Text matching
ru: Текст совпадает

en: Yes/No
ru: Да/Нет

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
ru: Заметьте, что операторы имеют смысл не для каждого поля.

en: Comparison value
ru: Значение сравнения

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
ru: Вам не нужно указывать значение, если оператор из категории "Да/Нет".

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
ru: Введите пользовательский PHP код, подлежащий исполнению в случае выполнения данного условия. Не должен содержать &lt;?php ?>.

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
ru: Если вы указали <em>AND</em> и хотите проверить нестандартную роль, помните об использовании роли "<em>зарегистрированный пользователь</em>" там, где это возможно.

en: OR: If the user has any of these roles.
ru: OR: пользователь обладает любой из перечисленной ролей.

en: AND: If the user has all of these roles.
ru: AND: пользователь обладает всеми перечисленными ролями.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
ru: Введите пользовательский PHP код, подлежащий исполнению в случае выполнения данного действия. Не должен содержать &lt;?php ?>.

en: No variables available.
ru: Переменные отсутствуют.

en: Available PHP variables
ru: Доступные переменные PHP

en: You may use these variables in your custom PHP.
ru: Вы можете использовать эти переменные в вашем собственном PHP коде.

en: administer conditional actions
ru: управлять условными действиями

en: Conditional actions
ru: Условные действия

en: Administer the predicates setup to automate your store.
ru: Управление предикатами для автоматизации вашего магазина.

en: By trigger
ru: По триггеру

en: By class
ru: По классу

en: Allows an administrator to create a new predicate.
ru: Разрешает администраторам создавать новый предикат

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
ru: Преобразовать конфигурацию Workflow-ng в предикаты Conditional Actions.

en: Edit predicate
ru: Редактировать предикат

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
ru: Редактировать метаданные предиката, условия и действия.

en: Meta data
ru: Метаданные

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
ru: Редактировать метеданные предиката, такие как название, триггер и т.п.

en: Edit the conditions for a predicate.
ru: Редактировать условия предиката.

en: Edit the actions for a predicate.
ru: Редактировать действия предиката.

en: Reset a predicate
ru: Сбросить предикат.

en: Delete a predicate
ru: Удалить предикат.

en: Conditional Actions
ru: Условные действия

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Создание конфигураций условных действий для налогов, доставки и т.д.!

en: Are you sure you want to remove this item?
ru: Вы действительно хотите удалить данный элемент?

en: My price handler
ru: Мои обработчики цен

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ru: Для Authorize.net необходима библиотека PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
ru: Скачайте скрипт с вашего аккаунта CyberSource (находится в Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) и скопируйте его в каталог ubercart/payment/uc_cybersource для использования Silent Order POST. Откройте его и замените элементы L( на csL(.

en: Processing @order_id
ru: @order_id обработка

en: Delivered @order_id
ru: @order_id доставлен

en: Will not deliver @order_id
ru: @order_id не доставлен

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ru: Для Google Checkout требуется PHP-библиотека <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
ru: Отслеживание платежей включено .

en: Payments can be deleted by users with permission.
ru: Платежи могут быть удалены пользователями с разрешением.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
ru: Записывать платежи, которые были введены и удалены из журнала заказа.

en: Default payment details message is: <br /> %message
ru: Сообщение о подробностях оплаты по умолчанию: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
ru: Следующие формы предназначены для настройки способов оплаты, обусловленных используемыми модулями. Нажмите на название, чтобы раскрыть форму и настроить соответствующие параметры. Способы оплаты перечислены в порядке появления на экране оформления заказа, в зависимости от позиции в списке (текущие значения указаны в скобках).

en: @payment is enabled for checkout.
ru: @payment задействован для оплаты.

en: @payment is disabled for checkout.
ru: @payment не задействован для оплаты.

en: @title is @enabled.
ru: @title - @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
ru: Ни один модуль платежных систем не был установлен.

en: Update the order status to Payment Received.
ru: Обновить состояние заказа до "Платеж получен".

en: If the order is not shippable.
ru: Если заказ недоставляемый

en: Update the order status to Completed.
ru: Обновить состояние заказа до "Завершено".

en: Check the payment method
ru: Проверьте способ платежа.

en: view order
ru: просматривать заказ

en: Description: @desc
ru: Описание: @desc

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
ru: Это особые настройки для дополнительной системы оформления, предлагаемой Express Checkout. <br />Для того, чтобы активировать их на вашем сайте, вы должны активировать соответствующую панель корзины в меню <em>Настройки корзины</em>.

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
ru: "Завершение продажи" санкционирует и снимает деньги во время обработки платежа.<br />"Авторизация" только резервирует деньги на карте для последующего снятия через вашу учетную запись PayPal.

en: Order @order_id at !store
ru: Заказ @order_id в !store

en: The e-mail address of the PayPal account.
ru: Электронный адрес учётной записи PayPal.

en: The e-mail address of the buyer.
ru: Электронный адрес покупателя.

en: Flat rate shipping method was updated.
ru: Метод расчета с фиксированной стоимостью доставки был обновлен.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
ru: Клиенты не могут завершить расчет стоимости покупки, не выбрав стоимости перевозки.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
ru: Клиенты могут рассчитать стоимость покупки, не выбирая стоимости перевозки.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
ru: При доставке товаров клиентам должно быть известно исходное местонахождение товара для точного расчета транспортных расходов и планирования доставки. Данная форма предоставляет положение товаров во всем магазине  по умолчанию.  Если индивидуальный адрес погрузки товара пустой, &Uuml;bercart будет искать адрес производителя. Если он так же пуст, будет использоваться адрес погрузки товаров в магазине по умолчанию.

en: Default pickup address is: <br />!address
ru: Адрес размещения по умолчанию: <br>!address

en: - Store default -
ru: - По умолчанию -

en: Shipping settings form.
ru: Форма настройки доставки

en: Receiving quotes...
ru: Проверяю...

en: Order @id
ru: Заказ @id

en: Physical length of the packaging.
ru: Физическая длина упаковки.

en: Physical width of the packaging.
ru: Физическая ширина упаковки.

en: Physical height of the packaging.
ru: Физическая высота упаковки.

en: Package insurance
ru: Страховка упаковки

en: Envelope
ru: Обертка

en: The name of the attribute used in administrative forms
ru: Название атрибута, используемое в формах администрирования

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
ru: Введите метку, которую будут видеть покупатели вместо названия атрибута. Используйте &lt;none&gt; если вам не требуется показывать заголовок.

en: Created new option %option.
ru: Новый параметр создан %option.

en: This product class does not have any attributes.
ru: У этого класса товара нет атрибутов.

en: Order has a product with a particular attribute option
ru: Заказ содержит товар с конкретной опцией атрибута

en: Attribute option
ru: Опция атрибута

en: administer attributes
ru: управлять атрибутами

en: administer product attributes
ru: управлять атрибутами товаров

en: administer product options
ru: управлять опциями товаров

en: Attributes: the decisions that need to be made about products.
ru: Атрибуты: решения, которые должны быть сделаны относительно товара.

en: Primary identifier for attributes.
ru: Первичный идентификатор атрибутов.

en: Name of the attribute
ru: Название атрибута

en: Label to use when attribute is displayed
ru: Метка используемая для отображения атрибута

en: Determines the list position of attributes.
ru: Определяет позицию атрибута в списке.

en: Flag that, if set, requires a user response for attributes (disables default options).
ru: Этот флажок, будучи установленным, требует ответа пользователя для атрибута (отключает параметры по умолчанию).

en: Display type of the attribute options: 0 -- text fields, 1 -- select box (default), 2 -- radio buttons
ru: Определяет тип представления опций атрибута: 0 -- текстовое поле, 1 -- блок выбора (по умолчанию), 2 -- радио кнопки

en: Description of the attribute.
ru: Описание атрибута.

en: The available choices for each attribute.
ru: Доступные значения для каждого атрибута.

en: The attribute ID.
ru: Идентификатор атрибута.

en: Attributes copied to a product of a certain class when it is created.
ru: Атрибуты скопированы в товар определённого класса, когда он был создан.

en: The default value of the attribute field on the add to cart form.
ru: Значение по умолчанию поля атрибута при добавлении в корзину.

en: Attributes copied to a product.
ru: Атрибуты скопированы в товар.

en: A serialized array whose keys are attribute IDs and values are option IDs.
ru: Сериализованный массив, ключами которого являются идентификаторы атрибутов, а значениями идентификаторы параметров.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
ru: Добавление в корзину переадресуется на <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
ru: Минимальная промежуточная сумма составляет @subtotal

en: Continue shopping element
ru: Ссылка "продолжить покупки"

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
ru: Ubercart будет добавлять ссылку "продолжить покупки" основываясь на этих настройках.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
ru: Продолжить покупки !type is: <br />!link

en: Continue shopping element display
ru: Вид ссылки "продолжить покупки"

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
ru: Ссылка "продолжить покупки" возвращает покупателя обратно к списку товаров.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
ru: Если это выключено, то всегда будет использоваться указанный внизу URL.

en: Default continue shopping link URL
ru: URL по умолчанию для ссылки "продолжить покупки"

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
ru: Введите адрес страницы Drupal для ссылки "продолжить покупки" на странице просмотра корзины.

en: Custom continue shopping link text
ru: Произвольный текст ссылки "продолжить покупки"

en: Enter custom text for the continue shopping link.
ru: Введите произвольный текст для ссылки "продолжить покупки".

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
ru: Drupal автоматически добавляет ссылку на главную страницу в навигационную цепочку на странице корзины. Вместо этого вы можете использовать собственную навигационную цепочку.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
ru: Собственная навигационная цепочка: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
ru: Пользовательская навигационная цепочка в заголовке корзины не используется.

en: Custom cart breadcrumb text
ru: Свой текст для хлебных крошек корзины

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
ru: Введите текст для навигационной панели на странице просмотра корзины.

en: Custom cart breadcrumb URL
ru: Свой URL для хлебных крошек корзины

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
ru: Введите адрес страницы Drupal, на которую указывает навигационная панель на странице просмотра корзины.

en: Ubercart checkout is enabled.
ru: Оформление заказов включено.

en: Ubercart checkout is disabled.
ru: Оформление заказов отключено.

en: Anonymous checkout is enabled.
ru: Анонимное оформление заказов включено.

en: Anonymous checkout is disabled.
ru: Анонимное оформление заказов отключено.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
ru: Поля поставки скрыты, если есть.

en: Shipping fields are always shown.
ru: Поля поставки всегда показываются.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
ru: Панели оформления заказа свернутые, используется кнопка "Далее".

en: Checkout panes are expanded by default.
ru: Окна расчета стоимости покупки раскрываются по умолчанию.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
ru: Сворачиваемые окна сворачиваются при нажатии кнопки Next (Следующий).

en: New customers receive an e-mail with their account details.
ru: Новый клиент получает письмо с информацией о его учетной записи.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
ru: Новые покупатели увидят только информацию относительно их первоначального заказа.

en: New customer account status will be active.
ru: Статус учетной записи нового клиента будет активным.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
ru: Страница завершения заказа была установлена на <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
ru: Страница завершения расчета стоимости покупки будет страницей по умолчанию.

en: Checkout instructions are set.
ru: Инструкции заказа заданы.

en: Checkout instructions are not set.
ru: Инструкции по расчету стоимости покупки не указаны.

en: Review instructions are set.
ru: Инструкции по просмотру указаны.

en: Review instructions are not set.
ru: Инструкции обзоров не заданы.

en: Completion message is set.
ru: Сообщение о совершении заказа указано.

en: Completion message is not set.
ru: Сообщение завершения не задано.

en: Completion text for logged in users is set.
ru: Текст о совершении заказа для авторизованных пользователей указан.

en: Completion text for logged in users is not set.
ru: Текст о совершении заказа для авторизованных пользователей не указан.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
ru: Текст о совершении заказа для неавторизованных пользователей указан.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
ru: Текст о совершении заказа для неавторизованных пользователей не указан.

en: Completion text for new users is set.
ru: Текст о совершении заказа для новых пользователей указан.

en: Completion text for new users is not set.
ru: Текст о совершении заказа для новых пользователей не указан.

en: Continue shopping text is set.
ru: Текст продолжения покупки указан.

en: Continue shopping text is not set.
ru: Текст продолжения покупки не указан.

en: Customer user account
ru: Учётная запись покупателя

en: E-mail customer checkout notification
ru: Уведомлять покупателя по e-mail при оформлении заказа

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
ru: Отправлять покупателю письмо со счетом к оплате недавно оформленного им заказа.

en: Send an e-mail to the customer
ru: Отправлять письма покупателю

en: E-mail admin checkout notification
ru: Уведомлять администратора по e-mail при оформлении заказа

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
ru: Отправлять краткое оповещение администратору когда покупатель оформиляет заказ.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
ru: Отправлять письма администраторам

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
ru: Требовать подтверждение по e-mail при оплате для анонимных клиентов.

en: Show/hide shopping cart contents.
ru: Показать/спрятать содержимое корзины.

en: View your shopping cart.
ru: Просмотр вашей корзины.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
ru: <a href="!url">Смотреть</a> корзину.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
ru: Ваш заказ практически готов к оформлению. Пожалуйста, проверьте данные заказа и нажмите на кнопку "Оформить", если все в порядке. При необходимости вы можете воспользоваться кнопкой "Назад" для внесения исправлений.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
ru: Спасибо за покупку в [store-name]. Вы можете продолжить покупки или <a href="[order-url]">нажмите сюда</a>, чтобы проверить состояние Ваших заказов или их историю.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
ru[0]: <span class="num-items">@count</span> товар
ru[1]: <span class="num-items">@count</span> товара
ru[2]: <span class="num-items">@count[2]</span> товаров

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
ru: Словарь таксономии <a href="!edit-url">%name</a> установлен в качестве каталога товаров.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
ru: Показана навигация каталога.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
ru: Навигационная линейка каталога спрятана.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
ru: Счетчик посещений показан в навигации каталога.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
ru: Количество материалов не отображается в навигации.

en: The catalog view is displaying subcategories.
ru: При просмотре каталога показываются подкатегории.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
ru: В каталоге не отображаются подкатегории.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
ru: Подкатегории показаны в @columns колонках.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
ru: На странице показывается @nodes товаров.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
ru: Сделать заголовок блока ссылкой на начальную страницу каталога

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
ru: Название блока указывает на страницу каталога верхнего уровня.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
ru: Название блока не указывает на страницу каталога верхнего уровня.

en: Expanding categories in the catalog block.
ru: Категории в блоке каталога раскрываются.

en: Not expanding categories in the catalog block.
ru: Категории в блоке каталога не раскрываются.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
ru: Количество материалов в категории показывается в блоке каталога.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
ru: Количество элементов в категории не показано в блоке каталога.

en: Display products in the catalog in a grid.
ru: Отображать товары в каталоге в виде миниатюр.

en: Products are displayed in a grid.
ru: Товары отображаются в виде миниатюр.

en: Products are displayed in a table list.
ru: Товары отображаются в виде таблицы.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
ru: Если отключено, то товары отображаются в виде стандартной таблицы, а настройки на этой форме игнорируются.

en: Number of columns in the product grid
ru: Количество столбцов в сетке товаров

en: The grid will be displayed in @columns columns.
ru: Миниатюры отображаются в @columns колонки.

en: Displayed fields
ru: Отображаемые поля

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
ru: Отмеченные поля будут включены в сетку товаров для каждого товара в вашем каталоге.

en: Product SKU
ru: Артикул товара

en: Default product image
ru: Изображение товара по умолчанию

en: The image will always be included in the product grid.
ru: При отображении сеткой изображение товара выводится всегда.

en: Add to cart form
ru: Форма добавления в корзину

en: Attribute selection elements
ru: Элементы выбора атрибута

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
ru: Добавляет любые доступные атрибуты для формы добавления товара в корзину в режиме отображания каталога в виде миниатюр.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
ru: Словарь !name идентифицирован как каталог Ubercart.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
ru: Ни один из словарей не был определен в качестве каталога товаров. <a href="!admin_catalog">Выберите словарь</a> или, при необходимости, добавьте его на <a href="!admin_vocab">странице управления таксономией</a>.

en: Block settings:
ru: Настройки блока:

en: Product grid settings
ru: Настройки сетки товаров

en: Check all
ru: Отметить всё

en: Uncheck all
ru: Убрать все отметки

en: If the order status is completed.
ru: Если состояние заказа - "Завершено".

en: Notify customer when a file is granted
ru: Уведомить клиента при предоставлении файла для загрузки

en: File Downloads for Order# [order-id]
ru: jj

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ru: Ваш заказ № [order-link] в [store-name] содержит файлы для загрузки. Вы можете скачать их, перейдя по ссылкам:
    
    [file-downloads]
    
    После загрузки файлов ссылки станут недействительными. Если вам потребуется скачать их повторно, вы можете войти на сайт, перейдя по ссылке [site-login],  и посетить раздел "Мои учетные данные".
    
    Спасибо!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: E-mail for granted files
ru: Электронная почта для предоставления файлов

en: The "From" address.
ru: Адрес "Откуда"

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
ru: Введите адреса электронной почты для получения уведомлений, по одному в каждой строке. Вы можете использовать токены заказа для динамических адресов электронной почты.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
ru: Попытка отправки сообщения на @email относительно заказа @order_id не удалась.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
ru: После окончания загрузки файла вы должны обновить страницу если хотите начать загрузку снова. (Если у вас есть разрешение)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
ru: Во время загрузки файла невозможно начать новую загрузку, несмотря на это счетчик загрузок может увеличиваться, если вы будете пытаться это сделать.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
ru: Не используйте менеджеры закачек или другие функции ускорения загрузки для сохранения файла, этим вы можете заблокировать для себя доступ к загрузке.

en: The file you requested does not exist.
ru: Запрошенный файл не существует.

en: You have reached the download limit for this file.
ru: Вы достигли предела количества скачиваний данного файла.

en: A hook denied your access to this file.
ru: Доступ к данному файлу запрещен.

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
ru: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
ru: Количество возможных скачиваний файла. Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничение.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
ru: Количество уникальных IP, с которых может быть скачан файл. Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничение.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
ru: Показываются @orders заказов на административной странице просмотра

en: Order logging is enabled.
ru: Регистрация заказов включена.

en: Order logging is disabled.
ru: Регистрация заказов отключена.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
ru: Адреса на страницах просмотра заказа пишутся прописными буквами.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
ru: Разрешить пользователям просматривать счета-фактуры заказов из их истории заказов.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
ru: Включение этой функции позволяет открывать всплывающие счетакогда просматриваются определённые существующие заказы.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
ru: Клиентам разрешено просматривать счета заказов со своих учетных записей.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
ru: Клиенты не могут просматривать счета-фактуры со своих учетных записей.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
ru: Выберите шаблон счёта для использования, когда счёт показывается на сайте.<br />Этот шаблон настраивается отдельно от шаблона, используемого при отправке покупателям счетов по электронной почте, который настраивается через <a href="!url">Условные действия</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
ru: Вы используете шаблон счета заказа %template.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
ru: Информация об учётной записи отправлена на предоставленный электронный адрес.<br /><br /><strong>Имя пользователя:</strong> @username<br /><strong>Пароль:</strong> @password

en: Order line item
ru: Позиция заказа

en: Original order
ru: Оригинальные заказы

en: E-mail requested for order status update
ru: E-mail запрос на обновление статуса заказа

en: E-mail an order update notification
ru: Уведомление по электронной почте при обновлении заказа

en: Notify the customer when the order status is changed.
ru: Уведомлять покупателя, когда статус заказа изменяется.

en: Check the user name.
ru: Проверьте имя пользователя

en: Order: User
ru: Заказ: Пользователь

en: Check the user email address.
ru: Проверка адреса электронной почты пользователя.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
ru: Возвращает TRUE, если адрес электронной почты пользователя корректный.

en: Send an order email
ru: Отправить заказ по email

en: Email an order invoice
ru: Емэйл и счёт-фактура заказа

en: - All products -
ru: - Все товары -

en: User last login date
ru: Последняя дата входа пользователя

en: Included information
ru: Включённая информация

en: Show the business header and shipping method.
ru: Показать заголовок бизнеса и способ доставки.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
ru: Показать всё вышеперечисленное, а также текст справки, текст сообщения и сохранить подвал.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
ru: Показать всё вышеперечисленное плюс сообщение "спасибо".

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
ru: Попытка отправки счета по электронной почте без получателя.

en: Customer number: !user_link
ru: Номер покупателя: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
ru: Нажмите на эту кнопку, чтобы создать особый статус заказа: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
ru: Панели заказа на странице %screen:

en: view own orders
ru: просматривать собственные заказы

en: unconditionally delete orders
ru: безусловно удалять заказы

en: View orders with a particular order status.
ru: Просмотр заказов с определенным статусом.

en: View order.
ru: Просмотр заказов.

en: Delete an order
ru: Удалить заказ

en: Main orders table.
ru: Главная таблица заказов

en: The order status.
ru: Статус заказа.

en: The email address of the customer.
ru: Адрес электронной почты покупателя.

en: The first name of the person receiving shipment.
ru: Имя человека, получающего груз.

en: The last name of the person receiving shipment.
ru: Фамилия человека, получающего груз.

en: The street address of the delivery location.
ru: Адрес места доставки.

en: The second line of the street address.
ru: Вторая строка адреса.

en: The first name of the person paying for the order.
ru: Имя человека, оплачивающего заказ.

en: The last name of the person paying for the order.
ru: Фамилия человека, оплачивающего заказ.

en: The street address where the bill will be sent.
ru: Адрес, куда будет отправлен счет.

en: The method of payment.
ru: Метод оплаты.

en: Comments on orders that only administrators can see.
ru: Примечания к заказу, которые могут видеть только администраторы

en: The comment ID.
ru: ID комментария.

en: Order line items other than products.
ru: Позиции заказа, отличные от товаров.

en: The line item ID.
ru: ID позиции

en: The line item type.
ru: Тип позиции.

en: The label of the line item.
ru: Метка для этой позиции.

en: The amount of the line item in the store's currency.
ru: Сумма позиции в валюте магазина.

en: The sort criteria of line items.
ru: Критерий сортировки позиций.

en: The product title.
ru: Поле заголовока товара

en: The product model/SKU.
ru: Модель/артикул.

en: The physical weight.
ru: Физический вес.

en: Product image widget
ru: Средство обработки изображений

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
ru: При клике на изображение товара, выбранное средство будет показывать увеличенную версию изображения.

en: Teaser and catalog pages: %text
ru: Страницы анонса и каталога: %text

en: Product view pages: %text
ru: Страницы просмотра товаров: %text

en: Displayed product fields:
ru: Показываемые поля продукта:

en: The following features are enabled:
ru: Включены следующие свойства:

en: This product class already exists.
ru: Такой класс товаров уже существует.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
ru: Данный тип материала реализован другим модулем. Только пользовательские типы материалов могут быть классами товаров.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
ru: Укажите 0 или оставьте поле пустым, чтобы не показывалось поле количества товара при добавлении в корзину, если такая функция разрешена в <a href="!settings_url">настройках магазина</a>. Если не разрешена, то это поле игнорируется.

en: Ubercart product settings
ru: Настройки товара Ubercart

en: Product image field
ru: Поле изображения товара

en: Product module form.
ru: Форма модуля Product

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
ru: Для того, чтобы автоматически настроить поддержку изображений, необходимо <a href="!url">включить</a> модули <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, и <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>.

en: The Image file field has not been created for products.
ru: Не создан файл с изображениями для товаров.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
ru: Не удалось создать все или часть предустановок Imagecache ("!presets"). В ряде мест Ubercart не сможет показывать изображения товаров.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
ru: Некоторые настройки Imagecache не содержат операций над изображениями, поэтому могут отображаться оригиналы изображений.

en: The list of product node types.
ru: Список товарных типов материалов.

en: The node type identifier.
ru: Идентификатор типа материала.

en: The human-readable name.
ru: Удобочитаемое название.

en: SKU or model number.
ru: Артикул или номер модели.

en: Physical weight.
ru: Физический вес.

en: The number of this product that fit in one package.
ru: Количество данного товара, помещающегося в одну посылку.

en: The product's physical weight
ru: Физический вес товара

en: The price for which the product is sold.
ru: Цена продажи товара.

en: Is a product
ru: Является товаром

en: Buy it now button
ru: Кнопка покупки

en: Product kit cart display
ru: Показывать наборы товаров

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
ru: Как отдельные товары. Клиенты могут менять состав набора на свое усмотрение. Скидки, введенные ниже, не применяются для определения цены комплекта.

en: Total price
ru: Общая стоимость

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
ru: Все отчеты по продажам в часовом поясе <b>GMT !offset</b> (часовой пояс по умолчанию)

en: Update all role expirations for this order.
ru: Обновить сроки истечения действия ролей для этого заказа.

en: Notify customer when a role is granted
ru: Уведомить клиента в случае предоставления роли.

en: Notify customer when a role is revoked
ru: Уведомить покупателя в случае аннулирования роли.

en: Notify customer when a role is renewed
ru: Уведомить покупателя в случае продления срока действия роли.

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
ru: Добавьте роли с помощью данной страницы, а затем, с помощью <a href="!url">conditional actions</a>, установите  параметры заказов для предоставления этих ролей. Наиболее существенным условием является состояние заказа, при котором будет срабатывать предоставление ролей.

en: Ubercart roles
ru: Роли Ubercart

en: Pending Expirations
ru: Истечение срока ожидания

en: Add/remove time
ru: Добавить/удалить время

en: Expiration period
ru: Срок действия

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
ru: <strong>Умножать на количество:</strong> Да

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
ru: <strong>Умножать на количество:</strong> Нет

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
ru: Это роли, которые Ubercart может назначить покупателям, приобретающим указанные товары. Если вы не отметите ни одной роли, они все смогут быть добавлены.

en: No SKU found.
ru: Артикул не найден.

en: administer product stock
ru: управлять остатками товаров

en: SKU of a product
ru: Артикул товара

en: Threshold level
ru: Пороговый уровень

en: Manage stock levels of your Ubercart products
ru: Управляет уровнем запасов ваших товаров Ubercart.

en: !country version !version is enabled.
ru: !country Версия !version включена.

en: !country version !version is disabled.
ru: Версия !version !country не включена.

en: *Adding _if to any country variable will make it only display for addresses<br />whose country is different than the default store country.
ru: *Добавление _if в любой переменной страны сделает ее видимой только для адресов, <br>чья страна отличается от страны магазина по умолчанию.

en: Store address:<br />!address
ru: Адрес магазина:<br>!address

en: Store e-mail address is %email.
ru: E-mail магазина: %email.

en: Store e-mail address is not set.
ru: E-mail магазина не указан.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
ru: Страница справки: <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
ru: Страница справки не указана.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
ru: На странице администратора магазина отображается: <br>@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
ru: %billing клиента используется в списках.

en: Footer using !footer
ru: В нижнем колонтитуле используется !footer

en: Currency format: @format
ru: Формат валюты: @format

en: Weight format: @weight
ru: Формат веса: @weight

en: Date format: @date
ru: Формат даты: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
ru: Предупреждение: @count заказов содержат данную страну в адресах. Удаление страны может привести к ошибкам при отображении таких заказов. Вместо удаления страны рекомендуется ее отключение.

en: Price formatter
ru: Формат цены

en: Cache generated price values until the next cron run.
ru: Кэшировать сгенерированные значения цен до следующего запуска cron.

en: Cancel changes
ru: Отменить изменения

en: Price alterers
ru: Модификаторы цены

en: Price handler configuration saved.
ru: Настройки обработчика цены сохранены.

en: @field is enabled.
ru: @field включено.

en: @field is disabled.
ru: @field отключено.

en: @title is %default.
ru: @title %default.

en: @title is not set.
ru: @title не указано

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
ru: uc_add_js() устарела. Используйте drupal_add_js() в вашем коде.

en: Price handler settings
ru: Настройки обработчика цены

en: Select which price handlers to use for your store.
ru: Выберите обработчиков цен для вашего магазина.

en: Cache table for Ubercart store prices.
ru: Таблица кэша для цен магазина Ubercart.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
ru: Модуль Recurring Fees был исключен из ядра Ubercart в процессе работы над версией 2.0-rc2. Если вы использовали его, старая версия должна быть отключена и удалена из папки ubercart/payment. Вы можете продолжить использовать данный модуль, скачав последнюю версию <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> с drupal.org. Новые возможности будут разрабатываться в самостоятельной версии модуля, начиная с 6.x-2.x.

en: Default price handler
ru: Обработчики цены по умолчанию

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
ru: Модификатор обработчика оповещений по умолчанию отвечает за отображение префикса для различных цен на продукцию.

en: List Price:
ru: Цена по прейскуранту:

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Price:
ru: Цена:

en: Tax Name
ru: Название налога

en: Total taxable amount
ru: Всего налогооблагаемая сумма

en: Total tax collected
ru: Всего налогов собрано

en: Customize tax report parameters
ru: Настройте параметры налогового отчета

en: Sales tax report
ru: Отчет по налогу с продаж

en: View report on sales tax
ru: Посмотреть отчет по налогу с продаж

en: Tax Report
ru: Налоговый отчет

en: View a report about sales tax your customers paid.
ru: Просмотр отчета по налогу с продаж, уплаченного вашими покупателями.

en: Taxed products
ru: Налогооблагаемые товары

en: Shippable products
ru: Доставляемые товары

en: Any product
ru: Любой продукт

en: No rates available.
ru: Нет доступных ставок.

en: Add a tax rate
ru: Добавить налоговую ставку

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
ru: Применить налог к любому товару, независимо от его статуса "позволена доставка/не позволена доставка".

en: Apply tax to shippable products only.
ru: Применить налог только для доставляемых товаров.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
ru: Применить налоги к специфицированным типам/классам товаров.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
ru: Налоги сортируются по весу и затем применяются в указанном порядке последовательно. Это значение важно, когда в налог необходимо включить другие налоги.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ru: Ставка должна быть положительным числом. Никаких запятых и только одна десятичная точка.

en: Tax rate %name saved.
ru: Налоговая ставка %name сохранена.

en: Copy of !name
ru: Копия !name

en: Tax rate %name cloned.
ru: Ставка налога %name клонирована.

en: That tax rate does not exist.
ru: Эта налоговая ставка не существует.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
ru: Это действие не может быть отменено. Любые заказы, которые затрагивали данный налог, могут его лишиться, если вы продолжите.<br />Если вы просто хотите, чтобы данный налог более не применялся к заказам, вместо этого рассмотрите удаление его предиката.

en: Tax rate %name deleted.
ru: Налоговая ставка %name удалена.

en: Tax rule
ru: Правило налогооблажения

en: Calculate taxes
ru: Вычислить налоги

en: Apply !name
ru: Применить !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
ru: Добавьте налоговые ставки с помощью этой страницы, а затем используйте <a href="!url">интерфейса условных действий</a>, чтобы добавить свои условия к налогам, которые ограничивают, к каким заказам они применяются. Особенно важное значение для доставки имеют условия на основе географической области. Используйте ссылку условий для перехода к нужной странице настройки условия налоговой ставки.

en: Configure the tax rates and settings.
ru: Конфигурация налоговых ставок и настроек.

en: Edit a tax rate
ru: Редактировать налоговую ставку

en: Serialized array of node types to be taxed.
ru: Сериализованный массив типов материалов для налогообложения.

en: Serialized array of line item types to be taxed.
ru: Сериализованный массив элементов линейного типа для налогообложения.

en: The rate of taxation.
ru: Ставка налогообложения.

en: Poll title
ru: Заголовок Pool

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ru: %name: поле не может содержать больше чем @count значений.

en: Name of top taxonomy term
ru: Название верхнего термина таксономии

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованное название верхнего термина таксономии. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя.

en: ID of top taxonomy term
ru: ID верхнего термина таксономии

en: No fields available.
ru: Нет доступных полей.

en: Clear settings
ru: Очистить настройки

en: The id number of the category's parent vocabulary.
ru: ID родительского словаря категории.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованный словарь, которому принадлежит первая категория страницы. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованное название категории. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: '@column' => value for @column
ru: '@column' => значение для @column

en: Chaos tool suite
ru: Набор инструментов Chaos

en: Numeric
ru: Числовая

en: Alt text
ru: Alt текст

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
ru: Создайте список параметров как список в <STRONG>Разрешённых значениях</STRONG> или как массив в PHP-коде внизу этой страницы. Эти значения будут такими же для %field во всех типах материалов.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
ru: Для этого поля необходимо указать "разрешённые значения".

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Token replacement patterns
ru: Шаблоны замещения токенами

en: Comment's node ID
ru: Идентификатор материала для комментария

en: Comment title. WARNING - raw user input
ru: Заголовок комментария. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Comment body
ru: Тело комментария

en: Comment body. WARNING - raw user input
ru: Тело комментария. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Comment author's user id
ru: ID автора комментария

en: Comment author's user name
ru: Имя автора комментария

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
ru: Имя автора комментария. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Comment author's home page.
ru: Домашняя страница автора комментария.

en: Comment author's e-mail.
ru: Email автора коментария.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
ru: Электронная почта автора комментария. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - необработанный пользовательский ввод.

en: Comment creation year (four digit)
ru: Год создания комментария (4 знака)

en: Comment creation year (two digit)
ru: Год создания комментария (2 знака)

en: Comment creation month (full word)
ru: Месяц создания комментария (слово полностью)

en: Comment creation month (abbreviated)
ru: Месяц создания комментария (аббревиатура)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
ru: Месяц создания комментария (2 знака)

en: Comment creation month (one or two digit)
ru: Месяц создания комментария (1 или 2 знака)

en: Comment creation week (two digit)
ru: Неделя создания комментария (2 знака)

en: Comment creation date (day of month)
ru: Дата создания комментария (день месяца)

en: Comment creation day (full word)
ru: День недели создания комментария (полное название)

en: Comment creation day (abbreviation)
ru: День недели создания комментария (аббревиатура)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
ru: День недели создания комментария (2 знака)

en: Comment creation day (one or two digit)
ru: День создания комментария (1 или 2 знака)

en: Node language
ru: Язык материала

en: Node author's e-mail.
ru: Email автора материала

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
ru: Email автора материала.  ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: необработанный пользовательский ввод.

en: Name of top term's vocabulary
ru: Название словаря верхнего термина

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованное название словаря верхнего термина. ВНИМАНИЕ - необработанный пользовательский ввод.

en: ID of top term's vocabulary
ru: ID словаря верхнего термина

en: Node creation year (four digit)
ru: Год создания материала (4 знака)

en: Node creation year (two digit)
ru: Год создания материала (2 знака)

en: Node creation month (full word)
ru: Месяц создания материала (полное название)

en: Node creation month (abbreviated)
ru: Месяц создания материала (аббревиатура)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
ru: Месяц создания материала (2 знака)

en: Node creation month (one or two digit)
ru: Месяц создания материала (1 или 2 знака)

en: Node creation week (two digit)
ru: Неделя создания материала (2 знака)

en: Node creation date (day of month)
ru: Дата создания материала (день месяца)

en: Node creation day (full word)
ru: День недели создания материала (полное название)

en: Node creation day (abbreviation)
ru: День недели создания материала (аббревиатура)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
ru: День недели создания материала (2 знака)

en: Node creation day (one or two digit)
ru: День недели создания материала (1 или 2 знака)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
ru: Название меню, которому принадлежит материал. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованный путь меню (как отображается в навигационной цепочке), не включая главную страницу или [menu]. Разделено с помощью /. ВНИМАНИЕ - необработанный пользовательский ввод.

en: The text used in the menu as link text for this item.
ru: Текст ссылки на этот элемент, используемый в меню.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованный текст, используемый как ссылка меню для данного объекта. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: необработанный пользовательский ввод.

en: The title of the node's book parent.
ru: Заголовок родителя материала в книге.

en: The id of the node's book parent.
ru: ID предка материала в подшивке.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
ru: Заголовки всех предков в иерархии материалов книги.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованный заголовок предка в иерархии подшивки материалов. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
ru: Неотфильтрованные заголовки всех предков материала в иерархии подшивки. ВНИМАНИЕ - необработанный пользовательский ввод.

en: The name of the currently logged in user.
ru: Имя авторизированного в данный момент пользователя.

en: The user ID of the currently logged in user.
ru: ID авторизированного в данный момент пользователя.

en: The email address of the currently logged in user.
ru: email-адрес авторизованного в данный момент пользователя.

en: The url of the current Drupal website.
ru: Ссылка на данный сайт.

en: The name of the current Drupal website.
ru: Название данного сайта.

en: The slogan of the current Drupal website.
ru: Слоган данного сайта.

en: The mission of the current Drupal website.
ru: Миссия данного сайта.

en: The contact email address for the current Drupal website.
ru: Контактный email-адрес данного сайта.

en: The current date on the site's server.
ru: Текущая дата на сервере сайта.

en: The current year (four digit)
ru: Текущий год (4 цифры)

en: The current year (two digit)
ru: Текущий год (2 цифры)

en: The current month (full word)
ru: Текущий месяц (полное название)

en: The current month (abbreviated)
ru: Текущий месяц (кратко)

en: The current month (two digit, zero padded)
ru: Текущий месяц (2 цифры с ведущим нулем)

en: The current month (one or two digit)
ru: Текущий месяц (одна или две цифры)

en: The current week (two digit)
ru: Текущий месяц (две цифры)

en: The current date (day of month)
ru: Текущая дата (день месяца)

en: The current day (full word)
ru: Текущий день (полностью)

en: The current day of week (abbreviation)
ru: Текущий день в неделе (сокращенно)

en: The current day (two digit, zero-padded)
ru: Текущий день (2 цифры с ведущим нулем)

en: The current day (one or two digit)
ru: Текущий день (одна или две цифры)

en: The current page number for paged lists
ru: Текущий номер страницы для пронумерованных страниц списков

en: A randomly generated SHA1 hash.
ru: Генератор случайного SHA1 хеша.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
ru: Текущий штамп времени в секундах с 1 Января 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
ru: Случайно сгенерированная цифра.

en: A randomly generated three-digit number.
ru: Случайно сгенерированное трехзначное число.

en: A randomly generated ten-digit number.
ru: Случайно сгенерированное десятизначное число.

en: Randomly generated single-digit letter.
ru: Случайно сгенерированная буква.

en: Randomly generated three-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное двухбуквенное сообщение.

en: Randomly generated ten-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное десятибуквенное сообщение.

en: Display a tokenized message to the user
ru: Отобразить маркированное сообщение пользователю

en: Send tokenized e-mail
ru: Отправить обработанный токенами email

en: Redirect to a tokenized URL
ru: Перенаправить на маркированный URL

en: The email address to which the message should be sent.
ru: Адрес электронной почты, на который следует отправить сообщение.

en: The message that should be sent.
ru: Отправляемое сообщение

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться для формирования адреса URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The message to be displayed to the current user.
ru: Сообщение, которое будет отображаться текущему пользователю.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в пользовательском тексте сообщения. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие placeholder'ы токенов могут использоваться в URL-адресе. Некоторые токены могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
ru: Предоставляет API для замещающих placeholder'ов, содержащих актуальную информацию.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
ru: Предоставляет дополнительные маркеры и базу для создания собственных.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
ru: Предоставляет расширенные версии встроенных в Drupal действий, используя модуль Token.

en: The page has been deleted.
ru: Страница была удалена.

en: Add comment link
ru: Ссылка на добавление комментария

en: Change basic information
ru: Изменить основную информацию

en: Broken handler @table.@field
ru: Неисправный обработчик @table.@field

en: Skipping broken view @view
ru: Пропуск неисправного представления @view

en: Ajax callback for view loading.
ru: Ajax callback для показа загрузки.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
ru: Этот конвертер попытается как можно лучше конвертировать представление Views 1 во Views 2. Это преобразование ненадежно; вполне вероятно, что вам придется вносить исправления вручную. Импортировать представления Views 1 можно с помощью обычной вкладки Импорт.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированное представление.

en: Convert stored Views 1 views.
ru: Преобразование сохраненных представлений из формата Views версии 1.

en: Convert view
ru: Конвертировать вид

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ru: Административный интерфейс для представлений. Без данного модуля не будет возможности создавать или редактировать представления.

en: Example table
ru: Пример таблицы

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
ru: Пример таблицы содержит пример содержания и может быть связан с материалами.

en: Example content
ru: Пример содержания

en: Some example content that references a node.
ru: Некоторые примеры содержания, ссылающегося на материал.

en: Example node
ru: Пример материала

en: Plain text field
ru: Простое текстовое поле

en: Just a plain text field.
ru: Текстовое поле.

en: Numeric field
ru: Числовое поле

en: Just a numeric field.
ru: Числовое поле.

en: Boolean field
ru: Булево поле

en: Just an on/off field.
ru: Поле on/off.

en: Timestamp field
ru: Поле отметки времени

en: Just a timestamp field.
ru: Поле отметки времени.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
ru: Эмулирует главную страницу по умолчанию сайта на Drupal; вы можете указать путь к этому представлению в настройках сайта в качестве главной страницы по умолчанию, чтобы сделать его вашей главной страницей.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Заголовок использует этот аргумент, если он присутствует. Он заменит заголовок представления и заголовок из из предыдущих аргументов. Вы можете использовать процент, чтобы заменить строку заголовка аргументом. Используйте "%1" для первого аргумента, "%2" для второго и т.д.

en: Validator options
ru: Настройки проверки

en: Display all values
ru: Показать все значения

en: Hide view / Page not found (404)
ru: Скрыть представление / Страница не найдена (404)

en: Display empty text
ru: Показать пустой текст

en: Provide default argument
ru: Предоставить аргумент по умолчанию

en: Provide default argument options
ru: Настройки аргумента по умолчанию

en: Default argument type
ru: Тип аргумента по умолчанию

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ru: Обработчик этого пункта испорчен или отсутствует и не может быть использован. Если модуль предусматривал обработчик и был отключен, то повторное включение модуля, возможно, восстановит обработчик. В противном случае вам, скорее всего, нужно будет удалить этот пункт.

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Allow multiple terms per argument.
ru: Разрешить несколько терминов в аргументе.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователи могут вводить составные аргументы в виде 1+2+3 (для ИЛИ) или 1,2,3 (для И).

en: Allow multiple arguments to work together.
ru: Позволить несколько аргументов, чтобы они работали вместе.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, то несколько значений этого аргумента могут работать вместе, как если бы несколько терминов были поставлены к тому же аргументу. Эта опция не совместима с "Сокращением дупликатов".

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Провалить проверку, если будет получен любой аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ru: Если отмечено, то пользователи могут ввести составные  аргументы в виде 1+2+3 или 1,2,3.

en: Exclude the argument
ru: Исключить аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбран, числа введенные в аргумент, будут скорее исключены, чем ограничат просмотр.

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Словарный режим применяется для ограничения числа сиволов, используемых в аргументе. позволяя краткому представлению быть словарем.

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ru: Сколько символов аргумента будет использоваться в фильтре. Если установить 1, все поля, начинающиеся с первой буквы агумента будут допущены.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ru: При отображении результата аргумента, как изменять регистр.

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Привести к верхнему регистру

en: Lower case
ru: Привести к нижнему регистру

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ru: Метка этого поля, которая будет отображаться пользователям, если стиль требует этого.

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
ru: Выберите настройку, чтобы не отображать это поле, но загружать его в представлении. Используйте эту настройку чтобы не отображать групповое поле в каждой записи, или при использовании особой темы.

en: Rewrite the output of this field
ru: Заменить выводимое полем значение

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
ru: При активации этого режима Вы напрямую указываете формат выдаваемого полем значения. Внутри него Вы можете выводить значения других полей (в том числе исключённых из вывода, либо его собственное, каким оно должно было выводиться изначально).

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Введите текст, отображаемый полем. Вы можете использовать HTML, а также подстановочные шаблоны, указанные ниже.

en: Output this field as a link
ru: Выводить это поле в виде ссылки

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ru: Если включено, это поле будет преобразовано в ссылку. Путь ссылки должен быть указан ниже.

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Внутренний путь страницы Drupal, либо её абсолютный URL. Для формирования ссылки Вы можете использовать указанные ниже подстановочные шаблоны.

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, в "alt", который многие браузеры отображают в качестве всплывающих подсказок при наведении мыши.

en: Prefix text
ru: Текст префикса

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Текст суффикса

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Вы должны добавить любое дополнительное поле к выводу перед использованием этого поля. Эти поля могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за правил отображения, вы не можете использовать поля, которые идут после этого поля; если вам нужно поле, не показанное в этом списке, перераспределите ваши поля.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Для вывода в текущем режиме Представления доступны следующие шаблоны подстановки. Если ввести маркер шаблона, указанный слева, то при просмотре Представления вместо него будет подставлено значение, указанное в списке напротив маркера. Необходимо учитывать, что в связи с порядком обработки результата Вы не сможете использовать значения полей, расположенных после текущего. Если Вы хотите использовать поле, которое есть в представлении, но здесь не указано - перестройте порядок полей.</p>

en: Trim this field to a maximum length
ru: Установить для этого поля максимальную длину

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
ru: Если выбрано, поле будет обрезано по максимальной длине.

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Таким образом, общее количество символов будет равно максимальному значению или будет меньше его. Если максимальное значение меньше длины одного слова, поле может быть обрезано до пустого.

en: Add an ellipsis
ru: Добавить многоточие

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ru: При выборе этого флажка будет добавлено "..." в конце обрезанного поля.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ru: Если включено, все HTML-теги будут удалены.

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ru: Если отмечено, после обрезки поля будет запущен HTML-корректор, который правильно закроет все открытые теги.

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отмечено, то 'истина' будет отображаться как 'ложь'

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (future dates start with - )
ru: Временной интервал (будущие даты начинаются с -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
ru: Если "Собственная", смотрите <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документацию PHP</a> по форматам даты. Если "Время назад", то это число различных единиц для отображения, которых по умолчанию до двух.

en: Round
ru: Округление

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас не раскрыт. Если вы <strong>раскроете</strong> его, то пользователи смогут использовать фильтр самостоятельно.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас раскрыт. Если вы <strong>скроете</strong> его, пользователи не смогут изменить фильтр, когда они увидят его.

en: Unlock operator
ru: Разблокировать оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
ru: Если отметить, то оператор будет доступен пользователю

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ru: Появляется в URL после "?" для идентификации этого фильтра. Не может быть пустым.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
ru: Разрешает этому открытому фильтру принимать только одну настройку.

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: - Any -
ru: - Любой -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
ru: Вы обязаны выбрать значение, кроме тех случаев, когда это необязательный раскрытый фильтр.

en: exposed
ru: раскрыт

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: not in
ru: не в

en: Is all of
ru: Все

en: Is none of
ru: Кроме

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: Между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: Не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ru: Регистрозависимые фильтры могут оказаться быстрее. MySQL может игнорировать регистрозависимость.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
ru: Метка для этого отношения, которая буду отображаться только административно.

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
ru: Элементы, не имеющие этой зависимости, отображаться не будут.

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
ru: в views_handler_sort_formula отсутствует значение по умолчанию: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если <a href="@modules">включить модуль расширенной справки</a>, Views будет выдавать более подробную справку. <a href="@hide">Скрыть это сообщение.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если вы установите модуль Advanced help (см. !href), то получите более подробную справку. <a href="@hide">Скрыть это сообщение.</a>

en: Warning! Broken view!
ru: Предупреждение! Испорченное представление!

en: Broken
ru: Прервано

en: Install the advanced help module for the getting started
ru: Установите модуль Advanced help для начала работы

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
ru: Сомневаетесь, с чего начать? Попробуйте со страницы "!getting-started".

en: Displays
ru: Отображения

en: These queries were run during view rendering:
ru: Запросы выполняемые при визуализации представления:

en: [@time ms]
ru: [@time мс]

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозможно создать предпросмотр из-за ошибок.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
ru: Аргументы, разделенные '/' как в URL.

en: Clone view %view
ru: Клонировать представление %view

en: View name
ru: Имя представления

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
ru: Это уникальное название представления. Должно состоять только из букв, цифр и подчеркиваний; используется только для того, чтобы идентифицировать представление для внутреннего использования и для создания имени уникального шаблона темы для этого представления. Если модуль, используемый представлением, изменяется, не изменяйте имя представления, или взамен создайте новое представление.

en: View description
ru: Описание представления

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ru: Это описание будет отображаться на странице управления Представлениями чтобы напомнить вам, для чего он создан.

en: View tag
ru: Тег представления

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ru: Вы можете дополнительно указать тег для этого представления; он используется только для удобства выборки представлений на странице администрирования.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
ru: Тип представления является главной таблицей, по которой получается информация. Тип представления задаёт какие аргументы, поля, критерии сортировки и фильтров доступны, поэтому, будучи однажды установленным он <strong>не может быть изменен</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
ru: Вы должны использовать уникальное имя для этого представления.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
ru: Вы действительно хотите обратить представление %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
ru: Возвращение представления удалит тип представления, который в базе на представление по умолчанию. Все изменения, которые вы сделали, будут утеряны и восстановлению не подлежат.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить представление %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
ru: Удаление представления нельзя отменить.

en: The view has been deleted.
ru: Представление было удалено.

en: There is no lock on view %view to break.
ru: Представление %view не содержит блокировок для их прерывания.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ru: Вы действительно хотите прервать блокировку для представления %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ru: Прерывая блокировку, любые не сохраненные изменения сделанные !user будут утеряны!

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ru: Блокировка прервана и вы можете редактировать тип представления.

en: Edit view %view
ru: Редактирование представления %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ru: Введите название, которое вы хотите использовать для представления, если оно отличается от исходного. Оставьте пустым, чтобы использовать название исходного представления.

en: Paste view code here
ru: Вставьте сюда код представления

en: Unable to interpret view code.
ru: Невозможно проинтерпретировать код представления.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ru: Вы импортируете представление, созданное во Views версии 1. Возможно, потребуется изменить некоторые параметры для корректной работы в версии 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
ru: Это представление несовместимо с этой версией Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ru: Представление с таким именем уже существует; выберите другое имя

en: Display plugin @plugin is not available.
ru: Отобразить плагин @plugin невозможно.

en: Style plugin @plugin is not available.
ru: Плагин стиля @plugin не доступен.

en: Row plugin @plugin is not available.
ru: Плагин строки @plugin не доступен.

en: @type handler @table.@field is not available.
ru: Обработчик @type для @table.@field не доступен.

en: Unable to import view.
ru: Невозможно импортировать представление.

en: Unknown or missing table name
ru: Не известное или отсутствующее имя таблицы

en: Click on an item to edit that item's details.
ru: Щелкните на элементе, чтобы изменить его параметры.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
ru: У этого представления нарушено отображение по умолчанию, и оно не может быть использовано.

en: Export this view
ru: Экспортировать это представление

en: Create a copy of this view
ru: Создать копию этого представления

en: View "@display"
ru: Представление "@display"

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
ru: Ошибка: Отображение @display ссылается на плагин с названием '@plugin', но этот плагин не существует!

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: &nbsp; Style: !style
ru: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
ru: Найден неверный идентификатор отображения во время восстановления вкладок

en: Unable to initialize default display
ru: Невозможно инициализировать отображение по умолчанию

en: Add display
ru: Добавить отображение

en: Remove display
ru: Удалить отображение

en: Restore display
ru: Восстановить отображение

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: View details
ru: Представление подробно

en: Configure @type
ru: Настроить @type

en: Rearrange @type
ru: Изменить порядок @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Configure @type %item
ru: Конфигурировать @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Change summary style for @type %item
ru: Изменить стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
ru: Внутренняя ошибка: битый плагин.

en: Configure summary style for @type %item
ru: Конфигурировать стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш Views

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все запросы, сгенерированные Views будут включать специальную 'VIEWS' = 'VIEWS' строку в положении WHERE. Это позволит проще идентифицировать Views-запросы в логах сервера базы данных, но должно использоваться только для поиска неисправностей.

en: Disable views data caching
ru: Отключить кэширование данных представлений

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ru: Для увеличения производительности Views кэширует информацию о таблицах, модулях и доступных представлениях. При отметке этого флажка Views будет пропускать этот кэш и заново запрашивать требуемую информацию. Этот пункт может иметь серьезные последствия для производительности.

en: Ignore missing advanced help module
ru: Игнорировать отсутствие модуля Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
ru: Views использует модуль Advanced help для отображения справки. Если этого модуля нет, Views будет жаловаться, пока вы не отметите этот пункт.

en: Show query above live preview
ru: Показывать запрос над областью предварительного просмотра

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
ru: Отметьте, чтобы показывать информацию о запросе НАД предпросмотром. Оставьте неотмеченным, чтобы отображать информацию ПОД ним.

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ru: Drupal имеет возможность выполнять много запросов, пока представление генерируется. Отметьте этот пункт, чтобы отображать каждый запуск запроса, пока представление генерируется в рамках предпросмотра

en: Do not show hover links over views
ru: Не показывать hover-ссылку в представленииях

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
ru: Чтобы облегчить администрирование представлений, Views создает ссылки (редактировать, экспорт), отображаемые при наведении на действующее представление. Это может отвлекать на некоторых темах оформления. Эта опция отключает отображение таких ссылок.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ru: Разрешить статистику представления для модуля Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ru: Включите, чтобы собирать сведения о запросах и производительности Представлений, <em>когда установлен модуль Devel</em>.

en: Disable javascript with Views
ru: Отключить JavaScript в представлениях

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
ru: Если у Вас наблюдаются проблемы с Javascript, Вы можете отключить эту опцию. Редактирование представлений без JS возможно, но менее удобно.

en: Page region to output performance statistics
ru: Область страницы для вывода статистики производительности

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
ru: Метка для значения "ЛЮБОЙ" на опциональных раскрытых фильтрах

en: Error: missing @component
ru: Ошибка: отсутствует @component

en: Server reports invalid input error.
ru: Сервер сообщает об ошибке ввода.

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления может ничего не найти для отчета.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартное отображение и, следовательно, не будет размещено где либо на вашем сайте. Возможно, вы хотите добавить отображение страницы или блока.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ru: Нет ни одного "Views 1"-представления для конвертации

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ru: Таблица ниже перечисляет представления Views версии 1, которые хранятся в базе данных. Вы можете также либо конвертировать их для работы во Views версии 2, либо удалить. Представления ковертируются только если во Views 2 нету представления с тем же именем.

en: Unable to find view.
ru: Не удалось найти представление.

en: Unable to convert view.
ru: Не удалось конвертировать представление.

en: The view has been deleted
ru: Представление было удалено

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
ru: Обработчик @handler пытались включить в бесконечный цикл!

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представление в виде страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Отобразить представление в виде блока.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добавляются к другим отображениям, чтобы получить несколько представлений в одном и том же виде.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Отобразить представление как ленту, такую как, например, RSS-лента.

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: HTML List
ru: HTML список

en: Displays rows as an HTML list.
ru: Отображает строки как HTML-список

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в виде сетки.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в виде таблицы.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает сводку не отформатированной, с опцией для одного за другим, либо в линию.

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Генерирует из представления RSS-ленту

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображает поля с дополнительным шаблоном.

en: Fixed entry
ru: Исправленная запись

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные Views.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простое кеширование данных, основанное на времени.

en: set_display() called with invalid display id @display.
ru: set_display() вызвал ошибочные дисплей id @display.

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: filter
ru: фильтр

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
ru: jQuery UI Tabs: Не совпадает идентификатор фрагмента.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
ru: jQuery UI Tabs: Недостаточно аргументов для добавления вкладки.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ru: Элементы агрегатора импортированы с внешних RSS- и Atom- новостных лент

en: The title of the aggregator item.
ru: Заголовок элемента агрегатора.

en: The link to the original source URL of the item.
ru: Ссылка на источник элемента.

en: The author of the original imported item.
ru: Автор оригинального импортированного элемента.

en: The actual content of the imported item.
ru: Актуальное содержимое импортированного элемента.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ru: Дата, когда оригинальный элемент RSS-ленты был опубликован. (Для некоторых лент это будет дата, когда он был импортирован)

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: The unique ID of the aggregator feed.
ru: Уникальный ID агрегатора RSS-ленты.

en: The title of the aggregator feed.
ru: Заголовок агрегатора RSS-ленты.

en: The link to the source URL of the feed.
ru: Ссылка на URL источника RSS-ленты

en: The date the feed was last checked for new content.
ru: Дата последней проверки ленты на обновления.

en: The description of the aggregator feed.
ru: Описание ленты агрегатора

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ru: Дата последнего нового материала в ленте.

en: The unique ID of the aggregator category.
ru: Уникальный ID категории агрегатора.

en: The title of the aggregator category.
ru: Заголовок категории агрегатора.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ru: Показать элемент с помощью данных из оригинального источника.

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: The text of the comment.
ru: Текст комментария.

en: The comment ID of the field
ru: ID комментария

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано в виде ссылки на домашнюю страницу автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан в виде ссылки. Будет пустым, если автор - зарегистрированный пользователь.

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Date and time of when the comment was posted.
ru: Дата и время публикации комментария.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
ru: Находится ли комментарий на модерации.

en: Provide a simple link to view the comment.
ru: Прямая ссылка на комментарий

en: Provide a simple link to edit the comment.
ru: Предоставляет простую ссылку для редактирования комментария.

en: Provide a simple link to delete the comment.
ru: Предоставляет простую ссылку для удаления комментария.

en: The node the comment is a reply to.
ru: Материал, на который оставлен комментарий.

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ru: ID родительского комментария.

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ru: Позднейшая из двух дат - даты последнего комментирования и даты обновления материала.

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ru: Разрешено ли комментировать материал.

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ru: Отображает только такие материалы, которые пользователь написал или откомментировал.

en: Display the comment with standard comment view.
ru: Показать комментарий в стандартном виде.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показать комментарии как RSS-ленту.

en: Link to contact page
ru: Ссылка на страницу контактов

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Locale source
ru: Исходная локаль

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ru: Исходные строки для перевода на английском или языке сайта по умолчанию.

en: The ID of the source string.
ru: ID исходной строки.

en: A description of the location or context of the string.
ru: Описание положения или контекста строки

en: The group the translation is in.
ru: Группа перевода в

en: The full original string.
ru: Полная оригинальная строка.

en: The version of Drupal core that this string is for.
ru: Версия ядра Drupal для которой эта строка.

en: Provide a simple link to edit the translations.
ru: Прямая ссылка на редактирование перевода.

en: Locale target
ru: Локальная цель

en: The full translation string.
ru: Полный перевод строки.

en: The language this translation is in.
ru: Язык этого перевода в

en: Singular LID
ru: Сингулярный LID

en: The ID of the parent translation.
ru: ID родительского перевода.

en: Whether or not the translation is plural.
ru: Так или иначе, перевод во множественном числе

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: The date the node was posted.
ru: Дата создания материала.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ru: Тип материала (например 'запись в блоге', 'сообщение форума', 'новость' и т.д.).

en: Whether or not the node is published.
ru: Опубликован ли материал.

en: Published or admin
ru: Опубликован или админ

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
ru: Отсекает неопубликованные материалы, если пользователь не может их видеть.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
ru: Отображается материал на главной странице или нет.

en: Whether or not the node is moderated.
ru: Находится ли материал на модерации.

en: Whether or not the node is sticky.
ru: Закреплен ли материал вверху списков.

en: Provide a simple link to the node.
ru: Прямая ссылка на материал.

en: Provide a simple link to edit the node.
ru: Прямая ссылка для изменение материала.

en: Provide a simple link to delete the node.
ru: Прямая ссылка для удаления материала.

en: In the form of CCYYMMDD.
ru: В виде CCYYMMDD.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: In the form of YYYYMM.
ru: В виде ГГГГММ

en: Created year
ru: Год создания

en: In the form of YYYY.
ru: В виде ГГГГ

en: Created month
ru: Месяц создания

en: In the form of MM (01 - 12).
ru: В виде ММ (01-12).

en: Created day
ru: День создания

en: In the form of DD (01 - 31).
ru: В формате ДД (01 - 31).

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Обновленный год

en: Updated month
ru: Обновленный месяц

en: Updated day
ru: Обновленный день

en: Updated week
ru: Обновленная неделя

en: Node revision
ru: Редакция материала

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
ru: Ревизия материала это история изменений материала.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
ru: Пользователь, который создал редакцию материала.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
ru: Текущее содержание материала; может быть некорректно для всех типов материала.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
ru: Сохранённый анонс. Может быть некорректным, или использоваться только для некоторых типов материалов.

en: The revision ID of the node revision.
ru: ID редакции материала.

en: The log message entered when the revision was created.
ru: Пояснение к редакции материала.

en: The date the node revision was created.
ru: Дата создания редакции материала.

en: Input format id
ru: ID формата ввода

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
ru: Числовой формат ввода редакции материала. !default означает формат ввода по умолчанию.

en: The name of the input format of the node revision.
ru: Наименование формата ввода для редакций материала

en: Revert link
ru: Ссылка на возврат редакции

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Предоставить ссылку на возврат версии.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
ru: Предоставить ссылку на удаление версии материала.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ru: Фильтровать материалы по правам доступа к представлениям. <strong>Необязательно, если вы используете материалы в качестве основной таблицы.</strong>

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Show a marker if the node has new or updated content.
ru: Отображать токен, если материал имеет новое или обновленное содержимое.

en: Show only nodes that have new content.
ru: Показывает только новые материалы.

en: Node ID from URL
ru: ID материала из URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: Poll
ru: Опрос

en: Whether the poll is open for voting.
ru: Открыт ли опрос для голосования.

en: Profile textfield
ru: Текстовое поле профиля

en: Profile textarea
ru: textarea профиля

en: Profile checkbox
ru: Флажок профиля

en: Profile URL
ru: Ссылка на профиль

en: Profile selection
ru: Выбор профиля

en: Profile freeform list %field-name.
ru: Список профилей в свободной форме %field-name.

en: Profile date %field-name.
ru: Дата профиля %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ru: Количество очков поиска для элемента. Не будет использоваться, если поисковый фильтр не присутствует.

en: Links from
ru: Ссылки от

en: Other nodes that are linked from the node.
ru: Другие материалы, на которые ссылается этот.

en: Links to
ru: Ссылки на

en: Other nodes that link to the node.
ru: Другие материалы, ссылающиеся на этот.

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: The terms to search for.
ru: Поисковая фраза

en: Display the results with standard search view.
ru: Показывать результаты в стандартном представлении.

en: Node statistics
ru: Статистика материалов

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Stores site access information.
ru: Записывает информацию о доступе к сайту.

en: Browser session ID of user that visited page.
ru: ID сеанса браузера пользователя, посетившего страницу.

en: Title of page visited.
ru: Заголовок посещенной страницы.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ru: Внутренний путь посещённой страницы (относительно корня Drupal).

en: Hostname of user that visited the page.
ru: Имя хоста посетившего страницу пользователя.

en: The user who visited the site.
ru: Пользователи, посетившие сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ru: Время загрузки страницы в миллисекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
ru: Время посещения страницы.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ru: Файлы поддерживаются Drupal и различными модулями.

en: The ID of the file.
ru: ID файла.

en: The name of the file.
ru: Имя файла.

en: The path of the file.
ru: Путь к файлу.

en: The mime type of the file.
ru: MIME-тип файла.

en: The status of the file.
ru: Состояние файла.

en: The date the file was uploaded.
ru: Дата загрузки файла.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ru: Название словаря, в который входит термин. Это будет словарь какого бы то ни было термина поля "Таксономия: Термин", и аналогичным образом может порождать дубликаты.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ru: Термины таксономи. Использование этого поля может вызвать дублирование материалов в представлении. Вы должны предварительно добавить фильтры для уменьшения объема выборки.

en: Taxonomy term name.
ru: Имя термина таксономии.

en: The term weight field
ru: Вес термина

en: The description associated with a taxonomy term.
ru: Описание термина Таксономии.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: All terms
ru: Все термины

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: Term synonym
ru: Синоним термина

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
ru: Синонимы термина можно использовать, чтобы найти его по альтернативным названиям.

en: Term ID (with depth)
ru: ID Термина (с глубиной)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ru: Фильтр с глубиной более сложен, поэтому имеет меньше настроек.

en: Term ID depth modifier
ru: Глубина ID термина

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
ru: Разрешить "глубине" <i>Таксономия: ID термина (с глубиной)</i> модифицироваться посредством дополнительных аргументов.

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Translation set node ID
ru: Идентификатор набора перевода этого материала.

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ru: Идентификатор набора перевода, которому принадлежит это содержимое.

en: Source translation
ru: Источник перевода

en: The source that this content was translated from.
ru: Источник, с которого был переведен данный материал.

en: Versions of content in different languages.
ru: Версии содержимого на других языках.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
ru: Непереведенные материалы, либо оригинальные версии переводов.

en: Child translation
ru: Перевод потомка

en: Nodes that are translations of a source translation.
ru: Материалы, которые являются переводами исходного перевода.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
ru: Статус перевода материала: требуется или не требуется обновление перевода.

en: Outdated
ru: Устаревший

en: upload
ru: загрузка

en: The description of the uploaded file.
ru: Описание загруженного файла.

en: Listed
ru: Включен в список

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ru: Будет ли файл помечен или нет в списке.

en: All files attached to a node with upload.module.
ru: Все файлы, присоединенные к материалу при помощи модуля upload.

en: Has attached files
ru: Имеются прикрепленные файлы

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ru: Показывать только элементы с прикрепленными файлами. Может привести к дублированию, если к одному элементу прикреплено несколько файлов.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
ru: Добавить зависимость, чтобы получить доступ к большему количеству файлов, загруженных с помощью модуля Upload. Помните, что эта зависимость может привести к возникновению дубликатов материалов, если к ним были прикреплены несколько вложений.

en: The user ID
ru: ID пользователя

en: The user or author name.
ru: Имя пользователя или автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ru: Адрес электронной почты пользователя. Обычно это поле не показывается пользователям, поэтому будьте осторожны при его использовании.

en: Language of the user
ru: Язык пользователя

en: The user's picture, if allowed.
ru: Картинка пользователя, если доступно.

en: The date the user was created.
ru: Дата заведения учетной записи пользователя.

en: The user's last access date.
ru: Дата последнего доступа пользователя.

en: The user's last login date.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: Whether a user is active or blocked.
ru: Активен пользователь или заблокирован.

en: The user's signature.
ru: Подпись пользователя.

en: Provide a simple link to edit the user.
ru: Прямая ссылка для редактирования профиля пользователя.

en: Provide a simple link to delete the user.
ru: Прямая ссылка для удаления профиля пользователя.

en: Roles that a user belongs to.
ru: Роли пользователя.

en: User ID from URL
ru: ID пользователя из URL

en: User ID from logged in user
ru: ID авторизовавшегося пользователя

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
ru: Позволяет игнорировать аргумент. Запрос не будет изменять этот аргумент.

en: Provide custom text or link.
ru: Снабжать текстом или ссылкой.

en: View result counter
ru: Счетчик результатов

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: Link this field to its aggregator category page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его категорий агрегатора

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Link this field to its comment
ru: Сделать это поле ссылкой на комментарии его материала

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: Type of link
ru: Тип ссылки

en: contact
ru: контакт

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Unknown group
ru: Неизвестная группа

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Current installed version
ru: Текущая установленная версия

en: Unknown node type
ru: Неизвестный тип материала

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
ru: Если хотите проверять материал на определенный тип, отметьте; Если ничего не будет выбрано, то все материалы будут допущены.

en: Validate user has access to the node
ru: Проверять возможность доступа пользователя к материалу

en: Node IDs separated by , or +
ru: ID материалов, разделенные ',' или '+'

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: Display node comments
ru: Показывать комментарии к материалу

en: No alternate
ru: Не чередовать

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
ru: Если поиск не выполнялся и это поле не появляется, выберите альтернатирнативную таблицу сортировки полей.

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: On empty input
ru: При пустом вводе

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Display score
ru: Показывать число

en: Link this field to download the file
ru: Ссылка на загрузку этого файла

en: Set the breadcrumb for the term parents
ru: Установить хлебные крошки для родительского термина

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ru: При выборе хлебных крошек будет включать в себя все родительские термины, каждое со ссылками на это представление. Заметим, что это работает только, если хотя бы один термин был получен.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: Allow multiple terms per argument
ru: Разрешить множественные термины для аргументов.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ru: Если выбрано, пользователи могут ввести несколько аргументов в виде 1 +2 +3. Учитывая большое число JOIN  соединений, для этого потребуется, И будет рассматриваться в качестве ИЛИ этих аргументов.

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its taxonomy term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина таксономии

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ru[0]: Невозможно найти термин: @terms
ru[1]: Невозможно найти термины: @terms
ru[2]: Невозможно найти термины: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ru: Если вы хотите проверить конкретные словари - отметьте их; если ничего не отмечено - будут пройдены все термины.

en: Term IDs separated by , or +
ru: ID терминов, разделеные ',' или '+'

en: Term name or synonym
ru: Имя термина или его синоним

en: Term name/synonym converted to Term ID
ru: Термин/синоним, преобразованный в ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ru: Выберите форму аргумента; если используется название, то обычно более эффективно использовать ID термина и использование ID термина предпочтительнее, чем название как аргумент.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
ru: Преобразовывать тире в URL-адресе в пробелы в имени аргументов

en: Include untranslated nodes
ru: Включить не переведённые материалы

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Translation option
ru: Опции перевода

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Опции перевода дают вам право выбирать какой перевод или переводы в наборе включены. Выберите "Текущий язык" или "Язык по умолчанию", чтобы добавить перевод в текущий или стандартный язык соответсвенно. Выберите определенный язык, чтобы добавить перевод в этот язык. Если вы выберите "Все", каждый перевод будет создан в новой строке, что может вызвать появление дубликатов.

en: To the user
ru: К пользователю

en: With a mailto:
ru: С mailto:

en: Is the logged in user
ru: Является текущим вошедшим пользователем

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите список имен пользователей, разделенный запятыми

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ru[0]: Невозможно найти пользователя: @users
ru[1]: Невозможно найти пользователей: @users
ru[2]: Невозможно найти пользователей: @users

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Type of user argument to allow
ru: Тип разрешенного пользовательского аргумента

en: Only allow numeric UIDs
ru: Разрешить только цифровой UID

en: Only allow string usernames
ru: Позволить только строки имён пользователей

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ru: Также разрешить цифровые UID и строки usernames

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ru: Доступ к этому виду получат только пользователи с указанным правом. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от данной настройки.

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранной роли(ей).

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ru: Только выбранные роли получат доступ к этому отображению. Примечание: пользователи с правом "Доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от роли.

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ru: Примечание: у вас нет прав на изменение. Если вы измените стандартный тип аргумента эти настройки исчезнут и вы не сможете их восстановить

en: PHP argument code
ru: PHP-код аргумента

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
ru: Введите PHP-код, который вернет значение аргумента. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Необходимо вернуть одиночное значение для этого аргумента.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ru: Примечание: у вас нет прав на изменение. Если вы измените валидатор, эти настройки исчезнут и вы не сможете их восстановить

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
ru: Введите PHP-код, который вернет TRUE или FALSE. Если код не вернет ничего, то это будет как FALSE, так что проверяйте - возвращаете ли вы значение, если вы не хотите, чтобы аргумент был признан некорректным. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Аргумент для проверки - это "$argument", а представление - "$view".Можете изменить аргумент, установив "$handler->argument".

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Rendered output
ru: Обработанный вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Broken field
ru: Поврежденное поле

en: Change the name of this display.
ru: Изменить название отображения.

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Change the style plugin.
ru: Изменить стиль.

en: Row style
ru: Стиль строки

en: Change the row plugin.
ru: Сменить строчный плагин

en: Use AJAX
ru: Использовать AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Mini
ru: Мини

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить настройки постраничного навигатора для данного отображения.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Change how many items to display.
ru: Выбрать как много элементов отображать.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли данное отображение содержать ссылку "ещё".

en: Display only distinct items, without duplicates.
ru: Показывать только уникальные элементы, без дубликатов.

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для данного отображения.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить установки для этого типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для данного отображения.

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для этого типа кэширования.

en: Link display
ru: Привязать отображение

en: Specify which display this display will link to.
ru: Укажите к какому отображению привязать текущее отображение.

en: Exposed form in block
ru: Раскрытая форма в блоке

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: Unknown/missing format
ru: Неизвестный/ошибочный формат

en: Change this display's !name.
ru: Изменить !name для этого отображения.

en: Get information on how to theme this display
ru: Получить информацию о том, как темизировать данное отображение

en: The name of this display
ru: Название отображения

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это название будет отображаться только при редактировании представления

en: The title of this view
ru: Заголовок представления

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ru: Этот заголовок будет отображаться с представлением, на месте обычного заголока, таком, как Заголовок страницы, блока и т.п.

en: Use AJAX when available to load this view
ru: Использовать AJAX для загрузки, если доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ru: Если установлено, это представление будет использовать AJAX для разбиения представления на страницы, сортировки таблиц и для раскрытых фильтров. Таким образом, страница не будет перезагружаться. Не рекомендуется для основных страниц. т.к. будет затруднен доступ к странице через ссылки, но весьма полезно для контекстного содержимого.

en: Use a pager for this view
ru: Разбивать представление на страницы

en: Full pager
ru: Полный навигатор

en: Mini pager
ru: Мини-навигатор

en: Pager element
ru: Элемент навигатора

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
ru: Количество пропущенных элементов. Например, если становите 3, то первые 3 элемента будут пропущены и не покажутся.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ru: Добавляет ссылку "Ещё" в низ представления, которая ведет на страничное представление. Если у вас более одного страничного представления, ссылка будет указывать на указанное в 'Привязать отображение'.

en: Text to use for the more link.
ru: Текст в качестве ссылки для более

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Access options
ru: Опции доступа

en: Caching options
ru: Опции кэширования

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст, показываемый внизу представления, например, пояснения или ссылки, что угодно. Не обязательно

en: Text to display if the view has no results. Optional.
ru: Текст, который будет показываться при пустом результате (например "Нет такой буквы!"). Необязательно.

en: How should this view be styled
ru: Стиль представления

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у выбранного вами стиля есть настройки, то в основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля "Строка"

en: How should each row in this view be styled
ru: Как будет отображаться строка в представлении

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
ru: Вы также можете изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на значок.

en: Which display to use for path
ru: какое отображение использовать для адреса

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких вещей, как сссылки на итоги, rss-ленты, ссылки "Далее" и т.п.

en: Display output
ru: Вывод отображения

en: Alternative display output
ru: Альтернативный вывод отображения

en: Style output
ru: Стиль вывода

en: Alternative style
ru: Альтернативный стиль

en: Row style output
ru: Вывод в стиле строк

en: Alternative row style
ru: Альтернативный стиль строки

en: Field @field (ID: @id)
ru: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
ru: В этом разделе перечислены все возможные шаблоны для плагина отображения и плагинов стиля, отсортированные по возрастанию специфичности. Активный шаблон для каждого плагина (самый специфичный из найденных в системе) выделен жирным шрифтом.

en: Change theme
ru: Изменить тему

en: Rescan template files
ru: Пересканировать файлы шаблонов

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ru: <strong>Внимание!</strong> При добавлении, удалении или переименовании файлов шаблона, необходимо уведомить Drupal об изменениях, сделав повторное сканирование файлов в вашей системе. Нажав на эту кнопку, вы сбросите настройки темы Drupal и запустите процесса повторного сканирования. Выделенные выше шаблоны будут отражать новое состояние системы.

en: Theming information (display)
ru: Информация темизации (отображение)

en: Back to !info.
ru: Назад к !info.

en: theming information
ru: информация о темизации

en: This display has no theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизировании.

en: This is the default theme template used for this display.
ru: Этот шаблон темы используется для отображения по умолчанию.

en: This is an alternative template for this display.
ru: Это альтернативный шаблон для этого отображения.

en: Theming information (style)
ru: Информация темизации (стиль)

en: This display has no style theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизации

en: This is the default theme template used for this style.
ru: В качестве этого стиля используется шаблон темы по умолчанию.

en: This is an alternative template for this style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля.

en: Theming information (row style)
ru: Информация о темизации (стиль строки)

en: This display has no row style theming information
ru: Этот вид не содержит информации о темизации строк

en: This is the default theme template used for this row style.
ru: Это шаблон темы по умолчанию, используемый для этого стиля строки.

en: This is an alternative template for this row style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля строки.

en: Put the exposed form in a block
ru: Положить раскрытую форму в блок

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ru: Если установлено, любые раскрытые виджеты не будут показаны в этом представлении. Вместо этого раскрытая форма будет появляться в блоке, который будет доступен в системе администрирования блоков Drupal. Обратите внимание, что этот блок должен будет активироваться вручную.

en: File found in folder @template-path
ru: Файл найден в папке @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ru: (Файл не найден в папке @template-path)

en: Status: using default values.
ru: Состояние: использовать значения по умолчанию.

en: Update default display
ru: Обновить отображение по умолчанию

en: Status: using overridden values.
ru: Состояние: использовать переопределенные значения.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: Exposed form: @view-@display_id
ru: Раскрытая форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Inherit arguments
ru: Наследовать аргументы

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Multiple displays
ru: Множественные отображения

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать аргументы от родительского, к которому прикреплено?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить до или после родительского отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: Block admin description
ru: Описание блока для Администратора.

en: Block caching type
ru: Тип кэширования блока

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
ru: Это устанавливает статус по умолчанию для метода кэширования встроенных блоков Drupal. Также это требует, чтобы в блоке администрирования было включено кэширование. И будьте осторожны, потому что вы не контролируете ситуацию, когда кэш очищен.

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
ru: Это отображение будет показываться при посещении страницы на вашем сайте. Рекомендуется указать адрес похожим на  "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", укажите по одному % в адресе для каждого аргумента, определенного в представлении.

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
ru: Это отображение будет показываться при посещении данной страницы на вашем сайте. Можно использовать "%" в URL для представления значений, которые буду использоваться как аргуенты: например, "node/%/feed".

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ru: Если установлено в "обычное" или "вкладка", введите текст для использования в качестве описания пункта меню.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
ru: Предупреждение: Изменение этого пункта меню не будет работать правильно на Drupal 6.4 или более ранних. Пожалуйста, обновите вашу копию Drupal по адресу !url.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Когда элемент меню представляется как вкладка, Drupal'у необходимо знать, какой будет родительский элемент меню у этого. Возможно родитель уже существует, иначе вам необходимо его создать. Путь родительского элемента всегда будет складываться из левой части адреса элемента. Например, если путь к представлению <em>foo/bar/baz</em>, путь к родителю будет <em>foo/bar</em>

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ru: "$arg" больше не поддерживается. Взамен используйте %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычные пункты меню для путей, содержащих '%'.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но заголовок меню не установлен.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но родительское меню не установлено.

en: Inline fields
ru: Поля в линию

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ru: Встроенные поля будут отображаться "друг за другом", вместо "один над другим".

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между полями, выводящимися в строку, чтобы зрительно разделить их. В этом поле можно использовать HTML-код.

en: Grouping field
ru: Группировать по полю

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (не обязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте это значение пустым, чтобы не группировать.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: Use the site mission for the description
ru: Использовать в качестве описания "миссию сайта"

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ru: Это появится в RSS-ленте.

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: Display items inline
ru: Показывать встроенные элементы

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "прикрепленные" заголовки таблиц в стиле Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прикрепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. А доступны будут только в конечном выводе.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ru: Если выбрана 'Сортировка по умолчанию', то сортироваться будет таким образом.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: The style selected does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль не использует поля.

en: None defined
ru: Не определено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: Это представление в настоящее время, возможно, редактируется пользователем !user и поэтому заблокировано (!age назад) для редактирования другими. <a href="!break">Щелкните здесь, чтобы снять блокировку</a>.

en: New view
ru: Новое представление

en: Changed view
ru: Изменённое представление

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
ru: Представление %name, отображающее элементы типа <strong>@base</strong>.

en: Live preview
ru: "Живой" предпросмотр

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
ru: <em>@type</em> @base представление: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
ru: Заголовок: @title

en: @current of @max
ru: @current из @max

en: There are no views to be exported at this time.
ru: Сейчас нет представлений для экспорта.

en: Show only these tags
ru: Отображать только эти теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
ru: Поместите это в @module.info в папке modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
ru: Положить @module.module в папку modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
ru: Положите этот @module.views_default.inc в Вашу modules/@module directory или modules/@module/includes папку

en: use views exporter
ru: использовать экспортировщик представлений

en: Bulk export
ru: Массовый экспорт

en: Views exporter
ru: Экспортер представлений

en: Allows exporting multiple views at once.
ru: Позволяет экспортировать несколько представлений за раз.

en: Adjust top margin
ru: Применить верхний отступ

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ru: Если включено, сайт сдвинется вниз приблизительно на 20 пикселей от верхней границы области просмотра, чтобы показать меню администратора. Если выключено, некоторые элементы страницы с абсолютным или фиксированным положением могут быть перекрыты этим меню.

en: Keep menu at top of page
ru: Закрепить меню вверху страницы

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ru: Если включено, меню управления будет всегда показано наверху области просмотра браузера (даже после прокрутки страницы). <strong>Примечание: в некоторых браузерах эта настройка приведет к искажению вида страницы, невидимому курсору, невыбираемым элементам форм или другим проблемам. Отключите эту опцию, при наличии  этих проблем.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ru: Если включено, группы на странице <a href="!modules-url">модулей</a> автоматически свернутся при загрузке страницы.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ru: Если модуль Utility был установлен с этой целью, он может быть безопасно отключен и удален.

en: Move local tasks into menu
ru: Перенести локальные задачи в меню

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ru: Если включено, вкладки на текущей странице переместятся в меню администратора. Эта возможность доступна только в темах оформления, которые используют CSS классы <code>tabs primary</code> и <code>tabs secondary</code> для вкладок.

en: Administration menu settings
ru: Настройки меню администратора

en: Parent link ID
ru: ID дочерней ссылки

en: Display additional data for each menu item
ru: Показать дополнительные данные для каждого элемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
ru: Показать выбранные элементы рядом с каждой ссылкой пункта меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ru: Если включено, все пункты меню отобразятся независимо от разрешений сайта. <em>Примечание: не включать на рабочем сайте.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ru: Включены следующие модули: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ru: Модуль меню администратора создает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть страницы большинства административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Используйте настройки ниже, чтобы настроить меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ru: Модуль меню администратора обеспечивает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть большинство административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Меню администратора также показывает число анонимных и зарегистрированных пользователей и позволяет модулям добавлять их собственные пункты меню. Интеграция с меню изменяется от модуля к модулю; например, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, добавляет новые возможности, обеспечивая быстрый доступ к инструментальным средствам разработки.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ru: <a href="@settings">Страница настройки</a> меню администриратора позволяет изменять поведение и вид некоторых элементов меню. Так как появление меню зависит от темы оформления вашего сайта, существенные настройки требуют изменения темы вашего сайта и файлов CSS. Читайте файл README.txt расширенного модуля для получения дополнительной информации о теме и настройках CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ru: Пункты меню, показанные в меню управления зависят от фактических разрешений пользователя. Во-первых, меню управления показывается только пользователям с разрешением ролей <em>Доступ к меню управления</em> (admin_menu модуль) . Во вторых, пользователь должен быть членом роли с разрешением <em>Доступ к страницам управления</em> (модуль system), чтобы просматривать административные ссылки. И, третье, только в настоящее время разрешено, чтобы ссылки были показаны; например, если пользователь не член роли с разрешениями <em>Управление разрешениями</em> (модуль user) и <em> Управление пользователями</em> (модуль user), <em>Управление пользователями</em> пункт меню не показан.

en: Administration menu
ru: Меню администрирования

en: Adjust administration menu settings.
ru: Настройка параметров меню администрации.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ru: Добавляет выпадающее меню для большинства административных и других общих задач (для пользователей с соответствующими правами).

en: Invalid token
ru: Неправильный маркер.

en: Okay
ru: Нормально

en: Checkboxes
ru: Блоки флажков

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Contact form
ru: Форма контактов

en: Configure this block
ru: Настроить данный блок

en: Equal
ru: Равный

en: Blue Lagoon (default)
ru: Голубая лагуна (по умолчанию)

en: Color display
ru: Цвет отображения

en: Solid color
ru: Сплошной цвет

en: Gradient
ru: Градиент

en: Hover colors
ru: Цвета заголовка

en: Number of Stars
ru: Количество звёзд

en: Number of Options
ru: Количество вариантов

en: Voting target
ru: Цель голосования

en: Allow user to clear value
ru: Разрешить пользователям отменять свои голоса

en: As Stars
ru: Как звёзды

en: Rating (i.e. 4.2/5)
ru: Рейтинг (напр. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
ru: Проценты (напр. 92)

en: This page is used to configure site-wide features of the fivestar module. To setup fivestar to rate content:
ru: Эта страница используется для конфигурирования сайта широких характеристик fivestar модуля. Установите настройки fivestar для оценок содержания:

en: Configure site-wide settings for fivestar below.
ru: Настройки конфигурации fivestar ниже

en: Go to <a href="!types">admin/content/types</a> and edit the type you would like to rate.
ru: Зайдите на <a href="!types">admin/content/types</a> и настройте типы материалов так как вам угодно.

en: On the settings page for the content type, a set of options is available for fivestar, where you can enable rating for that type and set rating options.
ru: На странице настроек для типов материалов, набор опций для fivestar, где можно разрешить рейтинг этого типа и установить опции рейтинга.

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
ru: Настройки конфигурации fivestar ниже

en: Fivestar ratings
ru: Fivestar рейтинги

en: To rate this content, enable Fivestar rating below. These settings will be used for both comments (if available) and direct rating.
ru: Чтобы иметь возможность выставлять рейтинг для этого содержимого, включите Пятизвездный рейтинг ниже. Это настройки будут использоваться и для комментариев (если возможно), и прямой оценкой.

en: Enable Fivestar rating
ru: Включить Fivestar рейтинг

en: Cancel rating
ru: Сброс рейтинга

en: Poor
ru: Плохо

en: Great
ru: Замечательно

en: Awesome
ru: Отлично

en: Give it @star/@count
ru: Оценка @star/@count

en: Clickable widget above teaser
ru: Кликабельный виджет перед анонсом

en: Clickable widget below teaser
ru: Кликабельный виджет после анонса

en: Static display above teaser
ru: Статичное отображение перед анонсом

en: Static display below teaser
ru: Статичное отображение после анонса

en: Teaser link to full node widget
ru: Ссылка в анонсе на виджет в полной версии материала

en: Full node display
ru: Отображение в полной версии материала

en: Clickable widget above node body
ru: Кликабельный виджет перед содержимым ноды

en: Clickable widget below node body
ru: Кликабельный виджет после содержимого ноды

en: Static display above node body
ru: Статичное отображение перед содержимым материала

en: Static display below node body
ru: Статичное отображение после содержимого материала

en: Widget display
ru: Показать виджет

en: Fivestar Settings
ru: Fivestar Настройки

en: Rate this @type
ru: Оцените @type

en: Fivestar: Rate this node
ru: Fivestar: оценить этот узел

en: Rate This
ru: Оценить

en: Your vote has been cleared.
ru: Вы забрали свой голос.

en: Your rating: <span>!stars</span>
ru: Ваша оценка: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
ru: Среднее: <span>!stars</span>

en: No votes yet
ru: Голосов пока нет

en: Saving your vote...
ru: Сохраняем Ваш голос...

en: Your vote has been saved.
ru: Ваш голос учтён

en: Deleting your vote...
ru: Удаляем Ваш голос...

en: Your vote has been deleted.
ru: Ваш голос удалён

en: Select rating
ru: Выберите оценку

en: Fivestar Stars (display only)
ru: Fivestar Stars (только отображение)

en: Fivestar Stars (clickable, no text)
ru: Звёзды (кликабельно, без текста)

en: Fivestar Stars (clickable, with text)
ru: Звёзды (кликабельно, с текстом)

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
ru[0]: <span>@count</span> голос
ru[1]: <span>@count</span> голоса
ru[2]: <span>@count</span> голосов

en: use PHP for fivestar target
ru: использовать PHP для fivestar

en: Fivestar comment settings
ru: Настройки комментариев Fivestar

en: Optional rating
ru: Необязательный рейтинг

en: Required rating
ru: Необходимый рейтинг

en: A simple five-star voting widget for nodes.
ru: Оценка материалов в виде пятизвёздочного виджета.

en: Fivestar Comments
ru: Fivestar комментарии

en: Rate nodes by leaving comments.
ru: Оценка комментариев материала.

en: Number of items to index per cron run
ru: Количество пунктов, индексируемых за один запуск крона

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
ru: Максимальное число элементов, индексируемых при каждом запуске <a href="@cron">cron</a>. В случае ошибок индексации, проблем с тайм-аутом или памятью, сократите количество элементов.

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Translation settings
ru: Настройки перевода

en: File name without extension
ru: Имя файл без расширения

en: File extension
ru: Расширение файла

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
ru: Предупреждение системы безопасности: невозможно записать .htaccess файл. Пожалуйста, создайте .htaccess файл в вашей папке %directory, который содержит следующие строки: <br /> <code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
ru: Выберите метод для сбора предположений автодополнения. Учтите, что метод <em>"Содержит"</em> может  вызвать снижение производительности на сайтах с тысячами материалов.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
ru: %name: заголовок ошибочный. Пожалуйста, проверьте свой выбор.

en: An image thumbnail was not able to be created.
ru: Миниатюра изображения не может быть создана.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ru: Максимально допустимый размер изображения, выраженный как ШИРИНАxВЫСОТА (например: 640x480). Установите в 0 для снятия ограничений. Если загруженное изображение больше, то оно будет изменено с учётом указанных ширины и высоты. Изменение изображения при загрузке приведет к потере <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> в изображении.

en: Minimum resolution for Images
ru: Минимальное разрешение изображений

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
ru: Минимальный допустимый размер изображения, выраженный в виде ШИРИНАxВЫСОТА (например, 640x480). Укажите 0, если не хотите вводить ограничений. Изображения, загруженные с меньшими размерами, не будут приняты.

en: ALT text settings
ru: Настройки альтернативного текста

en: Enable user input alternate text for images.
ru: Включить пользовательский альтернативный текст для изображений.

en: Default ALT text
ru: Альтернативный текст по умолчанию

en: This value will be used for alternate text by default.
ru: Это значение будет использоваться по умолчанию для альтернативного текста.

en: Title text settings
ru: Настройки текста заголовка

en: Enable user input title text for images.
ru: Включить пользовательский текст заголовока для изображений.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
ru: Выбрать тип поля, которое будет отображаться для пользователя.

en: Default Title text
ru: Текст заголовка по умолчанию

en: This value will be used as the image title by default.
ru: Это значение будет использоваться по умолчанию для заголовка изображения.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
ru: Когда изображение не загружено, показывать на дисплее изображение по умолчанию.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
ru: Изображение по умолчанию не может быть загружено. Место назначения %destination не существует или на сервере отсутствуют права на запись.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
ru: В виджете image допускаются только стандартные для интернета изображения (jpg, gif, и png). Если надо загружать другие типа изображений, то измените виджет на стандартный 'file upload'.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
ru: Пожалуйста, установите разрешение в формате ШИРИНАxВЫСОТА (например: 640x480).

en: Alternate Text
ru: Альтернативный текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ru: Заголовок будет использован для всплывающей подсказки при наведении мыши.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
ru: Модуль ImageField был отключен. Для его правильной работы необходимо установить <a href="http://drupal.org/project/filefield">модуль FileField</a>.

en: Image linked to node
ru: Изображение, ссылка на материал

en: Image linked to file
ru: Изображение, связанное с файлом

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
ru: FileField должен быть обновлен до версии Drupal 6 перед тем, как может быть обновлён ImageField.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
ru: Удалённые администратором миниатюры распределены по каталогу "files". Все миниатюры в настоящее время хранятся в каталоге "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
ru: Выбранный файл  %name не может быть сохранен.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
ru: Директория %directory является файлом и не может быть перезаписана.

en: Could not set permissons on destination file: %file
ru: Невозможно установить права на файл назначения: %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
ru: Путь  %directory был отмечен как директория, но это файл

en: List field
ru: Отображение

en: Files listed by default
ru: По умолчанию вложения отображаются списком

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
ru: Если включено, появится текстовое поле, в котором пользователи смогут ввести описание загружаемого файла.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
ru: FileField попытался отобразить файл %file, но он не существует.

en: Progress indicator
ru: Индикатор прогресса

en: Bar with progress meter
ru: Полоса с указателем прогресса выполнения

en: Throbber
ru: Троббер (индикатор без указания прогресса выполнения)

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
ru: Ваш сервер поддерживает отображение прогресса загрузки. «Троббер» не отображает прогресс загрузки, но занимает меньше места, используйте его для загрузки маленьких файлов или в случае проблем с полосой прогресса загрузки.

en: Path settings
ru: Настройки пути

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ru: Необязательный путь до подпапки внутри "%directory". Не включайте начальный и конечный слеш.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ru: Укажите предельный размер одного файла. Для ограничения размера файла введите значение, например "512" (байт), "80K" (килобайт) или "50M" (мегабайт). Если вы оставите данное поле пустым, размер закачиваемого файла будет ограничен только настройками post_max_size и upload_max_filesize PHP (текущий лимит <strong>%limit</strong>).

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
ru: Путь к файлу (@file_path) не может начинаться с системной директории файлов (@files_directory), так как это может привести к конфликту при построении URL

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
ru: Настройка «@field» должна содержать допустимое значение. Вы можете оставить текстовое поле пустым или ввести значения, такие как: "512" (байт), "80K" (килобайт) or "50M" (мегабайт).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
ru: Файл в поле @field не может быть загружен.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
ru: Ссылка на файл, используемый в поле %field не разрешена.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
ru: Файл ссылается на поле %field, которое не существует.

en: Total filesize for %title, %tsize,  exceeds field settings of %msize.
ru: Общий размер файла для %title, %tsize, превышает поле настройки %msize.

en: The file upload failed. %upload
ru: Ошибка загрузки файла. %upload

en: A plain file upload widget.
ru: Простой виджет загрузки файла.

en: Displays the file system path to the file.
ru: Отображает системный путь к файлу.

en: URL to file
ru: URL файла

en: Displays a full URL to the file.
ru: Отображает полный URL к файлу.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ru: Неустранимые ошибки. Размер загружаемого файла вероятно превысил максимально допустимый размер файла (@size), который поддерживает данный сервер.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Данная форма не содержится в кэше форм на сервере. Попробуйте перезагрузить страницу и отправить форму снова.

en: Starting upload...
ru: Начинается загрузка...

en: Uploading... (@current of @total)
ru: Загрузка... (@current из @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
ru: Содержимое файла (@type) не соотвествует его расширению (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
ru: Допустимые расширения: %ext

en: Maximum Filesize: %size
ru: Максимальный размер файла: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
ru: Изображение должно быть точно равно %dimensions пикселям.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
ru: Данное изображение должно быть меньше %min_dimensions и больше %max_dimensions пикселей

en: Images must be exactly @min_size pixels
ru: Изображения должны быть ровно @min_size пикселей

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
ru: Изображения должны быть между @min_size пикселей и @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
ru: Изображения больше @max_size пикселов уменьшаются

en: Images must be smaller than @max_size pixels
ru: Изображения должны быть меньше, чем @max_size пикселей

en: Images must be larger than @max_size pixels
ru: Изображения должны быть больше, чем @max_size пикселей

en: The file is not a known image format.
ru: Файл имеет неизвестный формат изображения.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
ru: Ваш сервер может отображать процесс закачки файлов, но отсутствуют необходимые библиотеки. Рекомендуется установить <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">библиотеку PECL uploadprogress </a> (предпочтительно) или установить <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ru: Ваш сервер способен отображать прогресс загрузки файла с использованием стандарта APC RFC1867. Имейте в виду, что поддерживается одновременная загрузка только одного файла. Рекомендуется использовать <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">библиотеку PECL uploadprogress</a>, если это возможно.

en: Migrating filefield values
ru: Миграция значений файлового поля

en: The File field %field has been updated with new settings.
ru: Файловое поле %field  было обновлено с новыми настройками.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
ru: Ваш сервер не в состоянии отобразить прогресс загрузки файла. Процесс загрузки требует PHP 5.2 и сервера Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
ru: Сервер не может показывать процесс загрузки файлов. Показ загрузки файлов требует, чтобы PHP был запущен с <em>mod_php</em> и не через FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
ru: Ваш сервер может отображать процесс закачки файлов с использованием APC, но это отключено. Добавьте строчку <code>apc.rfc1867 = 1</code> в ваш php.ini. Вместо этого, рекомендуется использовать библиотеку <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, которая поддерживает одновременную закачку более чем одного файла.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ru: Включено (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ru: Включено (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ru: Прогресс загрузки

en: Width of a video or image file in pixels.
ru: Ширина видео или изображения в пикселах.

en: Height of a video or image file in pixels.
ru: Высота видео или изображения в пикселах

en: The duration of audio or video files, in seconds.
ru: Длительность аудио или видео файлов, в секундах.

en: Audio format
ru: Формат аудио

en: The audio format.
ru: Аудио формат.

en: The sample rate of the audio.
ru: Частота дискретизации звука.

en: Audio channel mode
ru: Режим аудио канала

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
ru: Количество каналов в аудио, по имени (стерео или моно).

en: The audio bitrate.
ru: Аудио битрейт.

en: Audio bitrate mode
ru: Режим аудио битрейта

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
ru: Вид аудио битрейта, например VBR. Обычно данное значение пусто.

en: Default (usually mm:ss)
ru: По умолчанию (обычно mm:ss)

en: Hours: h
ru: Часы: h

en: Minutes: mm
ru: Минуты: mm

en: Seconds: ss
ru: Секунды: ss

en: Total seconds
ru: Всего секунд

en: Data key
ru: Ключ данных

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
ru: Столбец с данными может (или не может) содержать любое из данных значений. Выберите данные, которые необходимо отобразить для этого поля.

en: Fivestar Rating
ru: Fivestar рейтинг

en: Fivestar Stars (text star count)
ru: Звёзды (число звёзд текстом)

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ru: %name: значение не должно быть меньше %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ru: %name: значение не должно быть больше %max.

en: %name: found no valid user with that name.
ru: %name: не найдено пользователя с таким именем.

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Select a form variant
ru: Выберите вариант формы

en: Show collapsed
ru: Отображать развёрнутым

en: Main column
ru: Основной столбец

en: Save, preview and delete buttons.
ru: Кнопки сохранения, просмотра и удаления.

en: Options for publishing, sticky and publish on front page.
ru: Настройки для публикации, закрепления и публикации на главной странице.

en: Manage form
ru: Управление формой

en: Node form columns
ru: Столбцы формы редактирования материала

en: The changes to these fields will not be saved until the <em>Save fields</em> button is clicked.
ru: Изменения в этих полях не сохранятся, пока не нажмёте кнопку <em>Сохранить</em>

en: Anonymous vote rollover
ru: Промежуток времени для анонимных голосов

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
ru: Количество времени, которое должно пройти между двумя анонимными голосами с одного компьютера, чтобы считаться уникальными. Установка этого значения в 'Никогда' устранит возможность двойного и более голосования, и сделает невозможным голосовать нескольким анонимным пользователям за одним компьютером (например в интернет-кафе).

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
ru: Никогда не подсчитывать результаты: я использую модуль, который управляет результатами голосований.

en: Which node types should receive votes?
ru: Какие типы узлов должны получить голоса?

en: What type of votes should be generated?
ru: Какие типы голосов должны быть получены?

en: Fivestar style
ru: Fivestar стиль

en: Digg style
ru: Digg стиль

en: Reddit style
ru: Reddit стиль

en: Delete existing votes before generating new ones.
ru: Удалить существующие голоса до получения новых.

en: Normal vote
ru: Нормальный голос

en: Average vote
ru: Средняя оценка

en: Total score
ru: Общая оценка

en: The sum of all votes for a given piece of content.
ru: Сумма голосов для данного содержимого.

en: Generate votes
ru: Генерировать голоса

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
ru: Создать заданное количество голосов. Опционально можно удалить текущие голоса.

en: Vote results
ru: Результаты голосования

en: The value of an individual cast vote.
ru: Значение отдельных голосов.

en: The user who cast the vote.
ru: Проголосовавший пользователь.

en: Individual voter
ru: Индивидуальный участник

en: The IP address of the user who cast the vote.
ru: IP проголосовавшего пользователя.

en: The aggregate function used to calculate the result.
ru: Агрегирующая функция для суммирования результата.

en: Data filters
ru: Данные фильтров

en:  -Other-
ru:  -Другой-

en: Aggregation function
ru: Агрегирующая функция

en: Restrict to current user
ru: Ограничить текущим пользователем

en: Collapsed fieldset
ru: Сворачиваемый набор полей

en: CTools CSS Cache
ru: Кэш CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
ru: Каталог кэша CTools CSS , %path не может быть создан из-за неправильной конфигурации каталога files. Пожалуйста, убедитесь, что каталог files правильно настроен, и что веб-сервер имеет разрешение на создание каталогов.

en: Unable to create
ru: Невозможно создать

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
ru: Специальный кэш используется для хранения объектов, которые редактируются.Это служит для сохранения состояния среды, которая обычно не сохраняет состояние.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ru: Библиотека полезных инструментов от Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
ru: Результат массовой операции

en: Place this in @file
ru: Поместить это в @file

en: There are no objects to be exported at this time.
ru: Объектов для экспорта на данный момент нет.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
ru: В вашей системе на данный момент нет объектов, которые могут быть экспортированы.

en: use bulk exporter
ru: использовать массовый экспортер

en: Bulk Exporter
ru: Массовый экспортёр

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
ru: Массовый-экспорт множественных CTools-обрабатываемых объектов данных в код

en: Bulk Export
ru: Массовый экспорт

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
ru: Выполняет массовый экспорт объектов данных известных Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
ru: @type:@subtype не будет отображен из-за отсутствующего контекста

en: No info
ru: Нет информации

en: No info available.
ru: Нет доступной информации.

en: Configure new !subtype_title
ru: Конфигурировать новый !subtype_title

en: All criteria must pass.
ru: Все критерии должны соблюдаться.

en: Only one criteria must pass.
ru: Достаточно соблюдения одного критерия.

en: Broken/missing access plugin %plugin
ru: Сломанный/несуществующий плагин доступа %plugin

en: Configure settings for this item.
ru: Настроить параметры этого элемента

en: Remove this item.
ru: Удалить этот элемент

en: No criteria selected, this test will pass.
ru: Критериев нет, этот тест пройден.

en: Missing callback hooks.
ru: Отсутствуют хуки для callback'ов.

en: Edit criteria
ru: Редактировать критерий

en: Invalid object name.
ru: Ошибочное имя объекта

en: Invalid context type
ru: Неверный тип контекста

en: Display page not found or display nothing at all.
ru: Отображать "страница не найдена" или вообще ничего не отображать.

en: Unable to delete missing item!
ru: Невозможно удалить отсутствующий элемент!

en: Edit @type
ru: Редактировать @type

en: Summary of contexts
ru: Сводка контекстов

en: Please choose which context and how you would like it converted.
ru: Пожалуйста, выберите в каком контексте и как именно вы бы хотели конвертировать это.

en: , and
ru: , и

en: , or
ru: , или

en: Built in context
ru: Встроенный контекст

en: Keyword: %@keyword
ru: Ключевое слово: %@keyword

en: From "@title"
ru: Из "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
ru: Невозможно создать кеш директорию для CTools CSS. Проверьте права вашей директории для файлов.

en: Update and return
ru: Обновить и вернуться

en: In code
ru: В коде

en: Enabled, title
ru: Включено, заголовок

en: Get a summary of the information about this page.
ru: Краткая информация о данной странице.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
ru: Включить эту страницу, чтобы сделать её доступной в системе.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ru: Отключить эту страницу. Её данные останутся, но в системе она не будет задействована.

en: Add variant
ru: Добавить вариант

en: Add a new variant to this page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант.

en: Create variant
ru: Создать вариант

en: Import variant
ru: Вариант импорта

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант, вставив код, экспортированный из другой страницы.

en: Reorder variants
ru: Изменить порядок вариантов

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
ru: Изменить порядок обработки вариантов, чтобы система выбирала из них текущий так, как вам надо.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
ru: Настройте вновь созданный вариант перед тем, как фактически разместить его на странице.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
ru: Снять блокировку этой страницы, после чего вы сможете редактировать ее.

en: Variant operations
ru: Операции с вариантом

en: Get a summary of the information about this variant.
ru: Краткая информация о данном варианте.

en: Make an exact copy of this variant.
ru: Создать точную копию этого варианта.

en: Export this variant into code to import into another page.
ru: Экспорт этого варианта в виде кода для последующего его импорта в другую страницу.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этого варианта и вернуть к версии из кода.

en: Remove this variant from the page completely.
ru: Окончательно удалить этот вариант из данной страницы.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
ru: Активировать этот вариант для использования в вашей системе.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ru: Отключить этот вариант. Его данные останутся, но в системе он не будет задействован.

en: No variants
ru: Нет вариантов

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
ru: Страница обновлена. Изменения не вступят в силу, пока вы не сохраните их.

en: Unable to update changes due to lock.
ru: Невозможно обновить изменения из-за блокировки.

en: This setting contains unsaved changes.
ru: Настройки содержат не сохраненные изменения.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
ru: Некоторые изменения этой страницы ещё не сохранены. Нажмите кнопку "Сохранить", чтобы записать их в базу данных, либо "Отменить", чтобы отказаться от них. Имейте в виду: если вы изменили значения в какой-либо форме, перед сохранением страницы их необходимо подтвердить.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
ru: Все изменения, ожидавшие подтверждения, отменены. Страница разблокирована.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
ru: Административное название этого варианта. Если оставить поле постым, заголовок бедет сгенерирован автоматически.

en: Variant type
ru: Тип варианта

en: Optional features
ru: Дополнительные функции

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
ru: Выберите дополнительные возможности, которые хотите настроить в процессе создания страницы. Даже если вы их сейчас не выберете, их всё равно можно будет использовать после того, как страница будет создана. Если вы сомневаетесь по этому поводу, оставьте флажки снятыми.

en: Variant name
ru: Название варианта

en: Enter the name of the new variant.
ru: Введите название нового варианта.

en: Paste variant code here
ru: Введите код варианта в это поле

en: No variant found.
ru: Вариантов не найдено

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот вариант? Удаление не вступит в силу, пока вы не нажмёте кнопку "Сохранить".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант отключён. После включения он станет доступным в системе. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант включён. При отключении он станет недоступным, поэтому в системе использован не будет. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы включите эту страницу, она сразу же станет доступна в системе (ждать сохранения необязательно).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы отключите эту страницу, она сразу же станет недоступной в системе (ждать сохранения необязательно).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
ru: Эта страница не имеет вариантов и, следовательно, ничего не выводит.

en: Add a new variant
ru: Добавить новый вариант

en: Unable to disable due to lock.
ru: Невозможно отключить по причине блокировки.

en: Unable to enable due to lock.
ru: Невозможно включить по причине блокировки.

en: use page manager
ru: использовать менеджер страниц

en: administer page manager
ru: администрировать менеджер страниц

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
ru: Добавление, изменение и удаление страниц, переопределяющих системные страницы, и пользовательских страниц из системы.

en: Page manager
ru: Редактор страниц

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
ru: Обеспечивает интерфейс и API для управления страницами сайта.

en: Node add/edit form
ru: Форма создания/редактирования материала

en: Node being viewed
ru: Просматриваемый материал

en: Argument settings
ru: Настройки аргументов

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Содержательное название страницы. Оно будет отображаться в интерфейсе управления.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ru: Понятное компьютеру название этой страницы. Оно должно быть уникальным. В названии могут использоваться только символы английского алфавита, цифры и знаки подчёркивания. После создания страницы изменить компьютерное название будет нельзя!

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ru: Описание того, что собой представляет данная страница, для чего предназначена, какие задачи осуществляет. Заполнить рекомендуется из соображений удобства управления страницами.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
ru: Адрес, по которому будет располагаться данная страница. Вы можете использовать шаблоны-заменители для изменяющихся частей адреса. Для этого введите %name вместо обязательных частей, либо !name - вместо возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". В форме редактирования аргументов эти шаблоны-заменители могут быть преобразованы в контексты.

en: Make this your site home page.
ru: Сделать главной страницей сайта

en: Visible menu item
ru: Видимый пункт меню

en: Name is required.
ru: Имя обязательно для заполнения.

en: That name is used by another page: @page
ru: Это имя используется другой страницей: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя страницы должно содержать только латинские буквы, цифры и знак подчёркивания.

en: That path is used by another page: @page
ru: Этот путь используется другой страницей: @page

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
ru: В настоящий момент этот путь является синонимом для  @alias. Система не может переопределить существующие пути.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
ru: Эта страница не может быть главной страницей сайта, так как она использует заменители (placeholder): %.

en: Duplicated argument %arg
ru: Дублированный аргумент %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
ru: Неверный аргумент <em>%</em>. Все аргументы должны быть названы ключевыми словами.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Если страница выступает в меню в качестве вкладки по умолчанию, системе Drupal необходимо знать, какой пункт меню для этого будет родительским. Иногда родительский пункт уже существует, но в остальных случаях вам необходимо самостоятельно создать его. В качестве пути родительского пункта всегда будет путь страницы без последнее его части. То есть, если адрес данной страницы - <em>foo/bar/baz</em>, то адрес родительского пункта - <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
ru: Название родительского пункта

en: Parent item menu
ru: Меню родительского пункта

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
ru: Правила доступа используются для проверки, доступна ли страница и видны ли пункты меню, связанные с ней.

en: No context assigned
ru: Контекст не привязан

en: Position in path
ru: Позиция в пути

en: Context assigned
ru: Контекст привязан

en: The path %path has no arguments to configure.
ru: Путь %path не имеет аргументов для конфигурации.

en: Invalid keyword.
ru: Неверное ключевое слово

en: Change context type
ru: Изменить тип контекста

en: Change argument
ru: Изменить аргумент

en: No context selected
ru: Контекст не выбран

en: Error: missing argument.
ru: Ошибка: аргумент не найден.

en: Context identifier
ru: Идентификатор контекста

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
ru: Это заголовок контекста использующийся для идентификации в административных процессах позже. Он никогда не будет показан пользователю.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
ru: Ошибка: не найден или неверный плагин аргумента %argument.

en: Import page
ru: Импортировать страницу

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
ru: Если хотите изменить название исходной страницы, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальное название, оставьте поле пустым.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
ru: Если хотите изменить внутренний путь Drupal, по которому будет располагаться страница, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальный путь, оставьте поле пустым.

en: Allow overwrite of an existing page
ru: Заменить существующую страницу

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
ru: Если страница с таким названием уже существует, импортируемая страница её заменит.

en: Paste page code here
ru: Введите код страницы в это поле

en: No handler found.
ru: Обработчик не найден.

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
ru: Это имя страницы используется и заблокировано другим пользователем. Вы должны <a href="!break">сломать блокировку</a> чтобы продолжить или выбрать другое имя.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
ru: Введите название новой страницы. Оно должно быть уникальным, а также может содержать только символы английского алфавита и знак подчёркивания.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ru: Адрес URL, по которому расположена эта страница. Вместо изменяющихся частей адреса Вы можете ввести токены вида %name для обязательных частей и !name - для возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". Эти токены могут преобразовываться в контекст на страницах с формами аргументов. Вы не можете использовать оригинальный путь страницы.

en: Clone variants
ru: Клонировать варианты

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
ru: Если выбрано, все принадлежащие этой странице варианты также будут склонированы. Если нет - страница будет склонирована без вариантов.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу? Восстановить её не удастся.

en: The page has been reverted.
ru: Страница была ревертирована.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
ru: Администратор создает страницы, которые имеют URL, контроль доступа и записи в системном меню Drupal.

en: Create a new page
ru: Создать новую страницу

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
ru: Изменить имя, путь и другие основные параметры для страницы.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
ru: Установить контексты для аргументов этой страницы.

en: Control what users can access this page.
ru: Какие пользователи могут получить доступ к этой странице.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
ru: Предоставить этой странице видимое меню или закладку меню.

en: Make a copy of this page
ru: Сделать копию этой страницы

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
ru: Экспорт этой страницы в виде кода, который можно импортировать, или встроить в модуль.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этой страницы и вернуться к версии из кода.

en: Remove this page from your system completely.
ru: Окончательно удалить эту страницу из системы.

en: This is your site home page.
ru: Это главная страница сайта.

en: This page is set to become your site home page.
ru: Эта страница выбрана в качестве главной (домашней) для сайта.

en: Accessible only if @conditions.
ru: Доступно, только если @conditions.

en: This page is publicly accessible.
ru: Страница открыта для редактирования.

en: No menu entry.
ru: Нет записи меню.

en: Normal menu entry.
ru: Нормальный элемент меню.

en: Menu tab.
ru: Закладка меню

en: Default menu tab.
ru: Закладка меню по умолчанию.

en: Title: %title.
ru: Заголовок %title.

en: Parent title: %title.
ru: Заголовок родителя: %title.

en: Menu block: %title.
ru: Меню блок: %title.

en: Taxonomy term template
ru: Шаблон термина таксономии

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
ru: Если эта страница включена, она изменяет стандартное отображение терминов таксономии в Drupal, перекрывая собой адреса вида <em>taxonomy/term/%term</em>. Вы можете сделать несколько различных шаблонов отображения, которые будут выбираться в зависимости от выполнения определённых критерев. Например, для разных словарей или в зависимости от наличия некоторых прав доступа у пользователя могут быть показаны страницы с разной структурой. Для этого достаточно создать несколько <strong>Вариантов</strong>, определив для каждого из них свои <strong>Правила выбора</strong>. Если ни один из вариантов не будет подходить по условиям к определённому термину, для него отобразится стандартная страница таксономии.<br />
    Необходимо понимать, что данная Страница-панель перекрывает лишь те страницы терминов, которые действительно расположены в системе по адресу taxonomy/term/%term. У некоторых терминов таксономии, например разделов форума, свои собственные адреса. Также, пользуясь синонимами модуля pathauto, вы можете выводить данную Страницу-панель по другим адресам. Поскольку на самом деле в системе Drupal её адресом по-прежнему будет taxonomy/term/%term, она корректно обработает термин, открытый по адресу-синониму, и выведет соответствующий Вариант (либо стандартную страницу таксономии).

en: Update settings specific to the taxonomy term view.
ru: Обновить настройки установленные для показа терминов таксономии.

en: Term(s) being viewed
ru: Текущий(-ие) термин(ы)

en: Term being viewed
ru: Показан термин

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
ru: Разрешить множественные термины в качестве аргументов для taxonomy/term/%term

en: Single term
ru: Только один термин

en: Multiple terms
ru: Несколько терминов

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
ru: По умолчанию Drupal позволяет использовать несколько терминов в качестве аргументов, разделённых запятыми или знаками "+". При выборе варианта "Только один термин" эта возможность станет недоступна.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
ru: Отображать иерархию первого термина в "хлебных крошках"

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
ru: Если выбрано, в иерархическую навигационную цепочку ("хлебные крошки") будут добавлены родительские термины.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
ru: Могут быть переданы несколько терминов, разделённые запятой или знаком +.

en: Only a single term may be used.
ru: Может быть использован только одиночный термин.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
ru: В навигационную цепочку будет включена восходящая иерархия термина таксономии

en: User profile template
ru: Шаблон профиля пользователя

en: User being viewed
ru: Просматриваемый пользователь

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
ru: В данный момент другой пользователь редактирует эту страницу, поэтому вы не можете вносить в неё изменения.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
ru: Эта страница - новая, ещё не записанная в базу данных. Она не будет доступна, пока вы её не сохраните.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
ru: Эта страница была изменена, но изменения ещё не вступили в силу. Во время редактирования страница блокируется от изменений другими пользователями.

en: No task handlers are defined for this task.
ru: Для этой задачи нет установленных хендлеров задач.

en: Variant
ru: Вариант

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: В данный момент пользователь !user редактирует эту страницу, поэтому она заблокирована от изменений кем бы то ни было ещё. Блокировка длится уже !age. Щёлкните здесь, чтобы <a href="!break">разблокировать её</a>.

en: User: compare
ru: Пользователь: сравнить

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
ru: Сравнить двух пользователей (залогиненого и показанного пользователя, для примера)

en: First User
ru: Первый пользователь

en: Second User
ru: Второй пользователь

en: Grant access if user contexts are
ru: Предоставить доступ если контексты пользователя

en: Not equal
ru: Не равный

en: Node: accessible
ru: Материал: доступность

en: Control access with built in Drupal node access test.
ru: Контролировать доступ встроенной системой доступа к материалам Drupal.

en: Create nodes of the same type
ru: Создать материалы одного типа

en: @user can view @node.
ru: @user может просматривать @node.

en: @user can edit @node.
ru: @user может редактировать @node.

en: @user can delete @node.
ru: @user может удалить @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
ru: @user может создавать материалы одного и того же типа что и @node.

en: Node: language
ru: Материал: язык

en: Control access by node language.
ru: Контролировать доступ по языку материала.

en: Current site language
ru: Текущий язык сайта

en: Node: type
ru: Материал: тип

en: Control access by node_type.
ru: Управление доступом по node_type.

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
ru[0]: Тип объекта "@identifier" - "@types"
ru[1]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types
ru[2]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types

en: User: permission
ru: Пользователь: разрешение

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
ru: Доступ получат только пользователи, с указанным правом.

en: @identifier has "@perm"
ru: @identifier имеет право "@perm"

en: Administrative desc
ru: Административное описание

en: A description for this test for administrative purposes.
ru: Описание этого условия, которое будут видеть администраторы.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
ru: Условие будет выполняться, если введённый здесь PHP-код вернёт значение <code>TRUE</code>. Не должен содержать разделители &lt;?php ?&gt;. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может нарушить работу вашего сайта. Все контексты доступны через переменную <em>$contexts</em>.

en: User: role
ru: Пользователь: роль

en: Control access by role.
ru: Контроль доступа по роли.

en: Only the checked roles will be granted access.
ru: Доступ получат только указанные роли.

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
ru[0]: @identifier имеет роль "@roles"
ru[1]: @identifier имеет одну из ролей: @roles
ru[2]: @identifier имеет одну из ролей: @roles

en: User: language
ru: Пользователь: язык

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
ru: Критерий выполняется, только если текущим языком сайта у пользователя выбран один из указанных выше.

en: Site language is any language
ru: У пользователя выбран любой язык сайта

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
ru[0]: Язык интерфейса у пользователя - "@languages"
ru[1]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages
ru[2]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages

en: Taxonomy: vocabulary
ru: Таксономия: словарь

en: Creates a node context from a node ID argument.
ru: Создает контекст материала по ID материала.

en: Enter the node ID of a node for this argument
ru: Укажите ID материала для этого аргумента

en: Enter a value for this argument
ru: Введите значение этого аргумента.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
ru: Внедряет иерархию в навигационную линейку

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
ru: Введите ID одного термина, либо ID нескольких терминов, разделённых запятыми или знаком "+".

en: Creates a user context from a user ID argument.
ru: Создает пользовательский контекст, исходя из ID пользователя.

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
ru: Измените 'настройки блока' в меню управление >> конфигурация сайта >> блоки

en: Substitutions
ru: Подстановки

en: "@s" author
ru: "@s" автор

en: Node created date
ru: Дата создания материала

en: Node last updated date
ru: Дата последнего обновления материала

en: The date the referenced node was last updated.
ru: Дата ссылки нода была обновлена.

en: Last updated date
ru: Последнее обновление даты

en: "@s" last updated date
ru: "@s" дата последнего обновления

en: Node form submit buttons
ru: Кнопки подтверждения формы материала

en: "@s" node form submit buttons
ru: Форма материала "@s" - кнопки подтверждения

en: Node form revision log message
ru: Форма материала - информация о редакции

en: Node form url path settings
ru: Форма материала - настройки адреса

en: Profile category
ru: Категория профиля

en: Enter the node ID of a node for this context.
ru: Укажите ID материала для этого контекста.

en: '%title' [node id %nid]
ru: '%title' [id материала %nid]

en: A context that is just a string.
ru: только строковый контекст.

en: Raw string
ru: Необработанная строка

en: You must select a term.
ru: Вы должны выбрать термин.

en: Term ID of first term
ru: ID первого термина

en: Term ID of all term, separated by + or ,
ru: ID всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Term name of first term
ru: Название первого термина

en: Term name of all terms, separated by + or ,
ru: Названия всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Vocabulary ID of first term
ru: ID словаря первого термина

en: Make all views available as panes
ru: Сделать все представления доступными в качестве фрагментов панели

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
ru: Если выбрано, все представления будут доступны в списке фрагментов панели. В противном случае доступны будут лишь те представления, к которым был добавлен режим "Фрагмент панели". Выключите этот флажок, если хотите более чётко указывать, какие представления пользователи смогут использовать в своих панелях.

en: Views content panes
ru: Представления - фрагменты панели

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
ru: Позволяет использовать Views в качестве содержимого для модулей Panels, Dashboard и прочих, использующих CTools Content API.

en: Select display
ru: Выбор экрана

en: Configure view
ru: Конфигурировать представление

en: View: @name
ru: Представление: @name

en: View information
ru: Информация о представлении

en: Using display @display.
ru: Используется вид: @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
ru: Аргумент "@arg", использующий контекст "@context", преобразованный в "@converter"

en: @count items displayed.
ru: Отображается @count объектов.

en: With pager.
ru: Есть навигатор.

en: Skipping first @count results
ru: Пропуск первых @count результатов

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
ru: Доступно в качестве содержимого для отображения панели или панели управления.

en: Argument input
ru: Ввод аргумента

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: CTools API Version
ru: Версия CTools API

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ru: Страницы-панели выглядят как обычные страницы сайта. У них есть свой URL-адрес, они обрабатывают аргументы и могут иметь собственные пункты меню.

en: Panel page
ru: Страницу-панель

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
ru: Материалы-панели ведут себя как обычные материалы, только обладают дополнительным функционалом панелей. Они похожи на Страницы-панели, однако предназначены для более узкого применения.

en: Panel node
ru: Материал-панель

en: You must activate the panel node module for this functionality.
ru: Для получения доступа к этой функции необходимо включить модуль Panel node.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
ru: Мини-панели - это небольшие области содержимого, которые размещаются как блоки. Они нужны для тех случаев, когда вам необходимо разместить блоки в более сложном порядке.

en: Mini panel
ru: Мини-панель

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
ru: Для получения доступа к этой функции необходимо включить модуль Mini panels.

en: Go to list
ru: Перейти к списку

en: You must install and activate the Mini Panels module to manage them.
ru: Для управления мини-панелями необходимо сперва включить соответствующий модуль.

en: Display style: @style
ru: Стиль: @style

en: Style settings
ru: Настройки стиля

en: Cache method: @method
ru: Кэширование: @method

en: Region style: @style
ru: Стиль региона: @style

en: Disable this pane
ru: Отключить панель

en: Enable this pane
ru: Включить этот фрагмент

en: CSS properties
ru: Свойства CSS

en: Cache method for this display
ru: Способ кэширования для текущего режима

en: Cache method for !subtype_title
ru: Способ кэширования для !subtype_title

en: Cache settings for !subtype_title
ru: Параметры кэша для !subtype_title

en: Pane style for "!pane"
ru: Стиль фрагмента "!pane"

en: Style settings for style @style (Region "!region")
ru: Настройки стиля для стиля @style (Регион "!region")

en: Access settings on !subtype_title
ru: Настройки доступа к !subtype_title

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
ru: Создаёт mini панели, которые могу быть использованы как блоки в Drupal окна в других модулях панелей.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
ru: Макет панели разбит на строки и столбцы.

en: Show layout designer
ru: Перейти в редактор макета

en: Remove row
ru: Удалить строку

en: Region settings
ru: Настройки региона

en: Remove region
ru: Удалить регион

en: Configure row
ru: Настройки ряда

en: Configure region
ru: Настройки региона

en: Region title
ru: Название региона

en: No markup at all
ru: Вообще без разметки

en: Each region
ru: Каждый регион

en: Change general settings about this variant.
ru: Изменение общих параметров для этого варианта.

en: Selection rules
ru: Правила выбора

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ru: Управление критериями, определяющими, использовать ли этот вариант.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ru: Добавление в этому варианту дополнительных контекстов, которые можно будет использовать в содержимом страницы.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
ru: Добавить элементы содержания и изменить их местоположение путем перетаскивания.

en: Move content from old layout
ru: Переместить контент из старого макета

en: Get a preview of what this variant will look like.
ru: Просмотреть, как будет выглядеть этот вариант.

en: This panel will be selected if @conditions.
ru: Эта панель будет выбрана, если @conditions.

en: This panel will always be selected.
ru: Эта панель всегда выбрана.

en: Selection rule
ru: Правило выбора

en: Panel: @title
ru: Панель: @title

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
ru: Вам нужно выбрать другой макет, если хотите изменить расположение элементов.

en: Update and preview
ru: Обновить и просмотреть

en: Administrative title of this variant.
ru: Заголовок этого варианта, отображаемый на страницах управления.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
ru: Выберите, если хотите отключить все регионы, выводимые темой оформления. Имейте в виду: некоторые темы поддерживают эту функцию лучше других. Если сомневаетесь, опробуйте её на сторонних темах.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
ru: Введите "чисто" написанный код CSS. Он будет внедрён в страницу, поэтому его следует использовать только для небольших изменений. Обычно более удачным решением будет поместить css-файл этой страницы в тему оформления. Введённый здесь код будет отфильтрован из соображений безопасности, так что кое-какие свойства CSS могут не работать.

en: Field label
ru: Метка поля

en: Group by
ru: Группировать

en: Older messages
ru: Более старые

en: <em>No activity yet.</em>
ru: <em>Пока нет активности.</em>

en: Custom message type.
ru: Пользовательский тип сообщения.

en: Attachments on messages.
ru: Вложения в сообщениях.

en: Form settings
ru: Настройки формы

en: Type of group.
ru: Тип группы

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают. Пожалуйста, вернитесь к <a href="@update-php">update.php</a> и запустите оставшиеся обновления.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают.<br/>Пожалуйста, перезапустите скрипт обновления.

en: Author name
ru: Имя автора

en: Minimum word length
ru: Минимальная длина слова

en: Configure enabled filters
ru: Настроить включенные фильтры

en: Filter by language
ru: Фильтр по языку

en: Filter by post date
ru: Фильтр по дате публикации

en: Retain current filters
ru: Сохранить текущие фильтры

en: Did you mean
ru: Возможно, имелось ввиду

en: Search found 1 item | Search found @count items
ru[0]: Найден 1 элемент
ru[1]: Найдено @count элемента
ru[2]: Найдено @count[2] элементов

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
ru: Булева переменная, указывающая, опубликован ли этот материал (то есть он виден не только для администраторов).

en: @project issue queue
ru: Очередь ошибок @project

en: Flush all caches
ru: Очистить все кэши

en: Cache tables
ru: Кэшировать таблицы

en: Page requisites
ru: Реквизиты страницы

en: Developer modules to keep enabled
ru: Оставить включенными dev-модули

en: Enabled developer modules in this list will not be disabled when the link <em>Disable developer modules</em> in the menu below the icon is invoked.
ru: Разрешить dev модулям из этого списка не отключаться при вызове ссылки <em>Отключить dev модули</em> в меню под иконкой.

en: Comment module form.
ru: Форма модуля комментариев

en: Translation module form.
ru: Форма модуля переводов.

en: Menu module form.
ru: Форма модуля меню.

en: Book module form.
ru: Форма модуля Book.

en: Path module form.
ru: Форма настроек пути

en: Poll module title.
ru: Заголовок модуля Pool.

en: Poll module choices.
ru: Выбор модуля опросов.

en: Poll module settings.
ru: Настройки модуля Pool.

en: Upload module form.
ru: Форма модуля загрузки.

en: CCK - No Views integration
ru: CCK - нет интеграции с Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
ru: Интеграция CCK в модуль Views требует Views 6.x-2.0-rc2 или выше.

en: manage fields
ru: управление полями

en: » Add a new content type
ru: » Добавить новый тип материалов

en: @field_name (Locked)
ru: @field_name (Заблокировано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
ru: В этом типе содержимого есть неактивные поля. Они появятся в общем списке только после включения соответствующих модулей.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
ru: !field (!field_name) неактивное !field_type используется в !widget_type виджете.

en: - Select a field type -
ru: - Выберите тип поля -

en: - Select a widget -
ru: - Выберите виджет -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ru: Имя поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ru: Тип данных для хранения

en: Form element to edit the data.
ru: Вид элемента формы для редактирования данных.

en: - Select an existing field -
ru: - Выберите существующее поле -

en: Field to share
ru: Поле для добавления

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ru: Название группы (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
ru: Добавление нового поля: необходимо ввести метку поля.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ru: Добавление нового поля: необходимо указать имя поля.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Добавление нового поля: имя %field_name неверно. Имя должно включать только символы нижнего регистра, цифры и символы '_'

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
ru: Добавление нового поля:: поле с именем %field_name слишком длинное. Имя ограниченно 32 символами, включая префикс 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
ru: Добавить новое поле: имя 'field_instance' зарезервировано.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ru: Добавление нового поля: имя поля %field_name уже существует.

en: Add new field: you need to select a field type.
ru: Добавление нового поля: необходимо выбрать тип поля.

en: Add new field: you need to select a widget.
ru: Добавление нового поля: необходимо выбрать виджет.

en: Add new field: invalid widget.
ru: Добавление нового поля: ошибочный виджет.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ru: Добавление существующего поля: необходимо ввести метку поля.

en: Add existing field: you need to select a field.
ru: Добавление существующего поля: необходимо выбрать поле.

en: Add existing field: you need to select a widget.
ru: Добавление существующего поля: необходимо выбрать виджет.

en: Add existing field: invalid widget.
ru: Добавить существующие поля: ошибка виджета.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
ru: Поле %label не может быть добавлено к типу контента потому, что оно заблокировано.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
ru: Нет полей для настройки в этом типе материалов. Вы можете добавить новые поля на странице <a href="@link">Управление полями</a>.

en: Edit basic information
ru: Изменить основную информацию

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ru: Машиночитаемое название поля. Это название не может быть изменено.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ru: Удобочитаемое название, используемое для обозначения этого поля в типе материала %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ru: Тип данных, которые будут храниться в базе данных в этом поле. Это свойство не может быть изменено.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ru: Предпочтительная форма редактирования поля для материала типа %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ru: Базовые настройки поля %label обновлены.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
ru: Ошибка обновления базовых настроек для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
ru: Это поле <strong>заблокировано</strong> и не может быть удалено.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ru: Поле %field заблокировано и не может быть отредактировано.

en: %type basic information
ru: %type - основная информация

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
ru: Только для специалистов: PHP-код, возвращающий значение по умолчанию. Не должен содержать  разделители &lt;?php ?&gt;. Если в это поле введён код, то возвращаемое им значение заменит вышеуказанное. Предполагаемый формат: <pre>!sample</pre>Чтобы узнать предполагаемый формат, воспользуйтесь вкладкой <em>devel load</em> модуля devel <a href="@link_devel">на странице материала %type</a>.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ru: Максимальное количество значений поля, которые пользователи смогут ввести.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ru: При выборе 'Не ограничено' появится кнопка 'Добавить ещё', что позволит пользователю добавить любое количество значений.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
ru: PHP-код для 'значения по умолчанию' вернул неправильное значение @value.

en: %name must be an integer.
ru: %name должен быть целым числом.

en: %name must be a positive integer.
ru: %name должен быть положительным целым числом.

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
ru: Вы должны убедиться, что используемый поле существует в данном типе содержимого.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
ru: Дополнительно: Укажите значение полей с помощью PHP-кода

en: You have to return the default value in the expected format.
ru: Вы должны вернуть значение по умолчанию в ожидаемом формате.

en: Populate @node's field '@field'
ru: Заполнить поле '@field' материала @node

en: Field has value
ru: Поле имеет значение

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
ru: Убедитесь, что используемое поле существует в выбраном типе содержимого. Выражение возвращает TRUE, если полю назначено указанное значение.

en: Field has changed
ru: Поле изменено

en: Content containing changes
ru: Содержимое содежержит изменения

en: Content not containing changes
ru: Контент не содержит изменений

en: @node's field '@field' has value
ru: поле @node имеет значение '@field'

en: Select the machine-name of the field to look at.
ru: Выберите машинное имя поля в поле.

en: @node's field '@field' has been changed
ru: поле @node было изменено '@field'

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
ru: Необработанный заголовок материала, на который можно ссылаться. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой ввод пользователя.

en: Formatted html link to the referenced node.
ru: Форматированная ссылка html на материал, на который можно ссылаться.

en: Relative path alias to the referenced node.
ru: Относительный путь связанного материала.

en: Absolute path alias to the referenced node.
ru: Абсолютный URL связанного материала.

en: Relative path alias to the referenced user.
ru: Синоним относительного пути к связанному пользователю

en: Absolute path alias to the referenced user.
ru: Синоним абсолютного пути к связанному пользователю.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
ru: Поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
ru: Поле со ссылкой на материал.

en: Field formatter
ru: Форматер поля

en: Select a formatter.
ru: Выберите форматер.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
ru: "@s" поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
ru: Отображается в: @types

en: <No value>
ru: <Нет значения>

en: Widget label (@label)
ru: Метка виджета (@label)

en: Custom label
ru: Собственная метка

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Дельта позволяет вам выбрать нужный элемент во множественном значении поля. Выберите "1" для использования первого элемента, "2" для второго и т.д. Если вы выберете "Все", каждый элемент в поле будет создавать новую строку, которая может вызвать появление дубликтатов.

en: You need to provide a label.
ru: Вам необходимо ввести метку.

en: You need to provide a group name.
ru: Вам необходимо вверсти имя группы.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Имя группы %group_name недопустимо. Имя должно включать только символы нижнего регистра, цифры, и знаки подчеркивания.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
ru: Имя группы %group_name слишком длинное. Имя ограниченно 32 символами, включая 'group_' prefix.

en: The group name %group_name already exists.
ru: Группа %group_name уже существует.

en: Add new group:
ru: Добавить новую группу:

en: Add new group: you need to provide a label.
ru: Добавление новой группы: нужно предоставить метку.

en: Add new group: you need to provide a group name.
ru: Добавление новой группы: нужно задать имя группы.

en: Standard group
ru: Стандартная группа

en: Create display groups for CCK fields.
ru: Создаёт группы отображения для полей CCK.

en: Field group: @group in @type
ru: Группа полей: @group в @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
ru: Все поля этой группы полей на связанном материале.

en: Field group label
ru: Метка группы полей

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
ru: Обозначьте, как будет показана метка группы полей. Эта опция не действует, если включено "Заголовок отвергнут",  указанный заголовок блока показывается вместо него.

en: Fieldset - Collapsible
ru: Группа полей - Сворачиваемый

en: Fieldset - Collapsed
ru: Группа полей - Свернуто

en: Field group format
ru: Формат для группы полей

en: This option allows you to configure the field group format.
ru: Эта опция позволяет настроить формат группы полей.

en: "@s" field group: @group in @type
ru: "@s" группа полей: @group в @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
ru: Помните, что если это поле имеет несколько значений, загружаться будет только первое.

en: There are no nodereference fields defined.
ru: Нет определенных nodereference полей.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ru: <p>Выберите представление модуля Views, с материалами, на которые можно ссылаться.<br />Обратите внимание:</p>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
ru: <p>Список нод, на которые можно сослаться, может быть основан на представлении модуля Views, но никакие соответствующие представления не были найдены. <br />Примечание:</p>

en: %name: invalid input.
ru: %name: неверный ввод.

en: %name: found no valid post with that title.
ru: %name: не найдено записей с таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
ru: Только числа и десятичные знаки разрешены в %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
ru: В поле %field разрешено вводить только цифры.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
ru: Только числа и десятичный символ (%decimal) разрешены в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
ru: Помните, если поле имеет множественные значения, то только первый пользователь будет загружен.

en: There are no userreference fields defined.
ru: Не определено ни одного поля ссылки на пользователя.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
ru: Дополнительно - Пользователи, которые можно ссылаться (View)

en: View used to select the users
ru: Вид для отбора пользователей

en: %name: invalid user.
ru: %name: пользователь не существует.

en: New field
ru: Новое поле

en: Existing field
ru: Существующее поле

en: New group
ru: Новая группа

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ru: Добавление к типу содержимого полей и групп, а также их упорядочивание для отображения на страницах просмотра и редактирования материала.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ru: Вы можете добавить поле к группе, перетаскивая его ниже и правее группы.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ru: Примечание: Установите модуль <a href="!adv_help">Расширенная справка</a> для получения более подробной справочной информации.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
ru: Воспользуйтесь флажком 'Исключить' для исключения пункта из  значения !content, которое передается в шаблон материала.

en: Author linked to profile
ru: Автор, ссылка на профиль

en: No fields in this region
ru: Нет полей в этом регионе

en: Hello <strong>@username</strong>
ru: Здравствуйте, <strong>@username</strong>.

en: Show shortcuts
ru: Показать сочетания клавиш

en: Administration menu Toolbar style
ru: Административное меню панели инструментов стиля

en: A better Toolbar.
ru: Улучшенная Панель инструментов.

en: Administration views
ru: Административное представление

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
ru: Заменяет Drupal систему управления страницами в  ядре представлениями.

en: Policy message
ru: Сообщение политики

en: Help message shown at checkout.
ru: Вспомогательное сообщение, показываемое при проверке.

en: <b>@type failed.</b>
ru: <b>@type неудачно.</b>

en: A shipment is saved
ru: Отгрузка сохранена

en: Fulfillment
ru: Выполнение

en: Shipment
ru: Отгрузка

en: Weight quote shipping method was updated.
ru: Метод доставки на основе расчета ставки по весу был обновлен.

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
ru: Создан и включен новый метод доставки на основе расчета ставки по весу.

en: Weight quote shipping method deleted.
ru: Удален метод доставки на основе расчета ставки по весу.

en: Override the default shipping rate per product for each weight quote shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
ru: Переопределить ставку доставки товара по умолчанию для каждого метода доставки, на основе расчета ставки по весу. Введите -1, чтобы вернуться к значению по умолчанию.

en: Edit weight quote method
ru: Редактировать метод расчета ставки по весу

en: Delete weight quote method
ru: Удалить метод расчета ставки по весу

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
ru: Если вы ещё не зарегистрированы, <a href="!url">зарегистрируйтесь сейчас</a>.

en: The total product quantity of the order.
ru: Общее количество товаров в заказе.

en: No image widgets installed.
ru: Не найдено ни одного средства обработки изображений.

en: Make permanent
ru: Сделать постоянным

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
ru: Попытка отправки уведомления на @email относительно уровня запасов по артикулу @sku не удалась.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
ru: Поиск покупателей по любому из следующих полей. Используйте * как шаблон, соответствующий любым символам.

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
ru: Эта таблица выводит список всех пользователей вашего сайта, разместивших заказы.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
ru: Используйте эту страницу для поиска на вашем сайте пользователей, разместивших заказы.

en: tabs
ru: вкладки

en: CCK Fieldgroup Tabs
ru: Вкладки для наборов полей CCK

en: Display CCK fieldgroups in tabs. Enables splitting up content onto tabs in both editing and display.
ru: Отображение наборов полей CCK во вкладках. Включает разделение контента на вкладки при редактировании и просмотре.

en: CTools plugin example
ru: CTools плагин пример

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
ru: Демонстрирует, как внешний модуль может предоставлять плагин ctools (для Panels и т.п.).

en: CTools Examples
ru: CToolsпримеры

en: The setting for item 1.
ru: Настройки для item 1.

en: The setting for item 2
ru: Настройки для item 1.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
ru: Если у этой страницы есть несколько вариантов, при каждом её посещении она будет проверяться на предмет выполнения указанных условий. Варианты проверяются по порядку. Отображён будет первый из них, удовлетворивший указанным для него критериям.

en: See the getting started guide for more information.
ru: Для более подробной информации ознакомьтесь с Руководством для начинающих.

en: Existing node
ru: Существующий материал

en: Show only node teaser
ru: Показать только анонс материала

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
ru: Показывать "добавить комментарий", "читать еще" и др. ссылки материалов.

en: Template identifier
ru: Идентификатор шаблона

en: Add the breadcrumb trail as content.
ru: Добавить строку навигации как содержание.

en: Status messages
ru: Сообщения статуса

en: Add the page title as content.
ru: Добавить название страницы как содержимое.

en: You may use substitutions in this title.
ru: В этом поле можно использовать подстановочные шаблоны.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
ru: Варианты содержимого распределены по категориям. Для продолжения, пожалуйста, выберите категорию в списке слева.

en: Change the layout of this panel.
ru: Изменить макет этой панели.

en: Manage mini panels
ru: Управление мини-панелями

en: Manage pages
ru: Управление страницами

en: Descriptive tab URLs
ru: Описательные URL-адреса вкладок

en: Construct a descriptive tab URL from the title of the tab. This can be useful for making URLs of tabs more readable. However, special characters in tab titles are stripped when constructing the URL, which can lead to meaningless URLs on sites using many special characters.
ru: Построение описательного URL-адреса вкладки с использованием заголовка вкладки. Это может быть полезно при создании более читабельных адресов. Однако, использование специальных символов в заголовках вкладок может привести к бессмысленным URL-адресам.

en: The machine-readable name of this field.
ru: Машинное имя этого поля.

en: The machine-readable name of this field. Note: you can not edit this field.
ru: Машинное имя этого поля. Заметка: вы не можете редактировать это поле.

en: This field already exists.
ru: Такое поле уже существует

en: Create new @type
ru: Создать @type

en: Add a new weight quote shipping method.
ru: Добавить новый метод доставки на основе расчета ставки по весу.

en: Customize product report parameters
ru: Настройка параметров информирования продукта

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
ru: Вы можете добавить больше атрибутов <a href="!url">здесь</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
ru: Показывать сообщение о том, что товар был добавлен в корзину.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
ru: Спасибо за покупку в [store-name]. Ваш текущий заказ добавлен к учётной записи, соответствующей вашему адресу электронной почты.
    
    Выполните <a href="!user_url">вход</a> для просмотра текущего статуса и истории заказов. Не забывайте в дальнейшем входить под своей учетной записью для более быстрого оформления покупки!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
ru: Спасибо за покупку в [store-name]. Для вас создана новая учётная запись, которую вы можете использовать для просмотра текущего статуса вашего заказа.
    
    Выполните <a href="!user_url">вход</a> под вашей новой учётной записью, используя следующие данные:
    
    <strong>Имя пользователя:</strong> !new_username
    <strong>Пароль:</strong> !new_password

en: No orders available.
ru: Пока нет заказов.

en: This setting can still be overridden on the node form.
ru: Эта настройка всё равно может быть переопределена в форме материала.

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
ru: В данный момент вы заблокировали страницу от изменений, т.к. редактируете её. Никто другой не сможет внести в неё изменения, пока вы не сохраните либо не отмените свои.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
ru: В данный момент страница заблокирована, т.к. её редактирует другой пользователь. Вы не сможете внести в неё изменения, не сняв защиту.

en: User blog
ru: Блог пользователя

en: Site contact page
ru: Страница Контакты сайта

en: User contact
ru: Контакт пользователя

en: All polls
ru: Все опросы

en: Taxonomy: term
ru: Таксономия: термин

en: Select a term or terms from @vocabulary.
ru: Выберите термин или термины из @vocabulary.

en: User: name
ru: Пользователь: имя

en: Vocabulary: ID
ru: Словарь: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
ru: Форма контактов позволяющая пользователям отправлять сообщения администраторам.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
ru: Форма контактов которая позволяет пользователям связываться с другими пользователями.

en: Contact @name
ru: Для контактов с пользователем @name

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
ru: Этот заголовок будет использоваться административно для идентификации панели. Если пусто, будет использоваться обычный заголовок.

en: Page footer message
ru: Сообщение внизу страницы

en: Advanced search form
ru: Расширенная форма поиска

en: A search form with advanced options.
ru: Форма поиска с расширенными опциями.

en: The results of a search using keywords.
ru: Результаты поиска по ключевым словам.

en: HTML-safe string
ru: HTML-безопасная строка

en: &#x2713;Panel title
ru: &#x2713;Заголовок панели

en: No rules
ru: Нет правил

en: Visibility rules
ru: Правила отображения

en: Title type
ru: Тип заголовка

en: Manually set
ru: Установить вручную

en: From pane
ru: С панели

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
ru: Заголовок панели. Если поле оставлено пустым, будет использован заголовок по умолчанию. Введите No Title, если хотите, чтобы заголовок был пустым.

en: Region class
ru: Класс региона

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
ru: Эта настройка позволяет пользователям индивидуально указывать для каждого файла, должен ли он отображаться в общем списке на странице материала.

en: Stream
ru: Поток

en: Limit this message with roles
ru: Ограничение этого сообщения по ролям

en: Select the roles to filter activity. Leaving empty means the messages will always be shown.
ru: Выберите роли для фильтрации активности. Если оставить пустые значения, то эти сообщения будут всегда отображаться.

en: Heartbeat streams
ru: Потоки heartbeat

en: Administer heartbeat streams.
ru: Администрирование потоков heartbeat.

en: The Node ID.
ru: ID материала.

en: @num more
ru: @num еше

en: Display the heartbeat with standard view.
ru: Показать heartbeat в стандартном виде.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как изменять регистр аргумента, когда выводятся пути URL. Не используйте с Postgres, который сравнивает с учетом регистра.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: The maximum number of characters this field can be.
ru: Максимальное количество символов, которое может быть в этом поле.

en: If the field is empty, display this text instead.
ru: При пустом значении поля будет выводиться указанный здесь текст.

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
ru: Если значением поля является ноль, оно будет обработано как поле с пустым значением.

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
ru: Вообще ничего не выводить вместо полей с пустым значением. Обратите внимание, что заголовок поля всё равно будет отображаться. Для его отключения проверьте настройки текущего стиля отображения.

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счетчик.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: Remove all Views 1 tables
ru: Удалить все таблицы Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
ru: Отметьте и кликните очистить, чтобы удалить все таблицы Views 1. Внимание: эта операция не сможет быть отменены! Делайте это только если вы уверены, что вам больше не нужны эти данные.

en: All Views 1 tables have been removed.
ru: Все таблицы Views 1 были удалены.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: Jump menu
ru: Меню перехода

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ru: Размещает все результаты в окне выбора и позволяет пользователю перейти на другую страницу, основываясь на результатах.

en: Hostname of user that posted the comment.
ru: Имя хоста, с которого пользователь оставил комментарий.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Email пользователя, написавшего комментарий. Будет пустым, если автором является зарегистрированный пользователь.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
ru: Связывает материалы с терминами таксономии, определяя какой словарь или словари следует использовать. Эта связь вызовет дублирующие записи, если есть несколько терминов.

en: The text of the profile item.
ru: Текст пункта профиля.

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
ru: ID словаря для словаря к которому относится термин.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Название словаря, которому принадлежит термин.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: The file ID for the file.
ru: ID файла

en: The name of the attached file.
ru: Имя вложенного файла.

en: The MIME type of the attached file.
ru: MIME тип вложенного файла.

en: The path of the attached file.
ru: Путь к вложенному файлу.

en: The size of the attached file.
ru: Размер вложенного файла.

en: The name of the role.
ru: Имя роли

en: The role ID of the role.
ru: ID роли

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
ru: Вы также можете назначить !settings для выбранного механизма кэширования, нажав на иконку.

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не выводить содержимое и метки пустых полей.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
ru: Вам нужно по крайней мере одно поле прежде чем вы сможете настроить параметры меню

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
ru: Чтобы правильно настроить переход в меню, Вы должны выбрать одно поле, которое будет представлять собой путь использования. Затем Вы должны установить это поле для исключения. Все остальные отображаемые поля будут частью меню. Помните, что весь HTML-код будет вырезан из этого вывода.

en: Path field
ru: Путь поля

en: Hide the "Go" button.
ru: Скрыть кнопку "Go".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
ru: Если скрыто, эта кнопка будет скрыта только для пользователей с JavaScript и страница автоматически изменится, когда выбор изменится.

en: List message templates
ru: Список шаблонов сообщений

en: @label (!name) - delta
ru: @label (!name) - дельта

en: @label-truncated - delta
ru: @label-truncated - дельта

en: Delta - Appears in: @types
ru: Дельта - отображается в: @types

en: Blocked users
ru: Блокированный пользователь

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
ru: Опция 'referenceable_status' для поля %field была зафиксирована.

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: Always display more link
ru: Всегда показывать ссылку еще.

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ru: Показывает ссылку "Ещё" даже если элементов для отображения больше нет.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
ru: Изпользуемый заголовок хлебных крошек, если аргумент представлен. Если ни одной хлебной крошки здесь нет, будет использован стандартный заголовок, смотри "Заголовок" для замены.

en: The order of pages in the book hierarchy.
ru: Порядок страниц в иерархии книги.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ru: Отобразить стандартную ссылку добавления комментария, используемую на обычных материалах, которая будет отображаться, только если текущий пользователь имеет доступ на добавление комментариев.

en: Inherit pager
ru: Наследовать постраничный навигатор

en: Render pager
ru: Вывод постраничного навигатора

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
ru: Должно ли это отображение наследовать значения страницы из родительского отображения, к которому оно прикреплено? Помните, что это приведет к неожиданным результатам, если количество элементов для отображения не совпадает.

en: Render
ru: Показать

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
ru: Должно ли это отображение генерировать значения навигатора? Если нет, оно сможет наследовать значения от предка...

en: Links with checkboxes
ru: Ссылки с чекбоксами

en: Custom Formatters
ru: Пользовательские форматирования

en: Field type(s)
ru: Типы полей

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: View name '@name' is already taken
ru: Имя представления '@name' уже занято

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
ru: Внутренняя серверная ошибка. Пожалуйста, посмотрите лог ошибок сервера или PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
ru: Возникла ошибка в @path.
    
    Описание ошибки: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
ru: Так или иначе, материал является закрепленным. Чтобы отобразить закрепленные материалы первыми, установите значение сортировки в "убывающая"

en: Authentication module
ru: Модуль авторизации

en: Take captions from tab titles
ru: Взять подписи из заголовков столбцов

en: Enable to use tht titles of the next or previous tabs for "next" and "previous" button captions. If this option is enabled, the next and previous captions above will be ignored.
ru: Включите, для использования заголовков предыдущей или следующей вкладки как текст подсказки кнопок "предыдущая" и "следующая". Если данная настройка включена, то тексты подсказок по умолчанию будут проигнорированы.

en: Views displays
ru: Виды представлений

en: Configure custom CCK formatter templates.
ru: Конфигурировать пользовательские CCK шаблоны форматирования.

en: Add a custom CCK formatter.
ru: Добавить пользовательское  CCK форматирование.

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Update and save
ru: Обновить и сохранить

en: The page has been updated and saved.
ru: Страница обновлена и сохранена.

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
ru: Чтобы сделать эту страницу стартовой (главной) на сайте, поставьте данный флажок. В этом случае необходимо задать странице уникальный адрес безо всяких % шаблонов-заменителей в пути. В данный момент адресом главной страницы является %homepage. Изменить его можно в разделе !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
ru: В данный момент эта страница является главной (домашней) на сайте. Это можно изменить в разделе !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
ru: Этот путь уже используется. Система не может заменить существующие пути.

en: Context exists
ru: Существует контекст

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
ru: Выберите поведение критерия: он выполняется, если указанный контекст существует (содержит некоторые данные) либо если он отсутствует (имеет пустое значение). Например, если контекст является необязательным, и путь страницы не содержит соответствующего ему аргумента, контекст будет обозначен как отсутствующий.

en: Doesn't exist
ru: Отсутствует

en: @identifier exists
ru: @identifier существует

en: @identifier does not exist
ru: @identifier не существует

en: String: comparison
ru: Строка: сравнение

en: @identifier is "@value"
ru: @identifier - "@value"

en: @identifier is not "@value"
ru: @identifier не "@value"

en: String: length
ru: Строка: длина

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Length of string
ru: Длина строки

en: A context that contains token replacements from token.module.
ru: Контекст, который содержит шаблоны (токены) из модуля token.module.

en: Enter a user name
ru: Ввести имя пользователя

en: Display suite
ru: Показать решение

en: Code field
ru: Поле с кодом

en: Block field
ru: Поле с блоком

en: Add new code field
ru: Добавить новое поле с кодом

en: Update code field
ru: Обновить поле с кодом

en: Field key
ru: Ключ поля

en: Field code
ru: Код поля

en: Save code field
ru: Сохранить поле с кодом

en: Toggle this checkbox if you are using tokens in this field.
ru: Включите, если если вы используете токены в этом поле.

en: Field %field has been saved.
ru: Поле %field бысо сохранено.

en: Add new block field
ru: Добавить новое поде с блоком

en: Update block field
ru: Обновить поле с блоком

en: Show block title + content
ru: Показывать заголовок блока + содержимое

en: Show only block content
ru: Показать только содержимое блока

en: Save block field
ru: Сохраниь поле  блоком

en: Are you sure you want to !action the field %field ?
ru: Вы уверены, чт охотите !action поле %field ?

en: Field %field has been !action.
ru: Поле %field было !action.

en: No general info found.
ru: Не найдено общей информации.

en: Enable or disable plugins for this module.
ru: Включить или выключить плагины для этого модуля.

en: Empty region
ru: Пустой регион

en: No settings found to export.
ru: Не найдены настройки для экспорта.

en: Variables not found.
ru: Переменные не найдены.

en: Edit label
ru: Редактировать метку

en: Field can not be empty
ru: Поле не может быть пустым

en: Enter extra classes, seperated by comma.
ru: Введите дополнительные классы, разделённые запятыми.

en: H1 title
ru: H1 заголовок

en: H1 title, linked to node
ru: H1 заголовок, ссылка на материал

en: H2 title
ru: H2 заголовок

en: H2 title, linked to node
ru: H2 заголовок, ссылка на материал

en: H2 block title
ru: Заголовок H2 блока

en: H2 block title, linked to node
ru: Заголовок H2 блока, связанный с материалом

en: Paragraph title
ru: Заголовок параграфа

en: Paragraph title, linked to node
ru: Заголовок параграфа, связанный с материалом

en: Clickable widget
ru: Кликабельный виджет

en: Total results
ru: Всего результатов

en: Total results + keywords
ru: Всего результатов + ключевых слов

en: Total results: @total.
ru: Всего результатов: @total.

en: Collapse modules on permissions page
ru: Свернуть группы модулей на странице прав доступа

en: Collapses permissions by module on the <a href="@permissions-url">permissions</a> page.
ru: Сворачивает группы разрешений для модулей на <a href="@permissions-url">прав доступа</a>

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
ru: Отображает представление как замену существующему пути меню.

en: System path settings
ru: Настройки системного пути

en: An existing menu path this view replaces
ru: Существующее меню заменяет это представление.

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
ru: Это представление заменяет этот путь на вашем сайте. Вы можете использовать "%" для динамических аргументов. Например: "node/%/feed".

en: shout
ru: сообщение

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
ru: Смещение относительно текущего времени. К примеру: "+1 day" или "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Automatic live preview
ru: Автоматический "живой" предпросмотр

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ru: Это представление создано для Views версии @import_version, однако у Вас @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
ru: Поврежденный/пропущенный обработчик: @table > @field

en: Disable automatic live preview
ru: Запретить автоматический предпросмотр

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
ru: Это может немного ускорить редактирование представлений.

en: The aliased path to this node.
ru: Путь-синоним к этому материалу.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ru: Отображение %display использует в качестве пути node/%. Это не воспроизведет того, чего вы хотите. Если вам требуются множественные версии представления материала, используйте панели.

en: Get all nodes tagged with a term.
ru: Отметить термином все материалы

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
ru: Термины, связанные с термином. Это может привести к появлению дубликатов, если присутствует более одного связанного термина.

en: Related term
ru: Связанные термины

en: A related term of the term.
ru: Связанный термин для термина.

en: Taxonomy Term ID from URL
ru: ID термина таксономии из URL

en: Translate link
ru: Ссылка на перевод

en: Provide a simple link to translate the node.
ru: Создать простую ссылку на страницу перевода материала.

en: The Authmap ID.
ru: Authmap ID

en: Authentication name
ru: Имя идентификации

en: The unique authentication name.
ru: Уникальное имя идентификации.

en: The name of the module managing the authentication entry.
ru: Имя модуля, управляющего проверкой удостоверяющей записи.

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
ru: Если вы ходтите использовать это как "выводить это поле как ссылку" в "путь ссылки", вы должны включить эту опцию.

en: Link this field to its node revision
ru: Сделать это поле ссылкой на редакции его материала

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Display field as the node type machine name.
ru: Отображать поле как машинное имя типа материала

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ru: Использовать стандартный путь терминов таксономии для создания ссылок навигационной линейки

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
ru: Если выбрано, то ссылки в пути хлебных крошек будут созданы стандартным методом вместо метода Views. Рекомендуется, если вы используете модули типа taxonomy redirect для изменения ваших ссылок на термины таксономии.

en: Load default argument from term page
ru: Загружать аргумент по умолчанию из страницы термина

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
ru: Загружать аргумент по умолчанию из страницы материала. Это хорошо для зависимых блоков таксономии.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ru: Укажите CSS-класс(ы), который будет добавлен к этому виду.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ru: Данный класс CSS будет добавлен к представлению. Эта настройка позволяет использовать собственный код для каждого представления. Вы можете определить несколько классов, разделенных пробелом.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ru: CSS-классы должне содержать только буквы, цифры и знаки тире.

en: Choose text
ru: Выберите текст

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
ru: Текст, который появится как выбранный пункт в меню.

en: Activity of @username
ru: Активность пользователя @username

en: Field styles
ru: Стили поля

en: This is a list of fields either defined in code or via the UI.
ru: Это список полей определенных в коде или через пользовательский интерфейс.

en: You have not defined any fields.
ru: Вы не объявили никаких полей.

en: Field class
ru: Класс поля

en: You have not defined any custom fieldgroups.
ru: Вы не объявили пользовательских групп полей.

en: Add new fieldgroup
ru: Добавить новую группу полей

en: Update fieldgroup
ru: Обновить группу полей

en: Save fieldgroup
ru: Сохранить группу полей

en: This fieldgroup already exists.
ru: Эта группа полей уже существует

en: Region to block
ru: Регион в блок

en: Taxonomy: @vocab
ru: Таксономия: @vocab

en: Separated by space
ru: Разделенные пробелом

en: Separated by space, linked to term
ru: Разделенные пробелом, ссылка на термин

en: Separated by comma
ru: Разделенные запятой

en: Separated by comma, linked to term
ru: Разделенные запятой, ссылка на термин

en: Link to Google Maps
ru: Ссылка на карту Google

en: H1 title, linked to user
ru: Заголовок H1, связанный с пользователем

en: H2 title, linked to user
ru: Заголовок H2, связанный с пользователем

en: H2 block title, linked to user
ru: Заголовок H2 блока, связанный с пользователем

en: Paragraph title, linked to user
ru: Заголовок параграфа, связанный с пользователем

en: Plain text, linked to user
ru: Простой текст, связанный с пользователем

en: Attachment before
ru: Вложение перед

en: Attachment after
ru: Вложение после
