Display Suite profile (6.x-1.4) - en to uk translation catalogue (5856 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Тіло

en: Images
uk: Зображення

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: select
uk: вибір

en: Show on every page except the listed pages.
uk: Показувати на всіх сторінках, окрім вказаних.

en: Show on only the listed pages.
uk: Показувати тільки на вказаних сторінках.

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: enabled
uk: увімкнено

en: enable
uk: увімкнути

en: context
uk: контекст

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Адміністрування

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Матеріал

en: Transaction ID
uk: Ідентіфікаційний номер трансакції

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім’я користувача

en: Gross
uk: Валовий дохід

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Groups
uk: Групи

en: Is
uk: Є

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: disabled
uk: вимкнено

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Age
uk: Вік

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Read more
uk: Читати далі

en: Log
uk: Журнал

en: more
uk: ще

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: More
uk: Ще

en: Default currency
uk: Базова валюта

en: Action
uk: Дія

en: Cost
uk: Вартість

en: Quantity
uk: Кількість

en: On
uk: Увімкнено

en: Purchased
uk: Придбаний

en: error
uk: помилка

en: Block title
uk: Заголовок блоку

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: переглянути

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: File path
uk: Шлях до файла

en: register
uk: зареєструватися

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: default
uk: стандартний

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Test
uk: Тест

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Block settings
uk: Налаштування блоку

en: Comment form
uk: Форма коментування

en: User contact form
uk: Контактна форма користувача

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації було успішно збережено.

en: Variable
uk: Змінна

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Admin title
uk: Адміністративний заголовок

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Related terms
uk: Пов’язані терміни

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Parent
uk: Батьківський елемент

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: немає

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Потік

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпорт

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експорт

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Description field
uk: Поле опису

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Changes
uk: Зміни

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базовий

en: Background
uk: Тло

en: Summary
uk: Резюме

en: px
uk: пікс

en: Update
uk: Оновити

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Малий

en: Large
uk: Великий

en: Clean up
uk: Очистка

en: Catalog
uk: Каталог

en: view catalog
uk: вигляд каталогу

en: administer catalog
uk: адміністрування каталогу

en: Icon
uk: Іконка

en: Time
uk: Час

en: week
uk: тиждень

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Доступ

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: Format
uk: Формат

en: The configuration options have been reset to their default values.
uk: Налаштування повернуто до їх стандартних (базових) значень.

en: hidden
uk: приховано

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Filename
uk: Назва файла

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Region
uk: Область

en: link
uk: посилання

en: Placeholder tokens
uk: Заповнювач міток

en: Display
uk: Відображення

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: results
uk: результати

en: search
uk: пошук

en: Teaser
uk: Анонс

en: never
uk: ніколи

en: Display Settings
uk: Параметри відображення

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: Layout
uk: Макет

en: style
uk: стиль

en: read more
uk: детальніше

en: Every minute
uk: Щохвилини

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Total
uk: Всього

en: Statistics
uk: Статистика

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: n/a
uk: н/д

en: Upload
uk: Відвантажити

en: Picture
uk: Зображення

en: Upload image
uk: Відвантажити зображення

en: Paths
uk: Шляхи

en: type
uk: тип

en: Mail
uk: Пошта

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: Find content
uk: Знайти матеріали

en: Main settings
uk: Основні настроювання

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалу

en: action
uk: дія

en: Continue
uk: Продовжити

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Check
uk: Перевірити

en: Files
uk: Файли

en: file
uk: файл

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Набір параметрів

en: Contact
uk: Контакт

en: no
uk: ні

en: Node
uk: Матеріал

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Unable to send email to %recipient
uk: Неможливо відправити електронну пошту до %recipient

en: The subject of the message.
uk: Тема повідомлення.

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: Create
uk: Створити

en: Separator
uk: Розділювач

en: Include
uk: Долучити

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Node edit form
uk: Форма редагування матеріалу

en: Node add form
uk: Форма додавання матеріалу

en: term
uk: термін

en: Add child page
uk: Додати дочірню сторінку

en: Printer-friendly version
uk: Версія для друку

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Access log
uk: Журнал доступу

en: Active
uk: Активний

en: Points
uk: Пунктів

en: Submit @name
uk: Зберегти  @name

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Panels
uk: Панелі

en: Panel title
uk: Заголовок панелі

en: Add content
uk: Додати матеріал

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: The CSS ID to apply to this page
uk: CSS ID, що застосовуються до цієї сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Override title
uk: Переписати заголовок

en: CSS class
uk: Клас CSS

en: Display links
uk: Відображати посилання

en: View type
uk: Тип Виду

en: Page
uk: Сторінка

en: Pager ID
uk: ID сторінкового навіґатора

en: View arguments
uk: Аргументи виду

en: Override URL
uk: Переписати URL-адресу

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
uk: Якщо позначено, URL виду буде переписаний; іноді це може знадобитися, щоб задати URL панелі

en: Three column 25/50/25
uk: Три колонки 25/50/25

en: Left side
uk: Ліва колонка

en: Middle column
uk: Середня колонка

en: Right side
uk: Права колонка

en: Three column 25/50/25 stacked
uk: Три колонки 25/50/25 стосом

en: Bottom
uk: Знизу

en: Three column 33/34/33
uk: Три колонки 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
uk: Три колонки 33/34/33 стосом

en: Two column
uk: Дві колонки

en: Two column stacked
uk: Дві колонки стосом

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Node links
uk: Посилання матеріалі

en: Taxonomy terms
uk: Терміни таксономії

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Mission
uk: Місія

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Site slogan
uk: Гасло сайту

en: Good
uk: Добре

en: rate content
uk: оцінка вмісту

en: Voting
uk: Голосування

en: User settings
uk: Налаштування користувача

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Module
uk: Модуль

en: Off
uk: Вимкнено

en: Never
uk: Ніколи

en: Submit changes
uk: Збереження змін

en: Your changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Left sidebar
uk: Ліва бічна панель

en: Right sidebar
uk: Права бічна панель

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Recipients
uk: Отримувачі

en: You must enter a valid e-mail address.
uk: Необхідно ввести дійсну адресу електронної пошти.

en: Sender
uk: Відправник

en: Aggregator category
uk: Категорія збиральника

en: Aggregator feed
uk: Потік збирача

en: Aggregator item
uk: Елемент збирача

en: Delta
uk: Різниця

en: Custom
uk: Власний

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment ID
uk: ID коментаря

en: Hostname
uk: Назва хоста:

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: Poll choices
uk: Варіанти відповідей

en: Session ID
uk: ID сеансу

en: File ID
uk: ID файла

en: File name
uk: Назва файла

en: File MIME type
uk: MIME-тип файла

en: Node revision ID
uk: ID версії матеріалу

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміна

en: Term name
uk: Назва терміна

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Message type
uk: Тип повідомлення

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Content field
uk: Поле матеріалу

en: Field name
uk: Назва поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Fields
uk: Поля

en: Widget type
uk: Тип віджета

en: Is not
uk: Не є

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Percent
uk: Відсоток

en: Average
uk: Середнє

en: Count
uk: Лічильник

en: Click here
uk: Натисніть тут

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Add condition
uk: Додати умову

en: Add action
uk: Додати дію

en: Conditions
uk: Умови

en: Voting API
uk: API голосувань

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Mode
uk: Режим

en: Normal
uk: Звичайний

en: N/A
uk: Н/Д

en: configure
uk: налаштувати

en: Items
uk: Елементи

en: %time ago
uk: %time тому

en: Advanced
uk: Розширені

en: Delete all
uk: Видалити все

en: Sort order
uk: Сортування

en: Up
uk: Вгору

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: This field is required.
uk: Це поле - обов’язкове.

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Maximum
uk: Максимум

en: Scale
uk: Заокруглювання

en: Medium
uk: Середній

en: Sortable
uk: Сортується

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Button background color
uk: Колір фону кнопки

en: Sale
uk: Продаж

en: Caching
uk: Кешування

en: Card Type
uk: Тип карти

en: Card Number
uk: Номер карти

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Month
uk: Місяць

en: Add line
uk: Додати рядок

en: Qty
uk: К-ть

en: Price
uk: Ціна

en: Customers
uk: Клієнти

en: System
uk: Система

en: Customer
uk: Замовник

en: Amount
uk: Сума

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Current
uk: Поточна

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Phone
uk: Телефон

en: Fax
uk: Факс

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Область

en: Terms
uk: Терміни

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Code
uk: Код

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: RRP
uk: Роздрібна ціна

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment settings
uk: Налаштування оплати

en: Payments
uk: Оплати

en: quote
uk: цитувати

en: next
uk: наступний

en: Store
uk: Магазин

en: Company
uk: Компанія

en: security
uk: безпека

en: node
uk: матеріал

en: directory
uk: каталог

en: General
uk: Загальне

en: Directory
uk: Каталог

en: Border
uk: Рамка

en: Method
uk: Спосіб

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Iran
uk: Іран

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Libya
uk: Лівія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: End
uk: Кінець

en: All views
uk: Всі види

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Base
uk: Основа

en: The name of the menu the node belongs to.
uk: Ім'я меню, пов'язаного з матеріалом.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
uk: Словник, до якого відноситься перша категорія сторінки.

en: The name of the category.
uk: Ім'я категорії

en: The id number of the category.
uk: Ідентифікаційний номер категорії

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Note
uk: Примітка

en: Other
uk: Інше

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Basic
uk: Основні

en: Appearance
uk: Вигляд

en: SKU
uk: Артикул

en: List type
uk: Тип списку

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Role
uk: Роль

en: Select all
uk: Виділити все

en: Allow
uk: Дозволити

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Destination
uk: Місце призначення

en: reset
uk: скинути

en: Class
uk: Клас

en: String
uk: Рядок

en: Case
uk: Регістр

en: Referrer
uk: Джерело

en: Exists
uk: Існує

en: Button
uk: Кнопка

en: Both
uk: Все

en: Clicks
uk: Переходи

en: Filtered text (user selects input format)
uk: Фільтрований текст (користувач обирає вхідний формат)

en: Text processing
uk: Обробка тексту

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
uk: Максимальна довжина поля в символах. Для необмеженого розміру залиште порожнім.

en: Rows
uk: Рядки

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Argument
uk: Аргумент

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Checkout
uk: Оформлення

en: <All>
uk: <Усі>

en: access all views
uk: доступ до всіх видів

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
uk: Види - це особливі списки матеріалу в Вашій системі; вони глибоко модифікуються і дають можливість керувати виглядом відображених матеріалів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Override
uk: Перевизначити

en: Clone
uk: Клонувати

en: Existing Views
uk: Доступні види

en: Default Views
uk: Базові види

en: Summary, sorted ascending
uk: Сумарно, сортування пряме

en: Summary, sorted descending
uk: Сумарно, сортування зворотнє

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
uk: Текст для відображення вгорі виду. Може містити роз'яснення або які-небудь посилання. Налаштовується.

en: Normal menu item
uk: Звичайний пункт меню

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Expose
uk: Виставляти

en: Down
uk: Вниз

en: Wildcard
uk: Джокер

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Послідовність

en: Add criteria
uk: Додати критерії

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Назва виду має містити лише алфавітно-цифрові символи та символи підкреслення.

en: administer views
uk: адмініструвати види

en: Views UI
uk: Інтерфейс видів

en: Node: ID
uk: Матеріал: ID

en: Random
uk: Випадково

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Plain
uk: Простий

en: Position
uk: Позиція

en: Class name
uk: Назва класу

en: Integer
uk: Ціле число

en: Credit Card
uk: Кредитна карта

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Do not display
uk: Не показувати

en: Last checked
uk: Востаннє перевірено

en: Node template
uk: Шаблон матеріалу

en: Profile
uk: Профіль

en: Process
uk: Обробити

en: Close
uk: Закрити

en: filters
uk: фільтри

en: Votes
uk: Голоси

en: Term description
uk: Опис терміна

en: Child terms
uk: Дочірні терміни

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: fields
uk: поля

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Expiration
uk: Закінчення дії

en: Operation
uk: Дія

en: reply
uk: відповісти

en: Duration
uk: Тривалість

en: Expiration date
uk: Дата завершення терміну дії

en: Original
uk: Оригінал

en: Threshold
uk: Поріг

en: Function
uk: Функція

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Location name
uk: Назва місцезнаходження

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
uk: наприклад місце діяльності, місце зустрічі тощо

en: Street
uk: Вулиця

en: Additional
uk: Додатково

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Map links
uk: Зв'язки з картами

en: Geocoding options
uk: Опції геокодування

en: Settings for Location module
uk: Настроювання модуля Location

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
uk: Додаткову інформацію читайте на <a href="@locale">сторінці Місцезнаходження</a> довідника про конфігурацію та персоналізацію.

en: km
uk: км

en: None supported.
uk: Не підтримується.

en: Street location
uk: Вулиця місцезнаходження

en: Configure parameters for %service geocoding
uk: Налаштуйте параметри геокодування %service

en: No service selected for country.
uk: Для країни не зазначений сервіс.

en: Configure parameters
uk: Налаштуйте параметри

en: Locative information
uk: Інформація про місце розташування

en: Number of locations
uk: Кількість місць розташування

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: Make the location box collapsible.
uk: Дозволити згортання поля розташування.

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Display the location box collapsed.
uk: Відображати поле розташування завжди згорнутим.

en: Location #%number
uk: Місцезнаходження #%number

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
uk: Ця країна буде автоматично вибиратися при виборі нового розташування.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
uk: Використовувати Google Map для установки ширини й довготи

en: Coordinates
uk: Координати

en: Location | Locations
uk[0]: Місце розташування
uk[1]: Місця розташування

en: Fax number
uk: Номер факсу

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
uk: Для того, щоб використовувати геокодування за допомогою Google Maps API, Вам  потрібний Google Maps API Key.  Ви можете одержати його на сторінці !sign_up_link  для !google_maps_api.  ЗВЕРНІТЬ УВАГУ : Вам <em>не</em> треба вводити API key для кожної країни, яку ви вибрали для геокодування Google Maps. Ці опції загальні для сайту.

en: Germany
uk: Німеччина

en: Labels
uk: Мітки

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: comments
uk: коментарі

en: Full
uk: Повністю

en: Default language
uk: Базова мова

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа та Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія та Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: East Timor
uk: Східний Тимор

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель-Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Московія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Свальбард і Ян-Майен

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Зовнішні Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Wallis and Futuna
uk: Волліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Share
uk: Спільні файли

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Formatting guidelines
uk: Рекомендації щодо форматування

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Authoring information
uk: Інформація про автора

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Some
uk: Деякий

en: Attachments
uk: Вкладення

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: Pending
uk: Очікування

en: slow
uk: повільно

en: minute
uk: хвилина

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді шляху Друпалу. Позначка '*' означає будь-який символ. Наприклад, %blog для сторінки блоґу і %blog-* для будь-якого персонального блоґу. %front - головна сторінка.

en: Other queries
uk: Інші запити

en: Key
uk: Ключ

en: Link to node
uk: Посилання на матеріал(ноду)

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: Upload file
uk: Відвантажити файл

en: settings page
uk: сторінка налаштувань

en: Product title
uk: Заголовок товару

en: List price
uk: Перелік цін

en: Timer
uk: Таймер

en: Change
uk: Змінити

en: English
uk: Англійська

en: Spanish
uk: Іспанська

en: message
uk: повідомлення

en: in
uk: в

en: Default height
uk: Висота за замовчуванням

en: Default width
uk: Базова ширина

en: Edit term
uk: Редагувати термін

en: Tokens
uk: Замінники

en: Token
uk: Замінник

en: Time format
uk: Формат часу

en: Are you sure you want to delete these items?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити ці елементи?

en: The items have been deleted.
uk: Елементи було видалено.

en: Feeds
uk: Потоки

en: ago
uk: тому

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: Node title
uk: Тема матеріалу

en: Node body
uk: Тіло матеріалу

en: update
uk: оновити

en: Full text
uk: Повний текст

en: Feed settings
uk: Налаштування потоку

en: Source
uk: Джерело

en: Display all menu items
uk: Показувати всі пункти меню

en: access administration menu
uk: доступ до меню адміністрування

en: Cache settings
uk: Налаштування кешу

en: published
uk: опубліковано

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Your search yielded no results
uk: За вашим пошуковим запитом нічого не знайдено

en: Token actions
uk: Події Token

en: Replacement value
uk: Значення заміни

en: tokens
uk: замінники

en: unlimited
uk: необмежено

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: User's name
uk: Ім'я користувача

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я користувача. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: User's ID
uk: ID користувача

en: User's email address
uk: Електронна адреса користувача

en: User's registration date
uk: Дата реєстрації користувача

en: Days since the user registered
uk: Кількість днів з дати реєстрації користувача

en: User's last login date
uk: Дата останнього входу користувача

en: Days since the user's last login
uk: Кількість днів з останнього входу користувача

en: The current date in the user's timezone
uk: Поточна дата в часовому поясі користувача

en: The URL of the user's profile page.
uk: URL-адреса сторінки облікового запису користувача

en: The URL the user's account editing page.
uk: URL-адреса сторінки редагування облікового запису користувача

en: Features
uk: Властивості

en: Reindex
uk: Переіндексувати

en: Allowed values list
uk: Список допустимих значень

en: Activity
uk: Діяльність

en: Add file
uk: Додати файл

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: First
uk: Перший

en: Middle
uk: Середина

en: Query
uk: Запит

en: Search fields
uk: Поля пошуку

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Block name
uk: Назва блоку

en: day
uk: день

en: year
uk: рік

en: hour
uk: година

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Другий

en: Select list
uk: Вибір зі списку

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Granularity
uk: Точність

en: is equal to
uk: дорівнює

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: Moderated
uk: Ухвалено

en: Disable mousezoom
uk: Вимкнути масштабування мишею

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
uk: Відключити використання колеса прокручування для масштабування карти.

en: Google Map Initialize
uk: Google Map Ініціалізація

en: Default map settings
uk: Установки карти за замовчуванням

en: Default center
uk: Центр за замовчуванням

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
uk: Центр координати карта Google за замовчуванням, виражений у вигляді десяткової широти й довготи, розділених комами.

en: Default zoom
uk: Збільшення за замовчуванням

en: The default zoom level of a Google map.
uk: Збільшення за замовчуванням для карти Google.

en: Default control type
uk: Тип керування за замовчуванням

en: Default map type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Map Behavior flags
uk: Прапори поведінки карти

en: Marker action
uk: Дія маркера

en: Open info window
uk: Відкрити вікно з інформацією

en: Open link
uk: Відкрити посилання

en: Default Line 1 Color
uk: Колір лінії 1 за замовчуванням

en: Default Line 2 Color
uk: Колір лінії 2 за замовчуванням

en: Default Line 3 Color
uk: Колір лінії 3 за замовчуванням

en: Marker manager
uk: Керування маркерами

en: Unmanaged marker settings
uk: Настроювання некерованих маркерів

en: There are no settings for unmanaged markers.
uk: Немає настроювань для некерованих маркерів

en: Border padding
uk: Відступ границь

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
uk: Маркери, розташовані ближче, чим на дане число пікселів від вікна, будуть додані на карту (навіть якщо вони будуть невидимі).

en: Maximum zoom
uk: Максимальне збільшення

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
uk: При зазначеному й більшому масштабах для збільшення швидкості завантаження менеджер маркерів буде виключений.

en: Marker defaults
uk: Маркер за замовчуванням

en: Minimum zoom
uk: Мінімальне збільшення

en: Clusterer settings
uk: Настроювання Clusterer

en: Marker for clusters
uk: Маркер для кластерів

en: The marker to use when creating a cluster.
uk: Маркер, який буде використовуватися при створенні кластера.

en: Activate on
uk: Активувати для

en: or more markers
uk: чи більше маркерів

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
uk: Створення кластерів включене, коли задане число (і більш) маркерів видимі одночасно.

en: Cluster on
uk: У кластері

en: Minimal number of markers per cluster
uk: Мінімальна кількість маркерів у кластері

en: at most
uk: у більшості

en: lines
uk: рядки

en: Maximum number of lines per info box
uk: Максимальна кількість рядків у вікні інформації

en: Location chooser
uk: Вибір місця розташування

en: Used to activate location choosing using a gmap.
uk: Активувати вибір місця розташування за допомогою gmap.

en: Disable dragging
uk: Відключити перетягання

en: Disable keyboard
uk: Відключити клавіатуру

en: Disable the keyboard shortcuts.
uk: Відключити ""гарячі клавіші"".

en: Unconditionally enable marker interface
uk: Завжди включати інтерфейс маркерів

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
uk: Включати систему завантаження маркерів навіть якщо не виявлене жодного маркера  для завантаження. Буде корисним при вставці маркерів із другуих джерел.

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
uk: Дозволяє оминути деякі проблеми, що виникають при показі карти в згортуваних наборах полів.

en: Google map filter
uk: Фільтр карти Google

en: Insert Google Map macro.
uk: Вставити макрос Google Map.

en: Create a macro
uk: Створити макрос

en: Lines
uk: Рядки

en: Circles
uk: Кола

en: Edit Info
uk: Редагувати інфо

en: Marker
uk: Позначка

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Stroke weight
uk: Товщина лінії

en: Stroke opacity
uk: Прозорість лінії

en: Fill color
uk: Колір заповнення

en: Fill opacity
uk: Додати прозорість

en: User locations
uk: Місця розташування користувачів

en: Node locations
uk: Місця розташування матеріалів

en: Macro
uk: Макрос

en: Page header
uk: Заголовок сторінки

en: Text at the top of the user map.
uk: Текст у верхній частині карти користувача.

en: Page footer
uk: Нижній колонтитул сторінки

en: Text at the bottom of the user map.
uk: Текст у нижній частині карти користувача.

en: %role (Role ID: %rid)
uk: %role (ID ролі: %rid)

en: Node settings
uk: Налаштування матеріалу

en: Markers per content type
uk: Маркери на тип контенту

en: Location map
uk: Карта місця розташування

en: Author map
uk: Автор карти

en: Map Macro
uk: Макрос карти

en: Author Location
uk: Місцезнаходження автора

en: set user location
uk: установити місцезнаходження користувача

en: show user map
uk: показати карту користувача

en: user locations
uk: місця розташування користувача

en: Gmap macro creation
uk: Створення Gmap макросу

en: Map id attribute
uk: ID атрибут карти

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
uk: Якщо вам потрібний доступ до цієї карти зі скрипта, ви можете призначити ID карти тут.

en: Map type
uk: Тип карти

en: Controls
uk: Елементи керування

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
uk: Широта й довгота центру карти

en: Map width
uk: Ширина карти

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Ширина карти -у одиницях довжин CSS або відсотках. Наприклад: <EM>50px</EM>, <EM>5em</EM>, <EM>2.5in</EM>, <EM>95%</EM>

en: Map height
uk: Висота карти

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Висота карти у довжинах CSS або відсотках. Наприклад: <EM>50px</EM>, <EM>5em</EM>, <EM>2.5in</EM>, <EM>95%</EM>

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: The current magnification of the map
uk: Поточний масштаб карти

en: Macro text
uk: Текст макросу

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
uk: Фільтр, що дозволяє вставку карт Google у матеріал.

en: Display location.module information on Google Maps
uk: Відображає інформацію location.module на картах Google.

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: None.
uk: Ні.

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Revert
uk: Відновити

en: Negate
uk: Інверсія

en: Empty
uk: Порожньо

en: Path alias
uk: Синонім шляху

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Equal to
uk: Дорівнює

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Replacement patterns for @name
uk: Шаблони заміни для @name

en: Execute custom PHP code
uk: Виконати власний код PHP

en: PHP code
uk: Код PHP

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Your rating
uk: Ваша оцінка

en: Select a user
uk: Виберіть користувача

en: You must select a user.
uk: Необхідно обрати користувача.

en: Log out
uk: Вихід

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Display fields
uk: Показати поля

en: Immediately
uk: Негайно

en: Basics
uk: Основні

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Select one...
uk: Вибір одного...

en: Production
uk: Продукція

en: Info
uk: Інформація

en: Red
uk: Червоний

en: White
uk: Білий

en: Included
uk: Доданий

en: Units
uk: Одиниці

en: Shipping method:
uk: Спосіб доставки:

en: Taxes
uk: Податки

en: Tax rate
uk: Податкова ставка

en: Product count
uk: Кількість товарів

en: Enabled filters
uk: Увімкнені фільтри

en: Do it!
uk: Зробити!

en: or
uk: або

en: Poll settings
uk: Налаштування опитування

en: Convert
uk: Перетворити

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: All blogs
uk: Всі блоґи

en: Style
uk: Стиль

en: Delete package
uk: Видалити пакунок

en: This action can not be undone.
uk: Ця дія незворотня.

en: revert
uk: відновити

en: Match
uk: Збігається

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Your settings have been saved.
uk: Налаштування були успішно збережені.

en: Search options
uk: Параметри пошуку

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: options
uk: варіанти вибору

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Your item(s) have been updated.
uk: Ваші позиції було оновлено.

en: Qty.
uk: Кількість

en: Cart
uk: Кошик

en: Transaction key
uk: Ключ трансакції

en: Credit card details
uk: Інформація кредитної картки

en: Discount
uk: Знижка

en: Shipping
uk: Доставка

en: Reversed
uk: Зворотній порядок

en: Day(s)
uk: День(днів)

en: Week(s)
uk: Тиждень(Тижнів)

en: Year(s)
uk: Рік(років)

en: Order history
uk: Історія замовлення

en: Product
uk: Товар

en: Flexible
uk: Гнучкий

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: administer store
uk: адміністрування магазину

en: Billing address
uk: Адреса платника

en: Shipping address
uk: Адреса доставки

en: Ship to:
uk: Доставити до:

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Balance
uk: Баланс

en: Changed
uk: Змінено

en: Received
uk: Отримано

en: Completed
uk: Завершено

en: Payment details
uk: Подробиці оплати

en: Reverse
uk: Обернено

en: Refund
uk: Повернення

en: Products
uk: Товари

en: administer products
uk: управляти товарами

en: Product settings
uk: Налаштування товарів

en: Street address
uk: Вулиця

en: Testing
uk: Тестування

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Total:
uk: Загалом:

en: Transaction ID:
uk: Ідентіфікаційний номер трансакції:

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Falkland Islands
uk: Фольклендські острови

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Прінсіпі

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віргінські острови

en: U.S. Virgin Islands
uk: Американські Віргінські острови

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Province
uk: Область

en: Pounds
uk: Фунти

en: Grams
uk: Грами

en: Kilograms
uk: Кілограми

en: Ounces
uk: Унції

en: Inches
uk: Дюйми

en: Feet
uk: Фути

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Orders
uk: Замовлення

en: Print invoice
uk: Надрукувати рахунок

en: User name
uk: Ім’я користувача

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: %type settings
uk: Налаштування %type

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Color scheme
uk: Схема кольорів

en: edit
uk: редагувати

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: Credit
uk: Кредит

en: previous
uk: попередній

en: RSS Feed
uk: RSS-потік

en: New comments
uk: Нові коментарі

en: New
uk: Нові

en: Relationships
uk: Зв’язки

en: Plural
uk: Множина

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: relationships
uk: зв'язки

en: Basic information
uk: Основна інформація

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Назва має містити лише латинські абетково-цифрові символи на символи підкреслення.

en: Sort criteria
uk: Критерії сортування

en: Current search
uk: Поточний пошук

en: Display style
uk: Показати стиль

en: Indexing
uk: Індексація

en: <Hidden>
uk: <Сховати>

en: The primary identifier for a node.
uk: Головний ідентифікатор для матеріалу

en: Parent menu item
uk: Батьківський пункт меню

en: Themes
uk: Теми

en: Translations
uk: Переклади

en: Video width
uk: Ширина відео

en: Video height
uk: Висота відео

en: Audio sample rate
uk: Частота дискретизації звуку

en: Audio bitrate
uk: Бітрейт звуку

en: Teaser display
uk: Відображення анонсу

en: The comments have been deleted.
uk: Коментарі було видалено.

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: !name field is required.
uk: Поле !name - обов’язкове.

en: Default weight
uk: Базова вага

en: Live
uk: Наживо

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Related content
uk: Схожий матеріал

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: hour(s)
uk: година(години)

en: day(s)
uk: день(дні)

en: week(s)
uk: тиждень(тижні)

en: month(s)
uk: місяць(місяців)

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Ok
uk: Гаразд

en: Contact settings
uk: Налаштування контактів

en: cancel
uk: скасувати

en: users
uk: користувачі

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Configuration for tabs
uk: Налаштування для вкладок

en: Slide effect
uk: Слайд-Ефект

en: Apply slide effect when changing tabs.
uk: Застосувати слайд-ефект при зміні вкладок.

en: Fade effect
uk: Ефект згасання

en: Apply fade effect when changing tabs.
uk: Застосувати ефект затемнення при зміні вкладок.

en: Effect speed
uk: Швидкість ефекту

en: Speed at which to apply effects.
uk: Швидкість, при якій застосовуються ефекти.

en: fast
uk: швидко

en: Navigation buttons
uk: Кнопки навігації

en: A helper module for creating tabbed pages.
uk: Модуль-Помічник для створення сторінок із вкладками.

en: Processing
uk: Обробка

en: disable
uk: вимкнути

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Path to file
uk: Шлях до файла

en: Storage
uk: Сховище

en: File upload error. Could not move uploaded file.
uk: Помилка відвантаження файла. Неможливо перемістити відвантажений файл.

en: Default display
uk: Відображення за промовчанням

en: Page name
uk: Назва сторінки

en: User Id
uk: ID користувача

en: Default value
uk: Базове значення

en: Comment title
uk: Тема коментаря

en: Percentage (%)
uk: Процент (%)

en: Enable custom alternate text
uk: Увімкнути користувацький альтернативний текст

en: Enable custom title text
uk: Увімкнути користувацький заголовок

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: is
uk: буде

en: You must select a node.
uk: Необхідно вибрати матеріал.

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: No style
uk: Немає стилю

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Lifetime
uk: Час життя

en: Copy
uk: Копіювати

en: Information
uk: Інформація

en: No content types available.
uk: Немає доступних типів матеріалів.

en: PHP Code
uk: Код PHP

en: Toggle
uk: Перемикання

en: Simple
uk: Просте

en: Double
uk: Подвійний

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: No caching
uk: Без кешування

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська Територія в Індійському океані

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation status
uk: Стан перекладу

en: Blocks
uk: Блоки

en: Menus
uk: Меню

en: Above
uk: Зверху

en: Number of values
uk: Кількість значень

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
uk: Попередження! Зміна цих значень після створення даних можуть призвести до втрат даних!

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Fifth
uk: П’ятий

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
uk: Модуль контенту, обов'язковий компонент Набору побудови контенту (CCK), дозволяє адміністраторам пов'язувати користувацькі поля з типами контенту. В Друпал, типи контенту використовуються для визначення характеристик повідомлення, включаючи заголовок і опис полів, вказаних на сторінках редагування та додавання. Використовуючи модуль контенту (та інші допоміжні модулі в CCK), можна додавати інші користувацькі поля крім полів "Title" and "Body" за замовчуванням. Можливості CCK доступні через закладки на <a href="@content-types">сторінка  керування типів контенту</a>. (Зверніться до <a href="@node-help">сторінка допомоги модуля Node</a> за додатковою інформацією про типи контенту.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
uk: При доданні користувацького поля до типу контенту ви визначаєте його тип (чи воно буде містити текст, числа чи посилання на інші об'єкти) і те, як воно буде показане (або у вигляді текстового поля, прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору, чи автозаповнювальним полем). Поле може мати декілька значень (наприклад, "person"  може містити декілька адрес електронної пошти) або єдине значення (наприклад, "employee" містить один ідентифікаційний номер працівника). Під час додавання та редагування полів, CCK автоматично корегує структуру бази даних за необхідністю. CCK також надає й інші можливості, включаючи інтелектуальне резервування ваших користувацьких даних, модуль імпорту/експорту для визначень типу контенту та інтеграцію з іншими приєднаними модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
uk: Користувацькі типи полів надаються набором додаткових модулів, включених з CCK (кожен модуль підтримує різний тип). <a href="@modules">modules page</a> дозволяє вам вмикати та вимикати складові CCK. Стандартне встановлення CCK включає в себе:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
uk: <em>number</em>, що додає числові типи полів, у цілій, дробовій чи з плаваючою комою формі чисел. Ви можете визначити набір дозволених даних для введення, або вказати допустимий окіл значень. В переліку є набір звичайних форматів для показу числових даних.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
uk: <em>text</em>, що додає текстові типи полів. Текстове поле може містити лише простий текст або за бажанням, може використовувати фільтри формату вводу визначених у Друпал для безпечної роботи з введенням форматованого тексту. Поля введення текту можуть бути у вигляді одної чи декількох стрічок (текстового поля), або для більшого контролю, вибірка з одно- чи багатозначними варіантами. За бажанням, CCK може звіряти введене з набором дозволених значень.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
uk: <em>nodereference</em>, що створює користувацькі посилання між вузлами Drupal. Наприклад, додаючи поле <em>nodereference</em> і два різних типа контенту, ви можете з легкістю створювати складні спадкові стосунки між даними (декілька вузлів "employee" можуть містити поле <em>nodereference</em>, що пов'язує їх з вузлом "employer").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
uk: <em>userreference</em>, що створює користувацькі посилання на рахунки користувачів вашого сайту. Додаючи поле <em>userreference</em>, ви можете створювати складні взаємозв'зки між користувачами та повідомленнями вашого сайту. Наприклад, для відслідковування участі користувачів у повідомленні понад стандартного поля Drupal <em>Authored by</em>, додайте поле <em>userreference</em> з назвою "Edited by" до типу контенту, щоб зберегти посилання на сторінку рахунку редактора повідомлення.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
uk: <em>fieldgroup</em>, що створює розбірні набори полів для фіксування групи пов'язаних полів. Набір полів може бути відкритим чи закритим базово. Порядок ваших наборів полів, а також порядок полів в наборі, управляється через перетягування у інтерфейсі, наданому модулем контенту.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
uk: Для додаткової інформації читайте розділ довідника <a href="@handbook-cck">CCK</a> на сторінці <a href="@project-cck">CCK проекту</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
uk: Налаштувати те, як поля цього типу контенту та мітки полів повинні бути показані в режимах короткого та повного перегляду.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
uk: Налаштувати відображення полів цього типу вмісту повинні під час обробки в наступних контекстах.

en: Add another item
uk: Додати інший елемент

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Search Index
uk: Пошуковий індекс

en: Search Result
uk: Результат пошуку

en: Updating field type %type with module %module.
uk: Оновлення типу поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
uk: Оновлення типу віджета %type модулем %module.

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Remove field
uk: Видалити поле

en: Allows administrators to define new content types.
uk: Дозволяти адміністраторам визначати нові типи вмісту.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що видає відповідний набір дозволених значень. Не повинен включати розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, набір, виданий цім кодом, замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: Trimmed
uk: Скорочений

en: Used in
uk: Використано в

en: No fields have been defined for any content type yet.
uk: Жодних полів ще не задано для жодного типу матеріалів

en: no styling
uk: без стилю

en: simple
uk: просто

en: fieldset
uk: група полів

en: fieldset - collapsible
uk: набір полів - згортуваний

en: fieldset - collapsed
uk: набір полів - згорнутий

en: Added field %label.
uk: Додано поле %label

en: There was a problem adding field %label.
uk: Помилка додавання поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
uk: Виникла проблема створення поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити поле %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
uk: Якщо в даному полі знаходиться якийсь матеріал - він буде втрачений. Це незворотня операція

en: Removed field %field from %type.
uk: Видалено поле %field із %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
uk: Помилка видалення %field з %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
uk: Ці параметри застосовуються тільки до поля %field оскільки воно знаходиться в типі матеріалу %type

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
uk: Ці параметри застосовуються до поля %field в кожному типі матеріалів, в якому воно використовуються.

en: Save field settings
uk: Зберегти налаштування поля

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
uk: Код PHP базово видав неправильне значення.<br/>Очікуваний формат: <pre>!sample</pre> Видане значення: @value

en: The default value is invalid.
uk: Базове значення некоректне

en: Saved field %label.
uk: Поле %label збережене.

en: The update has encountered an error.
uk: Під час оновлення сталася помилка.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
uk: База даних змінена і дані переміщено або видалено.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
uk: Виникла помилка і зміни в базі даних незавершені.

en: Processing %title
uk: Обробка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: Вдало оброблено @count позицію:
uk[1]: Вдало оброблено @count позиції:
uk[2]: Вдало оброблено @count позицій:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
uk: Таблиця %old_name полів матеріалу була перейменована в %new_name і елементи поля були оновлені

en: The content fields table %name has been deleted.
uk: Таблиця %name полів матеріалу була видалена

en: Referenced node ID
uk: ID пов'язаного матеріалу

en: Referenced node title
uk: Заголовок пов'язаного матеріалу

en: Raw number value
uk: Неформатоване числове значення

en: Formatted number value
uk: Форматоване числове значення

en: Raw, unfiltered text
uk: Неформатований, нефільтрований текст

en: Formatted and filtered text
uk: Форматований і фільтрований текст

en: Referenced user ID
uk: ID пов'язаного користувача

en: Referenced user name
uk: Ім'я пов'язаного користувача

en: Formatted HTML link to referenced user
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного користувача

en: Group multiple values
uk: Групувати множинні значення

en: Select the content type to export.
uk: Вибір типу матеріалу для вивантаження

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
uk: Скопіюйте текст експорту та вставте його в інший тип контенту, використовуючи функцію імпорту.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
uk: Ця форма імпортує визначення полів, експортовані з іншого типу контенту або іншої бази даних. <br/>Зверніть увагу, що поля не можна копіювати всередині одного типу контенту, так що імпортовані поля будуть додані лише у тому випадку, якщо вони ще не існують в обраному типу.

en: <Create>
uk: <Створення>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
uk: Оберіть тип контенту для імпортування вказаних полів. <br/>Оберіть &lt;Create&gt; для створення нового типу контенту для вміщення полів.

en: Import data
uk: Втягування даних

en: Paste the text created by a content export into this field.
uk: Вставте текст, створений експортуванням контенту, у це поле.

en: The import data is not valid import text.
uk: Дані для втягування не є коректними

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
uk: Наступні модулі слід увімкнути для роботи цього імпортування: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
uk: Тип матеріалу %type вже міститься в базі даних.

en: Exiting. No import performed.
uk: Вихід. Не виконано втягування;

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
uk: Трапилась помилка при доданні типу контенту %type.<br/>Будь ласка, прогляньте вказані помилки для докладних деталей.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
uk: Імпортоване поле %field_label (%field_name) не було додано до %type через те, що поле вже існує в %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
uk: Поле %field_label (%field_name) додано до типу матеріалів %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
uk: Помилка при експорті даних про "налаштування відображення" для поля %field_name.<br/>Помилка БД: '%db_err'.

en: Content Copy
uk: Копіювання матеріалів

en: Enables ability to import/export field definitions.
uk: Включає здатність імпортувати/експортувати визначенні поля.

en: view
uk: вигляд

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
uk: Будь ласка негайно <a href="!url">налаштуйте дозволи полів</a>. Всі поля за замовчуванням недоступні.

en: Content Permissions
uk: Доступи до матеріалів

en: Set field-level permissions for CCK fields.
uk: Встановіть дозволи рівнів полів для полів CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
uk: Ці параметри застосовуються до групи в формі редагування матеріалу

en: always open
uk: завжди відкрите

en: collapsible
uk: згортуване

en: collapsed
uk: згорнуто

en: Instructions to present to the user on the editing form.
uk: Інструкції, що відображаються користувачу на формі редагування

en: These settings apply to the group on node display.
uk: Дані настроювання застосовуються до групи на сторінці відображення матеріалу.

en: A description of the group.
uk: Опис групи.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити групу %label?

en: The group %group_name has been removed.
uk: Групу %label видалено

en: Fieldgroup
uk: Група полів

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
uk: Зберегти ІН пов'язаного вузлу цілим числом.

en: Content types that can be referenced
uk: Типи вмісту, на які можна посилатися

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
uk: Додатково - Документи, на які можна посилатися (Дивитися)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
uk: Введіть перелік аргументів, відокремлений комами, для передавання до виду.

en: Title (link)
uk: Назва (посилання)

en: Title (no link)
uk: Назва (без посилання)

en: Autocomplete text field
uk: Текстове поле автозаповнення

en: Nodereference autocomplete
uk: Автодоповнення посилання на матеріал

en: Node Reference
uk: Посилання на матеріал

en: Defines a field type for referencing one node from another.
uk: Визначає тип поля для посилань на один матеріал від іншого.

en: Store a number in the database as an integer.
uk: Зберегти як ціле число в базі даних.

en: Decimal
uk: Десяткове

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
uk: Зберегти як фіксоване дробне число в базі даних.

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Store a number in the database in a floating point format.
uk: Зберегти в базі даних як число з рухомою комою.

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальна кількість цифр для запису в базу даних із врахуванням дробової частини.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр праворуч від знаку десяткового дробу.

en: Decimal marker
uk: Позначка десяткового дробу

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
uk: Символ, що використовуватиметься для позначення десяткових дробів у формах.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть рядок-префікс для значення, наприклад $ або €. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Зазначте символи, що додаватися після значення, наприклад м², м/с², кБ/с. Якщо не потрібно, то залиште поле порожнім. Однину і множину розділяти вертикальною рискою (фунт|фунти).

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: "Minimum" must be a number.
uk: "Найменше" повинно бути числом.

en: "Maximum" must be a number.
uk: "Найбільше" повинно бути числом

en: unformatted
uk: неформатоване

en: Defines numeric field types.
uk: Визначає типи числових полів.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
uk: Для віджету "Одинарний прапорець увімкнено/вимкнено" визначіть спочатку значення 'вимкнено', а потім значення 'увімкнено' у розділі <strong>Дозволені значення</strong>. Зверніть увагу, прямокутник буде позначено міткою для значення  'увімкено'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
uk: Віджет 'прямокутники з варіантами' буде показувати багатоваріантний вибір, якщо ця опція обрана для цього поля, інакше буде вказано одноваріантний вибір.

en: Check boxes/radio buttons
uk: Прапорці/перемикачі

en: Single on/off checkbox
uk: Одинарний прапорець увімкнено/вимкнено

en: Option Widgets
uk: Спецдодатки

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
uk: Визначає віджети списку вибору, прапорця та радіокнопки для текстових та числових полів.

en: Store text in the database.
uk: Зберігати текст у базі даних.

en: Text area (multiple rows)
uk: Текстова область (декілька рядків)

en: Defines simple text field types.
uk: Визначає прості типи текстових полів.

en: User reference
uk: Посилання на користувача

en: Store the ID of a related user as an integer value.
uk: Збереження ID пов'язаного користувача як ціле значення

en: User roles that can be referenced
uk: Ролі користувачів можуть бути пов'язані

en: User status that can be referenced
uk: Статус користувача може бути пов'язаний

en: Reverse link
uk: Зворотнє посилання

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
uk: При обранні, буде показано обернене посилання на вузол довідки на запису внесеного користувача.

en: Userreference autocomplete
uk: Автозавершение посилань на користувача

en: User Reference
uk: Посилання на користувача

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
uk: Визначає тип поля для посилань на користувача з матеріалу.

en:  for
uk:  для

en: Collect
uk: Збирати

en: Form
uk: Форма

en: Settings saved
uk: Параметри збережено

en: Override path
uk: Переписати шлях

en: Uploaded file is not a valid image
uk: Завантажений файл не є зображення

en: Contact phone number
uk: Контактній номер телефону

en: Ubercart - extra
uk: Уберкарт - екстра

en: Everyone
uk: Будь-хто

en: Canceled
uk: Скасовано

en: years
uk: років

en: weeks
uk: тижні

en: Default gateway
uk: Типовий шлюз

en: Ubercart - payment
uk: Уберкарт - оплата

en: Global settings for the Voting API.
uk: Глобальні налаштування API голосування

en: Vote tallying
uk: Підрахунок голосів

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
uk: На високонавантажених сайтах, адміністратори можуть використати ці параметри для відкладеного обрахунку результатів голосувань

en: Tally results whenever a vote is cast
uk: Підрахунок результатів під час додавання голосу

en: Tally results at cron-time
uk: Підрахунок голосів cron-ом

en: administer voting api
uk: керування API голосувань

en: Provides a shared voting API for other modules.
uk: Надає доступ до API голосувань для інших модулів

en: Permission
uk: Повноваження

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Groove
uk: Виступ

en: Ridge
uk: Гребінь

en: Inset
uk: Вкладка

en: Outset
uk: Накладка

en: Order ID
uk: Ідентифікатор замовлення

en: Grid
uk: Сітка

en: Search returned the following results:
uk: Повторний пошук наступних результатів:

en: Distance
uk: Відстань

en: Edit this term
uk: Редагувати цей термін

en: Italic
uk: Курсив

en: Hide
uk: Приховати

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: 1 comment | @count comments
uk[0]: @count коментар
uk[1]: @count коментаря
uk[2]: @count коментарів

en: Global
uk: Глобальне

en: arguments
uk: аргументи

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: file system
uk: файлова система

en: Button settings
uk: Налаштування кнопки

en: Thread
uk: Гілка

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: View user details.
uk: Перегляд інформації про користувача

en: Rate
uk: Оцінити

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
uk: Під час оплати виникла помилка. Будь ласка, зв’яжіться з нами щоб упевнитися, що замовлення було подане.

en: A payment has been accepted.
uk: Платіж прийнятий.

en: Distinct
uk: Унікальність

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Description:
uk: Опис:

en: Ubercart - core (optional)
uk: Уберкарт - ядро (не обов'язково)

en: Service
uk: Служба

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Purchase date
uk: Дата покупки

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Change layout
uk: Змінити макет

en: Miles
uk: Милі

en: Node type (user-friendly version)
uk: Тіим матеріалу (дружня версія)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрована тема матеріалу. Увага - прямий ввід користувача!

en: Node author's user id
uk: ID користувача-автора матеріалу

en: Node author's user name
uk: Ім'я користувача-автора матеріалу

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
uk: користувача-автора матеріалу. Увага - прямий ввід користувача!

en: Contexts
uk: Контексти

en: Node access
uk: Доступ до матеріалу

en: year(s)
uk: рік(роки)

en: This !type does not have any attributes.
uk: Тип !type немає жодних атрибутів.

en: product
uk: товар

en: product class
uk: класс продукту

en: Addresses
uk: Адреси

en: Saved addresses
uk: Збережені адреси

en: Loading
uk: Завантаження

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: The directory %directory is not writable
uk: Каталог %directory закритий для запису.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
uk: Каталог %directory закритий для запису, оскільки не має налаштованих належним чином прав доступу.

en: Permitted upload file extensions
uk: Припустимі розширення файлів для завантаження

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
uk: Розширення файлів, які може відвантажувати користувач у це поле. Розширення вводити через пробіл і не ставити крапку перед розширенням. Якщо поле залишити порожнім, користувачі зможуть відвантажити файли з будь-якими розширеннями.

en: File size restrictions
uk: Обмеження розміру файлу

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
uk: Межа для розміру файлу, що завантажується користувачем. Помітьте, що ці настроювання ставляться тільки до файлів, що знову завантажуються, і не впливають на існуючі файли.

en: Maximum upload size per file
uk: Максимальний розмір файлу, який завантажується

en: Maximum upload size per node
uk: Максимальний завантажувальний розмір для матеріалу

en: Generic files
uk: Базові файли

en: File description
uk: Опис файлу

en: File size (in bytes)
uk: Розмір файлу (в байтах)

en: File size (pretty printed)
uk: Розмір файлу ( у структурній роздруківці)

en: FileField
uk: Файлове поле

en: Defines a file field type.
uk: Визначає тип файлового поля.

en: Rearrange
uk: Перешикувати

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Variable editor
uk: Редактор змінних

en: Devel
uk: Розробка

en: empty
uk: порожньо

en: Packages
uk: Пакунки

en: Package
uk: Пакунок

en: Attribute settings
uk: Налаштування атрибутів

en: Single message
uk: Одиночне повідомлення

en: Are you sure you want to delete this message?
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити дане повідомлення?

en: Displays image files in their original size.
uk: Показати файли зображень у їхньому оригінальному розмірі.

en: Add role
uk: Додати роль

en: All users
uk: Усі користувачі

en: - None selected -
uk: - Не обрано -

en: Aggregator
uk: Збирач

en: Node author
uk: Автор матеріалу

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Country code
uk: Код країни

en: Order #
uk: Замовлення #

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: Attach to
uk: Приєднати до

en: Attach files
uk: Вкласти файл

en: Shout
uk: Крик

en: Panel pages
uk: Сторінки-панелі

en: Panel nodes
uk: Матеріали-панелі

en: Mini panels
uk: Міні-панелі

en: Views panes
uk: Панелі видів

en: by @user
uk: автор: @user

en: view all panes
uk: переглянути всі панелі

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Deleted/missing block @module-@delta
uk: Видалений/відсутній блок @module-@delta

en: New custom content
uk: Новий власний вміст

en: Create a completely custom piece of HTML content.
uk: Створити цілком власний HTML-вміст.

en: Custom PHP
uk: Власний PHP

en: Context
uk: Контекст

en: General form
uk: Загальна форма

en: Form goes here.
uk: Форма веде сюди.

en: "@s" base form
uk: Основна форма "@s"

en: Node type description
uk: Опис типу матеріала

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Attached files go here.
uk: Вкладений файл веде сюди

en: A list of files attached to the node.
uk: Перелік файлів, вкладених до матеріалу.

en: "@s" attachments
uk: Вкладення "@s"

en: Book navigation
uk: Навіґатор книги

en: Book navigation goes here.
uk: Навіґатор книги веде сюди.

en: "@s" book navigation
uk: Навіґатор книги "@s"

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Comment form here.
uk: Форма коментування тут.

en: A form to add a new comment.
uk: Форма додавання нових коментарів.

en: "@s" comment form
uk: Форма коментаря "@s"

en: Node comments
uk: Коментарі матеріалу

en: Node comments go here.
uk: Коментарі матеріалу ведуть сюди.

en: The comments of the referenced node.
uk: Коментарі матеріалу за посиланням.

en: Sort
uk: Сортувати

en: !a comments per page
uk: !a коментарів на сторінку

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: "@s" comments
uk: Коментарі "@s"

en: Node content
uk: Вміст матеріалу

en: The content of the referenced node.
uk: Вміст матеріалу за посиланням.

en: Node title.
uk: Заголовок матеріалу.

en: Node content goes here.
uk: Вміст матеріалу веде сюди.

en: Edit node
uk: Редагувати матеріал

en: Edit this node
uk: Редагувати цей матеріал

en: Link title to node
uk: Зв’язати посиланням заголовок і матеріал.

en: Check here to make the title link to the node.
uk: Клацніть тут, щоб зробити заголовок посиланням на матеріал.

en: No extras
uk: Без доповнень

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
uk: Клацніть тут, щоб вимкнути оновлення, що модуль може додати до матеріалу, наприклад, файлові вкладення та поля CCK; при цьому буде відображуватися простий анонс та тіло.

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: "@s" content
uk: Вміст "@s"

en: Node form publishing options
uk: Опції публікації з форми матеріалу

en: Publishing options on the Node form.
uk: Опції публікації на формі матеріалу.

en: Node form author information
uk: Інформація про автора з форми матеріалу

en: Author information on the Node form.
uk: Інформація про автора на формі матеріалу.

en: Node form input format
uk: Формат вводу з форми матеріалу

en: Node form comment settings
uk: Налаштування коментування з форми матеріала

en: Comment settings on the Node form.
uk: Налаштування коментування на формі матеріала

en: Node form menu settings
uk: Налаштування меню з форми матеріалу

en: Node form file attachments
uk: Форма файлових вкладень матеріалу

en: File attachments on the Node form.
uk: Файлові вкладення на формі матеріалу.

en: Node form categories
uk: Категорїї з форми матеріалу

en: Taxonomy categories for the node.
uk: Категорії таксономії для матеріалу.

en: Node form book options
uk: Опції книги з форми матеріалу

en: Book options for the node.
uk: Опції книги для матеріалу

en: Publishing options.
uk: Опції публікації.

en: Comment options
uk: Налаштування коментарів

en: Comment options.
uk: Опції коментування

en: Authoring information.
uk: Інформація про автора.

en: Menu options
uk: Опції меню

en: Menu options.
uk: Опції меню.

en: URL path options
uk: Опції URL-шляху

en: URL Path options.
uk: Опції URL-шляху.

en: Attach files.
uk: Вкласти файл.

en: Categories.
uk: Категорії.

en: Book options
uk: Опції книги

en: Book options.
uk: Опції книги

en: Input format.
uk: Формат вводу.

en: "@s" @type
uk: @type "@s"

en: Node type description goes here.
uk: Опис типа матеріалу веде сюди.

en: Node type description.
uk: Опис типу матеріала.

en: "@s" type description
uk: Опис типу "@s"

en: Profile content goes here.
uk: Вміст профілю веде сюди.

en: Which category
uk: Котра категорія

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
uk: Текст для відображення, якщо категорія не містить даних. Зверніть увагу, що заголовок не відображатиметься, якщо він не перевизначений.

en: "@s" profile fields
uk: Поля профілю "@s"

en: Term description goes here.
uk: Опис терміна веде сюди.

en: Term description.
uk: Опис терміна.

en: "@s" term description
uk: Опис терміна "@s"

en: List of related terms
uk: Перелік пов’язаних термінів

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
uk: Терміни, пов’язані з існуючим терміном; це може бути дочірні терміни, від спільного батька або рівнем вище.

en: Sibling terms
uk: Терміни від спільного батька

en: Top level terms
uk: Терміни верхнього рівня

en: Term synonyms
uk: Синоніми терміна

en: Which terms
uk: Котрі терміни

en: Unordered
uk: Невпорядкований

en: Ordered
uk: Впорядкований

en: The picture of a user.
uk: Картинка користувача.

en: "@s" user picture
uk: Картинка користувача "@s"

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: The profile of a user.
uk: Профіль користувача

en: "@s" user profile
uk: Профіль користувача "@s"

en: Vocabulary terms
uk: Терміни словника

en: All the terms in a vocabulary.
uk: Всі терміни в словнику.

en: "@s" terms
uk: Терміни "@s"

en: Maximum depth
uk: Максимальна глибина

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
uk: Визначіть максимальну глибину термінів, що відображатимуться.

en: Display as tree
uk: Відображати у вигляді дерева.

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
uk: Якщо позначено, терміни будуть відображені у вигляді дерева, інакше - у вигляді простого списку.

en: A node object.
uk: Об’єкт сутності.

en: Currently set to !link
uk: Наразі встановлено у !link

en: Invalid node selected.
uk: Обрано неприпустимий матеріал.

en: A node add form.
uk: Форма додавання матеріалу.

en: Select the node type for this form.
uk: Оберіть тип матеріалу для цієї форми.

en: A node edit form.
uk: Форма для редагування матеріалу.

en: A single taxonomy term object.
uk: Введіть об’єкт окремого терміна таксономії.

en: A single user object.
uk: Окремий об’єкт користувача.

en: Taxonomy vocabulary
uk: Словник таксономії

en: A single taxonomy vocabulary object.
uk: Окремий об’єкт словника таксономії.

en: Select the vocabulary for this form.
uk: Оберіть словник для цієї форми.

en: New @s
uk: Новий матеріал типу @s

en: New content of other types
uk: Новий матеріал інших типів

en: New content behavior
uk: Використання нових матеріалів

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
uk: Оберіть усталену поведінку при додаванні нових типів матеріалів до системи. Якщо позначено, нові матеріали будуть автоматично доступні для додавання на сторінки модуля Панелі. Якщо не позначено, нові матеріали не будуть доступні, поки не будуть тут дозволені.

en: Allowed @s content
uk: Дозволений матеріал типу @s

en: Select allowed layouts
uk: Оберіть дозволені макети

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
uk: Позначте прапорці усіх тих макетів, які зможе обирати користувач при виборі макету. Необхідно обрати принаймні один макет.

en: argument
uk: аргумент

en: Add argument
uk: Додати аргумент

en: relationship
uk: зв’язок

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Add context
uk: Додати контекст

en: Required contexts
uk: Необхідний контекст

en: required context
uk: необхідний контекст

en: Add required context
uk: Додати необхідний контекст

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Remove this item
uk: Вилучити цей елемент

en: Add @type "@context"
uk: Додати @type "@context"

en: Edit @type "@context"
uk: Редагувати @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
uk: Введіть назву для ідентифікації цього !type на адміністративних сторінках.

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
uk: Введіть ключове слово, що використовуватиметься для підстановки заголовках.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
uk: Ігнорувати; матеріал, що вимагає цей контекст буде недоступний.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
uk: Оберіть поведінку, якщо аргумент відсутній або помилковий.

en: Argument @count
uk: Аргумент @count

en: Context @count
uk: Контекст @count

en: 1 year | @count years
uk[0]: @count рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: 1 week | @count weeks
uk[0]: @count тиждень
uk[1]: @count тижні
uk[2]: @count тижнів

en: 1 min | @count min
uk[0]: @count хв
uk[1]: @count хв
uk[2]: @count хв

en: 1 sec | @count sec
uk[0]: @count сек
uk[1]: @count сек
uk[2]: @count сек

en: Panel content has been updated.
uk: Вміст панелі було успішно оновлено.

en: Choose layout
uk: Вибір макету

en: Move content in @layout to
uk: Перемістити вміст - @layout в

en: Missing content type
uk: Відсутній тип матеріалу

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
uk: Цей тип матеріалу для фрагменту або відсутній, або був вилучений. Цей фрагмент панелі не відображуватиметься.

en: Add content to !s
uk: Додати вміст - !s

en: There are no content types you may add to this display.
uk: Немає типів матеріалу, які можна додати до цього відображення.

en: Configure !subtype_title
uk: Налаштувати підтип !subtype_title

en: No title
uk: Без заголовка

en: Unknown context
uk: Невідомий контекст

en: No context
uk: Немає контексту

en: Deleted/missing content type @type
uk: Видалений/відсутній тип матеріалу @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
uk: Необхідно використовувати %keywords з контекстів, так само як %title, аби утримувати оригінальну назву.

en: Incoming content will be displayed here.
uk: Вхідний вміст відобразиться тут.

en: Context %count
uk: Контекст %count

en: Columns
uk: Колонки

en: Row @row, Column @col
uk: Рядок @row, Стовпець @col

en: Single column
uk: Одна колонка

en: Two column bricks
uk: Цегельні колонки

en: Module name
uk: Назва модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Введіть назву модуля для експортування коду.

en: Are you sure you want to delete the mini panel "@title"?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити міні-панель "@title"?

en: Panel mini code
uk: Код міні-панелі

en: Cut and paste the results of an exported mini panel here.
uk: Вставте код експортованої міні-панелі тут

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
uk: Назва для міні-панелі. Воно може бути перевизначене в блоці конфігурації.

en: Mini panel name
uk: Ім'я Міні-панелі

en: A unique name used to identify this panel page internally. It must be only be alpha characters and underscores. No spaces, numbers or uppercase characters.
uk: Унікальне ім'я, використовуване для визначення цієї сторінки усередині панелі. Воно може містити тільки латинські літери нижнього регістру й символи підкреслення, без пробілів, цифр або символів верхнього регістру.

en: Mini panel category
uk: Категорія Міні-панелі

en: Save and proceed
uk: Зберегти і продовжити

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
uk: Категорії мають містити лише абетково-цифрові символи або пробіли.

en: Your new mini panel %title has been saved.
uk: Ваша нова міні-панель %title збережена

en: Deleted/missing mini panel @name
uk: Видалена/відсутня міні-панель @name

en: Untitled mini panel
uk: Міні-панель без назви

en: Local
uk: Локаль

en: Panel
uk: Панель

en: Panel layout
uk: Макет панелі

en: Panel content
uk: Уміст панелі

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
uk: Ідентифікатор, який використовує CSS для стилізації панелі.

en: Please select a layout.
uk: Будь ласка, виберіть макет.

en: Add a node from your site as content.
uk: Додати як вміст матеріал з сайту.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
uk: Для використання NID з URL, необхідно використовувати %0, %1, ..., %N аби отримати URL-аргументи. Або використовувати @0, @1, @2, ..., @N для використання аргументів, переданих в панель.

en: Leave node title
uk: Залишити заголовок матеріалу

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
uk: Додатково: якщо позначено, не змінюйте заголовок матеріалу; це може призвести до появи двох заголовків матеріалу, хіба що у вашій темі це враховано.

en: Invalid node
uk: Неприпустимий матеріал

en: Node loaded from @var
uk: Матеріал завантажено з @var

en: Deleted/missing node @nid
uk: Видалений/відсутній матеріал @nid

en: Page settings
uk: Налаштування сторінки

en: Path is required.
uk: Шлях є обов’язковим.

en: Disable Drupal blocks/regions
uk: Вимкнути блоки/області Drupal

en: CSS code
uk: Код CSS

en: Simple cache
uk: Простий кеш

en: Argument wildcard
uk: Cимвол підстановки аргументу

en: No argument
uk: Без аргументу

en: From context
uk: З контексту

en: From panel argument
uk: З аргументу панелі

en: Input on pane config
uk: Вводити з конфігурацією фрагменту панелі

en: Required context
uk: Контекст обов’язковий

en: Panel argument
uk: Аргумент панелі

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
uk: Якщо обрано опцію "З аргументу панелі", який аргумент панелі використовувати.

en: Sixth
uk: Шостий

en: Fixed argument
uk: Фіксований аргумент

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
uk: Якщо обрано "Фіксоване", що використовувати як аргумент.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
uk: Якщо цей аргумент презентовано користувачеві панелі, яку мітку до нього застосовувати.

en: Use pager
uk: Використовувати сторінковий навіґатор

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Offset
uk: Зміщення

en: Link to view
uk: Посилання на вид

en: More link
uk: Посилання "Ще"

en: More link text
uk: Текст посилання "Ще"

en: Edit this view
uk: Редагувати цей вид

en: Link title to view
uk: Зв’язати посиланням заголовок і вид.

en: Provide a "more" link that links to the view
uk: Надати посилання "Ще", котре вказує на вид

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
uk: Це не має сенсу, якщо будь-яке посилання "ще" може бути забезпечене безпосередньо видом; якщо з’явилось два або більше посилань "ще", вимкніть цю опцію. Модуль Види забезпечуватиме посилання "Ще" лише при використанні типу "блок, тому при використанні вбудовування, вмикайте цю опцію.

en: Display feed icons
uk: Відображати іконки потоку

en: Num posts
uk: Кількість дописів

en: Send arguments
uk: Надсилати аргументи

en: Deleted/missing view @view
uk: Видалений/відсутній вид @view

en: Book parent
uk: Батьківська книга

en: Adds a book parent from a node context.
uk: Додає батька книги з контексту матеріала.

en: Immediate parent
uk: Негайний батько

en: Top level book
uk: Книга вищого рівня

en: Term from node
uk: Термін з матеріалу

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
uk: Додає термін таксономії з контексту матеріалу; якщо обрано декілька термінів, буде взятий лише "перший" термін.

en: Term parent
uk: Батько терміна

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
uk: Додає батька терміна таксономії з контексту терміна.

en: Top level term
uk: Термін верхнього рівня

en: Rounded corners
uk: Заокруглення кутів

en: Each pane
uk: Кожний фрагмент панелі

en: Begin
uk: Початок

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Vatican
uk: Ватикан

en: begins with
uk: починається з

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Print
uk: Друк

en: Locked
uk: Заблоковано

en: types
uk: типи

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Advanced configuration
uk: Додаткове налаштування

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: No name
uk: Без імені

en: Text only
uk: Тільки текст

en: Finish
uk: Завершити

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
uk: Помилка при перевірці значення, будь-ласка, спробуйте ще. Якщо помилка повториться, повідомте адміністратора сайту.

en: In moderation
uk: В модерації

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: Stock settings
uk: Налаштування товарних запасів

en: No group
uk: Без групи

en: deleted
uk: видалено

en: Containing any of the words
uk: Містить одне із слів

en: Containing the phrase
uk: Містить фразу

en: Containing none of the words
uk: Не містить жодного із слів

en: Only in the category(s)
uk: Лише у категорії(-ях)

en: Only of the type(s)
uk: Лише для типу(типів)

en: Billing information
uk: Інформація про оплату

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Transaction mode
uk: Режим трансакції

en: Sandbox
uk: Пісочниця

en: Authorization
uk: Авторизація

en: Credit card charged: !amount
uk: Сума знята із кредитної карти: !amount

en: Color set
uk: Набір кольорів

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Font family
uk: Гарнітура

en: Search returned no results.
uk: Пошук не дав результатів

en: Require
uk: Обов'язково

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Next button caption
uk: Заголовок наступної кнопки

en: The text to be displayed in the 'next' button.
uk: Текст, який буде відображатися на кнопці 'наступна'.

en: Previous button caption
uk: Заголовок попередньої кнопки

en: The text to be displayed in the 'previous' button.
uk: Текст, який буде відображатися на кнопці 'попередня'.

en: Reports
uk: Звіти

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Link class
uk: Клас посилання

en: Report settings
uk: Налаштування звітів

en: No items found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Column
uk: Стовпець

en: Default sort
uk: Базове сортування

en: sort by @s
uk: сортувати за @s

en: and
uk: та

en: URL filter
uk: URL фільтр

en: Please select one or more comments to perform the update on.
uk: Для оновлення оберіть, будь-ласка, один або кілька коментарів для оновлення.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
uk: URL, до якого буде переадресовано користувача. Це може бути внутрішня адреса на кшталт <em>node/1234</em> або зовнішня типу http://my.ukrweb.info

en: Display a message to the user
uk: Показати повідомлення користувачеві

en: Revenue
uk: Виручка

en: Payment method title
uk: Назва методу оплати

en: Order review submit button text
uk: Текст на кнопці перегляду замовлення

en: Submit Order
uk: Зробити замовлення

en: Checkout review instructions
uk: Інструкції на сторінці перегляду оформлення

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
uk: Подайте інструкції для клієнтів на горі сторінки перегляду оформлення.

en: Order created through website.
uk: Замовлення подане з сайту.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
uk: Отримання нових повідомлень для замовлення № !order_id.

en: Add new rule
uk: Додати нове правило

en: Add @type
uk: Додати @type

en: Synchronize
uk: Синхронізація

en: Parent comment
uk: Батьківський коментар

en: The parent comment.
uk: Батьківський коментар.

en: Author's website
uk: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
uk: Показує глибину коментаря, якщо коментування гілкоподібне.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
uk: Сортувати за гілкою обговорень. Дочірні коментарі будуть знаходитися поруч з їх батьками.

en: Reply-to link
uk: Посилання на відповідь

en: Provide a simple link to reply to the comment.
uk: Пряме посилання на відповідь до коментаря.

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Link this field to its user or an author's homepage
uk: Зробити це поле посиланням на його користувача або на домашню сторінку автора

en: Product information
uk: Інформація щодо товару

en: Sell price
uk: Відпускна ціна

en: Customer purchase price.
uk: Ціна для клієнта.

en: field
uk: поле

en: nodes
uk: матеріали

en: Allow users to undo their votes
uk: Дозволити користувачам скасовувати свої голоси

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Map Type Control
uk: Керування типом карти

en: Stars
uk: Зірочки

en: clone
uk: клонувати

en: View settings
uk: Налаштування виду

en: Week @week
uk: Тиждень @week

en: Metric
uk: Метрична

en: Delete view
uk: Видалити вид

en: Primary Key: Unique cache ID.
uk: Первинний ключ: Унікальний ідентифікатор кеша.

en: A collection of data to cache.
uk: Набір кешованих даних.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
uk: Мітка часу Unix, що вказує, коли цей елемент кешу застаріє, або 0 для «ніколи».

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
uk: Мітка часу Unix, що вказує, коли був створений елемент кешу.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
uk: Будь-які користувацькі заголовки HTTP, які будуть додані до кешованих даних.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
uk: Прапор, що вказує, чи є вміст серіалізованим (1) чи ні (0).

en: Regions
uk: Області

en: Target
uk: Ціль

en: Time ago
uk: Час тому

en: Create @name
uk: Створити @name

en: Not checked
uk: Не перевірено

en: Remove this action
uk: Видалити цю дію

en: Not enabled
uk: Не увімкнено

en: The taxonomy vocabulary ID
uk: ID словника таксономії

en: The taxonomy term ID
uk: ID терміна Таксономії

en: Force single
uk: Примусово одиничний

en: View cart
uk: Переглянути кошик

en: Invalid e-mail address.
uk: Помилкова e-mail адреса

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Інструкції, що відобразяться користувачу нижче цього поля на формі редагування. <br />Дозволені HTML теги: @tags

en: &lt;none&gt;
uk: &lt;нема&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
uk: Вам не дозволено вводити PHP код.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
uk: Код PHP був встановлений адміністратором і буде перезаписувати будь-які значенн, вказані вище

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
uk: Використання PHP для параметрів поля (небезпечно - використовуйте з обережністю)

en: A file has been pre-loaded for import.
uk: Файл для імпорту завантажено.

en: Content fieldgroup
uk: Група полів матеріалу

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
uk: Текст для відображення, якщо група не містить даних. Зверніть увагу, що заголовок не буде відображатися поки Ви його не перевизначите.

en: Node reference field
uk: Поле посилання на матеріал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Можливі значення цього поля. Введіть по одному значенню на рядок, в форматі ключ|мітка. Ключ - значення, що буде збережене в базі даних, і воно має збігатися з типом збереження поля (%type). Мітка необов’язкова, і ключ буде використано замість неї, якщо вона не вказана.<br /> Дозволені теґи HTML: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
uk: Цей код PHP був встановлений адміністратором і він змінить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: User from reference
uk: Користувач, на який указує посилання

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
uk: Додає користувача, на який указує посилання, у контекст матеріалу; якщо посилання вказує на декілька користувачів, доданий буде тільки перший користувач.

en: User reference field
uk: Поле посилання на користувача

en: Click to view.
uk: Клікніть для перегляду.

en: Number of stars
uk: Кількість зірок

en: Star Labels
uk: Підписи рейтингу

en: These star labels appear as the link title when javascript is enabled as well as the select list options when javascript is disabled.
uk: Ці підписи видимі при наведенні курсора на зірки якщо JavaScript увімкнено і у якості варіантів випадаючого списку в іншому випадку.

en: Display labels on mouse over
uk: Показувати підписи при наведенні курсора

en: When enabled, the star labels will dynamically appear underneath the stars as the user hovers over each star to provide a more descriptive qualitative meaning for each star value.
uk: Коли увімкнено, підписи динамічно відображаються під зірками під час руху вказівника над кожною для відображення текстового еквіваленту кожної оцінки.

en: Star @star label
uk: Підпис рейтингу @star

en: Cancel label
uk: Відміна оцінки

en: Direct rating widget
uk: Блок прямого голосування

en: These settings allow you to display a rating widget to your users while they are viewing content of this type. Rating will immediately register a vote for that piece of content.
uk: Ці параметри дозволять Вам відображати блок оцінювань для Ваших користувачів, поки вони переглядають вміст даного типу дописів. Оцінка буде безпосередньо запам'ятована для відповідної частини вмісту.

en: Star display style
uk: Стиль відображення зірок

en: Display average vote value
uk: Показувати середню оцінку

en: Display user vote value
uk: Показувати оцінку поточного користувача

en: User vote if available, average otherwise
uk: Користувачька оцінка, якщо присутня, інакше - загальна

en: Both user and average vote
uk: Відображення користувацької та загальної оцінок

en: Text display style
uk: Стиль відображення тексту

en: Display no text beneath stars
uk: Не показувати текст після зірок

en: Current average in text
uk: Середня оцінка текстом

en: User current vote in text
uk: Користувацька оцінка текстом

en: Show widget title
uk: Відображати заголовок блоку

en: Enable feedback during vote saving and deletion
uk: Дозволити відгуки під час зберігання та видалення оцінювання

en: Direct rating widget preview
uk: Вигляд Блоку безпосеренього голосування

en: Shipping Address:
uk: Адреса доставки:

en: Order #:
uk: Замовлення #:

en: Shipping Method:
uk: Спосіб доставки:

en: Ship order !order_id packages.
uk: Доставити пакунки замовлення № !order_id.

en: Ship
uk: Доставка

en: This order has no comments associated with it.
uk: Замовлення не має пов'язаних коментарів.

en: Product reports
uk: Товарні звіти

en: Sales per year
uk: Продаж за рік

en: Products sold
uk: Товарів продано

en: Total revenue
uk: Сумарний дохід

en: Update report
uk: Оновити звіт

en: Sold
uk: Продано

en: No products found
uk: Товари не знайдено

en: Number of orders
uk: Кількість замовлень

en: Average order
uk: Середнє замовлення

en: Total @year
uk: Сума @year

en: Sales year
uk: Річний товарообіг

en: Sales summary
uk: Зведення продаж

en: Sales data
uk: Дата торгівлі

en: Today, !date
uk: Сьогодні, !date

en: Yesterday, !date
uk: Вчора, !date

en: Daily average for @month
uk: В середньому за день у місяці @month

en: Projected totals for @date
uk: Запланована сума на місяць: @date

en: Grand total sales
uk: Всього продаж

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
uk: Данні з CSV не можуть бути отримані. Це може бути спричинено закінченням дії. Оновіть сторінку звіту та спробуйте отримати файл CSV знов.

en: New packages
uk: Нові пакунки

en: Edit package
uk: Редагувати пакунок

en: Cancel package shipment
uk: Відмінити відгрузку контейнера

en: Shipments
uk: Відвантаження

en: New shipment
uk: Нова доставка

en: Shipment !id
uk: Відгрузка !id

en: Cancel shipment
uk: Скасувати доставку

en: Delete shipment
uk: Видалити доставку

en: Ship packages
uk: Відгрузка пакунків

en: Package ID
uk: Ідентифікатор пакунку

en: Shipping type
uk: Тип доставки

en: Package type
uk: Тип пакунку

en: Shipment ID
uk: Ідентифікатор доставки

en: Tracking number
uk: Номер відстежування

en: cancel shipment
uk: скасувати доставку

en: This order's products have not been organized into packages.
uk: Товари з цього замовлення не були упаковані.

en: Create packages.
uk: Створити пакунки.

en: Order @order_id does not exist.
uk: Замовлення @order_id не існує.

en: Are you sure you want to delete this package?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей пакунок?

en: The products it contains will be available for repackaging.
uk: Товари, що він вміщає будуть доступні для перепакування.

en: Ship date
uk: Дата відвантаження

en: Estimated delivery
uk: Приблизна доставка

en: No shipments have been made for this order.
uk: Для цього замовленя не було здійснено жодного відвантаження.

en: Make a new shipment
uk: Замовити нову відгрузку

en: Put products into packages to make shipments.
uk: Упакувати товари для здійснення відвантаження

en: Ship Manually
uk: Ручна відгрузка

en: Shipping method
uk: Спосіб доставки

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
uk: Немає сенсу в замовленні відвантаження взагалі без контейнерів, чи не так?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити дану відгрузку?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
uk: Відвантаження буде відмінене та пакунки, які воно містить, будуть доступні для повторного відвантаження.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
uk: Відвантаження %tracking не може бути скасовано з %carrier. Щоб все одно його видалити, видаліть номер відстежування та спробуйте ще раз.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
uk: Ви дійсно бажаєте скасувати доставку цього пакунку?

en: It will be available for reshipment.
uk: Це буде доступно для нової доставки.

en: Payment received
uk: Оплату отримано

en: Merchant ID
uk: Торговий ідентифікатор

en: Currency code
uk: Код валюти

en: Shippable product
uk: Товари що доставляються

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: This node
uk: Цей матеріал

en: Show @count value(s)
uk: Показати @count значень

en: starting from @count
uk: починаючи з @count

en: The message
uk: Повідомлення

en: Text of log message to be passed into the t() function.
uk: Текст повідомлення журналу, що передається в функцію t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
uk: Послідовний масив змінних, що відносяться до рядка повідомлення і передаються в функцію t().

en: The language the content is in.
uk: Мова матеріалу.

en: Admin links
uk: Адміністративні посилання

en: Enter
uk: Введення

en: No response
uk: Немає відповіді

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Order complete
uk: Замовлення завершене

en: Payment methods
uk: Способи оплати

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: File download
uk: Завантаження файла

en: Credit card
uk: Кредитна картка

en: Order total:
uk: Сума замовлення:

en: Current balance:
uk: Поточний баланс:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
uk: Під час оплати клієнт використав іншу адресу електронної пошти: !email

en: Click to complete checkout.
uk: Клікніть для завершення оформлення.

en: Vendor account number
uk: Номер облікового запису продавця

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Title only
uk: Тільки назва

en: Unknown status
uk: Невідомий статус

en: Validator
uk: Критерій перевірки

en: Inherit
uk: Успадковувати

en: None available.
uk: Не доступно.

en: Defines an image field type.
uk: Визначає тип поля для зображень.

en: Editable
uk: Можна редагувати

en: Mime type
uk: MIME Тип

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: Invoice template
uk: Шаблон рахунку

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
uk: Якщо баланс менше або рівний 0.00 ₴

en: If the order status is not already Payment Received.
uk: Якщо статус замовлення ще не <strong>Оплату отримано</strong>

en: Subtotal:
uk: Підсумок:

en: COD
uk: Післяплата

en: Add region
uk: Додати область

en: Address book
uk: Адресна книга

en: Base price
uk: Базова ціна

en: Edit attribute
uk: Редагувати властивість

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити атрибут %name?

en: Tax
uk: Податки

en: The weight, used for sorting.
uk: Вага, використовується для сортування.

en: No grouping
uk: Без групування

en: The date the node was last updated.
uk: Дата останньої зміни матеріалу.

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: Category ID
uk: ID категорії

en: Google Checkout settings
uk: Налаштування Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
uk: Введіть ваш ідентифікатор продавця та ключ для Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
uk: Розрахуйте витрати на доставку для замовлення за допомогою Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
uk: Розрахуйте налоги для замовлення за допомогою Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
uk: Google Checkout вивід: Замовлення № @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
uk: Погодити з інформаційною політикою Google Checkout.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
uk: Google Checkout ухвалює тільки наступну валюту: @list

en: Merchant key
uk: Ключ продавця

en: Test Environment settings
uk: Тестувати налаштування середовища

en: Test Mode
uk: Тестовий режим

en: Test Merchant ID
uk: Тестувати ідентифікатор продавця

en: Test Merchant Key
uk: Тестувати ключ продавця

en: Customer messages
uk: Повідомлення до клієнта

en: Reason for canceling order
uk: Причина скасування замовлення

en: Button size
uk: Розмір кнопки

en: Button alignment
uk: Вирівнювання кнопок

en: Default price
uk: Базова ціна

en: Handling charge
uk: Плата за обробку вантажу

en: Percentage markup/discount
uk: Відсоток націнки/знижки

en: A default shipping cost is required.
uk: Вартість доставки за замовчуванням обов'язкова для заповнення.

en: The default shipping cost should be a positive number.
uk: Вартість доставки за замовчуванням повинна бути позитивним числом.

en: The fixed charge should be a number.
uk: Фіксована сума повинна бути числом.

en: The percent adjustment should be a number.
uk: Процентна ставка повинна бути числом.

en: Save taxes
uk: Зберегти податки

en: Tax shipping?
uk: Обкладається перевезення податком?

en: What is Google Checkout?
uk: Що таке Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
uk: У вашім кошику немає жодного товару

en: Customer does not want marketing emails.
uk: Замовник відмовляється від маркетингових електронних листів.

en: Google Checkout terminal
uk: Термінал Google Checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
uk: Натисніть тут, щоб перейти до настроювань Google Checkout.

en: Balance:
uk: Баланс:

en: Google Checkout total:
uk: Сума Google Checkout:

en: Google Checkout balance:
uk: Баланс Google Checkout:

en: Charge
uk: Витрата

en: Reason for refund
uk: Причина повернення

en: Refund Comment
uk: Коментар до повернення

en: You must enter a number for the amount.
uk: Необхідно ввести число для суми.

en: Order canceled.
uk: Замовлення скасовано.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
uk[0]: Учасник Google Checkout вже @count місяць
uk[1]: Учасник Google Checkout вже @count місяці
uk[2]: Учасник Google Checkout вже @count місяців

en: yearly
uk: щорічно

en: monthly
uk: щомісяця

en: @label (!name) - Allowed values
uk: @label (!name) - Дозволені значення

en: %name: illegal value.
uk: %name: неприпустиме значення.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
uk: %name: значення не може перевищувати %max символів.

en: Widgets
uk: Віджети

en: Invalid display id @display
uk: Неприпустимий ідентифікатор відображення @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
uk: Помилка: оброблювач для @table &gt; @field не існує!

en: Do not use a relationship
uk: Не використовувати зв'язок

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
uk: На жаль, за один раз Ви можете додати тільки один з них.

en: Default cart form
uk: Базова форма корзини

en: Cart Contents
uk: Вміст корзини

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
uk: Відображення вмісту корзини користувача

en: Watermark Text
uk: Текст водяного знаку

en: Add Watermark
uk: Додати водяний знак

en: Uploaded file is not a valid JPEG
uk: Завантажений файл не є у форматі JPEG

en: Must fill in text
uk: Необхідно заповнити текстом

en: Empty Line
uk: Порожній рядок

en: Package order !order_id products.
uk: Пакувати товари замовлення № !order_id

en: Specify and collect payment for an order.
uk: Укажіть і прийміть оплату за замовлення.

en: Test Gateway
uk: Тестовий шлюз

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
uk: Приймання оплати кредитними картами за допомогою Тестового Платіжного Центру.

en: Check or Money Order
uk: Чек або грошовій переказ

en: Pay by mailing a check or money order.
uk: Сплатити надіславши чек або грошовий переказ

en: UPS Letter
uk: Лист UPS

en: Customer Supplied Package
uk: Пакунок клієнта

en: Tube
uk: Труба

en: UPS Express Box
uk: Коробка UPS Express

en: UPS 25KG Box
uk: Коробка UPS 25KG

en: UPS 10KG Box
uk: Коробка UPS 10KG

en: Pallet
uk: Піддон

en: Small Packages
uk: Малі пакети

en: Credit card encryption
uk: Шифрування кредитних карток

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
uk: У цей час дані кредитної карти зберігаються в зашифрованому виді в  базі даних.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
uk: Цей блок тексту представляє сосбой повідомлення, що настроюється, наприклад набір інструкцій або шаблон листа. Використання hook_uc_message для керування значеннями за замовчуванням настільки просто, що це змогла б зробити навіть Ваша бабуся!

en: Credit card on a secure server:
uk: Кредитна картка на захищений сервер:

en: Credit card/eCheck
uk: Кредитна картка/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
uk: Перенаправлення на 2Checkout для сплати кредитною карткою або eCheck.

en: Select your payment type:
uk: Оберіть тип оплати:

en: Online check
uk: Онлайн-перевірка

en: Your 2Checkout vendor account number.
uk: Ваш номер аккаунта в 2Checkout

en: Secret word for order verification
uk: Секретне слово для перевірки замовлення

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
uk: Увімкнення демонстраційного режиму, що дозволяє виконати тестову обробку замовлень.

en: Language preference
uk: Мовні вподобання

en: Adjust language on 2Checkout pages.
uk: Налаштування мови сторінок 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
uk: Дайте клієнтам можливість вибрати спосіб оплати: за допомогою кредитної карти або інтернет-чека.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
uk: Показувати іконку кредитної карти збоку від назви методу платежу

en: 2Checkout.com checkout type
uk: Тип оформлення 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
uk: Оформлення на одній сторінці діє тільки для магазинів, що торгують нематеріальними товарами, і використовують платежі по кредитних картках.

en: Multi-page checkout
uk: Оформлення на декількох сторінках

en: Single page checkout
uk: Оформлення на одній сторінці

en: credit card
uk: кредитна картка

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
uk: Платіж через !type очікує на підтвердження у 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
uk: Дозволяє провести платежі через 2Checkout.com.

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
uk: Обробити платежі кредитною карткою за допомогою служби AIM на Authorize.net.

en: API Login ID and Transaction Key
uk: API Login ID і Transaction Key

en: Transaction Key
uk: Ключ транзакції

en: AIM settings
uk: Установки AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
uk: Ці настроювання ставляться до способу платежу Authorize.Net AIM для несправжніх операцій карти.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
uk: Укажіть тільки тестовий обліковий запис розроблювача, якщо ви заходите на сайт через  https://test.authorize.net.<br/> Перейдіть до живих операцій, коли почнете обробляти реальні платежі.

en: Live transactions in a live account
uk: Живі операції в живому обліковому записі

en: Test transactions in a live account
uk: Тестові операції в живому обліковому записі

en: Developer test account transactions
uk: Операції в тестовому обліковому записі розроблювача

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
uk: Попросити Authorize.net надіслати клієнтові електронне повідомлення, засноване на ваших настроюваннях облікового запису.

en: ARB settings
uk: Настроювання ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
uk: Ці настроювання ставляться до Automated Recurring Billing service Authorize.Net

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
uk: Укажіть тільки режим розроблювача, якщо ви входите через свій обліковий запис на https://test.authorize.net.<br /> Перейдіть до режиму продукції, коли почнете обробку реальних періодичних платежів.

en: Developer test
uk: Тест розроблювача

en: MD5 Hash
uk: MD5-Геш

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
uk: <b>Примітка:</b> Перед цим настроюванням ви повинні настроїти шифрування  кредитної карти<br />Уведіть тут те ж значення, що й у настроюваннях вашої обліковому запису Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
uk: Записувати підтверджені платежі ARB у журнал.

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
uk: Authorize.Net: CIM-профіль створено - @id

en: Order @order taking place at @date
uk: Замовлення @order мало місце @date

en: cURL error: @error
uk: Помилка cURL: @error

en: Type: @type<br />ID: @id
uk: Тип: @type<br />ID: @id

en: ACCEPTED
uk: ПРИЙНЯТЕ

en: REJECTED
uk: ВІДХИЛЕНО

en: CVV match: @cvv
uk: Збіг CVV: @cvv

en: Order @order_id
uk: Замовлення № @order_id

en: Order @order_id - @sku
uk: Замовлення @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
uk: ID підписки: @subscription_id

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
uk: Не вдалося обновити підписку. Більш докладно див. адміністративні примітки до замовлення.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
uk: Ви впевнені, що хочете відмінити дану підписку?

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
uk: Ви впевнені, що хочете відмінити цей платіж?

en: AVS not applicable for this transaction
uk: AVS не застосовне для даної трансакції

en: Retry – System unavailable or timed out
uk: Повтор - система недоступна або минув час очікування

en: No Match
uk: Не збігається

en: Not Processed
uk: Не оброблений

en: Authorization and capture
uk: Авторизація і захоплення

en: Authorization only
uk: Тільки авторизація

en: Capture only
uk: Тільки захоплення

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
uk: Проводить платежі через Authorize.net. Підтримує AIM і ARB.

en: CVV information
uk: Інформація CVV

en: Default credit transaction type
uk: Базовий тип кредитної трансакції

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
uk: Перелічені лише доступні типи трансакцій. Якщо адміністратор не обрав інший через термінал, буде використовуватись базовий.

en: Credit card debug mode
uk: Режим налагодження кредитних карт

en: Credit card:
uk: Кредитна картка:

en: Pay by credit card.
uk: Оплатити кредитною карткою.

en: (Last 4)
uk: (Останні 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
uk: Введіть ім’я власника як воно наведено на картці.

en: You have entered an invalid credit card number.
uk: Ви ввели невірний номер кредитної картки.

en: The start date you entered is invalid.
uk: Введена вами дата початку невірна.

en: The credit card you entered has expired.
uk: Ви ввели картку з завершеним терміном дії.

en: The issue number you entered is invalid.
uk: Ви ввели невірний номер картки.

en: You have entered an invalid CVV number.
uk: Ви ввели невірний номер CVV.

en: You must enter the issuing bank for that card.
uk: Введіть банк, що випустив картку.

en: Card Owner
uk: Власник карти

en: Issuing Bank
uk: Банк-Власник

en: Card Type:
uk: Тип карти:

en: Card Owner:
uk: Власник карти:

en: Card Number:
uk: Номер карти:

en: Start Date:
uk: Дата початку:

en: Expiration:
uk: Дата закінчення дії картки:

en: Issuing Bank:
uk: Банк-Власник:

en: Credit card data security
uk: Захист даних кредитної карти

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
uk: Ви відповідальні за безпеку на сайті, у тому числі за захист номерів кредитних карт. Ви повинні знати, що вибір деяких настроювань у цьому розділі може привести до зменшення захисту даних кредитних карт на вашім сайті й збільшити вашу відповідальність за  відшкодування збитків у випадку шахрайства.

en: Card number encryption key filepath
uk: Ключ шифрування номера карти

en: Not configured, see below.
uk: Не встановлений, див. нижче.

en: Operate in credit card debug mode.
uk: Працювати в режимі налагодження кредитної карти.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
uk: У режимі налагодження інформація про кредитну карту може зберігатися в порушення стандартів безпеки PCI.<br />Режим налагодження рекомендується тільки для перевірки транзакцій з несправжньою інформацією про кредитну карту.

en: Checkout workflow
uk: Етапи оформлення

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
uk: Ці настроювання міняють спосіб збору даних кредитної карти й використовуються в час оформлення.

en: Validate credit card numbers at checkout.
uk: Перевіряти вірогідність номерів кредитних карт при оформленні.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
uk: При введенні недійсного номера карти користувачеві буде видаватися повідомлення про помилку, і він зможе виправити його. <br />Ця функція рекомендується тільки якщо ви не працюєте в режимі налагодження.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
uk: Пробувати провести платіж по кредитній карті при оформленні.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
uk: При невдалих спробах з'явиться повідомлення про помилку, оформлення не завершиться. <br />Цей блок може застосовуватися, тільки якщо ви не працюєте в режимі налагодження.

en: Debug mode data clearing
uk: Видалення даних у режимі налагодження

en: Order status
uk: Стан замовлення

en: Unit of time
uk: Одиниця часу

en: Credit card fields
uk: Поля кредитної карти

en: Enable CVV text field on checkout form.
uk: Увімкнути у формі оформлення текстове поле CVV.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
uk: CVV - додатковий засіб захисту кредитних карток. В картах Visa, Mastercard та Discover він являє собою 3-значний номер, в картках AmEx - 4-значний. Увімкніть цю функцію, якщо процесор кредитної картки або платіжний центр вимагає цю інформацію.

en: Enable card owner text field on checkout form.
uk: Увімкнути у формі оформлення текстове поле власника карти.

en: Enable card start date on checkout form.
uk: Включити початкову дату карти у формі оформлення.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
uk: Включити текстове поле номера випуску карти у формі оформлення.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
uk: Включити текстове поле банку, що видав карту, у формі оформлення.

en: Enable card type selection on checkout form.
uk: Увімкнути у формі оформлення вибір типу карти.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
uk: Якщо включене, укажіть у текстовій області нижче, які пункти карти внести в обране поле.

en: Card type select box options
uk: Блок вибору типів кредитних карт

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
uk: Уведіть один тип карти в рядку. Ці поля будуть внесені в блок вибору типу карти, якщо він включений.

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
uk: Відзначте прийнятні типи карт оплати прапорцями. Іконки обраних типів карт з'являться в списку вибору способу платежу й будуть використовуватися для перевірки номера карти.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
uk: Тут ви можете поміняти повідомлення для клієнтів, що користуються кредитними картами.

en: Credit card payment policy
uk: Політика оплати по кредитних картах

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
uk: Інструкції для клієнтів перебувають на сторінці оформлення перед полями  кредитної карти.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
uk: Ваша інформація про рахунок повинна відповідати адресі виставляння рахунку для  кредитної карти, інакше ми не зможемо прийняти платіж.

en: Card processing failure message
uk: Повідомлення про помилку обробки карти

en: You have specified a non-existent directory.
uk: Ви вказали каталог, якого не існує.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
uk: Запис до каталогу неможливий, перевірте права доступу до каталогу.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
uk: Читання з каталогу неможливо, перевірте права доступу до каталогу.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
uk: Згенеровано ключ шифрування кредитної картки. Дані карти тепер будуть зашифровані.

en: Card type
uk: Тип картки

en: Card owner
uk: Власник картки

en: Card number
uk: Номер картки

en: Start Month
uk: Місяць випуску

en: Start Year
uk: Рік випуску

en: Expiration Month
uk: Місяць закінчення дії

en: Expiration Year
uk: Рік закінчення дії

en: Issuing bank
uk: Банк-Власник

en: (if present)
uk: (за наявності)

en: Expiration Date:
uk: Дата закінчення дії:

en: What's the CVV?
uk: Що таке CVV?

en: Process card
uk: Обробка картки

en: What is the CVV?
uk: Що таке CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
uk: CVV - Card Verification Value. Це число використовується як особливість безпеки, щоб захистити Вас від шахрайства кредитної карти. Виявлення числа на Вашій платі є дуже простим процесом.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
uk: CVV для цих карт знаходиться на зворотному боці карти. Це останні три цифри з правого боку смужки для підпису.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
uk: CVV на картках American Express знаходиться на передній частині картки. Це номер з 4-х цифр, надрукований маленькими символами з правого боку над номером кредитної картки.

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: Order total: @total
uk: Сума замовлення: @total

en: Balance: @balance
uk: Баланс: @balance

en: Charge Amount
uk: Сума платежу

en: Charge amount
uk: Сума платежу

en: Select authorization
uk: Виберіть спосіб авторизації

en: administer credit cards
uk: управляти кредитними картами

en: Receive credit card payments through checkout.
uk: Ухвалює платежі по кредитній карті при оформленні.

en: Payment server
uk: Платіжний сервер

en: CyberSource server used when processing payments.
uk: При проведенні платежів використовується сервер CyberSource.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
uk: Необхідно впевнитись, що обліковий запис CyberSource і веб-сервер здатні використовувати обрану вами службу.<br />Silent Order POST вимагає підтримки cURL та зміненого <a href="!url">HOP.php</a>.<br />SOAP Toolkit API вимагає розширень SOAP та DOM для PHP.

en: Ensure address verification
uk: Забезпечення перевірки адреси

en: Process transaction only if address passes verification.
uk: Проводити операцію тільки якщо адреса пройшла перевірку.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
uk: Проводити операцію, не дивлячись на результати перевірки адреси.

en: SOAP Toolkit API settings
uk: Настроювання SOAP Toolkit API

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
uk: Створювати CyberSource Basic Profile для кожного нового замовлення з кредитною карткою.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
uk: Дозволити обчислення податків через службу податків CyberSource.

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
uk: Ця адреса буде використаня при обчисленні податків із службою податків CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
uk: Введіть абревіатуру з 2-х літер вашого області/району

en: ZIP/Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
uk: Введіть 2-літерний код  ISO 3166-1; зверніться до Вікіпедії, якщо не знаєте свій код.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
uk: !id<br />!decision, Причина: !reason

en: No response returned from CyberSource.
uk: Немає відповіді від CyberSource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
uk: Неможливо зв'язатися з CyberSource через SOAP.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
uk: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Рішення: @decision</b><br /><b>Причина:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
uk: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Причина: !reason

en: Successful transaction.
uk: Транзакція успішна

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
uk: <b>Помилка:</b> Загальна системна помилка<br /><b>Можливі дії:</b> Почекайте кілька хвилин і повторите запит.

en: System unavailable.
uk: Система недоступна.

en: Select a payment method from the following options.
uk: Оберіть спосіб оплати з наведених нижче.

en: Paying by
uk: Спосіб оплати

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
uk: Оформлення замовлення не може бути завершене без увімкнених способів оплати. Зв'яжіться з адміністрацією для вирішення проблеми.

en: Method: @payment_method
uk: Спосіб: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
uk: Модифікувати 'Платіжну інформацію'

en: None available
uk: Недоступно

en: Update order status on full payment
uk: Оновити стан замовлення при повній оплаті

en: Update order status upon checkout completion with full payment
uk: Обновити статус замовлення після оформлення замовлення з повною оплатою

en: A payment gets entered for an order
uk: Отриманий платіж за замовлення

en: Check the order balance
uk: Перевірити баланс замовлення

en: Balance is less than !zero.
uk: Баланс менше !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
uk: Баланс менше або рівний !zero.

en: Balance is equal to !zero.
uk: Баланс дорівнює !zero.

en: Balance is greater than !zero.
uk: Баланс більше !zero.

en: Balance comparison type
uk: Тип порівняння балансу

en: Credit card charge failed.
uk: Зняття грошей із кредитної карти не вдалося.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
uk: Сума знята із кредитної карти, код дозволу: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
uk: Платіж за допомогою кредитної карти проведений успішно.

en: Configure the payment settings.
uk: Сконфігурувати налаштування оплати

en: View the payment settings.
uk: Переглянути налаштування оплати

en: Edit the payment settings.
uk: Редагувати налаштування оплати

en: Edit the basic payment settings.
uk: Редагувати основні налаштування оплати

en: Edit the payment method settings.
uk: Редагувати налаштування способу оплати

en: Edit the payment gateway settings.
uk: Редагувати налаштування платіжного шлюзу

en: Return order totals
uk: Повертає суму замовлення

en: Add the payment details to the checkout pane.
uk: Додавати деталі оплати на панель оформлення замовлення.

en: Add the payment details to the order pane.
uk: Додавати деталі оплати на панель замовлення.

en: Select payment gateway
uk: Оберіть платіжний шлюз

en: Delete payment?
uk: Видалити оплату?

en: The payment method of the order.
uk: Спосіб оплати замовлення.

en: The payment balance of the order
uk: Баланс оплати замовлення.

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
uk: Виберіть спосіб оплати із включених платіжних модулів.

en: !method settings
uk: Налаштування способу: !method

en: No payment methods founds.
uk: Способи оплати не знайдено.

en: This gateway supports the following payment methods:
uk: Даний платіжний центр підтримує наступні способи оплати:

en: Enable this payment gateway for use.
uk: Увімкнути використання цього платіжного центру.

en: Order total preview:
uk: Перегляд суми замовлення:

en: Payment entered.
uk: Платіж уведений.

en: An error loading the payment information occurred.
uk: Під час завантаження інформації про платіж сталася помилка.

en: Payment information:
uk: Інформація про платіж:

en: @method payment of @amount received on @date.
uk: Платіж способом @method на суму @amount отримано @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей платіж?

en: Payment deleted.
uk: Платіж вилучений.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
uk: Будь ласка виберіть платіжний центр для використання для даного платежу.

en: Use gateway
uk: Використовувати платіжний центр

en: You are not able to process %type payments.
uk: Ви не можете робити платежі %type.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
uk: У роботі платіжного центру виникла помилка. Функція зняття грошей не знайдена.

en: view payments
uk: переглянути оплати

en: manual payments
uk: ручні оплати

en: delete payments
uk: видалити оплати

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
uk: Додає платіжний центр для кредитних карт, який симулює успішний платіж для тестування оформлення замовлення.

en: Receive Check
uk: Прийняти Чек

en: Check or money order
uk: Чек або грошовий переказ

en: Cash on delivery
uk: Післяплата готівкою

en: Pay cash on delivery on pick-up.
uk: Оплата готівкою після доставки до перевізника.

en: A generic payment method type.
uk: Загальний спосіб оплати.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
uk: Повна оплата очікується після доставки або до отримання.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
uk: Замовлення, сума яких перевищує !number <b>не можуть</b> використовувати післяплату.

en: Delivery Date
uk: Дата доставки

en: Desired delivery date:
uk: Бажана дата доставки:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
uk: Загальна сума замовлення перевершує максимально припустиму для післяплати.  Будь ласка, поверніться назад і виберіть інший спосіб оплати.

en: Maximum order total eligible for COD
uk: Максимальна дозволена сума замовлення для COD

en: Let customers enter a desired delivery date.
uk: Дозволити клієнтам увести бажану дату доставки.

en: Enter a desired delivery date:
uk: Введіть бажану дату доставки:

en: Checks should be made out to:
uk: Чеки повинні бути зроблені, щоб:

en: Mail to
uk: Відправлення

en: Check received
uk: Чек прийнятий

en: Direct checks to a person or department.
uk: Пряма перевірка особи або організації.

en: Instructions for customers on the checkout page.
uk: Інструкції для клієнтів на сторінці оформлення замовлення.

en: Any notes about the check, like type or check number.
uk: Будь-які примітки до чека, наприклад тип або номер чека.

en: Receive check
uk: Прийняти чек

en: Order balance:
uk: Баланс замовлення:

en: The amount must be a number.
uk: Сума повинна бути числом.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
uk: Надає способи оплати чеком/готівкою, оплата післяплатою й інші.

en: Review order
uk: Переглянути замовлення

en: Submit order
uk: Зробити замовлення

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
uk: Транзакції проходять тільки в одній з перерахованих валют.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
uk: Активувати форму вибору доставки на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
uk: Активувати блок назви компанії на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
uk: Активувати блок номера контактного телефону на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
uk: Активувати текстовий блок коментарів на сторінці Перегляду платежу.

en: API username
uk: Ім'я користувача API

en: API password
uk: Пароль API

en: Payment action
uk: Операція платежу

en: Complete sale
uk: Завершення продажу

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
uk: Ви повинні вказати в окремому рядку, якщо у вас є  які-небудь знижки або комісії крім доставки й податків.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
uk: Відправити деталізоване замовлення з інформацією й описом по кожному товару.

en: Prompt customer to include a shipping address.
uk: Нагадувати клієнтові вказати адреса доставки.

en: Require customer to provide a shipping address.
uk: Вимагати надання адреси доставки.

en: Works best with the first option above.
uk: Найкраще працює з першим варіантом вище.

en: Sent address selection
uk: Вибір відправлення адреси

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
uk: Ваше замовлення майже готово. Будь ласка, заповніть наведені деталі та натисніть 'Продовжити оформлення' щоб завершити покупку.

en: Calculate shipping
uk: Розрахунки вартості доставки

en: Click to refresh shipping options
uk: Клацніть для відновлення параметрів доставки

en: Leave blank if shipping to a residence.
uk: Залиште незаповненими у випадку доставки до будинку

en: Order comments
uk: Коментарі до замовлення

en: Special instructions or notes regarding your order.
uk: Особливі вказівки або уточнення, пов'язані з вашим замовленням.

en: Continue checkout
uk: Продовжити оформлення

en: You must calculate and select a shipping option.
uk: Ви повинні вибрати спосіб доставки й розрахувати вартість.

en: Error calculating shipping
uk: Помилка розрахунків доставки

en: An unknown error occurred.
uk: Виникла невідома помилка.

en: No match
uk: Немає збігів

en: Service not available
uk: Сервіс недоступний

en: Unkown error
uk: Невідома помилка

en: Not processed
uk: Не оброблено

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
uk: Ваша електронна пошта не зареєстрована або не підтверджена.

en: administer paypal
uk: управляти Paypal

en: Flat rate
uk: Стандартна ставка

en: Edit flat rate method
uk: Редагувати фіксовану ставку

en: Flat shipping rates
uk: Доставка з фіксованими ставками

en: Default rate: %price
uk: Базовий тариф: %price

en: Shipping quote via @method
uk: Отримати вартість доставки за допомогою способа @method

en: Base rate
uk: Базовий тариф

en: Default product rate
uk: Базовий тариф товару

en: Add a new flat rate shipping method.
uk: Додати новий метод доставки з фіксованою ставкою.

en: Shipping method title
uk: Назва способу доставки

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
uk: Назва що відрізняє доставку від інших доставок з фіксованою ставкою.

en: Line item label
uk: Мітка рядка обліку

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
uk: Назва що відображається для клієнтів коли вони обирають спосіб доставки при розрахунку.

en: The starting price for shipping costs.
uk: Початкова ціна для вартості перевезення.

en: Default product shipping rate
uk: Базовий тариф доставки одиниці товару

en: The base rate must be a numeric amount.
uk: Базовий тариф має бути числом.

en: The product rate must be a numeric amount.
uk: Тариф товару має бути числом.

en: Do you want to delete this shipping method?
uk: Ви бажаєте видалити цей спосіб доставки?

en: Assigns a flat shipping rate to products.
uk: Призначає фіксовану ціну доставки товарів.

en: Shipping quote settings
uk: Налаштування вартості доставки

en: Configure the shipping quote settings.
uk: Сконфігурувати налаштування вартості доставки

en: View general shipping quote settings.
uk: Переглянути загальні налаштування вартості доставки.

en: Quote methods
uk: Способи доставки

en: Shipping settings
uk: Налаштування доставки

en: Default product pickup address
uk: Базова адреса відвантаження

en: Default product shipping type
uk: Базовий тип доставки товару

en: Getting shipping quote via !method
uk: Розрахувати вартість доставки за допомогою способа !method

en: Quote method
uk: Спосіб доставки

en: Order has a product of a particular shipping type
uk: Замовлення має товари зі специфічним способом доставки

en: Order: Product
uk: Замовлення: Товар

en: Order has a shipping quote from a particular method
uk: Замовлення має товари зі специфічним способом доставки

en: Order: Shipping Quote
uk: Замовлення: Вартість доставки

en: Shipping quote method
uk: Спосіб вартості доставки

en: Shipping quotes
uk: Вартість доставки

en: Calculate shipping cost
uk: Розрахунок вартості доставки

en: Extra information necessary to ship.
uk: Для доставки потрібно додаткова інформація.

en: Shipping quote
uk: Вартість доставки

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
uk: Отримати вартість доставки для замовлення з модуля доставки.

en: Small package
uk: Маленький пакунок

en: Quote settings
uk: Налаштування вартості

en: Quote errors are submitted to watchdog.
uk: Помилки вартості записані до вочдогу.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
uk: Помилки вартості не записані до вочдогу.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
uk: Інформація про зневадження відображується адміністраторам під час генерації вартості.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
uk: Інформація про зневадження не відображується адміністраторам під час генерації вартості.

en: @method is enabled.
uk: @method ввімкнуто.

en: Log errors during checkout to watchdog
uk: Записувати помилки під час оформлення до вочдогу

en: Display debug information to administrators.
uk: Відображати інформацію про зневадження адміністраторам.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
uk: Запобігати завершенню оформлення якщо не обрано спосіб доставки.

en: Shipping quote pane description
uk: Опис панелі вартості доставки

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
uk: Тариф доставки розраховується автоматично під час введення вами адреси та може бути оновлен вручну натисканням цієї кнопки.

en: Shipping quote error message
uk: Повідомлення про помилку вартості доставки

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
uk: Ми не можемо прорахувати тариф доставки. Будь ласка, перевірте введену інформацію та спробуйте знов.
    Якщо це не допоможе, будь ласка передзвоніть нам і ми допоможемо вам завершити замовлення.

en: Default pickup address
uk: Базова адреса відвантаження

en: At least one shipping quote method must be enabled.
uk: Повинен бути активований хоча б один спосіб оцінки вартості доставки.

en: Calculate
uk: Обчислити

en: Receiving quotes:
uk: Приймання оцінок:

en: Click to calculate shipping
uk: Розрахувати вартість доставки

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
uk: Ми не можемо розрахувати вартість доставки. Будь ласка, перевірте введену інформацію та спробуйте знов.
    Якщо це не допоможе, будь ласка передзвоніть нам за телефоном @phone і ми допоможемо вам завершити замовлення.

en: You must select a shipping option before continuing.
uk: Щоб продовжити оформлення необхідно обрати параметри доставки.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
uk: Обрані невірні параметри. Для продовження перерахуйте вартість доставки.

en: Get shipping quotes
uk: Отримати вартість доставки

en: Apply to order
uk: Застосувати до замовлення

en: configure quotes
uk: налаштовувати вартість

en: Shipping Quotes
uk: Оцінки Вартості Доставки

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
uk: Обчислення й відображення оцінок вартості доставки для товарів.

en: Tracking numbers
uk: Відстежувані номери

en: Display tracking numbers of shipped packages.
uk: Показати номери відстежування доставлених пакунків.

en: Shipping Label
uk: Мітка Відправлення

en: Sep.
uk: Вер

en: Make packages
uk: Створити посилки

en: Create one package
uk: Створити одну посилку

en: Packages should have at least one product in them.
uk: Посилка повинна містити хоча б один товар.

en: Package %id:
uk: Пакунок  %id:

en: Contents:
uk: Вміст:

en: Package type:
uk: Тип пакунку:

en: Dimensions:
uk: Розміри:

en: Insured value:
uk: Страхова вартість:

en: Tracking number:
uk: Відстежуваний номер:

en: Label:
uk: Ярлик:

en: Pickup Address:
uk: Адреса вивозу:

en: Delivery Address:
uk: Адреса доставки:

en: Schedule:
uk: Розклад:

en: Ship date:
uk: Дата відвантаження:

en: Expected delivery:
uk: Очікувана доставка:

en: Shipment Details:
uk: Деталі відвантаження:

en: Carrier:
uk: Перевізник:

en: Tracking Number:
uk: номер, Що Відслідковується:

en: Services:
uk: Служби:

en: Cost:
uk: Ціна:

en: Package @id
uk: Пакунок @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
uk: Наприклад: Коробка, палетта, скриня, згорток і т.д.

en: Physical dimensions of the packaged product.
uk: Фізичні розміри упакованого товару

en: Units of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Centimeters
uk: Сантиметри

en: Millimeters
uk: Міліметри

en: Declared value
uk: Декларована вартість

en: Shipment data
uk: Дата відвантаження

en: Carrier
uk: Перевізник

en: Shipment options
uk: Параметри відвантаження

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
uk: Маленькі замітки щодо доставки, такі як район, час доставки й др.

en: Expected delivery
uk: Очікувана доставка

en: Shipping cost
uk: Вартість доставки

en: Save shipment
uk: Зберегти відгрузку

en: Package @id has been deleted.
uk: Пакунок @id видалено.

en: Origin address
uk: Адреса походження:

en: Saved Addresses
uk: Збережені адреси

en: Destination Address
uk: Адреса місця призначення

en: fulfill orders
uk: Виконання замовлень

en: Gets products ready for physical shipment.
uk: Дозволяє підготувати товари для фізичного відправлення.

en: UPS shipment
uk: UPS відгрузка

en: Shipping quote from UPS
uk: Вартість доставки від UPS

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
uk: Щоб отримати доступ до UPS Online Tools потрібна додаткова інформація . Буди ласка, уведьть її <a href="!url">тут</a>.

en: UPS.com user ID
uk: ID користувача на UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
uk: Розцінки й товари, запитувані в режимі перевірки, не будуть ухвалюватися або нараховуватися на ваш рахунок.

en: UPS services
uk: Служби UPS

en: UPS Customer classification
uk: Класифікація клієнтів UPS

en: Wholesale
uk: Оптовий

en: Occasional
uk: Випадковий

en: Retail
uk: Роздрібна торгівля

en: Negotiated rates
uk: Договірні ставки

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
uk: чи Одержує Ваш обліковий запис в UPS договірні тарифні ставки на відвантаження?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
uk: Доставка через UPS буде здійснюватися в

en: Business locations
uk: Ділові квартали

en: Residential locations (extra fees)
uk: Житлові квартали (додаткова плата)

en: Markup type
uk: Спосіб націнки

en: Multiplier (×)
uk: Коефіцієнт (×)

en: Addition (!currency)
uk: Надбавка (!currency)

en: Shipping rate markup
uk: Націнка на перевезення

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
uk: Націнка до вартості перевезення по сумі, відсотку або коефіцієнті.

en: Product packages
uk: Упакування товару

en: Each in its own package
uk: Кожний в окремім упакуванні

en: All in one
uk: Усе в одному

en: System of measurement
uk: Система вимірів

en: British
uk: Британська

en: Password field is required.
uk: Поле "пароль" - обов'язкове.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
uk: Неможливо знайти чи створити каталог "ups_labels" за шляхом системних файлів.

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
uk: Об'єднання UPS Rates and Services Selection і Shipping Online Tools в Drupal. Подробиці див. на www.ups.com.

en: USPS product description
uk: Опис товару USPS

en: Shipping quote from USPS
uk: Вартість доставки від USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
uk: Вартість доставки від USPS Intl.

en: USPS user ID
uk: ID користувача в USPS

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
uk: Націнка до вартості перевезення по сумі в доларах, відсотку або коефіцієнту.

en: Flat rate box
uk: Доставка за рахунок фірми

en: Rectangular
uk: Прямокутна

en: Non-rectangular
uk: Не прямокутна

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
uk: Об'єднання USPS Rate Calculator і Mail Service Standards Web Tools в Ubercart.

en: Weight quote
uk: Розцінки ваги

en: Weight rate per product
uk: Таріфи на вагу для товару

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
uk: Призначає тариф доставки для товарів на основі на ваги.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
uk: Додайте атрибути до цьго товару використовуючи <a href="!url">форму додавання атрибутів</a>. Потім ви зможете скорегувати налаштування для ціх атрибутів на цій сторінці та налаштувати іх параметри скориставшись закладкою <em>Параметри</em> .

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
uk: Додайте атрибути до класу використовуючи <a href="!url">форму додавання атрибутів</a>. Потім ви зможете скорегувати налаштування для ціх атрибутів на цій сторінці та налаштувати іх параметри скориставшись закладкою <em>Параметри</em> .

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
uk: Оберіть атрибути що ви бажаете додати та натисніть замовити.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
uk: Позначте параметри для атрибутів та позначте ті що є базовими. Зробіть це для кожного параметра. Атрибути що не мають параметрів будуть представлені як текстове поле.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
uk: Уведіть альтернативний артикул що буде використовуватися коли вказана комбінація атрибутів буде обрана та товар буде додано до кошика. <b>Увага:</b> Додавання або видаленя атрибутів з цього товару призведе до того що усі артикули будуть скинуто на базові артикули товара.

en: Create and edit attributes and options.
uk: Створити та редагувати атрибути та параметри.

en: Add an attribute
uk: Додати атрибут

en: Configure the attribute settings
uk: Налаштування атрибутів

en: Add an option
uk: Додати параметр

en: Edit option
uk: Редагувати параметр

en: Delete option
uk: Видалити параметр

en: Adjustments
uk: Коригування

en: Option price format
uk: Формат ціни параметру

en: Display price adjustment
uk: Відображати коригування ціни

en: Display total price
uk: Відображати кінцеву сумму

en: Formats the price in the attribute selection form when the customer adds a product to their cart. The total price will only be displayed on products with only one price affecting attribute.
uk: Формат ціни у формі вибору атрибута під час додавання товару до свого кошика клієнтом. Кінцева сума буде відображатися у тих товарів що мають тільки один корегуючий ціну атрибут.

en: Number of options
uk: Кількість параметрів

en: Display type
uk: Тип відображення

en: No product attributes have been added yet.
uk: Атрибути товару ще не було додано

en: Edit attribute: %name
uk: Редагувати атрибут: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
uk: Назва що буде відображатися у формі додавання до кошика.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
uk: <b>Не обов'язково.</b> Уведіть допоміжний текст що буде відображатися нижче атрибута у формі додавання до карти.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
uk: Зробити цей атрибут обов'язковим, це змусить клієнта зробити вибір.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
uk: Зробивши цей вибір для атрибута ви проігноруєте усі визначені базові параметри.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
uk: Параметр визначає те яким чином представлені параметри для цього атрибута.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
uk: Якщо у ващій формі додавання до кошика ви маєте декілька атрибутів, то іх буде відсортированно за цім значенням.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: There is no attribute with that ID.
uk: Атрибута з вказанним ідентифікатором не існує.

en: Product attribute deleted.
uk: Атрибут товару було видалено.

en: Options for %name
uk: Параметри для %name

en: Default cost
uk: Базова вартість

en: No options for this attribute have been added yet.
uk: До цього атрибуту ще не було додано параметрів.

en: Edit option: %name
uk: Редагувати параметр: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
uk: Параметри буде відсортовано за цим значенням, а потів за ім'ям.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Default adjustments
uk: Базове вдосконалення

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
uk: Уведіть додатне або від'ємне значення для кожного коригування що буде застосованно коли цей параметр буде обрано.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
uk: Це повинно мати корректний формат. Коми заборонено, дозволяється тільки одна крапка.

en: There is no option with that ID.
uk: Немає параметрів з цим ідентифікатором.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити параметр %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
uk: Щоб обрати декілька варіантів утримуйте нажатою клавішу Ctrl.

en: No attributes left to add.
uk: Атрибутів більше немає.

en: Add attributes
uk: Додати атрибути.

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
uk: По перше ви маєте <a href="!url">додати атрибути до !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
uk: Цей атрибут не має жодного параметру.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
uk: У атрибутах що мають параметри обов'язково має бути базовий параметр

en: The !type options have been saved.
uk: Параметр !type було збережено.

en: Default product SKU: @sku
uk: Базовий артикул товара: @sku

en: This product does not have any attributes.
uk: Цей товар не має жодних атрибутів.

en: Product adjustments have been saved.
uk: Коригування товару було збережено.

en: Please select
uk: Будь ласка, зробіть вибір

en: Select box
uk: Спадний список

en: Radio buttons
uk: Радіо кнопки

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
uk[0]: @count товар має цей атрибут.
uk[1]: @count товара мають цей атрибут.
uk[2]: @count товарів мають цей атрибут.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
uk[0]: @count атрибут було видалено
uk[1]: @count атрибути було видалено
uk[2]: @count атрибутів було видалено

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
uk[0]: @count атрибут було додано
uk[1]: @count атрибути було додано
uk[2]: @count атрибутів було додано

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
uk: Дозволіти кліентам обирати атрибути товарів при отриманні.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
uk: Інформацію по вашому замовленню буде надіслано на адресу електронної пошти, з вашого облікового запису, наведену нижче.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
uk: <b>Адреса електронної пошти:</b> @email <a href="!url">змінити</a>

en: Confirm password
uk: Підтвердити пароль

en: Passwords must match to proceed.
uk: Паролі мають збігатися.

en: New account details
uk: Деталі нового облікового запису

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
uk: <b>Не обов'язково.</b> Нові клієнти можуть самі обрати деталі облікового запису.<br />Якщо ви нічого не оберете, ми створимо їх для вас.

en: The e-mail address did not match.
uk: E-Mail адреса не збігається.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
uk: Обліковий запис із даним e-mail адресою вже існує. Усі дані, які Ви ввели, будуть ігноровані.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
uk: Ім'я користувача %name уже зайняте. Будь ласка введіть інше ім'я або залиште поле порожнім, для того, щоб у якості імені користувача був використаний e-mail адреса.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
uk: Паролі, які Ви ввели, не збігаються. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
uk: Дозволити анонімним покупцям указувати ім'я нового облікового запису.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
uk: Дозволити анонімним покупцям указувати пароль нового облікового запису.

en: Enter your delivery address and information here.
uk: Введіть адресу для доставки і іншу інформацію сюди.

en: My delivery information is the same as my billing information.
uk: Дані, що надані мною для достаки, тіж самі, що й для виставлення рахунку

en: Enter your billing address and information here.
uk: Введіть реквізити рахунку і іншу інформацію сюди.

en: My billing information is the same as my delivery information.
uk: Дані в моєму рахунку ті самі, що вказані в моїй інформації для доставки

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
uk: Якщо ви маєте якісь побажання або запитання щодо вашого замовлення, можна використати для цього це поле.

en: Order has a product of a particular class
uk: Замовлення містить товар специфічного класу

en: Customer completes checkout
uk: Покупець завершує оформлення замовлення

en: Product class
uk: Клас товару

en: Cart settings
uk: Налаштування кошика

en: Configure the cart settings.
uk: Конфігурація налаштувань кошика.

en: View the cart settings.
uk: Переглянути налаштування кошика.

en: Edit the cart settings.
uk: Редагувати налаштування кошика.

en: Edit the basic cart settings.
uk: Редагувати базові налаштування кошика.

en: Cart panes
uk: Панелі кошика

en: Edit the pane settings for the cart view page.
uk: Редагувати налаштування панелей для сторінки перегляду кошика.

en: Cart block
uk: Блок кошика

en: Edit the settings for the shopping cart block.
uk: Редагувати налаштування блоку кошика.

en: Checkout settings
uk: Налаштування оформлення

en: Configure the checkout settings.
uk: Конфігурація налаштувань оформлення.

en: View the checkout settings.
uk: Переглянути налаштування оформлення.

en: Edit the basic checkout settings.
uk: редагувати базові налаштування оформлення.

en: Checkout panes
uk: Панелі оформлення

en: Edit the pane settings for the checkout page.
uk: Редагувати налаштування панелей для сторінкі оформлення.

en: Checkout messages
uk: Повідомлення оформлення

en: Edit the messages for the checkout completion page.
uk: Редагувати повідомлення для панелі завершення оформлення.

en: Address fields
uk: Поля адрес

en: Edit the address field settings.
uk: Редагувати налаштування полів адреси.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
uk: Перегляньте / відредагуйте вміст вашого кошику або перейдіть до оформлення.

en: Purchase the items in your shopping cart.
uk: Придбати товари у вашому кошику.

en: Review an order before final submission.
uk: Переглянути замовлення перед подачею.

en: Display information upon completion of an order.
uk: Відобразити інформацію після завершення замовлення.

en: Hide block if cart is empty.
uk: Сховати блок якщо кошик пустий.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
uk: Відображати іконку кошику у заголовку блоку.

en: Cart name
uk: Назва кошику

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
uk: Розмикати блок кошика по натисканню назви або стрілки

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
uk: Показувати блок кошика звернутим базово

en: Display small help text in the shopping cart block.
uk: Показувати маленький допоміжний текст у блоці кошика

en: Cart help text
uk: Допоміжний текст кошика

en: Displayed if the above box is checked.
uk: Показане, якщо вище встановлений прапорець.

en: Click title to display cart contents.
uk: Кликніть по заголовкові для відображення вмісту кошика.

en: There are no products in your shopping cart.
uk: У вашоку кошику ще нема товарів

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
uk: Ваше замовлення готове! Номер вашого замовлення [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
uk: <a href="[site-url]">На головну сторінку.</a>

en: Cart contents
uk: Вміст кошика

en: Customer information
uk: Інформація про користувача

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
uk: Отримайте всю необхідну інформацію для створення користувача на цьому сайті

en: Delivery information
uk: Інформація для доставки

en: Get the information for where the order needs to ship.
uk: Одержати інформацію для відправлення замовлення.

en: Get basic information needed to collect payment.
uk: Ознайомтеся з основною інформацією, необхідною для отримання платежу

en: Allow a customer to put comments on an order.
uk: Дозволити користувачу залишити коментарі щодо замовлення

en: button
uk: кнопка

en: Continue shopping
uk: Повернутися до магазину

en: !title is !enabled.
uk: !title !enabled.

en: Help text is shown in block:
uk: Текст підказки, відображуваної в блоці:

en: Help text is not shown in block.
uk: Підказка не відображається в блоці.

en: shown
uk: показуване

en: Cart block is !option by default.
uk: Блок кошика !option за замовчуванням.

en: expanded
uk: розкрито

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
uk: Drupal обробляє всі настроювання блоку автоматично.

en: General cart settings
uk: Головні настроювання кошика

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
uk: Уведіть сторінку Drupal для переадресації при додаванні товару в корзину.<br />Уведіть &lt;none&gt; для скасування переадресації.

en: Minimum order subtotal
uk: Сума мінімального замовлення

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
uk: Ви можете ввести мінімально припустиму суму замовлення для оформлення.

en: Anonymous cart duration
uk: Тривалість анонімного кошика

en: Minute(s)
uk: Хвилин(и)

en: Hour(s)
uk: Годин(и)

en: Authenticated cart duration
uk: Тривалість кошика авторизованого користувача

en: Cart breadcrumb
uk: Навігація кошика (breadcrumb)

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
uk: Мінімальна сума замовлення повинна бути у вигляді ненегативного числа.

en: General checkout settings
uk: Основні настроювання оформлення замовлення

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
uk: Увімкнути анонімне оформлення замовлення (користувачі можуть оформляти замовлення без входу на сайт).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
uk: Сховати інформацію про доставку коли можливо для кошика з товарами без можливості доставки

en: Checkout pane display options
uk: Настроювання відображення областей оформлення замовлення

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
uk: Використовувати панелі, що розкриваються, оформлення замовлення із кнопками продовження.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
uk: Розкривати панель при натисканні на кнопку продовження.

en: Checkout completion settings
uk: Настроювання завершення оформлення замовлення

en: New customer accounts will be set to active.
uk: Нові облікові записи будуть активовані.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
uk: Зніміть галочку, щоб створювати нові облікові записи, але робити їх блокованими.

en: Alternate checkout completion page
uk: Альтернативна сторінка завершення оформлення замовлення

en: !pane settings
uk: Настроювання !pane

en: Checkout instructions
uk: Інструкції оформлення замовлення

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
uk: Надання інструкцій для покупців угорі екрана.

en: Checkout completion message header
uk: Заголовок повідомлення завершення оформлення замовлення

en: Checkout completion message body
uk: Текст повідомлення завершення оформлення замовлення

en: Checkout completion for logged-in users
uk: Завершення оформлення замовлення для користувачів онлайн.

en: Checkout completion for existing users
uk: Завершення оформлення замовлення для існуючих користувачів

en: Checkout completion for new users
uk: Завершення оформлення замовлення для нових користувачів

en: Update cart
uk: Оновити кошик

en: Your cart has been updated.
uk: Ваш кошик було оновлено

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
uk: Мінімальна вартість замовлення: !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
uk: Вам необхідно ввійти на сайт, перш ніж продовжити оформлення замовлення.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
uk: Покупець скасував дане замовлення під час оформлення.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
uk: Оформлене порожнє замовлення! ID замовлення: @cart_order

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
uk: На жаль, даний товар зараз недоступний для купівлі.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
uk: Товар <strong>@product-title</strong> додано до <a href="!url">вашого кошику</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
uk: ОБОВ'ЯЗКОВО. Керування кошиком для Ubercart

en: Ubercart - core
uk: ядро Ubercart

en: Cart links settings
uk: Настроювання посилань кошика

en: Configure and craft special product add to cart links.
uk: Конфігурація й створення додавання окремого товару в посилання кошика.

en: Cart links clicks
uk: Натискання посилань кошика

en: Track clicks through cart links.
uk: Відстежити натискання посилань кошика.

en: Creating cart links
uk: Створення посилань кошика

en: Cart links messages
uk: Повідомлення посилань кошика

en: Allow cart links to empty customer carts.
uk: Дозволити посиланням кошика очищати кошик клієнта.

en: Cart links restrictions
uk: Обмеження посилань карти

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
uk: Уведіть припустимі посилання кошика в текстовім вікні для обмеження їх використання на вашім сайті. Відокремлюйте посилання переносом рядка. Для дозволу будь-яких посилань кошиків поле залиште порожнім.

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
uk: Уведіть URL для переадресації при невірнім посиланні додавання товару.

en: Last click
uk: Останнє натискання

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
uk: Зв'яжіть потрібне число дій за допомогою тире.

en: Arguments come directly after their action letters.
uk: Аргументи йдуть відразу після знаків їх дій.

en: Sets the ID of the cart link.
uk: Установити ID для посилання

en: A custom text ID for the link.
uk: Користувацький текст ID для посилання.

en: Displays a preset message to the customer.
uk: Показати задане повідомлення клієнтові.

en: Adds a product to the cart.
uk: Додавання товару в кошик.

en: A product string using the rules below...
uk: Рядок товару, використовуються правила нижче...

en: Add additional specifications separated by underscores.
uk: Додайте додаткові специфікації, відділені символом підкреслення.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
uk: Укажіть кількість за допомогою q, яке іде за додатковим номером.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
uk: Укажіть атрибути/опції, використовуючи a#o#, заміняючи # на ID атрибута або опції.

en: view cart links report
uk: дивитися звіт cart links

en: Cart Links
uk: Посилання кошика

en: Catalog settings
uk: Налаштування каталога

en: Configure the catalog settings.
uk: Конфігурувати налаштування каталогу.

en: Find orphaned products
uk: Знайти осиротілі товари

en: Find products that have not been categorized.
uk: Знайти товари що не було розташованно у каталозі.

en: Term image
uk: Зображення терміна

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
uk: Зображення не буде змінено. Спробуйте встановити модуль <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
uk: Видалити зображення категорії: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
uk: Опис терміна. Показується клієнту нагорі сторінки каталогу.

en: Catalog path settings
uk: Налаштування шляху каталога.

en: Pattern for catalog pages
uk: Зразок для сторінок каталогу

en: catalog/[catpath-raw]
uk: каталог/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
uk: Згенерувати альяси для тих сторінок каталогу що їх не моють

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
uk: Згенерувати альяси для усіх існуючих сторінок каталогу які ще їх не мають. Занотуюте: Масове оновленя може бути не закінчене на великих або повільних сайтах. Дивіться README.txt для біль докладної інформації.

en: catalog pages
uk: сторінки каталогу

en: Catalog vocabulary
uk: Словник каталогу

en: Find orphaned products here.
uk: Тут ви знайдете осиротілі товари.

en: Add terms for the products to inhabit.
uk: Додайте терміни для товарів.

en: Unlisted products
uk: Не перелічені товари

en: Catalog block settings
uk: Налаштування блоку навігації по каталогу

en: More...
uk: Докладніше...

en: No products are available in this category.
uk: У цій категорії нема товарів.

en: Catalog top level
uk: Верхній рівень каталогу

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
uk: Словник таксономії що буде представляти каталог товарів.

en: Display the catalog breadcrumb
uk: Показувати ланцюг навігації каталогу

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
uk: Показувати кількість нод у ланцюгу навігації каталогу

en: Display subcategories in the catalog view
uk: Показувати підкатегорії у каталозі

en: Number of columns in the grid of categories
uk: Кількість стовпців у решітці категорій

en: Always expand categories in the catalog block
uk: Завжди розкривати категорії у блоці навігації по каталогу

en: Display node counts in the catalog block
uk: Відображати кількість нод у блоці навігації по каталозі.

en: Catalog products list
uk: Перелік товарів каталогу.

en: Product nodes per page
uk: Кількість нод товару на сторінку

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
uk: Визначає як багато товарів буде перелічено у кожній категорії каталогу. Зверніть увагу, якщо ви використовуєте решітку для відображення товарів то значення має збігатися зі значенням широти решітки, інакше останній рядок не буде відображено.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
uk: Осиротілі товари це товари що були створені вами але
         яким ще не було призначено категорію у вашому каталозі. Усі такі
         товари представлені посиланнями нижче за якими ви можете відредагувати
         товар призначивши йому категорії.

en: All products are currently listed in the catalog.
uk: Зараз усі товари перелічені у каталозі.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
uk[0]: Масове утворення термінів закінчено, створено @count синонім
uk[1]: Масове утворення термінів закінчено, створено @count синоніма
uk[2]: Масове утворення термінів закінчено, створено @count синонімів

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
uk[0]: @count продукт не в переліку каталога
uk[1]: @count продукта не в переліку каталога
uk[2]: @count продуктів не в переліку каталога

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
uk: Утримуйте Ctrl щоб обрати декілька категорій.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
uk: Відображення ієрархії продуктів на сторінкі каталогу і в блоці

en: The file downloads directory has been set and is working.
uk: Папка завантаження була встановлена й працює.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
uk: <strong>Артикул:</strong> будь-який<br>

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
uk: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: Files path
uk: Шлях до файлів

en: Download limits
uk: Ліміт завантажень

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
uk: Як довго не минає завантаження файлу після того, як товар був куплений.

en: %dir is not a valid file or directory
uk: %dir помилковий файл або папка

en: Delete file(s)
uk: Видалити файл(и)

en: File options
uk: Файлові опції

en: Perform action
uk: Виконати дію

en: Delete selected directories and their sub directories
uk: Вилучити обрану папку й усі подпапки

en: An error occurred while uploading the file
uk: Помилка, при завантаженні цього файлу

en: An error occurred while copying the file to %dir
uk: При копіюванні файлу в %dir виникла помилка

en: Can not move file to %dir
uk: Неможливо перемістити файл в %dir

en: Message subject
uk: Тема повідомлення

en: No downloads found
uk: Не знайдене завантажень

en: The user %username
uk: Користувач %username

en: The IP address %ip
uk: IP адреса %ip

en: The following URL is not a valid download link.
uk: Даний URL не є достовірним посиланням для завантаження.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
uk: Ви скачали цей файл із занадто великої кількості різних місць.

en: This file download has expired.
uk: Термін завантаження цього файла сплив.

en: download file
uk: завантаження файлу

en: No category
uk: Без категорії

en: Send e-mail notification on update.
uk: Повідомити клієнта електронною поштою щодо оновлення замовлення.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
uk: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Ваше замовлення № [order-link] на сайті [store-name] було оновлено.
    
    Стан замовлення: [order-status]
    
    Коментар до замовлення:
    [order-last-comment]
    
    Перейдіть за цім посиланням щоб увійти до свого облікового запису та переглянути подробиці замовлення:
    [site-login]
    
    
    Ще раз дякуємо,
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
uk: Сторінка допомоги магазина

en: The Drupal page for the store help link.
uk: Сторінка Друпала на яку веде посилання.

en: Your Order at [store-name]
uk: Ваше замовлення на сайті [store-name]

en: New Order at [store-name]
uk: Нове замовлення на сайті [store-name]

en: Notification recipients
uk: Одержувачи повідомлення

en: Order #[order-id] Update
uk: Оновлення замовлення № [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
uk: Змінити інформацію щодо отримувача

en: Modify 'Bill to' information
uk: Змінити інформацію щодо платника

en: Select from address book.
uk: Вибір з адресної книги.

en: Copy shipping information.
uk: Скопіювати інформацію щодо доставки.

en: Primary e-mail:
uk: Основна електронна адреса:

en: Modify 'Customer info'
uk: Змінити 'Інформацію замовника'

en: Customer number
uk: Номер замовника

en: Primary e-mail
uk: Основний e-mail

en: Search for an existing customer.
uk: Пошук серед існуючих замовників

en: Create a new customer.
uk: Створити нового замовника

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
uk: Йде завантаження інформації щодо товару... (<em>якщо нічого не коїться, будь ласка перевірте чи ввімкнутий у вашому браузері Javascript</em>)

en: Add product
uk: Додати товар

en: Add blank line
uk: Додати пустий рядок

en: Add line item
uk: Додати рядок обліку

en: Select a type
uk: Вибрати тип

en: Modify 'line items'
uk: Редагувати 'рядок'

en: Remove line item.
uk: Вилучити рядок обліку

en: Remove this line item?
uk: Вилучити цей рядок обліку?

en: Add a line item
uk: Додати рядок обліку

en: Line item removed.
uk: Рядок обліку вилучено.

en: Order created.
uk: Замовленння  створено

en: Add an admin comment
uk: Додати коментар адміністратора

en: Admin comments are only seen by store administrators.
uk: Адміністративні коментарі видимі лише адміністраторам магазину

en: No admin comments have been entered for this order.
uk: Для цього замовлення не наданий жодний адміністративний коментар

en: Add an order comment
uk: Додати коментар до замовлення

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
uk: Коментарі до замовлень головни чином використовуються для спілкування з клієнтом.

en: Order updated.
uk: Замовлення оновлено.

en: This order contains no products.
uk: Це замовлення не містить жодного товару.

en: Notified
uk: Занотовано

en: This order has no admin comments associated with it.
uk: Замовлення не має пов'язаних адміністративних коментарів.

en: Order status gets updated
uk: Стан замовлення оновлено

en: Updated order
uk: Оновлене замовлення

en: Check the order status
uk: Перевірка статусу замовлення

en: Check the order total
uk: Перевірка суми замовлення

en: Check an order's shipping postal code
uk: Перевірити у замовленні поштовий індекс у адресі доставки

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
uk: Повертати ПРАВДА якщо поштовий індекс доставки має відношеня до обумовленої місцевості.

en: Order: Shipping address
uk: Замовлення: Адреса доставки

en: Check an order's shipping @zone
uk: Перевірити у замовленні @zone у адресі доставки

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо @zone доставки є у обумовленому переліку.

en: Check an order's shipping country
uk: Перевірити у замовленні країну у адресі доставки

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо країна доставки є у обумовленому переліку.

en: Check an order's billing postal code
uk: Перевірити у замовленні поштовий індекс платника

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
uk: Повертати ПРАВДА якщо поштовий індекс платника має відношеня до обумовленої місцевості.

en: Order: Billing address
uk: Замовлення: Адреса платника

en: Check an order's billing @zone
uk: Перевірити у замовленні @zone у адресі платника

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо @zone платника є у обумовленому переліку.

en: Check an order's billing country
uk: Перевірити у замовленні країну у адресі платника

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо країна платника є у обумовленому переліку.

en: Check an order's products
uk: Перевірити замовленні товари

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
uk: Повертати ПРАВДА якщо якшо замовлення має будь який, всі або тільки товари з переліку.

en: Check an order's number of products
uk: Перевірка номеру замовлення товарів

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
uk: Визначає чи замовлення має обумовлену кількість товарів, можливо певного типу.

en: Check an order's total weight
uk: Перевірка загальної ваги замовлення

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
uk: Визначає чи замовлення має обумовлену вагу, можливо враховуючи товари певного типу.

en: Check if an order can be shipped
uk: Позначте якшо замовлення може бути доставлено

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
uk: Повертати ПРАВДА якщо замовлення має товари що доставляються.

en: Update the order status
uk: Оновлення стану замовлення

en: Add a comment to the order
uk: Додати коментар до замовлення

en: Order total value
uk: Сума замовлення

en: Specify a value to compare the order total against.
uk: Уведіть значення з яким порівнюється сума замовлення.

en: Total is less than specified value.
uk: Сума менша визначеного значення.

en: Total is less than or equal to specified value.
uk: Сума менша або дорівнює визначеному значенню.

en: Total is equal to specified value.
uk: Сума дорівнює визначеному значенню.

en: Total is greater than or equal to specified value.
uk: Сума більша або дорівнює визначеному значенню.

en: Total is greater than specified value.
uk: Сума більша визначеного значення.

en: Order total comparison type
uk: Тип порівняння суми замовлення

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
uk: Уведіть поштовій індекс або зразок поштово індексу. Використовуйте спеціальний символ * щоб отримати діапазон поштових індексів.<br /><b>Наприклад:</b> На Україні, 18* представить усі місцевості з поштовим індексом від 18000 до 18999.

en: Require selected products
uk: Обрані товари обов'язкові

en: Order has any of these products.
uk: Замовлення не містить вибраних товарів

en: Order has all of these products.
uk: Замовлення містить всі вибрані товари

en: Forbid other products
uk: Заборонити інші товари

en: Order may have other products.
uk: Замовлення може мати інші товари.

en: Order has only these products.
uk: Замовлення має тільки ці товари.

en: Product count value
uk: Значення підрахунку товару

en: Specify a value to compare the product count against.
uk: Уведіть значення з яким порівнюється кількість товарів.

en: Product count comparison type
uk: Тип порівняння товарів

en: Unit of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Product weight value
uk: Вага товару

en: Specify a value to compare the product weight against.
uk: Уведіть значення з яким порівнюється вага товара.

en: Select an order comment type
uk: Оберіть тип комантарів до замовлень

en: Enter this as an admin comment.
uk: Додати це як коментар адміністратора до замовлення.

en: Enter this as a customer order comment.
uk: Додати це як коментар клієнта до замовлення.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
uk: Додати це як коментар клієнта до замовлення з графічною позначкою.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
uk: Уведіть текст коментаря. Використовуйте <a href="!url">глобальні та замовлення токени тощо</a>.

en: Order settings
uk: Налаштування замовлення

en: Configure the order settings.
uk: Налаштування параметрів замовлення.

en: View the order settings.
uk: Показ налаштувань замовлення

en: Edit the order settings.
uk: Редагування налаштувань замовлення

en: Edit the basic order settings.
uk: Редагувати базові налаштування замовлення.

en: Order workflow
uk: Обробка замовлення

en: Modify and configure order states and statuses.
uk: Змінити та налаштувати стани та статусу замовлення.

en: Order panes
uk: Панелі замовлення

en: Edit the pane settings for order pages.
uk: Редагувати налаштування панелей для сторінок замовлення.

en: Create an order status
uk: Створити стан замовлення

en: Create a custom order status for your store.
uk: Створюйте власні статуси замовлення для вашого магазину.

en: View and process orders.
uk: Перегляд та обробка замовлень.

en: View orders
uk: Переглянути замовлення

en: View and process the orders received through your website.
uk: Переглянути та обробити замовлення отримані з вашого сайту.

en: Create order
uk: Створити замовлення

en: Create an empty new order.
uk: Створити пусте замовлення.

en: Search orders
uk: Шукати замовлення

en: Search existing orders.
uk: Пошук наявних замовлень.

en: Select address
uk: Вибрати адресу

en: Select customer
uk: Вибрати користувача

en: View your order history.
uk: Показати історію ваших замовлень

en: View order @order_id.
uk: Переглянути замовлення № @order_id.

en: View invoice
uk: Показати рахунок

en: View order
uk: Перегляд замовлення

en: Product select
uk: Вибір товару

en: Printable invoice
uk: Рахунок-фактура для друку

en: Mail invoice
uk: Відправка рахунку електронною поштою

en: Delete order @order_id.
uk: Видалити замовлення № @order_id.

en: Standard delivery
uk: Стандартна доставка

en: <i>No comments left.</i>
uk: <i>Коментарів не залишилось.</i>

en: <i>No comment found.</i>
uk: <i>Коментарі не знайдено.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
uk: Нове ім'я пов'язане з замовленням, якшо може застосовуватися.

en: New password associated with an order if applicable.
uk: Новий пароль пов'язаний з замовленням, якшо може застосовуватися.

en: The order ID.
uk: Ідентифікатор замовлення.

en: The user ID of the order.
uk: Ідентифікатор користувача що замовив.

en: The URL to the order
uk: Інтернет адреса замовлення.

en: A link to the order using the order ID.
uk: Посилання на замовлення використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
uk: Інтернет адреса адміністративної сторінки використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
uk: Посилання до адміністративної сторінки використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: The subtotal of products on an order.
uk: Підсумок товарів у замовленні.

en: The order total.
uk: Сума замовлення.

en: The primary e-mail address of the order.
uk: Головна адреса електроної пошти замовлення.

en: The order shipping address.
uk: Адреса доставки замовлення.

en: The phone number for the shipping address.
uk: Номер телефону у адресі доставки.

en: The order billing address.
uk: Адреса платника у замовленні.

en: The phone number for the billing address.
uk: Номер телефону у адресі платника

en: The title of the first shipping line item.
uk: Заголовок першого рядка інформації щодо доставки.

en: The first name associated with the order.
uk: Ім'я що пов'язане з замовленням.

en: The last name associated with the order.
uk: Прізвище що пов'язане з замовленням.

en: Comments left by the customer.
uk: Коментарі залишені клієнтом.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
uk: Останній коментар зроблений адміністратором (коментарі адміністраторів не підраховуються).

en: The current order status.
uk: Чинний стан замовлення.

en: The date and time when the order was created.
uk: Дата та час коли замовлення було створено.

en: The date and time when the order was last modified.
uk: Дата та час коли замовлення було останній раз змінено.

en: Click here to view your order history.
uk: Натисніть тут щоб переглянути історію ваших замовлень.

en: Ship to
uk: Доставити до

en: Manage the order's shipping address and contact information.
uk: Керування контактною інформацією та адресами доставки замовленя.

en: Bill to
uk: Платник

en: Manage the order's billing address and contact information.
uk: Керування контактною інформацією та адресами платника замовленя.

en: Customer info
uk: Клієнтська інформація

en: Manage the information for the customer's user account.
uk: Керування інформацією облікового запису клієнта.

en: Manage the products an order contains.
uk: Керування товараму у замовленні.

en: Line items
uk: Рядки обліку

en: View and modify an order's line items.
uk: Перегляд і зміна рядків обліку замовлення.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
uk: Переглянути коментарі замовлення, що використовуються для зв'язку з клієнтами.

en: Admin comments
uk: Адміністративні коментарі

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
uk: Переглянути адміністративні коментарі замовлення, що використовуються для адміністративних нотаток та інструкцій.

en: Update order
uk: Оновлення замовлення

en: Update an order's status or add comments to an order.
uk: Оновити стан замовлення або додати коментарі до замовлення.

en: In checkout
uk: У оформленні

en: Post checkout
uk: Після оформлення

en: Empty line
uk: Порожній рядок

en: The following order statuses have been defined:
uk: Було визначено наступні замовлень:

en: Order panes on !screen screen
uk: Кількість панелей на екрані: !screen

en: Admin settings
uk: Налаштування адміністратора

en: Number of orders on overview screen
uk: Кількість замовлень на екрані перегляду

en: Enable order logging
uk: Зареєструвати замовлення у системному журналі

en: Capitalize address on order screens
uk: Писати адресу у замовлені великими літерами

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
uk: Використовувати на сторінках редагування замовлення вибір продукту подібний до uBrowser

en: Customer settings
uk: Налаштування замовника

en: On-site invoice template
uk: Шаблон рахунку на сайті

en: Order states
uk: Статуси замовлень

en: - N/A -
uk: - Н/Д -

en: Order statuses
uk: Статуси замовлень

en: Create new status
uk: Створити новий стан

en: Order status %status removed.
uk: Стан замовлення %status видалений.

en: Order workflow information saved.
uk: Інформацію по обробці замовлення було збережено.

en: Default order status
uk: Базовий статус замовлення

en: Order status ID
uk: ID стану замовлення

en: Must be a unique ID with no spaces.
uk: Необхідний унікальний ідентифікатор без пробілів.

en: The order status title displayed to users.
uk: Заголовок стану замовлення відображуваний користувачам.

en: Order state
uk: Стан замовлення

en: Set which order state this status is for.
uk: Призначити для якого статусу замовлення цей статус.

en: You have entered an invalid status ID.
uk: Ви вписали не коректний ідентифікатор статусу.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
uk: Цей ідентифікатор вже використовується. Будь ласка, зазначте унікальний ідентифікатор.

en: Custom order status created.
uk: Власний стан замовлення створено.

en: User: none
uk: Користувач: немає

en: User: !name
uk: Користувач: !name

en: Active orders
uk: Активні замовлення

en: All orders
uk: Всі замовлення

en: View by status
uk: Перегляд за станом

en: Order created by the administration.
uk: Замовлення здійснене адміністратором

en: New order customer
uk: Нове замовлення кліента

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
uk: Використовуйте кнопки вгорі щоб заповнити поля або збережіть форму з пустими полями щоб створити пусте замовлення.

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br/>For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br/>(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
uk: Пошук клієнтів заснований на наведеній у цих полях інформації. Використовуйте символ зірочки * щоб отримати любий символ.<br />Наприклад, розпочавши пошук по запиту С* у полі Прізвище платника ви отримаєте список усіх клієнтів прізвище яких розпочинається з літери С.<br />(<em>щоб проігнорувати поле залиште його пустим</em>)

en: Billing first name
uk: Им'я платника

en: Billing last name
uk: Прізвище платника

en: Billing company
uk: Організація платника

en: Shipping first name
uk: Ім'я отримувача

en: Shipping last name
uk: Прізвище отримувача

en: Shipping company
uk: Організація отримувача

en: Search using date range.
uk: Шукати у періоді часу.

en: Specify dates to the right if checked.
uk: Якшо прапорець відмічено зазначте дати праворуч.

en: Click to open a window with a printable invoice.
uk: Клікніть, щоб відкрити вікно з рахунком для друку

en: Order changes saved.
uk: Зміни, внесені в замовлення, збережені.

en: Remove this product.
uk: Видалити цей товар.

en: Remove product from order?
uk: Видалити товар із замовлення?

en: No products found.
uk: Товари не знайдені

en: Select a product
uk: Вибір товару

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
uk: Шукати за назвою або моделлю/артикулом (* символ узагальнення)

en: Add to order
uk: Додати до замовлення

en: Recipient e-mail address
uk: Електронна адреса отримувача

en: Your Order Invoice
uk: Рахунок за ваше замовлення

en: E-mail failed.
uk: Неправильна електронна адреса

en: Invoice e-mailed to @email.
uk: Рахунок відправлено на адресу @email

en: It is not possible to delete order @id.
uk: Неможливо видалити замовлення @id

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити замовлення @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
uk: Замовлення @order_id видалено з бази даних

en: You must select a customer before address<br>information is available.<br>
uk: <br>Щоб переглянути інформіцію<br> ви маєте спершу обрати кліента.

en: No addresses found for customer.
uk: Не знайдено адрес замовника

en: Select an address
uk: Вибір адреси

en: Search returned the following:
uk: Пошук дав наступне:

en: An account already exists for that e-mail.
uk: Вже існує профіль з такою електронною адресою

en: Use this account now?
uk: Використовувати цей профіль зараз?

en: User !uid - !mail
uk: Користувач !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
uk: Пошук клієнтів що базується на цих полях.

en: Use * as a wildcard to match any character.
uk: Використовуйте * як символ підстановки, що відповідає будь-якій літері.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
uk: Якшо ви не бажаєте використовувати поле у пошуку, залиште його пустим.

en: Select a customer
uk: Вибір замовника

en: Enter an e-mail address for the new customer.
uk: Уведіть e-mail нового клієнта.

en: E-mail customer account details.
uk: Надіслати деталі нового облікового запису на вказану адресу електронної пошти.

en: Line Item Title
uk: Назва рядка

en: Display title of the line item.
uk: Відображення найменування рядка.

en: Line Item Amount
uk: Вартість рядка

en: Amount of the line item without a currency sign.
uk: Вартість рядка без назви валюти

en: Amount must be numeric.
uk: Кількість має бути числом.

en: Line item added to order.
uk: Рядок додано до замовлення

en: Order @order_id deleted by user @uid.
uk: Замовлення @order_id видалено користувачем @uid.

en: @key changed from %old to %new.
uk: @key змінено з %old на %new.

en: Custom template
uk: Власний шаблон

en: Edit order @order_id.
uk: Редагувати замовлення № @order_id.

en: view all orders
uk: Показ всіх замовлень

en: create orders
uk: створити замовлення

en: edit orders
uk: Редагування замовлень

en: delete orders
uk: вилучити замовлення

en: administer order workflow
uk: керувати обробку замовлень

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
uk: Обов'язково. Отримуйте та керуйте замовленнями на вашому сайті.

en: Order number:
uk: Номер замовлення:

en: Customer:
uk: Покупець:

en: Products:
uk: Товари:

en: Order comments:
uk: Коментарі до замовлення:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
uk: Дякуємо за ваше замовлення, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
uk: Для вас був зроблен обліковий запис з такими даними:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Want to manage your order online?
uk: Чи хочете мати можливість управління своїм замовленням онлайн?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
uk: Якщо вам необхідно перевірити стан вашого замовлення, завітайте, будь ласка, на наш інтернет-сайт [store-link] і клікніть на "Мій обліковий запис" в меню або увійдіть за наступним посиланням:

en: Purchasing Information:
uk: Інформація про покупку:

en: E-mail Address:
uk: Адреса електронної пошти:

en: Billing Address:
uk: Адреса платника:

en: Billing Phone:
uk: Номер телефону платника:

en: Shipping Phone:
uk: Контактний номер телефону:

en: Order Grand Total:
uk: Загальна сума замовлення:

en: Payment Method:
uk: Спосіб оплати:

en: Order Summary:
uk: Перегляд замовлення:

en: Shipping Details:
uk: Подробиці доставки:

en: Products Subtotal:
uk: Товарний підсумок:

en: Total for this Order:
uk: Сума замовлення:

en: Products on order:
uk: Товари у замовлені:

en: (!price each)
uk: (!price за шт.)

en: Where can I get help with reviewing my order?
uk: Де я можу отримати допомогу щодо перегляду мого замовлення?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
uk: Щоб дізнатися більше щодо керування вашими замовленнями у [store-link], будь ласка, завітайте до нашої <a href="[store-help-url]">сторінки допомоги</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
uk: Занотуйте, будь ласка: Надсилання електронного повідомлення виконує робот. Будь ласка, не відповідайте на це повідомлення.

en: Thanks again for shopping with us.
uk: Ще раз дякуємо за те що зробили покупки в нас.

en: Administer products, classes, and more.
uk: Керування товарами, класами та ін.

en: View products
uk: Переглянути товари

en: Manage classes
uk: Керування класами

en: Create and edit product node types.
uk: Створення й редагування типів сторінок товарів.

en: Configure product settings.
uk: Зміна настроювань товару.

en: Product fields
uk: Поля товару

en: Product features
uk: Властивості товару

en: Product SKU/model.
uk: SKU/модель продукту.

en: The listed MSRP.
uk: Рекомендована вартість виробника товару.

en: Your store's cost.
uk: Вартість товару для Вашого магазину.

en: Product and its derivatives are shippable.
uk: Для даного товару й усіх похідних від нього підтримується доставка.

en: Package quantity
uk: Кількість у комплекті

en: For a package containing only this product, how many are in it?
uk: Скільки товарів включає комплект, який містить тільки даний товар?

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
uk: Залиште порожнім для того, щоб відключити поле кількості товару у формі додавання в кошик.

en: List position
uk: Позиція в списку

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
uk: Уведіть значення для визначення позиції товару всписках.<br />Товари в однакової позиції сортуються за алфавітом.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
uk: Ціна повинна бути числом більше нуля. Для поділу десяткових знаків використовується крапка.

en: Quantities should be numeric.
uk: Кількість повинна бути числовим.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
uk: Додавання негативних елементів у кошик не має змісту.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
uk: Цей товар має параметри? які ви маєте обрати до покупки. Будь ласка, оберіть їх у формах нижче.

en: The numerical value of the product's weight.
uk: Числове значення ваги товару.

en: The numerical value of the product's length.
uk: Числове значення довжини товару.

en: The numerical value of the product's width.
uk: Числове значення ширини товару.

en: The numerical value of the product's height.
uk: Числове значення висоти товару.

en: Form to put the product in the customer's cart.
uk: Форма для додавання товару в кошик покупця.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
uk: Уберкарт автоматично сконфігурував підтримку зображень товарів.

en: Display price
uk: Показати ціну

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
uk: Собівартість (видна тільки з доволом 'керувати товарими')

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
uk: Показувати поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em>

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
uk: Ввімкнути форму <em>Додати до кошику</em> у анонсі нод товарів

en: <em>Add to cart</em> button text
uk: Текст кнопки <em>Додати до кошику</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
uk: Тут можна задати назви для кнопки <em>Додати в кошик</em>, показуваної на сайті.

en: Teaser forms
uk: Форми анонсів

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
uk: Для форми відображенної у анонсі та сторінці каталогу

en: Product view
uk: Перегляд продукту

en: For the form displayed on the product view page.
uk: Для форми, відображеної на сторінці продукту.

en: Product field
uk: Поле товару

en: Class ID
uk: Ідентифікатор класу

en: No product classes have been defined yet.
uk: Класи товарів ще не визначено.

en: Add a class
uk: Додати клас

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
uk: Машино-читабельна назва цього типу матеріалів. Цей текст буде використано для створення URL-адрес на сторінці <em>створити матеріал</em>  для цього типу матеріалів. Ця назва має містити тільки латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення. Символи підкреслення будуть перетворені в дефіси при створенні URL-адрес сторінок на сторінці <em>створити матеріал</em>. Вона повинна бути унікальним для даного типу матеріалів.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
uk: Цей текст буде використано для опису типу матеріалу, що буде автоматично створено.

en: Product class %type deleted.
uk: Клас товару %type відалено

en: SKU: @sku
uk: Артикул: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
uk: Ви ввели некоректне значення кількості.

en: Weight: !weight
uk: Вага: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
uk: Розміри: !length × !width × !height

en: No product features found.
uk: Властивості товару не знайдені.

en: The following product features are enabled
uk: Ввімкнуті наступні властивості товару

en: !feature settings
uk: !feature налаштування

en: The product feature has been deleted.
uk: Властивісті товару було видалено.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
uk: Ви дійсно упевнені що бажаєте видалити властивість %feature?

en: That product feature doesn't exist.
uk: Ця властивість товару не існує.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
uk: Помилка: Спроба додати не існуючий тип властивості товару.

en: Error: No form data was returned for that operation.
uk: Помилка: Не були повернені данні форми для цієї операції.

en: No features found for this product.
uk: Властивості для цього товару не знайдені.

en: Add a new feature
uk: Додати нову властивість

en: Save feature
uk: Зберегти властивість

en: The product feature has been added.
uk: Властивість товару було додано.

en: The product feature has been updated.
uk: Властивість товару було оновлено.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
uk[0]: Цього типу наявно @count матеріал
uk[1]: Цього типу наявно @count матеріали
uk[2]: Цього типу наявно @count матеріалів

en: administer product classes
uk: керування класами продуктів

en: Product kit
uk: Набір товарів

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
uk: Даний матеріал представляє два або більш товару, які перебувають в списку разом. Це надає логічне зручне угруповання товарів для покупця.

en: Name of the product kit
uk: Назва набору товарів

en: Product Information
uk: Інформація про товар

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
uk: <b>Замовлення з цими статусами було використано у звіті:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
uk: Список усіх замовлень, товарів, продажів і середня сума покупок для кожного покупця магазину. При натисканні на заголовок буде перемикати сортування  по зростанню й убуванню по цьому стовпцю. Нажавши на ім'я покупця, Ви можете переглянути докладний список його замовлень. При натисканні на його ім'я користувача, Ви потрапите на його сторінку облікових даних.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
uk: Таблиця відображає кожен товар представлений у магазині, його сумарні продажі, скільки разів його було переглянуто, виручку яку він приніс, та отриманий валовий прибуток з цього товару. Якшо ви не бачите кулькість переглядів ви мусите ввімкнути модуль Статистика (Statistics) на <a href="!url">сторінці керування модулями</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
uk: Це продажі за минулі два дні, середні продажі за місяць та заплановані продажі до кунця місяця. Нижче ви знадете іншу статистичну інформацію.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
uk: Розкрийте набір полів наведений нижче щоб обрати проміжок часу для цього звіту, статуси замовлень та параметри перегляду товарів.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
uk: Це помісячне розподілення продаж за @year рік. Клікаючи кожне посилання ви отримаєте перелік замовлень за цей місяць.

en: View the report settings.
uk: Переглянути налаштування звіту.

en: Customer reports
uk: Звіти по клієнтах.

en: View reports for store customers
uk: Переглянути звіти по клієнтах магазину

en: Product report
uk: Товарний звіт

en: View reports for store products
uk: Переглянути товарний звіт магазину

en: Custom product report
uk: Спеціалізований товарний звіт

en: View a customized product report
uk: Переглянути спеціалізований товарний звіт

en: Sales reports
uk: Звіт по продажах

en: View reports for store sales
uk: Переглянути звіти по продажах магазину

en: View summary of all store sales
uk: Переглянути зведення усіх продаж магазину

en: View store sales for a particular year
uk: Переглянути продажі магазину за окремий рік

en: Custom sales summary
uk: Спеціалізоване зведення по продажах

en: View a customized sales summary
uk: Переглянути спеціалізоване зведення по продажах

en: No customers found
uk: Клієнтів не знайдено

en: Export to CSV file.
uk: Експортувати до CSV-файла.

en: Show paged records
uk: Розбити на сторінки

en: Show all records
uk: Дивитись усі записи

en: Customize sales report parameters
uk: Оберіть бажані параметри звіту по продажах

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
uk: Оберіть потрібні данні та оновіть звіт. Після оновлення параметри звіту можуть бути збережені для швидкого доступу у майбутньому.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
uk: Тільки замовлення з обраними статусами буде включено до звіту.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
uk: Утримуйте клікаючи клавишу Ctrl щоб обрати декілька статусів.

en: You must select at least one order status.
uk: Ви повинні вибрати хоча б один статус замовлення.

en: Month-to-date, @month
uk: Минулий місяць, @month

en: Customers total
uk: Всього клієнтів

en: New customers today
uk: Нових клієнтів за сьогодні

en: Online customers
uk: Зараз клієнтів на сайті

en: Total orders by status
uk: Кількість замовлень по статусах

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
uk: Оберіть потрібні данні та оновіть звіт. Після оновлення параметри звіту можуть бути збережені для швидкого доступу у майбутньому.

en: Results breakdown
uk: Розбивка результатів

en: Large daily reports may take a long time to display.
uk: Вивід на екран великих щоденних звітів може зайняти якийсь час.

en: Show a detailed list of products ordered.
uk: Показати детальний перелік замовлених товарів.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
uk: Максимальна кількість рядків, відображуваних на одній сторінці в таблиці звіту.

en: Reported statuses
uk: Статуси, включені у звіт

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
uk: У звіти включаються тільки замовлення з обраними статусами.

en: view reports
uk: показати звіти

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
uk: Перегляд звітів по продажах, покупцях і товарам у Вашім магазині.

en: Role assignment
uk: Завдання ролі

en: There are no pending expirations for roles this user.
uk: Для ролей цього користувача обмежень очікування немає.

en: The role expiration date in long format
uk: Термін дії ролі в подовженому форматі.

en: The role expiration date in medium format
uk: Термін дії ролі в середньому форматі.

en: The role expiration date in short format
uk: Термін дії ролі в укороченому форматі.

en: The associated role name
uk: Назва ролі.

en: [store-name]: [role-name] role granted
uk: [store-name]: [role-name] привласнена роль

en: [store-name]: [role-name] role expired
uk: [store-name]: [role-name] термін дії ролі минув

en: [store-name]: [role-name] role renewed
uk: [store-name]: [role-name] роль оновлена

en: This role will expire on !date
uk: Термін дії цієї ролі минає !date

en: The amount of time must be a positive integer.
uk: Кількість часу, повинна бути позитивним цілим числом.

en: Default role
uk: Базова роль

en: Product roles
uk: Ролі продукта

en: Time before reminder
uk: Час перед нагадуванням

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
uk: Призначає постійну або тимчасову роль, ґрунтуючись на покупках товарів.

en: Decrement stock upon order submission
uk: Зменшувати товарні запаси на замовленну кількість

en: Decrement stock of products in order
uk: Зменшити товарні запаси продукції що замовленна

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
uk: Зменшити товарні запаси продукції

en: The stock level for %model_name has been decreased to !qty.
uk: Кількість товару %model_name було зменшено на !qty.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
uk: Щоб відслідковувати товарний запас для окремого артікулу переконайтеся що він відзначеній як активний, та уведіть товарний залишок. Коли товарний залишок зменшиться нижче граничного значення ви будете проінформовані у відповідності до ваших налаштувань товарних запасів.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
uk: Це перелік артікулів що є зараз активними. Ті що мають рівень товарних запасів нижче граничного значення підсвічуються. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.

en: Stock reports
uk: Звіти по товарним запасам

en: View reports for product stock.
uk: Продивитись звіти щодо запасів продукції.

en: View the stock settings.
uk: Переглянути налаштування складського запасу.

en: The current stock level
uk: Поточний товарний запас

en: The model or SKU of the stock level
uk: Модель або артікул рівня товарного запасу

en: The threshold or warning limit of the stock level
uk: Поріг або попередження про ліміт рівня товарного запасу

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
uk: [store-name]: Досягнут граничний рівень товарного запасу

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
uk: Це повідомлення було направлено щоб проінформувати вас що рівень товарних запасів для [stock-model] досягнув [stock-level]. Цього може бути не достатньо для виконання замовлення № [order-link].

en: Stock settings saved.
uk: Налаштування таварних запасів

en: Export to CSV file
uk: Експортувати до CSV-файла

en: Only show SKUs that are below their threshold.
uk: Показувати тільки ті артікули що не досягли свого ліміту

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
uk: Надіслати повідомлення електронною поштою коли товарний запас досягне свого граничного значення

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
uk: Список розділенних комою адрес електронної пошти на які буде надіслане повідомлення

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
uk: Повідомлення яке користувач отримає коли товарний запас досягне свого граничного значення (використовуйте <a href="!token-help-page">глобальні токени, токени замовлень та товарних запасів</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
uk: Чи відслідковується рівень товарного запасу

en: Store administration
uk: Керування магазином

en: Administer store settings, products, orders, and more.
uk: Адміністрування налаштувань магазину, товарів, замовлень тощо.

en: View and modify customer information and orders.
uk: Перегляд та редагування інформації про клієнтів та їх замовлень.

en: View customers
uk: Переглянути покупців

en: Search customers
uk: Пошук клієнтів

en: Search through your customer list.
uk: Пошук у списку клієнтів.

en: Browse various store reports.
uk: Перегляд звітів магазину

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
uk: Коректування налагоджень для Ubercart

en: Links to get help!
uk: Посилання для отримання допомоги

en: Using tokens
uk: Використання символів

en: Understand what tokens are and how to use them.
uk: Пояснення значення замінників та їх використання.

en: Country settings
uk: Налаштування країни

en: Configure country specific settings.
uk: Налаштування, що стосуються країни.

en: View the country settings.
uk: Огляд регіональних налаштувань

en: Edit the country settings.
uk: Редагування регіональних налаштувань

en: Import countries
uk: Імпортування країн

en: Import and manage countries.
uk: Імпортування і управління країнами

en: Country formats
uk: Формати країни

en: Edit the country specific format settings.
uk: Редагування формату регіональних налаштувань

en: Store settings
uk: Налаштування магазину

en: Configure the main store settings.
uk: Вибір основних налаштувань магазину

en: View the store settings.
uk: Огляд налаштувань магазину

en: Edit the store settings.
uk: Редагування налаштувань магазину

en: Edit the contact settings.
uk: Редагування контактів

en: Edit the display settings.
uk: Редагування налаштувань перегляду

en: Format settings
uk: Параметри формату

en: Edit the format settings.
uk: Редагування формату налаштувань

en: User initials
uk: Ініціали користувача

en: Assign initials to user accounts.
uk: Додайте ініціали до облікового запису користувача.

en: JS utilities
uk: JS-утиліти

en: Customer orders
uk: Замовлення клієнтів

en: View a list of orders placed by this customer.
uk: Перегляд списку замовлень даного клієнта.

en: Disable a country
uk: Вимкнути країну

en: Disable a country from use.
uk: Не використовувати країну.

en: Enable a country
uk: Увімкнути країну

en: Enable a disabled country.
uk: Увімкнути вимкнути країни.

en: Remove a country
uk: Видалити країну

en: Remove an installed country.
uk: Видалити інстальовану країну.

en: Update a country
uk: Оновити країну

en: Update an installed country.
uk: Оновити інстальовану країну.

en: Our store
uk: Наш магазин

en: A link to the site login page.
uk: Посилання на сторінку авторизації.

en: The URL for the site logo.
uk: URL логотипу сайту.

en: The Ubercart store name.
uk: Ім'я магазину УБЕРКАРТ

en: The Ubercart store URL.
uk: URL магазину Уберкарт

en: A link to the Ubercart store using the store name.
uk: Назва магазину як посилання до магазину Уберкарт.

en: The Ubercart store owner.
uk: Власник магазину УБЕРКАРТ

en: The Ubercart store e-mail address.
uk: Адреса електронної пошти магазина Уберкарт.

en: The Ubercart store phone number.
uk: Номер телефону магазина Уберкарт.

en: The Ubercart store mailing address.
uk: Поштова адреса магазина Уберкарт.

en: The URL to the store help page.
uk: Інтернет адреса сторінки допомоги магазину.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
uk: Надсилання звітів до сайту ubercart.org відбувається раз на тиждень за запуском cron та нотується у ваш watchdog. Звітування дозволяє ubercart.org підраховувати загальну кількість інсталяцій Уберкарт та збирати інформацію щодо версій яка використовується прі розробці. Інформацію щодо вашого сайту ніколи не буде поширено, зібрана інформація буде відображена на сайті ubercart.org у формі групової анонімної статистики. Звітування також дозволяє сайту ubercart.org надсилати вам повідомлення щодо безпеки вашого сайту.

en: Status messages:
uk: Статус повідомлень:

en: - Show links -
uk: -Показати посилання-

en: - Hide links -
uk: -Приховати посилання-

en: You must enable the order module to track customers.
uk: Для відслідковування замовників необхідно увімкнути модуль замовлення

en: View customer's order.
uk: Переглянути замовлення клієнта.

en: Billing name
uk: Назва платника

en: Shipping name
uk: Ім'я для доставки

en: No orders found.
uk: Замовлень не знайдено

en: View order !order_id.
uk: Перегляд замовлення !order_id.

en: Edit order !order_id.
uk: Редагування замовлення !order_id.

en: Create an order for this customer.
uk: Створення замовлення для цього замовника

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
uk: Цей аккаунт зробив !totals_orders замовлень, у яких !totals_items на суму !totals_total :

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
uk: Тут ви знайдете різноманітні звіти згенеровані модулями Уберкарт. Натисніть це посилання, щоб продивитися звіти.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
uk: Тут ви знайдете різноманітні звіти згенеровані модулями Уберкарт. Натисніть це посилання, щоб продивитися звіти. Щоб переглянути звіти власне Уберкарт, увімкніть модуль <strong>Звіти</strong> на <a href="!url">сторінці керування модулями</a>.

en: Use the following links to find documentation and support:
uk: Використання наступних посилань допоможе знайти документацію і супровід

en: Ubercart User's Guide
uk: Посібник користувача Уберкарт

en: Support Forums
uk: Форуми підтримки

en: Drupal Handbook
uk: Інструкція Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
uk: Токени це фрази у дужках що ви можете використовувати у різних текстових полях як тимчасовий замінник якогось іншого текста. Токени є відображенням зміних магазина, посилань на певні сторінки, інформацію щодо замовлень та інше. Використовувати токени дуже легко, просто скопіюйте один або декілька наведених токенів до текстового поля. Опис до текстового поля сповістить вас щодо вірного вибору групи токенів які можна використовувати.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
uk: Щоб імпортувати дані нової країни, оберіть її у переліку та натисніть кнопку. Якшо ви бажаєте використовувати власний файл, перепишіть його у папці Уберкарт uc_store/countries.

en: -None available-
uk: -Недоступно-

en: Country file @file imported.
uk: Файл країни @file імпортовано.

en: !country disabled.
uk: !country вимкнуто.

en: !country is already disabled.
uk: !country вимкнено.

en: Attempted to disable an invalid country.
uk: Здійснена спроба вимкнути некоректне ім'я країни.

en: @country enabled.
uk: @country ввімкнено.

en: @country is already enabled.
uk: @country вже ввімкнена.

en: Attempted to enable an invalid country.
uk: Здійснена спроба ввімкнути некоректне ім'я країни.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити @country з системи

en: Attempted to remove an invalid country.
uk: Спроба видалити некоректне ім'я країни

en: !country removed.
uk: !country видалено.

en: Attempted to update an invalid country.
uk: Спроба оновити некоректне ім'я країни.

en: You cannot update to a previous version.
uk: Неможливо оновити до попередньої версії

en: Country update complete.
uk: Оновлення країни завершено.

en: Address variables instructions
uk: Інструкції щодо змінної адреси

en: Customer's first name
uk: Ім'я замовника

en: Customer's last name
uk: Прізвище замовника

en: First street address field
uk: Перший рядок адреси

en: Second street address field
uk: Другий рядок адреси

en: City name
uk: Назва міста

en: Full name of the zone
uk: Повна назва регіону

en: Abbreviation of the zone
uk: Аббревіатура регіону

en: Name of the country
uk: Країна

en: 2 digit country abbreviation
uk: 2-хсимвольна аббревіатура країни

en: 3 digit country abbreviation
uk: 3-хсимвольна аббревіатура країни

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
uk: Наступні змінні мають бути використаними у конфігурації адрес країн до яких ви виконуєте доставку:

en: Address format
uk: Формат адреси

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
uk: Використовуйте змінні зазначенні у інструкції щоб призначити формат адреси для цієї країни.

en: Country settings saved.
uk: Налаштування країни збережено

en: Dashboard with collapsed submenu links
uk: Панель керування зі згорнутими додатковими посиланнями

en: Dashboard with expanded submenu links
uk: Панель керування з розгорнутими додатковими посиланнями

en: Dashboard with no submenu links
uk: Панель керування без додаткових посилань

en: Normal Drupal submenu listing
uk: Звичайний перелік додаткових посилань Drupal

en: Store name
uk: Назва магазину

en: Store owner
uk: Власник магазину

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
uk: Використовувати назву магазину у полі "Від кого" у електроних листах магазину.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
uk: Може бути недосяжне на усіх серверах. Вимкніть якшо це спричиняє проблеми.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
uk: Деякі варіанти краще придатні до різних тем оформлення, тож спробуйте усі!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
uk: Оберіть адресу що буде використано для листування з клієнтом.

en: Primary customer address
uk: Головна адреса клієнта

en: Randomly select a message from the list below.
uk: Випадковий вибір повідомлень з переліка нижче.

en: Footer message for store pages
uk: Повідомлення що відображається у нижньому колонтитулі на кожній сторінці сайта

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
uk: <a href="!url">Працює на Уберкарт</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
uk: <a href="!url">Електрона комерція на Друпал</a> за допомогою Уберкарт.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
uk: Підтримується Уберкарт, <a href="!url">рішенням для електроної комерції на відкритому програмному коді</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
uk: Працює на Уберкарт, <a href="!url">безкоштовному програмному забезпеченні для електроної комерції</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
uk: Не показувати повідомлення у нижньому колонтитулі сайта.

en: Currency format
uk: Поточний формат

en: Current format
uk: Поточний формат

en: Currency Sign
uk: Символ валюти

en: Display currency sign after amount.
uk: Відображати символ валюти після суми.

en: Thousands Marker
uk: Тисячний маркер

en: Decimal Marker
uk: Десятковий маркер

en: Number of decimal places
uk: Кількість нулів після коми

en: Weight format
uk: Формат ваги

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
uk: Наведіть зразок формату для кожної одиниці виміру. !value буде змінено на значення.

en: Default unit of measurement
uk: Базова одиниця виміру

en: @unit format string
uk: Формат одиниці виміру @unit

en: Length format
uk: Формат довжини

en: Supply a format string using !link syntax.
uk: Для форматування використовуйте синтаксис !link.

en: PHP date
uk: Дата PHP

en: Default format string
uk: Базовий формат рядка

en: Street address 1
uk: Адреса 1

en: Street address 2
uk: Адреса 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
uk: Введення імені користувача, ініціали якого ви хочете налагодити.

en: Initials
uk: Ініціали

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
uk: Щоб стерти поточні ініціали, введіть нові або залиште поле порожнім.

en: Initials for !username deleted.
uk: Ініціали !username видалено.

en: Initials for !username set to !initials.
uk: Користувачу !username встановлено ініціали !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
uk: Наступні таблиці використовуються для перегляду різних підрозділів вашого магазину адміністраторами та замовниками. Клікніть на  ідентифікатор таблиці, щоб переглянути її.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
uk: Некоректний доступ до поля %field.

en: Not applicable
uk: Не застосовне

en: No countries found.
uk: Країни не знайдені

en: 01 - January
uk: 01 - Січень

en: 02 - February
uk: 02 - Лютий

en: 03 - March
uk: 03 - Березень

en: 04 - April
uk: 04 - Квітень

en: 05 - May
uk: 05 - Травень

en: 06 - June
uk: 06 - Червень

en: 07 - July
uk: 07 - Липень

en: 08 - August
uk: 08 - Серпень

en: 09 - September
uk: 09 - Вересень

en: 10 - October
uk: 10 - Жовтень

en: 11 - November
uk: 11 - Листопад

en: 12 - December
uk: 12 - Грудень

en: Source string contains an invalid character (!char)
uk: Рядок коду містить невірний символ (!char)

en: No encryption key was found.
uk: Не знайдено ключа шифрування

en: Encryption failed. !messages
uk: Помилка шифрування. !messages

en: encryption
uk: шифрування

en: view customers
uk: перегляд клієнтів

en: view store reports
uk: перегляд звітів магазину

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
uk: Обов'язковий. Налаштовуйте та керуйте вашим Уберкарт сайтом.

en: Apply @tax
uk: Застосувати @tax

en: Tax rates and settings
uk: Настроювання й ставки податків

en: Delete tax rule
uk: Вилучити правило оподатковування

en: Changed %title to %amount.
uk: Змінити %title на %amount.

en: Removed %title.
uk: Вилучений %title.

en: Added %amount for %title.
uk: Доданий %amount для %title.

en: Taxed product types
uk: Типи товару, оподатковуваного митом

en: conditions
uk: умови

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
uk: Відсоток або десяткове число податкової ставки. Наприклад: 6%, .06

en: Is in @zone
uk: Є в @zone

en: Is in @country
uk: Є в @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
uk: Визначає податкові ставки для різних географічних місць розташування клієнтів і продаваних товарів.

en: Custom pages
uk: Власні сторінки

en: The cache has been cleared.
uk: Кеш було очищено.

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Браззавіль)

en: Ivory Coast
uk: Кот-д'Івуар

en: Serbia And Montenegro
uk: Сербія та Чорногорія

en: Hong Kong S.A.R., China
uk: S.A.R. Гонконг, Китай

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Macao S.A.R., China
uk: S.A.R. Макао, Китай

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Serbia
uk: Сербія

en: Run cron
uk: Запустити крон

en: Run updates
uk: Запуск оновлення

en: Enable developer modules
uk: Увімкнути модулі розробника

en: Disable developer modules
uk: Вимкнути модулі розробника

en: Collapse fieldsets on modules page
uk: Згорнути групи на сторінці модулів

en: Current anonymous / authenticated users
uk: Поточні аноніми / авторизовані користувачі

en: Disabled these modules: !module-list.
uk: Вимкнено такі модулі: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
uk: Модулі dev не увімкнено.

en: display drupal links
uk: показати drupal посилання

en: User email
uk: Електронна пошта користувача

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: translate
uk: перекласти

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
uk: Попередження системи безпеки: Неможливо записати файл .htaccess. Створіть цей файл вручну у каталозі %directory і внесіть в нього наступні рядки:<code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
uk: Можна використовувати лише файли з наступними розширеннями: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
uk: Розмір файла %filesize перевищує максимально допустимий розмір  %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
uk: Файл розміром %filesize перевищує квоту %quota місця на диску.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
uk: Зображення змінено в розмірі, щоб відповідати максимально дозволеному розмірові в %dimensions пікселів.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завелике зображення; максимальні розміри становлять %dimensions пікселів.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Замале зображення; мінімальні розміри становлять %dimensions пікселів.

en: Column settings
uk: Налаштування стовпця

en: No link
uk: Без посилання

en: Path: !path
uk: Шлях: !path

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Designer
uk: Дизайнер

en: Analyze
uk: Аналізувати

en: Queue
uk: Черга

en: Save and continue
uk: Зберегти і продовжити

en: Admin
uk: Адмін

en: Row
uk: Рядок

en: Row settings
uk: Налаштування рядка

en: Simplecontext arg
uk: Аргумент Simplecontext

en: Item1
uk: Елемент1

en: The stuff for item 1.
uk: Вміст для елементу 1.

en: Item2
uk: Елемент2

en: A relcontext object.
uk: Об’єкт relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
uk: Додає relcontext з існуючого simplecontext.

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Page elements
uk: Елементи сторінки

en: Variants
uk: Варіанти

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Load a referenced user
uk: Завантажити згаданого користувача

en: Content containing the user reference field
uk: Матеріал містить поле пов'язаного користувача

en: Referenced user
uk: Згаданий користувач

en: Load a referenced node
uk: Завантаження пов'язаного матеріалу

en: Content containing the node reference field
uk: Контент, що містить поле довідки вузлу

en: Referenced content
uk: Пов'язаний матеріал

en: Populate a field
uk: Заповнення поля

en: Select the machine-name of the field.
uk: Вибір комп'ютерного імені поля

en: No products available.
uk: Товари недоступні.

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: ends with
uk: закінчується на

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Revision information
uk: Інформація про редакції

en: Omit
uk: Пропустити

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Author UID
uk: UID автора

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
uk: Оберіть метод збору підказок щодо автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: View used to select the nodes
uk: Перегляд для вибору вузлів

en: %name: this post can't be referenced.
uk: %name: Не вдалось створити посилання на вказаний матеріал.

en: Locations
uk: Місця розташування

en: User-submitted
uk: Додано користувачем

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
uk: Щоб вказати власну широту і довготу, змініть вищевказані поля. Якщо ви залишите їх пустими, система спробує визначити широту і довготу за допомогою введеної адреси. Щоб система могла повторно вирахувати ваше розташування з адреси, наприклад при зміни адреси, видаліть значення з цих полів.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
uk: Ви можете налаштувати розташування, клацнувши по карті, або перетягуючи маркер розташування. Натисніть на маркер, щоб видалити його.

en: Check this box to delete this location.
uk: Виберіть цю опцію, щоб видалити розташування.

en: Location Fields
uk: Поля місцезнаходження

en: Do not collect
uk: Не записувати

en: Country name
uk: Назва країни

en: location
uk: місце розташування

en: RSS Settings
uk: Настроювання RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
uk: Тут ви можете вказати, як використовувати місцезнаходження матеріалу в RSS-стрічці.

en: RSS mode
uk: Режим RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
uk: Виберіть, як використовувати дані про місця розташування в RSS-потоці для цього типу матеріалу.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
uk: Ніяк (не використовувати місцезнаходження в Rss-Стрічці)

en: W3C Geo (deprecated)
uk: W3C Geo (застаріло)

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
uk: Універсальна таблиця кешу для кування даних, не виділених у власні таблиці. Додаткові модулі можуть також використовувати її для зберігання кешованих елементів.

en: Allows you to add a fax number to a location.
uk: Дозволяє додати номер факсу до місцезнаходження.

en: Allows you to add a phone number to a location.
uk: Дозволяє додати номер телефону до місцезнаходження.

en: Proximity
uk: Близькість

en: mi
uk: миля

en: Kilometers
uk: Кілометри

en: FIXME
uk: ВИПРАВИТИ

en: Origin
uk: Джерело

en: Province code
uk: Код області

en: Is one of
uk: Один з

en: Form mode
uk: Режим форми

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Choose latitude and longitude fields
uk: Вибрати поля широти й довготи

en: Latitude field
uk: Поле широти

en: Format must be degrees decimal.
uk: Формат повинен бути в десяткових градусах.

en: Longitude field
uk: Поле довготи

en: Path to gmap_markers.js
uk: Шлях до gmap_markers.js

en: Regenerate marker cache
uk: Відновити кеш маркерів

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
uk: Якщо у вас проблеми з маркерами або ви змінили .ini файли в папці маркерів, клацніть сюди, щоб створити заново кеш маркерів.

en: Regenerate
uk: Відновити

en: Maximum initial zoom
uk: Максимальне первісне збільшення

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
uk: Полігони без стилю будуть наведені до цього стилю.

en: Popup mode
uk: Спливаючий режим

en: Marker cache regenerated.
uk: Кеш маркерів відновлений.

en: Disable Continuous Zoom
uk: Відключити безперервне масштабування

en: Map: Standard street map.
uk: Карта: стандартна карта з вулицями

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
uk: Стандартна карта вулиць. Внутрішнє ім'я: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
uk: Супутник: Земна поверхня

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
uk: Вид із супутника без шару вулиць. Внутрішнє ім'я: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
uk: Гібрид: Супутник з дорогами

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
uk: Вид із супутника з накладенням шару вулиць. Внутрішнє ім'я: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
uk: Ланшафт: Фізична карта

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
uk: Карта з фізичними даними (ландшафт, рослинність). Внутрішнє ім'я: G_PHYSICAL_MAP

en: Thickness of line, in pixels.
uk: Товщина лінії, у пікселях.

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
uk: Прозорість заливання, від 0 до 100%.

en: Filled Polygons
uk: Полігони із заливанням

en: Line style
uk: Стиль лінії

en: Use for new and changed lines
uk: Використовувати в нових і змінених лініях

en: Polygon style
uk: Стиль полігонів

en: Javascript is required to view this map.
uk: Для перегляду цієї карти необхідний Javascript

en: User Map (<em>map/user</em>)
uk: користувацька карта (<em>map/user</em>)

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
uk: Дозволити вибір маркером для цього терміна словника.

en: Taxonomy based markers
uk: Маркер на основі таксономії

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
uk: Доступ буде надано користувачам вказаного рядка повноважень

en: The product node type.
uk: Тип ноди товару.

en: The product node ID.
uk: Ідентіфікатор ноди товару.

en: Show All
uk: Показати все

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
uk: Матеріал є основним вмістом сайтів на Drupal.

en: Comments are responses to node content.
uk: Коментарі являють собою відгуки на вміст матеріалу.

en: Users who have created accounts on your site.
uk: Користувачі, у яких є обліковий запис на цьому сайті.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
uk: Враховувати це при доступі до поля підрахунку прапорця

en: Current user
uk: Поточний користувач

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
uk: Не знайдено жодного коментаря для видалення або вибраний Вами коментар вже видалений іншим адміністратором.

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: Is not empty (NULL)
uk: Не пусто (NOT NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Access type
uk: Тип доступу

en: No message selected
uk: Не вибрано жодного повідомлення

en: Default image
uk: Базове зображення

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
uk: Цей текст використовується читачами екранів, пошуковими системами, чи коли неможливо завантажити зображення.

en: Theming information
uk: Інформація для розробки тем

en: Thank you for your vote.
uk: Дякуємо за Ваш голос.

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Do not cache
uk: Не кешувати

en: Action to take if argument is not present
uk: Що робити, якщо аргумент відсутній

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
uk: Якщо це значення отримане як аргумент, аргумент буде проігнорований; тобто "усі значення"

en: Wildcard title
uk: Джокер назви

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
uk: Заголовок, який буде використаний для підстановки в будь-якому місці.

en: <Basic validation>
uk: <Базова перевірка>

en: Action to take if argument does not validate
uk: Що робити, якщо аргумент не перевірений

en: Link this field to its user
uk: Зробити це поле посиланням на його користувача

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
uk: Переписувати відображуване анонімним користувачам значення

en: Text to display for anonymous users
uk: Текст, показуваний анонімним користувачам

en: Use default RSS settings
uk: Використовувати стандартні налаштування RSS

en: Title plus teaser
uk: Заголовок і анонс

en: Front page feed
uk: Потік головної сторінки

en: Primary
uk: Основні

en: Search type
uk: Тип пошуку

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
uk: Це буде відображатися як назва блоку в розділі Керування >> конструкція >> блоки.

en: The node ID of the node.
uk: Ідентифікатор матеріалу

en: Tab weight
uk: Вага вкладки

en: User: ID
uk: Користувач: ID

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: No role
uk: Без ролі

en: Image preview
uk: Попередній перегляд зображення

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Filter by type
uk: Фільтр по типу

en: View link
uk: Посилання на перегляд

en: %title field is required.
uk: Поле %title є обов'язковим

en: Text link
uk: Текстове посилання

en: The size of the file.
uk: Розмір файла.

en: Link this field
uk: Зробити це поле посиланням

en: Jurisdiction
uk: Юрисдикція

en: My order history
uk: Історія моїх замовлень

en: 1 group | @count groups
uk[0]: Одна група
uk[1]: @count групи
uk[2]: @count груп

en: Menu link ID
uk: ID посилання меню

en: Theme registry
uk: Реєстр теми

en: You do not have any administrative items.
uk: Ви не маєте жодних адміністративних елементів.

en: Link this field to its node
uk: Зробити це поле посиланням на його матеріалом

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Filter the view to the currently logged in user.
uk: Фільтрація по користувачам, що увійшли на сайт в цю мить.

en: Cache once for everything (global)
uk: Кешувати один раз для всього (глобально)

en: Per page
uk: По сторінках

en: Per role
uk: По ролях

en: Per role per page
uk: По ролях по сторінках

en: Per user
uk: По користувачах

en: Per user per page
uk: По користувачах по сторінках

en: Create new
uk: Створити...

en: The file could not be uploaded.
uk: Неможливо відвантажити файл.

en: Has Avatar
uk: Має аватар

en: Display the node with standard node view.
uk: Показує матеріал з стандартним видом.

en: Capitalize first letter
uk: Перша літера велика

en: Canvas
uk: Полотно

en: Lorem ipsum
uk: Текст за шаблоном

en: Logged in user
uk: Авторизований користувач

en: Custom text
uk: Власний текст

en: The comment body.
uk: Вміст коментаря.

en: Node module form.
uk: Форма модуля матеріалів

en: Locale module form.
uk: Форма модуля перекладу.

en: Taxonomy module form.
uk: Форма модуля таксономії.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
uk: Всі token-и для дат створення матеріалу можуть також бути використані з префіксом "mod-" . Роблячи так буде використовуватись дата зміни, а не дата створення.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
uk: Шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /.

en: Serialized array of extra data.
uk: Послідовний масив додаткової інформації.

en: Default argument
uk: Базовий аргумент

en: SKU:
uk: Артикул:

en: Are you sure you want to delete @name?
uk: Ви дійсно прагнете вилучити @name?

en: @name replacement patterns
uk: Шаблони заміни @name

en: ca
uk: уд

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
uk: Спроба надіслати повідомленням електронної пошти рахунок до замовлення № @order_id на адресу електронної пошти @email була невдалою.

en: Trigger
uk: Тригер

en: Add a predicate
uk: Додати предикат

en: That predicate does not exist.
uk: Цього предикату не існує

en: Enter a title used for display on the overview tables.
uk: Введення назви, що використовуватиметься в таблицях огляду

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
uk: Оберіть тригер для предикату. <br />Неможливо змінювати, якщо предикат має умови або дії

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
uk: Введення опису, що підсумовує використання і мету предикату

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
uk: Класи дозволяють Вам сортувати Ваші предикати, базуючись на типах функціональності, що вони надають.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
uk: Вимкнуні предикати не будуть виконані, якщо їхні тригери спрацювали

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
uk: Предикати будуть посортовані за вагою і оброблені почергово

en: Save predicate
uk: Зберегти предикат

en: Predicate meta data saved.
uk: Мета дані предикату збережено

en: Are you sure you want to !op this predicate?
uk: Ви впевнені, що бажаєте !op цей предикат?

en: Predicate %title !op.
uk: Предикат %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
uk: Ці дії будуть виконані в замовленні, якщо предикат пройде виконання умови

en: Action: @title
uk: Дія: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
uk: Деякі тригери проходять багато параметрів для аргументів, що відносяться до певних дій, тому Вам потрібно вказати , які параметри використовувати в полях нижче

en: Available actions
uk: Можливі дії

en: Action removed.
uk: Дію відмінено

en: Action added.
uk: Дію додано

en: Actions saved.
uk: Дію збережено

en: Condition groups
uk: Умовні групи

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
uk: І. При умові, якщо всі групи умов є ПРАВДА

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
uk: АБО. При умові, якщо хоч одна з груп умов є ПРАВДА

en: Add condition group
uk: Додати умовну групу

en: Conditions group
uk: Група умов

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
uk: І. При умові, якщо ці умови є ПРАВДА

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
uk: АБО. При умові, якщо хоч одна з цих умов є ПРАВДА

en: Available conditions
uk: Можливі умови

en: Remove group
uk: Вилучити групу

en: Condition: @title
uk: Умова: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
uk: Деякі тригери проходять багато параметрів для аргументів, що відносяться до певних умов, тому Вам потрібно вказати , які параметри використовувати в полях нижче

en: Negate this condition.
uk: Інверсія умови

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
uk: Повернення НІ якщо умова є ПРАВДА

en: Remove this condition
uk: Видалити дану умову

en: Condition group added.
uk: Група умови додана.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
uk: Сталася помилка при додаванні умови. Спробуйте ще

en: Condition group removed.
uk: Групу умови видалено

en: %title condition added.
uk: Додано %title умову.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
uk: Сталася помилка при видаленні умови. Спробуйте ще

en: Condition removed.
uk: Умову видалено

en: Conditions saved.
uk: Умови збережено

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
uk: Використовуйте цю форму протягом процесу оновлення Уберкарта з версії 1 до 2 для перетворення конфігурацій Workflow-ng до предикатів Умовних Дій. Як тільки конфігурації перетворені, Вам потрібно закінчити деінсталяцію Workflow-ng

en: Convert configurations
uk: Параметри перетворень

en: Converting Workflow-ng configurations
uk: Перетворення конфігурацій Workflow-ng

en: Beginning conversion...
uk: Початок перетворення...

en: @percentage% converted
uk: @percentage% конвертовано

en: Now processing %cfg
uk: Зараз обробляється %cfg

en: Drupal user
uk: Користувач Drupal

en: Trigger arguments
uk: Аргументи тригера

en: Check the current date
uk: Перевірити поточну дату

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
uk: Використано для визначення дії, що повинна виконатись в теперішню дату

en: Compare a node field value
uk: Порівняння значення поля матеріалу

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
uk: Повернення ТАК, якщо поле матеріалу, обране нижче, порівнюється до значення введеного оператором

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
uk: Повертає будь-що, що повертає Ваш код PHP

en: Check the user's roles
uk: Перевірка ролі користувача

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
uk: Повернення ПРАВДА, якщо користувач відповідає Вашим параметрам

en: Comparison
uk: Порівняння

en: Only
uk: Тільки

en: Example: "The current date is before the date below."
uk: Приклад: "Теперішня дата є перед датою нижче."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
uk: Коли предикат запущено, теперішня дата порівнюється до цієї дати

en: Core node fields
uk: Поля матеріалу ядра

en: Author's user ID
uk: Ідентифікатор автора

en: Node is published?
uk: Матеріал опубліковано?

en: Node is promoted?
uk: Матеріал просунутий?

en: Node is sticky?
uk: Матеріал причіплений?

en: Node field
uk: Поле матеріалу

en: Simple comparison
uk: Просте порівняння

en: is greater than
uk: більше

en: is less than
uk: менше

en: is greater than or equal to
uk: більше ніж або дорівнює

en: is less than or equal to
uk: менше ніж або дорівнює

en: Text matching
uk: Збіг тексту

en: Yes/No
uk: Так/Ні

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
uk: Будь ласка, зверніть увагу, що не кожен оператор несе зміст в кожному полі

en: Comparison value
uk: Порівняння ціни

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
uk: Вам не потрібно детально визначати вартість, якщо ваш оператор знаходиться в категорії Так/Ні

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
uk: Введення власного PHP для виконання, коли умова виконується. Не потрібно вказувати &lt;?php ?> теги

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
uk: Якщо зазначено <em>ТА</em> і необхідно перевірити власну роль, не забувайте вказувати <em>авторизований користувач</em> де це потрібно.

en: OR: If the user has any of these roles.
uk: АБО. Якщо користувач має одну з цих ролей

en: AND: If the user has all of these roles.
uk: І. Якщо користувач має всі ці ролі

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
uk: Введення власного PHP для старту, якщо дія виконується. Не вставляйте  &lt;?php ?> теги

en: No variables available.
uk: Відсутні змінні

en: Available PHP variables
uk: Наявні змінні PHP

en: You may use these variables in your custom PHP.
uk: Ви можете використовувати ці змінні в Вашому PHP

en: administer conditional actions
uk: адміністрування умовних дій

en: Conditional actions
uk: Умовні дії

en: Administer the predicates setup to automate your store.
uk: Керування параметрами предикатів для автоматизації магазину

en: By trigger
uk: За тригером

en: By class
uk: За класом

en: Allows an administrator to create a new predicate.
uk: Дозвіл адміністратору на створення нових предикатів

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
uk: Конвертування конфігурацій Workflow-ng в предикати Умовних Дій

en: Edit predicate
uk: Редагування предиката

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
uk: Редагування мета даних предикату, умов і дій

en: Meta data
uk: Мета дані

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
uk: Редагування мета даних для предикату - назва, тригер тощо

en: Edit the conditions for a predicate.
uk: Введення умов для предикату

en: Edit the actions for a predicate.
uk: Редагування дій для предикату

en: Reset a predicate
uk: Скинути предикат

en: Delete a predicate
uk: Видалення предиката

en: Conditional Actions
uk: Умовні дії

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
uk: ОБОВ'ЯЗКОВЕ. Створення конфігурацій умовної дії для податків, доставки і іншого!

en: Are you sure you want to remove this item?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей пункт?

en: My price handler
uk: Мій обробник ціни

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
uk: Для Authorize.net необхідна бібліотека PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
uk: Для використання Silent Order POST необхідно завантажити сценарій безпеки з вашого облікового запису CyberSource (він знаходиться у Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) і розмістити його в каталозі ubercart/payment/uc_cybersource. Відкрийте його і замініть усі L( на csL(.

en: Order Taxes
uk: Податки замовлення

en: SOAP and DOM
uk: SOAP та DOM

en: Payment tracking is enabled.
uk: Включене відстеження платежів.

en: Payments can be deleted by users with permission.
uk: Платежі можуть бути вилучені користувачами з дозволом.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
uk: Записувати платежі, які були введені й вилучені з журналу замовлення.

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
uk: Наступні форми призначені для настроювання способів оплати, обумовлених використовуваними модулями. Натисніть на назву, щоб розкрити форму й настроїти відповідні параметри. Способи оплати перераховані в порядку появи на екрані оформлення замовлення, залежно від позиції в списку (поточні значення зазначені в дужках).

en: @payment is enabled for checkout.
uk: @payment задіяний для оплати.

en: @payment is disabled for checkout.
uk: @payment не задіяний для оплати.

en: Update the order status to Payment Received.
uk: Оновити статус замовлення до <strong>Оплату отримано</strong>

en: If the order is not shippable.
uk: Якщо замовлення не вимагає доставки.

en: Update the order status to Completed.
uk: Обновити стан замовлення до Завершене.

en: Check the payment method
uk: Перевірте спосіб платежу.

en: view order
uk: переглянути замовлення

en: Description: @desc
uk: Опис: @desc

en: <b>Includes:</b>
uk: <b>Включає:</b>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
uk: Це особливі настроювання для додаткової системи оформлення, пропонованої Express Checkout. <br /> Для того, щоб активувати їх на вашім сайті, ви  повинні активувати відповідну панель кошика в меню <em>Настроювання кошика</em>.

en: Flat rate shipping method was updated.
uk: Метод доставки з фіксованою ставкою було оновлено.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
uk: Метод доставки з фіксованою ставкою було створено та ввімкнуто.

en: Flat rate shipping method deleted.
uk: Метод доставки з фіксованою ставкою видалено.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
uk: Клієнти не можуть завершити розрахунки вартості покупки, не вибравши вартості перевезення.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
uk: Клієнти можуть розрахувати вартість покупки, не вибираючи вартості перевезення.

en: Shipping settings form.
uk: Форма налаштувань доставки

en: Receiving quotes...
uk: Розрахунок вартості...

en: Order @id
uk: Замовлення @id

en: - Reset fields -
uk: - Скинути поля -

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
uk: UPS вимагає встановлену бібліотеку PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Envelope
uk: Конверт

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
uk: USPS вимагає встановлену бібліотеку PHP<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
uk: Назва атрибуту що використовується у адміністративних формах

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
uk: Уведіть назву яку побачить кліент замість назви атрибуту. Використовуйте &lt;none&gt; якшо ви не бажаєте використовувати назву взагалі.

en: Created new option %option.
uk: Створено новий параметр %option.

en: Updated option %option.
uk: Параметр %option оновленно.

en: This product class does not have any attributes.
uk: Цей класс товарів не має жодних атрибутів.

en: Order has a product with a particular attribute option
uk: Замовлення має товар з індивідуальними параметрами

en: Search the products of an order for a particular option.
uk: Шукати товари у замовлені з конкретним параметром.

en: Attribute option
uk: Параметр атрибута

en: administer attributes
uk: адміністрування атрибутів

en: administer product attributes
uk: адміністрування атрибутів товару

en: administer product options
uk: управління параметрами товару

en: Attributes: the decisions that need to be made about products.
uk: Атрибути: вібір що має бути зроблений для замовлення товару.

en: Primary identifier for attributes.
uk: Первинний ідентифікатор для атрибутів.

en: Name of the attribute
uk: Назва атрибуту

en: Label to use when attribute is displayed
uk: Назва що використовується при відображенні атрибута.

en: Determines the list position of attributes.
uk: Визначає положення атрибутів у переліку.

en: Flag that, if set, requires a user response for attributes (disables default options).
uk: Позначте це, якшо позначено це примусить клієнта зробити свій вибір (базовий параметр буде вимкнуто).

en: Display type of the attribute options: 0 -- text fields, 1 -- select box (default), 2 -- radio buttons
uk: Тип відображення: 0 -- текстове поле, 1 -- випадаюче меню (базово), 2 -- радіо кнопки

en: Description of the attribute.
uk: Опис атрибуту.

en: The available choices for each attribute.
uk: Доступні варіанти вибору для кожного атрибуту.

en: The attribute ID.
uk: Ідентифікатор атрибута.

en: The option ID.
uk: Ідентифікатор параметру

en: The name of the option.
uk: Назва параметру.

en: The adjustment to a product's cost with the chosen option.
uk: Коригування до вартості товарів з цим параметром.

en: The adjustment to a product's price with the chosen option.
uk: Коригування ціни товарів з цим параметром.

en: The adjustment to a product's physical weight with the chosen option.
uk: Коригування до фізичної ваги товарів з цим параметром.

en: Affects the list position of the options.
uk: Впливає на положення у списку параметрів.

en: Attributes copied to a product of a certain class when it is created.
uk: Атрибути що було скопійованно до товару певного класу підчас створення.

en: The default value of the attribute field on the add to cart form.
uk: Значення цього атрибуту базово у формі додавання до кошика.

en: Attributes copied to a product.
uk: Атрибути скопійовано до товару.

en: Changes to a product's SKU based on the possible combination of chosen options.
uk: Зміна артикулу товара з огляду на можливі комбінації обраних параметрів.

en: A serialized array whose keys are attribute IDs and values are option IDs.
uk: Послідовний масив де ключ це ідентифікатор атрибута, а значення ідентифікатор параметр.

en: The SKU representing the product with the combination of options.
uk: Артикул що відображає товар з певною комбінацією параметрів.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
uk: Додавання в кошик перенаправляє до <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
uk: Мінімальна проміжна сума становить @subtotal

en: Continue shopping !type is: <br />!link
uk: Продовжити покупки !type is: <br />!link

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
uk: Власний навігаційний ланцюжок: <br />!breadcrumb

en: New customers receive an e-mail with their account details.
uk: Новий клієнт одержує листа з інформацією про його обліковий запис.

en: New customer account status will be active.
uk: Статус облікового запису нового клієнта буде активним.

en: Checkout instructions are not set.
uk: Інструкції з розрахунків вартості покупки не зазначені.

en: Review instructions are set.
uk: Інструкції з перегляду зазначені.

en: Completion message is set.
uk: Повідомлення про здійснення замовлення зазначене.

en: Completion text for logged in users is set.
uk: Текст про здійснення замовлення для авторизованих користувачів зазначений.

en: Completion text for logged in users is not set.
uk: Текст про здійснення замовлення для авторизованих користувачів не зазначений.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
uk: Текст про здійснення замовлення для неавторизованих користувачів зазначений.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
uk: Текст про здійснення замовлення для неавторизованих користувачів не зазначений.

en: Completion text for new users is set.
uk: Текст про здійснення замовлення для нових користувачів зазначений.

en: Completion text for new users is not set.
uk: Текст про здійснення замовлення для нових користувачів не зазначений.

en: Continue shopping text is set.
uk: Текст продовження покупки зазначений.

en: Continue shopping text is not set.
uk: Текст продовження покупки не зазначений.

en: Customer user account
uk: Обліковий запис клієнта

en: E-mail customer checkout notification
uk: Надіслати клієнту повідомлення щодо його замовлення

en: Send an e-mail to the customer
uk: Надіслати повідомлення до клієнта

en: E-mail admin checkout notification
uk: Надіслати адміністратору повідомлення щодо нового замовлення

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
uk: Надсилати короткий виклад замовлення адміністратору після

en: Send an e-mail to the administrator(s)
uk: Надіслати листа адміністратору

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
uk: Вимагати підтвердження по e-mail при оплаті для анонімних клієнтів.

en: Show/hide shopping cart contents.
uk: Показати/сховати вміст кошика

en: View your shopping cart.
uk: Переглянути кошик

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
uk: Ваше замовлення майже готово. Будь ласка, перевірте його деталі нижче та натисніть 'Зробити замовлення' якщо все вірно. Ви можете використати кнопку 'Назад' щоб зробити необхідні зміни у замовленні.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
uk: Дякуємо що скористалися послугами [store-name]. 
    Ви можете продовжити покупки або <a href="[order-url]">переглянути поточний статус замовлення</a> та історію замовлень.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
uk[0]: <span class="num-items">@count</span> Елемент
uk[1]: <span class="num-items">@count</span> Елемента
uk[2]: <span class="num-items">@count</span> Елементів

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
uk: Словник таксономії <a href="!edit-url">%name</a> встановлено як каталог товарів.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
uk: Ланцюг навігації каталогу буде відображено.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
uk: Рядок навігації каталогу приховано.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
uk: Кількість нод буде відображено у ланцюгу навігації каталогу.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
uk: Кількість нод не буде відображено у ланцюгу навігації каталогу.

en: The catalog view is displaying subcategories.
uk: Підкатегорії відображаються у каталозі.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
uk: Підкатегорії не відображаються у каталозі.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
uk: Підкатегорії буде відображено у @columns стовпців.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
uk: @nodes нод товару відображається на сторінку.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
uk: Зробити заголовок блоку посиланням на сторінку верхнього рівню каталогу.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
uk: Заголовок каталогу прямує до сторінки верхнього рівня.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
uk: Заголовок каталогу не прямує до сторінки верхнього рівня.

en: Expanding categories in the catalog block.
uk: Розкриває категорії у блоці навігації по каталогу.

en: Not expanding categories in the catalog block.
uk: Не розкривати категорії у блоці навігації по каталогу.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
uk: Кількість нод у категорій буде відображено у блоці навігації по каталогу.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
uk: Кількість нод у категорій не буде відображено у блоці навігації по каталогу.

en: Display products in the catalog in a grid.
uk: Відображати товари у каталозі решіткою.

en: Products are displayed in a grid.
uk: Товари відображаються у решітці.

en: Products are displayed in a table list.
uk: Товари відображаються у таблиці.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
uk: Якшо не обрано, буде відображено базову таблицю та налаштування цієї форми буде проігноровано.

en: Number of columns in the product grid
uk: Кулькість стовбців у решітці

en: The grid will be displayed in @columns columns.
uk: Решітку буде відображено з  @columns стовпцями.

en: Displayed fields
uk: Відображені поля

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
uk: Позначені поля буде включенодо для кожного товару у решітці товарів.

en: Product SKU
uk: Артікул товару

en: Default product image
uk: Базове зображення товару

en: The image will always be included in the product grid.
uk: Зображення завжди буде відображатися на рішітці товарів.

en: Add to cart form
uk: Форма додавання до кошика

en: Attribute selection elements
uk: Елементи вибору атрибута

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
uk: Словник !name було ідентіфіковано як каталог Уберкарт.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
uk: Ви ще не призначіли жоден словник як каталог Уберкарт. Оберіть його на <a href="!admin_catalog">цій сторінці</a> або спочатку додайте новий на <a href="!admin_vocab">сторінці керування таксономією</a>, якшо це потрібно.

en: Block settings:
uk: Параметри Блоку:

en: Product grid settings
uk: Налаштування решітки товарів

en: If the order status is completed.
uk: Якщо стан замовлення - Завершене.

en: Notify customer when a file is granted
uk: Повідомити клієнта при наданні файлу для завантаження

en: The "From" address.
uk: Адреса "Відправника"

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
uk: Якшо ви бажаєте отримувати повідомлення електронною поштою, уведіть адреса отримувачів, один адрес в одному рядку. Ви можете використовувати токени замовлення щоб мати динамічні адреси.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
uk: Спроба надіслати повідомлення на адрес електронної пошти @email щодо замовлення № @order_id була невдалою.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
uk: Після закінчення завантаження файлу ви повинні обновити сторінку якщо прагнете почати завантаження знову. (Якщо у вас є дозвіл)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
uk: Під час завантаження файлу неможливо почати нове завантаження, незважаючи на це лічильник завантажень може збільшуватися, якщо ви будете намагатися це зробити.

en: The file you requested does not exist.
uk: Запитаний файл не існує.

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
uk: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
uk: Замовлень на адміністративній сторінці: @orders шт.

en: Order logging is enabled.
uk: Реєстрація замовлень у системному журналі  ввімкнута.

en: Order logging is disabled.
uk: Реєстрація замовлень у системному журналі  вимкнута.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
uk: Адреси на сторінках перегляду замовлень великими літерами.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
uk: Адреси на сторінках перегляду замовлень малими літерами.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
uk: Ви використовуєте uBrowser для додавання товарів до замовлень.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
uk: Ви не використовуєте uBrowser для додавання товарів до замовлень.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
uk: Дозволіти клієнтам продивлятися рахунки на замовлення у історії власних замовлень.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
uk: Ввімкнення цього прапорця дозволить переглядати пов'язані рахунки під час перегляду замовлення.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
uk: Клієнтам дозволено переглядати рахунки за замовлення у своїх облікових записах.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
uk: Клієнтам не дозволено переглядати рахунки за замовлення у своїх облікових записах.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
uk: Оберіть шаблон рахунка що використовується для перегляду рахунків на сайті.<br />Цей шаблон не пов'язан з шаблоном що використовується для надсилання рахунків до клієнтів за допомогою електронної пошти та налаштовується за допомогою <a href="!url">Умовних дій</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
uk: Для рахунку за замовлення ви використовуєте шаблон %template.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
uk: Дані облікового запису надіслано на зазначену адресу електронної пошти.<br /><br /><strong>Логін:</strong> @username<br /><strong>Пароль:</strong> @password

en: User @uid - @mail
uk: Адреса кліента @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
uk: Це замовлення було змінене іншим користувачем, зміни не можуть бути збережені

en: Order line item
uk: Рядок обліку замовлення

en: Original order
uk: Початкове замовлення

en: E-mail requested for order status update
uk: Адреса електронної пошти для отримання оновлень замовлення

en: E-mail an order update notification
uk: Надіслати повідомлення щодо зміни замовлення

en: Notify the customer when the order status is changed.
uk: Проінформувати клієнта коли статус замовлення буде змінено.

en: If the order status is not still In Checkout.
uk: Якшо статус замовлення вже не є Оформлюється

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
uk: Повертати ПРАВДА якщо статус поточного замовлення відповідає обумовленному нижче.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
uk: Повертати ПРАВДА якщо сума поточного замовлення знаходиться у межах обумовлених нижче параметрів.

en: Check the user name.
uk: Перевірка імені користувача

en: Order: User
uk: Замовлення: Користувач

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо ім'я користувача відповідає умовам.

en: Check the user email address.
uk: Перевірка електронної адреси користувача

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо адреси електронної пошти відповідають умовам.

en: Check the user creation date.
uk: Перевірка дати створення користувача

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо замовлення має товари що доставляються.

en: Check the user last login date.
uk: Перевірка дати останнього входу користувача

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо остання дата авторизації користувача відповідає умовам.

en: Check the user language setting.
uk: Перевірка мовних налаштувань користувача

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
uk: Повертати ПРАВДА якщо мовні налаштування користувача відповідають умовам.

en: Check the role of the user.
uk: Перевірити роль користувача.

en: Send an order email
uk: Надіслати замовлення електронною поштою

en: Email an order invoice
uk: Надіслати рахунок за замовлення електронною поштою

en: - All products -
uk: - Всі товари -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
uk: Якшо ви оберете "- Всі товари -" це скасує попередній вибір та поверне загальну кількість товарів у замовленні.

en: User was created before the specified date.
uk: Користувач був створиний до зазначеної дати.

en: User was created on or before the specified date.
uk: Користувач був створиний в або до зазначеної дати.

en: User was created on the specified date.
uk: Користувач був створиний в зазначену дату.

en: User was not created on the specified date.
uk: Користувач не був створиний в зазначену дату.

en: User was created on or after the specified date.
uk: Користувач був створиний в або після зазначеної дати.

en: User was created after the specified date.
uk: Користувач був створиний після зазначеної дати.

en: User creation date
uk: Дата створення користувача

en: User last logged in before the specified date.
uk: Остання авторизація користувача до зазначеної дати.

en: User last logged in on, or before the specified date.
uk: Остання авторизація користувача  в або до зазначеної дати.

en: User last logged in on the specified date.
uk: Остання авторизація користувача в зазначену дату.

en: User did not log in last on the specified date.
uk: Користувач не входив останній раз в обумовлену дату.

en: User last logged in on or after the specified date.
uk: Користувач останній раз входив в або після обумовленої дати.

en: User last logged after the specified date.
uk: Користувач не входив останній раз після обумовленої дати.

en: User last login date
uk: Дата останнього входу користувача

en: User language setting
uk: Мовні налаштування користувача

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
uk: Якшо ви використовуєте подію <em>І</em> та бажаєте перевірити роль, переконайтеся що також обрано <em>зареєстрованого користувача</em> або умова повертає

en: Select the invoice template to use for this email.
uk: Оберіть шаблон рахунку що буде використовуватись для цього повідомлення електронної пошти.

en: Included information
uk: Інформація додана

en: Show the business header and shipping method.
uk: Показувати шапку та спосіб доставки.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
uk: Показувати усе що вище, плюс допомоміжну інформацію, текст повідомлення, так нижній колонтитул.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
uk: Показувати усе що вище, плюс текст "Листа подяки"

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
uk: Була спроба надіслати повідомленням електронної пошти замовлення що не має отримувача.

en: Customer number: !user_link
uk: Номер замовника: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
uk: Використовуйте цю кнопку для створення власного стану замовлення: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
uk: Панелі замовлення на сторінці %screen:

en: view own orders
uk: Показ власних замовлень

en: unconditionally delete orders
uk: безумовне видалення замовлень

en: View orders with a particular order status.
uk: Переглянути замовлення з конкретним станом.

en: View order.
uk: Показати замовлення

en: View order invoice.
uk: Показати рахунок до замовлення.

en: Delete an order
uk: Видалити замовлення

en: Main orders table.
uk: Таблиця основних замовлень

en: The ID of the user that placed the order.
uk: Ідентифікатор користувача що розташував замовлення.

en: The order status.
uk: Стан замовлення.

en: The total amount to be paid for the order.
uk: Загальна сума що має бути сплачена за замовлення.

en: The email address of the customer.
uk: Адреса електронної пошти клієнта.

en: The first name of the person receiving shipment.
uk: Ім'я отримувача доставки.

en: The last name of the person receiving shipment.
uk: Прізвище отримувача доставки.

en: The phone number at the delivery location.
uk: Номер телефону місця призначення доставки.

en: The company at the delivery location.
uk: Назва компанії у місті призначення доставки.

en: The street address of the delivery location.
uk: Адреса місця доставки.

en: The second line of the street address.
uk: Другий рядок адреси.

en: The city of the delivery location.
uk: Назва міста місця призначення доставки.

en: The state/zone/province id of the delivery location.
uk: Область / район місця призначення доставки.

en: The postal code of the delivery location.
uk: Поштовий індекс місця призначення доставки.

en: The country ID of the delivery location.
uk: Країна місця призначення доставки.

en: The first name of the person paying for the order.
uk: Ім'я платника за замовлення.

en: The last name of the person paying for the order.
uk: Прізвище платника за замовлення.

en: The company of the billing address.
uk: Назва компанії що сплачує за замовлення.

en: The street address where the bill will be sent.
uk: Адреса, куди буде відправлений рахунок.

en: The city where the bill will be sent.
uk: Назва міста куди буде надіслано рахунок.

en: The state/zone/province ID where the bill will be sent.
uk: Область / район куди буде надіслано рахунок.

en: The postal code where the bill will be sent.
uk: Поштовий індекс куди буде надіслано рахунок.

en: The country ID where the bill will be sent.
uk: Країна куди буде надіслано рахунок.

en: The method of payment.
uk: Спосіб оплати.

en: Timestamp of when the order was created.
uk: Відбиток часу коли замовлення було створено.

en: Timestamp of when the order was last modified.
uk: Відбиток часу коли замовленя було останнє змінено.

en: Host IP address of the person paying for the order.
uk: IP адрес особи що сплатила за замовлення.

en: Comments on orders that only administrators can see.
uk: Коментарі до замовлень шо можуть бачити тільки адміністратори.

en: The comment ID.
uk: Ідентифікатор коментаря.

en: The user ID who made the comment.
uk: Ідентифікатор користувача що залишив коментар.

en: Timestamp of when the comment was created.
uk: Відбиток часу коли додано коментар.

en: Comments on the order that the customer can see.
uk: Коментарі у замовленні що клієнти можуть бачити.

en: The status the order had when the comment was made.
uk: Статус що отримує замовлення коли додано коментар.

en: Boolean flag; if set, the comment was emailed to the customer.
uk: Булєв флаг; якшо позначено коментар буде надіслано до клієнта.

en: The label of the line item.
uk: Мітка для рядка обліку.

en: Record of changes made to an order.
uk: Запис внесенних змін до замовлення.

en: The log entry ID.
uk: Ідентифікатор системного запису.

en: The user ID who made the changes.
uk: Ідентифікатор користувача зробившого зміни.

en: Description of what was changed.
uk: Опис того що було змінено.

en: Timestamp of when the change was made.
uk: Відбиток часу коли було зроблено зміни.

en: The products that have been ordered.
uk: Товари що були замовлені.

en: The ordered product ID.
uk: Ідентифікатор замовленного товару.

en: The product title.
uk: Заголовок товару.

en: The product manufacturer. (Deprecated)
uk: Виробник товару. (Застаріло)

en: The product model/SKU.
uk: Модель/артикул товару.

en: The number of the same product ordered.
uk: Кількість замовлених ідентичних товарів.

en: The cost to the store for the product.
uk: Собівартість запасів товару.

en: The price paid for the ordered product.
uk: Сплачено за замовлений товар.

en: The physical weight.
uk: Фізична вага.

en: Statuses the order can be in during its lifecycle.
uk: Статуси що може набувати замовлення під час обробки.

en: The order status ID.
uk: Ідентифікатор статусу замовлення.

en: The status title.
uk: Заголовок статусу.

en: The base order state the status is associated with.
uk: Базовий стан замовлення з яким пов'язан статус.

en: The sort criteria for statuses.
uk: Критерій сортування.

en: Boolean flag; if set, users can not delete the status.
uk: Булєв флаг; якшо позначено користувачі не можуть видляти статус.

en: Product image widget
uk: Віджет для зображення товарів

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
uk: Обраний віджет буде використано для відображення збільшеної версії зображення товару після кліка на ньому.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
uk: Поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em> ввімкнуто

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
uk: Поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em> вимкнуто

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
uk: Форму <em>Додати до кошику</em> у анонсі нод товарів ввімкнуто

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
uk: Форму <em>Додати до кошику</em> у анонсі нод товарів вимкнуто

en: Teaser and catalog pages: %text
uk: Сторінки анонса й каталогу: %text

en: Product view pages: %text
uk: Сторінки перегляду товарів: %text

en: Displayed product fields:
uk: Показувані поля продукту:

en: The following features are enabled:
uk: Включені наступні властивості:

en: This product class already exists.
uk: Такий клас товару вже існує

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
uk: Даний тип матеріалу реалізований іншим модулем. Тільки користувацькі типи матеріалів можуть бути класами товарів.

en: The list of product node types.
uk: Список товарних типів матеріалів.

en: SKU or model number.
uk: Артикул або номер моделі.

en: The number of this product that fit in one package.
uk: Кількість даного товару, що міститься в одну посилку.

en: The price for which the product is sold.
uk: Ціна продажу товару.

en: Is a product
uk: Є товаром

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
uk: Як окремі товари. Покупець може додавати чи видаляти компоненти набору на власний розсуд. Введені знижки не застосовуються до ціни набору.

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
uk: Усі звіти на <b>час за гринвічським меридіаном !offset</b> (Часовий пояс за промовчанням)

en: Update all role expirations for this order.
uk: Обновити строки витікання дії ролей для цього замовлення.

en: Notify customer when a role is granted
uk: Повідомити клієнта у випадку надання ролі.

en: Notify customer when a role is revoked
uk: Повідомити клієнта у випадку анулювання ролі.

en: Notify customer when a role is renewed
uk: Повідомити клієнта у випадку продовження терміну дії ролі.

en: Ubercart roles
uk: Ролі Ubercart

en: Add/remove time
uk: Додати/вилучити час

en: The product model.
uk: Модель продукта

en: The user id.
uk: ID користувача

en: No SKU found.
uk: Артикул не знайдено.

en: administer product stock
uk: налаштування товарних запасів продукта

en: Stock levels for Ubercart products
uk: Рівень тованого запасу у Уберкарт

en: SKU of a product
uk: Артикул товару

en: Node ID of a product
uk: Ідентифікатор ноди продукта

en: Level of stock
uk: Рівень запасів

en: Threshold level
uk: Граничний рівень

en: Manage stock levels of your Ubercart products
uk: Керуйте рівнем товарних запасів у Уберкарт

en: !country version !version is enabled.
uk: !country версія !version ввімкнуто.

en: !country version !version is disabled.
uk: !country версія !version вимкнута.

en: Country file @file could not import or had no install function.
uk: Файл країни @file не може бути імпортований чи не має функції інсталяції.

en: Store address:<br />!address
uk: Адреса магазину:<br />!adress

en: Not set yet.
uk: Поки що не встановлено

en: Store e-mail address is %email.
uk: Електронна адреса магазину: %email.

en: Store e-mail address is not set.
uk: Електронна адреса магазину ще не встановлена

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
uk: Сторінка довідки <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
uk: Сторінку довідки не встановлено.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
uk: Сторінка адмініструванні магазина відображає: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
uk: %billing клієнта використовується в списках.

en: Footer using !footer
uk: Нижній колонтитул використовує !footer

en: Currency format: @format
uk: Формат валюти: @format

en: Weight format: @weight
uk: Формат ваги: @weight

en: Date format: @date
uk: Формат дати: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
uk: Попередження:@count замовлення були виявлені з адресами цієї країни. Видалення цієї країни зараз може призвести до помилок на сторінках даних замовлень. Ви можете розглянути інший варіант вимкнення, окрім цієї країни.

en: Price formatter
uk: Формат ціни

en: Cache generated price values until the next cron run.
uk: Кешувати ціни до наступного запуску cron.

en: Cancel changes
uk: Скасування змін

en: Price alterers
uk: Індикатори цін

en: Price handler configuration saved.
uk: Конфігурація обробника ціни збережена.

en: @field is enabled.
uk: @field увімкнено.

en: @field is disabled.
uk: @field вимкнено.

en: @title is %default.
uk: @title є %default.

en: @title is not set.
uk: @title не встановлено.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
uk: uc_add_js() викликав конфлікт. Натомість використовуйте drupal_add_js().

en: Price handler settings
uk: Налаштування обробника ціни

en: Select which price handlers to use for your store.
uk: Оберіть який обробник ціни використовувати для вашого магазину.

en: Two-character ISO country code.
uk: Дволітерний код країни по ISO

en: Three-character ISO country code.
uk: Трилітерний код країни по ISO

en: The version of the CIF that loaded the country information.
uk: Версія CIF що завантажує інформацію щодо країни.

en: Standard abbreviation of the zone name.
uk: Стандартна абревіатура назви місцевості.

en: Cache table for Ubercart store prices.
uk: Кешувати таблицю бази даних Уберкат що містить ціни магазину.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
uk: Модуль Recurring Fees було видалено з ядра Уберкарт поміж 2.0-rc1 та 2.0-rc2 релізами. Якщо ви десь використовували його, будь ласка, вимкніть його та видаліть з діректорії ubercart/payment. Ви можете використовувати цей модуль стягнувши його останій <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> реліз з сайту drupal.org.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
uk: 'uc_notify_store_help_page' перейменовано на 'uc_store_help_page' у таблиці змінних

en: Default price handler
uk: Обробник ціни базово

en: Cost:
uk: Вартість:

en: Price:
uk: Ціна

en: Shippable products
uk: Товари, що доставляється

en: Any product
uk: Будь-який продукт

en: Add a tax rate
uk: Додати податкову ставку

en: Configure the tax rates and settings.
uk: Конфігурація податкових ставок і настроювань.

en: Poll title
uk: Назва Голосування

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
uk: %name: це поле не може містити понад @count значень.

en: Name of top taxonomy term
uk: Назва головного терміна таксономії

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я головного терміна таксономії. Увага - прямий ввід користувача!

en: ID of top taxonomy term
uk: ID головного терміна таксономії

en: No messages available.
uk: Повідомлень немає.

en: Secondary
uk: Додаткові

en: No fields available.
uk: Поля відсутні.

en: Clear settings
uk: Очистити настроювання

en: The id number of the category's parent vocabulary.
uk: ID батьківського словника категорії

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований словник, до якого відноситься перша категорія сторінки. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я категорії. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: '@column' => value for @column
uk: '@column' => значення для @column

en: Chaos tool suite
uk: Набір інструментів Chaos

en: Numeric
uk: Числовий

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
uk: Створіть перелік опцій в формі <strong>Allowed values list</strong> або як набір в коді PHP. Ці значення будуть однаковими для %field у всіх типах контенту.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
uk: Для цього поля необхідно вказати "дозволені значення".

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Token replacement patterns
uk: Шаблони маркерів заміщення

en: Comment's node ID
uk: ID матеріалу з коментарем

en: Comment title. WARNING - raw user input
uk: Тема коментаря. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: Comment body
uk: Тіло коментаря

en: Comment body. WARNING - raw user input
uk: Тіло коментаря. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: Comment author's user id
uk: ID користувача-автора коментаря

en: Comment author's user name
uk: Ім'я користувача-автора коментаря

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
uk: Ім'я користувача-автора коментаря.Увага - нефільтрований ввід користувача

en: Comment author's home page.
uk: Домашня сторінка автора коментаря.

en: Comment author's e-mail.
uk: Ел. скринька автора коментаря

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
uk: Ел. скринька автора коментаря. ОБЕРЕЖНО - неочищені дані користувача.

en: Comment creation year (four digit)
uk: Рік створення коментаря (4 цифри)

en: Comment creation year (two digit)
uk: Рік створення коментаря (2 цифри)

en: Comment creation month (full word)
uk: Місяць створення коментаря (слово)

en: Comment creation month (abbreviated)
uk: Місяць створення коментаря (скорочено)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
uk: Місяць створення коментаря (2 цифри, з нулем)

en: Comment creation month (one or two digit)
uk: Місяць створення коментаря (одна або дві цифри)

en: Comment creation week (two digit)
uk: Тиждень створення коментаря (дві цифри)

en: Comment creation date (day of month)
uk: Дата створення коментаря (день місяця)

en: Comment creation day (full word)
uk: День створення коментаря (повне слово)

en: Comment creation day (abbreviation)
uk: День створення коментаря (скорочено)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
uk: День створення коментаря (2 цифри, з нулем)

en: Comment creation day (one or two digit)
uk: День створення коментаря (одна бо дві цифри)

en: Node language
uk: Мова матеріалу

en: Node author's e-mail.
uk: Електронна адреса автора матеріалу

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
uk: Електронна адреса автора матеріалу. Увага - прямий ввід користувача!

en: Name of top term's vocabulary
uk: Назва словника головного терміна таксономії

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване назва словника головного терміна таксономії. УВАГА - прямий ввід користувача!

en: ID of top term's vocabulary
uk: ID словника головного терміна таксономії

en: Node creation year (four digit)
uk: Рік створення матеріалу (4 цифри)

en: Node creation year (two digit)
uk: Рік створення матеріалу (2 цифри)

en: Node creation month (full word)
uk: Місяць створення матеріалу (слово)

en: Node creation month (abbreviated)
uk: Місяць створення матеріалу (абревіатура)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
uk: Місяць створення матеріалу (2 цифри, з нулем)

en: Node creation month (one or two digit)
uk: Місяць створення матеріалу (1 або 2 цифри)

en: Node creation week (two digit)
uk: Тиждень створення матеріалу (2 цифри)

en: Node creation date (day of month)
uk: Дата створення матеріалу (день місяця)

en: Node creation day (full word)
uk: День створення матеріалу (слово)

en: Node creation day (abbreviation)
uk: День створення матеріалу (абревіатура)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
uk: День створення матеріалу (2 цифри, з нулем)

en: Node creation day (one or two digit)
uk: День створення матеріалу (1 або 2 цифри)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
uk: Назва меню, якому належить матеріал. УВАГА - пряме введення користувача.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The text used in the menu as link text for this item.
uk: Текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The title of the node's book parent.
uk: Тема батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The id of the node's book parent.
uk: ID батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
uk: Назви всіх батьківстких елементів в ієрархії книги матеріалу

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрована назва батьківського елемента книги.  Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтровані теми всіх батьківських елементів в ієрархії книги.  Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The name of the currently logged in user.
uk: Ім'я активного залогованого користувача

en: The user ID of the currently logged in user.
uk: ID активного залогованого користувача

en: The email address of the currently logged in user.
uk: Електронна адреса активного залогованого користувача

en: The url of the current Drupal website.
uk: Url-адреса поточного веб-сайту Drupal.

en: The name of the current Drupal website.
uk: Назва поточного веб-сайту Drupal.

en: The slogan of the current Drupal website.
uk: Слоган поточного веб-сайту Drupal.

en: The mission of the current Drupal website.
uk: Місія теперішнього Друпал сайту

en: The contact email address for the current Drupal website.
uk: Контактна електронна пошта теперішнього Друпал сайту

en: The current date on the site's server.
uk: Поточна дата на сервері сайту.

en: The current year (four digit)
uk: Поточний рік (чотири цифри)

en: The current year (two digit)
uk: Поточний рік (дві цифри)

en: The current month (full word)
uk: Поточний місяць (повністю)

en: The current month (abbreviated)
uk: Поточний місяць (скорочено)

en: The current month (two digit, zero padded)
uk: Поточний місяць (дві цифри, нуль додається)

en: The current month (one or two digit)
uk: Поточний місяць (одна або дві цифри)

en: The current week (two digit)
uk: Поточний тиждень (дві цифри)

en: The current date (day of month)
uk: Поточна дата (день місяця)

en: The current day (full word)
uk: Поточна дата (ціле слово)

en: The current day of week (abbreviation)
uk: Поточний день тижня (скорочено)

en: The current day (two digit, zero-padded)
uk: Поточний день (дві цифри, нуль додається)

en: The current day (one or two digit)
uk: Поточний день (одна або дві цифри)

en: The current page number for paged lists
uk: Поточний номер сторінки для пронумерованих сторінок списків

en: A randomly generated SHA1 hash.
uk: Випадковий SHA1 хеш

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
uk: Поточний штамп часу в секундах з 1 Січня 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
uk: Випадкове однорозрядне число

en: A randomly generated three-digit number.
uk: Випадкове число з трьох цифр

en: A randomly generated ten-digit number.
uk: Випадкове число з десяти цифр

en: Randomly generated single-digit letter.
uk: Випадкова однорозрядна буква

en: Randomly generated three-digit letters.
uk: Випадкові три букви

en: Randomly generated ten-digit letters.
uk: Випадкові десять букв

en: Display a tokenized message to the user
uk: Відображення повідомлення token користувачу

en: Send tokenized e-mail
uk: Відправка token електронне повідомлення

en: Redirect to a tokenized URL
uk: Перенаправляти на розмічений URL

en: The email address to which the message should be sent.
uk: Електронна адреса, на яку повідомлення буде надіслано

en: The message that should be sent.
uk: Повідомлення, що буде надіслано

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The message to be displayed to the current user.
uk: Повідомлення, що буде відображено активному користувачу

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в власному тексті повідомлення. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
uk: Надає API для заміщення текстових змінних популярними даними

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
uk: Надає додаткові замінники й базу, на якій будувати власні замінники.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
uk: Надає розширені версії вбудованих в Drupal дій з використанням модуля Token.

en: The page has been deleted.
uk: Сторінку було успішно видалено.

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Add comment link
uk: Додати посилання на коментар

en: Change basic information
uk: Зміна базової інформації

en: Justify
uk: По ширині

en: Broken handler @table.@field
uk: Пошкоджений обробник @table.@field

en: Skipping broken view @view
uk: Пропущено пошкоджений вид @view

en: Ajax callback for view loading.
uk: Ajax callback для завантаження виду.

en: Changes cannot be made to a locked view.
uk: Змінити заблокований вид неможливо.

en: Convert stored Views 1 views.
uk: Конвертувати збережений View 1 view.

en: Convert view
uk: Конвертація виду

en: Create customized lists and queries from your database.
uk: Створення змінюваних списків та запитів з бази даних.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
uk: Адміністративний інтерфейс для видів. Без цього модуля неможливо створювати або редагувати види.

en: Example table
uk: Приклад таблиці

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
uk: Таблиця прикладів відображає варіанти і може бути застосована для матеріалів.

en: Example content
uk: Приклад вмісту

en: Some example content that references a node.
uk: Деякі приклади, пов'язані з матеріалами

en: Example node
uk: Приклад матеріалу

en: Plain text field
uk: Поле чистого тексту

en: Just a plain text field.
uk: Текстове поле.

en: Numeric field
uk: Цифрове поле

en: Just a numeric field.
uk: Просто поле з просто цифр.

en: Boolean field
uk: Булеве поле

en: Just an on/off field.
uk: Просто поле так/ні, 1/0, ввімкнено/вимкнено

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: Just a timestamp field.
uk: Просто поле для часу

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
uk: Емулює стандартну головну сторінку Друпал; Ви можете встановити стандартною головною сторінкою сайту цей вид.

en: Validator options
uk: Параметри перевірки

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Provide default argument options
uk: Надає базові налаштування аргументу

en: Default argument type
uk: Базовий тип аргумента

en: Broken/missing handler
uk: Пошкоджений/відсутній обробник

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
uk: Обробник цього елемент пошокоджений або відсутній і не може бути використаний. Якщо модуль надав обробник і  був вимкнений, то повторне увімкнення модуля може  його відновити. В іншому випадку, можливо, доведеться вилучити цей елемент.

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current node's creation time
uk: Час створення поточного матеріалу

en: Current node's update time
uk: Час оновлення поточного матеріалу

en: Allow multiple terms per argument.
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо обране, користувачі можуть уводити складені аргументи у вигляді 1+2+3 ( для АБО) або 1,2,3 ( для І).

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Do not display items with no value in summary
uk: Не відображати елементи з відсутніми у підсумку значеннями

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: Fail basic validation if any argument is given
uk: Просту перевірку вважати непройденою, якщо надається хоча б один аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
uk: Якщо це поле позначено, будьте певними, що види з кількістю аргументів, більшою ніж необхідно, не пройдуть перевірку.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
uk: Якщо відзначене, то користувачі можуть увести складені  аргументи у вигляді 1+2+3 або 1,2,3.

en: Exclude the argument
uk: Виключити аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо обраний, числа введені в аргумент, будуть скоріше виключені, чим обмежать перегляд.

en: Glossary mode
uk: Режим глосарію

en: Character limit
uk: Символьне обмеження

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
uk: Скільки символів аргументу буде використовуватися у фільтрі. Якщо встановити 1, усі поля, що починаються з першої букви агумента будуть допущені.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Верхній регістр

en: Lower case
uk: Нижній регістр

en: Capitalize each word
uk: Кожне слово з великої

en: Case in path
uk: Регістр в шляху

en: Transform spaces to dashes in URL
uk: Замінити в URL пробіли на дефіси

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
uk: Мітка цього поля, яка буде відображатися користувачам, якщо стиль вимагає цього.

en: Exclude from display
uk: Вилучити з відображення

en: Rewrite the output of this field
uk: Перезаписати вивід цього поля

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
uk: Текст, показуваний в цьому полі. Може містити HTML розмітку. Можна вводити дані з цього виду, як це показано в розділі "Шаблони заміни", що наведений нижче.

en: Output this field as a link
uk: Виведення даного поля в вигляді посилання

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
uk: Якщо включене, це поле буде перетворено в посилання. Шлях посилання повинен бути зазначений нижче.

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
uk: Шлях Drupal або абсолютний URL для цього посилання. Можна вводити дані з цього виду, як це показано в розділі "Шаблони заміни", що наведений нижче.

en: The CSS class to apply to the link.
uk: CSS-клас для посилання.

en: Prefix text
uk: Текст-префікс

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
uk: Будь-який текст, який відображається перед цим посиланням. Можна використовувати HTML.

en: Suffix text
uk: Текст-суфікс

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
uk: Будь-який текст, який відображається після цього посиланням. Можна використовувати HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
uk: <p>Перш ніж використовувати це поле потрібно додати в це відображення додаткові поля. Ці поля за потреби можуть мати позначку <em>Вилучити з відображення</em>. Зверніть увагу, що через порядок створення неможливо використовувати поля, що йдуть після цього поля; якщо є потреба в полі, якого тут не перелічено, переставте поля.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
uk: <p>Для цього відображення дійсні наступні шаблони заміни. Використовуйте шаблони, показані ліворуч від відображення значення, позначеного праворуч. Зверніть увагу, що через порядок створення неможливо використовувати поля, що йдуть після цього поля; якщо є потреба в полі, якого тут не перелічено, переставте поля.</p>

en: Trim this field to a maximum length
uk: Обрізати це поле до максимальної довжини

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
uk: Якщо обране, поле буде обрізано по максимальній довжині.

en: Trim only on a word boundary
uk: Скрочувати тільки на межі слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
uk: Якщо позначено, це поле буде скорочено тільки на межі слова. Гарантується максимальна кількість символів або менше. Якщо межі слова не існує, поле може скоротитись до нуля.

en: Add an ellipsis
uk: Додати три крапки

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
uk: Якщо позначено, при обрізанні поля додаватимуться "...".

en: Strip HTML tags
uk: Вилучати HTML-теґи.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
uk: Якщо позначено, всі HTML-теґи буде вилучено.

en: Field can contain HTML
uk: Поле може містити HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
uk: Якщо обране, буде запущений HTML коректор, щоб забезпечити правильне закриття тегів.

en: File size display
uk: Відобразити розмір файла

en: Formatted (in KB or MB)
uk: У заданому форматі (в KB або MB)

en: Raw bytes
uk: У байтах без обробки

en: If checked, true will be displayed as false.
uk: Якщо позначено, ІСТИНА буде відображатись як ХИБНІСТЬ.

en: Time ago (with "ago" appended)
uk: Час тому (з додаванням "тому")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
uk: Проміжок часу (з додаванням "тому/віднині")

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо позначено, число заокруглюється.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Вкажіть кількість цифр, що виводяться після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: Simple separator
uk: Простий розділювач

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз не розкритий. Якщо ви <strong>розкриєте</strong> його, користувачі зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз розкритий. Якщо ви <strong>сховаєте</strong> його, користувачі не зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: Unlock operator
uk: Розблокувати оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
uk: Якщо відзначити, то оператор буде відкритий користувачу

en: Operator identifier
uk: Ідентифікатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
uk: З’являтиметься в URL-адресі після '?' для ідентифікації цього оператора.

en: Filter identifier
uk: Ідентифікатор фільтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
uk: З'являтиметься в URL-адресі після '?' для ідентифікації цього фільтра. Не може бути порожнім.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
uk: Цей розкритий фільтр необов'язковий і буде містити додані параметри, які можна не налаштовувати.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
uk: Дозволяє цьому відкритому фільтру ухвалювати тільки одне настроювання.

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Remember the last setting the user gave this filter.
uk: Запам'ятовувати останнє налаштування користувача для цього фільтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
uk: Ідентифікатор обов'язковий, якщо фільтр розкритий.

en: This identifier is not allowed.
uk: Цей ідентифікатор неприпустимий.

en: - Any -
uk: - Усі -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
uk: Ви зобов'язано вибрати значення, крім тих випадків, коли це необов'язковий розкритий фільтр.

en: exposed
uk: розкритий

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Неприпустимий формат дати.

en: Limit list to selected items
uk: Обмежити список обраними позиціями

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
uk: Якщо позначено, користувачеві будуть показані лише позиції, позначені тут.

en: not in
uk: не в

en: Is all of
uk: З всіма

en: Is none of
uk: Без жодного

en: not
uk: не

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: поза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: Та макс

en: And
uk: Та

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
uk: Фільтри з урахуванням регістру можуть працювати швидше. MySQL може ігнорувати регістр.

en: Require this relationship
uk: Цей зв'язок обов'язковий

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
uk: При необхідності елементи, які не містять цих зв'язків не відображаються.

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
uk: Точність - це найменша одиниця, що визначає відповідність двох дат; наприклад, якщо точність - "Рік", то всі дати в 1999 році, незалежно від того, коли вони відбувалися, будуть вважатися однаковими.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
uk: Якщо <a href="@modules">увімкнути модуль Розширена довідка (advanced help)</a>, то довідка про модуль Views буде докладніша і краща. <a href="@hide">Прибрати це повідомлення.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
uk: Якщо встановити модуль Розширена довідка (advanced help) з !href, то довідка про модуль Views буде докладніша і краща. <a href="@hide">Прибрати це повідомлення.</a>

en: Broken
uk: Пошкоджено

en: Install the advanced help module for the getting started
uk: Проінсталюйте модуль advanced help для початку роботи

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
uk: Не впевнені що робити?? Спробуйте "!getting-started" сторінку.

en: Displays
uk: Відображення

en: These queries were run during view rendering:
uk: Ці запити були виконані під час відтворення:

en: [@time ms]
uk: [@time мсек]

en: This display has no path.
uk: Це відображення не має шляху.

en: Query build time
uk: Час побудови запиту

en: @time ms
uk: @time мс

en: Query execute time
uk: Час виконання запиту

en: View render time
uk: Час відтворення виду

en: No query was run
uk: Немає запущених запитів

en: Unable to preview due to validation errors.
uk: Неможливо створити перегляд через помилки некоректності.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
uk: Аргументи, розділені '/' як в URL шляхи.

en: Clone view %view
uk: Копія виду %view

en: View name
uk: Назва виду

en: View description
uk: Опис виду

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
uk: Цей опис буде показуватися на сторінці Адміністрування модуля Види, щоб було зрозуміло, що це за вид.

en: View tag
uk: Теґ виду

en: Are you sure you want to delete the view %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити вид %name?

en: The view has been deleted.
uk: Вид було видалено.

en: There is no lock on view %view to break.
uk: На виді %view відсутнє блокування, яке необхідно перервати.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
uk: Ви дійсно бажаєте перервати блокування на виді %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
uk: Із перериванням блокування, будь-які незбережені зміни зроблені користувачем !user будуть втрачені!

en: Break lock
uk: Перервати блокування

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
uk: Блокування було перервано і тепер можна редагувати цей вид.

en: Edit view %view
uk: Редагувати вид %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
uk: Введіть назву для цього виду, якщо вона відмінна від назви вихідного виду. Щоб не змінювати назву, залиште поле порожнім.

en: Paste view code here
uk: Вставте сюди код виду

en: Unable to interpret view code.
uk: Неможливо інтерпретувати код виду.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
uk: Вид з такою назвою вже існує, виберіть іншу назву

en: Display plugin @plugin is not available.
uk: Плаґін відображення @plugin не доступний.

en: Style plugin @plugin is not available.
uk: Плаґін стилю @plugin не доступний.

en: Row plugin @plugin is not available.
uk: Плаґін рядка @plugin не доступний.

en: @type handler @table.@field is not available.
uk: Обробник @type для @table.@field не доступний.

en: Unable to import view.
uk: Неможливо імпортувати вид.

en: Unknown or missing table name
uk: Не відоме або відсутнє ім'я таблиці

en: Click on an item to edit that item's details.
uk: Клацніть на елементі, щоб змінити його параметри.

en: Export this view
uk: Експортувати цей вид

en: Create a copy of this view
uk: Створити копію даного виду

en: View "@display"
uk: Переглянути "@display"

en: Go to the real page for this display
uk: Перейдіть на реальну сторінку для цього відображення

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
uk: Помилка: Відображення @display посилається на додаток з назвою '@plugin', але цей додаток не існує!

en: Missing style plugin
uk: Плаґін стилю відсутній

en: Change settings for this style
uk: Зміна налаштувань цього стилю

en: &nbsp; Style: !style
uk: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
uk: Знайдений невірний ідентифікатор відображення під час відновлення вкладок

en: Unable to initialize default display
uk: Неможливо ініціювати відображення базове

en: Add display
uk: Додати відображення

en: Remove display
uk: Видалити відображення

en: Restore display
uk: Відновити відображення

en: View analysis
uk: Аналіз виду

en: View details
uk: Деталі Вигляду

en: Configure @type
uk: Конфігурування @type

en: Rearrange @type
uk: Перевпорядкування @type

en: Broken field @id
uk: Пошкоджене поле @id

en: There are no @types available to add.
uk: @types, доступні для додавання, відсутні.

en: Configure @type %item
uk: Конфігурувати @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
uk: Настроювання додаткових параметрів для @type %item

en: Change summary style for @type %item
uk: Змінити стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
uk: Внутрішня помилка: битий додаток.

en: Configure summary style for @type %item
uk: Конфігурувати стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
uk: Очистити кеш модуля Види

en: Add Views signature to all SQL queries
uk: Додати підпис модуля Види до всіх SQL-запитів

en: Disable views data caching
uk: Вимкнути кешування даних з видів

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
uk: Модуль Види кешує дані про таблиці, модулі та наявні види заради збільшення швидкодії. З позначеним тут прапорцем, модуль Види не буде здійснювати кешування і завжди перебудовуватиме ці дані за потреби в них. Це може суттєво вплинути на швикодію сайту.

en: Ignore missing advanced help module
uk: Ігнорувати відсутність модуля Advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
uk: Модуль Види використовує модуль Розширена довідка для виведення тексту довідки; якщо цей модуль відсутній, то модуль Види виводитиме застереження, окрім випадку, коли це налаштування увімкнено.

en: Show query above live preview
uk: Показувати запит над областю попереднього перегляду

en: Show other queries run during render during live preview
uk: Показувати інші запити під час генерування живого попереднього перегляду.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
uk: У Друпал є можливість виконувати декілька запитів під час генерування виду. Якщо позначено, під час генерування виду, як частина живого перегляду, буде відображатись кожен із запитів.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
uk: Увімкнути статистику продуктивності видів через модуль Devel

en: Page region to output performance statistics
uk: Розділ сторінки для виводу статистики продуктивності

en: Error: missing @component
uk: Помилка: відсутній @component

en: Server reports invalid input error.
uk: Сервер сповіщає про помилкове введення.

en: View analysis can find nothing to report.
uk: Аналіз виду не має жодної інформації для звіту.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
uk: Цей вид має лише стандартне відображення і таким чином не може бути розміщений в довільному місці сайту; можливо необхідно додати відображення сторінки або блоку.

en: Converted
uk: Конвертовано

en: Unable to find view.
uk: Неможливо знайти вид

en: Unable to convert view.
uk: Неможливо перетворити вид

en: The view has been deleted
uk: Вид видалено.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
uk: Оброблювач @handler намагалися включити в нескінченний цикл!

en: Reduce duplicates
uk: Зменшення дублів

en: Default settings for this view.
uk: Базові налаштування для цього виду.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
uk: Відображати вид у вигляді сторінки, з URL-адресою і посиланнями в меню.

en: Display the view as a block.
uk: Показувати вид як блок.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
uk: Долучення додаються до інших відображень для поєднання кількох видів в одному виді.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
uk: Відображення виду у вигляді потоку на кшталт RSS.

en: Displays rows one after another.
uk: Відображення рядків один за одним.

en: HTML List
uk: Список HTML

en: Displays rows as an HTML list.
uk: Показувати рядки як HTML-список.

en: Displays rows in a grid.
uk: Відображення рядків у вигляді сітки.

en: Displays rows in a table.
uk: Відображення рядків у вигляді таблиці.

en: Displays the default summary as a list.
uk: Відображення базового резюме у вигляді списку.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
uk: Відображати резюме неформатованим, з можливістю вибору опції один за одним або в рядок.

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Створення з виду RSS потоку.

en: Displays the fields with an optional template.
uk: Відображення поля за необов'язковим шаблоном.

en: Fixed entry
uk: Фіксований запис

en: Will be available to all users.
uk: Буде доступно всім користувачам

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
uk: Доступ буде надано користувачам будь-якої вказаної ролі.

en: No caching of Views data.
uk: Без кешування даних модуля Види.

en: Time-based
uk: Базовано на часі

en: Simple time-based caching of data.
uk: Просте кешування даних базоване на часі.

en: sort criteria
uk: критерії сортування

en: Sort criterion
uk: Критерій сортування

en: sort criterion
uk: критерій сортування

en: filter
uk: фільтр

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
uk: Елементи збирача імпортуються з зовнішніх потоків новин RSS чи Atom.

en: The title of the aggregator item.
uk: Заголовок елементу збиральника.

en: The link to the original source URL of the item.
uk: Посилання на URL оригінального джерела елемента.

en: The author of the original imported item.
uk: Автор оригінального імпортованого елементу.

en: The actual content of the imported item.
uk: Актуальний вміст імпортованого елементу.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
uk: Дата публікації оригінального елементу потоку. (Для деяких потоків це може бути дата імпортування.)

en: Feed ID
uk: ID потоку

en: The unique ID of the aggregator feed.
uk: Унікальний ідентифікатор потоку збиральника.

en: The title of the aggregator feed.
uk: Заголовок збиральника потоку.

en: The link to the source URL of the feed.
uk: Посилання на URL джерела потоку.

en: The date the feed was last checked for new content.
uk: Дата останньої перевірки потоку на новий вміст.

en: The description of the aggregator feed.
uk: Опис збиральника потоку.

en: The unique ID of the aggregator category.
uk: Унікальний ідентифікатор категорії збиральника.

en: The title of the aggregator category.
uk: Заголовок категорії збиральника.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
uk: Відображати елемент збиральника за допомогою даних з оригінального джерела.

en: The book the node is in.
uk: Книга, в якій міститься матеріал.

en: The weight of the book page.
uk: Вага сторінки книги.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
uk: Глибина книжкових сторінок в ієрархії; верхній рівень підшивки має глибину 1.

en: The parent book node.
uk: Матеріал батьківської книги.

en: The title of the comment.
uk: Заголовок коментаря.

en: The text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: The comment ID of the field
uk: Ідентифікатор коментаря поля

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
uk: Ім'я автора коментаря. Може бути відображене у вигляді посилання на домашню сторінку автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
uk: Адреса веб-сайту автора коментаря. Може бути відображена у вигляді посилання. Буде порожньою, якщо автором є зареєстрований користувач.

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Date and time of when the comment was posted.
uk: Дата й час коментаря.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
uk: чи Перебуває коментар на модерації.

en: Provide a simple link to view the comment.
uk: Пряме посилання на перегляд коментаря.

en: Provide a simple link to edit the comment.
uk: Пряме посилання на редагування коментаря.

en: Provide a simple link to delete the comment.
uk: Пряме посилання на видалення коментаря.

en: The node the comment is a reply to.
uk: Матеріал, на який залишений коментар.

en: The User ID of the comment's author.
uk: ID користувача, що є автором коментаря.

en: Parent CID
uk: CID батька

en: The Comment ID of the parent comment.
uk: ID батьківського коментаря.

en: Last comment time
uk: Час останнього коментаря

en: Date and time of when the last comment was posted.
uk: Дата й час публікації останнього коментаря.

en: Last comment author
uk: Автор останнього коментаря

en: The name of the author of the last posted comment.
uk: Ім'я автора останнього опублікованого коментаря.

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: The number of comments a node has.
uk: Кількість коментарів до матеріалу.

en: Updated/commented date
uk: Дата оновлення/коментування

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
uk: Найпізніша із двох дат - дати останнього опублікованого коментаря або дати оновлення матеріалу.

en: The number of new comments on the node.
uk: Кількість нових коментарів до матеріалу.

en: Comment status
uk: Стан коментаря

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
uk: Чи увімкнені коментарі у цього матеріалу.

en: User posted or commented
uk: Користувач опублікував чи прокоментував

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
uk: Відображати матеріал лише якщо користувач його опублікував або додав коментар.

en: Display the comment with standard comment view.
uk: Відображати коментарі у стандартному вигляді.

en: Display the comment as RSS.
uk: Відображати коментарі у вигляді RSS потоку.

en: Link to contact page
uk: Посилання на сторінку контактів

en: Provide a simple link to the user contact page.
uk: Пряме посилання на сторінку з персональною формою контактів користувача.

en: Locale source
uk: Вихідна мова

en: A source string for translation, in English or the default site language.
uk: Рядок, що є джерелом для перекладу, на англійській або стандартній мові сайту.

en: The ID of the source string.
uk: ID вихідного рядка.

en: A description of the location or context of the string.
uk: Опис місця розташування або контексту рядка.

en: The group the translation is in.
uk: Група, до якої належить переклад.

en: The full original string.
uk: Повний оригінальний текст.

en: The version of Drupal core that this string is for.
uk: Версія ядра Drupal, до якої належить цей рядок.

en: Provide a simple link to edit the translations.
uk: Пряме посилання на редагування перекладів.

en: Locale target
uk: Кінцева мова

en: The full translation string.
uk: Рядок повного перекладу.

en: The language this translation is in.
uk: Мова цього перекладу.

en: Singular LID
uk: LID однини

en: The ID of the parent translation.
uk: ID батьківського перекладу.

en: Whether or not the translation is plural.
uk: Чи цей переклад є множиною.

en: The title of the node.
uk: Заголовок матеріалу.

en: The date the node was posted.
uk: Дата створення матеріалу.

en: Whether or not the node is published.
uk: Опублікований чи ні цей матеріал.

en: Published or admin
uk: Опубліковано або адміністування

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
uk: Відтинає неопубліковані матеріали, якщо користувач не може їх бачити.

en: Whether or not the node is moderated.
uk: чи Перебуває матеріал на модерації.

en: Whether or not the node is sticky.
uk: чи Закріплений матеріал угорі списків.

en: Provide a simple link to the node.
uk: Пряме посилання на матеріал.

en: Provide a simple link to edit the node.
uk: Пряме посилання на редагування матеріалу.

en: Provide a simple link to delete the node.
uk: Пряме посилання на видалення матеріалу.

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Рік + місяць оновлення

en: Updated year
uk: Рік оновлення

en: Updated month
uk: Місяць оновлення

en: Updated day
uk: День оновлення

en: Updated week
uk: Тиждень оновлення

en: Node revision
uk: Редакція матеріалу

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
uk: Ревізія матеріалів це історія змін.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
uk: Відносити матеріал до користувача, який створив редакцію.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
uk: Збережений анонс. Може бути некоректним, або використовуватися тільки для деяких типів матеріалів.

en: The revision ID of the node revision.
uk: ID редакції матеріалу.

en: The log message entered when the revision was created.
uk: Повідомлення у журнал, котре вводиться під час створення редакції

en: The date the node revision was created.
uk: Дата створення редакції матеріалу.

en: Input format id
uk: ID формату введення

en: Revert link
uk: Посилання повернення

en: Provide a simple link to revert to the revision.
uk: Пряме посилання для повернення редакції.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
uk: Пряме посилання на видалення редакції матеріалу.

en: Filter by access.
uk: Фільтрувати за доступом.

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Show a marker if the node has new or updated content.
uk: Показує прапор, якщо матеріал новий, або його вміст змінився.

en: Show only nodes that have new content.
uk: Показує тільки нові матеріали.

en: Node ID from URL
uk: ID матеріалу з URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
uk: Відображення %display не має контролю доступа і тому не містить фільтрів для опублікованих матеріалів.

en: Poll
uk: Опитування

en: Whether the poll is open for voting.
uk: Чи відкрите дане опитування для голосування.

en: Profile textfield
uk: Текстове поле профілю

en: Profile textarea
uk: Текстова область профілю

en: Profile checkbox
uk: Прапорець профілю

en: Profile URL
uk: URL профілю

en: Profile selection
uk: Вибір профілю

en: Profile freeform list %field-name.
uk: Вільнозаповнюваний список профілю %field-name.

en: Profile date %field-name.
uk: Дата профілю %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
uk: Вага об'єкту пошуку. Не використовується, якщо відсутній фільтр пошуку.

en: Links from
uk: Вихідні посилання

en: Other nodes that are linked from the node.
uk: Інші матеріали, на які посилається цей матеріал.

en: Links to
uk: Вхідні посилання

en: Other nodes that link to the node.
uk: Інші матеріали, які посилаються на цей матеріал.

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: The terms to search for.
uk: Терміни, які необхідно знайти.

en: Display the results with standard search view.
uk: Відображати результати пошуку за допомогою стандартного виду пошуку.

en: Node statistics
uk: Статистика матеріалів

en: Total views
uk: Усього переглядів

en: The total number of times the node has been viewed.
uk: Загальна кількість переглядів матеріалу.

en: Views today
uk: Переглядів сьогодні

en: The total number of times the node has been viewed today.
uk: Загальна кількість переглядів матеріалу за сьогодні.

en: Most recent view
uk: Найостанніший перегляд

en: The most recent time the node has been viewed.
uk: Час останнього перегляду матеріалу.

en: Stores site access information.
uk: Зберігає інформацію про доступ до сайту.

en: Browser session ID of user that visited page.
uk: Ідентифікатор сеансу браузера користувача, що відвідав сторінку.

en: Title of page visited.
uk: Заголовок переглянутої сторінки.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
uk: Внутрішній шлях до відвіданої сторінки (відносно папки, де встановлено Drupal).

en: Referrer URI.
uk: URI джерела.

en: Hostname of user that visited the page.
uk: Назва хоста користувача, що відвідав сторінку.

en: The user who visited the site.
uk: Користувачі, що відвідали сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
uk: Час завантаження сторінки в мілісекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
uk: Мітка часу відвідування сторінки.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
uk: Файли підтримуються Drupal і різними модулями.

en: The ID of the file.
uk: Ідентифікатор файла.

en: The name of the file.
uk: Назва файла.

en: The path of the file.
uk: Шлях до файлу.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: The status of the file.
uk: Стан файла.

en: The date the file was uploaded.
uk: Дата відвантаження файла.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
uk: Назва словника, до якого належить термін. Це буде словник якого завгодно терміна у полі "Таксономія: Термін" і в такий же спосіб можуть бути створені дублікати.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
uk: Терміни таксономії, пов'язані з матеріалом.

en: Taxonomy term name.
uk: Назва терміна таксономії.

en: The term weight field
uk: Поле ваги терміна

en: The description associated with a taxonomy term.
uk: Опис пов'язаний з терміном таксономії.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
uk: Фільтрувати результати поля "Таксономія: Термін" за певним словником.

en: All terms
uk: Всі терміни

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
uk: Показ всіх термінів таксономії зазначених словників, що пов'язані з матеріалом.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
uk: Батьківський термін для терміна. Якщо використовується словник, в якому дозволено декілька батьків, це може спричинити появу дублікатів.

en: The parent term of the term.
uk: Батьківський термін терміна.

en: Term synonym
uk: Синонім терміна

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
uk: Синоніми терміна можна використовувати, щоб знайти його по альтернативних назвах.

en: Term ID (with depth)
uk: ID Терміна (із глибиною)

en: Node translation
uk: Переклад матеріалу

en: Translation set node ID
uk: ID набору перекладів матеріалу

en: The ID of the translation set the content belongs to.
uk: Ідентифікатор набору перекладів, до якого належить матеріал.

en: Source translation
uk: Базовий переклад

en: The source that this content was translated from.
uk: Джерело, з якого перекладено цей  матеріал.

en: Versions of content in different languages.
uk: Версії матеріалу у різних мовах.

en: Child translation
uk: Дочірній переклад

en: Outdated
uk: Застарілий

en: upload
uk: завантаження

en: The description of the uploaded file.
uk: Опис відвантаженого файла.

en: Listed
uk: Списком

en: All files attached to a node with upload.module.
uk: Усі файли, приєднані до матеріалу за допомогою модуля upload.

en: Has attached files
uk: Присутні вкладені файли

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
uk: Показувати тільки елементи із прикріпленими файлами. Може привести до дублювання, якщо до одному елементу прикріплено кілька файлів.

en: The user ID
uk: Ідентифікатор користувача

en: The user or author name.
uk: Ім'я користувача або автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
uk: Адреса електронної пошти даного користувача. Це поле зазвичай не показується користувачам, тому будьте обережні при її використанні.

en: Language of the user
uk: Мова користувача

en: The user's picture, if allowed.
uk: Зображення користувача. якщо дозволено.

en: The date the user was created.
uk: Дата створення користувача.

en: The user's last access date.
uk: Дата останнього візиту користувача.

en: The user's last login date.
uk: Остання дата входу користувача

en: Whether a user is active or blocked.
uk: Активний користувач чи заблокований.

en: The user's signature.
uk: Підпис користувача

en: Provide a simple link to edit the user.
uk: Пряме посилання на редагування користувача.

en: Provide a simple link to delete the user.
uk: Пряме посилання на видалення користувача.

en: Roles that a user belongs to.
uk: Ролі, до яких належить користувач.

en: User ID from URL
uk: ID користувача з URL-адреси

en: User ID from logged in user
uk: ID користувача, що увійшов на сайт

en: Randomize the display order.
uk: Зробити послідовність відображення випадковою.

en: Null
uk: Пусто

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
uk: Дозволяє ігнорувати аргумент. Запит не буде змінювати цей аргумент.

en: Provide custom text or link.
uk: Введення власного тексту або посилання.

en: View result counter
uk: Лічильник результатів виду

en: Displays the actual position of the view result
uk: Показ поточної позиції у результатах виду

en: Link this field to its aggregator category page
uk: Зробити це поле посиланням на його сторінку категорій збиральника

en: No user
uk: Нема користувача

en: Link this field to its comment
uk: Зробити це поле посиланням на його коментар

en: Show teaser-style link
uk: Показувати посилання у вигляді анонса

en: Link this field to new comments
uk: Зробити це поле посиланням на нові коментарі

en: contact
uk: контакт

en: Contact %user
uk: Контактувати з користувачем %user

en: Unknown group
uk: Невідома група

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Current user's language
uk: Мова поточного користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: No language
uk: Немає мови

en: Current installed version
uk: Теперішня встановлена версія

en: Unknown node type
uk: Невідомий тип матеріалу

en: Check for new comments as well
uk: Перевіряти нові коментарі також

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
uk: Якщо прагнете перевіряти матеріал на певний тип, відзначте; Якщо нічого не буде обрано, те всі матеріали будуть допущені.

en: Validate user has access to the node
uk: Перевіряти можливість доступу користувача до матеріалу

en: Node IDs separated by , or +
uk: Ідентифікатори матеріалів, розділені "," або "+"

en: Build mode
uk: Режим створення

en: Display node comments
uk: Показувати коментарі до матеріалу

en: No alternate
uk: Нема альтернативних

en: Alternative sort
uk: Альтернативне сортування

en: Alternate sort order
uk: Альтернативний порядок сортування

en: On empty input
uk: На порожньому полі

en: Show None
uk: Не показувати нічого

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
uk: Пошук для кожного із двох термінів з набраним у верхньому регістрі <strong>OR</strong>. Наприклад, <strong>кішки OR собаки</strong>.

en: Display score
uk: Відображає оцінку

en: Link this field to download the file
uk: Зробити це поле посиланням на завантаження файла

en: Set the breadcrumb for the term parents
uk: Встановити рядок навіґації для батьків терміна

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
uk: Якщо позначено, рядок навіґації міститиме усі батьківські терміни, кожен з яких посилається на цей вид. Зверніть увагу, що це спрацьовує тільки якщо було отримано лише один термін.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
uk: Глибина буде відповідати матеріалам, теґованим термінами в ієрархії. Наприклад, якщо у вас є термін  "фрукт" і дочірній термін "яблуко" глибиною 1 (або більше), тоді з фільтрація за терміном "фрукт" будуть отримані матеріали, що теґовані терміном "яблуко", так само як і терміном "фрукт". Якщо від'ємне, то все навпаки: пошук за терміном "яблуко", якщо глибина дорівнює -1 (або менше), також зачепить і матеріали з теґом "фрукт".

en: Allow multiple terms per argument
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: No vocabulary
uk: Без словника

en: Link this field to its taxonomy term page
uk: Зробити це поле посиланням на його сторінку терміна таксономії

en: Link this field to its term page
uk: Зробити це поле посиланням на його сторінку терміна

en: Limit terms by vocabulary
uk: Обмежити терміни словником

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
uk: Виберіть словник, з якого будете вибирати терміни.

en: Dropdown
uk: Спадний список

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
uk: Вибрано неприпустимий словник. Змініть параметри.

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
uk[0]: Неможливо знайти термін: @terms
uk[1]: Неможливо знайти терміни: @terms
uk[2]: Неможливо знайти терміни: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
uk: Якщо ви прагнете перевірити конкретні словники - позначте їх; якщо не позначено жодного - будуть пройдені всі терміни.

en: Term IDs separated by , or +
uk: Ідентифікатори термінів, розділені , або +

en: Term name or synonym
uk: Ім'я терміна або його синонім

en: Term name/synonym converted to Term ID
uk: Термін/синонім, перетворений в ID

en: Include untranslated nodes
uk: Включити не переведені матеріали

en: Current language
uk: Поточна мова

en: Translation option
uk: Параметр перекладу

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Параметри перекладу дозволяють обирати, який переклад або переклади з набору приєднувати. Оберіть опцію "Поточна мова" or "Стандартна мова", щоб приєднати переклад в поточній або стандартній мові відповідно. Оберіть особливу мову, щоб приєднати переклад в цій мові. Якщо ви оберете "Все", кожен переклад створюватиме новий рядок, що може викликати появу дублікатів.

en: To the user
uk: До користувача

en: With a mailto:
uk: З mailto:

en: Is the logged in user
uk: Чи користувач увійшов

en: Usernames
uk: Імена користувачів

en: Enter a comma separated list of user names.
uk: Введіть через кому список імен користувачів.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
uk[0]: Неможливо знайти користувача: @users
uk[1]: Неможливо знайти користувачів: @users
uk[2]: Неможливо знайти користувачів: @users

en: Also look for a node and use the node author
uk: Також шукати матеріал і використовувати автора матеріалу

en: Only allow numeric UIDs
uk: Дозволені лише числові UID

en: Only allow string usernames
uk: Дозволені лише текстові імена користувачів

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
uk: Дозволені як числові UID так і текстові імена користувачів

en: Restrict user based on role
uk: Обмежувати користувачів залежно від ролі

en: Restrict to the selected roles
uk: Обмежувати лише за обраними ролями

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
uk: Якщо жодної ролі не обрано, будуть дозволені користувачі будь-якої ролі.

en: Unrestricted
uk: Необмежено

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
uk: Лише користувачі з обраним прапорцем повноважень матимуть доступ до цього відображення. Зверніть увагу, що користувачі з повноваженням "доступ до усіх видів", можуть переглядати будь-який вид, незалежно від інших повноважень.

en: No role(s) selected
uk: Жодної ролі(ролей) не обрано

en: Multiple roles
uk: Кілька ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
uk: Лише позначені ролі матимуть доступ до цього відображення. Зверніть увагу, що користувачі з повноваженням "доступ до усіх видів", можуть переглядати будь-який вид, незалежно від ролі.

en: You must select at least one role if type is "by role"
uk: Якщо тип "за роллю", то неообхідно вказати хоча б одну роль.

en: PHP argument code
uk: Php-Код аргументу

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
uk: Уведіть Php-Код, який поверне значення аргументу. Не використовуйте &lt;?php ?&gt;. Необхідно повернути одиночне значення для цього аргументу.

en: PHP validate code
uk: PHP-код перевірки

en: Never cache
uk: Ніколи не кешувати

en: Query results
uk: Результат запиту

en: The length of time raw query results should be cached.
uk: Тривалість кешування необроблених результатів запиту.

en: Rendered output
uk: Відтворюване виведення

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
uk: Тривалість кешування генерованого HTML-виведення.

en: Broken field
uk: Пошкоджене поле

en: Change the title that this display will use.
uk: Зміна заголовку цього відображення.

en: Change the style plugin.
uk: Змінити додаток стилю

en: Row style
uk: Рядковий стиль

en: Use AJAX
uk: Використовувати AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
uk: Вкажіть, чи це відображення буде використовувати AJAX.

en: Mini
uk: Міні

en: Change this display's pager setting.
uk: Зміна налаштування сторінкового навіґатора цього відображення.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
uk: Вкажіть, чи буде в наявності посилання "Ще" у цього відображення.

en: Display only distinct items, without duplicates.
uk: Показувати тільки унікальні елементи, без дублікатів.

en: Specify access control type for this display.
uk: Визначення типу контролю доступа для цього відображення.

en: Change settings for this access type.
uk: Зміна налаштувань для цього типу доступу.

en: Specify caching type for this display.
uk: Визначення типу кешування для цього відображення.

en: Change settings for this caching type.
uk: Зміна налаштувань для цього типу кешування.

en: Link display
uk: Посилатися на відображення

en: Exposed form in block
uk: Розкрита форма у блоці

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
uk: Дозволяє розкритій формі з'являтися у блоці замість виду.

en: Change this display's !name.
uk: Змінити !name для цього відображення.

en: Get information on how to theme this display
uk: Одержати інформацію про темізацію даного відображення

en: The name of this display
uk: Назва відображення

en: The title of this view
uk: Заголовок цього виду

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
uk: Цей заголовок буде відображений з цим виду в тому місці, де зазвичай відображуються заголовки; тобто він матиме вигляд  заголовку сторінки, заголовку блоку тощо.

en: Use AJAX when available to load this view
uk: Використовувати AJAX для завантаження цього виду, якщо доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
uk: Якщо встановлено, цей вид для сторінковості, сортування таблиці та розкритих фільтрів використовуватиме механізм AJAX. Отже при цьому не відбуватиметься оновлення цілої сторінки. Не рекомендується застосовувати, якщо цей вид є основним вмістом сторінки, оскільки перешкоджатиме глибоким зв'язкам з певними сторінками, але дуже зручне для бічного вмісту.

en: Use a pager for this view
uk: Використовувати розбиття по сторінках для цього виду

en: Full pager
uk: Повний стиль

en: Mini pager
uk: Міні стиль

en: Pager element
uk: Розбиття по сторінках

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
uk: Залиште нуль, тільки якщо не виникає проблем з сторінковим навігатором цього виду.  Якщо на одній сторінці застосовується кілька сторінкових навігаторів, потрібно надати цьому числу більшого значення, так щоб не було конфліктів в межах масиву ?page= . Великі значення додадуть багато ком до URL-адрес, тому за можливості уникайте цього.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість елементів, показуваних на сторінці. Вкажіть 0 для зняття обмежень.

en: Add a more link to the bottom of the display.
uk: Додати посилання  "Ще" в нижній частині відображення.

en: Create more link
uk: Створити посилання "Ще"

en: The text to display for the more link.
uk: Текст, що буде показаний на посиланні "Ще".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
uk: Це налаштування дозволить відображати у виді лише унікальні елементи. Якщо в результат потраплять ідентичні елементи, то вони будуть відображатися тільки один раз. Можна спробувати цей спосіб аби прибрати з виду дублі, але іноді це може не спрацьовувати. Зверніть увагу, що це може сповільнити вибірку, тому використовуйте обережно.

en: Access restrictions
uk: Обмеження доступу

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю, клацнувши на іконці.

en: Access options
uk: Параметри доступу

en: Caching options
uk: Опції кешування

en: Display even if view has no result
uk: Показувати, навіть якщо вид порожній

en: Text to display if the view has no results. Optional.
uk: Текст, який буде показуватися при порожньому результаті (наприклад  »Немає такої букви! »). Необов'язково.

en: How should this view be styled
uk: Оберіть стиль цього виду

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
uk: Якщо обраний стиль має налаштування, обов'язково натисність кнопку налаштувань, що знаходиться поруч з ним в огляді Виду.

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Row style options
uk: Параметри стилю рядка

en: How should each row in this view be styled
uk: Оберіть стиль кожного рядка цього виду

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю рядка, клацнувши на іконці.

en: Which display to use for path
uk: Яке відображення використовувати для адреси

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
uk: Яке відображення використовувати, щоб отримати шлях цього відображення, наприклад, для посилань резюме, посилань rss-потоку, посилань "Ще" тощо

en: Display output
uk: Відображення виводу

en: Alternative display output
uk: Альтернативний стиль відображення

en: Style output
uk: Стиль виводу

en: Alternative style
uk: Альтернативний стиль

en: Row style output
uk: Стиль виводу - в рядок

en: Alternative row style
uk: Альтернативний стиль рядка

en: Field @field (ID: @id)
uk: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
uk: В цьому розділі перелічені усі можливі шаблони для плаґіну відображення і для плаґінів стилю, впорядковані від менш особливих до більш особливих. Активний шаблон для кожного плаґіна -- найбільш особливий шаблон, знайдений в системі -- виділений жирним шрифтом.

en: Change theme
uk: Змінити тему

en: Rescan template files
uk: Перечитати файли шаблона

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
uk: <strong>Важливо!</strong>При додаванні, видаленні чи перейменуванні файлів шаблону необхідно повідомити Drupal про зміни, змусивши його пересканувати файли у системі. Клацання на цій кнопці очистить реєстр теми Drupal і тим самим запустить процесс пересканування. Підсвічені вище шаблони будуть відображати новий стан системи.

en: Theming information (display)
uk: Інформація щодо темізації (відображення)

en: Back to !info.
uk: Повернутись до !info

en: theming information
uk: Інформація щодо темізації

en: This display has no theming information
uk: Це відображення не містить інформації щодо темізації

en: This is the default theme template used for this display.
uk: Це шаблон активної теми використовуваний в цьому відобрежанні.

en: This is an alternative template for this display.
uk: Це альтернативний шаблон для цього відображення.

en: Theming information (style)
uk: Інформація щодо темізації (стиль)

en: This display has no style theming information
uk: Це відображення не містить інформації щодо стильової темізації

en: This is the default theme template used for this style.
uk: Це шаблон активної теми використовуваний в цьому стилі.

en: This is an alternative template for this style.
uk: Це альтернативний шаблон для цього стилю.

en: Theming information (row style)
uk: Інформація щодо темізації (стиль рядка)

en: This display has no row style theming information
uk: Це відображення не містить інформації щодо стильової темізації рядка

en: This is the default theme template used for this row style.
uk: Це шаблон активної теми використовуваний в цьому стилі рядка.

en: This is an alternative template for this row style.
uk: Це альтернативний шаблон для цього стилю рядка.

en: Put the exposed form in a block
uk: Помістити розкриту форму у блок

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
uk: Якщо встановлено, будь-які розкриті віджети в цьому виді не будуть доступні. Натомність, в системі адміністрування блоків Drupal буде в наявності блок, і розкрита форма з'явиться в ньому. Зверніть увагу, що цей блок необхідно вмикати вручну, бо модуль Види його не вмикатиме.

en: File found in folder @template-path
uk: Файл знайдений у папці @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
uk: (Файл не знайдений у папці @template-path)

en: Update default display
uk: Оновити базове відображення

en: Status: using overridden values.
uk: Стан: використовувати переназначені значення.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
uk: Відображення "@display" використовує поля, але жодного з них не визначено або всі вони вилучені.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
uk: Відображення "@display" використовує шлях, проте цей шлях не визначено.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
uk: Відображення "@display" має неприпустимий плаґін стилю.

en: Exposed form: @view-@display_id
uk: Розкрита форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
uk: Налаштування долучення

en: Inherit arguments
uk: Успадковувати аргументи

en: Inherit exposed filters
uk: Успадковувати розкриті фільтри

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
uk: Чи має це відображення наслідувати значення розкритих фільтрів з батьківського відображення, до якого він приєднаний?

en: Attach before or after the parent display?
uk: Долучити перед або після батьківського відображення?

en: Select which display or displays this should attach to.
uk: Виберіть, до якого відображення або відображень потрібно долучити вкладення.

en: Block admin description
uk: Опис блоку для Адміністратора.

en: Block caching type
uk: Тип кешування блоку

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
uk: Цим встановлюється початковий стан вбудованого методу кешування блоку в Drupal; для цього необхідно увімкнути кешування на сторінці адміністрування блоків і бути обережним, оскільки коли цей кеш очищено, ситуація не контрольована.

en: Using the site name
uk: Використання назви сайту

en: Use the site name for the title
uk: Використовувати назву сайту для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка потоків буде доступна тільки для обраних відображень.

en: No menu
uk: Без меню

en: Normal: @title
uk: Звичайний: @title

en: Tab: @title
uk: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
uk: Зміна налаштувань батьківського меню

en: The menu path or URL of this view
uk: Шлях меню чи URL-адреса цього виду

en: Menu item entry
uk: Вміст пункту меню

en: No menu entry
uk: Без пункта меню

en: Normal menu entry
uk: Звичайний пункт меню

en: Menu tab
uk: Вкладка меню

en: Default menu tab
uk: Базова вкладка меню

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
uk: Якщо обрано звичайний пункт або вкладку, то введіть текст, використовуваний для цього пункту.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
uk: Якщо обрано звичайний пункт або вкладку, то введіть текст, використовуваний як опис цього пункту.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
uk: Увага: зміна цього пункту меню не працюватиме належним чином у Drupal 6.4 або старіше. Будь ласка оновіть Друпал за адресою !url.

en: Insert item into an available menu.
uk: Додати пункт у наявне меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
uk: Для вибору меню необхідна активація модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
uk: Чим менша вага тим важче/лівіше він знаходиться.

en: Default tab options
uk: Базові параметри вкладки

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
uk: Якщо пункт меню пропонується у вигляді вкладки, системі Drupal необхідно знати, який пункт меню буде батьківським для цієї вкладки. Іноді батько вже існує, а іноді потрібно його створювати. Шлях батьківського пункту завжди буде з прибраною останньою частиною. Тобто, якщо шлях цього виду <em>foo/bar/baz</em>, тоді батьківський шлях буде  <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
uk: Вже існує

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
uk: Якщо батьківський пункт меню створюється, введіть його заголовок.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
uk: Якщо батьківський пункт меню створюється, введіть його опис.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
uk: Якщо батьківський пункт меню є вкладкою, введіть вагу вкладки. Чим менше число, тим лівіше вона розташовуватиметься.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
uk: "$arg" більше не підтримується. Замість нього використовуйте %

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
uk: "%" більше не може використовуватися в якості першого сегменту шляху.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
uk: Модуль Види не може створити звичайні пункти меню для шляхів в яких містяться % .

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
uk: Відображення, шлях якого завершується на % не може бути вкладкою.

en: Title is required for this menu type.
uk: Для цього типу меню необхідний заголовок.

en: Inline fields
uk: Вбудовані поля

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
uk: Вбудовані поля будуть відображатися  » один за одним », замість  »один над іншим ».

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
uk: Розділювач може розташовуватися між вбудованими полями, щоб вони не з’єднувались одне з одним. В цьому полі можливе використання HTML-коду.

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
uk: Необов'язково можна вказати поле, за яким будуть групуватися записи. Щоб не групувати залиште порожнім.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
uk: Стилю @style потрібно вказати стиль рядка, але плаґін рядка невірний.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
uk: В горизонтальнім розташуванні елементи розміщуються починаючи від верхнього лівого кута праворуч. У вертикальнім розташуванні - від верхнього лівого кута донизу.

en: Use the site mission for the description
uk: Використовувати в якості опису  »місію сайту »

en: RSS description
uk: Опис RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
uk: З'являтиметься безпосередньо в RSS-потоці.

en: Display record count with link
uk: Відображати лічильник записів у вигляді посилання

en: Override number of items to display
uk: Перезаписати кількість відображуваних елементів

en: Display items inline
uk: Відображення елементів без розділювачів

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Для можливості конфігурування таблиці необхідно додати хоча б одне поле

en: Override normal sorting if click sorting is used
uk: Змінити звичайне сортування, якщо можна сортувати клацанням

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
uk: Увімкнути "прикріплені" заголовки таблиц в стилі Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
uk: (Ефект прикріплених заголовків не відображуєтся у попередньому перегляді, лише у реальному показі.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
uk: Якщо обрана 'Сортування базове', те сортуватися буде в такий спосіб.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
uk: Розмістите поля в колонки; можна поєднати кілька полів в одній колонці.  При цьому, зазначений роздільник колонки буде використовуватися для поділу полів. Позначте прапорець сортування, аби можна було сортувати колонку клацанням, а також радіокнопку сортування за промовчанням, аби визначити колонку з таким сортуванням. Також можна керувати послідовністю колонок та міток полів у розділі "Поля".

en: The style selected does not utilize fields.
uk: Обраний стиль не використовує поля.

en: None defined
uk: Не зазначено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
uk: Цей вид наразі редагується користувачем !user, і тому заблокований для редагування іншими користувачами. Це блокування вже триває !age. Клацніть тут, щоб <a href="!break">перервати це блокування</a>.

en: New view
uk: Новий вид

en: Changed view
uk: Змінений вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
uk: Вид %name, відображення елементів типу <strong>@base</strong>.

en: Live preview
uk: "Живий" попередній перегляд

en: Title: @title
uk: Заголовок: @title

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: There are no views to be exported at this time.
uk: Наразі відсутні види для експортування

en: Show only these tags
uk: Показувати лише ці теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
uk: Помістите це в @module.info у папці modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
uk: Покласти @module.module у папку modules/@module

en: use views exporter
uk: використання експорту видів

en: Bulk export
uk: Масовий експорт

en: Views exporter
uk: Експорт видів

en: Allows exporting multiple views at once.
uk: Дозволяє експортувати кілька вистав за раз.

en: Adjust top margin
uk: Коректувати верхній відступ

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
uk: Якщо увімкнено, весь контент сайту зміщується вниз приблизно на 20 пікселів, цю область буде використано для відображення меню адміністрування. Якщо вимкнено, деякі елементи сторінки з абсолютним або фіксованим положенням можуть бути перекриті цим меню.

en: Keep menu at top of page
uk: Прикріпити меню до верху сторінки

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
uk: Якщо Сервісний модуль був установлений із цією метою, він може бути безпечно відключений і вилучений.

en: Move local tasks into menu
uk: Перенести локальні завдання в меню

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
uk: Якщо включене, вкладки на поточній сторінці перемістяться в меню керування. Ця особливість доступна тільки в темах, які використовують CSS класи <code>tabs primary</code> і <code>tabs secondary</code> для вкладок.

en: Administration menu settings
uk: Налаштування меню адміністрування

en: Parent link ID
uk: ID батьківського посилання

en: Display additional data for each menu item
uk: Показати додаткові дані для кожного пункту меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
uk: Показати обрані елементи поруч із кожним посиланням пункту меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
uk: Якщо включене, усі пункти меню відобразяться незалежно від дозволів сайту. <em>Примітка: не включати на робітнику сайті</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
uk: Увімкнено такі модулі: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
uk: Модуль Administration menu (меню адміністрування) створює розкривне меню, в якому за одне або два клацання можна відкрити більшість сторінок адміністративних завдань та решту загальних посилань (для користувачів з відповідними правами). Нижче ви можете налаштувати вигляд цього меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
uk: Модуль Administration menu (меню адміністрування) створює розкривне меню, в якому за одне або два клацання можна відкрити більшість сторінок адміністративних завдань та решту загальних посилань (для користувачів з відповідними правами). Меню адміністрування також показує кількість гостей та зареєстрованих користувачів, і надає можливість модулям додати свої пункти меню. Інтеграція в меню змінюється від модуля до модуля; наприклад, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, створюваний на пожертви, досить продуктивно використовує модуль Administration menu надаючи швидкий доступ до своїх інструментів розробника.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
uk: <a href="@settings">Сторінка налаштувань</a> меню адміністрування дозволяє налаштувати деякі моменти поведінки та вигляду меню. Оскільки вигляд меню залежить від теми сайту, більш суттєві зміни вимагають коригування теми сайту та файлів CSS. За додатковою інформацією щодо теми та налаштувань CSS звертайтеся до файла README.txt модуля Advanced.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
uk: Пункти меню, відображувані в меню адміністрування, залежать від фактичних повноважень користувача. По-перше, меню адміністрування відображуване лише користувачам, у ролі яких є повноваження <em>Доступ до меню адміністрування</em> (модуль admin_menu ). По-друге, користувач, щоб бачити адміністративні посилання, має бути членом ролі з повноваженням<em>Доступ до сторінок адміністрування</em> (модуль system). І, по-третє, відображуваними будуть лише зараз дозволені посилання; наприклад, якщо користувач не є членом ролі з повноваженнями <em>Адміністрування повноважень</em> (модуль user) та <em>Адміністрування користувачів</em> (модуль user), пункт меню<em>Керування користувачами</em> відображатися не буде.

en: Administration menu
uk: Адміністративне меню

en: Adjust administration menu settings.
uk: Налаштувати адміністративне меню

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
uk: Забезпечує спливаюче меню для більшості адміністративних завдань і інших загальних адресатів (користувачам з належними дозволами).

en: Delete selected
uk: Видалити вибране

en: - All -
uk: - Усе -

en: Okay
uk: Задовільно

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Contact form
uk: Контактна форма

en: Equal
uk: Дорівнює

en: Blue Lagoon (default)
uk: Блакитна Лагуна (стандартна)

en: Color display
uk: Відображення кольору

en: Solid color
uk: Суцільний колір

en: Gradient
uk: Градієнт

en: On colors
uk: Колір активного елементу

en: Hover colors
uk: Колір при наведенні вказівника

en: Off colors
uk: Колір неактивного елементу

en: Matte color
uk: Колір віньєтки (підсвічування)

en: The entered value %color is not a valid hex color.
uk: Введене значення %color не є правильним шістнадцятковим представленням кольору.

en: Custom %name stars generated. You may need to clear your browser cache before the new stars are visible.
uk: Власні зірки "%name" згенеровані. Вам може знадобитися очистити кеш вашого переглядача щоб побачити їх.

en: Number of Stars
uk: Кількість зірок

en: Number of Options
uk: Кількість варіантів

en: Node reference: @field
uk: Посилання на матеріал: @field

en: Allow user to clear value
uk: Дозволити користувачам очищувати значення

en: As Stars
uk: У вигляді зірок

en: Rating (i.e. 4.2/5)
uk: Оцінка (напр. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
uk: Відсотки (напр. 92)

en: This page is used to configure site-wide features of the fivestar module. To setup fivestar to rate content:
uk: Ця сторінка використовується для налаштування глобальних властивостей модуля Fivestar. Для оцінки вмісту за допомогою нього необхідно:

en: Configure site-wide settings for fivestar below.
uk: Визначити глобальні налаштування Fivestar нижче.

en: Go to <a href="!types">admin/content/types</a> and edit the type you would like to rate.
uk: Перейти до <a href="!types">admin/content/types</a> і відредагувати тип вмісту, для якого Ви хотіли б активувати голосування.

en: On the settings page for the content type, a set of options is available for fivestar, where you can enable rating for that type and set rating options.
uk: У налаштуваннях типу вмісту вибрати набір налаштувань Fivestar, активувати рейтинг і налаштувати його.

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
uk: Налаштуйте загально-сайтові віджети для оцінок Fivestar.

en: Fivestar ratings
uk: Рейтинги FiveStar

en: To rate this content, enable Fivestar rating below. These settings will be used for both comments (if available) and direct rating.
uk: Для оцінювання даного вмісту активуйте Fivestar нижче. Ці налаштування будуть використані для коментарів (якщо вони присутні) і безпосередньо вмісту.

en: Enable Fivestar rating
uk: Використовувати рейтинг Fivestar

en: Cancel rating
uk: Скасувати оцінку

en: Poor
uk: Незадовільно

en: Great
uk: Відмінно

en: Awesome
uk: Вражаюче

en: Give it @star/@count
uk: Оцінка @star/@count

en: Clickable widget above teaser
uk: Активний блок над підвалом

en: Clickable widget below teaser
uk: Активний блок під підвалом

en: Static display above teaser
uk: Статичний вигляд над підвалом

en: Static display below teaser
uk: Статичний вигляд під підвалом

en: Teaser link to full node widget
uk: Посилання-підвал до Повного вигляду допису

en: Full node display
uk: Відображення повного матеріалу

en: Clickable widget above node body
uk: Активний блок над тілом допису

en: Clickable widget below node body
uk: Активний блок під тілом допису

en: Static display above node body
uk: Статичне відображення над тілом допису

en: Static display below node body
uk: Статичне відображення під тілом допису

en: Fivestar Settings
uk: Налаштування Fivestar

en: Rate this @type
uk: Оцінити @type

en: Fivestar: Rate this node
uk: Fivestar: оцінити цей матеріал

en: Rate This
uk: Оцінити

en: Your vote has been cleared.
uk: Ви забрали свій голос.

en: Your rating: <span>!stars</span>
uk: Ваша оцінка: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
uk: Середня: <span>!stars</span>

en: No votes yet
uk: Голоси відсутні

en: Saving your vote...
uk: Зберігаємо Ваш голос...

en: Your vote has been saved.
uk: Ваша голос був збережений.

en: Deleting your vote...
uk: Видаляємо Ваш голос...

en: Your vote has been deleted.
uk: Ваш голос був видалений

en: Select rating
uk: Виберіть оцінку

en: Fivestar Stars (display only)
uk: Зірки (лише відображати)

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
uk[0]: <span>@count</span> голос
uk[1]: <span>@count</span> голоси
uk[2]: <span>@count</span> голосів

en: use PHP for fivestar target
uk: використовувати PHP для fivestar

en: Comment widget
uk: Блок коментаря

en: Enabling Fivestar for comments will display a rating widget when a user posts a comment. The rating of the comment will affect its parent content.
uk: Увімкнення Fivestar рейтингу для коментарів буде відображатись блочком, коли користувач додає коментар. Рейтинг коментаря буде перекривати свого попередника.

en: Fivestar comment settings
uk: Параметри Fivestar для коментарів

en: Optional rating
uk: Необов'язкове голосування

en: Required rating
uk: Обов'язкове оцінювання

en: Comment widget preview
uk: Вигляд Блоку коментарів

en: A simple five-star voting widget for nodes.
uk: Простий п'ятизірковий віджет голосування для змісту сторінок.

en: Fivestar Comments
uk: Fivestar для коментарів

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
uk: Права доступу для каталогу %directory змінено, щоб дозволити до нього записи.

en: Number of items to index per cron run
uk: Кількість елементів, індексованих за один запуск крону

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
uk: Максимальна кількість об'єктів, що індексуються під час кожного запуску <a href="@cron">завдання крон з обслуговування</a>.  За необхідності, аби запобігти виникненню затримок та помилок пам’яті під час індексування, зменшіть це число.

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: Translation settings
uk: Параметри перекладу

en: File name without extension
uk: Ім'я файл без розширення

en: File extension
uk: Розширення файла

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
uk: Попередження системи безпеки: неможливо записати .htaccess файл.  Будь ласка, створіть .htaccess файл у вашій папці %directory, який містить наступні рядки: <br /> <code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
uk: Оберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами матеріалів.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
uk: %name: відмінність заголовку. Будь ласка, перевірте ваш вибір.

en: An image thumbnail was not able to be created.
uk: Мініатюра зображення не може бути створена.

en: ALT text settings
uk: Настроювання альтернативного тексту

en: Enable user input alternate text for images.
uk: Включити користувацький альтернативний текст для зображень.

en: Title text settings
uk: Настроювання тексту заголовка

en: Enable user input title text for images.
uk: Включити користувацький текст заголовока для зображень.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
uk: Вибрати тип поля, яке буде відображатися для користувача.

en: Alternate Text
uk: Альтернативний текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості спливаючої підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Image linked to node
uk: Зображення, пов'язане з матеріалом

en: Image linked to file
uk: Зображення посилається на файл

en: The selected file %name could not be saved.
uk: Обраний файл %name не може бути збережений.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
uk: Каталог %directory це файл і не може бути перезаписаний.

en: filefield
uk: файлове поле

en: Could not set permissons on destination file: %file
uk: Неможливо встановити права на файл призначення: %file

en: List field
uk: Поле списку

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
uk: Якщо включене, з'явиться текстове поле, у якім користувачі зможуть увести опис файлу, що завантажується.

en: Progress indicator
uk: Індикатор поступу

en: Bar with progress meter
uk: Смуга зі шкалою прогресу

en: Throbber
uk: Тро́бер

en: Path settings
uk: Налаштування шляху

en: The file upload failed. %upload
uk: Відвантаження файла завершилося невдачею. %upload

en: URL to file
uk: URL-адреса до файла

en: Displays a full URL to the file.
uk: Відображати повну URL-адресу до файла.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
uk: Невідновлювана помилка. Завантажуваний на сайт файл швидше за все перевищує максимальний розмір файла (@size), який підтримує цей сервер.

en: Starting upload...
uk: Початок відвантаження...

en: Uploading... (@current of @total)
uk: Передавання... (@current з @total)

en: Allowed Extensions: %ext
uk: Припустимі розширення: %ext

en: Maximum Filesize: %size
uk: Максимальний розмір файлу: %size

en: Images must be exactly @min_size pixels
uk: Зображення повинні бути рівно @min_size пікселів

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
uk: Зображення повинні бути між @min_size пікселів і @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
uk: Зображення більше @max_size пікселів зменшуються

en: Images must be smaller than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути менше, чим @max_size пікселів

en: Images must be larger than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути більше, чим @max_size пікселів

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
uk: Ваш сервер здатен відображати прогрес відвантаження файлів, але відсутні необхідні бібліотеки. Рекомендовано встановити  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">бібліотеку PECL uploadprogress </a> (переважно) або <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
uk: Ваш сервер здатен відображати прогрес відвантаження файлів за допомогою APC RFC1867. Зазначимо, що підтримується лише одне одночасне передавання. За можливості рекомендовано використовувати <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">бібліотеку PECL</a>.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
uk: Ваш сервер нездатний відображати прогрес відвантаження файлів. Для відображення прогресу відвантаження файлів необхідно запущене PHP з mod_php і не як FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
uk: Ваш сервер здатен відображати прогрес відвантаження файлів через APC, але його не увімкнено. Додайте у файл конфігурації php.ini <code>apc.rfc1867 = 1</code>. Як альтернативу, рекомендовано використовувати <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, що підтримує декілька одночасних відвантажень.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
uk: Увімкнено (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
uk: Увімкнено (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
uk: Прогрес відвантаження

en: Width of a video or image file in pixels.
uk: Ширина відео або файлу зображення в пікселях.

en: Height of a video or image file in pixels.
uk: Висота відео або файлу зображення в пікселях.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
uk: Тривалість аудіо- або відео-файла в секундах.

en: Audio format
uk: Формат аудіо

en: The audio format.
uk: Аудіо формат

en: Default (usually mm:ss)
uk: Базово (звичайно хх:сс)

en: Hours: h
uk: Годин: г

en: Minutes: mm
uk: Хвилин: хх

en: Seconds: ss
uk: Секунд: сс

en: Total seconds
uk: Всього секунд

en: Fivestar Rating
uk: Оцінка Fivestar

en: Store a rating for this piece of content.
uk: Зберегти оцінку для цього матеріалу.

en: Styles
uk: Таблиці стилів

en: %name: the value may be no smaller than %min.
uk: %name: значення не повинно бути меншим ніж %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
uk: %name: значення не повинно бути більшим, ніж %max.

en: !error
uk: помилка

en: %name: found no valid user with that name.
uk: %name: не знайдено дійсного користувача з таким ім'ям.

en: Greater than or equal to
uk: Більше або дорівнює

en: Less than or equal to
uk: Менше або дорівнює

en: Anonymous vote rollover
uk: Повторювання анонімних голосувань

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
uk: Кількість часу, що мине перед тим, як два анонімних голоси з одного комп'ютера вважатимуться різними. Вибір "ніколи" дозволятиме накрутки, але надасть можливість багатьом анонімним користувачам на одному комп'ютері (наприклад, відвідувачам інтернет-кафе) брати участь у голосуваннях.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
uk: Не рахувати голоси автоматично: Я використовую модуль, що керує сам результатами голосувань

en: Which node types should receive votes?
uk: Які типи матеріалів мають отримати голоси?

en: What type of votes should be generated?
uk: Які типи голосів мають бути згенеровані?

en: Fivestar style
uk: Стиль Fivestar

en: Digg style
uk: Стиль Digg

en: Reddit style
uk: Стиль Reddit

en: Delete existing votes before generating new ones.
uk: Видалити існуючих голосів перед генерацією нових.

en: Average vote
uk: Середній голос

en: Generate votes
uk: Генерація голосів

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
uk: Генерувати вказану кількість голосів на матеріалі сайту. За бажанням видалити існуючі голоси.

en: Restrict to current user
uk: Обмежити для поточного користувача

en: The name of the site.
uk: Назва сайту.

en: CTools CSS Cache
uk: Кеш CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
uk: Каталог кешу для CTools CSS %path неможливо створити через невірно налаштований каталог файлів. Будь ласка, впевніться, що каталог файлів налаштований належним чином та веб-сервер має повноваження на створення каталогів.

en: Unable to create
uk: Неможливо створити

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
uk: Спеціальний кеш, що  застосовується для збереження редагованих об'єктів; він слугує для збереження стану в середовищах, де зазвичай стан не зберігається.

en: Chaos tools
uk: Інструменти Chaos

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
uk: Бібліотека корисних інструментів від Merlin of Chaos

en: Bulk export results
uk: Результати масового експорту

en: Place this in @file
uk: Помістити це у @file

en: There are no objects to be exported at this time.
uk: Немає об'єктів, які можна експортувати зараз.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
uk: Цієї миті в системі відсутні об’єкти, що можуть бути експортовані

en: use bulk exporter
uk: використовувати масовий експортер

en: Bulk Exporter
uk: Масовий експортер

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
uk: Масово-екпортовані множинні CTools-оброблювані об’єкти даних для кодування.

en: Bulk Export
uk: Масовий експорт

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
uk: Виконує масове експортування об’єктів даних, котрі відомі під назвою інструменти Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
uk: @type:@subtype не відображатиметься через відсутність контексту

en: No info
uk: Немає даних

en: No info available.
uk: Інформація відсутня.

en: Configure new !subtype_title
uk: Налаштувати новий підтип !subtype_title

en: All criteria must pass.
uk: Мають виконуватись всі критерії.

en: Only one criteria must pass.
uk: Має виконуватись лише один критерій.

en: Broken/missing access plugin %plugin
uk: Пошкоджений/відсутній плаґін доступу %plugin

en: Configure settings for this item.
uk: Зконфігуруйте налаштування для цього елементу.

en: Remove this item.
uk: Видалити цей елемент.

en: No criteria selected, this test will pass.
uk: Жодного критерію не обрано, цю перевірку буде пройдено.

en: Missing callback hooks.
uk: Відсутні пастки зворотнього виклику.

en: Edit criteria
uk: Редагувати критерії

en: Invalid object name.
uk: Неприпустима назва об’єкту.

en: Invalid context type
uk: Неприпустимий тип контексту

en: Display page not found or display nothing at all.
uk: Відображати "сторінку не знайдено" або взагалі нічого не відображати.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
uk: Введіть заголовок, що використовується за присутності цього аргументу. Можна використовувати заміну %KEYWORD, де ключове слово зазначено нижче.

en: Unable to delete missing item!
uk: Неможливо видалити відсутній елемент!

en: Edit @type
uk: Редагувати @type

en: Summary of contexts
uk: Підсумок контекстів

en: Please choose which context and how you would like it converted.
uk: Будь ласка, оберіть контекст і як його необхідно перетворити.

en: , and
uk: , та

en: , or
uk: , або

en: Built in context
uk: Вбудовано в контекст

en: Keyword: %@keyword
uk: Ключове слово: %@keyword

en: From "@title"
uk: Із "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
uk: Неможливо створити каталог кешу CTools CSS. Перевірте права доступу до каталогу файлів.

en: Update and return
uk: Оновити та повернутись

en: In code
uk: У коді

en: Enabled, title
uk: Увімкнено, назва

en: Get a summary of the information about this page.
uk: Отримати коротку інформацію про дану сторінку.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
uk: Активувати цю сторінку, аби вона була доступна в системі.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
uk: Деактивувати цю сторінку. Дані сторінки залишаться, але сторінка не буде задіяна в системі.

en: Add variant
uk: Додати варіант

en: Add a new variant to this page.
uk: Додати до цієї сторінки новий варіант.

en: Create variant
uk: Створити варіант

en: Import variant
uk: Імпортувати варіант

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
uk: Додати до цієї сторінки новий варіант з коду, що експортований з іншої сторінки.

en: Reorder variants
uk: Перевпорядкувати варіанти

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
uk: Змініть пріоритет варіантів аби вибирався той, який потрібно.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
uk: Налаштуйте щойно створений варіант до того, як він фактично буде доданий до сторінки.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
uk: Перервіть блокування цієї сторінки аби мати змогу її редагувати.

en: Variant operations
uk: Операції з варіантом.

en: Get a summary of the information about this variant.
uk: Отримайте коротку інформацію про цей варіант.

en: Make an exact copy of this variant.
uk: Отримати точну копію цього варіанту.

en: Export this variant into code to import into another page.
uk: Експортувати цей варіант в код, аби імпортувати його в іншу сторінку.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
uk: Видалити всі зміни до цього варіанту і повернутися до версії в коді.

en: Remove this variant from the page completely.
uk: Повністю видалити цей варіант зі сторінки.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
uk: Активувати цей варіант, аби він був доступний в системі.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
uk: Деактивувати цей варіант. Дані залишаться, але варіант не буде задіяний в системі.

en: No variants
uk: Варіанти відсутні

en: This operation trail does not exist.
uk: Цей операційний слід не існує.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
uk: Сторінку було оновлено. Зміни не будуть зафіксовані, поки їх не збережено.

en: Unable to update changes due to lock.
uk: Неможливо оновити зміни через блокування.

en: This setting contains unsaved changes.
uk: Це налаштування містить незбережені зміни.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
uk: До цієї сторінки внесені незбережені зміни. Потрібно натиснтути "Зберегти" аби ці зміни записалися до бази даних, або "Скасувати", аби відмовитись від цих змін. Зверніть увагу, якщо ви змінили яку-небудь форму, її потрібно надіслати до збереження.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
uk: Всі очікувані зміни були скасовані, і тепер сторінку розблоковано.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
uk: Адміністративний заголовок цього варіанту. Якщо порожній, його буде задано автоматично.

en: Variant type
uk: Тип варіанта

en: Optional features
uk: Додаткові можливості

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
uk: Позначте необхідні додаткові можливості, які відображатимуться на формах для їх подальшого налаштовування. Навіть якщо їх не буде обрано зараз, все ще буде можливо увімкнути ці функції перед створенням нової сторінки. Якщо маєте сумніви, не ставте позначок.

en: Variant name
uk: Назва варіанту

en: Enter the name of the new variant.
uk: Введіть назву нового варіанту.

en: Paste variant code here
uk: Вставте код варіанту в це поле

en: No variant found.
uk: Жодного варіанту не знайдено.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
uk: Неможливо отримати варіант з імпорту. Повідомлено про помилки: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
uk: Відновлення варіанту видалить варіант, що записано в базі даних, повернувши його до оригінального базового варіанту. Це видалення набуде чинності лише після натискання кнопки "Зберегти"

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей варіант? Це видалення набуде чинності лише після натискання кнопки "Зберегти"

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
uk: Цей варіант наразі вимкнено. Якщо його увімкнути, він стане доступним в системі. Ці дії набудуть чинності лише після збереження цієї сторінки.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
uk: Цей варіант наразі увімкнено. Якщо його вимкнути, він стане недоступним в системі, і його буде неможливо застосовувати. Ці дії набудуть чинності лише після збереження цієї сторінки.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
uk: Зняття блокування цієї сторінки призведе до <strong>втрати</strong> усіх змін виконаних користувачем, який блокував сторінку. Ви ДІЙСНО бажаєте виконати цю дію?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
uk: Блокування було успішно знято і всі зміни втрачено. Тепер можна виконувати зміни над цією сторінкою.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
uk: Щойно буде увімкнена ця сторінка, вона одразу стане доступною в системі (очікувати збереження необов’язково)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
uk: Щойно буде вимкнена ця сторінка, вона одразу стане недоступною в системі (очікувати збереження необов’язково)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
uk: Ця сторінка не має варіантів, отже нічого не виводить.

en: Add a new variant
uk: Додати новий варіант

en: Unable to disable due to lock.
uk: Неможливо вимкнути через блокування.

en: Unable to enable due to lock.
uk: Неможливо увімкнути через блокування.

en: use page manager
uk: використовувати менеджер сторінок

en: administer page manager
uk: адмініструвати менеджер сторінок

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
uk: Додавання, редагування та видалення з системи  перезаписаних системних сторінок і сторінок, визначених користувачами.

en: Page manager
uk: Менеджер сторінок

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
uk: Забезпечує користувацький інтерфейс та API для керування сторінками сайту.

en: Node add/edit form
uk: Форма додавання/редагування матеріалу

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для додавання чи редагування матеріалу за адресою <em>node/%node/edit</em> та <em>node/add/%node_type</em>. Якщо додавати варіанти, необхідно використовувати критерії вибору, як-от тип матеріалу, мова або доступ користувача, в залежності від яких пропонуватимуться різні форми редагування матеріалів. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базова друпалівська форма редагування матеріалу.

en: Node being edited
uk: Матеріал, що редагується

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для відображення матеріалів за адресою <em>node/%node</em>. Якщо додавати варіанти, необхідно використовувати критерії вибору, як-от тип матеріалу, мова або доступ користувача, в залежності від яких пропонуватимуться різні режими показу матеріалів. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базовий друпалівський показ матеріалу. Ця сторінка лише впливає на показ матеріалів у вигляді сторінок, вона не впливає на їх показ у списках та решти місць. Також зверніть увагу, що при застосування модуля Автосинонім, синоніми можуть розмістити матеріал за іншою адресою, але для Друпала вони все одно знаходитимуться за адресою node/%node.

en: Node being viewed
uk: Матеріал, що переглядається

en: Argument settings
uk: Налаштування аргументу

en: A meaningless second page
uk: Безцільна друга сторінка

en: Administrative title
uk: Адміністративний заголовок

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
uk: Назва цієї сторінки. Вона використовується в адміністративному інтерфейсі для спрощення її ідентифікації.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
uk: Машино-читабельна назва цієї сторінки. Вона має бути унікальною і містити лише латинські алфавітно-цифрові символи та символи підкреслення. Після створення змінити цю назву буде неможливо!

en: Administrative description
uk: Адміністративний опис

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
uk: Опис того, що це за сторінка, що вона робить і для чого, для адміністративного використання.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
uk: URL-адреса шляху до цієї сторінки. Можна створити іменовані заповнювачі для змінних частин шляху використовуючи %name для обов’язкових елементів та !name — для необов’язкових. Приклади: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". На формах редагування аргументів ці іменовані заповнювачі можуть бути перетворені у контексти.

en: Make this your site home page.
uk: Зробити головною сторінкою сайту.

en: Visible menu item
uk: Видимий пункт меню

en: Name is required.
uk: Назва є обов’язковою.

en: That name is used by another page: @page
uk: Назва вже використовується іншою сторінкою: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Назва сторінки має містити лише алфавітно-цифрові символи та символи підкреслення.

en: That path is used by another page: @page
uk: Шлях вже використовується іншою сторінкою: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
uk: Динамічний елемент шляху не можна розміщувати після необов’язкового елементу шляху.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
uk: Статичний елемент шляху не можна розміщувати після необов’язкового елементу шляху.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
uk: Цей шлях наразі є синонімом для @alias. Система не може перезаписувати існуючі синоніми.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
uk: Цю сторінку не можна зробити головною сторінкою сайту якщо в ній використовуються %-заповнювачі.

en: Duplicated argument %arg
uk: Дубльований аргумент %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
uk: Неприпустимий аргумент <em>%</em>. Всі аргументи мають бути іменованими з ключовими словами.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
uk: Якщо пункт меню стає базовою вкладкою, системі Drupal необхідно знати, який пункт меню для тої вкладки буде батьківським. Іноді батьківський пункт вже використовується, але в інших випадках вам необхідно самостійно створити його. Шлях батьківського пункту завжди буде збігатися з шляхом вкладки без останньої частини. Тобто, якщо її шлях - <em>foo/bar/baz</em>, то батьківський шлях буде <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
uk: Заголовок батьківського пункту

en: Parent item menu
uk: Меню батьківського пункту

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
uk: Правила доступу застосовуються для перевірки доступності сторінки і видимості кожного з пунктів меню, пов’язаних з нею.

en: No context assigned
uk: Жодного контексту не призначено

en: Position in path
uk: Розташування в шляхові

en: Context assigned
uk: Контекст призначено

en: The path %path has no arguments to configure.
uk: Шлях %path не містить аргументів, які налаштовуються.

en: Invalid keyword.
uk: Неприпустиме ключове слово.

en: Change context type
uk: Змінити тип контексту

en: Change argument
uk: Змінити аргумент

en: No context selected
uk: Жодного контексту не обрано

en: Error: missing argument.
uk: Помилка: відсутній аргумент.

en: Context identifier
uk: Ідентифікатор контексту

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
uk: Це заголовок контексту, що використовується для його ідентифікації в адміністративному процесі. Він ніколи не відображується користувачеві.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
uk: Помилка: відсутній або неприпустимий плаґін аргументу %argument.

en: Import page
uk: Імпортувати сторінку

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
uk: Якщо потрібно змінити назву вихідної сторінки, введіть її в це поле. Щоб використовувати оригінальну назву, залиште це поле порожнім.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
uk: Якщо потрібно змінити шлях вихідної сторінки, введіть його в це поле. Щоб використовувати оригінальний шлях, залиште це поле порожнім.

en: Allow overwrite of an existing page
uk: Дозволити перезапис існуючої сторінки

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
uk: Якщо сторінка з такою назвою вже існує в базі даних, імпортована сторінка її перезапише.

en: Paste page code here
uk: Вставте код сторінки в це поле

en: No handler found.
uk: Жодного обробника не знайдено.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
uk: Неможливо імпортувати сторінку. Повідомлено про наступні помилки: @errors.

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
uk: Ця назва сторінки вже існує і заблокована іншим користувачем. Необхідно <a href="!break">зняти блокування</a> аби продовжити, або обрати іншу назву.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
uk: Введіть назву нової сторінки. Вона має бути унікальною і містити лише латинські алфавітно-цифрові символи та символи підкреслення.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
uk: URL-адреса шляху до цієї сторінки. Можна створити іменовані заповнювачі для змінних частин шляху використовуючи %name для обов’язкових елементів та !name — для необов’язкових. Приклади: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". На формах редагування аргументів ці іменовані заповнювачі можуть бути перетворені у контексти. Використовувати шлях оригінальної сторінки не можна.

en: Clone variants
uk: Клонувати варіанти

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
uk: Якщо позначено, тоді всі варіанти, пов’язані з сторінкою також будуть клоновані. Якщо жодного не позначено, сторінка буде клонована без варіантів.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
uk: Відновлення сторінки видалить її з бази даних, і буде повернуто оригінальну базову сторінку. Всі виконані зміни будуть невідновно втрачені.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю сторінку? Видалення сторінки неможливо скасувати.

en: The page has been reverted.
uk: Сторінку було успішно відновлено.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
uk: Сторінки, створені адміністратором, мають URL-шлях, контроль доступу і пункти в системі меню Друпалу.

en: Create a new page
uk: Створити нову сторінку

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
uk: Відредагуйте назву, шлях та інші основні налаштування сторінки.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
uk: Встановіть контексти для аргументів цієї сторінки.

en: Control what users can access this page.
uk: Налаштуйте користувачів, що мають доступ до цієї сторінки.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
uk: Надайте цій сторінці видимий пункт меню чи вкладку меню.

en: Make a copy of this page
uk: Зробити копію цієї сторінки

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
uk: Експортувати цю сторінку у вигляді коду, котрий можна імпортувати або вбудувати у модуль.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
uk: Видалити усі зміни до цієї сторінки і відновити її до версії у коді.

en: Remove this page from your system completely.
uk: Повністю видалити цю сторінку з системи.

en: This is your site home page.
uk: Це головна сторінка сайту.

en: This page is set to become your site home page.
uk: Цю сторінку встановлено як головну сторінку сайту.

en: Accessible only if @conditions.
uk: Доступна лише якщо @conditions.

en: This page is publicly accessible.
uk: Ця сторінка загальнодоступна.

en: No menu entry.
uk: Пункт меню відсутній.

en: Normal menu entry.
uk: Звичайний пункт меню.

en: Menu tab.
uk: Вкладка меню.

en: Default menu tab.
uk: Базова вкладка меню.

en: Title: %title.
uk: Заголовок: %title.

en: Parent title: %title.
uk: Батьківський заголовок: %title.

en: Menu block: %title.
uk: Блок меню: %title.

en: Taxonomy term template
uk: Шаблон терміна таксономії

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для відображення термінів таксономії за адресою <em>taxonomy/term/%term</em>. Якщо додавати варіанти, необхідно використовувати критерії вибору, як-от словник або доступ користувача, в залежності від яких пропонуватимуться різні режими відображення терміна таксономії і пов’язаних матеріалів. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базове друпалівське відображення терміна таксономії. Ця сторінка лише впливає на відображення елементів за адресою taxonomy/term/%term. Деякі терміни таксономії, наприклад форуми, можуть мати інші адреси. Також зверніть увагу, що при застосування модуля Автосинонім, синоніми можуть розмістити матеріал за іншою адресою, але для Друпала вони все одно знаходитимуться за адресою taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
uk: Термін(и), що переглядаються

en: Term being viewed
uk: Термін, що переглядається

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
uk: Дозволити декілька термінів у адресі taxonomy/term/%term

en: Single term
uk: Один термін

en: Multiple terms
uk: Декілька термінів

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
uk: За умовчанням, Друпал дозволяє використовувати як аргумент декілька термінів, якщо вони відокремлені комами або знаком "+". Якщо обрано опцію "Один термін", ця можливість буде вимкнена.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
uk: Додавати ієрархію першого терміна в рядок навіґації

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
uk: Якщо позначено, в навіґаційний рядок будуть додані батьківські терміни таксономії.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
uk: Можна використовувати декілька термінів, котрі відокремлюються , або +.

en: Only a single term may be used.
uk: Можна використовувати лише один термін.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
uk: Рядок навіґації буде містити ієрархію терміна таксономії.

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
uk: Рядок навіґації не буде містити ієрархію терміна таксономії.

en: User profile template
uk: Шаблон профіля користувача

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для відображення профілів користувачів за адресою <em>user/%user</em>. Якщо додавати варіанти, необхідно використовувати критерії вибору, як-от ролі або доступ користувача, в залежності від яких пропонуватимуться різні режими показу профілів користувачів. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базовий друпалівський показ профілю користувача. Також зверніть увагу, що при застосування модуля Автосинонім, синоніми можуть розмістити матеріал за іншою адресою, але для Друпала вони все одно знаходитимуться за адресою user/%user.

en: User being viewed
uk: Користувач, що переглядається

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
uk: Ця сторінка вже редагується іншим користувачем і ви не можете внести в неї зміни.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
uk: Ця сторінка щойно створена і ще не записана до бази даних. Вона стане доступною після її збереження.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
uk: Цю сторінку було змінено, але ці зміни ще не стали чинними. Під час редагування цієї сторінки вона блокується від її редагування іншими користувачами.

en: No task handlers are defined for this task.
uk: Для цього завдання не визначено обробників завдань.

en: Variant
uk: Варіант

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
uk: Ця сторінка наразі редагується користувачем !user, отже її заблоковано від редагування іншими користувачами. Це блокування вже триває !age. Натисніть тут, щоб <a href="!break">зняти це блокування</a>.

en: User: compare
uk: Користувач: порівняти

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
uk: Порівняти двох користувачів (наприклад, користувача, що увійшов і користувача, якого переглядають)

en: First User
uk: Перший користувач

en: Second User
uk: Другий користувач

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
uk: Надання доступу на основі порівняння контекстів двох користувачів. Наприклад, щоб дати доступ користувачеві на перегляд його власного профілю, оберіть "користувач, що увійшов" і "користувач, що переглядається" і скажіть "надати доступ, якщо дорівнює". Коли все збігатиметься, доступ буде наданий.

en: Grant access if user contexts are
uk: Надавати доступ, якщо контекст користувача

en: Not equal
uk: Не дорівнює

en: Node: accessible
uk: Матеріал: доступність

en: Control access with built in Drupal node access test.
uk: Керування доступом за допомогою вбудованої в Друпал системи перевірки доступу до матеріалу.

en: Create nodes of the same type
uk: Створювати матеріали такого самого типу

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
uk: Визначення за допомогою вбудованих в Друпал правил доступу до матеріалів того, чи може користувач виконувати з матеріалом обрані операції.

en: @user can view @node.
uk: @user може переглядати @node.

en: @user can edit @node.
uk: @user може редагувати @node.

en: @user can delete @node.
uk: @user може видаляти @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
uk: @user створювати матеріали такого ж типу як і @node.

en: Node: language
uk: Матеріал: мова

en: Control access by node language.
uk: Керування доступом на основі мови матеріалу

en: Current site language
uk: Поточна мова сайту

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
uk: Критерій виконується, якщо матеріал на одній з обраних мов

en: @identifier is in any language
uk: @identifier на будь-якій мові

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
uk[0]: Мова @identifier - "@languages"
uk[1]: Мова @identifier одна з "@languages"

en: Node: type
uk: Матеріал: тип

en: Control access by node_type.
uk: Керування доступом на основі типу матеріалу

en: Only the checked node types will be valid.
uk: Тільки позначені типи матеріалі будуть дійсними.

en: @identifier is any node type
uk: @identifier належить до будь-якого типу матеріала

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
uk[0]: @identifier належить до типу "@types"
uk[1]: @identifier належить до одного з типів"@types"

en: User: permission
uk: Користувач: повноваження

en: Control access by permission string.
uk: Керування доступом на основі рядка повноважень

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
uk: Доступ отримають лише користувачі з вказаним повноваженням.

en: Error, unset permission
uk: Помилка, повноваження не встановлено.

en: @identifier has "@perm"
uk: @identifier має "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
uk: Керування доступом через довільний PHP-код

en: Administrative desc
uk: Адміністративний опис

en: A description for this test for administrative purposes.
uk: Опис цієї перевірки для адміністраторів.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
uk: Доступ надається, якщо даний PHP-код повертає <strong>TRUE</strong>. Не додавайте &lt;?php ?&gt;. Пам'ятайте — виконання неправильного коду PHP може порушити роботу сайту. Всі контексти будуть доступні в змінній <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
uk: Ви не маєте достатніх повноважень для редагування PHP-коду.

en: User: role
uk: Користувач: роль

en: Control access by role.
uk: Керування доступом на основі ролі.

en: Only the checked roles will be granted access.
uk: Доступ буде наданий лише позначеним ролям.

en: @identifier can have any role
uk: @identifier може мати будь-яку роль

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
uk[0]: @identifier має роль "@roles"
uk[1]: @identifier має одну з ролей "@roles"

en: User: language
uk: Користувач: мова

en: Control access by the language the user or site currently uses.
uk: Керування доступом на основі мови, що зараз використовується користувачем або на сайті.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
uk: Критерій виконується, якщо поточна мова сайту одна з вказаних мов.

en: Site language is any language
uk: Мова сайту будь-яка

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
uk[0]: Мова сайту — "@languages"
uk[1]: Мова сайту — одна з "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
uk: Таксономія: словник

en: @identifier is any vocabulary
uk: @identifier - будь-який словник

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
uk[0]: Словник @identifier є "@vids"
uk[1]: Словник @identifier є одним з "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
uk: Створює контекст матеріалу з аргументу ID матеріалу.

en: Enter the node ID of a node for this argument
uk: Введіть ідентифікатор матеріалу для цього аргументу.

en: Creates a node add form context from a node type argument.
uk: Створює форму редагування матеріалу з аргументу типу матеріалу

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
uk: Створює форму редагування матеріалу з аргументу ID матеріалу.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
uk: Рядок являє собою мінімальний контекст, що утримує в собі рядок, що може бути використаний з іншою метою.

en: Enter a value for this argument
uk: Введіть значення для цього аргументу.

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
uk: Створює один термін таксономії з ідентифікатора таксономії або з назви терміна таксономії.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
uk: Додати ієрархію в рядок навіґації

en: Enter a taxonomy term ID.
uk: Введіть ідентифікатор терміна таксономії.

en: Enter a taxonomy term name.
uk: Введіть назву терміна таксономії.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
uk: Створює групу термінів таксономії з списку ідентифікаторів термінів, записаних через кому або знак плюс. Загалом перший термін із списку буде використаний для областей панелі.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
uk: Введіть ідентифікатор терміна або список ідентифікаторів термінів, відокремлених + або ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
uk: Створює контекст користувача з аргументу ID користувача.

en: Enter the user ID of a user for this argument
uk: Введіть ідентифікатор користувача для цього аргументу

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
uk: Створює контекст словника з аргументу ID словника.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
uk: Введіть ідентифікатор словника для цього аргументу

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
uk: Налаштуйте параметри цього блоку у меню Адміністрування >> Конструювання сайту >> Блоки

en: Use context keywords
uk: Використовувати контекстні ключові слова

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
uk: Якщо позначено, контекстні ключові слова у вмісті будуть замінені.

en: Substitutions
uk: Підстановки

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
uk: Форма для усього, що не відображується іншим вмістом.

en: The author of the referenced node.
uk: Автор матеріалу за посиланням

en: Link to author profile
uk: Посилання на профіль автора

en: Check here to link to the node author profile.
uk: Клацніть тут аби перейти на профіль автора матеріалу

en: "@s" author
uk: Автор "@s"

en: The body of the referenced node.
uk: Тіло матеріалу за посиланням.

en: "@s" body
uk: Тіло "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
uk: Меню навігації по книзі, до якої входить матеріал.

en: Node created date
uk: Дата створення матеріалу

en: The date the referenced node was created.
uk: Дата створення матеріалу за посиланням.

en: "@s" created date
uk: Дата створення "@s"

en: Node links of the referenced node.
uk: Посилання матеріалу за посиланням

en: Node links go here.
uk: Посилання матеріалу ведуть сюди.

en: Teaser mode
uk: Режим анонса

en: Check here to show links in teaser mode.
uk: Залиште позначку аби показати посилання в режимі анонсу

en: Whatever is placed here will appear in $node->panel_identifier to help theme node links displayed on the panel
uk: Все, що буде тут розміщене, з'явиться у $node->panel_identifier, аби допомогти темізувати посилання матеріалу, що відображуються на панелі

en: "@s" links
uk: Посилання "@s"

en: The title of the referenced node.
uk: Заголовок матеріалу за посиланням.

en: "@s" title
uk: Заголовок "@s"

en: Node last updated date
uk: Дата останнього оновлення матеріалу

en: The date the referenced node was last updated.
uk: Дата останнього оновлення матеріалу за посиланням.

en: Last updated date
uk: Дата останнього оновлення

en: "@s" last updated date
uk: Дата останнього оновлення "@s"

en: "@s" node form attach files
uk: Форма файлових вкладень матеріалу "@s"

en: "@s" node form publishing options
uk: Опції публікації з форми матеріалу "@s"

en: "@s" node form book options
uk: Опції книги з форми матеріалу "@s"

en: Node form submit buttons
uk: Кнопки надсилання з форми матеріалу

en: Submit buttons for the node form.
uk: Кнопки надсилання для форми матеріалу

en: Node form buttons.
uk: Кнопки форми матеріалу.

en: "@s" node form submit buttons
uk: Кнопки надсилання з форми матеріалу "@s"

en: "@s" node form comment settings
uk: Налаштування коментування з форми матеріала "@s"

en: "@s" node form input format
uk: Формат вводу з форми матеріалу "@s"

en: Node form revision log message
uk: Повідомлення журналу про редакцію з форми матеріалу.

en: Revision log message for the node.
uk: Повідомлення журналу про редакцію для матеріалу.

en: "@s" node form revision log
uk: Повідомлення журналу про редакцію з форми матеріалу "@s"

en: Menu settings on the Node form.
uk: Налаштування меню для форми матеріалу.

en: "@s" node form menu settings
uk: Налаштування меню з форми матеріалу "@s"

en: Node form url path settings
uk: Налаштування url-шляху з форми матеріалу

en: "@s" node form path options
uk: Опції шляху з форми матеріалу "@s"

en: "@s" node form author information
uk: Інформація про автора з форми матеріалу "@s"

en: "@s" node form select taxonomy
uk: вибір таксономії з форми матеріалу "@s"

en: Profile category
uk: Категорія профілю

en: Contents of a single profile category.
uk: Вміст окремої категорії профілю.

en: Enter the node ID of a node for this context.
uk: Введіть ідентифікатор матеріалу для цієї сутності.

en: '%title' [node id %nid]
uk: '%title' [ідентифікатор матеріалу %nid]

en: Reset identifier to node title
uk: Скидати ідентифікатор до заголовку матеріалу

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
uk: Якщо позначено, ідентифікатор буде скинуто до заголовку обраного матеріалу.

en: Enter the node type this context.
uk: Введіть тип матеріалу цього контексту.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
uk: Введіть ідентифікатор матеріалу для цього аргументу:

en: A context that is just a string.
uk: Контекст, що являє собою звичайний рядок.

en: Raw string
uk: Нефільтрований рядок

en: Enter the string for this context.
uk: Введіть рядок для цього контексту.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
uk: Наразі встановлено у термін @term. Якщо необхідно змінити термін, введіть його.

en: Select a term from @vocabulary.
uk: Оберіть термін зі словника @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
uk: Скидати ідентифікатор до заголовка терміна

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
uk: Якщо позначено, ідентифікатор буде скинуто до назви обраного терміна.

en: You must select a term.
uk: Необхідно обрати термін.

en: Invalid term selected.
uk: Обрано неприпустимий термін.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
uk: Декілька термінів таксономії, у вигляді групи.

en: Term ID of first term
uk: Ідентфікатор першого терміна

en: Term ID of all term, separated by + or ,
uk: Ідентифікатори усіх терміні, розділені "+" або ","

en: Term name of first term
uk: Назва першого терміна.

en: Term name of all terms, separated by + or ,
uk: Назви усіх термінів, розділені "+" або ","

en: Vocabulary ID of first term
uk: ID словника першого терміна

en: Creates the author of a node as a user context.
uk: Створює автора матеріалу з контексту користувача.

en: Make all views available as panes
uk: Зробити усі види доступними як фрагменти панелі

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
uk: Якщо позначено, всі види будуть доступні у вигляді фрагментів панелей вмісту, що можуть бути додані до типів матеріалу. Якщо не позначено, доступними будуть лише ті види, що мають відображення "Фрагмент панелі вмісту". Зніміть цей прапорець, якщо є необхідність більш гнучко керувати видами, які доступні користувачам через інтерфейс панелей.

en: Configure Views to be used as CTools content.
uk: Налаштуйте модуль Види на використання в якості вмісту CTools.

en: Views content panes
uk: Фрагменти вмісту панелей видів

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
uk: Дозволяє матеріали модуля Види в модулях Панелі, Панель керування та решта, де використовується CTools Content API.

en: Select display
uk: Оберіть відображення

en: Configure view
uk: Налаштуйте вид

en: Choose which display of this view you wish to use.
uk: Оберіть відображення з цього виду, яке треба використати.

en: Broken/missing/deleted view.
uk: Пошкоджений/відсутній/видалений вид.

en: Configure view @view (@display)
uk: Налаштуйте вид @view (@display)

en: View: @name
uk: Вид: @name

en: View information
uk: Інформація про вид

en: Using display @display.
uk: Використання відображення @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
uk: Аргумент @arg, що використовує контекст @context перетворено у @converter

en: @count items displayed.
uk: Відображено @count елементів.

en: With pager.
uk: З сторінковим навіґатором.

en: Without pager.
uk: Без сторінкового навіґатора.

en: Skipping first @count results
uk: Пропущено перші @count результатів

en: With more link.
uk: З посиланням "Ще".

en: With feed icon.
uk: З іконкою потоку.

en: Sending arguments.
uk: Надсилання аргументів.

en: Using arguments: @args
uk: Використання аргументів: @args

en: Using url: @url
uk: Використання url: @url

en: View panes
uk: Фрагменти панелі видів

en: Link title to page
uk: Зв’язати посиланням заголовок і сторінку.

en: Provide a "more" link.
uk: Надати посилання "Ще"

en: Num items
uk: Кількість елементів

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
uk: Оберіть кількість відображуваних елементів, або 0, аби відобразити усі результати.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
uk: Оберіть кількість пропущених елементів, або 0, аби не пропускати елементи.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
uk: Якщо позначено, URL-шлях виду буде переписаний; іноді це може знадобитися, щоб задати URL панелі

en: Content pane
uk: Фрагмент вмісту

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
uk: Доступний як вміст для панелі або відображення панелі керування.

en: Pane settings
uk: Налаштування фрагменту панелі.

en: Use view name
uk: Використовувати назву виду

en: Use view description
uk: Використовувати опис виду

en: Admin desc
uk: Адміністративний опис

en: Use Panel path
uk: Використовувати шлях панелі

en: Argument input
uk: Введення аргументу

en: Allow settings
uk: Дозволити налаштування

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
uk: Позначені налаштування будуть доступні в діалозі конфігурації фрагменту панелі для їх зміни користувачем панелі. Непозначені налаштування не будуть доступні і будуть використовуватись в налаштуваннях цього відображення.

en: Pager offset
uk: Зміщення сторінкового навіґатора

en: Path override
uk: Перезапис шляху

en: Title override
uk: Перезапис заголовку

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
uk: Цей заголовок з'явиться для цього фрагменту панелі виду у діалозі додавання вмісту. Якщо порожнє, буде взята назва виду.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
uk: Цей текст відобразиться при проведенні мишею над фрагментом панелі у діалозі додавання вмісту. Якщо порожнє, буде взятий опис виду.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
uk: Ця категорія фрагменту панелі з'явиться у діалозі додавання вмісту.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
uk: Це базова вага категорії. Зверніть увагу, що якщо вага категорії визначена в декількох місцях, модуль Панелі сприймає лише перше знайдене значення. Тому якщо схоже на те, що вага не спрацьовує, перевірте інші місця, де вона може встановлюватись.

en: Link pane title to view
uk: Зв’язати посилання заголовок фрагменту панелі з видом

en: Inherit path from panel display
uk: Наслідувати шлях з відображення панелі

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
uk: Якщо "так", усі посилання, генеровані модулем Види, наприклад, "Ще", або "Підсумки", та розкриті посилання вводу вестимуть на шлях відображення панелей, а не виду, за умови, що відображення має шлях.

en: Choose the data source for view arguments
uk: Оберіть джерело даних для аргументів виду

en: @arg source
uk: джерело @arg

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
uk: Версія CTools API надто стара для Панелей. Модуль Панелі потребує принаймні %version.

en: CTools API Version
uk: Версія CTools API

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
uk: Сторінки-панелі можуть використовуватись як цільові сторінки. Вони можуть мати URL-адресу, приймати аргументи і можуть мати пункти меню.

en: Panel page
uk: Сторінка-панель

en: You must activate the page manager module for this functionality.
uk: Для цього функціоналу необхідно активувати модуль Менеджер сторінок.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
uk: Матеріали-панелі являють собою матеріал із вмістом, що потрапляє в пошук, але має обмежені можливості в порівнянні з сторінками-панелями.

en: Panel node
uk: Матеріал-панель

en: You must activate the panel node module for this functionality.
uk: Для цього функціоналу необхідно активувати модуль Матеріал-панель.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
uk: Міні-панелі — це невеликі області вмісту, які виводяться як блоки, і використовуються у тих випадках, коли є потреба в складних макетах блоків або макетів в макетах.

en: Mini panel
uk: Міні-панель

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
uk: Для цього функціоналу необхідно активувати модуль Міні-панелі.

en: Go to list
uk: Перехід до списку

en: There are no mini panels.
uk: Міні-панелі відсутні.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
uk: Наразі налаштування, що вимагають змін, відсутні, але вони можуть з'явитися в майбутньому через додаткові плаґіни або модулі.

en: Your changes have been discarded.
uk: Ваші зміни були відхилені.

en: Style settings
uk: Налаштування стилю

en: Disable this pane
uk: Вимкнути цей фрагмент панелі

en: Enable this pane
uk: Увімкнути цей фрагмент панелі

en: CSS properties
uk: Параметри CSS

en: Invalid pane id.
uk: Хибний ідентифікатор фрагменту панелі.

en: Cache method for this display
uk: Метод кешування для цього відображення

en: Cache method for !subtype_title
uk: Метод кешування для підтипу !subtype_title

en: Cache settings for this display
uk: Налаштування кешування для цього відображення

en: Cache settings for !subtype_title
uk: Налаштування кешування для !subtype_title

en: Panel style for region "!region"
uk: Стиль панелі для області "!region"

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
uk: Налаштування для стилю @style (Фрагмент "!pane")

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
uk: CSS ID, що застосовується до цього фрагменту. Може бути порожнім.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
uk: Клас CSS,що застосовується до цього фрагменту. Може бути порожнім.

en: Invalid test id.
uk: Хибний тестовий ідентифікатор.

en: Panel layout has been updated.
uk: Макет панелі було успішно оновлено.

en: Mini panel: "@title"
uk: Міні-панель: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
uk: Створює міні-панелі, які можуть бути використані як блоки в Drupal і фрагменти панелей у інших модулях панелей.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
uk: Макет панелі розділений на рядки та стовпці.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
uk: Налаштуйте вміст, що буде доступний для додавання до відображень матеріалів-панелей

en: Show layout designer
uk: Показати дизайнер макету

en: Remove column
uk: Вилучити стовпчик

en: Add row to top
uk: Додати рядок зверху

en: Add row to bottom
uk: Додати рядок знизу

en: Remove row
uk: Вилучити рядок

en: Add column
uk: Додати колонку

en: Add region to left
uk: Додати область ліворуч

en: Add column to left
uk: Додати колонку ліворуч

en: Add region to right
uk: Додати область праворуч

en: Add column to right
uk: Додати колонку праворуч

en: Region settings
uk: Налаштування області

en: Remove region
uk: Видалити область

en: Invalid item id.
uk: Хибний ідентифікатор об'єкта.

en: Configure column
uk: Налаштувати колонку

en: Configure row
uk: Налаштувати рядок

en: Configure region
uk: Налаштувати область

en: Region title
uk: Заголовок області

en: Fluid
uk: Нефіксоване

en: Hide layout designer
uk: Приховати дизайнер макету

en: No markup at all
uk: Взагалі без розмітки

en: Each region
uk: Кожна область

en: Selection rules
uk: Правила вибору

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
uk: Керування критеріями, за якими вирішується можливість застосування цього варіанту.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
uk: Додайте до цього варіанту додаткові контекстні об’єкти, що можуть бути використані вмістом.

en: Move content from old layout
uk: Перенесіть вміст зі старого макету

en: Get a preview of what this variant will look like.
uk: Отримайте попередній вигляд цього варіанту.

en: This panel will be selected if @conditions.
uk: Ця панель буде обрана за умов @conditions.

en: This panel will always be selected.
uk: Ця панель завжди буде обрана.

en: Selection rule
uk: Правило вибору

en: Panel: @title
uk: Панель: @title

en: You must select a layout.
uk: Необхідно обрати макет.

en: Update and preview
uk: Оновити та переглянути

en: Administrative title of this variant.
uk: Адміністративний заголовок цього варіанту.

en: Group by
uk: Групувати за

en: Form settings
uk: Налаштування форми

en: Type of group.
uk: Тип групи

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
uk: Якщо не обрано, кожен елемент поля буде створювати новий рядок, що може привести до дублів. Ці параметри несумісні з сортуванням таблиць при кліках на відображенні.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Деякі оновлення все ще в черзі. Прохання повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і запустити необхідні оновлення

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
uk: Деякі оновлення ще знаходяться в черзі. <br/>Будь ласка, заново запустіть скрипт оновлення.

en: Not indexed
uk: Неіндексоване

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Minimum word length
uk: Мінімальна довжина слова

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
uk: Двійкова змінна, що вказує, чи опублікований цей матеріал ( її може бачити особа, що не є адміністратором).

en: Filter by Group
uk: Фільтрувати за групою

en: @project issue queue
uk: @project черга помилок

en: Flush all caches
uk: Очистити весь кеш

en: Cache tables
uk: Кеш таблиці

en: Page requisites
uk: Реквізити сторінки

en: Developer modules to keep enabled
uk: Тримати включеними dev модулі

en: Enabled developer modules in this list will not be disabled when the link <em>Disable developer modules</em> in the menu below the icon is invoked.
uk: Дозволити dev модулям із цього списку не відключатися при виклику посилання <em>Відключити dev модулі</em> у меню під іконкою.

en: Menu module form.
uk: Форма модуля меню.

en: Book module form.
uk: Форма модуля Книг

en: Poll module title.
uk: Назва модуля голосувань

en: Poll module choices.
uk: Варіанти модуля голосувань

en: Poll module settings.
uk: Параметри модуля голосувань

en: Upload module form.
uk: Форма модуля відвантажень.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Оновлення для модулів, пов'язаних з CCK, не відбуваються до включення модулів на <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. Коли ви включите їх, вам слід повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і провести оновлення, що залишились.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення, але не може їх розпочати з-за відключення content.module. <br />Якщо і коли content.module буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення і доступний в папці модулів, але він не включений. <br />Якщо і коли його буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: CCK - No Views integration
uk: CCK - без інтеграції з Виглядама

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
uk: Інтеграція CCK у модуль Views вимагає Views 6.x-2.0-rc2 або вище.

en: manage fields
uk: керувати полями

en: » Add a new content type
uk: » Додати новий тип вмісту

en: @field_name (Locked)
uk: @field_name (Заблоковано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
uk: Цей тип матеріалу має неактивні поля. Неактивні поля не включені в список доступних до моменту вмикання їхніх модулів

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
uk: !field (!field_name) неактивне поле !field_type що використовує Візитку !widget_type.

en: - Select a field type -
uk: - Виберіть тип поля -

en: - Select a widget -
uk: - Виберіть віджет -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
uk: Назва поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
uk: Тип даних для збереження

en: Form element to edit the data.
uk: Елемент форми для редагування даних.

en: - Select an existing field -
uk: - Виберіть існуюче поле -

en: Field to share
uk: Спільне поле

en: Group name (a-z, 0-9, _)
uk: Назва групи (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
uk: Додати нове поле: необхідно вказати мітку.

en: Add new field: you need to provide a field name.
uk: Додати нове поле: необхідно вказати назву поля

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name - некоректне. Ім'я повинно включати лише латинські символи, цифри і підкреслення

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name надто довге. Ім'я обмежено 32 символами, включаючи префікс 'field_'

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
uk: Додавання нового поля: ім'я 'field_instance' - зарезервовано

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name зайняте

en: Add new field: you need to select a field type.
uk: Додати нове поле: необхідно вибрати тип поля.

en: Add new field: you need to select a widget.
uk: Додати нове поле: необхідно вибрати віджет.

en: Add new field: invalid widget.
uk: Додати нове поле: неприпустимий віджет.

en: Add existing field: you need to provide a label.
uk: Додати існуюче поле: необхідно вказати мітку.

en: Add existing field: you need to select a field.
uk: Додати існуюче поле: необхідно обрати поле.

en: Add existing field: you need to select a widget.
uk: Додати існуюче поле: необхідно вибрати віджет.

en: Add existing field: invalid widget.
uk: Додати існуюче поле: неприпустимий віджет.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
uk: Поле %label не може бути додане до типу матеріалу, оскільки воно заблоковане.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
uk: Відсутні поля для даного типу матеріалів. Ви можете додавати нові поля на сторінці <a href="@link">Керування полями</a>

en: Edit basic information
uk: Зміна базової інформації

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
uk: Машино-читабельна назва поля. Ця назва не може бути змінена.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
uk: Людиноподібне ім'я, що буде використано як мітка для цього поля в типі матеріалу %type

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
uk: Тип даних, що бажаєте зберігати в базі даних з допомогою цього поля. Дана операція не може бути змінена.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
uk: Тип елемента форми, що хочете відобразити користувачу, коли створюється це поле в типі матеріалу %type

en: Updated basic settings for field %label.
uk: Оновлено базові параметри для поля %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
uk: Виникла проблема оновлення базових параметрів для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
uk: Це поле <strong>заблоковане</strong> і не може бути вилучене.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
uk: Поле %field заблоковане і не може бути відредаговано.

en: %type basic information
uk: %type базова інформація

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає значення за замовчуванням. Не повинен містити розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Для визначення очікуваного формату ви можете скористатись закладкою <em>devel load</em>, наданою <a href="@link_devel">devel module</a> на сторінці контенту %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
uk: Максимальна кількість значень, що користувачі можуть вносити до цього поля.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
uk: При 'Необмежено' з'явиться кнопка 'Додати ще', що дозволить користувачам додавати скільки завгодно значень.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
uk: Код PHP для 'базового значення' повернув @value, що є некоректним

en: %name must be an integer.
uk: %name повинен бути цілим числом.

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинен бути додатнім цілим числом.

en: %name must be a number.
uk: %name повинен бути числом.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
uk: Вам потрібно впевнитись, що використовуване поле наявне в даному типі матеріалу

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
uk: Розширене: Вкажіть значення полів кодом PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає значення для встановлення. Не повинен містити &lt;?php ?&gt; розмежовувачів. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Використання закладки <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load'  на сторінці контенту може допомогти вам зрозуміти очікуваний формат.

en: You have to return the default value in the expected format.
uk: Потрібно повертати базове значення в передбаченому форматі

en: Populate @node's field '@field'
uk: Заповнення поля '@field' матеріалу @node

en: Field has value
uk: Поле має значення

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
uk: Вам потрібно переконатись, що дані поля наявні в вказаному типі матеріалу. Повертається TRUE, якщо обрані поля мають вказане значення.

en: Field has changed
uk: Поле змінено

en: Content containing changes
uk: Матеріал містить зміни

en: Content not containing changes
uk: Матеріал без змін

en: @node's field '@field' has value
uk: поле @node '@field' має значення

en: Select the machine-name of the field to look at.
uk: Вибір машинної назви показаному полю.

en: @node's field '@field' has been changed
uk: Змінено поле '@field' матеріалу @node

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований заголовок матеріалу за посиланням. УВАГА - чистий ввід від користувача!

en: Formatted html link to the referenced node.
uk: Форматоване HTML-посилання до матеріалу за посиланням.

en: Relative path alias to the referenced node.
uk: Відносний шлях зв'язаного матеріалу.

en: Absolute path alias to the referenced node.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced user.
uk: Синонім відносного шляху до зв'язаного користувача

en: Absolute path alias to the referenced user.
uk: Синонім абсолютного шляху до зв'язаного користувача.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
uk: Поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field formatter
uk: Форматер поля

en: @label-truncated - !column
uk: @label-скорочена - !column

en: Appears in: @types
uk: Використана в: @types

en: <No value>
uk: <Без значення>

en: Widget label (@label)
uk: Мітка Візитки (@label)

en: Custom label
uk: Настроювана мітка

en: (first item is 0)
uk: (перший елемент - 0)

en: (start from last values)
uk: (починати з останніх значень)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде відмикати взаємозв'язок. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде використовуватись для сортування. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: You need to provide a label.
uk: Необхідно вказати мітку.

en: You need to provide a group name.
uk: Необхідно вказати назву групи.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Назва групи %group_name недійсна. Назва має містити лише малі ненаголошені літери, цифри та підкреслення.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
uk: Назва групи %group_name занадто довга. Назва обмежена 32 символами, включаючи префікс 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
uk: Назва групи %group_name вже існує.

en: Add new group:
uk: Додати нову групу:

en: Add new group: you need to provide a label.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати мітку.

en: Add new group: you need to provide a group name.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати ім'я групи

en: Standard group
uk: Стандартна група

en: Create display groups for CCK fields.
uk: Створення груп відображення для полів CCK

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо поле містить численні значення, лише перший вузол контенту буде завантажено.

en: There are no nodereference fields defined.
uk: Не визначено жодного поля довідки вузлів.

en: %name: invalid input.
uk: %name: неправильне введення

en: %name: found no valid post with that title.
uk: %name: не знайдено дійсного повідомлення з таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
uk: Тільки числа і десяткові значення дозволені в полі %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
uk: В полі %field дозволені тільки числа.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
uk: Лише цифри та знак дробу (%decimal) дозволені в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
uk: Зверніть увагу, що якщо поле має кілька значень, завантажиться лише перший користувач.

en: There are no userreference fields defined.
uk: Немає зазначених полів пов'язаного користувача

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
uk: Розширено - Користувачі, що можуть бути пов'язані (Вигляд)

en: View used to select the users
uk: Вид для відбору користувачів

en: %name: invalid user.
uk: %name: недійсний користувач.

en: New field
uk: Нове поле

en: Existing field
uk: Існуюче поле

en: New group
uk: Нова група

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
uk: Додати поля та групи до типу матеріалу, і впорядкувати їх на сторінці матеріалів та у формах вводу.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
uk: Ви можете додати поле до групи, перетянувши його вниз і вправо від групи.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
uk: Зверніть увагу: Встановлення модуля <a href="!adv_help">Advanced help</a> дозволить вам звертатись за більш обсяжною та точнішою допомогою.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
uk: Скористайтеся прапорцем 'Виключити' для виключення пункту зі  значення !content, яке передається в шаблон матеріалу.

en: Author linked to profile
uk: Автор, пов'язаний з профілем

en: Hello <strong>@username</strong>
uk: Привіт <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
uk: Показати комбінації клавіш

en: Administration menu Toolbar style
uk: Стиль Панелі інструментів Меню Адміністрування

en: A better Toolbar.
uk: Краща панель інструментів.

en: Administration views
uk: Вигляди адміністрування

en: Debug response: !data
uk: Відповідь зневаджувача: !data

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
uk[0]: <br /> Метод %list сумісний з усіма типами доставки
uk[1]: <br /> Методи %list сумісні з усіма типами доставки
uk[2]: <br /> Методи %list сумісні з усіма типами доставки

en: No image widgets installed.
uk: Віджети для зображень товарів не інстальовано

en: Product class saved.
uk: Клас товару було збережено

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
uk: Ви упевнені що бажаєте видалити клас товару %type

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
uk: Типи нод що були асоційовані з цим класом будуть повернуті до стандартного типу нод.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
uk: Пошук клієнтів заснований на наведеній у цих полях інформації. Використовуйте символ зірочки * щоб отримати любий символ.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
uk: Наприклад, розпочавши пошук по запиту С* у полі Прізвище платника ви отримаєте список усіх клієнтів прізвище яких розпочинається з літери С.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
uk: (<em>щоб проігнорувати поле залиште його пустим.</em>)

en: Display type for the main store administration page
uk: Тип відображення головної адміністративної сторінки магазину

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
uk: Ця таблиця показує усіх користувачів на вашому сайті, хто зробив замовлення.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
uk: Використовуйте цю сторінку для пошуку серед користувачів тих хто зробив замовлення.

en: tabs
uk: вкладки

en: CCK Fieldgroup Tabs
uk: Вкладки для наборів полів CCK

en: Display CCK fieldgroups in tabs. Enables splitting up content onto tabs in both editing and display.
uk: Відображення наборів полів CCK у вкладках. Включає поділ контенту на вкладки при редагуванні й перегляді.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
uk: Демонстраційний код, розширена довідка та демо-панель для демонстрації методу побудови плаґінів ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
uk: Зразок Плаґіну CTools — це спрощена демонстрація розроблювачам методики створення плаґінів для CTools. Він не забезпечує жодних корисних функцій для звичайного користувача.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
uk: Демо-панель демонструє більшість функціоналу, надаваного через
        <a href="@demo_url">Демо-панель CTools</a>, а документацію щодо прикладів можна знайти у 
        !ctools_plugin_example_help.
        Власне модуль CTools має свою документацію у !ctools_help. Загалом, тим не менш, код власне призначений для навчання.
        Його можна знайти у %path.

en: CTools plugin example
uk: Зразок плаґіну CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
uk: Зразок плаґіну Інструментів Chaos (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
uk: Демонструє як зовнішній модуль може забезпечувати плаґіни ctools (для модуля Панелі тощо).

en: Arg length
uk: Довжина аргументу

en: Control access by length of simplecontext argument.
uk: Керування доступом на основі довжини аргументу simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
uk: Надавати доступ, якщо довжина аргументу simplecontext дорівнює

en: Length of simplecontext argument
uk: Довжина аргументу simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
uk: Доступ/видимість буде надаватись на основі довжини аргументу.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
uk: Аргумент Simpletext має бути !comp @length символів

en: CTools example: role
uk: Зразок CTools: роль

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
uk[0]: @identifier повинен мати роль "@roles"
uk[1]: @identifier може мати одну з ролей "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
uk: Створює "simplecontext" з аргументу.

en: Enter the simplecontext arg
uk: Введіть аргумент simplecontext

en: CTools example no context content type
uk: Приклд CTools типу матеріалу без контексту

en: No context content type - requires and uses no context.
uk: Тип матеріалу без контексту - не вимагає і не використовує контекст.

en: CTools Examples
uk: Приклади CTools

en: The setting for item 1.
uk: Налаштування для елементу 1.

en: The setting for item 2
uk: Налаштування для елементу 2.

en: CTools example relcontext content type
uk: Приклад CTools тип матеріалу relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
uk: Тип матеріалу Relcontext - працює з контекстом relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
uk: Конфігурація елементу 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
uk: Налаштування для relcontext.

en: Simplecontext content type
uk: Тип матеріалу Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
uk: Тип матеріалу Simplecontext - працює з контекстом simplecontext.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
uk: Конфігурація елементу 1 для типу матеріала simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
uk: Контекст Relcontext з simplecontext

en: Relcontext setting
uk: Налаштування Relcontext

en: Just an example setting.
uk: Звичайний приклад налаштування.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
uk: Окремий контекст "simplecontext" або елемент даних.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
uk: Введіть деякі дані аби презентувати даний "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
uk: Контекст Simplecontext з конфігурації

en: Setting for simplecontext
uk: Налаштування для simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
uk: Приклад налаштування, що може бути використаний для конфігурації контексту

en: Relcontext from simplecontext
uk: Relcontext з simplecontext

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
uk: Якщо на сторінці понад один варіант, при виборі кожного з варіантів буде відображуватись альтернатива. Починаючи з першого варіанту до останнього, кожен з варіантів буде перевірено на його відповідність правилам вибору. Буде застосовано перший варіант, що відповідає цьому критерію (як зазначено нижче).

en: See the getting started guide for more information.
uk: Додаткову інформацію дивіться у посібнику з початку роботи.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
uk: Перш ніж додавати варіант, його потрібно налаштувати. По завершенні, аби додати це на сторінку, потрібно натиснути кнопку "Додати варіант" в кінці роботи майстра.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях node/%node/edit оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може перевизначити адресу @path оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback. Можливість редагування матеріалу буде увімкнена, але шлях редагування не перевизначатиметься.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути node/%node оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
uk: Шляхи без додаткових заповнювачів не можуть бути використані в пунктах звичайного меню, якщо обраний обробник аргументу не надає для пункту меню аргумент за умовчанням.

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%term because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях taxonomy/term/%term оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях user/%user оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Existing node
uk: Існуючий матеріал

en: Enter the title or NID of a node
uk: Введіть заголовок або ідентифікатор (NID) матеріалу

en: Show only node teaser
uk: Показувати тільки анонс матеріалу

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
uk: Показувати "додати коментар", "читати далі" та інші посилання матеріалів

en: Template identifier
uk: Ідентифікатор шаблона

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
uk: Цей ідентифікатор буде доданий як пропозиція шаблону до відображення цього матеріалу: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Інформацію про пропозиції шаблонів дивіться у Посібнику з темізації Друпалу.

en: Treat this as the primary node page
uk: Вважати це основною сторінкою матеріалу

en: This can affect title rendering and breadcrumbs from some node types.
uk: Це може вплинути на генерування відображення заголовку та навігаційного рядка для деяких типів матеріалу.

en: Add the breadcrumb trail as content.
uk: Додати як вміст навіґаційний рядок.

en: Add the help text of the current page as content.
uk: Додати як вміст текст довідки поточної сторінки.

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Add the status messages of the current page as content.
uk: Додати як вміст повідомлення про стан поточної сторінки.

en: Add the slogan trail as content.
uk: Додати як вміст гасло.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
uk: Додати як вміст вкладки (локальні завдання)

en: Add the page title as content.
uk: Додати як вміст заголовок сторінки.

en: You may use substitutions in this title.
uk: В цьому заголовку можливо використовувати підстановки.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
uk: Параметри матеріалу поділені на категорії. Для продовження оберіть ліворуч необхідну категорію.

en: Change the layout of this panel.
uk: Змініть макет цієї панелі.

en: Manage pages
uk: Керування сторінками

en: Node status
uk: Стан матеріалу

en: Customize product report parameters
uk: Оберіть бажані параметри товарного звіту

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
uk[0]: Корзина гостя існуватиме @count @unit
uk[1]: Корзина гостя існуватиме @count @unit
uk[2]: Корзина гостя існуватиме @count @unit

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
uk[0]: Корзина зареєстрованих існуватиме @count @units
uk[1]: Корзина зареєстрованих існуватиме @count @units
uk[2]: Корзина зареєстрованих існуватиме @count @units

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
uk: Дякуємо що скористалися послугами [store-name]. 
    Ваше поточне замовлення було додано до вашого облікового запису який ми знайшли за вашою адресою електронної пошти.
    
    <a href="[site-url]/user">Увійдіть</a> щоб переглянути статус вашого поточного замовлення та історію замовлень.
    Не забувайте увійти наступний до того як будете робити замовлення наступний раз, це суттєво прискорить оформлення покупки!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
uk: Дякуємо що скористалися послугами [store-name]. 
    Для вас було створено новий обліковий запис, тепер ви маєте змогу переглядати поточний статус свого замовлення.
    
    <a href="[site-url]/user">Увійдіть</a> да вашого нового облікового запису використовуючи наступну інформацію:
    
    <strong>Ім'я користувача:</strong> !new_username
    <strong>Пароль:</strong> !new_password

en: No orders available.
uk: Замовлень немає.

en: Header text
uk: Текст верхнього колонтитулу

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
uk: 
        Цей блок даних створено типом матеріалу Relcontent.
        Дані в блоці можуть бути зібрані з статичного тексту (як цей) або з
        форми налаштувань типу матеріалу ($conf) для даного типу, або з контексту,
        котрий передається в нього. <br />
        В нашому випадку конфігураційна форма ($conf) містить лише одне поле — 'config_item_1;
        і його налаштовано з:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
uk: 
        Цей блок даних створено типом матеріалу Simplecontext.
        Дані в блоці можуть бути зібрані з статичного тексту (як цей) або з
        форми налаштувань типу матеріалу ($conf) для даного типу, або з контексту,
        котрий передається в нього. <br />
        В нашому випадку конфігураційна форма ($conf) містить лише одне поле — 'config_item_1;
        і його налаштовано з:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
uk: Наразі ця сторінка заблокована вами через її редагування. Ніхто з решти не зможе внести в неї зміни поки ви їх не збережете або не скасуєте.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
uk: Наразі ця сторінка заблокована іншим користувачем через її редагування. Ви не можете вносити зміни в цю сторінку, якщо не перервете блокування.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для усіх блоґів за адресою <em>/blog</em>. Якщо жодного варіанту не обрано, будуть показані базові друпалівські найостанніші дописи блоґу.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях blog оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: User blog
uk: Блоґ користувача

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для відображення блоґів користувачів за адресою <em>/blog/%user</em>. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базовий друпалівський блоґ користувача.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути blog/%user оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Site contact page
uk: Контактна сторінка сайту

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для контактної сторінки сайту за адресою <em>/contact</em>. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базова друпалівська контактна форма.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях contact оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: User contact
uk: Контакт користувача

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для відображення контактної форми користувача за адресою <em>user/%user/contact</em>. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базова друпалівська контактна форма користувача.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях user/%user/contact оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
uk: Не-іменовані заповнювачі (% або ! окремо) використовувати не можна. Будь ласка, дайте назву заповнювачеві додавши до % або ! короткий описовий текст, наприклад %user або %node.

en: All polls
uk: Всі опитування

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для усіх опитувань за адресою <em>/poll</em>. Якщо жодного варіанту не обрано, будуть показані базові друпалівські найостанніші опитування.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях poll оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Page manager module is unable to enable search/@name/%menu_tail because some other module already has overridden with %callback.
uk: Модуль Менеджер сторінок не може увімкнути шлях search/@name/%menu_tail оскільки якийсь інший модуль вже перевизначений за допомогою %callback.

en: Search @type
uk: Пошук @type

en: Taxonomy: term
uk: Таксономія: термін

en: Control access by a specific term.
uk: Керування доступом на основі певного терміна.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
uk: Оберіть термін чи терміни зі словника @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
uk[0]: @term може бути терміном"@terms"
uk[1]: @term може бути одним з цих термінів: @terms

en: Node add form: node type
uk: Форма додавання матеріалу: тип матеріалу

en: Node edit form: node ID
uk: Форма додавання матеріалу: ідентифікатор матеріалу.

en: Get all arguments after this one
uk: Отримати усі аргументи після цього

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
uk: Якщо позначено, цей рядок міститиме всі аргумент. Наприклад, якщо шлях має вигляд "path/%" і користувач відвідує сторінку "path/foo/bar", а позначки немає, тоді рядок матиме вигляд "foo". Якщо позначка є, рядок матиме вигляд "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
uk: Термін таксономії: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
uk: Термін таксономії (декілька): ID

en: User: name
uk: Користувач: ім’я

en: Creates a user context from a user name.
uk: Створює контекст користувача з імені користувача.

en: Enter the username of a user for this argument
uk: Введіть ім'я користувача для цього аргументу.

en: Vocabulary: ID
uk: Словник: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
uk: Контактна форма сайту, що надає користувачам можливість надсилати повідомлення адміністраторам сайту.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
uk: Контактна форма сайту, що надає користувачам можливість зв’язуватись з іншими користувачами.

en: Contact @name
uk: Контактувати з @name

en: Custom: @title
uk: Власний: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
uk: Цей заголовок буде використаний в адміністративному інтерфейсі для ідентифікації цього фрагменту панелі. Якщо порожнє, буде взятий звичайний заголовок.

en: Page footer message
uk: Повідомлення нижнього колонтитулу сторінки.

en: Advanced search form
uk: Розширена форма пошуку

en: A search form with advanced options.
uk: Форма пошуку з розширеними опціями.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
uk: Розширена форма може мати додаткові опції залежно від типу пошуку. Наприклад, розширена форма пошуку вмісту (матеріалу) дозволить виконувати пошук за типом матеріалу і терміном таксономії.

en: Same page
uk: Та сама сторінка

en: Override default prompt
uk: Переписати базове запрошення

en: @type search form
uk: Форма пошуку типу @type

en: The results of a search using keywords.
uk: Результати пошуку за допомогою ключових слів.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
uk: Здійснювати запис в журнал інформацію про виконані пошуки

en: Override "no result" text
uk: Переписати текст "результати відсутні"

en: No result text
uk: Текст "Результати відсутні"

en: Display text if no search keywords were submitted
uk: Відображати текст, якщо надісланих ключових слів не знайдено

en: No keywords text
uk: Текст ключових слів відсутній

en: @type search result
uk: Результати пошуку типу @type

en: HTML-safe string
uk: HTML-безпечний рядок

en: Custom pager settings
uk: Власні налаштування сторінкового навіґатора

en: Use different pager settings from view settings
uk: Використовувати налаштування сторінкового навіґатора, котрі відрізняються від налаштувань у виді

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
uk: <strong>Увага: </strong> У цього виду увімкнено AJAX. Перевизначення налаштувань сторінкового наві ґтора початково працюватиме, але після оновлення виду через AJAX застосовуватимуться оригінальні налаштування. Тому на видах з увімкненим AJAX не потрібно переналаштовувати сторінковий навіґатор.

en: The number of items to skip and not display.
uk: Кількість елементів, що необхідно пропустити і не відображати.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
uk: Оберіть це, аби надсилати усі аргументи з панелі безпосередньо у вид. Якщо позначено, аргументи панелі будуть йти одразу після аргументів контексту вище і передувати будь-яким додаткових аргументам, що передаються через поле "Аргументи" нижче. Зверніть увагу, що аргументи не включають в себе базовий URL; аргументами вважаються лише значення після URL або вказані як заповнювачі.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
uk: Додаткові параметри для надсилання у вид, так, якби вони були частиною URL-адреси у вигляді arg1/arg2/arg3. Для отримання аргументів з URL, необхідно використовувувати %0, %1, ..., %N. Або @0, @1, @2, ..., @N, аби використати аргументи, передані у панель. Примітка: Використовуйте ці значення лише в крайньому випадку. В наступних версія модуля Панелі цей функціонал може бути прибраний.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
uk: Якщо обрано опцію "З контексту", вкажіть якій тип контексту використовувати.

en: Context is optional
uk: Контекст є необов’язковим

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
uk: Наявність цього контексту в фрагменті панелі необов’язкова для функціонування. Якщо планується його використовувати, впевніться, що обробник аргументу може коректно обробляти порожні значення.

en: &#x2713;Panel title
uk: &#x2713;Заголовок панелі

en: No rules
uk: Правила відсутні

en: Title type
uk: Тип заголовка

en: Manually set
uk: Встановлений вручну

en: From pane
uk: З фрагмента

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
uk: ПРИМІТКА: аби додати до імпорту матеріал-панелі необхідно спочатку встановити налаштування  export.module у "Save as a new node then edit", інакше воно не працюватиме.

en: Region class
uk: Клас області

en: Stream
uk: Потік

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
uk: Значення атрибуту target у посиланні, як-от  _blank, _parent чи назва назва iframe. Це поле рідко застосовується.

en: @argument title
uk: @argument заголовок

en: @argument input
uk: @argument введення

en: The maximum number of characters this field can be.
uk: Максимальна кількість символів в цьому полі.

en: Count the number 0 as empty
uk: Число "0" означає порожнє

en: Hide if empty
uk: Приховати, якщо порожнє

en: Starting value
uk: Початкове значення

en: Specify the number the counter should start at.
uk: Вкажіть число, з якого починатиметься відлік.

en: Does not start with
uk: Не починається з

en: Does not end with
uk: Не завершується на

en: The view %name has been saved.
uk: Вид %name було успішно збережено.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
uk: Через цей фільтр елементи з однією або декількома обраними варіантами вибору можуть дублюватися. Якщо так сталося, цей прапорець може прибрати ці дублікати. Однак, чим більше термінів потрібно шукати, тим довше триватиме запит, тому використовуйте це обережно. Не потрібно вмикати на полях з одним значенням, оскільки, при використанні на несумісному полі, це може призвести до зникнення значень поля з відображення.

en: Jump menu
uk: Меню переходу

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
uk: Всі результати вносяться в список вибору і користувач може перейти на певну сторінку залежно від результатів.

en: Hostname of user that posted the comment.
uk: Ім’я хоста користувача, що написав цей коментар.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
uk: Електронна адреса користувача, що опублікував коментар. Порожне, якщо автор є зареєстрованим користувачем.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
uk: Зв'язок матеріалів з термінами таксономії із зазначенням словника чи словників, що використовуються. Якщо є декілька термінів, цей зв'язок може привести до появи дубльованих записів.

en: The text of the profile item.
uk: Тексти елементу профіля.

en: The taxonomy term ID for the term.
uk: Ідентифікатор терміна таксономії для терміна.

en: The taxonomy term name for the term.
uk: Назва терміна таксономії для терміна.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
uk: Назва словника, до якого належить термін.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
uk: Вкажіть, з якими словниками необхідно встановити зв'язок. Пам'ятайте, що кожен знайдений термін створить новий запис, тому цей зв'язок найкраще використовувати лише на одному словнику, який має лише по одному терміну на матеріал.

en: The MIME type of the attached file.
uk: MIME тип прикріпленого файлу.

en: The path of the attached file.
uk: Шлях прикріпленого файлу.

en: The size of the attached file.
uk: Розмір прикріпленого файлу.

en: The name of the role.
uk: Назва ролі

en: The role ID of the role.
uk: Ідентифікатор ролі.

en: Hide empty fields
uk: Приховати порожні поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
uk: Не відображати поля, мітки або розмітку для порожніх полів.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
uk: Перед налаштуванням параметрів меню переходу потрібно мати принаймні одне поле.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
uk: Щоб правильно налаштувати меню переходу необхідно обрати одне поле, що буде являти собою шлях для використання. Потім необхідно встановити це поле таким, що виключається. Всі інші відображувані поля будуть частиною цього  меню. Зверніть увагу, що усі HTML коди будуть вилучені з виведення, оскільки спискі вибору не можуть відображувати HTML.

en: Path field
uk: Поле шляху

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
uk: Якщо приховано, ця кнопка буде прихована лише для користувачів з javascript і сторінка автоматично перейде, коли вибір зміниться.

en: Blocked users
uk: Блоковані користувачі

en: This identifier is used by another handler.
uk: Цей ідентифікатор використовується іншим обробником.

en: Always display more link
uk: Завжди відображати більше посилань

en: The order of pages in the book hierarchy.
uk: Послідовність сторінок у ієрархії книги.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
uk: Показ стандартного посилання "Додати коментар", що використовується у матеріалах і показуване лише, якщо користувач має повноваження додавати коментар.

en: Inherit pager
uk: Наслідувати навіґатор

en: Render pager
uk: Відобразити навіґатор

en: Render
uk: Відобразити

en: Every 10 seconds
uk: Кожні 10 секунд

en: Every 30 seconds
uk: Кожні 30 секунд

en: Every 45 seconds
uk: Кожні 45 секунд

en: messages
uk: повідомлень

en: Thickness
uk: Товщина

en: Lighter
uk: Світліший

en: Bolder
uk: Жирніший

en: Field types
uk: Типи полів

en: Full comment
uk: Повний коментар

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
uk: Внутрішня помилка сервера. Інформацію про помилку дивіться у журналах серверу чи PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
uk: Сталася помилка за адресою @path.
    
    Опис помилки: @error

en: Authentication module
uk: Модуль автентифікації

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
uk: Неможливо завершити операцію. Критична помилка у @file, рядок @line: @message

en: no real context
uk: немає реального контексту

en: - Choose -
uk: - Оберіть -

en: Update and save
uk: Оновити та зберегти

en: The page has been updated and saved.
uk: Сторінку було оновлено і збережено.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
uk: Наразі варіанти відсутні і сторінку додати неможливо. Аби з’явились варіанти, напевно, необхідно встановити модуль Панелі (Panels).

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
uk: Щоб встановити цю панель головною сторінкою необхідно створити унікальний шлях до цієї сторінки без % заповнювачів у ньому. Головною сторінкою у конфігураційній формі сайту !siteinfo наразі встановлено %homepage.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
uk: Ця сторінка наразі встановлена головною сторінкою сайту. Це можна змінити у конфігураційній формі сайту !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
uk: Цей шлях вже використовується. Система не може перезаписувати існуючі шляхи.

en: Context exists
uk: Контекст існує

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
uk: Керування доступом залежно від того, чи існує контекст і чи містить він дані.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
uk: Перевірка того, чи контекст існує (містить дані) чи не існує (не містить дані). Наприклад, якщо контекст необов’язковий і шлях не містить аргументу для контексту, то він не існує.

en: Doesn't exist
uk: Не існує.

en: @identifier exists
uk: @identifier існує

en: @identifier does not exist
uk: @identifier не існує

en: String: comparison
uk: Рядок: порівняння

en: Control access by string match.
uk: Керування доступом на основі збігу рядків

en: Not equal to regular expression
uk: Не дорівнює регулярному виразові

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
uk: При використанні регулярних виразів, зразок необхідно обмежити похилими рисками "/", приклад: em>/foo/</em>. Якщо необхідно виконати порівняння з похилими рисками, зразок можна обмежити іншими символами, наприклад "@". Докладніше у <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">документації PHP regex</a>

en: @identifier is "@value"
uk: @identifier дорівнює "@value"

en: @identifier is not "@value"
uk: @identifier не дорівнює "@value"

en: @identifier matches "@value"
uk: @identifier зібгається з "@value"

en: @identifier does not match "@value"
uk: @identifier не збігається "@value"

en: String: length
uk: Рядок: довжина

en: Control access by length of string context.
uk: Керування доступом на основі довжини рядка контексту.

en: Not equal to
uk: Не дорівнює

en: Length of string
uk: Довжина рядка

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
uk: Доступ/видимість буде надаватись на основі довжини рядка контексту.

en: @identifier must be @comp @length characters
uk: @identifier має бути @comp @length символів

en: A context that contains token replacements from token.module.
uk: Контекст, що містить замінники з модуля Замінник (token.module).

en: Enter the context type
uk: Введіть тип контексту

en: Enter a user name
uk: Введіть ім’я користувача

en: Reset identifier to username
uk: Скидати ідентифікатор до користувача.

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
uk: Якщо позначено, ідентифікатор буде скинуто до імені обраного користувача.

en: Invalid user selected.
uk: Обрано неприпустимого користувача.

en: You may use substitutions in this path.
uk: В цьому шлях можна використовувати підстановки.

en: Collapse modules on permissions page
uk: Згорнути модулі на сторінці повноважень

en: System path settings
uk: Налаштування системного меню

en: An existing menu path this view replaces
uk: Існуючий шлях меню, що замінює цей вид

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (НЕ НУЛЬ)

en: Automatic live preview
uk: Автоматичний живий перегляд

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
uk: Цей вид створено для версії @import_version, а встановлено @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
uk: Пошкоджений/відсутній обробник: @table > @field

en: Disable automatic live preview
uk: Вимкнено автоматичний живий перегляд

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
uk: Відображення %display встановило як шлях node/% . Це не створює того, що потрібно. Якщо необхідно декілька версій показу матеріалу, використовуйте панелі.

en: Translate link
uk: Посилання на переклад

en: Provide a simple link to translate the node.
uk: Пряме посилання на переклад матеріалу.

en: Authmap ID
uk: Ідентифікатор картки автентифікації

en: The Authmap ID.
uk: Ідентифікатор картки автентифікації

en: Authentication name
uk: Ім'я автентифікації

en: The unique authentication name.
uk: Унікальне ім'я для автентифікації.

en: The name of the module managing the authentication entry.
uk: Назва модуля, що керує автентифікацією.

en: Use absolute link (begins with "http://")
uk: Використовувати абсолютне посилання (починається з "http://")

en: Link this field to its node revision
uk: Зробити це поле посиланням на його версію матеріалу

en: Output machine name
uk: Виведення машинної назви

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
uk: Використовувати термін таксономії Друпал для створенння посилань в рядку навіґації

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
uk: Якщо позначено, посилання в рядку навіґації будуть створюватися за допомогою стандартного друпалівського методу замість власного методу модуля Види. Це стане в нагоді, якщо для зміни терміна таксономії використовуються модулі на кшталт Taxonomy redirect.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
uk: Зміна назв(и) класів CSS, що будуть додані до цього відображення.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
uk: До цього виду будуть додані назви класів CSS. Тут можна вказати особливі CSS коди для кожного вида. Кілька класів відокремлювати пробілами.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
uk: CSS-класи мають містити лише латинські абетково-цифрові символи та дефіси

en: Choose text
uk: Вибір тексту

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
uk: Це текст, що з'являтиметься в меню переходу як обраний пункт (для спонукання здійснення вибору).

en: Bubble
uk: Пузир

en: Attachment before
uk: Долучення перед

en: Attachment after
uk: Долучення після

en: Views footer
uk: Нижній колонтитул видів

en: Feed icon
uk: Іконка потоку

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
uk: Неможливо передати вибраний файл %filename. Припустимими є лише файли з наступними розширеннями: %extensions.

en: CTools PHP requirements
uk: Вимоги CTools до PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
uk: CTools потребує певного функціоналу, що наявний лише в PHP 5.2.0 або вище.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
uk: Неможливо створити каталог кешу стилів CTools @path. Перевірте права доступу на каталог файлів.

en: Select base style
uk: Оберіть основний стиль

en: Missing settings cache.
uk: Кеш налаштувань відсутній

en: Courier New, Courier, monospace
uk: Courier New, Courier, моноширинний

en: XX-Small
uk: Дуже-дуже малий

en: X-Small
uk: Дуже малий

en: X-Large
uk: Дуже великий

en: XX-Large
uk: Дуже-дуже великий

en: Letter spacing
uk: Інтервал між літерами

en: Word spacing
uk: Інтервал між словами

en: Decoration
uk: Оформлення

en: Overline
uk: Над текстом

en: Line-through
uk: Перекреслений

en: Oblique
uk: Похилий

en: Small-caps
uk: Капітель

en: Capitalize
uk: Починати з великої літери

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
uk: Для виконання цієї дії не вистачає повноважень.

en: You account permissions do not permit you to import.
uk: Ваші повноваження не дозволяють виконувати імпорт.

en: String: URL path
uk: Рядок: URL-шлях

en: Control access by the current path.
uk: Керування доступом на основі поточного шляху.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
uk: Примітка: якщо не обрано жодного контексту, буде використовуватися шлях поточної сторінки.

en: Allow access on the following pages
uk: Дозволити доступ на наступних сторінках

en: Allow access on all pages except the following pages
uk: Дозволити доступ на усіх сторінках, окрім наступних

en: Current path
uk: Поточний шлях

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
uk[0]: @identifier є "@paths"
uk[1]: @identifier є одним з "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
uk[0]: @identifier не є "@paths"
uk[1]: @identifier не є одним з "@paths"

en: Taxonomy: parent term
uk: Таксономія: батьківський термін

en: Control access by existence of a parent term.
uk: Керування доступом на основі існування батьківського терміна.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
uk: Оберіть словник для цієї форми. Якщо в тому словнику існує батьківський термін, критерій перевірки доступу буде виконаний.

en: Has parent term
uk: Має батьківський термін

en: Does not have parent term
uk: Не має батьківський термін

en: "@term" has no parent in vocabulary "@vocab"
uk: "@term" не має батька у словнику "@vocab"

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
uk: "@term" має батька в словнику "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
uk: Керування доступом на основі словника.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
uk: Тільки позначені словники будуть дійсними.

en: Current theme
uk: Чинна тема

en: Control access by checking which theme is in use.
uk: Керування доступом на основі перевірки, який термін використовується.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
uk: Доступ надаватиметься, якщо чинна тема є обраною темою.

en: Error, unset theme
uk: Помилка, не задана тема

en: Current theme is "@theme"
uk: Чинна тема — "@theme"

en: Unpublished node @nid
uk: Неопублікований матеріал @nid

en: Book children
uk: Дочірне меню книги

en: The children menu the book the node belongs to.
uk: Дочірнє меню книги, до якої належить матеріал.

en: Book children menu goes here.
uk: Дочірнє меню книги веде сюди.

en: "@s" book children
uk: Дочірнє меню книги "@s"

en: Node terms
uk: Терміни матеріалу

en: Taxonomy terms of the referenced node.
uk: Терміни таксономії матеріалу за посиланням.

en: - All vocabularies -
uk: - Всі словники -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
uk: Додатково можна обмежитись лише термінами лише певного словника, або дозволити терміни з усіх словників.

en: Term formatting
uk: Форматування терміна

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
uk: Посилання таксономії (використовує theme('links'))

en: Inline, delimited
uk: В рядок, з роздільниками

en: Link to terms
uk: Посилання на терміни

en: Check here to make the terms link to the term paths.
uk: Клацніть тут, аби зробити терміни посиланнями на їх шляхи.

en: Term delimiter
uk: Роздільник термінів

en: "@s" terms from @vocabulary
uk: Терміни "@s" з словника @vocabulary

en: Feed icons
uk: Іконки потоку

en: Add the site feed_icons statement as content.
uk: Додати як вміст вирази іконок потоку сайту.

en: Site logo
uk: Логотип сайту

en: Add the logo trail as content.
uk: Додати як вміст логотип.

en: Primary navigation links
uk: Основні навігаційні посилання

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
uk: Додати як вміст primary_links (локальні завдання).

en: Secondary navigation links
uk: Додаткові навігаційні посилання

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
uk: Додати як вміст secondary_links (локальні завдання).

en: Tabs type
uk: Тип вкладок

en: Primary and secondary
uk: Основні та додаткові

en: CSS id to use
uk: Id CSS, що застосовується

en: Term Description
uk: Опис терміна

en: Multiple terms from node
uk: Декілька термінів з матеріалу

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
uk: Додає терміни таксономії з контексту матеріалу; якщо обрано декілька термінів, вони будуть з’єднані.

en: Concatenator
uk: З’єднувач

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Коли значення з цього контексту передається до виду у вигляді аргументу, терміни можуть бути з’єднані у вигляді  1+2+3 (для АБО) чи 1,2,3 (для ТА).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
uk: Текст цього посилання буде "@more". Це налаштування можна змінити лише в конфігурації виду.

en: Fields override
uk: Перезапис полів

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
uk: Панелі: збережено відображення "%title" з ідентифікатором відображення %did

en: Panels: saved display with id %did
uk: Панелі: збережено відображення з id %did

en: Manage this mini-panel
uk: Керувати цією міні-панеллю

en: Missing plugin
uk: Відсутній плаґін

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
uk: Назва цього стилю. Вона використовується в адміністративному інтерфейсі для спрощення її ідентифікації.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
uk: Опис того, що це за стиль, що він робить і для чого, для адміністративного використання.

en: You must choose an administrative title.
uk: Необхідно обрати адміністративний заголовок.

en: You must choose a machine name.
uk: Необхідно обрати машинну назву.

en: Create custom style
uk: Створити власний стиль

en: Make this style available to other regions or panes
uk: Зробити цей стиль доступним іншим областям або фрагментам панелі

en: administer panels styles
uk: керування стилями панелей

en: Basic styles
uk: Початкові стилі

en: Header background
uk: Фон верхнього колонтитулу

en: Header border
uk: Рамка верхнього колонтитулу

en: Header font
uk: Шрифт верхнього колонтитулу

en: Text font
uk: Шрифт тексту

en: Stylizer
uk: Стилізатор

en: Allows choice of a stylizer style
uk: Дозволяє обирати стиль стилізатора
