Wiki installation profile (6.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (408 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Opérations

en: content
fr: contenu

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Sujet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: error
fr: erreur

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: Placeholder tokens
fr: Ebauches de jetons

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Text
fr: Texte

en: Components
fr: Composants

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Update options
fr: Options de mise à jour

en: Input filters
fr: Filtres en entrée

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Advanced
fr: Avancé

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Recipient
fr: Destinataire

en: The name of the menu the node belongs to.
fr: Le nom du menu auquel appartient le nœud.

en: Node path settings
fr: Paramètres des chemins de nœuds

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut (appliqué à tous les types de nœuds ci-dessous dont le motif est vide)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les nœuds déjà existants qui n'en sont pas encore dotés.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel la première catégorie de la page est liée.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fr: Modèle de chemin par défaut (appliqué à tout vocabulaire ci-dessous dont le motif est vide)

en: The name of the category.
fr: Le nom de la catégorie.

en: The id number of the category.
fr: Le numéro de l'identifiant (ID) de la catégorie.

en: Pattern for all %vocab-name paths
fr: Modèle pour chaque chemin de %vocab-name

en: Forum path settings
fr: Paramètres des chemins des forums

en: Pattern for forums and forum containers
fr: Motif pour les forums et leurs conteneurs

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les forums et conteneurs de forums déjà existants qui n'en sont pas encore dotés.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des forums et conteneurs de forums terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des forums et conteneurs de forums terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: User path settings
fr: Réglages des chemins des pages utilisateurs

en: Pattern for user account page paths
fr: Modèle pour les comptes utilisateurs

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour toutes les pages d'utilisateur existantes qui n'en sont pas encore dotées.

en: Blog path settings
fr: Paramètres de chemin des blogs

en: Pattern for blog page paths
fr: Motifs de chemins pour les pages de blogs

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les blogs qui n'en sont pas encore dotés.

en: User-tracker path settings
fr: Réglages des chemin des pages de suivi des utilisateurs

en: Pattern for user-tracker page paths
fr: Modèle pour les pages de suivi des utilisateurs

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
fr: Génère un alias pour chaque page de suivi des utilisateurs qui n'en est pas encore doté.

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fr: Afficher les changements d'alias (sauf durant les mises à jour en lot).

en: Replace by separator
fr: Remplacer par le séparateur

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Maximum component length
fr: Longueur maximale d'un composant

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale de chaque composant de l'alias (par exemple [title]). 100 est la valeur recommandée. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour plus d'information.

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fr: Que doit faire Pathauto en cas de mise à jour d'un contenu existant mais ayant déjà un alias ?

en: Strings to Remove
fr: Chaînes (de caractères) à retirer

en: Created new alias %dst for %src
fr: Nouvel alias %dst créé pour %src

en: administer pathauto
fr: administrer Pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fr: Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.

en: Other
fr: Autre

en: Jump to the first comment of this posting.
fr: Aller directement au premier commentaire de ce message.

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Save and edit
fr: Enregistrer et éditer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Attachments
fr: Fichiers attachés

en: Change
fr: Modifier

en: Token
fr: Jeton (Token)

en: Are you sure you want to delete these items?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Node title
fr: Titre du noeud

en: Display all menu items
fr: Afficher tous les liens du menu

en: access administration menu
fr: accéder au menu d'administration

en: Token actions
fr: Actions des jetons (<em>Token actions</em>)

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: User's name
fr: Nom de l'utilisateur

en: User's ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: User's email address
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur

en: User's registration date
fr: Date d'enregistrement de l'utilisateur

en: User's last login date
fr: Dernière date de connexion de l'utilisateur

en: The current date in the user's timezone
fr: La date du jour dans le fuseau horaire de l'utilisateur.

en: The URL of the user's profile page.
fr: L'URL de la page du profil utilisateur.

en: The URL the user's account editing page.
fr: L'URL de la page de modification du compte de l'utilisateur.

en: None.
fr: Aucun.

en: Replacement patterns for @name
fr: Motifs de substitution pour @name

en: PHP code
fr: Code PHP

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
fr: Le module diff écrase la vue normale des révisions. On rajoute à la table des révisions la possibilité de montrer la différence entre deux révisions de nœud. Ceux des utilisateurs qui ont le droit  %view_revisions pourront aussi voir les différences entre deux révisions de leur choix d'un nœud. Vous pouvez désactiver cette fonctionnalité pour certains types de nœud sur leurs pages de configuration. Ce module propose aussi un bouton %preview_changes fort pratique lors de l'édition d'un billet.

en: Preview changes
fr: Aperçu des modifications

en: view revisions
fr: voir les révisions

en: Revisions for %title
fr: Révisions pour « %title »

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: revenir

en: Show diff
fr: Montrer le diff

en: Revision
fr: Révision

en: current revision
fr: version en cours

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: next diff >
fr: prochain diff >

en: < previous diff
fr: < diff précédant

en: Current revision:
fr: révision courante

en: Revision of !new_date:
fr: Révision du !new_date :

en: Changes to %name
fr: Modifications de %name

en: No visible changes
fr: Aucune modification visible

en: Show %preview_changes button on node edit form
fr: Montrer le bouton %preview_changes sur le formulaire d'édition d'un nœud

en: Show difference between node revisions.
fr: Voir la différence entre deux révisions d'un nœud

en: vocabularies and terms
fr: vocabulaires et termes

en: Line %lineno
fr: Ligne %lineno

en: users
fr: utilisateurs

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Comment title
fr: Titre du commentaire

en: Move down
fr: Descendre

en: Move up
fr: Monter

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: Ignoring alias %dst due to existing path conflict.
fr: Alias %dst ignoré, du fait d'un conflit de chemin existant.

en: Ignoring alias %dst because it is the same as the internal path.
fr: L'alias %dst a été ignoré car il est identique à un chemin interne.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
fr: Nouvel alias %dst créé pour %src, remplaçant %old_alias. L'ancien alias redirige maintenant vers %dst

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
fr: Nouvel alias %dst créé pour %src, remplaçant %old_alias

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
fr: Vous avez installé le module Pathauto, qui dépend du module Token, mais ce dernier n'est pas ou incorrectement installé.

en: Double quotes "
fr: Guillemets doubles "

en: Single quotes (apostrophe) '
fr: Guillemets simples (apostrophe) '

en: Back tick `
fr: Accent grave `

en: Comma ,
fr: Virgule ,

en: Period .
fr: Point .

en: Hyphen -
fr: Trait d'union -

en: Underscore _
fr: Tiret bas _

en: Colon :
fr: Deux-points :

en: Semicolon ;
fr: Point-virgule ;

en: Pipe |
fr: Barre verticale |

en: Left curly bracket {
fr: Accolade ouvrante {

en: Left square bracket [
fr: Crochet ouvrant [

en: Right curly bracket }
fr: Accolade fermante }

en: Right square bracket ]
fr: Crochet fermant ]

en: Equal =
fr: Égal =

en: Asterisk *
fr: Astérisque *

en: Ampersand &
fr: Esperluette &

en: Percent %
fr: Pourcentage %

en: Caret ^
fr: Accent circonflexe ^

en: Hash #
fr: Croisillon #

en: At @
fr: Arobase @

en: Exclamation !
fr: Point d'exclamation !

en: Left parenthesis (
fr: Parenthèse ouvrante (

en: right parenthesis )
fr: Parenthèse fermante )

en: Question mark ?
fr: Point d'interrogation ?

en: Less than <
fr: Inférieur à <

en: Greater than >
fr: Supérieur à >

en: Back slash \
fr: Barre oblique inversée \

en: content/[title-raw]
fr: contenus/[title-raw]

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
fr: Générer des alias en masse pour les nœuds qui n'en sont pas encore dotés

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif pour les chemins de tous les @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des noeuds terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des noeuds terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: category/[vocab-raw]/[catpath-raw]
fr: categorie/[vocab-raw]/[catpath-raw]

en: Bulk generate forum paths
fr: Mise à jour en masse des chemins des forums

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse des termes terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse des termes terminée, @count alias générés.

en: users/[user-raw]
fr: utilisateurs/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
fr: Générer des alias en masse pour les utilisateurs qui n'en sont pas encore dotés

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
fr: Mise à jour de masse pour les blogs non aliasés.

en: users/[user-raw]/track
fr: utilisateurs/[user-raw]/track

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
fr: Génère un alias pour chaque page de suivi des utilisateurs qui n'en est pas encore doté.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse pour les utilisateurs terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse pour les utilisateurs terminée, @count alias générés.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse pour les blogs des utilisateurs terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse pour les blogs des utilisateurs terminée, @count alias générés.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
fr[0]: Génération en masse pour les pages de suivi des utilisateurs terminée, un alias généré.
fr[1]: Génération en masse pour les pages de suivi des utilisateurs terminée, @count alias générés.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
fr: <p>Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.</p>
    <h2>Réglages</h2>
    <p>Pathauto définit les valeurs des paramètres <strong>Longueur maximale d'un alias</strong> et <strong>Longueur maximale d'un composant</strong> à 100 par défaut, avec une limite maximale de 128. Cette limite provient de la taille de la colonne "dst" de la table "url_alias" dans la base de donnée. Si vous entrez la valeur maximale, ceci causera des problèmes lorsque le système doit ajouter des mots supplémentaires à l'alias d'URL. Par exemple, le suffixe "/feed" est ajouté aux alias des fils RSS. Vous devez donc choisir une valeur correspondant à la longueur de "dst" moins celle de tout suffixe potentiel. Ces suffixes dépendent des modules activés et de vos réglages de Pathauto. La valeur recommandée et offerte par défaut est 100.</p><p><strong>Modèles de remplacement bruts</strong>&nbsp;: Dans Pathauto, il est approprié d'utiliser les modèles de remplacement bruts, c'est-à-dire ceux ayant le suffixe -raw. Le système s'occupera de filtrer adéquatement les contenus saisis par les utilisateurs. Le système de filtrage de la ponctuation de Pathauto pourrait causer des problèmes si les remplacements de la forme -raw ne sont pas utilisés.</p>

en: Delete aliases
fr: Supprimer les alias

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
fr: Identique à [cat] mais incluant les supercatégories séparées par /.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
fr: Identique à [cat-raw] mais incluant ses supercatégories séparées par /. ATTENTION : données brutes saisies par l'utilisateur.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
fr: Identique à [term] mais incluant ses supercatégories séparées par /.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
fr: Identique à [term-raw] mais incluant ses supercatégories, séparées pas /. ATTENTION : données brutes saisies par l'utilisateur.

en: URL alias for the term.
fr: Alias d'URL pour le terme.

en: URL alias for the parent book.
fr: Alias d'URL pour le livre parent.

en: user blogs
fr: blogs utilisateurs

en: user trackers
fr: Marqueurs utilisateur

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Update path alias
fr: Mettre à jours l'alias de chemin

en: It appears that the <a href="@token_link">Token module</a> is not installed. Please ensure that you have it installed so that Pathauto can work properly. You may need to disable Pathauto and re-enable it to get Token enabled.
fr: Il semble que le module <a href="@token_link">Token</a> ne soit pas installé. Assurez-vous qu'il soit installé pour que Pathauto fonctionne correctement. Vous pouvez avoir besoin de désactiver Pathauto, et de le réactiver pour pouvoir activer Token.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Caractère de séparation des mots dans les titres. Il remplacera tout espace ou signe de ponctuation. Utiliser un espace ou un "+" peut provoquer des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Modifier en miniscules

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale des alias à générer. 100 est la valeur recommandée. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de pathauto</a> pour plus de détails.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
fr: Nombre maximal d'objets à aliaser dans une modification par lot

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
fr: Le nombre maximum d'objets d'un type donné qui doivent être aliaser au cours d'une modification par lot. La valeur par défaut est 50 et le nombre recommandé dépend de la vitesse de votre serveur. Si les modifications par lot "expirent" ou débouchent sur un "écran blanc", veuillez réduire ce nombre.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fr: Ne rien faire. Laisser l'ancien alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias et laisser l'ancien alias fonctionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fr: Créer un nouvel alias et supprimer l'ancien.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
fr: Créer un nouvel alias et rediriger l'ancien vers le nouveau.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory. <strong>This option is disabled on your site because you do not have an i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.</strong>
fr: Lorsqu'un motif contient certains caractères (tels que des caractères accentués), Pathauto doit-il les convertir en caractères différents, au sein de l'alphabet ASCII-96 ? La conversion de caarctères (transliteration) est définie par le fichier i18n-ascii.txt du répertoire Pathauto. <strong> Cette option est désactivée sur votre site car il n'y pas de fichier i18n-ascii.txt dans le répertoire Pathauto.</strong>

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.
fr: Lorsqu'un motif contient certains caractères (tels que des caractères accentués), Pathauto doit-il les convertir en caractères différents, au sein de l'alphabet ASCII-96&nbsp;? La conversion de caractères (translitération) est définie par le fichier i18n-ascii.txt du répertoire Pathauto.

en: Transliterate prior to creating alias
fr: Transcrire en caractères différents avant de créer l'alias

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
fr: Réduire les chaînes de caractères en lettres et nombres, selon ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre les nouveaux alias pour ne contenir que des lettres et des nombres contenus dans le jeu de paramètres ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
fr: Mots à retirer des alias d'URL, séparés par des virgules. Ne pas saisir de ponctuation et ne pas utiliser d'éditeur WYSIWYG dans ce champ.

en: Punctuation settings
fr: Paramètres de ponctuation

en: No action (do not replace)
fr: Aucune action (ne pas remplacer)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
fr: Utiliser les motifs de remplacement -raw dans le texte pour éviter les problèmes liés aux entités HTML.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
fr: Alias texte du flux interne (laisser vide pour désactiver)

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "feed" and "0/feed".
fr: Le texte à utiliser pour les alias des flux RSS. Exemples : "flux" et "0/flux".

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
fr: Vous utilisez le jeton [%token] qui n'est pas valide au sein des jetons possibles où vous l'utilisez.

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
fr: Vous utilisez le jeton [%token] qui possède un compagnon -raw disponible : [%raw_token]. Pour les motifs de Pathauto, vous devez utiliser les versions -raw des jetons, à moins d'être vraiment sûr(e) de ce que vous faites. Veuillez consulter <a href="@pathauto-help">L'aide de Pathauto</a> pour plus de détails.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
fr: ATTENTION&nbsp;: ce champ contient des motifs potentiellement incorrects.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
fr: Vous avez configuré le @name en tant que séparateur, à supprimer lorsqu'il sera trouvé au sein des chaînes de caractères. Ceci peut entraîner des problèmes avec vos motifs, plus spécifiquement sur les motifs catpath et termpath. Vous devriez peut-être configurer la valeur de l'action de @name à "remplacer par le séparateur"

en: Choose Aliases to Delete
fr: Choisir les alias à supprimer

en: all aliases
fr: tous les alias

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer tous les alias. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer les alias pour tous les @label. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: <p><strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.</p>
fr: <p><strong>Attention&nbsp;:</strong> il n'y a pas de page de confirmation. Soyez sûr de votre action avant de cliquer sur le bouton "Supprimer les alias maintenant&nbsp;!".<br />Vous devriez effectuer une sauvegarde de la base de données et/ou de la table 'url_alias' avant d'utiliser cette fonctionnalité.</p>

en: Delete aliases now!
fr: Supprimer les alias maintenant !

en: All of your path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias d'URLs ont été supprimés.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias pour les types de contenu %type ont été supprimés.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
fr[0]: Mise à jour en masse des listes d'alias terminée&nbsp;; un alias généré.
fr[1]: Mise à jour en masse des listes d'alias terminée&nbsp;; @count alias générés.

en: Problem token:  | Problem tokens:
fr[0]: Jeton problématique :
fr[1]: Jetons problématiques :

en: notify of path changes
fr: être notifié des changements de chemins

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
fr: Modèle de chemin par défaut pour @node_type (appliqué à tous les @node_type avec un modèle vide)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
fr: Modèle de chemin pour tout les @node_type dans @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
fr: Modèle de chemin pour les contenus de type @node_type indépendants de la langue

en: Taxonomy term path settings
fr: Réglages pour les chemins des termes de taxinomie.

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
fr: Générer des alias en masse pour les termes qui n'en sont pas encore dotés

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
fr: Générer des alias pour tous les termes existants qui n'en sont pas encore dotés.

en: Automated alias settings
fr: Paramètres des alias automatiques

en: Node type (user-friendly version)
fr: Type de noeud (version conviviale)

en: Node author's user id
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur du nœud

en: Node author's user name
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du nœud

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fr: URL vers laquelle l'utilisateur sera redirigé. Cette URL peut être interne (exemple : node/1234) ou externe comme http://www.drupalfr.org.

en: Target
fr: Cible

en: Phrase
fr: Expression entière

en: Freelink targets that need to be created
fr: Objectifs de Freelink  qui doivent être créés

en: Original text
fr: Texte original

en: Enable developer modules
fr: Activer les modules pour développeur

en: Disable developer modules
fr: Désactiver les modules pour développeur

en: Collapse fieldsets on modules page
fr: Replier les groupes de champs dans les pages de modules

en: Current anonymous / authenticated users
fr: Utilisateurs anonymes / authentifiés actuels

en: Disabled these modules: !module-list.
fr: Ces modules ont été désactivés : !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fr: Aucun module pour développeur n'est activé.

en: display drupal links
fr: afficher les liens Drupal

en: External Links
fr: Liens externes

en: External links
fr: Liens externes

en: Alter the display of external links on the site.
fr: Modifier l'affichage des liens externes sur le site.

en: Add icon to external links
fr: Ajouter une icône aux liens externes

en: Places an !icon icon next to external links.
fr: Mettre une icône !icon à côté des liens externes.

en: Add icon to mailto links
fr: Ajouter une icône aux liens mailto

en: Places an !icon icon next to mailto links.
fr: Mettre une icône !icon à côté des liens mailto.

en: Consider subdomains internal
fr: Considérer les sous-domaines comme internes

en: If checked, links with the same primary domain will all be considered internal. A link from www.example.com to my.example.com would be considered internal. Links between the www. and non-www. domain are always considered internal.
fr: Si activé, les liens avec le même domaine primaire seront considérés comme internes. Un lien de www.example.com vers my.example.com sera considéré comme interne. Les liens entre les domaines www. et non-www. sont toujours considérés comme internes.

en: Open external links in a new window
fr: Ouvrir les liens externes dans une nouvelle fenêtre

en: Should all external links be opened in a new window?
fr: Tous les liens externes doivent-ils être ouverts dans une nouvelle fenêtre&nbsp;?

en: Display pop-up warnings
fr: Afficher un avertissement dans une popup

en: Displays a pop-up warning when any external link is clicked.
fr: Afficher un avertissement dans une popup quand n'importe quel lien externe est cliqué.

en: Pop-up warning text
fr: Texte d'avertissement de la popup

en: Text to display in the pop-up external link warning box.
fr: Le texte à afficher dans la popup d'avertissement d'un lien externe.

en: Matches example.com.
fr: Correspond à example.com.

en: Multiple patterns can be strung together by using a pipe. Matches example.com OR example.net.
fr: Plusieurs motifs peuvent être ajoutés ensembles en utilisant un pipe (|). Correspond à example.com OU example.net.

en: Matches links that go through the <a href="http://drupal.org/project/links">Links module</a> redirect.
fr: Correspond aux liens qui passent par la redirection du <a href="http://drupal.org/project/links">module Links</a>.

en: Matches any character.
fr: Correspond à n'importe quel caractère.

en: The previous character or set is optional.
fr: Le caractère ou le groupe de caractère précédent est facultatif.

en: Matches any digit (0-9).
fr: Correspond à n'importe quel chiffre (0-9).

en: Brackets may be used to match a custom set of characters. This matches any alphabetic letter.
fr: Les crochets peuvent être utilisés pour correspondre à un groupe de caractères. Ceci correspond à n'importe quel lettre de l'alphabet.

en: Pattern matching
fr: Correspondance de motif

en: External links uses patterns (regular expressions) to match the "href" property of links.
fr: Le module "Liens externes" utilise des motifs (expression régulières) pour faire correspondre la propriété "href" des liens.

en: Here are some common patterns.
fr: Voici quelques motifs courants.

en: Common special characters:
fr: Caractères spéciaux courants&nbsp;:

en: All special characters (<em>^ $ . ? ( ) | * +</em>) must also be escaped with backslashes. Patterns are not case-sensitive. Any <a href="http://www.javascriptkit.com/javatutors/redev2.shtml">pattern supported by JavaScript</a> may be used.
fr: Tous les caractères spéciaux (<em>^ $ . ? ( ) | * +</em>) doivent être échappés avec des antislashs. Les motifs ne sont pas sensibles à la casse. N'importe quel <a href="http://www.javascriptkit.com/javatutors/redev2.shtml">motif supporté par JavaScript</a> peut être utilisé.

en: Exclude links matching the pattern
fr: Exclure les liens correspondant au motif

en: Enter a regular expression for links that you wish to exclude from being considered external.
fr: Entrez une expression régulière pour les liens que vous voulez considérer comme externes.

en: Include links matching the pattern
fr: Inclure les liens correspondant au motif

en: Enter a regular expression for internal links that you wish to be considered external.
fr: Entrez une expression régulière pour les liens internes que vous voulez considérer comme externes.

en: Adds icon next to external links on the site.
fr: Ajouter une icône à côté des liens externes sur le site.

en: Freelinking settings
fr: Paramètres de Freelinking

en: List nodes which have duplicate titles
fr: Liste des nœuds qui ont des titres en double

en: Redirected from <a href="@url">%page</a>
fr: Redirigé depuis <a href="@url">%page</a>

en: The character %c is not allowed in a title
fr: Le caractère %c n'est pas autorisé dans les titres

en: Multiple pages have this name:
fr: Plusieurs pages portent ce nom :

en: The page %page_name has been moved.
fr: La page %page_name a été déplacée.

en: The new page name is !new_name
fr: Le nom de la nouvelle page est !new_name

en: The page %page_name does not exist.
fr: La page %page_name n'existe pas.

en: Menu link ID
fr: ID du lien de menu

en: Node creation
fr: Création de noeud

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fr: Tous les tokens pour les dates de création de nœud peuvent aussi être utilisés avec le préfixe "mod-" ; dans ce cas, la date de modification sera utilisée à la place de la date de création.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fr: Le chemin du menu (tel qu'il apparait dans le fil d'Ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par /.

en: Name of top taxonomy term
fr: Nom du terme de taxonomie le plus haut

en: ID of top taxonomy term
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie le plus haut

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fr: Le numéro de l'ID du vocabulaire parent de la catégorie.

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: Token replacement patterns
fr: Motifs de substitution par jeton (<em>token</em>)

en: Comment's node ID
fr: ID de noeud du commentaire

en: Comment body
fr: Corps du commentaire

en: Comment author's user id
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur du commentaire

en: Comment author's user name
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du commentaire

en: Comment author's home page.
fr: Page d'accueil de l'auteur du commentaire.

en: Comment author's e-mail.
fr: E-mail de l'auteur du commentaire.

en: Node language
fr: Langue du noeud

en: Node author's e-mail.
fr: E-mail de l'auteur du noeud.

en: Name of top term's vocabulary
fr: Nom du terme principal du vocabulaire

en: ID of top term's vocabulary
fr: ID des principaux termes du vocabulaire

en: The text used in the menu as link text for this item.
fr: Le texte utilisé dans le menu en tant que texte du lien pour cet élément.

en: The title of the node's book parent.
fr: Le titre du node parent de ce node.

en: The id of the node's book parent.
fr: L'ID du noeud du livre père.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fr: Les titres de tous les parents dans le livre hiérarchique du noeud.

en: The name of the currently logged in user.
fr: Le nom de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The user ID of the currently logged in user.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The email address of the currently logged in user.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The name of the current Drupal website.
fr: Le nom du site.

en: The slogan of the current Drupal website.
fr: La baseline du site.

en: The mission of the current Drupal website.
fr: La mission du site Drupal courant.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fr: Email de contact du site.

en: The current date on the site's server.
fr: La date du serveur hébergeant le site.

en: A randomly generated SHA1 hash.
fr: Un hash SHA1 généré de manière aléatoire.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fr: Le timestamp courant exprimé en secondes depuis le 1er Janvier 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
fr: Un nombre à 1 chiffre généré aléatoirement.

en: A randomly generated three-digit number.
fr: Un nombre à 3 chiffres généré aléatoirement.

en: A randomly generated ten-digit number.
fr: Un nombre à 10 chiffres généré aléatoirement.

en: Randomly generated single-digit letter.
fr: Lettre à 1 chiffre générée aléatoirement.

en: Randomly generated three-digit letters.
fr: Lettres à 3 chiffres générées aléatoirement.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fr: Lettres à 10 chiffres générées aléatoirement.

en: Display a tokenized message to the user
fr: Affiché un message géré par jeton à l'utilisateur

en: Send tokenized e-mail
fr: Envoyer un e-mail géré par jeton (<em>tokenized</em>)

en: Redirect to a tokenized URL
fr: Rediriger vers une URL gérée par jeton (<em>tokenized</em>)

en: The email address to which the message should be sent.
fr: L'adresse de courriel à laquelle le message doit être envoyé.

en: The message that should be sent.
fr: Le message devant être envoyé.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution suivants peuvent être utilisés pour générer le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The message to be displayed to the current user.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur courant.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans des messages texte personnalisés. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fr: Fourni une API partagée pour remplacer les emplacements réservés par des données réelles.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fr: Fournit des jetons (<em>tokens</em>) supplémentaires, et une base sur laquelle construire vos propres jetons.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fr: Fournit des versions améliorés des actions core Drupal, un utilisant le module Token.

en: Adjust top margin
fr: Ajuster la marge du haut

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fr: Si activé, le rendu du site est abaissé d'à peu près 20 pixels depuis le haut de la vue pour afficher le menu d'administration. Si désactivé, certains éléments de la page en positionnement absolu (absolute) ou fixe (fixed) peuvent être recouverts par le menu d'administration.

en: Keep menu at top of page
fr: Garder le menu en haut de page

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
fr: Si activé, le menu d'administration est toujours affiché en haut de l'affichage du navigateur (même après un parcours de la page).<strong>Note : Dans certains navigateurs, ce paramètre a pour résultat une page mal formée, un curseur invisible, des éléments de formulaires non sélectionnables, ou d'autres problèmes. Désactivez cette option si ces problèmes se produisent.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
fr: Si activé, les groupes de champs sur la page <a href="!modules-url">modules</a> sont automatiquement repliés au chargement de la page.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fr: Si le module Utility a été installé dans ce but, il peut être désactivé et désinstallé sans danger.

en: Move local tasks into menu
fr: Déplacer les tâches locales (local tasks) dans le menu

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
fr: Si activé, les onglets de la page courante sont déplacés dans le menu d'administration. Cette fonctionnalité n'est disponible que dans les thèmes qui utilisent les classes CSS <code>tabs primary</code> et <code>tabs secondary</code> pour les onglets.

en: Administration menu settings
fr: Paramètres du menu d'administration

en: Parent link ID
fr: ID du lien parent

en: Display additional data for each menu item
fr: Afficher des données additionnelles pour chaque élément de menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
fr: Afficher les éléments sélectionnés à côté de chaque lien d'élément de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fr: Si activé, tous les éléments de menu sont affichés, sans tenir compte des permissions de votre site.<em>Note : ne pas activer sur un site en production.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fr: Vous avez activé ces modules : !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fr: Le module de menu d'administration fournit un menu déroulant, arrangé pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives, et à d'autres destinations communes (pour les utilisateurs aux permissions appropriées). Utilisez les paramètres ci-dessous pour personnaliser l'apparence du menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fr: Le module de menu d'administration fournit un menu déroulant, arrangé pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives, et à d'autres destinations communes (pour les utilisateurs aux permissions appropriées). Le menu d'administration affiche aussi le nombre d'utilisateurs anonymes et authentifiés, et permet aux modules d'ajouter leurs propres éléments de menu personnalisés. L'intégration dans le menu varie selon le module; Par exemple, le module contribué <a href="@drupal">Devel</a> utilise fortement le module de menu d'administration pour fournir un accès rapide aux outils de développement.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fr: La <a href="@settings">page de paramètres</a> du module d'administration vous permet de modifier certains éléments de comportement et d'apparence du menu. Puisque l'apparence du menu est dépendante du thème de votre site, des personnalisations substantielles requièrent des modifications aux fichiers CSS et de thème de votre site. Voir le fichier de module avancé README.txt pour plus d'informations sur les personnalisations de thème et de CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fr: Les éléments de menu affichés dans le menu d'administration dépendent des permissions réelles de l'utilisateur. Premièrement, le menu d'administration n'est affiché que pour les utilisateurs aux rôles possédant la permission <em>Accéder au menu d'administration</em> (module admin_menu). Deuxièmement, un utilisateur doit être membre d'un rôle possédant la permission  <em>Accéder aux pages d'administration</em> (module system), afin de voir les liens d'administration. Enfin, troisièmement, seuls les liens réellement autorisés sont affichés. Par exemple, si un utilisateur n'est pas membre d'un rôle possédant la permission <em>Administrer les permissions</em> (module user), l'élément de menu <em>Gestion des utilisateurs</em> n'est pas affiché.

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: Adjust administration menu settings.
fr: Ajuster les paramètres du menu d'administration

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fr: Fournit un menu déroulant pour les tâches administratives les plus courantes, et pour d'autres destinations usuelles (pour les utilisateurs possédant les permissions appropriées).

en: Page found: %page
fr: Page trouvée : %page

en: Page moved: %page
fr: Page déplacée : %page

en: Page does not exist: %page
fr: La page n'existe pas : %page

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
fr: Si le menu d'administration affiche des éléments de menu en doublon, vous aurez sans doute besoin de reconstruire vos éléments de menu, en utilisant le bouton <em>Effacer et reconstruire</em>.

en: Wipe and rebuild
fr: Effacer et reconstruire

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
fr: Un alias va être généré automatiquement. Si vous souhaitez créer votre propre alias, décocher cette option.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
fr: Pour configurer le format des alias générés, visitez <a href="@pathauto">les configurations des alias automatiques</a>.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: No tokens available.
fr: Pas de jetons (<em>tokens</em>) disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
fr: Ce lien vous dirige vers un site externe. Nous ne sommes pas responsables de leur contenu.

en: Comment creation
fr: Création du commentaire

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fr: Nom non filtré du premier terme de taxonomie.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fr: Nom non filtré du vocabulaire du premier terme.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fr: Le chemin de menu non filtré (tel que reflété dans le fil d'ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par des "/".

en: The unfiltered title of the node's book parent.
fr: Le titre non filtré du livre parent du noeud.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
fr: Les titres non filtrés de tous les parents du noeud dans la hiérarchie de livre.

en: The unfiltered name of the category.
fr: Le nom non filtré de la catégorie.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
fr: Le vocabulaire non filtré de la première catégorie à laquelle la page appartient.

en: The current
fr: L'actuel

en: raw user input
fr: entrée utilisateur brute

en: Warning: Token value contains raw user input.
fr: Attention : La valeur de jeton (<em>token</em>) contient une entrée utilisateur brute.

en: !description year (four digit)
fr: !description année (quatre chiffres)

en: !description year (two digit)
fr: !description année (deux chiffres)

en: !description month (full word)
fr: !description mois (mot complet)

en: !description month (abbreviated)
fr: !description mois (abrégé)

en: !description month (two digits with leading zeros)
fr: !description mois (deux chiffres avec le zéro de tête)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
fr: !description mois (un ou deux chiffres sans le zéro de tête)

en: !description week (two digits with leading zeros)
fr: !description semaine (deux chiffres avec le zéro de tête)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
fr: !description date (représentation numérique du jour de la semaine)

en: !description day (full word)
fr: !description jour (mot complet)

en: !description day (abbreviation)
fr: !description jour (abréviation)

en: !description day (two digits with leading zeros)
fr: !description jour (deux chiffres avec le zéro de tête)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
fr: !description jour (un ou deux chiffres sans le zéro de tête)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
fr: !description en format timestamp UNIX (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
fr: Le texte non filtré utilisé dans le menu en tant que lien pour cet élément.
