Display Suite profile (6.x-1.6) - en to mk translation catalogue (194 entries)

en: Home
mk: Дома

en: Title
mk: Наслов

en: user
mk: корисник

en: Administer
mk: Администрација

en: Content
mk: Содржина

en: Type
mk: Тип

en: Author
mk: Автор

en: Replies
mk: Одговори

en: yes
mk: да

en: List
mk: Листа

en: Actions
mk: Акции

en: Confirm
mk: Потврда

en: Remove
mk: Одстрани

en: RSS feed
mk: RSS-канал

en: Access control
mk: Контрола на пристап

en: Comments
mk: Коментари

en: Taxonomy
mk: Таксономија

en: Content types
mk: Типови содржина

en: Categories
mk: Категории

en: Search
mk: Барање

en: - None -
mk: - Ништо -

en: Required
mk: Побарано

en: Settings
mk: Поставки

en: Add category
mk: Додавање категорија

en: edit
mk: промени

en: Import
mk: Внесување

en: Export
mk: Изнесување

en: Taxonomy term
mk: Термин од таксономија

en: Help
mk: Помош

en: Sunday
mk: Недела

en: Monday
mk: Понеделник

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Add
mk: Додај

en: Modules
mk: Модули

en: Clear index
mk: Празнење на индексот

en: search
mk: барање

en: Configure
mk: Конфигурирање

en: Contact
mk: Контакт

en: Content management
mk: Управување со содржини

en: Active
mk: Активно

en: Add block
mk: Додавање блок

en: User settings
mk: Поставувања за корисници

en: Roles
mk: Улоги

en: Location
mk: Локација

en: Global settings
mk: Глобални поставувања

en: Search settings
mk: Поставувања за пребарувањето

en: Performance
mk: Перформанси

en: Details
mk: Детали

en: node
mk: јазол

en: Recent posts
mk: Скорешни објавувања

en: Navigation
mk: Навигација

en: Log in
mk: Најави ме

en: Users
mk: Корисници

en: Site maintenance
mk: Одржување на веб-локацијата

en: Create content
mk: Креирање содржина

en: Anonymous
mk: Анонимен

en: Uninstall
mk: Деинсталација

en: Recent comments
mk: Скорешни коментари

en: Add rule
mk: Додавање правило

en: Delete rule
mk: Бришење правило

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Romania
mk: Романија

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Add user
mk: Додавање корисник

en: in
mk: во

en: Edit term
mk: Уредување термин

en: Add menu
mk: Додавање мени

en: menu
mk: мени

en: ‹ previous
mk: ‹ претходно

en: Request new password
mk: Барање нова лозинка

en: Edit menu
mk: Уредување мени

en: Delete menu
mk: Бришење мени

en: Edit menu item
mk: Уредување елемент од менито

en: Reset menu item
mk: Ресетирање елемент од менито

en: Delete menu item
mk: Бришење елемент од менито

en: Configure block
mk: Конфигурација на блок

en: Log out
mk: Одјави ме

en: Autocomplete taxonomy
mk: Автом. довршување на таксономија

en: Create new account
mk: Креирање нова сметка

en: Site information
mk: Информации за веб-локацијата

en: Syndicate content
mk: Агрегирање содржина

en: User management
mk: Управување со корисници

en: Relationships
mk: Релации

en: Relationship
mk: Релација

en: Themes
mk: Теми

en: Published comments
mk: Објавени коментари

en: Reset password
mk: Барање нова лозинка

en: Site configuration
mk: Конфигурација на веб-локацијата

en: Approval queue
mk: Редица за одобрување

en: Site building
mk: Градење на страницата

en: Macedonia
mk: Македонија

en: Blocks
mk: Блокови

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
mk: Конфигурирање на содржините од блоковите што ќе се прикажуваат во страничните колони и во другите региони од Вашата веб-локација.

en: Delete block
mk: Бришење блок

en: Menus
mk: Менија

en: Add vocabulary
mk: Додавање лексикон

en: Edit vocabulary
mk: Уредување лексикон

en: @module module
mk: @module модул

en: Input formats
mk: Формати за внес

en: List, add, and edit users.
mk: Прикажување, додавање и уредување корисници.

en: « first
mk: « прв

en: last »
mk: последно »

en: empty
mk: празно

en: taxonomy
mk: таксономија

en: Clean URLs
mk: Чисти адреси

en: My account
mk: Мојата сметка

en: A form to add a new comment.
mk: Форма за додавање на нов коментар.

en: Edit comment
mk: Уредување коментар

en: Edit rule
mk: Уредување правило

en: Require
mk: Побарај

en: Error reporting
mk: Пријавување грешки

en: Delete contact
mk: Бришење контакт

en: Add @type
mk: Додај @type

en: User account
mk: Корисничка сметка

en: File download
mk: Симнување датотеки

en: List, edit, or add user roles.
mk: Прикажување, додавање и уредување улоги на корисниците.

en: Administration theme
mk: Административна тема

en: Run cron
mk: Извршување на cron

en: Status report
mk: Извештај за статус

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
mk: Прегледување и уредување на коментарите на веб-локацијата и редицата за модерирање коментари.

en: Delete comment
mk: Бришење коментар

en: File system
mk: Датотечен систем

en: By module
mk: По модул

en: Manage your site's content.
mk: Управувајте со содржините на Вашата веб-локација.

en: Control how your site looks and feels.
mk: Управувајте со изгледот и однесувањето на Вашата веб-локација.

en: Adjust basic site configuration options.
mk: Нагодете ги основните параметри за веб-локацијата

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
mk: Управување со корисниците и групите на Вашата веб-локација и нивниот пристап до можностите на веб-локацијата.

en: Add language
mk: Додавање јазик

en: locale
mk: локализација

en: User autocomplete
mk: Автом. довршување корисници

en: filter
mk: филтер

en: Post date
mk: Датум на објава

en: upload
mk: качи

en: contact
mk: контакт

en: - All -
mk: - Сите -

en: Contact form
mk: Формулар за контакт

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
mk: Креирање системски формулар за контакт и поставување категории што ќе се користат во него.

en: Edit contact category
mk: Уредување категорија за контакти

en: Recent log entries
mk: Скорешни записи во дневникот

en: View events that have recently been logged.
mk: Преглед на настаните што биле последни евидентирани.

en: Top 'page not found' errors
mk: Најмногу грешки „Страницата не е најдена“

en: View 'page not found' errors (404s).
mk: Преглед на грешките „Страницата не е најдена“ (404).

en: Top 'access denied' errors
mk: Најмногу грешки „Пристапот е одбиен“

en: View 'access denied' errors (403s).
mk: Преглед на грешките „Пристапот е одбиен“ (403).

en: Add input format
mk: Додавање формат за внес

en: Delete input format
mk: Бришење формат за внес

en: Compose tips
mk: Совети за пишување

en: View, edit, and delete your site's content.
mk: Прегледување, уредување и отстранување содржини.

en: Post settings
mk: Поставувања за написите

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
mk: Контрола врз однесувањето при испраќање написи, како што е должина на скратениот вовед, задолжително прегледување пред испраќање и бројот на написи на предната страница.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
mk: Управување со типовите содржини, вклучително и стандардниот статус, промовирањето на предната страница итн.

en: Add content type
mk: Додавање тип содржина

en: URL aliases
mk: Алијаси за адреси

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
mk: Менување на адресите од Вашата веб-локација со креирање алијаси за нив.

en: Edit alias
mk: Уредување алијас

en: Delete alias
mk: Бришење алијас

en: Add alias
mk: Додавање алијас

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
mk: Конфигурирање на поставувањата за релевантност за пребарувањата и другите опции за индексирање

en: Top search phrases
mk: Најмногу барани фрази

en: View most popular search phrases.
mk: Преглед на најбараните фрази.

en: Compact mode
mk: Компактен режим

en: By task
mk: По задача

en: Settings for how your administrative pages should look.
mk: Поставувања за тоа како треба да изгледаат Вашите административни страници.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
mk: Менување на темата што се користи на веб-локацијата и темите што може да ги поставуваат корисниците.

en: Select the default theme.
mk: Изберете ја стандардната тема.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
mk: Овозможување или оневозможување на модули на Вашата веб-локација.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
mk: Менување на основните информации за веб-локацијата, како што се името, слоганот, електронската пошта, мисијата, главната предна страница и други параметри.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
mk: Конфигурирање на справувањето на Друпал со грешки, вклучително и грешките од тип 403/404 и пријавувањето грешки од PHP.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
mk: Место на кое Друпал ќе ги складира качените датотеки и начинот на кој ќе им се пристапува.

en: Image toolkit
mk: Библиотека за графика

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
mk: Која библиотека за графика ќе се користи ако сте инсталирале повеќе библиотеки.

en: RSS publishing
mk: RSS-објавувања

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
mk: Конфигурирање на бројот на елементи по канал и дали каналите ќе содржат наслови/краток текст/целосен текст.

en: Date and time
mk: Датум и време

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
mk: Поставувања за начинот на кој Друпал ги прикажува датумите и времето, како и стандардната временска зона на системот.

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
mk: Спуштање на веб-локацијата заради одржување и поправки или повторно враќање на мрежа.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
mk: Овозможува или оневозможува чисти адреси за Вашата веб-локација.

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
mk: Преглед на извештајот за работењето на Вашата страница и евентуалните откриени проблеми.

en: File uploads
mk: Качувања на датотеки

en: Control how files may be attached to content.
mk: Управување со бројот на датотеки што може да се приложат на содржината.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
mk: Конфигурација на стандардното однесување за корисниците, вклучително побарувањата за регистрирање, електронската пошта и сликите од корисниците.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
mk: Управување со пристапот до можностите преку избирање дозволи за улогите.

en: Edit role
mk: Уредување улога

en: Access rules
mk: Правила за пристап

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
mk: Приказ и креирање на правила за забранувања на кориснички имиња, адреси за е-пошта и IP-адреси.

en: Check rules
mk: Проверка на правила

en: <No value>
mk: <Нема вредност>

en: Hello <strong>@username</strong>
mk: Здраво <strong>@username</strong>
