Drupal core (6.17) - en to ar translation catalogue (3067 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: user
ar: المستخدم

en: Filter HTML tags
ar: مرشح وسوم الـ HTML

en: Show on every page except the listed pages.
ar: أظهرها في كل الصفحات ما عدا الصفحات المدرجة.

en: Show on only the listed pages.
ar: أظهرها فقط على الصفحات المدرجة.

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: إعادة إلى الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Administer
ar: أدر

en: Create a new user account.
ar: إنشاء حساب مستخدم جديد.

en: Request new password via e-mail.
ar: طلب كلمة مرور جديدة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الرُّدُود

en: Closed
ar: مغلق

en: Wrong username or password.
ar: خطأ في اسم المستخدم أو كلمة المرور.

en: List
ar: قائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: deny
ar: امنع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Log
ar: السجل

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو تعليمات النشر

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتمَّ التحقُّق

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: new
ar: جديد

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Blue Lagoon (Default)
ar: بحيرة زرقاء (الإفتراضي)

en: Ash
ar: رماد

en: Aquamarine
ar: زبرجد

en: Belgian Chocolate
ar: شكولاتة بلجيكية

en: Bluemarine
ar: أزرق بحري

en: Citrus Blast
ar: انفجار ليموني

en: Cold Day
ar: يوم بارد

en: Greenbeam
ar: شعاع أخضر

en: Mediterrano
ar: بحر متوسط

en: Mercury
ar: زئبق

en: Nocturnal
ar: ليلي

en: Olivia
ar: زيتونة

en: Pink Plastic
ar: لدائن زهرية

en: Shiny Tomato
ar: طماطم لامعة

en: Teal Top
ar: أزرق مخضر

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: updated
ar: تم التحديث

en: Available variables are:
ar: المتغيرات المتاحة:

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل متاحة.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: There are currently no posts in this category.
ar: لا محتوى تحت هذا التصنيف حاليا.

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Related terms
ar: المفردات ذات الصلة

en: Synonyms
ar: مرادفات

en: Multiple select
ar: اختيار متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ar: الصفحات في مستو واحد ترتب بالوزن أولا، ثم بالعنوان.

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: الفئة

en: Add container
ar: أضف حاوية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Add category
ar: أضف تصنيفا

en: Name
ar: الاسم

en: edit container
ar: تحرير الحاوية

en: edit
ar: تحرير

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: category
ar: التصنيف

en: Outline
ar: الهيكل

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Session opened for %name.
ar: تم فتح جلسة لـ%name.

en: Help
ar: مساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: High
ar: مرتفع

en: Low
ar: منخفض

en: Time
ar: الوقت

en: View
ar: عرض

en: History
ar: الأرشيف

en: The configuration options have been reset to their default values.
ar: تمت إعادة خيارات الضبط إلى قيمها المبدئية.

en: URL
ar: عنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Clear index
ar: مسح الفهرس

en: edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Forum name
ar: اسم المنتدى

en: forum
ar: منتدى

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف منتدى %name؟

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
ar: تم حذف المنتدى %term و كافة المنتديات الفرعية والمواضيع التابعة له.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
ar: منتدى: تم حذف %term و كافة المنتديات الفرعية والعقد التابعة له.

en: Region
ar: منطقة

en: Menu
ar: القائمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Core - optional
ar: القلب - اختياري

en: never
ar: أبداً

en: The username %name does not exist.
ar: لا وجود للمستخدم %name.

en: mail
ar: البريد

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: actions
ar: الإجراءات

en: aggregator
ar: مجمع

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: Update interval
ar: معدل التحديث

en: The fully-qualified URL of the feed.
ar: مسار التلقيمة بالكامل.

en: Add forum
ar: إضافة منتدى

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: Screenshot for %theme theme
ar: لقطة لسمة %theme

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Access log settings
ar: إعدادات سجل الوصول

en: Enable access log
ar: فعّل سجل الوصول

en: Discard access logs older than
ar: أهمل سجلات الوصول الأقدم من

en: Preview comment
ar: معاينة التعليق

en: Unassign
ar: ألغ الربط

en: Please contact the site administrator.
ar: من فضلك راجع إداري الموقع.

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Settings for @role
ar: إعدادات @role

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ar: الامتدادات التي يمكن أن يرفعها المستخدمون في هذا الدور. افصل الامتدادات بمسافات، و لا تسبقها بنقاط.

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: تحميل

en: Picture
ar: الصورة

en: type
ar: النوع

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: مستخدم

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: Error
ar: خطأ

en: Contact
ar: تواصل

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Sent email to %recipient
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة

en: Create
ar: إنشاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Save categories
ar: حفظ التصنيفات

en: Content management
ar: إدارة المحتوى

en: Menu item
ar: رابط

en: Expanded
ar: موسع

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: المسار الذي يقود إليه عنصر القائمة. يمكن أن يكون مسار دروبال محلي مثل %add-node، أو مسار خارجي مثل %drupal. للربط بالصفحة الرئيسية اكتب %front.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا فعل هذا الاختيار، و كان لهذا الرابط أبناء، فستظهر القائمة موسعة دائما.

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Question
ar: السؤال

en: Add child page
ar: إضافة صفحة فرعية

en: Printer-friendly version
ar: نسخة للطباعة

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Remove from outline
ar: حذف من هيكل الوثيقة

en: Unknown export format.
ar: صيغة تصدير غير معروفة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Post
ar: المحتوى

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Page
ar: الصفحة

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Footer message
ar: التذييل

en: Logo
ar: الشعار

en: Mission
ar: المهمة

en: Search box
ar: مربع البحث

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: الشعار النصي للموقع

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Public registrations
ar: التسجيلات العامة

en: Only site administrators can create new user accounts.
ar: يمكن للإداريين فقط إنشاء حسابات مستخدمين جديدة.

en: Drupal
ar: دروبال

en: Url
ar: المسار

en: Host
ar: المستضيف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Manual update check
ar: تحقق يدوي من التحديثات

en: Never
ar: أبدًا

en: Check manually
ar: التحقق يدويًا

en: Up to date
ar: مُحدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث متوفر

en: Drupal core update status
ar: حالة تحديث نواة دروبال

en: Out of date
ar: غير محدث

en: Update status
ar: حالة التحديث

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: القائمة اليسرى

en: Right sidebar
ar: القائمة اليمنى

en: Footer
ar: التذييل

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
ar: يمكن تطويع وضبط عنصر القائمة مباشرة بعد <a href="@modules-page">تفعيل</a> وحدة القائمة.

en: Recipients
ar: المستلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ar: اختر <em>نعم</em> إذا كنت تود أن يتم اختيار هذا التصنيف مبدئيا.

en: You must enter a category.
ar: يجب أن تدخل تصنيفا.

en: You must enter one or more recipients.
ar: يجب أن تدخل متسلما أو أكثر.

en: Category %category has been added.
ar: تمت إضافة التصنيف %category.

en: Category %category has been updated.
ar: تم تحديث التصنيف %category.

en: Are you sure you want to delete %category?
ar: هل تود فعلا حذف التصنيف %category؟

en: Category %category has been deleted.
ar: تم حذف تصنيف %category.

en: Hourly threshold
ar: الحد الأقصى في الساعة

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %number رسالة في الساعة. حاول لاحقا.

en: Your name
ar: اسمك

en: Your e-mail address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Send e-mail
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: You must select a valid category.
ar: عليك أن تختار تصنيفا صحيحا.

en: You must enter a valid e-mail address.
ar: يجب أن تدخل عنوان بريد إلكتروني سليم.

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصّص

en: Throttle
ar: الصمام

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: تصفية

en: Location
ar: الموقع

en: Locale
ar: المحليات

en: Title field label
ar: تسمية حقل العنوان

en: Body field label
ar: مسمى حقل المتن

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مثبت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Explanation
ar: الشرح

en: Selection options
ar: خيارات الاختيار

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Role name
ar: اسم الدور

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Theme configuration
ar: ضبط السمة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Vote
ar: صوّت

en: Count
ar: العدد

en: RSS - blogs
ar: تلقيمات - المدونات

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Mode
ar: الوضع

en: blocked
ar: ممنوع

en: active
ar: نشط

en: OPML feed
ar: تلقيمة أو.بي.إم.إل

en: configure
ar: ضبط

en: Number of news items in block
ar: عدد عناصر الأخبار في الصندوق

en: View this feed's recent news.
ar: اعرض آخر أخبار هذه التلقيمة.

en: View this category's recent news.
ar: اعرض آخر الأخبار في هذا التصنيف.

en: Feed overview
ar: عرض عام للتلقيمات

en: Items
ar: عناصر

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Next update
ar: التحديث القادم

en: %time left
ar: باقي %time

en: remove items
ar: احذف الأخبار

en: update items
ar: حدِّث الأخبار

en: Category overview
ar: عرض عام للتصنيفات

en: Categorize
ar: صنّف

en: You are not allowed to categorize this feed item.
ar: غير مسموح لك بتصنيف هذا الخبر.

en: The categories have been saved.
ar: تم حفظ التصنيفات.

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: blog it
ar: دوّنه

en: Comment on this news item in your personal blog.
ar: علق على هذا الخبر في مدونتك.

en: %age old
ar: منذ %age

en: %ago ago
ar: منذ %ago

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Items shown in sources and categories pages
ar: الأخبار التي تظهر في صفحات المصادر و التصنيفات

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
ar: توجد فعلا تلقيمة للمسار %url. من فضلك أدخل مسارا مميزا.

en: The feed %feed has been updated.
ar: تم تحديث تلقيمة %feed.

en: Feed %feed deleted.
ar: تم حذف تلقيمة %feed.

en: The feed %feed has been deleted.
ar: تم حذف تلقيمة %feed.

en: Feed %feed added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: The feed %feed has been added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: The news items from %site have been removed.
ar: تم حذف الأخبار القادمة من موقع %site.

en: administer news feeds
ar: يدير تلقيمات الأخبار

en: access news feeds
ar: يصل لتلقيمات الأخبار

en: Performance
ar: الأداء

en: Read full article to view attachments.
ar: اقرأ المقال الكامل لتعرض المرفقات.

en: 1 attachment | @count attachments
ar[0]: مرفق واحد
ar[1]: لا مرفقات
ar[2]: مرفقان
ar[3]: @count مرفقات
ar[4]: @count مرفقا
ar[5]: @count مرفق

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Medium
ar: متوسط

en: Details
ar: التفاصيل

en: Last reply
ar: آخر رد

en: System
ar: النظام

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Send
ar: أرسل

en: Code
ar: الكود

en: No posts available.
ar: لا مواضيع متاحة.

en: Recipient
ar: المستلم

en: Add a role to the selected users
ar: إضافة دور إلى المستخدمين المحددين

en: Remove a role from the selected users
ar: حذف دور من المستخدمين المحددين

en: security
ar: أمن

en: node
ar: عقدة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Tonga
ar: تونجا

en: Navajo
ar: نافاجية

en: Table
ar: جدول

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: May
ar: مايو

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Forum
ar: المنتدى

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: التنقل

en: Color
ar: اللون

en: Theme-specific settings
ar: إعدادات خاصة بالسمة

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
ar: لا تتوفر هذه الإعدادات إلا للسمة %theme فقط وكل الطرز المبنية عليها.

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Allow
ar: سماح

en: Deny
ar: امنع

en: Signatures
ar: التوقيعات

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Updated URL for feed %title to %url.
ar: تم تحديث مسار تلقيمة %title إلى %url.

en: Blog
ar: المدونة

en: Jump to the first comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق في هذه الصفحة.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق جديد في هذه الصفحة.

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Add a new comment to this page.
ar: أضف تعليقا جديدا على هذه الصفحة.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ar: شارك بأفكارك وآراؤك المتعلقة بهذه الصفحة.

en: No terms available.
ar: لا مصطلحات متاحة

en: reset
ar: أعد الضبط

en: String
ar: المقطع

en: Users
ar: المستخدمون

en: Not installed
ar: غير مثبت

en: Minimum cache lifetime
ar: أدنى مدة للتخزين المؤقت

en: Referrer
ar: الإحالة من

en: 1 vote | @count votes
ar[0]: صوت واحد
ar[1]: لا أصوات
ar[2]: صوتان
ar[3]: @count أصوات
ar[4]: @count صوتا
ar[5]: @count صوت

en: Site maintenance
ar: صيانة الموقع

en: Online
ar: عالخط

en: Off-line
ar: خارج الخط

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ar: عند الوضع "عالخط" سيكون بمقدور كل الزوار تصفح الموقع بطريقة طبيعية. عند الوضع "خارج الخط" لن يتمكن من الوصول للموقع إلا المستخدمين أصحاب صلاحية "إدارة إعدادات الموقع"، و ذلك لعمل الصيانة اللازمة. بقية الزوار سيرون رسالة الموقع خارج الخط التي يمكن تهيئتها في الأسفل. باستطاعة الأشخاص المسموح لهم الولوج أثناء الوضع "خارج الخط" مباشرة في <a href="@user-login">صفحة ولوج المستخدمين</a>.

en: Site off-line message
ar: رسالة وضع خارج الخط

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site تحت الصيانة في الوقت الراهن. سيعود للعمل قريبًا. شكرًا على صبركم.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ar: الرسالة التي ستعرض للزوار عندما يكون الموقع خارج الخط.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Top pages
ar: أشهر الصفحات

en: Create content
ar: أنشئ محتوى

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Recent hits
ar: الطلبات الحديثة

en: The comment no longer exists.
ar: حُذِف التعليق.

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق وجميع الردود عليه.

en: Do not display
ar: لا تعرضها

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ar: إعرض إذا كان كود بي.إتش.بي التالي سيرجع <code>TRUE</code> (نمط بي.إتش.بي، للخبراء فقط).

en: Preformatted
ar: منسّق مسبقًا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Votes
ar: الأصوات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Session closed for %name.
ar: انتهت جلسة %name.

en: Tracker
ar: المتتبع

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Server settings
ar: إعدادات الخادم

en: The name %name is a reserved username.
ar: اسم المستخدم %name محجوز.

en: The field %field is required.
ar: الحقل %field ضروري.

en: 1 new | @count new
ar[0]: واحد جديد
ar[1]: لا جديد
ar[2]: اثنان جديدان
ar[3]: @count جدد
ar[4]: @count جديدا
ar[5]: @count جديد

en: Add rule
ar: أضف قاعدة

en: Delete rule
ar: احذف القاعدة

en: Nauru
ar: ناورو

en: Table prefix
ar: بادئة الجدول

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Add user
ar: إضافة مستخدم

en: Formatting guidelines
ar: إرشادات التنسيق

en: Authoring information
ar: معلومات التأليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ar: الصيغة: %time. دعها فارغة ليضع النظام توقيت النشر آليا.

en: Leave blank for %anonymous.
ar: اترك فراغًا لـ %anonymous.

en: Attachments
ar: المرفقات

en: File attachments
ar: الملفات المرفقة

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
ar: التعديلات على المرفقات لن تكون دائمة حتى تحفظ هذه الرسالة. يدرج أول ملف في القائمة في التلقيمات.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
ar: المرفقات معطلة. لم يتم ضبط أدلة الملفات بشكل ملائم.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
ar: من فضلك زر <a href="@admin-file-system">صفحة ضبط نظام الملفات</a>.

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ar: تفعيل أو تعطيل التخزين المؤقت للصفحات للمستخدمين المجهولين وضبط خيارات تحسين CSS وJS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Syslog
ar: سجل النظام

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ar: أقصى حجم مسموح به للصور معبرا عنه بالعرض×الارتفاع (640×480 مثلا). استخدم صفرا لترفع هذا القيد.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
ar: يجب أن يكون الحد الأقصى لملفات دور %role رقما أكبر من الصفر.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
ar: الحد الأقصى للملف في دور %role أكبر من إجمالي حجوم الملفات المسموح للمستخدم الواحد

en: Maximum resolution for uploaded images
ar: أقصى وضوح للصور المرفوعة

en: WIDTHxHEIGHT
ar: العرض×الارتفاع

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Total file size per user
ar: الحجم الكلي لملفات المستخدم

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
ar: الحجم الأقصى لكل الملفات التي يستطيع المستخدم وضعها على الموقع (بالميجابايت).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
ar: [<a href="@link">مزيد من المساعدة...</a>]

en: Arabic
ar: عربية

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Spanish
ar: إسبانية

en: Japanese
ar: يابانية

en: Korean
ar: كورية

en: Edit term
ar: تحرير المصطلح

en: Are you sure you want to delete these items?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه العناصر؟

en: The items have been deleted.
ar: تم حذف العناصر.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ar: عنوان بريد إلكتروني صحيح. سيتم إرسال كل رسائل النظام إلى هذا العنوان. سيتم إخفاء هذا العنوان البريدي و لن يستخدم إلا في حال رغبتك في استلام كلمة مرور جديدة، أو في حال رغبتك في استقبال بعض الأخبار و التنبيهات عبر البريد الإلكتروني.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ar: عنوان البريد الإلكتروني %email مسجل سابقا. <a href="@password">هل نسيت كلمة مرورك؟</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %email ممنوع من الوصول.

en: Remove items
ar: احذف الأخبار

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم HTML المسموح بها

en: Sources
ar: المصادر

en: !title category latest items
ar: آخر أخبار تصنيف !title

en: !title feed latest items
ar: آخر أخبار تلقيمة !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
ar: يوجد حاليا تصنيف يحمل الاسم %category. من فضلك أدخل أسما أخر.

en: The category %category has been updated.
ar: تم تحديث التصنيف %category.

en: Category %category deleted.
ar: تم حذف التصنيف %category.

en: The category %category has been deleted.
ar: تم حذف التصنيف %category.

en: Category %category added.
ar: تمت إضافة التصنيف %category.

en: The category %category has been added.
ar: تمت إضافة التصنيف %category.

en: aggregator - @title
ar: مجمِّع - @title

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Add menu
ar: إضافة قائمة

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف الرابط %item؟

en: The menu item %title has been deleted.
ar: تم حذف الرابط %title.

en: Deleted menu item %title.
ar: حُذف الرابط %title.

en: menu
ar: قائمة

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: No items selected.
ar: لا يوجد عناصر محددة

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: update
ar: حدّث

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: locked
ar: مغلق

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل النص

en: This cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Upload picture
ar: ارفع صورة

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Language file
ar: ملف اللغة

en: published
ar: منشور

en: Average page generation time
ar: متوسط زمن توليد الصفحة

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Show only users where
ar: لا تعرض إلا المستخدمين الذين

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Member for
ar: عضو منذ

en: @time ago
ar: منذ @time

en: No users available.
ar: لا مستخدمين.

en: No users selected.
ar: لم يتم تحديد أي مستخدم.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
ar: تم اكتشاف محاولة للتلاعب بخانات مستخدم محمية.

en: Select all rows in this table
ar: اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: إلغاء تحديد كل الصفوف في هذا الجدول

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات دون موافقة الإداريين.

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
ar: الحد الأقصى لحجم الملف الذي يمكن للمستخدم رفعه (بالميجابايت).

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: حذف القائمة

en: Edit menu item
ar: حرر رابطا في قائمة

en: Reset menu item
ar: أعد ضبط رابط في قائمة

en: Delete menu item
ar: احذف رابطا في قائمة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: إنشاء نسخة جديدة

en: Locale settings
ar: إعدادات المحلية

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Posts
ar: المحتوى

en: Mission statement
ar: مهمة الموقع

en: Configure permissions
ar: ضبط الصلاحيات

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ar: حدد المسار الذي تريد إنشاء بديل له. مثلا، node/view/28، أو forum/1، أو taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ar: حدد مسارا بديلا يمكن باتباعه الوصول لهذه البيانات. مثلا، أدخل 'about' عند كتابة صفحة "حول الموقع" استخدم مسارا نسبيا، ولا تضع / أخيرة، و إلا فلن يعمل البديل.

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Choice
ar: اختيار

en: Log out
ar: خروج

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Number of most recent views to display
ar: عدد أحدث ما عرض

en: The settings have not been saved because of the errors.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات بسبب الأخطاء.

en: Spam link deterrent
ar: حاذف روابط السخام

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Send yourself a copy.
ar: أرسل نسخة إلى نفسك.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
ar: لقد أرسل !name ‏(!name-url) إليك رسالة من خلال استمارة الاتصال (!form-url) على !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
ar: إذا كنت لا ترغب في استقبال رسائل مثل هذه، بإمكانك تغيير إعداداتك في !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
ar: لقد أرسل %name-from بريدا إلى %name-to.

en: The message has been sent.
ar: تم إرسال الرسالة.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
ar: أرسل لك !name رسالة عبر استمارة الاتصال: !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ar: %name-from أرسل بريدا بخصوص %category.

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: role
ar: دور

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: The block %name has been removed.
ar: تم حذف الصندوق %name.

en: list terms
ar: اسرد المفردات

en: add terms
ar: أضف مفردات

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف المفردة %title؟

en: Deleted term %name.
ar: تم حذف المصطلح %name.

en: warning
ar: تحذير

en: No statistics available.
ar: لا توجد إحصائيات متوفرة.

en: Last run !time ago
ar: آخر تشغيل منذ !time

en: Never run
ar: لم تشتغل أبدا

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: critical
ar: حرِج

en: Default permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها مبدئيا

en: Optimize JavaScript files
ar: أمثل ملفات حافاسكربت

en: Results
ar: النتائج

en: Older polls
ar: استطلاعات الرأي الأقدم

en: View the list of polls on this site.
ar: اعرض قائمة استطلاعات الرأي الموجودة على هذا الموقع.

en: Poll settings
ar: إعدادات استطلاعات الرأي

en: You must fill in at least two choices.
ar: يجب أن تملأ اختيارين على الأقل.

en: open
ar: مفتوح

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
ar: يسرد هذا الجدول كل الأصوات المسجلة لاستطلاع الرأي هذا. في حال السماح للمستخدمين المجهولين بالتصويت، سيسجلوا بعنوان إنترنت للحواسيب التي استخدموها للتصويت.

en: Visitor
ar: الزائر

en: Cancel your vote
ar: إلغاء صوتك

en: View the current poll results.
ar: اعرض نتائج الاستطلاع الحالية.

en: vote on polls
ar: يصوت على استطلاعات الرأي

en: cancel own vote
ar: يلغي صوته

en: inspect all votes
ar: يفحص جميع الأصوات

en: List terms
ar: اسرد المفردات

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ar: حذف مفردة يحذف كل المفردات تحتها. لا يمكن الرجوع عن هذا العمل.

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Syndicate content
ar: لَقِّم المحتوى

en: Blogs
ar: مدونات

en: Books
ar: الوثائق

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error" في السطر %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error" في السطر %line.

en: Forums
ar: المنتديات

en: administer taxonomy
ar: يدير التصنيف

en: access administration pages
ar: يصل إلى صفحات الإدارة

en: administer filters
ar: يدير المرشحات

en: view revisions
ar: يعرض المراجعات

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: !datetime — !username
ar: ‏!datetime —‏ !username

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Track
ar: تتبع

en: No forums defined
ar: لا منتديات معرفة

en: This topic has been moved
ar: تم نقل المناقشة

en: User management
ar: إدارة المستخدمين

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: e-mail
ar: بريد إلكتروني

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: permission
ar: صلاحية

en: Your vote was recorded.
ar: سُجّل صوتك.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ar: تسمح لموقعك بجمع التصويتات حول موضوعات مختلفة على شكل أسئلة متعددة الاختيارات.

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال كلمة مرورك والمزيد من التعليمات إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Fiji
ar: فيجية

en: Length of trimmed posts
ar: طول مقطتفات المواضيع

en: 200 characters
ar: 200 حرف

en: 400 characters
ar: 400 حرف

en: 600 characters
ar: 600 حرف

en: 800 characters
ar: 800 حرف

en: 1000 characters
ar: 1000 حرف

en: 1200 characters
ar: 1200 حرف

en: 1400 characters
ar: 1400 حرف

en: 1600 characters
ar: 1600 حرف

en: 1800 characters
ar: 1800 حرف

en: 2000 characters
ar: 2000 حرف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ar: أقصى عدد للحروف في مقتطفات المواضيع. يستخدم دروبال هذا الرقم ليحدد الطول الذي سيتم بناء عليه قطع المواضيع. تستخدم المقتطفات كمثير للعقدة يعرض في الصفحة الرئيسية، وفي تلقيمات إكس.إم.إل... لتوقف المثيرات، غير القيمة إلى "غير محدود". لاحظ أن هذه القيمة تؤثر على المحتوى الجديد أو المحدث فقط، ولن تؤثر على المقتطفات الموجودة فعلا.

en: System default
ar: الإعداد المبدئي للموقع

en: Not published
ar: لم ينشر

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ar: الامتدادات التي يمكن أن يرفعها المستخدمون في هذا الدور. افصل الامتدادات بمسافات، و لا تسبقها بنقاط.

en: Default maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع مبدئيا

en: MB
ar: م.بايت

en: Default total file size per user
ar: الحجم الكلي لملفات المستخدم مبدئيا

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ar: الوصف الذي سيظهر عندما يقف مؤشر الفأرة على الرابط.

en: XML feed
ar: تلقيمة إكس.إم.إل.

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Gray
ar: رمادي

en: Attach new file
ar: أرفق ملفا جديدا

en: Attach
ar: أرفق

en: List files by default
ar: اسرد الملفات مبدئيا

en: File system path
ar: مسار نظام الملفات

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
ar: <a href="@link" title="@title">المزيد</a>

en: Redirect to URL
ar: وجّه إلى مسار

en: details
ar: تفاصيل

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ar: اسم المستخدم الذي تريد نسبة الموضوع إليه.

en: Please enter a valid username.
ar: رجاء أدخل اسم مستخدم صحيح.

en: Please enter a valid email address or %author.
ar: من فضلك أدخل بريدا إلكترونيا سليما أو %author.

en: Manage the actions defined for your site.
ar: إدارة الإجراءات المعرفة على موقعك.

en: Delete action
ar: احذف الإجراء

en: Actions available to Drupal:
ar: الإجراءات المتاحة في دروبال:

en: The action has been successfully saved.
ar: تم حفظ الإجراء بنجاح.

en: Deleted action %aid (%action)
ar: إجراء محذوف %aid‏ (%action)

en: Action '%action' added.
ar: تمت إضافة الإجراء '%action'.

en: Remove orphaned actions
ar: حذف الإجراءات اليتيمة

en: administer actions
ar: يدير الإجراءات

en: Themes
ar: الحلل

en: Story
ar: خبر

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: administer nodes
ar: يدير العقد

en: administer comments
ar: يدير التعليقات

en: Delete comments
ar: احذف التعليقات

en: not published
ar: غير منشور

en: by
ar: كتبه

en: The comments have been deleted.
ar: تم حذف التعليقات.

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: SQL
ar: إس.كيو.إل

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
ar: وُضع التعليق في قائمة الانتظار للمراجعة، وسينشر بعد أن يوافق عليه الإداريون.

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Protected
ar: محمي

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Hits
ar: الطلبات

en: not sticky
ar: غير مُثَبَّت

en: sticky
ar: مُثَبَّت

en: not promoted
ar: غير مُرَق

en: promoted
ar: مُرَقَّى

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Reset password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Finished
ar: اكتمل

en: Line break converter
ar: محول فواصل السطور

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: date
ar: تاريخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: upload files
ar: يرفع الملفات

en: Site configuration
ar: إعدادات الموقع

en: The specified date is invalid.
ar: التاريخ المحدد باطل.

en: Choice @n
ar: اختيار @n

en: Password strength:
ar: درحة تعقيد كلمة المرور :

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
ar: يُنصح باختيار كلمة سر من ست خانات على الأقل، تتكون من أرقام وحروف وعلامات ترقيم.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
ar: ليست كلمة السر متنوعة بما يكفي لتكون آمنة. جرب:

en: Adding both upper and lowercase letters.
ar: إضافة أحرف كبيرة وصغيرة.

en: Adding numbers.
ar: إضافة أرقام.

en: Adding punctuation.
ar: إضافة علامات ترقيم.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
ar: يُنصح باختيار كلمة سر مختلفة عن اسم المستخدم.

en: Passwords match:
ar: تتطابق كلمتا السر:

en: Slogan
ar: الشعار

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
ar: يعرض هذا النص في أسفل كل صفحة، و هو يفيد في إضافة إعلان حقوق النشر للصفحات.

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Get help
ar: احصل على مساعدة

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Assign
ar: اربط

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: is
ar: يكون

en: Approval queue
ar: طابور الموافقة على النشر

en: Display on separate page
ar: في صفحة منفصلة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
ar: سمة بلا جداول، متعددة الأعمدة، يمكن تلوينها حرة العرض (المبدئية).

en: Go to previous forum topic
ar: اذهب للمناقشة السابقة

en: Go to next forum topic
ar: اذهب للمناقشة التالية

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: إدخال العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Underlined
ar: مسطر

en: Site building
ar: بناء الموقع

en: No primary links
ar: لا روابط أساسية

en: Source for the primary links
ar: مصدر الروابط الأساسية

en: Select what should be displayed as the primary links.
ar: اختر ما يجب أن يعرض كروابط أساسية.

en: No secondary links
ar: لا روابط ثانوية

en: Source for the secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: No content types available.
ar: لا توجد أي أنواع محتوى.

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: Role specific visibility settings
ar: إعدادات عرض خاصة بأدوار المستخدمين

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: عناصر القائمة غير المفعلة لن توضع في أي قوائم.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ar: أدخل اسم القائمة الجديدة. تذكر أن تفعل الصندوق الجديد الذي سيُنشأ من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ar: لبترتيب الروابط في القائمة اسحب العلامة المقابلة <em>للرابط</em> واسحبه إلى مكانه الجديد بالقائمة. تذكر أن أي تعديل في الترتيب بالقائمة لن يُحفظ إلا بعد الضغط على زر <em>احفظ الإعدادات</em> في أسفل الصفحة.

en: List menus
ar: اعرض القوائم

en: Customize menu
ar: تطويع قائمة

en: List items
ar: اعرض عناصر القائمة

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: English name
ar: الاسم بالإنجليزية

en: Native name
ar: الاسم الأصلي

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Form name
ar: اسم الاستمارة

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
ar: عنوان الحقل الجديد. سيتم عرض العنوان للمستخدم. كمثال على عنوان: "لونك المفضل".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
ar: شرح اختياري للحقل الجديد. سيظهر الشرح للمستخدم.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
ar: حتى يمكن تصفح هذا الحقل حسب القيمة، أدخل عنوانا للصفحة الناتجة. سيتم استبدال الكلمة <code>%value</code> بقيمتها. كمثال لعنوان الصفحة"الأشخاص الذين يفضلون اللون %value". هذا الإعداد متاح للحقول العامة فقط.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
ar: حتى يمكن تصفح هذا الحقل حسب القيمة، أدخل عنوانا للصفحة الناتجة. كمثال "الأشخاص الذين تم تعيينهم". هذا الإعداد متاح للحقول العامة فقط.

en: Save field
ar: حفظ الحقل

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ar: اضبط محتويات الصناديق التي تظهر في الأعمدة الجانبية و في المناطق الأخرى من موقعك.

en: Delete block
ar: احذف الصندوق

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: Block specific settings
ar: إعدادات خاصة بالصندوق

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ar: تجاوز العنوان المبدئي للصندوق. استخدم <em>&lt;none&gt;</em> كي لا تعرض أي عنوان، أو اتركه فارغا لتستخدم عنوان الصندوق المبدئي.

en: '%name' block
ar: صندوق '%name'

en: User specific visibility settings
ar: إعدادات عرض خاصة بالمستخدم

en: Custom visibility settings
ar: إعدادات العرض الطيعة

en: Users cannot control whether or not they see this block.
ar: لا يمكن للمستخدمين التحكم في إظهار أو إخفاء هذا الصندوق.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
ar: أظهر هذا الصندوق مبدئيا، لكن اسمح للمستخدمين الأفراد بإخفائه.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
ar: أخف هذا الصندوق مبدئيا، لكن اسمح للمستخدمين الأفراد بإظهاره.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ar: اسمح للمستخدمين الأفراد بتفصيل عرض هذا الصندوق أثناء ضبطهم حساباتهم.

en: Show block for specific roles
ar: أظهر الصندوق لأدوار محددة

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ar: لا تعرض هذا الصندوق إلا للأدوار المختارة. إذا لم تختر أية أدوار، سيظهر الصندوق لكل المستخدمين.

en: Page specific visibility settings
ar: إعدادات عرض خاصة بالصفحة

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط بي.إتش.بي. لاحظ أن تنفيذ كود بي.إتش.بي غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك المبني على دروبال.

en: Show block on specific pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات محددة

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: Please ensure that each block description is unique.
ar: من فضلك تأكد من أن لكل صندوق وصفا مميزا.

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
ar: وصف ملخص لصندوقك. يستخدم في <a href="@overview">صفحة العرض العام للصناديق</a>.

en: Block body
ar: متن الصندوق

en: The content of the block as shown to the user.
ar: محتوى الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Block configuration
ar: إعدادات الصندوق

en: administer blocks
ar: يدير الصناديق

en: use PHP for block visibility
ar: يستخدم بي.إتش.بي في عرض الصناديق

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
ar: تتحكم في الصناديق التي تظهر حول المحتوى الرئيسي.

en: Core - required
ar: القلب - ضروري

en: Menus
ar: القوائم

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
ar: تحكم في قائمة تصفح الموقع، و الروابط الأساسية و الثانوية، بالإضافة إلى تغيير تسمية و ترتيب الروابط في القوائم.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في إعادة ضبط رابط %item؟

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي تعديلات ستحذف. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: The menu item was reset to its default settings.
ar: أعد ضبط الرابط إلى إعداداته المبدئية.

en: administer menu
ar: يدير القوائم

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ar: تسمح للإداريين بتطويع قائمة تصفح الموقع.

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Edit vocabulary
ar: حرر المعجم

en: edit vocabulary
ar: تحرير المعجم

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
ar: وصف المعجم. يمكن أن تستخدمه الوحدات.

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ar: تأكيد متأكد أنك تريد حذف المعجم %title؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: Deleted vocabulary %name.
ar: تم حذف المعجم %name.

en: The name of this term.
ar: اسم هذه المفردة.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ar: قائمة من الكلمات بينها فاصلات (','). هذه الكلمات المفتاحية تصف محتوى التدوينة و تنشئ علاقة منطقية ما بين التدوينات التي تشترك فيها. مثال: ظريف، القفز بالحبال، "شركة ذ.م.م".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
ar: المعجم %name لا يمكن أن يعدل بهذه الطريقة.

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: !title: !required
ar: ‏!title: ‏!required

en: Add field
ar: أضف خانة

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Theme-engine-specific settings
ar: إعدادات خاصة بمحرك الحلة

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
ar: توجد هذه الإعدادات فقط عند القوالب والطرازات المبنية على محرك الحلل %engine.

en: Use administration theme for content editing
ar: استخدم سمة الإدارة أثناء تحرير المحتوى

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
ar: استخدم سمة الإدارة أثناء تحرير الرسائل الموجودة أو إنشاء رسائل جديدة.

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Permission
ar: الصلاحية

en: @module module
ar: وحدة @module

en: incompatible
ar: غير متوافق

en: Incompatible with this version of Drupal core
ar: غير متوافق مع نسخة قلب دروبال

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ar: لا تتوافق هذه النسخة مع النسخة !core_version من قلب دروبال.

en: Incompatible with this version of PHP
ar: غير متوافق مع هذه النسخة من PHP.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه الوحدة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: My blog
ar: مدونتي

en: Input formats
ar: أنساق الإدخال

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
ar: تُفعّل هذه الخاصية عندما يسمح للمستخدم مجهول الهوية بنشر تعليقاته في <a href="@url">صفحة الصلاحيات</a>.

en: Display below post or comments
ar: أسفل المحتوى أو التعليق

en: Default comment setting
ar: إعدادات التعليق المبدئية

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة التعليقات</em> تخطي هذه الإعدادات.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ar: يظهر توقيعك علنا في نهاية تعليقاتك.

en: parent
ar: الأم

en: Flat list - collapsed
ar: قائمة مسطحة - مضمومة

en: Flat list - expanded
ar: قائمة مسطحة - موسعة

en: Threaded list - collapsed
ar: قائمة شجرية - مضمومة

en: Threaded list - expanded
ar: قائمة شجرية - موسعة

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: 1 new comment | @count new comments
ar[0]: تعليق واحد جديد
ar[1]: لا تعليقات جديدة
ar[2]: تعليقان جديدان
ar[3]: @count تعليقات جديدة
ar[4]: @count تعليقا جديدا
ar[5]: @count تعليق جديد

en: access comments
ar: يصل إلى التعليقات

en: post comments
ar: ينشر التعليقات

en: post comments without approval
ar: ينشر التعليقات بدون موافقة

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي ستُرسل إليه الرسالة، أو أدخل %author إذا كنت تريد إرسالها إلى مؤلف الموضوع الأصلي.

en: Save content type
ar: حفظ نوع المحتوى

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Save role
ar: حفظ الدور

en: Blue
ar: أزرق

en: debug
ar: تنقيح

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Escape all tags
ar: أهمل جميع الوسوم

en: Strip disallowed tags
ar: احذف الوسوم غير المسموح بها

en: input formats
ar: أنساق الإدخال

en: There are no menu items yet.
ar: لا روابط في القائمة.

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
ar: نص الرابط التي ستمثل هذا العنصر في القائمة.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق قد يصل إليه أي عنصر و العناصر المدرجة تحته مثبت عند !maxdepth. بعض عناصر القوائم قد لا يمكن إدراجها كعنصر أم لإن استخدامها سوف يؤدي إلى تخطي هذا العمق.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@link_path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
ar: الاسم الآلي لهذه القائمة. سوف يستخدم هذا النص في تكوين المسار الخاص بصفحة <em>معلومات القائمة</em> الخاصة بهذه القائمة. يجب أن يحتوي هذا الاسم على أرقام، حروف الصغيرة، خطوط سفلية فقط، و يجب أن يكون مميزا.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف القائمة %title؟

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: اسم القائمة يجب أن يحتوي على أرقام، حروف، و خطوط سفلية فقط.

en: The menu already exists.
ar: القائمة موجودة بالفعل.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
ar[0]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا عنصر واحد في %title. سيُحذف. (ستعاد العناصر من المعرفة النظام إلى حالتها الأساسية).
ar[1]: <strong>تحذير:</strong> لا يوجد حاليا أي عناصر في %title. ستُحذف.
ar[2]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا عنصران في %title. ستُحذف. (ستعاد العناصر المعرفة من النظام إلى حالتها الأساسية).
ar[3]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا @count عناصر في %title. ستُحذف. (ستعاد العناصر المعرفة من النظام إلى حالتها الأساسية).
ar[4]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا @count عنصرا في %title. ستُحذف. (ستعاد العناصر المعرفة من النظام إلى حالتها الأساسية).
ar[5]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا @count عنصر في %title. ستُحذف. (ستعاد العناصر المعرفة من النظام إلى حالتها الأساسية).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
ar[0]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من حرف واحد.
ar[1]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حروف.
ar[2]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من حرفين.
ar[3]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حروف.
ar[4]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حرفا.
ar[5]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حرف.

en: Enter the title and path for your new menu item.
ar: أدخل عنوان الرابط الجديد و مساره.

en: Number of users to display
ar: عدد المستخدمين المعروضة أسمائهم

en: RSS - !title
ar: تلقيمات - !title

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Edit container
ar: تحرير الحاوية

en: Last visit
ar: آخر زيارة

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
ar: <a href="@login">لُج</a> لتعلق.

en: Reply
ar: رد

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ar: عليك أن تُضَمِّن على الأقل كلمة واحدة (غير منفية) بها @count أحرف أو أكثر.

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: revert revisions
ar: يستعيد المراجعات

en: KB
ar: ك.بايت

en: New forum topics
ar: المناقشات الجديدة

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
ar: يوفّر هذا الدليل مساعدة سياقية عن استخدامات وضبط وحدات <a href="@drupal">دروبال</a> المختلفة. بالإضافة، ستجد معجما بمصطلحات دروبال الأساسية لتساعدك في البداية. لا يغني هذا الدليل عن <a href="@handbook">كتيب استخدام دروبال</a> الأكثر تفصيلا، و ينبغي أن يستخدم الاثنين جنبا إلى جنب. كتيب الاستخدام المتوفر على وب عادة ما يكون أحدث وبه الكثير من تعليقات المستخدمين المفيدة. اجعله مرجعك الأساسي لكل توثيق دروبال.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
ar: توفر هذه الوحدة مساعدة سياقية عن استخدامات وضبط وحدات <a href="@drupal">دروبال</a> المختلفة. بالإضافة، ستجد معجما بمصطلحات دروبال الأساسية لتساعدك في البداية. لا يغني هذا الدليل عن <a href="@handbook">كتيب استخدام دروبال</a> الأكثر تفصيلا، و ينبغي أن يستخدم الاثنين جنبا إلى جنب. كتيب الاستخدام المتوفر على وب عادة ما يكون أحدث وبه الكثير من تعليقات المستخدمين المفيدة. اجعله مرجعك الأساسي لكل توثيق دروبال.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع صفحة <a href="@help">وحدة المساعدة</a> في كتيب الاستخدام.

en: (site default theme)
ar: (سمة الموقع المبدئية)

en: Screenshot
ar: اللقطة

en: Preview trimmed version
ar: معاينة المقتطف

en: Preview full version
ar: معاينة الإصدار الكامل

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
ar: المتن من نوع @type قصير جدا. تحتاج %words كلمة على الأقل.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ar: لقد تم تعديل هذا المحتوى بواسطة مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: List, add, and edit users.
ar: سرد وإضافة وتحرير المستخدمين.

en: The name %name is already taken.
ar: الاسم %name مستخدم بالفعل.

en: info
ar: معلومات

en: OpenID redirect
ar: تحويل OpenID

en: OpenID Login
ar: تسجيل الدخول بهوية OpenID

en: Delete OpenID
ar: احذف هوية OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
ar: بعدما تتحقق من بريدك الإلكتروني، سوف يمكنك تسجيل الدخول بهوية OpenID.

en: Log in using OpenID
ar: تسجيل الدخول باستخدام OpenID

en: Cancel OpenID login
ar: إلغاء دخول OpenID

en: What is OpenID?
ar: ما هي هوية OpenID؟

en: OpenID login failed.
ar: فشل في استخدام OpenID للولوج.

en: OpenID login cancelled.
ar: تم إلغاء OpenID للدخول.

en: Successfully added %identity
ar: تم إضافة %identity بنجاح

en: OpenID
ar: المعرف المفتوح (OpenID)

en: Add an OpenID
ar: أضف هوية OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
ar: هوية OpenID هذه مستخدمة بالفعل في هذا الموقع.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
ar: هل أنت متأكد من حذف هوية OpenID %authname للمستخدم %user؟

en: OpenID deleted.
ar: تم حذف هوية OpenID.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
ar: نأسف لكن هذه الهوية غير صحيحة. تأكد من إدخالك الحروف الصحيحة لهويتك.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
ar: يجب أن تثبت بريدك الإلكتروني لهذا الحساب قبل تسجيل الدخول باستخدام هوية OpenID

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ar: الدليل %directory لا يمكن الكتابة فيه؛ إذ ليست له الصلاحيات الصحيحة.

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
ar: عند تفعيله، يضيف دروبال ‪rel="nofollow"‬ لكل الروابط كإجراء لتقليل مفعول السخام. سوف يمنع ذلك محركات البحث من تتبع الروابط الصحيحة، و لذلك فمن الأفضل تفعيله للمستخدمين غير المسجلين.

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: Primary links
ar: الروابط الأساسية

en: ok
ar: حسنا

en: Rebuild permissions
ar: أعد بناء الصلاحيات

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Error saving user account.
ar: خطأ أثناء حفظ حساب المستخدم.

en: Action %action has been unassigned.
ar: أُلغي ربط الإجراء %action.

en: Add role
ar: أضف دورا

en: You must specify a valid role name.
ar: يجب أن تدخل اسم دور صحيح.

en: The role has been added.
ar: تمت إضافة الدور.

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: taxonomy
ar: تصنيف

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: - Please choose -
ar: - اختر رجاء -

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Discard items older than
ar: أهمل الأخبار الأقدم من

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ar: المدة الزمنية التي يُحتفظ فيها بالتلقيمات قبل إهمالها (يتطلب <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدة بشكل سليم.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
ar: عدد الأخبار من كل تلقيمة التي تظهر في صفحات ملخصات التلقيمات أو التصنيفات.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة في التصنيف @title

en: @site_name - aggregated feeds
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة

en: @site_name aggregator
ar: مجمِّع أخبار @site_name

en: !title feed
ar: تلقيمة !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ar: المُجمِّع هو جامع وقارئ أخبار قوي في الموقع، يجمع المحتوى الجديد من تلقيمات RSS و RDF و Atom ويتيحها على الوب. تنشر الآلاف من المواقع (خاصية المواقع الإخبارية والمدونات) آخر العناوين والمواضيع في تلقيمات باستخدام عدد من الأنساق المعيارية. تشمل الأنساق التي يدعمها المجمّع <a href="@rss">RSS</a>، و <a href="@rdf">RDF</a> و <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ar: تحتوي التلقيمات على تلقيمات مفردة أو مواضيع نشرها الموقع مصدر التلقيمة. يمكن تجميع التلقيمات في مجموعات، عادة بالموضوع. يستعرض المستخدمون التلقيمات في <a href="@aggregator">واجهة المجمّع الرئيسية</a> أو في <a href="@aggregator-sources">مصدرها</a>. يستطع مدير الموقع <a href="@feededit">إضافة وتحرير وحذف التلقيمات</a> واختيار كم مرّة تلتمس تحديثات التلقيمات. يمكن عرض أحدث عنصر في تلقيمة أو مجموعة كصندوق عبر <a href="@admin-block">صفحة إدارة الصناديق</a>. يتوفر <a href="@aggregator-opml">ملف OPML موجه للبرمجيات</a> لكل التلقيمات المتاحة. تحتاج <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدّة بشكل صحيح لتحديث التلقيمات آليا.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@aggregator">وحدة المجمِّع</a> في كتيب الاستخدام.

en: Aggregator
ar: مجمع

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
ar: لا توجد محتويات جديدة على %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ar: يوجد محتوى جديد على %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب "%error".

en: Feed aggregator
ar: مجمِّع التلقيمات

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ar: تجمع المحتوى المتزامن (تلقيمات RSS وRDF وAtom).

en: Alias
ar: البديل

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: The content type %name has been deleted.
ar: تم حذف نوع المحتوى %name.

en: Deleted content type %name.
ar: تم حذف نوع المحتوى %name.

en: Enter your keywords
ar: إدخال كلمات البحث

en: Clean URLs
ar: المسارات النظيفة

en: My account
ar: حسابي

en: Pictures
ar: الصور

en: Number of topics
ar: عدد المناقشات

en: Active forum topics
ar: المناقشات النشطة

en: Read the latest forum topics.
ar: اقرأ أحدث المناقشات.

en: User activity
ar: نشاط المستخدم

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ar: مكتبة جي.دي لبي.إتش.بي إما قديمة أو غير موجودة. من فضلك راجع <a href="@url">توثيق بي.إتش.بي للصور</a> من أجل معلومات عن كيفية تصحيح هذا الأمر.

en: GD library
ar: مكتبة جي.دي

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
ar: التصنيف الذي يفترض أن يتبع له الحقل الجديد. تستخدم التصنيفات لتجميع الخانات منطقيا. مثال: تصنيف "البيانات الشخصية".

en: The user must enter a value.
ar: يجب أن يدخل المستخدم قيمة ما هنا.

en: Visible in user registration form.
ar: ظاهر في استمارة تسجيل المستخدمين.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ar: المدة الزمنية بين تحديث التلقيمات (يتطلب <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدة بشكل سليم.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
ar: الأخبار الجديدة في هذه التلقيمة ستضاف آليا إلى التصنيفات المختارة.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Maximum number of currently online users to display.
ar: أقصى عدد يعرض للمستخدمين الموجودين عالخط.

en: There is currently %members and %visitors online.
ar: يوجد حاليا %members و %visitors عالخط.

en: There are currently %members and %visitors online.
ar: يوجد حاليا %members و %visitors عالخط.

en: 1 guest | @count guests
ar[0]: ضيف واحد
ar[1]: لا ضيوف
ar[2]: ضيفين
ar[3]: @count ضيوف
ar[4]: @count ضيفا
ar[5]: @count ضيف

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Black
ar: أسود

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Croatian
ar: كرواتية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: German
ar: ألمانية

en: Greek
ar: يونانية

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Polish
ar: بولندية

en: Romanian
ar: رومانية

en: Russian
ar: روسية

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: Edit comment
ar: تحرير التعليق

en: Promote to front page
ar: رَقِّ للصفحة الرئيسية

en: Edit rule
ar: تحرير القاعدة

en: The file could not be created.
ar: لم يتم إنشاء الملف.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Account
ar: الحساب

en: authenticated user
ar: مستخدم معرف

en: E-mail addresses to notify when updates are available
ar: عنوان بريد إلكتروني لإخطاره عند وجود تحديثات

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
ar: كلما التمس موقعك التحديثات ووجد إصدارات جديدة، يستطيع أن يخطر قائمة من المستخدمين بالبريد. ضع العناوين منفصلة كل في سطر. إذا ترك فارغا فلن تُرسل أي رسائل.

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: All newer versions
ar: كل الإصدارات الجديدة

en: Only security updates
ar: التحديثات الأمنية فقط

en: %email is not a valid e-mail address.
ar: ليس %email عنوان بريد إلكتروني سليم.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
ar: ليست %emails عناوين بريد إلكترونية سليمة.

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: Not secure!
ar: ليس آمنا!

en: Revoked!
ar: منقوض!

en: Unsupported release
ar: نسخة غير مدعومة

en: Can not determine status
ar: تعذّر تحديد الحالة

en: (version @version available)
ar: (تتوفر النسخة @version)

en: See the available updates page for more information:
ar: راجع صفحة التحديثات المتوفرة لمزيد من المعلومات:

en: New release(s) available for !site_name
ar: توجد تحديثات لموقع !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: يوجد تحديث أمني لنسخة دروبال المركبة. لضمان أمان موقعك يتعين عليك التحديث حالًا!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت نسخة دروبال المركبة لديك ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بالترقية بشدة!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة من واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة بترقيتها أو تعطيلها.

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ar: لم تعد النسخة المركبة من دروبال مدعومة. يُنصح بالترقية بشدة!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
ar: لم تعد النسخة المركبة من واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات مدعومة. يُنصح بشدة بترقيتها أو تعطيلها. من فضلك راجع موقع المشروع لمزيد من التفاصيل.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات للنسخة المركبة من دروبال. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديد حالة تحديث وحدة دروبال المركبة.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديد حالة تحديث واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
ar: راجع صفحة <a href="@available_updates">التحديثات المتوفرة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Project not secure
ar: المشروع غير آمن

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: هذا المشروع غير آمن طبقا لفريق أمن دروبال، ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project revoked
ar: المشروع مسحوب

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد سُحب هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project not supported
ar: المشروع غير مدعوم

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد توقف دعم هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: No available releases found
ar: لا تتوفر أي إصدارات

en: Release revoked
ar: سُحبت النسخة

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة حاليا ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Release not supported
ar: النسخة غير مدعومة

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: النسخة المركبة حاليا غير مدعومة الآن، ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Invalid info
ar: معلومات غير سليمة

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري!

en: Not supported!
ar: غير مدعوم!

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: The selected file %name could not be uploaded.
ar: الملف المختار %name لا يمكن رفعه.

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ar: خطأ في التحقق من الصحة. حاول مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة اتصل بإداري الموقع.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
ar: تحكم في المنتديات و هرميتها و غيّر إعدادات المنتديات.

en: Edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ar: هذا معجم مفردات المنتدى. تم إزالة بعض المفردات الطبيعية.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
ar: ‏%forum مجرد حاوية للمنتديات. من فضلك اختر واحدا من المنتديات الموجودة تحته.

en: Leave shadow copy
ar: اترك نسخة ظل

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ar: إذا نقلت المناقشة، يمكنك ترك رابط في المنتدى القديم يشير إلى الجديد.

en: Container name
ar: اسم الحاوية

en: forum container
ar: حاوية منتدى

en: Created new @type %term.
ar: أنشئ @type %term جديد.

en: The @type %term has been updated.
ar: تم تحديث @type %term.

en: @time ago<br />by !author
ar: كتبه !author <br /> منذ @time

en: create forum topics
ar: ينشئ مناقشات في منتدى

en: edit own forum topics
ar: يحرر مناقشاته

en: administer forums
ar: يدير المنتديات

en: Add new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only in the category(s)
ar: فقط في تصنيف

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: الأرقام التالية تتحكم في الخصائص التي سيفاضل على أساسها البحث في المحتوى عند ترتيب النتائج. الأرقام الأكبر تعني تأثيرا أكبر؛ الصفر يعني أن الخاصية ستهمل؛ لا يتطلب تغيير هذه الأرقام إعادة بناء الفهرس. التغييرات تأخذ أثرها فورا.

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Recently posted
ar: نشر حديثا

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Factor
ar: المعامل

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ar: الملف المحدد (%file) لا يمكن رفعه لأن الدليل الوجهة %directory لم يتم إعداده بصورة صحيحة.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. لا يوجد ملف بذلك الاسم. من فضلك تأكد أن اسم الملف صحيح.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. يوجد ملف بنفس الاسم في الوجهة.

en: The selected file %file could not be copied.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه.

en: The removal of the original file %file has failed.
ar: فشل حذف الملف %file.

en: Color set
ar: مجموعة الألوان

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
ar: <ul>
    <li>تأكد من صحة إملاء الكلمات.</li>
    <li>امسح علامات التنصيص من حول العبارات لتطابق كل كلمة على حدة: <em>"الحوت الأزرق"</em> تعطي نتائج أقل من <em>الحوت الأزرق</em>.</li>
    <li>فكر في توسيع مساحة ما يتطابق مع استعلامك باستخدام <em>OR</em>: <em>حوت أزرق</em> ستعطي نتائج أقل من <em>الحوت OR الأزرق</em>.</li>
    </ul>

en: Database host
ar: مستضيف قاعدة البيانات

en: Maximum link text length
ar: أقصى طول لنص الرابط

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ar: ستقطع المسارات التي عدد حروفها أكبر من هذا الرقم، و ذلك لمنع المقاطع الطويلة التي تخرب العرض. سيظل الرابط نفسه كما هو، إلا أن الجزء النصي في الرابط سيقطع.

en: Check e-mail
ar: تأكد من البريد الإلكتروني

en: Reports
ar: التقارير

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Select the default site time zone.
ar: اختر النطاق الزمني المبدئي.

en: Site status
ar: حالة الموقع

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
ar: إذا كانت عدد الخيارات بالأعلى غير كاف، أشر على هذا المربع، ثم انقر زر "عرض مسبق" في الأسفل لإضافة المزيد من الخيارات.

en: Toggle display
ar: غيِّر العرض

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Configuration file
ar: ملف الإعدادات

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: Download method
ar: طريقة التنزيل

en: Web server
ar: خادم ويب

en: Error reporting
ar: التبليغ بالأخطاء

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ar[0]: هناك عنصر واحد لم يفهرس بعد.
ar[1]: لا عناصر لم تفهرس بعد.
ar[2]: هناك عنصران لم يفهرسا بعد.
ar[3]: هناك @count عناصر لم تفهرس بعد.
ar[4]: هناك @count عنصرا لم يفهرسوا بعد.
ar[5]: هناك @count عنصر لم تفهرس بعد.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى.

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ar: عذرا، لم يتم التعرف على اسم المستخدم أو كلمة المرور. <a href="@password">هل نسيت كلمة مرورك؟</a>

en: and
ar: و

en: where
ar: حيث

en: URL filter
ar: مرشح المسارات

en: Please select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقا أو أكثر لتطبيق التحديثات عليها.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
ar: فيض المكدّس: استدعاءات كثيرة جدا لدالة ‪actions_do()‬. ستُجهض لمنع التكرار لمالا نهاية.

en: Action %action saved.
ar: تم حفظ الإجراء '%action'.

en: Action %action created.
ar: أُنشئ الإجراء %action.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
ar: المُطلِقات هي أحداث النظام مثل إضافة محتوى جديد أو ولوج مستخدم. تربط وحدة المُطلِق بين هذه المطلقات وإجراءات (مهام وظيفية)، مثل رفع محتوى منشور أو إرسال بريد إلى إداري. تحتوي <a href="@url">صفحة إعدادات الإجراءات</a> على قائمة بالإجراءات الموجودة وتوفر إمكانية إنشاء وضبط إجراءات إضافية.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
ar: الإجراءات هي المهام المفردة التي يستطيع النظام تأديتها، مثل رفع محتوى منشور أو منع أحد المستخدمين. تستطيع الوحدات -مثل وحدة المُطْلق- إطلاق هذه الإجراءات عند حدوث أحد أحداث النظام، مثلا: عند إضافة موضوع جديد أو عند ولوج مستخدم. كما تستطيع الوحدات توفير إجراءات إضافية.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
ar: الإجراءات نوعان: بسيطة ومتقدمة. الإجراءات البسيطة لا تتطلب أي إعدادات إضافية وتظهر هنا تلقائيا. الإجراءات المتقدمة تستطيع أكثر مما تستطيعه الإجراءات البسيطة، مثل إرسال رسالة إلى بريد إلكتروني معيّن، أو التماس وجود كلمات معينة في محتوى ما. يتعين إنشاء هذه الإجراءات وضبطها قبل استخدامها. لإنشاء إجراء متقدم اختره من القائمة المنسدلة أدناه ثم انقر زر <em>أنشئ</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
ar: ربما تريد الذهاب إلى صفحة <a href="@url">المُطلقات</a> لربط هذه الإجراءات بأحداث النظام.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
ar: يوفر الإجراء المتقدم خيارات ضبط إضافية يمكن ملؤها أدناه. يُنصح بتغيير خانة <em>الوصف</em> ليسها التعرف على الإجراء بدقة. سيظهر هذا الوصف في الوحدات مثل وحدة المُطلِق عند ربط الإجراءات بأحداث النظام، لذا يُستحسن أن يكون واضحا قدر الإمكان (مثلا، "أرسل بريدا إلى فريق الإشراف" بدلا من مجرد "أرسل بريدا").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالتعليقات. يمكنك مثلا ترقية موضوع إلى الصفحة الرئيسية عندما يُضاف تعليق.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالمحتوى. يمكنك مثلا إرسال بريد إلى إداري عند إنشاء أو تحديث موضوع.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالتصنيفات. يمكنك مثلا إرسال بريد إلى إداري عند حذف مفردة.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالمستخدمين. يمكنك مثلا إرسال بريد إلى إداري عند حذف حساب مستخدم.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
ar: توفر وحدة المُطلِق إمكانية إطلاق <a href="@actions">إجراءات</a> استجابة أحداث النظام، مثل إضافة محتوى أو ولوج مستخدم.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
ar: ربط الإجراءات بالمُطلِقات يمكن أن يؤدي مهام قيمة، مثل إرسال برد إلى إداري عند حذف حساب مستخدم، أو رفع التعليقات المنشورة تلقائيا إذا كانت تحتوي كلمات معينة. مبدئيا تتوفر خمسة سياقات من الأحداث (التعليقات، المحتوى، الدورية، التصنيف، المستخدمين)، لكن يمكن أن تضيف الوحدات الإضافية المزيد منها.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@trigger">وحدة المُطلِق</a> في كتيب الاستخدام.

en: Manage actions
ar: تسيير الإجراءات

en: Configure an advanced action
ar: ضبط إجراء متقدم

en: Delete an action.
ar: احذف إجراء.

en: Remove orphans
ar: احذف الأيتام

en: Triggers
ar: المُطلِقات

en: Tell Drupal when to execute actions.
ar: أخبر دروبال متى يُنفذ الإجراءات.

en: Unassign an action from a trigger.
ar: ألغِ ربط إجراء بمُطلِق.

en: Choose an advanced action
ar: اختر إجراء متقدما

en: Action type
ar: نوع الإجراء

en: Make a new advanced action available
ar: أضف إجراء متقدما جديدا

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
ar: وصف فريد لهذا الإجراء المتقدم. سيظهر هذا الوصف في واجهات الوحدات التي تتعامل مع الإجراءات، مثل وحدة المُطلِق.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
ar: أمتأكد أنك ترغب في حذف الإجراء %action؟

en: Action %action was deleted
ar: تم حذف الإجراء %action

en: Deleted orphaned action (%action).
ar: حذف إجراء يتيم (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
ar: أمتأكد من رغبتك في إلغاء ربط الإجراء %title؟

en: You can assign it again later if you wish.
ar: تستطيع ربطه لاحقا إذا أردت.

en: Trigger:
ar: المُطلِق:

en: unassign
ar: ألغ الربط

en: Choose an action
ar: اختر إجراءً

en: No available actions for this trigger.
ar: لا يتوفر أي إجراء لهذا المُطلِق.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
ar: الإجراء الذي اخترته مربوط بالفعل بهذا المُطلِق.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
ar: لقد أضفت إجراء يغير أحد خواص الموضوع. أضيف إجراء "حفظ" لهذه الخاصية حتى يُحفظ تغيّر الخاصية.

en: When cron runs
ar: عند تشغيل الدورية

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ar: المسار الذي سيُوجّه إليه المستخدم. يمكن أن يكون مساراً داخلياً مثل node/1234 أو مساراً خارجياً مثل http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
ar: عند حفظ موضوع جديد أو تحديث موجود

en: After saving a new post
ar: بعد حفظ موضوع جديد

en: After saving an updated post
ar: بعد حفظ موضوع محدّث

en: After deleting a post
ar: بعد حذف موضوع

en: Publish post
ar: انشر الموضوع

en: Unpublish post
ar: لا تنشر الموضوع

en: Make post sticky
ar: ثَبِّت الموضوع

en: Make post unsticky
ar: ارفع تثبيت الموضوع

en: Promote post to front page
ar: رَقِّ الموضوع للصفحة الرئيسية

en: Remove post from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Change the author of a post
ar: غيّر مؤلف الموضوع

en: Save post
ar: احفظ الموضوع

en: Unpublish post containing keyword(s)
ar: ألغِ نشر الموضوع المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ar: تراجع عن نشر التعليق المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Ban IP address of current user
ar: احظر رقم إنترنت (IP) المستخدم الحالي

en: Set @type %title to published.
ar: جعل @type %title منشورا.

en: Set @type %title to unpublished.
ar: جعل @type %title غير منشور.

en: Set @type %title to sticky.
ar: جعل @type %title مثبّتا.

en: Set @type %title to unsticky.
ar: جعل @type %title غير مثبّت.

en: Promoted @type %title to front page.
ar: رُقَِيَ @type %title للصفحة الرئيسية.

en: Removed @type %title from front page.
ar: رُفع @type %title من الصفحة الرئيسية.

en: Saved @type %title
ar: حُفِظ @type %title

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
ar: غُيّر مالك @type %title إلى %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ar: سيلغى نشر الموضوع إذا كان يحتوي أيا من التتابعات المذكورة أعلاه. استخدم قائمة مفصولة بفاصلة من تتابعات الحروف. مثلا: "شركة, ممتع, ألعاب.". تتابعات الحروف حساسة لحالة الحرف.

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After saving an updated comment
ar: بعد حفظ تعليق محدّث

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ar: عندما يعرض مستخدم مستوثق تعليقا

en: Unpublished comment %subject.
ar: تعليق غير منشور %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ar: سيلغى نشر التعليق إذا كان يحتوي أيا من التتابعات المذكورة أعلاه. استخدم قائمة مفصولة بفاصلة من تتابعات الحروف. مثلا: "شركة, ممتع, ألعاب.". تتابعات الحروف حساسة لحالة الحرف.

en: After a user account has been created
ar: بعد إنشاء حساب مستخدم

en: After a user's profile has been updated
ar: بعد تحديث الملف الشخصي لمستخدم

en: After a user has been deleted
ar: بعد حذف مستخدم

en: After a user has logged in
ar: بعد ولوج المستخدم

en: After a user has logged out
ar: بعد خروج المستخدم

en: When a user's profile is being viewed
ar: عند عرض صفحة المستخدم الشخصية

en: Blocked user %name.
ar: مُنع المستخدم: %name.

en: Banned IP address %ip
ar: حُظِر رقم الإنترنت %ip

en: After saving a new term to the database
ar: بعد حفظ مصطلح جديد في قاعدة البيانات

en: After saving an updated term to the database
ar: بعد حفظ مفردة مُحدّثة في قاعدة البيانات

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
ar: تمكّن إطلاق إجراءات استجابة لأحداث معينة في النظام، عند إنشاء محتوى جديد مثلا.

en: 1 read | @count reads
ar[0]: قرأت مرة واحدة
ar[1]: لم تقرأ
ar[2]: قرأت مرتين
ar[3]: قرأت @count مرات
ar[4]: قرأت @count مرة
ar[5]: قرأت @count مرة

en: access statistics
ar: يصل للإحصائيات

en: view post access counter
ar: يعرض عدد مرات الوصول إلى الموضوع

en: Enables the categorization of content.
ar: تتيح تصنيف المحتوى.

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Save rule
ar: حفظ القاعدة

en: Delete contact
ar: احذف الاتصال

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
ar: مثلا: 'webmaster@example.com' أو 'sales@example.com,support@example.com'. لتحديد أكثر من مستلم، استخدم الفاصلة العشرية (فوق حرف الواو) بين عناوين البريد الإلكتروني.

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %recipient غير صحيح.

en: Additional information
ar: معلومات إضافية

en: You can leave a message using the contact form below.
ar: بإمكانك أن تترك رسالة مستخدما استمارة الاتصال أدناه.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
ar: العدد الأقصى للمراسلات التي يمكن أن يجريها مستخدم ما في الساعة.

en: Contact form: category %category added.
ar: استمارة الاتصال: تمت إضافة التصنيف %category.

en: Contact form: category %category updated.
ar: استمارة الاتصال: تم تحديث التصنيف %category.

en: Lithuanian
ar: ليتوانية

en: Up to date translation
ar: ترجمة حديثة

en: Outdated translation
ar: ترجمة قديمة

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ar: <em>و</em> عندما تكون <strong>%a</strong>: <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ar: <strong>%a</strong>: <strong>%b</strong>

en: Depends on: !dependencies
ar: يعتمد على: !dependencies

en: Required by: !required
ar: تتطلبه: !required

en: Some required modules must be enabled
ar: يجب تفعيل بعض الوحدات المطلوبة

en: Would you like to continue with enabling the above?
ar: هل ترغب في إكمال تفعيل ما سبق؟

en: administer site configuration
ar: إدارة إعدادات الموقع

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
ar: سمة بلا جداول، متعددة الأعمدة، يمكن تلوينها، ثابتة العرض.

en: Translate
ar: ترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ar: فشل استيراد الترجمة، لتعذر قراءة الملف %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Export template
ar: صدّر القالب

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: The custom menu %title has been deleted.
ar: تم حذف القائمة %title.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
ar: حُذفت القائمة %title و كل عناصرها.

en: @type %title has been deleted.
ar: تم حذف ال@type‏ %title.

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: The name %name has been denied access.
ar: تم رفض وصول الاسم %name.

en: directory ping
ar: إشارة للدليل

en: Search this site
ar: ابحث في هذا الموقع

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: Delete content type
ar: حذف نوع المحتوى

en: Change book (update list of parents)
ar: غير الوثيقة (حدّث قائمة الآباء)

en: add content to books
ar: إضافة محتوى إلى الوثائق

en: administer book outlines
ar: إدارة هياكل الوثائق

en: create a new book
ar: إنشاء وثائق جديدة

en: edit permissions
ar: حرر الصلاحيات

en: edit order and titles
ar: تحرير الترتيب والعناوين

en: Manage your site's book outlines.
ar: إدارة هيكل وثائق موقعك.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: notice
ar: إخطار

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: File download
ar: تنزيل الملف

en: Acronym
ar: اختصار

en: No vocabularies available.
ar: لا معاجم.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ar: فشل في رفع الصورة. الدليل %directory غير موجود. أو غير مسموح بالكتابة فيه.

en: Post new comment
ar: علِّق

en: The field has been updated.
ar: تم تحديث الحقل.

en: Returns information about an author in the system.
ar: تعيد معلومات حول مؤلف محدد في النظام.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
ar: تنشئ تدوينة جديدة، و تنشرها اختياريا.

en: Updates the information about an existing post.
ar: تحدث المعلومات الخاصة بتدوينة قديمة.

en: Returns information about a specific post.
ar: ترجع معلومات حول تدوينة محددة.

en: Deletes a post.
ar: تحذف تدوينة.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
ar: تعيد قائمة بأحدث التدوينات في النظام.

en: Updates information about an existing post.
ar: تحدث معلومات خاصة بتدوينة قديمة.

en: Uploads a file to your webserver.
ar: يرفع ملفا إلى خادم الويب الخاص بك.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
ar: تعيد قائمة بجميع التصنيفات التي تنتمي إليها التدوينة.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
ar: تعيد قائمة صغيرة الحجم بآخر التدوينات في النظام.

en: Sets the categories for a post.
ar: تحدد التصنيفات التي تنتمي إليها التدوينة.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
ar: تسترجع معلومات عن طرق نداء الإجراء البعيد للغة النص الموسع التي يدعمها الخادوم.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
ar: تسترجع معلومات عن البرامج الإضافية لتنسيق النصوص التي يدعمها الخادوم.

en: Error storing post.
ar: خطأ في حفظ التدوينة.

en: You do not have permission to update this post.
ar: ليس لديك صلاحية تحديث هذه التدوينة.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
ar: لا يمكن رفع الملف بسبب تعدي حجمه @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
ar: لا يمكن إرفاق الملف بهذه الرسالة، لقد تجاوزت مساحة القرص المحددة لك @quota.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
ar: لا يمكن رفع ملفات ذات امتدادات غير @extensions

en: No file sent.
ar: لا ملفات مرسلة.

en: Error storing file.
ar: خطأ في حفظ الملف.

en: Invalid post.
ar: تدوينة غير سليمة.

en: The default maximum file size a user can upload.
ar: الحد الأقصى المبدئي لحجم الملف الذي يمكن للمستخدم رفعه.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
ar: الحجم الأقصى المبدئي لكل الملفات التي يستطيع المستخدم وضعها على الموقع.

en: RSD
ar: آر.إس.دي

en: administer content with blog api
ar: يدير المحتوى باستخدام واجهة برمجة تطبيقات التدوين

en: List, edit, or add user roles.
ar: سرد وإضافة وتحرير أدوار المستخدمين.

en: edit role
ar: تحرير الدور

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ar: الأبعاد القصوى المسموح بها للصور (مثلا 640x480). ادخل 0 لاطلاق الأبعاد بلا حدود. ان أتيح <a href="!image-toolkit-link">عدة معالجة صور</a> على الخادوم سيتم تقليص أبعاد أي صور تتعدى الحد المسموح به.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
ar: الحد الأقصى المبدئي لحجم للملفات التي يسمح برفعها. مقارنة حجم ملفات الصور ستتم بعد تقليص أبعادها في حالة تحديد حد أقصى لأبعاد الصور.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
ar: الحد الأقصى لحجم للملفات التي يسمح برفعها. اذا تم تحديد الحد الأقصى لأبعاد الصور، سيتم مراجعة أبعاد الصور المرفوعة و محاولة تقليصها.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
ar: الحجم الأقصى المبدئي لكل الملفات التي يستطيع المستخدم وضعها على الموقع.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
ar: أبعاد الصور أكبر من %resolution، سيتم تقليصها.

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Block cache
ar: التخزين المؤقت للصناديق

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
ar: سمة مجدولة متعددة الأعمدة ذات ألوان بحرية.

en: All recent posts
ar: كل المحتوى الحديث

en: My recent posts
ar: المحتوى الحديث الذي نشرته أنا

en: Track posts
ar: تتبع المحتوى

en: Enables tracking of recent posts for users.
ar: تسمح بتتبع المواضيع التي نشرها المستخدمون حديثا.

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Minimum number of words
ar: الحد الأدنى لعدد الكلمات

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Default display order
ar: الترتيب المبدئي للعرض

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
ar: يحدد الترتيب المبدئي لعرض التعليقات للمستخدمين الجدد و المجهولين. يمكن لكل مستخدم تغيير أسلوب عرض التعليقات باستخدام لوحة التحكم في التعليقات. تحفظ إعدادات المستخدمين المسجلين.

en: No strings found for your search.
ar: لم يُعثر على مقاطع في هذا البحث.

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: Check username
ar: تأكد من اسم المستخدم

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ar: نشكرك لطلبك حسابا. حسابك حاليا في انتظار موافقة إداري الموقع.<br /> حتى يحين ذلك، أرسلت رسالة ترحيب إلى عنوان بريدك الإلكتروني، و معها مزيد من التوجيهات.

en: Enable personal contact form by default
ar: فَعِّل استمارة الاتصال الشخصية مبدئيا

en: Default status of the personal contact form for new users.
ar: الحالة المبدئية لاستمارات الاتصال الشخصية للمستخدمين الجدد.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
ar: المعلومات التي ستظهر على <a href="@form">صفحة الاتصال</a>. يمكن أن تكون إرشادات عامة، أو عنوانك البريدي، أو رقم هاتفك، أو أية معلومات أخرى.

en: Afar
ar: أفارية

en: Somali
ar: صومالية

en: Komi
ar: كومية

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ar: تحذير أمني: لا يمكن الكتابة على ملف "‪.htaccess‬". من فضلك أنشئ ملف ‪.htaccess‬ في الدليل %directory، على أن يحتوى الملف على السطر التالي: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأنه يتجاوز %maxsize، الحجم الأقصى المسموح به للملفات المرفوعة.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأن عملية التحميل لم تكتمل.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
ar: يسمح بالصور من امتدادات JPEG و PNG و GIF فقط.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ar: تم تغيير أبعاد الصورة حتى تلائم أكبر أبعاد مسموح بها، و هو %dimensions بكسل.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة صغيرة جداً؛ الحد الأدنى هو %dimensions بكسل.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: Add to book outline
ar: أضف إلى هيكل الوثيقة

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
ar: الحد الأقصى لحجم الملفات المسموح برفعها %filesize. لا يسمح برفع ملفات ذات امتدادات خلاف: %extensions.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
ar: يتخطى اسمه حدّ 255 خانة. من فضلك غير الاسم وأعد المحاولة.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
ar: تمكنك وحدة التصنيف من تصنيف المحتوى باستخدام أنظمة تصنيف متنوعة. معاجم الوسم الحر يُنشئها المستخدمون أثناء إرسال المواضيع (كما هو شائع في المدونات وتطبيقات حفظ العلامات الاجتماعية). تسمح المعاجم المُدارة بقوائم مفردات قصيرة يحددها الإداريون، كما تسمح بهرميات معقدة متعددة العلاقات بين مفرداتها. يمكن تطبيق هذه الطرق على أنواع محتوى مختلفة أو دمجها معا لبناء طريقة قوية وطيعة لتصنيف وعرض المحتوى.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
ar: مثلا، عند أنشاء موقع وصفات قد تريد تصنيف المواضيع حسب نوع الوجبة وحسب وقت التحضير. وجود معجم لكل واحدة يتيح لك تصنفها طبقا لكل معيار على حدة بدلا من وضع وسم لكل مجموعة محتملة.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
ar: نوع الوجبة: <em>مشهيات، وجبة رئيسية، سلطة، حلوى</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
ar: وقت التحضير: <em>0-30 دقيقة، 30-60 دقيقة، 1-2 ساعة، ساعتان</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
ar: كل مفردة تصنيف (كثيرا ما تسمى 'تصنيف' أو 'وسم' في الأنظمة الأخرى) توفر تلقائيا قوائم بالمواضيع وتلقيمات الأخبار المقابلة. يمكن معالجة مسارات المصطلحات لتوليد قوائم بالمواضيع مصنفة حسب المفردات. في مثالنا السابق، يصبح من السهل حينها إنشاء صفحات تعرض 'الوجبات الرئيسية'، أو 'وصفات نصف الساعة'، أو 'الوجبات الرئيسية والمشهيات التي تحضر في نصف ساعة'، باستخدام المفردات مفردة أو بدمجها مع غيرها. يوجد عدد كبير من الوحدات الإضافية التي تتيح لك تعديل وتمديد أسلوب وحدات القلب من ناحية العرض وتنظيم المفردات.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
ar: يمكن أيضا تنظيم المفردات في علاقة أم/ابن من واجهة الإدارة. مثلا: معجم يجمع الدول تحت منطقتهم الجغرافية\السياسية الأم. تفعل وحدة التصنيف أيضا تطبيقات متقدمة من الهرمية، مثل وضع تركيا تحت كل من 'الشرق الأوسط' و 'أوروبا'.

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
ar: تدعم وحدة التصنيف أيضا المترادفات والمفردات المرتبطة، لكن لا تستخدم هذه الميزة مباشرة. مع هذا يمكن أن تستفيد الوحدات الإضافية من هذه الخصائص المتقدمة.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع <a href="@taxonomy">وحدة التصنيف</a> في دليل الاستخدام.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
ar: تتيح لك وحدة التصنيف تصنيف محتواك باستخدام الوسوم ومفردات يحددها الإداريون. وحدة التصنيف أداة طيعة لتصنيف المحتوى ولها العديد من الخصائص المتقدمة. بداية، أنشئ 'معجما' يحتوي مجموعة من المفردات أو الوسوم. يمكنك إنشاء معجم وسم حر واحد لكل شيء، أو معاجم مدارة منفصلة لتحديد خصائص المحتوى المختلفة، مثل 'الدول' أو 'الألوان'.

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
ar: استخدم القائمة أدناه لضبط ومراجعة المعاجم الموضوعة في موقعك، أو لسرد وإدارة المفردات (الوسوم) المدرجة بها. يمكن ربط المعجم (اختياريا) بأنواع محتوى محددة كما ظهر في عمود <em>النوع</em> وعندها ستعرض عند إنشاء أو تحرير المواضيع من هذا النوع. إذا ربط أكثر من معجم بنفس نوع المحتوى فستعرض بنفس ترتيبها أدناه. لتغيير ترتيب معجم، أمسك مؤشر السحب والإفلات في عمود <em>الاسم</em> واسحبه إلى موضعه الجديد في القائمة. (أمسك المؤشر بالنقر وإمساك الفأرة بينما هي فوق أيقونة المؤشر.) تذكر أن تعديلاتك لن تحفظ إلا بعد تانقر على زر <em>احفظ</em> أسفل الصفحة.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
ar: ‏%capital_name معجم وسم حر. لتغيير اسم أو وصف مفردة، انقر رابط <em>حرر</em> بجوارها.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
ar: ‏%capital_name معجم منبسط. يمكنك تنظيم مفردات معجم %name باستخدام المؤشر على يسار الجدول. لتغيير اسم أو وصف مفردة، انقر رابط <em>حرر</em> بجوارها.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
ar: ‏%capital_name معجم هرمية مفردة. يمكنك تنظيم مفردات معجم %name باستخدام المؤشر على يسار الجدول. لتغيير اسم أو وصف مفردة، انقر رابط <em>حرر</em> بجوارها.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
ar: ‏%capital_name معجم هرميات متعددة. لتغيير اسم أو وصف مفردة، انقر رابط <em>حرر</em> بجوارها. السحب والإفلات غير مدعوم مع الهرميات المتعددة، لكن تستطيع إعادة تفعيله بتحرير كل مفردة لتنتمي إلى أم واحدة.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
ar: حدد كيف سيظهر معجمك للإداريين والمستخدمين، وأي أنواع المحتوى ستُصنّف به. تتيح الوسوم للمستخدمين إنشاء المفردات أثناء إرسال المواضيع بكتابة قائمة من الكلمات بينها فاصلات (','). ما عدا هذا، تُختار المفردات من قائمة اختيار ولا يستطيع إنشاؤها إلا المستخدمين ممن لهم صلاحية "إدارة التصنيف".

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Database port
ar: منفذ قاعدة البيانات

en: Re-index site
ar: أعد فهرسة الموقع

en: Are you sure you want to re-index the site?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة فهرسة الموقع؟

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ar: هذه الخيارات ضرورية لبعض المواقع. إن لم تكن متأكدا مما يجب أن تدخل هنا، اترك الإعدادات المبدئية أو راجع مقدم خدمة الاستضافة أولا.

en: If your database is located on a different server, change this.
ar: إذا كانت قاعدة بياناتك على خادم آخر، غيّر هذا.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات مضبوطة على منفذ غير معياري، أدخل رقمه هنا.

en: Database port must be a number.
ar: يجب أن يكون منفذ قاعدة البيانات رقما.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ar: يسمح باستعمال الفراغات؛ لا يسمح باستعمال الترقيم ما عدا النقط والشرطات والشرطات السفلية

en: view uploaded files
ar: يعرض الملفات المرفوعة

en: Secondary links
ar: الروابط الثانوية

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ar: فعل أو عطل عرض عناصر معينة بالصفحة.

en: create url aliases
ar: ينشئ المسارات البديلة

en: administer url aliases
ar: يدير المسارات البديلة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Language negotiation
ar: انتقاء اللغة

en: Status report
ar: تقرير الحالة

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Identification
ar: التمييز

en: host
ar: مستضيف

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
ar: الملف %file لا يمكن رفعه، لأن دليل الوجهة %directory لا يمكن إيجاده أو لأن صلاحياته لا تسمح بالكتابة.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
ar: <em>الصفحة</em> -تشبه <em>الخبر</em> إلى حد ما- هي طريقة بسيطة لإنشاء وعرض المعلومات التي نادرا ما تتغير، مثل قسم "عنّا" في موقع. مبدئيا، لا تسمح ‏<em>الصفحة</em> بتعليقات الزوار، ولا تظهر في صفحة الموقع الرئيسية.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
ar: ‏<em>الخبر</em> -يشبه <em>القصة</em> إلى حد ما- مثالي لإنشاء الصفحات التي تُعلم أو تتفاعل مع زوار الموقع. يمكن إنشاء إعلانات الإصدار، إشعارات الموقع، والتدوينات باستخدام <em>الخبر</em>. مبدئيا، يظهر <em>الخبر</em> آليا في صفحة الموقع الرئيسية، ويتيح إمكانية ترك تعليقات.

en: Terms in %vocabulary
ar: مفردات %vocabulary

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ar: أدناه قائمة بالتعليقات المطلوب الموافقة عليها بالموقع. للموافقة على التعليق اضغط على "حرر"، و بعدها غير "حالة الرقابة" إلى الموافقة. اضغط على العنوان لعرض التعليق، و على اسم المؤلف لتحرر صفحته، و على "حرر" لتعدّل، و على "احذف" لتحذف التعليق.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
ar: اسرد و حرر التعليقات في الموقع، و في طابور الموافقة على النشر.

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Reply to comment
ar: رد على التعليق

en: Default display mode
ar: أسلوب العرض المبدئي

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
ar: يحدد الأسلوب المبدئي لعرض التعليقات، حيث الطريقة الممددة تعرض متن التعليق؛ و الشجرية تجمع الردود حسب علاقتها.

en: Default comments per page
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة: التعليقات الأكثر من ذلك توزع على عدد من الصفحات.

en: Comment controls
ar: لوحة تحكمات التعليقات

en: Display above the comments
ar: اعرضها أعلى التعليقات

en: Display below the comments
ar: اعرضها أسفل التعليقات

en: Display above and below the comments
ar: اعرضها أعلى وأسفل التعليقات

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
ar: موضع لوحة تحكمات التعليق التي تُمكِّن المستخدم من التحكم في أسلوب عرض و ترتيب التعليقات.

en: Comment subject field
ar: حقل عنوان التعليق

en: Can users provide a unique subject for their comments?
ar: هل يمكن للمستخدمين إدخال عنوان معين لتعليقاتهم؟

en: You are not authorized to post comments.
ar: لست مخولا بنشر تعليقات.

en: The comment you are replying to does not exist.
ar: التعليق الذي ترد عليه غير موجود.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ar: هذه المناقشة مغلقة: لا يمكنك نشر تعليقات جديدة.

en: You are not authorized to view comments.
ar: لست مخولا بعرض التعليقات.

en: Comment: updated %subject.
ar: التعليق: تم تحديث %subject.

en: Comment: added %subject.
ar: التعليق: أُضيف %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف التعليق %title؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
ar: يبدو أنه لا توجد أي تعليقات للحذف أو أن التعليقات التي اخترتها قد حذفها إداري آخر.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ar: هل ترغب فعلا في حذف هذه التعليقات مع كل الردود عليها؟

en: You have to specify a valid author.
ar: يجب أن تحدد مؤلفا صحيحا.

en: The name you used belongs to a registered user.
ar: الاسم الذي اخترته مسجل لمستخدم آخر.

en: You have to leave your name.
ar: لابد أن تكتب اسمك.

en: The e-mail address you specified is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني ليس صحيحا.

en: You have to leave an e-mail address.
ar: يجب أن تدخل عنوان بريدك الإلكتروني.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ar: مسار موقعك غير صحيح. تذكر أن المسار يجب أن يكتب بالصورة الكاملة مثلا: <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
ar: اختر الطريقة التي تفضلها لعرض التعليقات، ثم اضغط على "احفظ الإعدادات" لتفعل التغيرات.

en: Comment viewing options
ar: خيارات عرض التعليق

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ar: <a href="@login" >لُج</a> أو <a href="@register">سجل</a> لتعلق

en: Comment: deleted %subject.
ar: التعليق: حُذِف %subject.

en: Access type
ar: نوع الوصول

en: Add feed
ar: إضافة تلقيمة

en: File system
ar: نظام الملفات

en: @name's blog
ar: مدونة @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
ar: عليك إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح حتى تتمكن من مراسلة بقية المستخدمين. من فضلك حدث <a href="@url">بياناتك</a> ثم حاول مرة أخرى.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
ar: لا يمكنك الاتصال بأكثر من %number مستخدم في الساعة. من فضلك حاول لاحقا.

en: Join summary
ar: ضُم الملخص

en: Split summary at cursor
ar: قسم الملخص عند المؤشر

en: Enter your @s username.
ar: أدخل اسم مستخدم @s الخاص بك.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
ar: صورتك. الحد الأقصى لأبعاد الصورة أو الشعار هو %dimensions، و الحجم الأقصى %size ك.ب.

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Cannot delete non-existent comment.
ar: لا يمكن حذف تعليق غير موجود.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
ar: تخصص صلاحية التعليق حسب أدوار المستخدمين، و تستخدم في تحديد إمكانية أن يعلّق المستخدمين المجهولين (أو الأدوار الأخرى) على محتوى الموقع. في حال السماح للمجهولين بالتعليق يمكن أن يضيفوا بياناتهم الشخصية للتعليق، سيحتفظ المتصفح بتلك البيانات ليستخدمها عند إضافة تعليقات جديدة. إذا لم يرد أحد على التعليق فيمكن لصاحب التعليق تعديله (اختياريا). تستخدم وحدة التعليقات نفس أنساق الإدخال و المرشحات المستخدمة في إنشاء المحتوى.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@comment">وحدة التعليقات</a> في كتيب الاستخدام.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ar: أدناه قائمة بالتعليقات المضافة إلى الموقع. اضغط على العنوان لعرض التعليق، و على اسم المؤلف لتحرر صفحته، و على "حرر" لتعدّل النص، و على "احذف" لتحذف التعليق.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
ar: يجبر المستخدم على مشاهدة تعليقة بالنقر على زر 'عاين' قبل إضافة التعليق فعليا.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ar: ملاحظة: تعليق غير مخوّل به أو تعليق أرسل إلى الموضوع المغلق %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
ar: نشره !username يوم @datetime.

en: !name's blog
ar: مدونة !name

en: All languages
ar: كل اللغات

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
ar: تعرض هذه الصفحة عندما لا يوجد محتوى آخر مماثل للوثيقة المطلوبة. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء الذى يلى "?q="، و إذا كنت غير متأكد، لا تدخل أي شيء.

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: The post could not be saved.
ar: تعذر حفظ الموضوع.

en: %message in %file on line %line.
ar: ‏%message في %file في السطر %line.

en: Picture image path
ar: مسار الصورة

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ar: ظهرت مشكلة أو أكثر في نسخة دروبال المركبة. راجع <a href="@status">تقرير الحالة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Help topics
ar: مواضيع المساعدة

en: Help is available on the following items:
ar: تتوفر مساعدة للعناصر التالية:

en: No help is available for module %module.
ar: لا توجد مساعدة لوحدة %module.

en: @module administration pages
ar: صفحات إدارة @module

en: By module
ar: حسب الوحدة

en: Manage your site's content.
ar: أدر محتوى موقعك.

en: Control how your site looks and feels.
ar: تحكم في شكل موقعك.

en: Adjust basic site configuration options.
ar: اضبط الخيارات الأساسية لضبط الموقع.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
ar: أدر المستخدمين و مجموعات المستخدمين في موقعك، و وصولهم إلى خدمات الموقع.

en: View reports from system logs and other status information.
ar: اعرض تقارير سجلات النظام و معلومات الحالة الأخرى.

en: Translate interface
ar: ترجمة الواجهة

en: Add language
ar: أضف لغة

en: Edit string
ar: تحرير المقطع

en: Delete string
ar: احذف المقطع

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف لغة %name؟

en: The language %locale has been removed.
ar: تم حذف لغة %locale.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ar: أمتأكد أنك ترغب في حذف المقطع "%source"؟

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ar: حذف المقطع سيحذف كل ترجماته بكل اللغات. لا يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: locale
ar: المحلية

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ar: طقم أدوات مناولة الصور '%toolkit' لا يستطيع معالجة '%function'.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ar: المجلد %file غير محمي من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: Currently using !item !version
ar: يستخدم الآن !item !version

en: Hindi
ar: هندية

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
ar: لقد حاولت استخدام رابط ولوج لحساب ممنوع.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ar: قام %name باستخدام رابط الولوج في %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ar: تم إنشاء حساب مستخدم جديد ل<a href="@url">%name</a>. لم يتم إرسال أي بريد إلكتروني.

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ar: كلمة السر أرسلت بالبريد الإلكتروني إلى المستخدم <a href="@url">%name</a> و معها المزيد من التوجيهات.

en: New user: %name (%email).
ar: مستخدم جديد: %name‏ (%email).

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
ar: فشل في تغيير %settings. من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
ar: فشل في فتح %settings، من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Trigger
ar: المُطلِق

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
ar: لقد قمت للتو باستخدام رابط ولوج يعمل لمرة واحدة. ليس من الضروري بعد الآن استخدام هذا الرابط. من فضلك غير كلمة سرك.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
ar: طلب !username إنشاء حساب.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
ar: اسم المستخدم، أو عنوان البريد الإلكتروني

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
ar: تمكن وحدة برمجة تطبيقات التدوين مستخدمي موقعك من الوصول إلى مدوناتهم والنشر فيها باستخدام تطبيقات تدوين خارجية. تطبيقات التدوين البرمجية متاحة لطيف واسع من أنظمة التشغيل وتوفر عادة واجهة رسمية غنية لإنشاء وتحرير التدوينات.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
ar: ‏<a href="@ecto-link">Ecto</a> هو عميل تدوين يتوفر على ماك أو.إس و وندوز يمكن استخدامه مع واجهة برمجة تطبيقات التدوين. كما تدعم وحدة واجهة تطبيقات التدوين <a href="@blogger-api">Blogger API</a>، و <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a> بالإضافة إلى معظم التطبيقات التي تدعم واجهة برمجة تطبيقات <a href="@movabletype-api">Movable Type</a>. يفترض أن تعمل أي أداة تدوين أو خدمات أخرى (مثل <a href="@flickr">فلكر</a>) إذا كانت تدعم واجهة برمجة التطبيقات هذه.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
ar: اختر أنواع المحتوى المتاحة للبرمجيات الخارجية من <a href="@blogapi-settings">صفحة إعدادات واجهة برمجة تطبيقات التدوين</a>. في حال دعمه وتوفره فسيظهر كل نوع محتوى "كتدوينة" مستقلة للتطبيق الخارجي.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@blogapi">واجهة برمجة تطبيقات التدوين</a> في كتيب الاستخدام.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
ar: تعيد قائمة بالمدونات التي يمكن للمستخدم النشر عليها.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
ar: تعيد قائمة بكل التصنيفات المعرفة في المدونة.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
ar: تنشر (تعيد بناء) كل الملفات الثابتة المرتبطة بتدوينة ما. يكافئ هذا حفظ تدوينة في النظام (و لكن بدون الإشارات).

en: You do not have permission to create this type of post.
ar: ليس لديك صلاحية إنشاء هذه التدوينة.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
ar: ليس لديك صلاحية نشر هذه النوعية من الرسائل. يمكنك حفظ مسودة كبديل.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
ar: ليس لديك صلاحية حفظ هذه الرسالة كمسودة. من فضلك انشرها مباشرة.

en: Invalid categories submitted.
ar: أُرسلت تصنيفات غير صالحة.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
ar: من الضروري اختيار تصنيف من المعجم @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
ar: غير مسموح باختيار أكثر من تصنيف من المعجم @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
ar: خطأ أثناء حفظ التصنيفات. تلك الميزة غير متوفرة.

en: You do not have permission to edit this blog.
ar: ليس لديك صلاحية لتحرير هذه التدوينة.

en: Enable for external blogging clients
ar: فعّل لتطبيقات التدوين الخارجية

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
ar: اختر أنواع المحتوى المتاحة لتطبيقات التدوين عبر واجهة التدوين البرمجية. في حال دعمه، سيُعرض كل نوع محتوى مفعّل "كتدوينة" منفصلة للتطبيق الخارجي.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
ar: لم تُعَد وحدة واجهة برمجة تطبيقات التدوين لتدعم نوع المحتوى %type، أو لا تملك الصلاحيات الكافية لإرسال هذا النوع من المحتوى.

en: @type: added %title using blog API.
ar: ‏@type: أضيف %title باستخدام واجهة برمجة تطبيقات التدوين.

en: @type: updated %title using Blog API.
ar: ‏@type: حُدّث %title باستخدام واجهة برمجة تطبيقات التدوين.

en: Blog API
ar: واجهة برمجة تطبيقات التدوين

en: Configure the content types available to external blogging clients.
ar: اضبط أنواع المحتوى التي يمكن أن تستعملها برمجيات التدوين.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
ar: تسمح للمستخدمين بالتدوين باستخدام تطبيقات تدعم واجهات برمجة تطبيقات المدونات المبنية على إكس.إم.إل-آر.بي.سي.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ar: <em>و</em>في حال كون <strong>%property</strong> <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ar: <strong>%property</strong> <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
ar: إكمال آلي لاسم المستخدم

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: Remaining @remaining of @total.
ar: بقى @remaining من @total.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ar: من فضلك انتقل إلى <a href="@error_url">صفحة الخطأ</a>

en: HTTP POST is required.
ar: ‏HTTP POST ضروري.

en: Your page will be a part of the selected book.
ar: ستكون صفحتك جزء من الوثيقة المختارة.

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: form
ar: استمارة

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: alert
ar: تنبيه

en: emergency
ar: حالة طارئة

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ar: لتغير كلمة مرور المستخدم الحالية، أدخل كلمة المرور الجديدة في كلا الحقلين.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
ar: سبق أن استعملت رابط الولوج هذا. ليس من الضروري استخدام هذا الرابط للولوج بعد الآن. لقد تم ولوجك.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط ولوج انتهت صلاحيته. من فضلك اطلب رابطا جديدا مستخدما الاستمارة بالأدنى.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
ar: <p>رابط الولوج هذا صالح لمرة واحدة فقط للمستخدم %user_name و ستنتهي صلاحيتهفي %expiration_date</p><p>اضغط على الزر لولوج الموقع، و غير كلمة السر.</p>

en: This login can be used only once.
ar: يمكن استخدام هذا الدخول مرة واحدة فقط.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط ولوج صالح لاستخدام واحد فقط. ربما تم استخدامه أو أن صلاحيته انتهت. من فضلك اطلب رابط ولوج جديد مستخدما الاستمارة التالية.

en: The translation import of %filename failed.
ar: فشلت عملية استيراد %filename.

en: More choices
ar: المزيد من الخيارات

en: Javascript Choice Form
ar: استمارة اختيارات جافا سكربت

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: إدخال كلمة مرور للحساب الجديد في كلا الخانتين.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
ar: لمزيد من المعلومات، ارجع إلى <a href="@help">قسم المساعدة</a> أو إلى <a href="@handbook">كتيب دروبال عالخط</a>. بإمكانك أيضا استخدام <a href="@forum">منتدى دروبال</a>، أو استعراض نطاق واسع من <a href="@support">خيارات الدعم الأخرى</a> المتاحة.

en: Account details for !username at !site
ar: تفاصيل حساب !username على !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
ar: !username
    
    شكرا لتسجيلك في !site. بإمكانك الآن تسجيل الدخول إلى !login_uri باستخدام اسم المستخدم وكلمة المرور التاليين:
    
    اسم المستخدم: !username
    كلمة السر: !password
    
    يمكنك أيضا تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو بنسخه ثم لصقه في متصفحك:
    
    !login_url
    
    هذا الرابط صالح لاستخدام واحد فقط.
    
    بعد تسجيل الدخول، سيتم توجيهك إلى !edit_uri لتتمكن من تغيير كلمة مرورك.
    
    
    --  فريق !site

en: User e-mail settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: PHP filter
ar: فلتر  PHP

en: Submitted by !username on @datetime
ar: نشره !username في @datetime

en: Preview post
ar: عاين الموضوع

en: Must users preview posts before submitting?
ar: هل يجب على المستخدمين معاينة الموضوع قبل إرساله؟

en: More information about formatting options
ar: معلومات أكثر عن خيارات التنسيق

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Default menu for content
ar: قائمة مبدئية للمحتوى

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
ar: اختر القائمة التي ستصبح القائمة المبدئية في خيار القائمة باستمارة إضافة المحتوى.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
ar: ظلت الدورية تشتغل لمدة تزيد عن الساعة. في الغالب هي معطلة.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
ar: شرح لما عدلته أو أضفته ليظهر في سجل التحرير للتوضيح.

en: HTTP request status
ar: حالة طلب HTTP

en: Fails
ar: فشلت

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
ar: تضبيطات نظامك أو شبكتك لا تسمح لدروبال بالوصول إلى صفحات الوب، مؤدية إلى قصور في الوظيفة. قد يكون هذا بسبب إعدادات خادوم الوب أو بي.إتش.بي، ويجب حلها ليُتاح جلب المعلومات عن التحديثات المتاحة، أو جلب التلقيمات، أو التسجيل عبر OpenID أو استخدام أي من الخدمات الأخرى المعتمدة على الشبكة.

en: Delete this menu item.
ar: احذف رابط القائمة هذا.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
ar: النص الذي سيظهر في رابط هذا العنصر في القائمة. اتركه فارغا إذا لم ترد إضافة هذه الرسالة إلى القائمة.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
ar: الحد الأدنى لعدد الكلمات التي يجب أن تتوفر في خانة المتن ليُعتبر صالحا لنوع المحتوى هذا. قد يكون هذا مفيدا في استبعاد المواضيع التي لا توافق معايير الموقع، كالمواضيع القصيرة مثلا التي تنشر على سبيل التجربة.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ar: يمكنك اختياريا تحديد مسار بديل يمكن باتباعه الوصول إلى هذه العقدة. مثلا، أدخل 'about' عند كتابة صفحة "حول الموقع". استخدم مسارا نسبيا ولا تضع / أخيرة و إلا فلن يعمل المسار البديل.

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Recent blog posts
ar: أحدث التدوينات

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Are you sure you want to delete these users?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هؤلاء المستخدمين؟

en: The users have been deleted.
ar: تم حذف المستخدمين.

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

en: allow
ar: اسمح

en: Edit category
ar: تحرير التصنيف

en: The content type %name has been updated.
ar: تم تحديث نوع المحتوى %name.

en: The content type %name has been added.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Catalan
ar: كتلانية

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ar: التغييرات الحادثة على هذا الجدول لن تُحفظ إلا بعد إرسال الاستمارة.

en: Rule type
ar: نوع القاعدة

en: Mask
ar: القناع

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف قاعدة @type ل%rule؟

en: The access rule has been deleted.
ar: تم حذف قاعدة الوصول.

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: Post new @node_type
ar: أرسل @node_type جديد

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
ar: يبدو أن خادومك لا يدعم أي نوع من أنواع قواعد البيانات المشهورة. راجع مقدم الخدمة لتعرف إذا كان يوفر أيا من قواعد البيانات التي <a href="@drupal-databases">يدعمها دروبال</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
ar: أدخل المعلومات التالية لتضبط قاعدة بيانات @drupal.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ar: نوع قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ar: اسم قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal. يجب أن تكون موجودة على خادمك لتتمكن من تركيب @drupal.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ar: اسم قاعدة بيانات %db_type التي ستخزن عليها بيانات @drupal. يجب أن تنشأ على خادومك قبل تركيب @drupal.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
ar: في حالة تقاسم قاعدة البيانات بين أكثر من تطبيق، أدخل بادئة مثل %prefix لجداول @drupal.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير مقبولة. يجب أن لا تحتوي البادئة إلا على حروف و أرقام، و الشرطة السفلى، و النقطة.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: لقد ضبطت @drupal في ملف %settings_file كي يستخدم خادوم %db_type، إلا أن بي.إتش.بي المركبة لا تدعم قواعد البيانات من هذا النوع.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
ar: كي يعمل دروبال، و لكي تكمل عملية التركيب، يتعين عليك إنهاء كل مشاكل الصلاحية المذكورة أعلاه. لقد تحققنا من أن لدينا الصلاحية لتنفيذ الأوامر التالية: %commands. لمزيد من المساعدة فيما يتعلق بضبط خادوم قاعدة البيانات، طالع <a href="http://drupal.org/node/258">كتيب التركيب والترقية</a>. إذا لم تكن متأكدا من معنى كل هذا، فقد ينبغي عليك الاتصال بمقدم خدمة الاستضافة.

en: Select an installation profile
ar: اختيار لاحة تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
ar: بإضافة حزمة اللغة المناسبة سيستطيع هذا المُركّب المواصلة باستخدام اللغة التي تختارها. لتركيب واستخدام دروبال بلغة غير الإنجليزية:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
ar: تأكد من وجود <a href="@translations" target="_blank">ترجمة لهذه النسخة من دروبال</a> باللغة التي تريدها. توفر الترجمة على شكل حزمة ترجمة؛ كل حزمة ترجمة تتيح عرض نسخة معينة من دروبال بلغة معينة. لا تتوفر كل اللغات لكل نسخ دروبال.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
ar: في حال وجود حزمة ترجمة بديلة من اختيارك، فحمّل هذه الترجمة واستخرج محتوياتها إلى مجلد جذر دروبال.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
ar: ارجع لاختيار اللغة مستخدما الرابط الثاني أدناه واختر اللغة التي تريدها من القائمة. إعادة تحميل الصفحة يتيح تحديث القائمة بحزم اللغات المضافة.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
ar: أو انقر الرابط الأول أدناه لتركيب دروبال باللغة الإنجليزية وتأجيل اختيار اللغة البديلة لما بعد التركيب.

en: How should the installation continue?
ar: كيف يُكمل التركيب؟

en: Continue installation in English
ar: أكمل التركيب بالإنجليزية

en: Return to choose a language
ar: عد إلى اختيار اللغة

en: Install Drupal in English
ar: ركّب دروبال بالإنجليزية

en: Learn how to install Drupal in other languages
ar: تعلّم كيف تُركّب دروبال بلغات أخرى

en: (built-in)
ar: (مدمجة)

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: تعذّر العثور على لاحات تركيب. تخبرنا لاحات التركيب أي الوحدات ينبغي تفعيلها و أي مخططات ينبغي تركيبها في قاعدة البيانات. لاحة التركيب ضرورية لإكمال عملية التركيب.

en: Drupal already installed
ar: دروبال مثبت مسبقا

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
ar: <ul><li>كي تبدأ من جديد، عليك أولا أن تفرغ قاعدة البيانات الموجودة حاليا.</li><li>لتركب الموقع على قاعدة بيانات مختلفة، حرر ملف <em>settings.php</em> المناسب في دليل <em>sites</em>.</li><li>لترقي التركيبة الحالية، تقدم إلى <a href="@base-url/update.php">برمجية الترقية</a>.</li><li> اعرض<a href="@base-url"> موقعك الحالي </a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
ar: تمت كل التغييرات المطلوبة على %dir و %file، لذا يُمكنك الآن إزالة صلاحيات الكتابة بهم لتفادي الأخطار الأمنية. إذا لم تكن متأكدا من طريقة فعل هذا فراجع <a href="@handbook_url">كتيب الاستخدام</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
ar: تمت كتابة التعديلات على %dir و على %file، و عدلت صلاحياتهما لتسمح بالقراءة فقط كإجراء تأميني.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
ar: نجح اختبار دعم خادومك لهذه الخاصية.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
ar: لا تدعم تضبيطات نظامك هذه الخاصية. تحتوي <a href="http://drupal.org/node/15365">صفحة الكتيب عن المسارات النظيفة</a> معلومات إضافية لتتبع المشكلة.

en: Testing clean URLs...
ar: يختبر المسارات النظيفة...

en: @drupal installation complete
ar: اكتمل تركيب @drupal

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
ar: هنيئا، لقد تم تثبيت @drupal بنجاح.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
ar: من فضلك راجع الرسائل أعلاه قبل التوجه إلى <a href="@url">موقعك الجديد</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
ar: يمكنك الآن زيارة <a href="@url">موقعك الجديد</a>.

en: Installed %module module.
ar: تم تثبيت الوحدة %module.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
ar: يتطلب مُركّب @drupal إنشاء ملف إعدادات أثناء عملية التركيب.
    <ol>
    <li>انسخ ملف %default_file إلى %file.</li>
    <li>غيّر صلاحيات الملف ليُمكن لخادوم الوب الكتابة به. إذا لم تكن متأكدا من كيفية منح صلاحيات الملف، فمن فضلك راجع <a href="@handbook_url">كتيب الاستخدام</a>.</li>
    </ol>
    تتوفر المزيد من التفاصيل عن تركيب دروبال في ملف INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
ar: يحتاج مركّب @drupal إلى صلاحيات الكتابة في ملف %file خلال عملية التركيب. إذا لم تكن متأكدا من كيفية منح صلاحيات الملف، فمن فضلك راجع <a href="@handbook_url">كتيب الاستخدام</a>.

en: Choose profile
ar: اختيار اللاحة

en: Verify requirements
ar: التحقق من المتطلبات

en: Set up database
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تثبيت الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: To configure your website, please provide the following information.
ar: من فضلك أدخل المعلومات التالية لضبط موقعك.

en: Site e-mail address
ar: البريد الإلكتروني للموقع

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ar: حقل <em>من</em> في البريد الإلكتروني الآلي المرسل أثناء التسجيل وطلبات كلمات السر الجديدة والإخطارات الأخرى. (استخدم عنوانا ينتهي بنطاق موقعك لتفادي اعتبار هذا البريد سخاما.)

en: Administrator account
ar: حساب الإدارة

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
ar: حساب الإدارة له صلاحية مطلقة في الموقع؛ سيُمنح تلقائيا كل الصلاحيات ويستطيع أداء أي من المهام الإدارية، وهو الحساب الوحيد الذي يستطيع أداء مهام معينة، لذا احتفظ ببيانات الاستيثاق منه آمنة.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ar: كل رسائل البريد الإلكتروني الصادرة عن النظام ستُرسل إلى هذا العنوان. لن يُعلن هذا العنوان البريدي و لن يستخدم إلا في حال رغبتك في استلام كلمة سر جديدة، أو في حال رغبتك في استقبال بعض الأخبار و الإخطارات عبر البريد الإلكتروني.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ar: تعرض التواريخ و التوقيتات في الموقع كله باستخدام هذا التوقيت.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
ar: يجعل هذا الخيار دروبال يستخدم مسارات "نظيفة" (بدون <code>?q=</code> في المسار).

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
ar: عند تفعيل هذا الخيار سيُنبهك دروبال عندما تتوفر نسخ جديدة. سيحسّن هذا أمان موقعك بشكل كبير و<strong>يُنصح به بشدة</strong>. سيُتطلب هذا أن يُرسل موقعك معلومات عن الوحدات المركّبة إلى <a href="@drupal">drupal.org</a> دون الإفصاح عن هويته. لمزيد من المعلومات راجع <a href="@update">معلومات إخطارات التحديثات</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
ar: تم حذف الإجراء اليتيم '%action' من قاعدة البيانات.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
ar[0]: يوجد إجراء يتيم واحد (%orphans) في جدول الإجراءات. !link
ar[1]: لا توجد إجراءات يتيمة (%orphans) في جدول الإجراءات. !link
ar[2]: يوجد إجراءان يتيمان (%orphans) في جدول الإجراءات. !link
ar[3]: يوجد @count إجراءات يتيمة (%orphans) في جدول الإجراءات. !link
ar[4]: يوجد @count إجراءا يتيما (%orphans) في جدول الإجراءات. !link
ar[5]: يوجد @count إجراء يتيم (%orphans) في جدول الإجراءات. !link

en: Site off-line
ar: الموقع خارج الخط

en: @size @suffix
ar: ‏@size @suffix

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
ar: تجاوز مجدول الأعمال (كرون) الحد الزمني و تم إجهاضه.

en: 1 byte | @count bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: 0 بايت
ar[2]: بايتان
ar[3]: @count بايتات
ar[4]: @count بايت
ar[5]: @count بايت

en: MySQL database
ar: قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
ar: خادوم ماي.إس.كيو.إل قديم جدا. يحتاج دروبال إلى نسخة ماي.إس.كيو.إل %version على الأقل.

en: PostgreSQL database
ar: قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
ar: خادوم بوستجر.إس.كيو.إل قديم جدا. يحتاج دروبال إلى نسخة بوستجر.إس.كيو.إل %version على الأقل.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
ar: قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل مضبوطة على ترميز خطأ (%encoding). من المحتمل ألا تعمل كما هو متوقع. ينصح بإعادة إنشائها باستخدام ترميز UTF-8/يونيكود. المزيد من المعلومات في <a href="@url">مستندات بوستجر إس.كيو.إل</a>.

en: The directory %directory has been created.
ar: تم إنشاء الدليل %directory.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ar: تم تغيير صلاحيات الدليل %directory ليسمح بالكتابة.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
ar: طقم الأدوات GD2 لمناولة الصور

en: The GD toolkit is installed and working properly.
ar: طقم أدوات جي.دي مركب ويعمل بشكل صحيح.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ar: تحديد جودة الصور لمناولة JPEG. تتراوح بين 0 و 100. القيم الأعلى تعني جودة صور أفضل، و ملفات أكبر حجما.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
ar: طقم أدوات جي.دي يحتاج أن تكون وحدة جي.دي لبي.إتش.بي مركبة و معدة. بشكل صحيح. لمزيد من المعلومات طالع <a href="@url">توثيق بي.إش.بي للصور</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
ar: يجب أن تكون جودة JPEG رقما بين 0 و 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
ar: وحدة %module ضرورية و لم يمكن العثور عليها. من فضلك انقلها إلى دليل <em>modules</em> الفرعي.

en: PHP MySQL support not enabled.
ar: دعم بي.إتش.بي لماي.إس.كيو.إل غير مفعل.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ar: تعذّر الاتصال بخادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل. أعاد ماي.إس.كيو.إل خطأ %error.<ul><li>هل أنت متأكد من اسم المستخدم و كلمة السر؟</li><li>هل أنت متأكد أنك أدخلت اسم مستضيف قاعدة البيانات بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد أن خادوم قاعدة البيانات يعمل؟</li></ul>لمزيد من المساعدة، طالع <a href="http://drupal.org/node/258">كتيب التركيب و الترقية</a>. إذا لم تكن متأكدا من معنى هذه المصطلحات ينبغي عليك الاتصال بمقدم خدمة الاستضافة.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ar: تعذّر اختيار قاعدة البيانات من خادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل، مما يعني أن اسم المستخدم و كلمة السر مقبولين لكن هناك مشكلة في الوصول إلى بياناتك. أعاد ماي.إس.كيو.إل رسالة الخطأ: %error.<ul><li>هل أنت متأكد من اسم قاعدة البيانات؟</li><li>هل أنت متأكد أن قاعدة البيانات موجودة؟</li><li>هل أنت متأكد أن لاسم المستخدم صلاحية الوصول لقاعدة البيانات؟</li></ul>لمزيد من المساعدة، طالع <a href="http://drupal.org/node/258">كتيب التركيب و الترقية</a>. إذا لم تكن متأكدا من معنى هذه المصطلحات ينبغي عليك الاتصال بمقدم خدمة الاستضافة.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ar: تعذّر إنشاء جدول تجريبي في خادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل. عند استخدام الأمر %query. أعاد ماي.إس.كيو.إل الرسالة: %error. <ul><li>هل أنت متأكد أن لاسم المستخدم الصلاحيات اللازمة لإنشاء الجداول في قاعدة البيانات هذه؟</li></ul>لمزيد من المساعدة، طالع <a href="http://drupal.org/node/258">كتيب التركيب و الترقية</a>. إذا لم تكن متأكدا من معنى هذه المصطلحات ينبغي غليك الاتصال بمقدم خدمة الاستضافة.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر إدراج قيمة في الجدول التجريبي على خادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل. لقد حاولنا إدخال القيمة بأمر %query. أعاد ماي.إس.كيو.إل خطأ %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر تحديث قيمة في الجدول التجريبي على خادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل. لقد حاولنا تحديث القيمة بأمر %query. أعاد ماي.إس.كيو.إل خطأ %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر حذف قيمة في جدول تجريبي على خادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل. لقد حاولنا حذف القيمة بأمر %query. أعاد ماي.إس.كيو.إل خطأ %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
ar: تعذّر إسقاط جدول تجريبي من خادوم قاعدة بيانات ماي.إس.كيو.إل. لقد حاولنا إسقاط الجدول بأمر %query. أعاد ماي.إس.كيو.إل خطأ %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
ar: دعم بي.إتش.بي لماي.إس.كيو.إل.آي غير مفعل.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
ar: دعم بي.إتش.بي. لبوستجر.إس.كيو.إل غير مفعل.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ar: تعذّر الاتصال بخادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ %error.<ul><li>هل أنت متأكد من اسم المستخدم و كلمة السر؟</li><li>هل أنت متأكد أنك أدخلت اسم مستضيف قاعدة البيانات؟</li><li>هل أنت متأكد أن خادوم قاعدة البيانات يعمل؟</li><li>هل أنت متأكد أنك أدخلت اسم قاعدة البيانات السليم؟</li></ul>لمزيد من المساعدة، طالع <a href="http://drupal.org/node/258">كتيب التركيب و الترقية</a>. إذا لم تكن متأكدا من معنى هذه المصطلحات، فقد ينبغي عليك الاتصال بمقدم خدمة الاستضافة.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ar: تعذّر إنشاء جدول تجريبي في خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. عند استخدام الأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل الرسالة: %error. <ul><li>هل أنت متأكد أن لاسم المستخدم صلاحيات بوستجر.إس.كيو.إل اللازمة لإنشاء الجداول في قاعدة البيانات هذه؟</li></ul>لمزيد من المساعدة، طالع <a href="http://drupal.org/node/258">كتيب التركيب و الترقية</a>. إذا لم تكن متأكدا من معنى هذه المصطلحات، فقد ينبغي غليك الاتصال بمقدم خدمة الاستضافة.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر إدراج قيمة في جدول تجريبي على خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. لقد حاولنا إدخال القيمة بأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر تحديث قيمة في جدول تجريبي على خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. لقد حاولنا تحديث القيمة بأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر قفل جدول تجريبي على خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. لقد حاولنا القفل بأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر فتح جدول تجريبي على خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. لقد حاولنا فتح الجدول بأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ar: تعذّر حذف قيمة من جدول تجريبي على خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. لقد حاولنا حذف القيمة بأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
ar: تعذّر إسقاط جدول تجريبي من خادوم قاعدة بيانات بوستجر.إس.كيو.إل. لقد حاولنا إسقاط الجدول بأمر %query. أعاد بوستجر.إس.كيو.إل خطأ: %error.

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Predefined language
ar: اللغات المعرفة مسبقا

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
ar: اختر اللغة المرادة ثم انقر على زر <em>أضف اللغة</em>. (استخدم خيار <em>لغة طيعة</em> إذا لم تظهر اللغة التي تريد في القائمة.)

en: Custom language
ar: لغة طيعة

en: Add custom language
ar: أضف لغة طيعة

en: Save language
ar: حفظ اللغة

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
ar: معرّف لغة متوافق مع معيار <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. رموز اللغات تتكون عادة من رمز الدولة و -اختياريا- اسم نظام الكتابة أو التنويعة المحلية. <em>مثلا: "en"، "en-US" و "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
ar: اسم اللغة بالإنجليزية

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
ar: اسم اللغة بالإنجليزية. سيكون متوفرا للترجمة في جميع اللغات.

en: Native language name
ar: اسم اللغة الأصلي

en: Name of the language in the language being added.
ar: اسم اللغة باللغة نفسها.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
ar: رمز اللغة أو أي مقطع نصّي آخر ليُلتمس في المسار. عند ضبط انتقاء اللغة إلى <em>سابقة المسار فقط</em> أو <em>سابقة المسار واحتياط اللغة</em>، سيُعرض هذا الموقع بهذه اللغة عندما تطابق قيمة سابقة المسار عنصرا في المسار. يمكن ترك هذه القيمة خالية للغة المبدئية. <strong>تعديل هذه القيمة سيُعطِب المسارات الموجودة سلفا، لذا يجب استخدامها بحذر.</strong> <em>مثال: تحديد "arabic" سابقة مسار للغة العربية سينتج عنه مسارات على الشكل "www.example.com/arabic/node".</em>

en: Language domain
ar: نطاق اللغة

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
ar: مسار خاص باللغة مع بروتوكول. عند ضبط انتقاء اللغة إلى <em>اسم النطاق فقط</em>، سيُعرض هذا الموقع بهذه اللغة عندما يشير المسار المستخدم للوصول إلى الموقع إلى هذا النطاق. يمكن ترك هذه القيمة خالية للغة المبدئية. <strong>يجب أن تشتمل القيمة على بروتوكول.</strong> <em>مثال: تحديد "http://example.de" كنطاق للغة الألمانية أو "http://ar.example.com" للعربية، سينتج عنه مسارات على الشكل "http://example.de/node" و "http://ar.example.com/node" على التوالي.</em>

en: Direction that text in this language is presented.
ar: اتجاه الكتابة المستخدم في هذه اللغة.

en: The language %language (%code) already exists.
ar: اللغة %language ‏(%code) موجودة سلفا.

en: Invalid language code.
ar: رمز اللغة غير سليم.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
ar: تم إنشاء اللغة %language، ويمكن استخدامها الآن. لمزيد من المعلومات، طالع <a href="@locale-help">صفحة المساعدة</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
ar: يجب عدم تحديد قيم النطاق وسابقة المسار في ذات الوقت.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
ar: النطاق (%domain) مرتبط بلغة أخرى (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
ar: في اللغة المبدئية فقط يمكن أن يكون النطاق والسابقة خاليين.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
ar: السابقة (%prefix) مربوطة بلغة أخرى (%language).

en: The English language cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف اللغة الإنجليزية.

en: The default language cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف اللغة المبدئية.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ar: حذف لغة سيحذف كل ترجمات الواجهة المرتبطة بها، وكل المواضيع المكتوبة بهذا اللغة ستجعل محايدة اللغة. هذا العمل لا يمكن التراجع عنه.

en: Path prefix only.
ar: سابقة المسار فقط.

en: Path prefix with language fallback.
ar: سابقة المسار واللغة الاحتياط.

en: Domain name only.
ar: اسم النطاق فقط.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
ar: اختر طريقة تحديد لغة عرض موقعك. <strong>تغيير هذا الإعداد سيكسر كل المسارات الواردة ويجب استعماله بحذر في بيئة عمل.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
ar: تم حفظ إعدادات تفاوض اللغة.

en: English (built-in)
ar: الإنجليزية (مدمجة)

en: String contains
ar: المقطع يحتوي

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ar: اتركه خاليا لعرض جميع المقاطع. البحث حساس للحروف اللاتينية الكبيرة و الصغيرة.

en: English (provided by Drupal)
ar: الإنجليزية (موفرة من دروبال)

en: Search in
ar: البحث في

en: Both translated and untranslated strings
ar: كلا المقاطع المترجمة وغير المترجمة

en: Only translated strings
ar: فقط المقاطع المترجمة

en: Only untranslated strings
ar: فقط المقاطع غير المترجمة

en: Limit search to
ar: حصر البحث في

en: All text groups
ar: كل مجموعات النصوص

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: Import translation
ar: استيراد ترجمة

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
ar: ملف جتتكست (<em>‭‪.po‬‬</em>).

en: Import into
ar: استيراد إلى

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
ar: اختر اللغة التي تريد إضافة الكلمات إليها. ستُضاف اللغة إذا لم تكن قد أُعدت من قبل.

en: Text group
ar: مجموعة النصوص

en: Imported translations will be added to this text group.
ar: ستضاف الترجمات المستوردة إلى مجموعة النصوص هذه.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
ar: المقاطع في الملف المرفوع ستحل محل نفس المقاطع الموجودة سلفا. المقاطع الجديدة ستضاف

en: Existing strings are kept, only new strings are added
ar: المقاطع الموجودة سلفا ستترك، وستضاف فقط المقاطع الجديدة

en: The language %language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language.

en: Export translation
ar: تصدير الترجمة

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
ar: اختر اللغة التي تود تصديرها إلى ملف جتتكست (<em>‭‪.po‬‬</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
ar: ولد ملف قالب جتتكست (<em>‭‪.pot‬‬</em>) بكامل إعدادات الواجهة من قاعدة بيانات محلية دروبال.

en: String not found.
ar: المقطع غير موجود.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The string has been saved.
ar: تم حفظ المقطع.

en: The string has been removed.
ar: تم حذف المقطع.

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ar: تم استيراد الترجمة بنجاح. يوجد الآن %number مقطعاً مترجماً جديداً، و %update مقطعاً تم تحديثه، و %delete مقطعاً تم حذفه.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
ar: ملف الترجمة %filename يحتوي على خطأ: تعذّر تحليل صيغة الجموع.

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Starting import
ar: يبدأ الاستيراد

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The %language language (%code) has been created.
ar: رمز اللغة %language ‏(%code) موجودة سلفا.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف ترجمة %locale و اسم الملف: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف الترجمة: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
ar: تم حذف ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language لعدم وجود أي ترجمة حاليا لهذه اللغة.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ar[0]: تُخطّيت ترجمة واحدة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[1]: لم تتخطى أي ترجمة.
ar[2]: تُخطّيت ترجمتين لأنهما تحتويان إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[3]: تُخطّيت @count ترجمات لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[4]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[5]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
ar[0]: تم استيراد ملف ترجمة واحد للوحدة المثبتة حديثا.
ar[1]: لم يتم استيراد أي ملفات ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[2]: تم استيراد ملفي ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[3]: تم استيراد @count ملفات ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[4]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[5]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
ar[0]: تم استيراد ملف ترجمة واحد للوحدات المفعّلة.
ar[1]: لم يتم استيراد أي ملفات ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[2]: تم استيراد ملفي ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[3]: تم استيراد @count ملفات ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[4]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[5]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدات المفعّلة.

en: Abkhazian
ar: أبخازية

en: Avestan
ar: أفستانية

en: Afrikaans
ar: أفريكانية

en: Akan
ar: أقانية

en: Amharic
ar: أمهرية

en: Assamese
ar: أسامية

en: Avar
ar: عفارية

en: Aymara
ar: أيمارية

en: Azerbaijani
ar: أذرية

en: Bashkir
ar: بشكيرية

en: Belarusian
ar: بيلاروسية

en: Bihari
ar: بيهارية

en: Bislama
ar: بيسلامية

en: Bambara
ar: بمبارية

en: Bengali
ar: بنغالية

en: Tibetan
ar: تبتية

en: Breton
ar: بريتونية

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Chechen
ar: ششنية

en: Chamorro
ar: شامورية

en: Corsican
ar: كورسية

en: Cree
ar: كيرية

en: Old Slavonic
ar: سلافونية قديمة

en: Chuvash
ar: تشوفاش

en: Welsh
ar: ولزية

en: Maldivian
ar: مالديفية

en: Bhutani
ar: بوتانية

en: Ewe
ar: إيوية

en: Esperanto
ar: أسبيرية

en: Estonian
ar: إستونية

en: Basque
ar: باسكية

en: Persian
ar: فارسية

en: Fulah
ar: فولية

en: Faeroese
ar: فايروسية

en: Frisian
ar: فريزية

en: Irish
ar: إيرلندية

en: Scots Gaelic
ar: اسكوتلندية جيلية

en: Galician
ar: جالية

en: Guarani
ar: جوارانية

en: Gujarati
ar: جوجاراتية

en: Manx
ar: كانسية

en: Hausa
ar: هاوسية

en: Hiri Motu
ar: هيري موتية

en: Armenian
ar: أرمنية

en: Herero
ar: هيريرية

en: Interlingua
ar: إنترلينجوة

en: Interlingue
ar: إنترلينجا

en: Igbo
ar: إيغبو

en: Inupiak
ar: إينوبياك

en: Icelandic
ar: إيسلندية

en: Inuktitut
ar: إينوكتيتو

en: Javanese
ar: جافية

en: Georgian
ar: جورجية

en: Kongo
ar: كونجولية

en: Kikuyu
ar: كيكويو

en: Kwanyama
ar: كوانياما

en: Kazakh
ar: كازاخية

en: Greenlandic
ar: جرينلندية

en: Cambodian
ar: كمبودية

en: Kannada
ar: كندية

en: Kanuri
ar: كانورية

en: Kashmiri
ar: كشميرية

en: Kurdish
ar: كردية

en: Cornish
ar: كورنيشية

en: Kirghiz
ar: قرغزية

en: Latin
ar: لاتينية

en: Luxembourgish
ar: لكسمبورجية

en: Luganda
ar: موغندية

en: Lingala
ar: لينغالية

en: Laothian
ar: لوثانية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Malagasy
ar: مالاجية

en: Marshallese
ar: مارشالية

en: Maori
ar: ماورية

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Malayalam
ar: مالايالامية

en: Mongolian
ar: منغولية

en: Moldavian
ar: مولدوفية

en: Marathi
ar: ماراتية

en: Malay
ar: مالاية

en: Maltese
ar: مالطية

en: Burmese
ar: بورمية

en: North Ndebele
ar: نيبيلية شمالية

en: Nepali
ar: نيبالية

en: Ndonga
ar: ندونغا

en: Norwegian Bokmål
ar: نرويجية بوكمال

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجية نينورسك

en: South Ndebele
ar: نيبيلية جنوبية

en: Chichewa
ar: شيشيوا

en: Occitan
ar: أوسيتانية

en: Oromo
ar: أورومية

en: Oriya
ar: أورية

en: Ossetian
ar: أوسيتانية

en: Punjabi
ar: بنجابية

en: Pali
ar: بالية

en: Pashto
ar: بشتية

en: Portuguese, Portugal
ar: برتغالية، البرتغال

en: Portuguese, Brazil
ar: برتغالية، البرازيل

en: Quechua
ar: كيشوا

en: Rhaeto-Romance
ar: رايتو-رومانس

en: Kirundi
ar: كيروندية

en: Kinyarwanda
ar: كينياروندية

en: Sanskrit
ar: سنسيكريتية

en: Sardinian
ar: سردينية

en: Sindhi
ar: سينديهية

en: Northern Sami
ar: سامية شمالية

en: Sango
ar: سنغالية

en: Serbo-Croatian
ar: صرب-كرواتية

en: Sinhala
ar: صنهالا

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Samoan
ar: ساموية

en: Shona
ar: شونا

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Serbian
ar: صربية

en: Siswati
ar: سيسواتية

en: Sesotho
ar: سيزوتو

en: Sudanese
ar: سودانية

en: Swahili
ar: سواحيلية

en: Tamil
ar: تاميلية

en: Telugu
ar: تيلوغية

en: Tajik
ar: طاجيكية

en: Thai
ar: تايلندية

en: Tigrinya
ar: تيغيانية

en: Turkmen
ar: تركمانية

en: Tagalog
ar: تاجالية

en: Setswana
ar: سيستوانية

en: Tsonga
ar: تسونغا

en: Tatar
ar: تترية

en: Twi
ar: توي

en: Tahitian
ar: تاهيتية

en: Uighur
ar: أيغورية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Urdu
ar: أردية

en: Uzbek
ar: أوزبكية

en: Venda
ar: فندية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Wolof
ar: ولوف

en: Xhosa
ar: خوسية

en: Yiddish
ar: يديشية

en: Yoruba
ar: يوروبية

en: Zhuang
ar: زوانجية

en: Chinese, Simplified
ar: صينية مبسطة

en: Chinese, Traditional
ar: صينية تقليدية

en: Zulu
ar: زولووية

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
ar: تعذّر إرسال البريد. من فضلك راجع مدير الموقع إذا استمرت المشكلة.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
ar: عطل في إرسال البريد (من %from إلى %to).

en: Operating in off-line mode.
ar: يعمل خارج الخط.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
ar: فشلت إعادة بناء موجه القائمة - قد لا تعمل بعض المسارات بشكل صحيح.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
ar: ‏%module جزء من اعتمادية دائرية. هذا ليس مدعوما ولن تستطيع تفعيله.

en: sort icon
ar: رتب الأيقونات

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
ar: يجب حل هذه الأخطاء قبل أن تستطيع مواصلة عملية التركيب

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
ar: يجب حل هذا الخطأ قبل أن تستطيع مواصلة عملية التركيب

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
ar: من فضلك راجع رسالة الخطأ ثم <a href="!url">أعد المحاولة</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
ar: يجب مراجعة تحذيرات التركيب التالية بدقة

en: The following installation warning should be carefully reviewed
ar: يجب مراجعة تحذيرات التركيب التالية بدقة

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
ar: يجب مراجعة تحذيرات التركيب التالية بدقة، إلا أنه يمكن تجاهلها في معظم الحالات

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
ar: يجب مراجعة تحذيرات التركيب التالية بدقة، إلا أنه يمكن تجاهلها في معظم الحالات

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
ar: مكتبة التعابير القياسية المتوافقة مع بيرل (PCRE) في إصدارة  PHP التي تستخدمها قديمة. سيتسبب هذا في مشاكل عند التعامل مع نصوص تستخدم ترميز يونيكود. إذا كنت تستخدم الإصدارة 4.3.3 من PHP أو إصدارة أحدث، فتأكد من أنك تستخدم مكتبة التعابير القياسية المتوافقة مع بيرل التي تأتي مع PHP . لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع  <a href="@url"> توثيق مكتبة التعابير القياسية المتوافقة مع بيرل ل  PHP</a>.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ar: العمليات على نصوص يونيكود تقريبية للقدر الممكن. يرجى تثبيت <a href="@url">خاصية البي.اش.بي mbstring</a> لدعم أفضل لليونيكود.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: التحميل الزائد لدوال المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP، و يجب أن يتم إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.func_overload</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك ارجع إلى <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_translation</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في PHP</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في بي.إتش.بي و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_input</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مخرجات المقاطع متعددة البايتات مفعل في بي.إتش.بي ويجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_output</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ar: تعذّر تحويل ترميز لغة النص الموسع '%s' إلى UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ar: الترميز '%s' غير مدعوم. من فضلك ركب iconv‏، GNU recode، أو مقاطع الأحرف متعددة البايتات (mbstring) في بي.إتش.بي.

en: Parse error. Not well formed
ar: خطأ تحليلي. الصيغة غير صحيحة

en: Parse error. Request not well formed.
ar: خطأ تحليلي. الصيغة غير صحيحة.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
ar: خطأ في الخادم. XML-RPC غير صالح. يجب أن يكون الطلب methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
ar: خطأ في الخادم. الطريقة المطلوبة %methodname غير محددة.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
ar: خطأ في الخادم. عدد خاطئ من معاملات الطريقة.

en: Server error. Invalid method parameters.
ar: خطأ في الخادم. معاملات الطريقة غير صالحة.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
ar: خطأ في الخادم. الدالة المطلوبة @method غير موجودة.

en: Invalid syntax for system.multicall.
ar: صيغة دالة نظام متعددة النداء غير مقبولة.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
ar: لا يسمح بالنداء الذاتي لدوال النظام متعددة النداء.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
ar: خطأ في الخادم. توقيع الطريقة المطلوبة %methodname  غير محدد.

en: Unspecified error
ar: عطل غير محدد

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
ar: حدث عطل. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
ar: حدث عطل. 
    @uri
    (لا يتوفر أي معلومات).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
ar: حدث عطل @status إتش.تي.تي.بي. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ar: اسم التلقيمة (أو اسم الموقع الذي يرد منه المحتوى).

en: Categorize news items
ar: صنّف الأخبار

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
ar: توجد فعلا تلقيمة باسم %feed. من فضلك أدخل اسما مميزا.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف كل أخبار التلقيمة %feed؟

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
ar: قائمة مفصولة بمسافة من وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها في محتوى التلقيمات. (الوسوم الموجودة في هذه القائمة لن يحذفها دروبال.)

en: Category selection type
ar: طريقة اختيار التصنيفات

en: checkboxes
ar: مربعات اختيار

en: multiple selector
ar: صندوق اختيار من متعدد

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
ar: نوع أداة اختيار التصنيفات التي تظهر على صفحة التصنيف. (مربعات الاختيار أسهل في الاستخدام إذا كان عدد التصنيفات قليلا، بينما يسهل صندوق الاختيار من متعدد العمل مع عدد كبير من التصنيفات.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ar: تنشر الآلاف من المواقع (خاصية المواقع الإخبارية والمدونات) آخر العناوين والمواضيع في تلقيمات باستخدام عدد من الأنساق المعيارية. تشمل الأنساق التي يدعمها المجمّع <a href="@rss">RSS</a>، و <a href="@rdf">RDF</a> و <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
ar: التلقيمات الحالية مسرودة أدناه، و<a href="@addfeed">يمكن إضافة تلقيمات جديدة</a>. يمكن تفعيل <em>أحدث العناصر</em> لكل تلقيم أو تصنيف في <a href="@block">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ar: أضف تلقيما بنسق RSS أو RDF أو Atom. لكل تلقيم خانة واحدة فقط.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
ar: تتيح التصنيفات جمع التلقيمات من مصادر مختلفة معا. مثلا قد تُجمع التلقيمات الرياضية المختلفة في تصنيف باسم <em>رياضة</em>. يمكن جمع التلقيمات آليا (باختيار تصنيف أثناء إضافة التلقيم) أو يدويا (عبر صفحة <em>التصنيفات</em> المتاحة من صفحة التلقيمات). لكل تصنيف صفحته الخاصة وصندوقه.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
ar: اضبط المحتوى الذي يرد للموقع من مواقع أخرى، و معدل تحديثه، و كيفية تصنيفه.

en: Update items
ar: حدِّث الأخبار

en: Edit feed
ar: تحرير التلقيمة

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
ar: الصناديق هي مربعات محتوى تعرض في منطقة محددة من صفحة الوب. مثلا، السمة المبدئية جارلاند تحتوي على مناطق "الشريط الجانبي الأيمن" و "الشريط الجانبي الأيسر"، و "المحتوى"، و "الرأس" و "التذييل"، ويمكن أن يظهر الصندوق في أي من هذه المناطق. تحتوي <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a> على واجهة سحب وإفلات لإضافة الصناديق إلى منطقة معينة والتحكم في ترتيبها داخل تلك المنطقة.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
ar: مع أن الصناديق عادة ما تولدها الوحدات آليا (مثل صندوق <em>ولوج المستخدم</em>)، إلا أن المدير يستطيع بناء صناديق طيّعة. للصناديق الطيّعة عنوان ووصف ومتن. يمكن أن يكون متن الصندوق بأي طول، وأي محتوى يدعمه أي من <a href="@input-format">أنساق الإدخال</a> المتوفرة.

en: When working with blocks, remember that:
ar: عند التعامل مع الصناديق، تذكر أن:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
ar: بما أنه ليست كل السمات تنفذ نفس المناطق، أو تعرض المناطق بنفس الطريقة فإن موقع الصناديق سيحدد حسب كل سمة.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
ar: الصناديق غير المفعلة أو التي ليست بالمنطقة لا تظهر.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
ar: عند تفعيل وحدة الصمام فستُخفى الصناديق المكبوحة (الصناديق التي تم التأشير <em>الصمام</em> أمامها) عند ارتفاع حمل النظام.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
ar: يمكن إعداد الصناديق لتصبح مرئية فقط في صفحات محددة.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
ar: يمكن إعداد الصناديق لتصبح مرئية فقط عند شروط معينة.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
ar: يمكن إعداد الصناديق لتصبح مرئية فقط لأدوار مستخدم معينة.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
ar: عندما يسمح بها المدير، فسيمكن تفعيل أو تعطيل صناديق معينة لكل مستخدم باستخدام صفحة <em>حسابي</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
ar: بعض الصناديق الديناميكية -كتلك التي تولّدها الوحدات- لن تُعرض إلا في صفحات معينة.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات راجع صفحة <a href="@block">وحدة الصناديق</a> في كتيب الاستخدام.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
ar: توفر هذه الصفحة واجهة سحب وإفلات لوضع الصناديق في المناطق المرادة، والتحكم في ترتيب الصناديق داخل كل منطقة. لتغيير منطقة أو ترتيب الصندوق اسحب مؤشر السحب الإفلات تحت عمود <em>الصندوق</em> واسحب الصندوق إلى مكانه الجديد في القائمة. (اسحب المؤشر بالنقر وإمساك الفأرة فوق أيقونته). حيث أن المناطق تختلف من سمة لأخرى، توضع الصناديق حسب كل سمة. تذكر أن تغييراتك لن تحفظ قبل النقر على زر <em>احفظ الصناديق</em> في نهاية الصفحة.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
ar: لتقليل استخدام المعالج، أو الضغط على قاعدة البيانات أو استهلاك الإنترنت، يمكن تعطيل الوحدات تلقائيا أثناء الضغط العالي على الخادوم بالتأشير على مربع <em>الصمام</em> المقابل لها. يمكن ضبط عتبة الصمام في <a href="@throttleconfig">صفحة ضبط الصمام</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
ar: انقر على رابط <em>اضبط</em> بجوار كل صندوق لضبط عنوانه وإعدادات الظهور. استخدم <a href="@add-block">صفحة أضف صندوقا</a> لإنشاء صندوق طيّع.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
ar: استخدم هذه الصفحة لإنشاء صندوق طيع جديد. تُعطّل الصناديق الجديدة مبدئيا، لذا يجب نقلها إلى منطقة في <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a> لتكون مرئية.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ar: الصندوق %info كان مسندا إلى منطقة غير صالحة (%region) ولذا تم تعطيله.

en: JavaScript List Form
ar: استمارة قائمة جافا سكربت

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ar: لن تُحفظ التغييرات في هذه الصناديق قبل النقر على زر <em>احفظ الصناديق</em>.

en: Post new blog entry.
ar: أرسل تدوينة جديدة.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
ar: غير مسموح لك بإنشاء تدوينات جديدة.

en: You have not created any blog entries.
ar: لم تُنشئ أي تدوينات.

en: !author has not created any blog entries.
ar: لم ينشئ !author أي تدوينات.

en: Create new blog entry.
ar: أنشئ تدوينة جديدة.

en: No blog entries have been created.
ar: لم تُنشأ أي تلقيمات.

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
ar: <em>التدوينة</em> هي رسالة مفردة في يوميات أو <em>مدونة</em>.

en: View recent blog entries
ar: اعرض التدوينات الحديثة

en: Read !username's latest blog entries.
ar: اقرأ أحدث تدوينات !username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
ar: تمكن وحدة المدونة المستخدمين المسجلين من الحصول على يوميات على الوب، أو <em>مدونة</em>. تتكون المدونات من <em>تدوينات</em>، وغالبا ما تعرض التدوينات بترتيب تنازلي حسب تاريخ الإنشاء.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
ar: أضيفت <em>مدونات</em> كعنصر اختياري في قائمة الإبحار، يشير العنصر لصفحة عرض كل المدونات المتاحة على موقعك، وعنصر <em>مدونتي</em> يعرض تدوينات المستخدم الحالي. يسمح عنصر القائمة <em>تدوينة جديدة</em> تحت <em>أنشئ محتوى</em> بإنشاء تدوينات جديدة.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ar: يتم عرض كل تدوينة مصحوبة برابط تلقائي للمدونات الأخرى التي أنشأها نفس المستخدم. وتكون إضافة التعليقات على التدوينات مفعلة افتراضيا ويتم ترقيتها تلقائيا إلى صفحة الموقع الرئيسية. وتنشئ أيضا وحدة المدونة صندوق<em>التدوينات الحديثة</em> الذي يمكن تفعيله في <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
ar: في حال استخدام وحدة مجمِّع الأخبار ستضاف أيقونة <em>دونه</em> لكل خبر في صندوق <em>آخر الأخبار</em>. بالنقر على تلك الأيقونة تنتقل لاستمارة إنشاء <em>تدوينة</em> جديدة معدة مسبقا بعنوان الخبر و متن مكون من مقتطف للخبر و رابط له. يمكن للمدونين على الموقع استخدام تلك الوظيفة للتعليق بسهولة على الأخبار و المقالات المجمعة من مواقع أخرى. تأكد من <a href="@modules">تفعيل</a> وحدة مجمع الأخبار، و <a href="@feeds">إضافة و ضبط</a> تلقيمات من مواقع أخرى، و <a href="@blocks">عرض</a> صندوق <em>أحدث الأخبار</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات؛ من فضلك طالع صفحة <a href="@blog">وحدة المدونات</a> في كتيب الاستخدام.

en: !username's blog
ar: مدونة !username

en: Read the latest blog entries.
ar: اقرأ أحدث التدوينات في هذه المدونة.

en: create blog entries
ar: إنشاء تدوينات

en: delete own blog entries
ar: حذف تدويناته

en: delete any blog entry
ar: حذف أي تدوينة

en: edit own blog entries
ar: تحرير تدويناته

en: edit any blog entry
ar: تحرير أي تدوينة

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
ar: تتيح إنشاء مدونة بسهولة وتحديثها بانتظام.

en: Allowed book outline types
ar: هياكل الوثائق المسموح بها

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: اختر أنواع المحتوى التي يستطيع المستخدمون ذوي صلاحية %add-perm إضافتها إلى هيكل الوثيقة. المستخدمون ذوي صلاحية %outline-perm يستطيعون إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Default child page type
ar: نوع الصفحة الفرعية المبدئي

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ar: يجب أن يكون نوع المحتوى في الوصلة %add-child واحدا من تلك الأنواع المسموح بها في هياكل الوثائق.

en: Save book pages
ar: احفظ صفحات الوثيقة

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ar: لقد عدّل هذا المحتوى مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Title changed from %original to %current.
ar: تغيّر العنوان من %original إلى %current.

en: Updated book %title.
ar: حُدّثت وثيقة %title.

en: book: updated %title.
ar: وثيقة: حُدّث %title.

en: Update book outline
ar: حدّث ملخص الوثيقة

en: Remove from book outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: No changes were made
ar: لم يحدث أي تغيير

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ar: أضيفت المادة للوثيقة المختار. يمكنك الآن تحديد موضعها بالنسبة للآخرين.

en: The book outline has been updated.
ar: تم تحديث هيكل الوثيقة.

en: There was an error adding the post to the book.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة المادة إلى الوثيقة.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ar: ‏%title ترتبط به صفحات فرعية، والتي ستنتقل تلقائيا للمحافظة على ارتباطها بالوثيقة. لإعادة إنشاء الهيكل (كما كانت قبل حذف الصفحة) يمكن إضافة %title مرة ثانية باستخدام لسان الهيكلية، وستحتاج لإعادة وضع كل الصفحات الفرعية منه يدويا.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ar: يمكن إضافة %title للهيكل مرة ثانية باستخدام لسان الهيكل.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title من هيكل الوثيقة؟

en: The post has been removed from the book.
ar: تم حذف المادة من الوثيقة.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ar: أظهر نسخة للطباعة من صفحة الوثيقة هذه و من صفحاتها التي تتفرع منها.

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ar: في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في كل الصفحات</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بكل الوثائق على الموقع. أما في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بالصفحات الفرعية للوثيقة الحالية، و لن يظهر الصندوق في حالة عرض أي أنواع محتوى أخرى.

en: This is the top-level page in this book.
ar: هذه الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: No book selected.
ar: لم تختر أي صناديق.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: الصفحة الأم للوثيقة. الحد الأقصى لعمق الوثيقة هو !maxdepth. لا يمكن إضافة صفحات فرعية أعمق من هذا الحد و بالتالي لن تتوفر بعض الصفحات كخيار الصفحة الأم.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ar: ‏%title جزء من هيكل الوثيقة وله صفحات فرعية مرتبطة. إذا حذفته ستنقل الصفحات الفرعية آليا.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
ar: وحدة الوثيقة مناسبة لإنشاء نصوص تشعبية مهيكلة متعددة الصفحات مثل دليل موارد الموقع، و أدلة الاستخدام، و صفحات الأسئلة الأكثر تكرارا. تسمح الوثيقة بتقسيم المستند إلى أبواب و فصول... بإمكان المستخدمين ذوي الصلاحيات المناسبة إضافة صفحات إلى وثيقة تعاونية بوضعها ضمن المستند الموجود، و ذلك بإضافتها إلى قائمة المحتويات.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
ar: للوثيقة عناصر تصفح في أسفل كل صفحة تسمح بالتنقل عبر محتوياتها، فهي تربط إلى السابق و التالي، بالإضافة إلى رابط <em>فوق</em>، يربط إلى المستوى الأعلى في هيكل الوثيقة. يمكن الحصول على عناصر تصفح إضافية بتفعيل <em>صندوق تصفح الوثائق</em> في <a href="@admin-block">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ar: بإمكان المستخدمين اختيار رابط <em>نسخة للطباعة</em> التي تظهر في أسفل صفحات الوثيقة لتوليد نسخة ملائمة للطباعة من تلك الصفحة و كل الصفحات المتفرعة عنها.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
ar: بإمكان المستخدمين الذين يملكون صلاحية <em>إدارة هيكل الوثائق</em> إضافة أي نوع من أنواع المحتوى كصفحات فرعية لوثيقة عن طريق اختيار الوثيقة و الصفحة الأم أثناء تحرير المحتوي أو من لسان <em>هيكل</em>.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
ar: يمكن لإداريي الموقع عرض كل الوثائق في صفحة <a href="@admin-node-book">إدارة الوثائق</a>. تتيح صفحة <em>الهيكل</em> الخاصة بكل وثيقة إعادة ترتيب الأقسام و تعديل عناوينها.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@book">وحدة الوثائق</a> في كتيب الاستخدام.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ar: توفر وحدة الوثائق إمكانية تنظيم مجموعة من المواد المرتبطة، يعرف مجموعها بالوثيقة. عند عرض هذه المواد تظهر تلقائيا وصلات لصفحات الوثيقة المجاورة موفرة نظام تصفح بسيط لإنشاء ومراجعة محتوى تشعبي.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
ar: تسمح خاصية الهيكلة بإدراج المحتوى المنشور ضمن <a href="@book">هيكل وثيقة</a> ونقله داخل الهيكل أو <a href="@book-admin">إعادة ترتيب وثيقة كاملة</a>.

en: create new books
ar: إنشاء وثائق جديدة

en: access printer-friendly version
ar: مطالعة نسخة الطباعة

en: Re-order book pages and change titles
ar: أعد ترتيب صفحات الوثيقة وغير العناوين

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
ar: <em>صفحة الوثيقة</em> هي صفحة محتوى منظمة في مجموعات من المدخلات المتعلقة، تعرف على بعضها <em>كوثيقة</em>. تعرض <em>صفحة الوثيقة</em> تلقائيا وصلات للصفحات المجاورة، موفرة نظام تصفح بسيط لتنظيم ومراجعة محتوى منظّم.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
ar: تسمح للمستخدمين بتنظيم صفحات الموقع شجريا.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
ar: تسمح وحدة الألوان لمديري الموقع بتغيير الألوان المستخدمة في السمات. لا توفر كل السمات إمكانية تعديل الألوان، لكن السمات المبدئية جارلاند و مِنّلي صممت خصيصا للاستفادة منها. في حال استخدام سمة تدعم وحدة الألوان يمكن تحديد ألوان الروابط و الخلفيات و النصوص و بعض العناصر الأخرى. تعتمد وحدة الألوان على اختيار <a href="@url">طريقة تنزيل الملفات</a> عام.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
ar: لاحظ أن وحدة الألوان تحفظ نسخة معدلة من ملفات الطرز المتراصة الخاصة بالسمة في دليل الملفات. إذا قمت بأي تعديلات في تصميم السمة فمن ضروري إعادة حفظ إعدادات الألوان حتى يعاد توليد الملفات المعدلة من جديد.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
ar: لتعديل الألوان المستخدمة في سمة متوافقة مع وحدة الألوان اتبع رابط الإعداد الخاص بالسمة في صفحة <a href="@themes">إدارة السمات</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@color">وحدة الألوان</a> في كتيب الاستخدام.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
ar: تعديل الألوان لا يعمل إلا إذا كانت <a href="@url">طريقة التنزيل</a> عامة.

en: Base color
ar: اللون الأساسي

en: Header top
ar: قمة الترويسة

en: Header bottom
ar: أسفل الترويسة

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
ar: لا توجد ذاكرة كافية ليغير بي.إتش.بي خطة الألوان هذه. تحتاج على الأقل إلى %size مزيد. راجع <a href="@url">توثيق بي.إتش.بي</a> لمزيد من المعلومات.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ar: مكتبة جي.دي في بي.إتش.بي مفعلة، لكنه جُمٍِّع بدون دعم بي.إن.جي. من فضلك راجع <a href="@url">توثيق بي.إتش.بي للصور</a> من أجل معلومات عن كيفية تصحيح هذا الأمر.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
ar: تسمح للمستخدم بتغيير نظام الألوان في بعض الحلل.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
ar: تتيح وحدة التعليقات للزوار التعليق على ما تنشره، وإنشاء منتديات نقاش بسيطة. أي <a href="@content-type">نوع محتوى</a> يمكن أن تكون له <em>إعدادات تعليقات مبدئية</em> مضبوطة على <em>قراءة/كتابة</em> للسماح بالتعليقات، أو <em>معطّلة</em> لمنع التعليقات. يمكن أيضا تطويع إعدادات عرض التعليقات والتحكمات الأخرى لكل نوع محتوى (بعض إعدادات العرض يمكن للمستخدمين تطويعها).

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ar: تسمح للمستخدمين بالتعليق على المحتوى المنشور و مناقشته.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
ar: عند سرد التصنيفات، تلك ذات الوزن الأخف (الأقل) ستعرض قبل الأثقل وزنا. التصنيفات المتساوية الأوزان سترتب أبجديا.

en: Contact form: category %category deleted.
ar: استمارة الاتصال: تم حذف تصنيف %category.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ar: تم إعداد استمارة الاتصال. <a href="@add">أضف تصنيفا أو أكثر</a> للاستمارة.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
ar: تسهّل وحدة الاتصال التواصل عبر البريد الإلكتروني، بإتاحة اتصال زوار الموقع ببعضهم (استمارات الاتصال الشخصية)، وبتوفير وسيلة بسيطة لإرسال الرسائل إلى متسلمون يحددهم الإداري (<a href="@contact">صفحة الاتصال</a>). في أي من الاستمارتين يحدد المستخدم موضوعا ويكتب الرسالة و (اختياريا) يحصل على نسخة منها ترسل إلى بريده الإلكتروني.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
ar: تتيح استمارات الاتصال الشخصية للمستخدمين التواصل عبر البريد مع إبقاء عنوان المستلم سرا. يستطيع المستخدمون تفعيل أو تعطيل استمارات الاتصال الشخصية بتحرير صفحة <em>حسابي</em> الخاصة بهم. عند تفعيلها، سيظهر لسان <em>اتصل</em> -يذهب إلى استمارة الاتصال الشخصية- في صفحة المستخدم. يستطيع إداريو الموقع الوصول إلى كل الاستمارات الشخصية (حتى لو كانت معطلة). يظهر لسان <em>اتصل</em> فقط عند عرض صفحة مستخدم آخر (لا يظهر اللسان في صفحة المستخدم الخاصة).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
ar: توفر <a href="@contact">صفحة الاتصال</a> وسيلة بسيطة ليترك الزوار تعليقاتهم أو انطباعاتهم أو أي طلبات أخرى. تمرر الرسائل عبر اختيار تصنيف من قائمة يحددها الإداريون ولكل تصنيف متسلمون مختلفون. التصنيفات الشائعة في مواقع الأعمال تشمل على سبيل المثال: "انطباعات الموقع" (تمرر إلى إداريي الموقع) و "معلومات المنتجات" (تمرر إلى قسم المبيعات). عناوين البريد الفعلية المحددة لكل تصنيف لا تُعرض. لا يستطيع الوصول إلى <a href="@contact">صفحة الاتصال</a> إلا المستخدمون ذوي صلاحية <em>يصل لاستمارة الاتصال العامة</em>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
ar: تُنشأ وصلة إلى <a href="@contact">صفحة اتصال</a> موقعك في قائمة <em>الإبحار</em> الرئيسية لكن تكون معطلة مبدئيا. يمكنك إنشاء وصلة مماثلة في أي قائمة أخرى بربط عنصر القائمة إلى المسار "contact"

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
ar: يمكنك تطويع <a href="@contact">صفحة الاتصال</a> بمعلومات إضافية (مثل العنوان على الأرض، البريد الإلكتروني، رقم الهاتف) باستخدام <a href="@contact-settings">صفحة إعدادات استمارة الاتصال</a>. توفر <a href="@contact-settings">صفحة الإعدادات</a> أيضا خيارات لضبط أقصى عدد من استمارات الاتصال التي يستطيع المستخدم إرسالها في الساعة، والحالة المبدئية لاستمارات الاتصال الشخصية.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@contact">وحدة الاتصال</a> في كتيب الاستخدام.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
ar: تسمح لك هذه الصفحة بضبط <a href="@form">استمارة الاتصال العام لموقعك</a>. كل ما عليك هو أن تضيف تصنيفا أو أكثر. يمكنك أن تحدد مستلما أو أكثر لكل تصنيف لتوجه الرسائل إلى أشخاص مختلفين. على سبيل المثال يمكنك توجيه رسائل آراء الناس إلى إداري الموقع، و رسائل الاستعلام عن المنتجات الجديدة إلى قسم المبيعات. يمكنك من من صفحة <a href="@settings">الإعدادات</a> تطويع المعلومات التي تظهر أعلى استمارة الاتصال. هذه الميزة قد تكون مفيدة في تقديم معلومات إضافية مثل عنوانك البريدي أو رقم هاتفك.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
ar: تضيف وحدة الاتصال <a href="@menu-settings">رابطا</a> (معطل مبدئيا) إلى صندوق الإبحار.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
ar: اسمح لباقي المستخدمين بمراسلتك بالبريد الالكتروني عبر <a href="@url">نموذج الاتصال بك</a>. لن يعرض بريدك الالكتروني لعامة الأعضاء، و لكن يظل بمقدور إداريي الموقع مراسلتك حتى لو لم تفعل هذه الخاصية.

en: access site-wide contact form
ar: يصل لاستمارة الاتصال العامة

en: administer site-wide contact form
ar: يدير استمارة الاتصال العامة

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ar: تنشئ استمارة اتصال عامة، و تعد تصنيفات لتستخدمها هذه الاستمارة.

en: Edit contact category
ar: حرر تصنيف الاتصال

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ar: تفعل استعمال كلي استماراتي الاتصال الشخصية والشاملة للموقع.

en: Discard log entries above the following row limit
ar: أهمل مدخلات السجلات الأقدم التي تتعدى سطورها الحد التالي

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ar: الحد الأقصى من السطور في سجل قاعدة البيانات. المدخلات الأقدم ستهمل آليا. (يعتمد على <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدّة جيدا.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
ar: تراقب وحدة سجل قاعدة البيانات نظامك مسجلة أحداث النظام في سجل ليراجعها الأشخاص المخولون لاحقا. هذه ميزة مفيدة للإداريين الذين يرغبون في عرض سريع لما يحدث في موقعهم. يُسجّل أيضا تتابع الأحداث مما يفيد في تتبع الأخطاء و معالجتها.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
ar: سجل المراقبة هو ببساطة قائمة بأحداث تم تسجيلها و تشمل بيانات استعمال، و بيانات أداء، و أخطاء، و تحذيرات، و معلومات تشغيلية. على الإداريين مراجعة تقرير المراقبة على فترات زمنية منتظمة حتى يتأكدوا من عمل الموقع بصورة سليمة.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات؛ من فضلك طالع صفحة <a href="@dblog">وحدة سجل قاعدة البيانات</a> في كتيّب الاستخدام.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
ar: تراقب وحدة سجل قاعدة البيانات نظامك مسجلة أحداث النظام في سجل ليراجعها الأشخاص المخولون لاحقا. سجل المراقبة هو قائمة بالأحداث المسجلة أثناء التشغيل، و هو يحتوي على بيانات الاستخدام، و بيانات الأداء، و الأخطاء، و التحذيرات، و معلومات عن عمليات النظام. من الضروري مراجعة تقرير المراقبة بشكل منتظم حيث أنه عادة ما يكون الطريقة الوحيدة لمعرفة ما يحدث.

en: Database logging
ar: تسجيل قاعدة البيانات

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
ar: إعدادات تسجيل سجلات قاعدة بيانات دروبال. هذه الطريقة الأكثر شيوعا في المواقع الصغيرة والمتوسطة على الاستضافات المشتركة. السجلات يمكن الاطلاع عليها من صفحات الإدارة.

en: Recent log entries
ar: مدخلات السجل الحديثة

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: Top 'page not found' errors
ar: أكثر أخطاء 'الصفحة غير موجودة'

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: Top 'access denied' errors
ar: أكثر أخطاء 'الوصول ممنوع'

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: Logs and records system events to the database.
ar: تسجل أحداث النظام في قاعدة البيانات.

en: All roles may use default format
ar: كل الأدوار يمكنها استخدام النسق المبدئي

en: No roles may use this format
ar: لا يمكن لأي دور استخدام هذا النسق

en: Set default format
ar: حدد النسق المبدئي

en: Default format updated.
ar: حّدث النسق المبدئي.

en: Add input format
ar: أضف نسق إدخال

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
ar: يجب أن تفعَّل كل الأدوار للنسق المبدئي، و لا يمكن تغييرها.

en: Specify a unique name for this filter format.
ar: حدد اسما مميزا لهذا المرشح.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
ar: اختر الأدوار التي يحق لها استخدام هذا المرشح. الأدوار التي لديها صلاحية "إدارة المرشحات" يحق لها استخدام كافة مرشحات التنسيق.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
ar: اختر المرشحات التي ستستخدم في نسق الترشيح هذا.

en: No guidelines available.
ar: لا إرشادات متاحة.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
ar: تظهر هذه الإرشادات للمستخدم قبل أن ينشر المحتوى مستخدما نسق الإدخال هذا، وهي تولد تلقائيا من خصائص المرشح.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
ar: يجب أن تكون أسماء مرشحات التنسيق مميزة. يوجد سلفا مرشح يحمل الاسم %name.

en: Added input format %format.
ar: أُضيف نسق الإدخال %format.

en: The input format settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات نسق الإدخال.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
ar: هل أنت متأكد من حذف نسق الإدخال %format؟

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
ar: إذا كان لديك أي محتوى باق بهذا النسق، فسيُحوّل إلى نسق الإدخال المبدئي. لا يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: The default format cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف نسق الإدخال المبدئي.

en: Deleted input format %format.
ar: حُذف نسق الإدخال %format.

en: Configure %format
ar: اضبط %format

en: No settings are available.
ar: لا إعدادات متاحة.

en: Rearrange %format
ar: أعد ترتيب %format

en: The filter ordering has been saved.
ar: تم حفظ ترتيب المرشحات.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
ar: تتيح وحدة المرشحات للإداريين ضبط أنساق الإدخال المستخدمة على الموقع. يحدد نسق الإدخال وسوم إتش.تي.إم.إل و الأكواد وغيرها مما يُسمح بإدخاله في المحتوى والتعليقات، وهو خاصية أساسية للحماية من المدخلات المشبوهة. تأتي الوحدة بنسقي إدخال، <em>إتش.تي.إم.إل مُرشّح</em> (والذي يسمح فقط بوسوم إتش.تي.إم.إل التي يوافق عليها الإداري) و <em>إتش.تي.إم.إل كامل</em> (والذي يسمح بكل وسوم إتش.تي.إم.إل). يستطيع مدير الموقع إنشاء أنساق أخرى.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
ar: يستخدم كل نسق إدخال مُرشحات لمعالجة النص، وأغلب أنساق الإدخال تطبّق عدة مرشحات مختلفة وفق ترتيب محدد. كل مرشّح مصمم لغرض معين، وهو إما يضيف إلى أو يحذف من أو يحوّر عناصر النص الذي أدخله المستخدم قبل عرضه. لا يغيّر المرشح المحتوى المُدخل نفسه، ولكن يعدله مؤقتا قبل عرضه. قد يزيل مرشح وسوم إتش.تي.إم.إل غير المسموح بها مثلا، و قد يضيف آخر وسوما لتحويل الروابط إلى روابط يمكن النقر عليها.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
ar: باستطاعة المستخدمين الاختيار من بين أنساق الإدخال المتاحة عند إضافة محتوى جديد، أو عند تحرير محتوى موجود. بإمكان الإداريين تحديد الأنساق التي يحق لكل دور مستخدمين استعمالها، بالإضافة إلى تحديد نسق الإدخال المبدئي.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@filter">وحدة المرشح</a> في كتيب الاستخدام.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
ar: تحدد <em>أنساق الإدخال</em> وسيلة في دروبال لمعالجة النص الذي يدخله المستخدم. يستخدم كل نسق إدخال مرشحات لمعالجة النص، أغلب أنساق الإدخال تطبع عدة مرشحات مختلفة على النص وفق ترتيب محدد. يصمم كل مرشح لأداء غرض محدد، وهو إما يضيف إلى أو يحذف من أو يحوّر عناصر النص الذي أدخله المستخدم قبل عرضه. يستطيع المستخدمين اختيار نسق الإدخال أثناء إدخال المحتوى.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
ar: استخدم القائمة أدناه لضبط أي من أنساق الإدخال متاح لأي دور، بالإضافة إلى اختيار النسق المبدئي (يستخدم للمحتوى المستورد مثلا). النسق المبدئي متاح دائما لكل المستخدمين. كل أنساق الإدخال متاحة للمستخدمين في أي دور له صلاحية "إدارة المرشحات".

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
ar: كل <em>مرشح</em> يقوم بتغيير وحيد و محدد في مدخلات المستخدم. مثلا: يسحب رقم إتش.تي.إم.إل المشبوهة، أو يجعل العناوين قابلة للنقر. اختر المرشحات التي ترغب في تطبيقها على النصوص التي تدخل بهذا النسق. إذا لاحظت أن بعض المرشحات تسبب مشاكل في الخرج، حاول أن <a href="@rearrange">تعيد ترتيبها</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
ar: إذا لم تتمكن من إيجاد إعدادات مرشح ما، تأكد من أنك قد فعلته في <a href="@url">لسان العرض</a>.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
ar: بسبب مرونة نظام الترشيح، قد يحدث في بعض الأحيان تعارض بين المرشحات أثناء تنفيذ وظائفها: مثلا قد تحول كلمة في رابط ما إلى مصطلح في القاموس قبل أن يقوم المرشح الآخر بتحويل الرابط إلى رابط يمكن الضغط عليه. عند حدوث هذا سوف تحتاج إلى إعادة ترتيب المرشحات.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ar: تنفّذ المرشحات من أعلى لأسفل. لتغيير ترتيب المرشحات غيّر قيم عمود <em>الثقل</em> أو أمسك مؤشر سحب وإفلات العنصر في عمود <em>الاسم</em> واسحب المرشحات إلى مواضع جديدة في القائمة. (أمسك المؤشر بالنقر وإمساك الفأرة أثناء تمريرها فوقه). تذكّر أن تغييراتك لن تُحفظ قبل أن تنقر على زر <em>احفظ الإعدادات</em> أسفل الصفحة.

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
ar: 
    <p>يسمح هذا الموقع باستخدام إتش.تي.إم.إل. تعلم كافة تفاصيل هذه اللغة قد يبدو مرعبا، ولكن التعرف على الوسوم الأساسية سهل للغاية. الجدول التالي يقدم أمثلة على كل الوسوم المفعلة على هذا الموقع.</p>
    <p>لمزيد من المعلومات راجع<a href="http://www.w3.org/TR/html/">مواصفات إتش.تي.إم.إل</a> التي يصدرها دبليو.ثري.سي، أو استخدم محرك البحث المفضل لديك لإيجاد مواقع أخرى تشرح إتش.تي.إم.إل.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
ar: تستخدم المراسي لعمل روابط لصفحات أخرى.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ar: مبدئيا، تضاف وسوم فصل السطور تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم أخرى زائدة. يختلف هذا الوسم عن الوسوم الأخرى لأنه لا يستخدم في زوج فتح و إغلاق مثل الآخرين. استخدم "/" داخل الوسم لكي تحافظ على التوافق مع معايير إكس.إتش.تي.إم.إل 1.0.

en: Text with <br />line break
ar: نص مع<br /> فواصل السطور

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ar: افتراضيا، تضاف وسوم الفقرات تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم إضافية.

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Strong
ar: مهم

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Cited
ar: مقتبس

en: Coded text used to show programming source code
ar: نص أكواد يُستخدم لعرض الكود المصدري للبرمجيات

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Bolded
ar: عريض

en: Italicized
ar: مائل

en: Superscripted
ar: نص علوي

en: <sup>Super</sup>scripted
ar: نص <sup>علوي</sup>

en: Subscripted
ar: نص سفلي

en: <sub>Sub</sub>scripted
ar: نص <sub>سفلي</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ar: <abbr title="اختصار">اخ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ar: <acronym title="اختصار ثلاثي الحروف">اثح</acronym>

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: Quoted inline
ar: مقتبس داخل السطر

en: Table header
ar: رأس الجدول

en: Table cell
ar: خلية في جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة غير مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ar: قوائم التعريفات مشابهة للقوائم في إتش.تي.إم.إل. رقم &lt;dl&gt; يبدأ قائمة التعريفات، و رقم &lt;dt&gt; يبدأ المصطلح، و رقم &lt;dd&gt; يبدأ تعريف المصطلح.

en: First term
ar: أول مصطلح

en: First definition
ar: أول تعريف

en: Second term
ar: ثاني مصطلح

en: Second definition
ar: ثاني تعريف

en: Subtitle three
ar: عنوان ثالث

en: Subtitle four
ar: عنوان رابع

en: Subtitle five
ar: عنوان خامس

en: Subtitle six
ar: عنوان سادس

en: Tag Description
ar: وصف الوسم

en: You Type
ar: عند كتابة

en: You Get
ar: يظهر لك

en: No help provided for tag %tag.
ar: لا توجد مساعده متوفرة للوسم %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
ar: 
    <p>يمكن استخدام معظم الرموز بدون مشاكل.</p>
    <p>إذا واجهتك مشكلة فحاول استخدام عناصر إتش.تي.إم.إل من الأمثلة الشائعة على ذلك: &amp;amp; الرمز (&amp;). للحصول على قائمة بكل العناصر، راجع صفحة <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">عناصر اتش.تي.ام.ال</a>. بعض العناصر المتوفرة تشمل: </p>

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Character Description
ar: وصف الحرف

en: No HTML tags allowed
ar: لا يسمح بوسوم إتش.تي.إم.إل

en: Lines and paragraphs break automatically.
ar: تفصل السطور و الفقرات تلقائيا.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
ar: يتم التعرف على السطور والفقرات تلقائيا. وسم فصل السطر &lt;br /&gt;، و وسم بداية الفقرة &lt;p&gt;، و وسم إغلاق الفقرة &lt;/p&gt; تضاف تلقائيا. إذا لم تعرف الفقرات تلقائيا، أضف سطرين فارغين بينها.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
ar: تتحول مسارات مواقع وب و عناوين البريد الإلكتروني إلى روابط آليا.

en: HTML filter
ar: مرشح إتش.تي.إم.إل

en: HTML corrector
ar: مصحح إتش.تي.إم.إل

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
ar: يمكنك من حد إمكانية المستخدمين في إرسال وسوم إتش.تي.إم.إل وأي الوسوم يتم ترشيحها خارجا. سيزيل أيضا المحتوى الضار -مثل أحداث جافا سكربت، أو مسارات جافا سكربت، أو طرز سي.إس.إس- من الوسوم التي لم تُحذف.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
ar: يحول الفواصل بين السطور إلى إتش.تي.إم.إل (مثل وسوم &lt;br&gt; و &lt;p&gt; ).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
ar: يحول عناوين البريد الإلكتروني و مسارات وب إلى روابط يمكن النقر عليها.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
ar: يصحح رسائل إتش.تي.إم.إل الخاطئة والمقطعة.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
ar: كيفية التعامل مع وسوم إتش.تي.إم.إل في محتوى المستخدمين. إذا اخترت "احذف الوسوم غير المسموح بها"، فستحذف الوسوم الخطرة (انظر بالأسفل). إذا اخترت "أهمل جميع الوسوم"، فستُهمل كل وسوم إتش.تي.إم.إل وتظهر كما هي.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
ar: إذا اختير "احذف الوسوم غير المسموح بها"، يمكنك اختيار العلامات التي ينبغي أن لا تحذف. خصائص أحداث جافا سكربت ستحذف في كل الأحوال.

en: Display HTML help
ar: اعرض مساعدة إتش.تي.إم.إل

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
ar: عند تفعيله، يعرض دروبال بعض المساعدة البسيطة لإتش.تي.إم.إل في النصائح المطولة للمرشح.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
ar: تضبط كيفية ترشيح المحتوى الذي يدخله المستخدمون، بما فيه وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها، و تسمح أيضا بتفعيل مرشحات إضافية توفرها الوحدات.

en: Delete input format
ar: احذف نسق إدخال

en: Compose tips
ar: نصائح للكتابة

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
ar: ترشح المحتوى ليصبح جاهزا للعرض.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من النقاشات المتفرعة.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ar: وصف عام و قواعد النقاش لهذا المنتدى.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
ar: تُعرض المنتديات بترتيب تصاعدي حسب الوزن (المنتديات المتساوية في الوزن ترتب أبجديا).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من المنتديات المتقاربة.

en: Description and guidelines for forums within this container.
ar: وصف عام و قواعد المنتديات في هذه الحاوية.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
ar: تُعرض الحاويات بترتيب تصاعدي حسب الوزن (الحاويات المتساوية في الوزن ترتب أبجديا).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
ar: حذف منتدى أو حاوية سيحذف أيضا كل المنتديات الفرعية والمناقشات التابعة له. ان كنت تريد فقط حذف مواضيع من المنتدى استخدم صفحة <a href="content">إدارة المحتوى</a>. لا يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد المشاركات التي تجعل المناقشة ساخنة.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
ar: لا توجد أي حاويات أو منتديات. بإمكانك <a href="@container">إضافة حاوية</a> أو <a href="@forum">منتدى</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ar: عادة ما توضع الحاويات في المستوى الأعلى (الجذر) من المنتدى. ولكن يظل بالإمكان وضع حاوية داخل حاوية أخرى أو منتدى.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ar: يمكن وضع المنتديات بالمستوى الأعلى (الجذر)، أو بداخل حاوية.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
ar: تسمح لك وحدة المنتدى بإنشاء منبر للمناقشات المتفرعة حول موضوع محدد في موقعك. المنتدى يشبه إلى حد ما أنظمة المنديات و لوحات الرسائل. تسمح المنتديات لأعضاء بمناقشة موضوعات مختلفة مع بعضهم البعض. تتم أرشفة هذه المنقاشات للرجوع إليها لاحقا. يمكن استخدام رابط <a href="@create-topic">موضوع نقاش</a> تحت <em>أضف محتوى</em> لبدئ نقاش جديد.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
ar: تحدث النقاشات المتفرعة عندما يعلق الناس على مناقشة في المنتدى (أو على تعليقات أخرى في هذه المناقشة). توجد مناقشة المنتدى داخل منتدى قد يحتوي العديد من المناقشات المماثلة أو المرتبطة. تكون المنتديات (اختياريا) محتضنة في حاوية، والتي قد تحتوي العديد من المنتديات المماثلة أو المرتبطة. كلا الحاويات والمنتديات يمكن أن تُحتضن في حاويات أو منتديات أخرى، وتكون هيكلية صالونك النقاشي. بتخطيط هذه الهيكلية بعناية تسهل على المستخدمين العثور والتعليق على نقاش منتدى بعينه.

en: When administering a forum, note that:
ar: عند إدارة منتدى، لاحظ ما يلي:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
ar: يمكنك نقل مناقشة منتدى (وكل التعليقات عليها) من منتدى إلى آخر باختيار منتدى مختلف عند تحرير النقاش.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ar: عند نقل مناقشة منتدى ينشئ خيار <em>اترك نسخة</em> وصلة في المنتدى الأصلي تشير إلى المكان الجديد.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
ar: اختر <em>للقراءة فقط</em> في <em>إعدادات التعليق</em> أثناء تحرير نقاش منتدى سيغلق النقاش (سيمنع التعليقات الجديدة).

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ar: اختر <em>معطّل</em> في <em>إعدادات التعليق</em> أثناء تحرير نقاش منتدى سيخفي كل التعليقات الموجودة ويمنع التعليقات الجديدة.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، طالع صفحة <a href="@forum">وحدة المنتديات</a> في كتيب الاستخدام.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
ar: تسرد هذه الصفحة المنتديات والحاويات الموجودة. تحتوي الحاويات (اختياريا) على منتديات، وتحتوي المنتديات على نقاشات (نقاش المنتدى هو الموضوع الأولي في النقاش المتفرع). لتنظيم الهيكلية، يمكن وضع المنتديات والحاويات داخل منتديات و حاويات أخرى، أمسك المتحكم في عمود <em>الاسم</em> واسحب المنتدى أو الحاوية إلى المكان الجديد في القائمة. (أمسك المتحكم بالنقر وإمساك الفأرة فوق أيقونة التحكم.) تذكر أن تغييراتك لن تحفظ قبل أن تنقر على زر <em>احفظ</em> أدنى الصفحة.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
ar: تسمح لك الحاويات بتنظيم منتدياتك. الوظيفة الأساسية للحاوية هي ضم مجموعة من المنتديات المتقاربة. على سبيل المثال: الحاوية المسماة "أطعمة" يمكن أن تحتوي على منتديي "الفواكه" و "الخضار".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
ar: يحتوي المنتدى على مجموعة من المناقشات المتقاربة. مثلا: منتدى "الفواكه" يمكن أن يحتوي مناقشات حول "التفاح" أو "الموز".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
ar: تتيح لك هذه الإعدادات ضبط وعرض نقاشات المنتديات. يمكن تحديد أنواع المحتوى المتوفرة للاستخدام في المنتدى بتحرير <em>أنواع المحتوى</em> في صفحة <a href="@forum-vocabulary">معجم مفردات المنتدى</a>.

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
ar: <em>مناقشة المنتدى</em> هي أول رسالة في نقاش جديد في منتدى.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ar: غير مسموح لك بإنشاء نقاشات جديدة في المنتدى.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
ar: <a href="@login">لُج</a> لإضافة مناقشة جديدة.

en: delete own forum topics
ar: يحذف مناقشاته

en: delete any forum topic
ar: يحذف أي مناقشة

en: edit any forum topic
ar: يحرر أي مناقشة

en: Enables threaded discussions about general topics.
ar: تتيح النقاش المتفرع من مناقشات عامة.

en: Manages the display of online help.
ar: تسير عرض المساعدة المباشرة.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
ar: تتيح وحدة المحلية تقديم موقع دروبال بلغات أخرى غير الإنجليزية، خاصية أساسية للمواقع متعددة اللغات. تعمل هذه الوحدة بفحص النص قبيل عرضه وفي حال توفرت ترجمه له تُعرض الترجمة بدلًا من النص الأساسي، وفي حال عدم وجود ترجمة يعرض النص الأصلي الذي يمكن ترجمته لاحقًا.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
ar: تقدم وحدة المحلية مجموعة من الخصائص المفيدة للمواقع متعددة اللغات. تفاوض اللغة يتيح إمكانية تغيير لغة الموقع بناء على اسم النطاق أو المسار المستخدم لطلب الصفحة. يمكن للمستخدمين تحديد لغنهم المفضلة من <em> حساباتهم </em> و يمكن أيضا ضبط الموقع ليتبع خيار اللغة المفضلة في المتصفح. يمكن إنشاء محتوى الموقع (و ترجمته) بأي لغة مفعلة. و يمكن أن يكون لكل صفحة مسار مخصص لكل ترجمة. تعمل وحدة المحلية مع <a href="@content-help">وحدة ترجمة المحتوى</a> لإدارة المحتوى المترجم.

en: Translations may be provided by:
ar: يمكن إضافة الترجمات عبر:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
ar: ترجمة النص الأصلي بواسطة واجهة الوب المدمجة بوحدة المحلية، أو

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
ar: استيراد ملفات الترجمة، المعروفة بحزمة الترجمة. حزمة الترجمة تتيح عرض نسخة دروبال بلغة معينة و تحتوي على ملفات بنسق جتّكست (<em>.po</em>). بالرغم من عدم توفر كل اللغات لكل نسخ دروبال لكن يوجد العديد منها متاح للتنزيل من <a href="@translations">صفحة ترجمة دروبال</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
ar: إذا لم توفر لك حزمة الترجمة ما تحتاجه فيمكنك تعديل ملفات جتّكست (<em>.po</em>) الموجودة بداخل الحزمة أو يمكنك إنشاء ملفات جديدة باستخدام محرر لملفات جتّكست. خاصية <a href="@import">الاستيراد</a> بوحدة المحلية تمكنك من إضافة النصوص المترجمة إلى موقعك من ملفات <em>.po</em> جديدة أو تم تعديلها. و خاصية <a href="@export">التصدير</a> تمكنك من استخراج ملفات ترجمة من النصوص التي ترجمت في موقعك حيث يمكنك مشاركة الآخرين بهذه الملفات أو تعديلها باستخدام محرر لملفات جتّكست.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@locale">وحدة المحلية</a> في كتيب الاستخدام.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
ar: توفر هذه الصفحة معلومات عن اللغات المتاحة بموقعك. إذا كان هناك العديد من اللغات المتاحة و المفعلة فسيمكن ترجمة النص بواجهة موقعك، ويمكن للمستخدمين المسجلين اختيار لغتهم المفضلة في صفحة <em>حسابي</em>. و يمكن للناشرين بموقعك تحديد لغة عند نشرهم لأي محتوى. لغة الموقع المبدئية تستخدم للمستخدمين غير المسجلين و للمستخدمين الذين لم يختاروا لغتهم المفضلة.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
ar: لكل لغة متوفرة بالموقع، استخدم وصلة <em>حرّر</em> لضبط أي بيانات خاصة بهذه اللغة و من ضمنها المسار المحدد للغة أو اسم النطاق، أو ما إذا كانت اللغة تكتب من اليمين لليسار أو العكس. هذه اللغات ستظهر أيضا في خيار <em>اللغات</em> عندما تنشئ محتوى يدعم نوعه تعدد اللغات.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
ar: استخدم <a href="@add-language">صفحة أضف لغة</a> لتفعيل لغات إضافية (و لاستيراد الملفات آليا من حزمة ترجمة، إذا كان هناك واحدة متوفرة)، و صفحة <a href="@search">ترجم الواجهة</a> للبحث عن النصوص لترجمتها يدويا، أو صفحة <a href="@import">استورد</a> لإضافة ترجمات من ملفات <em>.po</em>. يوجد عدد من حزم الترجمة متوفرة في صفحة <a href="@translations">الترجمة على Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
ar: أضف كل اللغات التي سيدعمها موقعك. إذا لم تكن اللغة التي تريدها متوفرة في قائمة <em>اسم اللغة</em> اضغط على <em>لغة طيعة</em> و ضع رمز اللغة و باقي البيانات يدويا. عند إضافة رمز للغة احرص على وضع رمز لغة قياسي لأن هذا الرمز قد تستخدمه المتصفحات لتحديد لغة العرض المناسبة.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
ar: إعدادات تفاوض اللغة تحدد اللغة التي سيعرض الموقع بها. الخيارات المتاحة هي:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
ar: <strong>لا شيء.</strong> اللغة المبدئية هي التي ستستخدم لعرض الموقع، مع ذلك يمكن للمستخدمين اختيار لغتهم المفضلة من صفحة <em>حسابي</em>. (سوف يستخدم اختيار المستخدم للغة في رسائل الموقع البريدية إن وجدت)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
ar: <strong>المسار فقط.</strong> تحدد لغة العرض بناء على البحث في المسار المطلوب من الموقع عن رمز للغة أو أي نص مخصص يطابق المسار المحدد لأي لغة. إذا لم يوجد أي مسار متعارف عليه ستستخدم اللغة المبدئية. <em>مثال: "example.com/ar/contact" سوف يجعل لغة العرض هي العربية بناء على استخدام "ar" في المسار المطلوب بالعنوان.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
ar: <strong>المسار و الرجوع للغة أخرى</strong> تحدد لغة العرض بناء على البحث في المسار المطلوب من الموقع عن رمز للغة أو أي نص مطوّع يطابق المسار المحدد لأي لغة. إذا لم يوجد أي مسار متعارف عليه ستحدد اللغة بناء على اختيار المستخدم من صفحة <em>حسابي</em> أو بناء على لغة المتصفح. إذا لم تحدد لغة العرض بعد ذلك ستستخدم اللغة المبدئية.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
ar: <strong>اسم النطاق فقط.</strong> تحدد لغة العرض بناء على اسم النطاق الذي استخدمه المستخدم للدخول إلى الموقع و مقارنته بأسماء النطاق المحددة لكل لغة. إذا لم يُعثر على أي لغة مطابقة له ستُستخدم اللغة المبدئية. <em>مثال: "http://ar.example.com/contact" سوف يجعل لغة العرض هي العربية بناء على استخدام "http://ar.example.com" في العنوان.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
ar: يمكن تحديد مسار اللغة بتحرير <a href="@languages">اللغات المتوفرة</a>. في حالة عدم تطابق مناسب سيُعرض الموقع <a href="@languages">باللغة المبدئية</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
ar: توفر هذى الصفحة معلومات عن النصوص الممكن ترجمتها. يعرض دروبال النصوص الممكن ترجمتها في مجموعات نصية، يمكن للوحدات تعريف مجموعات نصية إضافية تحتوي على نصوص يمكن ترجمتها. توفر المجموعات النصية طريقة لجمع النصوص المتعلقة ببعضها معا حيث تستخدم لتركز مجهودات الترجمة نحو أجزاء محددة من واجهة دروبال.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
ar: راجع <a href="@languages">صفحة اللغات</a> لمزيد من المعلومات عن إضافة دعم لغات إضافية.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
ar: تستورد هذه الصفحة النصوص المترجمة من ملف بنسق جتّكست (<em>.po</em>). عادة ما تكون هذه الملفات جزء من حزمة ترجمة. (كل حزمة ترجمة قد تحتوي على عدة ملفات بنسق <em>.po</em>). سوف تحتاج إلى استيراد أي ملف بعد تعديله بمحرر ملفات جتّكست. استيراد ملف ترجمة قد يأخذ فترة طويلة.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
ar: لاحظ أن ملفات الترجمة <em>.po</em> المتواجدة بحزمة ترجمة يتم استيرادها تلقائيا (في حال وجودها) عند تفعيل وحدات أو حلل جديدة أو عند إضافة لغات جديدة. بما أن هذه الصفحة تسمح باستيراد ملف <em>.po</em> واحد فقط في كل مرة، فقد يكون من الأسهل تحميل وتفكيك حزمة ترجمة داخل مجلدك الذي ثُبّت فيه دروبال و<a href="@language-add">أضافة اللغة</a> (هذا سيستورد تلقائيا كل ملفات <em>.po</em> الموجودة بالحزمة). حزم الترجمة متوفرة للتحميل في <a href="@translations">صفحة ترجمة دروبال</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ar: تصدّر هذه الصفحة النصوص المترجمة المستعملة من طرف موقعك. ملف التصدير يكون أن يكون على شكل Gettext Portable Object (<em>.po</em>)، الذي يضم كلا من المقطعبن الأصلي و الترجمة (مستعمل لمشاركة الترجمة مع الآخرين)، أو على شكل Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>)، الذي يضم المقطع الأصلي فقط (يستخدم لإنشاء ترجمات جديدة باستخدام محرر ترجمة Gettext).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
ar: تتيح هذه الصفحة للمترجم البحث عن نصوص مترجمة أو غير مترجمة و تستخدم عند إنشاء أو تعديل ترجمة نص. (ملاحظة: عند ترجمة الكثير من النصوص فمن الأفضل أن <a href="@export">تصدّر</a> النصوص إلى ملف ترجمة ثم الترجمة عن طريق محرر لملفات جتّكست.) يمكن حصر البحث في النصوص الموجودة في مجموعة نصية معينة أو في لغة معينة.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
ar: يظهر هذا الصندوق في حالة تفعيل <a href="@languages">لغتين على الأقل</a> و ضبط <a href="@configuration">مفاوضة اللغة</a> لاستخدام أي اختيار ما عدا <em>لا شيء</em>.

en: Built-in interface
ar: واجهة مدمجة

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية و لعرض الموقع الخاصة بهذا الحساب.

en: This account's default language for e-mails.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية الخاصة بهذا الحساب.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
ar: المسار البديل المحدد للغة معينة سوف يستخدم دائما عند عرض هذه الصفحة بهذه اللغة. و سوف يكون له أسبقية عن المسار البديل المحدد <em>لكل اللغات</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعدد اللغات لهذا النوع من المحتوى. إذا تم التفعيل سوف يظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة إضافة هذا النوع من المحتوى لكي يسمح لك باختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. إذا لم تُفعّل هذه الخاصية فستُدرج كل الرسائل الجديدة تحت اللغة المبدئية للموقع. المحتوى الموجود مسبقا بالموقع لن يتأثر بأي تغيير يطرأ على هذه الخاصية.

en: administer languages
ar: يدير اللغات

en: translate interface
ar: ترجمة الواجهة

en: Configure languages for content and the user interface.
ar: اضبط اللغات المتاحة للمحتوى و ترجمة واجهة الاستخدام.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
ar: ترجمة الواجهة المدمجة و النصوص الأخرى.

en: !long-month-name January
ar: !long-month-name يناير

en: !long-month-name February
ar: !long-month-name فبراير

en: !long-month-name March
ar: !long-month-name مارس

en: !long-month-name April
ar: !long-month-name أبريل

en: !long-month-name May
ar: !long-month-name مايو

en: !long-month-name June
ar: !long-month-name يونيو

en: !long-month-name July
ar: !long-month-name يوليو

en: !long-month-name August
ar: !long-month-name أغسطس

en: !long-month-name September
ar: !long-month-name سبتمبر

en: !long-month-name October
ar: !long-month-name أكتوبر

en: !long-month-name November
ar: !long-month-name نوفمبر

en: !long-month-name December
ar: !long-month-name ديسمبر

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
ar: تضيف خصائص التعامل مع اللغات وتمكن المستخدم من تغيير لغة واجهة الاستخدام إلى لغات غير الإنجليزية.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
ar: تسمح وحدة القائمة بإنشاء روابط قائمة بسهولة و يسر في استمارة نشر المحتوى. تحد الخيارات التالية القوائم التي يمكن إضافة رابط جديد إليها. على سبيل المثال، يمكن استخدام هذه الخيارات لإنشاء روابط جديدة في قائمة الروابط الأساسية، أو لإخفاء روابط قائمة الإدارة.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
ar: احتر ما الذي سيعرض كروابط ثانوية. يمكنك اختيار نفس القائمة التي اخترتها للروابط الأساسية (حاليا هي %primary). إذا فعلت ذلك فإن أبناء الرابط الفعال حاليا من الروابط الأساسية سوف يظهرون في مكان الروابط الثانوية.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
ar: توفر وحدة القوائم واجهة للتحكم و تطويع نظام القوائم في دروبال. القوائم هي مجموعة من الروابط هرمية الترتيب تستخدم لتصفح الموقع. و يتم عرضها و تحديد أماكنها باستخدام نظام الصناديق في دروبال. يتم إنشاء ثلاثة قوائم مبدئية أثناء تثبيت دروبال: <em>التصفح</em>، <em>روابط أساسية</em>، و <em>روابط ثانوية</em>. قائمة <em>التصفح</em> تحتوي على معظم الروابط الضرورية للعمل و لتصفح موقعك و عادة ما تعرض في الشريط الجانبي الأيسر أو الأيمن. معظم سمات دروبال تدعم <em>الوصلات الأساسية</em> و <em>الوصلات الثانوية</em> بعرضهم في ترويسة أو ذيل كل صفحة. مبدئيا لا تحتوي قوائم <em>الوصلات الأساسية</em> و <em>الوصلات الثانوية</em> على أي عناصر حتى تقوم أنت بإضافة روابط لهم.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
ar: <a href="@menu">صفحة القوائم</a> تعرض كل القوائم المتاحة بموقعك. اختر قائمة من القوائم لتعديلها بإضافة أو إزالة روابط منها أو لإعادة ترتيب الروابط بها. أنشئ قائمة جديدة باستخدام صفحة <a href="@add-menu">أضف قائمة</a> (يجب أن تفعّل الصندوق الذي سيحتوي على القائمة الجديدة من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@menu">وحدة القوائم</a> في كتيب الاستخدام.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
ar: القوائم عبارة عن مجموعة من الروابط (عناصر القائمة) تستخدم في الإبحار عبر الموقع. القوائم المتوفرة حاليا بموقعك معروضة أدناه. اختر أي قائمة لتعديل عناصرها.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
ar: يوفر دروبال قائمة التصفح و هي القائمة الأساسية للتعامل مع أي موقع. عادة ما تكون هذه القائمة هي الوحيدة التي بها عناصر معدة لكي تظهر فقط للمستخدمين المسجلين و عادة لا تظهر القائمة للمستخدمين المجهولين.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
ar: كثيرا ما تُستخدم الروابط الأساسية لعرض أقسام الموقع الرئيسية، وعادة ما تُظهر كألسنة أعلى الصفحة.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
ar: كثيرا ما تُستخدم الروابط الثانوية لعرض صفحات المعلومات القانونية وتفاصيل الاتصال وما أشبهها من عناصر الإبحار الثانوية التي تلعب دورا أقل أهمية من الروابط الأساسية

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
ar: اسم نوع المحتوى هذا الموجه للبشر. سيُعرض هذا النص في قائمة صفحة <em>أنشئ محتوى</em>. يُنصح أن يحتوى هذا الاسم على حروف وأرقام و<strong>مسافات</strong> فقط، ويجب أن يكون فريدا.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
ar: اسم نوع المحتوى هذا الموجه للآلة. سيُستخدم هذا النص لبناء مسار نوع المحتوى هذا من صفحة <em>أنشئ محتوى</em>. يجب أن يحتوى هذا الاسم على حروف لاتينية صغيرة وأرقام والشرطة السفلى فقط. ستحول الشرطات السفلى إلى شرطات عادية عند بناء المسار في صفحة <em>أنشئ محتوى</em>. يجب أن يكون الاسم فريدا.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
ar: اسم نوع المحتوى الموجه للآلة. لا يمكن تغيير هذه الخانة لأنواع المحتوى المعرفة من النظام.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
ar: وصف مختصر لنوع المحتوى. سيُعرض هذا النص في قائمة صفحة <em>أنشئ محتوى</em>.

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: This content type does not have a title field.
ar: ليس لنوع المحتوى خانة عنوان.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
ar: للتخلص من خانة المتن لنوع المحتوى هذا، أزل أي نص واترك الخانة خالية.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة نشر نوع المحتوى هذا، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Workflow settings
ar: إعدادات سيرة العمل

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة العقد</em> تخطي هذه الخيارات.

en: The machine-readable name %type is already taken.
ar: الاسم الموجه للآلة %type مستخدم بالفعل.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
ar: اسم موجه للآلة غير مقبول. من فضل أدخل اسما آخر بدلا من %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
ar: الاسم الموجه للبشر %name مستخدم بالفعل.

en: The content type %name has been reset to its default values.
ar: أُعيد اسم المحتوى %name إلى قيمته المبدئية.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف نوع المحتوى %type؟

en: Added content type %name.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ar[0]: تم تغيير نوع محتوى موضوع واحد من %old-type إلى %type.
ar[1]: لم يُغيّر نوع محتوى أي موضوع.
ar[2]: تم تغيير نوع محتوى موضوعين من %old-type إلى %type.
ar[3]: تم تغيير نوع محتوى @count مواضيع من %old-type إلى %type.
ar[4]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوعا من %old-type إلى %type.
ar[5]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوع من %old-type إلى %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
ar[0]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا موضوع واحد من نوع %type على موقعك. إذا حذفت نوع المحتوى هذا فقد يتعذر عرضه أو تحريره بشكل سليم.
ar[1]: لا يوجد حاليا أي مواضيع من نوع %type على موقعك.
ar[2]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا موضوعين من نوع %type على موقعك. إذا حذفت نوع المحتوى هذا فقد يتعذر عرضها أو تحريرها بشكل سليم.
ar[3]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا @count مواضيع من نوع %type على موقعك. إذا حذفت نوع المحتوى هذا فقد يتعذر عرضها أو تحريرها بشكل سليم.
ar[4]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا @count موضوعا من نوع %type على موقعك. إذا حذفت نوع المحتوى هذا فقد يتعذر عرضها أو تحريرها بشكل سليم.
ar[5]: <strong>تحذير:</strong> يوجد حاليا @count موضوع من نوع %type على موقعك. إذا حذفت نوع المحتوى هذا فقد يتعذر عرضها أو تحريرها بشكل سليم.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
ar: إذا واجه الموقع مشاكل فيما يتعلق بصلاحيات المحتوى، قد تضطر إلى إعادة بناء خبيئة الصلاحيات. قد يؤدي تعطيل الوحدات أو تغيير ضبط الصلاحيات إلى حدوث مشاكل في الصلاحيات. تحذف إعادة بناء الصلاحيات كل امتيازات المواضيع، و تستبدلها بصلاحيات بناء على الوحدات الحالية و إعداداتها.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
ar: قد تأخذ إعادة البناء وقتا طويلا إذا كانت إعدادات الصلاحيات معقدة. بعد انتهاء إعادة البناء، ستستخدم المواضيع الصلاحيات الجديدة تلقائيا.

en: Node access status
ar: حالة إحصائيات العقد

en: Number of posts on main page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
ar: الحد الأقصى المبدئي للمواضيع التي يمكن عرضها في الصفحة الواحدة من الصفحات التي تعرض نظرة عامة كالصفحة الرئيسية.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة بناء صلاحيات محتوى الموقع؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ar: يُعيد هذا الإجراء بناء كل صلاحيات محتوى الموقع، و لن يمكن التراجع عنه.

en: Demote from front page
ar: ارفع من الصفحة الرئيسية

en: Make sticky
ar: ثَبِّت

en: Remove stickiness
ar: ارفع التثبيت

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Show summary in full view
ar: اعرض المقتطف في المعاينة الكاملة

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ar: يعرض لك المقتطف ما يظهر من الموضوع حال ترقيته إلى الصفحة الرئيسية، أو في تلقيمة آر.إس.إس.<span class="no-js"> يمكنك إضافة &lt;!--break--&gt; لتحدد مكان قطع الموضوع.</span>

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ar: استُرجِع @type %title إلى مراجعة %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول للمحتوى إلى إعادة بنائها.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول للمحتوى إلى إعادة بنائها. من فضلك راجع <a href="@node_access_rebuild">هذه الصفحة</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
ar: تدير وحدة العقد محتوى موقعك وتخزن كل المواضيع (بغض النظر عن نوعها) كعقد. بالإضافة إلى إعدادات النشر الأساسية، شاملة حالة نشر أو ترقية الموضوع إلى الصفحة الرئيسية، أو تثبيتها في بداية القوائم، تسجل أيضا وحدة العقد المعلومات الأساسية عن مؤلف الموضوع. كما يتوفر تحكم إضافي في مراجعات تحرير المواضيع. كما تمدد العديد من الوحدات الأخرى وحدة العقد بمزيد من الخصائص.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
ar: مع أن كل موضوع في موقعك "عقدة"، إلا أنه <a href="@content-type">محتوى من نوع</a> معين. تستخدم <a href="@content-type">أنواع المحتوى</a> لتحديد خصائص الموضوع، شاملة عنوان ووصف الخانات المعروضة في صفحات الإضافة والتحرير. يمكن أن يكون لكل نوع محتوى <em>خارات نشر</em> مبدئية مختلفة وغيرها من إدارة سير العمل. نوعا المحتوى المبدئيين في دروبال هما <em>صفحة</em> و <em>قصة</em>. استخدم <a href="@content-type">صفحة أنواع المحتوى</a> لإضافة وتحرير أنواع المحتوى. كما تتوفر المزيد من أنواع المحتوى عندما تفعل وحدات إضافية.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
ar: تتيح صفحة إدارة <a href="@content">المحتوى</a> مراجعة وإدارة محتوى موقعك. تحدد <a href="@post-settings">صفحة إعدادات المواضيع</a> خيارات عرض المواضيع. توفر وحدة العقد عدد من الصلاحيات لكل نوع محتوى، والتي يمكن تحديدها حسب الدور في <a href="@permissions">صفحة الصلاحيات</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات راجع صفحة <a href="@node">وحدة العقد</a> في كتيب الاستخدام.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
ar: بالأدنى قائمة بكل أنواع المحتوى في موقعك. كل موضوع في الموقع هو محتوى من أحد هذه الأنواع.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
ar: لتنشئ نوع محتوى جديد، أدخل اسما يقرأه الناس، و اسما لاستخدام الحواسيب، و املأ كل الخانات الأخرى ذات الصلة في هذه الصفحة. سيصبح بإمكان مستخدمي موقعك إنشاء محتوى من هذا النوع بمجرد إتمام هذه العملية.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ar: تتيح لك المراجعات تتبع الفروق بين الإصدارات المختلفة من الموضوع الواحد.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
ar: لقد حددت ألا يُظهر المقتطف عند المعاينة الكاملة لهذا الموضوع. سيُتجاهل هذا الإعداد إذا كان المقتطف خاليا.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
ar: لقد حددت ألا يُظهر المقتطف عند المعاينة الكاملة لهذا الموضوع. سيُتجاهل هذا الإعداد لأنك لم تحدد مقتطفا لهذا الموضوع. (لتحديد مقتطف، أضف &lt;!--break--&gt; في متن الموضوع لتحدد نهاية المقتطف وبداية النص الرئيسي.)

en: Read the rest of !title.
ar: اقرأ باقي !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
ar: <h1 class="title">أهلا بك في موقعك الجديد المبني بدروبال!</h1><p>من فضلك اتبع هذه الخطوات لتضبط موقعك و تبدأ في استخدامه:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ar: <strong>اضبط موقعك</strong> بمجرد ولوجك، زر <a href="@admin">قسم الإدارة</a> حيث يمكنك <a href="@config">تطويع و ضبط</a> كل النواحي في موقعك.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
ar: <strong>فَعِّل خصائص إضافية</strong> بعدها، زر <a href="@modules">قائمة الوحدات</a> و فعل الخصائص التي تناسب احتياجاتك. بإمكانك معرفة المزيد عن الوحدات الإضافية في <a href="@download_modules">قسم تنزيل وحدات دروبال</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
ar: <strong>خصص مظهر موقعك</strong> لتغير شكل ومظهر الموقع، زر <a href="@themes">قسم الثيمات</a>. بإمكانك هناك اختيار واحد من الثيمات الموجودة، كما بإمكانك تحميل ثيمات إضافية من <a href="@download_themes">قسم تحميل ثيمات دروبال</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
ar: <strong>ابدأ بنشر المحتوى</strong> أخيرا، بإمكانك <a href="@content">إنشاء محتوى</a> على موقعك. ستختفي هذه الرسالة بعد أن ترقي أول ما تنشره إلى الصفحة الرئيسية.

en: Rebuilding content access permissions
ar: يعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ar: لم يتم إعادة بناء صلاحيات الوصول للمحتوى بشكل سليم.

en: administer content types
ar: يدير أنواع المحتوى

en: View, edit, and delete your site's content.
ar: اعرض، و حرر، و احذف محتوى موقعك.

en: Post settings
ar: إعدادات المواضيع

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
ar: تحكم في سلوك النشر، كطول المقتطفات، و ضرورة معاينة المحتوى قبل النشر، و عدد المواضيع على الصفحة الرئيسية.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
ar: أدر المواضيع طبقا لنوع كل منها، بما في ذلك حالة النشر، و الترقية إلى الصفحة الرئيسية، إلخ.

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ar: تسمح بنشر المحتوى على الموقع و عرضه في صفحات.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
ar: هذا الموقع يدعم هويات <a href="@openid-net">OpenID</a> و هي طريقة للولوج إلى العديد من المواقع باستخدام اسم مستخدم و كلمة سر واحدة فقط. يريحك استخدام OpenID من الاضطرار إلى حفظ العديد من أسماء المستخدمين و كلمات السر للعديد من المواقع.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
ar: لاستخدام OpenID يجب أولا أن تنشئ هوية على خادم OpenID عام أو خاص. إذا لم يكن لديك OpenID و تود أن يكون لك واحد، راجع واحدا من <a href="@openid-providers">المزودين العامين المجانين</a>.  يمكنك معرفة المزيد عن OpenID في <a href="@openid-net">هذا الموقع</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
ar: إذا كان لديك هوية OpenID أدخل عنوان خادوم OpenID الخاص بك (مثلا: myusername.openidprovider.com). عند ولوجك مرة أخرى سوف يمكنك استخدام هذا العنوان بدل من اسم المستخدم و كلمة السر. يمكنك الحصول على أكثر من خادوم إذا أردت، فقط أضفهم هنا.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
ar: هوية OpenID هي طريقة آمنة للولوج إلى العديد من المواقع باستخدام اسم مستخدم و كلمة سر واحدة فقط. لا تتطلب الهوية استخدام برنامج معين و لا تشارك كلمة السر مع أي موقع تتعامل معه حتى موقعك.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
ar: يمكن للمستخدمين إنشاء حساباتهم باستخدام هوية OpenID،أو ربط هوية OpenID بحساباتهم الموجودة مسبقا، أو تسجيل الدخول باستخدام هوية OpenID. تقلل هذه الخاصية من متطلبات إنشاء الحسابات مما يفيد الموقع و يوفر للمستخدمين الأمن. نظام OpenID ليس منظومة للثقة و لذلك فإن تأكيد البريد الإلكتروني ما زال مطلوبا. فائدة هوية OpenID هي أن المستخدمين يمكنهم استخدام كلمة سر واحدة للعديد من المواقع. مما يعني أن بإمكان المستخدمين تغيير كلمة سر واحدة من مكان واحد بدل من أن يحتاجوا إلى تغييرها في كل موقع يستخدمونه.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
ar: الفكرة ببساطة هي أن المستخدم لديه هوية OpenID. هذه الهوية تأتي بصورة عنوان موقع مميز (مثل: myusername.openidprovider.com). عندما يدخل المستخدم إلى موقعك سوف يتاح لهم الخيار ليدخلوا هذا العنوان. عند إذ يتصل موقعك بخادوم OpenID ليستوثق من هذا المستخدم. إذا كان المستخدم والجا بخادوم OpenID فسيرد هذا الخادوم على موقعك ليؤكد هوية هذا المستخدم. أما إذا لم يكن المستخدم والجا على هذا الخادوم فسيطلب الخادوم كلمة السر من هذا المستخدم. لن يحتاج موقعك في أي مرحلة أن يسجّل كلمة السر الخاصة بالمستخدم.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
ar: المزيد من المعلومات عن هوية OpenID متوفرة بموقع <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@handbook">وحدة OpenID</a> في كتيب الاستخدام.

en: OpenID identities
ar: هويات OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
ar: يمكن دخول المستخدمين إلى موقعك باستخدام OpenID.

en: No URL aliases found.
ar: لا مسارات بديلة.

en: No URL aliases available.
ar: لا مسارات بديلة.

en: Update alias
ar: حدِّث البديل

en: Create new alias
ar: أنشئ بديلا جديدا

en: The alias %alias is already in use in this language.
ar: البديل %alias سبق استخدامه في هذه اللغة.

en: The alias has been saved.
ar: تم حفظ البديل.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف المسار البديل %title؟

en: Filter aliases
ar: رشح المسارات البديلة

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
ar: تسمح لك وحدة المسار بتحديد مسارات بديلة لعقد دروبال. تحسن هذه البدائل قراءة المسارات لمستخدمي موقعك، كما قد تساعد محركات البحث في إنترنت على فهرسة محتويات موقعك بشكل أفضل. يمكن إعطاء أكثر من مسار بديل لنفس الصفحة.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
ar: <p>بعض الأمثلة على المسارات البديلة:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
ar: تفعل وحدة المسارات حقلا إضافيا للبديل في كل استمارات إنشاء و تحرير العقد (عندما يكون للمستخدم الصلاحيات المناسبة). توفر الوحدة أيضا واجهة لعرض و تحرير كل المسارات البديلة. الصلاحيتان المتعلقتان بالمسارات البديلة هما: <em>يدير قائمة بالمسارات البديلة</em> و <em>يضيف مسارات بديلة</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
ar: تأتي هذه الوحدة أيضا مع إمكانية إنشاء مسارات بديلة بالجملة يعرفها المستخدم، و التي تفيد في حال رغبتك في استخدام مسارات بديلة موحدة مختلفة عن تلك المبدئية. مثلا، إذا كنت تود أن تعرض مساراتك بلغة أخرى. يتطلب إنشاء هذا النوع من المسارات البديلة الوصول إلى برنامج دروبال على خادوم وب.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@path">وحدة المسارات البديلة</a> في كتيب الاستخدام.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
ar: يسمح دروبال للمستخدمين بتحكم كامل في المسارات من خلال البدائل. تستخدم هذه الخاصية عادة لجعل المسارات سهلة القراءة و التذكر. مثلا، يمكن الإشارة إلى المسار النسبي 'node/1' ب‍'about'. يمكن أن يصبح لكل مسار خاص بالنظام العديد من البدائل.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ar: إدخال المسار الذي ترغب في إنشاء بديل له، و أتبعه باسم المسار الجديد.

en: The alias has been deleted.
ar: تم حذف البديل.

en: The path is already in use.
ar: المسار مستخدم بالفعل.

en: URL aliases
ar: بدائل المسارات

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
ar: غيّر مسارات موقعك بتعيين بدائل لها.

en: Edit alias
ar: تحرير البديل

en: Delete alias
ar: احذف البديل

en: Add alias
ar: أضف بديلا

en: Allows users to rename URLs.
ar: تمكن المستخدمين من إعادة تسمية المسارات.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
ar: مرشح PHP يضيف إمكانية إضافة كود PHP للمحتوى. لغة PHP هي لغة برمجة عامة تستخدم لتطوير برمجيات الويب. نظام إدارة المحتوى مطور بهذه اللغة.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
ar: يمكن للمستخدمين إضافة كود برمجي بلغة PHP إلى أي صفحة إذا كان لديهم الصلاحيات الكافية. بالرغم من أن هذه الخاصية تعتبر مفيدة للغاية إذا استخدمها مستخدمين ذوي خبرة في لغة PHP إلا أتها في غاية الخطورة إذا استخدمها المخربين. حتى المستخدمين الموثوق فيهم يمكن أن يعرضوا الموقع بالخطأ للخطر إذا كتبوا كود PHP خاطئة. يجب أن لا يسمح إلا للمستخدمين الموثوق فيهم للغاية باستخدام هذه الخاصية و يجب مراجعة أي كود برمجي قبل استخدامه.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
ar: يوجد بموقع <a href="@drupal">Drupal.org</a> <a href="@php-snippets">بعض الأمثلة بكود PHP</a> أو يمكنك كتابة الكود الخاص بك إذا كان لديك بعض الخبرة في لغة PHP و نظام دروبال.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@php">وحدة PHP</a> في دليل الضبط و التطويع.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ar: يمكنك كتابة كود بلغة بي.إتش.بي. يجب أن تضيف أوسمة &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
ar: استخدام كود PHP

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
ar: يمكن كتابة كود PHP في المحتوى بالموقع و في الصناديق. بالرغم من أن إضافة كود PHP في المحتوى أو الصناديق قد يكون ذو فائدة كبيرة إذا أضافه مستخدمون موثوق بهم و ذوي خبرة في لغة PHP إلا أنه قد يكون في غاية الخطورة على أمن الموقع إذا ما استخدم بطريقة خاطئة. مجرد خطأ بسيط في كود PHP يمكن أن يؤدي إلى اختراق موقعك.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
ar: إذا لم يكن لديك معرفة كافية بدروبال و لغتي PHP و SQL ابتعد عن استخدام كود PHP في المحتوى. تجربة الكود قد يؤدي إلى تخريب قاعدة البيانات، إيقاف الموقع عن العمل، أو تعريضه للاختراق.

en: Notes:
ar: ملاحظات:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
ar: تذكر أن تراجع كل سطر أكثر من مرة لتتأكد من خلوه من أي أخطاء في نحو اللغة أو في المنطق الذي تريد تنفيذه <strong>قبل</strong> الحفظ.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
ar: يجب أن تقفل كل جملة برمجية بفاصلة منقوطة.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
ar: المتغيرات العامة المستخدمة في كود PHP سوف تعود إلى قيمتها الأولية بعد أن ينتهي تنفيذ النص البرمجي الخاص بك.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
ar: خيار <code>register_globals</code> <strong>معطل</strong>. إذا كنت تريد أن تستخدم الاستمارات ادرس و استخدم الوظائف الموجودة في <a href="@formapi">واجهة الاستمارات البرمجية بدروبال</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
ar: استخدم <code>print</code> أو <code>return</code> في شيفرتك لتقوم بعرض أي محتوى.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
ar: قم بتطوير كود PHP التي تريد استخدامها في برمجية مستقلة و قاعدة بيانات أخرى بعيدة عن موقعك قبل أن تقوم بوضعها في الموقع.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
ar: فكر في كتابة كود PHP التي تريد استخدامه في وحدة مخصصة لذلك أو في ملف <code>template.php</code> بدل من وضعها مباشرة في صندوق أو في محتوى.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
ar: احترس من أن إمكانية إضافة كود PHP في المحتوى توفرها وحدة مرشح PHP. إذا حذّفت عطّلت هذه الوحدة فإن الكود الذي أضفته إلى المحتوى سوف يظهر كما هو بدلا من تنفيذه.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
ar: مثال بسيط: <em> عمل صندوق "ترحيب" بالزوار برسالة بسيطة. </em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
ar: <p>أضف صندوق جديد إلى موقعك باسم "مرحبا". و اجعل نسق الإدخال "كود PHP" (أو أي نسق آخر يدعم إدخال PHP) و من ثم أضف التالي إلى متن الصندوق: </p>
    <pre>
    print t('مرحبا أيها الزائر، شكرا لزيارتك.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
ar: <p> لتقوم بعرض اسم مستخدم مشترك استخدم هذا الكود:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('مرحبا @name! شكرا على زيارتك', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('مرحبا أيها الزائر، شكرا على زيارتك.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
ar: مقيم PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
ar: يشغل كود بي.إتش.بي. يجب أن يتاح استخدام هذا المرشح للإداريين فقط!

en: A !php-code input format has been created.
ar: تم إنشاء نسق إدخال !php-code.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
ar: تم تعطيل وحدة PHP. برجاء الانتباه إلى أن أي محتوى موجود الآن و يحتوي على كود PHP سوف يظهر الكود كنص عادي. قد يسبب هذا خطورة على أمن الموقع و يقوم بعرض بعض المعلومات الحساسة إذا ما تم استخدامها في كود PHP.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
ar: تمكن تقييم كود/قصاصات بي.إتش.بي المضمّنة.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
ar: تفيد وحدة الإشارات في تنبيه المواقع المعنية عند حدوث تغيير في موقعك. تقوم الوحدة بإرسال تنبيهات آلية تسمى "إشارات" إلى خدمة <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> لتخبرها بحدوث تغييرات في موقعك. سيقوم خادوم الإشارات بدوره بتنبيه خادومات أخرى مثل weblog.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, Moreover و غيرها.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: تعتمد وحدة الإشارات على <a href="@cron">مهمة دورية</a> تأكد من صحة ضبطها و عملها.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات؛ من فضلك طالع صفحة <a href="@ping">وحدة الإشارات</a> في كتيب الاستخدام.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
ar: فشل في تنبيه موقع pingomatic.com.

en: Ping
ar: الإشارة

en: Alerts other sites when your site has been updated.
ar: تنبه مواقع أخرى أن موقعك حُدِّث.

en: Total votes: @votes
ar: مجموع الأصوات : @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
ar: يمكن استخدام وحدة استطلاع الرأي لإجراء استطلاعات بسيطة لمستخدمي الموقع. الاستطلاعات هي استمارة استبيان بسيطة فيها اختيارات متعددة كأجوبة على سؤال، و تعرض فيه النتائج التراكمية للإجابات على الاستطلاع. تعتبر الاستطلاعات من الطرق الجيدة للحصول على ردود أفعال أعضاء في مجتمع.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
ar: عند إنشاء استطلاع ادخل السؤال المطروح و كافة الاختيارات المتاحة (يمكن اضافة عدد أصوات مبدأي لكل اختيار). حدد أيضا حالة الاستطلاع و مدته (الفترة الزمنية التي يسمح بالتصويت خلالها). رابط <a href="@poll">استطلاع رأي</a> في القائمة يعرض استطلاعات الرأي الفاعلة، للمشاركة في أو عرض نتائج أي استطلاع انقر على رابط الاستطلاع نفسه.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات؛ من فضلك طالع صفحة <a href="@poll">وحدة استطلاع الرأي</a> في كتيب الاستخدام.

en: Most recent poll
ar: أحدث استطلاع رأي

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
ar: <em>استطلاع الرأي</em> عبارة عن سؤال مرفق بمجموعة من الخيارات. يتابع استطلاع الرأي عدد الأصوات التي حصل عليها كل اختيار.

en: Poll status
ar: حالة استطلاع الرأي

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
ar: لا يمكن للزائرين التصويت بعد إغلاق الاستطلاع.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
ar: يغلق استطلاع الرأي بعد هذه الفترة بشكل آلي.

en: Votes for choice @n
ar: أصوات للاختيار @n

en: Negative values are not allowed.
ar: غير مسموح بالقيم السالبة.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
ar: تعذّر تسجيل صوتك لأنك لم تختر أي من الخيارات المتاحة.

en: Add another choice
ar: أضف اختيارا آخر

en: Vote count
ar: عدد الأصوات

en: create poll content
ar: ينشئ استطلاعات

en: delete own poll content
ar: يحذف استطلاعاته

en: delete any poll content
ar: يحذف أي استطلاع

en: edit any poll content
ar: يحرر أي استطلاع

en: edit own poll content
ar: يحرر استطلاعاته

en: Polls
ar: استطلاعات الرأي

en: Profile fields have been updated.
ar: تم تحديث الحقل.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
ar: لا حقول تحت هذا التصنيف. ان لم تضف أي حقول سيحذف التصنيف عند الحفظ.

en: edit %title
ar: تحرير %title

en: add new %type
ar: أضف %type جديدا

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
ar: اسم الحقل. لن يعرض اسم الحقل للمستخدمين، إلا أنه سيستخدم داخليا في شفرة إتش.تي.إم.إل وفي المسارات.
    إلا إذا كنت متأكدا مما تفعل، فمن الموصى به جدا أن تسبق اسم الاستمارة بـ<code>profile_</code>، و ذلك لتلافي أي تعارضات مع أسماء خانات أخرى. غير مسموح بالمسافات أو أي حروف خاصة أخرى باستثناء الشرطة (-) و الشرطة على السطر (_).مثال على أسماء الاستمارات "profile_favorite_color"، أو ربما فقط "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
ar: قائمة بكل الخيارات. ضع كل منها في سطر مستقل. أمثلة على الخيارات: "أحمر"؛ "أزرق"؛ "أخضر"...

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
ar: حقول ملف المستخدم المخفية، متاحة فقط للإداريين، و الوحدات، و السمات.

en: Private field, content only available to privileged users.
ar: حقل خاص. لا يظهر المحتوى إلا للمستخدمين ذوي الصلاحية.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
ar: حقل عام. يظهر المحتوى في صفحة الملف، لكنه لن يظهر في صفحة قائمة الأعضاء.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
ar: حقل عام. يظهر المحتوى في صفحة الملف، و في صفحة قائمة الأعضاء.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
ar: يحدد الوزن ترتيب إظهار حقول الاستمارة. تترتب الحقول من الأخف إلى الأثقل في التصنيف الواحد.

en: Form will auto-complete while user is typing.
ar: ستكمل الاستمارة آليا بينما يملأها المستخدم.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
ar: إن لم يكن للمستخدم صلاحية عرض ملفات المستخدمين سيعطل الإكمال الآلي كاحتياط أمني.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
ar: اسم الاستمارة المحدد يحتوي حرفا واحدا على الأقل غير مسموح به. غير مسموح بالمسافات أو أي حروف خاصة باستثناء الشرطة (-) و الشرطة على السطر (_).

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
ar: اسم الاستمارة المحدد محجوز لاستخدام دروبال.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
ar: اسم التصنيف المحدد محجوز لاستخدام دروبال.

en: The specified title is already in use.
ar: العنوان المحدد مستخدم فعلا.

en: The specified name is already in use.
ar: الاسم المحدد مستخدم فعلا.

en: A hidden field cannot be required.
ar: لا يمكن جعل حقل مخفي ضروري.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
ar: لا يمكن ضبط الحقول المخفية بحيث تظهر في استمارة التسجيل.

en: The field has been created.
ar: تم إنشاء الحقل.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف الحقل %field؟

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
ar: لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل. إذا كان المستخدمون قد أدخلوا قيما لهذا الحقل في ملفاتهم الشخصية فستمسح تلك المعلومات أيضا. إذا كنت ترغب في الحفاظ على المعلومات التي أدخلها هؤلاء، بدلا من أن تمسح الحقل ربما ترغب في <a href="@edit-field">تحرير هذا الحقل</a> و تغيير عرضه بحيث لا يصل إليه إلا الإداريين.

en: The field %field has been deleted.
ar: تم حذف الحقل %field.

en: Profile field %field added under category %category.
ar: تم إضافة الحقل %field تحت التصنيف %category.

en: Profile field %field deleted.
ar: تم حذف حقل ملف المستخدمين %field.

en: User list
ar: قائمة المستخدمين

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
ar: تسمح وحدة ملفات المستخدمين بتعريف حقول مخصصة (مثلا البلد؛ الاسم الحقيقي؛ العمر...) لتظهر في صفحة <em>حسابي</em>، مما يسمح للمستخدمين بمشاركة قدر أكبر من المعلومات عن أنفسهم، و بتنظيم المستخدمين حسب حقول ملف المستخدم.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
ar: يمكن إضافة حقول من الأنواع التالية إلى ملفات المستخدمين:

en: single-line textfield
ar: حقل نصي من سطر واحد

en: multi-line textfield
ar: حقل نصي متعددة السطور

en: checkbox
ar: مربع اختيار

en: list selection
ar: قائمة اختيار

en: freeform list
ar: قائمة حرة

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات؛ من فضلك طالع صفحة <a href="@profile">وحدة ملفات المستخدمين</a> في كتيب الاستخدام.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ar: تحتوى هذه الصفحة على قائمة بالحقول المتاحة لملفات المستخدمين, يمكن تنظيم الحقول المشابهة و تصنيفها. لإضافة تصنيف يكفي ذكر اسم التصنيف الجديد أثناء تحرير أي من الحقول. يمكن سحب الحقول لإعادة ترتيبها و تعديل تصنيفها. لاحظ أن التعديلات لن تحفظ إلا بعد الضغط على <em>احفظ الإعدادات</em>.

en: Author information
ar: معلومات المؤلف

en: Link to full user profile
ar: اربط بالملف الكامل للمستخدم

en: Profile fields to display
ar: حقول الملف الشخصي التي ستعرض

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
ar: اختر حقول ملف معلومات المستخدمين التي ترغب في ظهورها في الصندوق. الحقول المتاحة هي فقط التي تم تحديدها كحقول عامة في <a href="@profile-admin">إعدادات حقول ملف المستخدم</a>.

en: View full user profile
ar: اعرض كامل ملف المستخدم

en: About %name
ar: عن %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
ar: ضع كل عنصر في سطر مستقل أو افصل بينها بعلامة الفاصلة. من غير المسموح استخدام إتش.تي.إم.إل.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ar: المسار الذي أدخلته في حقل %field غير صحيح.

en: Create customizable fields for your users.
ar: أنشئ خانات طيعة لمستخدميك.

en: Profile category autocomplete
ar: أكمل خانة الملف آليا

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Delete field
ar: احذف الحقل

en: Profile autocomplete
ar: إكمال ملف المستخدم آليا

en: Supports configurable user profiles.
ar: تدعم إمكانية ضبط ملفات المستخدمين.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ar:  فهرس البحث لم يحذف و لكن تم تحديثه نظاميا ليعكس الإعدادات الجديدة. سيستمر نظام البحث في العمل إلا أن المحتوى الجديد لن يفهرس حتى تتم إعادة فهرسة المحتوى القديم. هذه العملية لا يمكن التراجع عنها.

en: The index will be rebuilt.
ar: سيعاد بناء الفهرس.

en: Indexing status
ar: حالة الفهرسة

en: Indexing throttle
ar: صمام الفهرسة

en: Number of items to index per cron run
ar: عدد العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل عمل لمجدول الأعمال (كرون)

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
ar: أقصى عدد من العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل <a href="@cron">مهمة صيانة بمجدول الأعمال (كرون)</a>. عند الحاجة، اِخفض هذا العدد لتفادى أخطاء تجاوز المهلات وأخطاء الذاكرة خلال الفهرسة.

en: Indexing settings
ar: إعدادات الفهرسة

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
ar: <p><em>تغيير الإعدادات التالية سيتسبب في إعادة بناء فهرس الموقع. لن يتم حذف فهرس البحث، و لكن سيتم تحديثه نظاميا ليعكس الإعدادات الجديدة. سيستمر نظام البحث في العمل إلا أن المحتويات الجديدة لن تفهرس حتى تتم إعادة فهرسة كامل المواد الموجودة.</em></p><p><em>يفترض أن تكون الإعدادات الافتراضية مناسبة لغالبية المواقع.</em></p>

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ar: عدد أحرف الكلمة التي يجب أن تحتوي عليها الكلمة حتى تتم فهرستها. القيم الأقل يعني رتبة أفضل لنتائج البحث و لكن يتسبب في كبر حجم قاعدة البيانات. كل استعلام بحث يجب أن يحتوي على الأقل على كلمة واحدة بهذا العدد من الأحرف (أو أطول).

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ar: تطبيق tokenizer للصينية/الكورية/اليابانية المبسطة مبني على التتابعات المتقاطعة. الغ تشغيل هذه الخاصية إذا كنت تود استخدام برنامج معالجة خارجي لهذا الغرض. لا يؤثر هذا الخيار في اللغات الأخرى.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
ar: تضيف وحدة البحث إمكانية البحث في محتويات الموقع عن طريق الكلمات المفتاحية. عادة ما يكون البحث هو السبيل العملي الوحيد لإيجاد معلومة معينة في موقع ضخم. يفيد البحث أيضا في إيجاد المستخدمين و المحتوى بالبحث في الكلمات المفتاحية.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
ar: يحتاج محرك البحث على فهرس بالكلمات المستخدمة في محتوى الموقع حتى يوفر إمكانية البحث بالكلمات المفتاحية. يعتمد محرك البحث على <a href="@cron">عملية الصيانة الدورية</a> في بناء الفهرس. يمكن تعديل كيفية عمل الفهرس في صفحة <a href="@searchsettings">إعدادات البحث</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@search">وحدة البحث</a> في كتيب الاستخدام.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
ar: يحافظ محرك البحث على فهرس للكلمات الموجودة في محتوى موقعك. يتطلب بناء وصيانة هدا الفهرس <a href="@cron">مهمة صيانةٍ بمجدول الأعمال (كرون)</a> معَدة إعدادا صحيحا. يمكن تعديل طريقة الفهرسة باستعمال الإعدادات أسفله.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: search content
ar: يبحث في المحتوى

en: use advanced search
ar: يستخدم البحث المتقدم

en: administer search
ar: يدير البحث

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
ar: اضبط إعدادات البحث و خيارات الفهرسة الأخرى

en: Top search phrases
ar: أكثر العبارات بحثا

en: View most popular search phrases.
ar: يعرض أشهر العبارات التي بُحِث عنها.

en: Enables site-wide keyword searching.
ar: تفعل البحث على مستوى الموقع كله.

en: Total page generation time
ar: زمن توليد الصفحة الكلي

en: %time ms
ar: %time ملي ثانية

en: Top pages in the past %interval
ar: أشهر الصفحات في آخر %interval

en: unban
ar: ألغِ الحجب

en: ban
ar: احجب

en: Top visitors in the past %interval
ar: أهم الزوار في آخر %interval

en: Top referrers in the past %interval
ar: أكثر من يربط للموقع في آخر %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ar: سجل الوصول إلى كل صفحة. ضروري لإحصاء من يربط إلى الموقع.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ar: سيُتخلص من سجلات الوصول القديمة (بما في ذلك إحصائيات المحيل). (يتطلب <a href="@cron">مهمة صيانةٍ بمجدول الأعمال (كرون)</a> معَدة إعدادا صحيحا.)

en: Content viewing counter settings
ar: إعدادات عداد عرض المحتوى

en: Count content views
ar: عدد مرات عرض المحتوى

en: Increment a counter each time content is viewed.
ar: عد كل مرة يعرض فيها المحتوى.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
ar: تتابع وحدة الإحصاء العديد من الإحصائيات حول استخدام الموقع. من ضمنها عدد المرات التي تم عرض أي محتوى أو من أي صفحة وصل المستخدم إليه. هذه الإحصائيات مفيدة لتحديد كيف يتعامل المستخدمين مع موقعك و هي ضرورية لعرض بعض صناديق دروبال.

en: The statistics module provides:
ar: توفر وحدة الإحصاء:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
ar: عداد زوار لكل صفحة في موقعك. (قم بتفعيل <em>عد مرات العرض</em> في صفحة <a href="@accesslog">إعدادات سجل الدخول</a>، و حدد ما إذا كان عداد الزوار سوف يظهر لأي دور مستخدم في صفحة <a href="@permissions">الصلاحيات</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
ar: سجل <a href="@recent-hits">الزيارات الحديثة</a> يعرض بيانات عن آخر العمليات التي تمت بالموقع، من ضمنها الصفحات التي تم فتحها و عناوينها، اسم المستخدم (إذا كان متوفرا)، و رقم الإنترنت للذي زار هذه الصفحة.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
ar: سجل <a href="@top-referrers">أكثر الروابط الواردة</a> يعرض المواقع التي يصل زوارك من خلالها للموقع.

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
ar: سجل <a href="@top-pages">الأكثر زيارة</a> يعرض محتويات موقعك بالترتيب حسب الأكثر زيارة.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
ar: سجل <a href="@top-visitors">أكثر زوار</a> يعرض قائمة بالمستخدمين الأكثر نشاطا على موقعك.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
ar: صندوق <em>محتوى شائع</em> يقوم بعرض المحتويات الأكثر عرضا بهذا اليوم، الأكثر عرضا عموما، و آخر محتوى تم عرضه. (قم بتفعيل صندوق <em>المحتوى الشائع</em> من صفحة <a href="@blocks">إدارة الصناديق</a>.)

en: Configuring the statistics module
ar: ضبط وحدة الإحصاء

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
ar: عند اختيار <em>فعل سجل الدخول</em> في صفحة <a href="@accesslog">إعدادات سجل الدخول</a>، يتم جمع بيانات عن الصفحات التي تم الدخول إليها (مثل عنوان IP صاحب الزيارة، الصفحة القادم منها، الصفحة التي قام بالدخول إليها، و اسم المستخدم). يجب أن يتم تفعيل سجل الدخول لكي تعمل سجلات <a href="@recent-hits">الزيارات الحديثة</a>، <a href="@top-referrers">أكثر الروابط الواردة</a>، <a href="@top-pages">الأكثر زيارة</a> ، و <a href="@top-visitors">أكثر زوار</a>. تفعيل سجل الدخول سوف يسبب حدوث عملية زائدة بقاعدة البيانات عند عرض كل صفحة في دروبال.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: خيار <em>تجاهل سجلات الدخول الأقدم من </em> في صفحة <a href="@accesslog">إعدادات سجل الدخول</a> يحدد المدة التي يجب أن تمر قبل أن يتم حذف أي إحصائيات تم تسجيلها. حذف الإحصائيات تلقائيا يحتاج إلى عمل <a href="@cron">الوظيفة الدورية</a>.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
ar: خيار <em>عد مرات العرض</em> في صفحة <a href="@accesslog">إعدادات سجل الدخول</a> يقوم بتفعيل عداد للزوار لكل صفحة في موقعك. يجب أن يتم تفعيل هذا الاختيار لكي يتوفر عدد المرات التي تم عرض الصفحة بها. تفعيل هذا الاختيار سوف يسبب حدوث عملية زائدة بقاعدة البيانات عند عرض كل صفحة في دروبال.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@statistics">وحدة الإحصاء</a> في كتيب الاستخدام.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ar: إعدادات المعلومات الإحصائية التي سيقوم دروبال بحفظها عن الموقع.طالع <a href="@statistics"> إحصائيات الموقع</a> للمعلومات الفعلية.

en: This page displays the site's most recent hits.
ar: تظهر هذه الصفحة أحدث الزيارات للموقع.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
ar: تظهر هذه الصفحة الروابط الواردة التي يصل منها الزوار لموقعك أو المواقع التي تذكر موقعك.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
ar: عندما تحجب زائرا، فأنت تمنع أي وصول إلى موقعك من عنوان IP الخاص به. بعكس إيقاف مستخدم ما فإن حجب زائر يعمل حتى وإن كان مستخدما مجهولا. الاستخدام الأكثر شيوعا لهذه الميزة هو في حجب آليات محركات البحث التي تستنفذ موارد النظام.

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "المعروض حديثا".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: Last viewed:
ar: آخر ما عرض:

en: View pages that have recently been visited.
ar: اعرض الصفحات التي طلبت مؤخرا.

en: View pages that have been hit frequently.
ar: اعرض الصفحات التي تطلب كثيرا.

en: Top visitors
ar: أهم الزوار

en: View visitors that hit many pages.
ar: اعرض الزوار الذين يطلبون صفحات كثيرة.

en: Top referrers
ar: أصحاب الروابط الواردة

en: View top referrers.
ar: اعرض أكثر من يربط إلى الموقع

en: View access log.
ar: اعرض سجل الوصول.

en: Control details about what and how your site logs.
ar: اضبط تفاصيل عن ما يسجله موقعك و كيف.

en: Track page visits
ar: تابع زيارات الصفحات

en: Logs access statistics for your site.
ar: تحتفظ بسجلات الوصول لموقعك.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
ar: تتيح وحدة سجل النظام لدروبال إرسال رسائل إلى أداة السجل في نظام التشغيل.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
ar: وحدة سجل النظام عبارة عن أداة إدارية لنظام التشغيل تقدم معلومات قيمة تستخدم في إدارة النظام وتدقيق الحماية. وهي تناسب أكثر المواقع المتوسطة والكبيرة، كما تقدم أدوات ترشيح لفرز الرسائل حسب نوعيتها وخطورتها. في أنظمة يونكس\لينكس يحدد الملف ‪/etc/syslog.conf‬ ضبط هذه المراقبة، وفي ميكروسوفت ويندوز كل الرسائل ترسل إلى سجل الأحداث. لمزيد من المعلومات حول وسائل ومستويات وكيفية ضبط الملف syslog.conf طالع وظائف <a href="@syslog_conf">يونكس/لينكس syslog.conf</a> و بي.إتش.بي <a href="@php_openlog">openlog</a> و <a href="@php_syslog">syslog</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع <a href="@syslog">وحدة سجل النظام</a> في كتيب الاستخدام.

en: Send events to this syslog facility
ar: أرسل الأحداث إلى أداة سجل النظام هذه

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
ar: اختر رمز أداة سجل النظام التي ستُرسل تحته رسائل دروبال، يستطع دروبال تأشير رسائله بالرموز LOG_LOCAL0 حتى LOG_LOCAL7 على أنظمة يونكس/لينكس، على ميكروسوفت وندوز ك الرسائل تأشر بالرمز LOG_USER. على حسب إعدادا النظام سيستخدم سجل النظام وأدوات التسجيل الأخرى هذا الرمز للتعرف على رسائل دروبال وترشيحها من باقي سجل النظام. لمزيد من المعلومات عن سجل النظام، راجع <a href="@syslog_help">مساعدة سجل النظام</a>.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
ar: ‏LOG_USER - رسائل على مستوى المستخدم. استخدم هذا مع وندوز.

en: LOG_LOCAL0 - Local 0
ar: ‏LOG_LOCAL0 - محلي 0

en: LOG_LOCAL1 - Local 1
ar: ‏LOG_LOCAL1 - محلي 1

en: LOG_LOCAL2 - Local 2
ar: ‏LOG_LOCAL2 - محلي 2

en: LOG_LOCAL3 - Local 3
ar: ‏LOG_LOCAL3 - محلي 3

en: LOG_LOCAL4 - Local 4
ar: ‏LOG_LOCAL4 - محلي 4

en: LOG_LOCAL5 - Local 5
ar: ‏LOG_LOCAL5 - محلي 5

en: LOG_LOCAL6 - Local 6
ar: ‏LOG_LOCAL6 - محلي 6

en: LOG_LOCAL7 - Local 7
ar: ‏LOG_LOCAL7 - محلي 7

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
ar: إعدادات التسجيل في سجل النظام. وحدة سجل النظام عبارة عن أداة إدارية لنظام التشغيل تقدم معلومات قيمة تستخدم في إدارة النظام وتدقيق الحماية. وهي تناسب أكثر المواقع المتوسطة والكبيرة، كما تقدم أدوات ترشيح لفرز الرسائل حسب نوعيتها وخطورتها.

en: Logs and records system events to syslog.
ar: تسجل أحداث النظام في سجل النظام.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
ar: اختر السمة التي تستخدم في صفحات الإدارة. إذا اخترت "المبدئي للنظام" فإن صفحات الإدارة ستستخدم نفس سمة باقي الموقع.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ar: لاحظ أن <a href="!admin_theme_page">سمة الإدارة</a> لا تزال مضبوطة على %admin_theme theme، و بالتالي فإن سمة هذا الصفحة لن تتغير. كل الصفحات غير الإدارية ستعرض سمة %selected_theme مبدئيا.

en: User pictures in posts
ar: صور المستخدمين في الرسائل

en: User pictures in comments
ar: صور المستخدمين في التعليقات

en: Shortcut icon
ar: رمز الاختصار

en: Display post information on
ar: اعرض بيانات الرسالة على

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
ar: فعل أو عطل نص "<em>نشره .... في تاريخ</em>" عند عرض المحتوى من الأنواع التالية.

en: Logo image settings
ar: إعدادات صورة الشعار

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ar: عند تفعيلها، يعرض الشعار التالي.

en: Use the default logo
ar: استخدم الشعار المبدئي

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ar: اختر هنا إذا أردت أن تستخدم السمة الشعار الذي صمم معها.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ar: مسار الملف الذي تود استخدامه كشعار لك بدلا من الشعار المبدئي.

en: Upload logo image
ar: رفع صورة الشعار

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ar: تظهر أيقونة الاختصار أو أيقونتك المفضلة في شريط العنوان وفي قائمة المواقع المفضلة في غالبية المتصفحات.

en: Use the default shortcut icon.
ar: استخدم أيقونة الاختصار المبدئية.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ar: أشر هنا إذا أردت أن تستخدم السمة الأيقونة المبدئية.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ar: مسار ملف الصورة الذي تود استخدامه كأيقونة اختصار.

en: Upload icon image
ar: رفع صورة الأيقونة

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ar: @module (<span class="admin-missing">مفقود</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ar: ستزال هذه الوحدات من على موقعك بشكل كامل، <em>و ستلغى كل البيانات المرتبطة بها</em>!

en: Confirm uninstall
ar: تأكيد الإزالة

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ar: هل ترغب في إكمال إزالة ما سبق؟

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: The selected modules have been uninstalled.
ar: تمت إزالة الوحدات المحددة.

en: The name of this website.
ar: اسم هذا الموقع.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ar: شعار الموقع أو العبارة التي تميزه (عادة ما تعرض بجوار عنوان الموقع).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
ar: مهمة هذا الموقع أو الغرض منه (عادة ما تعرض بشكل بارز في الصفحة الرئيسية).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
ar: تعرض هذه الصفحة عندما لايكون مسموحا للمستخدم الحالي عرض الصفحة المطلوبة. إذا كنت لا تستخدم مسارات نظيفة،, حدد الجزء الذى يلى "?q=". وإذا كنت غير متأكد، لا تدخل أي شيء.

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Write errors to the log
ar: اكتب الأخطاء في السجلات

en: Write errors to the log and to the screen
ar: اكتب الأخطاء في السجلات و على الشاشة

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
ar: مكان تسجيل أخطاء دروبال، و بي.اتش.بي، و إس.كيو.إل. بينما ينصح في بيئات الاستخدام الفعلي كتابة الأخطاء في السجلات فقط، قد يكون من المفيد عرض الأخطاء على الشاشة في بيئات التطوير أو التجريب.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
ar: يناسب وضع التخزين المؤقت العادي معظم المواقع، ولا يسبب أي أعراض جانبية. يسبب الوضع العنيف أن يهمل دروبال تحميل (boot) و تنزيل (exit) الوحدات المفعلة عند تقديم صفحة مخزنة. ينتج هذا دفعة إضافية في الأداء، و لكنه قد يسبب أعراضا جانبية غير مرغوب فيها.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
ar: <strong class="error">الوحدات المفعلة التالية غير متوافقة مع التخزين المؤقت العنيف، و بالتالي لن تعمل بشكل سليم: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
ar: <strong class="ok">حاليا، كل الوحدات متوافقة مع سياسة التخزين المؤقت العنيف.</strong> لاحظ أنك إن استعملت التخزين المؤقت العنيف و فَعَّلْت بعدها وحدات جديدة، سيتعين عليك مراجعة هذه الصفحة ثانية لتتأكد من توافقها.

en: Page cache
ar: مخزن الصفحات

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
ar: يوفر تفعيل تخزين الصفحات المؤقت تحسنا ملحوظا في الأداء. بإمكان دروبال تخزين و إرسال صفحات مضغوطة عندما يطلبها المستخدمون <em>المجهولون</em>. مع التخزين المؤقت للصفحات، لن يضطر دروبال إلى إنشاءها كل مرة يطلب أحدهم عرضها.

en: Caching mode
ar: وضع التخزين المؤقت

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
ar: عادي (موصى به للمواقع العاملة، لا أعراض جانبية)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
ar: عنيف (للخبراء فقط، أعراض جانبية محتملة)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
ar: بالنسبة للمواقع كثيفة المرور، فإنه من الضروري تحديد زمن أدنى للتخزين المؤقت. زمن التخزين الأدنى هو أقل مقدار من الوقت سيمضي قبل تفريغ الذاكرة المؤقتة و إعادة إنشائها. القيم الكبيرة تعطي أداء أفضل و لكن لن يرى الزوار المحتويات الجديدة لفترة زمنية أطول.

en: Page compression
ar: ضغط الصفحات

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
ar: مبدئيا، يضغط دروبال الصفحات التي يخزنها لتقليل وقت التنزيل. يفضل تعطيل هذا الخيار عند استخدام خادوم وب يقوم بالضغط.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
ar: تفعيل التخزين المؤقت للصناديق سيفر تحسنا في الأداء لكل المستخدمين عبر منع إعادة بناء الصناديق مع كل تحميل لصفحة. إذا كان التخزين المؤقت للصفحات مفعلا فستكون الاستفادة من تحسن الأداء هنا بشكل أساسي للمستخدمين المسجلين.

en: Enabled (recommended)
ar: مفعّل (ينصح به)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
ar: لاحظ أن التخزين المؤقت لن يعمل عند تفعيل وحدات تحدد قيود للوصول إلى المحتوى.

en: Bandwidth optimizations
ar: أمثلة عرض النطاق

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
ar: <p>يستطيع دروبال أمثَلة الموارد الخارجية -مثل سي.إس.إس و جافاسكربت- تلقائيا، مما قد يقلل من حجم وعدد الطلبات على موقعك. يمكن تجميع ملفات سي.إس.إس في ملف واحد وضغطها، بينما تُجمع ملفات جافاسكربت فقط (لكن لا تُضغط). قد يقلل هذا من حِمل الخادوم، ووقت تحميل الصفحات.</p><p>تُعطّل هذا الخيارات ما لم تُعد دليل الملفات، أو إذا اخترت طريقة التنزيل الخاصة.</p>

en: Optimize CSS files
ar: أمثل ملفات سي.إس.إس

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
ar: قد يتعارض هذا الخيار مع تطوير السمات ويجب تفعيله في البيئات العاملة فقط.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
ar: قد يتعارض هذا الخيار مع تطوير الوحدات ويجب تفعيله في البيئات العاملة فقط.

en: Clear cached data
ar: مسح البيانات المخزنة مؤقتا

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
ar: التخزين المؤقت للبيانات يحسن الأداء ولكن قد يسبب مشاكل أثناء تتبع الأخطاء في الوحدات أو السمات أو الترجمات الجديدة، إذا خزنت بيانات قديمة. لتحديث كل البيانات المخزنة مؤقتا على موقعك، انقر الزر أدناه. <em>تحذير: المواقع كثيفة المرور ستعاني من بطء في الأداء أثناء إعادة بناء البيانات المخزنة.</em>

en: Caches cleared.
ar: تم مسح ذاكرات التخزين الموقت.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
ar: مسار في نظام الملفات حيث تحفظ الملفات. يجب أن يكون هذا الدليل موجودا، ويجب أن يتمكن دروبال من الكتابة فيه. في حال ضبط طريقة التنزيل على "عام"، فيجب أن تدخل مسار هذا الدليل بالنسبة إلى مسار تركيب دروبال، و يجب أن يسمح بالوصول إليه من وب. أما عند ضبط طريقة التنزيل على "خاص"، فلا يجب السماح بالوصول إلى الدليل من وب. تغيير موضع هذا الدليل بعد بدء استخدام الموقع قد يسبب مشاكل غير متوقعة.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
ar: مسار في نظام الملفات حيث تخزن الملفات المرفوعة أثناء معاينتها.

en: Public - files are available using HTTP directly.
ar: عام - الملفات متاحة باستخدام إتش. تي.تي.بي مباشرة.

en: Private - files are transferred by Drupal.
ar: خاص - ينقل دروبال الملفات.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
ar: اختر طريقة <em>التنزيل العام</em> إلا إذا كنت تريد تحكما تفصيليا في تنزيل الملفات. تغيير طريقة التنزيل يغيّر كل مسارات التنزيل وقد يسبب مشاكل غير متوقعة إذا تغير بعد بدء استخدام الموقع.

en: Select an image processing toolkit
ar: اختيار أداة التعامل مع الصور

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: User-configurable time zones
ar: مناطق زمنية يمكن للمستخدم ضبطها

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
ar: عند تفعيل هذا الخيار يستطيع المستخدمون تحديد منطقتهم الزمنية وستعرض التواريخ طبقا لها.

en: The first day of the week for calendar views.
ar: أول أيام الأسبوع عرضا في التقويم.

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Short date format
ar: الصيغة القصيرة للتاريخ

en: The short format of date display.
ar: الصيغة القصيرة لعرض التاريخ.

en: Custom short date format
ar: الصيغة القصيرة الخاصة للتاريخ

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
ar: صيغة التاريخ القصيرة التي يحددها المستخدم. راجع <a href="@url">دليل PHP</a> لمعرفة الخيارات المتاحة. الصيغة الحالية تظهر <span>%date</span>.

en: Medium date format
ar: الصيغة المتوسطة للتاريخ

en: The medium sized date display.
ar: الصيغة المتوسطة لعرض التاريخ.

en: Custom medium date format
ar: الصيغة المتوسطة الخاصة للتاريخ

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
ar: صيغة التاريخ المتوسطة التي يحددها المستخدم. راجع <a href="@url">دليل PHP</a> لمعرفة الخيارات المتاحة. الصيغة الحالية تظهر <span>%date</span>.

en: Long date format
ar: الصيغة الطويلة للتاريخ

en: Longer date format used for detailed display.
ar: صيغة أطول لعرض مفصل للتاريخ.

en: Custom long date format
ar: الصيغة الطويلة الخاصة للتاريخ

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
ar: صيغة التاريخ الطويلة التي يحددها المستخدم. راجع <a href="@url">دليل PHP</a> لمعرفة الخيارات المتاحة. الصيغة الحالية تظهر <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
ar: قبل تفعيل المسارات النظيفة، يتعين عليك تنفيذ اختبار لتحدد إن كان خادومك مضبوطا بشكل سليم. إذا استطعت أن ترى هذه الصفحة ثانية بعد النقر على رابط "أجر اختبار المسارات النظيفة"، فإن الاختبار نجح، و ستظهر أزرار الراديو أعلاه. أما إذا نُقلت إلى خطأ "الصفحة غير موجودة"، فستحتاج إلى ضبط خادومك. في <a href="@handbook">صفحة المسارات النظيفة</a> المزيد من المعلومات عن تصحيح الخطأ.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
ar: <a href="@clean_url">شغل اختبار المسارات النظيفة</a>.

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: Command counters
ar: عدادات الأوامر

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
ar: عدد بيانات <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
ar: عدد بيانات <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
ar: عدد تعليمات <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
ar: عدد تعليمات <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
ar: عدد أقفال الجدول.

en: The number of table unlocks.
ar: عدد فك الأقفال في الجدول.

en: Query performance
ar: أداء الاستعلامات

en: The number of joins without an index; should be zero.
ar: عدد مرات الانضمام بلا فهرس. ينبغي أن يكون صفرا.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
ar: عدد مرات الانضمام بلا مفتاح التي تفحص استخدام المفتاح بع كل صف. ينبغي أن يكون صفرا.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
ar: عدد مرات الترتيب التي أجريب بدون استخدام الفهرس. ينبغي أن يكون صفرا.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
ar: عدد المرات التي أمكن فيها القفل فوا.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
ar: عدد المرات التي اضطر فيها الخادوم انتظار حدوث القفل.

en: Query cache information
ar: معلومات التخزين المؤقت للاستعلامات

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
ar: بإمكان التخزين المؤقت لاستعلامات ماي.إس.كيو.إل أن يحسن أداء موقعك بتحزين نتائج الاستعلامات. في هذه الحالة، إذا تلقى خادوم ماي.إس.كيو.إل استعلاما مطابقا في وقت لاحق فسيسترجع نتائج الاستعلام المخزنة بدلا من تنفيذ الطلب من جديد.

en: The number of queries in the query cache.
ar: عدد الاستعلامات المخزنة مؤقتا.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
ar: عدد المرات التي وجد فيها ماي.إس.كيو.إل نتائج مخزنة مسبقا.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
ar: عدد المرات التي أضاف فيها ماي.إس.كيو.إل استعلاما إلى التخزين المؤقت (الأخطاء).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
ar: عدد المرات التي اضطر فيها ماي.إس.كيو.إلى إلى حذف الاستعلامات من التخزين المؤقت بسبب امتلاء الذاكرة. الأمثل أن يكون صفرا.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه السمة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
ar[0]: يجب عليك تفعيل الوحدة @dependencies  لتثبيت @module.
ar[1]: يجب عليك تفعيل الوحدة @dependencies  لتثبيت @module.
ar[2]: يجب عليك تفعيل الوحدتين @dependencies  لتثبيت @module.
ar[3]: يجب عليك تفعيل الوحدات @dependencies  لتثبيت @module.
ar[4]: يجب عليك تفعيل الوحدات @dependencies  لتثبيت @module.
ar[5]: يجب عليك تفعيل الوحدات @dependencies  لتثبيت @module.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
ar: وحدة النظام هي أساسات موقع دروبال وتوفر وظائف أساسية -لكن قابلة للتمديد- لتستخدمها الوحدات والسمات الأخرى. بعض من مكونات دروبال الأساسية موجودة في وحدة النظام، شاملة التخزين المؤقت، وتفعيل/تعطيل الوحدات والسمات، وإعداد وعرض صفحة الإدارة، وضبط إعدادات الموقع الأساسية. أيضا بعض من عمليات إدارة النظام الأساسية جزء من وحدة النظام.

en: The system module provides:
ar: توفر وحدة النظام:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
ar: دعم تفعيل وتعطيل <a href="@modules">الوحدات</a>. يأتي دروبال مع عدد من وحدات القلب؛ كل وحدة توفر جملة من الخصائص المستقلة ويمكن تفعيلها حسب احتياجات موقعك. كما يساهم مجتمع دروبال بطيف واسع من الوحدات الإضافية التي تتوفر للتنزيل من <a href="@drupal-modules">صفحة الوحدات في Drupal.org</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
ar: دعم تفعيل وتعطيل <a href="@themes">السمات</a> التي تحدد تصميم وطلّة موقعك. يأتي دروبال مع العديد من سمات القلب كما تتوفر سمات إضافية من <a href="@drupal-themes">صفحة السمات في Drupal.org</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
ar: نظام <a href="@cache-settings">تخزين مؤقت</a> قوي يتيح إعادة استخدام فعالة للصفحات السابق تكوينها ومكونات صفحات الوب. يخزن دروبال الصفحات التي يطلبها المستخدمين المجهولين بنسق مضغوط. على حسب إعدادات موقعك وكمية مرور الوب الذي يستخدمه المستخدمون المجهولون لموقعك، فقد يرفع نظام التخزين المؤقت في دروبال السرعة بشكل ملحوظ.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
ar: مجموعة من العمليات الإدارية التي تعتمد على <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدة بشكل سليم لتعمل آليا. عدد من الوحدات الأخرى -شاملة مجمّع الأخبار ووحدة الإشارات والبحث- تعتمد على <a href="@cron">مهمة الدورية</a>. لمزيد من المعلومات، راجع قسم <a href="@handbook">ضبط مهام الدورية</a> في دليل الاستخدام.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
ar: خيارات الضبط الأساسية لموقعك، شاملة <a href="@date-settings">إعدادات الوقت والتاريخ</a>، و<a href="@file-system">إعدادات نظام الملفات</a>، و<a href="@clean-url">دعم المسارات النظيفة</a>، و<a href="@site-info">اسم الموقع والمعلومات الأخرى</a>، وخاصية <a href="@site-maintenance">صيانة الموقع</a> لرفع موقعك مؤقتا من على الشبكة.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع <a href="@system">وحدة النظام</a> في دليل الاستخدام.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
ar: مرحبا بك في قسم الإدارة. بإمكانك هنا التحكم في وظائف موقعك.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ar: تظهر لك هذه الصفحة كل المهام الإدارية الممكنة لكل وحدة.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
ar: اختر السمات المتوفرة لمستخدميك و حدد السمة المبدئية. لضبط إعدادات العرض على مستوى الموقع، انقر على "اضبط" أعلاه. أو لتجاوز تلك الإعدادات لسمة معينة، انقر على رابط "اضبط" المقابل لتلك السمة. لاحظ أن السمات المختلفة قد تعرض المحتوى (كالصناديق مثلا) في مواضع مختلفة. إذا كنت ترغب في المحافظة على ثبات ما يشاهده المستخدمون، فربما عليك أن تفعل سمة واحدة فقط.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
ar: لتغير مظهر موقعك، توجد مجموعة من <a href="@themes">الحلل المساهم بها</a>.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
ar: تتحكم هذه الخيارات في عرض سمة <code>%template</code>. تستخدم هذه الإعدادات عندما يعرض موقعك هذه السمة. يمكنك استخدام <a href="@global">الإعدادات العامة</a> بالنقر على "أعد الضبط".

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
ar: تتحكم هذه الخيارات في العرض المبدئي للموقع بأكمله بغض النظر عن السمة المستخدمة. تستخدم هذه الإعدادات طالما لم يتم تجاوزها في سمة بعينها.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
ar: الوحدات هي ملحقات تمدد وظائف قلب دروبال. فعّل الوحدات بالتأشير <em>مفعّل</em> أدناه ثم نقر زر <em>احفظ الإعدادات</em>. بعد تفعيل الوحدة، قد تتوفر <a href="@permissions">صلاحيات</a> جديدة. لتقليل الحمل على الخادوم ستعطّل مؤقتا الوحدات المؤشر على <em>الصمام</em> أمامها عندما يزيد الضغط على موقعك. (لاحظ أن مربع اختيار <em>الصمام</em> لا يتوفر إلا بعد تفعيل وحدة الصمام.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
ar: يجب تفعيل خاصية الصمام الآلي من <a href="@throttle">ضبط الصمام</a> بعد تفعيل وحدة الصمام.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
ar: من المهم تشغيل <a href="@update-php">update.php</a> بعد كل تحديث لوحدة إلى نسخة جديدة.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
ar: تستطيع الوصول إلى كل المهام الإدارية المرتبطة بوحدة ما في <a href="@by-module">صفحة الإدارة حسب الوحدة</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
ar: لتمديد وظائف موقعك، يتوفر عدد من <a href="@modules">الوحدات الإضافية</a>.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
ar: تحذف عملية الإزالة كل البيانات المتعلقة بالوحدة المزالة. كي تزيل وحدة ما، عليك أن تعطلها أولا. لا تدعم كل الوحدات إمكانية الإزالة.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ar: يوفر صندوق <em>يستخدم دروبال</em> وصلة اختيارية إلى صفحة مشروع دروبال. مع أن إضافة وصلة كهذه ليس مطلبا على الإطلاق، إلا أنه يمكن استخدامه لإظهار الدعم لمشروع دروبال.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
ar: تجد هنا عرض عام لمؤشرات الموقع بالإضافة للمشاكل التي تحدث أثناء التثبيت. في حال حدوث مشكلة يمكنك نسخ\لصق نص المشكلة عند طلب الدعم في موقع دروبال أو في صفحة الوحدة التي سببت هذه المشكلة.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
ar: اختيار سمة مختلفة سيغير من شكل الموقع.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ar: حدد النطاق الزمني. تعرض التواريخ و التوقيتات في الموقع كله باستخدام هذا النطاق الزمني.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Badge color
ar: لون الشارة

en: Badge size
ar: حجم الشارة

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ستُرسل. يمكنك أن تستخدم المتغيرات التالية: %site_name و %username و %node_url و %node_type و %title و %teaser و %body. لكن لاحظ أن بعض المتغيرات لا تتوفر في كل السياقات.

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ستُعرض للمستخدم الحالي. يمكنك أن تستخدم المتغيرات التالية: %site_name و %username و %node_url و %node_type و %title و %teaser و %body. لكن لاحظ أن بعض المتغيرات لا تتوفر في كل السياقات.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
ar: يستخدم دروبال، نظام إدارة محتوى مفتوح المصدر

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
ar: تعذّر حذف الملف المؤقت "%path" أثناء جمع القمامة

en: Cannot use %author token in this context.
ar: لا يمكن استخدام %author في هذا السياق.

en: access site reports
ar: يصل إلى تقارير الموقع

en: select different theme
ar: يختار سمة أخرى

en: administer files
ar: يدير الملفات

en: Compact mode
ar: الوضع المصغر

en: By task
ar: حسب المهمة

en: Settings for how your administrative pages should look.
ar: إعدادات تضبط شكل صفحات الإدارة.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
ar: حدد السمات التي يمكن لمستخدمي الموقع اختيارها.

en: Select the default theme.
ar: اختر السمة المبدئية.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
ar: فَعِّل أو عَطِّل الوحدات على موقعك.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
ar: حدد معلومات الموقع الأساسية، كاسمه و شعاره، و عنوان بريده الإلكتروني، و مهمته، و صفحته الأولى، و أشياء أخرى.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
ar: تحكم في كيفية تعامل دروبال مع الأخطاء، بما فيها أخطاء 403/404، بالإضافة إلى التقرير عن أخطاء بي.إتش.بي.

en: Logging and alerts
ar: التسجيل والإنذارات

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
ar: إعدادات سجلات وإنذارات الوحدات. تستطيع الوحدات المختلفة توجيه أحداث نظام دروبال إلى وجهات مختلفة، مثل سجل النظام أو قاعدة البيانات أو البريد الإلكتروني إلخ.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
ar: أخبر دروبال عن مكان تخزين الملفات المرفوعة، و عن كيفية الوصول إليها.

en: Image toolkit
ar: عدة الصور

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ar: اختيار عدة الصور التي ترغب في استخدامها، إذا كنت قد ركبت عددا اختيارية.

en: RSS publishing
ar: التلقيم

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ar: ضبط عدد العناصر في التلقيمة، والتلقيمات التي تحتوى على عناوين أو موجز أو المحتوى الكامل.

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
ar: إعدادات عرض دروبال للتاريخ و التوقيت، بالإضافة إلى النطاق الزمني المبدئي للنظام.

en: Date and time lookup
ar: عرض التاريخ والتوقيت

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
ar: ارفع الموقع خارج الخط للصيانة، أو أعده للخدمة عالخط.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
ar: تفعيل أو تعطيل المسارات النظيفة في موقعك.

en: Clean URL check
ar: فحص المسارات النظيفة

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ar: الحصول على تقرير حالة عن عمل موقعك و عن أي مشكلات تم اكتشافها.

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
ar: يسجل تفاصيل الدفعات (العمليات التي تشتغل في عدة طلبات إتش.تي.تي.بي).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ar: نسخة بي.إتش.بي قديمة جدا. يتطلب دروبال على الأقل نسخة بي.إتش.بي %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
ar: ‏<em>register_globals</em> مُفعّل. يتطلب دروبال تعطيل خيار التضبيط هذا. قد لا يكون موقعك آمنا عند تفعيل <em>register_globals</em>. يحتوي كتيّب بي.إتش.بي على <a href="http://php.net/configuration.changes">تعليمات لتعطيل هذا التضبيط.</a>.

en: Enabled ('@value')
ar: مُفعّل ('@value')

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ar: حسب تضبيطاتك، يستطيع دروبال العمل مع حد ذاكرة بي.إتش.بي %memory_limit. مع هذا يُنصح بحد ذاكرة يساوي %memory_minimum_limit أو أكثر، خاصة إذا كان موقعة يستخدم وحدات إضافية.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ar: راجع <a href="@url">متطلبات دروبال</a> لمزيد من المعلومات.

en: Not protected
ar: غير مَحْمي

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ar: الملف %file غير محم من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ar: للمزيد من المعلومات، راجع مقال الدليل على الشبكة عن <a href="@cron-handbook">إعداد وظائف كرون</a>.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
ar: لم يتم تشغيل الدورية. لمزيد من المعلومات، الرجاء زيارة <a href="@status">تقرير الحالة</a>.

en: Cron has not run.
ar: لم يتم تشغيل الدورية.

en: Cron has not run recently.
ar: لم يتم تشغيل الدورية مؤخرا.

en: Cron maintenance tasks
ar: مهام الصيانة الدورية

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
ar: بإمكانك <a href="@cron">تشغيل الدورية يدويا</a>.

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ar: تحتاج إلى ضبط الدليل في <a href="@admin-file-system">صفحة إعدادات نظام الملفات</a>، أو إلى أن تغير صلاحيات الدليل الحالي ليقبل الكتابة فيه.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
ar: فشلت محاولة لإنشاء هذا الدليل، غالبا بسبب مشكلة صلاحيات. لإكمال التركيب عليك إما إنشاء الدليل أو تغيير صلاحياته يدويا، أو التأكد من أن للمركّب الصلاحيات اللازمة. لمزيد من المعلومات راجع ملف INSTALL.txt أو <a href="@handbook_url">كتيب الاستخدام</a>.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>عمومية</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>خاصة</em>)

en: Database updates
ar: تحديثات قاعدة البيانات

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ar: تتطلب بعض الوحدات تركيب مخطط جديد في قاعدة البيانات. ينبغي عليك تشغيل <a href="@update">برمجية تحديث قاعدة البيانات</a> حالا.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
ar: يستطيع أي شخص الوصول إلى update.php دون استيثاق، ما يمثل خطرا أمنيا. يجب أن تُعيد قيمة $update_free_access في ملف settings.php إلى FALSE.

en: Access to update.php
ar: الوصول إلى update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
ar: إخطارات التحديثات غير مفعلّة. <strong>يُنصح بشدة</strong> تفعيل وحدة حالة التحديثات من <a href="@module">صفحة إدارة الوحدات</a> لتبقى على علم بالتحديثات والنسخ الجديدة. لمزيد من المعلومات طالع <a href="@update">صفحة حالة التحديثات في الكتيب</a>.

en: Handles general site configuration for administrators.
ar: تتعامل مع ضبط الموقع العام للإداريين.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
ar: اسم هذا المعجم. مثلا: <em>"الوسوم"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
ar: توجيهات تقدم للمستخدم عند اختياره مفردة. مثلا: <em>"أدخل قائمة كلمات بينها فاصلا (',')"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
ar: قائمة بأنواع المجتوى التي تريد تصنيفها بهذا المعجم.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
ar: يُنشئ المفردات المستخدمون عند إرسال المواضيع، بكتابة قائمة كلمات بينها فاصلات (',').

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
ar: تسمح للمواضيع بأن يكون لها أكثر من مفردة من هذا المعجم (دائما متحقق للوسوم).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
ar: يجب اختيار مفردة واحدة على الأقل من هذا المعجم عند إرسال موضوع.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المعاجم تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Add term to %vocabulary
ar: إضافة مصطلح إلى %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
ar: وصف المفردة. ليُعرض في صفحات التصنيف/المفردات و التلقيمات.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
ar: مرادفات هذا المفردة، واحد لكل سطر.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight value must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيمة الوزن عددية.

en: Set multiple term parents?
ar: أأضيف أمهات متعددة للمفردة؟

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
ar: إضافة عدة أمهام إلى مفردة ستتسبب في جعل معجم %vocabulary يبحث عن عدة أمهام لكل مفردة. ولأن تعدد الأمهات غير مدعوم عند استخدام واجهة السحب والإفلات، فسيُعطل السحب والإفلات عند تفعيل هذا الخيار. إذا اخترت إضافة أمهات متعددة فلن تستطيع إضافة الأمهات إلا بتحرير استمارة تحرير المفردة.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
ar: يمكنك إعادة تفعيل واجهة السحب والإفلات في أي وقت بتقليل عدد الأمهات إلى واحدة لكل مفردة في هذا المعجم.

en: Set multiple parents
ar: أضِف أمهات متعددة للمفردة

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة معجم %title إلى الترتيب الأبجدي؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ar: إعادة المعجم إلى الترتيب الأبجدي سيحذف أيضا أي ترتيب يدوي.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ar: إعادة المعجم %name إلى الترتيب الأبجدي.

en: Auto-throttle on anonymous users
ar: فعل الصمام آليا للمستخدمين المجهولين

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
ar: يمكن تفعيل صمام التحكم في المرور عندما يتعدى عدد زائري الموقع المجهولين حدا معينا مثلا، لتفعل الصمام في أي وقت يزور فيه موقع 250 مستخدما مجهولا، أدخل "250" في هذا الحقل. اترك القيمة فارغة أو اجعلها "0" إذا لم تكن ترغب في تفعيل الصمام التلقائي للمستخدمين المجهولين. بإمكانك فحص العدد الحالي للمستخدمين المجهولين باستخدام مربع "المستخدمين عالخط".

en: Auto-throttle on authenticated users
ar: فَعِّل الصمام الآلي للمستخدمين الموثقين

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
ar: يمكن تفعيل صمام التحكم في المرور عندما يتعدى عدد زائري الموقع الموثقين حدا معينا. مثلا، لتفعل الصمام في أي وقت يزور فيه موقع 50 مستخدما موثقا، أدخل "50" في هذا الحقل. اترك القيمة فارغة أو اجعلها "0" إذا لم تكن ترغب في تفعيل الصمام التلقائي للمستخدمين الموثقين. بإمكانك فحص العدد الحالي للمستخدمين الموثقين باستخدام صندوق"المستخدمين عالخط".

en: Auto-throttle probability limiter
ar: محدد احتمال الصمام الآلي

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
ar: إن محدد احتمال الصمام الآلي هو آلية لتخفيض تكاليف الصمام الآلي بشكل إحصائي. يعبر عن المحدد بنسبة مئوية من عرض الصفحات. فمثلا، عند القيمة الافتراضية 10%، يقوم دروبال بعمليات قواعد البيانات الإضافية لتحديث حالة الصمام مرة بعد عرض عشر صفحات. يجب عليك خفض القيمة كلما زادت شعبية موقعك.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
ar: "%value" ليست قيمة مسموح بها في الضبط الآلي للصمام. من فضلك أدخل رقما موجبا.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
ar: توفر وحدة الصمام آلية للتحكم في الاختناقات عند اكتشاف طفرة في المرور على الموقع. إذا تم الإشارة للموقع من قبل موقع شهير مثلا، أو إذا تعرض لهجوم "منع الخدمة"، فقد يتعرض خادومك للإغراق. تستفيد من هذه الآلية الوحدات الأخرى لأمثلة أدائها آليا عن طريق التعطيل المؤقت للوظائف المستهلكة لوحدة المعالجة المركزية. مثلا في نظام السمات، يمكنك أن تقوم بإيقاف الصور عندما يكون الموقع مشغولا جدا (مخفضًا بذلك عرض النطاق). أو، في الوحدات المختلفة، يمكنك إيقاف بعض المنطق المعقد (مقللًا استعمال وحدة المعالجة المركزية).

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
ar: يمكن أن يفعل صمام التحكم في الازدحام آليا عندما يتجاوز عدد المستخدمين المجهولين أو المسجلين الذين يزورون الموقع في وقت واحد قيمة محددة.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع <a href="@throttle">صفحة الصمام</a> في دليل الاستخدام.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
ar: توفر وحدة الصمام آلية للتحكم في الاختناقات عند اكتشاف طفرة في المرور على الموقع. إذا تم الإشارة للموقع من قبل موقع شهير مثلا، أو إذا تعرض لهجوم "منع الخدمة"، فقد يتعرض خادومك للإغراق. تستفيد من هذه الآلية الوحدات الأخرى لأمثلة أدائها آليا عن طريق التعطيل المؤقت للوظائف المستهلكة لوحدة المعالجة المركزية.

en: throttle
ar: صمام

en: Throttle: %message
ar: الصمام: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
ar[0]: مستخدم واحد يتصفح الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[1]: لا مستخدمين يتصفحون الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[2]: مستخدمان يتصفحان الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[3]: @count مستخدمون يتصفحون الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[4]: @count مستخدما يتصفح الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[5]: @count مستخدم يتصفح الموقع؛ تم تفعيل الصمام.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
ar[0]: ضيف واحد يتصفح الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[1]: لا ضيوف يتصفحون الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[2]: @count ضيفان يتصفحان الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[3]: @count ضيوف يتصفحون الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[4]: @count ضيفا يتصفح الموقع؛ تم تفعيل الصمام.
ar[5]: @count ضيف يتصفح الموقع؛ تم تفعيل الصمام.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
ar[0]: ضيف واحد يتصفح الموقع؛ تم تعطيل الصمام.
ar[1]: لا ضيوف يتصفحون الموقع؛ تم تعطيل الصمام.
ar[2]: @count ضيفان يتصفحان الموقع؛ تم تعطيل الصمام.
ar[3]: @count ضيوف يتصفحون الموقع؛ تم تعطيل الصمام.
ar[4]: @count ضيفا يتصفح الموقع؛ تم تعطيل الصمام.
ar[5]: @count ضيف يتصفح الموقع؛ تم تعطيل الصمام.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
ar: تتحكم في الكيفية التي يمنع بها الموقع المحتوى أثناء فترات الحمل العالي.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
ar: تدير آلية الصمام للتحكم في ازدحام الموقع.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
ar: تعرض وحدة المتتبع آخر المحتويات التي تمت إضافتها أو تعديلها في الموقع، مما يسمح للمستخدمين بالتعرف على آخر المساهمات، كما توفر تتبعا على مستوى المستخدمين الراغبين يرغبون في تتبع إسهامات مؤلفين بعينهم.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
ar: صفحة <em>أحدث المحتويات</em> متوفرة عبر رابط في صندوق قائمة الإبحار. تحتوي الصفحة على قائمة زمنية عكسية بالمحتويات الجديدة و المحدثة. يعرض  الجدول نوع المحتوى، و عنوانه، و اسم المؤلف، و عدد التعليقات، بالإضافة إلى تاريخ آخر تحديث له. التحديثات تشمل أي تعديل على النص، سواء قام به المؤلف الأصلي أو أي شخص آخر، كما تشمل أي تعليقات على المادة. لمتابعة المحتويات التي حدثها مستخدم محدد، يمكن الذهاب إلى ملف المستخدم، وهناك انقر على لسان <em>تتبع</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@tracker">وحدة المتتبع</a> في دليل الاستخدام.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
ar: تتيح وحدة الترجمة ترجمة المحتوى إلى مختلف اللغات. بالتعاون مع <a href="@locale">وحدة المحلية</a> (التي تتولى تفعيل اللغات وتوفير ترجمة واجهة الموقع)، تشكل وحدة ترجمة المحتوى لبنة أساسية في إدامة محتوى الموقع المترجم.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
ar: ضبط ترجمة المحتوى وأنواع المحتوى التي يمكن ترجمتها:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
ar: أسند صلاحية <em>ترجمة المحتوى</em> لأدوار المستخدمين المعنيين في <a href="@permissions">صفحة ضبط الصلاحيات</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
ar: أضف وفعّل اللغات المطلوبة في <a href="@languages">صفحة ضبط اللغات</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
ar: حدد أي <a href="@content-types">أنواع المحتوى</a> تدعم خاصية الترجمة. لتفعيل دعم الترجمة في نوع محتوى معين، حرر النوع ومن قائمة <em>دعم تعدد اللغات</em> المنسدلة، اختر <em>مفعّل، مع الترجمة</em>. (<em>دعم تعدد اللغات</em> موجود في <em>إعدادات سير العمل</em>.) لا تنس حفظ كل نوع محتوى بعد تفعيل دعم اللغات المتعددة.

en: Working with translation-enabled content types:
ar: العمل مع أنواع المحتوى التي تدعم الترجمة:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
ar: استخدم قائمة <em>اللغة</em> المنسدلة لاختيار اللغة المناسبة عند إنشاء أو تحرير المواضيع.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
ar: أضف ترجمة جديدة أو حرر ترجمات المواضيع الموجودة عبر لسان <em>الترجمة</em>، والذي لا يظهر إلا إن كانت للمستخدم صلاحية <em>ترجمة المحتوى</em>. يتيح هذا اللسان ترجمة المحتوى باستخدام استمارة تحرير خاصة تعرض أيضا المحتوى الذي يُترجم.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
ar: حدّث الترجمات حسب الحاجة بحيث تعكس التغييرات في النص الأصلي. علم حالة الترجمة توفر وسيلة بسيطة لتتبع الترجمات القديمة. بعد تحرير موضوع -على سبيل المثال- اختر مربع التأشير <em>علّم الترجمات قديمة</em> لتشير إلى أن كل الترجمات قديمة وتحتاج مراجعة. ويمكن تعليم كل ترجمة على حدة باختيار مربع التأشير <em>تحتاج هذه الترجمة لتحديثها</em> من استمارة تحرير الترجمة.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
ar: تعرض <a href="@content-node">صفحة إدارة المحتوى</a> لغة كل موضوع وتتيح الترشيح حسب اللغة أو حالة الترجمة.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
ar: استخدم <a href="@blocks">صندوق تبديل اللغة</a> الذي توفره وحدة المحلية لتتيح للمستخدمين اختيار اللغة. سيُعرض كلا واجهة الموقع والمحتوى باللغة المحددة، إذا توفرت.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع <a href="@translation">وحدة الترجمة</a> في كتيب الاستخدام.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
ar: تدار ترجمات أي جزء من المحتوى عبر أطقم الترجمة. لكل طقم ترجمة موضوع أصل وأي عدد من الترجمات بأي من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يحدد ما إذا كانت الترجمة حديثة أو قديمة على حسب مدى تغير الموضوع الأصل.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: فعّل دعم تعدد اللغات لنوع المحتوى هذا. عند تفعيله سيظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة التحرير، يتيح لك اختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يمكن أيضا تفعيل ترجمة نوع المحتوى هذا، ما سيتيح لك ترجمة المحتوى إلى أي من اللغات المفعّلة. عند تعطيله ستُحفظ المواضيع الجديدة باللغة المبدئية. لن يتأثر المحتوى الموجود بتغيير هذا الخيار.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Flag translations as outdated
ar: علّم الترجمات قديمة

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ar: إذا كنت قد غيّرت كثيرا في الأصل بحيث تحتاج الترجمات إلى تحديث، فيمكنك تعليم كل ترجمات هذا الموضوع على أنها قديمة. لن يغير هذا أي من الخصائص الأخرى لهذه المواضيع كحالة النشر من عدمه.

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار فستحتاج هذه الترجمة لتحديثها لأن الأصل تغير. ارفع تحديد هذا الخيار بعد تحديث الترجمة.

en: translate content
ar: ترجمة المحتوى

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Allows content to be translated into different languages.
ar: تسمح بترجمة المحتوى إلى لغات مختلفة.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات <a href="@cron">بهمة الدورية</a>.

en: Failed to fetch available update data
ar: فشل جلب بيانات التحديث

en: Unknown release date
ar: تاريخ إصدار مجهول

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
ar: حاوَلَ جلب معلومات عن كل الإصدارات والتحديثات الجديدة المتوفرة.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
ar: تعذّر جلب معلومات عن الإصدارات والتحديثات الجديدة المتوفرة.

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Disabled modules
ar: وحدات مُعَطَّلة

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ar: تحديد الوتيرة التي تريد لمراقبة الإصدارات الجديدة لوحداتك وحللك المثبتة حاليا.

en: E-mail notification threshold
ar: عتبة الإخطار بالبريد

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
ar: يمكنك أن تختار إخطارك بالتحديثات الأمنية فقط أو إخطارك بكل الإصدارات الجديدة. عند توفر تحديثات جديدة لقلب دروبال أو أي من الوحدات والسمات المركبة، فسيعرض موقعك دائما رسالة في صفحة <a href="@status_report">تقرير الحالة</a>، وسيعرض أيضا رسالة خطأ في صفحات الإدارة عند توفر تحديثات أمنية.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ar: تجد هنا معلومات عن التحديثات المتوفرة للوحدات والسمات المركبة. لاحظ أن كل وحدة أو سمة جزء من "مشروع" والذي قد يحمل نفس الاسم أو لا، وقد يشتمل على أكثر من وحدة أو سمة.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
ar: لتمديد وظائف موقعك أو تغيير مظهره، يتوفر عدد من <a href="@modules">الوحدات</a> و <a href="@themes">السمات</a> الإضافية.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
ar: راجع صفحة <a href="@available_updates">التحديثات المتوفرة</a> لتعرف الوحدات والسمات المركبة التي يتوفر منها إصدارات جديدة.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
ar: تلتمس وحدة حالة التحديثات دوريا وجود تحديثات لبرمجيات موقعك (بما فيها الوحدات والسمات الإضافية) وتخطرك عند وجود تحديثات.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
ar: <a href="@update-report">تقرير التحديثات المتوفرة</a> سينبهك عند توفر إصدارات جديدة للتنزيل. يمكن ضبط معدل التماس التحديثات في <a href="@update-settings">صفحة إعدادات وحدة حالة التحديثات</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
ar: لاحظ أنه لتوفير هذه المعلومات تُرسل الإحصائيات الاستخدام (مع إبقاء مصدرها مجهولا) إلى drupal.org. يمكنك تعطيل وحدة حالة التحديثات من <a href="@modules">صفحة إدارة الوحدات</a> إذا كنت ترغب في هذا.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع<a href="@update">وحدة حالة التحديثات</a> في كتيب الاستخدام.

en: Module and theme update status
ar: حالة تحديث الوحدات الحلل

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
ar: لا تتوفر أي معلومات عن الإصدارات الجديدة المحتملة من الوحدات والسمات المركبة. لالتماس التحديثات تحتاج إلى <a href="@run_cron">تشغيل دورية</a> أو <a href="@check_manually">التماسها يدويا</a>. لاحظ أن التماس التحديثات قد يأخذ وقتا، لذا تحلى ببعض الصبر.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: تتوفر تحديثات أمنيّة لوحدة أو أكثر من الوحدات أو السمات. لضمان أمان الخادم، يُنصح بإجراء التحديث فورًا!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ar: الحصول على تقرير عن حالة التحديثات المتوفرة لوحداتك وحللك المثبتة.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
ar: يراقب حالة التحديثات المتوفرة لدروبال ووحداتك وحللك المثبتة.

en: Display attached files when viewing a post.
ar: أعرض الملفات المرفقة عند عرض المحتوى.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
ar: تسمح وحدة الرفع للمستخدمين برفع ملفات إلى الموقع. تعتبر القدرة على رفع ملفات إلى الموقع مهمة بالنسبة لأعضاء موقع يريدون التشارك في العمل. هذه الوحدة مفيدة أيضا بالنسبة للإداريين الراغبين في ربط الملفات المرفوعة بمحتوى الموقع.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
ar: بإمكان المستخدمين الذين لديهم صلاحية رفع الملفات رفع المرفقات. بإمكانك تحديد نوع المحتوى الذي يقبل المرفقات في صفحة إعدادات نوع المحتوى. يمكن تطويع كل دور مستخدمين بتحديد حجم الملفات التي يمكنهم رفعها، و أبعاد ملفات الصور.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@upload">وحدة الرفع</a> في كتيب الاستخدام.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
ar: المستخدمون الذين لديهم <a href="@permissions">صلاحية رفع الملفات</a> يمكنهم رفع مرفقات. المستخدمون الذين لديهم <a href="@permissions">صلاحية استعراض الملفات المرفوعة</a> بإمكانهم استعراض المرفقات المرفوعة. بإمكانك تحديد أنواع المحتوى التي يمكن أن يرفق معها ملفات في صفحة <a href="@types">إعدادات أنواع المحتوى</a>.

en: File uploads
ar: رفع الملفات

en: Control how files may be attached to content.
ar: تسمح للمستخدمين برفع الملفات، و إرفاقها مع المحتوى.

en: Allows users to upload and attach files to content.
ar: تسمح للمستخدمين برفع الملفات، و إرفاقها مع المحتوى.

en: User registration settings
ar: إعدادات تسجيل المستخدمين

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات بموافقة الإداريين.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: عند التأشير على هذا المربع، سيطلب من المستخدمين الجدد تأكيد عناوين بريدهم الإلكتروني قبل الولوج للموقع، كما ستعين لهم كلمات سر يولدها النظام. إذا ترك المربع غير مؤشر، سيلج المستجدون الجدد الموقع بعد تسجيلهم مباشرة، و سيتاح لهم اختيار كلمات سرهم خلال التسجيل.

en: User registration guidelines
ar: إرشادات تسجيل المستخدمين

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة تسجيل المستخدمين، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
ar: يرسل دروبال رسائل بريدية عند تسجيل مستخدمين جدد. يمكن أيضا إخطار المستخدمين بعد تعديل حساباتهم. يمكن تطويع نص الرسائل من خلال قوالب بسيطة.

en: Welcome, new user created by administrator
ar: رسالة ترحيب حساب أنشأه إداري

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: طَوِّع متن رسالة الترحيب التي ترسل لحسابات الأعضاء الجدد التي ينشئها إداريون.

en: Welcome, no approval required
ar: رسالة ترحيب في حالة عدم تطلب تأكيد

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة عدم الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ar: رسالة ترحيب بانتظار موافقة الإداريين

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Password recovery email
ar: متن رسالة استرجاع كلمة السر

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: طوع نص الرسالة المرسلة عند طلب كلمة سر جديدة.

en: Account activation email
ar: رسالة تفعيل حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند تفعيل الحساب (عندما يفعّل إداري حسابا لمستخدم سجّل قبلا في موقع يتطلب موافقة الإداري).

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Account blocked email
ar: رسالة منع حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند منع الحسابات.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Account deleted email
ar: رسالة حذف حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند حذف الحسابات.

en: Notify user when account is deleted.
ar: أخطِر المستخدم عند حذف حسابه.

en: Signature support
ar: دعم التوقيعات

en: Picture support
ar: دعم الصور

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
ar: دليل فرعي من الدليل "%dir" تخزن فيه الصور.

en: Picture maximum dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصور بالعنصورة.

en: Picture maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصورة

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصور بالكيلوبايت.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ar: اسم الدور. مثلا: "مشرف"؛ "محرر"؛ "مصمم".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ar: يوجد فعلا دور باسم %name. من فضلك اختر اسم دور آخرا.

en: The role has been renamed.
ar: تمت إعادة تسمية الدور.

en: The role has been deleted.
ar: تم حذف الدور.

en: Matches any number of characters, even zero characters
ar: مطابقة أي عدد من الحروف، حتى عدم وجود أي حروف

en: Matches exactly one character.
ar: مطابقة حرف واحد.

en: The access rule has been saved.
ar: تم حفظ قاعدة الوصول.

en: The access rule has been added.
ar: قاعدة الوصول أضيفت.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
ar: لم تُدخل أي قيمة. من فضلك أدخل مقطعا للاختبار ثم حاول مرة أخرى.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
ar: أدخل اسم مستخدم للتحقق ما إذا كان مسموحا به أم لا.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني للتحقق ما إذا كان مسموحا به أم لا.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
ar: أدخل اسم مستضيف أو عنوان بروتوكول إنترنت للتأكد إذا ما سيتم حجبه أم لا.

en: Check hostname
ar: تأكد من اسم المستضيف

en: The username %name is not allowed.
ar: اسم المستخدم %name غير مسموح به.

en: The username %name is allowed.
ar: اسم المستخدم %name مسموح به.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
ar: عنوان البريد الالكترونى %mail غير مسموح به.

en: The e-mail address %mail is allowed.
ar: عنوان البريد الالكترونى mail% مسموح به.

en: The hostname %host is not allowed.
ar: اسم المستضيف %host غير مسموح به.

en: The hostname %host is allowed.
ar: اسم المستضيف %host مسموح به.

en: There are currently no access rules.
ar: لا توجد حاليا أي قواعد للوصول.

en: E-mail new password
ar: إرسال كلمة المرور الجديدة إلى البريد الإلكتروني

en: %name is not allowed to request a new password.
ar: غير مسموح ل%name بطلب كلمة سر جديدة.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
ar: عفوا، لم يتم التعرف على %name كاسم مستخدم أو عنوان بريد إلكتروني.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال تعليمات إضافية إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف حساب %name؟

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
ar: كل المحتوى الذي نشره هذا المستخدم ستعزى إلى الحساب المجهول. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: %name has been deleted.
ar: تم حذف %name.

en: You must enter a username.
ar: يجب أن تدخل اسم مستخدم.

en: The username cannot begin with a space.
ar: يجب ألا يبدأ اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot end with a space.
ar: يجب ألا ينتهي اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ar: يجب ألا يحتوى اسم المستخدم على مسافات متتالية.

en: The username contains an illegal character.
ar: يحتوى اسم المستخدم على حرف غير مسموح به.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ar: اسم المستخدم %name طويل جدا: يجب الا يزيد أسم المستخدم عن %max حرفا.

en: You must enter an e-mail address.
ar: يجب أن تدخل بريدك الإلكترونى.

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: User list length
ar: طول قائمة المستخدمين

en: Online users
ar: المستخدمون عالخط

en: Enter the password that accompanies your username.
ar: أدخل كلمة المرور المصاحبة لاسم مستخدمك.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
ar: تم تسجيل الاسم %name باستخدام بريد إلكتروني محجوز ولهذا لم يمكنه تسجيل الدخول.

en: Signature settings
ar: إعدادات التوقيع

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
ar: لقد غُيّر نسق إدخال التوقيع إلى نسق لا تستطيع الوصول إليه. سيُغيّر إلى نسق تستطيع الوصول إليه عندما تحفظ هذه الصفحة.

en: Delete picture
ar: احذف الصورة

en: Check this box to delete your current picture.
ar: اختر هذا الصندوق لتحذف صورتك الحالية.

en: An administrator created an account for you at !site
ar: قام إداري بإنشاء حساب لك في !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
ar: !username
    
    لقد قام إداري في !site بإنشاء حساب لك. يمكنك الآن الولوج عبر !login_uri باستخدام اسم المستخدم وكلمة السر التاليين :
    
    اسم المستخدم: !username
    كلمة السر: !password
    
    يمكنك الولوج أيضا  بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ثم لصقه في شريط العنوان في متصفحك: 
    !login_url
    
    هذا الرابط صالح لاستخدام واحد فقط.
    
    بعد الولوج، ستُوجّه إلى !edit_uri حتى تتمكن من تغيير كلمة سرك.
    
    
    --  فريق !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
ar: تفاصيل حساب !username على !site (معلق لحين موافقة إداري الموقع)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
ar: !username
    
    شكرا لتسجيلك في !site. طلبك للعضوية معلق حاليا لحين الموافقة عليه. بمجرد الموافقة ستصلك رسالة بريدية تشرح الخطوات اللازمة للولوج وضبط كلمة السر والتفاصيل الأخرى.
    
    --  فريق !site

en: Replacement login information for !username at !site
ar: بيانات بديلة لولوج !username إلى !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
ar: !username،
    
    لقد طلب أحدهم إعادة ضبط كلمة سرك على !site.
    
    يمكنك الآن الولوج إلى !uri_brief بالنقر على الرابط التالي، أو نسخه ثم لصقه في متصفحك:
    
    !login_url
    
    هذا الرابط صالح لاستخدام واحد فقط، وتنتهي صلاحيته بعد يوم واحد. ولن يحصل شيء إذا لم تستخدمه.
    
    بعد الولوج ستُوجّه إلى !edit_uri حتى تتمكن من تغيير كلمة السر.

en: Account details for !username at !site (approved)
ar: تفاصيل حساب !username على !site (موافق عليه)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
ar: !username،
    
    تم تفعيل حسابك في !site.
    
    يمكنك الآن الولوج بالنقر على الرابط التالي، أو نسخه ثم لصقه في متصفحك:
    
    !login_url
    
    هذا الرابط صالح لاستخدام واحد فقط.
    
    بعد الولوج ستُوجّه إلى !edit_uri حتى تتمكن من تغيير كلمة السر.
    
    بمجرد ضبط كلمة السر ستستطيع الولوج إلى !login_uri في المستقبل باستخدام:
    اسم المستخدم: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
ar: تفاصيل حساب !username على !site (ممنوع)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
ar: !username،
    
    لقد مُنِع حسابك في !site.

en: Account details for !username at !site (deleted)
ar: تفاصيل حساب !username على !site (محذوف)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
ar: !username،
    
    لقد حُذِف حسابك في !site.

en: Unblock the selected users
ar: ارفع المنع عن المستخدمين المختارين

en: Block the selected users
ar: امنع المستخدمين المختارين

en: Delete the selected users
ar: احذف المستخدمين المختارين

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
ar: تسمح وحدة المستخدم للمستخدمين بالتسجيل على الموقع، و الولوج إليه، و الخروج منه. يستفيد المستخدمون من التسجيل في أن المحتوى الذي يقومون بإنشائه يرتبط بأسمائهم، كما يسمح بضبط العديد من الصلاحيات لأدوارهم. تسمح وحدة المستخدمين بأدوار للمستخدمين يمكنها بإعداد الصلاحيات بدقة كبيرة، بحيث يصبح كل دور قادرا على القيام بالأعمال التي يسمح له بها إداري النظام. كل مستخدم يتم إلحاقه بدور أو أكثر. يوجد دوران مبدئيان: <em>مجهول</em>، أي المستخدم الذي لم يلج، و <em>موثق</em>، أي المستخدم الذي ولج و تم التحقق منه.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
ar: باستطاعة المستخدمين استخدام أسمائهم أو معرفاتهم، و تهيئة إعداداتهم الشخصية في صفحات <em>حسابي</em>. على المستخدمين المسجلين إثبات شخصيتهم إما باستخدام اسم و كلمة سر محليين، أو عبر OpenID (وسيلة اختيارية وآمنة للولوج إلى العديد من المواقع باستخدام اسم مستخدم وكلمة سر واحدة). في بعض الإعدادات يتاح للمستخدمين إثبات الهوية باستخدام اسم مستخدم أو كلمة سر من موقع دروبال آخر أو عبر وسائل أخرى مخصوصة للموقع.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
ar: كل زائر يدخل إلى موقعك يمنح معرفا وحيدا يسمى معرف الجلسة والذي يحفظ في كعكة. من أجل الحفاظ على السرية فإن هذه الكعكة لا تحتوي على معلومات شخصية، ولكن تستخدم كمفتاح لاسترجاع معلومات المستخدم المسجلة في خادومك. على المستخدمين تفعيل الكعكات في متصفحاتهم أثناء استخدام موقعك.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@user">وحدة المستخدمين</a> في كتيب الاستخدام.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
ar: يسمح دروبال للمستخدمين بالتسجيل، و الولوج، و الخروج، و تحرير ملفاتهم الشخصية... لا يسمح للمستخدمين بنشر أي محتوى حتى ينشئوا حسابات مستخدمين.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
ar: تمكن هذه الصفحة الإداريين من تسجيل مستخدمين جدد. يجب أن تكون عناوين البريد الإلكتروني وأسماء المستخدمين فريدة.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
ar: اضبط قواعد وصول أسماء المستخدمين و عناوين البريد الإلكتروني للمستخدمين الجدد <em>و</em> المستخدمين الحاليين (المستخدمين الوالجين حاليا لن يتم إخراجهم) إذا طابق اسم مستخدم أو بريده أي اسم أو بريد ممنوع و لم يطابق اسما أو بريدا مسموحا به فلن يسمح للمستخدم بإنشاء حساب جديد أو الولوج إلى حسابه. أما أدوار المستضيفات فتؤثر في كل الصفحات و ليس مجرد صفحة التسجيل.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
ar: تسمح لك الصلاحيات بالتحكم في الأشياء التي يمكن للمستخدمين عملها في موقعك. كل دور مستخدمين (معرف في <a href="@role">صفحة أدوار المستخدمين</a>) له مجموعة صلاحيات خاصة به. مثلا، يمكنك منح المستخدمين المصنفين كإداريين صلاحية إدارة العقد، و منع المستخدمين "الموثقين" من ذلك. يمكنك استخدام الصلاحيات لإعطاء خدمات جديدة للمستخدمين المميزين (التنويه عن المحتوى الجديد، مثلا)، كما تسمح الصلاحيات بمشاركة المستخدمين الموثقين في أعباء إدارة المواقع الضخمة.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
ar: <p>تسمح لك الأدوار بالضبط الدقيق لأمان و إدارة دروبال. يعرف الدور <a href="@permissions">صلاحيات</a> مجموعة من المستخدمين. من الأمثلة على الأدوار: مستخدم مجهول؛ مستخدم معرف؛ مراقب؛ إداري... عرف في هذه المنطقة <em>أسماء الأدوار</em> للأدوار المختلفة. لتحذف دورا، اختر "تحرير".</p> <p>بشكل مبدئي، يأتي دروبال بنوعين من الأدوار:</p>
    <ul>
    <li>المستخدم المجهول: يستخدم هذا الدور للمستخدمين الذين لا يملكون حسابات، أو الذين لم يعرفوا أنفسهم.</li>
    <li>المستخدم المعرف: يعين هذا الدور آليا إلى المستخدمين ولوجهم.</li>
    </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
ar: أدخل نمطا بسيطا (يمكن استخدام "*" كجوكر) للبحث عن اسم مستخدم.مثلا، يمكن البحث عن "مح" ليعطي دروبال يعطى نتائج مثل "محمد" و "محمود" و "محفوظ".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
ar: مرحبا ف دروبال. أنت الآن المستخدم #1، وهذا يعطيك كامل التحكم في موقعك.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
ar: </p><p> كلمة سرك <strong>%pass</strong>. يمكنك تغييرها أدناه.</p>

en: New external user: %name using module %module.
ar: مستخدم خارجي جديد: %name يستخدم وحدة %module.

en: Deleted user: %name %email.
ar: حُذف المستخدم: %name ‏%email.

en: administer permissions
ar: يدير الصلاحيات

en: administer users
ar: يدير المستخدمين

en: access user profiles
ar: يصل إلى ملفات المستخدمين

en: change own username
ar: يغير اسم المستخدم الخاص به

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
ar: اضبط السلوك المبدئي للمستخدمين، بما فيها متطلبات التسجيل، و البريد الإلكتروني، و صور المستخدمين.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ar: حدد الوصول إلى الخصائص باختيار صلاحيات الأدوار.

en: Edit role
ar: تحرير الدور

en: Access rules
ar: قواعد الوصول

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
ar: اسرد و أنشئ قواعد لتمنع أسماء مستخدمين بعينها، أو عناوين بريد إلكتروني، و عناوين بروتوكول إنترنت.

en: Check rules
ar: راجع القواعد

en: Manages the user registration and login system.
ar: تدير نظام تسجيل و ولوج المستخدمين.

en: By !author at @date
ar: كتبه !author يوم @date

en: Chameleon
ar: الحرباء

en: Minimalist tabled theme with light colors.
ar: سمة مجدولة بسيطة ذات ألوان فاتحة.

en: Marvin
ar: مارڤن

en: Boxy tabled theme in all grays.
ar: سمة صناديق مجدولة رمادية اللون.

en: Garland
ar: جَرلاند

en: Minnelli
ar: مِنّلي

en: Skip navigation
ar: تجاوز الإبحار

en: Pushbutton
ar: زر ضغط

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
ar: سمة مجدولة، متعددة الأعمدة، بألوان زرقاء وبرتقالية.

en: !site_name blogs
ar: مدونات !site_name

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
ar: لحذف كل التخزين المؤقت، اضغط زر الحذف في <a href="@performance">صفحة الأداء</a>.

en: Your OpenID
ar: OpenID الخاص بك

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
ar: سيتم ربط هوية OpenID هذه بحسابك بعد التسجيل.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: Published comment %subject.
ar: تم نشر التعليق %subject.
