Drupal Developer (6.x-2.4) - en to ro translation catalogue (320 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: enabled
ro: activat

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Lista

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: error
ro: eroare

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fişier

en: Login
ro: Autentificare

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: default
ro: implicit

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parola

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Center
ro: Centru

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Depth
ro: Adâncime

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Top
ro: Sus

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Core
ro: Nucleu

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Manage
ro: Administrare

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Check
ro: Verifică

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Node
ro: Nod

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Mission
ro: Misiunea

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Contains
ro: Conţine

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Mode
ro: Mod

en: active
ro: activ

en: Advanced
ro: Avansat

en: Up
ro: Sus

en: Line
ro: Linie

en: Medium
ro: Mediu

en: System
ro: Sistem

en: State
ro: Status

en: security
ro: securitate

en: node
ro: nod

en: Now
ro: Acum

en: Verbose
ro: Explicit

en: Other
ro: Altele

en: Basic
ro: Simplu

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Log in
ro: Autentificare

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Exists
ro: Există

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: Clone
ro: Clonare

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Down
ro: Jos

en: Arguments
ro: Argumente

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Operation
ro: Operație

en: Function
ro: Funcţie

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Rules
ro: Reguli

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: create
ro: creare

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Database queries
ro: Interogări baza de date

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: settings page
ro: pagina configurări

en: Change
ro: Modificare

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Schimbă

en: ago
ro: în urmă

en: Clear
ro: Elimină

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: update
ro: actualizare

en: Display all menu items
ro: Afişează toate elementele de meniu

en: access administration menu
ro: acces meniu de administrare

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Features
ro: Caracteristici

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Query
ro: Interogare

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Second
ro: Secundă

en: Revert
ro: Revenire

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: Log out
ro: Ieşire

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: warning
ro: atenţie

en: Enabled filters
ro: Filtre active

en: critical
ro: critic

en: Do it!
ro: Faceți!

en: Results
ro: Rezultate

en: Style
ro: Stil

en: Database schema
ro: Schemă bază de date

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Changed
ro: Schimbat

en: Testing
ro: Testare

en: missing
ro: lipsește

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Dev load
ro: Încărcare dezvoltare

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Themes
ro: Teme

en: administer nodes
ro: administrează nodurile

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Storage
ro: Depozitare

en: Apply
ro: Aplicare

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Menus
ro: Meniuri

en: Permission
ro: Permisiune

en: @module module
ro: modulul @module

en: incompatible
ro: incompatibil

en: Incompatible with this version of Drupal core
ro: Incompatibil cu această versiune de bază Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ro: Această versiune este incompatibilă cu versiunea de bază Drupal !core_version.

en: Incompatible with this version of PHP
ro: Incompatibil cu această versiune PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ro: Acest modul necesită versiunea PHP @php_required și este incompatibil cu versiunea PHP !php_version.

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: file system
ro: fişier sistem

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Loading
ro: Se încarcă

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Execute
ro: Execută

en: Package
ro: Pachet

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Sort
ro: Sortare

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: -n/a-
ro: -n/d-

en: Found the @submit button
ro: A fost găsit butonul @submit

en: Promote to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: %keys (@type).
ro: %keys (%type).

en: Locked
ro: Blocat

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Or
ro: Sau

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi încărcat pentru că destinaţia %directory nu este configurată corect.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat pentru că nu există un fişier acest nume. Verifică dacă numele dat este corect.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat pentru că un fişier cu acest nume există deja la destinaţie.

en: The selected file %file could not be copied.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat.

en: The removal of the original file %file has failed.
ro: Ştergerea fişierului original %file a eşuat.

en: and
ro: şi

en: Create @name
ro: Crează @name

en: Minimum number of words
ro: Numărul minim de cuvinte

en: Enable developer modules
ro: Activează modulele de dezvoltare

en: Disable developer modules
ro: Dezactivează modulele de dezvoltare

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ro: Problemă de securitate: Nu am putut scrie fişierul .htaccess. Vă rugăm să creaţi manual un fişier cu numele .htaccess în directorul %directory, care să conţină următoarele linii: <code>!htaccess</code>

en: No test results to display.
ro: Nu sunt rezultate teste de afişat.

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: Created content type %type.
ro: A fost creat conţinutul de tipul %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ro: A fost creat utilizatorul cu numele %name şi parola %pass

en: Created permissions: @perms
ro: Au fost create permisiunile: @perms

en: Invalid permission %permission.
ro: Permisiune invalidă %permission.

en: Username field found.
ro: Câmp nume utilizator găsit

en: Password field found.
ro: Câmp parolă găsit

en: !method @url returned @status (!length).
ro: !method @url a returnat @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ro: HTML valid găsit la "@path"

en: Parsed page successfully.
ro: Pagina a fost analizată cu succes.

en: Tests
ro: Teste

en: Run tests
ro: Rulare teste

en: alert
ro: alertă

en: emergency
ro: urgenţă

en: Filter log messages
ro: Filtrare mesaje log

en: You must select something to filter by.
ro: Trebuie selectat ceva după care să se filtreze.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Adjust top margin
ro: Ajusteză marginea superioară

en: Keep menu at top of page
ro: Păstrează meniu în partea superioară a paginii

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ro: Permisunile directorului %directory au fost schimbate pentru a putea fi scris.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Styles
ro: Stiluri

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: !count e-mail was sent during this test.
ro: !count e-mail a fost trimis în timpul acestui test.

en: !count e-mails were sent during this test.
ro: !count e-mailuri au fost trimise în timpul acestui test.

en: "@text" found
ro: "@text" găsit

en: "@text" not found
ro: "@text" nu a fost găsit

en: All (@count)
ro: Tot (@count)

en: Return to list
ro: Înapoi la listă
