Display Suite profile (6.x-1.9) - en to tr translation catalogue (3307 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: Show on every page except the listed pages.
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalarda göster.

en: Show on only the listed pages.
tr: Sadece listelenen sayfalarda göster.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: enabled
tr: etkin

en: enable
tr: etkinleştir

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Gross
tr: Brüt

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Is
tr: -dir

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Listele

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Age
tr: Yaş

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Cost
tr: Maliyet

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Purchased
tr: Satın alınan

en: error
tr: hata

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik türleri

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: File path
tr: Dosya yolu

en: register
tr: kayıt

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Ayarları görüntüle

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: User contact form
tr: Kullanıcı iletişim formu

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Variable
tr: Değişken

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Admin title
tr: Yönetim başlığı

en: Types
tr: Türler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Related terms
tr: İlgili terimler

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Besleme

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm ID

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Background
tr: Arkaplan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Blank
tr: Boş

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Catalog
tr: Katalog

en: view catalog
tr: kataloğu görüntüle

en: Icon
tr: İkon

en: Time
tr: Zaman

en: week
tr: hafta

en: Views
tr: Gösterimler (Views)

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: The configuration options have been reset to their default values.
tr: Yapılandırma seçenekleri öntanımlı değerlerine getirildi.

en: hidden
tr: gizli

en: Path
tr: Yol

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Region
tr: Bölge

en: link
tr: bağlantı

en: Display
tr: Görünüm

en: Node type
tr: Düğüm türü

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Teaser
tr: Özet

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Display Settings
tr: Görüntüleme Ayarları

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: read more
tr: devamını oku

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Total
tr: Toplam

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Resim

en: Upload image
tr: Resim yükle

en: Paths
tr: Yollar

en: type
tr: tür

en: Mail
tr: Posta

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Find content
tr: İçerik bul

en: Main settings
tr: Temel ayarlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: action
tr: eylem

en: Continue
tr: Devam Et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Check
tr: Çek

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: Node
tr: Düğüm

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: Unable to send email to %recipient
tr: E-posta gönderilemedi: %recipient.

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: Include
tr: Dahil et

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Düşey

en: Node edit form
tr: Düğüm düzenleme formu

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Node add form
tr: Düğüm ekleme formu

en: term
tr: terim

en: Add child page
tr: Alt sayfa ekle

en: Printer-friendly version
tr: Yazıcı-dostu sürüm

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: All
tr: Tümü

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Access log
tr: Erişim kayıtları

en: Active
tr: Etkin

en: Points
tr: Puanlar

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: The CSS ID to apply to this page
tr: Bu sayfaya uygulanacak CSS ID

en: Block
tr: Blok

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: View type
tr: Görünüm türü

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: View arguments
tr: Konuları göster

en: Three column 25/50/25
tr: Üç sütun 25/50/25

en: Left side
tr: Sol taraf

en: Middle column
tr: Orta sütun

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Three column 25/50/25 stacked
tr: Üç sütun 25/50/25 istifli

en: Bottom
tr: Alt

en: Three column 33/34/33
tr: Üç sütun 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
tr: Üç sütun 33/34/33 istifli

en: Two column
tr: İki sütun

en: Two column stacked
tr: İki sütun istifli

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: @count saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: @count gün
tr[1]: @count gün

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Mission
tr: Sitenin Amacı

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Good
tr: İyi

en: rate content
tr: içeriği oyla

en: Voting
tr: Oylama

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Module
tr: Eklenti

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Submit changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Your changes have been saved.
tr: Yaptığınız değişiklikler kaydedildi.

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Dipnot

en: Inline
tr: Satır içi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: You must enter a valid e-mail address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi girmelisiniz.

en: Sender
tr: Gönderen

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Aggregator item
tr: Nesne toplayıcı

en: Custom
tr: Özel

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Poll choices
tr: Anket seçenekleri

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File MIME type
tr: Dosya MIME türü

en: Node revision ID
tr: düğüm değişiklik ID'si

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Message type
tr: İleti türü

en: Message text
tr: İleti metni

en: Content field
tr: İçerik alanı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan türü

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: Eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Click here
tr: Burayı tıklayın

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Voting API
tr: Oylama (Voting) API

en: Watchdog
tr: Bekçi

en: Mode
tr: Kip

en: configure
tr: yapılandır

en: Items
tr: Öğeler

en: %time ago
tr: %time önce

en: Advanced
tr: İleri düzey

en: Delete all
tr: Hepsini sil

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Up
tr: Yukarı

en: 1 attachment | @count attachments
tr[0]: @count ekli dosya

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Scale
tr: Ölçek

en: Medium
tr: Orta

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Caching
tr: Önbellek

en: Card Type
tr: Kart Türü

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Month
tr: Ay

en: Qty
tr: Adet

en: Price
tr: Fiyat

en: Customers
tr: Müşteriler

en: System
tr: Sistem

en: Customer
tr: Müşteri

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Current
tr: Şu anki

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Invoice
tr: Fatura

en: Code
tr: Kod

en: Stock
tr: Stok

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment settings
tr: Ödeme ayarları

en: Payments
tr: Ödemeler

en: print
tr: yazdır

en: next
tr: sonraki

en: Store
tr: Mağaza

en: Company
tr: Şirket

en: security
tr: güvenlik

en: node
tr: düğüm

en: directory
tr: dizin

en: General
tr: Genel

en: Directory
tr: Dizin

en: Method
tr: Yöntem

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: End
tr: Bitiş

en: All views
tr: Tüm görünümler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş zamanı

en: Base
tr: Temel

en: The name of the menu the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu menünün adı.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
tr: Sayfanın ilk kategorisinin ait olduğu sözlük.

en: The name of the category.
tr: Kategorinin adı.

en: The id number of the category.
tr: Kategorinin ID numarası.

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Basic
tr: Temel

en: Appearance
tr: Görünüm

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: List type
tr: Liste tipi

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Allow
tr: İzin ver

en: Ignore
tr: Yoksay

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Destination
tr: İstikamet

en: reset
tr: sıfırla

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Button
tr: Düğme

en: Both
tr: İkisi de

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Filtered text (user selects input format)
tr: Filtrelenmiş metin (girdi biçimini kullanıcı seçer)

en: Text processing
tr: Metin işleme

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
tr: Alanın karakter cinsinden azami uzunluğu. Sınırsız uzunluk için boş bırakın.

en: Rows
tr: Satırlar

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Konuk

en: Checkout
tr: Kasa

en: <All>
tr: <Tümü>

en: access all views
tr: tüm gösterimlere (view) erişim

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
tr: Gösterimler sisteminizdeki içeriğin özelleştirilmiş listeleridir; büyük ölçüde yapılandırılabilirler ve içerik listelerinin nasıl sunulacağını denetlemenizi sağlarlar.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Summary, sorted ascending
tr: Özet, artan sırada

en: Summary, sorted descending
tr: Özet, azalan sırada

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Expose
tr: Çıkar

en: Down
tr: Aşağı

en: Wildcard
tr: Joker

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sıralama

en: Add criteria
tr: Kriter ekle

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
tr: Görünüm adında sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi kullanılabilir.

en: administer views
tr: görünümleri (views) yönet

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Plain
tr: Sade

en: Position
tr: Konum

en: Class name
tr: Sınıf adı

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Do not display
tr: Gösterme

en: Last checked
tr: Son kontrol

en: Node template
tr: Düğüm şablonu

en: Profile
tr: Profil

en: Process
tr: İşlem

en: Close
tr: Kapat

en: filters
tr: filtreler

en: Votes
tr: Oylar

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: fields
tr: alanlar

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Duration
tr: Süre

en: Expiration date
tr: Geçerlilik tarihi

en: Original
tr: Orjinal

en: Threshold
tr: Eşik

en: Function
tr: İşlev

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: Location name
tr: Konum adı

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
tr: örneğin: iş ortamı, olay yeri, buluşma noktası

en: Street
tr: Cadde

en: Additional
tr: Ek

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: NOT LISTED
tr: KAYITLI DEĞİL

en: State/Province
tr: İl

en: Map links
tr: Harita bağlantıları

en: Geocoding options
tr: Geocoding seçenekleri

en: Settings for Location module
tr: Konum modulü için ayarlar

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
tr: Konum modulü coğrafi bir konumla kullanıcıları ve içeriği ilişkilendirmenizi sağlar. Kullanıcılar posta kodu kullanarak yakınlık aramaları yapabilirler. Bu aynı coğrafyaya ait olan toplulukları organize etmek için kullanışlıdır.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
tr: İçerik için konumsal bilgiyi yönetmek için içerik türü yönetim sayfasını kullanın. Konum temelli özelliklerin çoğunu kullanabilmek için ülkeye özel include dosyası(location.tr.inc) kurmanız gerekmekte. Posta kodu kullanarak yakınlık aramasını herhangi bir ülkeye özel desteklemek için, o ülkeye özel post kodu veritabanı gereklidir. Haziran 2007 itibariyle sadece Amerika ve Almanya posta kodları desteklenmektedir.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen ayarlama ve özelleştirme rehberini okuyun <a href="@location">Konum sayfası</a>.

en: None supported.
tr: Hiçbiri desteklenmiyor

en: Street location
tr: Sokak konumu

en: Configure parameters for %service geocoding
tr: %service adlı geocoding servisi için parametreleri ayarlayın

en: No service selected for country.
tr: Ülke için seçili bir hizmet yok.

en: Configure parameters
tr: Değerleri yapılandır

en: No configuration necessary for selected service.
tr: Seçili hizmet için yapılandırma gerekmiyor.

en: Locative information
tr: Konumsal bilgi

en: Number of locations
tr: Konum sayısı

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Make the location box collapsible.
tr: Konum kutusunu daraltılabilir yap.

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Display the location box collapsed.
tr: Konum kutusunu daraltılmış göster.

en: Location #%number
tr: Konum #%number

en: Add another location
tr: Başka bir konum ekleyin

en: Add location
tr: Konum ekle

en: Default country selection
tr: Öntanımlı ülke seçimi

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
tr: Yeni bir konum için bir konum formu dunulduğunda otomatik olarak seçili ülke bu olacaktır.

en: Enable the display of locations.
tr: Konumların görüntülenmesine izin ver.

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Location | Locations
tr[0]: Konum

en: submit latitude/longitude
tr: enlem/boylam gönder

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Location Fax
tr: Konum Faksı

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Location Phone
tr: Konum Telefonu

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Geocoder API Key
tr: Geocoder API Anahtarı

en: Germany
tr: Almanya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: comments
tr: yorumlar

en: Full
tr: Tam

en: Default language
tr: Ön tanımlı dil

en: Rules
tr: Kurallar

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Chad
tr: Çad

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Guinea
tr: Gine

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijery

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adalar

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirliği

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık(İngiltere)

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Share
tr: Paylaş

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Formatting guidelines
tr: Biçimlendirme kılavuzu

en: Size of textfield
tr: Yazı alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık seçenekleri

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Attachments
tr: Ekler

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Pending
tr: Bekleyen

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: Key
tr: Anahtar

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: List price
tr: Liste fiyatı

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Change
tr: Değiştir

en: English
tr: İngilizce

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: in
tr: içinde

en: Default height
tr: Öntanımlı yükseklik

en: Default width
tr: Öntanımlı genişlik

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Are you sure you want to delete these items?
tr: Bu öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The items have been deleted.
tr: Öğeler silindi.

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: ago
tr: önce

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: update
tr: güncelle

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: Display all menu items
tr: Tüm menü başlıklarını görüntüle

en: access administration menu
tr: yönetim menüsüne erişim

en: published
tr: yayında

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: @time ago
tr: @time önce

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Features
tr: Özellikler

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Add file
tr: Dosya ekle.

en: (disabled)
tr: (devre dışı)

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Query
tr: Sorgu

en: Search fields
tr: Alanlarda Ara

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Block name
tr: Blok adı

en: day
tr: gün

en: year
tr: yıl

en: hour
tr: saat

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: is equal to
tr: eşittir

en: is not equal to
tr: eşit değildir

en: Moderated
tr: Denetlenen

en: Disable dragging
tr: Sürüklemeyi devre dışı bırak

en: Use AutoZoom
tr: AutoZoom kullan

en: User locations
tr: Kullanıcı konumları

en: Node settings
tr: Düğüm ayarları

en: Controls
tr: Denetimler

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Link label
tr: Link etiketi

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Empty
tr: Boş

en: Import failed.
tr: İçeri aktarma başarısız.

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Replacement patterns for @name
tr: @name için değiştirme şablonları

en: Execute custom PHP code
tr: Özel PHP kodu çalıştır

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Log out
tr: Çıkış

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Display fields
tr: Alanları göster

en: Immediately
tr: Anında

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Select one...
tr: Birini seçiniz

en: Production
tr: Üretim

en: Info
tr: Bilgi

en: Red
tr: Kırmızı

en: White
tr: Beyaz

en: Units
tr: Birimler

en: Shipping method:
tr: Gönderi yöntemi:

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Product count
tr: Ürün sayacı

en: Enabled filters
tr: Etkin filtreler

en: Do it!
tr: Yap!

en: or
tr: ya da

en: Poll settings
tr: Anket ayarları

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Parent term
tr: Üst terim

en: All blogs
tr: Tüm ağ günlükleri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Delete package
tr: Paketi sil

en: This action can not be undone.
tr: Bu eylem geri alınamaz.

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: options
tr: seçenekler

en: Shopping cart
tr: Alışveriş sepeti

en: Your item(s) have been updated.
tr: Ürünleriniz güncellendi.

en: Qty.
tr: Adet.

en: Cart
tr: Sepet

en: Transaction key
tr: İşlem kodu

en: Credit card details
tr: Kredi kartı detayları

en: Discount
tr: İndirim

en: Shipping
tr: Kargo

en: Reversed
tr: Tersine

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Week(s)
tr: Hafta(lar)

en: Year(s)
tr: Yıl(lar)

en: Order history
tr: Sipariş geçmişi

en: Product
tr: Ürün

en: Flexible
tr: Esnek

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: administer store
tr: Mağazayı yönet

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Shipping address
tr: Gönderi adresi:

en: Ship to:
tr: Gönderi adresi:

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Balance
tr: Bakiye

en: Changed
tr: Değişti

en: Received
tr: Alındı

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Payment details
tr: Ödeme ayrıntıları

en: American Express
tr: Amerikan Express

en: Reverse
tr: Ters

en: Products
tr: Ürünler

en: administer products
tr: Ürünleri yönet

en: Product settings
tr: Ürün ayarları

en: Street address
tr: Adres

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Standard
tr: Standart

en: Total:
tr: Toplam:

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: British Virgin Islands
tr: Britanya Virgin Adaları

en: U.S. Virgin Islands
tr: ABD Virgin Adaları

en: Feet
tr: Ayak

en: Orders
tr: Siparişler

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: %type settings
tr: %type ayarları

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Gray
tr: Gri

en: Purple
tr: Mor

en: edit
tr: düzenle

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: previous
tr: önceki

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: New
tr: Yeni

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Plural
tr: Çoğul

en: User Relationships
tr: Kullanıcı İlişkileri (User Relationships)

en: Relationship
tr: İlişki

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: Display style
tr: Görüntüleme sitili

en: The primary identifier for a node.
tr: Düğümler için birincil belirteç.

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Teaser display
tr: Özet (teaser) görünüm

en: The comments have been deleted.
tr: Yorumlar silindi.

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Unknown location
tr: Bilinmeyen konum

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Related content
tr: İlgili içerik

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: hour(s)
tr: Saat

en: day(s)
tr: Gün

en: week(s)
tr: hafta

en: month(s)
tr: ay

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: Ok
tr: Tamam

en: Contact settings
tr: İletişim ayarları

en: cancel
tr: iptal

en: users
tr: kullanıcılar

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Processing
tr: İşliyor

en: disable
tr: devre dışı

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: File upload error. Could not move uploaded file.
tr: Dosya yükleme hatası. Yüklenen dosya taşınamadı.

en: Default display
tr: Varsayılan görünüm

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: is
tr: =

en: You must select a node.
tr: Bir düğüm seçmelisiniz.

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: No style
tr: Stil yok

en: Bold
tr: Koyu

en: Information
tr: Bilgi

en: No content types available.
tr: Hiç içerik türü yok.

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Simple
tr: Basit

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: No caching
tr: Önbellekleme yok

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Menus
tr: Menüler

en: Above
tr: Üstte

en: Number of values
tr: Değerlerin sayısı

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
tr: Dikkat! Veri oluşturulduktan sonra bu ayarı değiştirmek veri kaybına neden olabilir!

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: Pink
tr: Pembe

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için çevrim içi el kitabının <a href="@handbook-cck">CCK</a> bölümüne veya <a href="@project-cck">CCK proje sayfası</a>na bakınız.

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Search Index
tr: Arama Dizini

en: Search Result
tr: Arama Sonuçları

en: Updating field type %type with module %module.
tr: %type alan türü, %module eklentisiyle güncelleniyor.

en: Updating widget type %type with module %module.
tr: %type türü arayüz nesnesi %modüle eklentisi tarafından güncelleniyor.

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Remove field
tr: Alanı kaldır

en: Allows administrators to define new content types.
tr: Yöneticilerin yeni içerik türü tanımlamasına izin verir.

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: No fields have been defined for any content type yet.
tr: Henüz her hangi bir içerik türüne hiç bir alan tanımlanmamış.

en: no styling
tr: stil yok

en: simple
tr: basit

en: fieldset
tr: alan kümesi

en: fieldset - collapsible
tr: alan kümesi - daraltılabilir

en: fieldset - collapsed
tr: alan kümesi - daraltılmış

en: Added field %label.
tr: %label alanı eklendi.

en: There was a problem adding field %label.
tr: %label alanı eklenirken sorunla karşılaşıldı.

en: There was a problem creating field %label.
tr: %label alanı yaratılırken hata oluştu.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
tr: %field alanını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
tr: Eğer bu alanda bir içeriğiniz varsa kaybolacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Removed field %field from %type.
tr: %type türünden %field alanı kaldırıldı.

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: The default value is invalid.
tr: Varsayılan değer geçerli değil.

en: Saved field %label.
tr: %label alanı kaydedildi.

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: Processing %title
tr: %title işleniyor

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Referenced node ID
tr: Başvurulan düğüm ID

en: Referenced node title
tr: Başvurulan düğüm başlığı

en: Raw number value
tr: Ham sayı değeri

en: Formatted number value
tr: Formatlanmış sayı değeri

en: Raw, unfiltered text
tr: Ham, filtrelenmemiş metin

en: Formatted and filtered text
tr: Biçimli ve filtrelenmiş metin

en: Referenced user ID
tr: Başvurulan kullanıcı ID

en: Referenced user name
tr: Başvurulan kullanıcı adı

en: Formatted HTML link to referenced user
tr: Başvurulan kullanıcıya biçimlendirilmiş HTML bağlantı

en: Group multiple values
tr: Çoklu değerleri grupla

en: Select the content type to export.
tr: Dışarıya aktarılacak içerik tipini seçin

en: Export data
tr: Verileri dışarı aktar

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
tr: Dışa aktarma metnini kopyalayın ve içe aktarma işlevini kullanarak bunu başka bir içerik türüne yapıştırın.

en: <Create>
tr: <Oluştur>

en: Import data
tr: veri alma

en: Paste the text created by a content export into this field.
tr: İçerik verilerini dışa aktarma tarafından oluşturulan metni bu alana yapıştırın.

en: The import data is not valid import text.
tr: Veriler içe aktarma için uygun değil.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
tr: İçeri aktarma işlemi için aşağıdaki modüller etkinleştirilmelidir: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
tr: %type içerik tipi zaten veritabanında bulunuyor

en: Exiting. No import performed.
tr: Çıkılıyor. İçe aktarma gerçekleştirilmedi.

en: Content Copy
tr: İçerik Kopyalama

en: Enables ability to import/export field definitions.
tr: Alan tanımlarının içeri/dışarı aktarılması yeteneğini sağlar.

en: view
tr: görünüm

en: Content Permissions
tr: İçerik İzinleri

en: Set field-level permissions for CCK fields.
tr: CCK alanları için alan seviyesinde izinleri ayarlayın.

en: always open
tr: her zaman açık

en: collapsible
tr: daraltılır

en: collapsed
tr: daraltılmış

en: These settings apply to the group on node display.
tr: Bu ayarlar düğüm gösteriminde gruba uygulanır.

en: A description of the group.
tr: Grubun açıklaması

en: The group %group_name has been removed.
tr: %group_name grubu kaldırıldı

en: Fieldgroup
tr: Alan Grubu

en: Node reference
tr: Düğüm göndermesi

en: Content types that can be referenced
tr: Gönderme yapılabilir içerik türleri

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Nodereference autocomplete
tr: Düğüm başvurusu otomatik tamamlama

en: Node Reference
tr: Düğüm Başvurusu

en: Store a number in the database as an integer.
tr: Bir sayıyı veritabanında tamsayı olarak sakla

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
tr: Bir sayıyı veritabanında sabit ondalıklı olarak sakla.

en: Float
tr: Kesirli

en: Store a number in the database in a floating point format.
tr: Bir sayıyı veritabanında kayan nokta biçiminde sakla.

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
tr: Kullanıcıların formlarda ondalık işareti için kullanacakları karakter.

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: "Minimum" must be a number.
tr: "Enaz" için bir sayı girilmelidir.

en: "Maximum" must be a number.
tr: "Ençok" için bir sayı girilmelidir.

en: unformatted
tr: biçimlendirilmemiş

en: Defines numeric field types.
tr: Sayısal alan türlerini tanımlar.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
tr: 'Tek bir açık/kapalı onay kutusu' aracı için önce 'kapalı' değerini, sonra <strong>İzin verilen değerler</strong> bölümünde 'açık' değerini tanımlayın. Onay kutusunun etiket olarak 'açık' değerinin etiketini taşıyacağını dikkate alın.

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: Option Widgets
tr: Seçenekler için Arayüz Nesneleri

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
tr: Metin ve sayısal alanlar için seçim, onay kutusu ve radyo düğmesi arayüz nesnelerini tanımlar.

en: Store text in the database.
tr: Veritabanında metin olarak saklar.

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: Defines simple text field types.
tr: Basit metin alanı türlerini tanımlar.

en: User reference
tr: Kullanıcı başvurusu

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
tr: Bir düğümden kullanıcıya ilişki kurmak için alan türü tanımlar.

en:  for
tr:  için

en: Collect
tr: Topla

en: Contact phone number
tr: İrtibat telefon numarası

en: Ubercart - extra
tr: Ubercart - ilave

en: Everyone
tr: Herkes

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: years
tr: yıl

en: Default gateway
tr: Öntanımlı geçit

en: Ubercart - payment
tr: Ödeme

en: Permission
tr: İzinler

en: Order ID
tr: Sipariş Numarası

en: Grid
tr: Izgara

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Italic
tr: Eğik

en: Hide
tr: Gizle

en: Read/Write
tr: Okunur/Yazılır

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Global
tr: Genel

en: arguments
tr: değişkenler

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Thread
tr: Başlık

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr: @count veya daha fazla karaktere sahip en az bir anahtar kelime eklemeniz gerekiyor.

en: View user details.
tr: Kullanıcı detaylarını görüntüle.

en: Rate
tr: Puan

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Location Search
tr: Konum Arama

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
tr: Ödeme aşamasında hata oluştu. Lütfen şiparişinizin onaylandığın emin olmak için bizi arayınız.

en: A payment has been accepted.
tr: Ödeme kabul edildi.

en: Orange
tr: Turuncu

en: Distinct
tr: Farklı

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Ubercart - core (optional)
tr: Ubercart - çekirdek(opsiyonel)

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Miles
tr: Mil

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Node access
tr: Düğüm erişimi

en: year(s)
tr: yıl

en: Addresses
tr: Adresler

en: Saved addresses
tr: Kaydedilmiş adresler

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: The directory %directory is not writable
tr: %directory dizini yazılabilir değil

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
tr: %directory dizini yazılabilir değil, çünkü yazma izinleri doğru ayarlanmamış.

en: Defines a file field type.
tr: Dosya için bir alan türü tanımlar.

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: empty
tr: boş

en: Packages
tr: Paketler

en: Package
tr: Paket

en: Attribute settings
tr: Nitelik ayarları

en: Are you sure you want to delete this message?
tr: Bu mesajı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Displays image files in their original size.
tr: Resim dosyalarını kendi orjinal boyutlarında gösterir.

en: Add role
tr: Rol ekle

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Node author
tr: Düğüm yazarı

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Order #
tr: Sipariş no

en: Panel pages
tr: Panel sayfaları

en: by @user
tr: @user tarafından

en: view pane admin links
tr: panel yönetim bağlantılarını gör

en: administer pane access
tr: panel erişimini yönet

en: administer advanced pane settings
tr: gelişmiş panel ayarlarını yönet

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: New custom content
tr: Özelleştirilmiş yeni içerik

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: General form
tr: Genel form

en: Node type description
tr: Düğüm türü açıklaması

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: A list of files attached to the node.
tr: Düğüme bağlantılı bir dosyalar listesi.

en: "@s" attachments
tr: "@s" ekleri

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: A form to add a new comment.
tr: Yeni bir yorum eklemek için form.

en: Node comments
tr: Düğüm yorumları

en: The comments of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yorumları.

en: Sort
tr: Sırala

en: !a comments per page
tr: Her sayfada !a yorum

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Node content
tr: Düğüm içeriği

en: The content of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün içeriği.

en: Edit node
tr: Düğümü düzenle

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Node form publishing options
tr: Düğüm formu yayınlama seçenekleri

en: Publishing options on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yayınlama seçenekleri.

en: Node form author information
tr: Düğüm formu yazar bilgisi

en: Author information on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yazar bilgisi.

en: Node form comment settings
tr: Düğüm formu yorum seçenekleri

en: Comment settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yorum ayarları.

en: Node form menu settings
tr: Düğüm formu menü ayarları

en: Node form book options
tr: Düğüm formu kitap seçenekleri

en: Book options for the node.
tr: Düğüm için kitap seçenekleri.

en: Node type description.
tr: Düğüm türü açıklaması.

en: Term description.
tr: Terim açıklaması.

en: List of related terms
tr: İlişkili terimler listesi

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
tr: Mevcut bir terimle ilişkili terimler; alt/yavru, eş düzey/kardeş ya da üst düzey/ana olabilir.

en: The picture of a user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: The profile of a user.
tr: Bir kullanıcı profili.

en: Vocabulary terms
tr: Sözlük terimleri

en: All the terms in a vocabulary.
tr: Bir sözlükteki tüm terimler.

en: A node add form.
tr: Bir düğüm ekleme formu.

en: A node edit form.
tr: Bir düğüm düzenleme formu.

en: A single user object.
tr: Tek bir kullanıcı nesnesi.

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: New @s
tr: Yeni @s

en: New content of other types
tr: Diğer türlerden yeni içerikler

en: New content behavior
tr: Yeni içerik davranışı

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
tr: <p>Seçtiğiniz ön tanımlı değerlere ayarlanmış bir mevcut içerik türleri kümesiyle sunulması için Gönder'e basın.</p>

en: Select allowed layouts
tr: İzin verilen yerleşim düzenleri seç

en: argument
tr: değişken

en: relationship
tr: ilişki

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Required contexts
tr: Gerekli bağlamlar

en: required context
tr: gerekli bağlam

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Add @type "@context"
tr: @type "@context" ekle

en: Edit @type "@context"
tr: @type "@context" düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: 1 year | @count years
tr[0]: @count yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: @count hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: @count dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: @count sn
tr[1]: @count sn

en: Panel content has been updated.
tr: Panel içeriği güncellendi.

en: Choose layout
tr: Yerleşim seç

en: Add content to !s
tr: !s için içerik ekle

en: Configure !subtype_title
tr: !subtype_title yapılandır

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: No title
tr: Başlıksız

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: No context
tr: Bağlam yok

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
tr: Bağlamdaki %-anahtar kelimelerin yanısıra, özgün başlığı korumak için %title da kullanabilirsiniz.

en: Single column
tr: Tek sütun

en: Two column bricks
tr: İki sütun tuğlalı

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Enter the module name to export code to.
tr: Kodun dışarı aktarılacağı eklentinin adını girin.

en: Local
tr: Yerel

en: create mini panels
tr: mini paneller oluştur

en: administer mini panels
tr: mini panelleri yönet

en: Panel content
tr: Panel içeriği

en: Add a node from your site as content.
tr: Sitenizden bir düğümü içerik olarak ekleyin.

en: Leave node title
tr: Düğümün başlığı kalsın

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Disable Drupal blocks/regions
tr: Drupal blokları/bölgelerini devre dışı bırak

en: CSS code
tr: CSS kodu

en: Simple cache
tr: Basit önbellekleme

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
tr: Basit önbellekleme zaman-temelli bir önbelleklemedir. Bir kez önbelleğe atıldığında, zaman sınırı gelene kadar aynı şekilde kalır.

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to view
tr: Gösterime bağlantı

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Edit this view
tr: Bu görünümü düzenle

en: Display feed icons
tr: Besleme simgelerini görüntüle

en: Num posts
tr: Gönderim sayısı

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: Palestinian Territory
tr: Filistin

en: Vatican
tr: Vatikan

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: types
tr: Türler

en: Account
tr: Hesap

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: No name
tr: İsimsiz

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Text only
tr: Sadece metin

en: Finish
tr: Bitir

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
tr: Doğrulama hatası, lütfen tekrar deneyiniz. Eğer hata devam ederse, lütfen site yönetimi ile iletişime geçiniz.

en: In moderation
tr: Denetimde

en: daily
tr: günlük

en: weekly
tr: haftalık

en: Stock settings
tr: Stok seçenekleri

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only in the category(s)
tr: Sadece bu kategori(ler)dekiler

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Transaction mode
tr: İşlem modu

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: Credit card charged: !amount
tr: !amount ödemesi kabul edildi.

en: Color set
tr: Renk kümesi

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Require
tr: Zorunlu

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Reports
tr: Raporlar

en: Report settings
tr: Rapor seçenekleri

en: Configuration file
tr: Yapılandırma dosyası

en: Column
tr: Sütun

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: and
tr: ve

en: URL filter
tr: URL filtresi

en: Please select one or more comments to perform the update on.
tr: Lütfen güncellemek istediğiniz bir veya daha fazla yorumu seçiniz.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
tr: Kullanıcının yönlendirileceği URL. Bu node/1234 gibi bir dahili URL olacağı gibi  http://drupal.org gibi harici bir URL de olabilir.

en: Display a message to the user
tr: Kullanıcıya bir ileti göster

en: Revenue
tr: Kar

en: Payment method title
tr: Ödeme tipi başlığı

en: Order review submit button text
tr: Sipariş önizleme gönder buton metni

en: Submit Order
tr: Siparişi gönder

en: Order created through website.
tr: Sipariş websitesi aracılığı ile oluşturuldu.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
tr: !order_id için yeni sipariş bildirimi alınıyor.

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: The parent comment.
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Product information
tr: Ürün bilgileri

en: Sell price
tr: Satış fiyatı

en: Customer purchase price.
tr: Müşterinin satın aldığı fiyat.

en: field
tr: alan

en: nodes
tr: düğümler

en: Allow users to undo their votes
tr: Kullanıcıların oyunu geri almasına izin ver

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: View settings
tr: Görünüm (View) ayarları

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Delete view
tr: Görünümü sil

en: Primary Key: Unique cache ID.
tr: Birincil Anahtar: Özgün önbellek ID değeri.

en: A collection of data to cache.
tr: Önbelleklenecek bir veri kolleksiyonu.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
tr: Önbellek girdisinin ne zaman eskimiş olarak kabul edileceğini belirten Unix zaman etiketi; 0 değeri sınırsız olduğunu belirtir.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
tr: Önbellek girdisinin oluşturulduğu Unix zaman bilgisi.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
tr: Önbelleğe alınan veriye eklenecek özel HTTP başlıkları.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
tr: İçeriğin seri olup (1) olmadığını (0) belirten ibare.

en: Target
tr: Hedef

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: View cart
tr: Sepeti görüntüle

en: Invalid e-mail address.
tr: Geçersiz e-posta adresi.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Düzenleme formunda bu alanın altında kullanıcıya sunulacak yönergeler.<br />İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: &lt;none&gt;
tr: &lt;hiçbiri&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
tr: PHP kodu girme izniniz yok

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
tr: Alan ayarları için PHP girişi kullan (tehlikelidir - dikkatle izin verin)

en: A file has been pre-loaded for import.
tr: İçe aktarma için dosya yüklendi.

en: Content fieldgroup
tr: İçerik alan grubu

en: Click to view.
tr: Görüntülemek için tıklayın.

en: Number of stars
tr: Yıldızların sayısı

en: Star Labels
tr: Yıldız Etiketleri

en: Display labels on mouse over
tr: Fare üzerindeyken başlıkları göster

en: Star display style
tr: Yıldız görüntüleme stili

en: Shipping Address:
tr: Gönderi Adresi:

en: Order #:
tr: Sipariş no:

en: Shipping Method:
tr: Gönderme Yöntemi:

en: Ship order !order_id packages.
tr: !order_id siparişinin paketlerini sevket.

en: Ship
tr: Kargo

en: Product reports
tr: Ürün raporları

en: Sales per year
tr: Yıllık satışlar

en: Total revenue
tr: Toplam kazanç

en: Update report
tr: Raporu güncelle

en: Sold
tr: Satıldı

en: No products found
tr: Ürün bulunamadı

en: Average order
tr: Ortalama sipariş

en: Sales year
tr: Satış Yılı

en: Sales summary
tr: Satış özeti

en: Sales data
tr: Satış verileri

en: Grand total sales
tr: Satış genel toplamı

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
tr: CSV verisi alınamadı. Muhtemeldir ki veri zaman aşımına uğramıştır. Rapor sayfasını tazeleyiniz ve CSV dosyasını tekrar almaya çalışınız.

en: New packages
tr: Yeni paketler

en: Edit package
tr: Paketi düzenle

en: Cancel package shipment
tr: Paket sevkiyatını iptal et

en: Shipments
tr: Sevkiyatlar

en: New shipment
tr: Yeni sevkiyat

en: Shipment !id
tr: Gönderi !id

en: Delete shipment
tr: Sevkiyatı sil

en: Shipping type
tr: Taşıma türü

en: Tracking number
tr: İzleme numarası

en: cancel shipment
tr: gönderimi iptal et

en: Order @order_id does not exist.
tr: @order_id numaralı sipariş mevcut değil.

en: Ship date
tr: Gönderi tarihi

en: Shipping method
tr: Taşıma yöntemi

en: Are you sure you want to delete this shipment?
tr: Bu teslimatı silmek istediğinize emin misiniz ?

en: Payment received
tr: Ödeme alındı

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Route
tr: Yol

en: This node
tr: Bu düğüm

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: başlangıç @count olarak

en: Text of log message to be passed into the t() function.
tr: t() fonksiyonuna geçirilecek kayıt iletisi.

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
tr: İleti dizesiyle eşleşen ve t() fonksiyonuna geçirilmiş değişkenlerin seri dizilimi.

en: No comments
tr: Yorum yok

en: Enter
tr: Gir

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Order complete
tr: Sipariş tamamlandı

en: Payment methods
tr: Ödeme yöntemleri

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: File download
tr: Dosya indirme

en: Credit card
tr: Kredi Kartı

en: Order total:
tr: Şipariş bedeli:

en: Current balance:
tr: Mevcut bakiye:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
tr: Müşteri ödeme aşamasında farklı bir e-posta adresi kullandı: !email

en: Vendor account number
tr: Satıcı hesap numarası

en: Button text
tr: Buton metni

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Inherit
tr: Miras

en: None available.
tr: Mevcut değil.

en: Maximum resolution for Images
tr: Resimler için maksimum çözünürlük

en: Mime type
tr: Mime türü

en: Use default
tr: Öntanımlıyı kullan

en: Invoice template
tr: Fatura şablonu

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: COD
tr: Kapıda Ödeme

en: Address book
tr: Adres defteri

en: Base price
tr: Temel fiyat

en: Tax
tr: Vergi

en: Maximum number of locations
tr: En fazla konum sayısı

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: In the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01-53) biçiminde

en: Category ID
tr: Kategori ID

en: Customer messages
tr: Müşteri mesajları

en: Default price
tr: Öntanımlı fiyat

en: Save taxes
tr: Vergileri kaydet

en: You do not have any items in your shopping cart.
tr: Alışveriş sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.

en: Return to order view screen.
tr: Sipariş Ekranına geri dön.

en: Use this terminal to process credit card payments:
tr: Kredi kartı ödemelerini gerçekleştirmek için bu yolu kullanın

en: Balance:
tr: Bakiye:

en: You must enter a number for the amount.
tr: Miktar için rakam girmeniz gerekiyor.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
tr: Yanlış Sipariş Numarası. İşlem yapılamadı.

en: yearly
tr: Yıllık

en: monthly
tr: Aylık

en: @label (!name) - Allowed values
tr: @label (!name) - izin verilen değerler

en: %name: illegal value.
tr: %name: Geçersiz değer.

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
tr: Üzgünüz, bir seferde bunlardan yalnızca bir tane ekleyebilirsiniz.

en: Default cart form
tr: Varsayılan sepet formu

en: Cart Contents
tr: Sepet İçeriği

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
tr: Müşterinin alışveriş sepetindeki içeriği göster.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
tr: Bu hesap engellenmiştir ve artık dosya indiremez.

en: Watermark Text
tr: Filigran Metni

en: Add Watermark
tr: Filigran Ekle

en: Uploaded file is not a valid JPEG
tr: Yüklenen dosya geçerli bir JPEG değil

en: Must fill in text
tr: Metin girmelisiniz

en: Empty Line
tr: Boş satır

en: Package order !order_id products.
tr: !order_id siparişindeki ürünleri paketle

en: Test Gateway
tr: Deneme Geçidi

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
tr: Kredi kartı ödemelerini Deneme Geçidi üzerinden gerçekleştir.

en: Check or Money Order
tr: Çek ya da Nakit Sipariş

en: Pay by mailing a check or money order.
tr: Havale/EFT veya Posta Çeki ile ödeme

en: UPS Standard
tr: UPS Standart

en: Customer Supplied Package
tr: Müşteri Ürün Paketi

en: Small Packages
tr: Küçük Paket

en: Credit card encryption
tr: Kredi kartı şifreleme

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
tr: Veritabanındaki kredi kartı verileri şu anda şifreleniyor.

en: Credit card on a secure server:
tr: Güvenli sunucu üzerinde Kredi Kartı:

en: 2Checkout
tr: Checkout sistemi

en: Credit card/eCheck
tr: Kredi Kartı

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
tr: Kredi katı veya eÇek ile ödemek için 2Checkout'a yönlendir.

en: Select your payment type:
tr: Ödeme türünüzü seçin:

en: Online check
tr: Online Çek

en: Your 2Checkout vendor account number.
tr: 2Checkout satıcı hesap numarası

en: Secret word for order verification
tr: Sipariş karşılaştırması için gizli kelime

en: Language preference
tr: Dil ayarları

en: Adjust language on 2Checkout pages.
tr: 2Checkout sayfaları için dil ayarlaması

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
tr: Müşterilerin ödemeyi kredi kartı veya online çek ile ödemelerine izin ver.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
tr: Kredi kartı ikonunu ödeme metodu başlığı yanında göster.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
tr: Sipariş gözden geçirme sayfasındaki gönderim düğmesi için 2Checkout'a özel metin belirt.

en: Multi-page checkout
tr: Kasa çoklu-sayfa

en: Single page checkout
tr: Kasa tek sayfa

en: credit card
tr: kredi kartı

en: echeck
tr: Posta Çeki

en: eCheck
tr: Posta çeki

en: Update your payment details
tr: Ödeme ayrıntılarınızı güncelleyin

en: Update the payment details for a recurring fee.
tr: Yinelenen bir ücret için ödeme ayrıntılarını güncelle

en: Cancel the recurring fee?
tr: Yinelenen ücret iptal edilsin mi?

en: Cancel a recurring fee.
tr: Yinelenen ücreti iptal edin.

en: Update ARB subscription
tr: ARB aboneliği güncelleme

en: Cancel ARB subscription
tr: ARB aboneliği iptal

en: Transaction Key
tr: İşlem Anahtarı

en: AIM settings
tr: AIM ayarları

en: Live transactions in a live account
tr: Gerçek hesapta gerçek işlemler.

en: Test transactions in a live account
tr: Gerçek hesapta test işlemler.

en: cURL error: @error
tr: cURL hatası: @error

en: Credit card payment declined: @message
tr: Kredi kartı ödemesi reddedildi: @message

en: ACCEPTED
tr: ONAYLANDI

en: REJECTED
tr: REDDEDİLDİ

en: CVV match: @cvv
tr: CVV eşleşmesi: @cvv

en: Order @order_id
tr: Sipariş @order_id

en: Order @order_id - @sku
tr: Sipariş @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
tr: Abonman ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
tr: Abonelik bilgisi Authorize.Net sitesinde güncellendi.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
tr: Abonelik güncellenemedi. Daha fazla ayrıntı için sipariş yönetim uyarılarına bakın.

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
tr: Bu yinelenen ücretin ödeme bilgileri güncellendi.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
tr: Ödeme bilgilerinizi güncellerken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin ve güncelleme yapamıyorsanız bize ulaşın.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
tr: Bu aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
tr: Abonelik iptal edilemedi. Daha fazla ayrıntı için sipariş yönetim uyarılarına bakın.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
tr: Bu ücreti iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
tr: Bu işlem geri alınamaz ve abonelik hizmetlerinin sonlandırılmasına yol açabilir.

en: The recurring fee has been canceled.
tr: Yinelenen ücret iptal edildi.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
tr: Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin ve sorun devam ederse bize ulaşın.

en: CVV information
tr: CVV bilgisi

en: Credit card terminal: Order @order_id
tr: Kredi kartı terminali: Sipariş @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
tr: Kredi kartı ile ödemelerin kabulu için kredi kartı şifreleme sisteminin yapılandırılması gerekmektedir.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
tr: Müşterilerimizi kimlik hırsızlığından korumak için, kasa inceleme sayfasında tarayıcı yenilendiğinde kredi kartı bilgileri silinir. Lütfen tekrar kart bilgilerinizi girin ve yeniden formu gönderin.

en: Default credit transaction type
tr: Öntanımlı kredi işlem türü

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
tr: Kredi kartı bilgileriniz güvenliğini sağlamak için kart bilgileriniz satın alma boyunca şifrelenmiştir.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
tr: Kredi kartı ödemelerini kabul etmeden önce <a href="!url">kredi kartı güvenlik ayarları</a>nı inceleyip  şifrelemeyi etkinleştirmelisin.

en: Credit card debug mode
tr: Kredi kartı deneme modu

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
tr: Kredi Kartı ödemeniz yapılamadı! Kart bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun ve tekrar deneyiniz. Problem devam ederse, bizimle irtibat kurunuz.

en: Credit card:
tr: Kredi kartı:

en: Pay by credit card.
tr: Kredi Kartıyla ödenmiş.

en: (Last 4)
tr: (Son 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
tr: Kredi Kartının ön yüzündeki isim

en: You have entered an invalid credit card number.
tr: Yanlış bir Kredi Kartı numarası girdiniz.

en: The start date you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz başlangıç tarihi geçersiz.

en: The credit card you entered has expired.
tr: Girmiş olduğunuz kredi kartı zaman aşımına uğramıştır.

en: The issue number you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz düzenleme numarası geçersiz.

en: You have entered an invalid CVV number.
tr: Yanlış bir CVV kodu girdiniz.

en: You must enter the issuing bank for that card.
tr: Bankayı girmek zorundasınız.

en: Card Owner
tr: Kart Sahibi

en: Issuing Bank
tr: Banka

en: View card details.
tr: Kart detaylarını görüntüle.

en: Card Type:
tr: Kart Türü:

en: Card Owner:
tr: Kart Sahibi:

en: Card Number:
tr: Kart Numarası:

en: Start Date:
tr: Başlangıç Tarihi:

en: Expiration:
tr: S. Kullanma Tarihi:

en: Issuing Bank:
tr: Banka:

en: Credit card data security
tr: Kredi kartı veri güvenliği

en: Card number encryption key filepath
tr: Kart numarası şifreleme anahtarı dosya yolu

en: Not configured, see below.
tr: Yapılandırılamadı, aşağıya bakınız.

en: Operate in credit card debug mode.
tr: Kredi kartı deneme modunda çalış.

en: Validate credit card numbers at checkout.
tr: Kredi kartı numarasını kasada doğrula.

en: Order status
tr: Sipariş durumu

en: Unit of time
tr: Zaman birimi

en: Credit card fields
tr: Kredi kartı alanları

en: Enable CVV text field on checkout form.
tr: Kasa formunda CVV metin alanını etkinleştirin.

en: Enable card owner text field on checkout form.
tr: Kasa formunda kart sahibi metin alanını etkinleştirin.

en: Enable card start date on checkout form.
tr: Kasa formunda kart başlangıç tarihini etkinleştirin.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
tr: Kasa formunda kart düzenleme numarası metin alanını etkinleştirin.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
tr: Kasa formunda veren banka metin alanını etkinleştirin.

en: Enable card type selection on checkout form.
tr: Kasa formunda kart tipi seçimini etkinleştirin.

en: Card type select box options
tr: Kart tipi seçin kutusu seçenekleri

en: Accepted card types (for validation)
tr: Kabul edilen kart tipleri (doğrulama için)

en: Credit card payment policy
tr: Kredi kartı ödeme politikası

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
tr: Fatura bilgileriniz girilen kredi kartı fatura adresiyle aynı olmalıdır aksi taktirde ödemeniz işleme konulmayacaktır.

en: Card processing failure message
tr: Kredi kartı başarısız işlem mesajı

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
tr: Kasada ödeme girişimi başarısız olursa müşterilere gösterilecek hata mesajı.

en: Card type
tr: Kart türü

en: Card owner
tr: Kart sahibi

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Start Month
tr: Başlangıç Ayı

en: Start Year
tr: Başlangıç Yılı

en: Expiration Month
tr: Bitiş ayı

en: Expiration Year
tr: Bitiş yılı

en: Issuing bank
tr: Veren banka

en: (if present)
tr: (eğer varsa)

en: Expiration Date:
tr: Bitiş tarihi

en: What's the CVV?
tr: CVV nedir?

en: What is the CVV?
tr: CVV nedir?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
tr: CVV Kredi Kartı doğrulama numarasıdır.Bu numara, kartınızın sizden habersiz kullanılmasını engellemek amacıyla kullanılır. Kartınızdaki CVV numarasını bulmak çok kolaydır. Lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
tr: Bu kartlar için CVV numarası kartın arkasında bulunur. İmza bölümündeki son üç rakamdır.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
tr: American Express  kartlarında CVV numarası kartın ön yüzünde bulunur. Kart numarasının üstünde sağ tarafta küçük bir şekilde yazılmış 4 rakamdan oluşan numaradır

en: Close this window
tr: Penceyi kapat

en: Order total: @total
tr: Sipariş toplamı: @total

en: Balance: @balance
tr: Bakiye: @balance

en: Charge Amount
tr: Ücret Tutarı

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
tr: Kredi kartı başarıyla işlenmiştir. Daha fazla bilgi için yönetici yorumlarına bakın.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
tr: Kredi kartı işleminde bir hata oldu. Ayrıntılar için yönetici yorumlarına bakın.

en: administer credit cards
tr: kredi kartlarını yönet

en: view cc details
tr: Kredi Kartı detaylarını gör.

en: view cc numbers
tr: Kredi Kartı numaralarını gör.

en: Receive credit card payments through checkout.
tr: Kredi kartı bilgilerini kasa işlemleri sırasında al.

en: The credit card type did not pass validation.
tr: Kredi kartı türü, sağlamayı geçemedi.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
tr: !id<br />!decision, Sebep: !reason

en: No response returned from CyberSource.
tr: CyberSource'dan cevap alınamamıştır

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
tr: Gecikme için özür dileriz, ancak şu an kredi kartıyla ödeme alamıyoruz. Lütfen siparişinizi tamamlamak için <a href="!url">satış temsilcisi ile ilişki kurun</a>.

en: Successful transaction.
tr: İşlem Başarılı.

en: System unavailable.
tr: Sistem hizmet dışıdır.

en: Card verification number matched.
tr: Kart doğrulama numarası eşleşmiştir.

en: Card verification number not matched.
tr: Kart doğrulama numarası eşleşememiştir.

en: Continue with checkout to complete payment.
tr: Ödemeyi tamamlamak için 'satın al' ile devam ediniz.

en: Select a payment method from the following options.
tr: Aşağıdaki ödeme yöntemlerinden birini seçiniz.

en: Paying by
tr: Ödeme yöntemi

en: Show the order total preview on the payment pane.
tr: Sipariş toplamını ödeme kısmında göster.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
tr: Etkinleştirilmiş bir ödeme yöntemi bulunmadığından kasa işlemi tamamlanamadı. Lütfen sorunun çözümü için yöneticiyle ilişki kurun.

en: Method: @payment_method
tr: Yöntem: @payment_method

en: None available
tr: Hiçbiri kullanılamaz

en: Update order status on full payment
tr: Tam ödeme gerçekleştiğinde sipariş durumunu güncelle

en: Check the order balance
tr: Sipariş bakiyesini kontrol et

en: Balance is less than or equal to !zero.
tr: Bakiye !zero'ya eşit veya düşük.

en: Balance is equal to !zero.
tr: Bakiye !zero'ya eşit.

en: Balance is greater than !zero.
tr: Bakiye !zero'dan büyük.

en: Balance comparison type
tr: Bakiye karşılaştırma türü

en: Credit card charge failed.
tr: Kredi kartı tahsilatı başarısızlıkla sonuçlandı.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
tr: Karttan tahsilan gerçekleştirildi. Referans kodu: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
tr: Kredi kartı ödemesi başarıyla tamamlanmıştı.

en: Configure the payment settings.
tr: Ödeme ayarlarını yapılandır

en: View the payment settings.
tr: Ödeme ayarlarını görüntüle

en: Edit the payment settings.
tr: Ödeme ayarların düzenle

en: Edit the basic payment settings.
tr: Temel ödeme ayarlarını düzenle

en: Edit the payment method settings.
tr: Ödeme yöntemleri ayarların düzenle

en: Payment gateways
tr: Ödeme geçitleri

en: Edit the payment gateway settings.
tr: Ödeme geçitlerini görüntüle

en: Return order totals
tr: Sipâriş toplamlarını döndür

en: Add the payment details to the checkout pane.
tr: Ödeme detaylarını kasa penceresine ekle.

en: Add the payment details to the order pane.
tr: Ödeme detaylarını sipariş penceresine ekle.

en: Select payment gateway
tr: Ödeme geçidi seç

en: Delete payment?
tr: Ödemeyi sil?

en: The payment method of the order.
tr: Sipariş için ödeme yöntemi

en: The payment balance of the order
tr: Sipariş için ödeme bakiyesi

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
tr: Etkinleştirilmiş ödeme eklentileri için bir ödeme yöntemi seçiniz.

en: Enable payment tracking.
tr: Ödeme izlemeyi etkinleştir.

en: Default payment details message
tr: Öntanımlı ödeme detayları mesajı

en: !method settings
tr: !method ayarları

en: No payment methods founds.
tr: Henhangi bir ödeme yöntemi bulunamamıştır.

en: This gateway supports the following payment methods:
tr: Bu geçit aşağıdaki ödeme yöntemlerini desteklemektedir:

en: Enable this payment gateway for use.
tr: Bu ödeme geçidini kullanmak üzere etkinleştir.

en: Order total preview:
tr: Sipariş bedeli:

en: Payment entered.
tr: Ödeme girildi.

en: An error loading the payment information occurred.
tr: Ödeme bilgileri yüklenirken bir hata oluştu.

en: Payment information:
tr: Ödeme bilgileri:

en: Are you sure you want to delete this payment?
tr: Bu ödemeyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Payment deleted.
tr: Ödeme silinmiştir.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
tr: Bu ödeme için lütfen bir ödeme geçidi seçiniz.

en: Use gateway
tr: Geçidi kullan

en: view payments
tr: ödemelere bak

en: manual payments
tr: elle ödemeler

en: delete payments
tr: ödemeyi sil

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
tr: Başarılı bir ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için test kredi kartı ödeme geçidi ekler.

en: Receive Check
tr: Çek kabul et

en: Check or money order
tr: Havale/EFT veya Posta Çeki

en: Cash on delivery
tr: Teslimatta nakit ödeme

en: Pay cash on delivery on pick-up.
tr: Teslimatta nakit ödeme.

en: A generic payment method type.
tr: Genel bir ödeme yöntemi tipi

en: Delivery Date
tr: Teslim Tarihi

en: Desired delivery date:
tr: İstenilen Teslim Tarihi:

en: Set to 0 for no maximum order limit.
tr: Sınırsız sipariş limiti için 0 atayınız.

en: Let customers enter a desired delivery date.
tr: Müşteriye tercih ettiği teslimat tarihini girmeye izin ver.

en: Enter a desired delivery date:
tr: İstenilen teslim tarihi girin:

en: Checks should be made out to:
tr: Ödemeleri aşağıdaki hesaplara yapabilirsiniz

en: Mail to
tr: E-posta alıcısı

en: Clear Date:
tr: Tarihi Temizle:

en: Check received
tr: Çek alındı.

en: Order balance:
tr: Sipariş bakiyesi:

en: The amount must be a number.
tr: Tutar sayı olarak girilmeli.

en: Payment Method Pack
tr: Ödeme yöntemleri paketi

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
tr: Havale/EFT veya Posta Çeki, COD(Kapıda Ödeme) ve 'diğer' ödeme tipi hizmetleri

en: Review order
tr: Siparişi gözden geçir

en: Review payment
tr: Ödemeyi gözden geçir

en: Submit order
tr: Siparişi onayla

en: PayPal payment cancelled
tr: PayPal ödemesi iptal edilmiştir.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
tr: PayPal - kişisel bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapın.

en: API server
tr: API Sunucusu

en: Express Checkout
tr: Hızlı Satın Alma

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında kargo seçim formunu etkinleştir.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında şirket adı kutucuğunu etkinleştir.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında irtibat telefonu kutucuğunu etkinleştir.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
tr: Ödemeyi gözden geçirme sayfasında yorum kutucuğunu etkinleştir.

en: <b>Address:</b> @avscode
tr: <b>Adres:</b> @avscode

en: Complete sale
tr: Satışı tamamla

en: The authorization has been voided.
tr: Onaylama iptal edilmiştir.

en: Calculate shipping
tr: Taşıma hesapla

en: Order comments
tr: Sipariş Notu

en: Continue checkout
tr: Satın almaya işlemine devam et

en: Postal code matched; address did not
tr: Posta kodu eşleşti; ancak adres eşleşmedi

en: Matched
tr: Eşleşti

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Unkown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
tr: E-posta adresiniz henüz kayıt edilmemiş veya onaylanmamıştır.

en: Flat shipping rates
tr: Sabit taşıma ücreti

en: Line item label
tr: Ürün kalemi etiketi

en: The starting price for shipping costs.
tr: Kargo maliyetinin başlangıç fiyatı

en: Do you want to delete this shipping method?
tr: Bu taşıma yöntemini silmek istiyor musunuz?

en: Assigns a flat shipping rate to products.
tr: Taban nakliye oranını ürünlere uygula.

en: Shipping quote settings
tr: Kargo ödeme ayarları

en: Configure the shipping quote settings.
tr: Kargo ödeme ayarlarını yapılandır

en: View general shipping quote settings.
tr: Genel kargo ödeme ayarları görüntüle

en: Shipping settings
tr: Taşıma/kargo ayarları

en: Default product shipping type
tr: Ürün için öntanımlı kargo gönderim yöntemi

en: Order: Product
tr: Sipariş: Ürün

en: Calculate shipping cost
tr: Kargo bedelini hesapla

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
tr: Kargo alternatiflerini, adres bilginizi girerek veya aşağıdaki tuşu kullanarak görebilirsiniz.

en: Calculate
tr: Hesapla

en: Estimated shipping cost:
tr: Tahmini kargo gönderim maliyeti:

en: Click to calculate shipping
tr: Kargo alternatiflerini görmek için tıklayınız

en: You must select a shipping option before continuing.
tr: Devam etmeden önce bir kargo yöntemi seçmek zorundasınız.

en: Apply to order
tr: Sipârişe uygula

en: Package %id:
tr: Paket %id:

en: Contents:
tr: İçerik:

en: Package type:
tr: Paket türü:

en: Dimensions:
tr: Boyut:

en: Tracking number:
tr: İzleme numarası:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Cost:
tr: Maliyet:

en: Physical dimensions of the packaged product.
tr: Paketlenmiş ürünün fiziksel boyutları

en: Units of measurement
tr: Ölçüm birimi

en: Millimeters
tr: Milimetre

en: Shipment options
tr: Gönderi seçenekleri

en: Expected delivery
tr: Tahmini teslimat

en: Shipping cost
tr: Kargo gönderim maliyeti

en: Save shipment
tr: Teslimatı kaydet

en: Package @id has been deleted.
tr: Paket @id silindi.

en: Origin address
tr: Çıkış adresi

en: Saved Addresses
tr: Mevcut adresler

en: Dimensions are required for custom packaging.
tr: Paketleme için boyut bilgisi gerekli.

en: Password field is required.
tr: Parola alanı zorunludur.

en: Physical dimensions of the package.
tr: Paketin fiziksel boyutları.

en: Review shipment
tr: Kargoyu gözden geçir

en: Total Charges
tr: Toplam Masraflar

en: Ship from:
tr: Gönderilen yer:

en: Weight rate per product
tr: Her ürün için ağırlık miktarı

en: Create and edit attributes and options.
tr: Nitelik ve seçenek oluştur ve düzenle

en: Configure the attribute settings
tr: Nitelik ayarlarını yapılandır

en: Display total price
tr: Toplam fiyatı göster

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Product attribute deleted.
tr: Ürün niteliği silindi.

en: Default cost
tr: Öntanımlı maliyet

en: No attributes left to add.
tr: Eklemek için nitelik kalmadı.

en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
tr: Sipariş bilgileri aşağıdaki e-posta adresinize gönderilecektir.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
tr: <b>E-posta adresi:</b> @email (<a href="!url">düzenle</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
tr: Bu sipariş için geçerli bir e-mail adresi girin ya da varolan hesabınızla giriş yaparak alışverişe devam etmek için <a href="!url">burayı</a> tıklayın.

en: Confirm e-mail address
tr: E-posta adresini doğrula

en: Confirm password
tr: Parolayı doğrula

en: Passwords must match to proceed.
tr: İşleme devam edilmesi için parolalar uyuşmalıdır.

en: New account details
tr: Yeni hesap detayları

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
tr: <b>Seçenek.</b> Yeni müşteriler kendi özel üye bilgilerini girebilirler.<br />Eğer bir bilgi girilmediyse bu alanları sizin için biz doldurabiliriz.

en: The e-mail address did not match.
tr: E-posta adresi eşleşmedi.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
tr: E-posta adresiniz için mevcut bir üyelik bulunmaktadır. Yeni girdiğiniz üyelik bilgileri dikkate alınmayacaktır.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
tr: %name kullanıcı adı hâli hazırda kullanılmaktadır. Lütfen farklı bir kullanıcı adı giriniz veya kullanıcı adı alanını boş bırakınız.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
tr: Girdiğiniz parolalar uyuşmuyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: New account details help message
tr: Yeni hesap detayları yardım mesajı

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
tr: Yeni hesap detayları alanında görülecek yardım metni giriniz.

en: Enter your delivery address and information here.
tr: Teslimat adresi ve bilgilerinizi buraya giriniz.

en: My delivery information is the same as my billing information.
tr: Teslimât bilgilerim, fatura bilgilerim ile aynıdır

en: Enter your billing address and information here.
tr: Fatura adres ve bilgilerinizi giriniz.

en: My billing information is the same as my delivery information.
tr: Fatura bilgilerim, teslimat bilgilerim ile aynıdır

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
tr: Siparişiniz ile ilgili eklemek istediğiniz özel talimatlarınız veya sorularınız için bu alanı kullanınız.

en: Cart settings
tr: Sepet ayarları

en: Configure the cart settings.
tr: Sepet ayarlarını yapılandır.

en: View the cart settings.
tr: Sepet ayarlarını görüntüle

en: Edit the cart settings.
tr: Sepet ayarlarını düzenle

en: Edit the basic cart settings.
tr: Temel sepet ayarlarını düzenle.

en: Cart panes
tr: Sepet bölümleri

en: Edit the pane settings for the cart view page.
tr: Sepetin gösterildiği sayfa için bölümleri ayarları düzenleyin

en: Cart block
tr: Sepet Bloğu

en: Edit the settings for the shopping cart block.
tr: Alışveriş sepeti bloğu için ayarları düzenle

en: Checkout settings
tr: Kasa ayarları

en: Configure the checkout settings.
tr: Kasa ayarlarını değiştir

en: View the checkout settings.
tr: Satın alma ayarlarını görüntüle

en: Edit the basic checkout settings.
tr: Temel satın alma ayarları düzenle.

en: Checkout panes
tr: Satın alma penceresi

en: Edit the pane settings for the checkout page.
tr: Kasa sayfasındaki bölümleri düzenleyin

en: Checkout messages
tr: Satın alma mesajları

en: Edit the messages for the checkout completion page.
tr: Siparişin tamamlandığı sayfada görünecek mesajları düzenleyin

en: Address fields
tr: Adres alanları

en: Edit the address field settings.
tr: Adres alan ayarlarını düzenle

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
tr: Sepetinizi görüntüleyin/düzenleyin ya da siparişi tamamlayın.

en: Purchase the items in your shopping cart.
tr: Alışveriş Sepetindekileri satın al.

en: Review an order before final submission.
tr: Siparişi onaylamadan önce son gözden geçirme

en: Display information upon completion of an order.
tr: Sipariş tamamlandığında bilgileri göster.

en: Hide block if cart is empty.
tr: Sepet boş ise bloğu gizle

en: Display the shopping cart icon in the block title.
tr: Blok başlığında alışveriş sepeti simgesini göster.

en: Cart name
tr: Sepet adı

en: Display small help text in the shopping cart block.
tr: Alışveriş sepeti bloğunda küçük yardım metni göster

en: Cart help text
tr: Sepet yardım metni

en: Displayed if the above box is checked.
tr: Üstteki kutu işaretlendiyse gösterilir.

en: Click title to display cart contents.
tr: Sepet içeriğini görüntülemek için başlığı tıklayın.

en: There are no products in your shopping cart.
tr: Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
tr: Siparişiniz başarıyla tamamlanmıştır. <b>Sipariş numaranız: [order-id].</b>

en: Cart contents
tr: Sepet içeriği

en: Customer information
tr: Müşteri Bilgileri

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
tr: Sitede yeni bir müşteri oluşturmak için gerekli bilgileri alın.

en: Delivery information
tr: Teslimat bilgileri

en: Allow a customer to put comments on an order.
tr: Müşterilere siparişe yorum eklemesi için izin verin

en: Continue shopping
tr: Alışverişe devam et

en: Cart block is !option when empty.
tr: Sepet bloğu boş olduğu durumda : !option.

en: Cart block is !option by default.
tr: Sepet bloğu öntanımlı durumda  : !option.

en: General cart settings
tr: Genel sepet ayarları

en: Add to cart redirect
tr: Sepet yönlendirmesi için ekle

en: Anonymous cart duration
tr: Oturum açılmamış durumda sepetin geçerlilik süresi

en: Minute(s)
tr: Dakika

en: Hour(s)
tr: Saat

en: General checkout settings
tr: Genel kasa seçenekleri

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
tr: Yeni müşteriye üyeliği ile ilgili detay bilgiyi e-posta olarak gönder.

en: Continue shopping message
tr: Alışverişe devam et mesajı

en: Update cart
tr: Sepeti güncelle

en: Your cart has been updated.
tr: Sepetiniz güncellenmiştir.

en: You must login before you can proceed to checkout.
tr: Devam edebilmek için giriş yapmalısınız.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
tr: Üzgünüz, bu ürün şu anda satışta değil

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
tr: <strong>@product-title</strong>, <a href="!url">sepetiniz</a>e eklendi.

en: Cart links settings
tr: Sepet bağlantı ayarları

en: Cart links clicks
tr: Sepet bağlantıları tıklaması

en: Track clicks through cart links.
tr: Sepet bağlantıların tıklanmısını izle

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
tr: Sepet bağlantısı  /cart/add/cart_link_content olmalıdır.

en: Sets the ID of the cart link.
tr: Sepet bağlantısının ID'sini girin.

en: Empties the customer's cart.
tr: Müşteri sepetini boşaltır.

en: Adds a product to the cart.
tr: Bir ürünü sepete ekler.

en: administer cart links
tr: Sepet bağlantılarını yönet

en: view cart links report
tr: sepet bağlantıları raporuna bak

en: Cart Links
tr: Sepet Bağlantıları

en: Catalog settings
tr: Katalog ayarları

en: Configure the catalog settings.
tr: Katalog ayarlarını şekillendir

en: Find orphaned products
tr: Katalog dışı kalmış ürünleri bul

en: Remove category image: !image
tr: Kategori imajını kaldır: !image

en: Catalog path settings
tr: Katalog yol ayarları

en: Pattern for catalog pages
tr: Katalog sayfaları şablonu

en: catalog/[catpath-raw]
tr: katalog/[catpath-raw]

en: catalog pages
tr: Katalog sayfaları

en: Catalog vocabulary
tr: Katalog sözlüğü

en: Find orphaned products here.
tr: Katalog dışı kalmış ürünleri buruda bul

en: Unlisted products
tr: Listelenmemiş ürünler

en: Catalog block settings
tr: Katalog blok ayarları

en: More...
tr: devamı...

en: Always expand categories in the catalog block
tr: Katalog bloğundaki kategorileri her zaman açık tut.

en: Display node counts in the catalog block
tr: Node adedini katalog bloğunda göster

en: Catalog products list
tr: Katalog ürünleri listesi

en: View your purchased files.
tr: Satın aldığınız dosyaları görüntüleyin.

en: File downloads
tr: İndirilebilir dosyalar

en: Click here to view your file downloads.
tr: Buraya tıklayarak indirebileceğiniz dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

en: User can now download files in the directory %dir.
tr: Üye şimdi %dir dizinindeki dosyaları indirebilir.

en: User can now download the file %file.
tr: Üye şimdi %file isimli dosyayı indirebilir.

en: The file downloads directory has been set and is working.
tr: Dosya indirme dizini ayarlanmış ve çalışır durumda.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
tr: <strong>Kargolanabilir:</strong> Evet

en: <strong>Shippable:</strong> No
tr: <strong>Kargolanabilir:</strong> Hayır

en: Files path
tr: Dosya yolu

en: IP addresses
tr: IP adresleri

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
tr: Bir ürünün indirilebilirlik özelliği satın alınma işleminden ne kadar süre sonra sona ersin?

en: %dir is not a valid file or directory
tr: %dir dizini geçerli bir dosya ya da dizin değil

en: Delete file(s)
tr: Dosyaları sil

en: File options
tr: Dosya seçenekleri

en: Perform action
tr: Eylemi gerçekleştir

en: Message subject
tr: İleti konusu

en: expires on @date
tr: @date tarihinde bitecek

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
tr: Bu mesajın hatalı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen site yöneticisi ile iletişime geçiniz.

en: The IP address %ip
tr: IP adresi %ip

en: No category
tr: Kategori yok

en: Send e-mail notification on update.
tr: Güncellemede e-posta bildirimi gönder.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
tr: [order-first-name] [order-last-name],
    
    [store-name] alışveriş sitesinde ve [order-link] bağlantısındaki sipariş numaranız güncellenmiştir.
    
    Sipariş durumu: [order-status]
    
    Sipariş ile ilgili yorum:
    [order-last-comment]
    
    Hesabınıza ulaşmak ve sipariş detaylarınız ile ilgili bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.
    [site-login]
    
    
    Tekrar teşekkür ederiz.
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Your Order at [store-name]
tr: [store-name] siparişiniz

en: New Order at [store-name]
tr: [store-name] için yeni sipariş var

en: Order #[order-id] Update
tr: Sipariş #[order-id] Güncellendi

en: Modify 'Ship to' information
tr: 'Gönderi adresi' bilgisini değiştir

en: Modify 'Bill to' information
tr: 'Fatura adresi' bilgisini değiştir

en: Select from address book.
tr: Adres defterinden seç.

en: Primary e-mail:
tr: Ana e-posta:

en: Modify 'Customer info'
tr: 'Müşteri bilgisi' bilgisini güncelle

en: Customer number
tr: Müşteri numarası

en: Primary e-mail
tr: Ana e-posta

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
tr: Ürün bilgileri yükleniyor... (<em>Eğer bir yükleme olmuyor ise Javascript özelliğinizin etkin olup olmadığını denetleyin.<*em>)

en: Add product
tr: Ürün ekle

en: Order created.
tr: Sipariş oluşturuldu.

en: Add an admin comment
tr: Bir yönetici yorumu ekle

en: Admin comments are only seen by store administrators.
tr: Yönetici yorumları sadece mağaza yöneticileri tarafından görüntülenebilir.

en: No admin comments have been entered for this order.
tr: Bu sipariş için herhangi bir yönetici yorumu bulunmamaktadır.

en: Add an order comment
tr: Siparişe bir yorum ekleyin

en: Order updated.
tr: Sipariş güncellendi.

en: This order contains no products.
tr: Bu siparişte hiç ürün yok.

en: This order has no admin comments associated with it.
tr: Bu sipariş herhangi bir yönetici yorumu ile ilişkilendirilmemiştir.

en: Check the order total
tr: Sipariş toplamını hesapla

en: Check an order's products
tr: Sipariş ürünlerini denetle.

en: Update the order status
tr: Sipariş durumunu güncelle

en: Add a comment to the order
tr: Siparişe bir yorum ekle

en: Order total value
tr: Siparişin toplam bedeli

en: Unit of measurement
tr: Ölçü birimi

en: Order settings
tr: Sipariş seçenekleri

en: Configure the order settings.
tr: Sipariş seçeneklerini yapılandır.

en: View the order settings.
tr: Sipariş seçeneklerini görüntüle.

en: Edit the order settings.
tr: Sipariş seçeneklerini düzenle.

en: Edit the basic order settings.
tr: Temel sipariş seçeneklerini ayarla.

en: View orders
tr: Siparişleri görüntüle

en: Create order
tr: Sipariş oluştur

en: Search orders
tr: Sipariş ara

en: Search existing orders.
tr: Mevcut siparişlerde ara.

en: Select address
tr: Adres seçiniz

en: Select customer
tr: Müşteri seçin

en: View your order history.
tr: Sipariş geçmişinizi görüntüleyin.

en: View order @order_id.
tr: @order_id no.lu siparişi görüntüle.

en: View invoice
tr: Faturayı görüntüle

en: View order
tr: Siparişi görüntüle

en: Printable invoice
tr: Yazdırılabilir fatura

en: Mail invoice
tr: Posta faturası

en: Delete order @order_id.
tr: @order_id no.lu siparişi sil.

en: Standard delivery
tr: Standart gönderi

en: The order ID.
tr: Sipariş numarası

en: The subtotal of products on an order.
tr: Siparişteki ürünlerin ara toplamı.

en: The order total.
tr: Sipariş toplamı.

en: The primary e-mail address of the order.
tr: Sipariş için ana e-posta adresi.

en: The order shipping address.
tr: Sipariş kargo gönderi adresi

en: The phone number for the shipping address.
tr: Kargo adresi için telefon numarası

en: The order billing address.
tr: Sipariş faturalama adresi

en: The phone number for the billing address.
tr: Fatura adresi için telefon numarası

en: The first name associated with the order.
tr: Sipariş ile ilişkili isim.

en: The last name associated with the order.
tr: Sipariş ile ilişkili soyad

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
tr: Yönetici tarafından giriler sipariş ile ilgili son yorum. (Sipariş yöneticisi yorumları sayılmamıştır)

en: The current order status.
tr: Siparişin şu anki durumu.

en: Click here to view your order history.
tr: Sipariş geçmişinizi görmek için burayı tıklayın.

en: Ship to
tr: Gönderi adresi

en: Bill to
tr: Fatura adresi

en: Customer info
tr: Müşteri bilgisi

en: Manage the information for the customer's user account.
tr: Müşterinin kullanıcı hesabı ekranındaki bilgileri yönet.

en: Line items
tr: Ürün kalemleri

en: Admin comments
tr: Yönetici yorumları

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
tr: İdari notlar ve yönergeler hakkındaki yönetici yorumlarını görüntüle.

en: Number of orders on overview screen
tr: Genel ekrandaki sipariş sayısı

en: Capitalize address on order screens
tr: Sipariş ekranlarında adres bilgisini büyük harfe çevir

en: Active orders
tr: Etkin siparişler

en: Billing first name
tr: Fatura için adınız

en: Billing last name
tr: Fatura için soyad

en: Billing company
tr: Fatura için şirket

en: Shipping first name
tr: Kargo için adınız

en: Shipping last name
tr: Kargo için soyad

en: Shipping company
tr: Kargo için şirket

en: Click to open a window with a printable invoice.
tr: Buraya tıklayarak sipariş yazdırma penceresini açabilirsiniz.

en: Remove product from order?
tr: Ürün siparişten çıkarılsın mı ?

en: No products found.
tr: Hiçbir ürün bulunamadı.

en: Recipient e-mail address
tr: Alıcı e-posta adresi

en: No addresses found for customer.
tr: Müşteri için herhangi bir adres bulunamadı.

en: Select an address
tr: Bir adres seçiniz

en: Enter an e-mail address for the new customer.
tr: Yeni müşteri için bir e-posta adresi giriniz.

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Edit order @order_id.
tr: @order_id no.lu sipariş düzenle.

en: view all orders
tr: tüm siparişleri göster

en: create orders
tr: sipariş oluştur

en: edit orders
tr: siparişleri düzenle

en: delete orders
tr: siparişleri sil

en: Order number:
tr: Sipariş numarası:

en: Customer:
tr: Müşteri:

en: Products:
tr: Ürünler:

en: Order comments:
tr: Sipariş Notu:

en: An account has been created for you with the following details:
tr: Aşağıdaki bilgiler ile sizin için bir hesap oluşturuldu:

en: Password:
tr: Parola:

en: Want to manage your order online?
tr: Siparişinizi çevirim içi olarak yönetmek mi istiyorsunuz ?

en: Purchasing Information:
tr: Satın alma Bilgileri:

en: E-mail Address:
tr: E-posta adresi:

en: Billing Address:
tr: Fatura Adresi:

en: Billing Phone:
tr: Fatura Telefonu:

en: Shipping Phone:
tr: Gönderi Telefonu:

en: Order Grand Total:
tr: Sipariş Toplam Tutarı:

en: Payment Method:
tr: Ödeme Yöntemi:

en: Order Summary:
tr: Sipariş Özeti:

en: Shipping Details:
tr: Gönderi Detayları:

en: Products Subtotal:
tr: Ürünlerin ara toplamı:

en: Total for this Order:
tr: Toplam Tutar:

en: Products on order:
tr: Siparişteki ürünler:

en: (!price each)
tr: (herbiri için !price )

en: Where can I get help with reviewing my order?
tr: Siparişimi gözden geçirmek için nereden yardım alabilirim?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
tr: Lütfen dikkat: Bu e-posta otomatik olarak gönderilmiştir. Lütfen bu mesajı cevaplamayın.

en: Thanks again for shopping with us.
tr: Bizimle alışveriş yaptığınız için tekrar teşekkür ederiz.

en: View products
tr: Ürünleri görüntüle

en: Configure product settings.
tr: Ürün ayarlarını yapılandır

en: Product SKU/model.
tr: Ürün stok kodu / modeli.

en: Your store's cost.
tr: Mağazanızın maliyeti.

en: Package quantity
tr: Paketleme miktarı

en: List position
tr: Liste konumu

en: The product's list price.
tr: Ürünün liste fiyatı

en: The product's cost.
tr: Ürünün maliyeti.

en: The product's sell price.
tr: Ürünün satış fiyatı

en: The unit of measurement for the product's weight.
tr: Ürünün ağırılığı için ölçüm birimi.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
tr: Ürünün uzunluğu,genişliği ve yüksekliği için ölçüm birimi.

en: The numerical value of the product's length.
tr: Ürünün uzunluğunun rakamsal değeri

en: The product's formatted length.
tr: Ürünün paketlenmiş uzunluğu.

en: The numerical value of the product's width.
tr: Ürünün rakamsal genişliği

en: The product's formatted width.
tr: Ürünün paketlenmiş genişliği.

en: The numerical value of the product's height.
tr: Ürünün rakamsal yükseklik değeri.

en: The product's formatted height.
tr: Ürünün paketlenmiş yüksekliği.

en: Display price
tr: Fiyatı göster

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
tr: Maliyet (sadece 'administer products' yetkisine sahipler görebilir)

en: <em>Add to cart</em> button text
tr: <em>Sepete ekle</em> buton yazısı

en: Product view
tr: Ürün görünümü

en: Product field
tr: Ürün alanı

en: Class ID
tr: Sınıf ID

en: No product classes have been defined yet.
tr: Henüz ürün sınıfı tanımlanmadı.

en: Add a class
tr: Bir sınıf ekle

en: Product class %type deleted.
tr: Ürün sınıfı %type silindi.

en: SKU: @sku
tr: Ürün stok kodu: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
tr: Geçersiz bir miktar girişi yaptınız.

en: Weight: !weight
tr: Ağırlık: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
tr: Boyutlar: !length × !width × !height

en: No product features found.
tr: Ürün özelliği bulunamadı.

en: The following product features are enabled
tr: Bu ürün için özellikler etkinleştirildi.

en: !feature settings
tr: !feature ayarlar

en: The product feature has been deleted.
tr: Ürün özelliği silindi.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
tr: Bu %feature'i silmek istediğinize emin misiniz?

en: That product feature doesn't exist.
tr: Ürün özelliği mevcûd değil.

en: Error: No form data was returned for that operation.
tr: Hata: Bu operasyon herhangi bir form bilgisi döndürmedi.

en: No features found for this product.
tr: Bu için özellik bulunamadı

en: Add a new feature
tr: Yeni özellik ekle

en: Save feature
tr: Özelllik kaydet

en: The product feature has been added.
tr: Ürün özelliği eklendi.

en: The product feature has been updated.
tr: Ürün özelliği güncellendi.

en: administer product classes
tr: Ürün sınıflarını yönet

en: administer product features
tr: Ürün özelliklerini yönet

en: Product kit
tr: Ürün kiti

en: Name of the product kit
tr: Ürün kitinin adı

en: Product Information
tr: Ürün bilgisi

en: Click to add to cart.
tr: Sepete eklemek için tıklayınız

en: Product Kit
tr: Ürün Kiti

en: View the report settings.
tr: Rapor ayarlarını görüntüle

en: Customer reports
tr: Müşteri raporları

en: View reports for store customers
tr: Mağaza müşterileri raporlarını görüntüle

en: View reports for store products
tr: Mağaza ürünleri raporlarını görüntüle

en: Sales reports
tr: Satış raporları

en: View reports for store sales
tr: Mağaza satışları raporlarını görüntüle

en: View summary of all store sales
tr: Tüm mağazalardaki toplam satışları görüntüle

en: View store sales for a particular year
tr: Belirli bir yılın mağaza satışlarını görüntüle

en: No customers found
tr: Müşteri bulunamadı

en: Show paged records
tr: Sayfalanmış kayıtları göster

en: Show all records
tr: Tüm kayıtları göster

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
tr: Çoklu durum seçimi için Ctrl tuşuna basılı tutun.

en: You must select at least one order status.
tr: En azından bir tane sipariş statüsü seçmelisiniz.

en: Customers total
tr: Toplam müşteri

en: New customers today
tr: Bugün için yeni müşteriler

en: Online customers
tr: Çevirim içi müşteriler

en: Show a detailed list of products ordered.
tr: Sipariş edilmiş ürünleri detaylı liste olarak göster.

en: Paged table size
tr: Tablo sayfalandırma boyutu

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
tr: Bir sayfada, rapor tablosu için gösterilebilinecek azami satır sayısı.

en: Reported statuses
tr: Raporlanmış durumlar

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
tr: Sadece seçilmiş durumdaki siparişler rapora ilave edilecek.

en: view reports
tr: raporları görüntüle

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
tr: Mağaza satışlar, müşteriler ve ürünler raporlarını göster

en: Role expiration
tr: Rol geçerlilik süresi

en: Role assignment
tr: Rol atama

en: Delete role expiration
tr: Rol geçerlilik süresi silme

en: Delete a specified role expiration
tr: Belirtilen rolün geçerlilik süresini sil

en: There are no pending expirations for roles this user.
tr: Bu kullanıcı için bekleyen bir geçerlilik süresi mevcud değil

en: The expiration length must be a positive integer
tr: Geçerlilik uzunluğu pozitif değişken olmalıdır.

en: The role expiration date in long format
tr: Rol geçerlilik tarihi uzun biçimlidir

en: The role expiration date in medium format
tr: Rol geçerlilik tarihi orta biçimlidir

en: The role expiration date in short format
tr: Rol geçerlilik tarihi kısa biçimlidir

en: The associated role name
tr: Birleşmiş rol adı

en: [store-name]: [role-name] role granted
tr: [store-name]: [role-name] rol verildi

en: [store-name]: [role-name] role expired
tr: [store-name]: [role-name] rolü geçerliliğini yitirdi

en: [store-name]: [role-name] role renewed
tr: [store-name]: [role-name] rol yenilendi

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
tr: [store-name]: [role-name] rol geçerlilik süresi notları

en: Expiring roles
tr: Süresi bitecek roller

en: This role will expire on !date
tr: Bu rol geçerliliğini !date tarihinde yitirecektir.

en: Default expiration
tr: Varsayılan geçerlilik süresi

en: Default role
tr: Varsayılan rol

en: Product roles
tr: Ürün rolleri

en: Expiration display
tr: Geçerlilik süresi görüntüleme

en: Show expirations on user page
tr: Kullanıcı sayfasında geçerlilik sürelerini göster

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
tr: Şayet kullanıcının bir tolünün geçerlilik süresi dolarsa, kullanıcıya hesap sayfasında gösterilecektir.

en: Time before reminder
tr: Hatırlatmadan önceki zaman

en: view all role expirations
tr: Tüm rollerin geçerlilik süreleri göster

en: Decrement stock upon order submission
tr: Sipariş onaylandığında stok seviyesini düşür

en: Decrement stock of products in order
tr: Siparişdeki ürünlerin stok seviyesini  düşür

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
tr: İzlemenin etkinleştirildiği siparişdeki ürünlerin stok seviyesini  düşür

en: Stock reports
tr: Stok raporları

en: View the stock settings.
tr: Stok ayarlarını görüntüle

en: The current stock level
tr: Mevcut stok seviyesi

en: The model or SKU of the stock level
tr: Model veye SKU için stok seviyesi

en: The threshold or warning limit of the stock level
tr: Stok seviyesinin kritik seviyesi veya limit uyarısı

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
tr: [store-name]: Stok kritik seviyeye ulaştı

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
tr: Bu ileti [stock-model] model için stok seviyesinin [stock-level] değerine ulaştığının bilginize arz etmek üzere gönderilmiştir. #[order-link] numaralı siparişi gerçekleştirmek için yeterli stoğunuz olmayabilir.

en: Export to CSV file
tr: SCV formatlı dosya olarak dışarı ver

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
tr: Stok seviyesi belirlenen kritik seviyeye ulaştığında bilgilendirme iletisi gönder

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
tr: Bilgilendirilecek e-posta adreslerinin virgül ile ayrılmış listesi

en: Store administration
tr: Mağaza Yönetimi

en: Administer store settings, products, orders, and more.
tr: Mağaza,  ürün, sipariş ve dahasını yönet

en: View and modify customer information and orders.
tr: Müşteri bilgilerini ve siparişleri görütüle ve güncelle

en: View customers
tr: Müşterileri görüntüle

en: Search customers
tr: Müşterileri ara

en: Search through your customer list.
tr: Müşteri listenizde arama

en: Browse various store reports.
tr: Çeşitli mağaza raporlarına bak

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
tr: Ubercart için yapılandırma ayarların uyarla

en: Links to get help!
tr: Yardım almak için linkler!

en: Country settings
tr: Ülke ayarları

en: Configure country specific settings.
tr: Ülkeye has ayarları konfigüre et.

en: View the country settings.
tr: Ülke ayarlarını görüntüle

en: Edit the country settings.
tr: Ülke ayarlarını düzenle

en: Import countries
tr: Ülkeleri içe aktar

en: Import and manage countries.
tr: Ülkeleri içeri aktar ve yönet

en: Country formats
tr: Ülke biçimleri

en: Edit the country specific format settings.
tr: Ülkenin kendisine has ayarlarını düzenle

en: Store settings
tr: Mağaza ayarları

en: Configure the main store settings.
tr: Ana mağaza ayarlarını yapılandır

en: View the store settings.
tr: Mağaza ayarlarını görüntüle

en: Edit the store settings.
tr: Mağaza ayarlarını düzenle

en: Edit the contact settings.
tr: İletişim ayarlarını düzenle

en: Edit the display settings.
tr: Görüntüleme ayarlarını düzenle

en: Format settings
tr: Biçim ayarları

en: Edit the format settings.
tr: Biçim ayarlarını düzenle

en: User initials
tr: Kullanıcının başharfleri

en: Assign initials to user accounts.
tr: Başharfleri kullanıcı hesabına ata.

en: JS utilities
tr: Java Script kullanımı

en: Customer orders
tr: Müşteri siparişleri

en: View a list of orders placed by this customer.
tr: Bu müşterinin siparişlerini listele

en: Disable a country
tr: Bir ülkeyi devre dışı bırak.

en: Disable a country from use.
tr: Bir ülkeyi kullanım dışı bırakır.

en: Enable a country
tr: Bir ülkeyi geçerli kıl

en: Enable a disabled country.
tr: Geçersiz kılınmış bir ülkeyi geçerli kıl.

en: Remove a country
tr: Bir ülkeyi kaldır

en: Remove an installed country.
tr: Yüklenmiş bir ülkeyi kaldır.

en: Update a country
tr: Bir ülkeyi güncelle

en: Update an installed country.
tr: Yüklenmiş bir ülkeyi güncelle

en: Our store
tr: Mağazamız

en: A link to the site login page.
tr: Site kullanıcı giriş sayfası linki

en: The URL for the site logo.
tr: Site logosu için URL

en: The Ubercart store name.
tr: Ubercat mağaza adı.

en: The Ubercart store URL.
tr: Ubercart mağaza URL'si.

en: The Ubercart store owner.
tr: Ubercart mağaza sahibi.

en: The Ubercart store e-mail address.
tr: Ubercart mağaza e-posta adresi.

en: The Ubercart store phone number.
tr: Ubercart mağaza telefon numarası.

en: The Ubercart store mailing address.
tr: Ubercart mağaza e-posta adresi.

en: The URL to the store help page.
tr: Mağaza yardım sayfası için URL.

en: Status messages:
tr: Statü mesajları:

en: - Show links -
tr: - Bağlantıları göster -

en: You must enable the order module to track customers.
tr: Müşterileri izlemek için sipâriş eklentisini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

en: View customer's order.
tr: Müşterilerin siparişlerini görüntüle.

en: Billing name
tr: Fatura ismi

en: Shipping name
tr: Kargo ismi

en: No orders found.
tr: Sipariş bulunamadı

en: View order !order_id.
tr: !order_id nolu siparişi görüntüle.

en: Edit order !order_id.
tr: !order_id nolu siparişi düzenle.

en: Create an order for this customer.
tr: Bu müşteri için bir sipariş oluştur.

en: Use the following links to find documentation and support:
tr: Dökümantasyon ve destek için bu linkleri kullanınız:

en: Ubercart User's Guide
tr: Ubercart kullanıcı kılavuzu

en: Support Forums
tr: Destek Forumları

en: Drupal Handbook
tr: Drupal el kitabı

en: -None available-
tr: Mevcud değil

en: !country disabled.
tr: !country devre dışı bırakıldı.

en: !country is already disabled.
tr: !country zaten devre dışı bırakılmıştı.

en: Attempted to disable an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülke devre dışı bırakılmaya çalışıldı.

en: Attempted to enable an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülke devre alınmaya çalışıldı.

en: Attempted to remove an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülke kaldırılmaya çalışıldı.

en: !country removed.
tr: !country kaldırıldı.

en: Attempted to update an invalid country.
tr: Geçersiz bir ülkeyi güncellemeyi denediniz

en: You cannot update to a previous version.
tr: Önceki versiyonu güncelleyemezsiniz

en: Country update complete.
tr: Ülke bilgileri güncellemesi tamamlandı.

en: Address variables instructions
tr: Adres değişkenleri

en: Customer's first name
tr: Müşterinin adı

en: Customer's last name
tr: Müşretirin soyadı

en: First street address field
tr: İlk cadde adres alanı

en: Second street address field
tr: İkinci cadde adres alanı

en: City name
tr: Şehir adı

en: Full name of the zone
tr: Bölge adı

en: Abbreviation of the zone
tr: Bölge kısaltması

en: Name of the country
tr: Ülke İsmi

en: 2 digit country abbreviation
tr: 2 harflik ülke kısaltması

en: 3 digit country abbreviation
tr: 3 harflik ülke kısaltması

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
tr: Bu değişkenler ülke için girilmiş kargo adresinde kullanılmış olmalıdır.

en: Address format
tr: Adres biçimi

en: Country settings saved.
tr: Ülke ayarları kayıt edildi.

en: Dashboard with expanded submenu links
tr: Alt menü linkleri ile genişletilmiş gösterge tablosu

en: Dashboard with no submenu links
tr: Alt menü linksiz gösterge tablosu

en: Normal Drupal submenu listing
tr: Normal drupal alt menü listelemesi

en: Store name
tr: Mağaza Adı

en: Store owner
tr: Mağaza sahibi

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
tr: Bazı seçenekler farklı temalarda daha iyi görünürler, dolayısıyla hepsini denemekten çekinmeyin!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
tr: Müşteri listesinde ve özet kısmında görüntülenecek adresi seçiniz

en: Primary customer address
tr: Müşteri birincil adresi

en: Currency format
tr: Para birimi biçimi

en: Current format
tr: Geçerli biçim

en: Currency Sign
tr: Para birimi sembolü

en: Display currency sign after amount.
tr: Miktardan sonra para birimi sembolünü göster

en: Thousands Marker
tr: Binlik ayracı

en: Decimal Marker
tr: Ondalık ayracı

en: Number of decimal places
tr: Ondalık hane sayısı

en: Weight format
tr: Ağırlık biçimi

en: Default unit of measurement
tr: Varsayılan ölçü birimi

en: @unit format string
tr: @unit dizi biçimi

en: Length format
tr: Uzunluk biçimi

en: PHP date
tr: PHP tarihi

en: Street address 1
tr: Adres 1

en: Street address 2
tr: Adres 2

en: Initials
tr: Başharfler

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: 01 - January
tr: 01 - Ocak

en: 02 - February
tr: 02 - Şubat

en: 03 - March
tr: 03 - Mart

en: 04 - April
tr: 04 - Nisan

en: 05 - May
tr: 05 - Mayıs

en: 06 - June
tr: 06 - Haziran

en: 07 - July
tr: 07 - Temmuz

en: 08 - August
tr: 08 - Ağustos

en: 09 - September
tr: 09 - Eylül

en: 10 - October
tr: 10 - Ekim

en: 11 - November
tr: 11 - Kasım

en: 12 - December
tr: 12 - Aralık

en: Source string contains an invalid character (!char)
tr: Kaynak dizisi geçersin karekter (!char) içeriyor

en: view customers
tr: müşterileri görüntüle

en: view store reports
tr: mağaza raporlarını görüntüle

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
tr: ZORUNLU. Mağaza ayarlarını yapılandırın ve Ubercart sitenizi yönetin.

en: Subtotal excluding taxes
tr: Vergi hariç ara toplam

en: Apply @tax
tr: @tax uygula

en: Tax rates and settings
tr: Vergi oranları ve ayarlar

en: Delete tax rule
tr: Vergi kuralı sil

en: Changed %title to %amount.
tr: %title %amount olarak değiştirildi.

en: Removed %title.
tr: %title kaldırıldı.

en: Added %amount for %title.
tr: %title için %amount eklendi.

en: Taxed product types
tr: Vergilendirilmiş ürün tipleri

en: configure taxes
tr: Vergileri konfigüre et

en: Custom pages
tr: Özel sayfalar

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: Congo (Kinshasa)
tr: Kongo (Kinşasa)

en: Congo (Brazzaville)
tr: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
tr: Fildişi Sahili

en: Serbia And Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Hong Kong S.A.R., China
tr: Hong Kong Ö.Y.B., Çin

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Macao S.A.R., China
tr: Macao Ö.Y.B., Çin

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Enable developer modules
tr: Geliştirici eklentilerini etkinleştir

en: Disable developer modules
tr: Geliştirici eklentilerini devre dışı bırak

en: Current anonymous / authenticated users
tr: Şu andaki kayıtsız / kayıtlı kullanıcılar

en: Disabled these modules: !module-list.
tr: Şu eklentiler devre dışı bırakıldı: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
tr: Herhangi bir geliştirici eklentisi etkin değil.

en: display drupal links
tr: drupal bağlantılarını göster

en: Default sort order
tr: Varsayılan sıralama düzeni

en: translate
tr: çeviri

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
tr: Güvenlik uyarısı: .htaccess dosyası yazılamıyor. Lütfen %directory dizininde aşağıdaki satırları içeren bir .htaccess dosyası yaratın: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
tr: Bu dosyanın boyutu (%filesize) disk kotanızı (%quota) aşıyor.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
tr: Resim, izin verilen boyutlara (%dimensions piksel) uyması için yeniden boyutlandırıldı.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok geniş; izin verilen en büyük boyutlar %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok küçük; izin verilen en küçük boyutlar %dimensions piksel.

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Path: !path
tr: Yol: !path

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Analyze
tr: Çözümle

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Admin
tr: Yönetim

en: Row
tr: Satır

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Page elements
tr: Sayfa elemanları

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Yellow
tr: Sarı

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Referenced user
tr: Başvurulan kullanıcı

en: Load a referenced node
tr: Başvurulan bir düğümü yükle

en: Referenced content
tr: Başvurulmuş içerik

en: Populate a field
tr: Bir alanı doldurun

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: ends with
tr: bittiği değer

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Input type
tr: Girdi tipi

en: %name: this post can't be referenced.
tr: %name: Bu iletiye başvuru yapılamaz.

en: Locations
tr: Konumlar

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Konum Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Cadde (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ek (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Kent (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Eyalet/İl (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Eyalet/İl Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Posta Kodu (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Enlem (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Boylam (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ülke (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ülke Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Locations are addresses and map coordinates.
tr: Konumlar adresve harita koordinatlarıdır.

en: The location ID of the location.
tr: Konumun konum ID'si.

en: The name of the selected location.
tr: Seçili konumun adı.

en: The street address of the selected location.
tr: Seçili konumun cadde adresi.

en: The city of the selected location.
tr: Seçili konumun kenti.

en: The postal code of the selected location.
tr: Seçili konumun posta kodu.

en: The country of the selected location.
tr: Seçili konumun ülkesi.

en: The latitude of the selected location.
tr: Seçili konumun enlemi.

en: The longitude of the selected location.
tr: Seçili konumun boylamı.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
tr: Seçili konumun 'Lat, lon' (enlem, boylam) biçiminde koordinatları.

en: Distance / Proximity
tr: Uzaklık / Yakınlık

en: Check this box to delete this location.
tr: Bu konumu silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Location Fields
tr: Konum Alanları

en: Force Default
tr: Öntanımlıyı Zorla

en: Country name
tr: Ülke adı

en: Map link
tr: Harita bağlantısı

en: Minimum number of locations
tr: En az konum sayısı

en: The number of locations that are required to be filled in.
tr: Doldurulması zorunlu en fazla konum sayısı.

en: Display Weight
tr: Ağırlığı Göster

en: location
tr: konum

en: Display location in teaser view
tr: Özet gösterimde konumu göster

en: Display location in full view
tr: Tüm gösterimde konumu göster

en: RSS Settings
tr: RSS Ayarları

en: GeoRSS-Simple
tr: GeoRSS-Basit

en: administer user locations
tr: kullanıcı konumlarını yönet

en: set own user location
tr: kendi kullanıcı konumunu ayarla

en: view own user location
tr: kendi kullanıcı konumunu gör

en: view all user locations
tr: tüm kullanıcı konumlarını gör

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
tr: Kendi tablosu olmayan şeyleri kaydetmek için kullanılan genel önbellek tablosu. Özel eklentiler de çeşitli öğelerini önbelleklemek için bu tabloyu kullanabilir.

en: Node Locations
tr: Düğüm Konumları

en: User Locations
tr: Kullanıcı Konumları

en: Location Field
tr: Konum Alanı

en: Location CCK
tr: Konum CCK

en: Defines a Location field type.
tr: Bir Konum alanı türü tanımlar

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Konum faks numarası (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir).

en: Allows you to add a fax number to a location.
tr: Düğüme bir faks numarası eklemenizi sağlar.

en: Add locations to each node.
tr: Her düğüme konum ekle.

en: Proximity
tr: Yakınlık

en: Locate Address
tr: Adresi Konumlandır

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Use Distance / Proximity filter
tr: Uzaklık / yakınlık süzgeci kullan

en: Street only
tr: Yalnız cadde

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Proximity (Rectangular)
tr: Yakınlık (dörtköşe çerçevede)

en: Proximity (Circular)
tr: Yakınlık (dairesel)

en: Postal Code / Country
tr: Posta Kodu / Ülke

en: Postal Code (assume default country)
tr: Posta Kodu (öntanımlı ülkeyi kabul et)

en: Disable Continuous Zoom
tr: Sürekli Büyütmeyi Devre Dışı Bırak

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
tr: Düğümler, bir Drupal sitesinin ana içeriğidir.

en: Comments are responses to node content.
tr: Yorumlar, düğüm içeriğine verilen yanıtlardır.

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
tr: Silinecek bir yorum bulunamadı veya seçtiğiniz yorum başka bir yönetici tarafından silindi.

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: Is not empty (NULL)
tr: Boş değil (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Access type
tr: Erişim şekli

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: Theming information
tr: Tema bilgileri

en: Thank you for your vote.
tr: Oyunuz için teşekkürler

en: Ends with
tr: İle biten

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Wildcard title
tr: Joker başlığı

en: <Basic validation>
tr: <Temel doğrulama>

en: Use default RSS settings
tr: Öntanımlı RSS ayarlarını kullan

en: Title plus teaser
tr: Başlık ve özet

en: Front page feed
tr: Ön sayfa beslemesi

en: Primary
tr: Birincil

en: The node ID of the node.
tr: Bu düğümün düğüm ID'si

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: Dashboard
tr: Pano

en: No role
tr: Rol yok

en: Image preview
tr: Resim önizleme

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: Link this field
tr: Bu alanda bağlantı

en: Only show "listed" file attachments
tr: Sadece "listelenmiş" dosya eklerini göster

en: My order history
tr: Sipariş geçmişim

en: Menu link ID
tr: Menü bağlantısı ID

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: You do not have any administrative items.
tr: Yönetebileceğiniz herhangi bir öğe bulunmuyor.

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Per role
tr: Rol başına

en: Per role per page
tr: Her sayfada her rol başına

en: Per user
tr: Kullanıcı başına

en: Per user per page
tr: Her sayfada her kullanıcı başına

en: Create new
tr: Yeni oluştur

en: The file could not be uploaded.
tr: Dosya karşıya yüklenemedi.

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Node module form.
tr: Düğüm eklentisi formu

en: Locale module form.
tr: Yerelleştirme (Locale) eklentisi formu

en: Taxonomy module form.
tr: Taksonomi eklentisi formu

en: Default argument
tr: Öntanımlı değişken

en: SKU:
tr: Ürün stok kodu:

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Available actions
tr: Mevcut eylemler

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
tr: AND. Bu koşulların tümü DOĞRU ise.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
tr: OR. Bu koşullardan herhangi biri DOĞRU ise.

en: Available conditions
tr: Mevcut koşullar

en: Conditions saved.
tr: Koşullar kaydedildi.

en: is greater than
tr: büyüktür

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Description: @desc
tr: Tanım: @desc

en: Flat rate shipping method was updated.
tr: Sabit fiyatlı kargo yöntemi güncellendi.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
tr: Yeni sabit fiyatlı kargo ödeme yöntemi oluşturuldu ve etkinleştirildi.

en: Flat rate shipping method deleted.
tr: Sabit fiyatlı kargo yöntemi silindi.

en: Receiving quotes...
tr: Bilgiler alınıyor...

en: Attribute option
tr: Öznitelik seçeneği

en: Show/hide shopping cart contents.
tr: Sepeti göster/gizle.

en: View your shopping cart.
tr: Sepetinizi götüntüleyin.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
tr: Sepetinizi <a href="!url">görüntüleyin</a>.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
tr: Siparişiniz tamamlanmak üzere. Aşağıdaki ayrıntıları gözden geçirin ve her şey doğruysa "Siparişi onayla"yın. Gerekiyorsa "Sepete Geri Dön" e basarak siparişinizi düzeltebilirsiniz.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
tr[0]: <span class="num-items">@count</span> Ürün
tr[1]: <span class="num-items">@count</span> Ürün

en: Product SKU
tr: Ürün stok kodu

en: Notify customer when a file is granted
tr: Müşteriye dosya indirme izni onaylandığında haber ver

en: File expiration
tr: Dosya süre sonu

en: E-mail for granted files
tr: İndirme izni verilen dosyalar için e-posta

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
tr: Dosya indirme işleminiz tamamlanınca yeniden indirme yapmadan önce bu sayfayı yenileyin. (İzniniz varsa)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
tr: Tıklamalarınız sayacı değiştiriyor olsa bile indirme sayacı indirme işlemi süresince yeniden çalıştırılmaz.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
tr: Dosya indirme yardımcısı ve hızlandırıcısı programlar kullanmayınız, hesabınızın kilitlenmesine sebep olabilirsiniz.

en: No files can be downloaded by this user.
tr: Bu üye tarafından hiçbir dosya indirilemez.

en: File limitations
tr: Dosya sınırlamaları

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
tr: Bu dosya aynı anda kaç farklı IP adresinden indirilebilsin?

en: Override time limit
tr: Zaman sınırının üstüne yaz

en: Warn about purchasing duplicate files
tr: Aynı dosyadan birden fazla satın alınmaya çalışıldığında uyarı göster

en: The directory %dir was deleted.
tr: %dir dizini silindi.

en: The directory %dir could not be deleted.
tr: %dir dizini silinemedi.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
tr: %dir dizini silinemedi çünkü boş değil.

en: The file %dir was deleted.
tr: %dir isimli dosya silindi.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
tr: Yönetim genel ekranında bir defada @orders sipariş gösteriliyor.

en: view own orders
tr: kendi siparişlerini göster

en: unconditionally delete orders
tr: siparişleri koşulsuz sil

en: View order.
tr: Siparişi görüntüle.

en: Total price
tr: Toplam fiyat

en: List Price:
tr: Liste Fiyatı:

en: Add a tax rate
tr: Bir vergi oranı gir

en: Edit a tax rate
tr: Bir vergi oranını düzenle

en: Poll title
tr: Anket başlığı

en: Meters
tr: Metre

en: Node location
tr: Düğüm konumu

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
tr: %name: Bu alan @count değerden fazlasını kapsayamaz.

en: No messages available.
tr: Hiç ileti yok.

en: Secondary
tr: İkincil

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Token replacement patterns
tr: Token değiştirme şablonları

en: Comment author's user id
tr: Yorum yazarının kullanıcı id

en: Comment creation year (four digit)
tr: Yorum oluşturulma yılı (dört rakam)

en: The user ID of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının kullanıcı ID'si.

en: The email address of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının e-posta adresi.

en: A randomly generated SHA1 hash.
tr: Rastgele oluşturulmuş SHA1

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
tr: Güncel zaman damgası, 1 Ocak 1970'den bugüne geçen saniye.

en: A randomly generated single-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı sayı

en: A randomly generated three-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı sayı

en: A randomly generated ten-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı sayı.

en: Randomly generated single-digit letter.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı harf.

en: Randomly generated three-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı harf.

en: Randomly generated ten-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı harf.

en: The email address to which the message should be sent.
tr: Mesajın gönderileceği e-posta adresi.

en: The message that should be sent.
tr: Gönderilecek mesaj.

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Change basic information
tr: Temel bilgileri değiştirme

en: Justify
tr: Hizala

en: Broken handler @table.@field
tr: Kırık işleyicisi @table.@field

en: Skipping broken view @view
tr: Kırık görünüm @view atlandı

en: Ajax callback for view loading.
tr: Görünüm yükleme için Ajax geri çağrısı.

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Convert view
tr: Görünüm dönüştür

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
tr: Görünümler için yönetim arayüzü. Bu eklenti olmadan görünüm oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz.

en: Example table
tr: Örnek tablo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
tr: Örnek tablo, örnek içerikleri içerebilir ve düğümlerle ilintili olabilir

en: Example content
tr: Örnek içerik

en: Some example content that references a node.
tr: Bir düğüme referans olarak belirlenen bazı örnek içerikler

en: Example node
tr: Örnek düğüm

en: Plain text field
tr: Düz metin alanı

en: Numeric field
tr: Sayısal alan

en: Timestamp field
tr: Zaman damgası alanı

en: Validator options
tr: Doğrulama seçenekleri

en: Display all values
tr: Tüm değerleri göster

en: Hide view / Page not found (404)
tr: Görünümü sakla / Sayfa bulunamadı (404)

en: Display empty text
tr: Boş metin ekranı

en: Provide default argument
tr: Varsayılan argüman kullan

en: Provide default argument options
tr: Varsayılan değişken seçeneklerini kullanın

en: Default argument type
tr: Varsayılan değişken türü

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Allow multiple terms per argument.
tr: Argüman için birden çok terimlere izin ver.

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
tr: Eğer seçilmiş ise, kullanıcılar 1+2+3 ya da 1,2,3 şeklinde birden fazla değişken girebilir.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Rewrite the output of this field
tr: Bu alanın çıktısını yeniden yaz

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p>Bu görünüm için aşağıdaki ikame kalıpları kullanılabilir. Sağdaki değeri görüntülemek için soldaki kalıbı kullanın. İşlem sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamazsınız; eğer burada listelenmeyen bir alana gereksinim duyuyorsanız, alanlarınızı tekrar sıralayın.<p>

en: Trim this field to a maximum length
tr: Bu alanı azami bir uzunluğa traşla

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretliyse, bu alan kısaltıldığında sonuna "..." eklenir.

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretliyse, bütün HTML etiketleri çıkartılır.

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
tr: "Özel" ise, tarih biçimleri için <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP belgeleri</a>ne bakın. "Önce" ise, gösterilecek olan farklı birimlerin adedidir ve öntanımlı değeri ikidir.

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Unlock operator
tr: Operatör kilidini aç

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: not in
tr: içinde değil

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
tr: Eğer !href adresinden gelişmiş yardım eklentisini kurarsanız, Views daha fazla ve iyi yardım sunacaktır. <a href="@hide">Bu iletiyi gizle.</a>

en: Warning! Broken view!
tr: Uyarı! Bozuk görünüm!

en: Broken
tr: Bozuk

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
tr: Ne yapmak istediğinizden emin değil misiniz? "!getting-started" sayfasını deneyin.

en: Displays
tr: Görünümler

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: Clone view %view
tr: %view görünümünü yeniye kopyala

en: View name
tr: Görünüm adı

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
tr: Bu görünümün özgün adı. Bu ad sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi içerebilir; görünümü site içinde tanımlamakta ve görünüm için özgün tema şablonu isimleri oluşturmakta kullanılır. Bir eklentiyle oluşturulmuş görünümün üzerine yazma durumunda isim değiştirilmemeli, gerekirse yeni bir görünüm oluşturulmalıdır.

en: View description
tr: Görünüm açıklaması

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
tr: Bu açıklama Görünümler (Views) eklentisinin yönetim arayüzünde görünümü açıklamak üzere gözükecektir.

en: View tag
tr: Görünüm etiketi

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
tr: Bu görünüm için isteğe bağlı bir etiket girin; sadece yönetim sayfasında görünümleri sıralamakta kullanılır.

en: You must use a unique name for this view.
tr: Bu görünüm için benzersiz (ünik) bir isim kullanmalısınız.

en: Deleting a view cannot be undone.
tr: Görünümü silme işlemi geri alınamaz.

en: The view has been deleted.
tr: Görünüm silindi.

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: Edit view %view
tr: %view görünümünü düzenle

en: Paste view code here
tr: Görünüm kodunu buraya yapıştırın

en: Display plugin @plugin is not available.
tr: Ekran eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Style plugin @plugin is not available.
tr: Stil eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Row plugin @plugin is not available.
tr: Satır eklentisi @plugin bulunamadı.

en: @type handler @table.@field is not available.
tr: @type işleyici @table.@field kullanılabilir değil.

en: Unable to import view.
tr: Görünüm içeri aktarılamıyor.

en: Unknown or missing table name
tr: Bilinmeyen veya eksik tablo adı

en: Click on an item to edit that item's details.
tr: Bir öğeye tıklayarak öğe ayrıntılarını düzenleyin.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
tr: Bu görünümün öntanımlı gösterimi bozuk ve kullanılamaz.

en: Export this view
tr: Bu görünümü dışarı aktar

en: Create a copy of this view
tr: Bu görünümün bir kopyasını oluşturun

en: View "@display"
tr: "@display"i görüntüle

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: &nbsp; Style: !style
tr: &nbsp; Stil: !style

en: Unable to initialize default display
tr: Öntanımlı görüntü açılamadı

en: Add display
tr: Görünüm ekle

en: Remove display
tr: Görünüm sil

en: Restore display
tr: Görünüm onar

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: View details
tr: Ayrıntıları gör

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: Configure @type %item
tr: Yapılandır @type %item

en: Internal error: broken plugin.
tr: İç hata: Bozuk eklenti.

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlere ait önbelleği temizle

en: Disable views data caching
tr: Görünümlere ait veri önbelleklemesini devreden çıkart

en: Show query above live preview
tr: Sorguyu canlı önizlemenin üstünde göster

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: Converted
tr: Dönüştürülmüş

en: The view has been deleted
tr: Görünüm silindi.

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: HTML List
tr: HTML Liste

en: Displays rows as an HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak gösterir.

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Fixed entry
tr: Sabit girdi

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: Sıralama ölçütü

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: filter
tr: süzgeç

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: The unique ID of the aggregator feed.
tr: Beslemenin özgün (ünik) ID'si.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The text of the comment.
tr: Yorum metni.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display the comment with standard comment view.
tr: Yorumu standart yorum görünümü ile görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Locale source
tr: Yerel kaynak

en: The full original string.
tr: Özgün dize.

en: Locale target
tr: Yerel hedef

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: Singular LID
tr: Tekil LID (yerel ID)

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Provide a simple link to the node.
tr: Düğüm için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Provide a simple link to edit the node.
tr: Düğümü düzenlemek için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Provide a simple link to delete the node.
tr: Düğümü silmek için basit bir bağlantı adresi girin.

en: In the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG (yüzyıl, yıl, ay, gün) formatında.

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: In the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Node revision
tr: Düğüm sürümü

en: The date the node revision was created.
tr: Düğüm sürümü oluşturulma tarihi

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Show a marker if the node has new or updated content.
tr: Düğüm yeni veya güncellenmiş içeriğe sahipse bir işaretçi göster

en: Show only nodes that have new content.
tr: Sadece yeni içeriğe sahip düğümleri göster.

en: Poll
tr: Anket

en: Profile textfield
tr: Profil metin alanı (tek satır, textfield)

en: Profile textarea
tr: Profil metin alanı (çok satırlı, textarea)

en: Profile checkbox
tr: Profil onay kutusu

en: Profile URL
tr: Profil URL

en: Profile selection
tr: Profil seçimi

en: Profile freeform list %field-name.
tr: %field-name serbest seçimli profil listesi.

en: Profile date %field-name.
tr: %field-name profil tarihi.

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: Node statistics
tr: Düğüm istatistikleri

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: Browser session ID of user that visited page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının tarayıcı oturum ID değeri.

en: Title of page visited.
tr: Ziyaret edilen sayfanın başlığı

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
tr: Ziyaret edilen sayfanın dahili yolu (Drupal kök dizinine göre)

en: Referrer URI.
tr: Yönlendiren URI.

en: Hostname of user that visited the page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının ana makine adı.

en: The user who visited the site.
tr: Siteyi ziyaret eden kullanıcı.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
tr: Sayfanın yüklenme süresi (ms cinsinden)

en: Timestamp of when the page was visited.
tr: Sayfanın ziyaret edildiği ana ait zaman damgası.

en: The ID of the file.
tr: Dosyanın ID'si.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The path of the file.
tr: Dosyanın yolu.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Term synonym
tr: Eşanlamlı terim

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: upload
tr: yükle

en: The description of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın açıklaması.

en: Listed
tr: Listelenmiş

en: Has attached files
tr: Dosya ekleri var

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
tr: Sadece ekli dosyaları olan öğeleri görüntüler. Bu durum, birden çok ekli dosya varsa, tekrarlamalara neden olabilir.

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Language of the user
tr: Kullanıcının dili

en: The user's picture, if allowed.
tr: Kullanıcının, eğer izin verdiyse, resmi.

en: The date the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu tarih

en: The user's last access date.
tr: Kullanıcının son erişim tarihi.

en: The user's last login date.
tr: Kullanıcının son giriş tarihi.

en: Whether a user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin ya da engellenmiş oluşu.

en: The user's signature.
tr: Kullanıcının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user.
tr: Kullanıcı düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: User ID from URL
tr: Kullanıcı ID'sini URL'den al

en: User ID from logged in user
tr: Kullanıcı ID'sini giriş yapmış kullanıcıdan al

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: Type of link
tr: Bağlantı türü

en: contact
tr: iletişim

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Unknown group
tr: Bilinmeyen grup

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şu an yüklü sürüm

en: Unknown node type
tr: Bilinmeyen düğüm türü

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Display node comments
tr: Düğüm yorumlarını göster

en: No alternate
tr: Seçenek yok

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Link this field to download the file
tr: Dosyayı indirmek için bu alana bağlantı ver

en: Allow multiple terms per argument
tr: Değişken için birden çok terime izin ver

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Dropdown
tr: Açılan

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
tr[0]: Şu terimler bulunamadı: @terms

en: Term IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış terim ID'leri

en: Term name or synonym
tr: Terim adı veya eşanlamlısı

en: Include untranslated nodes
tr: Çevrilmemiş düğümleri de içer

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Only allow numeric UIDs
tr: Yalnızca sayısal UID'lere izin

en: Only allow string usernames
tr: Sadece dize (string) kullanıcı adlarına izin ver

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: PHP argument code
tr: PHP değişken kodu

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Change the name of this display.
tr: Bu görünümün adını değiştirin.

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Change the style plugin.
tr: Stil eklentisi değiştirin.

en: Row style
tr: Satır sitili

en: Change the row plugin.
tr: Satır eklentisi değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Change how many items to display.
tr: Görüntülenecek öğe sayısını değiştirin.

en: Display only distinct items, without duplicates.
tr: Tekrarları olmadan, sadece farklı öğeleri görüntüleyin.

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: Unknown/missing format
tr: Bilinmeyen/eksik biçim

en: Change this display's !name.
tr: Bu görünümün !name özelliğini değiştirin.

en: The name of this display
tr: Bu görünümün adı

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
tr: Bu başlık sadece görünüm (View) yönetimsel arayüzü sayfasında görünür.

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: Use a pager for this view
tr: Bu görünüm için bir sayfalayıcı kullan

en: Full pager
tr: Tam sayfalayıcı

en: Mini pager
tr: Mini sayfalayıcı

en: Pager element
tr: Sayfalayıcı öğesi

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
tr: Atlananacak öge sayısı. Örneğin, bu alan 3 ise ilk 3 öğe atlanır ve görüntülenmez. Görüntülenecek öğe sayısı 0 ise öteleme kullanılamaz; bunun yerine çok büyük bir sayı kullanın.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: Text to use for the more link.
tr: "Devamı..." bağlantısı için kullanılacak metin.

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: Display output
tr: Ekran çıkışı

en: Alternative display output
tr: Alternatif görünüm çıktısı

en: Style output
tr: Stil çıktısı

en: Alternative style
tr: Alternatif stil

en: Row style output
tr: Satır stili çıktısı

en: Alternative row style
tr: Alternatif satır stili

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: Change theme
tr: Tema değiştir

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: Back to !info.
tr: !info 'ya geri dön.

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Status: using default values.
tr: Durum: varsayılan değer kullanılıyor.

en: Update default display
tr: Varsayılan görüntüyü güncelle

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Block admin description
tr: Blok yönetimi açıklaması

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: Already exists
tr: Zaten var

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: Grouping field
tr: Gruplama alanı

en: Use the site mission for the description
tr: Açıklama olarak site amacı kullanın

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: None defined
tr: Hiçbiri tanımlanmamış

en: New view
tr: Yeni görünüm

en: Changed view
tr: Görünümler değiştirildi

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
tr: <strong>@base</strong> türü ögeleri göstererek %name gör.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
tr: <em>@type</em> @base görünümü: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
tr: Başlık: @title

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Show only these tags
tr: Sadece bu etiketleri görüntüle

en: Bulk export
tr: Toplu dışarı aktar

en: Views exporter
tr: Görünümleri dışarı aktarıcı

en: Adjust top margin
tr: Üst kenarı ayarla

en: Keep menu at top of page
tr: Menüyü sayfanın en üstünde tut

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
tr: Eğer bu amaç için Utility eklentisi kurulmuş ise şimdi güvenle devre dışı bırakılıp kaldırılabilir.

en: Move local tasks into menu
tr: Yerel görevleri menüye taşı

en: Administration menu settings
tr: Yönetim menüsü ayarları

en: Parent link ID
tr: Üst bağlantı ID

en: Display additional data for each menu item
tr: Her menü öğesi için ek veri göster

en: Display the selected items next to each menu item link.
tr: Seçili öğeleri her menü öğesi bağlantısının yanında göster.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
tr: Etkinleştirildiğinde, site izinlerine bakılmaksızın, tüm menü öğeleri gösterilir. <em>Not: Üretim sitesinde etkinleştirmeyin.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
tr: Şu eklentiler etkinleştirildi: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
tr: Yönetim menüsü eklentisi (uygun izni olan kullanıcılara) çoğu yönetsel görev ve diğer ortak hedeflere bir ya da iki tıklamayla erişilen bir açılan menü sunar.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
tr: Yönetim menüsü eklentisi (uygun izni olan kullanıcılara) çoğu yönetsel görev ve diğer ortak hedeflere bir ya da iki tıklamayla erişilen bir açılan menü sunar. Yönetim menüsü ayrıca kayıtsız ve kayıtlı kullanıcıların sayısını gösterir ve eklentilerin kendi özel menü öğelerini eklemelerine izin verir. Menüyle bütünleşme düzeyi eklentisine göre değişir; örneğin <a href="@drupal">Devel</a> eklentisi, geliştirici araçlarına hızlı erişim için yönetim menüsünü yoğun şekilde kullanır.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
tr: Yönetim menüsünün <a href="@settings">ayarlar sayfası</a> menünün bazı davranış ve görünüm özelliklerini değiştirmenizi sağlar. Menünün görünümü site temanıza bağlı olduğu için daha ileri değişiklikler sitenizin teması ve CSS dosyalarında özel değişiklikler gerektirir. Tema ve CSS özelleştirmeleri üzerine daha fazla bilgi için eklentinin README.txt dosyasına bakın.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
tr: Yönetim menüsünde gösterilen menü öğeleri kullanıcının izinlerine bağlıdır. Öncelikle, yönetim menüsü sadece <em>Yönetim menüsüne erişim</em> (admin_menu eklentisi) iznine sahip rollerdeki kullanıcılara gösterilir. İkincisi, bir kullanıcı yönetsel bağlantıları görebilmek için <em>Yönetim sayfalarına erişim</em> (system eklentisi) iznine sahip bir rolde olmalıdır. Ve üçüncüsü, sadece o durumda izin verilen bağlantılar gösterilir; örneğin, eğer bir kullanıcı <em>İzinleri yönet</em> (user eklentisi) ve <em>Kullanıcıları yönet</em> (user eklentisi) izinlerine sahip bir rolde değilse, <em>Kullanıcı yönetimi</em> menü öğesi gösterilmez.

en: Administration menu
tr: Yönetim menüsü

en: Adjust administration menu settings.
tr: Yönetim menüsü ayarlarını düzenle.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
tr: Yönetsel görevler ve diğer sık kullanılan bağlantıların çoğu için (uygun yetkiye sahip kullanıcılara) bir açılır menü sunar.

en: Delete selected
tr: Seçileni sil

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Okay
tr: Tamamdır

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: HTTP response code
tr: HTTP yanıt kodu

en: Blue Lagoon (default)
tr: Blue Lagoon (ön tanımlı)

en: As Stars
tr: Yıldız Olarak

en: Rating (i.e. 4.2/5)
tr: Puanlama (örneğin 4,2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
tr: Yüzde (örn. 92)

en: Cancel rating
tr: Oylamadan çık

en: Poor
tr: Zayıf

en: Great
tr: İyi

en: Awesome
tr: Çok iyi

en: Give it @star/@count
tr: @count üzerinden @star ver

en: Rate this @type
tr: @type oyla

en: Fivestar: Rate this node
tr: Beşyıldız: Bu içeriği oyla

en: Rate This
tr: Oyla

en: Your vote has been cleared.
tr: Oyunuz silindi.

en: Your rating: <span>!stars</span>
tr: Oyunuz: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
tr: Ortalama: <span>!stars</span>

en: No votes yet
tr: Henüz oy kullanılmadı

en: Saving your vote...
tr: Oyunuz kaydediliyor...

en: Your vote has been saved.
tr: Oyunuz kaydedildi.

en: Deleting your vote...
tr: Oyunuz siliniyor...

en: Your vote has been deleted.
tr: Oyunuz silindi.

en: Select rating
tr: Değerlendirmeyi seçin

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
tr[0]: <span>@count</span> oy

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
tr: %directory dizinine ait izinler, dizini yazılabilir hale getirmek için değiştirildi.

en: Number of items to index per cron run
tr: Her dönemsel görevde dizinlenecek maddelerin sayısı

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
tr: Her bir <a href="@cron">dönemsel bakım görevi</a>gönderi için dizinlenmiş azami görev öğeleri. Dizinlerken, zaman aşımı ve bellek hatalarını önlemek için öğeleri azaltın.

en: Search form
tr: Arama formu

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: An image thumbnail was not able to be created.
tr: Küçük resim oluşturulamadı.

en: Minimum resolution for Images
tr: Resimler için minimum çözünürlük

en: ALT text settings
tr: ALT metin ayarları

en: Default ALT text
tr: Öntanımlı ALT metni

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Image linked to node
tr: Düğüme bağlantılı resim

en: Image linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı resim

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
tr: ImageField güncellenmeden önce Filefield Drupal 6'ya güncellenmelidir.

en: The selected file %name could not be saved.
tr: Seçilen %name dosyası kaydedilemiyor.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: The file upload failed. %upload
tr: Dosya yükleme başarısız. %upload

en: URL to file
tr: Dosyanın URL'si

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
tr: Geri dönüleyemeyen bir hata meydana geldi. Yüklenen dosya büyük olasılıkla bu sunucunun desteklediği en büyük dosya boyutunu (@size) aşıyor.

en: Starting upload...
tr: Yükleme başlatılıyor...

en: Uploading... (@current of @total)
tr: Yükleniyor... (@current / @total)

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
tr: Resim çözünürlüğü @min_size ile @max_size arasında olmalı.

en: Images must be larger than @max_size pixels
tr: Resim @max_size pixel boyutlarından  büyük olmalıdır.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
tr: Sunucunuz karşıya yükleme ilerlemesini gösterme özelliğine sahip ama gerekli kütüphaneleri yok. <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (tercihen) ya da <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a> yüklemeniz önerilir.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini APC RFC1867 kullanarak görüntüleme yeteneğine sahiptir. Aynı anda sadece bir yüklemenin desteklendiğini unutmayın. Mümkünse <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress kütüphanesinin</a> kullanılması önerilir.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini gösteremiyor. Dosya yükleme ilerlemesi PHP'nin FastCGI olarak değil mod_php ile çalışmasını gerektirir.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini APC üzerinden görüntüleme yeteneğine sahip fakat bu özellik etkinleştirilmemiş. php.ini yapılandırmasına <code>apc.rfc1867 = 1</code> ayarını ekleyin. Alternatif olarak, aynı anda birden fazla yüklemeyi destekleyen <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eklentisinin kullanımı önerilir.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
tr: Etkin (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
tr: Etkin (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
tr: Karşıya yükleme ilerlemesi

en: Fivestar Rating
tr: Beşyıldız Değerlendirme (Fivestar Rating)

en: Styles
tr: Biçemler

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
tr: %name: değer en az %min değerini alabilir.

en: %name: the value may be no larger than %max.
tr: %name: değer en fazla %max değerini alabilir.

en: The item has been deleted.
tr: Unsur silindi.

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: Average vote
tr: Oy Ortalaması

en: Vote results
tr: Oylama sonuçları

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: CTools CSS Cache
tr: CTools CSS Önbellği

en: Unable to create
tr: Oluşturulamadı

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
tr: Merlin of Chaos tarafından hazırlanan bir yararlı araçlar kütüphanesi.

en: Bulk export results
tr: Toplu dışa aktarma sonuçları

en: Place this in @file
tr: Bunu @file dosyasına koy

en: use bulk exporter
tr: toplu dışa aktarıcı kullan

en: Bulk Exporter
tr: Toplu Dışa Aktarıcı

en: Bulk Export
tr: Toplu Dışa Aktarma

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
tr: Chaos araçlarının tanıdığı veri nesnelerinin toplu dışa aktarımını yürütür.

en: No info
tr: Bilgi yok

en: No info available.
tr: Bilgi yok.

en: Configure new !subtype_title
tr: Yeni !subtype_title yapılandır

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: Only one criteria must pass.
tr: Sadece bir ölçüt geçmeli.

en: Remove this item.
tr: Bu öğeyi kaldır.

en: No criteria selected, this test will pass.
tr: Seçili ölçüt yok; bu sınama geçer.

en: Edit criteria
tr: Ölçütü düzenle

en: Invalid object name.
tr: Geçersiz nesne adı.

en: Invalid context type
tr: Geçersiz içerik türü

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: , and
tr: , ve

en: , or
tr: , ya da

en: Keyword: %@keyword
tr: Anahtar sözcük: %@keyword

en: Update and return
tr: Güncelle ve dön

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Get a summary of the information about this page.
tr: Bu sayfa hakkında özet bilgi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
tr: Bu sayfayı devre dışı bırak. Veri kalacak ama sayfa artık sisteminizde kullanılmayacaktır.

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Add a new variant to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir değişke ekle.

en: Create variant
tr: Değişke oluştur

en: Import variant
tr: Değişke al

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
tr: Başka bir sayfadan alınmış kod ile bu sayfaya bir değişke ekle.

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant operations
tr: Değişke işlemleri

en: Make an exact copy of this variant.
tr: Bu değişkeden tam bir kopya yap.

en: Remove this variant from the page completely.
tr: Bu değişkeyi sayfadan tümüyle kaldır.

en: No variants
tr: Değişke yok

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
tr: Bu sayfadaki değişiklikleri kaydetmediniz. Bunları veritabanına kaydedebilmek için 'Kaydet'i ya da değişikliklerden vazgeçmek için 'İptal'i seçmelisiniz. Herhangi bir formu değiştirdiyseniz, kaydetmeden önce bu formu göndermeniz gerektiğini unutmayın.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı. Boş bırakırsanız otomatik olarak doldurulur.

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: This page has no variants and thus no output of its own.
tr: Bu sayfanın değişkesi ve dolayısıyla kendine ait bir çıktısı yok.

en: Add a new variant
tr: Yeni bir değişke ekle

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
tr: Değiştirilmiş sistem sayfaları ve kullanıcı tanımlı sayfalar ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Node add/edit form
tr: Düğüm ekle/düzenle formu

en: Node being viewed
tr: Görüntülenmekte olan düğüm

en: A meaningless second page
tr: Anlamsız bir ikinci sayfa

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: Make this your site home page.
tr: Bunu sitenizin ana sayfası yapın.

en: Visible menu item
tr: Görünür menü başlığı

en: Import page
tr: Sayfayı içeri al

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
tr: Sayfanın adını, yolunu ve diğer temel ayarlarını düzenle.

en: Control what users can access this page.
tr: Hangi kullanıcıların bu sayfaya erişebileceklerini kontrol et.

en: Make a copy of this page
tr: Bu sayfanın bir kopyasını oluşturun

en: page-summary-label
tr: sayfa-özeti-etiketi

en: page-summary-data
tr: sayfa-özeti-verisi

en: page-summary-operation
tr: sayfa-özeti-işlemi

en: This is your site home page.
tr: Sitenizin anasayfası budur.

en: This page is publicly accessible.
tr: Bu sayfaya herkes erişebilir.

en: No menu entry.
tr: Menü girdisi yok.

en: Normal menu entry.
tr: Normal menü girdisi.

en: Menu tab.
tr: Menü sekmesi.

en: Default menu tab.
tr: Ön tanımlı menü sekmesi.

en: Title: %title.
tr: Başlık: %title.

en: Menu block: %title.
tr: Menü bloğu: %title.

en: Taxonomy term template
tr: Taksonomi terimi şablonu

en: User profile template
tr: Kullanıcı profili şablonu

en: User: compare
tr: Kullanıcı: karşılaştır

en: First User
tr: İlk kullanıcı

en: Second User
tr: İkinci kullanıcı

en: Node: accessible
tr: Düğüm: erişilebilir

en: Node: language
tr: Düğüm: dil

en: Node: type
tr: Düğüm: tür

en: User: permission
tr: Kullanıcı: izin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User: role
tr: Kullanıcı: rol

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: User: language
tr: Kullanıcı: dil

en: Enter a value for this argument
tr: Bu ifade için bir değer girin

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
tr: Formdaki, başka bir içerik tarafından görüntülenmeyen her şey.

en: The author of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yazarı.

en: The body of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün gövde metni.

en: The navigation menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın gezinti menüsü.

en: Node created date
tr: Düğüm oluşturulma tarihi

en: The date the referenced node was created.
tr: Kaynak gösterilen düğümün oluşturulma tarihi.

en: Node links of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün düğüm bağlantıları.

en: The title of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün başlığı.

en: Node last updated date
tr: Düğümün son güncelleme tarihi

en: The date the referenced node was last updated.
tr: Kaynak gösterilen düğümün son güncelleme tarihi.

en: Node form submit buttons
tr: Düğüm formu gönderme düğmeleri

en: Submit buttons for the node form.
tr: Düğüm formu için gönderme düğmeleri.

en: Node form revision log message
tr: Düğüm formu değişiklik günlüğü iletisi

en: Revision log message for the node.
tr: Düğüm için değişiklik günlüğü iletisi.

en: Menu settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki menü ayarları.

en: Node form url path settings
tr: Düğüm formu url yolu ayarları

en: Enter the string for this context.
tr: Bu bağlam için dize girin.

en: Vocabulary ID of first term
tr: İlk terimin sözlük ID'si

en: Make all views available as panes
tr: Tüm gösterimleri panel olarak kullanılabilir yap

en: Select display
tr: Gösterim seç

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: View information
tr: Bilgileri gör

en: Using display @display.
tr: @display kullanarak göster.

en: With pager.
tr: Sayfalayıcı ile.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Pane settings
tr: Panel ayarları

en: Admin desc
tr: Yönetim açıklaması

en: use panels dashboard
tr: Panels panosunu kullan

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Panel node
tr: Panel düğümü

en: You must activate the panel node module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için panel düğüm eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için Mini paneller eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Disable this pane
tr: Bu paneli devre dışı bırak

en: CSS properties
tr: CSS özellikleri

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Change general settings about this variant.
tr: Bu değişkeye ait genel ayarları değiştir.

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
tr: Bir sürükle ve bırak arayüzü ile içerik öğeleri ekle ve yerleşimlerini değiştir.

en: Move content from old layout
tr: İçeriği eski yerleşimden taşı

en: Get a preview of what this variant will look like.
tr: Bu değişkenin nasıl görüneceğini izle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: Custom message type.
tr: Özelleştirilmiş ileti türü.

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Type of group.
tr: Grubun türü.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
tr: Bazı güncellemeler hala bekliyor. Lütfen <a href="@update-php">update.php</a>'ye geri dönün ve kalan güncellemeleri çalıştırın.

en: Did you mean
tr: Bunu mu demek istediniz

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
tr: Düğümün yayında olup olmadığı (yönetici olmayanlar görebilir)

en: @project issue queue
tr: @project iş/sorun kuyruğu

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Developer modules to keep enabled
tr: Etkin tutulacak geliştirici eklentileri

en: Menu module form.
tr: Menü eklentisi formu.

en: Book module form.
tr: Kitap eklentisi formu.

en: Poll module title.
tr: Anket eklentisi başlığı.

en: Poll module choices.
tr: Anket eklentisi seçenekleri.

en: Poll module settings.
tr: Anket eklentisi ayarları.

en: Upload module form.
tr: Eklenti formunu yükle.

en: CCK - No Views integration
tr: CCK - Gösterim (Views) bütünleşmesi yok

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
tr: CCK'nın Gösterim (Views) ile bağdaştırılması, Gösterim (Views) 6.x-2.0-rc2 veya üstünü gerektirir.

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: » Add a new content type
tr: » Yeni bir içerik türü ekle

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
tr: Bu içerik türünün etkin olmayan alanları var. Etkin olmayan alanlar, eklentileri etkinleştirilene dek, kullanılabilir alanlar listesinde  yer alamaz.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
tr: Bir !widget_type aracı kullanan !field (!field_name) alanı etkinleştirilmemiş bir !field_type alanı.

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: - Select a widget -
tr: - Bir arayüz kontrolu (widget) seçin -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
tr: Alan adı (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
tr: Saklanacak verinin türü.

en: Form element to edit the data.
tr: Veriyi düzenlemek için kullanılacak form elemanı.

en: - Select an existing field -
tr: - Mevcut bir alanı seçiniz -

en: Field to share
tr: Paylaşılacak alan

en: Group name (a-z, 0-9, _)
tr: Grup adı (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to provide a field name.
tr: Yeni alan ekle: bir alan adı girmeniz gerekiyor.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı geçersiz. Alan adında sadece küçük harfler, rakamlar ve altçizgi işareti bulunabilir.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı çok uzun. Verielecek isim 32 karakterle sınırlıdır ve bu uzunluğa 'field_' öneki de dahildir.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
tr: Yeni bir alan ekleyin: 'field_instance' adı ayrılmış bir addır.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
tr: Yeni alan ekle:  %field_name alan ismi zaten mevcut.

en: Add new field: you need to select a field type.
tr: Yeni alan ekle: bir alan türü seçmeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to select a widget.
tr: Yeni alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add new field: invalid widget.
tr: Yeni alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: Add existing field: you need to provide a label.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir etiket belirtmelisiniz.

en: Add existing field: you need to select a field.
tr: Mevcut alan ekle: bir alan seçmeniz gerekiyor.

en: Add existing field: you need to select a widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add existing field: invalid widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
tr: %label alanı kilitli olduğundan bir içerik türüne eklenemez.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
tr: Bu içerik türü için yapılandırılmış alan yok. <a href="@link">Alan yönetimi</a> sayfasından yeni alanlar ekleyebilirsiniz.

en: @type: @field (@label)
tr: @type : @field (@label)

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
tr: Alanın bilgisayar tarafından kullanılan adı. Bu ad değiştirilemez.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
tr: %type içerik türünün etiketi olarak kullanılacak, kullanıcıya gösterilen bir ad.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
tr: Bu alanı kullanarak veritabanında saklamak istediğiniz verinin türü. Bu seçenek, değiştirilemez.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
tr: %field alanı kilitlidir ve değiştirilemez.

en: %type basic information
tr: %type temel bilgileri

en: Maximum number of values users can enter for this field.
tr: Kullanıcının bu alan için girebileceği azami değer sayısı.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
tr: 'Sınırsız', kullanıcıların istedikleri kadar değer ekleyebilmesi için bir 'Ekle' düğmesi sunacaktır.

en: %name must be an integer.
tr: %name bir tam sayı olmalı.

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Field has value
tr: Alanın değeri var

en: Field has changed
tr: Alan değiştirildi

en: Content containing changes
tr: Değişiklik yapılmış içerik

en: Content not containing changes
tr: Değişiklik yapılmamış içerik

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
tr: Başvurulan düğüm filtrelenmemiş başlığı. UYARI - işlenmemiş kullanıcı girdisi.

en: Formatted html link to the referenced node.
tr: Başvurulan düğüme, biçimlendirilmiş html bağlantısı.

en: Relative path alias to the referenced node.
tr: Başvurulan düğümün göreli takma ad yolu

en: Absolute path alias to the referenced node.
tr: Başvurulan düğümün mutlak yolu.

en: Relative path alias to the referenced user.
tr: Başvurulan kullanıcının göreli takma ad yolu.

en: Widget label (@label)
tr: Araç etiketi (@label)

en: Custom label
tr: Özel etiket

en: You need to provide a label.
tr: Bir etiket vermeniz gerekir.

en: You need to provide a group name.
tr: Bir grup adı vermeniz gerekir.

en: Add new group:
tr: Yeni grup ekle:

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: Standard group
tr: Standart Grup

en: Create display groups for CCK fields.
tr: CCK alanlarını göstermek için gruplar oluşturun.

en: There are no nodereference fields defined.
tr: Herhangi bir düğüm başvurusu tanımlanmadı

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: %name: found no valid post with that title.
tr: %name: Bu başlığa sahip geçerli mesaj bulunamadı.

en: Only numbers are allowed in %field.
tr: %field alanında sadece sayılar kullanılabilir.

en: %name: invalid user.
tr: %name: Geçersiz kullanıcı.

en: Hello <strong>@username</strong>
tr: Merhaba <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
tr: Kısayolları göster

en: Administration menu Toolbar style
tr: Yönetim menüsü araç çubuğu stili

en: A better Toolbar.
tr: Daha iyi bir araç çubuğu.

en: <b>@type failed.</b>
tr: <b>@type başarısız.</b>

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
tr: Henüz bir hesabınız yoksa, <a href="!url">buradan</a> kayıt olabilirsiniz.

en: No file downloads available.
tr: İndirilebilir dosya yok.

en: Stock Level
tr: Stok Seviyesi

en: CTools Examples
tr: CTools Örnekleri

en: Existing node
tr: Bu düğüm

en: Add the breadcrumb trail as content.
tr: Sayfa yolu dizisini içerik olarak ekle.

en: Add the help text of the current page as content.
tr: Bu sayfanın yardım metnini içerik olarak ekleyin.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Add the status messages of the current page as content.
tr: Bu sayfanın durum iletilerini içerik olarak kaydedin.

en: Add the slogan trail as content.
tr: Slogan yolunu içerik olarak ekle.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
tr: Sekmeleri (yerel görevler) içerik olarak kaydedin.

en: Add the page title as content.
tr: Sayfa başlığını içerik olarak ekleyin.

en: Change the layout of this panel.
tr: Bu panelin yerleşimini değiştir.

en: Manage pages
tr: Sayfaları yönet

en: Affected forms
tr: Etkilenen formlar

en: No orders available.
tr: Sipariş yok.

en: Product models
tr: Ürün modelleri

en: User blog
tr: Kullanıcı ağ günlüğü

en: Site contact page
tr: Site iletişim sayfası

en: All polls
tr: Tüm anketler

en: Search @type
tr: @type ara

en: Node add form: node type
tr: Düğüm ekleme formu: Düğüm türü

en: Node edit form: node ID
tr: Düğüm düzenleme formu: Düğüm ID

en: Advanced search form
tr: Gelişmiş arama formu

en: A search form with advanced options.
tr: Gelişmiş seçeneklerle bir arama formu.

en: The results of a search using keywords.
tr: Anahtar kelimelerle yapılan bir aramanın sonucu.

en: HTML-safe string
tr: HTML bakımından güvenli dize

en: No rules
tr: Kural yok

en: Visibility rules
tr: Görünürlük kuralları

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: The maximum number of characters this field can be.
tr: Bu alanın olabileceği azami karakter sayısı.

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: Jump menu
tr: Menüye sıçra

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
tr: Bütün sonuçları bir seçim kutusuna koyar ve kullanıcıya sonuçlara bağlı olarak farklı sayfalara gitme olanağı verir.

en: @label (!name) - delta
tr: @label (!name) - !column

en: Blocked users
tr: Engellenmiş kullanıcılar

en: GMap Macro
tr: GMap Makro

en: messages
tr: iletiler

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğümün özgün ID'si.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The formatted content of the comment itself.
tr: Yorumun biçimlendirilmiş durumda kendi içeriği.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The type of the node.
tr: Düğümün türü.

en: The human-readable name of the node type.
tr: Düğüm türünün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dil.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: Links with checkboxes
tr: İşaret kutulu bağlantılar

en: [Edit]
tr: [Düzenle]

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: The unique ID of the content item, or "node".
tr: İçerik nesnesi ya da "düğüm"ün özgün kimlik numarası (ID).

en: Fixed width
tr: Sabit genişlik

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
tr: İşlem tamamlanamıyor. @file dosyası @line satırında önemli hata: @message

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Context exists
tr: Bağlam zaten var

en: String: comparison
tr: Dize: karşılaştırma

en: String: length
tr: Dize: uzunluk

en: Message types
tr: İleti türleri

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Automatic live preview
tr: Otomatik önizleme

en: Disable automatic live preview
tr: Otomatik canlı önizlemeyi devreden çıkart

en: Related term
tr: İlişkili terim

en: A related term of the term.
tr: Bu terim ile ilişkili başka bir terim.

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: Authentication name
tr: Doğrulama adı

en: The unique authentication name.
tr: Özgün doğrulama adı

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
tr: <strong>Dizin:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
tr: <strong>Dosya:</strong> !file<br />

en: Order Date:
tr: Sipariş Tarihi:

en: Plain text, linked to user
tr: Düz metin, kullanıcıya bağlantılı

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
tr: Seçilen %filename dosyası yüklenemiyor. Yalnızca aşağıdaki uzantılara sahip dosyalara izin verilir: %extensions.

en: CTools PHP requirements
tr: CTools PHP gereksinimleri

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
tr: CTools sadece PHP 5.2.0 ve üzerinde bulunan belirli özelliklere ihtiyaç duyar.

en: String: URL path
tr: Dize: URL yolu

en: Book children
tr: Kitabın alt düğümleri

en: The children menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın ait menüsü.

en: Node terms
tr: Düğüm terimleri

en: Taxonomy terms of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün sınıflandırma terimleri.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Add the site feed_icons statement as content.
tr: Sitenin feed_icons ifadesini içerik olarak ekleyin.

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Add the logo trail as content.
tr: Logo yolunu içerik olarak ekle.

en: Primary navigation links
tr: Birincil gezinti bağlantıları

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
tr: primary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Secondary navigation links
tr: İkincil gezinti bağlantıları

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
tr: secondary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: !description day (full word)
tr: !description günü (tüm kelime)

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
tr: ImageField güncellenmeden önce İçerik eklentisi aktifleştirilmelidir.

en: Display province/state code.
tr: İl/eyalet kodunu göster.

en: Open map link in new window
tr: Haritayı yeni pencerede aç.

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
tr: Harita bağlantısının yeni bir pencerede açılmasını istiyorsanız bunu seçin.

en: Open in new window method
tr: Yeni pencerede açma yöntemi

en: Country level accuracy
tr: Ülke düzeyinde hassaslık

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
tr: Bölge (eyalet, il, kaza vs.) düzeyinde hassaslık

en: Town (city, village) level accuracy
tr: Kent (şehir, köy) düzeyinde hassaslık

en: Post code (zip code) level accuracy
tr: Posta kodu düzeyinde hassaslık

en: Street level accuracy
tr: Cadde düzeyinde hassaslık

en: Address level accuracy
tr: Adres düzeyinde hassaslık

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
tr: Özel mülk (bina adı, mülk adı, alışveriş merkezi vs.) düzeyinde hassaslık

en: Location utilities
tr: Konum araçları

en: User location
tr: Kullanıcı konumu

en: GMap marker
tr: GMap işaretleyici

en: Default (address)
tr: Öntanımlı (adres)

en: Address with map
tr: Haritayla adres

en: Map only
tr: Yalnız harita

en: CCK location
tr: CCK konumu

en: The fax number of the selected location.
tr: Seçili konumun faks numarası

en: Coordinate Type
tr: Koordinat Türü

en: Postal Code (Zipcode)
tr: Posta Kodu

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
tr: Ondalık enlem/boylam koordinatı, virgülle ayrılı

en: Type of center point.
tr: Merkez noktasının türü.

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: Circular Proximity
tr: Dairesel Yakınlık

en: Rectangular Proximity
tr: Dörtköşe Alanda Yakınlık

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
tr: Kullanıcının Enlem/Boylam'ı (belirtilmemişse boş)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
tr: Kullanıcının Enlem/Boylam'ı (belirtilmemişse statik kabul et)

en: Static  Latitude / Longitude
tr: Statik Enlem / Boylam

en: PHP code for latitude, longitude
tr: Enlem-boylam için PHP kodu

en: Location to use
tr: Kullanılacak konum

en: Allow choice of user location
tr: Kullanıcı konumu seçimine izin ver

en: Latitude / Longitude input (use map)
tr: Enlem / Boylam girdisi (harita kullan)

en: Location #@num
tr: Konum #@num

en: State/Province name
tr: Eyalet/Bölge adı

en: Unknown location keyword
tr: Bilinmeyen konum anahtar sözcüğü

en: Node location offset
tr: Düğüm konum uzaklığı

en: Location type
tr: Konum türü

en: Thanks for your order, !order_first_name!
tr: !order_first_name!, siparişiniz için teşekkür ederiz.

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
tr: Eğer siparişinizin durumunu kontrol etmek istiyorsanız lütfen !store_link adresinde anasayfamızı ziyaret edip menüde "Hesabım"a tıklayın ya da aşağıdaki bağlantıyı kullanarak giriş yapın:

en: Configuration files
tr: Yapılandırma dosyaları

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Add a new @plugin
tr: Yeni bir @plugin ekle

en: Edit @plugin %title
tr: %title @plugin düzenle

en: Clone @plugin %title
tr: @plugin %title kopyala

en: Import @plugin
tr: @plugin içeri aktar

en: Export @plugin %title
tr: @plugin %title dışarı ver

en: Are you sure you want to revert %title?
tr: %title'ı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: The item has been reverted.
tr: Unsur geri alındı.

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title could not be created.
tr: %title oluşturulamaz.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: %title could not be updated.
tr: %title güncellenemez.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
tr: Dışa aktarılmış bir nesne kodunu aşağıdaki alana yapıştırarak, bir tanımı içeri alabilirsiniz.

en: @plugin %title was enabled.
tr: %title @plugin etkinleştirildi.

en: @plugin %title was disabled.
tr: %title @plugin devredışı bırakıldı.

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Node edit form from node
tr: Düğümden düğüm düzenleme formu

en: View attachment
tr: Eki gör

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: View empty text
tr: Boş metni gör

en: View exposed widgets
tr: Sunulan sihirbazları gör

en: View feed icon
tr: Besleme simgesini gör

en: View footer
tr: Sayfa altlığını gör

en: View header
tr: Sayfa başlığını gör

en: View pager
tr: Sayfalayıcıyı gör

en: View row
tr: Satırı gör

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: Configure rows
tr: Satırları yapılandır

en: Contains rows in contexts.
tr: Bağlamlarda satırlar içerir.

en: Panel region
tr: Panel bölgesi

en: administer panels layouts
tr: panel yerleşimlerini yönet

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
tr: Panellere ilişkin unsurlara genel bir bakış.

en: Custom layout
tr: Özelleştirilmiş yerleşim

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
tr: Özelleştirilmiş yerleşimler, panellerinizde kullanabileceğiniz daha fazla sayıda siteye özgü yerleşimler ekleyebilir.

en: There are no custom layouts.
tr: Özelleştirilmiş yerleşim yok.

en: Manage custom layouts
tr: Özelleştirilmiş yerleşimleri yönet

en: Add new pane
tr: Yeni panel ekle

en: Customize this page
tr: Bu sayfayı özelleştirin

en: In-Place Editor
tr: Sayfa-üzerinde düzenleyici

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
tr: Belirli kullanıcıların bu paneli izlerken içeriği düzenleyip güncelleyebilmesini sağlar.

en: Placeholder for empty "@title"
tr: Boş "@title" için yer tutucu

en: Columns: 1
tr: Sütun: 1

en: Columns: 3
tr: Sütun: 3

en: Columns: 2
tr: Sütun: 2

en: The URL of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasına ait URL.

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Alphabetical, ascending
tr: Alfabetik, artan

en: Alphabetical, descending
tr: Alfabetik, azalan

en: Numeric, ascending
tr: Sayısal, artan

en: Numeric, descending
tr: Sayısal, azalan

en: Replace text with "hello world"
tr: Metni "merhaba dünya" ile değiştir

en: Sample Content
tr: Örnek İçerik

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Choose animal
tr: Hayvan seç

en: Configure animal
tr: Hayvan yapılandır

en: Sheep
tr: Koyun

en: Configure sheep
tr: Koyunu yapılandır

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Configure lizard
tr: Kertenkeleyi yapılandır

en: Choose your animal
tr: Hayvanını seç

en: Name your sheep
tr: Koyununu adlandır

en: Name your lizard
tr: Kertenkeleni adlandır

en: Eagle
tr: Kartal

en: Owl
tr: Baykuş

en: Domesticated
tr: Evcilleştirilmiş

en: wild
tr: vahşi

en: domesticated
tr: evcil

en: Animal
tr: Hayvan

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: 404 Page not found
tr: 404 Sayfa bulunamadı

en: 403 Access denied
tr: 403 Erişim engellendi

en: 301 Redirect
tr: 301 Yönlendirme

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: The signature of a user.
tr: Bir kullanıcı imzası.

en: Page wizards
tr: Sayfa sihirbazları

en: Landing page wizard
tr: Açılış sayfası yardımcısı

en: Panel fields
tr: Panel alanları

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
tr: Alanları bir şablon kullanmak yerine bir panelde gösterir.

en: Delete and save
tr: Sil ve kaydet

en: Disable and save
tr: Devre dışı bırak ve kaydet

en: Allowed extensions: %ext
tr: İzin verilen dosya türleri: %ext

en: Maximum file size: %size
tr: Azami dosya boyutu: %size
