Drupal Developer (6.x-2.5) - en to da translation catalogue (592 entries)

en: Home
da: Hjem

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Development
da: Udvikling

en: Group
da: Gruppe

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: view
da: vis

en: None
da: Ingen

en: default
da: standard

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Save
da: Gem

en: username
da: brugernavn

en: Default
da: Standard

en: Core
da: Kerne

en: Length
da: Længde

en: Filename
da: Filnavn

en: Code review
da: Kodeinspektion

en: Select code review plugins and modules
da: Vælg plugins og moduler til kodeinspektion

en: Reviews
da: Inspektioner

en: apply the checked coding reviews
da: anvend de markerede kodeinspektioner

en: No Problems Found
da: Ingen problemer fundet

en: Could not read the file
da: Kunne ikke læse filen

en: please <a href="@report">report</a> this !warning
da: <a href="@report">rapportér</a> venligst denne !warning

en: Line @number: !warning
da: Linje @number: !warning

en: view code review
da: vis kodeinspektion

en: Developer Module that assists with code review and version upgrade
da: Udviklermodul som hjælper med kodeindspektion og versionsopgradering

en: Converting 4.6.x modules to 4.7.x
da: Konvertér 4.6.x moduler til 4.7.x

en: implement !hook_node_info() to create a module which defines node type(s)
da: implementér !hook_node_info() for at oprette et modul som definerer indholdstyper

en: use !node_load($nid) instead of !node_load(array('nid' => $nid))
da: brug !node_load($nid) i stedet for !node_load(array('nid' => $nid))

en: !node_list() became node_get_types and now returns an associative array about node types
da: !node_list() blev til node_get_types returnere nu et associativt array af indholdstyper

en: !module_get_node_name() deprecated and now handled by !node_get_base().
da: !module_get_node_name() er forældet og håndteres nu af !node_get_base().

en: !format_name() was renamed to !theme_username()
da: !format_name() er omdøbt til !theme_username()

en: !message_access() was removed, replace with a nice case error message
da: !message_access() er fjernet, erstat med en venlig fejlmeddelelse

en: !conf_url_rewrite() became !custom_url_rewrite()
da: !conf_url_rewrite() ændret til !custom_url_rewrite()

en: use !node_delete($nid) instead of !node_delete(array('nid' => $nid))
da: brug !node_delete($nid) i stedet for !node_delete(array('nid' => $nid))

en: use !file_directory_temp() function instead of variable
da: brug !file_directory_temp()-funktionen i stedet for variabel

en: use !file_directory_path() function instead of variable
da: brug !file_directory_path()-funktionen i stedet for variabel

en: !array2object() replaced by native PHP type conversion (typecase to (object)
da: !array2object() erstattet af indbygget PHP typekonvertering (typecase til (object)

en: !node_validate_title() was removed
da: !node_validate_title() er fjernet

en: !tablesort_pager() was removed
da: !tablesort_pager() er fjernet

en: Converting 4.7.x modules to 5.x
da: Konvertér 4.7.x moduler til 5.x

en: All modules now need to have a <a href="@info">modulename.info file</a>
da: Alle moduler skal nu have en <a href="@info">modulnavn.info-fil</a>

en: !user_mail() is replaced by !drupal_mail()
da: !user_mail() erstattet af !drupal_mail()

en: !user_mail_wrapper() changed to !drupal_mail_wrapper()
da: !user_mail_wrapper() ændret til !drupal_mail_wrapper()

en: The function !message_na() was removed, remove it from your modules as well and replace it with !t('n/a')
da: Funktionen !message_na() er fjernet, fjern den fra dit modul og erstat den med !t('n/a')

en: !module_exist() is now !module_exists()
da: !module_exist() er nu !module_exists()

en: Remove !drupal_call_js(), use "!drupal_add_js('myCustomFunction(your, parameters, here)', 'inline');" instead
da: Fjern !drupal_call_js(), brug "!drupal_add_js('minEgenFunktion(dine, parametre, her)', 'inline');" i stedet

en: Replace !theme_add_style() with !drupal_add_css()
da: Erstat !theme_add_style() med !drupal_add_css()

en: Replace !form_render() with !drupal_render()
da: Erstat !form_render() med !drupal_render()

en: !l() already contains a !check_plain() call by default
da: !l() indeholder allerede et !check_plain() kald som standard

en: the use of REQUEST_URI is prone to XSS exploits and does not work on IIS; use !request_uri() instead
da: brugen af REQUEST_URI kan føre til XSS-svagheder og virker ikke på IIS, brug !request_uri() i stedet

en: Drupal Coding Standards
da: Drupal kodestandarder

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Unknown
da: Ukendt

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page
da: Side

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Count
da: Antal

en: active
da: aktiv

en: Nodes
da: Indhold

en: Line
da: Linje

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: Now
da: Nu

en: access content
da: tilgå indhold

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: Found
da: Fundet

en: Close
da: Luk

en: Function
da: Funktion

en: Logout
da: Log ud

en: create
da: opret

en: Database queries
da: Databaseforespørgsler

en: Switch
da: Skift

en: ago
da: siden

en: update
da: opdatér

en: Display all menu items
da: Vis alle menupunkter

en: access administration menu
da: tilgå administrationsmenu

en: Query
da: Forespørgsel

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Log out
da: Log ud

en: Do it!
da: Gør det!

en: Results
da: Resultater

en: Testing
da: Test

en: missing
da: mangler

en: Dev load
da: Devel load

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: Users deleted.
da: Brugere slettet

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Deleted taxonomy.
da: Taksonomi slettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
da: En liste af de funktioner, der startede denne forespørgsels livscyklus. Klik på en funktions navn for at se den tilhørende dokumentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Empty cache
da: Tøm cache

en: Empty database queries
da: Tøm databaseforespørgsler

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Dev render
da: Devel render

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: devel
da: udvikling

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
da: Forespørgselsloggen virker ikke hvis denne funktion slås fra.

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Collect query info
da: Indsaml information om forespørgsler

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Store executed queries
da: Gem udførte forespørgsler

en: Sampling interval
da: Opdateringsinterval

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
da: Gem kun hver n'te sidevisning. 1 betyder alle sidevisninger, 2 betyder hver anden, osv.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
da: Vis hvor meget hukommelse der bruges til at vise den aktuelle side. Vise hukommelsesforbrug når devel_init() kaldes og når devel_exit() kaldes. PHP skal være kompileret med <em>--enable-memory-limit</em> for at denne funktionalitet virker.

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: Error handler
da: Fejlhåndtering

en: Standard drupal
da: Standard Drupal

en: Backtrace
da: Sporing

en: Log only
da: Kun log

en: Other (!library)
da: Andet (!library)

en: SMTP library
da: SMTP bibliotek

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Total (ms)
da: Samlet tid (ms)

en: Average (ms)
da: Gennemsnit (ms)

en: Std deviation (ms)
da: Standardafvigelse (ms)

en: Delete collected query statistics
da: Slet indsamlet forespørgselsstatistik

en: Stored query statistics deleted.
da: Indsamlet forespørgselsstatistik slettet.

en: access devel information
da: tilgå udviklingsinformation

en: execute php code
da: udfør PHP-kode

en: switch users
da: skift bruger

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: Generate categories
da: Opret kategorier

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
da: Opret et bestemt antal ordforråd og ord. Slet eventuelt eksisterende ordforråd.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: Which node types do you want to create?
da: Hvilke indholdstyper ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Max word length of titles
da: Maksimal længde af titler

en: How many vocabularies would you like to generate?
da: Hvor mange ordforråd ønsker du at oprette?

en: How many terms would you like to generate?
da: Hvor mange ord ønsker du at oprette?

en: Max word length of term/vocab names
da: Maksimal længde af navne på ord/ordforråd

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
da: Slet eksisterende ordforråd før nyt indhold oprettes.

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
da: Følgende områder ser ud til at give alle brugere adgang til bestemte indholdselementer. Det kan være helt normalt, hvis dele af dit indhold er offentligt tilgængeligt.

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access debug mode
da: Devel Node Access fejlfindingstilstand

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: Highest priority grant, in !na.
da: Tildeling med højeste prioritet i !na

en: ignored
da: ignoreret

en: Lower priority grant, not in !na and thus ignored.
da: Tildeling med lavere prioritet, ikke i !na og derfor ignoreret.

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
da: Forespørgselslog deaktiveret, dat devel-modulet er deaktiveret.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
da: Blok og side for udviklere der viser relevante rækker fra node_access.

en: Found the @submit button
da: Knappen @submit fundet

en: Failed to set field @name to @value
da: Kan ikke sætte feltet @name til @value

en: After the tests have run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that a test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were fails or exceptions, the results are expanded, and the tests that had issues will be indicated in red or pink rows. Use these results to refine your code and tests until all tests return a pass.
da: Når alle tests er kørt, vises der en meddelelse ud for hver testgruppe, som indikerer hvorvidt tests i gruppen lykkedes, mislykkedes eller havde undtagelser. En test lykkes hvis den returnerer de foreventede resultater og mislykkes hvis det ikke er tilfældet. En undtagelse tyder på en fejl udenfor testen, som f.eks. en PHP advarsel. Hvis tests er mislykket eller har undtagelser, foldes de ud, og tests med problemer markeres som røde eller lyserøde rækker. Brug disse resultater til at forfine din kode og tests indtil alle tests lykkes.

en: For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">SimpleTest API Documentation</a> in the Drupal handbook.
da: Se håndbogens afsnit <a href="@simpletest-api">"SimpleTest API Documentation"</a> for yderligere information om hvordan du opretter og tilpasser dine egne tests.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
da: Se håndbogens afsnit om <a href="@simpletest">SimpleTest</a> for yderligere information.

en: No temporary directories to remove.
da: Ingen midlertidige mapper at fjerne.

en: administer unit tests
da: administrér unit tests

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
da: Kør tests af Drupal-kernen og dine aktive moduler. Disse tests hjælper til at sikre at sitets kode virker som forventet.

en: The selected file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Coder provides helpful hints without false positives, but offers no guarantee for creating good code.  You are the final arbitrar.  If in doubt, read the Drupal documentation (see review links below and <a href="@api">api.drupal.org</a>).
da: Coder giver nyttige tip uden falske positiver, men giver ingen garanti for god kode. Du har det endelige ansvar. Læs Drupal dokumentationen hvis du er i tvivl (se links herunder og <a href="@api">api.drupal.org</a>).

en: Code Review
da: Kodeinspektion

en: show warnings at or above the severity warning level
da: vis advarsler på eller over advarselsniveauet

en: What to review
da: Hvad skal inspiceres

en: All patches must be in unified format.  It's also preferable for the patch to be created with the "-p" option, which shows the function closest to the code change.  Without this, some function dependent tests may not be triggered.  Coder offers no guarantee that the patch will apply cleanly or will function correctly.
da: Alle patches skal være i unified format. Det foretrækkes at patches også oprettes med "-p" valget, som viser funktionen tættest på kodeændringen. Uden denne vil nogen funktionsafhængige tests ikke blive udløst. Coder garanterer ikke at patchen kan indlæses uden fejl eller at den vil fungere korrekt.

en: Link to patch
da: Link til patch

en: Or
da: Eller

en: Patch text
da: Patch tekst

en: active modules and themes
da: aktive moduler og temaer

en: core files (php, modules, and includes)
da: kernefiler (php, moduler og includes)

en: include file exclusions
da: ekskludér include-filer

en: List file names or paths, one per line, which should be excluded (only valid if "include files" is checked above).  For example, modules/system/*.php will exclude all php files in the modules/system directory.
da: Angiv filnavne eller stier, én pr. linje, som skal ekskluderes (kun gyldig hvis 'inkludér filer' er markeret ovenfor). For eksempel vil modules/system/*.php ekskludere alle filer i mappen modules/system.

en: Select specific modules
da: Vælg specifikke moduler

en: Select specific themes
da: Vælg specifikke temaer

en: After setting these defaults, use <a href="@url">coder</a> to perform code reviews.
da: Når du har indstillet disse standardværdier kan du bruge <a href="@url">coder</a> til at lave kodeinspektioner.

en: Code review (submitted options)
da: Kodeinspektion (indsendte valg)

en: Code review (@options)
da: Kodeinspektion (@options)

en: Code Review file for %module not found
da: Kodeinspektionsfil for %module ikke fundet

en: Coder found @count projects
da: Coder fandt @count projekter

en: @count files
da: @count filer

en: @count %severity_name warnings
da: @count %severity_name advarsler

en: Selection form
da: Udvalgsformular

en: severity: @severity
da: omfang: @severity

en: click to read more
da: klik for at læse mere

en: view code review all
da: vis kodeinspektion alle

en: !hook_onload() replaced by javascript addLoadEvent()
da: !hook_onload() erstattet af javascript addLoadEvent()

en: !system_listing() is now !drupal_system_listing()
da: !system_listing() er nu !drupal_system_listing()

en: Replace !node_get_name($node) with !node_get_types('name', $node)
da: Erstat !node_get_name($node) med !node_get_types('name', $node)

en: Converting 5.x modules to 6.x
da: Konvertér 5.x moduler til 6.x

en: New syntax for .info files files requires core=6.x
da: Ny syntaks for .info-filer kræver core=6.x

en: New syntax for .info files, use dependencies[]
da: Ny syntaks for .info-filer, brug dependencies[]

en: Translations moved from ./po to ./translations
da: Oversættelser flyttet fra ./po til ./translations

en: The menu system has been completely over-hauled in 6.x.
da: Menusystemet er ændret fuldstændigt i 6.x.

en: The menu system has been completely over-hauled in 6.x, and if you are looping, you are probably doing something wrong.
da: Menusystemet er ændret fuldstændigt i 6.x, og hvis du bruger løkker gør du sandsynligvis noget forkert.

en: !hook_form_alter() parameters have changed
da: !hook_form_alter() parametre er ændret

en: !hook_link_alter() parameters have changed
da: !hook_link_alter() parametre er ændret

en: !hook_profile_alter() parameters have changed
da: !hook_profile_alter() parametre er ændret

en: !hook_mail_alter() parameters have changed
da: !hook_mail_alter() parametre er ændret

en: new !hook_theme() function is required to register theme_ functions
da: ny !hook_theme() funktion er obligatorisk for at registrere theme_-funktioner

en: !url() and !l() arguments changed, if you have a lot of these use <a href="@script">this conversion script</a>
da: !url() og !l() argumenter ændret, hvis du har mange af disse kan du bruge <a href="@script">dette script til konvertering</a>

en: !format_plural() accepts replacements, you no longer need to use !strtr()
da: !format_plural() accepterer erstatninger, du behøver ikke længere at bruge !strtr()

en: Parameters of !watchdog() changed, you <em>must</em> remove calls to !t()
da: Parametre til !watchdog() ændret, du <em>skal</em> fjerne kald til !t()

en: Changes to !cache_set() parameter order
da: Ændringer i !cache_set() parameterrækkefølge

en: !cache_set() and !cache_get() automatically (un)serialize complex data types
da: !cache_set() og !cache_get() (de)serialiserer automatisk komplekse datatyper

en: Use new !ip_address() function instead of $_SERVER['REMOTE_ADDR']
da: Brug den nye !ip_address() funktion i stedet for $_SERVER['REMOTE_ADDR']

en: !file_check_upload() merged into !file_save_upload()
da: !file_check_upload() flettet med !file_save_upload()

en: Parameters for !file_save_upload() have changed
da: Parametre til !file_save_upload() er ændret

en: The parameters for form validation and submission functions have changed to $form, &$form_state.
da: Parametre til formular-validering og -indsendelse er ændret til $form, &$form_state.

en: The parameters for form prerender functions have changed to $form.
da: Parametre til formular prerender funktioner er ændret til $form.

en: !form_set_value() parameters have changed
da: !form_set_value() parametres er ændret

en: The arguments to !confirm_form() have changed
da: Argumenterne til !confirm_form() er ændret

en: In place of !custom_url_rewrite(), use !custom_url_rewrite_inbound() or !custom_url_rewrite_outbound()
da: Brug !custom_url_rewrite_inbound() eller !custom_url_rewrite_outbound() i stedet for !custom_url_rewrite().

en: hook no longer exists, use !hook_form_alter() to swap your own validation handler
da: hook findes ikke længere, brug !hook_form_alter() for at indsætte din egen validering

en: The arguments to !hook_help() have changed
da: Argumenterne til !hook_help() er ændret

en: A new schema API has been added in 6.x
da: Et nyt schema API er blevet tilføjet i 6.x

en: This patch caused changes to the format of hook_install(), hook_uninstall(), and hook_update_N(). No longer are switch statements done on $GLOBALS['db_type']; instead, use the variety of schema API functions to perform table manipulation.
da: Denne patch var årsag til ændringer i formatet af hook_install(), hook_uninstall() og hook_update_N(). Der skiftes ikke længere på basis af $GLOBALS['db_type']; brug i stedet de forskellige Schema API funktioner til at manipulere tabeller.

en: !theme_get_function() has been deprecated because of template theming; see !theme_get_registry()
da: !theme_get_function() er forældet på grund af skabelon-theming; se !theme_get_registry()

en: !db_num_rows() has been deprecated
da: !db_num_rows() er forældet

en: The db_num_rows() method was removed from the database abstraction layer in 6.x core, as it was a database dependent method.  Use SELECT COUNT(*) or some other appropriate solutions
da: Funktionen db_num_rows() er fjernet fra database abstraktionslaget i 6.x-kernen, da det var en database-afhængig metode. Brug SELECT COUNT(*) eller en anden passende løsning.

en: Parameters for !drupal_retrieve_form() have changed, add $form_state as a second argument
da: Parametre til !drupal_retrieve_form() er ændret, tilføj $form_state som andet argument

en: The node/add/$type menu items are now auto-generated by the menu system in 6.x. You should not declare them in your menu hook. See <a href="@url">node/add is now menu generated</a>.
da: Menupunkterne node/add/$type genereres nu automatisk af menusystemet i 6.x. Du skal ikke deklarere dem i din menu hook. Se <a href="@url">"node/add is now menu generated"</a>.

en: Comment settings are now per node type.
da: Kommentarindstillinger er nu pr. indholdstype.

en: !node_access_rebuild() should not be called from !hook_enable() or !hook_disable() functions any more.
da: !node_access_rebuild() bør ikke længere kaldes fra !hook_enable() eller !hook_disable() functions.

en: Support for form property #DANGEROUS_SKIP_CHECK has been removed.
da: Understøttelse af formularegenskaben #DANGEROUS_SKIP_CHECK er blevet fjernet.

en: !locale_refresh_cache() is deprecated.  Use !cache_clear_all() instead.
da: !locale_refresh_cache() er forældet. Brug !cache_clear_all() i stedet.

en: !db_next_id() is deprecated.  Use !db_last_insert_id() instead.
da: !db_next_id() er forældet. Brug !db_last_insert_id() i stedet.

en: !menu_set_location() is deprecated.  Use !drupal_set_breadcrumb() to set a custom breadcrumb or !menu_set_item() to set the current location in the menu tree.
da: !menu_set_location() er forældet. Brug !drupal_set_breadcrumb() for at sætte en tilpasset brødkrummesti eller !menu_set_item() for at sætte den aktuelle placering i menutræet.

en: !taxonomy_get_vocabulary() is deprecated.  Use !taxonomy_vocabulary_load() instead.
da: !taxonomy_get_vocabulary() er forældet. Brug !taxonomy_vocabulary_load() i stedet.

en: Parameters of !watchdog() changed, you use $severity WATCHDOG_DEBUG instead of $type 'debug'
da: Parametre til !watchdog() ændret, du bruger $severity WATCHDOG_DEBUG i stedet for $type 'debug'

en: !book_admin_orphan() is deprecated
da: !book_admin_orphan() er forældet

en: !book_content() is deprecated
da: !book_content() er forældet

en: !book_form() is deprecated
da: !book_form() er forældet

en: !book_insert() is deprecated
da: !book_insert() er forældet

en: !book_location() is deprecated
da: !book_location() er forældet

en: !book_location_down() is deprecated
da: !book_location_down() er forældet

en: !book_node_visitor_html_post() is deprecated
da: !book_node_visitor_html_post() er forældet

en: !book_node_visitor_html_pre() is deprecated
da: !book_node_visitor_html_pre() er forældet

en: !book_recurse() is deprecated
da: !book_recurse() er forældet

en: !book_toc_recurse() is deprecated
da: !book_toc_recurse() er forældet

en: !book_tree() is deprecated
da: !book_tree() er forældet

en: !book_tree_recurse() is deprecated
da: !book_tree_recurse() er forældet

en: Parameters to !book_admin_edit() have changed
da: Parametre til !book_admin_edit() er ændret

en: Parameters to !book_toc() have changed
da: Parametre til !book_toc() er ændret

en: Parameters to !book_export_html() have changed
da: Parametre til !book_export_html() er ændret

en: Parameters to !book_export() have changed
da: Parametre til !book_export() er ændret

en: Parameters to !book_outline() have changed
da: Parametre til !book_outline() er ændret

en: Parameters to !book_prev() have changed
da: Parametre til !book_prev() er ændret

en: Parameters to !book_next() have changed
da: Parametre til !book_next() er ændret

en: !hook_nodeapi('submit') has been replaced by op='presave'
da: !hook_nodeapi('submit') er blevet erstattet af  op='presave'

en: Remove $row argument from !db_result() method
da: Fjern $row argument fra !db_result()-metoden

en: Parameters to !drupal_mail() have changed
da: Parametre til !drupal_mail() er ændret

en: Parameters to !user_authenticate have changed
da: Parametre til !user_authenticate er ændret

en: Parameters to !hook_access() have changed
da: Parametre til !hook_access() er ændret

en: Use !menu_get_object() to get an object based on your path
da: Brug !menu_get_object() til at få et objekt baseret på din sti

en: Menu item titles and descriptions should now no longer be wrapped in t() calls.
da: Titler og beskrivelser af menupunkter skal ikke længere pakkes ind i kald til t().

en: Drupal Commenting Standards
da: Drupal kommentarstandarder

en: every developer should use
da: enhver udvikler bør bruge

en: In SQL strings, Use !db_query() placeholders in place of variables.  This is a potential source of SQL injection attacks when the variable can come from user data.
da: Brug !db_query() placeholders i SQL-strenge i stedet for variable. Dette er en potentiel kilde til SQL-injektions-angreb når variablen kan stamme fra brugerdata.

en: Use %s and %d variable substitution.  When inserting an array of values use <code>$placeholders = implode(',', array_fill(0, count($args), "'%s'"));</code>
da: Brug %s og %d variabeludskiftning. Brug <code>$placeholders = implode(',', array_fill(0, count($args), "'%s'"));</code> når du indsætter en række af værdier.

en: Drupal SQL Standards
da: Drupal SQL-standarder

en: new review, so use with caution
da: ny inspektion, bruges med forsigtighed

en: Use !db_query_range() instead of the SQL LIMIT clause
da: Brug !db_query_range() i stedet for SQL LIMIT-klausulen

en: use lowercase html tags to comply with <a href="@xhtml">XHTML</a>
da: skriv HTML-tags med små bogstaver for at respektere <a href="@xhtml">XHTML</a>

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke er indstillet korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Undersøg venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med det angivne navn.

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: The removal of the original file %file has failed.
da: Den oprindelige fil %file kan ikke fjernes.

en: %directory not found.
da: %directory ikke fundet

en: %file restored.
da: %file gendannet.

en: %file could not be restored.
da: %file kunne ikke gendannes.

en: %file could not be backup.
da: %file kunne ikke sikkerhedskopieres.

en: %file processed.
da: %file behandlet.

en: An error occurred while processing %file.
da: Der opstod en fejl under behandling af %file.

en: %file could not be opened.
da: %file kan ikke åbnes.

en: Primary Key: Unique cache ID.
da: Primær nøgle: Unik cache ID.

en: A collection of data to cache.
da: En samling af data som caches.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen udløber, eller 0 for aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen blev oprettet.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
da: Tilpassede HTTP headers som skal tilføjes til de cachede data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
da: Flag som angiver om indholdet er serialiseret (1) eller ikke (0).

en: Utility functions that help with install profile creation and running
da: Hjælpefunktioner til oprettelse og kørsel af installationsprofiler

en: Enable developer modules
da: Aktivér udviklermoduler

en: Disable developer modules
da: Deaktivér udviklermoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
da: Luk feltgrupper på modul-siden

en: Current anonymous / authenticated users
da: Aktuelle anonyme / godkendte brugere

en: Disabled these modules: !module-list.
da: Deaktiverede følgende moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
da: Ingen udviklermoduler er aktiveret.

en: display drupal links
da: vis Drupal-links

en: No test results to display.
da: Ingen testresultater at vise.

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: 1 node created. | @count nodes created
da[0]: 1 indholdselement oprettet
da[1]: @count indholdselementer oprettet

en: Deleted one post | Deleted @count posts
da[0]: Ét indlæg slettet
da[1]: @count indlæg slettet

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: Store statistics about executed queries. See the devel_x tables.
da: Gem statistik om udførte forespørgsler. See devel_x tabellerne.

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Uninstalled and installed the %name module.
da: Modulet %name afinstalleret og installeret.

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: The file could not be written.
da: Filen kan ikke skrives.

en: Mail sent:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Additional headers: <br />!header
da: Mail sendt:<br />Id: %mail_id<br />Til: %to<br />Fra: %from<br />Sprog: %lang<br />Emne: %subject<br />Indhold: %body<br /><br />Yderligere brevhoveder: <br />!header

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: display source code
da: vis kildekode

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
da: <strong>Slet alt indhold</strong> i disse indholdstyper før nyt indhold oprettes.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Maximum number of generated comments per node
da: Maksimal antal kommentarer som genereres pr. indholdselement.

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
da: Du skal aktivere kommentarer for de indholdstyper du genererer.

en: Requires upload.module
da: Kræver Upload-modulet

en: Add an upload to each node
da: Vedhæft en fil til hvert indholdselement

en: Requires taxonomy.module
da: Kræver Taxonomy-modulet

en: Add taxonomy terms to each node.
da: Tilføj taksonomi-termer til hvert indholdselement.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Generate node view statistics (node_counter table).
da: Opret visningsstatistik (node_counter-tabellen).

en: Generate items
da: Opret elementer

en: Populate your database with dummy items.
da: Fyld databasen med indholdsattrapper.

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants, in !na.
da: Standardtilladelse som gives af kernen når der ikke er andre ikke-tomme tilladelser, i !na.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the Blocks (admin/build/block) page.
da: Hjælpesider og blokke som assisterer Drupal-udviklere med node_access. Blokkene kan administreres vis blok-siden (admin/build/block).

en: Development links.
da: Udviklingslinks.

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Value is TRUE
da: Værdi er SAND

en: Value is FALSE
da: Værdi er FALSK

en: Value is NULL
da: Værdi er NULL

en: Value is not NULL
da: Værdi er ikke NULL

en: First value is equal to second value
da: Første værdi er lig med anden værdi

en: First value is not equal to second value
da: Første værdi er ikke lig med anden værdi

en: First value is identical to second value
da: Første værdi er identisk med anden værdi

en: First value is not identical to second value
da: Første værdi er ikke identisk med anden værdi

en: Created content type %type.
da: Oprettede indholdstype %type.

en: User created with name %name and pass %pass
da: Bruger med navn %name og adgangskode %pass oprettet

en: Created permissions: @perms
da: Tilladelser oprettet: @perms

en: Invalid permission %permission.
da: Ugyldig tilladelse %permission.

en: Username field found.
da: Brugernavnsfelt fundet

en: Password field found.
da: Adgangskodefelt fundet

en: !method @url returned @status (!length).
da: !method @url returnerede @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
da: Gyldig HTML fundet på "@path"

en: Parsed page successfully.
da: Fortolkning af side lykkede.

en: Found the requested form fields at @path
da: Fandt de ønskede formularfelter på @path

en: Link with label "!label" found.
da: Fandt link med etiket "!label".

en: Link with label "!label" not found.
da: Fandt ikke link med etiket "!label".

en: Clicked link "!label" (!url_target) from !url_before
da: Klikkede på link "!label" (!url_target) fra !url_before

en: Found field by name @name
da: Fandt felt ved navn @name

en: Did not find field by name @name
da: Fandt ikke felt ved navn @name

en: Found field by id @id
da: Fandt felt ved id @id

en: Did not find field by id @id
da: Fandt ikke felt ved id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
da: Forventet HTTP respons !code, faktisk !curl_code

en: The SimpleTest module is a framework for running automated unit tests in Drupal. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules.
da: SimpleTest-modulet er et framework til at afvikle automatiserede unit tests i Drupal. Det kan bruges til at efterprøve beskaffenheden af Drupal før og efter kodeændringer, eller som en mulighed for udviklere til at skrive og udføre test af deres moduler.

en: Run tests
da: Kør tests

en: Clean test environment
da: Rens testmiljø

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
da: Fjern tabeller med præfikset "simpletest" og midlertidge mapper som er tilbage efter testnedbrud. Dette er tiltænkt udvikler som opretter tests.

en: Clean environment
da: Rens miljø

en: No tests to display.
da: Ingen tests at vise.

en: @pass, @fail, and @exception
da: @pass, @fail og @exception

en: No test(s) selected.
da: Ingen test(s) valgt.

en: Running SimpleTests
da: Kører SimpleTests

en: Processing test @num of @max - %test.
da: Behandler test @num af @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
da: Test @num af @max behandlet - %test.

en: 1 pass | @count passes
da[0]: 1 succes
da[1]: @count succeser

en: 1 fail | @count fails
da[0]: 1 fejl
da[1]: @count fejl

en: 1 exception | @count exceptions
da[0]: 1 undtagelse
da[1]: @count undtagelser

en: SimpleTest requires the DOMDocument class to be available. Please check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
da: SimpleTest kræver at DOMDocument klassen er tilgængelig. Tjek venligst configure-kommandoen på <a href="@link-phpinfo">PHP info-siden</a>.

en: Not-found
da: ikke fundet

en: Simpletest could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
da: Simpletest kan ikke installeres fordi PHP <a href="@curl_url">cURL</a>-biblioteket ikke er tilgængeligt.

en: PHP DOMDocument class
da: PHP DOMDocument-klassen

en: SimpleTest code addition
da: SimpleTest kode-tilføjelse

en: Provides a framework for unit and functional testing.
da: Et framework til unit og funktionel test.

en: Adjust top margin
da: Tilpas topmargen

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
da: Flytter sidens indhold ca. 20 pixels ned fra toppen af browservinduet for at give plads til administrationsmenuen.

en: Keep menu at top of page
da: Behold menuen i toppen af siden

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
da: Viser altid administrationsmenuen i toppen af browservinduet (også hvis siden er rullet ned). <strong>Bemærk: I visse browsere kan denne indstilling resultere i fejlagtigt sideindhold, en usynlig markør, formularelementer som ikke kan vælges og andre fejl. Hvis det sker, skal denne indstilling deaktiveres.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
da: Lukker automatisk feltgrupperne på <a href="!modules-url">modulsiden</a> sammen når siden indlæses.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
da: Hvis Utility modulet er aktiveret af denne grund, kan det uden problemer deaktiveres og afinstalleres.

en: Move local tasks into menu
da: Flyt lokale opgaver til menuen

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
da: Flytter fanerne fra den aktuelle side ind i administrationsmenuen. Denne funktion er kun tilgængelig i temaer, som bruger CSS klasserne <code>tabs primary</code> og <code>tabs secondary</code> til faneblade.

en: Administration menu settings
da: Indstillinger for administrationsmenu

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: Display additional data for each menu item
da: Vis ekstra data til hvert menupunkt

en: Display the selected items next to each menu item link.
da: Vis de valgte elementer udfor hvert menupunktslink.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
da: Viser alle menupunkter uanset dine tilladelser. <em>Bemærk: Bør ikke bruges på et produktionssite.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
da: Aktivér disse moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (af brugere med de rette tilladelser). Brug indstillingerne herunder til at tilpasse menuens udseende.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (for brugere med de rette tilladelser). Menuen viser også antallet af anonyme og godkendte brugere, og lader moduler tilføje deres egne tilpassede menupunkter. Graden af integration med menuen er forskellig  fra modul til modul. F.eks. bruger <a href="@drupal">Devel</a>-modulet administrationsmenuen til at give hurtig adgang til udviklingsværktøjer.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
da: Under administrationsmenuens <a href="@settings">indstillinger</a> kan du tilpasse menuens opførsel og udseende. Siden menuens udseende afhænger af sitets tema, kræver omfattende ændringer af menuen at du tilpasser sitets tema- og CSS-filer. Se filen README.txt for yderligere information om tilpasning af tema og CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
da: Menupunkterne som vises i administrationsmenuen afhænger af brugerens tilladelser. For det første vises administrationsmenuen kun til brugere med tilladelsen <em>tilgå administrationsmenu</em>. For det andet skal brugeren have tilladelsen <em>tilgå administrationssider</em> for at se administrative links. For det tredje vises kun de links som brugeren reelt har adgang til. Hvis en bruger f.eks. ikke har tilladelserne <em>administrér tilladelser</em> og <em>administrér brugere</em> vises menupunktet <em>Brugere</em> ikke.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Adjust administration menu settings.
da: Tilpas indstillinger for administrationsmenu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
da: Opretter en dropdown-menu som giver adgang til de fleste administrative opgaver og sider (til brugere med de rette tilladelser).

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
da: Hvis administrationsmenuen viser samme menupunkt flere gange kan det være nødvendigt at genopbygge menupunkterne ved at klikke på knappen <em>Ryd og genopbyg</em>.

en: Wipe and rebuild
da: Ryd og genopbyg

en: The file !file could not be found or opened.
da: Filen !file kunne enten ikke findes eller kunne ikke åbnes.

en: Could not parse import data in "%file".
da: Kunne ikke fortolke import-data i "%file".

en: Failed to load Drupal user %user -- node %title not saved.
da: Indlæsning af Drupal-brugeren %user mislykkedes -- indholdselementet %title blev ikke gemt.

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: The 0/0/all/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present if any node access module is active!
da: Tilladelsen 0/0/all/... gælder for alle indholdselementer og alle brugere -- normalt bør den ikke være til stede hvis et node access-modul er aktivt!

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Created role of name: @name, id: @rid
da: Oprettede rollen: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
da: Bruger %name loggede ind.

en: !count e-mail was sent during this test.
da: !count e-mail blev sendt under denne test.

en: !count e-mails were sent during this test.
da: !count e-mails blev sendt under denne test.

en: Raw "@raw" found
da: Rå "@raw" fundet

en: Raw "@raw" not found
da: Rå "@raw" ikke fundet

en: "@text" found
da: "@text" fundet

en: "@text" not found
da: "@text" ikke fundet

en: Pattern "@pattern" found
da: Mønster "@pattern" fundet

en: Pattern "@pattern" not found
da: Mønster "@pattern" ikke fundet

en: Checkbox field @id is checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er markeret.

en: Checkbox field @id is not checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er ikke markeret.

en: Verbose message
da: Lang beskrivelse

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
da: Vælg de tests eller testgrupper som du ønsker at køre, og klik <em>Kør tests</em>.

en: All (@count)
da: Alle (@count)

en: Pass (@count)
da: Lykkedes (@count)

en: Fail (@count)
da: Mislykkedes (@count)

en: Return to list
da: Tilbage til liste

en: Clear results after each complete test suite run
da: Ryd resultater efter hver testkørsel er fuldført

en: Provide verbose information when running tests
da: Giv detaljeret information under kørsel af tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
da: De udførlige data udskrives sammen med standardpåstandene og er nyttige ved fejlsøgning. De udførlige data slettes mellem hver kørsel af test-suiten. Outputtet er meget detaljeret og bør kun bruges ved fejlsøgning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
da: HTTP auth-indstillinger som bruges af SimpleTest-browseren under test. Nyttigt når sitet brugere simpel HTTP authentication.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
da: @pass, @fail, @exception og @debug

en: The test run did not successfully finish.
da: Testkørslen sluttede ikke med succes.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
da: Rydning af resultater er deaktiveret og testresultattabellen vil ikke blive ryddet.

en: No leftover tables to remove.
da: Ingen resterende tabeller at fjerne.

en: 1 debug message | @count debug messages
da[0]: 1 debug-meddelelse
da[1]: @count debug-meddelelser

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
da[0]: Fjernede 1 testresultat.
da[1]: Fjernede @count testresultater.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
da[0]: Fjernede 1 overflødig tabel.
da[1]: Fjernede @count overflødige tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
da[0]: Fjernede 1 midlertidig mappe.
da[1]: Fjernede @count midlertidig mapper.

en: Test result
da: Testresultat

en: View result of tests.
da: Vis testresultat.

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
da: Vælg hvordan fejl skal håndteres på sitet. <em>Backtrace</em> udskriver udførlig information til fejlfinding når der opstår en fejl, og du <a href="@choose">vælger at vise fejlmeddelelser på skærmen</a>. <strong>Backtrace kræver <a href="@krumo">Krumo-biblioteket</a></strong>. <em>Ingen</em> er et godt valg når du kører sitet gennem din debugger.

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: !username has the %administer_nodes permission and thus full access to all nodes.
da: !username har tilladelsen %administer_nodes og dermed fuld adgang til alle indholdselementer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: input format
da: !NO: inputformat

en: !NO: This user is not allowed to use the input format '!format' (!fid).
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelse til at bruge inputformatet '!format' (!fid).

en: !YES: administer nodes
da: !YES: administrér indholdselementer

en: !YES: This user has the '!administer_nodes' permission and may do everything with nodes.
da: !YES: Denne bruge har tilladelsen '!administer nodes' og kan gøre alt med indholdselementer.

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !YES: by the module
da: !YES: af modulet

en: !YES: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) allows this, probably based on some permission.
da: !YES: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') tillader dette, sandsynligvis baseret på en tilladelse.

en: !NO: by the module
da: !NO: af modulet

en: !NO: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) denies this.
da: !NO: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') afviser dette.

en: !NO: Node access denies this.
da: !NO: Node access forbyder dette.

en: !YES: own node
da: !YES: eget indholdselement

en: !YES: The user may view his/her own node.
da: !YES: Brugeren kan se sit eget indholdselement.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: Node access was not checked because the node is not published.
da: Node access blev ikke kontrolleret fordi indholdselementet ikke er udgivet.

en: view devel_node_access information
da: vis devel_node_access information

en: include files (@ext)
da: include-filer (@ext)

en: Coder found @count patch hunks
da: Coder fandt @count patch-stumper

en: Drupal Docs
da: Drupal dokumentation

en: !taxonomy_node_get_terms(), !taxonomy_node_get_terms_by_vocabulary(), !taxonomy_node_save and !taxonomy_node_delete() now take a full $node object, not just a nid (node id).
da: !taxonomy_node_get_terms(), !taxonomy_node_get_terms_by_vocabulary(), !taxonomy_node_save() og !taxonomy_node_delete() tager nu et komplet $node-objekt og ikke kun et nid (node-ID).

en: The arguments to !hook_forms() have changed
da: Argumenterne til !hook_forms() er blevet ændret

en: The $text argument to !l() should be enclosed within !st() so that it is translatable from within the install.
da: $text-argumentet til !l() skal pakkes ind i !st() så det kan oversættes under installationen.

en: Use !st() instead of !t() in !hook_install(), !hook_uninstall() and !hook_update_N()
da: Brug !st() i stedet for !t() i !hook_install(), !hook_uninstall() og !hook_update_N()

en: The FAPI #title should be enclosed within !t() so that it is translatable.
da: FAPI #title skal pakkes ind i !t() så den kan oversættes.

en: Use !update_sql() instead of !db_query() in !hook_update_N()
da: Brug !update_sql() i stedet for !db_query() i !hook_update_N()

en: Coder cache table for improving display of result sets that haven't changed
da: Coder cache-tabel til forbedret visning af resultater, som ikke er blevet ændret

en: static
da: statisk

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
da: Du skal aktivere <a href="!url">XHProf PHP-modulet</a> for at bruge denne funktion.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
da: Placering af XHProf-kildekoden på dit system, som regel i /usr/local/share eller /usr/share, startende med skråstreg.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn
