Drupal Developer (6.x-2.2) - en to id translation catalogue (421 entries)

en: Home
id: Depan

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Development
id: Pengembangan

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Aksi

en: disabled
id: nonaktif

en: Cancel
id: Batalkan

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: Overview
id: Tinjauan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: default
id: standar

en: Test
id: Tes

en: Message
id: Isi pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Password
id: Sandi

en: Comment form
id: Form komentar

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Weight
id: Urutan

en: Related terms
id: Istilah terkait

en: Depth
id: Kedalaman

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Back
id: Kembali

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: username
id: namaanggota

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Core
id: Inti

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Manage
id: Kelola

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Anggota

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: Bottom
id: Dasar

en: Taxonomy terms
id: Termin taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Mission
id: Misi

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Left sidebar
id: Kolom sisi kiri

en: Right sidebar
id: Kolom sisi kanan

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Pemeran

en: Published
id: Ditampilkan

en: Input format
id: Format input

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Term ID
id: ID termin

en: Term name
id: Nama istilah

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Contains
id: Berisi

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: active
id: aktif

en: Advanced
id: Ahli

en: Up
id: Ke atas

en: Line
id: Baris

en: Medium
id: Sedang

en: System
id: Sistem

en: State
id: Provinsi

en: security
id: keamanan

en: General
id: Umum

en: Now
id: Sekatang

en: Verbose
id: Terperinci

en: Other
id: Lainnya

en: Basic
id: Dasar

en: access content
id: mengakses konten

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: User login
id: Login anggota

en: Log in
id: Login

en: Exists
id: Tersedia

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: <All>
id: <Semua>

en: Clone
id: Kloning

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Order
id: Urutan

en: Recent
id: Terbaru

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: Function
id: Fungsi

en: Logout
id: Keluar log

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Change
id: Ganti

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Clear
id: Bersihkan

en: Browser
id: Peramban

en: Display all menu items
id: Tampilkan semua pilihan menu

en: access administration menu
id: akses menu administrasi

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Features
id: Fitur

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: First
id: Pertama

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Second
id: Detik

en: Revert
id: Kembalikan

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Log out
id: Logout

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Clean
id: Bersih

en: warning
id: peringatan

en: Enabled filters
id: Hidupkan filter

en: critical
id: kritis

en: Results
id: Hasil

en: Style
id: Gaya

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Changed
id: Berubah

en: Testing
id: Pengujian

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Relationships
id: Hubungan

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: administer nodes
id: mengelola node

en: Apply
id: Berlakukan

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Menus
id: Menu

en: Permission
id: Kewenangan

en: @module module
id: Modul @module

en: incompatible
id: tidak kompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
id: Tidak cocok dengan versi inti Drupal ini

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
id: Versi ini tidak cocok digunakan dengan versi !core_version inti Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
id: Tidak cocok dengan versi PHP ini

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
id: Modul ini membutuhkan PHP versi @php_required dan tidak cocok dengan PHP versi !php_version.

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: file system
id: sistem file

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Loading
id: Memuat

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: The directory %directory is not writable
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi, karena tidak memiliki konfigurasi hak akses yang benar.

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
id: Ini adalah sebuah daftar variabel dan nilai-nilainya saat ini disimpan tabel variabel dan array <code>$conf</code> berkas settings.php anda. Variabel ini biasanya diakses dengan <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> dan <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variabel yang terlalu panjang dapat memperlambat halaman-halaman Anda.

en: Empty cache
id: Kosongkan cache

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Variable editor
id: Editor variabel

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Query log
id: Catatan query

en: Display query log
id: Tampilan catatan query

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
id: Menampilkan catatan query database yang dibutuhkan untuk menghasilkan halaman ini, dan waktu eksekusinya. Juga, query-query yang diulang selama penampilan halaman tunggal akan dijumlahkan di dalam kolom #, serta dicetak dalam warna merah karena menjadi kandidat untuk cache.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: by source
id: berdasarkan sumber

en: by duration
id: berdasarkan durasi

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Display page timer
id: Tampilkan pewaktu halaman

en: Display page execution time in the query log box.
id: Tampilkan waktu eksekusi halaman dalam kotak catatan query.

en: Display memory usage
id: Tampilkan penggunaan memori

en: Display redirection page
id: Tampilan pengalihan halaman

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
id: Ketika modul mengeksekusi drupal_goto(), catatan query dan informasi pengembang lainnya hilang. Mengaktifkan pengaturan ini menyajikan sebuah halaman perantara untuk pengembang sehingga log dapat diperiksa sebelum melanjutkan ke halaman tujuan.

en: Error handler
id: Penanganan error

en: Standard drupal
id: Standar drupal

en: access devel information
id: mengakses informasi devel

en: execute php code
id: eksekusi kode php

en: switch users
id: pindah anggota

en: Devel Node Access by User
id: Devel Node diakses oleh Pengguna

en: empty
id: kosong

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: Package
id: Paket

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: Sort
id: Urutkan

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Found the @submit button
id: Menemukan tombol @submit

en: Failed to set field @name to @value
id: Gagal mengisi nilai field @name dengan @value

en: No temporary directories to remove.
id: Tidak ada direktori sementara untuk dihilangkan.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
id: Menjalankan pengujian pada Drupal Inti dan modul Aktif Anda. Pengujian ini membantu memastikan bahwa kode situs Anda bekerja sesuai perancangannya.

en: Promote to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Finish
id: Selesai

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Or
id: Atau

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa diunggah karena direktori tujuan %directory belum dikonfigurasi dengan benar.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa disalin karena tidak ditemukan file dengan nama tersebut. Mohon periksa ulang apakah nama tersebut sudah benar.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa disalin karena sudah ada file dengan nama sama di lokasi tujuan.

en: The selected file %file could not be copied.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa disalin.

en: The removal of the original file %file has failed.
id: Penghapusan file asli %file tidak berhasil.

en: and
id: dan

en: Primary Key: Unique cache ID.
id: Kunci Primer: ID unik cache.

en: A collection of data to cache.
id: Kumpulan data untuk di-cache.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
id: Format waktu dalam unix timestamp untuk mengetahui kapan cache akan berakhir, atau masukkan 0 jika tidak perlu diakhiri.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
id: Format waktu dalam unix timestamp untuk mengetahui kapan entri cache dibuat.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
id: Semua header HTTP buatan sendiri yang akan dimasukkan ke data cache.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
id: Tanda untuk mengetahui apakah konten tersebut berseri (1) atau tidak (0).

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Minimum number of words
id: Jumlah kata minimal

en: Disable developer modules
id: Non-aktifkan modul-modul developer

en: display drupal links
id: menampilkan tautan drupal

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
id: Peringatan keamanan: Tidak bisa menulis file .htaccess. Mohon buat ulang file .htaccess dalam direktori %directory yang berisi baris berikut: <code>!htaccess</code>

en: No test results to display.
id: Tidak ada hasil pengujian untuk ditampilkan.

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Menu links
id: Tautan menu

en: API Site
id: API Situs

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
id: Basis URL untuk tautan dokumentasi pengembang milik Anda. Anda mungkin ingin menggantinya bila menjalankan <a href="!url">api.module</a> secara lokal.

en: Krumo display
id: Tampilan Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
id: Plih tampilan kulit bagi pesan-pesan debug atau pilih <em>dimatikan</em> untuk menampilkan objek dan larik output dalam format standar PHP.

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
id: Ketika membuat tema baru dan melakukan theme_ overrides, registry tema perlu dibangun-ulang.

en: %message in %file on line %line.
id: %message dalam file %file pada baris %line.

en: 1 character | @count characters
id[0]: 1 karakter
id[1]: @count karakter

en: display source code
id: menampilkan kode sumber

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
id: Kosongkan cache CSS dan semua cache di tabel-tabel database yang menyimpan semua halaman, node, tema dan cache variabel.

en: Function reference
id: Referensi fungsi

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
id: Lihat daftar fungsi pengguna yang telah didefinisikan dengan pranala dokumentasi.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
id: Jalankan hook_uninstall () dan kemudian hook_install () pada modul yang diberikan.

en: Rebuild menus
id: Bangun ulang menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
id: Bangun ulang menu berdasarkan hook_menu () dan mengembalikan setiap perubahan kostum. Seluruh butir menu kembali ke pengaturan bawaan mereka.

en: Edit and delete site variables.
id: Edit dan hapus variabel-variabel situs.

en: View your server's PHP configuration
id: Lihat konfigurasi server PHP anda

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Execute some PHP code
id: Jalankan kode PHP tertentu

en: Theme registry
id: Registry tema

en: View a list of available theme functions across the whole site.
id: Lihat daftar fungsi tema yang tersedia di seluruh situs.

en: View the active form/render elements for this site.
id: Lihat formulir aktif / element-elemen buatan dalam situs ini.

en: List the contents of $_SESSION.
id: Daftar konten dalam $_SESSION.

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Node_access summary
id: Ringkasan Node_access

en: Created content type %type.
id: Membuat tipe konten  %type.

en: User created with name %name and pass %pass
id: Dibuat pengguna dengan nama %name dan password %pass

en: Created permissions: @perms
id: Dibuat kewenangan: @perms

en: Invalid permission %permission.
id: Kewenangan tidak sah %permission.

en: Username field found.
id: Field nama pengguna ditemukan.

en: Password field found.
id: Field password ditemukan.

en: !method @url returned @status (!length).
id: !method @url menghasilkan @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
id: Valid HTML ditemukan pada "@path"

en: Parsed page successfully.
id: Pemisahan halaman berhasil.

en: Found the requested form fields at @path
id: Menemukan formulir isian yang diminta pada @path

en: Found field by name @name
id: Ditemukan field dengan nama @name

en: Did not find field by name @name
id: Tidak menemukan field dengan nama @name

en: Found field by id @id
id: Ditemukan isian dengan id @id

en: Did not find field by id @id
id: Tidak menemukan isian dengan id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
id: Respon HTTP kesalahan !code, seharusnya !curl_code

en: Tests
id: Pengujian

en: Run tests
id: Jalankan pengujian

en: Clean test environment
id: Bersihkan lingkungan pengujian

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
id: Hilangkan tabel dengan awalan "simpletest" dan direktori sementara yang tertinggal dari kegagalan pengujian. Hal ini adalah perhatian untuk pengembang ketika membuat pengujian.

en: Clean environment
id: Bersihkan lingkungan

en: No tests to display.
id: Tidak ada pengujian untuk ditampilkan.

en: @pass, @fail, and @exception
id: @pass, @fail, dan @exception

en: No test(s) selected.
id: Tidak ada pengujian(-pengujian) yang dipilih.

en: Processing test @num of @max - %test.
id: Proses pengujian @num dari @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
id: Proses pengujian @num dari @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
id[0]: 1 lulus
id[1]: @count lulus

en: 1 fail | @count fails
id[0]: 1 gagal
id[1]: @count gagal

en: 1 exception | @count exceptions
id[0]: 1 pengecualian
id[1]: @count pengecualian

en: PHP DOMDocument class
id: Kelas PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
id: Menyediakan framework untuk unit dan fungsi pengujian.

en: Secondary
id: Sekunder

en: alert
id: perhatian

en: emergency
id: darurat

en: Filter log messages
id: Saring pesan log

en: You must select something to filter by.
id: Anda harus memilih sesuatu yang ingin disaring

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: Adjust administration menu settings.
id: Sesuaikan pengaturan menu pengadministrasian.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
id: Menyediakan menu dropdown untuk tugas-tugas yang paling administratif dan tujuan umum lainnya (untuk pengguna dengan hak akses yang cukup).

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Enable and disable features.
id: Hidupkan dan matikan fitur.

en: Provides feature management for Drupal.
id: Menyediakan pengelolaan fitur pada Drupal.

en: Contact form
id: Form kontak

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
id: Hak akses atas direktori %directory sudah diubah sehingga bisa ditulis.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Search form
id: Form pencarian

en: Wipe and rebuild
id: Hapus dan bangun-ulang

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Create feature
id: Buat fitur

en: Create a new feature.
id: Buat sebuah fitur baru.

en: Created role of name: @name, id: @rid
id: Membuat pemeran dengan nama: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
id: Pengguna %name berhasil login.

en: Raw "@raw" found
id: Raw "@raw" ditemukan

en: Raw "@raw" not found
id: Raw "@raw" tidak ditemukan

en: "@text" found
id: "@text" ditemukan

en: "@text" not found
id: "@text" tidak ditemukan

en: Pattern "@pattern" found
id: Pola "@pattern" ditemukan

en: Pattern "@pattern" not found
id: Pola "@pattern" tidak ditemukan

en: Checkbox field @id is checked.
id: Field chekbox @id dicontreng.

en: Checkbox field @id is not checked.
id: Field chekbox  @id tidak dicontreng.

en: Verbose message
id: Pesan terinci

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
id: Pilih kelompok uji atau tes yang ingin Anda jalankan, dan klik <em>Jalankan tes</em>.

en: All (@count)
id: Semua (@count)

en: Pass (@count)
id: Berhasil (@count)

en: Fail (@count)
id: Gagal (@count)

en: Return to list
id: Kembali ke daftar

en: Clear results after each complete test suite run
id: Bersihkan hasil setelah selesai menjalankan paket pengujian yang lengkap

en: Provide verbose information when running tests
id: Memberikan informasi yang terinci ketika menjalankan tes

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
id: Data terinci akan dicetak bersama dengan penegasan baku dan berguna untuk mencari kesalahan. Data yang terinci akan dihapus antara setiap pengujian. Output data terinci sangat detil dan hanya boleh digunakan ketika mencari kesalahan.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
id: Pengaturan otentikasi HTTP yang akan digunakan oleh browser SimpleTest selama pengujian. Berguna bila situs membutuhkan otentikasi dasar HTTP.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
id: @pass, @fail, @exception, dan @debug

en: The test run did not successfully finish.
id: Uji coba tidak berhasil selesai.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
id: Pembersihan hasil dinonaktifkan dan hasil tes tabel tidak akan dihapus.

en: No leftover tables to remove.
id: Tidak ada tabel tersisa untuk dihapus.

en: 1 debug message | @count debug messages
id[0]: 1 pesan debug
id[1]: @count pesan debug

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
id[0]: Menghapus 1 hasil pengujian.
id[1]: Menghapus @count hasil pengujian.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
id[0]: Menghapus 1 tabel tersisa.
id[1]: Menghapus @count tabel tersisa.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
id[0]: Menghapus 1 direktori sementara.
id[1]: Menghapus @count direktori sementara.

en: Test result
id: Hasil pengujian

en: View result of tests.
id: Lihat hasil pengujian.

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
id: Pilih penanganan error untuk situs Anda. <em>Backtrace</em> mencetak informasi debug dengan baik ketika sebuah error diberitahukan, dan anda <a href="@choose">memilih untuk menampilkan error di layar</a>. <strong>Backtrace memerlukan <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>Tidak ada</em> adalah pilihan yang tepat bila menggunakan debugger lain.

en: view devel_node_access information
id: melihat informasi devel_node_access

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: Manage features.
id: Kelola fitur-fitur.

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.
