Drupal Developer (6.x-2.3) - en to vi translation catalogue (721 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Pages
vi: Trang

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: enabled
vi: bật

en: context
vi: ngữ cảnh

en: delete
vi: xoá

en: Status
vi: Trạng thái

en: E-mail
vi: Thư điện tử

en: Delete
vi: Xóa

en: Submit
vi: Gửi đi

en: Operations
vi: Thao tác

en: Content
vi: Nội dung

en: Value
vi: Giá trị

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Development
vi: Phát triển

en: Group
vi: Nhóm

en: Type
vi: Kiểu

en: Author
vi: Tác giả

en: List
vi: Danh sách

en: Actions
vi: Thao tác

en: disabled
vi: tắt

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Enable
vi: Bật

en: Disable
vi: Tắt

en: Access control
vi: Điều khiển truy cập

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Administration
vi: Quản lý

en: Comments
vi: Bình luận

en: error
vi: lỗi

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: Categories
vi: Mục phân loại

en: Version
vi: Phiên bản

en: Go
vi: Đi

en: view
vi: xem

en: Overview
vi: Tổng quan

en: File
vi: Tập tin

en: Edit
vi: Sửa

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Size
vi: Dung lượng

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: default
vi: mặc định

en: Test
vi: Thử nghiệm

en: Message
vi: Thông điệp

en: No log messages available.
vi: Không có thông điệp bản ghi nào.

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Comment form
vi: Form bình luận

en: User contact form
vi: Form liên hệ của người dùng

en: - None -
vi: - Không -

en: Weight
vi: Độ nặng

en: Center
vi: Giữa

en: Related terms
vi: Các từ liệu liên quan

en: Depth
vi: Độ sâu

en: Category
vi: Mục phân loại

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: Back
vi: Trở lại

en: Node ID
vi: ID node

en: Label
vi: Nhãn

en: Preview
vi: Xem trước

en: Save
vi: Lưu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: username
vi: tên đăng nhập

en: Default
vi: Mặc định

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Update
vi: Cập nhật

en: Top
vi: Đầu

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Rộng

en: Core
vi: Nhân

en: Access
vi: Truy cập

en: Add
vi: Thêm

en: View
vi: Xem

en: Length
vi: Chiều dài

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Vocabularies
vi: Các kho từ

en: Manage
vi: Quản lý

en: Display
vi: Hiển thị

en: Node type
vi: Kiểu node

en: Advanced settings
vi: Các thiết lập nâng cao

en: results
vi: kết quả

en: search
vi: tìm kiếm

en: Teaser
vi: Bản tóm lược

en: Keywords
vi: Từ khóa

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: User
vi: Người dùng

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Check
vi: Kiểm tra

en: status
vi: trạng thái

en: User ID
vi: ID người dùng

en: Error
vi: Lỗi

en: Contact
vi: Liên hệ

en: Are you sure you want to delete %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa %title?

en: All
vi: Tất cả

en: Active
vi: Hoạt động

en: Submit @name
vi: Tạo @name mới

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Page title
vi: Tiêu đề trang

en: Block
vi: Khối

en: Override title
vi: Ghi đè phần tiêu đề

en: Pager ID
vi: ID Trang

en: Bottom
vi: Cuối

en: Node links
vi: Liên kết node

en: Taxonomy terms
vi: Các phân loại

en: User picture
vi: Ảnh người dùng

en: Mission
vi: Nhiệm vụ

en: Site name
vi: Tên website

en: Site slogan
vi: Khẩu hiệu của hệ thống

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Utilities
vi: Tiện ích

en: Header
vi: Tiêu đề

en: Left sidebar
vi: Dải bên trái

en: Right sidebar
vi: Dải bên phải

en: Footer
vi: Phần chân

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Roles
vi: Vai trò

en: Published
vi: Đã công bố

en: Input format
vi: Định dạng nhập vào

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Filter
vi: Lọc

en: Vocabulary
vi: Từ vựng

en: Vocabulary ID
vi: ID từ vựng

en: Term ID
vi: ID từ liệu

en: Term name
vi: Tên từ liệu

en: Last access
vi: Lần truy cập cuối

en: Contains
vi: Chứa

en: Count
vi: Số lượng

en: Overridden
vi: Đã ghi đè

en: Mode
vi: Chế độ

en: Normal
vi: Bình thường

en: active
vi: hoạt động

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: Up
vi: Lên

en: Line
vi: Dòng

en: Medium
vi: Vừa

en: System
vi: Hệ thống

en: State
vi: Bang

en: security
vi: an ninh

en: General
vi: Tổng quát

en: Cleanup
vi: Làm sạch

en: Now
vi: Bây giờ

en: Verbose
vi: Hiện thông báo chi tiết

en: Other
vi: Khác

en: Basic
vi: Cơ bản

en: access content
vi: truy cập nội dung

en: List type
vi: Kiểu danh sách

en: Role
vi: Vai trò

en: User login
vi: Đăng nhập

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: String
vi: Chuỗi

en: Exists
vi: Tồn tại

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: <All>
vi: <Tất cả>

en: Clone
vi: Nhân bản

en: Down
vi: Xuống

en: Arguments
vi: Tham số

en: Operator
vi: Toán tử

en: Order
vi: Thứ tự

en: Add criteria
vi: Thêm tiêu chuẩn

en: Basic settings
vi: Các thiết lập cơ bản

en: Node template
vi: Khuôn mẫu node

en: Term description
vi: Mô tả từ liệu

en: Save settings
vi: Lưu các thiết lập

en: Operation
vi: Thao tác

en: Function
vi: Chức năng

en: Logout
vi: Thoát

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Created date
vi: Ngày tạo ra

en: Rules
vi: Quy tắc

en: Authoring information
vi: Thông tin tác giả

en: Show
vi: Hiện

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn mỗi trang trên một dòng. Ký tự '*' là ký tự đại diện. Ví dụ nhập đường dẫn %blog là cho trang blog và %blog-wildcard cho tất cả các blog cá nhân. %front là trang chính.

en: Database queries
vi: Câu truy vấn cơ sở dữ liệu

en: Other queries
vi: Các truy vấn khác

en: Trace
vi: Dấu vết

en: Link to node
vi: Liên kết đến node

en: settings page
vi: trang cấu hình

en: Change
vi: Thay đổi

en: Edit term
vi: Chỉnh sửa từ liệu

en: Switch
vi: Chuyển

en: ago
vi: trước

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: Node title
vi: Tiêu đề node

en: update
vi: cập nhật

en: Browser
vi: Trình duyệt

en: access administration menu
vi: quyền truy cập menu quản trị

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Your search yielded no results
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: unlimited
vi: không giới hạn

en: User's ID
vi: ID người dùng

en: Features
vi: Tính năng

en: Feature
vi: Tính năng

en: Publishing options
vi: Tùy chọn xuất bản

en: Create new revision
vi: Tạo bản hiệu đính mới

en: First
vi: Đầu tiên

en: Query
vi: Truy vấn

en: Configure block
vi: Cấu hình khối nội dung

en: Second
vi: Giây

en: Fixed
vi: Cố định

en: Revert
vi: Trở lại

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Less than
vi: Nhỏ hơn

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Clean
vi: Dọn

en: warning
vi: cảnh báo

en: Enabled filters
vi: Các bộ lọc đã kích hoạt

en: critical
vi: nghiêm trọng

en: Do it!
vi: Thực hiện!

en: Results
vi: Kết quả

en: All blogs
vi: Tất cả blog

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: Missing
vi: Bị mất

en: Database schema
vi: Lược đồ cơ sở dữ liệu

en: Permissions
vi: Quyền

en: Changed
vi: Đã thay đổi

en: create
vi: tạo

en: Testing
vi: Kiểm tra

en: Conflict
vi: Xung đột

en: User name
vi: Tên người dùng

en: Menu settings
vi: Thiết lập trình đơn

en: Color scheme
vi: Phối màu

en: edit own
vi: chỉnh sửa của mình

en: New
vi: Mới

en: Enter username
vi: Nhập tên người dùng

en: Username not found
vi: Không tìm thấy tên người dùng

en: Relationships
vi: Các quan hệ

en: Basic information
vi: Thông tin cơ bản

en: Themes
vi: Sắc thái

en: administer nodes
vi: quản trị node

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: TRUE
vi: Đúng

en: FALSE
vi: Sai

en: Storage
vi: Bộ lưu trữ

en: Apply
vi: Áp dụng

en: You must select a node.
vi: Bạn phải chọn một node.

en: Bold
vi: In Đậm

en: PHP Code
vi: Mã PHP

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Double
vi: Đôi

en: Relationship type
vi: Kiểu quan hệ

en:  content
vi:  nội dung

en: Internationalization
vi: Quốc tế hóa

en: Menus
vi: Trình đơn

en: Third
vi: Thứ ba

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Fifth
vi: Thứ năm

en: Overrides
vi: Ghi đè

en: Full node
vi: Node đầy đủ

en: Fieldgroup
vi: Nhóm trường dữ liệu

en: Form
vi: Biểu mẫu

en: Permission
vi: Quyền

en: @module module
vi: mô-đun @module

en: incompatible
vi: không tương thích

en: Incompatible with this version of Drupal core
vi: Không tương thích với phiên bản nhân Drupal hiện tại.

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
vi: Phiên bản này không tương thích với phiên bản !core_version của nhân Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
vi: Không tương thích với phiên bản PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
vi: Module này đòi hỏi PHP phiên bản @php_required và không tương thích với PHP phiên bản !php_version.

en: Italic
vi: In Nghiêng

en: Read/Write
vi: Đọc/Viết

en: file system
vi: Hệ thống tập tin

en: Uppercase
vi: Chữ hoa

en: Unavailable
vi: Không có sẵn

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Contexts
vi: Ngữ cảnh

en: Loading
vi: Đang nạp

en: The directory %directory does not exist.
vi: Thư mục %directory không tồn tại.

en: The directory %directory is not writable
vi: Thư mục %directory không cho phép ghi

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
vi: Thư mục %directory không ghi được vì quyền của thư mục này chưa được thiết lập đúng.

en: Users deleted.
vi: Người dùng đã bị xóa

en: !num_users created.
vi: !num_users đã được tạo.

en: Deleted taxonomy.
vi: Đã xóa taxonomy

en: 1 user | @count users
vi[0]: @count thành viên

en: Empty cache
vi: Xóa bộ đệm

en: Empty database queries
vi: Câu truy vấn cơ sở dữ liệu rỗng

en: Reinstall modules
vi: Cài lại mô-đun

en: Variable editor
vi: Trình soạn thảo biến số

en: Switch user
vi: Chuyển người dùng

en: Execute PHP
vi: Thực hiện PHP

en: Number of users to display in the list
vi: Số lượng người dùng hiển thị trên danh sách

en: This user can switch back.
vi: Người dùng này có thể chuyển đổi ngược.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
vi: Cẩn thận: Người dùng này sẽ không thể chuyển đổi ngược lại.

en: Query log
vi: Nhật ký truy vấn

en: Collect query info
vi: Thu thập thông tin truy vấn

en: Display query log
vi: Trình bày nhật ký truy vấn

en: Sort query log
vi: Sắp xếp nhật ký truy vấn

en: by source
vi: theo nguồn

en: by duration
vi: theo thời lượng

en: Store executed queries
vi: Lưu trữ truy vấn đã thực hiện

en: Display memory usage
vi: Trình bày cách dùng bộ nhớ

en: Display redirection page
vi: Trình bày trang chuyển hướng

en: Error handler
vi: Bộ xử lí lỗi

en: Standard drupal
vi: Drupal chuẩn

en: Log only
vi: Chỉ nhật ký

en: Other (!library)
vi: Khác (!library)

en: SMTP library
vi: Thư viện SMTP

en: PHP code to execute
vi: Mã PHP để thực hiện

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
vi: Nhập mã. Không dùng các thẻ <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
vi: Thực hiện

en: Warning - will delete your module tables and variables.
vi: Cảnh báo - sẽ xóa các bảng và biến module của bạn.

en: Old value
vi: Giá trị cũ

en: New value
vi: Giá trị mới

en: Total (ms)
vi: Tổng cộng (ms)

en: Average (ms)
vi: Trung bình (ms)

en: access devel information
vi: truy cập thông tin devel

en: execute php code
vi: thực hiện mã php

en: switch users
vi: chuyển người dùng

en: Generate users
vi: Tạo người dùng

en: Generate content
vi: Tạo nội dung

en: Generate categories
vi: Tạo các thể loại

en: How many users would you like to generate?
vi: Bạn muốn tạo ra bao nhiêu người dùng?

en: Which node types do you want to create?
vi: Bạn muốn tạo kiểu node nào?

en: How many nodes would you like to generate?
vi: Bạn muốn tạo bao nhiêu node?

en: Max word length of titles
vi: Số từ tối đa của tiêu đề

en: realm
vi: địa hạt

en: public nodes
vi: các node công cộng

en: Public Nodes
vi: Các node công cộng

en: private nodes
vi: các node riêng tư

en: Protected Nodes
vi: Các node được bảo vệ

en: empty
vi: trống

en: Package
vi: Kiện hàng

en: Miscellaneous
vi: Linh tinh

en: Rebuilding
vi: Xây dựng lại

en: Attach files
vi: Tập tin đính kèm

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
vi: URL %url là không hợp lệ. Vui lòng nhập một địa chỉ URL hợp lệ, ví dụ như http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
vi: bởi @user

en: Argument type
vi: Kiểu tham số

en: Deleted/missing block @module-@delta
vi: Khối đã xóa/bị thiếu @module-@delta

en: Create a completely custom piece of HTML content.
vi: Tạo một nội dung HTML tùy ý.

en: Context
vi: Ngữ cảnh

en: Node type description
vi: Mô tả loại node

en: Attached files
vi: Các tập tin đã đính kèm

en: A list of files attached to the node.
vi: Danh sách tập tin đính kèm theo nội dung

en: Book navigation
vi: Điều hướng sách

en: Add comment
vi: Thêm bình luận

en: A form to add a new comment.
vi: Một mẫu để thêm bình luận mới.

en: "@s" comment form
vi: "@s" mẫu biểu bình luận

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: !a comments per page
vi: !a bài mỗi trang

en: Pager
vi: Phân trang

en: Node content
vi: Nội dung node

en: Node title.
vi: Tiêu đề node

en: Edit node
vi: Sửa node

en: Edit this node
vi: Sửa nút này

en: Identifier
vi: Định danh

en: Node form publishing options
vi: Mẫu node - tùy chọn xuất bản

en: Publishing options on the Node form.
vi: Tùy chọn xuất bản trên mẫu Node.

en: Node form author information
vi: Mẫu node - thông tin tác giả

en: Node form input format
vi: Mẫu node - định dạng nhập liệu

en: Input format for the body field on a node.
vi: Định dạng nhập liệu cho trường thân bài trên 1 node.

en: Node form comment settings
vi: Mẫu node - cài đặt bình luận

en: Comment settings on the Node form.
vi: Cài đặt bình luận trên mẫu Node.

en: Node form menu settings
vi: Mẫu node - cài đặt menu

en: Node form file attachments
vi: Mẫu node - đính kèm tệp

en: Node form categories
vi: Mẫu node - các hạng mục

en: Publishing options.
vi: Tùy chọn xuất bản.

en: Comment options
vi: Các tùy chọn bình luận

en: Comment options.
vi: Các tùy chọn bình luận.

en: Authoring information.
vi: Thông tin tác giả.

en: Attach files.
vi: Tập tin đính kèm.

en: Categories.
vi: Mục phân loại.

en: Input format.
vi: Định dạng nhập vào.

en: Node type description.
vi: Mô tả loại node.

en: Unordered
vi: Không thứ tự

en: Ordered
vi: Có thứ tự

en: The picture of a user.
vi: Ảnh của một người dùng.

en: "@s" user picture
vi: "@s" ảnh người dùng

en: All the terms in a vocabulary.
vi: Tất cả thuật ngữ trong một từ vựng.

en: Maximum depth
vi: Độ sâu tối đa

en: A single user object.
vi: Đối tượng người dùng.

en: Taxonomy vocabulary
vi: Phân nhóm

en: argument
vi: tham số

en: Add argument
vi: Thêm tham số

en: relationship
vi: quan hệ

en: Add relationship
vi: Thêm quan hệ

en: Add context
vi: Thêm ngữ cảnh

en: Required contexts
vi: Ngữ cảnh bắt buộc

en: required context
vi: ngữ cảnh cần có

en: Add required context
vi: Thêm ngữ cảnh bắt buộc

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close window
vi: Đóng cửa sổ

en: Add @type "@context"
vi: Thêm @type "@context"

en: Edit @type "@context"
vi: Sửa @type "@context"

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Argument @count
vi: Tham số @count

en: Context @count
vi: Ngữ cảnh @count

en: Configure !subtype_title
vi: Cấu hình !subtype_title

en: Module name
vi: Tên module

en: Local
vi: Cục bộ

en: Add a node from your site as content.
vi: Thêm một node trong website vào nội dung.

en: Invalid node
vi: Node không hợp lệ

en: Node loaded from @var
vi: Đã nạp node từ @var

en: Deleted/missing node @nid
vi: node @nid đã bị xóa/bị mất

en: Path is required.
vi: Đường dẫn là bắt buộc.

en: No argument
vi: Không tham số

en: Sixth
vi: Thứ sáu

en: Fixed argument
vi: Tham số cố định

en: Use pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: Offset
vi: Độ dịch

en: More link
vi: Liên kết thêm

en: Send arguments
vi: Gửi các tham số

en: Deleted/missing view @view
vi: View bị xóa/mất @view

en: Found the @submit button
vi: Tìm thấy nút @submit

en: Failed to set field @name to @value
vi: Đặt giá trị @value cho trường @name thất bại

en: After the tests have run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that a test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were fails or exceptions, the results are expanded, and the tests that had issues will be indicated in red or pink rows. Use these results to refine your code and tests until all tests return a pass.
vi: Sau khi chạy các test, một thông báo sẽ hiển thị bên cạnh mỗi nhóm kiểm tra chỉ ra kiểm tra là thành công, thất bại hay có ngoại lệ. Thành công có nghĩa là kiểm tra đã trả về kết quả mong muốn, ngược lại là thất bại. Ngoại lệ chỉ ra một lỗi bên ngoài của kiểm tra, chẳng hạn các thông báo hay cảnh báo của PHP. Nếu thất bại hoặc có ngoại lệ thì kết quả sẽ được mở rộng, và kiểm tra sẽ đưa ra các dòng màu hồng hoặc đỏ. Sử dụng các kết quả này để tinh chỉnh mã lệnh của bạn và các kiểm tra cho đến khi tất cả các kiểm tra thành công.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
vi: Để biết thêm thông tin, xem sổ tay trực tuyến trang <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.

en: No temporary directories to remove.
vi: Không có thư mục tạm thời nào để xóa.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
vi: Chạy các test cho phần nhân Drupal và các module đang hoạt động của bạn. Các test này giúp bạn chắc chắn rằng mã nguồn site của bạn đang làm việc đúng như thiết kế.

en: Promote to front page
vi: Quảng bá ở trang trước

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Locked
vi: Đã khoá

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
vi: Quá trình kiểm tra tính hợp lệ gặp lỗi, vui lòng thử lại. Nếu lỗi này vẫn tồn tại, vui lòng liên hệ quản trị hệ thống.

en: Patches
vi: Đắp vá

en: Or
vi: Hoặc

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
vi: Không thể tải lên tập tin đã chọn %file. Thư mục đích %directory chưa được cấu hình đúng.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
vi: Không thể sao chép tập tin %file đã chọn bởi vì tập tin này không tồn tại. Vui lòng kiểm tra xem đã đúng tên tập tin hay chưa.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
vi: Không thể sao chép tập tin %file đã chọn. Tập tin với tên này đã tồn tại ở thư mục đích.

en: The selected file %file could not be copied.
vi: Không thể sao chép tập tin %file đã chọn.

en: The removal of the original file %file has failed.
vi: Quá trình xóa tập tin gốc %file đã thất bại.

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Unordered list
vi: Danh sách không thứ tự

en: Font family
vi: Họ phông chữ

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: and
vi: và

en: Menu items
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Primary Key: Unique cache ID.
vi: Khóa chính: Mã phân biệt nội dung đệm

en: A collection of data to cache.
vi: Dữ liệu chọn lọc để đệm.

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: Widgets
vi: Ô điều khiển

en: Minimum number of words
vi: Số lượng từ tối thiểu

en: Custom pages
vi: Các trang tự tạo

en: Enable developer modules
vi: Bật các module nhà phát triển

en: Disable developer modules
vi: Tắt các module nhà phát triển

en: Current anonymous / authenticated users
vi: Người dùng hiện được xác thực/ ẩn danh

en: Disabled these modules: !module-list.
vi: Đã tắt các module sau: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
vi: Không có module của nhà phát triển được kích hoạt

en: display drupal links
vi: hiển thị các liên kết drupal

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
vi: Cảnh báo bảo mật: Không thể ghi vào tập tin .htaccess. Vui lòng tạo tập tin .htaccess trong thư mục %directory có chứa dòng sau: <code>!htacess</code>

en: No test results to display.
vi: Không có kết quả kiểm tra để hiển thị.

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Page elements
vi: Thành phần trang

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Primary
vi: Chính

en: Menu links
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Generating Content
vi: Đang tạo nội dung

en: Invalid file path
vi: Đường dẫn tập tin không hợp lệ

en: Saved new value for %name.
vi: Đã lưu giá trị mới cho %name.

en: %message in %file on line %line.
vi: %message trong %file tại dòng %line.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
vi[0]: Đã xóa một biến.

en: 1 character | @count characters
vi[0]: 1 kí tự

en: display source code
vi: hiện mã nguồn

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
vi: Xóa bộ đệm CSS và tất cả bảng bộ đệm của CSDL lưu các thông tin đệm trang, node, giao diện và biến.

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
vi: Xem danh sách các chức năng người dùng đã định nghĩa hiện tại với liên kết văn bản.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
vi: HIển thị mã PHP của bất kỳ tệp nào trong bản cài Drupal

en: Rebuild menus
vi: Tạo lại menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
vi: Tạo lại menu dựa trên hook_menu() và khôi phục lại mọi thay đổi. Mọi mục trên menu sẽ trở lại cài đặt mặc định.

en: Edit and delete site variables.
vi: Sửa và xóa các biến

en: PHPinfo()
vi: PHPInfo()

en: View your server's PHP configuration
vi: Xem cấu hình PHP trên máy chủ của bạn

en: View a list of available theme functions across the whole site.
vi: Xem danh sách các chức năng giao diện khả thi trên toàn website.

en: View the active form/render elements for this site.
vi: Xem các thành phần mẫu/diễn tả được kích hoạt cho website.

en: Devel settings
vi: Cài đặt phát triển

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
vi: Xóa tất cả người dùng (trừ người dùng id 1) trước khi tạo người dùng mới.

en: Created content type %type.
vi: Nội dung thể loại %type đã được tạo.

en: User created with name %name and pass %pass
vi: Đã tạo người dùng với tên: %name và mật khẩu: %pass

en: Created permissions: @perms
vi: Quyền hạn @perms đã được tạo

en: Invalid permission %permission.
vi: Quyền hạn %permission không đúng.

en: Username field found.
vi: Tìm thấy trường: tên người dùng.

en: Password field found.
vi: Tìm thấy trường: mật khẩu.

en: !method @url returned @status (!length).
vi: !method @url trả về @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
vi: HTML hợp lệ tìm thấy ở "@path"

en: Parsed page successfully.
vi: Trích xuất trang thành công.

en: Found the requested form fields at @path
vi: Tìm thấy biểu mẫu yêu cầu tại @path

en: Found field by name @name
vi: Veld gevonden op de naam @name

en: Did not find field by name @name
vi: Không tìm thấy trường có tên @name

en: Found field by id @id
vi: Tìm thấy trường có id @id

en: Did not find field by id @id
vi: Không tìm thấy trường có id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
vi: Kết quả HTTP lý thuyết !code, thực tế !curl_code

en: Tests
vi: Các phép thử

en: Run tests
vi: Kích hoạt các phép thử

en: Clean test environment
vi: Dọn dẹp môi trường thử nghiệm

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
vi: Xóa các bảng với tiếp đầu ngữ "simpletest" và các thư mục tạm còn bỏ sót sau khi phép thử thất bại. Tính năng này được thiết kế cho các lập trình viên khi tạo các phép thử.

en: Clean environment
vi: Dọn dẹp môi trường

en: No tests to display.
vi: Không có phép thử nào để hiển thị.

en: @pass, @fail, and @exception
vi: @pass, @fail và @exception

en: No test(s) selected.
vi: Chưa chọn phép thử nào.

en: Processing test @num of @max - %test.
vi: Đang thực hiện phép thử @num trong số @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
vi: Hoàn thành phép thử @num trong số @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
vi[0]: 1 đạt
vi[1]: @count đạt

en: 1 fail | @count fails
vi[0]: 1 thất bại
vi[1]: @count thất bại

en: 1 exception | @count exceptions
vi[0]: 1 biệt lệ
vi[1]: @count biệt lệ

en: PHP DOMDocument class
vi: Lớp PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
vi: Cung cấp một framework cho kiểm thử chức năng.

en: No description
vi: Không mô tả

en: Secondary
vi: Phụ

en: alert
vi: báo động

en: emergency
vi: khẩn cấp

en: Filter log messages
vi: Lọc thông điệp nhật ký

en: You must select something to filter by.
vi: Bạn phải chọn vài thứ làm tiêu chuẩn lọc.

en: delete own
vi: xóa riêng

en: Justify
vi: Canh đều

en: Break lock
vi: Bỏ khóa

en: No language
vi: Không có ngôn ngữ

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: Already exists
vi: Đã tồn tại

en: Keep menu at top of page
vi: Giữ thực đơn nằm trên cùng của trang

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
vi: Nếu Utility module đã được cài đặt cho mục đích này, bây giờ nó có thể được vô hiệu hóa và gỡ bỏ một cách an toàn.

en: Administration menu settings
vi: Trình quản lý các thiết lập của thực đơn

en: Enabled these modules: !module-list.
vi: Đã kích hoạt những module sau: !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
vi: Mô-đun Menu quản trị này cung cấp 1 trình đơn thả xuống, và có thể cài đặt truy cập cho bằng cách bấm chuột hoặc bấm đúp chuột. Sử dụng các thiết lập dưới đây để tùy chỉnh cách hiển thị của trình đơn.

en: Administration menu
vi: Menu Admin

en: Adjust administration menu settings.
vi: Điều chỉnh các cài đặt menu Admin.

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: Import code
vi: Nhập từ mã

en: Unmet dependencies: !dependencies
vi: Chưa được đáp ứng phụ thuộc: !dependencies

en: Checking...
vi: Đang kiểm tra ...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
vi: Không kích hoạt được Gói tính năng !module vì có xung đột với !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
vi: Hoàn nguyên tất cả các thành phần <strong>!component</strong> đối với <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
vi: Gói tính năng này không bị thay đổi.

en: Machine-readable name
vi: Tên có thể được máy nhận diện

en: Download feature
vi: Tải về tính năng

en: Enable and disable features.
vi: Bật và tắt các tính năng.

en: Display components of a feature.
vi: Hiển thị các thành phần của một gói tính năng.

en: Compare
vi: So sánh

en: Compare default and current feature.
vi: So sánh mặc định và tính năng hiện tại.

en: Javascript status call back.
vi: Trạng thái gọi lại cho mã Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
vi: Các mục trình đơn cho gói tính năng đã kích hoạt bất kỳ.

en: Provides feature management for Drupal.
vi: Cung cấp phương thức quản lý các tính năng của Drupal.

en: Dependency
vi: Phụ thuộc

en: No features available.
vi: Không có gói tính năng nào.

en: Contact form
vi: Mẫu liên hệ

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
vi: Quyền truy cập của thư mục %directory đã được chuyển thành cho phép ghi.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
vi: Tên máy hợp lệ chỉ được phép chứa các ký tự thường, số và gạch dưới.

en: Search form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Wipe and rebuild
vi: Xóa và tạo lại

en: The item has been deleted.
vi: Đã xóa mục.

en: delete any
vi: xóa bất kỳ

en: edit any
vi: sửa đổi bất kỳ

en: The name of the site.
vi: Tên site

en: Inspect
vi: Xem xét

en: Unable to create
vi: Không thể tạo

en: Bulk Exporter
vi: Xuất hàng loạt

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
vi: Xuất hàng loạt các đối tượng nội dung xử lý bởi mô-đun CTools ra dạng mã.

en: , and
vi: , và

en: Update and return
vi: Cập nhật và quay trở về

en: In code
vi: Trong mã nguồn

en: Enabled, title
vi: Được bật và theo tiêu đề

en: Optional features
vi: Những tính năng tuỳ chọn

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
vi: Thêm, sửa hay xóa các trang trên hệ thống.

en: Node add/edit form
vi: Form thêm/sửa nút

en: Administrative title
vi: Tiêu đề dành cho quản trị

en: Administrative description
vi: Mô tả dành cho quản trị

en: Import page
vi: Nhập trang

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
vi: Những trang do người quản trị tạo, có đường dẫn URL, thiết lập quyền truy cập và các liên kết trên trình đơn của Drupal.

en: Create a new page
vi: Tạo thêm trang mới

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
vi: Sửa tên, đường dẫn và các thiết lập cơ bản cho trang.

en: User profile template
vi: Mẫu hồ sơ người dùng

en: Node links of the referenced node.
vi: Liên kết node của node được tham vấn.

en: Node last updated date
vi: Ngày cập nhật node gần nhất

en: Node form submit buttons
vi: Mẫu node - nút Đệ trình

en: Node form revision log message
vi: Mẫu node - thông tin truy cập bản hiệu đính

en: Node form url path settings
vi: Mẫu node - cài đặt đường dẫn URL

en: Profile category
vi: Phân mục hồ sơ

en: Contents of a single profile category.
vi: Nội dung của một thư mục hồ sơ đơn lẻ.

en: Configure view
vi: Cấu hình view

en: @count items displayed.
vi: @count mục được hiển thị.

en: Content pane
vi: Khung nội dung

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
vi: Các trang panel thường được dùng làm trang đích, với đường dẫn URL, các tham số đầu vào và các liên kết trên trình đơn.

en: Panel page
vi: Trang panel

en: Go to list
vi: Xem danh sách

en: Existing node
vi: Nút trên hệ thống

en: Add the breadcrumb trail as content.
vi: Thêm chuỗi thư mục (breadcrumb) vào nội dung.

en: Add the help text of the current page as content.
vi: Thêm thông tin trợ giúp của trang này vào nội dung.

en: Add the status messages of the current page as content.
vi: Thêm thông điệp trạng thái của trang hiện tại vào nội dung.

en: Add the site mission statement as content.
vi: Thêm mô tả nhiệm vụ của website vào nội dung.

en: Add the slogan trail as content.
vi: Thêm khẩu hiệu (slogan) vào nội dung.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
vi: Thêm các tab vào nội dung.

en: Add the page title as content.
vi: Thêm tiêu đề trang vào nội dung.

en: Manage pages
vi: Quản lý các trang

en: Example: Image gallery
vi: Ví dụ: bộ sưu tập ảnh

en: Example: image_gallery
vi: Ví dụ: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
vi: Chỉ được phép chứa các chữ thường, chữ số hay dấu gạch dưới. <strong>Tên này không nên trùng với tên các module hay giao diện hiện có.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
vi: Nhập một đoạn mô tả ngắn gọn về những gì tính năng này cung cấp cho người dùng.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
vi: Ví dụ: 6.x, 1.0, 6.x-1.0-Beta1

en: URL of update XML
vi: URL của bản tin XML cập nhật

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
vi: Ví dụ: http://mywebsite.com/fserver

en: features
vi: tính năng

en: Create feature
vi: Tạo tính năng

en: Create a new feature.
vi: Tạo một tính năng mới.

en: Populate feature
vi: Sinh tính năng

en: Auto-detected
vi: Tự động phát hiện

en: Provided by dependency
vi: Cung cấp các điều kiện phụ thuộc

en: Created role of name: @name, id: @rid
vi: Vai trò được tạo: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
vi: Người dùng %name đăng nhập thành công.

en: Raw "@raw" found
vi: Tìm thấy "@raw" thô

en: Raw "@raw" not found
vi: Không tìm thấy "@raw" thô

en: "@text" found
vi: Tìm thấy "@text"

en: "@text" not found
vi: Không tìm thấy "@text"

en: Pattern "@pattern" found
vi: Tìm thấy mô hình "@pattern"

en: Pattern "@pattern" not found
vi: Không tìm thấy mô hình "@pattern"

en: Checkbox field @id is checked.
vi: Hộp kiểm @id được chọn.

en: Checkbox field @id is not checked.
vi: Hộp kiểm @id không được chọn.

en: Verbose message
vi: Thông báo đầy đủ

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
vi: Chọn các phép thử bạn muốn kích hoạt và nhấn <em>Thử nghiệm</em>.

en: All (@count)
vi: Tất cả (@count)

en: Pass (@count)
vi: Đạt (@count)

en: Fail (@count)
vi: Không đạt (@count)

en: Return to list
vi: Quay lại danh sách

en: Clear results after each complete test suite run
vi: Xóa kết quả sau mỗi lần chạy ứng dụng thành công

en: Provide verbose information when running tests
vi: Hiển thị đầy đủ thông tin khi thử nghiệm hệ thống

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
vi: Các dữ liệu chi tiết sẽ được in cùng với sự khẳng định tiêu chuẩn và rất hữu ích để gỡ lỗi. Các dữ liệu chi tiết sẽ được xoá hoàn toàn giữa mỗi lần chạy bộ phần mềm thử nghiệm. Các tiết dữ liệu đầu ra là rất chi tiết và chỉ nên được sử dụng khi gỡ lỗi.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
vi: Cấu hình chứng thực HTTP để sử dụng cho trình duyệt SimpleTest trong quá trình thử nghiệm. Thích hợp cho các trang web chỉ yêu cầu chứng thực HTTP đơn giản.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
vi: @pass, @fail, @exception và @debug

en: The test run did not successfully finish.
vi: Quá trình thử nghiệm kết thúc không thành công.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
vi: Chức năng xóa kết quả đang bị vô hiệu hóa, và bảng kiểm quả thử nghiệm sẽ không bị xóa.

en: No leftover tables to remove.
vi: Không còn bảng dữ liệu nào để xóa.

en: 1 debug message | @count debug messages
vi[0]: 1 thông báo lỗi
vi[1]: @count thông báo lỗi

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
vi[0]: Đã xóa 1 kết quả thử nghiệm.
vi[1]: Đã xóa @count kết quả thử nghiệm.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
vi[0]: Đã xóa 1 bảng còn lại.
vi[1]: Đã xóa @count bảng còn lại.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
vi[0]: Đã xóa 1 thư mục tạm.
vi[1]: Đã xóa @count thư mục tạm.

en: Test result
vi: Kết quả thử nghiệm

en: View result of tests.
vi: Xem kết quả của các cuộc thử nghiệm.

en: Site contact page
vi: Trang liên hệ cho website

en: User contact
vi: Liên hệ người dùng

en: All polls
vi: Tất cả các thăm dò

en: Search @type
vi: Tìm kiếm @type

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
vi: Form liên hệ toàn cục, cho phép người dùng gửi một thông điệp tới người quản trị trang web.

en: Page footer message
vi: Thông điệp chân trang

en: Add the page footer message as content.
vi: Thêm thông điệp chân trang vào nội dung.

en: Advanced search form
vi: Mẫu tìm kiếm tiên tiến

en: A search form with advanced options.
vi: Một mẫu tìm kiếm với nhiều các tùy chọn cao cấp.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
vi: Xin nhập chuỗi phiên bản hợp lệ, bao gồm phiên bản của nhân và phiên bản chính. Ví dụ: !example

en: Recreate
vi: Tạo lại

en: Revert components
vi: Hoàn nguyên các thành phần

en: Mark as reviewed
vi: Đánh dấu đã xét duyệt lại

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
vi: Hoàn nguyên tất cả các thành phần <strong>!component</strong> đối với <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
vi: Các phụ thuộc đã lỗi thời

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
vi: Các module này chỉ để phục vụ các tính năng hiện đã bị vô hiệu hóa. Ta có thể tắt chúng đi mà không làm ảnh hưởng tới các thành phần khác trên website.

en: Disable selected modules
vi: Vô hiệu hoá các module đã chọn

en: Leave enabled
vi: Giữ nguyên ở trạng thái bật

en: @action completed for @module_name / @component.
vi: Đã hoàn thành @action cho @module_name / @component.

en: administer features
vi: quản trị các tính năng

en: manage features
vi: quản lí các tính năng

en: Manage features.
vi: Quản lí các tính năng.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
vi: Phát hiện và tắt các phụ thuộc không còn cần thiết cho các tính năng.

en: Recreate an existing feature.
vi: Tạo lại tính năng đã có.

en: Review overrides
vi: Xem các ghi đè

en: Needs review
vi: Cần xem lại

en: - Choose -
vi: - Chọn -

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
vi: Hiện đang có Module với tên @name trên hệ thống. Xin vui lòng chọn một tên khác.

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the <a href="/admin/build/block">block administration</a> page.
vi: Chức năng trợ giúp, trang và khối để hỗ trợ người phát triển Drupal. Khối phát triển (devel) có thể được quản lý qua trang <a href="/admin/build/block">block administration</a>.

en: Oblique
vi: Xiên

en: Node terms
vi: Thuật ngữ node

en: Feed icons
vi: Biểu tượng lấy tin

en: Add the site feed_icons statement as content.
vi: Thêm mô tả của biểu tượng RSS (feed_icons) vào nội dung.

en: Site logo
vi: Logo trang web

en: Add the logo trail as content.
vi: Thêm dải logo vào nội dung.

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết chính (primary_links) vào nội dung.

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết phụ (secondary_links) vào nội dung.

en: Custom style
vi: Kiểu tùy biến

en: You are not logged in.
vi: Bạn chưa đăng nhập.

en: Edit components
vi: Chỉnh sửa các thành phần

en: All components of this type are exported by other features or modules.
vi: Tất cả các thành phần của loại này được xuất bởi các gói tính năng hoặc các mô-đun khác.

en: Required by: !dependents
vi: Cần thiết bởi: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
vi: Xung đột với: xung đột

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
vi: Không thể kích hoạt Tính năng !module vì chưa thỏa mãn các điều kiện cần.

en: @module does not appear to include the @include file.
vi: Module @module không chứa tệp cần thiết @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
vi: Tệp @filename đã không còn cần thiết, hãy xóa nó đi.

en: Conflicts with another feature
vi: Xung đột với một tính năng khác

en: Custom content
vi: Nội dung tự chọn

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
vi: Các khung nội dung tự soạn là các mã HTML mà bạn nhập vào để sử dụng nhiều lần trong các panel của mình.

en: There are no custom content panes.
vi: Không có nội dung tự soạn nào.

en: Manage custom content
vi: Quản lý nội dung tự soạn

en: Custom content panes
vi: Các khung nội dung tự chọn

en: Add a new @plugin
vi: Thêm @plugin mới

en: Edit @plugin %title
vi: Sửa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
vi: Sao chép @plugin %title

en: Import @plugin
vi: Nhập @plugin

en: Export @plugin %title
vi: Xuất @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục %title không?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
vi: Hành động này sẽ xóa bỏ tất cả các tùy biến áp dụng cho mục này.

en: The item has been reverted.
vi: Đã khôi phục mục.

en: This action will permanently remove this item from your database..
vi: Hành động này sẽ xóa mục này khỏi CSDL hệ thống..

en: %title has been created.
vi: Đã tạo %title.

en: %title could not be created.
vi: Không tạo được %title.

en: %title has been updated.
vi: Đã sửa %title.

en: %title could not be updated.
vi: Không sửa được %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
vi: Chép mã mô tả đối tượng vào trường dưới đây để nhập đối tượng vào trong hệ thống.

en: @plugin %title was enabled.
vi: Đã bật @plugin %title.

en: @plugin %title was disabled.
vi: Đã tắt @plugin %title.

en: Enabled, name
vi: Đã bật, tên

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
vi: Các thay đổi đang có hiện chỉ là tạm thời, và sẽ chỉ được lưu sau khi bạn nhấn vào nút <em>Lưu</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
vi: Tiêu đề này sẽ xuất hiện trên giao diện quản trị để hỗ trợ người quản lý website.

en: The unique ID for this @export.
vi: Mã ID duy nhất cho @export này.

en: @plugin code
vi: Mã cho @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
vi: Cho phép ghi đè lên một ngữ cảnh đã có.

en: Display one or more rows from a loaded view context.
vi: Hiển thị một hoặc nhiều dòng từ ngữ cảnh view đã nạp.

en: Select context
vi: Chọn ngữ cảnh

en: Configure rows
vi: Cấu hình hàng

en: Contains rows in contexts.
vi: Chứa các hàng trong ngữ cảnh.

en: Context settings
vi: Các thiết lập ngữ cảnh
