DQuarks (6.x-1.0) - en to da translation catalogue (195 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Download
da: Hent

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Multiple
da: Flere

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: key
da: nøgle

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Display mode
da: Visningstilstand

en: Component
da: Komponent

en: User
da: Bruger

en: Options
da: Valg

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Answer
da: Svar

en: All
da: Alle

en: Submitted
da: Indsendt

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: To
da: Til

en: Custom
da: Tilpasset

en: Score
da: Karakter

en: Width
da: Bredde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Table
da: Tabel

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Note
da: Bemærk

en: Clone
da: Klon

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Rules
da: Regler

en: Root
da: Rod

en: Clear
da: Ryd

en: E-mail subject
da: E-mail emne

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: Results
da: Resultater

en: Next page
da: Næste side

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Analysis
da: Analyse

en: Are you sure you want to delete this submission?
da: Ønsker du at slette denne indsendelse?

en: responses
da: besvarelser

en: Go to form
da: Gå til formular

en: View this form.
da: Vis formular

en: Log submissions
da: Log indsendelser

en: Full debug
da: Fuld fejlsøgning

en: Confirmation message or redirect URL
da: Bekræftelse eller URL der viderestilles til

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: E-mail to address
da: E-mail 'til' adresse

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: No Components, add a component below.
da: Ingen komponenter, tilføj en komponent herunder.

en: Edit component: @name (@type)
da: Rediger komponent: @name (@type)

en: Field Key
da: Feltnøgle

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: Parent Fieldset
da: Overordnet feltgruppe

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
da: Feltnøglen %field_key er ugyldig. Brug venligst kun små alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
da: Feltnøglen %field_key bruges allerede af feltet mærket %existing_field. Brug venligst en unik nøgle.

en: Submission #@sid
da: Indsendelse #@sid

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Submission Information
da: Indsendelseinformation

en: Submitted by !name
da: Indsendt af !name

en: Illegal information. Data not submitted.
da: Ugyldig information. Data ikke indsendt.

en: Go back to the form
da: Tilbage til formularen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
da: Gør det muligt at oprette formularer og spørgeskemaer.

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field.
da: Feltets standardværdi.

en: Left Blank
da: Tomme

en: User entered value
da: Indtastet af bruger

en: Width of the textfield.
da: Tekstfeltets bredde.

en: User email as default
da: Bruger-e-mail som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
da: Sæt standardværdien af dette felt til brugerens e-mail-adresse hvis han/hun er logget ind.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
da: Gør dette felt skrivebeskyttet. Nyttigt til at angive en standardværdi som ikke kan ændres.

en: Average submission length in words (ex blanks)
da: Gennemsnitlig længde af bidrag

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
da: Tillader oprettelse af afkrydsningsfelter, radioknapper og rullelister.

en: Maxlength of the textfield.
da: Tekstfeltets maksimale længde.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: Apply
da: Udfør

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: From name
da: Afsendernavn

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Export format
da: Eksportformat

en: Print
da: Udskriv

en: Submission date
da: Oprettelsesdato

en: Available as block
da: Tilgængelig som blok

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
da: Indsendelser sendes via e-mail til denne adresse. Lad feltet stå tomt for ikke at sende e-mails. Flere e-mail-adresser kan adskilles af komma.

en: Submission deleted.
da: Tilføjelse slettet.

en: Notify
da: Informer

en: Direction
da: Retning

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: A file readable by Microsoft Excel.
da: En fil som kan læses af Microsoft Excel.

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: The results of this submission may be viewed at:
da: Resultatet af denne tilføjelse kan ses på:

en: New component name
da: Navn på ny komponent

en: The component positions and mandatory values have been updated.
da: Komponentpositioner og tvungne værdier opdateret.

en: Include in e-mails
da: Medtag i e-mails

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
da: Indsendte værdier fra denne komponent inkluderes i e-mails.

en: Component %name cloned.
da: Komponent %name klonet.

en: Component %name updated.
da: Komponent %name opdateret.

en: New component %name added.
da: Komponent %name tilføjet.

en: Delete the %name fieldset?
da: Slet feltgruppen %name?

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Submissions for %user
da: Tilføjelser for %user

en: Show !count results per page.
da: Vis !count resultater pr. side.

en: Showing all results.
da: Viser alle resultater.

en: @total results total.
da: @total resultater i alt.

en: Submission Details
da: Detaljer om indsendelse

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
da: Klik på navnet på en eksisterende komponent for at redigere dens indstillinger.

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Preface message with <em>message:</em> for a simple message that does not require a page refresh. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
da: Besked som vises når indsendelsen lykkes eller en sti som der skal omdirigeres til. Indled beskeder med <em>message:</em> for simple beskeder som ikke kræver en geninlæsning af siden. Omdirigeringssider skal starte med <em>http://</em> for eksterne sites eller <em>internal:</em> for en intern sti. f.eks. <em>http://www.example.com</em> eller <em>internal:node/10</em>

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
da: Fjern markeringer fra alle roller for at forhindre nye indsendelser. Den %authenticated rolle gælder for alle brugere som er logget ind på sitet uden hensyn til andre roller.

en: Conditional e-mail recipients
da: Betingede e-mail modtagere

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
da: Med indstillingerne herunder kan du sende e-mails til forskellige modtagere baseret på værdien af en komponent.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
da: Begræns antallet af formularer en bruger må indsende inden for en fastlagt tidsperiode

en: Limit to !count submission(s) !timespan
da: Begræns til !count tilføjelse(r) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
da: Den indtastede e-mail-adresse %address er ikke en gyldig adresse.

en: Submissions for this form are closed.
da: Der er lukket for indsendelser af denne formular.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette en konto</a> for at se denne formular.

en: You do not have permission to view this form.
da: Du har ikke adgang til at se denne formular.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
da: Du har indsendt denne formular det maksimalt tilladte antal gange (@count).

en: You have already submitted this form.
da: Du har allerede indsendt denne formular.

en: You may not submit another entry at this time.
da: Du kan ikke indsende formularen igen på nuværende tidspunkt.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
da: <a href="!url">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Available components
da: Tilgængelige komponenter

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Default subject
da: Standard emne

en: Form submission from: %title
da: Indsendt formular fra: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
da: Standard emnelinjen for alle resultater sendt via e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
da: Tillad cookies til sporing af indsendelser

en: Submission access control
da: Adgangskontrol for indsendelse

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
da: Vælg "Logfør indsendelser" for at logføre alle indsendelser i loggen. Vælg "Fuld fejlsøgning" for at udskrive fejlsøgningsinformation ved indsendelse.

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
da: Indsendelser til %title. <a href="!url">Resultater</a>. !details

en: Submission updated.
da: Indsendelse opdateret.

en: Thank you, your submission has been received.
da: Tak, din indsendelse er modtaget.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
da: Du kan bruge specielle symboler i dette felt, som vil blive erstattet med dynamiske værdier.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
da: Du kan bruge %server[key] til at tilføje en af de specielle PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a>-variable, %session[key] til at tilføje en af de specielle PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a>-variable og %get[key] til at oprette forudfyldte formularer fra <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URLen</a>. %cookie, %request og %post virker også med deres respektive PHP-variable. For eksempel %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id] eller %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
da: Hvis du bruger profilmodulet kan du tilgå profildata med syntaksen %profile[form_name]. Hvis du har et profilfelt med navnet profile_city kan du bruge variablen %profile[profile_city].

en: Token values
da: Symbolværdier

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: E-mail a submission copy
da: E-mail en kopi

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
da: Merkér dette felt hvis denne komponent indeholder en e-mail-adresse, som skal modtage en kopi af indsendelsen. E-mails sendes individuelt, så andre e-mail-adresse vises ikke til modtageren.

en: %value is not a valid email address.
da: %value er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
da: Et tekstfelt som automatisk udfyldes med en godkendt brugers e-mail-adresse.

en: Label placed to the left of the textfield
da: Mærkat placeret til venstre for tekstfeltet

en: Examples: $, #, -.
da: Eksempler: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
da: Mærkat placeret til højre for tekstfeltet

en: Examples: lb, kg, %.
da: Eksempler: lb, kg, %.

en: Equal
da: Lig med

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Unique
da: Unik

en: To add one, create a !types piece of content.
da: Opret indthold af typen !types for at tilføje én.

en: Value of !component
da: Værdien af !component

en: Value of "!component"
da: Værdien af "!component"

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
da: Kontrollér at de indtastede værdier for dette felt er unikke. Det er ikke tilladt at bruge den samme værdi flere gange.

en: No available components
da: Ingen tilgængelige komponenter

en: @name form
da: @name formular

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
da: Du skal være <a href="!login">logget ind</a> for at kunne se denne formular.

en: Form only
da: Kun formular

en: If enabled this webform will be available as a block.
da: Gør denne webform tilgængelig som en blok.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
da: Brugerens navn hvis vedkommende er logget ind. Blankt for anonyme brugere.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
da: Brugerens e-mail-adresse hvis vedkommende er logget ind. Blank for anonyme brugere.

en: The IP address of the user.
da: Brugerens IP-adresse.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
da: Sitets navn (dvs. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
da: Den aktueller dato, formatteret ifølge sitets indstillinger.

en: The node title.
da: Indholdselementets titel.

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
da: Ethvert brugerprofilfelt eller -værdie, som f.eks. %profile[name] eller %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
da: Tokens kan hente deres værdi fra URLen ved at oprette URLer på formen http://example.com/my-form?foo=bar. Brug tokenet %get[foo] for at udskrive "bar".

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
da: Tokens kan også udfyldes af POST-værdier som stammer fra formularer.

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
da: Begræns hver bruger til !count indsendelse(r) !timespan
