Display Suite profile (6.x-1.7) - en to id translation catalogue (1088 entries)

en: Home
id: Depan

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: select
id: Pilih

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enabled
id: hidup

en: enable
id: hidupkan

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: Administer
id: Kelola

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Attribute
id: Atribut

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup

en: Is
id: Adalah

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: Actions
id: Aksi

en: disabled
id: nonaktif

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: Selengkapnya

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Action
id: Aksi

en: Cost
id: Biaya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Purchased
id: Terbeli

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: Overview
id: Tinjauan

en: File path
id: Direktori berkas

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: Tes

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Isi pesan

en: Password
id: Sandi

en: Block settings
id: Setelan block

en: Comment form
id: Form komentar

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Help text
id: Teks panduan

en: Types
id: Tipe

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Related terms
id: Istilah terkait

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Description field
id: keterangan kotak isian

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Blank
id: Kosong

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Catalog
id: Katalog

en: Artist
id: Artis

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: hidden
id: tersembunyi

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Placeholder tokens
id: Token pengganti

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: never
id: belum pernah

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: read more
id: lainnya

en: Statistics
id: Statistik

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: n/a
id: t/a

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Avatar

en: type
id: tipe

en: Find content
id: Temukan konten

en: User
id: Anggota

en: Content type
id: Tipe konten

en: action
id: aksi

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: no
id: tidak

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: Unable to send email to %recipient
id: Tidak bisa mengirim email ke %recipient

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pembatas

en: Exclude
id: Singkirkan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: term
id: termin

en: Add child page
id: Tambah sub halaman

en: Printer-friendly version
id: Versi ramah cetak

en: Update options
id: Pilihan pemutakhiran

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: CSS class
id: Class CSS

en: Page
id: Halaman

en: Left side
id: Sisi Kiri

en: Middle column
id: Kolom tengah

en: Right side
id: Sisi Kanan

en: Bottom
id: Dasar

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Taxonomy terms
id: Termin taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Mission
id: Misi

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Good
id: Bagus

en: User settings
id: Pengaturan anggota

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Submit changes
id: Kirim perubahan

en: Left sidebar
id: Kolom sisi kiri

en: Right sidebar
id: Kolom sisi kanan

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Recipients
id: Penerima

en: You must enter a valid e-mail address.
id: Anda harus memasukkan alamat email yang benar.

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul pasokan

en: Aggregator item
id: Item aggregator

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Visibility
id: Keterlihatan

en: Roles
id: Pemeran

en: Comment
id: Komentar

en: Comment ID
id: ID komentar

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Ditampilkan

en: Input format
id: Format input

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Tempatkan di atas halaman

en: Log message
id: Catatan log

en: Poll choices
id: Pilihan-pilihan poling

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Vocabulary name
id: Nama kategori

en: Term ID
id: ID termin

en: Term name
id: Nama istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Field name
id: Nama field

en: Field type
id: Tipe field

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Fields
id: Isian

en: Widget type
id: Tipe widget

en: Contains
id: Berisi

en: Is less than
id: kurang dari

en: Is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Average
id: Rating rata-rata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: N/A
id: Tidak tersedia

en: configure
id: konfigurasi

en: Items
id: Item

en: %time ago
id: %time lalu

en: Advanced
id: Ahli

en: Delete all
id: Hapus semua

en: Sort order
id: Urutkan susunan

en: Up
id: Ke atas

en: 1 attachment | @count attachments
id[0]: 1 sisipan
id[1]: @count sisipan

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Medium
id: Sedang

en: Plain text
id: Teks polos

en: Caching
id: Persinggahan

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Month
id: Bulan

en: Price
id: Harga

en: System
id: Sistem

en: Customer
id: Pelanggan

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Add to cart
id: Tambah ke Troli

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Provinsi

en: Code
id: Kode

en: Recipient
id: Penerima

en: Payment
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: security
id: keamanan

en: General
id: Umum

en: Directory
id: Direktori

en: Method
id: Metode

en: Egypt
id: Mesir

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Cuba
id: Kuba

en: Brazil
id: Brasil

en: Chile
id: Chili

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Turkey
id: Turki

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: End
id: Teakhir

en: The name of the menu the node belongs to.
id: Nama menu node ditujukan untuk.

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Text color
id: Warna teks

en: Basic
id: Dasar

en: Appearance
id: Penampilan

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: Select all
id: Pilih semua

en: Allow
id: Bolehkan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Exists
id: Tersedia

en: Both
id: Keduanya

en: Text processing
id: Pengolahan teks

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: Checkout
id: Selesai Belanja

en: <All>
id: <Semua>

en: access all views
id: Akses semua views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
id: Views adalah daftar konten gubahan yang ada pada sistem Anda; Views sangat mudah dikonfigurasi dan memberikan Anda kontrol penuh atas bagaimana daftar konten tersebut akan ditampilkan.

en: Tools
id: Alat

en: Clone
id: Kloning

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Order
id: Urutan

en: administer views
id: Mengelola views

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Position
id: Posisi

en: Integer
id: Angka bulat

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Do not display
id: Tidak usah tampilkan

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: Close
id: Tutup

en: Votes
id: Suara

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Duration
id: Durasi

en: Function
id: Fungsi

en: Defaults
id: Bawaan

en: Street
id: Jalan

en: Additional
id: Tambahan

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Collapsed
id: Dikembangkan

en: Fax number
id: Nomor fax

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Germany
id: Jerman

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: comments
id: komentar

en: Full
id: Penuh

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bangladesh
id: Banglades

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Botswana
id: Boswana

en: Brunei
id: Brunei Darussalam

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Pulau Krismas

en: Colombia
id: Kolombia

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Jordan
id: Jordania

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Mexico
id: Meksiko

en: Morocco
id: Maroko

en: Netherlands
id: Belanda

en: New Caledonia
id: Kaledonia baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: North Korea
id: Korea Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Romania
id: Rumania

en: Russia
id: Rusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syria
id: Suriah

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Uzbekistan
id: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Yemen
id: Yaman

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Formatting guidelines
id: Petunjuk format tulisan

en: Size of textfield
id: Ukuran isian teks

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Hidden
id: Sembunyikan

en: Attachments
id: Sisipan

en: File attachments
id: Sisipan file

en: Pending
id: Tertunda

en: minute
id: menit

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Key
id: Kunci

en: Product title
id: Nama produk

en: List price
id: Daftar Harga

en: Change
id: Ganti

en: in
id: masuk

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Tokens
id: Token

en: Are you sure you want to delete these items?
id: Anda yakin ingn menghapus entri ini?

en: The items have been deleted.
id: Entri sudah dihapus.

en: The update has been performed.
id: Update sudah dilakukan.

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: Display all menu items
id: Tampilkan semua pilihan menu

en: access administration menu
id: akses menu administrasi

en: published
id: ditampilkan

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Features
id: Fitur

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diijinkan

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Block name
id: Nama block

en: day
id: hari

en: year
id: tahun

en: hour
id: jam

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Select list
id: Daftar seleksi

en: Text field
id: Field teks

en: Granularity
id: Rincian

en: Location chooser
id: Pemilih lokasi

en: Add scale control to map.
id: Tambahkan kontrol skala ke peta

en: User locations
id: Lokasi Anggota

en: Node locations
id: Lokasi Node

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
id: Untuk menambah/mengubah lokasi Anda ke peta pengguna, <a href="@url">edit lokasi Anda</a>.

en: Build a GMap macro
id: Buat makro GMap

en: None.
id: Tidak ada.

en: Revert
id: Kembalikan

en: Empty
id: Kosong

en: Path alias
id: Alias path

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Replacement patterns for @name
id: Pola pengganti untuk @name

en: Log out
id: Logout

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Red
id: Merah

en: White
id: Putih

en: Product count
id: Jumlah produk

en: Enabled filters
id: Hidupkan filter

en: or
id: atau

en: Poll settings
id: Pengaturan poling

en: Parent term
id: Term induk

en: Style
id: Gaya

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Cart
id: Troli

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Reversed
id: Terbalik

en: Product
id: Produk

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk-produk

en: Street address
id: Alamat jalan

en: Testing
id: Pengujian

en: Standard
id: Standar

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: Province
id: Propinsi

en: Pounds
id: Pound

en: Grams
id: Gram

en: Kilograms
id: Kilogram

en: Ounces
id: Ons

en: Inches
id: Inchi

en: Feet
id: Kaki

en: %type settings
id: pengaturan %type

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Gray
id: Abu-abu

en: Unformatted
id: Tidak terformat

en: New comments
id: Komentar baru

en: Relationships
id: Hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan relasional

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: <Hidden>
id: <Tersembunyi>

en: The primary identifier for a node.
id: Identifikasi primer untuk sebuah node.

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: The comments have been deleted.
id: Komentar sudah dihapus.

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Sticky
id: Pucuk

en: Read only
id: Baca saja

en: Ok
id: Oke

en: Contact settings
id: Pengaturan kontak

en: cancel
id: batal

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: File upload error. Could not move uploaded file.
id: Mengunggah file gagal. Tidak dapat memindahkan file yang sudah diunggah.

en: Default value
id: Nilai baku

en: Apply
id: Berlakukan

en: Select
id: Pilih

en: is
id: adalah

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: No content types available.
id: Tidak ada jenis konten yang tersedia.

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Croatia
id: Kroasia

en: Macedonia
id: Makedonia

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Above
id: Di atas

en: Number of values
id: Jumlah nilai

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Search Result
id: Hasil Pencarian

en: Manage fields
id: Kelola fields

en: Trimmed
id: Dipotong

en: Used in
id: Digunakan di

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
id: Jika sebelumnya Anda memiliki konten di dalam field ini, itu akan hilang. Aksi ini tidak bisa dikembalikan.

en: Save field settings
id: Simpan pengaturan field

en: The update has encountered an error.
id: Update mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 entri berhasil diproses:
id[1]: @count entri berhasil diproses:

en: Title (link)
id: Judul (tautan)

en: Title (no link)
id: Judul (tanpa tautan)

en: Decimal
id: Desimal

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
id: Karakter pengguna akan dimasukan untuk menandai poin desimal di form.

en: Defines numeric field types.
id: Mendefinisikan jenis-jenis field numerik.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
id: Untuk widget 'single on/off checkbox', definisikan nilai 'off' telebih dahulu, kemudian nilai 'on' di seksi <strong>Nilai yang diijinkan</strong>. Dengan catatan chekbox akan dinamai dengan nama nilai 'on' .

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Single on/off checkbox
id: Cekbox on/off tunggal

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
id: Mendefinisikan pilihan, widget kotak centang dan tombol radio untuk field teks dan numerik.

en: Text area (multiple rows)
id: Area teks (multi baris)

en: Defines simple text field types.
id: Mendefinisikan jenis field teks sederhana.

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: file system
id: sistem file

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id: Anda harus mengisi minimal satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Orange
id: Oranye

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: Loading
id: Memuat

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: The directory %directory is not writable
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi, karena tidak memiliki konfigurasi hak akses yang benar.

en: Defines a file field type.
id: Mendefinisikan sebuah tipe field berkas.

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: Variable editor
id: Editor variabel

en: empty
id: kosong

en: Package
id: Paket

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: Aggregator
id: Agregator

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: Sort
id: Urutkan

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Palestinian Territory
id: Palestina

en: Vatican
id: Vatikan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: Locked
id: Dikunci

en: Account
id: Keanggotaan

en: Finish
id: Selesai

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only in the category(s)
id: Hanya pada kategori

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Color set
id: Set warna

en: Reports
id: Laporan

en: Configuration file
id: File konfigurasi

en: Column
id: Kolom

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: URL filter
id: Saringan URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
id: Mohon pilih komentar yang ingin dilakukan update.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
id: URL kemana pengunjung akan dialihkan. Ini bisa berupa URL internal seperti node/124 atau URL eksternal seperti http;//drupal.web.id.

en: Display a message to the user
id: Tampilkan pesan ke anggota

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Sell price
id: Harga jual

en: Customer purchase price.
id: Harga beli Pelanggan

en: View settings
id: Pengaturan view

en: Delete view
id: Hapus view

en: Primary Key: Unique cache ID.
id: Kunci Primer: ID unik cache.

en: A collection of data to cache.
id: Kumpulan data untuk di-cache.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
id: Format waktu dalam unix timestamp untuk mengetahui kapan cache akan berakhir, atau masukkan 0 jika tidak perlu diakhiri.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
id: Format waktu dalam unix timestamp untuk mengetahui kapan entri cache dibuat.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
id: Semua header HTTP buatan sendiri yang akan dimasukkan ke data cache.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
id: Tanda untuk mengetahui apakah konten tersebut berseri (1) atau tidak (0).

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Not enabled
id: Tidak aktif

en: View cart
id: Tampilkan keranjang

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
id: Intruksi untuk ditampilkan kepada pengguna dibawah field ini pada form penyuntingan. <br />Tag HTML yang diijinkan:@tags

en: Payment received
id: Pembayaran diterima

en: Text of log message to be passed into the t() function.
id: Teks pesan log yang dikirim ke fungsi t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
id: Array berseri atas variabel yang sesuai dengn string pesan dan yang dikirim ke fungsi t().

en: Payment methods
id: Metode Pembayaran

en: User account
id: Keanggotaan

en: File download
id: Unduh file

en: Title only
id: Judul saja

en: Tax
id: Pajak

en: Category ID
id: ID Kategori

en: %name: illegal value.
id: @name: nilai larangan.

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
id: Maaf, Anda hanya dapat menambahkan satu dari mereka pada satu waktu.

en: Default cart form
id: Bentuk standar keranjang

en: Cart Contents
id: Isi keranjang

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
id: Menampilkan isi dari keranjang belanja pelanggan.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
id: Akun ini telah dilarang dan tidak dapat men-download file lagi.

en: Watermark Text
id: Teks Watermark

en: Add Watermark
id: Tambah Watermark

en: Uploaded file is not a valid JPEG
id: File yang diunggah bukan JPEG yang sah

en: Must fill in text
id: Harus diisi dalam bentuk teks

en: Empty Line
id: Baris Kosong

en: Order status
id: Status Order

en: Paying by
id: Pembayaran dengan

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
id: Pilih metode pembayaran dari modul pembayaran yang aktif.

en: Review order
id: Periksa order

en: Submit order
id: Kirim pesanan

en: Order comments
id: Komentar pesanan

en: Calculate shipping cost
id: Perkiraan biaya pengiriman

en: Extra information necessary to ship.
id: Informasi tambahan yang dibutuhkan untuk pengiriman.

en: Shipping quote
id: Penawaran Pengiriman

en: Small package
id: Paket Kecil

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
id: Harga biaya kirim dihasilkan secara otomatis ketika Anda memasukkan alamat Anda dan dapat diperbarui secara manual dengan tombol di bawah ini.

en: Click to calculate shipping
id: Klik untuk perkiraan biaya pengiriman

en: Cost:
id: Biaya:

en: Physical dimensions of the packaged product.
id: Dimensi fisik dari paket produk.

en: Centimeters
id: Centimeter

en: Millimeters
id: Milimeter

en: Password field is required.
id: Sandi harus diisi.

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Please select
id: Silahkan pilih

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
id: Informasi pesanan akan dikirim ke account e-mail yang tercantum di bawah ini.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
id: <b>Alamat E-mail:</b> @email (<a href="!url">sunting</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
id: Masukkan alamat email dengan benar untuk pesanan ini atau <a href="!url">klik disini</a> untuk masuk dengan akun yang ada dan kembali ke kasir.

en: Confirm e-mail address
id: Konfirmasi alamat e-mail

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Passwords must match to proceed.
id: Password harus sama untuk melanjutkan.

en: New account details
id: Detil akun baru

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
id: <b>Pilihan.</b> Pelanggan baru dapat menyediakan rincian account disini. <br /> Kami akan membuatkan untuk Anda jika tidak ada nilai yang diisi.

en: Enter your delivery address and information here.
id: Masukkan informasi alamat pengiriman Anda di sini.

en: My delivery information is the same as my billing information.
id: Informasi pengiriman saya sama dengan informasi penagihan.

en: Enter your billing address and information here.
id: Masukkan alamat penagihan dan informasinya di sini.

en: My billing information is the same as my delivery information.
id: Informasi penagihan saya sama dengan informasi pengiriman.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
id: Gunakan area ini untuk instruksi khusus atau pertanyaan mengenai pesanan Anda.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
id: Lihat/modifikasi isi dari keranjang belanja Anda atau selesaikan proses belanja.

en: Purchase the items in your shopping cart.
id: Membeli item dalam keranjang belanja Anda.

en: Review an order before final submission.
id: Melihat pesanan sebelum selesai belanja.

en: There are no products in your shopping cart.
id: Tidak ada produk di keranjang belanja Anda.

en: Cart contents
id: isi keranjang

en: Customer information
id: Informasi Pelanggan

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
id: Dapatkan informasi yang diperlukan untuk menciptakan pelanggan di situs.

en: Delivery information
id: Informasi Pengiriman

en: Get the information for where the order needs to ship.
id: Dapatkan informasi dimana pesanan perlu untuk dikirim.

en: Get basic information needed to collect payment.
id: Dapatkan informasi dasar yang diperlukan untuk mengumpulkan pembayaran.

en: Allow a customer to put comments on an order.
id: Mengijinkan pelanggan memasukkan komentar pada pesanan.

en: Continue shopping
id: Lanjutkan belanja

en: Update cart
id: Perbarui keranjang

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
id: <strong>@product-title</strong> ditambahkan ke <a href="!url">keranjang belanja anda</a>.

en: Catalog settings
id: Pengaturan katalog

en: Catalog vocabulary
id: Katalog vocabulary

en: Order settings
id: Pengaturan Order

en: Ship to
id: Kirimkan ke

en: Bill to
id: Tagihkan ke

en: Customer info
id: Info Pelanggan

en: In checkout
id: Dalam Kasir

en: Post checkout
id: Kirimk tagihan

en: Empty line
id: Baris kosong

en: Product SKU/model.
id: SKU/model Produk.

en: Your store's cost.
id: Biaya Toko Anda.

en: Display price
id: Tampilkan harga

en: Dimensions: !length × !width × !height
id: Dimensi: !length × !width × !height

en: Store name
id: Nama toko

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
id: Diperkuat dengan Ubercart, <a href="!url">software shopping cart gratis</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
id: (Jangan menampilkan pesan di footer.)

en: Currency format
id: Format mata uang

en: Current format
id: Format saat ini

en: Currency Sign
id: Simbol Mata Uang

en: Display currency sign after amount.
id: Tampilkan simbol mata uang setelah jumlah.

en: Thousands Marker
id: Penanda Ribuan

en: Default unit of measurement
id: Satuan ukuran bawaan

en: Length format
id: Format panjang

en: Street address 1
id: Alamat jalan 1

en: Street address 2
id: Alamat jalan 2

en: Not applicable
id: Tidak aplikabel

en: Subtotal excluding taxes
id: Subtotal diluar pajak

en: Ivory Coast
id: Pantai Gading

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Disable developer modules
id: Non-aktifkan modul-modul developer

en: display drupal links
id: menampilkan tautan drupal

en: Default sort order
id: Dasar pengurutan baku

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
id: Peringatan keamanan: Tidak bisa menulis file .htaccess. Mohon buat ulang file .htaccess dalam direktori %directory yang berisi baris berikut: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
id: Hanya file dengan ekstensi berikut yang dibolehkan: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
id: File berukuran %filesize, melebihi ukuran maksimal %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
id: File sebesar %filesize akan akan melebihi kuota penyimpanan Anda dari %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar diubah sesuai dengan dimensi maksimum yang diijinkan yaitu %dimensions piksel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar terlalu besar; maksimal yang dibolehkan %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar terlalu kecil; minimal yang dibolehkan %dimensions piksel.

en: Analyze
id: Analisa

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Admin
id: Administrator

en: Row
id: Baris

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Autocomplete
id: Penyelesaian otomatis

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
id: Tabel cache generik untuk membuat cache tidak terpisah dengan tabelnya. Modul kontribusi juga mungkin menggunakan ini untuk menyimpan materi cache.

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Javascript is required to view this map.
id: Javascript diperlukan untuk melihat peta ini.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan perijinan khusus

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
id: Sepertinya tidak ada komentar yang bisa dihapus atau mungkin komentar yang anda pilih sudah dihapus oleh administrator lain.

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Access type
id: Jenis akses

en: Default image
id: Gambar bawaan

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, search engine, atau ketika gambar tidak bisa dimuat.

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Action to take if argument is not present
id: Tindakan yang diambil jika argumen tidak tersedia

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
id: Jika nilai ini diterima sebagai argumen, argumen akan diabaikan, misalkan, "semua nilai"

en: Wildcard title
id: Judul wildcard

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
id: Judul yang digunakan sebagai  wildcard dalam substitusi tempat lain.

en: <Basic validation>
id: <Validasi dasar>

en: Action to take if argument does not validate
id: Tindakan yang akan diambil jika argumen tidak divalidasi

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Administer Apache Solr.
id: Pengaturan Apache Solr.

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Apache Solr search
id: Pencarian Apache Solr

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: Theme registry
id: Registry tema

en: You do not have any administrative items.
id: Anda tidak memiliki satupun pokok administratif.

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Default argument
id: Argumen baku

en: Trigger
id: Pemicu

en: Receiving quotes...
id: Menerima harga...

en: Product SKU
id: SKU Produk

en: Add to cart form
id: Tambahkan ke keranjang

en: Currency format: @format
id: Format mata uang: @format

en: Date format: @date
id: Format tanggal: @date

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
id: %name: field ini tidak bisa menampung lebih dari @count nilai.

en: Secondary
id: Sekunder

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Comment body
id: Isi Komentar

en: Comment body. WARNING - raw user input
id: PERINGATAN Isi komentar - raw user input

en: Comment author's user id
id: ID Pengguna penulis komentar

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Convert view
id: Merubah tampilan

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Example table
id: Contoh tabel

en: Example content
id: Contoh konten

en: Some example content that references a node.
id: Contoh beberapa konten yang mengacu ke suatu node

en: Example node
id: Contoh node

en: Plain text field
id: Field teks biasa

en: Just a plain text field.
id: Hanya sebuahfield teks biasa.

en: Numeric field
id: Field angka

en: Validator options
id: Pilihan pengesahan

en: Display all values
id: Menampilan semua nilai

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Remember
id: Ingat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: not in
id: tidak termasuk

en: not
id: bukan

en: between
id: antara

en: And
id: Dan

en: begins
id: mulai

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan wewenang khusus

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: filter
id: saringan

en: Feed ID
id: ID Feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik pengumpul pasokan

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul pengumpul pasokan

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Comment status
id: Status komentar

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Menampilkan komentar sebagai RSS.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Poll
id: Poling

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: upload
id: unggah

en: contact
id: kontak

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
id: Pencarian untuk salah satu dari dua kata kunci dengan <strong>OR</strong> huruf besar. Misalnya, <strong>langit OR biru</strong>.

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: Adjust administration menu settings.
id: Sesuaikan pengaturan menu pengadministrasian.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
id: Menyediakan menu dropdown untuk tugas-tugas yang paling administratif dan tujuan umum lainnya (untuk pengguna dengan hak akses yang cukup).

en: - All -
id: - Semua -

en: Contact form
id: Form kontak

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: Percentage (i.e. 92)
id: Persentase (i.e. 92)

en: Average: <span>!stars</span>
id: Rating rata-rata: <span>!stars</span>

en: No votes yet
id: belum ada rating

en: Your vote has been saved.
id: Suara Anda telah disimpan.

en: Your vote has been deleted.
id: Suara Anda telah dihapus.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
id: Hak akses atas direktori %directory sudah diubah sehingga bisa ditulis.

en: Number of items to index per cron run
id: Jumlah maksimal materi yang diindeks tiap kali menjalankan cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
id: Jumlah maksimal materi yang diindeks tiap kali <a href="@cron">tugas pemeliharaan cron</a> dijalankan. Jika diperlukan, kurangi jumlahnya untuk menghindari timeout dan kesalahan memori saat mengindeks.

en: Search form
id: Form pencarian

en: Translation settings
id: Pengaturan terjemahan

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
id: Judul digunakan sebagai balon tip ketika pengguna mengarahkan kursor diatas gambar.

en: Progress indicator
id: Indikator kemajuan

en: Bar with progress meter
id: Bar dengan meteran kemajuan

en: Throbber
id: Pendenyut

en: The file upload failed. %upload
id: Pengunggahan berkas gagal. %upload

en: URL to file
id: URL ke berkas

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
id: Terjadi kealahan yang tidak bisa dikembalikan. Berkas pengunggahan sepertinya melebihi ukuran berkas maksimum (@size) yang didukung server ini.

en: Starting upload...
id: Memulai pengunggahan...

en: Uploading... (@current of @total)
id: Mengunggah...(@current dari @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
id: Server Anda dapat menampilkan kemajuan unggahan berkas, tapi tidak terdapat pustaka yang dibutuhkan. Ini direkomendasikan untuk memasang   <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) atau memasang <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
id: Server Anda dapat menampilkan kemajuan unggahan berkas menggunakan APC RFC1867. Dengan catatan hanya satu kali unggahan yang didukung. Ini direkomendasikan untuk memasang <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> jika memungkinkan.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
id: Server Anda tidak dapat menampilkan kemajuan unggahan berkas, tapi tidak terdapat pustaka yang dibutuhkan. Kemajuan unggahan berkas membutuhkan PHP yang dijalankan dengan mod_php dan bukan sebagai FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
id: Server Anda dapat menampilkan kemajuan unggahan berkas menggunakan APC, tetapi ini tidak diaktifkan. Tambahkan <code>apc.rfc1867 = 1 </code> ke konfigurasi php.ini Anda. Alternatifnya, direkomendasikan untuk memasang <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, yang mendukung lebih dari satu unggahan simultan.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
id: Aktifkan (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
id: Aktif (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
id: Kemajuan pengunggahan

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Region settings
id: Pengaturan region

en: Apache Solr search index
id: Indeks pencarian Apache Solr

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
id: Boolean yang menunjukkan apakah node ini ditampilkan atau tidak (bisa dilihat oleh non-administrator).

en: Flush all caches
id: Siram semua cache

en: manage fields
id: kelola field

en: @field_name (Locked)
id: @field_name (Terkunci)

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -

en: - Select a widget -
id: - Pilih widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
id: Nama field (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
id: Tipe data untuk penyimpanan.

en: Form element to edit the data.
id: Elemen form untuk mengedit data.

en: - Select an existing field -
id: - Pilih field yang ada -

en: Field to share
id: Field untuk berbagi

en: Add new field: you need to provide a label.
id: Tambah field baru: Anda perlu untuk menyediakan judulnya.

en: Add new field: you need to provide a field name.
id: Tambah field baru: Anda perlu menyediakan nama field.

en: Add new field: you need to select a field type.
id: Tambah field baru: Anda perlu memilih sebuah tipe field.

en: Add new field: you need to select a widget.
id: Tambah field baru: Anda perlu memilih sebuah widget.

en: Add new field: invalid widget.
id: Tambah field baru: widget tidak valid.

en: Add existing field: you need to provide a label.
id: Tambah dari field yang sudah ada: Anda perlu untuk menyediakan judulnya.

en: Add existing field: you need to select a field.
id: Tambah dari field yang sudah ada: Anda perlu memilih sebuah tipe field.

en: Add existing field: you need to select a widget.
id: Tambah dari field yang sudah ada: Anda perlu memilih sebuah widget.

en: Add existing field: invalid widget.
id: Tambah dari field yang sudah ada: widget tidak valid.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
id: Field %field terkunci dan tidak bisa di sunting.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
id: Jumlah nilai maksimum sampai pengguna dapat memasukannya untuk field ini.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
id: 'Tidak terbatas' akan menyediakan tombol 'Tambah lagi', jadi pengguna dapat menambahkan nilai sebanyak yang dia inginkan.

en: %name must be an integer.
id: %name harus bilangan bulat.

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Only numbers are allowed in %field.
id: Hanya nilai angka yang diijinkan di %field.

en: Hello <strong>@username</strong>
id: Halo <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
id: Tampilkan tautan

en: A better Toolbar.
id: Toolbar yang lebih baik.

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: Stream
id: Status

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target tautan, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Field ini jarang digunakan.

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: The unique ID of the comment.
id: Unik ID dari komentar.

en: The name left by the comment author.
id: Nama yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The email address left by the comment author.
id: Alamat email yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The home page URL left by the comment author.
id: URL situs yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The formatted content of the comment itself.
id: Isi berformat dari komentar itu sendiri.

en: The number of comments posted on a node.
id: Jumlah komentar yang dikirim pada sebuah node.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
id: Jumlah komentar yang diposting pada node sejak dilihat pembaca terakhir.

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: The human-readable name of the node type.
id: Nama tipe node terbaca-manusia.

en: The language the node is written in.
id: Bahasa penulisan node.

en: The URL of the node.
id: URL node.

en: The slogan of the site.
id: Slogan situs.

en: The administrative email address for the site.
id: Alamat email administrasi untuk situs ini.

en: The URL of the site's front page.
id: URL halaman depan situs ini.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
id: ID unik dari akun pengguna.

en: The login name of the user account.
id: Nama login akun pengguna.

en: The email address of the user account.
id: Alamat email dari akun pengguna.

en: The URL of the account profile page.
id: URL dari halaman profil akun.

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: The unique ID of the content item, or "node".
id: ID unik dari item konten atau  "node".

en: Fixed width
id: Lebar tetap

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
id: Berkas yang dipilih %filename tidak bisa diunggah. Hanya berkas dengan ekstensi berikut yang diizinkan: %extensions.

en: Location province cache cleared.
id: Cache alamat provinsi telah dibersihkan.

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The URL of the account edit page.
id: Alamat URL dari halaman sunting akun.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.
