Drupal core (6.29) - en to fi translation catalogue (3047 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: user
fi: käyttäjä

en: Filter HTML tags
fi: HTML-tagien suodatus

en: Show on every page except the listed pages.
fi: Näytä kaikilla paitsi näillä sivuilla.

en: Show on only the listed pages.
fi: Näytä vain näillä sivuilla.

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Create a new user account.
fi: Luo uusi käyttäjätili.

en: Request new password via e-mail.
fi: Pyydä uutta salasanaa sähköpostitse.

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Closed
fi: Suljettu

en: Wrong username or password.
fi: Väärä käyttäjänimi tai salasana.

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: closed
fi: suljettu

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: deny
fi: estä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Log
fi: Loki

en: RSS feed
fi: RSS-syöte

en: Explanation or submission guidelines
fi: Selitys tai ohjeet

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: not verified
fi: ei varmistettu

en: Last updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: new
fi: uudet

en: error
fi: virhe

en: Tags
fi: Tagit

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: The title of the block as shown to the user.
fi: Lohkon otsikko sellaisena kuin se näytetään käyttäjille.

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: cron
fi: cron-ajastin

en: Ash
fi: Tuhkanharmaa

en: Aquamarine
fi: Akvamariini

en: Belgian Chocolate
fi: Belgian suklaa

en: Citrus Blast
fi: Sitruspamaus

en: Cold Day
fi: Jäätävä päivä

en: Greenbeam
fi: Vihersäde

en: Mediterrano
fi: Välimerellinen

en: Mercury
fi: Elohopea

en: Nocturnal
fi: Yöllinen

en: Olivia
fi: Oliivinvihreä

en: Pink Plastic
fi: Pinkki muovi

en: Shiny Tomato
fi: Kiiltävä tomaatti

en: Teal Top
fi: Sinivihreä

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: view
fi: näkymä

en: updated
fi: päivitetty

en: Available variables are:
fi: Mahdolliset muuttujat ovat:

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Release notes
fi: Julkaisutiedote

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Variable
fi: Muuttuja

en: There are currently no posts in this category.
fi: Tämän termin mukaisia kirjoituksia ei tällä hetkellä ole.

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Synonyms
fi: Synonyymit

en: Multiple select
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Parents
fi: Ylätermit

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fi: Kunkin tason sivut järjestetään ensimmäiseksi painon ja  sen jälkeen otsikon perusteella.

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Add container
fi: Lisää säiliö

en: Settings
fi: Asetukset

en: Add category
fi: Lisää kategoria

en: Name
fi: Nimi

en: edit container
fi: muokkaa säiliötä

en: edit
fi: muokkaa

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: up
fi: ylös

en: Go to parent page
fi: Mene yläsivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: category
fi: kategoria

en: Outline
fi: Hierarkia

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Session opened for %name.
fi: Istunto avattu tunnukselle %name.

en: Help
fi: Ohje

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitys

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: High
fi: Korkein

en: Low
fi: Alin

en: Time
fi: Aika

en: View
fi: Näytä

en: History
fi: Historia

en: The configuration options have been reset to their default values.
fi: Asetukset on palautettu oletusarvoihinsa.

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Modules
fi: Moduulit

en: Clear index
fi: Tyhjennä indeksi

en: edit forum
fi: muokkaa foorumia

en: Forum name
fi: Foorumin nimi

en: forum
fi: foorumi

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa foorumin %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
fi: Foorumi %term sekä sen alifoorumit ja kirjoitukset on poistettu.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
fi: foorumi: poistettu %term sekä sen alifoorumit ja kirjoitukset

en: Region
fi: Alue

en: Menu
fi: Valikko

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Core - optional
fi: Ydin - valinnaiset

en: never
fi: ei koskaan

en: The username %name does not exist.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole olemassa.

en: mail
fi: posti

en: Add item
fi: Lisää kohta

en: actions
fi: toimenpiteet

en: aggregator
fi: syötteiden kerääjä

en: read more
fi: lue lisää

en: Update interval
fi: Päivitysväli

en: The fully-qualified URL of the feed.
fi: Syötteen kokonainen osoite.

en: Add forum
fi: Lisää foorumi

en: path
fi: polku

en: Add term
fi: Lisää termi

en: Screenshot for %theme theme
fi: Kuva teemasta %theme

en: no screenshot
fi: ei kuvaa

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Access log settings
fi: Osumien kirjaamisen asetukset

en: Enable access log
fi: Ota käyttöön osumien kirjaaminen

en: Discard access logs older than
fi: Poista lokimerkinnät, jotka ovat vanhempia kuin

en: Preview comment
fi: Esikatsele kommenttia

en: Unassign
fi: Poista tilanteesta

en: Please contact the site administrator.
fi: Ota yhteys sivuston ylläpitäjään.

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tälle sivulle.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Settings for @role
fi: Roolin @role asetukset

en: Permitted file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fi: Tiedostopäätteet, joita tämän roolin käyttäjät voivat tallentaa palvelimelle. Erottele päätteet välilyönnillä jättämällä tiedostopäätteen etupiste pois.

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: type
fi: tyyppi

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: User
fi: Käyttäjä

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: file
fi: tiedosto

en: status
fi: tila

en: Error
fi: Virhe

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: Node
fi: Solmu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Create
fi: Luo

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Save categories
fi: Tallenna kategoriat

en: Content management
fi: Sisällönhallinta

en: Menu item
fi: Valikon kohta

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fi: Polku johon tämä valikon kohta viittaa. Tämä voi olla Drupalin sisäinen polku, kuten %add-node tai ulkoinen verkko-osoite, kuten %drupal. Jos haluat linkin johtavan etusivulle, kirjoita %front.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
fi: Jos valitset tämän vaihtoehdon ja tällä kohdalla on alakohtia, se näytetään aina laajennettuna.

en: Parent item
fi: Yläkohta

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: Question
fi: Kysymys

en: Add child page
fi: Lisää alasivu

en: Printer-friendly version
fi: Tulostettava sivu

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: Remove from outline
fi: Poista kirjasta

en: Unknown export format.
fi: Tuntematon vientimuoto.

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Post
fi: Kirjoitus

en: Last post
fi: Uusin kirjoitus

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Page
fi: Sivu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Footer message
fi: Alatunnisteviesti

en: Mission
fi: Tehtävä

en: Search box
fi: Hakukenttä

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Public registrations
fi: Julkiset rekisteröitymiset

en: Only site administrators can create new user accounts.
fi: Vain ylläpitäjät voivat luoda uusia käyttäjätilejä.

en: Url
fi: Osoite

en: Host
fi: Isäntä

en: Available updates
fi: Saatavilla olevat päivitykset

en: Manual update check
fi: Päivitysten tarkistaminen käsin

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Check manually
fi: Tarkista käsin

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: Drupal core update status
fi: Drupalin ytimen päivitysten tila

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Update status
fi: Päivitystiedot

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
fi: Valikon kohtaa voi mukauttaa ja säätää vain silloin, kun valikkomoduuli on <a href="@modules-page">käytössä</a>.

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Selected
fi: Valittu

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fi: Valitse <em>Kyllä</em> jos haluat, että kategoria valitaan oletuksena.

en: You must enter a category.
fi: Sinun on valittava kategoria.

en: You must enter one or more recipients.
fi: Anna yksi tai useampi vastaanottaja.

en: Category %category has been added.
fi: Kategoria %category on lisätty.

en: Category %category has been updated.
fi: Kategoria %category on päivitetty.

en: Are you sure you want to delete %category?
fi: Haluatko varmasti poistaa kategorian %category?

en: Category %category has been deleted.
fi: Kategoria %category on poistettu.

en: Hourly threshold
fi: Tuntikohtainen rajoitus

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fi: Et voi lähettää enempää kuin %number viestiä tunnissa. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Your name
fi: Nimesi

en: Your e-mail address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Send e-mail
fi: Lähetä sähköpostia

en: You must select a valid category.
fi: Kirjoita kelvollinen kategoria.

en: You must enter a valid e-mail address.
fi: Sinun täytyy syöttää kelvollinen sähköpostiosoite.

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Custom
fi: Oma

en: Throttle
fi: Kiihdytys

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Locale
fi: Lokalisointi

en: Title field label
fi: Otsikkokentän nimi

en: Body field label
fi: Sisältökentän nimi

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Revisions
fi: Versiot

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: Poll duration
fi: Kyselyn kesto

en: Explanation
fi: Selitys

en: Selection options
fi: Valinnan asetukset

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Role name
fi: Roolin nimi

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Theme configuration
fi: Teeman asetukset

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Vote
fi: Äänestä

en: Count
fi: Laskuri

en: RSS - blogs
fi: RSS - blogit

en: Search settings
fi: Haun asetukset

en: Mode
fi: Tila

en: blocked
fi: suljettu

en: active
fi: aktiivinen

en: OPML feed
fi: OPML-syöte

en: configure
fi: Muokkaa

en: Number of news items in block
fi: Lohkossa näytettävien aiheiden määrä

en: View this feed's recent news.
fi: Näytä tämän syötteen uusimmat aiheet.

en: View this category's recent news.
fi: Näytä tämän kategorian uusimmat aiheet.

en: Feed overview
fi: Syötteiden yleiskatsaus

en: Items
fi: Aiheet

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Next update
fi: Seuraava päivitys

en: %time left
fi: %time jäljellä

en: remove items
fi: poista aiheita

en: update items
fi: päivitä

en: Category overview
fi: Kategorioiden yleiskatsaus

en: Categorize
fi: Luokittele

en: You are not allowed to categorize this feed item.
fi: Sinulla ei ole oikeutta luokitella tätä aihetta.

en: The categories have been saved.
fi: Kategoriat on tallennettu.

en: Updated:
fi: Syötteen kokonainen osoite.

en: blog it
fi: bloggaa

en: Comment on this news item in your personal blog.
fi: Kommentoi aihetta blogissasi.

en: %age old
fi: %age vanha

en: %ago ago
fi: %ago sitten

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Items shown in sources and categories pages
fi: Lähde- ja kategoriasivuilla näytettävät aiheet

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
fi: Osoitteesta %URL löytyvä syöte on jo lisätty. Syötä osoite, joka ei ole vielä käytössä.

en: The feed %feed has been updated.
fi: Syöte %feed on päivitetty.

en: Feed %feed deleted.
fi: Syöte %feed poistettu.

en: The feed %feed has been deleted.
fi: Syöte %feed on poistettu.

en: Feed %feed added.
fi: Syöte %feed lisätty.

en: The feed %feed has been added.
fi: Syöte %feed on lisätty.

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: The news items from %site have been removed.
fi: Sivustolta %site kerätyt aiheet on poistettu.

en: administer news feeds
fi: syötteiden keräämisen ylläpito

en: access news feeds
fi: kerättyjen syötteiden lukeminen

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Read full article to view attachments.
fi: Lue koko artikkeli nähdäksesi sen liitteet.

en: 1 attachment | @count attachments
fi[0]: 1 liite
fi[1]: @count liitettä

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Last reply
fi: Viimeisin vastaus

en: System
fi: Järjestelmä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Send
fi: Lähetä

en: Code
fi: Koodi

en: No posts available.
fi: Yhtään kirjoitusta ei ole saatavilla.

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Add a role to the selected users
fi: Lisää rooli valituille käyttäjille

en: Remove a role from the selected users
fi: Poista rooli valituilta käyttäjiltä

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: Recent posts
fi: Uusimmat kirjoitukset

en: Navajo
fi: navajo

en: Table
fi: Taulukko

en: Mon
fi: Ma

en: Tue
fi: Ti

en: Wed
fi: Ke

en: Thu
fi: To

en: Fri
fi: Pe

en: Sat
fi: La

en: Sun
fi: Su

en: May
fi: Toukokuu

en: Forum
fi: Foorumi

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Other
fi: Muu

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Color
fi: Väri

en: Theme-specific settings
fi: Teemakohtaiset asetukset

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat ainoastaan teemaan %theme ja kaikkiin siihen perustuviin tyyleihin.

en: access content
fi: sisällön lukeminen

en: Allow
fi: Sallittu

en: Deny
fi: Estetty

en: Signatures
fi: Allekirjoitukset

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Updated URL for feed %title to %url.
fi: Syötteen %title osoitteeksi on vaihdettu %url.

en: Blog
fi: Blogi

en: Jump to the first comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen kommenttiin.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen uuteen kommenttiin.

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Add a new comment to this page.
fi: Lisää tälle sivulle uusi kommentti.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fi: Kerro mielipiteesi tästä kirjoituksesta.

en: No terms available.
fi: Yhtään termiä ei ole saatavilla.

en: reset
fi: nollaa

en: String
fi: Merkkijono

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Minimum cache lifetime
fi: Sivuvälimuistin minimielinaika

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: 1 vote | @count votes
fi[0]: 1 ääni
fi[1]: @count ääntä

en: Site maintenance
fi: Sivuston huolto

en: Online
fi: Sivusto on käytössä

en: Off-line
fi: Sivusto ei ole käytössä

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fi: Sivuston ollessä käytössä kaikki vierailijat voivat selailla sitä normaalisti. Kun asetus on "ei käytössä", käyttäjät joilla on "sivuston asetusten ylläpito" -oikeus voivat kirjautua huoltamaan sivustoa <a href="@user-login">sisäänkirjautumissivun</a> kautta. Kaikki muut käyttäjät näkevät viestin, jonka voi asettaa alla.

en: Site off-line message
fi: "Sivusto ei ole käytössä" -viesti

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fi: Viesti, joka näytetään vierailijoille kun sivusto ei ole käytössä.

en: Default front page
fi: Oletusetusivu

en: Top pages
fi: Suosituimmat sivut

en: Create content
fi: Luo sisältöä

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Uninstall
fi: Asennuksen poisto

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Recent hits
fi: Viimeisimmät vierailut

en: The comment no longer exists.
fi: Kommenttia ei enää ole.

en: The comment and all its replies have been deleted.
fi: Kommentti ja kaikki sen vastaukset on poistettu.

en: Do not display
fi: Älä näytä

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fi: Näytä vain, jos seuraava PHP-koodi palauttaa arvon <code>TRUE</code> (PHP-tila, vain asiantuntijoille).

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Profile
fi: Profiili

en: Votes
fi: Äänet

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Session closed for %name.
fi: Tunnuksen %name istunto on suljettu.

en: Tracker
fi: Seuranta

en: You have to specify a valid date.
fi: Sinun on annettava kelvollinen päiväys.

en: Server settings
fi: Palvelimen asetukset

en: The name %name is a reserved username.
fi: Käyttäjätunnus %name on varattu.

en: The field %field is required.
fi: Kenttä %field on pakollinen.

en: 1 new | @count new
fi[0]: 1 uusi
fi[1]: @count uutta

en: Add rule
fi: Lisää sääntö

en: Delete rule
fi: Poista sääntö

en: Table prefix
fi: Taulun etuliite

en: Database username
fi: Tietokannan käyttäjätunnus

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Add user
fi: Lisää käyttäjä

en: Formatting guidelines
fi: Muotoiluohjeet

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Authored on
fi: Luotu

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
fi: Muoto: %time. Jätä tyhjäksi käyttääksesi lomakkeen lähetysaikaa.

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Attachments
fi: Liitteet

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
fi: Liitetiedostoihin tehdyt muutokset eivät ole pysyviä ennen kuin tallennat kirjoituksen. Listan ensimmäinen tiedosto lisätään RSS-syötteisiin.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
fi: Liitetiedostot on poistettu käytöstä. Tiedostohakemistojen asetuksia ei ole määritelty oikein.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
fi: Siirry <a href="@admin-file-system">tiedostojärjestelmän ylläpitosivulle</a>.

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä anonyymien käyttäjien sivuvälimuisti, ja CSS:n sekä JavaScriptin optimointi.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
fi: Suurin sallittu kuvan koko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim 640x480).  Arvolla 0 ei rajoituksia.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
fi: %role tiedostokoon rajoitus täytyy olla numero ja suurempi kuin nolla.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
fi: %role suurin sallittu yksittäisen latauksen tiedostokoko on suurempi kuin sallittu tiedostojen yhteenlaskettu käyttäjäkohtainen koko

en: Maximum resolution for uploaded images
fi: Tallennettavien kuvien suurin sallittu tarkkuus

en: WIDTHxHEIGHT
fi: LEVEYSxKORKEUS

en: Maximum file size per upload
fi: Suurin latauskohtainen tiedostokoko

en: Total file size per user
fi: Tiedostojen käyttäjäkohtainen kokonaismäärä

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
fi: Tiedostojen käyttäjäkohtainen maksimimäärä palvelimella (megabitteinä).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
fi: [<a href="@link">lisää ohjeita...</a>]

en: Arabic
fi: arabia

en: English
fi: englanti

en: French
fi: ranska

en: Italian
fi: italia

en: Spanish
fi: espanja

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Are you sure you want to delete these items?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä kohteet?

en: The items have been deleted.
fi: Kohteet on poistettu.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fi: Kelvollinen sähköpostiosoite. Järjestelmän sinulle lähettämät sähköpostit menevät tähän osoitteeseen. Osoitetta ei julkisteta ja sitä käytetään vain, jos tahdot tilata uuden salasanan, tai jos haluat saada tiettyjä uutisia tai ilmoituksia sähköpostitse.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fi: Sähköpostiosoite %email on jo rekisteröity. <a href="@password">Oletko unohtanut salasanasi?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
fi: Sähköpostiosoitteella %email pääsy on kielletty.

en: Remove items
fi: Poista aiheita

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: Sources
fi: Lähteet

en: !title category latest items
fi: Kategorian !title uusimmat aiheet

en: !title feed latest items
fi: Syötteen !title uusimmat aiheet

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
fi: Kategoria nimeltä %category on jo olemassa. Anna nimi, joka ei ole vielä käytössä.

en: The category %category has been updated.
fi: Kategoria %category on päivitetty.

en: Category %category deleted.
fi: Kategoria %category poistettu.

en: The category %category has been deleted.
fi: Kategoria %category on poistettu.

en: Category %category added.
fi: Kategoria %category lisätty.

en: The category %category has been added.
fi: Kategoria %category on lisätty.

en: aggregator - @title
fi: syötteiden kerääjä - @title

en: 1 item | @count items
fi[0]: 1 aihe
fi[1]: @count aihetta

en: Add menu
fi: Lisää valikko

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
fi: Haluatko varmasti poistaa valikosta kohdan %item?

en: The menu item %title has been deleted.
fi: Valikosta poistettiin kohta %title.

en: Deleted menu item %title.
fi: Valikosta poistettiin kohta %title.

en: menu
fi: valikko

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: update
fi: päivitä

en: View user profile.
fi: Näytä käyttäjäprofiili.

en: locked
fi: lukittu

en: Titles only
fi: Vain otsikot

en: Full text
fi: Koko teksti

en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi perua.

en: Upload picture
fi: Lataa kuva palvelimelle

en: Message:
fi: Viesti:

en: Language file
fi: Kielitiedosto

en: published
fi: julkaistu

en: Average page generation time
fi: Keskimääräinen sivun luontinopeus

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Show only users where
fi: Näytä ainoastaan käyttäjät joiden

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Undo
fi: Kumoa

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: @time ago
fi: @time sitten

en: No users available.
fi: Yhtään käyttäjää ei ole saatavilla.

en: No users selected.
fi: Yhtään käyttäjää ei ole valittuna.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fi: Havaittiin vihamielinen yritys muuttaa suojattuja käyttäjätietokenttiä.

en: Select all rows in this table
fi: Valitse kaikki taulukon rivit

en: Deselect all rows in this table
fi: Poista kaikkien rivien valinnat

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Please enter some keywords.
fi: Ole hyvä, anna joitakin avainsanoja.

en: Request new password
fi: Pyydä uutta salasanaa

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä ilman ylläpidon hyväksyntää.

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Languages
fi: Kielet

en: Topics
fi: Aiheet

en: Topic
fi: Aihe

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
fi: Tallennettavan tiedoston enimmäiskoko (megatavuissa).

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Delete menu
fi: Poista valikko

en: Edit menu item
fi: Muokkaa valikon kohtaa

en: Reset menu item
fi: Palauta valikon kohdan asetukset oletusarvoihinsa

en: Delete menu item
fi: Poista valikon kohta

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: Locale settings
fi: Lokalisoinnin asetukset

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: How many content items to display in "day" list.
fi: Kuinka monta kirjoitusta näytetään "Tämänpäiväiset" -listassa

en: Jan
fi: Tam

en: Feb
fi: Hel

en: Mar
fi: Maa

en: Apr
fi: Huh

en: Jun
fi: Kes

en: Jul
fi: Hei

en: Aug
fi: Elo

en: Sep
fi: Syy

en: Oct
fi: Lok

en: Nov
fi: Mar

en: Dec
fi: Jou

en: Posts
fi: Kirjoitukset

en: Mission statement
fi: Sivuston tehtävä

en: Configure permissions
fi: Säädä käyttöoikeuksia

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Existing system path
fi: Olemassaoleva järjestelmäpolku

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fi: Kirjoita olemassa oleva polku, jolle haluat luoda aliaksen. Esimerkiksi: node/28, forum/1 tai taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Kirjoita vaihtoehtoinen polku, josta tämä sivu löytyy.  Esimerkki: kirjoita "yhteystiedot" luodessasi yhteystietosivua.  Käytä suhteellista polkua äläkä lisää kauttaviivaa alkuun, tai alias ei toimi.

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Choice
fi: Vaihtoehto

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Number of day's top views to display
fi: Päivän suosituimpien määrä

en: Number of all time views to display
fi: Kaikkien aikojen suosituimpien määrä

en: Number of most recent views to display
fi: Viimeksi katsottujen määrä

en: The settings have not been saved because of the errors.
fi: Asetuksia ei ole talletettu virheiden takia.

en: Spam link deterrent
fi: Roskapostilinkkien esto

en: profile
fi: profiili

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Autocomplete taxonomy
fi: Luokittelun automaattitäydennys

en: Send yourself a copy.
fi: Lähetä itsellesi kopio.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
fi: !name (!name-url) on lähettänyt sinulle viestin yhteydenottolomakkeesi (!form-url) kautta sivustolla !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
fi: Jos et halua vastaanottaa tällaisia sähköpostiviestejä, voit muuttaa asetuksiasi osoitteessa !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
fi: %name-from lähetti sähköpostia käyttäjälle %name-to.

en: The message has been sent.
fi: Viesti on lähetetty.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
fi: !name lähetti viestin käyttäen lomaketta !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
fi: %name-from lähetti sähköpostin koskien aihetta %category.

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: role
fi: rooli

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa lohkon %name?

en: The block %name has been removed.
fi: Lohko %name on poistettu.

en: list terms
fi: termien tarkastelu

en: add terms
fi: termien lisääminen

en: Created new term %term.
fi: Luotiin uusi termi %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa termin %title?

en: Deleted term %name.
fi: Termi %name poistettu.

en: warning
fi: varoitus

en: No statistics available.
fi: Tilastoja ei ole saatavilla.

en: Last run !time ago
fi: Suoritettu viimeksi !time sitten

en: Never run
fi: Ei suoritettu koskaan

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Blocked
fi: Suljettu

en: critical
fi: kriittinen

en: Default permitted file extensions
fi: Oletuksena sallitut tiedostotyypit

en: Optimize JavaScript files
fi: Optimoi JavaScript-tiedostot

en: Results
fi: Tulokset

en: Older polls
fi: Vanhemmat kyselyt

en: View the list of polls on this site.
fi: Näytä lista tämän sivuston kyselyistä.

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: You must fill in at least two choices.
fi: Anna vähintään kaksi vaihtoehtoa.

en: open
fi: avoin

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
fi: Tämä taulukko näyttää kaikki tässä kyselyssä annetut äänet. Jos anonyymien käyttäjien annetaan äänestää, heidät tunnistetaan äänestämiseen käytetyn tietokoneen IP-osoitteen perusteella.

en: Visitor
fi: Vierailija

en: Cancel your vote
fi: Peru antamasi ääni

en: View the current poll results.
fi: Näytä kyselyn tämänhetkiset tulokset.

en: vote on polls
fi: kyselyissä äänestäminen

en: cancel own vote
fi: oman äänen peruuttaminen

en: inspect all votes
fi: kaikkien äänten tarkastelu

en: List terms
fi: Listaa termit

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fi: Termin poistaminen poistaa myös kaikki sen mahdolliset alatermit. Tätä ei voi perua.

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: Syndicate
fi: Syötteet

en: Syndicate content
fi: Julkaise syötteitä

en: Blogs
fi: Blogit

en: Books
fi: Kirjat

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Rivillä %line oli seuraava virhe: "%error".

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Rivillä %line oli seuraava virhe: "%error".

en: Forums
fi: Foorumit

en: administer taxonomy
fi: luokittelun ylläpito

en: access administration pages
fi: ylläpitosivuille pääsy

en: administer filters
fi: suodattimien ylläpito

en: view revisions
fi: versioiden tarkastelu

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: !date by !username
fi: !date, !username

en: revert
fi: palauta

en: Revision
fi: Versio

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: The specified passwords do not match.
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan.

en: Track
fi: Seuranta

en: No forums defined
fi: Yhtään foorumia ei ole määritelty.

en: This topic has been moved
fi: Tämä keskustelu on siirretty

en: User management
fi: Käyttäjien hallinta

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: e-mail
fi: sähköposti

en: permission
fi: käyttöoikeus

en: Your vote was recorded.
fi: Äänesi on kirjattu.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fi: Järjestä mielipidekyselyitä, jotka perustuvat monivalintakykymyksiin.

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
fi: Salasanasi ja lisäohjeita on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: Fiji
fi: Fidži

en: Length of trimmed posts
fi: Lyhennelmien pituus

en: 200 characters
fi: 200 merkkiä

en: 400 characters
fi: 400 merkkiä

en: 600 characters
fi: 600 merkkiä

en: 800 characters
fi: 800 merkkiä

en: 1000 characters
fi: 1000 merkkiä

en: 1200 characters
fi: 1200 merkkiä

en: 1400 characters
fi: 1400 merkkiä

en: 1600 characters
fi: 1600 merkkiä

en: 1800 characters
fi: 1800 merkkiä

en: 2000 characters
fi: 2000 merkkiä

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fi: Automaattisesti luotujen lyhennelmien pituus. Drupal katkaisee pitkät kirjoitukset tästä kohtaa. Lyhennelmiä käytetään esim. etusivulla ja RSS-syötteissä. Jos valitset "Rajoittamaton", kirjoituksia ei lyhennetä. Jos kirjoitat oman lyhennelmän, tätä asetusta ei käytetä. Huomaa myös, että tätä asetusta käytetään vain silloin, kun sisältöä luodaan tai päivitetään. Se ei vaikuta jo luotuihin lyhennelmiin.

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: File settings
fi: Tiedostoasetukset

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fi: Tiedostopääte joita käyttäjät voivat oletuksena tallentaa. Erottele päätteet välilyönnillä jättämällä tiedostopäätteen etupiste pois.

en: Default maximum file size per upload
fi: Tallennettavan tiedoston oletuskokorajoitus

en: MB
fi: MT

en: Default total file size per user
fi: Käyttäjän tiedostojen yhteenlaskettu koko (oletus)

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fi: PHP:n asetuksissa tiedostokohtaiseksi kokorajoitukseksi on asetettu %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
fi: Palvelinympäristöstäsi riippuen, näitä asetuksia saatetaan voida muuttaa järjestelmänlaajuisesti php.ini tiedostossa, php.ini tiedostossa Drupalin juurihakemistossa, Drupal sivuston settings.php tiedostossa, tai .htaccess tiedostossa Drupalin juurihakemistossa.

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: The description displayed when hovering over a menu item.
fi: Kuvaus, joka näytetään jätettäessä hiiri valikon kohdan päälle.

en: XML feed
fi: XML-syöte

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Gray
fi: Harmaa

en: Attach new file
fi: Liitä uusi tiedosto

en: Attach
fi: Liitä

en: List files by default
fi: Listaa tiedostot oletuksena

en: File system path
fi: Tiedostojärjestelmän polku

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
fi: <a href="@link" title="@title">lisää</a>

en: Redirect to URL
fi: Ohjaa osoitteeseen

en: details
fi: yksityiskohdat

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole aktivoitu tai se on suljettu.

en: Login attempt failed for %user.
fi: Käyttäjän %user kirjautumisyritys epäonnistui.

en: Revision of %title from %date
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fi: Sen käyttäjän tunnus, jolle haluat antaa omistuksen.

en: Please enter a valid username.
fi: Anna käyttäjätunnus.

en: Please enter a valid email address or %author.
fi: Kirjoita kelvollinen sähköpostiosoite tai %author.

en: Manage the actions defined for your site.
fi: Määrittele, millaisia toimenpiteitä Drupal voi tehdä automaattisesti.

en: Delete action
fi: Poista toimenpide

en: Actions available to Drupal:
fi: Drupalin käytettävissä olevat toimenpiteet:

en: The action has been successfully saved.
fi: Toimenpiteen tallentaminen onnistui.

en: Deleted action %aid (%action)
fi: Poistettiin toimenpide %aid (%action)

en: Action '%action' added.
fi: Lisättiin toiminto '%action'.

en: Remove orphaned actions
fi: Poista orvot toimenpiteet

en: administer actions
fi: toimenpiteiden ylläpito

en: Themes
fi: Teemat

en: Story
fi: Artikkeli

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: administer nodes
fi: solmujen ylläpito

en: administer comments
fi: kommenttien ylläpito

en: Delete comments
fi: Poista kommentit

en: not published
fi: ei julkaistu

en: by
fi: Kirjoittanut

en: The comments have been deleted.
fi: Kommentit on poistettu.

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
fi: Kommenttisi on hyväksyttävänä, ja se julkaistaan ylläpidon hyväksyttyä sen.

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Protected
fi: Suojattu

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Hits
fi: Osumia

en: not sticky
fi: ei kiinnitetty

en: sticky
fi: kiinnitetty

en: not promoted
fi: ei näytetä etusivulla

en: promoted
fi: näytetään etusivulla

en: Default options
fi: Oletusasetukset

en: Read only
fi: Vain luku

en: Contact settings
fi: Yhteydenottoasetukset

en: Reset password
fi: Uusi salasana

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Finished
fi: Valmis

en: Line break converter
fi: Rivinvaihdon muunnin

en: Temporary directory
fi: Väliaikainen hakemisto

en: date
fi: päiväys

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: upload files
fi: tiedostojen siirto

en: Site configuration
fi: Sivuston asetukset

en: The specified date is invalid.
fi: Päiväys on virheellinen.

en: Choice @n
fi: Vaihtoehto @n

en: Password strength:
fi: Salasanan vahvuus:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
fi: Suosittelemme, että valitset salasanan jossa on vähintään kuusi merkkiä. Sen tulisi sisältää numeroita, välimerkkejä ja sekä suuria että pieniä kirjaimia.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
fi: Salasana ei ole turvallinen, koska siinä on liian vähän vaihtelua. Kokeile seuraavaa:

en: Adding both upper and lowercase letters.
fi: Lisää sekä suuria että pieniä kirjaimia.

en: Adding numbers.
fi: Lisää numeroita.

en: Adding punctuation.
fi: Lisää välimerkkejä.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
fi: Suosittelemme, että valitset salasanan joka on erilainen kuin käyttäjänimesi.

en: Passwords match:
fi: Salasanat täsmäävät:

en: Slogan
fi: Iskulause

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
fi: Tämä teksti näytetään jokaisen sivun alalaidassa. Tämä sopii esimerkiksi sivujen tekijänoikeustietojen ilmoittamiseen.

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: The name used to indicate anonymous users.
fi: Tuntemattomasta käyttäjästä käytettävä nimi

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fi: Kirjoita etusivuna käytettävän sivun suhteellinen polku, esim. "node/1". Oletus on "node".

en: Get help
fi: Ohjeteksti

en: Please wait...
fi: Odota hetki...

en: Assign
fi: Liitä tilanteeseen

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: is
fi: on

en: Approval queue
fi: Tarkistettavat kommentit

en: Display on separate page
fi: Näytä erillisellä sivulla

en: Location of comment submission form
fi: Kommenttien lähetyslomakkeen sijainti

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to page @number
fi: Siirry sivulle @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
fi: Taulukoton, monisarakkeinen, leveyssuunnassa joustava, väriasetuksia tukeva teema (oletus).

en: Go to previous forum topic
fi: Siirry edelliseen keskusteluun

en: Go to next forum topic
fi: Siirry seuraavaan keskusteluun

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Site building
fi: Sivuston rakentaminen

en: No primary links
fi: Ei ensisijaisia linkkejä

en: Source for the primary links
fi: Ensisijaisten linkkien lähde

en: Select what should be displayed as the primary links.
fi: Valitse mitä näytetään ensisijaisina linkkeinä.

en: No secondary links
fi: Ei toissijaisia linkkejä

en: Source for the secondary links
fi: Toissijaisten linkkien lähde

en: No content types available.
fi: Yhtään sisältötyyppiä ei ole saatavilla.

en: Delete role
fi: Poista rooli

en: Role specific visibility settings
fi: Roolikohtaiset näkyvyysasetukset

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
fi: Valikon kohtia jotka eivät ole käytössä ei näytetä missään valikossa.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fi: Anna uuden valikon nimi. Muista myös kytkeä nyt luomasi lohko käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulta</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
fi: Järjestele valikon kohtia uudelleen vetämällä niitä <em>Valikon kohta</em>-sarakkeen alla olevasta vetokahvasta. (Osoita hiirellä kahva-ikonia, paina hiiren näppäin pohjaan ja vedä.) Muista, että muutoksia ei tallenneta ennen kuin painat <em>Tallenna asetukset</em> -painiketta sivun alalaidassa.

en: List menus
fi: Listaa valikot

en: Customize menu
fi: Mukauta valikkoa

en: List items
fi: Listaa kohdat

en: Language switcher
fi: Kielen vaihtaja

en: English name
fi: Englanninkielinen nimi

en: Native name
fi: Alkuperäinen nimi

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Form name
fi: Lomakkeen nimi

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
fi: Uuden kentän otsikko. Se näytetään käyttäjälle. Esim "Lempiväri".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
fi: Vapaavalintainen kuvaus kentälle, näytetään käyttäjälle.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
fi: Jos haluat, että käyttäjiä voi selata tämän kentän arvon mukaan, kirjoita selaussivun otsikko. Sanan <code>%value</code> tilalle vaihdetaan kyseinen arvo. Esimerkki otsikosta: "Ihmiset, joiden lempiväri on %value". Tämä toimii vain, jos kenttä on julkinen.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
fi: Jos haluat, että käyttäjiä voi selata tämän kentän arvon mukaan, kirjoita selausssivun otsikko. Esimerkki otsikosta: "Ihmiset, joilla on työpaikka". Tämä toimii vain, jos kenttä on julkinen.

en: Save field
fi: Tallenna kenttä

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fi: Valitse lohkot, jotka näytetään sivujen laidoilla ja muilla alueilla.

en: Delete block
fi: Poista lohko

en: Save blocks
fi: Tallenna lohkot

en: The block settings have been updated.
fi: Lohkojen asetukset on tallennettu.

en: Block specific settings
fi: Lohkokohtaiset asetukset

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fi: Korvaa lohkon oletusotsikon. Voit kirjoittaa <em>&lt;none&gt;</em>, jolloin otsikkoa ei näytetä, tai jättää tämän tyhjäksi jolloin näytetään oletusotsikko.

en: '%name' block
fi: '%name' -lohko

en: User specific visibility settings
fi: Käyttäjäkohtaiset näkyvyysasetukset

en: Custom visibility settings
fi: Mukautetut näkyvyysasetukset

en: Users cannot control whether or not they see this block.
fi: Käyttäjät eivät voi vaikuttaa siihen, näkevätkö he tämän lohkon.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
fi: Lohko on oletuksena näkyvissä, mutta käyttäjät voivat halutessaan piilottaa sen.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
fi: Lohko on oletuksena piilotettuna, mutta käyttäjät voivat halutessaan nähdä sen.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fi: Kayttäjät voivat valita käyttäjätilinsä asetuksissa, näkevätkö he tämän lohkon.

en: Show block for specific roles
fi: Näytä lohko näille rooleille

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fi: Tämä lohko näytetään vain valittuille rooleille. Jos et valitse yhtäkään roolia, lohko näkyy kaikille käyttäjille.

en: Page specific visibility settings
fi: Sivukohtaiset näkyvyysasetukset

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fi: Jos PHP-tila on valittuna, syötä PHP-koodi %php -tagien väliin. Huom!  Virheellisen PHP-koodin ajaminen voi rikkoa sivuston.

en: Show block on specific pages
fi: Näytä lohko tietyillä sivuilla

en: Save block
fi: Tallenna lohko

en: Please ensure that each block description is unique.
fi: Varmista, että jokaisen lohkon kuvaus on ainutkertainen.

en: The block configuration has been saved.
fi: Lohkon asetukset on tallennettu.

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
fi: Lohkon lyhyt kuvaus. Kuvausta käytetään <a href="@overview">lohkojen yleisnäkymäsivulla</a>.

en: Block body
fi: Lohkon sisältö

en: The content of the block as shown to the user.
fi: Lohkon sisältö sellaisena, kuin se näytetään käyttäjille.

en: Block configuration
fi: Lohkojen asetukset

en: administer blocks
fi: lohkojen ylläpito

en: use PHP for block visibility
fi: PHP:n käyttäminen lohkon näkyvyysasetuksissa

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
fi: Lisää sivuille lohkoja, jotka näkyvät joka sivun laidassa.

en: Core - required
fi: Ydin - pakolliset

en: Menus
fi: Valikot

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa kohdan %item oletusarvoonsa?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki mukautukset menetetään. Tätä ei voi perua.

en: The menu item was reset to its default settings.
fi: Valikon kohta on palautettu oletusarvoonsa.

en: administer menu
fi: valikon ylläpito

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fi: Muokkaa navigaatiovalikoita.

en: Add vocabulary
fi: Lisää sanasto

en: Edit vocabulary
fi: Muokkaa sanastoa

en: edit vocabulary
fi: sanaston muokkaaminen

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
fi: Sanaston kuvaus. Moduulit voivat käyttää tätä kuvausta.

en: Created new vocabulary %name.
fi: Uusi sanasto %name luotu.

en: Updated vocabulary %name.
fi: Sanasto %name päivitetty.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa sanaston %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fi: Sanaston poistaminen tuhoaa myös kaikki sen sisältämät termit. Tätä ei voi perua.

en: Deleted vocabulary %name.
fi: Sanasto %name poistettu.

en: The name of this term.
fi: Nimi tälle termille.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
fi: Pilkulla erotettu lista tätä sisältöä kuvaavista termeistä. Esimerkki: hauska, kotimaan uutiset, "Aho, Juhani".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
fi: Sanastoa %name ei voi muokata tällä tavoin.

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Theme-engine-specific settings
fi: Teemamoottorikohtaiset asetukset

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat ainoastaan teemoihin ja tyyleihin, jotka perustuvat %engine -teemamoottoriin.

en: Use administration theme for content editing
fi: Käytä ylläpidon teemaa sisällön muokkaamiseen

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
fi: Käytä ylläpidon teemaa silloin kun muokataan tai luodaan sisältöä.

en: Publish
fi: Julkaise

en: Unpublish
fi: Palauta luonnokseksi

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: @module module
fi: moduuli @module

en: incompatible
fi: yhteensopimaton

en: Incompatible with this version of Drupal core
fi: Ei sovi yhteen tämän Drupalin ytimen version kanssa

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
fi: Tämä versio ei sovi yhteen Drupalin ytimen version !core_version kanssa.

en: Incompatible with this version of PHP
fi: Ei sovi yhteen tämän PHP:n version kanssa

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä moduuli vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: My blog
fi: Oma blogini

en: Input formats
fi: Syöttömuodot

en: Anonymous commenting
fi: Anonyymi kommentointi

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat eivät voi jättää yhteystietojaan.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat voivat jättää yhteystietonsa

en: Anonymous posters must leave their contact information
fi: Anonyymien kirjoittajien on jätettävä yhteystietonsa

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
fi: Tämä vaihtoehto on käytössä kun anonyymeille käyttäjille annetaan <a href="@url">käyttöoikeussivulla</a> lupa kommenttien kirjoittamiseen.

en: Display below post or comments
fi: Näytä kirjoituksen ja kommenttien alapuolella

en: Default comment setting
fi: Oletuskommenttiasetus

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
fi: Käyttäjät joilla on käyttöoikeus <em>kommenttien ylläpito</em> voivat kiertää tämän asetuksen.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fi: Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fi: Allekirjoituksesi näytetään julkisesti kommenttiesi lopussa.

en: parent
fi: isäntä

en: Flat list - collapsed
fi: Lattea näkymä - supistettu

en: Flat list - expanded
fi: Lattea näkymä - laajennettu

en: Threaded list - collapsed
fi: Ketjutettu näkymä - supistettu

en: Threaded list - expanded
fi: Ketjutettu näkymä - laajennettu

en: Date - newest first
fi: Päivämäärä - uusimmat ensin

en: Date - oldest first
fi: Päivämäärä - vanhimmat ensin

en: 1 comment | @count comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: @count kommenttia

en: 1 new comment | @count new comments
fi[0]: 1 uusi kommentti
fi[1]: @count uutta kommenttia

en: access comments
fi: kommenttien lukeminen

en: post comments
fi: kommenttien kirjoittaminen

en: post comments without approval
fi: kommenttien kirjoittaminen ilman hyväksyntää

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fi: Sähköpostiosoite, johon viesti lähetetään <em>tai</em> %author, jos haluat lähettää postia alkuperäisen kirjoituksen tekijälle.

en: Save content type
fi: Tallenna sisältötyyppi

en: Show descriptions
fi: Näytä kuvaukset

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Save role
fi: Tallenna rooli

en: Blue
fi: Sininen

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Escape all tags
fi: Näytä tagit sellaisenaan

en: Strip disallowed tags
fi: Poista kielletyt tagit

en: input formats
fi: syöttömuodot

en: There are no menu items yet.
fi: Valikossa ei ole vielä kohtia.

en: Menu link title
fi: Valikon linkin otsikko

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
fi: Tähän kohtaan kuuluva linkkiteksti, joka näytetään valikossa.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Valikon kohdan ja sen alakohtien maksimisyvyys on !maxdepth. Joitakin valikon kohtia ei näytetä yläkohtina, jos niiden valitseminen ylittäisi tämän rajan.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fi: Valikkojärjestelmä tallentaa vain järjestelmäpolkujen osoitteet, näkyvä osoite haetaan URL-aliaksesta. %link_path tallennettiin muodossa %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Hakemistopolku '@link_path' on virheellinen tai pääsy siihen on kielletty.

en: There was an error saving the menu link.
fi: Valikon kohdan tallentaminen ei onnistunut.

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
fi: Valikon nimi järjestelmää varten. Tätä nimeä käytetään <em>valikon yleiskatsaus</em> -sivun osoitteessa. Nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita sekä väliviivoja, ja sen on oltava ainutkertainen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fi: Haluatko varmasti mukautetun valikon %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
fi: Valikon nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja väliviivoja.

en: The menu already exists.
fi: Valikko on jo olemassa.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
fi[0]: <strong>Varoitus:</strong> Valikossa %title on yksi kohta. Se poistetaan (järjestelmän määrittämät kohdat nollataan).
fi[1]: <strong>Varoitus:</strong> Valikossa %title on @count kohtaa. Ne poistetaan (järjestelmän määrittämät kohdat nollataan).

en: Enter the title and path for your new menu item.
fi: Anna valikon uuden kohdan otsikko ja polku.

en: Number of users to display
fi: Näytettävien käyttäjien määrä

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Edit container
fi: Muokkaa säiliötä

en: Last visit
fi: Viimeisin vierailu

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a> kirjoittaaksesi kommentteja

en: Reply
fi: Vastaa

en: Hot topic threshold
fi: Suositun aiheen raja

en: Topics per page
fi: Aiheita sivua kohden

en: Posts - most active first
fi: Aiheen mukaan - aktiivisimmat ensin

en: Posts - least active first
fi: Aiheen mukaan - vähiten aktiiviset ensin

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: @user's picture
fi: Käyttäjän @user kuva

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa käyttöön version jonka päiväys on %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: revert revisions
fi: versioiden palautus

en: KB
fi: Kt

en: New forum topics
fi: Uusimmat foorumin aiheet

en: @type: deleted %title revision %revision.
fi: @type: poistettiin %title versio %revision.

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
fi: Tämä opas sisältää tietoja <a href="@drupal">Drupalin</a> ja sen moduulien käyttämisestä ja asetuksista. Verkosta löytyy lisäksi laajempi englanninkielinen <a href="@handbook">Drupal-käsikirja</a>, jota pidetään jatkuvasti ajan tasalla, ja joka sisältää käyttäjien hyödyllisiä kommentteja.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
fi: Opas-moduuli sisältää tietoja <a href="@drupal">Drupalin</a> ja sen moduulien käyttämisestä ja asetuksista. Verkosta löytyy lisäksi laajempi englanninkielinen <a href="@handbook">Drupal-käsikirja</a>, jota pidetään jatkuvasti ajan tasalla, ja joka sisältää hyödyllisiä käyttäjien kommentteja.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@help">ohjeista</a>.

en: (site default theme)
fi: (sivuston oletusteema)

en: Screenshot
fi: Kuva

en: Preview trimmed version
fi: Esikatsele lyhennettyä versiota

en: Preview full version
fi: Esikatsele täyspitkää versiota

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
fi: Toinen käyttäjä on muokannut sisältöä. Muutoksia ei voitu tallentaa.

en: List, add, and edit users.
fi: Listaa, lisää ja muokkaa käyttäjiä.

en: The name %name is already taken.
fi: Nimi %name on jo käytössä.

en: OpenID redirect
fi: OpenID-uudelleenohjaus

en: OpenID Login
fi: OpenID-sisäänkirjautuminen

en: Delete OpenID
fi: Poista OpenID-tunnus

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
fi: Voit kirjautua sisään käyttämällä OpenID:tä, kun olet vahvistanut sähköpostiosoitteesi.

en: Log in using OpenID
fi: Kirjaudu OpenID:llä

en: Cancel OpenID login
fi: Peru OpenID-kirjautuminen

en: What is OpenID?
fi: Mikä OpenID on?

en: OpenID login failed.
fi: Sisäänkirjautuminen OpenID-tunnuksella ei onnistunut.

en: OpenID login cancelled.
fi: Sisäänkirjautuminen OpenID-tunnuksella keskeytettiin.

en: Successfully added %identity
fi: %identity lisättiin.

en: Add an OpenID
fi: Lisää OpenID-tunnus

en: That OpenID is already in use on this site.
fi: OpenID-tunnus on jo käytössä tällä sivustolla.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
fi: Oletko varma että haluat poistaa OpenIDn %authname käyttäjälle %user?

en: OpenID deleted.
fi: OpenID-tunnus poistettiin.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
fi: Tämä ei ole toimiva OpenID-tunnus. Varmista, että olet kirjoittanut tunnuksen oikein.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
fi: Sinun on vahvistettava sähköpostiosoitteesi ennen kuin voit kirjautua sisään käyttämällä OpenID-tunnistautumista.

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: The directory %directory is not writable
fi: Hakemistoon %directory ei voida kirjoittaa.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fi: Hakemistoon %directory ei voi kirjoittaa, koska sille ei ole asetettu sopivia oikeuksia.

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
fi: Jos tämä on käytössä, Drupal lisää attribuutin rel="nofollow" kaikkiin linkkeihin vähentääkseen roskapostilinkkien tehokkuutta. Huomaa: tämä estää hakukoneita seuraamasta myös kelvollisia linkkejä, joten on todennäköisesti tehokkainta käyttää tätä anonyymeille käyttäjille.

en: Show only items where
fi: Näytä ainoastaan kohteet joissa

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: 1 user | @count users
fi[0]: 1 käyttäjä
fi[1]: @count käyttäjää

en: Primary links
fi: Ensisijaiset linkit

en: Rebuild permissions
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: @type: added %title.
fi: @type: lisättiin %title.

en: Error saving user account.
fi: Käyttäjätilin tallentaminen ei onnistunut.

en: Action %action has been unassigned.
fi: Toimenpide %category on poistettu tilanteesta.

en: Add role
fi: Lisää rooli

en: You must specify a valid role name.
fi: Roolille on määritettävä kelvollinen nimi.

en: The role has been added.
fi: Rooli lisätty.

en: Path to custom logo
fi: Oman logon polku

en: taxonomy
fi: luokittelu

en: Updated term %term.
fi: Päivitettiin termi %term.

en: - Please choose -
fi: - Valitse -

en: - None selected -
fi: - Ei valittu -

en: Discard items older than
fi: Poista aiheet, jotka ovat vanhempia kuin

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fi: Kuinka kauan aiheita säilytetään ennen kuin ne poistetaan automaattisesti. (Tähän tarvitaan säännöllinen <a href="@cron">cron-ajo</a>.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
fi: Syötteiden ja kategorioiden sivuilla näytettävien aiheiden määrä.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fi: Sivustolta @site_name kerätyt syötteet, jotka kuuluvat kategoriaan @title

en: @site_name - aggregated feeds
fi: Sivustolta @site_name kerätyt syötteet

en: @site_name aggregator
fi: Sivuston @site_name syötteiden kerääjä

en: !title feed
fi: syöte !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fi: Uutisten kerääjä (engl. Aggregator) kerää ja näyttää tuoretta sisältöä, joka on julkaistu verkossa RSS-, RDF- tai Atom-muodossa. Tuhannet sivustot (eritysesti uutissivut ja blogit) julkasevat otsikkonsa ja kirjoituksensa muodossa, jota syötteiden kerääjä voi lukea.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fi: Syöteet sisältävät aiheita eli syötteen julkaisijan kirjoituksia. Syötteet voi lajitella kategorioihin, tavallisesti aiheen perusteella. Käyttäjät voivat lukea aiheita <a href="@aggregator">syötteiden kerääjän pääsivulla</a> tai <a href="@aggregator-sources">lähteen mukaan</a>. Ylläpitäjät voivat <a href="@feededit">lisätä, muokata ja poistaa syötteitä</a>, ja valita kuinka usein niistä etsitään uusia aiheita. Syötteiden ja kategorioiden uusimmat aiheet voi näyttää lohkossa, joka kytketään päälle <a href="@admin-block">lohkojen ylläpitosivulta</a>. Drupal julkaisee kaikista syötteistä koneluettavan <a href="@aggregator-opml">OPML-tiedoston</a>. Syötteiden automaattinen päivittäminen vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="%aggregator">syötteiden kerääjästä</a>.

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Tapahtui seuraava virhe: "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site ei ole uutta sisältöä.

en: There is new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site on uutta sisältöä.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fi: Sivuston %site syötettä ei voi päivittää. Tapahtui virhe: "%error".

en: Feed aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fi: Kerää muilta sivustoilta RSS-, RDF- ja Atom-syötteiden sisältöä.

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: The content type %name has been deleted.
fi: Sisällön tyyppi %name on poistettu.

en: Deleted content type %name.
fi: Poistettu sisältötyyppi %name.

en: Enter your keywords
fi: Syötä hakusanat

en: Clean URLs
fi: Siistityt verkko-osoitteet

en: My account
fi: Oma käyttäjätilini

en: Pictures
fi: Kuvat

en: Number of topics
fi: Keskusteluiden määrä

en: Active forum topics
fi: Aktiiviset keskustelut

en: Read the latest forum topics.
fi: Lue uusimmat keskustelut.

en: User activity
fi: Käyttäjäaktiivisuus

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-grafiikkakirjasto puuttuu tai on liian vanha. Lisätietoja ongelman ratkaisemiseksi on saatavissa PHP:n dokumentaation <a href="@url">image documentation</a> -osiosta.

en: GD library
fi: GD-grafiikkakirjasto

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
fi: Ryhmä, johon uusi kenttä kuuluu. Esim. "Henkilökohtaiset tiedot".

en: The user must enter a value.
fi: Käyttäjän täytyy antaa arvo.

en: Visible in user registration form.
fi: Näkyy rekisteröintilomakkeessa.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fi: Syötteen päivitysten välillä kuluva aika. (Tähän tarvitaan säännöllinen <a href="@cron">cron-ajo</a>.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
fi: Uudet aiheet lisätään automaattisesti valittuihin kategorioihin.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fi: Osoite %url ei kelpaa. Anna kokonainen osoite, kuten http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Maximum number of currently online users to display.
fi: Suurin näytettävä paikalla olevien käyttäjien määrä.

en: There is currently %members and %visitors online.
fi: Paikalla on tällä hetkellä %members ja %visitors.

en: There are currently %members and %visitors online.
fi: Paikalla on tällä hetkellä %members ja %visitors.

en: 1 guest | @count guests
fi[0]: 1 vieras
fi[1]: @count vierasta

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Black
fi: Musta

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: Finnish
fi: suomi

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hungarian
fi: unkari

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Polish
fi: puola

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakki

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Promote to front page
fi: Näytä etusivulla

en: Edit rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: The file could not be created.
fi: Tiedoston luonti epäonnistui.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fi: Salasanan uusimisohjeet lähetetty käyttäjälle %name osoitteeseen %email.

en: Account information
fi: Käyttäjätilin tiedot

en: The e-mail address %mail is not valid.
fi: %mail ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: authenticated user
fi: sisäänkirjautunut käyttäjä

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fi: Sähköpostiosoitteet, joihin lähetetään tiedote kun päivityksiä on saatavilla

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fi: Sivustosi lähettää listalla oleville käyttäjille sähköpostitiedotteen aina kun se löytää uuden päivityksen. Laita jokainen osoite erilliselle riville. Jos jätät listan tyhjäksi, tiedotteita ei lähetetä.

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: All newer versions
fi: Kaikki uudemmat versiot

en: Only security updates
fi: Vain turvapäivitykset

en: %email is not a valid e-mail address.
fi: %email on virheellinen sähköpostiosoite.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fi: %emails ovat virheellisiä sähköpostiosotteita.

en: No update data available
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Not secure!
fi: Turvaton!

en: Revoked!
fi: Peruttu!

en: Unsupported release
fi: Julkaisua ei tueta

en: Can not determine status
fi: Tilaa ei voida määritellä

en: (version @version available)
fi: (versio @version on saatavilla)

en: See the available updates page for more information:
fi: Lue lisää <em>Saatavilla olevat päivitykset</em> -sivulta:

en: New release(s) available for !site_name
fi: Sivustolle !site_name on saatavilla uusia julkaisuja

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fi: Käyttämääsi Drupal-versioon on saatavilla turvapäivitys. Varmista palvelimesi turvallisuus päivittämällä välittömästi!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva Drupalin versio on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että päivität Drupalin!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fi: Ainakin yksi käyttämäsi moduuli tai teema on poistettu, eikä sitä tarjota enää. Suosittelemme että poistat tai päivität sen!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa Drupalin versiota ei enää tueta. Suosittelemme, että päivität Drupalin!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
fi: Ainakin yksi käyttämääsi moduulia tai teemaa ei enää tueta. Suosittelemme voimakkaasti, että päivität sen tai poistat sen käytöstä! Lue lisää projektin kotisivulta.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Käyttämääsi Drupal-versioon on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
fi: Drupal-versiosi päivitysten tarkistaminen ei onnistunut.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
fi: Moduulien ja teemojen päivitysten tarkistaminen ei onnistunut.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fi: Lue lisätietoja <a href="@available_updates">Saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: Project not secure
fi: Projekti on turvaton

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Drupalin turvallisuusryhmä on merkinnyt tämän projektin turvattomaksi, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat välittömästi käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project revoked
fi: Projekti on peruttu

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tämä projekti on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project not supported
fi: Projektia ei tueta

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tätä projektia ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: No available releases found
fi: Julkaisuja ei ole saatavilla

en: Release revoked
fi: Julkaisu on kumottu

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva julkaisu on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Release not supported
fi: Julkaisua ei tueta

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa julkaisua ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Invalid info
fi: Virheelliset tiedot

en: Security update required!
fi: Turvapäivitys vaaditaan!

en: Not supported!
fi: Ei tuettu!

en: Recommended version:
fi: Suositeltava versio:

en: Security update:
fi: Turvapäivitys:

en: Latest version:
fi: Uusin versio:

en: Development version:
fi: Kehitysversio:

en: Also available:
fi: Saatavilla myös:

en: The selected file %name could not be uploaded.
fi: Valittua tiedostoa %name ei voitu siirtää.

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
fi: Luo keskustelufoorumeja ja säädä niiden hierarkiaa sekä asetuksia.

en: Edit forum
fi: Muokkaa foorumia

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fi: Tämä sanasto määrittää foorumien rakenteen. Jotkin tavallisest sanastojen asetukset eivät ole käytettävissä.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
fi: %forum on säiliö, joka sisältää varsinaisia foorumeja. Valitse jokin sen alla olevista foorumeista.

en: Leave shadow copy
fi: Jätä varjokopio

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fi: Jos siirrät tätä keskustelua, vanhalle foorumille voidaan jättää uudelle foorumille ohjaava linkki eli <em>varjokopio</em>.

en: Container name
fi: Säiliön nimi

en: forum container
fi: foorumisäiliö

en: Created new @type %term.
fi: Luotu uusi @type %term.

en: The @type %term has been updated.
fi: Päivitetty @type %term.

en: @time ago<br />by !author
fi: @time sitten<br />!author

en: create forum topics
fi: keskusteluiden luominen

en: edit own forum topics
fi: omien keskusteluiden muokkaaminen

en: administer forums
fi: foorumien ylläpito

en: Add new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only in the category(s)
fi: Vain luokassa/luokissa

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Content ranking
fi: Sisällön arvojärjestys

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fi: Seuraavat luvut vaikuttavat siihen mitä asetuksia sisältöhaku suosii järjestäessään hakutuloksia. Suurempi luku tarkoittaa suurempaa vaikutusta. Nolla tarkoittaa, että asetusta ei huomioida lainkaan. Näiden lukujen muuttaminen ei vaadi hakuindeksin päivittämistä; muutokset tulevat voimaan välittömästi.

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Recently posted
fi: Viimeksi lisätty

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Factor
fi: Tekijä

en: Expand layout to include descriptions.
fi: Näytä väljempi ulkoasu, joka sisältää kuvaukset.

en: Hide descriptions
fi: Kätke kuvaukset

en: Compress layout by hiding descriptions.
fi: Näytä suppeampi ulkoasu, joka ei sisällä kuvauksia.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
fi: Valittua tiedostoa %file ei voitu siirtää palvelimelle, koska kohde %directory ei ole kelvollisesti asetettu.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fi: Valittua tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska sen nimistä tiedostoa ei ole olemassa. Varmista, että kirjoitit tiedoston nimen oikein.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohteessa.

en: The selected file %file could not be copied.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida.

en: The removal of the original file %file has failed.
fi: Alkuperäisen tiedoston %file poisto epäonnistui.

en: Color set
fi: Värisarja

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
fi: <ul> <li>Tarkista oikeinkirjoitus.</li> <li>Poista lainausmerkit hakusanojen ympäriltä hakeaksesi joka sanalla yksittäin: <em>"sininen smurffi"</em> saa vähemmän osumia kuin <em>sininen smurffi</em>.</li> <li>Harkitse hakuehtojesi keventämistä loogisella operaattorilla <em>OR</em>: <em>sininen smurffi</em> saa vähemmän osumia kuin <em>sininen OR smurffi</em>.</li> </ul>

en: Database host
fi: Tietokannan isäntänimi

en: Maximum link text length
fi: Suurin linkkitekstin pituus

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fi: Tätä merkkimäärää pidemmät URL:t lyhennetään, jolla estetään muotoilun rikkovat ylipitkät merkkijonot.  Itse linkki jää ennalleen; vain linkin tekstiosaa lyhennetään.

en: Check e-mail
fi: Tarkista sähköpostiosoite

en: Reports
fi: Raportit

en: Default picture
fi: Oletuskuva

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fi: Osoite kuvalle, joka näytetään käyttäjille, joilla ei ole omaa kuvaa valittuna. Jätä tyhjäksi, jos kuvaa ei näytetä.

en: Select the default site time zone.
fi: Valitse sivuston oletusaikavyöhyke.

en: Site status
fi: Sivuston tila

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fi: Jos vaihtoehtoja on liian vähän, klikkaa tästä saadaksesi niitä lisää.

en: Toggle display
fi: Näytettävät elementit

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää logon siirtämiseen palvelimelle.

en: Configuration file
fi: Asetustiedosto

en: Install profile
fi: Asennusprofiili

en: %percentage of the site has been indexed.
fi: %percentage sivustosta on indeksoitu.

en: Download method
fi: Lataustapa

en: Web server
fi: Web-palvelin

en: Error reporting
fi: Virheilmoitukset

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fi[0]: Jäljellä on 1 indeksoitava kohde.
fi[1]: Jäljellä on @count indeksoitavaa kohdetta.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on rakennettu uudelleen.

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fi: Tuntematon käyttäjätunnus tai salasana.  <a href="@password">Oletko unohtanut salasanasi?</a>

en: and
fi: ja

en: where
fi: jossa

en: URL filter
fi: URL-suodatin

en: Please select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi kommentti, joita päivitys koskee.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fi: Ylivuoto: liikaa kutsuja funktioon actions_do(). Toiminto keskeytettiin loputtoman rekursion ehkäisemiseksi.

en: Action %action saved.
fi: Toimenpide %action tallennttiin.

en: Action %action created.
fi: Toimenpide %action luotiin.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
fi: Tilanteet ovat järjestelmän tapahtumia, kuten uuden kirjoituksen lisääminen tai käyttäjän kirjaaminen sisään. Tilannemoduuli tekee eri tilanteissa automaattisesti halutut toimenpiteet, kuten lähettää sähköpostia ylläpitäjälle. <a href="@url">Toimenpiteiden ylläpitosivulta</a> löytyy lista nykyisistä toimenpiteistä. Siellä voi myös luoda ja säätää uusia toimenpiteitä.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
fi: Toimenpiteet ovat tehtäviä joita järjestelmä voi tehdä, kuten kirjoituksen poistaminen tai käyttäjän asettaminen pannaan. Eri moduulit (esim. tilannemoduuli) voivat suorittaa näitä toimenpiteitä eri tilanteissa, kuten silloin kun uusi kirjoitus lisätään tai käyttäjä kirjautuu sisään. Moduulit voivat myös tarjota lisää toimenpiteitä.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
fi: Toimenpiteitä on kahta tyyppiä: yksinkertainen ja edistynyt. Yksinkertaiset toimenpiteet eivät vaadi säätämistä, ja ne listataan tällä sivulla automaattisesti. Edistyneet toimenpiteet tekevät enemmän kuin yksinkertaiset: ne voivat esim. lähettää sähköpostia tiettyyn osoitteeseen tai tarkistaa kirjoituksesta tietyt sanat. Nämä toimenpiteet pitää luoda ja säätää ennen käyttöä. Luo edistynyt toimenpide valitsemalla toimenpide alla olevasta pudotusvalikosta ja klikkammalla <em>Luo</em>-painiketta.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fi: Voit edetä <a href="@url">Tilanteet</a> -sivulle ja liittää näitä toimenpiteitä järjestelmän tilanteisiin.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
fi: Edistyneisiin toimenpiteisiin liittyy lisäasetuksia, jotka voit täyttää alla. <em>Kuvaus</em> kannattaa muuttaa, jotta tunnistat helpommin tarkan toimenpiteen. Kuvaus näytetään moduuleissa jotka liittävät toimenpiteitä järjestelmän tilanteisiin (kuten tilannemoduuli). On parasta olla mahdollisimman kuvaava. Kirjoita esimerkiksi "Lähetä sähköpostia valvontaryhmälle", ei vain "Lähetä sähköpostia".

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä kommentointiin liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lisätä kirjoituksen etusivulle, kun siihen lisätään kommentti.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä sisältöön liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lähettää ylläpitäjälle sähköpostia, kun kirjoitus lisätään tai sitä muokataan.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä luokitteluun liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lähettää sähköpostia ylläpitäjälle aina kun termi poistetaan.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä käyttäjiin liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lähettää sähköpostia ylläpitäjälle, kun käyttäjätili poistetaan.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
fi: Tilannemoduuli tekee määrätyt <a href="@actions">toimenpiteet</a> automaattisesti eri tilanteissa, kuten silloin kun kirjoitus lisätään tai käyttäjä kirjautuu sisään.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
fi: Tilanteita ja toimenpiteitä yhdistämällä voi tehdä monta hyödyllistä asiaa, kuten lähettää sähköpostia ylläpitäjälle jos käyttäjätili poistetaan, tai poistaa kirjoitus automaattisesti jos se sisältää tiettyjä sanoja. Tilanteilla on oletuksena viisi asiayhteyttä (kommentit, sisältö, cron, luokittelu ja käyttäjät). Moduulit voivat luoda niitä lisää.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@trigger">tilanteista ja toimenpiteistä</a>.

en: Manage actions
fi: Hallinnoi toimenpiteitä

en: Configure an advanced action
fi: Mukauta edistynyttä toimenpidettä

en: Delete an action.
fi: Poista toimenpide

en: Remove orphans
fi: Poista orvot

en: Triggers
fi: Tilanteet

en: Tell Drupal when to execute actions.
fi: Kerro Drupalille milloin toimintoja suoritetaan.

en: Unassign an action from a trigger.
fi: Poista toimenpide tilanteesta

en: Choose an advanced action
fi: Valitse edistynyt toimenpide

en: Action type
fi: Toimenpiteen tyyppi

en: Make a new advanced action available
fi: Lisää uusi edistynyt toiminto

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fi: Tämän edistyneen toiminnon ainutkertainen kuvaus. Tämä kuvaus näytetään moduuleissa jotka käyttävät toimenpiteitä, kuten tilannemoduuli.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fi: Haluatko varmasti poistaa toimenpiteen %action?

en: Action %action was deleted
fi: Toimenpide %action poistettiin

en: Deleted orphaned action (%action).
fi: Poistettiin orpotoiminto (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa tästä tilanteesta toiminnon %title?

en: You can assign it again later if you wish.
fi: Voit halutessasi palauttaa toimenpiteen myöhemmin takaisin käyttöön.

en: Trigger:
fi: Tilanne:

en: unassign
fi: poista tilanteesta

en: Choose an action
fi: Valitse toiminto

en: No available actions for this trigger.
fi: Tähän tilanteeseen ei ole liitetty toimenpiteitä.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fi: Valitsemasi toimenpide tehdään jo kyseisessä tilanteessa.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
fi: Olet lisännyt toimenpiteen, joka muuttaa kirjoituksen ominaisuuksia. <em>Tallenna kirjoitus</em> -toimenpide lisättiin, jotta muuttunut ominaisuus tallennetaan.

en: When cron runs
fi: Kun Cron ajetaan

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
fi: Kun kirjoitus tallennetaan tai päivitetään

en: After saving a new post
fi: Uuden kirjoituksen tallentamisen jälkeen

en: After saving an updated post
fi: Päivtetyn kirjoituksen tallentamisen jälkeen

en: After deleting a post
fi: Kirjoituksen poistamisen jälkeen

en: When content is viewed by an authenticated user
fi: Kun sisäänkirjautunut käyttäjä lukee sisältöä

en: Publish post
fi: Julkaise kirjoitus

en: Unpublish post
fi: Peru kirjoituksen julkaisu

en: Make post sticky
fi: Kiinnitä kirjoitus listojen alkuun

en: Make post unsticky
fi: Irroita kirjoitus listojen alusta

en: Promote post to front page
fi: Näytä kirjoitus etusivulla

en: Remove post from front page
fi: Poista kirjoitus etusivulta

en: Change the author of a post
fi: Vaihda kirjoituksen kirjoittajaa

en: Save post
fi: Tallenna kirjoitus

en: Unpublish post containing keyword(s)
fi: Poista kirjoitus, joka sisältää tiettyjä sanoja

en: Display a message to the user
fi: Näytä käyttäjälle viesti

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fi: Peru kommentin julkaisu, jos se sisältää avainsanan/sanoja

en: Block current user
fi: Sulje tämän käyttäjän tili

en: Ban IP address of current user
fi: Aseta kyseisen käyttäjän IP-osoite pannaan

en: Set @type %title to published.
fi: Julkaistiin @type %title.

en: Set @type %title to unpublished.
fi: Peruttiin julkaisu: @type %title.

en: Set @type %title to sticky.
fi: Kiinnitettiin @type %title listojen alkuun.

en: Set @type %title to unsticky.
fi: Irroitettiin @type %title listojen alusta.

en: Promoted @type %title to front page.
fi: Näytetään @type %title etusivulla.

en: Removed @type %title from front page.
fi: Poistettiin @type %title etusivulta.

en: Saved @type %title
fi: Tallennettiin @type %title

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fi: Kirjoituksen %title omistajaksi vaihdettiin %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
fi: Kirjoitusta ei julkaista, jos se sisältää yhdenkin ylläolevista merkkijonoista. Käytä pilkulla erotettua listaa merkkijonoista. Esimerkki: hassu, benji-hyppy, "Aho, Juhani". Isot ja pienet kirjaimet ovat erillisiä.

en: After saving a new comment
fi: Uuden kommentin tallentamisen jälkeen

en: After saving an updated comment
fi: Päivitetyn kommentin tallentamisen jälkeen

en: After deleting a comment
fi: Kommentin poistamisen jälkeen

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fi: Kun sisäänkirjautunut käyttäjä lukee kommenttia

en: Unpublished comment %subject.
fi: Peruttiin kommentin %subject julkaisu.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
fi: Kommenttia ei julkaista, jos se sisältää yhdenkin ylläolevista merkkijonoista. Käytä pilkulla erotettua listaa merkkijonoista. Esimerkki: hassu, benji-hyppy, "Aho, Juhani". Isot ja pienet kirjaimet ovat erillisiä.

en: After a user account has been created
fi: Kun käyttäjätili on luotu

en: After a user's profile has been updated
fi: Kun käyttäjän profiilia on päivitetty

en: After a user has been deleted
fi: Kun käyttäjä on poistettu

en: After a user has logged in
fi: Kun käyttäjä on kirjautunut sisään

en: After a user has logged out
fi: Kun käyttäjä on kirjautunut ulos

en: When a user's profile is being viewed
fi: Kun käyttäjän profiilia katsellaan

en: Blocked user %name.
fi: Käyttäjätili suljettu: %name.

en: Banned IP address %ip
fi: IP-osoite %ip asetettiin pannaan

en: After saving a new term to the database
fi: Kun uusi termi tallennetaan

en: After saving an updated term to the database
fi: Kun päivitetty termi tallennetaan

en: After deleting a term
fi: Kun termi poistetaan

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fi: Tee jokin toimenpide automaattisesti tietyssä tilanteessa, esimerkiksi silloin kun kirjoitus julkaistaan.

en: 1 read | @count reads
fi[0]: Luettu kerran
fi[1]: Luettu @count kertaa

en: access statistics
fi: tilastojen tarkastelu

en: view post access counter
fi: lukukertojen näyttäminen kirjoitusten yhteydessä

en: Enables the categorization of content.
fi: Luokittele sisältöä merkitsemällä kirjoituksiin termejä.

en: Path prefix
fi: Polun etuliite

en: Save rule
fi: Tallenna sääntö

en: Delete contact
fi: Poista yhteystieto

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fi: Esimerkki: "webmaster@example.com" tai "myynti@example.com, tuki@example.com". Jos kirjoitat useampia osoitteita, laita niiden väliin pilkku.

en: Auto-reply
fi: Automaattivastaus

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fi: Valinnainen automaattivastaus. Jätä tyhjäksi jos et halua lähettää käyttäjälle automaattista vastausviestiä.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fi: %recipient on virheellinen sähköpostiosoite.

en: Additional information
fi: Lisätietoja

en: You can leave a message using the contact form below.
fi: Voit jättää viestin käyttämällä alla olevaa lomaketta.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
fi: Suurin sallittu yhteydenottojen määrä jonka käyttäjä voi tehdä tunnin sisällä.

en: Contact form: category %category added.
fi: Yhteydenotto: kategoria %category lisätty.

en: Contact form: category %category updated.
fi: Yhteydenotto: kategoria %category päivitetty.

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Up to date translation
fi: Käännös ajan tasalla

en: Outdated translation
fi: Käännös ei ajan tasalla

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fi: <em>ja</em> missä <strong>%a</strong> on <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fi: <strong>%a</strong> on <strong>%b</strong>

en: Depends on: !dependencies
fi: Riippuu näistä: !dependencies

en: Required by: !required
fi: Vaativat tämän: !required

en: Some required modules must be enabled
fi: Valitsemasi moduulit riippuvat muista moduuleista, jotka pitää myös ottaa käyttöön

en: Would you like to continue with enabling the above?
fi: Haluatko jatkaa ja ottaa käyttöön yllä mainitut moduulit?

en: administer site configuration
fi: sivuston asetusten ylläpito

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
fi: Taulukoton, väriasetuksia tukeva, monisarakkeinen, vakioleveä teema.

en: Translate
fi: Käännä

en: File to import not found.
fi: Tuotavaa tiedostoa ei löytynyt.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fi: Käännöksen tuominen epäonnistui, koska tiedostoa %filename ei voitu lukea.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgstr" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgid_plural" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on syntaksivirhe rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgid"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr[]"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton merkkijono rivillä %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename päättyi odottamattomasti rivillä %line.

en: Save translations
fi: Talleta käännökset

en: Export template
fi: Vie mallipohjatiedosto

en: Create @name
fi: Luo @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fi: Mukautettu valikko %title on poistettu.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
fi: Poistettiin mukautettu valikko %title ja kaikki sen kohdat.

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: anonymous user
fi: anonyymi käyttäjä

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-disabled">pois käytöstä</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-enabled">päällä</span>)

en: Save permissions
fi: Tallenna käyttöoikeudet

en: The name %name has been denied access.
fi: Nimellä %name pääsy on kielletty.

en: directory ping
fi: hakemisto-ping

en: Search this site
fi: Hae tältä sivustolta

en: Original text
fi: Alkuperäinen teksti

en: Delete content type
fi: Poista sisältötyyppi

en: Change book (update list of parents)
fi: Vaihda kirjaa (päivittää yläsivujen listan)

en: add content to books
fi: kirjoituksien lisääminen kirjoihin

en: administer book outlines
fi: kirjan hierarkian ylläpito

en: create a new book
fi: luo uusi kirja

en: edit permissions
fi: muokkaa käyttöoikeuksia

en: edit order and titles
fi: järjestyksen ja otsikoiden muokkaaminen

en: Manage your site's book outlines.
fi: Kokoa kirjoituksia kirjoiksi ja järjestele niiden sisältöä.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fi: Lähettämäsi tiedoston nimeksi on turvallisuussyistä vaihdettu %filename.

en: notice
fi: huomautus

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: File download
fi: Tiedoston lataus

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: No vocabularies available.
fi: Yhtään sanastoa ei ole saatavilla.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fi: Kuvan siirto ei onnistunut, hakemistoa %directory ei löydy tai siihen ei voi kirjoittaa.

en: Post new comment
fi: Kirjoita uusi kommentti

en: The field has been updated.
fi: Kenttä on päivitetty.

en: Returns information about an author in the system.
fi: Palauttaa järjestelmän tiedot kirjoittajasta.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
fi: Luo uuden kirjoituksen ja halutessasi julkaisee sen.

en: Updates the information about an existing post.
fi: Päivittää olemassa olevan kirjoituksen tiedot.

en: Returns information about a specific post.
fi: Palauttaa tietoja tietystä kirjoituksesta.

en: Deletes a post.
fi: Poistaa kirjoituksen.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
fi: Palauttaa listan uusimmista kirjoituksista.

en: Updates information about an existing post.
fi: Päivittää olemassa olevan kirjoituksen tietoja.

en: Uploads a file to your webserver.
fi: Tallentaa tiedoston palvelimelle.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
fi: Palauttaa listan kirjoituksen avainsanoista.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
fi: Palauttaa kaistanleveyttä säästävän listan uusimmista kirjoituksista.

en: Sets the categories for a post.
fi: Asettaa kirjoituksen avainsanat.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
fi: Hae tietoja palvelimen tukemista XML-RPC-metodeista.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
fi: Hae tietoa palvelimen tukemista tekstinmuotoilulaajennuksista.

en: Error storing post.
fi: Virhe tallennettaessa kirjoitusta.

en: You do not have permission to update this post.
fi: Sinulla ei ole oikeutta päivittää tätä kirjoitusta.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
fi: Tiedoston tallentaminen ei onnistunut, koska tiedosto on suurempi kuin sallittu (@maxsize).

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
fi: Tiedoston liittäminen lähetykseesi epäonnistui koska kiintolevytila @quota on täynnä.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
fi: Tiedoston tallentaminen epäonnistui koska vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: @extensions

en: No file sent.
fi: Yhtään tiedostoa ei lähetetty.

en: Error storing file.
fi: Virhe tiedoston varastoinnissa.

en: Invalid post.
fi: Virheellinen kirjoitus.

en: The default maximum file size a user can upload.
fi: Tallennettavan tiedoston oletuskokorajoitus.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
fi: Suurin määrä tiedostoja, jonka käyttäjät voivat tavallisesti säilyttää palvelimella.

en: administer content with blog api
fi: kirjoitusten ylläpito blogirajapinnan avulla

en: List, edit, or add user roles.
fi: Listaa, muokkaa tai lisää käyttäjärooleja.

en: edit role
fi: muokkaa roolia

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fi: Suurin sallittu kuvakoko (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos <a href="!image-toolkit-link">kuvatyökalut</a> on asennettu, tämän arvon ylittävät kuvat pienennetään sopiviksi.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
fi: Suurin tiedoston oletuskoko, jonka käyttäjät voivat ladata. Jos kuva on ladattu ja suurin sallittu resoluutio on asetettu, koko tarkistetaan kun tiedosto on pienennetty.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko, jonka käyttäjät voivat ladata.  Jos kuva on ladattu ja suurin sallittu resoluutio on asetettu, koko tarkistetaan kun tiedosto on pienennetty.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
fi: Yhden käyttäjän palvelimelle siirtämien tiedostojen suurin sallittu yhteenlaskettu koko.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
fi: Kuvat, jotka ovat suurempia kuin %resolution pienennetään.

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: Block cache
fi: Lohkovälimuisti

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
fi: Monisarakkeinen taulukkoteema, merensininen ja tuhkanharmaa värimaailma.

en: All recent posts
fi: Kaikki uusimmat kirjoitukset

en: My recent posts
fi: Uusimmat kirjoitukseni

en: Track posts
fi: Seuraa kirjoittelua

en: Enables tracking of recent posts for users.
fi: Seuraa sivuston ja haluamiesi käyttäjien uusia kirjoituksia.

en: Direction
fi: Suunta

en: Drupal core
fi: Drupalin ydin

en: Book navigation block display
fi: Kirjojen navigaatiolohkon näyttäminen

en: Minimum number of words
fi: Sanojen minimimäärä

en: Password field is required.
fi: Salasana on pakollinen.

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Default display order
fi: Oletusärjestys

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
fi: Kommenttien oletusjärjestys uusille ja anonyymeille käyttäjille. Käyttäjät voivat muuttaa näyttöasetuksia. Drupal muistaa rekisteröityneiden käyttäjien omat asetukset.

en: No strings found for your search.
fi: Hakuasi vastaavia merkkijonoja ei löytynyt.

en: Administration theme
fi: Ylläpidon teema

en: Check username
fi: Tarkista käyttäjätunnus

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fi: Kiitos rekisteröitymisestä. Rekisteröitymisesi odottaa parhaillaan ylläpitäjän hyväksyntää.<br />Lähetämme tällä välin sähköpostiosoitteeseesi viestin, jossa on lisäohjeita.

en: Enable personal contact form by default
fi: Ota käyttöön henkilökohtainen yhteydenotto oletusasetuksena

en: Default status of the personal contact form for new users.
fi: Henkilökohtaisen yhteydenoton oletustila uusille käyttäjille.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
fi: <a href="@form">Yhteydenottosivulla</a> näytettävät tiedot. Voivat sisältää mitä tahansa, esim. yhteydenotto-ohjeet, postiosoite tai puhelinnumero.

en: Afar
fi: afar

en: Somali
fi: somali

en: Komi
fi: komi

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa, koska se ylitti suurimman sallitun tiedostokoon %maxsize.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa, koska siirto katkesi.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fi: Kuvan on oltava JPEG, PNG tai GIF-tiedostomuodossa.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa palvelimelle. Tiedostoa %file ei voitu siirtää hakemistoon %destination.

en: Add to book outline
fi: Lisää kirjaan

en: outdated
fi: vanhentunut

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fi: <strong>@language_name</strong>  (lähde)

en: add translation
fi: lisää käännös

en: Translations of %title
fi: Kirjoituksen %title käännökset

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
fi: Sirrettävät tiedostot eivät saa olla suurempia kuin %filesize. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
fi: Nimi ylittää 255 merkin rajan. Vaihda tiedoston nimi ja yritä uudelleen.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
fi: Luokittelumoduulin avulla voit luokitella sisältöä eri tavoin. Jos sanasto on vapaasti määriteltävissä, käyttäjät voivat luoda omia termejä kirjoittaessaan (kuten monissa blogeissa ja sosiaalisissa kirjanmerkkipalveluissa). Ylläpitäjä voi myös määritellä hallittuja sanastoja, joissa voi olla monimutkaisia hierarkioita ja termien välisiä suhteita. Näitä menetelmiä voi soveltaa eri tyyppisiin kirjoituksiin, ja yhdessä ne sallivat tehokkaan ja joustavan sisällön luokittelun ja esittämisen.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
fi: Jos esimerkiksi teet reseptisivustoa, haluat ehkä luokitella reseptit aterian tyypin ja valmistusajan mukaan. Jos annat kummallekin perusteelle oman sanaston, voit luokitella niitä toisistaan riippumatta eikä sinun tarvitse antaa omaa termiä joka yhdistelmälle.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
fi: Aterian tyyppi: <em>Alkupala, Pääruoka, Salaatti, Jälkiruoka</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
fi: Valmistusaika: <em>0-30 min, 30-60 min, 1-2 t, Yli 2 t</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
fi: Jokaisella termillä on sivu ja RSS-syöte, joissa näkyvät termillä merkityt kirjoitukset. (Termejä kutsutaan usein myös "kategorioiksi" tai "tageiksi".) On myös mahdollista muokata osoitetta niin että sivulla näkyvät termillä ja/tai muilla termeillä merkityt kirjoitukset. Reseptiesimerkissämme on mahdollista luoda sivuja, joilla näkyvät "Pääruoat", "30 minuutin reseptit" tai "30 minuutin pääruoat ja alkupalat". Luokittelumoduulille on myös suuri määrä muiden kehittämiä laajennusmoduuleja, jotka muuttavat ja laajentavat termien järjestelyä ja esitystapaa.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
fi: Termejä voi myös järjestellä ylä- ja alatermeiksi ylläpidon käyttöliittymästä. Esimerkiksi paikkoja kuvaavat termit voivat olla suurempien alueiden termien alatermejä. Hierarkiassa voi myös olla monta tasoa. Esimerkiksi "Ivalo" voi kuulua "Lappiin", joka puolestaan kuuluu "Suomeen".

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
fi: Luokittelumoduuli tukee sekä synonyymejä että sukulaistermejä, mutta ei hyödynnä näitä toimintoja itse. Mahdolliset muualla tai itse kehitetyt moduulit voivat kuitenkin hyödyntää näitä edistyneitä toimintoja.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@taxonomy">luokittelusta</a>.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
fi: Luokittelumoduulin avulla voit luokitella sisältöä käyttämällä sekä vapaasti määriteltäviä että ylläpitäjän määrittelemiä termejä. Luo aluksi <em>sanasto</em>, joka sisältää joukon <em>termejä</em>. Voit luoda vapaasti määriteltävän sanaston kaikille termeille, tai monia erillisiä hallittuja sanastoja eri tarpeisiin, kuten "Maat" tai "Värit".

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
fi: Alla olevasta listasta voit säätää ja tarkastella sivustosi sanastoja ja niiden sisältämiä termejä. Voit halutessasi liittää sanaston tietyn tyyppiseen sisältöön, jolloin sanasto näytetään ainoastaan muokattaessa sen typpisiä kirjoituksia. Jos samaan tyyppiin liittyy useita sanastoja, ne näytetään alla olevassa järjestyksessä. Järjestele sanastoja vetämällä niitä <em>Nimi</em>-sarakkeen alla olevasta kahvasta. (Vie hiiri kahvan päälle, paina hiiren painike pohjaan ja vedä.) Huomaa, että muutoksia ei tallenneta ennen kuin painat <em>Tallenna</em>-painiketta sivun alalaidassa.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
fi: %capital_name on vapaasti määriteltävä sanasto. Muuta termin nimeä tai kuvausta klikkaamalla sen vieressä olevaa <em>muokkaa</em>-linkkiä.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
fi: %capital_name on yksitasoinen sanasto. Muuta termien järjestystä vetämällä niitä vasemman laidan kahvasta. Muuta termin nimeä tai kuvausta klikkaamalla sen vieressä olevaa <em>muokkaa</em>-linkkiä.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
fi: %capital_name on yhden hierarkian sanasto. Muuta termien järjestystä vetämällä niitä vasemman laidan kahvasta. Muuta termin nimeä tai kuvausta klikkaamalla sen vieressä olevaa <em>muokkaa</em>-linkkiä.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
fi: %capital_name on monen hierarkian sanasto. Muuta termin nimeä tai kuvausta klikkaamalla sen vieressä olevaa <em>muokkaa</em>-linkkiä. Termejä ei voi järjestellä vetämällä, mutta voit palauttaa tämän toiminnon käyttöön muokkaamalla termejä siten että kullakin on enintään yksi ylätermi.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
fi: Valitse, kuinka sanastosi esitetään ylläpitäjille ja käyttäjille, ja minkä tyyppistä sisältöä sen avulla luokitellaan. Vapaa määrittely sallii käyttäjien luoda omia termejä lisäämällä kirjoitukseen pilkulla erotetun listan. Muussa tapauksessa termit valitaan lisasta ja vain käyttäjät, joilla on "luokittelun ylläpito" -oikeus voivat luoda niitä.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fi: Luokittele ja järjestele sisältöä.

en: Database port
fi: Tietokannan portti

en: Re-index site
fi: Indeksoi sivusto uudelleen

en: Are you sure you want to re-index the site?
fi: Oletko varma, että haluat indeksoida sivuston uudelleen?

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fi: Vain jotkut sivustot tarvitsevat näitä asetuksia. Jollet ole varma, jätä tähän oletusasetukset tai kysy asiasta palveluntarjoajaltasi.

en: If your database is located on a different server, change this.
fi: Jos tietokantasi on eri palvelimella, muuta tämä

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fi: Jos tietokantapalvelimesi kuuntelee eri porttia kuin tavallisesti, anna portin numero.

en: Database port must be a number.
fi: Tietokannan portin on oltava numero.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fi: Välilyöntejä voi käyttää. Sallitut välimerkit ovat piste, väliviiva ja alaviiva.

en: view uploaded files
fi: pääsy siirrettyihin tiedostoihin

en: Secondary links
fi: Toissijaiset linkit

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fi: Valitse näytettävät elementit.

en: create url aliases
fi: aliasten luominen

en: administer url aliases
fi: aliasten ylläpito

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: Language negotiation
fi: Kielen tunnistaminen

en: Status report
fi: Tilanneraportti

en: Not writable
fi: Ei kirjoitettavissa

en: Identification
fi: Perustiedot

en: host
fi: isäntä

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: This will be the top-level page in this book.
fi: Tästä tulee kirjan ylin sivu.

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Notify user of new account
fi: Ilmoita käyttäjälle uudesta tilistä

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
fi: Tiedostoa %file ei voitu siirtää palvelimelle, koska kohdehakemistoa %directory ei löytynyt, tai sen oikeudet eivät salli tiedostojen kirjoittamista.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
fi: <em>Sivu</em> soveltuu tiedolle jotka muuttuu harvoin, kuten "Yhteystiedot"-sivu. <em>Sivuja</em> ei oletuksena esitellä etusivulla, eikä niitä voi kommentoida.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
fi: <em>Artikkeli</em> soveltuu ajankohtaiselle tiedolle, kuten lehdistötiedotteet, sivuston tiedotteet ja epämuodolliset blogimaiset kirjoitukset. Uusimmat <em>Artikkelit</em> näytetään oletuksena etusivulla, ja niitä voi kommentoida.

en: Terms in %vocabulary
fi: Sanaston %vocabulary termit

en: Path to custom icon
fi: Oman pikakuvakkeen polku

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
fi: Alla on lista tarkistamista kaipaavista kommenteista. Hyväksyäksesi kommentin klikkaa sen valintaruutua,  valitse "Julkaise valitut kommentit" ja "Päivitä". Klikkaa kommentin aihetta nähdäksesi kommentin, kirjoittajan nimeä muokataksesi kirjoittajan käyttäjätietoja ja "muokkaa" muuttaaksesi tekstiä.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
fi: Lue ja muokkaa kommentteja. Hyväksy tai hylkää tarkastamista kaipaavat kommentit.

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: Reply to comment
fi: Vastaa kommenttiin

en: Default display mode
fi: Oletusnäkymä

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
fi: Kommenttien oletusnäkymä. Laajennetut näkymät näyttävät kommentin sisällön. Ketjutetuissa näkymissä vastaukset niputetaan yhteen.

en: Default comments per page
fi: Oletusmäärä sivua kohti

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
fi: Kommenttien oletusmäärä sivua kohden: määrän ylittyessä kommentit jaetaan useammalle sivulle.

en: Comment controls
fi: Kommenttien näyttöasetukset

en: Display above the comments
fi: Näytä kommenttien yläpuolella

en: Display below the comments
fi: Näytä kommenttien alapuolella

en: Display above and below the comments
fi: Näytä sekä kommenttien ylä- että alapuolella.

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
fi: Kommenttien näyttöasetusten sijainti. Asetuksista voi valita kommenttien näyttötavan ja järjestyksen.

en: Comment subject field
fi: Kommentin otsikkokenttä

en: Can users provide a unique subject for their comments?
fi: Voivatko käyttäjät lisätä kommentteihinsa otsikon?

en: You are not authorized to post comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa kommentteja.

en: The comment you are replying to does not exist.
fi: Kommenttia johon olit vastaamassa ei ole olemassa.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fi: Tämä keskustelu on suljettu: et voi kirjoittaa uusia kommentteja.

en: You are not authorized to view comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta lukea kommentteja.

en: Comment: updated %subject.
fi: Kommentti: päivitetty %subject.

en: Comment: added %subject.
fi: Kommentti lisätty: %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa kommentin %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki tämän kommentin vastaukset poistetaan. Tätä ei voi perua.

en: Publish the selected comments
fi: Julkaise valitut kommentit

en: Unpublish the selected comments
fi: Peruuta valittujen kommenttien julkaisu

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
fi: Kommentteja ei ole poistettavissa tai valitsemasi kommentin poisti toinen ylläpitäjä.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä kommentit ja kaikki vastaukset niihin?

en: You have to specify a valid author.
fi: Sinun on valittava kelvollinen kirjoittaja.

en: The name you used belongs to a registered user.
fi: Käyttämäsi nimi on varattu rekisteröityneelle käyttäjälle.

en: You have to leave your name.
fi: Sinun on annettava nimesi.

en: The e-mail address you specified is not valid.
fi: Antamasi sähköpostiosoite ei kelpaa.

en: You have to leave an e-mail address.
fi: Sinun on annettava sähköpostiosoite.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
fi: Kotisivusi osoite ei kelpaa. Kirjoita osoite kokonaan, esimerkiksi <code>http://example.com/hakemisto</code>.

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
fi: Valitse, kuinka kommentit näytetään ja klikkaa "Tallenna asetukset".

en: Comment viewing options
fi: Kommenttien lukemisen asetukset

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu</a> tai <a href="@register">rekisteröidy</a> kirjoittaaksesi kommentteja

en: Comment: deleted %subject.
fi: Kommentti: poistettu %subject.

en: Access type
fi: Pääsytyyppi

en: Add feed
fi: Lisää syöte

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

en: @name's blog
fi: Käyttäjän @name blogi

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
fi: Sinun on annettava sähköpostisoitteesi, jotta voit ottaa yhteyttä muihin käyttäjiin. Päivitä <a href="@url">käyttäjätietosi</a> ja yritä uudestaan.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
fi: Et voi ottaa yhteyttä useampaan kuin %number käyttäjään tunnissa. Yritä myöhemmin uudestaan.

en: Join summary
fi: Yhdistä tiivistelmä

en: Split summary at cursor
fi: Jaa tiivistelmä kohdistimen kohdalta

en: Enter your @s username.
fi: Syötä käyttäjätunnuksesi sivustolle @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi. Suurimmat sallitut mitat ovat %dimensions ja suurin sallittu tiedostokoko %size kt.

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Cannot delete non-existent comment.
fi: Olematonta kommenttia ei voida poistaa.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
fi: Kommentointioikeuksia myönnetään käyttäjärooleille, ja niiden perusteella päätetään onko eri rooleihin kuuluvilla käyttäjillä oikeutta kommentoida kirjoituksia. Jos anonyymeillä käyttäjillä on kommentointioikeus, heidän yhteystietonsa saatetaan tallentaa evästeeseen heidän tietokoneelleen myöhempää kommentointia varten. Jos kommentilla ei ole vastauksia, sen kirjoittaja voi halutessaan muokata sitä. Kommentointiin käytetään samoja syöttömuotoja ja HTML-tageja kuin muissa kirjoituksissa.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@comment">kommenteista</a>.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
fi: Alla on lista uusimmista lisätyistä kommenteista. Klikkaa aihetta nähdäksesi kommentin, kirjoittajan nimeä muokataksesi kirjoittajan käyttäjätietoja, "muokkaa" muokataksesi tekstiä ja "poista" poistaaksesi kommentin.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
fi: Pakottaa käyttäjän lukemaan kommenttinsa klikkaamalla <em>Esikatsele</em>-nappia ennen kuin kommentin voi julkaista.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fi: Kommentti: lisätty luvaton kommentti tai kommentti lisätty suljettuun kirjoitukseen %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
fi: Kirjoittanut !username @datetime.

en: !name's blog
fi: !name:n blogi

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: Files directory
fi: Tiedostojen polku

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
fi: Tämä sivu näytetään, kun mikään sisältö ei vastaa pyydettyä osoitetta. Jos olet epävarma, älä määritä mitään.

en: @type %title has been created.
fi: @type %title on lisätty.

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: The post could not be saved.
fi: Kirjoitusta ei voitu tallentaa.

en: %message in %file on line %line.
fi: %message tiedostossa %file rivillä %line.

en: Picture image path
fi: Kuvahakemiston sijainti

en: You do not have any administrative items.
fi: Sinulla ei ole ylläpidon tehtäviä.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fi: Drupalin asennuksessa on havaittu ongelmia. Lisätietoja on <a href="@status">tilanneraportissa</a>.

en: Help topics
fi: Ohjeet

en: Help is available on the following items:
fi: Ohjeita löytyy seuraavista aiheista:

en: No help is available for module %module.
fi: Moduulille %module ei ole ohjeita.

en: @module administration pages
fi: Moduulin @module ylläpito

en: By module
fi: Moduulin mukaan

en: Manage your site's content.
fi: Sivuston sisällön hallinta.

en: Control how your site looks and feels.
fi: Valitse miltä sivustosi näyttää ja tuntuu

en: Adjust basic site configuration options.
fi: Säädä sivuston perusasetuksia.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
fi: Hallinnoi sivuston käyttäjiä, ryhmiä ja pääsyä sivuston eri toimintoihin.

en: View reports from system logs and other status information.
fi: Katsele järjestelmän lokikirjoja ja muita tietoja järjestelmän tilasta.

en: Translate interface
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: Edit string
fi: Muokkaa merkkijonoa

en: Delete string
fi: Poista merkkijono

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa kielen %name?

en: The language %locale has been removed.
fi: Kieli %locale on poistettu.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa merkkijonon "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fi: Merkkijonon poistaminen poistaa kaikki tämän merkkijonon käännökset kaikista kielistä. Operaatiota ei voi perua.

en: locale
fi: lokalisointi

en: AM
fi: a.p.

en: PM
fi: i.p.

en: Multilingual support
fi: Monikielisyys

en: Enabled, with translation
fi: Käytössä, voi kääntää

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fi: Valittu grafiikkakirjasto %toolkit ei kykene suorittamaan toimintoa %function oikein.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fi: Tiedostoa %file ei ole suojattu muutoksilta. Tämä on tietoturvariski. Tiedoston kirjoitusoikeudet on poistettava.

en: Currently using !item !version
fi: Tällä hetkellä käytössä on !item !version

en: Hindi
fi: hindi

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
fi: Yritit käyttää kertakäyttöistä kirjautumista suljetun tilin kohdalla.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fi: Käyttäjä %name käytti kertakäyttöisen sisäänkirjautumislinkin %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fi: Luotiin uusi käyttäjätili <a href="@url">%name</a>. Sähköpostia ei lähetetty.

en: Registration successful. You are now logged in.
fi: Rekisteröityminen onnistui. Olet nyt kirjautunut sisään.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fi: Salasana ja lisäohjeita on lähetetty sähköpostitse käyttäjälle <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
fi: Uusi käyttäjä: %name (%email).

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
fi: Tiedostoa %settings ei voitu muokata, tarkista oikeudet.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
fi: Tiedostoa %settings ei voitu lukea, tarkista oikeudet.

en: Trigger
fi: Tilanne

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
fi: Olet juuri käyttänyt kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Et enää enää tarvitse sitä kirjautumiseen. Ole hyvä ja vaihda salasanasi nyt.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
fi: !username pyytää käyttäjätiliä.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
fi: Blogirajapinnan kautta käyttäjät voivat käyttää muita ohjelmia blogimerkintöjen kirjoittamiseen. Eri käyttöjärjestelmille on saatavilla monenlaisia blogiohjelmia, joiden avulla blogimerkintöjä voi luoda ja muokata.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
fi: <a href="@ecto-link">Ecto</a> on Max OS X:ssä ja Microsoft Windowsissa toimiva blogiohjelma joka toimii blogirajapinnan kanssa. Blogirajapinta tukee myös <a href="@blogger-api">Blogger-rajapintaa</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog-rajapintaa</a>, ja suurinta osaa <a href="@movabletype-api">Movable Type -rajapinnasta</a>. Blogiohjelmat ja muut palvelut (esim. <a href="@flickr">Flickrin</a> "lähetä blogiin") jotka tukevat näitä rajapintoja ovat todennäköisesti yhteensopivia.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
fi: Valitse <a href="@blogapi-settings">blogirajapinnan ylläpitosivulta</a>, minkä tyyppisiä kirjoituksia ulkoisilla blogiohjelmilla voi kirjoittaa. Jokainen valittu tyyppi näkyy ohjelmassa erillisenä "blogina", jos ohjelma tukee tällaista toimintoa.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@blog">blogeista</a>.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
fi: Palauttaa listan blogeista joihin kirjoittajalla on kirjoitusoikeudet.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
fi: Palauttaa listan kaikista logissa käytetyistä avainsanoista.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
fi: Julkaise (rakenna uudelleen) kaikki kirjoitukseen liittyvät staattiset tiedostot. Tämä vastaa kirjoituksen tallentamista ilman pingiä.

en: You do not have permission to create this type of post.
fi: Sinulla ei ole oikeutta luoda tämän tyyppistä kirjoitusta.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän tyyppisen artikkelin julkaisemiseen. Voit silti tallentaa artikkelin luonnokseksi.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tallentaa tätä artikkelia luonnokseksi. Voit silti julkaista artikkelin.

en: Invalid categories submitted.
fi: Lisäyksessä havaittiin virheellisiä kategorioita.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
fi: Kategoria @vocabulary_name -sanastosta on vaadittu.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
fi: Voit valita vain yhden kategorian @vocabulary_name -sanastosta.

en: Error saving categories. This feature is not available.
fi: Kategorioiden tallennus epäonnistui. Tämä ominaisuus ei ole käytössä.

en: You do not have permission to edit this blog.
fi: Sinulla ei ole oikeutta muokata tätä blogia.

en: Enable for external blogging clients
fi: Käytä ulkoisissa blogiohjelmissa

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
fi: Valitse, minkä tyyppisiä kirjoituksia ulkoisilla blogiohjelmilla voi kirjoittaa. Jokainen valittu tyyppi näkyy ohjelmassa erillisenä "blogina", jos ohjelma tukee tällaista toimintoa.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
fi: Blog API moduulia ei ole asetettu tukemaan sisältötyyppiä %type tai sinulla ei ole tämän sisältötyypin lähettämiseen tarvittavia käyttöoikeuksia.

en: @type: added %title using blog API.
fi: @type: lisäsi %title blogirajapinnan kautta.

en: @type: updated %title using Blog API.
fi: @type: päivitti %title blogirajapinnan kautta.

en: Blog API
fi: Blogirajapinta

en: Configure the content types available to external blogging clients.
fi: Valitse, minkä tyyppisiä kirjoituksia ulkoisilla blogiohjelmilla voi kirjoittaa.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
fi: Kirjoita sisältöä toisella ohjelmalla ja lisää se Drupaliin. Ohjelman on tuettava XML-RPC -rajapintaa.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fi: <em>ja</em> missä <strong>%property</strong> on <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fi: <strong>%property</strong> on <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
fi: Käyttäjän automaattinen täydennys

en: Initializing.
fi: Aloitetaan

en: Remaining @remaining of @total.
fi: Jäljellä @remaining/@total.

en: An error has occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fi: Ole hyvä ja siirry <a href="@error_url">virhesivulle</a>

en: HTTP POST is required.
fi: HTTP POST vaaditaan.

en: Your page will be a part of the selected book.
fi: Sivusi lisätään valittuun kirjaan.

en: 0 sec
fi: 0 s

en: form
fi: lomake

en: Basic options
fi: Perusvaihtoehdot

en: alert
fi: hälytys

en: emergency
fi: hätätila

en: Filter log messages
fi: Suodata lokiviestit

en: You must select something to filter by.
fi: Sinun on valittava suodatusehto.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fi: Vaihtaaksesi nykyisen salasanan, kirjoita uusi salasana molempiin kenttiin.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
fi: Olet jo käyttänyt tämän kertakäyttöisen kirjautumislinkin. Et tarvitse sitä enää uudelleen koska olet jo kirjautuneena sisään.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Olet yrittänyt käyttää vanhentunutta kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi linkki allaolevalla lomakkeella.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
fi: <p>Tämä on kertakäyttöinen kirjautumislinkki tunnukselle %user_name ja se vanhenee %expiration_date.</p><p>Klikkaa tätä painiketta kirjautuaksesi sivustolle ja vaihtaaksesi salasanasi.</p>

en: This login can be used only once.
fi: <p>Tätä kirjautumista voi käyttää vain kerran.</p>

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fi: Olet yrittänyt käyttää kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä, joka on jo käytetty tai ei ole enää kelvollinen.  Ole hyvä ja pyydä uusi allaolevalla lomakkeella.

en: The translation import of %filename failed.
fi: Käännöstiedoston %filename tuonti epäonnistui.

en: More choices
fi: Lisää vaihtoehtoja

en: Javascript Choice Form
fi: JavaScript-lomake

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Provide a password for the new account in both fields.
fi: Anna uuden käyttäjätilin salasana molempiin kenttiin.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
fi: Lisää tietoja löytyy Drupalin <a href="@help">ohjeesta</a> ja <a href="@handbook">verkko-käsikirjasta</a>. Voit myös kirjoittaa <a href="@forum">Drupalin keskustelupalstoille</a> tai etsiä apua monista muista <a href="@support">käyttötukipalveluista</a>.

en: Account details for !username at !site
fi: Käyttäjän !username tiedot sivustolla !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
fi: !username,
    
    Kiitos kun rekisteröidyit !site -sivustolle. Voit nyt kirjautua sisään !login_uri -sivulla käyttämällä seuraavaa tunnusta ja salasanaa:
    
    käyttäjätunnus: !username
    salasana: !password
    
    Voit myös kirjautua sisään klikkaamalla tätä linkkiä tai kopioimalla sen selaimeesi::
    
    !login_url
    
    Salasana on kertakäyttöinen, joten se ei toimi toista kertaa.
    
    Kirjauduttuasi sinut ohjataan !edit_uri -sivulle, jossa voit vaihtaa salasanasi.
    
    
    --  Sivuston !site ylläpito

en: User e-mail settings
fi: Käyttäjän sähköpostiasetukset

en: Poll
fi: Kysely

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: PHP filter
fi: PHP-suodatin

en: Submitted by !username on @datetime
fi: Kirjoittanut !username @datetime

en: Preview post
fi: Esikatselu

en: Must users preview posts before submitting?
fi: Onko käyttäjien esikatseltava kirjoitusta ennen tallentamista?

en: More information about formatting options
fi: Lisätietoa muotoiluasetuksista

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Default menu for content
fi: Sisällön oletusvalikko

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
fi: Valitse valikko, joka näytetään oletuksena sisällön muokkauslomakkeen valikko-kohdassa.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
fi: Cron-ajo on ollut käynnissä pidempään kuin tunnin ja on todennäköisimmin jumiutunut.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fi: Yritettiin uudelleenkäynnistää cron-ajo sen ollessa jo käynnissä.

en: Cron run completed.
fi: Cron-ajo valmis.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
fi: Tehtyjen lisäysten tai muutosten kuvaus muiden käyttäjien avuksi.

en: HTTP request status
fi: HTTP-pyynnön tila

en: Fails
fi: Epäonnistumiset

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
fi: Palvelimen tai verkon asetukset estävät Drupalia ottamasta yhteyttä muihin web-sivuihin. Ongelma voi johtua web-palvelinohjelmiston tai PHP:n asetuksista, ja se tulisi korjata. Seuraavat toiminnot eivät nyt toimi: Päivitysten seuranta, uutisten kerääminen, OpenID-sisäänkirjautuminen ja muut verkosta riippuvaiset toiminnot.

en: Delete this menu item.
fi: Poista tämä valikon kohta.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
fi: Linkkiteksti, jolla tähän kirjoitukseen viitataan valikossa. Jätä tämä kohta tyhjäksi, jollet halua lisätä kirjoitusta valikkoon.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
fi: Sisällön rungossa pitää olla vähintään näin monta sanaa, tai se hylätään. Tällä tavoin voidaan torjua kirjoituksia jotka eivät vastaa sivuston laatutasoa, kuten lyhyet testikirjoitukset.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Kirjoita halutessasi polku, josta tämä kirjoitus löytyy.  Esimerkki: kirjoita "yhteystiedot" luodessasi yhteystietosivua.  Käytä suhteellista polkua äläkä lisää kauttaviivaa alkuun, tai alias ei toimi.

en: Already added languages
fi: Jo lisätyt kielet

en: Recent blog posts
fi: Uusimmat blogimerkinnät

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Are you sure you want to delete these users?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä käyttäjät?

en: The users have been deleted.
fi: Käyttäjät on poistettu.

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Edit language
fi: Muokkaa kieltä

en: allow
fi: salli

en: Edit category
fi: Muokkaa kategoriaa

en: The content type %name has been updated.
fi: Sisällön tyyppi %name on päivitetty.

en: The content type %name has been added.
fi: Sisällön tyyppi %name on lisätty.

en: Catalan
fi: katalaani

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Drag to re-order
fi: Järjestele vetämällä

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fi: Muutokset otetaan käyttöön vasta kun valitset <em>tallenna</em>.

en: Rule type
fi: Säännön tyyppi

en: Mask
fi: Peite

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tyypin @type säännön %rule?

en: The access rule has been deleted.
fi: Pääsysääntö on poistettu.

en: The requested page could not be found.
fi: Pyydettyä sivua ei löytynyt.

en: Post new @node_type
fi: Kirjoita uusi @node_type

en: Requirements problem
fi: Vaatimusongelma

en: Database configuration
fi: Tietokannan asetukset

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fi: Web-palvelimesi ei näytä tukevan mitään tavanomaisista tietokannoista. Tarkista palveluntarjoajaltasi, tarjoavatko he tietokantoja, joita <a href="@drupal-databases">Drupal tukee</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
fi: Ottaaksesi @drupal-tietokannan käyttöön, syötä seuraavat tiedot.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fi: Tietokannan tyyppi, johon @drupal-tiedot tallennetaan.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fi: Sen tietokannan nimi, johon @drupal-tiedot varastoidaan. Sen täytyy olla valmiiksi palvelimella, ennen kuin @drupal voidaan asentaa.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fi: Sen %db_type-tietokannan nimi, johon @drupal-tiedot varastoidaan. Sen täytyy olla valmiiksi palvelimella, ennen kuin @drupal voidaan asentaa

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
fi: Jos useampi sovellus jakaa tämän tietokannan, anna @drupal-sivustosi käyttämä etuliite kuten %prefix.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fi: Antamasi tietokannan taulun etuliite, %db_prefix ei kelpaa. Etuliitteessä voi käyttää vain kirjaimia (ei skandit), numeroita, pisteitä ja alaviivoja.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fi: Tiedostossa %settings_file olet määrittänyt, että @drupal käyttää %db_type-palvelinta. PHP-asennuksesi ei tällä hetkellä tue tämän tyyppisiä tietokantoja.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
fi: Sinun on korjattava yllämainitut oikeusongelmat, jotta Drupal toimisi ja voit jatkaa asentamista. Asennusohjelma kykeni varmistamaan, että sillä on oikeus seuraaviin komentoihin: %commands. Lisätietoja tietokantapalvelimen asetuksista löytyy englanniksi <a href="http://drupal.org/node/258">Asennus ja päivitys -käsikirjasta</a>. Jollet ole varma, mitä kaikki tämä tarkoittaa, sinun kannattaa luultavasti ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: Select an installation profile
fi: Valitse asennusprofiili

en: Choose language
fi: Valitse kieli

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
fi: Voit käyttää asennusohjelmaa haluamallasi kielellä asentamalla siihen sopivan käännöspaketin. Asentaaksesi Drupalin muulla kielellä kuin englanniksi, toimi seuraavasti:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
fi: Tarkista, että tästä Drupalin versiosta on saatavilla <a href="@translations" target="_blank">käännös</a> haluamallasi kielellä. Käännöksiä jaellaan käännöspaketteina, jotka mahdollistavat Drupalin näyttämisen kyseisellä kielellä. Kaikkia Drupalin versioita ei ole käännetty kaikille kielille.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
fi: Jos haluamasi kielen käännöspaketti on saatavilla, lataa se ja pura sen sisältö Drupalin juurihakemistoon.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
fi: Palaa kielivalintaan toisesta alla olevasta linkistä ja valitse haluamasi kieli listasta. Jos kieli ei näy listalla, kokeile ladata sivu uudelleen.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
fi: Voit myös asentaa Drupalin englanniksi ja asentaa käännöksen jälkeenpäin. Valitse tällöin ensimmäinen alla olevista linkeistä.

en: How should the installation continue?
fi: Kuinka asennuksen pitäisi jatkua?

en: Continue installation in English
fi: Jatka asennusta englanniksi

en: Return to choose a language
fi: Palaa kielen valintaan

en: Install Drupal in English
fi: Asenna Drupal englanniksi

en: Learn how to install Drupal in other languages
fi: Lue, kuinka Drupal asennetaan muilla kielillä

en: (built-in)
fi: (sisäänrakennettu)

en: Select language
fi: Valitse kieli

en: No profiles available
fi: Yhtään profiilia ei ole saatavilla.

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fi: Asennusohjelma ei kyennyt löytämään asennusprofiileja. Asennusprofiilissa kerrotaan, mitä moduuleja käytetään ja mikä skeema tietokantaan. Asennus ei voi jatkua ilman profiilia.

en: Drupal already installed
fi: Drupal on jo asennettu.

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
fi: <ul><li>Aloittaaksesi alusta, tyhjennä ensin nykyinen tietokantasi.</li><li>Asentaaksesi Drupalin eri tietokantaan, muokkaa oikeaa <em>settings.php</em>-tiedostoa <em>sites</em>-hakemistossa.</li><li>Päivittääksesi nykyisen asennuksen, siirry <a href="@base-url/update.php">päivityssivulle</a>.</li><li>Katsele <a href="@base-url">nykyistä sivustoa</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
fi: Asennetaan @drupal

en: The installation has encountered an error.
fi: Asennusohjelma kohtasi virheen

en: Configure site
fi: Sivuston asetukset

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
fi: Kaikki tarvittavat muutokset tehtiin hakemistoon %dir ja tiedostoon %file. Sinun tulisi poistaa niistä kirjoitusoikeus välttääksesi tietoturvariskin. Jos et ole varma, kuinka tämä tehtään, lue käsikirjasta lisää <a href="@handbook_url"> kirjoitusoikeuksista</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
fi: Kaikki tarvittavat muutokset tehtiin hakemistoon %dir ja tiedostoon %file. Niistä poistettiin kirjoitusoikeus turvallisuussyistä.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
fi: Palvelimesi läpäisi testin ja tukee tätä ominaisuutta.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
fi: Palvelimesi asetukset estävät tämän toiminnon käyttämisen. Lue käsikirjasta lisää <a href="http://drupal.org/node/15365">siistityistä osoitteista</a>.

en: Testing clean URLs...
fi: Testataan siistittyjä osoitteita...

en: @drupal installation complete
fi: @drupal-asennus on valmis

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
fi: Onneksi olkoon, @drupal asennettiin onnistuneesti.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
fi: Ole hyvä ja lue yllä olevat viestit, ennen kuin jatkat <a href="@url">uudelle sivustollesi</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
fi: Voit nyt siirtyä <a href="@url">uudelle sivustollesi</a>.

en: Installed %module module.
fi: Asennettiin %module moduuli.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
fi: Drupal asennusohjelma tarvitsee että luot asetustiedoston osana asennusprosessia.
    <ol>
    <li>Kopioi oletus %default_file nimelle %file</li>
    <li>Muuta tiedoston oikeudet niin että järjestelmällä on siihen kirjoitusoikeudet. Jos olet epävarma, kuinka oikeuksia annetaan, konsultoi <a href="@handbook">ohjekirjaa</a>.</li>
    </ol>
    Lisää Drupalin asennukseen liittyviä ohjeita löydät INSTALL.txt tiedostosta.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma tarvitsee oikeudet tiedostoon %file asennuksen aikana. Jollet ole varma, kuinka kirjoitusoikeuksia myönnetään, lue lisää <a href="@handbook_url">käsikirjasta</a>.

en: Choose profile
fi: Profiilin valitseminen

en: Verify requirements
fi: Vaatimuksien vahvistaminen

en: Set up database
fi: Tietokannan asetukset

en: Set up translations
fi: Käännösten valmistelu

en: Install site
fi: Sivuston asentaminen

en: Finish translations
fi: Käännösten viimeistely

en: To configure your website, please provide the following information.
fi: Aseta sivustosi seuraavat perustiedot.

en: Site e-mail address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fi: Sähköpostiosoite, joka merkitään automaattisten viestien lähettäjäksi. Viestejä lähetetään esimerkiksi silloin kun käyttäjä rekisteröityy tai tarvitsee uuden salasanan. (Käytä osoitetta, joka päättyy sivustosi domain-nimeen, jottei viestejä merkittäisi roskapostiksi.)

en: Administrator account
fi: Ylläpitäjän käyttäjätili

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
fi: Ylläpitäjän käyttäjätilillä on täysi pääsy koko sivustoon. Se saa automaattisesti kaikki oikeudet, ja sillä on oikeus kaikkiin ylläpitotoimintoihin. Tämä on ainoa käyttäjätili, joka pystyy tekemään joitakin asioita, joten pidä sen tunnukset turvassa.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fi: Kaikki sähköpostit järjestelmästä lähetetään tähän osoitteeseen. Sähköpostiosoitetta ei julkisteta ja sitä käytetään vain, jos tahdot tilata uuden salasanan, tai jos haluat saada tiettyjä uutisia tai ilmoituksia sähköpostitse.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fi: Valitse paikallinen aika. Sivustolla näkyvät päiväykset ja ajat näytetään tämän aikavyöhykkeen mukaan.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
fi: Tämä ominaisuus saa Drupalin käyttämään "puhtaita" osoitteita (eli osoitteessa ei lue <code>?q=</code>).

en: Update notifications
fi: Päivitystiedotteet

en: Check for updates automatically
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
fi: Jos valitset tämän, Drupal tiedottaa kun uusia julkaisuja on saatavilla. Tämä parantaa sivustosi tietoturvaa huomattavasti, ja valintaa <strong>suositellaan painokkaasti</strong>. Huomaa, sivustosi on tällöin lähetettävä anonyymejä tietoja asennetuista komponenteista <a href="@drupal">drupal.org</a>-sivustolle. Lue käsikirjasta lisää <a href="@update">päivityksistä</a>

en: Removed orphaned action '%action' from database.
fi: Poistettiin orpo toimenpide "%action" tietokannasta.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
fi[0]: Toimenpiteiden taulussa on yksi orpo toimenpide (%orphans). !link
fi[1]: Toimenpiteiden taulussa on @count orpoa toimenpidettä (%orphans). !link

en: Site off-line
fi: Sivusto on pois käytöstä

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
fi: Cron-ajo keskeytettiin aikarajan ylittymisen vuoksi.

en: 1 byte | @count bytes
fi[0]: 1 tavu
fi[1]: @count tavua

en: MySQL database
fi: MySQL-tietokanta

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
fi: MySQL-palvelimesi ohjelmistoversio on liian vanha. Drupal edellyttää vähintään versiota %version.

en: PostgreSQL database
fi: PostgreSQL-tietokanta

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
fi: PostgreSQL-tietokantasi ohjelmistoversio on liian vanha. Drupal edellyttää vähintään versiota %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
fi: PostgreSQL-tietokantasi käyttää väärää merkistöä (%encoding). On mahdollista, että se ei toimi odotetulla tavalla. Sinun kannattaa luoda kanta uudelleen käyttäen UTF-8/Unicode merkistöä. Lue lisää <a href="@url">PostgreSQL:n ohjeesta</a>.

en: The directory %directory has been created.
fi: Hakemisto %directory luotiin.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fi: Hakemistolle %directory annettiin kirjoitusoikeudet.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: !name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä, mutta sen pituus on tällä hetkellä %length merkkiä.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fi: Laiton pyyntö %choice elementissä %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
fi: GD2-grafiikkakirjasto

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fi: GD-grafiikkakirjasto on käytössä ja toimii oikein.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fi: Valitse muunnettavien JPEG-kuvien laatu. Asteikko on 0-100. Korkeammat arvot merkitsevät parempaa kuvanlaatua mutta suurempia tiedostoja.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fi: GD-grafiikkakirjasto edellyttää, että PHP:n GD-moduuli on asennettu oikein. Lue PHP-oppaasta lisää <a href="@url">kuvankäsittelystä</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
fi: JPEG-kuvan laadun täytyy olla numero väliltä 0-100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
fi: Moduuli %module vaaditaan, mutta sitä ei löytynyt. Ole hyvä ja siirrä se <em>modules</em>-alihakemistoon.

en: PHP MySQL support not enabled.
fi: PHP:n MySQL-tuki ei ole käytössä.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fi: Ei saatu yhteyttä MySQL-tietokantapalvelimeen. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.<ul><li>Oletko varma, että käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ovat oikein?</li><li>Oletko varma, että kirjoitit oikean tietokannan isäntänimen?</li><li>Oletko varma, että tietokantapalvelin on käynnissä?</li></ul>Lue käsikirjasta lisää ohjeita <a href="http://drupal.org/node/258">asennuksesta ja päivittämisestä</a>. Jollet ole varma mitä nämä käsitteet tarkoittavat, sinun kannattaa ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fi: Ei voitu valita tietokantaa MySQL-tietokantapalvelimelta. Yhteyden käyttäjätunnus ja salasana ovat oikein, mutta tietoihin pääsyssä tapahtui ongelma. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error. <ul><li>Oletko varma, että tietokannan nimi on oikein?</li><li>Oletko varma, että tietokanta on olemassa</li><li>Oletko varma, että tällä tunnuksella on oikeus käyttää tietokantaa?</li></ul>Lue käsikirjasta lisää ohjeita <a href="http://drupal.org/node/258">asennuksesta ja päivittämisestä</a>. Jollet ole varma mitä nämä käsitteet tarkoittavat, sinun kannattaa ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fi: Ei voitu luoda testitaulua MySQL-tietokantapalvelimelle seuraavalla komennolla: %query. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error. <ul><li>Oletko varma, että valitsemallasi käyttäjätunnuksella on oikeus luoda tietokantaan tauluja?</li></ul>Lue käsikirjasta lisää ohjeita <a href="http://drupal.org/node/258">asennuksesta ja päivittämisestä</a>. Jollet ole varma mitä nämä käsitteet tarkoittavat, sinun kannattaa ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu lisätä MySQL-tietokantapalvelimelle luotuun testitauluun arvoa seuraavalla komennolla: %query. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu päivittää arvoa MySQL-tietokantapalvelimelle luotuun testitauluun seuraavalla komennolla: %query. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu poistaa arvoa MySQL-tietokantapalvelimelle luodusta testitaulusta seuraavalla komennolla: %query. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
fi: Ei voitu poistaa MySQL-tietokantapalvelimelle luotua testitaulua seuraavalla komennolla: %query. MySQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
fi: PHP:n MySQLi-tuki ei ole käytössä.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
fi: PHP:n PostgreSQL-tuki ei ole käytössä.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fi: Ei saatu yhteyttä PostgreSQL-tietokantapalvelimeen. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.<ul><li>Oletko varma, että käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ovat oikein?</li><li>Oletko varma, että kirjoitit oikean tietokannan isäntänimen?</li><li>Oletko varma, että tietokantapalvelin on käynnissä?</li></ul>Lue käsikirjasta lisää ohjeita <a href="http://drupal.org/node/258">asennuksesta ja päivittämisestä</a>. Jollet ole varma mitä nämä käsitteet tarkoittavat, sinun kannattaa ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
fi: Ei voitu luoda testitaulua PostgreSQL-tietokantapalvelimelle seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error. <ul><li>Oletko varma, että valitsemallasi käyttäjätunnuksella on oikeus luoda tietokantaan tauluja?</li></ul>Lue käsikirjasta lisää ohjeita <a href="http://drupal.org/node/258">asennuksesta ja päivittämisestä</a>. Jollet ole varma mitä nämä käsitteet tarkoittavat, sinun kannattaa ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu lisätä PostgreSQL-tietokantapalvelimelle luotuun testitauluun arvoa seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu päivittää arvoa PostgreSQL-tietokantapalvelimelle luotuun testitauluun seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu lukita PostgreSQL-tietokantapalvelimelle luotua testitaulua seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu poistaa lukitusta PostgreSQL-tietokantapalvelimelle luodusta testitaulusta seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
fi: Ei voitu poistaa arvoa PostgreSQL-tietokantapalvelimelle luodusta testitaulusta seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
fi: Ei voitu poistaa PostgreSQL-tietokantapalvelimelle luotua testitaulua seuraavalla komennolla: %query. PostgreSQL ilmoitti seuraavan virheen: %error.

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Predefined language
fi: Ennalta määritelty kieli

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
fi: Valitse haluamasi kieli, ja klikkaa <em>Lisää kieli</em> -painiketta. (Valitse <em>Mukautettu kieli</em> -vaihtoehto, jos haluamasi kieli ei esiinny listalla.)

en: Custom language
fi: Mukautettu kieli

en: Add custom language
fi: Lisää mukautettu kieli

en: Save language
fi: Tallenna kieli

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
fi: Standardin <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> mukainen kielen tunnus. Kielikoodeissa käytetään tavallisesti maakoodia ja mahdollista merkintätavan tai paikallisen murteen nimeä. <em>Esimerkkejä: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
fi: Kielen nimi englanniksi

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
fi: Kielen nimi englanniksi. Voidaan kääntää kaikille kielille.

en: Native language name
fi: Kielen alkuperäinen nimi

en: Name of the language in the language being added.
fi: Kielen nimi lisättävällä kielellä.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
fi: Kielikoodi tai muu merkkijono, jota etsitään polun alusta. Jos kielen tunnistamisen asetuksena on <em>Vain polun etuliite</em> tai <em>Polun etuliite tai käyttäjän valinta</em>, sivusto näytetään tällä kielellä jos tämä arvo löytyy polun alusta. Oletuskielen kohdalla tämän arvon voi jättää tyhjäksi. <strong>Tämän arvon muuttaminen muuttaa nykyiset osoitteet. Ole varovainen muuttaessasi arvoa, jos sivusto on jo julkaistu.</strong> <em>Esimerkki:  Jos saksan kielen etuliite on "deutsch", sivu "example.com/deutsch/yhteystiedot" näytetään saksaksi.</em>

en: Language domain
fi: Kielen domain-nimi

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
fi: Kielikohtainen domain-nimi, joka sisältää protokollan. Jos kielen tunnistamisen asetus on <em>Vain domain-nimi</em>, sivusto näytetään tällä kielellä kun tätä domain-nimeä käytetään osoitteessa. Oletuskielen kohdalla tämän arvon voi jättää tyhjäksi. <strong>Tämän arvon tulee sisältää protokolla (esim. http://).</strong> <em>Esimerkki: Jos saksan kielen domain-nimeksi asetetaan "http://example.de" tai "http://de.example.com", saksankieliset sivut ovat muotoa "http://example.de/node" tai "http://de.example.com/node".</em>

en: Direction that text in this language is presented.
fi: Kielen kirjoitussuunta.

en: The language %language (%code) already exists.
fi: Kieli %language (%code) on jo olemassa.

en: Invalid language code.
fi: Virheellinen kielikoodi.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
fi: Kieli %language on luotu, ja sitä voi nyt käyttää. Lisätietoja on <a href="@locale-help">ohjeessa</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
fi: Domain-nimen ja polun etuliitteen arvoja ei tulisi asettaa samaan aikaan.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
fi: Domain-nimi (%domain) liittyy jo toiseen kieleen (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
fi: Ainoastaan oletuskielessä sekä domain-nimi että etuliite voivat olla tyhjiä.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
fi: Etuliite (%prefix) liittyy jo toiseen kieleen (%language).

en: The English language cannot be deleted.
fi: Englannin kieltä ei voi poistaa.

en: The default language cannot be deleted.
fi: Oletuskieltä ei voi poistaa.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fi: Kielen poistaminen poistaa myös kaikki siihen liittyvät käännökset. Poistettavaksi valitulla kielikoodilla tallennettu sisältö merkitään kielineutraaliksi. Tätä ei voi perua.

en: Path prefix only.
fi: Vain polun etuliite.

en: Path prefix with language fallback.
fi: Polun etuliite tai käyttäjän valinta.

en: Domain name only.
fi: Vain domain-nimi.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
fi: Valitse mekanismi, joka ratkaisee millä kielellä sivusto näytetään. <strong>Tämän asetuksen vaihtaminen voi muuttaa kaikkien sivujen osoitteita. Ole varovainen vaihtaessasi asetusta, jos sivusto on jo julkaistu.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
fi: Kielen tunnistamisen asetukset tallennettiin.

en: English (built-in)
fi: Englanti (sisäänrakennettu)

en: String contains
fi: Merkkijono sisältää

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fi: Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki merkkijonot. Haku on riippuvainen kirjainten koosta.

en: English (provided by Drupal)
fi: englanti (Drupalin alkuperäiskieli)

en: Search in
fi: Hae kielistä

en: Both translated and untranslated strings
fi: Sekä käännetyt että kääntämättömät merkkijonot

en: Only translated strings
fi: Vain käännetyt merkkijonot

en: Only untranslated strings
fi: Vain kääntämättömät merkkijonot

en: Limit search to
fi: Rajaa haku

en: All text groups
fi: Kaikki tekstiryhmät

en: Languages not yet added
fi: Kielet, joita ei ole vielä lisätty

en: Import translation
fi: Tuo käännös

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fi: Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -tiedosto.

en: Import into
fi: Tuo kieleen

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fi: Valitse kieli, johon merkkijonot lisätään. Jos valitset kielen joka ei ole vielä käytössä, se lisätään.

en: Text group
fi: Tekstiryhmä

en: Imported translations will be added to this text group.
fi: Tuodut käännökset lisätään tähän tekstiryhmään.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
fi: Siirretyn tiedoston käännökset korvaavat nykyiset ja uudet käännökset lisätään

en: Existing strings are kept, only new strings are added
fi: Nykyiset käännökset säilytetään, vain uudet käännökset lisätään

en: The language %language has been created.
fi: Kieli %language on luotu.

en: Export translation
fi: Vie käännös

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fi: Valitse kieli, jonka haluat viedä Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa.

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
fi: Luo Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) -tiedosto, joka sisältää kaikki Drupalin lokalisointitietokannan merkkijonot.

en: String not found.
fi: Merkkijonoa ei löydy.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fi: Lähetetty merkkijono sisältää kiellettyä HTML:ää: %string

en: The string has been saved.
fi: Merkkijono on talletettu.

en: The string has been removed.
fi: Merkkijono on poistettu.

en: The language selected for import is not supported.
fi: Tuotavaksi valittua kieltä ei tueta.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fi: Käännöstiedostossa %filename on puutteellinen tai väärin muotoiltu otsikkokenttä.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fi: Käännöksen tuominen onnistui. Luotiin %number uutta käännettyä merkkijonoa, %update aiempaa merkkijonoa päivitettiin ja %delete poistettiin.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: monikkomuodon kaavan jäsentäminen epäonnistui.

en: Importing interface translations
fi: Tuodaan käyttöliittymän käännöksiä

en: Starting import
fi: Aloitetaan tuominen

en: Error importing interface translations
fi: Virhe tuotaessa käyttöliittymän käännöksiä

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fi: Yritetty lähettää kiellettyä käännösmerkkijonoa kielletyllä HTML:llä %string

en: The %language language (%code) has been created.
fi: Kieli %language (%code) on luotu.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fi: Tuotu tiedosto %file kieleen %locale: %number uutta merkkijonoa lisätty, %update päivitetty ja %delete poistettu.

en: Exported %locale translation file: %filename.
fi: Viety kielen %locale käännöstiedosto: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fi: Viety käännöstiedosto: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fi: Kielen %language päivitetty JavaScript-käännöstiedosto.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fi: Luotiin JavaScript-käännöstiedosto kielelle %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
fi: Kielen %language JavaScript-käännöstiedosto positettiin, koska kyseiselle kielelle ei ole käännöksiä.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fi: Tapahtui virhe luotaessa JavaScript-käännöstiedostoa kielelle %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fi[0]: Yksi käännösteksti ohitettiin koska se sisältää kiellettyjä HTML-tageja.
fi[1]: @count käännöstekstiä ohitettiin koska ne sisältävät kiellettyjä HTML-tageja.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
fi[0]: Moduuli toi asennuksen yhteydessä yhden käännöstiedoston.
fi[1]: Moduuli toi asennuksen yhteydessä @count käännöstiedostoa.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
fi[0]: Moduuli toi aktivoinnin yhteydessä yhden käännöstiedoston.
fi[1]: Moduuli toi aktivoinnin yhteydessä @count käännöstiedostoa.

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Avestan
fi: avestan

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Akan
fi: akan

en: Amharic
fi: amhara

en: Assamese
fi: assam

en: Avar
fi: avaari

en: Aymara
fi: aimara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Belarusian
fi: valko-venäjä

en: Bihari
fi: biharin kieli

en: Bislama
fi: bislama

en: Bambara
fi: bambara

en: Bengali
fi: bengali

en: Tibetan
fi: tiibet

en: Breton
fi: bretoni

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Chamorro
fi: chamorro

en: Corsican
fi: korsika

en: Cree
fi: cree

en: Old Slavonic
fi: muinaisslaavi

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Welsh
fi: kymri

en: Maldivian
fi: divehi

en: Bhutani
fi: bhutani

en: Ewe
fi: ewe

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro (eesti)

en: Basque
fi: baski (euskara)

en: Persian
fi: farsi (persia)

en: Fulah
fi: fulah

en: Faeroese
fi: fääri

en: Frisian
fi: friisi

en: Irish
fi: iiri

en: Scots Gaelic
fi: gaeli

en: Galician
fi: galego

en: Guarani
fi: guarani

en: Gujarati
fi: gudžarati (gujarati)

en: Manx
fi: manx

en: Hausa
fi: hausa

en: Hiri Motu
fi: hiri motu

en: Armenian
fi: armenia

en: Herero
fi: herero

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Interlingue
fi: interlingua

en: Igbo
fi: igbo

en: Inupiak
fi: inupiak

en: Icelandic
fi: islanti

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Javanese
fi: jaava

en: Georgian
fi: georgia

en: Kongo
fi: kongo

en: Kikuyu
fi: kikuyu

en: Kwanyama
fi: kwanyama

en: Kazakh
fi: kazak

en: Greenlandic
fi: grönlanti

en: Cambodian
fi: khmeeri

en: Kannada
fi: kannada

en: Kanuri
fi: kanuri

en: Kashmiri
fi: kashmir

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Cornish
fi: korni

en: Kirghiz
fi: kirgiisi

en: Latin
fi: latina

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Luganda
fi: luganda

en: Lingala
fi: lingala

en: Laothian
fi: lao

en: Latvian
fi: latvia (lätti)

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Marshallese
fi: marshalli

en: Maori
fi: maori

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Moldavian
fi: moldavia

en: Marathi
fi: marathi

en: Malay
fi: malaiji

en: Maltese
fi: malta

en: Burmese
fi: burma

en: North Ndebele
fi: sindebele

en: Nepali
fi: nepali

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Norwegian Bokmål
fi: norja, bokmål

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja, nynorsk

en: South Ndebele
fi: nrebele

en: Chichewa
fi: chichewa

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Oromo
fi: oromo

en: Oriya
fi: orija

en: Ossetian
fi: ossetia

en: Punjabi
fi: pandžabi (punjabi)

en: Pali
fi: pali

en: Pashto
fi: paštu

en: Portuguese, Portugal
fi: portugalin portugali

en: Portuguese, Brazil
fi: brasilian portugali

en: Quechua
fi: ketšua (quechua)

en: Rhaeto-Romance
fi: retoromaani

en: Kirundi
fi: kirundi

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Sanskrit
fi: sanskriitti

en: Sardinian
fi: sardinia

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Sango
fi: sango

en: Serbo-Croatian
fi: serbokroatia

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Samoan
fi: samoa

en: Shona
fi: shona

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbia

en: Siswati
fi: siswati

en: Sesotho
fi: sesotho

en: Sudanese
fi: sudaneesi

en: Swahili
fi: swahili

en: Tamil
fi: tamili

en: Telugu
fi: telugu

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Thai
fi: thai

en: Tigrinya
fi: tigrinja

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Setswana
fi: setswana

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Tatar
fi: tataari

en: Twi
fi: twi

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Uighur
fi: uiguuri

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Venda
fi: venda

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Wolof
fi: wolof

en: Xhosa
fi: kafferi (xhosa, hosa)

en: Yiddish
fi: jiddiš (jiddi)

en: Yoruba
fi: joruba

en: Zhuang
fi: zhuang

en: Chinese, Simplified
fi: kiina, yksinkertainen

en: Chinese, Traditional
fi: kiina, perinteinen

en: Zulu
fi: zulu

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään jos ongelma uusiutuu.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fi: Virhe lähetettäessä sähköpostia (lähettäjä %from, vastaanottaja %to).

en: Operating in off-line mode.
fi: Sivusto on off-line-tilassa.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
fi: Valikkoreitittimen uudelleenrakennus epäonnistui - jotkut poluista eivät välttämättä toimi oikein.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
fi: Moduulin %module riippuvuudet muodostavat kehän. Tätä ei tueta, etkä voi kytkeä moduulia käyttöön.

en: sort icon
fi: lajittelukuvake

en: sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
fi: Seuraavat virheet tulee korjata ennen kuin voit jatkaa asentamista

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
fi: Seuraava virhe tulee korjata ennen kuin voit jatkaa asentamista

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
fi: Tarkista virheilmoitukset ja <a href="!url">yritä uudelleen</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
fi: Lue seuraavat asennusvaroitukset huolellisesti

en: The following installation warning should be carefully reviewed
fi: Lue seuraava asennusvaroitus huolellisesti

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
fi: Lue seuraavat asennusvaroitukset huolellisesti. Useimmiten niistä ei kuitenkaan tarvitse välittää

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
fi: Lue seuraava asennusvaroitus huolellisesti. Useimmiten siitä ei kuitenkaan tarvitse välittää

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
fi: Järjestelmän PHP-asennuksen PCRE-kirjasto on vanhentunut. Tämä aiheuttaa ongelmia Unicode-tekstin käsittelyssä. Jos käytössä on PHP 4.3.3 tai uudempi, varmista, että käytössä on myös PHP:n mukana toimitettu PCRE-kirjasto. Lisätietoja on saatavissa <a href="@url">PHP:n PCRE-dokumentaatiosta</a>.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fi: Unicode -merkkijono-operaatioita pyritään emuloimaan parhaalla mahdollisella tavalla. Unicode-tukea voidaan parantaa asentamalla <a href="@url">PHP:n mbstring-laajennus</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonofunktioiden kuormittaminen on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.func_overload</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.encoding_translation</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.http_input</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen tulostusmuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.http_output</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Standard PHP
fi: Standardi PHP

en: PHP Mbstring Extension
fi: PHP:n mbstring-laajennus

en: Unicode library
fi: Unicode-kirjasto

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fi: XML:n merkistöä %s ei voitu muuntaa UTF-8 -muotoon.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fi: Merkistö %s ei ole tuettu. Asenna iconv-kirjasto, GNU recode tai PHP:n mbstring-laajennus.

en: Parse error. Not well formed
fi: Jäsennysvirhe. Virheellisesti muotoiltu

en: Parse error. Request not well formed.
fi: Jäsennysvirhe. Pyyntö on virheellisesti muotoiltu.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fi: Palvelinvirhe. XML-RPC-pyyntö on virheellinen. Pyynnön on oltava tyyppiä methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fi: Palvelinvirhe. Pyydettyä metodia @method ei ole määritetty.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fi: Palvelinvirhe. Väärä määrä metodin parametreja.

en: Server error. Invalid method parameters.
fi: Palvelinvirhe. Metodin parametrit viallisia.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fi: Palvelinvirhe. Pyydettyä metodia @method ei löydy.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fi: Virheellinen syntaksi system.multicall -funktiokutsussa.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fi: system.multicall -funktio ei salli rekursiivisia kutsuja.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fi: Palvelinvirhe, Pyydettyä metodin @methodname allekirjoitusta ei löydy.

en: Unspecified error
fi: Määrittelemätön virhe

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
fi: Tapahtui virhe. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
fi: Tapahtui virhe. 
    @uri
    (lisätietoja ei ole).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
fi: Tapahtui HTTP-virhe @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fi: Syötteen nimi (tai sitä tarjoavan sivuston nimi).

en: Categorize news items
fi: Luokittele syötteiden aiheita

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
fi: Syöte nimeltä %feed on jo olemassa. Anna nimi, joka ei ole vielä käytössä.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki aiheet syötteestä %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
fi: Lista HTML-tageista, joita saa esiintyä aiheiden sisällössä. Drupal ei poista näitä koodeja. Kirjoita tagien väliin välilyönti.

en: Category selection type
fi: Kategorian valintatapa

en: checkboxes
fi: valintaruudut

en: multiple selector
fi: monivalinta

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
fi: Luokittelusivulla näytettävä valintatapa. Valintaruutuja on helppo käyttää jos kategorioiden määrä on pieni, monivalinta taas sopii suurelle määrälle.

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fi: Tuhannet sivustot (eritysesti uutissivut ja blogit) julkasevat otsikkonsa ja kirjoituksensa jossakin standardoidussa XML-pohjaisessa muodossa. Uutisten kerääjä tukee seuraavia muotoja: <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> ja <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fi: Alla on lista käytössä olevista syötteistä. Voit <a href="@addfeed">lisätä uusia syötteitä</a>. Jokaisella syötteellä ja kategorialla on oma <em>uusimmat aiheet</em> -lohko, jonka voit kytkeä päälle <a href="@block">lohkojen ylläpitosivulta</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fi: Lisää syöte, joka on RSS-, RDF- tai Atom-muodossa.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
fi: Kategoriat keräävät eri syötteiden aiheita yhteen. Esimerkiksi urheilua käsittelevät syötteet voi laittaa kategoriaan <em>Urheilu</em>, jolloin niiden aiheet löytyvät samalta sivulta. Syötteen kategorian voi valita syötettä lisättäessä, tai myöhemmin aihelistan <em>Luokittele</em>-välilehdeltä.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
fi: Valitse, mitä sisältöä kerätään muilta sivustoilta, kuinka usein se tarkistetaan ja kuinka sisältö luokitellaan.

en: Update items
fi: Päivitä aiheet

en: Edit feed
fi: Muokkaa syötettä

en: No blocks in this region
fi: Tällä alueella ei ole lohkoja

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
fi: Lohkot ovat sisältölaatikoita, jotka näytetään sivun jossakin kohdassa eli jollakin alueella. Esimerkiksi oletusteema Garland sisältää seuraavat alueet: "vasen sivupalkki", "oikea sivupalkki", "sisältö", "otsikko" ja "alatunniste". Lohkot voivat sijaita millä tahansa näistä alueista. <a href="@blocks">Lohkojen ylläpitosivulla</a> lohkoja voi siirtää alueesta toiseen, ja järjestellä alueen sisällä.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
fi: Lohkot luodaan usein ohjelmallisesti (esim. <em>Kirjaudu sisään</em> -lohko), mutta ylläpitäjät voivat luoda myös omia lohkoja. Mukautetuilla lohkoilla on otsikko, kuvaus ja sisältö. Sisällön pituutta ei ole rajoitettu ja siinä voidaan käyttää käytössä olevia <a href="@input-format">syöttömuotoja</a>

en: When working with blocks, remember that:
fi: Työskennellessäsi lohkojen kanssa, muista seuraavat asiat:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
fi: Kaikki teemat eivät sisällä samoja alueita eivätkä näytä niitä samoilla tavoin. Lohkojen tarkka sijainti riippuu teemasta.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
fi: Lohkot, jotka on poistettu käytöstä tai jotka eivät sijaitse millään alueella eivät näy käyttäjille.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
fi: Jos kiihdytysmoduuli on käytössä, lohkot joiden <em>Kiihdytys</em>-ruutu on valittu poistetaan käytöstä jos palvelimen kuormitus on korkea.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
fi: Lohkon voi laittaa näkymään myös vain tietyillä sivulla.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
fi: Lohkon voi laittaa näkymään myös vain silloin, kun tietyt ehdot täyttyvät.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
fi: Lohkot voi laittaa näkymään myös vain tietyille käyttäjärooleille.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
fi: Käyttäjät vovat valita haluavatko he nähdä eri lohkot, jos ylläpitäjä sallii tämän.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
fi: Jotkin esimerkiksi moduulien luomat dynaamiset lohkot näytetään vain tietyillä sivuilla.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@block">lohkoista</a>.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
fi: Tällä sivulla voit lisätä lohkoja sivun eri alueille ja järjestellä niitä alueiden sisällä. Järjestele lohkoja vetämällä niitä <em>Lohko</em>-sarakkeen kahvasta. (Vie hiiri kahvan kohdalle, paina hiiren painike pohjaan ja vedä.) Kaikki teemat eivät sisällä samoja alueita eivätkä näytä niitä samalla tavalla, joten lohkojen tarkka sijainti riippuu teemasta. Huomaa, että muutoksia ei tallenneta ennen kuin klikkaat <em>Tallenna</em>-painiketta sivun alalaidassa.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
fi: Ne lohkot, joiden <em>Kiihdytys</em>-ruutu on valittu kytketään automaattisesti pois käytöstä, kun kuormitus on raskas. Tämä vähentää prosessorin käyttöä, tietokannan liikennettä ja tiedonsiirtoa. <a href="@throttleconfig">Kiihdytyksen ylläpitosivulla</a> voit säätää, koska kiihdytystä käytetään.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
fi: Muokkaa lohkojen otsikoita ja näkyvyyttä kunkin lohkon <em>muokkaa</em>-linkistä. Lisää oma mukautettu lohko <a href="@add-block">Lisää lohko</a> -sivulla.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
fi: Tällä sivulla voit luoda mukautetun lohkon. Uusia lohkoja ei aluksi näytetä. Ne tulevat näkyviin, kun siirrät ne jollekin alueelle <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fi: Alue %region ei sovi lohkolle %info. Lohko on poistettu käytöstä.

en: JavaScript List Form
fi: JavaScript-listalomake

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fi: Lohkojen muutoksia ei tallenneta ennen kuin klikkaat <em>Tallenna</em>-painiketta.

en: Post new blog entry.
fi: Kirjoita uusi blogimerkintä.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa uutta blogimerkintää.

en: You have not created any blog entries.
fi: Et ole luonut yhtään blogimerkintää.

en: !author has not created any blog entries.
fi: !author ei ole luonut yhtään blogimerkintää.

en: Create new blog entry.
fi: Luo uusi blogikirjoitus.

en: No blog entries have been created.
fi: Yhtään blogimerkintää ei ole luotu.

en: Blog entry
fi: Blogimerkintä

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
fi: <em>Blogimerkintä</em> on yksittäinen kirjoitus verkkopäiväkirjaan eli <em>blogiin</em>.

en: View recent blog entries
fi: Näytä uusimmat blogimerkinnät

en: Read !username's latest blog entries.
fi: Lue käyttäjän !username viimeisimmät blogimerkinnät.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
fi: Blogimoduulin avulla rekisteröityneet käyttäjät voivat pitää verkkopäiväkirjaa eli <em>blogia</em>. Blogit koostuvat <em>blogimerkinnöistä</em>, jotka näytetään aikajärjestyksessä uusin ensin.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
fi: Navigaatiovalikossa on valinnainen <em>Blogit</em>-linkki, joka näyttää kaikki sivuston blogit, sekä <em>Oma blogini</em> -linkki joka näyttää käyttäjän blogin. <em>Kirjoita sisältöä</em>-linkin alla on kohta <em>Blogimerkintä</em>, jonka kautta voi kirjoittaa uusia merkintöjä.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fi: Jokainen blogimerkintä sisältää linkin kirjoittajan blogeihin. Blogimerkintöjä voi oletuksena kommentoida, ja ne näytetään etusivulla. Blogimoduuli sisältää myös <em>Uusimmat blogimerkinnät</em> -lohkon, jonka voi ottaa käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
fi: Kun syötteiden kerääjä -moduuli (Aggregator) on käytössä, <em>uusimmat aiheet</em> -lohkon aiheiden vieressä näkyy <em>bloggaa</em>-ikoni. Klikkaamalla ikonia syntyy puolivalmis kirjoitus, jonka otsikkona on aiheen otsikko ja sisältönä sitaatti sekä linkki lähteeseen. Blogien kirjoittajat voivat tällä tavoin helposti kommentoida syötteiden kerääjän muilta sivuilta keräämiä aiheita. Käyttääksesi tätä toimintoa, ota <a href="@modules">syötteiden kerääjä</a> käyttöön, lisää jokin <a href="@feeds">syöte</a> kerääjään ja ota käyttöön <a href="@blocks">uusimmat aiheet</a> -lohko.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@blog">blogeista</a>.

en: !username's blog
fi: Käyttäjän !username blogi

en: Read the latest blog entries.
fi: Lue uusimmat blogimerkinnät.

en: create blog entries
fi: blogimerkintöjen kirjoittaminen

en: delete own blog entries
fi: omien blogimerkintöjen poistaminen

en: delete any blog entry
fi: minkä tahansa blogimerkinnän poistaminen

en: edit own blog entries
fi: omien blogimerkintöjen muokkaaminen

en: edit any blog entry
fi: minkä tahansa blogimerkinnän muokkaaminen

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
fi: Luo blogi ja kirjoita siihen merkintöjä. Joka käyttäjällä voi olla oma bloginsa.

en: Allowed book outline types
fi: Kirjaan lisättävän sisällön tyypit

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fi: Valitse, minkä tyyppistä sisältöä käyttäjät, joilla on %add-perm -oikeus voivat lisätä kirjan hierarkiaan. Käyttäjät, joilla on %outline-perm -oikeus voivat lisätä kaikentyyppistä sisältöä.

en: Default child page type
fi: Alasivujen oletustyyppi

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fi: %add-child -linkin sisällön on oltava tyyppiä, jonka lisääminen kirjaan on sallittu.

en: Save book pages
fi: Tallenna kirjan sivut

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fi: Toinen käyttäjä on muokannut kirjaa. Muutoksia ei voida tallentaa.

en: Title changed from %original to %current.
fi: Otsikko vaihdettiin muodosta %original muotoon %current.

en: Updated book %title.
fi: Kirja %title päivitetty.

en: book: updated %title.
fi: kirja: %title päivitetty.

en: Update book outline
fi: Päivitä kirjan hierarkia

en: Remove from book outline
fi: Poista kirjasta

en: No changes were made
fi: Muutoksia ei tehty

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fi: Kirjoitus on lisätty valittuun kirjaan. Voit nyt säätää sen sijantia kirjassa.

en: The book outline has been updated.
fi: Kirjan hierarkia on päivitetty.

en: There was an error adding the post to the book.
fi: Kirjoituksen lisääminen kirjaan ei onnistunut.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fi: Sivulla %title on alasivuja, jotka siirretään automaattisesti jotta ne pysyvät mukana kirjassa. Luodaksesi hierarkian uudelleen (sellaisena kuin se oli ennen tämän sivun poistamista), lisää %title uudelleen kirjaan Hierarkia-välilehdestä, ja laita aiemmat alasivut takaisin paikalleen käsin.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fi: Voit lisätä sivun %title takaisin kirjan hierarkiaan Hierarkia-välilehdeltä.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fi: Haluatko varmasti poistaa sivun %name? tästä kirjasta?

en: The post has been removed from the book.
fi: Kirjoitus on poistettu kirjasta.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fi: Näytä tulostettava versio tästä kirjan sivusta ja sen alasivuista.

en: Show block on all pages
fi: Näytä lohko kaikilla sivuilla

en: Show block only on book pages
fi: Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fi: Jos valitset <em>Näytä lohko kaikilla sivuilla</em>, lohko sisältää kaikkien sivuston kirjojen automaattisesti luodut valikot. Jos valitset <em>Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla</em>, lohko sisältää ainoastaan parhaillaan luettavan kirjan valikon. Lohkoa ei tällöin näytetä, jos luettava sivu kuulu mihinkään kirjaan. Lohkon <em>sivukohtaisia näkyvyysasetuksia</em> ja muita näkyvyysasetuksia voi myös käyttää rajoittamaan, millä sivuilla lohko näkyy.

en: This is the top-level page in this book.
fi: Tämä on kirjan ylin sivu.

en: No book selected.
fi: Yhtään kirjaa ei ole valittuna.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Kirjan yläsivu. Kirjan ja sen alasivujen maksimisyvyys on !maxdepth. Joitakin valitun kirjan sivuja ei välttämättä näytetä yläsivuina, jos niiden valitseminen ylittää tämän rajan.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fi: %title kuuluu kirjaan, ja sillä on alasivuja. Jos poistat sen, alasivut siirretään automaattisesti muualle kirjaan.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
fi: <em>Kirjamoduuli</em> sopii hierarkkisten, monisivuisten tekstien luomiseen (esim. oppaat, käyttöohjeet ja usein kysytyt kysymykset). Kirjoissa voi olla lukuja, kappaleita, alakappaleita, jne.  Näitä kutsutaan kirjan hierarkiaksi. Kirjoittajat, joilla on siihen oikeus voivat kirjoittaa kirjaa yhdessä ja lisätä sivuja kirjaan.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
fi: Kirjan sivujen alalaidassa on joukko linkkejä, jolla kirjaa voi selata. Linkit johtavat seuraavalle ja edelliselle sivulle, sekä kirjan hierarkiassa ylöspäin. <em>Kirjojen navigointilohko</em> tarjoaa lisää linkkejä, ja sen voi ottaa käyttöön <a href="@admin-block">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fi: Kirjan sivun alalaidasta löytyvä <em>tulostettava sivu</em> -linkki luo sivusta ja kaikista sen alasivuista tulostamiseen sopivan version.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
fi: Käyttäjät, joilla on <em>kirjan hierarkian ylläpito</em> -oikeus voivat lisätä kirjaan kaikenlaista sisältöä. Halutun kirjan voi valita kirjoitusta muokattaessa, tai myöhemmin kirjoituksen <em>Hierarkia</em>-välilehdeltä.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
fi: Ylläpitäjät näkevät listan kaikista kirjoista <a href="@admin-node-book">kirjojen ylläpitosivulta</a>. Kullakin kirjalla on <em>Hierarkia</em>-sivu, jolla voi järjestellä kirjan osia ja kappaleita, sekä muokata otsikoita.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@book">kirjoista</a>.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fi: Kirjamoduulin avulla toisiinsa liittyviä kirjoituksia voi kerätä yhteen kokoelmaksi, jota kutsutaan kirjaksi. Kirjan sivuilla näytetään automaattisesti linkit viereisille sivuille.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fi: Voit lisätä uusia sivuja <a href="@book">kirjan hierarkiaan</a>. Voit myös siirrellä niitä hierarkiassa tai <a href="@book-admin">järjestellä koko kirjan uudelleen</a>.

en: create new books
fi: uusien kirjojen luominen

en: access printer-friendly version
fi: tulostettavan version katseleminen

en: Re-order book pages and change titles
fi: Järjestele kirjan sivuja ja muokkaa otsikoita

en: Book page
fi: Kirjan sivu

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
fi: <em>Kirjan sivu</em> on kirjoitus, joka kuuluu kokoelmaan joita kutsutaan <em>kirjaksi</em>. Jokaisella <em>kirjan sivulla</em> näytetään automaattisesti linkit viereisille sivuille.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
fi: Kokoa kirjoituksia kirjoiksi joilla on hierarkkinen rakenne.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
fi: Värimoduulin avulla ylläpitäjä voi helposti vaihtaa joidenkin teemojen värejä. Kaikki teemat eivät tue värimoduulia, mutta esim. Garlandin (oletusteema) ja Minnellin värejä voi muokata. Voit valita mm. linkkien, taustan, tekstin ja muiden teeman elementtien värit. <a href="@url">Tiedostojen lataustavan</a> täytyy olla <em>julkinen</em>, jotta värimoduuli toimii oikein.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
fi: On tärkeää muistaa, että värimoduuli tallentaa muokatun version teeman tyylitiedostoista files-hakemistoon. Tämä tarkoittaa, että jos teet omia muutoksia alkuperäiseen tyylitiedostoon, sinun on tallennettava väriasetukset uudelleen. Tällöin värimoduuli tallentaa files-hakemistoon uuden version tyylitiedostosta muokkaamasi version pohjalta.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
fi: Muokataksesi teeman väriasetuksia, valitse <a href="@themes">teemojen ylläpitosivulta</a> haluamasi teeman <em>muokkaa</em>-linkki. Kaikkien teemojen värejä ei voi muokata.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@color">väreistä</a>.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
fi: Värivalitsin toimii vain, jos <a href="@url">lataustavaksi</a> on asetettu <em>julkinen</em>.

en: Base color
fi: Pohjaväri

en: Header top
fi: Ylätunnisteen yläosa

en: Header bottom
fi: Ylätunnisteen alaosa

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fi: PHP:lle ei ole osoitettu riittävästi muistia tämän teeman värivalikoiman muuttamiseksi. Tarvitset vähintään %size lisää. Lisätietoa löydät englanniksi <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-grafiikkakirjasto on käytössä, mutta se on käännetty ilman PNG-tukea. Lisätietoja ongelman ratkaisemiseksi on saatavissa PHP:n dokumentaation <a href="@url">image documentation</a> -osiosta.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
fi: Muokkaa teemojen värejä. (Kaikkia teemoja ei voi muokata.)

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
fi: Kommenttimoduulin avulla kävijät voivat kommentoida kirjoituksia ja käydä keskusteluja. <a href="@content-type">Eri tyyppisten kirjoitusten</a> kommentoimisen voi sallia tai kieltää, ja niiden kommentit voi näyttää eri tavoin. Käyttäjät voivat myös itse säätää joitakin näyttöasetuksia.

en: Delete the selected comments
fi: Poista valitut kommentit

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fi: Keskustele sisällöstä kirjoittamalla kommentteja.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fi: Esimerkki: "palaute" tai "tuotetiedot".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fi: Kategorioita listatessa kevyemmät (pienemmät) painot näytetään ennen painavampia. Saman painoiset kategoriat näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: Contact form: category %category deleted.
fi: Yhteydenotto: kategoria %category poistettu.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fi: Yhteydenottolomakkeen asetukset eivät ole valmiit. Lisää lomakkeeseen vähintään yksi <a href="@add">kategoria</a>.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
fi: Kontaktimoduulilla lähetetään sähköpostia. Käyttäjät voivat lähettää viestejä toisilleen (henkilökohtainen yhteydenotto) tai ylläpitäjän määrittämiin osoitteisiin (<a href="@contact">yhteydenottosivu</a>). Kummassakin tapauksessa käyttäjät valitsevat aiheen ja kirjoittavat viestinsä. Käyttäjä voi myös saada kopion viestistä omaan sähköpostiosoitteeseensa.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto tarkoittaa, että käyttäjät voivat ottaa vastaan sähköpostia paljastamatta osoitettaan muille. Käyttäjät voivat kytkeä yhteydenoton käyttöön tai pois <em>Oma käyttäjätilini</em>-sivulla. Jos yhteydenotto on käytössä, käyttäjän profiilissa näkyy <em>Yhteydenotto</em>-välilehti. Ylläpitäjät voivat ottaa yhteyttä käyttäjään, vaikka tämä olisi poistanut toiminnon käytöstä. <em>Yhteydenotto</em>-välilehti näkyy vain muiden käyttäjien profiileissa, ei käyttäjän omassa profiilissa.

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
fi: <a href="@contact">Yhteydenottosivulla</a> käyttäjät voivat lähettää kommentteja, palautetta ja muita viestejä. Ylläpitäjä luo listan kategorioita, joiden perusteella lähettäjä valitsee viestin vastaanottajan. Varsinaista vastaanottajan osoitetta ei näytetä lähettäjälle. Yrityssivujen tavallisia kategorioita ovat esim. "Palaute" (ohjataan ylläpitäjälle) ja "Tuotetiedot"  (ohjataan myyntiosastolle). Vain käyttäjät, joilla on <em>sivuston yhteydenotto</em> -oikeus voivat käyttää <a href="@contact">yhteydenottosivua</a>

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
fi: Sivustosi <em>Navigaatio</em>-valikkoon lisätään linkki <a href="@contact">yhteydenottosivulle</a>, mutta sitä ei oletuksena näytetä. Voit lisätä samanlaisen linkin muihin valikoihin käyttämällä polkua  "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
fi: <a href="@contact-settings">Yhteydenoton ylläpitosivulla</a> voit lisätä <a href="@contact">yhteydenottosivulle</a> lisätieotja (kuten postiosoite, sijainti ja puhelinnumero). <a href="@contact-settings">Ylläpitosivulla</a> voit myös valita, kuinka monta kertaa tunnissa yhteydenottolomaketta voi käyttää, ja onko käyttäjillä oletuksena henkilökohtainen yhteydenotto käytössä.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@contact">yhteydenotosta</a>.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
fi: Tällä sivulla voit ottaa käyttöön <a href="@form">sivuston yhteydenoton</a>. Kategorioiden avulla voit esimerkiksi ohjata sivuston toimintaan liittyvät viestit ylläpitäjälle. Lisää vähintään yksi kategoria ja liitä siihen sähköpostiosoitteita. Muokkaa lomakkeen alussa näytettävää tekstiä <a href="@settings">asetussivulla</a>. Voit esimerkiksi kirjoittaa siihen lisää yhteystietoja, kuten postiosoitteesi ja puhelinnumerosi.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
fi: Yhteydenottomoduuli lisää myös oman <a href="@menu-settings">valikon kohdan</a> navigaatiolohkoon, mutta sitä ei oletuksena näytetä.

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
fi: Anna muiden käyttäjien lähettää sinulle sähköpostia <a href="@url">henkilökohtaisen yhteyslomakkeesi</a> kautta. Sähköpostiosoitettasi ei näytetä muille käyttäjille. Huomaa, että ylläpitäjät voivat ottaa sinuun yhteyttä vaikka et ota tätä toimintoa käyttöön.

en: access site-wide contact form
fi: sivuston yhteydenotto

en: administer site-wide contact form
fi: sivuston yhteydenoton ylläpito

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fi: Luo lomake, jolla käyttäjät voivat lähettää palautetta tai kysymyksiä. Valitse vastaanottajat.

en: Edit contact category
fi: Muokkaa yhteystietokategoriaa

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fi: Lähetä henkilökohtaisia viestejä muille käyttäjille. Voit myös luoda sivustolle palautelomakkeen.

en: Discard log entries above the following row limit
fi: Poista lokimerkinnät, kun seuraava raja ylittyy

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fi: Tietokantalokissa säilytettävien viestien maksimimäärä. Vanhemmat viestit poistetaan automaattisesti. (Vaatii toimiakseen säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
fi: Tietokantalokimoduuli valvoo sivustoa ja kirjaa järjestelmän tapahtumat lokiin, jota sen lukemiseen oikeutetut käyttäjät voivat seurata. Tästä on hyötyä ylläpitäjälle, jotka haluavat nopean katsauksen sivuston tapahtumista. Loki sisältää myös tapahtumien järjestyksen, joten siitä voi olla apua sivuston virheiden jäljittämisessä.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
fi: Tietokantaloki on yksinkertaisesti tapahtumien lista, joka sisältää käyttötietoja, suorituskykytietoja, virheitä, varoituksia ja muita toiminnan tietoja. Ylläpitäjien tulisi tarkistaa loki säännöllisesti varmistaakseen, että sivusto toimii oikein.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@dblog">tietokantalokista</a>.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
fi: Tietokantalokimoduuli valvoo sivustoa ja kirjaa järjestelmän tapahtumat lokiin, jota sen lukemiseen oikeutetut käyttäjät voivat seurata. Loki on yksinkertaisesti tapahtumien lista, jotka sisältää käyttötietoja, suorituskykytietoja, virheitä, varoituksia ja muita tietoja toiminnasta. On tärkeää tarkistaa lokiraportit säännöllisesti, koska se on usein ainoa tapa pysyä tietoisena sivuston tapahtumista.

en: Database logging
fi: Tietokantaloki

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
fi: Drupalin tietokantalokin asetukset. Tämä yleisin kirjaustapa pienille ja keskikokoisille sivustoille, jotka ovat jaetulla web-palvelimella. Lokimerkintöjä voi lukea ylläpitosivuilta.

en: Recent log entries
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: View events that have recently been logged.
fi: Näytä lähiaikoina lokiin kirjatut tapahtumat

en: Top 'page not found' errors
fi: Tavallisimmat 'sivua ei löydy' -virheet

en: View 'page not found' errors (404s).
fi: Näytä 'sivua ei löydy' (404) -virheet.

en: Top 'access denied' errors
fi: Tavallisimmat 'pääsy kielletty' -virheet

en: View 'access denied' errors (403s).
fi: Näytä 'pääsy kielletty' (403) -virheet.

en: Logs and records system events to the database.
fi: Kirjaa järjestelmätapahtumat tietokantaan.

en: All roles may use default format
fi: Kaikki roolit saavat käyttää oletusmuotoa

en: No roles may use this format
fi: Mikään rooli eivät saa käyttää tätä muotoa

en: Set default format
fi: Aseta oletusmuoto

en: Default format updated.
fi: Oletusmuoto päivitetty.

en: Add input format
fi: Lisää syöttömuoto

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
fi: Kaikki roolit voivat käyttää oletusmuotoa. Tätä ei voi muuttaa.

en: Specify a unique name for this filter format.
fi: Anna yksilöllinen nimi tälle suodatinmuodolle.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
fi: Valitse käyttäjäroolit, jotka saavat käyttää tätä suodatinmuotoa. Huomaa, että roolit, joilla on "suodattimien ylläpito" -oikeus voivat aina käyttää kaikkia muotoja.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
fi: Valitse tässä suodatinmuodossa käytettävät suodattimet.

en: No guidelines available.
fi: Ohjeita ei ole saatavilla.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
fi: Nämä ohjeet näytetään käyttäjille, jotka luovat sisältöä tässä syöttömuodossa. Ne näytetään automaattisesti suodatinasetusten mukaan.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
fi: Suodatinmuotojen nimien on oltava yksilöllisiä. Suodatin nimeltä %name on jo olemassa.

en: Added input format %format.
fi: Lisätty syöttömuoto %format.

en: The input format settings have been updated.
fi: Syöttömuodon asetukset on päivitetty.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
fi: Haluatko varmasti poistaa tiedonsyöttömuodon %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
fi: Jos tässä syöttömuodossa on jäljellä yhtään sisältöä, se muutetaan oletusmuotoon. Tätä toimintoa ei voida perua.

en: The default format cannot be deleted.
fi: Oletusmuotoa ei voi poistaa.

en: Deleted input format %format.
fi: Syöttömuoto %format poistettu.

en: Configure %format
fi: Säädä %format

en: No settings are available.
fi: Yhtään asetusta ei ole käytettävissä.

en: Rearrange %format
fi: Järjestele %format uudelleen

en: The filter ordering has been saved.
fi: Suodatinten järjestys on tallennettu.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
fi: Suodatinmoduulin avulla ylläpitäjä voi määritellä sivuston tekstin syöttömuodot. Näin valitaan ne HTML-tagit, koodit ja muut syötteet, joita kirjoituksissa ja kommenteissa saa käyttää. Tämä suojelee sivustoa mahdollisten ilkeiden käyttäjien haitallisilta syötteiltä. Tarjolla on oletuksena kaksi syöttömuotoa: <em>Suodatettu HTML</em>, joka sallii vain ylläpitäjän hyväksymät HTML-tagit, sekä <em>Täysi HTML</em>, joka sallii kaikki HTML-tagit. Ylläpitäjä voi myös luoda lisää syöttömuotoja.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
fi: Syöttömuodot koostuvat tekstiä muokkaavista suodattimista, joita käytetään tietyssä järjestyksessä. Jokainen suodatin tekee jotain tiettyä tehtävää. Ne tavallisesti poistavat tekstistä elementtejä tai lisäävät niitä ennen näyttämistä. Suodattimet eivät muuta kirjoituksen varsinaista tekstiä, vaan muuttavat sitä tilapäisesti ennen näyttämistä. Suodatin voi esimerkiksi poistaa haitallisia HTML-tageja, tai lisätä HTML-tageja jotka tekevät osoitteista linkkejä.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
fi: Käyttäjät voivat valita käytettävien syöttömuotojen välillä luodessaan tai muokatessaan sisältöä. Ylläpitäjä valitsee, mitä syöttömuotoja kukin käyttäjärooli voi käyttää, ja mikä on oletussyöttömuoto.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@filter">suodattimista</a>.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
fi: <em>Syöttömuodot</em> käsittelevät käyttäjien kirjoittamaa tekstiä. Syöttömuodot koostuvat tekstiä muokkaavista suodattimista, joita käytetään tietyssä järjestyksessä. Jokainen suodatin tekee jotain tiettyä tehtävää. Ne tavallisesti poistavat tekstistä elementtejä tai lisäävät niitä ennen näyttämistä. Käyttäjät voivat valita kirjoitustensa syöttömuodon.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
fi: Alla olevasta listasta voit valita, mitä syöttömuotoja kukin rooli voi käyttää, sekä valita oletussyöttömuodon, jota käytetään esim. muualta tuotuun sisältöön. Kaikki käyttäjät voivat käyttää oletussyöttömuotoa. Käyttäjät, joilla on "suodatinten ylläpito" -oikeus voivat käyttää mitä tahansa syöttömuotoa.

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
fi: Jokainen <em>suodatin</em> tekee käyttäjän syötteeseen jonkin tietyn muutoksen, esimerkiksi poistaa haitallisen HTML-koodin tai tekee osoitteista linkkejä. Valitse, mitä suodattimia tässä syöttömuodossa käytetään. Jos huomaat, että suodattimet vaikuttavat toisiinsa haitallisesti, voit <a href="@rearrange">muuttaa niiden järjestystä</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
fi: Jos tietyn suodattimen asetuksia ei löydy, varmista että se on otettu käyttöön <a href="@url">näytä -välilehdellä</a>.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
fi: Koska suodatusjärjestelmä on joustava, voi käydä niin että suodatin estää toisen toiminnan. Yksi suodatin voi esimerkiksi muuttaa osoitteesta löytyvää sanaa ennen kuin toinen muuttaa sen linkiksi. Jos näin käy, vaihda suodatinten järjestystä.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
fi: Suodattimet toimivat järjestyksessä ylhäältä alas. Voit muuttaa suodatinten järjestystä muuttamalla <em>Paino</em>-sarakkeen arvoja tai vetämällä suodattimia <em>Nimi</em>-sarakkeen alla olevista kahvoista. (Vie hiiri kahvan päälle, paina näppäin pohjaan ja vedä.) Muista, että muutokset tallennetaan vasta kun klikkaan <em>Tallenna asetukset</em> -painiketta sivun alalaidassa.

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
fi: 
    <p>Tämä sivusto mahdollistaa HTML-muotoisen sisällön luonnin.  Vaikka HTML:n opettelu kokonaisuudessaan voi kuulostaa hankalalta, on erittäin helppoa oppia pieni määrä kaikkein yleisimpiä HTML-"tageja". Tämä taulukko antaa esimerkkejä kaikista tällä sivulla käytettävissä olevista tageista.</p>
    <p>Lisätietoja on saatavissa W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML-määrityksistä</a>. Voit myös etsiä hakukoneella  muita HTML:ää opettavia sivustoja.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
fi: Ankkureilla luodaan linkkejä muille sivuille.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fi: Oletuksena rivinvaihdot lisätään automaattisesti, joten tätä tagia voidaan käyttää ylimääräisten rivinvaihtojen lisäämiseksi. Tagin käyttö eroaa normaalista koska sitä ei käytetä avaa/sulje -pareina niinkuin muita html-merkkauksia. Käytä merkkauksen sulkemiseksi ylimääräistä "/"-merkkiä merkkauksen sisällä säilyttääksesi XHTML 1.0 -yhteensopivuuden.

en: Text with <br />line break
fi: Teksti <br />rivinvaihdolla

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fi: Oletuksena kappalemerkkaukset lisätään automaattisesti, joten tätä merkkausta voidaan käyttää ylimääräisten kappaleiden lisäämiseksi.

en: Paragraph one.
fi: Kappale yksi

en: Paragraph two.
fi: Kappale kaksi.

en: Strong
fi: Vahva

en: Emphasized
fi: Korostettu

en: Cited
fi: Siteerattu

en: Coded text used to show programming source code
fi: Ohjelmointikielisen lähdekoodin näyttämiseen käytettävä koodimuotoinen teksti.

en: Coded
fi: Koodattu

en: Bolded
fi: Lihavoitu

en: Italicized
fi: Kursivoitu

en: Superscripted
fi: Yläindeksi

en: <sup>Super</sup>scripted
fi: <sup>Ylä</sup>indeksi

en: Subscripted
fi: Alaindeksi

en: <sub>Sub</sub>scripted
fi: <sub>Ala</sub>indeksi

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fi: <abbr title="Lyhennys">Lyhenn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fi: <acronym title="Kolmen kirjaimen lyhennesana">KKL</acronym>

en: Block quoted
fi: Lohkolainaus

en: Quoted inline
fi: Välitön lainaus

en: Table header
fi: Taulukon otsikko

en: Table cell
fi: Taulukon solu

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestetty lista - käytä &lt;li&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa.

en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

en: Second item
fi: Toinen kohta

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestämätön lista - käytä &ltli&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fi: Määrityslistat ovat samankaltaisia kuin muut HTML-listat. &lt;dl&gt; aloittaa listan, &lt;dt&gt; aloittaa määritystermin ja &lt;dd&gt; määrityskuvauksen.

en: First term
fi: Ensimmäinen termi

en: First definition
fi: Ensimmäinen määritys

en: Second term
fi: Toinen termi

en: Second definition
fi: Toinen määritys

en: Subtitle three
fi: Alaotsikko kolme

en: Subtitle four
fi: Alaotsikko neljä

en: Subtitle five
fi: Alaotsikko viisi

en: Subtitle six
fi: Alaotsikko kuusi

en: Tag Description
fi: Koodin kuvaus

en: You Type
fi: Kun kirjoitat

en: You Get
fi: Näet seuraavaa

en: No help provided for tag %tag.
fi: Tagille %tag ei löydy ohjetta.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
fi: 
    <p>Useimmat epättavalliset merkit voidaan kirjoittaa suoraan ongelmitta.</p>
    <p>Ongelmatapauksissa on mahdollista käyttää HTML:n merkkientiteettejä. Esimerkiksi näin: &amp;amp; &amp;-merkkiä varten. Täydellisen listan HTML:n merkkientiteeteistä löydät W3 Consortiumin <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entiteetit</a> sivulta. Jotkut saatavilla olevat merkit sisältävät:</p>

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Quotation mark
fi: Lainausmerkki

en: Character Description
fi: Merkin kuvaus

en: No HTML tags allowed
fi: HTML-tagit eivät ole sallittuja

en: Lines and paragraphs break automatically.
fi: Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
fi: Rivit ja kappaleet tunnistetaan automaattisesti. Rivinvaihdon kohdalle merkitään &lt;br /&gt;-tagi, ja kaksi rivinvaihtoa tuottaa kappaleenvaihdon &lt;p&gt; &lt;/p&gt; -tagit. Jos kappaleen vaihtoa ei tunnisteta, lisää pari ylimääräistä rivinvaihtoa.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fi: Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.

en: HTML filter
fi: HTML-suodatin

en: HTML corrector
fi: HTML:n korjaaja

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
fi: Rajoita, voivatko käyttäjät käyttää HTML:ää, ja mitkä tagit suodatetaan pois. Voit poistaa myös jäljelle jätettävistä  tageista haitallista sisältöä, kuten JavaScript-tapahtumat, JavaScript-osoitteet ja CSS-tyylit.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
fi: Muuntaa rivinvaihdot HTML-muotoon (eli &lt;br&gt; ja &lt;p&gt; -tageiksi).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
fi: Muuttaa www- ja email-osoitteet klikattaviksi linkeiksi.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
fi: Korjaa kirjoitusten vialliset ja puutteelliset HTML-merkinnät.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
fi: Kuinka käyttäjien kirjoittamia HTML-tageja käsitellään. Jos valitset "Poista kielletyt tagit", vaaralliset tagit poistetaan (katso alla). Jos asetus on "Näytä tagit sellaisenaan", näytetään raaka HTML-koodi eikä sen vaikutuksia.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
fi: Jos valitset "Poista kielletyt tagit", voit valita tagit jotka jätetään paikalleen. JavaScriptin tapahtuma-attribuutit poistetaan aina.

en: Display HTML help
fi: Näytä HTML-ohje

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
fi: Jos tämä asetus on käytössä, pitkissä suodatinvihjeissä näytetään joitakin HTML:n perusohjeita.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fi: Suodata käyttäjien kirjoittamaa sisältöä. Voit esimerkiksi suodattaa pois tietyt HTML-tagit. Voit myös kytkeä päälle moduulien tarjoamia suodattimia.

en: Delete input format
fi: Poista syöttömuoto

en: Compose tips
fi: Muotoiluvinkkejä

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
fi: Suodata sisältö ennen sen näyttämistä käyttäjille.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi näille keskusteluille

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fi: Tämän foorumin keskustelujen kuvaus ja ohjeet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fi: Foorumit näytetään nousevassa painojärjestyksessä. Foorumit, joilla on sama paino näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi tälle foorumien kokoelmalle.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fi: Tämän säiliön foorumien kuvaus ja ohjeet.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fi: Säiliöt näytetään nousevassa painojärjestyksessä. Säiliöt, joilla on sama paino näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fi: Foorumin tai säiliön poistaminen poistaa myös kaikki sen alifoorumit (jos on). Jos haluat poistaa keskusteluita, käy ensin <a href="@content">sisällön hallintasivulla</a>. Tätä ei voi perua.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
fi: Alin viestimäärä, jonka perusteella keskustelu merkitään suosituksi.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fi: Kullakin sivulla näytettävien keskustelujen oletusmäärä.

en: Default display order for topics.
fi: Missä järjestyksessä keskustelut oletuksena näytetään?

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
fi: Yhtään säiliötä tai keskustelufoorumia ei ole olemassa. Voit luoda niitä <a href="$container">lisää säiliö</a> ja <a href="$forum">lisää foorumi</a> -sivuilla.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fi: Säiliöt sijoitetaan tavallisesti ylimmälle tasolle (juuri), mutta ne voi myös sijoittaa toisen säiliön tai foorumin sisään.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fi: Foorumin voi sijoittaa ylimmälle tasolle (juuri), tai toisen foorumin tai säiliön sisään.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
fi: Foorumimoduulilla voi luoda keskustelufoorumeja, joiden toiminta muistuttaa muita foorumiohjelmistoja. Foorumissa yhteisön jäsenet voivat keskustella eri aiheista, ja keskustelut tallennetaan myöhempää käyttöä varten. <em>Luo sisältöä</em> -valikon kohta <a href="@create-topic">Keskustelu</a> aloittaa uuden keskustelun eli ketjun.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
fi: Keskustelut ovat ketjuja, jotka sisältävät kirjoituksen ja sitä koskevia kommentteja (sekä kommenttien kommentteja). Foorumi on kokoelma samanlaisia tai toisiinsa liittyviä keskusteluja. Foorumi voi kuulua säiliöön joka sisältää muita foorumeja. Sekä säiliöt että foorumit voivat sisältää muita säiliöitä ja foorumeja. Tästä syntyy keskustelualueen rakenne. Suunnittele tämä rakenne huolella, jotta käyttäjien on helppo löytää heitä kiinnostavat keskustelut.

en: When administering a forum, note that:
fi: Huomautuksia foorumien ylläpitäjälle:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
fi: keskustelun (ja kaikki sen kommentit) voi siirtää foorumista toiseen valitsemalla toisen foorumin keskustelun muokkauslomakkeesta

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fi: kun siirrät keskustelun toiseen foorumiin, <em>Jätä varjokopio</em> -valinta luo alkuperäiseen foorumiin linkin, joka osoittaa uuteen sijaintiin

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
fi: <em>Vain luku</em> -valinta kohdassa <em>Kommentoinnin asetukset</em> lukitsee keskustelun (eli estää uudet kommentit).

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fi: <em>Ei käytössä</em> -valinta kohdassa <em>Kommentoinnin asetukset</em> piilottaa kaikki keskustelun kommentit, ja estää uusien kirjoittamisen

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@forum">foorumeista</a>.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
fi: Tämä sivu näyttää listan olemassa olevista foorumeista ja sisältäjistä. Sisältäjät voivat pitää sisällään foorumeita ja foorumit voivat pitää sisällään keskusteluaiheita. Foorumien ei tarvitse välttämättä olla sisältäjän sisällä, eli sisältäjien käyttö on vapaaehtoista. Voit järjestellä foorumien puurakennetta siirtämällä alempana olevia raahaus-kuvakeitta. Muutokset tulevat voimaan painamalla Tallenna-näppäintä.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
fi: Säiliöt helpottavat foorumien organisointia. Ne kokoavat yhteen samoja aihepiirejä käsitteleviä foorumeita. Esimerkiksi säiliö "Ruoka" voisi sisältää foorumit "Hedelmät" ja "Vihannekset".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
fi: Foorumi sisältää useita foorumin aiheen mukaisia keskusteluja. Esimerkiksi foorumilla "Hedelmät" voitaisiin keskustella aiheista "Omenat" ja "Banaanit".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
fi: Nämä asetukset määräävät, miten foorumin keskustelut näytetään. Valitse <a href="@forum-vocabulary">foorumin sanastosivun</a> <em>Sisällön tyypit</em> -kohdasta, minkä tyyppistä sisältöä foorumille voi laittaa.

en: Forum topic
fi: Foorumin aihe

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
fi: <em>Keskustelu</em> on foorumikeskustelun avaus, jota seuraa kommenttien ketju.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa uutta sisältöä keskustelupalstalle.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a>  postittaaksesi sisältöä foorumille.

en: delete own forum topics
fi: omien keskusteluiden poistaminen

en: delete any forum topic
fi: minkä tahansa keskustelun poistaminen

en: edit any forum topic
fi: minkä tahansa keskustelun muokkaaminen

en: Enables threaded discussions about general topics.
fi: Avaa keskustelufoorumeja ja kirjoita viestiketjuja.

en: Manages the display of online help.
fi: Lue ohjesivuja.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
fi: Lokalisaatiomoduuli näyttää Drupalin käyttöliittymän eri kielellä ja auttaa sen kääntämisessä. Moduuli tarkkailee käyttöliittymässä näytettävää tekstiä. Jos teksti on käännetty halutulle kielle, näytetään käännös. Muussa tapauksessa teksti näytetään englanniksi, ja se varastoidaan myöhempää kääntämistä varten.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
fi: Käyttöliittymän kääntämisen lisäksi lokalisaatiomoduuli sisältää muita monikielisten sivustojen tarvitsemia toimintoja. Kielen tunnistaminen vaihtaa kieltä automaattisesti domain-nimen tai osoitepolun perusteella. Käyttäjät vovat halutessaan valita tahtomansa kielen <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulta. Sivusto voi myös noudattaa web-selaimen kieliasetuksia. Sivuston sisällön voi kääntää kaikille käytössä oleville kielille, ja kirjoitusten eri kieliversioilla voi olla oma kielikohtainen osoite. Lokalisaatiomoduuulin kanssa käytetään <a href="@content-help">käännösmoduulia</a>, jolla käännetään kirjoitusten sisältö.

en: Translations may be provided by:
fi: Käännöksiä voi tuottaa seuraavin tavoin:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
fi: alkuperäisen tekstin kääntäminen lokalisaatiomoduulin web-käyttölittymässä, tai

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fi: valmiiden käännösten eli käännöspaketin tuominen. Käännöspaketti sisältää Drupalin käännöksen valitulle kielelle Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa. Käännöspaketteja voi ladata useimmille kielille <a href="@translations">Drupalin käännössivulta</a>, mutta kaikille Drupalin versioille ei ole tarjolla kaikkia kieliä.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
fi: Jos valmis käännöspaketti ei vastaa tarpeitasi, voit muokata <em>.po</em>-tiedostoa tai luoda uuden käyttämällä jotakin Gettext-editoria. Voit lisätä uusia tai muokattuja käännöksiä Drupaliin <a href="@import">tuomalla</a> ne <em>.po</em>-tiedostosta. Voit myös <a href="@export">viedä</a> nykyisen käännöksen <em>.po</em>-tiedostoksi, jota voit muokata ja jakaa muiden kanssa.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@locale">lokalisoinnista</a>.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
fi: Tämä sivu näyttää sivuston kielet. Jos käytössä on useita kieliä, käyttöliittymän voi kääntää eri kielille, rekisteröityneet käyttäjät voivat valita haluamansa kielen <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulta ja kirjoittajat voivat merkitä kirjoituksiin niiden kielen. Oletuskieli näytetään anonyymeille käyttäjille, ja niille jotka eivät ole valinneet haluamaansa kieltä.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
fi: Kunkin kielen <em>muokkaa</em>-linkistä voit valita kielen yksityiskohdat, kuten nimen, mahdollisen kielikohtaisen polun tai domain-nimen, ja sen kirjoitetaanko kieltä vasemmalta oikealle vai oikealta vasemmalle. Nämä kielet myös näkyvät kielivalintoina luotaessa monikielistä sisältöä.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
fi: Lisää uusia kieliä <a href="@add-language">kielten lisäyssivulla</a>. Etsi kääntämättömiä merkkijonoja ja käännä niitä käsin <a href="@search">käyttöliittymän käännössivulla</a>. Voit myös <a href="@import">tuoda</a> käännöksiä <em>.po</em>-tiedostoista. <a href="@translations">Drupalin käännössivulta</a> löytyy valmiita käännöspaketteja, jotka sisältävät <em>.po</em>-tiedostoja.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
fi: Lisää kaikki kielet, joita haluat käyttää sivustollasi. Jos haluamaasi kieltä ei löydy <em>Kielen nimi</em> -valikosta, valitse <em>Mukautettu kieli</em> ja kirjoita kielikoodi sekä muut yksityiskohdat käsin. Muista syöttää standardin mukainen kielikoodi, sillä selaimet käyttävät sitä valitessaan, millä kielellä sisältö näytetään.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
fi: Kielen tunnistaminen ratkaisee, millä kielellä sivusto näytetään. Mahdollisia vaihtoehtoja ovat:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
fi: <strong>Ei mitään.</strong> Sivusto näytetään oletuskielellä. Käyttäjät voivat valita <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulta, millä kielellä sähköpostit lähetetään.

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
fi: <strong>Vain polun etuliite.</strong> Osoitepolun alusta etsitään kielikoodi tai muu etuliite, joka määrää esityskielen. Kullekin kielelle voidaan valita oma etuliite. Jos etuliitettä ei löydy, käytetään oletuskieltä. <em>Esimerkki:  Sivu "example.com/de/yhteystiedot" näytetään saksaksi, koska polussa on etuliite "de".</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
fi: <strong>Polun etuliite tai käyttäjän valinta.</strong> Osoitepolun alusta etsitään kielikoodi tai muu etuliite, joka määrää esityskielen. Kullekin kielelle voidaan valita oma alkuliite. Jos etuliitettä ei löydy, käytetään käyttäjän <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulla valitsemaa kieltä tai selaimen kieliasetuksia. Jos näitäkään ei löydy, käytetään oletuskieltä.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
fi: <strong>Vain domain-nimi.</strong> Kielen valinta riippuu osoitteen domain-nimestä, jota verrataan kielten domain-asetuksiin. Jos domain-nimeä vastaavaa kieltä ei löydy, käytetään oletuskieltä. <em>Esimerkki: Sivu "de.example.com/yhteystiedot" näytetään saksaksi, koska osoitteessa on domain-nimi "de.example.com".</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
fi: Kutakin kieltä vastaavan etuliitteen tai domain-nimen voi asettaa <a href="@languages">muokkaamalla kieliä</a>. Jos liitettä tai nimeä vastaavaa kieltä ei löydy, käytetään <a href="@languages">oletuskieltä</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
fi: Tämä sivu näyttää yleiskatsauksen käännettävistä merkkijonoista. Merkkijonot näytetään ryhmitettyinä. Moduulit voivat luoda lisää ryhmiä, joissa näytetään niiden merkkijonoja. Ryhmittelyn avulla käännöstyön voi kohdistaa halutulle Drupalin käyttöliittymän alueelle.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
fi: Lue <a href="@languages">kielisivulta</a>, kuinka kieliä voi lisätä.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
fi: Tällä sivulla tuodaan Drupaliin käännettyjä merkkijonoja Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -tiedostoista. Tiedostot kuuluvat tavallisesti käännöspakettiin, joka sisältää useita <em>po.</em>-tiedostoja. Tiedoston voi myös tuoda uudelleen Drupaliin, jos sitä on muokattu jollakin Gettext-editorilla. Tiedostojen tuominen voi kestää jonkin aikaa.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fi: Tällä sivulla voi tuoda sisään <em>.po</em>-tiedostoja yksi kerrallaan. Huomaa, että on nopeampaa asentaa kokonainen käännöspaketti, jolloin sen <em>.po</em>-tiedostot otetaan automaattisesti käyttöön, kun uusia moduuleja, teemoja tai <a href="@language-add">kieliä</a> lisätään. Käännöspaketti asennetaan purkamalla se Drupalin asennushakemistoon. Paketteja voi ladata <a href="@translations">Drupalin käännössivulta</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fi: Tällä sivulla viedään sivustosi käännetyt merkkijonot tiedostoksi. Tiedosto voi olla Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa, jolloin se sisältää alkuperäiskielen ja käännökset. Tämä sopii käännösten jakamiseen muiden kanssa. Se voi myös olla Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) -muodossa, jolloin se se sisältää vain alkuperäiskielen. Tämä sopii uuden käännöksen aloittamiseen.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
fi: Tällä sivulla kääntäjät voivat etsiä käännettyjä ja kääntämättömiä merkkijonoja. Sivua käytetään käännösten luomiseen ja muokkaamiseen. Haun voi rajoittaa tiettyy ryhmään tai kieleen. Huomaa, että voi olla käytännöllisempää <a href="@export">viedä</a> merkkijonot muokattavaksi johonkin Gettext-käännöseditoriin.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
fi: Tämä lohko näytetään vain, jos käytössä on vähintään kaksi <a href="@languages">kieltä</a> ja <a href="@configuration">kielen tunnistamisen</a> asetus ei ole <em>Ei mitään</em>.

en: Built-in interface
fi: Sisäänrakennettu käyttöliittymä

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli ja kieli, jolla sivusto näytetään.

en: This account's default language for e-mails.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
fi: Tietylle kielelle asetettua polkualiasta käytetään näytettäessä sisältöä sillä kielellä. Se ohittaa asetuksissa <em>Kaikille kielille</em> asetetut polkualiakset.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Jos et valitse tätä vaihtoehtoa, kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: administer languages
fi: lokalisaation ylläpito

en: translate interface
fi: käyttöliittymän kääntäminen

en: Configure languages for content and the user interface.
fi: Valitse sisällön ja käyttöliittymän kielet.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
fi: Käännä sisäänrakennettu käyttöliittymä ja mahdollisia muita tekstejä.

en: !long-month-name January
fi: !long-month-name Tammikuu

en: !long-month-name February
fi: !long-month-name Helmikuu

en: !long-month-name March
fi: !long-month-name Maaliskuu

en: !long-month-name April
fi: !long-month-name Huhtikuu

en: !long-month-name May
fi: !long-month-name Toukokuu

en: !long-month-name June
fi: !long-month-name Kesäkuu

en: !long-month-name July
fi: !long-month-name Heinäkuu

en: !long-month-name August
fi: !long-month-name Elokuu

en: !long-month-name September
fi: !long-month-name Syyskuu

en: !long-month-name October
fi: !long-month-name Lokakuu

en: !long-month-name November
fi: !long-month-name Marraskuu

en: !long-month-name December
fi: !long-month-name Joulukuu

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fi: Valitse käyttöliittymän kieli, ota käyttöön valmis käännös tai käännä käyttöliittymä toiselle kielelle.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
fi: Kirjoituksen voi lisätä valikkoon sen muokkauslomakkeesta käsin. Seuraava asetus määrittää, mihin valikkoon uusi linkki oletuksena lisätään.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
fi: Valitse mitä näytetään toissijaisina linkkeinä. Voit valita toissijaiseksi valikoksi saman valikoin kuin ensisijaisiksi linkeiksi (tällä hetkellä ensisijaisiksi linkeiksi valittuna %primary). Jos teet tämän, aktiivisten ensisijaisten linkkien lapset näytetään toissijaisina linkkeinä.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
fi: Valikkomoduulin avulla voit hallita ja muokata Drupalin monipuolista valikkojärjestelmää. Valikot ovat hierarkisia linkkilistoja, joiden asetteluun ja näyttämiseen käytetään Drupalin joustavaa lohkojärjestelmää. Asennuksen yhteydessä luodaan kolme oletusvalikkoa: <em>Navigaatio</em>, <em>Ensisijaiset linkit</em> ja <em>Toissijaiset linkit</em>. <em>Navigaatio</em>-valikko sisältää useimmat sivuston navigoimiseen tarvittavat linkit, ja se näytetään yleensä oikeassa tai vasemmassa laidassa. Useimmat Drupalin teemat tukevat myös <em>Ensisijaisia linkkejä</em> ja <em>Toissijaisia linkkejä</em>, ja näyttävät ne sivun ylä- tai alalaidassa. <em>Ensisijaiset linkit</em> ja <em>Toissijaiset linkit</em> eivät oletuksena sisällä mitään, mutta voit lisätä niihin linkkejä haluamillesi sivuille.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
fi: <a href="@menu">Valikkosivulla</a> näkyvät kaikki tällä hetkellä tarjolla ovat valikot. Valitse listasta jokin valikko, niin voit lisätä siihen kohtia ja nimetä tai järjestellä niitä uudelleen. Luo uusia valikoita <a href="@add-menu">valikon lisäyssivulla</a>. (Muista myös ottaa uuden valikon lohko käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@menu">valikoista</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
fi: Valikot ovat linkkikokoelmia, joita käytetään sivustolla navigoimiseen. Alla ovat sivustollasi käytössä ovat valikot. Valitse valikko listasta muokataksesi sen eri kohtia.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
fi: Navigaatiovalikko on osa Drupalia, ja se on sivuston tärkein interaktiivinen valikko. Se on yleensä ainoa valikko jossa näytetään sisään kirjautuneille käyttäjille henkilökohtaisia linkkejä, eikä sitä välttämättä edes näytetä anonyymeille käyttäjille.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
fi: Ensisijaisia linkkejä käytetään monissa teemoissa sivuston tärkeimpien alueiden näyttämiseen. Ne esitetään tavallisesti välilehtinä sivun ylälaidassa.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
fi: Toissijaisia linkkejä käytetään usein laki- ja yhteystietohin ja muihin toissijaisiin navigaatiolinkkeihin jotka ovat vähemmän tärkeitä kuin ensisijaiset linkit.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
fi: Sisällön tyypin nimi käyttäjää varten.  Tämä teksti näytetään <em>Luo sisältöä</em> -sivun listalla. Nimen pitäisi alkaa isolla kirjaimella ja sisältää vain kirjaimia, numeroita ja <strong>välilyöntejä</strong>. Nimi ei saa olla jo käytössä.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
fi: Sisällön tyypin nimi järjestelmää varten. Tätä tekstiä käytetään tämän tyyppisen sisällön <em>Luo sisältöä</em> -sivun osoitteessa. Nimen voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja. Alaviivat muunnetaan väliviivoiksi, kun osoite muodostetaan. Nimi ei saa olla jo käytössä.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
fi: Sisällön tyypin nimi järjestelmää varten.  Kenttää ei voi muokata, jos järjestelmä on määritellyt tyypin.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
fi: Tyypin lyhyt kuvaus.  Tämä teksti näytetään <em>Luo sisältöä</em> -sivulla.

en: Submission form settings
fi: Lähetyslomakkeen asetukset

en: This content type does not have a title field.
fi: Tällä sisällön tyypillä ei ole otsikkokenttää.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
fi: Jättämällä sisältökentän tyhjäksi, ei sisältötyypille luoda sisältöaluetta.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään lähetyslomakkeen yläosassa.  Se voi sisältää neuvoja tai sääntöjä käyttäjille.

en: Workflow settings
fi: Työnkulun asetukset

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fi: Käyttäjät, joilla on <em>solmujen ylläpito</em> -oikeus voivat ohittaa nämä asetukset.

en: The machine-readable name %type is already taken.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi %type on jo käytössä.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi ei kelpaa. Anna jokin muu nimi kuin %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
fi: Käyttäjää varten tarkoitettu nimi %name on jo käytössä.

en: The content type %name has been reset to its default values.
fi: Sisällön tyyppi %name on palautettu oletusarvoihinsa.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa sisältötyypin %type?

en: Added content type %name.
fi: Lisätty sisältötyppi %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fi[0]: 1 kirjoitus muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.
fi[1]: @count kirjoitusta muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
fi[0]: <strong>Varoitus:</strong> Sivustolla on tällä hetkellä 1 kirjoitus, jonka tyyppi on %type. Jos poistat tämän tyypin, sitä ei välttämättä voi näyttää tai muokata oikein.
fi[1]: <strong>Varoitus:</strong> Sivustolla on tällä hetkellä @count kirjoitusta, joiden tyyppi on %type. Jos poistat tämän tyypin, niitä ei välttämättä voi näyttää tai muokata oikein.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
fi: Jos sivustolla on ongelmia sisällön pääsyoikeuksissa, pääsyoikeuksien välimuisti on ehkä rakennettava uudelleen. Mahdollisia syitä pääsyoikeusongelmiin ovat moduulien poiskytkeminen ja käyttöoikeusasetusten muokkaaminen. Välimuistin päivittäminen poistaa kaikki pääsyoikeudet kirjoituksista ja korvaa ne uusilla, nyt käytettävien moduulien ja asetusten mukaisilla oikeuksilla.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
fi: Uudelleen rakentaminen saattaa kestää kauan, jos sisältöä on paljon tai asetukset ovat monimutkaisia. Uudelleen rakentamisen jälkeen kirjoitukset käyttävät automaattisesti uusia pääsyoikeuksia.

en: Node access status
fi: Solmujen pääsyoikeuksien tila

en: Number of posts on main page
fi: Etusivulla näytettävien kirjoitusten määrä

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
fi: Etusivulla ja muissa listoissa näytettävien kirjoitusten oletusmäärä.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fi: Oletko varma, että haluat rakentaa sisällön pääsyoikeudet uudelleen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fi: Tämä toiminto rakentaa kaikki sisällön pääsyoikeudet uudelleen, ja se voi kestää kauan. Tätä ei voi perua.

en: Demote from front page
fi: Poista etusivulta

en: Make sticky
fi: Kiinnitä listojen alkuun

en: Remove stickiness
fi: Irroita listojen alusta

en: language
fi: kieli

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: Show summary in full view
fi: Näytä myös tiivistelmä, kun koko kirjoitus näytetään

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fi: Kirjoituksen lyhennettyä versiota käytetään mm. etusivulla ja RSS-syötteissä. Voit merkitä kirjoitukseen erottimen "&lt;!--break--&gt;" (ilman lainausmerkkejä), jolloin se katkaistaan siitä kohtaa.

en: Copy of the revision from %date.
fi: Kopio versiosta päivämäärältä %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fi: @type %title on palautettu versioon, jonka päiväys on %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fi: Kirjoituksesta %title poistettiin versio, jonka tyyppi oli @type ja päiväys  %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fi: @type: palautettiin käyttöön %title versio %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet pitää rakentaa uudelleen.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
fi: Sisällön pääsyoikeudet täytyy rakentaa uudelleen. Ole hyvä ja käy <a href="@node_access_rebuild">uudelleenrakennussivulla</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
fi: Solmumoduuli hallitsee sivuston sisältöä. Kaikentyyppisistä kirjoituksista käytettävä tekninen termi on "solmu". Solmumoduuli tallentaa perustiedot kunkin kirjoituksen kirjoittajasta sekä julkaisutietoja, kuten näytetäänkö kirjoitus etusivulla ja kiinnitetäänkö se listojen alkuun. Kirjoituksista voi myös tallentaa useita versioita. Solmumoduulin kanssa käytetään usein muita moduuleja, jotka lisäävät siihen toimintoja.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
fi: Solmumoduuli hallitsee sivuston sisältöä. Kaikentyyppisistä kirjoituksista käytettävä tekninen termi on "solmu". Solmumoduuli tallentaa perustiedot kunkin kirjoituksen kirjoittajasta sekä julkaisutietoja, kuten näytetäänkö kirjoitus etusivulla ja kiinnitetäänkö se listojen alkuun. Kirjoituksista voi myös tallentaa useita versioita. Solmumoduulin kanssa käytetään usein muita moduuleja, jotka lisäävät siihen toimintoja.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fi: <a href="@content">Sisällön ylläpitosivulla</a> voit tarkastella ja hallita sivustosi sisältöä. <a href="@post-settings">Kirjoitusten asetukset</a> -sivulta löytyy kirjoitusten näyttämiseen liittyviä asetuksia. Eri tyyppisiin kirjoituksiin liittyy myös oikeuksia, joita voi myöntää eri rooleille <a href="@permissions">käyttöoikeuksien ylläpitosivulta</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@node">sisällöstä</a>.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
fi: Alla on lista kaikista sivuston sisällön tyypeista. Jokainen sivuston kirjoituksista edustaa jotakin näistä tyypeistä.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
fi: Luodaksesi uuden sisällön tyypin, anna sen käyttäjää sekä järjestelmää varten tarkoitetut nimet ja täytä muut haluamasi kentät. Uuden tyypin luomisen jälkeen käyttäjät voivat luoda tämän tyyppisiä kirjoituksia.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
fi: Voit seurata kirjoituksen eri versioiden eroja.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä julkaistaan, lisätään etusivulle jne.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
fi: Valitsit, että tiivistelmää ei näytetä kun kirjoitus näytetään kokonaan. Tätä asetusta ei käytetä, koska et ole merkinnyt tiivistelmää. (Voit lisätä tekstiin  "&lt;!--break--&gt;" -merkinnän ilman lainausmerkkejä. Se osoittaa, missä tiivistelmä päättyy ja varsinainen kirjoitus alkaa.)

en: Read the rest of !title.
fi: Lue koko kirjoitus !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
fi: <h1 class="title">Tervetuloa uudelle Drupal-sivustollesi!</h1><p>Pääset sivuston käytössä alkuun seuraamalla näitä ohjeita:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
fi: <strong>Säädä asetukset</strong> Ylläpitäjän roolissa sisäänkirjautuneena voit <a href="@config">muokata ja säätää</a> sivustosi kaikkia asetuksia <a href="@admin">ylläpitosivulla</a>.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
fi: <strong>Ota käyttöön lisätoimintoja</strong> Tutustu Drupalin mukana tulleisiin <a href="@modules">moduuleihin</a> ja ota käyttöön tarvittavat ominaisuudet. Voit myös <a href="@download_modules">ladata lisää moduuleja </a> Drupalin sivuilta.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
fi: <strong>Muokkaa sivuston ulkoasua</strong> Valitse <a href="@themes">teemojen ylläpitosivulta</a> sopiva teema. Voit valita jonkin järjestelmän mukana toimitetuista teemoista tai <a href="@download_themes">ladata niitä lisää</a> Drupalin sivuilta.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
fi: <strong>Kirjoita sisältöä</strong> Käytyäsi läpi yllä mainitut asiat voit <a href="@content">luoda sisältöä</a> sivustollesi. Tämä tervetuloviesti katoaa, kun lisäät etusivulle jonkin kirjoituksen.

en: Rebuilding content access permissions
fi: Rakennetaan sisällön pääsyoikeuksia uudelleen.

en: Content permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on nyt rakennettu uudelleen.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeuksien uudelleen rakentaminen ei onnistunut.

en: administer content types
fi: sisältötyyppien ylläpito

en: View, edit, and delete your site's content.
fi: Katsele, muokkaa ja poista sivuston sisältöä.

en: Post settings
fi: Kirjoitusten asetukset

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
fi: Säädä kirjoitusten asetuksia kuten lyhennelmän pituutta, pakollista esikatselua ja etusivulla näytettävien kirjoitusten määrää.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä julkaistaan, lisätään etusivulle jne.

en: Add content type
fi: Lisää sisältötyyppi

en: Revert to earlier revision
fi: Palauta käyttöön aikaisempi versio

en: Delete earlier revision
fi: Poista aikaisempi versio

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fi: Julkaise ja katsele sisältöä.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
fi: Tämä sivusto tukee <a href="@openid-net">OpenID:tä</a>, jonka avulla voi turvallisesti kirjautua eri sivustoille käyttämällä samaa käyttäjätunnusta ja salasanaa. OpenID vähentää eri tunnusten ja salasanojen muistamisen tarvetta.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
fi: Käyttääksesi OpenID:tä sinun on ensin hankittava tunnus joltakin OpenID-palveluntarjoajalta. Jos sinulla ei ole tunnusta ja haluat sellaisen, tutustu <a href="@openid-providers">ilmaisiin julkisiin palveluntarjoajiin</a>. Voit myös lukea lisää <a href="@openid-net">OpenID:stä</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
fi: Jos sinulla on jo OpenID-tunnus, lisää sen osoite tähän (esim. tunnuksesi.palveluntarjoaja.fi). Kun kirjaudut seuraavan kerran sisään, voit käyttää OpenID-tunnusta etkä tarvitse tavallista käyttäjätunnusta ja salasanaa. Voit käyttää useampaa OpenID-tunnusta jos haluat, lisää ne vain listaan.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
fi: OpenID on turvallinen tapa kirjautua monelle eri sivustolle samalla käyttäjätunnuksella ja salasanalla. Se ei vaadi erityisiä ohjelmia, eikä salasanaa näytetä sivustoille, joihin kirjaudutaan sisään. (Ei myöskään sinun sivustollesi.)

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
fi: Käyttäjät voivat avata käyttäjätilin käyttämällä OpenID-tunnusta, tai liittää OpenID-tunnuksen nykyiseen tiliin ja kirjautua sisään sillä. Tämä laskee rekisteröitymiskynnystä ja on käyttäjien kannalta kätevää ja turvallista. OpenID ei ole luottamusjärjestelmä, joten sähköpostiosotteiden vahvistaminen on edelleen tarpeen. Hyötynä on, että käyttäjät voivat käyttää kertaalleen luotua tunnusta ja salasanaa, eikä niitä tarvitse muokata lukuisissa eri paikoissa.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
fi: Perusajatus on seuraava: Käyttäjällä on OpenID-palveluntarjoajan myöntämä tunnus. Tunnukseen liittyy osoite, kuten tunnus.palveluntarjoaja.fi. Kun käyttäjä tulee sivustollesi, hän syöttää tämän osoitteen. Sivustosi kommunikoi palveluntarjoajan kanssa, ja pyytää sitä vahvistamaan käyttäjän identiteetin. Palveluntarjoaja tunnistaa käyttäjän ja lähettää sivustollesi vahvistuksen. Sivustosi ei missään vaiheessa tarvitse käyttäjän salasanaa.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
fi: Lisätietoja OpenID:stä löytyy osoitteesta <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@handbook">OpenID:stä</a>.

en: OpenID identities
fi: OpenID-tunnukset

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fi: Kirjaudu sivustolle OpenID-tunnuksella.

en: No URL aliases found.
fi: Aliaksia ei löytynyt.

en: No URL aliases available.
fi: Aliaksia ei ole saatavilla.

en: Update alias
fi: Tallenna alias

en: Create new alias
fi: Luo uusi alias

en: The alias %alias is already in use in this language.
fi: Alias %alias on jo käytössä tällä kielellä.

en: The alias has been saved.
fi: Alias on tallennettu.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa aliaksen %title?

en: Filter aliases
fi: Suodata aliaksia

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
fi: Polkumoduulin avulla sivuille voi antaa vaihtoehtoisia polkuja eli aliaksia. Aliakset tekevät osoitteista luettavampia ja auttavat hakukoneita tulkitsemaan sisältöä. Yhdellä sivulla voi olla useampi alias.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
fi: <p>Esimerkkejä aliaksista:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; sisäänkirjautuminen</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; kauppa</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; kauppa/tuotteet/puutarhatontut</li>
    <li>node/3 =&gt; yhteystiedot</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
fi: Polkumoduulin avulla kirjoituksille voi antaa vaihtoehtoisia polkuja eli aliaksia kirjoituksia luotaessa ja muokattaessa. Moduuli sisältää myös käyttöliittymän, jonka kautta aliaksia voi katsella ja muokata. Aliaksiin liittyy kaksi käyttöoikeutta: "osoitealiasten ylläpito" ja "osoitealiasten luonti".

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
fi: Moduuli voi myös luoda aliaksia automaattisesti, jolloin sivujen osoitteet ovat oletuksena halutunlaisia. Voit esimerkiksi kääntää osoitteet toiselle kielelle. Aliasten automaattinen luominen vaatii Drupalin lähdekoodin muokkaamista.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@path">aliaksista</a>.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
fi: Drupalin osoitteita voi vapaasti muokata luomalla aliaksia, jotka ovat selkeitä ja helppoja muistaa. Esimerkiksi polun <em>node/1</em> voi korvata aliaksella <em>yhteystiedot</em>. Jokaisella polulla voi olla useita aliaksia.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fi: Anna polku, jolle haluat luoda aliaksen ja uuden aliaksen nimi.

en: The alias has been deleted.
fi: Alias on poistettu.

en: The path is already in use.
fi: Polku on jo käytössä.

en: URL aliases
fi: Osoitealiakset

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fi: Muuta sivujen osoitepolkuja luomalla niille aliaksia.

en: Edit alias
fi: Muokkaa aliasta

en: Delete alias
fi: Poista alias

en: Add alias
fi: Lisää alias

en: Allows users to rename URLs.
fi: Muokkaa sivujen osoitteita.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
fi: PHP-suodatin mahdollistaa PHP-koodin käyttämisen kirjoituksissa. PHP on yleiskäyttöinen skriptauskieli, jota käytetään laajalti web-kehittämiseen. Drupal on kirjoitettu PHP-kielellä.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
fi: PHP-suodattimen avulla käyttäjät, joilla on siihen oikeus voivat lisätä sivuille omaa PHP-koodiaan. Tämä on luotettaville ja kokeneille käyttäjille tehokas ja joustava toiminto. Ilkeämielisten käyttäjien käsissä se on kuitenkin merkittävä tietoturvariski. Luotettavatkin käyttäjät saattavat asettaa sivuston vahingossa vaaraan kirjoittamalla viallista tai väärin muotoiltua PHP-koodia. Vain kaikkein luotettavimmille käyttäjille tulisi antaa oikeus käyttää PHP-suodatinta, ja sen kautta lisätty koodi tulee tarkistaa huolellisesti ennen käyttöä.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
fi: <a href="@drupal">Drupal.org</a>-sivustolta löytyy <a href="@php-snippets">esimerkkejä PHP-koodista</a>, tai voit kirjoittaa sitä itse jos tunnet PHP:tä ja Drupalin toimintaa.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@contact">PHP:stä</a>.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
fi: Voit kirjoittaa PHP koodia.  Sinun on käytettävä &lt;?php ?&gt; -tageja.

en: Using custom PHP code
fi: Käyttäen omaa PHP-koodia

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
fi: Omaa PHP-koodia voi lisätä monenlaiseen sisältöön, kuten kirjoitukset ja lohkot. Tämä on luotettaville ja kokeneille käyttäjille tehokas ja joustava toiminto. Ilkeämielisten käyttäjien käsissä se on kuitenkin merkittävä tietoturvariski. Pienkikin virhe saattaa asettaa sivuston vahingossa vaaraan.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
fi: Jos et tunne PHP:tä, SQL:ää tai Drupalia, vältä oman PHP-koodin käyttöä. PHP-kokeilut saattavat rikkoa tietokannan eheyden, tehdä sivustosta käyttökelvottoman tai aiheuttaa merkittäviä tietoturvariskejä.

en: Notes:
fi: Huom!

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
fi: Muista tarkistaa joka riviltä syntaksi- ja logiikkavirheet <strong>ennen</strong> tallentamista.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
fi: Lausekkeiden pitää päättyä asianmukaisesti puolipisteeseen.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
fi: PHP-koodisi globaalit muuttujat säilyttävät arvonsa senkin jälkeen, kun skriptisi ajetaan.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
fi: <code>register_globals</code> <strong>ei ole käytössä</strong>. Jos tarvitset lomakkeita, sinun täytyy ymmärtää ja käyttää  <a href="@formapi">Drupalin lomakerajapinnan</a> funktioita.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
fi: Käytä <code>print</code>- tai <code>return</code>-komentoja tulostaaksesi sisältöä.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
fi: Kehitä ja testaa PHP-koodisi käyttäen erillistä testiskriptiä ja tietokannan kopiota, ennen kuin käytät sitä sivustolla, joka on julkaistu.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
fi: Harkitse, että laittaisit PHP-koodisi omaan moduuliin tai <code>template.php</code>-tiedostoon sen sijaan että kirjoittaisit sen suoraan kirjoitukseen tai lohkoon.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
fi: Huomaa, että PHP-koodin käyttäminen sisällön joukossa riippuu PHP-suodatinmoduulista. Jos tämä moduuli poistetaan käytöstä, lohkot ja kirjoitukset joissa on PHP-koodia saattavat näyttää koodin sen sijaan että se ajettaisiin.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
fi: Yksinkertainen esimerkki: <em>"Tervetuloa"-lohko, joka näyttää vierailijoille yksinkertaisen viestin. Viestin tekstin voi kääntää eri kielille lokalisaatiomoduulin avulla.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
fi: <p>Lisää sivustollesi mukautettu lohko nimeltä "Tervetuloa". Aseta sen syöttömuodoksi "PHP-koodi" (tai muu muoto, joka tukee PHP:tä). Kirjoita rungoksi seuraava teksti:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
fi: <p>Käyttääksesi rekisteröityneen käyttäjän nimeä, käytä seuraavaa vaihtoehtoa:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
fi: PHP:n käsittely

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
fi: Suorittaa PHP-koodin pätkän. Tämän suodattimen käyttö tulisi sallia ainoastaan ylläpitäjille!

en: A !php-code input format has been created.
fi: !php-code syöttömuoto on luotu.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
fi: PHP-moduuli on poistettu käytöstä. Huomaa, että kaikki sisältöön lisätty PHP-koodi näkyy nyt tekstinä. Tämä voi aiheuttaa turvariskin ja paljastaa mahdollisia PHP-koodissa käytettyjä arkaluontoisia tietoja.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fi: Suorita upotettuja PHP-komentoja ja koodilohkoja.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
fi: Ping-moduuli kertoo muille sivustoille tämän sivuston muutoksista. Kun kirjoituksia lisätään tai päivitetään, moduuli lähettää ilmoituksen (eli "pingin") <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic-palvelulle</a>. Pingomatic lähettää ilmoituksen edelleen muille palveluille, kuten weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling ja Feedster.com.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Ping-moduuli toimii vain, jos <a href="@cron">cron-ajo</a> tehdään säännöllisesti.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@ping">pingistä</a>.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
fi: Päivitysilmoituksen lähettäminen pingomatic.com-sivustolle ei onnistunut.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
fi: Tiedota sivuston päivityksistä muille sivustoille.

en: Total votes: @votes
fi: Ääniä yhteensä: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
fi: Kyselymoduulia voidaan käyttää yksinkertaisten kyselyiden tekemiseen käyttäjille. Kysely on yksinkertainen monivalinta, joka näyttää vastauksista kertyneet tulokset. Kyselyt ovat hyvä tapa saada suoraa palautetta käyttäjäyhteisön jäseniltä.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
fi: Luodessasi kyselyn, syötä sekä esitettävä kysymys, että vaihtoehtoiset vastaukset, ja halutessasi kunkin vaihtoehdon lähtötilanne. Lisäksi voit antaa kyselyn tilan ja ajan, jonka se säilyy avoimena. Valikon linkistä <a href="@poll">Kyselyt</a> näet kaikki kyselyt. Klikkaa kyselyä änestääksesi tai nähdäksesi sen tuloksen.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@">kyselyistä</a>.

en: Most recent poll
fi: Uusin kysely

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
fi: <em>Kysely</em> on kysymys jolla on joukko vaihtoehtoisia vastauksia. Kunkin vastauksen saamat äänet lasketaan ja näytetään automaattisesti.

en: Poll status
fi: Kyselyn tila

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
fi: Kun kysely on suljettu, vierailijat eivät voi enää äänestää.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fi: Tämän ajanjakson jälkeen kysely suljetaan automaattisesti.

en: Votes for choice @n
fi: Ääniä vaihtoehdolle @n

en: Negative values are not allowed.
fi: Negatiiviset arvot eivät ole sallittuja

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fi: Antamaasi ääntä ei voitu kirjata, koska et valinnut ainuttakaan vastausta.

en: Add another choice
fi: Lisää vaihtoehto

en: Vote count
fi: Äänten määrä

en: create poll content
fi: kyselyiden luominen

en: delete own poll content
fi: oman kyselyn poistaminen

en: delete any poll content
fi: minkä tahansa kyselyn poistaminen

en: edit any poll content
fi: minkä tahansa kyselyn muokkaaminen

en: edit own poll content
fi: oman kyselyn muokkaaminen

en: Polls
fi: Kyselyt

en: Profile fields have been updated.
fi: Profiilin kentät on päivitetty.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fi: Tässä ryhmässä ei ole kenttiä. Jos ryhmä on tallennettaessa yhä tyhjä, se poistetaan.

en: edit %title
fi: muokkaa %title

en: add new %type
fi: lisää uusi %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
fi: Kentän nimi. Lomakkeen nimeä ei näytetä käyttäjälle, mutta sitä käytetään taustalla HTML-koodissa ja osoitteissa.
    Ellet tiedä mitä olet tekemässä on erittäin suositeltavaa että lisäät nimen alkuun määreen <code>profiili_</code> välttääksesi yhteentörmäyksiä muiden kenttien nimien kanssa. Välilyöntejä, skandeja ja muita erikoismerkkejä ei sallita, lukuun ottamatta väliviivaa (-) ja alaviivaa (_). Esimerkki: "profiili_lempivari".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
fi: Lista kaikista vaihtoehdoista. Laita yksi vaihtoehto kullekin riville. Esimerkkejä vaihtoehdoista: "punainen", "sininen", "vihreä", jne.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
fi: Piilotettu profiilikenttä, joka näytetään vain ylläpitäjille, moduuleille ja teemoille.

en: Private field, content only available to privileged users.
fi: Henkilökohtainen kenttä, sisältö vain etuoikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
fi: Julkinen kenttä, sisältö näytetään profiilisivulla, mutta ei käyttäjälistoissa.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
fi: Julkinen kenttä, sisältö näytetään profiilisivulla ja käyttäjälistoissa.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
fi: Ryhmä, johon uusi kenttä kuuluu. Kentät näytetään profiilisivulla ryhmiteltyinä. Esim. "Henkilökohtaisia tietoja".

en: Form will auto-complete while user is typing.
fi: Kenttä täydennetään automaattisesti käyttäjän näppäillessä.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
fi: Automaattinen täydennys kytketään pois päältä tietoturvasyistä mikäli käyttäjällä ei ole pääsyoikeutta profiileihin.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
fi: Antamasi lomakkeen nimi sisältää kiellettyjä merkkejä. Välilyöntejä, skandeja ja muita erikoismerkkejä ei sallita, lukuun ottamatta väliviivaa (-) ja alaviivaa (_).

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
fi: Antamasi lomakkeen nimi on varattu Drupalin käyttöön.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
fi: Antamasi ryhmän nimi on varattu Drupalin käyttöön.

en: The specified title is already in use.
fi: Antamasi otsikko on jo käytössä.

en: The specified name is already in use.
fi: Antamasi nimi on jo käytössä.

en: A hidden field cannot be required.
fi: Piilotettu kenttä ei voi olla pakollinen.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
fi: Piilotettua kenttää ei voi näyttää rekisteröintilomakkeessa.

en: The field has been created.
fi: Kenttä on luotu.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fi: Haluatko varmasti poistaa kentän %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua. Jos käyttäjät ovat syöttäneet profiileissaan tietoja tähän kenttään, myös nämä tiedot poistetaan. Jos haluat säilyttää käyttäjien syöttämät tiedot, voit <a href="@edit-field">muokata kenttää</a> ja tehdä siitä piilotetun, jolloin se näkyy vain ylläpitäjille.

en: The field %field has been deleted.
fi: Kenttä %field on poistettu.

en: Profile field %field added under category %category.
fi: Profiilikenttä %field lisättiin ryhmään %category.

en: Profile field %field deleted.
fi: Profiilikenttä %field poistettu.

en: User list
fi: Käyttäjälista

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
fi: Profiilimoduulin avulla voi määritellä omia kenttiä (kuten kansallisuus, koko nimi tai ikä), jotka näkyvät <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulla. Näin käyttäjät voivat kertoa itsestään enemmän ja löytää muita samanhenkisiä käyttäjiä.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
fi: Käyttäjäprofiiliin voidaan lisätä seuraavan tyyppisiä kenttiä:

en: single-line textfield
fi: yhden rivin tekstikenttä

en: multi-line textfield
fi: monen rivin tekstikenttä

en: checkbox
fi: valintaruutu

en: list selection
fi: valintalista

en: freeform list
fi: vapaa lista

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää<a href="@profile">profiileista</a>.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
fi: Tämä sivu näyttää käytössä olevat profiilikentät, jotkä näytetään käyttäjän <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulla. Samankaltaisia tai toisiinsa liittyviä kenttiä voi järjestellä ryhmiksi. Lisäää uusi ryhmä (tai muokkaa käytössä olevaa) muokkaamalla profiilikenttää ja kirjoittamalla uusi ryhmän nimi. Siirrä kenttiä paikasta tai ryhmästä toiseen vetämällä niitä Otsikko-sarakkeen alla olevasta vetokahvasta. (Osoita hiirellä kahva-ikonia, paina hiiren näppäin pohjaan ja vedä.) Muista, että muutoksia ei tallenneta ennen kuin painat <em>Tallenna asetukset</em> -painiketta sivun alalaidassa.

en: Author information
fi: Kirjoittajan tiedot

en: Link to full user profile
fi: Linkki koko käyttäjäprofiiliin

en: Profile fields to display
fi: Näytettävät profiilikentät

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
fi: Valitse lohkossa näytttävät profiilikentät. Tarjolla on ainoastaan kenttiä, jotka on <a href="@profile-admin">asetettu julkisiksi</a>.

en: View full user profile
fi: Näytä koko käyttäjäprofiili

en: About %name
fi: Tietoja käyttäjästä %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
fi: Laita jokainen kohta omalle rivilleen tai erottele ne pilkuilla. HTML ei ole sallittu.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fi: Kirjoita kohtaan %field toimiva osoite.

en: Create customizable fields for your users.
fi: Lisää profiileihin kenttiä, joilla käyttäjät voivat kertoa itsestään.

en: Profile category autocomplete
fi: Profiilin ryhmän automaattinen täydennys

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Delete field
fi: Poista kenttä

en: Profile autocomplete
fi: Profiilin automaattinen täydennys

en: Supports configurable user profiles.
fi: Anna käyttäjien kertoa itsestään profiilisivuilla.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fi:  Hakuindeksiä ei tyhjennetä, vaan päivitetään asteittain vastaamaan uusia asetuksia.  Haku jatkaa toimintaansa, mutta uutta sisältöä ei indeksoida, ennen kuin kaikki nykyinen sisältö on indeksoitu uudelleen.  Tätä ei voi perua.

en: The index will be rebuilt.
fi: Indeksi rakennetaan uudestaan.

en: Indexing status
fi: Indeksoinnin tila

en: Indexing throttle
fi: Indeksoinnin kiihdytys

en: Number of items to index per cron run
fi: Yhden cron-ajon aikana indeksoitavien kohteiden määrä

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fi: Montako kohdetta indeksoidaan yhden <a href="@cron">cron-ajon</a> aikana. Pienennä määrää, jos indeksointi aiheuttaa aikakatkaisuja tai muistivirheitä.

en: Indexing settings
fi: Indeksoinnin asetukset

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fi: <p><em>Alla olevien asetusten muuttaminen aiheuttaa sivuston indeksoimisen uudelleen.  Hakuindeksiä ei tyhjennetä, vaan päivitetään vaiheittain vastaamaan uusia asetuksia.  Haku jatkaa toimintaansa, mutta uutta sisältöä ei indeksoida, ennen kuin kaikki nykyinen sisältö on indeksoitu uudelleen.</em></p><p><em>Oletusasetukset sopivat useimmille sivustoille.</em></p>

en: Minimum word length to index
fi: Indeksoitavien sanojen minimipituus

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fi: Vain ne sanat, joissa on vähintään näin monta merkkiä indeksoidaan. Pienempi luku tuottaa parempia hakutuloksia, mutta myös suuremman tietokannan. Jokaisessa haussa tulee olla vähintään yksi sana, joka on näin pitkä tai pidempi.

en: Simple CJK handling
fi: Yksinkertaistettu CJK-kielten käsittely

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fi: Käytetäänkö yksinkertaistettua kiinan, japanin ja korean jäsennystä (tokenizer), joka perustuu päällekkäisin jaksoihin.  Käännä tämä pois päältä korvataksesi sen ulkoisella esikääntäjällä.  Tämä ei vaikuta muihin kieliin.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
fi: Hakumoduuli mahdollistaa sisällön hakemisen avainsanojen perusteella. Haku on usein ainoa käytännöllinen tapa löytää sisältöä suurelta sivustolta. Se löytää sekä käyttäjiä että kirjoituksia.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
fi: Hakukone pitää sanahakua varten indeksiä sivustosi sisällön sanoista. Indeksin rakentaminen ja ylläpito vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>. Säädä indeksoinnin toimintaa <a href="@searchsettings">haun ylläpitosivulta</a>. Voit esimerkiksi valita, montako kohdetta indeksoidaan yhden <a href="@cron">cron-ajon</a> aikana. Pienennä määrää, jos indeksointi aiheuttaa aikakatkaisuja tai muistivirheitä.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@search">hausta</a>.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fi: Hakukone pitää indeksiä sivustosi sisällön sanoista. Indeksin rakentaminen ja ylläpito vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>. Alla olevilla asetuksilla voit säätää indeksoinnin toimintaa.

en: Search form
fi: Hakulomake

en: search content
fi: sisällön hakeminen

en: use advanced search
fi: edistyneen haun käyttäminen

en: administer search
fi: haun ylläpito

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
fi: Säädä hakutulosten keskenäistä järjestystä ja muita indeksoinnin asetuksia.

en: Top search phrases
fi: Suosituimmat haut

en: View most popular search phrases.
fi: Näytä suosituimmat haut.

en: Enables site-wide keyword searching.
fi: Hae tekstiä kirjoituksista ja kommenteista.

en: Total page generation time
fi: Sivujen muodostamiseen kulunut aika

en: Top pages in the past %interval
fi: Suosituimmat sivut, viimeiset %interval

en: unban
fi: poista esto

en: ban
fi: estä pääsy

en: Top visitors in the past %interval
fi: Eniten sivustoa käyttäneet vierailijat %interval päivän aikana

en: Top referrers in the past %interval
fi: Ahkerimmat viittaajat, viimeiset %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
fi: Kirjaa jokainen osuma lokiin. Tätä vaaditaan viittausten tilastointiin.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fi: Vanhemmat lokimerkinnät (myös viittaustilastot) poistetaan automaattisesti. (Tämä vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>.)

en: Content viewing counter settings
fi: Lukukertojen laskurin asetukset

en: Count content views
fi: Laske kirjoitusten lukukerrat

en: Increment a counter each time content is viewed.
fi: Kasvata kirjoituksen laskuria joka kerta kun se luetaan.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
fi: Tilastomoduuli pitää kirjaa sivuston tilastoista, kuten kuinka monesti ja mistä kirjoituksia luetaan. Tilastot kertovat, mitä käyttäjät tekevät toistensa ja sivuston kanssa. Joidenkin Drupalin lohkojen näyttäminen vaatii tilastomoduulin.

en: The statistics module provides:
fi: Tilastomoduuli tarjoaa:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
fi: Kirjoituskohtaisen laskurin, jonka lukua kasvatetaan joka kerta kun kirjoitus luetaan. (Ota käyttöön <em>Laske sisällön lukukerrat</em> <a href="@accesslog">Tilastoinnin asetuksista</a>. Valitse näytetäänkö kirjoitusten lukukerrat eri rooleille <a href="@permissions">käyttöoikeussivulta</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
fi: <a href="@recent-hits">Uusimmat osumat -lokin, joka näyttää tietoja sivustosi käytöstä (kuten luetun sivun osoite ja otsikko sekä käyttäjän mahdollinen nimi ja IP-osoite).

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
fi: <a href="@top-referrers">Ahkerimmat viittaajat</a> -lokin, joka näyttää sivustollesi viitannet sivut (eli mistä käyttäjät tulevat).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
fi: <a href="@top-pages">Suosituimmat sivut</a> -lokin, joka näyttää sivuston sivut järjestettynä lukukertojen mukaan.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
fi: <a href="@top-visitors">Ahkerimmat kävijät</a> -lokin, joka näyttää sivustollasi useimmin vierailevat käyttäjät.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
fi: <em>Suosittu sisältö</em> -lohkon, joka näyttää päivän ja kaikkien aikojen suosituimmat sivut, sekä viimeksi katsellut sivut. (Kytke <em>Popular content</em> -lohko käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulta</a>.)

en: Configuring the statistics module
fi: Tilastomoduulin asetukset

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
fi: Kun <em>Ota käyttöön osumien kirjaus</em> on valittuna  <a href="@accesslog">osumien kirjaamisen asetussivulla</a>, käyttäjän IP-osoite, viittaustiedot, luettu kirjoitus, ja käyttäjän nimi tallennetaan osumalokiin. Lokin täytyy olla käytössä, jotta <a href="@recent-hits">Uusimmat osumat</a>, <a href="@top-pages">Suosituimmat sivut</a> ja <a href="@top-visitors">Ahkerimmat kävijät</a> -sivut toimivat. Lokin käyttäminen vaatii yhden tietokantakyselyn joka kerta kun Drupal näyttää jonkin sivun.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: <em> Poista lokimerkinnät, jotka ovat vanhempia kuin</em> -asetus <a href="@accesslog">osumien kirjaamisen asetussivulla</a> määrittää, kuinka kauan merkinnät säilytetään lokissa ennen kuin ne poistetaan. Merkintöjen automaattinen poistaminen vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
fi: <em>Laske kirjoitusten lukukerrat</em> -asetus <a href="@accesslog">osumien kirjaamisen asetussivulla</a> ottaa käyttöön kirjoituskohtaisen laskurin, jota kasvatetaan joka kerta, kun kirjoitusta luetaan. Tämä toiminto näyttää lukukertojen määrän kirjoitusten yhteydessä. Toiminnon käyttäminen vaatii yhden ylimääräisen tietokantakyselyn joka kerta kun Drupal näyttää jonkin kirjoituksen.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää  <a href="@statistics">tilastoista</a>.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fi: Drupalin keräämien tilastotietojen asetukset. Lue <a href="@statistics">varsinaiset tilastot</a> tilastosivuilta.

en: This page displays the site's most recent hits.
fi: Tämä sivu näyttää sivuston uusimmat osumat.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
fi: Tämä sivu näyttää kaikki ulkoiset viittaajat, eli mistä käyttäjät tulevat sivustollesi.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
fi: Kun asetat vierailijan pannaan, estät käynnit sivustolla vierailijan IP-osoitteesta. Tämä tehoaa myös anonyymeihin käyttäjiin, toisin kuin käyttäjätunnuksen sulkeminen. Tätä käytetään tavallisesti estämään suorituskykyä kuluttavien latausohjelmien käyttö (bot, crawler).

en: Popular content
fi: Suosituin sisältö

en: How many content items to display in "all time" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Kaikkiaan"-listassa?

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Viimeksi katsottu" -listassa?

en: Today's:
fi: Tämänpäiväiset:

en: All time:
fi: Kaikkiaan:

en: Last viewed:
fi: Viimeksi luettu:

en: View pages that have recently been visited.
fi: Tarkastele sivuja, joilla on vierailtu äskettäin.

en: View pages that have been hit frequently.
fi: Tarkastele sivuja, joilla vieraillaan usein.

en: Top visitors
fi: Eniten vierailleet

en: View visitors that hit many pages.
fi: Tarkastele kävijöitä, jotka vierailevat monilla sivuilla.

en: Top referrers
fi: Suosituimmat viittaukset

en: View top referrers.
fi: Tarkastele ahkerimpia käyttäjiä.

en: View access log.
fi: Näytä käyttöloki

en: Control details about what and how your site logs.
fi: Säädä, mitä tietoja sivustosi kerää sivujen lukemisesta.

en: Track page visits
fi: Seuraa sivujen lukemista

en: Logs access statistics for your site.
fi: Kerää tilastoja vierailijoista.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
fi: Syslog-moduuli lähettää Drupalin viestit käyttöjärjestelmän lokitoiminnolle.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
fi: Syslog on ylläpitäjän työkalu, joka tallentaa tietoja käyttöjärjestelmän lokiin. Se tuottaa arvokasta tietoa järjestelmän ylläpitoa ja turvatarkastuksia varten. Syslog soveltuu parhaiten keskikokoisille ja suurille sivustoille. Viestit reititetään tyypin ja vakavuuden mukaan. UNIX- ja Linux-järjestelmissä reitit määritellään /etc/syslog.conf-tiedostossa. Microsoft Windows-järjestelmissä kaikki viestit lähetetään Tapahtumalokiin (Event Log). Lisätietoa syslogin toiminnoista, turvatasoista ja syslog.conf-tiedoston asetuksista: Katso <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a>, PHP:n <a href="@php_openlog">openlog</a> ja <a href="@php_syslog">syslog</a>-funktiot.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@contact">syslogista</a>.

en: Send events to this syslog facility
fi: Lähetä tapahtumat järjestelmälogiin

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
fi: Valitse syslogin koodi millä haluat Drupalin viestit lähetettävän. Linux/Unix järjestelmissä Drupal voi liputtaa viestinsä koodeilla LOG_LOCAL0 - LOG_LOCAL7; Windows-järjestelmissä kaikki viestit liputetaan koodilla LOG_USER. Järjestelmäsi asetuksista riippuen syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia tunnistamaan Drupalin viestit muiden järjestelmälogin merkintöjen joukosta. Lisää tietoa syslogista löydät <a href="@syslog_help">syslogin ohjesivuilta</a>.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
fi: LOG_USER - Käyttäjätason viestit. Käytä tätä Windows-ympäristössä.

en: LOG_LOCAL0 - Local 0
fi: LOG_LOCAL0 - Lokaali 0

en: LOG_LOCAL1 - Local 1
fi: LOG_LOCAL1 - Lokaali 1

en: LOG_LOCAL2 - Local 2
fi: LOG_LOCAL2 - Lokaali 2

en: LOG_LOCAL3 - Local 3
fi: LOG_LOCAL3 - Lokaali 3

en: LOG_LOCAL4 - Local 4
fi: LOG_LOCAL4 - Lokaali 4

en: LOG_LOCAL5 - Local 5
fi: LOG_LOCAL5 - Lokaali 5

en: LOG_LOCAL6 - Local 6
fi: LOG_LOCAL6 - Lokaali 6

en: LOG_LOCAL7 - Local 7
fi: LOG_LOCAL7 - Lokaali 7

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
fi: Syslog-lokitoiminnon asetukset. Syslog tallentaa tiedot käyttöjärjestelmän lokipalveluun, ja se soveltuu parhaiten keskikokoisille ja suurille sivustoille. Viestit reititetään tyypin ja vakavuuden mukaan.

en: Logs and records system events to syslog.
fi: Kirjaa järjestelmän tapahtumat lokitiedostoon.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
fi: Valitse teema jotta käytetään ylläpitosivuilla. Jos valitset "Järjestelmän oletus", ylläpitosivuilla käytetään samaa teemaa kuin muillakin sivuilla.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fi: Huom! <a href="!admin_theme_page">Ylläpidon teema</a> on edelleen %admin_theme, eikä tämän sivun teema siis muutu. Kaikki sivut, jotka eivät kuulu ylläpidolle käyttävät kuitenkin oletuksena teemaa %selected_theme.

en: User pictures in posts
fi: Käyttäjien kuvat kirjoituksissa

en: User pictures in comments
fi: Käyttäjien kuvat kommenteissa

en: Shortcut icon
fi: Pikakuvake (favicon)

en: Display post information on
fi: Näytä sisällön luontitiedot

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
fi: Valitse, näytetäänkö eri tyyppisten kirjoitusten yhteydessä päiväys ja kirjoittajan nimi.

en: Logo image settings
fi: Logon asetukset

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fi: Valittu logo näytetään vain, jos logon näyttäminen on kytketty päälle.

en: Use the default logo
fi: Käytä oletuslogoa

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää teeman mukana tullutta logoa.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fi: Polku siihen tiedostoon, jota haluat käyttää logona oletuslogon sijaan.

en: Upload logo image
fi: Tallenna logokuva

en: Shortcut icon settings
fi: Pikakuvakkeen asetukset

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fi: Monet selaimet näyttävät pikakuvakkeen (engl. <em>favicon</em>) osoiterivillä ja kirjanmerkeissä.

en: Use the default shortcut icon.
fi: Käytä oletuspikakuvaketta

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää teeman mukana tullutta pikakuvaketta.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fi: Polku siihen tiedostoon, jota haluat käyttää pikakuvakkeena.

en: Upload icon image
fi: Lataa pikakuvake

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää kuvakkeen siirtämiseen palvelimelle.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fi: @module (<span class="admin-missing">puuttuu</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fi: Seuraavat moduulit poistetaan sivustolta kokonaan, ja kaikki moduuleihin liittyvä tieto menetetään!

en: Confirm uninstall
fi: Vahvista asennuksen poisto

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fi: Haluatko jatkaa yllä olevien osien poistamista?

en: No modules selected.
fi: Yhtään moduulia ei ole valittuna.

en: The selected modules have been uninstalled.
fi: Valitut moduulit on poistettu.

en: The name of this website.
fi: Tämän sivuston nimi.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fi: Sivustosi motto tai iskulause. Tämä näytetään tavallisesti sivuston nimen rinnalla.

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
fi: Sivustosi tehtävä tai tavoitteiden kuvaus. Tämä näytetään usein etusivulla näyttävässä paikassa.

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Polku '@path' ei kelpaa, tai sinulla ei ole pääsyoikeutta siihen.

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
fi: Tämä sivu näytetään, kun käyttäjällä ei ole oikeutta pyydetyn sivun tarkasteluun. Jos olet epävarma, älä määritä mitään.

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Write errors to the log
fi: Kirjaa virheet lokiin

en: Write errors to the log and to the screen
fi: Kirjaa virheet lokiin ja näytölle

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
fi: Valitse, minne Drupalin, PHP:n ja SQL:n virheilmoitukset kirjataan. Tuotantopalvelimella on suositeltavaa, että virheet kirjataan ainoastaan virhelokiin. Testipalvelimella voi olla käytännöllistä kirjoittaa virheet myös ruudulle.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
fi: Normaali välimuistitila soveltuu useimpien sivustojen tarpeisiin, eikä aiheuta sivuvaikutuksia. Agressiivisessä tilassa Drupal ohittaa moduulien lataamisen (boot) ja lopettamisen (exit), kun sivu luetaan välimuistista. Tämä parantaa suorituskykyä, mutta saattaa aiheuttaa ei-toivottuja sivuvaikutuksia.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
fi: <strong class="error">Seuraavia moduuleja ei voi käyttää agressiivisen välimuistitilan kanssa, eivätkä ne toimi kunnolla: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
fi: <strong class="ok">Kaikkia tällä hetkellä asennettuja moduuleja voi käyttää agressiivisen välimuistitilan kanssa.</strong> Jos agressiivinen välimuistitila on käytössä ja uusia moduuleita otetaan käyttöön, tarkista yhteensopivuus uudelleen tältä sivulta.

en: Page cache
fi: Sivuvälimuisti

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
fi: Välimuistin käyttöönotto parantaa suorituskykyä huomattavasti. Drupal tallentaa anonyymeille käyttäjille lähetettävät sivut välimuistiin pakattuina. Näin niitä ei tarvitse luoda uudelleen joka latauksella.

en: Caching mode
fi: Sivuvälimuistin tila

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
fi: Normaalitila (suositellaan tuotantokäyttöön, ei sivuvaikutuksia)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
fi: Aggressiivinen tila (vain asiantuntijoille, mahdollisia sivuvaikutuksia)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
fi: Suuria liikennemääriä käsittelemään joutuvilla sivustoilla saattaa olla välttämätöntä pakottaa välimuistille vähimmäistallennusaika. Vähimmäisaika on lyhin aika, jonka on tultava täyteen ennen välimuistin tyhjennystä ja uudelleenluontia. Suurempi vähimmäisaika parantaa suorituskykyä, mutta hidastaa uuden sisällön tuloa käyttäjien nähtäville.

en: Page compression
fi: Sivujen pakkaaminen

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
fi: Drupal pakkaa oletuksena välimuistissa olevat sivut. Tämä säästää kaistanleveyttä ja lyhentää latausaikoja. Älä valitse tätä, jos web-palvelin hoitaa pakkaamisen itse.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
fi: Lohkovälimuisti parantaa suorituskykyä kaikkien käyttäjien kohdalla, koska lohkoja ei tarvitse rakentaa uudelleen joka sivun latauksella. Jos sivuvälimuisti on myös käytössä, lähinnä sisään kirjautuneet käyttäjät hyötyvät lohkovälimuistista.

en: Enabled (recommended)
fi: Käytössä (suositus)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
fi: Huomaa, että lohkojen välimuistia ei käytetä, jos käytössä on moduuleja jotka rajoittavat sisällön pääsyoikeuksia.

en: Bandwidth optimizations
fi: Tietoliikenteen määrän optimoiminen

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
fi: <p>Drupal voi optimoida ulkoiset resurssit kuten CSS- ja JavaScript-tiedostot. Tämä pienentää tiedostojen kokoa ja vähentää kyselyiden määrää. CSS tiedostot voi tiivistää ja  yhdistää yhdeksi tiedostoksi. JavaScript-tiedostot yhdistetään, mutta niitä ei tiivistetä. Nämä valinnaiset parannukset voivat laskea palvelimen kuormitusta, kaistanleveyden kulutusta ja sivujen latausaikaa.</p><p>Näitä kohtia ei voi valita, jos et ole ottanut käyttöön <em>files</em>-hakemistoa tai jos olet valinnut lataustavaksi <em>yksityinen</em>.</p>

en: Optimize CSS files
fi: Optimoi CSS-tiedostot

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
fi: Tämä vaihtoehto voi aiheuttaa häiriöitä teemojen kehittämiseen, ja sitä tulisi käyttää vain tuotantoympäristössä.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
fi: Tämä vaihtoehto voi aiheuttaa häiriöitä moduulie kehittämiseen, ja sitä tulisi käyttää vain tuotantoympäristössä.

en: Clear cached data
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
fi: Välimuistin käyttö parantaa suorituskykyä. Välimuistiin voi kuitenkin jäädä vanhentunutta tietoa silloin, kun moduuleja, teemoja tai käännöksiä muokataan. Klikkaa alla olevaa painiketta tyhjentääksesi välimuistin. <em>Varoitus: Sivuston toiminta voi hidastua sillä aikaa kun välimuistin sisältöä rakennetaan uudelleen.</em>

en: Caches cleared.
fi: Välimuistit tyhjennetty.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
fi: Tiedostojärjestelmän polku, jossa tiedostot säilytetään. Hakemiston täytyy olla olemassa ja Drupalin täytyy voida kirjoittaa siihen. Jos tiedostojen latausasetus on asetettu julkiseksi, tämän hakemiston on sijaittava Drupalin asennushakemistossa ja oltava käytettävissä internetistä. Jos latausasetus on yksityinen, hakemiston ei tule olla käytettävissä internetistä. Hakmiston vaihtaminen muuttaa kaikkien ladattavien polkujen osoitteita, ja sen tekeminen valmiilla sivustolla voi aiheuttaa yllättäviä ongelmia.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
fi: Tiedostojärjestelmän polku, jonne siirretyt tiedostot tallennetaan esikatselun ajaksi.

en: Public - files are available using HTTP directly.
fi: Julkinen - tiedostot siirretään käyttäen suoraa HTTP-pyyntöä.

en: Private - files are transferred by Drupal.
fi: Yksityinen - Drupal välittää tiedostot.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
fi: Valitse <em>Julkinen lataaminen</em>, jollet halua rajoittaa tiedostojen latausoikeuksia tarkemmin. Lataustavan vaihtaminen muuttaa kaikkien ladattavien polkujen osoitteita, ja sen tekeminen valmiilla sivustolla voi aiheuttaa yllättäviä ongelmia.

en: Select an image processing toolkit
fi: Valitse kuvia käsiteltäessä käytettävä kirjasto

en: Number of items in each feed
fi: Kirjoitusten määrä kussakin syötteessä

en: Default number of items to include in each feed.
fi: Syötteessä kerrallaan julkaistavien kirjoitusten määrä.

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: Titles plus teaser
fi: Otsikot sekä lyhennelmä

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fi: Kunkin syötteen sisällön näyttämistavan yleinen asetus.

en: User-configurable time zones
fi: Käyttäjän valitsemat aikavyöhykkeet

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
fi: Jos valitset tämän, käyttäjät voivat valita oman aikavyöhykkeensä ja päiväykset näytetään heille sen mukaan.

en: The first day of the week for calendar views.
fi: Viikon ensimmäinen päivä kalenterinäkymissä.

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Short date format
fi: Päiväyksen lyhyt muoto

en: The short format of date display.
fi: Päiväyksen lyhyt esitysmuoto.

en: Custom short date format
fi: Päiväyksen mukautettu lyhyt muoto

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fi: Käyttäjän määrittämä päiväyksen lyhyt muoto. Lue PHP-oppaasta lisää <a href="@url">päiväysmuodoista</a>. Muoto on tällä hetkellä <span>%date</span>.

en: Medium date format
fi: Päiväyksen keskipitkä muoto

en: The medium sized date display.
fi: Päiväyksen keskipitkä esitysmuoto.

en: Custom medium date format
fi: Päiväyksen mukautettu keskipitkä muoto

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fi: Käyttäjän määrittämä päiväyksen keskipitkä muoto. Lue PHP-oppaasta lisää <a href="@url">päiväysmuodoista</a>. Muoto on tällä hetkellä <span>%date</span>.

en: Long date format
fi: Päiväyksen pitkä muoto

en: Longer date format used for detailed display.
fi: Päiväyksen pidempi muoto yksityiskohtaisempaa esitystapaa varten.

en: Custom long date format
fi: Päiväyksen mukautettu pitkä muoto

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fi: Käyttäjän määrittämä päiväyksen pitkä muoto. Lue PHP-oppaasta lisää <a href="@url">päiväysmuodoista</a>. Muoto on tällä hetkellä <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
fi: Ennen kuin otat siistityt osoitteet käyttöön, sinun on tehtävä testi joka varmistaa, ovatko palvelimen asetukset sopivat. Jos tämä sivu näkyy normaalisti "Testaa, tuetaanko siisittyjä osoitteita" -linkin klikkaamisen jälkeen, testi onnistui ja ylläolevat valintavaihtoehdot tulevat käyttöön. Jos sen sijaan näet "Sivua ei löydy" -sivun, palvelimen asetuksia on muutettava. Lue käsikirjasta lisää <a href="@handbook">siistityistä osoitteista</a>.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
fi: <a href="@clean_url">Testaa, tuetaanko siisittyjä osoitteita</a>.

en: Cron ran successfully.
fi: Cron-ajo onnistui.

en: Cron run failed.
fi: Cron-ajo ei onnistunut.

en: Command counters
fi: Komentolaskurit

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
fi: <code>SELECT</code> -lauseiden määrä.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
fi: <code>INSERT</code>-lauseiden määrä.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
fi: <code>UPDATE</code>-lauseiden määrä.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
fi: <code>DELETE</code>-lauseiden määrä.

en: The number of table locks.
fi: Taululukitusten määrä

en: The number of table unlocks.
fi: Taulujen lukitusten vapautusten määrä.

en: Query performance
fi: SQL-kyselyiden suorituskyky

en: The number of joins without an index; should be zero.
fi: Ilman indeksiä suoritettujen JOIN-lauseiden määrä. Arvon tulisi olla nolla.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
fi: Ilman indeksiä suoritettujen JOIN-lauseiden määrä. Arvon tulisi olla nolla.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
fi: Ilman indeksiä tehtyjen lajitteluiden määrä. Arvon tulisi olla nolla.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
fi: Niiden kertojen määrä, jolloin lukitus on saatu heti.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
fi: Niiden kertojen määrä, jolloin palvelin on joutunut odottamaan lukitusta.

en: Query cache information
fi: Kyselyvälimuistin tiedot

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
fi: MySQL:n kyselyvälimuisti voi parantaa sivuston suorituskykyä tallentamalla kyselyiden tulokset. Jos täsmälleen samanlainen kysely suoritetaan toistamiseen, MySQL-palvelin saa tuloksen suoraan välimuistista, eikä sen tarvitse jäsentää ja suorittaa kyselyä uudelleen.

en: The number of queries in the query cache.
fi: Kyselyvälimuistissa olevien kyselyiden määrä.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
fi: Kuinka monta kertaa MySQL on löytänyt kyselyn tulokset välimuistista.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
fi: Kuinka monta kertaa MySQL on lisännyt kyselyn välimuistiin (virheosumat).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
fi: Kuinka monta kertaa MySQL on muistin loppumisen vuoksi joutunut poistamaan kyselyitä välimuistista. Ihannetilanteessa määrä on nolla.

en: No modules are available to uninstall.
fi: Ei moduuleita, joita voisi poistaa.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä teema vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
fi[0]: Moduulin @dependencies on oltava käytössä moduulin @module asentamiseksi.
fi[1]: Moduulien @dependencies on oltava käytössä moduulin @module asentamiseksi.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
fi: Järjestelmämoduuli on Drupal-sivustosi perusta. Se sisältää laajennettavia perustoimintoja, joita muut moduulit ja teemat hyödyntävät.  Järjestelmämoduulin keskeisiä toimintoja ovat mm. välimuisti, moduulien ja teemojen kytkeminen päälle ja pois, ylläpitosivun näyttäminen ja perusasetusten säätäminen. Järjestelmämoduuli sisältää myös olennaisia järjestelmän huoltotoimintoja.

en: The system module provides:
fi: Järjestelmämoduuli tarjoaa:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
fi: <a href="@modules">Moduulien</a> kytkemisen käyttöön ja pois. Drupalin mukana tulee joukko ydinmoduuleja, joista jokainen sisältää tietyt toiminnot. Kytke käyttöön ne moduulit, joita sivustosi tarvitsee. <a href="@drupal-modules">Drupal.org -moduulisivulta</a> löytyy lisäksi suuri määrä Drupal-yhteisön kehittämiä lisämoduuleja</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
fi: <a href="@themes">Teemojen</a> kytkemisen käyttöön ja pois. Teemat määräävät, miltä sivustosi näyttää ja miten se esitetään. Drupalin mukana tulee useita ydinteemoja, ja lisää muiden kehittämiä teemoja löytyy <a href="@drupal-themes">Drupal.org -teemasivulta</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
fi: Jykevä <a href="@cache-settings">välimuistijärjestelmä</a>, joka käyttää aiemmin muodostettuja web-sivuja ja niiden osia tehokkaasti uudelleen. Drupal varastoi anonyymien käyttäjien lukemat sivut pakatussa muodossa. Sivuston asetuksista ja anonyymien lukijoiden määrästä riippuen tämä voi merkittävästi kasvattaa sivustosi nopeutta.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
fi: Joukon tavanomaisia ylläpitäjän tehtäviä, jotka tehdään automaattisesti jos <a href="@cron">cron-ajon</a> asetukset ovat oikein. Useat muut moduulit, kuten uutisten kerääjä, ping ja haku riippuvat <a href="@cron">cron-ajosta</a>. Lue käsikirjasta lisää <a href="@handbook">cronista</a>.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
fi: Sivuston perusasetuksia, mutaan lukien <a href="@date-settings">päiväys ja aika</a>, <a href="@file-system">tiedostojärjestelmä</a>, <a href="@clean-url">siistityt osoitteet</a>, <a href="@site-info">sivuston nimi ja muut tiedot</a> sekä <a href="@site-maintenance">sivuston huolto</a>, joka ottaa sivuston tilapäisesti verkosta huollon ajaksi.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@system">järjestelmästä</a>.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
fi: Tämä on sivuston ylläpitoalue, josta löytyvät sivuston toimintaan vaikuttavat asetukset.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fi: Tämä sivu näyttää kuhunkin moduuliin liittyvät ylläpitotoiminot.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
fi: Valitse oletusteema sekä muita teemoja joista käyttäjät voivat valita. Säädä koko sivuston ulkoasun asetuksia yllä olevasta "Muokkaa asetuksia"-välilehdestä. Voit myös säätää yksittäisen teeman ulkoasua sen "muokkaa asetuksia"-linkistä. Huomaa, että eri teemoissa sisältöä näytetään eri alueilla. Jos haluat täysin yhtenäisen ulkoasun, sinun kannattaa käyttää vain yhtä teemaa.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
fi: Saatavilla on myös <a href="@themes">muiden kehittämiä teemoja</a>, joilla voit muuttaa sivustosi ulkoasua.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat teeman <code>%template</code> ulkoasuun, ja niitä käytetään vain tämän teeman yhteydessä. Teeman asetukset voi palauttaa <a href="@global">sivuston laajuisiin asetuksiin</a> klikkaamalla "Palauta oletukset".

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat koko sivuston ja kaikkien teemojen ulkoasuun. Näitä asetuksia ei käytetä mikäli ne on ohitettu senhetkisen teeman omalla asetuksella.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
fi: Moduulit ovat laajennuksia, jotka lisäävät uusia toimintoja Drupalin ytimeen. Kytke moduuleja käyttöön valitsemalla <em>Käytössä</em>-ruudun ja klikkaamalla <em>Tallenna asetukset</em>-painiketta. Moduuli voi tuoda mukanaan uusia <a href="@permissions">oikeuksia</a>. Voit vähentää palvelimen kuormitusta valitsemalla moduulien <em>Kiihdytys</em>-ruudun, jolloin ne poistetaan käytöstä suuren kuormituksen aikana. (Huomaa, että <em>Kiihdytys</em>-ruutu on saatavilla vain jos kiihdytysmoduuli on käytössä.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
fi: Kun olet kytkenyt kiihdytysmoduulin käyttöön, sinun täytyy myös ottaa automaattinen kiihdytys käyttöön <a href="@throttle">kiihdytyksen ylläpitosivulta</a>.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
fi: <a href="@update-php">Update.php</a> tulee ajaa joka kerta, kun moduulista päivitetään uusi versio.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
fi: <a href="@by-module">Ylläpito moduulin mukaan</a> -sivulta löytyvät kunkin moduulin ylläpitotehtävät.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
fi: Voit lisätä sivustollesi toimintoja asentamalla <a href="@modules">muiden kehittämiä moduuleja</a>.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
fi: Asennuksen poistaminen poistaa myös kaiken moduuliin liittyvän datan. Moduuli pitää poistaa käytöstä, ennen kuin sen asennuksen voi poistaa. Kaikki moduulit eivät tue tätä ominaisuutta.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fi: <em>Powered by Drupal</em> -lohko on linkki Drupal-projektin sivuille. Voit sen avulla kertoa suosivasi Drupalia, mutta sitä ei ole mikään pakko näyttää.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
fi: Tässä on lyhyt yhteenveto sivuston asetuksista ja asennuksessa mahdollisesti havaituista ongelmista. Jos ilmoitat ongelmasta tai pyydät tukea Drupal.org-sivustolla, näiden tietojen liittämisestä tukipyyntöön voi olla apua.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
fi: Eri teemojen valitseminen muuttaa sivuston ulkonäköä ja luonnetta.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fi: Valitse paikallinen aika. Sivustolla näkyvät päiväykset ja ajat näytetään tämän aikavyöhykkeen mukaan.

en: Badge color
fi: Nimilapun väri

en: Badge size
fi: Nimilapun koko

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti. Voit käyttää viestissä seuraavia muuttujia: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser ja %body. Jotkin muuttujat eivät ole saatavilla kaikissa tilanteissa.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
fi: Tämä sivusto käyttää Drupalia, avoimen koodin sisällönhallintajärjestelmää.

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fi: Tilapäistä tiedostoa "%path" ei voitu poistaa roskien keruun aikana.

en: Cannot use %author token in this context.
fi: Tässä yhteydessä ei voi käyttää %author-muuttujaa.

en: access site reports
fi: raporttien lukeminen

en: select different theme
fi: toisen teeman valitseminen

en: administer files
fi: tiedostojen ylläpito

en: Compact mode
fi: Tiivistetty tila

en: By task
fi: Tehtävän mukaan

en: Settings for how your administrative pages should look.
fi: Ylläpitosivujen ulkoasuasetukset.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
fi: Vaihda sivustosi teemaa tai salli käyttäjien asettaa haluamansa teema.

en: Select the default theme.
fi: Valitse oletusteema

en: Enable or disable add-on modules for your site.
fi: Valitse käytettävät laajennusmoduulit.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
fi: Muokkaa sivuston perustietoja, kuten nimeä, iskulausetta, sähköpostiosoitetta, tarkoitusta, etusivua ja muita tietoja.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
fi: Määrittele, kuinka Drupal käsittelee virhetilanteita, kuten 403/404-virheitä ja PHP:n virherapontointia.

en: Logging and alerts
fi: Lokimerkinnät ja hälytykset

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
fi: Lokitietojen ja hälytysten asetukset. Eri moduulit lähettävät tietoja Drupalin järjestelmän tapahtumista eri kohteisiin, kuten järjestelmän loki, tietokanta, sähköposti jne.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fi: Valitse palvelimelle siirrettyjen tiedostojen tallennushakemisto ja siirtotapa.

en: Image toolkit
fi: Kuvatyökalut

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fi: Valitse käytettävä kuvankäsittelykirjasto, jos olet asentanut ylimääräisiä kirjastoja.

en: RSS publishing
fi: RSS-julkaiseminen

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fi: Valitse, näytetäänkö syötteissä kirjoitusten otsikot, lyhennelmät vai koko tekstisisältö, sekä syötteissä näytettävien aiheiden lukumäärä.

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
fi: Päivämäärän ja ajan näyttöasetukset sekä aikavyöhykeasetukset.

en: Date and time lookup
fi: Päivämäärän ja ajan haku

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
fi: Siirrä sivusto huoltotilaan tai palauta se käyttöön

en: Enable or disable clean URLs for your site.
fi: Käytä siistittyjä osoitteita joissa ei lue "?q=".

en: Clean URL check
fi: Siistittyjen osoitteiden tarkistaminen

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fi: Hae sivuston toimintaa ja mahdollisia havaittuja ongelmia kuvaava tilanneraportti.

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
fi: Varastoi yksityiskohtia sarja-ajoista (prosesseista, jotka vaativat useita HTTP-pyyntöä).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fi: PHP:n versio on liian vanha. Drupal edellyttää vähintään versiota %version.

en: PHP register globals
fi: PHP:n register globals -asetus

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
fi: <em>register_globals</em> -asetus on käytössä, mutta Drupal vaatii ettei tätä asetusta käytetä. Sivustosi ei välttämättä ole turvallinen niin kauan kuin <em>register_globals</em> on käytössä. Lue PHP-oppaasta, kuinka <a href="http://php.net/configuration.changes">asetuksia muutetaan</a>.

en: Enabled ('@value')
fi: Käytössä ("@value")

en: PHP memory limit
fi: PHP:n muistiraja

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä asennuksen aikana.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä päivityksen aikana.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fi: Asetuksista riippuen Drupal voi toimia, jos PHP:n muistirajoitus on %memory_limit. On kuitenkin suositeltavaa, että PHP:n muistirajoitus on %memory_minimum_limit, erityisesti jos sivustosi käyttää omia tai muiden kehittämiä moduuleja.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fi: Kasvata muistirajoitusta muokkaamalla memory_limit -parametria tiedostossa %configuration-file. Käynnistä web-palvelimesi sen jälkeen uudelleen (tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai palveluntarjoajaan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fi: Pyydä palvelimen ylläpitäjältä tai palveluntarjoajalta apua PHP:n muistirajoituksen nostamisessa.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fi: Lue lisää <a href="@url">Drupalin vaatimuksista</a>.

en: Not protected
fi: Suojaamaton

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fi: Tiedostoa %file ei ole suojattu muutoksilta, mikä aiheuttaa tietoturvaongelman. Kirjoitusoikeudet tiedostoon on poistettava.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@cron-handbook">cron-ajoista</a>.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
fi: Cronia ei ole ajettu. Lue lisää <a href="@status">tilanneraportista</a>.

en: Cron has not run.
fi: Cronia ei ole ajettu.

en: Cron has not run recently.
fi: Cronia ei ole ajettu äskettäin.

en: Cron maintenance tasks
fi: Cron-ajastetut ylläpitotoimenpiteet

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fi: <a href="@cron">Cron voidaan suorittaa manuaalisesti.</a>

en: The directory %directory is not writable.
fi: Hakemisto %directory ei ole kirjoitettavissa.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fi: Määritettyä hakemistoa on ehkä muutettava <a href="@admin-file-system">tiedostojärjestelmäasetusten ylläpitosivulla</a> tai nykyisen hakemiston käyttöoikeuksia on muutettava siten, että hakemistoon voidaan kirjoittaa.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
fi: Tätä hakemistoa ei voitu luoda automaattisesti. Syynä saattavat olla riittämättömät oikeudet. Jatkaaksesi asennusta, luo hakemisto ja sen oikeudet käsin tai varmista että asennusohjelmalla on oikeus luoda hakemisto automaattisesti. Lue lisää <a href="@handbook_url">käsikirjasta</a> tai INSTALL.txt -tiedostosta.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>julkinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>yksityinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Database updates
fi: Tietokannan päivitykset

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fi: Jotkin moduulit edellyttävät tietokantakuvaustensa päivittämistä. <a href="@update">Tietokannan päivityskomentojono</a> tulisi suorittaa välittömästi.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fi: Update.php -skripti on kaikkien käytettävissä, eikä kirjautumista vaadita. Tämä on turvariski. Aseta arvo $update_free_access tiedostossa settings.php takaisin muotoon FALSE.

en: Access to update.php
fi: Update.php:n käyttö

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fi: Päivitystiedotteita ei ole otettu käyttöön. <strong>Suosittelemme</strong> update status -moduulin käyttöönottoa <a href="@module">moduulien ylläpitosivulta</a> pysyäksesi ajan tasalla uusista julkistuksista. Lue käsikirjasta lisää <a href="@update">päivityksistä</a>.

en: Handles general site configuration for administrators.
fi: Huolehtii sivuston ylläpitäjille tarkoitetuista yleisistä asetuksista.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
fi: Tämän sanaston nimi, ts., <em>"Tagit"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
fi: Ohjeet jotka esitetään käyttäjän valitessa termejä, ts. <em>Syötä pilkuilla eroteltu lista sanoja</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
fi: Valitse, minkä tyyppisiä kirjoituksia tällä sanastolla luokitellaan.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
fi: Käyttäjät voivat luoda omia termejä lisäämällä kirjoitukseen listan sitä koskevista termeistä.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
fi: Kirjoitukseen voi liittyä useampi tämän sanaston termi. (Tätä käytetään aina, jos vapaa määrittely on valittu.)

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
fi: Kirjoitukseen täytyy littyä vähintään yksi termi tästä sanastosta.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
fi: Sanastot näytetään nousevassa järjestyksessä painon mukaan.

en: Reset to alphabetical
fi: Palauta aakkosjärjestys

en: Add term to %vocabulary
fi: Lisää termi sanastoon %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
fi: Termin kuvaus. Näytetään termin sivulla ja RSS-syötteissä.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
fi: Tämän termin synonyymit, yksi kullekin riville.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fi: Termit näytetään nousevassa järjestyksessä painon mukaan.

en: Weight value must be numeric.
fi: Painoarvon täytyy olla numeerinen.

en: Set multiple term parents?
fi: Asetetaanko termille useampia ylätermejä?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
fi: Jos lisäät termille useampia ylätermejä, sanaston %vocabulary jokaisesta termistä etsitään useampia ylätermejä. Termien järjestely vetämällä ei tue useampia ylätermejä, ja vetokäyttöliittymä poistetaan käytöstä jos valitset tämän vaihtoehdon. Voit tällöin asettaa ylätermit ainoastaan käyttämällä termin muokkauslomaketta.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
fi: Voit ottaa vetokäyttöliittymän uudelleen käyttöön muuttamalla sanaston useat ylätermit yhdeksi ylätermiksi.

en: Set multiple parents
fi: Aseta useita ylätermejä

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fi: Haluatko varmasti palauttaa sanaston %title aakkosjärjestykseen?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fi: Sanaston palauttaminen aakkosjärjestykseen poistaa kaikki itse asetetut järjestykset, ja järjestää termit aakkosjärjestykseen.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fi: Palauta sanasto %name aakkosjärjestykseen.

en: Auto-throttle on anonymous users
fi: Automaattinen kiihdytys anonyymeille käyttäjille

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
fi: Kiihdytys otetaan automaattisesti käyttöön, jos anonyymien käyttäjien määrä ylittää tämän arvon. Jollet halua kiihdytystä anonyymeille käyttäjille, kirjoita "0". Näet tämän hetkisen anonyymien käyttäjien määrän <em>Paikalla olevat käyttäjät</em> -lohkosta.

en: Auto-throttle on authenticated users
fi: Automaattinen kiihdytys sisään kirjautuneille käyttäjille

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
fi: Kiihdytys otetaan automaattisesti käyttöön, jos sisään kirjautuneiden käyttäjien määrä ylittää tämän arvon. Jollet halua kiihdytystä sisään kirjautuneille käyttäjille, kirjoita "0". Näet tämän hetkisen sisään kirjautuneiden käyttäjien määrän <em>Paikalla olevat käyttäjät</em> -lohkosta.

en: Auto-throttle probability limiter
fi: Automaattisen kiihdytyksen todennäköisyys

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
fi: Automaattisen kiihdytyksen todennäköisyys tarkoittaa, kuinka usein kiihdytyksen tarve tarkistetaan. Jos arvo on esimerkiksi 10 prosenttia, tarve tarkistetaan vain joka kymmenennellä sivun latauksella. Tämä parantaa suorituskykyä. Mitä suositumpi sivustosi on, sitä alemmas arvo tulisi asettaa.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
fi: %value ei ole sopiva automaattisen kiihdytyksen asetus. Anna positiivinen luku.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
fi: Kiihdytysmoduuli auttaa sivustoa selviämään äkillisistä kävijäpiikeistä. Jos sivustosi mainitaan suositulla sivustolla tai siihen tehdään ns. palvelunestohyökkäys (DoS), palvelin ei ehkä selviä kaikesta liikenteestä. Kiihdytysmekanismi kytkee tilapäisesti pois moduulien raskaimmat toiminnot, mikä parantaa suorituskykyä. Esimerkiksi paljon resursseja kuluttavat lohkot tai käyttäjien kuvat saatetaan kytkeä pois päältä.

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
fi: Kiihdytys otetaan automaattisesti käyttöön, jos käyttäjien määrä ylittää tämän arvon. Tähän lasketaan sekä anonyymit että kirjautuneet käyttäjät.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@throttle">kiihdytyksestä</a>.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
fi: Kiihdytysmoduuli auttaa sivustoa selviämään äkillisistä kävijäpiikeistä. Jos sivustosi mainitaan suositulla sivustolla tai siihen tehdään ns. palvelunestohyökkäys (DoS), palvelin ei ehkä selviä kaikesta liikenteestä. Kiihdytysmekanismi kytkee tilapäisesti pois moduulien raskaimmat toiminnot, mikä parantaa suorituskykyä.

en: throttle
fi: kiihdytys

en: Throttle: %message
fi: Kiihdytys: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
fi[0]: 1 käyttäjä sivustolla; kiihdytys käytössä.
fi[1]: %count käyttäjää sivustolla; kiihdytys käytössä.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
fi[0]: 1 vieras sivustolla; kiihdytys käytössä.
fi[1]: %count käyttäjää sivustolla; kiihdytys käytössä.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
fi[0]: 1 vieras sivustolla; ei kiihdytystä
fi[1]: %count vierasta sivustolla; ei kiihdytystä

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
fi: Poista toimintoja käytöstä, kun sivuston kuormitus on raskas.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
fi: Sulje suorituskykyä kuluttavat toiminnot, jos käyttäjien määrä nousee liian suureksi.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
fi: Seurantamoduuli näyttää sivuston uudet ja äskettäin päivitetyt kirjoitukset. Myös yksittäisten käyttäjien kirjoituksia voi seurata.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fi: <em>Uusimmat kirjoitukset</em> -sivu näyttää uudet ja äskettäin päivitetyt kirjoitukset. Sivu löytyy navigaatiovalikosta, ja se sisältää kirjoituksen tyypin, kirjoittajan, otsikon, kirjoittajan nimen, kommenttien määrän ja päiväyksen. Kirjoitus merkitään päivitetyksi aina kun sitä muokataan tai kommentoidaan. Voit seurata yksittäisen käyttäjän kirjoittelua klikkaamalla <em>seuraa</em>-linkkiä hänen profiilisivullaan.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@tracker">seurannasta</a>.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
fi: Käännösmoduulilla käännetään kirjoituksia muille kielille. Käännösmoduulin kanssa käytetään <a href="@locale">lokalisaatiomoduulia</a>, jolla valitaan käytettävät kielet ja käännetään Drupalin käyttöliittymä.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
fi: Kirjoitusten käännösten ja käännettävien kirjoitustyyppien asetukset:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
fi: <a href="@permissions">Oikeuksien ylläpitosivulla</a> voit antaa eri rooleihin kuuluville käyttäjille oikeuden kääntää sisältöä.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
fi: Valitse käytettävät kielet <a href="@admin-file-system">kielten ylläpitosivulla</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
fi: Valitse, minkä <a href="@content-types">tyyppisiä</a> kirjoituksia voi kääntää. Muokkaa haluamaasi kirjoituksen tyyppiä, ja valitse kohdasta <em>Monikielisyys</em> vaihtoehto <em>Käytössä, voi kääntää</em>. (<em>Monikielisyys</em> sijaitsee kohdassa <em>Työnkulun asetukset</em>.) Muista lopuksi tallentaa kirjoituksen tyyppi.

en: Working with translation-enabled content types:
fi: Käännettävien kirjotustyyppien käsittely:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
fi: Valitse käyttämäsi kieli <em>kielivalikosta</em>, kun kirjoitat tai muokkaat kirjoituksia.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
fi: <em>Käännös</em>-välilehdellä voit kirjoittaa uusia käännöksiä ja muokata nykyisiä. Välilehti näkyy vain, jos käyttäjällä on oikeus kääntää kirjoituksia. Käännösten kirjoittamiseen käytetään erityistä lomaketta, jossa näkyy myös alkuperäinen teksti.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
fi: Kun alkuperäinen kirjoitus muuttuu, sinun täytyy päivittää käännökset sen mukaisiksi. Voit seurata tilannetta merkitsemällä päivitystä kaipaavat käännökset. Valitse kirjoitusta muokatessasi <em>Merkitse käännökset vanhentuneiksi</em>, jos kaikki käännökset pitää päivittää. Voit myös merkitä käännösten muokkaussivulla yksittäisiin käännöksiin <em>Tämä käännös pitää päivittää</em>.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
fi: <a href="@content-node">Kirjoitusten ylläpitosivu</a> näyttää jokaisen kirjoituksen kielen. Voit myös hakea kirjoituksia kielen ja käännöksen tilanteen mukaan.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
fi: Käyttäjät voivat valita haluamansa kielen lokalisaatiomoduulin <a href="@blocks">kielivalintalohkosta</a>. Käyttöliittymä ja sisältö näytetään valitulla kielellä jos ne on käännetty.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@translation">kääntämisestä</a>.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
fi: Yksittäisen kirjoituksen käännöksiä kutsutaan käännösjoukoksi. Joukkoon kuuluu alkuperäinen kirjoitus ja sen käännöksiä eri <a href="!languages">käytössä olevilla kielillä</a>. Käännökset voi merkitä vanhentuneiksi, jos alkuperäistä kirjoitusta muokataan merkittävästi.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Voit myös tehdä kirjoituksistä käännettäviä, joilloin niistä voidaan tehdä eri kielisiä versiota. Jos et valitse monikielisyyttä, kirjoitusten kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Flag translations as outdated
fi: Merkitse käännökset vanhentuneiksi

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fi: Jos teit merkittävän muutoksen ja kaikki kirjoituksen käännökset pitää päivittää, voit merkitä ne kaikki vanhentuneiksi. Tämä ei vaikuta käännöksiin muulla tavalla, niitä ei esimerkiksi merkitä julkaisemattomiksi.

en: This translation needs to be updated
fi: Tämä käännös pitää päivittää

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fi: Valitse tämä, jos alkuperäinen kirjoitus on muuttunut ja käännös pitää päivittää. Poista valinta, kun käännös on taas ajan tasalla.

en: translate content
fi: sisällön kääntäminen

en: Content translation
fi: Sisällön kääntäminen

en: Allows content to be translated into different languages.
fi: Sallii sisällön kääntämisen eri kielille.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä tehtäviksi joka <a href="@cron">cron-ajolla</a>.

en: Failed to fetch available update data
fi: Päivitystietojen haku epäonnistui

en: Unknown release date
fi: Tuntematon julkaisupäivämäärä

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
fi: Haetaan tietoa uusista päivityksistä ja julkaisuista.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
fi: Ei kyetty hakemaan tietoja saatavilla olevista uusista julkaisuista ja päivityksistä.

en: Last checked: @time ago
fi: Tarkistettu viimeksi @time sitten

en: Last checked: never
fi: Ei tarkistettu koskaan

en: Includes: %includes
fi: Sisältää: %includes

en: Disabled modules
fi: Käytöstä poistetut moduulit

en: Disabled themes
fi: Käytöstä poistetut teemat

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fi: Valitse, kuinka usein asennettujen moduulien ja teemojen päivitykset tarkistetaan.

en: E-mail notification threshold
fi: Sähköposti-ilmoitusten rajoitus

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fi: Voit valita että sähköpostit lähetetään ainoastaan jos tarjolla on tietoturvapäivityksiä tai voit halutessasi myös vastaanottaa tietoa kaikista uusista versioista. Jos Drupal-ytimeen tai mihinkä tahansa muuhun asentamaasi moduuliin tai teemaan on tarjolla päivityksiä, sivustosi tulostaa aina viestin <a href="@status_report">tilannekatsaus</a> sivulle. Järjestelmä myös näyttää ylläpitosivuilla virheviestin mikäli järjestelmään on olemassa tietoturvapäivityksä.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fi: Täältä löydät tietoja asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla olevista päivityksistä. Huomaa, että jokainen moduuli ja teema kuuluu <em>projektiin</em>, johon saattaa kuulua useampia moduuleja tai teemoja.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
fi: Saatavilla on monia muiden kehittämiä <a href="@modules">moduuleja</a> ja <a href="@themes">teemoja</a>, jotka lisäävät uusia toimintoja ja muuttavat sivustosi ulkonäköä.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
fi: Katso <a href="@available_updates">Saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta tietoja asennetuista moduuleista ja teemoista, joista on julkaistu uusia versioita.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
fi: Päivitysmoduuli tarkistaa sivustosi ohjelmiston säännöllisesti (mukaan lukien muiden kehittämät moduulit ja teemat). Saat ilmoituksen, kun päivityksiä on saatavilla.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
fi: <a href="@update-report">Saatavilla olevien päivitysten raportti</a> tiedottaa, kun uusia julkaisuja voi ladata. Voit säätää päivitysten tarkistuksen tiheyttä ja tietotuksia <a href="@update-settings">Päivitysmoduulin ylläpitosivulta</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
fi: Huomaa, että osoitteeseen drupal.org lähetetään anonyymejä käyttötilastoja, jotta voimme tarjota nämä tiedot. Jos haluat, voit poistaa päivitysmoduulin käytöstä <a href="@modules">moduulien ylläpitosivulta</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@update">päivittämisestä</a>.

en: Module and theme update status
fi: Moduulien ja teemojen päivitysten tila

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fi: Mahdollisista asennettujen moduulien ja teemojen päivityksistä ei ole tietoja. Voi olla, että sinun pitää tehdä <a href="@run_cron">cron-ajo</a> tai <a href="@check_manually">tarkistaa päivitykset käsin</a>. Päivitysten tarkistaminen voi kestää kauan, joten olethan kärsivällinen.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla turvapäivitys. Varmista palvelimesi turvallisuus päivittämällä välittömästi!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fi: Hae raportti asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla olevista päivityksistä.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
fi: Tarkista, onko asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla päivityksiä.

en: Display attached files when viewing a post.
fi: Näytä liitettyjen tiedostojen lista, kun kirjoitusta luetaan.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
fi: Tiedostojen siirtomoduuli siirtää tiedostoja palvelimelle. Se sopii esimerkiksi yhteisön jäsenille, jotka haluavat jakaa teoksiaan. Myös ylläpitäjät voivat sen avulla liittää kirjoituksiin tiedostoja.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
fi: Käyttäjät, joilla on tiedostojen siirto-oikeus voivat liittää kirjoituksiin tiedostoja. Sisällön tyyppien asetussivulla voi valita, minkä tyyppisiin kirjoituksiin tiedostoja voi liittää. Jokaiselle roolille voidaan erikseen määrittää suurin sallittu siirrettävien tiedostojen koko ja suurimmat sallitut kuvien mitat.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@upload">tiedostojen siirtämisestä</a>.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
fi: Käyttäjät, joilla on <a href="@permissions">tiedostojen siirto</a> -käyttöoikeus voivat siirtää palvelimelle liitetiedostoja. Vastaavasti käyttäjät, joilla on <a href="@permissions">pääsy siirrettyihin tiedostoihin</a> -oikeus voivat ladata näitä tiedostoja. <a href="@types">Sisältötyypppien ylläpitosivulla</a> voit valita, minkä tyyppisiin kirjoituksiin tiedostoja voi liittää.

en: File uploads
fi: Tiedostojen siirtäminen

en: Control how files may be attached to content.
fi: Valitse, minkä tyyppisiä ja kokoisia tiedostoja kirjoituksiin voi liittää.

en: Allows users to upload and attach files to content.
fi: Sallii käyttäjien ladata tiedostoja palvelimelle ja liittää niitä sisältöön.

en: User registration settings
fi: Käyttäjien rekisteröinnin asetukset

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä, mutta ylläpidon on hyväksyttävä ne.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fi: Vaadi sähköpostivahvistus vierailijoiden luomille käyttäjätileille

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Jos valitset tämän, uusien käyttäjien täytyy vahvistaa sähköpostiosoitteensa ennen ensimmäistä sisään kirjautumista ja heille toimitetaan järjestelmän luoma salasana.  Jos et valitse tätä, käyttäjät saavat valita oman salasanansa rekisteröityessään ja kirjautuvat sisään heti rekisteröitymisen jälkeen.

en: User registration guidelines
fi: Rekisteröinnin ohjeet

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään käyttäjän rekisteröintilomakkeen ylälaidassa.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
fi: Drupal lähettää sähköpostia sivustolle rekisteröityville käyttäjille ja voi haluttaessa lähettää postia myös muista käyttäjätilin muutoksista. Lähtevät postit voi mukauttaa sivustosi tarpeisiin muokkaamalla viestipohjia.

en: Welcome, new user created by administrator
fi: Tervetuloa, ylläpitäjän luoma käyttäjä

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun ylläpitäjä luo hänelle käyttäjätilin

en: Welcome, no approval required
fi: Tervetuloa, hyväksymistä ei vaadita

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän hyväksyntää ei vaadita

en: Welcome, awaiting administrator approval
fi: Tervetuloa, odottaa ylläpitäjän hyväksyntää

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän pitää hyväksyä heidät

en: Password recovery email
fi: Salasanan palautussähköposti

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjille jotka pyytävät uutta salasanaa

en: Account activation email
fi: Käyttäjätilin aktivointisähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä aktivoidaan. (Käyttäjä on rekisteröitynyt aikaisemmin ja ylläpitäjä hyväksyy hänet nyt sivustolle.)

en: Notify user when account is activated.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin aktivoinnista

en: Account blocked email
fi: Käyttäjätili suljettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle jos hänen käyttäjätilinsä suljetaan.

en: Notify user when account is blocked.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin sulkemisesta.

en: Account deleted email
fi: Käyttäjätili poistettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä poistetaan.

en: Notify user when account is deleted.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin poistamisesta.

en: Signature support
fi: Allekirjoitusten tuki

en: Picture support
fi: Kuvien tuki

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
fi: Hakemiston %dir alihakemisto, jossa kuvat säilytetään.

en: Picture maximum dimensions
fi: Kuvan suurimmat sallitut mitat

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fi: Suurimmat sallitut mitat kuville, pikseleissä.

en: Picture maximum file size
fi: Kuvan suurin sallittu tiedostokoko

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko kuville kilotavuissa (kt).

en: Picture guidelines
fi: Kuvaohjeet

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään kuvan siirtolomakkeessa oletusohjeiden lisäksi.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fi: Roolin nimi.  Esimerkkejä: "valvoja", "toimittaja", "sivuarkkitehti".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fi: Rooli %name on jo olemassa. Ole hyvä, valitse toinen nimi.

en: The role has been renamed.
fi: Rooli on nimetty uudelleen.

en: The role has been deleted.
fi: Rooli poistettu.

en: Matches any number of characters, even zero characters
fi: Vastaa mitä tahansa merkkimäärää, myös nollaa merkkiä

en: Matches exactly one character.
fi: Vastaa täsmälleen yhtä merkkiä.

en: The access rule has been saved.
fi: Pääsysääntö on talletettu.

en: The access rule has been added.
fi: Pääsysääntö on lisätty.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
fi: Mitään arvoa ei syötetty.  Syötä testimerkkijono ja yritä uudestaan.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
fi: Kirjoita käyttäjätunnus tarkistaaksesi onko se sallittu vai ei.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
fi: Kirjoita sähköpostiosoite tarkistaaksesi onko se sallittu vai ei.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
fi: Kirjoita isäntänimi tai IP-osoite tarkistaaksesi, onko se kielletty tai sallittu.

en: Check hostname
fi: Tarkista isäntänimi

en: The username %name is not allowed.
fi: Käyttäjätunnus %name ei ole sallittu.

en: The username %name is allowed.
fi: Käyttäjätunnus %name on sallittu.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
fi: Sähköpostiosoite %mail ei ole sallittu.

en: The e-mail address %mail is allowed.
fi: Sähköpostiosoite %mail on sallittu.

en: The hostname %host is not allowed.
fi: Isäntänimi %host ei ole sallittu.

en: The hostname %host is allowed.
fi: Isäntänimi %host on sallittu.

en: There are currently no access rules.
fi: Yhtään pääsysääntöä ei ole määriteltynä.

en: E-mail new password
fi: Lähetä uusi salasana sähköpostitse

en: %name is not allowed to request a new password.
fi: %name ei voi pyytää uutta salasanaa.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fi: Tekstiä %name ei tunnistettu käyttäjätunnukseksi tai sähköpostiosoitteeksi.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fi: Lisäohjeet on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjätilin %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
fi: Kaikki tämän käyttäjän luoma sisältö merkitään anonyymin käyttäjän kirjoittamaksi. Tämä toimenpide ei ole peruttavissa.

en: %name has been deleted.
fi: %name on poistettu.

en: You must enter a username.
fi: Sinun on syötettävä käyttäjätunnus.

en: The username cannot begin with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi alkaa välilyönnillä.

en: The username cannot end with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi loppua välilyöntiin.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fi: Käyttäjätunnuksessa ei saa olla useampia välilyöntejä peräkkäin.

en: The username contains an illegal character.
fi: Käyttäjätunnus sisältää kielletyn merkin.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fi: Käyttäjätunnus %name on liian pitkä: sen täytyy olla %max merkkiä tai vähemmän.

en: You must enter an e-mail address.
fi: Sähköpostiosoite on pakollinen kenttä.

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: User list length
fi: Käyttäjälistan pituus

en: Online users
fi: Paikalla ovat käyttäjät

en: Enter the password that accompanies your username.
fi: Syötä tunnuksesi salasana.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
fi: Nimi %name on jo rekisteröity käyttäen varattua sähköpostiosoitetta minkä takia kirjautuminen epäonnistui.

en: Signature settings
fi: Allekirjoituksen asetukset

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
fi: Allekirjoituksen syöttömuoto on asetettu syöttömuodolle jolle sinulla ei ole käyttöoikeuksia. Kun tallennat sivun se muutetaan muotoon johon sinulla on käyttöoikeus.

en: Delete picture
fi: Poista kuva

en: Check this box to delete your current picture.
fi: Valitse tämä poistaaksesi nykyisen kuvasi.

en: An administrator created an account for you at !site
fi: Ylläpitäjä loi sinulle käyttäjätilin sivustolle !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
fi: !username,
    
    Sivuston !site ylläpitäjä on luonut sinulle käyttäjätilin. Voit nyt kirjautua sisään !login_uri -sivulla käyttämällä seuraavaa tunnusta ja salasanaa:
    
    käyttäjätunnus: !username
    salasana: !password
    
    Voit myös kirjautua sisään klikkaamalla tätä linkkiä tai kopioimalla sen selaimeesi::
    
    !login_url
    
    Salasana on kertakäyttöinen, joten se ei toimi toista kertaa.
    
    Kirjauduttuasi sinut ohjataan !edit_uri -sivulle, jossa voit vaihtaa salasanasi.
    
    
    --  Sivuston !site ylläpito

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
fi: Käyttäjän !username tiedot sivustolla !site (odottaa ylläpitäjän hyväksyntää)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
fi: !username,
    
    Kiitos kun rekisteröidyit !site -sivustolle. Rekisteröitymisesi odottaa parhaillaan ylläpitäjän hyväksyntää. Kun se on hyväksytty, saat postia jossa kerrotaan kuinka voit kirjautua sisään, vaihtaa salasanaa ja muita yksityiskohtia.
    
    
    --  Sivuston !site ylläpito

en: Replacement login information for !username at !site
fi: Käyttäjän !username päivitetyt kirjautumistiedot sivustolla !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
fi: !username,
    
    Olet pyytänyt, että salasana jota käytät !site -sivustolla uusitaan.
    
    Voit kirjautua !uri_brief -sivulle klikkaamalla tätä linkkiä tai kopioimalla sen selaimeesi:
    
    !login_url
    
    Tämä on kertakäyttöinen kirjautumislinkki, joten se ei toimi toista kertaa. Linkki vanhenee päivän kuluttua, ja mitään ei tapahdu jos et käytä sitä.
    
    Kirjauduttuasi sinut ohjataan !edit_uri -sivulle, jossa voit vaihtaa salasanasi.

en: Account details for !username at !site (approved)
fi: Käyttäjän !username tiedot sivustolla !site (hyväksytty)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
fi: !username,
    
    Käyttäjätilisi !site -sivustolla on aktivoitu.
    
    Voit kirjautua sisään klikkaamalla tätä linkkiä tai kopioimalla sen selaimeesi:
    
    !login_url
    
    Tämä on kertakäyttöinen kirjautumislinkki, joten se ei toimi toista kertaa.
    
    Kirjauduttuasi sinut ohjataan !edit_uri -sivulle, jossa voit vaihtaa salasanasi.
    
    Kun olet vaihtanut salasanasi, voit jatkossa kirjautua sisään !login_uri -sivulla käyttämällä seuraavaa tunnusta:
    
    käyttäjänimi: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
fi: Käyttäjän !username tiedot sivustolla !site (suljettu)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
fi: !username,
    
    Käyttäjätilisi sivustolla !site on suljettu.

en: Account details for !username at !site (deleted)
fi: Käyttäjän !username tiedot sivustolla !site (poistettu)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
fi: !username,
    
    Käyttäjätilisi sivustolla !site on poistettu.

en: Unblock the selected users
fi: Salli valittujen tunnusten käyttäminen

en: Block the selected users
fi: Estä valittujen tunnusten käyttäminen

en: Delete the selected users
fi: Poista valitut tunnukset

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
fi: Käyttäjä-moduli hoitaa käyttäjien rekisteröitymisen sekä sisään- ja uloskirjautumisen. Sisäänkirjautuneiden käyttäjien luoma sisältö yhdistetään heidän käyttäjätiliinsä. Ylläpitäjä voi myös antaa käyttäjille rooleja, joilla määrätään mitä käyttäjät saavat tehdä. Oletuksena rooleja on kaksi: <em>anonyymi</em> käyttäjä joka ei ole kirjautunut sisään ja <em>sisäänkirjautunut</em> käyttäjä, joka on rekisteröitynyt ja hyväksytty.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
fi: Käyttäjät voivat käyttää omaa nimeään tai tunnustaan ja säätää henkilökohtaisia asetuksia <em>Oma käyttäjätilini</em> -sivulla.  Käyttäjät kirjautuvat sisään kirjoittamalla käyttäjänimen ja salasanan tai käyttämällä OpenID:tä, joka on vaihtoehtoinen ja turvallinen teknologia, jossa samaa tunnusta käytetään eri sivustoilla. Joissakin kokoonpanoissa sisään voi kirjautua myös käyttämällä toisen Drupal-sivuston tunnuksia tai jotakin sivuston omaa mekanismia.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
fi: Sivustosi kävijöille annetaan ainutkertainen tunniste eli istuntotunniste joka varastoidaan evästeeseen. Eväste ei sisällä henkilökohtaisia tietoja, mutta se toimii avaimena jolla tietoja noudetaan sivustoltasi. Käyttäjien selainten tulee käyttää evästeitä kun he selaavat sivustoasi.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@user">käyttäjistä</a>.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
fi: Drupal sallii käyttäjien rekisteröityä, kirjautua sisään ja ulos, ylläpitää käyttäjäprofiileita, jne.  Sivuston käyttäjät eivät saa käyttää luomassaan sisällössään omia nimiään, ennen kuin he ovat rekisteröineet käyttäjätilin.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fi: Tällä sivulla ylläpitäjät voivat rekisteröidä uusia käyttäjiä. Käyttäjän sähköpostiosoite ja käyttäjänimi eivät saa jo kuulua toiselle käyttäjälle.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
fi: Aseta sääntöjä käyttäjätunnuksille ja sähköpostiosoitteille. Säännöt koskevat sekä uusia että nykyisiä käyttäjätilejä, mutta tällä hetkellä sisään kirjautuneita käyttäjiä ei kirjata ulos. Jos käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite vastaa estävää mutta ei sallivaa sääntöä, käyttäjätiliä ei voi rekisteröidä, tai sillä ei voi kirjautua sisään. Isäntäsäännöt koskevat joka sivua, ei vain rekisteröintiä.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
fi: Käyttöoikeudet määräävät, mitä käyttäjät voivat sivustolla tehdä.  Käyttäjillä on <a href="@role">rooleja</a> joihin kuuluu erilaisia oikeuksia.  Esimerkiksi käyttäjälle jonka rooli on "ylläpitäjä" voi antaa oikeuden "solmujen hallinnointi" ja kieltää hallinnoinnin tavallisilta "sisään kirjautuneilta" käyttäjiltä. Etuoikeutetuille käyttäjille (esim. maksavat tilaajat) voi antaa oikeuksia uusiin toimintoihin. Osan ylläpitotyöstä voi siirtää luotettavien käyttäjien vastuulle antamalla heille sopivat oikeudet.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
fi: <p>Rooleilla säädetään Drupalin tietoturvaa ja ylläpitoa.  Rooli on joukko käyttäjiä, joilla on tietyt <a href="@permissions">käyttöoikeudet</a>. Mahdollisia rooleja ovat esimerkiksi anonyymi käyttäjä, valvoja, ylläpitäjä jne. Tällä sivulla voit lisätä rooleja ja muuttaa niiden nimiä. Poistaaksesi roolin, valitse ensin "muokkaa roolia".</p><p>Oletuksena Drupalissa on kaksi roolia:</p>
          <ul>
          <li>Anonyymi käyttäjä: tähän rooliin kuuluvat käyttäjät, joilla ei ole käyttäjätiliä tai jotka eivät ole kirjautuneet sisään.</li>
          <li>Sisäänkirjautunut käyttäjä: tähän rooliin kuuluvat kaikki sisään kirjautuneet käyttäjät.</li>
          </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fi: Kirjoita yksinkertainen hakutermi, jonka perusteella haetaan käyttäjänimeä tai sähköpostiosoitetta.  (Voit käyttää tähteä "*" yleismerkkinä.)  Voit etsiä esimerkiksi nimen osalla "ju" niin Drupal voi löytää "juha", "jussi" ja "julia@example.com".</p>

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
fi: Tervetuloa Drupaliin. Olet kirjautunut sisään käyttäjänä numero yksi. Käyttäjällä yksi on kaikki sivuston hallinnan oikeudet.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
fi: </p><p> Salasanasi on <strong>%pass</strong>. Voit vaihtaa salasanaasi alla.</p>

en: New external user: %name using module %module.
fi: Uusi ulkoinen käyttäjä: %user moduulin %module välityksellä.

en: Deleted user: %name %email.
fi: Poistettu käyttäjä: %name %email.

en: administer permissions
fi: käyttöoikeuksien ylläpito

en: administer users
fi: käyttäjien ylläpito

en: access user profiles
fi: käyttäjäprofiilien lukeminen

en: change own username
fi: oman käyttäjätunnuksen vaihtaminen

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
fi: Valitse kuinka käyttäjät rekisteröityvät, millaisia viestejä heille lähetetään, ja onko heillä kuva ja allekirjoitus.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fi: Valitse, mitä toimintoja eri rooleihin kuuluvat käyttäjät voivat käyttää.

en: Edit role
fi: Muokkaa roolia

en: Access rules
fi: Pääsysäännöt

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
fi: Estä tietynlaisten käyttäjätunnusten, sähköpostiosoitteiden ja IP-osoitteiden käyttäminen.

en: Check rules
fi: Tarkista säännöt

en: Manages the user registration and login system.
fi: Salli käyttäjien rekisteröityminen ja sisään kirjautuminen.

en: By !author at @date
fi: Kirjoittanut !author @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
fi: Minimalistinen taulukkoteema vaalealla värimaailmalla.

en: Boxy tabled theme in all grays.
fi: Harmaasävyinen laatikkotaulukkoteema.

en: Skip navigation
fi: Ohita navigaatio

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
fi: Taulukkopohjainen, monisarakkeinen sinisen ja oranssin värinen teema.

en: !site_name blogs
fi: !site_name blogit

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit painamalla "Tyhjennä välimuisti" -nappia <a href="@performance">Sivuston suorituskyky -sivulla</a>.

en: Your OpenID
fi: OpenID -tunnuksesi

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
fi: Tämä OpenID -tunnus liitetään tiliisi rekisteröinnin jälkeen.

en: Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fi: Viimeistele rekisteröinti täyttämällä alla oleva lomake. Jos sinulla on jo tili, voit <a href="@login">kirjautua sisään</a> ja lisätä OpenID -tunnuksesi kohdassa "Oma tili".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fi: Tilin rekisteröinti OpenID-tarjoajan antamilla tiedoilla epäonnistui alla olevista syistä johtuen. Viimeistele rekisteröinti täyttämällä alla oleva lomake. Jos sinulla on jo tili, voit <a href="@login">kirjautua sisään</a> ja lisätä OpenID -tunnuksesi kohdassa "Oma tili".

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fi: JavaScript käännöstiedosto %file.js hukattiin.

en: Published comment %subject.
fi: Julkaistu kommentti %subject.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language code field.
fi: Merkit &lt;, &gt;, " ja ' ovat kiellettyjä kielikoodi-kentässä.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language name in English field.
fi: Merkit &lt;, &gt;, " and ' ovat kiellettyjä kielen Englanti kielen nimi-kentässä.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the native language name field.
fi: Kirjaimet &lt;, &gt;, " ja ' eivät ole sallittuja natiivikielin nimi-kentässä.

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
fi: Syöte paikasta @endpoint estetty koska sen muotoilu on väärä, syöte: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
fi: Syöte paikasta @endpoint on sallitun alueen ulkopuolella (aikaero: @intervals). Tarkista mahdolliset virheet kellon asetuksissa.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
fi: Syötteen toistoyritys osoitteesta @ip estetty, syöte: @nonce.

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fi: Nimen %name on oltava olemassaoleva CSS värikoodi heksadesimaali-muodossa.

en: Temporary files directory
fi: Tilapäistiedostojen polku

en: Not fully protected
fi: Suojauksessa on puutteita

en: See <a href="@url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
fi: Katso osoitteesta <a href="@url">@url</a> tietoa suositellusta .htaccess-tiedostosta, joka tulisi lisätä hakemistoon %directory  estämään mielivaltaisen koodin ajamisen.
