Domain (6.x-2.14) - en to hu translation catalogue (259 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: content
hu: tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Action
hu: Művelet

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Scheme
hu: Séma

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: edit
hu: szerkesztés

en: settings
hu: beállítások

en: Node ID
hu: Tartalomazonosító

en: username
hu: felhasználónév

en: Update
hu: Frissítés

en: The configuration options have been reset to their default values.
hu: A beállítások vissza lettek állítva az alapértelmezés szerinti értékükre.

en: Menu
hu: Menü

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: theme
hu: smink

en: User
hu: Felhasználó

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Create
hu: Létrehozás

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Active
hu: Aktív

en: User picture
hu: Felhasználó képe

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Site slogan
hu: Webhely jelmondata

en: Site
hu: Webhely

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Search settings
hu: Keresés beállításai

en: configure
hu: beállít

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Id
hu: Azonosító

en: Domain
hu: Domén

en: Inactive
hu: Inaktív

en: No posts available.
hu: Nincs megjeleníthető tartalom.

en: Table
hu: Táblázat

en: Other
hu: Egyéb

en: Ignore
hu: Mellőz

en: Minimum cache lifetime
hu: Minimális gyorsítótár élettartam

en: Off-line
hu: Offline

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hu: @site jelenleg karbantartás alatt áll, tartalma hamarosan újra elérhető lesz. Addig is köszönjük a türelmet.

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Pattern
hu: Minta

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Default language
hu: Alapértelmezés szerinti nyelv

en: File attachments
hu: Csatolmányok

en: create
hu: létrehozás

en: ignore
hu: mellőzés

en: Domain ID
hu: Domain azonosítója

en: update
hu: frissítés

en: Source
hu: Forrás

en: published
hu: közzétett

en: Member for
hu: Ennyi ideje tag

en: No users available.
hu: Nincs elérhető felhasználó

en: Access Type
hu: Hozzáférés típusa

en: Publishing options
hu: Közzétételi beállítások

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Node settings
hu: Tartalom beállítások

en: Theme settings
hu: Sminkbeállítások

en: Menu settings
hu: Menübeállítások

en: Affiliates
hu: Partnerek

en: not published
hu: rejtett

en: Comment settings
hu: Hozzászólás-beküldési beállítások

en: TRUE
hu: IGAZ

en: FALSE
hu: HAMIS

en: Site configuration
hu: Webhely beállítása

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
hu: A címlapon ehhez a Drupal útvonalhoz tartozó kimenet jelenik majd meg. Alapértelmezett értéke a „node”.

en: Copy
hu: Másolás

en: Subdomain
hu: Aldomain

en: MyData
hu: Sajátadat

en: MyName
hu: Sajátnév

en: Mymodule settings
hu: Mymodule (azaz „sajátmodul”) beállítások

en: Default picture
hu: Alapértelmezés szerinti kép

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
hu: Az alapértelmezés szerinti felhasználói kép webcíme. Ez jelenik meg, ha a felhasználó nem töltött fel képet. Üresen is hagyható.

en: My Settings
hu: Saját beállítások

en: A description for the form
hu: Az űrlap leírása

en: Edit my setting value.
hu: Saját beállítások szerkesztése.

en: Default domain settings
hu: Alapértelmezés szerinti domain beállítások

en: Primary domain name
hu: Elsődleges domain neve

en: New content settings
hu: Új tartalom beállításai

en: Show on all affiliate sites
hu: Megjelenítés minden partner oldalon

en: Only show on selected sites
hu: Megjelenítés csak a kijelölt webhelyeken

en: Do not show debugging output
hu: Hibakeresési információk elrejtése

en: Show debugging output on node view
hu: Hibakeresési információk megjelenítése tartalom nézetben

en: Sort domain lists
hu: Domain listák rendezése

en: Controls the display of domain lists to end users.
hu: Vezérli a domain listák megjelenését a felhasználók számára.

en: Search content for the current domain only
hu: Tartalom keresése csak az aktuális domainhez

en: Default source domain
hu: Alapértelmezés szerinti forrás domain

en: Domain status
hu: Domain állapot

en: Log messages
hu: Naplóüzenetek

en: Update domain settings
hu: Domain beállítások frissítése

en: Setting
hu: Beállítások

en: Domain switcher
hu: Domain váltó

en: Source domain
hu: Forrás domain

en: Domain access
hu: Domén hozzáférés

en: Domain access settings
hu: Domain Access beállítások

en: Domain settings
hu: Domain beállítások

en: All affiliates
hu: Minden partner

en: Domain access options
hu: Domain hozzáférési beállítások

en: <p><b>Publishing options:</b>
hu: <p><b>Közzétételi beállítások:</b>

en: Send to all affiliates
hu: Küldés minden partner oldalnak

en: Publish to
hu: Közzétesz

en: Select which affiliates can access this content.
hu: Itt választható ki, mely partner oldalak férhetnek hozzá ehhez a tartalomhoz.

en: Affiliate publishing options
hu: Partner közzétételi lehetőségek

en: This content has also been published to these affiliates.
hu: Ez a tartalom ezeken a partner oldalakon is elérhető.

en: Domains
hu: Domének

en: Domain list
hu: Domain lista

en: Save domain settings
hu: Domain beállítások mentése

en: Timezone settings
hu: Időzóna beállítások

en: Select the default site time zone.
hu: Az alapértelmezett időzóna beállítása.

en: Site status
hu: Webhely állapota

en: Submitting this form will restore default settings for this domain.
hu: Az űrlap beküldése visszaállítja az alapértelmezett beállításokat ehhez a domainhez.

en: You may <a href="!url">erase these settings</a> to restore the default behavior.
hu: Az alapértelmezett viselkedés visszaállításához <a href="!url">törölni kell ezeket a beállításokat</a>.

en: Site offline message
hu: Karbantartási üzemmód alatt megjelenő üzenet

en: Set the site offline message for all domains.
hu: A webhelykarbantartási üzemmód alatt megjelenő üzenet beállítása az összes domain számára.

en: Content for all affiliate sites
hu: Tartalom minden partner oldal számára

en: Affiliated content
hu: Partner tartalom

en: View content assigned to all affiliate sites.
hu: Minden partner számára elérhető tartalom megtekintése.

en: Domain list navigator
hu: Domain lista navigátor

en: JavaScript select list
hu: JavaScript legördülő lista

en: Unordered list of links
hu: Hivatkozások rendezetlen listája

en: Jump to...
hu: Ugrás a…

en: Domain creation rules
hu: Domain létrehozási szabályok

en: Domain creation options
hu: Domain létrehozási lehetőségek

en: Determines what actions to take when creating new domain records.
hu: Meghatározza, hogy milyen műveletek hajtódnak végre új domain record létrehozásakor.

en: Generate tables as defined below
hu: Táblák létrehozása az alábbiak szerint

en: Do not generate any tables
hu: Ne hozzon létre táblákat

en: copy
hu: másolás

en: Save prefix settings
hu: Előtag beállítások mentése

en: Restore defaults
hu: Alapértelmezésel visszaállítása

en: Default prefix settings changed.
hu: Az alapértelmezett előtag beállítások megváltoztak.

en: Drop
hu: Eldobás

en: Table prefixing for !domain
hu: Tábla előtagok !domain webhelyhez

en: There are no default settings configured.
hu: Nincsenek alapértelmezett beállítások létrehozva.

en: Update domain tables
hu: Domain táblák frissítése

en: The table creation sequence has not run for this domain.
hu: A tábla létrehozási folyamata nem futott ezen a domainen.

en: Generate domain tables
hu: Domain táblák létrehozása

en: drop
hu: eldobás

en: !string table created.
hu: !string tábla létrejött.

en: !string table cannot be created, since it already exists.
hu: !string táblát nem lehet létrehozni, mert már létezik.

en: !string table copied.
hu: !string tábla átmásolva.

en: !string table cannot be copied, since it already exists.
hu: !string táblát nem lehet átmásolni, mivel már létezik.

en: !string table updated from source.
hu: !string tábla a forrásból frissítve lett.

en: !string table dropped.
hu: !string tábla eldobása megtörtént.

en: !string table does not exist.
hu: !string tábla nem létezik.

en: tables
hu: táblák

en: administer table prefixing
hu: tábla előtagolás adminisztrációja

en: Table prefixing
hu: Tábla előtagolás

en: Domain prefix settings
hu: Domain prefix beállítások

en: Domain prefix update
hu: Domain előtag frissítés

en: Interface for selective table prefixing for use with Domain Access.
hu: A Domain Access tábláinak különböző előtaggal való ellátását biztosító felület.

en: Source domain:
hu: Forrás domain:

en: Domain Source
hu: Domén forrás

en: Set domain theme
hu: Domain sminkbeállítás mentése

en: Submitting this form will restore default theme for this domain.
hu: Az űrlap beküldése visszaállítja az alapértelmezés szerinti sminket ehhez a domainhez.

en: Domain theme settings have been reset.
hu: A domain sminkbeállítások törölve lettek.

en: Domain Theme execution order
hu: <em>Domain Theme</em> végrehajtási sorrend

en: Domain theme settings
hu: Domain sminkbeállítások

en: User domain settings
hu: Felhasználói domain beállítások

en: Module behavior
hu: Modul működés

en: Do not create domains for users
hu: Ne jöjjön létre a felhasználók számára domain

en: Automatically create domains for new users
hu: Automatikusan jöjjön létre az új felhasználók számára domain

en: Ask users if they would like to create a domain
hu: A felhasználók szabályozhassák, hogy akarnak-e domaint létrehozni

en: Root domain name
hu: Gyökér domain neve

en: User Domain URL scheme
hu: Felhasználói domain URL sémája

en: On login, go to personal domain
hu: Bejelentkezéskor a személyes domain legyen az aktív.

en: Do not go to personal domain on login
hu: Bejelentkezéskor ne a személyes domain legyen az aktív.

en: Domain table prefixing
hu: Domain tábla előtagolás

en: Personal web site
hu: Személyes webhely

en: create personal domain
hu: személyes domain létrehozása

en: User domains
hu: Felhasználói domainek

en: Current Domain
hu: Jelenlegi domain

en: Unknown domain
hu: Ismeretlen domain

en: anonymous user
hu: névtelen látogató

en: The node id.
hu: A tartalom azonosítója.

en: Valid
hu: Érvényes

en: This will override any other link you have set.
hu: Ez felülír bármilyen beállított hivatkozást.

en: Assign to
hu: Hozzárendelés

en: My settings
hu: Saját beállíŧások

en: User defaults
hu: Felhasználó alapértelmezései

en: Save aliases
hu: Álnevek mentése

en: Domain aliases updated successfully.
hu: A domain álnevek sikeresen frissítve lettek.

en: Language settings
hu: Nyelvi beállítások

en: Default menu for content
hu: A tartalom alapértelmezett menüje

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
hu: A tartalomszerkesztő űrlap alapértelmezett menüje.

en: Domain node
hu: Domain tartalom

en: Domain Source ID
hu: Domén forrás azonosítója

en: Configure domain theme settings
hu: Domain sminkbeállítások konfigurációja

en: The unique id key for the active domain.
hu: Az aktív domain egyedi azonosítója.

en: The display string that identifies a domain.
hu: A domain azonosítására szolgáló szöveg.

en: The http protocol used by the domain.
hu: A http protokoll, amit a domain használ.

en: The domain id of the record.
hu: Az adott rekord domain azonosítója.

en: Available on current domain
hu: Az aktuális domain alól elérhető

en: Domain Editor
hu: Domain szerkesztő

en: The user's id.
hu: A felhasználó azonosítója

en: Domain editors
hu: Domain szerkesztői

en: Will be available only on selected domains.
hu: Csak a kiválasztott domainekből lesz elérhető.

en: Link this field to its domain by domain_id
hu: A domain hozzákötése ehhez a mezőhöz domain_id alapján

en: Link this field to its domain by sitename
hu: A domain hozzákötése ehhez a mezőhöz a webhely neve alapján

en: Link this field to default domain
hu: Az alapértelmezett domain hozzákötése ehhez a mezőhöz

en: List all domains this node is published to
hu: Minden domain listázása, ahol ez a tartalom közzétett

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
hu: A gyorsítótár bekapcsolása jelentős teljesítményjavulást eredményezhet. A Drupal képes a be nem jelentkezett látogatók által kért webcímeket illető tömörített gyorsítótárazott oldalak tárolására és küldésére. A gyorsítótárazás használatával a Drupal-nak nem kell minden oldallekérésnél előállítania a kért oldalt.

en: Caching mode
hu: Gyorstárazási mód

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
hu: Normál (javasolt, nincsenek mellékhatásai)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
hu: Nagy forgalmú webhelyek esetén szükséges lehet a gyorsítótár élettartamának minimális értéket adni. A gyorsítótár minimális élettartama az az idő, aminek el kell telnie azelőtt, hogy a gyorsítótár kiürítésre, majd újra feltöltésre kerülne. A hosszabb minimális gyorsítótár élettartam jobb teljesítményt nyújt, azonban a felhasználók hosszabb ideig nem látják majd a legfrissebb tartalmakat.

en: Page compression
hu: Oldal tömörítés

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
hu: Alapértelmezés szerint a Drupal a gyorsítótárazott oldalakat tömöríti a sávszélesség megtakarítása érdekében, javítva a letöltési időt. Ki kell kapcsolni, ha a kiszolgáló önmagában is biztosít tömörítést.

en: Domain list size
hu: Domainlista mérete

en: Site content
hu: Webhelytartalom

en: Content count
hu: Tartalomszámláló

en: Content assigned to all affiliates
hu: Minden partner számára elérhető tartalom

en: review content for all domains
hu: tartalom áttekintés minden domainhez

en: Affiliate site list
hu: Partnerwebhelyek listája

en: View your list of affiliates
hu: Partnerek listájának megtekintése

en: Content list for a domain
hu: Tartalomlista egy domainhez

en: Primary domain settings updated.
hu: Az elsődleges domain beállításai frissítve lettek.

en: Options for content searching.
hu: Tartalom keresési lehetőségek.

en: Update all domain settings
hu: Minden domain beállítás frissítése

en: domain
hu: domén

en: Use active domain
hu: Aktív domain használata

en: <strong>Source domain</strong>: %source
hu: <strong>Forrás domain</strong>: %source

en: Assign user domains
hu: Felhasználói domainek hozzárendelése

en: Only assign to user domain
hu: Hozzárendelés csak felhasználói domainhez

en: Assign to both user domain and active domain
hu: Hozzárendelés mind felhasználói domainhez mind aktív domainhez

en: create user domains
hu: felhasználói domain létrehozása

en: Current domain
hu: Aktuális domain

en: Require domain membership
hu: Domain tagság megkövetelése

en: Domain Access Options
hu: <em>Domain Access</em> beállítások

en: Update behavior
hu: Frissítés viselkedése

en: Replace old values with new settings
hu: Régi értékek cseréje az új beállításokra

en: Add new settings to existing values
hu: Új beállítások hozzáadása a létező értékekhez

en: Remove selected domains from existing values
hu: Kijelölt domainek eltávolítása a létező értékekből

en: Defines how new grants will be applied to the updated users.
hu: Meghatározza az új beállítások alkalmazásának módját a frissített felhasználókra.

en: Defines how new grants will be applied to the updated nodes.
hu: Meghatározza az új beállítások alkalmazásának módját a frissített tartalmakra.

en: Content for @domain
hu: Tartalom @domain webhelyhez

en: @site : Domain theme settings
hu: @site: Domain smink beállítások

en: @sitename content
hu: @sitename tartalom

en: Page cache maximum age
hu: Oldalgyorsítótár élettartama

en: Domain server information
hu: Domain kiszolgáló információ
