Display Suite profile (6.x-1.3) - en to ug translation catalogue (303 entries)

en: Home
ug: باشبەت

en: Title
ug: تىما

en: Images
ug: رەسىملەر

en: Next
ug: كېيىنكى

en: user
ug: ئەزا

en: select
ug: تاللاش

en: Show on every page except the listed pages.
ug: تۆۋەندە تاللانمىغان بەتلەردە كۆرسىتىش

en: Show on only the listed pages.
ug: تۆۋەندە تاللانغان بەتلەردە كۆرسىتىش

en: Pages
ug: بەت

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: Reset to defaults
ug: سۈكۈت لايىھەگە قايتۇرۇش

en: enabled
ug: ئېچىلدى

en: enable
ug: ئېچىش

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Status
ug: ھالەت

en: Administer
ug: باشقۇرغۇچى

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: PayPal
ug: پايپال

en: Attribute
ug: خۇسۇسىيەت

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: content
ug: مەزمۇن

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Type
ug: تىپى

en: List
ug: تىزىملىك

en: Subject
ug: ماۋزو

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: Description
ug: بايانى

en: more
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: More
ug: داۋامى

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Block title
ug: قوشۇمچە رايون نامى

en: Content types
ug: مەزمۇن تۈرلىرى

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: Overview
ug: قىسقىچە ئەھۋالى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Login
ug: كىرىش

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Links
ug: ئۇلانمىلار

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Test
ug: سىناق

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: Comment form
ug: ئىنكاس جەدۋىلى

en: - None -
ug: يوق

en: The configuration options have been saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى.

en: Quote
ug: نەقىل

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Image
ug: سۈرەت

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Types
ug: تىپلار

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Book
ug: كىتاپ

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Taxonomy term
ug: تاكسىنومىيە سۆزلۈكلىرى

en: Label
ug: بەلگە

en: Preview
ug: كۆرۈپ بېقىش

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Update
ug: يڭىلاش

en: Top
ug: ئۈستى

en: Add
ug: قوشۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: URL
ug: ئادرېس

en: Path
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Dimensions
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Filename
ug: ھۆججەت نامى

en: Region
ug: دۆلەت،رايون

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: never
ug: زىيارەت قىلمىغان

en: Text
ug: تېكىست

en: read more
ug: داۋامى

en: Upload
ug: يۈكلەش

en: Picture
ug: سۈرەت

en: Find content
ug: مەزمۇن ئىزدەش

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: file
ug: ھۉججەت

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: no
ug: ياق

en: Create
ug: قۇرۇش

en: Update options
ug: يېڭىلاش شەرتلىرى

en: All
ug: ھەممە

en: Year
ug: يىل

en: Date format
ug: ۋاقىت فورماتى

en: Add content
ug: مەزمۇن قوشۇش

en: Page title
ug: بەت تېمىسى

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Bottom
ug: ئاستى

en: User picture
ug: ئەزا سۈرىتى

en: Good
ug: ياخشى

en: Not found
ug: تاپالمىدى

en: Header
ug: بەت بېشى

en: Inline
ug: ئىچىدە

en: You must enter a valid e-mail address.
ug: .توغرا بولغان ئې-خەت ئادرىسىنى كىرگۈزۈڭ

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Visibility
ug: كۆرسىتىش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Hostname
ug: مۇلازىمېتېر نامى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Input format
ug: كىرگۈزۈش فورماتى

en: Signature
ug: ئىمزا

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Location
ug: ئورنى

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Sticky at top of lists
ug: چوققىلاش

en: Poll choices
ug: سايلام تاللاشلىرى

en: File name
ug: ھۆججەت نامى

en: E-mail address
ug: ئې-خەت ئادرىسى

en: Last access
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Last login
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Global settings
ug: ئومۇمى تەڭشەش

en: Count
ug: قېتىم سانى

en: Mode
ug: مودېل

en: configure
ug: تەڭشەش

en: Items
ug: تۈرلەر

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Delete all
ug: ھەممىنى ئۆچۈرۈش

en: Width
ug: كەڭلىكى

en: Height
ug: ئېگىزلىكى

en: Scale
ug: شكالا

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Plain text
ug: ئادەتتىكى تكىست

en: Month
ug: ئاي

en: System
ug: سېستىما

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Address
ug: ئادرېس

en: Code
ug: كود

en: Recipient
ug: قوبۇل قىلغۇچى

en: security
ug: بېخەتەرلىك

en: node
ug: نۇقتا

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Egypt
ug: مىسىر

en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

en: Iran
ug: ئىران

en: Tonga
ug: تونگا

en: Cuba
ug: كۇبا

en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

en: Chile
ug: چىلى

en: Japan
ug: ياپون

en: Libya
ug: لىبىيە

en: Turkey
ug: تۈركىيە

en: Day
ug: كۈن

en: Table
ug: جەدۋەل

en: Configuration
ug: لايىھە

en: Other
ug: باشقا

en: Appearance
ug: بەت يۈزى

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: Select all
ug: ھەممىنى تاللاش

en: Allow
ug: رۇخسەت

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Clone
ug: كۆچۈرۈش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Order
ug: تەرتىبى

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Uncategorized
ug: ئۇنىۋېرسال

en: Close
ug: يېپىش

en: filters
ug: سۈزگۈچلەر

en: Save settings
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلاش

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: reply
ug: ئىنكاس

en: Defaults
ug: سۈكۈت

en: Sort by
ug: تىزىش

en: Full
ug: تولۇق

en: Default language
ug: سۈكۈت تىل

en: Canada
ug: كانادا

en: China
ug: جوڭگو

en: Hidden
ug: يوشۇرۇن

en: Spanish
ug: ئىسپان تىلى

en: Default width
ug: سۈكۈتتىكى كەڭلىكى

en: update
ug: يېڭىلاش

en: Full text
ug: تولۇق تېكىست

en: Source
ug: مەنبە

en: published
ug: ئېلان قىلىندى

en: The changes have been saved.
ug: ئۆزگەرتىشلەر ساقلاندى.....

en: Search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: Your search yielded no results
ug: ھىچنىمىنى تاپالمىدى

en: Features
ug: ئالاھىدىلىكلىرى

en: Publishing options
ug: ئېلان قىلىش شەرتلىرى

en: First
ug: بىرىنچى

en: Middle
ug: ئوتتۇرا

en: Configure block
ug: تارماق رايوننى تەڭشەش

en: Controls
ug: كونترول

en: Alignment
ug: توغرىلاش ئۇسۇلى

en: None.
ug: يوق.

en: Fixed
ug: مۇقىم كەڭلىكتە

en: Revert
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Greater than
ug: دىن چوڭ

en: Less than
ug: دىن كىچىك

en: Log out
ug: چېكىنىش

en: Basics
ug: ئاساسلىق بىلىملەر

en: Left
ug: سولغا توغرىلاش

en: Right
ug: ئوڭغا توغرىلاش

en: Red
ug: قىزىل

en: White
ug: ئاق

en: Poll settings
ug: سايلام تەڭشىگى

en: Permissions
ug: ھوقۇق تەڭشەش

en: Your settings have been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: options
ug: تاللاش

en: Balance
ug: بالانس

en: Testing
ug: سىناش

en: Menu settings
ug: تىزىملىك تەڭشەش

en: Unformatted
ug: فورماتلانمىغان

en: <Hidden>
ug: <يوشۇرۇش>

en: Comment settings
ug: ئىنكاس تەڭشىگى

en: Read only
ug: ئوقۇغىلى بولىدۇ

en: Contact settings
ug: ئالاقىلىشىش

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: Processing
ug: مەشغۇلات ئۇستىدە....

en: Apply
ug: قوللىنىش

en: is
ug: ئۈچۈن

en: Copy
ug: كۆچۈرۈش

en: No content types available.
ug: مەزمۇن تۈرى يوق.

en: Translation status
ug: تەرجىمە قىلىنىغىنى

en: Blocks
ug: تارماق رايون

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Manage fields
ug: field نى تەڭشەش

en: Float
ug: لەيلىمە

en: Hide
ug: يوشۇرۇش

en: Green
ug: يېشىل

en: Blue
ug: كۆك

en: file system
ug: ھۆججەت سېستىمىسى

en: Rate
ug: باھا

en: Language neutral
ug: ھەممەباپ تىل

en: Loading
ug: ئىچىلىۋاتىدۇ

en: The directory %directory does not exist.
ug: %مۇندەرىجە مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس.

en: No comments available.
ug: ئىنكاس يوق.

en: Add role
ug: ئەزا گوروپپىسى قوشۇش

en: Attached files
ug: قوشۇمچە ھۆججەت

en: Book navigation
ug: كىتاپ كۆرۈش

en: Print
ug: بېسىپ چىقىرىش

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ug: تەكشۇرۇشتە خاتالىق كۆرۇلدى.بېكەت مەسئۇلى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Reports
ug: دوكلات

en: Target
ug: ئوبيېكت

en: Time ago
ug: دىن بۇرۇن

en: Not enabled
ug: ئېچىلمىغان

en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى نامى:

en: User account
ug: ئەزا ھساباتى

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ...

en: Password:
ug: پارول:

en: Support Forums
ug: قوللاش مۇنبەرلىرى

en: Row
ug: قۇر

en: Yellow
ug: سېرىق

en: Decimal point
ug: كەسىر چىكىتى

en: Dashboard
ug: باشقۇرۇش بېتى

en: Search index
ug: ئىزدەش

en: Current date
ug: ھازىرقى ۋاقىت

en: Upper case
ug: چوڭ ھەرىپ

en: Lower case
ug: كىچىك ھەرىپ

en: filter
ug: سۈزۈش

en: Comment count
ug: ئىنكاس قېتىمى

en: The number of new comments on the node.
ug: يېڭى ئىنكاس سانى.

en: Comment status
ug: ئىنكاس ئەھۋالى

en: Created week
ug: قۇرۇلغان ھەپتە

en: Updated week
ug: يېڭىلانغان ھەپتە

en: Poll
ug: سايلام

en: The status of the file.
ug: ھۆججەتنىڭ ھالىتى

en: Language of the user
ug: ئەزالار ئىشلەتكەن تىل

en: contact
ug: ئالاقىلىشىڭ

en: Adjust administration menu settings.
ug: باشقۇرۇش تىزىملىكىنى تەڭشەش

en: Contact form
ug: ئالاقىلىشىش جەدۋىلى

en: Number of items to index per cron run
ug: ھەر قېتىم cron نى ئىجرا قىلغاندا ئېندىكىس قىلىنىدىغان مەزمۇن سانى

en: Search form
ug: ئىزدەش جەدۋىلى

en: Alternate Text
ug: ئالماشتۇرۇلما تېكىست

en: URL to file
ug: دىن ھۆججەتكەURL

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ug: 你的服务器使用 APC RFC1867 显示文件上传进度。注意它仅支持一次上传一个文件。如果可能，推荐使用<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL 上传进度库</a>。

en: , and
ug: ، يەنە

en: Import page
ug: بەت ئىمپورتلاش

en: Style settings
ug: ئۇسلۇب تەڭشىكى

en: Remove column
ug: ئىستوننى ئۆچۈرۈش

en: Type of data to store.
ug: ساقلانغان سانلىق ئۇچۇر تۈرلىرى

en: Hello <strong>@username</strong>
ug: مەرھابا <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى كۆرسىتىش

en: Add the status messages of the current page as content.
ug: ھازىرقى بەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالىنى مەزمۇن سۈپىتىدە يوللاش.

en: Starting value
ug: باشلىنىش قىممىتى

en: Full comment
ug: باھانىڭ ھەممىسىنى كۆرسىتىش
