Drupal core (all releases) - en to sq translation catalogue (1263 entries)

en: Home
sq: Shtëpia

en: Title
sq: Titulli

en: Filter HTML tags
sq: Filtro tags HTML

en: Show on every page except the listed pages.
sq: Shfaqe në çdo faqe, me përjashtim të faqeve në listë.

en: Show on only the listed pages.
sq: Shfaqe vetëm tek faqet në listë.

en: Pages
sq: Faqet

en: Save configuration
sq: Ruaj konfigurimin

en: Reset to defaults
sq: Kthe në vlerat e prezgjedhura

en: delete
sq: fshij

en: Status
sq: Gjendja

en: Delete
sq: Fshij

en: Operations
sq: Operacionet

en: Username
sq: Emri i përdoruesit

en: content
sq: përmbajtja

en: Type
sq: Lloji

en: Author
sq: Autori

en: Replies
sq: Përgjigje

en: Wrong username or password.
sq: Emër apo fjalëkalim i gabuar përdoruesi.

en: List
sq: Lista

en: Subject
sq: Subjekti

en: Cancel
sq: Anulo

en: Remove
sq: Hiq

en: Description
sq: Përshkrimi

en: Language
sq: Gjuha

en: RSS feed
sq: Burimi RSS

en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Enabled
sq: Aktivizuar

en: Administration
sq: Administrimi

en: Comments
sq: Komente

en: More
sq: Akoma

en: not verified
sq: e pa verifikuar

en: new
sq: i ri

en: error
sq: gabim

en: Block title
sq: Titulli i bllokut

en: The title of the block as shown to the user.
sq: Titulli i bllokut, sikurse do t'i shfaqet përdoruesit.

en: Yes
sq: Po

en: No
sq: Jo

en: Categories
sq: Kategoritë

en: view
sq: shfaq

en: updated
sq: u përditësua

en: Advanced options
sq: Opsionet e detajuara

en: Edit
sq: Ndrysho

en: Date
sq: Data

en: Search
sq: Kërko

en: Reset
sq: Rifillo

en: This action cannot be undone.
sq: Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Message
sq: Mesazhi

en: No log messages available.
sq: Asnjë log mesazhesh në dispozicion.

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: Weight
sq: Pesha

en: Required
sq: Kërkohet

en: root
sq: baza

en: Parent
sq: Prindi

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sq: Faqet e një niveli të dhënë vendosen fillimisht sipas peshës e pastaj sipas titullit.

en: none
sq: asnjë

en: Category
sq: Kategoria

en: Add container
sq: Shto përmbajtës

en: Settings
sq: Rregullimet

en: Add category
sq: Shto kategori

en: Name
sq: Emri

en: edit container
sq: ndrysho përmbajtësin

en: edit
sq: ndrysho

en: Go to previous page
sq: Shko tek faqja paraardhëse

en: up
sq: sipër

en: Go to parent page
sq: Shko tek faqja prind

en: Go to next page
sq: Shko tek faqja në vazhdim

en: Import
sq: Importo

en: Book
sq: Libri

en: Export
sq: Eksporto

en: Outline
sq: Struktura

en: Preview
sq: Shikoje

en: Save
sq: Ruaj

en: Default
sq: E Paracaktuar

en: Update
sq: Rifresko

en: Time
sq: Ora

en: View
sq: Shfaq

en: URL
sq: Adresa URL

en: edit forum
sq: ndrysho forumin

en: Forum name
sq: Emri i forumit

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni forumin %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
sq: Forumi %term dhe të gjithë nën-forumet dhe dërgimet përkatës u eleminuan.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
sq: forumi: %term dhe të gjithë nën-forumet dhe dërgimet përkatës u eleminuan.

en: Region
sq: Sektori

en: Core - optional
sq: Core - Informacione opsionale

en: never
sq: asnjëherë

en: actions
sq: aksionet

en: aggregator
sq: agreguesi

en: read more
sq: lexo akoma

en: Update interval
sq: Intervali i rifreskimit

en: The fully-qualified URL of the feed.
sq: Adresa e plotë URL e burimit.

en: Add forum
sq: Shto forum

en: Keywords
sq: Fjalë kyçe

en: Preview comment
sq: Shiko komentin

en: You are not authorized to access this page.
sq: Ju nuk jeni i autorizuar të futeni në këtë faqe.

en: Settings for @role
sq: Rregullimet për @role

en: Permitted file extensions
sq: Prapashtesat e lejuara të file

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sq: Prapashtesat e files që përdoruesit e këtij roli mund të ngarkojnë. Veço prapashtesat me një hapsirë dhe mos përfshi pikën paraprirëse.

en: Database type
sq: Lloji i bazës së të dhënave

en: User
sq: Përdoruesi

en: action
sq: aksioni

en: Configure
sq: Konfigurimi

en: file
sq: skedar

en: Error
sq: Gabim

en: Contact
sq: Kontakti

en: Created
sq: Krijuar

en: Save categories
sq: Ruaj kategoritë

en: Parent item
sq: Zëri prind

en: Add child page
sq: Shto një faqe bijë

en: Printer-friendly version
sq: Version i përshtatshëm për printim

en: Update options
sq: Opsionet e përditësimit

en: Remove from outline
sq: Hiq nga struktura

en: Unknown export format.
sq: Format i panjohur eksportimi.

en: Last post
sq: Dërgimi i fundit

en: Access denied
sq: Ndalohet hyrja

en: Block
sq: Bllokuar

en: Add block
sq: Shto një bllok

en: 1 hour | @count hours
sq[0]: 1 orë
sq[1]: @count orë

en: 1 day | @count days
sq[0]: 1 ditë
sq[1]: @count ditë

en: Configuration saved.
sq: Konfigurimi u ruajt.

en: Site name
sq: Emri i sajtit

en: Header
sq: Titulli

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
sq: Elementi i menusë mund të personalizohet dhe konfigurohet vetëm pasi të jetë <a href="@modules-page">aktivuar</a> moduli menu.

en: Recipients
sq: Marrës

en: Selected
sq: Zgjedhur

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
sq: Caktoje këtë në <em>Po</em> nëse dëshironi që kjo kategori të jetë e zgjedhur në menyrë të paracaktuar.

en: You must enter a category.
sq: Duhet të jepni një kategori.

en: You must enter one or more recipients.
sq: Duhet të shkruani një apo më shumë marrës.

en: Category %category has been added.
sq: Kategoria %category u shtua.

en: Category %category has been updated.
sq: Kategoria %category u rifreskua.

en: Are you sure you want to delete %category?
sq: Je i sigurt që dëshiron të eleminosh %category?

en: Category %category has been deleted.
sq: Kategoria %category u eleminua.

en: Hourly threshold
sq: Kufiri orar

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
sq: Nuk mund të dërgosh më shumë se %number mesazhe në orë. Provo më vonë.

en: Your name
sq: Emri juaj

en: Your e-mail address
sq: Adresa juaj e-mail

en: Send e-mail
sq: Dërgo e-mail

en: You must select a valid category.
sq: Duhet të zgjedhësh një kategori të vlefshme.

en: You must enter a valid e-mail address.
sq: Duhet të jepni një adresë të vlefshme e-mail.

en: To
sq: Për

en: From
sq: Nga

en: Custom
sq: E personalizuar

en: Throttle
sq: Valvola

en: Roles
sq: Rolet

en: Comment
sq: Komenti

en: Hostname
sq: Emri i host

en: Published
sq: Publikuar

en: Input format
sq: Formati i input

en: Filter
sq: Filtri

en: Location
sq: Vendodhja

en: E-mail address
sq: E-mail adresa

en: Severity
sq: Rendësia

en: Count
sq: Numri

en: RSS - blogs
sq: RSS - ditarë

en: Mode
sq: Mënyrë

en: OPML feed
sq: Burimi OPML

en: configure
sq: konfigurimi

en: Number of news items in block
sq: Numri i titujve me lajme në bllok

en: View this feed's recent news.
sq: Shfaq lajmet e fundit nga ky burim.

en: View this category's recent news.
sq: Shfaq lajmet e fundit nga kjo kategori.

en: Feed overview
sq: Përshkrimi i burimit

en: Items
sq: Elementët

en: Last update
sq: Rifreskimi i fundit

en: Next update
sq: Rifreskimi ardhshëm

en: %time left
sq: %time akoma

en: remove items
sq: hiq elementët

en: update items
sq: rifresko elementët

en: Category overview
sq: Përshkrimi i kategorisë

en: Categorize
sq: Kategorizo

en: You are not allowed to categorize this feed item.
sq: Nuk ke të drejtë të kategorizosh këtë lajm.

en: The categories have been saved.
sq: Kategoritë u ruajtën.

en: URL:
sq: Adresa URL:

en: Updated:
sq: Rifreskimi:

en: blog it
sq: shtoje në ditar

en: Comment on this news item in your personal blog.
sq: Komento këtë lajm në ditarin tuaj personal.

en: %age old
sq: %age e vjetër

en: %ago ago
sq: %ago më parë

en: Authored by
sq: Krijuar nga

en: Items shown in sources and categories pages
sq: Elementët e shfaqur tek faqet e burimeve dhe kategorive

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
sq: Një burim me adresën URL %url ekziston rregullisht. Shkruaj një URL të veçantë.

en: The feed %feed has been updated.
sq: Burimi %feed u përditësua.

en: Feed %feed deleted.
sq: Burimi %feed u hoq.

en: The feed %feed has been deleted.
sq: Burimi %feed është eleminuar.

en: Feed %feed added.
sq: U shtua burimi %feed.

en: The feed %feed has been added.
sq: Burimi %feed është shtuar.

en: The news items from %site have been removed.
sq: Lajmet nga %site u eleminuan.

en: administer news feeds
sq: administro burimet e lajmeve

en: access news feeds
sq: hyrje tek burimet e lajmeve

en: This field is required.
sq: Kjo fushë është e detyrueshme.

en: Details
sq: Hollësi

en: Last reply
sq: Përgjigja e fundit

en: Code
sq: Kodi

en: security
sq: siguria

en: Table
sq: Tabela

en: Forum
sq: Forumi

en: Text color
sq: Ngjyra e tekstit

en: Color
sq: Ngjyra

en: Updated URL for feed %title to %url.
sq: U rifreskua adresa URL për burimin %title tek %url.

en: Blog
sq: Ditari

en: Jump to the first comment of this posting.
sq: Shko tek komenti i parë i këtij shkrimi.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sq: Shko tek komenti i parë i ri i këtij shkrimi.

en: Add new comment
sq: Shto një koment të ri

en: Add a new comment to this page.
sq: Shto një koment të ri tek kjo faqe.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sq: Shprehni mendimet dhe opinionet tuaj në lidhje me këtë shkrim.

en: String
sq: Vargu

en: Not installed
sq: Nuk është instaluar

en: Referrer
sq: Referues

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sq: @site për momentin është në riparim. Do të kthehemi përsëri së shpejti. Ju faleminderit për durimin.

en: Anonymous
sq: Anonim

en: Filters
sq: Filtrat

en: Optional
sq: Me dëshirë

en: Recent comments
sq: Komentet e fundit

en: The comment no longer exists.
sq: Komenti nuk ekziston më.

en: The comment and all its replies have been deleted.
sq: Komenti dhe përgjigjet e tij u eleminuan.

en: Do not display
sq: Mos shfaq

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sq: Shfaqe vetëm nëse kodi PHP në vazhdim kthen <code>TRUE</code> (Modalitet-PHP, vetëm ekspertë).

en: Preformatted
sq: I preformatuar

en: Save settings
sq: Ruaj parametrat

en: reply
sq: përgjigju

en: You have to specify a valid date.
sq: Duhet specifikuar një datë e vlefshme.

en: Server settings
sq: Parametrat e Serverit

en: 1 new | @count new
sq[0]: 1 e ri
sq[1]: @count të reja

en: Table prefix
sq: Prefiksi i tabelave

en: Database username
sq: Përdoruesi i bazës së të dhënave

en: Database password
sq: Fjalëkalimi për databazën

en: Database name
sq: Emri i bazës së të dhënave

en: Formatting guidelines
sq: Udhëzimet e formatimit

en: Authored on
sq: Krijuar më

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sq: Shkruaj një faqe për rresht si pozicione Drupal. Simboli '*' është Jolly. Shembull pozicionesh janë %blog për faqen e ditarëve dhe %blog-wildcard për çdo ditar personal. %front është faqja kryesore.

en: Maximum file size per upload
sq: Madhësia maksimum e file për ngarkim

en: Total file size per user
sq: Madhësia gjithsej e file për përdorues

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
sq: Madhësia maksimum e të gjithë files që një përdorues mund të ketë në sit (në megabytes).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
sq: [<a href="@link">akoma ndihmë...</a>]

en: Arabic
sq: Arabe

en: English
sq: Anglisht

en: French
sq: Frengjisht

en: Italian
sq: Italisht

en: Spanish
sq: Spanjisht

en: Japanese
sq: Japonisht

en: Korean
sq: Koreane

en: Remove items
sq: Hiq elementët

en: Allowed HTML tags
sq: Tags e lejuar HTML

en: Sources
sq: Burimet

en: !title category latest items
sq: Elementët e fundit nga kategoria !title

en: !title feed latest items
sq: Elementët e fundit nga burimi !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
sq: Një kategori me emër %category ekziston. Shkruaj një titull të veçantë.

en: The category %category has been updated.
sq: Kategoria %category u rifreskua.

en: Category %category deleted.
sq: Kategoria %category u eleminua.

en: The category %category has been deleted.
sq: Kategoria %category u eleminua.

en: Category %category added.
sq: Kategoria %category u shtua.

en: The category %category has been added.
sq: Kategoria %category u shtua.

en: aggregator - @title
sq: agreguesi - @title

en: 1 item | @count items
sq[0]: 1 element
sq[1]: @count elementë

en: ‹ previous
sq: ‹ paraardhëse

en: next ›
sq: në vazhdim ›

en: The update has been performed.
sq: Rifreskimi u krye.

en: View user profile.
sq: Shfaq profilin e përdoruesit.

en: Message:
sq: Mesazhi:

en: Language file
sq: Skedar gjuhe

en: @time ago
sq: @time më parë

en: Select all rows in this table
sq: Zgjidh të gjithë rreshtat në këtë tabelë

en: Deselect all rows in this table
sq: Çzgjidh të gjithë rreshtat në këtë tabelë

en: Deleted
sq: Eleminuar

en: Languages
sq: Gjuhët

en: Topics
sq: Argumentë

en: Topic
sq: Tema

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
sq: Madhësia në maksimum e një file që përdoruesi mund të ngarkojë (në megabytes).

en: Configure block
sq: Konfiguro bllokun

en: Posts
sq: Dërgime

en: None.
sq: Asnjë.

en: Greater than
sq: Më e madhe

en: Less than
sq: Më e vogël

en: Spam link deterrent
sq: Vështirësues për Spam tek lidhjet

en: Send yourself a copy.
sq: Dërgoi një kopje vetvetes.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
sq: !name (!name-url) ju ka dërguar një mesazh me anë të formularit tuaj të kontaktit (!form-url) tek !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
sq: Nëse nuk dëshiron të marrësh e-mails të tillë, mund të ndryshosh rregullimet tek !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
sq: %name-from i ka dërguar %name-to një e-mail.

en: The message has been sent.
sq: Mesazhi u dërgua.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
sq: !name ka dërguar një mesazh me anë të formularit të kontaktit tek !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
sq: %name-from ka dërguar një e-mail në lidhje me %category.

en: Your message has been sent.
sq: Mesazhi juaj u dërgua.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sq: Je i sigurt që dëshiron të eleminosh bllokun %name?

en: The block %name has been removed.
sq: Blloku %name u eleminua.

en: warning
sq: paralajmërim

en: Site information
sq: Informacionet e sajtit

en: critical
sq: kritik

en: Default permitted file extensions
sq: Prapashtesat e lejuara në menyrë të prezgjedhur të file

en: Syndicate content
sq: Përmbajtje e sindakuar

en: Blogs
sq: Ditarë

en: Books
sq: Libra

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të gabimit "%error" në rreshtin %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të gabimit "%error" në rreshtin %line.

en: Forums
sq: Forume

en: administer filters
sq: administron filtrat

en: The specified passwords do not match.
sq: Fjalëkalimet e specifikuara nuk përputhen.

en: No forums defined
sq: Nuk është përcaktuar asnjë forum

en: This topic has been moved
sq: Kjo temë është lëvizur

en: Link color
sq: Ngjyra e lidhjes

en: Fiji
sq: Fixhi

en: Not published
sq: I pa publikuar

en: File settings
sq: Rregullimet e file

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sq: Prapashtesat e files që përdoruesit mund të ngarkojnë. Veço prapashtesat me një hapësirë dhe mos përfshi pikën paraprirëse.

en: Default maximum file size per upload
sq: Madhësia e prezgjedhur maksimum e file për ngarkim

en: Default total file size per user
sq: Madhësia gjithsej e prezgjedhur e file për përdorues

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sq: Rregullimet tuaja të PHP kufizojnë madhësinë maksimum të file për t'u ngarkuar në %size.

en: XML feed
sq: Burimi XML

en: Color scheme
sq: Skema e ngjyrave

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
sq: <a href="@link" title="@title">akoma</a>

en: Action '%action' added.
sq: Aksioni '%action' u shtua.

en: Remove orphaned actions
sq: Fshij aksionet jetime

en: JPEG quality
sq: Kualiteti JPEG

en: administer comments
sq: administron komentet

en: Delete comments
sq: Elemino komentet

en: by
sq: nga

en: The comments have been deleted.
sq: Elementët u eleminuan.

en: Published comments
sq: Komentet e publikuar

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
sq: Komenti juaj ju dërgua për aprovim administratorit të sitit dhe do të publikohet mbas aprovimit.

en: !name field is required.
sq: Fusha !name është e detyrueshme.

en: Comment settings
sq: Rregullimet e komenteve

en: Read only
sq: Vetëm lexim

en: Contact settings
sq: Rregullimet e kontaktit

en: Processing
sq: Në përpunim...

en: Finished
sq: Përfundoi

en: Line break converter
sq: Konvertimi në rresht të ri

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sq: Gabim në ngarkimin e skedarit. Nuk mundi të lëviz skedarin e ngarkuar.

en: The specified date is invalid.
sq: Të dhënat e specifikuara janë të pavlefshme.

en: Approval queue
sq: Në pritje të aprovimit

en: Display on separate page
sq: Shfaq në një faqe të veçantë

en: Location of comment submission form
sq: Pozicioni i skedarit të shkrimit të komenteve

en: Go to first page
sq: Shko tek faqja e parë

en: Go to last page
sq: Shko tek faqja e fundit

en: Go to page @number
sq: Shko tek faqja @number

en: Go to previous forum topic
sq: Shko tek tema paraardhëse e forumit

en: Go to next forum topic
sq: Shko tek tema në vazhdim e forumit

en: Underlined
sq: Nënvizuar

en: Role specific visibility settings
sq: Regullimet e dukshmërisë sipas rolit të caktuar

en: English name
sq: Emri në anglisht

en: Native name
sq: Emri vendas

en: Block description
sq: Përshkrimi i bllokut

en: Blocks
sq: Blloqet

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
sq: Konfiguro çfarë përmbajtje blloqesh do të shfaqet në shtyllat anësore dhe sektorë të tjerë.

en: Delete block
sq: Elemino bllokun

en: Save blocks
sq: Ruaj blloqet

en: The block settings have been updated.
sq: Rregullimet e bllokut u ruajtën.

en: Block specific settings
sq: Rregullimet specifike të bllokut

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
sq: Mbishkruan titullin e prezgjedhur të këtij blloku. Përdor <em>&lt;none&gt;</em> për të mos shfaqur asnjë titull, ose lëre bosh për të përdorur titullin e prezgjedhur të bllokut.

en: '%name' block
sq: Blloku '%name'

en: User specific visibility settings
sq: Rregullimet e dukshmërisë, specifike për përdoruesin

en: Custom visibility settings
sq: Rregullimet e personalizuara të dukshmërisë

en: Users cannot control whether or not they see this block.
sq: Përdoruesit nuk mund të kontrollojnë dukshmërinë e bllokut.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
sq: Shfaq bllok si zakonisht, por jepu mundësinë përdoruesve t'a fshehin.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
sq: Fshih këtë bllok, por jepu mundësinë përdoruesve t'a shohin, nëse dëshirojnë.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
sq: Lejo përdoruesit personalizimin e dukshmërisë së këtij blloku, gjatë rregullimit të profilit personal.

en: Show block for specific roles
sq: Shfaq bllokun për rolet e specifikuar

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
sq: Shfaq këtë bllok vetëm për rolin(et) e zgjedhur. Nëse nuk zgjidhni asnjë rol, blloku do të jetë i dukshëm për të gjithë përdoruesit.

en: Page specific visibility settings
sq: Regullimet e dukshmërisë specifike të faqes

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sq: Nëse është zgjedhur modaliteti PHP, shkruaj kodin PHP midis %php. Ki parasysh që ekzekutimi i një kodi jokorrekt PHP mund të dëmtojë sitin tënd Drupal.

en: Show block on specific pages
sq: Shfaq bllokun tek faqet e specifikuara

en: Save block
sq: Ruaj bllokun

en: Please ensure that each block description is unique.
sq: Sigurohu që përshkimi i çdo blloku të jetë i veçantë.

en: The block configuration has been saved.
sq: Konfigurimi i bllokut u ruajt.

en: The block has been created.
sq: Blloku u krijua.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
sq: Një përshkrim i shkurtër i bllokut tuaj. Përdoret tek <a href="@overview">faqja e pamjes së parë të bllokut</a>.

en: Block body
sq: Trupi i bllokut

en: The content of the block as shown to the user.
sq: Përmbajtja e bllokut, sikurse do t'i shfaqet përdoruesit.

en: Block configuration
sq: Konfigurimi i bllokut

en: administer blocks
sq: administrimi i blloqeve

en: use PHP for block visibility
sq: përdor PHP për dukshmërinë e bllokut

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
sq: Kontrollon kutitë e shfaqura rreth-e-qark përmbajtjes qendrore.

en: Core - required
sq: Core - Informacion i kërkuar

en: Default time zone
sq: Zona orare e parazgjedhur

en: My blog
sq: Ditari im

en: Input formats
sq: Formatet e shkrimit

en: Anonymous commenting
sq: Komentimet e anonimëve

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sq: Anonimët nuk mund të shkruajnë informacione kontakti

en: Anonymous posters may leave their contact information
sq: Anonimët mund të shkruajnë informacione kontakti

en: Anonymous posters must leave their contact information
sq: Anonimët duhet të shkruajnë informacione kontakti

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
sq: Ky funksion aktivohet kur përdoruesit anonimë kanë të drejtë të dërgojnë komente tek <a href="@url">faqja e të drejtave</a>.

en: Display below post or comments
sq: Shfaq poshtë përmbajtjes ose komentit

en: Default comment setting
sq: Rregullimet e paracaktuara për komentet

en: Read/Write
sq: Lexim/Shkrim

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
sq: Përdoruesit me të drejtat e <em>administrim komentesh</em> do të mund të mbishkruajnë këto rregullime.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sq: Përmbajtja e kësaj fushe ruhet në menyrë private dhe nuk është e dukshme publikisht.

en: parent
sq: prindi

en: Flat list - collapsed
sq: Listë e thjeshtë - titujt

en: Flat list - expanded
sq: Listë e thjeshtë - komplet

en: Threaded list - collapsed
sq: Listë sipas temave - titujt

en: Threaded list - expanded
sq: Listë sipas temave - komplet

en: Date - newest first
sq: Data - të rinjtë në fillim

en: Date - oldest first
sq: Data - të vjetrit në fillim

en: 1 comment | @count comments
sq[0]: 1 koment
sq[1]: @count komente

en: 1 new comment | @count new comments
sq[0]: 1 koment i ri
sq[1]: @count komente të rinj

en: access comments
sq: ka hyrje në komente

en: post comments
sq: dërgon komente

en: post comments without approval
sq: dërgon komente pa aprovim

en: Subtitle
sq: Nëntitulli

en: Language code
sq: Kodi i gjuhës

en: file system
sq: sistemi i skedarit

en: Escape all tags
sq: Injoro të gjithë tags

en: Strip disallowed tags
sq: Hiq tags e palejuar

en: input formats
sq: formatet e input

en: Edit container
sq: Ndrysho përmbajtësin

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
sq: <a href="@login">Identifikohu</a> për të dërguar komente

en: Reply
sq: Përgjigju

en: Hot topic threshold
sq: Kufiri i temës së "nxehtë"

en: Topics per page
sq: Argumentë për faqe

en: Posts - most active first
sq: Mesazhe - më aktivët në fillim

en: Posts - least active first
sq: Mesazhe - më pak aktivët në fillim

en: New forum topics
sq: Argumente të rinj në forum

en: Page not found
sq: Faqja nuk u gjet

en: info
sq: informacion

en: « first
sq: « e para

en: last »
sq: e fundit »

en: The directory %directory does not exist.
sq: Direktoria %directory nuk ekziston.

en: The directory %directory is not writable
sq: Direktoria %directory nuk është e shkruajtshme

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sq: Direktoria %directory nuk është e shkruajtshme, sepse nuk i janë përcaktuar të drejtat korrekte.

en: Rearrange
sq: Resistemo

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
sq: Nëse aktivohet, Drupal do të shtojë rel="nofollow" tek të gjithë lidhjet, si një masë për të zvogëluar efikashmërinë e lidhjeve të spam. Shënim: kjo do të bllokojë gjithashtu edhe ndjekjen e lidhjeve të vlefshme nga ana e motorrëve të kërkimit, pra është me efikase se aktivohet për përdoruesit anonimë.

en: No comments available.
sq: Asnjë koment në dispozicion.

en: Error saving user account.
sq: Gabim gjatë ruajtjes së profilit të përdoruesit.

en: - Please choose -
sq: - Zgjidhni -

en: Discard items older than
sq: Shpërfill elementët më të vjetër se

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Për sa kohë elementët e burimit do të mbahen para se të eleminohen. (Kërkon një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> të konfiguruar me korrektësi.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
sq: Numri i elementëve të feed të shfaqur tek faqet përmbledhëse të burimeve dhe të kategorive.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sq: @site_name - feed të agreguar në kategorinë @title

en: @site_name - aggregated feeds
sq: @site_name - burime të agreguar

en: @site_name aggregator
sq: agreguesi i @site_name

en: !title feed
sq: Feed !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sq: Agreguesi është një përmbledhës dhe lexues i fuqishëm lajmesh, që merr përmbajtje të përditësuar nga feed RSS-, RDF- dhe Atom vënë në dispozicion në web. Me mijra site (mbi të gjitha me lajme e ditarë) publikojnë lajmet e fundit apo diskutime nën formën e burimeve, duke përdorur formate të standartizuar bazuar në XML. Formatet e shfrytëzueshëm nga agreguesi janë burimet <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> dhe <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
sq: Burimet përmbajnë elementë ose mesazhe individualë të publikuar nga siti që vë në dispozicion burimin. Ata mund të ndahen në kategori, zakonisht në bazë të temës. Përdoruesit mund të shohin elementët e feed tek <a href="@aggregator">display kryesor i agreguesit</a> ose duke u futur tek <a href="@aggregator-sources">burimi i tyre</a>. Administratorët mund të <a href="@feededit">shtojnë, ndryshojnë dhe eleminojnë burimet</a> dhe të përcaktojnë intervalin e përditësimit të çdo burimi. Elementët më të rinj në çdo burim apo kategori mund të shfaqen në formën e një blloku nga <a href="@admin-block">faqja e administrimit të blloqeve</a>. Një <a href="@aggregator-opml">file OPML machine-readable</a> gjendet në dispozicion për çdo burim. Nevoitet një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> i konfiguruar me korrektësi që burimet të përditësohen automatikisht.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
sq: Për informacione të hollësishme, lexo manualin në linjë, zëri <a href="@aggregator">Moduli agregues</a>.

en: Aggregator
sq: Agregues

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të gabimit "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
sq: Asnjë përmbajtje e sindikuar nga %site.

en: There is new syndicated content from %site.
sq: Asnjë përmbajtje e sindikuar nga %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të "%error".

en: Feed aggregator
sq: Agreguesi i feed

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
sq: Agregon përmbajtje të sindakuar (flukse RSS, RDF dhe Atom).

en: Clean URLs
sq: URL të pastra

en: Number of topics
sq: Numri i temave

en: Active forum topics
sq: Tema aktive në forum

en: Read the latest forum topics.
sq: Lexo diskutimet e fundit në forum.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sq: Libraria GD për PHP mungon ose është e vjetër. Për informacione në lidhje me menyrën e korrigjimit të problemit të mësipërm vizito <a href="@url">dokumentet për figurat në PHP</a>.

en: GD library
sq: Libraria GD

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Intervali i kohës midis përditësimeve të burimeve. (Kërkon një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> të konfiguruar me korrektësi.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
sq: Elementët e rinj të feed do të shtohen automatikisht tek kategoritë e zgjedhura.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sq: Adresa URL %url është e pavlefshme. Të lutem jep një adresë të plotë URL, si p.sh http://www.shembull.com/feed.xml.

en: Book navigation
sq: Shfletimi i librit

en: !a comments per page
sq: !a komente për faqe

en: 1 year | @count years
sq[0]: 1 vit
sq[1]: @count vjet

en: 1 week | @count weeks
sq[0]: 1 javë
sq[1]: @count javë

en: 1 sec | @count sec
sq[0]: 1 sek
sq[1]: @count sek

en: Bulgarian
sq: Bullgarisht

en: Croatian
sq: Kroate

en: Czech
sq: Çekisht

en: Danish
sq: Danisht

en: Dutch
sq: Hollandeze

en: Finnish
sq: Finlandeze

en: German
sq: Gjermanisht

en: Greek
sq: Greqisht

en: Hebrew
sq: Hebraike

en: Hungarian
sq: Hungarisht

en: Indonesian
sq: Indoneziane

en: Polish
sq: Polonisht

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Russian
sq: Rusisht

en: Slovak
sq: Sllovake

en: Swedish
sq: Suedisht

en: Turkish
sq: Turqisht

en: Edit comment
sq: Ndrysho komentin

en: The file could not be created.
sq: Skedari nuk mundi të krijohet.

en: The selected file %name could not be uploaded.
sq: Skedari i zgjedhur %name nuk mundi të ngarkohet.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sq: Gabim gjatë validimit. Nëse ky gabim ripërsëritet, kontakto administratorin e sajtit.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
sq: Kontrollo forumet dhe gjerarkinë e tyre dhe ndrysho rregullimet e forumeve.

en: Edit forum
sq: Ndrysho forumin

en: Default order
sq: Renditja e prezgjedhur

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sq: Ky është fjalori i caktuar i forumit. Disa prej ospioneve të zakonshëm të fjalorit janë hequr.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
sq: Elementi %forum është vetëm një përmbajtës forumesh. Zgjidh një nga forumet nën të.

en: Leave shadow copy
sq: Lër një kopje hije

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sq: Nëse lëvizni këtë temë, mund të lini një lidhje tek forumi vjetër me forumin e ri.

en: Container name
sq: Emri i përmbajtësit

en: forum container
sq: përmbajtësi i  forumit

en: Created new @type %term.
sq: U krijua @type %term i ri.

en: The @type %term has been updated.
sq: @type %term u përditësua.

en: @time ago<br />by !author
sq: @time më parë<br />nga !author

en: create forum topics
sq: krijon tema në forum

en: edit own forum topics
sq: ndryshon temat personale në forum

en: administer forums
sq: administron forumet

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të ngarkohej, pasi destinacioni %directory nuk është konfiguruar si duhet.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të kopjohet, pasi që nuk ekziston asnjë skedar me atë emër. Sigurohu që ke shkruar emrin korrekt të skedarit.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të kopjohet, pasi një skedar me atë emër vetëm ekziston në atë destinacion.

en: The selected file %file could not be copied.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të kopjohet.

en: The removal of the original file %file has failed.
sq: Fshirja e skedarit origjinal %file dështoi

en: Color set
sq: E përbashkëta e ngjyrave

en: Database host
sq: Hosti i bazës së të dhënave

en: Maximum link text length
sq: Gjatësia maksimum e tekstit tek lidhjet

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sq: Adresat URL më të gjata se ky numër gërmash do të "priten" për të parandaluar prishjen e paraqitjes së faqes nga tekstet e gjatë. Lidhja do të jetë e arritshme, thjesht do të ndërpritet një pjesë e tekstit të lidhjes.

en: Install profile
sq: Instalo profilin

en: sort by @s
sq: rendit sipas @s

en: URL filter
sq: Filtri URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
sq: Zgjidh një apo më shumë komente për të kryer rifreskimin.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
sq: Stack overflow: tepër thirrje tek actions_do(). Operacioni u ndërpre për të parandaluar përsëritje pa fund.

en: Action %action saved.
sq: Aksioni %action u ruajt.

en: Action %action created.
sq: Aksioni %action u krijua.

en: Unpublish comment
sq: Fshihe komentin

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sq: Hiq nga shfaqja publike komentin që përmban fjalën(ët)

en: After saving a new comment
sq: Mbas ruajtjes së një komenti të ri

en: After saving an updated comment
sq: Mbas ruajtjes së një komenti të përditësuar

en: After deleting a comment
sq: Mbas fshirjes së një komenti

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sq: Kur një koment të jetë shikuar nga një përdorues i autentifikuar

en: Unpublished comment %subject.
sq: U hoq nga shfaqja publike komenti %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sq: Komenti do të hiqet nga shfaqja publike nëse përmban një prej sekuencave të mësipërme të gërmave. Përdor një listë sekuencash ndarë me presje. Shembull: argëtuese, bungee jumping, "Company, Inc.". Sekuenca e gërmave është e ndjeshme ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla.

en: Path prefix
sq: Prefiksi i shtegut

en: Delete contact
sq: Elemino kontaktin

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
sq: Shembull: 'webmaster@shembull.com' ose 'shitje@shembull.com,suporti@shembull.com'. Për të caktuar marrës shumëfishë, ndaj çdo adresë e-mail me një presje.

en: Auto-reply
sq: Përgjigje-automatike

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sq: Përgjigje automatike opsionale. Lëre bosh nëse nuk dëshiron t'i dërgosh përdoruesit një mesazh automatik përgjigje.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
sq: %recipient është një adresë e-mail e pavlefshme.

en: Additional information
sq: Informacione shtesë

en: You can leave a message using the contact form below.
sq: Mund të lini një mesazh duke përdorur formularin e mëposhtëm të kontaktit.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
sq: Numri maksimum i dërgimeve të formularit të kontaktit që një përdorues mund të kryejë në orë.

en: Contact form: category %category added.
sq: Formulari i kontaktit: kategoria %category u shtua.

en: Contact form: category %category updated.
sq: Formulari i kontaktit: kategoria %category u rifreskua.

en: Lithuanian
sq: Lituaniane

en: File to import not found.
sq: Skedari për tu importuar nuk u gjet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sq: Importimi i përkthimit dështoi, pasi skedari %filename nuk mund të lexohet.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgstr" pritej tek rreshti %line por nuk u gjet.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgid_plural" pritej tek rreshti %line por nuk u gjet.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim sintakse tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgid" nuk pritej tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgstr[]" nuk pritej tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgstr" nuk pritej tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: ekziston një varg e paparashikuar tek rreshti %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përfundon në menyrë të paprtitur tek rreshti %line.

en: Save translations
sq: Ruaj përkthimet

en: Export template
sq: Eksporto modelin

en: Original text
sq: Teksti orgjinal

en: Change book (update list of parents)
sq: Ndrysho librin (përditëso listën e prindërve)

en: add content to books
sq: shton përmbajtje në libra

en: administer book outlines
sq: administron strukturën e librave

en: create a new book
sq: krijo një libër të ri

en: edit order and titles
sq: ndrysho renditjen dhe titujt

en: Manage your site's book outlines.
sq: Organizo strukturën e librave të sitit tuaj.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sq: Për arsye sigurie, skedari që keni ngarkuar është riemërtuar në %filename.

en: notice
sq: njoftim

en: Acronym
sq: Akronim

en: Post new comment
sq: Dërgo koment të ri

en: Returns information about an author in the system.
sq: Jep informacione në lidhje me një autor në sistem.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
sq: Krijon një përmbajtje të re, dhe sipas dëshirës e publikon.

en: Updates the information about an existing post.
sq: Përditëson informacionet në lidhje me një shkrim ekzistues.

en: Returns information about a specific post.
sq: Jep informacione në lidhje me një shkrim të veçantë.

en: Deletes a post.
sq: Fshin një shkrim.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
sq: Jep një listë me shkrimet e fundit në sistem.

en: Updates information about an existing post.
sq: Përditëson informacionet në lidhje me një shkrim ekzistues.

en: Uploads a file to your webserver.
sq: Ngarkon një file në serverin tuaj web.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
sq: Jep një listë me të gjitha kategoritë kujt shkrimi i është caktuar.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
sq: Jep një listë me përmbajtjen më të freskët në sistem duke mos konsumuar shumë bandën.

en: Sets the categories for a post.
sq: Cakton kategoritë për një përmbajtje.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
sq: Merr informacione në lidhje me metodat XML-RPC të suportuara nga serveri.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
sq: Merr informacione në lidhje me plugins për të formatuar tekstin të suportuar nga serveri.

en: Error storing post.
sq: Gabim gjatë magazinimit të mesazhit.

en: You do not have permission to update this post.
sq: Nuk ke të drejtë të përditësosh këtë shkrim.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
sq: I pamundur ngarkimi i file sepse tejkalon madhësinë maksimum prej @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
sq: File nuk mund t'i bashkëngjitet këtij shkrimi, pasi kuota në disk prej @quota është plotësuar.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
sq: I pamundur ngarkimi i file pasi mund të ngarkohen vetëm file me prapashtesat në vijim: @extensions

en: No file sent.
sq: Asnjë file i dërguar.

en: Error storing file.
sq: Gabim gjatë magazinimit të file.

en: Invalid post.
sq: Përmbajtje e pavlefshme.

en: The default maximum file size a user can upload.
sq: Madhësia maksimum e prezgjedhur e file që një përdorues mund të ngarkojë.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
sq: Madhësia maksimum e prezgjedhur e të gjithë files që një përdorues mund të ketë në sit.

en: administer content with blog api
sq: administron përmbajtjen me blog api

en: Direction
sq: Orientimi

en: Book navigation block display
sq: Shfaqja e bllokut të lundrimit në libër

en: Password field is required.
sq: Fusha e fjalëkalimit është e detyrueshme.

en: Confirm password
sq: Konfirmo fjalëkalimin

en: Default display order
sq: Renditja e paracaktuar i shfaqjes

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
sq: Menyra e prezgjedhur e rreshtimit të komenteve për përdoruesit e rinj dhe përdoruesit anonimë. Këta përdorues mund të ndryshojnë shfaqjen duke përdorur panelin e kontrollit të komenteve. Për përdoruesit e regjistruar, ky ndryshim do të regjistrohet si preferim i përhershëm i përdoruesit.

en: No strings found for your search.
sq: Nuk u gjet asnjë varg për kërkimin tënd.

en: Enable personal contact form by default
sq: Aktivo në menyrë të prezgjedhur formularin e kontaktit personal

en: Default status of the personal contact form for new users.
sq: Gjendja e przgjedhur e formularit të kontaktit personal për përdoruesit e rinj.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
sq: Informacione për tu shfaqur tek <a href="@form">faqja e kontaktit</a>. Mund të jetë gjithçka që nga udhëzimet e dërgimit deri tek adresa juaj e postës apo numri i telefonit.

en: Somali
sq: Somalia

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sq: Paralajmërim sigurie: I pamundur shkrimi tek skedari .htaccess. Të lutem krijo një skedar .htaccess tek direktoria %directory që të përmbajë rreshtat në vijim: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sq: Skedari %file nuk mundi të ruhet, pasi tejkalon %maxsize, madhësinë maksimale të lejuar për ngarkime.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
sq: Skedari %file nuk mundi të ruhet, pasi ngarkimi nuk arriti të përfundoj.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sq: Skedari %file nuk mundi të ruhet, ka ndodhur një gabim i panjohur.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sq: Lejohen vetëm skedarët me prapashtesat në vijim: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sq: Skedari është %filesize duke tejkaluar madhësinë maksimale prej %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sq: Skedari është %filesize, që tejkalon kuotën në disk prej %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
sq: Lejohen vetëm figurat JPEG, PNG dhe GIF.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sq: Figura u ri-përmasua sipas përmasave maksimale të lejuara prej %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sq: Figura është shumë e madhe; përmasat maksimale janë %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sq: Figura është shumë e vogël; përmasat minimale janë %dimensions pixel.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sq: Gabim në ngarkim. E pamundur lëvizja e skedarit  të ngarkuar %file në destinimin %destination.

en: Add to book outline
sq: Shto tek struktura e librit

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
sq: Emri i tij tejkalon gjatësinë e lejuar prej 255 karakteresh. Ju lutem ndryshoni emrin e skedarit dhe provo përsëri.

en: Database port
sq: Porti i bazës së të dhënave

en: Save and continue
sq: Ruaj dhe vazhdo

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
sq: Këto opsione janë të nevojshme vetëm për disa sajte. Nëse ju nuk jeni i sigurt se çfarë duhet të shkruani këtu, lini parametrat  e parazgjedhur ose kontrolloni me ofruesin tuaj të hostimit.

en: If your database is located on a different server, change this.
sq: Nëse baza juaj e së dhënave gjendet në një server tjetër, ndrysho këtë.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
sq: Nëse serveri i bazës suaj të së dhënave është duke dëgjuar një portë jo-standarde, shkruaj numrin e saj.

en: Database port must be a number.
sq: Porti i bazës së të dhënave duhet të jetë një numër.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
sq: Hapësirat lejohen; shenjat e pikësimit janë të ndaluara me përjashtim të pikave, vizave ndarëse dhe nënvizave.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sq: U zbulua një zgjedhje ilegale. Ju lutem kontaktoni me administratorin e sajtit.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sq: Zgjedhje ilegale %choice në elementin !name.

en: Language negotiation
sq: Negocimi i gjuhës

en: Book outline
sq: Struktura e librit

en: This will be the top-level page in this book.
sq: Kjo do të jetë faqja e nivelit të parë në këtë libër.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të ngarkohet, pasi destinimi %directory nuk u gjet, ose të drejtat e saj nuk lejojnë shkrimin e skedarit.

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sq: Në vazhdim lista e komenteve të dërguar në sitin tuaj që duhen aprovuar. Për të aprovuar një koment, kliko tek "ndrysho" e pastaj ndrysho "gjendjen e moderimit" të tij në të Aprovuar. Kliko tek një subjekt për të shikuar komentin, emrin e autorit për të ndryshuar informacionet e përdoruesit autor, "ndrysho" për të ndryshuar tekstin, dhe "elemino" për të fshirë komentin e dërguar.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
sq: Shfaq dhe ndryshon komentet në sit dhe komentet në pritje të moderimit.

en: Delete comment
sq: Elemino komentin

en: Reply to comment
sq: Përgjigju komentit

en: Default display mode
sq: Modaliteti i prezgjedhur i shfaqjes

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
sq: Paraqitja e paracaktuar e komenteve. Paraqitja e plotë shfaq trupin e komentit. Paraqitja sipas argumentit mban përgjigjet të grupuara.

en: Default comments per page
sq: Numri i prezgjedhur i komenteve për faqe

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
sq: Numri i paracaktuar i komenteve për çdo faqe: komentet mbi numrin e caktuar shpërndahen në faqet përkatëse.

en: Comment controls
sq: Kontrollet e komenteve

en: Display above the comments
sq: Shfaq sipër komenteve

en: Display below the comments
sq: Shfaq poshtë komenteve

en: Display above and below the comments
sq: Shfaq sipër dhe poshtë komenteve

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
sq: Pozicioni i kutisë së kontrollit të komenteve. Kontrollet e komentit i japin mundësinë përdoruesit të ndryshojë menyrën e paracaktuar të shfaqjes dhe renditjen e komenteve.

en: Comment subject field
sq: Fusha e subjektit të komentit

en: Can users provide a unique subject for their comments?
sq: Përdoruesi mund të shtojë një subjekt të vetëm për komentin e tij?

en: You are not authorized to post comments.
sq: Nuk ke të drejtë të dërgosh komente.

en: The comment you are replying to does not exist.
sq: Komenti kujt po i përgjigjeni nuk ekziston më.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sq: Ky diskutim është mbyllur: nuk mund të dërgohen më komente.

en: You are not authorized to view comments.
sq: Nuk ke të drejtë të shikosh komentet.

en: Comment: updated %subject.
sq: Komenti: %subject u rifreskua.

en: Comment: added %subject.
sq: Komenti: %subject u shtua.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni komentin %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sq: Çdo përgjigje ndaj këtij komenti do të humbasë. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Publish the selected comments
sq: Publiko komentet e zgjedhur

en: Unpublish the selected comments
sq: Çpubliko komentet e zgjedhur

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
sq: Nuk ekziston asnjë koment për t'u eleminuar ose komenti i zgjedhur është eleminuar nga një administrator tjetër.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni këtë koment dhe të gjithë bijtë e tij?

en: You have to specify a valid author.
sq: Duhet të specifikoni një autor të vlefshëm.

en: The name you used belongs to a registered user.
sq: Emri i përdorur i takon një përdoruesi të regjistruar.

en: You have to leave your name.
sq: Duhet të shkruash emrin tënd.

en: The e-mail address you specified is not valid.
sq: Adresa e-mail që keni shkruar nuk është e vlefshme.

en: You have to leave an e-mail address.
sq: Duhet të shkruani adresën e-mail.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
sq: Adresa URL e faqes suaj nuk është e vlefshme. Ki parasysh që duhet të jetë plotësisht e kualifikuar, p.sh. e formës <code>http://shembull.com/directory</code>.

en: (No subject)
sq: (Pa subjekt)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
sq: Zgjidh menyrën e preferuar për të shfaqur komentet dhe kliko tek "Ruaj rregullimet" për të aktivuar ndryshimet e kryera.

en: Comment viewing options
sq: Opsionet e shfaqjes së komenteve

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sq: <a href="@login">Identifikohu</a> ose <a href="@register">regjistrohu</a> për të dërguar komente

en: Comment: deleted %subject.
sq: Komenti: %subject u eleminua.

en: Add feed
sq: Shto burim

en: @name's blog
sq: Ditari i @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
sq: Duhet të japësh një adresë të vlefshme e-mail për të kontaktuar përdoruesit e tjerë. Të lutem përditëso <a href="@url">informacionet tuaja të përdoruesit</a> dhe riprovo.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
sq: Nuk mund të kontaktosh më shumë se %number përdorues në orë. Provo më vonë.

en: Join summary
sq: Bashko përmbledhjen

en: Split summary at cursor
sq: Ndaj përmbledhjen tek pozicioni i kursorit

en: Posted in
sq: Dërguar në

en: Cannot delete non-existent comment.
sq: I pamundur eleminimi i një komenti jo-ekzistues.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
sq: Të drejtat e komentimit i caktohen roleve të përdoruesit, dhe përdoren për të përcaktuar nëse përdoruesit anonimë (apo role të tjerë përdoruesish) kanë të drejtë të komentojnë shkrimet. Nëse përdoruesit anonimë lejohen të dërgojnë komente, informacionet përkatëse të kontaktit mund të merren nga cookies e magazinuara në kompjuterin e tyre lokal për tu përdorur për dërgimin e komenteve pasardhës. Kur një koment nuk ka përgjigje, mund (me dëshirë) të ndryshohen nga autorët përkatës. Moduli i komenteve përdor të njëjtët formate dërgimi dhe etiketa HTML në dispozicion sikurse kur krijohen forma të tjera përmbajtje.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
sq: Për informacione të tjera, shiko zërin e manualit në linjë në lidhje me <a href="@comment">modulin komente</a>.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sq: Në vijim gjendet lista me komentet e fundit të dërguar në sitin tuaj. Kliko mbi një nga subjektet për të shikuar komentin, tek emri i autorit për të ndryshuar informacionet përkatëse të autorit, 'ndrysho' për të ndryshuar tekstin dhe 'elemino' për të anulluar dërgimin e tyre.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
sq: Detyron përdoruesin të rishikojë komentin e tij duke klikuar tek butoni 'Pamja e parë' përpara se të mund të shtojë aktualisht komentin

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sq: Komenti: është dërguar një koment i paautorizuar ose është komentuar një temë e mbyllur %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
sq: Dërguar nga !username më @datetime.

en: !name's blog
sq: Ditari i @name

en: All languages
sq: Të gjitha gjuhët

en: %message in %file on line %line.
sq: %message tek %file në rreshtin %line.

en: Add language
sq: Shto gjuhë

en: Are you sure you want to delete the language %name?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të fshini gjuhën %name?

en: The language %locale has been removed.
sq: Gjuha %locale është fshirë.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të fshini vargun "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
sq: Fshirja e vargut do të fshijë të gjithë përkthimet e këtij vargu në të gjitha gjuhët. Ky veprim nuk mund kthehet.

en: locale
sq: gjuha lokale

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sq: Kutia e veglave për trajtimin e figurave %toolkit nuk mund të proçesojë me sukses %function.

en: Currently using !item !version
sq: Aktualisht duke përdorur !item !version

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
sq: Ndryshimi i %settings dështoi, kontrollo të drejtat e skedarit.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
sq: Hapja e %settings dështoi, kontrollo të drejtat e skedarit.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
sq: Moduli API Blog i jep mundësinë përdoruesve të sitit të hyjnë dhe të publikojnë në ditarët e tyre nga klientë të jashtëm. Këto lloj klientësh ekzistojnë për shumë sisteme operativë dhe në menyrë të përgjithshme afrojnë një mjedis grafik të pasur me funksione për krijimin dhe ndryshimin e mesazheve.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
sq: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, një klient shkrimi ekzistues për both Mac OS X dhe Microsoft Windows, mund të përdoret me Blog API. Blog API suporton gjithashtu <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, dhe shumë prej <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Klientë për blogging dhe shërbime të tjerë (p.sh. "Dërgo në ditar" i <a href="@flickr">Flickr</a>) që afrojnë këto API mund të rezultojnë gjithashtu të përdorshëm.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes në dispozicion për klientët e jashtëm tek <a href="@blogapi-settings">faqja e rregullimeve të Blog API</a>. Nëse suportuar dhe në dispozicion, çdo lloj përmbajtje do të shfaqet si një "ditar" i veçantë nga klienti i jashtëm.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin në linjë, zëri përkatës i <a href="@blogapi">modulit Blog API</a>.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
sq: Jep listën e ditarëve në të cilët autori ka të drejtën e shtimit të shkrimeve.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
sq: Jep listën e të gjitha kategorive të përcaktuara në ditar.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
sq: Publikon (rikrijon) të gjithë file statikë relativë me një material nga ditari juaj. Është sikurse ruajtja e një zëri në sistem (por pa kryer një ping).

en: You do not have permission to create this type of post.
sq: Të drejta të pamjaftueshme për të krijuar këtë lloj materiali.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
sq: Të drejta të pamjaftueshme për të publikuar këtë lloj materiali. Në vend të publikimit mund të ruhet në formën e një skice.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
sq: Të drejta të pamjaftueshme për të ruajtur këtë material si skicë. Përkundrazi, është i mundur publikimi.

en: Invalid categories submitted.
sq: Janë dhënë kategori të pavlefshme.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
sq: Është i nevojshëm një kategori nga fjalori @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
sq: Mund të zgjidhet një kategori nga fjalori @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
sq: Gabim gjatë ruajtjes së kategorive. Ky funksion nuk është në dispozicion.

en: You do not have permission to edit this blog.
sq: Nuk ke të drejtë të ndryshosh këtë ditar.

en: Enable for external blogging clients
sq: Aktivizo për klientët e jashtëm të blogging

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes në dispozicion për klientët e jashtëm me anë të Blog AP. Nëse suportuar dhe në dispozicion, çdo lloj përmbajtje do të shfaqet si një "ditar" i veçantë nga klienti i jashtëm.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
sq: Moduli blog API nuk është konfiguruar për të suportuar materialet e llojit %type, ose nuk keni të drejta të mjaftueshme për të dërguar këtë lloj materiali.

en: @type: added %title using blog API.
sq: @type: %title u shtua duke përdorur API ditari.

en: @type: updated %title using Blog API.
sq: @type: u përditësua %title duke përdorur Blog API.

en: Configure the content types available to external blogging clients.
sq: Konfiguron llojet e përmbajtjes të shfrytëzueshme nga klientët e jashtëm të blogging.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
sq: U jep mundësinë përdoruesve të shtojnë përmbajtje duke përdorur aplikativë që suportojnë API XML-RPC për ditarët.

en: Initializing.
sq: Fillimi.

en: Remaining @remaining of @total.
sq: Akoma @remaining nga @total.

en: An error has occurred.
sq: Ka ndodhur një gabim.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
sq: Ju lutem vazhdo tek <a href="@error_url">faqja e gabimit</a>

en: HTTP POST is required.
sq: Kërkohet HTTP POST

en: Your page will be a part of the selected book.
sq: Faqja juaj do të jetë pjesë e librit të zgjedhur.

en: 0 sec
sq: 0 sek

en: form
sq: formë

en: Basic options
sq: Opsionet bazike

en: alert
sq: alarm

en: emergency
sq: emergjencë

en: Filter log messages
sq: Filtro mesazhet e log

en: You must select something to filter by.
sq: Duhet të zgjedhësh çfarë duhet filtruar.

en: The translation import of %filename failed.
sq: I pamundur importimi i përkthimit në %filename.

en: Abbreviation
sq: Shkurtim

en: Inserted
sq: Shtuar

en: More information about formatting options
sq: Informacione të tjera në lidhje me opsionet e formatimit

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
sq: Cron ka qenë duke funksionuar për më shumë se një orë dhe ka gjasa të ketë ngecur.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sq: Përpjekje për të ri-ekzekutuar cron ndërkohë që është ende në funksionim.

en: Cron run completed.
sq: Ekzekutimi i cron përfundoi.

en: Already added languages
sq: Gjuhët tashmë të shtuara

en: Recent blog posts
sq: Shkrimet e fundit në ditar

en: Language name
sq: Emri i gjuhës

en: Edit category
sq: Ndrysho kategorinë

en: Catalan
sq: Katalane

en: Contact form
sq: Formulari i kontaktit

en: Drag to re-order
sq: Tërhiq për të rirenditur

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sq: Ndryshimet e kryera në këtë tabelë nuk do të ruhen derisa të dërgohet formulari.

en: The requested page could not be found.
sq: Faqja e kërkuar nuk mund të gjendet.

en: Post new @node_type
sq: Dërgo @node_type të ri

en: Requirements problem
sq: Problem kërkesash

en: Database configuration
sq: Konfigurimi i bazës së të dhënave

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
sq: Mesa duket web serveri juaj nuk suporton asnjë lloj të zakonshëm baze të dhënash. Kontakto me ofruesin tuaj të hostimit për të kontrolluar nëse ata ofrojnë ndonjë bazë të dhënash që <a href="@drupal-databases">suportohet nga Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
sq: Për të konfiguruar bazën tuaj të së dhënave @drupal, shkruaj informacionet në vijim.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
sq: Lloji i bazës së të dhënave ku do të ruhen të dhënat tuaja @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sq: Emri i bazës së të dhënave ku do të ruhen të dhënat tuaja @drupal. Duhet të ekzistojë në serverin tuaj para se @drupal të mund të instalohet.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sq: Emri i bazës së të dhënave %db_type ku do të ruhen të dhënat tuaja @drupal. Duhet të ekzistojë në serverin tuaj para se @drupal të mund të instalohet.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
sq: Nëse më shumë se një aplikacion e shfrytëzon këtë bazë të dhënash, shkruaj një prefiks tabele si %prefix për sajtin tuaj @drupal këtu.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sq: Prefiksi i tabelave të bazës së të dhënave që keni shkruajtur, %db_prefix nuk është i vlefshëm. Prefiksi i tabelës mund të përmbajë vetëm karaktere alfanumerike, pika, ose nënvijëza.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sq: Në skedarin tuaj %settings_file ju keni konfiguruar @drupal të përdorë një server %db_type, megjithatë instalimi juaj i PHP për momentin nuk e mbështet këtë lloj baze të dhënash.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
sq: Në mënyrë që Drupal të punojë, dhe për të vazhduar me procesin e instalimit, ju duhet të zgjidhni të gjitha çështjet e autorizimeve të raportuara më lartë. Ne ishim në gjendje të verifikojmë se ne kemi lejen për komandat në vijim: %commands. Për më shumë ndihmë në konfigurimin serverit tuaj të bazës së të dhënave, shih <a href="http://drupal.org/node/258"> manualin e instalimit dhe përmirësimit</ a>. Nëse jeni të pasigurt se çfarë ndonjë nga këto do të thotë ju ndoshta duhet të kontaktoni ofruesin tuaj të hostimit.

en: Select an installation profile
sq: Zgjidh një profil instalimi

en: Choose language
sq: Zgjidh gjuhën

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
sq: Me shtimin e një pakete të përshtatshme përkthimi, proçedura e instalimit është në gjëndje të vazhdojë duke zgjedhur një gjuhë tjetër të dëshiruar. Për të instaluar dhe përdorur Drupal në një gjuhë të ndryshme nga anglishtja:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
sq: Përcakto nëse <a href="@translations" target="_blank"> një përkthim i këtij versioni të Drupal</a> ekziston në gjuhën e tuaj të dëshiruar. Një përkthim ofrohet me anë të një pakete përkthimi; çdo paketë përkthimi mundëson shfaqjen e një versioni të Drupal në një gjuhë të caktuar. Jo të gjitha gjuhët gjenden në dispozicion për të gjitha versionet e Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
sq: Nëse një paketë alternative përkthimi e zgjedhjes suaj është në dispozicion, shkarkoje dhe ekstraktoje përmbajtjen e saj në direktorinë bazë të Drupal.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
sq: Kthehu për të zgjedhur gjuhën duke përdorur linkun e dytë më poshtë dhe zgjidh gjuhën e dëshiruar nga lista e shfaqur. Ringarkimi i kësaj faqe lejon listën që automatikisht të rregullohet në prezencën e paketës së re të përkthimit.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
sq: Në menyrë alternative, për të instaluar dhe përdorur Drupal në anglisht, ose për të kryer më vonë zgjedhjen e një gjuhe alternative mbas instalimit, zgjidh linkun e parë më poshtë.

en: How should the installation continue?
sq: Si duhet të vazhdojë instalimi?

en: Continue installation in English
sq: Vazhdo instalimin në anglisht

en: Return to choose a language
sq: Kthehu për të zgjedhur një gjuhë

en: Install Drupal in English
sq: Instalo Drupal në anglisht

en: Learn how to install Drupal in other languages
sq: Mëso si të instalosh Drupal në gjuhë të tjera

en: (built-in)
sq: (integruar)

en: Select language
sq: Zgjidh gjuhën

en: No profiles available
sq: Asnjë profil në dispozicion

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sq: Ne nuk gjetëm ndonjë profil instalimi. Profili i Instalimit na tregon se çfarë module të aktivizojmë çfarë skeme të instalojmë në bazën e të dhënave. Një profil është e nevojshme të vazhdojë me procesin e instalimi

en: Drupal already installed
sq: Drupal tashmë është instaluar

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
sq: <ul><li>Për të filluar nga fillimi, duhet të zbrazësh bazën ekzistuese të së dhënave.</li><li>Për të instaluar në një bazë tjetër të dhënash, ndrysho skedarin<em>settings.php</em> në dosjen <em>sites</em>.</li><li>Për të përmirësuar një instalim ekzistues, vazhdo me <a href="@base-url/update.php">skriptën e përmirësimit</a>.</li><li>Shiko<a href="@base-url">sajtin tënd ekzistues</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
sq: Duke instaluar @drupal

en: The installation has encountered an error.
sq: Instalimi ka ndeshur në një gabim.

en: Configure site
sq: Konfiguro sajtin

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sq: Të gjithë ndryshimet e nevojshme tek %dir dhe %file janë kryer, tani mund tu hiqni të drejtën e shkrimit atyre, për të shmangur rreziqet e sigurisë. Nëse nuk jeni të sigurt mbi çfarë duhet të bëni, ju lutem referohuni në <a href="@handbook_url">manualin on-line</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
sq: Të gjithë ndryshimet e nevojshme tek %dir dhe %file janë kryer. Janë vendosur në vetëm-lexim për siguri.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
sq: Serveri juaj është testuar me sukses të suportoj këtë veçori.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sq: Konfigurimi i sistemit tuaj aktualisht nuk suporton këtë veçori. <a href="http://drupal.org/node/15365">Faqja e manualit në lidhje me URL-të e pastra</a> ka informacione të hollësishme se si të zgjidhet ky problem.

en: Testing clean URLs...
sq: Duke testuar URL-të e pastra...

en: @drupal installation complete
sq: Instalimi i @drupal përfundoi

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
sq: Urime, @drupal u instalua me sukses.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
sq: Ju lutem rishikoni mesazhet e mësipërme përpara se të vazhdoni tek <a href="@url">sajti juaj i ri</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
sq: Tani mund të vizitoni <a href="@url">sajtin tuaj të ri</a>.

en: Installed %module module.
sq: U instalua moduli %module.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
sq: Instaluesi i @drupal kërkon që ju të krijoni një skedar parametri si pjesë e proçesit të instalimit. 
    <ol>
    <li>Kopjo skedarin %default_file në %file.</li> 
    <li>Ndrysho të drejtat e skedarit në menyrë që të jetë i shkruajtshëm nga web serveri. Nëse nuk jeni i sigurt se si të ndryshoni të drejtat e skedarit, ju lutem referohuni në <a href="@handbook_url">manualin on-line</a>.
    </li> 
    </ol> 
    Hollësi të tjera në lidhje me instalimin e Drupal gjënden tek INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sq: Instaluesi i @drupal kërkon të drejta shkrimi tek %file gjatë proçesit të instalimit. Nëse nuk jeni i sigurt se si të ndryshoni të drejtat e skedarit, ju lutem referohuni në <a href="@handbook_url">manualin on-line</a>.

en: Choose profile
sq: Zgjidh profilin

en: Verify requirements
sq: Verifiko kërkesat

en: Set up database
sq: Parametrizo bazën e të dhënave

en: Set up translations
sq: Parametrizo përkthimet

en: Install site
sq: Instalo sajtin

en: Finish translations
sq: Përfundo përkthimet

en: To configure your website, please provide the following information.
sq: Për të konfiguruar uebsajtin tuaj, jepni informacionet në vijim.

en: Site e-mail address
sq: E-mail adresa e sajtit

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sq: Adresa<em> Nga </ em> në dërgim të e-mail të automatizuar gjatë regjistrimit dhe kërkesave për fjalëkalim të ri, dhe njoftimeve tjera. (Përdorni një adresë që përfundon në domenin e faqes tuaj për të ndihmuar në parandalimin e këtij e-mail të shënohet si spam.)

en: Administrator account
sq: Llogaria e Administratorit

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
sq: Llogaria e administratorit ka qasje të plotë në sajt; këtij profili do t'i ipen automatikisht të gjitha të drejtat dhe mund të kryejë çdo lloj aktiviteti administrues. Kjo llogari do të jetë e vetmja që do të ketë mundësinë të kryejë disa lloje të veçanta aktivitetesh, prandaj mbaj kredencialet e sigurta.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sq: Të gjithë e-mail-ët nga sistemi do të dërgohen tek kjo adresë. E-mail adresa nuk do të jetë publike dhe do të përdoret vetëm nëse dëshironi të merrni një fjalëkalim të ri apo dëshironi të merrni lajme ose njoftime me anë të e-mail.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
sq: Në menyrë të paracaktuar, data në këtë sajt do të shfaqet sipas zonës orare të zgjedhur.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
sq: Ky opsion bën që Drupal të nxjerr URL të "pastra" (p.sh. pa <code>?q=</code> në URL).

en: Update notifications
sq: Njoftimet e përditësimit

en: Check for updates automatically
sq: Kontrollo automatikisht për përditësime

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
sq: Me këtë opsion të aktivizuar, Drupal do t'ju lajmërojë kur lëshime të reja të jenë në dipozicion. Kjo do të rrisë sigurinë e sajtit tuaj konsiderueshëm dhe është <strong>shumë e rekomanduar</strong>. Kjo kërkon sajtit tuaj që periodikisht të dërgojë informacion anonim në komponentet e tij të instaluara tek <a href="@drupal">drupal.org</a>. Për informacione të hollësishme vizito <a href="@update">njoftimin e informacioneve të përditësimeve</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
sq: U fshi aksioni jetim '%action' nga baza e të dhënave.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
sq[0]: Në tabelën !link ekziston një aksion orfan (%orphans).
sq[1]: Në tabelën !link ekzistojnë @count aksione orfane (%orphans).

en: Site off-line
sq: Sajti off-line

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
sq: Ekzekutimi i cron tejkaloi limitin e caktuar të kohës dhe u ndërpre.

en: 1 byte | @count bytes
sq[0]: 1 byte
sq[1]: @count byte

en: MySQL database
sq: Baza e së dhënave MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
sq: Serveri juaj MySQL është shumë i vjetër. Drupal kërkon të paktën MySQL %version.

en: PostgreSQL database
sq: Baza e së dhënave PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
sq: Versioni i serverit tuaj PostgreSQL është shumë i vjetër. Drupal kërkon të paktën PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
sq: Baza juaj e të dhënave PostgreSQL është konfiguruar me kodifikim të gabuar karakteresh (%encoding). Ka mundësi të mos punojë si duhet. Këshillohet të rikrijohet me kodifikim UTF-8/Unicode. Informacione shtesë mund të gjenden tek <a href="@url">dokumentacioni PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
sq: Direktoria %directory u krijua.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
sq: Të drejtat e direktorisë %directory u ndryshuan për ta bërë atë të shkruajtshme.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sq: !name nuk mund të jetë më i gjatë se %max gërma, por aktualisht është %length gërma i gjatë.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sq: Zgjedhje ilegale %choice në elementin %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
sq: Kutia e veglave GD2 për manipulimin e figurave

en: The GD toolkit is installed and working properly.
sq: Kutia e veglave GD është e instaluar dhe funksionon si duhet.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sq: Përcakton kualitetin e figurave për manipulimet JPEG. Rangu nga 0 në 100. Vlerat më të larta do të thotë cilësi më e lartë për figurat por gjithashtu edhe skedarë më të mëdhenj.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
sq: Kutia e veglave GD kërkon që moduli GD për PHP të jetë i instaluar dhe të jetë i konfiguruar si duhet. Për më tepër informacion vizito <a href="@url">dokumentimin e PHP për figurat</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
sq: Kualiteti JPEG duhet të jetë një numër në mes 0 dhe 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
sq: Moduli %module është i nevojshëm, por nuk u gjet. Ju lutem zhvendose atë tek nëndirektoria <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
sq: Suporti PHP MySQL nuk është aktiv.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Lidhja me serverin e bazës suaj të së dhënave MySQL dështoi. MySQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që keni përdoruesin dhe fjalëkalimin korrekt?</li><li>Jeni i sigurt që keni shkruar emrin korrekt të hostit të bazës së të dhënave?</li><li>Jeni i sigurt që serveri i bazës së të dhënave është duke funksionuar?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin e instalimit dhe përmirësimit</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Zgjedhja e bazës suaj të dhënave në serverin  e bazës së të dhënave MySQL dështoi, çfarë do të thotë që përdoruesi dhe fjalëkalimi i përdorur për lidhjen janë të vlefshëm, por ka një problem në hyrje tek të dhënat tuaja. MySQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që keni emrin korrekt të bazës së të dhënave?</li><li>Jeni i sigurt që baza e të dhënave ekziston?</li><li>Jeni i sigurt që përdoruesi ka të drejtë hyrje në bazën e të dhënave</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin mbi instalimin dhe përmirësimin</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Dështoi krijimi i një tabele prove në serverin tuaj të databazave MySQL me anë të komandës %query. MySQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që përdoruesi i konfiguruar ka të drejtat e nevojshme MySQL për të krijuar tabela në bazën e të dhënave?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin e hosting.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sq: Shtimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të shtojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sq: Përditësimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të përditësojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sq: Fshirja e një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
sq: Eleminimi i një tabele prove në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
sq: Suporti PHP MySQLi nuk është aktiv.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
sq: Suporti PHP PostgreSQL nuk është aktiv.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Lidhja me serverin e bazës suaj të së dhënave PostgeSQL dështoi. PostgeSQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që keni përdoruesin dhe fjalëkalimin korrekt?</li><li>Jeni i sigurt që keni shkruar emrin korrekt të hostit të bazës së të dhënave?</li><li>Jeni i sigurt që serveri i bazës së të dhënave është duke funksionuar?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin mbi instalimin dhe përmirësimin</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Dështoi krijimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgeSQL me anë të komandës %query. PostgreSQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që përdoruesi i konfiguruar ka të drejtat e nevojshme PostgreSQL për të krijuar tabela në bazën e të dhënave?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin mbi instalimin dhe përmirësimin</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Shtimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj PosgreSQL dështoi. U përpoqëm të shtojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Përditësimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të përditësojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Bllokimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të bllokojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Zhbllokimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të lirojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Fshirja e një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
sq: Eleminimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Right to left
sq: Nga e djathta në të majtë

en: Left to right
sq: Nga e majta në të djathtë

en: Predefined language
sq: Gjuha e paracaktuar

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
sq: Zgjidh gjuhën e dëshiruar dhe kliko tek butoni <em>Shto gjuhën</em>. (Përdor opsionin <em>Gjuhë e personalizuar</em> nëse gjuha e dëshiruar nuk rezulton në këtë listë.)

en: Custom language
sq: Gjuhë e personalizuar

en: Add custom language
sq: Shto një gjuhë të personalizuar

en: Save language
sq: Ruaj gjuhën

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
sq: Identifikues i gjuhës sipas standartit <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Kodet e gjuhës zakonisht përdorin kodin e shtetit dhe, në disa raste, një skriptë apo variantin e emrit rajonal. <em>Shembuj: "sq", "en", "en-US" dhe "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
sq: Emri i gjuhës në anglisht

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
sq: Emri i gjuhës në anglisht. Do të vihet në dispozicion për përkthim në të gjitha gjuhët.

en: Native language name
sq: Emri vendas i gjuhës

en: Name of the language in the language being added.
sq: Emri i gjuhës, shkruar në gjuhën që po shtohet.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
sq: Kodi i gjuhës apo një vlerë tjetër e personalizuar për përputhje motivi në shteg. Me negocimin e gjuhës vendosur në <em>Vetëm prefiks shtegu</em> ose <em>prefiksi i shtegut me gjuhën rezervë</em> ky sajt prezantohet në këtë gjuhë kur vlera e prefiksit të përputhet me një element në shteg. Për gjuhën e paracaktuar, kjo vlerë mund të lihet bosh. <strong>Ndryshimi i kësaj vlere do të krijojë probleme tek URL ekzistuese dhe duhet përdorur me kujdes në një mjedis prodhimi.</strong> <em>Shembull: Specifikimi i "shqip" si prefiks i shtegut për gjuhën shqipe jep si rezultat URL të formës "www.shembull.al/shqip/node".</em>

en: Language domain
sq: Domaini i gjuhës

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
sq: Adresa URL specifike e një gjuhe, me protokol. Me negocimin e gjuhës vendosur në <em>Vetëm domaini i emrit</em>, sajti shfaqet në këtë gjuhë kur adresa URL e hyrjes në sajt i referohet këtij domaini. Për gjuhën e parazgjedhur, kjo vlerë mund të lihet bosh. <strong>Kjo vlerë duhet të përfshijë një protokol si pjesë të vargut.</strong> <em>Shembull: duke specifikuar "http://shembull.al" ose "http://al.shembull.com" si domain i gjuhës për shqipen adresat URL rezultojnë në format "http://shembull.al/node" dhe "http://al.shembull.com/node", përkatësisht.</em>

en: Direction that text in this language is presented.
sq: Drejtimi në të cilin do të shfaqet teksti në këtë gjuhë.

en: The language %language (%code) already exists.
sq: Gjuha %language (%code) tashmë ekziston.

en: Invalid language code.
sq: Kod i pavlefshëm gjuhe.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
sq: Gjuha %language u krijua dhe tani mund të përdoret. Informacione më të hollësishme gjenden tek <a href="@locale-help">dritarja e dialogut të ndihmës</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
sq: Domaini dhe prefiksi i shtegut nuk duhet të caktohen në të njëjtën kohë.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
sq: Domaini (%domain) është i lidhur tashmë në një gjuhë (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
sq: Vetëm gjuha e paracaktuar mund të ketë vlera boshe tek domaini dhe prefiksi i shtegut.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
sq: Prefiksi (%prefix) është i lidhur tashmë në një gjuhë (%language).

en: The English language cannot be deleted.
sq: Gjuha angleze nuk mund të fshihet.

en: The default language cannot be deleted.
sq: Gjuha e paracaktuar nuk mund të fshihet.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
sq: Fshirja e një gjuhe do të fshijë të gjithë përkthimet përkatëse të interfaqes, dhe postimet e bëra në atë gjuhë do të caktohen si të pavarura nga gjuha (neutrale). Ky veprim nuk mund të kthehet.

en: Path prefix only.
sq: Vetëm prefiksi i shtegut.

en: Path prefix with language fallback.
sq: Prefiksi i shtegut me gjuhën rezervë.

en: Domain name only.
sq: Vetëm emri i domainit.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
sq: Zgjidh mekanizmin e përdorur për të përcaktuar gjuhën e prezantimit të sajtit. <strong>Ndryshimi i këtij opsioni mund të ndërpresë të gjithë URLtë në hyrje prandaj duhet përdorur me kujdes në një mjedis prodhimi.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
sq: Konfigurimi i negocimit të gjuhës u ruajt.

en: English (built-in)
sq: Anglisht (integruar)

en: String contains
sq: Vargu përmban

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
sq: Lëre bosh për të shfaqur të gjitha vargjet. Kërkimi ndikohet nga ndryshimi gërma të mëdha/vogla.

en: English (provided by Drupal)
sq: Anglisht (ofruar nga Drupal)

en: Search in
sq: Kërko në

en: Both translated and untranslated strings
sq: Vargjet e përkthyera dhe të papërkthyera

en: Only translated strings
sq: Vetëm vargjet e përkthyera

en: Only untranslated strings
sq: Vetëm vargjet e papërkthyera

en: Limit search to
sq: Kufizo kërkimin në

en: All text groups
sq: Të gjithë grupet e teksteve

en: Languages not yet added
sq: Gjuhët që nuk janë shtuar akoma

en: Import translation
sq: Importo përkthimin

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
sq: Një skedar Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
sq: Importo në

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
sq: Zgjidhni gjuhën nën të cilën do të shtohen përkthimet. Nëse zgjidhni një gjuhë akoma të pakonfiguruar, ajo gjuhë do të shtohet.

en: Text group
sq: Grup tekstesh

en: Imported translations will be added to this text group.
sq: Përkthimet e importuara do të shtohen tek ky grup tekstesh.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
sq: Vargjet tek skedari i ngarkuar zëvendësojnë ekzistueset, të rejat do të shtohen

en: Existing strings are kept, only new strings are added
sq: Vargjet ekzistueset do të ruhen, vetëm vargjet e reja do të shtohen

en: The language %language has been created.
sq: Gjuha %language është krijuar.

en: Export translation
sq: Eksporto përkthimin

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
sq: Zgjidh gjuhën që dëshiron të eksportosh në formatin Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
sq: Gjenero një skedar Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) me të gjitha vargjet nga baza lokale e të dhënave të Drupal.

en: String not found.
sq: Vargu nuk u gjet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sq: Vargu i shtuar përmban HTML të ndaluar: %string

en: The string has been saved.
sq: Vargu u ruajt.

en: The string has been removed.
sq: Vargu u largua.

en: The language selected for import is not supported.
sq: Gjuha e zgjedhur për importim nuk suportohet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sq: Skedarit të përkthimeve %filename mesa duket i mungon header apo është i keqformuar.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
sq: Përkthimi u importua me sukses. U krijuan %number vargje të reja të përkthyera, %update vargje u përditësuan dhe %delete vargje janë fshirë.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: i pamundur analizimi i formulës së shumësit.

en: Importing interface translations
sq: Duke importuar përkthimet e interfaqes

en: Starting import
sq: Duke filluar importin

en: Error importing interface translations
sq: Gabim gjatë importimit të përkthimeve të interfaqes

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sq: Tentimet e dërgimit të një vargu përkthimi me HTML të ndaluar: %string

en: The %language language (%code) has been created.
sq: Gjuha %language (%code) është krijuar.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sq: U importua %file në %locale: %number vargje të reja u shtuan, %update u përditësuan dhe %delete u hoqën.

en: Exported %locale translation file: %filename.
sq: U eksportua skedari i përkthimit %locale: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
sq: U eksportua skedari i përkthimit: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sq: U përditësua skedari i përkthimeve JavaScript për gjuhën %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sq: U krijua skedarë i përkthimeve JavaScript për gjuhën %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
sq: Skedari i përkthimeve JavaScript për gjuhën %language u hoq, pasi aktualisht nuk ekzistojnë përkthime në atë gjuhë.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sq: U shfaq një gabim gjatë krijimit të skedarit të përkthimeve JavaScript për gjuhën %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
sq[0]: Një varg i përkthyer është shpërfillur pasi që përmban HTML të ndaluar.
sq[1]: @count vargje të përkthyera janë shpërfillur pasi që përmbajnë HTML të ndaluar.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
sq[0]: U importua një file me përkthime për modulët e rinj të instaluar.
sq[1]: U importuan @count file me përkthime për modulët e rinj të instaluar.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
sq[0]: U importua një file me përkthime për modulët e aktivizuar.
sq[1]: U importuan @count file me përkthime për modulët e aktivizuar.

en: Afrikaans
sq: Afrikane

en: Assamese
sq: Asameze

en: Azerbaijani
sq: Azerbaixhani

en: Belarusian
sq: Bjellorusisht

en: Tibetan
sq: Tibetiane

en: Breton
sq: Bretone

en: Bosnian
sq: Bosnjake

en: Old Slavonic
sq: Sllave e vjetër

en: Welsh
sq: Galeze

en: Maldivian
sq: Malidiviane

en: Estonian
sq: Estonisht

en: Basque
sq: Baske

en: Persian
sq: Persiane

en: Frisian
sq: Friziane

en: Irish
sq: Irlandeze

en: Armenian
sq: Armenisht

en: Icelandic
sq: Islandeze

en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

en: Greenlandic
sq: Grenlandeze

en: Cambodian
sq: Kamboxhiane

en: Kannada
sq: Kanadeze

en: Kurdish
sq: Kurde

en: Latin
sq: Latinishte

en: Luxembourgish
sq: Luksemburgeze

en: Laothian
sq: Laotiane

en: Latvian
sq: Letonisht

en: Macedonian
sq: Maqedonisht

en: Mongolian
sq: Mongoliane

en: Moldavian
sq: Moldaviane

en: Maltese
sq: Malteze

en: North Ndebele
sq: Ndebele e veriut

en: Norwegian Bokmål
sq: Norvegjeze Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sq: Norvegjeze Nynorsk

en: South Ndebele
sq: Ndebele e Jugut

en: Portuguese, Portugal
sq: Portugeze, Portugali

en: Portuguese, Brazil
sq: Portugeze, Brazil

en: Serbo-Croatian
sq: Serbo-Kroate

en: Slovenian
sq: Sllovene

en: Albanian
sq: Shqip

en: Serbian
sq: Sërbisht

en: Sudanese
sq: Sudaneze

en: Turkmen
sq: Turkmenisht

en: Ukrainian
sq: Ukrahinase

en: Uzbek
sq: Uzbeke

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: Chinese, Simplified
sq: Kineze e thjeshtuar

en: Chinese, Traditional
sq: Kineze Tradicionale

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
sq: I pamundur dërgimi i e-mail. Nëse problemi përsëritet, vihu në kontakt me administratorin e sitit.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
sq: Gabim gjatë dërgimit të mesazhit mail (nga %from tek %to).

en: Operating in off-line mode.
sq: Funksionim në modalitet jashtë linje.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
sq: Rikrijimi i menu router dështoi - disa pozicione mund të mos funksionojnë me korrektësi.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
sq: Moduli %module është pjesë e një riferimenti rrethor. Kjo nuk suportohet dhe nuk mund të aktivizohet.

en: sort icon
sq: ikona renditjes

en: sort ascending
sq: renditje në ngjitje

en: sort descending
sq: rendit në zbritje

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
sq: Gabimet në vijim duhet të korrigjohen para se të mund të vazhdoni me proçesin e instalimit

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
sq: Gabimi në vijim duhet të korrigjohet para se të mund të vazhdoni me proçesin e instalimit

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
sq: Kontrollo mesazhet e gabimit dhe <a href="!url">provo përsëri</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
sq: Paralajmërimet në vijim të instalimit duhen rishikuar me kujdes

en: The following installation warning should be carefully reviewed
sq: Paralajmërimi në vijim i instalimit duhet rishikuar me kujdes

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sq: Mesazhet paralajmërues të instalimit në vijim duhet të rishikohen me kujdes, por shpeshherë mund të shpërfillen pa problem

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sq: Mesazhi paralajmërues të instalimit në vijim duhet të rishikohet me kujdes, por shpeshherë mund të shpërfillet pa problem

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
sq: Libraria PCRE në instalimin tuaj PHP është e vjetër. Kjo do të shkaktojë probleme kur të trajtohen tekste Unicode. Nëse jeni duke përdorur PHP 4.3.3 ose të mëvonshme, sigurohuni që jeni duke përdorur librarinë PCRE të afruar nga PHP. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, PCRE</a> për informacione të tjera.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sq: Operacionet mbi frazat Unicode emulohen në bazë të best-effort. Instalo <a href="@url">ekstensionin PHP mbstring</a> për suportin e përmirësuar Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i mbingarkimit të multibyte string në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.func_overload</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i konvertimit të string input në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.encoding_translation</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i konvertimit të string input në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.http_input</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i konvertimit të string output në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.http_output</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Standard PHP
sq: PHP standart

en: PHP Mbstring Extension
sq: Shtojca PHP Mbstring

en: Unicode library
sq: Libraria Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
sq: I pamundur konvertimi i kodifikimit XML %s në UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
sq: Kodifikim %s i pasuportuar. Instalo iconv, GNU recode ose mbstring për PHP.

en: Parse error. Not well formed
sq: Gabim analizimi. Formuar në menyrë të pavlefshme

en: Parse error. Request not well formed.
sq: Gabim analizimi. Kërkesë e formuar në menyrë të pavlefshme.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
sq: Gabim në server. XML-RPC e pavlefshme. Kërkesa duhet të jetë një methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
sq: Gabim shërbimi. Metoda e kërkuar @methodname nuk është specifikuar.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
sq: Gabim shërbimi. Numër i gabuar parametrash të metodës.

en: Server error. Invalid method parameters.
sq: Gabim shërbimi. Parametra metode të pavlefshëm

en: Server error. Requested function @method does not exist.
sq: Gabim shërbimi. Funksioni i kërkuar @method nuk ekziston.

en: Invalid syntax for system.multicall.
sq: Sintaksë e gabuar për system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
sq: Thirrjet ripërsëritëse tek system.multicall janë të ndaluara.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
sq: Gabim shërbimi. Firma e metodës së kërkuar @methodname nuk specifikohet.

en: Unspecified error
sq: Gabim i papërcaktuar

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
sq: U ndesh një gabim. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
sq: U ndesh një gabim. 
    @uri
    (asnjë informacion në dispozicion).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
sq: U verifikua një gabim HTTP @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
sq: Emri i burimit (ose emri i sitit web që vë në dispozicion burimin).

en: Categorize news items
sq: Kategorizo elementët e lajmeve

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
sq: Një burim i quajtur %feed ekziston. Shkruaj një titull të veçantë.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të hiqni të gjithë elementët nga burimi %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
sq: Një listë me etiketa HTML, ndarë me hapësira, që lejohen në përmbajtjen e elementëve të feed. (Etiketat në këtë listë nuk do të hiqen nga Drupal.)

en: Category selection type
sq: Menyra e zgjedhjes së kategorive

en: checkboxes
sq: kuti zgjedhjeje

en: multiple selector
sq: zgjedhës shumëfish

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
sq: Lloji i interfaqes së zgjedhjes së kategorisë shfaqur tek faqet e kategorizimit. Kutizat janë më të thjeshta për tu përdorur, një zgjedhës shumëfish është më i përshtatshëm për të punuar me një numër të madh kategorish.

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sq: Me mijra site (mbi të gjitha me lajme e ditarë) publikojnë lajmet e fundit apo diskutime nën formën e burimeve, duke përdorur formate të standartizuar bazuar në XML. Formatet e shfrytëzueshëm nga agreguesi përfshijnë <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> dhe <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
sq: Më poshtë janë renditur burimet aktivë dhe <a href="@addfeed">mund të shtohen burime të rinj</a>. Për çdo burim mund të aktivizohet blloku <em>elementët e fundit</em> nga <a href="@block">faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
sq: Shto një burim në formatin RSS, RDF ose Atom. Një burim mund të ketë vetëm një konfigurim.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
sq: Kategoritë i japin mundësinë elementëve të burimeve të ndryshëm të grupohen së bashku. Për shembull, disa burime që diskutojnë në lidhje me sportet mund t'i takojnë një kategorie të quajtur <em>Sporte</em>. Elementët e burimit mund të grupohen automatikisht (duke zgjedhur kategorinë kur krijohet apo ndryshohet një burim) ose në menyrë manuale (me anë të faqes <em>Kategorizo</em> që gjendet tek lista e elementëve të burimit). Çdo kategori ka faqen e saj përkatëse dhe një bllok përkatës.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
sq: Konfiguro se çfarë përmbajtje siti juaj agregon nga site të tjerë, sa herë e kontrollon, dhe se si kategorizohet.

en: Update items
sq: Rifresko elementët

en: Edit feed
sq: Ndrysho burimin

en: No blocks in this region
sq: Asnjë bllok në këtë sektor

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
sq: Blloqet janë kuti me përmbajtje që shfaqen në një zonë apo sektor të një faqe web. Tema e paracaktuar Garland, për shembull, implementon sektorët "left sidebar" (shtylla anësore e majtë), "right sidebar" (shtylla anësore e djathtë), "content" (përmbajtja), "header" (kreu i faqes) dhe "footer" (fundi i faqes), dhe një bllok mund të shfaqet në secilën prej këtyre zonave. <a href="@blocks">Faqja e administrimit të blloqeve</a> afron një interfaqe drag-and-drop për t'i caktuar një bllok një sektori dhe për të kontrolluar renditjen e blloqeve në sektorë.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
sq: Megjithëse blloqet zakonisht krijohen automatikisht nga modulët (si blloku <em>Identifikimi i përdoruesit</em>, për shembull), administratorët mund gjithashtu të përcaktojnë blloqe custom (të personalizuar). Blloqet e personalizuar kanë një titull, një përshkrim dhe një trup. Trupi i bllokut mund të jetë i madh sipas dëshirës, dhe mund të mbajë përmbajtje të çfarëdolloj <a href="@input-format">formati input</a> në dispozicion.

en: When working with blocks, remember that:
sq: Kur punon me blloqet, ki parasysh që:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
sq: meqenëse jo të gjitha temat implementojnë të njëjtat zona, ose shfaqin në të njëjtën menyrë zonat, blloqet vendosen në bazë të vetë temës.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
sq: blloqet e çaktivizuar, ose blloqe jashtë një sektori, nuk do të shfaqen asnjëherë.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
sq: kur të jetë aktivizuar moduli "throttle", blloqet nën kontrollin e valvolës (blloqet me kutizën <em>Kufizuesi</em> të zgjedhur) do të fshihen nëse serveri i nënshtrohet një ngarkese të madhe pune.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
sq: blloqet mund të konfigurohen për të qenë të dukshëm vetëm në disa faqe të caktuara.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
sq: blloqet mund të konfigurohen për të qenë të dukshëm vetëm kur plotësohen disa kushte të veçantë.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
sq: blloqet mund të konfigurohen për të qenë të dukshëm vetëm për disa role të caktuar përdoruesish.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
sq: kur administratorët e lejojnë, disa blloqe të veçantë mund të aktivizohen ose çaktivizohen nga vetë përdoruesi duke përdorur faqen <em>Profili i përdoruesit</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
sq: disa blloqe dinamikë, sikurse ato që krijohen nga modulët, do të shfaqen vetëm disa faqe të caktuara.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
sq: Për informacione të hollësishme, lexo manualin në linjë, zëri <a href="@block">Moduli i blloqeve</a>.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
sq: Kjo faqe afron një interfaqe drag-and-drop për të caktuar një bllok tek një sektor dhe për të kontrolluar renditjen e blloqeve në sektor. Për t'i ndryshuar një blloku sektorin apo renditjen, përdor dorezën "tërhiq-dhe-lësho" nën kollonën <em>Blloku</em> dhe tërhiq bllokun tek pozicioni i ri në listë. (Mbaj shtypur pulsantin dhe lëviz mouse derisa ikona e kursorit të jetë në formën e një dore të mbyllur.) Meqenëse jo të gjitha temat afrojnë të njëjtat zona, apo shfaqin në të njëjtën menyrë zonat, pozicioni i blloqeve mund të ndryshojë në varësi të temës në përdorim. Mos harro që ndryshimet e kryera nuk do të ruhen deri sa të mos keni klikuar tek pulsanti <em>Ruaj blloqet</em> në pjesën e poshtme të faqes.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
sq: Për të zvogëluar përdorimin e CPU, trafikun në databazë apo për të mos kapërcyer kapacitetin e linjës, blloqet mund të çaktivizohen gjatë çasteve me trafik tepër të lartë duke zgjedhur kutizat përkatëse të <em>kufizuesit</em>. Konfiguro kufijtë e kufizuesit tek <a href="@throttleconfig">faqja e konfigurimit të kufizuesit</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
sq: Kliko tek lidhja përkatëse <em>konfigurimi</em> për të konfiguruar emrin dhe rregullimet e dukshmërisë së çdo blloku. Përdor <a href="@add-block">faqen shto një bllok</a> për të krijuar një bllok të personalizuar.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
sq: Përdor këtë faqe për të krijuar një bllok të ri të personalizuar. Blloqet e rinj në menyrë të paracaktuar janë të çaktivizuar dhe duhet të vendosen në një sektor nga <a href="@blocks">faqja e administrimit të blloqeve</a> që të jenë të dukshëm.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
sq: Blloku %info i është caktuar një sektori të pavlefshëm %region prandaj është çaktivizuar.

en: JavaScript List Form
sq: Moduli lista JavaScript

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
sq: Ndryshimet tek këto blloqe nuk do të ruhen derisa të mos jetë klikuar pulsanti <em>Ruaj blloqet</em>.

en: Post new blog entry.
sq: Shto një shkrim të ri në ditar.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
sq: Nuk ke të drejtë të shkruash në ditar.

en: You have not created any blog entries.
sq: Nuk ke krijuar asnjë zë në ditar.

en: !author has not created any blog entries.
sq: !author nuk ka krijuar asnjë zë në ditar.

en: Create new blog entry.
sq: Krijo një zë të ri në ditar.

en: No blog entries have been created.
sq: Nuk është krijuar asnjë zë në ditar.

en: Blog entry
sq: Zë ditari

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
sq: Një <em>zë ditari</em> është një artikull në një ditar në linjë, ose <em>blog</em>.

en: View recent blog entries
sq: Shfaq elementët e fundit të shtuar në ditar

en: Read !username's latest blog entries.
sq: Lexo elementët e fundit shtuar në ditarin e !username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
sq: Moduli blog u jep mundësinë përdoruesve të regjistruar të mbajnë një ditar në linjë ose <em>blog</em>. Ditarët përbëhen nga <em>zëra ditari</em> të veçantë që zakonisht shfaqen të renditur sipas datës së krijimit.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
sq: Eziston një element menuje (opsional) <em>Blogs</em>, shtuar tek menu e lundrimit, që shfaq të gjithë ditarët në dispozicion në sit dhe një zë <em>Ditari im</em> që shfaq elementë ditaro të publikuar nga përdoruesi aktual. Zëri <em>Zë ditari</em> që gjendet nën <em>Krijo përmbajtje</em> mundëson krijimin e zërave të rinj në ditar.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sq: Çdo zë ditari shfaqet si një lidhje automatike me ditarë të tjerë të krijuar nga i njëjti përdorues. Në menyrë të paracaktuar, shkrimet në ditar lejojnë komentet dhe publikohen automatikisht në faqen kryesore të sitit. Moduli i blog krijon edhe një bllok <em>Dërgimet e fundit në ditar</em> që mund të aktivizohet tek <a href="@blocks">Faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
sq: Duke përdorur modulin 'agreguesi' një ikonë <em>shtoje në ditar</em> shtohet automatikisht pranë bllokut të <em>zërat e fundit</em> të një feed. Duke klikuar tek kjo ikonë, krijohet një <em>zë në ditar</em> me një titull (titulli i zërit të feed) dhe një tekst (një lidhje me burimin tek siti i preardhjes dhe përmbajtje përshkuese e përshtatshme për përdorim në një citim). Autorët e ditarëve mund të përdorin këtë funksion për të komentuar me lehtësi shkrimet me interes që shfaqen tek burimet e agreguar nga site të tjerë. Për të përdorur këtë funksion, <a href="@modules">aktivizo</a> modulin 'agreguesi', <a href="@feeds">shto dhe konfiguro</a> një burim nga një sit tjetër dhe <a href="@blocks">përcakto pozicionin</a> e bllokut <em>zëra të rinj</em> të feed.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin në linjë, zëri përkatës i <a href="@blog">Moduli i blog</a>.

en: !username's blog
sq: ditari i !username

en: Read the latest blog entries.
sq: Lexo shkrimet e fundit në ditar.

en: create blog entries
sq: krijon zë ditari

en: delete own blog entries
sq: fshin materialet personalë në ditarë

en: delete any blog entry
sq: fshin çdo material në ditarë

en: edit own blog entries
sq: ndryshon materialet personalë në ditarë

en: edit any blog entry
sq: ndryshon çdo material në ditarë

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
sq: Aktivon mbajtjen me lehtësi dhe në menyrë të rregullt të përditësuar faqet web apo ditarët e përdoruesit.

en: Allowed book outline types
sq: Llojet e lejuara për strukturën e librave

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes që përdoruesit me të drejtën %add-perm mund të shtojnë tek gjerarkia e librit. Përdoruesit me të drejtën %outline-perm mund të shtojnë çdo lloj përmbajtje.

en: Default child page type
sq: Lloji i paracaktuar i faqes bijë

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sq: Lloji i përmbajtjes për lidhjen %add-child duhet të jetë një prej të zgjedhurve si lloj i lejuar strukture libri.

en: Save book pages
sq: Ruaj faqet e librit

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sq: Ky libër është ndryshuar nga një përdorues tjetër, ndryshimet nuk do të ruhen.

en: Title changed from %original to %current.
sq: Titulli është ndryshuar nga %original në %current.

en: Updated book %title.
sq: Libri %title u rifreskua.

en: book: updated %title.
sq: libri: u përditësua %title.

en: Update book outline
sq: Rifresko strukturën e librit

en: Remove from book outline
sq: Hiq nga struktura e librit

en: No changes were made
sq: Nuk është kryer asnjë ndryshim

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sq: Materiali ju shtua librit të zgjedhur. Tani duhet të përcaktoni pozicionin e tij në lidhje me faqet e tjera.

en: The book outline has been updated.
sq: Struktura e librit u përditësua.

en: There was an error adding the post to the book.
sq: Gabim gjatë shtimit të materialit në libër.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sq: %title ka faqe bijë përkatëse, që do të riorganizohen automatikisht për të ruajtur lidhjen e tyre me librin. Për të rikrijuar gjerarkinë (sikurse ishte përpara heqjes së kësaj faqeje), %title mund të shtohet përsëri duke përdorur butonin Struktura dhe çdo faqe përkatëse duhet të riorganizohet në menyrë manuale.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sq: %title mund të rishtohet në gjerarki duke përdorur butonin Struktura.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sq: Je i sigurt që dëshiron të heqësh %title nga gjerarkia e librit?

en: The post has been removed from the book.
sq: Përmbajtja u hoq nga libri.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sq: Shfaq një version të përshtatshëm për printim të kësaj faqeje dhe nën-faqeve të saj.

en: Show block on all pages
sq: Shfaq bllokun të gjitha faqet

en: Show block only on book pages
sq: Shfaq bllokun vetëm tek faqet e librave

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sq: Nëse është zgjedhur <em>Shfaq bllokun në të gjitha faqet</em>, blloku do të përmbajë menu të auto-krijuara për të gjithë librat e sitit. Nëse është zgjedhur <em>Shfaq bllokun vetëm tek faqet e librave</em>, blloku do të përmbajë vetëm një menu korresponduese me librin e faqes së hapur. Në këtë rast, nëse faqja aktuale nuk është një faqe libri, nuk do të shfaqet asnjë bllok. <em>Rregullimet e dukshmërisë në varësi të faqes</em> ose rregullime të tjera në lidhje me shfaqjen mund të përdoren për të shfaqur në menyrë të seleksionuar këtë bllok.

en: This is the top-level page in this book.
sq: Kjo është faqja e nivelit të parë për këtë libër.

en: No book selected.
sq: Nuk është zgjedhur asnjë libër.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sq: Faqja prind në libër. Thellësia maksimum e një libri dhe të gjitha faqeve të tij është !maxdepth. Disa prej faqeve në librin e zgjedhur nuk mund të përdoren si prindër nëse duke i zgjedhur tejkalohet ky kufi.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sq: %title bën pjesë në strukturën e një libri dhe ka faqe bijë përkatëse. Nëse vazhdoni me fshirjen, faqet bijë do të riorganizohen në menyrë automatike.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
sq: Moduli i librave përdoret për të krijuar hipertekste shumë faqësh si udhërrëfyes të materialeve të sitit, manualë, e Pyetje të Shpeshta (FAQ) të strukturuar. I jep mundësinë një dokumenti të ketë kapituj, seksionë, nën-seksionë, etj. Autorët me të drejtat e duhura mund të shtojnë faqe tek një libër i shkruar në bashkëpunim me të tjerë, duke i vendosur nën një dokument ekzistues duke i shtuar në menunë e tabelës së përmbajtjes.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
sq: Librat kanë elementë lundrimi shtesë në fund të çdo faqe, për të lëvizur në brendësi të tekstit. Këto lidhje çojnë tek faqet <em>paraardhëse</em> e <em>pasardhëse</em> dhe tek niveli </em>mbi</em> faqen e hapur në strukturën e librit. Elementë të tjerë lundrimi mund të shtohen duke aktivizuar <em>bllokun e lundrimit të librit</em> tek <a href="%admin-block">faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin lidhjen <em>version i përshtatshëm për printim</em> e dukshme në fund të një faqe libri për të gjeneruar një paraqitje të përshtatshme për printimin e faqes dhe nën-seksioneve të saj.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
sq: Përdoruesit me të drejtën e <em>administrimit të strukturës së librave</em> mund të shtojnë një material të çdo lloj përmbajtjeje në një libër, duke zgjedhur librin e duhur kur shkruajnë ose duke përdorur interfaqen në dispozicion tek butoni <em>struktura</em> e dërgimit.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
sq: Administratorët mund të shohin listën me të gjithë librat tek <a href="@admin-node-book">faqja e administrimit të librave</a>. Faqja e <em>Strukturës</em> për çdo libër lejon ndryshimin apo riorganizimin e titujve të seksioneve.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në-linjë, zëri <a href="@book">Moduli i librave</a>.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sq: Moduli 'book' afron një menyrë për të organizuar një koleksion dërgimesh të lidhura, njohur në menyrë të përgjithshme si libër. Kur vizitohen, këto dërgime shfaqin automatikisht lidhje me faqet e ngjitura të librit, duke krijuar kështu një sistem të thjeshtë shfletimi për krijimin dhe revizionimin e përmbajtjes së strukturuar.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
sq: Funksioni i strukturës ju jep mundësinë të shtoni faqe tek <a href="@book">gjerarkia e librit</a>, sikurse lëvizjen e tyre në gjerarki ose të <a href="@book-admin">riorganizoni krejt një libër</a>.

en: create new books
sq: krijo libra të rinj

en: access printer-friendly version
sq: ka hyrje tek versioni i përshtatshëm për printim

en: Re-order book pages and change titles
sq: Ri-rendit faqet e librit dhe ndrysho titujt

en: Book page
sq: Faqe libri

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
sq: Një <em>faqe libri</em> është një faqe me përmbajtje, e organizuar në një koleksion zërash të ngjashëm në menyrë të përgjithshme njohur si një <em>book (libër)</em>. Një <em>faqe libri</em> shfaq automatikisht lidhjet me faqet ngjitur, duke afruar një sistem të thjeshtë shfletimi për të organizuar dhe rishikuar përmbajtjet e strukturuara.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
sq: I jep mundësinë përdoruesve të organizojnë faqet e sitit si gjerarki ose si strukturë.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
sq: Moduli 'color' i jep mundësinë administratorit të sitit të ndryshojë skemën e ngjyrave të disa prej temave grafike në menyrë të shpejtë e të thjeshtë. Megjithëse jo të gjitha temat suportojnë modulin 'color', si Garland (tema e paracaktuar) ashtu dhe Minnelli janë projektuar për të shfrytëzuar funksionet e tij. Duke përdorur modulin 'color' me një temë të përshtatshme, mund të ndryshihet me lehtësi ngjyra e lidhjeve, sfondet, teksti dhe elementë të tjerë të temës. Moduli 'color' ka nevojë që <a href="@url">metoda për shkarkimin e dokumentëve</a> të jetë publike.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
sq: Duhet patur parasysh që moduli 'color' ruan një kopje të fletëve të stilit tek directory e file. Kjo do të thotë që nëse ndryshon në menyrë manuale një prej fletëve të stilit të temës, duhet të ruash përsëri rregullimet në lidhje me ngjyrat, edhe nëse nuk kanë pësuar ndryshime. Në këtë menyrë versioni i fletëve të stilit të gjeneruara nga moduli i ngjyrave rikrijohet duke përdorur versionin e ri të file orgjinal.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
sq: Për të ndryshuar rregullimet e ngjyrave për një temë të përshtatshme, zgjidh lidhjen përkatëse "konfiguro" të temës tek <a href="@themes">faqja e administrimit të temave</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
sq: Zgjedhësi i ngjyrave funksionon vetëm nëse <a href="@url">metoda e shkarkimit</a> të jetë publike.

en: Base color
sq: Ngjyra bazë

en: Header top
sq: Kreu sipër

en: Header bottom
sq: Kreu poshtë

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
sq: Nuk ka memorje të mjaftueshme në dispozicion të PHP për të ndryshuar skemën e ngjyrave të kësaj teme. Ju duhet të paktën %size më shumë. Kontrollo për informacione më të hollësishme <a href="@url">dokumentet e PHP</a>

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sq: Libraria GD për PHP është aktivura, por është kompliluar pa suportin për PNG. Për informacione në lidhje me menyrën e korrigjimit të problemit të mësipërm vizito <a href="@url">dokumentet për figurat në PHP</a>.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
sq: U jep mundësinë përdoruesve të ndryshojnë skemën e ngjyrave të disa temave.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
sq: Moduli i komenteve i jep mundësinë vizitorëve të komentojnë shkrimet, duke krijuar tema përkatëse dikutimi. Çdo <a href="@content-type">lloj përmbajtje</a> mund të ketë <em>rregullimet e paracaktuara përkatëse të komenteve</em> caktuar në <em>Lexim/Shkrim</em> për të lejuar komentimin, ose <em>Çaktivizuar</em>, për të ndaluar komentet. Rregullimi i shfaqjes së komenteve dhe kontrolle të tjerë mund të personalizohen për çdo lloj përmbajtje (disa prej rregullimeve të paraqitjes janë të personalizueshme nga vetë përdoruesi).

en: Delete the selected comments
sq: Elemino komentet e zgjedhur

en: Allows users to comment on and discuss published content.
sq: Lejon përdoruesit të komentojnë dhe të diskutojnë materialin e publikuar.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sq: Shembull: 'përshtypje mbi sitin' ose 'informacione mbi produktin'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
sq: Kur shfaqen kategoritë, ato me peshë më të lehtë (më të vogël) rreshtohen para kategorive me peshë më të rëndë (më të madhe). Kategoritë me peshë të njëjtë shfaqen në renditje sipas alfabetit.

en: Contact form: category %category deleted.
sq: Formulari i kontaktit: kategoria %category u eleminua.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
sq: Formulari i kontakteve nuk është konfiguruar. <a href="@add">Shto një apo më shumë kategori</a> në forular.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
sq: Moduli 'contact' lehtëson komunikimin via e-mail, duke i dhënë mundësinë vizituesve të sitit të vihen në kontakt midis tyre (formulari i kontaktit personal), dhe duke afruar një menyrë të thjeshtë për t'i drejtuar mesazhet një grupi marrësish të përcaktuar nga administratori (<a href="@contact">faqja e kontakteve</a>). Duke ndjekur formularin, përdoruesit specifikojnë një subjekt, shkruajnë mesazhin e tyre, dhe (me dëshirë) marrin një kopje të mesazhit në adresën e tyre e-mail.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
sq: Formulari i kontaktit personal u jep mundësinë përdoruesve të kontaktohen via e-mail, duke mbajtur si private adresën e-mail të marrësve. Përdoruesit mund të aktivizojnë/çaktivizojnë formularin e kontaktit personal me anë të ndryshimeve tek faqja e tyre e <em>Profili i përdoruesit</em>. Nëse aktivizuar, një seksion <em>Kontakti</em> që çon tek formulari i kontaktit personal do të jetë në dispozicion në profilin e tyre të përdoruesit. Administratorët e sitit mund të futen tek të gjithë formularlt e kontaktit personal (edhe nëse janë të çaktivizuar). Seksioni <em>Kontakti</em> është i dukshëm vetëm me anë të shfaqjes së profilit të një përdoruesi tjetër (përdoruesit nuk shohin seksionin e tyre <em>Kontakti</em>).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
sq: <a href="@contact">Faqja e kontaktit</a> afron një formular të thjeshtë për vizituesit për të lënë komente, përshtypje, ose kërkesa të tjera. Mesazhet klasifikohen me anë të zgjedhjes së një kategorie nga lista e opsioneve të përcaktuar nga administratori; çdo kategori ka të përbashktën e saj të marrësve e-mail. Kategori të zakonshme për një sit profesional përfshijnë, për shembull, "Vlerësimi i sitit web" (mesazhet drejtohen për tek administratorët e sitit) dhe "Informacione mbi produktin" (mesazhet drejtohen tek anëtarët e repartit të shitjeve). Adresat aktuale e-mail të përcaktuara në një kategori janë të padukshme. Vetëm përdoruesit që i përkasin rolit me të drejtën e <em>hyrjes në formularin e kontaktit ana-e sitit</em> mund të futen tek <a href="@contact">faqja e kontaktit</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
sq: Është krijuar një lidhje me <a href="@contact">faqen e kontaktit</a> nga menu kryesore e <em>Lundrimit</em>, por është në menyrë të paracaktuar e çaktivizuar. Mund të krijohet e njëjta lidhje në një menu tjetër duke shtuar një zë menuje që të çon tek pozicioni "kontakti"

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
sq: Personalizo <a href="@contact">faqen e kontaktit</a> me informacione shtesë (si p.sh qyteti, adresa postale dhe numri i telefonit) duke përdorur <a href="@contact-settings">faqen e rregullimit të formularit të kontaktit</a>. <a href="@contact-settings">Faqja e rregullimeve</a> afron edhe opsione konfigurimi për numrin maksimum të dërgimeve me anë të formularit të kontaktit që një përdorues mund të kryejë në një orë, dhe gjëndjen e paracaktuar të formularit të kontaktit personal të përdoruesve.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
sq: Kjo faqe ju jep mundësinë të konfiguroni <a href="%form">formularin tuaj të kontaktit për brenda sitit</a>. Për këtë qëllim, shtoni një apo më shumë kategori. Mund të përcaktosh marrës të ndryshëm për çdo kategori për t'ia drejtuar mesazhet personave të ndryshëm. Për shembull, mund të dërgoni mesazhet me përshtypjet mbi sitin tek webmasteri dhe kërkesat për informacione në lidhje me prodhimet tek reparti i shitjes. Tek <a href="%settings">faqja e rregullimeve</a>, mund të personalizoni informacionet e shfaqur tek formulari i kontaktit. Mund të jetë e dobishme për të vënë në dispozicion informacione shtesë si adresa e postës dhe numri i telefonit.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
sq: Moduli contact gjithashtu shton një <a href="@menu-settings">zë menuje</a> (çaktivuar në menyrë të prezgjedhur) tek blloku i lundrimit.

en: Personal contact form
sq: Formular kontakti personal

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
sq: Lejon përdoruesit e tjerë t'ju kontaktojnë me anë të e-mail via <a href="@url">formularit tuaj personal të kontaktit</a>. Ki parasysh që adresa juaj e-mail nuk do të jetë publike për anëtarët e tjerë të komunitetit, vetëm përdoruesit e privilegjuar si p.sh. administratorët e sitit do të jenë në gjendje t'ju kontaktojnë, me përjashtim të rastit kur vendosni të mos aktivoni këtë funksion.

en: access site-wide contact form
sq: hyrje tek formulari i kontaktit për brenda sitit

en: administer site-wide contact form
sq: administron konfigurimin e sitit

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
sq: Krijo një formular kontakti dhe përcakto kategoritë për përdorimin e formularit.

en: Edit contact category
sq: Ndrysho kategorinë e kontaktit

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
sq: Aktivon përdorimin e formularëve të kontaktit, personal dhe për brenda sitit.

en: Discard log entries above the following row limit
sq: Elemino mesazhet e log më të vjetër se

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Numri maksimum i rreshtave për tu ruajtur në databazën e mesazheve. Mesazhet më të vjetër do të fshihen automatikisht. (Ka nevojë për një <a href="@cron">veprimtari mirëmbajtje kronike</a> të konfiguruar me korrektësi.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
sq: Moduli dblog monitoron sitin tuaj web, duke fotografuar ndodhitë e sistemit në një log të kontrollueshëm nga personeli i autorizuar në momentin e dëshiruar. Është i nevojshëm për administratorët e sitit që dëshirojnë një panoramë të shpejtë mbi veprimtaritë në sitin e tyre. Log regjistrojnë gjithashtu një sekuencë të ndodhive, prandaj mund të jenë të dobishëm për të diagnostikuar problemet e mundshme në sit.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
sq: Log i dblog është thjesht një listë e ndodhive të regjistruara që përmban të dhënat e përdorimit, rendimentin e funksionimit, gabimet, paralajmërimet dhe informacionet operative. Administratorët duhet të kontrollojnë rregullisht raportin e dblog për tu siguruar që siti i tyre është duke funksionuar si duhet.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo zërin e udhëzuesit në linjë në lidhje me <a href="@dblog">Modulin dblog</a>.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
sq: Moduli dblog monitoron sitin tuaj web, duke fotografuar ndodhitë e sistemit në një log i kontrollueshëm nga personeli i autorizuar në momentin e dëshiruar. Log i dblog është thjesht një listë e ndodhive të regjistruara që përmban të dhënat e përdorimit, cilësinë e funksionimit, gabimet, paralajmërimet dhe informacionet operative. Është tepër i rendësishëm kontrolli i raporteve të dblog në intervale të rregullt, pasi është rruga e vetme për të kuptuar se çfarë është duke ndodhur.

en: Database logging
sq: Regjistrimi i veprimtarisë (log) në bazën e të dhënave

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
sq: Rregullimet për regjistrimet në databazë të log të Drupal. Kjo është menyra më e zakonshme për site të vegjël apo të madhësisë së mesme në hosting të përbashkët. Mesazhet e log mund të shikohen nga faqet e administrimit.

en: Recent log entries
sq: Elementët e fundit shtuar në log

en: View events that have recently been logged.
sq: Shfaq ndodhitë e fundit të regjistruara.

en: Top 'page not found' errors
sq: Gabimet më të shpeshtë "faqja nuk u gjet"

en: View 'page not found' errors (404s).
sq: Shfaq gabimet "faqja nuk u gjet" (404).

en: Top 'access denied' errors
sq: Gabimet më të shpeshtë "ndalohet hyrja"

en: View 'access denied' errors (403s).
sq: Shfaq gabimet "ndalohet hyrja" (403).

en: Logs and records system events to the database.
sq: Regjistron veprimtarinë e sistemit në bazën e të dhënave.

en: All roles may use default format
sq: Të gjithë rolet mund të përdorin formatin e prezgjedhur

en: No roles may use this format
sq: Asnjë rol mund të përdorë këtë format

en: Set default format
sq: Cakto formatin e prezgjedhur

en: Default format updated.
sq: Formati i prezgjedhur u rifreskua.

en: Add input format
sq: Shto format shkrimi

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
sq: Të gjithë rolet për formatin e prezgjedhur duhen të jenë aktivuar dhe nuk mund të ndryshohen.

en: Specify a unique name for this filter format.
sq: Përcaktoni një emër të veçantë për këtë format filtrimi.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
sq: Zgjidh rolet që mund të përdorin këtë format. Ki parasysh që rolet me të drejtën e "administrimit të filtrave" mund të përdorin gjithmonë të gjithë formatet e filtrave.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
sq: Zgjidh filtrat që do të përdoren tek ky format filtri.

en: No guidelines available.
sq: Asnjë udhëzues në dispozicion.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
sq: Këto janë udhëzimet që përdoruesit mund të shohin për të dërguar shkrime duke përdorur këtë format shkrimi. Gjenerohen automatikisht nga rregullimet e filtrit.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
sq: Emrat e formatit të filtrave duhet të jenë të veçantë. Një format me emër %name ekziston.

en: Added input format %format.
sq: U shtua formati i input %format.

en: The input format settings have been updated.
sq: Rregullimet e formatit të input u rifreskuan.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni formatin e input %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
sq: Nëse keni përmbajtje që përdor këtë format shkrimi, do të kalohet automatikisht në formatin prezgjedhur të shkrimit. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: The default format cannot be deleted.
sq: Formati i prezgjedhur nuk mund të eleminohet.

en: Deleted input format %format.
sq: U eleminua formati i input %format.

en: Configure %format
sq: Konfiguro %format

en: No settings are available.
sq: Asnjë rregullim në dispozicion.

en: Rearrange %format
sq: Risistemo %format

en: The filter ordering has been saved.
sq: Renditja e filtrit u ruajt.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
sq: Moduli 'filter' u jep mundësinë administratorëve të konfigurojnë formatet e input të teksteve në përdorim në sit. Një format input-i prcakton elementët HTML, kodet dhe input të tjerë të lejuar si në përmbajtje ashtu dhe në komente, dhe është një karakteristikë thelbësore në mbrojtjen kundër shtimeve të dëmshme nga përdorues keqdashës. Dy formatet e input përfshirë si bazë janë <em>HTML i filtruar</em> (që lejon vetëm një nënbashkësi elementësh HTML të përcaktuar nga administratori) dhe <em>HTML i plotë</em> (që lejon bashkësinë e plotë të elementëve HTML). Formate input shtesë mund të krijohen nga një administrator.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
sq: Çdo format input-i përdor filtra për të trajtuar tekstin, dhe më shumë se një filtër i aplikojnë tekstit filtra të ndryshëm sipas një renditje të caktuar. Çdo filtër është projektuar për një qëllim preçiz dhe zakonisht shton, heq apo transformon elementët në brendësi të tekstit përpara se ky i fundit të shfaqet. Një filtër nuk ndryshon përmbajtjen aktuale të një mesazhi, por përkundrazi, e ndryshon në menyrë të përkohëshme para shfaqjes së tij. Një filtëer mund të heqë etiketat e paaprovuara HTML, për shembull, një tjetër mund të shtojë automatikisht HTML për të kthyer në të klikueshëm lidhjet në tekst.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin midis formateve të input në dispozicion kur krijojnë apo ndryshojnë përmbajtje. Administratorët mund të konfigurojnë çfarë formatesh input të jenë në dispozicion për çdo rol përdoruesi, dhe edhe të caktojnë format e prezgjedhur për tu përdorur. Administratorët mund të krijojnë formate të rinj.  Çdo format input mund të konfigurohet për të përdorur një zgjedhje filtrash.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo zërin e udhëzuesit në linjë <a href="@filter">Moduli 'Filter'</a>.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
sq: <em>Formatet e input</em> përcaktojnë një menyrë për të proçesuar tekstin e krijuar nga përdoruesi në Drupal. Çdo format input-i përdor filtra për të trajtuar tekstin, dhe më shumë se një filtër i aplikojnë tekstit filtra të ndryshëm sipas një renditje të caktuar. Çdo filtër është projektuar për një qëllim preçiz dhe zakonisht shton ose i heq elementë tekstit përpara se ky i fundit të shfaqet. Përdoruesit mund të zgjedhin midis formateve të input në dispozicion kur shtojnë përmbajtje.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin midis formateve të input në dispozicion kur krijojnë apo ndryshojnë përmbajtje. Administratorët mund të konfigurojnë çfarë formatesh input të jenë në dispozicion për çdo rol përdoruesi, dhe edhe të caktojnë format e prezgjedhur për tu përdorur. Administratorët mund të krijojnë formate të rinj.  Çdo format input mund të konfigurohet për të përdorur një zgjedhje filtrash.

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
sq: Çdo <em>filtër</em> kryen një ndryshim të veçantë tek input-i i përdoruesit, për shembull pastrimin e HTML-së së rrezikshme ose kthimi i adresave URL në lidhje të klikueshme. Zgjidh filtrat që dëshiron t'i aplikosh tekstit në këtë format input-i. Nëse sistemi ju njofton që disa prej filtrave janë duke shkaktuar konflikte në output, ju jepet mundësia e <a href="%order">resistemimit të tyre</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
sq: Nëse nuk arrini të gjeni rregullimet e një filtri të caktuar, fillimisht sigurohuni që keni aktivuar atë filter tek <a href="@url">skeda e filtrave</a>.</p>

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
sq: Për shkak të sistemit fleksibël të filtrimit, mund të ndodhë që të ndeshni në një situatë të tillë që një filtër të pengojë një tjetër filtër në kryerjen e funksionit të tij. Për shembull: një fjalë në një URL konvertohet në një term fjalori, para se adresa URL të mund të konvertohet në një lidhje të klikueshme. Nëse ndodh një rast i tillë, ju duhet të resistemoni rradhën me të cilën zbatohen filtrat.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sq: Filtrat zbatohen nga sipër - poshtë. Për të ndryshuar renditjen e filtrave, ndrysho vlerat në kollonën <em>Prioriteti</em> ose "zvarrit" filtrin në një pozicion tjetër në listë duke kryer drag-and-drop në kollonën <em>Emri</em> (Kap një dorezë duke klikuar e duke mbajtur të shtypur pulsantin e mouse ndërkohë që kryhet lëvizja midis ikonave). Duhet patur parasysh që ndryshimet nuk do të ruhen derisa të klikohet butoni <em>Ruaj konfigurimin</em> në fund të faqes.

en: Allowed HTML tags: @tags
sq: Tags e lejuar HTML: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
sq: 
    <p>Ky sit lejon përmbajtje në HTML. Nëse të mësosh krejt gjuhën HTML mund të të fusë frikën, të mësosh se si të përdorësh një numër të vogël të "tags" më të thjeshtë të HTML eshtë shumë e lehtë. Kjo tabelë afron shembuj për çdo tag në përdorim tek siti ynë.</p>
    <p>Për informacione të tjera shiko <a href="http://www.w3.org/TR/html/">Specifikat e HTML</a> e W3C ose përdor motorrin e preferuar të kërkimeve për të gjetur site të tjerë që shpjegojnë HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
sq: Spirancat përdoren për të krijuar lidhje me faqe të tjera.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sq: Në menyrë të prezgjedhur tags e ndërprerjes së rreshtit shtohen automatikisht, prandaj përdore këtë tag për të shtuar ndërprerje shtesë. Përdorimi i këtij tag është i vecantë pasi nuk përdoret me një çift hapje/mbyllje si të tjerët. Përdor simbolin shtesë " /" në brendësi të tag për të ruajtur komatibilitetin XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
sq: Tekst me ndërprerje rreshti <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sq: Në menyrë të prezgjedhur tags e paragrafit shtohen automatikisht, prandaj përdore këtë tag për të shtuar paragrafë shtesë.

en: Paragraph one.
sq: Paragrafi i parë.

en: Paragraph two.
sq: Paragrafi i dytë.

en: Strong
sq: Vënë në dukje

en: Emphasized
sq: Enfatizuar

en: Cited
sq: Citim

en: Coded text used to show programming source code
sq: Tekst kodi i përdorur për të shfaqur kodin burues të programeve

en: Coded
sq: Kod

en: Bolded
sq: Me të trasha

en: Italicized
sq: Korsiv

en: Superscripted
sq: I shkruar lart

en: <sup>Super</sup>scripted
sq: I shkruar <sup>lart</sup>

en: Subscripted
sq: I shkruar poshtë

en: <sub>Sub</sub>scripted
sq: I shkruar <sub>poshtë</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sq: <abbr title="Abbreviation">Shkur.</abbr>

en: Block quoted
sq: Citim blloku

en: Quoted inline
sq: Layout e citimit

en: Table header
sq: Kreu i tabelës

en: Table cell
sq: Qeli e tabelës

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sq: Listë e organizuar - përdor &lt;li&gt; në fillim të çdo zëri të listës

en: First item
sq: Zëri i parë

en: Second item
sq: Zëri i dytë

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sq: Listë e paorganizuar - përdor &lt;li&gt; në fillim të çdo zëri të listës

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sq: Listat përcaktuese janë të ngjashme me listat e tjera HTML. &lt;dl&gt; fillon listën përcaktuese, &lt;dt&gt; nis termin për tu përcaktuar dhe &lt;dd&gt; fillon përshkrimin e përcaktimit.

en: First term
sq: Termi i parë

en: First definition
sq: Përcaktimi i parë

en: Second term
sq: Termi i dytë

en: Second definition
sq: Përcaktimi i dytë

en: Subtitle three
sq: Nëntitulli tre

en: Subtitle four
sq: Nëntitulli katër

en: Subtitle five
sq: Nëntitulli pesë

en: Subtitle six
sq: Nëntitulli gjashtë

en: Tag Description
sq: Përshkrimi i tag

en: You Type
sq: Çfarë shkruan

en: You Get
sq: Çfarë shikon

en: No help provided for tag %tag.
sq: Asnjë ndihmë në dispozicion për tag %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
sq: 
    <p>Pjesa më e madhe e simboleve të pazakontë mund të shtohet direkt pa asnjë lloj problemi.</p>
    <p>Nëse ndeshni probleme, provo të përdorësh përcaktimin HTML të simboleve. Një shembull i zakonshëm mund të jetë &amp;amp; për simbolin komercial &amp;. Për listën e plotë shiko faqen e <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> HTML. Disa nga simbolet në dispozicion janë:</p>

en: Ampersand
sq: E komerciale

en: Quotation mark
sq: Thonjëzat

en: Character Description
sq: Përshkrimi i simbolit

en: No HTML tags allowed
sq: Tag HTML të palejuar

en: Lines and paragraphs break automatically.
sq: Rreshtat dhe paragrafët shkojnë automatikisht në krye.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
sq: Rreshtat dhe paragrafët njihen dhe organizohen automatikisht. Taget &lt;br /&gt; në krye, &lt;p&gt; paragraf dhe &lt;/p&gt; mbyllja e paragrafit shtohen automatikisht. Nëse paragrafët nuk njihen, thjesht shto nja dy rreshta bosh.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
sq: Adresat web dhe adresat e-mail konvertohen automatikisht në lidhje.

en: HTML filter
sq: Filtri HTML

en: HTML corrector
sq: Korrektuesi HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
sq: Jep mundësinë e përcaktimit të përdoruesve që mund të publikojnë HTML dhe çfarë elementësh duhen filtruar. Do të heqë edhe përmbajtje dëmprurëse si evente JavaScript, URL JavaScript dhe stile CSS nga elementët e lejuar.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
sq: Konverton ndërprerjen e rreshtit në tags HTML (p.sh. &lt;br&gt; dhe &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
sq: Kthen adresat web dhe e-mail në lidhje të klikueshme.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
sq: Ndreq në përmbajtje kodin e gabuar apo të paplotë HTML.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
sq: Si të trajtohen tag-et HTML në përmbajtjen e shtuar nga përdoruesi. Nëse vendoset tek "Hiq tags e palejuar", tag-et e rrezikshëm do të hiqen (shiko më poshtë). Nëse vendoset tek "Injoro tags", i gjithë kodi HTML do të shpërfillet dhe do të paraqitet ashtu si është shkruar.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
sq: Nëse është zgjedhur  "Hiq tags e palejuar", me dëshirë mund të zgjedhësh tag-et që nuk duhen hequr. Atributet e ndodhive Javascript hiqen gjithmonë.

en: Display HTML help
sq: Shfaq ndihmën mbi HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
sq: Nëse aktivohet, Drupal do të shfaqë një ndihmë të thjeshtë HTML tek propozimet e filtrimeve.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
sq: Konfiguron filtrimin e përmbajtjes së dërguar nga përdoruesit, përfshirë etiketat e lejuara HTML. Gjithashtu mundëson aktivizimin e filtrave vënë në dipozicion nga modulët.

en: Delete input format
sq: Elemino formatin e shkrimit

en: Compose tips
sq: Ndihmë në lidhje me krijimin

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
sq: Manaxhon filtrimin e përmbajtjes në përgatitje për ta shfaqur.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sq: Emri i forumit përdoret për të identifikuar diskutimet e ngjashme.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sq: Përshkrimi dhe linjat udhëzuese për diskutimet në brendësi të këtij forumi.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
sq: Forumet shfaqen në ngjitje renditur sipas peshës (forumet me të njëjtën peshë shfaqen sipas alfabetit).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sq: Emri i përmbajtësit përdoret për të identifikuar forumet e ngjashëm.

en: Description and guidelines for forums within this container.
sq: Përshkrimi dhe linjat udhëzuese për forumet në brendësi të këtij përmbajtësi.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
sq: Përmbajtësit shfaqen në ngjitje renditur sipas peshës (përmbajtësit me të njëjtën peshë shfaqen sipas alfabetit).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
sq: Duke eleminuar një forum apo përmbajtës do të eleminoni të gjithë nën-forumet. Për të eleminuar mesazhet në këtë forum, fillimisht shko tek <a href="@content">administrimi i përmbajtjes</a>. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
sq: Numri i mesazheve që një temë duhet të ketë për tu konsideruar e "nxehtë".

en: Default number of forum topics displayed per page.
sq: Numri i prezgjedhur i zërave për tu përfshirë në një burim.

en: Default display order for topics.
sq: Renditja e prezgjedhur e shfaqjes për temat.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
sq: Nuk ekzistojnë përmbajtës apo forume. Mund t'i shtoni tek faqet <a href="@container">shto përmbajtës</a> dhe <a href="@forum">shto forum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sq: Përmbajtësit zakonisht vendosen në nivelin më të lartë (root) të forumit tuaj por mund të vendosni dhe një përmbajtës në brendësi të një përmbajtësi apo forumi prind.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sq: Përmbajtësit zakonisht vendosen në nivelin më të lartë (root) të forumit tuaj por mund të vendosni dhe një përmbajtës në brendësi të një përmbajtësi apo forumi prind.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
sq: Moduli 'forum' të jep mundësinë e krijimit në sitin tënd të forumeve diskutimi të temëzuar sipas një argumenti të caktuar. Është i ngjashëm me një sistem plataforme mesazhesh si phpBB. Forumet janë tepër të dobishëm pasi u japin mundësinë anëtarëve të një komuniteti të diskutojnë argumente me njëri-tjetrin, diskutime që arkivohen për një konsultim të mëvonshëm. Zëri i menusë <a href="@create-topic">temë forumi</a> (nën <em>Krijo përmbajtje</em> tek menu e Lundrimit) krijon shkrimin e parë të një diskutimi apo teme.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
sq: Një diskutim paralel verifikohet kur përdoruesit kryejnë komente në një argument forumi (apo tek komente të tjerë në brendësi të asaj teme). Një temë forumi përfshihet në brendësi të një forumi, që mund të përmbajë shumë forume të ngjashëm apo të lidhur. Si përmbajtësit ashtu dhe forumet mund të kufizohen në brendësi të përmbajtësve apo forumeve të tjerë dhe të afrojnë një strukturë për tabelën e mesazheve. Duke projektuar me kujdes strukturën, është më e lehtë për përdoruesit të kërkojnë dhe komentojnë një temë të caktuar të forumit.

en: When administering a forum, note that:
sq: Gjatë administrimit të një forumi, ki parasysh që:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
sq: një temë forumi (me të gjithë komentet përkatëse) mund të lëvizet midis forumeve duke zgjedhur një forum tjetër kur ndryshohet/shkruhet një temë forumi.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sq: kur lëvizet një temë forumi midis forumeve, opsioni <em>Lër një kopje hije</em> krijon një lidhje tek forumi orgjinal me pozicionin e ri.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
sq: duke zgjedhur <em>Vetëm lexim</em> tek <em>Rregullimet e komenteve</em> kur ndryshohet një temë forumi do të bllokohen (ndalohen komentet e rinj) në diskutim.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sq: duke zgjedhur <em>Çaktivizuar</em> tek <em>Rregullimet e komenteve</em> kur ndryshohet një temë forumi do të fshihen (bëhen të padukshëm) të gjithë komentet ekzistues në dikutim dhe do të ndalohet shtimi i komenteve të rinj.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%forum">faqja Forume</a>.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
sq: Kjo faqe pasqyron një listë me forumet dhe përmbajtësit ekzistues. Përmbajtësit (me dëshirë) përmbajnë forume dhe forumet përmbajnë tema forumi (një temë forumi është një shkrim fillestar për një diskutim). Për të formuar një strukturë, si përmbajtësit ashtudhe forumet mund të vendosen në brendësi të përmbajtësve apo forumeve të tjerë. Për të risistemuar forumet dhe përmbajtësit, përdorni drag-and-drop tek kollona <em>Emri</em> dhe "zvarrisni" forumin apo përmbajtësin në një pozicion tjetër në listë. (Kapni një dorezë duke klikuar dhe mbajtur shtypur pulsantit e mouse ndërkohë që lëvizet midis ikonave). Mos harroni që ndryshimet nuk do të ruhen derisa të jetë klikuar tek butoni <em>Ruaj</em> në fund të faqes.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
sq: Përmbajtësit ju ndihmojnë në organizimin e forumeve. Detyra e një përmbajtësi është të grupojë, apo përmbledhë, forume të ngjashëm. Për shembull, një përmbajtës me emër "Ushqime" mund të përmbajë dy forume të quajtur "Fruta" dhe "Vegjetalë".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
sq: Një forum mbledh diskutime me lidhje, ndarë sipas temave. Për shembull, një forum i quajtur "Fruta" mund të përmbajë temat me emër "Mollë" dhe "Banane".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
sq: Këto rregullime mundësojnë rregullimin e shfaqjes së temave të forumit. Llojet e përmbajtjeve në dispozicion për shtim në brendësi të një forumi mund të zgjidhen duke ndryshuar <em>Llojet e përmbajtjes</em> tek <a href="@forum-vocabulary">faqja e fjalorit të forumit</a>.

en: Forum topic
sq: Tema e forumit

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
sq: Një <em>temë forumi</em> është shkrimi i parë tek një diskutim në forum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sq: Nuk ke të drejtë të shkruash në forum.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
sq: <a href="@login">Identifikohu</a> për të hapur një temë të re forumi.

en: delete own forum topics
sq: eleminon temat personale në forum

en: delete any forum topic
sq: eleminon çdo temë forumi

en: edit any forum topic
sq: ndryshon çdo temë forumi
