Display Suite profile (6.x-1.6) - en to fa translation catalogue (5524 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Next
fa: بعدی

en: user
fa: کاربر

en: select
fa: انتخاب

en: Filter HTML tags
fa: فیلتر برچسب‌های HTML

en: Show on every page except the listed pages.
fa: در همه صفحات به‌جز صفحات لیست شده نشان بده.

en: Show on only the listed pages.
fa: فقط در صفحات لیست شده نشان بده.

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: enabled
fa: فعال

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: context
fa: زمینه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Administer
fa: مدیریت

en: Create a new user account.
fa: ایجاد حساب جدید

en: Request new password via e-mail.
fa: درخواست گذرواژه جدید از طریق پست الکترونیک.

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: کارکردها

en: Content
fa: محتوا

en: Transaction ID
fa: شناسه تراکنش

en: Attribute
fa: مشخصه

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Gross
fa: ناخالص

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Is
fa: هست

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: Closed
fa: بسته شده

en: yes
fa: بله

en: Wrong username or password.
fa: نام کاربری یا گذرواژه اشتباه است.

en: List
fa: لیست

en: Subject
fa: موضوع

en: closed
fa: بسته شده

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: deny
fa: رد کردن

en: Age
fa: سن

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Log
fa: گزارش

en: RSS feed
fa: خوراک RSS

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Explanation or submission guidelines
fa: توضیح یا راهنمای ارسال محتوا

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: not verified
fa: تایید نشده

en: Default currency
fa: واحد پول پیش‌فرض

en: Action
fa: عملکرد

en: Cost
fa: هزینه

en: Quantity
fa: تعداد

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: On
fa: روشن

en: new
fa: جدید

en: error
fa: خطا

en: Tags
fa: تگ‌ها

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: The title of the block as shown to the user.
fa: عنوان بلوک که به کاربر نشان داده می‌شود.

en: Taxonomy
fa: رده بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: cron
fa: کرون

en: Blue Lagoon (Default)
fa: تالاب آبی(پیش‌فرض)

en: Ash
fa: خاکستر

en: Aquamarine
fa: کبود فام

en: Belgian Chocolate
fa: شکلات بلژیکی

en: Bluemarine
fa: آبی آسمانی

en: Citrus Blast
fa: انفجار مرکبات

en: Cold Day
fa: روز سرد

en: Greenbeam
fa: پرتوی سبز

en: Mediterrano
fa: مدیترانه‌ای

en: Mercury
fa: سیماب

en: Nocturnal
fa: شبانه

en: Olivia
fa: زیتونی

en: Pink Plastic
fa: صورتی پلاستیکی

en: Shiny Tomato
fa: گوجه براق

en: Teal Top
fa: سبز دریایی

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: unpublished
fa: منتشر نشده

en: updated
fa: به‌روز شد

en: Available variables are:
fa: متغیرهای موجود عبارتند از:

en: Overview
fa: مرورکلی

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: File path
fa: مسیر فایل

en: register
fa: ثبت ‌نام کردن

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Release notes
fa: یادداشت‌های انتشار

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Comment form
fa: فرم دیدگاه

en: User contact form
fa: فرم تماس کاربر

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Variable
fa: متغیر

en: Quote
fa: نقل قول

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: There are currently no posts in this category.
fa: هیچ مطلبی در این دسته وجود ندارد.

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Related terms
fa: واژه‌های مرتبط

en: Synonyms
fa: مترادف‌ها

en: Multiple select
fa: انتخاب چندگانه

en: Required
fa: اجباری

en: root
fa: ریشه

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fa: صفحه‌ها، در سطوح یکسان ابتدا به ترتیب وزن و سپس به ترتیب عنوان چینش خواهند شد.

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته

en: Add container
fa: افزودن چارچوب

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Add category
fa: افزودن دسته

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit container
fa: ویرایش نگهدارنده

en: edit
fa: ویرایش

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: به صفحه والد برو

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه رده بندی

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: category
fa: دسته

en: Outline
fa: سرفصل

en: Label
fa: برچسب

en: Changes
fa: تغییرات

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Session opened for %name.
fa: نشست %name باز شد.

en: Help
fa: راهنما

en: username
fa: نام کاربری

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: High
fa: زیاد

en: Low
fa: کم

en: Catalog
fa: کاتالوگ

en: Icon
fa: آیکن

en: Time
fa: زمان

en: week
fa: هفته

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: remove
fa: حذف

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: History
fa: تاریخچه

en: The configuration options have been reset to their default values.
fa: گزینه‌های پیکربندی به مقادیر پیش‌فرض‌شان بازنشانی شدند.

en: hidden
fa: مخفی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Filename
fa: نام فایل

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Clear index
fa: پاک کردن شاخص

en: edit forum
fa: ویرایش انجمن

en: Forum name
fa: نام انجمن

en: forum
fa: انجمن

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fa: آیا از حذف انجمن %name اطمینان دارید؟

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
fa: انجمن %term و تمام زیرانجمن‌ها و محتوای مرتبط با آن حذف شدند.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
fa: انجمن: %term و تمامی زیر انجمن‌ها و محتوای مرتبط حذف شدند.

en: Region
fa: ناحیه

en: link
fa: پیوند

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Core - optional
fa: هسته - اختیاری

en: Teaser
fa: خلاصه

en: never
fa: هرگز

en: The username %name does not exist.
fa: نام کاربری %name وجود ندارد.

en: mail
fa: فرستادن

en: Add item
fa: افزودن آیتم

en: actions
fa: عملکردها

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: aggregator
fa: گردآورنده

en: read more
fa: بیشتر بخوانید

en: Update interval
fa: فاصله به‌روزرسانی

en: The fully-qualified URL of the feed.
fa: نشانی معتبر و کامل خوراک.

en: Add forum
fa: افزودن انجمن

en: Add term
fa: افزودن واژه

en: Screenshot for %theme theme
fa: پیش‌نمایش برای پوسته %theme

en: no screenshot
fa: بدون پیش‌نمایش

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Access log settings
fa: تنظیمات گزارش دسترسی

en: Enable access log
fa: فعال سازی گزارش دسترسی

en: Discard access logs older than
fa: پاک کردن گزارش دسترسی قدیمی‌تر از

en: Preview comment
fa: پیش‌نمایش دیدگاه

en: Total
fa: مجموع

en: Unassign
fa: عزل

en: Please contact the site administrator.
fa: لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: ID
fa: شناسه

en: Statistics
fa: آمار

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: You are not authorized to access this page.
fa: شما حق دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: Settings for @role
fa: تنظیمات برای @role

en: Permitted file extensions
fa: پسوندهای مجاز فایل

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fa: پسوندهایی که کاربران با این نقش می‌توانند بارگذاری کنند. پسوندها را با فاصله از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را درج نکنید.

en: n/a
fa: هیچ

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: Paths
fa: مسیرها

en: type
fa: نوع

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Find content
fa: یافتن محتوا

en: Database type
fa: نوع پایگاه داده

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: action
fa: عملکرد

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها

en: file
fa: فایل

en: status
fa: وضعیت

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Sent email to %recipient
fa: نامه الکترونیکی به %recipient ارسال شد

en: Unable to send email to %recipient
fa: ناتوان در ارسال پست الکترونیکی به %recipient

en: The subject of the message.
fa: موضوع پیغام.

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا از حذف %title اطمینان دارید؟

en: Save categories
fa: ذخيره دسته‌ها

en: term
fa: واژه

en: Content management
fa: مدیریت محتوا

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: Expanded
fa: گسترده

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fa: مسیری که این آیتم منو به آن پیوند دارد. این مسیر می‌تواند یک مسیر داخلی دروپال مانند %add-node یا یک آدرس خارجی مانند %drupal باشد. برای پیوند به صفحه اصلی عبارت %front را وارد نمایید.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
fa: اگر منوی انتخابی و این آیتم منو زیرشاخه داشته باشند، منو همیشه گسترده ظاهر خواهد شد.

en: Parent item
fa: آیتم والد

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fa: اختیاری. در منو, آیتم‌های سنگین‌تر ته‌نشین و سبک‌تر‌ها بالاتر قرار خواهند گرفت.

en: Question
fa: سوال

en: Add child page
fa: افزودن صفحه فرزند

en: Printer-friendly version
fa: نسخه مناسب چاپ

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Remove from outline
fa: حذف از سرفصل

en: Unknown export format.
fa: قالب‌بندی خروجی ناشناخته.

en: All
fa: همه

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Points
fa: امتیازها

en: Post
fa: پست

en: Last post
fa: آخرین ارسال

en: Submit @name
fa: ارسال @name

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Add block
fa: افزودن بلوک

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: View type
fa: نوع نما

en: Page
fa: صفحه

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Three column 25/50/25
fa: سه ستون ۲۵/ ۵۰/ ۲۵

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Three column 25/50/25 stacked
fa: سه ستون ۲۵/۵۰/۲۵ پشته شده است

en: Bottom
fa: پایین

en: Three column 33/34/33
fa: سه ستون ۳۳/۳۴/۳۳

en: Three column 33/34/33 stacked
fa: سه ستون پشته شده  ۳۳/ ۳۴/ ۳۳

en: Two column
fa: دو ستون

en: Two column stacked
fa: دو ستون پشته شده

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Configuration saved.
fa: پیکربندی ذخیره شد.

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های رده بندی

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Footer message
fa: پیغام پاورقی

en: Logo
fa: آرم

en: Mission
fa: رسالت

en: Search box
fa: جعبه جستجو

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Good
fa: خوب

en: User settings
fa: تنظیمات کاربری

en: Public registrations
fa: ثبت نام‌های عمومی

en: Only site administrators can create new user accounts.
fa: فقط مدیران سایت می‌توانند حساب های کاربری جدید بسازند.

en: Drupal
fa: دروپال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Url
fa: نشانی

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Host
fa: میزبان

en: Available updates
fa: به‌روز رسانی‌های در دسترس

en: Manual update check
fa: بررسی دستی به‌روزرسانی

en: Never
fa: هیچوقت

en: Submit changes
fa: ذخیره‌ی تغییرات

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Check manually
fa: بررسی دستی

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Update available
fa: به‌روزرسانی در دسترس است

en: Drupal core update status
fa: وضعیت به‌روز بودن هسته دروپال

en: Out of date
fa: قدیمی

en: Update status
fa: وضعیت به‌روزرسانی

en: Header
fa: سربرگ

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Right sidebar
fa: کناره راست

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
fa: این آیتم منو را فقط هنگامی که ماژول منو <a href="@module-page">فعال</a> می‌شود می‌توان پیکربندی و سفارشی نمود.

en: Recipients
fa: گیرنده‌ها

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fa: اگر می‌خواهید این دسته به صورت پیش‌فرض انتخاب شده باشد. این مقدار را به <em>بله</em> تنظیم کنید.

en: You must enter a category.
fa: شما باید یک دسته وارد کنید.

en: You must enter one or more recipients.
fa: شما باید یک یا چند گیرنده وارد کنید.

en: Category %category has been added.
fa: دسته %category افزوده شد.

en: Category %category has been updated.
fa: دسته %category به‌روز شد.

en: Are you sure you want to delete %category?
fa: آیا از حذف %category اطمینان دارید؟

en: Category %category has been deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: Hourly threshold
fa: آستانه زمانی

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fa: شما نمی‌توانید بیش از %number پیغام در ساعت ارسال کنید. لطفا بعدا دوباره تلاش کنید.

en: Your name
fa: نام شما

en: Your e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیکی شما

en: Send e-mail
fa: ارسال پست الکترونیک

en: You must select a valid category.
fa: شما باید یک دسته معتبر انتخاب کنید.

en: You must enter a valid e-mail address.
fa: شما باید یک نشانی پست الکترونیک معتبر وارد کنید.

en: Sender
fa: فرستنده

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Throttle
fa: بازدارنده

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Input format
fa: قالب ورودی

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Locale
fa: بومی سازی

en: Title field label
fa: برچسب فیلد عنوان

en: Body field label
fa: برچسب فیلد متن

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Log message
fa: گزارش

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll choices
fa: انتخاب‌های نظرسنجی

en: Explanation
fa: توضیح

en: Selection options
fa: گزینه‌های انتخاب

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File MIME type
fa: فایل نوع MIME

en: Node revision ID
fa: شناسه رزرو گره

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Vocabulary name
fa: نام واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: Role name
fa: نام نقش

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Theme configuration
fa: پیکربندی پوسته

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Message type
fa: نوع پیغام

en: Message text
fa: متن پیغام

en: Severity
fa: شدت

en: Content field
fa: فیلد محتوا

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Vote
fa: رای

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Click here
fa: کلیک کنید

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Add condition
fa: افزودن شرط

en: Add action
fa: افزودن عملیات

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: RSS - blogs
fa: RSS - وبلاگ

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Search settings
fa: تنظیمات جستجو

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: blocked
fa: مسدود شده

en: active
fa: فعال

en: N/A
fa: هیچ

en: OPML feed
fa: خوراک OPML

en: configure
fa: پیکربندی

en: Number of news items in block
fa: تعداد آیتم‌های خبری در بلوک

en: View this feed's recent news.
fa: جدیدترین اخبار این خوراک را مشاهده کنید.

en: View this category's recent news.
fa: جدیدترین اخبار این دسته را مشاهده کنید.

en: Feed overview
fa: مرور خوراک

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Next update
fa: به‌روزرسانی بعدی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: %time left
fa: %time باقی مانده

en: remove items
fa: حذف آیتم‌ها

en: update items
fa: به‌روزرسانی آیتم‌ها

en: Category overview
fa: مرور دسته

en: Categorize
fa: دسته‌بندی

en: You are not allowed to categorize this feed item.
fa: شما مجاز به دسته‌بندی این آیتم از خوراک نیستید.

en: The categories have been saved.
fa: دسته‌ها ذخیره شد.

en: URL:
fa: نشانی:

en: Updated:
fa: به‌روز شده:

en: blog it
fa: بفرست به وبلاگ

en: Comment on this news item in your personal blog.
fa: دیدگاه خود را برای این خبر در وبلاگ شخصی خود ثبت کنید.

en: %age old
fa: %age قبل

en: %ago ago
fa: %ago قبل

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Items shown in sources and categories pages
fa: آیتم‌های نشان داده شده در صفحات منابع و دسته‌بندی‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
fa: یک خوراک با نشانی %url وجود دارد. لطفا یک نشانی منحصر به فرد وارد کنید.

en: The feed %feed has been updated.
fa: خوراک %feed به‌روز شد.

en: Feed %feed deleted.
fa: خوراک %feed حذف شد.

en: The feed %feed has been deleted.
fa: خوراک %feed حذف شد.

en: Feed %feed added.
fa: خوراک %feed اضافه شد.

en: The feed %feed has been added.
fa: خوراک %feed اضافه شد.

en: Delete all
fa: حذف همه

en: The news items from %site have been removed.
fa: آیتم‌های خبری از %site حذف شدند.

en: administer news feeds
fa: مدیریت خوراک‌های خبری

en: access news feeds
fa: دسترسی به خوراک‌های خبری

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Up
fa: بالا

en: Lightbox2
fa: جعبه نور ۲

en: Performance
fa: کارایی

en: Read full article to view attachments.
fa: متن کامل مقاله را بخوانید تا پیوست‌ها را مشاهده کنید.

en: 1 attachment | @count attachments
fa[0]: ۱ پیوست
fa[1]: @count پیوست

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Button background color
fa: رنگ زمینه کلید

en: Sale
fa: حراجی

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Card Type
fa: نوع کارت اعتباری

en: Card Number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: Add line
fa: افزودن خط

en: Qty
fa: تعداد

en: Price
fa: قیمت

en: Customers
fa: مشتریان

en: Last reply
fa: آخرین پاسخ

en: System
fa: سیستم

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Current
fa: جاری

en: Add to cart
fa: افزودن به سبد خرید

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Send
fa: ارسال

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Code
fa: کد

en: Stock
fa: موجودی

en: No posts available.
fa: هیچ ارسالی موجود نیست.

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Payment
fa: پرداخت

en: Payment settings
fa: تنظیمات پرداخت

en: Payments
fa: پرداخت‌ها

en: print
fa: چاپ

en: next
fa: بعدی

en: Store
fa: فروشگاه

en: Company
fa: شرکت

en: Add a role to the selected users
fa: افزودن یک نقش به کاربران انتخاب شده

en: Remove a role from the selected users
fa: حذف یک نقش از کاربران انتخاب شده

en: security
fa: امنیت

en: node
fa: محتوا

en: directory
fa: دایرکتوری

en: General
fa: عمومی

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Border
fa: حاشیه

en: Method
fa: روش

en: Recent posts
fa: ارسال‌های اخیر

en: Egypt
fa: مصر

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Iran
fa: ایران

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Tonga
fa: تونگا

en: Cuba
fa: کوبا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Chile
fa: شیلی

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Libya
fa: لیبی

en: Navajo
fa: ناواجو

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: End
fa: پایان

en: Mon
fa: د.

en: Tue
fa: س.

en: Wed
fa: چهارشنبه

en: Thu
fa: پ.

en: Fri
fa: جمعه

en: Sat
fa: ش.

en: Sun
fa: ی.

en: May
fa: می

en: am
fa: ق‌ظ

en: pm
fa: ب‌ظ

en: All views
fa: همه بازدیدها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: The name of the menu the node belongs to.
fa: نام منوی گره متعلق به

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fa: واژه ای که رده اول صفحه متعلق به آن است

en: The name of the category.
fa: نام دسته.

en: The id number of the category.
fa: شماره شناسه دسته

en: Downloads
fa: دانلودها

en: Forum
fa: انجمن

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Note
fa: یادداشت

en: !time ago
fa: !time قبل

en: Other
fa: ساير

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Basic
fa: پایه

en: Color
fa: رنگ

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Theme-specific settings
fa: پیکربندی خاص پوسته

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
fa: این تنظیمات فقط برای پوسته %theme و استایل‌های وابسته به آن برقرار خواهد بود.

en: access content
fa: دسترسی به محتوا

en: SKU
fa: مدل

en: List type
fa: نوع لیست

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Deny
fa: رد کردن

en: Signatures
fa: امضاها

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Log in
fa: ورود

en: Updated URL for feed %title to %url.
fa: نشانی خوراک %title به %url تغییر یافت.

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Jump to the first comment of this posting.
fa: برو به اولین دیدگاه این مطلب.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fa: برو به اولین دیدگاه جدید این مطلب.

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Add a new comment to this page.
fa: افزودن دیدگاه جدید به این صفحه.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fa: افکار و دیدگاه‌های خود در رابطه این محتوا را بیان کنید.

en: No terms available.
fa: واژه‌ای در دسترس نیست.

en: Destination
fa: مقصد

en: reset
fa: بازنشانی

en: Class
fa: کلاس

en: String
fa: رشته

en: Case
fa: مورد

en: Users
fa: کاربران

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Minimum cache lifetime
fa: حداقل عمر حافظه موقت

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Exists
fa: وجود دارد

en: 1 vote | @count votes
fa[0]: 1 رای
fa[1]: @count رای

en: Site maintenance
fa: نگهداری سایت

en: Online
fa: برخط

en: Off-line
fa: آفلاین

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fa: هنگامی که سایت «آنلاین» تمامی کاربران سایت شما را به صورت عادی خواهند دید. هنگامی که سایت به صورت «آفلاین» تنظیم می‌شود فقط کاربران دارای مجوز «مدیریت پیکربندی سایت» قادر خواهند بود تا به تنظیمات نگهداری سایت دسترسی داشته باشند؛ بقیه کاربران پیغام آفلاین را که در زیر تعیین  می‌شود را خواهند دید. کاربران شناخته شده می‌توانند در حالت «آفلاین» مستقیم از صفحه <a href="@user-login">ورود کاربر</a> وارد شوند.

en: Site off-line message
fa: پیغام آفلاین سایت

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fa: پیغامی که به کاربران هنگامی که سایت آفلاین است نمایش داده می‌شود.

en: Default front page
fa: صفحه اصلی پیش‌فرض

en: Button
fa: دکمه

en: Top pages
fa: بهترین صفحه‌ها

en: Both
fa: هردو

en: Clicks
fa: کلیک‌ها

en: Filtered text (user selects input format)
fa: متن فیلتر شده (کاربر قالب ورودی را انتخاب می‌کند)

en: Text processing
fa: پردازش متن

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fa: حداکثر طول فیلد بر حسب کاراکتر. برای طول نامحدود، خالی بگذارید.

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Create content
fa: ایجاد محتوا

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Checkout
fa: تکمیل سفارش

en: Uninstall
fa: عزل

en: <All>
fa: <همه>

en: access all views
fa: دسترسی به تمام نماها

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fa: نماها فهرست‌های شخصی‌سازی شده‌ای از محتوای سیستم شما هستند. این فهرست‌ها تا حد زیادی قابل‌پیکربندی هستند، و نحوه نمایش لیست‌های محتوا را در کنترل شما قرار می‌دهند.

en: Tools
fa: ابزارها

en: Override
fa: بازنویسی

en: Clone
fa: کپی سازی

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default Views
fa: نماهای پیش فرض

en: Summary, sorted ascending
fa: خلاصه، مرتب شده صعودی

en: Summary, sorted descending
fa: خلاصه، مرتب شده نزولی

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fa: متنی که در بالای نما نشان داده میشود. میتواند شامل توضیح یا لینک یا هر چیز دیگری که شما دوست دارید باشد. اختیاری.

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Empty text
fa: متن خالی

en: Expose
fa: نمایش

en: Down
fa: پایین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Add criteria
fa: افزودن معیار

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: administer views
fa: مدیریت نماها

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Node: ID
fa: گره : شناسه

en: Random
fa: تصادفی

en: Recent hits
fa: جدیدترین بازدیدها

en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Position
fa: موقعیت

en: Class name
fa: نام کلاس

en: Integer
fa: صحیح

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: The comment no longer exists.
fa: این دیدگاه، دیگر وجود ندارد.

en: The comment and all its replies have been deleted.
fa: دیدگاه و تمام پاسخ‌های آن حذف شد.

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Do not display
fa: عدم نمایش

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Node template
fa: قالب گره

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fa: چنانچه کد PHP زیر مقدار <code>TRUE</code> را باز می‌گرداند بلوک را نمایش بده (PHP-mode, فقط برای کاربران حرفه‌ای).

en: Preformatted
fa: از قبل قالب‌بندی شده

en: Profile
fa: نمایه

en: Process
fa: پردازش

en: Close
fa: بستن

en: filters
fa: فیلترها

en: Votes
fa: آراء

en: Term description
fa: شرح واژه

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Expiration
fa: انقضا

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Duration
fa: مدت

en: Expiration date
fa: تاریخ انقضا

en: Original
fa: اصلی

en: Threshold
fa: آستانه

en: Function
fa: تابع

en: Session closed for %name.
fa: نشست برای %name بسته شد.

en: Tracker
fa: پیگیری کننده

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: You have to specify a valid date.
fa: شما باید یک تاریخ معتبر وارد کنید.

en: Server settings
fa: تنظیمات سرور

en: The name %name is a reserved username.
fa: نام کاربری %name یک نام رزرو شده است.

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: The field %field is required.
fa: فیلد %field اجباری است.

en: Fax number
fa: شماره فکس

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Germany
fa: آلمان

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Full
fa: کامل

en: 1 new | @count new
fa[0]: 1 جدید
fa[1]: @count جدید

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Add rule
fa: افزودن قانون

en: Delete rule
fa: حذف قانون

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Andorra
fa: آندروا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Anguilla
fa: آنگولا

en: Antarctica
fa: جنوب‌گان

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australia
fa: استرالیا

en: Austria
fa: اتریش

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belize
fa: بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووه

en: Brunei
fa: برونئی

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینا فاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canada
fa: کانادا

en: Cape Verde
fa: کیپ ورد

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa: چاد

en: China
fa: چین

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Comoros
fa: کومور

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: East Timor
fa: شرق تیمور

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Estonia
fa: استونی

en: Ethiopia
fa: استونیایی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: Gabon
fa: گابن

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Greece
fa: یونان

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Guadeloupe
fa: جزیره گوادلوپ

en: Guam
fa: گوام

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guyana
fa: گویان

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Heard Island and McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک دونالد

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هندوستان

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Iraq
fa: عراق

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jordan
fa: اردن

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Laos
fa: لائوس

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mali
fa: مالی

en: Malta
fa: جزیره مالت

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Micronesia
fa: میکرونزی

en: Moldova
fa: مولداوی

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Morocco
fa: مراکش

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: Netherlands Antilles
fa: آنتیل هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیوئه

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفولک

en: North Korea
fa: کره شمالی

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Papua New Guinea
fa: گینه جدید پاپوآ

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Reunion
fa: رئونیون

en: Romania
fa: رومانی

en: Russia
fa: روسیه

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa: جورجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: سوالبارد و یان ماین

en: Swaziland
fa: سوازیلند

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Syria
fa: سوریه

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Thailand
fa: تایلند

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر تورکس و کایکوس

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: United States
fa: ایالات متحده آمریکا

en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک حاشیه ایالات متحده

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Wallis and Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Yemen
fa: یمن

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Table prefix
fa: پیشوند جدول

en: Database username
fa: نام کاربری پایگاه داده

en: Database password
fa: گذرواژه پایگاه داده

en: Database name
fa: نام پایگاه داده

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Formatting guidelines
fa: راهنمای قالب‌بندی

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
fa: قالب: %time. برای استفاده از زمان ارسال فرم، خالی بگذارید.

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Hidden
fa: پنهان

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: File attachments
fa: فایل‌های پیوست

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
fa: تغییرات اعمال شده بر روی فایلهای ضمیمه تا هنگامی که این پست ذخیره نگردد، اعمال نخواهد شد.اولین فایل فهرست شده در خوراک آر.اس.اس نیز وارد میشود.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
fa: پیوست کردن فایل غیرفعال شده است. پوشه‌های فایل بطور صحیح پیکربندی نشده است.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
fa: لطفا <a href="@admin-file-system">صفحه ی پیکربندی سیستم فایل</a> را مشاهده کنید.

en: Pending
fa: در حال بررسی

en: minute
fa: دقیقه

en: minutes
fa: دقیقه

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fa: فعال‌سازی یا غیرفعال نمودن حافظه موقت برای کاربران ناشناس و تعیین گزینه‌های بهینه‌سازی پنهای باند CSS و JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Syslog
fa: واقعه نگار سیستم

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: Key
fa: کلید

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
fa: بیشترین حد مجاز اندازه تصویر، تعریف شده بصورت طولxارتفاع (مانند 640x480) برای عدم محدودیت 0 وارد کنید.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
fa: محدودیت اندازه فایل %role بایستی یک عدد بزرگتر از صفر باشد.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
fa: حداکثرحجم قابل بارگداری به ازای هر فایل برای %role بیشتر از کل حجم مجاز برای هر کاربر است .

en: Maximum resolution for uploaded images
fa: بیشترین وضوح برای تصویرهای بارگذاری شده

en: WIDTHxHEIGHT
fa: طول x عرض

en: Maximum file size per upload
fa: حداکثر اندازه فایل برای هر بارگذاری

en: Total file size per user
fa: مجموع اندازه فایل برای هر کاربر

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
fa: حداکثر اندازه تمام فایل‌هایی که یک کاربر می‌تواند در سایت داشته باشد (بر حسب مگابایت).

en: File Upload
fa: بارگذاری فایل

en: [<a href="@link">more help...</a>]
fa: [<a href="@link">راهنمایی بیشتر...</a>]

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: settings page
fa: صفحه تنظیمات

en: List price
fa: لیست قیمت

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Change
fa: تغییر

en: Arabic
fa: عربی

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: in
fa: در

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Are you sure you want to delete these items?
fa: آیا از حذف این آیتم‌ها اطمینان دارید؟

en: The items have been deleted.
fa: آیتم‌ها حذف شدند.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fa: نشانی پست الکترونیکی معتبر. تمام پیام‌های سیستم به این نشانی فرستاده خواهند شد.این نشانی عمونی نخواهد شد و در صورت تمایل شما برای مواردی مانند درخواست گذرواژه جدید یا دریافت اخبار و اطلاعیه‌ها استفاده خواهد شد.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fa: نشانی پست الکترونیکی %email هم اکنون ثبت شده است. <a href="@password">آیا گذرواژه خود را فراموش نموده‌اید ؟</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
fa: دسترسی برای پست الکترونیکی %email ممنوع شده است.

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Remove items
fa: حذف آیتم‌ها

en: ago
fa: پیش

en: Allowed HTML tags
fa: تگ های HTML مجاز

en: Sources
fa: منابع

en: !title category latest items
fa: آخرین آیتم‌های دسته !title

en: !title feed latest items
fa: آخرین آیتم‌های خوراک !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
fa: یک دسته با نام %category هم اکنون وجود دارد. لطفا یک عنوان منحصربه‌فرد وارد کنید.

en: The category %category has been updated.
fa: دسته %category به‌روز شد.

en: Category %category deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: The category %category has been deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: Category %category added.
fa: دسته %category اضافه شد.

en: The category %category has been added.
fa: دسته %category اضافه شد.

en: aggregator - @title
fa: گردآورنده - @title

en: 1 item | @count items
fa[0]: 1 آیتم
fa[1]: @count آیتم

en: Add menu
fa: افزودن منو

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
fa: آیا از حذف آیتم منوی سفارشی %item اطمینان دارید؟

en: The menu item %title has been deleted.
fa: آیتم منوی %title حذف شد.

en: Deleted menu item %title.
fa: آیتم منوی %title حذف شد.

en: menu
fa: منو

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: No items selected.
fa: هیچ یک از آیتم‌ها انتخاب نشده است.

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: View user profile.
fa: مشاهده نمایه کاربر.

en: locked
fa: قفل شده

en: Titles only
fa: فقط عناوین

en: Full text
fa: تمام متن

en: This cannot be undone.
fa: این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Upload picture
fa: بارگذاری تصویر

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Message:
fa: پیغام:

en: Display all menu items
fa: نمایش تمامی آیتم‌های منو

en: access administration menu
fa: دسترسی به منوی مدیریت

en: Language file
fa: فایل زبان

en: Cache settings
fa: تنظیمات حافظه موقت

en: published
fa: منتشرشده

en: Average page generation time
fa: میانگین زمان تولید صفحه

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Show only users where
fa: فقط نمایش کاربرانی که

en: Refine
fa: تصفیه

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: @time ago
fa: @time قبل

en: No users available.
fa: هیچ کاربری موجود نیست.

en: No users selected.
fa: هیچ کاربری انتخاب نشده است.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fa: یک اقدام خرابکارانه برای تغییر فیلدهای محافظت‌شده کاربر شناسایی شد.

en: Select all rows in this table
fa: انتخاب همه سطرها در این جدول

en: Deselect all rows in this table
fa: عدم انتخاب همه سطرها در این جدول

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Please enter some keywords.
fa: لطفا تعدادی کلمه کلیدی وارد کنید.

en: Replacement value
fa: مقدار جایگزین

en: Request new password
fa: درخواست گذرواژه جدید

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fa: بازدیدکنندگان می‌توانند بدون نیاز به تایید مدیریت، حساب کاربری ایجاد کنند.

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Topics
fa: موضوعات

en: Topic
fa: موضوع

en: Allowed values list
fa: لیست مقادیر مجاز

en: Activity
fa: فعالیت

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
fa: پیش‌فرض حداکثر حجم فایل که یک کاربر می‌تواند بارگذاری کند (به مگابایت).

en: Add file
fa: افزودن فایل

en: (disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Edit menu
fa: ویرایش منو

en: Delete menu
fa: حذف منو

en: Edit menu item
fa: ویرایش آیتم منو

en: Reset menu item
fa: بازنشانی آیتم منو

en: Delete menu item
fa: حذف آیتم منو

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: First
fa: اولین

en: Query
fa: پرس و جو

en: Locale settings
fa: تنظیمات منطقه

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: How many content items to display in "day" list.
fa: تعداد آیتم‌های محتوا برای نمایش در لیست «روز».

en: day
fa: روز

en: year
fa: سال

en: hour
fa: ساعت

en: Jan
fa: ژانویه

en: Feb
fa: فوریه

en: Mar
fa: مارس

en: Apr
fa: آوریل

en: Jun
fa: ژوئن

en: Jul
fa: ژوئیه

en: Aug
fa: اوت

en: Sep
fa: سپتامبر

en: Oct
fa: اکتبر

en: Nov
fa: نوامبر

en: Dec
fa: دسامبر

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Select list
fa: لیست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: is equal to
fa: برابر است با

en: is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Moderated
fa: تحت نظارت

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: Mission statement
fa: شرح ماموریت

en: Enable Overview Map
fa: فعال‌سازی مرورکلی نقشه

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
fa: فعال‌سازی "مرورکلی نقشه" در گوشه پایین سمت راست.

en: Node settings
fa: تنظیمات گره

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Configure permissions
fa: پیکربندی مجوزها

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: Existing system path
fa: مسیر سیستم موجود

en: Path alias
fa: نام مستعار مسیر

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fa: مسیر جایگزینی برای دسترسی به این مطلب تعیین کنید. مانند, "about" وقتی که صفحه «درباره» را می‌نویسید. از مسیر نسبی استفاده کنید و اسلش به انتهای آن اضافه نکنید که نام مستعار نشانی کار نخواهند کرد.

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Replacement patterns for @name
fa: الگوهای جانشینی برای @name

en: Execute custom PHP code
fa: اجرای کد PHP سفارشی

en: Your rating
fa: امتیاز شما

en: Choice
fa: انتخاب

en: Log out
fa: خروج

en: Number of day's top views to display
fa: تعداد روزهای بهترین مشاهدات برای نمایش

en: Number of all time views to display
fa: تعداد کل زمان مشاهدات برای نمایش

en: Number of most recent views to display
fa: تعداد جدیدترین مشاهده‌ها برای نمایش

en: The settings have not been saved because of the errors.
fa: تنظیمات به علت رخ دادن خطا ذخیره نشد.

en: Spam link deterrent
fa: مانع پیوند مزاحم

en: Display fields
fa: نمایش فیلدها

en: profile
fa: نمایه

en: First day of week
fa: اولین روز هفته

en: Immediately
fa: فورا

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار رده بندی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Select one...
fa: یکی را انتخاب کنید...

en: Send yourself a copy.
fa: ارسال یک رونوشت به شما.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
fa: !name (!name-url) یک پیغام از طریق فرم تماس (!form-url) در !site برای شما فرستاده است.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
fa: اگر شما نمی‌خواهید نامه الکترونیکی دریافت کنید می‌توانید تنظیمات خود را در !url تغییر دهید.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
fa: %name-from یک نامه الکترونیک به %name-to ارسال کرد.

en: The message has been sent.
fa: پیغام ارسال شد.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
fa: !name یک پیغام با استفاده از فرم تماس در !form ارسال نمود.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
fa: %name-from یک نامه الکترونیکی درباره %category فرستاد.

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: role
fa: نقش

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fa: آیا از حذف بلوک %name اطمینان دارید ؟

en: The block %name has been removed.
fa: بلوک %name حذف شد

en: Production
fa: محصولات

en: Info
fa: اطلاعات

en: Red
fa: قرمز

en: White
fa: سفید

en: Units
fa: واحدها

en: Shipping method:
fa: روش حمل و نقل:

en: Taxes
fa: مالیات‌ها

en: Tax rate
fa: نرخ مالیات

en: list terms
fa: لیست واژه‌ها

en: add terms
fa: افزودن واژه‌ها

en: Created new term %term.
fa: واژه جدید %term ایجاد شد.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fa: آیا از حذف واژه %title اطمینان دارید؟

en: Deleted term %name.
fa: واژه %name حذف شد.

en: warning
fa: هشدار

en: No statistics available.
fa: هیچ آماری در دسترس نیست.

en: Last run !time ago
fa: آخرین اجرا !time پیش

en: Never run
fa: هرگز اجرا نشده

en: Product count
fa: تعداد محصول

en: Site information
fa: اطلاعات سایت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Enabled filters
fa: فیلترهای فعال

en: critical
fa: بحرانی

en: Default permitted file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز پیش‌فرض

en: or
fa: یا

en: Optimize JavaScript files
fa: بهینه‌سازی فایل‌های جاواسکریپت

en: Results
fa: نتایج

en: Older polls
fa: نظرسنجی‌های قدیمی‌تر

en: View the list of polls on this site.
fa: لیست نظرسنجی‌های این سایت را ببینید.

en: Poll settings
fa: تنظیمات نظرسنجی

en: You must fill in at least two choices.
fa: شما باید دست کم دو انتخاب داشته باشید.

en: open
fa: باز

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
fa: این جدول تمامی آرا ثبت شده این نظرسنجی را لیست می‌کند. اگر کاربران ناشناس مجاز به رای دادن باشند، با IP address کامپیوتری که برای رای دادن به کاربرده‌اند شناسایی خواهند شد.

en: Visitor
fa: بازدید کننده

en: Cancel your vote
fa: لغو رای خود

en: View the current poll results.
fa: نتایج نظرسنجی جاری را مشاهده کنید.

en: vote on polls
fa: رای دادن به نظرسنجی

en: cancel own vote
fa: باطل کردن رای خود

en: inspect all votes
fa: رسیدگی به تمام آراﺀ

en: Convert
fa: تبدیل

en: List terms
fa: لیست واژه‌ها

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fa: حذف یک واژه تمام فرزندان آن را در صورت وجود حذف می‌کند. این عمل قابل‌بازگشت نیست.

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: Syndicate
fa: جمع آوری

en: Syndicate content
fa: همزمانی محتوا

en: Blogs
fa: وبلاگ‌ها

en: All blogs
fa: تمام وبلاگ‌ها

en: Books
fa: کتاب‌ها

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به علت خطای "%error" در خط %line قطع شده باشد.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به سبب خطای "%error" در خط %line قطع شده باشد.

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: Delete package
fa: حذف بسته

en: administer taxonomy
fa: مدیریت رده بندی

en: access administration pages
fa: دسترسی به صفحات مدیریت

en: administer filters
fa: مدیریت فیلترها

en: view revisions
fa: مشاهده بازبینی‌ها

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: !date by !username
fa: !date توسط !username

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: بازبینی

en: current revision
fa: بازبینی جاری

en: The specified passwords do not match.
fa: گذرواژه‌های تعیین شده با هم یکی نیستند.

en: Track
fa: پیگیری

en: Match
fa: مطابق است

en: No forums defined
fa: هیچ انجمنی تعریف نشده است

en: This topic has been moved
fa: این موضوع منتقل شده است

en: User management
fa: مدیریت کاربران

en: Permissions
fa: مجوزها

en: e-mail
fa: پست الکترونیک

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: Search options
fa: اختیارات جستجو

en: Cron
fa: کرون

en: permission
fa: مجوز

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Your vote was recorded.
fa: رای شما ثبت شد.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fa: به سایت شما اجازه می‌دهد با فرمی حاوی سئوال و انتخاب در موضوعات گوناگون نظرسنجی اخذ کند.

en: Link color
fa: رنگ پیوند

en: options
fa: گزینه‌ها

en: Shopping cart
fa: سبد خرید

en: Your item(s) have been updated.
fa: آیتم‌های شما به‌روزرسانی شدند.

en: Qty.
fa: تعداد

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Transaction key
fa: کلید تراکنش

en: Credit card details
fa: جزئیات کارت اعتباری

en: Discount
fa: تخفیف

en: Shipping
fa: حمل و نقل

en: Reversed
fa: معکوس

en: Day(s)
fa: روز

en: Week(s)
fa: هفته

en: Year(s)
fa: سال

en: Order history
fa: سابقه سفارش

en: Product
fa: محصول

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
fa: گذرواژه شما و دستورات بیشتر به نشانی پست الکترونیکی شما ارسال شد.

en: Flexible
fa: انعطاف‌پذیر

en: Subtotal
fa: جمع جزء

en: administer store
fa: مدیریت فروشگاه

en: Billing address
fa: آدرس جهت صدور صورتحساب

en: Shipping address
fa: آدرس جهت تحویل کالا

en: Payment method
fa: روش پرداخت

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Received
fa: دریافت شده

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Payment details
fa: جزئیات پرداخت

en: Reverse
fa: معکوس

en: Refund
fa: استرداد

en: Products
fa: محصولات

en: administer products
fa: مدیریت محصولات

en: Product settings
fa: تنظیمات کالا

en: Street address
fa: آدرس خیابان

en: Testing
fa: آزمایش

en: Thousands separator
fa: جداکننده هزارگان

en: Total:
fa: مجموع:

en: Transaction ID:
fa: شناسه تراکنش:

en: Aland Islands
fa: جزایر آلند

en: Fiji
fa: فیجی

en: Falkland Islands
fa: جزایر فالکلند

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: South Korea
fa: کره جنوبی

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Saint Helena
fa: سینت هلینا

en: Sao Tome and Principe
fa: سائو تومه و پرنسیپ

en: French Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانسوی

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادین

en: British Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین بریتانیا

en: U.S. Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین ایالات متحده

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Pounds
fa: پوند

en: Grams
fa: گرم

en: Kilograms
fa: کیلوگرم

en: Ounces
fa: اونس

en: Inches
fa: اینچ

en: Feet
fa: فوت

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Jersey
fa: جرزی

en: Orders
fa: سفارش‌ها

en: Print invoice
fa: چاپ صورتحساب

en: User name
fa: نام کاربری

en: Length of trimmed posts
fa: طول ارسال‌های بریده شده

en: 200 characters
fa: ۲۰۰ کاراکتر

en: 400 characters
fa: ۴۰۰ کاراکتر

en: 600 characters
fa: ۶۰۰ کاراکتر

en: 800 characters
fa: ۸۰۰ کاراکتر

en: 1000 characters
fa: ۱۰۰۰ کاراکتر

en: 1200 characters
fa: ۱۲۰۰ کاراکتر

en: 1400 characters
fa: ۱۴۰۰ کاراکتر

en: 1600 characters
fa: ۱۶۰۰ کاراکتر

en: 1800 characters
fa: ۱۸۰۰ کاراکتر

en: 2000 characters
fa: ۲۰۰۰ کاراکتر

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fa: حداکثر تعداد حروفی که در نسخه پیرایش شده محتوا استفاده می‌شود. دروپال از این تنظیمات برای تعیین اینکه کجا باید محتوای بلند پیرایش گردند استفاده می‌کند. نسخه پیرایش شده هنگامی که محتوا در صفحه اصلی، خواراک و غیره نمایش داده می‌شود به عنوان نوعی خلاصه به کار می‌رود. برای غیر فعال نمودن خلاصه، این گزینه را برروی «نامحدود» تنظیم کنید. توجه داشته باشید این تنظیمات فقط برروی محتوا جدید و به‌روز شده اثر می‌گذارد و بر روی خلاصه‌های موجود اثری نخواهد داشت.

en: System default
fa: پیش‌فرض سیستم

en: Authentication
fa: بررسی هویت

en: %type settings
fa: تنظیمات %type

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: File settings
fa: تنظیمات پرونده

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fa: پسوند‌های پیش‌فرضی که کاربران مجاز به بارگذاری آنها هستند. پسوندها را با فاصله از هم جدا کرده و بدون نقطه ابتدا بنویسید.

en: Default maximum file size per upload
fa: بیشترین اندازه پرونده پیش‌فرض به ازای هر بار بارگزاری

en: MB
fa: مگابایت

en: Default total file size per user
fa: اندازه پیش‌فرض مجموع پرونده‌ها به ازای هر کاربر

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fa: تنظیمات php شما حداکثر حجم فایل قابل بارگذاری را محدود به %size کرده است.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
fa: این تنظیمات می‌تواند بر اساس ساختار سرور شما، در فابل سیستمی php.ini در پوشه ریشه یا در فایل settings.php سایت یا در فایل .htaccess در ریشه سایت دروپال شما تغییر کند.

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: The description displayed when hovering over a menu item.
fa: توضیحاتی که وقتی موس بر روی آیتم منو قرار می‌گیرد نمایش داده می‌شود.

en: XML feed
fa: خوراک XML

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: Gray
fa: خاکستری

en: Attach new file
fa: پیوست فایل جدید

en: Attach
fa: پیوست

en: List files by default
fa: لیست کردن فایل‌ها به صورت پیش‌فرض

en: edit
fa: ویرایش

en: Formatted
fa: قالب‌بندی شده

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Credit
fa: اعتبار

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
fa: <a href="@link" title="@title">ادامه</a>

en: Redirect to URL
fa: هدایت به نشانی

en: details
fa: جزئیات

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fa: نام کاربری %name فعال نشده یا مسدود شده‌ است.

en: Login attempt failed for %user.
fa: تلاش %user برای ورود با شکست مواجه شد.

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Display style
fa: شیوه‌ی نمایش

en: <Hidden>
fa: <مخفی>

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fa: نام کاربری که می‌خواهید مالکیت را به وی منسوب کنید.

en: Please enter a valid username.
fa: لطفا یک نام کاربری معتبر وارد کنید.

en: Please enter a valid email address or %author.
fa: لطفا یک نشانی پست الکترونیکی معتبر یا %author را وارد کنید.

en: Manage the actions defined for your site.
fa: عملکردهای تعریف شده سایت خود را اداره کنید.

en: Delete action
fa: حذف عملکرد

en: Actions available to Drupal:
fa: کنش‌های در دسترس دروپال:

en: The action has been successfully saved.
fa: عملکرد با موفقیت ذخیره شد.

en: Deleted action %aid (%action)
fa: عملکرد %aid (%action) حذف شد

en: Action '%action' added.
fa: عملکرد '%action' اضافه شد.

en: Remove orphaned actions
fa: حذف عملکردهای جدا افتاده

en: administer actions
fa: مدیریت فعالیت‌ها

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Story
fa: روایت

en: JPEG quality
fa: کیفیت JPEG

en: administer nodes
fa: مدیریت گره‌ها

en: administer comments
fa: مدیریت دیدگاه‌ها

en: Delete comments
fa: حذف دیدگاه‌ها

en: not published
fa: منتشر نشده

en: by
fa: توسط

en: The comments have been deleted.
fa: دیدگاه‌ها حذف شد.

en: Published comments
fa: دیدگاه‌های منتشر شده

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
fa: دیدگاه شما در صف نظارت مدیران سایت قرار گرفت و پس از تایید منتشر می‌شود.

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Protected
fa: حفاظت شده

en: Default weight
fa: وزن پیش‌فرض

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Related content
fa: محتوای مرتبط

en: Hits
fa: بازدیدها

en: not sticky
fa: غیر سرمطلب

en: sticky
fa: سرمطلب

en: not promoted
fa: ارتقا داده‌نشده

en: promoted
fa: ارتقا داده‌شده

en: Sticky
fa: چسبانک

en: day(s)
fa: روز(ها)

en: week(s)
fa: هفته (ها)

en: month(s)
fa: ماه (ها)

en: Default options
fa: گزینه‌های پیش‌فرض

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Contact settings
fa: تنظیمات تماس

en: cancel
fa: لغو

en: users
fa: کاربران

en: Reset password
fa: بازنشانی گذرواژه

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: Finished
fa: پایان

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Output format
fa: فرمت خروجی

en: Path to file
fa: مسیر فایل

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Line break converter
fa: مبدل تجزیه خط

en: Temporary directory
fa: پوشه موقت

en: date
fa: تاریخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fa: خطای بارگذاری فایل. فایل بارگذاری شده نمی‌تواند منتقل شود.

en: upload files
fa: بارگذاری فایل‌ها

en: Site configuration
fa: پیکربندی سایت

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Comment title
fa: عنوان دیدگاه

en: The specified date is invalid.
fa: تاریخ مشخص شده معتبر نیست.

en: Choice @n
fa: گزینه @n

en: Percentage (%)
fa: درصد (%)

en: Password strength:
fa: استحکام گذرواژه:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
fa: توصیه می‌شود کلمه عبوری انتخاب کنید که حاوی حداقل ۶ کاراکتر باشد. این کاراکترها باید شامل اعداد، علائم نگارشی، حروف کوچک و حروف بزرگ انگلیسی باشد.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
fa: کلمه عبور شما تنوع کافی برای امنیت را ندارد. برای افزایش امنیت:

en: Adding both upper and lowercase letters.
fa: از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی با هم استفاده کنید.

en: Adding numbers.
fa: از اعداد استفاده کنید.

en: Adding punctuation.
fa: از علائم نگارشی استفاده کنید.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
fa: توصیه می‌شود کلمه عبور و نام کاربری‌تان متفاوت باشد.

en: Passwords match:
fa: مطابقت گذرواژه:

en: Slogan
fa: شعار

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
fa: این متن در انتهای هر صفحه‌ نمایش داده خواهد شد و برای آگاهی دادن درباره حق و حقوق مادی و معنوی صفحات شما مفید است.

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: The name used to indicate anonymous users.
fa: اسمی که برای مشخص نمودن کاربران ناشناس به کار می‌رود.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fa: صفحه خانگی محتوا را نسبت به این نشانی نمایش می‌دهد. اگر مطمئن نیستید "node" بنویسید.

en: Apply
fa: اعمال

en: Get help
fa: کمک گرفتن

en: Please wait...
fa: لطفا صبر کنید...

en: Assign
fa: اختصاص

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: Select
fa: انتخاب

en: is
fa: است

en: Approval queue
fa: صف تایید

en: Display on separate page
fa: نمایش در صفحه مجزا

en: Location of comment submission form
fa: موقعیت فرم ارسال دیدگاه

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Go to page @number
fa: برو به صفحه @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
fa: پوسته بدون جدول، قابل تنظیم رنگ، چند ستونه و با عرض شناور (پیش‌فرض).

en: Go to previous forum topic
fa: رفتن به موضوع انجمن قبلی

en: Go to next forum topic
fa: رفتن به موضوع انجمن بعدی

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: No style
fa: بدون قالب

en: Bold
fa: برجسته

en: Underlined
fa: زیرنویس شده

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: Site building
fa: ساختار سایت

en: No primary links
fa: پیوندهای اولیه وجود ندارد

en: Source for the primary links
fa: منبع پیوندهای اولیه

en: Select what should be displayed as the primary links.
fa: آنچه باید به عنوان پیوندهای اولیه نمایش داده شود را انتخاب کنید.

en: No secondary links
fa: پیوندهای ثانویه وجود ندارد

en: Source for the secondary links
fa: منبع پیوندهای ثانویه

en: Information
fa: اطلاعات

en: No content types available.
fa: هیچ یک از انواع محتوا در دسترس نیست.

en: Delete role
fa: حذف نقش

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Toggle
fa: تغییر لحظه‌ای

en: Simple
fa: ساده

en: Role specific visibility settings
fa: تنظیمات نمایش بر اساس نقش

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
fa: آیتم‌هایی که فعال نباشند در هیچ منویی ظاهر نخواهد شد.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fa: نام منو جدید خود را وارد. به خاطر داشته باشتید بلوک جدید ایجاد شده را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک</a> فعال کنید.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
fa: برای بازآرایی آیتم‌های منو بارفتن به قسمت زیرین ستون <em>منو</em> آن را گرفته و به محل جدید در لیست (یا گروه) کشیده و رها کنید. (گرفتن دستگیره با کلیک و نگهداشتن موس هنگامی که برروی نشانه هستیم امکان پذیر است.) به یاد داشته باشید تا زمانیکه برروی «ذخیره پیکربندی» در انتهای صفحه کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: List menus
fa: لیست منوها

en: Customize menu
fa: سفارشی نمودن منو

en: List items
fa: فهرست آیتم‌ها

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Macedonia
fa: مقدونیه

en: Pitcairn
fa: پیتکارین

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Language switcher
fa: تغییردهنده زبان

en: English name
fa: نام انگلیسی

en: Native name
fa: نام بومی

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Form name
fa: نام فرم

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
fa: عنوان فیلد جدید. این عنوان به کاربر نمایش داده می‌شود. یک عنوان نمونه می‌تواند "رنگ مورد علاقه" باشد.

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
fa: توضیح اختیاری برای فیلد جدید. توضیح به کاربر نشان داده خواهد شد.

en: Save field
fa: ذخیره فیلد

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fa: بلوک‌های محتوا که در کناره‌ها و یا دیگر نواحی سایت شما دیده می‌شوند را پیکربندی کنید.

en: Delete block
fa: حذف بلوک

en: Save blocks
fa: ذخیره بلوک‌ها

en: The block settings have been updated.
fa: تنظیمات بلوک به‌روز شد.

en: Block specific settings
fa: تنظیمات خاص بلوک

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fa: عنوان پیش‌فرض بلوک را رونویسی کنید. از <em>&lt;none&gt;</em> برای عدم نمایش عنوان استفاده کنید، یا برای استفاده از عنوان پیش‌فرض آنرا خالی بگذارید.

en: '%name' block
fa: بلوک '%name'

en: User specific visibility settings
fa: تنظیمات نمایش کاربر

en: Custom visibility settings
fa: تنظیمات نمایش سفارشی

en: Users cannot control whether or not they see this block.
fa: کاربران نتوانند مشاهده یا عدم مشاهده این بلوک را کنترل کنند.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
fa: به صورت پیش‌فرض بلوک را نشان بده ولی به کاربران اجازه بده تا آنرا پنهان کنند.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
fa: به صورت پیش‌فرض بلوک را پنهان کن ولی به کاربران اجازه بده تا آنرا نشان دهند.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fa: به کاربران خاص اجازه می‌دهد تا بتوانند قابلیت دید این بلوک را در تنظیمات حسابشان سفارشی کنند.

en: Show block for specific roles
fa: بلوک را برای نقش‌های مشخص شده نشان بده

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fa: این بلوک را فقط برای نقش(های) انتخاب شده نمایش بده. اگر نقشی را انتخاب نکنید، بلوک برای همه کاربران نمایش داده خواهد شد.

en: Page specific visibility settings
fa: تنظیمات نمایش بر اساس صفحه

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fa: اگر PHP-mode انتخاب شده باشد، کد PHP خود را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند سایت را از کار بیاندازد.

en: Show block on specific pages
fa: بلوک را در صفحه‌ها خاص نمایش بده

en: Save block
fa: ذخیره‌ی بلوک

en: Please ensure that each block description is unique.
fa: لطفا از منحصر به فرد بودن توضیحات هر بلوک مطمئن شوید.

en: The block configuration has been saved.
fa: پیکربندی بلوک ذخیره شد.

en: The block has been created.
fa: بلوک ایجاد شد.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
fa: مختصر توضیحاتی در مورد بلوک شما.که در<a href="@overview">صفحه بازنگری بلوک</a> استفاده میشود.

en: Block body
fa: بدنه بلوک

en: The content of the block as shown to the user.
fa: محتوای بلوک که به کاربر نشان داده می‌شود.

en: Block configuration
fa: پیکربندی بلوک

en: administer blocks
fa: مدیریت بلوک‌ها

en: use PHP for block visibility
fa: استفاده از PHP برای نمایش بلوک

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
fa: بسته‌هایی که در اطراف محتوای اصلی نمایش داده می‌شوند را کنترل می‌کند.

en: Core - required
fa: هسته - الزامی

en: Menus
fa: منوها

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
fa: منوهای پیمایش، پیوندهای اولیه و پیوندهای ثانویه سایت خود و همچنین تغییر نام و تجدید سازمان عناصر منو را کنترل کنید.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
fa: آیا از بازنشانی %item به مقدار پیش‌فرض اطمینان دارید؟

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fa: تمام سفارشی‌سازی‌ها از بین خواهند رفت. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: The menu item was reset to its default settings.
fa: آیتم منو به تنظیمات پیش‌فرض بازنشانی شد.

en: administer menu
fa: مدیریت منو

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fa: به مدیران سایت اجازه سفارشی‌سازی منوی پیمایش را می‌دهد.

en: Add vocabulary
fa: افزودن واژگان

en: Edit vocabulary
fa: ویرایش واژگان

en: edit vocabulary
fa: ویرایش واژگان

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
fa: توضیحات واژگان؛ می‌تواند توسط ماژول‌ها استفاده گردد.

en: Created new vocabulary %name.
fa: واژگان جدید %name ایجاد شد.

en: Updated vocabulary %name.
fa: واژگان %name به‌روز شد.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fa: آیا از حذف واژگان %title اطمینان دارید؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fa: حذف یک واژگان تمامی واژه‌های درون آن را حذف می‌کند. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Deleted vocabulary %name.
fa: واژگان %name حذف شد.

en: The name of this term.
fa: نام این واژه.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
fa: لیستی با کاما از هم جدا شده از واژه‌ها که این محتوا را توضیح می‌دهد. مثال: جالب, سقوط آزاد, شرکت.

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
fa: واژگان %name به این صورت نمی‌تواند ویرایش گردد.

en: Above
fa: بالا

en: Number of values
fa: تعداد مقادیر

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: Default time zone
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fa: چگونگی نمایش فیلدهای این نوع محتوا را هنگامی که در زمینه های زیر ارائه میگردد پیکربندی نمایید.

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Full node
fa: گره کامل

en: Updating field type %type with module %module.
fa: بروزرسانی نوع فیلد %type با ماژول %module.

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Add field
fa: افزودن فیلد

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Allows administrators to define new content types.
fa: به مدیران اجازه‌ی تعریف انواع محتوای جدید را می‌دهد.

en: Trimmed
fa: برش خورده

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: No fields have been defined for any content type yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی برای هیچکدام از انواع محتوا تعریف نشده است.

en: simple
fa: ساده

en: Added field %label.
fa: فیلد %label اضافه شد.

en: There was a problem adding field %label.
fa: خطایی در اضافه کردن فیلد %label رخ داده است.

en: There was a problem creating field %label.
fa: خطایی در ایجاد فیلد %label رخ داده است.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید فیلد %field را حذف نمایید؟

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fa: اگر محتوایی در این فیلد قرار داده باشید، از میان خواهد رفت. این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Removed field %field from %type.
fa: فیلد %field از %type حذف شد.

en: There was a problem deleting %field from %type.
fa: خطایی در حذف %field از %type رخ داده است.

en: Save field settings
fa: ذخیره تنظیمات فیلد

en: The default value is invalid.
fa: مقدار پیش‌فرض معتبر نیست.

en: Saved field %label.
fa: فیلد %label ذخیره شد.

en: The update has encountered an error.
fa: به‌روزرسانی با خطا مواجه شد.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fa: پایگاه داده تغییر یافت و داده‌ها منتقل شده، یا حذف شد.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fa: خطایی رخ داد و تغییرات پایگاه داده کاملا انجام نشد.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fa[0]: 1 مورد با موفقیت پردازش شد:
fa[1]: @count مورد با موفقیت پردازش شدند.

en: Raw number value
fa: مقدار عددی خام

en: Formatted number value
fa: مقدار عددی قالب‌بندی شده

en: Raw, unfiltered text
fa: متن خام و فیلتر نشده

en: Formatted and filtered text
fa: متن قالب‌بندی شده و فیلتر شده

en: Select the content type to export.
fa: نوع محتوای مورد نظر جهت استخراج را انتخاب کنید.

en: <Create>
fa: <ایجاد>

en: Import data
fa: وارد کردن اطلاعات

en: The content type %type already exists in this database.
fa: نوع محتوای %type قبلا در پایگاه داده وجود دارد.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید گروه %label را حذف نمایید؟

en: The group %group_name has been removed.
fa: گروه %group_name حذف شد.

en: Fieldgroup
fa: گروه فیلد

en: Node reference
fa: مرجع گره

en: Store the ID of a related node as an integer value.
fa: ذخیره شناسه یک گره مرتبط به صورت یک مقدار عددی صحیح.

en: Title (link)
fa: عنوان (پیوند)

en: Title (no link)
fa: عنوان (بدون پیوند)

en: Autocomplete text field
fa: فیلد متن تکمیل شونده خودکار

en: Store a number in the database as an integer.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده به صورت عدد صحیح.

en: Decimal
fa: اعشار

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده در قالب ممیز ثابت.

en: Float
fa: شناور

en: Store a number in the database in a floating point format.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده در قالب ممیز شناور.

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت گذار دهدهی

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fa: حرفی که  کاربران برای نشان دادن و وارد نمودن اعشار در فرم‌ها استفاده خواهند نمود.

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: "Minimum" must be a number.
fa: «حداقل» باید یک عدد باشد.

en: "Maximum" must be a number.
fa: «حداکثر» باید یک عدد باشد.

en: unformatted
fa: بدون قالب

en: Defines numeric field types.
fa: انواع فیلد‌های عددی را تعریف می‌کند.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fa: برای یک ساختار «چک باکس خاموش/روشن» تکی ابتدا یک مقدار 'off' و سپس یک مقدار 'on'  را در بخش <strong>مقادیر مجاز</strong> تعریف کنید. توجه داشته باشید چک باکس عناون مقدار 'on' را برای برچسب خود استفاده خواهد نمود.

en: Check boxes/radio buttons
fa: چک باکس/رادیویی

en: Single on/off checkbox
fa: چک باکس روشن/خاموش تکی

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fa: انواع ساختار‌های لیست‌های انتخاب, چک باکس و کلید‌های رادیویی را برای فیلد‌های متن و عددی تعریف می‌کند.

en: Store text in the database.
fa: ذخیره متن در پایگاه داده.

en: Text area (multiple rows)
fa: منطقه متن(چندین سطر)

en: Defines simple text field types.
fa: انواع فیلدهای متنی ساده را تعریف می‌کند.

en: Store the ID of a related user as an integer value.
fa: ذخیره شناسه یک کاربر مرتبط به صورت یک مقدار عددی صحیح.

en: Theme-engine-specific settings
fa: تنظیمات خاص موتور پوسته

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
fa: این تنظیمات فقط برای تمام قالب‌ها و استایل‌های بر پایه موتور پوسته %engine وجود دارند.

en: Use administration theme for content editing
fa: برای ویرایش محتوا از پوسته مدیریت استفاده شود

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
fa: از پوسته مدیریت هنگام ویرایش محتوای موجود یا ایجاد یک محتوای جدید استفاده کن.

en: Form
fa: فرم

en: Contact phone number
fa: شماره تلفن تماس

en: Ubercart - extra
fa: آبرکارت - اضافی

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: Canceled
fa: لغو شد

en: years
fa: سال‌ها

en: Default gateway
fa: درگاه پیش فرض

en: Ubercart - payment
fa: آبرکارت - پرداخت

en: Permission
fa: مجوز

en: @module module
fa: ماژول @module

en: incompatible
fa: ناسازگار

en: Incompatible with this version of Drupal core
fa: ناسازگار با این نسخه از هسته دروپال

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
fa: این نسخه با نسخه !core_version از هسته دروپال ناسازگار است.

en: Incompatible with this version of PHP
fa: ناسازگار با این نسخه از PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fa: این ماژول به PHP نسخه @php_required نیاز دارد و با PHP نسخه !php_version ناسازگار است.

en: Order ID
fa: شناسه سفارش

en: Search returned the following results:
fa: جستجو نتایج زیر را بازگرداند:

en: My blog
fa: وبلاگ من

en: Input formats
fa: قالب های ورودی

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Anonymous commenting
fa: ثبت دیدگاه به صورت ناشناس

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fa: افراد ناشناس امکان وارد کردن اطلاعات تماس نداشته باشند.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fa: افراد ناشناس امکان دادن اطلاعات تماس داشته باشند.

en: Anonymous posters must leave their contact information
fa: افراد ناشناس باید اطلاعات تماس بدهند.

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
fa: این گزینه هنگامی که کاربران ناشناس در <a href="@url">صفحه مجوزها</a> دارای مجوز ارسال دیدگاه باشند فعال می‌شود.

en: Display below post or comments
fa: نمایش زیر محتوا یا دیدگاه‌ها

en: Default comment setting
fa: تنظیمات پیش‌فرض دیدگاه

en: Read/Write
fa: خواندن/نوشتن

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت دیدگاه‌ها</em> می‌توانند این تنظیمات را رونویسی کنند.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fa: محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fa: امضای شما در انتهای دیدگاه‌هایتان برای عموم نمایش داده می‌شود.

en: parent
fa: والد

en: Flat list - collapsed
fa: لیست ساده - جمع

en: Flat list - expanded
fa: لیست ساده - باز

en: Threaded list - collapsed
fa: لیست موضوعی - جمع

en: Threaded list - expanded
fa: لیست موضوعی - باز

en: Date - newest first
fa: تاریخ - ابتدا جدیدترین

en: Date - oldest first
fa: تاریخ - ابتدا قدیمی‌ترین

en: 1 comment | @count comments
fa[0]: 1 دیدگاه
fa[1]: @count دیدگاه

en: 1 new comment | @count new comments
fa[0]: 1 دیدگاه جدید
fa[1]: @count دیدگاه جدید

en: access comments
fa: دسترسی به دیدگاه‌ها

en: post comments
fa: ارسال دیدگاه‌ها

en: post comments without approval
fa: ارسال دیدگاه‌ها بدون تایید

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fa: نشانی پست الکترونیکی که پیغام برای آن فرستاده خواهد شد. اگر می‌خواهید یک پست الکترونیک به نویسنده اصلی محتوای ارسالی بفرستید %author را وارد کنید.

en: Save content type
fa: ذخیره نوع محتوا

en: Global
fa: سراسری

en: Show descriptions
fa: نمایش توضیحات

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Language code
fa: کد زبان

en: arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Save role
fa: ذخیره کردن نقش

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: debug
fa: اشکال‌زدایی

en: file system
fa: سیستم فایل

en: Strip disallowed tags
fa: پاک کردن تگ‌های غیر مجاز

en: input formats
fa: قالب های ورودی

en: There are no menu items yet.
fa: هنوز هیچ یک از آیتم‌های منو ایجاد نشده است.

en: Menu link title
fa: عنوان پیوند منو

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
fa: متن پیوند مطابق با این آیتم که باید در منو ظاهر شود.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: حداکثر عمقی که یک آیتم و کلیه زیر مجموعه اش دارد به !maxdepth محدود شده است. در صورتی که تعداد لایه های رسیدن به یک آیتم از این تعداد تجاوز نماید ممکن است برخی گزینه های منو در دسترس نباشند.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fa: مسیر '@link_path' نامعتبر است یا شما اجازه دسترسی به آن را ندارید.

en: There was an error saving the menu link.
fa: هنگام ذخیره پیوند منو خطایی رخ داد.

en: Menu name
fa: نام منو

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین برای این منو. این متن برای ایجاد نشانی صفحه <em>مرور منو</em> برای این منو به کار می‌رود نام فقط باید شامل حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد و نام باید منحصر به فرد باشد.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید منوی %title را حذف کنید؟

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
fa: نام منو فقط می‌تواند حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد.

en: The menu already exists.
fa: منو درحال حاضر وجود دارد.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
fa[0]: <strong>هشدار:</strong> در حال حاضر 1 قلم منو در %title وجود دارد که حذف خواهد شد (اقلام تعریف شده توسط سیستم باز نشانی خواهند شد).
fa[1]: <strong>هشدار:</strong>در حال حاضر @count قلم منو در %title وجود دارند که حذف خواهند شد (اقلام تعریف شده توسط سیستم باز نشانی خواهند شد).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
fa[0]: نام منو نمی‌تواند بیش از یک حرف باشد
fa[1]: نام منو نمی‌تواند بیش از @count حرف باشد.

en: Enter the title and path for your new menu item.
fa: عنوان و مسیر قلم جدید منوی خود را وارد کنید.

en: Number of users to display
fa: تعداد کاربران برای نمایش دادن

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Edit container
fa: ویرایش چارچوب

en: Button settings
fa: تنظیمات کلید

en: Last visit
fa: آخرین بازدید

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
fa: برای ارسال دیدگاه <a href="@login">وارد شوید</a>.

en: Reply
fa: پاسخ

en: Hot topic threshold
fa: آستانه موضوع داغ

en: Topics per page
fa: موضوعات در هر صفحه

en: Posts - most active first
fa: تعداد محتوا - فعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Posts - least active first
fa: تعداد محتوا - غیرفعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa: شما باید حداقل یک کلمه کلیدی مثبت با حداقل طول @count حرف و بیشتر بدهید.

en: View user details.
fa: مشاهده اطلاعات کاربر

en: @user's picture
fa: تصویر @user

en: Rate
fa: نرخ

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
fa: خطایی در هنگام پرداخت رخ داده است. لطفاْ با ما تماس بگیرید تا از ارسال سفارش خود اطمینان حاصل فرمایید.

en: A payment has been accepted.
fa: یک پرداخت تائید شد.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: revert revisions
fa: بازگشت بازبینی‌ها

en: Orange
fa: نارنجی

en: <None>
fa: <هیچکدام>

en: Description:
fa: توضیحات:

en: Ubercart - core (optional)
fa: آبرکارت - هسته (اختیاری)

en: New forum topics
fa: موضوعات جدید انجمن

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: @type: deleted %title revision %revision.
fa: @type: %title بازبینی %revision حذف شد.

en: Page not found
fa: صفحه مورد نظر یافت نشد.

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
fa: ماژول راهنما، راهنمایی‌های وابسته به زمینه را برای استفاده و پیکربندی <a href="@drupal">دروپال</a> و ماژول‌های آن فراهم می‌کند، و مکملی برای <a href="@handbook">کتابچه راهنمای</a> گسترده‌‌ی آنلاین دروپال است. کتابچه راهنمای آنلاین ممکن است شامل اطلاعات به‌روزتری باشد، توسط دیدگاه‌های مفید اشتراک‌یافته کاربران تفسیر شده است، و به عنوان یک مرجع قطعی برای تمام مستندات دروپال محسوب می‌شود.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@help">ماژول راهنما</a> را ببینید.

en: (site default theme)
fa: (پوسته پیش‌فرض سایت)

en: Screenshot
fa: عکس از صفحه

en: Purchase date
fa: تاریخ خرید

en: Preview trimmed version
fa: پیش نمایش نسخه پیرایش شده

en: Preview full version
fa: پیش نمایش بازبینی کامل

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
fa: بدنه @type شما خیلی کوتاه است. شما حداقل به %words کلمه نیاز دارید.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
fa: این محتوا توسط کاربر دیگری ویرایش شده است. تغییرات نمی‌تواند ذخیره گردد.

en: List, add, and edit users.
fa: لیست کردن، افزودن ، و ویرایش کاربران

en: The name %name is already taken.
fa: نام %name قبلا ثبت شده است.

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: info
fa: اطلاعات

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Node access
fa: دسترسی گره

en: year(s)
fa: سال(ها)

en: product
fa: کالا

en: OpenID redirect
fa: هدایت OpenID

en: OpenID Login
fa: ورود با شناسه OpenID

en: Delete OpenID
fa: حذف شناسه OpenID

en: Log in using OpenID
fa: ورود با OpenID

en: Cancel OpenID login
fa: لغو ورود با OpenID

en: What is OpenID?
fa: OpenID چیست؟

en: OpenID login failed.
fa: ورود با شناسه OpenID شکست خورد.

en: OpenID login cancelled.
fa: ورود با شناسه OpenID لغو شد.

en: Successfully added %identity
fa: %identity با موفقیت افزوده شد

en: Add an OpenID
fa: افزودن یک شناسه OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
fa: این شناسه OpenID از قبل در این سایت استفاده شده است.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
fa: آیا برای حذف شناسه OpenID  %authname برای کاربر %user اطمینان دارید؟

en: OpenID deleted.
fa: شناسه OpenID حذف شد.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
fa: متاسفیم، این شناسه OpenID معتبر نیست. لطفا مطمئن شوید شناسه خود را صحیح نوشته‌اید.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
fa: شما می‌بایست آدرس پست الکترونیکی این حساب را قبل از ورود با شناسه OpenID تایید کنید.

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Addresses
fa: آدرس‌ها

en: Saved addresses
fa: آدرس‌های ذخیره شده

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: The directory %directory does not exist.
fa: پوشه %directory وجود ندارد.

en: The directory %directory is not writable
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست، زیرا مجوزهای صحیح را ندارد.

en: Store an arbitrary file.
fa: ذخیره یک فایل دلخواه.

en: File description
fa: توضیحات فایل

en: File size (in bytes)
fa: اندازه فایل (بر حسب بایت)

en: Defines a file field type.
fa: یک نوع فیلد فایل تعریف می‌کند.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
fa: افزودن قابلیت جمع‌آوری و ذخیره متاداتا در فیلد فایل.

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
fa: اگر فعال باشد، دروپال عبارت rel="nofollow" به تمامی پیوندها اضافه خواهد نمود تا تاثیرگذاری پیوندهای مزاحم را کاهش دهد. توجه: این کار همچنین تمامی پیوندهای معتبر را از اینکه توسط موتورهای جستجو رهگیری شوند منع می‌کند، لذا این امر هنگامی که برای کاربران ناشناس فعال باشد بیشتر اثربخش است.

en: Show only items where
fa: نمایش آیتم‌هایی که

en: No comments available.
fa: هیچ دیدگاه‌هایی در دسترس نیست.

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Primary links
fa: پیوندهای اولیه

en: ok
fa: قبول

en: empty
fa: خالی

en: Rebuild permissions
fa: بازسازی مجوزها

en: Package
fa: بسته

en: @type: updated %title.
fa: @type: %title به‌روز شد.

en: @type: added %title.
fa: @type: %title اضافه شد.

en: Error saving user account.
fa: خطا در ذخیره حساب کاربری.

en: Are you sure you want to delete this message?
fa: آیا از حذف این پیغام اطمینان دارید؟

en: Action %action has been unassigned.
fa: عملکرد %action عزل شد.

en: Add role
fa: افزودن نقش

en: You must specify a valid role name.
fa: شما باید یک نام معتبر برای نقش معین کنید.

en: The role has been added.
fa: نقش اضافه شد.

en: All users
fa: همه کاربران

en: Path to custom logo
fa: مسیر آرم سفارشی

en: taxonomy
fa: رده بندی

en: Updated term %term.
fa: واژه %term به‌روز شده.

en: - Please choose -
fa: - لطفا انتخاب کنید -

en: - None selected -
fa: - بدون انتخاب -

en: Discard items older than
fa: پاک کردن آیتم‌های قدیمی‌تر از

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fa: مدت زمانی که اقلام خوراک تا قبل از پاک شدن نگهداری می‌شوند. (پیکربندی صحیح <a href="@cron">عملیات نگهداری کرون</a> ضروری است.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
fa: تعداد آیتم‌های خوراکی که در صفحه‌های خلاصه خوراک و دسته نمایش داده می‌شوند.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fa: @site_name - خوراک‌های گردآوری شده دسته @title

en: @site_name - aggregated feeds
fa: @site_name - خوراک‌های گردآوری شده

en: @site_name aggregator
fa: گردآورنده @site_name

en: !title feed
fa: خوراک !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fa: گردآورنده یک سیستم قدرتمند خبرخوان است که تازه‌ترین محتوا را از خوراک‌های مبتنی بر RSS, RDF, Atom در وب جمع‌آوری می‌کند. هزارن سایت (به ویژه سایت‌های خبری و وبلاگ‌ها) آخرین مطالب ارسالی و سرفصل‌های خود را براساس فرمت‌های استاندارد مبتنی بر XML منتشر می‌کنند. فرمت‌های پشتیبانی شده توسط گردآورنده شامل <a href="@rss">RSS</a>، <a href="@rdf">RDF</a>، و <a href="@atom">Atom</a> هستند.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fa: خوراک‌ها شامل اقلام خوراک یا اخبار مجزایی هستند که توسط سایت ارائه دهنده منتشر می‌شوند. خوراک‌ها می‌توانند در گروه‌هایی عموماً بر اساس موضوع دسته‌بندی شوند. کاربران می‌توانند اقلام خوراک را در <a href="@aggregator">نمایش اصلی گردآورنده</a> یا <a href="@aggregator-sources">منبع‌شان</a> مشاهده کنند. مدیران سایت می‌توانند <a href="@feededit">خوراک‌ها را حذف، اضافه یا ویرایش</a> کنند و تنظیم کنند چند وقت یکبار خوراک‌ها برای وجود موارد تازه بررسی شوند. تازه‌ترین اخبار یک دسته‌ می‌توانند از طریق <a href="@admin-block">مدیریت بلوک‌ها</a> به صورت یک بلوک نمایش داده شود. یک <a href="@aggregator-opml">ماشین مفسر فایل OPML</a> برای تمامی خوراک‌ها در دسترس شما است. ضمناً تنظیمات صحیح <a href="@cron">کرون</a> لازم است.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@aggregator">ماژول گردآورنده</a> را ببینید.

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به سبب خطای "%error" قطع شده باشد.

en: There is no new syndicated content from %site.
fa: محتوای جدیدی از %site وجود ندارد.

en: There is new syndicated content from %site.
fa: محتوای جدیدی از %site وجود دارد.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به علت خطای "%error" قطع شده باشد.

en: Feed aggregator
fa: گردآورنده خوراک

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fa: محتوای خوراک‌های RSS، RDF و Atom را گردآوری می‌کند.

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Account settings
fa: تنظیمات حساب کاربری

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Country code
fa: کد کشور

en: The content type %name has been deleted.
fa: نوع محتوای %name حذف شد.

en: Deleted content type %name.
fa: نوع محتوای %name حذف شد.

en: Enter your keywords
fa: کلمات کلیدی خود را وارد کنید

en: Clean URLs
fa: نشانی‌های ساده

en: My account
fa: حساب من

en: Pictures
fa: تصاویر

en: Active users
fa: کاربران فعال

en: Number of topics
fa: تعداد موضوع‌ها

en: Active forum topics
fa: موضوع‌های فعال انجمن

en: Read the latest forum topics.
fa: خواندن آخرین موضوع‌های انجمن.

en: User activity
fa: فعالیت کاربر

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fa: کتابخانه GD برای PHP وجود ندارد یا نسخه قدیمی است. برای اطلاعات درباره نحوه رفع این مشکل <a href="@url">مستندات تصویر در PHP</a> را بررسی کنید.

en: GD library
fa: کتابخانه GD

en: Attach to
fa: پیوست به

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
fa: دسته فیلد جدید باید بخشی از دسته‌هایی که به صورت منطقی برای دسته‌بندی کردن فیلدها به کار می‌رود باشد. یک دسته مثال «اطلاعات شخصی» است.

en: The user must enter a value.
fa: کاربر باید یک مقدار وارد نماید.

en: Visible in user registration form.
fa: قابل‌مشاهده در فرم ثبت‌نام کاربری.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fa: مدت زمان بین به‌روزرسانی خوراک‌ها. (نیاز به تنظیم صحیح <a href="@cron">عملیات نگهداری کرون</a> دارد.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
fa: اقلام جدید خوراک به صورت خودکار وارد دسته‌های انتخاب‌شده می‌شوند.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Maximum number of currently online users to display.
fa: بیشترین تعداد کاربران آنلاین برای نمایش.

en: There is currently %members and %visitors online.
fa: هم اکنون %members و %visitors آنلاین هستند.

en: There are currently %members and %visitors online.
fa: در حال حاضر %members و %visitors آنلاین هستند.

en: Argument type
fa: نوع آرگومان

en: Custom PHP
fa: PHP سفارشی

en: Context
fa: زمینه

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: A list of files attached to the node.
fa: یک لیست از فایل‌های پیوست شده به گره.

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: A form to add a new comment.
fa: یک فرم برای افزودن یک دیدگاه جدید.

en: Node comments
fa: دیدگاه‌های گره

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: !a comments per page
fa: !a دیدگاه در هر صفحه

en: Node content
fa: محتوای گره

en: Identifier
fa: شناسه

en: Node form publishing options
fa: گزینه‌های انتشار فرم گره

en: Publishing options on the Node form.
fa: گزینه‌های انتشار برای فرم گره.

en: Node form input format
fa: قالب ورودی فرم گره

en: Input format for the body field on a node.
fa: قالب ورودی برای فیلد بدنه در یک گره.

en: Node form comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه فرم گره

en: Comment settings on the Node form.
fa: تنظیمات دیدگاه برای یک فرم گره.

en: Node form menu settings
fa: تنظیمات منوی فرم گره

en: Node form categories
fa: دسته‌های فرم گره

en: The picture of a user.
fa: تصویر یک کاربر.

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: The profile of a user.
fa: پروفایل یک کاربر.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان رده‌بندی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Choose layout
fa: انتخاب آرایش

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Single column
fa: تک ستون

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Enter the module name to export code to.
fa: نام ماژول را برای گرفتن کد خروجی از آن وارد کنید.

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Edit this view
fa: ویرایش این نما

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: System block
fa: بلوک سیستم

en: Begin
fa: شروع

en: Black
fa: سیاه

en: Palestinian Territory
fa: فلسطین اشغالی

en: Vatican
fa: واتیکان

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Czech
fa: چک

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: German
fa: آلمانی

en: Greek
fa: یونانی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Slovak
fa: اسلواکیایی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Edit comment
fa: ویرایش دیدگاه

en: Promote to front page
fa: نمایش بر روی صفحه اصلی

en: begins with
fa: شروع میشود با

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Edit rule
fa: ویرایش قانون

en: Print
fa: چاپ

en: The file could not be created.
fa: فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

en: Locked
fa: قفل شده

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fa: دستورالعمل بازنشانی گذرواژه برای %name به %email فرستاده شد.

en: types
fa: انواع

en: Account information
fa: اطلاعات حساب کاربری

en: The e-mail address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail معتبر نیست.

en: Account
fa: حساب

en: authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fa: نشانی پست الکترونیکی برای اطلاع از در دسترس بودن به‌روزرسانی‌ها.

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fa: هر بار که سایت شما چک میکند که آیا به روز رسانی جدیدی انجام شده است یا نه، در صورت پیدا کردن یک به روز رسانی جدید، میتواند به فهرستی از آدرسهای ایمیل در این رابطه اطلاع رسانی کند. هر آدرس ایمیل را در یک سطر جداگانه وارد کنید. در صورت خالی بودن این فیلد، هیچ ایمیلی ارسال نخواهد شد.

en: Check for updates
fa: بررسی به‌روزرسانی‌ها

en: All newer versions
fa: تمام نسخه‌های جدیدتر

en: Only security updates
fa: تنها به‌روزرسانی‌های امنیتی

en: %email is not a valid e-mail address.
fa: %email یک نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fa: %emails نشانی‌های پست الکترونیک معتبر نیستند.

en: No update data available
fa: هیچ داده به‌روزرسانی وجود ندارد

en: Not secure!
fa: نا امن!

en: Revoked!
fa: باطل شده!

en: Unsupported release
fa: انتشار پشتیبانی نشده

en: Can not determine status
fa: نمی‌توان وضعیت را بررسی کرد

en: (version @version available)
fa: (نسخه @version در دسترس است)

en: See the available updates page for more information:
fa: صفحه به‌روز رسانی‌های در دسترس را برای اطلاعات بیشتر ببینید:

en: New release(s) available for !site_name
fa: انتشار(های) جدیدی برای !site_name در دسترس است

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fa: یک به‌روزرسانی امنیتی برای نسخه دروپال شما در دسترس است. برای اطمینان از امنیت سرورتان بایستی بلافاصله به‌روزرسانی را انجام دهید!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه دروپال شما ابطال شده‌ است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. اکیدا توصیه می‌شود آن را به‌روزرسانی نمایید.

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fa: نسخه نصب‌شده یک یا چند ماژول یا پوسته شما باطل شده است، و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. اکیدا توصیه می‌شود که آن(ها) را به‌روز رسانی یا غیرفعال کنید.

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه دروپال شما دیگر پشتیبانی نمی‌گردد. به‌روزرسانی بسیار توصیه می‌شود.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
fa: نسخه حداقل یکی از ماژول‌ها یا پوسته‌های شما دیگر پشتیبانی نمی‌گردد. اکیدا توصیه می‌شود آنها را به‌روزرسانی یا غیرفعال نمایید! لطفا صفحه اصلی پروژه را برای جزئیات بیشتر ببینید.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fa: به‌روزرسانی‌هایی برای نسخه دروپال شما وجود دارد. برای اطمینان از عملکرد صحیح سایت شما، باید هرچه زودتر به‌روز رسانی را اعمال کنید.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
fa: مشکلی در تعیین وضعیت به‌روزرسانی‌های موجود برای نسخه دروپال شما رخ داد.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
fa: مشکلی در تعیین وضعیت به‌روزرسانی‌های موجود برای یک یا چند ماژول یا پوسته شما رخ داد.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fa: برای اطلاعات بیشتر صفحه <a href="@available_updates">به‌روز رسانی‌های در دسترس</a> را ببینید.

en: Project not secure
fa: پروژه امن نیست

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fa: این پروژه توسط تیم امنیتی دروپال ناامن شناخته شده است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیرفعال نمودن تمام محتویات این پروژه اکیدا توصیه می‌شود!

en: Project revoked
fa: پروژه باطل شده

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fa: این پروژه ابطال شده است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. اکیدا توصیه می‌شود تمام اجزای پروژه را غیرفعال کنید.

en: Project not supported
fa: پروژه پشتیبانی نمی‌شود

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fa: این پروژه دیگر پشتیبانی نمی‌شود و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیرفعال نمودن هرآنچه شامل این پروژه است بسیار ارجحیت دارد!

en: No available releases found
fa: هیچ انتشاری در دسترس نیست

en: Release revoked
fa: انتشار ابطال شده است.

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه نصب شده کنونی ابطال شده است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیرفعال نمودن تمام اجزاء این انتشار یا به‌روزرسانی اکیدا توصیه می‌شود.

en: Release not supported
fa: انتشار پشتیبانی نمی‌شود

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه نصب شده کنونی پشتیبانی نمی‌شود و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیر فعال نمودن هرآنچه شامل این پروژه است یا به‌روز رسانی آن بسیار ارجحیت دارد!

en: Invalid info
fa: اطلاعات نامعتبر

en: Security update required!
fa: به‌روزرسانی امنیتی ضروری است!

en: Not supported!
fa: پشتیبانی نمی‌شود!

en: Recommended version:
fa: نسخه توصیه شده:

en: Security update:
fa: به‌روزرسانی امنیتی:

en: Latest version:
fa: آخرین نسخه:

en: Development version:
fa: نسخه در حال توسعه:

en: Also available:
fa: همچنین در دسترس است:

en: No name
fa: بدون نام

en: Text only
fa: فقط متن

en: Finish
fa: پایان

en: The selected file %name could not be uploaded.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند بارگذاری شود.

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fa: خطای تعیین اعتبار، لطفا دوباره تلاش کنید. در صورت بروز مجدد خطا، با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: In moderation
fa: در دست بررسی

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
fa: انجمن‌ها و سلسله مراتب آنها انجمن را کنترل کنید و تنظیمات آنها را تغییر دهید.

en: Edit forum
fa: ویرایش انجمن

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fa: این واژگان مختص انجمن است. برخی از امکانات واژگان عادی حذف شده است.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
fa: %forum فقط یک نگهدارنده انجمن است. لطفا یکی از انجمن‌های زیر آنرا انتخاب کنید.

en: Leave shadow copy
fa: رونوشت را باقی بگذار

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fa: اگر شما این موضوع را جابه‌جا کنید، می‌توانید یک پیوند در انجمن قدیمی به انجمن جدید بگذارید.

en: Container name
fa: نام نگهدارنده

en: forum container
fa: نگهدارنده انجمن

en: Created new @type %term.
fa: %term @type جدید ساخته شد.

en: The @type %term has been updated.
fa: %term @type به‌روز شد.

en: @time ago<br />by !author
fa: @time قبل <br />توسط !author

en: create forum topics
fa: ایجاد موضوعات انجمن

en: edit own forum topics
fa: ویرایش موضوعات انجمن خود

en: administer forums
fa: مدیریت انجمن‌ها

en: Stock settings
fa: تنظیمات موجودی

en: Add new field
fa: افزودن فیلد جدید

en: deleted
fa: حذف شده

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Only in the category(s)
fa: تنها در دسته‌(های)

en: Only of the type(s)
fa: تنها از نوع(انواع) محتوای

en: Content ranking
fa: رتبه‌بندی محتوا

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fa: اعداد زیر میزان اهمیت هر یک از خصوصیات محتوا را در هنگام مرتب‌سازی نتایج مشخص می‌سازد. اعداد بزرگ‌تر به معنای اعتبار بیشتر و صفر به معنای عدم لحاظ خصوصیت است. تغییر این اعداد نیاز به بازسازی شاخص ندارد و تغییرات بلافاصله اعمال خواهند شد.

en: Keyword relevance
fa: ارتباط کلمه کلیدی

en: Recently posted
fa: جدیدترین محتوا

en: Number of comments
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Factor
fa: عامل

en: Billing information
fa: اطلاعات صورت‌حساب

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Expand layout to include descriptions.
fa: بسط صفحه آرایی برای شامل شدن توضیحات.

en: Hide descriptions
fa: پنهان نمودن توضیحات

en: Compress layout by hiding descriptions.
fa: کوچک نمودن صفحه آرایی با مخفی نمودن توضیحات.

en: Transaction mode
fa: حالت تراکنش

en: Credit card charged: !amount
fa: میزان شارژ کارت اعتباری: !amount

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند بارگذاری شود، زیرا مقصد %directory به درستی پیکربندی نشده است.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا فایلی با این نام وجود ندارد. لطفا بررسی کنید که نام فایل را درست وارد نموده باشید.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
fa: فایل %file انتخاب شده نتوانست کپی شود, به دلیل اینکه فایلی با این نام در مقصد وجود دارد.

en: The selected file %file could not be copied.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود.

en: The removal of the original file %file has failed.
fa: حذف فایل اصلی %file ناموفق بود.

en: Color set
fa: مجموعه رنگ

en: Underline
fa: زیرخط

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: Search returned no results.
fa: جستجو هیچ نتیجه‌ای نداشت.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
fa: <ul>
    <li>بررسی کنید آیا املای شما درست است.</li>
    <li>علامت های نقل قول اطراف عبارات را برای تطابق هر واژه به صورت جداگانه بردارید: <em>"blue smurf"</em> کمتر از <em>blue smurf</em> تطابق پیدا می‌کند.</li>
    <li>پرس و جوی خود را با عبارت <em>OR</em> کاهش دهید: <em>blue smurf</em> تطابق کمتری نسبت به <em>blue OR smurf</em> دارد.</li>
    </ul>

en: Case sensitive
fa: حساس نسبت به بزرگ يا کوچک بودن حرف

en: Database host
fa: میزبان پایگاه داده

en: Maximum link text length
fa: حداکثر طول متن پیوند

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fa: آدرس‌های طولانی‌تر از این برای جلوگیری از رشته‌های طولانی که باعث شکسته شدن قالب‌بندی می‌گردند بریده خواهند شد. پیوند بدون تغییر باقی می‌ماند. تنها بخش متنی پیوند بریده می‌شود.

en: Check e-mail
fa: بررسی پست الکترونیک

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Default picture
fa: عکس پیش‌فرض

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fa: آدرس تصویر به نمایش درآمده برای کاربرانی که تصویری برای خود انتخاب نکرده‌اند. برای عدم استفاده خالی بگذارید

en: Select the default site time zone.
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض را انتخاب کنید.

en: Site status
fa: وضعیت سایت

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fa: اگر تعداد فیلدهای فوق کافی نیست، برای افزودن انتخاب‌های بیشتر اینجا کلیک کنید.

en: Toggle display
fa: تغییر وضعیت نمایش

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های روی سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری آرم خود استفاده کنید.

en: Report settings
fa: تنظیمات گزارش

en: Configuration file
fa: فایل پیکربندی

en: Install profile
fa: نمایه نصب

en: %percentage of the site has been indexed.
fa: %percentage سایت فهرست شده است.

en: Download method
fa: روش دانلود

en: Web server
fa: سرور وب

en: Error reporting
fa: گزارش خطا

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fa[0]: 1 قلم برای فهرست گذاری باقی مانده‌است.
fa[1]: @count قلم برای فهرست گذاری باقی مانده‌اند.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا بازسازی شد.

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب سازی پیش فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fa: متاسفانه, نام کاربری یا گذرواژه قابل شناسایی نیست. <a href="@password">آیا شما گذرواژه خود را فراموش کرده‌اید؟</a>

en: and
fa: و

en: where
fa: که

en: URL filter
fa: فیلتر URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
fa: لطفا یک یا چند دیدگاه را برای اعمال به‌روزرسانی انتخاب کنید.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fa: سرریزی پشته: فراخوانی خیلی زیاد actions_do(). برای پیشگیری از فراخوانی بازگشتی نامحدود، متوقف شد.

en: Action %action saved.
fa: عملکرد %action ذخیره شد.

en: Action %action created.
fa: کنش '%action' ایجاد شد.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
fa: راه‌اندازها رویداهای سیستم هستند. مانند هنگامی که یک محتوای جدید اضافه می‌شود یا وقتی یک کاربر وارد می‌شود. ماژول راه‌انداز این راه‌اندازها را با عملکردها (وظایف وابسته) مانند عدم انتشار یک محتوا یا ارسال پست الکترونیک به یک مدیر ادغام می‌کند. <a href="@url">صفحه تنظیمات عملکردها</a> شامل لیستی از عملکردهای موجود است و قابلیت ایجاد و پیکربندی عملکردهای اضافه را فراهم می‌کند.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
fa: کنش‌ها وظایف اختصاصی هستند که سیستم می‌تواند انجام دهد، مثل عدم انتشار یک تکه‌ای از محتوا یا منع نمودن یک کاربر. ماژول‌ها مثل ماژول راه‌انداز می‌توانند کنش‌های خود را هنگامی که رویداد خاصی در سیستم اتفاق می‌افتد شلیک کنند؛ به طور مثال هنگامی که ارسال جدیدی اضافه می‌شود یا کاربری وارد می‌شود. ماژول‌ها همچنین کنش‌های اضافی را نیز دراخیار قرار می‌دهند.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
fa: دو نوع کنش وجود دارد: ساده و پیشرفته. کنش‌های ساده به پیکربندی اضافی احتیاج ندارند، و به صورت خودکار در اینجا لیست شده‌اند. کنش‌های پیشرفته کارهایی بیشتر از کنش‌های ساده انجام می‌دهند؛ به طور مثال ارسال پست الکترونیک به یک آدرس مشخص شده، یا کنترل یک سری کلمات در بخشی از محتوا. این کنش‌ها نیاز دارند قبل از آنکه بتوانند استفاده شوند ایجاد و به درستی پیکربندی شوند. برای ایجاد یک کنش پیشرفته، یک کنش را از منوی بازشونده زیر انتخاب کنید سپس بر روی دکمه <em>ایجاد</em> کلیک کنید.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fa: برای اختصاص این عملکردها به رویدادهای سیستم شما می‌توانید به صفحه <a href="@url">راه‌اندازها</a> بروید.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
fa: یک کنش پیشرفته گزینه‌های پیکربندی که در زیر می‌توانند پر شود را ارائه می‌دهد. تغییر فیلد <em>توضیحات</em> برای معرفی بهتر و دقیقتر جایگاه کنش ارجحیت دارد. این توضیحات در ماژول‌هایی مثل راه‌انداز هنگامی که کنشی به رویدادی در سیستم انتصاب داده می‌شود نمایش داده خواهد شد، بنابر این بهترین حالت این است که در حد امکان توصیفی باشد. (به طور مثال «ارسالب پست الکترونیک به تیم اعتدال» از «ارسال پست الکترونیک» بهتر است).

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
fa: در زیر شما می‌توانید عملکردها را هنگامی که راه‌اندازهای وابسته به دیدگاه مشخصی اتفاق می‌افتد منتصب کنید. به طور مثال، شما می‌توانید وقتی یک نظری افزوده می‌شود یک محتوا را به صفحه اول ارتقا بدهید.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
fa: در زیر شما می‌توانید وکنش‌ها را هنگامی که راه‌اندازهای وابسته به محتوا مشخصی اتفاق می‌افتد منتصب کنید. به طور مثال، شما می‌توانید وقتی یک محتوا ایجاد یا به‌روز رسانی می‌شود یک پست الکترونیک به یکی از مدیران بفرستید.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
fa: در زیر شما می‌توانید عملکردها را هنگامی که راه‌اندازهای وابسته به واژگان مشخصی اتفاق می‌افتد منتصب کنید. به طور مثال، شما می‌توانید وقتی یک واژه حذف می‌شود یک پست الکترونیک به یکی از مدیران بفرستید.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
fa: در زیر شما می‌توانید عملکردها را هنگامی که راه‌اندازهای وابسته به کاربر مشخصی اتفاق می‌افتد منتصب کنید. به طور مثال، شما می‌توانید وقتی یک کاربری حذف می‌شود یک پست الکترونیک به یکی از مدیران بفرستید.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
fa: ماژول راه‌انداز قابلیت راه‌اندازی <a href="@actions">کنش ها</a> را در رویدادهای سیستم می‌دهد، مانند هنگامی که یک نوع محتوا جدید افزوده می‌شود یا کاربری حذف می‌گردد.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
fa: ادغام کنش‌ها و راه‌اندازها می‌تواند وظایف مفید زیادی را انجام دهد، مانند ارسال پست الکترونیک به مدیر هنگامی که یک کاربر حذف می‌شود، یا عدم انتشار دیدگاه‌های شامل یک سری کلمات خاص به صورت خودکار. به صورت پیش‌فرض پنج «زمینه» رویداد (دیدگاه‌ها، محتوا، کرون، رده‌بندی، و کاربران) وجود دارد، اما تعداد بیشتری می‌تواند توسط ماژول‌های دیگر افزوده شود.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@trigger">ماژول راه‌انداز</a> را ببینید.

en: Manage actions
fa: مدیریت عملکردها

en: Configure an advanced action
fa: پیکربندی یک عملکرد پیشرفته

en: Delete an action.
fa: حذف یک عملکرد.

en: Remove orphans
fa: حذف جدا افتاده‌ها

en: Triggers
fa: راه‌انداز

en: Tell Drupal when to execute actions.
fa: گفتن زمان اجرای کنش‌ها به دروپال.

en: Unassign an action from a trigger.
fa: عزل یک کنش از یک راه‌انداز

en: Choose an advanced action
fa: یک عملکرد پیشرفته را انتخاب کنید

en: Action type
fa: نوع عملکرد

en: Make a new advanced action available
fa: ایجاد یک کنش پیشرفته جدید

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fa: توضیحات منحصر به فرد برای این کنش پیشرفته. این توضیحات در رابط ماژول که با کنش یکپارچه می‌شود نمایش داده می‌شود. مانند ماژول راه‌انداز.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید عملکرد %action را حذف کنید؟

en: Action %action was deleted
fa: عملکرد %action حذف شد

en: Deleted orphaned action (%action).
fa: عملکرد جدا افتاده (%action) حذف شد.

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید عملکرد %title را عزل کنید؟

en: You can assign it again later if you wish.
fa: در صورت تمایل می‌توانید بعدا آنرا اختصاص دهید.

en: Trigger:
fa: راه‌انداز:

en: unassign
fa: عزل

en: Choose an action
fa: یک کنش را انتخاب کنید

en: No available actions for this trigger.
fa: هیچ عملکردی برای انتصاب به این راه‌انداز در دسترس نیست.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fa: کنشی که شما انتخاب نموده‌اید در حال حاضر به آن راه‌انداز اختصاص دارد.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
fa: شما یک عملکرد را که خصوصیات یک محتوا را تغییر می‌دهد افزوده‌اید. لذا یک عملکرد ذخیره اضافه شد تا خصوصیاتی که تغییر داده خواهند شد ذخیره شوند.

en: When cron runs
fa: هنگامی که کرون اجرا می‌شود

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fa: آدرسی که که کاربر باید به آن هدایت شود. آدرس می‌تواند یک آدرس داخلی مانند node/1234 یا یک آدرس خارجی مانند http://drupal.org باشد.

en: When either saving a new post or updating an existing post
fa: هنگام ذخیره محتوای جدید یا به‌روز رسانی یک محتوای موجود

en: After saving a new post
fa: بعد از ذخیره محتوای جدید

en: After saving an updated post
fa: بعد از ذخیره محتوای به‌روز شده

en: After deleting a post
fa: بعد از حذف یک ارسال

en: When content is viewed by an authenticated user
fa: هنگامی که محتوا توسط یک کاربر شناخته شده مشاهده می‌شود

en: Publish post
fa: انتشار مطلب

en: Unpublish post
fa: عدم انتشار مطلب

en: Make post sticky
fa: مطلب را چسبناک کن

en: Make post unsticky
fa: مطلب را غیرچسبناک کن

en: Promote post to front page
fa: ارسال مطلب به صفحه اول

en: Remove post from front page
fa: حذف مطلب از صفحه اول

en: Change the author of a post
fa: تغییر نویسنده مطلب

en: Save post
fa: ذخیره مطلب

en: Unpublish post containing keyword(s)
fa: عدم انتشار محتوا شامل کلمه(ها)ی کلیدی

en: Display a message to the user
fa: نمایش یک پیغام به کاربر

en: Unpublish comment
fa: عدم انتشار دیدگاه

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fa: عدم انتشار دیدگاه شامل کلمه(های) کلیدی

en: Block current user
fa: مسدود کردن کاربر فعلی

en: Ban IP address of current user
fa: تحریم آدرس IP کاربر جاری

en: Set @type %title to published.
fa: تنظیم @type %title به منتشر شده.

en: Set @type %title to unpublished.
fa: تنظیم @type %title به منتشر نشده.

en: Set @type %title to sticky.
fa: تنظیم @type %title به سرمطلب.

en: Set @type %title to unsticky.
fa: تنظیم @type %title به غیر سرمطلب

en: Promoted @type %title to front page.
fa: @type %title به صفحه اول ارتقا یافت.

en: Removed @type %title from front page.
fa: حذف @type %title از صفحه اول.

en: Saved @type %title
fa: @type %title ذخیره شده

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fa: مالک @type %title به %name تغییر یافت.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
fa: اگر محتوای شامل هریک از عبارات فوق باشد منتشر نخواهد شد. از لیستی با کاما از هم جدا شده استفاده کنید. به طور مثال: خنده‌دار, افتضاح, شرکت. توجه کنید که نسبت به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است.

en: After saving a new comment
fa: بعد از ذخیره یک دیدگاه جدید

en: After saving an updated comment
fa: پس از ذخیره یک دیدگاه به‌روز شده

en: After deleting a comment
fa: پس از حذف یک دیدگاه

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fa: هنگامی که یک دیدگاه توسط یک کاربر شناخته‌شده مشاهده شود

en: Unpublished comment %subject.
fa: دیدگاه %subject منتشر نشد.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
fa: دیدگاه اگر شامل هر یک از عبارات فوق باشد منتشر نخواهد شد. از لیستی با کاما از هم جدا شده برای اینکار استفاده کنید. به طور مثال: خنده‌دار, افتضاح, شرکت. توجه کنید که به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است.

en: After a user account has been created
fa: بعد از ایجاد یک حساب کاربری

en: After a user's profile has been updated
fa: بعد از به‌روز رسانی نمایه یک کاربر

en: After a user has been deleted
fa: بعد از حذف یک کاربر

en: After a user has logged in
fa: بعد از ورود یک کاربر

en: After a user has logged out
fa: بعد از خروج یک کاربر

en: When a user's profile is being viewed
fa: هنگام مشاهده نمایه یک کاربر

en: Blocked user %name.
fa: کاربر %name مسدود شد.

en: Banned IP address %ip
fa: IP آدرس %ip تحریم شد

en: After saving a new term to the database
fa: بعد از ذخیره واژه جدید در پایگاه داده

en: After saving an updated term to the database
fa: بعد از ذخیره یک واژه به‌روز شده در پایگاه داده

en: After deleting a term
fa: بعد از حذف یک واژه

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fa: امکان راه‌اندازی عملکردها را در رویدادهای سیستم را فراهم می‌کند؛ مانند وقتی که محتوایی ایجاد می‌شود.

en: 1 read | @count reads
fa[0]: بازدید: ۱
fa[1]: بازدید: @count

en: access statistics
fa: دسترسی به آمار

en: view post access counter
fa: مشاهده شمارشگر دسترسی به محتوا

en: Revenue
fa: درآمد

en: Enables the categorization of content.
fa: امکان دسته‌بندی محتوا را فراهم می‌کند.

en: Path prefix
fa: پیشوند مسیر

en: Payment method title
fa: عنوان روش پرداخت

en: Submit Order
fa: تائید سفارش

en: Order created through website.
fa: سفارش از طریق وب‌سایت ایجاد شد.

en: Add new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Delete contact
fa: حذف تماس

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fa: مثال: 'webmaster@example.com' یا 'sales@example.com,support@example.com'. برای اینکه چند آدرس را به عنوان گیرنده مشخص نمایید، آنها را با کاما (,) از هم جدا نمایید.

en: Auto-reply
fa: پاسخ خودکار

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fa: پاسخ خودکار اختیاری. اگر تمایل ندارید پاسخی خودکار به کاربر ارسال شود، آنرا خالی بگذارید.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fa: %recipient یک نشانی پست الکترونیک معتبر نیست.

en: Additional information
fa: اطلاعات اضافی

en: You can leave a message using the contact form below.
fa: شما می‌توانید با استفاده از فرم تماس زیر یک پیغام بگذارید.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
fa: حداکثر تعداد ارسال‌هایی که یک کاربر می‌تواند در هر ساعت از طریق فرم تماس ثبت نماید.

en: Contact form: category %category added.
fa: فرم تماس: دسته %category اضافه شد.

en: Contact form: category %category updated.
fa: فرم تماس: دسته %category به‌روز شد.

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Up to date translation
fa: ترجمه به‌روز

en: Outdated translation
fa: ترجمه منسوخ

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fa: <em>و</em> <strong>%a</strong> آنها <strong>%b</strong> است

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fa: <strong>%b</strong>، <strong>%a</strong> است

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Reply-to link
fa: پیوند پاسخ

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: Product information
fa: اطلاعات محصول

en: Sell price
fa: قیمت فروش

en: Customer purchase price.
fa: قیمت خرید مشتری.

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Destination address
fa: آدرس مقصد

en: Depends on: !dependencies
fa: وابسته به: !dependencies

en: Required by: !required
fa: ضروری برای: !required

en: Some required modules must be enabled
fa: بعضی از ماژول‌های مورد نیاز باید فعال شوند

en: Would you like to continue with enabling the above?
fa: آیا شما مایلید موارد فوق را فعال نمایید؟

en: administer site configuration
fa: مدیریت پیکربندی سایت

en: View settings
fa: تنظیمات نما

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Delete view
fa: حذف نما

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
fa: پوسته بدون جدول، قابل‌رنگ‌آمیزی، چندستونه، با عرض ثابت.

en: Translate
fa: ترجمه

en: File to import not found.
fa: فایل برای وارد نمودن یافت نشد.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fa: وارد کردن ترجمه با شکست مواجه شد, زیرا فایل %filename خوانده نمی‌شود.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgstr" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgid_plural" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fa: فایل ترجمه %filename یک خطای دستوری در خط %line دارد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgid" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr[]" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line رشته‌ای غیرمنتظره پیدا شد.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line غیرمنتظره فایل پایان یافت.

en: Save translations
fa: ذخیره ترجمه‌ها

en: Export template
fa: صدور قالب

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fa: منوی %title حذف شد.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
fa: منوی سفارشی %title و تمامی آیتم‌های آن حذف شدند.

en: @type %title has been deleted.
fa: @type %title حذف شد.

en: Remove this action
fa: حذف این عملیات

en: Not enabled
fa: غیرفعال

en: View cart
fa: مشاهده سبد خرید

en: Invalid e-mail address.
fa: نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fa: دستور العملی که در فرم ویرایش، زیر این فیلد به کاربر نشان داده خواهد شد. <br />تگ‌های مجاز HTML: @tags

en: Click to view.
fa: برای مشاهده کلیک کنید

en: anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Shipping Address:
fa: نشانی حمل و نقل:

en: Order #:
fa: سفارش #:

en: Shipping Method:
fa: روش حمل و نقل:

en: Product reports
fa: گزارش‌های کالا

en: Sales per year
fa: فروش در سال

en: Products sold
fa: محصولات فروخته شده

en: Total revenue
fa: درآمد کل

en: Update report
fa: گزارش به‌روزرسانی

en: Sold
fa: فروخته شده

en: No products found
fa: هیچ محصولی یافت نشد

en: Number of orders
fa: تعداد سفارش‌ها

en: Average order
fa: میانگین سفارش

en: Total @year
fa: @year جمع

en: Sales year
fa: سال فروش

en: Sales summary
fa: خلاصه وضعیت فروش

en: Sales data
fa: اطلاعات فروش

en: Today, !date
fa: امروز، !date

en: Yesterday, !date
fa: دیروز، !date

en: Daily average for @month
fa: میانگین روزانه برای ماه @month

en: Projected totals for @date
fa: مقادیر مجموع برنامه‌ریزی شده برای تاریخ @date

en: Grand total sales
fa: جمع کل فروش

en: New packages
fa: بسته‌های جدید

en: Edit package
fa: ویرایش بسته

en: Cancel package shipment
fa: لغو ارسال بسته

en: New shipment
fa: محموله جدید

en: Delete shipment
fa: حذف محموله

en: Shipping type
fa: نوع حمل و نقل

en: Package type
fa: نوع بسته

en: Tracking number
fa: شماره پیگیری

en: Order @order_id does not exist.
fa: سفارش @order_id وجود ندارد.

en: Are you sure you want to delete this package?
fa: آیا از حذف این بسته اطمینان دارید؟

en: Shipping method
fa: روش حمل و نقل

en: Payment received
fa: پرداخت دریافت شد

en: Currency code
fa: کد پول رایج

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-disabled">غیرفعال</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-enabled">فعال</span>)

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: Username:
fa: نام کاربری:

en: Show @count value(s)
fa: نمایش @count مقدار

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: directory ping
fa: فهرست پینگ

en: Search this site
fa: جستجو در این سایت

en: Original text
fa: متن اصلی

en: Delete content type
fa: حذف نوع محتوا

en: Change book (update list of parents)
fa: تغییر کتاب (به‌روزرسانی لیست والدها)

en: add content to books
fa: افزودن محتوا به کتاب

en: administer book outlines
fa: مدیریت سرفصل‌های کتاب

en: create a new book
fa: ایجاد کتاب جدید

en: edit permissions
fa: ویرایش مجوزها

en: edit order and titles
fa: ویرایش ترتیب و عناوین

en: Manage your site's book outlines.
fa: سرفصل‌های کتاب سایت خود را اداره کنید.

en: Admin links
fa: پیوندهای مدیریت

en: Enter
fa: ورود

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fa: به دلایل امنیتی، بارگذاری شما به %filename تغییر نام داده شد.

en: No response
fa: پاسخی دریافت نشد

en: notice
fa: توجه

en: Order complete
fa: تکمیل سفارش

en: Payment methods
fa: روش‌های پرداخت

en: Visa
fa: ویزا

en: User account
fa: حساب کاربری

en: File download
fa: دریافت فایل

en: Acronym
fa: سرنام

en: No vocabularies available.
fa: واژگانی در دسترس نیست.

en: Credit card
fa: کارت اعتباری

en: Order total:
fa: کل سفارش:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
fa: مشتری هنگام پرداخت از آدرس پست الکترونیکی دیگری استفاده کرد: !email

en: Vendor account number
fa: شماره حساب فروشنده

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fa: بارگذاری تصویر با شکست مواجه شد؛ پوشه %directory وجود ندارد یا قابل نوشتن نیست.

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Unknown status
fa: وضعیت ناشناخته

en: Post new comment
fa: ارسال دیدگاه جدید

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: The field has been updated.
fa: فیلد به‌روز شده است.

en: COD
fa: پرداخت نقدی هنگام دریافت

en: Address book
fa: دفترچه آدرس

en: Base price
fa: قیمت پایه

en: Tax
fa: مالیات

en: Returns information about an author in the system.
fa: اطلاعاتی در مورد یک نویسنده در سیستم را بر می‌گرداند.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
fa: یک محتوای جدید ایجاد می‌کند و به صورت اختیاری آن را منتشر می‌کند.

en: Updates the information about an existing post.
fa: اطلاعات درباره یک محتوای موجود را به‌روزرسانی می‌کند.

en: Returns information about a specific post.
fa: اطلاعات یک ارسال خاص را بر می‌گرداند.

en: Deletes a post.
fa: یک ارسال را حذف می‌کند.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
fa: لیستی از تازه‌ترین ارسال‌های سیستم را بر می‌گرداند.

en: Updates information about an existing post.
fa: اطلاعات یک ارسال موجود را به‌روز رسانی می‌کند.

en: Uploads a file to your webserver.
fa: یک فایل را بر روی وب سرور شما بارگذاری می‌کند.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
fa: فهرستی از تمام دسته‌هایی که این پست به آنها منسوب شده است را برمی‌گرداند.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
fa: لیستی کم حجم از تازه‌ترین ارسال‌های سیستم را بر می‌گرداند.

en: Sets the categories for a post.
fa: دسته‌های مربوط به یک ارسال را تعیین می‌کند.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
fa: اطلاعاتی درباره متدهای XML-RPC پشتیبانی شده توسط سرویس دهنده را برمیگرداند.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
fa: اطلاعات ملحقات قالب‌بندی متن، پشتیبانی شده توسط سرور را بازیابی می‌کند.

en: Error storing post.
fa: خطا در هنگام ذخیره سازی ارسال.

en: You do not have permission to update this post.
fa: شما مجوز به‌روزرسانی این ارسال را ندارید.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
fa: امکان بارگذاری پرونده وجود ندارد، چراکه از بیشترین اندازه مجاز اندازه پرونده @maxsize بیشتر است.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
fa: پرونده نمی‌تواند به این ارسال ضمیمه شود، چراکه ظرفیت دیسک @quota پر شده است.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
fa: امکان بارگزاری پرونده وجود ندارد، چراکه فقط بارگزاری پرونده‌هایی با پسوندهای زیر ممکن است:
    @extensions

en: No file sent.
fa: هیچ فایلی ارسال نشد.

en: Error storing file.
fa: خطا در ذخیره سازی فایل.

en: Invalid post.
fa: ارسال نامعتبر.

en: The default maximum file size a user can upload.
fa: بیشترین اندازه پرونده پیش‌فرض که یک کاربر می‌تواند بارگذاری کند.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
fa: بیشترین اندازه ی پیشفرض تمام فایل هایی که کاربر می تواند در سایت داشته باشد.

en: administer content with blog api
fa: مدیریت محتوا با واسط وبلاگ

en: List, edit, or add user roles.
fa: نقش‌های کاربری را لیست، ویرایش یا اضافه کنید.

en: edit role
fa: ویرایش نقش

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fa: حداکثر مجاز حجم فایل (مثلا 640X480). برای عدم محدودیت 0 بدهید. اگر یک <a href="!image-toolkit-link">جعبه ابزار تصویر</a> نصب باشد، فایلهایی که از این مقدار فراتر روند برای تطابق کوچک خواهند شد.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
fa: پیش‌فرض حداکثر حجمی که یک کاربر می‌تواند بارگذاری کند. اگر یک تصویر بارگذاری شود و حداکثر وضوح تنظیم شده باشد، حجم پس از تغییر اندازه فایل کنترل می‌شود.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
fa: حداکثر حجمی که یک کاربر می‌تواند بارگذاری کند. اگر یک تصویر بارگذاری شود و حداکثر وضوح تنظیم شده باشد، حجم پس از تغییر اندازه فایل کنترل می‌شود.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
fa: بیشترین اندازه تمام فایل‌هایی که یک کاربر می‌تواند در سایت داشته باشد.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
fa: تصاویر بزرگتر از %resolution تغییر اندازه داده خواهند شد.

en: Maximum number of locations
fa: حداکثر تعداد مناطق

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: In the form of WW (01 - 53).
fa: به فرم هفته دو رقمی WW (01 - 53)

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Google Checkout settings
fa: تنظیمات خروجی پرداخت گوگل

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
fa: شناسه و کلید تجاری را برای خروجی پرداخت گوگل تنظیم کنید.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
fa: محاسبه هزینه‌های حمل‌ونقل برای سفارشات از طریق خروجی پرداخت گوگل.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
fa: محاسبه مالیات برای سفارشات از طریق خروجی پرداخت گوگل.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
fa: پایانه خروجی پرداخت گوگل: سفارش @order_id

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
fa: خروجی پرداخت گوگل تنها واحدهای پول مقابل را قبول می‌کند: @list

en: Google Checkout
fa: خروجی پرداخت گوگل

en: Google Checkout Coupon
fa: کوپن خروجی پرداخت گوگل

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
fa: درخواست لغو سفارش به خروجی پرداخت گوگل ارسال شد. سفارش پس از چند لحظه به‌روزرسانی خواهد شد.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
fa: سفارش در خروجی پرداخت گوگل لغو نشده است.

en: Test Environment settings
fa: تنظیمات ثبت نام کاربر

en: Test Mode
fa: حالت آزمایشی

en: Test Merchant ID
fa: کلید اصلی : کد دیدگاه

en: Customer messages
fa: پیامهای مشتری

en: Reason for canceling order
fa: دلیل لغو کردن سفارش

en: Button size
fa: اندازه کلید

en: Default price
fa: قیمت پیش‌فرض

en: Pickup type
fa: نوع دریافت

en: Save taxes
fa: ذخیره مالیات

en: Tax shipping?
fa: حمل و نقل شامل مالیات شود؟

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
fa: خروجی پرداخت گوگل فعال شد، اما هیچ شناسه تجاری یافت نشد.

en: What is Google Checkout?
fa: خروجی پرداخت گوگل چیست؟

en: Google Checkout terminal
fa: پایانه خروجی پرداخت گوگل

en: Return to order view screen.
fa: بازگشت به صفحه سفارش

en: Balance:
fa: تعادل:

en: Google Checkout total:
fa: مجموع خروجی پرداخت گوگل:

en: Google Checkout balance:
fa: تراز در خروجی پرداخت گوگل:

en: Reason for refund
fa: دلیل استرداد

en: You must enter a number for the amount.
fa: شما باید عددی را برای مقدار وارد کنید.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
fa: شناسه سفارش موجود نمی‌باشد، خطا در انجام تراکنش

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
fa: سفارش از طریق خروجی پرداخت گوگل ایجاد شد.(#@gco_order)

en: Order %order canceled by Google: %reason
fa: سفارش %order بوسیله گوگل لغو شد: %reason

en: Order canceled.
fa: سفارش لغو شد.

en: Payment received by Google Checkout
fa: پرداخت بوسیله پرداخت نهایی گوگل دریافت شد.

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
fa: پرداخت %amount بوسیله پرداخت نهایی گوگل دریافت شد.

en: Refund received by Google Checkout
fa: استرداد به وسیله خروجی پرداخت گوگل دریافت شد.

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
fa: استرداد %amount دریافت شده به وسیله خروجی پرداخت گوگل.

en: google
fa: گوگل

en: In Google Checkout
fa: در خروجی پرداخت گوگل

en: Block cache
fa: حافظه موقت برای بلوک‌ها

en: yearly
fa: سالانه

en: monthly
fa: ماهانه

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
fa: پوسته چند ستونه بر پایه جدول با ترکیب رنگ آبی دریایی و خاکستری.

en: All recent posts
fa: تمام ارسال های اخیر

en: My recent posts
fa: ارسال‌های اخیر من

en: Track posts
fa: پیگیری ارسال ها

en: Enables tracking of recent posts for users.
fa: امکان پیگیری جدیدترین مطالب کاربران را فراهم می‌کند.

en: Direction
fa: جهت

en: %name: illegal value.
fa: %name: مقدار غیرمجاز.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
fa: %name: این مقدار نباید از %max کاراکتر طولانی‌تر باشد.

en: Drupal core
fa: هسته دروپال

en: Book navigation block display
fa: نمایش بلوک پیمایش کتاب

en: Minimum number of words
fa: حداقل تعداد کلمات

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
fa: متاسفانه شما هر بار قادر به افزودن یکی از موارد هستید.

en: Default cart form
fa: فرم پیش‌فرض سبد خرید

en: Cart Contents
fa: محتویات سبد خرید

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
fa: محتویات سبدخرید مشتری را نمایش بده

en: This account has been banned and can't download files anymore.
fa: این حساب کاربری مسدود شده است و نمی‌تواند هیچ فایلی را دانلود کند.

en: Watermark Text
fa: متن واترمارک

en: Add Watermark
fa: اضافه کردن واترمارک

en: Uploaded file is not a valid JPEG
fa: فایل آپلود شده، یک فایل JPEG معتبر نمی‌باشد

en: Empty Line
fa: خط خالی

en: Specify and collect payment for an order.
fa: تعیین و جمع آوری پرداخت برای یک سفارش.

en: Test Gateway
fa: درگاه آزمایشی

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
fa: پردازش پرداخت‌های کارت اعتباری از طریق درگاه آزمایشی

en: Pay by mailing a check or money order.
fa: پرداخت بصورت ارسال چک یا سفارش نقدی.

en: UPS Standard
fa: استاندارد UPS

en: Credit card encryption
fa: رمزنگاری کارت اعتباری

en: Credit card on a secure server:
fa: کارت اعتباری بر روی یک سرور امن:

en: Credit card/eCheck
fa: کارت اعتباری/چک الکترونیکی

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
fa: انتقال به 2checkout برای پرداخت از طریق کارت اعتباری یا چک الکترونیکی.

en: Select your payment type:
fa: نوع پرداخت خود را انتخاب کنید:

en: Online check
fa: بررسی آنلاین

en: Secret word for order verification
fa: کلمه امنیتی برای تایید سفارش

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
fa: فعال سازی حالت Demo، امکان دریافت سفارشات جعلی جهت آزمایش.

en: Language preference
fa: تنظیمات زبان

en: Show credit card icons beside the payment method title.
fa: نمایش آیکون کارت‌های اعتباری در کنار عنوان روش پرداخت.

en: 2Checkout.com checkout type
fa: نوع خروجی پرداخت 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
fa: خروجی پرداخت یک صفحه‌ای تنها برای فروشگاه‌هایی کار می‌کند که محصولات غیرمادی (بدون نیاز به ارسال پستی) را با استفاده از پرداخت کارت اعتباری به فروش می‌رسانند.

en: Multi-page checkout
fa: خروجی پرداخت چند صفحه‌ای

en: Single page checkout
fa: خروجی پرداخت یک صفحه‌ای

en: credit card
fa: کارت اعتباری

en: echeck
fa: چک الکترونیکی

en: eCheck
fa: چک الکترونیکی

en: Update your payment details
fa: جزئیات پرداخت خود را به‌روز کنید

en: Update the payment details for a recurring fee.
fa: به‌روز‌رسانی جزئیات پرداخت برای یک هزینه دوره‌ای

en: Cancel the recurring fee?
fa: مبلغ جاری لغو شود ؟

en: Update ARB subscription
fa: بروزرسانی اشتراک ARB

en: Cancel ARB subscription
fa: لغو اشتراک ARB

en: API Login ID
fa: شناسه ورود API

en: Transaction Key
fa: کلید تراکنش

en: AIM settings
fa: تنظیمات AIM

en: Live transactions in a live account
fa: انجام تراکنش های حقیقی در یک حساب حقیقی

en: Test transactions in a live account
fa: انجام تراکنش های آزمایشی در یک حساب حقیقی

en: ARB settings
fa: تنظیمات ARB

en: MD5 Hash
fa: رمز عبور کاربر (به صورت کد شده)

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
fa: از فعال بودن گزینه‌ی Silent POST URL in Authorize.Net در @url اطمینان حاصل کنید.

en: CIM settings
fa: تنظیمات CIM

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
fa: ایجاد یک پروفایل CIM برای ذخیره‌ی CC جهت استفاده‌های آتی

en: cURL error: @error
fa: خطای cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
fa: پرداخت کارت اعتباری رد شد:  @message

en: Type: @type<br />ID: @id
fa: نوع: @type<br />شناسه: @id

en: ACCEPTED
fa: تائید شد

en: REJECTED
fa: رد شد

en: CVV match: @cvv
fa: تطبیق CVV: @cvv

en: Order @order_id
fa: سفارش @order_id

en: Order @order_id - @sku
fa: سفارش @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
fa: شناسه اشتراک:@subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
fa: اطلاعات اشتراک در Authorize.Net به روز رسانی شد.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
fa: به‌روز‌رسانی اشتراک انجام نشد. توضیحات مدیر سفارش را در خصوص جزئیات بیشتر ببینید.

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
fa: جزییات پرداخت برای مبلغ جاری ،به روزرسانی شد

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
fa: خطایی در زمان به‌روز‌رسانی جزئیات پرداخت شما رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید و اگر قادر به انجام به‌روز‌رسانی نیستید با ما تماس بگیرید

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
fa: آیا از لغو این اشتراک اطمینان دارید؟

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
fa: لغو اشتراک انجام نشد. توضیحات مدیر سفارش را در خصوص جزئیات بیشتر ببینید.

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
fa: این اقدام را نمی توان بازگرداند و ممکن است منجر به فسخ خدمات شود.

en: The recurring fee has been canceled.
fa: هزینه‌ی جاری حذف گردید.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
fa: خطائی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید و اگر مشکل همچنان ادامه داشت با ما تماس بگیرید.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
fa: نشانی خیابان صحیح است، اما کد پستی اشتباه می‌باشد.

en: AVS error
fa: پیغام خطا AVS

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
fa: بانک های غیر آمریکایی صادر کننده کارت

en: No Match on Address (Street) or ZIP
fa: نشانی و یا کدپستی یافت نشد

en: Retry – System unavailable or timed out
fa: دوباره سعی کنید - سیستم در دسترس نیست یا زمان مقرر سپری شده است

en: Address information is unavailable
fa: اطلاعات آدرس موجود نمی باشد

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
fa: کد ۹ رقمی تائید گشت، اما آدرس خیابان تائید نشد.

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
fa: تائید نشانی خیابان و کد ۹ رقمی

en: Address (Street) and five digit ZIP match
fa: تائید نشانی خیابان و کد ۵ رقمی

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
fa: کد ۵ رقمی تائید گشت، اما آدرس خیابان تائید نشد.

en: No Match
fa: تطابق ندارد

en: Not Processed
fa: پردازش نشده

en: Should have been present
fa: باید حاضر می بود

en: CVV information
fa: اطلاعات CVV

en: Default credit transaction type
fa: نوع تراکنش کارت اعتباری پیش فرض

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
fa: برای حداکثر امنیت، اطلاعات کارت اعتباری در هنگام پرداخت نهایی رمزنگاری می‌شود.

en: Credit card:
fa: کارت اعتباری:

en: Pay by credit card.
fa: پرداخت بوسیله کارت اعتباری.

en: (Last 4)
fa: آخرین دسترسی

en: Enter the owner name as it appears on the card.
fa: نام دارنده کارت راهمانگونه که روی کارت درج شده است وارد کنید.

en: You have entered an invalid credit card number.
fa: شماره کارت اعتباری وارد شده معتبر نمی‌باشد.

en: The start date you entered is invalid.
fa: تاریخ شروع وارد شده توسط شما، اشتباه است.

en: The credit card you entered has expired.
fa: کارت اعتباری شما منقضی شده است.

en: You have entered an invalid CVV number.
fa: کد CVV وارد شده معتبر نیست.

en: You must enter the issuing bank for that card.
fa: شما باید بانک صادر کننده برای این کارت را وارد کنید.

en: Card Owner
fa: نام صاحب کارت

en: Issue Number
fa: شماره صدور

en: Issuing Bank
fa: بانک صادر کننده

en: View card details.
fa: مشاهده جزئیات کارت.

en: Card Type:
fa: نوع کارت:

en: Card Owner:
fa: نام صاحب کارت:

en: Card Number:
fa: شماره کارت :

en: Expiration:
fa: تاریخ انقضا:

en: Issue Number:
fa: شماره صدور:

en: Issuing Bank:
fa: بانک صادر کننده:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
fa: برای تغییر این تنظیمات باید مجوز <b>مدیریت کارت‌های اعتباری</b> را داشته باشید.

en: Not configured, see below.
fa: تنظیمات انجام نشد، پیغام‌های زیر را ببینید.

en: Validate credit card numbers at checkout.
fa: شماره کارت‌های اعتباری در پرداخت نهایی اعتبارسنجی شود.

en: Order status
fa: وضعیت سفارش

en: Unit of time
fa: منطقه زمانی

en: Credit card fields
fa: فیلدهای کارت اعتباری

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
fa: کد CVV برای افزودن شاخص های امنیتی بکار می‌رود. این یک کد ۳ رقمی و یا ۴ رقمی درج شده بر پشت و یا روی کارت شما می‌باشد. اگر سامانه پرداخت الکترونیکی بانک شما، نیازمند این کد می‌باشد لطفا این گذینه را فعال نمایید.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
fa: اطلاعات صورتحساب شما باید با آدرس صورتحساب جهت کارت اعتباری وارد شده زیر تطبیق داده شود در غیر اینصورت ما قادر نخواهیم بود فرآیند پرداخت شما را انجام دهیم.

en: Card processing failure message
fa: پیغام عدم موفقیت پردازش کارت

en: You have specified a non-existent directory.
fa: پوشه‌ای که تعیین کرده‌اید وجود ندارد.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
fa: امکان نوشتن در این پوشه وجود ندارد، لطفا مجوزهای پوشه را بررسی کنید.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
fa: امکان خواندن از پوشه وجود ندارد، لطفا مجوزهای پوشه را بررسی کنید.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
fa: فایل کلید رمزنگاری برای کارت اعتباری ایجاد شد. اطلاعات کارت از این پس رمزنگاری می‌شود.

en: Card type
fa: نوع کارت اعتباری

en: Card owner
fa: صاحب کارت

en: Card number
fa: شماره‌ی کارت اعتباری

en: Expiration Month
fa: ماه انقضا

en: Issuing bank
fa: بانک صادر کننده

en: (if present)
fa: (در صورت وجود)

en: Expiration Date:
fa: تاریخ انقضا:

en: What's the CVV?
fa: CVV ‌چیست؟

en: Process card
fa: پردازش کارت

en: What is the CVV?
fa: CVV ‌چیست؟

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
fa: کد CVV این مدل کارت بر روی کارت درج شده است.

en: Close this window
fa: بستن این پنجره

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
fa: از این پایانه جهت پردازش پرداخت‌های کارت اعتباری از طریق درگاه پیش‌فرض خود استفاده نمایید.

en: Order total: @total
fa: کل سفارش: @total

en: Balance: @balance
fa: تراز حساب: @balance

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
fa: با استفاده از دکمه های موجود در این فرم جزئیات کارت را تکمیل نمایید

en: Authorize amount only
fa: تنها ،مبلغ مجاز

en: Set a reference only
fa: ثبت تنها یک مرجع

en: Customer references
fa: مراجع مشتری

en: Select references
fa: انتخاب مراجع

en: Remove reference
fa: حذف مرجع

en: You must enter a positive number for the amount.
fa: عدد وارد شده منفی می‌باشد!

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
fa: کارت اعتباری با موفقیت پردازش شد. برای جزئیات بیشتر، توضیحات مدیر را مشاهده کنید.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
fa: خطایی در پردازش کارت اعتباری رخ داد. برای جزئیات پیشتر، توضیحات مدیر را مشاهده کنید.

en: Reference transaction
fa: تراکنش مرجع

en: administer credit cards
fa: مدیریت کارت‌های اعتباری

en: Payment server
fa: سرور پرداخت

en: Ensure address verification
fa: اطمینان از بازبینی آدرس

en: ZIP/Postal code
fa: کد پستی

en: Successful transaction.
fa: تراکنش موفقیت آمیز.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
fa: یک یا چند فیلد در درخواست وجود ندارد یا معتبر نیست.<br /><b>اقدامات ممکن:</b>درخواست را با اطلاعات صحیح دوباره ارسال کنید.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
fa: حساب بانکی مشتری مسدود شده است.<br /><b>اقدام ممکن:</b>سفارش را مرور کنید یا روش دیگری برای پرداخت انتخاب کنید.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fa: شماره حساب معتبر نیست.<br /><b>اقدامات ممکن:</b>درخواست یک کارت دیگر یا یک روش پرداخت متفاوت.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
fa: آدرس خیابان تطابق دارد، اما کدهای پستی ۵ رقمی و 9 رقمی تطابق ندارند.

en: System unavailable.
fa: عدم دسترسی به سیستم

en: Continue with checkout to complete payment.
fa: رفتن به بخش نهایی جهت كامل كردن پرداخت

en: Select a payment method from the following options.
fa: از گزینه‌های روبرو یك روش پرداخت را انتخاب كنید.

en: Paying by
fa: پرداخت بوسیله‌ی

en: Show the order total preview on the payment pane.
fa: پیش نمایش جمع كل سفارش را در پنجره پرداخت نمایش بده

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
fa: پرداخت نهایی بدون یک روش پرداخت فعال قابل تکمیل نیست. لطفا برای رفع این مشکل با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Method: @payment_method
fa: روش: @payment_method

en: None available
fa: هیچکدام در دسترس نیست

en: Update order status on full payment
fa: به‌روزرسانی وضعیت سفارش هنگام پرداخت کامل

en: A payment gets entered for an order
fa: پرداختی برای یك سفارش رسیده است

en: Credit card charge failed.
fa: عملیات شارژ کارت اعتباری موفقیت آمیز نبود.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
fa: كارت شارژ شد؛ كد نتيجه: 00225448315

en: Credit card payment processed successfully.
fa: پرداخت با کارت اعتباری موفقیت آمیز بود.

en: Configure the payment settings.
fa: پیکربندی تنظیمات پرداخت

en: View the payment settings.
fa: مشاهده تنظیمات پرداخت.

en: Edit the payment settings.
fa: ویرایش تنظیمات پرداخت

en: Edit the payment method settings.
fa: ویرایش تنظیمات روش پرداخت

en: Payment gateways
fa: درگاه‌های پرداخت

en: Edit the payment gateway settings.
fa: ویرایش تنظیمات درگاه پرداخت.

en: Select payment gateway
fa: درگاه پرداخت را انتخاب كنید

en: Delete payment?
fa: پرداخت حذف شود؟

en: The payment method of the order.
fa: روش پرداخت سفارش

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
fa: از ماژول‌های پرداخت فعال شده یک روش پرداخت را انتخاب نمایید.

en: !method settings
fa: تنظیمات !method

en: @gateway_name settings
fa: تنظیمات @gateway_name

en: Enable this payment gateway for use.
fa: فعالسازی این درگاه پرداخت

en: Order total preview:
fa: پیش‌نمایش کل سفارش:

en: Payment entered.
fa: پرداخت وارد شد.

en: Payment information:
fa: اطلاعات پرداخت:

en: Are you sure you want to delete this payment?
fa: آیا از حذف این پرداخت اطمینان دارید؟

en: Payment deleted.
fa: پرداخت حذف شد

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
fa: لطفا یک درگاه پرداخت جهت پرداخت انتخاب کنید.

en: Use gateway
fa: استفاده از درگاه پرداخت

en: You are not able to process %type payments.
fa: شما قادر به پردازش پرداختهاي %type نیستید.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
fa: در درگاه پرداخت شما خطایی پیش آمده است. تابع شارژ پیدا نشد.

en: view payments
fa: مشاهده‌ی پرداخت‌ها

en: manual payments
fa: پرداخت‌های دستی

en: delete payments
fa: حذف کردن پرداخت‌ها

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
fa: یک درگاه پرداخت کارت اعتباری می‌افزاید که برای آزمودن پرداخت نهایی، یک پرداخت موفقیت‌آمیز را شبیه‌سازی می‌کند.

en: Receive Check
fa: دریافت چک

en: Check or money order
fa: چک یا سفارش نقدی

en: Cash on delivery
fa: پرداخت نقدی هنگام تحویل

en: Pay cash on delivery on pick-up.
fa: پرداخت نقدی هنگام تحویل در باربری

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
fa: پرداخت كامل پس از تحویل یا قبل از ارسال به باربری

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
fa: سفارشات با مجموع مبلغ بیش از !number برای تحویل در محل <b>مجاز نیستند</b>.

en: Desired delivery date:
fa: تاریخ مورد نظر جهت تحویل:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
fa: مقدار كل سفارش نهایی شما بیش از حداكثر پرداخت نقدی هنگام دریافت می‌باشد. لطفا بازگشته و روش متفاوتی را برای پرداخت انتخاب کنید.

en: Maximum order total eligible for COD
fa: حداکثر تعداد سفارش مجاز برای پرداخت نقدی هنگام دریافت

en: Set to 0 for no maximum order limit.
fa: برای نامحدود بودن حداكثر سفارش عدد 0 را وارد كنید

en: Let customers enter a desired delivery date.
fa: به مشتریان اجازه می‌دهد تاریخ تحویل مورد نظر خود را وارد کنند.

en: Enter a desired delivery date:
fa: تاریخ تحویل مورد نظرتان را وارد کنید:

en: Checks should be made out to:
fa: چك‌هایی باید آماده شوند برای:

en: Mail to
fa: ارسال پستی به

en: Clear Date:
fa: تاریخ پاس شدن چک:

en: Check received
fa: چک دریافت شد

en: Expected clear date:
fa: تاریخ مورد انتظار پاس شدن چک:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
fa: آدرس پستی را جهت نمایش به مشتریانی تنظیم نمایید كه این روش پرداخت را در طی وارسی انتخاب کرده‌اند.

en: Direct checks to a person or department.
fa: چك‌های یك شخص یا وزارت

en: Instructions for customers on the checkout page.
fa: دستورالعمل‌هایی برای مشتریان در صفحه خروجی پرداخت

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
fa: چك‌های شخصی و تجاری به مدت 10 روز كاری نگهداشته می‌شوند تا قبل از ارسال سفارش از صحت پرداخت آنها اطیمنان حاصل شود.

en: Any notes about the check, like type or check number.
fa: توضیحاتی درخصوص چك، مانند نوع یا شماره أن

en: Expected clear date
fa: تاریخ مورد انتظار پاس شدن چک

en: Receive check
fa: دریافت چک

en: The amount must be a number.
fa: مقدار باید عددی باشد.

en: Check received, expected clear date of @date.
fa: چک دريافت شد، تاريخ مورد انتظار برای نقد شدن @date است.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
fa: روش پرداخت سفارش مانند چك/نقد، و سایر موارد را فراهم می‌كند.

en: Review order
fa: مرور سفارش

en: Submit order
fa: ثبت سفارش

en: PayPal payment complete
fa: پرداخت PayPal کامل شد.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
fa: هدایت کاربران برای ارسال پرداخت‌ها از طریق PayPal.

en: API server
fa: سرویس دهنده API

en: API username
fa: نام کاربری API

en: API password
fa: کلمه عبور API

en: <b>Address:</b> @avscode
fa: <b>آدرس:</b> @avscode

en: PayPal e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیکی PayPal

en: PayPal login page language
fa: زبان صفحه ورود PayPal

en: PayPal server
fa: سرویس دهنده PayPal

en: Payment action
fa: عملیات پرداخت

en: Order comments
fa: دیدگاه‌های سفارش

en: Service not supported
fa: این سرویس پشتیبانی نمی‌شود

en: An unknown error occurred.
fa: یک خطای ناشناخته رخ داده است

en: No match
fa: مطابقت ندارد

en: Service not available
fa: این سرویس موجود نمی‌باشد

en: Unkown error
fa: خطای ناشناخته

en: Flat rate
fa: نرخ پایه

en: Edit flat rate method
fa: ویرایش روش نرخ پایه

en: Delete flat rate method
fa: حذف روش نرخ پایه

en: Flat shipping rates
fa: نرخ‌های پایه حمل و نقل

en: Default rate: %price
fa: نرخ پیش‌فرض: %price

en: Base rate
fa: نرخ پایه

en: Shipping method title
fa: عنوان روش حمل و نقل

en: Line item label
fa: برچسب رشته جنس

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
fa: نامی که هنگام انتخاب روش حمل‌ونقل در پرداخت نهایی به مشتری نمایش داده می‌شود.

en: The starting price for shipping costs.
fa: قیمت اولیه برای هزینه‌های حمل و نقل

en: Default product shipping rate
fa: نرخ پبش‌فرض حمل‌ونقل محصول

en: Do you want to delete this shipping method?
fa: آیا مایل به حذف این روش حمل و نقل هستید؟

en: Ubercart - fulfillment
fa: آبركارت - اتمام

en: Shipping settings
fa: تنظیمات حمل و نقل

en: Default product pickup address
fa: آدرس پیش‌فرض دریافت محصول

en: Default product shipping type
fa: نوع پیش‌فرض حمل‌ونقل محصول

en: Order: Product
fa: سفارش:محصول

en: Order has a shipping quote from a particular method
fa: سفارش دارای مظنه حمل و نقل از یك روش ویژه است

en: Order: Shipping Quote
fa: سفارش: مظنه حمل و نقل

en: Shipping quotes
fa: مظنه حمل و نقل

en: Calculate shipping cost
fa: محاسبه هزینه حمل و نقل

en: Extra information necessary to ship.
fa: اطلاعات تکمیلی جهت حمل و نقل لازم است.

en: Shipping quote
fa: مظنه حمل و نقل

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
fa: گرفتن مظنه حمل و نقل جهت سفارش از یك ماژول تعیین کننده مظنه

en: Small package
fa: بسته کوچک

en: @method is enabled.
fa: @method فعال شد.

en: Log errors during checkout to watchdog
fa: ثبت خطاها هنگام پرداخت نهایی برای ناظر

en: Display debug information to administrators.
fa: نمایش اطلاعات رفع اشکال به مدیران سیستم.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
fa: از پر كردن درخواست توسط مشتری در صورتیكه مظنه حمل و نقل را انتخاب نكرده باشد جلوگیری شود

en: Shipping quote pane description
fa: توضیحات پنجره مظنه حمل و نقل

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
fa: هنگامی که آدرس خود را وارد کردید مظنه حمل و نقل بطور اتوماتیك ایجاد شده است. شما می‌توانید با كلید موجود در پایین آن را به طور دستی تغییر دهید

en: Shipping quote error message
fa: پیغام خطای مظنه حمل و نقل

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
fa: مشكلاتی هنگام دریافت مظنه حمل و نقل به وجود آمده است. لطفا اطلاعات كالا و دریافت را اصلاح نموده و مجددا سعی كنید.
    اگر با این کار مورد حل نشد لطفا برای تکمیل سفارش خود با ما تماس بگیرید.

en: Default pickup address
fa: آدرس پیش‌فرض ارسال

en: Default order fulfillment type for products
fa: نوع تکمیل پیش‌فرض سفارش برای محصولات

en: At least one shipping quote method must be enabled.
fa: حداقل یک شیوه مظنه حمل و نقل باید فعال باشد

en: Calculate
fa: محاسبه

en: Estimated shipping cost:
fa: برآورد هزینه حمل و نقل:

en: Click to calculate shipping
fa: جهت محاسبه حمل‌ونقل کلیک کنید

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
fa: مشكلاتی هنگام دریافت مظنه حمل و نقل وجود به وجود آمده است. لطفا اطلاعات كالا و آدرس دریافت را اصلاح نموده و مجددا سعی كنید.
    اگر با این کار مورد حل نشد لطفا جهت تكمیل سفارش خود با شماره  @phone تماس حاصل نمایید.

en: You must select a shipping option before continuing.
fa: شما یكی از گزینه‌های حمل و نقل را قبل از ادامه انتخاب کنید.

en: Get shipping quotes
fa: بدست آوردن مظنه حمل و نقل

en: Apply to order
fa: تخصیص به سفارش

en: Tracking numbers
fa: شماره‌های پیگیری

en: Shipping Label
fa: برچسب حمل و نقل

en: Sep.
fa: سپتامبر

en: Make packages
fa: ایجاد بسته

en: Create one package
fa: یک بسته ایجاد کن

en: Package %id:
fa: بسته %id:

en: Contents:
fa: محتویات:

en: Package type:
fa: نوع بسته:

en: Dimensions:
fa: ابعاد:

en: Tracking number:
fa: شماره پیگیری:

en: Label:
fa: برچسب:

en: Pickup Address:
fa: آدرس تحویل:

en: Tracking Number:
fa: شماره پیگیری:

en: Cost:
fa: هزینه:

en: Package @id
fa: بسته @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
fa: ابعاد فیزیکی کالای بسته بندی شده.

en: Units of measurement
fa: واحدهای اندازه‌گیری

en: Centimeters
fa: سانتی‌متر

en: Millimeters
fa: میلیمتر

en: Package @id has been deleted.
fa: بسته %id حذف شد.

en: Saved Addresses
fa: آدرس‌های ذخیره شده

en: UPS.com user ID
fa: شناسه کاربری UPS.com

en: Multiplier (×)
fa: ضریب (×)

en: System of measurement
fa: سیستم اندازه گیری

en: British
fa: بریتانیایی

en: Password field is required.
fa: فیلد گذرواژه اجباری است.

en: Package !id
fa: بسته !id

en: Physical dimensions of the package.
fa: ابعاد فیزیکی بسته.

en: Total Charges
fa: کل شارژها

en: USPS user ID
fa: شناسه کاربری USPS

en: Flat rate box
fa: چهارچوب نرخ پایه

en: Weight quote
fa: مظنه وزن

en: Default cost adjustment per !unit
fa: تطبیق هزینه پیش‌فرض به ازای !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
fa: یک نرخ حمل و نقل به محصولات بر اساس وزن آنها منسوب می‌کند.

en: Add an option
fa: افزودن یک گزینه

en: Edit option
fa: ویرایش گزینه

en: Delete option
fa: حذف گزینه

en: Display price adjustment
fa: نمایش تغییرات قیمت

en: Display total price
fa: نمایش مبلغ کل

en: Number of options
fa: تعداد گزینه‌ها

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
fa: این نام در فرم‌های افزودن به سبد خرید محصول به مشتریان نمایش داده خواهد شد.

en: Default cost
fa: هزینه پیش‌فرض

en: Edit option: %name
fa: ویرایش گزینه: %name

en: Are you sure you want to delete the option %name?
fa: آیا شما از حذف گزینه %name اطمینان دارید؟

en: No attributes left to add.
fa: هیچ مشخصه‌ای برای افزودن باقی نمانده است.

en: Please select
fa: لطفا انتخاب کنید

en: Radio buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
fa: <b>نشانی پست الکترونیکی:</b> @email (<a href="!url">ویرایش</a>)

en: Confirm e-mail address
fa: تایید نشانی پست الکترونیکی

en: Confirm password
fa: تایید گذرواژه

en: New account details
fa: جزئیات حساب کاربری جدید

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
fa: اگر شما هیچ مقداری وارد نکرده باشید ما اینها را برای شما ایجاد خواهیم کرد. مشتریان جدید ممکن است جزئیات حساب کاربری مشتری ارسال کنند. <b>اختیاری</b>

en: The e-mail address did not match.
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی وارد شده، یکسان نیستند.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
fa: یک حساب کاربری در حال حاضر برای پست الکترونیکی شما وجود دارد. جزئیات حساب کاربری جدیدی که شما وارد کرده‌اید نادیده گرفته خواهد شد.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
fa: نام کاربری %name قبلا استفاده شده است. لطفا نام کاربری دیگری وارد نمایید، یا این فیلد را خالی بگذارید تا نام کاربری‌تان همان نشانی پست الکترونیکی‌ شما باشد.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
fa: کلمه‌های عبور وارد شده با هم یکسان نیستند. دوباره سعی کنید.

en: Enter your delivery address and information here.
fa: آدرس دریافت و اطلاعات خود را اینجا وارد نمایید

en: Cart settings
fa: تنظیمات سبد خرید

en: Configure the cart settings.
fa: پیکربندی تنظیمات سبد خرید.

en: View the cart settings.
fa: مشاهده تنظیمات سبد خرید.

en: Edit the cart settings.
fa: ویرایش تنظیمات سبد خرید.

en: Edit the basic cart settings.
fa: ویرایش تنظیمات اصلی سبد خرید.

en: Checkout settings
fa: تنظیمات فرایند تکمیل سفارش

en: Address fields
fa: فیلدهای آدرس

en: Edit the address field settings.
fa: ویرایش تنظیمات فیلد آدرس.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
fa: مشاهده/اصلاح محتوای سبد خرید شما یا اقدام به پرداخت نهایی.

en: Review an order before final submission.
fa: بازنگری سفارش قبل از پذیرش نهایی.

en: Display information upon completion of an order.
fa: نمایش اطلاعات پس از تکمیل سفارش

en: Hide block if cart is empty.
fa: اگر سبد خرید خالی بود بلوک را مخفی کن.

en: Cart name
fa: نام سبد خرید

en: Cart help text
fa: متن راهنمای سبد خرید

en: There are no products in your shopping cart.
fa: هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
fa: سفارش شما تکمیل شد! شماره سفارش شما [order-id] است.

en: Cart contents
fa: محتوای سبد خرید

en: Customer information
fa: اطلاعات مشتری

en: Allow a customer to put comments on an order.
fa: اجازه دادن به مشتری جهت ثبت توضیحات در یک سفارش

en: Continue shopping
fa: ادامه خرید

en: Add to cart redirect
fa: هدایت پس از افزودن به سبد خرید

en: Minute(s)
fa: دقیقه (ها)

en: Hour(s)
fa: ساعت (ها)

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
fa: به مشتریان جدید یک پست الکترونیکی جداگانه با جزئیات حساب کاربری آنها ارسال شود.

en: Checkout instructions
fa: دستورالعمل‌های خروجی پرداخت

en: Continue shopping message
fa: پیغام ادامه خرید

en: Update cart
fa: به‌روز‌رسانی سبد خرید

en: Your cart has been updated.
fa: سبد خرید شما به‌روز شد.

en: You must login before you can proceed to checkout.
fa: شما باید قبل از اقدام به پرداخت نهایی، وارد شوید.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
fa: یک سفارش خالی به مرحله خروجی پرداخت رسید! شناسه سفارش سبد خرید: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
fa: @title یک کالا نیست. امکان افزودن به سبد خرید وجود ندارد.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
fa: <strong>@product-title</strong> به <a href="!url">سبد خرید شما</a> اضافه شد.

en: Ubercart - core
fa: آبرکارت - هسته

en: Cart links settings
fa: تنظیمات پیوندهای سبد خرید

en: Invalid link redirect page
fa: صفحه هدایت پیوندهای نامعتبر

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
fa: آدرسی را برای هدایت هنگام استفاده از یک پیوند سبد خرید نامعتبر وارد کنید.

en: Last click
fa: آخرین کلیک

en: Adds a product to the cart.
fa: افزودن یک کالا به سبد خرید

en: Link text.
fa: متن پیوند.

en: administer cart links
fa: مدیریت پیوندهای سبد خرید

en: Cart Links
fa: پیوندهای سبد خرید

en: Unlisted products
fa: محصولات لیست نشده

en: No products are available in this category.
fa: هیچ محصولی در این دسته وجود ندارد.

en: Display the catalog breadcrumb
fa: نمایش ردپا در کاتالوگ

en: Product nodes per page
fa: تعداد گره‌های محصول در هر صفحه

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
fa: برای انتخاب چند دسته، کلید Ctrl را نگه دارید.

en: View file downloads
fa: مشاهده بارگیری‌های فایل

en: View your purchased files.
fa: فایل‌های خریداری شده خود را مشاهده کنید.

en: File downloads
fa: بارگیری‌های فایل

en: Click here to view your file downloads.
fa: برای مشاهده فایل‌های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

en: User can now download files in the directory %dir.
fa: کاربر حالا می‌تواند فایل‌های پوشه %dir را دانلود کند.

en: User can now download the file %file.
fa: کاربر حالا می‌تواند فایل %file را بارگیری نماید.

en: File Downloads
fa: بارگیری‌های فایل

en: The list of file download links (if any) associated with an order
fa: لیست پیوندهای بارگیری فایل (در صورت وجود) که به یک سفارش مرتبط شده است.

en: Files path
fa: مسیر فایل‌ها

en: IP addresses
fa: آدرس‌های آی پی

en: %dir is not a valid file or directory
fa: %dir یک فایل یا دایرکتوری معتبر نیست

en: Delete file(s)
fa: حذف فایل‌(ها)

en: File options
fa: گزینه‌های فایل

en: An error occurred while uploading the file
fa: خطایی هنگام آپلود فایل رخ داده است

en: An error occurred while copying the file to %dir
fa: خطایی هنگام کپی کردن فایل به مسیر %dir رخ داده است.

en: Can not move file to %dir
fa: نمی‌توان فایل را به %dir منتقل کرد

en: Message subject
fa: موضوع پیغام

en: expires on @date
fa: در تاریخ @date منقضی می‌شود

en: No downloads found
fa: هیچ دانلودی یافت نشد

en: download file
fa: دانلود فایل

en: No category
fa: بدون طبقه‌بندی

en: Google Analytics for Ubercart
fa: تحلیلگر گوگل برای آبركارت

en: Store help page
fa: صفحه‌ی راهنمای فروشگاه

en: The Drupal page for the store help link.
fa: صفحه دروپال برای پیوند راهنمای فروشگاه.

en: Customer number
fa: شماره مشتری

en: Create a new customer.
fa: ایجاد مشتری جدید.

en: Add product
fa: افزودن محصول

en: Add line item
fa: افزودن آیتم سطر

en: Line item removed.
fa: آیتم سطر حذف شد

en: Order created.
fa: سفارش ثبت گردید

en: Add an admin comment
fa: افزودن دیدگاه مدیر

en: Order updated.
fa: سفارش به‌روزرسانی شد.

en: This order contains no products.
fa: این سفارش شامل هیچ محصولی نیست.

en: Check the order total
fa: بررسی کل سفارش

en: Update the order status
fa: بروزرسانی وضعیت سفارش

en: Add a comment to the order
fa: افزودن یک دیدگاه به سفارش

en: Order total value
fa: مقدار کل سفارش

en: Total is less than specified value.
fa: مجموع کمتر از مقدار مشخص شده است.

en: Total is less than or equal to specified value.
fa: مجموع کمتر از یا برابر با مقدار مشخص شده است.

en: Total is equal to specified value.
fa: مجموع برابر با مقدار مشخص شده است.

en: Total is greater than or equal to specified value.
fa: مجموع بیشتر از یا برابر با مقدار مشخص شده است.

en: Total is greater than specified value.
fa: مجموع بیشتر از مقدار مشخص شده است.

en: Unit of measurement
fa: واحد اندازه‌گیری

en: Product weight value
fa: مقدار وزن کالا

en: Order settings
fa: تنظیمات سفارش

en: Configure the order settings.
fa: پیکربندی تنظیمات ثبت سفارش

en: View the order settings.
fa: مشاهده‌ی تنظیمات ثبت سفارش

en: Edit the order settings.
fa: ویرایش تنظیمات ثبت سفارش

en: Edit the basic order settings.
fa: ویرایش تنظیمات پایه سفارش.

en: Create an order status
fa: ایجاد یک وضعیت سفارش

en: View and process orders.
fa: مشاهده و پردازش سفارشات.

en: View orders
fa: مشاهده سفارشات

en: View and process the orders received through your website.
fa: مشاهده و پردازش سفارش‌های دریافت شده از طریق وب‌سایت شما.

en: Create order
fa: ایجاد سفارش

en: Create an empty new order.
fa: ایجاد یک سفارش جدید خالی.

en: Search orders
fa: جستجو در سفارشات

en: Search existing orders.
fa: جستجو در سفارشات موجود در سیستم

en: Select address
fa: انتخاب آدرس

en: Select customer
fa: انتخاب مشتری

en: View your order history.
fa: مشاهده سابقه سفارش شما.

en: View order @order_id.
fa: مشاهده سفارش @order_id.

en: View invoice
fa: مشاهده‌ی صورتحساب

en: View order
fa: مشاهده سفارش

en: Product select
fa: انتخاب محصول

en: Printable invoice
fa: صورتحساب قابل چاپ

en: Delete order @order_id.
fa: حذف سفارش @order_id.

en: Standard delivery
fa: تحویل استاندارد

en: <i>No comment found.</i>
fa: <i>هیچ دیدگاهی پیدا نشد.</i>

en: The order ID.
fa: شناسه سفارش.

en: The user ID of the order.
fa: شناسه کاربر برای سفارش

en: The URL to the order
fa: نشانی اینترنتی سفارش

en: A link to the order using the order ID.
fa: پیوند به سفارش با استفاده از شناسه سفارش.

en: The order total.
fa: کل سفارش

en: The first name associated with the order.
fa: نام کوچک مرتبط با سفارش.

en: The last name associated with the order.
fa: نام خانوادگی مرتبط با سفارش.

en: Comments left by the customer.
fa: دیدگاه‌های ارائه شده توسط مشتری.

en: The current order status.
fa: وضعیت فعلی سفارش.

en: The date and time when the order was created.
fa: تاریخ و زمان ایجاد سفارش.

en: The date and time when the order was last modified.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین اصلاحات در سفارش اعمال شده است.

en: Click here to view your order history.
fa: جهت مشاهده سابقه سفارشات خود اینجا را کلیک کنید.

en: Customer info
fa: اطلاعات مشتری

en: Manage the information for the customer's user account.
fa: مدیریت اطلاعات حساب کاربری مشتری.

en: Manage the products an order contains.
fa: مدیریت محصولات موجود در یک سفارش.

en: Line items
fa: آیتم‌های خطی

en: Admin comments
fa: دیدگاه‌های مدیر

en: Update order
fa: به‌روز‌رسانی سفارش

en: Update an order's status or add comments to an order.
fa: به‌روز‌رسانی وضعیت یک سفارش یا افزودن دیدگاه به یک سفارش.

en: In checkout
fa: در خروجی پرداخت

en: Empty line
fa: خط خالی

en: Admin settings
fa: تنظیمات مدیر

en: Number of orders on overview screen
fa: تعداد سفارش‌ها در صفحه مرورکلی

en: Customer settings
fa: تنظیمات مشتری

en: - N/A -
fa: - هیج -

en: Order statuses
fa: وضعیت سفارشات

en: Order status %status removed.
fa: وضعیت سفارش %status حذف شد.

en: Default order status
fa: وضعیت پیش‌فرض سفارش

en: Order status ID
fa: شناسه وضعیت سفارش

en: Order state
fa: وضعیت سفارش

en: Set which order state this status is for.
fa: تعیین کنید این حالت مربوط به کدام وضعیت سفارش است.

en: You have entered an invalid status ID.
fa: شما شناسه وضعیت نامعتبری را وارد کردید.

en: Active orders
fa: سفارش‌های فعال

en: All orders
fa: همه سفارش‌ها

en: View by status
fa: نمایش برحسب وضعیت

en: Order created by the administration.
fa: سفارش بوسیله مدیریت ایجاد گردید.

en: New order customer
fa: مشتری سفارش جدید

en: Search using date range.
fa: جستجو بر حسب بازه‌ی زمانی

en: Order changes saved.
fa: تغییرات سفارش ذخیره شد.

en: Remove this product.
fa: حذف این محصول.

en: No products found.
fa: هیچ کالایی یافت نشد.

en: Select a product
fa: انتخاب یک محصول

en: Add to order
fa: افزودن به سفارش

en: It is not possible to delete order @id.
fa: حذف سفارش @id امکان پذیر نیست.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
fa: از حذف سفارش @order_id اطمینان دارید؟

en: Order @order_id completely removed from the database.
fa: سفارش @order_id بطور کامل از پایگاه داده حذف گردید.

en: An account already exists for that e-mail.
fa: یک حساب در حال حاضر برای این ایمیل وجود دارد.

en: Search for a customer based on these fields.
fa: جستجو کردن یک مشتری بر اساس این فیلدها.

en: Select a customer
fa: انتخاب یک مشتری

en: Amount must be numeric.
fa: مقدار باید عددی باشد.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
fa: سفارش  @order_id توسط کاربر @uid حذف شد.

en: @key changed from %old to %new.
fa: @key از %old به %new تغییر داده شد.

en: Custom template
fa: قالب سفارشی

en: Edit order @order_id.
fa: ویرایش سفارش @order_id.

en: view all orders
fa: مشاهده کل سفارشات

en: create orders
fa: ایجاد سفارش

en: edit orders
fa: ویرایش کردن سفارشات

en: delete orders
fa: حذف کردن سفارشات

en: Order number:
fa: شماره سفارش:

en: Customer:
fa: مشتری:

en: Products:
fa: کالاها:

en: Order comments:
fa: دیدگاه‌های سفارش:

en: An account has been created for you with the following details:
fa: یک حساب کاربری با جزئیات زیر برای شما ایجاد گردید:

en: Password:
fa: کلمه عبور:

en: Want to manage your order online?
fa: قصد مدیریت آنلاین سفارش خود را دارید؟

en: Purchasing Information:
fa: اطلاعات خرید:

en: E-mail Address:
fa: نشانی پست الکترونیکی:

en: Billing Address:
fa: نشانی صورتحساب:

en: Shipping Phone:
fa: تلفن حمل و نقل:

en: Payment Method:
fa: روش پرداخت:

en: Order Summary:
fa: خلاصه سفارش:

en: Shipping Details:
fa: جزئیات حمل و نقل:

en: Total for this Order:
fa: کل این سفارش:

en: (!price each)
fa: (هر یک !price)

en: Where can I get help with reviewing my order?
fa: از کجا برای بررسی سفارش خود می توانم راهنمایی بگیرم؟

en: Thanks again for shopping with us.
fa: باز هم از خرید با ما تشکر می‌کنیم.

en: View products
fa: مشاهده‌ی محصولات

en: Configure product settings.
fa: پیکربندی تنظیمات محصول.

en: Your store's cost.
fa: هزینه فروشگاه شما

en: Default quantity to add to cart
fa: مقدار پیش‌فرض برای افزودن به سبد خرید

en: List position
fa: موقعیت لیست

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
fa: مقداری را برای تنظیم موقعیت کالا در لیست محصولات تعیین کنید.<br />محصولاتی که در موقعیت یکسانی هستند، به ترتیب حروف الفبا درج می‌شوند.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
fa: این محصول گزینه‌هایی دارد که لازم است قبل از خرید انتخاب شوند. لطفا آنها را در فرم زیر انتخاب کنید.

en: The product's model number.
fa: شماره مدل محصول.

en: The product's cost.
fa: هزینه محصول.

en: The product's sell price.
fa: قیمت فروش محصول.

en: The numerical value of the product's weight.
fa: مقدار عددی وزن محصول.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
fa: واحد اندازه‌گیری طول، عرض و ارتفاع محصول.

en: The numerical value of the product's length.
fa: مقدار عددی طول محصول.

en: The numerical value of the product's width.
fa: مقدار عددی عرض محصول.

en: The numerical value of the product's height.
fa: مقدار عددی ارتفاع محصول.

en: Form to put the product in the customer's cart.
fa: فرم قراردادن کالا در سبد خرید مشتری

en: Display price
fa: نمایش قیمت

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
fa: نمایش یک فیلد تعداد اختیاری در فرم <em>افزودن به سبد خرید</em>.

en: <em>Add to cart</em> button text
fa: نوشته‌ی کلید <em>افزودن به سبد خرید</em>

en: Product field
fa: فیلد محصول

en: Weight: !weight
fa: وزن: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
fa: ابعاد: !length × !width × !height

en: !feature settings
fa: تنظیمات !feature

en: The product feature has been deleted.
fa: ویژگی محصول حذف شد.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
fa: آیا از حذف %feature اطمینان دارید؟

en: That product feature doesn't exist.
fa: مشخصه مورد نظر وجود ندارد.

en: Add a new feature
fa: افزودن یك ویژگی جدید

en: Product kit
fa: بسته کالا

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
fa: بعنوان یک واحد، مشتریان تنها می‌توانند تعداد بسته‌های خریداری‌شده را تعیین کنند. لیست کالاهای موجود در بسته را نمایش نده.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
fa: بعنوان یک واحد، مشتریان تنها می‌توانند تعداد بسته‌های خریداری‌شده را تعیین کنند. لیست کالاهای موجود در بسته را نمایش بده.

en: Name of the product kit
fa: نام بسته کالا

en: Product Information
fa: اطلاعات محصول

en: Click to add to cart.
fa: برای افزودن به سبد خرید کلیک کنید.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
fa: <b>وضعیت‌های سفارش استفاده شده: </b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
fa: در زیر کل سفارش‌ها، كالاها، فروش و میانگین كل سفارش برای هر مشتری نشان داده شده است. با کلیک کردن بر روی پیوند‌های سرصفحه ترتیب نزولی یا صعودی برای آن ستون تعیین خواهد شد. با كلیك كردن بر روی نام مشتری، لیست جزئیات سفارش‌های را مشاهده می‌نمایید كه آن مشتری داشته است. با كلیك كردن بر روی نام كاربری یك مشتری به صفحه مشخصات كاربری او منتقل می‌شوید.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
fa: در این جدول هر کالای لیست شده‌ای در فروشگاه، تعداد فروخته شده آن، دفعاتی که نمایش داده شده، درآمد حاصله از آن و سود ناخالصش لیست می‌شود. اگر شما دفعات نمایش داده شده را نمی‌بینید باید ماژول آمار را در <a href="!url">صفحه مدیریتی ماژول‌ها</a> فعال سازید.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
fa: فروش دو روز قبل، میانگین فروش در ماه، و برآورد فروش در باقیمانده ماه در اینجا نمایش داده می شود. علاوه بر اینها شما دیگر آمار فروش را در دنباله مشاهده خواهید كرد.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
fa: گروه فیلدی زیر را باز كنید تا محدوده این گزارش، وضعیت سفارش‌های نشان داده شده و گزینه‌های نمایش كالا را سفارشی كنید.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
fa: قرار دارد. بر روی هر لینك كلیك كنید تا لیست سفارش‌های همان ماه را مشاهده نمایید. @year در اینجا دسنه بندی ماهانه فروش برای سال

en: View the report settings.
fa: مشاهده تنظیمات گزارش.

en: Customer reports
fa: گزارش‌های مشتری

en: View reports for store customers
fa: مشاهده گزارش‌های مشتریان فروشگاه

en: Product report
fa: گزارش کالا

en: View reports for store products
fa: مشاهده گزارش‌های محصولات فروشگاه

en: Custom product report
fa: گزارش کالای سفارشی

en: View a customized product report
fa: نمایش گزارش سفارشی شده کالا

en: Sales reports
fa: گزارش‌های فروش

en: View reports for store sales
fa: مشاهده گزارش‌های فروش در فروشگاه

en: View summary of all store sales
fa: نمايش خلاصه وضعيت همه فروشهاي فروشگاه

en: View store sales for a particular year
fa: نمایش فروش فروشگاه برای یک سال خاص

en: Custom sales summary
fa: خلاصه وضعیت فروش سفارشی شده

en: View a customized sales summary
fa: نمایش خلاصه وضعیت سفارشی شده فروش

en: No customers found
fa: مشتری‌ای پیدا نشد

en: Export to CSV file.
fa: صدور به فایل CSV.

en: Show paged records
fa: نمایش سوابق صفحه‌بندی شده

en: Show all records
fa: نمایش همه سوابق

en: Customize sales report parameters
fa: سفارشی کردن پارامترهای گزارش فروش

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fa: پس از ارائه، این گزارش می تواند به عنوان پیش فرض بصورت مرجعی آسان در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. این مقادیر را تنظیم كرده و گزارش را جهت ساختن گزارش سفارشی كالای خود، به روز رسانی نمایید.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
fa: تنها سفارش‌های دارای وضعیت‌های انتخابی در گزارش می‌آیند.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
fa: برای انتخاب چند وضعیت از کلیدهای Ctrl + Click استفاده نمایید.

en: You must select at least one order status.
fa: شما باید حداقل یک وضعیت سفارش را انتخاب کنید.

en: Month-to-date, @month
fa: @month ماه به روز،

en: Customers total
fa: کل مشتریان

en: New customers today
fa: مشتریان جدید امروز

en: Online customers
fa: مشتریان آنلاین

en: Total orders by status
fa: کل سفارش‌ها بر اساس وضعیت

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fa: پس از ارائه، این گزارش می تواند به عنوان پیش فرض بصورت مرجعی آسان در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. این مقادیر را تنظیم كرده و گزارش را جهت ساختن گزارش سفارشی كالای خود، به روز رسانی نمایید.

en: Results breakdown
fa: تفکیک نتايج

en: Large daily reports may take a long time to display.
fa: نمایش گزارش‌های بلند روزانه، ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

en: Show a detailed list of products ordered.
fa: لیست جزئیات کالاهای سفارشی را نمایش بده.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
fa: حداكثر تعداد ردیف‌های نمایشی در هر صفحه برای یک جدول گزارش

en: Reported statuses
fa: وضعیت‌های گزارش داده شده

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
fa: تنها سفارش‌های دارای وضعیت‌های انتخابی در گزارش می‌آیند.

en: view reports
fa: مشاهده گرازش‌ها

en: Role assignment
fa: تخصیص نقش

en: Customer granted user role %role.
fa: نقش کاربری %role به مشتری اعطا شد.

en: The role expiration date in long format
fa: تاریخ انقضای نقش در قالب طولانی

en: The role expiration date in short format
fa: تاریخ انقضای نقش در قالب کوتاه

en: Expiring roles
fa: نقش‌های در حال انقضا

en: This role will expire on !date
fa: این نقش در تاریخ !date منقضی خواهد شد.

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
fa: نقشی که مشتری پس از خرید محصول دریافت می‌کند.

en: Multiply by quantity
fa: ضرب در تعداد

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
fa: در صورتی که مدت نقش بایستی در تعداد خرید ضرب شود، این گزینه را انتخاب کنید.

en: The amount of time must be a positive integer.
fa: مقدار زمان باید یک عدد مثبت باشد.

en: Default expiration
fa: مدت زمان انقضای پیش‌فرض

en: Default role
fa: نقش کاربری پیش‌فرض

en: The default role Ubercart grants on specified products.
fa: نقش پیش‌فرضی که آبرکارت به محصولات تعیین‌شده اعطا می‌کند.

en: Expiration display
fa: نمایش انقضاء

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
fa: انتساب نقش‌های دائمی یا قابل انقضا براساس خریدهای محصولات.

en: Stock reports
fa: گزارش‌های موجودی

en: View reports for product stock.
fa: گزارش‌های موجودی محصولات را مشاهده کنید.

en: View the stock settings.
fa: مشاهده تنظیمات موجودی

en: The current stock level
fa: میزان موجودی فعلی

en: Stock settings saved.
fa: تنظیمات موجودی ذخیره شد

en: Store administration
fa: مدیریت فروشگاه

en: Administer store settings, products, orders, and more.
fa: مدیریت تنظیمات فروشگاه، محصولات، سفارشات و بیشتر.

en: View and modify customer information and orders.
fa: مشاهده و ویرایش اطلاعات مشتریان و سفارشات.

en: View customers
fa: مشاهده‌ی مشتریان

en: Search customers
fa: جستجوی مشتریان

en: Search through your customer list.
fa: جستجو در لیست مشتریان شما.

en: Edit the country settings.
fa: ویرایش تنظیمات کشور

en: Import countries
fa: وارد کردن کشورها

en: Import and manage countries.
fa: وارد کردن و مدیریت کشورها.

en: Store settings
fa: تنظیمات فروشگاه

en: View the store settings.
fa: نمایش تنظیمات فروشگاه

en: Edit the store settings.
fa: ویرایش تنظیمات فروشگاه

en: Edit the contact settings.
fa: ویرایش تنظیمات تماس.

en: Edit the display settings.
fa: ویرایش تنظیمات نمایش

en: Format settings
fa: تنظیمات قالب

en: Edit the format settings.
fa: ویرایش تنظیمات قالب

en: User initials
fa: حروف اختصاری نام کاربر

en: Assign initials to user accounts.
fa: اختصاص حروف اختصاری به حساب‌های کاربری.

en: Customer orders
fa: سفارشات مشتری

en: Disable a country
fa: غیرفعال کردن یک کشور

en: Enable a country
fa: فعال کردن یک کشور

en: Enable a disabled country.
fa: فعال کردن یک کشور غیر فعال

en: Remove a country
fa: حذف یک کشور

en: Our store
fa: فروشگاه ما

en: A link to the site login page.
fa: یک پیوند به صفحه ورود سایت.

en: The URL for the site logo.
fa: آدرس برای لوگوی سایت

en: The Ubercart store name.
fa: نام فروشگاه آبرکارت

en: The Ubercart store owner.
fa: صاحب فروشگاه آبرکارت.

en: The Ubercart store e-mail address.
fa: آدرس ایمیل فروشگاه آبرکارت.

en: The Ubercart store phone number.
fa: شماره تلفن فروشگاه آبرکارت

en: The URL to the store help page.
fa: آدرس اینترنتی صفحه راهنمای فروشگاه

en: Status messages:
fa: پیغام‌های وضعیت:

en: - Show links -
fa: - نمایش پیوندها -

en: - Hide links -
fa: - عدم نمایش پیوندها -

en: View customer's order.
fa: مشاهده سفارش مشتری.

en: No orders found.
fa: هیچ سفارشی پیدا نشد.

en: View order !order_id.
fa: مشاهده سفارش !order_id.

en: Edit order !order_id.
fa: ویرایش سفارش !order_id.

en: Use the following links to find documentation and support:
fa: از پیوندهای زیر برای یافتن مستندات و پشتیبانی استفاده کنید:

en: Ubercart User's Guide
fa: راهنمای کاربران آبرکارت

en: Support Forums
fa: انجمن‌های پشتیبانی

en: Drupal Handbook
fa: کتابچه راهنمای دروپال

en: !country disabled.
fa: کشور !country غیرفعال شد.

en: !country is already disabled.
fa: کشور !country از پیش در سیستم غیرفعال شده است.

en: Attempted to disable an invalid country.
fa: اقدام به غیرفعال کردن یک کشور نامعتبر انجام شد.

en: @country enabled.
fa: کشور @country فعال شد.

en: @country is already enabled.
fa: کشور @country قبلا در سیستم فعال شده است.

en: Attempted to enable an invalid country.
fa: اقدام به فعال کردن یک کشور نامعتبر انجام شد.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
fa: آیا مایل به حذف  @country از سیستم هستید؟

en: Attempted to remove an invalid country.
fa: اقدام به حذف یک کشور نامعتبر انجام شد.

en: You cannot update to a previous version.
fa: شما نمی‌توانید به یک نسخه قبلی به‌روزرسانی کنید.

en: Customer's first name
fa: نام مشتری

en: Customer's last name
fa: نام خانوادگی مشتری

en: City name
fa: نام شهر

en: Full name of the zone
fa: نام کامل منطقه

en: Abbreviation of the zone
fa: نام اختصاری منطقه

en: Name of the country
fa: نام کشور

en: 2 digit country abbreviation
fa: نام اختصاری کشور (۲ حرفی)

en: 3 digit country abbreviation
fa: نام اختصاری کشور (۳ حرفی)

en: Address format
fa: قالب آدرس

en: Country settings saved.
fa: تنظیمات کشور ذخیره شد.

en: Store name
fa: نام فروشگاه

en: Store owner
fa: مالک فروشگاه

en: Primary customer address
fa: آدرس اصلی مشتری

en: Currency format
fa: قالب واحد پول

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
fa: با وجود اینکه مستقیما در قالب‌دهی به کار نمی‌رود، کد واحد پول به وسیله سایر ماژول‌ها به عنوان واحد پول اصلی برای سایت شما به کار می‌رود. کد سه‌حرفی واحد پول خود را طبق <a href="!url">ISO·4217</a> وارد کنید.

en: Current format
fa: قالب فعلی

en: Currency Sign
fa: علامت واحد پول

en: Display currency sign after amount.
fa: نمایش علامت واحد پول پس از مقدار آن.

en: Thousands Marker
fa: علامت هزارگان

en: Decimal Marker
fa: علامت اعشار

en: Weight format
fa: قالب وزن

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
fa: یک رشته قالب برای هر واحد ارائه دهید. !value مقدار وزن را نشان می‌دهد.

en: Default unit of measurement
fa: واحد پیش‌فرض اندازه‌گیری

en: @unit format string
fa: رشته قالب @unit

en: Length format
fa: قالب طول

en: Default format string
fa: رشته‌ی قالب پیش‌فرض

en: Street address 1
fa: آدرس خیابان 1

en: Street address 2
fa: آدرس خیابان 2

en: No countries found.
fa: هیچ کشوری یافت نشد.

en: 01 - January
fa: 01 - ژانویه

en: 02 - February
fa: 02 - فوریه

en: 03 - March
fa: 03 - مارس

en: 04 - April
fa: 04 - آوریل

en: 05 - May
fa: 05 - می

en: 06 - June
fa: 06 - ژوئن

en: 07 - July
fa: 07 - جولای

en: 08 - August
fa: 08 - آگوست

en: 09 - September
fa: 09 - سپتامبر

en: 10 - October
fa: 10 - اکتبر

en: 11 - November
fa: 11 - نوامبر

en: 12 - December
fa: ۱۲ - دسامبر

en: No encryption key was found.
fa: هیچ کلید رمزنگاری یافت نشد

en: Encryption failed. !messages
fa: رمزنگاری با شکست مواجه شد. !messages

en: encryption
fa: رمزنگاری

en: view customers
fa: مشاهده مشتریان

en: view store reports
fa: مشاهده گزارشات فروشگاه

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
fa: ضروری. تنظیمات فروشگاه آبرکارت خود را راه‌اندازی کنید و سایت آبرکارت خود را مدیریت کنید.

en: Tax rates and settings
fa: نرخ های مالیات و تنظیمات

en: Delete tax rule
fa: حذف قانون مالیات

en: Changed %title to %amount.
fa: %title به %amount تغییر داده شد.

en: Removed %title.
fa: %title حذف شد.

en: Taxed product types
fa: انواع محصولات مالیات‌دار

en: conditions
fa: شرایط

en: configure taxes
fa: پیکربندی مالیات‌ها

en: Is in @zone
fa: در @zone است

en: Is in @country
fa: در @country است

en: Default display order
fa: ترتیب نمایش پیش‌فرض

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
fa: ترتیب پیش‌فرض هنگامی که کاربران ناشناس و کاربران نظرات را می‌بینند. کاربران می‌توانند تنظیمات نمایش نظرات را با استفاده از کنترل پنل عوض کنند. برای کاربران ثبت شده این تنظیمات از طریق ترجیهات پایدار کاربر به خاطر سپرده خواهد شد.

en: No strings found for your search.
fa: هیچ عبارتی برای جستجوی شما پیدا نشد.

en: Custom pages
fa: صفحات سفارشی

en: Administration theme
fa: پوسته مدیریت

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: Check username
fa: بررسی نام کاربری

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fa: از شما برای درخواست حساب متشکریم. حساب شما در حال حاضر منتظر موافقت مدیریت است. در ضمن یک پیغام خوشامدگویی با دستورالعمل بعدی به نشانی پست الکترونیک شما ارسال شد.

en: Enable personal contact form by default
fa: فعال سازی فرم تماس شخصی به طور پیش‌فرض

en: Default status of the personal contact form for new users.
fa: حالت پیش‌فرض فرم تماس شخصی برای کاربران جدید.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
fa: اطلاعات نمایش <a href="@form">صفحه تماس</a>. این اطلاعات میتواند مشتمل بر توضیحات نحوه ارسال، یا آدرس پستی و شماره تلفن و هر مطلب دیگری باشد که ارائه آن لازم است.

en: Congo (Kinshasa)
fa: کنگو (کینشاسا)

en: Congo (Brazzaville)
fa: کنگو (برازاویل)

en: Ivory Coast
fa: ساحل عاج

en: Hong Kong S.A.R., China
fa: هنگ کنگ

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Montenegro
fa: مونته‌نگرو

en: Macao S.A.R., China
fa: ماکائو

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سنت پیر و میکلون

en: Serbia
fa: صربستان

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Run cron
fa: اجرای کرون

en: Run updates
fa: اجرای به‌روزرسانی‌ها

en: Enable developer modules
fa: فعال‌سازی ماژول‌های توسعه

en: Disable developer modules
fa: غیرفعال کردن ماژول‌های توسعه

en: Current anonymous / authenticated users
fa: کاربران ناشناخته / شناخته‌شده فعلی

en: Disabled these modules: !module-list.
fa: این ماژول‌ها غیرفعال شدند: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fa: هیچ یک از ماژول‌های توسعه فعال نشده‌اند.

en: display drupal links
fa: نمایش پیوندهای دروپال

en: Default sort order
fa: ترتیب طبقه‌بندی پیش‌فرض

en: translate
fa: ترجمه

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fa: هشدار امنیتی: نمی‌توان بر روی فایل .htaccess نوشت. لطفا یک فایل .htaccess در پوشه %directory خود بسازید که شامل خط‌های زیر باشد: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fa: فایل %file نمی‌تواند ذخیره شود، زیرا از محدودیت %maxsize حداکثر حجم قابل بارگذاری تجاوز نموده است.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
fa: فایل %file نتوانست ذخیره شود، زیرا بارگذاری کامل انجام نشد.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fa: فایل %file نمی‌تواند ذخیره شود. یک خطای ناشناخته رخ داده است.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fa: فقط فایل‌های با پسوندهای زیر مجاز هستند: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fa: فایل %filesize حجم دارد و از حداکثر حجم %maxsize بیشتر است.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fa: فایل %filesize حجم دارد که از سهمیه دیسک تخصیص داده شده %quota بیشتر است.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fa: تنها تصاویر JPEG, PNG و GIF مجاز هستند.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fa: تصویر برای رعایت حداکثر اندازه مجاز %dimensions تغییر اندازه داده شد.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fa: تصویر خیلی بزرگ است؛ حداکثر ابعاد مجاز %dimensions پیکسل است.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fa: تصویر خیلی کوچک است؛ حداقل ابعاد مجاز %dimensions پیکسل است.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fa: خطای بارگذاری. فایل‌های بارگذاری شده %file نمی‌تواند به مقصد %destination منتقل شود.

en: Add to book outline
fa: افزودن به سرفصل کتاب

en: No link
fa: بدون پیوند

en: outdated
fa: منسوخ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fa: <strong>@language_name</strong> (منبع)

en: add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Translations of %title
fa: ترجمه‌های %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
fa: حداکثر اندازه مجاز بارگذاری فایل %filesize است. فقط فایل‌هایی با پسوندهای زیر می‌توانند بارگذاری شوند: %extensions.

en: Path: !path
fa: مسیر: !path

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
fa: نام فایل از محدودیت 255 کاراکتر طولانی‌تر است. لطفا نام فایل را تغییر دهید و دوباره تلاش کنید.

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
fa: ماژول رده بندی اجازه می‌دهد محتوا با استفاده از سیستم‌های مختلف رده بندی شوند. واژگان‌های تگ آزاد، توسط کاربران هنگامی که محتوایی را ارسال می‌کنند به صورت دینامیک ایجاد می‌شوند (در وبلاگ‌ها و برنامه‌های چوب الف اجتماعی متداول هستند). واژگان کنترل شده اجازه می‌دهد تا لیستی از واژه‌های تعریف شده توسط مدیر با یک رابطه چندگانه پیچیده بین چند واژه مختلف داشته باشیم. این روش‌ها می‌تواند به انواع مختلفی از محتوا اعمال گردد و با هم برای ایجاد یک روش سازگار و کارامد برای ارائه محتوای مورد نظر شما با هم تلفیق گردند.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
fa: برای مثال، هنگام ایجاد یک سایت آشپزی، ممکن است بخواهید ارسال‌ها را بر اساس نوع غذا و زمان تهیه دسته‌بندی کنید. ایجاد یک واژگان برای هر کدام به شما اجازه می‌دهد که دسته‌بندی را بر اساس هر خصوصیت به صورت مستقل انجام دهید، به جای اینکه برای هر جفت حالت یک برچسب بسازید.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
fa: انواع خوراک: <em>پیش غذا، غذای اصلی، سالاد، دسر</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
fa: زمان آماده سازی: <em>0-30دقیقه، 30-60دقیقه، 1-2 ساعت، 2 ساعت به بالا</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
fa: هر واژه رده بندی (معمولا «رده بندی» یا «تگ» در سیستم های دیگر خوانده می‌شود) به صورت خودکار لیستی از واژه‌ها و خوراک‌های متناظر آن را تهیه می‌کند. این آدرس‌های واژگان/واژه می‌تواند برای ایجاد  لیست‌های  رده بندی‌های AND و OR با واژه‌ها دستکاری شوند. در مثال سایت آشپزی خیلی راحت است تا صفحاتی برای نمایش «غذاهای اصلی» که «30 دقیقه» زمان پخت دارند یا «غذاهای اصلی» و «پیش غداها» که «30 دقیقه» زمان پخت دارند با استفاده از خود واژه‌ها یا ترکیب با دیگران ایجاد کرد. تعدادی قابل توجه از ماژول‌های مشارکتی که رفتار ماژول هسته برای نمایش و سازماندهی واژه‌ها را توسعه و بهینه سازی می‌کنند وجود دارد.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
fa: واژه‌ها همچنین می‌توانند به صورت رابطه والد/فرزندی در رابط کاربری مدیریت سازماندهی شوند. یک مثال می‌تواند یک واژگان که کشورها را بر اساس مناطق ژئوپلیتیک آنها رده بندی می‌کند باشد. ماژول رده بندی همچنین می‌تواند ابزار پیشرفته ساختار سلسله مراتبی را فراهم کند به طور مثال قرار دادن «ترکیه» در هر دو گروه «خاورمیانه» و «اروپا».

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
fa: ماژول رده بندی از هر دو واژه مترادف و وابسته پشتیبانی می‌کند. اما به صورت مستقیم از این امکان استفاده نمی‌کند اما به هر حال ماژول‌های مشارکنی یا سفارشی می‌توانند استفاده‌های این قابلیت را تکمیل کنند.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@taxonomy">ماژول رده بندی</a> را ببینید.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
fa: ماژول رده بندی به شما اجازه می‌دهد محتوا را با استفاده از تگ‌ها و واژه‌های تعریف شده توسط مدیریت طبقه بندی کنید. این یک مکانیزم سازگار برای رده بندی محتوا با قابلیت‌های پیشرفته است. برای شروع یک «واژگان» برای نگهداری مجموعه‌ای از واژه‌ها یا تگ‌ها ایجاد کنید. شما می‌توانید یک واژگان تگی آزاد برای هر چیز یا واژگان‌های مجزا کنترل شده برای تعریف خصوصیات متفاوت برای محتوای خود ایجاد کنید. به طور مثال «کشورها» یا «رنگ‌ها».

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
fa: از لیست زیر برای پیکربندی و مرور واژگان‌های تعریف شده در سایت خود یا لیست کردن و اداره نمودن واژه‌ها(تگ‌ها) شامل استفاده کنید. یک واژگان (به صورت اختیاری) می‌تواند  همانگونه که در ستون به <em>نوع</em> دیده می‌شود به نوع خاصی از محتوا مشخص شده درون لیست وابسته باشد و لذا هنگامی که آن نوع از محتوا را ایجاد یا ویرایش می‌کنیم دیده خواهد شد. واژگانهای چندگانه وابسته به انواع مشابه محتوا به ترتیب نشان داده شده در زیر نمایش داده خواهند شد. برای تغییر ترتیب واژگان دستگیره زیر ستون<em>نام</em> را گرفته و  به محل جدید در لیست کشیده و رها کنید. (گرفتن دستگیره با کلیک و نگهداشتن موس هنگامی که برروی نشانه هستیم امکان پذیر است) . به یاد داشته باشید که تا زمانیکه برروی دکمه «ذخیره» در انتهای صفحه کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
fa: %capital_name یک واژگان سلسله مراتبی است. شما می‌توانید %name را با استفاده از دستگیره‌های سمت چپ جدول سازمان دهید.  برای تغییر نام یا توضیحات یک واژه بر روی پیوند <em>ویرایش</em> بعد از واژه کلیک کنید.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
fa: %capital_name یک واژگان سلسله مراتبی چندگانه است. برای تغییر نام  یا توضیحات یک واژه بر روی پیوند <em>ویرایش</em> بعد از واژه کلیک کنید. کشیدن و رها کردن در سلسله مراتب چندگانه پشتیبانی نمی‌شود اما شما می‌توانید پشتیبانی از کشیدن و رها کردن را با ویرایش هر واژه برای آنکه فقط یک والد داشته باشد را فعال کنید.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
fa: نحوه نمایش واژگان به کاربران و مدیران، و انواع محتوایی که با این واژگان دسته‌بندی می‌شوند را تعریف کنید. برچسب‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا واژه‌ها را هنگام ارسال محتوا با تایپ لیستی با کاما از هم جدا شده ایجاد کنند. در غیر اینصورت واژه‌ها از یک لیست انتخاب، انتخاب می‌شوند و فقط توسط کاربران دارای مجوز «مدیریت رده‌بندی» ایجاد می‌گردند.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fa: برچسب‌ها, دسته‌بندی و طبقه‌بندی محتوای خود را اداره کنید.

en: Analyze
fa: تجزیه و تحلیل

en: Database port
fa: درگاه پایگاه داده

en: Re-index site
fa: شاخص گذاری مجدد سایت

en: Are you sure you want to re-index the site?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید شاخص گذاری مجدد را انجام دهید؟

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Admin
fa: مدیر

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fa: این گزینه‌ها فقط برای بعضی از سایت‌ها لازم می‌باشند. اگر شما مطمئن نیستید که چه باید وارد کنید؛ تنظیمات پیش‌فرض را تغییر ندهید یااز سرویس دهنده هاست خود کسب اطلاع کنید.

en: If your database is located on a different server, change this.
fa: اگر پایگاه داده شما روی سرور دیگری قرار دارد این گزینه را تغییر دهید.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fa: اگر پایگاه داده شما از یک درگاه غیراستاندارد استفاده می‌کند، شماره آن را وارد کنید.

en: Database port must be a number.
fa: درگاه پایگاه داده باید عدد باشد.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fa: فاصله مجاز است؛ علائم بغیر از نقطه، خط تیره(-) و زیر خط(_) غیر مجازند.

en: view uploaded files
fa: مشاهده فایل‌های بارگذاری شده

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Page elements
fa: عناصر صفحه

en: Secondary links
fa: پیوندهای ثانویه

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fa: فعال یا غیرفعال نمودن نمایش عناصر یک صفحه خاص.

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Select the machine-name of the field.
fa: انتخاب نام ماشین برای فیلد.

en: create url aliases
fa: ایجاد نام مستعار برای  URL

en: administer url aliases
fa: مدیریت اسامی مستعار URL ها

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fa: یک انتخاب غیر مجاز شناسایی شده است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر !name.

en: Language negotiation
fa: تعامل زبانی

en: Status report
fa: گزارش وضعیت

en: Not writable
fa: غیر قابل نوشتن

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: Identification
fa: شناسایی

en: host
fa: میزبان

en: ends with
fa: خاتمه می‌یابد به

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Book outline
fa: سرفصل کتاب

en: This will be the top-level page in this book.
fa: صفحه اول در این کتاب خواهد بود.

en: Revision information
fa: اطلاعات بازبینی

en: Notify user of new account
fa: کاربر را از حساب جدید آگاه کن

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند بارگذاری شود. زیرا مقصد %directory نمی‌تواند پیدا شود، یا اینکه مجوزهای آن اجازه نوشتن فایل را نمی‌دهد.

en: View used to select the nodes
fa: نمای انتخاب شده برای انتخاب گره‌ها

en: Is one of
fa: یکی از

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
fa: یک <em>صفحه</em>، در ساختار بسیار شبیه به یک <em>روایت</em> است و برای نمایش دادن مطالبی که به ندرت تغییر می‌کند مثل بخش «درباره ما» در یک سایت کاربرد دارد. یک <em>صفحه</em>، به صورت پیش‌فرض به کاربران اجازه نظر دادن را نمی‌دهد و همچنین قابلیت قرار گرفتن در صفحه اول سایت را ندارد.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
fa: یک <em>مقاله</em>، در ساختار بسیار شبیه به یک <em>صفحه</em> است و برای محتوای اخبار و اطلاع رسانی و جذب مخاطب مناسب است. انتشار مطالب و اعلام اطلاعیه‌ها و محتوای شبیه به وبلاگ همه می‌توانند توسط یک <em>مقاله</em> ایجاد شوند. به صورت پیش‌فرض یک <em>مقاله</em> در صفحه اول سایت قرار می‌گیرد و همچنین قابلیت ارسال نظرات را به شما می‌دهد.

en: Terms in %vocabulary
fa: واژه‌ها در %vocabulary

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Path to custom icon
fa: مسیر نماد سفارشی

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fa: گره‌ها محتوای اصلی یک سایت دروپال هستند.

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
fa: در لیست زیر آخرین دیدگاه‌های ارسال شده در سایت شما نمایش داده شده است و نیاز به تائید برای نمایش در سایت دارد. برای تائید هر دیدگاه، آن را به حالت ویرایش برده و عملیات مورد دیدگاه برای حذف یا تائید را انجام دهید.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
fa: دیدگاه‌های سایت و صف تایید را لیست و ویرایش کنید.

en: Delete comment
fa: حذف دیدگاه

en: Reply to comment
fa: پاسخ دادن به دیدگاه

en: Default display mode
fa: روش نمایش پیش‌فرض

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
fa: نمای پیش‌فرض برای دیدگاه‌ها. نمای گسترده بدنه دیدگاه را نمایش می‌دهد. نمای دنباله‌دار پاسخ‌ها را کنار هم نگه می‌دارد.

en: Default comments per page
fa: تعداد پیش‌فرض دیدگاه‌ها در هر صفحه

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
fa: تعداد پیش‌فرض دیدگاه‌ها در هر صفحه. دیدگاه‌های بیشتر، در چندین صفحه توزیع می‌شوند.

en: Comment controls
fa: کنترل دیدگاه

en: Display above the comments
fa: نمایش در بالای دیدگاه‌ها

en: Display below the comments
fa: نمایش در پایین دیدگاه‌ها

en: Display above and below the comments
fa: نمایش در بالا و پایین دیدگاه‌ها

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
fa: موقعیت کادر کنترل دیدگاه. کنترل‌های دیدگاه امکان تغییر حالت نمایش پیش‌فرض و ترتیب نمایش دیدگاه‌ها را به کاربران می‌دهد.

en: Comment subject field
fa: فیلد موضوع دیدگاه

en: Can users provide a unique subject for their comments?
fa: آیا کاربران می‌توانند یک موضوع یکتا برای دیدگاه‌هایشان وارد کنند؟

en: You are not authorized to post comments.
fa: شما مجاز به ارسال دیدگاه نیستید.

en: The comment you are replying to does not exist.
fa: دیدگاهی که می‌خواهید به آن پاسخ دهید، وجود ندارد.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fa: این مبحث بسته شده است: شما نمی‌توانید دیدگاه جدیدی ارسال کنید

en: You are not authorized to view comments.
fa: شما مجاز به مشاهده دیدگاه‌ها نیستید.

en: Comment: updated %subject.
fa: دیدگاه: %subject به‌روز شد.

en: Comment: added %subject.
fa: دیدگاه: %subject اضافه شد.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید دیدگاه %title را حذف کنید؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fa: تمامی پاسخ‌ها به این دیدگاه حذف خواهند شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Publish the selected comments
fa: انتشار دیدگاه‌های انتخاب شده

en: Unpublish the selected comments
fa: عدم انتشار دیدگاه‌های انتخاب شده

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
fa: هیچ دیدگاهی برای حذف وجود ندارد، یا دیدگاه انتخاب‌شده شما توسط مدیر دیگری حذف شده است.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید دیدگاه‌های انتخاب شده و تمامی پاسخ‌های آن را حذف کنید؟

en: You have to specify a valid author.
fa: شما باید یک نویسنده معتبر وارد کنید.

en: The name you used belongs to a registered user.
fa: نامی که شما وارد نموده‌اید متعلق به یک کاربر ثبت شده ‌است.

en: You have to leave your name.
fa: شما باید نامتان را وارد کنید.

en: The e-mail address you specified is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی ای که مشخص کردید معتبر نیست.

en: You have to leave an e-mail address.
fa: شما بایستی یک نشانی پست الکترونیکی بگذارید.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
fa: نشانی صفحه خانگی شما معتبر نیست. به یاد داشته باشید که نشانی باید کامل باشد. به طور مثال <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
fa: (بدون موضوع)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
fa: روش ترجیهی خود را برای نمایش دیدگاه‌ها انتخاب کنید و بر روی «ذخیره تنظیمات» کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شود.

en: Comment viewing options
fa: گزینه‌های مشاهده دیدگاه

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fa: برای ارسال دیدگاه <a href="@login">وارد شوید</a> یا <a href="@register">ثبت‌نام</a> کنید.

en: Comment: deleted %subject.
fa: دیدگاه: %subject حذف شد.

en: Overview messages
fa: مرورکلی پیغام‌ها

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: Is not empty (NULL)
fa: خالی نیست (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Access type
fa: نوع دسترسی

en: a moment
fa: یک لحظه

en: Default image
fa: تصویر پیش‌فرض

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fa: این متن توسط  مرورگرهای صفحه خوان، موتورهای جستجو و همچنین هنگامی که تصویر نمی‌تواند بارگذاری شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: Add feed
fa: افزودن خوراک

en: File system
fa: فایل سیستم

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: @name's blog
fa: وبلاگ @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
fa: شما نیاز دارید یک نشانی پست الکترونیک معتبر برای تماس با دیگر کاربران داشته باشید. لطفا <a href="@url">اطلاعات فردی</a> خودتان را به‌روز کنید و دوباره سعی کنید.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
fa: شما نمی توانید با بیش از %number کاربر در ساعت تماس حاصل کنید. لطفا بعدا دوباره تلاش کنید.

en: Join summary
fa: یکی نمودن خلاصه

en: Split summary at cursor
fa: جدا نمودن خلاصه در محل نشانگر

en: Enter your @s username.
fa: نام کاربری @s خود را وارد کنید.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
fa: عکس چهره شما. بیشترین ابعاد %dimensions است و بیشترین حجم مقدار %size کیلوبایت است.

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Cannot delete non-existent comment.
fa: نمی‌توان دیدگاهی که وجود ندارد را حذف نمود.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
fa: مجوزهای دیدگاه به نقش‌های کاربری منسوب می‌شوند، و برای تعیین اینکه کاربران مهمان (یا سایر نقش‌ها) امکان ارسال دیدگاه بر روی محتوا را داشته باشند، استفاده می‌شوند. اگر کاربرهای مهمان اجازه‌ی ارسال دیدگاه را داشته باشند، اطلاعات تماس شخصی آنها ممکن است در کوکی‌هایی بر روی رایانه‌هایشان حفظ شود، و در دیدگاه‌های ارسالی بعدی استفاده شود. هنگامی که یک دیدگاه پاسخی نداشته باشد، می‌تواند توسط نویسنده آن ویرایش شود. ماژول دیدگاه از قالب‌های ورودی و برچسب‌های HTML یکسانی با سایر فرم‌های محتوا استفاده می‌کند.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@comment">ماژول دیدگاه</a> را ببینید.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
fa: در لیست زیر آخرین دیدگاه‌های ارسال شده در سایت شما نمایش داده شده است. برای مشاهده دیدگاه بر روی موضوع آن, بر روی کاربر نویسنده برای مشاهده اطلاعات کاربر نویسنده و بر روی ویرایش برای تغییر دیدگاه و حذف برای پاک کردن دیدگاه کلیک کنید.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
fa: اجبار کاربران به مشاهده دیدگاهشان با کلیک بر روی کلید «پیش‌نمایش»، قبل از امکان افزودن واقعی دیدگاه.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fa: دیدگاه: یک دیدگاه غیرمجاز یا یک دیدگاه به محتوای بسته شده %subject ارسال شده است.

en: Submitted by !username on @datetime.
fa: ارسال شده توسط !username در @datetime.

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: (Unpublished)
fa: (منتشر نشده)

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: The model number.
fa: شماره مدل

en: The cost of the product to the store.
fa: هزینه انبارداری کالا

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fa: در صورت انتخاب، شما فیلدی برای ورود متن مورد استفاده برای کاربران ناشناس مشاهده خواهید نمود.

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: !name's blog
fa: وبلاگ !name

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: Primary
fa: اصلی

en: All languages
fa: تمام زبان‌ها

en: Dashboard
fa: میزکار

en: No role
fa: بدون نقش

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده با هیچ محتوای مطابقت نکند نمایش داده خواهد شد. اگر مطمئن نیستید چیزی مشخص نکنید.

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: %title field is required.
fa: فیلد %title ضروری است.

en: Text link
fa: پیوند متن

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: Only show "listed" file attachments
fa: فقط نمایش فایل‌های پیوست «لیست شده»

en: @type %title has been created.
fa: @type %title ایجاد شد.

en: @type %title has been updated.
fa: @type %title به‌روز شد.

en: The post could not be saved.
fa: محتوای ارسال شده نمی‌تواند ذخیره شود.

en: Jurisdiction
fa: صلاحیت

en: Tracking #:
fa: پیگیری #:

en: Menu link ID
fa: شناسه پیوند منو

en: %message in %file on line %line.
fa: %message در %file خط %line.

en: Theme registry
fa: مخزن پوسته

en: You do not have any administrative items.
fa: شما هیچ دسترسی مدیریتی ندارید.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fa: یک یا چند مشکل برای دروپال نصب شده شما شناسایی شده است. برای اطلاعات بیشتر <a href="@status">گزارش وضعیت</a> را بررسی کنید.

en: Help topics
fa: موضوعات راهنما

en: Help is available on the following items:
fa: راهنما در موارد زیر در دسترس است.

en: No help is available for module %module.
fa: هیچ راهنمایی برای ماژول %module در دسترس نیست.

en: @module administration pages
fa: صفحه‌های مدیریت @module

en: By module
fa: بر اساس ماژول

en: Manage your site's content.
fa: مدیر محتوای سایت شما.

en: Control how your site looks and feels.
fa: چگونه به نظر رسیدن سایت خود را کنترل کنید.

en: Adjust basic site configuration options.
fa: گرینه های کلی پیکربندی سایت را تنظیم نمایید

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
fa: مدیریت کاربران, گروه‌ها و دسترسی به امکانات سایت شما.

en: View reports from system logs and other status information.
fa: مشاهده گزارشهایی از رویدادها و دیگر اطلاعات وضعیتی

en: Link this field to its node
fa: پیوند نمودن این فیلد به گره آن

en: Node creation
fa: ایجاد گره

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: Translate interface
fa: ترجمه واسط کاربری

en: Add language
fa: افزودن زبان

en: Edit string
fa: ویرایش رشته

en: Delete string
fa: حذف رشته

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fa: آیا از حذف زبان %name اطمینان دارید؟

en: The language %locale has been removed.
fa: زبان %locale حذف شد.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fa: آیا از حذف رشته "%source" اطمینان دارید؟

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fa: حذف این رشته تمامی ترجمه‌های آن را در همه زبان‌ها حذف خواهد کرد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: locale
fa: منطقه

en: AM
fa: ق.ظ

en: PM
fa: ب.ظ

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: Multilingual support
fa: پشتیبانی از چند زبانی

en: Enabled, with translation
fa: فعال, به‌همراه ترجمه

en: Publish comment
fa: انتشار دیدگاه

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fa: ابزار دستکاری تصویر انتخاب شده %toolkit نمی‌تواند به درستی %function را پردازش کند.

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fa: پوشه %file در مقابل ویرایش محافظت نمی‌شود و این یک ضعف امنیتی است. شما باید مجوزهای این پوشه را به غیرقابل نوشتن تغییر دهید.

en: Currently using !item !version
fa: هم اکنون در حال استفاده از !item !version

en: Hindi
fa: هندی

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
fa: شما از پیوند یک‌بارمصرف ورود برای یک حساب مسدود استفاده نموده‌اید.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fa: کاربر %name از پیوند یکبار مصرف ورود در %timestamp استفاده نمود.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fa: یک حساب جدید برای <a href="@url">%name</a> ایجاد شد. پست الکترونیکی فرستاده نشد.

en: Registration successful. You are now logged in.
fa: ثبت نام با موفقیت انجام شد. شما اکنون وارد سایت شده‌اید.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fa: گذرواژه و دستورالعمل بعدی به پست اللکترونیک کاربر جدید <a href="@url">%name</a> فرستاده شد.

en: New user: %name (%email).
fa: کاربر جدید: %name (%email).

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Node module form.
fa: فرم ماژول گره.

en: Locale module form.
fa: فرم ماژول بومی‌سازی

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
fa: خطا در تغییر %settings، لطفا مجوزهای فایل مربوطه را بررسی نمایید.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
fa: خطا در باز کردن فایل %settings، لطفا مجوزهای فایل مربوطه را بررسی نمایید.

en: Default argument
fa: آرگومان پیش فرض

en: Are you sure you want to delete @name?
fa: آیا از حذف @name اطمینان دارید؟

en: @name replacement patterns
fa: الگوهای جایگذاری @name

en: Trigger
fa: راه‌انداز

en: Add a predicate
fa: افزودن سند

en: That predicate does not exist.
fa: این سند وجود ندارد

en: Save predicate
fa: ذخیره کردن سند

en: Predicate %title !op.
fa: سند %title !op.

en: Action: @title
fa: انجام عملیات: : @title

en: Available actions
fa: عملیات موجود

en: Action removed.
fa: عملیات حذف شد.

en: Action added.
fa: عملیات افزوده شد.

en: Actions saved.
fa: عملیات ذخیره شد.

en: Condition groups
fa: گروه‌های شرطی

en: Add condition group
fa: افزودن گروه شرطی

en: Conditions group
fa: گروه شرطی

en: Available conditions
fa: شروط‌ موجود

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: Condition: @title
fa: شرط: @title

en: Negate this condition.
fa: نفی کردن این شرط.

en: Remove this condition
fa: حذف این شرط

en: Condition group added.
fa: گروه شرطی ایجاد شد.

en: Condition group removed.
fa: گروه شرطی حذف شد.

en: %title condition added.
fa: شرط %title ایجاد شد.

en: Condition removed.
fa: شرط خذف گردید.

en: Conditions saved.
fa: شرایط ذخیره شد.

en: Now processing %cfg
fa: در حال پردازش %cfg

en: Drupal user
fa: کاربر دروپال

en: Comparison
fa: مقایسه

en: Only
fa: فقط

en: Core node fields
fa: فیلدهای گره هسته

en: Author's user ID
fa: شناسه کاربری نویسنده

en: Node field
fa: فیلد گره

en: Simple comparison
fa: مقایسه ساده

en: is greater than
fa: بزرگتر است از

en: is less than
fa: کمتر است از

en: is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: No variables available.
fa: متغیری موجود نمی‌باشد.

en: Conditional actions
fa: عملیات شرطی

en: By class
fa: بر حسب کلاس

en: Edit predicate
fa: ویرایش سند

en: Edit the actions for a predicate.
fa: ویرایش عملیات برای سند

en: Reset a predicate
fa: بازنشانی مسند

en: Delete a predicate
fa: حذف کردن سند

en: Conditional Actions
fa: عملیات شرطی

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fa: درگاه Authorize.net نیاز به توابع کتابخانه‌ای <a href='!curl_url'>cURL</a> دارد.

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
fa: برای پردازش کارت‌های اعتباری باید رمزنگاری کارت‌های اعتباری راه‌اندازی شود.

en: Displays a form to process a credit card payment.
fa: یک فرم برای پردازش پرداخت‌های کارت اعتباری نمایش می‌دهد.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
fa: محاسبه مالیات نتایج ناسازگار تولید کرده است. مقدار مجموع @total مورد انتظار بود، اما مقدار مقابل دریافت شد: @dump

en: Order Taxes
fa: مالیات‌های سفارش

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
fa: درخواست مطالبه هزینه به خروجی پرداخت گوگل ارسال شد. تایید هزینه بایستی پس از چند لحظه در این صفحه ظاهر شود.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
fa: درخواست استرداد به خروجی پرداخت گوگل ارسال شد. تایید استرداد بایستی پس از چند لحظه در این صفحه ظاهر شود.

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
fa: پردازش یک پرداخت یا استرداد به وسیله کارت اعتباری از طریق خروجی پرداخت گوگل.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
fa: خروجی پرداخت گوگل نیاز به کتابخانه <a·href="!simplexml_url">SimpleXML</a> از PHP دارد.

en: No payment gateway modules are installed.
fa: ماژول‌های درگاه پرداخت نصب نیستند.

en: Check the payment method
fa: نوع پرداخت را بررسی کنید

en: view order
fa: مشاهده سفارش

en: Payment failed for order @order_id: @message
fa: پرداخت برای سفارش @order_id ناموفق بود: @message

en: Description: @desc
fa: شرح: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
fa: پرداخت @amount@ currency از طریق PayPal ارسال شد.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
fa: PayPal IPN یک پرداخت به مبلغ @amount@ currency را گزارش داد.

en: <b>Includes:</b>
fa: شامل: %includes

en: Transaction ID:<br />@txn_id
fa: شناسه تراکنش:<br />@txn_id

en: Error message from PayPal:<br />@message
fa: پیغام خطا از PayPal:<br />@message

en: Order @order_id at !store
fa: سفارش @order_id در فروشگاه !store

en: Flat rate shipping method was updated.
fa: نرخ پایه روش حمل و نقل به روز رسانی شد

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
fa: نرخ پایه روش حمل و نقل ایجاد و فعال شد

en: Flat rate shipping method deleted.
fa: نرخ حمل و نقل محصول حذف شد.

en: - Store default -
fa: - حالت پیش فرض فروشگاه -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
fa: ،هنگام تحویل كالا به مشتریان، برای تخمین دقیق مظنه‌ حمل و نقل  مكان اصلی كالا بایستی معلوم باشد. این فرم مكان پیش فرض همه كالاها را در فروشگاه تعیین می‌كند. اگر آدرس یك كالا خالی گذاشته شود، این كالا به طور پیش فرض <a href="!url">آدرس ارسال فروشگاه خواهد شد.</a>

en: Receiving quotes...
fa: دریافت مظنه ...

en: - Reset fields -
fa: - بازنشانی فیلدها -

en: UPS Logo
fa: لوگوی UPS

en: @service Rate
fa: نرخ @service

en: Envelope
fa: پاکت

en: Created new option %option.
fa: گزینه جدید %option ایجاد شد.

en: Updated option %option.
fa: گزینه %option به‌روزرسانی شد.

en: Anonymous checkout is enabled.
fa: پرداخت ناشناس فعال است.

en: Anonymous checkout is disabled.
fa: پرداخت ناشناس غیرفعال است.

en: Customer user account
fa: حساب کاربری مشتری

en: Send an e-mail to the customer
fa: ارسال یک نامه الکترونیکی به مشتری

en: Send an e-mail to the administrator(s)
fa: ارسال یک نامه الکترونیکی به مدیر(ان)

en: Show/hide shopping cart contents.
fa: نمایش/مخفی‌سازی محتویات سبد خرید.

en: View your shopping cart.
fa: سبد خرید خود را مشاهده کنید.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
fa: عنوان بلوک را به صورت یک پیوند به صفحه اصلی فروشگاه نمایش بده.

en: Product SKU
fa: مدل محصول (SKU)

en: Add to cart form
fa: فرم افزودن به سبد خرید

en: Block settings:
fa: تنظیمات بلوک:

en: Product grid settings
fa: تنظیمات شبکه محصولات

en: Check all
fa: انتخاب همه

en: You must select at least one file to delete.
fa: شما باید حداقل یک فایل را جهت حذف انتخاب کنبد

en: The selected file(s) have been deleted.
fa: فایل(های) انتخاب‌شده حذف شدند.

en: One or more files could not be deleted.
fa: امکان حذف یک یا چند فایل وجود نداشت.

en: The file %file has been uploaded to %dir
fa: فایل %file در %dir بارگذاری شد

en: renewal
fa: تجدید

en: File expiration
fa: انقضای فایل

en: The "From" address.
fa: آدرس «فرستنده».

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
fa: اقدام به ارسال نامه الکترونیکی @email مربوط به سفارش @order_id ناموفق بود.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
fa: هنگامی که دانلود شما پایان یافت، برای دانلود مجدد باید صفحه را دوباره باز کنید. (در صورتی که مجوز آن را داشته باشید)

en: The file you requested does not exist.
fa: فایلی که درخواست نموده‌اید، وجود ندارد.

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
fa: محدودیت دانلود منفی معنی ندارد. لطفا یک عدد مثبت وارد نمایید، یا برای عدم محدودیت خالی بگذارید.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
fa: محدودیت آدرس منفی معنی ندارد. لطفا یک عدد مثبت وارد نمایید، یا برای عدم محدودیت خالی بگذارید.

en: The date %date has already occurred.
fa: تاریخ %date گذشته است.

en: No files can be downloaded by this user.
fa: هیچ فایلی نمی‌تواند توسط این کاربر دانلود شود.

en: Ubercart product settings page
fa: صفحه تنظیمات کالای آبرکارت

en: File limitations
fa: محدودیت‌های فایل

en: The number of times this file can be downloaded.
fa: تعداد دفعاتی که فایل می‌تواند دانلود شود

en: Warn about purchasing duplicate files
fa: هشدار درباره خرید فایل‌های تکراری

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
fa: تعداد دفعاتی که می‌توان فایل را دانلود نمود. برای عدم محدودیت، خالی بگذارید.

en: The directory %dir was deleted.
fa: پوشه %dir حذف شد.

en: The file %dir was deleted.
fa: فایل %dir حذف شد.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
fa: %user امتیاز دانلود %file را تمدید کرده است.

en: %user has been allowed to download %file.
fa: اجازه دانلود %file به %user داده شد.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
fa: جزئیات حساب به پست الکترونیکی مربوطه ارسال گردید.<br /><br /><strong>نام کاربری:</strong> @username<br /><strong>کلمه ورود:</strong> @password

en: User @uid - @mail
fa: کاربر @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
fa: این سفارش توسط کاربر دیگری ویرایش شده است، تغییرات نمی‌تواند ذخیره شود.

en: Original order
fa: سفارش اولیه

en: Check the user name.
fa: بررسی نام کاربر.

en: Order: User
fa: سفارش: کاربر

en: Check the user email address.
fa: بررسی پست الکترونیکی کاربر.

en: Check the user last login date.
fa: بررسی زمان آخرین ورود کاربر.

en: Check the role of the user.
fa: بررسی نقش کاربر.

en: Send an order email
fa: ارسال نامه الکترونیکی سفارش

en: Email an order invoice
fa: ارسال نامه الکترونیکی فاکتور یک سفارش

en: - All products -
fa: - همه محصولات -

en: User creation date
fa: تاریخ ایجاد کاربر

en: User last login date
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر

en: User language setting
fa: تنظیمات زبان کاربر

en: Select the invoice template to use for this email.
fa: انتخاب یک قالب فاکتور برای استفاده در این نامه الکترونیکی.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
fa: برای ارسال نامه الکترونیکی یک فاکتور بدون گیرنده اقدام شد.

en: Customer number: !user_link
fa: شماره مشتری: !user_link

en: view own orders
fa: مشاهده سفارش‌های خود

en: View order.
fa: مشاهده سفارش.

en: View order invoice.
fa: مشاهده فاکتور سفارش.

en: Delete an order
fa: حذف یک سفارش

en: Host IP address of the person paying for the order.
fa: نشانی IP میزبانی شخصی که پرداخت را برای سفارش انجام داده است.

en: The physical weight.
fa: وزن فیزیکی.

en: Ubercart product settings
fa: تنظیمات محصول آبرکارت

en: Product image field
fa: فیلد تصویر محصول

en: Product module form.
fa: فرم ماژول محصول.

en: The Image file field has not been created for products.
fa: فیلد فایل تصویر برای محصولات ایجاد نشده است.

en: The product's physical weight
fa: وزن فیزیکی محصول

en: The manufacturer's suggested price.
fa: قیمت پیشنهادی تولیدکننده.

en: Is a product
fa: یک محصول است

en: Buy it now button
fa: دکمه حالا بخرید

en: Product kit cart display
fa: نمایش سبد خرید بسته کالا

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
fa: بعنوان محصولات مجزا. مشتریان می‌توانند اجزای بسته را به میل خود اضافه یا کم کنند. تخفیف وارد شده در پایین در قیمت بسته اعمال نمی‌شود

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
fa: نمی‌توان برای بسته کالا تخفیفی قرار داد چرا که مشتری می‌تواند اجناسی را از سبد خرید خود خارج کند.

en: Total price
fa: قیمت کل

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
fa: اگر این فیلد پر شود، تخفیف هر یک از کالاها برای برابری با این مقدار دوباره محاسبه می‌شوند. در حال حاضر مجموع قیمت فروش %price است.

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
fa: بسته‌های کالا فیلدی به عنوان تصویر ندارند. شما می‌توانید یک فیلد با نام %field_name در <a href="!add_url">صفحه افزودن فیلد</a> اضافه کرده و مطمئن شوید که آن فیلد بعنوان تصویر آبرکارت در <a href="!edit_url">تنظیمات نوع محتوا</a> در بخش تنظیمات کالای آبرکارت تعیین گردد.

en: Ubercart roles
fa: نقش‌های آبرکارت

en: Add/remove time
fa: افزودن/حذف زمان

en: Global expiration
fa: انقضای سراسری

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
fa: <strong>ضرب در تعداد:</strong> بله

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
fa: <strong>ضرب در تعداد:</strong> خیر

en: %user has been granted the %role role.
fa: نقش %role به %user اعطا شد.

en: Store address:<br />!address
fa: آدرس فروشگاه:<br />!address

en: Not set yet.
fa: تعیین نشده است.

en: Store e-mail address is %email.
fa: پست الکترونیکی فروشگاه %email است.

en: Store e-mail address is not set.
fa: آدرس پست الکترونیکی فروشگاه هنوز تعیین نشده است.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
fa: صفحه‌ی راهنما در <a href="!url">!url</a> است.

en: Currency format: @format
fa: قالب واحد پول: @format

en: Weight format: @weight
fa: قالب وزن: @weight

en: Date format: @date
fa: قالب تاریخ: @date

en: Cancel changes
fa: لغو تغییرات

en: @field is enabled.
fa: فیلد @field فعال است.

en: @field is disabled.
fa: فیلد @field غیرفعال است.

en: @title is not set.
fa: @title تعیین نشده است.

en: Cost:
fa: هزینه:

en: Price:
fa: قیمت:

en: Tax Name
fa: نام مالیات

en: Total tax collected
fa: جمع کل مالیات جمع‌آوری شده

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
fa: * هیچ اطلاعاتی در مورد صلاحیت، نرخ مالیات، یا مقدار مشمول مالیات برای این خط در دسترس نیست.

en: Customize tax report parameters
fa: سفارشی سازی پارامترهای گزارش مالیات

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fa: این مقادیر را تنظیم کرده و گزارش را به روز رسانی کنید تا گزارش مالیات فروش شما ساخته شود. بدین شکل این گزارش در آینده بعنوان مرجعی آسان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

en: Sales tax report
fa: گزارش مالیات فروش

en: View report on sales tax
fa: مشاهده گزارشات مالیات بر فروش

en: Tax Report
fa: گزارشات مالیاتی

en: No rates available.
fa: هیچ نرخی در دسترس نیست.

en: Add a tax rate
fa: افزودن نرخ مالیات

en: Apply tax to shippable products only.
fa: ماليات فقط به محصولات قابل حمل تخصيص داده شود.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
fa: مالیات‌ها به انواع / کلاسهای مشخص شده محصولات تخصیص داده شود.

en: Tax rate %name saved.
fa: نرخ مالیات %name ذخیره شد.

en: Copy of !name
fa: کپی از !name

en: That tax rate does not exist.
fa: نرخ مالیات وجود ندارد.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
fa: این عملیات غیر قابل برگشت است. هر سفارشی كه با این مالیات انجام شده باشد در صورت انجام این عملیات ممكن است حذف شود. اگر شما فقط می خواهید این مالیات به سفارشات دیگر اعمال نشود  به جای ان غیر فعال نمودن منشاء آن را در نظر داشته باشید

en: Tax rate %name deleted.
fa: نرخ مالیات %name حذف شد.

en: Tax rule
fa: قانون مالیات

en: Calculate taxes
fa: محاسبه مالیات‌ها

en: Apply !name
fa: اعمال !name

en: Edit a tax rate
fa: ویرایش نرخ مالیات

en: Poll title
fa: عنوان نظرسنجی

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
fa: !username برای یک حساب اقدام کرده است.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
fa: نام کاربری یا نشانی پست الکترونیک

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fa: %name: این فیلد نمی‌تواند بیشتر از @count مقدار را نگه دارد.

en: No messages available.
fa: هیچ پیغامی موجود نیست.

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
fa: ماژول واسط وبلاگ به کاربران سایت شما اجازه می‌دهد از رابط‌های وبلاگ نویسی خارجی برای دسترسی و ارسال مطالب به وبلاگشان استفاده کنند. رابط‌های وبلاگ نویسی خارجی برای محدوده‌ی وسیعی از سیستم‌های عامل در دسترس هستند و معمولا برای ساخت و ویرایش مطالب، یک محیط گرافیکی را فراهم می‌کنند.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
fa: <a href="@ecto-link">Ecto</a>، یک رابط وب‌نوشت نویسی است که برای هردو سیستم عامل مکینتاش و ویندوز کار می‌کند و می‌تواند با واسط وب‌نوشت به کار رود. همچنین واسط وب‌نوشت از <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, و اکثر <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a> پشتیبانی می‌کند. رابط‌های وب‌نوشت نویسی و دیگر خدمات (از قبیل «ارسال به وب‌نوشت» <a href="@flickr">فلیکر</a>) که این واسط وب‌نوشت را پشتیبانی می کنند نیز می‌توانند سازگار باشند.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
fa: انواع محتوای در دسترس برای رابط‌های وب‌نوشت نویسی خارجی را در <a href="@blogapi-settings">صفحه تنظیمات واسط وب‌نوشت</a> انتخاب کنید. اگر پشتیبانی شود و فعال باشد، هر نوع محتوا بعنوان یک «وب‌نوشت» جداگانه توسط رابط‌های خارجی نشان داده خواهد شد.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@blogapi">ماژول واسط وبلاگ</a> را ببینید.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
fa: لیست وبلاگ‌هایی که نویسنده مجوز ارسال مطلب به آنها را دارد بر می‌گرداند.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
fa: لیستی از تمام دسته‌بندی‌هایی که در وبلاگ تعریف شده‌اند را بر می‌گرداند.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
fa: همه‌ی پرونده‌های ایستای مرتبط با ورودی وب‌نوشت شما را منتشر (بازسازی) می‌کند. معادل نگهداری یک ورودی در سیستم است (اما بدون پینگ).

en: You do not have permission to create this type of post.
fa: شما مجوز ایجاد این نوع محتوا را ندارید.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
fa: شما مجوز انتشار این نوع محتوا را ندارید. در عوض لطفا آنرا بصورت پیش‌نویس ذخیره کنید.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
fa: شما مجوز ذخیره کردن این ارسال بصورت پیش‌نویس را ندارید. در عوض لطفا آنرا منتشر کنید.

en: Invalid categories submitted.
fa: دسته‌های نامعتبر ارسال شده است.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
fa: یک دسته از واژگان @vocabulary_name لازم است.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
fa: شما فقط می‌توانید یک دسته از واژگان @vocabulary_name انتخاب کنید.

en: Error saving categories. This feature is not available.
fa: خطا در هنگام ذخیره دسته‌بندی. این ویژگی فعال نیست.

en: You do not have permission to edit this blog.
fa: شما مجوز ویرایش این وبلاگ را ندارید.

en: Enable for external blogging clients
fa: فعال نمودن برای رابط‌های وبلاگ نویسی

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
fa: انواع محتوای در دسترس برای واسط‌های وبلاگ نویسی توسط واسط وبلاگ را انتخاب کنید. در صورت پشتیبانی و در دسترس بودن، هر نوع محتوای فعال به صورت یک «وبلاگ» مجزا توسط رابط وبلاگ نویسی نشان داده خواهد شد.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
fa: ماژول واسط وبلاگ برای پشتیبانی از محتوای %type تنظیم نشده است، یا شما مجوزهای لازم برای ارسال این نوع از محتوا را ندارید.

en: @type: added %title using blog API.
fa: @type: %title با استفاده از واسط وبلاگ اضافه شد.

en: @type: updated %title using Blog API.
fa: @type: %title با استفاده از واسط وبلاگ به‌روز شد.

en: Blog API
fa: واسط وبلاگ

en: Configure the content types available to external blogging clients.
fa: انواع محتوای دسترس برای رابط‌های وبلاگ نویسی را پیکربندی کنید.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از برنامه‌هایی که واسط وبلاگ XML-RPC را پشتیبانی می‌کنند محتوا ارسال کنند.

en: Chaos tool suite
fa: مجموعه ابزار Chaos

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fa: <em>و</em> <strong>%property</strong> آنها <strong>%value</strong> است.

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fa: <strong>%property</strong> آنها <strong>%value</strong> است.

en: User autocomplete
fa: تکمیل خودکار کاربر

en: Initializing.
fa: پیاده سازی.

en: Remaining @remaining of @total.
fa: @remaining از @total باقی مانده.

en: An error has occurred.
fa: خطایی رخ داده است.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fa: لطفا در <a href="@error_url">صفحه خطا</a> پیگیری کنید

en: HTTP POST is required.
fa: HTTP POST نیاز است.

en: Your page will be a part of the selected book.
fa: صفحه شما بخشی از کتاب انتخاب شده خواهد بود.

en: Numeric
fa: عددی

en: 0 sec
fa: 0 ثانیه

en: form
fa: فرم

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Token replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی توکن

en: Comment's node ID
fa: شناسه گره دیدگاه

en: Comment body
fa: بدنه دیدگاه

en: The name of the currently logged in user.
fa: نام کاربری که در حال حاضر وارد شده است

en: The user ID of the currently logged in user.
fa: شناسه کاربری که در حال حاضر وارد شده است

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fa: برچسب زمان فعلی بر حسب ثانیه، از تاریخ 1 ژانویه 1970.

en: Redirect to a tokenized URL
fa: هدایت به یک URL توکن‌سازی شده

en: The message that should be sent.
fa: پیغامی که باید فرستاده شود

en: The message to be displayed to the current user.
fa: پیغامی که به کاربر جاری نمایش داده شود.

en: Basic options
fa: گزینه‌های پایه

en: alert
fa: اخطار

en: emergency
fa: اضطراری

en: Filter log messages
fa: فیلتر گزارش‌ها

en: You must select something to filter by.
fa: شما باید یکی را که با آن فیلتر اعمال شود را انتخاب کنید.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fa: برای تغییر گذرواژه, گذرواژه جدید را در هر دو فیلد بگذارید.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
fa: شما قبلا از این پیوند ورود استفاده کرده‌اید.بیش از این نیازی به استفاده از این پیوند برای ورود نیست و شما هم اکنون وارد شده‌اید.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fa: شما اقدام به استفاده از یک پیوند ورود یک‌بار مصرف نموده‌اید که منقضی شده است. لطفا یک درخواست جدید توسط فرم زیر ارسال نمایید.

en: This login can be used only once.
fa: این ورود تنها یک بار قابل استفاده است.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fa: شما سعی نموده‌اید از پیوند ورود یکبار مصرفی که استفاده شده و یا دیگر معتبر نیست استفاده کنید. لطفا با استفاده از فرم زیر درخواست دیگری بدهید.

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: The translation import of %filename failed.
fa: ورود ترجمه از فایل %filename با شکست روبرو شد.

en: More choices
fa: انتخاب‌های بیشتر

en: Javascript Choice Form
fa: فرم انتخاب Javascript

en: Change basic information
fa: تغییر اطلاعات پایه

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Inserted
fa: درج شد

en: Provide a password for the new account in both fields.
fa: یک گذرواژه برای حساب جدید در هر دو فیلد بنویسید.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
fa: لطفا برای اطلاعات بیشتر به <a href="@help">بخش راهنما</a>، یا <a href="@handbook">کتابچه‌های راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید به <a href="@forum">انجمن دروپال</a>، یا <a href="@support">دیگر گزینه‌های پشتیبانی</a> در دسترس مراجعه کنید.

en: Account details for !username at !site
fa: اطلاعات حساب !username در !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
fa: !username،
    
    از ثبت‌نام شما در !site متشکریم. شما اکنون می‌توانید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور زیر وارد !login_uri شوید: 
    
    نام کاربری: !username
    کلمه عبور: !password
    
    شما همچنین می‌توانید با کلیک بر روی این پیوند یا کپی کردن آن در مرورگرتان وارد سایت شوید: 
    
    !login_url
    
    این یک پیوند ورود یکبارمصرف است، لذا فقط یکبار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
    
    بعد از ورود، شما به آدرس !edit_uri هدایت می‌شوید تا بتوانید کلمه عبور خود را تغییر دهید.
    
    
    -- تیم !site

en: User e-mail settings
fa: تنظیمات پست الکترونیک کاربر

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fa: این تبدیل کننده تا آنجا که ممکن است تلاش میکند که یک نمای «Views 1» را به «Views 2» تبدیل کند. این تبدیل چندان قابل اعتماد نیست؛ و احتمالا لازم خواهید داشت که تنظیماتی در نمای خود اعمال نمایید تا قابل استفاده شود. شما میتوانید نماهای «Views 1» خود را از طریق برگه «ورود» معرفی نمایید.

en: Convert stored Views 1 views.
fa: تبدیل نماهای «Views 1» ذخیره شده.

en: Convert view
fa: تبدیل نما

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Numeric field
fa: فیلد عددی

en: Validator options
fa: اختیارات اعتبارسنجی

en: Display all values
fa: نمایش همه مقادیر

en: Hide view / Page not found (404)
fa: نمای پنهان / صفحه پیدا نشد.

en: Display empty text
fa: نمایش متن‌های خالی

en: Provide default argument
fa: تهیه آرگومان‌های پیشفرض

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fa: برچسب برای این فیلد که در صورت الزام قالب، به کاربران نهایی نمایش داده می‌شود.

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>الگوهای جایگزینی زیر برای این نمایش در دسترس هستند. از الگوی نمایش داده در سمت چب برای نمایش مقدار مشخص شده در سمت راست استفاده کنید. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
fa: این آیتم در حال حاظر نمایش داده نمیشود. اگر آن را <strong>نمایش</strong> بدهید، کاربران قادر خواهند بود در هنگام مشاهده فیلترها را تغییر دهند.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
fa: این آیتم در حال حاضر نمایش داده میشود. اگر آن را <strong>پنهان</strong> کنید، کاربران نخواهند توانست فیلتر را در هنگام مشاهده تغییر دهند.

en: Unlock operator
fa: گشودن (Unlock) اپراتور

en: When checked, the operator will be exposed to the user
fa: اگر انتخاب شود، عملگر (Operator) به کاربر نمایش داده میشود

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fa: این فیلتر نمایش داده شده اختیاری است و گزینه های اضافی برای اینکه امکان تنظیم نشدن به آن داده شود وجود خواهد داشت.

en: Remember
fa: به خاطر بسپار

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fa: آخرین تنظیمات انجام شده توسط کاربر بر روی این فیلتر را به خاطر بسپار.

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
fa: فیلترهایی که نسبت به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس هستند به دلیل اینکه MySQL حروف کوچک و بزرگ را چک نمیکند، با سرعت بیشتری عمل میکنند.

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر شما <a href="@modules">ماژول راهنمای پیشرفته را فعال کنید</a>، نماها راهنمای بیشتر و بهتری ارائه خواهد کرد. <a href="@hide">مخفی نمودن این پیغام.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر ماژول راهنمای پیشرفته را از !href نصب نمایید، نماها (Views) اطلاعات کمکی بیشتر و بهتری را نمایش خواهد داد. <a href="@hide">مخفی کردن این پیام.</a>

en: Install the advanced help module for the getting started
fa: اگر تازه‌کار هستید، ماژول راهنمای پیشرفته را نصب نمایید.

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
fa: نمیتوانید با اطمینان تصمیم بگیرید که چه باید بکنید؟ صفحه "!getting-started" را تست کنید.

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
fa: آرگومانها را مانند بخشهای یک آدرس URL با یک / از هم جدا کنید.

en: View name
fa: نام نما

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
fa: این نام منحصر به فرد نما خواهد بود. این نام تنها باید شامل حروف انگلیسی، اعداد، و علامت زیرخط باشد؛ این نام برای تشخیص داخلی نما و همچنین برای تولید نام‌های قالب منحصر به فرد در هنگام ساخت پوسته به کار خواهد رفت. در هنگام override کردن یک نمای ارائه شده توسط یک ماژول، نام آن نباید تغییر یابد، در غیر این صورت نمای جدیدی ساخته خواهد شد.

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fa: برچسب (تگ) اختیاری برای این نما را مشخص نمایید؛ این برچسب تنها برای مرتب کردن نماها در بخش مدیریت به کار میرود.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
fa: نوع نما تعیین کننده جدول اوّلیه ای است که اطّلاعات برای آن بازیابی میگردد. نوع نما آرگومانها، فیلدها، محدودیتهای مرتب سازی و فیلترهای موجود را کنترل میکند، لذا وقتی نوع نما تعیین میشود <strong>دیگر قابل تغییر نیست</strong>.

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fa: بازگردانی نما، نمای موجود در پایگاه داده را حذف می‌کند، و آن را به حالت اولیه پیش‌فرض آن بازمی‌گرداند. هرگونه تغییراتی که ایجاد نموده باشید از بین می‌روند و قابل بازیابی نخواهند بود.

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: There is no lock on view %view to break.
fa: هیچ قفلی روی نمای @view برای شکستن وجود ندارد.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Edit view %view
fa: ویرایش نمای %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Export this view
fa: صدور این نما

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Add display
fa: افزودن نمایش

en: Remove display
fa: حذف نمایشگر

en: View details
fa: نمایش جزئیات

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Configure @type %item
fa: پیکربندی %item @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fa: تمام پرس‌وجوهایی که از طریق نماها تولید می‌شوند، یک رشته ویژه 'VIEWS' = 'VIEWS' در شرط WHERE خواهند داشت. این باعث می‌شود که پرس‌وجوهای نماها در گزارش‌های سرور ساده‌تر تشخیص داده شود، اما تنها در هنگام عیب‌یابی سایت باید مورد استفاده قرار گیرد.

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Ignore missing advanced help module
fa: چشم‌پوشی از نبود ماژول راهنمای پیشرفته

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
fa: ما‌ژول نماها از ماژول راهنمای پیشرفته برای نمایش متون کمکی استفاده مینماید؛ اگر این ماژول موجود نباشد، ماژول نماها پیغام خطایی نمایش میدهد، مگر اینکه این گزینه انتخاب شده باشد.

en: Show query above live preview
fa: نمایش درخواست بالای پیش‌نمایش زنده

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
fa: قابلیت پیش نمایش زنده، خروجی نمای ایجاد شده را مانند نما نمایش میدهد. انتخاب این گزینه، نمایش query و برخی اطلاعات دیگر را در بالای این پیش نمایش ممکن میسازد؛ اگر میخواهید این اطلاعات در پایین نما نشان داده شود این گزینه را انتخاب نشده رها کنید.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Do not show hover links over views
fa: عدم نمایش پیوندهای hover در نماها

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
fa: برای ساده‌تر نمودن مدیریت نماها، Views پیوندهای 'hover' ی برای فرستادن شما به صفحه‌های ویرایش و صدور یک نما، هنگام استفاده از نما فراهم می‌کند. گرچه، این می‌تواند در برخی از پوسته‌ها مزاحم باشد؛ در صورتی که این مشکل‌ساز است، می‌توانید آن را در این اینجا غیرفعال کنید.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fa: فعال نمودن آمار کارایی نماها از طریق ماژول Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fa: این گزینه را برای فعال سازی آمار عملکرد نماها انتخاب کنید. <em>اگر ماژول Devel نصب شده است</em>.

en: Disable javascript with Views
fa: غیرفعال نمودن جاوااسکریپت با نماها

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
fa: در صورتی که مشکلاتی با جاوااسکریپت دارید، میتوانید آن را از اینجا غیرفعال نمایید؛ رابط کاربری نماها با کمتر شدن قابلیتها همچنان قابل استفاده خواهد بود، اما بدون جاوااسکریپت آنقدرها خوب نیست.

en: Page region to output performance statistics
fa: ناحیه صفحه برای قرار گرفتن خروجی آمار کارایی

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
fa: برچسب مقدار "Any" برای فیلترهای اختیاری تک-انتخابی ظاهر شده

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
fa: هیچ نمای «Views 1» برای تبدیل در پایگاه داده موجود نیست.

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
fa: جدول زیر نماهای «Views 1» موجود در پایگاه داده را نمایش می‌دهد. شما می‌تواند آنها را برای کار با Views نسخه ۲ تبدیل کنید، یا آنها را حذف کنید. نماها تنها در صورتی قابل تبدیل هستند که هیچ نمای دیگری با همین نام وجود نداشته باشد.

en: The view has been deleted
fa: نما حذف شد.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: HTML List
fa: فهرست HTML

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Fixed entry
fa: ورودی ثابت

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: filter
fa: فیلتر

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
fa: علامت بخش نامتناسب

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
fa: زبانه های رابط جی-کوئری:دلیل کافی برای افزودن زبانه نیست.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The date of the most recent new content onf the feed.
fa: تاریخ بیشترین محتوای جدید ارسال شده برای خوراک.

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The text of the comment.
fa: متن دیدگاه

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Date and time of when the comment was posted.
fa: تاریخ و ساعت ارسال دیدگاه.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
fa: آیا دیدگاه‌ها تایید شده هستند یا خیر.

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد نظرات جدید روی گره

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fa: نوع محتوا (برای مثال، «ورودی وبلاگ»، «موضوع انجمن»، «داستان»، ...).

en: Whether or not the node is published.
fa: آیا گره منتشر شده است یا خیر.

en: Provide a simple link to the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده به گره.

en: Provide a simple link to edit the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش گره.

en: Provide a simple link to delete the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف گره.

en: In the form of CCYYMMDD.
fa: به فرم CCYYMMDD

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: In the form of YYYYMM.
fa: به صورت YYYYMM.

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: In the form of YYYY.
fa: به صورت YYYY.

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: In the form of MM (01 - 12).
fa: در حالت MM (از 01 - 12)

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: In the form of DD (01 - 31).
fa: در حالت DD (از 01 - 31).

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Node revision
fa: بازنگری گره

en: Input format id
fa: شناسه قالب ورودی

en: Provide a simple link to delete the node revision.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف بازبینی گره.

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک گره از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Term synonym
fa: مترادف واژه

en: Term ID (with depth)
fa: شناسه واژه (همراه با عمق)

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: upload
fa: بارگذاری

en: Has attached files
fa: فایلهای پیوست دارد.

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fa: آدرس ایمیل یک کاربر.این فیلد در حالت عادی به کاربر نمایش داده نمی شود. بنابراین در استفاده از آن دقت کنید.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Provide a simple link to delete the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای حذف کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: Type of link
fa: نوع پیوند

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Unknown node type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fa: جستجوی برای هر دو واژه با استفاده از <strong>OR</strong> به صورت حروف بزرگ. به طور مثال، <strong>گربه‌ها OR سگ‌ها</strong>.

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Term name or synonym
fa: نام واژه یا مترادف آن

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
fa: این عنوان تنها در رابط کاربری مدیریت نما نشان داده خواهد شد.

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Status: using default values.
fa: وضعیت: استفاده از مقادیر پیش‌فرض.

en: Update default display
fa: به‌روزرسانی نمایش پیش‌فرض

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Inherit arguments
fa: ارث‌بری آرگومان‌ها

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: New view
fa: نمای جدید

en: Changed view
fa: نمای تغییریافته

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: Title: @title
fa: عنوان: @title

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: use views exporter
fa: استفاده از صادر کننده نماها

en: Bulk export
fa: صدور دسته‌ای

en: Views exporter
fa: صادر کننده نماها

en: Allows exporting multiple views at once.
fa: امکان صدور چندین نما را به صورت همزمان می‌دهد.

en: Keep menu at top of page
fa: نگه داشتن منو در بالای صفحه

en: Administration menu settings
fa: تنظیمات منوی مدیریت

en: Display additional data for each menu item
fa: نمایش اطلاعات بیشتر برای هر آیتم منو

en: Display the selected items next to each menu item link.
fa: نمایش موارد انتخاب شده در کنار پیوند هر یک از اقلام منو.

en: Enabled these modules: !module-list.
fa: این ماژول‌ها فعال شدند: !module-list.

en: Administration menu
fa: منوی مدیریت

en: Adjust administration menu settings.
fa: تغییر تنظیمات منوی مدیریت

en: PHP filter
fa: فیلتر PHP

en: Submitted by !username on @datetime
fa: ارسال شده توسط !username در @datetime

en: Preview post
fa: پیش نمایش ارسال

en: Must users preview posts before submitting?
fa: آیا کاربران قبل از ارسال نوشته‌ها باید پیش‌نمایش آنرا ببینند؟

en: More information about formatting options
fa: اطلاعات بیشتر درباره گزینه‌های قالب‌بندی

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Default menu for content
fa: منوی پیش‌فرض برای محتوا

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
fa: منویی که در بخش منو در فرم نوشتن محتوا، منوی پیش‌فرض است را انتخاب کنید.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
fa: کرون بیش از یک ساعت در حال اجرا است و احتمالا گیر کرده است.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fa: تلاش برای اجرای مجدد کرون زمانی که در حال اجرا است.

en: Cron run completed.
fa: اجرای کرون کامل شد.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
fa: یک توضیح که به سایر نویسندگان کمک می‌کند تا انگیزه شما را برای افزودن یا به‌روز نمودن این محتوا درک کنند.

en: - All -
fa: - همه -

en: HTTP request status
fa: وضعیت درخواست HTTP

en: Fails
fa: خطاها

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
fa: پیکربندی سیستم شما و یا شبکه شما به دروپال اجازه دسترسی به وب را نمی‌دهد، این مورد به پیکربندی PHP یا وب سرور شما بستگی دارد، این مورد باعث کاهش توانمدی برنامه می‌شود. برای استفاده از کسب اطلاع از آخرین نسخه و به‌روز رسانی  خودکارو، کسب خبر توسط گردآورنده و ورود به سیستم با Open ID و دیگر سرویس‌های مشابه مبتنی بر شبکه لازم است.

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Delete this menu item.
fa: حذف این آیتم منو.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
fa: متن پیوند مربوط به این قلم که در منو نمایش داده خواهد شد. اگر نمی‌خواهید این ارسال را به منو اضافه کنید، فیلد را خالی بگذارید.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
fa: حداقل تعداد کلماتی که برای این نوع از محتوا در فیلد بدنه لازم است. این امکان برای منع نمودن ارسال محتوایی که استانداردهای سایت را رعایت نمی‌کنند مانند محتوای کوتاه آزمایشی؛ می‌تواند مفید باشد.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fa: به صورت اختیاری مسیر جایگزینی برای دسترسی به این گره تعیین کنید. مانند, "about" وقتی که صفحه «درباره» را می‌نویسید. از مسیر نسبی استفاده کنید و اسلش به انتهای آن اضافه نکنید که نام مستعار نشانی کار نخواهند کرد.

en: Already added languages
fa: قبلا زبان‌ها افزوده شده‌اند

en: Recent blog posts
fa: جدیدترین محتوای وبلاگ

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Are you sure you want to delete these users?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید این کاربران را حذف کنید؟

en: The users have been deleted.
fa: کاربران حذف شدند.

en: Language name
fa: نام زبان

en: Edit language
fa: ویرایش زبان

en: Edit category
fa: ویرایش دسته

en: The content type %name has been updated.
fa: نوع محتوای %name به‌روز شد.

en: The content type %name has been added.
fa: نوع محتوای %name اضافه شد.

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Drag to re-order
fa: برای بازآرایی بکشید

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fa: تغییرات ایجاد شده در این جدول تا زمانیکه فرم ارسال نگردد ذخیره نخواهند شد.

en: Rule type
fa: نوع قانون

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید قانون @type را از %rule حذف کنید؟

en: The access rule has been deleted.
fa: قانون دسترسی حذف شد.

en: Blue Lagoon (default)
fa: تالاب آبی

en: Poor
fa: ضعیف

en: Great
fa: عالی

en: Awesome
fa: فوق‌العاده

en: Your rating: <span>!stars</span>
fa: امتیاز شما: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
fa: میانگین: <span>!stars</span>

en: The requested page could not be found.
fa: صفحه درخواست شده وجود ندارد.

en: Post new @node_type
fa: ارسال @node_type جدید

en: Requirements problem
fa: مشکل در نیازمندی‌ها

en: Database configuration
fa: پیکربندی پایگاه داده

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fa: به نظر می‌رسد وب سرور شما از انواع پایگاه‌های داده متداول پشتیبانی نمی‌کند. بررسی کنید آیا تامین کننده هاست شما پایگاه‌های داده <a href="@drupal-databases"> پشتیبانی شده توسط دروپال</a> را ارائه می‌دهد یا نه.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
fa: برای نصب پایگاه داده @drupal تان اطلاعات زیر را وارد کنید.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fa: نوع پایگاه داده‌ای که داده‌های @drupal در آن نگهداری می‌شود.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fa: &#8235;نام پایگاه داده‌ای که داده‌های @drupal شما در آن ذخیره خواهد شد. قبل از نصب @drupal این پایگاه داده باید بر روی سرور موجود باشد.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fa: &#8235;نام پایگاه داده %db_type که اطلاعات @drupal شما در آن ذخیره خواهد شد. قبل از اینکه @drupal بتواند نصب شود این پایگاه داده باید بر روی سرور موجود باشد.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
fa: اگر بیش از یک برنامه از پایگاه داده به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند, پیشوند جداول مانند %prefix را برای سایت @drupal خود اینجا وارد کنید.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fa: پیشوند جدول پایگاه داده وارد شده، %db_prefix، معتبر نیست. پیشوند جدول تنها می‌تواند شامل حروف الفبای انگلیسی، ارقام، نقطه، یا زیرخط باشد.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fa: در فایل %settings_file شما تنظیم شده است که @drupal از پایگاه داده %db_type استفاده نماید؛ درحالی که PHP نصب‌شده شما این نوع پایگاه داده را پشتیبانی نمی‌کند.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
fa: برای کارکرد درست دروپال، و ادامه مراحل نصب، شما باید تمام مشکلات مجوز گزارش‌شده بالا را برطرف کنید. ما توانستیم تشخیص دهیم که مجوز این دستورات را داریم: %commands. برای راهنمایی بیشتر در مورد پیکربندی پایگاه داده، <a href="http://drupal.org/node/258">کتابچه راهنمای نصب و به‌روزرسانی</a> را مشاهده کنید. اگر مطمئن نیستید که معنای این مفاهیم چیست با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

en: Select an installation profile
fa: یکی از نمایه‌های نصب را انتخاب کنید

en: Choose language
fa: انتخاب زبان

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
fa: بررسی کنید که آیا <a href="@translations" target="_blank">یک ترجمه برای این نسخه از دروپال</a> در زبان مورد نظر شما موجود است یا نه؟ ترجمه‌ها از طریق بسته‌های ترجمه ارائه می‌شود؛ هر بسته ترجمه، نمایش یک نسخه مشخص از دروپال را در یک زبان مشخص امکان‌پذیر می‌نماید. تمامی زبان‌ها برای تمام نسخه‌های دروپال موجود نیستند.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
fa: چنانچه بسته ترجمه جایگزین از انتخاب شما در دسترس است، آنرا دریافت و در پوشه اصلی دروپال باز کنید.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
fa: بازگشت برای انتخاب زبان از دومین پیوند زیر امکان پذیر است، تا بتوانید زبان مورد نظر خود در لیست نمایش داده شده پیدا کنید. به‌روز نمودن صفحه به شما اجازه می‌دهد ترجمه‌هایی که به‌تازگی ارسالشده‌اند را ببینید.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
fa: در عوض، برای نصب و استفاده از دروپال انگلیسی، و یا به تعویق انداختن انتخاب زبان جایگزین تا بعد از نصب، اولین پیوند زیر را انتخاب کنید.

en: How should the installation continue?
fa: نصب چگونه باید ادامه یابد؟

en: Continue installation in English
fa: ادامه نصب به انگلیسی

en: Return to choose a language
fa: بازگشت به انتخاب زبان

en: Install Drupal in English
fa: نصب دروپال به انگلیسی

en: Learn how to install Drupal in other languages
fa: آموزش نصب دروپال در زبان‌های دیگر

en: Select language
fa: انتخاب زبان

en: No profiles available
fa: هیچ نمایه نصبی در دسترس نیست

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fa: ما قادر نیستیم هیچ شرح حال نصبی پیدا کنیم. شرح حال نصب به ما می‌گوید که چه ماژول‌هایی را فعال و چه اطلاعات پیش‌فرضی را در پایگاه داده نصب کنیم. یک شرح حال نصب برای ادامه مراحل نصب لازم است.

en: Drupal already installed
fa: دروپال قبلا نصب شده است

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
fa: <ul><li>برای شروع دوباره، باید پایگاه داده موجود را خالی کنید.</li><li>برای نصب بر روی یک پایگاه داده دیگر، تغییرات مربوطه را در فایل <em>settings.php</em> در پوشه <em>sites</em> اعمال کنید.</li><li>برای به‌روزرسانی یک نصب موجود، به <a href="@base-url/update.php">اسکریپت به‌روزرسانی</a> بروید.</li><li><a href="@base-url">وب‌سایت فعلی</a> را مشاهده کنید.</li></ul>

en: Installing @drupal
fa: نصب @drupal

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Configure site
fa: پیکربندی سایت

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
fa: تغییرات لازم برروی %dir و %file اعمال شد. شما باید مجوز نوشتن را به خاطر مسائل امنیتی از روی آن‌ها بردارید. اگر شما مطمئن نیستید چطور باید اینکار رو انجام بدید به  <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
fa: تغییرات لازم برروی %dir و %file اعمال شد. آنها به دلایل امنیتی بر روی حالت فقط خواندنی تنظیم شدند.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
fa: سرور شما در خصوص پشتیبانی از این مشخصه به طور موفقیت آمیز آزمایش شد.

en: Testing clean URLs...
fa: در حال آزمایش URL های تمیز...

en: @drupal installation complete
fa: نصب @drupal کامل شد

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
fa: تبریک، @drupal با موفقیت نصب شد.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
fa: لطفا پیام‌های بالا را با دقت بخوانید و سپس برای ورود به سایت خود <a href="@url">اینجا</a>کلیک کنید.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
fa: شما می‌توانید <a href="@url">سایت جدیدتان</a> را هم اکنون ببینید.

en: Installed %module module.
fa: ماژول %module نصب شد.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
fa: نصب کننده @drupal به عنوان بخشی از پرسه نصب نیاز دارد شما یک فایل  تنظیمات را ایجاد کنید
    <ol>
    <li>فایل %default_file را به %file کپی کنید.</li>
    <li>مجوزها را چنان تنظیم کنید تا سرور بتواند برروی آنها بنویسد. اگر مطمئن نیستید که چگونه باید مجوزها را بدهید، لطفا به <a href="@handbook_url">کتابچه راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.</li>
    </ol>
    اطلاعات بیشتر درباره نصب دروپال در فایل INSTALL.txt در دسترس است.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
fa: نصب کننده @drupal نیاز به مجوز نوشتن بر روی %file را در حین مراحل نصب دارد. اگر مطمئن نیستید که چگونه مجوزهای فایل را بدهید، به <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: Choose profile
fa: انتخاب نمایه نصب

en: Verify requirements
fa: بررسی نیازمندی‌ها

en: Set up database
fa: برپایی پایگاه داده

en: Set up translations
fa: برپایی ترجمه‌ها

en: Install site
fa: نصب سایت

en: Finish translations
fa: پایان نصب ترجمه‌ها

en: To configure your website, please provide the following information.
fa: برای پیکربندی سایت خود، لطفا اطلاعات زیر را وارد کنید.

en: Site e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک سایت

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fa: نشانی <em>فرستنده</em> نامه‌های خودکار که در حین ثبت نام و همچنین هنگام درخواست گذرواژه و آگاه‌سازی‌های سیستم فرستاده می‌شود. (استفاده از نشانی پست الکترونیکی که با نام دامنه‌تان تمام می‌شود کمک می‌کند تا نشانی اسپم شناسایی نگردد.)

en: Administrator account
fa: حساب کاربری مدیر

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
fa: حساب مدیریت به تمام سایت دسترسی خواهد داشت؛ این حساب به صورت خودکار اختیار تمام مجوزها را دارد و قابلیت کلیه فعالیت‌های مدیریتی را دارد. و تنها حسابی است که قادر به انجام فعالیت‌هایی ویژه است؛ لذا در حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به آن دقت کنید.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fa: تمام نامه‌های الکترونیکسیستم به این نشانی فرستاده خواهند شد.این نشانی برای سایر کاربران نمایش داده نخواهد شد و تنها برای مواردی مانند درخواست گذرواژه جدید یا دریافت آگهی‌های سیستم از طریق پست الکترونیک استفاده خواهد شد.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fa: به صورت پیش‌فرض، تاریخ‌ها در سایت بر اساس ناحیه زمانی انتخاب شده نمایش داده خواهند شد.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
fa: این گزینه دروپال را مجبور به «ساده کردن نشانی‌ها» می‌کند (بطور مثال بدون <code>?q=</code> در نوار نشانی).

en: Update notifications
fa: اطلاعیه‌های به‌روز رسانی

en: Check for updates automatically
fa: بررسی خودکار برای به‌روز رسانی

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
fa: با فعال بودن این گزینه سیستم دروپال، هنگامی که نسخه جدیدی در دسترس باشد شما را با خبر می‌کند. این امر یکی از نکات حیاتی برای بالا بردن درجه امنیت سایت شما است و <strong>بسیار ارجحیت دارد</strong>. برای اینکار نیاز است سیستم شما در فواصل معین اطلاعاتی را به صورت ناشناس درباره ماژول‌های نصب شده به <a href="@drupal">drupal.org</a> بفرستد. برای کسب اطلاعات بیشتر به <a href="@update">تذکرهای به‌روز رسانی</a> مراجعه کنید.</a>

en: Removed orphaned action '%action' from database.
fa: عملکرد جداافتاده '%action' از پایگاه داده حذف شد.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
fa[0]: یک کنش جداافتاده (%orphans) در جدول کنش‌ها وجود دارد. !link
fa[1]: @count کنش جداافتاده (%orphans) در جدول کنش‌ها وجود دارد. !link

en: Site off-line
fa: سایت آفلاین

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
fa: زمان مجاز اجرای کرون به پایان رسید و در میانه کار متوقف گردید.

en: 1 byte | @count bytes
fa[0]: 1 بایت
fa[1]: @count بایت

en: MySQL database
fa: پایگاه داده MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
fa: سرویس‌دهنده‌ی MySQL شما خیلی قدیمی است. دروپال حداقل به نسخه %version سرویس‌دهنده‌ی MySQL احتیاج دارد.

en: PostgreSQL database
fa: پایگاه داده PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
fa: سرویس‌دهنده‌ی PostgreSQL شما خیلی قدیمی است. دروپال حداقل به نسخه %version سرویس‌دهنده‌ی PostgreSQL احتیاج دارد.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
fa: پایگاه داده PostgreSQL بر روی کدگذاری کاراکتر اشتباه (%encoding) تنظیم شده است و ممکن است مطابق انتظار کار نکند. توصیه می‌شود که آن را با کدگذاری UTF-8/Unicode بازسازی کنید. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در <a href="@url">مستندات PostgreSQL</a> بیابید.

en: The directory %directory has been created.
fa: پوشه %directory ساخته شد.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fa: مجوزهای پوشه‌ی %directory تغییر داده شد تا قابل‌نوشتن شود.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fa: !name نباید بیشتر از %max حرف باشد در حالیکه %length حرف طول دارد.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
fa: جعبه ابزار دستکاری تصاویر GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fa: جعبه ابزار GD نصب شده است و درست کار می‌کند.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fa: کیفیت را برای دستکاری تصاویر JPEG معین کنید. بازه‌ای از 0 تا 100. ارقام بزرگتر به معنای تصاویری با کیفیت بیشتر ولی فایلی با حجم بزرگتر است.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fa: جعبه ابزار تصویر GD نیاز دارد ماژول GD بر روی PHP نصب باشد و به درستی پیکربندی شده باشد. برای اطلاعات بیشتر <a href="@url"> مستندات تصویر در PHP </a> را ببینید.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
fa: کیفیت تصویر باید عددی بین 0 تا 100 باشد.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
fa: ماژول %module لازم است اما پیدا نشد لطفا آنرا به مسیر زیرپوشه <em>modules</em> منتقل کنید.

en: PHP MySQL support not enabled.
fa: پشتیبانی MySQL در PHP فعال نیست.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fa: برقراری ارتباط با  پایگاه داده MySQL در سرور شما با شکست مواجه شد. MySQL گزارش می‌دهد که: %error.<ul><li> آیا شما مطمئنید که نام کاربری و رمز عبور را صحیح وارد کرده‌اید؟.</li><li>آیا شما مطمئن هستید که هاست پایگاه داده را درست وارد کرده‌اید؟.</li><li>آیا شما مطمئن هستید سرور پایگاه داده فعال است؟.</li></ul> برای اطلاعات بیشتر، <a href="http://drupal.org/node/258">کتابچه آنلاین راهنمای نصب و ارتقا</a> را مطالعه کنید. اگر شما مطمئن نیستید که این واژه‌ها چه معنایی می‌دهند با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fa: انتخاب پایگاه داده شما بر روی سرویس دهنده پایگاه داده MySQL شما با شکست مواجه شد، که به این معناست که نام کاربری و کلمه عبور معتبر هستند اما مشکلی برای دسترسی به اطلاعات شما وجود دارد. MySQL پیام زیر را گزارش می کند: %error.<ul><li> آیا مطمئن هستید که نام پایگاه داده را صحیح وارد کرده‌اید؟ </li><li>آیا مطمئن هستید که پایگاه داده وجود دارد؟</li><li>آیا مطمئن هستید که نام کاربری شما محوز دسترسی به پایگاه داده را دارد؟</li></ul>برای اطلاعات بیشتر<a href="http://drupal.org/node/258">کتابچه آنلاین راهنمای نصب و به‌روزرسانی</a> را ببینید. اگر شما مطمئن نیستید که این واژه‌ها چه معنایی می‌دهند با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fa: ایجاد جدول آزمایشی در پایگاه داده  MySQL سرور شما با دستور %query با شکست مواجه شد. MySQL گزارش می‌دهد که: %error. <ul><li>آیا شما مطمئن هستید کاربر پایگاه داده MySQL مجوزهای لازم برای ایجاد جدول را در پایگاه داده دارد؟</li></ul> برای اطلاعات بیشتر، <a href="http://drupal.org/node/258">کتابچه آنلاین راهنمای نصب و ارتقا</a> را مطالعه کنید.اگر شما مطمئن نیستید که این واژه‌ها چه معنایی می‌دهند با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
fa: عملیات ورود مقادیر به یک جدول آزمایشی روی سرویس دهنده پایگاه داده‌ی MySQL شما با شکست مواجه شد. ما سعی در ورود یک مقدار با دستور %query داشتیم و MySQL خطای زیر را گزارش کرد: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
fa: بروزرسانی یک مقدار در یک جدول آزمایشی بر روی سرویس دهنده‌ی پایگاه داده‌ی MySQL شما با شکست مواجه شد. ما سعی در بروزرسانی یک مقدار با دستور %query داشتیم که MySQL خطای زیر را گزارش کرد: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
fa: حذف مقداری از یک جدول آزمایشی بر روی سرویس دهنده‌ی پایگاه داده‌ی MySQL شما با شکست مواجه شد. ما سعی در حذف یک مقدار با دستور %query را داشتیم که MySQL خطای زیر را گزارش داد: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
fa: حذف جدول آزمایشی در پایگاه داده MySQL سرور شما با شکست مواجه شد. ما سعی کردیم جدول را با دستور %query حذف کنیم و MySQL خطای زیر را گزارش کرد %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
fa: پشتیبانی MySQLi در PHP فعال نیست.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
fa: پشتیبانی PostgreSQL در PHP فعال نیست.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fa: برقراری ارتباط با  پایگاه داده PostgreSQL در سرور شما با شکست مواجه شد. PostgreSQL گزارش می‌دهد که: %error.<ul><li> آیا شما مطمئنید که نام کاربری و رمز عبور را صحیح وارد کرده‌اید؟.</li><li>آیا شما مطمئن هستید که هاست پایگاه داده را درست وارد کرده‌اید؟.</li><li>آیا شما مطمئن هستید سرور پایگاه داده فعال است؟.</li></ul> برای اطلاعات بیشتر، <a href="http://drupal.org/node/258">کتابچه آنلاین راهنمای نصب و ارتقا</a> را مطالعه کنید. اگر شما مطمئن نیستید که این واژه‌ها چه معنایی می‌دهند با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fa: ایجاد جدول آزمایشی در پایگاه داده  PostgreSQL سرور شما با دستور %query با شکست مواجه شد. PostgreSQL گزارش می‌دهد که: %error. <ul><li>آیا شما مطمئن دستید کاربر پایگاه داده PostgreSQL مجوزهای لازم برای ایجاد جدول را در پایگاه داده دارد؟</li></ul> برای اطلاعات بیشتر، <a href="http://drupal.org/node/258">کتابچه آنلاین راهنمای نصب و ارتقا</a> را مطالعه کنید.اگر شما مطمئن نیستید که این واژه‌ها چه معنایی می‌دهند با سرویس دهنده هاست خود تماس بگیرید.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fa: ایجاد رکورد در جدول آزمایشی در  پایگاه داده PostgreSQL سرور شما با شکست مواجه شد. ما سعی کردیم رکوردی را با دستور %query اضافه کنیم و PostgreSQL گزارش می‌دهد که: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fa: به‌روز رسانی رکورد در جدول آزمایشی در  پایگاه داده PostgreSQL سرور شما با شکست مواجه شد. ما سعی کردیم رکوردی را با دستور %query  به‌روز رسانی کنیم و PostgreSQL گزارش می‌دهد که: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fa: قفل کردن جدول آزمایشی در پایگاه داده  PostgreSQL سرور شما با شکست مواجه شد. ما سعی کردیم جدول را با دستور %query  قفل کنیم و PostgreSQL گزارش می‌دهد که: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fa: بازکردن قفل جدول آزمایشی در پایگاه داده  PostgreSQL سرور شما با شکست مواجه شد. ما سعی کردیم قفل جدول را با دستور %query  بازکنیم و PostgreSQL گزارش می‌دهد که: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fa: حذف یک مقدار از جدول آزمایشی در پایگاه داده PostgreSQL سرور شما با شکست مواجه شد. اقدام به حذف مقدار با دستور %query صورت گرفت و PostgreSQL خطای مقابل را گزارش داد: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
fa: حذف جدول آزمایشی در پایگاه داده PostgreSQL سرور شما با شکست مواجه شد. اقدام به حذف جدول با دستور %query انجام گرفت و PostgreSQL خطای مقابل را گزارش داد: %error.

en: Right to left
fa: راست به چپ

en: Left to right
fa: چپ به راست

en: Predefined language
fa: زبان از پیش تعریف شده

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
fa: زبان مورد نظر را انتخاب کنید سپس بر روی <em>افزودن زبان</em> کلیک کنید. (از گزینه <em>زبان سفارشی</em> برای مواردی که در لیست نیستند استفاده کنید.)

en: Custom language
fa: زبان سفارشی

en: Add custom language
fa: افزودن زبان سفارشی

en: Save language
fa: ذخیره زبان

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
fa: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> توافقنامه شناسه زبانها. کد زبانها معمولا از کد یک کشور استفاده می‌کنند و به طور اختیاری چند حرف یا تکه‌ای از نام منطقه برای این منظور به کار می‌رود. <em>مثال‌ها: "en", "en-US" و "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
fa: نام زبان به انگلیسی

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
fa: نام زبان به انگلیسی. برای ترجمه در تمامی زبان‌ها قابل‌دسترس خواهد بود.

en: Native language name
fa: نام بومی زبان

en: Name of the language in the language being added.
fa: نام محلی زبان، در زبانی که افزوده شد.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
fa: کد زبان یا هر رشته سفارشی دیگر برای تطبیق الگوها در مسیر. با تنظیم کردن تعامل زبان به <em>فقط پیشوند مسیر</em> یا <em>پیشوند مسیر با ترجیع زبان</em>، وقتی که مقدار پیشوند مسیر با یک عنصر در مسیر منطبق باشد این سایت به آن زبان نمایش داده می‌شود. برای زبان پیش فرض این مقدار باید خالی رها شود. <strong>ایجاد تغییرات در مقدار این فیلد مسیرهای فعلی را خواهد شکست و باید با احتیاط انجام گردد.</strong> <em>مثال: تعیین "deutsch" به عنوان پیشوند مسیر برای زبان آلمانی به مسیرهایی به این شکل منجر خواهد شد "www.example.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
fa: دامنه زبان

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
fa: آدرس URL ویژه زبان، با پروتکل. در صورتی که تعامل زبان به مقدار <em>فقط نام دامنه</em> تنظیم شده باشد، اگر از آدرس URL مشخص شده ای به سایت وارد شویم آنگاه سایت به این زبان نمایش داده خواهد شد. برای زبان پیش فرض، این مقدار باید خالی بماند. <strong>این مقدار باید شامل پروتکلی به عنوان بخشی از رشته باشد.</strong> <em>مثال: تعیین "http://example.de" یا "http://de.example.com" به عنوان دامنه های زبان آلمانی به آدرسهای URLای بدین شکل منجر خواهد شد "http://example.de/node" و "http://de.example.com/node".</em>

en: Direction that text in this language is presented.
fa: جهتی که متن در این زبان نمایش داده می‌شود.

en: The language %language (%code) already exists.
fa: زبان %language (%code) در حال حاضر موجود است.

en: Invalid language code.
fa: کد زبان معتبر نیست.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
fa: زبان %language ایجاد شد و هم‌اکنون قابل استفاده است. اطلاعات بیشتر در <a href="@locale-help">صفحه راهنما</a> در دسترس است.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
fa: مقادیر دامنه و پیشوند مسیر نباید همزمان تنظیم شوند.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
fa: دامنه (%domain) به زبان (%language) تعلق دارد.

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
fa: فقط زبان پیش‌فرض می‌تواند دامنه و پیشوند خالی داشته باشد.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
fa: پیشوند (%prefix) به زبان (%language) تعلق دارد.

en: The English language cannot be deleted.
fa: زبان انگلیسی نمی‌تواند حذف شود.

en: The default language cannot be deleted.
fa: زبان پیش‌فرض نمی‌تواند حذف شود.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fa: حذف یک زبان تمامی واسط‌های ترجمه انتصاب یافته به آن را حذف می‌کند، و اگر محتوایی در این زبان موجود باشد به زبان خنثی تبدیل خواهد شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Path prefix only.
fa: فقط پیشوند مسیر.

en: Path prefix with language fallback.
fa: پیشوند مسیر با نشانه زبان.

en: Domain name only.
fa: فقط نام دامنه.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
fa: مکانیزم تشخیص زبان ارائه سایت را انتخاب کنید. <strong> ویرایش این تنظیمات تمام نشانی‌های ورودی را می‌شکند و باید در سایت‌های در حال بهره‌برداری با احتیاط به کار برده شود.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
fa: پیکربندی تشخیص زبان ذخیره شد.

en: English (built-in)
fa: انگلیسی(زیربنا)

en: String contains
fa: رشته شامل

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fa: برای نمایش تمام عبارات، اینجا را خالی بگذارید. جستجو به کوچکی و بزرگی حروف حساس است.

en: English (provided by Drupal)
fa: انگلیسی (ارائه شده توسط دروپال)

en: Search in
fa: جستجو در

en: Both translated and untranslated strings
fa: هم رشته‌های ترجمه شده هم رشته‌های ترجمه نشده

en: Only translated strings
fa: فقط رشته‌های ترجمه شده

en: Only untranslated strings
fa: فقط رشته‌های ترجمه نشده

en: Limit search to
fa: محدود نمودن جستجو به

en: All text groups
fa: تمام گروه‌های متنی

en: Languages not yet added
fa: زبان‌هایی که تاکنون اضافه نشده‌اند

en: Import translation
fa: ورود ترجمه

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fa: یک فایل Gettext Portable Object &rlm;(<em>&lrm;.po</em>).

en: Import into
fa: ورود به

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fa: زبانی که می‌خواهید عباراتی به آن بیفزایید را انتخاب کنید. اگر زبانی که هنوز برپا نشده است را انتخاب کنید، آن زبان افزوده خواهد شد.

en: Text group
fa: گروه متن

en: Imported translations will be added to this text group.
fa: ترجمه‌های وارد شده به این گروه متنی افزوده خواهند شد.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
fa: رشته‌های موجود در فایل بارگذاری شده جایگزین رشته‌های فعلی شوند، رشته‌های جدید افزوده شوند.

en: Existing strings are kept, only new strings are added
fa: رشته‌های فعلی حفظ شوند، فقط رشته‌های جدید افزوده شوند.

en: The language %language has been created.
fa: زبان %language ایجاد شد.

en: Export translation
fa: صدور ترجمه

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fa: زبان را برای صدور به قالب‌بندی Gettext Portable Object (<em>.po</em>) انتخاب کنید

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
fa: ایجاد یک پرونده Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) با تمامی عبارات از پایگاه داده محلی دروپال.

en: String not found.
fa: رشته یافت نشد.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fa: عبارت ارسال شده شامل HTML غیرمجاز است: %string

en: The string has been saved.
fa: رشته ذخیره شد.

en: The string has been removed.
fa: رشته حذف شد.

en: The language selected for import is not supported.
fa: زبان انتخاب شده برای ورود پشتیبانی نمی‌شود.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fa: فایل ترجمه %filename ظاهرا دارای سربرگ معیوب یا بدون سربرگ است.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fa: ترجمه با موفقیت وارد شد. %number رشته جدید ترجمه ایجاد شد، %update رشته به‌روز شد، %delete رشته حذف شد.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
fa: فایل ترجمه %filename شامل یک خطا است: نمی‌توان فرمول جمع را تجزیه نمود.

en: Importing interface translations
fa: ورود ترجمه‌های واسط

en: Starting import
fa: شروع ورود

en: Error importing interface translations
fa: خطا در ورود ترجمه‌های واسط

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fa: تلاش برای ارسال رشته ترجمه با HTML غیر مجاز: %string

en: The %language language (%code) has been created.
fa: زبان %language (%code) ایجاد شد.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fa: ورود %file به %locale: %number رشته جدید اضافه شد، %update رشته به‌روز شد و %delete رشته حذف شد.

en: Exported %locale translation file: %filename.
fa: فایل ترجمه %locale صادر شد: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fa: فایل ترجمه صادر شد: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fa: فایل جاواسکریپت ترجمه برای زبان %language به‌روزرسانی شد.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fa: فایل جاواسکریپت ترجمه برای زبان %language ایجاد شد.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
fa: فایل جاواسکریپت ترجمه برای زبان %language حذف شد، زیرا هیچ ترجمه‌ای در حال حاضر برای آن زبان وجود ندارد.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fa: خطایی در مراحل ایجاد JavaScript ترجمه برای زبان %language رخ داده است.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fa[0]: یک رشته از رشته‌های ترجمه به علت اینکه شامل HTML غیر مجاز بود استفاده نشد.
fa[1]: @count رشته از رشته‌های ترجمه به علت اینکه شامل HTML غیر مجاز بودند استفاده نشدند.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
fa[0]: یک فایل ترجمه برای ماژول‌های تازه نصب شده وارد شد.
fa[1]: @count فایل ترجمه برای ماژول‌های تازه نصب شده وارد شد.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
fa[0]: یک فایل ترجمه برای ماژول‌های فعال وارد شد.
fa[1]: @count فایل ترجمه برای ماژول‌های فعال وارد شد.

en: Abkhazian
fa: آبخازی

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Afrikaans
fa: آفریقایی

en: Akan
fa: آکان

en: Amharic
fa: امهری

en: Assamese
fa: آسامی

en: Avar
fa: آواری

en: Aymara
fa: اِیمارا

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Bashkir
fa: باشقیری

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bihari
fa: بیهاری

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bambara
fa: بامبارایی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Breton
fa: برتون

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Chechen
fa: چچنی

en: Chamorro
fa: چامارویی

en: Corsican
fa: کرسی

en: Cree
fa: کری

en: Old Slavonic
fa: اسلاوی

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Maldivian
fa: مالدیوی

en: Bhutani
fa: بوتانی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Persian
fa: فارسی

en: Faeroese
fa: فاروئی

en: Frisian
fa: فریسی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Scots Gaelic
fa: گیلیک اسکاتلندی

en: Galician
fa: گالیسی

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Manx
fa: مانکس

en: Hausa
fa: هوسا

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Georgian
fa: گرجی

en: Kikuyu
fa: کیکویو

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Greenlandic
fa: گرین لندی

en: Cambodian
fa: خمر

en: Kannada
fa: کانارا

en: Kanuri
fa: کنوری

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Kurdish
fa: کردی

en: Cornish
fa: کورنی

en: Kirghiz
fa: قرقیزی

en: Latin
fa: لاتین

en: Luxembourgish
fa: لوکزامبورگی

en: Luganda
fa: لوگاندایی

en: Lingala
fa: لینگالایی

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Malagasy
fa: ماداگاسکاری

en: Marshallese
fa: مارشالی

en: Maori
fa: مائوری

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Malayalam
fa: مالایالم

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Moldavian
fa: مولداویایی

en: Malay
fa: مالایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Nepali
fa: نپالی

en: Norwegian Bokmål
fa: نروژی بوکمال

en: Norwegian Nynorsk
fa: نروژی نو

en: Ossetian
fa: آسی

en: Punjabi
fa: پنجابی

en: Pali
fa: پالی

en: Pashto
fa: پشتو

en: Portuguese, Portugal
fa: پرتغالی، پرتغال

en: Portuguese, Brazil
fa: پرتغالی، برزیل

en: Rhaeto-Romance
fa: رومانش

en: Sanskrit
fa: سانسکریت

en: Sardinian
fa: ساردنیایی

en: Sindhi
fa: سیندی

en: Northern Sami
fa: سامی شمالی

en: Sinhala
fa: سری‌لانکایی

en: Slovenian
fa: اسلووانیایی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Serbian
fa: صربی

en: Siswati
fa: سیسواتی

en: Sesotho
fa: سوتو

en: Sudanese
fa: سودانی

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Tamil
fa: تامیل

en: Telugu
fa: تلوگو

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tigrinya
fa: تیگرینیا

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Tagalog
fa: تاگالوگ

en: Tsonga
fa: شنگانی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Uighur
fa: اویغور

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Venda
fa: وندا

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Wolof
fa: ولوف

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Zhuang
fa: ژوانگ

en: Chinese, Simplified
fa: چینی, ساده

en: Chinese, Traditional
fa: چینی، سنتی

en: Zulu
fa: زولو

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
fa: پست الکترونیک قابل ارسال نیست. در صورت بروز مجدد مشکل، لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fa: خطا در ارسال نامه الکترونیکی (از %from به %to).

en: Operating in off-line mode.
fa: فعالیت در حالت آفلاین.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
fa: بازسازی مسیریاب منو با شکست مواجه شد - بعضی مسیرها ممکن است به درستی کار نکنند.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
fa: %module بخشی از یک وابستگی حلقوی است. این امر پشتیبانی نمی‌شود و شما قادر به فعال کردن آن نخواهید بود.

en: sort icon
fa: آیکون مرتب سازی

en: sort ascending
fa: صعودی

en: sort descending
fa: نزولی

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
fa: خطاهای زیر بایستی برطرف شود قبل از اینکه شما بتوانید فرایند نصب را ادامه دهید.

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
fa: خطای زیر بایستی برطرف شود تا شما بتوانید فرایند نصب را ادامه دهید.

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
fa: لطفا پیغام‌های خطا را بررسی کنید و <a href="!url">دوباره سعی کنید</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
fa: هشدار‌های نصب زیر باید به دقت بررسی شوند

en: The following installation warning should be carefully reviewed
fa: هشدار‌های نصب زیر باید به دقت بررسی شوند

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
fa: هشدارهای زیر در مورد نصب باید به‌دقت بررسی شوند؛ اما در  بیشتر حالات با رعایت ملاحظات می‌توان صرف نظر نمود.

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
fa: هشدار زیر در مورد نصب باید به‌دقت بررسی شود؛ اما در  بیشتر  حالات با رعایت ملاحظات می‌توان صرف نظر نمود.

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
fa: کتابخانه PCRE در PHP نصب شده شما منسوخ شده است. این موضوع باعث بروز مشکلاتی در هنگام کار با متن‌های یونیکد خواهد شد. اگر شما از PHP بالاتر از 4.3.3 استفاده می‌کنید، مطمئن شوید از کتابخانه PCRE همراه PHP استفاده می‌کنید. برای اطلاعات بیشتر به<a href="@url"> مستندات کتابخانه PCRE</a> مراجعه کنید.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fa: کارکردها روی متن‌های Unicode براساس شبیه سازی انجام می‌شود. <a href="@url">PHP mbstring extension</a> را برای پشتیبانی بهتر از Unicode نصب کنید.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: سربارگذاری رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.func_overload</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: تبدیل رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.encoding_translation</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: تبدیل رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.http_input</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: تبدیل رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.http_output</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Standard PHP
fa: PHP استاندارد

en: Unicode library
fa: کتابخانه یونیکد

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fa: نمی‌توان کد گذاری XML، %s را به UTF-8 تبدیل کرد

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fa: عدم پشتیبانی از کدگذاری %s. لطفا iconv, GNU recode یا mbstring برای PHP را نصب کنید.

en: Parse error. Not well formed
fa: خطای تجزیه. ترکیب مناسب نیست.

en: Parse error. Request not well formed.
fa: خطای تجزیه. درخواست دارای ترکیب مناسب نیست.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fa: خطای سرور. XML-RPC نامعتبر. درخواست باید یک methodCall باشد.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fa: خطای سرور. متد درخواستی @methodname تعیین نشده است.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fa: خطای سرور. تعداد پارامترهای متد اشتباه است.

en: Server error. Invalid method parameters.
fa: خطای سرور. پارامترهای متد نامعتبر هستند.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fa: خطای سرور. تابع درخواست شده @method وجود ندارد.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fa: خطای نحوی برای system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fa: فراخوانی بازگشتی system.multicall ممنوع است.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fa: خطای سرور. متد درخواست شده %methodname امضاء مشخص ندارد.

en: Unspecified error
fa: خطای نامشخص

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
fa: خطایی اتفاق افتاد. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
fa: خطایی اتفاق افتاد. 
    @uri
    (اطلاعاتی در دسترس نیست).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
fa: خطای @status HTTP اتفاق افتاد. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fa: نام خوراک (یا نام سایت ارئه دهنده خوراک).

en: Categorize news items
fa: دسته‌بندی آیتم‌های خبری

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
fa: یک خوراک با نام %feed وجود دارد. لطفا یک عنوان منحصر به فرد وارد کنید.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید تمامی آیتم‌های خوراک %feed را حذف کنید؟

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
fa: لیست -با فاصله از هم جدا شده- تگ‌های مجاز HTML محتوای خوراک. (تگ‌های این لیست توسط دروپال حذف نمی‌شوند.)

en: Category selection type
fa: نوع انتخاب دسته

en: checkboxes
fa: چک لیست‌

en: multiple selector
fa: انتخاب‌گر چندگانه

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
fa: نوع انتخاب‌گر دسته‌بندی که در صفحات دسته‌بندی دیده می‌شود. (برای تعداد کم دسته‌بندی، استفاده از چک لیست راحت‌تر است؛ در حالیکه انتخاب‌گر چندگانه برای تعداد زیاد دسته‌بندی بهتر عمل می‌کند.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fa: هزاران سايت (به ويژه سايت‌هاي خبري و وبلاگ‌ها) آخرين مطالب ارسالي و سرفصل‌هاي خود را بر اساس فرمت‌هاي استاندارد مبتني بر XML در وب منتشر مي‌کنند. فرمت‌هاي <a href="@rss">RSS</a>، <a href="@rdf">RDF</a>و <a href="@atom">Atom</a> توسط گردآورنده پشتيباني مي‌شوند.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fa: خوراک‌های موجود در زیر لیست شده‌اند و می‌توانید <a href="@addfeed">خوراک‌های جدیدی اضافه کنید</a>. بلوک <em>آخرین اقلام</em> برای هر یک از خوراک‌ها یا دسته‌های خوراک را می‌توانید از <a href="@block">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال کنید.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fa: یک خوراک در فرمت‌های RSS, RDF یا Atom اضافه کنید. ممکن است یک خوراک بیش از یک قلم محتوا نداشته باشد.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
fa: دسته‌ها اجازه می‌دهند اقلام خوراک‌های متفاوت در یک گروه گردهم جمع شوند. برای مثال چندین خبر با موضوع ورزشی می‌توانند متعلق به گروه <em>ورزش</em> باشند. خوراک‌ها می‌توانند به صورت خودکار - با انتخاب دسته هنگام ایجاد یا ویرایش خوراک - یا به صورت دستی - توسط <em>دسته‌بندی</em> که از لیست اقلام خوراک قابل دسترس است- دسته شوند. هر دسته خوراک صفحه و بلوک مخصوص به خود را دارد.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
fa: محتوایی که سایت شما از دیگر سایت‌ها گردآوری, دوره زمانی اخد و چگونگی دسته‌بندی آنها را پیکربندی کنید.

en: Update items
fa: به‌روز‌رسانی آیتم‌ها

en: Edit feed
fa: ویرایش خوراک

en: No blocks in this region
fa: هیچ بلوکی در این ناحیه نیست

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
fa: بلوک‌ها بسته‌هایی از محتوا هستند که در یک منطقه یا ناحیه از صفحه وب نمایش می‌یابند. برای مثال، پوسته پیش‌فرض Garland شامل ناحیه‌های «کناره چپ»، «کناره راست»، «محتوا»، «سربرگ» و «پاورقی» است و بلوک‌ها می‌توانند در یکی از این مناطق ظاهر شوند. <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> یک رابط قابل کشیدن و رها کردن برای انتساب یک بلوک به یک ناحیه و همچنین کنترل ترتیب بلوک‌ها در یک ناحیه را ارائه می‌کند.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
fa: اگر چه بلوک‌ها - مثل بلوک <em>ورود کاربران</em> - معمولا توسط ماژولها به طور خودکار ایجاد می‌گردند بازهم مدیران می‌تواند بلوک‌های سفارشی خودشان را نیز تعریف کنند. بلوک‌های سفارشی عنوان، توضیحات و بدنه دارند. بدنه یک بلوک به آن اندازه که لازم است می‌تواند بزرگ باشد و شامل هر محتوای پشتیبانی شده توسط <a href="@input-format">قالب‌بندی ورودی</a> می‌تواند باشد.

en: When working with blocks, remember that:
fa: هنگام کار با بلوک‌ها، به یاد داشته باشید که:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
fa: از آنجا که تمام پوسته‌ها ناحیه‌های یکسانی را به کار نمی‌برند، یا ناحیه‌ها را به صورت یکسان نمایش نمی‌دهند، موقعیت‌گذاری بلوک‌ها در هر پوسته مستقل انجام می‌گیرد.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
fa: بلوک‌های غیر فعال یا یک منطقه بدون بلوک، هرگز نشان داده نمی‌شوند.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
fa: هنگامی که ماژول بازدارنده فعال باشد، بلوک‌هایی که گزینه <em>بازدارنده</em> آنها تیک خورده باشد هنگام زیربار بودن سرور پنهان خواهند شد.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
fa: بلوک‌ها می‌توانند برای نمایش در صفحاتی خاص پیکربندی شوند.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
fa: بلوک‌ها می‌توانند برای نمایش در صورت درست بودن شرطی خاص پیکربندی شوند.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
fa: بلوک‌ها می‌توانند برای نمایش به نقش‌هایی خاص پیکربندی شوند

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
fa: هنگامی که توسط مدیریت اجازه داده شده باشد، بلوک‌های ویژه هر کاربر می‌توانند در <em>حساب من</em> فعال یا غیرفعال شوند.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
fa: برخی از بلوک‌های پویا، مانند آنهایی که توسط ماژول‌ها ایجاد می‌شود، فقط در صفحاتی مشخص نمایش داده خواهند شد.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@block">ماژول بلوک‌ها</a> را ببینید.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
fa: این صفحه یک رابط کشیدن و رها کردن برای انتساب یک بلوک به یک ناحیه، و برای کنترل ترتیب بلوک‌ها در یک ناحیه ارائه می‌کند. برای تغییر ناحیه یا ترتیب یک بلوک، دستگیره کشیدن و رها کردن زیر ستون <em>بلوک</em> را گرفته و بلوک را به یک محل جدید در لیست بکشید. (دستگیره را با کلیک و نگه‌داشتن موس هنگام قرار گرفتن بر روی آیکن دستگیره بگیرید.) از آنجا که تمام پوسته‌ها ناحیه‌های یکسانی را به کار نمی‌برند، و ناحیه‌ها را به صورت یکسان نمایش نمی‌دهند، موقعیت‌گذاری بلوک‌ها در هر پوسته مستقل انجام می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که تغییرات شما تا پیش از کلیک بر روی کلید «ذخیره بلوک» در انتهای صفحه ذخیره نمی‌شود.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
fa: بلوک‌ها می‌توانند با انتخاب گزینه <em>بازدارنده</em> کنار آنها هنگام زیر بار بودن سرور برای کاهش استفاده از پردازنده، فشار وارده بر پایگاه داده‌ها و مصرف پهنای باند، به صورت خودکار غیر فعال شوند. برای تنظیم آستانه حساسیت بازدارنده به <a href="@throttleconfig">صفحه پیکربندی بازدارنده</a> مراجعه کنید.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
fa: بر روی پیوند <em>پیکربندی</em> کنار هر بلوک کلیک کنید تا عنوان و قابلیت مشاهده آن را پیکربندی کنید. از <a href="@add-block">افزودن بلوک</a> برای ایجاد یک بلوک سفارشی استفاده کنید.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
fa: از این صفحه برای ایجاد یک بلوک سفارشی استفاده کنید. بلوک‌های جدید به صورت پیش‌فرض غیر فعال هستند و باید با استفاده از <a href="@blocks">مدیریت بلوک‌ها</a> به یک ناحیه منتقل شوند تا قابل رؤیت و استفاده باشند

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fa: بلوک %info به ناحیه نامعتبر %region منسوب شده است. و به همین علت غیرفعال شده است.

en: JavaScript List Form
fa: فرم لیست JavaScript

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fa: تا زمانیکه برروی <em>ذخیره بلوک</em> کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: Post new blog entry.
fa: محتوای جدید وبلاگ ارسال کنید.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
fa: شما مجاز به ارسال محتوای جدید به وبلاگ نیستید.

en: You have not created any blog entries.
fa: شما هیچ محتوایی را برای هیچ وبلاگی ایجاد نکرده‌اید.

en: !author has not created any blog entries.
fa: !author هیچ محتوایی را برای وبلاگ ایجاد نکرده‌است.

en: Create new blog entry.
fa: ورودی جدید وبلاگ ایجاد کنید.

en: No blog entries have been created.
fa: هیچ محتوایی برای وبلاگ ایجاد نشده است.

en: Blog entry
fa: محتوای وبلاگ

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
fa: یک <em>ورودی وبلاگ</em> یک مطلب ارسال شده به یک مجله آنلاین یا <em>وبلاگ</em> است.

en: View recent blog entries
fa: مشاهده جدیدترین محتوای وبلاگ

en: Read !username's latest blog entries.
fa: آخرین محتوای وبلاگ !username را بخوانید.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
fa: ماژول وبلاگ به کاربران ثبت شده اجازه می‌دهد یک مجله آنلاین، یا <em>وبلاگ</em> را مدیریت و نگهداری کنند. وبلاگها از <em>ورودی‌های وبلاگ</em> مجزا ایجاد می‌شوند و معمولا بر اساس ترتیب نزولی زمان ایجاد نمایش داده می‌شوند.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
fa: یک قلم آیتم اختیاری <em>وبلاگ‌ها</em> که تمامی وبلاگ‌های موجود در سایت شما را نشان می‌دهد، و یک آیتم منوی <em>وبلاگ من</em> که محتوای وبلاگ کاربر جاری را نشان می‌دهد، به منوی پیمایش افزوده شد. آیتم منوی <em>ورودی وبلاگ</em> زیر <em>ایجاد محتوا</em> امکان ایجاد ورودی‌های جدید وبلاگ را می‌دهد.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fa: هر ورودی وبلاگ با یک پیوند خودکار به وبلاگ‌های ایجاد شده دیگر توسط همان کاربر نمایش داده می‌شود. به صورت پیش‌فرض ورودی‌های وبلاگ به صفحه اول سایت ارتقا می‌یابند، و ارسال دیدگاه در آنها فعال است. ماژول وبلاگ یک بلوک <em>آخرین ارسال‌های وبلاگ</em> نیز ایجاد می‌کند که در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> قابل فعال شدن است.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
fa: هنگام استفاده از مازول گردآورنده، به صورت خودکار نماد <em>بفرست به وبلاگ</em> در کنار اقلام <em>آخرین اخبار</em> هر خوراک دیده می‌شود. کلیک بر روی آن یک <em>ورودی وبلاگ</em> با یک عنوان (عنوان قلم خوراک) و بدنه (یک پیوند به مرجع خبر در سایت اصلی و یک محتوای گویای مناسب برای استفاده به عنوان نقل قول) ایجاد می‌کند. نویسندگان وبلاگ می‌توانند از این امکان برای افزودن دیدگاه در مورد اخبار مورد علاقه‌شان در گردآورنده خوراک استفاده کنند. برای استفاده از این قابلیت مطمئن شوید که ماژول گردآورنده <a href="@modules">فعال</a> است و یک خوراک از یک سایت دیگر را <a href="@feeds">اضافه و پیکربندی</a> کرده‌اید و بلوک <em>آخرین اخبار را </em> <a href="@blocks">تعیین موقعیت</a> نموده‌اید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@blog">ماژول وبلاگ</a> را ببینید.

en: !username's blog
fa: وبلاگ !username

en: Read the latest blog entries.
fa: آخرین محتوای وبلاگ را بخوانید.

en: create blog entries
fa: ایجاد محتوای وبلاگ

en: delete own blog entries
fa: حذف محتوای وبلاگ خود

en: delete any blog entry
fa: حذف محتوای هر وبلاگ

en: edit own blog entries
fa: ویرایش محتوای وبلاگ خود

en: edit any blog entry
fa: ویرایش محتوای هر وبلاگ

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
fa: امکان نگه‌داری و به‌روزرسانی منظم و آسان صفحه‌های کاربری یا وبلاگ‌ها را فراهم می‌کند.

en: Allowed book outline types
fa: انواع مجاز سرفصل کتاب

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fa: انواع محتوایی که کاربران دارای مجوز %add-perm اجازه دارند به سلسله مراتب کتاب اضافه نمایند را انتخاب کنید. کاربران دارای مجوز %outline-perm می‌توانند تمام انواع محتوا را اضافه کنند.

en: Default child page type
fa: نوع صفحه فرزند پیش‌فرض

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fa: باید یکی از انواع مجاز سرفصل کتاب برای %add-child انتخاب شود.

en: Save book pages
fa: ذخیره صفحه‌های کتاب

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fa: این کتاب توسط کاربر دیگری ویرایش شده است، تغییرات نتوانست ذخیره شود.

en: Title changed from %original to %current.
fa: عنوان از %original به %current تغییر کرد.

en: Updated book %title.
fa: کتاب %title به‌روز شد.

en: book: updated %title.
fa: کتاب: %title به‌روز شد.

en: Update book outline
fa: به‌روز رسانی سرفصل کتاب

en: Remove from book outline
fa: حذف از سرفصل کتاب

en: No changes were made
fa: هیچ تغییری ایجاد نشد

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fa: محتوا به کتاب افزوده شد. اکنون شما می‌توانید موقعیت آن را به نسبت به صفحه‌ها دیگر تعیین کنید.

en: The book outline has been updated.
fa: سرفصل کتاب به‌روز شد.

en: There was an error adding the post to the book.
fa: هنگام افزودن محتوا به کتاب یک خطا رخ داد.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fa: %title صفحه‌های فرزند دارد، که به صورت خودکار برای باقی ماندن ارتباطشان با کتاب جابه‌جا خواهند شد. برای ایجاد مجدد سلسله مراتب (همانگونه که قبل از حذف این صفحه بود)، %title با استفاده از تب سرفصل می‌تواند دوباره اضافه شود و البته هر کدام از صفحه‌ها فرزند، دوباره باید به صورت دستی جابه‌جا شوند.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fa: %title می‌تواند با استفاده از تب سرفصل دوباره اضافه شود.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را از سلسه مراتب کتاب حذف کنید؟

en: The post has been removed from the book.
fa: این محتوا از کتاب حذف شد.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fa: نسخه قابل چاپ این صفحه و زیر صفحه‌های آن را نمایش بده.

en: Show block on all pages
fa: نمایش بلوک در تمام صفحه‌ها

en: Show block only on book pages
fa: نمایش بلوک فقط در صفحه‌های کتاب

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fa: اگر <em>نمایش بلوک در تمام صفحه‌ها</em> انتخاب شده باشد، بلوک به صورت خودکار شامل منوهایی از لیست کتابهای موجود در سایت خواهد بود. اگر <em>نمایش بلوک فقط در صفحه‌های کتاب</em> انتخاب شده باشد، بلوک فقط شامل یک منو مطابق با صفحه جاری کتاب خواهد بود. در این صورت، اگر صفحه جاری یک کتاب نباشد، بلوکی نمایش داده نخواهد شد. <em>تنظیمات قابلیت دید ویژه صفحه</em> یا دیگر تنظیمات قابلیت نمایش می‌توانند برای افزودن قابلیت‌های نمایش بلوک موثر باشند.

en: This is the top-level page in this book.
fa: صفحه اول در این کتاب است.

en: No book selected.
fa: هیچ کتابی انتخاب نشده است.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: صفحه والد در کتاب. حداکثر عمق برای یک کتاب و تمامی صفحه‌های فرزند !maxdepth است. برخی از صفحه‌ها در کتاب انتخاب شده ممکن است به عنوان والد قابل استفاده نباشند، اگر انتخاب آنها باعث تجاوز از این محدودیت شود.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fa: %title بخشی از سرفصل کتاب است و صفحه‌ها زیردست مرتبط دارد. اگر شما برای حذف آن اقدام کنید به صورت خودکار صفحه‌ها زیردست جابه‌جا خواهند شد.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
fa: ماژول کتاب برای ایجاد ابرمتن‌های چندصفحه‌ای ساختاریافته همچون راهنمای منابع، دستورالعمل‌ها، و سوالات متداول (FAQ) طراحی شده است. این ماژول امکان تعریف فصل، بخش، زیربخش، و غیره را برای اسناد می‌دهد. نویسندگان دارای مجوزهای کافی می‌توانند صفحه‌هایی را به کتاب‌های گروهی اضافه نمایند، و آنها را با افزودن به یک منوی فهرست مطالب به سند موجود اضافه کنند.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
fa: صفحات در سلسله مراتب کتاب عناصر پیمایش در پایین صفحه برای حرکت در بین متن دارند. این پیوندها به صفحات قبلی و بعدی درون متن کتاب و همچنین به بالای ساختار صفحات جاری در کتاب منتهی می‌شوند. پیمایش جامع‌تر کتاب با فعال کردن <em>بلوک پیمایش کتاب</em> در <a href="@admin-block">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> می‌تواند در دسترس  شما باشد.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fa: کاربران می‌توانند با انتخاب پیوند <em>نسخه قابل چاپ</em> که در پایین کتاب موجود است، برای ایجاد نسخه قابل چاپ از کتاب و تمامی زیربخش‌های آن اقدام کنند

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت سرفصل‌های کتاب</em> با انتخاب کتاب مقتضی هنگام ایجاد محتوا یا با استفاده از رابط موجود در تب <em>سرفصل</em> کتاب  می‌توانند هر نوع محتوای ارسال شده را به محتوای کتاب اضافه کنند.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
fa: مدیران می‌توانند لیستی از کتاب‌ها را در <a href="@admin-node-book">صفحه مدیریت کتاب</a> مشاهده کنند. صفحه <em>سرفصل</em> به شما اجازه می‌دهد عناوین هر کتاب را بازآرایی یا ویرایش کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@book">ماژول کتاب</a> را ببینید.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fa: ماژول کتاب برای ساماندهی یک مجموعه از مطالب مرتبط که به عنوان یک کتاب شناخته می‌شوند راهی مناسب را مهیا می‌کند. هنگام مشاهده محتوا پیوندهایی بصورت خودکار به صفحات مجاور نمایش می‌دهند، که یک سیستم پیمایش ساده را برای ایجاد و مشاهده محتوای ساخت‌یافته فراهم می‌کنند.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fa: خصیصه سرفصل به شما اجازه می‌دهد محتوای ارسالی‌تان را در <a href="@book">سلسله مراتب کتاب</a> به کار ببرید و همینطور امکان جابه‌جایی آنها در سلسه مراتب یا <a href="@book-admin">بازآرایی ترتیب کتاب جاری</a> را برای شما ممکن می‌کند.

en: create new books
fa: ایجاد کتاب‌های جدید

en: access printer-friendly version
fa: دسترسی به نسخه قابل چاپ

en: Re-order book pages and change titles
fa: بازآرایی صفحه‌های کتاب و تغییر عناوین

en: Book page
fa: صفحه کتاب

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
fa: یک <em>صفحه کتاب</em> صفحه‌ای از محتوا مشتمل بر تعدادی مطالب مرتبط به هم است که مجموعاً یک <em>کتاب</em> شناخته می‌شود. یک <em>صفحه کتاب</em> بطور خودکار پیوندهایی به صفحات مجاور نمایش می‌دهد که یک سیستم ناوبری ساده برای سازمان دادن و مرور محتوای ساخت یافته را ایجاد می‌کند.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد صفحات سایت را بر اساس سلسله مراتب یا سرفصل کتاب ساختاردهی کنند.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
fa: ماژول رنگ امکان تغییر سریع و آسان طرح رنگی پوسته‌های مشخصی را به مدیریت سایت می‌دهد. گرچه تمام پوسته‌ها از ماژول رنگ پشتیبانی نمی‌کنند، هردو پوسته Garland (پوسته پیش‌فرض) و Minnelli برای بهره بردن از قابلیت‌های آن طراحی شده‌اند. با استفاده از ماژول رنگ همراه با یک پوسته سازگار، شما می‌توانید به سادگی رنگ پیوندها، پس‌زمینه‌ها، متن، و سایر عناصر پوسته را تعیین کنید. ماژول رنگ نیاز دارد که <a href="@url">روش دریافت فایل</a> بر روی عمومی تنظیم شده باشد.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
fa: مهم است به خاطر داشته باشید که ماژول رنگ یک کپی تغییر یافته از stylesheet های مشخص‌شده پوسته را در پوشه files ذخیره می‌کند. این یعنی اگر شما هر تغییر دستی در stylesheet های پوسته خود اعمال کنید، باید دوباره تنظیمات رنگ خود را ذخیره کنید، حتی اگر آنها را تغییر نداده باشید. این موجب بازسازی stylesheet های تولیدی ماژول رنگ در پوشه files بر اساس نسخه جدید فایل اولیه می‌شود.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
fa: برای تغییر تنظیمات رنگ یک پوسته سازگار، پیوند «پیکربندی» پوسته را در <a href="@themes">صفحه مدیریت پوسته‌ها</a> انتخاب کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@color">ماژول رنگ</a> را ببینید.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
fa: گیرنده رنگ فقط هنگامی که <a href="@url">روش دریافت</a> بر روی دریافت عمومی تنظیم شده باشد کار می‌کند.

en: Base color
fa: رنگ پایه

en: Header top
fa: بالای سربرگ

en: Header bottom
fa: پایین سربرگ

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fa: حافظه کافی برای PHP جهت تغییر طرح رنگی این پوسته وجود ندارد. شما حداقل %size بیشتر نیاز دارید. برای اطلاعات بیشتر <a href="@url">مستندات PHP</a> را بررسی کنید.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fa: کتابخانه GD برای PHP فعال است, اما بدون پشتیبانی از PNG کامپایل شده است. لطفا برای چگونگی تصحیح آن <a href="@url">مستندات تصویر PHP</a> را بررسی نمایید.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
fa: به کاربر اجازه‌ی تغییر طرح رنگ پوسته‌های معینی را می‌دهد.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
fa: مازول نظر به کاربران اجازه می‌دهد در مورد محتوای ارسالی شما نظر دهند و به ایجاد و پیگیری مباحثی تک موردی بپردازند. هر <a href="@content-type">نوع محتوا</a> می‌تواند <em>تنظیمات پیش‌فرض نظرات</em> مربوط به خود را اعم از <em>خواندن/نوشتن</em> برای اجازه نظر دادن یا <em>غیر فعال</em> برای جلوگیری از نظر دادن داشته باشد. برای هر نوع محتوا تنظیمات دیدن نظرات و دیگر کنترل‌ها می‌توانند سفارشی گردند (بعضی تنظیمات نمایش توسط کاربران خاص قابل سفارشی شدن هستند).

en: Delete the selected comments
fa: حذف دیدگاه‌های انتخابی

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fa: به کاربران اجازه‌ی ارسال دیدگاه و بحث بر روی محتوای منتشر شده را می‌دهد.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fa: مثال: «بازخورد سایت» یا «اطلاعات محصول».

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fa: هنگامی که دسته‌ها لیست می‌شوند, آنهایی که وزن کمتری دارند(سبک‌ترند) قبل از آنهایی که وزن بیشتری دارند(سنگین‌ترند) قرار می‌گیرند. دسته‌های با وزن یکسان بر اساس حروف الفبا مرتب می‌شوند.

en: Contact form: category %category deleted.
fa: فرم تماس: دسته %category حذف شد.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fa: فرم تماس پیکربندی نشده است. به فرم <a href="@add">یک یا چند دسته اضافه کنید</a>.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
fa: ماژول تماس، ارتباطات از طریق پست الکترونیک را بوسیله اجازه دادن به بازدید کنندگان سایت تا با دیگر کاربران -از طریق فرم‌های تماس شخصی- در تماس باشند تسهیل می‌کند و همچنین راهی ساده برای تماس با گیرندگانی که توسط مدیریت مشخص شده‌اند از طریق (<a href="@contact">صفحه تماس</a>) فراهم می‌کند. با این فرم، کاربران یک موضوع مشخص می‌کنند، پیغام خود را می‌نویسند، و -به صورت اختیاری- یک کپی از پیغام را به نشانی پست الکترونیک خودشان می‌فرستند.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
fa: فرم‌های تماس شخصی اجازه می‌دهد کاربران از طریق پست الکترونیک در دسترس باشند، در عین اینکه نشانی پست الکترونیک آنها خصوصی و مخفی می‌ماند. کاربران می‌توانند فرم تماس‌های شخصی را با ویرایش صفحه <em>حساب من</em> فعال یا غیر فعال کنند. تب <em>تماس</em> اگر در نمایه کاربری آنها در دسترس باشد و تماس شخصی فعال شده باشد به صفحه تماس شخصی آنها منتهی خواهد شد. مدیران سایت به کلیه صفحات تماس شخصی -اگر چه غیر فعال باشند- دسترسی دارند . تب <em>تماس</em> فقط هنگام مشاهده نمایه کاربری دیگر در دسترس است (کاربران تب <em>تماس</em> خود را نمی‌بینند).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
fa: <a href="@contact">صفحه تماس</a> یک فرم ساده را پدید می‌آورد تا کاربران بتوانند دیدگاه‌ها، بازخوردها و دیگر درخواست‌های خود را بگذارند. پیغام‌ها با انتخاب یک دسته از میان لیستی از گزینه‌های تعریف‌شده توسط مدیران هدایت می‌شوند؛ هر دسته مجموعه‌ای از گیرنده‌های پست الکترونیکی مخصوص به خود را دارد. دسته‌های متداول برای یک سایت تجاری به‌طور مثال شامل «بازخورد وب‌سایت» (پیغام‌ها به مدیران سایت ارسال می‌شوند) و «اطلاعات محصول» (پیغام‌ها به اعضای واحد فروش ارسال می‌شوند) است. نشانی واقعی پست‌های الکترونیک تعریف شده برای یک دسته هرگز نشان داده نخواهد شد. فقط کاربران با نقش‌های دارای مجوز <em>دسترسی سراسری به فرم تماس</em> می‌توانند به <a href="@contact">صفحه تماس</a> دسترسی داشته باشند.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
fa: یک پیوند به <a href="@contact">صفحه تماس</a> سایت شما در منوی <em>پیمایش</em> اصلی ایجاد شده است، اما به صورت پیش‌فرض غیرفعال است. یک پیوند مشابه در یک منوی دیگر با افزودن یک قلم منو اشاره کننده به مسیر «contact» ایجاد کنید.

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
fa: <a href="@contact">صفحه تماس</a> را با افزودن اطلاعات اضافی -مثل اطلاعات موقعیت فیزیکی، نشانی پستی و شماره تلفن- با استفاده از <a href="@contact-settings">صفحه تنظیمات فرم تماس</a> سفارشی کنید. <a href="@contact-settings">صفحه تنظیمات</a> همچنین گزینه‌هایی درباره پیکربندی حداکثر تعداد تماس که یک نفر در یک ساعت می‌تواند ارسال کند و وضعیت پیش‌فرض «صفحات تماس شخصی» را در اختیار شما می‌گذارد.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@contact">ماژول تماس</a> را ببینید.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
fa: این صفحه به شما این امکان را می‌دهد که <a href="@form">فرم تماس با مای سایت</a> را پیکربندی نمایید. برای استفاده بیشتر، باید دو یا چند category تعیین نمایید. شما می‌توانید گیرنده های مختلفی را برای دریافت پیغام‌های هر category تعیین نمایید که پیغامها به آدرس ایمیل آن‌ها فرستاده شود. به عنوان نمونه می‌توانید بازخوردهای مخاطبان سایت را برای مدیر سایت، و تقاضاهای اطلاعات بیشتر محصولات را برای دپارتمان فروش ارسال کنید. در <a href="@settings">برگه پیکربندی</a>، شما می‌توانید اطلاعاتی که بالای هر فرم تماس نمایش داده می‌شود را شخصی سازی کنید. برای اضافه کردن اطلاعات تماس بیشتر مثل آدرس پستی و شماره تلفن می‌توانید از این بخش استفاده نمایید.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
fa: ماژول تماس همچنین یک <a href="menu-settings">آیتم منو</a> (غیرفعال به طور پیش فرض) به بلوک پیمایش می افزاید.

en: Personal contact form
fa: فرم تماس شخصی

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
fa: به سایر کاربران اجازه بدهید که از طریق <a href="@url">فرم اختصاصی تماس با شما</a> پیامهای شخصی اشان را مستقیماً به آدرس ایمیل شما ارسال نمایند. توجّه نمایید که آدرس ایمیل شما به هیچ عنوان در معرض دید عموم قرار نخواهد گرفت. همچنین توجّه کنید که مدیران سایت، حتّی در صورتی که شما این اجازه (ارتباط مستقیم از طریق ایمیل) را به عموم ندهید، مجاز هستند که در صورت لزوم از طریق آدرس ایمیل شما با شما ارتباط برقرار کنند.

en: access site-wide contact form
fa: دسترسی به فرم تماس سایت

en: administer site-wide contact form
fa: مدیر فرم تماس سایت

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fa: ایجاد یک سیستم فرم تماس و ایجاد دسته‌ها برای استفاده از فرم.

en: Edit contact category
fa: ویرایش دسته تماس

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fa: امکان استفاده از فرم‌های تماس شخصی و عمومی سایت را فراهم می‌کند.

en: Discard log entries above the following row limit
fa: ورودی‌های گزارش بیش از محدودیت سطر زیر را پاک کن

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fa: حداکثر تعداد سطرهایی که در گزارش پایگاه داده نگهداری می‌شوند. ورودی‌های قدیمی‌تر به صورت خودکار پاک خواهند شد. (پیکربندی صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> ضروری است.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
fa: ماژول ثبت گزارش در پایگاه داده بر سایت شما نظارت و عملیات ثبت رویدادهای سیستم را گزارش‌ها انجام می‌دهد که توسط کاربران شناخته شده ویژه قابل رؤیت است. این امکان برای مدیرانی که می‌خواهند سریع فعالیت‌های سایت خود را مرور کنند مفید است. گزارش‌ها همچنین سلسله رویدادهای سیستم را که در عیب‌یابی خطاهای سایت کاربرد دارد در اختیار شما قرار می‌دهد.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
fa: ثبت گزارش در پایگاه داده به سادگی لیستی از رویدادهای ثبت شده شامل استفاده داده‌ها، کارایی داده‌ها، خطاها و هشدارها و اطلاعات موثر را می‌دهد. مدیران باید گزارش‌های ماژول ثبت گزارش در پایگاه داده را در دوره‌های زمانی منظم بررسی کنند تا مطمئن شوند سایتشان به درستی کار می‌کند.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@dblog">ماژول ثبت گزارش در پایگاه داده</a> را ببینید.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
fa: ماژول ثبت وقایع پایگاه داده (dblog) وب‌سایت شما را تحت نظر قرار میدهد، و رخدادهای سیستم را در یک log ثبت میکند تا توسط یک فرد مجاز در زمان مناسب بررسی شود. logهای dblog بطور ساده یک فهرست از رخدادهای ضبط شده شامل اطلاعات استفاده، اطلاعات کارائی، خطاها، هشدارها و اطلاعات عملیاتی است. خیلی مهم است که گزارشهای dblog به طور مرتب بررسی شوند، چرا که معمولا این تنها راه برای اطلاع از رخدادهای سایت است.

en: Database logging
fa: گزارش‌گیری در پایگاه داده

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
fa: تنظیمات مربوط به ثبت وقایع در پایگاه داده دروپال. این متداول‌ترین روش برای سایت‌های کوچک و متوسط است بر روی میزبان اشتراکی قرار دارند. گزارش‌ها از طریق صفحه‌های مدیریت قابل مشاهده هستند.

en: Recent log entries
fa: ورودی های اخیر لاگ

en: View events that have recently been logged.
fa: جدیدترین رویدادهای گزارش شده را ببینید.

en: Top 'page not found' errors
fa: بالاترین خطاهای «صفحه پیدا نشد»

en: View 'page not found' errors (404s).
fa: خطاهای «صفحه پیدا نشد»(404) را ببینید.

en: Top 'access denied' errors
fa: بالاترین خطای «دسترسی مجاز نیست»

en: View 'access denied' errors (403s).
fa: خطاهای «دسترسی مجاز نیست»(403) را ببینید.

en: Logs and records system events to the database.
fa: رویدادهای سیستم را در پایگاه داده ثبت و ذخیره می‌کند.

en: All roles may use default format
fa: تمامی نقش ها میتوانند به حالت پیش فرض باشند.

en: No roles may use this format
fa: هیچ نقشی از این قالب‌بندی استفاده نکند

en: Set default format
fa: تنظیم قالب‌بندی پیش‌فرض

en: Default format updated.
fa: قالب پیش فرض به روز شد.

en: Add input format
fa: افزودن قالب ورودی

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
fa: تمامی نقش‌ها برای قالب‌بندی پیش‌فرض باید فعال باشند و قابل تغییر نیست.

en: Specify a unique name for this filter format.
fa: یک نام یکتا برای این قالب فیلتر تعیین کنید.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
fa: نقش‌های استفاده کننده از این قالب‌بندی فیلتر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید نقش‌های دارای مجوز «مدیریت فیلترها» همیشه می‌توانند از همه قالب‌بندی‌های فیلتر استفاده کنند.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
fa: فیلترهایی که در این قالب‌بندی فیلتر استفاده خواهند شد را انتخاب کنید.

en: No guidelines available.
fa: هیچ راهنمایی موجود نیست.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
fa: اینها موارد راهنماهایی هستند که کاربران برای ارسال محتوا در این قالب ورودی خواهند دید. این موارد بصورت خودکار توسط تنظیمات فیلتر ایجاد می‌گردند.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
fa: نام قالب‌های فیلتر باید منحصربه‌فرد باشد. یک قالب با نام %name در حال حاضر موجود است.

en: Added input format %format.
fa: قالب ورودی %format اضافه شد.

en: The input format settings have been updated.
fa: تنظیمات قالب ورودی به روز شد.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید قالب ورودی %format را حذف کنید؟

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
fa: اگر محتوایی از این قالب‌بندی ورودی استفاده کند، قالب‌بندی آن محتوا به قالب‌بندی پیش‌فرض تبدیل خواهد شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: The default format cannot be deleted.
fa: قالب پیش‌فرض نمی‌تواند حذف شود.

en: Deleted input format %format.
fa: قالب ورودی %format حذف شد.

en: Configure %format
fa: پیکربندی %format

en: No settings are available.
fa: هیچ تنظیماتی موجود نیست.

en: Rearrange %format
fa: بازآرایی %format

en: The filter ordering has been saved.
fa: ترتیب فیلتر ذخیره شد.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
fa: ماژول فیلتر به مدیران اجازه می‌دهد قالب‌بندی متن ورودی در سایت شما را پیکربندی کنند. یک قالب‌بندی ورودی کدها و تگ‌های HTML و دیگر ورودی‌های مجاز را در بخش‌های محتوا و نظرات تعریف می‌کند و این امر یک قابلیت محافظتی بر علیه ورودی‌های بالقوه مخرب از سوی کاربران بداندیش است. دو قالب‌بندی ورودی شامل ورودی <em>HTML فیلتر شده</em> (که فقط تگ‌های مجاز مورد تایید مدیریت اجازه داده می‌شوند) و <em>HTML کامل</em> (که تمامی مجموعه تگ‌ها مجاز است) به صورت پیش‌فرض وجود دارد. قالب‌بندی‌های ورودی اضافه ممکن است توسط مدیریت ایجاد شده باشند.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
fa: قالب‌های ورودی از فیلترها برای فرآوری متن استفاده می‌کنند؛ اکثر قالب‌های ورودی چندین فیلتر متفاوت را با ترتیب مشخصی به متن اعمال می‌کنند. هر فیلتر برای هدفی خاص طراحی شده است و عموما عناصری در متن‌های ورودی کاربر را قبل از نمایش اضافه، حذف یا تبدیل می‌کند. یک فیلتر، متن واقعی محتوای ایجاد شده را تغییر نمی‌دهد؛ اما در عوض، قبل از نمایش آن را موقتا اصلاح می‌کند. برای مثال، یک فیلتر ممکن است تگ‌های HTML تایید نشده را حذف کند، در حالیکه یک فیلتر دیگر به صورت خودکار HTML ی را اضافه نماید تا پیوندهای ارجاع‌شده در متن قابل‌کلیک باشند.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
fa: کاربران هنگامی که متنی را ایجاد یا ویرایش می‌کند می‌توانند بین قالب‌بندی‌های ورودی موجود یکی را انتخاب کنند. مدیران می‌توانند پیکربندی کنند کدام قالب‌بندی ورودی برای کدام نقش‌های کاربری در دسترس باشد و کدام قالب‌بندی ورودی پیش‌فرض باشد.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@filter">ماژول فیلتر</a> را ببینید.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
fa: <em>قالب‌بندی‌های ورودی</em> روشی برای پردازش متن در دروپال را فراهم می‌کنند. هر قالب‌بندی ورودی از فیلترها برای فرآوری متن استفاده می‌کند؛ اکثر قالب‌بندی‌های ورودی چندین فیلتر متفاوت را در ترتیبی مشخص به متن اعمال می‌کنند. ساخت هر فیلتر برای هدفی خاص صورت پذیرفته و عموما قبل از نمایش محتوا حذف و اضافه یا تبدیل عناصر وارد شده به متن را اعمال می‌کنند. کاربران می‌توانند قبل از ایجد محتوا بین قالب‌بندی‌های ورودی در دسترس یکی را انتخاب کنند.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
fa: از لیست زیر برای پیکربندی قالب‌بندی‌های ورودی دسترس برای نقش‌ها و تعیین قالب‌بندی ورودی پیش‌فرض -که به طور مثال برای محتوای وارد شده به کار می‌رود- استفاده کنید. قالب‌بندی پیش‌فرض برای همه کاربران و همه قالب‌بندی‌های ورودی برای نقشی دارای مجوز «مدیریت فیلترها» همیشه در دسترس است.

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
fa: هر <em>فیلتر</em> تغییرات مخصوص به خود مانند پاک کردن تگ‌های بداندیش یا قابل کلیک کردن آدرس‌ها را بر روی ورودی اعمال می‌کند. انتخاب کنید کدام فیلترها در این قالب‌بندی ورودی به متن اعمال شوند. اگر متوجه شدید برخی فیلترها با هم تداخل دارند می‌توانید <a href="@rearrange">آنها را بازآرایی</a> کنید.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
fa: اگر شما نمی‌توانید تنظیمات یک فیلتر خاص را پیدا کنید، ابتدا مطمئن شوید آنرا در <a href="@url">تب نمایش</a> فعال نموده‌اید.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
fa: شما ممکن است به موقعیت‌هایی که یک فیلتر از کار فیلتر دیگر جلوگیری می‌کند برخورده باشید. به طور مثال: قبل از آنکه آدرس بتواند به پیوند قابل کلیک تبدیل شود یک کلمه در آدرس تبدیل به وازه لغت نامه تبدیل می‌گردد. هنگامیکه این اتفاق می‌افتد برای داشتن سیستم فیلتر سازگار و کارا، ترتیب فیلترها را بازآرایی کنید.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
fa: فیلترها از بالا به پایین اجرا می‌شوند. برای تغییر ترتیب فیلترها، مقادیر ستون <em>وزن</em> را ویرایش کنید، یا بارفتن به قسمت زیرین ستون <em>نام</em> آن را گرفته و به محل جدید در لیست کشیده و رها کنید. (گرفتن دستگیره با کلیک و نگهداشتن موس هنگامی که برروی نشانه هستیم امکان پذیر است.) به یاد داشته باشید تا زمانیکه برروی «ذخیره پیکربندی» در انتهای صفحه کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: Allowed HTML tags: @tags
fa: تگ‌های HTML مجاز: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
fa: 
    <p>این سایت اجازه می‌دهد از محتوای HTML استفاده کنید. در حالیکه یادگیری تمام HTML می‌تواند رعب انگیز باشد، یادگیری چگونگی استفاده از بخش کوچکی از «تگ‌های»  پایه HTML که بیشتر مورد استفاده است خیلی آسان است. این جدول مثال‌هایی از هر تگ را که در این سایت در دسترس است مهیا نموده است.</p>
    <p>برای اطلاعات بیشتر <a href="http://www.w3.org/TR/html/">خصوصیات HTML</a> را در سایت W3C را ببینید. یا با استفاده از موتور جستجوی مورد علاقه‌تان به سایت‌های دیگری را که HTML را آموزش می‌دهند مراجعه کنید.

en: Anchors are used to make links to other pages.
fa: لنگرها برای ایجاد پیوند به صفحه‌های دیگر به کار می‌روند.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fa: به صورت پیش‌فرض سطر جدید خودکار اضافه می‌گردد، لذا از این تگ برای افزودن یک سطر اضافه استفاده کنید. استفاده از این تگ متفاوت است زیرا از یک جفت تگ باز و بسته استفاده نمی‌کند. از یک علامت " /" اضافی داخل تگ برای سازگاری با XHTML 1.0 استفاده کنید.

en: Text with <br />line break
fa: متن با <br />سطر جدید

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fa: به صورت پیش‌فرض برچسب‌های پاراگراف خودکار اضافه می‌شوند, لذا از این تگ برای افزودن پاراگراف بیشتر استفاده کنید.

en: Paragraph one.
fa: پاراگراف یک.

en: Paragraph two.
fa: پاراگراف دو.

en: Strong
fa: قوی

en: Emphasized
fa: با اهمیت

en: Cited
fa: ذکر شده

en: Coded text used to show programming source code
fa: متن کدگذاری شده برای نمایش کد منبع برنامه نویسی.

en: Coded
fa: کدگذاری

en: Bolded
fa: ضخیم

en: Italicized
fa: مایل شده

en: Superscripted
fa: بالا نویس شده

en: <sup>Super</sup>scripted
fa: <sup>بالا</sup> نویس

en: Subscripted
fa: زیر نویس

en: <sub>Sub</sub>scripted
fa: <sub>زیر</sub> نویس

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fa: <abbr title="Abbreviation">تلخیص.</abbr>

en: Block quoted
fa: بلوک نقل قول شده

en: Quoted inline
fa: نقل قول ضمنی

en: Table header
fa: سربرگ جدول

en: Table cell
fa: سلول جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fa: لیست مرتب - از &lt;li&gt; برای شروع هر قلم لیست استفاده کنید.

en: First item
fa: اولین آیتم

en: Second item
fa: دومین آیتم

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fa: لیست مرتب نشده - برای شروع هر آیتم از لیست از &lt;li&gt; استفاده کنید.

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fa: لیست‌های تعریف شبیه به لیست‌های دیگر HTML است. &lt;dl&gt; شروع لیست؛ &lt;dt&gt; شروع هر واژه؛ &lt;dd&gt; شروع توضیحات هر واژه می‌باشند.

en: First term
fa: اولین واژه

en: First definition
fa: تعریف اول

en: Second term
fa: دومین واژه

en: Second definition
fa: تعریف دوم

en: Subtitle three
fa: زیر عنوان سه

en: Subtitle four
fa: زیر عنوان چهار

en: Subtitle five
fa: زیر عنوان پنج

en: Subtitle six
fa: زیر عنوان شش

en: Tag Description
fa: شرح تگ

en: You Type
fa: شما می‌نویسید

en: You Get
fa: دریافت می‌کنید

en: No help provided for tag %tag.
fa: هیچ راهنمایی در مورد تگ %tag وجود ندارد

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
fa: 
    <p>اکثر کاراکترهای غیر متعارف می‌توانند به صورت مستقیم و بدون هیچ مشکلی وارد شوند.</p>
    <p>اگر شما با مشکلی مواجه شدید، سعی کنید از کاراکترهای ویژه HTML استفاده کنید. یک مثال رایج استفاده از &amp;amp; برای یک کاراکتر امپرسند &amp; است. برای  لیست کامل کاراکترهای ویژه صفحه کاراکترهای <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">ویژه</a> HTML را ببینید. بخشی از کارکترهای در دسترس عبارتند از: </p>

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: Quotation mark
fa: علامت نقل قول

en: Character Description
fa: شرح حرف

en: No HTML tags allowed
fa: تگ های HTML مجاز نیست.

en: Lines and paragraphs break automatically.
fa: خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
fa: خطوط و پاراگراف‌ها به صورت خودکار تشخیص داده می‌شوند. برچسب‌های &lt;br /&gt; خط جدید, &lt;p&gt; پاراگراف و &lt;/p&gt; بستن پاراگراف به صورت به صورت خودکار اضافه می‌شوند. اگر پاراگراف‌ها به راحتی شناسایی نمی‌گردند یک جفت خط خالی اضافه کنید.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fa: نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

en: HTML filter
fa: فیلتر HTML

en: HTML corrector
fa: اصلاح کننده HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
fa: به شما اجازه می‌دهد تگ‌هایی که باید -در محتوای ارسالی کاربران به صورت HTML- فیلتر شوند را تعیین  و کنترل کنید. همچنین محتوای مضر مانند رویدادهای JavaScript را حذف می‌کند. آدرسهای JavaScript و CSS از این تگ‌ها حذف نخواهند شد.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
fa: سطر جدید را به HTML تبدیل می‌کند (یعنی تگ‌های &lt;br&gt; و &lt;p&gt;)

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
fa: آدرس‌های اینترنتی و پست‌های الکترونیکی را به پیوندهای قابل‌کلیک تبدیل می‌کند.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
fa: تگ‌های ناقص و شکسته HTML محتوای ارسال شده را اصلاح می‌کند.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
fa: چگونه با تگ‌های HTML در داخل محتوای ایجاد شده توسط کاربر برخورد شود. اگر «پاک کردن تگ‌های غیر مجاز» تنظیم شده باشد، تگ‌های خطرناک حذف خواهند شد (زیر را ببینید). اگر «گریز ازهمه  تگ‌ها» تنظیم شده باشد همه تگ‌های HTML همانگونه که تایپ شده‌اند دیده می‌شوند.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
fa: اگر «پاک کردن همه تگ‌ها» انتخاب شده باشد، به صورت اختیاری تگ‌هایی که نمی‌خواهید پاک شوند را انتخاب کنید. رویدادهای JavaScript همیشه پاک خواهند شد.

en: Display HTML help
fa: نمایش راهنمای HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
fa: اگر فعال باشد، دروپال مقداری راهنمایی اولیه HTML در بخش بلند نکات و ترفندهای فیلتر می‌نویسد.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fa: چگونگی فیلتر شدن محتوای وارد شده توسط کاربران، شامل برچسب‌های مجاز HTML را پیکربندی کنید. همچنین امکان فعال نمودن فیلترهای ارائه شده توسط ماژول‌ها را فراهم می‌سازد.

en: Delete input format
fa: حذف قالب ورودی

en: Compose tips
fa: ترفندهای ساختن

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
fa: فیلتر نمودن محتوایی که برای نمایش آماده می‌شود را اداره می‌کند.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fa: نامی مختصر و گویا برای این بخش از مجموعه مباحث پیوسته به هم.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fa: شرح و راهنمایی برای مباحث داخل این انجمن.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fa: انجمن‌ها به ترتیب صعودی بر اساس وزن نمایش داده می‌شوند (انجمن‌ها با وزن‌های یکسان بر اساس حروف الفبا نمایش داده می‌شوند).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fa: نام کوتاه ولی معنادار برای این مجموعه از انجمن‌های مرتبط.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fa: شرح و راهنمایی برای انجمن‌ها در این نگهدارنده.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fa: نگهدارنده‌ها براساس وزنشان به ترتیب صعودی مرتب می‌شوند. (نگهدارنده‌ها با وزن برابر بر اساس حروف الفبا نمایش داده می‌شوند).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fa: حذف یک انجمن یا نگهدارنده تمامی زیر انجمن‌ها را نیز حذف خواهد نمود. برای حذف یک محتوا در انجمن, ابتدا <a href="@content">مدیریت محتوا</a> را ببینید. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
fa: تعداد محتوای ارسالی که یک موضوع باید داشته باشد تا «داغ» به حساب آید.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fa: تعداد پیش‌فرض موضوعات انجمن برای نمایش دادن در هر صفحه.

en: Default display order for topics.
fa: ترتیب نمایش پیش‌فرض برای موضوعات.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
fa: هیچ انجمن یا نگهدارنده‌ای وجود ندارد. نگهدارنده‌ها و انجمن‌ها می‌توانند با استفاده از صفحات <a href="@container">افزودن نگهدارنده</a> و <a href="@forum">افزودن انجمن</a> اضافه شوند.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fa: نگهدارنده‌ها معمولا در بالاترین سطح (ریشه) قرار می‌گیرند, اما می‌توانند در داخل یک انجمن یا یک نگهدارنده دیگر نیز باشند.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fa: انجمن‌ها می‌توانند در بالاترین سطح (ریشه) یا داخل نگهدارنده یا انجمن دیگر قرار بگیرند.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
fa: ماژول انجمن به شما اجازه می‌دهد انجمن‌های مباحثه دنباله‌دار با قابلیت‌های مشابه سایر سیستم‌های اطلاع‌رسانی ایجاد کنید. انجمن‌ها مفیدند زیرا به اعضای اجتماع امکان بحث در موضوعات مختلف با یکدیگر را می‌دهند، ضمن این که تضمین می‌نماید این مکالمات برای رجوع در آینده ثبت می‌شوند. قلم منوی <a href="@create-topic">موضوع انجمن</a> (زیر <em>ایجاد محتوا</em> در منوی پیمایش) یک محتوای اولیه از یک بحث دنباله‌دار یا یک دنباله را ایجاد می‌کند.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
fa: بحث دنباله دار هنگامی که افراد یک نظر به یک موضوع یا به دیگر نظرات آن موضوع در انجمن  می‌دهند ایجاد می‌شود. یک موضوع انجمن بخشی از یک انجمن است که می‌تواند تعداد موضوعات انجمن مشابه دیگر را نیز در بر بگیرد. انجمن‌ها -به صورت اختیاری- توسط نگهدارنده‌ها که می‌توانند تعداد زیادی از انجمن‌های مشابه را شامل باشد تودرتو می‌شوند. هم انجمن و هم نگهدارنده می‌توانند توسط یک نگهدارنده یا یک انجمن دیگر تودرتو شوند و ساختاری برای رساندن پیغام شوند. شما می‌توانید یافتن و نظر دادن درباره یک موضوع خاص را با ساختاردهی با دقت به این مجموعه آسان‌تر کنید.

en: When administering a forum, note that:
fa: هنگام مدیریت یک انجمن توجه داشته باشید:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
fa: یک موضوع انجمن -و تمام نظرات آن- می‌تواند با استفاده از انتخاب یک انجمن دیگر حین ویرایش موضوع بین انجمن‌ها جابه‌جا شود.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fa: هنگامی که یک موضوع را بین انجمن‌ها جابه‌جا می‌کنید، گزینه <em>رونوشت را باقی بگذار</em> یک پیوند به انجمن اولیه که به انجمن جدید اشاره دارد را ایجاد می‌کند.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
fa: هنگامی که یک موضوع انجمن را ویرایش می‌کنید انتخاب <em>فقط خواندنی</em> زیر <em>تنظیمات نظرات</em> پیگیری نظرات را قفل می‌کند (مانع از نظردادن جدید می‌شود).

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fa: هنگامی که یک موضوع انجمن را ویرایش می‌کنید انتخاب <em>غیر فعال</em> زیر <em>تنظیمات نظرات</em> تمامی نظرات موجود در ادامه را مخفی و از نظر دادن جدید نیز جلوگیری می‌کند.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر, کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@forum">ماژول انجمن</a> را ببینید.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
fa: این صفحه لیستی از انجمن‌ها و نگهدارنده‌های موجود را نمایش می‌دهد. نگهدارنده‌ها -به صورت اختیاری- انجمن‌ها را نگهداری می‌کنند و انجمن‌ها موضوعات انجمن را (یک موضوع انجمن اولین محتوا برای شروع یک بحث جدید و ادامه‌دار است). هم نگهدارنده و هم انجمن می‌توانند در داخل نگهدارنده‌ها و انجمن‌ها برای ایجاد ساختار تو در تو قرار بگیرند. برای بازآرایی انجمن‌ها و نگهدارنده‌ها، دستگیره کشیدن و رها کردن زیر ستون <em>نام</em> بگیرید و به نگهدارنده در محل جدید در لیست بیاورید. (گرفتن دستگیره با کلیک و نگهداشتن موس هنگامی که برروی نشانه هستیم امکان پذیر است) به یاد داشته باشید که تا زمانیکه برروی <em>ذخیره</em> در انتهای صفحه کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
fa: نگهدارنده‌ها با دسته‌بندی بندی موضوعات وابسته و مشابه انجمن‌ها به سازماندهی انجمن‌ها کمک می‌کنند. به طور مثال یک نگهدارنده با نام «غذا» می‌تواند دو انجمن با نام‌های «میوه» و «سبزیجات» را شامل باشد.

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
fa: یک انجمن موضوعات وابسته و مشابه را نگهداری می‌کند (یک موضوع انجمن اولین محتوا برای شروع یک بحث جدید و ادامه‌دار است). به طور مثال یک انجمن با نام «میوه» می‌تواند شامل موضوعاتی با عناوین «سیب»، «موز» باشد.

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
fa: این تنظیمات به شما اجازه می‌دهد وضعیت نمایش موضوعات انجمن را تغییر دهید. انواع محتوای در دسترس برای استفاده در یک انجمن می‌توانند با ویرایش <em>انواع محتوا</em> در <a href="@forum-vocabulary">صفحه واژگان انجمن</a> انتخاب شوند.

en: Forum topic
fa: موضوع انجمن

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
fa: یک <em>موضوع انجمن</em>، اولین محتوا برای شروع یک بحث جدید و ادامه‌دار در انجمن است.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fa: شما مجاز به ارسال محتوای جدید در انجمن نیستید.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
fa: برای ارسال محتوای جدید در انجمن <a href="@login">وارد وب‌سایت</a> شوید.

en: delete own forum topics
fa: حذف موضوعات انجمن خود

en: delete any forum topic
fa: حذف هر موضوع انجمن

en: edit any forum topic
fa: ویرایش هر موضوع انجمن

en: Enables threaded discussions about general topics.
fa: امکان بحث دنباله دار درباره موضوعات عمومی را میسر می‌کند.

en: Manages the display of online help.
fa: نمایش راهنمای آنلاین را اداره می‌کند.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
fa: ماژول منطقه اجازه می‌دهد سایت دروپال شما در زبان‌هایی غیر از انگلیسی با امکان تعریف چند زبانه بودن سایت ارائه گردد. ماژول منطقه با بررسی متن با همانگونه که باید نمایش داده شود کار می‌کند: هنگامی که ترجمه یک متن در یک زبان در دسترس باشد ترجیحا نسبت به متن اصلی نمایش داده خواهد شد. هنگامی که ترجمه در دسترس نباشد، متن اصلی نمایش داده خواهد شد و سپس برای بازبینی توسط یک مترجم ذخیره خواهد شد.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
fa: در ورای ترجمه رابط کاربری دروپال، ماژول منطقه قابلیت مناسبی برای تامین نیازهای سایتی چند زبانه را دارد. تغییر زبان اجازه می‌دهد به صورت خودکار زبان براساس دامنه یا مسیر به ازای هر درخواست تعویض گردد. کاربران -به صورت اختیاری- می‌توانند زبان ترجیحی خود را در صفحه <em>حساب من</em> تغییر دهند و سایت شما برای تنظیمات ترجیحی زبان جستجوگر کاربر می‌تواند امتیاز قائل گردد. محتوای سایت شما می‌تواند در هر یک از زبان‌های فعال شده ایجاد -یا ترجمه- گردد و هر مطلب می‌تواند یک نام مستعار مقتضی در هر زبان برای هر یک از این ترجمه‌ها داشته باشد. ماژول منطقه در هماهنگی کامل با <a href="@content-help">ماژول ترجمه محتوا</a> برای اداره نمودن محتوای ترجمه شده کار می‌کند

en: Translations may be provided by:
fa: آماده سازی ترجمه‌ها می‌تواند توسط:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
fa: ترجمه متن اصلی توسط رابط کاربری تحت وب ماژول منطقه، یا

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fa: ورود فایل‌ها توسط مجموعه‌ای از ترجمه‌های موجود، که به عنوان بسته ترجمه شناخته می‌شوند انجام شود. یک بسته ترجمه یک زبان خاص در نسخه‌ای مشخص ترجمه‌ها را نشان می‌دهد و شامل فایل‌هایی با قالب‌بندی Gettext Portable Object (<em>.po</em>) است. اگرچه همه زبانها در همه نسخه‌های دروپال در دسترس نیستند، بسته‌های ترجمه برای بسیاری از زبانها برای دریافت در <a href="@translations">صفحه ترجمه دروپال</a> موجود است.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
fa: اگر یک بسته ترجمه با خواسته شما مطابقت نداشته باشد، فایل‌های Gettext Portable Object (<em>.po</em>) همراه با بسته می‌توانند ویرایش گردند، یا می‌توان فایل جدید <em>.po</em> را با استفاده از ویرایشگر Gettext Portable Object ایجاد نمود. قابلیت <a href="@import">ورود</a> ماژول منطقه اجازه می‌دهد رشته‌های ترجمه از یک فایل <em>.po</em> جدید به سایت شما اضافه شوند. قابلیت <a href="@export">صدور</a> ماژول منطقه فایلی از رشته‌های ترجمه شده ایجاد می‌کند، که می‌تواند با دیگران به اشتراک گذاشته شود یا توسط ویرایشگر Gettext Portable Object ویرایش شود.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@locale">ماژول منطقه</a> را ببینید.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
fa: این صفحه یک مرور اجمالی از زبان‌های در دسترس سایت شما را ارائه می‌دهد. اگر چند زبانی در دسترس و فعال باشد، متون می‌توانند در سایت شما ترجمه شوند، کاربران ثبت شده می‌توانند زبان ترجیحی خود را در صفحه <em>حساب من</em>  تغییر دهند و نویسندگان سایت می‌توانند هنگامی که محتوای را ایجاد می‌کنند زبان معینی را مشخص کنند. زبان پیش‌فرض سایت برای کاربران ناشناس و کاربرانی که زبان ترجیحی خود را مشخص ننموده‌اند به کار می‌رود.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
fa: به ازای هر زبان دسترس در سایت از پیوند <em>ویرایش</em> برای پیکربندی جزئیات، نام زبان، گزینه اختیاری مسیر یا دامنه زبان و چپ به راست یا راست به چپ زبان به صورت بومی استفاده کنید. همچنین این زبان در انتخاب <em>زبان</em> هنگام ایجاد یک نوع محتوا در حالت پشتیبانی از چند زبانه ظاهر می‌شود.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
fa: از <a href="@add-language">صفحه افزودن زبان</a> برای فعال نمودن زبان‌های اضافی استفاده کنید (فایل‌های ترجمه اگر در دسترس باشند به صورت خودکار وارد می‌شوند)، از <a href="@search">صفحه رابط ترجمه</a> برای یافتن یک رشته و برای ترجمه دستی استفاده کنید یا از <a href="@import">صفحه ورود</a> برای افزودن ترجمه‌ها از فایل‌های خارجی اختصاصی <em>.po</em> استفاده کنید. همچنین تعدادی بسته‌های مشارکتی شامل فایل‌های <em>.po</em> در <a href="@translations">صفحات ترجمه Drupal.org</a> در دسترس عموم است.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
fa: کلیه زبانهایی پشتیبانی شده توسط سایت خود را اضافه کنید. اگر زبان مورد نظر شما در <em>نام زبان</em> در دسترس نیست بر روی منوی بازشونده <em>زبان سفارشی</em> کلیک کنید و کد زبان و دیگر مشخصات را بدهید. هنگام دادن کد زبان به صورت دستی، مطمئن شوید کد استاندارد شده زبان را وارد کنید، زیرا این کد ممکن است توسط جستجوگر برای تشخیص مقتضی  برای نمایش زبان استفاده گردد.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
fa: تنظیمات تغییر زبان، زبان نمایش سایت را تعیین می کند، گزینه‌های در دسترس عبارتند از:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
fa: <strong>هیچ‌کدام.</strong> زبان پیش‌فرض برای نمایش سایت استفاده می‌شود، گرچه کاربران می‌توانند (اختیاری) یک زبان دلخواه در صفحه <em>حساب من</em> انتخاب کنند. (زبان دلخواه کاربر، در صورت وجود، برای نامه‌های الکترونیکی کاربر استفاده می‌شود.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
fa: <strong>فقط پیشوند مسیر.</strong> زبان ارائه توسط بررسی مسیر برای کد یک زبان یا دیگر رشته‌های سفارشی که با پیشوند مسیر مطابقت داشته باشد اگر (هریک از اینها)  برای هر  زبا ن مشخص شده باشد شناسایی می‌گردد. اگر پیشوند مناسب معرفی نشده باشد، زبان پیش‌فرض استفاده می‌گردد. <em>مثال: "example.com/de/contact"   بر اساس استفاده از "de" با مسیر زبان ارائه را به آلمانی تنظیم می‌کند.

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
fa: <strong>پیشوند مسیر با زبان جانشین.</strong> زبان نمایش با توجه به بررسی مسیر برای تطبیق پیشوند مسیر (در صورت وجود) با کد زبان یا رشته سفارشی دیگری که برای هر زبان تعریف شده است، تعیین می‌شود. در صورتی که پیشوند مناسبی یافت نشود، زبان نمایش بر اساس زبان دلخواه کاربر در صفحه <em>حساب من</em>، یا تنظیمات زبان مرورگر تعیین می‌شود. در صورتی که زبان نمایش نتوانست مشخص گردد، زبان پیش‌فرض استفاده می‌شود.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
fa: <strong>فقط نام دامنه.</strong> زبان ارائه توسط بررسی نام دامنه مورد استفاده برای سایت، و مقایسه آن با دامنه زبان اگر (هریک از اینها) برای هر زبان مشخص شده باشد شناسایی می‌گردد. اگر تطابقی پیدا نشود، زبان پیش‌فرض استفاده می‌گردد. <em>مثال: "http://de.example.com/contact"   بر اساس استفاده از "http://de.example.com"  در دامنه زبان ارائه را به آلمانی تنظیم می‌کند.

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
fa: پیشوند مسیر نام دامنه یک زبان می‌تواند توسط ویرایش <a href="@languages">زبانهای در دسترس</a> تنظیم گردد. در صورت نبودن تطابق مقتضی، سایت در <a href="@languages">زبان پیشفرض</a> نمایش داده می‌شود.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
fa: این صفحه یک نمای کلی از رشته‌های قابل‌ترجمه موجود را ارائه می‌کند. دروپال رشته‌های قابل ترجمه را در گروه‌های متنی نمایش می‌دهد؛ ماژول‌ها ممکن است گروه‌های متنی بیشتری را شامل دیگر رشته‌های ترجمه تعریف کنند. از آنجا که گروه‌های متن روشی برای گروه بندی رشته‌های مرتبط فراهم می‌کنند، اغلب از آنها برای تمرکز فعالیت‌های مترجمین بر روی نواحی مشخصی از اربط کاربری دروپال استفاده می‌شود.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
fa: برای اطلاعات بیشتر در مورد افزودن پشتیبانی از زبان‌های بیشتر <a href="@languages">صفحه‌ی زبان‌ها</a> را مرور کنید.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
fa: این صفحه از فایل‌های ویژه ترجمه <em>.po</em> -که در حالت عادی به صورت بخشی از بسته ترجمه است- رشته‌های ترجمه را وارد می‌کند. بسته ترجمه می‌تواند شامل چندین فایل توزیع شده در مکان‌های مختلف باشد. یک فایل <em>.po</em> نیاز دارد بعد از ویرایش آفلاین توسط ویرایشگر ترجمه وارد برنامه شود. ورود یک فایل ویژه ترجمه <em>.po</em> ممکن است طولانی باشد.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fa: توجه داشته باشید هنگامی که ماژول یا پوسته جدیدی فعال می‌گردد یا زبان جدیدی اضافه می‌شود، فایل‌های <em>.po</em> همراه با بسته‌های ترجمه (اگر در دسترس باشد) به صورت خودکار وارد می‌گردند. از آنجا که این صفحه هر بار فقط اجازه‌ی بارگذاری یک فایل <em>.po</em> را می‌دهد، شاید ساده‌تر باشد که بسته ترجمه را دریافت کنید و در پوشه نصب دروپال بریزید و از <a href="@language-add">افزودن زبان</a> (که به صورت خودکار تمامی فایلهای <em>.po</em> همراه با بسته را وارد می‌کند) استفاده کنید. بسته‌های ترجمه در <a href="@translations">صفحه ترجمه دروپال</a> برای دریافت آماده است.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fa: این صفحه تمامی رشته‌های ترجمه شده در سایت شما را صادر می‌کند. یک فایل صادر شده ممکن است به صورت Gettext Portable Object (<em>.po</em>) که شامل هم رشته‌های اصلی و هم رشته ترجمه شده است (برای اشتراک ترجمه با دیگران به کار می‌رود)، یا به صورت Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) است که فقط شامل رشته‌های اصلی است (برای ایجاد ترجمه جدید با ویرایشگر ترجمه Gettext) باشد.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
fa: این صفحه اجازه می‌دهد مترجم  رشته‌ای خاص، ترجمه شده یا نشده را جستجو کند؛ و این امر هنگام ایجاد یا ویرایش یک ترجمه به کار می‌رود. (توجه: برای کار ترجمه برروی تعداد زیاد رشته، <a href="@export">صدور</a> رشته برای ویرایش آفلاین با استفاده از ویرایشگر ترجمه راه حل بهتری است.) جستجوها می‌توانند محدود به رشته‌های گروه خاصی یا زبان خاصی باشند.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
fa: این بلوک فقط در صورتیکه <a href="@languages">حداقل دو زبان فعال باشند</a> و <a href="@configuration">تغییر زبان</a> به چیزی غیر از <em>هیچ</em> تنظیم شده باشد نمایش داده می‌شود.

en: Built-in interface
fa: واسط ساختاری

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fa: زبان پیش‌فرض حساب برای نامه‌های الکترونیکd و زبان ترجیح داده شده برای نمایش سایت.

en: This account's default language for e-mails.
fa: زبان پیش‌فرض حساب برای نامه‌های الکترونیک.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
fa: یک مسیر نام مستعار برای یک زبان همیشه هنگامی که این صفحه در آن زبان نمایش داده می‌شود استفاده می‌گردد و قبل از مسیر نام مستعار برای <em>تمام زبان‌ها</em> می‌آید.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی چند زبانی را در این نوع محتوا فعال می‌کند. اگر فعال شود یک فیلد انتخاب زبان به فرم ویرایش اضافه خواهد شد که به شما اجازه می‌دهد یکی از <a href="!languages">زبان‌های فعال</a> را انتخاب کنید. اگر غیرفعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوای موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: administer languages
fa: مدیریت زبان‌ها

en: translate interface
fa: ترجمه رابط

en: Configure languages for content and the user interface.
fa: زبان‌ها را برای محتوا و رابط کاربری اعضا پیکربندی کنید.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
fa: رشته‌های واسط ساختاری و یا سایر متون را ترجمه کنید.

en: !long-month-name January
fa: !long-month-name ژانویه

en: !long-month-name February
fa: !long-month-name فوریه

en: !long-month-name March
fa: !long-month-name مارس

en: !long-month-name April
fa: !long-month-name آوریل

en: !long-month-name May
fa: !long-month-name می

en: !long-month-name June
fa: !long-month-name ژوئن

en: !long-month-name July
fa: !long-month-name ژوئیه

en: !long-month-name August
fa: !long-month-name اگوست

en: !long-month-name September
fa: !long-month-name سپتامبر

en: !long-month-name October
fa: !long-month-name اکتبر

en: !long-month-name November
fa: !long-month-name نوامبر

en: !long-month-name December
fa: !long-month-name دسامبر

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fa: قابلیت‌های تغییرات در زبانها و ترجمه رابط کاربری به زبان‌هایی غیر از انگلیسی را فراهم می‌کند.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
fa: ماژول منو به شما اجازه می‌دهد منوهای دینامیک را در فرم‌های ایجاد محتوا ایجاد کنید. گزینه‌های زیر منوی پیش‌فرضی را که پیوند جدید به آن اضافه خواهد شد را تنظیم می‌کند.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
fa: انتخاب کنید چه چیزی به عنوان پیوندهای ثانویه نمایش داده شود. شما می‌توانید منوی یکسانی را برای پیوندهای اولیه (اکنون %primary) و پیوندهای ثانویه انتخاب کنید. اگر این کار را انجام دهید، فرزندان پیوند فعال منوی اولیه به عنوان پیوندهای ثانویه نمایش داده خواهد شد.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
fa: ماژول منو واسطی برای کنترل و سفارشی نمودن سیستم منوی قدرتمند دروپال را فراهم می‌کند. منوها یک مجموعه‌ سلسله مراتبی از پیوندها یا اقلام منو هستند که برای پیمایش یک وب‌سایت به کار می‌روند و با استفاده از سیستم بلوک انعطاف‌پذیر دروپال موقعیت‌گذاری و نمایش داده می‌شوند. به صورت پیش‌فرض، هنگام نصب سه منو ایجاد می‌گردد: <em>پیمایش</em>، <em>پیوندهای اولیه</em> و <em>پیوندهای ثانویه</em>. منوی <em>پیمایش</em> شامل اکثر پیوندهای لازم برای کار با سایت و پیمایش آن است و اکثر مواقع در کناره‌های چپ یا راست نمایش داده می‌شود. اکثر پوسته‌های دروپال همچنین از <em>پیوندهای اولیه</em> و <em>پیوندهای ثانویه</em> با نمایش آنها در سربرگ یا پاورقی هر صفحه پشتیبانی می‌نمایند. به صورت پیش‌فرض، <em>پیوندهای اولیه</em> و <em>پیوندهای ثانویه</em> شامل هیچ اقلام منویی نیستند اما می‌توانند برای نگهداری اقلام منوی سفارشی خاص سایت شما پیکربندی گردند.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
fa: <a href="@menu">صفحه منو</a> تمامی منوهای جاری دسترس در سایت شما را نشان می‌دهد. از این لیست اقلام یک منو را برای افزودن، ویرایش منو یا برای بازآرایی ترتیب اقلام انتخاب کنید؛ منو جدید را با استفاده از <a href="@add-menu">صفحه افزودن منو</a> ایجاد کنید؛ (همچنین باید بلوک منوی جدید در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال شود).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@menu">ماژول منو</a> را ببینید.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
fa: منوها، مجموعه‌ای از پیوندها (اقلام منو) هستند که برای پیمایش سایت استفاده می‌شوند. منوهای دسترس در سایت شما در زیر لیست شده‌اند. برای مدیریت اقلام منو بر روی یک از منوهای لیست شده در زیر کلیک کنید.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
fa: منوی پیمایش توسط دروپال آماده شده است و منوی تعاملی اصلی برای هر سایتی است. معمولا تنها منویی است که شامل پیوندهای اختصاصی برای کاربران شناسایی شده است، و معمولا برای کاربران ناشناس قابل دیدن نیست.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
fa: پیوندهای اولیه معمولا در لایه پوسته برای نمایش بخش‌های اصلی یک سایت به کار می‌روند. یک نمایش متداول از پیوندهای اولیه به صورت زبانه‌هایی در بالای صفحه است.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
fa: پیوندهای ثانویه اغلب برای صفحه‌هایی مانند آگهی‌های قانونی و اطلاعات تماس و دیگر قسمت‌ها که نقش کمتری نسبت به پیوندهای اولیه دارند به کار می‌روند.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
fa: نام قابل فهم توسط انسان برای این نوع محتوا. این متن به صورت بخشی از لیست در صفحه <em>ایجاد محتوا</em> نمایش داده خواهد شد. ترجیح داده می‌شود این نام با یک حرف بزرگ شروع شود و فقط شامل حروف، اعداد و خط تیره(-) و <strong>فاصله</strong> باشد. ضمناً این نام باید منحصر به فرد باشد.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین برای این نوع محتوا. این متن برای ساخت آدرس صفحه <em>ایجاد محتوا</em> برای این نوع از محتوا به کار می‌رود. نام فقط باید شامل حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد. هنگامی که آدرس صفحه <em>ایجاد محتوا</em> ساخته می‌شود خط تیره(-)‌ها به زیر خط(_) تبدیل خواهد شد. ضمناً این نام باید منحصر به فرد باشد.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین برای این نوع محتوا. این فیلد برای انواع محتوای تعریف شده توسط سیستم قابل ویرایش نیست.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
fa: توضیحات مختصر این نوع محتوا. این متن به صورت بخشی از لیست صفحه <em>ایجاد محتوا</em> نمایش داده خواهد شد.

en: Submission form settings
fa: تنظیمات فرم ارسال محتوا

en: This content type does not have a title field.
fa: این نوع محتوا فیلد عنوان ندارد.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
fa: برای حذف فیلد بدنه این نوع محتوا، هرگونه متنی را حذف و این فیلد را خالی رها کنید.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در بالای فرم ارسال محتوای این نوع محتوا نمایش داده خواهد شد و برای راهنمایی یا آموزش  کاربران مفید است.

en: Workflow settings
fa: تنظیمات گردش کار

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت نودها</em> می‌توانند این گزینه‌ها را رونویسی کنند.

en: The machine-readable name %type is already taken.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین %type قبلا ثبت شده است.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین غیر معتبر. لطفا یک نام قابل فهم توسط ماشین غیر از %invalid وارد کنید.

en: The human-readable name %name is already taken.
fa: نام قابل فهم توسط انسان %name قبلا ثبت شده است.

en: The content type %name has been reset to its default values.
fa: نوع محتوای %name به مقادیر پیش‌فرض اولیه خود بازنشانی شد.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نوع محتوای %type را حذف کنید؟

en: Added content type %name.
fa: نوع محتوای %name اضافه شد.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fa[0]: نوع محتوای 1 محتوا از %old-type به %type تغییر یافت.
fa[1]: نوع محتوای @count محتوا از %old-type به %type تغییر یافت.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
fa[0]: هشدار: در حال حاضر 1 محتوا %type در سایت شما موجود است و هنگامی که شما این نوع را حذف می‌کنید ممکن است نتواند به درستی نمایش داده شود یا ویرایش گردد.
fa[1]: هشدار: در حال حاضر @count محتوا %type در سایت شما موجود است و هنگامی که شما این نوع را حذف می‌کنید ممکن است نتوانند به درستی نمایش داده شوند یا ویرایش گردند.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
fa: اگر سایت با مجوزهای دسترسی به محتوا دچار مشکل شده است، ممکن نیاز به بازسازی حافظه موقت مجوزها داشته باشید. علت‌های احتمالی برای بروز مشکلات مجوز شامل غیرفعال کردن ماژول‌ها یا تغییر پیکربندی مجوزها هستند. بازسازی، تمام مجوزهای محتوا را حذف، و با مجوزهای مطابق با ماژول‌ها و تنظیمات فعلی جایگزین می‌کند.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
fa: اگر تعداد زیادی محتوا یا تنظیمات پیچیده‌ای در مجوزها وجود داشته باشد؛ ممکن است بازسازی مجوزها اندکی طول بکشد. بعد از اتمام بازسازی به صورت خودکار از مجوزهای جدید استفاده خواهد شد.

en: Node access status
fa: وضعیت دسترسی گره

en: Number of posts on main page
fa: تعداد ارسال‌ها در صفحه اصلی

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
fa: پیش‌فرض بیشترین تعداد محتوایی که در مرور هر صفحه مانند صفحه اول نمایش داده خواهند شد.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید مجوزهای دسترسی محتوای سایت را بازسازی کنید؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fa: این کار کلیه مجوزهای دسترسی محتوای سایت را بازسازی خواهد نمود و پردازش آن ممکن است اندکی طول بکشد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Demote from front page
fa: حذف از صفحه اصلی

en: Make sticky
fa: چسبناک کردن

en: Remove stickiness
fa: حذف چسبناکی

en: language
fa: زبان

en: An error occurred and processing did not complete.
fa: خطایی رخ داده و پردازش کامل نشد.

en: Show summary in full view
fa: نمایش خلاصه در متن کامل

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fa: نسخه پیرایش شده محتوای ارسالی شما, همانگونه -در صفحه اول یا صدور برای جمع آوری- دیده می‌شود. <span class="no-js"> شما می‌توانید از جداکننده "&lt;!--break--&gt;" (بدون فقل قول) برای مشخص نمودن اینکه کجا محتوای ارسالی شما باید تقسیم شود استفاده کنید.</span>

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت بازبینی از %revision-date

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fa: @type %title به بازبینی %revision-date برگشت.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fa: بازبینی‌ @type %title در %revision-date حذف شد.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fa: @type: %title ویرایش %revision برگردانده شد.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا نیاز به بازسازی دارد.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا نیاز به بازسازی دارد. لطفا <a href="@node_access_rebuild">این صفحه</a> را ببینید.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
fa: ماژول گره محتوا سایت شما را مدیریت می‌کند و تمامی محتوای ارسالی آن را نگهداری می‌کند (بی توجه به نوع) همانند یک «گره». به علاوه تنظیمات انتشار، شامل زمان انتشار محتوا، وضعیت ارتقا به صفحه اول، یا سرمطلبی محتوا را نیز ذخیره می‌کند؛ ماژول گره همچنین اطلاعات اولیه درباره نویسنده مطلب را ذخیره می‌کند. گزینه اختیاری کنترل بازبینی برای ویرایش نیز در دسترس است. برای کارایی اضافه، ماژول گره معمولا توسط ماژول‌های دیگر گسترش می‌یابد.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
fa: اگر چه هر محتوای ارسال در سایت شما یک گره است و همچنین <a href="@content-type">نوع محتوا</a> مخصوص به خود را دارد. لیکن <a href="@content-type">انواع محتوا</a> برای تعریف خصوصیات یک محتوا شامل عنوان و توضیحات فیلدهای آن که در افزودن و ویرایش آنها دیده می‌شود به کار می‌رود. هر نوع محتوا ممکن است تنظیمات پیش‌فرض برای <em>گزینه‌های انتشار</em> و دیگر کنترل‌های گردش کار را داشته باشند. به صورت پیش‌فرض، دو نوع محتوا <em>صفحه</em> و <em>روایت</em> در نمایه نصب استاندارد دروپال وجود دارد. از <a href="@content-type">صفحه انواع محتوا</a> برای افزودن یا ویرایش محتوا موجود استفاده کنید. انواع محتوا اضافی همچنین با فعال نمودن ماژول‌های اضافی هسته، ماژول‌های مشارکتی و ماژول‌های سفارشی در دسترس خواهند بود.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fa: مدیریت <a href="@content">صفحه محتوا</a> به شما اجازه می‌دهد محتوای سایت خود را مرور و اداره کنید. <a href="@post-settings">صفحه تنظیمات محتوای ارسالی</a> گزینه‌هایی  ویژه برای نمایش  محتوای ارسالی تنظیم می‌کند. ماژول گره تعدادی مجوزهای دسترسی برای هر نوع محتوا را ایجاد می‌کند و می‌توانند بر اساس هر نقش در <a href="@permissions">صفحه مجوزها</a> تنظیم شوند.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل  <a href="@node">ماژول نود</a> را ببینید.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
fa: فهرستی از تمام انواع محتوای سایت شما در زیر آمده است. تمام ارسال‌های موجود در سایت شما نمونه‌هایی از یکی از این انواع محتوا هستند.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
fa: برای ایجاد یک نوع محتوای جدید، نام خوانا برای انسان، نام خوانا برای ماشین، و تمام فیلدهای مرتبط در این صفحه را وارد کنید. پس از ایجاد، کاربران سایت شما قادر به ایجاد ارسال‌هایی از این نوع محتوا خواهند بود.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
fa: بازبینی‌ها امکان پیگیری تفاوت‌های میان چندین نسخه از یک ارسال را فراهم می‌کند.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
fa: شما تعیین نموده‌اید خلاصه محتوای ارسالی هنگامی که محتوا در حالت کامل مشاهده می‌شود نباید دیده شود. این تنظیمات هنگامی که خلاصه خالی باشد نادیده گرفته خواهد شد.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
fa: شما تعیین نموده‌اید که خلاصه محتوا در حالت نمایش کامل این محتوا نشان داده نشود. این تنظیمات نادیده گرفته شده است، زیرا شما خلاصه‌ای برای محتوا تعریف نکرده‌اید. (برای تعریف خلاصه، جداکننده‌ی «&lt;!--break--&gt;» را (بدون گیومه‌ها) در بدنه محتوا برای مشخص نمودن پایان خلاصه و شروع محتوای اصلی قرار دهید.)

en: Read the rest of !title.
fa: خواندن ادامه !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
fa: <h1 class="title">به وب‌سایت دروپال جدید خود خوش آمدید!</h1><p>لطفا مراحل زیر را برای راه‌اندازی و آغاز استفاده از وب‌سایت خود دنبال کنید:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
fa: <strong>سایت خود را پیکربندی کنید</strong> پس از ورود، به <a href="@admin">بخش مدیریت</a> مراجعه کنید، که در آن می‌توانید تمامی جنبه‌های سایت خود را <a href="@config">پیکربندی و سفارشی‌سازی کنید.</a>

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
fa: <strong>قابلیت‌های اضافه را فعال کنید</strong> در مرحله بعد <a href="@modules">لیست ماژول‌ها</a> را ببینید و ویژگی‌های مورد نظر خود را فعال کنید. همچنین می‌توانید ماژول‌های بیشتری را از <a href="@download_modules">بخش دریافت ماژول‌های دروپال</a> پیدا کنید.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
fa: <strong>طراحی وب‌سایت خود را سفارشی کنید</strong> برای تغییر ظاهر وب‌سایت خود، به <a href="@themes">بخش پوسته‌ها</a> مراجعه کنید. شما می‌توانید یکی از پوسته‌های موجود را انتخاب کنید یا پوسته‌های بیشتری را از <a href="@download_themes">قسمت دریافت پوسته‌های دروپال</a> دریافت کنید.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
fa: <strong>ارسال محتوا را آغاز کنید</strong>. بالاخره شما می‌توانید برای سایت خود <a href="@content">محتوا ایجاد کنید</a>. این پیغام بعد از ارتقای اولین محتوا به صفحه اول مخفی خواهد شد.

en: Rebuilding content access permissions
fa: بازسازی مجوزهای دسترسی محتوا

en: Content permissions have been rebuilt.
fa: مجوزهای محتوا بازسازی شد.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا به درستی بازسازی نشد.

en: administer content types
fa: مدیریت انواع محتوا

en: View, edit, and delete your site's content.
fa: محتوای سایت خود را ببینید، ویرایش و حذف کنید.

en: Post settings
fa: تنظیمات ارسال

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
fa: ساختار محتوا از قبیل طول خلاصه، لازم بودن پیش‌نمایش قبل از ارسال و تعداد محتوای صفحه اول را کنترل کنید.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
fa: مدیریت ارسال ها بر اساس نوع محتوا, وضعیت پیش فرض, نمایش صفحه اصلی و غیره.

en: Add content type
fa: افزودن نوع محتوا

en: Revert to earlier revision
fa: بازگردانی به بازبینی قبلی

en: Delete earlier revision
fa: حذف بازبینی قبلی

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fa: اجازه‌ی ارسال محتوا به سایت و نمایش آن بر روی صفحه‌ها را می‌دهد.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
fa: برای استفاده از OpenID ابتدا باید یک شناسه‌ بر روی یک سرور شخصی یا عمومی OpenID ایجاد کنید. اگر OpenID ندارید و مایل به ساخت آن هستید، به یکی از <a href="@openid-providers">free public providers</a>ها نگاهی بیاندازید. می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد OpenID از <a href="@openid-net">این وب‌سایت</a> به‌دست آورید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین <a href="@handbook">ماژول OpenID</a> را مطالعه فرمایید.

en: OpenID identities
fa: شناسه های OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fa: اجازه می‌دهد کاربران با استفاده از OpenID وارد سایت شما شوند.

en: No URL aliases found.
fa: هیچ نام مستعار نشانی پیدا نشد.

en: No URL aliases available.
fa: هیچ نام مستعار نشانی در دسترس نیست.

en: Update alias
fa: به‌روز رسانی نام‌های مستعار

en: Create new alias
fa: ایجاد نام‌های مستعار جدید

en: The alias %alias is already in use in this language.
fa: نام مستعار %alias در حال حاضر در این زبان استفاده می‌شود.

en: The alias has been saved.
fa: نام مستعار ذخیره شد.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید مسیر نام مستعار %title را حذف کنید؟

en: Filter aliases
fa: فیلتر نام‌های مستعار

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
fa: ماژول مسیر به شما اجازه می‌دهد نام مستعار برای URL‌های دروپال تعیین کنید. بعضی از نشانی‌ها خوانایی URL‌ها را برای کاربران افزایش می‌دهند و به موتورهای جسنجوی اینترنت کمک می‌کنند که محتوای شما را بهینه‌تر ایندکس کنند. بیش از یک نام مستعار برای یک صفحه می‌تواند ایجاد شود.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
fa: <p>تعدادی از مثال‌های نام مستعار آدرس عبارتند از:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@path">ماژول مسیر</a> را ببینید.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
fa: دروپال کنترل کاملی بر روی مسیربندی نشانی‌ها برای شما تهیه می‌کند که برای یادآوری بسیار راحت باشند. بطور مثال مسیر 'about' می‌تواند به مسیر 'node/1' متعلق باشد. شما همچنین می‌توانید چندین مسیر را به یک نشانی الحاق کنید.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fa: مسیری را که می‌خواهید نام مستعار برای آن ایجاد شود را به همراه نام مستعار جدید وارد نمایید.

en: The alias has been deleted.
fa: نام مستعار حذف شد.

en: The path is already in use.
fa: مسیر هم اکنون در حال استفاده است.

en: URL aliases
fa: نام‌های مستعار

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fa: نشانی‌های سایت خود را به وسیله انتخاب نام مستعار تغییر دهید.

en: Edit alias
fa: ویرایش نام مستعار

en: Delete alias
fa: حذف نام مستعار

en: Add alias
fa: افزودن نام مستعار

en: Allows users to rename URLs.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد نشانی‌ها را تغییر دهند.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
fa: <a href="@drupal">Drupal.org</a> <a href="@php-snippets">قطعه کدهای نمونه‌ای از PHP</a> را ارائه می‌دهد، همچنین می‌توانید با مقداری تجربه‌ی PHP و آشنایی با سیستم دروپال، کدهای خود را بنویسید.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
fa: شما می‌توانید کد PHP ارسال نمایید. باید برچسب‌های &lt;?php ?&gt; را وارد کنید.

en: Using custom PHP code
fa: استفاده از کد PHP سفارشی

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
fa: کد PHP سفارشی، می‌تواند در بخشهایی از محتوای سایت، همچون پست‌ها و بلوک‌ها مورد استفاده واقع شود. با وجود آنکه استفاده از کدهای PHP در یک پست یا بلوک می‌تواند قدرت و انعطاف فراوانی برای کاربران مورد اعتماد با تجربه PHP کافی فراهم بیاورد، در عین حال می‌تواند در صورت استفاده نادرست حفره امنیتی خطرناکی پدید بیاورد. حتی یک اشتباه کوچک در هنگام پست نمودن کد PHP می‌تواند تصادفاً عملکرد کل سایت را مختل نماید.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
fa: اگر شما با PHP , SQL یا دروپال آشنایی ندارید، از بکار بردن کد های PHP در پست ها پرهیز کنید.این کد ها میتوانند بانک اطلاعاتی شما را تخریب کنند، وب سایت شما را غیر قابل استفاده کنند، و یا امنیت وب سایت شما را با مخاطرات جدی روبرو کنند.

en: Notes:
fa: توجه:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
fa: بخاطر داشته باشید که <strong>قبل</strong> از ذخیره کردن، هر خط را برای اطمینان از صحت syntax و خطاهای منطقی مجددا بررسی نمایید.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
fa: عبارات باید به درستی به نقطه‌ویرگول ختم شوند.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
fa: متغیرهای سراسری در کد PHP شما مقادیر خود را پس از اجرای کد حفظ می‌کنند.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
fa: <code>register_globals</code> <strong>غیرفعال</strong> است. اگر نیاز به استفاده از فرم‌ها دارید، توابع موجود در <a href="@formapi">Form API دروپال</a> را فرا بگیرید و استفاده کنید.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
fa: در کد خود از یک عبارت <code>print</code> یا <code>return</code> برای نمایش محتوا استفاده کنید.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
fa: برنامه PHP خود را پیش از انتشار بر روی یک سایت رسمی با استفاده از یک اسکریپت آزمایشی جدا و پایگاه داده نمونه توسعه دهید و بیازمایید.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
fa: توجه داشته باشید که تعبیه کد PHP در محتوا توسط ماژول PHP Filter انجام می‌شود. اگر این ماژول غیرفعال و یا حذف شود، بلوک‌ها و پست‌های حاوی کد PHP ممکن است به جای اجرای کد، به صورت مستقیم آن را نمایش دهند.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
fa: یک مثال ساده: <em> ایجاد یک بلوک «خوش‌آمدید» که به بازدیدکنندگان با یک پیغام ساده خوش‌آمد می‌گوید</em>.

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
fa: <p>برای نمایش نام یک کاربر عضو شده، از این کد استفاده کنید:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
fa: ارزیاب PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
fa: قطعه ای از کد PHP اجرا می‌کند. استفاده از این فیلتر بایستی به مدیران محدود گردد!

en: A !php-code input format has been created.
fa: قالب ورود !php-cod ایجاد شده است

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
fa: ماژول PHP غیرفعال شده است. لطفا توجه نمایید که هر محتوای فعلی که از فیلتر PHP استفاده می‌نموده است، حال به صورت متن ساده قابل مشاهده خواهد بود. این موضوع ممکن است با افشای اطلاعات حساس استفاده شده در کد PHP (در صورت وجود) موجب بروز خطر امنیتی گردد.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fa: اجازه می‌دهد از کدهای php درون مطالب استفاده کنید.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
fa: ماژول پینگ برای مطلع نمودن سایت‌هایی ویِژه از تغییرا ت سایت شما مفید است. به صورت خودکار آگاه‌سازی یا «پینگ» به سرویس  <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> درباره محتوا جدید یا به روز شده در سایت شما فرستاده می‌شود. سپس <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> به سایت‌های معروف دیگر مانند weblogs.com، Technorati، blo.gs، BlogRolling، Feedster.com، و Moreover اطلاع داده می‌شود.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fa: ماژول پینگ نیاز به پیکربندی صحیح <a href="@cron">عملیات نگهداری کرون</a> دارد.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@ping">ماژول پینگ</a> را ببینید.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
fa: اطلاع دادن به سایت pingomatic.com با شکست مواجه شد.

en: Ping
fa: پینگ

en: Alerts other sites when your site has been updated.
fa: هنگام به‌روزرسانی سایت شما، به سایت‌های دیگر اطلاع می‌دهد.

en: Total votes: @votes
fa: تمام آرا: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
fa: ماژول نظرسنجی می‌تواند برای ایجاد نظرسنجی ساده برای کاربران سایت به کار رود. یک نظرسنجی یک سوال تک گزینه‌ای یا چند گزینه‌ای است که مجموع نتایج پاسخ به نظرسخی را نشان می‌دهد. داشتن نظرسنجی روشی خوب برای دریافت بازخورد از اعضای جامعه مخاطبان است.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
fa: هنگامی که یک نظرسنجی ایجاد می‌کنید سئوال را که قرار می‌دهید همینطور انتخاب‌های بالقوه و شروع تعداد هر انتخاب، وضعیت و استمرار (طول زمانی که نظرسنجی برای آرا جدید باقی می‌ماند) می‌تواند مشخص گردد. از منوی <a href="@poll">نظرسنجی</a> برای مشاهده نظرسنجی‌های کنونی استفاده کنید. برای رای دادن یا مشاهده نتایج یک نظرسنجی بر روی خود آن کلیک کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@poll">ماژول نظرسنجی</a> را ببینید.

en: Most recent poll
fa: جدیدترین نظرسنجی

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
fa: یک <em>نظرسنجی</em>، سئوالی با مجموعه‌ای از پاسخ‌های ممکن است. یک <em>نظرسنجی</em> برای اولین بار که ساخته می‌شود به صورت خودکار امکان شمارش جوابهای دریافتی برای هر گزینه را فراهم می‌کند.

en: Poll status
fa: وضعیت نظرسنجی

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
fa: وقتی نظرسنجی بسته می‌شود، کاربران دیگر نمی توانند رای بدهند.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fa: بعد از طی این دوره، نظرسنجی به صورت خودکار بسته خواهد شد.

en: Votes for choice @n
fa: رأی‌های داده شده به گزینه @n

en: Negative values are not allowed.
fa: مقادیر منفی مجاز نیست.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fa: رای شما نمی‌تواند ثبت شود زیرا شما هیچ‌کدام از گزینه‌ها را انتخاب نکردید.

en: Add another choice
fa: اضافه کردن یک گزینه دیگر

en: Vote count
fa: شمارش آرا

en: create poll content
fa: ایجاد محتوای نظرسنجی

en: delete own poll content
fa: حذف محتوای نظرسنجی خود

en: delete any poll content
fa: حذف هر محتوای نظرسنجی

en: edit any poll content
fa: ویرایش هر محتوای نظرسنجی

en: edit own poll content
fa: ویرایش محتوای نظرسنجی خود

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Profile fields have been updated.
fa: فیلدهای نمایه به‌روز شد.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fa: هیچ فیلدی در این دسته وجود ندارد. در صورتی که هنگام ذخیره‌سازی دسته هنوز خالی باشد، دسته حذف می‌گردد.

en: edit %title
fa: ویرایش %title

en: add new %type
fa: افزودن %type جدید

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
fa: لیست تمامی گزینه‌ها. هر گزینه را در یک سطر قرار دهید. گزینه‌های مثال «قرمز», «آبی», «سبز» و غیره است.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
fa: فیلد مخفی نمایه، تنها برای مدیران، ماژول‌ها و پوسته‌ها قابل دسترسی است.

en: Private field, content only available to privileged users.
fa: فیلد خصوصی, فقط برای کاربران ممتاز قابل دسترس است.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
fa: فیلد عمومی, محتوا در صفحه نمایه دیده می‌شود, اما برای صفحه‌ها لیست اعضا به کار نمی‌رود.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
fa: فیلد عمومی, محتوا در صفحه نمایه و صفحه‌ها لیست اعضا دیده می‌شود.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
fa: وزن‌ها ترتیب فیلدها را که در کدامین فرم نمایش داده شوند را تعریف می‌کند. فیلدهای سبک‌تر به سمت بالاتر دسته‌بندی می‌روند.

en: Form will auto-complete while user is typing.
fa: فرم هنگامی که کاربر تایپ می‌کند به صورت خودکار پر خواهند شد.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
fa: برای امنیت, پرکردن خودکار فرم اگر کاربر به نمایه‌های کاربر دسترسی نداشته باشند غیرفعال خواهد شد.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
fa: نام فرم مشخص شده شامل یکی یا بیشتر از کاراکترهای غیر مجاز است. فاصله یا هر یک از کاراکترهای مخصوص به‌جز خط تیره(-) و زیر خط(_) مجاز نیستند.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
fa: نام فرم تعیین شده، برای استفاده توسط دروپال رزرو شده است.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
fa: نام دسته‌ی تعیین شده برای استفاده توسط دروپال رزرو شده است.

en: The specified title is already in use.
fa: عنوان تعیین شده درحال حاضر استفاده می‌شود.

en: The specified name is already in use.
fa: نام تعیین شده درحال حاضر استفاده می‌شود.

en: A hidden field cannot be required.
fa: فیلد مخفی نمی‌تواند اجباری باشد.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
fa: فیلد مخفی نمی‌تواند در فرم ثبت کاربر قابل دیدن تنظیم شوند.

en: The field has been created.
fa: فیلد ساخته شد.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید فیلد  %field را حذف کنید؟

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
fa: این عمل غیر قابل بازگشت است. اگر کاربران مقادیری در این فیلد در نمایه خود وارد نموده باشند؛ ورودی‌های آنها نیز حذف خواهند شد. اگر شما بخواهید اطلاعات وارد شده کاربران را نگهداری کنید, به جای حذف می‌توانید <a href="@edit-field">این فیلد را ویرایش کنید</a> و آنرا به مخفی تغییر دهید که فقط توسط مدیران قابل دسترس است.

en: The field %field has been deleted.
fa: فیلد %field حذف شد.

en: Profile field %field added under category %category.
fa: فیلد پروفایل %field در دسته %category افزوده شد.

en: Profile field %field deleted.
fa: فیلد پروفایل %field حذف شد.

en: User list
fa: لیست کاربران

en: The following types of fields can be added to a user profile:
fa: انواع فیلدهای زیر می‌تواند به یک پروفایل کاربری افزوده شود:

en: single-line textfield
fa: فیلد متنی یک خطی

en: multi-line textfield
fa: فیلد متنی چند خطی

en: checkbox
fa: چک باکس

en: list selection
fa: لیست انتخاب‌ها

en: freeform list
fa: لیست فرم آزاد

en: Author information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Link to full user profile
fa: پیوند دادن به نمایه کامل کاربر

en: Profile fields to display
fa: فیلدهای نمایه برای نمایش دادن

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
fa: انتخاب کنید کدامیک از فیلدهای نمایه را می‌خواهید در بلوک نمایش داده شود. فقط فیلدهایی که به صورت عمومی در <a href="@profile-admin">پیکربندی فیلدهای نمایه</a> تعریف شده‌اند در دسترس هستند.

en: View full user profile
fa: دیدن نمایه کامل کاربر

en: About %name
fa: درباره %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
fa: هر مورد را در یک خط جداگانه قرار دهید یا آنها را با کاما از هم جدا کنید. هیچ یک از کدهای HTML مجاز نیستند.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fa: مقدار داده شده برای %field, یک نشانی معتبر نیست.

en: Create customizable fields for your users.
fa: ایجاد فیلدهای سفارشی برای کاربران شما.

en: Profile category autocomplete
fa: تکمیل خودکار دسته‌بندی نمایه

en: Edit field
fa: ویرایش فیلد

en: Delete field
fa: حذف فیلد

en: Profile autocomplete
fa: تکمیل خودکار نمایه

en: Supports configurable user profiles.
fa: نمایه قابل تنظیم کاربری را پشتیبانی می‌کند.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fa:  شاخص جستجو پاک نشده است اما به صورت ساختاری برای انعکاس تنظیمات جدید به‌روز رسانی شده است. جستجو به کارکردن ادامه خواهد داد اما محتوای جدید تا زمانی که محتوای موجود مجدد ایندکس شوند ایندکس نخواهند شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: The index will be rebuilt.
fa: فهرست بازسازی خواهد شد.

en: Indexing status
fa: وضعیت شاخص

en: Indexing throttle
fa: بازدارنده ایندکس

en: Number of items to index per cron run
fa: تعداد آیتم‌هایی که در هر اجرای کرون فهرست می‌شوند

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fa: حداکثر تعداد اقلامی که در هر بار اجرای <a href="@cron">سیستم خودکار(Cron)</a> فهرست می‌شوند. در صورت نیاز تعداد اقلام را برای جلوگیری از خطاهای زمان اجرا یا سرریز حافظه هنگام فهرست گذاری کاهش دهید.

en: Indexing settings
fa: تنظیمات فهرست گذاری

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fa: <p><em>تغییر تنظیمات زیر باعث بازسازی مجدد فهرست خواهد شد. فهرست جستجو پاک نخواهد شد اما به صورت ساختاری برای انعکاس تنظیمات جدید به‌روز رسانی می‌شود. جستجو به کارکردن ادامه خواهد داد اما محتوای جدید تا زمانی که محتوای موجود مجدد فهرست گذاری شوند فهرست نخواهند شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.</em></p><p><em>قاعدتاً تنظیمات پیش‌فرض باید برای اکثر سایت‌ها مناسب باشد.</em></p>

en: Minimum word length to index
fa: کمترین طول کلمه برای شاخص

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fa: تعداد کاراکترهایی که یک کلمه باید برای شاخص داشته باشد. تنظیم کمتر به معنای نتیجه جستجو بهتر و یک پایگاه داده بزرگتر است. هر درخواست جستجو باید حداقل یک کلمه کلیدی در این اندازه (یا بیشتر) داشته باشد.

en: Simple CJK handling
fa: اداره ساده CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fa: تعیین اینکه از یک tokenizer ساده چینی/ژاپنی/کره ای مبتنی بر دنباله های مشابه استفاده شود یا نه. در صورتی که قصد دارید از یک پیش پردازنده خارجی برای این منظور استفاده کنید، این گزینه را انتخاب نکنید. بر روی زبانهای دیگر اثری ندارد.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
fa: ماژول جستجو قابلیت جستجو در محتوا به وسیله کلیدواژه‌ها را فراهم می‌کند. جستجو اغلب تنها روش عملی برای یافتن محتوا در یک سایت بزرگ است و روش خوبی برای یافتن کاربران و محتوای ارسالی است.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
fa: برای تهیه جستجوی کلید واژه، موتور جستجو ایندکس کلید واژه‌های یافته شده در سایت شما را نگهداری می‌کند. برای ساخت و نگهداری این ایندکس تنظیمات صحیح <a href="@cron">سیستم کنترل انجام وظیفه خودکار(Cron)</a> لازم است. عملکرد ایندکس می‌تواند در صفحه <a href="@searchsettings">صفحه تنظیمات جستجو</a> تنظیم گردد؛ به طور مثال <em>تعداد موارد ایندکس به ازای هر بار اجرای سیستم انجام وظایف خودکار(Cron)</em> حداکثر تعدا موارد ایندکس شده در هر اجرای <a href="@cron">سیستم کنترل انجام وظیفه خودکار(Cron)</a> را مشخص می‌کند. در صورت نیاز این عدد را برای جلوگیری از خطای خروج از زمان اجرا و خطاهای حافظه کاهش دهید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@search">ماژول جستجو</a> را ببینید.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fa: موتور جستجو شاخص کلمه‌های یافته شده در سایت شما را نگهداری می‌کند. برای ساخت و نگهداری این فهرست تنظیمات صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> ضروری است. عملکرد شاخص‌گذاری را می‌توانید با استفاده از تنظیمات زیر تعیین کنید.

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: search content
fa: جستجوی محتوا

en: use advanced search
fa: استفاده از جستجوی پیشرفته

en: administer search
fa: مدیریت جستجو

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
fa: پیکربندی تنظیمات مربوط به جستجو و دیگر گزینه‌های شاخص گذاری

en: Top search phrases
fa: عبارات بیشتر جستجو شده

en: View most popular search phrases.
fa: عباراتی که بیشتر جستجو شده‌اند را ببینید

en: Enables site-wide keyword searching.
fa: امکان جستجوی کلمات کلیدی در سایت را فراهم می‌کند.

en: Total page generation time
fa: مجموع زمان تولید صفحه

en: %time ms
fa: %time میلی ثانیه

en: Top pages in the past %interval
fa: بهترین صفحه‌ها در %interval گذشته

en: unban
fa: لغو تحریم

en: ban
fa: تحریم

en: Top visitors in the past %interval
fa: بهترین بازدید کنندگان در %interval گذشته

en: Top referrers in the past %interval
fa: برترین ارجاعات در %interval گذشته

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
fa: گزارش دسترسی هر صفحه. برای آمار ارجاعات ضروری است.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fa: مدخل‌های دسترسی وقایع قدیمی (شامل آمار رجوع) بصورت خودکار پاک می‌شوند. (نیازمند پیکربندی درست <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> است.)

en: Content viewing counter settings
fa: تنظیمات شمارنده مشاهده محتوا

en: Count content views
fa: شمارش مشاهده محتوا

en: Increment a counter each time content is viewed.
fa: هر دفعه که محتوا مشاهده می‌شود شمارنده افزایش می‌یابد.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
fa: ماژول آمار رد آمار عددی استفاده از سایت شامل تعداد و محلی که یک محتوا مشاهده شده است را نگهداری می‌کند. این آمار برای شناسایی عکس العمل کاربران نسبت به دیگران و سایت شما به کار می‌رود و این آمار برای نمایش بخشی از بلوک‌های دروپال لازم است.

en: The statistics module provides:
fa: ماژول آمار فراهم می‌کند:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
fa: یک شمارنده برای هر محتوا در سایت شما که به ازای هر بار بازدید افزایش می‌یابد. ( <em>شمارنده بازدید محتوا</em> را در <a href="@accesslog">صفحه تنظیمات گزارش دسترسی</a> فعال کنید و در <a href="@permissions">صفحه مجوزها</a> برای هر نقش کاربری مشخص کنید آیا شمارنده دسترسی باید دیده شود یا نه.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
fa: گزارش <a href="@recent-hits">بازدیدهای اخیر</a> که اطلاعاتی درباره آخرین فعالیت‌های سایت شما شامل آدرس و عنوان صفحه مراجعه شده، نام کاربر(اگر در دسترس باشد) و IP آدرس دسترسی را نشان می‌دهد.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
fa: گزارش <a href="@top-referrers">بهترین ارجاعات</a> که ارجاع دهندگان بازدیدهای سایت شما را نشان می‌دهد (جایی که بازدید کنندگان از آنجا آمده اند).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
fa: گزارش <a href="@top-pages">بهترین صفحات</a> که محتوا سایت را در ترتیبی نزولی بر اساس تعداد بازدید نشان می‌دهد.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
fa: گزارش <a href="@top-visitors">بهترین بازدیدکنندگان</a> که لیستی از تمامی بازدید کنندگان فعال در سایت شما را نشان می‌دهد.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
fa: بلوک <em>محتوای محبوب</em>، که پربازدیدترین محتوا در طول روز، پربازدیدترین محتوا در تمام اوقات و آخرین محتوای مشاهده شده را نشان می‌دهد. (بلوک <em>محتوای محبوب</em> را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال کنید.)

en: Configuring the statistics module
fa: پیکربندی ماژول آمار

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
fa: هنگامی که در <a href="@accesslog">صفحه تنظیمات گزارش درسترسی</a> تنظیمات <em>فعال نمودن گزارش دسترسی</em> فعال است اطلاعات درباره هر صفحه دسترسی شده (شامل IP آدرس میزبان، ارجاع دهنده، گره دسترسی شده و نام کاربر) در گزارش دسترسی ذخیره می‌گردد. گزارش دسترسی باید برای کارکرد گزارش‌های <a href="@recent-hits">بازدیدهای اخیر</a>، <a href="@top-referrers">بهترین ارجاعات</a>، <a href="@top-pages">بهترین صفحات</a> و <a href="@top-visitors">بهترین بازدید کنندگان</a> فعال باشد. فعال نمودن گزارش‌های دسترسی یک فراخوانی اضافه پایگاه داده به ازای هر نمایش صفحه توسط دروپال را بهمراه خواهد داشت.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fa: تنظیمات <em>پاک نمودن گزارش‌های قدیمی‌تر از</em> در <a href="@accesslog">صفحه تنظیمات گزارش دسترسی</a> مدت زمان باقی ماندن ورودی‌ها در گزارش دسترسی تا قبل از پاک شدن را مشخص می‌کند. برای حذف خودکار ورودی‌های گزارش پیکربندی صحیح <a href="@cron">عملیات نگهداری کرون</a> ضروری است.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
fa: تنظیمات <em>تعداد نمایش محتوا</em> در <a href="@accesslog">صفحه تنظیمات گزارشات دسترسی</a> یک شمارشگر به ازای هر مطلب در سایت شما فعال می‌کند که هر دفعه که محتوا دیده می‌شود افزایش می‌یابد. این گزینه باید برای فراهم آوردن شمارشگر دسترسی به محتوا فعال گردد. فعال سازی این گزینه فراخوانی اضافی به ازای هر محتوایی که توسط دروژال نشان داده می‌شود را در پی خواهد داشت.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@statistics">ماژول آمار</a> را ببینید.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fa: تنظیمات اطلاعات آماری که دروپال درباره این سایت نگهداری خواهد نمود. برای اطلاعات واقعی <a href="@statistics">آمار سایت</a> را مشاهده کنید.

en: This page displays the site's most recent hits.
fa: این صفحه بازدید های اخیر سایت را نشان می‌دهد.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
fa: این صفحه تمام ارجاع‌دهنده‌ها یا ارجاع‌های خارجی به سایت شما را نمایش می‌دهد.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
fa: هنگامی که شما یک بازدیدکننده را تحریم می‌کنید، مانع دسترسی از آدرس IP او به سایت خود می‌شوید. بر خلاف مسدود نمودن یک کاربر، تحریم بازدیدکننده بر روی کاربران ناشناس نیز عمل می‌کند. این روش معمولا برای مسدود نمودن ربات‌ها یا ماشین‌های وب‌گردی به کار می‌رود که منابع سرور را هدر می‌دهند.

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: How many content items to display in "all time" list.
fa: تعداد محتوا برای نمایش در لیست «همیشه».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fa: جه تعداد اقلام در «مشاهدات اخیر» نمایش داده شود.

en: Today's:
fa: امروز:

en: All time:
fa: همیشه:

en: Last viewed:
fa: آخرین مشاهده:

en: View pages that have recently been visited.
fa: صفحه‌های که اخیرا دیده شده‌اند را ببینید.

en: View pages that have been hit frequently.
fa: صفحه‌های که زیاد بازدید می‌شوند را مشاهده کنید.

en: Top visitors
fa: بهترین بازدید کنندگان

en: View visitors that hit many pages.
fa: بازدیدکنندگانی که صفحه‌های زیادی را دیده‌اند مشاهده کنید.

en: Top referrers
fa: بهترین ارجاع دهندگان

en: View top referrers.
fa: بهترین ارجاع دهندگان را مشاهده کنید.

en: View access log.
fa: گزارش دسترسی را مشاهده کنید.

en: Control details about what and how your site logs.
fa: جزئیات چگونگی ثبت وقایع سایت خود را کنترل کنید.

en: Track page visits
fa: پیگیری بازدیدهای صفحه

en: Logs access statistics for your site.
fa: آمارهای دسترسی به سایت شما را ثبت می‌کند.

en: Logs and records system events to syslog.
fa: رویدادهای سیستم را در واقعه نگار سیستم (SYSLOG) ثبت و ذخیره می‌کند.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
fa: پوسته‌ای که صفحات مدیریت باید در آن نمایش داده شوند را انتخاب کنید. اگر «پیش‌فرض سیستم» را انتخاب کنید، صفحات مدیریت از پوسته یکسانی با سایر قسمت‌های سایت استفاده می‌کند.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fa: لطفا توجه کنید که <a href="!admin_theme_page">پوسته مدیریت</a> هنوز بر روی پوسته %admin_theme تنظیم شده است؛ در نتیجه، پوسته‌ی این صفحه تغییری نمی‌کند. اگر چه، تمام بخش‌های غیرمدیریتی سایت به صورت پیش‌فرض، پوسته انتخاب‌شده %selected_theme را نمایش خواهند داد.

en: User pictures in posts
fa: تصاویر کاربران در ارسال‌ها

en: User pictures in comments
fa: تصاویر کاربران در دیدگاه‌ها

en: Shortcut icon
fa: نماد میانبر

en: Display post information on
fa: نمایش اطلاعات مطلب در

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
fa: فعال‌سازی یا غیرفعال نمودن متن <em>ارسال‌شده توسط نام‌کاربری در تاریخ</em> هنگام نمایش ارسال‌های از نوع زیر.

en: Logo image settings
fa: تنظیمات تصویر آرم

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fa: اگر انتخاب شود آرم زیر نشان داده خواهد شد.

en: Use the default logo
fa: استفاده از آرم پیش‌فرض

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fa: اگر می‌خواهید پوسته از لوگوی همراه خود استفاده کند اینجا را تیک بزنید.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fa: مسیر فایلی که می‌خواهید از آن به عنوان آرم سایت به جای آرم پیش‌فرض استفاده کنید.

en: Upload logo image
fa: بارگذاری تصویر آرم

en: Shortcut icon settings
fa: تنظیمات نماد میانبر

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fa: نماد میانبر یا 'favicon'، در نوار نشانی و چوب الف‌های اکثر جستجوگرها نشان داده می‌شود.

en: Use the default shortcut icon.
fa: استفاده از نماد میانبر پیش‌فرض.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fa: اگر می‌خواهید پوسته از نماد میانبر پیش‌فرض استفاده کند اینجا را تیک بزنید.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fa: مسیر فایلی که شما می‌خواهید از آن به عنوان نماد سفارشی سایت استفاده کنید.

en: Upload icon image
fa: بارگذاری تصویر نماد

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری آیکن میانبر خود استفاده کنید.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fa: @module (<span class="admin-missing">پیدا نشد</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fa: ماژول‌های زیر به طور کامل از روی سایت شما حذف خواهند شد، و <em>تمامی اطلاعات آنها از بین خواهد رفت</em>!

en: Confirm uninstall
fa: تایید عزل

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fa: آیا شما مایلید اقلام فوق را عزل نمایید؟

en: No modules selected.
fa: هیچ ماژولی انتخاب نشده است.

en: The selected modules have been uninstalled.
fa: ماژول‌های انتخاب شده حذف شدند.

en: The name of this website.
fa: نام این وب‌سایت.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fa: شعار سایت شما، کلام آخر یا تکیه کلام (معمولا همراه عنوان سایت نمایش داده می‌شود).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
fa: ماموریت سایت شما یا عبارت مورد تاکید (معمولا در صفحه اول نمایش داده می‌شود).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
fa: مسیر '@path' نامعتبر است یا شما به آن دسترسی ندارید.

en: Default 403 (access denied) page
fa: صفحه پیش‌فرض 403 (دسترسی غیرمجاز)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده برای کاربر جاری غیر مجاز باشد نمایش داده خواهد شد. اگر مطمئن نیستید چیزی مشخص نکنید.

en: Default 404 (not found) page
fa: صفحه پیش‌فرض 404 (پیدا نشد)

en: Write errors to the log
fa: نوشتن خطاها در ثبت وقایع

en: Write errors to the log and to the screen
fa: نوشتن خطاها در ثبت وقایع و صفحه تمایش

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
fa: مشخص کنید کجا خطاهای دروپال، PHP، SQL ثبت شوند. ترجیح داده می‌شود برای سایتی که در حال بهره‌برداری است فقط خطاها در سابقه گزارش نوشته شوند اما در یک محیط توسعه یا آزمایشی ثبت خطاها در ثابقه گزارش و هم در صفحه می‌تواند مفیدتر باشد.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
fa: حافظه موقت عادی برای اکثر سایت‌ها مناسب است و هیچگونه اثرات جانبی نخواهد داشت. حالت حافظه موقت تهاجمی، موجب صرف‌نظر از بارگذاری (بوت) و تخلیه (خروج) ماژول‌های فعال هنگام ارائه صفحه‌های ذخیره شده در حافظه موقت می‌گردد. این کار موجب بهبود بیشتر کارایی می‌شود، اما ممکن است اثرات جانبی ناخواسته‌ای داشته باشد.

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
fa: <strong class="ok">درحال حاضر، همه ماژول‌های فعال با حالت بکارگیری گسترده حافظه موقت سازگارند.</strong> لطفا توجه داشته باشید، اگر شما از حالت بکارگیری گسترده حافظه موقت استفاده کنید و ماژول‌های جدیدی را فعال کنید، لازم است که این صفحه را برای اطمینان از سازگاری آنها دوباره بررسی کنید.

en: Page cache
fa: حافظه موقت برای صفحه‌ها

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
fa: فعال کردن حافظه موقت برای صفحه‌ها بهبود کارایی قابل‌توجهی را فراهم می‌کند. دروپال می‌تواند صفحه‌های فشرده و ذخیره شده در حافظه موقت را نگهداری و برای کاربران <em>ناشناس</em> ارسال نماید. با ذخیره‌سازی یک صفحه وب در حافظه موقت، دروپال نیازی به ساختن صفحه برای هر بار مشاهده ندارد.

en: Caching mode
fa: روش کش کردن

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
fa: در سایت‌های پربازدید، ممکن است نیاز به تعریف یک حداقل طول عمر برای حافظه موقت باشد. حداقل طول عمر حافظه موقت، حداقل مدت زمانی است که بایستی سپری شود، قبل از اینکه حافظه موقت تخلیه و بازسازی گردد، و به هر دو حافظه موقت بلوک و صفحه اعمال می‌گردد. حداقل طول عمر بیشتر، کارایی بیشتری فراهم می‌سازد، اما کاربران محتوای جدید را برای مدت طولانی‌تری نخواهند دید.

en: Page compression
fa: فشرده سازى صفحه

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
fa: به صورت پیش‌فرض، صفحه‌های ذخیره شده در حافظه موقت را برای صفحه‌جویی در پهنای باند و بهبود زمان‌های بارگیری، فشرده‌سازی می‌کند. این گزینه هنگام استفاده از وب‌سروری که خودش فشرده‌سازی را انجام می‌دهد، باید غیرفعال شود.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
fa: فعال کردن حافظه موقت برای بلوک‌ها می‌تواند با جلوگیری از بازسازی بلوک‌ها در هر بارگذاری صفحه، کارایی را برای تمام کاربران افزایش دهد. اگر حافظه موقت برای صفحه‌ها نیز فعال باشد، افزایش کارایی ناشی از حافظه موقت بلوک‌ها بیشتر برای کاربران شناخته شده سودمند خواهد بود.

en: Enabled (recommended)
fa: فعال (توصیه می‌شود)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
fa: توجه داشته باشید گزینه کش بلوک هنگام فعال بودن ماژول‌هایی که محدودیت دسترسی به محتوا تعیین می‌کنند، غیر فعال است.

en: Bandwidth optimizations
fa: بهینه‌سازی‌های پهنای باند

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
fa: <p>دروپال به صورت خودکار می‌تواند منابعی نظیر فایل‌های CSS و JavaScript را بهینه سازی کند، که هم حجم و هم تعداد درخواست‌های داده شده به سایت شما را کم می‌کند. فایل‌های CSS می‌توانند جمع شوند و در یک فایل فشرده گردند، همچنین فایل‌های JavaScript در یک فایل جمع  می‌شوند (ولی فشرده نمی‌شوند). این گزینه‌ها می‌توانند باعث کاهش فشار روی سرور، پهنای باند و بارگذاری صفحات شوند.</p><p>این گزینه‌ها اگر شما پوشه فایل‌ها را مشخص ننموده باشید یا اگر روش دریافت شما خصوصی باشد غیر فعال می‌گردند.</p>

en: Optimize CSS files
fa: بهینه سازی فایل‌های CSS

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
fa: این گزینه می‌تواند موجب تداخل با توسعه پوسته گردد و تنها باید در سایت‌های بهره‌برداری‌شده فعال شود.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
fa: این گزینه می‌تواند با توسعه ماژول تداخل داشته باشد و فقط باید در سایت‌های در حال بهره‌برداری به کار رود.

en: Clear cached data
fa: پاک کردن اطلاعات در حافظه موقت

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
fa: ذخیره اطلاعات در حافظه موقت کارایی را افزایش می‌دهد، اما ممکن است باعث مشکلاتی هنگام عیب‌یابی ماژول‌ها، پوسته‌ها، و ترجمه‌های جدید شود، اگر اطلاعات قدیمی در حافظه موقت باقی مانده باشد. برای نوسازی تمام اطلاعات ذخیره شده در حافظه موقت در سایت شما، بر روی کلید زیر کلیک کنید. <em>هشدار: سایت‌های پربازدید هنگام بازسازی داده‌های حافظه موقت با کاهش کارایی روبرو خواهند شد.</em>

en: Caches cleared.
fa: حافظه موقت پاکسازی شد.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
fa: مسیر سیستم فایل که فایل‌ها در آن ذخیره خواهند شد. این پوشه باید موجود باشد و توسط دروپال قابل نوشتن باشد. اگر روش دریافت عمومی تنظیم شده باشد، این پوشه باید نسبت به ریشه دروپال نصب شده نسبی باشد و از وب قابل دسترس باشد. اگر روش دریافت خصوصی باشد، این پوشه نباید از وب قابل دسترس باشد. تغییر این مسیر تمامی مسیرهای دریافت را شامل می‌شود و ممکن است باعث مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای بر روی سایت موجود شود.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
fa: مسیر سیستم فایل که فایل‌های بارگذاری شده در طول پیش‌نمایش در آن ذخیره خواهند شد.

en: Public - files are available using HTTP directly.
fa: عمومی - فایل‌ها مستقیما از طریق HTTP قابل دسترسی هستند.

en: Private - files are transferred by Drupal.
fa: خصوصی - فایل‌ها از طریق دروپال منتقل می‌شوند.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
fa: روش <em>دریافت عمومی</em> را انتخاب کنبد مگر آنکه شما بخواهید تک به تک دریافت فایل‌ها را کنترل کنید. تغییر این مسیر تمامی مسیرهای دریافت را شامل می‌شود و ممکن است باعث مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای بر روی سایت موجود شود.

en: Select an image processing toolkit
fa: جعبه ابزار پردازش تصویر را انتخاب کنید

en: Number of items in each feed
fa: تعداد آیتم‌ها در هر خوراک

en: Default number of items to include in each feed.
fa: تعداد پیش‌فرض آیتم‌هایی که در هر خوراک قرار می‌گیرد.

en: Feed content
fa: محتوای خوراک

en: Titles plus teaser
fa: عناوین بعلاوه خلاصه

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fa: تنظیمات سراسری برای نمایش پیش‌فرض آیتم‌های محتوا در هر خوراک.

en: User-configurable time zones
fa: نواحی زمانی قابل تنظیم توسط کاربر

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
fa: هنگامی که فعال شود، کاربران می‌توانند ناحیه زمانی خود را تعیین نمایند و کلیه تاریخ‌ها در سایت بر اساس آن نمایش داده می‌شوند.

en: The first day of the week for calendar views.
fa: اولین روز هفته برای نمایش در تقویم.

en: Formatting
fa: قالب‌بندی

en: Short date format
fa: شکل کوتاه تاریخ

en: The short format of date display.
fa: شکل کوتاه نمایش تاریخ.

en: Custom short date format
fa: شکل کوتاه سفارشی تاریخ

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fa: فرم کوتاه تاریخ تعریف شده توسط کاربر. <a href="@url">راهنمای PHP</a> را برای گزینه‌های موجود ببینید. این فرم در حال حاضر برای نمایش به صورت <span>%date</span> تعیین شده‌است.

en: Medium date format
fa: شکل متوسط تاریخ

en: The medium sized date display.
fa: نمایش تاریخ با اندازه متوسط

en: Custom medium date format
fa: شکل متوسط سفارشی تاریخ

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fa: فرم متوسط تاریخ تعریف شده توسط کاربر. <a href="@url">راهنمای PHP</a> را برای گزینه‌های موجود ببینید. این فرم در حال حاضر برای نمایش به صورت <span>%date</span> تعیین شده‌است.

en: Long date format
fa: شکل بلند تاریخ

en: Longer date format used for detailed display.
fa: شکل بلندتر تاریخ که برای نمایش جزئیات از آن استفاده می‌شود.

en: Custom long date format
fa: شکل بلند سفارشی تاریخ

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fa: فرم بلند تاریخ تعریف شده توسط کاربر. <a href="@url">راهنمای PHP</a> را برای گزینه‌های موجود ببینید. این فرم در حال حاضر برای نمایش به صورت <span>%date</span> تعیین شده‌است.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
fa: قبل از فعال نمودن ساده کردن نشانی‌ها، شما باید یک آزمایش را برای تشخیص اینکه سرور شما به درستی برای اینکار تنظیم شده است یا نه، اجرا کنید. اگر شما قادر باشید این صفحه را بعد از کلیک بر روی «اجرای آزمایش ساده کردن نشانی» ببینید، آزمایش موفقیت‌آمیز بوده و دکمه‌های رادیویی بالا در دسترس خواهند بود. اما اگر به خطای «صفحه یافت نشد» برخوردید، لازم است که پیکربندی سرورتان را تغییر دهید. <a href="@handbook">کتابچه راهنما صفحه تمیزکردن نشانی‌ها</a> اطلاعات اضافی در مورد عیب‌یابی این مورد را به شما می‌دهد.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
fa: <a href="@clean_url">اجرای آزمایش ساده کردن نشانی‌ها</a>.

en: Cron ran successfully.
fa: کرون با موفقیت اجرا شد.

en: Cron run failed.
fa: اجرای کرون با شکست روبرو شد.

en: Command counters
fa: شمارنده‌های دستور

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
fa: تعداد عبارات <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
fa: تعداد عبارات <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
fa: تعداد عبارات <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
fa: تعداد عبارات <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
fa: تعداد جدول‌های قفل شده.

en: The number of table unlocks.
fa: تعداد رفع قفل شدن جداول.

en: Query performance
fa: کارایی پرس‌وجو

en: The number of joins without an index; should be zero.
fa: تعداد ادغام‌های بدون ایندکس؛ باید صفر باشد.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
fa: تعداد ادغام‌ها بدون کلیدهایی که استفاده کلید بعد از هر سطر را بررسی می‌کند؛ باید صفر باشد.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
fa: تعداد مرتب نمودن‌های انجام شده بدون استفاده از ایندکس؛ باید صفر باشد.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
fa: تعداد دفعاتی که قفل نمودن بلافاصله انجام شده‌است.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
fa: دفعاتی که سرور برای قفل نمودن صبر نموده است.

en: Query cache information
fa: اطلاعات حافظه موقت پرس‌وجو

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
fa: کش پرس‌وجو MySQL می‌تواند کارایی سایت شما را با ذخیره نمودن نتایج پرس‌وجو بهبود ببخشد. اگر یگ پرس‌وجو یکسان بعدا درخواست شود سرور MySQL نتایج را از کش پرس‌وجو بازمی‌گرداند که سریعتر از تجزیه و اجرای دوباره عبارت پرس‌وجو است.

en: The number of queries in the query cache.
fa: تعداد پرس‌وجوها در حافظه موقت پرس‌وجو.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
fa: تعداد دفعاتی که MySQL نتایج قبلی را در کش یافته است.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
fa: تعداد دفعاتی که MySQL یک پرس‌وجو به کش افزوده است (فقدان‌ها).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
fa: تعداد دفعاتی که MySQL به خاطر کسری حافظه مجبور به حذف پرس‌وجو از کش شده‌است. مطلوب است که صفر باشد.

en: No modules are available to uninstall.
fa: هیچ ماژولی برای حذف وجود ندارد.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fa: این پوسته به PHP نسخه @php_required نیاز دارد و با PHP نسخه !php_version سازگار نیست.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
fa[0]: برای نصب @module شما باید ماژول @dependencies را فعال کنید.
fa[1]: برای نصب @module شما باید ماژول‌های @dependencies را فعال کنید.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
fa: ماژول سیستم در زیربنای وب‌سایت دروپال شما قرار دارد، و عملکرد پایه ولی توسعه‌پذیری برای استفاده سایر ماژول‌ها و پوسته‌ها فراهم می‌کند. تعدادی از عناصر اساسی دروپال در ماژول سیستم قرار گرفته و مدیریت می‌شوند، از جمله استفاده از حافظه موقت، فعال و غیرفعال نمودن ماژول‌ها و پوسته‌ها، آماده‌سازی و نمایش صفحه مدیریت، و پیکربندی تنظیمات اساسی سایت. تعدادی از عملیات کلیدی سیستم تعمیر و نگهداری سیستم نیز بخشی از ماژول سیستم هستند.

en: The system module provides:
fa: ماژول سیستم فراهم میکند:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
fa: پشتیبانی از فعال‌سازی و غیرفعال نمودن <a href="@modules">ماژول‌ها</a>. دروپال همراه با تعدادی ماژول‌های هسته عرضه می‌شود: هر ماژول مجموعه‌ی مجزایی از قابلیت‌ها را ارائه می‌کند، و ممکن است بر اساس نیازهای سایت شما فعال‌سازی شود.  یک مجموعه‌ی گسترده از ماژول‌های اشتراک‌یافته توسط اعضای جامعه دروپال نیز در ,a href="@drupal-modules">صفحه ماژول Drupal.org</a> برای دریافت در دسترس است.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
fa: پشتیبانی از فعال‌سازی یا غیرفعال نمودن <a href="@themes">پوسته‌ها</a>، که طراحی و نمایش سایت شما را تعیین می‌نماید. دروپال همراه با تعدادی پوسته در هسته بسته‌بندی شده است و پوسته‌های اشتراک‌یافته بیشتری در <a href="@drupal-themes">صفحه پوسته‌های Drupal.org</a> در دسترس است.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
fa: یک <a href="@cache-settings">سیستم کش</a> توانمند که امکان بسیار اثر بخش استفاده مجدد صفحات وب و اجزای صفحات وب را که قبلا ایجاد شده‌است را ممکن می‌کند. دروپال صفحات درخواست شده توسط کاربران ناشناس را در فرمت‌های فشرده ذخیره می‌کند؛ براساس پیکربندی  سایت شما و ترافیک آن که با بازدید کنندگان ناشناس به هم گره خورده است، سیستم کش دروپال قادر است به صورت معناداری باعث افزایش سرعت سایت شما بشود.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
fa: مجموعه عملکردهای مدیریتی که وابسته به پیکربندی صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> اند تا به صورت خودکار اجرا شوند. تعدادی از ماژول‌های دیگر، شامل گردآورنده خوراک، ماژول پینگ و جستجو وابسته به <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> هستند. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@handbook">پیکربندی وظایف کرون</a> را ببینید.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
fa: گزینه‌های پیکربندی پایه برای سایت شما، شامل <a href="@date-settings">تنظیمات تاریخ و زمان</a>، <a href="@file-system">تنظیمات سیستم فایل</a>، <a href="@clean-url">پشتیبانی از تمیز کردن آدرس‌ها</a>، <a href="@site-info">نام سایت و دیگر تنظیمات</a> و اعمال <a href="@site-maintenance">حفظ و نگهداری سایت</a> در مواقعی که موقتا سایت را آفلاین می‌کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@system">ماژول سیستم</a> را ببینید.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
fa: به بخش مدیریت سایت خوش آمدید. شما می توانید در این بخش عملکرد سایت خود را کنترل نمایید.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fa: این صفحه تمامی وظایف مدیریتی در دسترس برای هر ماژول را به شما نمایش می‌دهد.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
fa: پوسته‌های در دسترس کاربران خود را انتخاب کنید و پوسته پیش‌فرض را مشخص نمایید. برای پیکربندی سراسری تنظیمات نمایش، وظیفه «پیکربندی» را در بالا کلیک کنید. همچنین، برای رونویسی این تنظیمات در یک پوسته خاص، پیوند «پیکربندی» آن پوسته را کلیک کنید. توجه کنید که پوسته‌های مختلف ممکن است ناحیه‌های مختلفی برای نمایش محتوا داشته باشند؛ برای هماهنگی در نمایش، ممکن است بخواهید تنها یک پوسته را فعال کنید.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
fa: برای تغییر ظاهر سایت خود، <a href="@themes">پوسته‌های اشتراک‌یافته</a> متعددی در دسترس هستند.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
fa: این گزینه‌ها تنظیمات نمایش را برای پوسته <code>%template</code> کنترل می‌کنند. هنگامی که سایت شما با استفاده از این پوسته نمایش داده می‌شود، این تنظیمات استفاده خواهد شد. با کلیک بر روی «بازگردانی به پیش‌فرض‌ها،» شما می‌توانید تصمیم بگیرید که از <a href="@global">تنظیمات سراسری</a> برای این پوسته استفاده نمایید.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fa: این گزینه‌ها تنظیمات پیش‌فرض نمایش را برای کل سایت شما و در تمامی پوسته‌ها کنترل می‌کند. این تنظیمات، چنانچه که توسط پوسته خاصی رونویسی نشده باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
fa: ماژول‌ها افزونه‌هایی هستند که کارکرد هسته دروپال را گسترش می‌دهند. ماژول‌ها را با انتخاب فیلد <em>فعال</em> در زیر و سپس با کلیک بر روی دکمه <em>ذخیره پیکربندی</em> فعال کنید. یک بار که ماژول فعال می‌گردد، ممکن است <a href="@permissions">مجوزهای</a> جدید در دسترس باشند. برای کاهش بار سرور، ماژول‌های که فیلد <em>بازدارنده</em> کنار آنها انتخاب شده باشد به طور موقت هنگامی که سایت شما زیاد مشغول می‌شود غیر فعال می‌گردند. (توجه داشته باشید فیلد <em>بازدارنده</em> هنگامی در دسترس است که ماژول بازدارنده فعال باشد.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
fa: کارکرد بازدارنده خودکار باید بعد از فعال‌نمودن ماژول بازدارنده در <a href="@throttle">صفحه پیکربندی بازدارنده</a> فعال گردد.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
fa: هر زمان که یک ماژول به نسخه جدید به‌روز رسانی می‌شود اجرا شدن <a href="@update-php">update.php</a> مهم است.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
fa: شما می‌توانید وظایف مدیریتی را که به یک ماژول خاص بستگی دارد در <a href="@by-module">صفحه مدیریت براساس ماژول</a> پیدا کنید.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
fa: برای گسترش قابلیت‌های سایت شما، تعدادی <a href="@modules">ماژول‌های اشتراک‌یافته</a> در دسترس هستند.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
fa: پرسه غزل ماژول تمامی اطلاعات یک ماژول را پاک می‌کند. برای عزل یک ماژول، شما باید آن را غیر فعال کنید. همه ماژول‌ها از این خصوصیت پشتیبانی نمی‌کنند.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fa: بلوک <em>نیرو گرفته از دروپال</em> یک پیوند اختیاری به صفحه اول پروژه دروپال است. با اینکه هیچ الزامی به داشتن این پیوند در سایت‌ها وجود ندارد، از آن می‌توان برای نمایش پشتیبانی از دروپال استفاده نمود.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
fa: اینجا شما می‌توانید یک مروری از پارامترهای سایت خود را همراه با هر گونه مشکل شناسایی شده در نصب خود ببینید. کپی کردن این اطلاعات در تقاضاهای پشتیبانی که برای انجمن‌های پشتیبانی و صف‌های مشکلات پروژه در سایت drupal.org ارسال می‌کنید، می‌تواند مفید باشد.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
fa: انتخاب پوسته متفاوت نحوه نمایش ظاهری سایت را تغییر می دهد

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fa: زمان محلی کنونی خود را انتخاب کنید. تاریخ و زمان در تمام سایت براساس این ناحیه زمانی نشان داده خواهد شد.

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
fa: پیغامی که باید فرستاده شود. شما می‌توانید از این متغیرها نیز استفاده کنید: %site_name، %username، %node_url، %node_type، %title، %teaser، %body. همه این متغیرها در تمام زمینه‌ها در دسترس نخواهند بود.

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
fa: پیغامی که به کاربر جاری نمایش داده خواهد شد. شما می‌توانید از این متغیرها نیز استفاده کنید: %site_name، %username، %node_url، %node_type، %title، %teaser، %body. همه این متغیرها در تمام زمینه‌ها قابل‌دسترس نخواهند بود.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
fa: ساخته شده توسط دروپال، یک سیستم مدیریت محتوای متن‌باز

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fa: فایل موقت «%path» در حین پاکسازی زباله حذف نشد.

en: Cannot use %author token in this context.
fa: نمی‌توان از توکن %author در این زمینه استفاده کرد.

en: access site reports
fa: دسترسی به گزارش‌های سایت

en: select different theme
fa: انتخاب پوسته متفاوت

en: administer files
fa: مدیریت فایل‌ها

en: Compact mode
fa: حالت فشرده

en: By task
fa: براساس وظیفه

en: Settings for how your administrative pages should look.
fa: تنظیمات برای چگونگی نمایش صفحات مدیریت.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
fa: تغییر پوسته‌ای که سایت شما استفاده می‌کند یا به کاربران اجازه انتخاب آن را می‌دهد.

en: Select the default theme.
fa: پوسته پیش‌فرض را انتخاب کنید.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
fa: ماژول‌های اضافه شده به سایت خود را فعال یا غیر فعال کنید.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
fa: اطلاعات اصلی سایت، از جمله نام سایت، شعار، نشانی پست الکترونیکی، هدف، صفحه اصلی و غیره را تغییر دهید.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
fa: کنترل چگونگی برخورد دروپال با خطاهایی شامل خطاهای ۴۰۳/۴۰۴ و همچنین گزارش خطای PHP.

en: Logging and alerts
fa: ثبت وقایع و هشدارها

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
fa: تنظیمات ماژول‌های گزارش گیری و اخطارها. ماژول‌های مختلف می‌توانند رویدادهای دروپال را برای ثبت به مقاصد مختلف هدایت کنند. از قبیل گزارشات سرور، پایگاه داده، پست الکترونیک و غیره.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fa: به دروپال بگویید فایل‌های بارگذاری شده را کجا ذخیره کند و چگونه در دسترس باشند.

en: Image toolkit
fa: جعبه ابزار تصویر

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fa: اگر شما جعبه ابزار تصویر نصب شده دیگری دارید؛ انتخاب کنید از کدام جعبه ابزار تصویر استفاده شود.

en: RSS publishing
fa: انتشار RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fa: تعداد اقلام هر خوراک و عنوان/خلاصه/کامل بودن آنها را پیکربندی کنید.

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
fa: تنظیمات مربوط به چگونگی نمایش تاریخ و زمان، و همچنین ناحیه زمانی پیش‌فرض سایت.

en: Date and time lookup
fa: نمایش تاریخ و زمان

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
fa: آفلاین کردن سایت برای نگهداری و یا برگرداند آن به حال آنلاین .

en: Enable or disable clean URLs for your site.
fa: نشانی‌های ساده را برای سایت خود فعال یا غیرفعال کنید.

en: Clean URL check
fa: بررسی ساده نمودن نشانی

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fa: تهیه گزارش از عملکرد سایت و هرگونه مشکل تشخیص داده شده

en: -1 (Unlimited)
fa: -1 (نامحدود)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
fa: جزئیات یک بسته را نگهداری می‌کند (پردازشی که در یک درخواست چندگانه HTTP اجرا می‌شود).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fa: نسخه PHP شما خیلی قدیمی است. دروپال حداقل به نسخه PHP %version نیاز دارد.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
fa: <em>register_globals</em> فعال است. دروپال نیاز دارد این پیکربندی غیرفعال شود؛ سایت شما تا زمانیکه <em>register_globals</em> فعال است ممکن است امن نباشد. راهنمای PHP دستورالعمل‌هایی برای <a href="http://php.net/configuration.changes">نحوه تغییر تنظیمات پیکربندی</a> دارد.

en: Enabled ('@value')
fa: ('@value') فعال

en: PHP memory limit
fa: محدودیت حافظه PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fa: در نظر داشته باشید برای جلوگیری از خطا در هنگام نصب, حافظه PHP را تا حد %memory_minimum_limit افزایش دهید.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fa: در نظر داشته باشید برای جلوگیری از خطا در هنگام به‌روز رسانی، حافظه PHP را تا حد %memory_minimum_limit افزایش دهید.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fa: براساس پیکربندی شما دروپال می‌تواند با محدودیت حافظه %memory_limit برای PHP اجرا شود. گرچه، مقدار توصیه‌شده برای محدودیت حافظه برای PHP، مقدار %memory_minimum_limit است، خصوصا اگر سایت شما از ماژول‌های اهدا شده و یا سفارشی استفاده می‌کند.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fa: مقدار محدودیت حافظه را با ویرایش پارامتر memory_limit در فایل %configuration-file افزایش دهید و سپس وب سرور خود را Restart کنید (یا با مدیر سایت خود یا سرویس دهنده هاست خود برای همکاری تماس بگیرید).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fa: با مسئول و یا سرویس دهنده سایت خود برای افزایش محدودیت حافظه PHP تماس بگیرید

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر <a href="@url">نیازمندی‌های دروپال</a> را ببینید.

en: Not protected
fa: حفاظت نشده

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fa: فایل %file در مقابل ویرایش محافظت نمی‌شود و این یک ضعف امنیتی است. شما باید مجوزهای این پوشه را به غیرقابل نوشتن تغییر دهید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@cron-handbook">پیکربندی وظایف کرون</a> را ببینید.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
fa: کرون اجرا نشده است. لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه <a href="@status">گزارش وضعیت</a> مراجعه نمایید.

en: Cron has not run.
fa: کرون اجرا نشده است.

en: Cron has not run recently.
fa: کرون اخیرا اجرا نشده است.

en: Cron maintenance tasks
fa: عمل حفظ و نگهداری کرون

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fa: شما می‌توانید <a href="@cron">کرون</a> را به صورت دستی اجرا کنید.

en: The directory %directory is not writable.
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fa: شما ممکن است نیاز به تعیین پوشه صحیح در <a href="@admin-file-system">صفحه تنظیمات سیستم فایل</a> داشته باشید، یا مجوزهای پوشه فعلی را تغییر دهید، به گونه‌ای که قابل نوشتن باشد.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
fa: ایجاد خودکار پوشه با شکست مواجه شد، ممکن است به خاطر مشکلات مجوز باشد. برای ادامه مراحل نصب، پوشه را ایجاد کنید و مجوزهای لازم را به صورت دستی بدهید. یا مطمئن شوید که برنامه نصب مجوز لازم برای ایجاد خودکار پوشه را دارد. برای اطلاعات بیشتر، لطفا فایل INSTALL.txt یا <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> را ببینید.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fa: قابل نوشتن (حالت دانلود <em>عمومی</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fa: قابل نوشتن (روش دریافت <em>خصوصی</em>)

en: Database updates
fa: به‌روزرسانی‌های پایگاه داده

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fa: برخی از ماژول‌ها نیاز به به‌روز رسانی ساختار پایگاه داده دارند. شما باید <a href="@update">اسکریپت به‌روز رسانی پایگاه داده</a> را بلافاصله اجرا کنید.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fa: اسکریپت update.php برای همه بدون تایید هویت‌شان قابل دسترسی است و این یک ریسک امنیتی است. شما باید مقدار $update_free_access را در فایل settings.php به FALSE برگردانید.

en: Access to update.php
fa: دسترسی به update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fa: سیستم آگاه‌سازی به‌روز رسانی غیر فعال است. این موضوع که شما ماژول به‌روز رسانی را از طریق <a href="@module">صفحه مدیریت</a> برای با اطلاع بودن از آخرین انتشار فعال کنید <strong> بسیار ترجیح داده شده</strong> است. برای اطلاعات بیشتر لطفا <a href="@update">راهنمای وضعیت به‌روز رسانی</a> را ببینید.

en: Handles general site configuration for administrators.
fa: پیکربندی عمومی سایت را برای مدیران انجام می‌دهد.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
fa: نام این واژگان، به طور مثال <em>«تگ‌ها»</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
fa: دستورالعملی که به کاربر هنگام انتخاب واژه‌ها ارائه می‌شود. به طور مثال <em>«لیستی با کاما از هم جدا شده وارد کنید»</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
fa: انواع محتوا برای دسته‌بندی توسط این واژگان را انتخاب کنید.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
fa: واژه‌ها با تایپ لیستی با کاما از هم جدا شده هنگامی که کاربران محتوا را ارسال می‌کنند ایجاد می‌شوند.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
fa: اجازه می‌دهد محتوای ارسالی بیش از یک واژه از این واژگان داشته باشد (همیشه برای تگ‌ها برقرار است).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
fa: حداقل یک واژه از این واژگان باید هنگام ثبت محتوا انتخاب شود.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
fa: واژگان‌ها به ترتیب وزن به صورت صعودی نمایش داده می‌شوند.

en: Reset to alphabetical
fa: بازنشاندن به حالت الفبایی

en: Add term to %vocabulary
fa: افزودن واژه به %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
fa: توضیحات واژه. برای نمایش در صفحه‌های taxonomy/term و خوراک‌های RSS.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
fa: مترادف‌های این واژه، هر مترادف در یک خط.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fa: وازه‌ها بر اساس ترتیب صعودی بر حسب وزنشان نشان داده می‌شوند.

en: Weight value must be numeric.
fa: مقدار وزن باید عدد باشد.

en: Set multiple term parents?
fa: تنظیم والدهای چندگانه واژه؟

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
fa: افزودن والدهای چندگانه به یک واژه باعث می‌شود که واژگان %vocabulary به دنبال والدهای چندگانه برای هر واژه بگردد. زیرا والدهای چندگانه هنگامی که از قابلیت بکش و رها کن استفاده می‌شود پشتیبانی نمی‌گردد. بکش و رها کن اگر شما اصرا داشته باشید این گزینه را فعال کنید غیر فعال می‌گردد. اگر شما انتخاب کنید که والد چندگانه داشته باشید، شما والدها را با استفاده از فرم ویرایش واژه تعیین کنید.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
fa: شما می‌توانید قابلیت بکش و رها کن را همیشه با کاهش تعداد والدها به یک والد در این واژگان فعال کنید.

en: Set multiple parents
fa: تنظیم والدهای چندگانه

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید واژگان %title را به ترتیب حروف الفبا بازنشانی کنید؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fa: بازنشانی واژگان تمامی ترتیب‌های سفارشی را پاک و اقلام را به ترتیب الفبا مرتب می‌کند.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fa: بازنشانی واژگان %name به ترتیب الفبایی.

en: throttle
fa: بازدارنده

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
fa: مکانیزم بازدارنده سایت برای تنظیم ترافیک سایت را کنترل می‌کند.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
fa: ماژول پیگیری اکثر محتوا اضافه شده یا به‌روز شده در سایت شما را نشان می‌دهد، و پیگیری در سطح کاربر برای دنبال نمودن مشارکت کاربران ویژه را مهیا می‌کند.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fa: صفحه <em>محتوای ارسالی اخیر</em> با یک پیوند در بلوک منوی پیمایش در دسترس است  و محتوا تازه به‌روز شده (شامل نوع محتوا، عنوان، نام نویسنده، تعداد نظرات، و زمان آخرین به‌روز رسانی) به ترتیب برعکس زمان ایجاد نمایش می‌دهد. ارسال‌ها هنگامی که تغییراتی در متن آنها ایجاد می‌شود یا نظر جدیدی اضافه می‌گردد  با به‌روز شده علامت گذاری می‌شوند. برای استفاده از ماژول پیگیری کننده برای پیگیری مشارکت یک کاربر مشخص از تب <em>پیگیری</em> در صفحه نمایه کاربر استفاده کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@tracker">ماژول پیگیری</a> را ببینید.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
fa: ماژول ترجمه محتوا امکان ترجمه به زبان‌های مختلف را می‌دهد و با <a href="@locale">ماژول منطقه</a> (که مدیریت زبانهای در دسترس و ترجمه و رابط کاربری سایت را اداره می‌کند کار می‌کند) ماژول ترجمه کلید ایجاد و نگهداری ترجمه محتوا به زبان‌های مختلف است.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
fa: پیکربندی ترجمه محتوا و انواع محتوای قابل ترجمه:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
fa: در <a href="@permissions">صفحه پیکربندی مجوزها</a> مجوز <em>ترجمه محتوا</em> را به نقش‌های مقتضی کاربران بدهید.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
fa: زبان مورد نظر خود را در <a href="@languages">صفحه پیکربندی زبانها</a> اضافه و فعال کنید.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
fa: اینکه کدامین <a href="@content-types">نوع محتوا</a> باید از قابلیت ترجمه پشتیبانی کند را تعیین کنید. برای فعال نمودن پشتیبانی از ترجمه محتوا برای یک نوع محتوا، نوع محتوا را ویرایش و در لیست بازشونده <em>پشتیبانی چند زبانی</em>؛ <em>فعال، با ترجمه</em> را انتخاب کنید. (<em>پشتیبانی چند زبانی</em> در بخش <em>تنظیمات گردش کار</em> قرار دارد.

en: Working with translation-enabled content types:
fa: کار کردن با انواع محتوای قابل ترجمه:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
fa: از لیست بازشونده <em>زبان</em> برای انتخاب زبان مقتضی هنگام ایجاد یا ویرایش محتوا استفاده کنید.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
fa: ترجمه جدید یا ویرایش ترجمه کنونی توسط تب <em>ترجمه</em> مهیا می‌شود. این فقط هنگامی که محتوا را توسط کاربر دارای مجوز <em>ترجمه محتوا</em> می‌بینیم مشاهده می‌گردد. این تب اجازه می‌دهد ترجمه‌ها را با استفاده از فرم مختص ویرایش که در محتوای ترجمه شده نیز دیده می‌شود اضافه و ویرایش کنید.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
fa: ترجمه‌ها را هنگامی که لازم است به‌روز رسانی کنید زیرا به سرعت تغییرات در محتوای اصلی بازتاب پیدا می‌کند. پرچم وضعیت ترجمه مکانیزمی ساده برای پیگیری ترجمه‌های منسوخ شده فراهم می‌کند. به طور مثال بعد از ویرایش یک محتوا چک باکس <em>نشانه گذاری ترجمه به عنوان منسوخ</em> را انتخاب کنید تا تمامی ترجمه‌ها را به صورت منسوخ در آوردید و نیاز به بازنگری داشته باشد. ترجمه های دیگر ممکن است برای بازنگری توسط انتخاب <em>این ترجمه نیاز به به‌روز رسانی دارد</em> در فرم ویرایش علامت گذاری شوند.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
fa: <a href="@content-node">صفحه مدیریت محتوا</a> زبان هر محتوا را نشان می‌دهد و همچنین اجازه می‌دهد محتوا را بر اساس زبان یا وضعیت ترجمه فیلتر کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@translation">ماژول ترجمه</a> را ببینید.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
fa: ترجمه بخشی از محتوا توسط مجموعه‌های ترجمه اداره می‌شود. هر مجموعه ترجمه یک ارسال منبع دارد و تعدادی ترجمه در هر یک از <a href="!languages">زبان‌های فعال</a>. تمامی ترجمه‌ها برای به‌روز بودن یا منسوخ شده بر اساس آنچه که در کد منبع به صورت معنا دار ویرایش گردیده پیگیری می‌گردند.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی از چند زبانه بودن برای این نوع از محتوا را فعال می‌کند. اگر فعال باشد، فیلد انتخاب زبان  به فرم ویرایش اضافه خواهد شد  که به شما اجازه می‌دهد یکی از<a href="!languages">زیان‌های فعال</a> را انتخاب کنید، شما همچنین می‌توانید ترجمه را در این نوع از محتوا فعال کنید که به شما اجازه می‌دهد محتوا ترجمه شده به هریک از زبانهای فعال را داشته باشید. اگر غیر فعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوا موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: Translation settings
fa: تنظیمات ترجمه

en: Flag translations as outdated
fa: نشانه گذاری ترجمه به عنوان منسوخ

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fa: اگر تغییرات قابل‌توجهی ایجاد کرده‌اید، به صورتی که ترجمه‌ها نیاز به به‌روزرسانی داشته باشد، می‌توانید تمامی ترجمه‌های این متن را به عنوان قدیمی علامت‌گذاری نمایید. این کار هیچ تغییری در سایر مشخصات این متن‌ها، مانند وضعیت انتشار یا عدم انتشار آنها ایجاد نمی‌کند.

en: This translation needs to be updated
fa: این ترجمه نیاز به به‌روز رسانی دارد

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fa: هنگامی که این گزینه تیک خورده باشد، یعنی این ترجمه نیاز به به‌روزرسانی دارد زیرا متن منبع آن تغییر کرده است. وقتی ترجمه به‌روزرسانی شد، تیک را بردارید.

en: translate content
fa: ترجمه محتوا

en: Content translation
fa: ترجمه محتوا

en: Allows content to be translated into different languages.
fa: امکان ترجمه محتوای سایت به زبان‌های مختلف را فراهم می‌نماید.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fa: در زیر شما می‌توانید عملکردها را برای اجرا در هنگام <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> منسوب کنید.

en: Failed to fetch available update data
fa: دریافت اطلاعات به‌روز رسانی در دسترس با شکست مواجه شد

en: Unknown release date
fa: تاریخ انتشار ناشناخته

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
fa: قادر به اخذ هیچ اطلاعاتی درباره انتشارها و به‌روز رسانی‌های جدید نیستیم.

en: Last checked: @time ago
fa: آخرین بررسی: @time قبل

en: Last checked: never
fa: آخرین بررسی: هرگز

en: Includes: %includes
fa: عبارتند از: %includes

en: Disabled modules
fa: ماژول‌های غیرفعال

en: Disabled themes
fa: پوسته‌های غیرفعال

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fa: انتخاب کنید چه مدت یکبار به صورت خودکار برای بررسی انتشارهای جدید ماژول‌ها و پوسته‌های کنونی نصب شده بر روی سایت شما اقدام شود.

en: E-mail notification threshold
fa: آستانه آگاه‌سازی با پست الکترونیک

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fa: می‌توانید تعیین کنید تنها برای به‌روز رسانی های امنیتی پست الکترونیکی دریافت کنید، یا اینکه برای همه نسخه‌های جدید این عمل صورت بگیرد. اگر نسخه جدیدی از هسته دروپال یا هر یک از مازول‌‌ها و پوسته‌ها منتشر گردد، سایت شما همواره یک پیام در صفحه <a href="@status_report">گزارش وضعیت</a> نمایش خواهد داد. همچنین در صورت وجود یک به‌روز رسانی امنیتی، پیغام خطایی در صفحه‌های مدیریت سایت نمایش داده می‌شود.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fa: در اینجا شما می‌توانید اطلاعاتی درباره به‌‌روز‌رسانی‌های موجود برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب شده پیدا کنید. توجه داشته باشید هر ماژول یا پوسته بخشی از یک «پروژه» است که ممکن است نام یکسانی داشته باشد یا نداشته باشد و ممکن است شامل ماژول‌های چندگانه یا پوسته‌های همراه آن باشد.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
fa: برای گسترش قابلیت‌ها یا تغییر ظاهر سایت خود، تعدادی <a href="@modules">ماژول</a> و <a href="@themes">themes</a>پوسته</a> اشتراک‌یافته در دسترس هستند.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
fa: صفحه <a href="@available_updates">به‌روز رسانی‌های در دسترس</a> را برای کسب اطلاع درباره نسخه‌های جدید ماژول‌ها و پوسته‌های نصب شده ببینید.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
fa: ماژول وضعیت به‌روزرسانی، به صورت دوره‌ای نرم‌افزار سایت شما را برای نسخه‌های جدید (شامل ماژول‌ها و پوسته‌های اشتراک‌یافته) بررسی می‌کند، و شما را از به‌روزرسانی‌های جدید مطلع می‌سازد.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
fa: <a href="@update-report">گزارش به‌روز رسانی‌های در دسترس</a> هنگام وجود انتشارهای جدید برای دریافت شما را مطلع می‌سازد. شما می‌توانید گزینه‌های دوره زمانی بررسی و آگاه‌سازی‌ها را در <a href="@update-settings">صفحه تنظیمات ماژول وضعیت به‌روز رسانی</a> پیکربندی کنید.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
fa: لطفا توجه داشته باشید برای تهیه دیدن این اطلاعات، آمار استفاده به صورت ناشناس به drupal.org فرستاده شده است. اگر مایل باشید می‌توانید ماژول وضعیت به‌روز رسانی را در <a href="@modules">صفحه مدیریت ماژول</a> غیر فعال کنید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@update">ماژول وضعیت به‌روز رسانی</a> را ببینید.

en: Module and theme update status
fa: وضعیت به‌روز بودن پوسته و ماژول

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fa: هیچ اطلاعاتی درباره انتشارهای جدید ممکن از ماژول‌های و پوسته‌های نصب شده کنونی در دسترس نیست. برای بررسی به‌روز رسانی‌ها ممکن است نیاز باشد که <a href="@run_cron">کرون را اجرا کنید</a> یا <a href="@check_manually">دستی کنترل کنید</a>. توجه داشته باشید بررسی به‌روزرسانی‌های در دسترس می‌تواند زمان زیادی طول بکشد پس لطفا صبور باشید.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fa: به‌روز رسانی امنیتی برای یک یا چند ماژول یا پوسته شما در دسترس است. برای اطمینان از امنیت سرورتان، باید بلافاصله به‌روز رسانی را انجام دهید.

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fa: یک یا چند ماژول یا پوسته شما دارای به‌روزرسانی است. برای اطمینان از عملکرد صحیح سایت، توصیه می‌شود در اولین فرصت آنها را به‌روز نمایید.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fa: گرفتن گزارش از به‌روز‌رسانی‌های موجود برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
fa: وضعیت به‌روز رسانی‌های موجود برای دروپال، و ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده شما را بررسی می‌کند.

en: Display attached files when viewing a post.
fa: فایل‌های پیوستی را هنگام مشاهده یک محتوا نشان بده.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
fa: ماژول بارگذاری به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل‌هایی را در سایت بارگذاری کنند. قابلیت بارگذاری فایل برای اعضای گروهی که قصد اشتراک کار را دارند و همچنین برای مدیران که می‌خواهند فایل‌های بارگذاری شده در ارتباط با محتوایشان باشد مهم است.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
fa: کاربران دارای مجوز بارگذاری فایل می‌توانند پیوست‌هایی به محتوا اضافه کند. بارگذاری می‌تواند برای نوع خاصی از محتوا در صفحه تنظیمات انواع محتوا تنظیم گردد. هر نقش کاربری می‌تواند برای محدودیت یا کنترل حجم فایل‌ها، حداکثر ابعاد تصایر سفارشی گردد.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@upload">ماژول بارگذاری</a> را ببینید.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
fa: کاربران با <a href="@permissions">مجوز بارگذاری فایل</a> می‌توانند فایل‌های پیوستی را بارگذاری کنند. کاربران با <a href="@permissions">مجوز مشاهده فایل‌های بارگذاری شده</a> می‌توانند فایلهای پیوستی را مشاهده کنند. شما می‌توانید در صفحه <a href="@types">تنظیمات انواع محتوا</a> انتخاب کنید که چه نوع محتوایی فایل پیوستی داشته باشند.

en: File uploads
fa: بارگذاری‌های فایل

en: Control how files may be attached to content.
fa: چگونگی پیوست فایل‌ها به محتوا را کنترل کنید.

en: Allows users to upload and attach files to content.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد فایلی را بارگذاری و به محتوا اضافه کنند.

en: User registration settings
fa: تنظیمات ثبت‌نام کاربران

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fa: بازدید کنندگان بتوانند حساب کاربری ایجاد کنند ولی موافقت مدیر نیاز باشد.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fa: تایید هویت از طریق پست الکترونیک هنگام ایجاد حساب  توسط بازدید کنندگان لازم باشد.

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fa: اگر این گزینه انتخاب شده باشد. کاربران جدید ملزم خواهند بود برای ورود به سایت هویت خود را از طریق پست الکترونیک تایید کنند و یک رمز توسط سیستم به آنها اختصاص داده خواهد شد. اگر انتخاب نشده باشد کاربران بلافاصله وارد سایت خواهند شد و  می‌توانند در هنگام ثبت نام گذرواژه خود را ثبت کنند.

en: User registration guidelines
fa: راهنمای ثبت نام کاربر

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در بالای فرم ثبت‌نام کاربران نمایش داده می‌شود و برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: Welcome, new user created by administrator
fa: خوش‌آمدگویی، کاربر ساخته شده توسط مدیر

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fa: نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به حساب‌های کاربری جدید ساخته شده توسط مدیر را سفارشی کنید.

en: Welcome, no approval required
fa: خوش‌آمدگویی، بدون نیاز به تایید

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fa: نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربران جدید، در صورتی که نیاز به تایید مدیر نباشد، را سفارشی کنید.

en: Welcome, awaiting administrator approval
fa: خوش‌آمدگویی، در انتظار تایید مدیر

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fa: سفارشی کردن نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربران جدید هنگام ثبت‌نام، در صورتی که نیاز به تایید مدیریت باشد.

en: Password recovery email
fa: نامه الکترونیکی بازیابی کلمه عبور

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fa: سفارشی کردن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربرانی که درخواست یک کلمه عبور جدید نموده‌اند.

en: Account activation email
fa: نامه الکترونیکی فعال‌سازی حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگام فعال شدن حساب (در صورتی که یک مدیر حساب کاربری که قبلا ثبت‌نام نموده است را فعال نماید، در وب‌سایتی که تایید مدیریت لازم است).

en: Notify user when account is activated.
fa: کاربر را هنگام فعال شدن حسابش آگاه کن.

en: Account blocked email
fa: نامه الکترونیکی مسدود شدن حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگامی که حساب‌شان مسدود می‌شود.

en: Notify user when account is blocked.
fa: کاربر را هنگام مسدود شدن حسابش آگاه کن.

en: Account deleted email
fa: نامه الکترونیکی حذف حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگامی که حساب‌شان حذف می‌شود.

en: Notify user when account is deleted.
fa: کاربر را هنگام حذف حسابش آگاه کن.

en: Signature support
fa: پشتیبانی امضا

en: Picture support
fa: پشتیبانی تصویر

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
fa: زیرپوشه در پوشه %dir که تصاویر در آن ذخیره خواهد شد.

en: Picture maximum dimensions
fa: بیشترین ابعاد تصویر

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fa: بیشترین ابعاد برای تصاویر، بر حسب پیکسل.

en: Picture maximum file size
fa: بیشترین اندازه فایل تصویر

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fa: بیشترین اندازه فایل برای تصاویر, به کیلوبایت.

en: Picture guidelines
fa: راهنماهای تصویر

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در فرم بارگذاری تصویر همراه با راهنمایی‌های پیش‌فرض نمایش داده می‌شود. این امر برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fa: یک نام برای این نقش. برای مثال: "مدیر", "شورای ویراستاران", "طراح سایت".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fa: نام نقش %name در حال حاضر موجود است. لطفا یک نام نقش دیگر انتخاب کنید.

en: The role has been renamed.
fa: نام نقش تغییر کرد.

en: The role has been deleted.
fa: نقش حذف شد.

en: Matches any number of characters, even zero characters
fa: با هر تعداد کاراکتر مطابقت دارد، حتی کاراکترهای صفر

en: Matches exactly one character.
fa: فقط با یک کاراکتر تطابق دارد.

en: The access rule has been saved.
fa: قانون دسترسی ذخیره شد.

en: The access rule has been added.
fa: قانون دسترسی اضافه شد.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
fa: هیچ مقداری وارد نشده است. لطفا یک رشته آزمایشی وارد کنید و مجددا سعی کنید.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
fa: یک نام کاربری وارد نمایید که بررسی شود آیا مجاز است یا نه.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
fa: یک آدرس ایمیل وارد نمایید که بررسی شود آیا مجاز است یا نه.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
fa: یک نام میزبان یا آدرس IP وارد کنید تا بررسی شود که مجاز است یا نه.

en: Check hostname
fa: بررسی نام میزبان

en: The username %name is not allowed.
fa: نام کاربری %name مجاز نیست.

en: The username %name is allowed.
fa: نام کاربری %name مجاز است.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail مجاز نیست.

en: The e-mail address %mail is allowed.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail مجاز است.

en: The hostname %host is not allowed.
fa: نام هاست %host مجاز نیست.

en: The hostname %host is allowed.
fa: نام هاست %host مجاز است.

en: There are currently no access rules.
fa: در حال حاضر هیچ قانون دسترسی وجود ندارد.

en: E-mail new password
fa: گذرواژه جدید را ارسال کن

en: %name is not allowed to request a new password.
fa: %name مجاز به درخواست رمز عبور جدید نیست.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fa: با عرض پوزش، %name به عنوان یک نام کاربر یا یک نشانی پست الکترونیک شناسایی نگردید.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fa: راهنمایی‌های بعدی به نشانی پست الکترونیکی شما فرستاده شد.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید حساب %name را حذف کنید؟

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
fa: تمامی ارسال‌های ساخته شده توسط این کاربر به حساب ناشناس تغییر نسبت  داده خواهد شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: %name has been deleted.
fa: %name حذف شد.

en: You must enter a username.
fa: شما باید یک نام کاربری وارد کنید.

en: The username cannot begin with a space.
fa: نام کاربری نمی‌تواند با یک فضای خالی آغاز شود.

en: The username cannot end with a space.
fa: نام کاربری نمی‌تواند با یک فاصله پایان یابد.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fa: نام کاربری نمی‌تواند شامل چندین فاصله متوالی باشد.

en: The username contains an illegal character.
fa: نام کاربری شامل یک کاراکتر غیر مجاز است.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fa: نام کاربری %name طولانی است: حداکثر باید شامل %max کاراکتر باشد.

en: You must enter an e-mail address.
fa: شما باید یک نشانی پست الکترونیک وارد کنید.

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: User list length
fa: طول فهرست کاربر

en: Online users
fa: کاربران آنلاین

en: Enter the password that accompanies your username.
fa: کلمه عبور مرتبط با نام کاربری خود را وارد کنید.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
fa: %name با استفاده از یک آدرس پست الکترونیک رزرو شده ثبت نام نموده است لذا نمی‌تواند وارد شود.

en: Signature settings
fa: تنظیمات امضاء

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
fa: قالب‌بندی ورودی امضاء بر روی یک قالب‌بندی که شما به آن دسترسی ندارید تنظیم شده است. هنگامی که شما این صفحه را ذخیره کنید به یک قالب‌بندی که شما به آن دسترسی داشته باشید، تغییر خواهد کرد.

en: Delete picture
fa: حذف تصویر

en: Check this box to delete your current picture.
fa: برای حذف تصویر فعلی خود، این گزینه را علامت بزنید.

en: An administrator created an account for you at !site
fa: یکی از مدیران یک حساب برای شما در سایت !site ایجاد نموده است.

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
fa: !username،
    
    یکی از مدیران سایت !site یک حساب کاربری برای شما ایجاد کرده است. اکنون شما می‌توانید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور زیر وارد !login_url شوید:
    
    نام کاربری: !username
    کلمه عبور: !password
    
    همچنین می‌توانید با کلیک بر روی این پیوند یا کپی کردن آن در مرورگرتان وارد سایت شوید:
    
    !login_url
    
    این یک پیوند یک‌بار مصرف است، و تنها یک بار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
    
    پس از ورود، شما به !edit_uri هدایت می‌شوید تا بتوانید کلمه عبور خود را تغییر دهید.
    --  تیم !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
fa: جزئیات حساب کاربری !username در !site (در انتظار تایید مدیریت)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
fa: !username،
    
    از ثبت‌نام شما در !site متشکریم. تقاضای شما برای ایجاد حساب در حال حاضر در انتظار تایید است. در صورتی که تقاضای شما تایید شود، یک نامه الکترونیکی دیگر شامل اطلاعاتی درباره نحوه ورود، تعیین کلمه عبور، و سایر جزئیات دریافت خواهید کرد.
    
    
    --  تیم !site

en: Replacement login information for !username at !site
fa: اطلاعات ورود جایگزین برای !username در !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
fa: !username,
    
    یک درخواست باز نشانی گذرواژه برای حساب شما در سایت !site داده شده‌است.
    
    
    شما می‌توانید با استفاده از کلیک بر روی این پیوند یا کپی و چسباندن در جستجوگر خود وارد !uri_brief شوید.
    
    !login_url
    
    این یک پیوند یکبار مصرف ورود است، لذا فقط یکبار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر بعد از یک روز استفاده نگردد منقضی خواهد شد و عمل نخواهد کرد. 
    
    بعد از ورود، شما به آدرس !edit_uri هدایت می‌شوید، لذا می‌توانید گذرواژه خود را تغییر دهید.پد.

en: Account details for !username at !site (approved)
fa: اطلاعات حساب !username در !site (تایید شده)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
fa: !username,
    
    حساب شما در !site فعال شده‌است.
    
    شما می‌توانید با استفاده از  کلیک بر روی این پیوند یا کپی و چسباندن در جستجوگر خود وارد شوید.
    
    !login_url
    
    این یک پیوند یکبار مصرف ورود است، لذا فقط یکبار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
    
    بعد از ورود، شما به آدرس !edit_uri هدایت می‌شوید، لذا می‌توانید گذرواژه خود را تغییر دهید.پد.
    
    بعد از آنکه شما گذرواژه خود را تغییر دادید می‌توانید از آدرس !login_uri با استفاده از گذرواژه ذیل وارد شوید
    
    نام کاربری: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
fa: اطلاعات حساب کاربری !username در !site (مسدود شده)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
fa: !username،
    
    حساب کاربری شما در !site مسدود شده است.

en: Account details for !username at !site (deleted)
fa: اطلاعات حساب کاربری !username در !site (حذف شده)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
fa: !username،
    
    حساب کاربری شما در !site حذف شده است.

en: Unblock the selected users
fa: خروج کاربران انتخاب شده از حالت مسدود

en: Block the selected users
fa: مسدود کردن کاربران انتخاب شده

en: Delete the selected users
fa: حذف کاربران انتخاب شده

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
fa: ماژول کاربر به کاربران اجازه می‌دهد تا در سایت ثبت نام کنند، وارد و خارج شوند. کاربران از ورود به سایت نفع می‌برند زیرا با محتوا ایجاد شده توسط حسابشان نسبت مستقیم دارد و اجازه دسترسی‌های مختلف مبتنی بر نقش خودشان دارند. ماژول کاربر از نقش‌های کاربری که ریز تعریف شده معینی برای هر نقش که فقط آنچه مدیران می‌خواهند بتواند انجام دهد را دارند پشتیبانی می‌کند. هر کاربر به یک یا دو نقش و بیشتر اختصاص دارد. به صورت پیش‌فرض دو نقش وجود دارد؛ <em>ناشناس</em> -کاربری که وارد نشده‌است؛ و <em>شناخته شده</em> - کاربری که حساب ساخته و شناخته شده‌است.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@user">ماژول کاربر</a> را ببینید.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
fa: دروپال به کاربران اجازه‌ی ثبت‌نام، ورود، خروج، مدیریت پروفایل‌های کاربری، و غیره را می‌دهد. کاربران سایت نمی‌توانند از اسامی خودشان برای ارسال محتوا استفاده کنند، مگر آنکه برای یک حساب کاربری ثبت‌نام کرده باشند.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fa: این صفحه اجازه‌ی ثبت کاربران جدید را به مدیران می‌دهد. آدرس پست الکترونیکی کاربران و نام‌های کاربری باید یکتا باشند.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
fa: مجوزها به شما اجازه می‌دهند که آنچه را کاربران در سایت شما انجام می‌دهند کنترل کنید. هر نقش کاربری( تعریف شده در <a href="@role">صفحه نقش‌های کاربران</a>) مجموعه‌ای از مجوزهای خود را دارد. به طور مثال شما می‌توانید به کاربران رده بندی شده به صورت «مدیریتی» مجوزهای «مدیریت گره‌ها» را بدهید اما به صورت متداول از کاربران «شناخته شده» این قابلیت را منع کنید. شما می‌توانید از مجوزها برای آزاد نمودن امتیازات برای کاربران شناخته شده (به طور مثال آنهایی که تعهد پرداخت داده‌اند) استفاده کنید.  مجوزها همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا از سربار مدیریت وقتی سرور زیر بار است اشتراکی استفاده کنند.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
fa: <p>نقش‌ها به شما اجازه می‌دهند امنیت و مدیریت دروپال را بهبود ببخشید. یک نقش گروهی از کاربران را تعریف می‌کند که امتیازاتی را که در <a href="@permissions">مجوزهای کاربران</a> تعریف شده‌است دارند.. مثالی از نقش‌ها شامل : کاربران ناشناس، کاربران شناخته شده، ناظم و مدیران و امثالهم است.  در این قسمت شما <em>نام‌های نقش‌ها</em> مختلف را تعریف خواهید نمود. برای حذف نقش «ویرایش» را انتخاب کنید.</p><p>به صورت پیش‌فرض دروپال دارای دو نقش است:</p>
          <ul>
          <li>کاربران ناشناس: این نقش برای کاربرانی که حساب کاربری ندارند یا شناخته شده نیستند است.</li>
          <li>کاربران شناخته شده: این نقش به صورت خودکار برای تمامی کاربران وارد شده اعطا می‌گردد.</li>
          </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fa: یک الگوی ساده برای جستجوی نام کاربری یا نشانی پست الکترونیک وارد کنید ("*" می‌تواند به صورت یک کاراکتر عام به کار رود). به طور مثال، یکی می‌تواند "br" را جستجو و دروپال ممکن است "brian"، "brad"، و "brenda@example.com" را برگرداند.

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
fa: به دروپال خوش آمدید. شما اکنون به عنوان کاربر #1 وارد سایت شده‌اید، که امکان کنترل کامل وب‌سایت را به شما می‌دهد.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
fa: </p><p> کلمه عبور شما <strong>%pass</strong> هست. شما می‌توانید کلمه عبور خود را در زیر تغییر دهید.

en: New external user: %name using module %module.
fa: کاربر خارجی جدید: %name در حال استفاده از ماژول %module.

en: Deleted user: %name %email.
fa: کاربر حذف شده: %name %email.

en: administer permissions
fa: مدیریت مجوزها

en: administer users
fa: مدیریت کاربران

en: access user profiles
fa: دسترسی به پروفایل کاربران

en: change own username
fa: تغییر نام کاربری خود

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
fa: پیکربندی رفتار پیش‌فرض کاربران شامل شرایط ثبت‌نام، پست الکترونیکی و تصویر کاربر.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fa: تعیین دسترسی به امکانات با انتخاب مجوزهای نقش‌ها.

en: Edit role
fa: ویرایش نقش

en: Access rules
fa: قوانین دسترسی

en: Check rules
fa: بررسی قوانین

en: Manages the user registration and login system.
fa: ثبت‌نام کاربران و سیستم ورود را مدیریت می‌کند.

en: By !author at @date
fa: توسط !author در @date

en: Chameleon
fa: آفتاب پرست

en: Minimalist tabled theme with light colors.
fa: پوسته جدولی ساده‌گرا با رنگ‌های روشن.

en: Marvin
fa: ماروین

en: Garland
fa: تاج گل

en: Minnelli
fa: مینلی

en: Pushbutton
fa: دکمه

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
fa: پوسته جدولی چند ستونه با روشنایی‌های مختلف آبی و نارنجی.

en: File name without extension
fa: نام فایل بدون پسوند

en: File extension
fa: پسوند فایل

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fa: این عنوان به صورت متن جایگزین هنگامی که موس روی تصویر قرار می‌گیرد کاربرد دارد.

en: Image linked to node
fa: تصویر پیوند شده به گره

en: Image linked to file
fa: تصویر پیوند شده به فایل

en: Progress indicator
fa: نشانگر پیشرفت

en: Bar with progress meter
fa: میله‌ای همراه با علامت پیشرفت

en: Throbber
fa: چرخنده

en: Path settings
fa: تنظیمات مسیر

en: The file upload failed. %upload
fa: بارگذاری فایل با شکست مواجه شد. %upload

en: URL to file
fa: آدرس به فایل

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fa: یک خطای غیرقابل‌ترمیم رخ داد. فایل بارگذاری‌شده احتمالا از حداکثر حجم فایل مورد پشتیبانی این سرور (@size) فراتر رفته است.

en: Starting upload...
fa: شروع بارگذاری...

en: Uploading... (@current of @total)
fa: بارگذاری... (@current از @total)

en: Allowed Extensions: %ext
fa: پسوندهای مجاز : %ext

en: Maximum Filesize: %size
fa: حداکثر سایز فایل: %size

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fa: سرور شما قابلیت نمایش پیشرفت بارگذاری فایل را دارد، اما کتابخانه‌های لازم نصب نیستند. توصیه می شود که <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) و یا <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.را نصب کنید

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fa: سرور شما قابلیت نمایش وضعیت بارگذاری فایل را از طریق APC RFC1867 دارد. توجه کنید که فقط یک بارگذاری در هر زمان پشتیبانی می‌شود. توصیه می‌شود اگر ممکن است از <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> استفاده کنید.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری را ندارد. نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری نیازمند اجرای PHP از طریق mod_php و نه FastCGI می‌باشد.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت بارگذاری فایل را از طریق APC دارد، اما APC فعال نشده است. <code>apc.rfc1867 = 1</code> را به تنظیمات php.ini خود بیافزایید. همچنین پیشنهاد می‌شود که از <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> استفاده کنید، که از بارگذاری همزمان بیش از یک فایل پشتیبانی می‌کند.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fa: فعال (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fa: فعال (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fa: پیشرفت بارگذاری

en: Styles
fa: استایل ها

en: %name: the value may be no smaller than %min.
fa: %name: مقدار نباید کمتر از %min باشد.

en: %name: the value may be no larger than %max.
fa: %name: مقدار نباید بیشتر از %max باشد.

en: %name: found no valid user with that name.
fa: %name: هیچ کاربر معتبری با این نام پیدا نشد.

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fa: مجموعه‌ای از ابزارهای مفید از مرلین، توسعه‌گر Chaos.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fa: ارائه رابط کاربری و API  برای مدیریت صفحات سایت

en: Node add/edit form
fa: فرم افزودن/ویرایش محتوا

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fa: ویرایش نام، مسیر و دیگر تنظیمات پایه برای هر صفحه.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fa: قرار دادن زمینه برای آرگومان‌های این صفحه.

en: Control what users can access this page.
fa: کنترل کاربرانی که به این صفحه دسترسی دارند.

en: Make a copy of this page
fa: ایجاد یک کپی از این صفحه

en: User profile template
fa: قالب پروفایل کاربر

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fa: هر چیزی در فرم که که توسط محتواهای دیگر نمایش داده نمی شود.

en: Node created date
fa: تاریخ ایجاد محتوا

en: Node links of the referenced node.
fa: پیوندهای گره برای گره مرجع.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fa: پیکربندی نماها برای مورد استفاده قرار گرفتن در محتوای CTools

en: Select display
fa: انتخاب نمایش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fa: برای یک پانل یا صفحه نمایش داشبورد به عنوان مطالب در دسترس است

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fa: یک آرایش پنل تقسیم‌شده به سطرها و ستون‌ها.

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fa: افزودن اقلام محتوا و تغییر مکان آنها با یک رابط انداختن و کشیدن.

en: Field label
fa: برچسب فیلد

en: Form settings
fa: تنظیمات فرم

en: Type of group.
fa: نوع گروه

en: The block has been deleted.
fa: بلوک حذف شد.

en: @project issue queue
fa: صف مسائل @project

en: Flush all caches
fa: تخلیه کلیه حافظه‌های موقت

en: Cache tables
fa: جداول حافظه موقت

en: Path module form.
fa: فرم ماژول مسیر.

en: Poll module settings.
fa: تنظیمات ماژول نظرسنجی.

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: » Add a new content type
fa: » افزودن یک نوع محتوای جدید

en: @field_name (Locked)
fa: @field_name (قفل شده)

en: - Select a field type -
fa: - نوع فیلدی انتخاب کنید -

en: - Select a widget -
fa: - یک ساختار را انتتخاب کنید -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fa: نام فیلد (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fa: نوع داده‌ها برای ذخیره سازی.

en: Form element to edit the data.
fa: عنصر فرم برای ویرایش داده.

en: - Select an existing field -
fa: - یک فیلد موجود را انتخاب کنید -

en: Field to share
fa: فیلد برای به اشتراک گذاشتن

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fa: نام گروه (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد جدید: نیاز به ارائه برچسب دارید.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fa: افزودن فیلد جدید: شما نیاز به فراهم کردن یک نام فیلد دارید.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fa: افزودن فیلد جدید: فیلد با نام %field_name معتبر نیست. نام فیلد باید حروف کوچک و بدون علامت، اعداد و زیر خط باشد.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fa: افزودن فیلد جدید: نام فیلد %field_name طولانی است. نام فیلد با احتساب  پیشوند 'field_' محدود به 32 حرف است.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fa: افزودن فیلد جدید: نام فیلد %field_name در حال حاضر موجود است.

en: Add new field: you need to select a field type.
fa: افزدون فیلد جدید: شما نیاز به انتخاب یک نوع فیلد دارید.

en: Add new field: you need to select a widget.
fa: افزودن فیلد جدید: شما باید یک ساختار را انتخاب کنید.

en: Add new field: invalid widget.
fa: افزودن فیلد جدید:ساختار معتبر نیست.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک عنوان وارد کنید.

en: Add existing field: you need to select a field.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک فیلد انتخاب کنید.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک ساختار را انتخاب کنید.

en: Add existing field: invalid widget.
fa: افزودن فیلد موجود: ساختار معتبر نیست.

en: Edit basic information
fa: ویرایش اطلاعات پایه

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fa: نوع داده‌هایی که می‌خواهید توسط این فیلد در پایگاه داده ذخیره کنید. این گزینه قابل‌تغییر نیست.

en: Updated basic settings for field %label.
fa: تنظیمات پایه فیلد %label به روز شد.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fa: فیلد %field قفل شده و نمی‌تواند ویرایش شود.

en: %type basic information
fa: اطلاعات پایه %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fa: بیشترین تعداد مقادیری که کاربران می‌توانند برای این فیلد وارد کنند.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fa: «بی نهایت» یک دکمه «افزودن بیشتر» اضافه می‌کند لذا کاربران می‌توانند هر تعداد که مایل باشند اضافه کنند.

en: %name must be an integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح باشد.

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: %name must be a number.
fa: %name باید یک عدد باشد.

en: Formatted html link to the referenced node.
fa: پیوند html قالب‌بندی شده به گره مرجع.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Create display groups for CCK fields.
fa: ایجاد گروه‌های نمایش برای فیلدهای CCK.

en: Field group: @group in @type
fa: گروه فیلد: @group در @type

en: Only numbers are allowed in %field.
fa: در %field فقط اعداد مجاز هستند.

en: New field
fa: فیلد جدید

en: New group
fa: گروه جدید

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fa: از گزینه 'استثنا' برای مستثنی کردن یک آیتم از ارسال مقدار !content به قالب گره استفاده نمایید.

en: Hello <strong>@username</strong>
fa: سلام <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fa: نمایش میانبرها

en: A better Toolbar.
fa: نوار ابزار بهتر

en: Debug response: !data
fa: پاسخ به اشکال زدایی : !data

en: Policy message
fa: پیغام بیمه

en: Help message shown at checkout.
fa: پیام راهنمایی كه در هنگام بررسی نمایش داده می‌شود

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
fa: هنگامی كه كالاها با روش‌های حمل و نقل متفاوت سفارش داده می‌شوند، تعیین کنید چه روش حمل و نقلی در زمان بررسی مظنه تعیین شود. مقادیر بالاتر در اولویت قرار می‌گیرند.

en: The starting price for weight-based shipping costs.
fa: قیمت اولیه برای هزینه‌های حمل و نقل بر اساس وزن

en: !sign per !unit
fa: !sign به ازای هر !unit

en: Weight quote shipping method was updated.
fa: روش مظنه وزن حمل و نقل به روز رسانی شد

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
fa: روش مظنه وزن حمل و نقل جدیدی ایجاد و فعال شد

en: Weight quote shipping method deleted.
fa: مظنه وزن روش حمل و نقل حذف شد

en: Shipping rates by weight
fa: نرخ حمل و نقل بر اساس وزن

en: Edit weight quote method
fa: ویرایش روش مظنه وزن

en: Delete weight quote method
fa: حذف روش مظنه وزن

en: You have been granted the %role role.
fa: نقش %role به شما اعطا گردید.

en: Change the layout of this panel.
fa: تغییر آرایش این پنل.

en: !site_name blogs
fa: وبلاگ‌های !site_name

en: Customize product report parameters
fa: سفارشی کردن پارامترهای گزارش کالا

en: No orders available.
fa: هیچ سفارشی در دسترس نیست.

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: User blog
fa: وبلاگ کاربر

en: Site contact page
fa: صفحه تماس سایت

en: Advanced search form
fa: فرم جستجوی پیشرفته

en: Ubercart price
fa: قیمت آبرکارت

en: Ubercart weight
fa: وزن آبرکارت

en: There is 1 product kit that consists of only this product. It will be deleted as well. | There are @count product kits that consist of only this products. They will be deleted as well.
fa[0]: یک بسته کالا وجود دارد که فقط شامل این محصول است. این بسته نیز حذف خواهد شد.
fa[1]: @count بسته کالا وجود دارد که فقط شامل این محصول هستند. این بسته‌ها نیز حذف خواهند شد.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fa: پست الکترونیکی کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است. اگر کاربر ثبت‌نام کرده باشد، خالی خواهد بود.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fa: شناسه‌ی واژگان برای واژگانی که واژه به آن تعلق دارد.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
fa: این فرم یک نوع محتوا و یک یا چند فیلد از آن نوع را پردازش نموده و تنظیمات را صادر می‌نماید. خروجی صادر شده با این پردازش را با کپی می‌توان به پایگاه داده فعلی یا دیگری وارد نمود. ورود، فیلدها را به یک نوع محتوای فعلی اضافه می‌کند یا یک نوع محتوای جدید شامل فیلدهای انتخاب شده ایجاد می‌کند.

en: Blocked users
fa: کاربران مسدود شده

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه رده بندی

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: Your OpenID
fa: OpenID شما

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
fa: این OpenID پس از ثبت‌نام به حساب کاربری شما متصل خواهد شد.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fa: فایل ترجمه جاواسکریپت %file.js یافت نشد.

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Published comment %subject.
fa: دیدگاه %subject منتشر شد.

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
fa: نمایش این نما به عنوان جایگزینی برای یک مسیر موجود در منوها.

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: Duplicate window
fa: پنجره تکراری

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.  Do not change the gateway URLs unless you are using this module with an Authorize.net-compatible gateway that requires different URLs.
fa: این اطلاعات جهت تعامل آبرکارت با حساب درگاه پرداخت الکترونیک مورد نیاز بوده  که ممکن است در صفحه تنظمیات حساب شما یافت شود. این اطلاعات متفاوت با شناسه و رمز عبور شما است. در مسیر آدرس‌ درگاه تغییری ایجاد نکنید مگر اینکه از این ماژول با یک درگاه سازگار با Authorize.net اسنفاده می‌کنید که نیازمند یک مسیر متفاوت است.

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
fa: <strong>پوشه:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
fa: <strong>فایل:</strong> !file<br />

en: Order Date:
fa: تاریخ سفارش:

en: The stock level for %model_name has been !action to !qty.
fa: سطح موجودی %model_name به !qty !action است.

en: decreased
fa: كاهش یافته

en: increased
fa: افزایش یافته

en: The Ubercart store fax number.
fa: شماره فکس فروشگاه آبرکارت

en: Activity of @username
fa: فعالیت @username

en: Attachment before
fa: پیوست قبل از

en: Attachment after
fa: پیوست بعد از

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fa: فایل انتخاب شده %filename نمی‌تواند بارگذاری شود. فقط فایل‌هایی با پسوند‌های زیر مجاز هستند: %extensions.

en: Overview activity messages
fa: مرورکلی پیغام‌های فعالیت

en: Primary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش اصلی

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن primary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Secondary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش ثانویه

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن secondary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Header background
fa: زمینه سربرگ

en: Comment creation
fa: ایجاد دیدگاه

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: Thanks for your order, !order_first_name!
fa: از سفارش شما متشکریم، !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
fa: اگر نیاز به بررسی وضعیت سفارش خود دارید، لطفا در صفحه ی اصلی !store_link بر روی "حساب کاربری من" در منو کلیک کنید یا با استفاده از لینک زیر وارد شوید:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت سفارش هایتان در !store_link ، لطفا <a href="!store_help_url">صفحه ی راهنمای ما</a> را مشاهده کنید.

en: Styles for regions
fa: استایل بخش‌ها
