Drupal Developer (6.x-2.3) - en to ru translation catalogue (1293 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: enabled
ru: включено

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Development
ru: Разработка

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: Comments
ru: Комментарии

en: error
ru: ошибка

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: core
ru: ядро

en: view
ru: представление

en: Overview
ru: Обзор

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: default
ru: по умолчанию

en: Test
ru: Тест

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Password
ru: Пароль

en: Comment form
ru: Форма комментариев

en: User contact form
ru: Форма контактов пользователя

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Center
ru: Центр

en: Admin title
ru: Административный заголовок

en: Related terms
ru: Связанные термины

en: Depth
ru: Глубина

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импорт

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Back
ru: Назад

en: Node ID
ru: ID материала

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: username
ru: имя пользователя

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Core
ru: Ядро

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Представление

en: Length
ru: Длина

en: Path
ru: Путь

en: Filename
ru: Имя файла

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Developer Module that assists with code review and version upgrade
ru: Модуль для разработчиков, который помогает в проверке кода и обновлении версий.

en: Manage
ru: Управлять

en: Display
ru: Отображение

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: search
ru: поиск

en: Teaser
ru: Анонс

en: style
ru: стиль

en: Keywords
ru: Ключевые слова (Keywords)

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Paths
ru: Пути

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Check
ru: Квитанция

en: status
ru: состояние

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Contact
ru: Контакт

en: Node
ru: Материал

en: Node edit form
ru: Форма редактирования материала

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы действительно хотите удалить %title?

en: Node add form
ru: Форма добавления материала

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Submit @name
ru: Отправить @name

en: Date format
ru: Формат даты

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Override title
ru: Переопределить заголовок

en: Pager ID
ru: ID постраничного навигатора

en: Override URL
ru: Аннулируйте URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
ru: Если установлен, аннулируйте Вид URL; это может иногда быть полезным, чтобы устанавливать на панель URL

en: Bottom
ru: Снизу

en: Node links
ru: Ссылки материала

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: User picture
ru: Аватар пользователя

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Mission
ru: Миссия

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site slogan
ru: Слоган сайта

en: Database
ru: База данных

en: Not found
ru: Не найдено

en: Module
ru: Модуль

en: Header
ru: Шапка

en: Left sidebar
ru: Левая колонка

en: Right sidebar
ru: Правая колонка

en: Footer
ru: Подвал

en: Custom
ru: Собственная

en: Throttle
ru: Регулятор

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Input format
ru: Формат ввода

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Session ID
ru: ID сессии

en: Node revision ID
ru: ID редакции материала

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: Term name
ru: Название термина

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Contains
ru: Содержит

en: Count
ru: Количество

en: Overridden
ru: Переопределен

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Нормальный

en: active
ru: активно

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Up
ru: Вверх

en: Line
ru: Линия

en: Medium
ru: Средний

en: System
ru: Система

en: Extra
ru: Дополнительно

en: State
ru: Регион или штат

en: Terms
ru: Термины

en: security
ru: безопасность

en: node
ru: материал

en: General
ru: Информация

en: Cleanup
ru: Очистка

en: Now
ru: Сейчас

en: All views
ru: Все представления

en: Verbose
ru: Подробности

en: Other
ru: Другое

en: Align
ru: Выравнивание

en: Basic
ru: Основное

en: access content
ru: доступ к содержимому

en: List type
ru: В виде списка

en: Role
ru: Роль

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Log in
ru: Войти

en: String
ru: Строка

en: Case
ru: Регистр

en: Exists
ru: Существует

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: <All>
ru: <Все>

en: Clone
ru: Клонировать

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Down
ru: Вниз

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Order
ru: Порядок

en: Add criteria
ru: Добавить критерий

en: Node: ID
ru: Материал: ID

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Node template
ru: Шаблон материала

en: Recent
ru: Последний

en: Term description
ru: Описание термина

en: Child terms
ru: Дочерние термины

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Operation
ru: Действие

en: Function
ru: Функция

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по:

en: Created date
ru: Дата создания

en: Rules
ru: Правила

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Some
ru: Некоторый

en: create
ru: создайте

en: Show
ru: Показать

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Syslog
ru: Системный журнал

en: Error handling
ru: Обработка ошибок

en: Database queries
ru: SQL-запросы

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: Link to node
ru: Ссылка на материал

en: settings page
ru: страница настроек

en: Change
ru: Изменить

en: Edit term
ru: Редактирование термина

en: Token
ru: Токен

en: Switch
ru: Переключить

en: Feeds
ru: Ленты

en: ago
ru: тому назад

en: Clear
ru: Очистить

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: Node body
ru: Тело сообщения

en: update
ru: обновить

en: Browser
ru: Браузер

en: Display all menu items
ru: Показывать все пункты меню

en: access administration menu
ru: доступ к меню администратора

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: unlimited
ru: неограничено

en: User's ID
ru: ID пользователя

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Activity
ru: Активность

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: First
ru: Первый

en: Query
ru: Запрос

en: Moderate
ru: Модерировать

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: NO
ru: НЕТ

en: YES
ru: ДА

en: Second
ru: Секунда

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: Log out
ru: Выйти

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: warning
ru: предупреждение

en: Enabled filters
ru: Включенные фильтры

en: critical
ru: критическая ошибка

en: Do it!
ru: Сделать!

en: Results
ru: Результаты

en: All blogs
ru: Все блоги

en: Style
ru: Стиль

en: %table.%field: no %engine type for Schema type %type.
ru: %table.%field: нет %engine типа для типа схемы %type.

en: %table.%column is type %type and may not have a default value
ru: %table.%column имеет тип %type и не может иметь значения по умолчанию

en: Type[:Size]
ru: Тип[:Размер]

en: Field {!table}.@field has no description.
ru: У поля {!table}.@field нет описания.

en: Table {!table} has no description.
ru: Таблица {!table} не имеет описания.

en: @table (@module module)
ru: @table (модуль @module)

en: Match
ru: Соответствует

en: Mismatch
ru: Несовпадение

en: Missing
ru: Отсутствует

en: The Schema comparison report shows:
ru: Отчет модуля Schema о соответствии схем показывает:

en: Database schema
ru: Схема базы данных

en: Schema
ru: Схема

en: schema
ru: схема

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Changed
ru: Изменение

en: create
ru: создать

en: Testing
ru: Тестирование

en: Conflict
ru: Конфликт

en: User name
ru: Имя пользователя

en: missing
ru: отсутствует

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: edit own
ru: редактировать своё

en: Dev load
ru: Dev-загрузка

en: New
ru: Новое

en: Enter username
ru: Введите имя пользователя

en: Username not found
ru: Имя пользователя не найдено

en: Relationships
ru: Связи

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Themes
ru: Темы оформления

en: administer nodes
ru: управлять материалами

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Storage
ru: Хранилище

en: Page name
ru: Название страницы

en: Apply
ru: Применить

en: You must select a node.
ru: Вы должны выбрать материал.

en: Bold
ru: Жирный

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Simple
ru: Простой

en: Double
ru: Удвоить

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en:  content
ru:  содержимое

en: Internationalization
ru: Локализация

en: Menus
ru: Меню

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Fifth
ru: Пятый

en: Overrides
ru: Переопределенные

en: Full node
ru: Материал полностью

en: Fieldgroup
ru: Группа полей

en: Form
ru: Форма

en: Permission
ru: Право доступа

en: @module module
ru: модуль @module

en: incompatible
ru: несовместимо

en: Incompatible with this version of Drupal core
ru: Несовместимо с этой версией ядра Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ru: Эта версия несовместима с версией !core_version ядра Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
ru: Несовместимо с этой версией PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ru: Для этого модуля требуется PHP версии @php_required и он несовместим с PHP версии !php_version.

en: Solid
ru: Сплошной

en: Edit this term
ru: Редактировать этот термин

en: Italic
ru: Курсив

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: file system
ru: файловая система

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Contexts
ru: Контексты

en: Loading
ru: Загрузка

en: The directory %directory does not exist.
ru: Каталог %directory не существует.

en: The directory %directory is not writable
ru: Каталог %directory закрыт для записи.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ru: Каталог %directory закрыт для записи, поскольку не имеет корректно установленных прав доступа.

en: Users deleted.
ru: Пользователи удалены.

en: !num_users created.
ru: !num_users создано.

en: Deleted taxonomy.
ru: Таксономия удалена.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
ru: Созданы следующие новые словари: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
ru: Созданы следующие новые термины: !terms

en: 1 user | @count users
ru[0]: @count пользователь
ru[1]: @count пользователя
ru[2]: @count[2] пользователей

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
ru: Это список всех определённых пользователем функций, которые использовались при генерации данной страницы. Ссылка с имени функции ведёт на её описание в документации.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
ru: Содержимое Вашей переменной <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
ru: Это список всех переменных и их значений, хранящихся в таблице переменных и в массиве <code>$conf</code> Вашего файла settings.php. Доступ к этим переменным осуществляется при помощи функций <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> и <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Слишком длинные значения переменных могут увеличить время загрузки Вашего сайта.

en: Empty cache
ru: Очистить кэш

en: Empty database queries
ru: Очистить SQL-запросы в БД

en: Reinstall modules
ru: Переустановка модулей

en: Variable editor
ru: Редактор переменных

en: Session viewer
ru: Просмотрщик сессии

en: Switch user
ru: Сменить пользователя

en: Dev render
ru: Dev-представление

en: Execute PHP
ru: Выполнить PHP

en: Number of users to display in the list
ru: Количество пользователей, которые нужно показать в списке.

en: This user can switch back.
ru: Пользователь сможет переключиться обратно.

en: Query log
ru: Журнал SQL-запросов

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
ru: Ведение учёта SQL-запросов. Если опция отключена, журнал SQL-запросов работать не будет.

en: Collect query info
ru: Учёт SQL-запросов

en: Display query log
ru: Показывать журнал SQL-запросов.

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
ru: Показывать список использовавшихся для генерации текущей страницы SQL-запросов и время их выполнения. Также, запросы, выполнение которых повторяется несколько раз для одной и той же страницы, будут суммироваться в специальном столбце # и помечаться красным, как кандидаты на кэширование.

en: Sort query log
ru: Сортировка списка SQL-запросов

en: by source
ru: по порядку

en: by duration
ru: по продолжительности

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ru: Таблица запросов может быть отсортирована по порядку, в котором они выполнялись для генерации страницы, или по времени их выполнения в обратном порядке.

en: Slow query highlighting
ru: Подсветка медленных SQL-запросов

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
ru: Введите количество миллисекунд. Все SQL-запросы, которые будут выполняться больше заданного количества миллисекунд, будут подсвечены. Таким образом, будут показаны возможные неэффективные запросы к базе данных или кандидаты на кэширование.

en: Store executed queries
ru: Хранение выполненных SQL-запросов.

en: Sampling interval
ru: Интервал сохраняемых запросов

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
ru: Если хранение SQL-запросов включено, сохранение будет работать только при каждом n-ом просмотре страницы. 1 означает сохранение запросов при каждом просмотре страницы, 2 - при каждом втором, и так далее.

en: Display page timer
ru: Показывать счётчик времени

en: Display page execution time in the query log box.
ru: Показывать время генерации страницы в блоке лога SQL-запросов.

en: Display memory usage
ru: Показывать используемую память

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
ru: Показывать, сколько памяти использовалось для генерации текущей страницы. Будет показано количество используемой памяти в момент вызова devel_init() и в момент вызова devel_exit(). Для того, чтобы эта функция работала, PHP должен быть скомпилирован с опцией <em>--enable-memory-limit</em>.

en: Display redirection page
ru: Показывать страницу перенаправления

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
ru: Если модуль выполняет функцию drupal_goto(), лог SQL-запросов и  прочая информация для разработчика теряется. Включение данной опции позволяет разработчику просмотреть промежуточную страницу со всей необходимой информацией, чтобы её можно было проанализировать до перехода на страницу назначения.

en: Error handler
ru: Обработчик ошибок

en: Standard drupal
ru: Стандартный drupal

en: Log only
ru: Только лог

en: Other (!library)
ru: Другое (!library)

en: SMTP library
ru: SMTP библиотека

en: PHP code to execute
ru: PHP-код, который должен быть выполнен

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
ru: Введите нужный PHP-код. Тэги <code>&lt;?php ?&gt;</code> не нужны.

en: Execute
ru: Выполнить

en: Warning - will delete your module tables and variables.
ru: Предупреждение: все таблицы и настройки модуля будут удалены.

en: Old value
ru: Старое значение

en: New value
ru: Новое значение

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
ru: Извините, переменные сложных типов не могут быть отредактированы отсюда, воспользуйтесь блоком <em>Запуск PHP</em> и функцией <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
ru: Имя сессии

en: Total (ms)
ru: Всего (мс)

en: Average (ms)
ru: В среднем (мс)

en: Std deviation (ms)
ru: Стандартное отклонение (мс)

en: Delete collected query statistics
ru: Удалить собранную статистику SQL-запросов

en: Stored query statistics deleted.
ru: Статистика SQL-запросов очищена.

en: access devel information
ru: просматривать информацию для разработчика

en: execute php code
ru: выполнять php-код

en: switch users
ru: переключать пользователей

en: Generate users
ru: Создать пользователей

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
ru: Создать заданное количество пользователей. Опционально можно удалить текущих пользователей.

en: Generate content
ru: Создать материалы

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
ru: Создать заданное количество материалов и комментариев к ним. Опционально можно удалить текущие объекты.

en: Generate categories
ru: Создать словари и термины

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
ru: Создать заданное количество словарей и терминов. Опционально можно удалить текущие объекты таксономии.

en: How many users would you like to generate?
ru: Сколько пользователей Вы хотите создать?

en: Which node types do you want to create?
ru: Какие типы материалов вы хотите создать?

en: How many nodes would you like to generate?
ru: Сколько материалов должно быть создано?

en: Max word length of titles
ru: Максимальная длина слова в заголовках

en: How many vocabularies would you like to generate?
ru: Сколько словарей должно быть создано?

en: How many terms would you like to generate?
ru: Сколько терминов должно быть создано?

en: Max word length of term/vocab names
ru: Максимальная длина слова в именах терминов и словарей

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
ru: Удалить все существующие словари и термины перед генерацией новых.

en: Development helper for node_access table
ru: Помощник разработчика для работы с node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
ru: Этот модуль служит для помощи в разработке сайтов. В частности, когда используются модули, ограничивающие доступ к материалам сайта, этот модуль позволяет просмотреть актуальную информацию в таблице node_access базы данных сайта.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
ru: Таблица node_access содержит информацию о том, какие материалы скрывать от определённых пользователей, а какие показывать. По умолчанию, в Drupal открыт доступ ко всем материалам для всех. Существует ряд необязательных для установки модулей, с помощью которых можно ограничить доступ определённым пользователям.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
ru: Открытый доступ для всех материалов (всем пользователям)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
ru: Ваша таблица node_access содержит записи, дающие доступ всем пользователям на просмотр всех материалов сайта. В зависимости от того, какие модули ограничения доступа используются, Вам может понадобиться удалить эти записи. Если Вы не используете модулей ограничения доступа, вероятно, лучше будет оставить их как есть.

en: realm
ru: область

en: Legacy Nodes
ru: Потерянные материалы

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
ru: На сайте есть !num материалов, доступ к которым не описан в таблице node_access. Если у Вас используется модуль контроля доступа, эти материалы могут быть скрыты от всех типов пользователей. Это могло произойти, если материалы были опубликованы до подключения модуля контроля доступа. Если это так, обновление данных материалов вручную добавит описание доступа к ним в node_access и решит данную проблему.

en: All Nodes Represented
ru: Все материалы определены.

en: All nodes are represented in the node_access table.
ru: Все материалы, присутствующие в таблице node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
ru: Открытый доступ для всех материалов (некоторым пользователям)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
ru: Таблица node_access содержит записи, определяющие доступ ко всем материалам для некоторых пользователей. Это может быть абсолютно нормальным, в зависимости от того, какие модули контроля доступа Вы используете.

en: Access Granted to Some Nodes
ru: Доступ для всех к некоторым материалам

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
ru: К некоторым из материалов сайта есть доступ для всех пользователей. Это абсолютно нормально, если часть материалов сайта должна иметь публичный доступ.

en: public nodes
ru: публичные материалы

en: Public Nodes
ru: Публичные материалы

en: Summary by Realm
ru: Кратко по областям

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
ru: Следующие области дают ограниченный доступ к некоторым специфическим материалам.

en: private nodes
ru: приватные материалы

en: Protected Nodes
ru: Защищённые Материалы

en: explained
ru: раскрыто

en: ok
ru: OK

en: empty
ru: пусто

en: alien
ru: чужой

en: node_access entries for nodes shown on this page
ru: Записи в node_access для материалов, показанных на этой странице

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
ru: Так как модуль devel отключен, журнал SQL-запросов, также, отключен.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
ru: Различные инструменты (блоки, страницы и функции) для разработчиков.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
ru: Генерирует ненастоящих пользователей, материалы и термины таксономии

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
ru: Блок и страница разработчика, показывающие связанные записи node_access.

en: Package
ru: Пакет

en: Node author
ru: Автор материала

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Attach files
ru: Вложенные файлы

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ru: Адрес RSS-ленты %url введён неверно. Введите абсолютный адрес ленты. Пример: <em>http://example.com/feed.xml</em>.

en: Views panes
ru: Панели видов

en: by @user
ru: автор: @user

en: Argument type
ru: Тип аргумента

en: Deleted/missing block @module-@delta
ru: Удален/отсутствует блок @module-@delta

en: New custom content
ru: Новое пользовательское содержимое

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ru: Создание полностью настраиваемой части содержимого HTML.

en: Context
ru: Контекст

en: General form
ru: Основная форма

en: Form goes here.
ru: Здесь будет форма

en: "@s" base form
ru: Основная форма "@s"

en: Node type description
ru: Описание типа материала

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: A list of files attached to the node.
ru: Список файлов, прикреплённых к материалу.

en: "@s" attachments
ru: "@s" прикрепленные файлы

en: Book navigation
ru: Навигация по подшивке

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Comment form here.
ru: Здесь форма комментариев

en: A form to add a new comment.
ru: Форма для добавления новых комментариев

en: "@s" comment form
ru: Форма комментариев "@s"

en: Node comments
ru: Комментарии к материалу

en: Sort
ru: Сортировка

en: !a comments per page
ru: !a комментариев на страницу

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: "@s" comments
ru: "@s" комментарии

en: Node content
ru: Содержимое материала

en: The content of the referenced node.
ru: Контент связанного материала.

en: Node title.
ru: Заголовок материала.

en: Edit node
ru: Редактировать материал

en: Edit this node
ru: Редактировать этот материал

en: Link title to node
ru: Ссылка с заголовка на материал

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Node form publishing options
ru: Форма материала - настройки публикации

en: Node form author information
ru: Форма информации об авторе материала

en: Author information on the Node form.
ru: Информация об авторе в форме материала.

en: Node form input format
ru: Форма выбора формата ввода материала

en: Node form comment settings
ru: Форма материала - настройки комментариев

en: Node form menu settings
ru: Форма материала - настройки меню

en: Node form file attachments
ru: Форма материала - вложения

en: Node form categories
ru: Форма материала - категории

en: Comment options
ru: Опции комментариев

en: Comment options.
ru: Опции комментариев

en: Authoring information.
ru: Информация об авторе.

en: Menu options
ru: Опции меню

en: Menu options.
ru: Опции меню.

en: Attach files.
ru: Вложенные файлы.

en: Categories.
ru: Категории.

en: Book options
ru: Настройки книги

en: Input format.
ru: Формат ввода.

en: Node type description.
ru: Описание типа материала.

en: Term description.
ru: Описание термина.

en: "@s" term description
ru: Описание термина "@s"

en: List of related terms
ru: Список связанных терминов

en: Term synonyms
ru: Синоним термина

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: The picture of a user.
ru: Изображение пользователя.

en: "@s" user picture
ru: "@s" изображение пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: The profile of a user.
ru: Профиль пользователя.

en: "@s" user profile
ru: Профиль пользователя "@s"

en: Vocabulary terms
ru: Термин словаря

en: All the terms in a vocabulary.
ru: Все термины в словаре

en: "@s" terms
ru: "@s" термины

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Display as tree
ru: В виде дерева

en: A node object.
ru: Объект материала.

en: Currently set to !link
ru: Сейчас установлено в !link

en: A node add form.
ru: Форма добавления материала.

en: A node edit form.
ru: Форма редактирования материала.

en: A single taxonomy term object.
ru: Одиночный объект термина таксономии.

en: A single user object.
ru: Одиночный объект пользователя

en: Taxonomy vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: Select the vocabulary for this form.
ru: Выберите словарь для этой формы.

en: argument
ru: аргумент

en: Add argument
ru: Добавить аргумент

en: relationship
ru: зависимость

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Add context
ru: Добавить контекст

en: Required contexts
ru: Необходимый контекст

en: required context
ru: требуется контекст

en: Add required context
ru: Добавить требуемый контекст

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Add @type "@context"
ru: Добавить @type "@context"

en: Edit @type "@context"
ru: Редактировать @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
ru: Введите название для идентификации этого !type на страницах администрирования.

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
ru: Введите ключевое слово для замены его в заголовках.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
ru: Игнорировать; контент необходимый для данного контекста будет недоступен.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
ru: Выберите поведение для случая, когда аргумент отсутствует или некорректен.

en: Argument @count
ru: Аргумент @count

en: Context @count
ru: Контекст @count

en: Configure !subtype_title
ru: Конфигурировать !subtype_title

en: Unknown context
ru: Неизвестный контекст

en: No context
ru: Нет контекста

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
ru: Вы можете использовать как %keywords из контекста, так и %title, чтобы отобразить оригинальный заголовок.

en: Context %count
ru: Контекст %count

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: Local
ru: Локально

en: Panel
ru: Панель

en: Add a node from your site as content.
ru: Добавить материал с вашего сайта как содержимое.

en: Leave node title
ru: Оставить заголовок материала

en: Invalid node
ru: Неверный материал

en: Path is required.
ru: Путь потребовался.

en: No argument
ru: Нет аргументов

en: Sixth
ru: Шестой

en: Fixed argument
ru: Аргумент исправлен

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: Send arguments
ru: Отправить аргументы

en: Book parent
ru: Предок подшивки

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: Term parent
ru: Родительский термин

en: Top level term
ru: Термин верхнего уровня

en: -n/a-
ru: -не доступно-

en: Found the @submit button
ru: Найдена кнопка @submit

en: Failed to set field @name to @value
ru: Не удалось установить значение поля @name в @value

en: No temporary directories to remove.
ru: Нет временных директорий для удаления.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
ru: Выполнение тестов Drupal и ваших активных модулей. Эти тесты помогают гарантировать, что код ваших сайтов работает, как задумано.

en: Promote to front page
ru: Поместить на главную

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Finish
ru: Готово

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ru: Ошибка при проверке значения, пожалуйста повторите. Если ошибка повторится, сообщите администратору сайта.

en: Or
ru: Или

en: Coder found @count projects
ru: Coder: найдено @count проектов

en: @count files
ru: @count файлов

en: @count %severity_name warnings
ru: @count %severity_name предупреждений

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ru: Выбранный файл %file не удается закачать, поскольку каталог назначения %directory неверно сконфигурирован.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ru: Выбранный файл %file не удается скопировать, поскольку не найден файл с таким именем. Проверьте правильность указанного имени файла.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ru: Выбранный файл %file не удается скопировать, поскольку файл с таким именем уже существует в каталоге назначения.

en: The selected file %file could not be copied.
ru: Выбранный файл %file не может быть скопирован.

en: The removal of the original file %file has failed.
ru: При удалении оригинального файла %file произошла ошибка.

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Configuration saved
ru: Настройки сохранены

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: and
ru: и

en: Menu items
ru: Пункты меню

en: Primary Key: Unique cache ID.
ru: Первичный ключ: Уникальный идентификатор кэша.

en: A collection of data to cache.
ru: Собрание данных для кэширования.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
ru: Метка времени Unix, указывающая, когда этот элемент кэша устареет, или 0 для «никогда».

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
ru: Метка времени Unix, указывающая, когда был создан элемент кэша.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
ru: Любые пользовательские заголовки HTTP, которые будут добавлены к кэшированным данным.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
ru: Флаг, указывающий, является ли содержимое сериализованным (1) или нет (0).

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Imagecache presets
ru: Наборы Правил Imagecache

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Minimum number of words
ru: Минимальное количество слов

en: Custom pages
ru: Пользовательские страницы

en: Enable developer modules
ru: Включить dev модули

en: Disable developer modules
ru: Отключить dev модули

en: Collapse fieldsets on modules page
ru: Свернуть группы на странице модулей

en: Current anonymous / authenticated users
ru: Сейчас гостей / зарегистрированных пользователей

en: Disabled these modules: !module-list.
ru: Выключены следующие модули: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
ru: Модули dev не включены

en: display drupal links
ru: показать ссылки drupal

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ru: Предупреждение безопасности: Невозможно записать файл .htaccess. Создайте этот файл вручную в каталоге %directory и внесите в него следующие строки:
    <code>!htaccess</code>

en: No test results to display.
ru: Нет результатов тестов для отображения.

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Page elements
ru: Элементы страницы

en: Variants
ru: Варианты

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: The menu router has been rebuilt.
ru: Меню было пересобрано.

en: Search type
ru: Тип поиска

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: User: ID
ru: Пользователь: ID

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
ru: Успешно создано @num_nids материалов.

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Invalid file path
ru: Неверный путь к файлу

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
ru: Реестр темы будет перестраиваться при каждом запросе. Не забудьте <a href="!url">выключить</a> эту функцию при вводе сайта в эксплуатацию.

en: Enter function name for api lookup
ru: Введите имя функции для поиска в API

en: Store statistics about executed queries. See the devel_x tables.
ru: Хранение статистики выполненных SQL-запросов. Смотрите таблицы devel_x.

en: API Site
ru: Сайт API

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
ru: Базовый URL для ссылок на документацию разработчика. Вы можете поменять его, если у Вас есть локально установленный <a href="!url">api.module</a>.

en: Krumo display
ru: Вид Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
ru: Выберите шаблон для отладочных сообщений, либо выберите <em>disabled</em> для вывода информации об объектах и массивах в стандартном PHP формате.

en: Rebuild the theme registry on every page load
ru: Перестраивать кэш темы при каждой загрузке страницы

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
ru: Эта опция помогает во время создания нового шаблона и переопределения функций <em>theme_</em>

en: Reinstall
ru: Переустановка

en: Saved new value for %name.
ru: Новое значение для %name сохранено.

en: Display of !type !obj
ru: Отображение !type !obj

en: {empty}
ru: {пусто}

en: %message in %file on line %line.
ru: %message в файле %file в строке %line.

en: Mail sent:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Additional headers: <br />!header
ru: Письмо отправлено:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Дополнительные заголовки: <br />!header

en: 1 character | @count characters
ru[0]: @count символ
ru[1]: @count символа
ru[2]: @count[2] символов

en: display source code
ru: показывать исходный код

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
ru: Очистка кэша CSS и всех таблиц в базе данных, в которых хранятся кэши страниц, материалов, оформлений и переменных.

en: Function reference
ru: Справочник функций

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
ru: Просмотр списка определенных пользователем функций со ссылками на документацию.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
ru: Выполнение hook_uninstall() и затем hook_install() для данного модуля или модулей.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
ru: Просмотр PHP-кода любого файла в Вашей версии Drupal

en: Rebuild menus
ru: Пересобрать меню

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
ru: Пересборка меню сайта, основанных на hook_menu(), чтобы вернуть все пользовательские правки в исходное состояние. Все пункты меню вернутся к своему состоянию по умолчанию.

en: Edit and delete site variables.
ru: Редактирование и удаление переменных сайта.

en: View your server's PHP configuration
ru: Посмотреть PHP конфигурацию сервера

en: Execute PHP Code
ru: Выполнение PHP-кода

en: Execute some PHP code
ru: Выполнить произвольный PHP-код

en: Theme registry
ru: Реестр темы

en: View a list of available theme functions across the whole site.
ru: Просмотр списка доступных функций оформления для сайта целиком.

en: View the active form/render elements for this site.
ru: Просмотр активных элементов форм/рендеринга этого сайта.

en: List the contents of $_SESSION.
ru: Содержимое переменной $_SESSION.

en: Devel settings
ru: Настройки Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
ru: Удалить всех пользователей (кроме пользователя с id 1) перед генерацией новых пользователей.

en: How old should user accounts be?
ru: Насколько старыми должны быть учетные записи пользователей?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
ru: Возрасты пользователей будут распределены случайным образом начиная с текущего времени, уходя в прошлое до выбранного времени.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
ru: . Этот тип содержит CCK поля, которые будут заполнены только если реализуется хук content_generate.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
ru: <strong>Удалить все материалы</strong> этого типа перед генерацией новых.

en: Maximum number of generated comments per node
ru: Максимальное число генерируемых комментариев для одной ноды

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
ru: Необходимо, также, включить комментарии для типов материалов, к которым будут создаваться комментарии.

en: Requires upload.module
ru: Требуется модуль Upload

en: Add an upload to each node
ru: Прикрепить файл к каждому материалу

en: Requires taxonomy.module
ru: Требуется модуль Taxonomy

en: Add taxonomy terms to each node.
ru: Добавить термины таксономии к каждому материалу.

en: Requires path.module
ru: Требуется модуль Path

en: Add an url alias for each node.
ru: Добавить синоним для каждого материала.

en: Generate items
ru: Создать объекты

en: Populate your database with dummy items.
ru: Заполнение Вашей базы данных ненастоящими объектами.

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the Blocks (admin/build/block) page.
ru: Вспомогательные страницы и блоки в помощь Drupal-разработчикам и администраторам с node_access. Управлять блоками модуля Devel можно на странице блоков (admin/build/block).

en: Sticky at the top of lists
ru: Прикреплять вверху списков

en: Value is TRUE
ru: Значение TRUE

en: Value is FALSE
ru: Значение FALSE

en: Value is NULL
ru: Значение NULL

en: Value is not NULL
ru: Значение не NULL

en: First value is equal to second value
ru: Первое значение равно второму значению

en: First value is not equal to second value
ru: Первое значение не равно второму значению

en: First value is identical to second value
ru: Первое значение совпадает со вторым значением

en: First value is not identical to second value
ru: Первое значение не тождественно второму значению

en: Created content type %type.
ru: Создан тип содержимого %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ru: Создан пользователь с именем %name и паролем %pass

en: Created permissions: @perms
ru: Созданы разрешения: @perms

en: Invalid permission %permission.
ru: Некорректные права: %permission.

en: Username field found.
ru: Поле «Имя пользователя» найдено.

en: Password field found.
ru: Поле «Пароль» найдено.

en: !method @url returned @status (!length).
ru: !method @url вернул @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ru: Страница "@path" содержит валидный HTML

en: Parsed page successfully.
ru: Страница обработана успешно.

en: Found the requested form fields at @path
ru: Запрошенные поля формы найдены на @path

en: Found field by name @name
ru: Найти поле с именем @name

en: Did not find field by name @name
ru: Невозможно найти поле по имени @name

en: Found field by id @id
ru: Найти поле с идентификатором @id

en: Did not find field by id @id
ru: Невозможно найти поле по ID @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ru: Ожидаемый ответ HTTP !code, фактический !curl_code

en: Tests
ru: Тесты

en: Run tests
ru: Запустить тесты

en: Clean test environment
ru: Очистить среду тестирования

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ru: Удалите таблицы с префиксом "simpletest" и временные папки, оставшиеся от тестов, которые не прошли. Это предназначено для разработчиков, создающих тесты.

en: Clean environment
ru: Очистить среду

en: No tests to display.
ru: Нет тестов для показа

en: @pass, @fail, and @exception
ru: @pass, @fail и @exception

en: No test(s) selected.
ru: Тест(ы) не выбран(ы)

en: Processing test @num of @max - %test.
ru: Обработка теста @num от @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
ru: Обработка теста @num от @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
ru[0]: 1 пройден
ru[1]: @count пройдено
ru[2]: @count[2] пройдено

en: 1 fail | @count fails
ru[0]: @count провален
ru[1]: @count провалено
ru[2]: @count[2] провалено

en: 1 exception | @count exceptions
ru[0]: @count исключение
ru[1]: @count исключения
ru[2]: @count[2] исключений

en: PHP DOMDocument class
ru: класс PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ru: Система тестирования кода.

en: Logged in user
ru: Текущий пользователь

en: No description
ru: Нет описания

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Chaos tool suite
ru: Набор инструментов Chaos

en: alert
ru: предупреждение

en: emergency
ru: авария

en: Filter log messages
ru: Фильтр системных сообщений

en: You must select something to filter by.
ru: Вы должны выбрать, что фильтровать.

en: The page has been deleted.
ru: Страница была удалена.

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: delete own
ru: удалять своё

en: Justify
ru: По ширине

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: Server reports invalid input error.
ru: Сервер сообщает об ошибке ввода.

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
ru: Предупреждение: Изменение этого пункта меню не будет работать правильно на Drupal 6.4 или более ранних. Пожалуйста, обновите вашу копию Drupal по адресу !url.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: Adjust top margin
ru: Применить верхний отступ

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ru: Если включено, сайт сдвинется вниз приблизительно на 20 пикселей от верхней границы области просмотра, чтобы показать меню администратора. Если выключено, некоторые элементы страницы с абсолютным или фиксированным положением могут быть перекрыты этим меню.

en: Keep menu at top of page
ru: Закрепить меню вверху страницы

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ru: Если включено, меню управления будет всегда показано наверху области просмотра браузера (даже после прокрутки страницы). <strong>Примечание: в некоторых браузерах эта настройка приведет к искажению вида страницы, невидимому курсору, невыбираемым элементам форм или другим проблемам. Отключите эту опцию, при наличии  этих проблем.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ru: Если включено, группы на странице <a href="!modules-url">модулей</a> автоматически свернутся при загрузке страницы.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ru: Если модуль Utility был установлен с этой целью, он может быть безопасно отключен и удален.

en: Move local tasks into menu
ru: Перенести локальные задачи в меню

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ru: Если включено, вкладки на текущей странице переместятся в меню администратора. Эта возможность доступна только в темах оформления, которые используют CSS классы <code>tabs primary</code> и <code>tabs secondary</code> для вкладок.

en: Administration menu settings
ru: Настройки меню администратора

en: Parent link ID
ru: ID дочерней ссылки

en: Display additional data for each menu item
ru: Показать дополнительные данные для каждого элемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
ru: Показать выбранные элементы рядом с каждой ссылкой пункта меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ru: Если включено, все пункты меню отобразятся независимо от разрешений сайта. <em>Примечание: не включать на рабочем сайте.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ru: Включены следующие модули: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ru: Модуль меню администратора создает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть страницы большинства административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Используйте настройки ниже, чтобы настроить меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ru: Модуль меню администратора обеспечивает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть большинство административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Меню администратора также показывает число анонимных и зарегистрированных пользователей и позволяет модулям добавлять их собственные пункты меню. Интеграция с меню изменяется от модуля к модулю; например, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, добавляет новые возможности, обеспечивая быстрый доступ к инструментальным средствам разработки.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ru: <a href="@settings">Страница настройки</a> меню администриратора позволяет изменять поведение и вид некоторых элементов меню. Так как появление меню зависит от темы оформления вашего сайта, существенные настройки требуют изменения темы вашего сайта и файлов CSS. Читайте файл README.txt расширенного модуля для получения дополнительной информации о теме и настройках CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ru: Пункты меню, показанные в меню управления зависят от фактических разрешений пользователя. Во-первых, меню управления показывается только пользователям с разрешением ролей <em>Доступ к меню управления</em> (admin_menu модуль) . Во вторых, пользователь должен быть членом роли с разрешением <em>Доступ к страницам управления</em> (модуль system), чтобы просматривать административные ссылки. И, третье, только в настоящее время разрешено, чтобы ссылки были показаны; например, если пользователь не член роли с разрешениями <em>Управление разрешениями</em> (модуль user) и <em> Управление пользователями</em> (модуль user), <em>Управление пользователями</em> пункт меню не показан.

en: Administration menu
ru: Меню администрирования

en: Adjust administration menu settings.
ru: Настройка параметров меню администрации.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ru: Добавляет выпадающее меню для большинства административных и других общих задач (для пользователей с соответствующими правами).

en: - All -
ru: - Все -

en: Import code
ru: Импорт кода

en: Unmet dependencies: !dependencies
ru: Неудовлетворенные зависимости: !dependencies

en: Checking...
ru: Проверка...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что конфликтует с !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
ru: Вернуть все <strong>!component</strong> компоненты для <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
ru: Никакие изменения не были произведены для этой особенности

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Download feature
ru: Загрузить особенность

en: Enable and disable features.
ru: Включение и отключение функций.

en: Display components of a feature.
ru: Отобразить компоненты особенности.

en: Compare
ru: Сравнить

en: Compare default and current feature.
ru: Сравнить особенность по умолчанию и текущую.

en: Menu items for any enabled features.
ru: Пункты меню для любых активированных особенностей.

en: Provides feature management for Drupal.
ru: Предоставить управление особенностью Drupal.

en: Dependency
ru: Зависимость

en: No features available.
ru: Нет доступных особенностей.

en: Contact form
ru: Форма контактов

en: Equal
ru: Равный

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ru: Права доступа для каталога %directory изменены, чтобы разрешить запись в него.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя может содержать только строчные буквы, цифры и знаки подчёркивания.

en: Search form
ru: Форма поиска

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
ru: Если меню администратора отображает дубликаты элементов меню, вам может потребоваться восстановить ваши элементы меню, используя кнопку <em>Восстановить</em>

en: Wipe and rebuild
ru: Стереть и перестроить

en: Styles
ru: Стили

en: The item has been deleted.
ru: Пункт был удален.

en: delete any
ru: удалить любой

en: edit any
ru: редактировать любой

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: The name of the site.
ru: Название сайта.

en: Field @table.@field: no Schema type for @engine type @type.
ru: Поле @table.@field: нет типа в схеме для @engine, тип поля @type.

en: Table %table: Missing or invalid 'fields' array.
ru: Таблица %table: Отсутствующий или неправильный массив 'fields'.

en: TODO: please describe this table!
ru: TODO: пожалуйста, опишите эту таблицу!

en: TODO: please describe this field!
ru: TODO: пожалуйста, опишите это поле!

en: Manage the database schema for this system.
ru: Управление схемой базы данных этой системы.

en: Describe
ru: Описание

en: Inspect
ru: Проверить

en: The Schema module provides functionality built on the Schema API.
ru: Модуль Schema предоставляет функциональность, построенную на Schema API.

en: CTools CSS Cache
ru: Кэш CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
ru: Каталог кэша CTools CSS , %path не может быть создан из-за неправильной конфигурации каталога files. Пожалуйста, убедитесь, что каталог files правильно настроен, и что веб-сервер имеет разрешение на создание каталогов.

en: Unable to create
ru: Невозможно создать

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
ru: Специальный кэш используется для хранения объектов, которые редактируются.Это служит для сохранения состояния среды, которая обычно не сохраняет состояние.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ru: Библиотека полезных инструментов от Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
ru: Результат массовой операции

en: Place this in @file
ru: Поместить это в @file

en: There are no objects to be exported at this time.
ru: Объектов для экспорта на данный момент нет.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
ru: В вашей системе на данный момент нет объектов, которые могут быть экспортированы.

en: use bulk exporter
ru: использовать массовый экспортер

en: Bulk Exporter
ru: Массовый экспортёр

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
ru: Массовый-экспорт множественных CTools-обрабатываемых объектов данных в код

en: Bulk Export
ru: Массовый экспорт

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
ru: Выполняет массовый экспорт объектов данных известных Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
ru: @type:@subtype не будет отображен из-за отсутствующего контекста

en: No info
ru: Нет информации

en: No info available.
ru: Нет доступной информации.

en: Configure new !subtype_title
ru: Конфигурировать новый !subtype_title

en: All criteria must pass.
ru: Все критерии должны соблюдаться.

en: Only one criteria must pass.
ru: Достаточно соблюдения одного критерия.

en: Broken/missing access plugin %plugin
ru: Сломанный/несуществующий плагин доступа %plugin

en: Configure settings for this item.
ru: Настроить параметры этого элемента

en: Remove this item.
ru: Удалить этот элемент

en: No criteria selected, this test will pass.
ru: Критериев нет, этот тест пройден.

en: Missing callback hooks.
ru: Отсутствуют хуки для callback'ов.

en: Edit criteria
ru: Редактировать критерий

en: Invalid object name.
ru: Ошибочное имя объекта

en: Invalid context type
ru: Неверный тип контекста

en: Display page not found or display nothing at all.
ru: Отображать "страница не найдена" или вообще ничего не отображать.

en: Unable to delete missing item!
ru: Невозможно удалить отсутствующий элемент!

en: Edit @type
ru: Редактировать @type

en: Summary of contexts
ru: Сводка контекстов

en: Please choose which context and how you would like it converted.
ru: Пожалуйста, выберите в каком контексте и как именно вы бы хотели конвертировать это.

en: , and
ru: , и

en: , or
ru: , или

en: Built in context
ru: Встроенный контекст

en: Keyword: %@keyword
ru: Ключевое слово: %@keyword

en: From "@title"
ru: Из "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
ru: Невозможно создать кеш директорию для CTools CSS. Проверьте права вашей директории для файлов.

en: Update and return
ru: Обновить и вернуться

en: In code
ru: В коде

en: Enabled, title
ru: Включено, заголовок

en: Get a summary of the information about this page.
ru: Краткая информация о данной странице.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
ru: Включить эту страницу, чтобы сделать её доступной в системе.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ru: Отключить эту страницу. Её данные останутся, но в системе она не будет задействована.

en: Add variant
ru: Добавить вариант

en: Add a new variant to this page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант.

en: Create variant
ru: Создать вариант

en: Import variant
ru: Вариант импорта

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант, вставив код, экспортированный из другой страницы.

en: Reorder variants
ru: Изменить порядок вариантов

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
ru: Изменить порядок обработки вариантов, чтобы система выбирала из них текущий так, как вам надо.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
ru: Настройте вновь созданный вариант перед тем, как фактически разместить его на странице.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
ru: Снять блокировку этой страницы, после чего вы сможете редактировать ее.

en: Variant operations
ru: Операции с вариантом

en: Get a summary of the information about this variant.
ru: Краткая информация о данном варианте.

en: Make an exact copy of this variant.
ru: Создать точную копию этого варианта.

en: Export this variant into code to import into another page.
ru: Экспорт этого варианта в виде кода для последующего его импорта в другую страницу.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этого варианта и вернуть к версии из кода.

en: Remove this variant from the page completely.
ru: Окончательно удалить этот вариант из данной страницы.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
ru: Активировать этот вариант для использования в вашей системе.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ru: Отключить этот вариант. Его данные останутся, но в системе он не будет задействован.

en: No variants
ru: Нет вариантов

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
ru: Страница обновлена. Изменения не вступят в силу, пока вы не сохраните их.

en: Unable to update changes due to lock.
ru: Невозможно обновить изменения из-за блокировки.

en: This setting contains unsaved changes.
ru: Настройки содержат не сохраненные изменения.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
ru: Некоторые изменения этой страницы ещё не сохранены. Нажмите кнопку "Сохранить", чтобы записать их в базу данных, либо "Отменить", чтобы отказаться от них. Имейте в виду: если вы изменили значения в какой-либо форме, перед сохранением страницы их необходимо подтвердить.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
ru: Все изменения, ожидавшие подтверждения, отменены. Страница разблокирована.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
ru: Административное название этого варианта. Если оставить поле постым, заголовок бедет сгенерирован автоматически.

en: Variant type
ru: Тип варианта

en: Optional features
ru: Дополнительные функции

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
ru: Выберите дополнительные возможности, которые хотите настроить в процессе создания страницы. Даже если вы их сейчас не выберете, их всё равно можно будет использовать после того, как страница будет создана. Если вы сомневаетесь по этому поводу, оставьте флажки снятыми.

en: Variant name
ru: Название варианта

en: Enter the name of the new variant.
ru: Введите название нового варианта.

en: Paste variant code here
ru: Введите код варианта в это поле

en: No variant found.
ru: Вариантов не найдено

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот вариант? Удаление не вступит в силу, пока вы не нажмёте кнопку "Сохранить".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант отключён. После включения он станет доступным в системе. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант включён. При отключении он станет недоступным, поэтому в системе использован не будет. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы включите эту страницу, она сразу же станет доступна в системе (ждать сохранения необязательно).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы отключите эту страницу, она сразу же станет недоступной в системе (ждать сохранения необязательно).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
ru: Эта страница не имеет вариантов и, следовательно, ничего не выводит.

en: Add a new variant
ru: Добавить новый вариант

en: Unable to disable due to lock.
ru: Невозможно отключить по причине блокировки.

en: Unable to enable due to lock.
ru: Невозможно включить по причине блокировки.

en: use page manager
ru: использовать менеджер страниц

en: administer page manager
ru: администрировать менеджер страниц

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
ru: Добавление, изменение и удаление страниц, переопределяющих системные страницы, и пользовательских страниц из системы.

en: Page manager
ru: Редактор страниц

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
ru: Обеспечивает интерфейс и API для управления страницами сайта.

en: Node add/edit form
ru: Форма создания/редактирования материала

en: Node being viewed
ru: Просматриваемый материал

en: Argument settings
ru: Настройки аргументов

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Содержательное название страницы. Оно будет отображаться в интерфейсе управления.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ru: Понятное компьютеру название этой страницы. Оно должно быть уникальным. В названии могут использоваться только символы английского алфавита, цифры и знаки подчёркивания. После создания страницы изменить компьютерное название будет нельзя!

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ru: Описание того, что собой представляет данная страница, для чего предназначена, какие задачи осуществляет. Заполнить рекомендуется из соображений удобства управления страницами.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
ru: Адрес, по которому будет располагаться данная страница. Вы можете использовать шаблоны-заменители для изменяющихся частей адреса. Для этого введите %name вместо обязательных частей, либо !name - вместо возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". В форме редактирования аргументов эти шаблоны-заменители могут быть преобразованы в контексты.

en: Make this your site home page.
ru: Сделать главной страницей сайта

en: Visible menu item
ru: Видимый пункт меню

en: Name is required.
ru: Имя обязательно для заполнения.

en: That name is used by another page: @page
ru: Это имя используется другой страницей: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя страницы должно содержать только латинские буквы, цифры и знак подчёркивания.

en: That path is used by another page: @page
ru: Этот путь используется другой страницей: @page

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
ru: В настоящий момент этот путь является синонимом для  @alias. Система не может переопределить существующие пути.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
ru: Эта страница не может быть главной страницей сайта, так как она использует заменители (placeholder): %.

en: Duplicated argument %arg
ru: Дублированный аргумент %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
ru: Неверный аргумент <em>%</em>. Все аргументы должны быть названы ключевыми словами.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Если страница выступает в меню в качестве вкладки по умолчанию, системе Drupal необходимо знать, какой пункт меню для этого будет родительским. Иногда родительский пункт уже существует, но в остальных случаях вам необходимо самостоятельно создать его. В качестве пути родительского пункта всегда будет путь страницы без последнее его части. То есть, если адрес данной страницы - <em>foo/bar/baz</em>, то адрес родительского пункта - <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
ru: Название родительского пункта

en: Parent item menu
ru: Меню родительского пункта

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
ru: Правила доступа используются для проверки, доступна ли страница и видны ли пункты меню, связанные с ней.

en: No context assigned
ru: Контекст не привязан

en: Position in path
ru: Позиция в пути

en: Context assigned
ru: Контекст привязан

en: The path %path has no arguments to configure.
ru: Путь %path не имеет аргументов для конфигурации.

en: Invalid keyword.
ru: Неверное ключевое слово

en: Change context type
ru: Изменить тип контекста

en: Change argument
ru: Изменить аргумент

en: No context selected
ru: Контекст не выбран

en: Error: missing argument.
ru: Ошибка: аргумент не найден.

en: Context identifier
ru: Идентификатор контекста

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
ru: Это заголовок контекста использующийся для идентификации в административных процессах позже. Он никогда не будет показан пользователю.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
ru: Ошибка: не найден или неверный плагин аргумента %argument.

en: Import page
ru: Импортировать страницу

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
ru: Если хотите изменить название исходной страницы, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальное название, оставьте поле пустым.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
ru: Если хотите изменить внутренний путь Drupal, по которому будет располагаться страница, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальный путь, оставьте поле пустым.

en: Allow overwrite of an existing page
ru: Заменить существующую страницу

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
ru: Если страница с таким названием уже существует, импортируемая страница её заменит.

en: Paste page code here
ru: Введите код страницы в это поле

en: No handler found.
ru: Обработчик не найден.

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
ru: Это имя страницы используется и заблокировано другим пользователем. Вы должны <a href="!break">сломать блокировку</a> чтобы продолжить или выбрать другое имя.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
ru: Введите название новой страницы. Оно должно быть уникальным, а также может содержать только символы английского алфавита и знак подчёркивания.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ru: Адрес URL, по которому расположена эта страница. Вместо изменяющихся частей адреса Вы можете ввести токены вида %name для обязательных частей и !name - для возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". Эти токены могут преобразовываться в контекст на страницах с формами аргументов. Вы не можете использовать оригинальный путь страницы.

en: Clone variants
ru: Клонировать варианты

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
ru: Если выбрано, все принадлежащие этой странице варианты также будут склонированы. Если нет - страница будет склонирована без вариантов.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу? Восстановить её не удастся.

en: The page has been reverted.
ru: Страница была ревертирована.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
ru: Администратор создает страницы, которые имеют URL, контроль доступа и записи в системном меню Drupal.

en: Create a new page
ru: Создать новую страницу

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
ru: Изменить имя, путь и другие основные параметры для страницы.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
ru: Установить контексты для аргументов этой страницы.

en: Control what users can access this page.
ru: Какие пользователи могут получить доступ к этой странице.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
ru: Предоставить этой странице видимое меню или закладку меню.

en: Make a copy of this page
ru: Сделать копию этой страницы

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
ru: Экспорт этой страницы в виде кода, который можно импортировать, или встроить в модуль.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этой страницы и вернуться к версии из кода.

en: Remove this page from your system completely.
ru: Окончательно удалить эту страницу из системы.

en: This is your site home page.
ru: Это главная страница сайта.

en: This page is set to become your site home page.
ru: Эта страница выбрана в качестве главной (домашней) для сайта.

en: Accessible only if @conditions.
ru: Доступно, только если @conditions.

en: This page is publicly accessible.
ru: Страница открыта для редактирования.

en: No menu entry.
ru: Нет записи меню.

en: Normal menu entry.
ru: Нормальный элемент меню.

en: Menu tab.
ru: Закладка меню

en: Default menu tab.
ru: Закладка меню по умолчанию.

en: Title: %title.
ru: Заголовок %title.

en: Parent title: %title.
ru: Заголовок родителя: %title.

en: Menu block: %title.
ru: Меню блок: %title.

en: Taxonomy term template
ru: Шаблон термина таксономии

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
ru: Если эта страница включена, она изменяет стандартное отображение терминов таксономии в Drupal, перекрывая собой адреса вида <em>taxonomy/term/%term</em>. Вы можете сделать несколько различных шаблонов отображения, которые будут выбираться в зависимости от выполнения определённых критерев. Например, для разных словарей или в зависимости от наличия некоторых прав доступа у пользователя могут быть показаны страницы с разной структурой. Для этого достаточно создать несколько <strong>Вариантов</strong>, определив для каждого из них свои <strong>Правила выбора</strong>. Если ни один из вариантов не будет подходить по условиям к определённому термину, для него отобразится стандартная страница таксономии.<br />
    Необходимо понимать, что данная Страница-панель перекрывает лишь те страницы терминов, которые действительно расположены в системе по адресу taxonomy/term/%term. У некоторых терминов таксономии, например разделов форума, свои собственные адреса. Также, пользуясь синонимами модуля pathauto, вы можете выводить данную Страницу-панель по другим адресам. Поскольку на самом деле в системе Drupal её адресом по-прежнему будет taxonomy/term/%term, она корректно обработает термин, открытый по адресу-синониму, и выведет соответствующий Вариант (либо стандартную страницу таксономии).

en: Term(s) being viewed
ru: Текущий(-ие) термин(ы)

en: Term being viewed
ru: Показан термин

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
ru: Разрешить множественные термины в качестве аргументов для taxonomy/term/%term

en: Single term
ru: Только один термин

en: Multiple terms
ru: Несколько терминов

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
ru: По умолчанию Drupal позволяет использовать несколько терминов в качестве аргументов, разделённых запятыми или знаками "+". При выборе варианта "Только один термин" эта возможность станет недоступна.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
ru: Отображать иерархию первого термина в "хлебных крошках"

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
ru: Если выбрано, в иерархическую навигационную цепочку ("хлебные крошки") будут добавлены родительские термины.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
ru: Могут быть переданы несколько терминов, разделённые запятой или знаком +.

en: Only a single term may be used.
ru: Может быть использован только одиночный термин.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
ru: В навигационную цепочку будет включена восходящая иерархия термина таксономии

en: User profile template
ru: Шаблон профиля пользователя

en: User being viewed
ru: Просматриваемый пользователь

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
ru: В данный момент другой пользователь редактирует эту страницу, поэтому вы не можете вносить в неё изменения.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
ru: Эта страница - новая, ещё не записанная в базу данных. Она не будет доступна, пока вы её не сохраните.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
ru: Эта страница была изменена, но изменения ещё не вступили в силу. Во время редактирования страница блокируется от изменений другими пользователями.

en: No task handlers are defined for this task.
ru: Для этой задачи нет установленных хендлеров задач.

en: Variant
ru: Вариант

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: В данный момент пользователь !user редактирует эту страницу, поэтому она заблокирована от изменений кем бы то ни было ещё. Блокировка длится уже !age. Щёлкните здесь, чтобы <a href="!break">разблокировать её</a>.

en: User: compare
ru: Пользователь: сравнить

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
ru: Сравнить двух пользователей (залогиненого и показанного пользователя, для примера)

en: First User
ru: Первый пользователь

en: Second User
ru: Второй пользователь

en: Grant access if user contexts are
ru: Предоставить доступ если контексты пользователя

en: Not equal
ru: Не равный

en: Node: accessible
ru: Материал: доступность

en: Control access with built in Drupal node access test.
ru: Контролировать доступ встроенной системой доступа к материалам Drupal.

en: Create nodes of the same type
ru: Создать материалы одного типа

en: @user can view @node.
ru: @user может просматривать @node.

en: @user can edit @node.
ru: @user может редактировать @node.

en: @user can delete @node.
ru: @user может удалить @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
ru: @user может создавать материалы одного и того же типа что и @node.

en: Node: language
ru: Материал: язык

en: Control access by node language.
ru: Контролировать доступ по языку материала.

en: Current site language
ru: Текущий язык сайта

en: Node: type
ru: Материал: тип

en: Control access by node_type.
ru: Управление доступом по node_type.

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
ru[0]: Тип объекта "@identifier" - "@types"
ru[1]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types
ru[2]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types

en: User: permission
ru: Пользователь: разрешение

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
ru: Доступ получат только пользователи, с указанным правом.

en: @identifier has "@perm"
ru: @identifier имеет право "@perm"

en: Administrative desc
ru: Административное описание

en: A description for this test for administrative purposes.
ru: Описание этого условия, которое будут видеть администраторы.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
ru: Условие будет выполняться, если введённый здесь PHP-код вернёт значение <code>TRUE</code>. Не должен содержать разделители &lt;?php ?&gt;. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может нарушить работу вашего сайта. Все контексты доступны через переменную <em>$contexts</em>.

en: User: role
ru: Пользователь: роль

en: Control access by role.
ru: Контроль доступа по роли.

en: Only the checked roles will be granted access.
ru: Доступ получат только указанные роли.

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
ru[0]: @identifier имеет роль "@roles"
ru[1]: @identifier имеет одну из ролей: @roles
ru[2]: @identifier имеет одну из ролей: @roles

en: User: language
ru: Пользователь: язык

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
ru: Критерий выполняется, только если текущим языком сайта у пользователя выбран один из указанных выше.

en: Site language is any language
ru: У пользователя выбран любой язык сайта

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
ru[0]: Язык интерфейса у пользователя - "@languages"
ru[1]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages
ru[2]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages

en: Taxonomy: vocabulary
ru: Таксономия: словарь

en: Creates a node context from a node ID argument.
ru: Создает контекст материала по ID материала.

en: Enter the node ID of a node for this argument
ru: Укажите ID материала для этого аргумента

en: Enter a value for this argument
ru: Введите значение этого аргумента.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
ru: Внедряет иерархию в навигационную линейку

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
ru: Введите ID одного термина, либо ID нескольких терминов, разделённых запятыми или знаком "+".

en: Creates a user context from a user ID argument.
ru: Создает пользовательский контекст, исходя из ID пользователя.

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
ru: Измените 'настройки блока' в меню управление >> конфигурация сайта >> блоки

en: Substitutions
ru: Подстановки

en: "@s" author
ru: "@s" автор

en: Node created date
ru: Дата создания материала

en: Node last updated date
ru: Дата последнего обновления материала

en: The date the referenced node was last updated.
ru: Дата ссылки нода была обновлена.

en: Last updated date
ru: Последнее обновление даты

en: "@s" last updated date
ru: "@s" дата последнего обновления

en: Node form submit buttons
ru: Кнопки подтверждения формы материала

en: "@s" node form submit buttons
ru: Форма материала "@s" - кнопки подтверждения

en: Node form revision log message
ru: Форма материала - информация о редакции

en: Node form url path settings
ru: Форма материала - настройки адреса

en: Profile category
ru: Категория профиля

en: Enter the node ID of a node for this context.
ru: Укажите ID материала для этого контекста.

en: '%title' [node id %nid]
ru: '%title' [id материала %nid]

en: A context that is just a string.
ru: только строковый контекст.

en: Raw string
ru: Необработанная строка

en: You must select a term.
ru: Вы должны выбрать термин.

en: Term ID of first term
ru: ID первого термина

en: Term ID of all term, separated by + or ,
ru: ID всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Term name of first term
ru: Название первого термина

en: Term name of all terms, separated by + or ,
ru: Названия всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Vocabulary ID of first term
ru: ID словаря первого термина

en: Make all views available as panes
ru: Сделать все представления доступными в качестве фрагментов панели

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
ru: Если выбрано, все представления будут доступны в списке фрагментов панели. В противном случае доступны будут лишь те представления, к которым был добавлен режим "Фрагмент панели". Выключите этот флажок, если хотите более чётко указывать, какие представления пользователи смогут использовать в своих панелях.

en: Views content panes
ru: Представления - фрагменты панели

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
ru: Позволяет использовать Views в качестве содержимого для модулей Panels, Dashboard и прочих, использующих CTools Content API.

en: Select display
ru: Выбор экрана

en: Configure view
ru: Конфигурировать представление

en: View: @name
ru: Представление: @name

en: View information
ru: Информация о представлении

en: Using display @display.
ru: Используется вид: @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
ru: Аргумент "@arg", использующий контекст "@context", преобразованный в "@converter"

en: @count items displayed.
ru: Отображается @count объектов.

en: With pager.
ru: Есть навигатор.

en: Skipping first @count results
ru: Пропуск первых @count результатов

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
ru: Доступно в качестве содержимого для отображения панели или панели управления.

en: Argument input
ru: Ввод аргумента

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ru: Страницы-панели выглядят как обычные страницы сайта. У них есть свой URL-адрес, они обрабатывают аргументы и могут иметь собственные пункты меню.

en: Panel page
ru: Страницу-панель

en: Go to list
ru: Перейти к списку

en: CTools plugin example
ru: CTools плагин пример

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
ru: Демонстрирует, как внешний модуль может предоставлять плагин ctools (для Panels и т.п.).

en: CTools Examples
ru: CToolsпримеры

en: The setting for item 1.
ru: Настройки для item 1.

en: The setting for item 2
ru: Настройки для item 1.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
ru: Если у этой страницы есть несколько вариантов, при каждом её посещении она будет проверяться на предмет выполнения указанных условий. Варианты проверяются по порядку. Отображён будет первый из них, удовлетворивший указанным для него критериям.

en: See the getting started guide for more information.
ru: Для более подробной информации ознакомьтесь с Руководством для начинающих.

en: Existing node
ru: Существующий материал

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
ru: Показывать "добавить комментарий", "читать еще" и др. ссылки материалов.

en: Template identifier
ru: Идентификатор шаблона

en: Add the breadcrumb trail as content.
ru: Добавить строку навигации как содержание.

en: Status messages
ru: Сообщения статуса

en: Add the page title as content.
ru: Добавить название страницы как содержимое.

en: Manage pages
ru: Управление страницами

en: Include schema comparison reports in site status report
ru: Включить отчеты о сравнении схемы в отчет о состоянии сайта

en: When checked, schema comparison reports are run on
          the Administer page, and included in the site status report.
ru: Когда выбрано, сравнение схемы выполнится на
          Административной странице, и эти отчеты будут включены в отчет о состоянии сайта.

en: Example: Image gallery
ru: Пример: Image Gallery

en: Example: image_gallery
ru: Пример: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
ru: Может содержать только строчные буквы, числа и знак подчеркивания. <strong>Попытка избежать конфликтов с названиями существующих проектов Drupal.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
ru: Краткое описание того, чего ожидать пользователям, когда они активируют Вашу особенность.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
ru: Примеры: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
ru: URL обновления XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
ru: Пример: http://mywebsite.com/fserver

en: features
ru: особенности

en: Create feature
ru: Создание функции

en: Create a new feature.
ru: Создать новую функцию.

en: AHAH callback to populate a feature from selected components.
ru: AHAH извещает о присутствии особенности в отмеченных компонентах.

en: Auto-detected
ru: Автоматически обнаруженные

en: Created role of name: @name, id: @rid
ru: Создана роль с именем: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
ru: Пользователь %name успешно вошёл в систему

en: !count e-mail was sent during this test.
ru: !count электронное письмо было выслано через этот тест.

en: !count e-mails were sent during this test.
ru: !count электронных писем было выслано через этот тест.

en: Raw "@raw" found
ru: Найдено "@raw"

en: Raw "@raw" not found
ru: Сырой ввод "@raw" не найден

en: "@text" found
ru: Найдено «@text»

en: "@text" not found
ru: "@text" не найдено

en: Pattern "@pattern" found
ru: Найден шаблон «@pattern»

en: Pattern "@pattern" not found
ru: Шаблон "@pattern" не найден

en: Checkbox field @id is checked.
ru: Флажок поля @id установлен.

en: Checkbox field @id is not checked.
ru: Чекбокс @id не отмечен.

en: Verbose message
ru: Подробное сообщение

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ru: Выберите тест(ы) или группу(ы) тестов для запуска, и нажмите <em>Запустить тесты</em>.

en: All (@count)
ru: Всего (@count)

en: Pass (@count)
ru: Пройдено (@count)

en: Fail (@count)
ru: Ошибок (@count)

en: Return to list
ru: Возврат к списку

en: Clear results after each complete test suite run
ru: Очистить результаты после каждого полного набора тестового запуска

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analaysis or features that require this setting to be disabled.
ru: По умолчанию, SimpleTest очищает результаты после их просмотра на странице результатов, но в некоторых случаях может быть полезно оставить результаты в базе данных. Результаты могут быть просмотрены на <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. ID теста можно найти в базе данных, таблице simpletest, или запомнить при первоначальном просмотре результатов. Кроме того, некоторые модули могут проводить углубленный анализ или предоставлять функции, требующие, чтобы этот параметр был отключен.

en: Provide verbose information when running tests
ru: Предоставлять подробную информацию при работе тестов

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ru: Подробные данные будут напечатаны наряду со стандартными и могут использоваться для отладки. Подробные данные будут удалены с каждого запуска набора тестов. Подробные данные очень детализированы и используются только для отладки.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ru: Настройки аутентификации HTTP, используемые SimpleTest во время тестирования. Используются, когда сайт требует базовую HTTP-идентификацию.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
ru: @pass, @fail, @exception и @debug

en: The test run did not successfully finish.
ru: Пробный запуск не был завершён успешно.

en: Please use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ru: Используйте кнопку <em>Очистить окружение</em> для удаления временных файлов и таблиц.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ru: Очистка результатов отключена и таблицы результатов тестов не будут удалены.

en: No leftover tables to remove.
ru: Не осталось таблиц для удаления.

en: 1 debug message | @count debug messages
ru[0]: @count отладочное сообщение
ru[1]: @count отладочных сообщения
ru[2]: @count отладочных сообщений

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ru[0]: Удален 1 результат теста.
ru[1]: Удалено @count результата тестов.
ru[2]: Удалено @count[2] результатов тестов.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ru[0]: Удален 1 оставшаяся таблица.
ru[1]: Удалено @count оставшиеся таблицы.
ru[2]: Удалено @count[2] оставшихся таблиц.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ru[0]: Удален 1 временная папка.
ru[1]: Удалено @count временных папки.
ru[2]: Удалено @count[2] временных папок.

en: Test result
ru: Результат теста

en: View result of tests.
ru: Просмотреть результат тестов.

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
ru: Выбор обработчика ошибок для вашего сайта. <em>Backtrace</em> дает неплохую отладочную информацию, когда вызывается ошибка, и выбрана опция <a href="@choose">показывать сообщения об ошибках</a>. <strong>Для Backtrace необходима <a href="@krumo">библиотека krumo</a></strong>. <em>Нет</em> - хороший вариант для отладки с помощью вашего любимого отладчика.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
ru: Для просмотра более подробной информации включите <a href="@debug_mode">режим отладки</a>.

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
ru: В данный момент вы заблокировали страницу от изменений, т.к. редактируете её. Никто другой не сможет внести в неё изменения, пока вы не сохраните либо не отмените свои.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
ru: В данный момент страница заблокирована, т.к. её редактирует другой пользователь. Вы не сможете внести в неё изменения, не сняв защиту.

en: User blog
ru: Блог пользователя

en: Site contact page
ru: Страница Контакты сайта

en: User contact
ru: Контакт пользователя

en: All polls
ru: Все опросы

en: Taxonomy: term
ru: Таксономия: термин

en: Select a term or terms from @vocabulary.
ru: Выберите термин или термины из @vocabulary.

en: User: name
ru: Пользователь: имя

en: Vocabulary: ID
ru: Словарь: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
ru: Форма контактов позволяющая пользователям отправлять сообщения администраторам.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
ru: Форма контактов которая позволяет пользователям связываться с другими пользователями.

en: Contact @name
ru: Для контактов с пользователем @name

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
ru: Этот заголовок будет использоваться административно для идентификации панели. Если пусто, будет использоваться обычный заголовок.

en: Page footer message
ru: Сообщение внизу страницы

en: Advanced search form
ru: Расширенная форма поиска

en: A search form with advanced options.
ru: Форма поиска с расширенными опциями.

en: The results of a search using keywords.
ru: Результаты поиска по ключевым словам.

en: HTML-safe string
ru: HTML-безопасная строка

en: styles
ru: стили

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
ru: Пожалуйста, введите правильную версию с ядром и главным номером. Пример: !example

en: Recreate
ru: Пересоздать

en: Revert components
ru: Вернуть компоненты

en: Mark as reviewed
ru: Пометить как просмотренные

en: Orphaned dependencies
ru: Неверные зависимости

en: Disable selected modules
ru: Выключить выбранные модули

en: Leave enabled
ru: Оставить включенными

en: @action completed for @module_name / @component.
ru: @action выполнено для @module_name / @component.

en: administer features
ru: управление особенностями

en: manage features
ru: управлять особенностями

en: Manage features.
ru: Управление функциями.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
ru: Обнаружить и отключить любые неверные зависимости особенностей.

en: Recreate an existing feature.
ru: Обновить существующую особенность.

en: Review overrides
ru: Просмотреть переопределенные

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
ru: Нет особенностей; выберите <a href=\"!url\">добавить</a>.

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
ru: Внутренняя серверная ошибка. Пожалуйста, посмотрите лог ошибок сервера или PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
ru: Возникла ошибка в @path.
    
    Описание ошибки: @error

en: Database connection to use
ru: Какое соединение с базой данных использовать

en: Suppress schema warnings.
ru: Подавить вывод предупреждений о схеме.

en: When checked, missing schema type warnings will be suppressed.
ru: Когда выбрано, предупреждения об отсутствующих типах схемы будут подавлены.

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Update and save
ru: Обновить и сохранить

en: The page has been updated and saved.
ru: Страница обновлена и сохранена.

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
ru: Чтобы сделать эту страницу стартовой (главной) на сайте, поставьте данный флажок. В этом случае необходимо задать странице уникальный адрес безо всяких % шаблонов-заменителей в пути. В данный момент адресом главной страницы является %homepage. Изменить его можно в разделе !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
ru: В данный момент эта страница является главной (домашней) на сайте. Это можно изменить в разделе !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
ru: Этот путь уже используется. Система не может заменить существующие пути.

en: Context exists
ru: Существует контекст

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
ru: Выберите поведение критерия: он выполняется, если указанный контекст существует (содержит некоторые данные) либо если он отсутствует (имеет пустое значение). Например, если контекст является необязательным, и путь страницы не содержит соответствующего ему аргумента, контекст будет обозначен как отсутствующий.

en: Doesn't exist
ru: Отсутствует

en: @identifier exists
ru: @identifier существует

en: @identifier does not exist
ru: @identifier не существует

en: String: comparison
ru: Строка: сравнение

en: @identifier is "@value"
ru: @identifier - "@value"

en: @identifier is not "@value"
ru: @identifier не "@value"

en: String: length
ru: Строка: длина

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Length of string
ru: Длина строки

en: A context that contains token replacements from token.module.
ru: Контекст, который содержит шаблоны (токены) из модуля token.module.

en: Enter a user name
ru: Ввести имя пользователя

en: 960 columns
ru: 960 колонок

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
ru: Модуль с именем @name уже существует на вашем сайте. Просьба выбрать другое имя.

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Set language on nodes
ru: Установить язык для материалов

en: Requires locale.module
ru: Требуется модуль Locale

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the <a href="/admin/build/block">block administration</a> page.
ru: Вспомогательные функции, страницы и блоки, в помощь Drupal-разработчикам. Управлять блоками модуля Devel можно на странице <a href="/admin/build/block">управления блоками</a>.

en: CTools PHP requirements
ru: CTools PHP - требования

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
ru: CTools требует определенных возможностей, доступных только в PHP 5.2.0 или выше.

en: Select base style
ru: Выберите основной стиль

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: String: URL path
ru: Строка: Адрес URL

en: Control access by the current path.
ru: Контроль доступа к текущему пути.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
ru: Примечание: если контекст не выбран, будет использован текущий адрес страницы.

en: Allow access on the following pages
ru: Критерий выполняется для следующих страниц

en: Allow access on all pages except the following pages
ru: Критерий выполняется для всех страниц, кроме следующих

en: Current path
ru: Текущий путь

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
ru[0]: @identifier - "@paths"
ru[1]: @identifier - один из следующих: @paths
ru[2]: @identifier - один из следующих: @paths

en: Taxonomy: parent term
ru: Таксономия: родительский термин

en: Current theme
ru: Текущая тема оформления

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
ru: Критерий выполняется, если текущая тема сайта - одна из выбранных выше.

en: Current theme is "@theme"
ru: Текущая тема оформления - "@theme"

en: Node terms
ru: Термины материала

en: Feed icons
ru: Иконки RSS-ленты

en: Site logo
ru: Логотип сайта

en: Primary navigation links
ru: Главное меню

en: Secondary navigation links
ru: Дополнительное меню

en: CSS id to use
ru: CSS id для использования

en: Missing plugin
ru: Плагин отсутствует

en: Custom style
ru: Пользовательский стиль

en: Comparison operation
ru: Операция сравнения

en: You are not logged in.
ru: Вы не прошли идентификацию.

en: Edit components
ru: Редактировать компоненты

en: All components of this type are exported by other features or modules.
ru: Все компоненты этого типа экспортируются другими особенностями или модулями.

en: Required by: !dependents
ru: Требуется для: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
ru: Конфликтует с: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что не отвечает требованиям.

en: @module does not appear to include the @include file.
ru: @module не включает файл @include.

en: A system name for this vocabulary, may not be changed once it has been set.
ru: Системное имя этого словаря не может быть изменено позднее.

en: Conflicts with another feature
ru: Конфликт с другой особенностью

en: Custom ruleset
ru: Пользовательский набор правил

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
ru: Пользовательские наборы правил это сочетания плагинов доступа, которые можно использовать для контроля доступа, критериев отбора и видимости панели.

en: There are no custom rulesets.
ru: Нет пользовательских наборов правил.

en: Manage custom rulesets
ru: Управление пользовательскими наборами правил

en: Custom rulesets
ru: Пользовательские наборы правил

en: Ruleset
ru: Набор правил

en: Rulesets
ru: Наборы правил

en: Custom content
ru: Пользовательское содержимое

en: There are no custom content panes.
ru: Пользовательские панели содержимого не созданы

en: Manage custom content
ru: Управление пользовательским содержимым

en: Custom content panes
ru: Пользовательские панели контента

en: content pane
ru: фрагмент панели

en: content panes
ru: фрагменты панели

en: Content panes
ru: Фрагменты панели

en: Reverse (NOT)
ru: Обратный (НЕ)

en: Add a new @plugin
ru: Добавить новый @plugin

en: Edit @plugin %title
ru: Изменить @plugin %title

en: Clone @plugin %title
ru: Клонировать @plugin %title

en: Import @plugin
ru: Импортировать @plugin

en: Export @plugin %title
ru: Экспортировать @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
ru: Отправить запрос на добавление %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
ru: Это действие окончательно удалит все настройки, сделанные по этому пункту.

en: The item has been reverted.
ru: Пункт был возвращен.

en: This action will permanently remove this item from your database..
ru: Это действие навсегда удалит этот пункт из базы данных.

en: %title has been created.
ru: %title создан.

en: %title could not be created.
ru: Не удалось создать %title

en: %title has been updated.
ru: %title был обновлен.

en: %title could not be updated.
ru: %title не может быть обновлен

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ru: Вы можете импортировать экспортированное ранее определение путем вставки экспортированного объектного кода в поле (см. ниже).

en: @plugin %title was enabled.
ru: @plugin %title был включен.

en: @plugin %title was disabled.
ru: @plugin %title был отключён.

en: Configure style
ru: Настроить стиль

en: Select a build mode for this node.
ru: Выбор режима конструкции для данного материала.

en: Enabled, name
ru: Включено, имя

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Это будет отображаться в интерфейсе администратора, чтобы легко идентифицировать.

en: The unique ID for this @export.
ru: Уникальный ID для @export.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
ru: Ошибка при импортировании хлебных крошек. Указанная ошибка: @errors

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
ru: Пользовательские стили могут быть применены к регионам Panel и группам Panel.

en: There are no custom styles.
ru: Нет пользовательских стилей.

en: Manage styles
ru: Управление стилями

en: Create custom styles for applications such as Panels.
ru: Создание пользовательских стилей для модулей, таких как Panels.

en: Administrative settings
ru: Административные настройки

en: Select style type
ru: Выбрать тип стиля

en: View attachment
ru: Просмотр вложений

en: View context
ru: Просмотр контекста

en: Display the attachments on a view context.
ru: Показать вложения в представлении контекста.

en: "Before" attachment
ru: "Перед" вложением

en: "After" attachment
ru: "После" вложения

en: View empty text
ru: Посмотреть пустой текст

en: View footer
ru: Просмотр подвала

en: View header
ru: Просмотр заголовка

en: View pager
ru: Посмотреть постраничный навигатор

en: View row
ru: Просмотреть строку

en: Select context
ru: Выберите контекст

en: Configure rows
ru: Настройка строк

en: Row information
ru: Строка информации

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
ru: Делает результаты представлений доступными в качестве контекста для использования в Панелях и других приложениях.

en: Contains rows in contexts.
ru: Содержит строки в контекстах.

en: Context settings
ru: Настройка контекста
