Drupal Developer (6.x-2.4) - en to sv translation catalogue (3471 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: user
sv: användare

en: Filter HTML tags
sv: Filtrera HTML-taggar

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enabled
sv: aktiverad

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Closed
sv: Stängd

en: Wrong username or password.
sv: Fel användarnamn eller lösenord.

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: closed
sv: stängd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: deny
sv: neka

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: Log
sv: Logg

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: new
sv: nytt

en: error
sv: fel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: cron
sv: schemalagda aktiviteter

en: Blue Lagoon (Default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Ash
sv: Aska

en: Aquamarine
sv: Havsblå

en: Belgian Chocolate
sv: Belgisk choklad

en: Bluemarine
sv: Marinblått

en: Citrus Blast
sv: Citronvåg

en: Cold Day
sv: Kall dag

en: Greenbeam
sv: Grön stråle

en: Mediterrano
sv: Medelhavsmiljö

en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Nocturnal
sv: Nattlig

en: Olivia
sv: Oliv

en: Pink Plastic
sv: Plastrosa

en: Shiny Tomato
sv: Skinande tomat

en: Teal Top
sv: Grön topp

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Categories
sv: Kategorier

en: Download
sv: Ladda ned

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: updated
sv: uppdaterad

en: Available variables are:
sv: Tillgängliga variabler är:

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: None
sv: Ingen

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Center
sv: Centrerad

en: There are currently no posts in this category.
sv: Det finns för närvarande inga inlägg i denna kategori.

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Related terms
sv: Relaterade termer

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Multiple select
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sv: Sidor på en given nivå ordnas i första hand efter vikt och sedan efter titel.

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Add container
sv: Lägg till forumgrupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit container
sv: redigera gruppering

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: up
sv: upp

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: category
sv: kategori

en: Outline
sv: Disposition

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Help
sv: Hjälp

en: username
sv: användarnamn

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Core
sv: Kärna

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: History
sv: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
sv: Inställningarna har återställts till sina standardvärden.

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Line @number: !warning
sv: Rad @number: !warning

en: Clear index
sv: Rensa index

en: edit forum
sv: redigera forum

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
sv: Är du säker på att du vill radera forumet %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
sv: Forumet %term och alla underliggande forum samt tillhörande inlägg har raderats.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
sv: forum: raderade %term inklusive alla underforum och deras inlägg.

en: Manage
sv: Hantera

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Core - optional
sv: Grundsystem - valfria

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: never
sv: aldrig

en: The username %name does not exist.
sv: Användarnamnet %name finns inte.

en: mail
sv: e-post

en: Add item
sv: Lägg till post

en: actions
sv: åtgärder

en: aggregator
sv: innehållssamlare

en: read more
sv: läs mer

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: The fully-qualified URL of the feed.
sv: Nyhetsflödets fullständiga URL.

en: Add forum
sv: Lägg till forum

en: Add term
sv: Lägg till term

en: Screenshot for %theme theme
sv: Skärmdump av temat %theme

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Access log settings
sv: Inställningar för åtkomstloggning

en: Enable access log
sv: Aktivera åtkomstloggning

en: Discard access logs older than
sv: Ta bort åtkomstloggar äldre än

en: Preview comment
sv: Förhandsgranska kommentar

en: Unassign
sv: Koppla från

en: Please contact the site administrator.
sv: Vänligen kontakta webbplatsens administratör.

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Settings for @role
sv: Inställningar för @role

en: Permitted file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Filändelser som användaren med denna roll kan ladda upp. Separera ändelserna med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten.

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Paths
sv: Sökvägar

en: type
sv: typ

en: Database type
sv: Typ av databas

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Create
sv: Skapa

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Save categories
sv: Spara kategorier

en: Content management
sv: Innehåll

en: Menu item
sv: Menyval

en: Expanded
sv: Utfällt

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sv: Sökvägen som denna meny länkar till. Detta kan antingen vara en intern sökväg i Drupal som %add-node eller en extern URL som %drupal. Ange %front för att länka till startsidan.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
sv: Om detta väljs och det finns underliggande menyval kommer det alltid att vara utfällt.

en: Parent item
sv: Ovanliggande val

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Question
sv: Fråga

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Remove from outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: Unknown export format.
sv: Okänt exporteringsformat.

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Post
sv: Inlägg

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Bottom
sv: Längst ned

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Footer message
sv: Sidfot

en: Logo
sv: Logotyp

en: Mission
sv: Syfte

en: Search box
sv: Sökruta

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Public registrations
sv: Offentliga registreringar

en: Only site administrators can create new user accounts.
sv: Endast webbplatsens administratörer kan skapa nya användarkonton.

en: Database
sv: Databas

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Url
sv: URL

en: Module
sv: Modul

en: Host
sv: Värd

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Manual update check
sv: Sök efter uppdateringar manuellt

en: Never
sv: Aldrig

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Drupal core update status
sv: Uppdateringsstatus för Drupals kärna

en: Out of date
sv: Föråldrad

en: Update status
sv: Uppdateringsstatus

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
sv: Menyvalet kan anpassas och ställas in först när modulen Menu har <a href="@modules-page">aktiverats</a>.

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Vald

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
sv: Välj <em>Ja</em> om du vill att denna kategori skall vara förvald.

en: You must enter a category.
sv: Du måste ange en kategori.

en: You must enter one or more recipients.
sv: Du måste ange en eller flera mottagare.

en: Category %category has been added.
sv: Kategorin %category har lagts till.

en: Category %category has been updated.
sv: Kategorin %category har uppdaterats.

en: Are you sure you want to delete %category?
sv: Är du säker på att du vill radera %category?

en: Category %category has been deleted.
sv: Kategorin %category har raderats.

en: Hourly threshold
sv: Tröskelvärde per timme

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
sv: Du kan inte skicka fler än %number meddelanden per timme. Var vänlig försök igen senare.

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your e-mail address
sv: Din e-postadress

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: You must select a valid category.
sv: Du måste välja en giltig kategori.

en: You must enter a valid e-mail address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Throttle
sv: Lastbegränsning

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: Title field label
sv: Etikett på titelfält

en: Body field label
sv: Brödtextfältets etikett

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Selection options
sv: Urvalsalternativ

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: Role name
sv: Rollnamn

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Theme configuration
sv: Konfiguration av tema

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Severity
sv: Grad

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Contains
sv: Innehåller

en: Vote
sv: Rösta

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: RSS - blogs
sv: RSS - bloggar

en: Search settings
sv: Inställningar för sökning

en: Mode
sv: Läge

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: OPML feed
sv: OPML-flöde

en: configure
sv: konfigurera

en: Number of news items in block
sv: Antal nyhetsinlägg i block

en: View this feed's recent news.
sv: Visa senaste nytt för detta flöde.

en: View this category's recent news.
sv: Visa senaste nytt för denna kategori.

en: Feed overview
sv: Översikt över nyhetsflöden

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Next update
sv: Nästa uppdatering

en: %time left
sv: %time återstår

en: remove items
sv: ta bort poster

en: update items
sv: uppdatera poster

en: Category overview
sv: Kategoriöversikt

en: Categorize
sv: Kategorisera

en: You are not allowed to categorize this feed item.
sv: Du är inte behörig att kategorisera detta nyhetsflöde.

en: The categories have been saved.
sv: Kategorierna har sparats.

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: blog it
sv: blogga om det

en: Comment on this news item in your personal blog.
sv: Kommentera denna nyhetsartikel i din personliga blogg.

en: %age old
sv: %age gammal

en: %ago ago
sv: %ago sedan

en: Authored by
sv: Författad av

en: Items shown in sources and categories pages
sv: Artiklar som visas på käll- och kategorisidor

en: Advanced
sv: Utökad

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
sv: Ett flöde med URL:en %url finns redan. Du måste ange en unik URL.

en: The feed %feed has been updated.
sv: Flödet %feed har uppdaterats.

en: Feed %feed deleted.
sv: Flödet %feed raderades.

en: The feed %feed has been deleted.
sv: Flödet %feed har raderats.

en: Feed %feed added.
sv: Flödet %feed lades till.

en: The feed %feed has been added.
sv: Flödet %feed har lagts till.

en: Delete all
sv: Radera allt

en: The news items from %site have been removed.
sv: Nyhetsartiklarna från %site har tagits bort.

en: administer news feeds
sv: administrera nyhetsflöden

en: access news feeds
sv: åtkomst till nyhetsflöden

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Read full article to view attachments.
sv: Läs den fullständiga artikeln för att se bilagor.

en: 1 attachment | @count attachments
sv[0]: 1 bilaga
sv[1]: @count bilagor

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Line
sv: Rad

en: Medium
sv: Mellan

en: Details
sv: Detaljer

en: Last reply
sv: Senaste svar

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Send
sv: Skicka

en: Code
sv: Kod

en: No posts available.
sv: Inga inlägg tillgängliga.

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: Remove a role from the selected users
sv: Radera en roll för de markerade användarna

en: security
sv: säkerhet

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Table
sv: Tabell

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: May
sv: maj

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Now
sv: Nu

en: All views
sv: Alla visningar

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Align
sv: Justera

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Theme-specific settings
sv: Temaspecifika inställningar

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
sv: Dessa inställningar finns bara för temat %theme och alla stilar som baseras på detta.

en: access content
sv: komma åt innehåll

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Allow
sv: Tillåt

en: Deny
sv: Neka

en: Signatures
sv: Signatur

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Updated URL for feed %title to %url.
sv: Uppdaterade URL:en för flödet %title till %url.

en: Blog
sv: Blogg

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Add a new comment to this page.
sv: Lägg till en ny kommentar till denna sida.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter som har med detta inlägg att göra.

en: No terms available.
sv: Inga termer tillgängliga.

en: reset
sv: återställ

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Minimum cache lifetime
sv: Minsta tid en cachad sida sparas

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: 1 vote | @count votes
sv[0]: 1 röst
sv[1]: @count röster

en: Site maintenance
sv: Underhåll av webbplatsen

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Off-line
sv: Nedkopplad

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: I läget "Uppkopplad" kan alla besökare se webbplatsen som vanligt. I läget "Nedkopplad" kan bara användare med behörigheten "administrera konfiguration av webbplats" komma åt webbplatsen för att utföra underhåll. Alla andra besökare kommer att se webbplatsens meddelande för nedkopplad som kan ställas in nedan. Behöriga användare kan logga in under läge "Nedkopplad" direkt via sidan <a href="@user-login">användarinloggning</a>.

en: Site off-line message
sv: Meddelande vid nedkopplat läge

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i nedkopplat läge.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Top pages
sv: Mest populära sidor

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: <All>
sv: <Alla>

en: Clone
sv: Klona

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Down
sv: Ned

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Recent hits
sv: Senaste träffar

en: The comment no longer exists.
sv: Kommentaren finns inte längre.

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Do not display
sv: Visa ej

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Visa om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Profile
sv: Profil

en: Votes
sv: Röster

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Function
sv: Funktion

en: Session closed for %name.
sv: Sessionen avslutad för %name.

en: Tracker
sv: Spårare

en: You have to specify a valid date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum.

en: Server settings
sv: Inställningar för servern

en: The name %name is a reserved username.
sv: Namnet %name är ett reserverat användarnamn.

en: The field %field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Logout
sv: Logga ut

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: 1 new | @count new
sv[0]: 1 nytt
sv[1]: @count nya

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Delete rule
sv: Radera rollen

en: Rules
sv: Regler

en: Table prefix
sv: Tabellprefix

en: Database username
sv: Användarnamn för databasen

en: Database password
sv: Lösenord för databasen

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Formatting guidelines
sv: Formateringshjälp

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
sv: Format: %time. Lämna tomt för att använda tiden då formuläret skickas.

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
sv: Ändringar som görs på bilagorna är inte permanenta förrän du sparar detta inlägg. Den först "visade" filen kommer att inkluderas i RSS-flödet.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
sv: Bifogade filer är inaktiverat. Katalogerna för filer är inte rätt konfigurerade.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
sv: Besök <a href="@admin-file-system">sidan för inställningar av filsystem</a>.

en: Show
sv: Visa

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
sv: Aktivera eller inaktivera sidcache för gäster och ställ in bandbreddsoptimering för CSS och JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Error handling
sv: Felhantering

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
sv: Den största tillåtna bildstorleken uttryckt som BREDDxHÖJD (till exempel 640x480). Välj 0 för obegränsad storlek.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
sv: Filstorlekens begränsning för %role måste vara ett tal och större än noll.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
sv: Den största filstorleken per uppladdning för %role är större än den tillåtna totala filstorleken per användare.

en: Maximum resolution for uploaded images
sv: Största upplösning för uppladdade bilder

en: WIDTHxHEIGHT
sv: BREDDxHÖJD

en: Maximum file size per upload
sv: Maximal filstorlek per uppladdning

en: Total file size per user
sv: Total filstorlek per användare

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
sv: Den maximala storleken på alla filer som en användare tillåts ha på webbplatsen (i megabyte).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
sv: [<a href="@link">mer hjälp...</a>]

en: settings page
sv: inställningssida

en: Change
sv: Ändra

en: Arabic
sv: Arabiska

en: English
sv: Engelska

en: French
sv: Franska

en: Italian
sv: Italienska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Switch
sv: Byt

en: Are you sure you want to delete these items?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa inlägg?

en: The items have been deleted.
sv: Inläggen har raderats.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sv: Ange en korrekt e-postadress. All e-post från det här systemet kommer att skickas till denna adress. E-postadressen kommer inte att visas utan används endast om du behöver ett nytt lösenord via e-post, eller om du vill ha vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: E-postadressen %email används redan. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
sv: E-postadressen %email har nekats åtkomst.

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Remove items
sv: Ta bort poster

en: ago
sv: sedan

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Sources
sv: Källor

en: !title category latest items
sv: Senaste inlägg för kategorin !title

en: !title feed latest items
sv: Senaste inlägg för flödet !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
sv: En kategori med namnet %category finns redan. Du måste ange en unik titel.

en: The category %category has been updated.
sv: Kategorin %category har uppdaterats.

en: Category %category deleted.
sv: Kategori %category raderades.

en: The category %category has been deleted.
sv: Kategorin %category har raderats.

en: Category %category added.
sv: Kategori %category lades till.

en: The category %category has been added.
sv: Kategorin %category har lagts till.

en: aggregator - @title
sv: innehållssamlare - @title

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Add menu
sv: Lägg till meny

en: Clear
sv: Rensa

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
sv: Är du säker på att du vill radera det anpassade menyvalet %item?

en: The menu item %title has been deleted.
sv: Menyvalet %title har raderats.

en: Deleted menu item %title.
sv: Raderade menyvalet %title.

en: menu
sv: meny

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: update
sv: uppdatera

en: Browser
sv: Webbläsare

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: locked
sv: låst

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: This cannot be undone.
sv: Detta kan inte ångras.

en: Upload picture
sv: Ladda upp bild

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Display all menu items
sv: Visa alla menyval

en: access administration menu
sv: åtkomst till administrationsmeny

en: Language file
sv: Språkfil

en: published
sv: publicerad

en: Average page generation time
sv: Genomsnittlig tid för sidgenerering

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Show only users where
sv: Visa bara användare där

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: No users available.
sv: Inga användare tillgängliga.

en: No users selected.
sv: Inga användare valda.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
sv: Upptäckte illvilligt försök att ändra skyddade användarfält.

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton utan godkännande från en administratör.

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Deleted
sv: Borttaget

en: User's ID
sv: Användarens ID

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
sv: Den maximala filstorleken som en användare kan ladda upp (i megabyte).

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Delete menu
sv: Radera meny

en: Edit menu item
sv: Redigera menyval

en: Reset menu item
sv: Återställ menyval

en: Delete menu item
sv: Radera menyval

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Query
sv: Databasfråga

en: Moderate
sv: Moderera

en: Locale settings
sv: Platsinställningar

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: How many content items to display in "day" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "I dag".

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Second
sv: Sekund

en: Posts
sv: Inlägg

en: Mission statement
sv: Syfte

en: Configure permissions
sv: Konfigurera behörigheter

en: None.
sv: Ingen.

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
sv: Ange den befintliga sökvägen som du vill skapa ett alias för. Exempelvis: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Ange en alternativ sökväg som detta innehåll kan nås genom. Till exempel kan man skriva "om" om man vill ha en sida om webbplatsen. Använd en relativ sökväg och lägg inte till snedstreck i slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Choice
sv: Alternativ

en: Log out
sv: Logga ut

en: Number of day's top views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "I dag"

en: Number of all time views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "Någonsin"

en: Number of most recent views to display
sv: Hur många av de senaste sidvisningarna som skall visas

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Spam link deterrent
sv: Avskräckning för spamlänk

en: profile
sv: profil

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Send yourself a copy.
sv: Skicka en kopia till dig själv.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
sv: !name (!name-url) har skickat ett meddelande via ditt kontaktformulär (!form-url) på !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
sv: Om du inte vill ta emot sådan e-post kan du ändra dina inställningar på !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
sv: %name-from skickade e-post till %name-to.

en: The message has been sent.
sv: Meddelandet har skickats.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
sv: !name skickade ett meddelande via kontaktformuläret !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
sv: %name-from skickade ett e-postmeddelande angående %category.

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: role
sv: roll

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: The block %name has been removed.
sv: Blocket %name har tagits bort.

en: Clean
sv: Ren

en: list terms
sv: visa termer

en: add terms
sv: lägg till termer

en: Created new term %term.
sv: Skapade ny term: %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
sv: Är du säker på att du vill radera termen %title?

en: Deleted term %name.
sv: Raderade termen %name.

en: warning
sv: varning

en: No statistics available.
sv: Ingen statistik tillgänglig.

en: Last run !time ago
sv: Kördes senast för !time sedan

en: Never run
sv: Aldrig utfört

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Enabled filters
sv: Aktiverade filter

en: critical
sv: kritisk

en: Default permitted file extensions
sv: Förvalda tillåtna filändelser

en: Do it!
sv: Gör det!

en: Optimize JavaScript files
sv: Optimera JavaScript-filer

en: Results
sv: Resultat

en: Older polls
sv: Äldre undersökningar

en: View the list of polls on this site.
sv: Visa undersökningarna på webbplatsen.

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: You must fill in at least two choices.
sv: Du måste ange minst två alternativ.

en: open
sv: pågående

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
sv: Den här tabellen visar alla registrerade röster för den här undersökningen. Om gäster har rätt att rösta kommer de att identifieras av IP-numret på den dator de använde för att rösta.

en: Visitor
sv: Besökare

en: Cancel your vote
sv: Återkalla din röst

en: View the current poll results.
sv: Visa aktuellt undersökningssresultat.

en: vote on polls
sv: rösta på undersökningar

en: cancel own vote
sv: återkalla egen röst

en: inspect all votes
sv: granska alla röster

en: List terms
sv: Lista termer

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
sv: När en term raderas raderas även alla befintliga undertermer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Syndicate content
sv: Prenumerera på innehåll

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Books
sv: Böcker

en: Style
sv: Stil

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
sv: Nyhetsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error" på rad %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
sv: Nyhetsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error" på rad %line.

en: Forums
sv: Forum

en: administer taxonomy
sv: administrera taxonomi

en: access administration pages
sv: åtkomst till administrationssidor

en: administer filters
sv: administrera filter

en: view revisions
sv: visa versioner

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: The specified passwords do not match.
sv: De angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: Track
sv: Spåra

en: Missing
sv: Saknas

en: Database schema
sv: Databasschema

en: No forums defined
sv: Inga forum är angivna

en: This topic has been moved
sv: Detta diskussionsämne har flyttats

en: User management
sv: Användare

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: e-mail
sv: e-post

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: permission
sv: behörighet

en: Your vote was recorded.
sv: Din röst har registrerats.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
sv: Låter din webbplats ta emot röster i olika ämnen i form av flervalsfrågor.

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Ditt lösenord samt vidare instruktioner har skickats till din registrerade e-postadress.

en: Changed
sv: Ändrad

en: create
sv: skapa

en: Testing
sv: Test

en: User name
sv: Användarnamn

en: Length of trimmed posts
sv: Längden på förkortade inlägg

en: 200 characters
sv: 200 tecken

en: 400 characters
sv: 400 tecken

en: 600 characters
sv: 600 tecken

en: 800 characters
sv: 800 tecken

en: 1000 characters
sv: 1000 tecken

en: 1200 characters
sv: 1200 tecken

en: 1400 characters
sv: 1400 tecken

en: 1600 characters
sv: 1600 tecken

en: 1800 characters
sv: 1800 tecken

en: 2000 characters
sv: 2000 tecken

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
sv: Det största antalet tecken som används i den förkortade versionen av ett inlägg. Drupal använder denna inställning för att fastställa var långa inlägg ska kapas. Den förkortade versionen av ett inlägg används företrädesvis som ingress när inlägget visas på framsidan, i XML-flöden osv. För att stänga av ingresser, välj "Obegränsat". Observera att detta val bara påverkar nytt eller uppdaterat innehåll och inte befintliga ingresser.

en: System default
sv: Systemstandard

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Förvalda filändelser som användare kan ladda upp. Separera ändelserna med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten.

en: Default maximum file size per upload
sv: Förvald maximal filstorlek per uppladdning

en: Default total file size per user
sv: Förvald total filstorlek per användare

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sv: Dina inställningar i PHP begränsar den största per uppladdning till %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
sv: Beroende på din servermiljö kan dessa inställningar ändras i systemets fil php.ini, en fil php.ini i din rotkatalog för Drupal, i din fil settings.php för din webbplats genom Drupal eller i filen .htaccess i din rotkatalog för Drupal.

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: The description displayed when hovering over a menu item.
sv: Beskrivningen som visas när man för pekaren över ett menyval.

en: XML feed
sv: XML-flöde

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Gray
sv: Grå

en: Attach new file
sv: Bifoga ny fil

en: Attach
sv: Bifoga

en: List files by default
sv: Lista filer som förval

en: edit own
sv: redigera egen

en: File system path
sv: Filsystemets sökväg

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: New
sv: Ny

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
sv: <a href="@link" title="@title">mer</a>

en: Redirect to URL
sv: Omdirigera till URL

en: details
sv: detaljer

en: Relationships
sv: Relationer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sv: Användarnamnet för den användare som du vill tilldela ägarskapet till.

en: Please enter a valid username.
sv: Du måste ange ett giltigt användarnamn.

en: Please enter a valid email address or %author.
sv: Ange en giltig e-postadress eller %author.

en: Manage the actions defined for your site.
sv: Hantera de åtgärder som definierats för din webbplats.

en: Delete action
sv: Radera åtgärd

en: Actions available to Drupal:
sv: Åtgärder som är tillgängliga för Drupal:

en: The action has been successfully saved.
sv: Åtgärden har sparats.

en: Deleted action %aid (%action)
sv: Raderade åtgärden %aid (%action)

en: Action '%action' added.
sv: Åtgärden "%action" lades till.

en: Remove orphaned actions
sv: Ta bort oanvända åtgärder

en: administer actions
sv: administrera åtgärder

en: Themes
sv: Teman

en: Story
sv: Artikel

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: administer nodes
sv: administrera noder

en: administer comments
sv: administrera kommentarer

en: Delete comments
sv: Radera kommentarer

en: not published
sv: ej publicerad

en: by
sv: av

en: The comments have been deleted.
sv: Kommentarerna har raderats.

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för moderering av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Protected
sv: Skyddad

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Hits
sv: Träffar

en: not sticky
sv: inte överst i listor

en: sticky
sv: överst i listor

en: not promoted
sv: visas inte på startsidan

en: promoted
sv: visas på startsidan

en: Default options
sv: Standardval

en: Read only
sv: Endast läsa

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: Tabs
sv: Flikar

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Finished
sv: Avslutat

en: Storage
sv: Lagring

en: Line break converter
sv: Konverterare för radbrytning

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: date
sv: datum

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: upload files
sv: ladda upp filer

en: Site configuration
sv: Inställningar

en: The specified date is invalid.
sv: Det angivna datumet är felaktigt.

en: Choice @n
sv: Alternativ @n

en: Password strength:
sv: Lösenordsstyrka:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
sv: Det är rekommenderat att välja ett lösenord som innehåller åtminstone sex tecken. Det bör innehålla siffror, skiljetecken och både stora och små bokstäver.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
sv: Lösenordet innehåller inte tillräcklig variation för att vara säkert. Försök:

en: Adding both upper and lowercase letters.
sv: Lägger till både stora och små bokstäver.

en: Adding numbers.
sv: Lägg till siffror.

en: Adding punctuation.
sv: Lägg till skiljetecken.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
sv: Det är rekommenderat att välja ett lösenord som skiljer sig från användarnamnet.

en: Passwords match:
sv: Lösenorden stämmer överens:

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
sv: Denna text kommer att visas längst ned på varje sida. Användbart för att lägga till copyright-meddelanden på dina sidor.

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sv: Startsidan visar innehåll från denna relativa URL. Om du är osäker, ange "node".

en: Apply
sv: Verkställ

en: Get help
sv: Få hjälp

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Assign
sv: Tilldela

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: is
sv: är

en: Approval queue
sv: Godkännandekö

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
sv: Tabellfritt, färgbart, flerspaltstema med flytande bredd (standard).

en: Go to previous forum topic
sv: Gå till föregående tråd

en: Go to next forum topic
sv: Gå till nästa tråd

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Bold
sv: Fet

en: Underlined
sv: Understruket

en: Site building
sv: Uppbyggnad

en: No primary links
sv: Inga primära länkar

en: Source for the primary links
sv: Källa för primära länkar

en: Select what should be displayed as the primary links.
sv: Välj vad som skall visas som primära länkar.

en: No secondary links
sv: Inga sekundära länkar

en: Source for the secondary links
sv: Källa för sekundära länkar

en: No content types available.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga.

en: Delete role
sv: Radera roll

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en:  content
sv:  innehåll

en: Role specific visibility settings
sv: Rollspecifika visningsinställningar

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
sv: Menyval som inte är aktiverade kommer inte att visas i någon meny.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sv: Ange ett namn för din nya meny. Kom ihåg att aktivera det nya blocket på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Under kolumnen <em>Menyval</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen på menyn eller (gruppmenyn). (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ner på sidan.

en: List menus
sv: Visa menyer

en: Customize menu
sv: Anpassa meny

en: List items
sv: Visa alternativ

en: Language switcher
sv: Språkväljare

en: English name
sv: Engelskt namn

en: Native name
sv: Lokalt namn

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Form name
sv: Formulärnamn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
sv: Namnet på det nya fältet. Namnet kommer att visas för användaren. Exempel på namn är "Favoritfärg".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
sv: En frivillig förklaring till fältet. Förklaringen kommer att visas för användaren.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
sv: För att göra detta fälts värden klickbara, måste du skriva in en titel för resultatsidan. Ordet <code>%value</code> byts ut mot det motsvarande värdet. Exempel på en sidtitel är "Personer vars favoritfärg är %value". Endast tillämpligt om fältet är offentligt.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
sv: För att göra detta fälts värden klickbara måste du skriva in en titel för resultatsidan. Exempel på en sidtitel är "Personer som är anställda". Endast tillämpligt om fältet är offentligt.

en: Save field
sv: Spara fält

en: Blocks
sv: Block

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
sv: Ställ in vilka block som visas i webbplatsens sidospalter och andra regioner.

en: Delete block
sv: Radera block

en: Save blocks
sv: Spara block

en: The block settings have been updated.
sv: Blockinställningarna har uppdaterats.

en: Block specific settings
sv: Blockspecifika inställningar

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
sv: Ändra standardtiteln för detta block. Använd <em>&lt;none&gt;</em> för att dölja titeln eller lämna fältet tomt om standardtiteln skall användas.

en: '%name' block
sv: Blocket "%name"

en: User specific visibility settings
sv: Användarspecifika visningsinställningar

en: Custom visibility settings
sv: Anpassade visningsinställningar

en: Users cannot control whether or not they see this block.
sv: Användare kan inte styra visningen av detta block.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
sv: Visa detta block som standard, men låt användare dölja det.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
sv: Dölj detta block som standard, men låt användare visa det.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
sv: Låter användarna anpassa blockets synlighet i sina kontoinställningar.

en: Show block for specific roles
sv: Visa block för specifika användarroller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
sv: Visa detta block endast för valda roller. Om du inte väljer någon roll visas blocket för alla roller.

en: Page specific visibility settings
sv: Sidspecifika visningsinställningar

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: Show block on specific pages
sv: Visa block på specifika sidor

en: Save block
sv: Spara block

en: Please ensure that each block description is unique.
sv: Beskrivningen av varje block måste vara unik.

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
sv: En kort beskrivning av ditt block. Används på <a href="@overview">översiktssidan för block</a>.

en: Block body
sv: Blockinnehåll

en: The content of the block as shown to the user.
sv: Innehållet i ett block såsom det visas för användaren.

en: Block configuration
sv: Konfiguration av block

en: administer blocks
sv: administrera block

en: use PHP for block visibility
sv: använda PHP för block-synlighet

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
sv: Hanterar de rutor som visas kring huvudinnehållet.

en: Core - required
sv: Grundsystem - obligatoriska

en: Menus
sv: Menyer

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
sv: Reglera din webbplats navigationsmeny, primära och sekundära länkar. Du kan också döpa om och ändra ordningen på menyvalen.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
sv: Är du säker på att du vill återställa menyvalet %item till dess standardvärde?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla anpassningar kommer att gå förlorade. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The menu item was reset to its default settings.
sv: Menyvalet återställdes till dess standardinställningar.

en: administer menu
sv: administrera meny

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
sv: Tillåter administratörer att anpassa webbplatsens navigationsmeny.

en: Add vocabulary
sv: Lägg till vokabulär

en: Edit vocabulary
sv: Redigera vokabulär

en: edit vocabulary
sv: redigera vokabulär

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
sv: Beskrivning av denna vokabulär. Kan användas av moduler.

en: Created new vocabulary %name.
sv: Skapade vokabulären %name.

en: Updated vocabulary %name.
sv: Uppdaterade vokabulären %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
sv: Är du säker på att du vill radera vokabulären %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sv: När en vokabulär raderas raderas även alla dess termer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Deleted vocabulary %name.
sv: Raderade vokabulären %name.

en: The name of this term.
sv: Namnet på den här termen.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
sv: En kommaseparerad lista med termer som beskriver detta innehåll. Exempelvis: skoj, hoppa fallskärm, "ett, två, tre".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
sv: Vokabulären %name kan inte modifieras på detta sätt.

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Theme-engine-specific settings
sv: Inställningar specifika för temamotorer

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
sv: Dessa inställningar finns bara för de mallar och stilar som baseras på temamotorn %engine.

en: Use administration theme for content editing
sv: Använd administrationstemat vid redigering av innehåll

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
sv: Använd adminstrationstemat när du redigerar befintliga inlägg eller skapar nya.

en: Form
sv: Formulär

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Permission
sv: Behörighet

en: @module module
sv: Modulen @module

en: incompatible
sv: ej kompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
sv: Inkompatibel med den här versionen av Drupals grundsystem

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
sv: Den här versionen är inkompatibel med version !core_version av Drupals grundsystem.

en: Incompatible with this version of PHP
sv: Ej kompatibel med den här versionen av PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Den här modulen kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: My blog
sv: Min blogg

en: Input formats
sv: Inmatningsformat

en: Italic
sv: Kursiv

en: Anonymous commenting
sv: Kommentering för gäster

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
sv: Detta alternativ är aktiverat när gäster har behörighet att skriva kommentarer. Se vidare på sidan <a href="@url">behörigheter</a>.

en: Display below post or comments
sv: Visa under inlägg eller kommentar

en: Default comment setting
sv: Förvald inställning för kommentarer

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
sv: Användare med behörighet att <em>administrera kommentarer</em> kan åsidosätta denna inställning.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sv: Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sv: Din signatur kommer att visas öppet i slutet på dina kommentarer.

en: parent
sv: ovanliggande

en: Flat list - collapsed
sv: Rak lista - hopfällt läge

en: Flat list - expanded
sv: Rak lista - utfällt läge

en: Threaded list - collapsed
sv: Trådad lista - hopfällt läge

en: Threaded list - expanded
sv: Trådad lista - utfällt läge

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
sv[0]: 1 ny kommentar
sv[1]: @count nya kommentarer

en: access comments
sv: komma åt kommentarer

en: post comments
sv: lägga in kommentarer

en: post comments without approval
sv: lägg in kommentarer utan godkännande

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
sv: E-postadressen som meddelandet ska skickat till ELLER ange %author om du vill skicka e-post till författaren av det ursprungliga inlägget.

en: Save content type
sv: Spara innehållstyp

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Language code
sv: Språkkod

en: Save role
sv: Spara roll

en: Blue
sv: Blå

en: file system
sv: filsystem

en: Escape all tags
sv: Koda alla taggar

en: Strip disallowed tags
sv: Rensa bort otillåtna taggar

en: input formats
sv: inmatningsformat

en: There are no menu items yet.
sv: Just nu finns det inga menyval.

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
sv: Länktexten tillhörande den här posten som ska visas i menyn.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för ett alternativ och dess underliggande alternativ är bestämt till !maxdepth. Några menyval kanske inte kan användas som ovanliggande alternativ om de överskrider denna gräns när de väljs.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "@link_path" är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: There was an error saving the menu link.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av menylänken.

en: Menu name
sv: Menynamn

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna meny. Denna text kommer att användas för att bygga upp URL:en till sidan <em>menyöversikt</em> för denna meny. Namnet kan bara innehålla små bokstäver, siffror och bindestreck. Dessutom måste det vara unikt.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menyn %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
sv: Menynamnet får endast bestå av små bokstäver, siffror och bindestreck.

en: The menu already exists.
sv: Menyn finns redan.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
sv[0]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande ett menyval i %title. Det kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).
sv[1]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande @count menyval i %title. De kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
sv[0]: Menynamnet kan inte vara längre än ett tecken.
sv[1]: Menynamnet kan inte vara längre än @count tecken.

en: Enter the title and path for your new menu item.
sv: Ange titel och sökväg för ditt nya menyval.

en: Number of users to display
sv: Antal användare som skall visas

en: Module Weights
sv: Modulvikter

en: Profiles
sv: Profiler

en: Edit container
sv: Redigera forumgrupp

en: Last visit
sv: Senaste besöket

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att skriva kommentarer

en: Reply
sv: Besvara

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: revert revisions
sv: återgå till tidigare versioner

en: KB
sv: kB

en: Uppercase
sv: Versaler

en: New forum topics
sv: Nya diskussionsämnen

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
sv: Denna guide går igenom vad de olika modulerna i <a href="@drupal">Drupal</a> gör och hur man anpassar dem. Den ersätter inte <a href="@handbook">Drupals handbok</a> som finns tillgänglig online, utan bör användas i kombination med denna. Referenshandboken som finns online kan vara mer aktuell. Den har användbara kommentarer från användarna och fungerar som den bästa hänvisningen för all dokumentation i Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
sv: Modulen Help går igenom vad de olika modulerna i <a href="@drupal">Drupal</a> gör och hur man anpassar dem. Den ersätter inte <a href="@handbook">Drupals handbok</a> som finns tillgänglig online, utan bör användas i kombination med denna. Referenshandboken som finns online kan vara mer aktuell. Den har användbara kommentarer från användarna och fungerar som den bästa hänvisningen för all dokumentation i Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@help">modulen Help</a> i onlinehandboken.

en: (site default theme)
sv: (webbplatsens standardtema)

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Preview trimmed version
sv: Förhandsgranska nedkortad version

en: Preview full version
sv: Förhandsgranska komplett version

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
sv: Texten i din @type är för kort. Du måste ha åtminstone %words ord.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Detta innehåll har modifieras av en annan användare. Ändringarna kan inte sparas.

en: List, add, and edit users.
sv: Visa, lägg till och redigera användare.

en: The name %name is already taken.
sv: Namnet %name används redan.

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: OpenID redirect
sv: Omdirigering av OpenID

en: OpenID Login
sv: Inloggning med OpenID

en: Delete OpenID
sv: Radera OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
sv: När du bekräftat din e-postadress kan du logga in med OpenID.

en: Log in using OpenID
sv: Logga in med OpenID

en: Cancel OpenID login
sv: Avbryt inloggning med OpenID

en: What is OpenID?
sv: Vad är OpenID?

en: OpenID login failed.
sv: Inloggning med OpenID misslyckades.

en: OpenID login cancelled.
sv: Inloggning med OpenID avbröts.

en: Successfully added %identity
sv: Lade till %identity

en: Add an OpenID
sv: Lägg till ett OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
sv: Detta OpenID används redan på denna webbplats.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
sv: Är du säker på att du vill radera OpenID %authname som tillhör %user?

en: OpenID deleted.
sv: OpenID borttagen.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
sv: Tyvärr, detta är inget giltigt OpenID. Var vänlig kontrollera att du angivit ditt ID korrekt.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
sv: Du måste bekräfta din e-postadress för detta konto innan du loggar in med OpenID

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
sv: Om detta är aktiverat lägger Drupal till rel="nofollow" till alla länkar, för att minska spamlänkars effektivitet. OBS! Det hindrar även giltiga länkar från att följas av sökmotorer, det är därför sannolikt mest användbart för anonyma användare.

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: 1 user | @count users
sv[0]: 1 användare
sv[1]: @count användare

en: Empty cache
sv: Töm cachen

en: Variable editor
sv: Variabelredigerare

en: Switch user
sv: Byt användare

en: Execute PHP
sv: Kör PHP

en: Caution: this user will be unable to switch back.
sv: Iakttag försiktighet: denna användare kan inte byta tillbaka.

en: Execute
sv: Verkställ

en: Primary links
sv: Primära länkar

en: empty
sv: tom

en: Rebuild permissions
sv: Bygg om behörigheter

en: Package
sv: Paket

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: Action %action has been unassigned.
sv: Åtgärden %action har kopplats från.

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: You must specify a valid role name.
sv: Du måste ange ett giltigt rollnamn.

en: The role has been added.
sv: Rollen har lagts till.

en: Path to custom logo
sv: Sökväg för egen logotyp

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: Updated term %term.
sv: Uppdaterade termen %term.

en: - Please choose -
sv: - Välj -

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Discard items older than
sv: Ta bort poster äldre än

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Hur länge artiklar i ett nyhetsflöde ska sparas innan det kastas bort. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
sv: Antalet artiklar som kommer att visas på översiktsidor för flöden och kategorier.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sv: @site_name - hopsamlade flöden i kategorin @title

en: @site_name - aggregated feeds
sv: @site_name - hopsamlade flöden

en: @site_name aggregator
sv: @site_name - nyhetssamlare

en: !title feed
sv: Nyhetsflöde !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sv: Nyhetssamlaren är ett kraftfullt verktyg för att samla in och visa nyheter från RSS-, RDF- och Atombaserade nyhetsflöden som finns tillgängliga på nätet. Tusentals webbplatser (företrädelsevis nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste rubriker och inlägg i nyhetsflöden, i att antal standardiserade XML-baserade format. Format som stöds av nyhetssamlaren är <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> och <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
sv: Nyhetsflöden innehåller poster eller inlägg som publiceras av den webbplats som tillhandahåller flödet. Nyhetsflöden kan grupperas i kategorier, oftast efter ämne. Användare ser posterna i innehållssamlarens <a href="@aggregator">huvudlista</a> eller efter <a href="@aggregator-sources">källa</a>. Administratörer kan <a href="@feededit">skapa, ändra och radera nyhetsflöden</a> och välja hur ofta varje flöde ska kontrolleras efter uppdaterade inlägg. De nyaste inläggen i antingen ett nyhetsflöde eller en kategori kan visas som ett block på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>. En <a href="@aggregator-opml">OPML-fil</a> med alla nyhetsflöden finns tillgänglig. För att nyhetsflöden ska kunna uppdateras automatiskt krävs det att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@aggregator">modulen Aggregator</a> i onlinehandboken.

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
sv: Det finns inget nytt utdelat innehåll från %site.

en: There is new syndicated content from %site.
sv: Det finns nytt utdelat innehåll från %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: Feed aggregator
sv: Innehållssamlare

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
sv: Samlar utdelat innehåll (RSS, RDF och Atom-flöden).

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: The content type %name has been deleted.
sv: Innehållstypen %name har raderats.

en: Deleted content type %name.
sv: Raderade innehållstypen %name.

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: Clean URLs
sv: Rena URL:er

en: My account
sv: Mitt konto

en: Pictures
sv: Bilder

en: Number of topics
sv: Antal ämnen

en: Active forum topics
sv: Aktiva diskussionsämnen

en: Read the latest forum topics.
sv: Läs de senaste diskussionsämnena.

en: User activity
sv: Användaraktivitet

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-biblioteket i PHP saknas eller är för gammalt. Titta på <a href="@url">PHP bilddokumentationen</a> för information om hur man rättar till det.

en: GD library
sv: GD-biblioteket

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
sv: Kategorin som det nya fältet skall tillhöra. Kategorin används för att gruppera fältet logiskt. Ett exempel på kategori är "Personlig information".

en: The user must enter a value.
sv: Användaren måste ange ett värde.

en: Visible in user registration form.
sv: Synligt i registreringsformulär för användare.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Hur ofta nyhetsflöden ska uppdateras. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
sv: Nya artiklar i detta flöde kommer automatiskt att sorteras i valda kategorier.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Maximum number of currently online users to display.
sv: Största antal inloggade användare som visas.

en: There is currently %members and %visitors online.
sv: För närvarande är %members och %visitors inloggade.

en: There are currently %members and %visitors online.
sv: För närvarande är %members och %visitors inloggade.

en: 1 guest | @count guests
sv[0]: 1 gäst
sv[1]: @count gäster

en: by @user
sv: av @user

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Sort
sv: Sortera

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: -n/a-
sv: ej tillgänglig

en: Found the @submit button
sv: Hittade knappen @submit

en: Failed to set field @name to @value
sv: Misslyckades med att ange fält @name till @value

en: After the tests have run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that a test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were fails or exceptions, the results are expanded, and the tests that had issues will be indicated in red or pink rows. Use these results to refine your code and tests until all tests return a pass.
sv: Efter att testerna har körts, så kommer ett meddelande att visas bredvid varje testgrupp visar om tester inom den godkändes, misslyckats eller hade undantag. Ett godkänt innebär att ett test gav de förväntade resultaten, medan misslyckdes innebär att den inte gjort det. Ett undantag anger normalt ett fel utanför testet, såsom en PHP-varning eller meddelande. Om det fanns misslyckanden eller undantag, så fälls resultaten ut, och testningarna som hade problem kommer att anges i röda eller rosa rader. Använda dessa resultat för att förfina din kod och tester tills alla returnerar ett godkänt.

en: For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">SimpleTest API Documentation</a> in the Drupal handbook.
sv: För mer information om hur du skapar och modifierar dina egna tester, se <a href="@simpletest-api">SimpleTest API Documentation</a> i Drupals handbok.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@simpletest">modulen Simpletest</a> i onlinehandboken.

en: No temporary directories to remove.
sv: Inga tillfälliga kataloger att ta bort.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
sv: Kör test mot Drupals kärna och dina aktiva moduler. Dessa test hjälper dig att säkerställa att din kod för webbplatsen fungerar som den ska.

en: Black
sv: Svart

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Finnish
sv: Finska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Polish
sv: Polska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Promote to front page
sv: Visa på startsidan

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Edit rule
sv: Redigera regel

en: The file could not be created.
sv: Filen kunde inte skapas.

en: Locked
sv: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Account
sv: Konto

en: authenticated user
sv: inloggad användare

en: E-mail addresses to notify when updates are available
sv: E-postadress som skall meddelas när det finns tillgängliga uppdateringar

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
sv: När din webbplats söker efter tillgängliga uppdateringar och hittar nya utgåvor kan den meddela en lista av användare via e-post. Skriv in varje adress på en separat rad. Om fältet är tomt kommer ingen e-post att skickas.

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: All newer versions
sv: Alla nyare versioner

en: Only security updates
sv: Endast säkerhetsuppdateringar

en: %email is not a valid e-mail address.
sv: %email är inte en giltig e-postadress.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
sv: %emails är inte giltiga e-postadresser.

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: Not secure!
sv: Ej säker!

en: Revoked!
sv: Återkallad!

en: Unsupported release
sv: Utgåva utan stöd

en: Can not determine status
sv: Kan inte fastställa status

en: (version @version available)
sv: (version @version tillgänglig)

en: See the available updates page for more information:
sv: Se sidan med tillgängliga uppdateringar för mer information.

en: New release(s) available for !site_name
sv: Nya utgåvor finns tillgängliga för !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns en säkerhetsuppdatering tillgänglig för din version av Drupal. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal stöds inte längre. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman stöds inte längre. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt! Var vänlig se projektets hemsida för mer detaljer.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för din version av Drupal. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
sv: Ett problem uppstod vid fastställandet av status på tillgängliga uppdateringar för din version av Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
sv: Ett problem uppstod vid fastställandet av status på tillgängliga uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information.

en: Project not secure
sv: Projektet inte säkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har betecknats som osäkert av Drupals säkerhetsgrupp och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du omedelbart inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project revoked
sv: Projektet återkallat

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har återkallats och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project not supported
sv: Projektet saknar stöd

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt stöds inte längre och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: No available releases found
sv: Ingen tillgänglig utgåva hittades

en: Release revoked
sv: Utgåvan återkallad

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva har återkallats, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Release not supported
sv: Utgåvan saknar stöd

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva stöds inte längre, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Invalid info
sv: Ogiltig information

en: Security update required!
sv: Säkerhetsuppdatering krävs!

en: Not supported!
sv: Saknar stöd!

en: Recommended version:
sv: Rekommenderad version:

en: Security update:
sv: Säkerhetsuppdatering:

en: Latest version:
sv: Senaste version:

en: Development version:
sv: Utvecklingsversion:

en: Also available:
sv: Också tillgänglig:

en: Finish
sv: Slutför

en: The selected file %name could not be uploaded.
sv: Den valda filen %name kunde inte laddas upp.

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
sv: Hantera forum och deras hierarkier, och ändra inställningar för forum.

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sv: Detta är den speciella vokabulären för forum. Några av de vanliga alternativen för vokabulärer har tagits bort.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
sv: Komponenten %forum är bara en gruppering för forum. Var vänlig välj ett av de underordnade forumen.

en: Leave shadow copy
sv: Lämna kvar skuggkopia

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sv: Om du flyttar detta ämne kan du lämna en länk i det gamla forumet till det nya.

en: Container name
sv: Namn på forumgrupp

en: forum container
sv: forumgrupp

en: Created new @type %term.
sv: Skapade ny(tt) @type: %term.

en: The @type %term has been updated.
sv: @type %term har uppdaterats.

en: @time ago<br />by !author
sv: @time sedan<br />av !author

en: create forum topics
sv: skapa diskussionsämnen

en: edit own forum topics
sv: redigera egna diskussionsämnen

en: administer forums
sv: administrera forum

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only in the category(s)
sv: Endast i kategorin/kategorierna

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Content ranking
sv: Rangordning av innehåll

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sv: Följande värden styr vilka egenskaper som innehållssökningen ska gynna när den sorterar sökresultaten. Högre värden betyder mer inflytande, noll betyder att egenskapen ignoreras. Att ändra dessa värden kräver inte att sökindexet byggs om. Ändringarna får genomslag direkt.

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Recently posted
sv: Senaste inlägg

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Factor
sv: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: Or
sv: Eller

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
sv: Den valda filen %file kunde inte laddas upp på grund av att destinationen %directory inte är korrekt konfigurerad.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras på grund av att ingen fil med det namnet existerar. Kontrollera att du angav ett korrekt filnamn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras på grund av att en fil med det namnet redan finns.

en: The selected file %file could not be copied.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras.

en: The removal of the original file %file has failed.
sv: Borttagningen av originalfilen %file misslyckades.

en: Color set
sv: Färguppsättning

en: Underline
sv: Understruken

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
sv: <ul>
    <li>Kontrollera att stavningen är korrekt.</li>
    <li>Ta bort citationstecken runt uttryck för att matcha orden individuellt: <em>"blå smurf"</em> matchar färre inlägg än <em>blå smurf</em>.</li>
    <li>Överväg att bredda sökningen med <em>OR</em>: <em>blå smurf</em> matchar färre inlägg än <em>blå OR smurf</em>.</li>
    </ul>

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Database host
sv: Databasserver

en: Maximum link text length
sv: Största längd för länktext

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sv: URL:er som är längre än detta antal tecken kommer att kortas av för att förhindra att långa strängar stör formateringen. Själva länken påverkas inte, det är bara texten som kortas av.

en: Check e-mail
sv: Kontrollera e-postadress

en: Reports
sv: Rapporter

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: Select the default site time zone.
sv: Ange förvald tidszon för webbplatsen.

en: Site status
sv: Webbplatsens status

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
sv: Klicka här för att lägga till fler alternativ om antalet rutor ovan inte räcker.

en: Toggle display
sv: Växla visningsläge

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Configuration file
sv: Inställningsfil

en: Install profile
sv: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
sv: %percentage av webbplatsen har indexerats.

en: Download method
sv: Nedladdningsmetod

en: Web server
sv: Webbserver

en: Error reporting
sv: Felrapportering

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
sv[0]: Det finns 1 post kvar att indexera.
sv[1]: Det finns @count poster kvar att indexera.

en: The content access permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har byggts om.

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: Tyvärr, okänt användarnamn eller lösenord. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: and
sv: och

en: where
sv: där

en: URL filter
sv: Filter för URL:er

en: Please select one or more comments to perform the update on.
sv: Välj en eller flera kommentarer som uppdateringen skall genomföras på.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
sv: Stacken översvämmad: för många anrop till actions_do(). Avbryter för att undvika oändlig rekursion.

en: Action %action saved.
sv: Åtgärden %action sparades.

en: Action %action created.
sv: Åtgärden %action skapades.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
sv: Utlösare är systemhändelser, som när nytt innehåll läggs till eller när en användare loggar in. Modulen Trigger kopplar samman dessa utlösare med åtgärder (funktionella uppgifter), som att avpublicera innehåll eller att skicka e-post till en administratör. Inställningssidan för <a href="@url">Åtgärder</a> innehåller en lista över tillgängliga åtgärder och gör det möjligt att skapa och anpassa ytterligare åtgärder.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
sv: Åtgärder är enskilda arbetsuppgifter som systemet kan utföra, som att avpublicera ett visst inlägg eller blockera en användare. Moduler, exempelvis Trigger, kan utlösa dessa åtgärder när vissa systemhändelser sker, till exempel när ett nytt inlägg har lagts till eller när en användare loggar in. Moduler kan också erbjuda ytterligare åtgärder.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
sv: Det finns två typer av åtgärder: Enkla och avancerade. Enkla åtgärder kräver inga extra inställningar och visas här automatiskt. Avancerade åtgärder kan göra mer än enkla åtgärder, till exempel skicka e-post till en specifik adress, eller hålla utkik efter särskilda ord inom ett visst inlägg. Dessa åtgärder måste skapas och konfigureras innan de kan användas. Välj åtgärden från rutan nedan och klicka på knappen <em>Skapa</em> för att skapa en avancerad åtgärd.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
sv: Du kan fortsätta till <a href="@url">Triggersidan</a> för att koppla ihop dessa åtgärder med systemhändelser.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
sv: En avancerad åtgärd erbjuder ytterligare inställningsalternativ som kan fyllas i nedan. Att ändra fältet <em>Beskrivning</em> är att rekommendera för att bättre kunna identifiera precis den åtgärd som sker. Denna beskrivning kommer att visas i moduler som Trigger när åtgärder kopplas till systemhändelser. Förslagsvis bör den vara så beskrivande som möjligt (till exempel: "Skicka e-post till teamet för moderering" hellre än bara "Skicka e-post").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa utlösningar relaterade till kommentarer sker. Du kan exempelvis välja att visa ett inlägg på startsidan när en kommentar läggs till.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa innehållsrelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när ett inlägg skapas eller uppdateras.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa taxonomirelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när en term raderas.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa användarrelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när ett användarkonto raderas.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
sv: Modulen Trigger ger möjlighet att utföra <a href="@actions">åtgärder</a> vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll läggs till eller när en användare loggar in.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
sv: Kombinationen av åtgärder och utlösare kan utföra många användbara uppgifter, som att skicka e-post till en administratör när ett användarkonto raderas eller att automatiskt avpublicera kommentarer som innehåller vissa ord. Som standard finns det fem "händelsesammanhang" (Kommentarer, Innehåll, Schemalagda aktiviteter, Taxonomi och Användare), men tillagda moduler kan lägga till fler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@trigger">modulen Trigger</a> i onlinehandboken.

en: Manage actions
sv: Hantera åtgärder

en: Configure an advanced action
sv: Konfigurera en avancerad åtgärd

en: Delete an action.
sv: Radera en åtgärd.

en: Remove orphans
sv: Ta bort olänkade poster

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Tell Drupal when to execute actions.
sv: Tala om för Drupal när åtgärder ska utföras.

en: Unassign an action from a trigger.
sv: Koppla från en åtgärd från en trigger.

en: Choose an advanced action
sv: Välj en avancerad åtgärd

en: Action type
sv: Typ av åtgärd

en: Make a new advanced action available
sv: Gör en ny avancerad åtgärd tillgänglig.

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
sv: En unik beskrivning för den här avancerade åtgärden. Denna beskrivning kommer att visas i gränssnittet för moduler som integrerar med åtgärder, såsom Trigger.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
sv: Är du säker på att du vill radera åtgärden %action?

en: Action %action was deleted
sv: Åtgärden %action raderades

en: Deleted orphaned action (%action).
sv: Tog bort olänkad åtgärd (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
sv: Är du säker på att du vill koppla från åtgärden %title?

en: You can assign it again later if you wish.
sv: Du kan tilldela den igen senare om du vill.

en: unassign
sv: koppla från

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: No available actions for this trigger.
sv: Inga åtgärder finns tillgängliga för denna trigger.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
sv: Åtgärden du valde är redan tilldelad till denna utlösare.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
sv: Du har lagt till en åtgärd som ändrar ett inläggs egenskaper. En åtgärd för att Spara har lagts till så att ändringen sparas.

en: When cron runs
sv: När schemalagda aktiviteter körs

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
sv: När antingen ett nytt inlägg sparas eller ett existerande inlägg uppdateras

en: After saving a new post
sv: När ett nytt inlägg sparats

en: After saving an updated post
sv: När ett uppdaterat inlägg sparats

en: After deleting a post
sv: När ett inlägg har raderats

en: When content is viewed by an authenticated user
sv: När innehåll visas för en verifierad användare

en: Publish post
sv: Publicera inlägg

en: Unpublish post
sv: Avpublicera inlägg

en: Make post sticky
sv: Visa inlägget överst i listor

en: Make post unsticky
sv: Visa inte inlägget överst i listor

en: Promote post to front page
sv: Visa inlägg på startsidan

en: Remove post from front page
sv: Tag bort inlägg från startsidan

en: Change the author of a post
sv: Ändra författaren av inlägget

en: Save post
sv: Spara inlägg

en: Unpublish post containing keyword(s)
sv: Avpublicera inlägg innehållande nyckelord(en)

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sv: Avpublicera kommentarer som innehåller nyckelord(en)

en: Block current user
sv: Spärra aktuell användare

en: Ban IP address of current user
sv: Spärra IP-adress för nuvarande användare

en: Set @type %title to published.
sv: Angav %title (@type) som publicerad.

en: Set @type %title to unpublished.
sv: Angav %title (@type) som ej publicerad.

en: Set @type %title to sticky.
sv: Visa %title (@type) överst i listor.

en: Set @type %title to unsticky.
sv: Visa inte %title (@type) överst i listor

en: Promoted @type %title to front page.
sv: Visar %title (@type) på startsidan.

en: Removed @type %title from front page.
sv: Tog bort %title (@type) från startsidan.

en: Saved @type %title
sv: Sparade %title (@type)

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
sv: Ändrade ägare av %title (@type) till uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Inlägget kommer att avpubliceras om det innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sv: När en kommentar visas av en verifierad användare

en: Unpublished comment %subject.
sv: Avpublicera kommentaren %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Kommentaren kommer att avpubliceras om den innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: After a user account has been created
sv: Efter att ett användarkonto har skapats

en: After a user's profile has been updated
sv: Efter att en användarprofil har uppdaterats

en: After a user has been deleted
sv: Efter att en användare har raderats

en: After a user has logged in
sv: Efter att en användare har loggat in

en: After a user has logged out
sv: Efter att en användare har loggat ut

en: When a user's profile is being viewed
sv: När en användares profil visas

en: Blocked user %name.
sv: Spärrade användare: %name.

en: Banned IP address %ip
sv: Spärrade IP-adressen %ip

en: After saving a new term to the database
sv: Efter sparande av en ny term till databasen

en: After saving an updated term to the database
sv: Efter sparande av en uppdaterad term till databasen

en: After deleting a term
sv: Efter att en term raderats

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
sv: Låter åtgärder utföras vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll skapas.

en: 1 read | @count reads
sv[0]: 1 läsning
sv[1]: @count läsningar

en: access statistics
sv: komma åt statistik

en: view post access counter
sv: visa räknaren för åtkomst av inlägg

en: Enables the categorization of content.
sv: Möjliggör kategorisering av innehåll.

en: Path prefix
sv: Sökvägsprefix

en: Save rule
sv: Spara regel

en: Delete contact
sv: Radera kontakt

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
sv: Exempel: "webmaster@exempel.se" eller "ekonomi@exempel.se,support@exempel.se". För att ange flera mottagare, separera adresserna med kommatecken.

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sv: Valfritt automatiskt svar. Lämna detta tomt om du inte vill skicka ett automatiskt svarsmeddelande.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
sv: %recipient är inte en giltig e-postadress.

en: Additional information
sv: Mer information

en: You can leave a message using the contact form below.
sv: Du kan lämna ett meddelande i kontaktformuläret nedan.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
sv: Det största antalet meddelanden per timme som en användare kan skicka genom kontaktformuläret.

en: Contact form: category %category added.
sv: Kontaktformulär: kategorin %category tillagd.

en: Contact form: category %category updated.
sv: Kontaktformulär: kategorin %category uppdaterades.

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Up to date translation
sv: Aktuell översättning

en: Outdated translation
sv: Inaktuell översättning

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sv: <em>och</em> där <strong>%a</strong> är <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sv: <strong>%a</strong> är <strong>%b</strong>

en: Depends on: !dependencies
sv: Kräver: !dependencies

en: Required by: !required
sv: Krävs av: !required

en: Some required modules must be enabled
sv: Andra moduler måste vara aktiverade

en: Would you like to continue with enabling the above?
sv: Vill du aktivera modulerna ovan och fortsätta?

en: administer site configuration
sv: administrera konfiguration av webbplats

en: Primary Key: Unique cache ID.
sv: Primärnyckel: Unikt cache-ID.

en: A collection of data to cache.
sv: En uppsättning data att cacha.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
sv: En tidsstämpel i Unix för tiden då cacheposten skall upphöra att gälla, eller 0 för aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
sv: En tidsstämpel i Unix som anger när cacheposten skapades.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
sv: Eventuella anpassade HTTP-headers som läggs till cachad data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
sv: En flagga för att indikera huruvida innehållet är serialiserat (1) eller inte (0).

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
sv: Tabellfritt, färgbart, flerspaltstema med fast bredd.

en: Translate
sv: Översätt

en: File to import not found.
sv: Fil att importera hittades inte.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sv: Importen av översättningen misslyckades eftersom filen %filename inte kunde läsas.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: Översättningsfilen %filename avslutades oväntat på rad %line.

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Export template
sv: Exportera mall

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: The custom menu %title has been deleted.
sv: Den anpassade menyn %title har raderats.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
sv: Raderade den anpassade menyn %title och alla dess menyval.

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Imagecache presets
sv: Förhandsinställningar för ImageCache

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: anonymous user
sv: gäst

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: The name %name has been denied access.
sv: Namnet %name har nekats åtkomst.

en: directory ping
sv: katalogping

en: Search this site
sv: Sök på webbplatsen

en: Original text
sv: Originaltext

en: Delete content type
sv: Radera innehållstyp

en: Change book (update list of parents)
sv: Byt bok (uppdatera lista med ovanliggande)

en: add content to books
sv: lägga till innehåll till böcker

en: administer book outlines
sv: administrera bokdispositioner

en: create a new book
sv: skapa en ny bok

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: edit order and titles
sv: redigera ordning och titlar

en: Manage your site's book outlines.
sv: Hantera webbplatsens bokdispositioner.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: notice
sv: notis

en: User account
sv: Användarkonto

en: File download
sv: Nedladdning av fil

en: Acronym
sv: Akronym

en: No vocabularies available.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
sv: Misslyckades att ladda upp bilden. Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Post new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: The field has been updated.
sv: Fältet har uppdaterats.

en: Returns information about an author in the system.
sv: Visar information om en författare i systemet.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
sv: Skapar ett nytt inlägg och kan även publicera det.

en: Updates the information about an existing post.
sv: Uppdaterar information om ett befintligt inlägg.

en: Returns information about a specific post.
sv: Ger information om ett befintligt inlägg.

en: Deletes a post.
sv: Raderar ett inlägg.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
sv: Ger en lista med de senaste inläggen i systemet.

en: Updates information about an existing post.
sv: Uppdaterar information om ett befintligt inlägg.

en: Uploads a file to your webserver.
sv: Laddar upp en fil till webbservern.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
sv: Ger en lista över inläggets kategorier.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
sv: Ger en bandbreddsvänlig lista med de senaste inläggen i systemet.

en: Sets the categories for a post.
sv: Anger kategorier för ett inlägg.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
sv: Hämtar information om vilka XML-RPC-metoder som stöds av servern.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
sv: Hämtar information om de insticksmoduler för textformatering som stöds av servern.

en: Error storing post.
sv: Ett fel uppstod när inlägget sparades.

en: You do not have permission to update this post.
sv: Du har inte behörighet att uppdatera detta inlägg.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
sv: Det går inte att ladda upp filen eftersom den överstiger den maximala filstorleken på @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
sv: Filen kan inte bifogas till inlägget eftersom diskkvoten på @quota har uppnåtts.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
sv: Det går inte att ladda upp filen eftersom det bara går att ladda upp filer med följande filtillägg: @extensions

en: No file sent.
sv: Ingen fil skickades.

en: Error storing file.
sv: Ett fel uppstod när filen skulle sparas.

en: Invalid post.
sv: Ogiltigt inlägg.

en: The default maximum file size a user can upload.
sv: Standardvärde för den maximala filstorleken som en användare kan ladda upp.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
sv: Förvald maximal storlek av alla filer en användare kan ha på webbplatsen (i megabyte).

en: administer content with blog api
sv: administrera innehåll med Blog API

en: List, edit, or add user roles.
sv: Visa, redigera eller lägg till användarroller.

en: edit role
sv: redigera roll

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
sv: Den maximalt tillåtna bildstorleken (till exempel 640x480). Ange 0 för att inte ha någon begränsning. Om ett <a href="!image-toolkit-link">bildverktyg</a> är installerat kommer filer som överstiger detta värde att minskas ner så att de ryms inom gränsen.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
sv: Den förvalda största filstorleken som en användare kan ladda upp. Om en bild laddas upp och en största upplösning är inställd kommer storleken att kontrolleras efter att filen har minskats ner.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
sv: Den största storleken på en fil som en användare kan ladda upp. Om en bild laddas upp och en största upplösning är inställd kommer storleken att kontrolleras efter att filen har minskats ner.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
sv: Den maximala storlek av alla filer en användare kan ha på webbplatsen.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
sv: Bilder större än %resolution kommer att minskas ner.

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Block cache
sv: Blockcache

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
sv: Tabellbaserat flerspaltstema med marinblått och askgrått färgschema.

en: All recent posts
sv: Alla nya inlägg

en: My recent posts
sv: Mina senaste inlägg

en: Track posts
sv: Spåra inlägg

en: Enables tracking of recent posts for users.
sv: Spårar användares senaste inlägg.

en: Direction
sv: Riktning

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: Minimum number of words
sv: Minsta antal ord

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Default display order
sv: Förvald visningsordning

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
sv: Förvald sortering för nya användare och gäster när de tittar på kommentarer. Dessa användare kan ändra visningsformat via kontrollpanelen för kommentar. För registrerade användare lagras denna användarinställning.

en: No strings found for your search.
sv: Inga strängar hittades för din sökning.

en: Administration theme
sv: Administrationstema

en: Check username
sv: Kontrollera användarnamn

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Tack för att du ansökt om ett konto. Din ansökan väntar nu på att bli behandlad av en administratör.<br />Under tiden har ett välkomstmeddelande och instruktioner skickats till din e-postadress.

en: Enable personal contact form by default
sv: Aktivera personligt kontaktformulär som standard

en: Default status of the personal contact form for new users.
sv: Förvald inställning för det personliga kontaktformuläret för nya användare.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
sv: Information som visas på <a href="@form">kontaktsidan</a>. Det kan gälla allt från regler för att skriva inlägg till ditt telefonnummer eller postadress.

en: Somali
sv: Somaliska

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Enable developer modules
sv: Aktivera utvecklarmoduler

en: Disable developer modules
sv: Inaktivera utvecklarmoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
sv: Fäll ihop fältgrupper på modulsidan

en: Current anonymous / authenticated users
sv: Nuvarande anonyma/verifierade användare

en: Disabled these modules: !module-list.
sv: Inaktiverade dessa moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
sv: Inga utvecklarmoduler är aktiverade.

en: display drupal links
sv: visa drupal-länkar

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Var vänlig skapa en .htaccess i katalogen %directory med följande innehåll: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sv: Filen %fil kunde inte sparas på grund av att dess storlek överstiger %maxsize, vilket är maxstorleken för uppladdade filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
sv: Filen %fil kunde inte sparas på grund av att uppladdningen inte fullföljdes.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
sv: Endast bilder av typen JPEG, PNG och GIF är tillåtna.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Add to book outline
sv: Lägg till i bokdispositionen

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
sv: Den maximala uppladdningsstorleken är %filesize. Endast filer med följande filändelser kan laddas upp: %extensions.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
sv: Namnet är längre än gränsvärdet 255 tecken. Döp om filen och försök igen.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
sv: Modulen Taxonomy låter dig kategorisera innehåll genom att använda olika system för klassificering. Vokabulär med fri etikettering skapas direkt av användare när de skriver inlägg (som ofta sker i bloggar och applikationer för delade bokmärken). Kontrollerade vokabulär tar hänsyn till av administratörer fastställda korta listor av termer, såväl som komplexa hierarkier med flera relationer mellan olika termer. Dessa metoder kan appliceras på olika innehållstyper och kombineras för att skapa en kraftfull och flexibel metod för att klassificera och presentera ditt innehåll.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
sv: Om du till exempel skapar en webbplats för recept vill du kanske klassificera inläggen genom både typ av måltid och koktid. En vokabulär för varje låter dig kategorisera genom att använda varje kriterium självständigt istället för att skapa en etikett för varje möjlig kombination.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
sv: Typ av måltid: <em>Förrätt, Huvudrätt, Sallad, Dessert</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
sv: Koktid: <em>0-30 min, 30-60 min, 1-2 h, 2 h+</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
sv: Varje taxonomiterm (ofta benämnd en "kategori" eller "etikett" i andra system) tillhandahåller automatiskt en lista med inlägg och ett motsvarande RSS-flöde. Dessa taxonomi- och termrelaterade adresser kan manipuleras att skapa AND- och OR-listor över inlägg som klassificerats med termer. I vårt exempel med webbplatsen för recept blir det sen enkelt att skapa sidor som visar "Huvudrätter", "30-minutersrecept", eller "30-minuters huvudrätter och förrätter" genom att använda termer var för sig eller i kombination med varandra. Det finns ett betydande antal av tilläggsmoduler som du kan använda för att förändra och utöka beteendet för standardmodulen, både för visning och för organisering av termer.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
sv: Termer kan också organiseras i ovanliggande/underliggande förhållanden via administrationsgränssnittet. Ett exempel kan vara en vokabulär som grupperar länder under dess ovanliggande geopolitiska regioner. Modulen Taxonomy möjliggör också avancerade former av hierarkier, till exempel genom att placera Turkiet i både "Mellanöstern" och "Europa".

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
sv: Modulen Taxonomy stöder både synonymer och relaterade termer, men använder inte dessa funktioner rakt av. Dock kan valfria tilläggsmoduler eller anpassade moduler använda sig av dessa avancerade funktioner fullt ut.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@taxonomy">modulen Taxonomy</a> i onlinehandboken.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
sv: Modulen Taxonomy låter dig kategorisera ditt innehåll genom att använda både etiketter och termer som är definierade av en administratör. Det är ett flexibelt verktyg med många avancerade funktioner för att klassificera innehåll. För att komma igång, skapa en "Vokabulär" som skall innehålla en serie termer eller etiketter. Du kan skapa en vokabulär för fri etikettering av allt innehåll, eller också separerade styrda vokabulärer som anger de olika egenskaperna för ditt innehåll, till exempel "Länder" eller "Färger".

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
sv: Använd listan nedan för att ställa in och granska vokabulären som är definierade på din webbplats, eller för att visa och hantera de termer (etiketter) som de innehåller. En vokabulär kan (valfritt) knytas till specifika innehållstyper som visas under kolumnen <em>Typ</em>. I så fall visas vokabulären när innehåll av denna typ skapas eller redigeras. Om flera vokabulärer är knutna till samma innehållstyp visas de i ordningen som syns nedan. Under kolumnen <em>Namn</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen för en vokabulär genom att dra det till en ny plats. (Ta tag i ett handtag genom att klicka och hålla ned musknappen över handtagsikonen.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara</em> längst ned på sidan.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
sv: %capital_name är en vokabulär för fri etikettering. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
sv: %capital_name är en platt vokabulär. Du kan organisera termerna i vokabulären %name genom att använda handtagen på vänster sida i tabellen. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
sv: %capital_name är en hierarkisk vokabulär. Du kan organisera termerna i vokabulären %name genom att använda handtagen på vänster sida i tabellen. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
sv: %capital_name är en vokabulär med flera hierarkier. Klicka på länken <em>redigera</em> bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning. Drag-och-släpp-funktionen stöds inte med flera hierarkier, men du kan återaktivera drag-och-släpp genom att redigera varje term så att den bara har en ovanliggande term.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
sv: Ange hur ditt vokabulär skall visas för administratörer och användare, och vilka innehållstyper som skall kategoriseras med den. Etiketter låter användare skapa termer när de skapar inlägg genom att skriva en kommaseparerad lista. Annars väljs termerna från en rullgardinsmeny och kan bara skapas av användare med behörigheten "administrera taxonomier".

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
sv: Hantera etikettering, kategorisering och klassificering av ditt innehåll.

en: Database port
sv: Databasport

en: Re-index site
sv: Indexera om webbplatsen

en: Are you sure you want to re-index the site?
sv: Är du säker på att du vill indexera om webbplatsen?

en: No test results to display.
sv: Inga testresultat att visa.

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Row
sv: Rad

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
sv: Dessa alternativ är bara nödvändiga på vissa webbplatser. Om du är osäker på vad du skall skriva in här, låt standardinställningen stå kvar eller fråga din webbleverantör.

en: If your database is located on a different server, change this.
sv: Ändra detta om din databas ligger på en annan server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
sv: Ange portnumret om din databasserver lyssnar på en port som inte är standard.

en: Database port must be a number.
sv: Databasporten måste vara ett nummer.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
sv: Mellanslag är tillåtna. Skiljetecken är inte tillåtna förutom punkter, bindestreck och understreck.

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: view uploaded files
sv: visa uppladdade filer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Secondary links
sv: Sekundära länkar

en: Variants
sv: Varianter

en: Rebuild theme registry on every page.
sv: Bygg om temats register på varje sida.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sv: Visa eller dölj vissa element på sidorna.

en: create url aliases
sv: skapa URL-alias

en: administer url aliases
sv: administrera URL-alias

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: Language negotiation
sv: Språkförhandling

en: Status report
sv: Statusrapport

en: Not writable
sv: Ej skrivbar

en: Identification
sv: Identifikation

en: host
sv: värd

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: This will be the top-level page in this book.
sv: Denna sida kommer att bli huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Notify user of new account
sv: Skicka meddelande om det nya kontot till användaren

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
sv: Den valda filen %file kunde inte laddas upp på grund av att katalogen %directory inte kunde hittas, eller för att filskyddet inte tillåter skrivning.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
sv: En <em>sida</em>, till formen lik en <em>artikel</em>, är ett enkelt sätt att skapa och visa information som sällan ändras, som en "Om oss"-sektion på en webbsida. Som standard tillåter inte <em>sidor</em> besökarkommentarer och visas inte på webbplatsens startsida.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
sv: En <em>artikel</em>, till formen lik en <em>sida</em>, är lämplig för att skapa och visas innehåll som informerar eller engagerar webbplatsens besökare. Pressmeddelanden, kungörelser och informella bloggliknande inlägg kan alla skapas i form av en <em>artikel</em>. Som standard visas en <em>artikel</em> automatisk på webbplatsens startsida och ger möjlighet att skriva kommentarer.

en: Terms in %vocabulary
sv: Termer i %vocabulary

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sv: Nedan finns en lista över kommentarer, som lagts till på din webbplats, som behöver godkännande. Klicka på "redigera" och ändra sedan dess "status för moderering" till Godkänd. Klicka på ett ämne för att se kommentaren, författarens namn för att redigera användarinformationen, "redigera" för att ändra texten och "radera" för att ta bort kommentaren.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
sv: Lista och redigera webbplatsens kommentarer och modereringskön för kommentarer.

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Reply to comment
sv: Besvara kommentar

en: Default display mode
sv: Förvalt visningsläge

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
sv: Förvald vy för kommentarer. Utfällt läge visar innehållet i kommentaren. Trådad visning håller ihop relaterade svar med varandra.

en: Default comments per page
sv: Förvalt antal kommentarer per sida

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
sv: Förvalt antal kommentarer per sida. Fler kommentarer fördelas över flera sidor.

en: Comment controls
sv: Styrningar för kommentarer

en: Display above the comments
sv: Visa ovanför kommentarerna

en: Display below the comments
sv: Visa under kommentarerna

en: Display above and below the comments
sv: Visa över och under kommentarerna

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
sv: Placering av kontrollpanelen för kommentar. Kontrollpanelen för kommentarer låter användaren ändra förvalt visningsläge och ordning på kommentarerna.

en: Comment subject field
sv: Ämnesfält för kommentarer

en: Can users provide a unique subject for their comments?
sv: Kan användarna ange ett unikt ämne för sina kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
sv: Du har inte behörighet att skriva kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sv: Den här diskussionen är stängd: Du kan inte skriva nya kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
sv: Du har inte behörighet att se kommentarer.

en: Comment: updated %subject.
sv: Kommentar: uppdaterade %subject.

en: Comment: added %subject.
sv: Kommentar: lade till %subject

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sv: Är du säker på att du vill radera kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla svar på denna kommentar kommer att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
sv: Det verkar inte finnas några kommentarer att radera eller så har den valda kommentaren raderats av en annan administratör.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa kommentarer och alla dess underliggande kommentarer?

en: You have to specify a valid author.
sv: Du måste ange en giltig författare.

en: The name you used belongs to a registered user.
sv: Namnet du använde hör till en registrerad användare.

en: You have to leave your name.
sv: Du måste ange ditt namn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
sv: Den e-postadress du angav är inte giltig.

en: You have to leave an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
sv: URL:en till din hemsida är ogiltig. Kom ihåg att den måste vara helt giltig, det vill säga i formen <code>http://exempel.se/katalog</code>.

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
sv: Välj ditt önskade sätt att visa kommentarerna och klicka på "Spara" för att verkställa dina ändringar.

en: Comment viewing options
sv: Alternativ för kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">registrera dig</a> för att kunna kommentera

en: Comment: deleted %subject.
sv: Kommentar: raderat %subject.

en: Access type
sv: Behörighetsttyp

en: Add feed
sv: Lägg till flöde

en: File system
sv: Filsystem

en: Ends with
sv: Slutar med

en: The menu router has been rebuilt.
sv: Menyvägen har byggts om.

en: @name's blog
sv: Blogg för @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress för att kontakta andra användare. Var vänlig ändra din <a href="@url">användarinformation</a>.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
sv: Du kan inte kontakta mer än %number användare per timme. Försök igen senare.

en: Join summary
sv: Lägg ihop sammanfattning

en: Split summary at cursor
sv: Avdela sammanfattning vid markören

en: Enter your @s username.
sv: Ange ditt användarnamn på @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
sv: Ditt virtuella ansikte eller annan bild. Största bildstorlek är %dimensions pixlar och största filstorlek är %size kB.

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Cannot delete non-existent comment.
sv: Kan inte radera kommentar som inte existerar.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
sv: Användarrollerna är tilldelade behörigheter och används för att fastställa om en gäst (eller en annan roll) är tillåten att kommentera inlägg. Om gäster är tillåtna att kommentera kan deras individuella kontaktinformation erhållas i cookies sparade på deras lokala dator, för att användas i senare kommentarsinlägg. När en kommentar inte har några svar kan den redigeras (valfritt) av dess författare. Modulen Comment använder samma inmatningsformat och HTML-taggar som finns tillgängligt när det skapas andra former av innehåll.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@comment">modulen Comment </a> i onlinehandboken.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sv: Nedan finns en lista över de senaste kommentarerna som lagts till på din webbplats. Klicka på ett ämne för att se kommentaren, författarens namn för att redigera användarinformationen, "redigera" för att ändra texten och "radera" för att ta bort kommentaren.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
sv: Tvingar en användare att titta på sina kommentarer genom att klicka på knappen <em>förhandsgranska</em> innan de faktiskt kan lägga till sin kommentar.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sv: Kommentar: obehörig kommentar skickad eller kommentar skickad till stängt inlägg %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
sv: Inskickat av !username den @datetime.

en: !name's blog
sv: blogg för !name

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: All languages
sv: Alla språk

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Om du är osäker lämnar du fältet tomt.

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: %message in %file on line %line.
sv: %message i %file på rad %line.

en: 1 character | @count characters
sv[0]: 1 tecken
sv[1]: @count tecken

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
sv: Rensa CSS cachen och alla cachetabeller i databasen som förvarar sid-, nod-, tema- och variabel-cache:arna.

en: Edit and delete site variables.
sv: Redigera och ta bort variabler för webbplats.

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: Devel settings
sv: Inställningar för Devel

en: Picture image path
sv: Sökväg till bild

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
sv: Ett eller flera problem upptäcktes i din installation av Drupal. Titta på <a href="@status">statusrapporten</a> för mer information.

en: Help topics
sv: Hjälpämnen

en: Help is available on the following items:
sv: Hjälp finns tillgängligt för följande alternativ:

en: No help is available for module %module.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för modulen %module.

en: @module administration pages
sv: Administrationssidor för modulen @module

en: By module
sv: Per modul

en: Manage your site's content.
sv: Hantera webbplatsens innehåll.

en: Control how your site looks and feels.
sv: Styr webbplatsens utseende och användningsegenskaper.

en: Adjust basic site configuration options.
sv: Justera grundläggande inställningar för webbplatsen.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
sv: Hantera webbplatsens användare, grupper och behörigheter.

en: View reports from system logs and other status information.
sv: Granska rapporter från systemloggar och annan statusinformation.

en: Translate interface
sv: Översätt gränssnitt

en: Add language
sv: Lägg till språk

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: Delete string
sv: Radera sträng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
sv: Är du säker på att du vill radera språket %name?

en: The language %locale has been removed.
sv: Språket %locale har tagits bort.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort strängen "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar denna textsträng försvinner alla översättningar av textsträngen på alla språk. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: locale
sv: språkanpassning

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sv: Det valda bildverktyget "%toolkit" klarar inte av att hantera "%function".

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
sv: Katalogen %file är inte skyddad från ändringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra katalogens inställningar för behörighet till att vara ej skrivbar.

en: Currently using !item !version
sv: Använder för närvarande !item !version

en: First value is equal to second value
sv: Första värde är lika med andra värde

en: Created content type %type.
sv: Skapade innehållstypen %type.

en: User created with name %name and pass %pass
sv: Användare skapades med namn %name och lösenord %pass

en: Created permissions: @perms
sv: Skapade behörigheter: @perms

en: Invalid permission %permission.
sv: Ogiltig behörighet %permission.

en: Username field found.
sv: Fält för användarnamn funnet.

en: Password field found.
sv: Lösenordsfält ej funnet.

en: !method @url returned @status (!length).
sv: !method @url återgav @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
sv: Giltig HTML funnen på "@path"

en: Parsed page successfully.
sv: Tolkade sida utan problem.

en: Found the requested form fields at @path
sv: Hittade de önskade formulärfälten på @path

en: Found field by name @name
sv: Hittade fält med namn @name

en: Did not find field by name @name
sv: Hittade inte fält med name @name

en: Found field by id @id
sv: Hittade fält med ID @id

en: Did not find field by id @id
sv: Hittade inte fält med ID @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
sv: Svar från HTTP väntat !code, faktisk !curl_code

en: The SimpleTest module is a framework for running automated unit tests in Drupal. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules.
sv: Mopulen Simpletest är ett ramverk för att köra automatiserade enhetstester i Drupal. Det kan användas för att verifiera ett fungerande tillstånd av Drupal före och efter förändringar av kod, eller som ett sätt för utvecklare att skriva och utföra tester för sina moduler.

en: Tests
sv: Tester

en: Run tests
sv: Kör tester

en: Clean test environment
sv: Rensa testmiljö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
sv: Ta bort tabeller med prefixet "simpletest" och tillfälliga kataloger som är kvar från tester som kraschat. Detta är avsett för utvecklare vid skapande av tester.

en: Clean environment
sv: Rensa miljö

en: No tests to display.
sv: Inga tester att visa.

en: @pass, @fail, and @exception
sv: @pass, @fail, och @exception

en: No test(s) selected.
sv: Inget test/tester valda.

en: Processing test @num of @max - %test.
sv: Bearbetar test @num av @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
sv: Bearbetade test @num av @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
sv[0]: 1 godkännande
sv[1]: @count godkännanden

en: 1 fail | @count fails
sv[0]: 1 misslyckande
sv[1]: @count misslyckanden

en: 1 exception | @count exceptions
sv[0]: 1 undantag
sv[1]: @count undantag

en: SimpleTest requires the DOMDocument class to be available. Please check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
sv: Simpletest kräver att klassen DOMDocument är aktiverat. Var vänligt kontrollera konfigureringskommando på <a href="@link-phpinfo">PHP:s sida för information</a>.

en: Simpletest could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
sv: Simpletest kunde inte installeras eftersom PHP-biblioteket <a href="@curl_url">cURL</a> inte är tillgängligt.

en: PHP DOMDocument class
sv: Klassen PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
sv: Tillhandahåller ett ramverk för grupp- och funktionstestning.

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
sv: Du har försökt använda en engångsinloggning för ett konto som har blockerats.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
sv: Skapade ett nytt användarkonto för <a href="@url">%name</a>. Inget e-postmeddelande har skickats.

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
sv: Lösenord och instruktioner har skickats per e-post till den nya användaren <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
sv: Kunde inte modifiera %settings, var god kontrollera filbehörigheterna.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
sv: Kunde inte öppna %settings, var god kontrollera filbehörigheterna.

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
sv: Du har nu använt din engångslänk för inloggning. Det är inte längre nödvändigt att använda denna länk för att logga in. Var vänlig byt lösenord.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
sv: !username har ansökt om ett konto.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
sv: Modulen Blog API låter användare på din webbplats komma åt och göra nya inlägg på deras blogg från externa bloggklienter. Externa bloggklienter finns för en rad olika operativsystem och brukar ge en funktionsrik grafisk miljö för att skapa och redigera inlägg.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
sv: <a href="@ecto-link">Ecto</a> är en bloggklient, för både Mac OS X och Microsoft Windows, som kan användas med Blog API. Blog API stödjer också <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a> och största delen av <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Bloggklienter och andra tjänster (t ex. <a href="@flickr">Flickrs</a> "publicera i blogg") som stödjer dessa API:er bör också fungera.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sv: Välj de innehållstyper som skall vara tillgängliga för externa bloggklienter på <a href="@blogapi-settings">inställningssidan för Blog API</a>. Ifall de stöds och finns tillgängliga visas varje innehållstyp som en separat "blogg" av den externa klienten.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@blogapi">modulen Blog API</a> i onlinehandboken.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
sv: Visar en lista med bloggar som författaren kan skapa inlägg i.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
sv: Ger en lista med alla kategorier som är definierade i bloggen.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
sv: Publicera (återskapa) alla statiska filer knutna till något inlägg i din blogg. Samma som att spara ett inlägg i systemet (men utan ping).

en: You do not have permission to create this type of post.
sv: Du har inte behörighet att skapa denna typ av inlägg.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
sv: Du har inte behörighet att publicera denna typ av inlägg. Var god spara den som ett utkast istället.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
sv: Du har inte behörighet att spara detta inlägg som ett utkast. Var god publicera den istället.

en: Invalid categories submitted.
sv: Ogiltiga kategorier skickade.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
sv: En kategori från vokabulären @vocabulary_name krävs.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
sv: Du kan bara välja en kategori från vokabulären @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
sv: Fel när kategorierna sparades. Denna funktion är inte tillgänglig.

en: You do not have permission to edit this blog.
sv: Du har inte behörighet att redigera denna blogg.

en: Enable for external blogging clients
sv: Aktivera för externa bloggklienter

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sv: Välj de innehållstyper som ska vara tillgängliga för externa bloggklienter via Blog API. Ifall de stöds och finns tillgängliga visas varje innehållstyp som en separat "blogg" av den externa klienten.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
sv: Modulen Blog API är inte konfigurerad för att stödja innehållstypen %type, eller också har du inte tillräckliga behörigheter för att lägga in denna typ av innehåll.

en: @type: added %title using blog API.
sv: @type: lade till %title via blogg-API.

en: @type: updated %title using Blog API.
sv: @type: uppdaterade %title via Blog API.

en: Blog API
sv: Blogg-API

en: Configure the content types available to external blogging clients.
sv: Välj vilka innehållstyper som externa bloggklienter kan använda.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
sv: Gör det möjligt för användare att skapa inlägg med applikationer som stöder XML-RPC-baserade blogg-APIer.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
sv: <em>och</em> där <strong>%property</strong> är <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
sv: <strong>%property</strong> är <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av användarnamn

en: Initializing.
sv: Initierar.

en: Remaining @remaining of @total.
sv: @remaining av @total återstår.

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
sv: Fortsätt till <a href="@error_url">felsidan</a>

en: HTTP POST is required.
sv: HTTP POST är obligatoriskt.

en: Your page will be a part of the selected book.
sv: Din sida kommer att vara en del av den valda boken.

en: 0 sec
sv: 0 sek

en: form
sv: formulär

en: Basic options
sv: Grundläggande alternativ

en: alert
sv: varning

en: emergency
sv: nödfall

en: Filter log messages
sv: Filtrera logg efter meddelandetyp

en: You must select something to filter by.
sv: Du måste välja något att filtrera på.

en: Lowercase
sv: Gemener

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sv: För att byta nuvarande användarlösenord, ange det nya lösenordet i båda fälten.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
sv: Du har redan använt denna engångslänk för att logga in. Denna länk behöver inte längre användas för att logga in. Du är redan inloggad.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som inte är giltig längre. Var vänlig begär en ny med formuläret nedan.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
sv: <p>Detta är en engångsinloggning för %user_name som upphör att gälla %expiration_date.</p><p>Klicka på denna knapp för att logga in på webbplatsen och byta lösenord.</p>

en: This login can be used only once.
sv: Denna inloggning kan bara användas en gång.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som antingen redan har använts eller också inte längre är giltig.

en: The translation import of %filename failed.
sv: Importen av översättningen %filename misslyckades.

en: More choices
sv: Fler alternativ

en: Javascript Choice Form
sv: Alternativformulär i JavaScript.

en: delete own
sv: radera egen

en: Justify
sv: Justera

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange ett lösenord för det nya kontot i båda fälten.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
sv: Läs mer i <a href="@help">hjälpsektionen</a> eller i <a href="@handbook">Drupals onlinemanualer</a>. Du kan också ställa frågor i <a href="@forum">Drupals forum</a> eller utforska det breda utbudet av <a href="@support">andra tillgängliga supportkanaler</a>.

en: Account details for !username at !site
sv: Kontodetaljer för !username på !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
sv: !username,
    
    Tack för att du har registrerat dig på !site. Du kan nu logga in på !login_uri med följande användarnamn och lösenord:
    
    användarnamn: !username
    lösenord: !password
    
    Du kan också logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kan ändra ditt lösenord.
    
    
    --  Administratörerna på !site

en: User e-mail settings
sv: E-postinställningar för användare

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: Server reports invalid input error.
sv: Servern rapporterar ogiltig indata.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
sv: Varning: Att ändra denna posts meny kommer inte att fungera tillfredställande i Drupal 6.4 eller tidigare. Var vänlig uppgradera din kopia av Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: Adjust top margin
sv: Justera toppmarginal

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
sv: Med denna inställning flyttas webbplatsens innehåll ned ungefär 20 pixlar från fönstrets topp för att ge plats för administrationsmenyn. Om den är inaktiv kan vissa sidelement med absolut eller fixerad positionering komma att täckas av administrationsmenyn.

en: Keep menu at top of page
sv: Behåll menyn överst på sidan

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
sv: Med denna inställning visas alltid administrationsmenyn längst upp webbläsarfönstret (även när sidan har rullats). <strong>Obs: I vissa webbläsare kan denna inställning resultera i en felformaterad sida, osynlig pekare, formulärelement som inte går att välja eller andra problem. Inaktivera det här valet om dessa problem uppstår.

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
sv: Med denna inställning fälls fältgrupper på <a href="!modules-url">modulsidan</a> ihop automatiskt när sidan laddas.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
sv: Om modulen Utility har installerats för detta ändamål kan denna med fördel inaktiveras och avinstalleras.

en: Move local tasks into menu
sv: Flytta in lokala menyval i meny

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
sv: Aktivera för att flytta flikar på den aktuella sidan till menyn. Denna inställning fungerar enbart med teman som använder CSS-klasserna <code>tabs primary</code> och <code>tabs secondary</code> för flikar.

en: Administration menu settings
sv: Inställningar för administrationsmeny

en: Parent link ID
sv: Ovanliggande ID för länk

en: Display additional data for each menu item
sv: Visa utökad information för varje menyval

en: Display the selected items next to each menu item link.
sv: Visa vald information bredvid varje menyvals länk.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
sv: Med denna inställning visas alla menyval oavsett din webbplats behörigheter. <em>Observera: Aktivera inte detta på en webbplats i produktion.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
sv: Aktiverade dessa moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomt till de flesta administrativa uppgifter och andra mål med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Använd inställningarna nedan för att anpassa utseendet hos menyn.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomst till de flesta administrativa uppgifter och andra destinationer med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Administrationsmenyn visar också det aktuella antalet besökare och verifierade användare, och tillåter moduler att lägga till egna anpassade menyval. Integrationen med menyn varierar från modul till modul. Tilläggsmodulen <a href="@drupal">Devel</a> använder exempelvis administrationsmenyn mycket för att erbjuda snabb åtkomst till utvecklarverktyg.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
sv: Administrationsmenyns <a href="@settings">inställningssida</a> låter dig ändra vissa delar av menyns beteende och utseende. Eftersom menyns utseende beror av din webbplats tema kräver större anpassningar även ändringar i webbplatsens tema och CSS-filer. Se modulens avancerade README.txt-fil för mer information om anpassningar av tema och CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
sv: Menyvalen som visas i administrationsmenyn beror av behörigheterna för den aktuella användaren. Först och främst visas menyn bara för användare i roller som har behörigheten <em>Åtkomst till administrationsmeny</em> (modulen admin_menu). För det andra måste användaren tillhöra en grupp med behörigheten <em>Åtkomst till administrationssidor</em> (modulen system) för att se administrativa menyval. För det tredje visas bara tillåtna menyval. Om en användare till exempel inte tillhör en roll med behörigheten <em>Administrera behörigheter</em> (modulen user) och <em>Administrera användare</em> (modulen user) så visas inte administrationsmenyn <em>Användare</em>.

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Adjust administration menu settings.
sv: Ändra inställningar för administrationsmenyn.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
sv: Tillhandahåller en rullgardinsmeny för de flesta administrativa uppgifter och andra vanliga mål (för användare med tillräcklig behörighet).

en: PHP filter
sv: PHP-filter

en: Submitted by !username on @datetime
sv: Inskickat av !username - @datetime

en: Preview post
sv: Förhandsgranska inlägg

en: Must users preview posts before submitting?
sv: Måste användarna förhandsgranska inlägg innan de sparas?

en: More information about formatting options
sv: Mer information om formateringsmöjligheter

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Default menu for content
sv: Förvald meny för innehåll

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
sv: Välj vilken meny som skall användas som standard i menyinställningarna i formuläret föra att skapa innehåll.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
sv: Schemalagda aktiviteter har körts i mer än en timme och har förmodligen hängt sig.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sv: Försök att köra schemalagda aktiviteter när körningen redan är igång.

en: Cron run completed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter färdig.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
sv: En förklaring av de tillägg eller uppdateringar du gjort för att andra författare skall förstå varför du gjort dem.

en: - All -
sv: - Alla -

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns eller PHPs inställningar och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ner information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, använda OpenID-inloggning eller för att använda andra nätverksberoende tjänster.

en: Delete this menu item.
sv: Radera det här menyvalet.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
sv: Länktexten som stämmer överens med detta val som ska synas i menyn. Lämna detta blankt om du inte vill lägga till detta alternativ i menyn.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
sv: Det minsta antalet ord som fältet för brödtext måste ha för att anses som giltigt för denna innehållstyp. Detta kan användas för att stoppa inlägg som inte följer webbplatsens standard, såsom korta testinlägg.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Ange frivilligt en alternativ URL som denna nod kan nås med. Skriv exempelvis "om" om du skapar en sida om webbplatsen. Använd en relativ sökväg och lägg inte till ett snedstreck i slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
sv: Featuren !module kan inte aktiveras eftersom den hamnar i konflikt med !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
sv: Återställde alla <strong>!component</strong>-komponenter för <strong>!module</strong>.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Compare
sv: Jämför

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Recent blog posts
sv: Senaste blogginlägg

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Are you sure you want to delete these users?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa användare?

en: The users have been deleted.
sv: Användarna har raderats.

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Edit language
sv: Redigera språk

en: allow
sv: tillåt

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: The content type %name has been updated.
sv: Innehållstypen %name har uppdaterats.

en: The content type %name has been added.
sv: Innehållstypen %name har lagts till.

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Drag to re-order
sv: Drag för att ordna om

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sv: Ändringar som görs i denna tabell sparas inte förrän formuläret skickas.

en: Rule type
sv: Regeltyp

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
sv: Är du säker på att du vill radera regeln @type för %rule?

en: The access rule has been deleted.
sv: Behörighetsregeln har tagits bort.

en: The requested page could not be found.
sv: Den valda sidan kunde inte hittas.

en: Post new @node_type
sv: Skriv nytt @node_type

en: Requirements problem
sv: Systemkravsproblem

en: Database configuration
sv: Databasinställningar

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
sv: Din webbserver verkar inte ha stöd för några vanliga databastyper. Kontrollera med din leverantör om de erbjuder några databaser som <a href="@drupal-databases">stöds av Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
sv: Fyll i följande information för att ställa in din databas för @drupal.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
sv: Den typ av databas som din @drupal-data kommer att lagras i.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sv: Namnet på databasen som din @drupal-data kommer att lagras i. Den måste finnas på din server innan @drupal kan installeras.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sv: Namnet på den %db_type-databas som din @drupal-data kommer att lagras i. Den måste finnas på din server innan @drupal kan installeras.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
sv: Ange ett prefix för tabellerna såsom %prefix för din webbplats om fler än en applikation kommer att använda denna databas.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sv: Tabellprefixet som du angav, %db_prefix, är ogiltigt. Det får bara innehålla alfanumeriska tecken, punkter eller understreck.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sv: I filen %settings_file har du ställt in att @drupal skall använda en server av typen %db_type, men din PHP-installation stöder för närvarande inte denna typ av databas.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
sv: För att Drupal skall fungera och för att du skall kunna gå vidare med installationsprocessen måste du lösa alla behörighetsproblem som visas ovan. Vi kunde bekräfta att behörighet finns för följande kommandon: %commands. För mer hjälp med att ställa in din server för databasen, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad något av detta betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Select an installation profile
sv: Välj en installationsprofil

en: Choose language
sv: Välj språk

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
sv: Genom att lägga till ett lämpligt språkpaket kan denna installation fortsätta processen på ett annat språk. För att installera och använda Drupal på ett annat språk än engelska:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
sv: Ta reda på om <a href="@translations" target="_blank">en översättning av denna version av Drupal</a> finns tillgänglig på det språk du önskar. Översättningar tillhandahålls i form av språkpaket som gör det möjligt att visa en viss version av Drupal på ett visst språk. Alla språk finns inte tillgängliga för alla versioner av Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
sv: Om det finns ett alternativt språkpaket som du vill använda, ladda ner det och packa upp dess innehåll i Drupals rotkatalog.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
sv: Återgå till att välja språk med den andra länken nedan och välj sedan ditt önskade språk i listan som visas. Genom att ladda om sidan kan listan utökas automatiskt om det finns nya språkpaket.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
sv: För att istället installera och använda Drupal på engelska, eller för att skjuta upp språkvalet till efter installationen, välj den första länken nedan.

en: How should the installation continue?
sv: Hur skall installationen fortsätta?

en: Continue installation in English
sv: Fortsätt installationen på engelska

en: Return to choose a language
sv: Gå tillbaka och välj ett språk

en: Install Drupal in English
sv: Installera Drupal på engelska

en: Learn how to install Drupal in other languages
sv: Få mer information om hur man installerar Drupal på andra språk

en: (built-in)
sv: (inbyggt)

en: Select language
sv: Välj språk

en: No profiles available
sv: Inga profiler tillgängliga

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sv: Inga installationsprofiler kunde hittas. Installationsprofiler talar om vilka moduler som ska aktiveras och vilket databasschema som ska installeras. En profil är nödvändig för att kunna fortsätta installationsprocessen.

en: Drupal already installed
sv: Drupal är redan installerat

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
sv: <ul><li>För att börja från början måste du tömma din befintliga databas.</li><li>För att installera i en annan databas, redigera den tillhörande filen <em>settings.php</em> i katalogen <em>sites</em>.</li><li>För att uppgradera en befintlig installation, gå vidare till <a href="@base-url/update.php">uppgraderingsskriptet</a>.</li><li>Gå till din <a href="@base-url">befintliga webbplats</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
sv: Installerar @drupal

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Configure site
sv: Konfigurera webbplats

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sv: Alla nödvändiga ändringar i %dir och %file har utförts, så du bör ta bort skrivbehörigheterna till dem nu, för att undvika säkerhetsrisker. Om du är osäker på hur det går till, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
sv: Alla nödvändiga ändringar i %dir och %file har utförts. De har av säkerhetsskäl ställts in för att endast kunna läsas.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
sv: Din server har testats och har stöd för denna funktion.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sv: Din systemkonfiguration har för närvarande inte stöd för denna funktion. <a href="http://drupal.org/node/15365">Handboksidan om rena URL:er</a> har vidare information om felsökning.

en: Testing clean URLs...
sv: Testar rena URL:er...

en: @drupal installation complete
sv: Installationen av @drupal är slutförd

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
sv: Gratulerar, @drupal har installerats korrekt.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
sv: Var god kontrollera meddelandena ovan innan du går vidare till <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
sv: Du kan nu besöka <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: Installed %module module.
sv: Installerade modulen %module.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
sv: Installationen för @drupal kräver att du skapar en inställningsfil som en del av installationsprocessen.
    <ol>
    <li>Kopiera filen %default_file till %file.</li>
    <li>Ändra filbehörighet så att filen är skrivbar av webbservern. Om du är osäker på hur man beviljar filbehörigheter, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.</li>
    </ol>
    Mer information om hur man installerar Drupal finns i INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sv: Installationen för @drupal kräver skrivbehörighet till %file under installationsprocessen. Om du är osäker på hur man beviljar filbehörigheter, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Choose profile
sv: Välj profil

en: Verify requirements
sv: Verifiera systemkrav

en: Set up database
sv: Installera databas

en: Set up translations
sv: Installera översättningar

en: Install site
sv: Installera webbplats

en: Finish translations
sv: Slutför översättningar

en: To configure your website, please provide the following information.
sv: För att anpassa din webbplats, fyll i följande information.

en: Site e-mail address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: Administrator account
sv: Administratörskonto

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
sv: Administratörskontot har fullständig åtkomst till webbplatsen. Det ges automatiskt alla tillgängliga behörigheter och kan utföra allt administrativt arbete. Detta är det enda konto som kan utföra vissa uppgifter, så förvara inloggninguppgifterna säkert.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sv: All e-post från det här systemet kommer att skickas till denna adress. E-postadressen kommer inte att visas utan används endast om du behöver ett nytt lösenord, eller om du vill ha vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
sv: Datum och tid på webbplatsen kommer som standard att visas i denna tidszon.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
sv: Detta val gör att Drupal använder "rena" URL:er (det vill säga utan <code>?q=</code> i adressen).

en: Update notifications
sv: Meddelanden om uppdateringar

en: Check for updates automatically
sv: Sök efter uppdateringar automatiskt

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
sv: Med denna inställning aktiv kommer Drupal meddela dig när nya versioner finns tillgängliga. Detta förbättrar din webbplats säkerhet avsevärt och <strong>rekommenderas starkt</strong>. Detta kräver att din webbplats återkommande skickar anonym information om installerade komponenter till <a href="@drupal">drupal.org</a>. För mer information, se <a href="@update">informationen om uppdateringsaviseringar</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
sv: Tog bort den oanvända åtgärden "%action" från databasen.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
sv[0]: En oanvänd åtgärd (%orphans) finns i åtgärdstabellen. !link
sv[1]: @count oanvända åtgärder (%orphans) finns i åtgärdstabellen. !link

en: Site off-line
sv: Webbplatsen är nedkopplad

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
sv: Körningen av schemalagda aktiviteter överskred tidsgränsen och avbröts.

en: 1 byte | @count bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: @count byte

en: MySQL database
sv: MySQL-databas

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
sv: Din version av MySQL Server är för gammal. Drupal kräver minst MySQL %version.

en: PostgreSQL database
sv: PostgreSQL-databas

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
sv: Din version av PostgreSQL Server är för gammal. Drupal kräver minst PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
sv: Din PostgreSQL-databas har fel teckenkodning (%encoding). Det är möjligt att den inte kommer att fungera som förväntat. Du bör återskapa den med UTF-8/Unicode-kodning. Mer information finns i <a href="@url">PostgreSQL-dokumentationen</a>.

en: The directory %directory has been created.
sv: Katalogen %directory har skapats.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
sv: Filskyddet på katalogen %directory har ändrats så att den är skrivbar.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
sv: Bildhanteringsverktyget GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
sv: Verktyget GD är installerat och fungerar tillfredsställande.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
sv: Bildverktyget GD kräver att PHP:s modul GD är installerad och korrekt konfigurerad. För ytterligare information se <a href="@url">bilddokumentationen för PHP</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
sv: Kvalitet för JPEG måste vara ett tal mellan 0 och 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
sv: Modulen %module är obligatorisk men kunde inte hittas. Var god lägg in den i underkatalogen <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
sv: Stöd för PHP MySQL är inte aktivt.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte ansluta till din MySQL-databasserver. MySQL ger följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att du har angett rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Är du säker på att du har skrivit in rätt databas-servernamn?</li><li>Är du säker på att databasservern är igång?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad detta betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte välja din databas på MySQL-databasservern, vilket betyder att ditt användarnamn och lösenord stämmer, men det är problem med att komma åt din data. MySQL ger följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att du har rätt databasnamn?</li><li>Är du säker på att databasen existerar?</li><li>Är du säker på att användarnamnet har tillräckliga behörigheter för att använda databasen?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad dessa begrepp betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte skapa en testtabell i din MySQL-databas med kommandot %query. MySQL ger följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att det inställda användarnamnet har de nödvändiga MySQL-behörigheterna för att skapa tabeller i databasen?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboket</a>. Om du är osäker på vad dessa begrepp betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte infoga ett värde i en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att infoga värdet var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte uppdatera ett värde i en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att uppdatera värdet var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte radera ett värde i en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att radera värdet var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
sv: Kunde inte ta bort en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att ta bort tabellen var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
sv: Stöd för PHP MySQLi är inte aktiverat.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
sv: Stöd för PHP PostgreSQL är inte aktiverat.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte ansluta till din PostgreSQL-databasserver. PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error. <ul><li>Är du säker på att du har angett rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Är du säker på att du har skrivit in rätt databas-servernamn?</li><li>Är du säker på att databasservern är igång?</li><li>Är du säker på att du skrivit in rätt databasnamn?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad dessa begrepp betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte skapa en testtabell i din PostgreSQL-databas med kommandot %query. PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att det angivna användarnamnet har de nödvändiga PostgreSQL-behörigheterna för att skapa tabeller i databasen?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboket</a>. Om du är osäker på vad detta betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte infoga ett värde i en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att infoga värdet var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte uppdatera ett värde i en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att uppdatera värdet var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte låsa en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att låsa tabellen var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte låsa upp en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att låsa upp tabellen var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte ta bort ett värde i en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att ta bort värdet var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
sv: Kunde inte ta bort en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att ta bort tabellen var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Predefined language
sv: Fördefinierat språk

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
sv: Välj det önskade språket och klicka på knappen <em>Lägg till språk</em>. (Använd inställningarna under <em>Anpassat språk</em> om ditt språk inte syns i denna lista.)

en: Custom language
sv: Anpassat språk

en: Add custom language
sv: Lägg till anpassat språk

en: Save language
sv: Spara språk

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
sv: Kompatibel språkkod för <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Språkkoder använder oftast en landskod, och om man vill, ett skript eller en regional variant. <em>Exempel: "en", "en-US" och "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
sv: Språkets engelska namn

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
sv: Språkets namn på engelska. Kommer finnas tillgängligt för översättning i alla språk.

en: Native language name
sv: Lokalt språknamn

en: Name of the language in the language being added.
sv: Språkets namn uttryckt på det språk som läggs till.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
sv: Språkkod eller en annan valfri textsträng som kan matchas i sökvägen. Om språkförhandlingen är inställd på <em>Endast sökvägsprefix</em> eller <em>Sökvägsprefix med reservspråk</em> visas webbplatsen på detta språk när värdet på sökvägsprefixet matchar ett element i sökvägen. För standardspråket kan detta värde lämnas tomt. <strong>Ändringar av detta värde medför att befintliga URL:er slutar fungera och bör göras med försiktighet i produktionsmiljö.</strong> <em>Exempel: Anger man "deutsch" som sökvägsprefix för tyska ger det URL:er av typen "www.exempel.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
sv: Språkdomän

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
sv: Språkspecifik URL, med protokoll. Om språkförhandlingen är inställd på <em>Endast domännamn</em> visas webbplatsen på detta språk om URL:en som anropar webbplatsen innehåller denna domän. För standardspråket kan detta värde lämnas tomt. <strong>Detta värde måste innehålla ett protokoll som en del av textsträngen.</strong> <em>Exempel: Anger man "http://exempel.de" eller "http://de.exempel.com" som språkdomäner för tyska ger det URL:er av typen "http://exempel.de/node" respektive "http://de.exempel.com/node".</em>

en: Direction that text in this language is presented.
sv: Skrivriktning som text på detta språk presenteras i.

en: The language %language (%code) already exists.
sv: Språket %language (%code) finns redan.

en: Invalid language code.
sv: Ogiltig språkkod.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
sv: Språket %language har skapats och kan nu användas. Mer information finns i <a href="@locale-help">hjälptexten</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
sv: Domän och sökvägsprefix bör inte anges på en och samma gång.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
sv: Domänen (%domain) är redan knuten till ett språk (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
sv: Endast standardspråket kan ha både domänen och sökvägsprefixet tomt.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
sv: Prefixet (%prefix) är redan knutet till ett språk (%language).

en: The English language cannot be deleted.
sv: Det engelska språket kan inte raderas.

en: The default language cannot be deleted.
sv: Standardspråket kan inte raderas.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar ett språk tar du bort alla gränssnittsöversättningar som associeras med det, och inlägg på detta språk kommer att ställas in som språkneutrala. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Path prefix only.
sv: Endast sökvägsprefix.

en: Path prefix with language fallback.
sv: Sökvägsprefix med reservspråk.

en: Domain name only.
sv: Endast domännamn.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
sv: Välj den mekanism som skall användas för att fastställa vilket språk webbplatsens presenteras på. <strong>Ändringar av denna inställning kan göra att alla ingående URL:er slutar fungera och bör användas med försiktighet i produktionsmiljö.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
sv: Inställning för språkförhandling sparad.

en: English (built-in)
sv: Engelska (inbyggt)

en: String contains
sv: Textsträng innehåller

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
sv: Lämna tomt för att visa alla textsträngar. Sökningen skiljer på stora och små bokstäver.

en: English (provided by Drupal)
sv: Engelska (tillhandahålls av Drupal)

en: Search in
sv: Sök i

en: Both translated and untranslated strings
sv: Både översatta och ej översatta textsträngar

en: Only translated strings
sv: Endast översatta textsträngar

en: Only untranslated strings
sv: Endast ej översatta textsträngar

en: Limit search to
sv: Begränsa sökning till

en: All text groups
sv: Alla textgrupper

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: Import translation
sv: Importera översättning

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
sv: En fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
sv: Importera till

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
sv: Välj vilket språk du vill lägga till textsträngar i. Om du väljer ett språk som ännu inte har ställts in kommer det att läggas till.

en: Text group
sv: Textgrupp

en: Imported translations will be added to this text group.
sv: Importerade översättningar kommer att läggas till i denna grupp.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
sv: Textsträngar i den uppladdade filen ersätter befintliga, nya läggs till.

en: Existing strings are kept, only new strings are added
sv: Existerande textsträngar behålls, endast nya läggs till.

en: The language %language has been created.
sv: Språket %language har skapats.

en: Export translation
sv: Exportera översättning

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
sv: Välj det språk du vill exportera i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
sv: Skapa en fil av typen Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) med alla gränssnittstextsträngar från Drupals databas för språkhantering.

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sv: Den skickade textsträngen innehåller otillåten HTML: %string

en: The string has been saved.
sv: Textsträngen har sparats.

en: The string has been removed.
sv: Textsträngen har tagits bort.

en: The language selected for import is not supported.
sv: Stöd saknas för språket som valts för import.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sv: Översättningsfilen %filename tycks sakna eller ha ett felaktigt filhuvud.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
sv: Översättningen importerades. Det finns %number nya översatta textsträngar, %update textsträngar uppdaterades och %delete textsträngar togs bort.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
sv: Översättningsfilen %filename har ett fel: pluralformen kunde inte tolkas.

en: Importing interface translations
sv: Importerar gränssnittsöversättningar

en: Starting import
sv: Påbörjar import

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sv: Försökte spara en textsträng med otillåten HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
sv: Språket %language (%code) har skapats.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sv: Importerade %file till %locale: %number nya textsträngar lades till, %update uppdaterades och %delete togs bort.

en: Exported %locale translation file: %filename.
sv: Exporterade %locale översättningsfil: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
sv: Exporterade översättningsfil: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sv: Uppdaterade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sv: Skapade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
sv: Tog bort översättningsfil för JavaScript åt språket %language, eftersom inga översättningar finns för det språket för närvarande.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sv: Ett fel uppstod när översättningsfilen för JavaScript åt språket %language skapades.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över eftersom den innehåller otillåten HTML.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över eftersom de innehåller otillåten HTML.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
sv[0]: En översättningsfil importerades för de nyligen installerade modulerna.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades för de nyligen installerade modulerna.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
sv[0]: En översättningsfil importerades för de aktiverade modulerna.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades för de aktiverade modulerna.

en: Abkhazian
sv: Abchaziska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Avar
sv: Avariska

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Old Slavonic
sv: Fornkyrkoslaviska

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Maldivian
sv: Maldiviska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Persian
sv: Persiska

en: Faeroese
sv: Färöiska

en: Frisian
sv: Frisiska

en: Irish
sv: Irländska

en: Scots Gaelic
sv: Skotsk Gaeliska

en: Galician
sv: Gaeliska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Greenlandic
sv: Grönländska

en: Cambodian
sv: Kambodjanska

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Kirghiz
sv: Kirgiziska

en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska

en: Laothian
sv: Lao

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Marshallese
sv: Marshalliska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Moldavian
sv: Moldaviska

en: Malay
sv: Malaysiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norska: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska: Nynorsk

en: South Ndebele
sv: Sydndebele

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Ossetian
sv: Ossetiska

en: Portuguese, Portugal
sv: Portugisiska, Portugal

en: Portuguese, Brazil
sv: Portugisiska, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
sv: Rätoromanska

en: Sardinian
sv: Sardinska

en: Northern Sami
sv: Nordsamiska

en: Serbo-Croatian
sv: Serbokroatiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Sudanese
sv: Sudanesiska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tigrinya
sv: Tigrinska

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Tatar
sv: Tatariska

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Uighur
sv: Uiguriska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Chinese, Simplified
sv: Kinesiska, förenklad

en: Chinese, Traditional
sv: Kinesiska, traditionell

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
sv: Kunde inte skicka e-post. Kontakta webbplatsens administratör om problemet kvarstår.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
sv: Fel vid sändning av e-post (från %from till %to).

en: Operating in off-line mode.
sv: Kör i nedkopplat läge.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
sv: Ombyggnaden av menyroutern misslyckades - vissa sökvägar kommer eventuellt inte fungera som de ska.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
sv: %module är del i en cirkulär beroendekedja. Detta stöds inte och du kommer därför inte kunna aktivera den.

en: sort icon
sv: sorteringsikon

en: sort ascending
sv: sortera i stigande ordning

en: sort descending
sv: sortera i fallande ordning

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
sv: Följande fel måste åtgärdas innan du kan fortsätta installationsprocessen

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
sv: Följande fel måste åtgärdas innan du kan fortsätta installationsprocessen

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
sv: Var god kontrollera felmeddelandena och <a href="!url">försök igen</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
sv: Följande installationsvarningar bör granskas noga

en: The following installation warning should be carefully reviewed
sv: Följande installationsvarning bör granskas noga

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sv: Följande installationsvarningar bör granskas noga, men kan i de flesta fall ignoreras

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sv: Följande installationsvarning bör granskas noga, men kan i de flesta fall ignoreras

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
sv: PCRE-biblioteket i din PHP-installation är föråldrat. Detta kommer att innebära problem med hantering av Unicode-text. Om du använder PHP 4.3.3 eller högre, se till att du använder PCRE-biblioteket som tillhandahålls av PHP. Se <a href="@url">PHPs PCRE-dokumentation</a> för mer information.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sv: Operationer på strängar av typen Unicode emuleras efter bästa förmåga. Installera <a href="@url">PHP:s tillägg mbstring</a> för att få bättre stöd för Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Överlagring av multibyte-strängfunktioner i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängutdata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Standard PHP
sv: Standard-PHP

en: PHP Mbstring Extension
sv: PHP:s komponent Mbstring

en: Unicode library
sv: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
sv: Kunde inte konvertera XML-kodningen %s till UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
sv: Kodningen %s stöds inte. Var god installera iconv, GNU recode eller mbstring för PHP.

en: Parse error. Not well formed
sv: Tolkningsfel. Felaktig formatering

en: Parse error. Request not well formed.
sv: Tolkningsfel. Begäran är felaktigt utformad.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
sv: Serverfel. Ogiltig XML-RPC. Begäran måste vara ett metodanrop (methodCall).

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @methodname är inte angiven.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
sv: Serverfel. Felaktigt antal parametrar till metod.

en: Server error. Invalid method parameters.
sv: Serverfel. Ogiltiga metodparametrar.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @method finns inte.

en: Invalid syntax for system.multicall.
sv: Ogiltig syntax for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
sv: Rekursiva anrop till system.multicall är inte tillåtna.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @methodname har ingen specificerad signatur.

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
sv: Ett fel inträffade. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
sv: Ett fel inträffade. 
    @uri
    (ingen information tillgänglig).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
sv: Ett HTTP-fel inträffade: @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
sv: Nyhetsflödets namn (eller namnet på den webbplats du samlar innehåll från).

en: Categorize news items
sv: Kategorisera nyhetsartiklar

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
sv: Ett flöde med namnet %feed finns redan. Du måste ange en unik titel.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla poster från nyhetsflödet %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
sv: En lista över HTML-taggar som är tillåtna i nyhetsflödets innehåll. Separera taggarna med mellanslag. (Taggar i denna lista tas inte bort av Drupal.)

en: Category selection type
sv: Typ av kategoriväljare

en: checkboxes
sv: kryssrutor

en: multiple selector
sv: flerval

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
sv: Vilken typ av kategoriväljare som visas på kategoriseringssidorna. (För ett litet antal kategorier är kryssrutor enklare att använda, medan flervalsväljare är bra när man arbetar med många kategorier.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sv: Tusentals webbplatser (framför allt nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste inlägg i form av nyhetsflöden, med hjälp av ett antal standardiserade XML-baserade format. Format som stöds av innehållssamlaren är <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> och <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
sv: Nuvarande nyhetsflöden visas nedan och <a href="@addfeed">nya kan läggas till</a>. För varje flöde eller kategori kan man aktivera block med de <em>senaste inläggen</em> på sidan <a href="@block">Administration av block</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
sv: Skapa ett nyhetsflöde i formatet RSS, RDF eller Atom. Ett flöde kan bara ha en post.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
sv: Kategorier låter inlägg från olika nyhetsflöden att grupperas ihop. Flera sportrelaterade flöden kan till exempel tillhöra en kategori med namnet <em>Sport</em>. Inläggen kan antingen grupperas automatiskt (genom att välja en kategori när ett nyhetsflöde skapas eller ändras) eller manuellt (via sidan <em>Kategorisera</em> som finns tillgänglig från nyhetsflödenas listor över inlägg). Varje kategori tillhandahåller sina egna nyhetsflöden och block.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
sv: Ställ in vilket innehåll som din webbplats samlar ihop från andra webbplatser, hur ofta det sker och hur innehållet kategoriseras.

en: Update items
sv: Uppdatera poster

en: Edit feed
sv: Redigera flöde

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
sv: Block är rutor med innehåll som återges på en plats eller ett region av en webbsida. Det förvalda temat Garland använder regionerna "vänster sidospalt", "höger sidospalt", "innehåll", "sidhuvud", och "sidfot". Ett block kan visas i vilket som helst av dessa regioner. Sidan <a href="@blocks">Administration av block</a> har ett drag-och-släpp-gränssnitt för att tilldela ett block till en region, och för att kontrollera ordningen på blocken inom en region.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
sv: Även om block vanligen skapas automatiskt av moduler (som blocket <em>Användarinloggning</em> till exempel) kan administratörer också ange anpassade block. Anpassade block har en titel, en beskrivning och en brödtext. Brödtexten i ett block kan vara så lång som är nödvändigt och kan innehålla innehåll som stöds av vilket som helst tillgängligt <a href="@input-format">inmatningsformat</a>.

en: When working with blocks, remember that:
sv: Då du arbetar med block, kom ihåg att:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
sv: eftersom alla teman inte tillämpar samma regioner, eller visar regioner på samma sätt, placeras block på basis av varje tema.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
sv: inaktiverade block, eller block som inte är i en region, visas aldrig.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
sv: då modulen Throttle är aktiverad döljs lastbegränsade block (de block där kryssrutan <em>Lastbegränsning</em> är vald) då servern belastas hårt.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
sv: block kan konfigureras att vara synliga endast på vissa sidor.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
sv: block kan konfigureras att vara synliga endast då särskilda villkor uppfyllts.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
sv: block kan konfigureras att vara synliga endast för vissa användarroller.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
sv: då det tillåts av en administratör kan vissa block aktiveras eller inaktiveras på användarbasis med hjälp av sidan <em>Mitt konto</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
sv: en del dynamiska block, sådana som skapas av moduler, kommer endast att visas på vissa sidor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@block">modulen Block</a> i onlinehandboken.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
sv: Denna sida tillämpar ett drag-och-släpp-gränssnitt för att tilldela ett block till en region, och för att styra ordningen på block inom regioner. För att ändra regionen eller ordning på ett block, ta tag i ett drag-och-släpp-handtag under kolumnen <em>Block</em> och dra blocket till en ny plats i listan. (Ta tag i ett handtag genom att klicka och hålla nere musknappen när pekaren svävar över handtagsikonen.) Eftersom inte alla teman tillämpar samma regioner eller visar regioner på samma sätt placeras block utifrån varje tema. Kom ihåg att dina ändringar inte sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara block</em> längst ned på sidan.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
sv: För att minska CPU-användning, databastrafik eller bandbredd kan block automatiskt inaktiveras då servern belastas hårt genom att markera ett blocks kryssruta för <em>Lastbegränsning</em>. Justera lastbegränsningen för block på <a href="@throttleconfig">inställningssidan för lastbegränsning</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
sv: Klicka på länken <em>konfigurera</em> bredvid ett block för att konfigurera dess titel och synlighetsinställning. Använd sidan <a href="@add-block">lägg till block</a> för att skapa ett eget block.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
sv: Använd denna sida för att skapa ett nytt eget block. Nya block är som grundinställning inaktiverade och måste flyttas till en region på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a> för att bli synlig.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
sv: Blocket %info var tilldelat till den ogiltiga regionen %region och har blivit inaktiverat.

en: JavaScript List Form
sv: JavaScript listformulär

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
sv: Ändringarna i dessa block kommer inte att sparas förrän knappen <em>Spara block</em> klickas på.

en: Post new blog entry.
sv: Skapa nytt blogginlägg.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
sv: Du har inte behörighet att skapa ett nytt blogginlägg.

en: You have not created any blog entries.
sv: Du har inte skapat några blogginlägg.

en: !author has not created any blog entries.
sv: !author har inte skapat några blogginlägg.

en: Create new blog entry.
sv: Skapa nytt blogginlägg.

en: No blog entries have been created.
sv: Inga blogginlägg har skapats.

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
sv: Ett <em>blogginlägg</em> är ett enskild inlägg i onlinedagbok, eller <em>blogg</em>.

en: View recent blog entries
sv: Visa senaste blogginläggen

en: Read !username's latest blog entries.
sv: Läs senaste blogginläggen från !username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
sv: Bloggmodulen låter registrerade användare skriva en egen onlinedagbok, eller <em>blogg</em>. Bloggar består av enskilda blogginlägg som normalt visas med de senaste inläggen överst.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
sv: Det finns ett (valfritt) menyval <em>Bloggar</em> tillagt till Navigationsmenyn som visar alla bloggar på din webbplats samt <em>Min blogg</em> som visar aktuell användares blogginlägg. Menyvalet <em>Blogginlägg</em> under <em>Skapa innehåll</em> används för att skapa nya blogginlägg.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sv: Vid varje blogginlägg visas automatiskt en länk till andra blogginlägg av samma användare. Förvalt har blogginlägg kommentarer aktiverade och visas automatiskt på webbplatsens startsida. Bloggmodulen skapar också blocket <em>Senaste bloggarna</em> som kan aktiveras på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
sv: När man använder modulen Aggregator visas automatiskt en ikon <em>blogga om det</em> bredvid varje artikel i flödets block med <em>senaste inlägg</em>. Klickar man på denna ikon skapas ett <em>blogginlägg</em> med en titeln (tagen från artikeln) och brödtext (en länk till originalartikeln samt lämpligt innehåll för användning som citat). Bloggförfattare kan använda denna funktion för att enkelt kommentera intressanta artiklar som visas i nyhetsflöden från andra webbplatser. För att använda denna funktion behöver man <a href="@modules">aktivera</a> modulen Aggregator, <a href="@feeds">läggs till och konfigurera</a> ett flöde från en annan webbplats och <a href="@blocks">placera</a> flödets block med <em>senaste inlägg</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@blog">modulen Blog</a> i onlinehandboken.

en: !username's blog
sv: blogg för !username

en: Read the latest blog entries.
sv: Läs de senaste blogginläggen.

en: create blog entries
sv: skapa blogginlägg

en: delete own blog entries
sv: radera egna blogginlägg

en: delete any blog entry
sv: radera alla blogginlägg

en: edit own blog entries
sv: redigera egna blogginlägg

en: edit any blog entry
sv: redigera alla blogginlägg

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
sv: Gör det möjligt att ha enkelt och regelbundet uppdaterade användarsidor eller bloggar.

en: Allowed book outline types
sv: Tillåtna typer för bokdisposition

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sv: Välj innehållstyp som användare med behörigheten %add-perm tillåts lägga till i bokhierarkin. Användare med behörigheten %outline-perm kan lägga till samtliga innehållstyper.

en: Default child page type
sv: Standardtyp för underliggande sidor

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sv: Innehållstypen för länken %add-child måste vara en av de som valts som tillåtna typer för bokdisposition.

en: Save book pages
sv: Spara boksidor

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sv: Denna bok har ändrats av en annan användare, ändringarna kunde inte sparas.

en: Title changed from %original to %current.
sv: Titeln ändrades från %original till %current.

en: Updated book %title.
sv: Uppdaterade boken %title.

en: book: updated %title.
sv: bok: uppdaterade %title.

en: Update book outline
sv: Uppdatera bokdispositionen

en: Remove from book outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: No changes were made
sv: Inga ändringar gjordes

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sv: Inlägget har lagts till den valda boken. Du kan nu placera det relativt till andra sidor.

en: The book outline has been updated.
sv: Bokdispositionen har uppdaterats.

en: There was an error adding the post to the book.
sv: Ett fel uppstod när inlägget lades till i boken.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sv: %title har associerade underliggande sidor som automatiskt kommer att flyttas för att behålla sitt samband med boken. För att återskapa hierarkin (som den var innan denna sida flyttades), kan %title läggas till igen med hjälp av Dispositionsfliken. Var och en av dess tidigare underliggande sidor måste då flyttas manuellt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sv: %title kan läggas till hierarkin igen med Dispositionsfliken.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title från bokhierarkin?

en: The post has been removed from the book.
sv: Inlägget har raderats från boken.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sv: Visa en utskriftsvänligt version av denna boksida och dess undersidor.

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sv: Om <em>Visa block på alla sidor</em> är valt kommer blocket att innehålla automatiskt skapade menyer för alla webbplatsens böcker. Om <em>Visa block endast på boksidor</em> är vald kommer blocket att endast innehålla en meny som motsvarar den aktuella sidans bok. Ifall den aktuella sidan inte hör till någon bok kommer inget block att visas. <em>Sidspecifik synlighetsinställning</em> eller annan synlighetsinställning kan dessutom användas förutom att selektivt visa detta block.

en: This is the top-level page in this book.
sv: Detta är huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Huvudsidan i boken. Maximalt djup för en bok och samtliga undersidor är !maxdepth. En del sidor i valda böcker kanske inte är tillgängliga som föräldrar om valet av dem skulle överskrida denna gräns.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sv: %title är en del av en bokdisposition och har associerade undersidor. Om du fortsätter med borttagningen kommer undersidorna att flyttas automatiskt.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
sv: Modulen Bok lämpar sig för att skapa strukturerade dokument med flera sidor. Det kan vara FAQ, manualer eller guider av olika slag. En bok gör det möjligt att skapa kapitel, sektioner, undersektioner etc. Författare med tillräcklig behörighet kan lägga till sidor i en gemensam bok, och placera dem på rätt plats i boken genom att lägga till dem i en meny över innehållsförteckningen.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
sv: Boksidor har länkar längst ned på sidan för att kunna navigera genom texten. Länkarna pekar dels på nästa och föregående sida, dels finns det en länk som heter <em>upp</em> som leder till den ovanliggande nivån i strukturen. Extra navigation kan aktiveras genom navigeringsblocket <em>Böcker</em> på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>."

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sv: Användare kan välja länken <em>utskriftsversion</em> som syns längst ned på boksidan för att skapa en utskriftsversion av sidan och alla dess underliggande avdelningar.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera bokdisposition</em> kan lägga till vilken innehållstyp som helst till en bok genom att välja lämplig bok medan inlägget redigeras eller genom att använda det tillgängliga gränssnittet i inläggets <em>dispositionsflik</em>.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
sv: Administratörer kan se en lista på alla böcker på <a href="@admin-node-book">bokadministrationssidan</a>. <em>Dispositionssidan</em> för varje bok tillåter valda titlar att redigeras eller omorganiseras.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@book">modulen Book</a> i onlinehandboken.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sv: Modulen Bok ger möjlighet att organisera en samling besläktade inlägg, sammantaget kallade en bok. När de visas har dessa inlägg automatiskt länkar till närliggande boksidor och ger ett enkelt navigationssystem för att skapa och hitta strukturerat innehåll.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
sv: Dispositionsfunktionen medger att du kan infoga inlägg i <a href="@book">bokstrukturen</a>, liksom att flytta dem inom hierarkin eller <a href="@book-admin">ordna om en hel bok</a>.

en: create new books
sv: skapa nya böcker

en: access printer-friendly version
sv: se utskriftsversion

en: Re-order book pages and change titles
sv: Omorganisera boksidor och ändra titlar

en: Book page
sv: Boksida

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
sv: En <em>boksida</em> är en sida med innehåll organiserat till en samling av besläktade inlägg sammantaget kallade en <em>bok</em>. En <em>boksida</em> visar automatiskt länkar till närliggande sidor och ger ett enkelt navigationssystem för att organisera och hitta strukturerat innehåll.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
sv: Låter användare strukturera upp sidor i en hierarki eller disposition.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
sv: Färgmodulen låter administratören för en webbplats att snabbt och enkelt ändra färgschemat på vissa teman. Både Garland (det förvalda temat) och Minneli designades för att kunna utnyttja dessa finesser. Däremot stödjer inte alla teman detta. Genom att använda modulen med ett kompatibelt tema kan du lätt ändra färgen på länkar, bakgrunder, texter och andra delar på temat. Färgmodulen kräver att <a href="@url">Filsystemets nedladdningsmetod</a> är satt till öppet.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
sv: Det är viktigt att komma ihåg att färgmodulen sparar en modifierad kopia av temats specifika stilmall i filarkivet. Detta innebär att om du gör några manuella ändringar i stilmallen för ditt temal måste du spara färgvalen igen även om de inte har ändrats. Färgmodulen skapar då en ny version av stilmallen baserat på originalfilen.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
sv: Välj länken "inställningar" på <a href="@themes">Administrera tema</a> för att välja färginställningar på ett kompatibelt tema.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@color">modulen Color</a> i onlinehandboken.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
sv: Färgväljaren fungerar endast om <a href="@url">Nedladdningsmetod</a> är satt till offentlig.

en: Base color
sv: Grundfärg

en: Header top
sv: Sidhuvud - överst

en: Header bottom
sv: Sidhuvud - nederst

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
sv: PHP har inte tillräckligt med minne för att kunna ändra färgschemat för det här temat. Du behöver ytterligare minst %size. Läs mer på <a href="@url">Dokumentationen om PHP</a> för mer information.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: PHP har stöd för GD-biblioteket, men det kompilerades utan PNG-stöd. Titta på <a href="@url">PHP bilddokumentationen</a> för information om hur man rättar till det.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
sv: Låter användaren ändra färgschemat i vissa teman.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
sv: Kommentarsmodulen tillåter gäster att kommentera dina inlägg och för ändamålet skapa anslagstavlor. Vilken som helst <a href="@content-type">innehållstyp</a> kan ha dess <em>Förvalda inställningar för kommentarer</em> satt till <em>Läs/Skriv</em> för att tillåta kommentarer, eller <em>Inaktiverad</em> för att förhindra kommentarer. Inställningar för visning av kommentarer och andra inställningar kan också skräddarsys för varje innehållstyp (vissa inställningar för visning av kommentarer kan skräddarsys av enskilda användare).

en: Delete the selected comments
sv: Radera de valda kommentarerna

en: Allows users to comment on and discuss published content.
sv: Låter användare kommentera och diskutera publicerat innehåll.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sv: Exempel: "feedback" eller "produktinformation".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
sv: När kategorier visas kommer de med mindre vikt att visas ovanför de med större vikt. Kategorier med samma vikt kommer att visas i alfabetisk ordning.

en: Contact form: category %category deleted.
sv: Kontaktformulär: kategorin %category raderades.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
sv: Kontaktformuläret har inte konfigurerats. <a href="@add">Lägg till en eller fler kategorier</a> till formuläret.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
sv: Modulen Contact underlättar kommunikation via e-post. Den ger besökare möjlighet att kontakta varandra genom personliga kontaktformulär, och även möjligheter att skicka meddelanden till mottagarlistor som administratörer bestämmer (genom <a href="@contact">kontaktsidan</a>). I vardera formulär fyller användaren i ämne, skriver meddelande, och kan också skicka en kopia av meddelandet till sin egen e-postadress.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
sv: Personliga kontaktformulär låter användare bli kontaktade via e-post utan att lämna ut sin e-postadress. Användare kan själva aktivera eller inaktivera sitt personliga kontaktformulär via sitt <em>användarkonto</em>. Om formuläret är aktiverat leder en flik <em>kontakt</em> i användarprofilen till kontaktformuläret. Webbplatsens administratörer har åtkomst till alla personliga kontaktformulär (även om de är inaktiverade). Fliken <em>kontakt</em> är bara synlig på andra användares profilsidor. (Användare ser inte sin egen kontaktflik.)

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
sv: <a href="@contact">Kontaktsidan</a> ger ett enkelt formulär där besökare kan e-posta kommentarer, kritik eller frågor. Mottagare väljs genom en kategorilista som administratörer skapat; varje kategori har en egen uppsättning e-postmottagare. Vanliga kategorier för en företagswebbplats omfattar till exempel "synpunkter på webbplatsen" (med webbplatsens administratörer som mottagare) och "Varuinformation" (där meddelanden skickas till försäljare). De faktiska e-postadresserna i kategorierna visas inte. Endast användare med roller som har behörigheten <em>komma åt webbplatsens kontaktformulär</em> aktiverat kan nå <a href="@contact">kontaktsidan</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
sv: En länk till din webbplats <a href="@contact">kontaktsida</a> från <em>navigeringsblocket</em> skapas, men är inaktiverad som förval. Skapa liknande länkar i andra menyer genom att skapa menyval som hänvisar till sökvägen "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
sv: Anpassa <a href="@contact">kontaktsidan</a> med ytterligare information (så som ort, adress och telefonnummer) genom <a href="@contact-settings">sidan för kontaktformulärens inställningar</a>. Där kan du också ange högsta antal utskick med kontaktformulär en användare får genomföra per timme, samt standardinställningarna för användarnas personliga kontaktformulär.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen Contact</a> i onlinehandboken.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
sv: På den här sidan kan du göra inställningar för <a href="@form">webbplatsens kontaktformulär</a>. För att använda dem skapar du en eller flera kategorier. Varje kategori innehåller ett antal e-postmottagare. Du kan till exempel skicka synpunkter på webbplatsen till webmaster eller frågor om varor till säljavdelningen. På <a href="@settings">inställningssidan</a> kan du anpassa informationen som visas ovanför kontaktformuläret. Detta kan användas för att ge ytterligare kontaktinformation såsom adress och telefonnummer.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
sv: Modulen Contact lägger också till ett <a href="@menu-settings">menyval</a> (inaktivt som standard) i navigeringsblocket.

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
sv: Tillåt andra användare att kontakta dig genom e-post via <a href="@url">ditt personliga kontaktformulär</a>. Observera att din e-postadress inte visas för andra användare. Privilegierade användare, som administratörerna för webbplatsen, kan kontakta dig även om du väljer att inte aktivera denna funktion.

en: access site-wide contact form
sv: tillgång till webbplatsens kontaktformulär

en: administer site-wide contact form
sv: administrera webbplatsens kontaktformulär

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
sv: Skapa systemets kontaktformulär och skapa kategorier som formuläret kan använda.

en: Edit contact category
sv: Redigera kontaktkategori

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
sv: Aktiverar kontaktformulär för både enskilda användare och hela webbplatsen.

en: Discard log entries above the following row limit
sv: Släng loggposter som överstiger följande radbegränsning

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Största antal rader att spara i databasens logg. Äldre poster kommer automatiskt att raderas. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter (cron)</a> är korrekt inställt.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
sv: Modulen Dblog övervakar ditt system och registrerar systemhändelser i en logg som kan granskas av behörig person vid ett senare tillfälle. Detta är användbart för administratörer som vill ha en snabb överblick över aktiviteter på sin webbplats. Loggarna registrerar också händelsekedjor vilket gör dem användbara för att lösa problem på webbplatsen.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
sv: Övervakningsloggen är helt enkelt en lista med registrerade händelser som innehåller data om användning och prestanda, felmeddelanden, varningar och annan operativ information. Administratörer bör kontrollera övervakningsrapporten regelbundet för att säkerställa att webbplatsen fungerar ordentligt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@dblog">modulen Dblog</a> i onlinehandboken.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
sv: Modulen Dblog övervakar din webbplats och fångar in systemhändelser i en logg som sedan kan granskas av en auktoriserad person vid ett senare tillfälle. Övervakningsloggen är helt enkelt en lista med registrerade händelser som innehåller information om användning och prestanda, fel, varningar och driftsinformation. Det är väldigt viktigt att kontrollera övervakningsrapporten med jämna mellanrum då det ofta är det enda sättet att få reda på vad det är som försiggår.

en: Database logging
sv: Databasloggning

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
sv: Inställningar för loggning till Drupals databas. Detta är den vanligaste metoden för små till medelstora webbplatser på en delad värddator. Loggarna kan man se från administratörssidorna.

en: Recent log entries
sv: Senaste loggningarna

en: View events that have recently been logged.
sv: Visa händelser som nyligen har loggats.

en: Top 'page not found' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "sidan hittades inte"

en: View 'page not found' errors (404s).
sv: Visa felmeddelanden: "sidan hittades inte" (404).

en: Top 'access denied' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "åtkomst nekad"

en: View 'access denied' errors (403s).
sv: Visa felmeddelanden: "åtkomst nekad" (403).

en: Logs and records system events to the database.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till databasen.

en: All roles may use default format
sv: Alla roller får använda standardformatet

en: No roles may use this format
sv: Inga roller får använda detta format

en: Set default format
sv: Välj standardformat

en: Default format updated.
sv: Standardformatet uppdaterat.

en: Add input format
sv: Lägg till inmatningsformat

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
sv: Alla roller för standardformatet måste vara aktiverade och kan inte ändras.

en: Specify a unique name for this filter format.
sv: Ge detta filterformat ett unikt namn.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
sv: Välj vilka roller som får använda detta filterformat. Observera att roller med behörigheten "administrera filter" alltid kan använda samtliga filterformat.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
sv: Välj vilka filter som skall användas i detta filtreringsformat.

en: No guidelines available.
sv: Inga riktlinjer tillgängliga.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
sv: Det här är den hjälptext som användare kommer att få se när de lägger in text i detta inmatningsformat. Den skapas automatiskt utifrån filterinställningarna.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
sv: Namnen på filtreringsformaten måste vara unika. Ett format med namnet %name finns redan.

en: Added input format %format.
sv: Lade till inmatningsformat %format.

en: The input format settings have been updated.
sv: Inställningarna för inmatningsformatet har uppdaterats.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort inmatningsformatet %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i det här inmatningsformatet så kommer det att ändras till standardformatet. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The default format cannot be deleted.
sv: Standardformatet kan inte raderas.

en: Deleted input format %format.
sv: Raderade inmatningsformatet %format.

en: Configure %format
sv: Konfigurera %format

en: No settings are available.
sv: Inga inställningar är tillgängliga.

en: Rearrange %format
sv: Ordna om %format

en: The filter ordering has been saved.
sv: Filtreringsordningen har sparats.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
sv: Modulen Filter låter administratörer ställa in textinmatningsformat för att användas på din webbplats. Ett inmatningsformat definierar de HTML-taggar, koder och annan inmatning som tillåts i både innehåll och kommentarer. Det är ett nyckeldrag i vaktandet av potentiell skadlig inmatning från illvilliga användare. Två inmatningsformat som ingår som standard är <em>Filtrerad HTML</em> (som bara tillåter, av administratörer godkända satser av HTML-taggar). Övriga inmatningsformat kan skapas av administratörer.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
sv: Varje inmatningsformat använder filtrering för att manipulera texten, och de flesta inmatningsformat använder sig av flera olika filter på en text i en given ordning. Varje filter är utformat för att utföra en specifik uppgift, och tar vanligtvis varken bort eller lägger till element till en text innan den visas. Ett filter ändrar inte det aktuella innehållet i ett inlägg, utan istället modifieras det temporärt innan det visas. Som exempel kan ett filter ta bort HTML-taggar som inte är godkända, när ett annat automatiskt lägger till HTML för att göra länkar i referenstexten klickbar.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
sv: Användaren kan välja mellan de olika tillgängliga inmatningsformaten när han/hon skapar eller redigerar innehåll. Administratörer kan ställa in vilka inmatningsformat som är tillgängliga beroende på användarrollen och även välja ett standardformat.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@filter">modulen Filter</a> i onlinehandboken.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
sv: <em>Inmatningsformat</em> preciserar en möjlighet att behandla tillhandahållen text från användare i Drupal. Varje inmatningsformat använder filtrering för att manipulera texten, och de flesta inmatningsformat använder sig av flera olika filter på en text i en given ordning. Varje filter är utformat för att utföra en specifik uppgift, och tar vanligtvis varken bort eller lägger till element till en text innan den visas. Användare kan välja mellan tillgängliga inmatningsformat när de lägger till innehåll.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
sv: Använd listan nedan för att ställa in vilka inmatningsformat som är tillgängliga beroende på användarrollen och även välja ett standardformat (används till exempel för importerat innehåll). Det förvalda formatet är alltid tillgängligt för användare. Alla inmatningsformat är tillgängliga för användare vars roll har behörigheten "administrera filter".

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
sv: Varje <em>filter</em> utför en ändring av det användaren skriver som till exempel att filtrera bort potentiellt farlig HTML eller att göra URL:er klickbara. Välj de filter som skall användas på texten för detta inmatningsformat. Om några filter skapar konflikter kan du ändra deras inbördes <a href="@rearrange">ordning</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
sv: Om du inte kan hitta inställningarna för ett visst filter, kontrollera först att du aktiverat det vid <a href="@url">visningsfliken</a>.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
sv: På grund av det flexibla filtersystemet kan det hända att du hamnar i en situation där ett filter hindrar ett annat från att fungera. Till exempel: ett ord i en URL konverteras till en ordboksterm, innan URL:en har hunnit konverteras till en klickbar länk. När det händer måste du ändra i filtrens ordningsföljd.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Filtrering exekveras uppifrån och ner. För att ändra filtreringsordningen, ändra värdena i kolumnen <em>Vikt</em> eller ta tag i ett drag-och-släpp-handtag under kolumnen <em>Namn</em> och drag filtrena till nya platser i listan. (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ned på sidan.

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
sv: 
    <p>Denna webbplats tillåter innehåll med HTML. Att lära sig HTML kan kännas som en övermäktig uppgift, men att lära sig de enklaste HTML-taggarna är mycket enkelt. Denna tabell ger exempel för varje tagg som är aktiv på webbplatsen.</p>
    <p>För mer information, se W3C:s <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML-specifikation</a> eller använd en sökmotor för att hitta andra webbplatser som förklarar HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
sv: Ankare används för att skapa länkar till andra sidor.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sv: Som standard läggs radbrytningstaggar till automatiskt, så använd denna tagg för att lägga till flera. Den här taggen används lite annorlunda i och med att den inte har en start- och sluttagg som övriga taggar. Använd ett extra "/" inuti taggen för att behålla kompatibiliteten med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
sv: Text med <br />radbrytning

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sv: Som standard läggs stycketaggar till automatiskt. Använd denna tagg för att lägga till flera.

en: Paragraph one.
sv: Första stycket.

en: Paragraph two.
sv: Andra stycket.

en: Strong
sv: Stark

en: Emphasized
sv: Betonat/kursivt

en: Cited
sv: Citerat

en: Coded text used to show programming source code
sv: Kodad text som används för att visa programkällkod.

en: Coded
sv: Kodat

en: Bolded
sv: Fet

en: Italicized
sv: Kursiverat

en: Superscripted
sv: Upphöjt

en: <sup>Super</sup>scripted
sv: <sup>Upp</sup>höjt

en: Subscripted
sv: Nedsänkt

en: <sub>Sub</sub>scripted
sv: <sub>Ned</sub>sänkt

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sv: <abbr title="Förkortning">Förkortn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
sv: <acronym title="Trebokstävers-akronym">TLA</acronym>

en: Block quoted
sv: Blockciterat

en: Quoted inline
sv: Citat i löpande text

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table cell
sv: Tabellcell

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Numrerad lista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: First item
sv: Första posten

en: Second item
sv: Andra posten

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Punktlista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sv: Definitionslistor liknar andra listor i HTML. &lt;dl&gt; inleder listan, &lt;dt&gt; inleder definitionstermen och &lt;dd&gt; inleder definitionsbeskrivningen.

en: First term
sv: Första termen

en: First definition
sv: Första definitionen

en: Second term
sv: Andra termen

en: Second definition
sv: Andra definitionen

en: Subtitle three
sv: Tredje rubrik

en: Subtitle four
sv: Fjärde rubrik

en: Subtitle five
sv: Femte rubrik

en: Subtitle six
sv: Sjätte rubrik

en: Tag Description
sv: Taggbeskrivning

en: You Type
sv: Du skriver

en: You Get
sv: Du får

en: No help provided for tag %tag.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för taggen %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
sv: 
    <p>De flesta ovanliga tecken kan skrivas in direkt utan problem.</p>
    <p>Försök använda HTML-teckenenheter om du råkar ut för problem. Ett vanligt exempel är &amp;amp; för ett &amp;-tecken. En komplett lista över teckenenheter ("entities") finns på <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">HTML entities</a>. Några av de tillgängliga tecknen är:</p>

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Character Description
sv: Teckenbeskrivning

en: No HTML tags allowed
sv: Inga HTML-taggar tillåtna

en: Lines and paragraphs break automatically.
sv: Rader och stycken bryts automatiskt.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
sv: Rader och stycken hanteras automatiskt. Radbrytningar (&lt;br /&gt;) och taggar för stycken (&lt;p&gt; och &lt;/p&gt;) sätts in automatiskt. Om stycken inte fungerar är det bara att lägga till ett par tomrader.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
sv: Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

en: HTML filter
sv: HTML-filter

en: HTML corrector
sv: Korrigerare för HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
sv: Tillåter dig att begränsa om en användare kan lägga in HTML och vilka taggar som ska filtreras ut. Det tar också bort skadligt innehåll som händelser i JavaScript, URL:er i JavaScript och stilar i CSS från dess taggar som inte är borttagna.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
sv: Konverterar radbrytningar till HTML (till exempel taggarna &lt;br&gt; och &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
sv: Gör webb- och e-postadresser till klickbara länkar.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
sv: Korrigerar felaktig och kluven HTML i inlägg.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
sv: Hur man hanterar HTML-taggar i användarnas innehåll. Inställningen "rensa bort otillåtna taggar" gör att farliga taggar tas bort (se nedan). Inställningen "Koda taggar" gör att HTML-taggarna visas som de skrivits.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
sv: Om "Ta bort otillåtna taggar" är valt kan man specificera vilka taggar som inte skall tas bort. JavaScript tas alltid bort.

en: Display HTML help
sv: Visa HTML-hjälp

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
sv: Om detta är aktiverat kommer Drupal att visa viss grundläggande HTML-hjälp i de långa filtertipsen.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
sv: Ställ in hur användarnas inmatning filtreras, inklusive tillåtna HTML-taggar. Ger också möjlighet att aktivera filter som tillhandahålls av moduler.

en: Delete input format
sv: Radera inmatningsformat

en: Compose tips
sv: Skrivtips

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
sv: Hanterar filtrering av innehåll inför visning.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av trådade diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sv: Beskrivning och riktlinjer för diskussioner inom det här forumet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
sv: Forum visas i ökande ordning baserat på vikt (forum med samma vikt visas i alfabetisk ordning).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av relaterade forum.

en: Description and guidelines for forums within this container.
sv: Beskrivning och instruktioner för forum inom denna grupperingen.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
sv: Forumgrupperingar visas i ökande ordning baserat på vikt (forumgrupperingar med samma vikt visas i alfabetisk ordning).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
sv: Om man raderar ett forum eller en forumgrupp, så kommer alla underliggande forum också att tas bort, om sådana finns. För att radera inlägg i detta forum, gå först till <a href="@content">administration av innehåll</a>. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet inlägg ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
sv: Det finns inga tillgängliga forumgrupper eller forum. Du kan lägga till detta på sidorna för att lägga till <a href="@container">forumgrupper</a> eller <a href="@forum">forum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sv: Forumgrupper placeras vanligtvis på översta nivån (rotnivån), men kan också placeras inuti en annan forumgrupp eller forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sv: Forum kan placeras på översta nivån (roten), eller inuti en annan gruppering eller forum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
sv: Modulen Forum ger dig möjlighet att skapa trådade diskussionsforum på din webbplats. Detta är snarlikt de som finns i andra meddelandesystem. Forum är användbara eftersom det gör det möjligt för intressegrupper att diskutera olika ämnen med varandra, och de arkiveras för framtida referens. Menyvalet <a href="@create-topic">diskussionsämne</a> (under <em>Skapa innehåll</em> på navigationsmenyn) skapar det första inlägget på en ny trådad diskussion eller tråd.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
sv: En trådad diskussion uppkommer då personer lämnar kommentarer på ett diskussionsämne (eller på andra kommentarer inom detta ämne). Ett diskussionsämne grupperas inom ett forum, som kan innehålla många likartade eller relaterade diskussionsämnen. Forum är (valbart) inbäddade i en forumgruppering, som kan innehålla många likartade eller relaterade forum. Både forumgrupperingar och forum kan bäddas in i andra forumgrupperingar och forum för att erhålla bättre struktur på din anslagstavla. Genom att noggrant planera strukturen kan du göra det enklare för användarna att hitta kommentarer på ett specifikt diskussionsämne.

en: When administering a forum, note that:
sv: När du administrerar ett forum, tänk på att:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
sv: ett diskussionsämne (och alla dess kommentarer) kan flyttas mellan forum genom att välja ett nytt forum när du ändrar diskussionsämnet.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sv: valet <em>Lämna skuggkopia</em> skapar en länk till originalforumet som pekar på den nya platsen när du flyttar ett diskussionsämne mellan forum.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
sv: genom att välja <em>Endast läsa</em> under <em>Inställningar för kommentarer</em> när du ändrar ett diskussionsämne kommer det att låsa alla kommentarer och nya att förhindras.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sv: genom att välja <em>Ej aktiverad</em> under <em>Inställningar för kommentarer</em> när du ändrar ett diskussionsämne kommer alla nuvarande kommentarer att döljas och nya att förhindras.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@forum">modulen Forum</a> i onlinehandboken.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
sv: Detta är en lista över de befintliga forumgrupper och forum som du kan redigera. Forumgrupper innehåller forum som i sin tur innehåller trådade diskussioner. Både forumgrupper och forum kan läggas inne i andra forum eller forumgrupper för bättre struktur. Under kolumnen <em>Namn</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen på forumgrupper och forum. (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara</em> längst ned på sidan.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
sv: Forumgrupper hjälper dig att organisera dina forum. Syftet med en forumgrupp är att samla forum som är besläktade med varandra. Till exempel kan en forumgrupp som heter "Mat" innehålla forum med namnen "Frukt" och "Grönsaker".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
sv: Ett forum innehåller diskussionsämnen som är närbesläktade (ett diskussionsämne är det första inlägget i en trådad diskussion). Till exempel kan ett forum som heter "Frukt" innehålla diskussionsämnen med titlarna "Äpplen" och "Bananer".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
sv: Dessa inställningar låter dig ändra på visningen för diskussionsämnen. Tillgängliga innehållstyper som kan användas inom ett forum kan väljas genom att redigera <em>Innehållstyp</em> på <a href="@forum-vocabulary">vokabulären för forumsidan</a>.

en: Forum topic
sv: Diskussionsämne

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
sv: Ett <em>diskussionsämne</em> är det första inlägget för en ny trådad diskussion inom ett forum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: delete own forum topics
sv: radera egna diskussionsämnen

en: delete any forum topic
sv: radera alla diskussionsämnen

en: edit any forum topic
sv: redigera ett diskussionsämne

en: Enables threaded discussions about general topics.
sv: Möjliggör trådade diskussioner i allmänna ämnen.

en: Manages the display of online help.
sv: Hanterar visning av hjälp online.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
sv: Modulen Locale låter din Drupal-webbplats presenteras i andra språk än den förvalda engelskan, en definierande aspekt hos flerspråkiga webbplatser. Modulen Locale fungerar genom att kontrollera om den text som ska visas finns tillgänglig i det önskade språket. Om en översättning inte är tillgänglig visas den ursprungliga texten och lagras för senare granskning av en översättare.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
sv: Förutom en översättning av Drupals gränssnitt ger modulen Locale möjlighet att skräddarsy behoven hos en flerspråkig webbplats. Språkanpassningen låter din webbplats byta språk automatiskt baserat på domän eller den använda sökvägen för varje begäran. Användare kan (om man vill) välja sitt önskade språk på sin sida <em>Mitt konto</em>, och din webbplats kan ställas in så att den respekterar webbläsarens språkinställning. Din webbplats innehåll kan skapas med (och översättas till) vilket aktiverat språk som helst och varje inlägg kan ha ett språkanpassat alias för varje översättning. Modulen arbetar tillsammans med <a href="@content-help">modulen Content Translation</a> för att hantera översatt innehåll.

en: Translations may be provided by:
sv: Översättningar kan tillhandahållas av:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
sv: översätta originaltexten via modulen Locales integrerade webbgränssnitt, eller

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sv: importera filer från en uppsättning existerande översättningar, eller översättningspaket. Ett översättningspaket gör det möjligt att visa en specifik version av Drupal på ett visst språk och innehåller filer i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Fastän inte alla språk är tillgängliga för varje version av Drupal finns många språk tillgängliga för nedladdning från <a href="@translations">Drupals översättningssida</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
sv: Om ett existerande översättningspaket inte uppfyller dina behov kan filerna av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>) modifieras, eller också kan nya filer av typen <em>.po</em> skapas med hjälp av en redigerare av typen Gettext. Modulen Locales <a href="@import">importfunktion</a> låter översatta strängar från en ny eller modifierad fil av typen <em>.po</em> läggas till din webbplats. Modulens <a href="@export">exportfunktion</a> skapar filer från din webbplats översatta strängar. Dessa kan antingen delas med andra eller redigeras offline med ett översättningsprogram av typen Gettext.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@locale">modulen Locale</a> i onlinehandboken.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
sv: Denna sida ger en översikt över din webbplats aktiverade språk. Om flera språk är tillgängliga och aktiverade kan texten i din webbplats gränssnitt översättas, registrerade användare kan välja språk på sidan <em>Mitt konto</em> och webbplatsens författare kan välja ett specifikt språk då inlägg skapas. Webbplatsens förvalda språk används för gäster och för användare som inte valt språk.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
sv: För varje tillgängligt språk på webbplatsen kan länken <em>redigera</em> användas för att konfigurera språkets detaljer, såsom namn, en valfri språkspecifik sökväg eller domän samt om språket läses från vänster till höger eller från höger till vänster. Dessa språk syns också i väljaren för <em>Språk</em> då ett inlägg skapas som är av en typ som har stöd för flerspråkighet.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
sv: Använd sidan <a href="@add-language">lägg till språk</a> för att aktivera fler språk (och automatiskt importera filer från ett översättningspaket, om det är tillgängligt), sidan <a href="@search">översättningsgränssnitt</a> för att hitta strängar för manuell översättning, eller <a href="@import">importsidan</a> för att lägga till översättningar från enskilda <em>.po</em>-filer. Ett antal översättningspaket innehållande <em>.po</em>-filer finns tillgängliga på <a href="@translations">översättningssidan på Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
sv: Lägg till samtliga språk som ska stödjas av din webbplats. Om det språk du önskar inte är tillgängligt i menyn <em>Språknamn</em>, klicka på <em>Eget språk</em> och skriv in en språkkod och andra detaljer manuellt. Då en språkkod anges manuellt, se till att använda en standardiserad språkkod eftersom denna kod kan användas av webbläsare för att avgöra ett lämpligt visningsspråk.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
sv: Inställningarna för språkförhandling avgör webbplatsens presentationsspråk. Tillgängliga val är:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
sv: <strong>Inget.</strong> Det förvalda språket används för presentation av webbplatsen, fast användare kan (valfritt) välja språk på sidan <em>Mitt konto</em>. (Användarens språkpreferens kommer att användas för webbplatsens e-post, om det är tillgängligt.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
sv: <strong>Endast sökvägsprefix.</strong> Presentationsspråket avgörs genom att leta i sökvägen efter en språkkod eller annan egen sträng som matchar det angivna sökvägsprefixet (om det är angivet) som är specificerat för varje språk. Om ett passande prefix inte kan identifieras används det förvalda språket. <em>Exempel: "exempel.se/se/kontakt" anger presentationsspråket till svenska baserat på användningen av "se" i sökvägen.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
sv: <strong>Sökvägsprefix med reservspråk.</strong> Presentationsspråket avgörs genom att leta i sökvägen efter en språkkod eller annan egen sträng som matchar det angivna sökvägsprefixet (om det är angivet) som är specificerat för varje språk. Om ett passande prefix inte identifieras kommer det visade språket att bestämmas av användarens språkpreferens från sidan <em>Mitt konto</em> eller av webbläsarens språkinställning. Om presentationsspråk inte kan avgöras används det förvalda språket.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
sv: <strong>Endast domännamn.</strong> Presentationsspråket bestäms av att undersöka domänen som används för att komma åt webbplatsen, och jämför det mot språkdomänen (om det angetts) som är specificerat för varje språk. Om en matchning inte kan göras används det förvalda språket. <em>Exempel: "http://se.exempel.com/kontakt" anger presentationsspråket till svenska baserat på användningen av "http://se.exempel.com" i domännamnet.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
sv: Sökvägsprefixet eller domännamnet för ett språk kan anges genom att redigera <a href="@languages">tillgängliga språk</a>. Om lämplig matchning saknas visas webbplatsen i <a href="@languages">förvalt språk</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
sv: Denna sida ger en översikt av tillgängliga översättningsbara strängar. Drupal visar översättningsbara strängar i textgrupper. Moduler kan ange ytterligare textgrupper som innehåller andra översättningsbara strängar. Eftersom textgrupper ger en metod att gruppera sammanhörande strängar används de ofta för att samla arbetet med översättningen till specifika områden av Drupals gränssnitt.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
sv: Se <a href="@languages"språksidan</a> för mer information om att lägga till stöd för ytterligare språk.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
sv: Denna sida importerar översatta strängar från en individuell fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Normalt distribueras filerna som en del av ett översättningspaket (varje översättningspaket kan innehålla flera <em>.po</em>-filer). En <em>.po</em>-fil kan behöva importeras efter redigering i ett Gettext-översättningsprogram. Att importera en individuell <em>.po</em>-fil kan ta viss tid.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sv: Observera att <em>.po</em>-filer inom ett översättningspaket importeras automatiskt (om de är tillgängliga) då nya moduler eller teman aktiveras, eller då nya språk läggs till. Eftersom denna sida endast tillåter import av en <em>.po</em>-fil åt gången kan det vara enklare att ladda ned och extrahera ett översättningspaket till din installationskatalog för Drupal och <a href="@language-add">lägga till språket</a> (vilket automatiskt importerar alla <em>.po</em>-filer i paketet). Översättningspaket är tillgängliga för nedladdning på <a href="@translations">Drupals översättningssida</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
sv: Denna sida exporterar översatta strängar som används på din webbplats. En exporterad fil kan vara i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>), vilken inkluderar både originalsträngen och den översatta (används för att dela översättningar med andra), eller i formatet Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) vilket bara innehåller originalsträngarna (används för att skapa nya översättningar med ett Gettext-översättningsprogram).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
sv: Denna sida låter översättare söka efter specifika översatta och ej översatta strängar, och används då man skapar eller redigerar översättningar. (OBS: För översättningsuppgifter som involverar många strängar kan det vara mer lämpligt att <a href="@export">exportera</a> strängar för att redigera dem offline med ett Gettext-översättningsprogram.) Sökningar kan begränsas till strängar som finns inom en specifik textgrupp eller ett specifikt språk.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
sv: Detta block visas endast om <a href="@languages">minst två språk är aktiverade</a> och <a href="@configuration">språkförhandling</a> är satt till något annat än <em>Inget</em>.

en: Built-in interface
sv: Inbyggt gränssnitt

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden och för presentationen av webbplatsen.

en: This account's default language for e-mails.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
sv: En uppsättning sökvägsalias för ett specifikt språk används alltid när denna sida visas på det språket, och får företräde framför sökvägsaliasen för <em>Alla språk</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera stöd för flera språk för denna innehållstyp. Om detta är aktiverat kommer ett språkvalsfält att läggas till i formuläret för att redigera inlägg, vilket tillåter dig att välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om detta inte är aktiverat sparas nya inlägg som det förvalda språket. Existerande innehåll kommer inte att påverkas av en ändring av detta val.

en: administer languages
sv: administrera språk

en: translate interface
sv: översätta gränssnitt

en: Configure languages for content and the user interface.
sv: Ställ in språk för innehåll och användargränssnitt.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
sv: Översätt det inbyggda gränssnittet och även annan text om så önskas.

en: !long-month-name January
sv: !long-month-name januari

en: !long-month-name February
sv: !long-month-name februari

en: !long-month-name March
sv: !long-month-name mars

en: !long-month-name April
sv: !long-month-name april

en: !long-month-name May
sv: !long-month-name maj

en: !long-month-name June
sv: !long-month-name juni

en: !long-month-name July
sv: !long-month-name juli

en: !long-month-name August
sv: !long-month-name augusti

en: !long-month-name September
sv: !long-month-name september

en: !long-month-name October
sv: !long-month-name oktober

en: !long-month-name November
sv: !long-month-name november

en: !long-month-name December
sv: !long-month-name december

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
sv: Ger funktioner för språkhantering och möjliggör översättning av användargränssnittet till andra språk än engelska.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
sv: Modulen Menu ger dig möjlighet att skapa menylänkar direkt i författarformulärets innehåll. Följande alternativ anger vilken meny som nya länkar läggs till i som standard.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
sv: Välj vad som ska visas som sekundära länkar. Du kan välja samma meny för sekundära länkar som för primära länkar (för närvarande %primary). Om du gör detta kommer underliggande menyval till den aktiva primärlänken att visas som sekundära länkar.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
sv: Modulen Menu tillhandahåller ett gränssnitt för att kontrollera och anpassa Drupals kraftfulla menysystem. Menyer är en hierarkisk samling av länkar, eller menyval, som används för att navigera på en webbplats. De placeras och visas genom att använda Drupals flexibla blocksystem. Som standard skapas tre menyer under installationen: <em>Navigering</em>, <em>Primära länkar</em> och <em>Sekundära länkar</em>. Menyn <em>Navigering</em> innehåller de flesta länkar som är nödvändiga för att arbeta med och navigera på din webbplats. Ofta visas de antingen i den vänstra eller högra sidospalten. De flesta teman i Drupal tillhandahåller stöd för <em>Primära länkar</em> och <em>Sekundära länkar</em> genom att antingen visa dem i huvud- eller sidfoten på varje sida. <em>Primära länkar</em> och <em>Sekundära länkar</em> innehåller inte som standard några menyval, men kan konfigureras att innehålla anpassade menyval som är specifika för just din webbplats.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
sv: <a href="@menu">Menysidan</a> visar alla menyer som för tillfället är tillgängliga på din webbsida. Välj en meny från denna lista för att lägga till eller redigera ett menyval, eller för att ändra ordningen på alternativen inom en meny. Skapa en ny meny genom att använda sidan <a href="@add-menu">lägg till meny</a> (blocket som innehåller en ny meny måste också vara aktiverat på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@menu">modulen Menu</a> i onlinehandboken.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
sv: Menyer är en samling länkar (menyval) som används för att navigera på en webbplats. Menyer som just nu är tillgängliga för din webbplats visas här nedanför. Välj en meny från listan för att hantera dess menyval.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
sv: Navigationsmenyn tillhandahålls av Drupal och är den huvudsakliga interaktiva menyn för alla webbsidor. Den är vanligtvis den enda menyn som innehåller anpassade länkar för verifierade användare och visas oftast inte ens för gäster.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
sv: Primära länkar används ofta i temalagret för att visa de större avdelningarna på webbplatsen. Ett vanligt sätt att presentera primära länkar är flikar högst upp på sidan.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
sv: Sekundära länkar används ofta för sidor som juridiska meddelanden, kontaktinformation och andra sekundära navigationsval som spelar mindre roll än de primära länkarna.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Denna text kommer att visas i listan på sidan <em>skapa innehåll</em>. Detta namn bör inledas med en versal bokstav och bara innehålla bokstäver, siffror och <strong>mellanslag</strong>. Namnet måste vara unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna innehållstyp. Denna text kommer att användas för att bygga upp URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> för denna innehållstyp. Namnet får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck. Understreck konverteras till bindestreck när URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> byggs. Namnet måste vara unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna innehållstyp. Detta fält kan inte ändras för innehållstyper som definierats av systemet.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
sv: En kort beskrivning av denna innehållstyp. Denna text visas i listan på sidan <em>skapa innehåll</em>.

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: This content type does not have a title field.
sv: Denna innehållstyp saknar ett titelfält.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
sv: För att utelämna brödtextfältet för denna innehållstyp, ta bort all text och lämna detta fält tomt.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text kommer att visas överst i formuläret för att lägga till innehåll av denna typ. Den kan användas för att hjälpa eller instruera dina användare.

en: Workflow settings
sv: Inställningar för arbetsflöde

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera noder</em> kan åsidosätta dessa inställningar.

en: The machine-readable name %type is already taken.
sv: Det maskinläsbara namnet %type används redan.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Var vänlig ange ett annat namn än %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
sv: Det synliga namnet %name används redan.

en: The content type %name has been reset to its default values.
sv: Innehållstypen %name har återställts till sina standardvärden.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
sv: Är du säker på att du vill radera innehållstypen %type?

en: Added content type %name.
sv: Innehållstypen %name lades till.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
sv[0]: Ändrade innehållstypen hos ett inlägg från %old-type till %type.
sv[1]: Ändrade innehållstypen hos @count inlägg från %old-type till %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
sv[0]: <strong>Varning:</strong> det finns för närvarande 1 %type -inlägg på webbplatsen. Det kanske inte kan visas eller redigeras korrekt när du tagit bort denna innehållstyp.
sv[1]: <strong>Varning:</strong> det finns för närvarande @count %type -inlägg på webbplatsen. De kanske inte kan visas eller redigeras korrekt om du tar bort denna innehållstyp.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
sv: Om webbplatsen har problem med behörigheter kan du behöva bygga om behörighetscachen. Möjliga orsaker till behörighetsproblem kan vara inaktivering av moduler eller ändringar i behörighetsinställningarna. När man bygger om tas alla gamla behörigheter bort och ersätts med nya, baserade på nuvarande moduler och inställningar.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
sv: Ombyggnaden kan ta lång tid om det finns mycket innehåll, eller om behörigheterna är komplexa. När det är klart kommer inläggen automatiskt att använda de nya behörigheterna.

en: Node access status
sv: Status för nodåtkomst

en: Number of posts on main page
sv: Antalet inlägg på startsidan

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
sv: Det förvalda antalet inlägg som maximalt visas per sida på översiktssidor såsom startsidan.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
sv: Är du säker på att du vill bygga om behörigheterna på webbplatsen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd bygger om alla behörigheter för webbplatsens innehåll, och detta kan ta lång tid. Du kan inte ångra åtgärden.

en: Demote from front page
sv: Ta bort från startsidan

en: Make sticky
sv: Visa överst i listor

en: Remove stickiness
sv: Visa inte överst i listor

en: language
sv: språk

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: Show summary in full view
sv: Visa sammanfattningen i fullt visningsläge

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
sv: Den nedkortade versionen av ditt inlägg visar hur det ser ut när det visas på startsidan eller när det exporteras i ett RSS-flöde.<span class="no-js"> Du kan infoga avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citattecknen) för att styra var ditt inlägg kapas.</span>

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
sv: %title (@type) har återställts till versionen från %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om. Vänligen besök <a href="@node_access_rebuild">denna sida</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
sv: Nodmodulen handhar innehåll på webbplatsen och lagrar alla inlägg (oavsett typ) som en "nod". Förutom grundläggande publiceringsinställning, inklusive om inlägget publicerats, visas på startsidan, eller skall förbli närvarande (eller klistrad) vid toppen av listor, lagrar nodmodulen också information om författaren av inlägget. Valfri versionskontroll över redigeringar är tillgänglig. För utökad funktionalitet kompletteras ofta nodmodulen av andra moduler.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
sv: Även om varje inlägg på webbplatsen är en nod har inlägget också en särskild <a href="@content-type">innehållstyp</a>. <a href="@content-type">Innehållstyper</a> används för att definiera inläggets karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess lägg till- och redigera-sidor. Varje innehållstyp kan ha olika grundinställningar för <em>Publiceringsalternativ</em> och andra kontroller av arbetsflödet. En standardinstallation av Drupal har två innehållstyper: <em>Sida</em> och <em>Artikel</em>. Använd <a href="@content-type">innehållstypsidan</a> för att lägga till eller redigera innehållstyper. Fler innehållstyper kan också bli tillgängliga då du aktiverar ytterligare moduler.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
sv: Administrationssidan för <a href="@content">innehåll</a> låter dig se och hantera webbplatsens innehåll. <a href="@post-settings">Inställningssidan för inlägg</a> ställer in vissa alternativ för hur inlägg visas. Modulen Node gör ett antal behörigheter tillgängliga för varje innehållstyp som kan anges för olika roller på sidan <a href="@permissions">behörigheter</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@node">modulen Node</a> i onlinehandboken.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
sv: Nedan finns en lista över alla innehållstyper på din webbplats. Alla inlägg som existerar på webbplatsen är instanser av någon av dessa innehållstyper.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
sv: Fyll i det synliga namnet, det maskinläsbara namnet och alla andra relevanta fält på den här sidan för att skapa en ny innehållstyp. När den är skapad kommer webbplatsens användare att kunna skapa inlägg som är instanser av den här innehållstypen.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
sv: Versionshanteringen håller reda på skillnader mellan olika versioner av ett inlägg.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
sv: Du angav att sammandraget inte skall visas när detta inlägg visas i sin helhet. Denna inställning ignoreras när sammandraget är tomt.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
sv: Du angav att sammandraget inte skall visas när detta inlägg visas i sin helhet. Denna inställning har ignorerats eftersom du inte har definierat något sammandrag för inlägget. (För att ange ett sammandrag, lägg till avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citationstecken) i huvudtexten för inlägget för att ange var sammandraget slutar och var huvudinnehållet börjar.)

en: Read the rest of !title.
sv: Läs resten av !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
sv: <h1 class="title">Välkommen till din nya Drupal-webbplats!</h1><p>Följ dessa steg för att ställa in och börja använda din webbplats:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
sv: <strong>Ställ in webbplatsen</strong> När du har loggat in kan du besöka <a href="@admin">administrationssektionen</a> där du kan <a href="@config">anpassa och ställa in</a> alla delar av din webbplats.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
sv: <strong>Aktivera fler funktioner</strong> Besök sedan <a href="@modules">modullistan</a> och aktivera de funktioner som passar för dina specifika behov. Du finner fler moduler på <a href="@download_modules">Drupals nedladdningssida för moduler</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
sv: <strong>Anpassa formen på din webbplats</strong> För att ändra webbplatsens utseende, besök <a href="@themes">temasektionen</a>. Du kan välja bland de teman som ingår som standard eller ladda ner fler teman på <a href="@download_themes">Drupals nedladdningssida för teman</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
sv: <strong>Börja lägga in innehåll</strong> Slutligen kan du <a href="@content">skapa innehåll</a> för webbplatsen. Detta meddelande kommer att försvinna så fort du visar ett inlägg på startsidan.

en: Rebuilding content access permissions
sv: Bygger om behörigheter för innehåll

en: Content permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheter för innehåll har byggts om.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har inte byggts om på rätt sätt.

en: administer content types
sv: administrera innehållstyper

en: View, edit, and delete your site's content.
sv: Visa, redigera och radera webbplatsens innehåll.

en: Post settings
sv: Inställningar för inlägg

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
sv: Inställningar för nya inlägg, som till exempel längd på ingress, krav på förhandsgranskning och antal inlägg på startsidan.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
sv: Hantera inlägg per innehållstyp, bland annat standardstatus och publicering på startsidan.

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
sv: Gör det möjligt att lägga till och visa innehåll på webbplatsen.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
sv: Denna webbplats stöder <a href="@openid-net">OpenID</a>, ett säkert sätt att logga in på flera olika webbplatser med ett enda användarnamn och lösenord. OpenID kan göra att du slipper handskas med flera användarnamn och lösenord för olika webbplatser.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
sv: För att använda OpenID måste du först etablera en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Om du inte har ett OpenID och vill ha ett, pröva en <a href="@openid-providers">gratis offentlig leverantör</a>. Du kan läsa mer om OpenID på <a href="@openid-net">denna webbplats</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
sv: Om du redan har ett OpenID, skriv in URLen till din OpenID-server nedan (t ex användarnamn.openidleverantör.com). Nästa gång du loggar in kan du använda denna URL istället för ett vanligt användarnamn och lösenord. Du kan ha flera OpenID-servrar om du vill – lägg bara till dem här.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
sv: OpenID är en säker metod att logga in på flera webbplatser med ett enda användarnamn och lösenord. Det kräver inte någon särskild mjukvara och det delar inte lösenord med någon annan webbplats som är kopplad till det. Det gäller också din egen webbplats.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
sv: Användare kan skapa konton med sitt OpenID, tilldela ett eller flera OpenID till existerande konton och logga in med ett OpenID. Detta gör det enklare att registrera sig, vilket är bra för webbplatsen och samtidigt smidigt och säkert för användaren. OpenID är inte ett tillitssystem, så verifiering via e-post krävs fortfarande. Fördelarna kommer av det faktum att användare kan ha ett enda lösenord som de kan använda på flera webbplatser. Detta innebär att de enkelt kan uppdatera sitt lösenord på ett centralt ställe istället för att behöva ändra på en massa olika ställen.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
sv: Grundidén är följande: En användare har ett konto på en OpenID-server. Detta konto ger dem en unik URL (som användarnamn.openidleverantör.com). När användarna kommer till din webbplats ges de möjlighet att ange denna URL. Din webbplats kommunicerar med OpenID-servern och begär att användarens identitet bekräftas. Om användaren är inloggad på OpenID-servern kommer servern att svara webbplatsen med en bekräftelse av identiteten. Om de inte är inloggade kommer OpenID servern att fråga efter deras lösenord. Din webbplats lagrar aldrig, och behöver inte heller lagra, användarens lösenord.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
sv: Mer information om OpenID finns tillgänglig på <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen OpenID</a> i onlinehandboken.

en: OpenID identities
sv: OpenID-identiteter

en: Allows users to log into your site using OpenID.
sv: Låter användare logga in på din webbplats med OpenID.

en: No URL aliases found.
sv: Inga URL-alias hittades.

en: No URL aliases available.
sv: Inga URL-alias tillgängliga.

en: Update alias
sv: Uppdatera alias

en: Create new alias
sv: Skapa nytt alias

en: The alias %alias is already in use in this language.
sv: Aliaset %alias används redan för detta språk.

en: The alias has been saved.
sv: Aliaset har sparats.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
sv: Är du säker på att du vill radera URL-aliaset %title?

en: Filter aliases
sv: Filtrera alias

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
sv: Modulen Path låter dig skapa alias för Drupals URL:er. Sådana alias gör URL:en mer läsbar för dina användare och kan hjälpa Internet-sökmotorer att indexera innehållet mer effektivt. Flera alias kan skapas för en och samma sida.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
sv: <p>Exempel på URL-alias:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; inloggning</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; butik</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; butik/varor/dekorationer</li>
    <li>node/3 =&gt; kontakt</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
sv: Modulen Path ger användare med rätt behörighet möjlighet att specificera ett alternativt alias på inmatnings- och redigeringsformulär för noder. Den ger också ett administrativt gränssnitt för att visa och redigera alla URL-alias. De två olika behörigheterna som hör till URL-alias är <em>administrera URL-alias</em> och <em>skapa URL-alias</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
sv: Denna modul ger också möjlighet till massöversättning av URL:er, vilket är praktiskt om du rutinmässigt vill ha andra URL:er än vad som är standard. Till exempel kanske du vill visa adresserna på ett annat språk. För att kunna sätta upp massöversättning av URL:er måste du ha tillgång till Drupals källkod på webbservern.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@path">modulen Path</a>i onlinehandboken.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
sv: Drupal ger användarna full kontroll över URL:er med hjälp av alias. Denna funktion används vanligtvis för att göra URL:er mer läsbara och lätta att komma ihåg. Till exempel kan man låta aliaset "om" representera systemsökvägen "node/1" för att få en mer meningsfull adress. Varje systemsökväg kan ha flera alias.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
sv: Skriv in den sökväg som du vill skapa ett alias för, följt av namnet på det nya aliaset.

en: The alias has been deleted.
sv: Aliaset har tagits bort.

en: The path is already in use.
sv: Sökvägen används redan.

en: URL aliases
sv: URL-alias

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
sv: Ändra URL:er på din webbplats genom att skapa alias.

en: Edit alias
sv: Redigera alias

en: Delete alias
sv: Radera alias

en: Add alias
sv: Lägg till alias

en: Allows users to rename URLs.
sv: Tillåter användare att döpa om URL:er.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
sv: PHP-filtret ger möjlighet att inkludera PHP-kod i inlägg. PHP är ett mångsidigt skriptspråk som ofta används för webbutveckling – publiceringsverktyget som används av denna webbplats har utvecklats med PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
sv: Genom PHP-filtret kan användare med tillräckliga behörigheter inkludera egen PHP-kod på en sida på webbplatsen. Även om detta är en kraftfull och flexibel funktion när det används av en pålitlig användare med PHP-kunskaper är det en märkbar och farlig säkerhetsrisk i händerna på en illvillig användare. Även en pålitlig användare kan ofrivilligt äventyra webbplatsen genom att skriva in felformaterad eller felaktig PHP-kod. Endast de mest pålitliga användarna bör ges behörighet att använda PHP-filtret och all PHP-kod som läggs till genom filtret bör undersökas noga innan det används.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
sv: <a href="@drupal">Drupal.org</a> har <a href="@php-snippets">några exempel på korta snuttar med PHP-kod</a>. Du kan också själv skapa egna med lite PHP-erfarenhet och kunskap om Drupal-systemet.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen PHP</a> i onlinehandboken.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
sv: Du får använda PHP-kod. Du måste ha med &lt;?php ?&gt; taggarna.

en: Using custom PHP code
sv: Använder egen PHP-kod

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
sv: Egen PHP-kod kan bäddas in i en del typer av innehåll på webbplatsen, inklusive inlägg och block. Även om inbäddad PHP-kod i ett inlägg eller block är en kraftfull och flexibel funktion då det används av en pålitlig användare med erfarenhet av PHP är det också en märkbar och farlig säkerhetsrisk då det används felaktigt. Även ett litet misstag då PHP-kod läggs in kan av misstag äventyra din webbplats.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
sv: Om du är ovan vid PHP, SQL eller Drupal, undvik att använda egen PHP-kod i inlägg. Experiment med PHP kan förstöra din databas, göra webbplatsen oanvändbar eller allvarligt äventyra säkerheten.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
sv: Kom ihåg att dubbelkolla varje rad efter syntax- och logiska fel <strong>innan</strong> du sparar.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
sv: PHP-satser måste avslutas korrekt med semikolon.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
sv: Globala variabler som används i din PHP-kod behåller sina värden efter att ditt skript har körts färdigt.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
sv: <code>register_globals</code> är <strong>avslaget</strong>. Om du behöver använda formulär, lär dig och använd funktionerna i <a href="@formapi">Drupal Form API</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
sv: Använd en sats av typen <code>print</code> eller <code>return</code> i din kod för att skriva ut innehåll.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
sv: Utveckla och testa din PHP-kod med ett separat testskript och en testdatabas innan du använder den på din produktionswebbplats.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
sv: Överväg att lägga in din PHP-kod i en egen webbplatsspecifik modul eller <code>template.php</code>-fil hellre än att bädda in det direkt i ett inlägg eller block.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
sv: Var medveten om att möjligheten att bädda in PHP-kod i innehållet tillhandahålls av modulen PHP Filter. Om denna modul är inaktiverad eller borttagen kommer inlägg med inbäddad PHP-kod att visa koden istället för att exekvera den.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
sv: Ett enkelt exempel: <em>Skapa ett "Välkommen"-block som hälsar besökare med ett enkelt meddelande.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
sv: <p>Lägg till ett eget block till webbplatsen som kallas "Välkommen". Välj inmatningsformatet "PHP-kod" (eller ett annat format som stöder PHP-inmatning) och lägg till följande i brödtextfältet:</p>
    <pre>
    print t('Välkommen besökare! Tack för ditt besök.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
sv: <p>För att istället visa namnet på en registrerad användare, använd detta:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Välkommen @name! Tack för ditt besök.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Välkommen besökare! Tack för ditt besök.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
sv: PHP-tolk

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
sv: Kör en bit PHP-kod. Detta filter bör endast vara tillgängligt för administratörer!

en: A !php-code input format has been created.
sv: Ett !php-code inmatningsformat har skapats.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
sv: Modulen PHP har inaktiverats. Observera att allt innehåll som tidigare använde PHP-filtret kommer att betraktas som vanlig text. Detta kan vara en säkerhetsrisk eftersom känslig information kan avslöjas om det användes i PHP-koden.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
sv: Ger möjlighet att köra inbäddad PHP-kod.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
sv: Modulen Ping är användbar för att meddela intresserade webbplatser att din webbplats har ändrats. Den skickar automatiskt meddelanden (så kallade pingar) om ändringar till tjänsten <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a>. Pingomatic meddelar i sin tur andra tjänster såsom weblogs.com, Technocrati, blo.gs, Blogrolling, Feedster.com och Moreover.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Modulen Ping kräver en korrekt inställd <a href="@cron">schemalagd aktivitet</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@ping">modulen Ping</a> i onlinehandboken.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
sv: Misslyckades att meddela pingomatic.com (webbplats).

en: Alerts other sites when your site has been updated.
sv: Meddela andra webbplatser när din webbplats har uppdaterats.

en: Total votes: @votes
sv: Totalt antal röster: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
sv: Modulen Poll kan användas för att skapa enkla undersökningar för webbplatsens användare. En undersökning är ett enkelt formulär med flervalsfrågor och visar det samlade resultatet av samtliga röster. Undersökningar är ett bra sätt för en umgängesgrupp att få direkt feedback från medlemmarna.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
sv: När du skapar en undersökning, skriv in frågan det handlar om, såväl som potentiella alternativ (och antalet röster på varje alternativ som det skall starta ifrån). Statusen och varaktigheten (tidslängd som undersökningen är aktiv för nya röster) kan också anges. Använd menyvalet <a href="@poll">undersökning</a> för att visa alla nuvarande undersökningar. Klicka på själva undersökningen för att rösta i eller visa resultat för en specifik undersökning.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@poll">modulen Poll</a> i onlinehandboken.

en: Most recent poll
sv: Senaste undersökningen

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
sv: En <em>undersökning</em> är en fråga med ett antal tänkbara svarsalternativ. När en <em>undersökning</em> väl har skapats tillför den en enkel fortlöpande räknare över antalet röster som erhållits på respektive svarsalternativ.

en: Poll status
sv: Status på undersökning

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
sv: När undersökning avslutats kan besökare inte längre rösta.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
sv: Undersökningen avslutas automatiskt efter denna tid.

en: Votes for choice @n
sv: Röster för alternativ @n

en: Negative values are not allowed.
sv: Negativa värden är inte tillåtna.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
sv: Din röst kunde inte registreras eftersom du inte valde något av alternativen.

en: Add another choice
sv: Skapa fler alternativ

en: Vote count
sv: Antal röster

en: create poll content
sv: skapa innehåll för undersökning

en: delete own poll content
sv: radera egna undersökningar

en: delete any poll content
sv: radera undersökningar

en: edit any poll content
sv: redigera undersökningar

en: edit own poll content
sv: redigera eget innehåll i undersökning

en: Polls
sv: Undersökningar

en: Profile fields have been updated.
sv: Profilfältet har uppdaterats.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
sv: Det finns inga fält i den här kategorin. Om den här kategorin fortfarande är tom när den sparas kommer den att raderas.

en: edit %title
sv: redigera %title

en: add new %type
sv: lägg till ny %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
sv: Fältets namn. Fältnamnet visas inte för användaren utan används internt av HTML-kod och URL:er.
    OM du inte vet exakt vad du ska göra, så rekommenderas det starkt att du inleder formulärnamnen med <code>profile_</code> för att undvika namnkonflikter med andra fält. Mellanslag och andra specialtecken är inte tillåtna, förutom bindestreck (-) och understrykningstecken (_). Exempel på fältnamn är "profile_favorite_color" eller kanske bara "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
sv: En lista med samtliga alternativ. Skriv varje alternativ på en egen rad. Exempel på alternativ är "röd", "blå", "grön" etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
sv: Dolt profilfält, visas bara för administratörer, moduler och teman.

en: Private field, content only available to privileged users.
sv: Privat fält, innehållet visas endast för privilegierade användare.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
sv: Offentligt fält. Innehållet visas på profilsidan men används inte på sidor med medlemslistor.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
sv: Offentligt fält. Innehållet visas på profilsidan och på sidor med medlemslistor.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
sv: Vikterna bestämmer i vilken ordning fälten visas. Lättare fält "flyter upp" mot kategorins topp.

en: Form will auto-complete while user is typing.
sv: Fältet kompletteras automatiskt när användaren skriver.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
sv: Av säkerhetsskäl kommer automatisk komplettering att stängas av om användaren inte har behörighet till användarprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
sv: Det uppräknade formulärnamnet innehåller ett eller flera otillåtna tecken. Mellanslag eller andra specialtecken, förutom streck (-) och understreck (_), är inte tillåtna.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
sv: Det valda formulärnamnet är reserverat för att användas av Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
sv: Det valda kategorinamnet är reserverat för att användas av Drupal.

en: The specified title is already in use.
sv: Den valda titeln används redan.

en: The specified name is already in use.
sv: Det valda namnet används redan.

en: A hidden field cannot be required.
sv: Ett dolt fält kan inte vara obligatoriskt.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
sv: Ett dolt fält kan inte sättas till synligt på användarens registreringsformulär.

en: The field has been created.
sv: Fältet har skapats.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
sv: Är du säker på att du vill radera fältet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
sv: Detta kan inte ångras. Om användare har skrivit in värden i detta fält i sina profiler så kommer dessa värden också att raderas. Om du vill behålla användarnas data så kan du, istället för att radera det, <a href="@edit-field">redigera fältet</a> och ändra det till ett dolt profilfält så att bara administratörer kan se det.

en: The field %field has been deleted.
sv: Fältet %field har raderats.

en: Profile field %field added under category %category.
sv: Profilfältet %field lades till under kategorin %category.

en: Profile field %field deleted.
sv: Profilfältet %field raderades.

en: User list
sv: Användarlista

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
sv: Modulen Profil låter dig ange anpassade fält (såsom land, namn eller ålder) i användarprofilen som visas under delen <em>Mitt konto</em>. På så sätt kan webbplatsens användare ge mer information om sig själva och det möjliggör också för community-baserade webbplatser att organisera användarna efter fält i profilen.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
sv: Följande typer av fält kan läggas till en användarprofil:

en: single-line textfield
sv: enradigt textfält

en: multi-line textfield
sv: flerradigt textfält

en: checkbox
sv: kryssruta

en: list selection
sv: listval

en: freeform list
sv: lista i fritt format

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@profile">modulen Profile</a> i onlinehandboken.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Den här sidan visar en lista på de nuvarande, anpassade profilfält som ska visas på en användares sida <em>Mitt konto</em>. Likartade eller relaterade fält kan placeras i en kategori för att ge struktur. Redigera ett profilfält och förse det med ett nytt kategorinamn för att lägga till en kategori (eller redigera en redan existerande). Under kolumnen <em>Titel</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra kategorin på ett fält eller ordningen inom en kategori. (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ned på sidan.

en: Author information
sv: Författarinformation

en: Link to full user profile
sv: Länk till fullständig användarprofil

en: Profile fields to display
sv: Vilka profilfält som ska visas

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
sv: Välj vilka profilfält du vill visa i blocket. Bara fält som angetts som offentliga i <a href="@profile-admin">inställningarna för profilfält</a> finns tillgängliga.

en: View full user profile
sv: Visa fullständig användarprofil

en: About %name
sv: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
sv: Skriv varje alternativ på en egen rad, eller separera dem med kommatecken. HTML är inte tillåtet.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
sv: Det angivna värdet för %field är inte en giltig URL.

en: Create customizable fields for your users.
sv: Skapa anpassningsbara fält för dina användare.

en: Profile category autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av kategori

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Delete field
sv: Radera fält

en: Profile autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av profil

en: Supports configurable user profiles.
sv: Ger stöd för konfigurerbara användarprofiler.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
sv:  Sökindexet raderas inte utan uppdateras systematiskt för att återspegla de nya inställningarna. Sökfunktionen kommer att fortsätta fungera, men nytt innehåll kommer inte att indexeras förrän allt existerande innehåll har indexerats om. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The index will be rebuilt.
sv: Indexet kommer att byggas om.

en: Indexing status
sv: Indexeringsstatus

en: Indexing throttle
sv: Indexeringsbegränsning

en: Number of items to index per cron run
sv: Antalet poster som skall indexeras per schemalagd körning

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
sv: Största antal indexerade poster i varje omgång av en <a href="@cron">körning av schemalagd aktivitet</a>. Om det behövs kan du minska antalet poster för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: Indexing settings
sv: Inställningar för indexering

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
sv: <p><em>Ändringar i inställningarna nedan gör att webbplatsens index byggs om. Sökindexet raderas inte utan uppdateras systematiskt för att återspegla de nya inställningarna. Sökfunktionen kommer att fortsätta fungera, men nytt innehåll kommer inte att indexeras förrän allt existerande innehåll har indexerats om.</em></p><p><em>Standardinställningarna är förmodligen lämpliga för de flesta webbplatser.</em></p>

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
sv: Antalet tecken ett ord måste ha för att det skall indexeras. Ett lägre värde betyder bättre sökresultat, men också större databas. Varje sökning måste innehålla minst ett sökord som har denna längd (eller längre).

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
sv: Huruvida en enkel kinesisk/japansk/koreansk teckenhanterare som baseras på överlappande sekvenser skall användas eller ej. Stäng av detta om du vill använda en extern hanterare för detta istället. Påverkar inte övriga språk.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
sv: Modulen Search lägger till möjligheten att söka efter innehåll genom nyckelord. Sökningen är ofta det enda fungerande sättet att hitta innehåll på en stor webbplats och kan användas för att hitta både användare och inlägg.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
sv: För att tillhandahålla nyckelordssökning har sökmotorn ett index över ord som finns i din webbplats innehåll. För att bygga och underhålla detta index krävs att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat. Indexeringens beteende kan justeras på <a href="@searchsettings">inställningssidan för sökning</a>. Exempelvis anger <em>Antal poster som indexeras per schemalagd aktivitet</em> det maximala antalet nyckelord som indexeras i varje <a href="@cron">körning av schemalagda aktiviteter</a>. Om det behövs kan du minska antalet för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@search">modulen Search</a> i onlinehandboken.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
sv: Sökmotorn upprätthåller ett index av ord som finns i din webbplats innehåll. För att bygga och underhålla detta index krävs att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat. Beteendet för indexering kan justeras i inställningarna nedan.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: search content
sv: söka efter innehåll

en: use advanced search
sv: använda avancerad sökning

en: administer search
sv: administrera sökfunktionen

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
sv: Konfigurera relevansinställningarna för sökning och andra indexeringsalternativ

en: Top search phrases
sv: Topplista sökord

en: View most popular search phrases.
sv: Visa de populäraste sökorden

en: Enables site-wide keyword searching.
sv: Möjliggör nyckelordssökning på webbplatsen.

en: Total page generation time
sv: Total tid för sidgenerering

en: Top pages in the past %interval
sv: Mest besökta sidor sedan %interval tillbaka

en: unban
sv: häv bannlysning

en: ban
sv: bannlys

en: Top visitors in the past %interval
sv: Flitigaste besökare sedan %interval tillbaka

en: Top referrers in the past %interval
sv: Vanligaste hänvisare sedan %interval tillbaka

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
sv: Logga all sidåtkomst. Krävs för statistik över hänvisare.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Äldre poster i åtkomstloggen (inklusive statistik över hänvisare) kommer automatiskt att tas bort. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är installerat på rätt sätt.)

en: Content viewing counter settings
sv: Inställningar för visningsräknaren

en: Count content views
sv: Räkna antal gånger innehåll visas

en: Increment a counter each time content is viewed.
sv: Räkna varje gång någon tittar på ett innehåll.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
sv: Modulen Statistics för statistik över olika aspekter av webbplatsens användning. Den räknar hur många gånger, och varifrån, varje inlägg på webbplatsen visas. Modulen kan användas för att få värdefull information om hur användare interagerar med varandra och med webbplatsen.

en: The statistics module provides:
sv: Modulen Statistics tillhandahåller:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
sv: en räknare för varje inlägg på webbplatsen som ökar för varje gång den visas. (Aktivera <em>Räkna innehållsvisningar</em> på <a href="@accesslog">inställningssidan för åtkomstloggning</a> och bestäm om räknaren ska vara synlig för olika användarroller på <a href="@permissions">sidan för behörigheter</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
sv: en logg över <a href="@recent-hits">senaste träffar</a> som visar information om den senaste aktiviteten på webbplatsen, inklusive URL och titel på sidan som visats, användarnamn (om det är tillgängligt) och IP-adress för besökaren.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
sv: en logg för <a href="@top-referrers">vanligaste hänvisare</a> som visar vilka som hänvisar till din webbplats (varifrån dina besökare kom).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
sv: en logg för <a href="@top-pages">mest besökta sidorna</a> som visar innehåll i sjunkande ordning efter antalet besök.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
sv: en logg för <a href="@top-visitors">aktivaste besökare</a> som visar de mest aktiva användarna på din webbplats.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
sv: ett block för <em>Populärt innehåll</em> som visar dagens mest visade innehåll, det mest visade innehållet totalt sett och det senast visade innehållet. (Aktivera blocket <em>Populärt innehåll</em> på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.)

en: Configuring the statistics module
sv: Konfigurerar modulen Statistics

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
sv: Då inställningen <em>Aktivera åtkomstloggning</em> på <a href="@accesslog">åtkomstloggningens inställningssida</a> är aktiverad lagras data om varje visad sida (inklusive besökarens IP-adress, hänvisare, nod som visats och användarnamn) i åtkomstloggen. Åtkomstloggen måste vara aktiverad för att loggsidorna för <a href="@recent-hits">senaste träffar</a>, <a href="@top-referrers">största hänvisare</a>, <a href="@top-pages">mest besökta sidor</a> och <a href="@top-visitors">aktivast besökare</a> ska fungera. Att aktivera åtkomstloggningen lägger till ett databasanrop per sida som visas av Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Inställningen <em>Ta bort åtkomstloggar äldre än</em> på <a href="@accesslog">åtkomstloggningens inställningssida</a> anger hur länge en post i åtkomstloggen skall behållas innan den tas bort. Automatisk åtkomstloggningsborttagning kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är rätt konfigurerat.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
sv: <em>Räkna innehållsåtkomster</em> inställningen i <a href="@accesslog">åtkomstloggens inställningssida</a> aktiverar en räknare för varje post på din webbplats som ökar för varje gång posten ses. Detta val måste aktiveras för att kunna tillhandahålla postspecifik åtkomsträkning. Att aktivera detta val lägger till en ytterligare databascell för varje post som visas av Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@statistics">modulen Statistics</a> i onlinehandboken

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
sv: Inställningar för den statistik som Drupal lagrar om webbplatsen. Se <a href="@statistics">webbplatsstatistik</a> för själva informationen.

en: This page displays the site's most recent hits.
sv: Denna sida visar de senaste sidbesöken.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
sv: Den här sidan visar alla externa hänvisare, eller externa referenser till din webbplats.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
sv: När du bannlyser en besökare hindrar du besökarens IP-adress från att komma åt din webbplats. Till skillnad från när man spärrar en användare så fungerar bannlysningen även för gäster. Den vanligaste användningen är att spärra webbrobotar ("bots"/"crawlers") som använder för mycket resurser.

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: How many content items to display in "all time" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "Någonsin".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sv: Hur många innehållsposter som skall visas under "Senast visade".

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: View pages that have recently been visited.
sv: Visa sidor som nyligen har besökts.

en: View pages that have been hit frequently.
sv: Visa sidor som har besökts ofta.

en: Top visitors
sv: Flitigaste besökarna

en: View visitors that hit many pages.
sv: Visa besökare som har besökt många sidor.

en: Top referrers
sv: Vanligaste hänvisarna

en: View top referrers.
sv: Visa vanligaste hänvisarna.

en: View access log.
sv: Visa åtkomstlogg.

en: Control details about what and how your site logs.
sv: Inställningar för vad och hur loggning sker på webbplatsen.

en: Track page visits
sv: Spåra sidbesök

en: Logs access statistics for your site.
sv: Loggar åtkomststatistik på webbplatsen.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
sv: Modulen Syslog möjliggör för Drupal att sända meddelanden till operativsystemets logghantering.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
sv: Syslog är ett operativsystems administrativa loggverktyg som används i systemhantering och säkerhetsgranskningar. Anpassat mest för medium till stora webbplatser. Syslog tillhandahåller filtrerande verktyg som tillåter att meddelanden vidarebefordras beroende på typ och allvarlighetsgrad. På system med UNIX/Linux bestämmer filen /etc/syslog.conf vidarebefordringen. På Microsoft Windows skickas alla meddelanden till händelsehanterarens log. För mer information om Syslogs möjligheter, säkerhetsnivåer och hur man sätter upp filen syslog.conf, se <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> och PHP:s <a href="@php_openlog">Openlog</a> och <a href="@php_syslog">Syslog</a> funktioner.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@syslog">modulen Syslog</a> i onlinehandboken.

en: Send events to this syslog facility
sv: Skicka händelserna till Syslogs hantering

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
sv: Välj Syslogs hanteringskod som Drupals meddelanden skall skickas med. På UNIX- och Linuxsystem kan Drupal flagga meddelandena med koden LOG_LOCAL0 till och med LOG_LOCAL7. För Microsoft Windows flaggas alla meddelanden med koden LOG_USER. Beroende på hur systemet är inställt kan Syslog och andra loggverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera Drupals meddelanden inifrån hela systemloggen. Se <a href="@syslog_help">Syslog help</a> för mer information om Syslog.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
sv: LOG_USER - Användarens meddelandenivå. Använd detta för Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
sv: Inställningar för Syslogs loggningar. Syslog är ett operativsystems administrativa loggverktyg som används i systemhantering och säkerhetsgranskningar. Anpassat mest för medium till stora webbplatser. Syslog tillhandahåller filtrerande verktyg som tillåter att meddelanden vidarebefordras beroende på typ och allvarlighetsgrad.

en: Logs and records system events to syslog.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till syslog.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
sv: Ange vilket tema som ska användas på administrationssidorna. Om du väljer "Systemstandard" kommer de administrativa sidorna att använda samma tema som resten av webbplatsen.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
sv: Observera att <a href="!admin_theme_page">administrationstemat</a> fortfarande är inställt på temat %admin_theme. Därför har inte temat ändrats på den här sidan. Alla ickeadministrativa delar av webbplatsen kommer dock att använda det valda temat %selected_theme som standardtema.

en: User pictures in posts
sv: Användarbilder i inlägg

en: User pictures in comments
sv: Användarbilder i kommentarer

en: Shortcut icon
sv: Bokmärkesikon

en: Display post information on
sv: Visa information om författare

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
sv: Ange för vilka innehållstyper texten <em>inskickat av "användare" den "datum"</em> skall visas.

en: Logo image settings
sv: Inställningar för logotypbild

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
sv: Om detta är valt kommer nedanstående logotyp att visas.

en: Use the default logo
sv: Använd standardlogotyp

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
sv: Kryssa i här om du vill att temat skall använda sin standardlogotyp.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
sv: Sökvägen till den fil som ska användas som logotyp istället för temats standardlogotyp.

en: Upload logo image
sv: Ladda upp logotypbild

en: Shortcut icon settings
sv: Inställningar för bokmärkesikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sv: Din bokmärkesikon eller "favicon" visas i adressraden och vid bokmärken i de flesta webbläsare.

en: Use the default shortcut icon.
sv: Använd den förvalda bokmärkesikonen.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
sv: Kryssa i om du vill att temat skall använda den förvalda bokmärkesikonen.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
sv: Sökvägen till den fil som du vill skall användas som egen bokmärkesikon.

en: Upload icon image
sv: Ladda upp en ikonbild

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din bokmärkesikon om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
sv: @module (<span class="admin-missing">saknas</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
sv: Följande moduler kommer att avinstalleras helt och hållet från webbplatsen, och <em>all data från dessa moduler kommer att försvinna</em>!

en: Confirm uninstall
sv: Bekräfta avinstallation

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
sv: Vill du fortsätta och avinstallera ovanstående?

en: No modules selected.
sv: Inga moduler valda.

en: The selected modules have been uninstalled.
sv: De valda modulerna har avinstallerats.

en: The name of this website.
sv: Namnet på den här webbplatsen.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
sv: Webbplatsens motto eller slogan (visas oftast intill webbplatsens titel).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
sv: Webbplatsens syfte eller uppgift (visas oftast på en framträdande plats på startsidan).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "@path" är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Om du är osäker lämnar du fältet tomt.

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Write errors to the log
sv: Skriv fel till loggen

en: Write errors to the log and to the screen
sv: Skriv fel till loggen och på skärmen

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
sv: Ange var Drupal-, PHP- och SQL-fel loggas. På en produktionsserver rekommenderas det att felen endast skrivs till loggen. På en testserver kan man ha nytta av att skriva dem både till loggen och på skärmen.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
sv: Det normala cacheläget passar de flesta webbplatser och har inga bieffekter. Det aggressiva cacheläget gör att Drupal inte laddar och laddar av moduler när den visar en cachad sida. Detta ger en extra höjning av prestanda, men kan ge oönskade bieffekter.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
sv: <strong class="error">Följande aktiva moduler är inkompatibla med aggressiv sidcache och kommer inte att fungera ordentligt: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
sv: <strong class="ok">Alla aktiva moduler är kompatibla med aggressiv sidcache.</strong> Observera att om du använder aggressiv sidcache och aktiverar nya moduler måste du titta här igen för att vara säker på att de nya modulerna är kompatibla.

en: Page cache
sv: Sidcache

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
sv: Att aktivera sidcache ger en betydande ökning av prestanda. Drupal kan lagra och överföra komprimerade sidor för <em>gäster</em>. Genom att cacha en webbsida behöver inte Drupal skapa sidan varje gång någon vill titta på den.

en: Caching mode
sv: Cacheläge

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
sv: Normal (rekommenderas i produktionsmiljö, inga bieffekter)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
sv: Aggressiv (bara för experter, eventuella bieffekter)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
sv: För webbplatser med hög belastning kan det bli nödvändigt att reglera den minsta livslängden för cacheminnet. Den minsta livslängden för cacheminnet är den minsta tidsrymd som passerar innan cache-minnet rensas och återskapas. En större livslängd för cacheminnet ger bättre prestanda, men det tar längre tid innan användarna kan se nytt innehåll.

en: Page compression
sv: Sidkomprimering

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
sv: Som standard komprimerar Drupal sidor som den cachar för att spara bandbredd och minska nedladdningstiden. Detta alternativ bör vara inaktiverat när man använder en webserver som utför komprimering.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
sv: Genom att aktivera blockcache undviker man att blocken behöver återskapas vid varje sidvisning, och får därmed en prestandahöjning. Om sidcache dessutom är aktiverad ger den här funktionen huvudsakligen ökad prestanda för verifierade användare.

en: Enabled (recommended)
sv: Aktiverad (rekommenderat)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
sv: Observera att blockcachen inte används när man har aktiverat moduler för begränsad åtkomst till innehåll.

en: Bandwidth optimizations
sv: Bandbreddsoptimeringar

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
sv: <p>Drupal kan automatiskt optimera externa resurser som CSS och JavaScript. Detta kan reducera både storleken och antalet anrop till din webbserver. CSS-filer kan slås samman och komprimeras till en enda fil medan JavaScript-filen bara slås samman (de komprimeras inte). Dessa valfria optimeringar kan minska belastningen på servern, kraven på bandbredd och tiden det tar att ladda sidorna.</p><p>Alternativen är inaktiverade om du inte har skapat katalogen files, eller om nedladdingsmetoden är inställd på privat.</p>

en: Optimize CSS files
sv: Optimera CSS-filer

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
sv: Detta alternativ kan störa temautveckling och bör bara aktiveras i en produktionsmiljö.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
sv: Detta alternativ kan störa modulutveckling och bör bara aktiveras i en produktionsmiljö.

en: Clear cached data
sv: Töm cachad data

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
sv: Att cacha data ökar prestandan, men om gammal data finns cachad kan det skapa problem vid felsökning av nya moduler, teman eller översättningar. För att uppdatera all cachad data på din webbplats, klicka på knappen nedan. <em>Varning: webbplatser med hög trafik kommer att märka av en försämrad prestanda under tiden som data i cachen byggs om.</em>

en: Caches cleared.
sv: Cacheutrymmen rensade.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
sv: En sökväg i filsystemet där filerna sparas. Denna katalog måste existera och vara skrivbar av Drupal. Om nedladdningsmetoden är vald till offentlig måste denna katalog vara en underkatalog till din installation av Drupal och vara åtkomlig via webben. När nedladdningsmetoden är vald till privat bör katalogen inte vara åtkomlig via webben. Om man ändrar denna inställning modifieras alla sökvägar till nedladdningsbara filer, vilket kan skapa oväntade problem på en webbplats som redan är i drift.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
sv: En sökväg i filsystemet där uppladdade filer kommer att lagras när de förhandsgranskas.

en: Public - files are available using HTTP directly.
sv: Offentlig - filer är tillgängliga direkt via HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
sv: Privat - filer överförs av Drupal.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
sv: Välj metoden <em>Offentlig</em> om du inte vill upprätthålla finkornig åtkomstkontroll över filnedladdningar. Genom att ändra nedladdningsmetod ändras alla sökvägar för nedladdningar och kan orsaka oväntade problem på din nuvarande webbplats.

en: Select an image processing toolkit
sv: Välj ett bildhanteringsverktyg

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: User-configurable time zones
sv: Användarvalda tidszoner

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
sv: När funktionen är aktiverad kan användare välja tidszon själva och datum och tider kommer att uppdateras utifrån denna.

en: The first day of the week for calendar views.
sv: Den första dagen i veckan i kalendervyer.

en: Formatting
sv: Formatering

en: Short date format
sv: Kort datumformat

en: The short format of date display.
sv: Det korta datumvisningsformatet

en: Custom short date format
sv: Anpassat kort datumformat

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användardefinierat kort datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format visas för tillfället som <span>%date</span>.

en: Medium date format
sv: Mellanlångt datumformat

en: The medium sized date display.
sv: Det mellanlånga datumvisningsformatet

en: Custom medium date format
sv: Anpassat mellanlångt datumformat

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användardefinierat mellanlångt datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format visas för tillfället som <span>%date</span>.

en: Long date format
sv: Långt datumformat

en: Longer date format used for detailed display.
sv: Långt datumformat för detaljerad information.

en: Custom long date format
sv: Anpassat långt datumformat

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användardefinierat långt datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format visas för tillfället som <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sv: Innan du aktiverar rena URL:er måste du testa om din webbserver är korrekt inställd. Om du kan se den här sidan igen efter att ha klickat på länken "Testkör rena URL:er" så har testet lyckats och envalsknappar ovan kommer att aktiveras. Om du istället ser felmeddelandet "Sidan hittades inte" så måste du ändra inställningarna på din server. <a href="@handbook">Handbokssidan om rena URL:er</a> har mer information om att lösa eventuella problem.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
sv: <a href="@clean_url">Testkör rena URL:er</a>.

en: Cron ran successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: Cron run failed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter misslyckades.

en: Command counters
sv: Kommandoräknare

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
sv: Antalet <code>SELECT</code>-satser.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
sv: Antalet <code>INSERT</code>-satser.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
sv: Antalet <code>UPDATE</code>-satser.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
sv: Antalet <code>DELETE</code>-satser.

en: The number of table locks.
sv: Antal låsningar av tabeller.

en: The number of table unlocks.
sv: Antal upplåsningar av tabeller.

en: Query performance
sv: Frågeprestanda

en: The number of joins without an index; should be zero.
sv: Antal join-satser som körts utan att använda ett index. Bör vara noll.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
sv: Antal databasjoins utan nycklar som kollar efter nyckelanvändning efter varje rad: bör vara noll.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
sv: Antal sorteringar som utförts utan att använda ett index; bör vara noll.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
sv: Antal gånger en låsning inte kunde utföras omedelbart.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
sv: Antal gånger servern behövde vänta för att låsa en tabell.

en: Query cache information
sv: Frågecacheinformation

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
sv: Frågecachen i MySQL kan öka prestandan på webbplatsen genom att spara svaren på frågorna. Om en identisk fråga ställs senare kan MySQL-servern hämta svaret från cachen i stället för att tolka och exekvera satsen igen.

en: The number of queries in the query cache.
sv: Antal frågor i frågecachen.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
sv: Antal gånger MySQL hittade tidigare resultat i cachen.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
sv: Antal gånger MySQL sparade en fråga i cachen (missar).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
sv: Antal gånger MySQL var tvungen att ta bort frågor ur cache eftersom minnet tog slut. Ska helst vara noll.

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Det här temat kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
sv[0]: Du måste aktivera modulen @dependencies för att kunna installera @module.
sv[1]: Du måste aktivera modulerna @dependencies för att kunna installera @module.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
sv: Modulen System är grunden till din Drupal-webbplats, och tillhandahåller grundläggande, men utbyggbara, funktioner som används i andra moduler och teman. Vissa väsentliga delar av Drupal finns i, och hanteras av, modulen System, bland annat cachning, aktivering och inaktivering av moduler och teman, visning av administrativa sidor och konfigurering av grundläggande inställningar. Modulen innehåller också ett antal nyckelfunktioner för systemunderhåll.

en: The system module provides:
sv: Modulen System tillhandahåller:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
sv: stöd för att aktivera och inaktivera <a href="@modules">moduler</a>. Drupal levereras med ett antal kärnmoduler; varje modul tillhandahåller en egen uppsättning av funktioner, och kan aktiveras beroende på webbplatsens behov. Det finns ett stort antal ytterligare moduler, skrivna av medlemmar i Drupals community. Dessa kan man ladda ned från <a href="@drupal-modules">modulsidan på Drupal.org</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
sv: stöd för att aktivera och inaktivera <a href="@themes">teman</a>, som bestämmer hur design och presentation ser ut på webbplatsen. Drupal innehåller ett antal kärnteman och ytterligare teman finns tillgängliga på <a href="@drupal-themes">temasidan på Drupal.org</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
sv: ett robust <a href="@cache-settings">system för cachning</a> som effektivt återanvänder redan byggda webbsidor och webbsidekomponenter. Drupal lagrar sidor som visas för gäster i ett komprimerat format. Drupals cachesystem kan öka hastigheten på din webbplats markant beroende på dina inställningar och mängden webbtrafik som hör till anonyma gäster.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
sv: en uppsättning av rutiner för administrativa åtgärder som förlitar sig på att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerade för att kunna köras automatiskt. Ett antal andra moduler, inklusive Aggregator, Ping och Search, förlitar sig också på <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a>. Läs mer om <a href="@handbook">schemalagda aktiviteter</a> i onlinehandboken.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
sv: grundläggande inställningar för din webbplats, bland annat <a href="@date-settings">datum- och tidsinställningar</a>, <a href="@file-system">inställningar för filsystem</a>, <a href="@clean-url">stöd för rena URL:er</a>, <a href="@site-info">webbplatsen namn och annan information</a> och en funktion för <a href="@site-maintenance">underhåll av webbplatsen</a> för att tillfälligt göra din webbplats nedkopplad.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@system">modulen System</a> i onlinehandboken.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
sv: Välkommen till administrationsavdelningen. Här kan du styra hur webbplatsen fungerar.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
sv: Den här sidan visar alla administrativa uppgifter för varje modul.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
sv: Välj vilka teman som ska vara tillgängliga för dina användare och välj ett standardtema. För att göra generella inställningar för webbplatsen, klicka på "inställningar" ovan. Man kan också åsidosätta dessa inställningar för ett visst tema genom att klicka på "inställningar"-länken för detta tema. Observera att teman kan ha olika regioner tillgängliga för att visa innehåll; för att få ett enhetligt utseende på webbplatsen kan det vara bra att bara aktivera ett enda tema.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
sv: Det finns ett stort antal <a href="@themes">extra teman</a> tillgängliga för att ändra utseendet på din webbplats.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
sv: Dessa alternativ styr visningsinställningar för temat <code>%template</code>. När webbplatsen visas med detta tema kommer dessa inställningar att användas. Du kan välja att använde de <a href="@global">globala inställningarna</a> med detta tema genom att klicka på "Återställ till standardvärden".

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
sv: Dessa alternativ styr standardinställningarna för visning på hela webbplatsen, i alla teman. Dessa inställningar kommer att användas så länge de inte åsidosätts av ett specifikt tema.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
sv: Moduler är insticksprogram som utökar Drupals kärnfunktioner. Aktivera moduler genom att markera kryssrutan <em>Aktiverad</em> nedan, och klicka sedan på knappen <em>Spara inställningar</em>. När en modul väl är aktiverad kan nya <a href="@permissions">behörigheter</a> ha blivit tillgängliga. För att minska belastningen på servern kan moduler som har kryssrutan <em>Lastbegränsning</em> markerad tillfälligt inaktiveras när din webbplats blir extremt belastad. Observera att kryssrutan <em>Lastbegränsning</em> bara är tillgänglig om modulen Throttle är aktiverad.

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
sv: Den automatiska lastbegränsarens funktionalitet måste aktiveras på <a href="@throttle">inställningssidan för lastbegränsning</a> efter att modulen Throttle har aktiverats.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
sv: Det är viktigt att <a href="@update-php">update.php</a> körs varje gång en modul har uppdaterats till en nyare version.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
sv: Du hittar alla administrativa uppgifter som tillhör en särskild modul på sidan för <a href="@by-module">administration per modul</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
sv: För att utöka din webbplats funktionalitet finns ett stort antal <a href="@modules">tilläggsmoduler</a> tillgängliga.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
sv: Avinstallationen tar bort all data som hör till en modul. För att avinstallera en modul måste man först inaktivera den. Alla moduler har inte stöd för avinstallation.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
sv: Blocket <em>Drivs av Drupal</em> är en valfri länk till hemsidan för Drupal-projektet. Det är absolut inget krav att webbplatsen visar den här länken, men den kan användas för att visa sitt stöd för Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
sv: Här finns en kort översikt av en del av webbplatsens parametrar samt information om eventuella problem med installationen. Det kan vara lämpligt att ta med den här informationen i supportfrågor som skickas in på supportforumen på drupal.org och via projektens buggsystem.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
sv: Val av ett annat tema ändrar utseendet och funktionen på webbplatsen.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sv: Välj din nuvarande lokala tid. Datum och tid kommer att visas i denna tidszon på hela webbplatsen.

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Badge color
sv: Färg på märket

en: Badge size
sv: Storlek på märket

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som ska skickas. Du kan inkludera följande variabler: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alla variabler är inte tillgängliga i alla sammanhang.

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som ska visas för den aktuella användaren. Du kan inkludera följande variabler: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alla variabler är inte tillgängliga i alla sammanhang.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
sv: Drivs av Drupal, ett webbpubliceringsverktyg byggt på öppen källkod

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
sv: Kunde inte radera den temporära filen "%path" under upprensning

en: Cannot use %author token in this context.
sv: Kan inte använda ersättningstecken %author i det här sammanhanget.

en: access site reports
sv: komma åt rapporter för webbplatsen

en: select different theme
sv: byta tema

en: administer files
sv: administrera filer

en: Compact mode
sv: Komprimerat läge

en: By task
sv: Per uppgift

en: Settings for how your administrative pages should look.
sv: Inställningar för hur de administrativa sidorna ska se ut.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
sv: Ändra det tema som webbplatsen använder, eller de som användarna tillåts ställa in.

en: Select the default theme.
sv: Välj standardtema.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
sv: Aktivera och inaktivera tilläggsmoduler på webbplatsen.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
sv: Ändra grundläggande information om webbplatsen, som namn, slogan, e-postadress, syfte, startsida med mera.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
sv: Styr felhantering som till exempel 403/404-fel och PHP-fel.

en: Logging and alerts
sv: Loggningar och varningar

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
sv: Inställningar för moduler för loggning och varningar. Olika moduler kan omdirigera Drupals systemhändelser till olika mål, såsom systemloggen, databasen, e-post med mera.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
sv: Ange var Drupal skall lagra uppladdade filer, och hur de kan laddas ned.

en: Image toolkit
sv: Bildhanteringsverktyg

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
sv: Välj vilket bildbehandlingsverktyg som skall användas om du har flera installerade.

en: RSS publishing
sv: RSS-publicering

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
sv: Ställ in antal poster per flöde och om flödena skall vara titlar/ingresser/fulltext.

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
sv: Inställningar för hur Drupal visar datum och tid, samt systemets standardtid.

en: Date and time lookup
sv: Uppslag av datum och tid

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåller, eller koppla upp den igen.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
sv: Aktivera eller inaktivera rena URL:er.

en: Clean URL check
sv: Kontroll av rena URL:er

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
sv: Visa en statusrapport om din webbplats funktionalitet och eventuella uppkomna problem.

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
sv: Lagrar detaljer om batchar (processer som körs i multipla HTTP-anrop).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
sv: Din installation av PHP är för gammal. Drupal kräver åtminstone PHP %version.

en: PHP register globals
sv: PHP: register globals

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
sv: <em>register_globals</em> är aktivt. Drupal kräver att detta inställningsdirektiv är inaktivt. Din webbplats är eventuellt inte säker när <em>register_globals</em> är aktivt. Manualen för PHP har instruktioner för <a href="http://php.net/configuration.changes">hur man ändrar dessa inställningar</a>.

en: Enabled ('@value')
sv: Aktiverad ("@value")

en: PHP memory limit
sv: Minnesgräns för PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sv: Överväg att öka minnesgränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i installationsprocessen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sv: Överväg att öka minnegränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i uppdateringsprocessen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sv: Beroende på din konfiguration kan Drupal köras med %memory_limit som minnesgräns för PHP. Dock rekommenderas en minnesgräns för PHP på minst %memory_minimum_limit eller mer, speciellt om din webbplats använder flera tilläggsmoduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sv: Höj minnesgränsen genom att redigera parametern memory_limit i filen %configuration-file och starta sedan om webbservern (eller be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sv: Be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp med att höja minnesgränsen för PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
sv: Läs <a href="@url">Drupals krav</a> för mer information.

en: Not protected
sv: Ej skyddad

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
sv: Filen %file är inte skyddad för modifieringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra filens behörigheter så att den inte är skrivbar.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
sv: Läs mer om <a href="@handbook">hur man schemalägger aktiviteter</a> i onlinehandboken.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
sv: Schemalagda aktiviteter har inte körts. Se <a href="@status">statusrapporten</a> för mer information.

en: Cron has not run.
sv: schemalagda aktiviteter har inte körts.

en: Cron has not run recently.
sv: Schemalaga aktiviteter har inte körts nyligen.

en: Cron maintenance tasks
sv: Underhållsuppgifter för schemalagda aktiviter

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
sv: Du kan <a href="@cron">köra schemalagda aktiviteter manuellt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
sv: Du behöver eventuellt ställa in rätt katalog på <a href="@admin-file-system">inställningssidan för filsystem</a> eller ändra nuvarande katalogs behörigheter så att den är skrivbar.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sv: Ett automatiskt försök att skapa den här katalogen misslyckades, förmodligen på grund av problem med behörigheter. För att gå vidare med installationen måste du antingen skapa katalogen och redigera behörigheterna manuellt, eller så ser du till att installeraren har behörigheten att skapa katalogen automatiskt. För mer information, se filen INSTALL.txt eller <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Writable (<em>public</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>offentlig</em> nedladdningsmetod)

en: Writable (<em>private</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>privat</em> nedladdningsmetod)

en: Database updates
sv: Databasuppdateringar

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
sv: Vissa moduler har uppdateringar för databas-schemat att installera. Du bör köra <a href="@update">skriptet för databasuppdatering</a> omgående.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
sv: Skriptet update.php är åtkomligt för alla utan kontroll av behörighet, vilket är en säkerhetsrisk. Du måste ändra tillbaka värdet på $update_free_access i settings.php till FALSE.

en: Access to update.php
sv: Åtkomst till update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
sv: Meddelanden om uppdateringar är inte aktiva. Det <strong>rekommenderas starkt att du aktiverar modulen Update status från <a href="@module">administrationssidan för moduler</a> för att hålla dig underrättad om nya versioner. För mer information, se <a href="@update">handboksidan för Update status</a>.</strong></strong>

en: Handles general site configuration for administrators.
sv: Hanterar allmänna inställningar för administratörer.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
sv: Namnet på denna vokabulär, till exempel <em>"Ämnen"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
sv: Instruktioner som visas när användaren väljer termer, exempelvis: <em>"Skriv in en kommaseparerad lista av ord"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
sv: Välj innehållstyper som skall kategoriseras med denna vokabulär.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
sv: Termer skapas av användarna när de lägger till inlägg genom att de skriver en kommaseparerad lista.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
sv: Tillåter inlägg att ha fler än en term från denna vokabulär (gäller alltid för etiketter).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
sv: Åtminstone en term i denna vokabulär måste väljas när du gör ett inlägg.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
sv: Vokabulärer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Reset to alphabetical
sv: Återställ till alfabetisk

en: Add term to %vocabulary
sv: Lägg till term till %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
sv: En beskrivning av termen. Detta kommer att visas på taxonomi/termsidor och i RSS-flöden.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
sv: Synonymer för denna term, en synonym per rad.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
sv: Termer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Weight value must be numeric.
sv: Värdet för vikt måste vara ett heltal.

en: Set multiple term parents?
sv: Ange flera ovanliggande termer?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
sv: Om man lägger till flera ovanliggande termer kommer vokabulären %vocabulary att söka efter flera ovanliggande termer för varje term. Eftersom flera ovanliggande termer inte stöds när drag-och-släpp-gränsnittet används kommer drag-och-släpp att inaktiveras om du aktiverar detta alternativ. Om du väljer att ha flera ovanliggande termer kommer du bara att kunna välja ovanliggande termer med termens redigeringsformulär.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
sv: Du kan återaktivera drag-och-släpp-gränssnittet när som helst genom att ändra inställningen från flera till enstaka ovanliggande termer för termer i denna vokabulär.

en: Set multiple parents
sv: Ställ in flera ovanliggande termer.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
sv: Är du säker på att du vill återställa vokabulären %title till alfabetisk ordning?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
sv: Genom att återställa en vokabulär tas alla anpassade ordningar bort och inläggen sorteras därefter alfabetiskt.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
sv: Återställ vokabulär %name till alfabetisk ordning.

en: Auto-throttle on anonymous users
sv: Automatisk lastbegränsning vid detta antal gäster

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
sv: Lastbegränsningen kan aktiveras automatiskt när antalet anonyma användare som för tillfället besöker webbplatsen överstiger det angivna tröskelvärdet. För att exempelvis starta lastbegränsningen när din webbplats har 250 gäster samtidigt, skriv in "250" i detta fält. Låt värdet vara tomt eller "0" om du inte vill ha automatiskt begränsning beroende på antalet gäster. Du kan se det aktuella antalet gäster med hjälp av blocket "Vem är online".

en: Auto-throttle on authenticated users
sv: Automatisk lastbegränsning för verifierade användare

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
sv: Lastbegränsningen kan aktiveras automatiskt när antalet verifierade användare som för tillfället besöker webbplatsen överstiger det angivna tröskelvärdet. För att exempelvis starta lastbegränsningen när din webbplats har 50 registrerade användare online samtidigt, skriv in "50" i detta fält. Låt värdet vara tomt eller "0" om du inte vill ha automatiskt begränsning beroende på antalet verifierade användare. Du kan se det aktuella antalet verifierade användare med hjälp av blocket "Vem är online".

en: Auto-throttle probability limiter
sv: Lastbegränsningens sannolikhetsgräns

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
sv: Lastbegränsningens sannolikhetsgräns är en effektiv mekanism för att statistiskt reducera funktionens extra resursanvändning. Gränsen uttrycks som ett procenttal av sidvisningarna, så om den exempelvis har standardvärdet 10% så kommer de extra databasfrågorna för att uppdatera lastbegränsningens status bara att utföras var tionde sidvisning. Ju mer trafik din webbplats har, desto lägre bör du ställa sannolikhetsgränsen.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
sv: %value är inte ett giltigt gränsvärde för lastbegränsningen. Ange ett positivt numeriskt värde.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
sv: Modulen Throttle ger ett överbelastningsskydd som automatiskt kan upptäcka en tillströmning i inkommande trafik. Om webbplatsen blir länkad av en populär webbplats eller om den den hamnar under en "Denial of Service"-attack (DoS) så kan webbservern bli överbelastad. Denna mekanism används av andra moduler för att automatiskt optimera prestanda genom att tillfälligt stänga av resurskrävande funktioner. Till exempel kan man välja att inte visa bilder i webbplatsens tema när webbplatsen är för belastad (vilket begränsar bandbredden), eller så kan man hoppa över viss komplicerad logik i moduler (vilket begränsar processoranvändning).

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
sv: Lastbegränsningen kan aktiveras automatiskt när antalet gäster eller verifierade användare som besöker webbplatsen samtidigt överskrider ett visst tröskelvärde.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@throttle">modulen Throttle</a> i onlinehandboken.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
sv: Modulen Throttle ger ett överbelastningsskydd som automatiskt kan upptäcka en tillströmning i inkommande trafik. Om webbplatsen blir länkad av en populär webbplats eller om den den hamnar under en "Denial of Service"-attack (DoS) så kan webbservern bli överbelastad. Denna mekanism används av andra moduler för att automatiskt optimera prestanda genom att tillfälligt stänga av resurskrävande funktioner.

en: throttle
sv: lastbegränsning

en: Throttle: %message
sv: Lastbegränsning: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
sv[0]: 1 användare besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.
sv[1]: @count användare besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
sv[0]: 1 gäst besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.
sv[1]: @count gäster besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
sv[0]: 1 gäst besöker webbplatsen - begränsning inaktiverad.
sv[1]: @count gäster besöker webbplatsen - begränsning inaktiverad.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
sv: Kontrollera hur din webbplats stänger av innehåll under hård belastning.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
sv: Hanterar den automatiska lastbegränsningmekanismen, för att hantera överbelastning på webbplatsen.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
sv: Modulen Tracker visar det senast tillagda eller uppdaterade innehållet på webbplatsen. Modulen tillhandahåller spårning på användarnivå för dem som vill följa bidragen från specifika författare.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
sv: Sidan <em>Nya inlägg</em> är tillgänglig via en länk i blocket för navigationsmenyn och visar en omvänd kronologisk lista över nytt och nyligen uppdaterat innehåll. Sidan visar innehållstypen, titeln, författarens namn, antal kommentarer artikeln har fått samt tidpunkten för när den senast uppdaterades. Inlägg markeras som uppdaterade när ändringar har skett i texten, men det kan också vara nya kommentarer som lagts till. Klicka på användarens profil och sedan på fliken <em>Spåra</em> för att använda modulen Tracker för att följa en användares uppdaterade innehåll.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@tracker">modulen Tracker</a> i onlinehandboken.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
sv: Modulen Content Translation möjliggör översättning av innehåll till olika språk. Genom att använda sig av <a href="@locale">modulen Locale</a> (som hanterar listan över möjliga språkval och tillhandahåller funktioner för att översätta webbplatsens användargränssnitt), så arbetar modulen Content Translation som spindel i nätet för att lägga till och underhålla översatt innehåll på webbplatsen.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
sv: Inställningar för översättning av innehåll och innehållstyper som har översättning aktiverat:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
sv: Tilldela behörigheten <em>översätta innehåll</em> till lämpliga användarroller via inställningssidan <a href="@permissions">Behörigheter</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
sv: Lägga till och välja önskade språk via <a href="@languages">Inställningssidan för språk</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
sv: Avgör vilka <a href="@content-types">innehållstyper</a> som stödjer översättning. För att aktivera översättning för en viss typ av innehåll, redigera önskad innehållstyp och välj <em>Aktiverad, med översättning</em> i rullgardinsmenyn under <em>Stöd för flera språk</em>. (<em>Stöd för flera språk</em> finner du under <em>Inställningar för arbetsflöde</em>.) Glöm inte att spara varje innehållstyp efter att ha aktiverat stöd för flera språk.

en: Working with translation-enabled content types:
sv: Arbeta med innehållstyper som har flerspråkighet aktiverad:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
sv: Använd rullgardinsmenyn <em>Språk</em> for att välja önskat språk när du skapar eller redigerar inlägg.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
sv: Tillhandahåll ny eller ändra aktuell översättning för inlägg via fliken <em>Översättning</em>. Fliken är endast synlig när användaren är på inläggets sida och har behörigheten <em>översätta innehåll</em>. Via denna flik kan man lägga till och redigera översättningar genom ett speciellt användargränssnitt som också visar det översatta innehållet.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
sv: Uppdatera översättningar när så önskas så att de korrekt återspeglar originalinlägget. Statusflaggan för översättning tillhandahåller ett enkelt sätt att hålla koll på vilka översättningar som behöver uppdateras. Exempelvis, efter att ha redigerat ett inlägg, välj kryssrutan <em>Markera översättningar som inaktuella</em> för att markera att alla översättningar behöver ses över. Individuella översättningar kan även markeras genom att kryssa i <em>Kräver uppdatering</em> i formuläret för att redigera en översättning.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
sv: <a href="@content-node">Administrationssidan för innehåll</a> visar språket för varje inlägg och gör det även möjligt att filtrera listan över inlägg baserat på språk eller status på deras översättningar.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
sv: Använd blocket <a href="@blocks">språkbytare</a> som tillhandahålls av modulen Locale för att tillåta användare att välja språk. Om det finns tillgängligt visas både webbsidan gränssnitt och innehåll med det valda språket.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@translation">modulen Translation</a> i onlinehandboken.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
sv: Översättningar av ett visst innehåll hanteras genom grupperade översättningar. Varje översättning är kopplad till ett originalinlägg. Man kan ha hur många översättningar som helst från listan över <a href="!languages">aktiverade språk</a>. Alla översättningars status, aktuell eller inaktuell, uppdateras beroende på hur mycket originalinlägget har ändrats.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera flerspråkigt stöd för denna innehållstyp. Om aktiverat, så kommer ett språkvalsfält läggas till redigeringsforumuläret, som låter dig välja från ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Du kan också aktivera översättning för denna innehållstyp, vilket låter dig ha innehåll översatt till något av de aktiverade språken. Om inaktiverat, så kommer nya inlägg att sparas i standardspråket. Befintligt innehåll kommer inte att påverkas genom att ändra det här alternativet.

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Flag translations as outdated
sv: Markera översättningar som föråldrad

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
sv: Om du har gjort en större ändring, vilket innebär att översättningar bör uppdateras, så kan du märka alla översättningar för detta inlägg som föråldrade. Detta kommer inte att ändra några andra delar av dessa inlägg, såsom huruvida de är publicerade eller ej.

en: This translation needs to be updated
sv: Översättningen behöver uppdateras

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
sv: När detta alternativ är markerat så behöver denna översättning uppdateras eftersom det ursprungliga inlägget har ändrats. Avmarkera när översättningen är aktuell igen.

en: translate content
sv: översätta innehåll

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Allows content to be translated into different languages.
sv: Gör det möjligt att översätta innehåll till olika språk.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras vid varje <a href="@cron">schemalagd aktivitet</a>.

en: Failed to fetch available update data
sv: Kunde inte hämta information om tillgängliga uppdateringar

en: Unknown release date
sv: Okänt utgivningsdatum

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
sv: Försökte hämta information om tillgängliga nya utgåvor och uppdateringar.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
sv: Kunde inte hämta någon information om tillgängliga nya utgåvor och uppdateringar.

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Disabled modules
sv: Inaktiverade moduler

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
sv: Välj hur ofta du vill att automatiska sökningar efter nya utgåvor av dina installerade moduler och teman skall ske.

en: E-mail notification threshold
sv: Tröskelvärde för e-postmeddelanden

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
sv: Du kan välja att endast skicka e-post om en säkerhetsuppdatering finns tillgänglig, eller att få meddelande om alla nya versioner. Om det finns tillgängliga uppdateringar av Drupal kommer din webbplats alltid visa ett meddelande på <a href="@status_report">statusrapporten</a>, och kommer också visa ett felmeddelande på administrationssidor om det finns en säkerhetsuppdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
sv: Här kan du hitta information om tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman. Observera att varje modul eller tema är en del av ett "projekt", vilket oftast, men inte nödvändigtvis, har samma namn. Projektet kan också innehålla flera moduler eller teman.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
sv: För att utöka funktionaliteten eller förändra utseende på din webbplats finns ett antal <a href="@modules">tilläggsmoduler</a> och <a href="@themes">teman</a> tillgängliga.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för information om installerade moduler och teman med nyare utgivna versioner.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
sv: Modulen Update status kontrollerar då och då efter nya versioner av din webbplats mjukvara (inklusive tilläggsmoduler och teman) och meddelar dig då uppdateringar finns tillgängliga.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
sv: <a href="@update-report">Rapporten över tillgängliga uppdateringar</a> meddelar dig när nya utgåvor finns tillgängliga för nedladdning. Du kan ändra inställningar för tätheten på kontrollen och meddelanden på <a href="@update-settings">inställningssidan för uppdateringsstatus</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
sv: Observera att för att kunna ge denna information skickas statistik anonymt till drupal.org. Om du så önskar kan du inaktivera modulen Update status på <a href="@modules">administrationssidan för moduler</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen Update status</a> i onlinehandboken.

en: Module and theme update status
sv: Modulers och temans uppdateringsstatus

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
sv: Ingen information finns tillgänglig om eventuella nya utgåvor av installerade moduler och teman. För att söka efter uppdateringar kan du behöva <a href="@run_cron">köra schemalagda aktiviteter</a> eller också <a href="@check_manually">göra en manuell kontroll</a>. Observera att sökning efter tillgängliga uppdateringar kan ta lång tid så ha tålamod.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns säkerhetsuppdateringar tillgängliga för en eller flera av dina tilläggsmoduler eller teman. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
sv: Visa en statusrapport över tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
sv: Söker efter tillgängliga uppdateringar för Drupal och dina installerade moduler och teman.

en: Display attached files when viewing a post.
sv: Visa bifogade filer när ett inlägg visas.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
sv: Modulen Upload låter användare ladda upp filer till webbplatsen. Möjligheten att ladda upp filer är viktig för medlemmar av en grupp som vill ta del av varandras arbete. Det är också användbart för administratörer som vill ha uppladdade filer kopplade till ett inlägg.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
sv: Användare med behörigheten att ladda upp filer kan lägga till bilagor till inlägg. Du kan välja vilka innehållstyper som kan använda bilagor på inställningssidan för innehållstyper. Varje användarroll kan anpassas med avseende på uppladdade filers storlek eller största mått på bildfiler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@upload">modulen Upload</a> i onlinehandboken.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
sv: Användare med behörigheten <a href="@permissions">ladda upp filer</a> kan ladda upp bilagor. Användare med behörigheten <a href="@permissions">visa uppladdade filer</a> kan visa uppladdade filer. Du kan välja vilka innehållstyper som kan använda bilagor på sidan för inställning av <a href="@types">innehållstyper</a>.

en: File uploads
sv: Filuppladdning

en: Control how files may be attached to content.
sv: Styr hur filer kan bifogas till innehåll.

en: Allows users to upload and attach files to content.
sv: Låter användare ladda upp och bifoga filer till innehåll.

en: User registration settings
sv: Inställningar för användarregistrering

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton men godkännande från en administratör krävs.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Om den här rutan är ikryssad krävs att nya användare bekräftar sin e-postadress innan de loggar in på webbplatsen, och de blir tilldelade ett automatgenererat lösenord. Om rutan inte är ikryssad loggas användarna in direkt vid registreringen, och kan välja lösenord under registreringen.

en: User registration guidelines
sv: Riktlinjer för användarregistrering

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text visas längst upp på registreringsformuläret. Den är användbar för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
sv: Drupal skickar e-post då en ny användare registrerar sig på webbplatsen och kan om så önskas också meddela användaren efter andra kontohändelser. Med hjälp av en enkel uppsättning innehållsmallar kan e-postmeddelanden anpassas till specifika behov på din webbplats.

en: Welcome, new user created by administrator
sv: Välkomstmeddelande, då en ny användare har skapats av administratören

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemskonton som skapats av en administratör.

en: Welcome, no approval required
sv: Välkomstmeddelande, då inget godkännande behövs

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemmar vid registrering då inte en administratörs godkännande krävs.

en: Welcome, awaiting administrator approval
sv: Välkomstmeddelande, då kontot väntar på administratörens godkännande

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som skickas till nya medlemmar vid registrering då en administratörs godkännande krävs

en: Password recovery email
sv: E-post för att återfå lösenord

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
sv: Anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare som vill ha ett nytt lösenord.

en: Account activation email
sv: E-postmeddelande för aktiverat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare då kontot aktiveras (då en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs godkännande av administratör).

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Account blocked email
sv: E-postmeddelande då kontot blockerats

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare när deras konto blockerats.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Account deleted email
sv: E-post för raderat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare då deras konto har raderats.

en: Notify user when account is deleted.
sv: Meddela användaren då kontot raderats

en: Signature support
sv: Stöd för signaturer

en: Picture support
sv: Stöd för bilder

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen %dir där bilderna kommer att sparas.

en: Picture maximum dimensions
sv: Största bildstorlek

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
sv: Största dimensioner för bilder, i pixlar.

en: Picture maximum file size
sv: Största filstorlek för bild

en: Maximum file size for pictures, in kB.
sv: Maximal filstorlek för bilder i kB.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
sv: Namnet för denna roll. Exempelvis "moderator", "redaktion" eller "webbarkitekt".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
sv: Det finns redan en roll som heter %roll. Välj ett annat rollnamn.

en: The role has been renamed.
sv: Rollen har döpts om.

en: The role has been deleted.
sv: Rollen har raderats.

en: Matches any number of characters, even zero characters
sv: Matchar hur många tecken som helst, även noll tecken

en: Matches exactly one character.
sv: Matchar exakt ett tecken.

en: The access rule has been saved.
sv: Behörighetsregeln har sparats.

en: The access rule has been added.
sv: Behörighetsregeln har lagts till.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
sv: Inget värde angett. Var god ange en testtext och försök igen.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
sv: Skriv in ett användarnamn för att se om det kommer bli nekat eller godkänt.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
sv: Skriv in en e-postadress för att avgöra om den kommer bli nekad eller godkänd.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
sv: Skriv in ett servernamn eller en IP-adress för att kontrollera om det kommer att godkännas eller nekas.

en: Check hostname
sv: Kontrollera datornamn

en: The username %name is not allowed.
sv: Användarnamnet %name är inte tillåtet.

en: The username %name is allowed.
sv: Namnet %name är tillåtet.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
sv: E-postadressen %mail är inte tillåten.

en: The e-mail address %mail is allowed.
sv: E-postadressen %mail är tillåten.

en: The hostname %host is not allowed.
sv: Servernamnet %host är inte tillåtet.

en: The hostname %host is allowed.
sv: Servernamnet %host är tillåtet.

en: There are currently no access rules.
sv: Det finns för närvarande inga behörighetsregler.

en: E-mail new password
sv: Skicka nytt lösenord med e-post

en: %name is not allowed to request a new password.
sv: %name får inte begära ett nytt lösenord.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
sv: Tyvärr känns inte %name igen som ett användarnamn eller en e-postadress.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
sv: Är du säker på att du vill radera kontot %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
sv: Alla inlägg som gjorts av denna användare kommer att tillskrivas det anonyma användarkontot. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: %name has been deleted.
sv: %name har raderats.

en: You must enter a username.
sv: Du måste ange ett användarnamn.

en: The username cannot begin with a space.
sv: Användarnamnet får inte börja med ett mellanslag.

en: The username cannot end with a space.
sv: Användarnamnet får inte sluta med mellanslag.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
sv: Användarnamnet får inte innehålla flera mellanslag i rad.

en: The username contains an illegal character.
sv: Användarnamnet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
sv: Användarnamnet %name är för långt. Det får inte innehålla mer än %max tecken.

en: You must enter an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress.

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: User list length
sv: Användarlistans längd

en: Online users
sv: Inloggade användare

en: Enter the password that accompanies your username.
sv: Ange ett lösenord för ditt konto.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
sv: Namnet %name är registrerat med en reserverad e-postadress och kunde därför inte logga in.

en: Signature settings
sv: Inställningar för signaturer

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
sv: Inmatningsformatet för signaturen är satt till ett format som du inte har tillgång till. Det kommer ändras till ett format som du har tillgång till när du sparar denna sida.

en: Delete picture
sv: Radera bild

en: Check this box to delete your current picture.
sv: Klicka i rutan för att ta bort din nuvarande bild.

en: An administrator created an account for you at !site
sv: En administratör har skapat ett nytt konto åt dig på !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
sv: !username,
    
    En administratör på !site har skapat ett nytt konto åt dig på !site. Du kan nu logga in på !login_uri med följande användarnamn och lösenord:
    
    användarnamn: !username
    lösenord: !password
    
    Du kan också logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kan ändrat ditt lösenord.
    
    
    --  teamet på !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (väntar på godkännande av administratör)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
sv: !username,
    
    Tack för att du registrerat dig på !site. Din kontoansökan väntar nu på att godkännas. När den har beviljats kommer du att få ett ytterligare e-postmeddelande med information om hur du loggar in, anger ditt lösenord, samt andra detaljer.
    
    
    --  teamet på !site

en: Replacement login information for !username at !site
sv: Ny inloggningsinformation för !username på !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
sv: !username,
    
    En begäran för att återställa lösenordet för ditt konto har gjorts på !site.
    
    Du kan nu logga in på !uri_brief genom att klicka på denna länk eller kopiera och klistra in den i din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång. Den är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kanändra ditt lösenord.

en: Account details for !username at !site (approved)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (godkänd)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
sv: !username,
    
    Ditt konto på !site är nu aktiverat.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller kopiera den till din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kan ändra ditt lösenord.
    
    När du har angett ett eget lösenord kan du logga in på !login_uri med:
    
    användarnamn: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (blockerad)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
sv: !username,
    
    Ditt konto på !site har blockerats.

en: Account details for !username at !site (deleted)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (raderat)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
sv: !username,
    
    Ditt konto på !site har raderats.

en: Unblock the selected users
sv: Återaktivera de markerade användarna

en: Block the selected users
sv: Spärra de markerade användarna

en: Delete the selected users
sv: Radera de markerade användarna

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
sv: Modulen User låter användare registrera sig, logga in och logga ut. Användare har nytta av att kunna registrera sig eftersom det kopplar innehållet de skapar till deras konton och låter olika behörigheter kopplas till deras roller. Användarmodulen har stöd för användarroller som kan ha detaljerade behörigheter, vilket bara låter dem göra det som administratören vill att de ska kunna göra. Varje användare är kopplad till en eller fler roller. Som standard finns det två roller: <em>gäst</em> - en besökare som inte har loggat in och <em>användare</em> - en besökare som har registrerat sig och blivit godkänd.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
sv: Användare kan använda sitt eget namn och göra vissa personliga inställningar på sin individuella sida <em>Mitt konto</em>. Registrerade användare måste logga in genom att ange antingen ett lokalt användarnamn och lösenord eller med sitt OpenID, en valfri och säker metod att kunna logga in på flera webbplatser med ett enda användarnamn och lösenord. I vissa konfigurationer kan användare logga in med ett användarnamn och lösenord från en annan Drupal-webbplats eller genom någon annan webbplatsspecifik mekanism.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
sv: En besökare på din webbplats tilldelas ett unikt ID, eller sessions-ID, som lagras i en cookie. Cookien innehåller ingen personlig information utan fungerar som en nyckel för att hämta information från webbplatsen. Användare bör tillåta cookies i sin webbläsare när de använder din webbplats.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@user">modulen User</a> i onlinehandboken.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
sv: Drupal låter användare registrera sig, logga in, logga ut, underhålla användarprofiler etc. Användare av den här webbplatsen kan inte använda sitt eget namn för att lägga till innehåll förrän de har registrerat ett konto.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
sv: Denna sida ger administratören möjlighet att registrera nya användare. Användarnas e-postadresser och användarnamn måste vara unika.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
sv: Ställ in regler för åtkomst för nya <em>och</em> existerande konton (redan inloggade användare kommer inte att loggas ut). Om ett användarnamn eller e-postadress för något konto matchar någon av de nekande reglerna och inte någon tillåtande regel, så tillåts inte det nya kontot att skapas eller logga in. En regel gäller för alla sidvisningar, inte bara för registreringar.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
sv: Behörigheter låter dig styra vad användarna kan göra på din webbplats. Varje användarroll (definieras på sidan <a href="@role">användarroller</a>) har sin egen uppsättning behörigheter. Till exempel kan du ge användare som klassas som "Administratörer" behörighet att "administrera noder" men neka vanliga, "verifierade", användare denna rätt. Du kan använda behörigheter för att visa nya funktioner för privilegierade användare (till exempel de som prenumererar på nyheter). Behörigheter kan också användas för att dela på den administrativa bördan på en välbesökt webbplats.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
sv: <p>Roller låter dig finjustera säkerheten och administrationen av Drupal. En roll avgränsar en grupp användare som har särskilda privilegier som bestäms av <a href="@permissions">behörigheter för användare</a>. Exempel på roller är: gäst, verifierad användare, moderator, administratör och så vidare. I det här området anger du <em>rollnamnen</em> för de olika rollerna. För att ta bort en roll väljer du "redigera".</p>
    <p>Drupal har två förinställda roller:</p>
    <ul>
      <li>Anonym användare: Denna roll används för användare som inte har något konto eller ännu inte har loggat in.</li>
      <li>Verifierad användare: Denna roll sätts automatiskt på alla inloggade användare.</li>
    </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
sv: Ange en enkel söksträng ("*" kan användas som jokertecken) för att söka efter ett användarnamn eller en e-postadress. Om du till exempel skriver "ka" kan Drupal visa "karoline", "karl" och "kalle@exempel.com".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
sv: Välkommen till Drupal. Du är nu inloggad som användare #1, vilket ger dig full kontroll över din webbplats.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
sv: </p><p>Ditt lösenord är <strong>%pass</strong>. Du kan ändra ditt lösenord nedan.</p>

en: New external user: %name using module %module.
sv: Ny extern användare: %name genom modulen %module.

en: Deleted user: %name %email.
sv: Raderade användare: %name %email.

en: administer permissions
sv: administrera behörigheter

en: administer users
sv: hantera användare

en: access user profiles
sv: tillgång till användarprofiler

en: change own username
sv: ändra eget användarnamn

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
sv: Konfigurera standardinställningar för användare. Detta omfattar bland annat kraven för registrering, texter i automatiska e-postmeddelanden och bilder.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sv: Fastställ tillgång till funktioner genom att ange behörigheter för roller.

en: Edit role
sv: Redigera roll

en: Access rules
sv: Åtkomstregler

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
sv: Visa och skapa regler för att spärra användarnamn, e-postadresser eller datorer.

en: Check rules
sv: Kontrollera regler

en: Manages the user registration and login system.
sv: Hanterar användarregistreringen och inloggningssystemet.

en: By !author at @date
sv: Av !author, @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
sv: Minimalistiskt tabelltema med ljusa färger.

en: Boxy tabled theme in all grays.
sv: Blockbaserat tabelltema helt i grått.

en: Minnelli
sv: Minelli

en: Skip navigation
sv: Hoppa över navigation

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
sv: Tabellbaserat flerspaltstema i blåa och orange toner.

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
sv: Om administrationsmenyn visar dubbletter bland menyvalen kan du behöva bygga om din meny med knappen <em>Radera och bygg om</em>.

en: Wipe and rebuild
sv: Radera och bygg om

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: delete any
sv: radera en

en: edit any
sv: redigera en

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt i ditt system som kan exporteras för tillfället.

en: use bulk exporter
sv: använda massexport

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info
sv: Ingen information

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
sv: Exempel: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
sv: Exempel: http://mywebsite.com/fserver

en: Created role of name: @name, id: @rid
sv: Skapade roll med namn: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
sv: Användare %name loggade in utan problem.

en: !count e-mail was sent during this test.
sv: !count e-postmeddelanden skickades under detta test.

en: !count e-mails were sent during this test.
sv: !count e-postmeddelanden skickades under detta test.

en: Raw "@raw" found
sv: Ej bearbetat "@raw" funnet

en: Raw "@raw" not found
sv: Ej bearbetat "@raw" ej funnet

en: "@text" found
sv: "@text" funnet

en: "@text" not found
sv: "@text" ej funnet

en: Pattern "@pattern" found
sv: Mönster "@pattern" funnet

en: Pattern "@pattern" not found
sv: Mönster "@pattern" ej funnet

en: Checkbox field @id is checked.
sv: Markeringsfältet @id är markerat.

en: Checkbox field @id is not checked.
sv: Markeringsfältet @id är inte markerat.

en: Verbose message
sv: Utförligt meddelande

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
sv: Välj test(er) eller testgrupp(er) som du vill köra och klicka sedan på <em>Kör tester</em>.

en: All (@count)
sv: Alla (@count)

en: Pass (@count)
sv: Godkända (@count)

en: Fail (@count)
sv: Misslyckades @count)

en: Return to list
sv: Återgå till lista

en: Clear results after each complete test suite run
sv: Rensa resultat efter varje genomförd testkörning

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analaysis or features that require this setting to be disabled.
sv: Som standard rensar SimpleTest resultatet efter att de har visats på resultatsidan, men i vissa fall kan det vara lämpligt att lämna resultatet i databasen. Resultaten kan sedan visas på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Testets ID finns i tabellen simpletest i databasen, eller håll koll på resultat första gången du tittar på det. Dessutom, vissa moduler kan ge mer analayser eller funktioner som kräver att denna inställning är inaktiverade.

en: Provide verbose information when running tests
sv: Tillhandahåll utförlig information vid körning av tester

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
sv: Den utförlig informationen kommer att skrivas ut tillsammans med standardpåståenden och är användbart för felsökning. Den utförlig informationen kommer att raderas mellan varje testkörning. Utmatningen av den utförlig informationen är mycket detaljerad och bör endast användas vid felsökning.

en: HTTP authentication credentials
sv: Verifieringsinformation för HTTP

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
sv: HTTP-auth inställningar som skall användas av SimpleTest läsare under testning. Användbart när webbplatsen kräver grundläggande HTTP-verifiering.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
sv: @pass, @fail,  @exception, och @debug

en: The test run did not successfully finish.
sv: Testkörningen kunde inte köras klart.

en: Please use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
sv: Var vänlig använd knappen <em>Rensa miljö</em> för att rensa upp temporära filer och tabeller.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
sv: Rensning av resultat är inaktiverat och tabellen för testresultat kommer inte att rensas.

en: No leftover tables to remove.
sv: Inga kvarvarande tabeller att ta bort.

en: 1 debug message | @count debug messages
sv[0]: 1 felsökningmeddelande
sv[1]: @count felsökningsmeddelanden

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
sv[0]: Tog bort 1 testresultat.
sv[1]: Tog bort @ testresultat.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
sv[0]: Tog bort 1 överbliven tabell.
sv[1]: Tog bort @count överblivna tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
sv[0]: Tog bort 1 tillfällig katalog.
sv[1]: Tog bort @count tillfälliga kataloger.

en: Test result
sv: Testresultat

en: View result of tests.
sv: Visa resultat av test.

en: Simpletest could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
sv: Simpletest kunde inte installeras eftersom PHP:s tilläggsprogram <a href="@hash_url">hash</a> är inaktiverat.

en: !site_name blogs
sv: Bloggar för !site_name

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
sv: Rensa alla cachar genom att trycka på knappen på <a href="@performance">Prestandasidan</a>.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
sv: Var vänlig ange en version av Drupals grundsystem och övergripande versionsnummer. Exempel: !example

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
sv: Samtliga komponenter för <strong>!component</strong> åt <strong>!module</strong> granskade.

en: Your OpenID
sv: Ditt OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
sv: Detta OpenID kommer att bifogas till ditt konto efter registrering.

en: Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
sv: Var vänlig komplettera registreringen genom att fylla i formuläret nedan. Om du redan har ett konto kan du <a href="@login">logga in</a> nu och lägga till ditt OpenID under "Mitt konto".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
sv: Registrering av konto genom att använda informationen som tillhandahålls av din leverantör av OpenID misslyckades på grund av orsakerna listade nedan. Var vänlig komplettera registreringen genom att fylla i formuläret nedan. Om du redan har ett konto så kan du <a href="@login">logga in</a> nu och lägga till ditt OpenID under "Mitt konto".

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
sv: Översättningsfil för JavaScript %file.js förlorades.

en: Published comment %subject.
sv: Publicerade kommentaren %subject.

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
sv: Internt serverfel. Var vänlig se loggar från server eller PHP för felmeddelande.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
sv: Ett fel uppstod på @path.
    
    Felbeskrivning: @error

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
sv: En modul med namnet @name finns redan på din webbplats. Var vänlig ange ett annat namn.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language code field.
sv: Tecknen &lt;, &gt;, " och ' är inte tillåtna i språkkodsfältet.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language name in English field.
sv: Tecknen &lt;, &gt;, " och ' är inte tillåtna i språknamnet i engelska fält.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the native language name field.
sv: Tecknen &lt;, &gt;, " and ' är inte tillåtna i modersmålets namnfält.

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: Module weight information.
sv: Information om modulvikt.

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
sv: Tillfällig användning från @endpoint nekades eftersom det inte är rätt formaterat, tillfällig användning: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
sv: Tillfällig användning från @endpoint är utanför intervallet (tidsskillnad: @intervals). Kontrollera möjlig tidsdifferans.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
sv: Försök till återanvändning av tillfällig användning spärrades från @ip, tillfällig användning: @nonce.

en: Syslog identity
sv: Identitet för systemlogg

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
sv: En sträng som kommer att läggs till i början av varje meddelande som loggas i Syslog. Om du har flera webbplatser som loggar till samma loggfil för Syslog, gör en unik identitet per plats det lätt att hålla isär logginläggen. Läs mer om Syslog i <a href="@syslog_help">hjälp för Syslog</a>.
