DQuarks (6.x-1.0) - en to sv translation catalogue (185 entries)

en: Title
sv: Titel

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Download
sv: Ladda ned

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Multiple
sv: Flerval

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: key
sv: nyckel

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Teaser
sv: Ingress

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Component
sv: Komponent

en: User
sv: Användare

en: Options
sv: Alternativ

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Answer
sv: Svar

en: All
sv: Alla

en: Submitted
sv: Skickad

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: To
sv: Till

en: Custom
sv: Anpassad

en: Score
sv: Poäng

en: Width
sv: Bredd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Table
sv: Tabell

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Clone
sv: Klona

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Rules
sv: Regler

en: Root
sv: Rot

en: Clear
sv: Rensa

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: Results
sv: Resultat

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg?

en: responses
sv: svar

en: Go to form
sv: Gå till formulär

en: View this form.
sv: Visa detta formulär.

en: Log submissions
sv: Logga inlägg

en: Full debug
sv: Fullständig felsökning

en: Confirmation message or redirect URL
sv: Bekräftelsemeddelande eller adress för vidarebefordring

en: Mandatory
sv: Obligatoriskt

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Edit component: @name (@type)
sv: Redigera komponent: @name (@type)

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Parent Fieldset
sv: Ovanliggande fältgrupp

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Submission #@sid
sv: Inlägg #@sid

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Submission Information
sv: Information om inlägget

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Left Blank
sv: Lämnat tomt

en: User entered value
sv: Angivet värde

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Average submission length in words (ex blanks)
sv: Genomsnittslängd på inlägg i antal ord (utan mellanslag)

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: Maxlength of the textfield.
sv: Textfältets maxlängd.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Apply
sv: Applicera

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Svarsadress

en: Export format
sv: Exportformat

en: Print
sv: Utskrift

en: Submission date
sv: Datum för inlägg

en: Available as block
sv: Tillgänglig som ett block

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
sv: Inskickade formulär kommer att skickas till denna adress. Lämna tomt för att förhindra att mail skickas. Adresser kan separeras med kommatecken.

en: Submission deleted.
sv: Inlägg raderades.

en: Notify
sv: Meddela

en: Direction
sv: Riktning

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Justification
sv: Justering

en: Multichoice
sv: Flervals

en: Correct
sv: Rätt

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta inlägg kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: The component positions and mandatory values have been updated.
sv: Komponenternas position och obligatoriskt-status har uppdaterats.

en: Include in e-mails
sv: Inkludera i e-post

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
sv: Om detta väljs kommer inskickade värden från denna komponent att tas med i e-postmeddelanden.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: Submission Details
sv: Detaljer för inlägg

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
sv: Klicka på en befintlig komponents namn för att ändra dess inställningar.

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Preface message with <em>message:</em> for a simple message that does not require a page refresh. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
sv: Meddelande som ska visas när ett inlägg skickats in eller en sökväg till en sida som användaren ska vidarebefordras till. Inled meddelandet med <em>message:</em> om du vill ha ett enkelt meddelande som inte kräver en sidomladdning. Vidarebefordringssidor måste inledas med <em>http://</em> för externa webbplatser och <em>internal:</em> för interna sökvägar, exempelvis <em>http://www.exempel.com</em> eller <em>internal:node/10</em>

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
sv: Avmarkera alla roller för att förhindra nya inlägg. Rollen %authenticated gäller alla användare som loggat in på webbplatsen, oavsett vilka övriga roller användaren har tilldelats.

en: Conditional e-mail recipients
sv: Villkorade mottagare av e-post

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
sv: Inställningarna nedan låter dig skicka e-post till flera mottagare baserat på värdet hos en formulärkomponent.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
sv: Begränsa antalet inlägg en användare kan skicka in inom en viss tidsperiod.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
sv: Begränsa till !count inlägg !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Submissions for this form are closed.
sv: Detta formulär är stängt för nya inlägg.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
sv: Du måste <a href="!login">login</a> or <a href="!register">registrera dig</a> för att kunna se detta webbformulär.

en: You do not have permission to view this form.
sv: Du har inte behörighet att se detta formulär.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
sv: Du har redan skickat in detta formulär det maximala antalet gånger (@count).

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: You may not submit another entry at this time.
sv: Du kan inte skicka in ytterligare ett bidrag just nu.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
sv: <a href="!url">Se dina inskickade formulär</a>.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: Form submission from: %title
sv: Inskickat formulär från: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Allow cookies for tracking submissions
sv: Tillåt att cookies används för att spåra inlägg

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för inlägg

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
sv: Välj "Logga inlägg" för att registrera alla inlägg i webbplatsens logg. Välj "Fullständig felsökning" för att skriva ut felsökningsinformation när formulär skickas in.

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
sv: Inlägg inskickat till %title. <a href="!url">Resultat</a>. !details

en: Submission updated.
sv: Inlägg uppdaterat.

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
sv: Du kan använda speciella ersättningstecken i detta fält som kommer att ersättas med dynamiska värden.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
sv: Använd %server[key] för att lägga till en av PHPs <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a>-variabler, %session[key] för att lägga till en av PHPs <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a>-variabler och %get[key] för att skapa förifyllda fält från <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URLen</a>. %cookie, %request och %post fungerar också ihop med dess respektive PHP-variabler. Exempelvis %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], eller %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
sv: Om du använder profilmodulen kan du också komma åt all profilinformation genom att använda syntaxen %profile[form_name]. Om du exempelvis har ett profilvärde med namnet profile_city, lägg till variabeln %profile[profile_city].

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: E-mail a submission copy
sv: Skicka en kopia på inlägg med e-post

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
sv: Välj detta om denna komponent innehåller en e-postadress som ska ta emot en kopia på inlägget. Meddelanden skickas individuellt, så andra e-postadresser kommer inte att visas för mottagaren.

en: %value is not a valid email address.
sv: %value är inte en giltig e-postadress.

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
sv: Ett texfält som automatiskt fylls i med en inloggad användare e-postadress.

en: Label placed to the left of the textfield
sv: Etikett som placeras till vänster om textfältet

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
sv: Etikett som placeras till höger om textfältet

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: quiz
sv: frågesport

en: Unique
sv: Unik

en: To add one, create a !types piece of content.
sv: För att lägga till en, skapa en !types typ av innehåll.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: @name form
sv: @name formulär

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: Form only
sv: Endast formulär

en: If enabled this webform will be available as a block.
sv: Om aktiverad kommer detta webbformulär finnas tillgängligt som ett block.

en: The node ID.
sv: ID för noden.
