Display Suite profile (6.x-1.9) - en to fi translation catalogue (4569 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Images
fi: Kuvat

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Show on every page except the listed pages.
fi: Näytä kaikilla paitsi näillä sivuilla.

en: Show on only the listed pages.
fi: Näytä vain näillä sivuilla.

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: enabled
fi: käytössä

en: enable
fi: ota käyttöön

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Transaction ID
fi: Tapahtuma ID

en: Attribute
fi: Attribuutti

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Gross
fi: Brutto

en: content
fi: sisältö

en: Development
fi: Kehitys

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Is
fi: On

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Age
fi: Ikä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Log
fi: Loki

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Default currency
fi: Oletusvaluutta

en: Action
fi: Toiminto

en: Cost
fi: Maksu

en: Quantity
fi: Määrä

en: On
fi: Käytössä

en: Purchased
fi: Ostettu

en: error
fi: virhe

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: unpublished
fi: julkaisematon

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Password
fi: Salasana

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Country
fi: Maa

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Quote
fi: Lainaus

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Changes
fi: Muutokset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Background
fi: Tausta

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Clean up
fi: Siivoa

en: Catalog
fi: Tuoteluettelo

en: Album
fi: Albumi

en: Artist
fi: Artisti

en: view catalog
fi: Näytä tuoteluettelo

en: administer catalog
fi: järjestele luetteloa

en: Icon
fi: Ikoni

en: Time
fi: Aika

en: week
fi: viikko

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: remove
fi: poista

en: View
fi: Näytä

en: Length
fi: Pituus

en: Format
fi: Muoto

en: The configuration options have been reset to their default values.
fi: Asetukset on palautettu oletusarvoihinsa.

en: hidden
fi: piilotettu

en: Path
fi: Polku

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Region
fi: Alue

en: link
fi: linkki

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: never
fi: ei koskaan

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: style
fi: tyyli

en: read more
fi: lue lisää

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Total
fi: Yhteensä

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Upload image
fi: Lataa kuva

en: Paths
fi: Polut

en: type
fi: tyyppi

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Find content
fi: Etsi sisältöä

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Check
fi: Muu suoritus

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Create
fi: Luo

en: Separator
fi: Erotin

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Node edit form
fi: Solmun muokkauslomake

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Node add form
fi: Solmun lisäyslomake

en: term
fi: termi

en: Add child page
fi: Lisää alasivu

en: Printer-friendly version
fi: Tulostettava sivu

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: All
fi: Kaikki

en: hours
fi: tunnit

en: days
fi: päivät

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel title
fi: Paneelin otsikko

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: panels
fi: paneelit

en: Block
fi: Lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Mission
fi: Tehtävä

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Good
fi: Hyvä

en: rate content
fi: arvostele sisältö

en: Voting
fi: Äänestys

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Module
fi: Moduuli

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Submit changes
fi: Tallenna muutokset

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: You must enter a valid e-mail address.
fi: Sinun täytyy syöttää kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Aggregator category
fi: Aggregointiluokka

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Custom
fi: Oma

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File MIME type
fi: Tiedoston MIME tyypit

en: Node revision ID
fi: Solmun revision ID

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Content field
fi: Sisältökenttä

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Is not
fi: Ei ole

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Count
fi: Laskuri

en: Click here
fi: Klikkaa tässä

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Add action
fi: Lisää toimenpide

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: configure
fi: Muokkaa

en: Items
fi: Aiheet

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Up
fi: Ylös

en: 1 attachment | @count attachments
fi[0]: 1 liite
fi[1]: @count liitettä

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Card Type
fi: Korttityyppi

en: Card Number
fi: Kortin numero

en: Start Date
fi: Alkamispäivä

en: Month
fi: Kuukausi

en: Add line
fi: Lisää rivi

en: Qty
fi: Määrä

en: Price
fi: Hinta

en: Customers
fi: Asiakkaat

en: System
fi: Järjestelmä

en: Customer
fi: Asiakas

en: Amount
fi: Määrä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Add to cart
fi: Lisää ostoskoriin

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: Invoice
fi: Lasku

en: Code
fi: Koodi

en: Stock
fi: Varasto

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Payment
fi: Maksu

en: Payment settings
fi: Maksuasetukset

en: Payments
fi: Maksut

en: next
fi: seuraava

en: Store
fi: Kauppa

en: Company
fi: Yritys

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: directory
fi: hakemisto

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Border
fi: Raja

en: Method
fi: Tapa

en: Egypt
fi: Egypti

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Turkey
fi: Turkki

en: Week
fi: Viikko

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: End
fi: Päättyy

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Base
fi: Ydin

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Sanasto johon sivun ensimmäinen kategoria kuuluu.

en: The name of the category.
fi: Kategorian nimi.

en: The id number of the category.
fi: Kategorian ID.

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Note
fi: Huomaa

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: SKU
fi: Koodi

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Allow
fi: Sallittu

en: Ignore
fi: Ohita

en: Padding
fi: Täyte

en: First name
fi: Etunimi

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Destination
fi: Kohde

en: reset
fi: nollaa

en: Class
fi: Luokka

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Exists
fi: On olemassa

en: Number of votes
fi: Äänten määrä

en: Button
fi: Nappi

en: Both
fi: Molemmat

en: Clicks
fi: Klikkaukset

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee syöttömuodon)

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fi: Suurin sallittu kirjainten määrä kentässä. Jätä tyhjäksi mikäli et halua rajoittaa.

en: Rows
fi: Rivejä

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Checkout
fi: Kassalle

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: access all views
fi: salli pääsy kaikkiin näkymiin

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fi: Näkymät ovat muokattuja listoja järjestelmän sisällöstä; ne ovat erittäin muokattavissa ja antavat täyden kontrollin siitä miten sisältö näytetään.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Summary, sorted ascending
fi: Yhteenveto päinvastaisessa järjestyksessä

en: Summary, sorted descending
fi: Yhteenveto käänteisessä järjestyksessä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän yläpuolella näytettävä teksti. Voi sisältää tekstiä, linkkejä tai mitä vain haluat. Vaihtoehtoinen.

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Expose
fi: Näytä

en: Down
fi: Alas

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Order
fi: Järjestys

en: Add criteria
fi: Lisää kriteerit

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Node: ID
fi: Solmu: ID

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Credit Card
fi: Luottokortti

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Do not display
fi: Älä näytä

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Node template
fi: Solmumalli

en: Profile
fi: Profiili

en: Process
fi: Suorita

en: Close
fi: Sulje

en: filters
fi: suodattimet

en: Votes
fi: Äänet

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Child terms
fi: Alitermit

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: fields
fi: kentät

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Expiration
fi: Voimassaoloaika

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Duration
fi: Kesto

en: Expiration date
fi: Loppumispäivämäärä

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Function
fi: Funktio

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Location name
fi: Sijainnin nimi

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
fi: esim. liike, tapaamispaikka

en: Street
fi: Katuosoite

en: Additional
fi: Lisäarvot

en: City
fi: Kaupunki

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: NOT LISTED
fi: EI LISTATTU

en: State/Province
fi: Osavaltio/Provinssi

en: Map links
fi: Karttalinkit

en: Geocoding options
fi: Geokoodausasetukset

en: Settings for Location module
fi: Location-moduulin asetukset

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Add location
fi: Lisää paikkakunta

en: Phone number
fi: Puhelinnumero

en: Germany
fi: Saksa

en: Labels
fi: Osoitelaput

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: comments
fi: kommentit

en: Full
fi: Kokonainen

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Rules
fi: Säännöt

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzhan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet-saari

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret (Keeling)

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tsekki

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen Tasavalta

en: East Timor
fi: Itä-Timor

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guiana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard- ja McDonaldinsaaret

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mozambik

en: Netherlands
fi: Hollanti

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudiarabia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Spain
fi: Espanja

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt Kuningaskunta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltojen erillisalueet

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: Zambia
fi: Sambia

en: Share
fi: Jaa

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Formatting guidelines
fi: Muotoiluohjeet

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Some
fi: Jotkut

en: Attachments
fi: Liitteet

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Pending
fi: Odottaa

en: minute
fi: minuutti

en: minutes
fi: minuutti / minuutit

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Key
fi: Avain

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: File Upload
fi: Tiedoston lataus palvelimelle

en: Upload file
fi: Palvelimelle ladattava tiedosto

en: settings page
fi: asetussivu

en: List price
fi: Listahinta

en: Timer
fi: Ajastin

en: Change
fi: Muuta

en: English
fi: englanti

en: Spanish
fi: espanja

en: in
fi: sisällä

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Time format
fi: Kellonajan muoto

en: Are you sure you want to delete these items?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä kohteet?

en: The items have been deleted.
fi: Kohteet on poistettu.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Node body
fi: Solmun runko

en: update
fi: päivitä

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Display all menu items
fi: Näytä kaikki valikkokohdat

en: published
fi: julkaistu

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: @time ago
fi: @time sitten

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvattava muuttuja

en: tokens
fi: merkit

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: (disabled)
fi: (pois käytöstä)

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Middle
fi: Keskellä

en: Query
fi: Kysely

en: Search fields
fi: Hakukentät

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Block name
fi: Lohkon nimi

en: day
fi: päivä

en: hour
fi: tunti

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: is equal to
fi: on samansuuruinen kuin

en: is not equal to
fi: on erisuuri kuin

en: Moderated
fi: Moderoitu

en: User locations
fi: Käyttäjien sijainnit

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
fi: Lisätäksesi tai muuttaaksesi sijaintiasi kartalla, <a href="@url">muokkaa sijaintiasi</a>.

en: Node settings
fi: Solmun asetukset

en: Controls
fi: Hallintavaihtoehdot

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Equal to
fi: On yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: Execute custom PHP code
fi: Suorita kustomoitua PHP koodia

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Your rating
fi: Arviosi

en: Select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: You must select a user.
fi: Sinun on valittava käyttäjä.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: Immediately
fi: Heti

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Select one...
fi: Valitse yksi...

en: Production
fi: Tuotanto

en: Info
fi: Tieto

en: Red
fi: Punainen

en: Shipping method:
fi: Toimitustapa:

en: Taxes
fi: Verot

en: Tax rate
fi: Veroprosentti

en: Enabled filters
fi: Käytössä olevat suodattimet

en: or
fi: tai

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Convert
fi: Käännä

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: All blogs
fi: Kaikki blogit

en: Style
fi: Tyyli

en: Delete package
fi: Poista pakkaus

en: revert
fi: palauta

en: Revision
fi: Versio

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Search options
fi: Hakuvalinnat

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: options
fi: asetukset

en: Shopping cart
fi: Ostoskori

en: Your item(s) have been updated.
fi: Tuotteet on päivitetty.

en: Qty.
fi: Määrä

en: Cart
fi: Ostoskori

en: Credit card details
fi: Luottokorttitiedot

en: Discount
fi: Alennus

en: Shipping
fi: Toimitus

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Order history
fi: Tilaushistoria

en: Product
fi: Tuote

en: Flexible
fi: Joustava

en: Subtotal
fi: Välisumma

en: Ship to:
fi: Toimitusosoite:

en: Payment method
fi: Maksutapa

en: Balance
fi: Saldo

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Completed
fi: Valmis

en: Payment details
fi: Maksun tiedot

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Products
fi: Tuotteet

en: administer products
fi: Hallitse tuotteita

en: Product settings
fi: Tuoteasetukset

en: Street address
fi: Lähiosoite

en: Testing
fi: Testaus

en: Standard
fi: Standardi

en: Thousands separator
fi: Tuhaterotin

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Fiji
fi: Fidži

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: U.S. Virgin Islands
fi: Amerikkalaiset Neitsytsaaret

en: Province
fi: Provinssi

en: Pounds
fi: Paunaa

en: Grams
fi: Grammaa

en: Kilograms
fi: Kilogrammaa

en: Ounces
fi: Unssia

en: Inches
fi: Tuumat

en: Feet
fi: Jalat

en: Orders
fi: Tilaukset

en: Print invoice
fi: Tulosta lasku

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: Authentication
fi: Tunnistaminen

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Gray
fi: Harmaa

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: New
fi: Uusi

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Plural
fi: Monikko

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: Basic information
fi: Perustietoa

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Current search
fi: Nykyinen haku

en: Display style
fi: Näyttötapa

en: <Hidden>
fi: <Ei näytetä>

en: The primary identifier for a node.
fi: Syötteet

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Themes
fi: Teemat

en: Translations
fi: Käännökset

en: The comments have been deleted.
fi: Kommentit on poistettu.

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Live
fi: Reaaliaikainen

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: hour(s)
fi: tunti / tunnit

en: day(s)
fi: päivä(t)

en: week(s)
fi: viikko / viikot

en: month(s)
fi: kuukausi / kuukaudet

en: Read only
fi: Vain luku

en: Contact settings
fi: Yhteydenottoasetukset

en: cancel
fi: peruuta

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Processing
fi: Käsitellään

en: disable
fi: pois käytöstä

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Storage
fi: Tallennus

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Default display
fi: Oletusnäkymä

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Enable custom alternate text
fi: Käytä omaa vaihtoehtoista tekstiä

en: Enable custom title text
fi: Käytä omaa otsikkotekstiä

en: Apply
fi: Käytä

en: Select
fi: Valitse

en: is
fi: on

en: You must select a node.
fi: Sinun on valittava solmu.

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: Information
fi: Tietoa

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Toggle
fi: Valinta

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Menus
fi: Valikot

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fi: Varoitus! Tämän asetuksen muuttaminen sen jälkeen kun siihen on syötetty sisältöä voi aiheuttaa syötetyn tiedon menetyksen!

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fi: Sisältömoduuli on CCK:n pakollinen osa. Se sallii käyttäjien ylläpitää kustomoituja kenttiä sisältötyypeissä. Drupalissa sisältötyyppejä käytetään määrittelemään lähetyksen ominaisuuksia kuten kenttien kuvaukset ja otsikot solmujen hallintasivuilla. Käyttämällä sisältömoduulia (ja muita CCK:n mukana tulevia apumoduuleja) voit lisätä uusia kenttiä oletuskenttien Otsikko ja Runko lisäksi. CCK:n ominaisuudet ovat käytettävissä välilehtien kautta <a href="@content-types">sisältötyyppien hallintasivuilla</a>. Löydät lisätietoa sisältötyypeistä myös <a href="@node-help">solmu-moduulin ohjesivulta</a>.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fi: Kustomoidut CCK kentät tulevat valinnaisista CCK:n mukana saatavista moduuleista (jokainen niistä on erityyppinen). Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä CCK komponentteja <a href="@modules">moduulisivuilla</a>. CCK:n oletusasennus sisältää:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fi: <em>numero</em>, joka lisää numeeriset kenttätyypit joko muuttujan tai desimaalin muodossa. Voit määritellä sallitut syötteet tai määritellä, miltä väliltä sallittujen arvojen on oltava. Saatavilla on useita eri syöttömuotoja.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fi: <em>teksti</em>, joka lis

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fi: <em>solmureferenssi</em>, joka luo kustomoidun referenssin muihin Drupalin solmuihin. Lis

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fi: <em>k

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fi: <em>kentt

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fi: Lis

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fi: Määritä, kuinka tämän sisältötyypin kentät ja kenttien otsikot esitetään solmujen teasereissa ja kokonaisissa solmuissa.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fi: Määrittele, kuinka tämän sisältötyypin kentät näytetään kontekstia renderöitäessä.

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Updating field type %type with module %module.
fi: Päivitettiin kentän tyyppi %type moduulilla %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fi: Päivitettiin widgetin tyyppi %type moduulilla %module.

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Allows administrators to define new content types.
fi: Sallii ylläpitäjien määrittää uusia sisältötyyppejä.

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: no styling
fi: ei stylisointia

en: simple
fi: yksinkertainen

en: fieldset
fi: kenttäryhmä

en: fieldset - collapsible
fi: kenttäryhmä - pienennettävissä

en: fieldset - collapsed
fi: kenttäryhmä - pienennetty

en: Added field %label.
fi: Lisätty kenttä nimellä %label.

en: There was a problem adding field %label.
fi: Ongelma kentän %label lisäämisessä.

en: There was a problem creating field %label.
fi: Ongelma luotaessa kenttää %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Removed field %field from %type.
fi: Poistettu %field tyypistä %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
fi: Ongelma poistettaessa kenttää %field sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat vain kenttään %field käytettäessä sisältötyypissä %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fi: Nämä arvot tulevat voimaan kentälle %field jokaisessa sisältötyypissä missä se esiintyy.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fi: PHP-koodin palauttama oletusarvo oli v

en: The default value is invalid.
fi: Oletusarvo ei ole sallittu.

en: Saved field %label.
fi: Tallennettu kenttä %label.

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fi: Tietokanta on muuttunut ja tieto on joko siirtynyt tai deletoitunut.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fi: Havaittu ongelma, tietokannan muutokset ei valmistuneet.

en: Processing %title
fi: Prosessoidaan %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fi: Sisältötypin kenttätaulu %old_name on uudelleennimetty %new_name ja kenttien instanssit on päivitetty.

en: The content fields table %name has been deleted.
fi: Sisältötyypin kentät sisältävä taulu %name on poistettu.

en: Referenced node ID
fi: Viitatun solmun ID

en: Referenced node title
fi: Viitatun solmun otsikko

en: Raw number value
fi: Raaka lukuarvo

en: Formatted number value
fi: Formatoitu lukuarvo

en: Raw, unfiltered text
fi: Raaka suodattamaton teksti

en: Formatted and filtered text
fi: Formatoitu ja suodatettu teksti

en: Referenced user ID
fi: Viitatun käyttäjän ID

en: Referenced user name
fi: Viitatun käyttäjän nimi

en: Formatted HTML link to referenced user
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun käyttäjään

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Export data
fi: Vie dataa

en: Fieldgroup
fi: Kenttäryhmä

en: Node reference
fi: Solmuviittaus

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Node Reference
fi: Solmuviittaus

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka kautta voidaan viitata solmusta toiseen.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki, jonka käyttäjät syöttävät desimaalierottimeksi lomakkeissa.

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: "Minimum" must be a number.
fi: "Pienimmän" tulee olla numero.

en: "Maximum" must be a number.
fi: "Suurimman" on oltava puhelinnumero.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: User reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: User roles that can be referenced
fi: Roolit joihin voidaan viitata

en: User status that can be referenced
fi: Käyttäjän tila johon voidaan viitata

en: User Reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka avulla voidaan viitata käyttäjään solmusta.

en: Form
fi: Kaavake

en: Title tag
fi: Otsikkotagi

en: Override path
fi: Ohita polku

en: Contact phone number
fi: Puhelinnumero

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: years
fi: vuosia

en: Ubercart - payment
fi: Ubercart - maksu

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Dotted
fi: Pisteet

en: Dashed
fi: Pilkut

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Order ID
fi: Tilaustunnus

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Search returned the following results:
fi: Haku tuotti seuraavan tuloksen:

en: Edit this term
fi: Muokkaa termiä

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Hide
fi: Piilossa

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: 1 comment | @count comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: @count kommenttia

en: Global
fi: Yleinen

en: arguments
fi: argumentti

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Button settings
fi: Facebook Tykkää -napin asetukset

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Layouts
fi: Ulkoasut

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: Rate
fi: Arvio

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
fi: Maksun yhteydessä tapahtui virhe. Ole hyvä ja ota yhteyttä ylläpitoon tilauksen tarkastamiseksi.

en: A payment has been accepted.
fi: Maksu on hyväksytty.

en: Distinct
fi: Erilainen

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Uppercase
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Ubercart - core (optional)
fi: Ubercart - ydin (valinnainen)

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Purchase date
fi: Ostopäivämäärä

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Node access
fi: Solmun pääsy

en: year(s)
fi: vuosi / vuodet

en: product
fi: tuote

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Saved addresses
fi: Tallennetut osoitteet

en: Loading
fi: Ladataan

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: The directory %directory is not writable
fi: Hakemistoon %directory ei voida kirjoittaa.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fi: Hakemistoon %directory ei voi kirjoittaa, koska sille ei ole asetettu sopivia oikeuksia.

en: File description
fi: Tiedoston kuvaus

en: File size (in bytes)
fi: Tiedoston koko (tavuina)

en: Defines a file field type.
fi: Määrittelee kenttätyypin.

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: Variable editor
fi: Muuttujien muokkaustyökalu

en: empty
fi: tyhjä

en: Packages
fi: Pakkaukset

en: Package
fi: Pakkaus

en: Attribute settings
fi: Ominaisuuksien asetukset

en: Are you sure you want to delete this message?
fi: Oletko varma että haluat poistaa viestin?

en: Add role
fi: Lisää rooli

en: All users
fi: Kaikki käyttäjät

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Node author
fi: Solmun kirjoittaja

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Country code
fi: Maakoodi

en: Order #
fi: Tilaus #

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Attach files
fi: Liitä tiedostoja

en: Shout
fi: Huuda

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Views panes
fi: Näkymäpaneelit

en: by @user
fi: @user

en: view all panes
fi: näytä kaikki ruudut

en: view pane admin links
fi: näytä ruudun ylläpitolinkit

en: administer pane visibility
fi: ylläpidä ruutujen näkyvyysasetuksia

en: administer pane access
fi: ylläpidä ruutujen pääsyoikeuksia

en: administer advanced pane settings
fi: ylläpidä ruutujen laajennettuja asetuksia

en: use panels caching features
fi: käytä paneeleiden välimuistitusominaisuuksia

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
fi: Päivitys #5218 sisältää muutoksia ainoastaan PostgreSQL varten. Päivitys ei sisällä muutoksia MySQL tietokantaa varten - koska käytössäsi on MySQL, voit tulkita päivityksen onnistuneesti suoritetuksi.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
fi: Voit jättää epäonnistuneet palstojenlisäys yritykset huomiotta päivityksessä #5216 niin kauan kuin tätä tekstiä edeltävät kyselyt suoritettiin onnistuneesti.

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Deleted/missing block @module-@delta
fi: Poistettu/puuttuva lohko @module-@delta

en: New custom content
fi: Uusi kustomoitu sisältö

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fi: Luo täysin kustomoitua HTML sisältöä.

en: Context
fi: Konteksti

en: General form
fi: Yleislomake

en: Form goes here.
fi: Lomake tulee tähän.

en: "@s" base form
fi: "@s" peruslomake

en: Node type description
fi: Solmun tyypin kuvaus

en: Attached files
fi: Liitetyt tiedostot

en: Attached files go here.
fi: Liitetyt tiedostot tulevat tähän.

en: A list of files attached to the node.
fi: Lista solmuun liitetyistä tiedostoista.

en: "@s" attachments
fi: "@s" liitteet

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Book navigation goes here.
fi: Kirjan navigaatio tulee tähän.

en: "@s" book navigation
fi: "@s" kirjan navigaatio

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment form here.
fi: Kommenttilomake tähän.

en: A form to add a new comment.
fi: Lomake kommentin lisäämiseksi.

en: "@s" comment form
fi: "@s" kommenttilomake

en: Node comments
fi: Solmun kommentit

en: Node comments go here.
fi: Solmun kommentit tulevat tähän.

en: The comments of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kommentit.

en: Sort
fi: Järjestä

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: "@s" comments
fi: "@s" kommentit

en: Node content
fi: Solmun sisältö

en: The content of the referenced node.
fi: Viitatun solmun sisältö.

en: Node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Node content goes here.
fi: Solmun sisältö tulee tähän.

en: Edit node
fi: Muokkaa solmua

en: Edit this node
fi: Muokkaa solmua

en: Link title to node
fi: Linkitä otsikko solmuun

en: Check here to make the title link to the node.
fi: Klikkaa tästä tehdäksesi otsikosta linkki solmuun.

en: No extras
fi: Ei ekstroja

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
fi: Klikkaa tästä poistaaksesi käytöstä mahdolliset tämän moduulin solmulle tekemät muutokset kuten tiedostoliitteet ja CCK kentät; tämän tulisi näyttää ainoastaan perustiivistelmä tai solmun leipäteksti.

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Node form publishing options
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa

en: Publishing options on the Node form.
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form author information
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa

en: Author information on the Node form.
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa.

en: Node form input format
fi: Solmun lomakkeen syöttömuoto

en: Input format for the body field on a node.
fi: Solmun sisältökentän syöttömuoto.

en: Node form comment settings
fi: Solmun lomakkeen kommenttiasetukset

en: Comment settings on the Node form.
fi: Kommenttiasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form menu settings
fi: Solmun lomakkeen valikkoasetukset

en: Node form file attachments
fi: Solmulomakkeen liitetiedostot

en: File attachments on the Node form.
fi: Liitetiedostot solmun lomakkeessa.

en: Node form categories
fi: Solmun lomakkeen kategoriat

en: Node form book options
fi: Solmun lomakkeen kirjaoptiot

en: Book options for the node.
fi: Solmun kirjaoptiot.

en: Publishing options.
fi: Julkaisuasetukset.

en: Comment options
fi: Kommenttivaihtoehdot

en: Comment options.
fi: Kommenttivaihtoehdot.

en: Authoring information.
fi: Luontitiedot.

en: Menu options
fi: Valikko-optiot

en: Menu options.
fi: Valikko-optiot.

en: URL path options
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset

en: URL Path options.
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset.

en: Attach files.
fi: Liitä tiedostoja.

en: Categories.
fi: Kategoriat.

en: Book options
fi: Kirja-asetukset

en: Book options.
fi: Kirjaoptiot.

en: Input format.
fi: Syöttömuoto.

en: "@s" @type
fi: "@s" tyyppi

en: Node type description goes here.
fi: Solmun tyypin kuvaus tulee tähän.

en: Node type description.
fi: Solmun tyypin kuvaus.

en: "@s" type description
fi: "@s" tyypin kuvaus

en: Profile content goes here.
fi: Profiilisisältö tulee tähän.

en: Which category
fi: Mikä kategoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos kategoriassa ei ole dataa. Huomaa että otsikkoa ei näytetä muulloin kuin sen ollessa ohitettuna.

en: "@s" profile fields
fi: "@s" profiilikentät

en: Term description goes here.
fi: Termin kuvaus tulee tähän.

en: Term description.
fi: Termin kuvaus.

en: "@s" term description
fi: "@a" termin kuvaus

en: List of related terms
fi: Lista liitännäistermeistä

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fi: Termit jotka liittyvät olemassaolevaan termiin; voivat olla alitermejä, sisartermejä tai ylätason termejä.

en: Sibling terms
fi: Sisartermit

en: Top level terms
fi: Ylätason termit

en: Term synonyms
fi: Termien synonyymit

en: Which terms
fi: Mitkä termit

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: The picture of a user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: "@s" user picture
fi: "@s" käyttäjäkuva

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: The profile of a user.
fi: Käyttäjän profiili.

en: "@s" user profile
fi: "@s" käyttäjäprofiili

en: Vocabulary terms
fi: Sanastotermit

en: All the terms in a vocabulary.
fi: Kaikki sanastossa olevat termit.

en: "@s" terms
fi: "@s" termit

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fi: Määrittele näytettävien termien enimmäissyvyys.

en: Display as tree
fi: Näytä puumuodossa

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fi: Mikäli valittuna, termit näytetään puumuodossa, muussa tapauksessa peruslistana.

en: A node object.
fi: Solmuobjekti.

en: Currently set to !link
fi: Tällä hetkellä asetettuna !link

en: Invalid node selected.
fi: Epäkelpo solmu valittu.

en: A node add form.
fi: Solmun lisäyslomake.

en: Select the node type for this form.
fi: Valitse solmun tyyppi tälle lomakkeelle.

en: A node edit form.
fi: Solmun muokkauslomake.

en: A single taxonomy term object.
fi: Yksittäisen luokittelutermin objekti.

en: A single user object.
fi: Yksittäisen käyttäjän objekti.

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A single taxonomy vocabulary object.
fi: Yksittäinen luokittelusanasto-objekti.

en: Select the vocabulary for this form.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle.

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: argument
fi: argumentti

en: Add argument
fi: Lisää argumentti

en: relationship
fi: suhde

en: Add relationship
fi: Lisää suhde

en: Add context
fi: Lisää konteksti

en: Required contexts
fi: Vaaditut kontekstit

en: required context
fi: vaadittu konteksti

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Remove this item
fi: Poista

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Move content in @layout to
fi: Siirrä sisältö @layout

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: Configure !subtype_title
fi: Säädä !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Columns
fi: Palstat

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria, johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä -lomakkeessa. Ainoastaan isot ja pienet aakkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään oletusta ”Minipaneelit”.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokkien nimet voivat sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: Local
fi: Paikallinen

en: create mini panels
fi: luo minipaneeleita

en: administer mini panels
fi: ylläpidä minipaneeleita

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
fi: Teaseri on pala tekstiä jonka avulla kuvataan paneeli sen ollessa listattuna (esimerkiksi nostettuna etusivulle); itse sisältö näytetään ainoastaan koko sivun näkymässä.

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: create panel-nodes
fi: luo paneelisolmuja

en: edit own panel-nodes
fi: muokkaa omia paneelisolmuja

en: administer panel-nodes
fi: ylläpidä paneelisolmuja

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fi: Luo solmuja jotka on jaettu valittavaa sisältöä sisältäviin alueisiin.

en: Add a node from your site as content.
fi: Lisää solmu sivustoltasi sisältönä.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Käyttääksesi NID:iä verkko-osoitteesta, voit käyttää %0, %1, ..., %N hakeaksisi verkko-osoitteen argumentteja. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneelille välitettyjä argumentteja.

en: Leave node title
fi: Jätä lomakkeen otsikko

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
fi: Edistynyt: mikäli ei valittuna, älä muuta solmun otsikkoa; tämä voi aiheuttaa että solmun otsikko tulostuu kahdesti paitsi jos teemasi tunnistaa tämän tilan.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Node loaded from @var
fi: Solmu ladattu muuttujasta @var

en: Deleted/missing node @nid
fi: Poistettu/puuttuva solmu @nid

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Path is required.
fi: Polku on pakollinen.

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: Argument wildcard
fi: Argumentin villikortti

en: No argument
fi: Ei argumenttia

en: From context
fi: Kontekstista

en: From panel argument
fi: Paneeliargumentista

en: Input on pane config
fi: Syötä paneelin konfiguraatiossa

en: Required context
fi: Pakollinen konteksti

en: Panel argument
fi: Paneeliargumentti

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fi: Mitä paneeliargumenttia käytetään "Paneeliargumentista" ollessa valittuna.

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fi: Mitä käytetään argumenttinä "Kiinteä" ollessa valittuna.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fi: Mitä etikettiä käytetään mikäli argumentti näytetään paneelien käyttäjälle.

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: Link to view
fi: Linkitä näkymään

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Edit this view
fi: Muokkaa tätä näkymää

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fi: Tämä on riippumaton mistä tahansa lisää-linkistä jonka näkymä mahdollisesti tarjoaa; jos näet kaksi linkkiä, poista tämä käytöstä. Views tarjoaa lisää-linkin ainoastaan jos käytät tyyppiä "lohko" joten muissa tapauksissa voit käyttää tätä linkkiä.

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Num posts
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: Palestinian Territory
fi: Palestinalaisalueet

en: Vatican
fi: Vatikaani

en: begins with
fi: alkaa

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Print
fi: Tulosta

en: Locked
fi: Lukittu

en: types
fi: tyypit

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: Advanced configuration
fi: Edistyneet valinnat

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Finish
fi: Valmis

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: daily
fi: päivittäin

en: weekly
fi: viikoittain

en: Stock settings
fi: Varaston asetukset

en: deleted
fi: poistettu

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only in the category(s)
fi: Vain luokassa/luokissa

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Billing information
fi: Laskutustiedot

en: Company name
fi: Yrityksen nimi

en: Sandbox
fi: Harjoittelualue

en: Authorization
fi: Vahvistus

en: Credit card charged: !amount
fi: Luottokorttia veloitettu: !amount

en: Color set
fi: Värisarja

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: Search returned no results.
fi: Haku ei tuottanut tulosta.

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Reports
fi: Raportit

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: Configuration file
fi: Asetustiedosto

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: URL filter
fi: URL-suodatin

en: Please select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi kommentti, joita päivitys koskee.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: Display a message to the user
fi: Näytä käyttäjälle viesti

en: Revenue
fi: Voitto

en: Payment method title
fi: Maksutavan otsikko

en: Order review submit button text
fi: Tilauksen varmistussivun lähetysnapin teksti

en: Submit Order
fi: Lähetä tilaus

en: Order created through website.
fi: Tilaus luotiin sivuston kautta.

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Reply-to link
fi: Vastaa-linkki

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: ImageField
fi: Kuvakenttä

en: Product information
fi: Tuotetiedot

en: Sell price
fi: Myyntihinta

en: Customer purchase price.
fi: Asiakkaan ostohinta.

en: field
fi: kenttä

en: nodes
fi: solmut

en: clone
fi: kloonaa

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Delete view
fi: Poista näkymä

en: Primary Key: Unique cache ID.
fi: Ensisijainen avain: Välimuistin ainutkertainen tunniste.

en: A collection of data to cache.
fi: Tietokokoelma, joka varastoidaan välimuistiin.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
fi: UNIX-aikaleima, joka ilmoittaa koska välimuistiin varastoitu tieto vanhenee. Arvolla 0 tieto ei vanhene koskaan.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
fi: UNIX-aikaleima, joka ilmoittaa milloin välimuistin kohta luotiin.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
fi: Välimuistin tietoihin lisättävät mukautetut HTTP-otsakkeet.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
fi: Arvo, joka ilmoittaa onko sisältö sarjallistettua. (1 = kyllä, 0 = ei)

en: Regions
fi: Alueet

en: Target
fi: Kohde

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Not checked
fi: Ei tarkistettu

en: Remove this action
fi: Poista tämä toimenpide

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: The taxonomy vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Force single
fi: Pakota yksittäinen

en: View cart
fi: Näytä ostoskori

en: Invalid e-mail address.
fi: Väärä sähköpostiosoite.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella lomakkeella käyttäjälle näytettä ohjeteksti.<br />Sallitut HTML-merkit: @tags

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fi: Et saa syöttää PHP koodia.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fi: Tämä PHP koodi on ylläpitäjän asettama ja se ohittaa kaikki syötetyt arvot.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fi: Käytä PHP:tä kentän asetuksiin (vaarallinen - salli käyttö erityistä varovaisuutta käyttäen)

en: Content fieldgroup
fi: Sisällön kenttäryhmä

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos ryhmässä ei ole tietoa. Huomioi että otsikkoa ei näytetä mikäli sitä ei ole ohitettu.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Kentän sallitut arvot, syötä yksi per rivi muodossa avain|otsikko. Avain on arvo joka tallennetaan tietokantaan ja sen on oltava yhteensopiva kentän tallennusmuodon kanssa (%type). Otsikko on vaihtoehtoinen ja jos sitä ei ole syötettynä, näytetään ruudulla avain otsikon sijaan.<br>Sallitut HTML merkit: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fi: Ylläpitäjä asetti tämän PHP koodin ja se ohittaa kaikki allaolevat arvot.

en: Click to view.
fi: Klikkaa katso

en: Number of stars
fi: Tähtien lukumäärä

en: Direct rating widget preview
fi: Suoran arvion esikatselu

en: Shipping Address:
fi: Toimitusosoite:

en: Order #:
fi: Tilaus #:

en: Shipping Method:
fi: Toimitustapa:

en: Ship order !order_id packages.
fi: Toimita tilauksen !order_id paketit.

en: Ship
fi: Toimita

en: This order has no comments associated with it.
fi: Tässä tilauksessa ei ole ilmoituksia.

en: Product reports
fi: Tuoteraportit

en: Products sold
fi: Myydyt tuotteet

en: Total revenue
fi: Liikevaihto yhteensä

en: No products found
fi: Yhtään tuotetta ei löytynyt

en: Number of orders
fi: Tilausten lukumäärä

en: Sales data
fi: Myyntitiedot

en: Daily average for @month
fi: @monthn päivittäinen keskiarvo

en: New packages
fi: Uudet paketit

en: Edit package
fi: Muokkaa pakkausta

en: Shipments
fi: Lähetykset

en: New shipment
fi: Uusi toimitus

en: Shipment !id
fi: Toimitus !id

en: Delete shipment
fi: Poista toimitus

en: Ship packages
fi: Lähetä pakkaukset

en: Package ID
fi: Pakkauksen ID-tunnus

en: Shipping type
fi: Toimitustyyppi

en: Package type
fi: Pakkaustyyppi

en: Shipment ID
fi: Lähetyksen ID-tunnus

en: Tracking number
fi: Seurantanumero

en: packing slip
fi: Pakkauslappu

en: This order's products have not been organized into packages.
fi: Tämän tilauksen tuotteita ei ole järjestetty paketeiksi.

en: Create packages.
fi: Luo pakkauksia.

en: Order @order_id does not exist.
fi: Tilausta @order_id ei ole olemassa.

en: Are you sure you want to delete this package?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän pakkauksen

en: Ship date
fi: Toimituspäivämäärä

en: Estimated delivery
fi: Arvioitu saapumispäivä

en: No shipments have been made for this order.
fi: Tästä tilauksesta ei ole tehty lähetyksiä.

en: Make a new shipment
fi: Tee uusi toimitus

en: Ship Manually
fi: Lähetä manuaalisesti

en: Shipping method
fi: Toimitustapa

en: Are you sure you want to delete this shipment?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän lähetyksen?

en: Payment received
fi: Maksu vastaanotettu

en: Merchant ID
fi: Kauppias ID-tunnus

en: Currency code
fi: Valuuttakoodi

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Route
fi: Reitti

en: This node
fi: Tämä solmu

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Text of log message to be passed into the t() function.
fi: Lokimerkinnän teksti, joka annetaan t()-funktiolle.

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
fi: Sarjallistettu jono (serialized array) muuttujia, jotka vastaavat viestin merkkijonoa, ja jotka annetaan t()-funktiolle.

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Response code
fi: Vastauskoodi

en: Enter
fi: Syötä

en: No response
fi: Ei vastausta.

en: Rating
fi: Arvio

en: Order complete
fi: Tilaus valmis

en: Payment methods
fi: Maksutavat

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: File download
fi: Tiedoston lataus

en: Credit card
fi: Luottokortti

en: Order total:
fi: Tilaus yhteensä:

en: Current balance:
fi: Tämänhetkinen saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
fi: Asiakas käytti eri sähköpostiosoitetta suorittaessaan maksua: !email

en: Vendor account number
fi: Palveluntarjoajan tilinumero

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Unknown status
fi: Tuntematon tilanne

en: Validator
fi: Validoija

en: Inherit
fi: Peri

en: Maximum resolution for Images
fi: Maksimiresoluutio kuville

en: Defines an image field type.
fi: Määrittelee kuvakenttä tyypin.

en: Editable
fi: Mahdollista muokattavuus

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: Subtotal:
fi: Välisumma:

en: COD
fi: Postiennakko

en: Add region
fi: Lisää alue

en: Address book
fi: Osoitekirja

en: Base price
fi: Pohjahinta

en: Tax
fi: Vero

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: In the form of WW (01 - 53).
fi: Muodossa WW (01 - 53).

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: Customer messages
fi: Asiakasviestit

en: Button alignment
fi: Painikkeiden tasaus

en: Default price
fi: Vakiohinta

en: You do not have any items in your shopping cart.
fi: Ostoskorissasi ei ole tuotteita.

en: Customer will accept marketing emails.
fi: Asiakas suostuu vastaanottamaan markkinointisähköposteja.

en: Customer does not want marketing emails.
fi: Asiakas ei halua markkinointisähköposteja.

en: Return to order view screen.
fi: Palaa tilauksen katselunäkymään

en: Use this terminal to process credit card payments:
fi: Käytä tätä päätettä luottokorttimaksujen suorittamiseen:

en: You must enter a number for the amount.
fi: Sinun on syötettävä numero määräksi

en: A reason for refunding the customer is required.
fi: Hyvityksen tekemiseen asiakkaalle vaaditaan syy.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
fi: Väärä tilauskoodi. Maksusuoritus ei onnistu.

en: yearly
fi: vuosittain

en: monthly
fi: kuukausittain

en: @label (!name) - Allowed values
fi: @label (!name) - Sallitut arvot

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Widgets
fi: Widgetit

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
fi: Voit lisätä vain yhden kerrallaan.

en: Default cart form
fi: Ostoskorin oletusmuoto

en: Cart Contents
fi: Ostoskorin sisältö

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
fi: Näytä asiakkaan ostoskorin sisältö.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
fi: Tämä käyttäjätili on estetty, eikä sillä voi ladata enää tiedostoja.

en: Watermark Text
fi: Vesileiman teksti

en: Add Watermark
fi: Lisää vesileima

en: Uploaded file is not a valid JPEG
fi: Lähetetty tiedosto ei ole validi JPEG

en: Must fill in text
fi: Täytä teksti

en: Empty Line
fi: Tyhjä rivi

en: Package order !order_id products.
fi: Pakkaa tilauksen !order_id tuotteet.

en: Specify and collect payment for an order.
fi: Määritä ja kerää tilauksen maksu

en: Test Gateway
fi: Testi-gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
fi: Prosessoi luottokorttimaksut testi-gatewayn kautta.

en: Check or Money Order
fi: Šekki tai maksumääräys

en: Pay by mailing a check or money order.
fi: Maksu pankkisiirrolla.

en: UPS Next Day Air
fi: UPS seuraavan päivän lentoposti

en: UPS Next Day Air Saver
fi: UPS seuraavan päivän lentoposti (säästö)

en: UPS Next Day Early A.M.
fi: UPS seuraavan päivän aamuposti

en: UPS 2nd Day Air
fi: UPS toisen päivän lentoposti

en: UPS 2nd Day Air A.M.
fi: UPS toisen päivän aamuposti

en: UPS 3-Day Select
fi: UPS 3 päivää

en: UPS Letter
fi: UPS Kirje

en: Customer Supplied Package
fi: Asiakkaan toimittama paketti

en: UPS Express Box
fi: UPS Express laatikko

en: UPS 25KG Box
fi: UPS 25Kg laatikko

en: UPS 10KG Box
fi: UPS 10Kg laatikko

en: Small Packages
fi: Pienet paketit

en: Credit card encryption
fi: Luottokorttisalaus

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
fi: Tietokannan luottokorttitietoja salataan parhaillaan.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
fi: Tämä tekstilohko on viestejä varten, joita voit käyttää mm. ohjepätkinä tai viestipohjina sähköposteja varten. hook_uc_message :lla viestien perusarvojen muokkaaminen on erittäin helppoa.

en: Credit card on a secure server:
fi: Luottokortti turvallisella palvelimella:

en: Credit card/eCheck
fi: Luottokortti/eCheck

en: Select your payment type:
fi: Valitse maksutapa:

en: Online check
fi: verkkolasku

en: Your 2Checkout vendor account number.
fi: 2Checkout palveluntarjoajan tilinumero.

en: Secret word for order verification
fi: Salainen tunnussana tilauksen vahvistamiseksi

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
fi: Salasana, jonka olet määrittänyt 2Checkout-tilisi Look and Feel -asetuksissa.

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
fi: Ota käyttöön testitila, joka antaa mahdollisuuden testitilausten käsittelyyn.

en: Language preference
fi: Käytettävä kieli

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
fi: Salli asiakkaiden valita maksutavaksi luottokortti tai verkkolasku

en: Show credit card icons beside the payment method title.
fi: Näytä luottokorttien kuvakkeet maksutapojen vieressä

en: Multi-page checkout
fi: Monisivuinen kassa

en: Single page checkout
fi: Yksisivuinen kassa

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
fi: Yritettiin varmentamatonta 2Checkout maksua tälle tilaukselle.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
fi: Maksanut !type, 2Checkout.com tilaus #!order.

en: credit card
fi: luottokortti

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
fi: Tilauksesi käsitellään heti kun maksutiedot selviää 2Checkout.comissa.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
fi: !type maksu odottaa 2Checkout.com:n vahvistusta.

en: Update your payment details
fi: Päivitä maksutiedot

en: Update the payment details for a recurring fee.
fi: Päivitä toistuvan maksun maksutiedot.

en: Cancel the recurring fee?
fi: Peru toistuva maksu?

en: Cancel a recurring fee.
fi: Peru toistuva maksu.

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
fi: Suorita luottokorttimaksut käyttäen AIM tai Authorize.net palvelua

en: API Login ID
fi: API kirjautumis ID

en: AIM settings
fi: AIM asetukset

en: ARB settings
fi: ARB-asetukset

en: MD5 Hash
fi: MD5-tiivistesumma

en: CIM settings
fi: CIM-asetukset

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
fi: Uusi Authorize.Net -asiakasprofiili luotu onnistuneesti.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
fi: Authorize.Net: CIM-profiilin luominen epäonnistui.<br />@error -@text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
fi: Authorize.Net: CIM-profiili luotu - @id

en: Credit card payment declined: @message
fi: Luottokorttimaksu hylätty: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
fi: Tyyppi: @type<br />ID: @id

en: ACCEPTED
fi: HYVÄKSYTTY

en: REJECTED
fi: HYLÄTTY

en: Order @order_id
fi: Tilaus @order_id

en: Order @order_id - @sku
fi: Tilaus @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
fi: Tilausnumero: @subscription_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
fi: Toistuvan laskun laskutustiedot on päivitetty.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
fi: Authorize.Net: Tilauksen @subscription_id peruuttaminen epäonnistui.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
fi: Authorize.Net: Tilaus @subscription_id peruttu.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän tilauksen?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
fi: Tilaus peruttu Authorize.Net kautta.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
fi: Tilauksen peruuttaminen epäonnistui. Katso tilauksen ylläpidon ilmoituksia.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän maksun?

en: The recurring fee has been canceled.
fi: Toistuva maksu on peruttu.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
fi: Tapahtui virhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Ota meihin yhteyttä, jos ongelma ei katoa.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
fi: Katuosoite täsmää, mutta postinumero ei

en: Retry – System unavailable or timed out
fi: Kokeile uudestaan - Palvelu ei ole saatavilla tai pyyntö aikakatkaistiin

en: Address information is unavailable
fi: Osoitetietoja ei ole saatavilla

en: Not Processed
fi: Ei käsitelty

en: Void
fi: Mitätöity

en: CVV information
fi: CVV tiedot

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
fi: Luottokorttimaksu ei onnistunut. Ole hyvä ja tarkista luottokortin tiedot ja yritä uudelleen. Jos ongelma jatkuu, ota yhteyttä tilauksen suorittamiseksi.

en: Credit card:
fi: Luottokortti:

en: Pay by credit card.
fi: Maksa luottokortilla.

en: (Last 4)
fi: (4 viimeisintä)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
fi: Syötä kortin omistajan nimi kuten se on korttiin kirjoitettu.

en: You have entered an invalid credit card number.
fi: Syöttämäsi luottokortin numero on virheellinen.

en: The start date you entered is invalid.
fi: Syötetty aloituspäivämäärä on väärin.

en: The credit card you entered has expired.
fi: Syöttämäsi luottokortti on vanhentunut.

en: You have entered an invalid CVV number.
fi: Olet syöttänyt väärän CVV numeron.

en: You must enter the issuing bank for that card.
fi: Sinun on syötettävä kortin myöntäneen pankin nimi.

en: Card Owner
fi: Kortin omistaja

en: Issuing Bank
fi: Myöntäjäpankki

en: View card details.
fi: Katso luottokortin tietoja.

en: Card Type:
fi: Kortin tyyppi:

en: Card Owner:
fi: Kortin omistaja:

en: Card Number:
fi: Kortin numero:

en: Start Date:
fi: Aloituspäivämäärä:

en: Expiration:
fi: Viimeinen voimassaolopäivä:

en: Issuing Bank:
fi: Myöntäjäpankki:

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
fi: Olet vastuussa sivustosi turvallisuudesta, myös luottokorttinumeroiden suojaamisesta. Ota huomioon, että jotkin asetukset tässä osiossa voivat heikentää luottokorttitietojen suojausta ja lisätä vastuutasi petostapauksissa.

en: Validate credit card numbers at checkout.
fi: Varmenna luottokortin numerot kassalla.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
fi: Yritä käsitellä luottokorttimaksut kassalla.

en: Order status
fi: Tilauksen tilanne

en: Unit of time
fi: Aikayksikkö

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
fi: Määrittele mitä tietoa asiakkailta kerätään kortin numeron lisäksi.

en: Enable CVV text field on checkout form.
fi: Aktivoi CVV tekstikenttä kassalomakkeella.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
fi: CVV on luottokorttien lisäturva. VISA, Mastercard ja Discover korteissa kyseessä on kolme numeroa, ja American Express kortissa kyseessä on neljä numeroa. Jos luottokortin prosessori tai maksuväylä vaatii tämän tiedon, sinun pitää aktivoida tämä toiminto täällä.

en: Enable card owner text field on checkout form.
fi: Aktivoi omistajatekstikenttä kassalomakkeella.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
fi: Aktivoi myöntäjäpankki tekstikenttä kassalomakkeella

en: Enable card type selection on checkout form.
fi: Aktivoi kortin tyyppivalikoima kassalomakkeella.

en: Card type select box options
fi: Korttityypin valintalaatikon asetukset

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
fi: Syötä yksi korttityyppi per rivi. Korttityyppien valintalaatikko täytetään näillä tiedoilla, jos se on käytössä.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
fi: Täältä voit muokata viestejä, joita näytetään luottokorttia käyttäville asiakkaille.

en: Credit card payment policy
fi: Luottokorttimaksu menettelytapa

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
fi: Laskutustietojen täytyy vastata luottokortin laskutusosoitetta, joka on syötetty alle tai me emme pysty suorittamaan maksua.

en: Card processing failure message
fi: Kortin tunnusluvun käsittelyn epäonnistumisesta kertova viesti

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
fi: Virheilmoitus, joka näytetään asiakkaille maksuyrityksen epäonnistuttua kassalla.

en: You have specified a non-existent directory.
fi: Määritettyä hakemistoa ei ole olemassa.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
fi: Kansioon kirjoittaminen ei onnistu, ole hyvä ja tarkista kansion käyttöoikeudet.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
fi: Kansiosta lukeminen ei onnistu, ole hyvä ja tarkista kansion käyttöoikeudet.

en: Card type
fi: Kortin tyyppi

en: Card owner
fi: Kortinhaltijan nimi

en: Card number
fi: Kortin numero

en: Start Month
fi: Alkamiskuukausi

en: Start Year
fi: Alkamisvuosi

en: Expiration Month
fi: Erääntymiskuukausi

en: Expiration Year
fi: Erääntymisvuosi

en: Issuing bank
fi: Pankki

en: (if present)
fi: (jos on)

en: Expiration Date:
fi: Eräpäivä

en: What's the CVV?
fi: Mikä on CVV?

en: What is the CVV?
fi: Mikä on CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
fi: CVV tarkoittaa luottokortin tarkistusnumeroa. Tätä numeroa käytetään turvallisuussyistä estämään luottokorttipetos. Numeron löytäminen kortista on yksinkertaista. Seuraa alla olevia ohjeita.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
fi: Näiden korttien CVV on kortin takana. Kyseessä on kolme viimeistä numeroa äärimmäisenä oikealla allekirjoitusruudussa.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
fi: American Express korttien CVV on kortin edessä. Kyseessä on neljä numeroa jotka on painettu pienemmällä kirjasinkoolla oikealle puolen luottokortin numeron päälle.

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Order total: @total
fi: Tilaus yhteensä: @total

en: Balance: @balance
fi: Summa: @balance

en: Charge Amount
fi: Veloitettava summa

en: Charge amount
fi: Veloitettava summa

en: You must enter a positive number for the amount.
fi: Syötä määräksi positiivinen numero.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
fi: Luottokortti käsiteltiin onnistuneesti. Katso ylläpidon kommentit saadaksesi lisätietoja.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
fi: Luottokorttimaksu epäonnistui. Katso ylläpidon kommentit.

en: administer credit cards
fi: hallinnoi luottokortteja

en: view cc details
fi: katso luottokortin tiedot

en: view cc numbers
fi: katso luottokortin numerot

en: process credit cards
fi: käsittele luottokortit

en: Receive credit card payments through checkout.
fi: Vastaanota luottokorttimaksut kassalla.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
fi: Suorita luottokorttimaksut käyttäen CyberSource Silent Order POST palvelua.

en: Payment server
fi: Maksupalvelin

en: Ensure address verification
fi: Varmista osoitteen tarkistus

en: Process transaction only if address passes verification.
fi: Suorita siirto vain jos osoite läpäisee tarkistuksen.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
fi: Suorita siirto riippumatta osoitteen tarkistuksen tuloksesta.

en: ZIP/Postal code
fi: Postinumero

en: The credit card type did not pass validation.
fi: Luottokorttityyppi ei läpäissyt vahvistusta.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
fi: <b>Luottokortti !type:</b> !amount<br /><b>Päätös: @decision</b><br /><b>Peruste:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
fi: !id<br />!decision, Peruste: !reason

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
fi: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Päätös: @decision</b><br /><b>Peruste:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
fi: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Peruste: !reason

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
fi: <b>CyberSource -profiilin luonti epäonnistui.</b><br /><b>Syy:</b> @code

en: @city city tax
fi: @city kaupunkivero

en: County tax
fi: Kunnallisvero

en: Successful transaction.
fi: Onnistunut maksusiirto.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fi: Vanhentunut kortti.<br /><b>Mahdollinen toimenpide:</b> Pyydä toinen kortti tai muu maksutapa.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
fi: Lähiosoite ei sopinut, mutta viisinumeroinen postinumero sopii.

en: Card verification number matched.
fi: Kortin varmistusnumero oli oikein

en: Card verification number not matched.
fi: Kortin varmistusnumero ei ollut oikein

en: Continue with checkout to complete payment.
fi: Jatka kassalle maksun suorittamiseksi.

en: Select a payment method from the following options.
fi: Valitse maksutapa seuraavista vaihtoehdoista.

en: Paying by
fi: Maksutapa

en: Method: @payment_method
fi: Maksutapa: @payment_method

en: Check the order balance
fi: Tarkista tilauksen saldo

en: Credit card payment processed successfully.
fi: Luottokorttimaksu onnistui.

en: Configure the payment settings.
fi: Muuta maksuasetuksia.

en: View the payment settings.
fi: Katso maksuasetuksia.

en: Edit the payment settings.
fi: Muokkaa maksuasetuksia.

en: Edit the basic payment settings.
fi: Muokkaa perusmaksuasetuksia.

en: Edit the payment method settings.
fi: Muokkaa maksutapa-asetuksia

en: Payment gateways
fi: Maksuväylät

en: Edit the payment gateway settings.
fi: Muokkaa maksuväyläasetuksia.

en: Delete payment?
fi: Poista maksu?

en: The payment method of the order.
fi: Tilauksen maksutapa

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
fi: Valitse maksutapa aktivoiduista maksumoduleista.

en: No payment methods founds.
fi: Maksutapoja ei löydy.

en: This gateway supports the following payment methods:
fi: Tämä väylä tukee seuraavia maksutapoja:

en: Order total preview:
fi: Tilauksen kokonaisuuden esikatselu:

en: Payment entered.
fi: Syötetty maksu.

en: An error loading the payment information occurred.
fi: Virhe maksutiedon lataamisessa.

en: Payment information:
fi: Maksutieto:

en: Are you sure you want to delete this payment?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän maksun?

en: Payment deleted.
fi: Maksu peruutettu.

en: @method payment for @amount entered by @user.
fi: Käyttäjä @user syötti @method -maksun summalle @amount.

en: uc_payment
fi: uc_maksu

en: view payments
fi: katso maksuja

en: delete payments
fi: poista maksut

en: Cash on delivery
fi: Postiennakko

en: Pay cash on delivery on pick-up.
fi: Maksu postiennakolla.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
fi: Postiennakkomaksu suoritetaan lähetystä noudettaessa tai vastaanottajan ovella.

en: Delivery Date
fi: Toimituspäivä

en: Desired delivery date:
fi: Toivottu toimituspäivä:

en: Let customers enter a desired delivery date.
fi: Anna asiakkaiden syöttää toivottu toimituspäivämäärä.

en: Enter a desired delivery date:
fi: Syötä toivottu toimituspäivämäärä:

en: Mail to
fi: Lähetä postia:

en: Instructions for customers on the checkout page.
fi: Asiakasohje kassasivulla.

en: Order balance:
fi: Tilauksen saldo:

en: Review order
fi: Tarkista tilaus

en: Review payment
fi: Katso maksu

en: Submit order
fi: Lähetä tilaus

en: PayPal payment complete
fi: PayPal maksu tehty

en: PayPal payment cancelled
fi: PayPal maksu peruutettu

en: PayPal Express Checkout
fi: PayPal Express Kassa

en: API server
fi: API palvelin

en: Express Checkout
fi: Pikakassa

en: API username
fi: API käyttäjänimi

en: API password
fi: API salasana

en: <b>Address:</b> @avscode
fi: <b>Osoite:</b> @avscode

en: PayPal transaction ID: @transactionid
fi: PayPalin transaktio ID: @transactionid

en: PayPal e-mail address
fi: PayPal sähköpostiosoite

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
fi: Sähköpostiosoite jota käytät PayPal tilin yhteydessä johon haluat vastaanottaa maksut.

en: PayPal login page language
fi: Paypalin kirjautumissivun kieli

en: PayPal server
fi: Paypal palvelin

en: Payment action
fi: Maksutoiminto

en: Complete sale
fi: Kokonaiskauppa

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
fi: PayPal maksussa on tapahtunut virhe. Tarkista ostoskorisi ja yritä uudelleen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
fi: Tilauksesi on melkein valmis! Täytä seuraavat kohdat ja klikkaa "Kassa" oston suorittamiseksi.

en: Calculate shipping
fi: Laske toimituskulut

en: Order comments
fi: Tilaustiedot

en: Special instructions or notes regarding your order.
fi: Tilauksen erityisohjeet tai huomiot

en: Continue checkout
fi: Jatka kassalle

en: You must calculate and select a shipping option.
fi: Laske ja valitse toimitustapa.

en: Address matched; postal code did not
fi: Osoite sopii; postinumero ei sopinut

en: Address and postal code matched
fi: Osoite ja postinumero sopivat

en: Postal code matched; address did not
fi: Postinumero sopii; osoite ei sovi

en: An unknown error occurred.
fi: Tuntematon virhe tapahtui.

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
fi: Kauppias ei ole ottanut käyttöön CVV2 koodin käsittelyä.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
fi: Kauppias on antanut tiedoksi, että CVV2 koodia ei ole kortissa.

en: Service not available
fi: Palvelua ei ole saatavilla

en: Unkown error
fi: Tuntematon virhe

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
fi: Asiakas ei antanut vahvistettua toimitusosoitetta osoiteasetuksiin

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
fi: Sähköpostiosoitteesi ei ole vielä rekisteröity tai vahvistettu.

en: Flat rate
fi: Kiinteä hinta

en: Flat shipping rates
fi: Tasahintainen postitus

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
fi: Ylikirjoita vakiopostitushinta jokaiselle tuotteen tasahintaiselle postitustavalle. Kirjoita -1 palauttaaksesi sen takaisin oletusarvoonsa.

en: Default rate: %price
fi: Oletushinta: %price

en: Line item label
fi: Etiketti

en: The starting price for shipping costs.
fi: Toimituskulujen lähtöhinta

en: Shipping rate
fi: Postitushinta

en: Shipping quote settings
fi: Toimituskulujen asetukset

en: View general shipping quote settings.
fi: Katso yleisiä lähetyskulujen asetuksia

en: Shipping settings
fi: Postitusasetukset

en: Default product pickup address
fi: Oletusnouto-osoite

en: Default product shipping type
fi: Oletustoimitustapa

en: Order: Product
fi: Tilaus: Tuote

en: Shipping quotes
fi: Toimituskulut

en: Calculate shipping cost
fi: Laske toimituskulut

en: Shipping quote
fi: Toimituskulujen laskenta

en: Small package
fi: Pikkupaketti

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
fi: Toimituskulut lasketaan automaattisesti kun syötät osoitteesi ja voidaan päivittää manuaalisesti alla olevan nappulan avulla.

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
fi: Toimituskulujen laskennassa ilmeni ongelmia.  Tarkista toimitus- ja tuotetiedot ja yritä uudestaan.  Jos tämä ei ratkaise ongelmaa, ota meihin yhteyttä tilauksen loppuunsaattamiseksi.

en: Calculate
fi: Laske

en: Estimated shipping cost:
fi: Arvioidut toimituskulut

en: Click to calculate shipping
fi: Klikkaa laskeaksesi toimituskulut

en: You must select a shipping option before continuing.
fi: Valitse toimitustapa ennen siirtymistä eteenpäin.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
fi: Väärä valinta. Laske uudelleen toimituskulut jatkaaksesi.

en: Get shipping quotes
fi: Hae toimituskulut

en: Apply to order
fi: Käytä tilaukseen

en: Shipping Quotes
fi: Toimituskulut

en: Tracking numbers
fi: Seurantanumerot

en: Make packages
fi: Tee paketit

en: Create one package
fi: Luo yksi paketti

en: Packages should have at least one product in them.
fi: Pakkauksissa on oltava ainakin yksi tuote.

en: Package %id:
fi: Pakkaus %id:

en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Package type:
fi: Paketin tyyppi:

en: Dimensions:
fi: Mitat:

en: Insured value:
fi: Vakuutusarvo:

en: Tracking number:
fi: Seurantanumero:

en: Label:
fi: Osoitelappu:

en: Pickup Address:
fi: Nouto-osoite

en: Delivery Address:
fi: Toimitusosoite:

en: Schedule:
fi: Aikataulu:

en: Ship date:
fi: Toimituspäivämäärä:

en: Expected delivery:
fi: Arvioitu toimituspäivämäärä

en: Shipment Details:
fi: Lähetyksen tiedot:

en: Carrier:
fi: Kuljetusliike:

en: Tracking Number:
fi: Seurantanumero

en: Services:
fi: Palvelut:

en: Cost:
fi: Kulut:

en: Package @id
fi: Paketti @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
fi: Esim. laatikko, kuormalava, putki, lipas, kotelo, jne.

en: Physical dimensions of the packaged product.
fi: Pakatun tuotteen mitat.

en: Units of measurement
fi: Mittayksiköt

en: Centimeters
fi: Sentit

en: Declared value
fi: Vakuutusarvo

en: Shipment data
fi: Toimitustiedot

en: Carrier
fi: Kuljetusliike

en: Shipment options
fi: Toimitusvaihtoehdot

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
fi: Huomioita toimituksesta, esim kotiinkuljetus, pikalähetys, jne.

en: Expected delivery
fi: Arvioitu toimitusaika

en: Shipping cost
fi: Toimituskulut

en: Save shipment
fi: Tallenna toimitus

en: Origin address
fi: Lähetysosoite

en: Saved Addresses
fi: Tallennetut osoitteet

en: fulfill orders
fi: Täytä tilaukset

en: Password field is required.
fi: Salasana on pakollinen.

en: Total Charges
fi: Kokonaiskulut

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
fi: Valitse ominaisuudet jotka haluat lisätä ja syötä lomake.

en: Display total price
fi: Näytä kokonaishinta

en: Number of options
fi: Vaihtoehtojen lukumäärä

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
fi: Tämä nimi näkyy asiakkaille tuotteiden lisää ostoskoriin lomakkeilla.

en: Product attribute deleted.
fi: Tuoteominaisuus poistettu

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
fi: Tämän täytyy olla numeroina. Ei pilkkuja ja vain yksi desimaalipiste.

en: No attributes left to add.
fi: Ominaisuuksia ei ole jäljellä lisättäväksi.

en: Default product SKU: @sku
fi: Tuotteen oletuskoodi: @sku

en: Please select
fi: Valitse

en: Select box
fi: Valitse ruutu

en: Radio buttons
fi: Radionapit

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
fi: Tilauksen tiedot lähetetään allaolevaan käyttäjätilin sähköpostiosoitteeseen.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
fi: <b>Sähköpostiosoite:</b> @email (<a href="!url">muokkaa</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
fi: Syötä voimassaoleva sähköpostiosoite tätä tilausta varten tai <a href="!url">klikkaa tästä</a> ja kirjaudu olemassaolevalle tilille ja palaa kassalle.

en: Confirm e-mail address
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Passwords must match to proceed.
fi: Salasanojen täytyy olla yhteensopivat mennäksesi eteenpäin.

en: New account details
fi: Uuden tilin tiedot

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
fi: <b>Valinta.</b> Uudet asiakkaat voivat syöttää asiakastilitiedot.<br />Me luomme ne teille jos mitään tietoja ei syötetä.

en: The e-mail address did not match.
fi: Sähköpostiosoite ei täsmää.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
fi: Sähköpostiosoitteellasi on jo tili. Syöttämiäsi uusia tietoja ei huomioida.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
fi: Käyttäjänimi %name on varattu. Ole hyvä ja syötä eri nimi tai jätä kenttä tyhjäksi (käyttäjänimeksi tulee sähköpostiosoite)

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
fi: Syötetyt salasanat eivät olleet yhteensopivia. Yritä uudelleen.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
fi: Anna tuntemattomien asiakkaiden määritellä uusi käyttäjätilinimi

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
fi: Anna tuntemattomien asiakkaiden määritellä uudelle käyttäjätilille salasana.

en: New account details help message
fi: Uuden käyttäjätilin tietojen aputeksti

en: Enter your delivery address and information here.
fi: Kirjoita toimitusosoite ja muut tilaukseen toimitukseen liittyvät tiedot

en: My delivery information is the same as my billing information.
fi: Toimitustietoni ovat samat kuin laskutustietoni.

en: Enter your billing address and information here.
fi: Syötä laskutusosoite ja tiedot tähän.

en: My billing information is the same as my delivery information.
fi: Laskutustietoni ovat samat kuin toimitustietoni.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
fi: Käytä tätä kenttää erityisohjeita tai kysymyksiä varten tilausta koskien.  Tämän kentän sisältö näkyy tilauksen jälkeen automaattisesti muodostettavassa laskussa, joten siihen voi syöttää esimerkiksi organisaationne Y-tunnuksen tai ostoja varten tarvitsemanne oman viitteen.

en: Cart settings
fi: Ostoskorin asetukset

en: Configure the cart settings.
fi: Muuta oskorin asetuksia.

en: View the cart settings.
fi: Tarkastele ostoskorin asetuksia.

en: Edit the cart settings.
fi: Muokkaa ostoskorin asetuksia.

en: Edit the basic cart settings.
fi: Muokkaa ostoskorin perusasetuksia.

en: Checkout settings
fi: Kassan asetukset

en: Configure the checkout settings.
fi: Muokkaa kassan asetuksia.

en: View the checkout settings.
fi: Tarkastele kassan asetuksia.

en: Edit the basic checkout settings.
fi: Muokkaa kassan perusasetuksia.

en: Checkout messages
fi: Kassan viestit

en: Edit the messages for the checkout completion page.
fi: Muokkaa kassan loppusuoritussivun viestejä.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
fi: Katso/muuta korin sisältöä tai mene kassalle.

en: Purchase the items in your shopping cart.
fi: Osta ostoskorissasi olevat tuotteet.

en: Review an order before final submission.
fi: Tarkista tilaus ennen lopullista syöttämistä.

en: Display information upon completion of an order.
fi: Näytä tiedot tilauksen päätteeksi.

en: Cart name
fi: Ostoskorin nimi

en: Click title to display cart contents.
fi: Klikkaa otsikkoa nähdäksesi ostoskorin sisältö.

en: There are no products in your shopping cart.
fi: Ostoskorissasi ei ole tuotteita.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
fi: Tilauksesi on valmis! Tilauksen numero on [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
fi: <a href="[site-url]">Takaisin etusivulle.</a>

en: Cart contents
fi: Ostoskorin sisältö

en: Customer information
fi: Asiakastiedot

en: Delivery information
fi: Toimitustiedot

en: Get the information for where the order needs to ship.
fi: Hae tilauksen toimitustiedot.

en: Get basic information needed to collect payment.
fi: Hae perustiedot jotka tarvitaan maksun perimiseen.

en: button
fi: painike

en: Continue shopping
fi: Jatka ostosten tekoa

en: General cart settings
fi: Yleiset ostoskorin asetukset

en: Minimum order subtotal
fi: Tilauksen minimi välisumma

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
fi: Määrittele valinnaisesti sallittu minimi välisumma ostoskorille checkoutia varten.

en: Minute(s)
fi: Minuutti

en: Hour(s)
fi: Tunti(a)

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
fi: Tilauksen minimi välisumman tulee olla suurempi tai yhtäsuuri kuin nolla.

en: General checkout settings
fi: Yleiset kassan asetukset

en: New customer accounts will be set to active.
fi: Uudet käyttäjätilit asetetaan toimiviksi.

en: Checkout instructions
fi: Kassan ohjeet

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
fi: Anna asiakkaille ohjeet kassasivun ylälaitaan.

en: Continue shopping message
fi: Jatka ostosten tekoa viesti

en: Update cart
fi: Päivitä ostoskori

en: Your cart has been updated.
fi: Ostoskorisi on päivitetty.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
fi: Tilauksen minimi välisumma kassaa varten on !min.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
fi: Asiakas peruutti tämän tilauksen kassalomakkeelta.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
fi: Pahoittelemme, tilauksen teon yhteydessä on tapahtunut virhe joka estää tällä hetkellä tilauksen suorittamisen loppuun. Ota yhteyttä kaupan ylläpitoon, selvitämme asian niin pian kuin mahdollista.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
fi: Tyhjä tilaus päätyi kassalle! Ostoskorin ID: @cart_order

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
fi: <strong>@product-title</strong> lisätty <a href="!url">ostoskoriisi</a>.

en: Cart links settings
fi: Ostoskorin linkkien asetukset

en: Creating cart links
fi: Ostoskorin linkkien luominen

en: Learn how to create cart links for your products.
fi: Opi luomaan ostoskorilinkkejä tuotteille.

en: Cart link product action: @cart_link
fi: Ostoskorilinkin tuotteen toiminta: @cart_link

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
fi: Näytä ostoskorilinkin tuotteen toiminta kun lisäät tuotteen ostoskoriisi.

en: Cart links messages
fi: Ostoskorin linkkien osoitteet

en: Cart links restrictions
fi: Ostoskorin linkkien rajoitukset

en: Empties the customer's cart.
fi: Tyhjentää asiakkaan ostoskorin.

en: administer cart links
fi: järjestele ostoskori linkkejä

en: view cart links report
fi: tarkastele ostoskorilinkkien raporttia

en: Cart Links
fi: Ostoskorin linkit

en: Catalog settings
fi: Katalogin asetukset

en: Find orphaned products
fi: Etsi luokittelemattomia tuotteita

en: Find products that have not been categorized.
fi: Luokittelemattomien tuotteiden löytäminen.

en: Remove category image: !image
fi: Poista kategorian kuva: !image

en: Unlisted products
fi: Listaamattomat tuotteet

en: No products are available in this category.
fi: Tässä kategoriassa ei ole tuotteita.

en: Catalog products list
fi: Tuoteluettelon tuotelista

en: All products are currently listed in the catalog.
fi: Kaikki tuotteet ovat tällä hetkellä listattuina luettelossa.

en: View file downloads
fi: Tarkastele tiedostolatauksia

en: View your purchased files.
fi: Selaa ostamiasi tiedostoja.

en: File downloads
fi: Tiedostolataukset

en: Click here to view your file downloads.
fi: Klikkaa tästä nähdäksesi tiedostolatauksesi.

en: File Downloads
fi: Tiedostolataukset

en: The file downloads directory has been set and is working.
fi: Tiedostolataushakemisto on asetettu ja toimii.

en: Perform action
fi: Suorita toiminto

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
fi: Tiedoston tuhoaminen poistaa kaikki siihen liitetyt ladattavat tiedostot ja tuotteen ominaisuudet.  Hakemiston poistaminen poistaa kaikki sen sisältämät tiedostot ja niihin liitetyt ladattavat tiedostot ja tuotteiden ominaisuudet.

en: Message subject
fi: Viestin otsikko

en: No downloads found
fi: Latauksia ei löytynyt

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
fi: Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään jos saat tämän viestin virheellisesti.

en: The user %username
fi: Käyttäjä %username

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
fi: %username:lta on väliaikaisesti kielletty tiedostojen lataaminen.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
fi: %username:lta on kielletty tiedoston lataus koska sen lataus on tehty liian monesta IP osoitteesta.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
fi: %username:lta on kielletty tiedoston lataus koska lataus on tehty liian monta kertaa.

en: %username has been denied an expired file download.
fi: %username:lta on kielletty vanhentunut oikeus lataukseen.

en: %username has started download of the file %filename.
fi: %username on aloittanut tiedoston %filename latauksen.

en: view all downloads
fi: näytä kaikki lataukset

en: Send e-mail notification on update.
fi: Lähetä sähköposti-ilmoituspäivityksen yhteydessä.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
fi: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Tilausnumerosi [order-link] kaupassa [store-name] on päivitetty.
    
    Tilauksen tila: [order-status]
    
    Tilauksen kommentti:
    [order-last-comment]
    
    Vieraile seuraavalla sivulla kirjautuaksesi tilillesi nähdäksesi tilausksesi yksityiskohtaiset tiedot:
    [site-login]
    
    
    Kiitoksia,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
fi: Kaupan ohjesivu

en: The Drupal page for the store help link.
fi: Drupal sivu kaupan ohjesivulle.

en: Your Order at [store-name]
fi: Tilauksesi [store-name] sivustolla

en: New Order at [store-name]
fi: Uusi tilaus kaupassa [store-name]

en: Notification recipients
fi: Ilmoituksen vastaanottajat

en: Order #[order-id] Update
fi: Tilauksen #[order-id] päivitys

en: Select from address book.
fi: Valitse osoitekirjasta.

en: Primary e-mail:
fi: Ensisijainen sähköpostiosoite:

en: Customer number
fi: Asiakasnumero

en: Primary e-mail
fi: Ensisijainen sähköpostiosoite

en: Search for an existing customer.
fi: Hae olemassaoleva asiakas

en: Create a new customer.
fi: Luo uusi asiakas.

en: Add product
fi: Lisää tuote

en: Add blank line
fi: Lisää tyhjä rivi

en: Add line item
fi: Lisää tuoterivi

en: Select a type
fi: Valitse tyyppi

en: Remove line item.
fi: Poista tuoterivi.

en: Remove this line item?
fi: Poista tämä tuoterivi?

en: Add a line item
fi: Lisää tuoterivi

en: Line item removed.
fi: Tuoterivi poistettu.

en: Order created.
fi: Tilaus on tehty.

en: Add an admin comment
fi: Lisää ylläpitäjän kommentti

en: Admin comments are only seen by store administrators.
fi: Ylläpitäjän kommentit voivat nähdä vain kaupan ylläpitäjät.

en: Add an order comment
fi: Lisää tilauskommentti

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
fi: Tilauskommentteja käytetään ensisijaisesti viestimiseen asiakkaan kanssa.

en: Order updated.
fi: Tilaus on päivitetty.

en: This order contains no products.
fi: Tämä tilaus ei sisällä tuotteita.

en: Notified
fi: Ilmoitettu

en: Order status gets updated
fi: Tilauksen status päivitetään

en: Updated order
fi: Päivitetty tilaus

en: Check the order status
fi: Tarkista tilauksen status

en: Check the order total
fi: Tarkista tilauksen kokonaissumma

en: Check an order's shipping postal code
fi: Tarkista tilauksen postinumero

en: Order: Shipping address
fi: Tilaus: Toimitusosoite

en: Check an order's billing postal code
fi: Tarkista tilauksen laskutuspostinumero

en: Order: Billing address
fi: Tilaus: Laskutusosoite

en: Check an order's products
fi: Tarkista tilauksen tuotteet

en: Check an order's number of products
fi: Tarkista tilauksen tuotteiden määrä

en: Check an order's total weight
fi: Tarkista tilauksen kokonaispaino

en: Check if an order can be shipped
fi: Tarkista voidaanko tilaus toimittaa

en: Update the order status
fi: Päivitä tilaustilanne

en: Order total value
fi: Tilauksen kokonaisarvo

en: Unit of measurement
fi: Mittayksikkö

en: Order settings
fi: Tilausasetukset

en: Configure the order settings.
fi: Muokkaa tilausasetuksia.

en: View the order settings.
fi: Katso tilausasetuksia.

en: Edit the order settings.
fi: Muokkaa tilausasetuksia.

en: Edit the basic order settings.
fi: Muokkaa oletustilausasetuksia

en: Create an order status
fi: Luo tilaus status

en: Create a custom order status for your store.
fi: Luo uusi tilaus status kauppaasi varten.

en: View and process orders.
fi: Selaa ja käsittele tilauksia.

en: View orders
fi: Selaa tilauksia

en: View and process the orders received through your website.
fi: Katso ja käsittele sivustosi kautta vastaanotettuja tilauksia.

en: Create order
fi: Luo tilaus

en: Create an empty new order.
fi: Luo uusi tyhjä tilaus.

en: Search orders
fi: Hae tilauksia

en: Search existing orders.
fi: Hae olemassaolevia tilauksia

en: Select address
fi: Valitse osoite

en: Select customer
fi: Valitse asiakas

en: View your order history.
fi: Selaa tilaushistoriaa.

en: View order @order_id.
fi: Tarkastele tilausta @order_id.

en: View invoice
fi: Näytä lasku

en: View order
fi: Näytä tilaus

en: Printable invoice
fi: Tulostettava lasku

en: Mail invoice
fi: Lasku sähköpostiin

en: Delete order @order_id.
fi: Poista tilaus @order_id.

en: <i>No comments left.</i>
fi: <i>Ei kommentteja.</i>

en: <i>No comment found.</i>
fi: <i>Kommenttejä ei löydy.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
fi: Uusi käyttäjänimi liitetään tilaukseen mikäli mahdollista.

en: The order ID.
fi: Tilauksen tunnus

en: A link to the order using the order ID.
fi: Linkki tilaukseen käyttäen tilauksen tunnusta.

en: The subtotal of products on an order.
fi: Tilauksen tuotteiden välisumma.

en: The order total.
fi: Tilauksen kokonaissumma.

en: The primary e-mail address of the order.
fi: Tilauksen tilaajan ensisijainen sähköpostiosoite.

en: The order shipping address.
fi: Tilauksen toimitusosoite

en: The phone number for the shipping address.
fi: Puhelinnumero toimitusosoitetta varten.

en: The order billing address.
fi: Tilauksen laskutusosoite.

en: The phone number for the billing address.
fi: Puhelinnumero laskutusosoitetta varten.

en: The current order status.
fi: Tilauksen nykytilanne.

en: The date and time when the order was created.
fi: Tilauksen tilauspäivä ja kellonaika.

en: The date and time when the order was last modified.
fi: Tilauksen viimeisimmän muokkauksen päivämäärä ja kellonaika

en: Click here to view your order history.
fi: Klikkaa tästä nähdäksesi tilaushistoriasi.

en: Ship to
fi: Toimitusosoite

en: Manage the order's shipping address and contact information.
fi: Käsittele tilaajan toimitusosoitetta ja yhteystietoja.

en: Bill to
fi: Laskutusosoite

en: Manage the order's billing address and contact information.
fi: Käsittele tilaajan laskutusosoitetta ja yhteystietoja.

en: Customer info
fi: Asiakastiedot

en: Manage the information for the customer's user account.
fi: Käsittele asiakkaan käyttäjätilin tietoja.

en: Manage the products an order contains.
fi: Käsittele tilauksen tuotteita.

en: Line items
fi: Tuoterivit

en: Admin comments
fi: Ylläpitäjän kommentit

en: Update order
fi: Päivitä tilaus

en: Update an order's status or add comments to an order.
fi: Päivitä tilaus tai lisää kommentti tilaukseen.

en: In checkout
fi: Kassalla

en: Empty line
fi: Tyhjä rivi

en: Order statuses
fi: Tilaustilanteet

en: Create new status
fi: Luo uusi tilanne

en: Order status %status removed.
fi: Tilaustilanne %status poistettu.

en: Order status ID
fi: Tilaustilanne tunnus-ID

en: The order status title displayed to users.
fi: Tilaustilanne otsikko näytettäväksi käyttäjille

en: Order state
fi: Tilauksen tila

en: You have entered an invalid status ID.
fi: Olet syöttänyt väärän tilanne tunnus-ID

en: Custom order status created.
fi: Tyyppitilaustilanne luotu.

en: Active orders
fi: Voimassaolevat tilaukset

en: All orders
fi: Kaikki tilaukset

en: View by status
fi: Näytä tilan mukaan

en: New order customer
fi: Uusi tilausasiakas

en: Billing company
fi: Laskutettava yritys

en: Search using date range.
fi: Etsi aikavälillä

en: Click to open a window with a printable invoice.
fi: Avaa tästä tulostettava lasku uudessa ikkunassa.

en: Order changes saved.
fi: Tilauksen muutokset on tallennettu.

en: Remove this product.
fi: Poista tämä tuote.

en: Remove product from order?
fi: Poista tuote tilauksesta?

en: No products found.
fi: Tuotteita ei löytynyt.

en: Select a product
fi: Valitse tuote

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
fi: Hae nimellä tai mallilla/koodilla (* on jokerimerkki)

en: Recipient e-mail address
fi: Vastaanottajien sähköpostiosoitteet

en: Your Order Invoice
fi: Tilauksen lasku

en: Invoice e-mailed to @email.
fi: Lasku lähetetty osoitteeseen @email.

en: It is not possible to delete order @id.
fi: Tilausta @id ei ole mahdollista poistaa.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
fi: Haluatko varmasti poistaa tilauksen @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
fi: Tilaus @order_id on poistettu pysyvästi tietokannasta.

en: Select an address
fi: Valitse osoite

en: Select a customer
fi: Valitse asiakas

en: Enter an e-mail address for the new customer.
fi: Syötä uuden asiakkaan sähköpostiosoite.

en: Line Item Title
fi: Tuoterivin otsikko

en: Display title of the line item.
fi: Näytä tuoterivin otsikko.

en: Line Item Amount
fi: Tuoterivin summa

en: Amount of the line item without a currency sign.
fi: Tuoterivin summa ilman valuuttamerkkiä.

en: Line item added to order.
fi: Tuoterivi lisätty tilaukseen.

en: @key changed from %old to %new.
fi: @key muuttui arvosta %old arvoon %new.

en: Custom template
fi: Mukautettu malline

en: Edit order @order_id.
fi: Muokkaa tilausta @order_id.

en: view all orders
fi: katso kaikki tilaukset

en: create orders
fi: luo tilauksia

en: edit orders
fi: muokkaa tilauksia

en: delete orders
fi: poista tilauksia

en: Order number:
fi: Tilausnumero:

en: Customer:
fi: Asiakas:

en: Products:
fi: Tuotteet:

en: Order comments:
fi: Tilaus ilmoitukset:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Want to manage your order online?
fi: Haluatko hallita tilaustasi verkossa?

en: Purchasing Information:
fi: Ostotiedot:

en: E-mail Address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Billing Address:
fi: Laskutusosoite:

en: Billing Phone:
fi: Laskutuspuhelin:

en: Shipping Phone:
fi: Toimituspuhelin:

en: Order Grand Total:
fi: Tilauksen loppusumma:

en: Payment Method:
fi: Maksutapa:

en: Order Summary:
fi: Tilauksen yhteenveto:

en: Shipping Details:
fi: Toimitustiedot:

en: Products Subtotal:
fi: Tuotteiden välisumma:

en: Total for this Order:
fi: Tämän tilauksen kokonaissumma:

en: Products on order:
fi: Tilauksen tuotteet:

en: (!price each)
fi: (!price kappaleelta)

en: Where can I get help with reviewing my order?
fi: Mistä voin saada apua tilaukseni tarkasteluun?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
fi: Huomaa: Tämä sähköpostiviesti on automaattinen ilmoitus. Älä vastaa tähän viestiin.

en: Thanks again for shopping with us.
fi: Kiitokset asioinnista meillä ja tervetuloa uudelleen!

en: Administer products, classes, and more.
fi: Hallitse tuotteita, luokkia ynnä muuta.

en: View products
fi: Näytä tuotteet

en: Build and view a list of product nodes.
fi: Rakenna ja näytä lista tuotteista.

en: Manage classes
fi: Hallitse luokkia

en: Create and edit product node types.
fi: Luo ja muokkaa tuotteiden tyyppejä

en: Product SKU/model.
fi: Tuotteen koodi/malli.

en: The listed MSRP.
fi: Ohjevähittäishinta.

en: Your store's cost.
fi: Tuotteen kustannukset liikkeelle.

en: Product and its derivatives are shippable.
fi: Tuote ja sen johdannaiset voidaan lähettää.

en: Package quantity
fi: Pakkauksen kappalemäärä

en: For a package containing only this product, how many are in it?
fi: Kuinka monta tuotetta tämä pakkaus sisältää?

en: Default quantity to add to cart
fi: Oletusmäärä lisättäessä ostoskoriin

en: List position
fi: Listan sijainti

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
fi: Tarkenna tuotteen sijainti tuotelistoilla. <br />Tuotteet joilla on sama sijainti järjestetään aakkosjärjestyksessä.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
fi: Hinnan täytyy olla numeroina. Ei pilkkuja ja vain yksi desimaali piste.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
fi: Tässä tuotteessa on vaihtoehtoja jotka pitää valita ennen ostoa. Ole hyvä ja valitse ne alla olevalla lomakkeella.

en: The product's list price.
fi: Tuotteen listahinta.

en: The product's sell price.
fi: Tuotteen myyntihinta.

en: Display price
fi: Näytä hinta

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
fi: Näytä valinnainen määräkenttä <em>Lisää ostoskoriin</em> lomakkeella.

en: <em>Add to cart</em> button text
fi: <em>Lisää ostoskoriin</em> nappulateksti

en: SKU: @sku
fi: Koodi: @sku

en: Weight: !weight
fi: Paino: !weight

en: The product feature has been updated.
fi: Tuotteen ominaisuudet on päivitetty.

en: Product kit
fi: Tuotesarja

en: Name of the product kit
fi: Tuotesarjan nimi

en: Product Information
fi: Tuotetieto

en: How is this product kit handled by the cart?
fi: Kuinka tämä tuotesarja käsitellään ostoskorissa?

en: Click to add to cart.
fi: Klikkaa lisää ostoskoriin.

en: Product Kit
fi: Tuotesarja

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
fi: <b>Käytetyt tilausten tilat:</b> @statuses

en: View the report settings.
fi: Näytä raporttiasetukset.

en: Customer reports
fi: Asiakasraportit

en: View reports for store customers
fi: Näytä raportit kaupan asiakkaista

en: View reports for store products
fi: Näytä raportit kaupan tuotteista

en: Sales reports
fi: Myyntiraportit

en: View reports for store sales
fi: Näytä raportit kaupan myynnistä

en: No customers found
fi: Asiakkaita ei löytynyt

en: Export to CSV file.
fi: Vie CSV tiedostoon.

en: Show paged records
fi: Näytä tietueet sivuttain

en: Show all records
fi: Näytä kaikki tietueet

en: You must select at least one order status.
fi: Sinun täytyy valita ainakin yksi tilaustilanne

en: Customers total
fi: Asiakkaat yhteensä

en: New customers today
fi: Uusia asiakkaita tänään

en: Online customers
fi: Asiakkaat online

en: Show a detailed list of products ordered.
fi: Näytä eritelty lista tilatuista tuotteista.

en: Customer user role %role renewed.
fi: Asiakkaan käyttäjärooli %role uusittiin.

en: Customer granted user role %role.
fi: Asiakkaalle myönnettiin käyttäjärooli %role.

en: Expiring roles
fi: Vanhenevat roolit

en: This role will expire on !date
fi: Tämä rooli vanhenee !date

en: Stock reports
fi: Varastoraportit

en: View reports for product stock.
fi: Tarkastele raportteja tuotevarastosta.

en: View the stock settings.
fi: Näytä varaston asetukset.

en: Stock settings saved.
fi: Varastoasetukset talletettu.

en: Store administration
fi: Kaupan ylläpito

en: Administer store settings, products, orders, and more.
fi: Hallitse kaupan asetuksia, tuotteita, tilauksia, ja enemmän.

en: View and modify customer information and orders.
fi: Näytä ja muokkaa asiakastietojasi ja -tilauksiasi.

en: View customers
fi: Näytä asiakkaat

en: Search customers
fi: Hae asiakkaita

en: Search through your customer list.
fi: Hae asiakasluettelosta.

en: Browse various store reports.
fi: Selaa erilaisia kaupan raportteja

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
fi: Säädä Ubercartin mukautusasetuksia.

en: Country settings
fi: Maa asetukset

en: Configure country specific settings.
fi: Konfiguroi maakohtaisia asetuksia.

en: View the country settings.
fi: Katso maa-asetuksia

en: Edit the country settings.
fi: Muokkaa maa-asetuksia.

en: Store settings
fi: Kaupan asetukset

en: View the store settings.
fi: Näytä kaupan asetukset.

en: Edit the contact settings.
fi: Muokkaa yhteydenottoasetuksia.

en: Assign initials to user accounts.
fi: Määrittele nimikirjaimet käyttäjätileille

en: Customer orders
fi: Asiakkaan tilaukset

en: View a list of orders placed by this customer.
fi: Katso tämän asiakkaan lista tilauksista

en: Disable a country from use.
fi: Poista maa käytöstä.

en: Enable a country
fi: Aktivoi maa

en: Enable a disabled country.
fi: Aktivoi käytöstä poistettu maa.

en: Remove a country
fi: Poista maa

en: Update a country
fi: Päivitä maa

en: Update an installed country.
fi: Päivitä asennettu maa

en: The Ubercart store name.
fi: Ubercart kaupan nimi.

en: The Ubercart store URL.
fi: Ubertcart kaupan URL.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
fi: Kaupan nimeä käyttävä linkki Ubercart kauppaan.

en: The Ubercart store owner.
fi: Ubercart kaupan omistaja.

en: The Ubercart store e-mail address.
fi: Ubercart kaupan sähköpostiosoite.

en: The Ubercart store phone number.
fi: Ubercart kaupan puhelinnumero.

en: The Ubercart store mailing address.
fi: Ubercart kaupan postiosoite.

en: Status messages:
fi: Tilaviestit:

en: - Show links -
fi: - Näytä linkit -

en: - Hide links -
fi: - Piilota linkit -

en: View customer's order.
fi: Näytä asiakkaan tilaus.

en: Billing name
fi: Laskutusnimi

en: Shipping name
fi: Toimitusnimi

en: No orders found.
fi: Tilauksia ei löytynyt.

en: View order !order_id.
fi: Katso tilausta !order_id.

en: Edit order !order_id.
fi: Muokkaa tilausta !order_id.

en: Create an order for this customer.
fi: Luo tilaus tälle asiakkaalle.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
fi: Tästä löytyvät erilaiset Ubercartin tuottamat raportit.  Klikkaa alla linkkejä nähdäksesi raportit.

en: Ubercart User's Guide
fi: Ubercart käyttöohjeet

en: Attempted to remove an invalid country.
fi: Yritetty poistaa väärä maa.

en: !country removed.
fi: !country poistettu.

en: Country update complete.
fi: Maa päivitys suoritettu.

en: Customer's first name
fi: Asiakkaan etunimi

en: Customer's last name
fi: Asiakkaan sukunimi

en: First street address field
fi: Ensimmäinen lähiosoitekenttä

en: Second street address field
fi: Toinen lähiosoitekenttä

en: City name
fi: Postitoimipaikan nimi

en: Name of the country
fi: Maan nimi

en: Country settings saved.
fi: Maa-asetukset tallennettu.

en: Primary customer address
fi: Ensisijainen asiakkaan osoite

en: Randomly select a message from the list below.
fi: Valitse sattumanvaraisesti viesti alla olevasta listasta.

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
fi: <a href="!url">Käyttää Ubercartia</a>

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
fi: Käyttää Ubercartia, <a href="!url">vapaata ostoskorisovellusta</a>.

en: Street address 1
fi: Katuosoite 1

en: Street address 2
fi: Katuosoite 2

en: Initials for !username deleted.
fi: !username:n nimikirjaimet poistettu.

en: Not applicable
fi: Ei käytössä

en: No countries found.
fi: Maita ei löydetty.

en: 01 - January
fi: 01 - Tammikuu

en: 02 - February
fi: 02 - Helmikuu

en: 03 - March
fi: 03 - Maaliskuu

en: 04 - April
fi: 04 - Huhtikuu

en: 05 - May
fi: 05 - Toukokuu

en: 06 - June
fi: 06 - Kesäkuu

en: 07 - July
fi: 07 - Heinäkuu

en: 08 - August
fi: 08 - Elokuu

en: 09 - September
fi: 09 - Syyskuu

en: 10 - October
fi: 10 - Lokakuu

en: 11 - November
fi: 11 - Marraskuu

en: 12 - December
fi: 12 - Joulukuu

en: Encryption failed. !messages
fi: Salaus epäonnistu. !messages

en: encryption
fi: salaus

en: Subtotal excluding taxes
fi: Välisumma ilman ALV:a

en: Removed %title.
fi: Poistettu %title.

en: Taxed product types
fi: Verotetut tuotetyypit

en: Taxed line items
fi: Verotetut elementit

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
fi: Veroprosentti prosenttilukuna. Esimerkiksi 6% tai .06

en: Custom pages
fi: Kustomoidut sivut

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: Congo (Kinshasa)
fi: Kongo (Kinshasa)

en: Congo (Brazzaville)
fi: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

en: Hong Kong S.A.R., China
fi: Hong Kongin Erityishallintoalue, Kiina

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Macao S.A.R., China
fi: Macaon Erityshallintoalue, Kiina

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Run updates
fi: Suorita päivitykset

en: Enable developer modules
fi: Ota käyttöön kehittäjän moduulit

en: Disable developer modules
fi: Poista käytöstä kehittäjän moduulit

en: Current anonymous / authenticated users
fi: Tämänhetkiset kirjautuneet / anonyymit käyttäjät

en: Disabled these modules: !module-list.
fi: Poistettiin käytöstä nämä moduulit: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fi: Kehittäjämoduuleita ei ole käytössä.

en: Default sort order
fi: Oletus-lajittelujärjestys

en: translate
fi: käännä

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Path: !path
fi: Polku: !path

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Queue
fi: Jono

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Row
fi: Rivi

en: Row settings
fi: Riviasetukset

en: Simplecontext arg
fi: Simplecontext argumentti

en: Item1
fi: Elementti1

en: The stuff for item 1.
fi: Tavara Elementille 1.

en: Item2
fi: Elementti2

en: A relcontext object.
fi: Relcontext objekti.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fi: Lisää relcontextin olemassa olevasta simplecontextista.

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Page elements
fi: Sivun elementit

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Populate a field
fi: Populoi kenttä

en: Select the machine-name of the field.
fi: Valitse kentän koneluettava nimi.

en: The URL alias of the node.
fi: Solmun osoitealias.

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: ends with
fi: päättyy

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Input type
fi: Syöttömuoto

en: Author UID
fi: Kirjoittajan UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete toimii. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa hitautta sivustoilla joilla on tuhansia käyttäjiä.

en: View used to select the nodes
fi: Näkymä jota käytetään solmujen valitsemiseen.

en: %name: this post can't be referenced.
fi: %name: tähän solmuun ei voida viitata.

en: Country name
fi: Maan nimi

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
fi: Yleinen välimuistitaulu, joka varastoi asioita joille ei ole erillistä omaa taulua. Muiden kehittämät moduulit voivat myös käyttää tätä taulua välimuistivarastona.

en: Kilometers
fi: Kilometriä

en: Is one of
fi: On yksi

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Current user
fi: Tämänhetkinen käyttäjä

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
fi: Kommentteja ei ole poistettavissa tai valitsemasi kommentin poisti toinen ylläpitäjä.

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Access type
fi: Pääsytyyppi

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Use default image
fi: Käytä oletuskuvaa

en: Choose a image that will be used as default.
fi: Valitse kuva, jota käytetään oletuksena.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fi: Suurin sallittu kuvakoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos suurempi kuva siirretään, sen kokoa pienennetään vastaamaan annettua leveyttä ja korkeutta.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: Thank you for your vote.
fi: Kiitos arvioistasi

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille käytettävä otsikko.

en: <Basic validation>
fi: <Perusvalidointi>

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toiminto tilanteessa, jossa argumentti ei ole kelvollinen

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fi: Mikäli valittuna, näet kentän johon voit syöttää sisäänkirjautumattomille käyttäjille näytettävän tekstin.

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: Primary
fi: Pääasiallinen

en: Search type
fi: Haun tyyppi

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fi: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: The node ID of the node.
fi: Solmun ID.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: User: ID
fi: Käyttäjä: ID

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: No role
fi: Ei roolia

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: View link
fi: Katso linkki

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: Only show "listed" file attachments
fi: Näytä ainoastaan "listatut" tiedostoliitteet

en: My order history
fi: Tilaushistoriani

en: Menu link ID
fi: Valikkolinkin ID

en: Theme registry
fi: Teemarekisteri

en: You do not have any administrative items.
fi: Sinulla ei ole ylläpidon tehtäviä.

en: Link this field to its node
fi: Tee kentästä linkki solmuun

en: Node creation
fi: Solmun luonti

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Create new
fi: Luo uusi

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Has Avatar
fi: Omistaa Avattaren

en: Canvas
fi: Kangas

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Node module form.
fi: Solmumoduulin syöttökaavake.

en: Locale module form.
fi: Käännösten moduulilomake.

en: Taxonomy module form.
fi: Luokittelun moduulilomake.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: Default argument
fi: Oletusargumentti

en: SKU:
fi: Koodi:

en: Are you sure you want to delete @name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa @name?

en: Trigger
fi: Tilanne

en: Action: @title
fi: Toimenpide: @title

en: Available actions
fi: Saatavilla olevat toimenpiteet

en: Action removed.
fi: Toimenpide poistettu.

en: Action added.
fi: Toimenpide lisätty.

en: Actions saved.
fi: Toimenpiteet tallennettu.

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is less than
fi: on pienempi kuin

en: Yes/No
fi: Kyllä/Ei

en: - Store default -
fi: - Liikkeen oletus -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
fi: Kun toimitat tuotteita asiakkaille, tuotteen alkuperäinen sijainti pitää tietää voidaksesi laskea postitushinnan sekä järjestää postituksen. Jos nouto-osoite on tyhjä, tämä tuote palautuu vakioarvoonsa eli <a href="!url">liikkeen nouto-osoitteeseen</a>.

en: Receiving quotes...
fi: Haetaan hintoja...

en: Customer user account
fi: Asiakkaan käyttäjätunnus

en: Show/hide shopping cart contents.
fi: Näytä/piilota ostoskorin sisältö.

en: View your shopping cart.
fi: Näytä ostoskorisi.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
fi: <a href="!url">Siirry</a> ostoskoriisi.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
fi: Tilauksesi on lähes valmis. Tarkista allaolevat tiedot ja klikkaa 'Lähetä tilaus', jos kaikki on kunnossa. Voit myös käyttää 'Takaisin' -nappia tehdäksesi muutoksia tilaukseesi, jos se on tarpeellista.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
fi: Kiitos käynnistä kaupassamme [store-name]. Olette kirjautuneet sisään, joten voitte jatkaa ostosten tekemistä tai <a href="[order-url]">katsoa nykyisen tilauksenne tilan</a> ja tilaushistorianne.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
fi[0]: <span class="num-items">@count</span> tuote
fi[1]: <span class="num-items">@count</span> tuotetta

en: Product SKU
fi: Tuotekoodi

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
fi: Sanasto !name on tunnistettu Ubercart-tuoteluetteloksi.

en: File Downloads for Order# [order-id]
fi: Tiedostolataukset tilaukselle #[order-id]

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
fi: <strong>Koodi:</strong> !sku<br />

en: If the order status is not still In Checkout.
fi: Jos tilauksen tila ei ole enää "kassalla".

en: Customer number: !user_link
fi: Asiakasnumero: !user_link

en: Delete an order
fi: Poista tilaus

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
fi: Jätä tyhjäksi tai kirjoita nolla poistaaksesi kentän "Lisää ostoskoriin"-napin vierestä, mikäli se <a href="!settings_url">on kytketty</a>. Mikäli se ei ole kytketty, tämä kenttä ohitetaan.

en: Product kit cart display
fi: Tuotesarjan näyttö ostoskorissa

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
fi: Tuotesarjan alennukset ei ole käytössä, koska asiakas voi poistaa tuotteita ostoskorista.

en: Total price
fi: Hinta yhteensä

en: administer product kits
fi: Hallitse tuotesarjoja

en: Product kits
fi: Tuotesarjat

en: Configure the product kit settings.
fi: Muokkaa tuotesarjojen asetuksia.

en: Notify customer when a role is granted
fi: Ilmoita asiakkaalle kun rooli myönnetään

en: No SKU found.
fi: Koodia ei löytynyt.

en: Cache table for Ubercart store prices.
fi: Välimuistitaulu Ubercartin listahinnoille.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
fi: 'uc_notify_store_help_page' uudelleennimetty 'uc_store_help_page' muuttujataulussa

en: List Price:
fi: Listahinta:

en: Cost:
fi: Kustannukset:

en: Price:
fi: Hinta:

en: Taxed products
fi: Verotetut tuotteet

en: Shippable products
fi: Postituskelpoiset tuotteet

en: Any product
fi: Mikä tahansa tuote

en: No rates available.
fi: Ei tuotteita tarjolla.

en: Add a tax rate
fi: Lisää veroprosentti

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
fi: Käytä veroprosenttia kaikkiin tuotteisiin niiden lähetyskelpoisuudesta riippumatta.

en: Apply tax to shippable products only.
fi: Käytä veroprosenttia ainoastaan lähtyskelpoisiin tuotteisiin.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
fi: Käyttää veroja määriteltyihin tuotetyyppeihin/luokkiin.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
fi: Suhteen on oltava positiivinen luku. Ei pilkkuja ja ainoastaan yksi prosenttipiste.

en: Tax rate %name saved.
fi: Veroprosentti %name tallennettu.

en: Copy of !name
fi: Kopio nimestä !name

en: Tax rate %name cloned.
fi: Veroprosentti %name kloonattu.

en: That tax rate does not exist.
fi: Veroprosenttia ei löydy.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
fi: Toimintoa ei voi perua. Kaikki tällä veroprosentilla verotetut tilaukset menetetään jos poistat veroprosentin.<br/>Jo haluat vain estää veron käytön tilauksista, voit ottaa sen pois käytöstä poistamisen sijaan.

en: Tax rate %name deleted.
fi: Veroprosentti %name on poistettu.

en: Tax rule
fi: Verosääntö

en: Calculate taxes
fi: Laske verot

en: Apply !name
fi: Ota käyttöön !name

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: No messages available.
fi: Viestejä ei saatavilla.

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fi: Kategorian isäntäsanaston ID.

en: '@column' => value for @column
fi: '@column' => arvo sarakkeelle @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fi: palauttaa array(
      0 => array(@columns),
      // Haluat useimmiten lopettaa t

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Comment author's user id
fi: Kommentin jättäjän käyttäjä ID

en: Comment creation year (four digit)
fi: Kommentin luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.

en: layout
fi: ulkoasu

en: The page has been deleted.
fi: Sivu on poistettu.

en: Lowercase
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: Change basic information
fi: Muokkaa perustietoja

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fi: Kääntäjä tekee parhaansa kääntääkseen Views 1:n Views 2:sksi. Käännös ei ole luotettava; joudut todennäköisesti tekemään tarkennuksia näkymään jotta se vastaa Views 1:llä tehtyä näkymää. Voit ladata Views 1-nökymiä järjestelmään normaalin latausnapin kautta.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Convert stored Views 1 views.
fi: Muunna tallennetut Views 1 näkymät.

en: Convert view
fi: Käännä näkymä

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Example table
fi: Esimerkkitaulu

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fi: Esimerkkitaulu sisältää mallisisältöä ja se voidaan linkittää solmuun.

en: Example content
fi: Esimerkkisisältöä

en: Some example content that references a node.
fi: Esimerkkisisältöä joka viittaa solmuun.

en: Example node
fi: Esimerkkisolmu

en: Plain text field
fi: Puhdas tekstikenttä

en: Just a plain text field.
fi: Toinen tekstikenttä.

en: Numeric field
fi: Numerokenttä

en: Just a numeric field.
fi: Toinen numerokenttä.

en: Boolean field
fi: Boolean-kenttä

en: Just an on/off field.
fi: Toinen Boolean-kenttä.

en: Timestamp field
fi: Kellonaikakenttä

en: Just a timestamp field.
fi: Toinen kellonaikakenttä.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fi: Emuloi Drupalin alkuperäistä etusivua; voit määritellä tähän näkymään etusivusi osoitteen jolloin sitä käytetään etusivuna.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään argumentin ollessa käytössä. Se yliajaa näkymän perusasetuksen otsikon osalta. Voit käyttää prosenttimerkkiä korvataksesi argumentin otsikolla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle, jne.

en: Validator options
fi: Validointioptiot

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilota näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Provide default argument options
fi: Tarjoa perusargumenttioptiot

en: Default argument type
fi: Perusargumentin tyyppi

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Allow multiple terms per argument.
fi: Salli useita argumentteja elementtiä kohden.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Jos valittuna, käyttäjä voi syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 (OR varten) tai 1,2,3 (AND varten).

en: Allow multiple arguments to work together.
fi: Salli useiden argumenttien toimia yhdessä.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat eri instanssit tästä argumentsista voivat työskennellä yhdessä avain kuin argumentille olisi syötetty useita eri arvoja. Asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä päällekkäisyyksiä" asetuksen kanssa.

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fi: Jos valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 tai 1,2,3.

en: Exclude the argument
fi: Älä käytä argumenttia

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, argumenttiin syötetyt luvut hylätään rajoittamatta näkymää.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanalistamuoto rajoittaa argumentissa käytettävien sanojen määrää mikä tarkoittaa että näkymä voi toimia sanastona.

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fi: Kuinka monta kirjainta vastaan argumentti suodatetaan. Mikäli luvuksi on asetettu 1, kaikki argumentissä määritetyllä kirjaimella alkavat sanat täyttäisivät ehdon.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fi: Muutetaanko isot kirjaimet pieniksi tai toisin päin tulostettaessa argumentin tuloksia.

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fi: Mikäli valittuna, voit muuttaa kentän tulostetta määrittämällä korvaavan tekstin. Voit käyttää korvauskuvioita, joilla saat tekstiin mukaan muiden kenttien arvoja.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Tooltippinä hiiren ollessa linkin päällä useimmissa selaimissa näytettävä "alt" teksti.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Seuraavat vaihdettavat muuttujat on käytettävissä tässä näkymässä. Käytä vasemmalla esitettyä muuttujaa näyttääksesi oikealla esitetyn arvon. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
fi: Mikäli valittuna, tämä kenttä rajataan enimmäispituuteen merkkeinä.

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (future dates start with - )
fi: Aikaväli (tulevat ajat alkavat merkillä - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos otat käyttöön <a href="@modules">Advanced Help moduulin</a>, Views tarjoaa parempaa ja laajempaa apua. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos asennat Advanced help -moduulin (!href), Views tarjoaa enemmän ohjeita. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: Warning! Broken view!
fi: Varoitus! Rikkoutunut näkymä!

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: Clone view %view
fi: Kloonaa näkymä %view

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: View tag
fi: Näkymän tagi

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fi: Syötä vaihtoehtoinen tagi tälle näkymälle. Tagia käytetään ainoastaan näkymien ryhmittelyssä ylläpitosivulla.

en: You must use a unique name for this view.
fi: Sinun on käytettävä yksilöllistä nimeä tälle näkymälle.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa näkymän %name?

en: The view has been deleted.
fi: Näkymä on poistettu

en: There is no lock on view %view to break.
fi: Näkymässä %view ei ole rikottavaa lukitusta.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fi: Syötä näkymän nimi sen ollessa eri kuin lähdenäkymän nimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi näkymän nimeä.

en: Paste view code here
fi: Kopioi tähän näkymän koodi

en: Unable to interpret view code.
fi: Näkymän koodin tulkitseminen epäonnistui.

en: That view is not compatible with this version of Views.
fi: Näkymä ei ole yhteensopiva tämän Views-version kanssa.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fi: Sanammniminen näkymä on jo olemassa; ole hyvä ja valitse toinen nimi

en: Display plugin @plugin is not available.
fi: Näyttöplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Style plugin @plugin is not available.
fi: Tyyliplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Row plugin @plugin is not available.
fi: Riviplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Unable to import view.
fi: Näkymän lataus epäonnistui.

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Create a copy of this view
fi: Luo kopio tästä näkymästä

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: &nbsp; Style: !style
fi: &nbsp; Tyyli: !style

en: Unable to initialize default display
fi: Oletusnäkymää ei voitu alustaa

en: Add display
fi: Lisää näkymä

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views moduulin luomat kyselyt sisältävät erityisen 'VIEWS' = 'VIEWS' merkkijonon kyselyn osassa WHERE. Tämä tekee Views kyselyistä helpommin havaittavia tietokantalogeissa mutta niitä tulee käyttää ainoastaan virheenetsinnässä.

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fi: Otta käyttöön näkymien suorituskykystatistiikat Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views tietokantakyselyiden suorituskykystatistiikkaa <em>Devel moduulin ollessa käytössä</em>.

en: Page region to output performance statistics
fi: Sivun alue johon suorituskykytilastot tulostetaan

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: HTML List
fi: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: The unique ID of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan otsikko.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The group the translation is in.
fi: Ryhmä johon käännös kuuluu.

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fi: Drupalin ytimen versio jolle tämä merkkijono on tarkoitettu.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Whether or not the node is published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei.

en: Published or admin
fi: Julkaistu tai admin

en: In the form of CCYYMMDD.
fi: Muodossa CCYYMMDD.

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: In the form of YYYYMM.
fi: Muodossa YYYYMM.

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: In the form of YYYY.
fi: Muodossa YYYY.

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: In the form of MM (01 - 12).
fi: Muodossa MM (01 - 12).

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: In the form of DD (01 - 31).
fi: Muodossa DD (01 - 31)

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: Node revision
fi: Solmun revisio

en: The revision ID of the node revision.
fi: Revisionens ID för nodens revision.

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Revert link
fi: Palauta-linkki

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Node ID from URL
fi: Solmun ID URL:sta

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Poll
fi: Kysely

en: Whether the poll is open for voting.
fi: Onko äänestys käynnissä vaiko ei.

en: Profile textfield
fi: Profiilin tekstikenttä

en: Profile textarea
fi: Profiilin tekstialue

en: Profile checkbox
fi: Profiilin valintaruutu

en: Profile URL
fi: Profiilin verkko-osoite

en: Profile selection
fi: Profiilin valintalista

en: Profile freeform list %field-name.
fi: Profiilin vapaavalintainen lista %field.

en: Profile date %field-name.
fi: Profiilin päivämäärä %field-nimi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Stores site access information.
fi: Tallentaa sivuston käyntitietoja.

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: The user who visited the site.
fi: Käyttäjät jotka kävivät sivustolla.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston nimi johon termi kuuluu. Tämä on sanasto johon mikä tahansa termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi vastaavasti aiheuttaa kaksoiskappaleita.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Term synonym
fi: Termin synonyymi

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
fi: Termien synonyymejä voidaan käyttää haettaessa termejä vaihtoehtoisilla nimillä.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: upload
fi: siirrä

en: All files attached to a node with upload.module.
fi: Liitä tiedostot solmuun upload.modulella

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Annetun käyttäjän sähköpostiosoite. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjille joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The user's picture, if allowed.
fi: Käyttäjän kuva mikäli sallittu.

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from URL
fi: Käyttäjän ID URLista

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fi: Salli argumentin jäädä huomiotta. Huomiotta jätetty argumentti ei vaikuta kyselyyn.

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: Type of link
fi: Linkin tyyppi

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Unknown node type
fi: Tuntematon solmutyyppi

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fi: Valitse haluamasi solmutyypit joille validointi suoritetaan: Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki solmutyypit validoidaan.

en: Validate user has access to the node
fi: Tarkista käyttäjän pääsyoikeudet solmuun

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Display node comments
fi: Näytä solmun kommentit

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fi: Voit valita vaihtoehtoisen taulukkoiden lajittelukentän mikäli hakua ei suoritettu eikä tämä kenttä näy.

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: Allow multiple terms per argument
fi: Salli useampi termi per argumentti

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN määritteiden suuresta määrästä johtuen AND lauseketta kohdellaan OR lausekkeena.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Term name or synonym
fi: Termin nimi tai synonyymi

en: Term name/synonym converted to Term ID
fi: Termin nimi/synonyymi muutettuna termin ID:ksi

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fi: Valitse argumentin muoto; jos käytät termin nimeä on usein käytännöllisempää muuttaa se termin ID:ksi ja käyttää "Luokittelu: Termin ID" määrittelyä kuin käyttää argumenttina "Luokittelu: Termin nimi".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fi: Muunnta heittopilkut URL välilynneiksi termien nimien argumenteissa

en: Include untranslated nodes
fi: Sisällytä kääntämättömät solmut

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user argument to allow
fi: Sallitun argumentin tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat argumentin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP argument code
fi: PHP argumenttikoodi

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fi: Syötä argumentin arvon palauttava PHP koodi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Voit palauttaa ainoastaan yksittäisen arvon.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat validaattorin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa ainoastaan TRUE tai FALSE. "Ei tulosta" on sama kuin "FALSE" joten varmista että koodi palauttaa jotakin. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument" arvon.

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the name of this display.
fi: Vaihda näkymän nimi.

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Change the style plugin.
fi: Vaihda tyyliä.

en: Row style
fi: Rivityyppi

en: Change the row plugin.
fi: Muuta rivityyppiä.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Change how many items to display.
fi: Muuta näytettävien elementtien lukumäärää.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Specify which display this display will link to.
fi: Valitse mihin sivuun näkymä linkittyy.

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Unknown/missing format
fi: Puuttuva tai tuntematon formaatti

en: Change this display's !name.
fi: Muuta näkymän nimeä !name.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The name of this display
fi: Näkymän nimi

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Use a pager for this view
fi: Käytä sivutusta tälle näkymälle

en: Full pager
fi: Täysikokoinen sivunvalitsin

en: Mini pager
fi: Mini-sivunvalitsin

en: Pager element
fi: Sivunvalitsinelementti

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fi: Tämä lisää näkymän alalaitaan lisää-linkin, joka ohjaa sivunäkymääsi. Jos näkymässä on enemmän kuin yksi sivunäyttö, linkki osoittaa näyttöön joka on määritetty yllä olevassa ”Linkin näkymä”-kentässä.

en: Text to use for the more link.
fi: "Lisää" linkissä käytettävä teksti

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän alla näytettävä teksti. Voi sisältää esimerkiksi kuvauksen, linkkejä tai mitä tahansa muuta haluatkin. Vaihtoehtoinen.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fi: Teksti joka näytetään jos näkymä ei palauta tuloksia. Vapaaehtoinen.

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Status: using default values.
fi: Tila: käytetään oletusarvoja.

en: Update default display
fi: Päivitä perussivu

en: Status: using overridden values.
fi: Tila: käytetään ohitettuja arvoja.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit arguments
fi: Peri argumentit

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle määritettyjen argumenttien arvot?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fi: Tämä näkymä näytetään kun vierailet määrittämässäsi polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku olisi muotoa kuten "path/%/%/feed" tai "path/%/%/rss.xml". Merkki % hakupolussa tarkoittaa näkymän asetuksissa argumentilla määrättyä arvoa.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään kun käyt sille määrätyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää merkkiä "%" URLissasi kuvaamaan argumenteissa määritettyä arvoa. Esimerkiksi: "node/%/feed".

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fi: Varoitus: Elementin valikon muuttaminen ei toimi luotettavasti Drupal 6.4 vanhemmissa versioissa. Päivitä Drupal-asennuksesi osoitteessa !url.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään valikkoa mutta valikon otsikkoa ei ole määritetty.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään ylätason valikkoa mutta ylätason valikkoa ei ole määritetty.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fi: Rinnakkaiset kentät näytetään rinnakkain ennemmin kuin päällekkäin.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: Grouping field
fi: Ryhmityskenttä

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: Use the site mission for the description
fi: Käytä sivuston missiolausetta kuvauksena

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fi: Jos peruslajittelu on valittuna, mitä laijttelua tulee käyttää perusasetuksena.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei käytä kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fi: <em>@type</em> @base näkymä: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fi: Otsikko: @title

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: There are no views to be exported at this time.
fi: Tällä hetkellä ei ole ensimmöistäkään siirrettävää näkymää.

en: Show only these tags
fi: Näytä ainoastaan nämä tagit

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.info modules/@module kansioon.

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.module kansioon modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fi: Laita tämä @module.views_default.inc kansioon modules/@module tai kansioon modules/@module/includes

en: use views exporter
fi: käytä näkymien lataajaa

en: Bulk export
fi: Bulk-lataaja

en: Views exporter
fi: Näkymien lataaja

en: Allows exporting multiple views at once.
fi: Salli useiden näkymien yhtäaikainen lataaminen.

en: Adjust top margin
fi: Säädä ylämarginaalia

en: Keep menu at top of page
fi: Pidä valikko sivun yläreunassa

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fi: Mikäli Utility moduuli oli asennettuna tähän tarkoitukseen, sen voi turvallisesti poistaa käytöstä.

en: Move local tasks into menu
fi: Siirrä paikalliset toimenpiteet valikkoon

en: Administration menu settings
fi: Ylläpitovalikon asetukset

en: Parent link ID
fi: Isäntälinkin ID

en: Display additional data for each menu item
fi: Näytä lisätietoa jokaiselle valikkokohdalle

en: Display the selected items next to each menu item link.
fi: Näytä valitut elementit kunkin valikkolinkin vieressä.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fi: Mikäli valittuna, kaikki valikkokohdat näytetään sivustosi käyttöoikeuksista riippumatta. <em>Huomio: Älä ota käyttöön tuotantosivustolla.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fi: Otettiin käyttöön nämä moduulit: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fi: Administration Menu moduuli tarjoaa alasvetovalikon sisältäen linkit suurimpaan osaan sivustosi ylläpitotehtävistä ja muihin suosituihin kohteisiin (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet). Kustomoi valikon ulkoasua alla olevien asetusten avulla.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fi: Administrator Menu moduuli tarjoaa alasvetovalikon suurimmalle osalle sivuston ylläpitotehtävistä ja muille yleisille kohteille (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet). Ylläpitovalikko myös näyttää, kuinka paljon sivustollasi kulloinkin on kirjautuneita / kirjautumattomia käyttäjiä ja sallii moduulien lisätä omia kustomoituja valikkokohtiaan. Valikon integraatio vaihtelee moduuleittain; esimerkiksi <a href="@drupal">Devel</a> moduuli hyödyntää ylläpitovalikkoa merkittävässä määrin tarjoten nopean pääsyn kehitystyökaluihin.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fi: Ylläpitovalikon <a href="@settings">asetussivu</a> mahdollistaa joidenkin valikon ulkoasuun ja toimintaan vaikuttavien elementtien muokkaamisen. Koska valikon ulkoasu riippuu teemastasi, suuret muutokset vaativat muutoksia teemaasi ja teemasi CSS tiedostoihin. Lisätietoa teeman ja CSS:n kustomoinnista saat moduulin README.txt tiedostosta.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fi: Ylläpitovalikossa näytettävät valikkolinkit riippuvat käyttäjän käyttöoikeuksista. Valikkoon pääsy vaatii ensinnäkin <em>Käytä ylläpitovalikkoa</em> käyttöoikeuden. Toisekseen, valikkolinkit näkyvät ainoastaan jos käyttäjällä on <em>Käytä ylläpitosivuja</em> käyttöoikeus. Kolmanneksi, käyttäjä näkee ainoastaan valikkokohdat joihin hänellä on pääsy; esimerkiksi jos käyttäjä ei ole jonkin jäsenenä roolissa jolla on <em>Ylläpidä käyttöoikeuksia</em> käyttöoikeus (käyttäjämoduuli), hän ei näe valikkokohtaa <em>Käyttäjienhallinta</em>.

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Adjust administration menu settings.
fi: Muokkaa ylläpitovalikon asetuksia.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fi: Tarjoaa alasvetovalikon suurimmalle osalle ylläpitotehtävistä ja muille yleisille kohteille (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet).

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Okay
fi: Menettelee

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Checkboxes
fi: Valintaruudut

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Import code
fi: Importoi koodi

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Configure this block
fi: Muokkaa tätä lohkoa

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: HTTP response code
fi: HTTP vastauskoodi

en: Blue Lagoon (default)
fi: Blue Lagoon (oletus)

en: Solid color
fi: Yksivärinen

en: Gradient
fi: Gradientti

en: Node reference: @field
fi: Solmuviittaus: @field

en: Voting target
fi: Äänestyskohde

en: As Stars
fi: Tähtinä

en: Rating (i.e. 4.2/5)
fi: Pisteytys (esim. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
fi: Prosentti (esim. 92)

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
fi: Säädä sivustonlaajuisia widgettejä käytettäväksi Fivestar äänestyksessä.

en: Cancel rating
fi: Peru arviosi

en: Poor
fi: Heikko

en: Great
fi: Loistava

en: Awesome
fi: Aivan uskomaton

en: Give it @star/@count
fi: Anna arvioksi @star/@count

en: Static display above node body
fi: Sijoita pysyvästi sisällön yläpuolelle

en: Static display below node body
fi: Sijoita pysyvästi sisällön alle

en: Widget display
fi: Arvioinnin sijoittelu

en: Fivestar Settings
fi: Arvioinnin asetukset

en: Rate this @type
fi: Arvioi tämä @type

en: Fivestar: Rate this node
fi: Arviointi: Arvioi tämä sisältö

en: Rate This
fi: Arvioi tämä

en: Your vote has been cleared.
fi: Arviosi on poistettu

en: Your rating: <span>!stars</span>
fi: Arviosi: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
fi: Keskiarvo: <span>!stars</span>

en: No votes yet
fi: Ei äänestetty

en: Saving your vote...
fi: Tallennetaan arviota...

en: Your vote has been saved.
fi: Arviosi on tallennettu.

en: Deleting your vote...
fi: Poistetaan arviotasi...

en: Your vote has been deleted.
fi: Arviosi on poistettu.

en: Select rating
fi: Valitse arvio

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
fi[0]: <span>@count</span> arvio
fi[1]: <span>@count</span> arviota

en: Fivestar comment settings
fi: Kommenttien asetukset

en: Optional rating
fi: Valinnainen arvio

en: Required rating
fi: Pakollinen arvio

en: Comment widget preview
fi: Kommentoinnin arvioin esikatselu

en: Rate nodes by leaving comments.
fi: Sisältö arvioidaan jättämällä kommentti.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fi: Hakemistolle %directory annettiin kirjoitusoikeudet.

en: Number of items to index per cron run
fi: Yhden cron-ajon aikana indeksoitavien kohteiden määrä

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fi: Montako kohdetta indeksoidaan yhden <a href="@cron">cron-ajon</a> aikana. Pienennä määrää, jos indeksointi aiheuttaa aikakatkaisuja tai muistivirheitä.

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: File name without extension
fi: Tiedoston nimi ilman päätettä

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fi: %name: Otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Path settings
fi: Polkuasetukset

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään latausprosessin etenemisen mutta et ole asentanut tarvittavia kirjastoja. On suositeltavaa että asennat joko <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library:n</a> (suositeltava) tai <a href="http://us2.php.net/apc">APC:n</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi pystyy näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867:ta. Huomaathan, että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa käyttää <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, mikäli mahdollista.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fi: Palvelimesi ei kykene esittämään latauksen edistymistä. Latauksen edistymisen esittäminen vaatiii että PHP-asennustasi suoritetaan mod_php:llä eikä FastCGI:llä.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen APC:n kautta, mutta ominaisuus ei ole käytössä. Lisää <code>apc.rfc1867 = 1</code> php.ini tiedostoosi. Voit myös käyttää suositeltua tapaa, <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, joka tukee useamman kuin yhden yhtäaikaisen tiedostolatauksen etenemisen esittämistä.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: Fivestar Rating
fi: Fivestar äänestys

en: Store a rating for this piece of content.
fi: Anna tälle sisällölle arvio.

en: Styles
fi: Tyylit

en: The item has been deleted.
fi: Sisältö on poistettu.

en: %name: found no valid user with that name.
fi: %name: tällä nimellä ei löytynyt käyttäjää.

en: CSS Class
fi: CSS-luokka

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Average vote
fi: Äänten keskiarvo

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fi: Erityisvälimuisti johon tallennetaan muokattavia objekteja; se palvelee tilan tallennuksessa muuten tilattomassa ympäristössä.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fi: Merlin of Chaosin toimittama kirjasto hyödyllisistä työkaluista.

en: Bulk export results
fi: Bulk export tulokset

en: Place this in @file
fi: Sijoita tämä tiedostoon @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fi: Vietäviä objekteja ei tällä hetkellä ole.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fi: Massa-vie koodiin useampia CToolsin käsittelemiä tieto-objekteja.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fi: Suorittaa massaviennin Chaos Tools moduulin tunnistamille tieto-objekteille.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fi: @type:@subtype ei näytetä puuttuvasta kontekstista johtuen

en: No info
fi: Ei tietoa

en: No info available.
fi: Ei tietoa saatavilla.

en: Configure new !subtype_title
fi: Konfiguroi uusi !subtype_title

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Configure settings for this item.
fi: Säädä elementin asetuksia.

en: Remove this item.
fi: Poista elementti.

en: No criteria selected, this test will pass.
fi: Kriteerejä ei valittuna, testi suoritetaan onnistuneesti.

en: Missing callback hooks.
fi: Puuttuvia paluukutsumetodeita.

en: Edit criteria
fi: Muokkaa kriteerejä

en: Invalid object name.
fi: Epäkelpo objektin nimi.

en: Invalid context type
fi: Epäkelpo kontekstin tyyppi

en: Display page not found or display nothing at all.
fi: Näytä "sivua ei löytynyt" tai älä näytä mitään.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fi: Syötä otsikko jota käytetään jos argumentti on läsnä. Voit käyttää %KEYWORD korvausta jossa avainsana on määritetty alla.

en: Unable to delete missing item!
fi: Puuttuvan elementin poistaminen epäonnistui!

en: Edit @type
fi: Muokkaa @type

en: Summary of contexts
fi: Lista konteksteista

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fi: Valitse, minkä kontekstin haluat ja mihin haluat sen muuntaa.

en: , and
fi: , ja

en: , or
fi: , tai

en: Built in context
fi: Sisäänrakennettu konteksti

en: Keyword: %@keyword
fi: Avainsana: %keyword

en: From "@title"
fi: Sisällöstä "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Update and return
fi: Päivitä ja palaa

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Get a summary of the information about this page.
fi: Hae sivuston tietojen tiivistelmä.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi sivu ottaaksesi se käyttöön sivustollasi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi sivu. Kaikki tieto säilyy mutta sivu ei ole käytössä sivustollasi.

en: Add variant
fi: Lisää muunnos

en: Add a new variant to this page.
fi: Lisää uusi muunnos tästä sivusta.

en: Create variant
fi: Luo muunnos

en: Import variant
fi: Tuo muunnos

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fi: Lisää uusi muunnos tälle sivulle koodista joka on peräisin toiselta sivulta.

en: Reorder variants
fi: Uudelleenjärjestele muunnoksia

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fi: Muuta muunnosten tärkeysjärjestystä varmistaaksesi että niistä oikea tulee valituksi.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fi: Säädä uusi muunnos ennen sen lisäämistä sivulle.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fi: Riko sivun lukitus muokataksesi sitä.

en: Variant operations
fi: Muunnostoimenpiteet

en: Get a summary of the information about this variant.
fi: Näytä yhteenveto tämän muunnoksen tiedoista.

en: Make an exact copy of this variant.
fi: Tee tarkka kopio tästä muunnoksesta.

en: Export this variant into code to import into another page.
fi: Vie tämä muunnos koodiin tuodaksesi sen toiselle sivulle.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki tämän muunnoksen muutokset ja palauta se koodissa olevaan tilaansa.

en: Remove this variant from the page completely.
fi: Poista muunnos sivulta lopullisesti.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi muunnos jotta voit käyttää sitä järjestelmässäsi.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi muunnos. Sen tiedot säilyvät järjestelmässä mutta muunnos ei ole käytössä järjestelmässäsi.

en: No variants
fi: Ei muunnoksia

en: This operation trail does not exist.
fi: Operaatiopolkua ei löytynyt.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fi: Sivu on päivittynyt. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun klikkaat "tallenna".

en: Unable to update changes due to lock.
fi: Sivun muutosten tallennus epäonnistui lukituksesta johtuen.

en: This setting contains unsaved changes.
fi: Asetus sisältää tallentamattomia muutoksia.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tällä sivulla. Sinun on valittava "Tallenna" kirjoittaaksesi ne tietokantaan tai "Peruuta" hylätäksesi muutokset. Huomaa että jos olet muuttanut mitä tahansa lomaketta, sinun on lähetettävä lomake ennen tallentamista.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset on hylätty ja sivun lukitus on nyt poistettu.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fi: Muunnoksen ylläpidollinen otsikko. Jos jätät sen tyhjäksi, otsikko asetetaan automaattisesti.

en: Variant type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fi: Valitse, mitkä vapaavalintaiset vaihtoehdot haluat näyttää lomakkeiden yhteydessä niiden säätämiseksi. Jos et valitse niitä, voit edelleenkin ottaa ne käyttöön uusien sivujen luomisen yhteydessä. Jätä valitsematta jos olet epävarma.

en: Variant name
fi: Muunnoksen nimi

en: Enter the name of the new variant.
fi: Syötä uuden muunnoksen nimi.

en: Paste variant code here
fi: Kopioi muunnoksen koodi tähän.

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fi: Muunnoksen tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Muunnoksen palauttaminen ylikirjoittaa tietokantaan tallennetun muunnoksen ja palauttaa sen oletustilaansa. Poistaminen on lopullista vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän muunnoksen? Poistamisesta tulee pysyvää vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos ei ole tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöönotto tekee siitä järjestelmäsi käytettävän. Muutos tulee voimaan vasta tallennettuasi tämän sivun.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos on tällä hetkellä käytössä. Jos poistat sen käytöstä, järjestelmä ei voi käyttää sitä. Muutos tulee voimaan vasta kun tallennat tämän sivun.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fi: Sivun lukituksen murtaminen <strong>peruu</strong> kaikki lukituksen tehneen käyttäjän tekemät tallentamattomat muutokset. Oletko VARMA että haluat tehdä tämän?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fi: Lukitus purettu ja kaikki tallentamattomat muutokset peruttu. Voit nyt tehdä muutoksia sivustolle.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Tämän sivun käyttöönotto tekee sen välittömästi sivustolla käytettäväksi (ei tarvitse odottaa tallentumista.)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Jos poistat sivun käytöstä, se poistuu välittömästi järjestelmäsi käytöstä (sinun ei tarvitse tallentaa erikseen.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fi: Sivulla ei ole muunnoksia joten sillä ei ole myöskään omaa tulostetta.

en: Add a new variant
fi: Lisää uusi muunnos

en: Unable to disable due to lock.
fi: Käytöstä poistaminen ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Unable to enable due to lock.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: use page manager
fi: Käytä page manageria

en: administer page manager
fi: Ylläpidä page manageria

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fi: Lisää, muokkaa ja poista ohitettuja järjestelmäsivuja sekä käyttäjien järjestelmään määrittelemiä sivuja.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fi: Tarjoaa UI:n ja API:n sivujen hallintaan sivustolla.

en: Node add/edit form
fi: Solmun lisäys/muokkaus lomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen lisäämisessä ja muokkaamisessa poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten solmun tyyppi, kieli tai pääsysäännöt tarjotaksesi eri muokkauslomakkeita tai solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus solmujen muokkaus- ja lisäyslomakkeita.

en: Node being edited
fi: Muokattava solmu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen näyttämisessä poluissa muotoa <em>node/%node</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Tämä vaikuttaa ainoastaan tarkasteltaviin sivuihin; esimerkiksi listoissa polku voi olla eri. Huomaa myöskin että mikäli käytössäsi on Pathauto moduuli, solmujen osoitteet saattavat olla näennäisesti jotakin muuta kuin edellämainittua muotoa. Drupal kuitenkin näke ne alkuperäisissä osoitteissaan muotoa node/%node.

en: Node being viewed
fi: Tarkasteltava solmu

en: Argument settings
fi: Agumentin asetukset

en: A meaningless second page
fi: Merkityksetön toinen sivu

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa.

en: Make this your site home page.
fi: Tee sivustosta kotisivusi.

en: Visible menu item
fi: Näkyvä valikkolinkki

en: Name is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is used by another page: @page
fi: Polku on toisen sivun käytössä: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla dynaamista polkuelementtiä vapaavalintaisen polkuelementin jälkeen.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla kiinteää polkua vapaavalintaisen polkuelementin perässä.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fi: Et voi käyttää sivua kotisivunasi mikäli se käyttää % kirjanmerkkejä.

en: Duplicated argument %arg
fi: Argumentti %arg monistettiin

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fi: Epäkelpo argumentti <em>%</em>. Kaikkien argumenttien on oltava nimetty avainsanoilla.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkolinkin valikon oletuslinkkinä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus tämä valikkohierarkiassa sitä ylempänä oleva kohde on olemassa kun taas toisissa tapauksissa sinun on luotava se. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fi: Sen valikkokohdan otsikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Parent item menu
fi: Sen valikkokohdan valikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fi: Pääsysääntöjä käytetään testaamaan, onko sivu käytettävissä ja ovatko sivuun liitetyt valikkolinkit näkyvissä.

en: No context assigned
fi: Ei kontekstia määriteltynä

en: Position in path
fi: Sijainti polussa

en: Context assigned
fi: Määritelty konteksti

en: The path %path has no arguments to configure.
fi: Polulla %path ei ole säädettäviä argumentteja.

en: Invalid keyword.
fi: Epäkelpo avainsana.

en: Change context type
fi: Muuta kontekstin tyyppiä

en: Change argument
fi: Muuta argumenttia

en: No context selected
fi: Ei kontekstia valittuna

en: Error: missing argument.
fi: Virhe: puuttuva argumentti.

en: Context identifier
fi: Kontekstin tunnistin

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fi: Tätä kontekstin otsikkoa käytetään jatkossa kontekstin tunnistamiseen ylläpitoprosessissa. Otsikkoa ei koskaan näytetä muille kuin ylläpitäjille.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fi: Virhe: puuttuva argumenttisovellus %argument.

en: Import page
fi: Tuo sivu

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fi: Syötä nimi sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun nimeä.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fi: Syötä polku sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun polkua.

en: Allow overwrite of an existing page
fi: Salli olemassaolevan sivun ylikirjoitus

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fi: Mikäli valitsemasi nimi on jo olemassa tietokannassa, tämä sivu voi ylikirjoittaa olemassaolevan sivun.

en: Paste page code here
fi: Kopioi koodi tähän

en: No handler found.
fi: Käsittelijää ei löytynyt.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fi: Sivun tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fi: Sivu on käytössä ja toisen käyttäjän lukitsema. Sinun on <a href="!break">rikottava lukko</a> kyseisellä sivulla ennen etenemistä tai valittava toinen nimi.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Syötä uuden sivun nimi. Nimen on oltava yksilöllinen ja sisällettävä vain aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa. Et voi käyttää samaa polkua kuin alkuperäinen sivu.

en: Clone variants
fi: Kloonaa muunnokset

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fi: Mikäli valittuna, kaikki tähän sivuun liittyvät muunnokset kloonataan. Mikäli ei valittuna, sivu kloonataan ilman muunnoksia.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fi: Palauttaminen alkuperäiseen tilaan poistaa tietokannassa olevan sivun ja palauttaa sen oletusasetuksilleen. Kaikki tekemäsi muutokset menetetään tässä yhteydessä eikä niitä ole mahdollista palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fi: Oletko varma että haluat poistaa sivun? Sivun poistamista ei voi perua.

en: The page has been reverted.
fi: Sivu on palautettu.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fi: Ylläpitäjä loi sivuja joilla on verkko-osoite, pääsysäännöt ja linkkejä Drupalin valikkojärjestelmässä.

en: Create a new page
fi: Luo uusi sivu

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fi: Muokkaa sivun polkua, nimeä ja muita perusasetuksia.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fi: Aseta konteksteja tämän sivun argumenteille.

en: Control what users can access this page.
fi: Hallitse, ketkä käyttäjät pääsevät tälle sivulle.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fi: Näytä sivu valikkolinkkinä tai elementtinä.

en: Make a copy of this page
fi: Kopio sivu

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fi: Vie sivu koodiksi joka voidaan tuoda ja sisällyttää vaikkapa moduuliin.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki sivun muutokset ja palauta se koodilliseen versioonsa.

en: Remove this page from your system completely.
fi: Poista sivu kokonaan järjestelmästäsi.

en: This is your site home page.
fi: Tämä on sivuston kotisivusi.

en: This page is set to become your site home page.
fi: Sivu on asetettu kotisivuksesi sivustolla.

en: Accessible only if @conditions.
fi: Pääsy vain jos @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fi: Sivu on julkisesti luettavissa.

en: No menu entry.
fi: Ei valikkolinkkiä.

en: Normal menu entry.
fi: Normaali valikkolinkki

en: Menu tab.
fi: Valikkovälilehti.

en: Default menu tab.
fi: Oletus valikon välilehti.

en: Title: %title.
fi: Otsikko: %title.

en: Parent title: %title.
fi: Isäntöotsikko: %title.

en: Menu block: %title.
fi: Valikkolohko: %title.

en: Taxonomy term template
fi: Luokittelutermin template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan näytettäessä luokittelutermejä poluissa muotoa <em>taxonomy/term/%term</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten sanastoja tai käyttäjien pääsyoikeuksia tarjotaksesi erilaisia tapoja esittää luokittelutermi ja siihen liittyvät solmut. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus-luokittelutermiä. Sivu vaikuttaa ainoastaan sisältöön joka esitetään polussa taxonomy/term/%term. Jotkut luokittelutermit kuten foorumit esitetään eri paikassa. Huomaa että jos käytät pathautoa, aliakset voivat aiheuttaa että luokittelutermit näytetään näennäisesti eri osoitteessa mutta Drupalin sisäisesti niiden polku on edelleenkin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fi: Tarkasteltavat termit

en: Term being viewed
fi: Tarkasteltava termi

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fi: Salli useampia termejä polussa taxonomy/term/%term

en: Single term
fi: Yksittäinen termi

en: Multiple terms
fi: Useampia termejä

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fi: Oletuksena Drupal sallii useampia termejä argumenttina pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Jos asetat tämän yksikkömuotoon, tämä ominaisuus poistuu käytöstä.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fi: Syötä ensimmäisen termin hierarkia muropolkuun.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fi: Mikäli valittuna, luokittelutermien isännät näytetään muropolussa.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fi: Voit käyttää useampia termejä eroteltuna "," tai "+" merkeillä.

en: Only a single term may be used.
fi: Voit käyttää vain yksittäistä termiä.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fi: Muropolku sisältää sanaston termien hierarkian

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fi: Muropolku ei sisällä sanaston termien hierarkiaa.

en: User profile template
fi: Käyttäjän profiili-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjäprofillien näyttämisessä poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri näkymiä tai käyttäjäprofiileja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Huomaa että jos käytät Pathauto moduulia, aliakset voivat siirtää solmun näennäisesti johonkin muuhun verkko-osoitteeseen. Drupal kuitenkin näkee ne alkuperäisissä osoitteissaan.

en: User being viewed
fi: Näytettävä käyttäjä

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fi: Toinen käyttäjä on muokkaamassa sivua etkä voi tehdä siihen muutoksia.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fi: Sivu on uusi ja käyttäjä ei ole vielä tallentanut sitä tietokantaan. Se ei ole käytettävissä ennenkuin tallennat sen.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fi: Sivua on muokattu mutta muutokset eivät ole vielä julkisia. Tätä sivua muokattaessa sen muokkaamminen on estetty lukituksella muilta käyttäjiltä.

en: No task handlers are defined for this task.
fi: Tälle tehtävälle ei ole määriteltynä käsittelijöitä.

en: Variant
fi: Muunnos

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Käyttäjä !user muokkaa sivua ja se on tästä syystä lukittuna. Lukko on !age vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">rikkoaksesi lukon</a>.

en: User: compare
fi: Käyttäjä: vertaile

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fi: Kaksi käyttäjää (esimerkiksi kirjautunut käyttäjä ja tarkasteltava käyttäjä)

en: First User
fi: Ensimmäinen käyttäjä

en: Second User
fi: Toinen käyttäjä

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fi: Salli pääsy kahden käyttäjäkontekstin vertailun perusteella. Esimerkiksi salliaksesi käyttäjälle pääsy omaan profiiliinsa, valitse "kirjautunut käyttäjä" ja "tarkasteltava käyttäjä" ja sano "salli pääsy jos yhtäsuuri". Salli pääsy niiden ollessa yhtä suuria.

en: Grant access if user contexts are
fi: Salli pääsy mikäli käyttäjän kontekstit ovat

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Node: accessible
fi: Solmu: pääsy sallittu

en: Control access with built in Drupal node access test.
fi: Hallitse pääsyä Drupalin sisäänrakennetulla solmun pääsytestillä.

en: Create nodes of the same type
fi: Luo samantyyppisiä solmuja

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fi: Käytä Drupalin sisäänrakennettuja solmun pääsysääntöjä, määrittele mikäli käyttäjä saa suorittaa valitun toiminnon solmulle.

en: @user can view @node.
fi: @user voi tarkastella @node.

en: @user can edit @node.
fi: @user voi muokata @node.

en: @user can delete @node.
fi: @user voi poistaa @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fi: @user voi luoda solmuja samaa tyyppiä kuin @node.

en: Node: language
fi: Solmu: kieli

en: Control access by node language.
fi: Hallitse pääsyä solmun kielen perusteella.

en: Current site language
fi: Sivuston tämänhetkinen kieli

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos solmu on yhdellä valituista kielistä.

en: @identifier is in any language
fi: @identifier on millä tahansa kielellä

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fi[0]: @identifier kieli on "@languages"
fi[1]: @identifier kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Node: type
fi: Solmu: tyyppi

en: Control access by node_type.
fi: Hallitse pääsyä solmun tyypin perusteella.

en: Only the checked node types will be valid.
fi: Vain valitut solmun tyypit ovat valideja.

en: @identifier is any node type
fi: @identifier on mitä tahansa solmun tyyppiä

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fi[0]: @identifier on tyyppiä "@types"
fi[1]: @identifier on jotakin tyypeistä "@types"

en: User: permission
fi: Käyttäjä: käyttöoikeus

en: Control access by permission string.
fi: Hallitse pääsyä pääsymerkkijonolla.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on valittuna oleva käyttöoikeus saavat pääsyn tähän sisältöön.

en: Error, unset permission
fi: Virhe, poistetaan oikeus

en: @identifier has "@perm"
fi: @identifier:lla on oikeus "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fi: Hallitse pääsyä PHP koodilla.

en: Administrative desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description for this test for administrative purposes.
fi: Testin kuvaus ylläpidon tarpeisiin.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fi: Pääsy sallitaan mikäli seuraava PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code>. Älä sisällytä &lt;?php ?&gt;. Huomaa että virheellisen PHP koodin suorittaminen saattaa rikkoa sivustosi. Kaikki kontekstit ovat käytettävissä 	
    
        Translate
    
    Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> muuttujassa.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia PHP koodin muokkaamiseksi.

en: User: role
fi: Käyttäjä: rooli

en: Control access by role.
fi: Ylläpidä pääsyä roolien perusteella.

en: Only the checked roles will be granted access.
fi: Vain valituille rooleille annetaan pääsy.

en: @identifier can have any role
fi: @identifier:lla voi olla mikä tahansa rooli

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on rooli "@roles"
fi[1]: @identifier:lla on yksi rooleista "@roles"

en: User: language
fi: Käyttäjä: kieli

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fi: Hallitse pääsyä käyttäjän tai sivuston sillä hetkellä käyttämän kielen perusteella.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos sivuston tämänhetkinen kieli on yksi valituista kielistä.

en: Site language is any language
fi: Sivusto on millä tahansa kielellä

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fi[0]: Sivuston kieli on "@languages"
fi[1]: Sivuston kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fi: Luokittelu: sanasto

en: @identifier is any vocabulary
fi: @identifier on mikä tahansa luokittelu

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fi[0]: @identifier on sanasto "@vids"
fi[1]: @identifier on yksi sanastoista "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fi: Luo solmun lisäyskontekstin käyttäen solmun tyyppiä argumenttina.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fi: Luo solmun muokkauslomake-kontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
fi: Merkkijono on yleensä minimaalinen konteksti joka yksinkertaisesti sisältää merkkijonon jota voidaan käyttää muihin tarkoituksiin.

en: Enter a value for this argument
fi: Syötä arvo argumentille

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
fi: Luo yksittäisen luokittelutermin sanaston ID:n tai sanaston nimen perusteella.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fi: Lisää hierarkia muropolkuun

en: Enter a taxonomy term ID.
fi: Syötä luokittelun ID.

en: Enter a taxonomy term name.
fi: Syötä luokittelun nimi.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
fi: Luo ryhmän luokittelutermejä tid-listasta pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Yleisesti ottaen listan ensimmäistä termiä käytetään paneeleihin.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
fi: Syötä yksi tai useampi termin ID eroteltuina + tai , merkein.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fi: Luo luokittelukontekstin luokittelun ID argumentista.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fi: Syötä luokittelu ID tälle argumentille

en: Use context keywords
fi: Käytä kontekstin avainsanoja

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat otetaan käyttöön tässä kontekstissa.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fi: Kaikki lomakkeen tiedot joita ei näytetä muun sisällön toimesta.

en: The author of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kirjoittaja.

en: Link to author profile
fi: Linkki kirjoittajan profiiliin

en: Check here to link to the node author profile.
fi: Valitse tämä linkittääksesi solmun kirjoittajan käyttäjäprofiiliin.

en: "@s" author
fi: "@s" kirjoittaja

en: The body of the referenced node.
fi: Viitatun solmun runko.

en: "@s" body
fi: "@s" runko

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fi: Navigointivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Node created date
fi: Solmun luontipäivämäärä

en: The date the referenced node was created.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu luotiin.

en: "@s" created date
fi: "@s" luontipäivämäärä

en: Node links of the referenced node.
fi: Viitatun solmun solmulinkit.

en: Node links go here.
fi: Solmun linkit tulevat tähän.

en: Teaser mode
fi: Tiivistelmätila

en: Check here to show links in teaser mode.
fi: Valitse tämä näyttääksesi linkit tiivistelmätilassa.

en: "@s" links
fi: "@s" linkit

en: The title of the referenced node.
fi: Viitatun solmun otsikko.

en: "@s" title
fi: "@s" otsikko

en: Node last updated date
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä

en: The date the referenced node was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu on viimeksi päivitetty.

en: Last updated date
fi: Viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" last updated date
fi: "@s" viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" node form attach files
fi: "@s" solmun lomakkeen liitä tiedostoja

en: "@s" node form publishing options
fi: "@s" solmun lomakkeen julkaisuasetukset

en: "@s" node form book options
fi: "@s" solmun lomakkeen kirja-asetukset

en: Node form submit buttons
fi: Solmulomakkeen lähetysnapit

en: Submit buttons for the node form.
fi: Lähetysnapit solmulomakkeelle.

en: Node form buttons.
fi: Solmulomakkeen napit.

en: "@s" node form submit buttons
fi: "@s" solmun lomakkeen lähetysnapit

en: "@s" node form comment settings
fi: "@s" solmun lomakkeen kommentointiasetukset

en: Node form revision log message
fi: Solmun lomakkeen version logiviesti

en: Revision log message for the node.
fi: Versio-logiviesti solmulle.

en: "@s" node form revision log
fi: "@s" solmulomakeen versio-logi

en: Menu settings on the Node form.
fi: Valikkoasetukset solmun lomakkeessa.

en: "@s" node form menu settings
fi: "@s" solmulomakkeen valikon asetukset

en: Node form url path settings
fi: Solmun lomakkeen verkko-osoitteen polun asetukset

en: "@s" node form path options
fi: "@s" solmun lomakkeen polun asetukset

en: "@s" node form author information
fi: "@s" solmun lomakkeen kirjoittajan tiedot

en: Profile category
fi: Profiilikategoria

en: Contents of a single profile category.
fi: Sisältää yksittäisen profiilikategorian.

en: Enter the node ID of a node for this context.
fi: Syötä solmun ID tälle kontekstille.

en: Reset identifier to node title
fi: Resetoi tunnistin solmun otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun solmun otsikkoa.

en: Enter the node type this context.
fi: Syötä solmun tyyppi tälle kontekstille.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille:

en: A context that is just a string.
fi: Konteksti joka on vain merkkijono.

en: Raw string
fi: Raakamerkkijono

en: Enter the string for this context.
fi: Syötä merkkijono tälle kontekstille.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
fi: Tällä hetkellä asetettu termiin @term. Syötä jokin toinen termi jos haluat vaihtaa termiä.

en: Select a term from @vocabulary.
fi: Valitse termi sanastosta @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
fi: Resetoi tunnistin termin otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun termin nimeä.

en: You must select a term.
fi: Sinun on valittava termi.

en: Invalid term selected.
fi: Epäkelpo termi valittu.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fi: Useampia luokittelutermejä ryhmänä.

en: Term ID of first term
fi: Ensimmäisen termin ID

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fi: Termien ID:t kaikille termeille + tai , merkillä erotettuina

en: Term name of first term
fi: Ensimmäisen termin nimi

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina

en: Vocabulary ID of first term
fi: Ensimmäisen termin luokittelun ID

en: Creates the author of a node as a user context.
fi: Tekee solmun luojasta käyttäjäkontekstin.

en: Make all views available as panes
fi: Tee kaikki näkymät käytettäviksi paneeleina

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fi: Mikäli valittuna, kaikki näkymät ovat käytettävissä sisältöpaneeleina lisättävissä sisältötyyppeihin. Mikäli ei valittuna, ainoastaan näkymät joilla on "Sisältöpaneeli" näyttöruutu ovat käytettävissä sisältöpaneeleina. Jätä valitsematta jos haluat tarkemman kontrollin siihen, mitä näkymäsisältöä käyttäjät voivat hyödyntää paneeleiden ulkoasukäyttöliittymässä.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fi: Konfiguroi Views toimimaan CTools sisältönä.

en: Views content panes
fi: Views sisältöpaneelit

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fi: Sallii näkymäsisällön käyttämisen Panelsissa, Dashboardissa ja muissa CTools Content API:a käyttävissä moduuleissa.

en: Select display
fi: Valitse näkymä

en: Configure view
fi: Säädä näkymää

en: Choose which display of this view you wish to use.
fi: Valitse, mitä näkymän näyttöruuduista haluat käyttää.

en: Broken/missing/deleted view.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymä.

en: Configure view @view (@display)
fi: Säädä näkymää @view (@display)

en: View: @name
fi: Näkymä: @name

en: View information
fi: Näkymän tiedot

en: Using display @display.
fi: Käyttäen näyttöruutua @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fi: Argumentti @arg kontekstissa @context muutettu muotoon @converter

en: @count items displayed.
fi: @count tulosta näytetty.

en: With pager.
fi: Sivutuksen kanssa.

en: Without pager.
fi: Ilman sivutusta.

en: Skipping first @count results
fi: Ohittaen ensimmäiset @count tulosta

en: With more link.
fi: Lisää-linkin kanssa.

en: With feed icon.
fi: Syötteen kuvakkeen kanssa.

en: Sending arguments.
fi: Argumenttien lähetykseen.

en: Using arguments: @args
fi: Käyttäen argumentteja: @args

en: Using url: @url
fi: käyttäen verkko-osoitetta: @url

en: View panes
fi: Näkymäpaneelit

en: Link title to page
fi: Linkitä otsikko sivuun

en: Provide a "more" link.
fi: Tarjoa "lisää" linkki.

en: Num items
fi: Elementtien lukumäärä

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse esitettävien tulosten määrä, tai 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fi: Valitse ohitettavien tulosten määrä, 0 jos et halua ohittaa yhtäkään.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fi: Mikäli asetettuna, ohita näkymän verkko-osoitepolku; tämä on ajoittain hyödyllistä asetettaessa paneelin verkko-osoitetta.

en: Content pane
fi: Sisältöpaneeli

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fi: On käytettävissä sisältönä työpöytä- tai paneelinäkymissä.

en: Pane settings
fi: Paneelin asetukset

en: Use view name
fi: Käytä näkymän nimeä

en: Use view description
fi: Käytä näkymän kuvausta

en: Admin desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Use Panel path
fi: Käytä paneelin polkua

en: Argument input
fi: Argumentin syöttö

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fi: Valitut asetukset ovat käytettävissä paneelin asetusdialogissa käyttäjän muokattavana. Valitsemattomat asetukset eivät ole saatavilla ja niitä käytetään ainoastaan tämän näyttöruudun asetuksissa.

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Path override
fi: Ohita polku

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Tämä on otsikko joka näytetään näyttöpaneelissa sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fi: Tämä on teksti joka näytetään kun käyttäjä vie hiiren kursorin paneelin päälle sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän kuvausta.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fi: Tämä on paneeli jossa kategoria näytetään sisällön lisäyksessä.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fi: Tämä on kategorian oletuspainokerroin. Huomaa että mikäli kategorian paino on määritelty useammassa kohdassa, ainoastaan ensimmäinen jonka Panes näkee saa sen määritelmän. Joten jos painokerroin ei vaikuttaisi toimivan, tarkista muut paikat joissa paino saatetaan asettaa.

en: Link pane title to view
fi: Linkitä paneelin otsikko näkymään

en: Inherit path from panel display
fi: Peri polku paneelinäkymästä

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fi: Mikäli kyllä, kaikki Viewsin luomat linkit kuten lisää-linkit, tiivistelmälinkit ja syöttölinkit näkyvät paneelin näyttöpolussa eikä näkymässä mikäli näyttöruudulla on polku.

en: Choose the data source for view arguments
fi: Valitse tietojen lähde näkymäargumenteille

en: @arg source
fi: @arg lähde

en: use panels dashboard
fi: käytä panels työpöytää

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fi: CTools API versio on liian vanha Paneelit moduulin käytettäväksi. Paneelit tarvitsee vähintäänkin version %version.

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
fi: Huomaa että Paneelit moduulin päivitysrutiini Drupal 5 versiosta Drupal 6 versioon on kaukana täydellisestä varsinkin CCK:n ja Näkymien ollessa kyseessä. Tarkista kaikki paneelisi huolellisesti muunnoksen jälkeen ja vertaa niitä alkuperäisiin. Voit joutua muuttamaan niiden asetuksia saadaksesi takaisin alkuperäiset toiminnallisuudet.

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
fi: Paneelit vaatii nyt Chaos Tools Suite (ctools) moduulin toimiakseen. Paneelit moduuli on poissa käytöstä kunnes olet ottanut edellämainitun moduulin käyttöön.

en: Panel panes were updated
fi: Paneeliruudut päivitettiin

en: Panel displays were updated
fi: Paneelinäkymät päivitettiin

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
fi: Paneelisivujen muunnosta ei voida suorittaa ilman että CToolsin page manager moduuli on asennettuna. Asenna CTools moduuli, ota page manager käyttöön ja yritä päivitystä uudemman kerran.

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
fi: Asennuksesi sisältää moduulin jota ei ole olemassa. Päivittäessäsi moduuleita poista aina ensin moduulikansio ja tämän jälkeen korvaa sisältö uudella koodilla. "Panels Simple Cache" moduuli poistetaan automaattisesti käytöstä puolestasi. Moduulin uudelleenkäyttöönotto kaataa järjestelmäsi.

en: The delegator module has been replaced by the Page Manager module. You should enable the page manager module to ensure that any panel pages you have will not be lost.
fi: Page manager moduuli korvaa delegator moduulin. Ota page manager moduuli käyttöön varmistaaksesi ettet menetä luomiasi paneelisivuja.

en: CTools API Version
fi: CTools API versio

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fi: Paneeleita voidaan käyttää laskeutumissivuina. Niillä on URL osoite ja ne voivat vastaanottaa argumentteja, niillä voi myös olla valikkolinkki.

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön page manager moduuli.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fi: Paneelisolmut ovat sisältöä joka näytetään hakutuloksissasi mutta ne ovat rajoitetumpia kuin paneelisivut.

en: Panel node
fi: Paneelisolmu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön paneelisolmu moduuli.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fi: Minipaneelit ovat pieniä lohkoina näytettäviä sisältöalueita. Ne ovat hyödyllisimmilllään kun haluat kiinteitä lohkojen ulkoasuja tai ulkoasuja ulkoasujen sisällä.

en: Mini panel
fi: Minipaneeli

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön minipaneelit moduuli.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: There are no mini panels.
fi: Minipaneeleita ei löydy.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fi: Tällä hetkellä ei ole muutettavia asetuksia mutta lisäpluginnit ja moduulit voivat tarjota niitä tulevaisuudessa.

en: Your changes have been discarded.
fi: Tekemäsi muutokset on poistettu.

en: Disable this pane
fi: Poista käytöstä

en: Enable this pane
fi: Ota käyttöön

en: CSS properties
fi: CSS ominaisuudet

en: Invalid pane id.
fi: Virheellinen ruudun id.

en: Cache method for this display
fi: Näkymän välimuistiin tallennustapa

en: Cache method for !subtype_title
fi: Välimuistitustapa tyypille !subtype_title

en: Cache settings for this display
fi: Näkymän välimuistiasetukset

en: Cache settings for !subtype_title
fi: Välimuistiasetukset tyypille !subtype_title

en: Default style for this display
fi: Näkymän oletustyyli

en: Panel style for region "!region"
fi: Paneelityyli alueelle "!region"

en: Pane style for "!pane"
fi: Tyyli ruudulle "!pane"

en: Use display default style
fi: Käytä näkymän oletustyyliä

en: Style settings for @style (display)
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (näkymä)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Alue "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Ruutu "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fi: Muokkaa CSS asetuksia tyylille !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS id. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS-luokka. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: Access settings on !subtype_title
fi: Pääsysäännöt tyypille !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fi: Lisää näkyvyysasetus tyypille !subtype_title

en: Invalid test id.
fi: Epäkelpo test id.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fi: Muokkaa näkyvyysasetuksia tyypille !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fi: Paneelin ulkoasu on päivitetty.

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
fi: Tässä paneelinäkymässä ei ole sisältöä. Jos siinä olisi sisältöä, voisit valita mihin kohtaan uutta ulkoasua vanha sisältö sijoitettaisiin. Muutosta ei toteuteta mikäli et halua jatkaa.

en: Mini panel: "@title"
fi: Minipaneeli: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fi: Luop minipaneeleita joita Drupal voi käyttää lohkoina ja muut paneelimoduulit ruutuina.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fi: Paneelintyyli rikottuna riveihin ja palstoihin.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä paneelisolmujen näkymiin voi lisätä.

en: Show layout designer
fi: Näytä ulkoasun suunnittelutyökalu

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Add row to top
fi: Lisää rivi yläosaan

en: Add row to bottom
fi: Lisää rivi pohjalle

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: Add region to left
fi: Lisää alue vasemmalle

en: Add column to left
fi: Lisää palsta vasemmalle

en: Add region to right
fi: Lisää alue oikealle

en: Add column to right
fi: Lisää palsta oikealle

en: Region settings
fi: Alueen asetukset

en: Remove region
fi: Poista alue

en: Invalid item id.
fi: Virheellinen id.

en: Configure column
fi: Muokkaa palstan asetuksia

en: Configure row
fi: Muokkaa rivin asetuksia

en: Configure region
fi: Muokkaa alueen asetuksia

en: Region title
fi: Alueen otsikko

en: Fluid
fi: Neste

en: You must remove contained items to change the row container type.
fi: Sinun on poistettava rivillä oleva sisältö ennenkuin voit muuttaa rivin tyyppiä.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fi: Elementtejä ei voida asettaa nestemäisiksi jos sillä puolella on jo kiinteäleveyksisiä elementtejä.

en: Hide layout designer
fi: Piilota ulkoasun suunnittelutyökalu

en: No markup at all
fi: Ei lainkaan markuppia

en: Display the pane with no markup, not even a title.
fi: Näytä paneeli ilman markuppia, ei edes otsikkoa.

en: Each region
fi: Jokainen alue

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fi: Valitse sisällytetäänkö laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai alue (jokainen palsta tai alue) ympärille

en: Change general settings about this variant.
fi: Muuta variantin yleisasetuksia.

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fi: Lisää sisältöä ja muuta sen sijaintia vedä ja pudota-käyttöliittymän kautta.

en: Move content from old layout
fi: Siirrä sisältöä vanhasta ulkoasusta

en: Get a preview of what this variant will look like.
fi: Katso esikatselu miltä tämä variantti tulee näyttämään.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: You must select a layout.
fi: Sinun on valittava ulkoasu.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fi: Sinun on valittava eri ulkoasu jos haluat vaihtaa ulkoasua.

en: Update and preview
fi: Päivitä ja esikatsele

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fi: Valitse tämä poistaaksesi käytöstä kaikki teeman näyttämät alueet. Huomaa että toiset teemat tukevat tätä asetusta paremmin kuin toiset. Jos olet epävarma, testaa asetusta Drupalin perusasetuksen mukana tulevilla teemoilla.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fi: Syötä tähän oikeinmuotoiltua CSS koodia. Koodi sisällytetään sivuun ja sitä tulisi käyttää ainoastaan pienimuotoiseen tarkennukseen. Normaalisti on järkevämpää syöttää CSS:ää teemaan mikäli mahdollista. Tämä CSS suodatetaan turvallisuussyistä joten osa CSS:stä ei välttämättä toimi.

en: Field label
fi: Kentän nimi

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Type of group.
fi: Ryhmän tyyppi.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Read and write (normal)
fi: Luku ja kirjoitus (normaali)

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: More comments
fi: Lisää kommentteja

en: More recent comments
fi: Lisää viimeaikaisia kommentteja

en: Did you mean
fi: Tarkoititko

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
fi: Boolean-arvo, joka ilmoittaa onko solmu julkaistu (näkyy myös käyttäjille, jotka eivät ole ylläpitäjiä).

en: Show more
fi: Näytä enemmän

en: Show fewer
fi: Näytä vähemmän

en: @project issue queue
fi: @project virheraporttijono

en: Flush all caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: Cache tables
fi: Välimuistita taulut

en: Page requisites
fi: Sivutarvikkeet

en: Developer modules to keep enabled
fi: Kehittäjämoduulit jotka pidetään käytössä

en: Menu module form.
fi: Valikkomodulin lomake.

en: Book module form.
fi: Book moduulin syöttökaavake.

en: Poll module choices.
fi: Poll moduulin valinnat.

en: Upload module form.
fi: Moduulin latauskaavake.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: CCK:hon liittyvien moduulien päivitykset ajetaan vasta kun moduulit ovat käytössä <a href="@admin-modules-path">moduulien ylläpitosivuilla</a>. Kun otat ne käyttöön, sinun on ajettava uudelleen <a href="@update-php">update.php</a> suorittaaksesi puuttuvat päivitykset.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: CCK - No Views integration
fi: CCK - Ei näkymien integraatiota

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fi: CCK kenttien integraatio Views moduuliin vaatii vähintään Views version 6.x-2.0-rc2 tai uudemman.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: » Add a new content type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fi: Sisältötyypillä on käytöstä poistettuja kenttiä. Käytöstä poistettuja kenttiä ei listata saatavilla olevien kenttien listassa mikäli niiden moduulit eivät ole käytössä.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fi: !field (!field_name) on ei-aktiivinen !field_type kentt

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fi: Kentän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: – Valitse olemassaoleva kenttä –

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi %field_name on kielletty. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttä: kentän nimi %field_name on liian pitkä. Suurin sallittu pituus on 32 merkkiä mukaanlukien etuliite 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi 'field_instance' on varattu järjestelmän käyttöön.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fi: Lisää uusi kenttä: kenttä nimellä %field_name on jo olemassa.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voida lisätä sisältötyyppiin koska se on lukittu.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Sisältötyypissä ei vielä ole määritetyjä kenttiä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">Kenttien hallintasivulla</a>.

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fi: Koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fi: Ihmisten luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fi: Haluamasi talletustyyppi kent

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fi: Haluamasi käyttäjälle näytettävä syöttöelementin muoto luotaessa kenttää sisältötyypissä %type.

en: Updated basic settings for field %label.
fi: Päivitettiin kentän %label perusasetukset.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fi: Ongelma kentän %label perusasetusten päivittämisessä.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %type basic information
fi: %typen perustiedot

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fi: Ainoastaan edistyneemp

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fi: PHP-koodi 'oletusaarvolle' palautti @value joka ei ole sallittu.

en: %name must be an integer.
fi: %name on oltava kokonaisluku.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fi: Sinun on syytä varmistaa että käytetty kenttä on olemassa annetussa sisältötyypissä.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fi: Edistyneempi: Määrittele kentän arvo PHP koodilla

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fi: Ainoastaan edistyneempään käyttöön: PHP-koodi joka palauttaa asetettavan arvon. Ei tulisi sisältää PHP-tagejä &lt;?php ?&gt;. Jos kentään on syötettynä koodia, sen palauttama arvo ohittaa yllämainitun arvon.

en: You have to return the default value in the expected format.
fi: Sinun on palautettava oletusarvo odotetussa muodossa.

en: Populate @node's field '@field'
fi: Populoi solmun @node kenttä '@field'

en: Field has value
fi: Kentällä on arvo

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fi: Sinun tulee varmistaa ett

en: Field has changed
fi: Kenttä on päivitetty

en: Content containing changes
fi: Muotoksia sisältävä sisältö

en: Content not containing changes
fi: Muutoksia sisältämätön sisältö

en: @node's field '@field' has value
fi: Solmun @node kentällä '@field' on arvo

en: Select the machine-name of the field to look at.
fi: Valitse koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kentälle

en: @node's field '@field' has been changed
fi: Solmun @node kenttä '@field' on päivitetty

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fi: Viitatun solmun suodattamaton otsikko, VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Formatted html link to the referenced node.
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced node.
fi: Relatiivinen polku viitattuun solmuun.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fi: Absoluuttinen polku viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced user.
fi: Relatiivinen polku viitattuun käyttäjään

en: Absolute path alias to the referenced user.
fi: Absoluuttise4n polun alias viitattuun käyttäjään

en: Field on the referenced node.
fi: Viitatun solmun kenttä.

en: Field formatter
fi: Kentän muokkaaja

en: Select a formatter.
fi: Valitse muokkaaja.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Widget label (@label)
fi: Widgetin otsikko (@label)

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä moniarvoisen kentän arvoa käytetään lajittelussa. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: Add new group: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle etiketti.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle nimi.

en: Field group label
fi: Kenttäryhmän etiketti

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: <ul><li>Ainoastaan kenttiä sisältävät näkymät toimivat tässä.</li><li>Tämä ohittaa ylläolevan "Sisältötyypit" asetuksen. Käytä sen sijaan näkymien "suodattimet" osiota.</li><li>Käytä näkymien "suodattimet" osiota näyttääksesi lisätietoa kandidaateista solmujen luonti- ja muokkaussivulla.</li><li>Käytä näkymien "lajittelutapa" osiota määrittääksesi mitkä solmukandidaatit näytetään.</li></ul>

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: %name: found no valid post with that title.
fi: %name: Solmua tällä otsikolla ei löytynyt.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: View used to select the users
fi: Näkymä jota käytetään käyttäjien valitsemiseen

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fi: Lisää kenttiä ja kenttäryhmiä sisältötyyppiin ja järjestele niitä solmua näytettäessä sekä solmun muokkauslomakkeessa.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fi: Voit lisätä kentän ryhmään vetämällä sen haluamasi ryhmän oikealle alapuolelle.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fi: Huom: Saat käyttöösi paremmat ohjeet asentamalla <a href="!adv_help">Advanced help</a> moduulin.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fi: Käytä 'sulje pois' valintaruutua jos haluat että kenttää ei tulosteta solmun sivulla.

en: Hello <strong>@username</strong>
fi: Hei <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fi: Näytä oikopolut

en: Administration menu Toolbar style
fi: Ylläpitovalikon tyyli

en: A better Toolbar.
fi: Parempi työkalupalkki.

en: Administration views
fi: Ylläpitonäkymät

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
fi: Korvaa kaikki Drupalin ytimen objektien hallintasivut todellisilla näkymillä.

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
fi: Tämä taulukko luetteloi kaikki sivuston käyttäjät, joilla on tilauksia.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fi: Esimerkkikoodi, edistynyt apu, ja demopaneeli jotka esittelevät ctools pluginnien rakentamista.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fi: CTools Plugin Example on yksinkertainen demo kehittäjiä varten CTools pluginnien luomiseksi. Se ei tarjoa käyttökelpoista toiminnallisuutta peruskäyttäjille.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fi: On swaatavilla esittelypaneeli joka esittelee suuren osan <a href="@demo_url">CTools demo panel</a> tarjoamista toiminnallisuuksista ja löydät dokumentaatiota esimerkeistä myös sivulta !ctools_plugin_example_help. CToolsitse tarjoaa dokumentaatiota sivulla !ctools_help. Useimmiten tosin itse koodi on tarkoitettu toimimaan opettajana. Löydät sen polusta %path.

en: CTools plugin example
fi: CTools plugin esimerkki

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fi: Chaos Tools (CTools) plugin esimerkki

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fi: Esittelee, kuinka ulkoinen moduuli voi tarjota ctools pluginneja (esim. Panels jne).

en: Arg length
fi: Argumentin pituus

en: Control access by length of simplecontext argument.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia simplecontext argumentin pituuden perusteella.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fi: Salli pääsy mikäli simplecontext argumentin pituus on

en: Length of simplecontext argument
fi: Simplecontext argumentin pituus

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fi: Pääsy/näkyvyys annetaan argumentin pituuden perusteella.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fi: Simpletext argumentin on oltava !comp @length merkkiä pitkä

en: CTools example: role
fi: CTools esimerkki: rooli

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on oltava tooli "@roles"
fi[1]: @identifier voi olla yksi rooleista "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fi: Luo "simplecontextin" argumentista.

en: Enter the simplecontext arg
fi: Syötä simplecontext argumentti

en: CTools example no context content type
fi: CTools ei-kontekstisisältötyypistä

en: No context content type - requires and uses no context.
fi: Ei-kontekstisisältötyyppi - ei vaadi eikä käytä kontekstia.

en: CTools Examples
fi: CTools esimerkit

en: The setting for item 1.
fi: Asetukset elementille 1.

en: The setting for item 2
fi: Asetukset elementille 2.

en: CTools example relcontext content type
fi: CTools esimerkki: relcontext sisältötyyppi

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fi: Relcontext sisältötyyppi - toimii relcontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 (relcontext)
fi: Konfiguroi Elementti 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fi: Asetukset relcontextille.

en: Simplecontext content type
fi: Simplecontext sisältötyyppi

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fi: Simplecontext sisältötyyppi - toimii simplecontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fi: Säädä elementti 1 simplecontext sisältötyypille

en: Relcontext context from simplecontext
fi: Relcontext konteksti simplecontextista.

en: Relcontext setting
fi: Relcontext asetukset

en: Just an example setting.
fi: Vain esimerkki-asetus.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fi: Yksittäinen "simplecontext" konteksti tai tietoelementti.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fi: Syötä tietoja kuvaamaan tätä "simplecontextia".

en: Simplecontext context from config
fi: Simplecontext konteksti asetuksista

en: Setting for simplecontext
fi: Asetukset simplecontextille

en: An example setting that could be used to configure a context
fi: Esimerkkiasetus jota voitaisiin käyttää asettamaan konteksti.

en: Relcontext from simplecontext
fi: Relcontext simplecontextista

en: See the getting started guide for more information.
fi: Lue lisää ohjeita aloitusoppaasta.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fi: Tämä muunnos on konfiguroitava ennen sen luomista. Kun olet valmis, klikkaa "Luo muunnos" tämän sivun lopussa lisätäksesi se sivullesi.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön solmua node/%node/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ylikirjoittamaan polkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback. Solmun muokkaussivu on käytössä mutta sen muokkauspolkua ei ylikirjoiteta.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei voi ottaa käyttöön solmua node/%node koska jokin toinen moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fi: Polkuja joissa on ei-vaihtoehtoisia kirjanmerkkejä ei voida käyttää normaaleina menulinkkeinä paitsi jos valittu argumentin käsittelijä tarjoaa oletusargumentin valikkolinkkiä varten.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager -moduuli ei voinut aktivoida käyttäjää user/%user koska joku toinen moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Existing node
fi: Olemassaoleva solmu

en: Enter the title or NID of a node
fi: Syötä solmun otsikko tai NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
fi: Lisää solmulinkit "kommentoi", "lue lisää" jne.

en: Template identifier
fi: Templaten tunnistin

en: Add the breadcrumb trail as content.
fi: Lisää muropolku sisältönä.

en: Add the help text of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun ohjetekstit sisältönä.

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Add the status messages of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun tilanneviestit sisältönä.

en: Add the slogan trail as content.
fi: Lisää sloganin polku sisältönä.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fi: Lisää välilehdet (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Add the page title as content.
fi: Liitä sivun otsikko osaksi sisältöä.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fi: Paneelien ytimen näyttöfuntiot; ei tarjoa erillistä ylläpitoliittymää, vähintään yhden paneelimoduulin on oltava käytössä.

en: You may use substitutions in this title.
fi: Voit käyttää otsikossa substituutioita.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fi: Sisältövaihtoehdot on jaettu kategorioittain. Jatkaaksesi valitse vasemmalta kategoria.

en: Change the layout of this panel.
fi: Muuta paneelin ulkoasua.

en: Manage mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Manage pages
fi: Ylläpidä sivuja

en: Create new @type
fi: Luo uusi @type

en: Node status
fi: Solmun tilanne

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
fi: Kiitos käynnistä kaupassamme [store-name]. Tilauksenne on liitetty käyttäjätiliin, joka vastasi sähköpostiosoitettanne. <a href="!user_url">Kirjautukaa sisään</a> nähdäksenne nykyisen tilauksenne tilan ja tilaushistorian. Muistakaa kirjautua sisään seuraavalla kerralla, niin asiointi sujuu nopeammin!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
fi: Kiitos käynnistä kaupassamme [store-name].  Teille on luotu uusi käyttäjätili, jota voitte käyttää tilauksenne seurantaan. <a href="!user_url">Sisäänkirjautuminen</a> käyttäjätilille tapahtuu tiedoilla: <strong>Käyttäjätunnus:</strong> !new_username <strong>Salasana:</strong> !new_password

en: Header text
fi: Ylätunnisteen teksti

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Relcontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Simplecontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fi: Sivu on tällä hetkellä sinun muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Kukaan muu ei voi muokata sivua ennenkuin muutokset on tallennettu tai peruttu.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fi: Sivu on tällä hetkellä toisen käyttäjän muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Et voi muokata sivua rikkomatta lukitusta.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fi: Mikäli käytössä, ohittaa Drupalin blogien oletustoiminnan poluissa muotoa <em>/blog</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletustapaa uusimpien blogimerkintöjen esittämisessä.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön blogia  koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User blog
fi: Käyttäjän blogi

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fi: Mikäli valittuna, ohittaa Drupalin blogien oletus-esitystavan poluissa muotoa <em>blog/%user</em>. Jos muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäblogia.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän blogia blog/%user koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Site contact page
fi: Sivuston yhteydenottosivu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden sivuston yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page Manager moduuli ei pystynyt ottamaan käyttöön kontaktia koska jokin muu moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User contact
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjän yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>user/%user/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän yhteydenottolomaketta user/%user/contact koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fi: Sinulla ei voi olla nimeämätöntä kirjanmerkkiä (% tai ! itsellään). Nimeä kirjanmerkkisi lisäämällä lyhyt kuvausteksti % tai ! merkillä, esimerkiksi %user tai %node.

en: All polls
fi: Kaikki äänestykset

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fi: Tämän ollessa käytössä se ohittaa Drupalin oletus-äänestysten toiminnallisuuden. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, Drupalin viimeisimmät äänestykset näytetään.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön äänestyksiä koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Search @type
fi: Hae @type

en: Taxonomy: term
fi: Luokittelu: termi

en: Control access by a specific term.
fi: Hallitse pääsyä määritetyllä termillä.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fi: Valitse termi tai termit sanastosta @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fi[0]: @term voi olla termi "@terms"
fi[1]: @term voi olla yksi termeistä: "@terms"

en: Node add form: node type
fi: Solmun lisäyslomake: solmun tyyppi

en: Node edit form: node ID
fi: Solmun muokkauslomake: solmun ID

en: Get all arguments after this one
fi: Hae kaikki argumentit tämän jälkeen

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fi: Mikäli valittuna, tämä merkkijono sisältää kaikki argumentit. Esimerkiksi jos polku on "path/%" ja käyttäjä käy polussa "path/foo/bar" niin valittu merkkijono on "foo" mikäli tämä ei ole valittuna. Muussa tapauksessa merkkijono on "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fi: Luokittelutermi: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fi: Luokittelutermi (useita): ID

en: User: name
fi: Käyttäjä: nimi

en: Creates a user context from a user name.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjänimestä.

en: Enter the username of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän käyttäjänimi tälle argumentille

en: Vocabulary: ID
fi: Sanasto: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien lähettää viestejä sivuston ylläpitäjille.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien ottaa yhteyttä toisiinsa.

en: Contact @name
fi: Ota yhteyttä @name

en: Custom: @title
fi: Kustomoitu: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään ylläpidollisesti tunnistamaan tämä paneeli. Mikäli tyhjä, käytetään vakio-otsikkoa.

en: Page footer message
fi: Sivun alatunnisteviesti

en: Advanced search form
fi: Edistyneen haun lomake

en: A search form with advanced options.
fi: Lomake edistyneille hakutoiminnoille.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
fi: Edistyneessä lomakkeessa voi olla lisätoimintoja sisältötyypistä riippuen. Esimerkiksi edistynyt hakutoiminto sisällölle (solmuille) sallii haun solmun tyypin tai luokittelutermin perusteella.

en: Same page
fi: Sama sivu

en: Override default prompt
fi: Ohita oletus

en: @type search form
fi: @type hakulomake

en: The results of a search using keywords.
fi: Hakutulokset avainsanoille.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
fi: Kirjaa tehdyt haut watchdogiin

en: Override "no result" text
fi: Ohita "ei tuloksia" teksti

en: No result text
fi: Ei tuloksia -teksti

en: Display text if no search keywords were submitted
fi: Näytä teksti jos hakusanoja ei syötetty

en: @type search result
fi: @type hakutulos

en: HTML-safe string
fi: HTML-turvallinen merkkijono

en: Custom pager settings
fi: Kustomoidun sivutuksen asetukset

en: Use different pager settings from view settings
fi: Valitse poikkeavat sivutusasetukset näkymän asetuksissa.

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tällä näkymällä on AJAX käytössä. Sivutuksen asetuksien ohittaminen toimii näennäisesti mutta silloin kun näkymä päivitetään AJAX:lla, on syytä käyttää alkuperäisasetuksia. Sinun ei pitäisi ohittaa sivutuksen asetuksia jos näkymä käyttää AJAXia.

en: The number of items to skip and not display.
fi: Ohitettavien artikkelien määrä.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
fi: Valitse tämä läheettäksesi kaikki argumentit paneeleista suoraan näkymiin. Mikäli valittuna, paneeleiden argumentit tulevat listattujen kontekstiargumenttien perään ja ennen mitä tahansa alla olevassa Argumentit kentässä määriteltyjä argumentteja. Huomaa että argumentit eivät sisällä verkko-osoitteen perusosaa vaan ainoastaan verkko-osoitteen jälkeen asetetut tai kirjanmerkein asetetut arvot tulkitaan argumenteiksi.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
fi: Näkymälle lähetettävät lisäargumentit kuin ne olisivat osa verkko-osoitetta muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi talteen argumentteja verkko-osoitteesta. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneeliin lähetettyjä argumentteja. Huomaa: nämä arvot ovat vain viimesijainen apu. Panels moduulin tulevissa versioissa nämä saattavat poistua.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fi: Mitä kontekstityyppiä käytetään jos "Kontekstista" on valittuna.

en: Context is optional
fi: Konteksti on vapaavalintainen

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
fi: Konktekstin on oltava saatavilla jotta paneeli toimisi. Jos aiot käyttää tätä, varmista että argumentin käsittelijä voi käsitellä tyhjiä arvoja oikeaoppisesti.

en: The Panels module cannot be updated while disabled. If you wish to update Panels, please enable it. If you do not wish to update Panels, please uninstall it.
fi: Paneelit moduulia ei voi päivittää sen ollessa poissa käytöstä. Jos haluat päivittää Paneelit moduulin sinun on otettava se ensin käyttöön. Poista Paneelit moduulin asennus mikäli et halua päivittää sitä.

en: &#x2713;Panel title
fi: &#x2713;Paneelin otsikko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: Visibility rules
fi: Näkyvyysasetukset

en: Title type
fi: Otsikon tyyppi

en: Manually set
fi: Aseta manuaalisesti

en: From pane
fi: Ruudusta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fi: Paneelin otsikko. Mikäli otsikko on tyhjä käytetään oletusotsikkoa. Valitse "ei otsikkoa" mikäli et halua otsikkoa näytettävän.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fi: HUOMIO: ladataksesi paneelisolmuja sinun on asetettava export.moduulin asetuksista päälle "Tallenna uutena solmuna ja muokkaa", muussa tapauksessa lataus ei toimi.

en: Region class
fi: Alueen luokka

en: styles
fi: tyylit

en: Stream
fi: Streamaa

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: If the field is empty, display this text instead.
fi: Jos kenttä on tyhjä, näytä tämä teksti sen sijaan.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fi: Jos kenttä sisältää numeron nolla, näytä tyhjä teksti sen sijaan

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fi: Liitä solmut luokittelutermeihin määritellen samalla käytettävä sanasto tai sanastot. Tämä liitos johtaa kaksoiskappaleisiin näkymän tuloksissa mikäli termejä on useampia kuin yksi.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston ID.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The file ID for the file.
fi: Tiedoston tiedosto ID.

en: The name of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston nimi.

en: The MIME type of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston MIME tyyppi.

en: The path of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston polku.

en: The size of the attached file.
fi: Linkitetyn tiedoston koko.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valituille pääsysäännöille.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valitulle välimuistitusmekanismille.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: Hide the "Go" button.
fi: Piilota "mene" nappi

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Blocked users
fi: Estetyt käyttäjät

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Always display more link
fi: Näytä aina "lisää" linkki

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fi: Näytä "näytä lisää" linkki vaikka enempää tuloksia ei ole.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fi: Valitse periikö näkymä sivunvalitsinasetuksensa isäntänäkymältä. Huomaathan että tämä valinta voi tuottaa ei-toivottuja tuloksia mikäli näytettävien tulosten määrä ei täsmää.

en: Render
fi: Renderöi

en: Change settings
fi: Muuta asetuksia

en: Thickness
fi: Paksuus

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
fi: Kommenttiin liittyvän solmun yksilöllinen ID.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the author of the node.
fi: Solmun luojan yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The human-readable name of the node type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The optional 'mission' of the site.
fi: Sivuston vaihtoehtoinen missio-lauseke.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: Lighter
fi: Ohennetumpi

en: Bolder
fi: Lihavoidumpi

en: [Edit]
fi: [Muokkaa]

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: Fixed width
fi: Kiinteä leveys

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fi: Toiminnon suorittaminen epäonnistui. Kriittinen virhe tiedostossa @file rivillä @line: @message

en: no real context
fi: ei todellista kontekstia

en: - Choose -
fi: - Valitse -

en: Update and save
fi: Päivitä ja tallenna.

en: The page has been updated and saved.
fi: Sivu on päivitetty ja tallennettu.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fi: Muunnoksia ei tällä hetkellä ole saatavilla ja sivua ei voida lisätä. Haluat ehkä asentaa Panels moduulin saadaksesi käyttöösi muunnoksen?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fi: Asettaaksesi paneelin kotisivuksesi sinun on luotava yksilöllinen polku ilman % kirjanmerkkejä. Sivuston kotisivu on tällä hetkellä %homepage, määritetty !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fi: Sivu on tällä hetkellä asetettu sivustosi kotisivuksi. Tätä voi muokata !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Context exists
fi: Konteksti on olemassa

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko konteksti olemassa ja sisältääkö se dataa.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fi: Tarkista, onko konteksti olemassa vaiko ei (sisältää tietoa). Esimerkiksi kontekstia ei ole olemassa jos konteksti on vapaavalintainen ja polku ei sisällä argumenttia kontekstille.

en: Doesn't exist
fi: Ei ole olemassa

en: @identifier exists
fi: @identifier on olemassa

en: @identifier does not exist
fi: @identifier ei ole olemassa

en: String: comparison
fi: Merkkijono: vertailu

en: Control access by string match.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonovertailulla.

en: Not equal to regular expression
fi: Erisuuri kuin RegExp

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fi: Käyttäessäsi RegExpiä sinun on sisällytettävä kuvio heittopilkkujen sisään seuraavasti: <em>/foo/</em>. Mikäli haluat verrata toisiin heittopilkkuihin, voit käyttää jotakin muuta merkkiä eristääksesi kuvion, esimerkiksi merkki @. Lisätietoja Regexpistä löydät sivulta <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex dokumentaatio</a>.

en: @identifier is "@value"
fi: @identifier on "@value"

en: @identifier is not "@value"
fi: @identifier ei ole "@value"

en: @identifier matches "@value"
fi: @identifier vastaa "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fi: @identifier ei vastaa "@value"

en: String: length
fi: Merkkijono: pituus

en: Control access by length of string context.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: Not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Length of string
fi: Merkkijonon pituus

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
fi: Pääsy ja näkyvyys annetaan merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: @identifier must be @comp @length characters
fi: @identifier on oltava @comp @length merkkiä

en: A context that contains token replacements from token.module.
fi: Konteksti joka sisältää korvauskuvioita Token moduulista.

en: Enter the context type
fi: Syötä kontekstityyppi

en: Enter a user name
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Reset identifier to username
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun käyttäjän käyttäjänimeä.

en: Invalid user selected.
fi: Epäkelpo käyttäjä valittu.

en: You may use substitutions in this path.
fi: Voit käyttää lyhenteitä tässä polussa.

en: edit any panel-nodes
fi: muokkaa mitä tahansa paneelisolmuja

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
fi: Näytä näkymä olemassaolevan valikkopolun sijaan.

en: System path settings
fi: Järjestelmäpolkujen asetukset

en: An existing menu path this view replaces
fi: Olemassaoleva valikkopolku jonka tämä näkymä korvaa

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
fi: Tämä näkymä korvaa järjestelmäsi tämän polun. Voit käyttää dynaamisia argumentteja. Esimerkiksi: "node/%/feed".

en: Packing slip
fi: Lähetyslista

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: Automatic live preview
fi: Automaattinen reaaliaikainen esikatselu

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fi: Näkymä on luotu views versiolle @import_version mutta sinulla on käytössäsi vain @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Disable automatic live preview
fi: Poista käytöstä reaaliaikainen esikatselu

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Get all nodes tagged with a term.
fi: Hae kaikki termillä merkityt solmut.

en: Related term
fi: Liittyvä termi

en: A related term of the term.
fi: Termiin liittyvä termi.

en: Taxonomy Term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID urlista

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
fi: Mikäli haluat käyttää "näytä kenttä linkkinä" ominaisuutta, sinun pitää valita tämä vaihtoehto.

en: Link this field to its node revision
fi: Liitä kenttä solmun versioon

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Display field as the node type machine name.
fi: Näytä kenttä solmun koneluettavana nimenä.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Load default argument from term page
fi: Lataa oletusargumentti termisivulta

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
fi: Lataa oletusargumentti solmusivulta, tämä on hyvä ominaisuus käytettäessä toisiinsa liittyviä luokittelulohkoja.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: Order Date:
fi: Tilauspäivämäärä

en: <strong>SKU:</strong> Any<br />
fi: <strong>Koodi:</strong> Mikä tahansa<br />

en: Attachment before
fi: Liite ennen

en: Attachment after
fi: Liite jälkeen

en: Feed icon
fi: Syötekuvake

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Select base style
fi: Valitse perustyyli

en: Missing settings cache.
fi: Puuttuva asetuksien välimuisti.

en: XX-Small
fi: XX-Pieni

en: X-Small
fi: X-Pieni

en: X-Large
fi: X-Suuri

en: XX-Large
fi: XX-Suuri

en: Letter spacing
fi: Kirjainten väli

en: Word spacing
fi: Sanojen väli

en: Decoration
fi: Koristelu

en: Overline
fi: Yliviivaa

en: Line-through
fi: Läpiviiva

en: Oblique
fi: Viisto

en: Small-caps
fi: Kapiteelikirjaimet

en: Capitalize
fi: Muunna isoiksi alkukirjaimiksi

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fi: Sinulla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia tämän toiminnon suorittamiseksi.

en: You account permissions do not permit you to import.
fi: Käyttöoikeutesi eivät salli tuontia.

en: String: URL path
fi: Merkkijono: verkko-osoite

en: Control access by the current path.
fi: Hallinnoi pääsyä tämänhetkisen verkko-osoitteen perusteella.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fi: Huomaa: jos kontekstia ei ole valittuna, käytetään tämänhetkisen sivun polkua.

en: Allow access on the following pages
fi: Salli pääsy seuraaville sivuille

en: Allow access on all pages except the following pages
fi: Salli pääsy kaikille paitsi seuraaville sivuille

en: Current path
fi: Tämänhetkinen polku

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fi[0]: @identifier on polku "@paths"
fi[1]: @identifier yksi poluista "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fi[0]: @identifier ei ole polku "@paths"
fi[1]: @identifier ei ole yksi poluista "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fi: Luokittelu: isäntätermi

en: Control access by existence of a parent term.
fi: Hallitse pääsyä olemassaolevan isäntätermin perusteella.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle. Mikäli luokittelussa on olemassa isäntätermi, pääsyoikeuden tarkistus onnistuu.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fi: Termillä "@term" on isäntä sanastossa "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fi: Hallitse pääsyä luokittelun perusteella.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fi: Vain valitut luokittelut ovat valideja.

en: Current theme
fi: Tämänhetkinen teema

en: Control access by checking which theme is in use.
fi: Hallitse pääsyä tarkistamalla, mikä teema on käytössä.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fi: Tämä on käytettävissä vain jos tämänhetkinen teema on käytössä.

en: Error, unset theme
fi: Virhe, unsettaa teema

en: Current theme is "@theme"
fi: Tämänhetkinen teema on "@theme"

en: Unpublished node @nid
fi: Julkaisematon solmu @nid

en: Book children
fi: Kirjan lapset

en: The children menu the book the node belongs to.
fi: Lapsivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Book children menu goes here.
fi: Kirjan lapset tulevat tähän.

en: "@s" book children
fi: "@s" kirjan lapset

en: Node terms
fi: Solmun termit

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fi: Viitatun solmun luokittelutermit.

en: - All vocabularies -
fi: - Kaikki sanastot -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
fi: Vaihtoehtoisesti rajoita tietyn sanaston termeihin tai salli kaikki termit kaikista sanastoista.

en: Term formatting
fi: Termien muotoilu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
fi: Luokittelulinkit (käyttää theme('links'))

en: Inline, delimited
fi: Sisällytetty, rajoitettu

en: Link to terms
fi: Linkitä termeihin

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fi: Valitse tämä linkittääksesi termit termien polkuihin.

en: Term delimiter
fi: Termien rajoitin

en: "@s" terms from @vocabulary
fi: "@s" termit sanastosta @vocabulary

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Add the site feed_icons statement as content.
fi: Lisää sivuston feed_icons lauseke sisältönä.

en: Site logo
fi: Sivuston logo

en: Add the logo trail as content.
fi: Lisää logopolku sisältönä.

en: Primary navigation links
fi: Päänavigaation linkit

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää ensisijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Secondary navigation links
fi: Toissijaiset navigointilinkit

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää toissijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Tabs type
fi: Välilehtien tyyppi

en: Primary and secondary
fi: Ensisijainen ja toissijainen

en: CSS id to use
fi: Käytettävä CSS ID

en: Term Description
fi: Termin kuvaus

en: Multiple terms from node
fi: Useita termejä solmusta

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
fi: Lisää luokittelutermit solmun kontekstista; mikäli useampia termejä on valittuna, ne yhdistetään.

en: Concatenator
fi: Yhdistäjä

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Kun arvo tästä kontekstista viedään näkymälle argumnettina, termit voidaan tiivistää muotoon 1+2+3 (OR operaatiolle) tai 1,2,3 (AND operaatiolle).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fi: Tämän linkin teksti on "@more". Tämä asetus on muutettavissa ainoastaan näkymän asetuksissa.

en: Fields override
fi: Ohita kentät

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä "%title" id:llä %did

en: Panels: saved display with id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä id:llä %did

en: Manage this mini-panel
fi: Ylläpidä minimpaneelia

en: Missing plugin
fi: Puuttuva plugin

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tyylin nimi. Nimi näytetään ylläpitoliittymässä tyylin tunnistamiseksi.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fi: Tyylin kuvaus ylläpidollisiin tarkoituksiin

en: You must choose an administrative title.
fi: Sinun on valittava ylläpidollinen otsikko.

en: You must choose a machine name.
fi: Sinun on valittava koneluettava nimi.

en: Create custom style
fi: Luo kustomoitu tyyli

en: Make this style available to other regions or panes
fi: Mahdollista tyylin käyttö muissa ruuduissa tai alueissa

en: Basic styles
fi: Perustyylit

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fi: Puhdas laatikko vaihtoehtoisella rajalla. Voit määritellä tekstin ja rajan värin.

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Header border
fi: Ylätunnisteen raja

en: Header font
fi: Ylätunnisteen fontti

en: Rounded shadow box
fi: Pyöristetty ja varjostettu laatikko

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Stylizer
fi: Stylisoija

en: Allows choice of a stylizer style
fi: Sallii valita stylisoijan tyylin

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: Comment creation
fi: Kommentin luonti

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fi: Ylätason termi suodattamattomana.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fi: Ylätason termin sanasto suodattamattomana.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamaton valikon polku samaan tapaan kuin muropolussa ilmenee, poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun isäntäsivun otsikko.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The unfiltered name of the category.
fi: Suodattamaton kategorian nimi.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Solmun ensimmäisen kategorian sanasto suodattamattomana.

en: The current
fi: Nykyinen

en: raw user input
fi: käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Warning: Token value contains raw user input.
fi: Varoitus - Merkki sisältää käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: !description year (four digit)
fi: !description vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: !description year (two digit)
fi: !description vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: !description month (full word)
fi: !description kuukausi (koko sana)

en: !description month (abbreviated)
fi: !description kuukausi (lyhennettynä)

en: !description month (two digits with leading zeros)
fi: !description kuukausi (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
fi: !description kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: !description week (two digits with leading zeros)
fi: !description viikko (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
fi: !description päivämäärä (viikonpäivän numeerinen näyttötapa)

en: !description day (full word)
fi: !description päivä (koko sana)

en: !description day (abbreviation)
fi: !description päivä (lyhennelmä)

en: !description day (two digits with leading zeros)
fi: !description päivä (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
fi: !description päivä (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
fi: !description UNIX aikaleiman muodossa (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
fi: Solmun valikkolinkin teksti suodattamattomana.

en: Select node type
fi: Valitse solmun tyyppi

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
fi: Jos poistat tämän vaihtoehdon käytöstä, yksirivinen grid sisältää itemi ts-tagejen sisällä. Tämän käytöstäpoistaminen voi aiheuttaa ongelmia css:n kanssa.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
fi: Kiitos tilauksestasi, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
fi: Jos haluat tarkistaa tilauksesi tilanteen, mene etusivulle !store_link  ja klikkaa "Oma käyttäjätili" tai kirjaudu sisään seuraavan linkin avulla:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
fi: Saadaksesi lisätietoja tilaustesi tarkastelusta sivustolla !store_link, vieraile <a href="!store_help_url">ohjesivullamme</a>.

en: create product kits
fi: luo tuotesarjoja

en: edit own product kits
fi: muokkaa omia tuotesarjoja

en: edit all product kits
fi: muokkaa kaikkia tuotesarjoja

en: Configuration files
fi: Asetustiedostot

en: Custom ruleset
fi: Kustomoitu sääntöryhmä

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fi: Kustomoidut sääntösarjat ovat yhdistelmiä pääsynhallintapluginneista joita voit käyttää pääsyn hallintaan, valinnan kriteereihin sekä paneelien näkyvyyteen.

en: There are no custom rulesets.
fi: Kustomoituja sääntösarjoja ei ole tällä hetkellä määritettynä.

en: Manage custom rulesets
fi: Hallitse kustomoituja sääntösarjoja

en: Custom rulesets
fi: Kustomoidut sääntösarjat

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, uudelleenkäytettäviä pääsysääntösarjoja sovelluksille kuten Panels.

en: ruleset
fi: sääntöjoukko

en: Ruleset
fi: Sääntöjoukko

en: rulesets
fi: sääntöjoukot

en: Rulesets
fi: Sääntöjoukot

en: Custom content
fi: Kustomoitu sisältö

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit ovat perus HTML:ää jota syötät ja jota voidaan uudelleenkäyttää kaikissa paneeleissasi.

en: There are no custom content panes.
fi: Kustomoituja sisältöpaneeleita ei tällä hetkellä ole.

en: Manage custom content
fi: Hallitse kustomoitua sisältöä

en: Custom content panes
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, siirrettäviä ja uudelleenkäytettäviä sisältöpaneeleita sovellutuksille kuten Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa tämä näytetään. Mikäli tyhjä, kategoria on "Mikä tahansa".

en: content pane
fi: sisältöpaneeli

en: content panes
fi: sisältöpaneelit

en: Content panes
fi: Sisältöpaneelit

en: @type will not display due to missing context
fi: @type ei näytetä johtuen puuttuvasta kontekstista

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fi: Pluginmääritykseltä pluginnille @plugin puuttuu avain %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin ei löydä skeemaa %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin käyttää skeemaa %schema mutta siltä puuttuu vientiominaisuus.

en: Add a new @plugin
fi: Lisää uusi @plugin

en: Edit @plugin %title
fi: Muokkaa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fi: Kloonaa @plugin %title

en: Import @plugin
fi: Tuo @plugin

en: Export @plugin %title
fi: Vie @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tämän %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fi: Tämä poistaa pysyvästi kaikki elementtiin tehdyt muutokset.

en: The item has been reverted.
fi: Elementti on palautettu.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fi: Tämä toiminto poistaa elementin pysyvästi tietokannastasi.

en: %title has been created.
fi: %title on luotu.

en: %title could not be created.
fi: %title ei voitu luoda.

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: %title could not be updated.
fi: %title ei voitu päivittää.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fi: Voit tuoda viedyn määritelmän kopioimalla sen objektikoodin allaolevaan kenttään.

en: @plugin %title was enabled.
fi: @plugin %title otettu käyttöön.

en: @plugin %title was disabled.
fi: @plugin %title poistettu käytöstä.

en: Configuration error. No handler found.
fi: Asetusvirhe. Käsittelijää ei löydy.

en: No item found.
fi: Elementtejä ei löytynyt

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fi: Viennin määritykseltä taululla @table puuttuu "pääavain" ominaisuus.

en: Configure style
fi: Säädä tyyliä

en: Limit to these vocabularies
fi: Rajoita näihin sanastoihin

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fi: Mikäli sanastoja ei ole valittuna, termit kaikista sanastoista ovat sallittuja.

en: Missing/deleted content
fi: Puuttuva/poistettu sisältö

en: Make this content reusable
fi: Tee sisällöstä uudelleenkäytettävää

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sisällön koneluettava nimi. Nimen on oltava yksilöllinen sisältäen ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä sekä alaviivoja. Et voi muuttaa arvoa jälkikäteen!

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
fi: Sisällön kuvaus, mitä se tekee tai mitä varten se on. Vain ylläpitoa varten.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja ja numeroita.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämän niminen sisältö on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva sisältö ennen uuden luomista.

en: Link the node title to the node
fi: Linkitä solmun otsikko solmuun

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
fi: Valitse tämä mikäli haluat että paneelin otsikko linkitetään solmuun.

en: Select a build mode for this node.
fi: Valitse solmun rakennusmuoto.

en: Shows links to register or login.
fi: Näytä linkit rekisteröitymiseen tai sisäänkirjautumiseen.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
fi: Mikäli kommentointi ei ole sallittua, tämä näyttää kirjautumis- ja rekisteröitymislinkit.

en: - No tag -
fi: - Ei tagia -

en: CSS class to use
fi: Käytettävä CSS-luokka

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun olet painanut <em>Tallenna</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: The unique ID for this @export.
fi: Yksilöölinen ID tälle @export.

en: @plugin code
fi: @plugin koodi

en: Allow import to overwrite an existing record.
fi: Salli tuonnin ylikirjoittaa olemassaoleva sisältö.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fi: Sisällön tuonti koodista epäonnistui. Virheet: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Viennin ID voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja sekä numeroita.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämänniminen @plugin on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva ennen uuden luomista.

en: Node edit form from node
fi: Solmun muokkauslomake solmusta

en: Adds node edit form from a node context.
fi: Lisää solmun muokkauslomakkeen solmukontekstista.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fi: Kustomoituja tyylejä voidaan käyttää paneelialueille ja paneeliruuduille.

en: There are no custom styles.
fi: Kustomoituja tyylejä ei löytynyt.

en: Manage styles
fi: Ylläpidä tyylejä

en: administer stylizer
fi: ylläpidä stylizeria

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fi: Luo kustomoituja tyylejä sovelluksille kuten Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fi: Tällä hetkellä ei ole lisättäviä tyylityyppejä. Sinun on otettava käyttöön moduuli joka luo niitä, esimerkiksi Panels.

en: Administrative settings
fi: Ylläpitoasetukset

en: Select style type
fi: Valitse tyylin tyyppi

en: View attachment
fi: Näytä liitetiedosto

en: View context
fi: Näkymäkonteksti

en: Display the attachments on a view context.
fi: Näytä liitetiedostot näkymäkontekstissa.

en: "Before" attachment
fi: "Ennen" liite

en: "After" attachment
fi: "Jälkeen" liite

en: You must select at least one attachment to display.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi näytettävä liite.

en: "@context" attachment
fi: "@context" liite

en: View empty text
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti

en: Display the view empty text if there are no results.
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" empty text
fi: "@context" tyhjä teksti

en: View exposed widgets
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" exposed widgets
fi: "@context" käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: View feed icon
fi: Näytä syötteen kuvake

en: Display the view feed icon if there are no results.
fi: Näytä syötteen kuvake jos tuloksia ei ole.

en: "@context" feed icon
fi: "@context" syötteen kuvake

en: View footer
fi: Näytä alatunniste

en: Display the view footer if there are no results.
fi: Näytä näkymän alatunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" footer
fi: "@context" alatunniste

en: View header
fi: Näytä ylätunniste

en: Display the view header if there are no results.
fi: Näytä näkymän ylätunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" header
fi: "@context" ylätunniste

en: View pager
fi: Näkymän sivutus

en: Display the view pager if there are no results.
fi: Näytä näkymän sivutus jos tuloksia ei ole.

en: "@context" pager
fi: "@context" sivutus

en: View row
fi: Näkymän rivi

en: Select context
fi: Valitse konteksti

en: Configure rows
fi: Säädä rivejä

en: Invalid context selected.
fi: Epäkelpo konteksti valittu.

en: Context contains an invalid view.
fi: Sisältää epäkelvon näkymän.

en: Row @number
fi: Rivi @number

en: Display specific fields
fi: Näytä määritellyt kentät

en: Row information
fi: Rivitiedot

en: Broken view
fi: Rikkinäinen näkymä

en: Displaying: !fields
fi: Näytetään: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fi: Rivejä ei näytetä asetusvirheestä johtuen.

en: Displaying the configured row.
fi: Näyttää konfiguroidun rivin.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fi[0]: "@context" rivi @rows
fi[1]: "@context" rivit @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
fi: Lataa näkymän tuloksen kontekstiin joka voidaan näyttää paneelissa tai muuntaa toisiksi konteksteiksi.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
fi: Kontekstinäkymiä sisältäviä näkymiä ei ole käytössä. Käyttääksesi näkymää kontekstina, sinun on käytävä näkymien hallintasivulla ja lisättävä kontekstinäkymä.

en: You must select a view.
fi: Sinun on valittava näkymä.

en: Node from view
fi: Solmu näkymästä

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
fi: Tulosta solmukonteksti perus sisältötyypin näkymäkontekstista.

en: Row number
fi: Rivin numero

en: Row number must be a positive integer value.
fi: Rivin numeron on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: Term from view
fi: Termi näkymästä

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
fi: Hae termikonteksti perustyypin termin näkymäkontekstista.

en: User from view
fi: Käyttäjä näkymästä

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
fi: Hae käyttäjäkonteksti perustyypin käyttäjän näkymäkontekstista.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fi: Tekee näkymän tuloksista kontekstina käytettäviä esimerkiksi Panels moduulissa ja muissa sovellutuksissa.

en: Contains rows in contexts.
fi: Sisältää rivejä konteksteissa.

en: Context settings
fi: Kontekstin asetukset

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Otsikko joka näytetään tälle näkymäkontekstille kontekstien asetusdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
fi: Käytä näyttäjälle esitettävien widgettien lomaketta paneelin asetuksina

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fi: Paneelit on käytössä mutta CTools on vanhentunut. Kaikki paneelimoduulit ovat poissa käytöstä kunnes CTools on päivitetty. Lisätietoja saat sivuston tila-sivulta.

en: Panel region
fi: Paneelialue

en: Panel pane
fi: Paneeliruutu

en: administer panels layouts
fi: ylläpidä paneeleiden ulkoasuja

en: use panels in place editing
fi: käytä paneeleita paikan muokkauksessa

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fi: Katso paneeleihin liittyvää sisältöä lintuperspektiivistä.

en: Panels cannot be updated because CTools 1.7 (API v1.7.2) is required. Please update CTools and then try update.php again.
fi: Paneeleiden päivittäminen epäonnistui koska CTools 1.7 (API v1.7.2) vaaditaan. Päivitä CTools ja aja uudelleen update.php.

en: Panels operating normally
fi: Paneelit toimii normaalisti

en: Panels is operating normally - no out-of-date plugins or modules are forcing it into legacy mode
fi: Paneelit toimii normaalisti – mikään vanhentunut plugin tai moduuli ei pakota sitä legacy-tilaan

en: Panels is operating in Legacy mode due to the following issues:
fi: Panels toimii Legacy tilassa seuraavista ongelmista johtuen:

en: Panels operating in Legacy mode
fi: Paneelit toimii Legacy muodossa

en: Custom layout
fi: Kustomoitu ulkoasu

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fi: Kustomoitujen ulkoasujen avulla voit tuottaa uusia sivustokohtaisia ulkoasuja paneeleissa käytettäväksi.

en: There are no custom layouts.
fi: Kustomoituja ulkoasuja ei löydy.

en: Manage custom layouts
fi: Ylläpidä kustomoituja ulkoasuja

en: Panels 3.6 made changes to the rendering order in a way that affects certain style plugins. The above modules implement style plugins, but have not indicated their compatibility with this new system. See !link for information on how to update style plugins to the new system.
fi: Paneelit 3.6 muutti sisällön renderöintitapaa tavalla joka vaikutti joihinkin tyylipluginneihin. Yllämainitut moduulit käyttävät tyylipluginneja mutta niiden yhteensopivuudesta ei ole varmuutta. Lisätietoa tyylipluginnejen päivittämistä uutta järjestelmää varten saat sivulta !link.

en: Style plugins
fi: Tyylipluginnit

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fi: Renderöi paneeli tavanomaiseen tapaan. Tämä on yleisin vaihtoehto.

en: Add new pane
fi: Lisää uusi ruutu

en: Customize this page
fi: Kustomoi sivua

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fi: Tarjoa käyttöliittymä joidenkin paneeleiden muokkaamiseksi käyttöliittymän kautta tarvitsematta käyttää ylläpitoliittymää.

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fi: Salli tarvittavin oikeuksin varustettujen käyttäjien päivittää ja muokata ja uudelleenjärjestää sisältöä paneelia katsoessaan.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fi: Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset. Oletko varma?

en: Placeholder for empty "@title"
fi: Kirjanmerkki tyhjälle "@title"

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fi: Käyttäjä !user on muokannut paneelia ja tämän takia paneeli on lukittu muilta käyttäjiltä. Lukko on !age vanha. Valitse OK rikkoaksesi lukko, tämä valinta hukkaa kaikki käyttäjän !user tekemät tallentamattomat muutokset.

en: Missing layout
fi: Puuttuva ulkoasu

en: mini panel
fi: minipaneeli

en: mini panels
fi: minipaneelit

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: delete any panel-nodes
fi: poista mitä tahansa paneelisolmuja

en: delete own panel-nodes
fi: poista omia paneelisolmuja

en: Only one criterion must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fi: Ulkoasua @layout ei löytynyt, tarkista teeman käytettävyys.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa haluat tämän ulkoasun näkyvän. Mikäli et valitse kategoriaa, järjestelmä näyttää sen kategoriassa "Sekalaista".

en: Broken/missing plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen plugin

en: layouts
fi: ulkoasut

en: Builders
fi: Rakentajat

en: Reuse layout
fi: Uudelleenkäytä ulkoasua

en: Canvas settings
fi: Kankaan asetukset

en: Configure canvas
fi: Muokkaa kankaan asetuksia

en: Canvas class
fi: Kankaan luokka

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fi: Tätä luokkaa käytetään tämän ulkoasun pääluokkana. Luokkaa käytetään myös jokaisessa rivissa, palstassa ja alueessa varmistamassa etteivät ne peri tyylejä toisiltaan. Mikäli jätät tämän tyhjäksi, järjestelmä käyttää luokan nimenä ulkoasun nimeä tai näkymän ID:tä.

en: Column class
fi: Palstan luokka

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun palstoissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-column.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikilla ulkoasun riveillä. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun alueissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fi: Skaalaa neste leveydet IE6:lle

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fi: IE6 suoriutuu huonosti 100% leveyksistä. Jos valitset tämän, skaalataan leveys 99%:iin kompensoimaan ongelmaa.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fi: Jos annat arvon, ulkoasun leveys rajoitetaan annettuun pikselileveyteen.

en: Column separation
fi: Palstanerotin

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien palstojen väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan palstan molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Region separation
fi: Alue-eroitin

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien alueiden väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan alueen molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Row separation
fi: Rivieroitin

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan rivien alle erottamaan ne toisistaan. Koska tämä asetetaan ainoastaan pohjalle, se ei monistu palsta/alue eroittimien tapaan.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fi: Syötä käytettävä CSS-luokka. Tätä voidaan käyttää esimerkiksi automaattisen teemoituksen apuna.

en: Save this layout for reuse
fi: Tallenna ulkoasu uudelleenkäytettäväksi

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/build/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fi: Jos tallennat ulkoasun uudelleenkäytettäväksi se näytetään uudelleenkäytettävien ulkoasujen listassa sivulla admin/build/panels/layouts ja sinun on mentävä kyseiselle sivulla muokataksesi sen asetuksia. Voit käyttää ulkoasua muissa paneeleissasi.

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Ulkoasun koneluettava nimi. Nimen on oltava aakkosnumeerinen ja uniikki. Määritettyä arvoa ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fi: Ulkoasun kuvaus ylläpidollista käyttöä varten.

en: Keep current panel layout flexible
fi: Säilytä nykyinen paneeliulkoasu joustavana

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, paneeli käyttää yleistä joustavaa ulkoasua tallennetun ulkoasun sijaan. Käytä tätä vaihtoehtoa jos haluat monistaa ulkoasun.

en: That name is used by another layout: @layout
fi: Nimi on jo toisen ulkoasun @layout käytössä

en: Columns: 1
fi: Palstat: 1

en: Columns: 3
fi: Palstat: 3

en: Columns: 2
fi: Palstat: 2

en: That name is used by another style: @page
fi: Nimi on toisen tyylin @page käytössä

en: Presents the panes or panel regions with a rounded corner box around them
fi: Näyttää paneelien alueet tai ruudut pyöristetyillä kulmilla varustettujen laatikoiden sisällä

en: The unique ID of the author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan yksilöllinen ID.

en: The title of the node the comment was posted to.
fi: Kommenttiin liittyvän solmun otsikko.

en: The login name of the author of the node.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi.

en: The email address of the author of the node.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: Node modification
fi: Solmun muokkaus

en: User's registration
fi: Käyttääjän rekisteröitymispäivämäärä.

en: User's last login
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautuminen

en: The current date in the user's timezone.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä käyttäjän aikavyöhykkeessä.

en: The URL of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL alias of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoitealias.

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
fi: !description päivämäärä 'pienessä' muodossa. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
fi: !description 'aikaa sitten' muodossa. (40 vuotta 3 kuukautta)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
fi: Solmun valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
fi: Solmun valikkolinkin ylätason yksilöllinen ID.

en: @token (defined by modules: @modules)
fi: @token (määritelty moduuleissa: @modules)

en: Duplicate tokens
fi: Samannimisiä merkkejä

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
fi: Usemapi kuin yksi moduuli määrittelee seuraavat merkit ja tämä voi tuottaa ongelmia merkkien korvaamisessa.

en: Modal Login (default style)
fi: Modal Login (oletustyyli)

en: Login via modal
fi: Kirjaudu Modalin kautta

en: Modal Login (custom style)
fi: Modal Login (kustomoitu tyyli)

en: Wizard (no modal)
fi: Ohjattu toiminto (ei modal)

en: Wizard (default modal)
fi: Ohjattu toiminto (oletus modal)

en: Pick an animal
fi: Valitse eläin

en: Wizard (custom modal)
fi: Ohjattu toiminto (kustomoitu modal)

en: Replace text with "hello world"
fi: Korvaa tekstiä "hello worldillä"

en: Sample Content
fi: Esimerkkisisältö

en: Delete this row
fi: Poista tämä rivi

en: remain here
fi: pysy täällä

en: Go to your account
fi: Mene käyttäjätiliisi

en: your account
fi: käyttäjätilisi

en: Login Success
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Choose animal
fi: Valitse eläin

en: Configure animal
fi: Säädä eläintä

en: Sheep
fi: Lammas

en: Configure sheep
fi: Säädä lammasta

en: Lizard
fi: Lisko

en: Configure lizard
fi: Säädä liskoa

en: Raptor
fi: Hirmulisko

en: Configure raptor
fi: Säädä hirmuliskoa

en: Choose your animal
fi: Valitse eläimesi

en: Name your sheep
fi: Nimeä lampaasi

en: What kind of sheep
fi: Minkälainen lammas

en: You have a @type sheep named "@name".
fi: Sinulla on @type lammas nimeltä "@name".

en: Name your lizard
fi: Nimeä liskosi

en: Venomous
fi: Myrkyllinen

en: You have a @type lizard named "@name".
fi: Sinulla on @type lisko nimeltä "@name".

en: non-venomous
fi: ei myrkyllinen

en: venomous
fi: myrkyllinen

en: Name your raptor
fi: Nimeä petosi

en: What kind of raptor
fi: Minkätyyppinen peto

en: Eagle
fi: Kotka

en: Hawk
fi: Haukka

en: Owl
fi: Pöllö

en: Domesticated
fi: Kesytetty

en: You have a @type @raptor named "@name".
fi: Sinulla on @type peto nimeltä "@name".

en: wild
fi: villi

en: domesticated
fi: kesytetty

en: Animal
fi: Eläin

en: Post-Login Action
fi: Kirjautumisen jälkeinen toiminto

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fi: Chaos Tools (CTools) AJAX Esimerkki

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fi: Esittelee Chaos AJAXin käyttöä.

en: Change general settings for this variant.
fi: Muuta tämän muunnelman yleisiä asetuksia.

en: 404 Page not found
fi: 404 Sivua ei löydy

en: 403 Access denied
fi: 403 Pääsy kielletty

en: 301 Redirect
fi: 301 Uudelleenohjaus

en: Redirect destination
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fi: Syötä uudelleenohjauspolku. Voit käyttää avainsanoja konteksteja kuvaamaan. Voit myös käyttää ulkoisia verkko-osoitteita (http://www.example.com/foo) tai sisäisiä osoitteita (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fi: Polun ensimmäinen elementti ei voi olla dynaaminen.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Huomaa että CCK kenttiä voidaan käyttää avainsanoina käyttäen kuvioita kuten <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Lisää avainsanoja saat jos asennat Token moduulin, lisätietoja löydät osoitteesta http://drupal.org/project/token.

en: User signature
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: The signature of a user.
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: "@s" user signature
fi: "@s" allekirjoitus

en: Inherit path
fi: Peri polku

en: Page wizards
fi: Paneeleiden luontityökalu

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
fi: renderer: render_pange_content() hit with a non-array for the context

en: Landing page wizard
fi: Laskeutumissivutyökalu

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fi: Laskeutumissivut ovat yksinkertaisia sivuja joilla on osoite ja mahdollisesti valikkolinkki sekä paneeli-ulkoasua yksinkertaisella sisällöllä.

en: Add a visible menu entry for this page
fi: Luo valikkolinkki sivua varten

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fi: Merkkejä %, !, ?, # ja & ei voida käyttää osoitteessa.

en: Node template wizard
fi: Solmumallin luontityökalu

en: The node page wizard can help you override the node page for a type of node.
fi: Solmumallin luontityökalu sallii sinun ohittaa määritetyn tyyppisen solmun sivun.

en: WARNING! The node_view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This wizard cannot create a new node override while this page is locked. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: VAROITUS! Käyttäjä !user on muokannut näkymää node_view ja näkymä on lukittuna muilta käyttäjiltä. Järjestelmä ei voi luoda uutta solmunohitusta sivun ollessa lukittuna. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukko</a>.

en: Existing node templates
fi: Olemassaolevat solmumallit

en: Your node template has been created.
fi: Solmumallisi on luotu.

en: Panel fields
fi: Paneelikentät

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fi: Näyttää kentät paneeleissa mallin sijaan.

en: Learn more about the @module module.
fi: Lisätietoa moduulista @module

en: Learn more about the @module module by enabling the <a href="@path">Advanced help</a> module.
fi: Saat lisätietoa moduulista @module ottamalla käyttöön <a href="@path">Advanced help</a> moduulin.

en: Delete and save
fi: Poista ja tallenna.

en: Enable and save
fi: Ota käyttöön ja tallenna.

en: Disable and save
fi: Poista käytöstä ja tallenna

en: Revision: ID
fi: Sisältöversio: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen sisältöversion ID:tä argumenttina.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun sisältöversion ID tälle argumentille

en: HTML anchor
fi: HTML ankkuri

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Termin nimi, pieninä kirjaimina ja valilyönnit muutettuina väliviivoiksi

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Ensimmäisen termin nimi pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina, pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Allowed extensions: %ext
fi: Sallitut tiedostopäätteet: %ext

en: Maximum file size: %size
fi: Suurin sallittu tiedostokoko: %size
