Display Suite profile (6.x-1.5) - en to pl translation catalogue (4266 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Images
pl: Obrazki

en: Next
pl: Dalej

en: user
pl: użytkownik

en: select
pl: wybierz

en: Show on every page except the listed pages.
pl: Pokaż na wszystkich stronach z wyjątkiem wypisanych.

en: Show on only the listed pages.
pl: Pokaż tylko na wypisanych stronach.

en: Pages
pl: Strony

en: Save configuration
pl: Zapisz konfigurację

en: Reset to defaults
pl: Przywróć domyślne

en: enabled
pl: włączone

en: enable
pl: włącz

en: context
pl: kontekst

en: delete
pl: usuń

en: Administer
pl: Administruj

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Transaction ID
pl: ID transakcji

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Value
pl: Wartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Gross
pl: Netto

en: content
pl: zawartość

en: Development
pl: Dla deweloperów

en: Groups
pl: Grupy

en: Is
pl: jest

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: yes
pl: tak

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Tytuł

en: Actions
pl: Akcje

en: disabled
pl: wyłączone

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Age
pl: Wiek

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: Log
pl: Dziennik

en: more
pl: więcej

en: Enable
pl: Włącz

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Access control
pl: Kontrola dostępu

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: Comments
pl: Komentarze

en: More
pl: Więcej

en: Default currency
pl: Domyślna waluta

en: Action
pl: Akcja

en: Cost
pl: Koszt

en: Quantity
pl: Ilość

en: On
pl: Włączony

en: Purchased
pl: Zakupiono

en: error
pl: błąd

en: Block title
pl: Tytuł bloku

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: Categories
pl: Kategorie

en: Version
pl: Wersja

en: Go
pl: Idź

en: view
pl: przeglądaj

en: unpublished
pl: nieopublikowane

en: Overview
pl: Przegląd

en: File
pl: Plik

en: Tag
pl: Etykieta

en: File path
pl: Ścieżka do plików

en: register
pl: rejestracja

en: Login
pl: Zaloguj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Wielkość

en: Links
pl: Odnośniki

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Przywróć

en: None
pl: Brak

en: Display settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: default
pl: domyślny

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Number
pl: Liczba

en: Message
pl: Wiadomość

en: Password
pl: Hasło

en: Block settings
pl: Ustawienia bloku

en: Comment form
pl: Formularz komentarza

en: User contact form
pl: Formularz kontaktowy użytkownika

en: - None -
pl: - Brak -

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: The configuration options have been saved.
pl: Konfiguracja została zapisana.

en: Variable
pl: Zmienna

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Help text
pl: Objaśnienia

en: Admin title
pl: Tytuł admina

en: Types
pl: Typy

en: Hierarchy
pl: Hierarchia

en: Related terms
pl: Powiązane terminy

en: Required
pl: Wymagane

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: Depth
pl: Głębokość

en: none
pl: brak

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Feed
pl: Kanał

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Book
pl: Książka

en: Export
pl: Eksportuj

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: General settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Description field
pl: Pole opisu

en: settings
pl: ustawienia

en: Back
pl: Wstecz

en: Node ID
pl: ID węzła

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Changes
pl: Zmiany

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Font
pl: Czcionka

en: Default
pl: Domyślny

en: Background
pl: Tło

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: px
pl: pikseli

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Blank
pl: Puste

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Relevancy
pl: Trafność

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Clean up
pl: Oczyść

en: Catalog
pl: Katalog

en: Artist
pl: Artysta

en: administer catalog
pl: zarządzanie katalogiem

en: Genre
pl: Kategoria

en: Icon
pl: Ikona

en: Time
pl: Czas

en: Views
pl: Widoki

en: Access
pl: Dostęp

en: Add
pl: Dodaj

en: remove
pl: usuń

en: View
pl: Pokaż

en: Length
pl: Długość

en: The configuration options have been reset to their default values.
pl: Przywrócone zostały domyślne ustawienia.

en: hidden
pl: nie pokazuj

en: Path
pl: Ścieżka

en: Dimensions
pl: Wymiary

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: Region
pl: Obszar

en: link
pl: odnośnik

en: Placeholder tokens
pl: Wzorce

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Node type
pl: Typ węzła

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: results
pl: wyniki

en: search
pl: szukaj

en: Teaser
pl: Skrót

en: never
pl: nigdy

en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: Content Types
pl: Typy zawartości

en: Text
pl: Tekst

en: Theme
pl: Skórka

en: Layout
pl: Układ

en: style
pl: styl

en: read more
pl: czytaj więcej

en: Every minute
pl: Co minutę

en: Timestamp
pl: Data

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Total
pl: Razem

en: ID
pl: Identyfikator

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Unknown
pl: Brak informacji

en: Attachment
pl: Załącznik

en: n/a
pl: n.d.

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: Picture
pl: Obraz

en: Upload image
pl: Wyślij obraz

en: Paths
pl: Ścieżki

en: type
pl: typ

en: Mail
pl: Poczta

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: Find content
pl: Szukaj wpisu

en: Main settings
pl: Główne ustawienia

en: User
pl: Użytkownik

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: action
pl: akcja

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Check
pl: Sprawdź

en: Files
pl: Pliki

en: file
pl: plik

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Error
pl: Błąd

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: no
pl: nie

en: Node
pl: Węzeł

en: Sent email to %recipient
pl: Wysłano e-mail do %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pl: Wysłanie wiadomości e-mail do adresata %recipient jest niemożliwe.

en: The subject of the message.
pl: Temat wiadomości.

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Create
pl: Utwórz

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Horizontal
pl: Poziomy

en: Vertical
pl: Pionowy

en: Node edit form
pl: Formularz edycji węzła

en: Node add form
pl: Formularz dodawania węzła

en: term
pl: termin

en: Add child page
pl: Dodaj podstronę

en: Printer-friendly version
pl: Wersja do wydruku

en: Update options
pl: Opcje aktualizacji

en: All
pl: Wszystko

en: hours
pl: godziny

en: days
pl: dni

en: Access log
pl: Dziennik dostępu

en: Active
pl: Aktywne

en: Points
pl: Punkty

en: Submit @name
pl: Wyślij @name

en: Year
pl: Rok

en: Date format
pl: Format daty

en: Panels
pl: Panele

en: Panel title
pl: Tytuł panelu

en: Add content
pl: Dodaj treść

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: CSS ID
pl: ID CSS

en: The CSS ID to apply to this page
pl: CSS ID jaki ma zostać zastosowany dla tej strony

en: Block
pl: Blok

en: Override title
pl: Nadpisz tytuł

en: CSS class
pl: Klasa CSS

en: Display links
pl: Wyświetlaj odnośniki

en: View type
pl: Typ widoku

en: Page
pl: Strona

en: Pager ID
pl: Id stronicowania

en: View arguments
pl: Argumenty widoku

en: Override URL
pl: Nadpisz URL

en: Three column 25/50/25
pl: Trzy kolumny 25/50/25

en: Left side
pl: Lewa strona

en: Middle column
pl: Środkowa kolumna

en: Right side
pl: Prawa strona

en: Three column 25/50/25 stacked
pl: Trzey kolumny 25/50/25 ułożone

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Three column 33/34/33
pl: Trzy kolumny 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
pl: Trzy kolumny 33/34/33 ułożone

en: Two column
pl: Dwie kolumny

en: Two column stacked
pl: Dwie kolumny ułożone

en: 1 hour | @count hours
pl[0]: 1 godzina
pl[1]: @count godziny
pl[2]: @count godzin

en: 1 day | @count days
pl[0]: 1 dzień
pl[1]: @count dni
pl[2]: @count dni

en: Node links
pl: Odnośniki węzła

en: Taxonomy terms
pl: Kategorie

en: User picture
pl: Zdjęcie użytkownika

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: Mission
pl: Misja

en: Site name
pl: Nazwa witryny

en: Site slogan
pl: Hasło strony

en: Good
pl: Dobre

en: rate content
pl: oceń treść

en: Voting
pl: Ocena

en: User settings
pl: Ustawienia dotyczące użytkowników

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Module
pl: Moduł

en: Off
pl: Wyłączony

en: Never
pl: Nigdy

en: Your changes have been saved.
pl: Zmiany zostały zachowane

en: Header
pl: Nagłówek

en: Left sidebar
pl: Lewy pasek boczny

en: Right sidebar
pl: Prawy pasek boczny

en: Footer
pl: Stopka

en: Inline
pl: Przed polem

en: Recipients
pl: Odbiorcy

en: You must enter a valid e-mail address.
pl: Należy wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

en: Sender
pl: Nadawca

en: Aggregator category
pl: Kategoria subskrybenta

en: Aggregator feed
pl: Kanał informacyjny subskrybenta

en: Aggregator item
pl: Wiadomość subskrybenta

en: Custom
pl: Własne

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Roles
pl: Role

en: Comment
pl: Komentarz

en: Comment ID
pl: ID komentarza

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: Score
pl: Wynik

en: Published
pl: Opublikowane

en: Input format
pl: Format wprowadzania

en: Signature
pl: Podpis

en: Filter
pl: Filtr

en: Location
pl: Położenie

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Sticky at top of lists
pl: Przyklejony na górze listy

en: Log message
pl: Wpis do dziennika

en: Poll choices
pl: Opcje wyboru w ankiecie

en: Session ID
pl: Identyfikator sesji

en: File ID
pl: Identyfikator pliku

en: File name
pl: Nazwa pliku

en: File MIME type
pl: Typ MIME pliku

en: Node revision ID
pl: ID rewizji węzła

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika

en: Vocabulary name
pl: Nazwa słownika

en: Term
pl: Termin

en: Term ID
pl: Identyfikator terminu

en: Term name
pl: Nazwa terminu

en: E-mail address
pl: Adres e-mail

en: Last access
pl: Ostatni dostęp

en: Last login
pl: Ostatnie logowanie

en: Message type
pl: Typ wiadomości

en: Message text
pl: Tekst wiadomości

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Field type
pl: Typ pola

en: Global settings
pl: Ustawienia globalne

en: Fields
pl: Pola

en: Widget type
pl: Typ kontrolki

en: Is not
pl: Nie jest

en: Contains
pl: Zawiera

en: Does not contain
pl: Nie zawiera

en: Is less than
pl: Mniej niż

en: Is less than or equal to
pl: Mniejszy lub równy

en: Is equal to
pl: Równy

en: Is greater than or equal to
pl: Większy lub równy

en: Is greater than
pl: Większy niż

en: Is not equal to
pl: Nie jest równy

en: Percent
pl: Procent

en: Average
pl: Średnia

en: Count
pl: Liczba

en: Click here
pl: Kliknij tutaj

en: Overridden
pl: Nadpisany

en: Add condition
pl: Dodaj warunek

en: Add action
pl: Dodaj akcje

en: Conditions
pl: Warunki

en: Watchdog
pl: Stróż

en: Mode
pl: Tryb

en: Normal
pl: Zwykły

en: N/A
pl: niedostępne

en: configure
pl: konfiguruj

en: Items
pl: Elementy

en: %time ago
pl: %time temu

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Delete all
pl: Usuń wszystko

en: Sort order
pl: Kolejność sortowania

en: Up
pl: W górę

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: This field is required.
pl: To pole jest wymagane.

en: Textfield
pl: Pole tekstowe

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Scale
pl: Skala

en: Medium
pl: Średnie

en: Sortable
pl: Sortowalny

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Sale
pl: Sprzedaż

en: Caching
pl: Pamięć podręczna

en: Start Date
pl: Data początkowa

en: Month
pl: Miesiąc

en: Qty
pl: Ilość

en: Price
pl: Cena

en: Customers
pl: Klienci

en: Customer
pl: Klient

en: Amount
pl: Ilość

en: Unlimited
pl: Bez ograniczeń

en: Current
pl: Bieżący

en: Add to cart
pl: Dodaj do koszyka

en: Phone
pl: Telefon

en: Fax
pl: Faks

en: Address
pl: Adres

en: State
pl: Stan

en: Terms
pl: Kategorie

en: Code
pl: Kod

en: Stock
pl: Asortyment

en: RRP
pl: Sugerowana cena detaliczna

en: Recipient
pl: Adresat

en: Payment
pl: Płatność

en: Payment settings
pl: Ustawienia płatności

en: Payments
pl: Płatności

en: next
pl: nast.

en: Store
pl: Sklep

en: Company
pl: Firma

en: security
pl: bezpieczeństwo

en: node
pl: węzeł

en: General
pl: Ogólne

en: Directory
pl: Katalog

en: Border
pl: Obramowanie

en: Method
pl: Metoda

en: Egypt
pl: Egipt

en: Israel
pl: Izrael

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: Cuba
pl: Kuba

en: Brazil
pl: Brazylia

en: Paraguay
pl: Paragwaj

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Libya
pl: Libia

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Singapore
pl: Singapur

en: Turkey
pl: Turcja

en: Week
pl: Tydzień

en: Day
pl: Dzień

en: Table
pl: Tabela

en: End
pl: Koniec

en: All views
pl: Wszystkie widoki

en: Start date
pl: Data początkowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: Base
pl: Podstawa

en: The name of the menu the node belongs to.
pl: Nazwa menu do którego przynależy węzeł.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
pl: Nazwa słownika do którego należy pierwsza kategoria strony.

en: The name of the category.
pl: Nazwa kategorii.

en: The id number of the category.
pl: Numer ID kategorii.

en: Downloads
pl: Pobrania

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Note
pl: Notatka

en: Other
pl: Inne

en: Align
pl: Wyrównaj

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Appearance
pl: Wygląd

en: List type
pl: Typ listy

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Role
pl: Rola

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Allow
pl: Zezwól

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Padding
pl: Dopełnienie

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: Destination
pl: Cel

en: reset
pl: przywróć

en: Class
pl: Klasa

en: String
pl: Napis

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Referrer
pl: Odsyłający

en: Exists
pl: Istnieje

en: Number of votes
pl: Liczba głosów

en: Button
pl: Przycisk

en: Both
pl: Oba

en: Clicks
pl: Kliknięcia

en: Filtered text (user selects input format)
pl: Tekst sformatowany (użytkownik wybiera format wprowadzania)

en: Text processing
pl: Przetwarzanie tekstu

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pl: Ilość znaków jakie przyjmuje pole. Pozostaw puste jeśli ilość znaków nie ma być ograniczona.

en: Rows
pl: Wiersze

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Checkout
pl: Realizacja zamówienia

en: <All>
pl: -Wszystko-

en: access all views
pl: dostęp do wszystkich widoków

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pl: Widoki to dostosowane listy zawartości w systemie; możliwe jest ich rozbudowane konfigurowanie co pozwala kontrolować w jaki sposób są one prezentowane.

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Override
pl: Nadpisz

en: Clone
pl: Klonuj

en: Existing Views
pl: Istniejące widoki

en: Default Views
pl: Domyślne widoki

en: Summary, sorted ascending
pl: Podsumowanie, posortowane rosnąco

en: Summary, sorted descending
pl: Podsumowanie, posortowane malejąco

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pl: Tekst, który wyświetlany ma być u góry widoku. Może zawierać opis, odnośniki lub cokolwiek innego. Opcjonalny.

en: Normal menu item
pl: Zwykły element menu

en: Empty text
pl: Informacja o braku elementów

en: Expose
pl: Udostępniaj

en: Down
pl: W dół

en: Wildcard
pl: Symbol wieloznaczny

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Filters
pl: Filtry

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Order
pl: Kolejność

en: Add criteria
pl: Dodaj kryterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pl: Nazwa widoku musi się składać tylko ze znaków alfanumerycznych lub podkreśleń.

en: administer views
pl: zarządzanie widokami

en: Views UI
pl: Panel administracyjny widoków

en: Node: ID
pl: Węzeł: ID

en: Random
pl: Losowo

en: Uncategorized
pl: Nieskategoryzowane

en: Plain
pl: Zwykłe

en: Position
pl: Pozycja

en: Integer
pl: Liczba całkowita

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Basic settings
pl: Ustawienia podstawowe

en: Do not display
pl: Nie wyświetlaj

en: Last checked
pl: Ostatnio sprawdzano

en: Node template
pl: Szablon węzła

en: Profile
pl: Profil

en: Close
pl: Zamknij

en: filters
pl: filtry

en: Votes
pl: Głosy

en: Term description
pl: Opis terminu

en: Child terms
pl: Terminy podrzędne

en: Edit group
pl: Edytuj grupę

en: fields
pl: pola

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Expiration
pl: Wygaśnięcie

en: Operation
pl: Czynność

en: reply
pl: odpowiedz

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Expiration date
pl: Termin wygaśnięcia

en: Original
pl: Oryginał

en: Threshold
pl: Próg

en: Function
pl: Funkcja

en: Defaults
pl: Domyślne

en: Do nothing
pl: Nie nie rób

en: Location name
pl: Nazwa lokalizacji

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
pl: np.miejsce prowadzenia działalności, miejsce spotkań

en: Street
pl: Ulica

en: Additional
pl: Dodatkowe

en: City
pl: Miasto

en: Postal code
pl: Kod pocztowy

en: Latitude
pl: Szerokość geograficzna

en: Longitude
pl: Długość geograficzna

en: State/Province
pl: Stan/Prowincja

en: Geocoding options
pl: Opcje geokodowania

en: None supported.
pl: Brak obsługi.

en: Street location
pl: Ulica

en: No service selected for country.
pl: Brak usług dla wybranego państwa.

en: Configure parameters
pl: Konfiguracja parametrów

en: Locative information
pl: Informacje lokalizacyjne

en: Number of locations
pl: Liczba lokalizacji

en: Collapsible
pl: Zwijalne

en: Collapsed
pl: Zwinięte

en: Location #%number
pl: Lokalizacja #%number

en: Add another location
pl: Dodaj inną lokalizację

en: Add location
pl: Dodaj lokalizację

en: Default country selection
pl: Domyślny wybór kraju

en: Toggle location display
pl: Przełącz wyświetlanie lokalizacji

en: Disable the display of locations.
pl: Wyłącz wyświetlanie lokalizacji.

en: Enable the display of locations.
pl: Włącz wyświetlanie lokalizacji.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
pl: Używaj mapy Google do ustawiania szerokości i długości geograficznej.

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Fax number
pl: Numer faksu

en: Phone number
pl: Numer telefonu

en: Google Maps API Key
pl: Klucz API map Google

en: Germany
pl: Niemcy

en: Labels
pl: Etykiety

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Created date
pl: Data utworzenia

en: Updated date
pl: Data aktualizacji

en: comments
pl: komentarzy

en: Full
pl: Pełny

en: Default language
pl: Domyślny język

en: Afghanistan
pl: Afganistan

en: Algeria
pl: Algieria

en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl: Andora

en: Antarctica
pl: Antarktyka

en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl: Bahamy

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Bangladesh
pl: Bangladesz

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Belgium
pl: Belgia

en: Bermuda
pl: Bermudy

en: Bolivia
pl: Boliwia

en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl: Wyspa Bouveta

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: Cambodia
pl: Kambodża

en: Cameroon
pl: Kamerun

en: Canada
pl: Kanada

en: Cape Verde
pl: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Cayman Islands
pl: Kajmany

en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

en: Chad
pl: Czad

en: China
pl: Chiny

en: Christmas Island
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe

en: Colombia
pl: Kolumbia

en: Comoros
pl: Komory

en: Cook Islands
pl: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Cyprus
pl: Cypr

en: Czech Republic
pl: Czechy

en: Denmark
pl: Dania

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Dominica
pl: Dominika

en: Dominican Republic
pl: Dominikana

en: East Timor
pl: Timor Wschodni

en: Ecuador
pl: Ekwador

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl: Erytrea

en: Ethiopia
pl: Etiopia

en: Faroe Islands
pl: Wyspy Owcze

en: Finland
pl: Finlandia

en: France
pl: Francja

en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

en: Georgia
pl: Gruzja

en: Greece
pl: Grecja

en: Greenland
pl: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guinea
pl: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
pl: Wyspy Heard i McDonalda

en: Hungary
pl: Węgry

en: Iceland
pl: Islandia

en: India
pl: Indie

en: Indonesia
pl: Indonezja

en: Iraq
pl: Irak

en: Ireland
pl: Irlandia

en: Italy
pl: Włochy

en: Jordan
pl: Jordania

en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

en: Kenya
pl: Kenia

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

en: Latvia
pl: Łotwa

en: Lebanon
pl: Liban

en: Lithuania
pl: Litwa

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Madagascar
pl: Madagaskar

en: Malaysia
pl: Malezja

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl: Martynika

en: Mauritania
pl: Mauretania

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Micronesia
pl: Mikronezja

en: Moldova
pl: Mołdawia

en: Monaco
pl: Monako

en: Morocco
pl: Maroko

en: Mozambique
pl: Mozambik

en: Myanmar
pl: Birma

en: Netherlands
pl: Holandia

en: Netherlands Antilles
pl: Antyle Holenderskie

en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

en: Nicaragua
pl: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl: Norfolk

en: North Korea
pl: Korea Północna

en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

en: Norway
pl: Norwegia

en: Papua New Guinea
pl: Papua Nowa Gwinea

en: Philippines
pl: Filipiny

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Qatar
pl: Katar

en: Romania
pl: Rumunia

en: Russia
pl: Rosja

en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl: Seszele

en: Slovakia
pl: Słowacja

en: Slovenia
pl: Słowenia

en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: Spain
pl: Hiszpania

en: Suriname
pl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl: Suazi

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: Taiwan
pl: Tajwan

en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

en: Thailand
pl: Tajlandia

en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl: Tunezja

en: Turks and Caicos Islands
pl: Turks i Caicos

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: Uruguay
pl: Urugwaj

en: Venezuela
pl: Wenezuela

en: Wallis and Futuna
pl: Wallis i Futuna

en: Yemen
pl: Jemen

en: Share
pl: Udostępnij

en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Formatting guidelines
pl: Wskazówki dotyczące formatowania

en: Size of textfield
pl: Rozmiar pola tekstowego

en: Authoring information
pl: Autor i data

en: Leave blank for %anonymous.
pl: Zostaw puste aby jako autor wyświetlił się %anonymous.

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Some
pl: Niektóre

en: Attachments
pl: Załączniki

en: File attachments
pl: Załączniki

en: Pending
pl: Oczekujące

en: slow
pl: powoli

en: minute
pl: minuta

en: minutes
pl: minuty

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: Adres każdej strony wprowadza się w osobnej linii, podając ścieżki w formacie Drupala. Znak "*" zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykłady ścieżek: <em>%blog</em> dla strony z blogami i <em>%blog-wildcard</em> dla wszystkich pojedynczych blogów użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Other queries
pl: Inne zapytania

en: Key
pl: Klucz

en: Link to node
pl: Odnośnik do węzła

en: File Upload
pl: Wysyłanie pliku

en: Upload file
pl: Wyślij plik

en: settings page
pl: strona ustawień

en: Product title
pl: Tytuł produktu

en: List price
pl: Cennik

en: Timer
pl: Licznik

en: Change
pl: Zmień

en: English
pl: Angielski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: message
pl: wiadomość

en: in
pl: wśród

en: Default height
pl: Domyślna wysokość

en: Default width
pl: Domyślna szerokość

en: Edit term
pl: Edycja terminu

en: Tokens
pl: Wzorce

en: Token
pl: Wzorzec

en: Time format
pl: Format czasu

en: Are you sure you want to delete these items?
pl: Czy na pewno usunąć te elementy?

en: The items have been deleted.
pl: Usunięto elementy.

en: ago
pl: temu

en: The update has been performed.
pl: Aktualizacja została zakończona.

en: Node title
pl: Tytuł węzła

en: Node body
pl: Treść węzła

en: update
pl: aktualizacja

en: Full text
pl: Pełna treść

en: Feed settings
pl: Ustawienia kanału

en: Source
pl: Źródło

en: Display all menu items
pl: Wyświetl wszystkie elementy menu

en: access administration menu
pl: dostęp do menu administracyjnego

en: Cache settings
pl: Ustawienia pamięci podręcznej

en: published
pl: opublikowany

en: The changes have been saved.
pl: Zmiany zostały zapisane.

en: Search results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Your search yielded no results
pl: Nic nie znaleziono

en: Token actions
pl: Akcje oparte o wzorce

en: Replacement value
pl: Treść zastępująca

en: tokens
pl: wzorce

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Replacement patterns
pl: Wzorce podstawiania

en: User's name
pl: Nazwa użytkownika

en: User's ID
pl: ID użytkownika

en: User's email address
pl: Adres e-mail użytkownika

en: User's registration date
pl: Data rejestracji użytkownika

en: User's last login date
pl: Ostatnia data logowania użytkownika

en: The current date in the user's timezone
pl: Aktualna data w strefie czasowej użytkownika

en: The URL of the user's profile page.
pl: Adres URL strony profilu użytkownika.

en: The URL the user's account editing page.
pl: Adres URL strony strony edycji konta użytkownika.

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Reindex
pl: Indeksuj ponownie

en: Allowed values list
pl: Lista wartości dopuszczalnych

en: Activity
pl: Aktywność

en: Add file
pl: Dodaj plik

en: (disabled)
pl: (wyłączone)

en: Publishing options
pl: Opcje publikacji

en: First
pl: Pierwszy

en: Middle
pl: Środek

en: Query
pl: Zapytanie

en: Search fields
pl: Pola wyszukiwania

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Block name
pl: Nazwa bloku

en: day
pl: dzień

en: year
pl: rok

en: hour
pl: godzina

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: Second
pl: Sekunda

en: Select list
pl: Lista wyboru

en: Text field
pl: Jednowierszowe pole tekstowe

en: Granularity
pl: Precyzja

en: is equal to
pl: jest równe do

en: is not equal to
pl: nie jest równe do

en: Moderated
pl: Moderowane

en: Disable mousezoom
pl: Wyłącz powiększanie myszką

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
pl: Wyłącz powiększanie mapy z użyciem pokrętła myszki

en: Google Map Initialize
pl: Inicjalizacja mapy Google

en: Your personal Googlemaps API key.  You must get this for each separate website at <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Google Map API website</a>.
pl: Twój osobisty klucz API map Google. Klucz musisz pobrać oddzielnie dla każdej witryny na <a href="http://www.google.com/apis/maps/">stronie internetowej API map Google</a>.

en: Default map settings
pl: Domyślne ustawienia mapy

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pl: Domyślna szerokość map Google, wyrażona jako wielkość bezwględna lub procentowa w CSS. Przykłady: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pl: Domyślna wysokość map Google, wyrażona jako wielkość bezwględna lub procentowa w CSS: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default center
pl: Domyślny środek

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
pl: Domyślny środek współrzędnych mapy Google, wyrażony dziesiętnie jako szerokość i długość geograficzna oddzielone przecinkiem.

en: Default zoom
pl: Domyślne powiększenie

en: The default zoom level of a Google map.
pl: Domyślny poziom powiększenia map Google.

en: Default control type
pl: Domyślny typ kontrolek

en: Default map type
pl: Domyślny typ mapy

en: Map Behavior flags
pl: Opcje zachowania mapy

en: Marker action
pl: Czynność po kliknięciu wskaźnika

en: Perform this action when a marker is clicked.
pl: Wykonaj tą akcję kiedy zostanie kliknięty marker.

en: Open info window
pl: Otwórz okno informacyjne

en: Open link
pl: Otwórz odnośnik

en: Default Line 1 Color
pl: Domyślny kolor linii 1

en: Default Line 2 Color
pl: Domyślny kolor linii 2

en: Default Line 3 Color
pl: Domyślny kolor linii 3

en: Marker manager
pl: Zarządca wskaźników

en: Google's GMarkerManager
pl: Zarządca wskaźników firmy Google

en: Jef Poskanzer's Clusterer
pl: Zbijacz Jefa Poskanzera

en: If you are planning on using many markers on a single map, you may want to consider using a marker manager to speed up map rendering.
pl: Jeśli planujesz użycie wielu wskaźników na pojedyńczej mapie, warto rozważyć użycie zarządcy wskaźników w celu przyspieszenia rysowania mapy.

en: Unmanaged marker settings
pl: Ustawienia wskaźnika niezarządzalnego

en: There are no settings for unmanaged markers.
pl: Brak ustawień dla wskaźnika niezarządzalnego.

en: GMarkerManager settings
pl: Ustawienia zarządcy wskaźników firmy Google

en: GMarkerManager is a new part of the official Google Maps API that provides a marker manager.
pl: GMarkerManager jest nowym składnikiem oficjalnego API map Google dostarczającym zarządcę wskaźników.

en: Border padding
pl: Wypełnienie obramowania

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
pl: Wskaźniki umieszczone poniżej tej liczby pikseli od widoku zostaną dodane do mapy przez zarządcę (nawet jeśli miałyby być w pełni niewidoczne.)

en: Maximum zoom
pl: Maksymalne powiększenie

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
pl: W celu zwiększenia wydajności, zarządca wskaźników nie będzie aktywny dla podanego i wyższego poziomu powiększenia.

en: Track markers
pl: Śledź wskaźniki

en: If enabled, the marker manager will track marker movements. Leave off unless you need to move markers around with setPoint.
pl: Jeśli włączone, zarządca wskaźników będzie śledził ruchy wskaźnika. Pozostaw niezmienione, chyba że potrzebujesz przemieszczać wskaźniki w użyciem setPoint.

en: Marker defaults
pl: Domyślne ustawienia wskaźnika

en: Default marker-specific settings for GMarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
pl: Domyślne ustawienia specyficzne dla wskaźnika GMarkerManager. Wskaźniki pojawiają się, gdy bieżący poziom powiększenia znajduje się pomiędzy minPow i maksPow.

en: Minimum zoom
pl: Minimalne powiększenie

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be shown. Choose 0 to show markers at all zoom levels by default.
pl: Wskaźnik będzie widoczny dla określonego lub większego poziomu powiększenia. Wybór 0 powoduje, że wskaźniki są domyślne widoczne dla wszystkich poziomów powiększenia.

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be hidden. Choose 0 to disable by default.
pl: Wskaźnik będzie niewidoczny dla określonego lub większego poziomu powiększenia. Wybór 0 powoduje domyślne wyłączenie wskażnika.

en: Clusterer settings
pl: Ustawienia grupowania

en: Marker for clusters
pl: Wskaźnik dla grupowań

en: The marker to use when creating a cluster.
pl: Wskaźnik używany w trakcie tworzenia grupowań.

en: Activate on
pl: Aktywuj przy

en: or more markers
pl: lub większej liczbie wskaźników

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
pl: Grupowanie jest włączone dla określonej lub większej liczby wskaźników widocznych w tym samym czasie.

en: Cluster on
pl: Grupowanie przy

en: Minimal number of markers per cluster
pl: Minimalna liczba wskaźników dla grupowania

en: Lines per box
pl: Linii na pole

en: at most
pl: co najwyżej

en: lines
pl: linii

en: Maximum number of lines per info box
pl: Maksymalna liczba linii na pole informacyjne

en: Location chooser
pl: Wybór lokalizacji

en: Used to activate location choosing using a gmap.
pl: Używane do aktywacji wyboru lokalizacji z użyciem qmap.

en: Disable dragging
pl: Wyłącz przeciąganie

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
pl: Usuń możliwość przeciągania mapy przez użytkownika. Jeśli przeciąganie jest wyłączone, skróty klawiaturowe są jawnie wyłączone.

en: Disable keyboard
pl: Wyłącz klawiaturę

en: Disable the keyboard shortcuts.
pl: Wyłącz skróty klawiaturowe.

en: Use AutoZoom
pl: Użyj AutoPowiększania

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
pl: Automatycznie powiększ mapy dostosowując ją do wszystkich wskaźników, gdy jeden zostanie dodany.

en: Unconditionally enable marker interface
pl: Bezwarunkowo włącz interfejs wskaźników

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
pl: Załaduj system wskaźników nawet jeśli nie wykryto wskaźników do załadowania. Użyteczne w przypadku wstawiania zewnętrznych wskaźników.

en: Enable Overview Map
pl: Włącz Mapę podglądu

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
pl: Włącz "Mapę podglądu" w prawym dolnym rogu.

en: Work around bugs when maps appear in collapsible fieldsets
pl: Rozwiąż problem pojawiania się mapy w składanych zbiorach pól

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
pl: Włączenie tego spowoduje rozwiązanie części problemów, które mogą wystąpić, gdy mapa pojawia się wewnątrz składanych zbiorów pól.

en: Add scale control to map.
pl: Dodaj sterowanie skalą mapy.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
pl: Dodaje sterowanie skalą mapy w domyślnej pozycji.

en: The specified value is not a valid CSS dimension.
pl: Określona wartość nie jest poprawnym rozmiarem CSS.

en: Google map filter
pl: Filtr map Google

en: Insert Google Map macro.
pl: Wstaw makro map Google

en: Create a macro
pl: Utwórz makro

en: Configure GMap settings
pl: Konfiguracja ustawień GMap

en: Overlay editor
pl: Edytor nakładek

en: Click map
pl: Kliknięcie mapy

en: Lines
pl: Linie

en: Circles
pl: Okręgi

en: Edit Info
pl: Edytuj informacje

en: Marker
pl: Znacznik

en: Stroke color
pl: Kolor pędzla

en: Stroke weight
pl: Grubość pędzla

en: Stroke opacity
pl: Przeźroczystość obrysu

en: Fill color
pl: Kolor wypełnienia

en: Fill opacity
pl: Przeźroczystość wypełnienia

en: User locations
pl: Lokalizacje użytkownika

en: Node locations
pl: Lokalizacje węzłow

en: GMap Location
pl: Lokalizacja GMap

en: Configure GMap Location settings.
pl: Skonfiguruj ustawienia lokalizacji GMap.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
pl: Aby dodać/zmienić Twoją lokalizację na mapie użytkownika, <a href="@url">zmodyfikuj Twoją lokalizację</a>.

en: Macro
pl: Makro

en: The gmap macro where the user information will be diplayed on.
pl: Makro gmap, w którym będzie wyświetlana informacja o użytkowniku.

en: Page header
pl: Nagłówek strony

en: Text at the top of the user map.
pl: Tekst na górze mapy użytkownika

en: Page footer
pl: Stopka na stronie

en: Text at the bottom of the user map.
pl: Tekst na dole mapy użytkownika

en: Markers per role
pl: Wskaźniki na rolę

en: Choose a marker to represent each user role on the user map. If a user belongs to multiple roles, the marker for the highest Role ID will be used.
pl: Wybierz wskaźnik reprezentujący każdą rolę użytkownika na mapie użytkowników. Jeśli użytkownik posiada wiele ról, zostanie użyty wskaźnik odpowiadający najwyższemu identyfikatorowi roli.

en: %role (Role ID: %rid)
pl: %role (ID roli: %rid)

en: Node settings
pl: Ustawienia węzła

en: The gmap macro where the node information will be diplayed on.
pl: Makro gmap, w którym wyświetlana będzie informacja o segmencie.

en: Text at the top of the node map.
pl: Tekst wyświetlany nad mapą węzłów.

en: Text at the bottom of the node map.
pl: Tekst wyświetlany pod mapą węzłów.

en: Markers per content type
pl: Wskaźniki zależnie od typu zawartości

en: Choose a marker to represent each type of content on the node map.
pl: Wybór markera reprezentującego każdy typ zawartości na mapie węzłów.

en: This content type is not currently Location enabled.
pl: Ten typ zawartości aktualnie nie obsługuje lokalizacji.

en: Location map
pl: Mapa lokalizacji

en: Author map
pl: Mapa autorów

en: Map Macro
pl: Makro z mapą

en: A macro to be used as a base map for the location block.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important. <p>Alternate base map macros can be entered for a specific node type below.
pl: Makro używane jako podstawowa mapa dla bloku lokalizacji. Mapa będzie centrowana na lokalizacji, więc jej środek nie jest tak ważny. Dodatkowe makra podstawowych map mogą być wstawione poniżej dla określonych typów węzłów.

en: A macro to be used as a base map for the location block author.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
pl: Makro używane jako mapa bazowa dla autora bloku lokalizacji. W związku z tym, że mapa zostanie wycentrowana wokół tej lokalizacji, środek mapy nie jest istotny.

en: Author Location
pl: Lokalizacja autora

en: You can use this interface to create a map macro suitable for pasting into a node or any other place that accepts a GMap macro.
pl: Tego interfejsu możesz użyć do utworzenia makro mapy odpowiedniego do wklejenia w obrębie węzła lub dowolnego innego miejsca, które akceptuje makra GMap.

en: Build a GMap macro
pl: Zbuduj makro GMap

en: Gmap macro creation
pl: Tworze makra Gmap

en: Map id attribute
pl: Atrybut id mapy

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
pl: Jeśli potrzebujesz dostępu do tej mapy ze skryptu, możesz przypisać tutaj ID mapie.

en: Map type
pl: Typ mapy

en: Controls
pl: Kontrolki

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
pl: Szerokość i długość geograficzna środka mapy

en: Map width
pl: Szerokość mapy

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pl: Szerokość mapy jako wartość CSS w pikselach lub w procentach. Przykłady: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Map height
pl: Wysokość mapy

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pl: Wysokość mapy wyrażona jako wielkość bezwzględna lub procentowa w CSS. Przykłady: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: The current magnification of the map
pl: Aktualne powiększenie mapy

en: Macro text
pl: Tekst makro

en: WARNING! Obsolete gmap_location update #@num was triggered! Please verify the schema of your location table manually!
pl: Ostrzeżenie! Została wyzwolona aktualizacja #@num przestarzałego gmap_location! Zweryfikuj ręcznie schemat Twojej tablicy lokalizacji!

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
pl: Filtr umożliwiający wstawianie map google do węzłów.

en: Display location.module information on Google Maps
pl: Wyświetl informacje location.module w mapach Google

en: GMap Macro Builder
pl: Kreator makra GMap

en: UI for building GMap macros.
pl: Interfejs użytkownika wspomagający tworzenie makr GMap.

en: Link label
pl: Tytuł odnośnika

en: None.
pl: Brak.

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Revert
pl: Przywróć

en: Negate
pl: Negacja

en: Empty
pl: Pusty

en: Path alias
pl: Alias adresu

en: Greater than
pl: Większy niż

en: Equal to
pl: Równe z

en: Less than
pl: Mniejszy niż

en: Execute custom PHP code
pl: Wykonaj niestandardowy kod PHP

en: PHP code
pl: Kod PHP

en: Buttons
pl: Przyciski

en: Your rating
pl: Twoja ocena

en: Select a user
pl: Wybierz użytkownika

en: You must select a user.
pl: Musisz wybrać użytkownika

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Open in new window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Display fields
pl: Wyświetl pola

en: Immediately
pl: Natychmiast

en: Basics
pl: Ogólne

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Select one...
pl: Wybierz jedno...

en: Production
pl: Produkcja

en: Info
pl: Informacja

en: Red
pl: Czerwony

en: White
pl: Biały

en: Included
pl: Dołączone

en: Units
pl: Jednostki

en: Taxes
pl: Podatki

en: Tax rate
pl: Stawka podatku vat

en: Enabled filters
pl: Włączone filtry

en: Do it!
pl: Zrób to!

en: or
pl: lub

en: Poll settings
pl: Ustawienia ankiety

en: Convert
pl: Konweruj

en: Parent term
pl: Termin nadrzędny

en: All blogs
pl: Wszystkie blogi

en: Style
pl: Styl

en: This action can not be undone.
pl: Tej czynności nie można cofnąć.

en: revert
pl: przywróć

en: Revision
pl: Wersja

en: Match
pl: Pasuje

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Your settings have been saved.
pl: Twoje ustawienia zostały zachowane.

en: Search options
pl: Opcje wyszukiwania

en: Last modified
pl: Ostatnia modyfikacja

en: options
pl: opcje

en: Shopping cart
pl: Koszyk na zakupy

en: Your item(s) have been updated.
pl: Twoje przedmioty zostały zaktualizowane.

en: Qty.
pl: Ilość

en: Cart
pl: Koszyk

en: Transaction key
pl: Klucz transakcji

en: Credit card details
pl: Szczegóły karty kredytowej

en: Discount
pl: Rabat

en: Shipping
pl: Dostawa

en: Reversed
pl: Odwrotnie

en: Day(s)
pl: Dni

en: Week(s)
pl: Tygodnie

en: Year(s)
pl: Lata

en: Order history
pl: Historia zamówień

en: Product
pl: Produkt

en: Flexible
pl: Elastyczny

en: Subtotal
pl: Podsuma

en: Billing address
pl: Adres płatności

en: Payment method
pl: Metoda płatności

en: Balance
pl: Bilans

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Completed
pl: Zakończone

en: Payment details
pl: Szczegóły płatności

en: Reverse
pl: Odwróć

en: Products
pl: Produkty

en: Product settings
pl: Ustawienia produktów

en: Testing
pl: Testowanie

en: Thousands separator
pl: Separator tysięcy

en: Total:
pl: Razem:

en: Aland Islands
pl: Wyspy Alandzkie

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Falkland Islands
pl: Falklandy

en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

en: South Korea
pl: Korea Południowa

en: Saint Helena
pl: Wyspa Świętej Heleny

en: Sao Tome and Principe
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

en: British Virgin Islands
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

en: U.S. Virgin Islands
pl: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

en: Vietnam
pl: Wietnam

en: Province
pl: Województwo

en: Feet
pl: Stopa

en: Orders
pl: Zamówienia

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: %type settings
pl: ustawienia dla zawartości typu %type

en: Menu settings
pl: Menu

en: Color scheme
pl: Paleta kolorów

en: Gray
pl: Szary

en: Purple
pl: Purpurowy

en: Unformatted
pl: Niesformatowany

en: previous
pl: poprz.

en: RSS Feed
pl: Kanał RSS

en: New comments
pl: Nowe komentarze

en: New
pl: Nowe

en: Relationships
pl: Powiązania

en: Plural
pl: Liczba mnoga

en: User Relationships
pl: Relacje użytkowników

en: Relationship
pl: Powiązanie

en: relationships
pl: powiązania

en: Basic information
pl: Informacje podstawowe

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
pl: Nazwa może skłądać się wyłącznie ze znaków alfanumerycznych i znaków podkreślenia (_)

en: Sort criteria
pl: Kryteria sortowania

en: Current search
pl: Bieżące wyszukiwanie

en: Display style
pl: Styl wyświetlania

en: Indexing
pl: Indeksowanie

en: <Hidden>
pl: <Ukryte>

en: Parent menu item
pl: Nadrzędny element menu

en: Themes
pl: Skórki

en: Translations
pl: Tłumaczenia

en: Teaser display
pl: Wyświetlanie w skrócie

en: The comments have been deleted.
pl: Komentarze zostały usunięte.

en: Loading...
pl: Wczytuję...

en: !name field is required.
pl: Pole !name jest wymagane.

en: Unknown location
pl: Nieznana lokalizacja

en: Default weight
pl: Domyślna waga

en: Comment settings
pl: Ustawienia komentarzy

en: Sticky
pl: Przyklejony

en: Read only
pl: Tylko do odczytu

en: Contact settings
pl: Kontakt

en: cancel
pl: Anuluj

en: users
pl: użytkownicy

en: Tabs
pl: Karty

en: fast
pl: szybko

en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: disable
pl: wyłącz

en: Output format
pl: Format wyjściowy

en: Path to file
pl: Ścieżka do pliku

en: Storage
pl: Magazyn

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pl: Błąd wysyłania pliku. Nie udało się przenieść wysłanego pliku.

en: Default display
pl: Domyślna

en: Page name
pl: Nazwa strony

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Comment title
pl: Tytuł komentarza

en: Enable custom alternate text
pl: Zezwól na własny tekst alternatywny

en: Enable custom title text
pl: Zezwól na własny tytuł

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Select
pl: Wybierz

en: is
pl: to

en: You must select a node.
pl: Musisz wybrać węzeł

en: Enter the terms you wish to search for.
pl: Wprowadź słowa, które mają zostać wyszukane.

en: No style
pl: Brak stylu

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Lifetime
pl: Czas życia

en: Information
pl: Informacja

en: No content types available.
pl: Brak rodzajów zawartości.

en: PHP Code
pl: Kod PHP

en: Toggle
pl: Przełącz

en: Simple
pl: Prosto

en: Double
pl: Podwójne

en: Relationship type
pl: Rodzaj relacji

en: No caching
pl: Bez pamięci podręcznej

en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Croatia
pl: Chorwacja

en: Western Sahara
pl: Sahara Zachodnia

en: Translation
pl: Tłumaczenie

en: Translation status
pl: Status tłumaczenia

en: Blocks
pl: Bloki

en: Menus
pl: Menu

en: Above
pl: Ponad polem

en: Number of values
pl: Liczba wartości

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pl: Uwaga! Zmiana tej wartości w momencie gdy pole było już wypełniane może spowodować utratę danych!

en: @min and @max
pl: @min i @max

en: Third
pl: Trzeci

en: Fourth
pl: Czwarty

en: Fifth
pl: Piąty

en: Pink
pl: Różowy

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pl: Skonfiguruj, jak pola tego rodzaju zawartości mają być prezentowane w trakcie podglądu skróconej i pełnej wersji.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pl: Skonfiguruj jak pola tego rodzaju zawartości mają być prezentowane w wybranym kontekście.

en: Add another item
pl: Dodaj kolejne

en: Full node
pl: Pełen węzeł

en: Search Index
pl: Przeszukaj indeks

en: Search Result
pl: Wynik wyszukiwania

en: Updating field type %type with module %module.
pl: Aktualizacja typu pola %type z modułem %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
pl: Aktualizowanie kontrolki typu %type z modułu %module

en: Manage fields
pl: Zarządzaj polami

en: Remove field
pl: Usuń pole

en: Allows administrators to define new content types.
pl: Zezwala administratorom tworzyć nowe typy zawartości.

en: Trimmed
pl: Przycięty

en: Used in
pl: Użyte w

en: No fields have been defined for any content type yet.
pl: Brak zdefiniowanych pól dla jakiegokolwiek typu zawartości.

en: fieldset
pl: grupa pól

en: fieldset - collapsible
pl: grupa pól - zwijalna

en: fieldset - collapsed
pl: grupa pól - zwinięta

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pl: Czy na pewno usunąć pole %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pl: Dane wprowadzone z pomocą tego pola zostaną utracone. Tej operacji nie można cofnąć.

en: Removed field %field from %type.
pl: Usunięte pole %field typu %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pl: W trakcie usuwania pola %field typu %type pojawił się problem.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
pl: Te ustawienia odnoszą się jedynie do pola  %field w sytuacji kiedy występuje ono w rodzaju zawartości %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pl: Ustawienia odnoszą się do pola %field w każdym rodzaju zawartości w jakim się pojawi.

en: Save field settings
pl: Zapisz ustawienia pola

en: Saved field %label.
pl: Zapisano pole %label.

en: The update has encountered an error.
pl: Podczas aktualizacji wystąpił błąd.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pl[0]: Pomyślnie przetworzono jeden element.
pl[1]: Pomyślnie przetworzono @count elementy.
pl[2]: Pomyślnie przetworzono @count elementów.

en: Group multiple values
pl: Grupuj powtarzające się wartości

en: Export data
pl: Eksport danych

en: Import data
pl: Importuj dane

en: collapsible
pl: zwijalny

en: collapsed
pl: zwinięty

en: Fieldgroup
pl: Grupa pól

en: Node reference
pl: Powiązanie z węzłem

en: Content types that can be referenced
pl: Typy zawartości, które mogą być powiązane

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pl: Wprowadź oddzieloną przecinkami listę argumentów jaka zostanie przekazana do widoku.

en: Title (link)
pl: Tytuł (odnośnik)

en: Title (no link)
pl: Tytuł (bez odnośnika)

en: Autocomplete text field
pl: Pole tekstowe z podpowiedziami

en: Node Reference
pl: Powiązanie z węzłem

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pl: Umożliwia tworzenie typów pól służących do tworzenia połączeń węzła z innymi węzłami.

en: Decimal
pl: Liczba dziesiętna

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Precision
pl: Dokładność

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr przechowywanych w bazie, włączając w to cyfry znajdujące się w części ułamkowej.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pl: Ilość cyfr po przecinku.

en: Decimal marker
pl: Separator części ułamkowej

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pl: Znak jaki użytkownicy muszą wpisać aby oznaczyć początek części ułamkowej.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pl: Ciąg znaków, jaki stanowić będzie przedrostek wartości, na przykład $ lub €. Pole puste oznaczać będzie brak przedrostka. Separatorem liczby pojedynczej i mnogiej jest znak | (złoty|złotych).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pl: Ciąg znaków, jaki stanowić będzie przyrostek wartości, na przykład m², m/s², kb/s. Pole puste oznaczać będzie brak przyrostka. Separatorem liczby pojedynczej i mnogiej jest znak | (metr|metrów).

en: Allowed values
pl: Dopuszczalne wartości

en: Defines numeric field types.
pl: Określa typy pól numerycznych.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pl: Dla kontrolki 'pojedyncze pole wyboru' należy najpierw zdefiniować wartość 'niezaznaczone' a następnie 'zaznaczone' w polu <strong>Dozwolone wartości</strong>. Etykieta pola wyboru będzie pobrana z wartości 'zaznaczone'.

en: Check boxes/radio buttons
pl: Pola wyboru/lista pól radio

en: Single on/off checkbox
pl: Pojedyncze pole wyboru

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pl: Dostarcza kontrolek pól radio i pól wyboru dla pól tekstowych i numerycznych.

en: Text area (multiple rows)
pl: Wielowierszowe pole tekstowe

en: Defines simple text field types.
pl: Definiuje proste typy pól tekstowych.

en: User reference
pl: Powiązanie z użytkownikiem

en: User roles that can be referenced
pl: Role użytkowników, które mogą być powiązane

en: User status that can be referenced
pl: Status kont, które mogą być powiązane

en: Userreference autocomplete
pl: Powiązanie z użytkownikiem, z podpowiedzią

en: User Reference
pl: Powiązanie użytkownika

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pl: Umożliwia tworzenie typów pól służących do tworzenia połączeń węzła z użytkownikami.

en: Collect
pl: Zbieraj

en: Form
pl: Formularz

en: Settings saved
pl: Ustawienia zapisane

en: Everyone
pl: Każdy

en: Canceled
pl: Anulowane

en: years
pl: lata

en: weeks
pl: tygodnie

en: Default gateway
pl: Domyślna bramka

en: Ubercart - payment
pl: Ubercart - płatność

en: Permission
pl: Uprawnienie

en: Dotted
pl: Kropkowane

en: Dashed
pl: Kreskowane

en: Solid
pl: Jednolite

en: Groove
pl: Rowek

en: Ridge
pl: Grzbiet

en: Inset
pl: Wypustka

en: Outset
pl: Początek

en: Order ID
pl: ID zamówienia

en: Grid
pl: Siatka

en: Distance
pl: Odległość

en: Edit this term
pl: Edytuj termin

en: Italic
pl: Kursywa

en: Hide
pl: Ukryj

en: Read/Write
pl: Odczyt/Zapis

en: 1 comment | @count comments
pl[0]: 1 komentarz
pl[1]: @count komentarze
pl[2]: @count komentarzy

en: Global
pl: Globalne

en: arguments
pl: argumenty

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Green
pl: Zielony

en: Blue
pl: Niebieski

en: file system
pl: system plików

en: Thread
pl: Wątek

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pl: Należy wprowadzić przynajmniej jedno słowo kluczowe (niewykluczające) składające się z minimum @count znaku(-ów).

en: Rate
pl: Oceń

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pl: Podczas płatności wystąpił błąd. Skontaktuj się z nami by upewnić się, że zamówienie zostało złożone poprawnie.

en: Orange
pl: Pomorańczowy

en: Distinct
pl: Niepowtarzalne

en: <None>
pl: &lt;Brak&gt;

en: Uppercase
pl: Duże litery

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: Language neutral
pl: Język niesprecyzowany

en: Edit content
pl: Edycja zawartości

en: Change layout
pl: Zmień układ

en: Miles
pl: Mile

en: Node type (user-friendly version)
pl: Typ węzła (nazwa przyjazna dla użytkownika)

en: Node author's user id
pl: ID użytkownika, autora węzła

en: Node author's user name
pl: Nazwa użytkownika, autora węzła

en: Contexts
pl: Kontekst

en: Node access
pl: Dostęp do węzła

en: product
pl: produkt

en: Addresses
pl: Adresy

en: Loading
pl: Ładowanie

en: The directory %directory does not exist.
pl: Katalog %directory nie istnieje.

en: The directory %directory is not writable
pl: Katalog %directory jest tylko do odczytu

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pl: Katalog %directory jest tylko do odczytu, ponieważ nie ustawiono odpowiednich uprawnień.

en: Permitted upload file extensions
pl: Rozszerzenia plików dozwolone do wysłania na serwer

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
pl: Rozszerzenia, jakie użytkownik będzie mógł załadować na serwer z pomocą tego pola. Oddzielaj kolejne rozszerzenia spacją i nie wprowadzaj kropek. Pozostaw puste aby pole przyjmowało dowolne rozszerzenie.

en: File size restrictions
pl: Ograniczenia wielkości pliku

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pl: Limit rozmiaru pliku, jaki może wysłać użytkownik. Dotyczy nowo wysyłanych plików, nie ma wpływu na pliki już obecne w systemie.

en: Maximum upload size per file
pl: Maksymalna wielkość pojedynczego pliku

en: Maximum upload size per node
pl: Maksymalna wielkość wszystkich plików na węzeł

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
pl: Wprowadź limit dotyczący łącznego rozmiaru plików wysłanych przez to pole do jednego węzła. Wpisz wartość w postaci "512" (bajtów), "80K" (kilobajtów) lub "50M" (megabajtów). Pozostaw to pole puste, jeśli nie chcesz ustalać żadnego limitu.

en: File description
pl: Opis pliku

en: File size (in bytes)
pl: Rozmiar pliku (w bajtach)

en: File size (pretty printed)
pl: Rozmiar pliku (w przyjaznym formacie)

en: Defines a file field type.
pl: Określa typ pola pliku.

en: Rearrange
pl: Kolejność

en: No comments available.
pl: Brak dostępnych komentarzy.

en: Variable editor
pl: Edytor zmiennych

en: empty
pl: pusty

en: Package
pl: Paczka

en: Attribute settings
pl: Ustawienia atrybutów

en: Are you sure you want to delete this message?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę wiadomość?

en: Add role
pl: Dodaj rolę

en: All users
pl: Wszyscy użytkownicy

en: - None selected -
pl: - Nie wybrano -

en: Aggregator
pl: Subskrybent

en: Node author
pl: Autor zawartości

en: Miscellaneous
pl: Inne

en: Country code
pl: Kod kraju

en: Order #
pl: Numer zamówienia

en: Active users
pl: Aktywni użytkownicy

en: Attach to
pl: Załącz do

en: Attach files
pl: Załącz pliki

en: Shout
pl: Wyślij

en: Panel pages
pl: Strony panelowe

en: Panel nodes
pl: Węzły panelu

en: Mini panels
pl: Mini panele

en: Views panes
pl: Okienka widoków

en: by @user
pl: przez @user

en: view all panes
pl: pokaż wszystkie panele

en: view pane admin links
pl: zobacz odnośniki administracyjne panelu

en: administer pane visibility
pl: zarządzanie widocznością panelu

en: administer pane access
pl: zarządzanie dostępem dla panelu

en: administer advanced pane settings
pl: zarządzanie ustawieniami zaawansowanymi panelu

en: use panels caching features
pl: używaj pamięci podręcznej paneli

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
pl: Aktualizacjia #5218 dotyczy wyłącznie PostgreSQL. Nie ma potrzeby aktualizaować baz MySQL - jeśli korzystasz z MySQL zignoruj ten komunikat.

en: Argument type
pl: Typ argumentu

en: Deleted/missing block @module-@delta
pl: Usunięty/brakujący blok @module-@delta

en: New custom content
pl: Nowa własna zawartość

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pl: Stwórz zupełnie własny kawałek treści HTML.

en: Custom PHP
pl: Własny kod php

en: Context
pl: Kontekst

en: General form
pl: Ogólny formularz

en: Form goes here.
pl: Formularz tutaj.

en: "@s" base form
pl: Formularz bazowy "@s"

en: Node type description
pl: Opis rodzaju węzła

en: Attached files
pl: Załączone pliki

en: Attached files go here.
pl: Tutaj dołączone pliki.

en: A list of files attached to the node.
pl: Lista plików dołączonych do węzła.

en: "@s" attachments
pl: Załączniki "@s"

en: Book navigation
pl: Nawigacja książki

en: Add comment
pl: Dodaj komentarz

en: Comment form here.
pl: Formularz komentarza tutaj.

en: "@s" comment form
pl: Formularz komentarza "@s"

en: Node comments
pl: Komentarze węzła

en: Node comments go here.
pl: Komentarze węzła tutaj.

en: The comments of the referenced node.
pl: Komentarze do powiązanego węzła.

en: Sort
pl: Sortowanie

en: !a comments per page
pl: !a komentarzy na stronę

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: "@s" comments
pl: Komentarze "@s"

en: Node content
pl: Zawartość węzła

en: The content of the referenced node.
pl: Zawartość powiązanego węzła.

en: Node title.
pl: Tytuł węzła.

en: Node content goes here.
pl: Miejsce na zawartość węzła.

en: Edit node
pl: Edytuj węzeł

en: Edit this node
pl: Edytuj ten węzeł

en: Link title to node
pl: Powiąż tytuł z węzłem

en: Check here to make the title link to the node.
pl: Zaznacz tutaj, aby z tytułu utworzyć odnośnik do węzła.

en: No extras
pl: Brak dodatków

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: "@s" content
pl: Treść "@s"

en: Publishing options on the Node form.
pl: Opcje publikowania na formularzu węzła.

en: Node form author information
pl: Informacje o autorze na formularzu węzła.

en: Author information on the Node form.
pl: Informacje o autorze na formularzu węzła.

en: Node form file attachments
pl: Załączniki w formularzu węzła

en: File attachments on the Node form.
pl: Załączniki w formularzu węzła.

en: Publishing options.
pl: Opcje publikowania.

en: Comment options
pl: Opcje komentowania

en: Comment options.
pl: Opcje komentowania.

en: Authoring information.
pl: Informacje tworzenia zawartości.

en: Menu options
pl: Opcje menu

en: Menu options.
pl: Opcje menu.

en: URL path options
pl: Opcje ścieżki URL

en: URL Path options.
pl: Opcje ścieżki URL.

en: Attach files.
pl: Dodaj pliki.

en: Categories.
pl: Kategorie.

en: Book options.
pl: Opcje książki.

en: Node type description goes here.
pl: Opis typu węzła tutaj.

en: Node type description.
pl: Opis rodzaju węzła.

en: "@s" type description
pl: Opis typu "@s"

en: Profile content goes here.
pl: Zawartość profilu tutaj.

en: Which category
pl: Która kategoria

en: "@s" profile fields
pl: Pola profilu "@s"

en: Term description goes here.
pl: Opis terminu tutaj.

en: Term description.
pl: Opis terminu.

en: "@s" term description
pl: Opis terminu "@s"

en: List of related terms
pl: Lista powiązanych terminów

en: Sibling terms
pl: Terminy bliźniacze

en: Top level terms
pl: Terminy najwyższego poziomu

en: Which terms
pl: Które terminy

en: Unordered
pl: Nieuporządkowana

en: Ordered
pl: Uporządkowana

en: The picture of a user.
pl: Zdjęcie użytkownika.

en: "@s" user picture
pl: "@s" zdjęcie użytkownika

en: User profile
pl: Profil użytkownika

en: The profile of a user.
pl: Profil użytkownika.

en: "@s" user profile
pl: "@s" profil użytkownika

en: Vocabulary terms
pl: Terminy słownikowe

en: All the terms in a vocabulary.
pl: Wszystkie terminy w słowniku.

en: "@s" terms
pl: Terminy "@s"

en: Maximum depth
pl: Maksymalna głębokość

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pl: Definiuje maksymalną głębokość wyświetlanych terminów.

en: Display as tree
pl: Wyświetl jako drzewo

en: A node object.
pl: Obiekt węzła.

en: Currently set to !link
pl: Obecnie ustawiony na !link

en: Invalid node selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy węzeł.

en: A node add form.
pl: Formularz dodawania węzła.

en: Select the node type for this form.
pl: Wybierz typ węzła dla tego formularza.

en: A node edit form.
pl: Formularz edycji węzła.

en: A single taxonomy term object.
pl: Pojedynczy obiekt terminu taksonomii.

en: A single user object.
pl: Pojedynczy obiekt użytkownika.

en: Taxonomy vocabulary
pl: Słownik kategorii

en: A single taxonomy vocabulary object.
pl: Pojedynczy obiekt słownika taksonomii.

en: Select the vocabulary for this form.
pl: Wybierz słownik dla tego formularza.

en: New @s
pl: Nowa @s

en: New content of other types
pl: Nowa zawartość innego typu

en: New content behavior
pl: Ustawienia zachowania nowej zawartości

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
pl: Wybór domyślnego zachowania dla nowej zawartości dodawanej w systemie. Jeśli zaznaczone, nowa zawartość będzie automatycznie i natychmiast dostępna jako dostępna do wykorzystywania dla paneli. Jeśli wyłączone, nowa zawartość nie będzie dostępna do póki nie zostanie dopuszczona.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
pl: <p>Naciśnij Wyślij, aby otrzymać całą listę dostępnych typów zawartości z ustawieniami domyślnymi, które wybrałeś.</p>

en: Allowed @s content
pl: Dopuszczona @s zawartość

en: Select allowed layouts
pl: Wybierz dozwolone układy

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
pl: Zaznacz wszystkie układy jakie chcesz udostępnić użytkownikom do wyboru. Co najmniej jeden układ musi zostać zaznaczony.

en: Add argument
pl: Dodaj argument

en: relationship
pl: relacja

en: Add relationship
pl: Dodaj relację

en: Add context
pl: Dodaj kontekst

en: Required contexts
pl: Wymagane konteksty

en: required context
pl: wymagany kontekst

en: Add required context
pl: Dodaj wymagany kontekst

en: Close Window
pl: Zamknij Okno

en: Close window
pl: Zamknij okno

en: Remove this item
pl: Usuń element

en: Add @type "@context"
pl: Dodaj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pl: Edytuj @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pl: Podaj nazwę identyfikującą !type na stronach administracyjnych.

en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pl: Wpisz słowo kluczowe do zastąpienia w tytułach.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pl: ignoruj; kontekst, który wymaga tego kontekstu, nie będzie dostępny.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pl: Jeżeli brakuje argumentu lub jest niepoprawny, wybierz jak to powinno się zachować.

en: Context @count
pl: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
pl[0]: 1 rok
pl[1]: @count lata
pl[2]: @count lat

en: 1 week | @count weeks
pl[0]: 1 tydzień
pl[1]: @count tygodnie
pl[2]: @count tygodni

en: 1 min | @count min
pl[0]: 1 min
pl[1]: @count minuty
pl[2]: @count minut

en: 1 sec | @count sec
pl[0]: 1 sekunda
pl[1]: @count sekundy
pl[2]: @count sekund

en: Panel content has been updated.
pl: Zawartość panelu została zaktualizowana.

en: Choose layout
pl: Wybierz układ

en: Move content in @layout to
pl: Przenieś zawartość @layout do

en: Missing content type
pl: Brakujący typ zawartości

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
pl: Brak typu zawartości tego panelu lub został on skasowany. Ten panel nie będzie wyświetlany.

en: Add content to !s
pl: Dodaj zawartość do !s

en: There are no content types you may add to this display.
pl: Brak typów zawartości, które można dodać dla tego panelu.

en: Configure !subtype_title
pl: Konfiguruj !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
pl: W tej chwili brak dostępnych opcji pamięci podręcznej. Aby korzystać z opcji pamięci podręcznej należy uruchomić moduł pamięci podręcznej dla paneli.

en: No title
pl: Brak tytułu

en: Unknown context
pl: Nieznany kontekst

en: No context
pl: Brak kontekstu

en: Deleted/missing content type @type
pl: Usunięty/brakujący typ zawartości @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
pl: Możesz użyć %keywords z kontekstów, jak również %title aby zawierał oryginalny tytuł.

en: Context %count
pl: Kontekst %count

en: Columns
pl: Kolumny

en: Row @row, Column @col
pl: Wiersz @row, kolumna @col

en: Single column
pl: Pojedyncza kolumna

en: Two column bricks
pl: Dwie komórki - ułożenie ceglane

en: Left above
pl: Lewa powyżej

en: Right above
pl: Prawa powyżej

en: Left below
pl: Lewa poniżej

en: Right below
pl: Prawa poniżej

en: Module name
pl: Nazwa modułu

en: Enter the module name to export code to.
pl: Wprowadź nazwe modułu dla którego kod ma być wyeksportowany.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
pl: Tytuł tego mini panelu. Może on być zmieniony w konfiguracji bloku.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
pl: Kategoria według której mini panele zostaną pogrupowane w formularzu dodawania treści. Dozwolone są tylko duże i małe znaki alfanumeryczne. Jeżeli pole pozostanie puste będzie ustawione na domyślną wartość "Mini panele".

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
pl: Kategorie mogą zawierać jedynie znaki alfanumeryczne lub spacje.

en: Deleted/missing mini panel @name
pl: Usunięty/brakujący mini panel @name

en: Untitled mini panel
pl: Nienazwany mini panel

en: Local
pl: Lokalnie

en: Panel layout
pl: Układ panelu

en: Panel content
pl: Zawartość panelu

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
pl: Skrót to fragment tekstu używany na listach (np. na liście promowanych na pierwszej stronie); zawartość będzie wyświetlana przy oglądaniu pełnej wersji wpisu.

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
pl: ID który może być użyty przez style CSS dla panelu.

en: Please select a layout.
pl: Proszę wybrać układ.

en: create panel-nodes
pl: Tworzenie paneli dla węzłów

en: edit own panel-nodes
pl: Edycja własnych paneli dla węzłów

en: administer panel-nodes
pl: Zarządzanie panelami dla węzłów

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
pl: Tworzy węzły podzielone na obszary z wybieralnymi treściami.

en: Add a node from your site as content.
pl: Dodaj węzeł ze swojej witryny jako zawartość.

en: Leave node title
pl: Pozostaw tytuł węzła

en: Invalid node
pl: Nieprawidłowy węzeł

en: Node loaded from @var
pl: Węzeł wczytany z @var

en: Deleted/missing node @nid
pl: Usunięty/brakujący węzeł @nid

en: Page settings
pl: Ustawienia strony

en: Path is required.
pl: Ścieżka jest wymagana.

en: Disable Drupal blocks/regions
pl: Wyłącz bloki/regiony Drupala

en: CSS code
pl: Kod CSS

en: Simple cache
pl: Prosta pamięć podręczna

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
pl: Prosta pamięć podręczna oparta  jest na upływie czasu. Jest to limit bezwzględny i raz zapisana zawartość pozostanie w pamięci do czasu aż minie określony czas.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
pl: Jeśli wybrane są "argumenty" zawartość będzie zapisywana w pamięci podręcznej indywidualnie dla każdego argumentu dla widoku. Jeśli wybrany jest "kontekst", zawartość będzie zapisywana w pamięci podręcznej indywidualnie dla każdego kontekstu panelu lub widoku. Jeśli wybrane jest "brak" będzie jedna pamięć podręczna dla panelu.

en: No argument
pl: Brak argumentu

en: From context
pl: Z kontekstu

en: From panel argument
pl: Z argumentu panelu

en: Required context
pl: Wymagany kontekst

en: Panel argument
pl: Argument panelu

en: Sixth
pl: Szóste

en: Fixed argument
pl: Stały argument

en: Use pager
pl: Użyj podziału na strony

en: Items to display
pl: Wyświetlanych elementów

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Link to view
pl: Odnośnik do widoku

en: More link
pl: Odnośnik "więcej"

en: More link text
pl: Tekst odnośnika "więcej"

en: Edit this view
pl: Edytuj widok

en: Num posts
pl: Liczba postów

en: Send arguments
pl: Wyślij argumenty

en: Deleted/missing view @view
pl: Usunięty/brakujący widok @view

en: Book parent
pl: Element nadrzędny książki

en: Top level book
pl: Książka nadrzędna

en: Top level term
pl: Termin najwyższego poziomu

en: System block
pl: Blok systemowy

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
pl: Wyświetla panel jako blok systemowy. Ten rodzaj bloku posiada większe ograniczenia niż domyślne bloki systemowe.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
pl: Domyślny styl renderowania panelu. Wyświetla każdy panel z separatorem.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
pl: Prezentuje zawartość panelu jako listę HTML.

en: Rounded corners
pl: Zaokrąglane narożniki

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
pl: Wyświetlanie okien lub paneli z zaokrąglonymi narożnikami wokół nich

en: Box around
pl: Prostokąt

en: Each pane
pl: Każdy panel

en: Palestinian Territory
pl: Autonomia Palestyńska

en: Vatican
pl: Watykan

en: begins with
pl: zaczyna się

en: contains
pl: zawiera

en: Results per page
pl: Wyników na stronie

en: Machine name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Print
pl: Drukuj

en: Locked
pl: Zablokowany

en: types
pl: typy

en: Account
pl: Konto

en: Advanced configuration
pl: Zaawansowana konfiguracja

en: Selection type
pl: Typ wyboru

en: No name
pl: Brak nazwy

en: Google Maps
pl: Mapy Google

en: Text only
pl: Tylko tekst

en: Finish
pl: Zakończ

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pl: Wykryto nieprawidłowe ustawienie. Proszę spróbować ponownie, a jeśli błąd pojawia się stale, skontaktować się z administratorem witryny.

en: In moderation
pl: W moderacji

en: daily
pl: dziennie

en: weekly
pl: tygodniowo

en: No group
pl: Brak grupy

en: deleted
pl: usunięte

en: Containing any of the words
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: Containing the phrase
pl: Zawiera wyrażenie

en: Containing none of the words
pl: Nie zawiera żadnego ze słów

en: Only in the category(s)
pl: Tylko z kategorii

en: Only of the type(s)
pl: Tylko wpisy typu

en: Billing information
pl: Dane do płatności

en: Company name
pl: Nazwa firmy

en: Authorization
pl: Autoryzacja

en: Credit card charged: !amount
pl: Karta kredytowa obciążona: !amount

en: Color set
pl: Zestaw kolorów

en: Underline
pl: Podkreślony

en: Ordered list
pl: Uporządkowana lista

en: Unordered list
pl: Nieuporządkowana lista

en: Font family
pl: Czcionka

en: Require
pl: Wymagaj

en: Case sensitive
pl: Wielkość liter ma znaczenie

en: Reports
pl: Raporty

en: Add row
pl: Dodaj wiersz

en: Link class
pl: Klasa odnośnika

en: Column
pl: Kolumna

en: Default sort
pl: Standardowe sortowanie

en: sort by @s
pl: sortuj według @s

en: and
pl: i

en: URL filter
pl: Filtr adresów URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
pl: Proszę wybrać jeden lub więcej komentarzy, na których dokonana będzie aktualizacja.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pl: Adres URL, pod który przekierowuje się użytkownika. Może to być adres wewnętrzny, taki jak "node/1234", lub zewnętrzny, np. "http://drupal.org".

en: Display a message to the user
pl: Wyświetlanie komunikatu dla użytkownika

en: Payment method title
pl: Tytuł metody płatności

en: Order review submit button text
pl: Tekst przycisku przegląd zamówienia

en: Submit Order
pl: Realizuj zamówienie

en: Order created through website.
pl: Zamówienie złożone przez strone.

en: Add new rule
pl: Dodaj nową regułę

en: Add @type
pl: Dodaj @type

en: Nid
pl: ID węzła

en: Parent comment
pl: Rodzic komentarza

en: The parent comment.
pl: Komentarz nadrzędny.

en: Author's website
pl: Witryna autora

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pl: Wyświetl głebokość komentarzy gdy są w wątku.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pl: Sortuj w kolejności wątków. To pomoże trzymać komentarze wraz z ich rodzicami.

en: Reply-to link
pl: Odnośnik odpowiedzi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pl: Dostarcza odnośnik odpowiedzi na komentarze.

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Link this field to its user or an author's homepage
pl: Z odnośnikiem do strony użytkownika lub strony domowej autora

en: Product information
pl: Informacje o produkcie

en: field
pl: pole

en: nodes
pl: węzły

en: The node the uploaded file is attached to
pl: Węzeł do którego załączono plik

en: Allow users to undo their votes
pl: Zezwalaj użytkownikom na cofanie ocen.

en: Zoom
pl: Przybliżenie

en: Map Type Control
pl: Kontrolka typu mapy

en: Stars
pl: Gwiazdki

en: clone
pl: duplikuj

en: View settings
pl: Ustawienia widoku

en: Week @week
pl: Tydzień @week

en: Delete view
pl: Usuń widok

en: Primary Key: Unique cache ID.
pl: Kluczem podstawowym jest identyfikator pozycji w pamięci podręcznej.

en: A collection of data to cache.
pl: Dane, które mają zostać zapisane w pamięci podręcznej.

en: Regions
pl: Regiony

en: Target
pl: Cel

en: Time ago
pl: Dany czas temu

en: Create @name
pl: Utwórz @name

en: Remove this action
pl: Usuń tą akcje

en: Not enabled
pl: Nie włączony

en: The taxonomy vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika kategorii

en: The taxonomy term ID
pl: Identyfikator terminu kategorii

en: Force single
pl: Wymuś pojedyncze

en: View cart
pl: Przeglądaj koszyk

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pl: Instrukcje jakie należy wyświetlić użytkownikowi pod polem w trakcie edycji zawartości. <br />Dozwolone tagi HTML: @tags

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
pl: Zarządzaj polami

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
pl: Dozwolone wartości jakie może przyjąć pole. Wprowadź jadną wartość w każdej linii, posługując się formatem klucz|etykieta. Klucz to wartość jaka zostanie zapisana do bazy danych i musi odpowiadać typowi przechowywanych danych (%type). Etykieta jest opcjonalna, w razie jej braku użytkownikowi zostanie pokazany klucz. <br />Dozwolone znaczniki HTML: @tags

en: Number of stars
pl: Ilość gwiazdek

en: Star Labels
pl: Etykiety gwiazdek

en: These star labels appear as the link title when javascript is enabled as well as the select list options when javascript is disabled.
pl: Etykiety wyświetlane podczas wybierania oceny - zarówno w wersji javascript jak i na liście wyboru.

en: Display labels on mouse over
pl: Pokazuj etykiety po najechaniu myszą.

en: When enabled, the star labels will dynamically appear underneath the stars as the user hovers over each star to provide a more descriptive qualitative meaning for each star value.
pl: Włączenie tej opcji spowoduje ukazywanie się pod kontrolką słownego opisu - etykiety - wybranej oceny. Możesz w ten sposób przypisać bardziej opisowe określenia do poszczególnych ocen.

en: Star @star label
pl: Etykieta gwiazki nr @star

en: Cancel label
pl: Etykieta ikony Anuluj

en: Direct rating widget
pl: Kontrolka oceny

en: These settings allow you to display a rating widget to your users while they are viewing content of this type. Rating will immediately register a vote for that piece of content.
pl: Opcje dotyczące formy wyświetlania kontrolki służącej do oceny zawartości tego rodzaju. Wybór oceny zostanie natychmiast zarejestrowany.

en: Star display style
pl: Sposób wyświetlania oceny - gwiazdki

en: Display average vote value
pl: Pokaż średnią ocenę

en: Display user vote value
pl: Pokaż ocenę wystawioną przez użytkownika

en: User vote if available, average otherwise
pl: Pokaż ocenę użytkownika, jeśli nie ma - pokaż średnią

en: Both user and average vote
pl: Pokaż średnią oraz ocenę użytkownika

en: Text display style
pl: Sposób wyświetlania oceny - tekst

en: Display no text beneath stars
pl: Nie pokazuj tekstu pod gwiazdkami

en: Current average in text
pl: Pokaż średnią ocenę

en: User current vote in text
pl: Pokaż ocenę użytkownika

en: Show widget title
pl: Pokaż etykietę kontrolki

en: Enable feedback during vote saving and deletion
pl: Pokazuj komunikaty podczas zapisywania i usuwania oceny

en: Direct rating widget preview
pl: Podgląd kontrolki do oceny

en: Ship
pl: Dostawa

en: No products found
pl: Nie znaleziono produktów

en: Payment received
pl: Płatność otrzymana

en: Merchant ID
pl: ID sprzedawcy

en: Currency code
pl: Kod waluty

en: Route
pl: Trasa

en: This node
pl: Ten węzeł

en: Show @count value(s)
pl: Pokaż @count wartości

en: starting from @count
pl: zaczynając od @count

en: The language the content is in.
pl: Język zawartości.

en: Rating
pl: Ocena

en: Order complete
pl: Zamówienie ukończone

en: Payment methods
pl: Metody płatności

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: File download
pl: Pobieranie pliku

en: Credit card
pl: Karta kredytowa

en: Order total:
pl: Suma zamówienia:

en: Click to complete checkout.
pl: Kliknij aby dokończyć płatności.

en: Vendor account number
pl: Numer konta sprzedawcy

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: Title only
pl: Tylko tytuł

en: Validator
pl: Walidator

en: Inherit
pl: Dziedzicz

en: None available.
pl: Brak dostępnych.

en: Maximum resolution for Images
pl: Maksymalna rozdzielczość dla obrazów

en: Mime type
pl: Typ MIME

en: Use default
pl: Użyj domyślnego

en: Subtotal:
pl: Podsuma:

en: Add region
pl: Dodaj region

en: Base price
pl: Cena podstawowa

en: Tax
pl: Podatek

en: The weight, used for sorting.
pl: Waga, używana podczas sortowania.

en: Maximum number of locations
pl: Maksymalna liczba lokalizacji

en: No grouping
pl: Bez grupowania

en: The date the node was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji węzła.

en: In the form of WW (01 - 53).
pl: W formacie TT (01 - 53).

en: Category ID
pl: Identyfikator kategorii

en: Button alignment
pl: Położenie przycisków

en: Return to order view screen.
pl: Powrót do ekranu zamówienia.

en: Google Checkout total:
pl: Suma Google Checkout:

en: yearly
pl: co roku

en: monthly
pl: miesięcznie

en: %name: illegal value.
pl: %name: wartość niedozwolona.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pl: %name: wartość nie może być dłuższa niż %max znaków.

en: Widgets
pl: Kontrolki

en: Invalid display id @display
pl: Nieprawidłowy idenfytikator formatu @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pl: Błąd: uchwyt dla @table > @field nie istnieje!

en: Do not use a relationship
pl: Nie używaj zależności

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
pl: Przepraszamy, możesz dodać tylko jeden(no) z tych na raz.

en: Default cart form
pl: Domyślny formularz koszyka

en: Cart Contents
pl: Zawartość koszyka

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pl: Wyświetl zawartość koszyka klienta.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
pl: To konto zostało zablokowane i nie ma więcej możliwości ściągania plików.

en: Watermark Text
pl: Tekst znaku wodnego

en: Add Watermark
pl: Dodaj znak wodny

en: Uploaded file is not a valid JPEG
pl: Wgrany plik nie jest poprawnym formatem JPEG

en: Must fill in text
pl: Musi być wypełnione tekstem

en: Empty Line
pl: Pusta linia

en: Specify and collect payment for an order.
pl: Określ i pobierz płatność za zamówienie.

en: Test Gateway
pl: Bramka testowa

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
pl: Przetwórz płatność karty kredytowej przez bramkę testową.

en: Check or Money Order
pl: Czek albo przekaz pieniężny

en: Pay by mailing a check or money order.
pl: Zapłać wysyłając czek lub przekaz pieniężny.

en: UPS Letter
pl: UPS List

en: Pallet
pl: Paleta

en: Small Packages
pl: Mała paczka

en: Credit card encryption
pl: Szyfrowanie kart kredytowych

en: Credit card/eCheck
pl: Karta kredytowa/eCheck

en: Select your payment type:
pl: Wybierz metodę płatności:

en: Online check
pl: Czek online

en: Secret word for order verification
pl: Sekretne słowo dla weryfikacji zamówienia

en: Language preference
pl: Preferencje językowe

en: Single page checkout
pl: Realizacja zamówienia na jednej stronie

en: credit card
pl: karta kredytowa

en: echeck
pl: e-czek

en: eCheck
pl: e-czek

en: Update your payment details
pl: Zmień swoje dane dotyczące płatności

en: CIM settings
pl: Ustawienia CIM

en: cURL error: @error
pl: Błąd cURL: @error

en: Subscription ID: @subscription_id
pl: ID subskrypcji: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
pl: Uaktualnienie danych subskrypcji w Authorize.Net

en: Recurring fee order ID: @order_id
pl: ID zamówienia cyklicznej opłaty: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
pl: Szczegóły płatności dla cyklicznej opłaty zostały zaktualizowane.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
pl: Jesteś pewień że chcesz anulować tą subskrypcję?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
pl: Subskrypcja anulowana poprzez Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
pl: Anulowanie subskrypcji nie powiodło się. Aby dowiedzieć się więcej sprawdź komentarze do zamówienia.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
pl: Jesteś pewien że chcesz anulować tą opłatę?

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
pl: Szyfrowanie karty kredytowej musi zostać skonfigurowane aby akceptować płatności kartą kredytową.

en: Authorize and capture immediately
pl: Autoryzuj i przechwyć natychmiast

en: Default credit transaction type
pl: Domyślny typ transakcji kredytowej

en: Credit card debug mode
pl: Tryb usuwania błędów karty kredytowej

en: Credit card:
pl: Karta kredytowa:

en: Pay by credit card.
pl: Zapłać kartą kredytową.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pl: Wpisz nazwę posiadacza jaka jest widoczna na karcie.

en: You have entered an invalid credit card number.
pl: Wpisano niepoprawny numer karty kredytowej.

en: Issuing Bank:
pl: Bank wydający:

en: Credit card data security
pl: Dane zabezpieczające kartę kredytową

en: Not configured, see below.
pl: Nie skonfigurowane, zobacz poniżej.

en: Checkout workflow
pl: Kolejność w kasie

en: Order status
pl: Status zamówienia

en: Card type
pl: Typ karty

en: Card owner
pl: Właściciel karty

en: Card number
pl: Numer karty

en: Expiration Year
pl: Rok utraty ważności

en: Issuing bank
pl: Bank wystawiający

en: Process card
pl: Przetwórz kartę

en: Close this window
pl: Zamknij to okno

en: Order total: @total
pl: Suma zamówienia: @total

en: Successful transaction.
pl: Transakcja przeszła pomyślnie.

en: Continue with checkout to complete payment.
pl: Kontynuuj zamówinie w celu wykonania płatności.

en: Select a payment method from the following options.
pl: Wybierz metodę płatności z następujących opcji.

en: None available
pl: Brak dostępnych

en: Check the order balance
pl: Sprawdź saldo zamówienia

en: Credit card charge failed.
pl: Obciążenie karty kredytowej nie powiodło się.

en: Credit card payment processed successfully.
pl: Płatność kartą kredytową przetworzona pomyślnie.

en: Payment gateways
pl: Bramki do płatności

en: Enable payment tracking.
pl: Włącz śledzenie płatności.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
pl: Pozwól na usuwanie płatności użytkownikom z uprawnieniami.

en: Default payment details message
pl: Domyślna wiadomość o szczegółach płatności

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
pl: Wiadomość wyświetlana, kiedy metoda płatności nie posiada żadnych dodatkowych informacji.

en: !method settings
pl: Ustawienia dla metody !method

en: Order total preview:
pl: Przegląd całego zamówienia

en: Check or money order
pl: Płatne przelewem lub gotówką

en: Cash on delivery
pl: Płatność za pobraniem

en: Pay cash on delivery on pick-up.
pl: Płatne gotówką w dniu dostawy.

en: A generic payment method type.
pl: Głowna metoda płatności

en: Maximum order total eligible for COD
pl: Maksymalna kwota całkowita dla płatności za pobraniem

en: Set to 0 for no maximum order limit.
pl: Ustaw na 0 w celu wyłączenia limitu.

en: Let customers enter a desired delivery date.
pl: Pozwól klientom wprowadzić preferowaną datę dostarczenia przesyłki.

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
pl: Ustaw adres wysyłkowy wyświetlany dla użytkowników, którzy wybrali tą metodę płatności w trakcie realizacji zamówienia.

en: Direct checks to a person or department.
pl: Kieruj czeki do osoby lub departamentu.

en: Check payment policy
pl: Polityka płatności czekiem

en: Instructions for customers on the checkout page.
pl: Instrukcje dla klientów na stronie realizacji zamówienia.

en: Review order
pl: Podgląd zamówienia

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
pl: PayPal - płać bez udostępniania swoich informacji finansowych.

en: API password
pl: Hasło API

en: Flat rate
pl: Ustalona stawka

en: Fetch a shipping quote
pl: Pobierz sposób dostawy

en: Base rate
pl: Podstawowa stawka

en: Line item label
pl: Etykieta pozycji zamówienia

en: Getting shipping quote via !method
pl: Pobieranie sposobu dostawy poprzez !method

en: Click to calculate shipping
pl: Naciśnij, aby obliczyć koszty wysyłki

en: Cost:
pl: Koszt:

en: Password field is required.
pl: Pole Hasło jest wymagane.

en: Add an attribute
pl: Dodaj atrybut

en: Display type
pl: Typ wyświetlacza

en: Default cost
pl: Domyślny koszt

en: Please select
pl: Wybierz

en: Radio buttons
pl: Przyciski radio

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
pl[0]: Jest @count produkt powiązany z tym atrybutem.
pl[1]: Są @count produkty powiązane z tym atrybutem.

en: Confirm e-mail address
pl: Potwierdź adres e-mail

en: Confirm password
pl: Potwierdzenie hasła

en: Checkout settings
pl: Ustawienia realizacji zamówienia

en: Checkout messages
pl: Wiadomości przy kasie

en: Address fields
pl: Pola adresu

en: There are no products in your shopping cart.
pl: W Twoim koszyku nie ma żadnych produktów.

en: Cart contents
pl: Zawartość koszyka

en: Continue shopping
pl: Kontynuuj zakupy

en: Hour(s)
pl: Godzina(y)

en: Update cart
pl: Aktualizuj koszyk

en: Your cart has been updated.
pl: Twój koszyk został zaktualizowany.

en: Ubercart - core
pl: Ubercart - rdzeń

en: Last click
pl: Ostatnie kliknięcie

en: Catalog settings
pl: Ustawienia katalogu

en: Configure the catalog settings.
pl: Konfiguruj ustawienia katalogu.

en: catalog pages
pl: strony katalogu

en: More...
pl: Więcej

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
pl[0]: Jest @count produkt nie wyświetlany na liście katalogu.
pl[1]: Są @count produkty nie wyświetlane na liście katalogu.

en: IP addresses
pl: Adres IP

en: Message subject
pl: Temat wiadomości

en: Add product
pl: Dodaj produkt

en: Add line item
pl: Dodaj pozycję zamówienia

en: Line item removed.
pl: Usunięto pozycję zamówienia.

en: Updated order
pl: Zamówienie zaktualizowano

en: Check the order status
pl: Sprawdź status zamówienia

en: Check the order total
pl: Sprawdź całkowitą kwotę do zapłaty dla zamówienia

en: Check an order's shipping postal code
pl: Sprawdź kod pocztowy w danych do dostawy

en: Check an order's shipping @zone
pl: Sprawdź @zone w danych do dostawy

en: Check an order's shipping country
pl: Sprawdź kraj w danych do dostawy

en: Check an order's billing postal code
pl: Sprawdź kod pocztowy w danych do płatności

en: Check an order's billing @zone
pl: Sprawdź @zone w danych do płatności

en: Check an order's billing country
pl: Sprawdź kraj w danych do płatności

en: Check an order's products
pl: Sprawdź produkty w zamówieniu

en: Check an order's number of products
pl: Sprawdź liczbę produktów w zamówieniu

en: Check an order's total weight
pl: Sprawdź wagę całkowitą zamówienia

en: Check if an order can be shipped
pl: Sprawdź czy zamówienie może być dostarczone

en: Update the order status
pl: Odśwież status zamówienia

en: Add a comment to the order
pl: Dodaj komentarz do zamówienia

en: Order settings
pl: Ustawienia zamówienia

en: View orders
pl: Przeglądaj zamówienia

en: Create order
pl: Utwórz zamówienie

en: Select address
pl: Wybierz adres

en: View order @order_id.
pl: Zobacz zamówienie @order_id.

en: View order
pl: Zobacz zamówienie

en: The order ID.
pl: Identyfikator zamówienia.

en: Line items
pl: Pozycje zamówienia

en: Update order
pl: Aktualizacja zamówienia

en: In checkout
pl: W kasie

en: Post checkout
pl: Po zapłaceniu

en: Empty line
pl: Pusta linia

en: Order state
pl: Stan zamówienia

en: View by status
pl: Pokaż wg statusu

en: No products found.
pl: Nie znaleziono produktów.

en: Select a product
pl: Wybierz produkt

en: Custom template
pl: Własny szablon

en: Edit order @order_id.
pl: Edytuj zamówienie @order_id.

en: edit orders
pl: edytuj zamówienia

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
pl: Dziękujemy za złożenie zamówienia, [order-first-name]!

en: Order Grand Total:
pl: Całkowita suma zamówienia:

en: Products Subtotal:
pl: Podsuma produktów:

en: Administer products, classes, and more.
pl: Administrowanie produktami, klasami i pozostałymi.

en: View products
pl: Przeglądarka produktów

en: Manage classes
pl: Zarządzaj klasami

en: Configure product settings.
pl: Skonfiguruj ustawienia koszyka.

en: Weight: !weight
pl: Waga: !weight

en: Product kit
pl: Zestaw produktów

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
pl: Ten węzeł reprezentuje dwa lub więcej produkty umieszczone na jednej liście. Są one prezentowane klientowi w logicznym, wygodnym porządku.

en: Name of the product kit
pl: Nazwa zestawu produktów

en: Product Information
pl: Informacje o produkcie

en: Click to add to cart.
pl: Kliknij aby dodać do koszyka.

en: Product Kit
pl: Zestaw Produktów

en: Customer reports
pl: Raport klienta

en: No customers found
pl: Nie znaleziono klientów

en: Customers total
pl: Klientów łącznie

en: New customers today
pl: Dzisiejsi nowi klienci

en: Online customers
pl: Klienci online

en: view reports
pl: zobacz raporty

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
pl: Zmniejsz stan magazynowy produktów w zamówieniu, które mają włączone śledzenie stanu magazynowego.

en: Store administration
pl: Zarządzanie sklepem

en: Administer store settings, products, orders, and more.
pl: Zarządzanie ustawieniami sklepu, produktami, zamówieniami i inne.

en: Search customers
pl: Wyszukiwarka klientów

en: Import countries
pl: Importuj kraje

en: Store settings
pl: Ustawienia sklepu

en: User initials
pl: Inicjały użytkownika

en: Assign initials to user accounts.
pl: Przypisz inicjały do kont użytkowników.

en: JS utilities
pl: Narzędzia JS

en: Customer orders
pl: Zamówienia klientów

en: View a list of orders placed by this customer.
pl: Zobacz listę zamówień złożonych przez tego klienta.

en: Disable a country
pl: Wyłącz kraj

en: Disable a country from use.
pl: Wyłącz kraj z użytku.

en: Enable a country
pl: Włącz kraj

en: Enable a disabled country.
pl: Włącz wyłączony kraj.

en: Remove a country
pl: Usuń kraj

en: Remove an installed country.
pl: Usuń zainstalowany kraj.

en: Update a country
pl: Aktualizuj kraj

en: Update an installed country.
pl: Aktualizuj zainstalowany kraj.

en: Our store
pl: Nasz sklep

en: A link to the site login page.
pl: Link do strony logowania witryny.

en: The Ubercart store name.
pl: Nazwa sklepu Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
pl: URL sklepu Ubercart.

en: The Ubercart store owner.
pl: Właściciel sklepu Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
pl: Adres e-mail sklepu Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
pl: Numer telefonu sklepu Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
pl: Adres korespondencyjny sklepu Ubercart.

en: The URL to the store help page.
pl: URL do strony pomocy sklepu.

en: - Show links -
pl: - Pokaż odnośniki -

en: No orders found.
pl: Nie znaleziono zamówień.

en: View order !order_id.
pl: Zobacz zamówienie !order_id.

en: Edit order !order_id.
pl: Edytuj zamówienie !order_id.

en: Create an order for this customer.
pl: Utwórz zamówienie dla tego klienta.

en: Ubercart User's Guide
pl: Podręcznik użytkownika Ubercart

en: Support Forums
pl: Fora wsparcia

en: Drupal Handbook
pl: Podręcznik Drupal'a

en: -None available-
pl: -Brak dostępnych-

en: !country disabled.
pl: !country nieaktywny.

en: !country is already disabled.
pl: !country jest już wyłączony.

en: Attempted to disable an invalid country.
pl: Próba wyłączenia niewłaściwego kraju.

en: @country enabled.
pl: Włączono @country.

en: @country is already enabled.
pl: @country jest już włączony.

en: Attempted to remove an invalid country.
pl: Próba usunięcia niewłaściwego kraju.

en: !country removed.
pl: Usunięto !country.

en: Attempted to update an invalid country.
pl: Próba aktualizacji niewłaściwego kraju.

en: You cannot update to a previous version.
pl: Nie możesz uaktualnić do poprzedniej wersji.

en: Country update complete.
pl: Aktualizacja kraju zakończona.

en: Customer's first name
pl: Imię klienta

en: Country settings saved.
pl: Ustawienia państwa zapisane.

en: Current format
pl: Obecny format

en: Street address 1
pl: Adres 1

en: Street address 2
pl: Adres 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
pl: Wpisz nazwę użytkownika, którego inicjały chcesz ustawić.

en: Initials
pl: Inicjały

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
pl: Wprowadź inicjały albo pozostaw puste, żeby wymazać obecne inicjały.

en: Initials for !username deleted.
pl: Inicjały dla  !username usunięto.

en: Initials for !username set to !initials.
pl: Inicjały dla !username ustawiono na !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
pl: Następujące tablice są używane do wyświetlania różnych części twojego sklepu administratorom i klientom. Kliknij na identyfikatorze tabeli aby skonfigurować wyświetlanie dla tej tabeli.

en: Not applicable
pl: Nie dotyczy

en: No countries found.
pl: Nie znaleziono kraju.

en: 01 - January
pl: 01 - Styczeń

en: 02 - February
pl: 02 - Luty

en: 03 - March
pl: 03 - Marzec

en: 04 - April
pl: 04 - Kwiecień

en: 05 - May
pl: 05 - Maj

en: 06 - June
pl: 06 - Czerwiec

en: 07 - July
pl: 07 - Lipiec

en: 08 - August
pl: 08 - Sierpień

en: 09 - September
pl: 09 - Wrzesień

en: 10 - October
pl: 10 - Październik

en: 11 - November
pl: 11 - Listopad

en: 12 - December
pl: 12 - Grudzień

en: Apply @tax
pl: Zastosuj @tax

en: Tax rates and settings
pl: Wartości podatków i ustawienia

en: Delete tax rule
pl: Usuń regułę podatku

en: Changed %title to %amount.
pl: Zmienione %title na %amount.

en: Removed %title.
pl: Usuń %title.

en: Added %amount for %title.
pl: Dodano %amount dla %title.

en: Taxed product types
pl: Rodzaje produktów opodatkowanych

en: configure taxes
pl: skonfiguruj podatki

en: Is in @zone
pl: Jesteś w @zone

en: Is in @country
pl: Jest w @country

en: Custom pages
pl: Własne strony

en: The cache has been cleared.
pl: Pamięć podręczna została wyczyszczona.

en: Congo (Kinshasa)
pl: Kongo (Kinszasa)

en: Congo (Brazzaville)
pl: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Hong Kong S.A.R., China
pl: Hong Kong

en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

en: Montenegro
pl: Czarnogóra

en: Macao S.A.R., China
pl: Makau

en: Saint Pierre and Miquelon
pl: Saint-Pierre i Miquelon

en: Run cron
pl: Uruchom cron

en: Run updates
pl: Uruchom aktualizacje

en: Enable developer modules
pl: Włącz moduły deweloperskie

en: Disable developer modules
pl: Wyłącz moduły deweloperskie

en: Collapse fieldsets on modules page
pl: Zwiń grupy modułów na stronie modułów

en: Current anonymous / authenticated users
pl: Anonimowi / zalogowani użytkownicy

en: Disabled these modules: !module-list.
pl: Wyłączone moduły: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pl: Moduły deweloperskie są wyłączone.

en: display drupal links
pl: wyświetl odnośniki drupala

en: Default sort order
pl: Domyślny porządek sortowania

en: translate
pl: przetłumacz

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pl: Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa. Nie udało się zapisać pliku .htaccess. W katalogu %directory należy umieścić plik .htaccess o następującej treści: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pl: Dozwolone są jedynie pliki o następujących rozszerzeniach: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pl: Plik jest za duży. Jego wielkość to %filesize, a maksymalna dozwolona wielkość wynosi %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pl: Wielkość pliku wynosi %filesize, więc jego zapisanie spowodowałoby przekroczenie limitu %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pl: Wymiary pliku graficznego zostały zmienione tak, by nie przekraczały maksymalnych dozwolonych wymiarów %dimensions pikseli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pl: Wymiary pliku graficznego są za duże. Maksymalne wymiary wynoszą %dimensions pikseli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pl: Wymiary pliku graficznego są za małe. Minimalne wymiary wynoszą %dimensions pikseli.

en: Column settings
pl: Ustwienia kolumny

en: No link
pl: Bez odnośnika

en: Path: !path
pl: Ścieżka: !path

en: Is not one of
pl: Żaden z

en: Analyze
pl: Analizuj

en: Queue
pl: Kolejka

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Row
pl: Wiersz

en: Row settings
pl: Ustawienia wiersza

en: Simplecontext arg
pl: Argument Simplecontext

en: Item1
pl: Element 1

en: The stuff for item 1.
pl: Zawartość elementu 1.

en: Item2
pl: Element 2

en: A relcontext object.
pl: Obiekt relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
pl: Dodaje kontekst typu relcontext z istniającego kontekstu simplecontext.

en: Autocomplete matching
pl: Dopasowanie podpowiedzi

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: Page elements
pl: Elementy strony

en: Variants
pl: Warianty

en: Yellow
pl: Żółty

en: Autocomplete
pl: Autouzupełnianie

en: Decimal point
pl: Separator dziesiętny

en: Permanent
pl: Stały

en: Temporary
pl: Tymczasowy

en: ends with
pl: kończy się na

en: Custom date format
pl: Własny format daty

en: Revision information
pl: Informacje o wersji

en: Input type
pl: Sposób wprowadzania

en: Author UID
pl: UID autora

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
pl: Metoda dopasowania tekstu podczas generowania podpowiedzi. Ustawienie <em>Zawiera</em> może spowodować problemy z wydajnością na stronach z dużą ilością użytkowników.

en: View used to select the nodes
pl: Widok używany do wyboru węzłów

en: %name: this post can't be referenced.
pl: %name: ten wpis nie może być powiązany.

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: Enable JIT geocoding
pl: Włącz geokodowanie JIT

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Nazwa województwa (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Państwo (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Nazwa państwa (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: The name of the selected location.
pl: Nazwa wybranej lokalizacji.

en: The street address of the selected location.
pl: Nazwa ulicy wybranej lokalizacji.

en: The city of the selected location.
pl: Miasto wybranej lokalizacji.

en: The postal code of the selected location.
pl: Kod pocztowy wybranej lokalizacji.

en: The country of the selected location.
pl: Kraj wybranej lokalizacji.

en: The latitude of the selected location.
pl: Szerokość geograficzna wybranej lokalizacji.

en: The longitude of the selected location.
pl: Długość geograficzna wybranej lokalizacji.

en: Current coordinates
pl: Aktualne współrzędne

en: User-submitted
pl: Określone przez użytkownika

en: Geocoded (Exact)
pl: Geokodowane (dokładne)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
pl: Jeśli chcesz podać własną szerokość i długość geograficzną, możesz wprowadzić je powyżej. Jeśli pozostawisz te pola puste, system będzie próbował określić szerokość i długość geograficzną na podstawie podanego adresu. Aby wymusić ponownie określenie  lokalizacji na podstawie adresu, np. w przypadku zmiany adresu, należy usunąć wartości w tych polach.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
pl: Możesz określić lokalizację klikając na mapie, lub przeciągając znacznik lokalizacji. Aby usunąć lokalizację i spowodować, że zostanie określona na podstawie adresu, należy kliknąć na marker.

en: Check this box to delete this location.
pl: Zaznacz, aby usunąć lokalizację.

en: Do not collect
pl: Nie zbieraj

en: Force Default
pl: Wymuś domyślne

en: Coordinate Chooser
pl: Wybór współrzędnych

en: Province name
pl: Nazwa województwa

en: Country name
pl: Nazwa kraju

en: Map link
pl: Link mapy

en: Collection settings
pl: Kolekcja ustawień

en: location
pl: lokalizacja

en: RSS Settings
pl: Ustawienia RSS

en: administer user locations
pl: administrowanie lokalizacjami użytkowników

en: set own user location
pl: ustaw własną lokalizację użytkownika

en: User Locations
pl: Lokalizacje użytkownika

en: Kilometers
pl: Kilometry

en: Origin
pl: Źródło

en: Street only
pl: Tylko ulica

en: Additional only
pl: Tylko dodatkowe

en: Is one of
pl: Jeden z

en: Decimal degrees
pl: Stopnie dziesiętne

en: Postal Code / Country
pl: Kod pocztowy / kraj

en: Data Source
pl: Źródło danych

en: Choose latitude and longitude fields
pl: Należy wybrać pola szerokości i długości geograficznej

en: Latitude field
pl: Pole szerokości geograficznej

en: Format must be degrees decimal.
pl: Format pola musi być w stopniach w liczbach dziesiętnych

en: Longitude field
pl: Pole długości geograficznej

en: Marker handling
pl: Obsługa markera

en: By content type (for node views)
pl: Według typu zawartości (dla widoków węzłów)

en: By term (for node views)
pl: Według kategorii (dla widoków węzłów)

en: By user role (for user views)
pl: Według roli użytkownika (dla widoków użytkowników)

en: Use marker field
pl: Używaj pola markera

en: Use single marker type
pl: Używaj markera jednego typu

en: Marker field
pl: Pole markera

en: You can use a views field to set the <em>markername</em> property of the markers.
pl: Można używać pola widoku, aby ustawić wartość <em>markername</em> markerów.

en: Marker / fallback marker to use
pl: Marker / marker awaryjny do wykorzystania

en: Path to gmap_markers.js
pl: Ścieżka do pliku gmap_markers.js

en: You are using the <em>Private</em> download method. For markers to work properly. you must press the <em>Regenerate</em> button, manually copy js/gmap_markers.js from the files directory to a location accessible by the webserver, and enter the file path relative to the Drupal root (including the filename) in this field. Example: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>
pl: W tej chwili wykorzystywana jest <em>Prywatna</em> metoda pobierania. Dla prawidłowej pracy markerów należy nacisnąć przycisk <em>Ponowne generowanie</em>, skopiować ręcznie plik js/gmap_markers.js z katalogu files do lokalizacji dostępnej dla serwera i wpisać w tym polu ścieżkę względną do głównego katalogu Drupala (włączając nazwę pliku). Przykład: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>

en: Regenerate marker cache
pl: Przebudowanie pamięci podręcznej wskaźników

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
pl: Jeśli występują problemy ze wskaźnikami lub jeśli pliki .ini w folderze wskaźników zostały zmodyfikowane, przebuduj plik pamięci podręcznej wskaźników.

en: Regenerate
pl: Przebuduj

en: Maximum initial zoom
pl: Maksymalne powiększenie początkowe

en: The maximum initial zoom (affects things such as the zoom of the node location block.)
pl: Maksymalne początkowe przybliżenie (dotyczy między innymi przybliżenia w bloku lokalizacji węzła).

en: Line default style
pl: Domyślny styl linii

en: Lines without a specific style defined will fall back to this style
pl: Ten styl przyjmą linie nie posiadające zdefiniowanego stylu

en: Polygon default style
pl: Domyślny styl wielokątów

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
pl: Ten styl przyjmą wielokąty nie posiadające zdefiniowanego stylu

en: Micro
pl: Mikro

en: Standard (GMapTypeControl)
pl: Standardowa (GMapTypeControl)

en: Hierarchical (GHierarchicalMapTypeControl)
pl: Hierarchiczna (GHierarchicalMapTypeControl)

en: Dropdown (GMenuMapTypeControl)
pl: Rozwijana (GMenuMapTypeControl)

en: Enabled map types ("base layers")
pl: Dostępne typy map ("podstawowe warstwy")

en: Behavior flags modify how a map behaves. Grayed out flags are not settable here, but may be set on a map by map basis via code or a macro. Changes to behaviors will not affect the preview map shown above until changes are saved.
pl: Opcje modyfikujące zachowanie mapy. Nie można ustawiać opcji wyszarzonych w tym miejscu, ale można je ustawiać dla konkretnych map w kodzie lub w makro. Zmiany zachowania nie wpływają na podgląd mapy prezentowany powyżej zanim nie zostaną zapisane.

en: No manager (use GMap API directly)
pl: Brak zarządcy (używaj bezpośrednio API GMap)

en: Martin Pearman's ClusterMarker
pl: Wskaźnik grupowy Martina Pearmana

en: MarkerManager settings
pl: Ustawienia zarządcy wskaźników

en: MarkerManager is the improved open source version of GMarkerManager. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
pl: Zarządca wskaźników będący udoskonaloną otwarto-źródłową wersja zarządcy wskaźników firmy Google. Uzycie możliwe po pobraniu <a href="@url">stąd</a> i umieszczeniu w folderze <em>thirdparty</em>.

en: Name of downloaded file in the thirdparty folder. Default: %default
pl: Nazwa pobranego pliku w folderze thirdparty. Domyślnie: %default

en: Default marker-specific settings for MarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
pl: Domyślne, zależne od wskaźnika, ustawienia zarządcy wskaźników. Wskaźniki pojawią się, gdy aktualny poziom powiększenia znajdzie się pomiędzy minPow i maxPow.

en: Popup mode
pl: Tryb wyskakiwania

en: Zoom to Cluster
pl: Grupowanie przy powiększeniu

en: ClusterMarker settings
pl: Ustawienia wskaźnika grupowego

en: ClusterMarker is a marker manager written by Martin Pearman. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and extract the appropriate file to the <em>thirdparty</em> folder.
pl: Zarządca grupowy jest zarządcą wskaźników zaprojektowanym przez Marina Pearmana. Użycie możliwe po pobraniu spod <a href="@url">adresu</a> i rozpakowaniu odpowiedniego pliku do folderu <em>thirdparty</em>,

en: Clustering enabled
pl: Grupowanie włączone

en: Whether to use clustering or not.
pl: Określa czy grupowanie jest włączone.

en: Title for clusters
pl: Tytuł grupowań

en: The title to use for clusters. %count will be replaced with the number of markers in the cluster.
pl: Tytuł używany dla grupowań. %count zostanie zastąpione przez liczbę wskaźników w grupie.

en: Maximum zoom for zooming to cluster
pl: Maksymalne powiększenie przy wyborze grupowania

en: When clicking on a cluster, the map will not zoom in farther than this.
pl: To ustawienie reguluje maksymalne powiększenie mapy po kliknięciu w grupę.

en: Intersect Padding
pl: Wypełnienie skrzyżowań

en: Number of pixels to pad marker icons by when determining whether they intersect.
pl: Liczba pikseli dopełniających ikony markerów w czasie określania czy przecinają się one.

en: You must select at least one baselayer!
pl: Należy wybrać przynajmniej jedną warstwę bazową!

en: The default map type must be an enabled baselayer!
pl: Domyślny typ mapy musi być włączoną warstwą bazową!

en: Marker cache regenerated.
pl: Pamięć podręczna wskaźników przebudowana.

en: The marker name GMap Taxonomy associates with the node.
pl: Nazwa markera Kategorie Gmap wiąże się z węzłem.

en: GMap marker file settings are not configured properly for Private download method, markers will not work!
pl: Ustawienia plików markera GMap nie są prawidłowe dla Prywatnej metody pobierania i nie będą działały!

en: Disable Continuous Zoom
pl: Wyłącz powiększanie ciągłe

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
pl: Wyłącza dynamiczne skalowanie obrazków podczas oczekiwania na załadowanie kawałków mapy podczas powiększania.

en: Enable extra marker events.
pl: Włącz dodatkowe zdarzenia dla wskaźników.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, and <em>dblclickmarker</em> events.
pl: Używane do zaawansowanego sterowania z poziomu javascript. Uaktywnia zdarzenia <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em> i <em>dblclickmarker</em>.

en: Enable clickable shapes.
pl: Włącz aktywne kształty.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>clickshape</em> event.
pl: Używane do zaawansowanego sterowania z poziomu javascript. Uaktywnia zdarzenie <em>clickshape</em>.

en: Map: Standard street map.
pl: Mapa: standardowa mapa uliczna.

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
pl: Standardowa domyślna mapa uliczna. Nazwa wewnętrzna: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
pl: Satelita: standardowa mapa satelitarna.

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
pl: Widok satelitarny bez siatki dróg. Nazwa wewnętrzna: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
pl: Hybryda: hybrydowa mapa satelitarna.

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
pl: Widok satelitarny z siatką dróg. Nazwa wewnętrzna: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
pl: Teren: mapa fizyczna.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
pl: Mapa z danymi fizycznymi (teren, wegetacja.) Nazwa wewnętrzna: G_PHYSICAL_MAP

en: GMap macro expander
pl: Makro wyświetlające mapę Google

en: Converts a Google Map macro into the HTML required for inserting a Google Map.
pl: Przekształca makro mapy Google w kod HTML wymagany do wstawienia mapy Google.

en: Thickness of line, in pixels.
pl: Grubość pędzla w pikselach.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
pl: Wartość szesnastkowa określająca kolor wypełnienia. Przykład: #<em>00AA33</em>

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
pl: Krycie wypełnienia od 0 do 100%.

en: Filled Polygons
pl: Wypełnione wielokąty

en: Click marker / segment
pl: Kliknięcie wskaźnika / segmentu

en: Line style
pl: Styl linii

en: Use for new and changed lines
pl: Używaj dla nowych i zmodyfikowanych linii

en: Polygon style
pl: Styl wielokąta

en: Use for new and changed polygons
pl: Używaj dla nowych i zmodyfikowanych wielokątów

en: Javascript is required to view this map.
pl: Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

en: Duplicate map detected! GMap does not support multiplexing maps onto one MapID! GMap MapID: %mapid
pl: Wykryto duplikat mapy! GMap nie wspiera zwielokrotniania map na jednym MapID! GMap MapID: %mapid

en: Displays rows as a map.
pl: Wyświetlaj wiersze jako mapę.

en: User Map (<em>map/user</em>)
pl: Mapa użytkownika (<em>map/user</em>)

en: Node Map (<em>map/node</em>)
pl: Mapa węzłów (<em>map/node</em>)

en: Marker for %type
pl: Marker dla %type

en: Map Macro for %type
pl: Makro mapy dla %type

en: Enable author block for the following content types
pl: Włącz blok autora dla następujących typów zawartości

en: Marker to use for author map
pl: Marker używany na mapie autora

en: create gmap macro
pl: tworzenie makr gmap

en: GMap markers
pl: Markery GMap

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
pl: Włącz wybieranie markerów dla terminów w słownikach.

en: GMap Marker
pl: Marker GMap

en: No Marker
pl: Brak markera

en: If you would like nodes tagged as this term to have a special marker, choose one here.
pl: Jeżeli węzły oznaczone tym terminem mają mieć własny marker należy wybrać go tutaj.

en: Border Padding on marker managers is now defaulting to the recommended 256 pixels, rather than 0 pixels. You may wish to change your marker manager settings on the <a href="@url">GMap settings page</a> to match.
pl: Wypełnienie ramki w menadżerze markerów jest w tej chwili ustawione domyślnie na 256 pikseli, a nie 0 pikseli. W razie potrzeby można zmienić ustawienia menadżera na <a href="@url">stronie ustawień GMap</a> tak, żeby były zgodne.

en: You have customized the !type macro. Be advised that the new default macro is %macro. Please check your macro on the <a href="@url">block configuration page</a>.
pl: Makro !type zostało spersonalizowane. Należy pamiętać, że obecnie domyślnym makrem jest %macro. Proszę sprawdzić swoje makro na <a href="@url">stronie konfiguracji bloków</a>.

en: Location block
pl: Blok lokalizacji

en: Author block
pl: Blok autora

en: GMap Taxonomy Markers
pl: Markery kategorii GMap

en: Taxonomy based markers
pl: Markery według kategorii

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pl: Dostęp zostanie przyznany tylko tym użytkownikom, którzy posiadają wymienione uprawnienie.

en: Show All
pl: Pokaż wszystko

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pl: Węzły są podstawową zawartością serwisów na Drupalu.

en: Comments are responses to node content.
pl: Komentarze są odpowiedziami na zawartość węzłów.

en: Users who have created accounts on your site.
pl: Użytkownicy posiadający konta w witrynie.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
pl: Dołącz to, aby uzyskać dostęp do pola licznika flag.

en: Current user
pl: Aktualny użytkownik

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
pl: Wygląda na to, że brak jest komentarzy, które można by było usunąć, lub też wybrany komentarz został już usunięty przez innego administratora.

en: Is empty (NULL)
pl: Jest pusty (NULL)

en: Is not empty (NULL)
pl: Nie jest pusty (NULL)

en: not empty
pl: nie pusty

en: Access type
pl: Dostęp

en: Default image
pl: Domyślny obraz

en: Use default image
pl: Użyj domyślnego obrazu

en: Choose a image that will be used as default.
pl: Wybierz obraz, jaki będzie użyty jako domyślny.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pl: Podany tekst będzie wykorzystywany w czytnikach ekranu, wyszukiwarkach oraz kiedy obrazek nie może zostać załadowany.

en: Theming information
pl: Informacje o skórkach

en: Thank you for your vote.
pl: Dziękujemy za ocenę.

en: Ends with
pl: Kończy się na

en: Upload date
pl: Data wysłania

en: Do not cache
pl: Nie umieszczaj w pamięci podręcznej

en: Action to take if argument is not present
pl: Akcja do wykonania w przypadku braku argumentu

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pl: W przypadku przekazania tej wartości, argument zostanie zignorowany; np. "wszystkie wartości"

en: Wildcard title
pl: Tytuł dla symbolu wieloznacznego

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pl: Tytuł widoku w przypadku symbolu wieloznacznego w podmianach w innych miejscach.

en: <Basic validation>
pl: Podstawowy sprawdzian

en: Action to take if argument does not validate
pl: Akcja do wykonania w przypadku jeśli argument jest nieprawidłowy

en: Link this field to its user
pl: Z odnośnikiem do strony użytkownika

en: This will override any other link you have set.
pl: Zastąpi jakikolwiek inny odnośnik ustawiony dla tego pola.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pl: Anonimowym użytkownikom wyświetlaj co innego

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pl: Umożliwia wprowadzenie tekstu, który będzie wyświetlany anonimowym użytkownikom zamiast zwykłej zawartości pola.

en: Text to display for anonymous users
pl: Tekst wyświetlany anonimowym użytkownikom.

en: Use default RSS settings
pl: Używaj domyślnych ustawień RSS

en: Title plus teaser
pl: Tytuł oraz skrót

en: Front page feed
pl: Kanał strony głównej

en: Primary
pl: Główny

en: Search type
pl: Typ wyszukiwania

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
pl: Nazwa bloku na stronie zarządzaj >> budowa witryny >> bloki.

en: The node ID of the node.
pl: ID węzła

en: Tab weight
pl: Waga zakładki

en: User: ID
pl: Użytkownik: ID

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: No role
pl: Brak roli

en: Image preview
pl: Podgląd obrazka

en: Administer Apache Solr.
pl: Zarządzanie Apache Solr.

en: Search index
pl: Indeks wyszukiwania

en: Solr host name
pl: Nazwa hosta Solr

en: Host name of your Solr server, e.g. <code>localhost</code> or <code>example.com</code>.
pl: Nazwa hosta serwera Solr, np. <code>localhost</code> lub <code>example.com</code>.

en: Solr port
pl: Port Solr

en: Solr path
pl: Ścieżka Solr

en: The number of results that will be shown per page.
pl: Liczba wyników, która zostanie wyświetlona na jednej stronie.

en: The Apache Solr search engine is not available. Please contact your site administrator.
pl: Serwer wyszukiwania Apache Solr jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

en: Delete the index
pl: Usuń indeks

en: The block will be deleted. This action cannot be undone.
pl: Blok zostanie usunięty. Ta operacja jest nieodwracalna.

en: View link
pl: Odnośnik wyświetlania

en: %title field is required.
pl: Pole %title jest wymagane.

en: The size of the file.
pl: Wielkość pliku.

en: Link this field
pl: Z odnośnikiem

en: Only show "listed" file attachments
pl: Ogranicza wyświetlanie do załączników umieszczonych na liście

en: Menu link ID
pl: ID odnośnika menu

en: Theme registry
pl: Rejestr skórki

en: You do not have any administrative items.
pl: Żadne zadania administracyjne nie są dostępne.

en: Link this field to its node
pl: Z odnośnikiem do węzła

en: Node creation
pl: Utworzenie węzła

en: Delete link
pl: Odnośnik usuwania

en: Filter the view to the currently logged in user.
pl: Filtruj widok dla aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: Cache once for everything (global)
pl: Jedna pamięć podręczna dla wszystkiego (globalna)

en: Per page
pl: Osobny dla każdej strony

en: Per role
pl: Osobny dla każdej roli

en: Per role per page
pl: Osobny dla każdej roli i strony

en: Per user
pl: Osobny dla każdego użytkownika

en: Per user per page
pl: Osobny dla każdego użytkownika i strony

en: Create new
pl: Utwórz nowy

en: The file could not be uploaded.
pl: Nie udało się wysłać pliku.

en: Has Avatar
pl: Posiada portret

en: Display the node with standard node view.
pl: Wyświetlaj węzeł w trybie widoku standardowego.

en: Capitalize first letter
pl: Każda pierwsza litera wyrazu wielką

en: Canvas
pl: Przestrzeń robocza

en: Uid
pl: Identyfikator użytkownika

en: Logged in user
pl: Użytkownik zalogowany

en: Custom text
pl: Własny tekst

en: Node module form.
pl: Formularz modułu Node.

en: Locale module form.
pl: Formularz modułu locale.

en: Taxonomy module form.
pl: Formularz modułu taxonomy.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
pl: Wszystkie daty utworzenia węzłów mogą być również użyte z przedrostkiem "mod-"; w takim przypadku zostanie użyta data modyfikacji zamiast daty utworzenia.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
pl: Ścieżka w menu tak jak w ścieżce nawigacyjnej, nie zawiera Home ani [menu]. Oddzielona znakami /.

en: Default argument
pl: Domyślny argument

en: Are you sure you want to delete @name?
pl: Czy na pewno chcesz skasować @name?

en: Trigger
pl: Wyzwalacz

en: Add a predicate
pl: Dodaj predykat

en: That predicate does not exist.
pl: Ten predykat nie istnieje.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
pl: Wprowadź tytuł urzywany do wyświetlania na tabelach poglądowych.

en: Save predicate
pl: Zapisz predykat

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
pl: Te akcje zostaną wykonane jeżeli zdefiniowane warunki zostaną sprawdzone i będą prawdziwe.

en: Action: @title
pl: Akcja: @title

en: Available actions
pl: Dostępne akcje

en: Action removed.
pl: Akcja usunięta.

en: Action added.
pl: Akcja dodana.

en: Actions saved.
pl: Akcja zapisana.

en: Condition groups
pl: Grupy warunkowe

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
pl: I. Jeśli wszystkie grupy warunków są PRAWDZIWE.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
pl: ALBO. Jeśli jakakolwiek z tych grup warunków jest PRAWDZIWA.

en: Add condition group
pl: Dodaj grupę warunków

en: Conditions group
pl: Grupa warunkowa

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
pl: I. Jeśli wszystkie z tych warunków są PRAWDZIWE.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
pl: ALBO. Jeśli jakikolwiek z tych warunków jest PRAWDZIWY.

en: Available conditions
pl: Dostępne warunki

en: Remove group
pl: Usuń grupę

en: Condition: @title
pl: Warunek: @title

en: Negate this condition.
pl: Negacja tego warunku

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
pl: Zwróć FAŁSZ jeżeli ten warunek jest PRAWDZIWY i odwrotnie.

en: Remove this condition
pl: Usuń ten warunek

en: Condition group added.
pl: Grupa warunkowa dodana.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas próby dodania tego warunku. Spróbuj ponownie.

en: Condition group removed.
pl: Grupa warunkowa usunięta.

en: %title condition added.
pl: Warunek %title dodany.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas próby usunięcia warunku. Proszę spróbować ponownie.

en: Condition removed.
pl: Warunek usunięty.

en: Conditions saved.
pl: Warunki zapisane.

en: Convert configurations
pl: Konwertuj ustawienia

en: Converting Workflow-ng configurations
pl: Konwertowanie ustawień Workflow-ng

en: Beginning conversion...
pl: Początek konwersji...

en: @percentage% converted
pl: @percentage% skonwertowane

en: Now processing %cfg
pl: Przetwarzanie %cfg

en: Drupal user
pl: Użytkownik Drupala

en: Trigger arguments
pl: Argumenty wyzwalacza

en: Check the current date
pl: Sprawdź bierzącą date

en: Compare a node field value
pl: Porównaj wartość pola węzła

en: Check the user's roles
pl: Sprawdź role użytkownika

en: Comparison
pl: Porównanie

en: Only
pl: Tylko

en: Example: "The current date is before the date below."
pl: Przykład: "Bieżąca data jest przed datą poniżej."

en: Core node fields
pl: Pola węzła rdzenia

en: Author's user ID
pl: ID autora

en: Node is published?
pl: Czy węzęł jest opublikowany?

en: Node is promoted?
pl: Czy węzeł jest wypromowany?

en: Node is sticky?
pl: Węzeł przyklejony

en: Node field
pl: Pole węzła

en: Simple comparison
pl: Proste porównywanie

en: is greater than
pl: jest wieksze niż

en: is less than
pl: jest mniejsze niż

en: is greater than or equal to
pl: jest większe od albo równe

en: is less than or equal to
pl: jest mniejszy niż albo równy do

en: Text matching
pl: Tekst pasuje

en: Yes/No
pl: Tak/Nie

en: Comparison value
pl: Wartość do porównania

en: OR: If the user has any of these roles.
pl: LUB: jeżeli użytkownik ma jedną z tych ról.

en: AND: If the user has all of these roles.
pl: ORAZ: oraz jeśli użytkownik ma wszystkie te role.

en: No variables available.
pl: Brak dostępnych zmiennych.

en: Available PHP variables
pl: Dostępne zmienne PHP

en: You may use these variables in your custom PHP.
pl: Możesz użyć tych zmiennych we własnym kodzie PHP.

en: administer conditional actions
pl: administruj akcjami warunkowymi

en: Conditional actions
pl: Akcje warunkowe

en: Administer the predicates setup to automate your store.
pl: Administracja konfiguracją predykatów w celu automatyzacji sklepu.

en: By trigger
pl: Przez wyzwalacz

en: By class
pl: Według klasy

en: Allows an administrator to create a new predicate.
pl: Pozwala administratorowi tworzyć nowe predykaty.

en: Edit predicate
pl: Edytuj predykat

en: Meta data
pl: Dane meta

en: Conditional Actions
pl: Akcje warunkowe

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
pl: WYMAGANE. Stwórz konfigurację akcji warunkowych dla podatków, dostawy i więcej!

en: Are you sure you want to remove this item?
pl: Jesteś pewny że chcesz usunąć tą rzecz?

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
pl: Zapisuj wprowadzanie i usuwanie płatności w dzienniku zamówień.

en: Default payment details message is: <br /> %message
pl: Domyślna wiadomość o szczegółach płatności to: <br />%message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
pl: Poniższe formularze służą do konfiguracji metod płatności udostępnionych przez zainstalowane moduły. Kliknij na nazwę, żeby rozwinąć opcje i zmień ustawienia. Metody płatności wypisane są według kolejności występowania w oknie realizacji zamówienia i są określone na podstawie ustawionej kolejności na liście.

en: Check the payment method
pl: Sprawdź metodę płatności

en: view order
pl: zobacz zamówienie

en: Continue shopping !type is: <br />!link
pl: Kontynuuj zakupy !type jest: <br />!link

en: Show/hide shopping cart contents.
pl: Pokaż/ukryj zawartość koszyka.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
pl[0]: <span class="num-items">@count</span> Produkt
pl[1]: <span class="num-items">@count</span> Produkty
pl[2]: <span class="num-items">@count</span> Produktów

en: Product SKU
pl: SKU produktu

en: The "From" address.
pl: Adres nadawcy

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
pl: Wprowadź adresy e-mail do otrzymywania powiadomień, każdy w nowej linii. Możesz użyć wzorców podstawiania do dynamicznego tworzenia adresów e-mail.

en: Check the user name.
pl: Sprawdź imię użytkownika.

en: Check the user email address.
pl: Sprawdź adres e-mail użytkownika

en: Check the user creation date.
pl: Sprawdź datę utworzenia użytkownika.

en: Check the user last login date.
pl: Sprawdź datę ostatniego logowania użytkownika.

en: Check the user language setting.
pl: Sprawdź ustawienia języka użytkownika

en: Check the role of the user.
pl: Sprawdź rolę użytkownika.

en: Send an order email
pl: Wyślij email z zamówieniem

en: Email an order invoice
pl: Wyślij fakturę za zamówienie

en: View order.
pl: Zobacz zamówienie.

en: View order invoice.
pl: Zobacz fakturę zamówienia.

en: Delete an order
pl: Usuń zamówienie

en: The comment ID.
pl: ID komentarza.

en: The label of the line item.
pl: Etykieta pozycji zamówienia.

en: The product title.
pl: Tytuł produktu.

en: The human-readable name.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa.

en: A multi-site unique identifier for a product.
pl: Unikalny identyfikator produktu pomiędzy wieloma witrynami.

en: Total price
pl: Cena całkowita

en: Product kits
pl: Zestawy produktów

en: !country version !version is enabled.
pl: !country wersja !version jest włączona.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
pl: Ceny będą zmodyfikowane prze włączone modyfikatory w  kolejności jak w tabeli poniżej.

en: Price formatter
pl: Format ceny

en: Cancel changes
pl: Anuluj zmiany

en: Price alterers
pl: Modyfikatory cen

en: Price handler configuration saved.
pl: Konfiguracja obsługi ceny została zapisana.

en: @field is enabled.
pl: @field jest włączony.

en: @field is disabled.
pl: @field jest wyłączony.

en: Cache table for Ubercart store prices.
pl: Tabela pamięci podręcznej dla cen sklepu Ubercart.

en: Default price handler
pl: Domyślna obsługa ceny

en: List Price:
pl: Lista cen:

en: Cost:
pl: Koszt:

en: Price:
pl: Cena:

en: Tax Report
pl: Raport podatkowy

en: Taxed products
pl: Produkty opodatkowane

en: Shippable products
pl: Produkty które można wysyłać

en: Any product
pl: Jakikolwiek produkt

en: No rates available.
pl: Stawki są niedostępne.

en: Add a tax rate
pl: Dodaj stawkę podatku

en: Apply tax to shippable products only.
pl: Dołącz podatek tylko do produktów, które mogą być wysłane.

en: "Blank line" product
pl: Produkt "pusta linia"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
pl: Dołącz podatek do wymienionych typów/klas produktów.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
pl: Wartość musi być liczbą dodatnia. Przecinki są niedozwolone, tylko jeden znak dziesiętny.

en: Tax rate %name saved.
pl: Stawka podatku %name została zapisana.

en: Copy of !name
pl: Kopia !name

en: Tax rate %name cloned.
pl: Stawka podatku %name została sklonowana.

en: That tax rate does not exist.
pl: Taka stawka podatkowa nie istnieje.

en: Tax rate %name deleted.
pl: Stawka podatkowa %name została usunięta.

en: Tax rule
pl: Reguła opodatkowania

en: Calculate taxes
pl: Oblicz podatki

en: Apply !name
pl: Zastosuj !name

en: Edit a tax rate
pl: Edytuj stawkę podatku

en: Poll title
pl: Formularz modułu poll.

en: Meters
pl: Metry

en: Node location
pl: Lokalizacja węzła

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pl: %name: to pole nie może przechowywać więcej niż @count wartości.

en: Name of top taxonomy term
pl: Nazwa głównego terminu taksonomii

en: ID of top taxonomy term
pl: ID głównego terminu taksonomii

en: No messages available.
pl: Brak wiadomości.

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: No fields available.
pl: Brak dostępnych pól

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pl: Numer ID słownika nadrzędnego kategorii.

en: Letters
pl: Litery

en: Chaos tool suite
pl: Pakiet Chaos tools

en: Numeric
pl: Numeryczny

en: Alt text
pl: Tekst alternatywny

en: Edit link
pl: Odnośnik edycji

en: Comment's node ID
pl: ID węzła komentarza

en: Comment body
pl: Treść komentarza

en: Comment body. WARNING - raw user input
pl: Treść komentarza. UWAGA - niesformatowane dane użytkownika

en: Comment author's user id
pl: ID użytkownika, autora komentarza

en: Comment author's user name
pl: Nazwa użytkownika autora komentarza

en: Comment creation year (four digit)
pl: Rok utworzenia komentarza (cztery cyfry)

en: Node language
pl: Język węzła

en: Node author's e-mail.
pl: Adres e-mail autora węzła.

en: Name of top term's vocabulary
pl: Nazwa głównego słownika terminu taksonomii

en: ID of top term's vocabulary
pl: ID głównego słownika terminu taksonomii

en: The text used in the menu as link text for this item.
pl: Tekst użyty w menu jako odnośnik do tego elementu.

en: The title of the node's book parent.
pl: Tytuł książki będącej elementem nadrzędnym.

en: The id of the node's book parent.
pl: Numer ID książki będącej elementem nadrzędnym.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
pl: Tytuły wszystkich elementów nadrzędnych w hierarchii książki.

en: The name of the currently logged in user.
pl: Nazwa aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The user ID of the currently logged in user.
pl: ID aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The email address of the currently logged in user.
pl: Adres e-mail aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The name of the current Drupal website.
pl: Aktualna nazwa witryny Drupala.

en: The slogan of the current Drupal website.
pl: Hasło aktualnej witryny Drupala.

en: The mission of the current Drupal website.
pl: Misja aktualnej witryny Drupala.

en: The contact email address for the current Drupal website.
pl: Adres e-mail aktualnej witryny Drupala.

en: The current date on the site's server.
pl: Aktualna data serwera udostępniającego witrynę.

en: Display a tokenized message to the user
pl: Wyświetl użytkownikowi komunikat utworzony za pomocą wzorców

en: Send tokenized e-mail
pl: Wyślij e-mail utworzony za pomocą wzorców

en: Redirect to a tokenized URL
pl: Przekieruj na adres URL utworzony za pomocą wzorców

en: The email address to which the message should be sent.
pl: Adres e-mail na który powinna zostać wysłana wiadomość.

en: The message that should be sent.
pl: Wiadomość, która powinna być wysłana.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pl: Następujące wzorce mogą być użyte do wygenerowania adresu URL. W zależności od kontekstu w jakim działanie jest wyzwalane niektóre wzorce mogą nie być dostępne.

en: The message to be displayed to the current user.
pl: Wiadomość, która ma być wyświetlona aktualnemu użytkownikowi.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pl: Następujące wzorce mogą być użyte w adresie URL. W zależności od kontekstu w jakim działanie jest wyzwalane niektóre wzorce mogą nie być dostępne.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pl: Dostarcza API do zamiany symboli na rzeczywiste dane.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pl: Dostarcza rozbudowane wersje działań zautomatyzowanych rdzenia Drupala przy pomocy modułu Token.

en: The page has been deleted.
pl: Strona została usunięta.

en: Alphanumeric
pl: Alfanumeryczne

en: Lowercase
pl: Małe litery

en: Add comment link
pl: Odnośnik dodawania komentarzy

en: Change basic information
pl: Zmień podstawowe informacje

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Broken handler @table.@field
pl: Nieprawidłowa procedura  @table.@field

en: Skipping broken view @view
pl: Pominięto uszkodzony widok @view

en: Ajax callback for view loading.
pl: Wywołanie zwrotne AJAX ładujące widok.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pl: Konwerter próbuje przetworzyć widoki Views 1 na Views 2. Konwersja nie jest niezawodna; Być może będzie trzeba coś dopasować. Możesz importować widoki Views 1 używając zakładki Import.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pl: Zmiany nie mogą być zrobione w zablokowanym widoku

en: Convert stored Views 1 views.
pl: Konwertuj widoki Views 1

en: Convert view
pl: Konwertuj widok

en: Create customized lists and queries from your database.
pl: Tworzy własne listy i zapytania do bazy danych.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pl: Interfejs zarządzania modułem Views. Bez niego nie da się tworzyć ani edytować widoków.

en: Example table
pl: Przykładowa tabela

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pl: Przykładowa tabela zawiera przykładową zawartość.

en: Example content
pl: Przykładowa zawartość

en: Some example content that references a node.
pl: Jakaś przykładowa zawartość odnosząca się do węzła.

en: Example node
pl: Przykładowy węzeł

en: Plain text field
pl: Pole zwykłego tekstu

en: Just a plain text field.
pl: Po prostu pole ze zwykłym tekstem.

en: Numeric field
pl: Pole numeryczne

en: Just a numeric field.
pl: Pole danych liczbowych.

en: Boolean field
pl: Pole alternatywy

en: Just an on/off field.
pl: Pole typu "włącz/wyłącz".

en: Timestamp field
pl: Pole znacznika czasu

en: Just a timestamp field.
pl: Po prostu pole ze znacznikiem czasu.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pl: Odwzorowuje standardową stronę główną Drupala. Można zmienić ustawienia strony głównej tak, by wskazywała właśnie na stronę tego widoku.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pl: Tytuł wykorzystywany, gdy argument jest obecny. Używany zamiast tytułu widoku, a także zamiast tytułów dla poprzednich argumentów (można je wywoływać, wpisując ich numery poprzedzone znakiem "%", np. "%1" za pierwszy argument, a "%2" za argument drugi).

en: Validator options
pl: Ustawienia walidatora

en: Display all values
pl: Wyświetl wszystkie wartości

en: Hide view / Page not found (404)
pl: Ukryj widok / Strony nie znaleziono (404)

en: Display empty text
pl: Wyświetl pusty tekst

en: Provide default argument
pl: Dostarcz domyślny argument

en: Provide default argument options
pl: Domyślne opcje argumentu

en: Default argument type
pl: Domyślny typ argumentu

en: Broken/missing handler
pl: Brakująca procedura obsługi

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pl: Procedura obsługi tego elementu jest popsuta lub nie istnieje. Jeśli należała do wyłączonego już modułu, jego włączenie może rozwiązać problem. W przeciwnym wypadku element prawdopodobnie należałoby usunąć.

en: Current date
pl: Dzisiejsza data

en: Current node's creation time
pl: Data dodania bieżącego węzła

en: Current node's update time
pl: Data aktualizacji bieżącego węzła

en: Allow multiple terms per argument.
pl: Pozwól na wiele terminów na argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pl: Jeśli pole jest zaznaczone, użytkownik może wprowadzić wiele argumentów 1+2+3 (dla OR) albo 1,2,3 (dla AND).

en: Allow multiple arguments to work together.
pl: Pozwól na pracę wielu argumentów razem.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pl: Zezwala na jednoczesne działanie wielu egzemplarzy tego argumentu, tak jakby dla jednego argumentu wprowadzono wiele wartości. Niekompatybilne z ustawieniem "Redukuj duplikaty".

en: Do not display items with no value in summary
pl: Nie wyświetlaj pozycji bez wartości w podsumowaniu

en: Invalid input
pl: Nieprawidłowe dane wejściowe

en: Fail basic validation if any argument is given
pl: Jeśli podano jakikolwiek argument, kończ podstawowy sprawdzian poprawności z wynikiem negatywnym

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pl: Opcję stosuje się w przypadkach, gdy konieczne jest upewnienie się, że podanie większej niż wymagana liczby argumentów spowoduje zakończenie sprawdzianu poprawności z wynikiem negatywnym.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pl: Jeśli pole jest zaznaczone, użytkownik może wprowadzić wiele argumentów w postaci 1+2+3 lub 1,2,3.

en: Exclude the argument
pl: Wyklucz argument

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
pl: Jeśli pole jest zaznaczone, wartości argumentów zostaną wykluczone.

en: Glossary mode
pl: Tryb słownikowy

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pl: Tryb słownikowy polega na ograniczaniu liczby znaków używanych w argumencie, co powoduje, że widok zbiorczy może służyć za słownik.

en: Character limit
pl: Limit znaków

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pl: Ile znaków w argumencie ma być filtrowanych. Jeśli będzie ustawione na 1, wszystkie pola zaczynające się na literę w argumencie będą pasować.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pl: Jak przekształcić wielkość liter w przypadku wyświetlania wyniku  argumentu.

en: No transform
pl: Nie przekształcaj

en: Upper case
pl: Duże litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Capitalize each word
pl: Każde słowo zaczynaj dużą literą

en: Case in path
pl: Wielkość liter w adresach

en: Transform spaces to dashes in URL
pl: Zamieniaj spacje na myślniki w adresach URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pl: Jeśli styl tego wymaga, etykieta dla tego pola zostanie wyświetlona użytkownikowi końcowemu.

en: Exclude from display
pl: Ukryj

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
pl: Wybranie tej opcji spowoduje, że pole co prawda nie będzie wyświetlane, ale jego dane wciąż będą ładowane przez widok. W ten sposób ukryć można pole, które służy jedynie do grupowania rekordów. Opcja ta może też być przydatna przy tworzeniu zaawansowanych szablonów dla skórek.

en: Rewrite the output of this field
pl: Modyfikuj wartość wyjściową pola

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
pl: Opcja umożliwia modyfikację wartości wyjściowej pola za pomocą tekstu oraz wzorców podstawiania zamienianych na dostępne dane.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pl: Zawartość pola. Można korzystać z HTML oraz przedstawionych niżej wzorców podstawiania.

en: Output this field as a link
pl: Jako odnośnik

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pl: Służy do przetwarzania pola w odnośnik. Jego cel musi zostać określony.

en: Link path
pl: Ścieżka odnośnika

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pl: Ścieżka Drupala lub adres bezwzględny. Dostępne są wzorce podstawiania.

en: The CSS class to apply to the link.
pl: Klasa CSS odnośnika.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pl: Tekst alternatywny. Większość przeglądarek wyświetla go w postaci etykiety pojawiającej się po najechaniu kursorem na odnośnik.

en: Prefix text
pl: Prefiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pl: Jakikolwiek tekst, który ma być wyświetlany przed odnośnikiem. Można korzystać z HTML.

en: Suffix text
pl: Sufiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pl: Jakikolwiek tekst, który ma być wyświetlany po odnośniku. Można korzystać z HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pl: <p>Przed skorzystaniem z tego pola, należy dodać jakieś inne pola. Mogą one zostać <em>ukryte</em>. Ze względu na kolejność generowania elementów widoku, pole obecne nie może korzystać z danych z pól umieszczonych w następnej kolejności. Jeśli jakieś pole zostało dodane, a nie jest tu wyświetlane, oznacza to, że należy zmienić kolejność pól.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pl: <p>Poniżej wyświetlone są dostępne wzorce. Wpisanie jednego z wzorców wyświetlonych po lewej stronie spowoduje wyświetlenie wartości opisanej po prawej. Niestety nie można korzystać z pól, które umieszczone są niżej od obecnego - jeśli zachodzi taka potrzeba, należy zmienić kolejność pól.</p>

en: Trim this field to a maximum length
pl: Ucinaj długi tekst

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
pl: Służy do ucinania zawartości pola, jeśli przekroczy ona ustaloną liczbę znaków.

en: Trim only on a word boundary
pl: Nie ucinaj słów w środku

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pl: Sprawia, że słowa nie są ucinane w środku. Zawartość pola nie może jednak przekroczyć ustalonej liczby znaków, co oznacza że mogą się zdarzyć puste pola.

en: Add an ellipsis
pl: Dodaj wielokropek

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pl: Dodaje wielokropek ("...") na końcu pól, których zawartość została ucięta.

en: Strip HTML tags
pl: Usuń znaczniki HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pl: Usuwa wszystkie znaczniki HTML.

en: Field can contain HTML
pl: Pole może zawierać kod HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pl: Wybranie tej opcji spowoduje, że po ucięciu zawartości pola wszelkie znaczniki, które również mogły zostać ucięte, zostaną naprawione.

en: File size display
pl: Sposób wyświetlania rozmiaru pliku

en: Formatted (in KB or MB)
pl: Przeliczanie na KB lub MB

en: Raw bytes
pl: Same bajty

en: If checked, true will be displayed as false.
pl: Jeśli zaznaczone prawda będzie wyświetlana jako fałsz.

en: Time ago (with "ago" appended)
pl: Dany czas temu (słowo "temu" na końcu)

en: Time span (future dates start with - )
pl: Okres (daty przyszłe rozpoczynają się od - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pl: Okres (z "temu" lub "jeszcze" na końcu)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
pl: Jeśli wybrano opcję "Dany czas temu", można tu wpisać liczbę jednostek, które mają być wyświetlane (domyślnie dwie, czyli np. miesiąc i dzień). Przy wprowadzaniu własnego formatu daty należy stosować <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">składnię opisaną w dokumentacji PHP</a>.

en: Round
pl: Zaokrąglaj

en: If checked, the number will be rounded.
pl: Jesli pole jest zaznaczone, liczby będą zaokrąglane.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pl: Ile cyfr ma być wyświetlanych po przecinku.

en: What single character to use as a decimal point.
pl: Znak używany jako separator dziesiętny.

en: What single character to use as the thousands separator.
pl: Znak używany jako separator tysięcy.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pl: Tekst poprzedzający liczbę, taki jak symbol waluty.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pl: Tekst wyświetlany za liczbą, taki jak symbol waluty.

en: Simple separator
pl: Prosty separator

en: Display as link
pl: Wyświetlaj jako odnośnik

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pl: Element nie jest udostępniany. <strong>Udostępnienie</strong> go umożliwi użytkownikom zmianę jego ustawień.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pl: Element jest udostępniany. <strong>Ukrycie</strong> go uniemożliwi użytkownikom zmianę jego ustawień.

en: Unlock operator
pl: Odblokuj operator

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pl: Gdy zaznaczone, operator będzie widoczny dla użytkownika

en: Operator identifier
pl: Identyfikator operatora

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pl: Tekst pojawi się w adresie strony po znaku "?" i będzie identyfikatorem operatora.

en: Filter identifier
pl: Identyfikator filtra

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pl: Tekst pojawi się w adresie strony po znaku "?" i będzie identyfikatorem filtru. Nie może być pusty.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pl: Udostępniony filtr będzie opcjonalny, co znaczy, że będzie mógł zostać pominięty przez użytkownika.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
pl: Użytkownik będzie mógł wybrać tylko jedno z ustawień filtra.

en: Remember
pl: Pamiętaj

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pl: Pamięta ostatnie ustawienienie filtra użytkownika.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pl: Udostępniane filtry wymagają sprecyzowania identyfikatorów.

en: This identifier is not allowed.
pl: Ten identyfikator jest niedozwolony.

en: - Any -
pl: -Wszystkie-

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
pl: Należy wprowadzić wartość, chyba że udostępniony filtr jest opcjonalny.

en: exposed
pl: udostępniony

en: Value type
pl: Typ wartości

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pl: Data w formacie maszynowym (machine redable format). Preferowana CCYY-MM-DD HH:MM:SS .

en: Invalid date format.
pl: Nieprawidłowy format daty.

en: Limit list to selected items
pl: Ogranicz listę do wybranych elementów

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pl: Powoduje, że użytkownik może wybrać tylko spośród tych elementów, które zostały wcześniej wskazane.

en: not in
pl: żaden

en: Is all of
pl: Wszystkie z

en: Is none of
pl: Żaden z

en: not
pl: nie

en: Is between
pl: W przedziale

en: between
pl: z przedziału

en: Is not between
pl: Poza przedziałem

en: not between
pl: nie z przedziału

en: Min
pl: Minimum

en: And max
pl: Maksimum

en: And
pl: i

en: Contains any word
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: has word
pl: zawiera słowo

en: Contains all words
pl: Zawiera wszystkie słowa

en: has all
pl: zawiera wszystkie

en: begins
pl: zaczyna się od

en: ends
pl: kończy się

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pl: Filtry rozróżniające wielkość znaków mogą być szybsze. MySQL może z kolei ignorować to ustawienie.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
pl: Etykieta dla tego powiązania, która będzie wyświetlana tylko w trybie administracji.

en: Require this relationship
pl: Powiązanie obowiązkowe

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
pl: Jeśli powiązanie jest wymagane, elementy nim nie połączone nie są wyświetlane.

en: asc
pl: rosnąco

en: desc
pl: malejąco

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pl: Szczegółowość jest najmniejszą jednostką używaną do określenia czy dwie daty są takie same; na przykład gdy ziarnistością jest "Rok" to wszystkie daty zawierające 1999 będą traktowane jako jedna data.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
pl: views_handler_sort_formula brakująca wartość domyślna: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pl: Moduł Views będzie oferować bardziej szczegółową pomoc po <a href="@modules">włączeniu modułu Advanced Help</a>. <a href="@hide">Ukryj ten komunikat.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pl: Moduł Views będzie oferować bardziej szczegółową pomoc po zainstalowaniu specjalnego modułu Advanced Help dostępnego pod adresem !href. <a href="@hide">Ukryj ten komunikat.</a>

en: Warning! Broken view!
pl: Uwaga! Uszkodzony widok!

en: Broken
pl: Uszkodzony

en: Install the advanced help module for the getting started
pl: do wyświetlenia komunikatu wymagany jest moduł Advanced Help

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
pl: Wątpliwości? Polecamy stronę "!getting-started".

en: Displays
pl: Formaty

en: These queries were run during view rendering:
pl: Podczas generowania widoku wykonano następujące zapytania:

en: This display has no path.
pl: Format nie posiada żadnego adresu.

en: Query build time
pl: Czas budowania zapytania

en: Query execute time
pl: Czas wykonania zapytania

en: View render time
pl: Czas tworzenia widoku

en: No query was run
pl: Żadne zapytanie nie zostało wykonane

en: Unable to preview due to validation errors.
pl: Podgląd niemożliwy z powodu błędów wykrytych podczas sprawdzianu poprawności.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
pl: Argumenty rozdziela się znakiem /, jakby były częścią ścieżki URL.

en: Clone view %view
pl: Duplikuj widok %view

en: View name
pl: Nazwa widoku

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
pl: To jest unikalna nazwa widoku. Może zawierać tylko znaki alfanumeryczne i podkreślenia; używana jest do identyfikowania widoku wewnętrznie i do generowania unikalnych nazw wzorów dla tego widoku. Jeśli nadpisujemy dostarczony wraz z modułem widok, nazwa nie może zostać zmieniona albo zostanie utworzony nowy widok.

en: View description
pl: Opis widoku

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pl: Ten opis ukaże się w panelu administracyjnym użytkownika, abyś wiedział do czego ten widok służy

en: View tag
pl: Etykieta widoku

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
pl: Etykiety ułatwiają porządkowanie widoków na stronie zarządzania widokami. Nie są wymagane.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
pl: Rodzaj widoku określa zakres informacji pobieranej przez widok. Od niego zależy, jakie argumenty, pola, kryteria sortowania oraz filtry będą dostępne. <strong>Raz ustawiony, nie może być zmieniony</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
pl: Musisz użyć unikalnej nazwy dla tego widoku.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
pl: Czy na pewno przywrócić oryginalną wersję widoku %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pl: Przywracanie widoku spowoduje skasowanie widoku z bazy danych i przywrócenie oryginalnie dostarczonego widoku. Wszystkie zmiany które zrobiłeś będą utracone i nie będą mogły być odtworzone.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
pl: Czy na pewno usunąć widok o nazwie %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: The view has been deleted.
pl: Widok został usunięty.

en: There is no lock on view %view to break.
pl: Nie ma blokad do złamania na widoku %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pl: Czy na pewno złamać blokadę widoku %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pl: Przez złamanie tej blokady wszystkie niezapisane zmiany zrobione przez !user będą utracone!

en: Break lock
pl: Złam blokadę

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pl: Blokada została złamana, a widok można teraz edytować.

en: Edit view %view
pl: Edycja widoku %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pl: Wprowadź nazwę używaną dla tego widoku jeśli jest inna niż źródłowa. Pozostaw puste aby użyć oryginalnej nazwy widoku.

en: Paste view code here
pl: Kod widoku należy wkleić poniżej

en: Unable to interpret view code.
pl: Nie można zinterpretować kodu widoku.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
pl: Importujesz widok utworzony w Views 1. Prawdopodobnie trzeba będzie poprawić część parametrów aby widok działał z wersją widoków View 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
pl: Widok jest niekompatybilny z aktualną wersją modułu Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pl: Widok o tej nazwie już istnieje. Należy wybrać inną.

en: Display plugin @plugin is not available.
pl: Wtyczka kontrolująca format @plugin jest niedostępna.

en: Style plugin @plugin is not available.
pl: Wtyczka kontrolująca sposób wyświetlania @plugin jest niedostępna.

en: Row plugin @plugin is not available.
pl: Wtyczka kontrolująca sposób wyświetlania wierszy @plugin jest niedostępna.

en: @type handler @table.@field is not available.
pl: Procedura obsługi @type - @table.@field - jest niedostępna.

en: Unable to import view.
pl: Nie udało się zaimportować widoku.

en: Unknown or missing table name
pl: Nieznana lub brakująca nazwa tabeli

en: Click on an item to edit that item's details.
pl: Kliknij na pozycję aby edytować jej szczegóły.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
pl: Domyślny format widoku jest uszkodzony, stąd widok nie nadaje się do użytku.

en: Export this view
pl: Eksportuj ten widok

en: Create a copy of this view
pl: Stwórz kopię tego widoku

en: View "@display"
pl: Wyświetl w formacie "@display"

en: Go to the real page for this display
pl: Kieruje do rzeczywistej strony widoku w danym formacie.

en: Invalid
pl: Nieprawidłowy

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
pl: Błąd: wtyczka "@plugin", do której odwołuje się format @display, nie istnieje!

en: Missing style plugin
pl: Brakująca wtyczka

en: Change settings for this style
pl: Zmień ustawienia dla tego stylu

en: &nbsp; Style: !style
pl: &nbsp; Sposób wyświetlania: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
pl: Podczas ponownego tworzenia kart natrafiono na nieprawidłowy identyfikator formatu.

en: Unable to initialize default display
pl: Nie można zainicjować domyślnego formatu

en: Add display
pl: Dodaj format

en: Remove display
pl: Usuń format

en: Restore display
pl: Przywróć format

en: View analysis
pl: Analiza widoku

en: View details
pl: Szczegóły widoku

en: Configure @type
pl: Konfiguruj @type

en: Rearrange @type
pl: Kolejność

en: Broken field @id
pl: Uszkodzone pole @id

en: There are no @types available to add.
pl: Brak dostępnych elementów typu @types do dodania.

en: Configure @type %item
pl: Konfiguracja elementu typu @type o nazwie %item

en: Configure extra settings for @type %item
pl: Konfiguracja dodatkowa dla elementu typu @type o nazwie %item

en: Change summary style for @type %item
pl: Zmiana widoku zbiorczego dla %item (@type)

en: Internal error: broken plugin.
pl: Błąd wewnętrzny: uszkodzona wtyczka.

en: Configure summary style for @type %item
pl: Konfiguruj widok zbiorczy dla %item (@type)

en: Clear Views' cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną widoków

en: Add Views signature to all SQL queries
pl: Dodaj sygnature widoku dla wszystkich zapytań SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pl: Wszystkie zapytania generowane przez moduł Views będą w klauzuli WHERE zawierać specjalne wyrażenie 'VIEWS' = 'VIEWS'. Odszukiwanie zapyań w dziennikach zdarzeń serwera jest wtedy łatwiejsze, jednak opcji tej powinno się używać wyłącznie w trakcie rozwiązywania problemów.

en: Disable views data caching
pl: Wyłącz pamięć podręczną dla danych zawartych w widokach

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pl: Moduł Views zapisuje dane na temat tabel, modułów i dostępnych widoków w pamięci podręcznej, by zwiększyć wydajność. Wybranie tej opcji spowoduje zaniechanie tego działania i każdorazowe przetwarzanie danych. Może to mieć poważny wpływ na wydajność witryny.

en: Ignore missing advanced help module
pl: Ignoruj brak modułu Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
pl: Moduł Views wykorzystuje specjalny moduł Advanced Help, by przedstawiać bardziej szczegółową pomoc. Jeśli moduł ten nie jest zainstalowany, Views będzie wyświetlać komunikaty, chyba że wybierze się tę opcję.

en: Show query above live preview
pl: Wyświetl zapytanie powyżej podglądu na żywo

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
pl: Podgląd widoku wyświetla jego kod, jak i sam widok. Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlenie informacji na temat zapytania, które służy do wygenerowania widoku, nad podglądem. W przeciwnym wypadku informacje te będą wyświetlane poniżej widoku.

en: Show other queries run during render during live preview
pl: Podczas generowania widoku w trybie podglądu wyświetlaj pozostałe zapytania

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pl: Podczas generowania widoku Drupal może uruchamiać sporą liczbę zapytań. Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlanie wszystkich zapytań, które uruchamiane są podczas generowania widoku w trybie podglądu.

en: Do not show hover links over views
pl: Nie wyświetlaj odnośników po najechaniu kursorem myszki nad widokami

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
pl: By ułatwić zarządzanie widokami, moduł Views dodaje do widoków "pływające" odnośniki, które prowadzą do stron edycji i eksportu. Jeśli przeszkadzają, można je wyłączyć.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
pl: Włącz statystykę wydajności widoków przez moduł Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
pl: <em>Jeśli moduł Devel jest zainstalowany</em>, udostępnia dodatkowe statystyki dotyczące zapytań i wydajności.

en: Disable javascript with Views
pl: Wyłącz javastript w interfejsie Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pl: Jeśli pojawiają się problemy ze skryptami javascript można je tutaj wyłączyć. Interfejs modułu Views pozwala na pracę bez javascript, choć nie będzie aż tak wygodny.

en: Page region to output performance statistics
pl: Obszar strony, w którym wyświetlane będą statystyki wydajności

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
pl: Brzmienie opcji "Cokolwiek" w filtrach umożliwiających tylko pojedynczy wybór

en: Error: missing @component
pl: Błąd: brakujący komponent @component

en: Server reports invalid input error.
pl: Serwer ostrzega, że wprowadzone dane są nieprawidłowe.

en: View analysis can find nothing to report.
pl: Analiza widoku nie przyniosła żadnych rezultatów.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pl: Widok nie będzie wyświetlany nigdzie w witrynie, ponieważ posiada tylko domyślny format. Może warto by było dodać format "strona" bądź "blok".

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
pl: Brak widoków typu Views 1 do konwersji w bazie.

en: Converted
pl: Skonwertowano

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
pl: Tabela poniżej jest listą widoków Views 1 przechowywanych w bazie. Możesz je skonwertować do Views 2 lub je skasować. Widoki te są konwertowalne tylko jeśli nie istnieją widoki w wersji 2 o takiej samej nazwie.

en: Unable to find view.
pl: Nie można znaleźć widoku.

en: Unable to convert view.
pl: Nie można skonwertować widoku.

en: The view has been deleted
pl: Widok został usunięty

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
pl: Procedura obsługi @handler próbowała wejść w niekończącą się pętlę!

en: Reduce duplicates
pl: Redukuj duplikaty

en: Default settings for this view.
pl: Domyślne ustawienia dla tego widoku.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pl: Wyświetla widok w postaci strony posiadającej adres i odnośnik w menu.

en: Display the view as a block.
pl: Wyświetla widok w postaci bloku.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pl: Dodatkowy widok, "załączony" do widoku głównego.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pl: Wyświetl widok jako kanał, np. RSS.

en: Displays rows one after another.
pl: Wyświetla elementy jeden po drugim.

en: HTML List
pl: Lista HTML-owa

en: Displays rows as an HTML list.
pl: Wyświetla elementy w postaci listy HTML.

en: Displays rows in a grid.
pl: Wyświetla elementy obok siebie.

en: Displays rows in a table.
pl: Wyświetla elementy w tabeli.

en: Displays the default summary as a list.
pl: Wyświetla widok zbiorczy w postaci listy.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pl: Wyświetla widok zbiorczy w sposób niesformatowany, z możliwością umieszczania elementów w jednym bądź osobnych wierszach.

en: Generates an RSS feed from a view.
pl: Tworzy kanał RSS na podstawie widoku.

en: Displays the fields with an optional template.
pl: Wyświetl pola w opcjonalnym szablonie.

en: Fixed entry
pl: Stała wartość

en: Will be available to all users.
pl: Będą dostępne dla wszystkich użytkowników.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pl: Dostęp zostanie przyznany wszystkich użytkownikom o wybranych rolach.

en: No caching of Views data.
pl: Nie umieszcza danych Views w pamięci podręcznej.

en: Time-based
pl: Oparta na czasie

en: Simple time-based caching of data.
pl: Prosta pamięć podręczna aktualizowana w zadeklarowanych odstępach czasu.

en: sort criteria
pl: kryteria sortowania

en: Sort criterion
pl: Kryterium sortowania

en: sort criterion
pl: kryterium sortowania

en: filter
pl: filtr

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
pl: jQuery UI Tabs: nieprawidłowy identyfikator fragmentu.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
pl: jQuery UI Tabs: Za mało argumentów by dodać zakładkę.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pl: Wiadomości pobierane są przez moduł subskrybenta z zewnętrznych kanałów RSS i Atom.

en: The title of the aggregator item.
pl: Tytuł wiadomości od subskrybenta.

en: The link to the original source URL of the item.
pl: Odnośnik do miejsca, z którego pochodzi wiadomość.

en: The author of the original imported item.
pl: Autor zaimportowanej wiadomości.

en: The actual content of the imported item.
pl: Zawartość zaimportowanej wiadomości.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pl: Data pierwotnej publikacji wiadomości (w przypadku niektórych kanałów, będzie to data importu).

en: Feed ID
pl: Identyfikator kanału

en: The unique ID of the aggregator feed.
pl: Unikatowy identyfikator kanału subskrybenta.

en: The title of the aggregator feed.
pl: Tytuł kanału subskrybenta.

en: The link to the source URL of the feed.
pl: Odnośnik do witryny, z której pochodzi kanał.

en: The date the feed was last checked for new content.
pl: Data ostatniego sprawdzania kanału w poszukiwaniu nowych wiadomości.

en: The description of the aggregator feed.
pl: Opis kanału.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
pl: Data najnowszej wiadomości w kanale.

en: The unique ID of the aggregator category.
pl: Unikatowy identyfikator kategorii subskrybenta.

en: The title of the aggregator category.
pl: Tytuł kategorii kanałów subskrybenta.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pl: Wyświetla wiadomość od subskrybenta, korzystając z oryginalnych danych.

en: The book the node is in.
pl: Książka, do której należy węzeł.

en: The weight of the book page.
pl: Waga strony książki.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pl: Waga strony w hierarchii książki. Strony tytułowe mają "głębokość" równą 1.

en: The parent book node.
pl: Strona nadrzędna w książce.

en: The title of the comment.
pl: Tytuł komentarza.

en: The text of the comment.
pl: Treść komentarza.

en: The comment ID of the field
pl: Identyfikator komentarza pola

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pl: Nazwa autora komentarza. Może być odnośnikiem do jego strony domowej.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pl: Adres witryny autora komentarza. Może być odnośnikiem. Jeśli autor posiada konto w witrynie, pole będzie puste.

en: Post date
pl: Data publikacji

en: Date and time of when the comment was posted.
pl: Data i czas wysłania komentarza.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
pl: Czy ten komentarz jest obecnie moderowany czy nie.

en: Provide a simple link to view the comment.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający wyświetlenie komentarza.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do edycji komentarzy

en: Provide a simple link to delete the comment.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do usuwania komentarzy.

en: The node the comment is a reply to.
pl: Węzeł, do którego komentarz jest odpowiedzią.

en: The User ID of the comment's author.
pl: Identyfikator autora komentarza.

en: Parent CID
pl: CID nadrzędnego komentarza

en: The Comment ID of the parent comment.
pl: ID nadrzędnego komentarza.

en: Last comment time
pl: Data ostatniego komentarza

en: Date and time of when the last comment was posted.
pl: Data i czas ostatniego komentarza.

en: Last comment author
pl: Autor ostatniego komentarza

en: The name of the author of the last posted comment.
pl: Nazwa autora ostatniego komentarza.

en: Comment count
pl: Liczba komentarzy

en: The number of comments a node has.
pl: Liczba komentarzy do węzła.

en: Updated/commented date
pl: Data aktualizacji/komentarza

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pl: Ostatni czas aktualizacji węzła lub nadesłania komentarza.

en: The number of new comments on the node.
pl: Liczba nowych komentarzy w węźle.

en: Comment status
pl: Status komentarza

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pl: Czy komentarze do węzła są włączone lub wyłączone.

en: User posted or commented
pl: Użytkownik nadesłał lub komentował

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pl: Ogranicza wyświetlanie węzłów do tych, które dodał lub na które odpowiedział użytkownik.

en: Display the comment with standard comment view.
pl: Wyświetl komentarz w standardowy sposób.

en: Display the comment as RSS.
pl: Wyświetl komentarz jak w kanale RSS.

en: Link to contact page
pl: Odnośnik do strony kontaktowej

en: Provide a simple link to the user contact page.
pl: Umieszcza odnośnik do formularza kontaktowego użytkownika.

en: Locale source
pl: Napis źródłowy

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pl: Źródłowy napis przechowywany w celu przetłumaczenia - w języku angielskim lub domyślnym języku witryny.

en: The ID of the source string.
pl: Identyfikator tekstu oryginalnego.

en: A description of the location or context of the string.
pl: Opis umiejscowienia lub kontekstu napisu.

en: The group the translation is in.
pl: Kategoria, w której znajduje się tłumaczenie.

en: The full original string.
pl: Cały tekst oryginału.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pl: Wersja rdzenia Drupala, do której należy napis.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający edycję tłumaczeń.

en: Locale target
pl: Tłumaczenie

en: The full translation string.
pl: Cały przetłumaczony napis.

en: The language this translation is in.
pl: Język tłumaczenia.

en: Singular LID
pl: Pojedyncze LID

en: The ID of the parent translation.
pl: Identyfikator tłumaczenia.

en: Whether or not the translation is plural.
pl: Czy tłumaczenie przygotowano dla liczby mnogiej.

en: The title of the node.
pl: Tytuł węzła.

en: The date the node was posted.
pl: Data dodania węzła.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pl: Typ węzła (np. "blog entry", "forum post", "story", etc).

en: Whether or not the node is published.
pl: Czy węzeł jest opublikowany.

en: Published or admin
pl: Opublikowany lub przegląda administrator

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
pl: Filtruje nieopublikowane węzły jeśli dany użytkownik nie może ich przeglądać.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
pl: Czy węzeł opublikowano na stronie głównej.

en: Whether or not the node is moderated.
pl: Czy węzeł oczekuje na zatwierdzenie przez administratora.

en: Whether or not the node is sticky.
pl: Czy węzeł jest "przyklejony".

en: Provide a simple link to the node.
pl: Dostarcza odnośnik prowadzący do węzła.

en: Provide a simple link to edit the node.
pl: Dostarcza odnośnik do edytowania węzła.

en: Provide a simple link to delete the node.
pl: Dostarcza odnośnik do kasowania węzła.

en: In the form of CCYYMMDD.
pl: Format danych: CCYYMMDD

en: Created year + month
pl: Rok i miesiąc utworzenia

en: In the form of YYYYMM.
pl: Format danych: YYYYMM.

en: Created year
pl: Rok utworzenia

en: In the form of YYYY.
pl: Format danych YYYY

en: Created month
pl: Miesiąc utworzenia

en: In the form of MM (01 - 12).
pl: Format danych MM (01 - 12).

en: Created day
pl: Dzień utworzenia

en: In the form of DD (01 - 31).
pl: W formacie DD (01 - 31).

en: Created week
pl: Tydzień utworzenia

en: Updated year + month
pl: Rok i miesiąc aktualizacji

en: Updated year
pl: Rok aktualizacji

en: Updated month
pl: Miesiąc aktualizacji

en: Updated day
pl: Dzień aktualizacji

en: Updated week
pl: Tydzień aktualizacji

en: Node revision
pl: Wersja węzła

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
pl: Wersje węzła są historią zmian w nich.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
pl: Pozwiązuje wersje węzła z użytkownikiem który ją stworzył.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
pl: Faktyczna, pełne dane w polu treści; mogą  nie być właściwe dla wszystkich węzłów.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pl: Zawartość pola z podsumowaniem. Niekoniecznie kompatybilne i użyteczne z wszystkimi typami zawartości.

en: Vid
pl: Identyfikator słownika (Vid)

en: The revision ID of the node revision.
pl: Identyfikator wersji węzła.

en: The log message entered when the revision was created.
pl: Wiadomość wprowadzona do dziennika w momencie utworzenia wersji.

en: The date the node revision was created.
pl: Data stworzenia wersji węzła.

en: Input format id
pl: Identyfikator formatu danych

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
pl: Format danych wersji węzła w postaci numerycznego identyfikatora. !default to format domyślny.

en: The name of the input format of the node revision.
pl: Nazwa formatu danych wersji węzła.

en: Revert link
pl: Odnośnik przywracania wersji

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający przywrócenie poprzednich wersji.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
pl: Dostarcza odnośnik do kasowania wersji węzła.

en: Filter by access.
pl: Ogranicza widok do elementów, które użytkownik jest uprawniony wyświetlać.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pl: Filtruj węzły uwzględniając uprawnienia do wyświetlania widoku. <strong>Niepotrzebne, jeśli rodzaj widoku ustawiono na "węzeł".</strong>

en: Has new content
pl: Zawiera nową treść

en: Show a marker if the node has new or updated content.
pl: Dodaje marker dla nowych bądź zaktualizowanych węzłów.

en: Show only nodes that have new content.
pl: Pokazuj tylko te węzły, które maja nową zawartość.

en: Node ID from URL
pl: Identyfikator węzła z adresu

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pl: Format %display jest dostępny bez ograniczeń wszystkim odwiedzającym, a jednocześnie nie zawiera filtra odrzucającego nieopublikowane węzły.

en: Poll
pl: Ankieta

en: Whether the poll is open for voting.
pl: Czy ankieta wciąż trwa.

en: Profile textfield
pl: Pole tekstowe profilu

en: Profile textarea
pl: Wielowierszowe pole tekstowe profilu

en: Profile checkbox
pl: Pole wyboru profilu

en: Profile URL
pl: Adres profilu

en: Profile selection
pl: Wybór profilu

en: Profile freeform list %field-name.
pl: Lista niesformatowana profilu (%field-name).

en: Profile date %field-name.
pl: Pole daty profilu (%field-name).

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pl: Priorytet elementu wyszukiwania. Ignorowany, jeśli nie jest obecny filtr z grupy "Szukaj".

en: Links from
pl: Odnośniki z

en: Other nodes that are linked from the node.
pl: Inne wpisy, do których odnosi się wpis.

en: Links to
pl: Odnosniki do

en: Other nodes that link to the node.
pl: Inne wpisy, które odnoszą się do wpisu.

en: Search Terms
pl: Szukane wyrażenia

en: The terms to search for.
pl: Wyrażenia, które mają zostać wyszukane.

en: Display the results with standard search view.
pl: Wyświetl wyniki za pomocą widoku standardowego wyszukiwania.

en: Node statistics
pl: Statystyki węzłów

en: Total views
pl: Wszystkich odsłon

en: The total number of times the node has been viewed.
pl: Wyświetla liczbę odsłon węzła.

en: Views today
pl: Odsłon dzisiaj

en: The total number of times the node has been viewed today.
pl: Całkowita liczba wyświetleń węzła dzisiaj.

en: Most recent view
pl: Ostatnia odsłona

en: The most recent time the node has been viewed.
pl: Data ostatniej odsłony węzła.

en: Stores site access information.
pl: Przechowuje informacje o dostępie do strony.

en: Browser session ID of user that visited page.
pl: Identyfikator sesji przeglądarki należącej do użytkownika, który odwiedził stronę.

en: Title of page visited.
pl: Tytuł odwiedzonej strony.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pl: Wewnętrzna ścieżka do odwiedzonej strony (względem adresu witryny).

en: Referrer URI.
pl: Odsyłający

en: Hostname of user that visited the page.
pl: Nazwa hosta odwiedzającego.

en: The user who visited the site.
pl: Użytkownik który odwiedził witrynę.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pl: Czas ładowania strony w milisekundach.

en: Timestamp of when the page was visited.
pl: Znacznik czasu ostatnich odwiedzin strony.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pl: Pliki zarządzane przez Drupala i różne moduły.

en: The ID of the file.
pl: Identyfikator pliku.

en: The name of the file.
pl: Nazwa pliku.

en: The path of the file.
pl: Ścieżka do pliku.

en: The mime type of the file.
pl: Typ MIME pliku.

en: The status of the file.
pl: Status pliku.

en: The date the file was uploaded.
pl: Data wysłania pliku.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pl: Nazwa słownika, do którego należy termin. Każdy słownik, którego termin wyświetlany jest przez pole "Taksonomia:Termin" i podobnie jak to pole również może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pl: Kategorie przypisuje się węzłom.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
pl: Terminy taksonomii. Warto wiedzieć, że użycie tego pola może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów - by temu zapobiec, należy skorzystać z filtrów.

en: Taxonomy term name.
pl: Nazwa terminu taksonomii.

en: The term weight field
pl: Pole "wagi" terminu

en: The description associated with a taxonomy term.
pl: Opis terminu taksonomii.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pl: Ogranicza terminy wyświetlane przez pole "Taksonomia:Termin" do terminów wybranego słownika.

en: All terms
pl: Wszystkie terminy

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pl: Wyświetl wszystkie terminy taksonomii przypisane do węzła z wybranych słowników.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pl: Termin nadrzędny wobec wybranego. Może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli słownik umożliwia wybór więcej niż jednego terminu nadrzędnego.

en: The parent term of the term.
pl: Termin nadrzędzny.

en: Term synonym
pl: Synonim terminu

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
pl: Terminy synonimiczne mogą służyć jako alternatywne nazwy terminów.

en: Term ID (with depth)
pl: ID terminu (z głębokością)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
pl: Filtr głębokości jest bardziej złożony, dlatego udostępnia mniej opcji.

en: Term ID depth modifier
pl: Modyfikator filtra głębokości terminu

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
pl: Pozwala modyfikować "głębokość" podaną za pomocą argumentu "Taksonomia: ID (oraz głębokość) terminu".

en: Node translation
pl: Tłumaczenie węzła

en: Translation set node ID
pl: Identyfikator zestawu tłumaczeń węzła

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pl: Identyfikator zbioru tłumaczeń, do którego należy dana zawartość.

en: Source translation
pl: Oryginał

en: The source that this content was translated from.
pl: Tekst, na podstawie którego stworzono tłumaczenie.

en: Versions of content in different languages.
pl: Wersje zawartości w różnych językach.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pl: Węzły nieprzetłumaczone bądź będące oryginałami, na podstawie których stworzono tłumaczenia.

en: Child translation
pl: Tłumaczenie

en: Nodes that are translations of a source translation.
pl: Węzły będące tłumaczeniami.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pl: Status tłumaczenia - czy wymaga aktualizacji.

en: Outdated
pl: Nieaktualne

en: upload
pl: wysyłanie plików

en: The description of the uploaded file.
pl: Opis wysłanego pliku.

en: Listed
pl: Na liście

en: Whether or not the file is marked to be listed.
pl: Czy plik został umieszczony na liście.

en: All files attached to a node with upload.module.
pl: Wszystkie pliki załączone do węzła za pomocą modułu upload.

en: Has attached files
pl: Ma dołączone pliki

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
pl: Ogranicza wyświetlanie do elementów posiadających załączniki. Może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli posiadają one więcej niż jeden załącznik.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
pl: By uzyskać dostęp do większej liczby danych dotyczących wysłanych z pomocą modułu upload plików, należy dodać odpowiednie powiązanie. Jeśli do węzła dodano więcej niż jeden plik, węzeł może pojawić się w wynikach wielokrotnie.

en: The user ID
pl: Identyfikator użytkownika

en: The user or author name.
pl: Nazwa autora lub użytkownika.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pl: Adres e-mail użytkownika. Pola tego zazwyczaj nie wyświetla się użytkownikom, dlatego należy być ostrożnym.

en: Language of the user
pl: Język użytkownika

en: The user's picture, if allowed.
pl: Portret użytkownika, jeśli włączone.

en: The date the user was created.
pl: Data utworzenia konta użytkownika.

en: The user's last access date.
pl: Data ostatniego dostępu użytkownika.

en: The user's last login date.
pl: Data ostatniego logowania się użytkownika.

en: Whether a user is active or blocked.
pl: Czy użytkownik jest aktywny, czy zablokowany.

en: The user's signature.
pl: Podpis użytkownika.

en: Provide a simple link to edit the user.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający edycję konta użytkownika.

en: Provide a simple link to delete the user.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający usunięcie konta użytkownika.

en: Roles that a user belongs to.
pl: Role do których należy użytkownik

en: User ID from URL
pl: ID użytkownika z URL

en: User ID from logged in user
pl: Identyfikator użytkownika zalogowanego

en: Randomize the display order.
pl: Losowa kolejność wyświetlania.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
pl: Zezwól na ignorowanie argumentu. Ten argument nie będzie miał wpływu na zapytanie.

en: Provide custom text or link.
pl: Własny tekst lub odnośnik.

en: View result counter
pl: Licznik elementów widoku

en: Displays the actual position of the view result
pl: Wyświetla rzeczywiste położenie wyniku zapytania.

en: Link this field to its aggregator category page
pl: Z odnośnikiem do strony kategorii subskrybenta

en: No user
pl: Brak użytkownika

en: Link this field to its comment
pl: Podlinkuj to pole do jego komentarza

en: Show teaser-style link
pl: Odnośnik jak przy skrótach

en: Link this field to new comments
pl: Podlinkuj to pole do "nowe komentarze"

en: Type of link
pl: Rodzaj odnośnika

en: contact
pl: kontakt

en: Contact %user
pl: Formularz kontaktowy użytkownika %user

en: Unknown group
pl: Nieznana kategoria

en: Unknown language
pl: Nieznany język

en: Current user's language
pl: Bieżący język użytkownika.

en: Default site language
pl: Domyślny język witryny

en: No language
pl: Brak języka

en: Current installed version
pl: Obecnie zainstalowana wersja

en: Unknown node type
pl: Nieznany typ węzła

en: Check for new comments as well
pl: Sprawdzaj również dla nowych komentarzy

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
pl: Służy do wyboru dopuszczalnych typów węzłów. Niewybranie żadnego oznacza, że wszystkie typy są dopuszczalne.

en: Validate user has access to the node
pl: Sprawdza czy użytkownik ma dostęp do węzła

en: Node IDs separated by , or +
pl: Identyfikatory węzłów rozdzielone przecinkami lub znakami "+".

en: Build mode
pl: Tryb wyświetlania/budowania

en: Display node comments
pl: Wyświetlaj komentarze do węzła

en: No alternate
pl: Bez alternatywnych

en: Alternative sort
pl: Sortowanie alternatywne

en: Alternate sort order
pl: Alternatywny porządek sortowania

en: On empty input
pl: Gdy nic nie wpisano

en: Show None
pl: Nic nie pokazuj

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pl: Wyszukiwanie dla obu wyrażeń wpisujemy wielkimi literami <strong>OR</strong>. Na przykład, <strong> koty OR psy</strong>.

en: Display score
pl: Wyświetl priorytet

en: Link this field to download the file
pl: Podlinkuj to pole do "pobierz plik"

en: Set the breadcrumb for the term parents
pl: Uwzględniaj terminy nadrzędne w ścieżkach nawigacyjnych

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pl: Wyświetla wszystkie terminy nadrzędne na liście stron nadrzędnych, a każdy z odnośników kieruje do tego widoku. Działa tylko, gdy wskazano dokładnie jeden termin.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pl: Głębokość terminu odnosi się do jego miejsca w hierarchii terminów. Dla przykładu, jeśli mamy termin "owoc" i względem niego podrzędny termin "jabłko", a głębokość wynosi 1 (lub więcej), to wyszukanie terminu "owoc" spowoduje otrzymanie węzłów przypisanych zarówno do samego terminu "owoc", jak i do terminu "jabłko". W przypadku wartości ujemnej porządek ten zostaje odwrócony - wyszukanie terminu "jabłko" spowoduje uwzględnienie węzłów przypisanych do terminu "owoc", o ile głębokość wynosi -1 (lub mniej).

en: Allow multiple terms per argument
pl: Wiele terminów dla argumentu

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, pozwala ona użytkownikom wprowadzać wiele argumentów w formacie 1+2+3. Z powodu liczby klauzul JOIN, których wymagałoby takie zapytanie, operator AND będzie traktowany jako operator OR.

en: No vocabulary
pl: Brak słownika

en: Link this field to its taxonomy term page
pl: Z odnośnikiem do strony terminu taksonomii

en: Link this field to its term page
pl: Z odnośnikiem do strony terminu

en: Limit terms by vocabulary
pl: Wybieraj terminy tylko z określonych słowników

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pl: Wybierz, który ze słowników ma wyświetlać terminy.

en: Dropdown
pl: Lista rozwijana

en: Show hierarchy in dropdown
pl: Drzewko wewnątrz listy rozwijanej

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pl: Wybrano nieprawidłowy słownik. Proszę go zmienić.

en: Select terms from vocabulary @voc
pl: Wybierz terminy ze słownika @voc

en: Select terms
pl: Terminy

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pl[0]: Nie udało się odnaleźć terminu @terms
pl[1]: Nie udało się odnaleźć terminów @terms
pl[2]: Nie udało się odnaleźć terminów @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pl: Jeżeli określone słowniki mają być sprawdzane należy je zaznaczyć; jeżeli żaden nie jest zaznaczony wszystkie terminy przejdą.

en: Term IDs separated by , or +
pl: Identyfikatory terminów rodzielone przecinkami bądź plusami

en: Term name or synonym
pl: Nazwa lub synonim terminu

en: Term name/synonym converted to Term ID
pl: Nazwa bądź synonim terminu zamieniona na jego identyfikator

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
pl: Forma w jakiej ma występować argument. W przypadku nazwy terminu zazwyczaj lepiej korzystać z zamiany w identyfikator terminu lub zamiast argumentu "Kategorie: Kategoria" zastosować argument "Kategorie: Identyfikator terminu".

en: Include untranslated nodes
pl: Uwzględniaj nieprzetłumaczone węzły

en: Current language
pl: Obecny język

en: Translation option
pl: Opcja tłumaczenia

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pl: Opcje tłumaczenia umożliwiają wybranie tłumaczenia lub tłumaczeń, które łączą się w zestawie tłumaczenia. Należy wybrać "Język aktualny" lub "Język domyślny" aby połączyć odpowiednio z tłumaczeniem w aktualnym lub domyślnym języku. W celu połączenia z określonym językiem należy go wybrać. Jeżeli wybrane zostanie "Wszystkie", każde tłumaczenie utworzy nowy wpis co może powodować duplikaty.

en: To the user
pl: Dla użytkownika

en: With a mailto:
pl: Z "wyślij do:" (mailto:)

en: Is the logged in user
pl: Zalogowany użytkownik

en: Usernames
pl: Nazwy użytkowników

en: Enter a comma separated list of user names.
pl: Wprowadź liste użytkowników oddzieloną przecinkami.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pl[0]: Nie mogę znaleźć użytkownika: @users
pl[1]: Nie mogę znaleźć użytkowników: @users
pl[2]: Nie mogę znaleźć użytkowników: @users

en: Also look for a node and use the node author
pl: Odszukaj węzeł i użyj jego autora.

en: Type of user argument to allow
pl: Rodzaj argumentu dla kont użytkowników

en: Only allow numeric UIDs
pl: Tylko identyfikatory numeryczne

en: Only allow string usernames
pl: Tylko nazwy użytkowników

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pl: Zarówno identyfikatory numeryczne, jak i nazwy użytkowników

en: Restrict user based on role
pl: Tylko użytkownicy o wybranych rolach

en: Restrict to the selected roles
pl: Tylko użytkownicy o wskazanych rolach

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pl: Jeśli nie wybrano żadnej roli, wtedy nie będą one miały znaczenia.

en: Unrestricted
pl: Nieograniczone

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pl: Dostęp do widoku w tym formacie będą mieli tylko użytkownicy posiadający wskazane uprawnienia oraz ci użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia do "wyświetlania wszystkich widoków".

en: No role(s) selected
pl: Nie wybrano żadnych rang.

en: Multiple roles
pl: Wiele ról

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pl: Dostęp do widoku w tym formacie będą mieli tylko użytkownicy posiadający wskazane role oraz ci użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia do "wyświetlania wszystkich widoków".

en: You must select at least one role if type is "by role"
pl: Musisz wybrać przynajmniej jedną rolę gdy typ jest "przez rolę"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pl: Uwaga! Brak uprawnień do wprowadzania zmian. Zmiana domyślnego rodzaju argumentu spowoduje utratę wprowadzonych ustawień i niemożność ich przywrócenia.

en: PHP argument code
pl: Kod PHP argumentu

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
pl: Wprowadź kod PHP który zwróci wartość użytą dla tego argumentu. Nie używaj &lt;?php ?&gt;. Musisz zwrócić tylko jedną wartość dla jednego argumentu.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pl: Uwaga! Brak uprawnień do wprowadzania zmian. Zmiana sprawdzianu poprawności spowoduje utratę wprowadzonych ustawień i niemożność ich przywrócenia.

en: PHP validate code
pl: Kod poprawności PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
pl: Kod tu umieszczony powinien zwracać wynik TRUE lub FALSE. Brak zwróconej wartości jest równoznaczny z wartością FALSE. Należy upewnić się, że zwracane są poprawne wartości oraz nie stosować &lt;?php ?&gt;. Argument do walidacji będzie w zmiennej "$argument"  a w zmiennej "$view". Możesz zmienić argument poprzez ustawienie "$handler->argument".

en: Never cache
pl: Nigdy nie umieszczaj w pamięci podręcznej

en: Query results
pl: Rezultaty zapytania

en: The length of time raw query results should be cached.
pl: Czas buforowania rezultatów kwerendy.

en: Rendered output
pl: Wygenerowane dane

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pl: Czas buforowania wygenerowanego kodu HTML.

en: Broken field
pl: Pole uszkodzone

en: Change the name of this display.
pl: Zmienia nazwę formatu.

en: Change the title that this display will use.
pl: Zmienia tytuł wykorzystywany przez format.

en: Change the style plugin.
pl: Służy do zmiany wtyczki kontrolującej sposób wyświetlania.

en: Row style
pl: Sposób wyświetlania wierszy

en: Change the row plugin.
pl: Służy do zmiany wtyczki kontrolującej sposób wyświetlania wierszy.

en: Use AJAX
pl: Używaj AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pl: Służy do określania, czy format powinien wykorzystywać technologię AJAX.

en: Mini
pl: Minimalistyczny

en: Change this display's pager setting.
pl: Zmienia ustawienia podziału na strony dla tego formatu.

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Change how many items to display.
pl: Zmienia liczbę wyświetlanych elementów.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pl: Służy do określania, czy w widoku wyświetlanym w tym formacie umieszczany będzie odnośnik "więcej".

en: Display only distinct items, without duplicates.
pl: Wyświetlaj elementy tylko raz, eliminując duplikaty.

en: Specify access control type for this display.
pl: Sposób kontroli dostępu.

en: Change settings for this access type.
pl: Zmienia ustawienia tego sposobu kontroli dostępu.

en: Specify caching type for this display.
pl: Sposób umieszczania widoku w pamięci podręcznej.

en: Change settings for this caching type.
pl: Zmienia ustawienia tego sposobu korzystania z pamięci podręcznej.

en: Link display
pl: Format powiązany

en: Specify which display this display will link to.
pl: Określa format, do którego prowadzić będą odnośniki z aktualnego formatu.

en: Exposed form in block
pl: Udostępniony formularz w bloku

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pl: Umożliwia wyświetlanie udostępnianego formularza w bloku zamiast w samym widoku.

en: Unknown/missing format
pl: Nieznany/brakujący format danych

en: Change this display's !name.
pl: Zmienia nazwę formatu.

en: Get information on how to theme this display
pl: Wyświetla informacje na temat tworzenia skórek dla tego formatu.

en: The name of this display
pl: Nazwa formatu

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
pl: Ten tytuł pojawi się tylko na stronach edycji widoku.

en: The title of this view
pl: Tytuł tego widoku

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pl: Tytuł pojawi się w odpowiednim miejscu przy widoku, np. jako tytuł strony lub bloku.

en: Use AJAX when available to load this view
pl: Ładuj widok z wykorzystaniem AJAX, jeśli to tylko możliwe

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pl: Powoduje, że wyświetlanie kolejnych stron widoku, sortowanie go, a także stosowanie udostępnionych filtrów odbywa się z pomocą mechanizmu AJAX. Oznacza to, że strona widoku nie będzie odświeżana. Odradza się stosowanie tej opcji w przypadku, gdy widok stanowi główną zawartość strony, ponieważ nie jest wtedy możliwe kierowanie odnośników na konkretną podstronę. Opcja ta jest jednak bardzo przydatna dla zawartości dodatkowej.

en: Use a pager for this view
pl: Użyj podziału na strony dla tego widoku

en: Full pager
pl: Zwykłe odnośniki do podstron

en: Mini pager
pl: Minimalistyczne odnośniki do podstron

en: Pager element
pl: Element stronicowania

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pl: Dopóki podział na strony działa, powinieneś ustawić wartośc na 0. Jeśli używasz wielu podziałów stron na jednej stronie, powinienes ustawić wartość na większą nie kolidującą z ?page= array. Duża wartośc doda wiele przecinków w Twoim URLu, więc unikaj takiego rozwiązania jeśli to możliwe.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pl: Liczba elementów wyświetlanych na jednej stronie. Wprowadzenie zera spowoduje zniesienie limitu.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
pl: Liczba elementów, które mają zostać pominięte. Dla przykładu, jeśli "przesunięcie" wynosi 3, wtedy trzy pierwsze elementy nie zostaną wyświetlone. Z ustawienia tego nie można korzystać, jeśli liczba wyświetlanych elementów jest ustawiona na zero.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pl: Dodaj odnośnik "więcej" u dołu.

en: Create more link
pl: Dodaj odnośnik "więcej"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
pl: Wyświetla u dołu widoku odnośnik, który prowadzi do strony widoku. Jeśli takich stron jest więcej, odnośnik prowadzi do formatu określonego ustawieniem "Format powiązany", które znajduje się powyżej.

en: Text to use for the more link.
pl: Tekst odnośnika "więcej".

en: The text to display for the more link.
pl: Tekst, który ma być wyświetlany jako odnośnik.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pl: Sprawia, że każdy element wyświetlony być może jedynie raz. W ten sposób można usuwać z widoku duplikaty, choć nie zawsze jest to skuteczne rozwiązanie. Należy wykorzystywać z rozwagą, ponieważ ustawienie to może wydłużać czas potrzebny na zrealizowanie zapytania.

en: Access restrictions
pl: Ograniczenia dostępu

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
pl: Można dostosować !settings dla bieżącego stylu klikając odpowiednią ikonę.

en: Access options
pl: Ustawienia dostępu

en: Caching options
pl: Ustawienia pamięci podręcznej

en: Display even if view has no result
pl: Wyświetlaj nawet, gdy widok jest pusty

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pl: Tekst, który wyświetlany ma być u dołu widoku. Może zawierać opis, odnośniki lub cokolwiek innego. Opcjonalny.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
pl: Komunikat wyświetlany, gdy widok jest pusty. Opcjonalny.

en: How should this view be styled
pl: W jaki sposób wyświetlane mają być elementy widoku

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pl: Jeśli styl który wybrałeś ma ustawienia, upewnij się że kliknąłeś przycisk, który pojawił się ustawień pojawił się obok podsumowania widoku.

en: Style options
pl: Ustawienia sposobu wyświetlania

en: Row style options
pl: Ustawienia sposobu wyświetlania wierszy

en: How should each row in this view be styled
pl: W jaki sposób wyświetlany ma być każdy z wierszy widoku

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
pl: Wybrany sposób wyświetlania wierszy można dostosować, korzystając z odnośnika !settings lub odpowiedniej ikony.

en: Which display to use for path
pl: Format obsługujący adres

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pl: Pozwala wybrać format, który będzie wykorzystywany do obsługi adresów takich jak odnośniki do widoków zbiorczych, kanałów RSS, odnośniki "więcej", itp.

en: Display output
pl: Forma wyświetlania formatu

en: Alternative display output
pl: Alternatywne wyświetlanie wyników

en: Style output
pl: Styl wyników

en: Alternative style
pl: Styl alternatywny

en: Row style output
pl: Styl wiersza

en: Alternative row style
pl: Alternatywny sposób wyświetlania wierszy

en: Field @field (ID: @id)
pl: Pole @field (Id.: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pl: Poniżej wymieniono wszystkie możliwe szablony, uporządkowane mniej więcej względem ich ogólności. Aktywny szablon (najbardziej szczegółowy, który mógł odnaleźć system) jest pogrubiony.

en: Change theme
pl: Zmień skórkę

en: Rescan template files
pl: Ponownie przeskanuj pliki szablonów

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pl: <strong>Uwaga!</strong> Po dodaniu, usunięciu lub zmianie nazwy szablonu należy poinformować o tym Drupala, wymuszając przeskanowanie plików. Użycie przycisku spowoduje wyczyszczenie rejestru skórek, co doprowadzi do przeskanowania. Podane powyżej informacje będą wtedy znowu aktualne.

en: Theming information (display)
pl: Informacje pomocne przy tworzeniu skórek (format)

en: Back to !info.
pl: Wróć do !info

en: theming information
pl: informacje pomocne przy tworzeniu skórek

en: This display has no theming information
pl: Format nie zawiera żadnych informacji na temat tworzenia skórek.

en: This is the default theme template used for this display.
pl: Domyślny szablon używany do wyświetlania widoku w tym formacie.

en: This is an alternative template for this display.
pl: Oto alternatywny szablon dla tego formatu.

en: Theming information (style)
pl: Informacje pomocne przy tworzeniu skórek (styl)

en: This display has no style theming information
pl: Format nie posiada żadnych informacji pomocnych przy tworzeniu skórek.

en: This is the default theme template used for this style.
pl: Domyślny szablon dla tego sposobu wyświetlania.

en: This is an alternative template for this style.
pl: Alternatywny szablon dla tego sposobu wyświetlania.

en: Theming information (row style)
pl: Informacje pomocne przy tworzeniu skórek (sposób wyświetlania wierszy)

en: This display has no row style theming information
pl: Format nie oferuje żadnych informacji na temat sposobu wyświetlania wierszy, które mogłyby być pomocne przy tworzeniu skórek.

en: This is the default theme template used for this row style.
pl: Domyślny szablon używany w przypadku wybranego sposobu wyświetlania wierszy.

en: This is an alternative template for this row style.
pl: Alternatywny szablon używany w przypadku wybranego sposobu wyświetlania wierszy.

en: Put the exposed form in a block
pl: Umieść udostępnione filtry w osobnym bloku

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pl: Formularz kontrolujący udostępnione filtry może być umieszczony w osobnym bloku. Formularz nie pojawi się wtedy w samym widoku, a odpowiedni blok trzeba będzie ręcznie włączyć - moduł Views nie zrobi tego sam.

en: File found in folder @template-path
pl: Plik znaleziony w folderze @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pl: (Plik nie znaleziony, w folderze @template-path)

en: Status: using default values.
pl: Status: użyto domyślnych wartości.

en: Update default display
pl: Zaktualizuj domyślny format

en: Status: using overridden values.
pl: Status: użyto nadpisanych wartości.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pl: Format "@display" wykorzystuje pola, jednak żadnych nie dodano lub wszystkie są ukryte.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pl: Format "@display" wykorzystuje ścieżki, jednak żadna nie została zdefiniowana.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pl: Format "@display" posiada nieprawidłową wtyczkę kontrolującą sposób wyświetlania.

en: Exposed form: @view-@display_id
pl: Udostępniony formularz: @view-@display_id

en: Attachment settings
pl: Ustawienia załącznika

en: Inherit arguments
pl: Dziedzicz argumenty

en: Inherit exposed filters
pl: Powielaj udostępnione filtry

en: Multiple displays
pl: W więcej niż jednym formacie

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
pl: Czy format ma dziedziczyć argumenty z nadrzędnego formatu, do którego jest dołączony?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pl: Czy załącznik powinien powielać udostępnione filtry znalezione w formacie nadrzędnym?

en: Attach before or after the parent display?
pl: Załączyć przed czy po formacie nadrzędnym?

en: Select which display or displays this should attach to.
pl: Do których z powyższych formatów obecny format ma być załączony.

en: Block admin description
pl: Opis bloku na stronie zarządzania blokami.

en: Block caching type
pl: Sposób umieszczania bloku w pamięci podręcznej

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pl: Określa domyślne ustawienia przekazywane wewnętrznemu mechanizmowi pamięci podręcznej Drupala. Wymaga włączenia tej pamięci na stronie zarządzania blokami. Wskazana jest ostrożność, ponieważ możliwości kontroli częstotliwości opróżniania pamięci są niewielkie.

en: Using the site name
pl: Nazwa witryny

en: Use the site name for the title
pl: W tytule użyj nazwy witryny

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pl: Ikona kanału informacyjnego będzie dostępna tylko dla wybranych formatów widoku.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
pl: Widok będzie dostępny pod podaną ścieżką witryny. Zaleca się, by wyglądała ona mniej więcej tak: "path/%/%/feed" lub "path/%/%/rss.xml" (z jednym znakiem % dla każdego z argumentów zdefiniowanych w widoku).

en: No menu
pl: Brak menu

en: Normal: @title
pl: Zwykły: @title

en: Tab: @title
pl: Zakładka: @title

en: Change settings for the parent menu
pl: Zmień ustawienia dla nadrzędnego menu

en: The menu path or URL of this view
pl: Ścieżka menu albo URL tego widoku

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
pl: Widok zostanie wyświetlony pod podanym adresem. Można wprowadzić znaki "%", tam gdzie spodziewamy się argumentów, np. "node/%/feed".

en: Menu item entry
pl: Element menu

en: No menu entry
pl: Brak odnośnika w menu

en: Normal menu entry
pl: Zwykły odnośnik w menu

en: Menu tab
pl: Zakładka menu

en: Default menu tab
pl: Domyslna zakładka menu

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pl: Nazwa elementu bądź zakładki menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pl: W przypadku ustawienia jako zakładka lub pozycja menu należy wprowadzić tekst wyświetlany jako opis pozycji menu.

en: Insert item into an available menu.
pl: Umieszcza element w jednym z dostępnych menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pl: Wybór menu wymaga uruchomienia modułu menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pl: Im mniejsza waga, tym bliżej lewej pojawi się element.

en: Default tab options
pl: Domyślne opcje zakładek

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pl: Kiedy dostarczamy menu jako zakładki, Drupal musi wiedzieć jaki będzie element nadrzędny. Czasami element taki istnieje, ale czasami będzie trzeba go utworzyć. Ścieżką elementu nadrzędnego zawsze będzie część powstała przez odłączenie ostatniego fragmentu ścieżki podrzędnej. Na przykład, jeśli ścieżka do widoku to: </em>foo/bar/baz</em> nadrzędną ścieżka będzie <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pl: Już istnieje

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pl: Gdy dodajesz element nadrzędny menu, wprowadź jego tytuł.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pl: W przypadku tworzenia nadrzędnego elementu menu należy wprowadzić opis tej pozycji.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pl: Gdy element nadrzędny menu jest zakładką, wprowadź jej wagę. Im mniejszy numer, tym zakładka będzie bardziej z lewej.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pl: "$arg" już nie używamy. Użyj w zamian %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pl: Znak "%" nie może być stosowany w pierwszym segmencie ścieżki.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pl: Moduł Views nie może tworzyć zwykłych elementów menu dla ścieżek zawierających znak %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pl: Format, którego ścieżka kończy się znakiem %, nie może być wyświetlany jako zakładka.

en: Title is required for this menu type.
pl: Ten typ menu wymaga podania tytułu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
pl: Format @display jest skonfigurowany do wykorzystywania menu, jednak nie wskazano tytułu menu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
pl: Format @display jest skonfigurowany do wykorzystywania menu nadrzędnego, jednak nie wskazano tytułu menu nadrzędnego.

en: Inline fields
pl: Pola w jednej linii

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
pl: Wybrane pola wyświetlane będą jedno obok drugiego, a nie jedno za drugim.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pl: Separator rozdzielający pola w jednej linii w celu uniknięcia ich zbytniego zbicia. Można korzystać z HTML.

en: Grouping field
pl: Pole grupujące

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pl: Służy do określania pola, według którego grupowane będą rekordy. Opcjonalne.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pl: Sposób wyświetlania @style wymaga wtyczki kontrolującej sposób wyświetlania wierszy, jednak wtyczka ta jest nieprawidłowa.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pl: Wyrównanie poziome spowoduje wyświetlanie elementów od lewej do prawej, a wyrównanie pionowe - od lewego górnego rogu i w dół.

en: Use the site mission for the description
pl: W miejsce opisu wstaw deklarację misji witryny

en: RSS description
pl: Opis dla kanału RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pl: Pojawi się w samym kanale RSS.

en: Display record count with link
pl: Wyświetlaj liczbę rekordów przy każdym odnośniku

en: Override number of items to display
pl: Kontroluj liczbę wyświetlanych elementów

en: Display items inline
pl: Wyświetlaj obok siebie

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pl: Konfiguracja tabeli możliwa jest dopiero po dodaniu przynajmniej jednego pola.

en: Override normal sorting if click sorting is used
pl: Pozwalaj zmieniać porządek sortowania kliknięciem nazwy kolumny

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pl: "Przyklejone" nagłówki kolumn (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pl: (Przyklejone nagłówki nie będą aktywne w poniższym podglądzie tylko w trakcie oglądania widoku na żywo.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
pl: Jaki porządek sortowania ma być domyślnym.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pl: Pola umieszcza się w kolumnach. W jednej kolumnie może być kilka różnych pól - w takim wypadku rozdzielać je będzie wprowadzony separator. Wybranie opcji "sortowanie" umożliwi użytkownikom sortowanie widoku względem wybranej kolumny za pomocą kliknięcia jej nazwy. Kolejność kolumn oraz etykiety pól zmieniać można w ustawieniach pól.

en: The style selected does not utilize fields.
pl: Wybrany sposób wyświetlania nie korzysta z pól.

en: None defined
pl: Nie zdefiniowano

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pl: Widok jest edytowany przez użytkownika !user, w związku z czym możliwość jego edycji przez innych użytkowników jest zablokowana. Blokada trwa !age. Można ją <a href="!break">złamać</a>.

en: New view
pl: Nowy widok

en: Changed view
pl: Zmieniony widok

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pl: Widok %name, wyświetlający elementy typu <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pl: Podgląd

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pl: <em>@type</em> @base widok: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pl: Tytuł: @title

en: @current of @max
pl: @current z @max

en: There are no views to be exported at this time.
pl: Brak widoków, które by można było wyeksportować.

en: Show only these tags
pl: Tylko poniższe etykiety

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
pl: Te dane należy wprowadzić do pliku @module.info w katalogu modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pl: Te dane należy wprowadzić do pliku @module.module w katalogu modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
pl: Umieść @module.views_default.inc w swoim katalogu modules/@module lub modules/@module/includes

en: use views exporter
pl: Użyj eksportowania widoków

en: Bulk export
pl: Eksport masowy

en: Views exporter
pl: Eksportowanie widoków

en: Allows exporting multiple views at once.
pl: Pozwala eksportować wiele widoków na raz.

en: Adjust top margin
pl: Ustawienia marginesu górnego

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pl: Jeśli włączone, strona jest obniżona w dół o 20 pikseli w celu wyświetlenia menu administracyjnego. Jeśli wyłączone, niektóre elementy strony zwłaszcza te pozycjonowane absolutnie lub na sztywno mogą zostać przykryte przez menu administracyjne.

en: Keep menu at top of page
pl: Przyklej menu do góry strony

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
pl: Jeśli włączone, menu administracyjne jest zawsze przyklejone do góry strony nawet jeśli skrolujemy stronę. <strong>Uwaga! W niektóych przeglądarkach to ustawienie może powodować rozjechanie elementów strony, znikanie kursora, niewybieralne elementy formularza lub inne problemy z wyświetlaniem. Jeśli po włączeniu tej opcji zaczną występować problemy zrezygnuj z tej opcji.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
pl: Jeśli włączone, grupy <a href="!modules-url">modułów</a> są automatycznie zwijane po włączeniu strony.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pl: Jeśli moduł Utility został zainstalowany do tego celu można go bezpiecznie wyłączyć i odinstalować.

en: Move local tasks into menu
pl: Przenosi lokalne zadania do menu.

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
pl: Włączenie tej opcji powoduje, że karty na przeglądanej stronie zostaną przeniesione do menu administracyjnego. Funkcjonalność jest dostępna wyłącznie w skórkach, które wykorzystują klasy CSS: <code>tabs primary</code> i <code>tabs secondary</code> dla kart.

en: Administration menu settings
pl: Ustawienia menu administracyjnego

en: Parent link ID
pl: ID odnośnika wyższego rzędu

en: Display additional data for each menu item
pl: Wyświetla dodatkowe dane dla każdego menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
pl: Wyświetla wybrane elementy obok każdego odnośnika w menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
pl: Jeśli włączone wszystkie elementy menu są wyświetlane bez względu na uprawnienia. <em>Lepiej nie uruchamiać w serwisach produkcyjnych!</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
pl: Włączone moduły: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
pl: Menu administracyjne to narzędzie zapewniające dostęp do najczęstszych części zarządzania Drupalem w postaci menu rozwijalnego. Poniższe ustawienia pozwalają dopasować wyglądu menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
pl: Menu administracyjne to narzędzie zapewniające dostęp do najczęstszych części zarządzania Drupalem w postaci menu rozwijalnego z szybkim dostępem. Menu administracyjne wyświetla także liczbę anonimowych i zalogowanych użytkowników oraz umożliwia modułom zamieszczanie własnych odnośników, których liczba i odwołania są różne. Przykładowo moduł <a href="@drupal">Devel</a> bardzo silnie wykorzystuje menu administracyjne w celu szybkiego uruchamiania narzędzi deweloperskich.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
pl: <a href="@settings">Dopasowanie ustawień menu administracyjnego</a> umożliwia zmianę niektórych elementów i ich wyglądu. Ponieważ wygląd menu jest uzależniony od używanej skórki możliwe, że niektóre zmiany będą możliwe dopiero po modyfikacji plików skórki i odpowiednich plików CSS. Zajrzyj do pliku README.txt w katalogu z modułem po więcej informacji na temat modyfikacji styli CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
pl: Elementy menu administracyjnego zależą od uprawnień użytkownika. Przede wszystkim menu administracyjne jest wyświetlane wyłącznie dla ról posiadających uprawnienie <em>Dostęp do menu administracyjnego</em> (moduł admin_menu). Oprócz tego użytkownik powinien mieć uprawnienie <em>dostęp do stron zarządzania</em> (moduł system), żeby widzieć odnośniki do poszczególnych części zarządzania systemem. Wyświetlane są wyłącznie bezpośrednio wskazane odnośniki, tzn. jeżeli użytkownik nie posiada uprawnienia <em>zarządzanie uprawnieniami</em> (moduł user) oraz nie posiada uprawnienia <em>zarządzanie użytkownikami</em> (moduł user) - wówczas menu <em>zarządzanie użytkownikami</em> nie będzie wyświetlane.

en: Administration menu
pl: Menu administracyjne

en: Adjust administration menu settings.
pl: Dopasowanie ustawień menu administracyjnego.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
pl: Prezentuje rozwijane menu zawierające linki do większości zadań administracyjnych i innych typowych czynności (dla użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami)

en: Delete selected
pl: Usuń zaznaczone

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Invalid token
pl: Błędny token

en: Okay
pl: Może być

en: Fieldset
pl: Grupa pól

en: Textarea
pl: Obszar tekstowy

en: Contact form
pl: Formularz kontaktowy

en: Equal
pl: Równe

en: A custom color widget must be selected to choose colors. Only the selected widget will be previewed.
pl: Aby wybrać schemat kolorystyczny musisz użyć konfigurowalnych kontrolek. Podgląd będzie widoczny tylko na aktualnie wybranej kontrolce.

en: Custom colors are only supported when the <a href="!url">download method</a> is set to public.
pl: Palety kolorystyczne są wspierane tylko dy  <a href="!url">sposób dostępu do plików</a> jest ustawiony na publiczny.

en: Blue Lagoon (default)
pl: Błękitna laguna (domyślny)

en: Color display
pl: Prezentacja koloru

en: Solid color
pl: Brak gradientu

en: On colors
pl: Kolor wypełnionej ikonki

en: Hover colors
pl: Kolor ikonki po wskazaniu kursorem

en: Off colors
pl: Kolor niewypełnionej ikonki

en: Matte color
pl: Kolor nieaktywnej ikony

en: The entered value %color is not a valid hex color.
pl: %color nie jest prawidłową wartością heksadecymalną.

en: Custom %name stars generated. You may need to clear your browser cache before the new stars are visible.
pl: Własny schemat pod nazwą %name został utworzony. Może być konieczne odświeżenie plików tymczasowych przeglądarki.

en: Number of Stars
pl: Ilość gwiazdek

en: Number of Options
pl: Liczba opcji

en: Node reference: @field
pl: Odniesienie do węzła: @field

en: No potential target fields are available for the %type type. Create a node reference field in this node type to make it easier to assign a vote to a node.
pl: Brak potencjalnych pól docelowych  %type type. Create a node reference field in this node type to make it easier to assign a vote to a node.

en: The voting target will make the value of this field cast a vote on another node. Use node reference fields (part of CCK core) or <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a> module to create advanced reviews. More information available on the <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar handbook page</a>.
pl: Cel oceny will make the value of this field cast a vote on another node. Use node reference fields (part of CCK core) or <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a> module to create advanced reviews. More information available on the <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar handbook page</a>.

en: Allow user to clear value
pl: Zezwalaj na wycofanie oceny

en: As Stars
pl: Jako gwiazdki

en: Rating (i.e. 4.2/5)
pl: Ocena (n.p. 4.3/5)

en: Percentage (i.e. 92)
pl: Procentowo (n.p. 92)

en: This page is used to configure site-wide features of the fivestar module. To setup fivestar to rate content:
pl: Ta strona pozwala skonfigurować ogólne opcje modułu. Aby oceniać treść za pomocą tego modułu musisz:

en: Configure site-wide settings for fivestar below.
pl: Skonfiguruj poniżej ogólne opcje dotyczące całej witryny.

en: Go to <a href="!types">admin/content/types</a> and edit the type you would like to rate.
pl: Przejdź na <a href="!types">admin/content/types</a> i skonfiguruj opcje w rodzajach zawartości, w których chcesz włączyć możliwość wystawiania ocen.

en: On the settings page for the content type, a set of options is available for fivestar, where you can enable rating for that type and set rating options.
pl: Na stronie konfiguracji danego rodzaju zawartości znajdziesz szereg opcji dotyczących modułu fivestar, gdzie ustawisz sposób oceny i wyświetlania kontrolki.

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
pl: Skonfiguruj wygląd kontrolki używanej podczas oceniania treści na stronie.

en: Fivestar ratings
pl: Oceny

en: To rate this content, enable Fivestar rating below. These settings will be used for both comments (if available) and direct rating.
pl: Aby włączyć możliwość oceniania tego rodzaju zawartości włącz opcję "Włącz oceny fivestar" poniżej. Ustawienia będą wspólne dla ocen treści i komentarzy.

en: Enable Fivestar rating
pl: Włącz oceny fivestar

en: Cancel rating
pl: Wycofaj ocenę

en: Poor
pl: Słabe

en: Great
pl: Świetne

en: Awesome
pl: Rewelacyjne

en: Give it @star/@count
pl: Wystaw ocenę @star na @count

en: Clickable widget above teaser
pl: Klikalna kontrolka ponad skrótem

en: Clickable widget below teaser
pl: Klikalna kontrolka poniżej skrótu

en: Static display above teaser
pl: Statyczna kontrolka ponad skrótem

en: Static display below teaser
pl: Statyczna kontrolka poniżej skrótu

en: Teaser link to full node widget
pl: Pokaż w skrócie link do oceny w obszarze linków

en: Full node display
pl: Widoczność w pełnej wersji

en: Clickable widget above node body
pl: Klikalna kontrolka ponad treścią

en: Clickable widget below node body
pl: Klikalna kontrolka poniżej treści

en: Static display above node body
pl: Statyczna kontrolka ponad treścią

en: Static display below node body
pl: Statyczna kontrolka poniżej treści

en: Widget display
pl: Wygląd kontrolki

en: Choose a widget set to be used on your site. Widgets supporting custom colors can be further customized by adjusting the color scheme.
pl: Wybierz kontrolkę jakiej będziesz używał na stronie. Kontrolki wspierające własne kolory mogą być dostosowane poprzez dodanie schematu kolorystycznego.

en: Custom color widgets
pl: Kontrolki z obsługą własnych kolorów

en: Fivestar Settings
pl: Ustawienia Fivestar

en: Rate this @type
pl: Oceń zawartość typu @type

en: Fivestar: Rate this node
pl: Fivestar: oceń tę zawartość

en: Rate This
pl: Oceń

en: Your vote has been cleared.
pl: Twoja ocena została wycofana.

en: Your rating: <span>!stars</span>
pl: Twoja ocena: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
pl: Średnia: <span>!stars</span>

en: No votes yet
pl: Brak głosów

en: Saving your vote...
pl: Zapisywanie oceny...

en: Your vote has been saved.
pl: Twoja ocena została zapisana.

en: Deleting your vote...
pl: Usuwanie oceny...

en: Your vote has been deleted.
pl: Twoja ocena została usunięta.

en: Select rating
pl: Wybierz ocenę

en: Fivestar Stars (display only)
pl: Gwiazdki Fivestar (tylko pokaż)

en: Fivestar Stars (clickable, no text)
pl: Gwiazdki Fivestar (klikalne ikony, bez tekstu)

en: Fivestar Stars (clickable, with text)
pl: Gwiazdki Fivestar (klikalne ikony z tekstem)

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
pl[0]: <span>@count</span> głos
pl[1]: <span>@count</span> głosy
pl[2]: <span>@count</span> głosów

en: Comment widget
pl: Kontrolka przy komentarzach

en: Enabling Fivestar for comments will display a rating widget when a user posts a comment. The rating of the comment will affect its parent content.
pl: Włączenie tej opcji pokaże kontrolkę oceny przy dodawaniu komentarzy. Ocena przy komentarzu wpłynie na ocenę treści będącej jego rodzicem.

en: Fivestar comment settings
pl: Ustawienia ocen przy komentarzach.

en: Optional rating
pl: Ocena niewymagana

en: Required rating
pl: Ocena wymagana

en: Comment widget preview
pl: Podgląd kontrolki oceny komentarza.

en: A simple five-star voting widget for nodes.
pl: Prosta pięciogwiazdkowa kontrolka do wystawienia oceny dla węzła.

en: Rate nodes by leaving comments.
pl: Oceniaj treść zostawiając komentarze.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pl: Uprawnienia do katalogu %directory zostały zmienione tak, by możliwy był zapis do niego.

en: Number of items to index per cron run
pl: Liczba elementów do umieszczenia w indeksie podczas jednej rundy demona cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
pl: Maksymalna liczba elementów, które mogą zostać zindeksowane podczas <a href="@cron">wykonywania zadań cron</a>. Jeżeli to konieczne, można zmniejszyć tę liczbę, by zapobiec opóźnieniom i zbyt wielkiemu wykorzystaniu pamięci.

en: Search form
pl: Formularz wyszukiwania

en: Translation settings
pl: Ustawienia tłumaczenia

en: File name without extension
pl: Nazwa plliku bez rozszerzenia

en: File extension
pl: Rozszerzenie pliku

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pl: Wybierz zachowanie podpowiedzi w tym polu. Wybranie opcji <em>Zawiera</em> może spowodować problemy wydajnościowe na stronach z tysiącami węzłów.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pl: %name: błąd w tytule. Sprawdź swój wybór.

en: Minimum resolution for Images
pl: Minimalna rozdzielczość dla obrazów.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
pl: Minimalny dozwolony rozmiar obrazu wyrażony jako SZEROKOŚĆxWYSOKOŚĆ w pikselach (n.p. 640x480). Wprowadzenie 0 spowoduje brak restrykcji. Jeśli zostanie wysłany mniejszy obraz, będzie odrzucony.

en: ALT text settings
pl: Ustawienia tekstu ALT

en: Enable user input alternate text for images.
pl: Pozwól użytkownikowi na wprowadzenie własnego tekstu alternatywnego dla obrazów.

en: Default ALT text
pl: Domyślny tekst ALT

en: This value will be used for alternate text by default.
pl: Ta wartość zostanie użyta jako domyślny tekst w atrybucie ALT.

en: Title text settings
pl: Ustawienia tytułu

en: Enable user input title text for images.
pl: Pozwól użytkownikom wprowadzać własny tekst do atrybutu Tytuł.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
pl: Wybierz rodzaj pola, jaki zostanie pokazany użytkownikowi.

en: Default Title text
pl: Domyślny tekst tytułu

en: This value will be used as the image title by default.
pl: Ta wartość zostanie użyta jako domyślny tekst tytułu obrazka.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
pl: Jeśli obraz nie zostanie wgrany, pokaż domyślny plik.

en: Alternate Text
pl: Tekst alternatywny

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pl: Ten tytuł jest wyświetlany jako dymek kiedy użytkownik najeżdża kursorem nad obrazek.

en: The selected file %name could not be saved.
pl: Wybrany plik %name nie może być zapisany.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
pl: Katalog %directory jest plikiem i nie może być nadpisany.

en: filefield
pl: pole plikowe

en: List field
pl: Pole listy załączników

en: Files listed by default
pl: Pliki domyślnie pokazywane na liście załączników

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
pl: Włączenie tej opcji spowoduje wyświetlenie użytkownikowi pola, w które będzie mógł wprowadzić opis pliku.

en: Progress indicator
pl: Wskaźnik postępu

en: Bar with progress meter
pl: Belka z paskiem postępu

en: Throbber
pl: Sygnalizator pracy

en: Path settings
pl: Ustawienia ścieżki

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pl: Niewymagany katalog wewnątrz folderu "%directory", gdzie będą przechowywane pliki dodane przez to pole. Pomiń początkowe i/lub końcowe ukośniki.

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
pl: Plik w polu @field był niemożliwy do załadowania.

en: The file upload failed. %upload
pl: Wysłanie pliku nie udało się. %upload

en: URL to file
pl: Adres URL pliku

en: Displays a full URL to the file.
pl: Wyświetla pełny adres URL do pliku.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pl: Nieodwracalny błąd. Przesłany plik przekroczył maksymalny rozmiar pliku (@size) obsługiwany przez serwer.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
pl: Wystąpił błąd podczas przetwarzania formularza (z serwera została usunięta informacja o nim). Ponowne wczytanie strony powinno rozwiązać problem.

en: Starting upload...
pl: Rozpoczęto wysyłanie...

en: Uploading... (@current of @total)
pl: Wysyłanie... (@current z @total)

en: Allowed Extensions: %ext
pl: Dozwolone rozszerzenia: %ext

en: Maximum Filesize: %size
pl: Maksymalny rozmiar pliku: %size

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
pl: Rozdzielczość obrazów musi wynosić od @min_size do @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
pl: Obrazy o rozdzielczości większej niż @max_size będą przeskalowane

en: Images must be smaller than @max_size pixels
pl: Zdjęcia muszą być mniejsze niż @max_size pikseli

en: Images must be larger than @max_size pixels
pl: Zdjęcia muszą być większe niż @max_size pikseli

en: The file is not a known image format.
pl: Nieznany format obrazu.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pl: Serwer jest w stanie prezentować postęp wysyłania pliku ale nie ma wymaganych bibliotek. Zalecana jest instalacja <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> lub instalacja <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pl: Serwer jest w stanie prezentować postęp wysyłania pliku za pomocą APC RFC1867. Warto zauważyć, że wysyłanie wielu plików równolegle nie jest możliwe. Jeśli to możliwe rekomenduje się wykorzystanie biblioteki <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pl: Serwer nie jest w stanie prezentować paska postępu wysyłania plików. Ten sposób prezentacji wymaga aby PHP działało w trybie mod_php a nie jako FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pl: Serwer jest w stanie prezentować pasek postępu wysyłania pliku z użyciem APC, ale nie jest to obecnie włączone. Należy dodać do pliku php.ini kod <code>apc.rfc1867 = 1</code>. Można też w zastępstwie użyć paczki <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, która umożliwia wysyłanie kilku plików równocześnie.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pl: Włączono (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pl: Włączono (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pl: Postęp wysyłania

en: Store a rating for this piece of content.
pl: Zapisz ocenę dla tej zawartości

en: Styles
pl: Style

en: %name: found no valid user with that name.
pl: %name: nie znaleziono użytkownika o takie nazwie.

en: Greater than or equal to
pl: Większy lub równy w stosunku do

en: Less than or equal to
pl: Mniejsze lub równe od

en: Main column
pl: Kolumna główna

en: Manage form
pl: Zarządzanie formularzem

en: Generate votes
pl: Generuj głosy

en: Vote results
pl: Wyniki głosowania

en:  -Other-
pl:  - Inne -

en: The name of the site.
pl: Nazwa witryny.

en: CTools CSS Cache
pl: Pamięć podręczna CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pl: Katalog pamięci podręcznej CSS dla CTools, nie udało się utworzyć %path z uwagi na nieprawidłowe ustawienia katalogu plików. Upewnij się, czy katalog plików jest prawidłowo skonfigurowany, i czy serwer sieciowy posiada pozwolenie, aby tworzyć katalogi.

en: Unable to create
pl: Nie można utworzyć

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pl: Specjalna pamięć podręczna używana do przechowywania obiektów będących w trakcie edycji; służy do zachowania stanu w zwykle bezstanowym środowisku.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pl: Biblioteka przydatnych narzędzi utworzona przez użytkownika Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pl: Wyniki masowego eksportu

en: Place this in @file
pl: Umieść w @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pl: Aktualnie brak obiektów do wyeksportowania.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
pl: W systemie nie istnieją obiektu, które by można teraz wyeksportować.

en: use bulk exporter
pl: używaj masowego eksportu

en: Bulk Exporter
pl: Masowy eksporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pl: Masowy eksport do kodu różnych obiektów danych obsługiwanych przez CTools.

en: Bulk Export
pl: Masowy eksport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pl: Przeprowadza masowy eksport danych obiektów rozpoznawanych przez CTools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
pl: @type:@subtype nie będzie wyświetlany z powodu braku kontekstu

en: No info
pl: Brak informacji

en: No info available.
pl: Brak dostępnych informacji.

en: Configure new !subtype_title
pl: Konfiguruj nowy !subtype_title

en: All criteria must pass.
pl: Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione.

en: Only one criteria must pass.
pl: Tylko jedno kryterium musi zostać spełnione.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pl: Uszkodzony/brakujący dostęp do wtyczki %plugin

en: Configure settings for this item.
pl: Konfiguruj ustawienia dla tego elementu.

en: Remove this item.
pl: Usuń ten element.

en: No criteria selected, this test will pass.
pl: Nie wybrano kryteriów, ten test zostanie zaliczony.

en: Missing callback hooks.
pl: Brakuje funkcji zwrotnych.

en: Edit criteria
pl: Zmień kryteria

en: Invalid object name.
pl: Nieprawidłowa nazwa obiektu.

en: Invalid context type
pl: Nieprawidłowy typ kontekstu

en: Display page not found or display nothing at all.
pl: Widoku nie znaleziono lub nic nie wyświetlono.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
pl: Wprowadź tytuł do użycia kiedy obecny jest ten argument. Możesz użyć podstawienia %KEYWORD, gdzie słowo klucz jest określone poniżej.

en: Unable to delete missing item!
pl: Nie można usunąć brakującego elementu!

en: Edit @type
pl: Edytuj @type

en: Summary of contexts
pl: Podsumowanie kontekstów

en: Please choose which context and how you would like it converted.
pl: Wybierz jaki kontekst i jak chcesz go przekształcić.

en: , and
pl: , i

en: , or
pl: , lub

en: Built in context
pl: Wbudowany kontekst

en: Keyword: %@keyword
pl: Słowo kluczowe: %@keyword

en: From "@title"
pl: Od "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
pl: Nie można utworzyć katalogu pamięci podręcznej CSS CTools. Sprawdź uprawnienia katalogu plików.

en: Update and return
pl: Aktualizuj i wróć

en: In code
pl: W kodzie

en: Enabled, title
pl: Włączone, tytuł

en: Get a summary of the information about this page.
pl: Pobierz podsumowanie informacji o tej stronie.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
pl: Aktywuj tę stronę, aby była używana w systemie.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
pl: Deaktywuj tę stronę. Dane pozostaną, ale strona nie będzie używana w systemie.

en: Add variant
pl: Dodaj wariant

en: Add a new variant to this page.
pl: Dodaj nowy wariant do tej strony.

en: Create variant
pl: Stwórz wariant

en: Import variant
pl: Importuj wariant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
pl: Dodaj nowy wariant na tej stronie z kodu wyeksportowanego z innej strony.

en: Reorder variants
pl: Zmień kolejność wariantów

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
pl: Zmień priorytet wariantów, aby upewnić się, że zostanie wybrany prawidłowy.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
pl: Konfiguruj nowo stworzony wariant przed dodaniem go na stronę.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
pl: Przerwij blokadę na tej stronie, aby można było ją edytować.

en: Variant operations
pl: Operacje wariantu

en: Get a summary of the information about this variant.
pl: Pobierz podsumowanie informacji o tym wariancie.

en: Make an exact copy of this variant.
pl: Utwórz dokładną kopię tego wariantu.

en: Export this variant into code to import into another page.
pl: Eksportuj ten wariant do kodu, aby importować go do innej strony.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
pl: Usuń wszystkie zmiany dla tego wariantu i przywróć wersje z kodu.

en: Remove this variant from the page completely.
pl: Usuń całkowicie ten wariant ze strony.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pl: Aktywuj ten wariant, aby był używany w systemie.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
pl: Dezaktywuj ten wariant. Dane pozostaną, jednak wariant nie będzie używany w systemie.

en: No variants
pl: Brak wariantów

en: This operation trail does not exist.
pl: Ścieżka tej operacji nie istnieje.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
pl: Strona została zaktualizowana. Zmiany nie będą uwzględnione do momentu zapisania.

en: Unable to update changes due to lock.
pl: Nie można zaktualizować zmian z powodu blokady.

en: This setting contains unsaved changes.
pl: Te ustawienia zawierają niezapisane zmiany.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
pl: Masz niezapisane zmiany na tej stronie. Musisz wybrać opcję Zapisz, aby zapisać je do bazy danych, lub Anuluj, aby odrzucić te zmiany. Proszę pamiętać, że w przypadku zmiany w jakimkolwiek formularzu, należy przesłać ten formularz przed zapisaniem.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
pl: Wszystkie oczekujące zmiany zostały odrzucone, a strona jest już odblokowana.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
pl: Administracyjny tytuł tego wariantu. Jeśli pozostawisz pusty, to zostanie on automatycznie przypisany.

en: Variant type
pl: Typ wariantu

en: Optional features
pl: Dodatkowe funkcjonalności

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
pl: Zaznacz opcjonalne cechy, które mają być pokazywane z formularzami, aby je konfigurować. Jeżeli teraz nie zaznaczysz opcji, możesz to zrobić po tym jak nowa strona została utworzona. Jeżeli nie jesteś pewny opcji, po prostu ich nie zaznaczaj.

en: Variant name
pl: Nazwa wariantu

en: Enter the name of the new variant.
pl: Wprowadź nazwę nowego wariantu.

en: Paste variant code here
pl: Wklej kod wariantu tutaj

en: No variant found.
pl: Nie znaleziono wariantu.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
pl: Nie można uzyskać wariantu z importu. Zgłoszone błędy: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
pl: Przywracanie wariantu usunie wariant, który jest w bazie danych, przywracając go do pierwotnego wariantu domyślnego. To usunięcie nie będzie stałe dopóki nie klikniesz Zapisz.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten wariant? Usunięcie nie będzie wykonane na stałe, do momentu kliknięcia w przycisk Zapisz.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
pl: Ten wariant jest obecnie wyłączony. Włączenie go spowoduje, że będzie dostępny w twoim systemie. Nie wejdzie to w życie zanim nie zapiszesz tej strony.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pl: Ten wariant jest obecnie włączony. Wyłączenie go spowoduje, że będzie niedostępny w twoim systemie i nie będzie używany. Nie wejdzie to w życie zanim nie zapiszesz tej strony.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pl: Łamanie blokady na tej stronie <strong>odrzuci</strong> dowolne oczekujące zmiany, wykonane przez blokującego użytkownika. Jesteś pewny, że chcesz to zrobić?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pl: Blokada została oczyszczona a wszystkie zmiany wyrzucone. Możesz teraz robić zmiany na tej stronie.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
pl: Włączenie tej storny automatycznie czyni ją dostępną w systemie (nie trzeba czekać na zapisanie).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
pl: Wyłączenie tej strony spowoduje jej natychmiastową niedostępność w twoim systemi (nie trzeba czekać na zapisanie)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pl: Ta strona nie ma wariantów i przez to również własnych wyników.

en: Add a new variant
pl: Dodaj nowy wariant

en: Unable to disable due to lock.
pl: Nie można wyłączyć z powodu zablokowania.

en: Unable to enable due to lock.
pl: Nie można włączyć z powodu zablokowania.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pl: Dodaj, edytuj i usuń nadpisane strony systemowe i strony zdefiniowane przez użytkownika.

en: Page manager
pl: Menadżer stron

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pl: Dostarcza UI i API do zarządzania stronami w ramach witryny.

en: Node add/edit form
pl: Formularz dodawania/edycji węzła

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
pl: Aktywowanie tej opcji powoduje unieważnienie domyślnego zachowania Drupala w zakresie dodawania lub edycji węzłów w <em>node/%node/edit</em> oraz <em>node/add/%node_type</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru, takich jak typ węzła lub język, bądź też dostęp użytkownika w celu wprowadzenia różnych form edycji dla węzłów. Jeśli nie wybrano żadnego wariantu, będzie używana domyślna edycja węzła Drupala.

en: Node being edited
pl: Edytowany węzeł

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
pl: Gdy ta opcja jest aktywna, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania węzłów na <em>node/%node</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak typ węzła lub język, bądź dostęp użytkownika, aby umożliwić różne widoki węzłów. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny widok węzła Drupala. Ta strona zmienia tylko ustawienia węzłów podglądanych jako strony, nie zmienia ustawień węzłów podglądanych w listach lub innych lokalizacjach. Ponadto, zauważ, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować przemieszczenie węzła w jakieś inne miejsce, ale jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na node/%node.

en: Node being viewed
pl: Przeglądany węzeł

en: Argument settings
pl: Ustawienia argumentów

en: A meaningless second page
pl: Pozbawiona sensu druga strona

en: Administrative title
pl: Tytuł wewnętrzny

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pl: Nazwa dla tej strony. Pojawi się w dziale zarządzania i na pulpicie paneli w celu łatwiejszej identyfikacji.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
pl: Identyfikator systemowy dla tej strony. Musi być unikatowy i może składać się wyłącznie z liter i znaków podkreślenia (_). Po utworzeniu nie będzie już można zmieniać tej wartości!

en: Administrative description
pl: Opis administracyjny

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
pl: Opis strony: po co powstała, czemy służy i co robi. Wyłącznie na użytek administracyjny.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
pl: Adres URL do tworzonej strony. Możesz tworzyć nazwane kolekcje dla zmiennych elementów ścieżki używając %name dla wymaganych elementów i !name dla elementów opcjonalnych. Np.  "node/%node/foo", "forum/%forum" lub "dashboard/!input". Te nazwane kolekcje mogą być zmienione w konteksty na formularzu argumentów.

en: Make this your site home page.
pl: Ustaw jako stronę główną,

en: Visible menu item
pl: Widoczny element menu

en: Name is required.
pl: Nazwa jest wymagana.

en: That name is used by another page: @page
pl: Nazwa jest już wykorzystywana przez inną stronę: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
pl: Nazwa strony może zawierać wyłącznie litery i znak podkreślenia (_)

en: That path is used by another page: @page
pl: Ta ścieżka jest używana przez inną stronę: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pl: Nie możesz mieć dynamicznego elemenu ścieżki po opcjonalnym elemencie ścieżki.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pl: Nie możesz mieć statycznego elementu ścieżki po opcjonalnym elemencie ścieżki.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
pl: Ta ścieżka jest obecnie przypisana do @alias. System nie może nadpisywać istniejących przyjaznych nazw.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pl: Nie możesz ustawić tej strony jako twojej strony głównej, jeżeli używa ona % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pl: Duplikowany argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pl: Nieprawidłowy argument <em>%</em>. Wszystkie argumenty muszą być nazwane ze słowami kluczowymi.

en: Parent item title
pl: Tytuł nadrzędnego elementu

en: Parent item menu
pl: Menu nadrzędnego elementu

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pl: Reguły dostępu są wykorzystywane do badania, czy strona jest dostępna i wszystkie pozycje menu związane z nią są widoczne.

en: No context assigned
pl: Brak przypisanego kontekstu

en: Position in path
pl: Pozycja w ścieżce

en: Context assigned
pl: Przypisany kontekst

en: The path %path has no arguments to configure.
pl: Ścieżka %path nie posiada argumentów do skonfigurowania.

en: Invalid keyword.
pl: Nieprawidłowe słowo kluczowe.

en: Change context type
pl: Zmień typ kontekstu

en: Change argument
pl: Zmień argument

en: No context selected
pl: Brak wybranego kontekstu

en: Error: missing argument.
pl: Błąd: brak argumentu.

en: Context identifier
pl: Identyfikator kontekstu

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
pl: To jest tytuł zawartości używany przy identyfikacji w późniejszym procesie administracyjnym. Nigdy nie zostanie to pokazane użytkownikowi.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
pl: Błąd: brakujący lub nieprawidłowy argument wtyczki %argument.

en: Import page
pl: Importuj stronę

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
pl: Wprowadź nazwę używaną z tą stroną, jeżeli różni się od strony źródłowej. Pozostaw puste, aby użyć oryginalnej nazwy strony.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pl: Wprowadź ścieżkę używaną z tą stroną, jeżeli różni się od strony źródłowej. Pozostaw puste, aby użyć oryginalnej ścieżki strony.

en: Allow overwrite of an existing page
pl: Pozwól nadpisać istniejącą stronę

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
pl: Jeśli nazwa, którą wybrano, istnieje już w bazie danych, ta strona będzie mogła zastąpić istniejącą stronę.

en: Paste page code here
pl: Tutaj wklej kod strony

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pl: Nie można uzyskać strony z importu. Zgłoszone błędy: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
pl: Ta nazwa strony jest w użyciu lub jest zablokowana przez innego użytkownika. Musisz <a href="!break">złam blokadę</a> na tej stronie przed postępowaniem lub wybrać inną nazwę.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
pl: Podaj nazwę nowej strony. Musi być unikalna i zawierać jedynie znaki alfanumeryczne i podkreślenia.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
pl: Ścieżka URL prowadząca do tej strony. Możesz utworzyć nazwane symbole zastępcze dla różnych części ścieżki używając %name dla wymaganych elementów oraz !name dla elementów opcjonalnych. Na przykład: "node/%node/foo", "forum/%forum" lub "dashboard/!input". Te nazwane symbole zastępcze można zamienić w konteksty na formularzu argumentów. Nie można użyć tej samej ścieżki, co na pierwotnej stronie.

en: Clone variants
pl: Klonuj warianty

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pl: Jeśli zaznaczone, wszystkie warianty związane ze stroną zostaną również sklonowane. Jeśli nie jest zaznaczone, strona zostanie sklonowana bez wariantów.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pl: Przywracanie strony kasuje stronę, która jest w bazie danych, przywracając ją do oryginalnej strony domyślnej. Wszelkie wprowadzone zmiany zostaną utracone i nie można będzie ich odzyskać.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę stronę? Usuwania strony nie można cofnąć.

en: The page has been reverted.
pl: Strona została przywrócona.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pl: Strony utworzone przez administratora, które posiadają ścieżkę URL, kontrolę dostępy i wpisy w menu systemowym Drupala.

en: Create a new page
pl: Stwórz nową stronę

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pl: Edytuj nazwę, adres  i inne podstawowe ustawienia strony.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pl: Ustaw konteksty dla argumentów na tej stronie.

en: Control what users can access this page.
pl: Kontroluj którzy użytkownicy mają dostęp do tej strony.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
pl: Dostarcz tej stronie widocznego menu lub zakładki menu.

en: Make a copy of this page
pl: Utwórz kopię tej strony

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
pl: Eksportuj tę stronę jako kod, który może być importowany lub osadzany wewnątrz modułu.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
pl: Usuń wszystkie zmiany na tej stronie i powróć do wersji w kodzie.

en: Remove this page from your system completely.
pl: Usuń tę stronę całkowicie ze swojego systemu.

en: This is your site home page.
pl: To jest twoja strona domowa.

en: This page is set to become your site home page.
pl: Ta strona została ustawiona jako twoja strona domowa.

en: Accessible only if @conditions.
pl: Dostępny tylko jeśli @conditions.

en: This page is publicly accessible.
pl: Ta strona jest dostępna publicznie.

en: No menu entry.
pl: Brak odnośnika w menu.

en: Normal menu entry.
pl: Zwykły odnośnik w menu.

en: Menu tab.
pl: Karta w menu.

en: Default menu tab.
pl: Domyślna karta w menu.

en: Title: %title.
pl: Tytuł: %title.

en: Parent title: %title.
pl: Tytuł nadrzędny: %title.

en: Menu block: %title.
pl: Blok menu: @title

en: Taxonomy term template
pl: Szablon terminu taksonomii

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania terminów taksonomii na <em>taxonomy/term/%term</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak słownictwo lub dostęp użytkownika w celu udostępnienia róznych ekranów terminu taksonomii i powiązanych węzłów. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny ekran terminu taksonomii Drupala. Ta strona zmienia ustawienia tylko pozycji, które faktycznie wyświetlają się na taxonomy/term/%term. Ekrany niektórych terminów taksonomii, takich jak fora zostają przeniesione w inne miejsce. Ponadto, zauważ, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować, że terminy taksonomii pojawią się gdzie indziej, jednak jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
pl: Przeglądany termin(y)

en: Term being viewed
pl: Przeglądany termin

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
pl: Zezwalaj na wiele terminów w taxonomy/term/%term

en: Single term
pl: Pojedynczy termin

en: Multiple terms
pl: Wiele terminów

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
pl: Domyśłnie, Drupal zezwala na wiele pojęć jako argument poprzez oddzielanie ich przecinkami lub znakami plus. Jeśli ustawisz to jako pojedyncze, ta opcja będzie wyłączona.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pl: Wstrzyknij hierarchię pierwszego elementu do ścieżki okruszków.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
pl: Jeśli zaznaczone, rodzice pojęcia taksonomii pojawią się w ścieżce okruszków.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
pl: Można używać wiele terminów oddzielonych za pomocą , lub +.

en: Only a single term may be used.
pl: Tylko pojedynczy termin może być użyty.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
pl: Ścieżka okruszków będzie zawierać hierarchię pojęć taksonomii.

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
pl: Ścieżka okruszków nie będzie zawierała hierarchii terminów taksonomii.

en: User profile template
pl: Szablon profilu użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania profili użytkownika na <em>user/%user</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak role lub dostęp użytkownika w celu udostępnienia róznych widoków profili użytkownika. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny widok użytkownika Drupala. Ponadto, pamiętaj, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować, że węzły pojawią się gdzie indziej, jednak jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na user/%user.

en: User being viewed
pl: Przeglądany użytkownik

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
pl: Ta strona jest edytowana przez innego użytkownika i nie możesz wprowadzić do niej zmian.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
pl: Ta strona jest nowo stworzona i nie została jeszcze zapisana w bazie danych. Nie będzie dostępna dopóki jej nie zapiszesz.

en: Variant
pl: Wariant

en: User: compare
pl: Użytkownik: porównaj

en: First User
pl: Pierwszy użytkownik

en: Second User
pl: Drugi użytkownik

en: Not equal
pl: Nierówne

en: Node: accessible
pl: Węzeł: dostępny

en: Control access with built in Drupal node access test.
pl: Kontrola dostępu przy użyciu wbudowanego w Drupala testu dostępu do węzła.

en: Create nodes of the same type
pl: Stwórz węzły tego samego typu

en: @user can view @node.
pl: @user może podglądać @node.

en: @user can edit @node.
pl: @user może edytować @node.

en: @user can delete @node.
pl: @user może usunąć @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
pl: @user może tworzyć węzły tego samego typu co @node.

en: Node: language
pl: Węzeł: język

en: Control access by node language.
pl: Kontrola dostępu na podstawie języka węzła.

en: Current site language
pl: Obecny język strony

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
pl: Przechodzi tylko, jeśli węzeł jest w jednym z wybranych języków.

en: @identifier is in any language
pl: @identifier jest w dowolnym języku

en: Node: type
pl: Węzeł: typ

en: Control access by node_type.
pl: Kontrola dostępu na podstawie typu węzła.

en: Only the checked node types will be valid.
pl: Tylko zaznaczone typy węzła będą prawidłowe.

en: @identifier is any node type
pl: @identifier jest dowolnym typem węzła

en: User: permission
pl: Użytkownik: uprawnienie

en: Control access by permission string.
pl: Kontrola dostępu na podstawie ciągu uprawnienia.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pl: Tylko użytkownicy z wybranymi flagami uprawnień będą mieli do tego dostęp.

en: Error, unset permission
pl: Błąd, nieustawione prawa dostępu

en: @identifier has "@perm"
pl: @identifier posiada "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pl: Kontrola dostępu na podstawie dowolnego kodu PHP.

en: Administrative desc
pl: Opis administracyjny

en: A description for this test for administrative purposes.
pl: Opis tego testu dla celów administracyjnych.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pl: Nie posiadasz wystarczających uprawnień, aby edytować kod PHP.

en: User: role
pl: Użytkownik: rola

en: Control access by role.
pl: Kontrola odstępu na podstawie roli.

en: Only the checked roles will be granted access.
pl: Tylko zaznaczone role otrzymają prawa dostępu.

en: @identifier can have any role
pl: @identifier może posiadać dowolną rolę

en: User: language
pl: Użytkownik: język

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pl: Kontrola dostępu na podstawie języka aktualnie używanego przez użytkownika lub stronę.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pl: Przechodzi tylko, jeśli bieżący język witryny jest jednym z wybranych.

en: Site language is any language
pl: Język strony jest dowolny

en: Taxonomy: vocabulary
pl: Taksonomia: słownik

en: @identifier is any vocabulary
pl: @identifier jest dowolnym słownikiem

en: Creates a node context from a node ID argument.
pl: Tworzy kontekst węzła z argumentu ID węzła.

en: Enter the node ID of a node for this argument
pl: Podaj ID węzła dla tego argumentu

en: Creates a node add form context from a node type argument.
pl: Tworzy kontekst formularza dodawania węzła z argumentu typu węzła.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
pl: Tworzy kontekst formularza dodawania węzła z argumentu ID węzła.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
pl: Ciąg znaków jest minimalnym kontekstem, który po prostu przechowuje łańcuch znaków, mogący być wykorzystanym do innych celów.

en: Enter a value for this argument
pl: Podaj wartość tego argumentu

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
pl: Tworzy pojedynczy termin taksonomii z ID taksonomii lub nazwy terminu taksonomii.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pl: Dołącz hierarchię do ścieżki okruszków

en: Enter a taxonomy term ID.
pl: Podaj ID terminu taksonomii.

en: Enter a taxonomy term name.
pl: Podaj nazwę terminu taksonomii.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
pl: Tworzy grupę pojęć taksonomii z listy identyfikatorów (tid), oddzielonych przecinkiem lub plusem. Generalnie pierwszy termin z listy będzie używany przez panele.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
pl: Wprowadź ID terminu lub listę identyfikatorów terminów rozdzielonych + lub ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
pl: Tworzy kontekst użytkownika z argumentu ID użytkownika.

en: Enter the user ID of a user for this argument
pl: Wprowadź ID użytkownika tego argumentu

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
pl: Tworzy kontekst słownika z argumentu ID słownika.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
pl: Podaj ID słownika tego argumentu

en: Use context keywords
pl: Użyj słów kluczowych z kontekstu

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pl: Po zaznaczeniu słowa kluczowe z kontekstu zostaną podmieniane w treści.

en: Substitutions
pl: Podstawienia

en: Link to author profile
pl: Odnośnik do profilu autora

en: "@s" author
pl: Autor "@s"

en: "@s" body
pl: Zawartość "@s"

en: Node created date
pl: Data utworzenia węzła

en: The date the referenced node was created.
pl: Data utworzenia powiązanego węzła.

en: "@s" created date
pl: Data utworzenia "@s"

en: Node links of the referenced node.
pl: Odnośniki powiązanego węzła.

en: Node links go here.
pl: Odnośniki węzła tutaj.

en: "@s" links
pl: Odnośniki "@s"

en: The title of the referenced node.
pl: Tytuł referencyjnego węzła.

en: "@s" title
pl: Tytuł "@s"

en: Node last updated date
pl: Data ostatniej akutalizacji węzła

en: The date the referenced node was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji węzła referencyjnego.

en: Last updated date
pl: Ostatnio zaktualizowana data

en: "@s" last updated date
pl: Data ostatniej aktualizacji "@s"

en: "@s" node form attach files
pl: Dołączone pliki formularza węzła "@s"

en: Node form buttons.
pl: Przyciski formularza węzła.

en: Profile category
pl: Kategoria profilu

en: Enter the node ID of a node for this context.
pl: Podaj ID węzła dla tego kontekstu.

en: '%title' [node id %nid]
pl: '%title' [id węzła %nid]

en: Enter the node ID of a node for this argument:
pl: Wprowadź ID węzła tego argumentu:

en: A context that is just a string.
pl: Kontekst, który jest zwykłym napisem.

en: Raw string
pl: Nieprzetworzony napis

en: Enter the string for this context.
pl: Podaj napis dla tego kontekstu.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
pl: Aktualnie ustawiony na @term. Wprowadź inny termin, jeżeli chcesz zmienić termin.

en: Select a term from @vocabulary.
pl: Wybierz termin z @vocabulary.

en: You must select a term.
pl: Należy wybrać termin.

en: Invalid term selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy termin.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
pl: Wiele terminów taksonomii jako grupa.

en: Term ID of first term
pl: ID pierwszego terminu

en: Term name of first term
pl: Nazwa pierwszego terminu

en: Vocabulary ID of first term
pl: ID słownika pierwszego terminu

en: Make all views available as panes
pl: Wszystkie widoki dostępne jako okienka

en: Configure view
pl: Konfiguruj widok

en: View: @name
pl: Widok: @name

en: View information
pl: Wyświetl informacje

en: Using display @display.
pl: Używając podglądu @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
pl: Argument @arg używa kontekstu @context przetworzonego do @converter

en: @count items displayed.
pl: Wyświetlono @count elementów.

en: With pager.
pl: Ze stronicowaniem.

en: Without pager.
pl: Bez stronicowania.

en: Skipping first @count results
pl: Pominięto @count pierwszych wyników

en: With more link.
pl: Z odnośnikiem "więcej".

en: With feed icon.
pl: Z ikoną do kanału informacyjnego.

en: Sending arguments.
pl: Wysyłanie argumentów.

en: Using arguments: @args
pl: Używane argumenty: @args

en: Using url: @url
pl: Używany url: @url

en: View panes
pl: Panele z widokami

en: Num items
pl: Liczba elementów

en: Content pane
pl: Panel z zawartością

en: Pane settings
pl: Ustawienia panelu

en: Use view name
pl: Użyj nazwy widoku

en: Use view description
pl: Użyj opisu widoku

en: Admin desc
pl: Opis admina

en: Use Panel path
pl: Używaj ścieżki panelu

en: Argument input
pl: Wstawianie argumentów

en: Allow settings
pl: Zezwól na ustawienia

en: Pager offset
pl: Przesunięcie stronicowania

en: Path override
pl: Nadpisanie ścieżki

en: Title override
pl: Nadpisanie tytułu

en: @arg source
pl: @arg - źródło

en: use panels dashboard
pl: używanie kokpitu paneli

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
pl: Wersja CTools API jest nieaktualna dla paneli. Obecna wersja paneli wymaga co najmniej wersji %varsion.

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
pl: Prosimy pamiętać, że podniesienie wersji paneli pomiędzy Drupal 5 a Drupal 6 nie jest doskonałe, zwłaszcza jeśli chodzi o panele w których wykorzystuje się Widoki i CCK. Prosimy o uważne sprawdzenie paneli po podniesieniu wersji i porównanie z poprzednią wersją. Być może dla nowej wersji zaistnieje potrzeba dodatkowej konfiguracji celem uzyskania tej samej funkcjonalności.

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
pl: Panele wymagają modułu i biblioteki Chaos Tool Suite (ctools). Pozostaną nieaktywne do czasu instalacji tego modułu.

en: Panel panes were updated
pl: Zawartość paneli została zaktualizaowana

en: Panel displays were updated
pl: Zaktualizowano wyświetlanie paneli

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
pl: Konwersja paneli nie może być zrealizowana bez modułu zarządzania stronami dostarczanego wraz z CTools. Prosimy zainstalować moduł CTools, uruchomić moduł zarządzania stronami i spróbować ponownie.

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
pl: Twoja instalacja zawiera moduł, który nie istnieje we wskazanej wersji. Podczas aktualizacji modułu należy zawsze usunąć całą zawartość katalogu z modułem a następnie wgrać nową wersję. Moduł "Panels Simple Cache" zostanie automatycznie wyłączony. Prosimy nie włączać go, ponieważ grozi to uszkodzeniem systemu.

en: The delegator module has been replaced by the Page Manager module. You should enable the page manager module to ensure that any panel pages you have will not be lost.
pl: Moduł Delegator został zastąpiony przez moduł Page Manager. Powinieneś uruchomić moduł Page Manager, aby upewnić się, że żadna strona panelu nie zostanie utracona.

en: CTools API Version
pl: Wesja CTools API

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
pl: Strony panelu mogą być używane jako strony docelowe. Mają one ścieżki URL, akceptują argumenty i mogą mieć wejścia menu.

en: Panel page
pl: Strona panelowa

en: You must activate the page manager module for this functionality.
pl: Musisz włączyć moduł zarządzania stronami dla tej funcjonalności.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
pl: Panele dla węzłów jest zawartością i pojawia się w wynikach wyszukiwania, ale jest są bardziej ograniczone niż panele stron.

en: Panel node
pl: Węzeł panelu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
pl: Musisz włączyć moduł panele dla węzłów dla tej funkcjonalności.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
pl: Mini panele są to małe obszary zawartości wystawione jako bloki, gdy potrzebujesz mieć złożone układy bloku lub układy w układach.

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
pl: Należy włączyć moduł Mini panels dla tej funkcjonalności.

en: Go to list
pl: Idź do listy

en: There are no mini panels.
pl: Brak mini paneli.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
pl: Obecnie nie ma dodatkowych ustawień w tym miejscu, jednak moduły mogą wprowadzić w tym miejscu dodatkowe ustawienia w przyszłości.

en: Your changes have been discarded.
pl: Zmiany nie zostały zapisane.

en: Style settings
pl: Ustawienia stylu

en: Disable this pane
pl: Wyłącz ten panel

en: Enable this pane
pl: Włącz ten panel

en: CSS properties
pl: Właściwości CSS

en: Invalid pane id.
pl: Nieprawidłowy ID panelu.

en: Cache method for this display
pl: Metoda pamięci podręcznej dla tego formatu wyświetlania

en: Cache method for !subtype_title
pl: Metoda pamięci podręcznej dla !subtype_title

en: Cache settings for this display
pl: Ustawienia pamięci podręcznej dla tego wyświetlania

en: Cache settings for !subtype_title
pl: Ustawienia pamięci podręcznej dla !subtype_title

en: Default style for this display
pl: Domyślny styl dla tego formatu wyświetlania

en: Panel style for region "!region"
pl: Styl dla obszaru "!region" w panelu

en: Pane style for "!pane"
pl: Styl dla elementu panelu "!pane"

en: Use display default style
pl: Używaj domyślnego stylu wyświetlania

en: Style settings for @style (display)
pl: Ustawienia stylu dla @style (wyświetlanie)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
pl: Ustawienia stylu dla @style (Obszar "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
pl: Ustawienia stylu dla @style (Panel "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
pl: Konfiguracja CSS dla !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
pl: ID CSS jaki ma zostać przypisany do tego panelu. Może być pusty.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
pl: Klasa CSS jaka ma być przypisana do tego panelu. Może być pusta.

en: Access settings on !subtype_title
pl: Ustawienia dostępu dla !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
pl: Dodaj regułę widoczności dla !subtype_title

en: Invalid test id.
pl: Nieprawidłowy id testowy.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
pl: Ustawienia regół widoczności dla !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
pl: Układ panelu został zaktualizaowany.

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
pl: Brak zawartości w panelu. Jeśli zmieniasz układ dla panelu z zawartością będziesz mógł zadecydować w które miejsca ma trafić zawartość poprzedniego układu. Wybierz "Zapisz" lub "Kontynuuj" aby przejść dalej. Dokonane zmiany nie będą widoczne jeśli nie nie wybierzesz tych opcji.

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
pl: Tworzenie mini paneli, które mogą być używane jako bloki przez Drupal oraz jako okna przez inne moduły panelu.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
pl: Układ panelu podzielony na wiersze i kolumny.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
pl: Wybierz, jaka zawartość będzie możliwa do dodania do panelu.

en: Show layout designer
pl: Pokaż projektowanie układu

en: Remove column
pl: Usuń kolumnę

en: Add row to top
pl: Dodaj wiersz na górze

en: Add row to bottom
pl: Dodaj wiersz na dole

en: Remove row
pl: Usuń wiersz

en: Add column
pl: Dodaj kolumnę

en: Add region to left
pl: Dodaj region po lewej

en: Add column to left
pl: Dodaj kolumnę po lewej

en: Add region to right
pl: Dodaj region po prawej

en: Add column to right
pl: Dodaj kolumnę po prawej

en: Region settings
pl: Ustawienia regionu

en: Remove region
pl: Usuń region

en: Invalid item id.
pl: Nieprawidłowy identyfikator elementu.

en: Configure column
pl: Konfiguracja kolumny

en: Configure row
pl: Konfiguracja wiersza

en: Configure region
pl: Konfiguracja obszaru

en: Region title
pl: Tytuł obszaru

en: Fluid
pl: Płynna

en: You must remove contained items to change the row container type.
pl: Należy usunąć elementy wewnątrz w celu zmiany typu pojemnika dla wiersza.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
pl: Elementy nie mogą być ustawione jako płynne, jeśli po tej stronie występują już inne elementy o stałej szerokości.

en: Hide layout designer
pl: Ukryj kreatora układu

en: No markup at all
pl: Bez dodatkowego kodu

en: Display the pane with no markup, not even a title.
pl: Wyświetla zawartość panelu bez dodatkowego kodu i stylistyki, nawet bez tytułu.

en: Each region
pl: Każdy region

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
pl: Wybierz czy umieszczać prostokąt wokół każdego panela lub regionu

en: Change general settings about this variant.
pl: Zmiana ogólnych ustawień dla tego wariantu

en: Selection rules
pl: Reguły wyboru

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pl: Zmiana kryteriów wg których wariant będzie lub nie będzie użyty.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pl: Dodawanie dodatkowych obiektów kontekstu pracy dla wariantu używanego dla zawartości.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
pl: Dodawaj zawartość oraz zmieniaj jej położenie za pomocą przeciągania i upuszczania.

en: Move content from old layout
pl: Przenoszenie zawartości ze starego układu

en: Get a preview of what this variant will look like.
pl: Podgląd wariantu.

en: This panel will be selected if @conditions.
pl: Ten panel będzie wybrany jeżeli @conditions.

en: This panel will always be selected.
pl: Ten panel będzie zawsze wybrany.

en: Selection rule
pl: Reguły wyboru

en: You must select a layout.
pl: Należy wybrać układ.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
pl: Należy wybrać inny układ w celu zmiany układów.

en: Update and preview
pl: Aktualizacja i podgląd

en: Administrative title of this variant.
pl: Wewnętrzny tytuł tego variantu.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
pl: Zaznacz to jeśli chcesz wyłączyć wyświetlanie wszystkich regionów dostarczanych przez skórkę. Uwaga! Różne skórki różnie reagują na to ustawienie. W razie wątpliwości spróbuj z domyślnymi skórkami.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
pl: Wprowadź prawidłowy kod CSS. Ten kod zostanie użyty w stronie i powinien być wykorzystywany wyłącznie do nieznacznych zmian wyglądu strony. Zaleca się umieścić kod w pliku CSS skórki. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzony kod CSS zostanie przefiltrowany i niektóre właściwości mogą zostać usunięte.

en: Field label
pl: Etykieta

en: Numbers
pl: Numery

en: Group by
pl: Grupuj wg.

en: Form settings
pl: Ustawienia formularza

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
pl: Jeśli niezaznaczone, każdy element w tym polu doda oddzielny wiersz, co może tworzyć duplikaty. To ustawienie nie jest kompatybilne z sortowaniem przez klikanie w tabelach.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pl: Zostały jeszcze aktualizacje. Wróć do <a href="@update-php">update.php</a> i zainstaluj je.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
pl: Zostały jeszcze aktuailzacje.<br/>Uruchom ponownie skrypt aktualizacji.

en: Port on which the Solr server listens. The Jetty example server is 8983, while Tomcat is 8080 by default.
pl: Port, na którym nasłuchuje serwer Solr. Dla przykładowego serwera Jetty jest to port 8983, dla Tomcat'a jest to port 8080.

en: Path that identifies the Solr request handler to be used.
pl: Ścieżka na serwerze do obsługi żądań serwera Solr.

en: Show error message
pl: Wyświetl wiadomość błędu

en: Index write access
pl: Prawa dostępu do zapisywania indeksu

en: Read and write (normal)
pl: Odczyt i zapis (normalne)

en: <em>Read only</em> stops this site from sending updates to your search index. Useful for development sites.
pl: <em>Tylko do odczytu</em> uniemożliwia aktualizację indeksu wyszukiwania. Przydatne dla witryn w trakcie tworzenia.

en: (@pending_docs sent but not yet processed)
pl: (@pending_docs wysłanych i oczekujących na przetworzenie)

en: Number of documents in index: @num !pending
pl: Liczba zindeksowanych dokumentów: @num !pending

en: <em>Omitted</em>
pl: <em>Pominięte</em>

en: Not indexed
pl: Nie zindeksowane

en: Number of terms in index: @num
pl: Liczba terminów w indeksie: @num

en: Number of fields in index: @num
pl: Liczba pól w indeksie: @num

en: Author name
pl: Nazwa autora

en: CCK @type field %label
pl: Pole CCK %label typu @type

en: The block name displayed to site users.
pl: Nazwa bloku wyświetlana użytkownikom.

en: A word must occur in at least this many documents before it will be used for similarity comparison.
pl: Słowo musi wystąpić w co najmniej w tylu dokumentach aby zostało uwzględnione przy porównywaniu podobieństwa.

en: Minimum word length
pl: Minimalna długość słowa

en: Maximum word length
pl: Maksymalna długość słowa

en: Results for %term
pl: Wyniki dla %term

en: Solr search
pl: wyszukiwarka Solr

en: Did you mean
pl: Czy chodziło o

en: More like this
pl: Więcej podobnych

en: Search with Solr
pl: Szukaj z Solr

en: Show more
pl: Pokaż więcej

en: Show fewer
pl: Wyświetl mniej

en: @project issue queue
pl: @project kolejka zgłoszeń

en: Flush all caches
pl: Wyczyść wszystkie pamięci podręczne

en: Cache tables
pl: Tabele pamięci podręcznej

en: Page requisites
pl: Obiekty strony

en: Developer modules to keep enabled
pl: Moduły z pakietu Developer, które mają zostać aktywne

en: Comment module form.
pl: Formularz modułu comment.

en: Translation module form.
pl: Formularz modułu translation

en: Menu module form.
pl: Formularz modułu menu.

en: Book module form.
pl: Formularz modułu book.

en: Path module form.
pl: Formularz modułu path.

en: Poll module title.
pl: Formularz modułu poll.

en: Poll module choices.
pl: Sprawdź wybrane opcje modułu.

en: Poll module settings.
pl: Ustawienia modułu ankiet.

en: Upload module form.
pl: Formularz modułu upload.

en: CCK - No Views integration
pl: CCK - brak integracji z Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
pl: Integracja CCK z modułem Views wymaga Views 6.x-2.0-rc2 lub nowszej.

en: manage fields
pl: zarządzaj polami

en: » Add a new content type
pl: » Dodaj nowy rodzaj zawartości

en: @field_name (Locked)
pl: @field_name (zablokowane)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
pl: Ten typ zawartości ma nieaktywne pola. Nieaktywne pola nie zostaną umieszczone na liście dostępnych pól dopóki moduły tych pól nie zostaną włączone.

en: - Select a field type -
pl: - Wybierz typ pola -

en: - Select a widget -
pl: - Wybierz kontrolkę -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pl: Nazwa pola (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pl: Typ przechowywanych danych

en: Form element to edit the data.
pl: Rodzaj pola do edycji danych

en: - Select an existing field -
pl: - Wybierz istniejące pole -

en: Field to share
pl: Pole, jakie ma być współdzielone

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pl: Nazwa grupy (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pl: Dodawanie nowego pola: należy wprowadzić etykietę.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pl: Dodaj nowe pole: należy podać nazwę pola

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pl: Dodaj pole: nazwa %field_name jest niewłaściwa. Nazwa może zawierać tylko małe litery oraz cyfry i  podkreślenia.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pl: Dodaj nowe pole: nazwa pola %field_name jest zbyt długa. Nazwa pola jest ograniczona do 32 znaków, włączając prefiks 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
pl: Dodawanie nowego pola: nazwa 'field_instance' jest nazwą zarezerwowaną.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pl: Dodaj nowe pole: nazwa pola %field_name już istnieje.

en: Add new field: you need to select a field type.
pl: Dodaj nowe pole: musisz określić typ pola.

en: Add new field: you need to select a widget.
pl: Dodaj nowe pole: musisz wybrać widget.

en: Add new field: invalid widget.
pl: Dodaj nowe pole: niepoprawny widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pl: Dodaj nowe pole: musisz podać nazwę etykiety.

en: Add existing field: you need to select a field.
pl: Dodaj istniejące pole: należy wybrać pole.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pl: Dodaj istniejące pole: należy wybrać kontrolkę.

en: Add existing field: invalid widget.
pl: Dodaj istniejące pole: nieprawidłowa kontrolka.

en: Edit basic information
pl: Edytuj podstawowe dane pola

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
pl: Wewnętrzna nazwa pola. Nie może zostać zmieniona.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
pl: Przyjazna dla użytkownika witryny etykieta pola używana w typie zawartości %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
pl: Rodzaj danych, jaki ma być przechowywany w bazie danych. Ta opcja nie może być zmieniona.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
pl: Rodzaj pola formularza jaki ma zostać pokazany użytkownikowi, który będzie wypełniał pole tego typu w rodzaju zawartości %type.

en: Updated basic settings for field %label.
pl: Zaktualizowane podstawowe ustawienia dla pola %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
pl: W trakcie aktualizacji podstawowych ustawień dla pola %label pojawił się problem.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
pl: To pole jest  <strong>zablokowane</strong> i nie może być usunięte.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pl: Pole %field jest zablokowane i nie może być edytowane.

en: %type basic information
pl: Podstawowe dane pola w rodzaju zawartości %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pl: Maksymalna liczba wartości, jakie dla danego pola może wprowadzić użytkownik.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pl: 'Bez ograniczeń' spowoduje wyświetlenie przycisku 'Dodaj więcej' aby użytkownik mógł dodać tyle wartości ile zechce.

en: %name must be an integer.
pl: %name musi być liczbą całkowitą.

en: %name must be a positive integer.
pl: %name musi być liczbą dodatnią.

en: %name must be a number.
pl: %name musi być liczbą.

en: <No value>
pl: <Brak wartości>

en: Custom label
pl: Własna etykieta

en: (first item is 0)
pl: (pierwszy element to 0)

en: (start from last values)
pl: (zacznij od ostatnich wartości)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pl: Delta umożliwia wskazanie, który z elementów pola wielowartościowego ma być zwracany w relacji. Wpisanie "1" spowoduje użycie pierwszego elementu, "2" - drugiego itd. Jeśli wybierzemy "Wszystkie" każdy z elementów utworzy odrębny wiersz, co może powodować występowanie zduplikowanej treści.

en: Add new group: you need to provide a label.
pl: Dodawanie nowej grupy: należy podać etykietę.

en: Add new group: you need to provide a group name.
pl: Dodawanie nowej grupy: należy podać nazwę grupy.

en: Field group label
pl: Etykieta grupy pól

en: %name: invalid input.
pl: %name: nieprawidłowe dane wejściowe.

en: %name: found no valid post with that title.
pl: %name: nie znaleziono żadnego komentarza o takim tytule.

en: Only numbers are allowed in %field.
pl: W polu %field dozwolone są tylko liczby.

en: View used to select the users
pl: Widok używany do wyboru użytkowników

en: New field
pl: Nowe pole

en: Existing field
pl: Istniejące pole

en: New group
pl: Nowa grupa

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pl: Dodaj pola i grupy do tego rodzaju zawartości. Ustal kolejność na formularzu dodawania zawartości i podczas wyświetlania treści.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pl: Możesz przydzielić pole do grupy przeciągając je pod jej nazwę i ciągnąc w prawo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pl: Wskazówka: po instalacji <a href="!adv_help">Advanced help</a> pomoc kontekstowa tego modułu będzie pełniejsza.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pl: Użyj opcji 'Wyklucz', aby wartość pola nie została przekazana w zmiennej $content do szablonu węzła.

en: Author linked to profile
pl: Autor z odnośnikiem do profilu

en: Select the build mode
pl: Wybierz tryb wyświetlania

en: Hello <strong>@username</strong>
pl: Witaj <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
pl: Pokaż skróty

en: Administration menu Toolbar style
pl: Styl belki menu administracyjnego

en: A better Toolbar.
pl: Ulepszony pasek administracyjny.

en: Administration views
pl: Widoki administracyjne

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
pl: Zastępuje prawdziwymi widokami wszystkie strony zarządzania elementami dostępne w rdzeniu Drupala

en: Debug response: !data
pl: Odpowiedź debugera: !data

en: Policy message
pl: Informacja dla klienta

en: Help message shown at checkout.
pl: Pomoc wyświetlana w trakcie realizacji zamówienia

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pl: Kod demonstracyjny, zaawansowana pomoc i demo panelu, aby pokazać jak budować wtyczki ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pl: CTools Plugin Example to po prostu wersja demonstracyjna programisty instruująca w zakresie tworzenia wtyczek dla CTools. Nie oferuje ona żadnych przydatnych funkcji dla zwykłego użytkownika.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
pl: Dostępny jest panel wersji demonstracyjnej pokazujący większość oferowanych funkcji w
        <a href="@demo_url">Panelu CTools demo</a>, a ponadto możesz zapoznać się z jego dokumentacją na przykładach w
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools zawiera dokumentację w !ctools_help. Jednak zazwyczaj to sam kod ma być nauczycielem.
        Możesz go znaleźć w %path.

en: CTools plugin example
pl: Przykład pluginu CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pl: Przykład wtyczki Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pl: Pokazuje, jak zewnętrzny moduł może dostarczyć wtyczki ctools (dla Paneli, itp.).

en: Arg length
pl: Długość argumentu

en: Control access by length of simplecontext argument.
pl: Kontrola dostępu przez długość argumentu simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pl: Przydziel dostęp, jeżeli długość argumentu simplecontext  wynosi

en: Length of simplecontext argument
pl: Długość argumentu simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pl: Dostęp lub widoczność zostaną przyznane na podstawie długości argumentu.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pl: Argument Simpletext musi mieć  !comp @length znaków

en: CTools example: role
pl: Przykład CTools: rola

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pl: Tworzy "simplecontext" z argumentu.

en: Enter the simplecontext arg
pl: Wprowadź argument simplecontext

en: CTools example no context content type
pl: CTools: Przykład typu zawartości bez kontekstu

en: No context content type - requires and uses no context.
pl: Brak typu zawartości kontekstu - wymaga i używa żadnego kontekstu.

en: CTools Examples
pl: Przykłady CTools

en: The setting for item 1.
pl: Ustawienia dla elementu 1.

en: The setting for item 2
pl: Ustawienia dla elementu 2.

en: CTools example relcontext content type
pl: CTools: Przykład typu zawartości z kontekstem relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
pl: Relcontext typ zawartości - działa z kontekstem relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
pl: Konfiguruj Element 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pl: Ustawienia dla relcontext.

en: Simplecontext content type
pl: Simplecontext typ treści

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
pl: Typ zawartości simplecontext - działa z kontekstem simplecontext.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
pl: Konfiguruj Element 1 dla typu kontekstu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
pl: Kontekst relcontext z simplecontext

en: Relcontext setting
pl: Ustawienia relcontext

en: Just an example setting.
pl: Tylko przykładowy napis.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
pl: Pojedynczy kontekst typu "simplecontext" lub dane.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
pl: Wprowadzić pewne dane do reprezentowania tego "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
pl: Kontekst simplecontext z konfiguracji

en: Setting for simplecontext
pl: Ustawienia dla simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
pl: Przykładowe ustawienie, które może być wykorzystane do konfiguracji kontekstu

en: Relcontext from simplecontext
pl: Relcontext z simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
pl: Zobacz podręcznik aby uzyskać więcej informacji.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
pl: Zanim tej wariant będzie mógł być dodany, musisz go skonfigurować. Kiedy zakończysz, kliknij w "Stwórz wariant" na końcu tego kreatora, aby dodać wariant do strony.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć węzła/%node/edit, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
pl: Moduł menedżera strony nie może nadpisać @path, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback. Edycja węzła zostanie włączona, ale ta ścieżka edycji nie zostanie nadpisana.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć węzła/%node, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
pl: Ścieżki z nieopcjonalnymi wypełniaczami nie mogą zostać użyte jako normalne elementy menu, chyba że sterownik argumentu zapewnia domyślny argument do użycia przy elemencie menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć użytkownika/%user, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Existing node
pl: Istniejący węzeł

en: Enter the title or NID of a node
pl: Wprowadź tytuł lub ID węzła

en: Template identifier
pl: Identyfikator szablonu

en: Add the breadcrumb trail as content.
pl: Dodaj element ścieżki nawigacyjnej jako zawartość.

en: Add the help text of the current page as content.
pl: Dodaj pomoc bieżącej strony jako zawartość.

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pl: Dodaj karty (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Add the page title as content.
pl: Dodaj tytuł strony jako zawartość.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
pl: Funcja rdzenia modułu Panels; nie dostarczają żadnego interfejsu użytkownika, przynajmniej jeden inny moduł Panels powinien zostać włączony.

en: You may use substitutions in this title.
pl: Możesz używać podstawień w tym tytule.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
pl: Opcje zawartości są podzielone na kategorie. Wybierz kategorię z lewej aby kontynuować.

en: Change the layout of this panel.
pl: Zmienia układ tego panelu.

en: Manage mini panels
pl: Zarządzanie mini panelami

en: Manage pages
pl: Zarządzaj stronami

en: Cluster
pl: Grupa

en: You have not defined any custom build modes.
pl: Nie zdefiniowano własnych trybów wyświetlania.

en: Add new build mode
pl: Dodaj nowy tryb wyświetlania

en: The port has to be an integer between 1 and 65535.
pl: Port musi być liczbą z zakresu od 1 do 65535.

en: Header text
pl: Tekst nagłówka

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
pl: 
        Ten blok danych został utworzony przez typ zawartości Relcontent.
       Dane w bloku mogą być gromadzone z tekstu statycznego(jak ten) lub z
       formularza ustawień typu zawartości ($conf) dla rodzaju zawartości, lub z kontekstu
       który jest przekazywany. <br />
       W twoim przypadku, formularz konfiguracji ($conf) ma tylko jedno pole, 'config_item_1;
       i konfiguruje się go z:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
pl: 
        Ten blok danych został utworzony przez typ zawartości Simplecontext .
       Dane w bloku mogą być gromadzone z tekstu statycznego(jak ten) lub z
       formularza ustawień typu zawartości ($conf) dla rodzaju zawartości, lub z kontekstu
       który jest przekazywany. <br />
       W twoim przypadku, formularz konfiguracji ($conf) ma tylko jedno pole, 'config_item_1;
       i konfiguruje się go z:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
pl: Ta strona jest obecnie zablokowana dla edycji przez ciebie. Nikt inny nie może edytować tej strony dopóki te zmiany nie zostaną zapisane lub usunięte.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
pl: Ta strona jest obecnie zablokowana do edycji przez innego użytkownika. Nie możesz edytować tej strony bez złamania blokady.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślne zachowanie Drupala dla wszystkich blogów, <em>/blog</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie użyta domyślnie strona najnowszych blogów Drupala.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć bloga, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: User blog
pl: Blog użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
pl: Kiedy włączone , to nadpisze domyslne zachowanie Drupal dla wyświetlania blogów użytkownika na  <em>blog/%user</em>. Jeżeli żaden wariant nie został wybrany, domyślny blog użytkownika Drupal zostanie użyty.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć bloga/%user, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Site contact page
pl: Strona z formularzem kontaktowym

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślne zachowanie Drupala dla strony kontaktowej, <em>/contact</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie użyty domyślny formularz kontaktowy Drupala.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć kontaktu, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: User contact
pl: Kontakt użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
pl: Jeśli opcja jest włączona, unieważnia ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania formularzy kontaktowych użytkowników w <em>blog/%user</em>. Jeśli nie wybrano żadnego wariantu, używany będzie domyślny formularz kontaktowy użytkownika Drupala.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
pl: Nie możesz mieć wzorca bez nazwy (tylko % lub !). Wprowadź swoją nazwę poprzez dodanie krótkiego tekstu opisu do  % lub !, takiego jak  %user czy %node.

en: All polls
pl: Wszystkie ankiety

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślnie zachowanie Drupala dla ankiet, <em>/poll</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie domyślnie użyta strona najnowszych ankiet Drupala.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć ankiety, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Search @type
pl: Szukaj @type

en: Taxonomy: term
pl: Taksonomia: termin

en: Control access by a specific term.
pl: Kontrola dostępu na podstawie określonego terminu.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
pl: Wybierz termin lub terminy z @vocabulary.

en: Node add form: node type
pl: Formularz dodawania węzła: typ węzła

en: Node edit form: node ID
pl: Formularz edycji węzła: ID węzła

en: Get all arguments after this one
pl: Pobierz wszystkie argumenty po wymienionym

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
pl: Jeśli zaznaczono, ciąg będzie zawierać wszystkie argumenty. Przykładowo, jeśli ścieżką jest "path/%" i użytkownik odwiedza "path/foo/bar", to jeśli nie zaznaczono tej opcji, ciąg będzie brzmieć "foo". Jeśli zaznaczono tę opcję, ścieżką będzie "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
pl: Termin taksonomii: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pl: Termin taksonomii (wiele): ID

en: User: name
pl: Użytkownik: nazwa

en: Creates a user context from a user name.
pl: Tworzy kontekst użytkownika z nazwy użytkownika.

en: Enter the username of a user for this argument
pl: Podaj nazwę użytkownika dla użytkownika tego argumentu

en: Vocabulary: ID
pl: Słownik: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
pl: Formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom na wysyłanie wiadomości do administratorów witryny.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
pl: Formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom kontaktować się z innymi użytkownikami.

en: Contact @name
pl: Skontaktuj się z @name

en: Custom: @title
pl: Własny: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
pl: Tytuł ten będzie używany administracyjnie w celu identyfikacji tego okienka. Jeśli pole zostanie pozostawione puste, używany będzie zwykły tytuł.

en: Advanced search form
pl: Formularz zaawansowanego wyszukiwania

en: A search form with advanced options.
pl: Formularz wyszukiwania z zaawansowanymi opcjami.

en: Same page
pl: Ta sama strona

en: Override default prompt
pl: Zastąp domyślny monit

en: Record a watchdog log entry when searches are made
pl: Zapisz zdarzenie do dziennika zdarzeń gdy jest używana wyszukiwarka.

en: Override "no result" text
pl: Nadpisz komunikat "brak wyników"

en: No result text
pl: Komunikat dla braku wyników

en: @type search result
pl: Wyniki wyszukiwania @type

en: HTML-safe string
pl: Bezpieczny ciąg HTML

en: Custom pager settings
pl: Własne ustawienia stronicowania

en: Use different pager settings from view settings
pl: Użyj innych ustawień stronicowania niż ustawienia w widoku.

en: The number of items to skip and not display.
pl: Liczba elementów, które należy pominąć i nie wyświetlać.

en: Context is optional
pl: Kontekst jest opcjonalny

en: The Panels module cannot be updated while disabled. If you wish to update Panels, please enable it. If you do not wish to update Panels, please uninstall it.
pl: Moduł Panels nie może być zaktualizowany, kiedy jest wyłączony. W celu aktualizacji modułu Panels należy go włączyć. Jeśli nie zamierzasz aktualizować modułu Panels proszę go odinstalować.

en: &#x2713;Panel title
pl: &#x2713;Tytuł panelu

en: No rules
pl: Brak reguł

en: Visibility rules
pl: Reguły widoczności

en: Title type
pl: Typ tytułu

en: Manually set
pl: Ustawiany ręcznie

en: From pane
pl: Dziedziczony z panelu

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
pl: Tytuł tego panelu. Jeśli pozostawisz to pole puste może zostać zastosowany tytuł domyślny. Jeżeli tytuł ma być naprawdę pusty należy wpisać No Title.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
pl: UWAGA! W celu importu panel_nodes musisz w pierwszej kolejności wybrać w export.module ustawienie "Zapisz jako nowy węzeł i edytuj", w przeciwnym razie operacja nie powiedzie się.

en: Region class
pl: Klasa obszaru

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
pl: Pozwala użytkownikowi zdecydować, czy wysłany plik ma pojawić się na tej liście po zapisaniu węzła.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pl: Wielkość liter w adresach. Nie należy korzystać z tej opcji, jeśli baza danych nie jest oparta na Postgres, ponieważ wykorzystuje ona sprawdzanie z uwzględnieniem wielkości liter.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pl: Miejsce docelowe odnośnika (parametr "target" w HTML), np. _blank, _parent lub nazwa ramki. Pole to jest używane rzadko.

en: @argument title
pl: Tytuł argumentu @title

en: @argument input
pl: @argument wejściowy

en: The maximum number of characters this field can be.
pl: Maksymalna liczba znaków pola.

en: If the field is empty, display this text instead.
pl: Jeśli pole jest puste, wyświetlany jest ten tekst.

en: Count the number 0 as empty
pl: 0 oznacza, że pole jest puste

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
pl: Powoduje, że pole, którego wartość wynosi 0, traktowane jest jako puste.

en: Hide if empty
pl: Ukrywaj, gdy puste

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
pl: Powoduje ukrywanie pustego pola. Jego etykieta może być jednak wciąż wyświetlana. Można ją usunąć w ustawieniach sposobu wyświetlania widoku i wierszy.

en: Starting value
pl: Wartość początkowa

en: Specify the number the counter should start at.
pl: Liczba początkowa na liczniku.

en: Does not start with
pl: Nie zaczyna się od

en: not_begins
pl: nie zaczyna się

en: Does not end with
pl: Nie kończy się na

en: not_ends
pl: nie kończy się

en: The view %name has been saved.
pl: Ustawienia widok %name zostały zachowane.

en: Remove all Views 1 tables
pl: Usuń wszystkie tabele modułu Views w wersji 1.

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
pl: Wybranie tej opcji, a następnie skorzystanie z przycisku "Oczyść", spowoduje usunięcie wszystkich tabel Views 1. Uwaga: operacja jest nieodwracalna! Warto się wcześniej upewnić, że zgromadzone w tabelach dane nie są już potrzebne.

en: All Views 1 tables have been removed.
pl: Wszystkie tabele Views 1 zostały usunięte.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pl: Wybrany filtr może powodować wielokrotne pojawianie się elementów, które spełniają więcej niż jeden z określonych warunków. Jeżeli tak się dzieje, opcja "Redukuj duplikaty" może temu zapobiec, jednak im częściej się ją stosuje, tym mniej wydajne jest zapytanie. Nie powinno się jej także włączać w przypadku pól akceptujących tylko jedną wartość, ponieważ może to powodować zniknięcie tych wartości.

en: Jump menu
pl: Szybkie menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pl: Umieszcza wszystkie wyniki w polu wyboru i pozwala użytkownikowi przechodzić na różne strony w zależności od wybranej pozycji.

en: Hostname of user that posted the comment.
pl: Nazwa hosta użytkownika, który wysłał komentarz.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pl: E-mail autora komentarza. Pole puste, jeśli autor posiada konto w witrynie.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pl: Wiąże węzły z terminami taksonomii, dając możliwość uwzględnienia słowników. Może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli terminów jest wiele.

en: The text of the profile item.
pl: Tekst elementu profilu.

en: The taxonomy term ID for the term.
pl: Identyfikator terminu taksonomii.

en: The taxonomy term name for the term.
pl: Nazwa terminu taksonomii.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pl: Identyfikator słownika, do którego należy termin.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pl: Nazwa słownika, do którego należy termin.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pl: Służy do wyboru słowników, które mają się znaleźć wśród powiązań. Warto pamiętać, że każdy znaleziony termin to nowy rekord, stąd powiązanie to wykorzystywać najlepiej jest w przypadku pojedynczego słownika, którego każdy z terminów przypisany jest tylko do jednego węzła.

en: The file ID for the file.
pl: Identyfikator pliku.

en: The name of the attached file.
pl: Nazwa załączonego pliku.

en: The MIME type of the attached file.
pl: Typ MIME pliku.

en: The path of the attached file.
pl: Ścieżka do pliku.

en: The size of the attached file.
pl: Rozmiar załączonego pliku.

en: The name of the role.
pl: Nazwa roli.

en: The role ID of the role.
pl: Identyfikator roli.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
pl: !settings wybranego sposobu ograniczania dostępu zmienić można także klikając ikonę.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
pl: !settings wybranego sposobu korzystania z pamięci podręcznej zmienić można także klikając ikonę.

en: Hide empty fields
pl: Ukrywaj puste pola

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pl: Powoduje, że puste pola, oraz ich etykiety i związany z nimi kod, nie są w ogóle wyświetlane.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pl: By skonfigurować szybkie menu, potrzebne jest co najmniej jedno pole.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pl: By prawidłowo skonfigurować szybkie menu, należy wybrać jedno z pól, które będzie reprezentować żądaną ścieżkę. Potem należy to pole ukryć. Wszelkie inne widoczne pola znajdą się w samym menu. Warto zwrócić uwagę, że jakikolwiek kod HTML zostanie pominięty, jako że pola wyboru nie mogą go zawierać.

en: Path field
pl: Pole ścieżki

en: Hide the "Go" button.
pl: Ukryj przycisk "Idź"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pl: Przycisk zostanie ukryty tylko w wypadku użytkowników, których przeglądarki mają włączoną obsługę JavaScript. Po wybraniu jednej z opcji z menu, zostaną oni wtedy od razu przeniesieni w odpowiednie miejsce.

en: Blocked users
pl: Zablokowani użytkownicy

en: This identifier is used by another handler.
pl: Identyfikator jest wykorzystywany przez inną procedurę obsługi.

en: Always display more link
pl: Zawsze wyświetlaj odnośnik "więcej"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
pl: Powoduje, że odnośnik "więcej" umieszczany jest nawet wtedy, gdy wyświetlono już wszystkie elementy.

en: GMap Macro
pl: Makro GMap

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
pl: Tytuł w ścieżce nawigacyjnej, gdy ten argument jest obecny. Jeśli nie wprowadzi się żadnego, wykorzystywane będą domyślne wartości (patrz: "Tytuł").

en: The order of pages in the book hierarchy.
pl: Kolejność stron w książce.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający dodanie odpowiedzi - taki sam, jak w przypadku zwykłych węzłów i tylko wtedy, gdy użytkownik posiada odpowiednie uprawnienia.

en: Inherit pager
pl: Pobieraj ustawienia podziału na strony

en: Render pager
pl: Osobne ustawienia podziału na strony

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
pl: Czy podczas wyświetlania widoku w tym formacie należy stosować ustawienia podziału na strony pobrane z formatu nadrzędnego? Rezultaty mogą być nieoczekiwane, jeśli liczba wyświetlanych elementów się nie zgadza.

en: Render
pl: Renderowanie

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
pl: Czy podczas wyświetlania widoku w tym formacie należy stosować osobne ustawienia podziału na strony? W przeciwnym wypadku można je pobierać z formatu nadrzędnego.

en: Every 10 seconds
pl: Co 10 sekund

en: Every 30 seconds
pl: Co 30 sekund

en: Every 45 seconds
pl: Co 45 sekund

en: messages
pl: wiadomości

en: Change settings
pl: Zmień ustawienia

en: Thickness
pl: Grubość

en: The optional description of the taxonomy term.
pl: Opcjonalny opis terminu kategorii.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pl: Opcjonalny opis słownika.

en: Number of pending deletions: @deletes_total
pl: Liczba oczekujących usunięć: @deletes_total

en: Using schema.xml version: <strong>@schema_version</strong>
pl: W użyciu schema.xml wersja: <strong>@schema_version</strong>

en: Additional Query
pl: Dodatkowe zapytanie

en: Lighter
pl: Cieńsza

en: Bolder
pl: Bardziej pogrubiona

en: Field types
pl: Typy plików

en: Drupal API
pl: API Drupala

en: Field type(s)
pl: Typ(y) pól

en: Full comment
pl: Pełen komentarz

en: View name '@name' is already taken
pl: Widok o nazwie "@name" już istnieje.

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
pl: Wewnętrzny błąd serwera. By uzyskać więcej informacji, należy sprawdzić dzienniki serwera lub PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
pl: Na stronie @path wystąpił błąd.
    
    Opis błędu: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
pl: Czy wpis jest przyklejony. By wyświetlać przyklejone węzły na początku widoku, należy ustawić sortowanie malejące.

en: Authentication module
pl: Moduł uwierzytelniający

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pl: Nie można dokończyć operacji. Krytyczny błąd w pliku @file w linii @line: @message

en: no real context
pl: bez prawdziwego kontektsu

en: - Choose -
pl: - Wybierz -

en: Update and save
pl: Aktualizuj i zapisz

en: The page has been updated and saved.
pl: Strona została zaktualizowana i zapisana.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
pl: Obecnie nie ma dostępnych wariantów i strona nie może zostać dodana. Może trzeba zainstalować moduł Panels, aby uzyskać wariant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
pl: Aby ustawić ten panel jako swoją stronę domową, musisz stworzyć nazwę ścieżki bez % placeholders wewnątrz ścieżki. Strona domowa jest aktualnie ustawiona na %homepage w formularzu konfiguracji !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
pl: Ta strona jest obecnie ustawiona jako twoja strona główna. To może być zmienione w formularzu konfiguracji !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pl: Ta ścieżka jest już wykorzystywana. System nie może nadpisać istniejącej ścieżki.

en: Context exists
pl: Kontekst istnieje

en: Doesn't exist
pl: Nie istnieje

en: @identifier exists
pl: @identifier istnieje

en: @identifier does not exist
pl: @identifier nie istnieje

en: String: comparison
pl: Napis: porównanie

en: Control access by string match.
pl: Kontrola dostępu na podstawie pasującego napisu.

en: Not equal to regular expression
pl: Nierówny wyrażeniu regularnemu

en: @identifier is "@value"
pl: @identifier jest "@value"

en: @identifier is not "@value"
pl: @identifier nie jest "@value"

en: @identifier matches "@value"
pl: @identifier pasuje do "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pl: @identifier nie pasuje do "@value"

en: String: length
pl: Napis: długość

en: Not equal to
pl: Nierówny z

en: Length of string
pl: Długość napisu

en: Enter the context type
pl: Wprowadź typ kontekstu

en: Enter a user name
pl: Wpisz nazwę użytkownika

en: Invalid user selected.
pl: Wybrano niewłaściwego użytkownika.

en: edit any panel-nodes
pl: edycja dowolnego panelu dla węzłów

en: Save build mode
pl: Zapisz tryb wyświetlania

en: This build mode already exists.
pl: Ten tryb wyświetlania już istnieje.

en: Build mode %build_mode has been saved.
pl: Zapisano tryb wyświetlania %build_mode.

en: Code field
pl: Pole kodu

en: Block field
pl: Pole bloku

en: Field key
pl: Klucz pola

en: Field code
pl: Kod pola

en: Save code field
pl: Zapisz kod pola

en: Add new block field
pl: Dodaj nowe pole bloku

en: Show block title + content
pl: Pokaż tytuł i zawartość bloku

en: Show only block content
pl: Pokaż tylko zawartość bloku

en: Save block field
pl: Zapisz pole bloku

en: Empty region
pl: Pusty region

en: Import display settings
pl: Importuj ustawienia wyświetlania

en: Data string is not an array.
pl: Zmienna z danymi nie jest tablicą.

en: Select one or more types to export.
pl: Wybierz jeden lub więcej typów do eksportu.

en: No object types found to export.
pl: Nie znaleziono typów obiektów do eksportu.

en: Variables not found.
pl: Nie znaleziono zmiennych.

en: H1 title
pl: Tytuł H1

en: H2 title
pl: Tytuł H2

en: H2 block title
pl: Tytuł bloku H2

en: Paragraph title
pl: Tytuł paragrafu

en: Build mode: @build_mode
pl: Tryb wyświetlania: @build_mode

en: Total results
pl: Wszystkie wyniki

en: Total results + keywords
pl: Wszystkie wyniki i słowa kluczowe

en: Extra variables
pl: Dodatkowe zmienne

en: Apachesolr build mode
pl: Tryb wyświetlania Apachesolr

en: Total results: @total.
pl: Wszystkich wyników: @total.

en: Label text
pl: Tekst podpisu

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
pl: Wyświetlanie widoku jako zastępstwo istniejącej ścieżki menu.

en: System path settings
pl: Ustawienia ścieżki systemowej

en: An existing menu path this view replaces
pl: Istniejąca ścieżka menu, którą zastępuje ten widok

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
pl: Widok zastępuje tę ścieżkę na Twojej stronie. Dozwolone użycie  "%" dla argumentów dynamicznych. Przykład: "node/%/feed".

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
pl: Odstęp od aktualnego czasu, np. "+1 dzień" lub "-2 godziny -30 minut".

en: Is not empty (NOT NULL)
pl: Nie jest pusty (NOT NULL)

en: Automatic live preview
pl: Automatyczny podgląd

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pl: Widok jest kompatybilny z wersją @import_version modułu Views, tymczasem zainstalowana jest wersja @api_version.

en: Broken/missing handler: @table > @field
pl: Uszkodzona/brakująca procedura obsługi: @table > @field

en: Disable automatic live preview
pl: Wyłącz automatyczny podgląd

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
pl: Wyłącza automatyczną aktualizację podglądu widoku. Może nieco przyspieszyć edycję widoku.

en: The aliased path to this node.
pl: Ścieżka do węzła z uwzględnieniem aliasów.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pl: Format %display korzysta ze ścieżki node/%. Nie przyniesie to jednak oczekiwanych rezultatów. Warto sprawdzić moduł Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
pl: Wyświetla wszystkie węzły, które przypisane są do wybranej kategorii.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pl: Terminy powiązane z terminem obecnym. Powiązanie może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli terminów powiązanych jest więcej.

en: Related term
pl: Termin powiązany

en: A related term of the term.
pl: Termin powiązany z terminem obecnym.

en: Taxonomy Term ID from URL
pl: Identyfikator terminu taksonomii z adresu

en: Translate link
pl: Odnośnik "przetłumacz"

en: Provide a simple link to translate the node.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający przetłumaczenie węzła.

en: Authmap ID
pl: Identyfikator authmap

en: The Authmap ID.
pl: Identyfikator authmap.

en: Authentication name
pl: Nazwa uwierzytelniająca

en: The unique authentication name.
pl: Unikatowa nazwa uwierzytelniająca.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pl: Nazwa modułu obsługującego uwierzytelnianie.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pl: Używaj odnośników bezwzględnych (zaczynają się od "http://")

en: Link this field to its node revision
pl: Z odnośnikiem do wersji węzła

en: Output machine name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Display field as the node type machine name.
pl: Zwraca nazwę wykorzystywaną wewnętrznie przez Drupala.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pl: Do budowy ścieżek nawigacyjnych korzystaj ze standardowych adresów terminów

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pl: Włączenie tej opcji sprawia, że odnośniki do terminów taksonomii umieszczane w ścieżkach nawigacyjnych tworzone są za pomocą standardowej metody Drupala, a nie własnej metody modułu Views. Użyteczne w przypadku korzystania z modułów typu <q>Taxonomy Redirect</q>, które zmieniają odnośniki do stron terminów.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pl: Pozwala zmienić nazwy klas CSS, które zostaną dodane do widoku w tym formacie.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pl: Nazwy klas CSS zostaną dodane do widoku. Umożliwia to korzystanie z odrębnych klas dla każdego z widoków. Nazwy klas można oddzielić spacjami.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pl: Klasy CSS muszą składać się jedynie ze znaków alfanumerycznych i kresek.

en: Choose text
pl: Tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pl: Tekst będzie domyślną opcją szybkiego menu.

en: The Ubercart store fax number.
pl: Numer faksu sklepu Ubercart.

en: Field class
pl: Klasa pola

en: Views header
pl: Nagłówek widoku

en: Attachment before
pl: Załącznik przed

en: Views content
pl: Zawartość widoku

en: Attachment after
pl: Załącznik za

en: Views footer
pl: Stopka widoku

en: Feed icon
pl: Ikona kanału

en: No tokens available.
pl: Brak dostępnych wzorców.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pl: Kliknij na wzorzec w celu dodania go do pola, które było aktywne jako ostatnie.

en: List of the currently available tokens on this site
pl: Wykaz aktualnie dostępnych wzorców na tej witrynie.

en: Insert this token into your form
pl: Wstaw ten wzorzec do formularza

en: First click a text field to insert your tokens into.
pl: Najpierw kliknij w pole tekstowe, do którego będą wstawione wzorce.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pl: Wybrany plik %filename nie mógł zostać wysłany. Dozwolone są jedynie następujące rozszerzenia: %extensions.

en: Variable key
pl: Klucz zmiennej

en: Object types
pl: Typy obiektu

en: No user found.
pl: Nie znaleziono użytkownika.

en: CTools PHP requirements
pl: Wymagania PHP dla CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pl: CTools wymaga pewnych funkcji dostępnych tylko w PHP 5.2.0 lub w wyższej wersji.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
pl: Nie można utworzyć katalogu pamięci podręcznej strylów CTools @path. Sprawdź uprawnienia katalogu plików.

en: Select base style
pl: Wybierz styl podstawowy

en: Missing settings cache.
pl: Brakuje ustawień pamięci podręcznej.

en: XX-Small
pl: XXS

en: X-Small
pl: XS

en: X-Large
pl: XL

en: XX-Large
pl: XXL

en: Letter spacing
pl: Odstępy między literami

en: Word spacing
pl: Odstępy między wyrazami

en: Decoration
pl: Dekoracja

en: Overline
pl: Nadkreślenie

en: Line-through
pl: Przekreślienie

en: Oblique
pl: Ukośna

en: Small-caps
pl: Kapitaliki

en: Capitalize
pl: Kapitalki

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pl: Nie posiadasz wystarczających uprawnień aby wykonać tą akcję.

en: You account permissions do not permit you to import.
pl: Twoje uprawnienia konta nie pozwalają na import.

en: String: URL path
pl: Napis: adres URL

en: Control access by the current path.
pl: Kontrola dostępu na podstawie bieżącej ścieżki.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
pl: Uwaga: jeśli kontekst nie jest wybrany, będzie używana ścieżka bieżącej strony.

en: Allow access on the following pages
pl: Zezwalaj na dostęp do następujących stron

en: Allow access on all pages except the following pages
pl: Zezwalaj na dostęp na wszystkich stronach, z wyjątkiem następujących

en: Current path
pl: Bieżąca ścieżka

en: Taxonomy: parent term
pl: Taksonomia: nadrzędny termin

en: Control access by existence of a parent term.
pl: Kontrola dostępu na podstawie istnienia terminu nadrzędnego.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pl: "@term" ma rodzica w słowniku "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pl: Kontrola dostępu na podstawie słownika.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pl: Tylko zaznaczone słowniki będą prawidłowe.

en: Current theme
pl: Aktualna skórka

en: Control access by checking which theme is in use.
pl: Kontrola dostępu na podstawie aktualnie używanej skórki.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
pl: To jest dostępne tylko jeśli obecna skórka jest wybraną skórką.

en: Current theme is "@theme"
pl: Bieżąca skórka to "@theme"

en: Unpublished node @nid
pl: Niepublikowany węzeł @nid

en: Book children
pl: Podrzędne elementy książki

en: "@s" book children
pl: Elementy podrzędne książki "@s"

en: Node terms
pl: Terminy węzła

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pl: Terminy taksonomii węzła referencyjnego.

en: - All vocabularies -
pl: - Wszystkie słowniki -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
pl: Opcjonalnie ogranicz do terminów z określonego słownika lub zezwól na terminy ze wszystkich słowników.

en: Term formatting
pl: Formatowanie terminu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
pl: Odnośniki taksonomii (używa theme('links'))

en: Inline, delimited
pl: W linii, rozdzielane

en: Link to terms
pl: Odnośnik do terminów

en: Check here to make the terms link to the term paths.
pl: Zaznacz tutaj, aby linkować terminy do ich ścieżek.

en: Term delimiter
pl: Separator węzła

en: "@s" terms from @vocabulary
pl: Terminy słownika @vocabulary dla "@s"

en: Feed icons
pl: Ikony kanałów informacyjnych

en: Site logo
pl: Logo strony

en: Primary navigation links
pl: Podstawowe odnośniki nawigacyjne

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
pl: Dodaj menu_główne (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Secondary navigation links
pl: Drugorzędne odnośniki nawigacyjne

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
pl: Dodaj menu_dodatkowe (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Tabs type
pl: Typ zakładek

en: Primary and secondary
pl: Pierwszorzędny i drugorzędny

en: CSS id to use
pl: ID CSS do użycia

en: Term Description
pl: Opis terminu

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
pl: Panele: zapisano format wyświetlania "%title" i nadano mu id %did

en: Panels: saved display with id %did
pl: Panele: zapisano format wyświetlania z id %did

en: Manage this mini-panel
pl: Zarządzaj tym mini panelem

en: Missing plugin
pl: Brakująca wtyczka

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pl: Nazwa stylu. Pojawi się w menu zarządzania i na pulpicie paneli, dzięki czemu będzie można go łatwo identyfikować.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
pl: Opis stylu: po co powstał, gdzie go wykorzystywać i jak. Opis służy wyłącznie celom administracyjnym.

en: You must choose an administrative title.
pl: Musisz podać tytuł administracyjny.

en: You must choose a machine name.
pl: Musisz wpisać identyfikator systemowy.

en: Create custom style
pl: Dodaj własny styl

en: Make this style available to other regions or panes
pl: Udostępnij ten styl innym regionom i panelom

en: Basic styles
pl: Podstawowe style

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
pl: Zwykły prostokąt, ewentualnie z ramką. Możesz wybrać kolor tekstu i obramowania.

en: Header background
pl: Tło nagłówka

en: Header border
pl: Obramowanie nagłówka

en: Header font
pl: Czcionka nagłówka

en: Rounded shadow box
pl: Zaokrąglony, rzucający cień prostokąt

en: Text font
pl: Czcionka tekstu

en: Allows choice of a stylizer style
pl: Umożliwia wybranie stylu stylizera

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pl: Procedura obsługi @handler próbowała dodać dodatkowe pole @identifier, ale tabela @table nie mogła być dodana!

en: Fill up single line
pl: Wypełnij pojedynczy rząd

en: File gmap_strings.inc successfully created.
pl: Plik gmap_strings.inc został utworzony.

en: Small Red
pl: Mały czerwony

en: Small Bright red
pl: Mały jasnoczerwony

en: Small Orange
pl: Mały pomarańczowy

en: Small Pale Yellow
pl: Mały bladożółty

en: Small Yellow
pl: Mały żółty

en: Small Pale Green
pl: Mały bladozielony

en: Small Green
pl: Mały zielony

en: Small Dark Green
pl: Mały ciemnozielony

en: Small Flouro Green
pl: Mały jaskrawozielony.

en: Small Pale Blue
pl: Mały bladoniebieski

en: Small Light Blue
pl: Mały jasnoniebieski

en: Small Blue
pl: Mały niebieski

en: Small Dark Blue
pl: Mały ciemnoniebieski

en: Small Purple
pl: Mały purpurowy

en: Small Pink
pl: Mały różowy

en: Small Bright Pink
pl: Mały jasnoróżowy

en: Small Brown
pl: Mały brązowy

en: Small White
pl: Mały biały

en: Small Light Gray
pl: Mały jasnoszary

en: Small Gray
pl: Mały szary

en: Small Black
pl: Mały czarny

en: Small Blue (Alternate)
pl: Mały niebieski (Alternatywny)

en: Small Red (Alternate)
pl: Mały czerwony (Alternatywny)

en: Big Blue
pl: Duży niebieski

en: Big Red
pl: Duży czerwony

en: X marks the spot
pl: X zaznacza miejsce

en: Line Vertex
pl: Wierzchołek linii

en: Light Blue
pl: Jasnoniebieski

en: GMap views are not compatible with live preview.
pl: Widoki GMap nie są kompatybilne z podglądem na żywo.

en: Center on node argument
pl: Centrowanie na argumencie węzła

en: Note: The view must contain an argument whose value is a node ID.
pl: Uwaga: Widok musi zawierać argumenty, których wartościami są ID węzła.

en: The view must contain 'Node: nid' as one of its fields because the view type is not 'Node'.
pl: Widok musi zawierać 'Węzeł: nid' jako jedno z pól ponieważ typem widoku nie jest 'Węzeł'.

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.  You must have added arguments to the view to use this option.
pl: Wartość wybranego argumentu musi być liczbą odpowiadającą ID tego węzła. Należy użyć argumentu 'Globalne: Null' jeżeli nie jest konieczne ograniczanie wyników do ID tego węzła. Konieczne jest dodanie argumentów do widoku, żeby używać tej opcji.

en: The selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
pl: Wybrany argument musi być liczbą odpowiadającą ID węzła. Należy użyć argumentu 'Globalne: Null' jeżeli nie jest konieczne ograniczanie wyników do ID tego węzła.

en: Highlight marker for node argument
pl: Podświetlanie markera dla argumentu węzła

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
pl: Wartość wybranego argumentu musi być liczbą odpowiadającą ID węzła. Należy użyć argumentu 'Globalne: Null' jeżeli nie jest konieczne ograniczanie wyników do ID tego węzła.

en: Highlight color
pl: Kolor wyróżnienia

en: A 6 digit hex color value to use for the highlight. Include preceding hash. Example #FF0000
pl: 6 cyfrowa wartość koloru heksadecymalnego do zastosowania dla wyróżnienia. Należy dołączyć na początku znak hash. Przykład: #FF0000

en: Display a tooltip when hovering over markers
pl: Wyśweitlanie etykiety po najechaniu na marker

en: Tooltip field
pl: Pole etykiety.

en: The field's format must be text.  You must be using the fields row style and have added fields to the view to use this option.
pl: Format pola musi być tekstowy. Należy używać stylu rzędu pola i dodać pola do widoku, żeby używać tej opcji.

en: The field's format must be text.
pl: Format pola musi być tekstowy.

en: Highlight colour must be a valid hex code in the form #FF0000.
pl: Kolor wyróżnienia musi być poprawnym kodem heksadecymalnym w formie #FF0000.

en: Managed by <a href="@url">Keys</a>.
pl: Zarządzane przez <a href="@url">Przyciski</a>

en: This sets the color of the marker highlight when the "highlight : Highlight marker on rollover" behaviour is enabled. Hex color value. Example: #00AA33
pl: To jest ustawienie koloru wyróżnienia markera kiedy włączone jest zachowanie "podświetlanie: Podświetlaj marker po najechaniu myszką". Wartości koloru heksadecymalnego. Przykład: #00AA33

en: GMaps Utility Library MarkerManager
pl: Biblioteka narzędzi GMaps MarkerManager

en: GMaps Utility Library MarkerClusterer
pl: Biblioteka narzędzi GMap MarkerClusterer

en: MarkerClusterer settings
pl: Ustawienia MarkerClusterer

en: MarkerClusterer creates and manages per-zoom-level clusters for large amounts of markers (hundreds or thousands.) To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
pl: MarkerCluseterer tworzy i zarządza grupami przypadającymi na dany poziom przybliżenia w przypadku dużych ilości markerów (setki lub tysiące). W celu wykorzystania należy pobrać go <a href="@url">stąd</a> i umieścić w folderze <em>thirdparty</em>.

en: Grid Size
pl: Rozmiar siatki

en: The grid size of a cluster in pixels. Each cluster will be a square. If you want the algorithm to run faster, you can set this value larger.
pl: Rozmiar siatki grupy w pikselach. Każda grupa będzie kwadratem. Jeżeli algorytm ma działać szybciej, można zwiększyć tą wartość.

en: At this zoom and above, all markers will be shown without clustering.
pl: Przy tym powiększeniu i większym wszystkie markery będą pokazywane bez grupowania.

en: Clusterer is a marker manager written by Jef Poskanzer of acme.com. To use, you must place Clusterer2.js (available <a href="@url">here</a>) into the "thirdparty" folder.
pl: Clusterer to narzędzie do zarządzania markerami, którego autorem jest Jef Poskanzer z acme.com. Wymaga umieszczenia pliku Clusterer2.js (dostępnego <a href="@url">tutaj</a>) w folderze "thirdparty".

en: Enable Google Bar
pl: Włącz Pasek Google

en: Enable the "Google Bar" at bottom of the map.
pl: Włącz Pasek Google na dole mapy.

en: Highlight marker on rollover
pl: Wyróżnij marker w momencie najechania myszką

en: Highlight marker by creating circle on mouse rollover event.
pl: Wyróżnij marker poprzez tworzenie okręgu w momencie najechania myszką.

en: Unable to render map: Google Maps API key is missing.
pl: Wyświetlenie mapy jest niemożliwe: brak klucza API Map Google

en: view node map
pl: przeglądaj mapę węzła

en: view user map
pl: przeglądaj mapę użytkownika

en: view user location details
pl: przeglądaj informacje o lokalizacji użytkownika

en: Province display
pl: Wyświetlanie województwa

en: Display full province name.
pl: Wyświetlaj pełną nazwę województwa.

en: Open map link in new window
pl: Otwórz odnośnik do mapy w nowym oknie

en: Open in new window method
pl: Metoda otwierania w nowym oknie

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
pl: Minimalne dokładność geokodowania Google Maps

en: Country level accuracy
pl: Dokładność na poziomie państwa

en: Location utilities
pl: Narzędzia lokalizacji

en: User location
pl: Lokalizacja użytkownika

en: Default (address)
pl: Domyślnie (adres)

en: Address with map
pl: Adres i mapa

en: Map only
pl: Tylko mapa

en: Multiple field values on a single map
pl: Wiele wartości pól na jednej mapie

en: Coordinate Type
pl: Typ koordynatów

en: Postal Code (Zipcode)
pl: Kod pocztowy

en: Static  Latitude / Longitude
pl: Statyczna szerokość/długość geograficzna

en: Location to use
pl: Lokalizacja do wykorzystania

en: Location #@num
pl: Lokalizacja  #@num

en: Location type
pl: Typ lokalizacji

en: Styles for regions
pl: Style dla regionów

en: Region style
pl: Styl regionu

en: Label position
pl: Pozycja etykiety

en: Field format
pl: Format pola

en: Hide the label or select a style.
pl: Ukryj etykietę lub wybierz styl.

en: Field style
pl: Styl pola

en: Override user search page
pl: Nadpisz stronę wyszukiwania użytkowników

en: Highlight search word
pl: Podświetl szukane słowo

en: HTML selector
pl: Selektor HTML
