Domain (6.x-2.5) - en to fr translation catalogue (261 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Scheme
fr: Schéma

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: settings
fr: paramètres

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: Update
fr: Mettre à jour

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: theme
fr: thème

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Create
fr: Créer

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Active
fr: Actif

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Roles
fr: Rôles

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: configure
fr: configurer

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Domain
fr: Domaine

en: Inactive
fr: Inactif

en: No posts available.
fr: Aucune contribution disponible.

en: Table
fr: Tableau

en: Other
fr: Autre

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Minimum cache lifetime
fr: Durée de vie minimale de la mémoire cache

en: Online
fr: En ligne

en: Off-line
fr: Hors ligne

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Pattern
fr: Motif

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: create
fr: créer

en: ignore
fr: ignorer

en: Domain ID
fr: Identifiant (ID) du domaine

en: update
fr: mettre à jour

en: published
fr: publié

en: Member for
fr: Membre depuis

en: No users available.
fr: Aucun utilisateur disponible.

en: Access Type
fr: Type d'accès

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Node settings
fr: Paramètres des nœuds

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Affiliates
fr: Affiliés

en: not published
fr: non publié

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Site configuration
fr: Configuration du site

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fr: La page d'accueil affiche le contenu par rapport à cette URL relative. Si vous ne savez pas quoi mettre, indiquez "node".

en: Copy
fr: Copier

en: Subdomain
fr: Sous-domaine

en: You description goes here.
fr: Insérez votre description ici.

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: My Settings
fr: Mes paramètres

en: A description for the form
fr: Une description du formulaire

en: No domains have been configured.
fr: Aucun domaine n'a été configuré.

en: Default domain settings
fr: Paramètres du domaine par défaut

en: Primary domain name
fr: Nom du domaine primaire

en: The site name to display for this domain.
fr: Le nom de site à afficher pour ce domaine

en: Domain URL scheme
fr: Système URL du domaine

en: The URL scheme for accessing the primary domain.
fr: Le système URL pour accéder au domaine primaire.

en: Domain module behaviors
fr: Comportements du module Domain

en: New content settings
fr: Paramètres des nouveaux contenus

en: Show on all affiliate sites
fr: Montrer sur tous les sites affiliés

en: Only show on selected sites
fr: Montrer seulement sur les sites sélectionnés

en: Debugging status
fr: Statut de débogage

en: Do not show debugging output
fr: Ne pas afficher les informations de débogage

en: Show debugging output on node view
fr: Afficher les informations de débogage sur la visualisation du nœud

en: If set, users with the <em>set domain access</em> permission will be able to view the node access rules for each node. See the README for more details.
fr: Si défini, les utilisateurs avec le droit d'accès <em>définir le domaine</em> pourront voir les règles d'accès au nœud pour chaque nœud. Voir le README pour plus de détails.

en: Creation order, oldest > newest
fr: Par ordre de création, du plus ancien au plus récent

en: Creation order, newest > oldest
fr: Par ordre de création, du plus récent au plus ancien

en: Sitename, A > Z
fr: Par nom de site, A > Z

en: Sitename, Z > A
fr: Par nom de site, Z > A

en: URL, A > Z
fr: Par URL, A > Z

en: URL, Z > A
fr: Par URL, Z > A

en: Sort domain lists
fr: Trier la liste des domaines

en: Controls the display of domain lists to end users.
fr: Contrôle l'affichage de la liste des domaines aux utilisateurs finaux.

en: Search content for the current domain only
fr: Rechercher le contenu dans le domaine courant seulement

en: Search all domains from any URL
fr: Rechercher dans tous les domaines depuis toutes les URL

en: Search engine optimization
fr: Optimisation pour les moteurs de recherche

en: Do not rewrite URLs
fr: Ne pas réécrire les URL

en: WWW prefix handling
fr: Gestion des préfixes WWW

en: Treat www.*.example.com as an alias of *.example.com
fr: Traiter www.*.example.com comme un alias de *.example.com

en: Do not change domain
fr: Ne pas changer de domaine

en: Default source domain
fr: Domaine source par défaut

en: Treat cron.php as a special page request.
fr: Traiter cron.php comme une requête de page spéciale.

en: The human-readable name of this domain.
fr: Le nom affiché de ce domaine.

en: The URL scheme for accessing this domain.
fr: Le système URL pour accéder à ce domaine.

en: Domain status
fr: Statut du domaine

en: Must be set to "Active" for users to navigate to this domain.
fr: Doit être défini sur "Actif" pour que les utilisateurs puissent naviguer sur ce domaine.

en: Create domain record
fr: Créer un domaine

en: Domain record created.
fr: Domaine créé.

en: Edit domain record
fr: Modifier le domaine

en: Save domain record
fr: Enregistrer le domaine

en: Domain record updated.
fr: Domaine mis à jour.

en: Delete domain record
fr: Supprimer le domaine

en: Domain record deleted.
fr: Domaine supprimé.

en: Log messages
fr: Journaliser les messages

en: There are no domains configured for this site.
fr: Il n'y a aucun domaine configuré sur ce site.

en: Update domain settings
fr: Mettre à jour les paramètres du domaine

en: Setting
fr: Paramètre

en: Domain switcher
fr: Sélecteur de domaine

en: <em>* Inactive domain.</em>
fr: <em>* Domaine inactif.</em>

en: Editors
fr: Editeurs

en: Source domain
fr: Domaine source

en: This node is not assigned to a domain.
fr: Ce nœud n'est assigné à aucun domaine.

en: Domain settings
fr: Paramètres du domaine

en: All affiliates
fr: Tous les sites affiliés

en: Domain access options
fr: Options d'accès par domaine

en: <p><b>Publishing options:</b>
fr: <p><b>Options de publication :</b>

en: Send to all affiliates
fr: Transmettre à tous les affiliés

en: Publish to
fr: Publier sur

en: Select which affiliates can access this content.
fr: Sélectionner les affiliés qui peuvent accéder à ce contenu.

en: Domains
fr: Domaines

en: Edit all domain values.
fr: Modifier les valeurs de tous les domaines.

en: Edit all domain site names.
fr: Modifier les noms de tous les domaines.

en: Edit all domain URL schemes.
fr: Modifier les schémas d'URL de tous les domaines.

en: Valid domains
fr: Domaines valides

en: Allows users to access this domain.
fr: Permet aux utilisateurs d'accéder à ce domaine.

en: administer domains
fr: administrer les domaines

en: Settings for the Domain Access module.
fr: Paramètres du module Domain Access.

en: Domain list
fr: Liste des domaines

en: Batch updating
fr: Mise à jour en masse

en: !site : Domain site settings
fr: !site : Configuration de site pour le domaine

en: Save domain settings
fr: Enregistrer les paramètres du domaine

en: Administrative theme
fr: Thème de l'administration

en: Select the default site time zone.
fr: Choisissez le fuseau horaire par défaut du site.

en: Site status
fr: État du site

en: These settings will replace or supplement your default site settings when %name is the active domain.
fr: Ces paramètres remplaceront ou supplanteront vos paramètres par défaut pour le site quand %name est le domaine actif.

en: Site mission
fr: Raison d'être du site

en: Site footer
fr: Pied de page du site

en: Site frontpage
fr: Page d'accueil du site

en: Set the site frontpage for all domains.
fr: Définir la page d'accueil du site pour tous les domaines.

en: The name used to indicate anonymous users for this domain.
fr: Le nom utilisé sur ce domaine pour représenter les utilisateurs anonymes.

en: Timezone default
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Set the default timezone for all domains.
fr: Définir le fuseau horaire par défaut pour tous les domaines.

en: Domain Configuration
fr: Configuration du module Domain

en: Invalid request
fr: Requête invalide

en: Affiliated content
fr: Contenu affilié

en: View content assigned to
fr: Voir le contenu assigné à

en: Link paths
fr: Chemins de liens

en: Link to site home page
fr: Lien vers la page d'accueil du site

en: Link to active url
fr: Lien vers l'URL active

en: Link theme
fr: Thème du lien

en: Jump to...
fr: Aller à...

en: Go to main site
fr: Aller au site principal

en: Go to
fr: Aller à

en: Domain creation rules
fr: Règles de création d'un domaine

en: Domain creation options
fr: Options de création d'un domaine

en: copy
fr: copier

en: Restore defaults
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: drop
fr: abandonner

en: !string table created.
fr: Table !string créée.

en: !string table cannot be created, since it already exists.
fr: La table !string ne peut pas être créée car elle existe déjà.

en: !string table copied.
fr: Table !string copiée.

en: !string table cannot be copied, since it already exists.
fr: La table !string ne peut pas être copiée car elle existe déjà.

en: !string table does not exist.
fr: La table !string n'existe pas.

en: Domain prefix settings
fr: Paramètres de préfixe des domaines

en: Domain Prefix
fr: Préfixe des domaines

en: Set domain theme
fr: Définir le thème du domaine

en: Do not create domains for users
fr: Ne pas créer de domaines pour les utilisateurs

en: Automatically create domains for new users
fr: Créer automatiquement les domaines des nouveaux utilisateurs

en: Root domain name
fr: Nom de domaine racine

en: Personal web site
fr: Site web personnel

en: Yes, I want to create my own site at <b>!user.!site</b>
fr: Oui, je veux créer mon propre site à l'adresse <b>!user.!site</b>

en: Creates unique subdomains for registered users.
fr: Crée des sous-domaines uniques pour les utilisateurs enregistrés.

en: Current Domain
fr: Domaine actuel

en: Unknown domain
fr: Domaine inconnu

en: Provides Views integration for the Domain Access module.
fr: Fournit une intégration de Views pour le module Domain Access.

en: All domains
fr: Tous les domaines

en: anonymous user
fr: utilisateur anonyme

en: The node id.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: Valid
fr: Valider

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Assign to
fr: Assigner à

en: Domain record
fr: Domaine

en: %module options
fr: Options de %module

en: new user
fr: nouvel utilisateur

en: Assigned domains
fr: Domaines assignés

en: Only one colon (:) is allowed.
fr: Un seul caractère deux-points (:) est autorisé.

en: The port protocol must be an integer.
fr: Le protocole de port doit être un entier.

en: The domain must not begin with a dot (.)
fr: Le domaine ne doit pas commencer par un point (.)

en: The domain must not end with a dot (.)
fr: Le nom du domaine ne doit pas se terminer par un point (.)

en: Only alphanumeric characters, dashes, and a colon are allowed.
fr: Seuls les caractères alphanumériques, les traits d'union et un seul point sont autorisés.

en: The current domain ID.
fr: L'identifiant (ID) du domaine actuel.

en: The default domain ID.
fr: L'identifiant (ID) du domaine par défaut.

en: User defaults
fr: Paramètres utilisateur par défaut

en: Edit domain aliases: %domain
fr: Modifier les alias du domaine : %domain

en: Save aliases
fr: Enregistrer les alias

en: You may only have one wildcard character in each alias.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'un seul joker par alias.

en: You may only have one colon ":" character in each alias.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'un caracère deux points ":" par alias.

en: Aliases
fr: Alias

en: Edit domain aliases
fr: Modifier les alias du domaine

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Default menu for content
fr: Menu par défaut pour le contenu

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
fr: Choisissez le menu sélectionné par défaut dans le formulaire de modification de contenu.

en: The chosen theme is no longer available for this domain.
fr: Le thème choisi n'est plus disponible pour ce domaine.

en: <p>Select the default theme for this domain.</p>
fr: <p>Choisir le thème par défaut pour ce domaine.</p>

en: The http protocol used by the domain.
fr: Le protocole http utilisé par le domaine.

en: The domain id of the record.
fr: L'identifiant (ID) de domaine de l'enregistrement.

en: Available on current domain
fr: Disponible sur le domaine actuel

en: The user's id.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur.

en: Will be available only on selected domains.
fr: Sera disponible seulement sur les domaines sélectionnés.

en: List all domains this node is published to
fr: Lister tous les domaines sur lesquels ce nœud est publié

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
fr: L'activation du cache offrira un gain de performances non négligeable. Drupal peut stocker de manière compressée les pages demandées par les utilisateurs anonymes (<em>anonymous</em>). En mettant une page web en cache, Drupal n'a pas à la reconstruire à chaque fois que quelqu'un veut y accéder.

en: Caching mode
fr: Mode de cache

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
fr: Normal (recommandé en production, pas d'effets secondaires)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
fr: Sur les sites à trafic important il peut devenir nécessaire de forcer une durée de vie minimale de la mémoire cache. Cette durée est le temps minimum que doit rester une page dans le cache. Une durée plus importante offre de meilleures performances, mais le contenu nouveau ne sera pas affiché aux utilisateurs tant que cette durée n'est pas écoulée.

en: Page compression
fr: Compression des pages

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
fr: Par défaut, Drupal compresse les pages mises en cache pour gagner de la bande passante et réduire le temps de chargement de celles-ci. Cette option doit être désactivée lorsque le serveur effectue lui même la compression.

en: If set to <em>Show on all affiliate sites</em>, this value will automatically assign new content to all affiliates.<br />If set to <em>Only show on selected sites</em>, you must configure the <a href="!url">Node-type specific settings</a>.
fr: Si défini sur <em>Afficher sur tous les sites affiliés</em>, cette valeur assignera automatiquement le nouveau contenu à tous les affiliés.<br />Si parametré sur <em>Seulement affiché sur les sites selectionnés</em>, vous devez configurer les <a href="!url">paramètres spécifiques au types de contenu</a>.

en: Domain list size
fr: Taille de la liste des domaines

en: Select if this content can be shown to all affiliates. This setting will override the options below, but you must still select a domain that "owns" this content.
fr: Cochez si ce contenu peut être vu sur tous les sites affiliés. Ce paramètre prendra le dessus sur les options ci-dessous, mais vous devez quand même sélectionner un domaine qui "détient" ce contenu.

en: Content count
fr: Nombre de contenus

en: The table below shows all the affiliates sites whose content you may edit. Click on the site name link to see all content assigned to that affiliate.
fr: Le tableau ci-dessous montre tous les sites affiliés dont vous pouvez modifier le contenu. Cliquez sur le nom du site pour voir tous les contenus qui lui sont assignés.

en: The domain(s) an editor is assigned to.
fr: Le ou les domaines auxquels un éditeur est assigné.

en: Enforce rules on administrators
fr: Renforcer les règles pour les administrateurs

en: Do not enforce
fr: Ne pas renforcer

en: Restrict node views for administrators
fr: Restreindre la visualisation des nœuds aux administrateurs

en: If set, users with the <em>administer nodes</em> permission and user 1 <em>will view the site with Domain Access restrictions enforced</em>. See the README for more details.
fr: Si défini, les utilisateurs avec le droit d'accès <em>administrer les nœuds</em> et l'utilisateur avec l'uid 1 <em>verront le site avec les restrictions de Domain Access renforcées</em>. Voir le README pour plus de détails.

en: The primary domain for your site.  Typically <em>example.com</em> or <em>www.example.com</em>.  Do not use http or slashes.
          <br />This domain will be used as the default URL for your site.
          <br />If an invalid domain is requested, users will be sent next available domain or to the primary domain.
fr: Le domaine principal de votre site. Typiquement <em>example.com</em> ou <em>www.example.com</em>. Ne pas utiliser http ou des slashs. <br />Ce domaine sera utilisé comme adresse par défaut de votre site. <br />Si un domaine invalide est demandé, les utilisateurs seront envoyés vers le prochain domaine disponible ou le domaine primaire.

en: Domain selection format
fr: Format de sélection du domaine

en: Apply to all domains
fr: Appliquer à tous les domaines

en: domain
fr: domaine

en: %name contains invalid characters.
fr: %name contient des caractères invalides.

en: Use active domain
fr: Utiliser le domaine actuel

en: Current domain
fr: Domaine actuel

en: If checked, the user must be a member of the domain being viewed.
fr: Si coché, l'utilisateur doit être membre du domaine visité.

en: Save settings for
fr: Enregistrer les paramètres de

en: Select the domain to which these settings apply. If you select <em>All domains</em>, domain-specific settings will be removed.
fr: Sélectionnez le domaine pour lequel ces paramètres s'appliquent. Si vous sélectionnez <em>Tous les domaines</em>, les paramètres propres à chaque domaine seront supprimés.

en: Only .org domains may be registered.
fr: Seuls les domaines en .org peuvent être enregistrés.

en: Treat xmlrpc.php as a special page request.
fr: Traiter xmlrpc.php comme une requête de page spéciale.

en: Only lower-case characters are allowed.
fr: Seuls les caractères en lettres minuscules sont autorisés.

en: Do not change
fr: Ne pas modifier
