Display Suite profile (6.x-1.8) - en to sv translation catalogue (6425 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enabled
sv: aktiverad

en: enable
sv: aktivera

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Gross
sv: Brutto

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Is
sv: Är

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Age
sv: Ålder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: Log
sv: Logg

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Default currency
sv: Förvald valuta

en: Action
sv: Åtgärd

en: Cost
sv: Kostnad

en: Quantity
sv: Antal

en: On
sv: På

en: Purchased
sv: Köpt

en: error
sv: fel

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Categories
sv: Kategorier

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: File path
sv: Filsökväg

en: register
sv: registrera

en: Login
sv: Logga in

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Quote
sv: Citera

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Related terms
sv: Relaterade termer

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Changes
sv: Ändringar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Blank
sv: Tomt

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Relevancy
sv: Betydelse

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: Catalog
sv: Katalog

en: view catalog
sv: Visa katalogen

en: administer catalog
sv: Administrera katalogen

en: Icon
sv: Ikon

en: Time
sv: Tid

en: week
sv: vecka

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: The configuration options have been reset to their default values.
sv: Inställningarna har återställts till sina standardvärden.

en: hidden
sv: dold

en: Path
sv: Sökväg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Filename
sv: Filnamn

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: link
sv: länk

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: never
sv: aldrig

en: Display Settings
sv: Inställningar för visning

en: Content Types
sv: Innehållstyper

en: Theme
sv: Tema

en: read more
sv: läs mer

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Total
sv: Totalt

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Paths
sv: Sökvägar

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Find content
sv: Hitta innehåll

en: Main settings
sv: Huvudinställningar

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Create
sv: Skapa

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: All
sv: Alla

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Points
sv: Poäng

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Panel title
sv: Titel på panel

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: View type
sv: Typ av vy

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Three column 25/50/25
sv: Tre kolumner 25/50/25

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Three column 25/50/25 stacked
sv: Tre kolumner 25/50/25 staplad

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Three column 33/34/33
sv: Three kolumner 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
sv: Tre kolumner 33/34/33 staplad

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Two column stacked
sv: Två kolumner staplad

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Mission
sv: Syfte

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Good
sv: Bra

en: rate content
sv: betygsätt innehåll

en: Voting
sv: Röstning

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Never
sv: Aldrig

en: Submit changes
sv: Skicka ändringar

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Recipients
sv: Mottagare

en: You must enter a valid e-mail address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: Sender
sv: Avsändare

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Poll choices
sv: Enkätval för undersökning

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File MIME type
sv: Typ av MIME för filen

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Content field
sv: Fält för innehåll

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Is not
sv: Är inte

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Percent
sv: Procent

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Click here
sv: Klicka här

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Add condition
sv: Lägg till villkor

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Conditions
sv: Villkor

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Mode
sv: Läge

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: configure
sv: konfigurera

en: Items
sv: Poster

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Advanced
sv: Utökad

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: 1 attachment | @count attachments
sv[0]: 1 bilaga
sv[1]: @count bilagor

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: Button background color
sv: Bakgrundsfärg för knapp

en: Sale
sv: Utförsäljning

en: Caching
sv: Cachning

en: Card Type
sv: Korttyp

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Month
sv: Månad

en: Add line
sv: Lägg till rad

en: Qty
sv: Antal

en: Price
sv: Pris

en: Customers
sv: Kunder

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Belopp

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: Stock
sv: Lager

en: RRP
sv: Rekommenderat försäljningspris

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment settings
sv: Betalningsinställningar

en: Payments
sv: Betalningar

en: print
sv: skriv ut

en: quote
sv: citera

en: next
sv: nästa

en: Store
sv: Butik

en: Company
sv: Företag

en: security
sv: säkerhet

en: node
sv: nod

en: directory
sv: mapp

en: General
sv: Allmän

en: Directory
sv: Katalog

en: Method
sv: Metod

en: Egypt
sv: Egypten

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: End
sv: Till

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: The name of the menu the node belongs to.
sv: Namnet på den meny som noden hör till.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
sv: Vokabulären som sidans första kategori hör till.

en: The name of the category.
sv: Kategorins namn.

en: The id number of the category.
sv: Kategorins ID-nummer.

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: Align
sv: Justera

en: Text color
sv: Textfärg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Appearance
sv: Utseende

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: List type
sv: Typ av lista

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Allow
sv: Tillåt

en: Ignore
sv: Ignorera

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Destination
sv: Mål

en: reset
sv: återställ

en: Class
sv: Klass

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: Number of votes
sv: Antal röster

en: Button
sv: Knapp

en: Both
sv: Båda

en: Clicks
sv: Klick

en: Filtered text (user selects input format)
sv: Filtrerad text (användaren väljer inmatningsformat)

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
sv: Största antal tecken för fältet. Lämna blankt för oändlig storlek.

en: Rows
sv: Rader

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: <All>
sv: <Alla>

en: access all views
sv: åtkomst till alla vyer

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
sv: Vyer är anpassade listor av innehåll i ditt system. De är mycket anpassningsbara och ger dig kontroll över hur listor av innehåll presenteras.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Clone
sv: Klona

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Summary, sorted ascending
sv: Sammanfattning, stigande sortering

en: Summary, sorted descending
sv: Sammanfattning, fallande sortering

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visa överst i vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Expose
sv: Exponera

en: Down
sv: Ned

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: administer views
sv: administrera vyer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Class name
sv: Klassens namn

en: Integer
sv: Heltal

en: Credit Card
sv: Kontokort

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Do not display
sv: Visa ej

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Profile
sv: Profil

en: Process
sv: Behandla

en: Close
sv: Stäng

en: filters
sv: filter

en: Votes
sv: Röster

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Function
sv: Funktion

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Location name
sv: Platsens namn

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
sv: Till exempel affärslokal, plats eller mötesplats

en: Street
sv: Gata

en: Additional
sv: Kompletterande

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: NOT LISTED
sv: EJ VISAD

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Map links
sv: Kartlänkar

en: Geocoding options
sv: Alternativ för geografisk kodning

en: Settings for Location module
sv: Inställningar för modulen Location

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
sv: Modulen Location tillåter dig att associera en geografisk plats med innehåll och användare. Användare kan göra sökning på närliggande postnummer. Detta är användbart för att organisera communities som har en geografisk hållning.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
sv: För att administrera platsorienterad information för innehåll, använd administrationssidan för innehållstyper. För att stöda de flesta platsorienterade funktionerna behöver du installera den landsspecifika inkluderingsfilen. För att stöda sökning av närliggande postnummer för ett specifikt land behöver du en databasdump av postnummer för det landet. Vid Juni 2007 hade bara amerikanska och tyska postnummer stöd för detta.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
sv: <p>Du kan</p>
    <ul>
    <li>administrera platsinformation på <a href="@admin-node-configure-types">Administrera &gt;&gt; Innehåll &gt;&gt; Innehållstyper</a> för att konfigurera en typ och se platsinformationen.</li>
    <li>administrera plats på <a href="@admin-settings-location">Administrera &gt;&gt; Inställningar &gt;&gt; Plats</a>.</li>
    <li>använda en databasdump för en amerikansk och/eller tysk postnummertabell som kan hittas i <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
sv: För mer information var vänlig läs konfigurations- och anpassningshandboken på sidan <a href="@location">Plats</a>.

en: None supported.
sv: Inget stöd.

en: Street location
sv: Gatuadress

en: Configure parameters for %service geocoding
sv: Konfigurera parametrar för geografisk kodning %service

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
sv: Inga konfigurationsparametrar är nödvändiga, eller så har ett formulär för att ta emot sådana parametrar inte implementerats.

en: No service selected for country.
sv: Ingen tjänst vald för land.

en: Configure parameters
sv: Konfigurera parametrar

en: No configuration necessary for selected service.
sv: Ingen konfiguration nödvändig för vald tjänst.

en: Locative information
sv: Platsinformation

en: Number of locations
sv: Antal platser

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Make the location box collapsible.
sv: Gör platsformuläret hopfällbart.

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Display the location box collapsed.
sv: Visa platsformuläret hopfällt.

en: Add another location from node view page
sv: Lägg till en annan plats från nodens visningssida.

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
sv: Visa alternativet "Lägg till en annan plats" på nodens visningssida.

en: Location #%number
sv: Plats #%number

en: Add another location
sv: Lägg till en annan plats

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: Default country selection
sv: Standardval för land

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
sv: Detta blir det land som väljs automatiskt när ett nytt platsformulär fylls i.

en: Toggle location display
sv: Växla visningsläge

en: Disable the display of locations.
sv: Inaktivera visning av platser.

en: Enable the display of locations.
sv: Aktivera visning av platser.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
sv: Om du är intresserad av att stänga av platser och ha ett anpassat tema som styr visningen, bör du inaktivera visningen av platser så att ditt tema kan använda den funktionen.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
sv: Använd Google Maps för att ange latitud och longitud.

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Location | Locations
sv[0]: Plats
sv[1]: Platser

en: submit latitude/longitude
sv: ange latitud/longitud

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Google Maps API Key
sv: Nyckel för Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
sv: För att använda webbtjänsten Google Maps API för geografisk kodning behöver du en nyckel för Google Maps API. Du kan hämta en från !sign_up_link för !google_maps_api. Observera: Du behöver <em>inte</em> ange din nyckel för varje land som du valt för geografisk kodning med Google Maps. Denna inställningen är global.

en: Geocoder API Key
sv: Nyckel för Geocoder API

en: In order to use the Geocoder.ca API geocoding web-service, you for a commercial entity or without attribution you will need a Geocoder API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !geocoder_api.
sv: För att använda webbtjänsten Geocoder.ca API för geografisk kodning behöver du som kommersiell eller privat användare en nyckel för Geocoder API. Du kan hämta en från !sign_up_link för !geocoder_api.

en: Germany
sv: Tyskland

en: Yahoo! Web Services Application ID
sv: ID för Yahoo! Web Service Application

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
sv: Om du inte använder denna webbplats till test och utveckling kommer du behöva hämta ett Yahoo! Web Service Application ID från %network_link. Om du använder webbplatsen i test- och utvecklingssyfte kan du använda "YahooDemo" som ditt AppID. Var vänlig att läsa igenom %usage_policy när du får ett Application ID från Yahoo!.

en: Labels
sv: Etiketter

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Rules
sv: Regler

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Formatting guidelines
sv: Formateringshjälp

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Hidden
sv: Dold

en: Attachments
sv: Bilagor

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: Pending
sv: Väntar på

en: slow
sv: långsam

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Key
sv: Nyckel

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: settings page
sv: inställningssida

en: Product title
sv: Titel på vara

en: List price
sv: Listpris

en: Timer
sv: Tidur

en: Change
sv: Ändra

en: English
sv: Engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: in
sv: i

en: Default height
sv: Standardhöjd

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Are you sure you want to delete these items?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa inlägg?

en: The items have been deleted.
sv: Inläggen har raderats.

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: ago
sv: sedan

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: update
sv: uppdatera

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Display all menu items
sv: Visa alla menyval

en: access administration menu
sv: åtkomst till administrationsmeny

en: published
sv: publicerad

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Token actions
sv: Åtgärder för Token

en: Replacement value
sv: Ersättningsvärde

en: tokens
sv: ersättningstecken

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Features
sv: Funktioner

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: First
sv: Första

en: Query
sv: Databasfråga

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Block name
sv: Blocknamn

en: day
sv: dag

en: year
sv: år

en: hour
sv: timme

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: Moderated
sv: Modererad

en: Disable mousezoom
sv: Inaktivera zoomning med mus

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
sv: Inaktivera användning av rullhjul för zoomning av kartan.

en: Google Map Initialize
sv: Initiering av Google Maps

en: Your personal Googlemaps API key.  You must get this for each separate website at <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Google Map API website</a>.
sv: Din personliga nyckel för Google Maps API. Du behöver skaffa en för varje webbplats på <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Webbplatsen för Google Map API</a>.

en: Default map settings
sv: Standardinställningar för kartor

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Förvald bredd på en Google-karta, som en CSS-längd eller i procent. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Förvald höjd på en Google-karta, som en CSS-längd eller i procent. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default center
sv: Förvald centrering

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
sv: Förvalda centrumkoordinater på en Google-karta, angivna som latitud och longitud decimalt, separerade av ett kommatecken.

en: Default zoom
sv: Förvald zoom

en: The default zoom level of a Google map.
sv: Förvald zoomnivå på en Google-karta.

en: Default control type
sv: Förvald typ av kontroll

en: Default map type
sv: Förvald typ av karta

en: Map Behavior flags
sv: Beteendeflaggor för kartor

en: Marker action
sv: Åtgärd för markör

en: Perform this action when a marker is clicked.
sv: Utför denna åtgärd när en markör blir klickad.

en: Open info window
sv: Öppna info-fönster

en: Open link
sv: Öppna länk

en: Default Line 1 Color
sv: Standardfärg linje 1

en: Default Line 2 Color
sv: Standardfärg linje 2

en: Default Line 3 Color
sv: Standardfärg linje 3

en: Marker manager
sv: Hanterare för markör

en: Google's GMarkerManager
sv: Googles GMarkerManager

en: Jef Poskanzer's Clusterer
sv: Jef Poskanzers Clusterer

en: If you are planning on using many markers on a single map, you may want to consider using a marker manager to speed up map rendering.
sv: Om du planerar att använda många markörer på en enda karta så kan det vara lämpligt att använda en hanterare för att snabba upp kartvisningen.

en: Unmanaged marker settings
sv: Inställningar utan markörhanterare

en: There are no settings for unmanaged markers.
sv: Det finns inga inställningar för markörer utan hanterare.

en: GMarkerManager settings
sv: Inställningar för GMarkerManager

en: GMarkerManager is a new part of the official Google Maps API that provides a marker manager.
sv: GMarkerManager är en ny ingående del i officiella Google Maps API som tillhandahåller en markörhanterare.

en: Border padding
sv: Kantmarginal

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
sv: Markörer mindre än detta antal pixlar från den synliga delen kommer att läggas till kartan av hanteraren (även om de vore helt osynliga.)

en: Maximum zoom
sv: Största zoom

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
sv: Från och med denna zoomnivå kommer markörhanteraren att inaktivera sig själv för ökad snabbhet.

en: Track markers
sv: Spåra markörer

en: If enabled, the marker manager will track marker movements. Leave off unless you need to move markers around with setPoint.
sv: Om detta aktiveras kommer markörhanteraren att spåra markörrörelser. Använd endast om du behöver kunna flytta markörer med setPoint.

en: Marker defaults
sv: Förval för markörer

en: Default marker-specific settings for GMarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
sv: Förvalda markörinställningar för GMarkerManager. Markörer kommer visas när aktuell zoomnivå är mellan minsta och största zoom.

en: Minimum zoom
sv: Minsta zoom

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be shown. Choose 0 to show markers at all zoom levels by default.
sv: Vid angiven zoomnivå och högre (dvs inzoomning,) kommer markören att visas. Välj 0 för att visa markörer vid alla zoomnivåer som förval.

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be hidden. Choose 0 to disable by default.
sv: Vid angiven zoomnivå och högre (dvs inzoomning,) kommer markören att döljas. Välj 0 för att inaktivera som förval.

en: Clusterer settings
sv: Inställningar för Clusterer

en: Marker for clusters
sv: Markör för kluster

en: The marker to use when creating a cluster.
sv: Markör som används när ett kluster skapas.

en: Activate on
sv: Aktivera vid

en: or more markers
sv: eller fler markörer

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
sv: Klustring aktiveras när fler än det angivna antalet markörer är synliga samtidigt.

en: Cluster on
sv: Skapa kluster vid

en: Minimal number of markers per cluster
sv: Minsta antal markörer per kluster

en: Lines per box
sv: Rader per ruta

en: at most
sv: högst

en: lines
sv: rader

en: Maximum number of lines per info box
sv: Mesta antal rader per inforuta

en: Location chooser
sv: Platsväljare

en: Used to activate location choosing using a gmap.
sv: Används för att aktivera val av plats med en gmap.

en: Disable dragging
sv: Inaktivera panorering

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
sv: Ta bort möjligheten för användare att panorera kartan. Om panorering är inaktiverad kommer kortkommandon underförstått att inaktiveras.

en: Disable keyboard
sv: Inaktivera tangentbord

en: Disable the keyboard shortcuts.
sv: Inaktivera kortkommandon.

en: Use AutoZoom
sv: Använd AutoZoom

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
sv: Zooma kartan automatiskt för att passa in alla markörer när markörer läggs till.

en: Unconditionally enable marker interface
sv: Tvinga användning av markörgränssnitt

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
sv: Använd markörladdningssystemet även om inga markörer att ladda upptäcks. Användbart om du infogar markörer från något annat ställe.

en: Enable Overview Map
sv: Aktivera översiktskarta

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
sv: Aktivera "översiktskartan" i nedre högra hörnet.

en: Work around bugs when maps appear in collapsible fieldsets
sv: Undvik buggar när kartor visas i hopfällbara fältgrupper.

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
sv: Aktiver detta för att undvika vissa problem som kan uppstå när kartor visas i hopfällbara fältgrupper.

en: Add scale control to map.
sv: Visa kontroll för kartskala.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
sv: Visar en kontroll för kartskala på standardpositionen i kartan.

en: The specified value is not a valid CSS dimension.
sv: Det angivna värdet är inte ett giltigt CSS-mått.

en: Insert Google Map macro.
sv: Infoga Google Map-makro.

en: Create a macro
sv: Skapa ett makro

en: Configure GMap settings
sv: Konfigurera inställningar för GMap

en: Edit Info
sv: Redigera info

en: Marker
sv: Markör

en: Stroke color
sv: Linjefärg

en: Stroke weight
sv: Linjebredd

en: Stroke opacity
sv: Linjeopacitet

en: Fill color
sv: Fyllnadsfärg

en: Fill opacity
sv: Fyllnadsopacitet

en: User locations
sv: Användarplatser

en: Node locations
sv: Platser för nod

en: Configure GMap Location settings.
sv: Konfigurera inställningar för GMap Location.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
sv: För att lägga till/ändra din plats på användarkartan, <a href="@url">redigera din plats</a>.

en: Macro
sv: Makro

en: The gmap macro where the user information will be diplayed on.
sv: Det gmap-makro där användarinformationen kommer visas.

en: Page header
sv: Sidhuvud

en: Text at the top of the user map.
sv: Text överst på användarkartan.

en: Page footer
sv: Sidfot

en: Text at the bottom of the user map.
sv: Text längst ned på användarkartan.

en: Markers per role
sv: Markörer per roll

en: Choose a marker to represent each user role on the user map. If a user belongs to multiple roles, the marker for the highest Role ID will be used.
sv: Välj en markör att representera varje användarroll på användarkartan. Om en användare har flera roller kommer markören för högsta roll-ID att användas.

en: %role (Role ID: %rid)
sv: %role (Roll-ID: %rid)

en: Node settings
sv: Inställningar för noder

en: The gmap macro where the node information will be diplayed on.
sv: Det gmap-makro där nodinformationen kommer visas.

en: Text at the top of the node map.
sv: Text överst på nodkartan.

en: Text at the bottom of the node map.
sv: Text längst ned på nodkartan.

en: Markers per content type
sv: Markörer per innehållstyp

en: Choose a marker to represent each type of content on the node map.
sv: Välj en markör att representera varje innehållstyp på nodkartan.

en: Location map
sv: Platskarta

en: Author map
sv: Författarkarta

en: Map Macro
sv: Kartmakro

en: Build a GMap macro
sv: Skapa ett GMap-makro

en: Map type
sv: Typ av karta

en: Controls
sv: Kontroller

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
sv: Latitud och longitud för kartans centrum

en: Map width
sv: Kartbredd

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Kartbredd, som en CSS-längd eller procentsats. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Map height
sv: Karthöjd

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
sv: Karthöjd, som en CSS-längd eller procentsats. Exempel: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
sv: Placering

en: The current magnification of the map
sv: Nuvarande förstoring av kartan

en: Macro text
sv: Makrotext

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
sv: Filter för att tillåta infogande av en Google-karta i en nod

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: None.
sv: Ingen.

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Empty
sv: Töm

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Replacement patterns for @name
sv: Ersättningsmönster för @name

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Buttons
sv: Knappar

en: Your rating
sv: Ditt betyg

en: Log out
sv: Logga ut

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Display fields
sv: Visa fält

en: Immediately
sv: Direkt

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Select one...
sv: Välj en...

en: Production
sv: Produktion

en: Info
sv: Information

en: Red
sv: Röd

en: White
sv: Vit

en: Units
sv: Enheter

en: Shipping method:
sv: Leveransmetod:

en: Taxes
sv: Skatter

en: Tax rate
sv: Skattesats

en: Product count
sv: Antal varor

en: Enabled filters
sv: Aktiverade filter

en: Do it!
sv: Gör det!

en: or
sv: eller

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: Convert
sv: Konvertera

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Style
sv: Stil

en: Delete package
sv: Ta bort paket

en: This action can not be undone.
sv: Den här åtgärden kan inte ångras.

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: options
sv: alternativ

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Your item(s) have been updated.
sv: Dina artiklar har uppdaterats.

en: Qty.
sv: Antal

en: Cart
sv: Varukorg

en: Transaction key
sv: Transaktionsnyckel

en: Credit card details
sv: Detaljer för kontokort

en: Discount
sv: Rabatt

en: Shipping
sv: Leverans

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Week(s)
sv: Vecka(or)

en: Year(s)
sv: År

en: Order history
sv: Beställningshistorik

en: Product
sv: Vara

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: administer store
sv: administrera butik

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Ship to:
sv: Skicka till:

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Balance
sv: Saldo

en: Changed
sv: Ändrad

en: Received
sv: Mottagen

en: Completed
sv: Slutförd

en: Payment details
sv: Betalningsdetaljer

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Products
sv: Varor

en: administer products
sv: administrera varor

en: Product settings
sv: Varuinställningar

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Testing
sv: Test

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: Total:
sv: Totalt:

en: Transaction ID:
sv: Transaktions-ID:

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Saint Helena
sv: Sankta Helena

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Province
sv: Landskap

en: Pounds
sv: Pund

en: Grams
sv: Gram

en: Kilograms
sv: Kilogram

en: Ounces
sv: Uns

en: Inches
sv: Tum

en: Feet
sv: Fot

en: Orders
sv: Beställningar

en: Print invoice
sv: Skriv ut faktura

en: User name
sv: Användarnamn

en: Authentication
sv: Verifiering

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Gray
sv: Grå

en: Purple
sv: Lila

en: edit
sv: redigera

en: Formatted
sv: Formaterad

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Credit
sv: Kredit

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Display style
sv: Visningsstil

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: The primary identifier for a node.
sv: Den primära identifieraren för en nod.

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: Video width
sv: Bredd på video

en: Video height
sv: Höjd på video

en: Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljud

en: Audio bitrate
sv: Bitfrekvens för ljud

en: Teaser display
sv: Visning för ingress

en: The comments have been deleted.
sv: Kommentarerna har raderats.

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Unknown location
sv: Okänd plats

en: Default weight
sv: Förvald vikt

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Related content
sv: Relaterat innehåll

en: Sticky
sv: Klistrad

en: hour(s)
sv: timmar

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: week(s)
sv: veckor

en: month(s)
sv: månad(er)

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: cancel
sv: avbryt

en: users
sv: användare

en: Tabs
sv: Flikar

en: Configuration for tabs
sv: Inställning för flikar

en: fast
sv: snabb

en: Processing
sv: Bearbetar

en: disable
sv: inaktivera

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Path to file
sv: Sökväg till fil

en: Storage
sv: Lagring

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Default display
sv: Standardvisning

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Percentage (%)
sv: Procent (%)

en: Enable custom alternate text
sv: Aktivera anpassad alternativ text

en: Enable custom title text
sv: Aktivera anpassad titeltext

en: Apply
sv: Verkställ

en: Select
sv: Välj

en: is
sv: är

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: No style
sv: Ingen stil

en: Bold
sv: Fet

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: No content types available.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga.

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Toggle
sv: Skifta

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Blocks
sv: Block

en: Menus
sv: Menyer

en: Above
sv: Ovanför

en: Number of values
sv: Antal värden

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Varning! Att ändra den här inställningen efter att data har skapats kan leda till förlust av data!

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: Pink
sv: Rosa

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
sv: Modulen Content, en obligatorisk komponent till Content Construction Kit (CCK), gör det möjligt för administratörer att associera anpassade fält med innehållstyper. I Drupal används innehållstyper för att definiera ett inläggs karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess sidor för att lägga till redigera. Genom att använda modulen Content (och de andra hjälpmodulerna inkluderade i CCK), kan anpassa fält utöver standardfälten "Titel" och "Brödtext" läggas till. Funktionerna för CCK är tillgängliga genom flikarna på sidan<a href="@content-types">admininistrera innehållstyper</a>. (Se sidan <a href="@node-help">hjälp för modulen Nod</a> för mer information om innehållstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
sv: När du lägger till ett anpassat fält till en innehållstyp, bestämmer du dess typ (om det ska innehålla text, nummer eller referera till andra objekt) och hur det ska visas (antingen som ett textfält, textområde, listval, kryssruta, radioknapp eller automatiskt kompletterande fält). Ett fält kan ha flera värden (till exempel kan en "person" ha flera e-postadresser) eller ett värda (till exempel kan en "anställd" ha ett anställnings-ID). När du lägger till och redigerar fält kommer CCK automatiskt att justera databasens struktur. CCK möjliggör även ett antal andra funktioner, såsom intelligent cachning för dina anpassade data, import och export av definitioner av innehållstyper samt integration med andra tilläggsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
sv: Anpassade fälttyper är tillgängliga genom ett antal valfria moduler som är inkluderade med CCK (varje modul tillhandahåller en egen typ). Sidan <a href="@modules">moduler</a> låter dig aktivera eller inaktivera komponenter för CCK. En standardinstallation av CCK inkluderar:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
sv: <em>tal</em>, som lägger till numeriska fälttyper som heltal, decimaltal eller flyttal. Du kan definiera en uppsättning av tillåtna värden eller specificera en tillåten spännvidd av värden. Ett antal vanliga format för att visa numerisk data finns tillgängliga.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
sv: <em>text</em>, som lägger till typer av sorten textfält. Ett textfält kan innehålla enbart ren text, eller använda Drupals inmatningsformat för att säkert hantera formaterad text. Textfält kan vara antingen en rad (textfält), flera rader (textområde), eller för större kontroll av det som matas in, ett listval, kryssruta eller envalsknappar. Om så önskas kan CCK validera den inmatade datan enligt en uppsättning tillåtna värden.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
sv: <em>nodreferens</em>, som skapar hänvisningar mellan noder i Drupal. Genom att lägga till en fält av typen <em>nodreferens</em> och två olika innehållstyper, till exempel, kan du enkelt skapa komplexa ovan- eller underliggande relationer mellan data (flera noder med "anställda" kan innehålla ett fält av typen <em>nodreferens</em> som länkar till en nod för "arbetsgivare").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
sv: <em>hänvisning av användare</em>, som skapar anpassade hänvisningar till användarkonton på din webbplats. Genom att lägga till ett fält av typen <em>användarreferens</em> kan du skapa komplexa relationer mellan din webbplats användare och inlägg. Till exempel: för att spåra användares inblandning i ett inlägg utöver Drupals standardfält <em>Författad av</em>, lägg till ett fält av typen <em>användarreferens</em> med namnet "Redigerad av" till en innehållstyp för att lagra en länk till en redigerares användarsida.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
sv: <em>fältgrupp</em>, som skapar hopfällbara fältgrupp för att innehålla en grupp av relaterade fält. En fältgrupp kan antingen vara öppen eller hopfälld som standard. Sorteringen av fältgrupper, och sorteringen av fält inom en fältgrupp, hanteras genom ett drag-och-släpp-gränssnitt via modulen Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
sv: För mer information, <a href="@handbook-cck">läs onlinehandboken för CCK</a> eller besök <a href="@project-cck">CCK:s projektsida</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält och fältetiketter skall visas i sammanfattnings- och fullsidesläge.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält skall visas i följande sammanhang.

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Search Index
sv: Sökindex

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Updating field type %type with module %module.
sv: Uppdaterar fälttypen %type med modulen %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
sv: Uppdaterar gränssnittskomponenten %type med modulen %module.

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Allows administrators to define new content types.
sv: Tillåter administratörer att definiera nya innehållstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som skall returnera en spärrad lista av tillåtna värden. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt kommer listan som returneras av denna kod att åsidosätta det tillåtna värdet i listan ovan.

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Used in
sv: Används i

en: No fields have been defined for any content type yet.
sv: Inga fält har definierats för någon innehållstyp ännu.

en: no styling
sv: ingen stil

en: simple
sv: enkel

en: fieldset
sv: fältgrupp

en: fieldset - collapsible
sv: fältgrupp - hopfällbar

en: fieldset - collapsed
sv: fältgrupp - hopfälld

en: Added field %label.
sv: Lade till fält %label.

en: There was a problem adding field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att lägga till fältet %label.

en: There was a problem creating field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fältet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Removed field %field from %type.
sv: Tog bort fältet %field från %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
sv: Det uppstod ett problem vid borttagningen av %field från %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field så som det förekommer i innehållstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field i varje innehållstyp som det förekommer i.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
sv: PHP-kodens förvalda värde returnerade ett felaktigt värde.<br />Förväntat format: <pre>!sample</pre> Returnerat värde: @value

en: The default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet är inte giltigt.

en: Saved field %label.
sv: Sparade fält %label.

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
sv: Databasen har ändrats och data har flyttats eller raderats.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
sv: Ett fel inträffade och ändringen av databasen slutfördes inte.

en: Processing %title
sv: Bearbetar %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
sv: Tabellen för innehållsfält %old_name har döpts om till %new_name och förekomster av fältet har uppdaterats.

en: The content fields table %name has been deleted.
sv: Tabellen för innehållsfält %name har raderats.

en: Referenced node ID
sv: ID för hänvisad nod

en: Referenced node title
sv: Titel för hänvisad nod

en: Raw number value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Formatted number value
sv: Formaterat nummervärde

en: Raw, unfiltered text
sv: Obearbetad, ofiltrerad text

en: Formatted and filtered text
sv: Formatterad och filtrerad text

en: Referenced user ID
sv: ID för hänvisad användare

en: Referenced user name
sv: Användarnamn för hänvisad användare

en: Formatted HTML link to referenced user
sv: Formatterad HTML-länk till hänvisad användare

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: Select the content type to export.
sv: Välj innehållstyp att exportera.

en: Export data
sv: Exportera data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
sv: Kopiera den exporterade texten och klistra in den till en annan innehållstyp genom att använda funktionen för import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
sv: Detta formulär kommer att importera definitioner på fält exporterade från annan innehållstyp eller annan databas.<br />Observera att fält inte kan dupliceras inom samma innehållstyp, så importerade fält kommer enbart att läggas till om de inte redan existerar i den valda typen.

en: <Create>
sv: <Skapa>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
sv: Välj innehållstyp att importera dessa fält till.<br />Välj &lt;Skapa&gt; för att skapa en ny innehållstyp som skall innehålla fälten.

en: Import data
sv: Importera data

en: Paste the text created by a content export into this field.
sv: Klistra in texten skapad av en export av innehåll till detta fält.

en: The import data is not valid import text.
sv: Det importerade datat är inte giltig text för import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
sv: Följande moduler måste aktiveras för att denna import skall fungera: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
sv: Innehållstypen %type finns redan i databasen.

en: Exiting. No import performed.
sv: Avslutar. Ingen import genomförd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
sv: Ett fel inträffade när innehållstypen %type lades till.<br />Var vänlig se de visade felmeddelandena för mer detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
sv: Det importerade fältet %field_label (%field_name) lades inte till %type eftersom det fältet redan existerar i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
sv: Fältet %field_label (%field_name) lades till innehållstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
sv: Ett fel inträffade för exporten av 'inställningar för visning' för fältet %field_name.<br />Databasfelet är: '%db_err'.

en: Content Copy
sv: Kopiera innehåll

en: Enables ability to import/export field definitions.
sv: Aktiverar möjligheten att importera/exportera definitioner av fält.

en: view
sv: visa

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
sv: Var vänlig <a href="!url">konfigurera dina behörigheter för fält</a> omedelbart. Alla fält är som standard ej tillgängliga.

en: Content Permissions
sv: Behörigheter för innehåll

en: Set field-level permissions for CCK fields.
sv: Ange behörigheter per fältnivå för fält av typen CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen i redigeringsformuläret för noden.

en: always open
sv: alltid utfälld

en: collapsible
sv: hopfällbar

en: collapsed
sv: hopfälld

en: Instructions to present to the user on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren på redigeringsformuläret.

en: These settings apply to the group on node display.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen vid visning av noden.

en: A description of the group.
sv: En beskrivning av gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
sv: Gruppen %group_name har tagits bort.

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Store the ID of a related node as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Noder som kan hänvisas (Vyer)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Nodereference autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande nodreferens

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Store a number in the database as an integer.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett heltal.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett bestämt format för decimaltal.

en: Float
sv: Flyttal

en: Store a number in the database in a floating point format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett flytande format för tal.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
sv: Tecken användare kommer att mata in för att markera decimalpunkten i formulär.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, såsom $ eller €. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom m², m/s², kb/s. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: "Minimum" must be a number.
sv: "Lägsta" måste vara ett tal.

en: "Maximum" must be a number.
sv: "Största" måste vara ett tal.

en: unformatted
sv: oformaterad

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Gränssnittskomponenten för "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om flera alternativet flera värden är valt för detta vält, annars kommer radioknappar att visas.

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Option Widgets
sv: Alternativ för gränssnittskomponent

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Store text in the database.
sv: Lagra text i databasen.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textområde (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: User reference
sv: Användarreferens

en: Store the ID of a related user as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad användare som ett heltaltvärde.

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: Reverse link
sv: Omvänd länk

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
sv: Om vald, visas en omvänd länk tillbaka till den refererande noden på den refererade användarens konto.

en: Userreference autocomplete
sv: Autokompletterande användarreferens

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en:  for
sv:  för

en: Collect
sv: Insamling

en: Form
sv: Formulär

en: Uploaded file is not a valid image
sv: Den uppladade filen är inte en giltig bild

en: Contact phone number
sv: Kontaktpersonens mobilnummer

en: Canceled
sv: Avbruten

en: years
sv: år

en: weeks
sv: veckor

en: Default gateway
sv: Förvald gateway

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: Global settings for the Voting API.
sv: Globala inställningar för Voting API.

en: Vote tallying
sv: Ihopräkning av röster

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
sv: På högtrafikerade sidor kan administratörerna använda denna inställningen för att skjuta på kalkyleringen av röstresultat.

en: Tally results whenever a vote is cast
sv: Räkna ihop resultat när rösten läggs

en: Tally results at cron-time
sv: Räkna ihop resultat vid schemalagda aktiviteter

en: administer voting api
sv: administrera voting api

en: Provides a shared voting API for other modules.
sv: Tillhandahåller ett delat API för röstning åt andra moduler.

en: Permission
sv: Behörighet

en: Order ID
sv: ID för beställning

en: Grid
sv: Rutnät

en: Search returned the following results:
sv: Sökningen gav dessa resultat:

en: Distance
sv: Distans

en: Italic
sv: Kursiv

en: Hide
sv: Dölj

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: Global
sv: Globalt

en: arguments
sv: argument

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: file system
sv: filsystem

en: Button settings
sv: Inställningar för knapp

en: Thread
sv: Tråd

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: View user details.
sv: Visa användarens information.

en: Rate
sv: Betygsätt

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Location Search
sv: Platssökning

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
sv: Ett fel har inträffat under betalning. Vänligen kontakta oss för att säkerställa att din order har lagts in.

en: A payment has been accepted.
sv: En betalning har godkänts.

en: Distinct
sv: Distinkt

en: <None>
sv: <Ingen>

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Ubercart - core (optional)
sv: Ubercart - kärna (valfritt)

en: Service
sv: Tjänst

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Purchase date
sv: Inköpsdatum

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Node access
sv: Nodåtkomst

en: year(s)
sv: år

en: This !type does not have any attributes.
sv: Denna !type har inga egenskaper.

en: product
sv: vara

en: product class
sv: varuklass

en: Addresses
sv: Adresser

en: Saved addresses
sv: Sparade adresser

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
sv: Uppladdningskatalogen %directory för filfältet %field (innehållstyp %type) kunde inte skapas eller är inte tillgänglig. Som en konsekvens kunde en nyligen uppladdad fil inte sparas i denna katalogen och uppladdningen avbröts.

en: Store an arbitrary file.
sv: Lagra en godtycklig fil.

en: Permitted upload file extensions
sv: Tillåtna filändelser för uppladdningar.

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
sv: Ändelser en användare kan ladda upp till detta fält. Separera ändelser med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten. Om fältet lämnas blankt kommer detta tillåta användare att ladda upp filer med alla ändelser.

en: File size restrictions
sv: Begränsning av filstorlek

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
sv: Gräns för storleken på filer som användaren kan ladda upp. Notera att dessa inställningar endast gäller för nya uppladdade filer, medan existerande filer inte påverkas.

en: Maximum upload size per file
sv: Maximal storlek på uppladdning per fil

en: Maximum upload size per node
sv: Maximal uppladdningsstorlek per nod.

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
sv: Specificera den totala storleksgränsen för alla filer i fält på en given nod. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Lämna detta tomt om det inte skall finnas någon begränsning.

en: Generic files
sv: Allmänna filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
sv: Visar alla typer av filer med en ikon och en länkad filbeskrivning.

en: File description
sv: Filbeskrivning

en: File size (in bytes)
sv: Filstorlek (i bytes)

en: File size (pretty printed)
sv: Filstorlek (snygg utskrift)

en: Fully formatted HTML file tag
sv: Fullt formaterad HTML-tagg för fil

en: Defines a file field type.
sv: Definierar en filfältstyp.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
sv: Lägg till uppsamling och lagring av metadata till FileField.

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Variable editor
sv: Variabelredigerare

en: empty
sv: tom

en: Packages
sv: Paket

en: Package
sv: Paket

en: Attribute settings
sv: Inställningar för egenskaper

en: Are you sure you want to delete this message?
sv: Är du säker på att du vill radera det här meddelandet?

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
sv: En gränssnittskomponent för redigering av bildfiler, som innehåller en förhandsvisning av bilden.

en: Displays image files in their original size.
sv: Visa bildfiler i sin ursprungliga storlek.

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: All users
sv: Samtliga användare

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Country code
sv: Landskod

en: Order #
sv: Beställning #

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Panel pages
sv: Panelsidor

en: by @user
sv: av @user

en: view all panes
sv: visa alla rutor

en: view pane admin links
sv: visa administrativa länkar för ruta

en: administer pane visibility
sv: administrera visningsalternativ för ruta

en: administer pane access
sv: administrera åtkomst för ruta

en: administer advanced pane settings
sv: administrera avancerade inställningar för ruta

en: use panels caching features
sv: använd Panels cache-funktioner

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
sv: Uppdatering #5218 innehåller endast förändringar för PostgreSQL. Det finns inga uppdateringar för MySQL databaser. Då du använder MySQL kan du betrakta den här uppdateringen som lyckad.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
sv: Du kan ignorera misslyckade försök att lägga till nya kolumner i uppdatering #5216 så länge som de två frågesträngarna innan denna text lyckades.

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Custom PHP
sv: Anpassad PHP

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Sort
sv: Sortera

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: New @s
sv: Ny @s

en: New content of other types
sv: Nytt innehåll av andra typer

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Panel content has been updated.
sv: Panelinnehåll har uppdaterats.

en: There are no content types you may add to this display.
sv: Det finns inga innehållstyper som går att lägga till den här visningen.

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
sv: Inga cache-alternativ finns att välja. Vänligen aktivera en panels cache modul för att använda cache.

en: No title
sv: Ingen titel

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Deleted/missing content type @type
sv: Borttagen/saknad innehållstyp @type

en: Columns
sv: Kolumner

en: Row @row, Column @col
sv: Rad @row, Kolumn @col

en: Single column
sv: Enkel kolumn

en: Two column bricks
sv: Två kolumner tegelvägg

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Disable Drupal blocks/regions
sv: Inaktivera Drupals block/regioner.

en: CSS code
sv: CSS-kod

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Edit this view
sv: Redigera denna vy

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: System block
sv: Systemblock

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Each pane
sv: Varje ruta

en: Begin
sv: Börja

en: Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Vatican
sv: Vatikanstaten

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: Results per page
sv: Träffar per sida

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Print
sv: Utskrift

en: Locked
sv: Låst

en: types
sv: typer

en: Account
sv: Konto

en: Advanced configuration
sv: Avancerade inställningar

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: No name
sv: Inget namn

en: Text only
sv: Enbart text

en: Finish
sv: Slutför

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta filen %file till destinationen %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: In moderation
sv: Under moderering

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: Stock settings
sv: Lagerinställningar

en: deleted
sv: raderad

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only in the category(s)
sv: Endast i kategorin/kategorierna

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Billing information
sv: Betalningsinformation

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Transaction mode
sv: Transaktionsläge

en: Sandbox
sv: Sandlåda

en: Authorization
sv: Tillåtelse

en: Credit card charged: !amount
sv: Kontokort debiterat: !amount

en: Color set
sv: Färguppsättning

en: Underline
sv: Understruken

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Search returned no results.
sv: Sökningen gav inget resultat.

en: Require
sv: Kräv

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Reports
sv: Rapporter

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Link class
sv: Klass för länk

en: Report settings
sv: Inställningar för rapport

en: Configuration file
sv: Inställningsfil

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: and
sv: och

en: URL filter
sv: Filter för URL:er

en: Please select one or more comments to perform the update on.
sv: Välj en eller flera kommentarer som uppdateringen skall genomföras på.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Revenue
sv: Inkomst

en: Payment method title
sv: Titel på betalningsmetod

en: Order review submit button text
sv: Text på knappen som godkänner beställningen

en: Submit Order
sv: Skicka beställning

en: Checkout review instructions
sv: Instruktioner för att granska kassan

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
sv: Tillhandahåll information till kunder längst upp på sidan för att granska kassa.

en: Order created through website.
sv: Beställning skapad på hemsidan.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
sv: Får nytt meddelande för beställning: !order_id.

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Product information
sv: Information om vara

en: Sell price
sv: Säljpris

en: Customer purchase price.
sv: Kundens inköpspris.

en: field
sv: fält

en: nodes
sv: noder

en: The node the uploaded file is attached to
sv: Den nod som den uppladdade filen är bifogad till

en: Allow users to undo their votes
sv: Tillåt att användare ångrar sina röster

en: Notification
sv: Avisering

en: Map Type Control
sv: Kontroll för karttyp

en: Destination address
sv: Adress att skicka till

en: Stars
sv: Stjärnor

en: clone
sv: klona

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Metric
sv: Metriskt

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Primary Key: Unique cache ID.
sv: Primärnyckel: Unikt cache-ID.

en: A collection of data to cache.
sv: En uppsättning data att cacha.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
sv: En tidsstämpel i Unix för tiden då cacheposten skall upphöra att gälla, eller 0 för aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
sv: En tidsstämpel i Unix som anger när cacheposten skapades.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
sv: Eventuella anpassade HTTP-headers som läggs till cachad data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
sv: En flagga för att indikera huruvida innehållet är serialiserat (1) eller inte (0).

en: Regions
sv: Regioner

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Not checked
sv: Ej kontrollerad

en: Remove this action
sv: Ta bort denna åtgärd

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: The taxonomy term ID
sv: Taxonomitermens ID

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: View cart
sv: Visa varukorg

en: Invalid e-mail address.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
sv: Du har inte tillåtelse att mata in PHP-kod.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta alla värden angivna ovan.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
sv: Använda PHP-inmatning för fältinställningarna (farligt - använd med försiktighet)

en: A file has been pre-loaded for import.
sv: En fil har förladdats för import.

en: Content fieldgroup
sv: Fältgrupp för innehåll

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
sv: Text att visa om gruppen inte har något innehåll. Observera att titel inte kommer att visas om det inte åsidosätts.

en: Node from reference
sv: Nod från referens

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
sv: Lägger till en användare från en nodreferens i ett nodsammanhang; om flera noder refereras, hämtar detta den första refererade noden endast.

en: Node reference field
sv: Nodreferensfält

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: De möjliga värdena detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad i formatet nyckel|etikett. Nyckeln är värdet som kommer att lagras i databasen och måste överensstämma med typen på fältet  (%type). Etiketten är valfri, och om den inte anges kommer nyckeln att anges.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta listan med tillåtna värden ovan.

en: User from reference
sv: Användare från referens

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
sv: Lägger till en användare från en användarreferens i ett nodsammanhang; om flera användare refereras, hämtar detta den första refererade användaren endast.

en: User reference field
sv: Fält för användarreferens

en: Click to view.
sv: Klicka för att visa.

en: Number of stars
sv: Antal stjärnor

en: Star Labels
sv: Stjärnetiketter

en: These star labels appear as the link title when javascript is enabled as well as the select list options when javascript is disabled.
sv: Dessa stjärnetiketter visas som länkens titel när javascript är aktiverat samt som rullgardinsmeny när JavaScript är inaktiverat.

en: Display labels on mouse over
sv: Visa etiketter när musen förs över

en: When enabled, the star labels will dynamically appear underneath the stars as the user hovers over each star to provide a more descriptive qualitative meaning for each star value.
sv: Om aktiverad, kommer stjärnans etikett att visas dynamiskt under stjärnan när man för musen över. Detta tillhandahåller en mer informativ beskrivning av värdet för varje stjärna.

en: Star @star label
sv: Etikett för stjärna @star

en: Cancel label
sv: Etikett för hävning

en: Direct rating widget
sv: Direkt betygsättningswidget

en: These settings allow you to display a rating widget to your users while they are viewing content of this type. Rating will immediately register a vote for that piece of content.
sv: Dessa inställningar tillåter dig att visa en betyssättningswidget för dina användare när dom tittar på innehåll av denna typ. Betygsättningen registreras direkt för det innehållet.

en: Star display style
sv: Stjärnans visningsstil

en: Display average vote value
sv: Visa genomsnittligt röstvärde

en: Display user vote value
sv: Visa användarens röstvärde

en: User vote if available, average otherwise
sv: Användarens röst om tillgänglig, annars genomsnittlig.

en: Both user and average vote
sv: Både användarens och genomsnittlig röst

en: Text display style
sv: Textens visningsstil

en: Display no text beneath stars
sv: Visa ingen text under stjärnor

en: Current average in text
sv: Nuvarande genomsnitt i text

en: User current vote in text
sv: Användarens nuvarande röst i text

en: Show widget title
sv: Visa widgettitel

en: Enable feedback during vote saving and deletion
sv: Aktivera feedback vid sparande och borttagande av röst

en: Direct rating widget preview
sv: Direkt förhandsgranskning av betygswidget

en: Shipping Address:
sv: Leveransadress:

en: Order #:
sv: Beställning #:

en: Shipping Method:
sv: Leveransmetod:

en: Ship order !order_id packages.
sv: Ordernumret för denna leverans är !order_id .

en: Ship
sv: Leverera

en: This order has no comments associated with it.
sv: Denna beställning har inga kommentarer kopplade till den.

en: Product reports
sv: Varurapporter

en: Sales per year
sv: Försäljningar per år

en: Products sold
sv: Sålda varor

en: Total revenue
sv: Total intäkt

en: Update report
sv: Uppdatera rapport

en: Sold
sv: Såld

en: No products found
sv: Inga varor hittades

en: Number of orders
sv: Antalet beställningar

en: Average order
sv: Medelbeställning

en: Total @year
sv: Totalt @year

en: Sales year
sv: Försäljningsår

en: Sales summary
sv: Försäljningssumma

en: Sales data
sv: Försäljningsdata

en: Today, !date
sv: Idag, !date

en: Yesterday, !date
sv: Igår, !date

en: Daily average for @month
sv: Dagligt snitt för @month

en: Projected totals for @date
sv: Förväntade totalbelopp för @date

en: Grand total sales
sv: Hela totalförsäljningen

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
sv: CSV-datan kunde inte hämtas. Det är möjligt att datan har gått ut. Ladda om rapportsidan och försök att hämta CSV-filen igen.

en: New packages
sv: Nya paket

en: Edit package
sv: Redigera paket

en: Cancel package shipment
sv: Avbryt fraktförsändelse

en: Shipments
sv: Försändelser

en: New shipment
sv: Ny leverans

en: Shipment !id
sv: Försändelse !id

en: Cancel shipment
sv: Avbryt försändelse

en: Delete shipment
sv: Ta bort leverans

en: Ship packages
sv: Leverera paket

en: Package ID
sv: ID för paket

en: Shipping type
sv: Typ av frakt

en: Package type
sv: Typ av paket

en: Shipment ID
sv: Försändelsens ID

en: Tracking number
sv: Spårningsnummer

en: packing slip
sv: följesedeln

en: cancel shipment
sv: avbryt försändelse

en: This order's products have not been organized into packages.
sv: Denna beställnings varor har inte sorterats upp i paket.

en: Create packages.
sv: Skapa paket.

en: Order @order_id does not exist.
sv: Beställning @order_id existerar inte.

en: Are you sure you want to delete this package?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här paketet?

en: The products it contains will be available for repackaging.
sv: Varorna den innehåller kommer att kunna packas om.

en: Ship date
sv: Leveransdatum

en: Estimated delivery
sv: Preliminär leverans

en: No shipments have been made for this order.
sv: Inga försändelser har gjorts för denna beställning.

en: Make a new shipment
sv: Skapa en ny leverans

en: Put products into packages to make shipments.
sv: Sätt varorna i paket för att göra försändelser.

en: Ship Manually
sv: Skicka manuellt

en: Shipping method
sv: Fraktmetod

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
sv: Det finns ingen mening med att göra en försändelse utan paket i den, eller hur?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
sv: Är du säker på att du vill ta radera denna sändning?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
sv: Denna försändelse kommer avbrytas och paketen den innehåller kommer att kunna skickas igen.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
sv: Försändelsen %tracking kunde inte avbrytas med %carrier. För att radera den ändå, ta bort spårningsnumret och försök igen.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
sv: Är du säker att du vill avbryta sändningen av detta paket?

en: It will be available for reshipment.
sv: Kommer att vara tillgänglig för återsändning.

en: Nevermind
sv: Strunta i det

en: Payment received
sv: Betalning mottagen

en: Merchant ID
sv: Säljarens ID

en: Currency code
sv: Valutakod

en: Shippable product
sv: Transportbar vara

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Route
sv: Rutt

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Enter
sv: Ange

en: No response
sv: Svarar inte

en: Rating
sv: Betyg

en: Order complete
sv: Beställningen slutförd

en: Payment methods
sv: Betalningsmetoder

en: User account
sv: Användarkonto

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
sv: En filkatalog måste konfigureras i <a href="!url">inställningar för varuegenskaper</a> innan en fil kan väljas.

en: File download
sv: Nedladdning av fil

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
sv: Filen som kan laddas ned när varan köps (mata in en sökväg relativ till katalogen %dir).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
sv: %file är inte en giltig fil eller katalog inom nedladdningskatalogen.

en: Credit card
sv: Kontokort

en: Order total:
sv: Total beställning:

en: Current balance:
sv: Nuvarande saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
sv: Kunden använde en annan e-postadress vid betalning: !email

en: Vendor account number
sv: Försäljarens kontonummer

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: Validator
sv: Validerare

en: Inherit
sv: Ärv

en: None available.
sv: Ingen tillgänglig.

en: Maximum resolution for Images
sv: Största upplösning för bilder

en: Defines an image field type.
sv: Anger en fälttyp för bilder.

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Use default
sv: Använd standard

en: Invoice template
sv: Fakturamall

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
sv: sOm saldot är mindre eller samma som 0 kr.

en: If the order status is not already Payment Received.
sv: Om beställningsstatusen inte redan är Betalningen mottagen.

en: Subtotal:
sv: Delsumma

en: COD
sv: Kontant vid leverans

en: Add region
sv: Lägg till region

en: Address book
sv: Adressbok

en: Base price
sv: Baspris

en: Edit attribute
sv: Redigera egenskap

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
sv: Är du säker på att du vill radera egenskapen %name?

en: Tax
sv: Skatt

en: The weight, used for sorting.
sv: Vikt, används för sortering.

en: Maximum number of locations
sv: Största antal platser

en: No grouping
sv: Ingen gruppering

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: In the form of WW (01 - 53).
sv: På formen WW (01 - 53).

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
sv: I <a href="!checkout_url/sell"> Google Checkout handelscenter < a>, ange %url som URL i reserv för denna webbplats. Detta kommer låta Ubercart att kommunicera med Google Checkout.

en: Google Checkout settings
sv: Inställningar för Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
sv: Ange säljar-ID och nyckel för Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
sv: Beräkna fraktkostnader för beställningar via Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
sv: Beräkna skatter för beställningar via Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
sv: Googles kassaterminal: beställning @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
sv: Uppfyller Google Checkouts riktlinjer för innehåll.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
sv: För att vara en godkänd handlare för Google Checkout måste dina objekt överensstämma med Google Checkouts riktlinjer för innehåll som finns <a href="!url">här</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
sv: Google Checkout tillåter bara följande valutor: @list

en: Marketing preferences
sv: Preferenser för marknadsföring

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
sv: Visa kundens önskemål om massmarknadsföring.

en: Google Checkout Coupon
sv: Kupong Google Checkout

en: Google Checkout Gift Certificate
sv: Googles presentkort

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
sv: Avbryt beställningsbegäran som har skickats till Google Checkout. Beställningen kommer uppdateras snarast.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
sv: Beställning är inte avbruten i Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
sv: Snabb betalning med Google Checkout.

en: Merchant key
sv: Återförsäljarens nyckel

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
sv: Används för att signera varukorgsinformation. Håll den hemlig och säker.

en: Test Environment settings
sv: Inställningar för testmiljö

en: Test Mode
sv: Testläge

en: Test Merchant ID
sv: Handels-ID för test

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
sv: Behövs endast för testläge. Klicka <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">här</a> för mer information.

en: Test Merchant Key
sv: Återförsäljarens testnyckel

en: Customer messages
sv: Kundmeddelanden

en: Reason for canceling order
sv: Anledning till att avbryta beställning

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
sv: Detta meddelande kommer att skickas med meddelandet för avbrytande via Google Checkout. Alla givna kommentarer när beställningen avbrutits kommer att skickas som ett separat meddelande. Detta meddelande använder <a href="!url">globala och beställningsspecifika ersättningstecknen</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
sv: Beställning avbruten. Se beställningskommentarer på [order-url] för mer information.

en: Button size
sv: Storlek på knapp

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Regular pickup
sv: Vanlig upphämtning

en: Special pickup
sv: Särskild upphämtning

en: Drop off
sv: Bortfall

en: Default price
sv: Förvalt pris

en: Pickup type
sv: Typ av upphämtning

en: Handling charge
sv: Expeditionsavgift

en: Percentage markup/discount
sv: Procentuellt pålägg/rabatt

en: A default shipping cost is required.
sv: En förvald fraktkostnad krävs.

en: The default shipping cost should be a positive number.
sv: Den förvalda fraktkostnaden skall vara ett positivt tal.

en: The fixed charge should be a number.
sv: Den fasta avgiften skall vara ett tal.

en: The percent adjustment should be a number.
sv: Den procentuella justeringen skall vara ett tal.

en: Save taxes
sv: Spara skatter

en: Tax shipping?
sv: Skatt på frakt?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
sv: Google Checkout är aktiverad, men inget Merchant-ID hittades.

en: Fast checkout through Google.
sv: Snabb betalning med Google.

en: What is Google Checkout?
sv: Vad är Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
sv: Det finns inga artiklar i din varukorg.

en: Customer will accept marketing emails.
sv: Kunden kommer att acceptera e-postreklam.

en: Customer does not want marketing emails.
sv: Kunden vill inte ha e-postreklam.

en: Google Checkout terminal
sv: Googles kassaterminal

en: Click here to go to Google Checkout settings.
sv: Klicka här för att gå till inställningar för Google Checkout.

en: Return to order view screen.
sv: Gå tillbaka till beställningsidan.

en: Use this terminal to process credit card payments:
sv: Använd den här terminalen för att behandla kontokortsbetalningar:

en: Balance:
sv: Saldo:

en: Google Checkout total:
sv: Totalbelopp i googles kassa:

en: Google Checkout balance:
sv: Goggles kassasaldo:

en: Charge
sv: Debitering

en: Reason for refund
sv: Anledning till återbetalning

en: Refund Comment
sv: Kommentar för återbetalning

en: You must enter a number for the amount.
sv: Du måste mata in ett nummer för beloppet.

en: Google does not allow charges greater than the balance.
sv: Google tillåter inte debiteringar större än saldot.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
sv: Google tillåter inte återbetalningar större än det belopp som redan debiterats.

en: A reason for refunding the customer is required.
sv: En orsak för återbetalning till kunden krävs.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
sv: Ogiltigt beställnings-ID. Kan inte behandla betalning.

en: Unknown notification document: @xml
sv: Okänt dokument för meddelande: @xml

en: Total tax
sv: Total skatt

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
sv: Beställning skapad genom Google Checkout (#@gco_order).

en: Risk information notification:
sv: Meddelande om riskinformation:

en: - Full AVS match (address and postal code)
sv: - Fullständig överensstämmelse med AVS (adress och postnummer)

en: - Partial AVS match (postal code only)
sv: - Delvis överensstämmelse med AVS (endast postnummer)

en: - Partial AVS match (address only)
sv: - Delvis överensstämmelse med AVS (endast adress)

en: - No AVS match
sv: - Ingen överensstämelse med AVS

en: - AVS not supported by issuer
sv: - AVS stöds inte av utgivaren

en: <b>Error:</b> No AVS response.
sv: <strong>Fel:</strong> AVS svarar inte.

en: - CVN match
sv: - CVN stämmer överens

en: - No CVN match
sv: - CVN stämmer inte överens.

en: - CVN not available
sv: - CVN är ej tillgängligt

en: - CVN error
sv: - CVN fel

en: <b>Error:</b> No CVN response.
sv: <strong Fel:</strong> CVN svarar inte.

en: Partial CC number: %s
sv: Delvist kreditkortsnummer: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
sv: Beställning %order avbruten av Google: %reason

en: Order canceled.
sv: Beställning avbröts.

en: Payment received by Google Checkout
sv: Betalning togs emot av Googles kassa

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
sv: Betalningsbelopp %amount mottaget av Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
sv: Återbetalning togs emot av Googles kassa

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
sv: Återbetalning på %amount togs emot av Googles kassa.

en: Unknown order id or malformed XML.
sv: Okänt beställnings-ID eller missbildad XML.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
sv[0]: Medlem i Google Checkout i @count månad.
sv[1]: Medlem i Google Checkout i @count månader.

en: In Google Checkout
sv: I Google Checkout

en: Chargeable
sv: Debiteringsbar

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
sv: Integrerar Googles Checkout, beräknad frakt för handlare, och beställnings-API för beställning.

en: yearly
sv: årsvis

en: monthly
sv: månadsvis

en: @label (!name) - Allowed values
sv: @label (!name) - Tillåtna värden

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
sv: %name: värdet får inte vara längre än %max tecken.

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
sv: Tyvärr, du kan endast lägga till en av dessa åt gången.

en: Default cart form
sv: Förvald typ av varukorg

en: Cart Contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
sv: Visa innehållet i kundens varukorg.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
sv: Detta konto har blivit avstängt och kan inte ladda ner filer längre.

en: Watermark Text
sv: Text för vattenmärke

en: Add Watermark
sv: Lägg till vattenmärke

en: Uploaded file is not a valid JPEG
sv: Filen du försöker ladda upp är inte en giltig JPEG

en: Must fill in text
sv: Måste fylla i text

en: Empty Line
sv: Tom rad

en: Package order !order_id products.
sv: Ordernumret för dessa varor är !order_id .

en: Specify and collect payment for an order.
sv: Specificera och ta betalt för en beställning.

en: Test Gateway
sv: Test gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
sv: Behandla kreditkortsbetalningar genom en vald test gateway

en: Check or Money Order
sv: Check eller penningöverföring

en: Pay by mailing a check or money order.
sv: Betala med check eller penningöverföring.

en: UPS Letter
sv: UPS brev

en: Customer Supplied Package
sv: Paket för kundleverans

en: Tube
sv: Tunnelbana

en: UPS Express Box
sv: UPS Expressbox

en: Pallet
sv: Pall

en: Small Packages
sv: Små paket

en: Credit card encryption
sv: Kryptering av kontokort

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
sv: Kontokortsinformation i databasen krypteras för närvarande.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
sv: Detta textblock är ett konfigurerbart meddelande såsom en uppsättning instruktioner eller en e-postmall. Att använda hook_uc_message för att hantera standardvärdena är så lätt att till och med din mormor kan göra det!

en: Credit card on a secure server:
sv: Kontokort på en säker server:

en: Credit card/eCheck
sv: Kontokort/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
sv: Dirigera om till 2Checkout för att betala med betalkort eller eCheck.

en: Select your payment type:
sv: Välj din betalningstyp:

en: Online check
sv: Kontroll online

en: Your 2Checkout vendor account number.
sv: Ditt kontonummer hos 2Checkout.

en: Secret word for order verification
sv: Hemligt ord för orderbekräftelse

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
sv: Det hemliga ordet inskrivet i ditt konto för 2Checkout under "Look and Feel settings".

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
sv: Aktivera demoläge så att du kan behandla falska beställningar i testsyfte.

en: Language preference
sv: Språkinställning

en: Adjust language on 2Checkout pages.
sv: Ställ in språk på sidor för 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
sv: Tillåt kunder att välja mellan att betala med kontokort eller internetbank.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
sv: Visa kontokortsikoner bredvid titeln för betalningsmetod.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
sv: Tillhandahåll en särskild text för 2Checkout på knappen som godkänner beställningen på beställningssidan.

en: 2Checkout.com checkout type
sv: Typ av kassa för 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
sv: Kassan med en sida fungerar bara för butiker som säljer immateriella varor med hjälp av kontokortsbetalningar.

en: Multi-page checkout
sv: Flersidig kassa

en: Single page checkout
sv: Kassa med en sida

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
sv: Försökte slutföra ej bekräftad 2Checkout för denna beställning.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
sv: Betalas av !type 2Checkout.com beställning #!order.

en: credit card
sv: kontokort

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
sv: Din beställning kommer att behandlas så snart din betalning går igenom på 2Checkout.com.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
sv: !type betalning i avvaktan på godkännande vid 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
sv: Aktivera för att hantera betalningar med 2Checkout.com.

en: Update your payment details
sv: Uppdatera din betalningsinformation

en: Update the payment details for a recurring fee.
sv: Uppdatera betalningsuppgifter för en återkommande avgift.

en: Cancel the recurring fee?
sv: Avbryt den återkommande avgiften?

en: Cancel a recurring fee.
sv: Avbryt en återkommande avgift.

en: Update ARB subscription
sv: Uppdatera ARB prenumeration

en: Cancel ARB subscription
sv: Avbryt ARB prenumeration

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
sv: Hantera kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Authorize.Net AIM.

en: API Login ID and Transaction Key
sv: API för inloggnings-ID och transaktionsnyckel

en: API Login ID
sv: API för inloggnings-ID

en: Transaction Key
sv: Transaktionsnyckel

en: AIM settings
sv: Inställningar för AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
sv: Dessa inställningar ändrar på tjänsten Authorize.Net AIM för att inte visa transaktionerna för betalning med kort.

en: Live transactions in a live account
sv: Publika transaktioner på ett publikt konto

en: Test transactions in a live account
sv: Testa transaktioner på ett publikt konto

en: Developer test account transactions
sv: Transaktioner för utvecklarens teskonto

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
sv: Ställ in Authorize.net att maila kunden ett kvitto baserat på dina kontoinställningar.

en: ARB settings
sv: Inställningar för ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
sv: Dessa inställningar ändrar på den automatiska tjänsten för återkommande avgifter på Authorize.Net.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
sv: Ange endast ett utvecklarkonto om du loggar in på ditt konto via https://test.authorize.net .<br />Ställ om till produktionsläge när du är redo att börja bearbeta verkliga återkommande avgifter.

en: Developer test
sv: Utvecklartest

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
sv: <strong>Observera:</strong> Du måste först konfigurera kryptering av kontokort innan du ställer in detta.<br />Ange samma värde här som du angett i ditt konto för Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
sv: Logga rapporterade betalningar med ARB till övervakning.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
sv: Försäkra dig om att du har satt din Silent POST URL på Authorize.Net till  @url.

en: CIM settings
sv: Inställningar för CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
sv: Dessa inställningar gäller för tjänsten Authorize.Net Customer Information Management.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
sv: Skapa alltid en CIM-profil för att säkert spara CC-information för senare användning.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
sv: Nytt konto skapat på Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Skapa CIM-profil misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
sv: Authorize.Net: CIM profil skapad- @id

en: Order @order taking place at @date
sv: Beställning @order levereras den @date

en: <b>@type:</b> @amount
sv: <strong>@type:</strong> @amount

en: cURL error: @error
sv: cURL fel: @error

en: Credit card payment declined: @message
sv: Kontokortsbetalning nekad: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
sv: Typ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />Mängd: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
sv: ACCEPTERAD

en: REJECTED
sv: NEKAD

en: CVV match: @cvv
sv: CVV-matchning: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
sv: Ogiltig betalningsmeddelande om ARB mottagen.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
sv: Betalning för ARB rapporterad för beställningen @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
sv: Vara @sku har ogiltiga intervallinställningar för Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
sv: Beställning @order_id

en: Order @order_id - @sku
sv: Beställning @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Återkommande avgift för  @model misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
sv: Authorize.Net: Ställ in återkommande avgift  för @model.<br />Prenumerations-ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id uppdatering misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id uppdaterad.

en: Subscription ID: @subscription_id
sv: Prenumerations-ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
sv: Prenumerationsdata uppdaterad vid Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
sv: Prenumerationsuppdatering misslyckades. Se kommentarer från beställningens administratörer för mer information.

en: Recurring fee order ID: @order_id
sv: Beställnings-ID för återkommande avgift: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
sv: Betalningsinformationen för den återkommande avgiften har uppdaterats.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
sv: Ett fel uppstod när du uppdaterade din betalningsinformation. Försök igen och kontakta oss om du inte kan utföra uppdateringen.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id annulleringen misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id avbruten.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
sv: Är du säker på att du vill avbryta prenumerationen?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
sv: Prenumerationen avbruten genom Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
sv: Avbrytande av prenumeration misslyckades. Se kommentarer från beställningens administratörer för mer information.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
sv: Är du säker på att du vill avbryta denna avgift?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras och kan resultera i uppsägning av prenumerationstjänster.

en: The recurring fee has been canceled.
sv: Den återkommande avgiften har avbrutits.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
sv: Ett fel har uppstått. Försök igen och kontakta oss om problemet kvarstår.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
sv: Adressen matchar, inte postnumret

en: Address information not provided for AVS check
sv: Adressuppgifter har inte angetts för kontroll av AVS

en: AVS error
sv: AVS-fel

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
sv: Kortet är utgivet av en icke amerikansk bank

en: No Match on Address (Street) or ZIP
sv: Ingen träff på adressen (gata) eller postnumret

en: AVS not applicable for this transaction
sv: AVS är inte tillgängligt för denna transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
sv: Försök igen - Systemet är inte tillgängligt eller gjorde ett avbrott

en: Service not supported by issuer
sv: Tjänsten stöds inte av utgivaren

en: Address information is unavailable
sv: Adressinformation är inte tillgänglig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Niosiffrigt postnummer överensstämmer, adress (gata) gör inte det

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
sv: Adress (gata) och niosiffrigt postnummer överensstämmer

en: Address (Street) and five digit ZIP match
sv: Adress (gata) och femsiffrigt postnummer matchar

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Femsiffrigt postnummer matchar, adressen (gata) matchar inte

en: No Match
sv: Ingen träff

en: Not Processed
sv: Ej bearbetad

en: Should have been present
sv: Borde ha funnits tillgänglig

en: Issuer unable to process request
sv: Utgivaren kan inte behandla förfrågan

en: Authorization and capture
sv: Auktorisering och låsning

en: Authorization only
sv: Enbart auktorisering

en: Prior authorization capture
sv: Före låsning av auktorisering

en: Capture only
sv: Lås enbart

en: Void
sv: Förfallen

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
sv: Behandla betalningar genom Authorize.Net. Stödjer AIM och ARB.

en: CVV information
sv: CVV-information

en: Credit card terminal: Order @order_id
sv: Kreditkortsterminal: Beställning @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
sv: Kontokortskryptering måste konfigureras för att acceptera kortbetalningar.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
sv: För att skydda våra kunder från identitetsstöld raderas kortdetaljer när kassagranskningssidan uppdateras. Var vänlig uppdatera din information och skicka uppgifterna igen.

en: Authorize and capture immediately
sv: Auktorisera och lås omedelbart

en: Default credit transaction type
sv: Förvald typ av överföring

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
sv: Endast tillgängliga transaktionstyper visas.  Standardvalet kommer att användas om inte en administratör väljer ett annat val genom terminalen.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
sv: Kortuppgifter är krypterade under betalningen för största säkerhet.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
sv: Du måste granska ditt <a href="!url">säkerhetsinställningar för kontokort</a> och aktivera kryptering innan du kan ta emot kortbetalningar.

en: Credit card debug mode
sv: Felsökningsläge för kontokort

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
sv: Eftersom du använder felsökningsläge, kan kontokortsuppgifter lagras i strid med PCI Security Standards. Felsökningsläge rekommenderas endast för testtransaktioner med påhittade kontokortsuppgifter.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
sv: Vi kunde inte behandla din kortbetalning. Var vänlig kontrollera dina kortdetaljer och försök igen. Om problemet kvarstår, kontakta oss för att slutföra din beställning.

en: Credit card:
sv: Kontokort:

en: Pay by credit card.
sv: Betala med kontokort.

en: (Last 4)
sv: (Sista 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
sv: Ange ägarens namn precis som det står på kortet.

en: You have entered an invalid credit card number.
sv: Du har angivit ett ogiltigt kontokortsnummer.

en: The start date you entered is invalid.
sv: Det startdatum du angav är ogiltigt.

en: The credit card you entered has expired.
sv: Det kontokort du angivit har gått ut.

en: The issue number you entered is invalid.
sv: Frågenumret du angivit är ogiltig.

en: You have entered an invalid CVV number.
sv: Du har angett ett ogiltigt CVV-nummer.

en: You must enter the issuing bank for that card.
sv: Du måste ange utfärdande bank för kortet.

en: Card Owner
sv: Kortets ägare

en: Issue Number
sv: Ärendenummer

en: Issuing Bank
sv: Utfärdande bank

en: View card details.
sv: Visa kortuppgifter.

en: Card Type:
sv: Korttyp:

en: Card Owner:
sv: Kortets ägare:

en: Card Number:
sv: Kortnummer:

en: Start Date:
sv: Startdatum:

en: Expiration:
sv: Utgångsdatum:

en: Issue Number:
sv: Ärendenummer:

en: Issuing Bank:
sv: Utfärdande bank:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
sv: Du måste ha tillgång till <strong>administrera kontokort</strong> för att anpassa dessa inställningar.

en: Credit card data security
sv: Datasäkerhet för kontokort

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
sv: Du ansvarar för säkerheten på din webbplats, inklusive skydd av kontokortsnummer. Tänk på att vissa inställningar i detta avsnitt kan minska säkerheten av kontokortsuppgifter på din webbplats och öka ditt ansvar för skador i händelse av bedrägeri.

en: Card number encryption key filepath
sv: Sökväg till Kortnumrets krypteringsnyckel

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
sv: <strong>Du måste aktivera kryptering</strong> genom att följa <a href="!url">krypteringsanvisningar</a> för att ta emot kontokortsbetalningar.<br />I korthet måste du ange en sökväg utanför dokumentets rot där krypteringsnyckeln kan lagras.<br />Relativa sökvägar kommer att lösas i förhållande till Drupals installationskatalog.<br />När detta är inställt ska du inte ändra det.

en: Not configured, see below.
sv: Ej konfigurerad, se nedan.

en: Operate in credit card debug mode.
sv: Jobba i felsökningsläge för kontokort.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
sv: I felsökningsläge kan kortuppgifter lagras i strid med PCI Security Standards.<br />Felsökningsläge rekommenderas endast för testtransaktioner med påhittade kontokortsuppgifter.

en: Checkout workflow
sv: Arbetsflöde för kassa

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
sv: Dessa inställningar bestämmer hur kortuppgifter samlas in och används i kassan.

en: Validate credit card numbers at checkout.
sv: Bekräfta kortnummer i kassan.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
sv: Ogiltiga kortnummer kommer att visa ett felmeddelande för användaren så att de kan rätta till det.<br />Denna funktion rekommenderas såvida du inte är i felsökningsläge.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
sv: Försök att genomföra betalkortsöverföring vid kassa.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
sv: Misslyckade försök kommer att hindra utcheckning och visa felmeddelandet ovan.<br />Detta alternativ måste vara ikryssat för att kunna behandla kunders betalkort om du inte är i felsökningsläge.

en: Debug mode data clearing
sv: Datarensning i felsökningsläge

en: Order status
sv: Status för beställning

en: Unit of time
sv: Tidsenhet

en: Credit card fields
sv: Betalkortsfält

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
sv: Ange vilken information som skall samlas in från kunder förutom kortnumret.

en: Enable CVV text field on checkout form.
sv: Aktivera textfältet för CVV i kassan.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
sv: CVV är en extra säkerhetsåtgärd på kreditkort. På korten Visa, Mastercard och Discover är det ett tresiffrigt nummer, och på AmEx är det ett fyrsiffrigt nummer. Om din kreditkortsbehandlare eller betalningsgateway kräver denna information, bör du aktivera denna funktion här.

en: Enable card owner text field on checkout form.
sv: Aktivera textfält för kortägare i kassan.

en: Enable card start date on checkout form.
sv: Aktivera fält för startdatum i kassan.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
sv: Aktivera fältet för utfärdandenummer i kassan.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
sv: Aktivera fält för utgivande bank i kassan.

en: Enable card type selection on checkout form.
sv: Aktivera val av korttyp i kassan.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
sv: Om aktiverad, angej i textfältet nedan vilka kortval som skall fylla valrutan.

en: Card type select box options
sv: Alternativ för valruta av korttyp

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
sv: Fyll i ett kort per rad. Dessa fält kommer att fylla valrutan för kort om den är aktiverad.

en: Accepted card types (for validation)
sv: Godkända korttyper (för validering)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
sv: Använd kryssrutorna  för att ange vilken typ av kort du godkänner för betalning. Valda korttyper kommer att visa dess ikon i valrutan för betalningsmetod och användas för validering av kortnummer.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
sv: Här kan du skriva i meddelanden som visas för kunder som betalar med kreditkort.

en: Credit card payment policy
sv: Betalningspolicy för kontokort

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
sv: Instruktioner för kunden på kassasidan över kontokortsfälten.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
sv: Din faktureringsinformation måste matcha faktureringsadressen för kontokortet nedan annars kommer vi inte att kunna behandla din betalning.

en: Card processing failure message
sv: Felmeddelande vid korthantering

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
sv: Felmeddelande som visas för kunden när en försökt betalning inte går igenom i kassan.

en: You have specified a non-existent directory.
sv: Du har valt en katalog som inte existerar.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
sv: Kan inte skriva till katalogen, kontrollera katalogsbehörigheter.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
sv: Kan inte läsa från vald katalog, kontrollera katalogsbehörigheter.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
sv: Skapandet av nyckelfilen för kortkryptering misslyckades. Kontrollera sökvägsinställningar och katalogsbehörigheter.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
sv: Nyckelfil för kortkryptering skapad. Kortuppgifter kommer nu att krypteras.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
sv: Du har valt att inte bearbeta kreditkortsbetalningar i kassan, men kundens kortuppgifter sparas inte när kunden betalat. Denna konfiguration rekommenderas inte för en publik webbplats, eftersom du inte kommer att kunna ta betalt för dina beställningar.

en: Card type
sv: Korttyp

en: Card owner
sv: Kortägare

en: Card number
sv: Kortnummer

en: Start Month
sv: Startmånad

en: Start Year
sv: Startår

en: Expiration Month
sv: Utgångsmånad

en: Expiration Year
sv: Utgångsår

en: Issuing bank
sv: Utgivande bank

en: (if present)
sv: (om tidigare)

en: Expiration Date:
sv: Utgångsdatum:

en: What's the CVV?
sv: Vad är CVV?

en: Process card
sv: Behandla kort

en: What is the CVV?
sv: Vad är CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
sv: CVV står för "Card Verification Value" (verifiering av kort). Detta nummer används som ett säkerhetstillägg för att skydda dig från betalkortsbedrägeri. Att hitta detta nummer är väldigt enkelt. Följ nedanstående anvisningar.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
sv: CVV-numret för dessa kort finns på baksidan av kortet. Det är bara de tre sista siffrorna längst till höger om signatursrutan.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
sv: CVV-numret på American Express hittas på framsidan av kortet. Det är ett fyrsiffrigt nummer i mindre format uppe till höger om kortnumret.

en: Close this window
sv: Stäng fönstret

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
sv: Använd denna terminal för att behandla kontokortsbetalningar genom din standardgateway.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
sv: Efter en transaktion  kommer kortnumret automatiskt att konverteras till de 4 sista siffrorna av numret. Därför kommer följande betalningar inte ha någon information att använda.

en: Order total: @total
sv: Total beställning: @total

en: Balance: @balance
sv: Saldo: @balance

en: Charge Amount
sv: Kostnad

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i dessa fält för att bearbeta med de angivna kortuppgifterna.

en: Charge amount
sv: Kostnad

en: Authorize amount only
sv: Godkänn endast belopp

en: Set a reference only
sv: Ange endast en referens

en: Credit amount to this card
sv: Kreditbeloppet för detta kort

en: @auth_id - @date - @amount authorized
sv: @auth_id - @date - @amount godkänt

en: Prior authorizations
sv: Förhandstillstånd

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i denna fältgrupp för att välja och agera på ett förhandstillstånd. Avgiften som anges ovan kommer att avskiljas emot tillstånd som anges nedan. Endast en avskiljning är möjligt per tillstånd, samt en avskiljning för mer än summan av de tillstånd kan resultera i extra avgifter för dig.

en: Select authorization
sv: Välj tillstånd

en: Capture amount to this authorization
sv: Spara belopp för denna tillåtelse

en: Void authorization
sv: Ogiltligt tillstånd

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
sv: @ref_id - @date - (Sista 4) @card

en: Customer references
sv: Kundreferenser

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i dessa fält för att välj och agera på en kunds referens.

en: Select references
sv: Välj referenser

en: Charge amount to this reference
sv: Beloppet för denna referens

en: Remove reference
sv: Ta bort referens

en: Credit amount to this reference
sv: Kreditbelopp för denna referens

en: You must enter a positive number for the amount.
sv: Du måste ange ett positivt tal för beloppet.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
sv: Behandlingen av kontokortet lyckades. Kolla administratörens kommentar för mer detaljer.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
sv: Det inträffade ett fel när ditt kontokort skulle behandlas. Kolla administratörens kommentar för mer detaljer.

en: Reference transaction
sv: Referenstransaktion

en: administer credit cards
sv: administrera kontokort

en: view cc details
sv: visa kontokortsdetaljer

en: view cc numbers
sv: visa kontokortsnummer

en: process credit cards
sv: behandla kontokort

en: Receive credit card payments through checkout.
sv: Ta emot kontokortsbetalningar genom kassan.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
sv: Behandla kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Silent Order POST hos CyberSource.

en: Payment server
sv: Betalningsserver

en: CyberSource server used when processing payments.
sv: Cybersourceserver använd för att behandla betalningar.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
sv: Du måste försäkra dig om att ditt CyberSourcekonto och din webbserver stödjer de tjänster du väljer.<br />Silent Order POST kräver cURL support och en modifierad <a href="!url">HOP.php</a>.<br /> SOAP Toolkit API kräver SOAP och DOM tillägg för PHP.

en: SOAP Toolkit API
sv: Verktyg för SOAP:s API

en: Ensure address verification
sv: Säkra att adresser verifieras

en: Process transaction only if address passes verification.
sv: Behandla en betalning endast om adressen verifieras.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
sv: Behandla betalningen oavsett resultat vid adressverifiering.

en: SOAP Toolkit API settings
sv: Inställningar för SOAP API:s verktygslåda

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
sv: Skapa ett grundkonto på CyberSource för varje ny kortbeställning som utförs.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
sv: Aktivera beräkning av skatt genom CyberSource tjänst för detta.

en: Tax calculation "Ship from" address
sv: Beräkning av skatt för avsändaradress

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
sv: Denna adress kommer att användas när skatten beräknas genom CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
sv: Amge två tecken som motsvarar ditt län eller landskap.

en: ZIP/Postal code
sv: ZIP/Postnummer

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
sv: Ange den tvåsiffriga koden för ISO 3166-1. Använd Wikipedia om du inte vet vad den är.

en: The credit card type did not pass validation.
sv: Kontokortstypen gick inte igenom valideringen.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
sv: Kunde inte finna ut typ av kredidkort: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
sv: Silent Order POST kräver HOP.php given av CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
sv: <strong>Kontkort !type:</strong> !amount<br /><strong>Beslut: @decision</strong><br /><strong>Orsak:</strong> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
sv: !id<br />!decision, orsak: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
sv: <br /><strong>AVS:</strong> !avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
sv: <br /><strong>CVV:</strong> !cvv

en: No response returned from CyberSource.
sv: CyberSource svarar inte.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
sv: Kunde inte ansluta till CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
sv: Vi ber om ursäkt för förseningen, men vi kan inte behandla ditt kontokort för tillfället. Var god <a href="!url">kontakta ekonomiavdelningen</a> för att slutföra din beställning.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
sv: <strong>@type:</strong> @amount<br /><strong>Beslut: @decision</strong><br /><strongAnledning:</strong> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
sv: <strong>@type:</strong><br />@id<br />@decision, Orsak: !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
sv: <strong>AVS:</strong> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
sv: <strong>CVV:</strong> @cvv

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
sv: <strong>Profil för CyberSource skapad.</strong><br /><strong>Prenumerations-ID:</strong> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
sv: <strong>Försök att skapa profil för CyberSource misslyckades.</strong><br /><strong>Anledning:</strong> @code

en: No taxes returned for this order.
sv: Inga skatter för denna beställning.

en: @city city tax
sv: Kommunalskatt för @city

en: County tax
sv: Landstingsskatt

en: District tax
sv: Landstingsskatt

en: @state state tax
sv: @state statlig skatt

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
sv: Misslyckades med att räkna ut skatt för beställning @order_id - orsak @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
sv: Försök att räkna ut skatt misslyckades för beställning @order_id. inget svar returnerades  av CyberSource.

en: Successful transaction.
sv: Lyckad transaktion.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
sv: Ett eller fler fällt i begäran saknas eller är ogiltig. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Skicka begäran igen med rätt information.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
sv: <strong>Fel:</strong> Allmänt systemfel.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong> Begäran togs emot, men ett avbrott för servern uppstod. Detta fel omfattar inte avbrottet mellan klient och server.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika att beställningen dubblera, skicka inte begäran förrän du har granskat beställningens status i Business Center.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong>Efterfrågan togs emot, men en tjänst avslutades inte i tid. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika en dubbelbeställning, skicka inte förfrågan innan du kontrollerat beställningsstatusen i affärscentret.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
sv: Behörighetstillståndet godkändes av den utfärdande banken, men nekades av CyberSource eftersom den inte klarade Adressverifikation (AVS).<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Du kan godkänna tillståndet, men överväg att ompröva beslutet för möjligheten till bedrägeri.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortet har gått ut. <br /><strongMöjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller välj en annan form av betalning.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Allmän nekning av kortet. Ingen ytterligare information finns av utgivande bank. <br /><strong> Möjlig åtgärd</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Inte tillräckligt med pengar på kontot.<br /><strong>Möjlig åtgärd:<//strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
sv: Borttappat eller stulet kort. <br /><strongMöjlig åtgärd:</strong> Granska kundens information och bestäm om du vill efterfråga ett annat kort från kunden.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
sv: Utgivande bank otillgänglig. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Inaktiverat kort eller så är kortet inte godkänt för betalningar som ej är kopplade direkt till kortet. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortet har passerat sin kreditgräns.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortets verifikationsnummer är ogiltigt. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
sv: Kortbehandlaren nekade förfrågan baserat på ett generellt fel med kundens konto.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Begär en annan typ av betalning.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
sv: Kunden stämde överens med en post i behandlarens negativa fil.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska beställningen och kontakta betalningsbehandlaren.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
sv: Kundens bankonto är fryst. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska beställningen eller efterfråga en annan form av betalning.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
sv: Förfrågan om behörighet godkändes av utlåtande bank men nekades av CyberSource eftersom den inte gick igenom kortnummerverifikation.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Du kan ta betalt, men granska beställningen igen för möjligheten av bedrägeri.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Ogiltigt kontonummer. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
sv: Kortets typ nekas av kortbehandlaren. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning. Kontrollera också med CyberSource kundtjänst för att vara säker på att ditt konto är korrekt konfigurerat.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
sv: Kortbehandlaren nekade förfrågan eftersom den innehåller fel. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga en annan form av betalning.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
sv: Det finns ett problem med din handelskonfiguration för CyberSource.<br /><strong>Möjlig åtgärd</strong> Skicka inte begäran igen. Kontakta kundsupporten för att rätta till konfigurationsproblemet.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
sv: Processen misslyckades.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Möjlig åtgärd: Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
sv: Korttypen som skickats in är ogiltig eller motsvarar inte kortnumret.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Be din kund verifiera att kortet verkligen är kortet som visas i din webbutik, skicka sen förfrågan igen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong> Förfrågan togs emot men en timeout inträffade med betalningsbehandlaren.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika att få dubbla transaktioner, skicka inte förfrågan igen innan du granskat transaktionens status i butikscentret.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
sv: Kunden är inskriven i betalarens verifiering<br/><strong> möjlig åtgärd: </strong> Verifiera kortinnehavaren innan du fortsätter med transaktionen.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
sv: Kunden kan inte bestyrkas.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska kundens beställning.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
sv: Förfrågan godkändes av utlåtande bank men nekades av CyberSource enligt dina behörighetsinställningar.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Godkänn inte behörigheten utan vidare granskning. Granska fälten för avsCode, cvResult och factorCode för att fastställa varför CyberSource nekade förfrågan.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
sv: Gatuadress överensstämmer, men inte 5- och 9-siffriga postnumer.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress stämde överens, men postnumret bekräftades inte. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress och postnummer stämmer inte överens. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress och postnummer stämmer överens. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
sv: AVS data är ogiltig, eller så är AVS inte tillåtet för denna korttyp.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
sv: Namnet på kortägaren stämmer inte överens, postnumret stämmer överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
sv: Den icke amerikanska banken stödjer inte AVS.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
sv: Namnet på kortägaren stämmer inte överens. Gatuadressen och postnumret stämmer överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Adressen ej verifierad. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn stämmer inte överens med fakturaadressen och med fakturapostnumret. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
sv: Kortmedlemmens namn stämmer överens med fakturapostnumret, men inte med fakturaadressen. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Gatuadressen och postnumret stämmer inte överens. - eller - kortmedlemmens namn. gatuadress och postnummer stämmer inte överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn och fakturaadressen stämmer överens, men fakturapostnumret gör det inte. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
sv: Postnummer stämmer överens men gatuadressen verifierades inte. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: System unavailable.
sv: Systemet otillgängligt.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
sv: Den amerikanska banken stödjer inte AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn stämmer inte överens, men gatuadressen gör det. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
sv: Information om adressen är otillgänglig. Skickas endast tillbaka om adressverifiering utanför U.S. inte är tillgänglig eller om adressverifikationen i en U.S. bank inte fungerar korrekt.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
sv: Gatuadressen överensstämmer inte, men det niosiffriga postnumret gör det.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
sv: Perfekt träff. Gatuadressen och det niosiffriga postnumret stämmer överens.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
sv: Perfekt träff. Gatuadressen och det femsiffriga postnumret stämmer överens.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
sv: Gatuadresserna stämmer inte överens, men det gör det femsiffriga postnumren.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
sv: Detta kort eller kortbehandlaren stödjer inte AVS.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
sv: Behandlaren skickade tillbaka ett okänt värde för AVS.

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
sv: Transaktionen bedömdes suspekt av den utlåtande banken.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
sv: Kortets verifikationsnummer misslyckades i behandlarens kontroll för datavalidering.

en: Card verification number matched.
sv: Kortets verifikationsnummer stämmer.

en: Card verification number not matched.
sv: Kortets verifikationsnummer stämmer inte.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
sv: Kortets verifikationsnummer behandlades inte, okänd orsak.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
sv: Kortets verifikationsnummer finns på kortet men var inte inkluderat i efterfrågan.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
sv: Kortverifikation stöds inte av den utlåtande banken.

en: Card verification is not supported by the card association.
sv: Kortverifikation stöds inte av kortorganisationen.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
sv: Kortverifikation stöds inte av denna behandlare eller korttyp.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
sv: Okänd kod för resultat returnerad från behandlaren för kortverifikation.

en: No result code returned by processor.
sv: Ingen resultatkod från behandlaren.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
sv: Aktivera för att behandla betalningar genom att använda tjänsten Silent Order POST vid CyberSOurce.

en: Continue with checkout to complete payment.
sv: Gå vidare med beställningen för att slutföra betalningen.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
sv: Javascript måste vara aktiverat för att se den totala beställningen.

en: Select a payment method from the following options.
sv: Välj en betalningsmetod nedan.

en: Paying by
sv: Betalning via

en: Show the order total preview on the payment pane.
sv: Förhandsgranska totalbeloppet på beställningen i betalningsrutan.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
sv: Beställningen kan inte slutföras eftersom inga betalningsalternativ är aktiverade. Var vänlig kontakta en administratör för att lösa denna fråga.

en: Method: @payment_method
sv: Metod: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
sv: Ändra "Betalningsinformation"

en: None available
sv: Ingen tillgänglig

en: Update order status on full payment
sv: Uppdatera beställningens status vid fullständig betalning

en: Update order status upon checkout completion with full payment
sv: Uppdatera beställningsstatus när hela beställningen betalas i kassan

en: A payment gets entered for an order
sv: En betalning skrivs in för en beställning

en: Check the order balance
sv: Kolla ditt beställningssaldo

en: Balance is less than !zero.
sv: Saldot är lägre än !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
sv: Saldot är lägre än eller lika med !zero.

en: Balance is equal to !zero.
sv: Saldot är lika med !zero.

en: Balance is greater than !zero.
sv: Saldot är större än !zero.

en: Balance comparison type
sv: Jämförelsetyp för saldo

en: Credit card charge failed.
sv: Debiteringen av kontokortet misslyckades.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
sv: Kortet debiterat, svarskod: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
sv: Kontokortsbetalningen behandlades utan problem.

en: Configure the payment settings.
sv: Konfigurera betalningsinställningarna.

en: View the payment settings.
sv: Visa betalningsinställningarna.

en: Edit the payment settings.
sv: Redigera betalningsinställningar.

en: Edit the basic payment settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för betalningar.

en: Edit the payment method settings.
sv: Redigera inställningarna för betalmetoder.

en: Payment gateways
sv: Gateways för betalningar

en: Edit the payment gateway settings.
sv: Redigera inställningarna för din betalningsgateway.

en: Return order totals
sv: Skicka tillbaka totalbeloppet på beställningen

en: Add the payment details to the checkout pane.
sv: Lägg till betalningsdetaljerna i kassarutan.

en: Add the payment details to the order pane.
sv: Lägg till betalningsdetaljerna i beställningsrutan.

en: Select payment gateway
sv: Välj betalningsgateway

en: Delete payment?
sv: Ta bort betalning?

en: The payment method of the order.
sv: Betalningsmetoden för en beställning.

en: The payment balance of the order
sv: Betalningssaldo för beställningen

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
sv: Välj en betalningsmetod från de aktiverade betalningsmodulerna.

en: Enable payment tracking.
sv: Aktivera betalningsspårning.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
sv: Tillåt användare med behörighet att ta bort betalningar.

en: Log payments entered and deleted to order log.
sv: Spara betalningar som skrivs in och tas bort från beställningsloggen.

en: Default payment details message
sv: Standardmeddelande för betalningsdetaljer

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
sv: Meddelande som visas när en betalningsmetod inte visar fler detaljer.

en: !method settings
sv: Inställningar för !method

en: No payment methods founds.
sv: Inga betalningsmetoder hittade.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
sv: Betalningsgateways är internettjänster som tillåter dig att behandla olika typer av betalningar på distans. Inställningsformuläret är för de betalningsgateways du har installerat. Klicka på ett namn för att fälla ut dess alternativ och justera de tillhörande inställningarna.

en: @gateway_name settings
sv: Inställningar för @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
sv: Denna gateway stödjer följande betalningsmetoder:

en: Enable this payment gateway for use.
sv: Aktivera denna betalningsgateway för användning.

en: Order total preview:
sv: Total beställning, förhandsgranskning:

en: Payment entered.
sv: Betalning inmatad.

en: An error loading the payment information occurred.
sv: Ett fel inträffade när betalningsinformationen skulle laddas.

en: Payment information:
sv: Betalningsinformation:

en: @method payment of @amount received on @date.
sv: Betalning @method på @amount togs emot den @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
sv: Är du säker på att du vill radera denna betalning?

en: Payment deleted.
sv: Betalning raderad.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
sv: Välj en betalningsgateway för att behandla den betalningen.

en: Use gateway
sv: Använd gateway

en: You are not able to process %type payments.
sv: Du kan inte behandla %type betalningar.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
sv: Försökte att behandla en %type betalning men kunde inte hitta funktionen för gateway:n.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
sv: Ett fel har inträffat med din betalningsgateway. Debiteringsfunktionen kunde inte hittas.

en: @method payment for @amount entered by @user.
sv: @method betalning på !amount inmatad av @user.

en: view payments
sv: visa betalningar

en: manual payments
sv: manuella betalningar

en: delete payments
sv: ta bort betalningar

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
sv: Lägger till en kontokortsgateway som simulerar en lyckad betalning för att testa kassan.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
sv: Anger ett API som låter betalningsmoduler interagera med varukorgen.

en: Receive Check
sv: Ta emot check

en: Check or money order
sv: Check eller betalorder

en: Cash on delivery
sv: Pengar vid leverans

en: Pay cash on delivery on pick-up.
sv: Betala kontant vid leverans eller upphämtning.

en: A generic payment method type.
sv: En allmän typ av betalningsmetod.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
sv: Hela betalningen förväntas vid leverans eller vid upphämtning.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
sv: Beställningar på totalt mer än !number är <strong>inte lämpligt</strong> för COD.

en: Delivery Date
sv: Leveransdatum

en: Desired delivery date:
sv: Önskat leveransdatum:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
sv: Ditt totalbelopp för beställningen överstiger det maximala för COD betalning. Gå tillbaka och välj en annan betalningsmetod.

en: Maximum order total eligible for COD
sv: Högsta beställningssumman berättigad för pengar vid leverans

en: Set to 0 for no maximum order limit.
sv: Sätt till 0 för ingen största beställningsgräns.

en: Let customers enter a desired delivery date.
sv: Låt kunderna mata in ett önskat leveransdatum.

en: Enter a desired delivery date:
sv: Mata in ett önskat leveransdatum:

en: Checks should be made out to:
sv: Kontroller bör göras för att:

en: Mail to
sv: Skicka till

en: Clear Date:
sv: Datum för överföring:

en: Check received
sv: Check mottagen

en: Expected clear date:
sv: Förväntat datum för överföring:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
sv: Ange e-postadressen att visa för kunder som väljer denna betalningsmetod i kassan.

en: Direct checks to a person or department.
sv: Direkta checkar till en person eller avdelning.

en: Check payment policy
sv: Betalningspolicy för checkar

en: Instructions for customers on the checkout page.
sv: Instruktioner för kunder på kassasidan.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
sv: Personliga och företagscheckar hålls kvar i 10 arbetsdagar för att säkra att en betalning går igenom innan en beställning skickas.

en: Any notes about the check, like type or check number.
sv: Några anteckningar om checken, som typ eller checknummer.

en: Expected clear date
sv: Förväntat datum för överföring

en: Receive check
sv: Ta emot check

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
sv: Använd formuläret för att skriva in checken i betalningssystemet och sätt det förväntade datumet då checken går igenom.

en: Order balance:
sv: Beställningssaldo:

en: The amount must be a number.
sv: Summan måste vara ett tal.

en: Check received, expected clear date of @date.
sv: Check mottagen, förväntat datum för betalning @date.

en: Payment Method Pack
sv: Paket av betalningsmetoder

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
sv: Tillhandahåller check/kontantbeställning, pengar vid leverans och "andra" betalningsmetoder.

en: Review order
sv: Granska beställning

en: Review payment
sv: Granska betalning

en: Submit order
sv: Skicka beställning

en: PayPal payment complete
sv: Betalning färdig för PayPal.

en: PayPal payment cancelled
sv: Betalning hos PayPal avbruten

en: PayPal Express Checkout
sv: Expresskassa för PayPal

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
sv: Behandla kontokortsbetalningar genom att använda Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
sv: PayPal - betala utan att dela med dig av din finansiella information.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
sv: Dirigera användare till att skicka sina betalningar genom Paypal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
sv: Slutför beställningar genom expresskassa för PayPal.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
sv: Transaktionen kan endast behandlas i en av de listade valutorna.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
sv: Registrera dig för ett sandlådekonto gjort för testning.

en: Express Checkout
sv: Expresskassa

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
sv: Kräv användare som använder snabbkassa att använda en av PayPal godkänd leveransadress.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
sv: Aktivera leveransformuläret på sidan för beställningsgranskning.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för företagsnamn på sidan för betalningsgranskning.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för kontaktens telefonnummer på sidan för betalningsgranskanskning.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för kommentarens textfält på sidan för betalningsgranskning.

en: API credentials
sv: API referenser

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
sv: !link för informationen om referenser. Du behöver skaffa en API Signatur. Om du redan efterfrågat API referenser, kan du granska dina inställningar i åtkomstdelen för API på din profil i PayPal.

en: API username
sv: API användarnamn

en: API password
sv: API lösenord

en: <b>Address:</b> @avscode
sv: <strong>Adress:</strong> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
sv: <strong>CVV2:</strong> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>Lyckad: </strong>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
sv: Transaktions-ID från PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
sv: E-postadress för PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
sv: E-postadressen du använder för PayPal-kontot du vill ta emot betalningar på.

en: PayPal login page language
sv: Språk på inloggningssida till PayPal

en: PayPal server
sv: Server för PayPal

en: Payment action
sv: Betalningsåtgärd

en: Complete sale
sv: Slutför försäljning

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
sv: Tillhandahåll specifik text för PayPal WPS på inläggningsknappen på sidan för beställningsgranskning.

en: PayPal cart submission method
sv: Paypals inläggningsmetod för varukorgen.

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
sv: Du måste använda en enskild varuartikel på din sida om du har några avgifter eller rabatter förutom frakt och skatt.

en: Submit the whole order as a single line item.
sv: Skicka hela beställningen som en enskild varuartikel.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
sv: Skicka en beställning där varje vara och dess beskrivning visas.

en: Shipping address prompt in PayPal
sv: Förmå leveransadress i PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
sv: Visa inte anmodan om leveransadressen i PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
sv: Förmå kunden att inkludera en leveransadress.

en: Require customer to provide a shipping address.
sv: Kräv att kunden tillhandahåller en leveransadress.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
sv: Skicka adressinformation till PayPal som ska åsidosätta PayPals lagrade adresser.

en: Works best with the first option above.
sv: Fungerar bäst med det första alternativet ovan.

en: Sent address selection
sv: Val av leveransadress

en: Send billing address to PayPal.
sv: Skicka fakturaadress till PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
sv: Skicka försändelseadress till PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
sv: Visa avsökningsinformation i loggen för Direkta meddelanden om betalningar.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
sv: För Snabbkassa, behöver du <a href="!cp_link">aktivera varukorgens ruta</a> och <a href="!wpp_link"> Ställa in Website Payments Pro </a>

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
sv: Tar emot IPN hos URL för beställning @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
sv: Försök med IPN med ogiltigt beställnings-ID.

en: IPN attempted for non-existent order.
sv: Försökt med IPN för icke existerande beställning.

en: IPN transaction verified.
sv: IPN-transaktion bekräftades.

en: IPN transaction ID has been processed before.
sv: IPN-transaktionens ID har behandlats förut.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
sv: PayPal har avbrutit vändningen och skickat tillbaka !amount !currency till ditt konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
sv: Transaktions-ID från PayPal: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
sv: Du har nekat kundens betalning.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
sv: Tillståndet har misslyckats och kan inte sparas.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
sv: Kundens försök att betala från ett bankkonto misslyckades.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
sv: Betalningen avvaktar hos PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
sv: PayPal har vänt en betalning!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
sv: PayPal har vänt en betalning: @reason

en: The authorization has been voided.
sv: Behörigheten har nollställts.

en: IPN transaction failed verification.
sv: IPN transaktion gick inte igenom verifikation.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
sv: En IPN transaktion verifierades inte för denna beställning.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
sv: Ett fel har uppstått i din betalning genom PayPal. Granska din varukorg och försök igen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
sv: Din beställning är nästan klar! Fyll i följande uppgifter och klicka på "Fortsätt till kassan" för att slutföra köpet.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
sv: Din beställning är inte klar förrän du klickar på knappen "Skicka beställning" nedan. Ditt PayPal-konto kommer att debiteras för det belopp som anges ovan på din beställning. Du får en bekräftelse när din betalning är klar.

en: Checkout with PayPal.
sv: Kassa via PayPal.

en: Calculate shipping
sv: Beräkna fraktkostnad

en: Click to refresh shipping options
sv: Tryck för att uppdatera fraktalternativ

en: Leave blank if shipping to a residence.
sv: Lämna tomt om försändelsen skickas till hemmet.

en: Order comments
sv: Kommentar för beställning

en: Special instructions or notes regarding your order.
sv: Speciella instruktioner eller anteckningar om din beställning.

en: Continue checkout
sv: Fortsätt till kassan

en: You must calculate and select a shipping option.
sv: Du måste beräkna och välja ett fraktalternativ.

en: Error calculating shipping
sv: Fel vid beräkning av leverans

en: All the address information matched.
sv: All adressinformation stämde överens.

en: None of the address information matched; transaction declined.
sv: Ingen adressinformation stämde överens. Transaktion nekad.

en: Part of the address information matched.
sv: Delar av adressinformationen stämde överens.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
sv: Försäljaren gav inte AVS information. Behandlades inte.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
sv: Adressen är inte kontrollerad, eller så fick förvärvaren inget svar. Tjänsten ej tillgänglig.

en: No AVS response was obtained.
sv: Inget svar från AVS.

en: Address matched; postal code did not
sv: Adress stämde överens, postnumret gjorde det inte

en: Nothing matched; transaction declined
sv: Inget stämde överens. Transaktionen nekades

en: Address and postal code matched
sv: Adress och postnummer stämde överens

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
sv: Inte tillåtet för transaktioner med MOTO. Transaktion nekad

en: Global unavailable
sv: Ej tillgänglig globalt

en: International unavailable
sv: Ej tillgänglig internationellt

en: Postal code matched; address did not
sv: Postnummer stämde överens. Adress gjorde inte det

en: Retry for validation
sv: Försök igen för validering

en: Service not supported
sv: Tjänsten stöds inte

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Matched
sv: Stämde överens

en: No match
sv: Stämmer inte överens

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
sv: Återförsäljaren har inte genomfört CVV2 kodhantering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
sv: Handlaren har påpekat att CVV2 inte finns på kortet.

en: Service not available
sv: Tjänsten ej tillgänglig

en: Unkown error
sv: Okänt fel

en: Not processed
sv: Ej behandlad

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
sv: Kunden gav inte en bekräftad leveransadress enligt dina inställningar.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
sv: Väntar på dig att debitera summan enligt dina betalningsinställningar.

en: eCheck has not yet cleared.
sv: eCheck har inte gått igenom ännu.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka denna internationella betalning från din kontoöversikt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka betalningar av denna valuta från din kontoöversikt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
sv: Din e-postadress är inte registrerad eller bekräftad ännu.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
sv: Du måste uppgradera ditt konto till företags- eller premiumstatus för att kunna ta emot kontokortsbetalningar.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
sv: Du måste bekräfta ditt konto innan du kan acceptera denna betalning.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
sv: Okänd orsak. Tag kontakt med PayPals kundtjänst för mer information.

en: The customer has initiated a chargeback.
sv: Kunden har inlett ett krav på återbetalning.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
sv: Kunden har utlöst en pengarna-tillbaka garanti.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
sv: Kunded skickade in ett klagomål om transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
sv: Du gav kunden pengarna tillbaka.

en: administer paypal
sv: administrera paypal

en: PayPal pending
sv: PayPal avvaktar

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
sv: Integrerar flera av PayPals betalningstjänster och IPN feedback.

en: Flat rate
sv: Enhetsporto

en: Edit flat rate method
sv: Redigera metod för enhetsporto

en: Delete flat rate method
sv: Radera metod för enhetsporto

en: Flat shipping rates
sv: Enhetsporto för frakt

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
sv: Åsidosätt den förvalda fraktkostnaden per vara för varje enhetsporto för fraktmetod som finns här. Skriv -1 för att återställa till det förvalda värdet.

en: Default rate: %price
sv: Förvalt porto: %price

en: Fetch a shipping quote
sv: Hämta en fraktoffert

en: Shipping quote via @method
sv: Fraktoffert med @method

en: Base rate
sv: Grundporto

en: Default product rate
sv: Förvalt porto för vara

en: Add a new flat rate shipping method.
sv: Lägg till en ny fraktmetod med enhetsporto.

en: Shipping method title
sv: Titel på fraktmetod

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
sv: Namnet som visas för att skilja det ifrån andra metoder för enhetsporton.

en: Line item label
sv: Etikett på varuartikel

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
sv: Namnet som visas för kunden när de väljer en fraktmetod i kassan.

en: The starting price for shipping costs.
sv: Grundpriset för fraktkostnad.

en: Default product shipping rate
sv: Förvalt fraktporto för vara

en: The base rate must be a numeric amount.
sv: Grundportot måste vara ett numeriskt belopp.

en: The product rate must be a numeric amount.
sv: Porto för vara måste vara ett numeriskt belopp.

en: Do you want to delete this shipping method?
sv: Vill du radera denna fraktmetod?

en: Flat rate per product
sv: Enhetsporto per vara.

en: Shipping rate
sv: Porto för frakt

en: Flat rate per order
sv: Porto för frakt per beställning

en: Flatrate
sv: Enhetlig avgift

en: Assigns a flat shipping rate to products.
sv: Tilldelar en enhetlig leveransavgift till varor.

en: Ubercart - fulfillment
sv: Ubercart - genomförande

en: Shipping quote settings
sv: Inställninigar för fraktoffert

en: Configure the shipping quote settings.
sv: Konfigurera inställningarna för fraktoffert.

en: View general shipping quote settings.
sv: Visa allmänna inställningar för fraktkoffert.

en: Quote methods
sv: Metoder för fraktoffert

en: Shipping settings
sv: Leveransinställningar

en: Default product pickup address
sv: Förvald upphämtningsadress för vara

en: Default product shipping type
sv: Förvald leveranstyp för vara

en: Getting shipping quote via !method
sv: Hämtar fraktoffert via !method

en: Quote method
sv: Metod för offert

en: Order has a product of a particular shipping type
sv: Beställningen har en vara med en speciell frakttyp

en: Order: Product
sv: Beställning: Vara

en: Order has a shipping quote from a particular method
sv: Beställning har en fraktoffert från en speciell metod

en: Order: Shipping Quote
sv: Beställning: Fraktoffert

en: Shipping quote method
sv: Metod för fraktoffert

en: Shipping quotes
sv: Fraktofferter

en: Calculate shipping cost
sv: Beräkna leveranskostnad

en: Extra information necessary to ship.
sv: Extra information nödvändig för att skicka.

en: Shipping quote
sv: Fraktoffert

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
sv: Hämta en fraktoffert för beställningen från en offertmodul.

en: Small package
sv: Litet paket

en: Quote settings
sv: Inställningar för fraktoffert

en: Quote errors are submitted to watchdog.
sv: Offertfel skickas till övervakaren.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
sv: Offertfel skickas inte till övervakaren.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
sv: Avsökningsinformation visas för administratörer när offerter skapas.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
sv: Avsökningsinformation visas inte för administratörer när offerter skapas.

en: @method is enabled.
sv: @method är aktiverad.

en: Log errors during checkout to watchdog
sv: Logga fel i kassan till övervakaren

en: Display debug information to administrators.
sv: Visa avsökningsinformation för administratörer.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
sv: Förhindra kunden från att slutföra en beställning om ingen fraktoffert är vald.

en: Shipping quote pane description
sv: Beskrivning för ruta åt fraktoffert

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
sv: Fraktoffert genereras automatiskt när du anger din adress och kan uppdateras manuellt med knappen nedan.

en: Shipping quote error message
sv: Felmeddelande för fraktoffert

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
sv: Det uppstod ett problem med att hämta en fraktoffert. Bekräfta leverans- och varuinformationen och försök igen. Om detta inte löser problemet, ring oss för att slutföra din beställning.

en: Default pickup address
sv: Förvald upphämtningsadress

en: Default order fulfillment type for products
sv: Förvalt beställningsfullgörande för varor

en: At least one shipping quote method must be enabled.
sv: Åtminstone en metod för fraktoffert måste aktiveras.

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Receiving quotes:
sv: Tar emot fraktoffert:

en: Estimated shipping cost:
sv: Upskattad fraktkostnad:

en: Click to calculate shipping
sv: Klicka för att beräkna leveranskostnad

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
sv: Det uppstod problem med att hämta en fraktoffert. Bekräfta leveransadressen och varuinformationen och försök igen. Om detta inte löser problemet, ring @phone för att slutföra din beställning.

en: You must select a shipping option before continuing.
sv: Du måste välja en fraktmetod innan du fortsätter.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
sv: Alternativet du valt är ogiltigt. Räkna om fraktoffert för att fortsätta.

en: Get shipping quotes
sv: Hämta fraktoffert

en: Apply to order
sv: Bifoga till beställning

en: configure quotes
sv: konfigurera fraktoffert

en: Shipping Quotes
sv: Fraktofferter

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
sv: Hämta och visa fraktoffert för varuleveranser.

en: Tracking numbers
sv: Spårningsnummer

en: Display tracking numbers of shipped packages.
sv: Visa spårningsnummer av skickade paket.

en: Shipping Label
sv: Fraktetikett

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
sv: Organisera varor i paket. Paketnummer i flera frakttyper är av den första frakttypen de visas i. Alla paket ges ett unikt ID när de sparas. Välj standardpaketet "Sep". För att automatiskt skapa ett paket för varje vald kvantitet av varor i den raden.

en: Make packages
sv: Skapa paket

en: Create one package
sv: Skapa ett paket

en: Packages should have at least one product in them.
sv: Paket skall innehålla minst en vara.

en: Package %id:
sv: Paket %id:

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Package type:
sv: Typ av paket:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Insured value:
sv: Försäkrat värde:

en: Tracking number:
sv: Spårningsnummer:

en: Label:
sv: Etikett:

en: Pickup Address:
sv: Upphämtningsadress:

en: Delivery Address:
sv: Leveransadress:

en: Schedule:
sv: Schemalägg:

en: Ship date:
sv: Sändningsdatum:

en: Expected delivery:
sv: Preliminär leverans:

en: Shipment Details:
sv: Fraktdetaljer:

en: Carrier:
sv: Bud:

en: Tracking Number:
sv: Spårningsnummer:

en: Services:
sv: Tjänster:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Package @id
sv: Paket @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
sv: Till exemepl: Låda, pall, rör, skattkista, kokong etc.

en: Physical dimensions of the packaged product.
sv: Den paketerade varans fysiska mått.

en: Units of measurement
sv: Måttenheter

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Declared value
sv: Deklarerat värde

en: Shipment data
sv: Information för sändning

en: Carrier
sv: Bud

en: Shipment options
sv: Fraktalternativ

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
sv: Korta anteckningar om försändelsen, till exempel hemleverans, över natten, etc.

en: Expected delivery
sv: Preliminär leverans

en: Shipping cost
sv: Fraktkostnad

en: Save shipment
sv: Spara transport

en: Package @id has been deleted.
sv: Paket @id har raderats.

en: Origin address
sv: Ursprunglig adress

en: Saved Addresses
sv: Sparade adresser

en: fulfill orders
sv: slutför beställningar

en: Gets products ready for physical shipment.
sv: Gör varorna färdiga för fysisk leverans.

en: UPS shipment
sv: Frakt genom UPS

en: UPS product description
sv: UPS varubeskrivning

en: Dimensions are required for custom packaging.
sv: Mått krävs för anpassad paketering.

en: Shipping quote from UPS
sv: Fraktoffert från UPS

en: Small packages
sv: Små paket

en: UPS Online Tools
sv: UPS onlineverktyg

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
sv: Information som krävs för att ha tillgång till UPS onlineverktyg har angivits.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
sv: Mer information krävs för att komma åt UPS onlineverktyg. Skriv in det <a href="!url">här</a>.

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
sv: UPS OnLineverktyg XML åtkomstnyckel

en: UPS Shipper #
sv: UPS fraktnummer

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
sv: Den sexteckens sträng som identifierar ditt UPS konto som befraktare.

en: UPS.com user ID
sv: Användar-ID för UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
sv: Fraktoffert och försändelser efterfråga i testläge kommer inte hämtas eller debiteras på ditt konto.

en: UPS services
sv: UPS tjänster

en: Select the UPS services that are available to customers.
sv: Välj vilka UPS tjänster som skall vara tillgängliga för kunder.

en: UPS Customer classification
sv: UPS kundklassificering

en: Wholesale
sv: Grossist

en: Occasional
sv: Tillfällig

en: Retail
sv: Detaljhandel

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
sv: Den sorts kund du är för UPS. För dagliga hämtningar är standarden partihandel; För anpassade hämtningar är standarden detaljhandel; För andra hämtningar är standarden enstaka hämtningar.

en: Negotiated rates
sv: Överenskomna skatter

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
sv: Får ditt UPS konto överenskomna porton på försändelser?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
sv: Antag att fraktofferter från UPS levereras till

en: Business locations
sv: Affärsplatser

en: Residential locations (extra fees)
sv: Hemleveransplatser (extra avgifter)

en: Markup type
sv: Typ av pålägg

en: Multiplier (×)
sv: Multiplikator (x)

en: Addition (!currency)
sv: Tillägg (!currency)

en: Shipping rate markup
sv: Pålägg på fraktporto

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
sv: Pålägg på fraktkostnaden av valutabelopp, procent eller multiplikator.

en: Product packages
sv: Varupaket

en: Each in its own package
sv: Varje i sitt eget paket

en: All in one
sv: Allt i ett

en: System of measurement
sv: Måttsystem

en: British
sv: Brittiskt

en: Choose the standard system of measurement for your country.
sv: Välj vilket måttsystem som används i ditt land.

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Package !id
sv: Paket !id

en: Physical dimensions of the package.
sv: Fysiskt mått för paketet.

en: UPS service
sv: UPS tjänst

en: Review shipment
sv: Överblicka sändningen

en: Total Charges
sv: Totala debiteringar

en: Negotiated Rates
sv: Överenskomna skatter

en: Request Pickup
sv: Efterfråga upphämtning

en: Ship from:
sv: Skicka ifrån:

en: (@severity error @code) @description
sv: (@severity fel @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
sv: Kunde inte öppna filen för att spara etikettbilden.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
sv: Kunde inte hitta eller skapa katalogen "ups_labels" i filsystemets sökväg.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
sv: Nollställ försändelse @ship_number och spårningsnummer @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
sv: Integrering av UPS kostnader, tjänstval och onlineverktyg för frakt med Drupal. Se www.ups.com för mer information.

en: USPS product description
sv: USPS varubeskrivning

en: Shipping quote from USPS
sv: Fraktoffert från USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
sv: Fraktoffert från USPS International.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
sv: Är i inhemska amerikanska områden (US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
sv: Är inte i inhemska amerikanska områden (US, AS, GU, PR, VI)

en: USPS user ID
sv: USPS användar-ID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
sv: För att hämta eller lokalisera ditt användar-ID, hänvisa till <a href="!url">USPS dokumentation</a>.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
sv: Välj de USPS-tjänster som är tillgängliga för kunder. Var säker på att du inkluderar de tjänster som Posttjänsten accepterar att du använder.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
sv: Pålägg på fraktofferten med dollar, procent eller multiplikator.

en: Flat rate box
sv: Låda med enhetligt porto

en: Flat rate envelope
sv: Kuvert med enhetligt porto

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Non-rectangular
sv: Icke rektangulär

en: U.S.P.S. First-Class Mail
sv: U.S.P.S Förstaklass Post

en: U.S.P.S. First-Class Flat
sv: U.S.P.S Första klass gods

en: U.S.P.S. First-Class Parcel
sv: U.S.P.S Första klass paket

en: Express Mail International (EMS)
sv: Expressbrev internationellt

en: Priority Mail International
sv: Prioriterad post internationellt

en: Global Express Guaranteed
sv: Garanterad Global Express

en: Global Express Guaranteed Non-Document Rectangular
sv: Garanterad Global Express rektangulärt icke-dokument

en: Global Express Guaranteed Non-Document Non-Rectangular
sv: Garanterad Global Express icke-rektangulärt icke-dokument

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
sv: Prioriterat brev internationellt enhetstaxakuvert

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
sv: Expresssbrev internationellt kuvert med enhetsporto

en: First Class Mail International Letter
sv: Första klass brev Internationellt

en: First Class Mail International Flat
sv: Första klass brev internationellt gods

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
sv: Integrering av USPS enhetstaxa räknare och standard mailtjänst webverktyg med Ubercart.

en: Weight quote
sv: Vikt för fraktoffert

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
sv: Summan per viktenhet att lägga till leveranskostnaden för en artikel.<br />Exempel: för att lägga till 5 kr per kilo, skriv 5 här.

en: Weight rate per product
sv: Portovikt per vara

en: Default cost adjustment per !unit
sv: Förvald justering i pris per !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
sv: Tilldelar en fraktkostnad till varor baserad på vikt.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
sv: Lägg till egenskaper till denna vara genom att använda formuläret <a href="!url">lägg till egenskaper</a>. Du kan sedan justera inställningarna för dessa egenskaper på denna sida och ställa in deras alternativ i fliken <em>Alternativ</em>.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
sv: Lägg till egenskaper till varuklassen genom att använda formuläret <a href="!url">lägg till egenskaper</a>. Du kan sedan justera inställningarna för dessa egenskaper på denna sida och ställa in deras alternativ i fliken <em>Alternativ</em>.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
sv: Välj egenskaperna du vill lägga till och skicka formuläret.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
sv: Använd kryssrutorna för att aktivera alternativ för egenskaper och envalsknapparna för att ange standardvärden för de aktiverade alternativen. Använd de andra fälten för att åsidosätta standardvärdena för varje alternativ. Egenskaper utan några alternativ kommer visas som textfält.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
sv: Ange ett alternativt artikelnummer som skall användas när en speciell uppsättning av alternativ väljs och varan läggs i varukorgen. <strong>Varning:</strong> Tillägg eller borttagning av egenskaper från denna vara kommer att nollställa alla varunummer på denna sida till det förvalda artikelnumret.

en: Create and edit attributes and options.
sv: Skapa och redigera egenskaper och alternativ.

en: Add an attribute
sv: Lägg till en egenskap

en: Configure the attribute settings
sv: Konfigurera egenskapsinställningar

en: Add an option
sv: Lägg till ett alternativ

en: Edit option
sv: Redigera alternativ

en: Delete option
sv: Radera alternativ

en: Adjustments
sv: Justeringar

en: Option price format
sv: Val av prisformat

en: Display price adjustment
sv: Visa prisjusteringar

en: Display total price
sv: Visa totalkostnad

en: Number of options
sv: Antal alternativ

en: Display type
sv: Typ av visning

en: No product attributes have been added yet.
sv: Inga egenskaper för vara har lagts till än.

en: Edit attribute: %name
sv: Redigera egenskap %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
sv: Detta namn kommer att visas för kunder vid "lägg till i varukorg".

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
sv: <strong>Valfritt.</strong> Ange hjälptexten som visas under en egenskap vid "lägg till i varukorg".

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
sv: Gör denna egenskap obligatorisk, vilket tvingar kunden att välja ett alternativ.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
sv: Val av detta för en egenskap kommer bortse från alla standardvärden du satt.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
sv: Detta anger hur alternativen för denna egenskap presenteras.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
sv: Flera alternativ på formulär för att lägga till i varukorg sorteras efter deras värde och namn.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: There is no attribute with that ID.
sv: Det finns ingen egenskap med detta ID.

en: Product attribute deleted.
sv: Egenskap för vara raderad.

en: Options for %name
sv: Alternativ för %name

en: Default cost
sv: Förvald kostnad

en: No options for this attribute have been added yet.
sv: Inga alternativ har lagts till för denna egenskap än.

en: Edit option: %name
sv: Redigera alternativ: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
sv: Alternativ kommer att sorteras efter detta värde och sedan av sitt namn.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: Default adjustments
sv: Förvalda justeringar

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
sv: Ange ett positivt eller negativt värde för varje justering tillagd när detta alternativ väljs.<br />Alla dessa kan åsidosättas på varunivån.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
sv: Detta måste vara ett giltigt nummerformat, bara en decimalavskiljare.

en: There is no option with that ID.
sv: Det finns inget alternativ med detta ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
sv: Är du säker på att du vill radera alternativet %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
sv: Håll ned Ctrl och klicka för att välja flera egenskaper.

en: No attributes left to add.
sv: Inga egenskaper kvar att lägga till.

en: Add attributes
sv: Lägg till egenskaper

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
sv: Du måste först <a href="!url">lägga till egenskaper till !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
sv: Denna egenskap har inga alternativ.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
sv: Alla egenskaper med aktiverade alternativ måste ange ett aktiverad alternativ som standard.

en: The !type options have been saved.
sv: Alternativet !type har sparats.

en: Default product SKU: @sku
sv: Förvalt artikelnummer: @sku

en: This product does not have any attributes.
sv: Denna vara har inga egenskaper.

en: Product adjustments have been saved.
sv: Justeringar för vara har sparats.

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: Select box
sv: Kryssruta

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
sv[0]: Det finns @count vara med denna egenskap.
sv[1]: Det finns @count varor med denna egenskap.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
sv[0]: @count egenskap har raderats.
sv[1]: @egenskaper har raderats.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
sv[0]: @count egenskap har lagts till.
sv[1]: @count egenskaper har lagts till.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
sv: Beställningsinformation kommer skickas till din registrerade e-postadress angiven nedan.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
sv: <strong>E-postadress:</strong> @email (<a href="!url">redigera</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
sv: Ange en giltig e-postadress för beställningen eller <a href="!url">klicka här</a> för att logga in med ett befintligt konto och återvänd till kassan.

en: Confirm e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Passwords must match to proceed.
sv: Lösenorden måste stämma överens för att kunna fortsätta.

en: New account details
sv: Nya kontodetaljer

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
sv: <strong>Valfritt.</strong> Nya kunder kan skriva in anpassade kontodetaljer.<br />Vi kommer skapa dessa för dig om inga värden skrivs in.

en: The e-mail address did not match.
sv: E-postadressen stämde inte överens.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
sv: Ett konto finns redan med din e-postadress. De nya kontodetaljerna du skrivit in kommer ignoreras.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
sv: Användarnamnet %name används redan. Mata in ett nytt eller lämna fältet blank för att använda din e-postadress som användarnamn.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
sv: Lösenordet du matade in stämde inte. Försök igen.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
sv: Tillåt anonyma kunder att skapa ett nytt kontonamn.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
sv: Tillåt anonyma kunder att välja ett nytt kontolösenord.

en: New account details help message
sv: Hjälpmeddelande för nya kontodetaljer

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
sv: Ange hjälpmeddelandet som visas i rutan som innehåller de nya kontodetaljerna.

en: Enter your delivery address and information here.
sv: Fyll i din leveransinformation här.

en: My delivery information is the same as my billing information.
sv: Min leveransinformation är den samma som min fakturainformation.

en: Enter your billing address and information here.
sv: Fyll i din betalningsinformation här.

en: My billing information is the same as my delivery information.
sv: Min betalningsinformation är samma som min leveransinformation.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
sv: Använd detta fält för speciella önskemål eller instruktioner angående din beställning.

en: Order has a product of a particular class
sv: Beställningen har en vara av en viss klass

en: Customer completes checkout
sv: Kund checkar ut genom kassan

en: Product class
sv: Varuklass

en: Cart settings
sv: Inställningar för varukorgen

en: Configure the cart settings.
sv: Konfigurera inställningarna för varukorg.

en: View the cart settings.
sv: Visa inställningarna för varukorgen.

en: Edit the cart settings.
sv: Redigera inställningarna för varukorgen.

en: Edit the basic cart settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för varukorg.

en: Cart panes
sv: Rutor för varukorg

en: Edit the pane settings for the cart view page.
sv: Redigera panelinställningarn för varukorgsvysidan.

en: Cart block
sv: Varukorgsblock

en: Edit the settings for the shopping cart block.
sv: Redigera inställningarna för varukorgssblocket.

en: Checkout settings
sv: Inställningar för kassan

en: Configure the checkout settings.
sv: Konfigurera inställningar för kassa.

en: View the checkout settings.
sv: Visa inställningar för kassan.

en: Edit the basic checkout settings.
sv: Redigera grundläggande inställningar för kassan.

en: Checkout panes
sv: Rutor för kassa

en: Edit the pane settings for the checkout page.
sv: Redigera panelinställningar för kassan.

en: Checkout messages
sv: Meddelanden för kassa

en: Edit the messages for the checkout completion page.
sv: Redigera meddelanden som visas när kassan slutförs.

en: Address fields
sv: Adressfält

en: Edit the address field settings.
sv: Redigera inställningarna för adressfält.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
sv: Visa/ändra innehållet i din varukorg eller fortsätt till kassan.

en: Purchase the items in your shopping cart.
sv: Köp artiklarna i din varukorg.

en: Review an order before final submission.
sv: Granska en beställning före slutlig beställning.

en: Display information upon completion of an order.
sv: Visa information när en beställning slutförs.

en: Hide block if cart is empty.
sv: Dölj blocket om varukorgen är tom.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
sv: Visa varukorgens ikon i blocktiteln.

en: Cart name
sv: Namn på varukorg

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
sv: Detta namn kommer att visas då man använder den förvalda titeln på blocket. <br /> Lämna detta blankt om du vill att titeln ska vara "Varukorg."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
sv: Gör blocket för varukorgen hopfällbart genom att klicka på namnet eller pilen.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
sv: Visa blocket för varukorgen hopfällt som förvalt.

en: Display small help text in the shopping cart block.
sv: Visa liten hjälptext i blocket för varukorgen.

en: Cart help text
sv: Hjälptext till varukorg

en: Displayed if the above box is checked.
sv: Visas om rutan ovan är vald.

en: Click title to display cart contents.
sv: Visa innehållet i varukorgen genom att klicka på titeln.

en: There are no products in your shopping cart.
sv: Det finns inga varor i din varukorg.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
sv: Din beställning är klar! Ditt beställningsnummer är [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
sv: <a href="[site-url]">Gå till startsidan.</a>

en: Cart contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Customer information
sv: Kundinformation

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
sv: Hämta nödvändig information för att skapa en kund på sidan.

en: Delivery information
sv: Leveransinformation

en: Get the information for where the order needs to ship.
sv: Hämta informationen dit beställningen ska skickas.

en: Get basic information needed to collect payment.
sv: Hämta grundläggande information för att kunna ta emot betalningar.

en: Allow a customer to put comments on an order.
sv: Tillåt en kund att skriva in kommentarer till en beställning.

en: button
sv: knapp

en: Continue shopping
sv: Fortsätt handla

en: !title is !enabled.
sv: !title är !enabled.

en: Help text is shown in block:
sv: Hjälptext visas i blocket:

en: Help text is not shown in block.
sv: Hjälptexten visas inte i blocket.

en: Cart block is !option when empty.
sv: Bkock för varukorg är !option när den är tom.

en: shown
sv: visad

en: Cart block is !option by default.
sv: Block för varukorgen är !option som standard.

en: expanded
sv: expanderad

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
sv: Drupal hanterar automatiskt alla inställningsformulär för block.

en: General cart settings
sv: Allmänna inställningar för varukorg

en: Add to cart redirect
sv: Omdirigering vid lägg till i varukorg

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
sv: Ange den sida i Drupal att omdirigera till när en kund lägger till en artikel i sin varukorg.<br />Ange &lt;none&gt; för ingen omdirigering.

en: Minimum order subtotal
sv: Minsta delsumma för beställning

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
sv: Alternativt välj en minsta delsumma som krävs för att komma till kassan.

en: Anonymous cart duration
sv: Varukorgens innehållstid för gäster

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Hour(s)
sv: Timme/timmar

en: Authenticated cart duration
sv: Varukorgens innehållstid för verifierade användare

en: Cart breadcrumb
sv: Länkstig till varukorg

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
sv: Minsta delsumma skall vara ett positivt tal.

en: General checkout settings
sv: Allmänna inställningar för kassa

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
sv: Aktivera kassan (inaktivera för att endast använda tredjehandstjänster till exemepl PayPals snabbkassa).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
sv: Aktivera gästkassa (användare kan gå igenom kassan utan att vara inloggade):

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
sv: Dölj fraktinformation när det är möjligt för varukorgar utan transporterbara artiklar.

en: Checkout pane display options
sv: Visningsalternativ för kassarutor

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
sv: Använd hopfällda kassarutor med knappar för "nästa" i kassan.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
sv: Fäll ihop en ruta när dess knapp för "Nästa" klickas på.

en: Checkout completion settings
sv: Inställningar för slutförd kassa

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
sv: Skicka ett e-postmeddelande till nya kunder med deras kontodetaljer.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
sv: Logga in användare när nya konton skapas i kassan.

en: New customer accounts will be set to active.
sv: Nya kundkonton sätts till aktiva.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
sv: Avbocka för att skapa nya konton men spärra dem.

en: Alternate checkout completion page
sv: Alternativ sida för slutförd kassa

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
sv: Lämna tomt för att använda den förvalda slutförandesidan (rekommenderas).

en: !pane settings
sv: Inställningar för !pane

en: Checkout instructions
sv: Kassainstruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
sv: Tillhandahåll information till kunder längst upp på kassasidan.

en: Checkout completion message header
sv: Meddelande i sidhuvud för slutförd kassa

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Sidhuvud för meddelande som visas efter en användare slutför kassan. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion message body
sv: Meddelande i brödtext för slutförd kassa

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
sv: I följande tre kryssrutor, kan du välja de speciella ersättningstecknen !new_username som användarnamn för nyskapade konton och !new_password som lösenord för det kontot.

en: Checkout completion for logged-in users
sv: Kassa slutförd för inloggade användare

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas för en inloggad användare när denna slutför kassan. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion for existing users
sv: Kassan slutförd för befintliga användare

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas vid slutförd kassa för användare som har ett konto men inte är inloggad. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion for new users
sv: Kassa slutförd för nya användare

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas för ny användare som precis skapade konto. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Continue shopping message
sv: Meddelande för fortsatt handel

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas vid kassan för att dirigera om kunder till en annan del av din webbplats. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Update cart
sv: Uppdatera varukorgen

en: Your cart has been updated.
sv: Din varukorg har uppdaterats.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
sv: Minsta totalbeloppet i kassan är !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
sv: Du måste logga in innan du kan fortsätta till kassan.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
sv: Kunden avbröt denna beställning från utcheckningsformuläret.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
sv: Vi ber om ursäkt. Ett fel inträffade med att behandla din beställning som hindrar oss från att slutföra nu. Var vänligt kontakta oss och vi kommer lösa problemet så snabbt som möjligt.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
sv: En tom beställning kom till kassan! Varukorgens beställningsnummer: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
sv: @title är inte en vara. Kunde inte lägga till i varukorgen.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
sv: Ursäkta, den artikeln kan inte köpas just nu.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
sv: <strong>@product-title</strong> lagd till <a href="!url">din varukorg</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
sv: OBLIGATORISK. Styr varukorgen för en försäljningssida som använder Ubercart.

en: Ubercart - core
sv: Ubercart - kärnan

en: Cart links settings
sv: Inställningar för varukorgslänkar

en: Configure and craft special product add to cart links.
sv: Ställ in och skapa speciella länkar för att lägga till varor i varukorgen.

en: Cart links clicks
sv: Klick på varukorgslänkar

en: Track clicks through cart links.
sv: Spåra klick på varukorgslänkar.

en: Creating cart links
sv: Skapar varukorgsslänkar

en: Learn how to create cart links for your products.
sv: Lär dig att använda varukorgslänkar för dina varor.

en: Cart link product action: @cart_link
sv: Åtgärd för varukorgslänk: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
sv: <a href="!url">Visa hjälpsidan</a> för att lära dig hur man skapar varukorgslänkar.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
sv: Visa varukorgsåtgärden när du lägger till en vara i varukorgen.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
sv: Spåra klick för varukorgsänkar som väljer spårnings-ID.

en: Cart links messages
sv: Meddelanden för varukorgslänkar

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
sv: Ange meddelanden som skall finnas tillgängliga för API:t till varukorgslänkar för visning genom en länk. Separera meddelanden med ny rad.<br />Meddelanden skall ha en numerisk nyckel och ett textvärde. Exempel: 1337|Textmeddelande.

en: Cart links restrictions
sv: Begränsningar på varukorgens länkar

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
sv: För att begränsa vilka varukorgslänkar som kan användas på din webbplats, skriv in giltiga i denna textruta. Separera länkar med ny rad. Lämna blankt för att tillåta alla typer av länkar.

en: Invalid link redirect page
sv: Ogiltig sida som dirigerar om

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
sv: Ange URL:en att skickas till då en ogiltig varukorgslänk används.

en: Last click
sv: Senaste klick

en: No cart links have been tracked yet.
sv: Inga varukorgslänkar har spårats ännu.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
sv: Varukorgens länk skall vara /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
sv: Länka samma så många åtgärder du vill med bindestreck.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
sv: Använd inte mellanrum eller bindestreck i åtgärdsargument.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
sv: Använd tabellen nedan för att lära om åtgärder och deras argument.

en: Arguments come directly after their action letters.
sv: Argument kommer direkt efter sina åtgärdstecken.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
sv: Specifiera omdirigeringen genom att lägga till ?destination=url dit webläsaren ska gå.

en: Sets the ID of the cart link.
sv: Ställer in ID på varukorgslänken.

en: A custom text ID for the link.
sv: Ett anpassat text-ID för länken.

en: Empties the customer's cart.
sv: Tömmer kundens varukorg.

en: Displays a preset message to the customer.
sv: Visar ett förinställt meddelande för kunden.

en: A message ID.
sv: Ett ID för meddelande.

en: Adds a product to the cart.
sv: Lägger till en vara till varukorgen.

en: A product string using the rules below...
sv: En varusträng som använder reglerna nedan...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
sv: Du måste ange åtminstone ett nod-ID direkt efter "p".

en: Add additional specifications separated by underscores.
sv: Lägg till ytterligare detaljer separerade med understreck.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
sv: Ange antal med "q" följt av nummer för att lägga till.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
sv: Ange attribut/alternativ genom att använda attribut#alternativ#, ersätt # med ID-numret på alternativet och attributet.

en: Turn off the add to cart message with m0.
sv: Stäng av meddelandet att lägga till i varukorg genom m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
sv: Det finns för närvarande inget användargränssnitt för att skapa varukorgslänkar, men denna sektion innehåller vissa grundinstruktioner.<br />Varukorgslänkar är enkla att skapa genom att använda ett par åtgärder och argument med följande regler:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
sv: <strong>Exempel:</strong> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />Detta exempel kommer att tömma varukorgen, lägga till 5 av vara 1 till varukorgen. Spåra klickningar med ID-numret "monday_special" och dirigera användaren till varukorgen. Skapa en HTML-länk för den URL du skapar, för att använda detta på din webbplats:

en: Link text.
sv: Länktext

en: administer cart links
sv: Administrera varukorgens länkar

en: view cart links report
sv: visa rapport över varukorgslänkar

en: Cart Links
sv: Varukorgslänkar

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
sv: Skapa speciella länkar för att köpa varor från andra noder.

en: Catalog settings
sv: Inställningar för katalogen

en: Configure the catalog settings.
sv: Konfigurera katalogens inställningar.

en: Find orphaned products
sv: Hitta ej länkade varor

en: Find products that have not been categorized.
sv: Hitta varor som inte har kategoriserats.

en: Term image
sv: Bild för term

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
sv: Bilden kommer inte att skalas. Överväg att installera <a href="@url">Imagecache</a>.

en: Remove category image: !image
sv: Ta bort kategorins bild: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
sv: En beskrivning av termen. Visas för kunder högst upp på katalogsidor.

en: Catalog path settings
sv: Katalogens sökvägsinställningar

en: Pattern for catalog pages
sv: Mönster för katalogsidor

en: catalog/[catpath-raw]
sv: katalog/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
sv: Massgenerera alias för katalogsidor som inte har ett alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
sv: Generera alias för alla nuvarande katalogsidor som inte redan har alias. Observera: Massgenerering kanske inte slutförs på stora eller långsamma webbplatser. Se README.txt för mer information.

en: catalog pages
sv: katalogsidor

en: Catalog vocabulary
sv: Katalogens vokabulär

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
sv:  Varor listas genom att ge dem en kategori från vokabulären <a href="!cat_url">Varukatalog</a>.

en: Find orphaned products here.
sv: Hitta ej länkade varor här.

en: Add terms for the products to inhabit.
sv: Lägg till termer som varorna skall ärva.

en: Unlisted products
sv: Ej listade varor

en: Catalog block settings
sv: Inställningar för katalogblocket

en: More...
sv: Mer...

en: No products are available in this category.
sv: Inga varor är tillgängliga i denna kategori.

en: Catalog top level
sv: Katalogens högsta nivå

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
sv: Taxonomins vokabulär som anses vara varukatalogen.

en: Display the catalog breadcrumb
sv: Visa katalogens länkstig

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
sv: Visa antal noder i katalogens länkstig

en: Display subcategories in the catalog view
sv: Visa underliggande kategorier i katalogvyn

en: Number of columns in the grid of categories
sv: Antalet kolumner i rutnätet med kategorier.

en: Always expand categories in the catalog block
sv: Fäll alltid ut kategorier i katalogblocket

en: Display node counts in the catalog block
sv: Visa antal noder i katalogblocket

en: Catalog products list
sv: Katalogens varulista

en: Product nodes per page
sv: Varunoder per sida

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
sv: Avgör hur många varor som visas i varje katalogkategori. Om du använder rutnätsvisning, var medveten om att det måste vara en multipel på rutnätets bredd, annars kommer inte den sista raden att matcha.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
sv: Ej länkade varor är varor som du har skapat men ännu inte tilldelat till en kategori i din varukatalog. Alla dessa varor kommer att visas som länkar nedan som du kan följa för att redigera varulistorna och tilldela dem till kategorier.

en: All products are currently listed in the catalog.
sv: Alla varor visas för tillfället i katalogen.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererats.
sv[1]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererades.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
sv[0]: Det finns @count vara som inte visas i katalogen.
sv[1]: Det finns @count varor som inte visas i katalogen.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
sv: Håll ned Ctrl medan du klickar för att välja flera kategorier.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
sv: Visa en sida och ett block för hierarkisk varukatalog.

en: View file downloads
sv: Visa filnedladdningar

en: View all file download features on products.
sv: Visa alla funktioner för att ladda ned filer på varor.

en: View your purchased files.
sv: Visa dina köpta filer.

en: File downloads
sv: Filnedladdningar

en: Click here to view your file downloads.
sv: Klicka här för att visa dina filnedladdningar.

en: User can now download files in the directory %dir.
sv: Användaren kan nu ladda ner filer i katalogen %dir.

en: User can now download the file %file.
sv: Användaren kan nu ladda ner filen %file.

en: File Downloads
sv: Filnedladdningar

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
sv: Katalogen för filnedladdningar är inte angiven eller giltig. Ställ in en giltig katalog i <a href="!url">inställningarna för varuegenskaper</a> under fältgruppen filnedladdningar.

en: The file downloads directory has been set and is working.
sv: Katalogen för nedladdningar har ställts in och fungerar.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
sv: Listan av nedladdningslänkar (om det finns några) associerade med en beställning

en: A description of the download associated with the product.
sv: En beskrivning av nedladdningen som är kopplad till varan.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
sv: Kontrollera om denna nedladdningsbara vara också är kopplad till en transporterbar vara.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
sv: <strong>Transportbar:</strong> Ja

en: <strong>Shippable:</strong> No
sv: <strong>Transportbar:</strong> Nej

en: Files path
sv: Sökväg till filer

en: Download limits
sv: Begränsningar för nedladdning

en: IP addresses
sv: IP-adresser

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
sv: Hur lång tid från att en vara har köpts till att dess filnedladdningen löper ut.

en: %dir is not a valid file or directory
sv: %dir är inte en giltig fil eller katalog

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
sv: Filnedladdningar kan kopplas till alla varor i Ubercart som en varuegenskap. Av säkerhetsskäl är <a href="!download_url">filnedladdningskatalogen</a> skild från Drupals <a href="!file_url">filsystem</a>. Här är en lista på filer (och deras tillhörande varor för Ubercart) som kan användas för filnedladdningar.

en: Delete file(s)
sv: Radera fil(er)

en: File options
sv: Filalternativ

en: Perform action
sv: Utför åtgärd

en: Delete selected directories and their sub directories
sv: Radera valda kataloger och deras underkataloger

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
sv: Borttagning av en fil kommer att ta bort alla tillhörande filnedladdningar och varuegenskaper. Att ta bort en katalog kommer att ta bort filer den innehåller och deras filnedladdningar och varuegenskaper.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
sv: Katalogen som filen skall laddas upp till. Den förvalda katalogen är roten i katalogen för filnedladdning.

en: An error occurred while uploading the file
sv: Ett fel inträffade när filen skulle laddas upp

en: An error occurred while copying the file to %dir
sv: Ett fel inträffade när filen skulle kopieras till %dir

en: Can not move file to %dir
sv: Kan inte flytta filen till %dir

en: Message subject
sv: Ämne

en: expires on @date
sv: löper ut @date

en: No downloads found
sv: Inga nedladdningar hittades

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
sv: Kontakta sidans administratör om detta meddelande visas i ett felmeddelande.

en: The user %username
sv: Användaren %username

en: The IP address %ip
sv: IP-adressen %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
sv: Du har försökt att ladda ned en ogiltig fil-URL för många gånger.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
sv: %username har tillfälligt spärrats från att ladda ned filer.

en: The following URL is not a valid download link.
sv: Följande URL är inte en giltig nedladdningslänk.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
sv: %username har nekats en filnedladdning eftersom den har laddats ner från för många olika IP-adresser.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
sv: Du har laddat ner denna fil från för många olika platser.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
sv: %username har nekats att ladda ned en fil för att personen har laddat ner den för många gånger.

en: %username has been denied an expired file download.
sv: %username har nekats en utgången nedladdning.

en: This file download has expired.
sv: Nedladdningen har löpt ut.

en: %username has started download of the file %filename.
sv: %username har påbörjat en nedladdning av filen %filename.

en: download file
sv: ladda ned fil

en: view all downloads
sv: visa alla nedladdningar

en: Allows products to be associated with downloadable files.
sv: Låter varor kopplas ihop med neddladdningsbara filer.

en: No category
sv: Ingen kategori

en: Google Analytics for Ubercart
sv: Google Analytics för Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
sv: Skicka e-postmeddelande vid uppdatering.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Ditt ordernummer [order-link] hos [store-name] har uppdaterats.
    
    Beställningsstatus: [order-status]
    
    Beställningskommentar:
    [order-last-comment]
    
    Bläddra till kommande sida för att logga in på ditt konto och titta på dina beställningsdetaljer:
    [site-login]
    
    Tack än en gång,
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Store help page
sv: Butikens hjälpsida

en: The Drupal page for the store help link.
sv: Drupalsidan för butikens hjälplänk.

en: Your Order at [store-name]
sv: Din beställning hos [store-name]

en: New Order at [store-name]
sv: Ny beställning hos [store-name]

en: Notification recipients
sv: Mottagare för meddelande

en: Order #[order-id] Update
sv: Uppdaterat beställningsnummer [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
sv: Ändra information "Skicka till'

en: Modify 'Bill to' information
sv: Ändra information "Faktura till"

en: Select from address book.
sv: Välj från adressbok.

en: Copy shipping information.
sv: Kopiera leveransinformation.

en: Primary e-mail:
sv: Primär e-post:

en: Modify 'Customer info'
sv: Ändra "Kundinformation"

en: Customer number
sv: Kundnummer

en: Primary e-mail
sv: Primär e-post

en: Search for an existing customer.
sv: Sök efter en befintlig kund.

en: Create a new customer.
sv: Skapa en ny kund.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
sv: Laddar varuinformation... (<em>Om inget händer, se till att du har JavaScript aktiverat.</em>)

en: Add product
sv: Lägg till vara

en: Add blank line
sv: Lägg till tom rad

en: Add line item
sv: Lägg till varuartikel

en: Select a type
sv: Välj en typ

en: Modify 'line items'
sv: Ändra "varuartikel"

en: Remove line item.
sv: Tag bort varuartikel.

en: Remove this line item?
sv: Tag bort denna varuartikel?

en: Add a line item
sv: Lägg till en varuartikel

en: Line item removed.
sv: Varuartikel borttagen.

en: Order created.
sv: Beställning skapad.

en: Add an admin comment
sv: Lägg till en adminstratörskommentar

en: Admin comments are only seen by store administrators.
sv: Kommentarer skriva av administratörer visas bara för administratörer.

en: No admin comments have been entered for this order.
sv: Inga kommentarer skrivna av administratörer har angivits för denna beställning.

en: Add an order comment
sv: Lägg till en kommentar på beställning

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
sv: Kommentarer på beställningar används huvudsakligen för att kommunicera med kunden.

en: Order updated.
sv: Beställning uppdaterad.

en: This order contains no products.
sv: Denna beställning innehåller inga varor.

en: Notified
sv: Meddelad

en: This order has no admin comments associated with it.
sv: Denna beställning har inga tillhörande kommentarer gjorda av administratörer.

en: Order status gets updated
sv: Beställningens status uppdateras

en: Updated order
sv: Uppdaterad beställning

en: Check the order status
sv: Kontrollera beställningens status

en: Check the order total
sv: Kontrollera beställningens totalbelopp

en: Check an order's shipping postal code
sv: Kontrollera postnumret för en leverans

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
sv: Returnerar SANT om leveransens postnummer ligger inom det valda området.

en: Order: Shipping address
sv: Beställning: Leveransadress

en: Check an order's shipping @zone
sv: Kontrollera en beställnings leveranszon @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om leveransens @zone finns i den valda listan.

en: Check an order's shipping country
sv: Kontrollera en beställnings leveransland

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om leveranslandet finns i den valda listan.

en: Check an order's billing postal code
sv: Kontrollera en beställnings postnummer för fakturering

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
sv: Returnerar SANT om fakturans postnummer finns i det valda området.

en: Order: Billing address
sv: Beställning: Fakturaadress

en: Check an order's billing @zone
sv: Kontrollera en beställnings fakturazon @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om fakturans zon @zone finns i den valda listan.

en: Check an order's billing country
sv: Kontrollera en beställnings fakturaland

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om fakturans land finns med i den valda listan.

en: Check an order's products
sv: Kontrollera en beställnings varor

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
sv: Returnerar SANT om beställningen har några, alla, eller endast varorna i listan.

en: Check an order's number of products
sv: Kontrollera antalet varor i en beställning

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
sv: Avgör om beställningen har det valda antalet varor, möjligen av en viss typ.

en: Check an order's total weight
sv: Kontrollera en beställnings totalvikt

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
sv: Avgör om beställningen har den angivna vikten, möjligen inberäknat enbart en viss typ av vara.

en: Check if an order can be shipped
sv: Kontrollera om en beställning kan skickas

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
sv: Returnerar SANT om beställningen har någon transporterbar vara.

en: Update the order status
sv: Uppdatera beställningens status

en: Add a comment to the order
sv: Lägg till en kommentar till beställningen

en: Order total value
sv: Beställningens totalvärde

en: Specify a value to compare the order total against.
sv: Ange ett värde att jämföra beställningens totalvärde med.

en: Total is less than specified value.
sv: Totalbelopp är mindre än angivet värde.

en: Total is less than or equal to specified value.
sv: Totalbelopp är mindre än eller lika med angivet värde.

en: Total is equal to specified value.
sv: Totalbelopp är samma som angivet värde.

en: Total is greater than or equal to specified value.
sv: Totalbelopp är större än eller lika med angivet värde.

en: Total is greater than specified value.
sv: Totalbelopp är större än angivet värde.

en: Order total comparison type
sv: Jämförelsetyp för beställningens totalbelopp

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
sv: Ange ett postnummer eller ett postnummersområde. Använd "*" som jokertecken för att ange ett område.<br /><strong>Exempel:</strong> I USA representerar 402* alla områden från 40200 till 40299.

en: Require selected products
sv: Kräver valda varor

en: Order has any of these products.
sv: Beställningen har någon av dessa varor.

en: Order has all of these products.
sv: Beställningen har alla dessa varor.

en: Forbid other products
sv: Förbjud andra varor

en: Order may have other products.
sv: Beställningen kan ha andra varor.

en: Order has only these products.
sv: Beställningen har endast dessa varor.

en: Product count value
sv: Värde för antal varor

en: Specify a value to compare the product count against.
sv: Välj ett värde att jämföra antalet varor mot.

en: Product count comparison type
sv: Jämförelsetyp för antal varor

en: Unit of measurement
sv: Måttenhet

en: Product weight value
sv: Värde för varuvikt

en: Specify a value to compare the product weight against.
sv: Ange ett värde att jämföra varans vikt med.

en: Select an order comment type
sv: Välj en kommentarstyp för beställning

en: Enter this as an admin comment.
sv: Ange detta som en kommentar från administratör.

en: Enter this as a customer order comment.
sv: Ange detta som en kundkommentar på beställning.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
sv: Ange detta som en kundkommentar på beställning med en aviseringsikon.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
sv: Skriv in kommentar. Använder <a href="!url">beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Order settings
sv: Inställningar för beställning

en: Configure the order settings.
sv: Konfigurera inställningarna för beställning.

en: View the order settings.
sv: Visa inställningarna för beställningar.

en: Edit the order settings.
sv: Redigera inställningarna för beställning.

en: Edit the basic order settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för beställning.

en: Order workflow
sv: Arbetsflöde för beställning

en: Modify and configure order states and statuses.
sv: Ändra och konfigurera beställningsstatus och andra statusar.

en: Order panes
sv: Beställningsrutor

en: Edit the pane settings for order pages.
sv: Redigera panelinställningarna för beställningssidor.

en: Create an order status
sv: Skapa en beställningsstatus

en: Create a custom order status for your store.
sv: Skapa en anpassad beställningsstatus för din butik.

en: View and process orders.
sv: Visa och behandla beställningar.

en: View orders
sv: Visa beställningar

en: View and process the orders received through your website.
sv: Visa och behandla beställningarna som mottagits genom din webbsida.

en: Create order
sv: Skapa beställning

en: Create an empty new order.
sv: Skapa en ny tom beställning.

en: Search orders
sv: Sök beställningar

en: Search existing orders.
sv: Sök existerande beställningar.

en: Select address
sv: Välj adress

en: Select customer
sv: Välj kund

en: View your order history.
sv: Visa din beställningshistorik.

en: View order @order_id.
sv: Visa beställning @order_id.

en: View invoice
sv: Visa faktura

en: View order
sv: Visa beställning

en: Product select
sv: Vald vara

en: Printable invoice
sv: Utskrivbar faktura

en: Mail invoice
sv: Skicka faktura via e-post

en: Delete order @order_id.
sv: Radera beställning @order_id.

en: Standard delivery
sv: Standardleverans

en: <i>No comments left.</i>
sv: <i>Inga kommentarer kvar.</i>

en: <i>No comment found.</i>
sv: <i>Ingen kommentar hittades.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
sv: Nytt användarnamn associerat till en beställning om det är tillämpligt.

en: New password associated with an order if applicable.
sv: Nytt lösenord associerat till beställning om det är tilllämpligt.

en: The order ID.
sv: Beställningens ID.

en: The user ID of the order.
sv: Användar-ID för beställningen.

en: The URL to the order
sv: URL:en till beställningen.

en: A link to the order using the order ID.
sv: En länk till beställningen genom att använda beställningens ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
sv: URL:en till visningssidan för admistratörer genom att använda beställningens ID.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
sv: En länk till visningssidan för admistratörer genom att använda beställningens ID.

en: The subtotal of products on an order.
sv: Totalbeloppet av varor i en beställning.

en: The order total.
sv: Den totala beställningen.

en: The primary e-mail address of the order.
sv: Den primära e-postadressen för beställningen.

en: The order shipping address.
sv: Beställningens leveransadress.

en: The phone number for the shipping address.
sv: Telefonnumret för leveransadressen.

en: The order billing address.
sv: Beställningens faktureringsadress.

en: The phone number for the billing address.
sv: Telefonnumret för fakturaadressen.

en: The title of the first shipping line item.
sv: Titeln på den först skickade varuartikeln.

en: The first name associated with the order.
sv: Förnamnet kopplat till beställningen.

en: The last name associated with the order.
sv: Efternamnet kopplat till beställningen.

en: Comments left by the customer.
sv: Kommentarer lämnade av kunden.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
sv: Sista beställningskommentaren gjord av en administratör (räknar inte med beställningskommentarer av administratörer).

en: The current order status.
sv: Den nuvarande beställningsstatusen.

en: The date and time when the order was created.
sv: Datumet och tiden då beställningen skapades.

en: The date and time when the order was last modified.
sv: Datumet och tiden då beställningen senast ändrades.

en: Click here to view your order history.
sv: Klicka här för att visa din beställningshistorik.

en: Ship to
sv: Leverera till

en: Manage the order's shipping address and contact information.
sv: Hantera beställningens fraktadress och kontaktinformation.

en: Bill to
sv: Skicka faktura till

en: Manage the order's billing address and contact information.
sv: Hantera beställningens faktureringsadress och kontaktinformation.

en: Customer info
sv: Kundinformation

en: Manage the information for the customer's user account.
sv: Hantera informationen för kundens användarkonto.

en: Manage the products an order contains.
sv: Hantera varorna en beställning innehåller.

en: Line items
sv: Varuartiklar

en: View and modify an order's line items.
sv: Visa och ändra en beställnings varuartiklar.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
sv: Visa beställningskommentarerna, används för att kommunicera med kunder.

en: Admin comments
sv: Kommentarer skrivna av administratör.

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
sv: Visa kommentarerna från administratörer, används för administrativa anteckningar och instruktioner.

en: Update order
sv: Uppdatera beställning

en: Update an order's status or add comments to an order.
sv: Uppdatera status på en beställning eller lägg till kommentarer till en beställning.

en: In checkout
sv: I kasssan

en: Post checkout
sv: Skicka kassa

en: Empty line
sv: Tom rad

en: The following order statuses have been defined:
sv: Följande beställningsstatusar har angivits:

en: Order panes on !screen screen
sv: Beställningsrutor sida !screen

en: Admin settings
sv: Inställningar för administratör

en: Number of orders on overview screen
sv: Antal beställningar på överblickssida

en: Enable order logging
sv: Aktivera loggning av beställningar

en: Capitalize address on order screens
sv: Visa adressen i versaler på beställningssidan

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
sv: Använd uBrowser för att välja vara på redigeringssidor för beställning

en: Customer settings
sv: Kundinställningar

en: On-site invoice template
sv: Fakturamall för webbplats

en: Order states
sv: Beställningslägen

en: - N/A -
sv: - Ej tillgänglig -

en: Order statuses
sv: Beställningsstatusar

en: Create new status
sv: Skapa ny status

en: Order status %status removed.
sv: Beställningsstatus %status borttagen.

en: Order workflow information saved.
sv: Information om arbetsflöde för beställningen sparad.

en: Default order status
sv: Förvald status för beställning

en: Order status ID
sv: ID för beställningsstatus

en: Must be a unique ID with no spaces.
sv: Måste vara ett unikt ID utan mellanslag.

en: The order status title displayed to users.
sv: Titeln på beställningsstatusen som visas för användare.

en: Order state
sv: Status på beställning

en: Set which order state this status is for.
sv: Välj vilket beställningsläge denna status är avsedd för.

en: You have entered an invalid status ID.
sv: Du ha angett ett ogiltigt ID för status.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
sv: Detta ID används redan. Var vänlig ange ett unikt ID.

en: Custom order status created.
sv: Anpassad beställningsstatus skapad.

en: User: none
sv: Användare: ingen

en: User: !name
sv: Användare: !name

en: Active orders
sv: Aktiva beställningar

en: All orders
sv: Alla beställningar

en: View by status
sv: Visa efter status

en: Order created by the administration.
sv: Beställning skapad av administrationen.

en: New order customer
sv: Ny kundbeställning

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
sv: Använd knapparna ovan för att fylla i dessa fält eller skicka fälten tomma för att skapa en tom beställning.

en: Billing first name
sv: Betalning Förnamn

en: Billing last name
sv: Efternamnet på personen som faktureras

en: Billing company
sv: Faktureringsföretag

en: Shipping first name
sv: Leverans Förnamn

en: Shipping last name
sv: Efternamn på fraktmottagare

en: Shipping company
sv: Fraktbolag

en: Search using date range.
sv: Sök med datumintervall.

en: Specify dates to the right if checked.
sv: Om ikryssad, ange datum till höger.

en: Click to open a window with a printable invoice.
sv: Klicka för att öppna ett fönster med en utskrivbar faktura.

en: Order changes saved.
sv: Ändringar i beställningen sparade.

en: Remove this product.
sv: Ta bort denna vara.

en: Remove product from order?
sv: Ta bort vara från beställning?

en: No products found.
sv: Inga varor hittades.

en: Select a product
sv: Välj en vara

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
sv: Sök på namn modell/artikelnummer (*är jokertecken)

en: Add to order
sv: Lägg till beställningen

en: Recipient e-mail address
sv: Mottagarens e-postadress

en: Your Order Invoice
sv: Fakturan som hör till din beställning

en: E-mail failed.
sv: E-post misslyckades.

en: Invoice e-mailed to @email.
sv: Faktura skickad till @email.

en: It is not possible to delete order @id.
sv: Det går inte radera beställningen @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
sv: Är du säker på att du vill radera beställning @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
sv: Beställningen @order_id har raderats från databasen.

en: No addresses found for customer.
sv: Inga adresser funna för kund.

en: Select an address
sv: Välj en adress

en: Search returned the following:
sv: Sökningen gav följande:

en: An account already exists for that e-mail.
sv: Ett konto med den e-postadressen finns redan.

en: Use this account now?
sv: Använd detta kontot nu?

en: User !uid - !mail
sv: Användare !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
sv: Sök efter en kund baserat på dessa fält.

en: Use * as a wildcard to match any character.
sv: Använd * som jokertecken.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
sv: Lämna ett fält tomt för att ignorera det i sökningen.

en: Select a customer
sv: Välj en kund

en: Enter an e-mail address for the new customer.
sv: Ange en e-postadress för den nya kunden.

en: E-mail customer account details.
sv: Skicka e-post till kunder med deras kontodetaljer.

en: Line Item Title
sv: Titel på varuartikel

en: Display title of the line item.
sv: Visa titel på varuartikeln.

en: Line Item Amount
sv: Värde på varuartikel

en: Amount of the line item without a currency sign.
sv: Värde på varuartikel utan valutatecken.

en: Amount must be numeric.
sv: Antalet måste vara numeriskt.

en: Line item added to order.
sv: Varuartikel tillagd till beställning.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
sv: Beställningen @order_id raderades av användare @uid.

en: @key changed from %old to %new.
sv: @key byttes från %old till %new.

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Edit order @order_id.
sv: Redigera beställning @order_id.

en: view all orders
sv: visa alla beställningar

en: create orders
sv: skapa beställningar

en: edit orders
sv: redigera beställningar

en: delete orders
sv: radera beställningar

en: administer order workflow
sv: administrera arbetsflöde för beställning

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
sv: OBLIGATORISK. Ta emot och hantera beställningar på din webbplats.

en: Order number:
sv: Beställningsnummer:

en: Customer:
sv: Kund:

en: Products:
sv: Varor:

en: Order comments:
sv: Kommentar för beställning:

en: An account has been created for you with the following details:
sv: Ett konto har skapats åt dig med följande uppgifter:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Want to manage your order online?
sv: Vill du hantera din beställning on-line?

en: Purchasing Information:
sv: Information om inköp:

en: E-mail Address:
sv: E-postadress

en: Billing Address:
sv: Fakturaadress:

en: Billing Phone:
sv: Telefon faktura:

en: Shipping Phone:
sv: Telefon leverans:

en: Order Grand Total:
sv: Total beställning:

en: Payment Method:
sv: Betalningsmetod:

en: Order Summary:
sv: Sammanfattning av beställning:

en: Shipping Details:
sv: Leveransdetaljer:

en: Products Subtotal:
sv: Varornas delsumma:

en: Total for this Order:
sv: Totalt för denna beställning:

en: Products on order:
sv: Beställda varor:

en: (!price each)
sv: (!price styck)

en: Where can I get help with reviewing my order?
sv: Vart kan jag få hjälp att granska min beställning?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
sv: Vänligen uppmärksamma: Detta e-postmeddelande är ett automatiskt utskick. Svara inte på detta meddelande.

en: Thanks again for shopping with us.
sv: Tack igen för att du handlade hos oss.

en: Administer products, classes, and more.
sv: Administrera varor, klasser och mer.

en: View products
sv: Visa varor

en: Build and view a list of product nodes.
sv: Bygg och visa en lista av varunoder.

en: Manage classes
sv: Hantera klasser

en: Create and edit product node types.
sv: Skapa och redigera nodtyper för varor

en: Configure product settings.
sv: Konfigurera varuinställningar.

en: Product fields
sv: Varufält

en: Product features
sv: Varufunktioner

en: Create products for sale in an online store.
sv: Skapa varor för försäljning i en onlinebutik.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
sv: Denna nod visar hur en vara presenteras till försäljning på en webbsida. Den inkluderar all unik information som kan ges till ett specifikt modellnummer.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
sv: Ange varans beskrivning som används för varans förhandstitt och sidor.

en: Product SKU/model.
sv: Varans artikelnummer/modell.

en: The listed MSRP.
sv: Det listade MSRP.

en: Your store's cost.
sv: Din butiks kostnad.

en: Product and its derivatives are shippable.
sv: Varan och dess derivat kan levereras.

en: Package quantity
sv: Antal i paket

en: For a package containing only this product, how many are in it?
sv: För ett paket med endast denna vara, hur många finns i det?

en: Default quantity to add to cart
sv: Förvalt antal att lägga i varukorgen

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
sv: Lämna blankt eller noll för att inaktivera fältet antal i formuläret för att lägga till i varukorgen.

en: List position
sv: Listposition

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
sv: Sätt ett värde för att ange denna varas position i listor.<br />Varor på samma position kommer sorteras alfabetiskt.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
sv: Priset måste vara i ett giltigt format, inga komman och enbart en decimalavskiljare.

en: Quantities should be numeric.
sv: Kvantitet skall vara numerisk.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
sv: Det finns ingen mening med att lägga till negativt antal artiklar till varukorgen, så gör det inte lätt för dig.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
sv: Denna vara har alternativ som måste väljas innan betalning. Välj dem i formuläret nedan.

en: The product's model number.
sv: Varans modellummer.

en: The product's list price.
sv: Varans listade pris.

en: The product's cost.
sv: Varans kostnad.

en: The product's sell price.
sv: Varans säljpris.

en: The unit of measurement for the product's weight.
sv: Enheten som används för varans vikt.

en: The numerical value of the product's weight.
sv: Det numeriska värdet för varans vikt.

en: The product's formatted weight.
sv: Varans formaterade vikt.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
sv: Enheten som används för varans längd, bredd och höjd.

en: The numerical value of the product's length.
sv: Det numeriska värdet för varans längd.

en: The product's formatted length.
sv: Varans formaterade längd.

en: The numerical value of the product's width.
sv: Det numeriska värdet för varans bredd.

en: The product's formatted width.
sv: Varans formaterade vikt.

en: The numerical value of the product's height.
sv: Det numeriska värdet för varans höjd.

en: The product's formatted height.
sv: Varans formaterade höjd.

en: Form to put the product in the customer's cart.
sv: Formulär för att lägga till varan i kundens varukorg.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
sv: En knapp för att lägga till varan direkt utan kvantitet eller egenskapsfält.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
sv: Stöd för varubilder har konfigurerats automatiskt av Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
sv: <a href="!url">Klicka här</a> för att automatiskt konfigurera följande artiklars grundstöd för bilder:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
sv: (Denna åtgärd krävs inte och bör inte användas om du inte behöver bilder eller har implementerat ett eget stöd för bilder.)

en: Display price
sv: Pris för visning

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
sv: Kostnad (visas bara för behörighet "administrera varor")

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
sv: Visa ett alternativt kvantitetsfält i formuläret <em>Lägg till i varukorg</em>.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
sv: Aktivera formulär <em>Lägg till i varukorg</em> i förhandsvisningar av varunoder.

en: <em>Add to cart</em> button text
sv: Knapptext för <em>Lägg till i varukorg</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
sv: Använd textrutorna för att justera texten i knappen för att skicka formulär till <em>Lägg till i varukorg</em> som finns på flera olika platser på webbplatsen.

en: Teaser forms
sv: Formulär för förhandstitt

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
sv: För formuläret som visas i förhandstittar och på katalogsidor.

en: Product view
sv: Visning av vara

en: For the form displayed on the product view page.
sv: För formuläret som visas på sidan för varuvisning.

en: Product field
sv: Varufält

en: Class ID
sv: Klass-ID

en: No product classes have been defined yet.
sv: Inga varuklasser har definierats ännu.

en: Add a class
sv: Lägg till en klass

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
sv: Det maskinläsbara namnet av denna innehållstyp. Denna text kommer att användas för att konstruera URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> för denna innehållstyp. Detta namn kan endast bestå av små bokstäver, siffror och understreck. Bindestreck är inte tillåtna. Understreck kommer att göras om till bindestreck vid skapande av URL:en av sidan <em>skapa innehåll</em>. Detta namn måste vara unikt för denna innehållstyp.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
sv: Denna text beskriver innehållstypen skapad för denna varuklass för administratörer.

en: Product class %type deleted.
sv: Varans klass %type raderad.

en: SKU: @sku
sv: Artikelnummer: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
sv: Du har angett ett felaktigt antal.

en: Weight: !weight
sv: Vikt: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
sv: Dimensioner: !length × !width × !height

en: No product features found.
sv: Inga varufunktioner funna.

en: The following product features are enabled
sv: Följande varufunktioner är aktiverade

en: !feature settings
sv: Inställningar för !feature

en: The product feature has been deleted.
sv: Varufunktionen har raderats.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
sv: Är du säker på att du vill radera denna %feature?

en: That product feature doesn't exist.
sv: Den varufunktionen finns inte.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
sv: Fel: Försökte lägga till en icke-existerande typ av varuegenskap.

en: Error: No form data was returned for that operation.
sv: Fel: Ingen formulärsdata returnerades för den operationen.

en: No features found for this product.
sv: Inga funktioner hittades för denna vara.

en: Add a new feature
sv: Lägg till en ny funktion

en: Save feature
sv: Spara funktion

en: The product feature has been added.
sv: Varufunktionen har lagts till.

en: The product feature has been updated.
sv: Varufunktionen har uppdaterats.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
sv[0]: Det finns @count nod av denna typ.
sv[1]: Det finns @count noder av denna typ.

en: administer product classes
sv: administrera varuklasser

en: administer product features
sv: administrera varufunktioner

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
sv: Lade till följande nodtyper till katalogens vokabulär: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
sv: OBLIGATORISK. En modul för att representera artiklar i en webbutik. ImageCache och CCK Image Field rekommenderas.

en: Product kit
sv: Varupaket

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
sv: Denna nod representerar två eller fler varor som har listats ihop. Detta visar ett logiskt och smidigt sätt att gruppera artiklar för kunden.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
sv: Som en enhet. Kunden kan enbart ändra hur många byggsatser de vill köpa. Lista inte varukomponener.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
sv: Som en enhet. Kunden kan enbart ändra hur många byggsatser de vill köpa. Lista varukomponenter.

en: Name of the product kit
sv: Namnet på byggsatsen av varan

en: Explain these whatchamacallits.
sv: Förklara dessa vad man nu kan kalla det.

en: Product Information
sv: Varuinformation

en: How is this product kit handled by the cart?
sv: Hur hanteras denna byggsats av varor i varukorgen?

en: Click to add to cart.
sv: Klicka för att lägga till i varukorg

en: Product Kit
sv: Varupaket

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
sv: Denna nodmodul representerar två eller fler varor som har listats tillsammans. Detta presenterar ett logiskt och smidigt sätt att gruppera artiklar för kunden.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
sv: <strong>Använda beställningsstatusar:</strong> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
sv: Följande är totala antalet beställningar, varor, försäljning, och genomsnittliga summor för varje butikskund. Klicka på rubriklänkar för att växla mellan fallande eller stigande ordning för den kolumnen. Om du klickar på en kunds namn kommer du till en detaljerad lista över beställningar som kunden har gjort. Genom att klicka på en kunds användarnamn kommer du till deras kontosida.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
sv: I tabellen visas varje vara som finns i butiken, antal sålda, hur många gånger den har visats, de inkomster den har producerat, och bruttoresultatet den har genererat. Om du inte ser antal visningar, måste du aktivera modulen Statistik på administrationssidan <a href="!url">moduler</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
sv: Detta är försäljningen för de senaste två dagarna, genomsnittlig försäljning för månaden och förväntade försäljningar för resten av månaden. Längre ned hittar du mer försäljningsstatistik.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
sv: Fäll ut fältgruppen nedan för att anpassa datumintervallet på denna rapport, statusarna på beställningarna som visas och visningsalternativ för vara.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
sv: Detta är den månatliga fördelning av försäljningen under året @year. Genom att klicka på varje länk kommer du till en lista över beställningar under den månaden.

en: View the report settings.
sv: Visa inställningarna för rapporter.

en: Customer reports
sv: Kundrapporter

en: View reports for store customers
sv: Visa rapporter för butikens kunder

en: Product report
sv: Varurapport

en: View reports for store products
sv: Visa rapporter för butikens varor

en: Custom product report
sv: Anpassad varurapport

en: View a customized product report
sv: Visa en anpassad varurapport

en: Sales reports
sv: Försäljningsrapporter

en: View reports for store sales
sv: Visa rapporter för butikens försäljningar

en: View summary of all store sales
sv: Visa sammanfattning av all butiksförsäljning

en: View store sales for a particular year
sv: Visa butikens försäljning för ett visst år

en: Custom sales summary
sv: Anpassat sammandrag för försäljning

en: View a customized sales summary
sv: Visa ett anpassat sammandrag för försäljning

en: No customers found
sv: Inga kunder hittades

en: Export to CSV file.
sv: Exportera till CSV-fil.

en: Show paged records
sv: Visa sökta poster

en: Show all records
sv: Visa alla registreringar

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
sv: Försäkra dig om att %setting_name är satt till %state på inställningssidan <a href="!url">åtkomst till loggar</a> för att aktivera vykolumnen.

en: Customize sales report parameters
sv: Anpassa parametrar för försäljningsrapport

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din anpassade varurapport. Inskickad rapport kan bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
sv: Endast beställningar med valda statusar kommer att tas med i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
sv: Håll ned Ctrl och klicka för att välja flera statusar.

en: You must select at least one order status.
sv: Du måste välja minst en beställningsstatus.

en: Month-to-date, @month
sv: Dagens månad, @month

en: Customers total
sv: Totalt antal kunder

en: New customers today
sv: Nya kunder idag

en: Online customers
sv: Antal kunder som är online

en: Total orders by status
sv: Totalt antal beställningar per status

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din anpassade totala försäljningsrapport. Inskickad rapport kan bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Results breakdown
sv: Fördelning av resultat

en: Large daily reports may take a long time to display.
sv: Stora dagliga rapporter kan ta lång tid att visa.

en: Show a detailed list of products ordered.
sv: Visa en detaljerad lista av beställda varor.

en: Paged table size
sv: Sökt tabellstorlek

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
sv: Det största antalet rader som visas på en sida för rapporttabell.

en: Reported statuses
sv: Rapporterade statusar

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
sv: Endast beställningar med valda statusar kommer att tas med i rapporter.

en: view reports
sv: visa rapporter

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
sv: Visa rapporter om din butiks försäljning, kunder och varor.

en: Role expiration
sv: Rollens utgångsdatum

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
sv: Redigera och visa rollutgångar satta av Ubercart

en: Role assignment
sv: Rolltilldelning

en: Delete role expiration
sv: Radera rollens utgångsdatum

en: Delete a specified role expiration
sv: Radera en angiven rollutgång

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
sv: Nedan kan du lägga till eller ta bort tid för utgångsdatum för följande roller.

en: There are no pending expirations for roles this user.
sv: Det finns inga avvaktande utgångar för roller för denna användare.

en: The expiration length must be a positive integer
sv: Utgångstiden måste vara ett positivt heltal

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
sv: Det nya utgångsdatumet, %date har redan varit.

en: Customer user role %role renewed.
sv: Kundens användarroll %role förnyad.

en: Customer granted user role %role.
sv: Kunden beviljades användarrollen %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
sv: Det finns inga varuroller som kan tilldelas vid köp av en vara. Ställ in varuroller i <a href="!url">funktionsinställningar för vara</a> under inställningar för rolltilldelning.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
sv: Rollen/rollerna %roles är inställda att användas med rolltilldelningsfunktionens varufunktion.

en: The role expiration date in long format
sv: Rollens utgångsdatum i långt format

en: The role expiration date in medium format
sv: Rollens utgångsdatum i mellanlångt format

en: The role expiration date in short format
sv: Rollens utgångsdatum i kort format

en: The associated role name
sv: Det associerade rollnamnet

en: [store-name]: [role-name] role granted
sv: [store-name]: Roll [role-name] beviljad

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name]
    
    Tack för din beställning: [order-link] hos [store-name]. Du har nu en ny roll: [role-name].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name] [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
sv: [store-name]: Roll [role-name] utgången

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Rollen [role-name] som du förvärvade genom att köpa en vara i vår butik har löpt ut. Alla särskilda åtkomster eller privilegier som följde med den är nu borta. Du kan köpa den igen genom att gå till [store-link].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
sv: [store-name]: Roll [role-name] förnyad

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name]
    
    Tack för din beställning: [order-link] hos [store-name]. Du har nu förnyat rollen: [role-name]. Rollen kommer att löpa ut [role-expiration-short].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
sv: [store-name]: meddelande om roll: [role-name] som löper ut

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Detta meddelande är till för att påminna dig om att rollen: [role-name], som du förvärvade genom att göra ett köp i vår butik kommer att löpa ut den [role-expiration-short]. Du kan besöka [store-link] för att förnya den innan den går ut.
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
sv: Roller som är på väg att löpa ut

en: This role will expire on !date
sv: Rollen kommer att gå ut på !date

en: No expirations set to occur
sv: Inga utgångsdatum är inställda att hända

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
sv: Detta är rollen som kunden kommer att få efter att ha köpt varan.

en: Multiply by quantity
sv: Multiplicera med antal

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
sv: Kryssa för om rollens livstid skall multipliceras med antal köpta.

en: The amount of time must be a positive integer.
sv: Mängden tid måste vara ett positivt heltal.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
sv: Du måste ha en roll för att tilldela. Du kan behöva <a href="!role_url">skapa en ny roll</a> eller kanske <a href="!feature_url">ställa in förvalda rolltilldelningar</a>.

en: Default expiration
sv: Förvalt utgångsdatum

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
sv: Den förvalda tiden som en roll tilldelad av Ubercart kommer att finnas kvar innan den löper ut.

en: Default role
sv: Förvald roll

en: The default role Ubercart grants on specified products.
sv: Den förvalda rollen som Ubercart beviljar på angivna varor.

en: Product roles
sv: Varuroller

en: Expiration display
sv: Visning av utgångsdatum

en: Show expirations on user page
sv: Visa utgångsdatum på användarens sida

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
sv: Om användare har några rollutgångar kommer de att visas på deras kontosida.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
sv: Meddelandet, med tillhörande titel och rubriken visas över alla rollutgångar. I fälten <strong>Titel</strong> & <strong>Meddelande</strong> kommer "!role_name" och "!date" att översättas till Drupals tillhörande rollnamn och utgångsdatum.

en: Time before reminder
sv: Tid innan påminnelse

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
sv: Tiden som det tar innan en rollutgång sker när en kund meddelas om att den löpt ut.

en: view all role expirations
sv: visa alla utgångsdatum för roller

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
sv: Tilldela permanenta eller temporära roller baserat på vilken vara som köps.

en: Decrement stock upon order submission
sv: Minska lager vid beställning

en: Decrement stock of products in order
sv: Minska lager med antal varor i beställningen

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
sv: Minska lager med ant varor i beställningen med spårning aktiverad.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
sv: För att hålla reda på lager för ett visst artikelnummer, se till att den är markerad som aktiv och ange ett lagervärde. När lagernivån sjunker under tröskelvärdet, kan du bli meddelad baserat på dina lagerinställningar.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
sv: Detta är listan på varor som är aktiva nu. Lagernivåer under deras tröskelnivåer är markerade. Kryssa i rutan nedan för att visa vilka lagernivåer som visas.

en: Stock reports
sv: Lagerrapporter

en: View reports for product stock.
sv: Visa rapporter för varulager.

en: View the stock settings.
sv: Visa lagerinställningarna.

en: The current stock level
sv: Den nuvarande lagernivån

en: The model or SKU of the stock level
sv: Modellen eller artikelnumret av lagernivån

en: The threshold or warning limit of the stock level
sv: Tröskelnivån eller varningsnivån på lagernivån.

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
sv: [store-name]: Förrådets begränsning har nåtts

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
sv: Detta meddelande har skickats så att du vet att lagernivån för modellen [stock-model] har nått [stock-level]. Det finns kanske inte tillräckligt med enheter i lager för att slutföra beställning nummer [order-link].

en: Stock settings saved.
sv: Inställningar för lager sparade.

en: Export to CSV file
sv: Exportera till CSV-fil

en: Only show SKUs that are below their threshold.
sv: Visa endast artikelnummer som ligger under deras tröskel.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
sv: Skicka e-postmeddelande när lagernivån når sitt tröskelvärde

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
sv: Den lista med kommaseparerade e-postadresser som skall ta emot meddelandet.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
sv: Meddelandet användaren får när lagernivån når sitt tröskelvärde (använder ersättningssymbolerna <a href="!token-help-page">global, beställning och lager</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
sv: Huruvida lagernivån spåras för närvarande eller inte

en: Store administration
sv: Administrera butik

en: Administer store settings, products, orders, and more.
sv: Administrera butiksinställningar, varor, beställningar och annat.

en: View and modify customer information and orders.
sv: Visa och redigera kundinformation och beställningar.

en: View customers
sv: Visa kunder

en: Search customers
sv: Sök kunder

en: Search through your customer list.
sv: Sök igenom din lista med kunder.

en: Browse various store reports.
sv: Bläddra bland olika butiksrapporter.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
sv: Hantera inställningar för Ubercart.

en: Links to get help!
sv: Länkar för att få hjälp!

en: Using tokens
sv: Använder ersättningstecken

en: Understand what tokens are and how to use them.
sv: Lär dig vad ersättningstecken är och hur man använder dem.

en: Country settings
sv: Inställningar för land

en: Configure country specific settings.
sv: Hantera landspecifika inställningar.

en: View the country settings.
sv: Visa landets inställningar.

en: Edit the country settings.
sv: Redigera landets inställningar.

en: Import countries
sv: Importera länder

en: Import and manage countries.
sv: Importera och hantera länder.

en: Country formats
sv: Landformat

en: Edit the country specific format settings.
sv: Redigera de landsspecifika formateringsinställningarna.

en: Store settings
sv: Butiksinställningar

en: Configure the main store settings.
sv: Konfigurera grundinställningarna för butiken.

en: View the store settings.
sv: Visa butiksinställningarna.

en: Edit the store settings.
sv: Redigera butiksinställningarna.

en: Edit the contact settings.
sv: Redigera kontaktinställningarna.

en: Edit the display settings.
sv: Redigera visningsinställningarna.

en: Format settings
sv: Formatinställningar

en: Edit the format settings.
sv: Redigera formatinställningarna.

en: User initials
sv: Användarens initaler

en: Assign initials to user accounts.
sv: Tilldela initialer till användarkonton.

en: JS utilities
sv: JavaScript-verktyg

en: Customer orders
sv: Kundbeställningar

en: View a list of orders placed by this customer.
sv: Visa en lista med beställningar från denna kund.

en: Disable a country
sv: Inaktivera ett land

en: Disable a country from use.
sv: Inaktivera ett land från att användas.

en: Enable a country
sv: Aktivera ett land

en: Enable a disabled country.
sv: Aktivera ett ej aktiverat land.

en: Remove a country
sv: Ta bort ett land

en: Remove an installed country.
sv: Ta bort ett installerat land.

en: Update a country
sv: Uppdatera ett land

en: Update an installed country.
sv: Uppdatera ett installerat land.

en: Our store
sv: Vår butik

en: A link to the site login page.
sv: En länk till webbplatsen inloggningssidan.

en: The URL for the site logo.
sv: URL:en för webbsidans logotyp.

en: The Ubercart store name.
sv: Butiksnamnet för Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
sv: URL:en till butiken i Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
sv: En länk till butiken i Ubercart som använder butikens namn.

en: The Ubercart store owner.
sv: Butiksägaren i Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
sv: Butikens e-postadress i Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
sv: Butiken telefonnummer i Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
sv: Butikens e-postadresser i Ubercart.

en: The URL to the store help page.
sv: URL:en till butikens hjälpsida.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
sv: Rapporteringen till Ubercart.org sker en gång i veckan vid en normal körning av schemalagda aktiviteter och loggas i watchdog på din webbplats. Rapporteringen låter Ubercart.org beräkna det totala antalet installationer av Ubercart och samla in versionsinformation för användning i utvecklingen. Din data delas aldrig med någon, och insamlad statistik som visas på Ubercart.org kommer synas som anonym gruppstatistik. Rapporteringen låter också Ubercart.org rapportera tillbaka säkerhetsmeddelanden till din webbplats om nödvändigt.

en: Status messages:
sv: Statusmeddelanden:

en: - Show links -
sv: - Visa länkar -

en: - Hide links -
sv: - Dölj länkar -

en: You must enable the order module to track customers.
sv: Du måste aktivera beställningsmodulen för att kunna spåra kunder.

en: View customer's order.
sv: Visa kundens beställning.

en: Billing name
sv: Namn på fakturering

en: Shipping name
sv: Namn på frakt

en: No orders found.
sv: Inga beställningar funna.

en: View order !order_id.
sv: Visa beställning !order_id.

en: Edit order !order_id.
sv: Redigera beställning !order_id.

en: Create an order for this customer.
sv: Skapa en beställning för denna kund.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
sv: !totals_orders visade beställningar stämmer överens med det konto med !totals_items köpta varor och !totals_total spenderat:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
sv: Olika rapporter som genereras av Ubercarts moduler hittar du här. Klicka på länkarna nedan för att visa rapporterna.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
sv: Olika rapporter som genereras av Ubercarts moduler hittar du här. Klicka på länkarna nedan för att visa rapporterna. För att visa statistik från Ubercarts kärna, aktivera modulen <strong>Reports</strong> på administrationssidan <a href="!url">moduler</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
sv: Använd följande länkar för att hitta dokumentation och support:

en: Ubercart User's Guide
sv: Användarguide för Ubercart

en: Support Forums
sv: Supportforum

en: Drupal Handbook
sv: Handbok för Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
sv: Ersättningstecken anges inom hakparenteser som du kan använda i vissa textfält och rutor som platshållare för annan text. Ersättningstecken representerar text som butiksvariabler, länkar till speciella sidor, beställningsinformation etc. Ersättningstecken används genom att inkludera ersättningstecknen nedan i ett textfält som använder dem. Beskrivningen för textfältet kommer att säga till vilka grupper av ersättningstecken som kan användas.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
sv: För att importera ny landsdata, välj det i listan och klicka på knappen för att importera. Om du använder en anpassad eller bidragen importfil, måste den placeras i Ubecartmappen uc_store/countries.

en: -None available-
sv: -Ingen tillgänglig-

en: Country file @file imported.
sv: Landsfil @file importerad.

en: !country disabled.
sv: !country ej aktiverat.

en: !country is already disabled.
sv: !country är redan inaktivt.

en: Attempted to disable an invalid country.
sv: Försökte att inaktivera ett ogiltigt land.

en: @country enabled.
sv: @country aktiverat

en: @country is already enabled.
sv: @country är redan aktiverat.

en: Attempted to enable an invalid country.
sv: Försökte att aktivera ett ogiltigt land.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @country från systemet?

en: Attempted to remove an invalid country.
sv: Försökte att ta bort ett ogiltigt land.

en: !country removed.
sv: !country borttaget.

en: Attempted to update an invalid country.
sv: Försökte att uppdatera ett ogiltigt land.

en: You cannot update to a previous version.
sv: Du kan inte uppdatera till en tidigare version.

en: Country update complete.
sv: Landsuppdatering genomförd.

en: Address variables instructions
sv: Instruktioner för adressvariabler

en: Customer's first name
sv: Kundens förnamn

en: Customer's last name
sv: Kundens efternamn

en: First street address field
sv: Första gatuadressens fält

en: Second street address field
sv: Andra gatuadressens fält

en: City name
sv: Stadsnamn

en: Full name of the zone
sv: Fullständigt namn till zonen

en: Abbreviation of the zone
sv: Förkortning på zonen

en: Name of the country
sv: Landets namn

en: 2 digit country abbreviation
sv: 2-siffrig förkortning på land

en: 3 digit country abbreviation
sv: 3-siffrig förkortning på land

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
sv: Följande variabler skall inte användas när adresser konfigureras för länder du skickar till:

en: Address format
sv: Adressformat

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
sv: Använder variablerna nämnda i instruktionerna för att formatera en adress för detta land.

en: Country settings saved.
sv: Landsinställningar sparade.

en: Dashboard with collapsed submenu links
sv: Kontrollpanel med hopfällda länkar för undermeny

en: Dashboard with expanded submenu links
sv: Kontrollpanel med utfällda länkar för undermeny

en: Dashboard with no submenu links
sv: Kontrollpanel utan länkar för undermeny

en: Normal Drupal submenu listing
sv: Vanlig lista av undermenyer i Drupal

en: Store name
sv: Butikens namn

en: Store owner
sv: Butikens ägare

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
sv: Inkludera butikens namn i avsändarfältet i butikens e-postmeddelanden.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
sv: Finns kanske inte tillgängligt på alla konfigurationer av servrar. Stäng av om detta orsakar problem.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
sv: Några alterntiv passar bättre med vissa teman, känn dig fri att pröva dem alla!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
sv: Välj den adress som ska användas på kundregister och sammanfattningar.

en: Primary customer address
sv: Kundens primära adress

en: Randomly select a message from the list below.
sv: Slumpmässigt välja ett meddelande från listan nedan.

en: Footer message for store pages
sv: Sidfotsmeddelande för butikssidor

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
sv: <a href="!url">Drivs av Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
sv: <a href="!url">Drupal e-handel</a> tillhandahållen av Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
sv: Stöds av Ubercart, en <href="!url">uppsättning av öppen källkod för e-handel</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
sv: Drivs av Ubercart, den <a href="!url">kostnadsfria e-handelslösningen</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
sv: (Visa inte ett meddelande i sidfoten.)

en: Currency format
sv: Valutaformat

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
sv: Även om det inte används direkt i formatering, används valutakoden av andra moduler som primär valuta för din webbplats. Här anger du din valutakod bestående av tre tecken av typ <a href="!url">ISO 4217</a>.

en: Current format
sv: Nuvarande format

en: Currency Sign
sv: Valutasymbol

en: Display currency sign after amount.
sv: Visa valutasymbol efter summa.

en: Thousands Marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Decimal Marker
sv: Decimalmarkör

en: Number of decimal places
sv: Antal decimaler

en: Weight format
sv: Viktformat

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
sv: Ange en formateringssträng för varje enhet. !value representerar viktvärdet.

en: Default unit of measurement
sv: Förvald måttenhet

en: @unit format string
sv: @unit formateringssträng

en: Length format
sv: Längdformat

en: Supply a format string using !link syntax.
sv: Ange en formateringssträng genom att använda !link syntax.

en: PHP date
sv: PHP datum

en: Default format string
sv: Förvald formateringssträng

en: Street address 1
sv: Gatuadress 1

en: Street address 2
sv: Gatuadress 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
sv: Ange namnet på användaren vars initialer du vill justera.

en: Initials
sv: Initialer

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
sv: Ange initialer eller lämna tomt för att ta bort nuvarande initialer.

en: Initials for !username deleted.
sv: Initialer för !username har raderats.

en: Initials for !username set to !initials.
sv: Initialer för !username satt till !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
sv: Följande tabeller används för att visa olika delar av din butik för administratörer eller kunder. Klicka på ett tabell-ID för att konfigurera visningen av den tabellen.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
sv: Fältet titel %field koms åt på fel sätt.

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No countries found.
sv: Inga länder funna.

en: 01 - January
sv: 01 - Januari

en: 02 - February
sv: 02 - Februari

en: 03 - March
sv: 03 - Mars

en: 05 - May
sv: 05 - Maj

en: 06 - June
sv: 06 - Juni

en: 07 - July
sv: 07 - Juli

en: 08 - August
sv: 08 - Augusti

en: 10 - October
sv: 10 - Oktober

en: Source string contains an invalid character (!char)
sv: Källsträng innehåller ett ogiltigt tecken (!char)

en: No encryption key was found.
sv: Krypteringsnyckel kunde inte hittas.

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
sv: Ubercart kan inte hitta nödvändig krypteringsnyckel. Kolla på butikens <a href="!url">översiktspanel</a> för administratörer för att se vilken.

en: Encryption failed. !messages
sv: Kryptering misslyckades

en: encryption
sv: kryptering

en: view customers
sv: visa kunder

en: view store reports
sv: visa rapporter för butik

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
sv: OBLIGATORISK. Ställ in butikens inställningar och hantera din webbplats för Ubercart.

en: Subtotal excluding taxes
sv: Delsumma exklusive skatter

en: Apply @tax
sv: Lägg på @tax

en: Tax rates and settings
sv: Skattesatser och inställningar

en: Delete tax rule
sv: Ta bort skatteregel

en: Changed %title to %amount.
sv: Ändrade %title till %amount.

en: Removed %title.
sv: Tog bort %title.

en: Added %amount for %title.
sv: Lade till %amount till %title.

en: Taxed product types
sv: Skattade varutyper

en: Taxed line items
sv: Skattade varuartiklar

en: conditions
sv: villkor

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
sv: Skattesatsen i procent eller decimal. Exempel: 6%, 0,06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
sv: Lägger till de markerade typerna av varuartiklar till totalen före tillämpningen av denna skatt.

en: configure taxes
sv: konfigurera skatter

en: Is in postal code area @code
sv: Är i postnummerområdet @code

en: Is in @zone
sv: Är i @zone

en: Is in @country
sv: Är i @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
sv: Anger skattesatser för kundernas geografiska platser och sålda varor.

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Congo (Kinshasa)
sv: Kongo-Kinshasa

en: Congo (Brazzaville)
sv: Kongo-Brazzaville

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Serbia And Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Hong Kong S.A.R., China
sv: Hongkong S.A.R., Kina

en: Macao S.A.R., China
sv: Macao

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Serbia
sv: Serbien

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Run updates
sv: Kör uppdateringar

en: Enable developer modules
sv: Aktivera utvecklarmoduler

en: Disable developer modules
sv: Inaktivera utvecklarmoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
sv: Fäll ihop fältgrupper på modulsidan

en: Current anonymous / authenticated users
sv: Nuvarande anonyma/verifierade användare

en: Disabled these modules: !module-list.
sv: Inaktiverade dessa moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
sv: Inga utvecklarmoduler är aktiverade.

en: display drupal links
sv: visa drupal-länkar

en: User email
sv: Användarens e-postadress

en: Default sort order
sv: Förvald sorteringsordning

en: translate
sv: översätt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Var vänlig skapa en .htaccess i katalogen %directory med följande innehåll: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: No link
sv: Ingen länk

en: Path: !path
sv: Sökväg: !path

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Analyze
sv: Analysera

en: Queue
sv: Kö

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Admin
sv: Administrera

en: Row
sv: Rad

en: Row settings
sv: Inställningar för rad

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Variants
sv: Varianter

en: Yellow
sv: Gul

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Load a referenced user
sv: Ladda en refererad användare

en: Content containing the user reference field
sv: Innehåll som innehåller fältet för användarreferens

en: Referenced user
sv: Refererad användare

en: Load a referenced node
sv: Ladda en hänvisad nod

en: Content containing the node reference field
sv: Innehåll som innehåller det hänvisade nodfältet

en: Referenced content
sv: Hänvisat innehåll

en: Populate a field
sv: Fyll i ett fält

en: Select the machine-name of the field.
sv: Välj det maskinläsbara namnet för fältet.

en: The URL alias of the node.
sv: URL:aliaset för noden.

en: No products available.
sv: Inga varor tillgängliga.

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: ends with
sv: slutar med

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Input type
sv: Inmatningstyp

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Locations
sv: Platser

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
sv: Om modulen GMap är installerad, <a href="@enabled">aktiverad</a> och att den här inställningen är aktiverad, så kan användare skriva in koordinater för latitud och longitud till en interaktiv Google Map. Du bör också säkerställa att du har lagt till en <a href="@google_maps_api_key">nyckel för Google Maps API</a> till dina inställningar för <a href="@gmap_module_settings">modulen GMap</a>.

en: Location chooser macro
sv: Makro för platsval

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
sv: Om du vill ändra makrot som används för att generera platsvalskartan, så kan du göra det här. Observera: Beteendena <em>lockpick</em> och <em>collapsehack</em> måste aktiveras och kan inte ändras.

en: Enable JIT geocoding
sv: Aktivera geografisk kodning JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
sv: Om du kommer att importera flera platser samtidigt till databasen så vill du kanske aktivera JIT geografisk kodning och ladda platserna med källan angiven till 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Systemet kommer automatisk att koda platser geografiskt när de laddas.

en: BUG: Country found in province attribute.
sv: Bugg: Land funnen i attributet för landskap.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Namn på plats (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Gata (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Kompletterande (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Stad (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Län/landskap (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Namn på län/landskap (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Postnummer (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Latitud (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Longitud (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Land (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Landsnamn (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
sv: Platser är adresser och kartkoordinater.

en: The location ID of the location.
sv: ID för platsen.

en: The name of the selected location.
sv: Namnet på den valda platsen.

en: The street address of the selected location.
sv: Gatuadressen för den valda platsen.

en: The city of the selected location.
sv: Staden för den valda platsen.

en: The province of the selected location.
sv: Landskapet för den valda platsen.

en: The postal code of the selected location.
sv: Postnummret för den valda platsen.

en: The country of the selected location.
sv: Landet för den valda platsen.

en: The latitude of the selected location.
sv: Latituden för den valda platsen.

en: The longitude of the selected location.
sv: Longituden för den valda platsen.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
sv: Koordinaterna för den valda platsen i formatet "lat, long".

en: Distance / Proximity
sv: Avstånd / Närhet

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
sv: Avståndet från den valda platsen till antingen den nuvarande användaren eller en angiven plats.

en: The entire address block for the location.
sv: Hela adressblocket för platsen.

en: Current coordinates
sv: Nuvarande koordinater

en: User-submitted
sv: Angivna av användare

en: Geocoded (Postal code level)
sv: Geografiskt kodad (postnummernivå)

en: Geocoded (Exact)
sv: Geografisk kodad (exakt)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
sv: Om du vill tillhandahålla egen latitud och longitud kan du ange dem ovan. Om du lämnar dessa fält blanka kommer systemet göra ett försök att bestämma latitud och longitud för dig från den angivna adressen. För att få systemet att räkna om din plats för adressen, om du exempelvis bytt adress, ta bort värdena för dessa fält.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
sv: Du kan ange platsen genom att klicka på kartan, eller dra platsmarkören. Klicka på markören för att nollställa platsen och få den att räknas om.

en: Check this box to delete this location.
sv: Markera den här rutan för att ta bort den här platsen.

en: Location Fields
sv: Platsfält

en: Do not collect
sv: Samla inte

en: Force Default
sv: Tvinga standardval

en: Coordinate Chooser
sv: Val av koordinering

en: Province name
sv: Namn på landskap

en: Country name
sv: Namn på land

en: Map link
sv: Kartlänk

en: The specified province was not found in the specified country.
sv: Det angivna landskapet hittades inte i det angivna landet.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
sv: Du måste fylla i både latitud och longitud eller lämna båda tomma.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
sv: Tar bort orefererade platser med LID %lid.

en: Minimum number of locations
sv: Minsta antalet platser

en: The number of locations that are required to be filled in.
sv: Det antal platser som måste fyllas i.

en: The maximum number of locations that can be associated.
sv: Det största antal platser som kan associeras.

en: Number of locations that can be added at once
sv: Antal platser som kan läggas till på en och samma gång.

en: The number of empty location forms to show when editing.
sv: Det antal tomma platser som syns i vid redigering.

en: Collection settings
sv: Inställningar för insamling

en: Location form weight
sv: Vikt på platsformulär

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
sv: Vikt på platsrutan i formuläret för att lägga till/redigera. Lägre värden kommer att visas högre upp i formuläret.

en: Display Weight
sv: Vikt för visning

en: Hide fields from display
sv: Dölj fält från visning

en: location
sv: plats

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
sv: Bevarar lid %lid på grund av unikhet.

en: Display location in teaser view
sv: Visa plats i vyn för sammanfattning

en: Display location in full view
sv: Visa plats i fullständiga vyn

en: RSS Settings
sv: Inställningar för RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
sv: Här kan du ändra hur platsdata påverkar RSS-flöden för noder.

en: RSS mode
sv: RSS-läge

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
sv: Välj hur du vill använda platser i RSS-flöden för den här innehållstypen.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
sv: Ingen (Lägg inte in platsdata i RSS-flöden)

en: W3C Geo (deprecated)
sv: W3C Geo (föråldrad)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
sv: Kompatibel med Location 1.x-2.x (buggig W3C)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
sv: Du måste ha åtminstone ett tomt platsformulär aktiverat om du skall kunna tillåta att platser läggs till för noder av denna innehållstyp. Om du inte planerar att tillåta att platser läggs till noder för denna innehållstyp, ange då största antalet platser för denna innehållstyp till 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
sv: Du kan inte visa fler tomma platsformulär än det största antalet platser som tillåts för denna innehållstyp.

en: Collect during registration
sv: Samla in under registrering

en: administer user locations
sv: administrera användarplatser

en: set own user location
sv: ange egen användarplats

en: view own user location
sv: visa egen användarplats

en: view all user locations
sv: visa alla användarplatser

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
sv: Allmän cachetabell för cachning av saker som inte finns i separata tabeller. Tilläggsmoduler kan också använda den för att lagra cachade poster.

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
sv: Observera: En plats med lid 0 hittades i din databas. Den har blivit flyttad till lid %lid. Du kanske vill verifiera det manuellt, eftersom lid 0 vanligtvis är en korrupt post.

en: Note: Location module has now split off user location support into a seperate module, called <em>User Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want user locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
sv: Observera: Modulen Location har nu delat upp stödet för användarplatser i en separat modul kallad <em>User Locations</em>. Den har aktiverats åt dig. Om du inte vill ha användarplatser, besök då sidan <a href="!url">moduler</a> och inaktivera den.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
sv: Observera: Vägrar aktivera modulen Location User eftersom modulen Location inte är aktiverad för närvarande.

en: Note: Location module has now split off node location support into a seperate module, called <em>Node Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want node locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
sv: Observera: Modulen Location har nu delat upp stödet nodplatser i en separat modul kallad <em>Node Locations</em>. Den har aktiverats åt dig. Om du inte vill ha nodplatser, besök då sidan <a href="!url">moduler</a> och inaktivera den.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
sv: Observera: Vägrar aktivera modulen Location Node eftersom modulen Location inte är aktiverad för närvarande.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
sv: Observera: Uppdatering 6301 för modulen Location kommer att generera flera varningar/fel gällande index och primära nycklar om du uppgraderar från en av testutgåvorna från 6.x. Dessa varningar kan med säkerhet ignoreras i detta fall.

en: Node Locations
sv: Platser för noder

en: Associate locations with nodes.
sv: Associera platser med noder.

en: User Locations
sv: Platser för användare

en: Associate locations with users.
sv: Associera platser med användare.

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
sv: Du har inte behörighet att lägga till en plats till denna noden, eller så har noden redan maximalt antal platser.

en: Location Add Another
sv: Lägg till en annan plats

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
sv: Tillåter dig att snabbt lägga till platser direkt från en nod utan att först behöva klicka på "redigera".

en: Store a location.module location.
sv: Lagra en plats för modulen Location.

en: Location Field
sv: Plats

en: Location CCK
sv: Plats för CCK

en: Defines a Location field type.
sv: Definierar en fälttyp för plats.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Faxnummer till platser (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
sv: Tillåter dig att lägga till ett faxnummer till en plats.

en: Add locations to each node.
sv: Lägg till platser för varje nod.

en: Added by location_generate.module
sv: Tillagd av modulen Location Generate

en: Location Generate
sv: Generera plats

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
sv: Ge noder slumpmässiga latituder och longituder.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Telefonnummer till platsen (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
sv: Tillåter dig att lägga till ett telefonnummer till en plats.

en: Use map to pick search coordinates
sv: Använd karta för att välja sökkoordinater

en: Add geocoding address field to search map
sv: Lägg till geografiskt kodat adressfält till sökkartan

en: Macro for search map
sv: Makro för sökkarta

en: Proximity
sv: Närhet

en: Locate Address
sv: Lokalisera adress

en: Settings for Location Search module
sv: Inställningar för modulen Location Search

en: Advanced search page for locations.
sv: Avancerad söksida för platser.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
sv: Nyckeln som används tillhandahölls automatiskt av GMap.

en: Kilometers
sv: Kilometer

en: Origin
sv: Ursprung

en: Use Distance / Proximity filter
sv: Använd filter för avstånd / närhet

en: Province code
sv: Kod för landskap

en: Both street and additional
sv: Både gata och komplement

en: Street only
sv: Endast gata

en: Additional only
sv: Endast komplement

en: Is one of
sv: Är en av

en: Decimal degrees
sv: Decimala grader

en: Degrees, minutes, seconds
sv: Grader, minuter, sekunder

en: Proximity (Rectangular)
sv: Närhet (rektangulärt)

en: Proximity (Circular)
sv: Närhet (cirkulärt)

en: Postal Code / Country
sv: Postnummer/Land

en: Postal Code (assume default country)
sv: Postnummer (antag standardval för land)

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.
sv: För att kunna använda webbtjänsten Google Maps API för geografisk kodning behöver du en nyckel för Google Maps. Du kan hämta en från !sign_up_link för !google_maps_api.

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Choose latitude and longitude fields
sv: Välj latitud- och longitudfält

en: Latitude field
sv: Latitudfält

en: Format must be degrees decimal.
sv: Format måste vara grader med decimaler.

en: Longitude field
sv: Longitudfält

en: Marker handling
sv: Markörhantering

en: By content type (for node views)
sv: Per innehållstyp (för nodvyer)

en: By term (for node views)
sv: Per term (för nodvyer)

en: By user role (for user views)
sv: Per användarroll (för användarvyer)

en: Use marker field
sv: Använd markörfält

en: Use single marker type
sv: Använd en enda markörtyp

en: Marker field
sv: Markörfält

en: You can use a views field to set the <em>markername</em> property of the markers.
sv: Du kan använda ett vyfält för att ställa in egenskapen <em>markörnamn</em> för markörerna.

en: Marker / fallback marker to use
sv: Markör/reservmarkör att använda

en: Path to gmap_markers.js
sv: Sökväg till gmap_markers.js

en: You are using the <em>Private</em> download method. For markers to work properly. you must press the <em>Regenerate</em> button, manually copy js/gmap_markers.js from the files directory to a location accessible by the webserver, and enter the file path relative to the Drupal root (including the filename) in this field. Example: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>
sv: Du använder <em>Privat</em> nedladdningsmetod. För att markörer ska fungera ordentligt måste du trycka på knappen <em>Återskapa</em>, manuellt kopiera js/gmap_markers.js från katalogen files till en katalog åtkomlig för webbservern, samt ange filsökvägen relativt Drupals rotkatalog (inklusive filenamnet) i detta fält. Exempel: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>

en: Regenerate marker cache
sv: Återskapa markörcache

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
sv: Om du har problem med markörer, eller har ändrat .ini-filer i markörkatalogen, klicka här för att återskapa filen för markörcache.

en: Regenerate
sv: Återskapa

en: Maximum initial zoom
sv: Största inledande zoom

en: The maximum initial zoom (affects things such as the zoom of the node location block.)
sv: Den största inledande zoomen (påverkar sådant som zommnivå för blocket nodplats.)

en: Line default style
sv: Förvald stil för linjer

en: Lines without a specific style defined will fall back to this style
sv: Linjer utan specifikt angiven stil kommer använda denna stil

en: Polygon default style
sv: Förvald stil för polygoner

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
sv: Polygoner utan specifikt angiven stil kommer använda denna stil

en: Micro
sv: Mikro

en: Standard (GMapTypeControl)
sv: Förvald (GMapTypeControl)

en: Hierarchical (GHierarchicalMapTypeControl)
sv: Hierarkisk (GHierarchicalMapTypeControl)

en: Dropdown (GMenuMapTypeControl)
sv: Rullgardinsmeny (GMenuMapTypeControl)

en: Enabled map types ("base layers")
sv: Aktiverade karttyper ("baslager")

en: Behavior flags modify how a map behaves. Grayed out flags are not settable here, but may be set on a map by map basis via code or a macro. Changes to behaviors will not affect the preview map shown above until changes are saved.
sv: Beteendeflaggor ändrar hur en karta beter sig. Nedtonade flaggor är inte möjliga att ställa in här, men kan ställas in per karta via kod eller ett makro. Ändringar av beteenden påverkar inte förhandsgranskningen ovan innan de sparats.

en: No manager (use GMap API directly)
sv: Ingen hanterare (använd GMap API direkt)

en: Martin Pearman's ClusterMarker
sv: Martin Pearmans ClusterMarker

en: MarkerManager settings
sv: Inställningar för MarkerManager

en: MarkerManager is the improved open source version of GMarkerManager. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
sv: MarkerManager är en förbättrad version av GMarkerManager med öppen källkod. För att använda den måste du hämta den <a href="@url">härifrån</a> och placera den i katalogen <em>thirdparty</em>.

en: Name of downloaded file in the thirdparty folder. Default: %default
sv: Namn på den nedladdade filen i katalogen thirdparty. Förvalt: %default

en: Default marker-specific settings for MarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
sv: Förvalda markörinställningar för MarkerManager. Markörer kommer visas när aktuell zoomnivå är mellan minZoom och maxZoom.

en: Popup mode
sv: Popup-läge

en: Zoom to Cluster
sv: Zooma in klustret

en: ClusterMarker settings
sv: Inställningar för ClusterMarker

en: ClusterMarker is a marker manager written by Martin Pearman. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and extract the appropriate file to the <em>thirdparty</em> folder.
sv: ClusterMarker är en markörhanterare skriven av Martin Pearman. För att använda hanteraren behöver du hämta den <a href="@url">härifrån</a> och packa upp filen till katalogen <em>thirdparty</em>.

en: Clustering enabled
sv: Klustring aktiverad

en: Whether to use clustering or not.
sv: Huruvida klustring skall användas eller ej.

en: Title for clusters
sv: Titel för kluster

en: The title to use for clusters. %count will be replaced with the number of markers in the cluster.
sv: Titeln att använda för kluster. %count ersätts av antalet markörer i klustret.

en: Maximum zoom for zooming to cluster
sv: Största zoom för klusterinzoomning

en: When clicking on a cluster, the map will not zoom in farther than this.
sv: När ett kluster klickas kommer inte kartan att zoomas längre än till detta värde.

en: Intersect Padding
sv: Överlappningsmarginal

en: Number of pixels to pad marker icons by when determining whether they intersect.
sv: Antal pixlar att utöka markörikonerna med för att avgöra om de överlappar.

en: You must select at least one baselayer!
sv: Du måste välja åtminstone ett baslager!

en: The default map type must be an enabled baselayer!
sv: Standardkarttypen måste vara ett aktiverat baslager

en: Marker cache regenerated.
sv: Markörcache återskapad.

en: The marker name GMap Taxonomy associates with the node.
sv: Markörnamnet som GMap Taxonomy kopplar till noden.

en: GMap marker file settings are not configured properly for Private download method, markers will not work!
sv: GMap filinställningar för markörer är inte riktigt konfigurerade för privat nedladdningsmetod, markörer kommer inte att fungera!

en: Disable Continuous Zoom
sv: Inaktivera kontinuerlig zoom

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
sv: Inaktivera dynamisk omskalning av bilder medan kartbitar laddas under zoomning.

en: Enable extra marker events.
sv: Aktivera extra markörhändelser.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, and <em>dblclickmarker</em> events.
sv: Avänds för avancerat arbete med JavaScript. Detta aktiverar händelserna <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em> och <em>dblclickmarker</em>.

en: Enable clickable shapes.
sv: Aktivera klickbara former.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>clickshape</em> event.
sv: Används för avancerat arbete med JavaScript. Detta aktiverar händelsen <em>clickshape</em>.

en: Map: Standard street map.
sv: Karta: Förvald gatukarta.

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
sv: Den vanliga förvalda gatukartan. Internt namn: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
sv: Satellit: Förvald satellitkarta.

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
sv: Satellitvy utan gator överlagrade. Internt namn: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
sv: Hybrid: Hybridsatellitkarta

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
sv: Satellitvy med gator överlagrade. Internt namn: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
sv: Terräng: Topografisk karta.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
sv: Karta med fysisk data (terräng, vegetation.) Internt namn: G_PHYSICAL_MAP

en: Converts a Google Map macro into the HTML required for inserting a Google Map.
sv: Konvertera ett Google Map-makro till den HTML som krävs för att infoga en Google Map.

en: Thickness of line, in pixels.
sv: Linjens tjocklek, i pixlar.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
sv: Hexadecimalt färgvärde för fyllnadsfärg. Exempel: #<em>00AA33</em>

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
sv: Opacitet för fyllnadsfärg, från 0 till 100%.

en: Line style
sv: Linjestil

en: Use for new and changed lines
sv: Använd för nya och ändrade linjer

en: Polygon style
sv: Polygonstil

en: Use for new and changed polygons
sv: Använd för nya och ändrade polygoner

en: Javascript is required to view this map.
sv: JavaScript krävs för att visa denna karta.

en: Displays rows as a map.
sv: Visar rader som en karta

en: User Map (<em>map/user</em>)
sv: Användarkarta (<em>map/user</em>)

en: Node Map (<em>map/node</em>)
sv: Nodkarta (<em>map/node</em>)

en: Marker for %type
sv: Markör för %type

en: Map Macro for %type
sv: Kartmakro för %type

en: create gmap macro
sv: skapa gmap-makro

en: GMap markers
sv: GMap-markörer

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
sv: Aktivera val av markör för termer i detta vokabulär.

en: GMap Marker
sv: GMap-markör

en: No Marker
sv: Ingen markör

en: If you would like nodes tagged as this term to have a special marker, choose one here.
sv: Om du vill att noder med denna etikett ska ha en speciell markör, välj en här.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Settings per content type
sv: Inställningar per innehållstyp

en: Select region
sv: Välj region

en: Render node as
sv: Rendera nod som

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are blog for the blog page and blog/* for every personal blog. &lt;front&gt; is the front page.
sv: Skriv en sida per rad i form av sökvägar i Drupal. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: blogg för bloggsidan, blogg/* för alla personliga bloggar. &lt;front&gt; är startsidan.

en: Visibility field is required.
sv: Fältet för synlighet är obligatoriskt.

en: Configure settings for node in block.
sv: Konfigurera Nodes in block.

en: Use nodes as content in one or more regions.
sv: Använd noder som innehåll i ett eller flera regioner.

en: Show All
sv: Visa allt

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
sv: Noder är en webbplats byggd på Drupals primära innehåll.

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
sv: Det verkar inte finnas några kommentarer att radera eller så har den valda kommentaren raderats av en annan administratör.

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: Is not empty (NULL)
sv: Är inte tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Access type
sv: Behörighetsttyp

en: Default image
sv: Standardbild

en: Use default image
sv: Använd standardbild

en: Choose a image that will be used as default.
sv: Välj en bild som skall användas som standard.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
sv: Den största tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (till exempel 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är större än angiven storlek laddas upp kommer den skalas ned för att passa storleken.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Thank you for your vote.
sv: Tack för din röst.

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: (Unpublished)
sv: (Ej publicerad)

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Action to take if argument is not present
sv: Åtgärd om argument saknas

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värdet är mottaget som ett argument kommer det bli ignorerat. Det vill säga. "alla värden"

en: Wildcard title
sv: Titel för jokertecken

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
sv: Titeln att använda för jokertecknet i ersättandet på andra ställen.

en: <Basic validation>
sv: <Grundläggande validerare>

en: Action to take if argument does not validate
sv: Åtgärd om argumentet inte validerar.

en: The model number.
sv: Modellnumret.

en: The cost of the product to the store.
sv: Butikens kostnad för varan.

en: The default sort criteria in the catalog.
sv: Det förvalda sorteringsvärdet i katalogen.

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
sv: Om detta är ikryssat kommer du att få se ett fält att ange text som används för gäster.

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Vote tag
sv: Etikett för röst

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: No role
sv: Ingen roll

en: Image preview
sv: Förhandsgranska bild

en: Administer Apache Solr.
sv: Administrera Apache Solr.

en: Search index
sv: Sökindex

en: Solr host name
sv: Värdnamn för Solr

en: Host name of your Solr server, e.g. <code>localhost</code> or <code>example.com</code>.
sv: Värdnamnet för din Solrserver, t.ex. <code>localhost</code> eller <code>example.com</code>.

en: Solr port
sv: Port för Solr

en: Solr path
sv: Sökväg för Solr

en: The number of results that will be shown per page.
sv: Antalet träffar som kommer visas per sida.

en: On failure
sv: Vid fel

en: Show core Drupal results
sv: Visa träffar från Drupals sökfunktion

en: Show no results
sv: Visa inga träffar

en: Delete the index
sv: Radera indexet

en: Adding @count documents.
sv: Lägger till @count dokument.

en: Filter by type
sv: Filtrera efter typ

en: Host: %host
sv: Värd: %host

en: Path: %path
sv: Sökväg: %path

en: Filter by @name
sv: Filtrera efter @name

en: Filter by author
sv: Filtrera efter författare

en: Filter by @field
sv: Filtrera efter @field

en: View link
sv: Länk för visning

en: %title field is required.
sv: Fältet %title är obligatoriskt.

en: Text link
sv: Textlänk

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: Only show "listed" file attachments
sv: Visa enbart "listade" bifogade filer

en: Jurisdiction
sv: Behörighet

en: My order history
sv: Min beställningshistorik

en: Tracking #:
sv: Spårnummer:

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: Link this field to its node
sv: Länka detta fält till dess nod

en: Message groups
sv: Meddelandegrupper

en: Node creation
sv: Nod skapad

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Create new
sv: Skapa ny

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Could not set permissions on destination file: %file
sv: Kunde inte ange behörigheter för målfilen: %file

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Display the node with standard node view.
sv: Visa noden med förvalda nodvisningen.

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Canvas
sv: Duk

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Node module form.
sv: Formulär för modulen Node.

en: Locale module form.
sv: Formulär för modulen Locale.

en: Taxonomy module form.
sv: Formulär för modulen Taxonomy.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Menysökvägen (som i länkstigen), omfattar ej Hem eller [menu]. Avdelad med /.

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: Show title
sv: Visa titel

en: SKU:
sv: Artikelnummer:

en: Are you sure you want to delete @name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @name

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
sv: Du kan använda ersättningsmönstrer i e-post från och fält för mottagare, ämnet och meddelandet.

en: @name replacement patterns
sv: Ersättningsmönster för @name

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
sv: Försök att skicka faktura via e-postmeddelande för beställning @order_id till @mail misslyckades.

en: Add a predicate
sv: Lägg till ett predikat

en: That predicate does not exist.
sv: Detta predikat finns inte.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
sv: Ange en titel som ska användas i översiktstabellerna.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
sv: Välj den utlösande faktorn för detta predikat.<br />Kan inte ändras om predikatet har villkor eller åtgärder.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
sv: Ange en beskrivning som sammanfattar användningen och syftet med predikatet.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
sv: Klasser låter dig kategorisera dina påståenden baserat på vilken typ av funktionaliteten de tillhandahåller.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
sv: Inaktiverade påståenden kommer inte att behandlas när deras avlösare löses ut.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
sv: Grundtillstånd kommer att sorteras efter vikt och behandlas sekventiellt.

en: Save predicate
sv: Spara predikat

en: Predicate meta data saved.
sv: Metadata för grundtillstånd sparad.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
sv: Är du säker på att du vill !op det här grundtillståndet?

en: Predicate %title !op.
sv: Grundtillstånd %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
sv: Dessa åtgärder kommer att utföras i följd när detta grundtillstånd går utvärderingen av villkor.

en: Action: @title
sv: Åtgärd: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
sv: Vissa utlösningar godkänns i flera alternativ för argument i samband med en viss åtgärd, så du måste ange vilka alternativ som kan användas i fälten nedan.

en: Available actions
sv: Tillgängliga åtgärder

en: Action removed.
sv: Åtgärd borttagen.

en: Action added.
sv: Åtgärd tillagd.

en: Actions saved.
sv: Åtgärder sparade.

en: Condition groups
sv: Villkorsgrupper

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
sv: OCH. Om alla dessa villkorsgrupper är SANNA.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
sv: ELLER. Om någon av dessa villkorsgrupper är SANNA.

en: Add condition group
sv: Lägg till villkorsgrupp

en: Conditions group
sv: Villkorsgrupp

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
sv: AND. Om alla dessa villkor är SANNA.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
sv: OR. Om något av dessa villkor är SANNA.

en: Available conditions
sv: Tillgängliga villkor

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: Condition: @title
sv: Villkor: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
sv: Vissa utlösare passerar i flera alternativ för argument i samband med ett visst villkor, så du måste ange vilka alternativ som kan användas i fälten nedan.

en: Negate this condition.
sv: Negera detta villkor.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
sv: Returnera FALSKT om villkoret är SANT och vice versa.

en: Remove this condition
sv: Ta bort detta villkor

en: Condition group added.
sv: Villkorsgrupp tillagd.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
sv: Ett fel inträffade när du försöker lägga villkoret. Försök igen.

en: Condition group removed.
sv: Villkorsgrupp borttagen.

en: %title condition added.
sv: Tillstånd %title lades till.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
sv: Ett fel uppstod när du försökte ta bort villkoret. Försök igen.

en: Condition removed.
sv: Villkor borttaget.

en: Conditions saved.
sv: Villkor sparade.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
sv: Använd det här formuläret under uppdateringen från Ubercart 1.0 till 2.0 för att konvertera dina konfigurationer av Workflow-ng till grundtillstånd av villkorliga åtgärder. När dina konfigurationer är konverterade kan du slutföra din avinstallation av Workflow-ng.

en: Convert configurations
sv: Konverterar konfigurationer

en: Converting Workflow-ng configurations
sv: Konvertera konfigurationer för Workflow-ng

en: Beginning conversion...
sv: Påbörjar konvertering...

en: @percentage% converted
sv: @percentage% konverterat

en: Now processing %cfg
sv: Nu bearbetas %cfg

en: Drupal user
sv: Användare i Drupal

en: Trigger arguments
sv: Argument för utlösning

en: Check the current date
sv: Kontrollera det aktuella datumet

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
sv: Används för att avgöra om åtgärden skall utföras på det aktuella datumet.

en: Compare a node field value
sv: Jämför ett fältvärde för en nod

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
sv: Återger SANT om nodfältet som valts nedan kan jämföras med det angivna värdet som anges av funktionen.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
sv: Återger oavsett vad din egen PHP-kod återger.

en: Check the user's roles
sv: Kontrollera användarens roller

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
sv: Återger SANT om användarens roller stämmer överens med dina inställningar.

en: Comparison
sv: Jämförelse

en: Only
sv: Endast

en: Example: "The current date is before the date below."
sv: Exempel: "Dagens datum är före datumet nedan."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
sv: När påståenden utvärderas, är dagens datum jämfört med detta datum.

en: Core node fields
sv: Nodfält för kärnan

en: Author's user ID
sv: Författarens användar-ID

en: Node is published?
sv: Nod är publicerad.

en: Node is promoted?
sv: Nod visas på startsida?

en: Node is sticky?
sv: Nod är klistrad?

en: Node field
sv: Nodfält

en: Simple comparison
sv: Enkel jämförelse

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: Text matching
sv: Textjämförelse

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
sv: Observera att inte alla funktioner är meningsfulla för varje fält.

en: Comparison value
sv: Värde för jämförelse

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
sv: Du behöver inte ange ett värde om din funktion är i kategorin Ja/Nej.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
sv: Ange den anpassade PHP som skall utvärderas när detta villkor utförs. Skall inte innehålla avgränsarna &lt;?php ?>

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
sv: Om du anger <em>OCH</em> och vill kontrollera en egen roll, kom ihåg att ange <em>verifierad användare</em> i förekommande fall.

en: OR: If the user has any of these roles.
sv: ELLER: Om användaren har någon av dessa roller.

en: AND: If the user has all of these roles.
sv: OCH: Om användaren har alla dessa roller.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
sv: Ange den anpassade PHP som skall utvärderas när denna åtgärd utförs. Skall inte innehålla avgränsarna  &lt;?php ?>

en: No variables available.
sv: Inga variabler tillgängliga.

en: Available PHP variables
sv: Tillgängliga PHP-variabler.

en: You may use these variables in your custom PHP.
sv: Du kan använda dessa variabler i din PHP-kod.

en: administer conditional actions
sv: administrera villkorliga åtgärder

en: Conditional actions
sv: Villkorliga åtgärder

en: Administer the predicates setup to automate your store.
sv: Administrera grundinställningarna för att automatisera din butik.

en: By trigger
sv: Genom utlösare

en: By class
sv: Genom klass

en: Allows an administrator to create a new predicate.
sv: Tillåter en administratör att skapa ett nytt grundtillstånd.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
sv: Konvertera konfigureringar av Workflow-ng till villkorliga åtgärder.

en: Edit predicate
sv: Redigera påståelse

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
sv: Redigera ett grundtillstånds metadata, villkor och åtgärder.

en: Meta data
sv: Metadata

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
sv: Redigera metadata för ett predikat som titel, utlösare, etc.

en: Edit the conditions for a predicate.
sv: Ändra villkoren för ett påstående.

en: Edit the actions for a predicate.
sv: Redigera åtgärderna för ett grundtillstånd.

en: Reset a predicate
sv: Återställ ett påstående

en: Delete a predicate
sv: Radera ett påstående

en: Conditional Actions
sv: Villkorliga åtgärder

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
sv: OBLIGATORISK. Skapa konfigurationer för villkorliga åtgärder för skatter, frakt och mycket mer!

en: Are you sure you want to remove this item?
sv: Är du säker på att du vill radera denna artikel?

en: My price handler
sv: Min prishanterare

en: Handles my price alteration needs.
sv: Hanterar mina behov av prisändringar.

en: Handles my price formatting needs.
sv: Hanterar mina behov av prisformateringar.

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: Authorize.net kräver PHP-biblioteket <a href="!curl_url">cURL</a>

en: (Last4)
sv: (4 sista)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
sv: Kryptering av kontokort måste ställas in för att behandla kontokort.

en: Displays a form to process a credit card payment.
sv: Visar ett formulär för att behandla kontokortsbetalningar.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
sv: Du måste ladda ned säkerhetsskriptet från ditt konto på CyberSource account (hittas under "Tools & Settings > Hosted Order Page > Security") och placera det i katalogen ubercart/payment/uc_cybersource directory för att använda Silent Order POST. Kom ihåg att öppna och ersätta förekomster av L( med csL(.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
sv: Skatteberäkning gav ett ojämnt resultat. Förväntade sig totalbelopp på @total, fick följande: @dump

en: Order Taxes
sv: Skatter för beställning

en: SOAP and DOM
sv: SOAP och DOM

en: Cybersource's SOAP Toolkit API requires the PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> and <a href='!dom_url'>DOM</a> libraries.
sv: Cybersources SOAP Toolkit API kräver PHP-biblioteken <a href="!soap_url">SOAP</a> och <a href="!dom_url">DOM</a> .

en: Cybersource's Silent Order POST requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: Cybersources Silent Order POST kräver PHP-biblioteket <a href="!curl_url">cURL</a>.

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
sv: Berättigade till skydd: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
sv: Begäran om debitering skickades till Google Checkout. Bekräftelse om debitering bör visas på denna sida på en gång.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
sv: Begäran om återbetalning skickades till Google Checkout. Bekräftelse om återbetalning bör visas på denna sida på en gång.

en: Charging @order_id
sv: Debiterar @order_id

en: Charged @order_id
sv: Debiterade @order_id

en: Payment declined @order_id
sv: Betalning för @order_id nekades

en: Processing @order_id
sv: Behandlar @order_id

en: Delivered @order_id
sv: Levererad @order_id

en: Will not deliver @order_id
sv: Kommer inte leverera @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
sv: Behandlar ett kreditkort eller återbetalning via Google Checkout.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: Google Checkout kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
sv: Spårning av betalningar är aktiverad.

en: Payment tracking is disabled.
sv: Spårning av betalningar är inaktiverad.

en: Payments can be deleted by users with permission.
sv: Betalningar kan raderast av användare med behörighet.

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
sv: Betalningar kan inte raderas, även om användaren har behörighet.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
sv: Loggbetalningar skrivs in till och raderas från beställningsloggen.

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
sv: Loggbetalningar skrivs inte in till och raderas från beställningsloggen.

en: Default payment details message is: <br /> %message
sv: Förvalt meddelande för betalningsinformation är: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
sv: Inställningsformuläret nedan är till betalningsmetoderna angivna av de aktiverade modulerna. Klicka på ett namn för att fälla ut dess alternativ och justera inställningarna. Metoder listas i den ordningen de har i kassan, som avgörs av deras listinställning (nuvarande värde visas i parenteser).

en: @payment is enabled for checkout.
sv: @payment är aktiverad för kassan.

en: @payment is disabled for checkout.
sv: @payment är inaktiverad för kassan.

en: @title is @enabled.
sv: @title är @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
sv: Inga moduler för betalningsgateways är installerade.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
sv: Inträffar endast då en betalning matas in och saldot är mindre än <= 0.

en: Update the order status to Payment Received.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Betalning mottagen.

en: If the order is not shippable.
sv: Om beställningen inte är transporterbar.

en: Update the order status to Completed.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Slutförd.

en: Check the payment method
sv: Kontrollera betalningsmetoden

en: view order
sv: visa beställning

en: @method payment for @amount deleted by @user.
sv: Betalning @method för @amount raderades av @user.

en: Payment failed for order @order_id: @message
sv: Betalningen misslyckades för beställning @order_id: @message

en: Check has already cleared.
sv: Checken har redan gått igenom.

en: Description: @desc
sv: Beskrivning: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
sv: Betalningen på @amount @currency skickades genom PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
sv: PayPal IPN rapporterade en betalning på @amount @currency.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
sv: Din betalning hos PayPal avbröts. Fortsätt gärna handla, eller kontakta oss för att få hjälp.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
sv: IPN misslyckades med HTTP-fel @error, kod @code.

en: <b>Includes:</b>
sv: <strong>Inkluderar:</strong>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
sv: Dessa inställningar är till för det alternativa kassasystemet som ges av Express Checkout.<br />För att aktivera detta på din webbplats, måste du aktivera den tillhörande varukorgsrutan i menyn för <em>Inställningar av varukorg</em>.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
sv: Transaktions-ID: <br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
sv: "Slutför betalning" kommer att godkänna och debitera beloppet då betalningen behandlas.<br /"Godkännande" kommer endast att reservera pengarna på ditt kort för att senare debiteras genom ditt konto på PayPal.

en: Cancel return URL
sv: URL för att återgå vid avbrytande

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
sv: Ange den sökväg kunder som avbryter sina betalningar genom PayPal WPS kommer att hänvisas till när de återvänder till din webbplats.

en: Error message from PayPal:<br />@message
sv: Felmeddelande från PayPal: <br /> @message

en: Order @order_id at !store
sv: Beställning @order_id hos !store

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: PayPal WPP kräver biblioteketet PHP <a href="!curl_url">cURL</a>.

en: Flat rate shipping method was updated.
sv: Enhetlig avgift för fraktsätt uppdaterades.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
sv: Skapade och aktiverade ny enhetlig avgift för fraktmetod.

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
sv: Detta kommer att ta bort fraktmetoden, villkorlig grundåtgärd, och de varuspecifika åsidosättningarna (om tillämpligt). Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Flat rate shipping method deleted.
sv: Enhetlig fraktmetod raderad.

en: Fetch a flatrate shipping quote.
sv: Hämta en offert för enhetlig frakt.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
sv: Kunder kan inte slutföra kassa utan att välja en fraktoffert.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
sv: Kunder kan fortfarande slutföra kassa utan att välja en fraktoffert.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
sv: När varor levereras till kunder måste varans ursprungliga plats kännas till för att korrekt kunna beräkna leveranskostnad och planera en leverans. Detta formulär anger en förvald plats för alla varor i butiken. Om en varas individuella upphämtningsadress är tom letar Ubercart efter tillverkarens. Om den också är tom används butikens förvalda upphämtningsadress.

en: Default pickup address is: <br />!address
sv: Förvald upphämtningsadress är:<br />!adress

en: - Store default -
sv: - Butikens förvalda -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
sv: När varor levereras till kunder måste varans ursprungliga plats kännas till för att korrekt kunna beräkna leveranskostnad och planera en leverans. Om denna adress lämnas tom kommer denna vara använda <a href="!url">butikens förvalda upphämtningsadress</a>.

en: Shipping settings form.
sv: Inställningar för försändelser.

en: Receiving quotes...
sv: Tar emot fraktofferter...

en: Order @id
sv: Beställning @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
sv: @property måste vara positivt tal. inga kommatecken och bara en decimal.

en: - Reset fields -
sv: - Återställ fält -

en: Physical length of the packaging.
sv: Fysisk längd på förpackningen.

en: Physical width of the packaging.
sv: Fysisk vikt på förpackningen.

en: Physical height of the packaging.
sv: Fysisk höjd på förpackningen.

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
sv: Ange villkoren som återger en fraktoffert från UPS.

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
sv: Ange om varje vara offereras som separat frakt eller alla i ett paket. Dock kommer beställningar med samma typ av vara att fortfarande använda antal paketet för att avgöra antalet nödvändiga paket.

en: Package insurance
sv: Försäkring för paketet

en: When enabled, products are insured for their full value.
sv: När denna är aktiverad så är varorna försäkrade till sitt fulla värde.

en: @service Rate
sv: Skattesats @service

en: Small Express Box
sv: Liten expressbox

en: Medium Express Box
sv: Mellanstor expressbox

en: Large Express Box
sv: Stor expressbox

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: UPS kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
sv: Ställ in villkoren som returnerar en fraktoffert från USPS.

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
sv: Ställ in villkoren som returnerar en fraktoffert från USPS International.

en: Envelope
sv: Kuvert

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: USPS kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
sv: Namnet på den egenskap som används i administrativa formulär

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
sv: Ange en etikett som kunder kommer att se i stället för egenskapens namn. Använd &lt;none&gt; om du inte vill att en titel skall visas över huvud taget.

en: Created new option %option.
sv: Skapade nya alternativet %option.

en: Updated option %option.
sv: Uppdaterade alternativet %option.

en: This product class does not have any attributes.
sv: Denna varuklass har inga egenskaper.

en: Order has a product with a particular attribute option
sv: Beställning har en vara med ett specifikt alternativ för egenskap

en: Search the products of an order for a particular option.
sv: Sök igenom varorna i en beställning för ett specifikt alternativ.

en: Attribute option
sv: Alternativ hos egenskap

en: administer attributes
sv: administrera attribut

en: administer product attributes
sv: administrera egenskaper för varor

en: administer product options
sv: administrera alternativ för varor

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
sv: "Lägg till i varukorg" omdirigeras till <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
sv: Minsta delsumma är @subtotal

en: Continue shopping element
sv: Element för att fortsätta handla

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
sv: Ubercart kommer att lägga till en fortsätt handla till varukorgssidan beroende på inställningarna nedan.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
sv: Fortsätt handla !type is: <br />!link

en: Continue shopping element display
sv: Visning av element för att fortsätta handla

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
sv: Gör så att länken för att fortsätta handla skickar tillbaka kunden till varusidorna efter att ha lagt till en vara till varukorgen.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
sv: Om denna är inaktiverad kommer länken nedan alltid att användas.

en: Default continue shopping link URL
sv: Förvald URL för fortsätta handla

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
sv: Ange Drupalsidan för länken att fortsätta handla från varukorgens visningssida.

en: Custom continue shopping link text
sv: Anpassad länktext för att fortsätta handla

en: Enter custom text for the continue shopping link.
sv: Ange anpassad text till länken för att fortsätta handla.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
sv: Drupal lägger automatiskt till "Hem" till länkstigen på varukorgssidan. Du kan använda dessa inställningar för att ange en egen länkgstig som skall användas istället på varukorgssidan. Om en anpassad text inte finns, kommer den förvalda länkstigen för "Hem" visas.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
sv: Anpassad länkstig till varukorg är: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
sv: Använder inte en anpassad länkstig till varukorg.

en: Custom cart breadcrumb text
sv: Anpassad länkstigstext för varukorg

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
sv: Ange texten för den anpassade länkstigen på varukorgssidan.

en: Custom cart breadcrumb URL
sv: Anpassad URL för varukorgens länkstig

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
sv: Ange drupalsidan som är länkad till i den anpassade länkstigen på visningssidan för varukorg.

en: Ubercart checkout is enabled.
sv: Ubercartkassan är aktiverad.

en: Ubercart checkout is disabled.
sv: Ubercartkassan är inaktiverad.

en: Anonymous checkout is enabled.
sv: Anonym utcheckning är aktiverad.

en: Anonymous checkout is disabled.
sv: Anonym utcheckning är inaktiverad.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
sv: Fraktfält är dolda när det är tillämpligt.

en: Shipping fields are always shown.
sv: Fraktfält visas alltid.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
sv: Kassarutor fälls ihop med knapparna för "nästa".

en: Checkout panes are expanded by default.
sv: Kassarutorna är utfällda som standard.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
sv: Hopfällbara rutor fälls ihop när deras knappar för "nästa" klickas på.

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
sv: Hopfällbara rutor fälls inte ihop när deras knappar för "nästa" klickas på.

en: New customers receive an e-mail with their account details.
sv: Nya kunder får ett e-postmeddelande med sina kontodetaljer.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
sv: Nya kunder kommer endast att se sina detaljer i det första e-postmeddelandet för beställning.

en: New customer account status will be active.
sv: Nya kundkontons status kommer att vara aktiv.

en: New customer account status will be blocked.
sv: Nya kundkontons status kommer att vara spärrade.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
sv: Kassans slutförandesida har satts till <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
sv: Kassans slutförandesida kommer att vara den förvalda sidan.

en: Checkout instructions are set.
sv: Instruktioner för kassa är inställt.

en: Checkout instructions are not set.
sv: Instruktioner för kassa är inte inställt.

en: Review instructions are set.
sv: Instruktioner för granskning är inställt.

en: Review instructions are not set.
sv: Instruktioner för granskning är inte inställt.

en: Completion message is set.
sv: Meddelande för slutförande är inställt.

en: Completion message is not set.
sv: Meddelande för slutförande är inte inställt.

en: Completion text for logged in users is set.
sv: Text för slutförande för inloggade användare är inställt.

en: Completion text for logged in users is not set.
sv: Text för slutförande för inloggade användare är inte inställt.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
sv: Text för slutförande för ej inloggade användare är inställt.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
sv: Text för slutförande för ej inloggade användare är inte inställt.

en: Completion text for new users is set.
sv: Text för slutförande för nya användare är inställt.

en: Completion text for new users is not set.
sv: Text för slutförande för nya användare är inte inställt.

en: Continue shopping text is set.
sv: Text för att fortsätta handla är inställt.

en: Continue shopping text is not set.
sv: Text för att fortsätta handla är inte inställt.

en: Customer user account
sv: Användarkonto för kund

en: E-mail customer checkout notification
sv: Skicka e-postmeddelande till kund vid kassa

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
sv: Skicka e-postmeddelande med faktura till kund från deras senaste beställning.

en: Send an e-mail to the customer
sv: Skicka ett e-postmeddelande till kunden.

en: E-mail admin checkout notification
sv: Skicka meddelande till administratör efter kassa

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
sv: Skicka en kort sammanfattning till en administratör när en kund är klar med kassa.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
sv: Skicka ett e-postmeddelande till administratör(erna)

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
sv: Kräv bekräftelse via e-post för anonyma användare i kassan.

en: Show/hide shopping cart contents.
sv: Visa/dölj innehållet i varukorgen.

en: View your shopping cart.
sv: Visa din varukorg.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
sv: <a href="!url">Visa</a> din varukorg.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
sv: Din beställning är nästan klar. Vänligen granska informationen nedan och klicka på 'Skicka beställning' om allting är korrekt. Du kan använda knappen "Tillbaka" för att göra ändringar om nödvändigt.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Som inloggad kan du fortsätta handla, eller <a href="[order-url]">se status på din aktuella beställning</a> och din beställningshistorik.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
sv[0]: <span class="num-items">@count</span> Artikel
sv[1]: <span class="num-items">@count</span> Artiklar

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
sv: Taxonomins vokabulär <a href="!edit-url">%name</a> är satt som varukatalogen.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
sv: Katalogens länkstig visas.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
sv: Katalogens länkstig är dold.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
sv: Nodantal visas i katalogens länkstig.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
sv: Nodantal visas inte i katalogens länkstig.

en: The catalog view is displaying subcategories.
sv: Katalogvisningen visar underkategorier.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
sv: Katalogvisningen visar inte underkategorier.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
sv: Underkategorier visas i @columns kolumner.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
sv: Det finns @nodes varunoder visade per sida.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
sv: Gör så att blockets titel blir en länk till den översta nivån i katalogsidan.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
sv: Blocktiteln pekar på huvudnivån på katalogsidan.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
sv: Blocktiteln pekar inte på huvudnivån på katalogsidan.

en: Expanding categories in the catalog block.
sv: Utökar kategorier i katalogblocket.

en: Not expanding categories in the catalog block.
sv: Utökar inte kategorierna i katalogblocket.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
sv: Antalet noder i en kategori visas i katalogblocket.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
sv: Antalet noder i en kategori visas inte i katalogblocket.

en: Display products in the catalog in a grid.
sv: Visa varor i katalogen i ett rutnät.

en: Products are displayed in a grid.
sv: Varor visas i ett rutnät.

en: Products are displayed in a table list.
sv: Varorna visas i en tabell.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
sv: Om ej ikryssat, kommer den förvalda tabellvisningen användas och inställningarna i detta formulär att ignoreras.

en: Number of columns in the product grid
sv: Antalet kolumner i varunätet.

en: The grid will be displayed in @columns columns.
sv: Rutnätet kommer visas i @columns kolumner.

en: Displayed fields
sv: Visade fält

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
sv: De valda fälten kommer inkluderas i varunätet för varje vara i din katalog.

en: Product SKU
sv: Varans artikelnummer

en: Default product image
sv: Förvald varubild

en: The image will always be included in the product grid.
sv: Bilden kommer alltid inkluderas i varunätet.

en: Add to cart form
sv: Formulär för Lägg till i varukorg

en: Attribute selection elements
sv: Urval av egenskapselement

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
sv: Lägger till tillgängliga urvalselement på formuläret för att lägg till i varukorg om det visas i ett rutnät.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
sv: Vokabulär !name har identifierats som Ubercarts katalog.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
sv: Inget vokabulär har blivit satt som Ubercarts katalog. Välj ett på <a href="!admin_catalog">denna sida</a> eller lägg till en på administrationssidan för <a href="!admin_vocab">taxonomier</a> först om det behövs.

en: Block settings:
sv: Blockinställningar:

en: Product grid settings
sv: Inställningar för varunät

en: Check all
sv: Markera alla

en: Uncheck all
sv: Avmarkera alla

en: You must select at least one file to delete.
sv: Du måste välja minst en fil som skall raderas.

en: Delete affected files
sv: Radera berörda filer

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
sv: Den största filstorleken som kan laddas upp är %size bytes. Du behöver använda en annan metod om du har en större fil (exempelvis (S)FTP eller SCP).<br />Modulen kommer automatiskt att hitta filer du laddar upp på ett alternativt sätt.

en: The selected file(s) have been deleted.
sv: De valda filerna har raderats.

en: One or more files could not be deleted.
sv: En eller flera filer kunde inte raderas.

en: The file %file has been uploaded to %dir
sv: FIlen %file har laddats upp till %dir

en: Ubercart file expiration(s)
sv: Ubercarts utgångsdatum för fil

en: Renew purchased files
sv: Förnya köpta filer

en: Renew purchased files if the order status matches.
sv: Förnya köpta filer om orderstatusen stämmer överens.

en: If the order status is completed.
sv: Om beställningens status är slutförd.

en: Update all file expirations for this order.
sv: Uppdatera alla utgångsdatum för filer för denna beställning.

en: Notify customer when a file is granted
sv: Meddela en kund när tillstånd att ladda ned en fil beviljats

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
sv: Meddela kunden när de har beviljats en fil på deras användare.

en: File Downloads for Order# [order-id]
sv: Filnedladdningar för beställning #[order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Din beställning (beställningsnummer [order-link]) hos [store-name] inkluderade filnedladdning(ar). Du kommer åt dessa med följande länk(ar). 
    
    [file-downloads]
    
    Efter nedladdning av dessa filer kommer länkarna att löpa ut. Om du behöver ladda ned filerna igen kan du logga in på [site-login] och besöka "Mitt Konto". 
    
    Tack än en gång,
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
sv: Förnya filerna på en beställning.

en: renewal
sv: förnyelse

en: Send an order email regarding files.
sv: Skicka ett e-postmeddelande angående filer.

en: File expiration
sv: Filens utgångsdatum

en: E-mail for granted files
sv: E-post för beviljade filer

en: The "From" address.
sv: Frånadressen

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
sv: Ange e-postadresserna som skall ta emot meddelandena, en på varje rad. Du kan använda ersättningsstecken för beställning för dynamiska e-postadresser.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
sv: Du kan använda dig av ersättningsmönster i fältet för mottagare, ämnet och meddelandetexten.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående beställning @order_id misslyckades.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
sv: När din nedladdning slutförts, måste du uppdatera sidan för att ladda ned igen. (Om du har behörighet)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
sv: Nedladdningar räknas inte förrän filen är klar med överföringen, trots att antalet kan öka när du klickar.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
sv: Använd dig inte av någon typ av nedladdningsaccelerator för att ladda ned filen, eller så kan du komma att stänga ute dig själv för nedladdningen.

en: The file you requested does not exist.
sv: Filen du efterfrågade finns inte.

en: You have reached the download limit for this file.
sv: Du har nått nedladdningsgränsen för denna fil.

en: A hook denied your access to this file.
sv: En hook nekade dig tillgång till denna fil.

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
sv: Lägg till filnedladdningar via denna sida och använda sedan gränssnittet <a href="!url">villkorliga åtgärder</a> för att begränsa vilka beställningar de skall tillämpas på. Viktigast är beställningsstatusen där åtkomst till filnedladdningar kommer att utlösas.

en: Ubercart file downloads
sv: Filnedladdningar i Ubercart

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
sv: Du måste lägga till filer vid !url för att koppla dem till en användare.

en: Ubercart file download administration page
sv: Ubercarts administreringssida för filnedladdningar

en: Accessible downloads
sv: Tillgängliga nedladdningar

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
sv: Välj en fil att lägga till som en nedladdning. Nytillkomna filer kommer att ärva inställningarna från !url.

en: Ubercart file product feature settings page
sv: Uberarts inställningssida för varufunktioner till filer

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ nedladdningsgräns går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ adressgräns går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: The date %date has already occurred.
sv: Datumet %date har redan varit.

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
sv: Ett negativt antal på utgångsdatum går inte att ha. Använd kontrollen för att avgöra om tiden skall läggas till eller tas bort.

en: No files can be downloaded by this user.
sv: Denna användaren kan inte ladda ned filer.

en: Below is a list of downloads this user can access.
sv: Nedan följer en lista av nedladdningar som användaren kan komma åt.

en: You already have privileges to download %file. If you complete the purchase of this item, your new download limit will be %download_limit, your access location limit will be %address_limit, and your new expiration time will be %expiration.
sv: Du har redan tillstånd att ladda ned filen %file. Om du fullföljer köpet av denna artikel kommer din nya nedladdningsgräns vara %download_limit, din åtkomstadressgräns kommer vara %adress_limit, och ditt nya utgångsdatum kommer vara %expiration.

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
sv: Du måste lägga till filer hos !url för att koppla dem till en kategori.

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
sv: Detta är artikelnumret som behöver köpas för att få tillgång till nedladdningen.

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
sv: Använd dessa alternativ för att åsidosätta alla globala begränsningar satta vid !url.

en: Ubercart product settings page
sv: Inställningssida för varor i Ubercart

en: File limitations
sv: Filbegränsningar

en: Override download limit
sv: Åsidosätt nedladdningsgräns

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt hur många gånger en kund kan ladda ned denna fil efter att varan köpts.

en: The number of times this file can be downloaded.
sv: Antalet gånger denna fil kan laddas ned.

en: Override location limit
sv: Åsidosätt platsgräns

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt antalet platser (IP-adresser) en kund kan ladda ned filen från efter att varan har köpts.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
sv: Antalet unika IP-adresser som filen kan laddas ned ifrån.

en: Override time limit
sv: Åsidosätt tidsgräns

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt hur länge en kund kan ladda ned denna fil efter att varan köpts.

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
sv: Hur länge det är mellan köpet på denna vara tills filnedladdningen löper ut.

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ gräns på IP-adresser går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
sv: Du satte detaljnivån (@gran), men du ställde inte in hur många. Skriv in ett positivt heltal.

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
sv: <strong>Artikelnummer:</strong> !sku<br />

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
sv: Den absoluta sökvägen (eller relativa till Drupalrooten) där filer använda för filnedladdningar finns. Av säkerhetsskäl är det rekommenderat att välja en sökväg utanför webbplatsens rot.

en: Warn about purchasing duplicate files
sv: Varna när någon håller på att köpa dubbla filer

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
sv: Om en kund försöker köpa en vara som innehåller en filnedladdning, varna och meddela dem om att begränsningen för filnedladdning kommer att läggas till deras nuvarande gränser.

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
sv: Antalet gånger en fil kan laddas ned. Lämna tomt för att inte sätta någon gräns.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
sv: Antalet unika IP-adresser en fil kan laddas ned ifrån. Lämna blank för att inte sätta en gräns.

en: The directory %dir was deleted.
sv: Katalogen %dir raderades.

en: The directory %dir could not be deleted.
sv: Katalogen %dir kunde inte raderas.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
sv: Katalogen %dir kunde inte raderas eftersom den inte är tom.

en: The file %dir was deleted.
sv: Filen %dir raderades.

en: The file %dir could not be deleted.
sv: Filen %dir kunde inte raderas.

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
sv: %user har fått alla sina nedladdningsbara filer borttagna.

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
sv: %user har fått %file raderad från deras lista över tillgängliga nedladdningar.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
sv: %user har fått nya rättigheter att ladda ned filen %file.

en: %user has been allowed to download %file.
sv: %user har tillåtits att ladda ned %file

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
sv: Lägger till spårning av e-handel för Ubercart till modulen Google Analytics.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
sv: Visar @order beställningar samtidigt på den administrativa översikten

en: Order logging is enabled.
sv: Loggning av beställningar är aktiverat.

en: Order logging is disabled.
sv: Loggning av beställningar är inaktiverat.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
sv: Adresser på sidor för att visa beställning är med stora bokstäver.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
sv: Adresser på sidor för att visa beställning är med inte stora bokstäver.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
sv: Du använder uBrowser att lägga till varor till beställningar.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
sv: Du använder inte uBrowser att lägga till varor till beställningar.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
sv: Tillåt kunder att visa fakturor från beställningshistorik.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
sv: Aktivering av denna funktion tillåter att fakturor öppnas i ett nytt fönster när en specifik beställning visas.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
sv: Kunderna är tillåtna att visa fakturor från sina konton.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
sv: Kunderna är inte tillåtna att visa fakturor från sina konton.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
sv: Välj den fakturamall att använda när fakturor visas på webbplatsen.<br />Detta är skilt från den mall som används till e-postfakturor till kunder som är konfigurerat via <a href="!url">Villkorlig åtgärder</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
sv: Du använder %tamplate som fakturamall.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
sv: Kontouppgifter har skickas till angiven e-postadress.<br /><br /><strong>Användarnamn:</strong> @username<br /><strong>Lösenord:</strong> @password

en: User @uid - @mail
sv: Användare @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Denna beställning har ändrats av en annan användare, ändringar kan inte sparas.

en: Ubercart order object
sv: Beställningsobjekt i Ubercart

en: Order line item
sv: Beställ varuartikel

en: Original order
sv: Ursprunglig beställning

en: E-mail requested for order status update
sv: E-post begärdes för beställningens statusuppdatering

en: E-mail an order update notification
sv: E-posta ett meddelande om uppdatering på beställning

en: Notify the customer when the order status is changed.
sv: Meddela kunden när beställningens status ändras.

en: If the order status is not still In Checkout.
sv: Om beställningsstatus inte är kvar i kassan.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
sv: Returnerar SANT om nuvarande beställningsstatus överensstämmer med status som anges nedan.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
sv: Returnerar SANT om den nuvarande beställningens total ligger inom parametrarna nedan.

en: Check the user name.
sv: Kontrollera användarnamnet.

en: Order: User
sv: Beställning: Användare

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användarnamnet stämmer överens med villkoret.

en: Check the user email address.
sv: Kontrollera användarens e-postadress.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
sv: Returnerar SANT om e-postinställningar stämmer överens med villkoret.

en: Check the user creation date.
sv: Kontrollera registreringsdatumet för användare.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
sv: Returnerar SANT om registreringsdatumet för användaren stämmer överens med villkoret.

en: Check the user last login date.
sv: Kontrollera användarens senaste inloggningsdatum.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användaren senaste inloggningsdatum stämmer överens med villkoret.

en: Check the user language setting.
sv: Kontrollera användarens språkinställning.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användarens språkinställningar stämmer överens med villkoret.

en: Check the role of the user.
sv: Kontrollera användarens roll.

en: Send an order email
sv: Skicka ett e-postmeddelande med beställning

en: Email an order invoice
sv: Skicka en beställningsfaktura

en: - All products -
sv: - Alla varor -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
sv: Väljs "- Alla varor -" kommer det att åsidosätta alla andra val och returnerar det totala antalet varor i beställningen.

en: User was created before the specified date.
sv: Användaren skapades innan det valda datumet.

en: User was created on or before the specified date.
sv: Användaren skapades på eller innan det valda datumet.

en: User was created on the specified date.
sv: Användaren skapades på det valda datumet.

en: User was not created on the specified date.
sv: Användaren skapades inte på det valda datumet.

en: User was created on or after the specified date.
sv: Användaren skapades på eller efter det valda datumet.

en: User was created after the specified date.
sv: Användaren skapades efter det valda datumet.

en: User creation date
sv: Användarens registreringsdatum

en: User last logged in before the specified date.
sv: Användaren loggades senast in innan angivet datum.

en: User last logged in on, or before the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på eller före angivet datum.

en: User last logged in on the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på angivet datum.

en: User did not log in last on the specified date.
sv: Användaren loggade senaste in på det angivna datumet.

en: User last logged in on or after the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på eller efter det angivna datumet.

en: User last logged after the specified date.
sv: Användaren loggade senast in efter angivet datum.

en: User last login date
sv: Användarens senaste inloggningsdatum

en: User language setting
sv: Användarens språkinställning

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
sv: Om du använder ett <em>OCH</em>-fall och vill kontrollera en egen roll, se <em>verifierad användare</em> är markerad för eller villkoret kommer att returnera FALSK.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
sv: Du kan använda ersättningsmönster i mottagare, ämnet och mallfilen.

en: Select the invoice template to use for this email.
sv: Välj fakturamallen som skall användas för denna e-post.

en: Included information
sv: Inkluderad information

en: Show the business header and shipping method.
sv: Visa verksamhetens sidhuvud och fraktsätt.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
sv: Visa alla ovanstående plus hjälptexten, e-posttext och butikens sidfot.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
sv: Visa alla ovanstående plus "tack"-meddelande.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
sv: Försökte skicka en e-postfaktura med ingen mottagare.

en: Customer number: !user_link
sv: Kundnummer: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
sv: Använd denna knapp för att skapa en egen beställningsstatus: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
sv: Beställningsrutor på fönster %screen:

en: view own orders
sv: visa egna beställningar

en: unconditionally delete orders
sv: radera beställningar ovillkorligt

en: View orders with a particular order status.
sv: Visa beställningar med en viss status.

en: View order.
sv: Visa beställning.

en: View order invoice.
sv: Visa beställningens faktura.

en: Delete an order
sv: Radera en beställning.

en: Host IP address of the person paying for the order.
sv: Värdens IP-adress på personen som betalar beställningen.

en: The physical weight.
sv: Den fysiska vikten.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
sv: Låste @count grundtillstånd med åtgärden "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
sv: Tog bort nya användarnas lösenord från beställningsdata.

en: Product image widget
sv: Gränssnittskomponent för varubild

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
sv: Den valda gränssnittskomponenten kommer att användas för att visa en förstorad version av varubilder när de klickas på.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
sv: Formulärsfältet Antal i <em>Lägg till i varukorg</em> är aktiverat.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
sv: Formulärsfältet Antal i <em>Lägg till i varukorg</em> är inaktiverat.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
sv: Formuläret <em>Lägg till i varukorg</em> är aktiverat i förhandsgranskningar för varor.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
sv: Formuläret <em>Lägg till i varukorg</em> är ej aktiverat i förhandsgranskningar för varor.

en: Teaser and catalog pages: %text
sv: Sidor för förhandsgranskning och katalog: %text

en: Product view pages: %text
sv: Sidor för visning av vara: %text

en: Displayed product fields:
sv: Visade varuområden:

en: The following features are enabled:
sv: Följande funktioner är aktiverade:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
sv: Förvaltd bildstöd konfigurerat för varor i Ubercart med CCK och ImageCache.

en: This product class already exists.
sv: Denna varuklass finns redan.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
sv: Detta är en nodtyp som tillhandahålls av en annan modul. Endast anpassade nodtyper kan bli varuklasser.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
sv: Lämna blankt eller noll för att inaktivera fältet antal bredvid knappen lägg till i varukorg, om det är aktiverat <a href="!settings_url">som standard</a>. Om det är inaktiverat, ignoreras detta fält.

en: Ubercart product settings
sv: Inställningar för varor i Ubercart

en: Product image field
sv: Varans bildfält

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
sv: Det valda fältet kommer att användas på sidor i Ubercart för att representera varor av denna innehållstyp.

en: Product module form.
sv: Varans modulformulär.

en: Node description. (View tab)
sv: Nodbeskrivning. (Visa fliken)

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
sv: För att automatiskt konfigurera kärnans bildstöd, <a href="!url">aktivera</a> modulerna <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Imagefield</a> och <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>.

en: The Image file field has not been created for products.
sv: Bildfältet har inte skapats för varor.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
sv: Några eller alla av de förväntade förhandsinställningarna för Imagecache ("!presets") har inte skapats. Ubercart kommer inte att visa bilder på vissa platser.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
sv: Några av Imagecaches förhandsinställningar innehåller inga åtgärder att genomföra på bilder. Bilder kan komma att visas i deras ursprungliga format.

en: Physical length of the product or its packaging.
sv: Fysisk längd på varan eller dess förpackning.

en: Physical width of the product or its packaging.
sv: Fysiskt bredd på varan eller dess förpackning.

en: Physical height of the product or its packaging.
sv: Fysisk höjd på varan eller dess förpackning.

en: The product's physical weight
sv: Varans fysiska vikt

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
sv: field_image_cache som bilden för Ubercart för varor och varuklasser.

en: The manufacturer's suggested price.
sv: Tillverkarens föreslagna pris.

en: The price for which the product is sold.
sv: Priset som varan säljs för.

en: Is a product
sv: Är en vara

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
sv: Kontrollera fält som tillhandahålls av Ubercarts varumodul.

en: Buy it now button
sv: "Köp det nu" knapp

en: Product kit cart display
sv: Visning av byggsats av vara i varukorg

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
sv: Som individuella varor. Kunder kan lägga till eller ta bort komponenter i byggsater som de vill. Rabatter inskriva nedan gäller inte priset på byggsatsen.

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
sv: Rabatter på byggsatser gäller inte eftersom kunden kan ta bort komponenter från sin varukorg.

en: Enter a positive or negative value to raise or lower the item price by that amount. This change is applied to each %product in the kit.
sv: Ange ett positivt eller negativt heltal för att minska eller öka artikelns pris med det beloppet. Denna ändring läggs på varje %product i byggsatsen.

en: Total price
sv: Totalt pris

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
sv: Om fältet är satt, kommer rabatterna på varje vara räknas om för att motsvara detta värde. För tillfället är säljpriset %price.

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
sv: Byggsatser av varor har inget bildfält. Du kan lägga till %field_name på sidan <a href="!add_url">Lägg till fält</a> och försäkra dig om att det är satt som en bild i Ubercart under <a href="!edit_url">inställningarna för innehållstyper</a> under inställningarna för varor i Ubercart.

en: administer product kits
sv: Administrera byggsatser av varor

en: Product kits
sv: Byggsatser av varor

en: Configure the product kit settings.
sv: Konfigurera inställningarna för byggsatser av varor

en: field_image_cache set as the Ubercart image for product kits.
sv: field_image_cache inställd som bilden för byggsatser av varor.

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
sv: Alla försäljningsrapporter är <strong>GMT !offset</strong> (Förvald tidszon för webbplatsen)

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
sv: Radera utgångsdatumet för %role_name åt användaren %user_name?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
sv: Borttagning av utgångsdatumet kommer att ge %user_name tillstånd enligt %role_name om man inte tar bort dessa manuellt.

en: Invalid user id or role id.
sv: Ogiltigt ID för användare eller roll.

en: Ubercart role expiration
sv: Utgångsdatum för roll i Ubercart

en: Update all role expirations for this order.
sv: Uppdatera alla utgångsdatum för roller för denna beställning.

en: Notify customer when a role is granted
sv: Meddela en kund när en roll beviljas

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
sv: Meddela kunden när deras användare beviljats en roll.

en: Notify customer when a role is revoked
sv: Meddela kunden när en roll återkallas

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
sv: Meddela kunden när en roll har återkallats från deras användare.

en: Notify customer when a role is renewed
sv: Meddela kunden när deras roll förnyats

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
sv: Meddela kunden när de fått en roll förnyad på sitt konto.

en: Notify customer when a role is about to expire
sv: Meddela en kund när deras roll håller på att gå ut

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
sv: Meddela en kund när de haft en roll som håller på att gå ut.

en: Renew the roles on an order.
sv: Förnya rollerna för en beställning.

en: Send an order email regarding roles.
sv: Skicka ett e-postmeddelande med beställning angående roller.

en: E-mail for granted roles
sv: E-post för beviljade roller

en: E-mail for revoked roles
sv: E-post för återkallade roller

en: E-mail for renewed roles
sv: E-post för förnyade roller

en: E-mail for role expiration reminders
sv: E-post för påminnelser om utgångsdatum

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
sv: Lägg till roller på denna sida och använd sen <a href="!url">gränssnittet för villkorliga händelser</a> för att begränsa vilka beställningar de gäller för. Mest viktigt är beställningsstatusen som rolltilldelning kommer att lösas ut för.

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
sv: Ubercart beviljar vissa roller till kunder när de köper varor med en funktion för rolltilldelnings. Dessa kan vara permanenta eller tillfälliga roller. Här kan du visa och redigera när tillfälliga roller kommer att löpa ut.

en: Ubercart roles
sv: Ubercart roller

en: Pending Expirations
sv: Avvaktande utgångsdatum

en: Add/remove time
sv: Lägg till/ta bort tid

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
sv: Du måste <a href="!url">skapa nya roller</a> innan något kan läggas till som varufunktioner.

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
sv: Det här är artikelnumret för varan som kommer att bevilja rollen.

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
sv: Kontrollera om detta artikelnummer som använder rolltilldelning är kopplat till en transporterbar vara.

en: Expiration period
sv: Utgångsperiod

en: Override the default ending expiration
sv: Åsidosätt det förvalda utgångsdatumet.

en: Relative from activation time
sv: Relativ från aktiveringsdatum

en: Absolute role ending
sv: Definitivt utgångsdatum för roll

en: From the time the expiration period started.
sv: När Utgångsperioden började.

en: When this expiration period will end.
sv: När denna utgångsperiod kommer att sluta.

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
sv: Det valda datumet !date har redan varit. Välj ett annat.

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
sv: Kombinationen av artikelnummer och roll finns redan för denna vara.

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !date<br />

en: Global expiration
sv: Globalt utgångsdatum

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
sv: <strong>Multiplicera med antal:</strong> Ja

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
sv: <strong>Multiplicera med antal:</strong> Nej

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
sv: Detta är roller som Ubercart kan bevilja kunder som köper angivna varor. Om du lämnar alla rollerna okryssade kommer alla att vara tillgängliga för att lägga till på en vara.

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
sv: Utgångsdatumet för %role_name för användaren %user_name har raderats.

en: %user has had the %role role revoked.
sv: %user har fått rollen %role återkallad.

en: %user has been granted the %role role.
sv: %user har fått rollen %role tilldelad.

en:  It will expire on %date
sv:  Kommer att gå ut %date

en: No SKU found.
sv: Inget artikelnummer hittades.

en: administer product stock
sv: administrera varulager

en: Manage stock levels of your Ubercart products
sv: Hantera lagernivåer för dina varor i Ubercart

en: !country version !version is enabled.
sv: !country version !version är aktiverad.

en: !country version !version is disabled.
sv: !country version !version är ej aktiverad.

en: Country file @file could not import or had no install function.
sv: Landsfil @file kunde inte importeras eller hade ingen installationsfunktion.

en: Store address:<br />!address
sv: Butikens adress:<br />!address

en: Not set yet.
sv: Inte angiven ännu.

en: Store e-mail address is %email.
sv: E-postadress för butik är %email.

en: Store e-mail address is not set.
sv: E-postadress för butik är inte angiven.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
sv: Hjälpsida är <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
sv: Hjälpsida är inte angiven.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
sv: Butikens administratörssida visar: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
sv: Kundens %billing används i listor.

en: Footer using !footer
sv: Sidfot använder !footer

en: Currency format: @format
sv: Valutaformat: @format

en: Weight format: @weight
sv: Viktformat: @weight

en: Date format: @date
sv: Datumformat: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
sv: Varning: @count beställningar hittades med adresser i detta land. Tas det här landet bort nu kommer det orsaka att fel visas på dessa beställningssidor. Du bör överväga att helt enkelt inaktivera det här landet istället.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
sv: Priser kommer att ändras genom att aktiverat pris ändras i sin sorteringsordning i tabellen ovan.

en: Price formatter
sv: Formaterare för pris

en: Cache generated price values until the next cron run.
sv: Cacha genererade prisvärden till nästa schemalagda aktivitet körs.

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: Price alterers
sv: Prisändrare

en: Price handler configuration saved.
sv: Konfiguration om prishanterare sparad.

en: @field is enabled.
sv: @field är aktiverat.

en: @field is disabled.
sv: @field är inaktiverat.

en: @title is %default.
sv: @title är %default.

en: @title is not set.
sv: @title är inte angiven.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
sv: uc_add_js() har blivit utdaterad. Använd drupal_add_js() istället.

en: Price handler settings
sv: Inställningar för prishanterare

en: Select which price handlers to use for your store.
sv: Välj vilka prishanterare som skall användas för din butik.

en: Cache table for Ubercart store prices.
sv: Cache-tabell för Ubercarts butikspriser.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
sv: Modulen Recurring Fees togs bort från kärnan mellan Ubercart 2.0-rc1 och 2.0-rc2. Om du använde det, har det inaktiverats och bör tas bort från din katalog för ubercart/payment om den gamla versionen finns kvar. Du kan fortsätta använda modulen genom att hämta och installera den senaste utgåvan <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x </a> från drupal.org. Nya funktioner för modulen kommer att utvecklas i den bidragna versionen av modulen som börjar med grenen 6.x-2.x.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
sv: "uc_otify_store_help_page" har döpts om till "uc_store_help_page" i tabellen variable

en: Default price handler
sv: Förvald prishanterare

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
sv: Den förvalda hanteraren som ändrar priser är helt enkelt ansvarig för att lägga till prefix till olika varupriser för visning.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
sv: Den förvalda hanteraren som formaterar priser skickar dem genom en gemensam valutaformaterare baserat på butikens inställningar för visning av valuta.

en: List Price:
sv: Listpris:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Price:
sv: Pris:

en: Tax Name
sv: Namn på skatt

en: Total taxable amount
sv: Totalt skattepliktigt belopp

en: Total tax collected
sv: Total skatt insamlad

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
sv: * Ingen information om behörighet, skattesats, eller beskattningsunderlaget är tillgänglig för denna linje.

en: Customize tax report parameters
sv: Anpassa parametrar för skatterapporter

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din rapport om omsättningsskatt. När de är inlagda kan rapporten bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Sales tax report
sv: Rapport om omsättningsskatt

en: View report on sales tax
sv: Visa rapport om omsättningsskatt

en: Tax Report
sv: Skatterapport

en: View a report about sales tax your customers paid.
sv: Visa en rapport om omsättningsskatt som dina kunder betalat.

en: Taxed products
sv: Beskattade varor

en: Shippable products
sv: Faktbara varor

en: Any product
sv: Alla varor

en: No rates available.
sv: Inga skattesatser tillgängliga.

en: Add a tax rate
sv: Lägg till skattesats

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
sv: Lägg till skatt på alla varor oavsett dess möjlighet att transporteras.

en: Apply tax to shippable products only.
sv: Lägg till skatt enbart på transporterbara varor.

en: "Blank line" product
sv: Vara för "tom rad"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
sv: Lägg till skatt till de angivna varutyperna/klasserna.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
sv: Skatter sorteras efter vikt och läggs sedan till beställningen sekventiellt. Detta värde är viktigt när skatter även måste innefatta övriga varuartiklar.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
sv: Skattesats måste vara ett positivt tal. Inga kommatecken och endast en decimal.

en: Tax rate %name saved.
sv: Skattesats %name sparad.

en: Copy of !name
sv: Kopia av !name

en: Tax rate %name cloned.
sv: Skattesats %name kopierad.

en: That tax rate does not exist.
sv: Den skattesatsen finns inte.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras. Alla beställningar som har tagits betalt med denna skatt kan förlora skatt om du fortsätter.<br />Om du inte vill att denna skatt skall läggas på beställningar, fundera på att ta bort grundtillståndet istället.

en: Tax rate %name deleted.
sv: Skattesatsen %name har raderats.

en: Tax rule
sv: Skatteregel

en: Calculate taxes
sv: Beräkna skatter

en: Apply !name
sv: Använd !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
sv: Lägg till skattesatser med hjälp av den här sidan och använd sedan <a href="!url">gränssnittet för villkorliga händelser</a> för att lägga till villkor till de skatter som begränsar vilka beställningar de skall tillämpas på. Särskilt viktigt är villkoret för det geografiska område för leveransadressen. Använd villkorslänken för att hoppa till en särskild konfigurationssida för skattesats.

en: Configure the tax rates and settings.
sv: Konfigurera skattesatsen och inställningar.

en: Edit a tax rate
sv: Redigera en skattesats

en: The rate of taxation.
sv: Skattesats.

en: Poll title
sv: Titel för undersökning

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Meters
sv: Meter

en: Node location
sv: Plats för nod

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: Name of top taxonomy term
sv: Namnet på nodens översta taxonomiterm

en: ID of top taxonomy term
sv: ID för nodens översta taxonomiterm

en: No messages available.
sv: Inga meddelanden tillgängliga.

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: Clear settings
sv: Rensa inställningar

en: The id number of the category's parent vocabulary.
sv: Kategorins ovanliggande vokabulärs ID-nummer.

en: '@column' => value for @column
sv: "@column" => värde för @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
sv: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vanligtvis vill du avsluta här. Tillhandahåll fler värden
      // om du vill att ditt 'förvalda värde' skall innehålla flera värden:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Letters
sv: Bokstäver

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
sv: Skapa en lista av alternativ som en lista i <strong>Tillåtna värden</strong> eller som en lista i PHP-kod. Dessa värden kommer att vara likadana för %field i alla innehållstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
sv: Du måste ange "tillåtna värden" för detta fält.

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Token replacement patterns
sv: Mönster för ersättningstecken

en: Comment author's user id
sv: Användar-ID för kommentarens författare

en: Comment creation year (four digit)
sv: Året kommentaren skapades (fyra siffror)

en: Name of top term's vocabulary
sv: Vokabulärnamn för nodens översta taxonomiterm

en: ID of top term's vocabulary
sv: ID för översta taxonomitermen

en: The text used in the menu as link text for this item.
sv: Texten som används som länktext för detta menyalternativ i menyn.

en: The title of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders titel.

en: The id of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: Alla ovanliggande titlar i nodens bokhierarki.

en: The name of the currently logged in user.
sv: Namnet på aktuell inloggad användare.

en: The user ID of the currently logged in user.
sv: Användar-ID för aktuell inloggad användare.

en: The email address of the currently logged in user.
sv: E-postadress för aktuell inloggad användare.

en: A randomly generated SHA1 hash.
sv: Slumpvis genererad SHA1 hashsumma.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
sv: Den aktuella tidsstämpeln i sekunder sedan första januari 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat ensiffrigt tal.

en: A randomly generated three-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tresiffrigt tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tiosiffrigt tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
sv: Ett slumpvis genererat tecken.

en: Randomly generated three-digit letters.
sv: Tre slumpvis genererade tecken.

en: Randomly generated ten-digit letters.
sv: Tio slumpvis genererade tecken.

en: Display a tokenized message to the user
sv: Visa ett teckenersatt meddelande för användaren

en: Send tokenized e-mail
sv: Skicka ett teckenersatt e-postmeddelande

en: Redirect to a tokenized URL
sv: Peka om till en teckenersatt URL

en: The email address to which the message should be sent.
sv: Den e-postadress som meddelandet skall skickas till.

en: The message that should be sent.
sv: Meddelandet som skall skickas.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas för att generera sökvägen i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The message to be displayed to the current user.
sv: Meddelandet som skall visas för aktuell användare.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i den anpassade meddelandetexten. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
sv: Tillhandahåller ett gemensamt API för ersättning av textuella platshållare med riktig data.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
sv: Tillhandahåller ytterligare ersättningstecken och en grund att bygga egna teckenersättningar på.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
sv: Tillhandahåller förbättrade versioner av åtgärder i Drupals kärna med hjälp av modulen Token.

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: Change basic information
sv: Ändra grundläggande information

en: Justify
sv: Justera

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
sv: Konverteraren kommer göra ett så bra försök som möjligt att försök konvertera vyer av typen Views 1 till Views 2. Denna konverteringen är inte tillförlitlig. Du kommer mycket troligtvis att behöva göra justeringar i din vy för att få den att passa. Du kan importera vyer i Views 1 genom den vanliga importfliken.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Convert stored Views 1 views.
sv: Konvertera lagrade vyer av typen Views 1.

en: Convert view
sv: Konvertera vy

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Example table
sv: Exempeltabell

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
sv: Exempeltabellen innehåller exempel på innehåll och kan relateras till noder.

en: Example content
sv: Exempel på innehåll

en: Some example content that references a node.
sv: Några exempel på innehåll som refererar till en nod.

en: Example node
sv: Exempelnod

en: Plain text field
sv: Enkelt textfält

en: Just a plain text field.
sv: Bara ett vanligt textfält.

en: Numeric field
sv: Numeriskt fält

en: Just a numeric field.
sv: Bara ett numeriskt fält.

en: Boolean field
sv: Booleskt fält

en: Just an on/off field.
sv: Bara ett fält för på/av.

en: Timestamp field
sv: Fält för tidsstämpel

en: Just a timestamp field.
sv: Bara ett fält för tidsstämpel.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
sv: Emulerar den förvalda startsidan i Drupal. Du kan ange den sidans sökväg till denna vy för att göra den till din startsida.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Validator options
sv: Valideringsalternativ

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: Provide default argument options
sv: Tillhandahåll förvalt alternativ för argument

en: Default argument type
sv: Förvald argumentstyp

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Allow multiple terms per argument.
sv: Tillåt flera termer per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 (för ELLER) eller 1,2,3 (för OCH).

en: Allow multiple arguments to work together.
sv: Tillåt flera argument att samarbeta.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valt, kan flera instanser av detta argumentet samarbeta, som om flera termer var tillförda till samma argument. Denna inställningen är inte kompatibel med inställningen "Reducera dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
sv: Exkludera argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de angivna numren i argumentet att undantas istället för att begränsa denna vy.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Tillståndet som ordlista anger en gräns för antalet tecken att använda i argumentet, vilket möjliggör att en sammanfattningsvy kan agera som en ordlista.

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
sv: Hur många tecken av argumentet att filtrera mot. Om satt till 1 skulle alla fält som börjar med bokstaven i argumentet matchas.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
sv: Hur bokstävers skiftläge skall ändras när argumentets resultat skrivs ut.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
sv: Etiketten för detta fält som visas för slutanvändare om stilen kräver det.

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
sv: Kryssa i denna ruta för att inte visa detta fält, men ändå ladda det i din vy. Använd detta alternativ för att inte visa ett grupperingsfält i varje resultat, eller när du håller på med avancerade anpassningar av teman.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
sv: Om valt, kan du ändra hur fältet skrivs ut genom att ange en textsträng med ersättningstecken som kan använda valfri befintlig utmatning av fält.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att placeras som "alternativ" text, som de flesta webbläsare visar som ett verktygstips när man svävar över länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Följande ersättningsmönster finns tillgängliga för denna visning. Använd mönstret som visas till vänster för att visa värdet som visas till höger. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Om du vill använda ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
sv: Om valt, kommer fältet att kortas ned till en längsta längd antal tecken.

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (future dates start with - )
sv: Tidsintervall (framtida datum startar med -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
sv: Om "Anpassad", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">dokumentationen om PHP</a> för datumformat. Om "Tid sedan" blir detta antalet olika enheter att visa, där två är standard.

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är inte exponerat. Om du <strong>exponerar</strong> det kommer användarna kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är exponerat. Om du <strong>döljer</strong> det kommer användarna inte kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: Unlock operator
sv: Lås upp operatorn

en: When checked, the operator will be exposed to the user
sv: Om ikryssad kommer operatorn exponeras för användaren

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
sv: Tvinga detta exponerade filter att endast acceptera ett alternativ.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
sv: Du måste ange ett värde om det här fältet inte är ett valfritt exponerat filter.

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
sv: Skiftlägeskänsliga filter kan vara snabbare. MySQL kan ignorera skiftlägeskänslighet.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för denna relation som endast visas i administrationsläge.

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
sv: Alternativ som inte innehåller denna relation kommer inte att visas om detta krävs.

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
sv: views_handler_sort_formula saknar förvalt: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du <a href="@modules">aktiverar modulen Advanced help</a>, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du installerar modulen Advanced Help från !href, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: Warning! Broken view!
sv: Varning! Trasig vy!

en: Broken
sv: Trasig

en: Install the advanced help module for the getting started
sv: Installera modulen Advanced help för hjälp att komma igång

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
sv: Osäker på vad du ska göra? Testa sidan "!getting-started".

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
sv: Separera argument med en / som om de vore sökvägar.

en: Clone view %view
sv: Klona vyn %view

en: View name
sv: Namn på vyn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
sv: Detta är det unika namnet på vyn. Det måste bestå av alfanumeriska tecken och understreck. Det används för att indentifiera vyn internt och för att generera unika namn på temamallar för den här vyn. Om du åsidosätter en av modulen tillhandahållen vy så får du inte ändra namnet – annars kommer en ny vy att skapas.

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
sv: Skriv in en valfri etikett för den här vyn. Den används endast som hjälp vid sortering av vyer på administrationssidan.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
sv: Typen av vy är den primära tabellen för vilken information hämtas. Den styr vilka argument, fält, sorteringskriterier och filter som finns tillgängliga. Så när du ställt in detta <strong>kan den inte ändras</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
sv: Du måste använda ett unikt namn för denna vy.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
sv: Är du säker på att du vill återställa vyn %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
sv: Att återställa vyn kommer att ta bort vyn som finns i databasen, och återgå den till den ursprungliga standardvyn. Alla ändringar du har gjort kommer att försvinna och kan inte återskapas.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
sv: Är du säker på att du vill radera vyn %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
sv: Raderingen av en vy kan inte ångras.

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: There is no lock on view %view to break.
sv: Det finns inget lås på vyn %view att öppna.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Edit view %view
sv: Redigera vyn %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
sv: Du importerar en vy som skapade i version 1 av Views. Du kan behöva justera några parametrar för att de ska fungera korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
sv: Denna vy är inte kompatibel med denna version av Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Unknown or missing table name
sv: Okänt eller saknat tabellnamn

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
sv: Denna vy har en trasig förvald visning och kan inte användas.

en: Export this view
sv: Exportera denna vy

en: Create a copy of this view
sv: Skapa en kopia av denna vy

en: View "@display"
sv: Visa "@display"

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
sv: Fel: Visningen @display refererar till ett plugin som heter "@plugin", men det pluginet finns inte!

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: Invalid display id found while regenerating tabs
sv: Ogiltigt ID för visning hittades när flikarna genererades igen.

en: Unable to initialize default display
sv: Kunde inte initialisera den förvalda visningen

en: Add display
sv: Lägg till visning

en: Remove display
sv: Ta bort visning

en: Restore display
sv: Återställ visning

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: View details
sv: Detaljer för vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure @type %item
sv: Konfigurera @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Change summary style for @type %item
sv: Ändra stil för sammanfattning åt @type %item

en: Internal error: broken plugin.
sv: Internt fel: trasigt plugin.

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla Viewsgenererade frågor kommer inkludera en speciell 'VIEWS' = 'VIEWS'-sträng i WHERE-satsen. Detta gör det lättare att identifiera Views frågor i databasens loggar, men bör endast användas vid felsökning.

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Ignore missing advanced help module
sv: Ignorera avsaknad av modulen Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
sv: Views använder modulen Advanced Help för att erhålla hjälptext. Om denna modul inte finns tillgänglig kommer Views att klaga, om inte denna inställning är ikryssad.

en: Show query above live preview
sv: Visa databasfråga ovanför förhandsgranskning

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
sv: Funktionen för förhandsgranskningen kommer att visa dig utmatningen för vyn som du skapar, och även vyn. Klicka här för att visa databasfrågan och annan information ovanför vyn. Lämna detta ej ikryssat för att visa den informationen nedanför vyn.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Do not show hover links over views
sv: Visa inte hovrande länkar över vyer

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
sv: För att göra det enklare att administrera din vy så erbjuder Views "hovrande" länkar för att ta dig till redigerings- och exportskärmen för en vy när den används. Detta kan vara distraherande på några teman. Om detta ställer till med problem kan du stänga av det här.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
sv: Aktivera Views prestandastatistik via modulen Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa i detta för att aktivera statistik för databasfrågor och prestanda för Views <em>om modulen Devel är installerad</em>.

en: Disable javascript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
sv: Om du upplever problem med JavaScript kan du inaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande fungera utan JavasScript, dock inte lika bra.

en: Page region to output performance statistics
sv: Sidregion att skriva ut prestandastatistik till

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: Server reports invalid input error.
sv: Servern rapporterar ogiltig indata.

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
sv: Det finns inga vyer av typen Views 1 lagrade i databasen att konvertera.

en: Converted
sv: Konverterad

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
sv: Tabellen nedan listar visningar för Views version 1 som är lagrade i databasen. Du kan antingen konvertera dem så att de fungerar i Views version 2, eller radera dem. Vyerna konverteras enbart om det inte finns en visning av typen Views 2 med samma namn.

en: Unable to find view.
sv: Kunde inte hitta vyn.

en: Unable to convert view.
sv: Kunde inte konvertera vyn.

en: The view has been deleted
sv: Vyn har raderats

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
sv: Inkluderade hanteraren @handler försökte köra en oändlig loop!

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: HTML List
sv: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Fixed entry
sv: Fast inmatning

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
sv: set_display() anropad med ogiltigt ID för visningen @display.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
sv: jQuery UI Tabs: Identifieraren för fragment stämmer inte överens.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
sv: jQuery UI Tabs: Inte tillräckligt med argument för att lägga till flik.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
sv: Datumet för det nyaste innehållet på innehållsflödet.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
sv: Kommentarens text.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Date and time of when the comment was posted.
sv: Datum och tid för när kommentaren lades in.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
sv: Huruvida kommentaren för närvarande är under moderering eller inte.

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The node the comment is a reply to.
sv: Noden som kommentaren är ett svar på.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Typen av nod (t.ex. "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel" etc.).

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
sv: Filtrerar bort opublicerade noder om den aktuella användaren inte kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
sv: Huruvida noden visas på startsidan eller ej.

en: Whether or not the node is moderated.
sv: Om noden är modererad eller ej.

en: Whether or not the node is sticky.
sv: Om noden är klistrad eller ej.

en: Provide a simple link to the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till noden.

en: Provide a simple link to edit the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera noden.

en: Provide a simple link to delete the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera noden.

en: In the form of CCYYMMDD.
sv: På formen YYYYMMDD.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: In the form of YYYYMM.
sv: På formen YYYYMM.

en: Created year
sv: Skapad år

en: In the form of YYYY.
sv: På formen YYYY.

en: Created month
sv: Skapad månad

en: In the form of MM (01 - 12).
sv: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
sv: Skapad dag

en: In the form of DD (01 - 31).
sv: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Node revision
sv: Nodversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
sv: Nodversioner är en historik över ändringar av noder.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en nodversion till användaren som skapade versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
sv: Den faktiska, fullständiga datan i brödtextens fält. Detta behöver inte vara giltig data för alla nodtyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
sv: Det lagrade fältet för förhandstitt. Detta behöver inte vara giltig eller användbar data för alla nodtyper.

en: The revision ID of the node revision.
sv: Versionens ID för noden.

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: The date the node revision was created.
sv: Datumet då nodversionen skapades.

en: Input format id
sv: ID för inmatningsformat

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
sv: Det numeriska inmatningsformatet för nodversionen. !default innebär det förvalda inmatningsformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
sv: Namnet på inmatningsformatet för nodversionen.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionen av noden.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filtrering för noder efter vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder "node" som din tabell.</strong>

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Show a marker if the node has new or updated content.
sv: Visa en markering om noden har nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Show only nodes that have new content.
sv: Visa endast noder som har nytt innehåll.

en: Node ID from URL
sv: Nodens ID från URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Node statistics
sv: Statistik för nod

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
sv: Taxonomitermer. Observera att genom att använda detta kan dubletter av noder förekomma i vyer. Du måste lägga till filter för att reducera resultatet.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: All terms
sv: Alla termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Term synonym
sv: Synonym för term

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
sv: Synonymer till termer kan användas för att hitta termer genom alternativa namn.

en: Term ID (with depth)
sv: Termens ID (med djup)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
sv: Filtret djup är mer komplext så det tillhandahåller färre alternativ.

en: Term ID depth modifier
sv: Modifierar djupet på termens ID

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
sv: Möjliggör djupet för Taxonomi: Termens ID (med djup) att modifieras via ett ytterligare argument.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
sv: Noder som antingen inte är översatta eller som är originalversionen av en översättning.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Nodes that are translations of a source translation.
sv: Noder som är översättningar av en källöversättning.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
sv: Status på översättningen för noden. Huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Outdated
sv: Förlegad

en: upload
sv: ladda upp

en: The description of the uploaded file.
sv: Den uppladdade filens beskrivning.

en: Listed
sv: Listad

en: Whether or not the file is marked to be listed.
sv: Huruvida filen är markerad att vara listad eller inte.

en: All files attached to a node with upload.module.
sv: Alla filer bifogade till en nod med upload.module.

en: Has attached files
sv: Har bifogade filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
sv: Visa enbart alternativ med bifogade filer. Detta kan orsaka dubletter om det finns flera bifogade filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
sv: Lägg till en relation för att erhålla tillgång till ytterligare fildata för filer uppladdade med upload.module. Observera att denna relation kommer att orsaka dubletter av noder om det finns flera filer bifogade till noden.

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Provide a simple link to delete the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
sv: Tillåt ett argument att bli ignorerat. Databasfrågan kommer inte att förändras av detta argument.

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: Type of link
sv: Typ av länk

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Unknown node type
sv: Okänd nodtyp

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika typer av noder. Om ingen är ikryssad så kommer alla noder att godkännas.

en: Validate user has access to the node
sv: Bekräfta att användare har åtkomst till noden

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: Display node comments
sv: Visa kommentarer till noder

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
sv: Om ingen sökning är genomförd och detta fält inte visas, välj ett alternativt förvalt sorteringsfält.

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Allow multiple terms per argument
sv: Tillåt flera termer per argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3. På grund av antalet JOIN detta skulle kräva så kommer AND att behandlas som OR med detta argument.

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Term name or synonym
sv: Namn för term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
sv: Namn för term eller synonym konverterad till ID för termen

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
sv: Välj formen på detta argument. Om namnet på termen används är det generellt mer effektivt att konvertera det till ett ID för termen och använda taxonomi: Hellre ID för termen än taxonomi: Namn för termen som ett argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
sv: Gör om bindestreck i URL till mellanslag i arguments namn på termer

en: Include untranslated nodes
sv: Inkludera noder som inte är översatta

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Type of user argument to allow
sv: Typ av argument för användare  att tillåta

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte behörighet att redigera detta. Om du ändrar standardtypen av argument kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP argument code
sv: PHP-kod för argument

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta argument. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Du kan enbart returnera ett värde för just detta argument.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte behörighet att redigera detta. Om du ändrar valideraren kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
sv: Ange PHP-kod som returnerar SANT eller FALSKT. Inget returvärde är detsamma som FALSKT, så var SÄKER på att returnera något om du inte vill deklarera argumentet som ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skall valideras kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra detta argument genom att tilldela ett värde till "$handler->argument".

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the name of this display.
sv: Ändra namnet på denna visning.

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Change the style plugin.
sv: Ändra stilplugin.

en: Row style
sv: Radstil

en: Change the row plugin.
sv: Ändra radplugin.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Change how many items to display.
sv: Ändra hur många inlägg som skall visas.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Display only distinct items, without duplicates.
sv: Visa endast distinkta inlägg, utan dubletter.

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Specify which display this display will link to.
sv: Ange vilken visning som den skall länka till.

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Unknown/missing format
sv: Okänt/saknat format

en: Change this display's !name.
sv: Ändra denna visnings !name.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The name of this display
sv: Namnet på denna visning

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Denna titel visas endast i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Use a pager for this view
sv: Använd en paginerare för denna vy

en: Full pager
sv: Fullständig paginerare

en: Mini pager
sv: Minipaginerare

en: Pager element
sv: Pagineringselement

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
sv: Antal alternativ att hoppa över. Till exempel: om detta fält är 3 så kommer de 3 första alternativen att hoppas över och inte visas. Kompensering kan inte användas om antal alternativ att visa är 0. Använd i såna fall ett stort nummer där.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
sv: Detta lägger till en länk "mer" längst ned på denna vy som länkar till sidvisningen. Om du har mer än en sidvisning pekar länken till visningen angiven i "Visningslänk" ovan.

en: Text to use for the more link.
sv: Text att använda för länken "mer".

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen genom att klicka på ikonen.

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visas under vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
sv: Text att visa om vyn inte har något resultat. Valfritt.

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radutformningen genom att klicka på ikonen.

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Status: using default values.
sv: Status: använder förvalda värden.

en: Update default display
sv: Uppdatera standardvisning

en: Status: using overridden values.
sv: Status: använder åsidosatta värden.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit arguments
sv: Ärv argument

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina argument från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Det rekommenderas att sökvägen är något liknande "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml". Genom att sätta ett % i sökvägen för varje argument så har du definierat en vy.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas som argument. Till exempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
sv: Varning: Att ändra denna posts meny kommer inte att fungera tillfredställande i Drupal 6.4 eller tidigare. Var vänlig uppgradera din kopia av Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en meny, men titeln på menyn är inte angiven.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en ovanliggande meny, men den ovanliggande menyns titel är inte angiven.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: Grouping field
sv: Grupperingsfält

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: Use the site mission for the description
sv: Använder webbplatsens syfte som beskrivning

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
sv: Om en förvald sorteringsordning är vald, vilken skall den använda som standard.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
sv: <em>@type</em> @base vy: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
sv: Titel: @title

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: There are no views to be exported at this time.
sv: Det finns inga vyer att exportera för tillfället.

en: Show only these tags
sv: Visa endast dessa märken

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.info i din modules/@module-katalog

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.module i din katalog modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
sv: Placera detta i @module.views_default.inc i din katalog modules/@module eller katalogen modules/@module/includes

en: use views exporter
sv: använda exportören för Views

en: Bulk export
sv: Massexport

en: Views exporter
sv: Exportör för Views

en: Allows exporting multiple views at once.
sv: Tillåter exportering av flera vyer samtidigt.

en: Adjust top margin
sv: Justera toppmarginal

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
sv: Med denna inställning flyttas webbplatsens innehåll ned ungefär 20 pixlar från fönstrets topp för att ge plats för administrationsmenyn. Om den är inaktiv kan vissa sidelement med absolut eller fixerad positionering komma att täckas av administrationsmenyn.

en: Keep menu at top of page
sv: Behåll menyn överst på sidan

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
sv: Med denna inställning visas alltid administrationsmenyn längst upp webbläsarfönstret (även när sidan har rullats). <strong>Obs: I vissa webbläsare kan denna inställning resultera i en felformaterad sida, osynlig pekare, formulärelement som inte går att välja eller andra problem. Inaktivera det här valet om dessa problem uppstår.

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
sv: Med denna inställning fälls fältgrupper på <a href="!modules-url">modulsidan</a> ihop automatiskt när sidan laddas.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
sv: Om modulen Utility har installerats för detta ändamål kan denna med fördel inaktiveras och avinstalleras.

en: Move local tasks into menu
sv: Flytta in lokala menyval i meny

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
sv: Aktivera för att flytta flikar på den aktuella sidan till menyn. Denna inställning fungerar enbart med teman som använder CSS-klasserna <code>tabs primary</code> och <code>tabs secondary</code> för flikar.

en: Administration menu settings
sv: Inställningar för administrationsmeny

en: Parent link ID
sv: Ovanliggande ID för länk

en: Display additional data for each menu item
sv: Visa utökad information för varje menyval

en: Display the selected items next to each menu item link.
sv: Visa vald information bredvid varje menyvals länk.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
sv: Med denna inställning visas alla menyval oavsett din webbplats behörigheter. <em>Observera: Aktivera inte detta på en webbplats i produktion.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
sv: Aktiverade dessa moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomt till de flesta administrativa uppgifter och andra mål med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Använd inställningarna nedan för att anpassa utseendet hos menyn.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomst till de flesta administrativa uppgifter och andra destinationer med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Administrationsmenyn visar också det aktuella antalet besökare och verifierade användare, och tillåter moduler att lägga till egna anpassade menyval. Integrationen med menyn varierar från modul till modul. Tilläggsmodulen <a href="@drupal">Devel</a> använder exempelvis administrationsmenyn mycket för att erbjuda snabb åtkomst till utvecklarverktyg.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
sv: Administrationsmenyns <a href="@settings">inställningssida</a> låter dig ändra vissa delar av menyns beteende och utseende. Eftersom menyns utseende beror av din webbplats tema kräver större anpassningar även ändringar i webbplatsens tema och CSS-filer. Se modulens avancerade README.txt-fil för mer information om anpassningar av tema och CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
sv: Menyvalen som visas i administrationsmenyn beror av behörigheterna för den aktuella användaren. Först och främst visas menyn bara för användare i roller som har behörigheten <em>Åtkomst till administrationsmeny</em> (modulen admin_menu). För det andra måste användaren tillhöra en grupp med behörigheten <em>Åtkomst till administrationssidor</em> (modulen system) för att se administrativa menyval. För det tredje visas bara tillåtna menyval. Om en användare till exempel inte tillhör en roll med behörigheten <em>Administrera behörigheter</em> (modulen user) och <em>Administrera användare</em> (modulen user) så visas inte administrationsmenyn <em>Användare</em>.

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Adjust administration menu settings.
sv: Ändra inställningar för administrationsmenyn.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
sv: Tillhandahåller en rullgardinsmeny för de flesta administrativa uppgifter och andra vanliga mål (för användare med tillräcklig behörighet).

en: Delete selected
sv: Radera markerade

en: - All -
sv: - Alla -

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Textarea
sv: Textruta

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: A custom color widget must be selected to choose colors. Only the selected widget will be previewed.
sv: En anpassad färgwidget måste väljas för att kunna välja färger. Bara den valda färgwidgeten kommer att förhandsgranskas.

en: Blue Lagoon (default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Color display
sv: Färgvisning

en: Solid color
sv: Solid färg

en: On colors
sv: På-färger

en: Hover colors
sv: Hover-färger

en: Off colors
sv: Av-färger

en: Matte color
sv: Matt färg

en: The entered value %color is not a valid hex color.
sv: Det angivna värdet %color är ingen giltig hex-färg.

en: Custom %name stars generated. You may need to clear your browser cache before the new stars are visible.
sv: Anpassade %name stjärnor genererade. Du kan behöva att rensa webbläsarens cache innan dom nya stjärnorna syns.

en: Number of Stars
sv: Antal stjärnor

en: Number of Options
sv: Antal alternativ

en: Node Comment Parent
sv: Förälder till kommentar

en: Node reference: @field
sv: Nodreferens: @field

en: No potential target fields are available for the %type type. Create a node reference field in this node type to make it easier to assign a vote to a node.
sv: Inga potentiella målfält är tillgängliga för typen %type. Skapa ett nodreferensfält i denna nodtyp för att göra det enklare att tilldela en röst till en nod.

en: Voting target
sv: Mål för röstning

en: The voting target will make the value of this field cast a vote on another node. Use node reference fields (part of CCK core) or <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a> module to create advanced reviews. More information available on the <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar handbook page</a>.
sv: Målet för röstning kommer göra att värdet av detta fältet läggs på en annan nod. Använd nodreferensfältet (en del av CCK) eller modulen <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comment</a> för att skapa avancerade recensioner. Mer information finns tillgänglig på <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">handbokssidan för Fivestar</a>.

en: Voting target PHP code
sv: PHP-kod för röstningsmål

en: Advanced usage only: PHP code that returns a target node ID. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Endast avancerad användning: PHP-kod som retunerar ID för målnoden. Ska inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fältet är ifyllt kommer det retunerade värdet att överskrida värden specificerade ovan. Notera att inkorrekt PHP-kod kan förstöra din webbplats.

en: The axis this rating will affect. Enter a property on which that this rating will affect, such as <em>quality</em>, <em>satisfaction</em>, <em>overall</em>, etc. If no axis is entered, the default axis <em>vote</em> will be used. Warning: changing this value will not update existing votes to the new axis.
sv: Axeln som denna betygsättning ska påverka. Ange ett värde som denna betygsättning ska påverka, som <em>kvalité</em>, <em>nöjdhet</em>, <em>allmänt</em> med mera. Om inget värde är angivet kommer standardaxeln <em>röst</em> att användas. Varning: att ändra detta värde kommer inte uppdatera existerande röster till den nya axeln.

en: Allow user to clear value
sv: Tillåt användare att nollställa värde

en: As Stars
sv: Som stjärnor

en: Rating (i.e. 4.2/5)
sv: Betyg (t.ex. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
sv: Procent (t.ex. 92)

en: This page is used to configure site-wide features of the fivestar module. To setup fivestar to rate content:
sv: Den här sidan används för att ange inställningar som omfattar hela webbplatsen för modulen Fivestar. Om du vill ställa in Fivestar för betygsättning av innehåll gör du såhär:

en: Configure site-wide settings for fivestar below.
sv: Ange inställningar nedan som omfattar hela webbplatsen för modulen Fivestar.

en: Go to <a href="!types">admin/content/types</a> and edit the type you would like to rate.
sv: Gå till <a href="!types">admin/content/types</a> och redigera den innehållstyp som du vill betygsätta.

en: On the settings page for the content type, a set of options is available for fivestar, where you can enable rating for that type and set rating options.
sv: På inställningssidan för innehållstypen finns en uppsättning alternativ för Fivestar. Där kan du aktivera betygsättning för den aktuella innehållstypen och ange olika alternativ.

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
sv: Konfigurera inställningar som omfattar hela webbplatsen för betygsättning med Fivestar.

en: Fivestar ratings
sv: Fivestar-betyg

en: To rate this content, enable Fivestar rating below. These settings will be used for both comments (if available) and direct rating.
sv: Aktivera Fivestar nedan för att kunna betygsätta detta innehållet. Dessa inställningar kommer att användas både för kommentarer (om tillgängligt) och direkt betygsättning.

en: Enable Fivestar rating
sv: Aktivera betygsättning med Fivestar

en: Cancel rating
sv: Häv betyg

en: Give it @star/@count
sv: Ge den @star/@count

en: Clickable widget above teaser
sv: Klickbar widget ovanför ingress

en: Clickable widget below teaser
sv: Klickbar widget nedanför ingress

en: Static display above teaser
sv: Statisk visning ovanför ingress

en: Static display below teaser
sv: Statisk visning nedanför ingress

en: Teaser link to full node widget
sv: Ingresslänk till hel nodwidget

en: Full node display
sv: Full visning av nod

en: Clickable widget above node body
sv: Klickbar widget ovanför nodens innehåll

en: Clickable widget below node body
sv: Klickbar widget nedanför nodens innehåll

en: Static display above node body
sv: Statisk visning ovanför nodens innehåll

en: Static display below node body
sv: Statisk visning nedanför nodens innehåll

en: Widget display
sv: Visning av gränssnittskomponent

en: Choose a widget set to be used on your site. Widgets supporting custom colors can be further customized by adjusting the color scheme.
sv: Välj ett widgetset att använda på webbplatsen. Man kan justera färgschemat på widgets som stödjer anpassade färger.

en: Custom color widgets
sv: Anpassad färgwidget

en: Fivestar Settings
sv: Fivestar-inställningar

en: Rate this @type
sv: Betygsätt denna @type

en: Fivestar: Rate this node
sv: Fivestar: Betygsätt denna nod

en: Rate This
sv: Betygsätt detta

en: Your vote has been cleared.
sv: Din röst har hävts.

en: Your rating: <span>!stars</span>
sv: Ditt betyg: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
sv: Genomsnitt: <span>!stars</span>

en: No votes yet
sv: Inga röster än

en: Saving your vote...
sv: Sparar din röst...

en: Your vote has been saved.
sv: Din röst har sparats.

en: Deleting your vote...
sv: Tar bort din röst...

en: Your vote has been deleted.
sv: Din röst har tagits bort.

en: Select rating
sv: Välj betyg

en: Fivestar Stars (display only)
sv: Fivestar-stjärnor (endast visning)

en: Fivestar Stars (clickable, no text)
sv: Fivestar-stjärnor (klickbar, ingen text)

en: Fivestar Stars (clickable, with text)
sv: Fivestar-stjärnor (klickbar, med text)

en: use PHP for fivestar target
sv: använd PHP för Fivestar-mål

en: Comment widget
sv: Kommentarwidget

en: Enabling Fivestar for comments will display a rating widget when a user posts a comment. The rating of the comment will affect its parent content.
sv: Om du aktiverar Fivestar-kommentarer kommer en betygsättningswidget visas när en användare postar en kommenterar. Betygsättningen kommer påverka det innehåll som kommenteras.

en: Fivestar comment settings
sv: Inställningar för Fivestar-kommentar

en: Optional rating
sv: Frivillig betygsättning

en: Required rating
sv: Obligatorisk betygsättning

en: Comment widget preview
sv: Förhandsgranska kommentarwidget

en: A simple five-star voting widget for nodes.
sv: En enkel femstjärnig röstningswidget för noder.

en: Fivestar Comments
sv: Fivestar-kommentarer

en: Rate nodes by leaving comments.
sv: Betygsätt noder genom att lämna kommentarer.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
sv: Filskyddet på katalogen %directory har ändrats så att den är skrivbar.

en: Number of items to index per cron run
sv: Antalet poster som skall indexeras per schemalagd körning

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
sv: Största antal indexerade poster i varje omgång av en <a href="@cron">körning av schemalagd aktivitet</a>. Om det behövs kan du minska antalet poster för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: File name without extension
sv: Filnamn utan ändelse

en: File extension
sv: Filändelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Skapa denna fil i din katalog %directory som innehåller dessa rader:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: An image thumbnail was not able to be created.
sv: En miniatyrbild kunde inte skapas.

en: Minimum resolution for Images
sv: Minsta upplösning för bilder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
sv: Den minsta tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (t ex 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är mindre än angiven storlek laddas upp kommer den att raderas.

en: ALT text settings
sv: Inställningar för ALT-text

en: Enable user input alternate text for images.
sv: Aktivera användardefinierad alternativ text för bilder.

en: Default ALT text
sv: Standard ALT-text

en: This value will be used for alternate text by default.
sv: Detta värde kommer att användas för alternativ text som standard.

en: Title text settings
sv: Inställningar för titeltext

en: Enable user input title text for images.
sv: Tillåt att användare anger titeltext för bilder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
sv: Välj typ av fält som skall visas för användaren.

en: Default Title text
sv: Förvald titeltext

en: This value will be used as the image title by default.
sv: Detta värde kommer att användas som förvald titel för bild.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
sv: Välj en standardbild att visa om ingen bild har laddats upp.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
sv: Standardbilden kunde inte laddas upp. Destinationen %destination finns inte eller är inte skrivbar av servern.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
sv: Endast standardbilder för webb (jpg, gif och png) stöds genom gränssnittskomponenten för bild. Om andra typer av bilder skall laddas upp, ändra gränssnittskomponenten till en vanlig filuppladdning.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
sv: Vänligen specificera en upplösning i formatet BREDDxHÖJD (t.ex. 640x480).

en: Alternate Text
sv: Alternativ text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Image linked to node
sv: Bild länkad till nod

en: Image linked to file
sv: Bild länkad till fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
sv: Modulen FileField måste uppdateras till Drupal 6 innan ImageField kan uppdateras.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
sv: Raderade administrativa miniatyrbilder distribuerade runtom i filkatalogen. Alla miniatyrbilder sparas nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
sv: Den valda filen %name kunde inte sparas.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
sv: Katalogen %directory är en fil och kan inte skrivas över.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
sv: Sökvägen %directory har angivits som en katalog, men är en fil.

en: List field
sv: Visa fält

en: Files listed by default
sv: Filer listas som standard

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
sv: FileField försökte visa filen %file, men den existerar inte.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
sv: Din server stödjer möjligheten att visa uppladdningsförlopp. "Laddningsindikatorn" visar inte förlopp men tar upp mindre utrymme i formuläret. Du vill förmodligen använda detta om du enbart kommer att ladda upp små filer, eller om du stöter på problem med förloppsindikatorn.

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valfri underkatalog i katalogen "%directory" där filer kommer sparas. Inkludera inte snedstreck i början eller slutet.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
sv: Filsökvägen (@file_path) får inte börja med systemets filkatalog (@files_directory), eftersom detta kan orsaka konflikter vid byggandet av URL:er till filer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
sv: Alternativet "@field" innehåller ett giltigt värde. Du kan antingen lämna detta textfält tomt eller ange en sträng såsom "512" (bytes), "80K (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
sv: Filen i fältet @field kunde inte laddas upp.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
sv: Hänvisning till filen som används i fältet %field är inte tillåtet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
sv: Filen som hänvisas av fältet %field finns inte.

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: A plain file upload widget.
sv: En enkel gränssnittskomponent för att ladda upp filer.

en: Displays the file system path to the file.
sv: Visar systemsökväg till filen.

en: URL to file
sv: URL till fil

en: Displays a full URL to the file.
sv: Visar en fullständig URL till filen.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Detta formulär saknades från serverns cache. Försök att ladda om sidan och skicka igen.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
sv: Innehållet i filen (@type) stämmer inte överens med dess filändelse (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
sv: Bilden måste vara exakt %dimensions pixlar.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
sv: Bilden kommer inte att passa inom måtten för %min_dimensions och %max_dimensions pixlar.

en: Images must be exactly @min_size pixels
sv: Bilder måste vara minst @min_size pixlar

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
sv: Bilder måste vara mellan @min_size och @max_size pixlar

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
sv: Bilder större än @max_size pixlar kommer att skalas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara mindre än @max_size pixlar

en: Images must be larger than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara större än @max_size pixlar

en: The file is not a known image format.
sv: Filen är inte ett känt bildformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
sv: Din server är kapabel att visa hur en filuppladdning fortskrider men har inte de nödvändiga biblioteken. Det rekommenderas att installera biblioteket <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eller <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
sv: Din server kan visa filuppladdningsförlop med APC RFC1867. Observera att bara en uppladdning åt gången stöds. Det rekommenderas att använda <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s bibliotek för uppladdningsförlopp</a> om möjligt.

en: Migrating filefield values
sv: Migrerar filfältsvärden

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsförlopp av filer. Detta kräver PHP 5.2 och en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsprocessen. För att göra det behöver du PHP med mod_php aktiverat och inte som FASTCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
sv: Din server kan visa uppladdningsprocesser via APC, men för att det skall funka måste APC vara aktiverat. Lägg till <code>apc.rfc1867 = 1</code> i din php.ini-fil. Ett alternativ som rekommenderas är att använda  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som stödjer flera uppladdningar samtidigt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
sv: Aktiverad (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Width of a video or image file in pixels.
sv: Bredd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: Height of a video or image file in pixels.
sv: Höjd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
sv: Längden på en ljud- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
sv: Ljudformat

en: The audio format.
sv: Ljudformatet.

en: The sample rate of the audio.
sv: Samplingsfrekvens för ljudet.

en: Audio channel mode
sv: Typvärde för ljudkanal

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
sv: Antalet kanaler i ljudet, per namn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
sv: Bithastighet för ljudet.

en: Audio bitrate mode
sv: Typvärde för ljudets bithastighet

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
sv: Typ av ljudbitshastighet, såsom VBR. Vanligtvis lämnas detta tomt.

en: Default (usually mm:ss)
sv: Förvalt (vanligtvis mm:ss)

en: Hours: h
sv: Timmar: h

en: Minutes: mm
sv: Minuter: mm

en: Seconds: ss
sv: Sekunder: ss

en: Total seconds
sv: Sekunder totalt

en: Data key
sv: Datanyckel

en: Fivestar Rating
sv: Betygsättning med Fivestar

en: Store a rating for this piece of content.
sv: Lagra betygsättning för detta innehåll.

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Main column
sv: Huvudkolumn

en: Manage form
sv: Hantera formulär

en: Anonymous vote rollover
sv: Anonym röstupprepning

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
sv: Den tid som måste passera innan två anonyma röster från samma dator behandlas som unika. Att sätta detta till "aldrig" eliminerar de flesta dubbelrösterna, men kommer göra det omöjligt för flera anonyma på samma dator (som på internetcaféer) att lägga röster.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
sv: Räkna inte ihop resultat automatiskt: Jag använder en modul som hanterar egna röstresultat.

en: Which node types should receive votes?
sv: Vilka typer av noder skall ta emot röster?

en: What type of votes should be generated?
sv: Vilken typ av röster skall genereras?

en: Fivestar style
sv: Fivestar

en: Digg style
sv: Digg

en: Reddit style
sv: Reddit

en: Delete existing votes before generating new ones.
sv: Ta bort existerande röster innan nya genereras.

en: Normal vote
sv: Vanlig röst

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
sv: Förvald etikett för röster på innehåll. Överväg att lägga till "totalt antal" röster med denna etikett om flera röster med olika etiketter är lagda på ett givet innehåll.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
sv: Röster i ett visst intervall. Värdena lagras i intervallet 1-100, men kan framställas som vilken skala som helst när den visas för användaren.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
sv: Röster som bidrar poäng/symboler/karma mot ett sammanlagt resultat. Kan vara positiv eller negativ.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
sv: Antalet röster lagda för ett givet innehåll.

en: Average vote
sv: Genomsnittlig röst

en: The average vote cast on a given piece of content.
sv: Genomsnittlig röst lagd för ett givet innehåll.

en: Total score
sv: Sammanlagt resultat

en: The sum of all votes for a given piece of content.
sv: Summan av alla röster för ett givet innehåll.

en: Generate votes
sv: Generera röster

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
sv: Generera en given mängd röster på webbplatsens innehåll. Alternativt ta bort existerande röster.

en: Vote results
sv: Röstresultat

en: The value of an individual cast vote.
sv: Värdet av en indviduellt lagd röst.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
sv: Karaktären av den lagda rösten (poäng, procent med mera).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
sv: En valfri etikett som grupperar röster med flera kriterier.

en: The user who cast the vote.
sv: Användaren som lade rösten.

en: Individual voter
sv: Enskilda röstare

en: Restrict votes to those cast by the current user.
sv: Begränsa röster till dem som är lagda av den nuvarande användaren.

en: The IP address of the user who cast the vote.
sv: IP-addressen till den användaren som lade rösten.

en: The time the vote was cast.
sv: Tiden då rösten lades.

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
sv: Karaktären av resultatet i frågan (poäng, procent med mera).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
sv: En valfri etikett som grupperar resultat med flera kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
sv: Den hopsamlande funktionen som används för att kalkylera resultatet.

en: The time the results were calculated.
sv: Tiden då resultaten kalkylerades.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
sv: Visningen %display definierar en relation för röster med Voting API, men begränsar inte data för relationen. Detta kan resultera i dubbla inlägg i den slutliga vyn.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
sv: Visningen %display definierar en relation för resultat med Voting API, men begränsar inte data för relationen. Detta kan resultera i dubbla inlägg i den slutliga vyn.

en: Default appearance
sv: Standardvisning

en: No filtering
sv: Ingen filtrering

en: Data filters
sv: Datafiltrering

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
sv: För varje del av innehåll kan många delar röstdata sparas. Använd dessa alternativ för att specificera exakt vilka typer som skall vara tillgängliga via denna relationen. <strong>Varning!</strong> Att lämna något av dessa fält tomma kan resultera i att flera kopior av samma del innehåll visas i listor.

en:  -Other-
sv:  -Annan-

en: Aggregation function
sv: Funktion för hopsamling

en: Restrict to current user
sv: Begränsa till nuvarande användare

en: Collapsible fieldset
sv: Hopfällbar fältgrupp

en: Collapsed fieldset
sv: Hopfälld fältgrupp

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt i ditt system som kan exporteras för tillfället.

en: use bulk exporter
sv: använda massexport

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info
sv: Ingen information

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
sv: CTools API-version är för gammal för Panels. Panels behöver åtminstone %version

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
sv: OBS: Panels uppgradering från Drupal 5 till Drupal 6 är inte felfri och speciellt inte när Views och CCK är involverade. Kontrollera därför alla dina paneler noga och jämför dem med originalen. Det kan tänkas att du behöver omarbeta paneler för att återfå den ursprungliga funktionaliteten.

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
sv: Panels kräver nu modulen Chaos Tool Suite (ctools) för att fungera. Panels kommer vara inaktiverat tills du har lagt till modulen.

en: Panel panes were updated
sv: Rutfält uppdaterades

en: Panel displays were updated
sv: Panelskärmar uppdaterades

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
sv: Omvandling av panelsidor kunde inte slutföras utan modulen Page Manager i CTools installerad. Vänligen installera CTools, aktivera Page Manager och försök att uppdatera igen.

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
sv: Er installation innehåller en modul som inte längre är tillgänglig. Vid uppdatering av moduler, bör du alltid ta bort modulens mapp, sedan ersätta den med den nya versionen. Modulen Panels Simple Cache har därför blivit inaktiverad. Vänligen återaktivera den inte då den kommer att göra ditt system obrukbart.

en: CTools API Version
sv: Ctools API version

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: You must activate the page manager module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Page Manager för den här funktionaliteten.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
sv: Panelnoder är nodinnehåll som kan hittas vid sökningar, men är mer begränsade än panelsidor.

en: Panel node
sv: Panelnod

en: You must activate the panel node module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Panel nodes för denna funktionaliteten.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
sv: Minipaneler är små områden med innehåll som visas som block, när du behöver komplexa blockstrukturer eller struktur inom en annan struktur.

en: Mini panel
sv: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Mini panels för denna funktionaliteten.

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: There are no mini panels.
sv: Det finns inga minipaneler.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
sv: Det finns inga inställningar att ändra på, men ytterligare plugins eller modulen kan bidraga med det i framtiden.

en: Your changes have been discarded.
sv: Dina ändringar sparades inte.

en: Disable this pane
sv: Inaktivera den här ytan

en: Enable this pane
sv: Aktivera den här ytan

en: CSS properties
sv: CSS-attribut

en: Invalid pane id.
sv: Ogiltigt ID för ruta.

en: Cache method for this display
sv: Cache-metod för den här visningen

en: Cache method for !subtype_title
sv: Cache-metod för !subtype_title

en: Cache settings for this display
sv: Cacheinställningar för den här visningen

en: Show layout designer
sv: Visa layoutdesigner

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Add row to top
sv: Lägg till rad överst

en: Add row to bottom
sv: Lägg till rad nederst

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add region to left
sv: Lägg till region till vänster

en: Add column to left
sv: Lägg till kolumn till vänster

en: Add region to right
sv: Lägg till region till höger

en: Add column to right
sv: Lägg till kolumn till höger

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Remove region
sv: Ta bort region

en: Configure column
sv: Konfigurera kolumn

en: Configure row
sv: Konfigurera rad

en: Configure region
sv: Konfigurerar region

en: Region title
sv: Titel för region

en: Fluid
sv: Flytande

en: No markup at all
sv: Helt utan uppmärkning

en: Display the pane with no markup, not even a title.
sv: Visa denna ruta helt utan uppmärkning, även utan en titel.

en: Each region
sv: Varje region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: Move content from old layout
sv: Flytta innehåll från tidigare layout

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: You must select a layout.
sv: Du måste välja en layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
sv: Du måste välja en annan layout om du vill ändra layout.

en: Update and preview
sv: Uppdatera och förhandsgranska

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Numbers
sv: Nummer

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Type of group.
sv: Typ av grupp.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar. Vänligen återvänd till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de kvarvarande uppdateringarna.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar.<br />Var vänlig kör uppdateringsskriptet igen.

en: Port on which the Solr server listens. The Jetty example server is 8983, while Tomcat is 8080 by default.
sv: Porten som Solrservern lyssnar på. För exempelservern Jetty är det 8983, medan Tomcat använder 8080 som standard.

en: Show error message
sv: Visa felmeddelande

en: Extra help messages for administrators
sv: Extra hjälpmeddelanden för administratörer

en: Index write access
sv: Skrivåtkomst för indexet

en: Read and write (normal)
sv: Läsa och skriva (standard)

en: <em>Read only</em> stops this site from sending updates to your search index. Useful for development sites.
sv: <em>Endast läsa</em> hindrar denna webbplats från att skicka uppdateringar till ditt sökindex. Användbart för utvecklingsmiljöer.

en: Index type
sv: Indextyp

en: Distinct terms
sv: Distinkta termer

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Did you mean
sv: Menade du

en: Show more
sv: Visa fler

en: Show fewer
sv: Visa färre

en: @project issue queue
sv: @project ärendekö

en: Flush all caches
sv: Rensa alla cachar

en: Cache tables
sv: Cachetabeller

en: Page requisites
sv: Sidkrav

en: Developer modules to keep enabled
sv: Utvecklingsmoduler att ha kvar som aktiverade

en: Enabled developer modules in this list will not be disabled when the link <em>Disable developer modules</em> in the menu below the icon is invoked.
sv: Aktiverade utvecklingsmoduler i denna lista kommer inte att inaktiveras när länkenk <em>Inaktivera utvecklingsmoduler</em> i menyn nedanför ikonen åberopas.

en: Comment module form.
sv: Formulär för modulen Comment.

en: Translation module form.
sv: Formulär för modulen Translation.

en: Menu module form.
sv: Formulär för modulen Menu.

en: Book module form.
sv: Formulär för modulen Book.

en: Path module form.
sv: Formulär för modulen Path.

en: Poll module title.
sv: Titel för modulen Poll.

en: Poll module choices.
sv: Enkätval för modulen Poll.

en: Poll module settings.
sv: Inställningar för modulen Poll.

en: Upload module form.
sv: Formulär för modulen Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Uppdateringar för relaterade moduler till CCK körs inte förrän modulerna är aktiverade på sidan <a href="@admin-modules-path">administrera moduler</a>. När du aktiverar dem kommer du att behöva återvända till <a href="@update-php">update.php</a> och köra de kvarvarande uppdateringarna.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar men kan inte uppdateras eftersom content.module inte är aktiverad.<br />Om och när content.module är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar och är tillgänglig i katalogen för moduler men är inte aktiverad.<br /> Om och när den är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: CCK - No Views integration
sv: CCK - Ingen integration med Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
sv: Integration av CCK med modulen Views kräver Views 6.x-2.0-rc2 eller senare.

en: manage fields
sv: hantera fält

en: » Add a new content type
sv: » Lägg till en ny innehållstyp

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
sv: Denna innehållstyp har inaktiva fält. Inaktiva fält inkluderas ej i listan av tillgängliga fält förrän deras moduler aktiverats.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
sv: !field (!field_name) är ett inaktivt !field_type fält som använder en !widget_type gränssnittskomponent.

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
sv: Fältnamn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärelement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är ogiltigt. Namnet kan bara innehålla gemena tecken som inte är accentuerade, nummer och understreck.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är för långt. Namnet är begränsat till 32 tecken, inkluderat prefixet 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
sv: Lägg till nytt fält: namnet 'field_instance' är ett reserverat namn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name existerar redan.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja en gränssnittskomponent.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till befintligt fält: ogiltig gränssnittskomponent.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till en innehållstyp därför att det är låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält konfigurerade för denna innehållstyp. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href="@link">Hantera fält</a>.

en: Edit basic information
sv: Redigera grundläggande information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
sv: Det maskinläsbara namnet på fältet. Detta namn kan inte ändras.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
sv: Det synliga namnet som skall användas som etikett för detta fält i innehållstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
sv: Den typ av data som du vill lagra i databasen med detta fält. Detta val kan inte ändras.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
sv: Typ av formulärselement som du vill presentera för användaren när detta fält skapas i innehållstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
sv: Uppdaterade grundläggande inställningar för fältet %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid uppdateringen av de grundläggande inställningarna för fältet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
sv: Det här fältet är <strong>låst</strong> och kan inte tas bort.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: %type basic information
sv: Grundläggande information för %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar ett förvalt värde. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a> på en innehållssida av typen %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
sv: PHP-kod för "förvalt värde" returnerade @value, som inte är giltigt.

en: %name must be an integer.
sv: %name måste vara ett heltal.

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
sv: Avancerat: Specificera fältets värde med PHP-kod

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar värdet som skall anges. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a>.

en: You have to return the default value in the expected format.
sv: Du måste returnera det förvalda värdet i det förväntade formatet.

en: Populate @node's field '@field'
sv: Fyll i fältet "@field" för @node

en: Field has value
sv: Fält har värde

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen. Villkoret returnerar SANT, om det valda fältet har det givna värdet.

en: Field has changed
sv: Fält har ändrats

en: Content containing changes
sv: Innehåll innehåller ändringar

en: Content not containing changes
sv: Innehåll innehåller inte ändringar

en: @node's field '@field' has value
sv: Fältet "@field" för @node har värde

en: Select the machine-name of the field to look at.
sv: Välj maskinnamnet för fältet att titta på.

en: @node's field '@field' has been changed
sv: Fältet "@field" för @node har ändrats

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad titel för hänvisad nod. VARNING - obearbetad användarinmatning.

en: Formatted html link to the referenced node.
sv: Formaterad HTML-länk till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced node.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Absolute path alias to the referenced node.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced user.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Absolute path alias to the referenced user.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: Fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
sv: Fält på den refererade noden.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur etiketten ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Field formatter
sv: Fältformatterare

en: Select a formatter.
sv: Välj en formaterare.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: "@s" fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
sv: Förekommer i: @types

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: Widget label (@label)
sv: Etikett för gränssnittskomponent (@label)

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som kommer att användas för sortering. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: You need to provide a label.
sv: Du måste ange en etikett.

en: You need to provide a group name.
sv: Du måste ange ett gruppnamn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Gruppnamnet %group_name är inte giltigt. Namnet får enbart bestå av små bokstäver som inte är accentuerade, siffor och understreck.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
sv: Gruppnamnet %group_name är för långt. Namnet får bestå av max 32 tecken, inklusive prefixet 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
sv: Gruppnamnet %group_name existerar redan.

en: Add new group:
sv: Lägg till ny grupp:

en: Add new group: you need to provide a label.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange en etikett.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Standard group
sv: Standardgrupp

en: Create display groups for CCK fields.
sv: Skapa visningsgrupper för fält av typen CCK.

en: Field group: @group in @type
sv: Fältgrupp: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
sv: Alla fält från denna fältgrupp på den refererade noden.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur fältgruppens etikett ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Fieldset - Collapsible
sv: Fältgrupp - Hopfällbar

en: Fieldset - Collapsed
sv: Fältgrupp - Hopfälld

en: Field group format
sv: Format för fältgrupp

en: This option allows you to configure the field group format.
sv: Detta alternativ låter dig ställa fältgruppens format.

en: "@s" field group: @group in @type
sv: "@s" fältgrupp: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden, kommer endast den första innehållsnoden att laddas.

en: There are no nodereference fields defined.
sv: Det finns inga nodreferensfält definierade.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj en vy från modulen Views som väljer noderna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Enbart vyer som har fält kommer att fungera för detta ändamål.</li><li>Detta kommer att bryta mot inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns "filtrering" istället.</li><li>Använd vyns "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera nod</li><li>Använd vyns "sorteringskriterier" för att bestämma ordningen på vilken de kandiderande noder kommer att visas</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan av noder som kan hänvisas kan baseras på en vy från "modulen Views", men inga lämpliga vyer hittades. <br />Observera:</p>

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
sv: Enbart sifror och decimaltal är tillåtna i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
sv: Endast siffror är tillåtna i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
sv: Enbart siffror och decimaltalstecken (%decimal) är tillåtna i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden kommer endast den första användaren att laddas.

en: There are no userreference fields defined.
sv: Det finns inga fält för användarreferenser definierade.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Användare som kan refereras (Vy)

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj den vy från modulen Views som väljer användarna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Endast vyer som innehåller fält fungerar för detta ändamål.</li><li>Detta kommer åsidosätta inställningen 'Referensroller' och 'Referensstatus' ovan. Använd Views filter istället.</li><li>Använd vyns sektion 'fält' för att visa ytterligare information om möjliga användare i formuläret vid skapande/redigering av användare.</li><li>Använd Views sektion 'sorteringskriterier' för att bestämma vilken ordning möjliga användare visas.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan med användare som kan refereras kan baseras på en vy från modulen Views, men inga lämpliga vyer hittades.<br />Observera:</p>

en: %name: invalid user.
sv: %name: ogiltig användare.

en: New field
sv: Nytt fält

en: Existing field
sv: Existerande fält

en: New group
sv: Ny grupp

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
sv: Lägg till fält och grupper till innehållstypen, och ändra deras disposition vid visning och inmatningsformulär.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
sv: Du kan lägga till fält till en grupp genom att dra det till platsen under och till höger om gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
sv: Observera: Genom att installera modulen <a href="!adv_help">Advanced help</a> får du tillgång till bättre och mer omfattande hjälp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
sv: Använd kryssrutan "Uteslut" för att utesluta ett alternativ från värdet !content som skickas till nodmallen.

en: (edit)
sv: (redigera)

en: No fields in this region
sv: Inga fält i denna region

en: Hello <strong>@username</strong>
sv: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
sv: Visa genvägar

en: Administration menu Toolbar style
sv: Administrationsmeny som verktygsstil

en: A better Toolbar.
sv: En bättre verktygsrad.

en: Administration views
sv: Admininstrationsvyer

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
sv: Ersätter alla sidor för hantering av systemobjekt i Drupals kärna med verkliga vyer.

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
sv: Användare @uid skrev in betalningsmetod @method på @amount för beställning @order_id.

en: Log full API response messages from Authorize.net for debugging.
sv: Logga fullständigt svarsmeddelande för API från Authorize.net för felsökning.

en: Debug response: !data
sv: Felsökningssvar: !data

en: Policy message
sv: Meddelande om riktlinje

en: Help message shown at checkout.
sv: Hjälpmeddelande som visas i kassan.

en: <b>@type failed.</b>
sv: <strong>@type misslyckades.</strong>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
sv: Oväntad status för bekräftande: @status

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
sv: Bestämmer vilka leveransmetoder som är angivna i kassan när varor av olika frakttyper beställs. Större värden har företräde.

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
sv[0]: <br />Metoden %list är kompatibel med alla fraktmetoder.
sv[1]: <br />Metoderna %list är kompatibla med alla fraktmetoder.

en: Ubercart shipment object
sv: Fraktföremål för Ubercart

en: A shipment is saved
sv: En frakt är registrerad

en: Fulfillment
sv: Fullbordande

en: Shipment
sv: Frakt

en: Large flat rate box
sv: Stor kartong med enhetsporto

en: U.S.P.S. Express Mail
sv: U.S.P.S Expressbrev

en: U.S.P.S. Express Mail Sunday/Holiday Guarantee
sv: U.S.P.S Expressbrevs garanti för söndagar/helgdagar

en: U.S.P.S. Express Mail Flat-Rate Envelope Sunday/Holiday Guarantee
sv: U.S.P.S. expressförsändelse till enhetsavgift med helgdagsgaranti

en: U.S.P.S. Priority Mail Small Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad liten paketförsändelse till enhetsavgift

en: U.S.P.S. Priority Mail Regular/Medium Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad normal/mellanstor paketförsändelse till enhetsavgift

en: U.S.P.S. Priority Mail Large Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad stor paketförsändelse till enhetsavgift

en: First Class Mail International Large Envelope
sv: Utrikes 1:a-klassbrev - Skymmande

en: GXG Envelopes
sv: GXG Kuvert

en: First Class Mail International Package
sv: Första Klass Mail International Paket

en: Priority Mail International Small Flat-Rate Box
sv: Prioriterad liten utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: Priority Mail International Regular/Medium Flat-Rate Box
sv: Prioriterad normal/mellanstor utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: Priority Mail International Large Flat-Rate Box
sv: Prioriterad stor utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: The name shown to distinguish it from other weightquote methods.
sv: Namnet som visas för att skilja det från andra metoder för vikt av fraktoffert.

en: The starting price for weight-based shipping costs.
sv: Startpriset för viktbaserade fraktkostnader.

en: Weight quote shipping method was updated.
sv: Metod för vikt av fraktoffert uppdaterades.

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
sv: Skapade och aktiverade en ny metod av vikt för fraktoffert.

en: Weight quote shipping method deleted.
sv: Metod av vikt för fraktoffert raderades.

en: Shipping rates by weight
sv: Porton för frakt baserat på vikt

en: Override the default shipping rate per product for each weight quote shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
sv: Åsidosätt den förvalda fraktkostnaden per vara för varje metod av vikt för fraktoffert som finns här. Skriv -1 för att återställa till det förvalda värdet.

en: Default rate: %price/%unit
sv: Förvald skattesats: %price/%unit

en: Fetch a weightquote shipping quote.
sv: Hämta en metod av vikt för fraktoffert

en: Edit weight quote method
sv: Redigera metod av vikt för fraktoffert

en: Delete weight quote method
sv: Radera metod av vikt för fraktoffert

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
sv: Om du inte har ett konto ännu, bör du <a href="!url">registrera dig nu</a>.

en: No file downloads available.
sv: Inga nedladdningar tillgängliga.

en: No changes have been logged for this order.
sv: Inga ändringar har antecknats för denna beställning.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
sv: Sista beställningskommentaren gjord av en administratör (räknar inte in beställningsadministratörer). Använd med försiktighet: detta är oskyddad obearbetad inmatning.

en: The total product quantity of the order.
sv: Det totala antalet varor på beställningen.

en: No image widgets installed.
sv: Inga gränssnittskomponenter för bild är installerade.

en: Product class saved.
sv: Varuklassen sparad.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
sv: Är du säker på att du vill radera varuklassen %type?

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
sv: Nodtypen kopplad till denna varuklass kommer att återställas till en vanlig nodtyp.

en: Grant or renew purchased roles
sv: Bevilja eller förnya köpta roller

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
sv: Bevilja eller förnya köpta roller om beställningsstatusen överensstämmer.

en: If the original order status was not Completed.
sv: Om den ursprungliga statusen på beställningen inte slutfördes.

en: If the updated order status is Completed.
sv: Om den uppdaterade beställningstatusen är Färdig.

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
sv: Visa meddelanden för att varna kunder om nya eller uppdaterade roller.

en: Make permanent
sv: Gör permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
sv: Utgångsdatumet för din roll %role_name har raderats.

en: Your %role role has been revoked.
sv: Din roll %role har återkallats.

en: You have been granted the %role role.
sv: Du har beviljats rollen %role.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående lagernivån på artikelnumret @sku misslyckades.

en: Stock Level
sv: Lagernivå

en: Is Below Threshold
sv: Är under tröskelnivån

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
sv: Filtrera noden baserat på huruvida lagernivån är under tröskelnivån eller ej för artikelnumret.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
sv: Sök efter kunder baserat på något av följande fält. Använd * som jokertecken som överensstämmer med alla tecken.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
sv: Om du till exempel söker på efternamn för "s*" kommer det att återge alla kunder vars efternamn börjar med ett s.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
sv: (<em>Lämna ett fält tomt för att ignorera den i sökningen.</em>)

en: Display type for the main store administration page
sv: Visningstyp för huvudsakliga administrationssidan

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
sv: Denna tabell listar alla användare på din webbplats som har lagt beställningar.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
sv: Använd denna sida för att söka efter användare på din webbplats som har lagt beställningar.

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
sv: Lade till information till kolumnen för antal varor för {uc_orders}.

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: You may use substitutions in this title.
sv: Du kan använda ersättningsord i den här titeln.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
sv: Innehållet är indelat i olika kategorier. Vänligen välj en kategori till vänster för att fortsätta.

en: Manage mini panels
sv: Hantera minipaneler

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Cluster
sv: Kluster

en: Select number of blocks to create and associate content types which nodes can be used to insert as content in a block. When you change the number, be sure to goto the <a href="@url">block configuration</a> page so the block settings are updated in the database. When at least one content type is selected, two fieldsets will become available after clicking the submit button where you can change general settings and associate content types per block.
sv: Välj antal block som du vill ha aktiverade och välj vilka innehållstyper som ska kunna förekomma i dessa block. När du ändrar antalet block besök sidan för <a href="@url">blockkonfiguration</a> så att inställningarna i databasen uppdateras. När minst en innehållstyp är vald kommer ytterligare inställningar att visas på denna sida efter att du klickat på <em>Spara inställningar</em>.

en: Total number of blocks
sv: Totalt antal block

en: Settings per block
sv: Inställningar per block

en: User friendly name for block
sv: Användarvänligt namn för blocket

en: Only use alphanumeric characters.
sv: Använd endast alfanumeriska tecken.

en: Visibility settings for block
sv: Visningsinställningar för block

en: Define per content type which blocks are available. On the content node form, a select box will be available to select the appropriate block where the node content must be displayed. You can also choose the label of the fieldset and if it is collapsible and/or collapsed by default. Finally, you can set a default render mode for the node. If you choose one, the select box on the node form will be hidden.
sv: Bestäm per innehållstyp vilka block som ska vara tillgängliga. I nodformuläret kommer du kunna välja i vilket block nodens innehåll ska visas. Du kan också ange etiketten för fältgruppen och om den ska vara ihopfällbar och/eller hoppfälld som standard. Slutligen kan du ange nodens renderingsformat. Om du väljer ett format kommer detta val att döljas i nodformuläret.

en: Configure @key
sv: Konfiguera @key

en: Fieldset label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Let the user decide
sv: Låt användaren välja

en: Render mode
sv: Renderingsläge

en: Clear configuration
sv: Rensa konfiguration

en: Do you want to clear the settings for nodes in block?
sv: Vill du ta bort all konfiguration för Nodes in block?

en: Warning, you will loose all settings including all entries in the nodesinblock table and the blocks generated by your previous configuration.
sv: Varning, du kommer att förlora alla inställningar inklusive alla poster i tabellen <em>nodesinblock</em> och blocken som genererats vid tidigare konfiguration.

en: All nodes in block settings have been cleared
sv: Inställningarna för Nodes in block har raderats

en: Create new @type
sv: Skapa ny @type

en: Node status
sv: Nodstatus

en: No nodes found.
sv: Inga noder funna.

en: The code between the round brackets indicate the visibility setting of the block.<br />Pos = Show on only the listed pages.<br />Neg = Show on every page except the listed pages.
sv: Koden inom parantesen anger visningsinställningarna för blocket.<br />Pos = Visa endast på de angivna sidorna.<br />Neg = Visa block på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Teaser with links
sv: Förhandstitt med länkar

en: Teaser without links
sv: Förhandstitt utan länkar

en: Page with links
sv: Sida med länkar

en: Page without links
sv: Sida utan länkar

en: Nodes in block queue.
sv: Noder i blockkö.

en: Configure settings for nodes in block.
sv: Konfigurera inställningar för noder i block.

en: Add a new weight quote shipping method.
sv: Lägg till en ny metod av vikt på fraktoffert.

en: Customize product report parameters
sv: Anpassa parametrar till varurapport

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
sv: Du kan lägga till fler egenskaper  <a href="!url">här</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
sv: Visa ett uppdateringsmeddelande när en artikel läggs till i varukorgen genom ett formulär för att lägga till i varukorg.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
sv[0]: Varaktighet på varukorgen för gäster är 1 @unit.
sv[1]: Varaktighet på varukorgen för gäster är @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
sv[0]: Varaktighet på varukorgen för inloggade användare är 1 @unit.
sv[1]: Varaktighet på varukorgen för inloggade användare är @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Din nuvarande beställningen har kopplats till det konto vi hittade som överensstämmer med din e-postadress. 
    
    <a href="!user_url">Logga in</a> för att visa din nuvarande beställningsstatus och beställningshistorik. Kom ihåg att logga in när du gör din nästa beställning för att det ska gå smidigare i kassan!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Ett nytt konto har skapats för dig här som du kan använda för att visa din nuvarande beställningsstatus. 
    
    <a href="!user_url">Logga in</a> på ditt nya konto genom att använda följande information:
    
    <strong>Användarnamn:</strong> !new_username <strong>Lösenord:</strong> !new_password

en: No orders available.
sv: Inga beställningar tillgängliga.

en: Product models
sv: Varumodeller

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
sv: Låste @count grunddelar med villkoret "uc_order_condition_has_products".

en: This setting can still be overridden on the node form.
sv: Denna inställning kan fortfarande åsidosättas på nodformuläret.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
sv: Din roll %role har uppdaterats. Den kommer att löpa ut %date.

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
sv: Rollen %role för %user har uppdaterats. Den kommer att löpa ut %date.

en: It may be helpful to disable caching while configuring modules that alter prices or price displays.
sv: Det kan vara bra att inaktivera cachning när du konfigurerar moduler som ändrar priser eller visar pris.

en: For high traffic sites or sites with multiple price alterers, leaving this disabled may hurt the site's performance.
sv: För webbplatser med hög trafik eller med flera prisjusterare, kan det skada webbplatsens prestandan att lämna denna inaktiverad.

en: token
sv: ersättningstecken

en: The port has to be an integer between 1 and 65535.
sv: Porten måste vara en siffra mellan 1 och 65535.

en: The Panels module cannot be updated while disabled. If you wish to update Panels, please enable it. If you do not wish to update Panels, please uninstall it.
sv: Modulen Panels kan inte uppdateras när den är inaktiverad. Om du vill uppdatera Panels måste du aktivera den. Om du inte vill uppdatera Panels bör du avinstallera det.

en: &#x2713;Panel title
sv: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
sv: Inga regler

en: Visibility rules
sv: Synlighetsregler

en: Title type
sv: Typ av titel

en: Manually set
sv: Ändra manuellt

en: From pane
sv: Från ruta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
sv: Panelens titel. Om den lämnas tom, kommer den förvalda titeln att användas. Sätt den till "Ingen titel" om du vill att den skall vara tom.

en: Region class
sv: Regionsklass

en: Use the terminal available through the<br />%button button on the View tab to<br />process credit card payments.
sv: Använd terminalen som du kommer åt genom <br />knappen %button på vyfliken<br />behandla kontokortsbetalningar.

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
sv: <strong>@type gick igenom med en varning.</strong>!paypal_message

en: Ubercart price
sv: Pris för Ubercart

en: Ubercart weight
sv: Vikt för Ubercart

en: There is 1 product kit that consists of only this product. It will be deleted as well. | There are @count product kits that consist of only this products. They will be deleted as well.
sv[0]: Det finns 1 byggsat av vara som bara består av denna vara. Den kommer också att raderas.
sv[1]: Det finns @count byggsatser av varor som bara består av dessa varor. De kommer också att raderas.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur argumentets skiftläge skall omvandlas vid utskrift av URL:er. Använd inte det här förutom tillsammans med Postgres som använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: If the field is empty, display this text instead.
sv: Visa denna text istället om fältet är tomt.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
sv: Om fältet innehåller siffran 0, visa istället tom text

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
sv: Visa ingenting av detta fält om det är tomt. Observera att fältets etikett ändå kan visas. Kontrollera stil- eller radinställningarna för att dölja etiketter för tomma fält.

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: Remove all Views 1 tables
sv: Ta bort alla tabeller för Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
sv: Kryssa i den här rutan och klicka på knappen rensa för att radera alla tabeller för Views 1. Varning: Den här åtgärden kan inte ångras! Genomför endast denna åtgärd om du är helt säker på att du inte längre behöver detta innehåll.

en: All Views 1 tables have been removed.
sv: Alla tabeller för Views 1 har tagits bort.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
sv: ID för vokabuläret som termen tillhör.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The file ID for the file.
sv: Filens ID

en: The name of the attached file.
sv: Den bifogade filens namn.

en: The MIME type of the attached file.
sv: Typ av MIME för den bifogade filen.

en: The path of the attached file.
sv: Sökvägen till den bifogade filen.

en: The size of the attached file.
sv: Den bifogade filens storlek.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för den valda åtkomstrestriktionen genom att klicka på ikonen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för det valda cachealternativet genom att klicka på ikonen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: Hide the "Go" button.
sv: Dölj knappen "Gå till".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Delta - Appears in: @types
sv: Delta - Återfinns i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
sv: Det här formuläret kommer att bearbeta en innehållstyp och ett eller flera fält från innehållstypen och exportera inställningarna. Exporten som skapas genom denna process kan kopieras och klistras in som en import till den nuvarande databasen eller en annan. Importen kommer att lägga till fält i en befintlig innehållstyp alternativt skapa en ny innehållstyp som omfattar de valda fälten.

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
sv: Alternativet "referenceable_status" för %field har fastställts.

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Always display more link
sv: Visa alltid länk "mer"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
sv: Det här kommer visa länken "mer" även om det inte finns fler objekt att visa.

en: Thank you for your order! We will be notified by PayPal that we have received your payment.
sv: Tack för din beställning! Vi kommer att meddelas via PayPal att vi fått din betalning.

en: GMap Macro
sv: Makro för GMap

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
sv: Titeln för länkstigen som används när det här argumentet finns. Om ingen länkstig har angivits här kommer förvalda värden för Titel att användas. Se "Titel" för procentersättningar.

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
sv: Skall denna visning ärva paginering från den ovanliggande visning som den är bifogad till? Observera att detta kan få oväntat resultat ifall antalet som skall visas inte överensstämmer.

en: Render
sv: Generera

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
sv: Skall denna visning generera värdena för pagineraren? Om inte så kan den utgå från den ovanliggande visning...

en: Themed
sv: Temaanpassad

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
sv: Det unika ID-numret för noden som kommentaren postades till.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The unique ID of the author of the node.
sv: Det unika ID-numret till författaren av noden.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The human-readable name of the node type.
sv: Det synliga namnet för nodtypen.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The optional 'mission' of the site.
sv: Det valfria "syftet" för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: Links only
sv: Endast länkar

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID-numret för innehållsposten, eller "noden".

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: View name '@name' is already taken
sv: Vynamn "@name" är redan upptaget

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
sv: Internt serverfel. Var vänlig se loggar från server eller PHP för felmeddelande.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
sv: Ett fel uppstod på @path.
    
    Felbeskrivning: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
sv: Om noden är klistrad eller ej. Ange "fallande ordning" för att visa klistrade noder först.

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: Your search for "<strong>@search</strong>" gave back @total results.
sv: Din sökning efter "<strong>@search</strong>" gav @total resultat.

en: Displaying @start - @end of @total results.
sv: Visar @start - @end av @total resultat.

en: Collapse modules on permissions page
sv: Fäll ihop moduler på behörighetssidan

en: Collapses permissions by module on the <a href="@permissions-url">permissions</a> page.
sv: Fäller ihop behörigheter per modul på sidan <a href="@permissions-url">behörigheter</a>

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
sv: Visa vyn som ersättning för en existerande menysökväg.

en: System path settings
sv: Inställningar för systemsökväg

en: An existing menu path this view replaces
sv: En existerande menysökväg som denna vy ersätter

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
sv: Denna vy erästter denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" for dynamiska argument. Till exempel: "node/%/feed".

en: Use the referring page as the default value for <em>visibility</em> at the content node form
sv: Använd den hänvisande sidan som förvalt värde för <em>visningsinställningar</em> i nodformuläret.

en: Creating and modifying blocks
sv: Skapa och ändra block

en: Show an edit button near each block
sv: Visa en redigeringsknapp vid varje block

en: Texts for edit button
sv: Text för redigeringsknapp

en: Note: if you set the visibility setting for the block as "<em>Show on every page except the listed pages</em>", multiple paths will not work correct because of the way that Drupal core block visibility works. You'll be better off choosing the default option.
sv: Observera: Om du anger "<em>Visa block på alla sidor förutom de angivna sidorna</em>" i visningsinställningarna för blocket kommer det inte vara möjligt att ange fler än en sökväg. Detta beror på hur Drupalkärnan hanterar visningsinställningar.

en: Packing slip
sv: Följesedeln

en: Index Actions
sv: Åtgärder för index

en: Index queued content
sv: Indexera innehåll i kö

en: Are you sure you want to delete the search index?
sv: Är du säker på att du vill radera sökindexet?

en: All documents in the Solr index will be deleted. This is rarely necessary unless your index is corrupt or you have installed a new schema.xml. After doing this your content will need to be queued for indexing.
sv: Alla dokument i Solrs index kommer raderas. Detta är sällan nödvändigt om inte ditt index är korrupt eller du har installerat en ny schema.xml. Efter detta är gjort måste ditt innehåll läggas i kö för indexering.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
sv: En kompensation av aktuell tid såsom "+1 day" eller "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)

en: Automatic live preview
sv: Automatisk förhandsgranskning

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Disable automatic live preview
sv: Inaktivera automatisk förhandsgranskning

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
sv: Uppdatera inte förhandsgranskningen automatiskt. Detta kan påskynda en del av redigeringen.

en: The aliased path to this node.
sv: Sökvägsaliaset för denna nod.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
sv: Erhåll alla noder märkta med en term.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
sv: Relaterade termer för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om det finns fler än en relaterad term.

en: Related term
sv: Relaterad term

en: A related term of the term.
sv: En relaterad term för termen.

en: Taxonomy Term ID from URL
sv: ID för taxonomiterm från URL

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
sv: Om du vill använda detta som i "mata ut detta fält som en länk" i "sökväg för länk", så måste du aktivera detta alternativ.

en: Link this field to its node revision
sv: Länka detta fält till dess nodversion

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Display field as the node type machine name.
sv: Visa fält som nodtypens maskinläsbara namn.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Load default argument from term page
sv: Ladda förvalt argument från termsida

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
sv: Ladda förvalt argument från nodsida, vilket är bra för relaterade taxonomiblock.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: !arbSilent POST received for order @order_id: <pre>@post</pre>
sv: !arbSilent POST mottagen för beställning @order_id: <pre>@post</pre>

en: Duplicate window
sv: Dubbla fönster

en: Blocks submission of duplicate transactions within the specified window.  Defaults to 120 seconds.
sv: Spärrar inläggning av dubbla transaktioner inom det angivna fönstret. Standardvärdet är 120 sekunder.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.  Do not change the gateway URLs unless you are using this module with an Authorize.net-compatible gateway that requires different URLs.
sv: Denna information krävs av Ubercart för att interagera med ditt konto för betalningsgateway. Det skiljer sig från ditt användarnamn och lösenord och kan hittas via din sida för kontoinställningar. Ändra inte gateway-URL om du inte använder denna modul med en Authorize.net-kompatibel gateway som kräver olika URL:er.

en: Authorize.net Live Gateway URL
sv: Authorize.net Publik Gateway URL

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
sv: Ange endast ett testkonto om du loggar in på ditt konto via https://test.authorize.net.<br />Anpassa till giltiga transaktioner när du är redo att börja behandla faktiska betalningar.

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored. <strong>Cron must be running for this feature to work.</strong>
sv: Ange status och ålder nedan på beställningar vars kreditkortsuppgifter kommer att tas bort. Denna inställning gäller bara när man arbetar i felsökningsläge. Annars kommer ingen information om kreditkort förutom de 4 sista siffrorna i kortnumret lagras. <strong>Schemalagda aktiviteter måste köras för att denna funktion skall fungera.</strong>

en: ship
sv: skicka

en: Rate markup must be a numeric value.
sv: Typ av pålägg måste vara ett numeriskt värde.

en: Customer selected @method as the shipping method and paid @rate
sv: Kunden valde @method som leveransmetoden och betalade @rate

en: Display USPS "online" rates
sv: Visa USPS "online" porton

en: Show your customer standard USPS rates (default) or discounted "online" rates.  Online rates apply only if you, the merchant, pay for and print out postage from the USPS <a href="https://sss-web.usps.com/cns/landing.do">Click-N-Ship</a> web site.
sv: Visa förvalda avgifter för USPS för din kund (förvalt) eller rabatterade avgifter för "onlinepris". Onlinepris gäller endast om du, köpmannen, betalar och skriver ut porto från USPS hemsida <a href="https://sss-web.usps.com/cns/landing.do">Click-N-Ship</a> hemsida.

en: USPS International
sv: USPS Internationella

en: USPS Logo
sv: USPS Logga

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
sv: Ställ in tidslängden som varor finns kvar i varukorgen för kunder som <strong>inte har</strong> loggat in. Schemalagda aktiviteter måste vara igång för att denna funktionen skall fungera.

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
sv: Ställ in tidslängden som varor kommer finnas kvar i varukorgen för kunder som <strong>har</strong> loggat in. Schemalagda aktiviteter måste vara igång för att denna funktion skall fungera.

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
sv: <strong>Katalog:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
sv: <strong>Fil:</strong> !file<br />

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
sv: Du måste välja en kund innan adressinformation finns tillgänglig.<br />

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br />For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br />(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
sv: Sök efter kunder baserat på något av följande områden. Använd * som jokertecken.<br />Om du till exempel söker på efternamn för "s*" kommer det att återge alla kunder vars efternamn börjar med ett s.<br />(<em>Lämna ett fält tomt för att ignorera det i sökningen.</em>)

en: Order Date:
sv: Beställningsdatum:

en: Altered
sv: Förändrad

en: Formatted original
sv: Formaterat original

en: Themed original
sv: Temaanpassat original

en: <strong>SKU:</strong> Any<br />
sv: <strong>Artikelnummer:</strong> Alla<br />

en: <strong>Expiration:</strong> never<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> aldrig<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty dag(ar)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty vecka(or)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty månad(er)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty år<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !link (not overridden)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !link (inte åsidosättas)<br />

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br />
sv: <strong>Transporterbar:</strong> Ja<br />

en: <strong>Shippable:</strong> No<br />
sv: <strong>Transporterbar:</strong> Nej<br />

en: The stock level for %model_name has been !action to !qty.
sv: Lagernivån för %model_name har varit !action till !qty.

en: decreased
sv: minskad

en: increased
sv: ökad

en: The Ubercart store fax number.
sv: Faxnummer till Ubercarts butik.

en: This name will appear to the customer when this tax is applied to an order.<br />It will also be used to name the corresponding predicate for this rate.
sv: Detta namn kommer att visas för kunden när denna skatt tillämpas på en beställning. <br />Det kommer också att användas för att ange motsvarande predikat för denna kurs.

en: Bubble
sv: Bubbla

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
sv: Filer får inte laddas upp medan verktyget Theme Developer används. Det rekommenderas starkt att <a href="!url">inaktivera denna modul</a> såvida den inte används för närvarande.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
sv: Förvalt (Mbps eller Kbps)

en: Raw numberic value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Default (kHz)
sv: Förvalt (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
sv: Ändras storleken på bilder vid uppladdning kan det orsaka förlust av <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> i bilden.

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
sv: Paneler: sparade visning "%title" med visnings-ID %did

en: Comment creation
sv: Kommentar skapad

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
sv: Ofiltrerat namn på översta taxonomitermen.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
sv: Ofiltrerat namn på översta termens vokabulär.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Den ofiltrerade menysökvägen (vilket avspeglas i länkstigen), ej innehållande "Hem" eller [menu]. Åtskilda med /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
sv: Den ofiltrerade titeln för nodens översta bok.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: De ofiltrerade titlarna för alla ovanliggande böcker i noden bokhierarki.

en: The unfiltered name of the category.
sv: Det ofiltrerade namnet på kategorin.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
sv: Det ofiltrerade vokabulär som sidans första kategori hör till.

en: The current
sv: Den nuvarande

en: raw user input
sv: obearbetad inmatning från användare

en: Warning: Token value contains raw user input.
sv: Varning: Värde för ersättningstecken innehåller obearbetad inmatning från användare.

en: !description year (four digit)
sv: !description år (fyra siffror)

en: !description year (two digit)
sv: !description år (två siffror)

en: !description month (full word)
sv: !description månad (hela namnet)

en: !description month (abbreviated)
sv: !description månad (förkortat)

en: !description month (two digits with leading zeros)
sv: !description månad (två siffror med inledande nollor)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
sv: !description månad (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: !description week (two digits with leading zeros)
sv: !description vecka (två siffror med inledande nollor)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
sv: !description datum (numerisk representation av veckodagen)

en: !description day (full word)
sv: !description dag (hela namnet)

en: !description day (abbreviation)
sv: !description dag (förkortning)

en: !description day (two digits with leading zeros)
sv: !description dag (två siffror med inledande nollor)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
sv: !description dag (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
sv: !description i formatet UNIX tidsstämpel (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
sv: Den ofiltrerade text som används i menyn som länktext för denna post.

en: *Adding _if to any country variable will make it display only for addresses<br />whose country is different than the default store country.
sv: *Läggs _if till en landsvariabel kommer det att visa visas enbart för adresser<br />vars land är annorlunda än butikens förvalda land.

en: Supply a format string for each unit. !value represents the length value.
sv: Lägg till en formatsträng för varje enhet. !value är längdvärdet.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange den storleksgräns som gäller för varje fil separat. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Om du lämnar detta fält tomt kommer storleken bara att begränsas av PHP:s maximala inläggs- och filuppladdningsstorlekar (nuvarande begränsning <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
sv: Total filstorlek för %title, %tsize, överskrider fältets inställningar på %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
sv: Filfältet %field har uppdaterats med nya inställningar.

en: File Video width
sv: Bredd på videofil

en: File Video height
sv: Höjd på videofil

en: File Duration
sv: Längd på fil

en: File Audio Format path
sv: Sökväg till ljudfilens format

en: File Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljudfilen

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
sv: Kanalläge för ljudfil (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
sv: Bithastighet för ljudfil

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
sv: Typvärde för ljudfilens bithastighet (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
sv: ID3 för fil med etikett @tag

en: ID3 tags
sv: ID3-etiketter

en: ID3 tag
sv: ID3-etikett

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
sv: Välj etikett som skall genereras. Lägg till ytterligare ett fält för ID3-etiketter om det behövs flera etiketter.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till ytterligare fält @identifier, men @table kunde inte läggas till!

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet så kommer ett rutnät med enbart en rad att ha antalet inlägg som TDS. Om du inaktiverar det så kan det orsaka problem med din CSS.

en: @mime icon
sv: Ikon  @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
sv: Modulen Content måste vara aktiverad innan ImageField kan uppdateras.

en: File gmap_strings.inc successfully created.
sv: Filen gmap_strings.inc skapades utan problem.

en: Small Red
sv: Liten Röd

en: Small Bright red
sv: Liten klarröd

en: Small Orange
sv: Liten Orange

en: Small Pale Yellow
sv: Liten Ljusgul

en: Small Yellow
sv: Liten Gul

en: Small Pale Green
sv: Liten Ljusgrön

en: Small Green
sv: Liten Grön

en: Small Dark Green
sv: Liten Mörkgrön

en: Small Flouro Green
sv: Liten neongrön

en: Small Pale Blue
sv: Liten Ljusblå

en: Small Light Blue
sv: Liten Ljusare Blå

en: Small Blue
sv: Liten Blå

en: Small Dark Blue
sv: Liten Mörkblå

en: Small Purple
sv: Liten Lila

en: Small Pink
sv: Liten Rosa

en: Small Bright Pink
sv: Liten Ljusrosa

en: Small Brown
sv: Liten Brun

en: Small White
sv: Liten Vit

en: Small Light Gray
sv: Liten Ljusgrå

en: Small Gray
sv: Liten Grå

en: Small Black
sv: Liten Svart

en: Small Blue (Alternate)
sv: Liten Blå (Alternativ)

en: Small Red (Alternate)
sv: Liten Röd (Alternativ)

en: Big Blue
sv: Stor Blå

en: Big Red
sv: Stor Röd

en: X marks the spot
sv: X markerar platsen

en: Line Vertex
sv: Radspets

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: GMap views are not compatible with live preview.
sv: GMap-vyer är inte kompatibla med förhandsgranskning.

en: Center on node argument
sv: Centrera efter nodargument

en: Note: The view must contain an argument whose value is a node ID.
sv: Observera: Vyn måste innehålla ett argument som har ett nod-ID som värde.

en: The view must contain 'Node: nid' as one of its fields because the view type is not 'Node'.
sv: Vyn måste innehålla "Nod: NID" som ett av dess fält eftersom vyn inte är av typen "Nod".

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.  You must have added arguments to the view to use this option.
sv: Värdet av valt argument måste vara ett tal som matchar ett nod-ID. Använd argumentet "Global: Null" om du inte även vill begränsa resultat till detta nod-ID. Du måste ha lagt till argument till vyn för att använda detta alternativ.

en: The selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
sv: Valt argument måste vara ett tal som matchar ett nod-ID. Använd argumentet "Global: Null" om du inte även vill begränsa resultat till detta nod-ID.

en: Highlight marker for node argument
sv: Framhäv markör för nodargument

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
sv: Värdet av valt argument måste vara ett tal som matchar ett nod-ID. Använd argumentet 'Global: Null' om du inte även vill begränsa resultat till detta nod-ID.
    <New translation>

en: Highlight color
sv: Framhävningsfärg

en: A 6 digit hex color value to use for the highlight. Include preceding hash. Example #FF0000
sv: Ett sexsiffrigt hexadecimalt färgvärde för framhävningen. Inkludera nummertecken. Exempel: #FF0000.

en: Display a tooltip when hovering over markers
sv: Visa en inforuta när muspekaren förs över markörer

en: Tooltip field
sv: Fält för inforuta

en: The field's format must be text.  You must be using the fields row style and have added fields to the view to use this option.
sv: Fältets format måste vara text. Du måste använda fältets radstil och ha lagt till fält i vyn för att använda detta alternativ.

en: The field's format must be text.
sv: Fältets format måste vara text.

en: Highlight colour must be a valid hex code in the form #FF0000.
sv: Framhävningsfärg måste vara en giltig hexkod på formen #FF0000.

en: Managed by <a href="@url">Keys</a>.
sv: Hanteras av <a href="@url">Nycklar</a>.

en: This sets the color of the marker highlight when the "highlight : Highlight marker on rollover" behaviour is enabled. Hex color value. Example: #00AA33
sv: Detta bestämmer färgen på framhävningen när beteendet "framhäv: Framhäv markör när pekaren förs över" är aktiverat. Hexadecimalt färgvärde. Exempel: #00AA33

en: MarkerClusterer settings
sv: Inställningar för MarkerClusterer

en: MarkerClusterer creates and manages per-zoom-level clusters for large amounts of markers (hundreds or thousands.) To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
sv: MarkerClusterer skapar och hanterar per-zoomnivå kluster för stora mängder markörer (hundratals eller tusentals.) För att använda hanteraren måste du hämta den <a href="@url">härifrån</a> och placera den i katalogen <em>thirdparty</em>.

en: Grid Size
sv: Rutstorlek

en: The grid size of a cluster in pixels. Each cluster will be a square. If you want the algorithm to run faster, you can set this value larger.
sv: Rutstorleken på ett kluster i pixlar. Varje kluster är en kvadrat. Om du vill att algoritmen ska jobba snabbare kan du sätta ett högre värde.

en: At this zoom and above, all markers will be shown without clustering.
sv: Vid denna zoomnivå och högre kommer alla markörer visas utan klustring.

en: Clusterer is a marker manager written by Jef Poskanzer of acme.com. To use, you must place Clusterer2.js (available <a href="@url">here</a>) into the "thirdparty" folder.
sv: Clusterer är en markörhanterare skriven av Jef Poskanzer på acme.com. För att använda den måste du placera Clusterer2.js (tillgänglig <a href="@url">här</a>) i katalogen "thirdparty".

en: Enable Google Bar
sv: Aktivera Google Bar

en: Enable the "Google Bar" at bottom of the map.
sv: Aktivera "Google Bar" i nedre delen av kartan.

en: Highlight marker on rollover
sv: Framhäv markör när pekaren förs över

en: Highlight marker by creating circle on mouse rollover event.
sv: Framhäv markören med en cirkel när muspekaren förs över.

en: Unable to render map: Google Maps API key is missing.
sv: Kan inte rita karta: Nyckel för Google Maps API saknas.

en: Province display
sv: Provinsvisning

en: Display full province name.
sv: Visa hela provinsnamnet.

en: Display province/state code.
sv: Visa förkortning för provins/stat.

en: Open map link in new window
sv: Öppna kartlänk i nytt fönster

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
sv: Välj detta om du vill att kartlänken ska öppnas i ett separat fönster

en: Open in new window method
sv: Metod för att öppna i nytt fönster

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
sv: Minsta noggrannhet för Google Maps geocoding

en: Clear province cache
sv: Töm cache för landskap

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
sv: Om du har ändrat någon av filerna location.xx.inc så behöver du tömma cachen för landskap för att få Location att känna igen förändringarna.

en: Clear supported country list
sv: Töm lista för länder

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
sv: Om du har lagt till stöd för ett nytt land så behöver du tömma listan för stödda länder för att få Location att känna igen förändringarna.

en: Location province cache cleared.
sv: Cache för landskap tömd.

en: Location supported country list cleared.
sv: Cache för lista över länder tömd.

en: Country level accuracy
sv: Noggrannhet på landsnivå

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på regional nivå (stat, provins, prefektur etc)

en: Sub-region (county, municipality, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på distriktsnivå (län, kommun etc.)

en: Town (city, village) level accuracy
sv: Noggrannhet på ortsnivå (stad, by)

en: Post code (zip code) level accuracy
sv: Noggrannhet baserat på postnummer

en: Street level accuracy
sv: Noggrannhet på gatunivå

en: Intersection level accuracy
sv: Noggrannhet på gatukorsningsnivå

en: Address level accuracy
sv: Noggrannhet på adressnivå

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på fastighetsnivå (fastighetsnamn, kvartersnamn, köpcenter m.m.)

en: view location directory
sv: visa platsregister

en: view node location table
sv: visa platstabell för noder

en: view user location table
sv: visa platstabell för användare

en: Location utilities
sv: Hjälpprogram för platser

en: Node Locations module form.
sv: Formulär för modulen Node Locations.

en: User location
sv: Plats för användare

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
sv: Ett makro att användas som grundkarta för detta fält. Denna karta kommer att centreras för platsen, så denna centrering är inte så viktigt.

en: GMap marker
sv: Markör för GMap

en: Default (address)
sv: Förvald (adress)

en: Address with map
sv: Adress med karta

en: Map only
sv: Enbart karta

en: Multiple field values on a single map
sv: Flera fältvärden på en och samma karta

en: CCK location
sv: CCK plats

en: The fax number of the selected location.
sv: Faxnumret för den valda platsen.

en: The phone number of the selected location.
sv: Telefonnumret för den valda platsen.

en: Term location
sv: Term för plats

en: Taxonomy location
sv: Taxonomi för plats

en: Location Taxonomy
sv: Taxonomi för plats

en: Associate locations with taxonomy terms.
sv: Associera platser med taxonomitermer.

en: Google Maps Geocoding Accuracy for %country
sv: Noggrannhet för %country i Google Maps Geocoding

en: The minimum required accuracy for the geolocation data to be saved.
sv: Minsta nödvändiga noggrannhet för att geografiska positionsdata skall sparas.

en: Coordinate Type
sv: Koordinattyp

en: Postal Code (Zipcode)
sv: Postnummer

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
sv: Decimala latitud- och longitudkoordinater, separerade med kommatecken

en: Type of center point.
sv: Typ av mittpunkt.

en: Postal code argument format: country_postcode_distance or postcode_distance
sv: Postnummerbaserat argument: land_postnummer_avstånd eller postnummer_avstånd

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
sv: Latitud/Longitud-baserat argument: lat,lon_avstånd

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
sv: Välj avståndsenheten. Decimala grader skall separeras med komma.

en: Circular Proximity
sv: Cirkulär närhet

en: Rectangular Proximity
sv: Rektangulär närhet

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
sv: Metod för att fastställa närhet. Observera att cirkulär närhet inte fungerar med decimala grader.

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
sv: Användarens latitud/longitud (tom om ej angiven)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
sv: Användarens latitud/longitud (fall tillbaka till statisk om ej angiven)

en: Static  Latitude / Longitude
sv: Statisk latitud/longitud

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
sv: Använd PHP-kod för att fastställa latitud/longitud

en: Node's Latitude / Longitude from views nid argument
sv: Nodens latitud/longitud från vyns argument för NID

en: User's Latitude / Longitude from views uid argument
sv: Användarens latitud/longitud från vyns argument för UID

en: PHP code for latitude, longitude
sv: PHP-kod för latitud, longitud

en: Node ID argument to use
sv: Argument för nod-ID att använda

en: Location to use
sv: Plats att använda

en: User ID argument to use
sv: Argument för användare-ID att använda

en: GMap macro
sv: Makro för GMap

en: The macro to use for the Latitude / Longitude map, if applicable.
sv: Det makro som skall användas för kartan med latitud/longitud, om möjligt.

en: Allow choice of user location
sv: Tillåt val av användares plats

en: Latitude / Longitude input (use map)
sv: Inmatning av latitud/longitud (använd karta)

en: Location #@num
sv: Plats #@num

en: Select which of your locations to use.
sv: Välj vilken av dina platser att använda.

en: State/Province name
sv: Stat-/provinsnamn

en: Unknown location keyword
sv: Okänt nyckelord för plats

en: Creates a location context from a node.
sv: Skapar ett platssammanhang från en nod.

en: Use location directly saved in the node for this relationship
sv: Använd platsen som sparats i noden för denna relation

en: Location type
sv: Platstyp

en: Determines how price variations are displayed to the customer.  Prices may be displayed directly next to each attribute option in the attribute selection form either as a total price for the product with that option or as an adjustment (+ or -) showing how that option affects the product base price.  However, the total price will not be displayed if a product has more than one attribute that can affect the price.
sv: Avgör hur prisskillnader visas för kunden. Priser kan visas direkt bredvid varje val i valformuläret antingen som ett totalt pris för varan med detta alternativ eller som en justering (+ eller -) som visar hur detta alternativ påverkar varans grundpris. Hursomhelst kommer den totala kostnaden inte att visas om en vara har mer än ett attribut som kan påverka priset.

en: Extends product content type to support product variations.  Allows customers to select these product attributes before purchase.
sv: Utökar innehållstypen för vara att stödja variationer. Ger kunderna möjlighet att välja dessa varuegenskaper innan köp.

en: <a href="!url">Click here</a> to go to the shopping cart block configuration page.
sv: <a href="!url">Klicka här</a> för att gå till konfigurationssidan för blocket till varukorgen.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
sv: Tack för din beställning, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
sv: Om du behöver kontrollera statusen på din beställning, var vänlig besök vår hemsidan på !store_link och klicka på "Mitt konto" i menyn eller logga in med följande länk:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
sv: För att lära dig mer om hur du ändrar dina beställningar, besök !store_link, var vänlig besök vår <a href="!store_help_url">hjälpsida</a>.

en: create product kits
sv: skapa varupaket

en: edit own product kits
sv: redigera egna varupaket

en: edit all product kits
sv: redigera varupaket

en: <strong>Role:</strong> @role_name<br />
sv: <strong>Roll:</strong> @role_name<br />

en: Configuration files
sv: Konfigurationsfiler

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
sv: Panels är aktiverat men CTools är för gammalt. Alla moduler i Panels är inaktiverade tills CTools har uppdaterats. Se statussidan för mer information.

en: Add new pane
sv: Lägg till ny panel

en: Row class
sv: Klass för rad

en: The unique ID of the author of the comment.
sv: Det unika ID-numret till författaren av kommentaren.

en: The title of the node the comment was posted to.
sv: Titeln på noden som kommentaren lades in på.

en: The login name of the author of the node.
sv: Inloggningsnamnet till författaren av noden.

en: The email address of the author of the node.
sv: E-postadressen till författaren av noden.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: Node modification
sv: Nod ändrad

en: User's registration
sv: Användarens registrering

en: User's last login
sv: Användarens senaste inloggning

en: The current date in the user's timezone.
sv: Det nuvarande datumet i användarens tidszon.

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL alias of the current page.
sv: URL-aliaset för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: More than one module has defined the %key token.
sv: Mer än en modul har angivit ersättningstecknet %key.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
sv: !description datum i "kort" format. <em>(2010-06-07 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
sv: !description i formatet "tid sedan". (40 år 3 månader)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
sv: Det unika ID-numret för nodens menylänk.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
sv: Det unika ID-numret för noden översta menylänk.

en: IPN for a different PayPal account attempted.
sv: Försökte med IPN för ett annat PayPal-konto.

en: Payment @txn_id for order @order_id did not equal the order total.
sv: Betalning @txn_id för beställning @order_id är inte samma som den totala beställningen

en: Cart link on %url tried to add an unpublished product to the cart.
sv: Länk till varukorg på %url försökte lägga en opublicerad vara i varukorgen.

en: The 2checkout payment for order <a href="!order_url">@order_id</a> demo flag was set to %flag, but the module is set to %mode mode.
sv: Betalningen för 2checkout för beställning <a href="!order_url">@order_id</a> demoflagga är satt till %flag, men modulen är satt till %mode.

en: HTTP Authorization header does not match settings.
sv: HTTP Authorization header stämmer inte mot inställningarna.

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: Display a checkbox where users may choose if a file should be shown when viewing the content. Most formatters other than <em>Generic file</em> do not support this option.
sv: Visa en kryssruta där användare kan välja om en fil skall synas när innehållet visas. De flesta formaterarna förutom <em>Allmän fil</em> stödjer inte detta alternativ.

en: Display a text field where users may enter a description about the uploaded file. The description text is used when using the <em>Generic file</em> formatter to link to the file, the file name will be used otherwise. Most other formatters do not use the description field on output.
sv: Visa ett textfält där användare kan mata in en beskrivning om den uppladdade filen. Beskrivningen används när formateraren <em>Allmän fil</em> används för att länka till denna fil, annars kommer filnamnet att användas. De flesta formaterarna använder inte detta beskrivningsfält vid utmatning.

en: Can be used to display specific alt, title, or description information. May cause duplicate rows if grouping fields.
sv: Kan användas för att visa en specifik alternativ titel eller beskrivande information. Kan orsaka dubbla rader om grupperande fält användas.

en: Allowed extensions: %ext
sv: Tillåtna filändelser: %ext

en: Maximum file size: %size
sv: Största filstorlek: %size

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other information.
sv: ID3-etiketter innehåller inbäddad information såsom artist, album, år, genre och övrig information.

en: The data column may contain only a few or none any of these data options. The name of the module that provides the data is shown in parathesis.
sv: Datakolumnen får bara innehålla ett par eller inget av dessa alternativ. Namnet på modulen som tillhandahåller informationen visas inom parentes.
