Drupal Developer (6.x-2.1) - en to ja translation catalogue (444 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Development
ja: 開発

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Password
ja: パスワード

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Related terms
ja: 関連するターム

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: username
ja: ユーザー名

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Core
ja: コア

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Manage
ja: 管理

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Keywords
ja: キーワード

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Paths
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Check
ja: 小切手

en: status
ja: 状態

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Contact
ja: コンタクト

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Mission
ja: ミッション

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Input format
ja: 入力書式

en: Signature
ja: 署名

en: Session ID
ja: セッションID

en: Node revision ID
ja: ノードリビジョンID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: active
ja: アクティブ

en: Advanced
ja: 高度

en: Up
ja: 上へ

en: Line
ja: 行

en: Medium
ja: 中程度

en: System
ja: システム

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: security
ja: セキュリティー

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Now
ja: 今

en: All views
ja: 全て表示

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 文字寄せ

en: Basic
ja: 基本

en: access content
ja: コンテンツへのアクセス

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: <All>
ja: <すべて>

en: Clone
ja: 複製

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Term description
ja: タームの説明

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Operation
ja: 操作

en: Function
ja: 機能

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Change
ja: 変更

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Token
ja: トークン

en: Switch
ja: 切り替え

en: Feeds
ja: フィード

en: Clear
ja: クリアー

en: update
ja: アップデート

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Display all menu items
ja: すべてのメニュー項目を表示

en: access administration menu
ja: アドミニストレーションメニューへのアクセス

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: unlimited
ja: 無制限

en: Features
ja: 特徴

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Query
ja: クエリー

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Second
ja: 秒

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Negate
ja: 否定

en: Greater than
ja: 大なり記号（&gt;）

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号（&lt;）

en: Log out
ja: ログアウト

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Results
ja: 結果

en: Style
ja: スタイル

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Changed
ja: 変更済

en: create
ja: 生成

en: Testing
ja: テスト

en: User name
ja: ユーザー名

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: edit own
ja: 自分のものを編集

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Themes
ja: テーマ

en: administer nodes
ja: ノードを管理

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Tabs
ja: タブ

en: Storage
ja: 格納

en: Apply
ja: 適用

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Internationalization
ja: 国際化

en: Menus
ja: メニュー

en: Overrides
ja: 上書き

en: Form
ja: フォーム

en: Permission
ja: 権限

en: Italic
ja: イタリック

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Loading
ja: 読み込み中

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: The directory %directory is not writable
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ja: パーミッションが正しく設定されていないため、ディレクトリー %directory は書き込み可能ではありません。

en: 1 user | @count users
ja[0]: ユーザー 1 人
ja[1]: ユーザー @count 人

en: Query log
ja: クエリーログ

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
ja: クエリー情報を保存します。これが有効でない場合はクエリーログは動作しません。

en: Collect query info
ja: クエリー情報を保存する。

en: Display query log
ja: クエリーログを表示する。

en: Sort query log
ja: クエリーログを並び替え

en: by source
ja: 実行順

en: by duration
ja: 秒数

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ja: 実行したクエリー順序に沿ってもしくは実行にかかった秒数毎でのソート順を選択できます。

en: Display page timer
ja: ページの生成秒数を表示

en: Execute
ja: 実行

en: ok
ja: OK

en: empty
ja: 空

en: Miscellaneous
ja: その他

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: Sort
ja: 並べ替え

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Keyword
ja: キーワード

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: Found the @submit button
ja: @submit ボタンが発見されました。

en: Failed to set field @name to @value
ja: フィールド @name に @value を入力できませんでした。

en: No temporary directories to remove.
ja: 削除すべき一時ディレクトリーはありませんでした。

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
ja: Drupal コアと有効にしているモジュールのテストを実行。このテストは、サイトのプログラムが想定通りに働いているかを確認するのに役立ちます。

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: %keys (@type).
ja: %keys (@type)

en: Locked
ja: ロック

en: Finish
ja: 終了

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ja: 検証エラーが発生しましたので再試行してください。<br />このエラーが繰り返し発生する場合は、お手数ですがサイト管理者までご連絡ください。

en: Or
ja: または

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ja: 保存先 %directory が適切に設定されていないため、選択されたファイル %file をアップロードできませんでした。

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ja: ファイルが存在しないため、選択されたファイル %file をコピーできませんでした。 正しいファイル名を指定したかどうかを確認してください。

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ja: 保存先に同名のファイルが存在するため、選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: The selected file %file could not be copied.
ja: 選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: The removal of the original file %file has failed.
ja: オリジナルファイル %file の削除に失敗しました。

en: Underline
ja: 下線

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Primary Key: Unique cache ID.
ja: プライマリーキー: ユニークキャッシュID。

en: A collection of data to cache.
ja: キャッシュするデータのコレクション。

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
ja: いつキャッシュエントリーが有効期限が来るかを示すUNIXタイムスタンプ。無期限の場合は0。

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
ja: いつキャッシュエントリーが生成されたかを示すUNIXタイムスタンプ。

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
ja: キャッシュされたデータに追加される独自HTTPヘッダー。

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
ja: コンテンツがシリアライズされる(1)かそうでない(0)かを示すフラグ。

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Enable developer modules
ja: 開発者用モジュールの有効化

en: Disable developer modules
ja: 開発者用モジュールの無効化

en: Collapse fieldsets on modules page
ja: モジュールページのフィールドセットを折りたたむ

en: Current anonymous / authenticated users
ja: 現在の匿名／認証ユーザ

en: Disabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが無効化されました： !module-list

en: No developer modules are enabled.
ja: 使用可能な開発者用モジュールはありません。

en: display drupal links
ja: drupalリンクの表示

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ja: セキュリティー警告： .htaccess ファイルを作成できませんでした。<br />セキュリティー上の問題がありますので、以下の行を含んだ .htaccess ファイルをディレクトリー %directory に作成してください。 <code>!htaccess</code>

en: No test results to display.
ja: 表示するテスト結果がありません。

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: %message in %file on line %line.
ja: %message： %file の %line 行目

en: 1 character | @count characters
ja[0]: 1文字
ja[1]: @count 文字

en: Created content type %type.
ja: コンテンツタイプ %type を作成しました。

en: User created with name %name and pass %pass
ja: 名前 %name でパスワード %pass のユーザーを作成しました。

en: Created permissions: @perms
ja: @perms という権限を作成しました。

en: Invalid permission %permission.
ja: %permission は不正な権限です。

en: Username field found.
ja: ユーザー名フィールドが見つかりました。

en: Password field found.
ja: パスワードフィールドが見つかりました。

en: !method @url returned @status (!length).
ja: !method @url が @status (!length) を返しました。

en: Valid HTML found on "@path"
ja: "@path"に有効なHTMLが発見されました。

en: Parsed page successfully.
ja: ページが正常に解析されました。

en: Found the requested form fields at @path
ja: @path に要求されたフォームフィールドが見つかりました。

en: Found field by name @name
ja: 名前 @name のフィールドが見つかりました。

en: Did not find field by name @name
ja: 名前 @name のフィールドが見つかりませんでした。

en: Found field by id @id
ja: id @id のフィールドがみつかりました。

en: Did not find field by id @id
ja: id @id のフィールドがみつかりませんでした。

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ja: HTTPレスポンスコード !code を待っていましたが、!curl_code コードが返ってきました。

en: Tests
ja: テスト

en: Run tests
ja: テストを実行

en: Clean test environment
ja: テスト環境をクリアー

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ja: クラッシュしたテストが残した、接頭語 "simpletest" が付いたテーブルと一時ディレクトリーを削除。これは、テストを作成する開発者の利用を想定したものです。

en: Clean environment
ja: 環境のクリアー

en: No tests to display.
ja: 表示するテストがありません。

en: @pass, @fail, and @exception
ja: @pass, @fail, @exception

en: No test(s) selected.
ja: テストが選択されていません。

en: Processing test @num of @max - %test.
ja: @max 中の @num テスト実行中 - %test。

en: Processed test @num of @max - %test.
ja: @max 中の @num テスト完了 - %test。

en: 1 pass | @count passes
ja[0]: パスした数 @count
ja[1]: パスした数 @count

en: 1 fail | @count fails
ja[0]: 失敗した数 @count
ja[1]: 失敗した数 @count

en: 1 exception | @count exceptions
ja[0]: 例外の数 @count
ja[1]: 例外の数 @count

en: PHP DOMDocument class
ja: PHP DOMDocument クラス

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ja: 単体および機能試験用のフレームワークを利用する。

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: delete own
ja: 自分のものを削除

en: Justify
ja: 正当化する

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: Adjust top margin
ja: トップマージンの調整

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューを表示するために、サイトの出力はビューポートのトップから約20ピクセル下方に移動されます。 無効にした場合、いくつかの絶対配置や固定配置のページ要素は、アドミニストレーションメニューに覆われる場合があります。

en: Keep menu at top of page
ja: ページトップにメニューを維持

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューは常にブラウザーのビューポートのトップ（ページがスクロールされた場合にも）に表示されます。 <strong>注意： いくつかのブラウザでは、この設定を行うことによって、不正な形式のページ、カーソルの消失、フォームでの選択できない要素、あるいはその他の問題を引き起こす場合があります。</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ja: 有効にした場合、<a href="!modules-url">モジュール</a>ページのフィールドセットはページが読み込まれる際に自動的に折りたたまれます。

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ja: Utilityモジュールがこの目的のためにインストールされている場合、それの無効化とアンインストールを行っても支障はありません。

en: Move local tasks into menu
ja: ローカルタスクをメニューへ移動

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ja: 有効にした場合、ページのタブがアドミニストレーションメニューに移動されます。 この機能は、タブにCSSクラス <code>tabs primary</code> と <code>tabs secondary</code> を使用するテーマでのみ利用可能です。

en: Administration menu settings
ja: アドミニストレーションメニューの設定

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Display additional data for each menu item
ja: 各メニュー項目の追加データを表示

en: Display the selected items next to each menu item link.
ja: 各メニュー項目リンクの隣に、選択された項目を表示します。

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ja: 有効にした場合、サイトのパーミッションにかかわらず、すべてのメニュー項目が表示されます。<em>注意： 実稼働中のサイトでは有効にしないでください。</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが有効化されました： !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 メニューの外観をカスタマイズするには、以下の設定を使用してください。

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 また、未ログイン／認証ユーザー数の表示や、モジュールが独自のカスタムメニュー項目を追加できるようにします。 メニューの統合はモジュールによって異なります。 例えば拡張モジュールの<a href="@drupal">Devel</a>は、開発ツールへの素早いアクセスを提供するために、Administration menuモジュールを有効に活用します。

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ja: アドミニストレーションメニューの<a href="@settings">設定ページ</a>では、メニューの振る舞いや外観の要素の変更を行うことができます。 メニューの外観はサイトテーマに依存するため、実質的なカスタマイズはサイトテーマやCSSファイルの変更が必要となります。 テーマやCSSのカスタマイズに関する詳細は、README.txtファイルを参照してください。

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ja: アドミニストレーションメニューに表示されるメニュー項目は、表示するユーザーの実際のパーミッションに依存します。 第1に、アドミニストレーションメニューは、「アドミニストレーションメニューへのアクセス」権限（admin_menuモジュール）を持つ役割のユーザーにのみ表示されます。 第2に、ユーザーは管理リンクを表示するための「管理ページへのアクセス」権限（systemモジュール）を持つ役割のメンバーである必要があります。 第3に、現在許可されるリンクのみが表示されます。 例えばユーザーが、「権限の管理」権限（userモジュール）と「ユーザーの管理」権限（userモジュール）を持つ役割のメンバーではない場合は、「ユーザーの管理」メニュー項目は表示されません。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: Adjust administration menu settings.
ja: アドミニストレーションメニューの設定を行います。

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ja: 適切なパーミッションを持つユーザーに対して、大部分の管理タスクと一般的なアクセス先へのドロップダウンメニューを提供します。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ja: ディレクトリー %directory のパーミッションが書き込み許可に変更されました。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: No info
ja: 情報なし

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Substitutions
ja: 置換

en: Allow settings
ja: 設定を許可する

en: Created role of name: @name, id: @rid
ja: 名前 @name id @rid の役割を作成しました。

en: User %name successfully logged in.
ja: ユーザー %name が正常にログインしました。

en: !count e-mail was sent during this test.
ja: このテスト中に、!count 通のメールが送信されました。

en: !count e-mails were sent during this test.
ja: このテスト中に、!count 通のメールが送信されました。

en: Raw "@raw" found
ja: 未処理の文字列 "@raw" が見つかりました。

en: Raw "@raw" not found
ja: 未処理の文字列 "@raw" が見つかりませんでした。

en: "@text" found
ja: "@text" が見つかりました。

en: "@text" not found
ja: "@text" が見つかりませんでした。

en: Pattern "@pattern" found
ja: パターン "@pattern" が見つかりました。

en: Pattern "@pattern" not found
ja: パターン "@pattern" が見つかりませんでした。

en: Checkbox field @id is checked.
ja: チェックボックスフィールド @id はチェックされています。

en: Checkbox field @id is not checked.
ja: チェックボックスフィールド @id はチェックされていません。

en: Verbose message
ja: 冗長メッセージ

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ja: 実行したいテストかテストグループを選択し、<strong>テストを実行</strong>をクリックしてください。

en: All (@count)
ja: 全体 (@count)

en: Pass (@count)
ja: パス (@count)

en: Fail (@count)
ja: 失敗 (@count)

en: Return to list
ja: 一覧に戻る

en: Clear results after each complete test suite run
ja: 一連のテスト実行後、結果をクリアーする

en: Provide verbose information when running tests
ja: テスト実行中に追加情報を表示する。

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ja: 標準的な表示に加えて、さらに多くの情報を表示すると、デバッグに有効です。追加情報は一連のテスト後に削除されます。追加情報の出力は非常に詳細なため、デバッグの時のみに利用するべきです。

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ja: HTTP 認証設定はSimpletest を実行するブラウザーが利用します。サイトがHTTP基本認証を要求する時、利用価値があります。

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
ja: @pass, @fail, @exception, @debug

en: The test run did not successfully finish.
ja: テストは正常に終了しませんでした。

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ja: 結果のクリアーは無効にされていますので、テスト結果のテーブルは消去されません。

en: No leftover tables to remove.
ja: 削除する必要があるテーブルはありませんでした。

en: 1 debug message | @count debug messages
ja[0]: @count 個のデバッグメッセージ
ja[1]: @count 個のデバッグメッセージ

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ja[0]: @count 個のテスト結果を削除しました。
ja[1]: @count 個のテスト結果を削除しました。

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ja[0]: @count 個の不要なテーブルを削除しました。
ja[1]: @count 個の不要なテーブルを削除しました。

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ja[0]: @count 個の一時ディレクトリーを削除しました。
ja[1]: @count 個の一時ディレクトリーを削除しました。

en: Test result
ja: テスト結果

en: View result of tests.
ja: テスト結果を表示。

en: hash
ja: ハッシュ

en: Dependencies
ja: 依存関係
