Drupal Developer (6.x-2.1) - en to el translation catalogue (339 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Pages
el: Σελίδες

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: List
el: Λίστα

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Access control
el: Έλεγχος πρόσβασης

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Comments
el: Σχόλια

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι ύλης

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: None
el: Κανένα

en: default
el: προεπιλογή

en: Test
el: Δοκιμή

en: Message
el: Μήνυμα

en: No log messages available.
el: Δεν υπάρχουν μηνύματα στο ημερολόγιο συστήματος.

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Comment form
el: Φόρμα σχολίου

en: User contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας χρήστη

en: Weight
el: Βάρος

en: Center
el: Κέντρο

en: Related terms
el: Σχετικοί όροι

en: Depth
el: Βάθος

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Back
el: Πίσω

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Help
el: Βοήθεια

en: username
el: όνομα λογαριασμού

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Top
el: Κορυφή

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Core
el: Πυρήνας

en: Views
el: Εμφανίσεις

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Path
el: Διαδρομή

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Menu
el: Μενού

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: results
el: αποτελέσματα

en: search
el: αναζήτηση

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Paths
el: Διαδρομές

en: User
el: Χρήστης

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Check
el: Επιταγή

en: status
el: κατάσταση

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Error
el: Σφάλμα

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: Node
el: Κόμβος

en: All
el: Όλες

en: Active
el: Ενεργό

en: Submit @name
el: Υποβολή: @name

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Override title
el: Παράκαμψη τίτλου

en: Bottom
el: Πυθμένας

en: Node links
el: Σύνδεσμοι για κόμβους

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Mission
el: Σκοπός

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Left sidebar
el: Αριστερή πλευρική ζώνη

en: Right sidebar
el: Δεξιά πλευρική ζώνη

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Input format
el: Μορφότυπος εισόδου

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Session ID
el: ID συνεδρίας

en: Node revision ID
el: ID αναθεώρησης κόμβου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary ID
el: ID λεξιλογίου

en: Term
el: Όρος

en: Term ID
el: ID όρου

en: Term name
el: Όνομα όρου

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Mode
el: Τρόπος

en: Normal
el: Κανονικό

en: active
el: ενεργός

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Up
el: Επάνω

en: Line
el: Γραμμή

en: Medium
el: Μέσο

en: System
el: Σύστημα

en: State
el: Κατάσταση

en: security
el: ασφάλεια

en: node
el: κόμβος

en: General
el: Γενικά

en: Now
el: Τώρα

en: All views
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: Other
el: Άλλο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Basic
el: Βασική

en: access content
el: πρόσβαση σε ύλη

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Role
el: Ρόλος

en: User login
el: Είσοδος

en: Log in
el: Είσοδος

en: String
el: Φράση

en: Case
el: Πεζά/κεφαλαία

en: Exists
el: Υπάρχει

en: Argument
el: Παράμετρος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: <All>
el: <Όλα>

en: Clone
el: Αντιγραφή

en: Down
el: Κάτω

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Order
el: Σειρά

en: Basic settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

en: Term description
el: Περιγραφή όρου

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Operation
el: Λειτουργία

en: Function
el: Λειτουργία

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Authoring information
el: Πληροφορίες σύνταξης

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Εισάγετε μία σελίδα ανά γραμμή ως μορφή διαδρομών του Drupal. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών: %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η κεντρική σελίδα.

en: Change
el: Αλλαγή

en: Edit term
el: Τροποποίηση όρου

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: update
el: ενημέρωση

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Your search yielded no results
el: Η αναζήτησή σας δεν έδωσε αποτελέσματα

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Publishing options
el: Επιλογές δημοσίευσης

en: First
el: Πρώτο

en: Query
el: Ερώτημα

en: Configure block
el: Ρύθμιση μπλοκ

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Negate
el: Αναίρεση

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Style
el: Στυλ

en: Missing
el: Μη διαθέσιμα

en: Permissions
el: Άδειες

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Testing
el: Δοκιμές

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: New
el: Δημιουργία

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: administer nodes
el: διαχείριση κόμβων

en: Loading...
el: Φορτώνει...

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Bold
el: Έντονα

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Simple
el: Απλό

en: Double
el: Διπλάσιο

en:  content
el:  ύλη

en: Menus
el: Μενού

en: Form
el: Φόρμα

en: Permission
el: Άδεια

en: Italic
el: Πλάγια

en: file system
el: σύστημα αρχείων

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: Loading
el: Φόρτωση

en: The directory %directory does not exist.
el: Ο φάκελος %directory δεν υπάρχει.

en: The directory %directory is not writable
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος, επειδή δεν έχει τα σωστά δικαιώματα πρόσβασης.

en: 1 user | @count users
el[0]: 1 χρήστης
el[1]: @count χρήστες

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: empty
el: άδειο

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
el: Η URL %url είναι λανθασμένη. Παρακαλούμε εισάγετε μια πλήρη διεύθυνση URL, όπως για παράδειγμα http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: !a comments per page
el: !a σχόλια ανά σελίδα

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Node content
el: Περιεχόμενου κόμβου

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Taxonomy vocabulary
el: Λεξιλόγιο ταξινομίας

en: Close window
el: Κλείσιμο παράθυρου

en: Deleted/missing node @nid
el: Διαγραμμένος/εξαφανισμένος κόμβος @nid

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: -n/a-
el: -μ/δ-

en: Found the @submit button
el: Βρέθηκε το κουμπί @submit

en: Failed to set field @name to @value
el: Αποτυχία να οριστεί το πεδίο @name με την τιμή @value

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.

en: No temporary directories to remove.
el: Δεν υπάρχουν προσωρινοί κατάλογοι προς διαγραφή.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
el: Εκτελεί δοκιμές μεταξύ του πυρήνα του Drupal και των ενεργοποιημένων μονάδων σας. Οι δοκιμές αυτές βοηθούν να εξασφαλίσετε ότι ο κώδικας στον ιστοτόπο σας λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
el: Σφάλμα επαλήθευσης, δοκιμάστε πάλι. Αν το σφάλμα εξακολουθήσει, απευθυνθείτε στο διαχειριστή του ιστοτόπου.

en: Or
el: Ή

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή του επιλεγμένου αρχείου %file, επειδή ο κατάλογος προορισμού %directory δεν είναι σωστά διευθετημένος.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του επιλεγμένου αρχείου %file, επειδή δεν υπάρχει αρχείο με αυτό το όνομα. Βεβαιωθείτε ότι δώσατε το σωστό όνομα αρχείου.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του επιλεγμένου αρχείου %file, επειδή υπάρχει ήδη ένα αρχείο με αυτό το όνομα στον προορισμό.

en: The selected file %file could not be copied.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του επιλεγμένου αρχείου %file.

en: The removal of the original file %file has failed.
el: Η διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου %file απέτυχε.

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Primary Key: Unique cache ID.
el: Πρωτεύων Κλειδί: Μοναδικό ID λανθάνουσας μνήμης.

en: Create @name
el: Δημιουργία @name

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
el: Προειδοποίηση ασφάλειας: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή του αρχείου .htaccess. Πρέπει να δημιουργήσετε ένα αρχείο .htaccess στον κατάλογο %directory που να περιέχει τις εξής γραμμές: <code>!htaccess</code>

en: No test results to display.
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα δοκιμής.

en: %message in %file on line %line.
el: %message στο αρχείο %file στη γραμμή %line.

en: 1 character | @count characters
el[0]: 1 χαρακτήρας
el[1]: @count χαρακτήρες

en: Created content type %type.
el: Δημιουργήθηκε ο τύπος ύλης %type.

en: User created with name %name and pass %pass
el: Δημιουργήθηκε χρήστης με όνομα %name και συνθηματικό %pass

en: Created permissions: @perms
el: Δημιουργήθηκαν οι άδειες: @perms

en: Invalid permission %permission.
el: Μη έγκυρη άδεια %permission.

en: Username field found.
el: Το πεδίο Όνομα χρήστη βρέθηκε.

en: Password field found.
el: Το πεδίο Συνθηματικό βρέθηκε.

en: !method @url returned @status (!length).
el: !method @url επέστρεψε @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
el: Βρέθηκε έγκυρη HTML στο "@path"

en: Parsed page successfully.
el: Η ανάλυση της σελίδας έγινε με επιτυχία.

en: Found the requested form fields at @path
el: Τα απαιτούμενα πεδία της φόρμας βρέθηκαν στο @path

en: Found field by name @name
el: Βρέθηκε πεδίο με όνομα @name

en: Did not find field by name @name
el: Δε βρέθηκε πεδίο με όνομα @name

en: Found field by id @id
el: Βρέθηκε πεδίο με αναγνωριστικό @id

en: Did not find field by id @id
el: Δε βρέθηκε πεδίο με αναγνωριστικό @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
el: Αναμενόταν απόκριση HTTP  !code, πργαματικό !curl_code

en: Tests
el: Δοκιμές

en: Run tests
el: Εκτέλεση δοκιμών

en: Clean test environment
el: Καθαρισμός περιβάλλοντος δοκιμής

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
el: Διαγράφει τους πίνακες με το πρόθεμα "simpletest" και τους προσωρινούς καταλόγους που έχουν απομείνει από τεστ που είχαν σφάλματα εκτέλεσης. Προορίζεται για τους προγραμματιστές όταν δημιουργούν τεστ.

en: Clean environment
el: Εκκαθάριση περιβάλλοντος

en: No tests to display.
el: Δεν υπάρχουν τεστ προς εμφάνιση.

en: @pass, @fail, and @exception
el: @pass, @fail, και @exception

en: No test(s) selected.
el: Δεν επιλέχτηκαν δοκιμές.

en: Processing test @num of @max - %test.
el: Επεξεργασία δοκιμής @num από @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
el: Έγινε επεξεργασία της δοκιμής @num από @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
el[0]: 1 επιτυχία
el[1]: @count επιτυχίες

en: 1 fail | @count fails
el[0]: 1 αποτυχία
el[1]: @count αποτυχίες

en: 1 exception | @count exceptions
el[0]: 1 εξαίρεση
el[1]: @count εξαιρέσεις

en: PHP DOMDocument class
el: κλάση PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
el: Παρέχει μια υποδομή για τη διενέργεια ελέγχων μονάδων και λειτουργικότητας.

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: Break lock
el: Σπάσιμο κλειδώματος

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
el: Οι άδειες του καταλόγου αρχείων %directory άλλαξαν ώστε να επιτρέπει εγγραφή.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Search form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: The name of the site.
el: Το όνομα του ιστοτόπου

en: Optional features
el: Προαιρετικά χαρακτηριστικά

en: Created role of name: @name, id: @rid
el: Δημιουργήθηκε ρόλος με όνομα: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
el: Ο χρήστης %name συνδέθηκε επιτυχώς.

en: !count e-mail was sent during this test.
el: Στάλθηκαν !count e-mail κατά τη διάρκεια αυτής της δοκιμής.

en: !count e-mails were sent during this test.
el: Στάλθηκαν !count e-mail κατά τη διάρκεια αυτής της δοκιμής.

en: Raw "@raw" found
el: Βρέθηκε το ανεπεξέργαστο "@raw"

en: Raw "@raw" not found
el: Δε βρέθηκε το ανεπεξέργαστο "@raw"

en: "@text" found
el: Το "@text" βρέθηκε

en: "@text" not found
el: Το "@text" δεν βρέθηκε

en: Pattern "@pattern" found
el: Βρέθηκε το πρότυπο "@pattern"

en: Pattern "@pattern" not found
el: Δε βρέθηκε το πρότυπο "@pattern"

en: Checkbox field @id is checked.
el: Το πεδίο κουτί επιλογής @id είναι επιλεγμένο.

en: Checkbox field @id is not checked.
el: Το πεδίο κουτί επιλογής @id δεν είναι επιλεγμένο.

en: Verbose message
el: Λεπτομερές μήνυμα

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
el: Επιλέξτε τις δοκιμές ή τις ομάδες δοκιμών που θέλετε να εκτελέσετε και κάντε κλικ στο <em>Εκτέλεση δικιμών</em>.

en: All (@count)
el: Όλα (@count)

en: Pass (@count)
el: Επιτυχία (@count)

en: Fail (@count)
el: Αποτυχία (@count)

en: Return to list
el: Επιστροφή στη λίστα

en: Clear results after each complete test suite run
el: Εκκαθαρίζει τα αποτελέσματα μετά από κάθε ολοκληρωμένη εκτέλεση μιας οικογένειας δοκιμών.

en: Provide verbose information when running tests
el: Παρέχει εκτενείς πληροφορίες όταν εκτελούνται δοκιμές.

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
el: Εκτενή δεδομένα θα εμφανιστούν μαζί με τις δεδομένες παραδοχές και είναι χρήσιμα για αποσφαλμάτωση. Τα εκτενή δεδομένα θα διαγραφούν ανάμεσα σε κάθε εκτέλεση της σουίτας τεστ. Η έξοδος των εκτενών δεδομένων είναι πολύ λεπτομερής και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο κατά την αποσφαλμάτωση.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
el: HTTP auth ρυθμίσεις που χρησιμοποιούνται από το Simpletest browser κατά την διάρκεια δοκιμών. Χρήσιμο όταν ο ιστότοπος απαιτεί basic HTTP authentication.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
el: @pass, @fail, @exception, και @debug

en: The test run did not successfully finish.
el: Η ολοκλήρωση εκτέλεσης των δοκιμών απέτυχε.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
el: Η εκκαθάριση αποτελεσμάτων είναι απενεργοποιημένη και ο πίνακας αποτελεσμάτων δοκιμών δεν θα εκκαθαριστεί.

en: No leftover tables to remove.
el: Δεν έχουν απομείνει πίνακες προς αφαίρεση.

en: 1 debug message | @count debug messages
el[0]: 1 μήνυμα αποσφαλμάτωσης
el[1]: @count μηνύματα αποσφαλμάτωσης

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
el[0]: Αφαιρέθηκε 1 αποτέλεσμα δοκιμών.
el[1]: Αφαιρέθηκαν @count αποτελέσματα δοκιμών.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
el[0]: Αφαιρέθηκε 1 εναπομείνας πίνακας.
el[1]: Αφαιρέθηκαν @count εναπομείναντες πίνακες.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
el[0]: 1 προσωρινός κατάλογος αρχείων αφαιρέθηκε.
el[1]: @count προσωρινοί κατάλογοι αρχείων αφαιρέθηκαν.

en: Test result
el: Αποτέλεσμα δοκιμής

en: View result of tests.
el: Εμφάνιση αποτελέσματος των δοκιμών.

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις
