DQuarks (6.x-1.0) - en to fi translation catalogue (196 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Download
fi: Lataa

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Message
fi: Viesti

en: Weight
fi: Paino

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Name
fi: Nimi

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Download PDF
fi: Lataa PDF

en: Time
fi: Aika

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: key
fi: avain

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Display mode
fi: Esitysmuoto

en: Component
fi: Komponentti

en: User
fi: Käyttäjä

en: Options
fi: Valinnat

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: Answer
fi: Vastaa

en: All
fi: Kaikki

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Page
fi: Sivu

en: Off
fi: Pois päältä

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Custom
fi: Oma

en: Score
fi: Tulos

en: Width
fi: Leveys

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Table
fi: Taulukko

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Note
fi: Huomaa

en: Clone
fi: Kloonaa

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Rules
fi: Säännöt

en: Root
fi: Päätaso

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: E-mail subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: Results
fi: Tulokset

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Are you sure you want to delete this submission?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän vastauksen?

en: responses
fi: vastaukset

en: Go to form
fi: Mene lomakkeeseen

en: View this form.
fi: Tarkastele tätä lomaketta.

en: Log submissions
fi: Lähetysten loki

en: Full debug
fi: Täydellinen virheenjäljittäminen

en: Confirmation message or redirect URL
fi: Vahvistusviesti tai URL-uudelleenohjaus

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: E-mail to address
fi: Sähköposti, johon lähetetään

en: E-mail from name
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: E-mail from address
fi: Sähköpostin lähetysosoite

en: ever
fi: ei koskaan

en: every hour
fi: tunnissa

en: every day
fi: päivässä

en: every week
fi: joka viikko

en: No Components, add a component below.
fi: Ei komponentteja, lisää uusi komponentti alla

en: Edit component: @name (@type)
fi: Muokkaa komponenttia: @name (@type)

en: Field Key
fi: Kenttäavain

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: Parent Fieldset
fi: Ylempi kenttäryhmä

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fi: Kenttäavain %field_key on jo käytössä %existing_field -kentällä. Käytä toista avain.

en: Submission #@sid
fi: Lähetys #@sid

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Submission Information
fi: Lähetysinformaatio

en: Submitted by !name
fi: Lähettäjä !name

en: Illegal information. Data not submitted.
fi: Laiton informaatio. Dataa ei lähetetty.

en: Go back to the form
fi: Palaa lomakkeeseen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Left Blank
fi: Jätetty vastaamatta

en: User entered value
fi: Käyttäjän antama arvo

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fi: Vastausten keskimääräinen pituus (poisluettuna tyhjät)

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: Maxlength of the textfield.
fi: Tekstikentän enimmäispituus.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: Apply
fi: Käytä

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Publish
fi: Julkaise

en: Unpublish
fi: Palauta luonnokseksi

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: From address
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: Print
fi: Tulosta

en: Available as block
fi: Tarjolla lohkona

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fi: Lomakelähetykset sähköpostitetaan tähän osoitteeseen. Jätä kenttä tyhjäksi, jos et halua sähköpostittaa lähetyksiä edelleen. Jos annat useita sähköpostiosoitteita, erottele ne pilkuin.

en: Submission deleted.
fi: Lähetys poistettu.

en: Direction
fi: Suunta

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fi: Microsoft Excel -ohjelmalla luettavissa oleva tiedosto.

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: The results of this submission may be viewed at:
fi: Lomakkeen vastaukset löytyvät osoitteessa

en: New component name
fi: Uuden komponentin nimi

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fi: Komponenttien järjestys ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Include in e-mails
fi: Sisällytä sähköposteihin

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
fi: Jos tämä kenttä on valittu, tämän komponentin vastaukset liitetään lomakkeen lähettämiin sähköposteihin.

en: Component %name cloned.
fi: %name -komponentti kloonattu.

en: Component %name updated.
fi: %name -komponentti päivitetty.

en: New component %name added.
fi: Uusi komponetti %name lisätty.

en: Delete the %name fieldset?
fi: Poista kenttäryhmä %name?

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Submissions for %user
fi: Käyttäjälle %user lähetetyt lomakkeet

en: Show !count results per page.
fi: Näytä !count tulosta sivulla.

en: Showing all results.
fi: Näytetään kaikki tulokset.

en: @total results total.
fi: Yhteensä @total tulosta.

en: Submission Details
fi: Lähetyksen tiedot

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fi: Klikkaa missä tahansa jo olemassa olevan komponentin nimessä editoidaksesi komponentin asetuksia.

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Preface message with <em>message:</em> for a simple message that does not require a page refresh. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
fi: Onnistuneen lähetyksen yhteydessä näytettävä teksti tai uudelleenohjaussivun polku. Alkuteksti <em>viestin kanssa:</em> yksinkertaisille viesteille ei vaadi sivun uudelleenlataamista. Uudelleenohjaussivujen on alettava <em>http://</em> ulkoisille sivuille tai <em>internal:</em> sisäisille poluille, esimerkiksi <em>http://www.example.com</em> tai <em>internal:node/10</em>

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fi: Estääksesi uudet lähetykset poista kaikki oikeudet kaikilta rooleilta. %authenticated-rooli pätee keneen tahansa käyttäjään, joka on sisäänkirjautunut sivustolle, huolimatta muista käyttäjään liitetyistä rooleista.

en: Conditional e-mail recipients
fi: Vaihtoehtoiset sähköpostin vastaanottajat

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
fi: Alempana olevat asetukset sallivat sähköpostituksen useille vastaanottajille. Postitus perustuu tiettyjen komponenttien arvoihin.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
fi: Rajoitus, kuinka monta kertaa käyttäjä voi lähettää lomakkeen määritellyn aikajakson sisällä

en: Limit to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita lähetysten määrä !count kertaan !timespan aikana

en: The entered email address %address is not a valid address.
fi: Annettu sähköpostiosoite %address ei ole kelvollinen osoite.

en: Submissions for this form are closed.
fi: Tämän lomakkeen lähetystoiminto on asetettu pois päältä.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fi: Sinun täytyy <a href="!login">kirjautua sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröityä</a> voidaksesi tarkastella tätä lomaketta.

en: You do not have permission to view this form.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä lomaketta.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fi: Olet lähettänyt tätä lomaketta enimmäismäärän (@count).

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: You may not submit another entry at this time.
fi: Et voi tällä hetkellä lähettää toista kertaa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fi: <a href="!url">Tarkastele aikaisempia lähetyksiäsi</a>.

en: Available components
fi: Käytettävissä olevat komponentit

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän nimi, jota käytetään oletusarvoisen lähettävän osoitteen yhteydessä.

en: Default subject
fi: Aihe

en: Form submission from: %title
fi: Lomakelähetys otsikolla: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fi: Minkä tahansa sähköpostitetun tuloksen oletusarvoinen otsikko.

en: Allow cookies for tracking submissions
fi: Salli evästeet lähetysten seuraamiseen

en: Submission access control
fi: Kaavakkeen pääsysäännöt

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
fi: Ota käyttöön "Lähetysten loki", jotta watchdogissa kirjoitetaan lokiin jokainen lähetys. Ota käyttöön "Täydellinen virheenjäljittäminen", jotta lähetyksestä tulostetaan virheenjäljitystiedot.

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
fi: Vastaus lähetetty kyselyyn %title. <a href="!url">Tulokset</a>. !details

en: Submission updated.
fi: Lähetys päivitetty.

en: Thank you, your submission has been received.
fi: Kiitos. Olemme vastaanottaneet lähettämäsi lomakkeen.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fi: Voit käyttää tässä kentässä tiettyjä merkkejä, jotka korvautuvat dynaamisilla arvoilla.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
fi: Voit käyttää %server[key] lisätäksesi mitä tahansa PHP:n <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> muuttujista, %session[key] lisätäksesi PHP:n <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> muuttujia ja %get[key] luodaksesi esitäytettyjä kaavakkeita <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">osoitteesta</a>. %cookie, %request ja %post toimivat PHP-muuttujiensa kanssa. Esimerkiksi %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id] tai %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
fi: Jos käytössäsi on profiilimoduuli, voit myös käyttää profiilin tietoja lomakkeessasi käyttäen merkintää %profile[form_name]. Jos profiilissa on esimerkiksi arvo nimellä profile_kaupunki, voit käyttää muuttujaa %profile[profile_kaupunki].

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: E-mail a submission copy
fi: Sähköpostita kopio lähetyksestä

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
fi: Valitse tämä, jos komponentti sisältää sähköpostiosoitteen, johon pitää lähettää kopio lähetetystä lomakkeesta. Sähköpostit lähetetään yksilöllisesti, joten muut sähköpostit eivät näy vastaanottajalle.

en: %value is not a valid email address.
fi: %value ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
fi: Tekstikenttä, johon automaattisesti täytetään sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Label placed to the left of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän vasemmalle puolelle

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän oikealle puolelle

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: To add one, create a !types piece of content.
fi: Voit luoda uuden luomalla !types-tyyppisen sivun.

en: Value of !component
fi: !component arvo

en: Value of "!component"
fi: "!component" arvo

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fi: Tarkista että tähän kenttään syötetyt arvot ovat yksilöllisiä. Samaa arvoa ei saa käyttää kahdesti.

en: No available components
fi: Komponentteja ei ole käytettävissä

en: @name form
fi: Lomake @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fi: Sinun on <a href="!login">kirjauduttava sisään</a> nähdäksesi kaavake.

en: Form only
fi: Vain kaavake

en: If enabled this webform will be available as a block.
fi: Tämän ollessa valittuna verkkolomake on saatavilla lohkona.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fi: Sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi. Tyhjä nimettömille käyttäjille.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fi: Sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköposti. Tyhjä nimettömille käyttäjille.

en: The IP address of the user.
fi: Käyttäjän IP-osoite.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fi: Sivun nimi (esim. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fi: Nykyinen päivämäärä sivun asetusten mukaan muotoiltuna.

en: The node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fi: Mikä tahansa käyttäjän profiilin kenttä tai arvo, kuten %profile[name] tai %provile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fi: Korvausmerkkejä voidaan kutsua verkko-osoitteesta luomalla verkko-osoitteita jotka ovat muotoa http://example.com/my-form?foo=bar. Korvausmerkki %get[foo] tulostaisi "bar".

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fi: Merkit voidaan myös ottaa POST arvoista jotka lähetetään lomakkeessa.

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita jokaisen käyttäjän vastaukset !count lähetykseen !timespan.
