Wiki installation profile (6.x-1.0) - en to am translation catalogue (844 entries)

en: Home
am: ቤት

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: user
am: ተጠቃሚ

en: Save configuration
am: ውቅረት አስቅምጥ

en: Reset to defaults
am: ወደ ነባሪዎች መልስ

en: delete
am: ሰርዝ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Administer
am: አስተዳድር

en: Create a new user account.
am: አዲስ የተጠቃሚ መለያ ፍጠር።

en: Request new password via e-mail.
am: በኢ-ሜል አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: List
am: ዝርዝር

en: Subject
am: ዓርእስት

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: disabled
am: የቦዘነ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: RSS feed
am: አር ኤስ ኤስ መጋቢ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: error
am: ስህተት

en: Tags
am: መለያዎች

en: Block title
am: የጥምር ዓርስት

en: Taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Blue Lagoon (Default)
am: ብሉ ላጉን (ነባሪ)

en: Ash
am: አሽ

en: Aquamarine
am: አኳማሪን

en: Belgian Chocolate
am: ቤልጂያን ቾክሌት

en: Bluemarine
am: ብሉማሪን

en: Citrus Blast
am: ሲትረስ ብላስት

en: Cold Day
am: ኮልድ ዴይ

en: Greenbeam
am: ግሪንቢም

en: Mediterrano
am: ሜዲቴራኖ

en: Mercury
am: ሜርኩሪ

en: Nocturnal
am: ኖክተርናል

en: Olivia
am: ኦሊቪያ

en: Pink Plastic
am: ፒንክ ፕላስቲክ

en: Shiny Tomato
am: ሻይኒ ቶሜቶ

en: Teal Top
am: ቲል ቶፕ

en: Content types
am: የይዞታ ዓይነቶች

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Overview
am: ጠቅላላ እይታ

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Weight
am: ክብደት

en: The configuration options have been saved.
am: የውቅረቱ አማራጮች ተቀምጠዋል።

en: Help text
am: የእርዳታ ጽሑፍ

en: Multiple select
am: ብዙ ምርጫ

en: Required
am: አስፈላጊ

en: none
am: ምንም

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Name
am: ስም

en: edit
am: አስተካክል

en: Go to previous page
am: ወደ ቀድሞ ገጽ ሂድ

en: Go to next page
am: ወደ ሚቀጥለው ገጽ ሂድ

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Help
am: እርዳታ

en: username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Default
am: ነባሪ

en: Update
am: አዘምን

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Wednesday
am: እሮብ

en: Thursday
am: ሃሙስ

en: Friday
am: ዓርብ

en: High
am: ከፍ ያለ

en: Low
am: ዝቅተኛ

en: Time
am: ሰዓት

en: View
am: ትይታ

en: History
am: ታሪክ

en: Path
am: ዱካ

en: Modules
am: ሞዱሎች

en: Region
am: ክልል

en: Add item
am: ዓይነት ጨምር

en: Screenshot for %theme theme
am: የ%theme ገጽታ ቅንጭብ

en: You are not authorized to access this page.
am: እዚ ገፅ ላይ ለመድረስ ፈቃድ አልተሰጥህም።

en: n/a
am: አይመለከተውም

en: type
am: ዓይነት

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Configure
am: ውቀር

en: status
am: ሁኔታ

en: Error
am: ስህተት

en: Content management
am: ይዞታ ማስተዳደሪያ

en: Expanded
am: የተለጠጠ

en: Parent item
am: ወላጅ አካል

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
am: ተጨማሪ። በምናሌዎች ዝርዝር ውስጥ፤ ከባባድ አካሎቹ ወደ ታች ይሰምጣሉ እና ቀላላል አካሎቹ ወደ አናት አካባቢ ይቀመጣሉ።

en: Update options
am: የማዘመኛ አማራጮች

en: Active
am: ገባሪ

en: Access denied
am: መድረስ ክልክል ነው

en: Block
am: ጥምር

en: Add block
am: ጥምር ጨምር

en: Page
am: ገጽ

en: RSS
am: አር ኤስ ኤስ

en: Footer message
am: የግርጌ መልዕክት

en: Logo
am: አርማ

en: Search box
am: የመፈለጊያ ሳጥን

en: Site name
am: የድረ ገጽ ስም

en: Site slogan
am: የድረ ገጽ መፈክር

en: php
am: ፒኤችፒ

en: User settings
am: የተጠቃሚ ማቀናበሪያዎች

en: Drupal
am: ድሩፓል

en: PHP
am: ፒኤችፒ

en: Up to date
am: ዘመናዊ

en: Header
am: ራስጌ

en: Left sidebar
am: ግራ ጎን አሞሌ

en: Right sidebar
am: የቀኝ ጎን አሞሌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Selected
am: የተመረጠ

en: Send e-mail
am: ኢ-ሜል ላክ

en: Custom
am: ብጁ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Input format
am: ግቤት ቅርፀት

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Body field label
am: የአካል መስክ መሰየሚያ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Sticky at top of lists
am: የዝርዝሮች አናት ላይ የሚጣበቅ

en: Log message
am: መልእክቱን መዝግብ

en: Vocabulary name
am: የመዝገበ ቃላት ስም

en: E-mail address
am: ኢ-ሜል አድራሻ

en: Theme configuration
am: የገጽታ ውቅረት

en: Time zone
am: የሰዓት ሰቅ

en: Global settings
am: አጠቃላይ አቀናባሪዎች

en: Mode
am: ሁኔታ

en: blocked
am: የታገደ

en: active
am: ገባሪ

en: configure
am: ውቀር

en: Authored by
am: የተደረሰው በ

en: Performance
am: አፈፃፀም

en: This field is required.
am: ይህ መስክ ተፈላጊ ነው።

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Unlimited
am: ያልተወሰነ

en: Code
am: ኮድ

en: node
am: አንጓ

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Navajo
am: ናቫጆ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Tue
am: ቲዩ

en: Text color
am: የጽሑፍ ቀለም

en: Navigation
am: መጓጓዛ

en: access content
am: ይዞታ ተመልከት

en: Signatures
am: ፊርማዎች

en: User login
am: የተጠቃሚ መግቢያ

en: Log in
am: ግባ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Site maintenance
am: ድረ ገጽ ጥገና

en: Default front page
am: ነባሪ የፊትለፊት ገጽ

en: Create content
am: ይዞታ ፍጠር

en: Anonymous
am: ስም አልባ

en: Uninstall
am: አራግፍ

en: Filters
am: ማጣሪያዎች

en: Recent comments
am: የቅርብ አስተያየቶች

en: Preformatted
am: ቅድመ ቅርጽት

en: Save settings
am: ቅንብሮቹን አስቀምጥ

en: Add rule
am: መመሪያ ጨምር

en: Delete rule
am: ህጉን አጥፋ

en: Nauru
am: ናዑሩ

en: Add user
am: ተጠቃሚ ጨምር

en: Formatting guidelines
am: የቅርፀት መመሪያ

en: Authoring information
am: የድርሰቱ መረጃ

en: Authored on
am: የተደረሰበት ግዜ

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
am: ቅርፀት፡ %time። ቅጹ የገባበትን ግዜ ለመጠቅም ከፈለክ ይህን ባዶ ተው።

en: Leave blank for %anonymous.
am: %anonymous ባዶ ተው።

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
am: ለማንኛውም ተጠቃሚ የገጽ አሸጓጎጥን አንቃ ወይም አቦዝን እና CSS እና JS አዘጋጅ ...

en: [<a href="@link">more help...</a>]
am: [<a href="@link">ተጨማሪ እርዳታ...</a>]

en: Arabic
am: አረብኛ

en: English
am: እግሊዝኛ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Edit term
am: መጠሪያ አርትእ

en: Add menu
am: ምናሌ ጨምር

en: menu
am: ምናሌ

en: ‹ previous
am: ‹ ቀድሞ

en: next ›
am: ቀጣይ ›

en: View user profile.
am: የተጠቃሚ መገለጫዎችን ተመልከት።

en: locked
am: የተቆለፈ

en: Titles only
am: ዓርእስት ብቻ

en: Language file
am: የቋንቋ ፋይል

en: published
am: የታተመ

en: Member for
am: አባልነት ለ

en: @time ago
am: @time በፊት

en: Select all rows in this table
am: ሰንጠረዡ ውስጥ ያሉትን ረድፎች በሙሉ ምረጥ

en: Request new password
am: አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Edit menu
am: ምናሌውን አርትእ

en: Publishing options
am: የህትመት አማራጮች

en: Create new revision
am: አዲስ ክለሳ ፍጠር

en: Locale settings
am: የአካባቢ ቅንብሮች

en: Configure block
am: የጥምረት ውቀርት

en: Mission statement
am: ተልህኮ

en: Configure permissions
am: ፈቃዶች ውቀርት

en: None.
am: ምንም።

en: Greater than
am: ይበልጣል

en: Log out
am: ውጣ

en: The settings have not been saved because of the errors.
am: በስህተት የተነሳ ቅንብሮቹ አልተቀመጡም።

en: Autocomplete taxonomy
am: ራሥ-ሙላ ስርዓተ ክፍፍል

en: Create new account
am: አዲስ መለያ ፍጠር

en: warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Last run !time ago
am: !time ግዜ በፊት ነበር የሮጠው

en: Never run
am: መቼም ያልሮጠ

en: Site information
am: ድረ ገጽ መረጃ

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: critical
am: አስጊ

en: Syndicate
am: ቦድን

en: Syndicate content
am: ይዞታን በማህበር አደራጅ

en: administer taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍልን አስተዳድር

en: access administration pages
am: የአስተዳደር ገጾችን ተመለከት

en: administer filters
am: ማጣሪያዎችን አስተዳድር

en: view revisions
am: ክለሳዎችን ተመልከት

en: User management
am: ተጠቃሚ ማስተዳደሪያ

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: e-mail
am: ኢ-ሜይል

en: permission
am: ፈቃድ

en: Link color
am: የአገናኝ ቀለም

en: Fiji
am: ፊጂ

en: 200 characters
am: 200 ቁምፊ

en: 400 characters
am: 400 ቁምፊ

en: 600 characters
am: 600 ቁምፊ

en: 800 characters
am: 800 ቁምፊ

en: 1000 characters
am: 1000 ቁምፊ

en: 1200 characters
am: 1200 ቁምፊ

en: 1400 characters
am: 1400 ቁምፊ

en: 1600 characters
am: 1600 ቁምፊ

en: 1800 characters
am: 1800 ቁምፊ

en: 2000 characters
am: 2000 ቁምፊ

en: System default
am: ነባሪ ሥርዓት

en: Menu settings
am: የምናሌ ቅንብሮች

en: Color scheme
am: የቀለም ሙሉ ምስርት

en: File system path
am: የፋይል ስርዓት ዱካ

en: Manage the actions defined for your site.
am: ለድረ ገጽህ የተመደበውን ድርጊቶች አስተዳድር።

en: Actions available to Drupal:
am: ለድሩፓል የቀረቡ እርምጃዎች፡

en: administer actions
am: ድርጊቶችን አስተዳድር

en: Themes
am: ገጽታዎች

en: Story
am: ተረት

en: administer nodes
am: አንጓዎችን አስተዳድር

en: administer comments
am: አስተያይቶችን አስተዳድር

en: not published
am: ያልታተመ

en: Published comments
am: አስተያየቶቹን አትም

en: SQL
am: ኤስ ኪው ኤል

en: Protected
am: የተጠበቀ

en: Comment settings
am: የአስተያየት ቅንብር

en: not promoted
am: ያልተሸጋገረ

en: promoted
am: የተሸጋገረ

en: Read only
am: ንባብ ብቻ

en: Line break converter
am: ወሰነ መስመር ቀያሪ

en: Site configuration
am: ድረ ገጽ ውቅረት

en: Password strength:
am: የይለፍ ቃል ጥንካሬ፡

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
am: የይለፍ ቃሉ ጥብቅ ለመሆን በቂ ልዩነት አላካተተም። የሚከተለውን ሞክር፡

en: Adding numbers.
am: ቁጥሮችን መጨመር።

en: Adding punctuation.
am: ስርዓተ ነጥብ መጨመር።

en: Passwords match:
am: የይለፍ ቃሎቹ ይዛመዳሉ፡

en: Slogan
am: መፈክር

en: The name used to indicate anonymous users.
am: ስም አልባ ተጥቃሚዎችን ለመለየት የምንጥቀመበት ስም።

en: Get help
am: እርዳታ አግኝ

en: Go to first page
am: ወደ መጀመሪያ ገጽ ሂድ

en: Go to last page
am: ወደ መጨረሻ ገጽ ሂድ

en: Go to page @number
am: ወደ ገጽ @number ሂድ

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
am: ጠረጴዛ አልባ፣ ቀለም ሊለወጥለት የሚችል፣  ባለ ብዙ አምድ፣ ያልተወሰነ  ስፋት ያለው ገጽታ (ነባሪ) ።

en: Underlined
am: የተሰመረበት

en: Site building
am: ድረ ገጽ ግንባታ

en: Source for the primary links
am: የቀዳማዊ አገናኞች ምንጭ

en: Select what should be displayed as the primary links.
am: እንደ ቀዳማዊ አገናኞች መታየት ያለባችውን ምረጥ።

en: Source for the secondary links
am: የተከታይ አገናኞች ምንጭ

en: List menus
am: ምናሌዎችን ዘርዝር

en: Language switcher
am: ቋንቋ መለዋወጫ

en: English name
am: የእንግሊዘኛ ስም

en: Native name
am: የቀዬ ስም

en: Block description
am: የጥምር ማብራሪያ

en: Blocks
am: ጥምረቶች

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
am: በድረ ገጽህ የጎን አሞሌዎች እና ሌሎች ክልሎች ሊታዩ የሚችሉትን ጥምሮች ውቀር።

en: Delete block
am: ጥምረቱን አጥፋ

en: Save blocks
am: ጥምሮችን አስቀምጥ

en: Block specific settings
am: ለጥምር ብቻ የሚሆኑ ቅንብሮች

en: Block body
am: የጥምር አካል

en: Block configuration
am: የጥምር ውቅረት

en: administer blocks
am: ጥምሮችን አስተዳድር

en: use PHP for block visibility
am: ለጥምረቱ እይታ ፒኤችፒ ተጠቀም

en: Menus
am: ምናሌዎች

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
am: የድረ ገጽህን የመጓጓዣ ምናሌዎች ተቆጣጠር፤  ቀዳማዊ አገናኞችን እዲሁም ተከታይ አገናኞችን አጠቃሎ። እንዲሁም የምናሌ አካሎችን በድጋሚ ሰይም እና ደርድር።

en: administer menu
am: ምናሌ አስተዳድር

en: Add vocabulary
am: መዝገበ ቃላት ጨምር

en: Publish
am: አትም

en: Unpublish
am: ያልታተመ

en: Permission
am: ፈቃድ

en: @module module
am: @module ሞዱል

en: Input formats
am: ግቤት ቅርፀቶች

en: Read/Write
am: አንብብ-ፃፍ

en: access comments
am: አስተያይሮችን ተመልከት

en: post comments
am: አስተያየት ለጥፍ

en: Subtitle
am: ንዑስ ዓርእስት

en: Language code
am: የቋንቋ ኮድ

en: debug
am: አርም

en: file system
am: ሥርዓ ፋይል

en: input formats
am: የግቤት ቅርፀቶች

en: Menu link title
am: የምናሌ አገናኝ አርእስት

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
am: የአንድ አካልና የሁሉም ልጆቹ የመጨረሻ ጥልቀት !maxdepth ላይ ተገድቧል። ስለዚህም አንዳንድ የምናሌ አካሎች ሲመረጡ ይህን ገደብ የሚያልፉ ከሆነ እንደ ወላጅ ሆነው መቅረብ አይችሉ ይሆናል።

en: revert revisions
am: ክለሳዎችን ቀልብስ

en: (site default theme)
am: (የድረ ገጹ ነባራዊ ገጽታ)

en: Screenshot
am: ቅንጭብ

en: List, add, and edit users.
am: ተጠቃሚዎችን ዘርዝር፣ ጨምር እንዲሁም አርትእ።

en: info
am: መረጃ

en: « first
am: « መጀምሪያ

en: last »
am: መጨረሻ »

en: The directory %directory is not writable
am: %directory የተስኘው ማውጫ መጻፍ አያስችልም

en: Primary links
am: ቀዳማዊ አገናኞች

en: Rebuild permissions
am: ፈቃዶችን ዳግም ገንባ

en: Add role
am: ሚና ጨምር

en: Path to custom logo
am: ወደ ብጁ አርማ የሚወስደው ዱካ

en: taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Account settings
am: የመለያ ቅንብሮች

en: Clean URLs
am: ንፁ URLs

en: My account
am: የኔ መለያ

en: Pictures
am: ምስሎች

en: GD library
am: ጂዲ ቤተ ፍርግም

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪያኛ

en: Croatian
am: ክሮሽያኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዳንሽ

en: Dutch
am: ደች

en: Finnish
am: ፊንላንድኛ

en: German
am: ጀርመንኛ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Hebrew
am: እብራይስጥ

en: Hungarian
am: ሃንጋሪኛ

en: Indonesian
am: ኢንዶኒዠኛ

en: Polish
am: ፖላንድኛ

en: Romanian
am: ሮማኒያንኛ

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Edit comment
am: አስተያየትን አርትእ

en: Promote to front page
am: ወደ ፊትለፊት ገጽ አሸጋግር

en: Edit rule
am: ህግ አርትእ

en: Account information
am: የመለያ መረጃ

en: Account
am: መለያ

en: authenticated user
am: የተረጋገጠ ተጠቃሚ

en: Hide descriptions
am: ማብራሪያዎችን ደብቅ

en: Compress layout by hiding descriptions.
am: ማብራሪያዎችን በመደበቅ አቀማመጡን አምቅ።

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
am: የተመረጥው ፋይል %file መስቀል አልተቻለም፣ ምክንያቱም የሚቀመጥበት ቦታ %directory በትክክል አልተዋቀረም።

en: Color set
am: የቀለም ስብስብ

en: Check e-mail
am: ኢ-ሜሉን አረጋግጥ

en: Reports
am: ሪፖርቶች

en: Default picture
am: ነባሪ ምስል

en: Toggle display
am: ማሳያ ቀይር

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
am: ቀጥተኛ የፋይል መድረሻ ወደ አገልጋዩ ከሌለህ፤ ይህን መስክ በመጠቀም አርማህን መስቀል ትችላለህ።

en: Configuration file
am: የውቅረት ፋይ

en: Web server
am: የድር አገልጋይ

en: Error reporting
am: ስህተት ሪፖርት ማድረጊያ

en: sort by @s
am: በ@s ደርድር

en: URL filter
am: ዩ አር ኤል ማጣሪያ

en: Configure an advanced action
am: የላቀ እምጃ ውቀር

en: Remove orphans
am: ወላጅ የሌላችውን አስወጣ

en: Action type
am: የእርምጃ ዓይነት

en: Publish post
am: ህትምቱን አትም

en: Unpublish post
am: ጽሁፉን አታሳትም

en: Promote post to front page
am: ህትመቱን ወደ ፊትለፊት ገጽ አሸጋግር

en: Save post
am: ህትመቱን አስቀምጥ

en: Unpublish post containing keyword(s)
am: የቁልፍ ቃል(ሎች)ን የያዘ ጽሁፉ አታሳትም

en: Unpublish comment
am: ያልታተመ አስተያየት

en: Unpublish comment containing keyword(s)
am: የቁልፍ ቃል(ሎች)ን የያዘ አስተያየት አታሳትም

en: Enables the categorization of content.
am: የይዘትን ክፍፍል አንቃ

en: Path prefix
am: የዱካ ቅድመ ቅጥያ

en: Lithuanian
am: ሊቱዌንያንኛ

en: Up to date translation
am: ዘመናዊ ትርጉም

en: Required by: !required
am: በ: !required የሚፈለግ

en: administer site configuration
am: የድረ ገጽ ውቅረትን አስተዳድር

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
am: ጠረጴዛ አልባ፣ ቀለም ሊለወጥለት የሚችል፣  ባለ ብዙ አምድ፣ ውስን ስፋት ያለው ገጽታ።

en: Translate
am: ተርጉም

en: Export template
am: ቅንብር ደንብ ላክ

en: Create @name
am: @name ፍጠር

en: Not enabled
am: ያልነቃ

en: anonymous user
am: ስም አልባ ተጠቃሚ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
am: @module (<span class="admin-disabled">የቦዘነ</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
am: @module (<span class="admin-enabled">የነቃ</span>)

en: Save permissions
am: ፍቃዶችን አስቀምጥ

en: edit permissions
am: ፈቃዶችን አርትእ

en: notice
am: ማስታወቂያ

en: User account
am: የተጠቃሚ መለያ

en: File download
am: ፋይል ማውረድ

en: No vocabularies available.
am: ምንም መዝገበ ቃላት የለም።

en: List, edit, or add user roles.
am: ሚናዎችን ዘርዝር፣ ጨምር እንዲሁም አርትእ።

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
am: ጠረጴዛ አልባ ባለ ብዙ አምድ ገጽታ ከውሃማ እና አመድማ የቀለም ሙሉ ምስርት ጋር።

en: Direction
am: አቅጣጫ

en: Confirm password
am: የይለፍ ቃል አረጋግጥ

en: Administration theme
am: የአስተዳደር ገጽታ

en: Afar
am: አፍርኛ

en: Somali
am: ሱማልኛ

en: Komi
am: ኮሚ

en: Run cron
am: ክሮንን አሩጥ

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
am: የሚበላ ዓይነት፡ <em>ማስጀመሪያ፣ ዋና፣ ሰላጣ፣ ጣፋጭ</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
am: የማዘጋጃ ግዜ፡ <em>0-30ደቂቃ, 30-60ደቂቃ, 1-2 ሰዓት, 2ሰዓት+</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
am: እያንዳንዱ የስርዓተ ክፍፍል መጠሪያ (በሌሎች ስርዓት ክንውኖች ውስጥ 'ምድብ' ወይም  'መለያ' ተብሎ የሚጠራው)  በራሱ የሕትመቶችና ተጓዳኝ የአር ኤስ ኤስ መጋቢዎች ዝርዝር ያቀርባል።  የእነዚህ ስርዓተ ክፍፍል/መጠሪያ ዩ አር ኤሎች በማበጀት የ"እና" ወይም "ወይም" አገናኞችን በመጠቀም በመጠሪያዎች የተከፍፈሉ  የሕትመት ዝርሮች ማመንጨት ይቻላል። በእኛ ምሳሌያዊ የምግብ አሰራር ድረ ገጽ ውስጥ በዚህ መሰረት 'የዋና ምግብ ዓይነት'፣ 'በ30 ደቂቃ ውስጥ የሚሰሩ' ወይም 'የ30 ደቂቃ ዋና ምግቦች እና ማስጀመሪያዎች ' እያልን መጠሪያዎችን ብቻ ወይም ከሌሎች መጠሪዎች ጋር በማደባለቅ በቀላሉ ገጾችን መፍጠር እንችላለን።  በተጨማሪም ዋናውን ሞዱል በመለወጥ እና በመቀጠል የመጠሪያዎችን እይታ እና አደረጃጀት መለወጥ የሚያስችሉ  ሌሎች አያሌ ቁጥር ያላቸው የተዋጡ ሞዱሎች ይገኛሉ።

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ ለ<a href="@taxonomy">ስርዓተ ክፍፍል ሞዱል</a> መስመር ላይ ያለውን መጸሐፍ ተመልከት።

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
am: የይዞታህን ምልክት ማድረግን፣ መከፋፈልን እና ማደራጀትን አስተዳድር።

en: Secondary links
am: ተከታይ አገናኞች

en: Enable or disable the display of certain page elements.
am: የተወሰኑ የገጽ አባሎችን ማሳየትን አንቃ ወይም አቦዝን

en: Language negotiation
am: ቋንቋ ስምምነት

en: Status report
am: የሁኔታ ሪፖርት

en: Not writable
am: የማይጻፍበት

en: Identification
am: መታወቂያ

en: host
am: አስተናጋጅ

en: Revision information
am: የክለሳ መረጃ

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
am: <strong>ገጽ</strong> ይዞታው <strong>ከትረካ</strong> ጋር የሚመሳሰል  ብዙ ለውጥን የማያሳይ መረጃ የሚፈጠርበትና የሚታይበት መንገድ ነው። በተለምዶ <strong>ገጾች</strong> ተጠቃሚዎች አስተያየታችውን እንዲሰጡ አይፈቅዱም እና በድረ ገጹ የፊትለፊት ገጽ ላይ አይካተቱም።

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
am: <strong>ትረካ</strong>  ይዞታው <strong>ከገጽ</strong> ጋር የሚመሳሰል መረጃዎች ወይም የድረገጽ ጎብኝዎችን የሚያሳትፉ ይዞታዎች ለመፍጠርና እና ለማሳየት አመቺ ሆኖ የተዘጋጀ መንገድ ነው። ዘገባዎች፣ የድረ ገጽ ማስታውቂያዎች እና መደበኛ ያልሆነ  ብሎግ-መስል ምዝግቦች <strong>በትረካ</strong> መልክ ሊፈጠሩ ይችላሉ። በነባራዊነት አንድ <strong>የትረካ</strong> ምዝግብ  በድረ ገጹ የፊትለፊት ገጽ ላይ ይካተታል፤ አስተያየት መስጠትም ያስችላል።

en: Path to custom icon
am: ወደ ብጁ ኣዶ የሚወስደው ዱካ

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
am: የድረ ገጽ አስተያየቶችን ዘርዝር እና አርትእ እንዲሁም የአስትያየቶች ማስታረቂያ ሰልፍ እይ።

en: Delete comment
am: አስተያየት ስርዝ

en: Publish the selected comments
am: የተምረጡትን አስተያየቶች አትም

en: Unpublish the selected comments
am: የተመረጡትን አስተያየቶች አታሳትም

en: Access type
am: የመድረሻ አይነት

en: File system
am: ፋይል ሥርዓት

en: Join summary
am: ጥምር ማጠቃለያ

en: Split summary at cursor
am: ማጠቃለያውን ጠቋሚው ላይ ክፈለው

en: Posted in
am: የታተመው በ

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@comment">የአስተያየት ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: All languages
am: ሁሉም ቋንቋዎች

en: @type %title has been created.
am: @type %title ተፈጥሯል።

en: @type %title has been updated.
am: @type %title ተዘምኗል።

en: Picture image path
am: የምስሉ ዱካ

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
am: ስለተጭነው ድሩፓልህ አንድ ወይም ከዛ በላይ ችግሮች ተገኘተዋል። ለተጨማሪ መረጃ <a href="@status">የሁኔታ ሪፖርቱን</a> ተመልከት።

en: Help topics
am: የእርዳታ አርእስቶች

en: @module administration pages
am: @module የአስተዳደር ገጾች

en: By module
am: በሞዱል

en: Manage your site's content.
am: የድረ ገጽህን ይዘት አስተዳድር።

en: Control how your site looks and feels.
am: ድረገጽህ ምን እንደሚመስለ እና የሚፈጥረው ስሜት ተቆጣጥር።

en: Adjust basic site configuration options.
am: መሰረታዊ የድረ ገጽ ውቅረት አማራጮችን አስተካክል።

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
am: የድረ ገጽህን ተጠቃሚዎች፣ የተጠቃሚ ቡድኖችና የሚፈቀድላቸውን  የድረ ገጽ ባህሪ አስተዳድር።

en: View reports from system logs and other status information.
am: ከስርአት ምዝገባዎች እና ከሌሎች ሁኔታዊ መረጃዎች የሚመጡትን ሪፖርቶች ተመልከት።

en: Translate interface
am: በይነገጽ ተርጉም

en: Add language
am: ቋንቋ ጨምር

en: locale
am: አካባቢ

en: Hindi
am: ሂንዲ

en: User autocomplete
am: ተጠቃሚ ራሥ-ሙላ

en: alert
am: ማስጠንቀቂያ

en: emergency
am: ድንገተኛ

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
am: አሁን ያለውን ተጠቃሚ የይለፍ ቃል ለመለወጥ፤ አዲሱን የይለፍ ቃል በሁለቱም መስኮች ላይ አስገባ።

en: Abbreviation
am: አህፅሮተ ቃል

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
am: ለተጨማሪ መረጃ  <a href="@help">የእርዳታ ክፍሉን</a> ወይም <a href="@handbook">መስመር ላይ ያሉትን ድሩፓል መጸሐፎች</a> ተመልከት። በተጨማሪም <a href="@forum">በድሩፓል ፎረሞች</a> ጥያቄህን ማቅረብ ወይም <a href="@support">ሌሎች የእርዳታ አማራጮች</a>  መመልከት ትችላለህ።

en: User e-mail settings
am: የተጠቃሚ ኢ-ሜል ቅንብሮች

en: Preview post
am: ህትመቱን አስቀድመህ ተመልከት

en: More information about formatting options
am: ተጨማሪ መረጃ ስለ ቅርፀት አማራጮች

en: Language settings
am: የቋንቋ ቅንብሮች

en: Default menu for content
am: ነባሪ የይዞታ ምናሌ

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
am: ‍ለመጨመር ወይም ለማዘመን የተነሳሳህበትን ምክንያት ለሌሎች ጻሓፊዎች የሚገልጽ ማብራሪያ።

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
am: ከዚህ አካል ጋር የሚቆራኘው በምናሌ ዝርዝር ውስጥ የሚታየው የማገናኛ ጽሑፍ። ይህን ሕትመት በምንሌ ዝርዝር ውስጥ ማካተት ካልፈለክ ባዶ ተወው።

en: Already added languages
am: ከዚበፊት የተጨመሩ ቋንቋዎች

en: Who's new
am: ማን ነው አዲስ

en: Language name
am: የቋንቋ ስም

en: Edit language
am: ቋንቋ አርትእ

en: Catalan
am: ካታላን

en: Rule type
am: የመመሪያ ዓይነት

en: Mask
am: ደብቅ

en: Update notifications
am: ማሳወቂያዎችን አዘምን

en: MySQL database
am: ማይሲክዌል የውሂብ ጎታ

en: The directory %directory has been created.
am: %directory የተስኘው ማውጫ ተፈጥሯል።

en: Right to left
am: ከቀኝ ወደ ግራ

en: Left to right
am: ከግራ ወደ ቀኝ

en: Predefined language
am: ቅድመ ውስን ቋንቋ

en: Custom language
am: የተበጀ ቋንቋ

en: Add custom language
am: የተበጀ ቋንቋ ጨምር

en: Save language
am: ቋንቋውን አስቀምጥ

en: Language name in English
am: የቋንቋው ስም በእግሊዝኛ

en: Native language name
am: የቋንቋው ቀዬ ስም

en: Name of the language in the language being added.
am: የሚጨመረው ቋንቋ ስም።

en: Language domain
am: የቋንቋ ጎራ

en: Direction that text in this language is presented.
am: በዚህ ቋንቋ ውስጥ ጽሑፍ የሚቀርብበት አቅጣጫ።

en: Path prefix only.
am: የዱካ ቅድመ ቅጥያ  ብቻ።

en: Path prefix with language fallback.
am: የዱካ ቅድመ ቅጥያ ከቋንቋ ማስተማመኛ ጋር ።

en: Domain name only.
am: የጎራ ሥም ብቻ ።

en: English (built-in)
am: እግሊዘኛ (አብሮገነብ)

en: String contains
am: ሕብረቁምፊው የሚያካትተው

en: English (provided by Drupal)
am: እንግሊዘኛ (በድሩፓል የሚቀርብ)

en: Search in
am: በዚህ ውስጥ ፈልግ

en: Both translated and untranslated strings
am: የተተረጎሙ እንዲሁም ያልተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች

en: Only translated strings
am: የተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች ብቻ

en: Only untranslated strings
am: ያልተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች ብቻ

en: Limit search to
am: ፍለጋውን በዚህ ገድበው

en: All text groups
am: ሁሉም የጽሁፍ ምድቦች

en: Languages not yet added
am: ቋንቋው ገና አልተጨመረም

en: Import translation
am: ትርጉም አስመጣ

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
am: የጌትቴክስት ፖርትብል ኦብጅክት (<em>.po</em>) ፋይል።

en: Import into
am: ወደ እዚህ አስመጣ

en: Text group
am: የጽሑፍ ቡድን

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
am: የተሰቀለው ፋይል ውስጥ የሚገኙ ሕብረቁምፊዎች ያሉትን ይተካሉ፣ አዳዲስዎቹ ይጨመራሉ

en: Export translation
am: ትርጉም ላክ

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
am: የሚላከውን ቋንቋ በጌትተክስት ፖርተብል ኦበጅክት (<em>.po</em>) ቅርፀት ምረጥ።

en: Abkhazian
am: አብካሃዚያንኛ

en: Avestan
am: አቬስታን

en: Afrikaans
am: አፍሪካነስ

en: Akan
am: አካን

en: Amharic
am: አማርኛ

en: Assamese
am: አሳሜሴ

en: Avar
am: አቫር

en: Aymara
am: አይማራ

en: Azerbaijani
am: አዘርበጃንኛ

en: Bashkir
am: ባሽኪር

en: Belarusian
am: ቤሌሩስያንኛ

en: Bihari
am: ቢሃሪ

en: Bislama
am: ቢስላማ

en: Bambara
am: ባምባራ

en: Bengali
am: ቤንጋልኛ

en: Tibetan
am: ቲቤትኛ

en: Breton
am: ብሬቶን

en: Bosnian
am: ቦስኒያንኛ

en: Chechen
am: ቺቸን

en: Chamorro
am: ጫሞሮ

en: Corsican
am: ኮርሲካኛ

en: Cree
am: ክሪ

en: Old Slavonic
am: ኦልድ ስላቮኒክ

en: Chuvash
am: ቹቫሽ

en: Welsh
am: ዌልሸ

en: Maldivian
am: ማልዲቭኛ

en: Bhutani
am: ቡታኒ

en: Ewe
am: ኢዊ

en: Esperanto
am: ኤስፔራንቶ

en: Estonian
am: እስቶንይንኛ

en: Basque
am: ባስቅ

en: Persian
am: ፋርስኛ

en: Fulah
am: ፉላህ

en: Faeroese
am: ፌሮኢስ

en: Frisian
am: ፊሪሲያንኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Scots Gaelic
am: ስኮትስ ጌልክ

en: Galician
am: ጋሊሽኛ

en: Guarani
am: ጓራኒ

en: Gujarati
am: ጉጃራቲ

en: Manx
am: ማንስክ

en: Hausa
am: ሃውሳ

en: Hiri Motu
am: ሂሪ ሞቱ

en: Armenian
am: አርመንኛ

en: Herero
am: ሄሬሮ

en: Igbo
am: ኢግቦ

en: Inupiak
am: ኢንፒአክ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Inuktitut
am: ኢኑክቲቱት

en: Javanese
am: ጃቫኛ

en: Georgian
am: ጆርጂያንኛ

en: Kongo
am: ኮንጎ

en: Kikuyu
am: ኪኩዩ

en: Kwanyama
am: ክዋንያማ

en: Kazakh
am: ካዛክ

en: Greenlandic
am: ግሪንላንድኛ

en: Cambodian
am: ካምቦዲያንኛ

en: Kannada
am: ካናዳ

en: Kanuri
am: ካኑሪ

en: Kashmiri
am: ካሽሚሪ

en: Kurdish
am: ኩርድሽ

en: Cornish
am: ክሮንኛ

en: Kirghiz
am: ኪርጊዝ

en: Latin
am: ላቲን

en: Luxembourgish
am: ሉክሰንበርግኛ

en: Luganda
am: ሉጋንዳ

en: Lingala
am: ሊንጋላ

en: Laothian
am: ላኦስኛ

en: Latvian
am: ላቲቭያንኛ

en: Malagasy
am: ማላጋሲ

en: Marshallese
am: ማርሻሊዚ

en: Maori
am: ማኦሪ

en: Macedonian
am: መቄዶንኛ

en: Malayalam
am: ማላያላም

en: Mongolian
am: ሞንጎልኛ

en: Moldavian
am: ሞልዳቭኛ

en: Marathi
am: ማራቲ

en: Malay
am: ማሌይ

en: Maltese
am: ማልቴዝ

en: Burmese
am: በርማንኛ

en: North Ndebele
am: ሰሜናዊ ንዴቤሌ

en: Nepali
am: ኔፓልኛ

en: Ndonga
am: ንዶንጋ

en: Norwegian Bokmål
am: ኖርዌንኛ ቦክማል

en: Norwegian Nynorsk
am: ኖርዌንኛ ኒኦርስክ

en: South Ndebele
am: ደቡብ ንዴቤሌ

en: Chichewa
am: ቺችዋን

en: Occitan
am: ኦሲታን

en: Oromo
am: ኦሮሚኛ

en: Oriya
am: ኦሪያ

en: Ossetian
am: ኦሴቲያን

en: Punjabi
am: ፑንጃቢ

en: Pali
am: ፓሊ

en: Pashto
am: ፓሽቶ

en: Portuguese, Portugal
am: ፖርቹጊዝ፣ ፖርቹጋል

en: Portuguese, Brazil
am: ፖርቹጊዝ፣ ብራዚል

en: Quechua
am: ቈቹዋ

en: Rhaeto-Romance
am: ራሄቶ-ሮማንስ

en: Kirundi
am: ኪሩንዲ

en: Kinyarwanda
am: ኪንያሩዋንዳ

en: Sanskrit
am: ሳንስክሪት

en: Sardinian
am: ሳርዲንኛ

en: Sindhi
am: ሲንድሂ

en: Northern Sami
am: ሰሜናዊ ሳሚ

en: Sango
am: ሳንጎ

en: Serbo-Croatian
am: ሰርቦ-ክሮሽኛ

en: Sinhala
am: ሲንሃላ

en: Slovenian
am: ስሎቬንኛ

en: Samoan
am: ሳሞዓኛ

en: Shona
am: ሾና

en: Albanian
am: አልባኒያኛ

en: Serbian
am: ስርብኛ

en: Siswati
am: ሲስዋቲ

en: Sesotho
am: ሴሶቶ

en: Sudanese
am: ሱዳንኛ

en: Swahili
am: ስዋሂሊ

en: Tamil
am: ታሚል

en: Telugu
am: ቴሉጉ

en: Tajik
am: ታጂክ

en: Thai
am: ታሂ

en: Tigrinya
am: ትግርኛ

en: Turkmen
am: ቱርክመን

en: Tagalog
am: ታጋሎግ

en: Setswana
am: ሴትስዋና

en: Tsonga
am: ፆንጋ

en: Tatar
am: ታታር

en: Twi
am: ተዊ

en: Tahitian
am: ታሂትኛ

en: Uighur
am: ዑዊጉር

en: Ukrainian
am: ዩክሬንኛ

en: Urdu
am: ዑርዱ

en: Uzbek
am: ዑዝቤክ

en: Venda
am: ቬንዳ

en: Vietnamese
am: ቪየትናምኛ

en: Wolof
am: ዎሎፍ

en: Xhosa
am: ዞሳ

en: Yiddish
am: ይድኛ

en: Yoruba
am: ዮሩባ

en: Zhuang
am: ዡአንግ

en: Chinese, Simplified
am: ቻንኛ፣  የተቃለለ

en: Chinese, Traditional
am: ቻንኛ፣  ባህላዊ

en: Zulu
am: ዙሉ

en: sort icon
am: አዶ ደርድር

en: sort ascending
am: ሽቅብ ደርድር

en: sort descending
am: ቁልቁል ደርድር

en: Standard PHP
am: መደበኛ ፒኤችፒ

en: PHP Mbstring Extension
am: ፒኤችፒ ኤምቢሕብረቁምፊ ቅጥያ

en: Unicode library
am: ዩኒኮድ ቤተ ፍርግም

en: Unspecified error
am: ያልተገለፀ ስህተት

en: No blocks in this region
am: በዚህ ክልል ውስጥ ምንም ጥምር የለም

en: When working with blocks, remember that:
am: ጥምረቶችን ስትጠቀም ማስታወስ ያለብህ ፡

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
am: የቦዘኑ ጥምሮች ወይም በክልል ውስጥ የማይገኙ ጥምሮች መቼም አይታዩም።

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
am: ጥምሮች ለአንዳንድ የገጾች  ብቻ እንዲታዩ ሆነው ሊዋቀሩ ይችላሉ።

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
am: ጥምሮች ለተወሰኑ እውነታዊ ሁኔታዎች ብቻ እንዲታዩ ሆነው ሊዋቀሩ ይችላሉ።

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
am: ጥምሮች ለአንዳንድ የተጠቃሚ ሚናዎች ብቻ እንዲታዩ ሆነው ሊዋቀሩ ይችላሉ።

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@block">የጥምረት ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: JavaScript List Form
am: የጃቫእስክሪፕት ዝርዝር ቅፅ

en: Base color
am: መሰረተ ቀለም

en: Header top
am: ራስጌ እላይ

en: Header bottom
am: ራስጌ እታች

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@dblog">የውሂብ ጎታ ምዝገባ ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: Database logging
am: የውሂብ ጎታ ክስተት ምዝገባ

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
am: ወደ ድሩፓል  የውሂብ ጎታ ምዝገባ ማስገባት የሚያስችሉ ቅንብሮች። ለትናንሽና መለስተኛ ድረ ገጾች መስተንግዶን ለመከፍፈል የሚጠቀሙብት በጣም ይተለመደ መንገድ ነው። ምዝገባዎቹን በማስተዳደሪያ ገጾች ላይ ማየት ይቻላል።

en: Recent log entries
am: በቅርቡ የገቡ ምዝገባዎች

en: View events that have recently been logged.
am: በቅርቡ የተመዘገቡ ክስተቶችን ተመልከት።

en: Top 'page not found' errors
am: አናት ላይ የሚገኙ 'ገልጹ አልተገኘም' ስህተቶች

en: View 'page not found' errors (404s).
am: የ'ገጽ አልተግኘምን' ስህተቶችን ተመልከት።

en: Top 'access denied' errors
am: አናት ላይ የሚገኙ 'መድረስ ክልክል ነው' ስህተቶች

en: View 'access denied' errors (403s).
am: የ'መድረስ ክልክል ነው' ስህተቶችን ተመልከት።

en: All roles may use default format
am: ሁሉም ሚናዎች ነባራዊ ቅርፀት መጠቀም ይችላሉ

en: Set default format
am: ነባሪውን ቅርፀት መድብ

en: Add input format
am: የግቤት ቅርፀት ጨምር

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
am: ለነባሪው ቅርፀት ሁሉም ሚናዎች መንቃት አለባቸው እና መለወጥ አይችሉም።

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
am: ተጠቃሚዎች ይዞታን በሚፈጥሩበት ወይም በሚያስተካክልበት ግዜ ካሉት የግቤት ቅርፀቶች መካከል መምረጥ ይችላሉ። አስተዳዳሪዎች ለተለያዩ የተጠቃሚ ሚናዎች የሚኖሩትን የግቤት ቅርፀቶችን እንዲሁም ነባራዊውን የግቤት ቅርፀት መውቀር ይችላሉ።

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@filter">የማጣሪያ ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: Allowed HTML tags: @tags
am: የተፈቀዱ ኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች፡ @tags

en: Strong
am: ጠንካራ

en: <sup>Super</sup>scripted
am: <sub>ራስጌ</sub>አደር

en: <sub>Sub</sub>scripted
am: <sub>ግርጌ</sub>አደር

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
am: <abbr title="Abbreviation">አህፅሮተ ቃል</abbr>

en: Table header
am: የሰንጠረዥ ራስጌ

en: Table cell
am: የሰንጠረዥ ህዋስ

en: First item
am: የመጀመሪያው ነገር

en: Second item
am: ሁለተኛው ነገር

en: First term
am: የመጀመሪያው መጠሪያ

en: First definition
am: የመጀመሪያ ትርጉም

en: Second term
am: ሁለተኛው መጠሪያ

en: Second definition
am: ሁለተኝው ትርጉም

en: Subtitle three
am: ንዑስ ዓርእስት ሦስት

en: Subtitle four
am: ንዑስ ዓርእስት አራት

en: Subtitle five
am: ንዑስ ዓርእስት አምስት

en: Subtitle six
am: ንዑስ ዓርእስት ስድስት

en: You Type
am: የምትተይበው

en: You Get
am: የምታገኘው

en: Ampersand
am: አያያዥ

en: Lines and paragraphs break automatically.
am: መስመሮች እና አንቀፆች በራሳቸው ወደ አዲስ መስመር ይሰበራሉ።

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
am: የድረ ገጽ አድራሻዎች እና የኢሜል አድራሻዎች በራሳቸው ወደ አገናኞች ይለወጣሉ።

en: HTML filter
am: ኤች ቲ ኤም ኤል ማጣሪያ

en: HTML corrector
am: ኤች ቲ ኤም ኤል አስተካካይ

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
am: የተጠቃሚ ይዞታ ግቤት እንዲሁም የተፈቀዱ የኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች እንዴት እንደሚጣሩ ውቀር። በተጨማሪም ሞዱሎች የሚያቀርቧቸውን ማጣሪያዎች ማንቃት ያስችላል።

en: Delete input format
am: ግቤት ቅርፀቱን አጥፋ

en: Compose tips
am: ጠቃሚ ምክር ፃፍ

en: Translations may be provided by:
am: ትርጉሞች ሊያቀርቡ ከሚችሉት ውስጥ፡

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@locale">የአካባቢ ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: Built-in interface
am: አብሮገነብ በይነገጽ

en: This account's default language for e-mails.
am: የዚህ መለያ ለኢሜልሎች የተመደበው ነባራዊ ቋንቋ።

en: administer languages
am: ቋንቋዎችን አስተዳድር

en: translate interface
am: በይነገጽ ተርጉም

en: Configure languages for content and the user interface.
am: ለይዞታና ለተጠቃሚ በይነገጽ መጠቀም የምትፈልገውን ቋንቋ ውቀር።

en: Translate the built in interface and optionally other text.
am: አብሮገነብ በይነገጽውን እንዲሁም ሌሎች ጽሑፎችን  ተርጉም።

en: !long-month-name June
am: !long-month-name ጁን

en: !long-month-name July
am: !long-month-name ጁላይ

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@menu">የምናሌ ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: language
am: ቋንቋ

en: Show summary in full view
am: ማጠቃለያውን በሙሉ ትይታ አሳይ

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@node">የአንጓ ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
am: <h1 class="title">እንኳን ወደ አዲሱ ድሩፓል ዌብሳይት በደህና መጣህ!</h1><p>የሚከተሉትን እርምጃዎች በመውሰድ ዌብሳይቱን ማሰናዳት እና መጀመር ትችላልህ።</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
am: <strong>ዌብሳይትህን ውቀር</strong> አንዴ ከገባህ ቧኃላ ወደ <a href="@admin">ማስተዳደሪያ ክፍል</a> በመሄድ ዌብሳይትህን <a href="@config">ማበጀት እንዲሁም መውቀር</a> ትችላለህ።

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
am: <strong>ተጨማሪ ተግባሮችን አንቃ</strong> በመቀጠል ወደ  <a href="@modules">ሞዱል ዝርዝር</a> በመሄድ የሚያስፈልጉህን ተግባሮች አንቅ። <a href="@download_modules">በድሩፓል ሞዱል ማውረጃ ክፍል</a> ውስጥ ተጨማሪ ሞዱሎችን ማግኘት ይቻላል።

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
am: <strong>የድለ ገጽህን ንድፍ አብጅ</strong> የድረ ገጽህን መልክ እንዲሁም የሚፈጥረውን መንፈስ ወደ <a href="@themes">ገጽታዎች ክፍል</a> በመሄድ መለወጥ ይቻላል። ካሉት የገጽታዎች መምረጥ ትችላለህ ወይም <a href="@download_themes">በድሩፓል ገጽታዎች ማውረጃ ክፍል </a> ተጨማሪ ገጽታዎች ማግኘት ትችላለህ።

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
am: <strong>ይዞታ መጨመር ጀምር</strong> በስተመጨረሻ ለዌብሳይትህ <a href="@content">ይዞታ መፍጠር</a> ትችላለህ። አንዴ ወደ ፊትለፊት ገጽ ይዞታ ከጨመርክ ቧኃላ ይህ መልዕክት ይጠፋል።

en: administer content types
am: የይዞታ ዓይነቶችን አስተዳድር

en: View, edit, and delete your site's content.
am: የድረ ገጽህን ይዞታ ተመልከት፣ አርትእ እንዲሁም አጥፋ።

en: Post settings
am: የሕትመት ቅንብሮች

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
am: የሕትመት ፀባዮችን እንደ የቅንጭብ እርዝመት፣ ከሕትመት በፊት ቅድመ እይታ ማስገደድ እና በፊትለፊት ገጽ ላይ የሚወጡትን ሕትመቶች ብዛት ተቆጣጠር።

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
am: ሕትመቶችን በይዞታ ዓይነት፤ ነባራዊ ሁኔታን፣ ወደ ፊትለፊት ገጽ መተላለፍን እንዲሁም ሌሎችን ጨምሮ አስተዳድር።

en: Add content type
am: የይዞታ ዓይነት ጨምር

en: User pictures in posts
am: የተጠቃሚ ምስሎች በተለጣፊዎች

en: User pictures in comments
am: የተጠቃሚ ምስሎች በአስተያየቶች

en: Shortcut icon
am: አማራጭ ኣዶ

en: Display post information on
am: ስለሕትመት መረጃ በነዚህ ውስጥ አሳይ

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
am: <em>የገባው በተጥቃሚ ስም በዚህ ቀን</em> የሚለውን ጽሑፍ በሚከተሉት የሕትመት ዓይነቶች ላይ እንዲታይ አንቃ ወይም አቦዝን።

en: Logo image settings
am: የአርማ ምስል ቅንብሮች

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
am: ጭረት ከተደረገበት ቀጥሎ ያለው አርማ ይታያል።

en: Use the default logo
am: ነባሪውን አርማ ተጠቀም

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
am: ገጽታውአብሮት የመጣውን አርማ እንዲጠቀም ከፈለክ እዚህ ጋር ጠቅ አድርግ።

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
am: ነባራዊ አርማውን ወደ ሚተካልህ አዲስ አርማ ፋይል የሚወስደው ዱካ።

en: Upload logo image
am: የአርማ ምስል ስቀል

en: Shortcut icon settings
am: የአማራጭ ኣዶ ቅንብሮች

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
am: የአማራጭ ኣዶህ ወይም 'ፋቭአይኮን'ህ በአብዛኛዎቹ ማሰሺያዎች የአድራሻ አሞሌ እና እልባት ላይ ይታያል።

en: Use the default shortcut icon.
am: ነባሪውን አማራጭ ኣዶ ተጠቀም።

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
am: ገጽታው ነባራዊውን የአማራጭ ኣዶ እንዲጠቀም ከፈለክ እዚህ ጋር ጠቅ አድርግ።

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
am: ወደ ተበጀው የአማራጭ ኣዶህ የምስል ፋይል የሚወስደው ዱካ።

en: Upload icon image
am: የአማራጭ ኣዶ ምስል ስቀል

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
am: ቀጥተኛ የፋይል መድረሻ ወደ አገልጋዩ ከሌለህ፤ ይህን መስክ በመጠቀም የአማራጭ ኣዶህ መስቀል ትችላለህ።

en: The name of this website.
am: የዚህ ድረ ገጽ ስም።

en: Titles plus teaser
am: አርእስቶች እና ቅንጭብ

en: Cron ran successfully.
am: ክሮን በትክክል ሮጧል።

en: The system module provides:
am: የስርዓቱ ሞዱል የሚያቀርበው፡

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@system">የሥርዓት ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
am: ወደ አስተዳደር ከፍል እኳን ደህና መጣህ። የድረ ገጽህን ተግባሮች ከዝህ መቆጣጠር ትችላለህ።

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
am: ለድረ ገጽህ ተጠቃሚዎች የሚቀርቡትን ገጽታዎች  እና ነባራዎውን ገጽታ ምረጥ። "ውቀር" የሚለውን ከላይ የተጠቀሰውን ክንውን ጠቅ በማድረግ  የድረ ገጽህን  የእይታ ቅንብሮች መውቀር ትችላለህ። በአማራጭነትም እነዚህን ቅንብሮች ለማገድ ለአንድ የተወሰነ ገጽታ"ውቀር" የሚለውን ማገናኛ ጠቅ አድርግ። ማሳሰቢያ - የተለያዩ ገጽታዎች ይዞታን ለማሳየት የሚያስችሉ የተለያዩ ክልሎች ይኖሯችው ይሆናል፤ ስለዚህም ድረገጽህን ወጥ የሆነ መልክ ለማሲያዝ ሲባል አንድ ገጽታ ብቻ ማንቃት ይመረጣል።

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
am: የድረ ገጽህን መልክ ለመቀየር የሚያስችሉ <a href="@themes">የተዋጡ ገጽታዎች</a> አሉ።

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
am: እነዚህ አማራጮች  የ<code>%template</code> ገጽታ የእይታ ቅንብሮችን ይቆጣጠራሉ።  "ወደ ነባሪዎች መልስ" የሚለውን ጠቅ በማድረግ የዚህን ገጽታ <a href="@global">አጠቃላይ  ቅንብሮች</a> መምረጥ ትችላለህ።

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
am: እነዚህ አማራጮች  ለሁሉም ገጽታዎች  ነባራዊውን  የእይታ ቅንብሮችን፤ ለድረ ገጽህ በጠቅላላ ይቆጣጠራሉ።  በሌላ በተወሰነ ገጽታ ምክንያት ካልተሸፈኑ በስተቀር፤ እነዚህ ቅንበሮች ጥቅም ላይ ይውላሉ።

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
am: የድረ ገጽህን ግቤቶች እንዲሁም ማንኛውንም የተጠረጠሩ ችግሮችን እዚህ በአጭሩ ማየት ይቻላል። በdrupal.org የእርዳታ ፎረም እና የፕሮጀክት ችግር ሰልፍ ላይ እዚህ የሚገኘውን መረጃ ማስተላለፍ ጠቃሚ ይሆናል።

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
am: የተለየ ገጽታ መምረጥ የድረ ገጹን መልክ እና ስሜት ይለውጠዋል።

en: Powered by Drupal
am: በድሩፓል የሚንቀሳቀስ

en: Powered by Drupal, an open source content management system
am: የሚንቀሳቀሰው በድሩፓል ሲሆን፣ ድሩፓል ኦፕን ሶርስ ይዞታ አስተዳደር ስርዓት ነው።

en: access site reports
am: የድረ ገጽ ሪፖርቶችን ተመልከት

en: select different theme
am: የተለየ እይታ ምረጥ

en: administer files
am: ፋይሎችን አስተዳድር

en: Compact mode
am: በአጭር ሁኔታ

en: By task
am: በክንውን

en: Settings for how your administrative pages should look.
am: የአስተዳዳሪ ገጾች ምን መምሰል እንዳለባቸው የሚቆጣጠሩ  አቀናባሪዎች።

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
am: ድረ ገጽህ የሚጠቀመውን ወይም ተጠቃሚዎች መምረጥ ይሚችሉትን ገጽታ ለውጥ

en: Select the default theme.
am: ነባሪውን ገጽታ ምረጥ።

en: Enable or disable add-on modules for your site.
am: ለድረ ገጽህ መጨመር የሚችሉ ሞዱሎችን  አንቃ ወይም አቦዝን

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
am: መሰረታዊ የድረ ገጽ መረጃዎችን ለውጥ። ለምሳሌ የድረ ገጹን ስም፣ መፈክር፣ የኢሜል አድራሻ፣ ተልዕኮ፣ የፊተኛው ገጽ እና የመሳሰሉትን።

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
am: ድሩፓል ስህተቶችን (ስህተት 403/404 ጭምር) እንዲሁም የፒኤችፒ ስህተት ሪፖርትን እንዴት እንደሚመረምር ተቆጣጠር።

en: Logging and alerts
am: ምዝገባ እና ማስጠንቀቂያዎች

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
am: ለምዝገባና ለማስጠንቀቂያ ሞዱሎች የሚሆኑ ቅንብሮች። የተለያዩ ሞዱሎች፤ እንድ ሲስሎግ፣ የውሂብ ጎታ፣ ኢ-ሜል፣ ... ወዘተ የመሳሰሉትን የድሩፓልን ስረዓተ ክንውን ክስተቶች ወደ ተለያዩ አቅጣጫዎች ማስተላለፍ ይችላሉ።

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
am: የተጫኑ ፋይሎች የት እንሚቀመጡ እና እንዴት እንደሚደረስባቸው ለድሩፓል ንገረው።

en: Image toolkit
am: የምስል መሳሪያ

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
am: ተጨማሪ  የምስል መሳሪያ ከጫንክ መጠቀም የምትፈልገውን ምረጥ።

en: RSS publishing
am: አር ኤስ ኤስ ሕትመት

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
am: በየሕትመቱ ስንት ነገሮች እንደሚካተቱ እና የሕትሙ ይዞታ ዓርስቶች/ቅንጭቦች/ሙሉ-ጽሁፍ መሆን እንደሚችል ውቀር።

en: Date and time
am: ቀን እና ሰዓት

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
am: ድሩፓል እንዴት ቀንና ሰዓትን እንደሚያሳይ የሚቆጣጠሩ አቀናባሪዎች፤ እንዲሁም የስርዓቱን ሰዓት ሰቅ የሚቆጣጠሩ።

en: Date and time lookup
am: ቀን እና ስዓት መፈለጊያ

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
am: ድረገጹን ለጥገና ከመስመር ውጭ አድርግ ወይም እንደገና ወደ መስመር ላይ መልስ።

en: Enable or disable clean URLs for your site.
am: የድረ ገጽህን የነፁ ዩ አር ኤሎችን አንቃ ወይም አቦዝን

en: Clean URL check
am: ንፁ ዩ አር ኤል ማረጋገጫ

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
am: ስለድረገ ጽህ ክወናዎች እና ስለተገኙ ችግሮች ያሉትን ሪፖርቶች ተመልከት።

en: PHP register globals
am: ፒኤችፒ ሬጅስተር ግሎባልስ

en: PHP memory limit
am: የፒኤችፒ ማህደረ ትውስታ ገደብ

en: Not protected
am: አልተጠበቀም

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
am: %file ፋይል ከለውጦች አለተጠበቀም እና ይጥበቃ ክፍተት ይፈጥራል። የፋይሉን ፈቃዶች በማስተካከል እንዳይጻፍበት መከልከል አለብህ።

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@cron-handbook">የክሮን ሥራዎች</a> አወቃቀር  ምዝግብን ተመልከት።

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
am: ክሮን አልሮጠም። ለተጨማሪ መረጃ እባኳ ያለበትን ሁኔታ የሚያሳየውን ሪፖርት ይመልከቱ።

en: Cron has not run.
am: ክሮን አልሮጠም።

en: Cron has not run recently.
am: ክሮን በቅርቡ አልሮጠም።

en: Cron maintenance tasks
am: የክሮን ጥገና ክንውኖች

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
am: <a href="@cron">ክሮንን ማሮጥ</a> ትችላለህ።

en: The directory %directory is not writable.
am: %directory የተስኘው ማውጫ መጻፍ አያስችልም።

en: Writable (<em>public</em> download method)
am: መጻፍ የሚያስችል (<em>የሕዝብ</em> የማውረጃ መንገድ)

en: Database updates
am: የውሂብ ጎታ ዘመኖች

en: Access to update.php
am: ወደ update.php መድረሻ

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
am: ስለ አዳዲስ የተሰራጩ ምርቶች የቅርብ መረጃ ለማግኘት <a href="@module">በሞዱል ማስተዳደሪያ ገጽ</a> የሚገኘውን የማዘመኛ ሁኔታ ሞዱል (update status module) ማንቃት <strong>በጥብቅ ይመከራል</strong>።  ለተጨማሪ መረጃ <a href="@update">የማዘመኛ ሁኔታ መጸሃፍ ገጽ</a> አንብብ።

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
am: የእዚህ መዝገበ ቃላት ስም፣ ለምሳሌ <em>"ምልክቶች"</em>።

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
am: ይህን መዝገበ ቃላት በመጠቀም የሚከፋፈሉትን የይዞታ አይነቶቸ ምረጥ።

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
am: መዝገበ ቃላቶች በክብደታቸው መሰረት በሽቅብ ይደረደራሉ።

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
am: <a href="@languages">የቋንቋዎች ውቅረት ገጽን</a> በመጠቀም የምትፈልገውን ቋንቋዎች መጨመር ወይም ማንቃት ይቻላል።

en: Working with translation-enabled content types:
am: መተርጎም የሚያስችሉ የይዞታ ዓይነቶችን ስትጠቀም ፡

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@translation">የትርጉም ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: translate content
am: ይዞታ ተርጉም

en: Allows content to be translated into different languages.
am: ይዝትን ወደ ተለያዩ ቋንቋዎች መተርጎም ያስችላል።

en: User registration guidelines
am: የተጠቃሚ ምዝገባ መመሪያ

en: Welcome, no approval required
am: እንኳን ደህና መጣህ፤ ምንም ዓይነት ፈቃድ አያስፈልግም

en: Account activation email
am: የመለያ ማንቂያ ኢሜል

en: Account blocked email
am: መለያ ተከልክሏል ኢሜል

en: Account deleted email
am: መለያ ተሰርዟል ኢሜል

en: Signature support
am: ፊርማ እገዛ

en: Picture support
am: የምስል እገዛ

en: Picture maximum dimensions
am: የምስሉ ከፍተኛ ልኬት

en: Picture maximum file size
am: የምስሉ ከፍተኛ የፋይል መጥን

en: Picture guidelines
am: የምስል መመሪያዎች

en: There are currently no access rules.
am: ለግዜው ምንም ዓይነት የመድረሻ መመሪያዎች የሉም።

en: Who's online
am: ማን ነው መስመር ላይ

en: Block the selected users
am: የተመረጡትን ተጠቃሚዎች አግድ

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@user">የተጠቃሚ ሞዱል</a>  ምዝግብን ተመልከት።

en: administer permissions
am: ፍቃዶችን አስተዳድር

en: administer users
am: ተጠቃሚዎችን አስተዳድር

en: access user profiles
am: የተጠቃሚዎችን መገለጫዎች ተመልከት

en: change own username
am: የራስህን የተጠቃሚ ስም ለውጥ

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
am: የተጠቃሚዎች ነባራዊ ባሕርይ እንዲሁም ለመመዝገብ የሚያስፈልጉትን መረጃዎች፣ ኢ-ሜሎች እና የተጠቃሚ ምስሎችን ውቀር።

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
am: ለሚናዎች ፍቃዶችን በመምረጥ ሊደረስባቸው የሚችሉትን ባህሪዎች ወስን።

en: Edit role
am: ሚና አርትእ

en: Access rules
am: የመድረሻ ህጎች

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
am: የተጠቃሚ ስሞችን፣ ኢ-ሜል አድራሻዎችን እና አይ ፒ አድራሻዎችን ለመከልከል መመሪያዎችን ዘርዝር እና ፍጠር።

en: Check rules
am: መመሪያዎችን ፈትሽ

en: Chameleon
am: ካሚልዮን

en: Minimalist tabled theme with light colors.
am: እጥር ምጥን ያለ በጠረጵዛ የተሰራ ፈዛዛ ቀልሞች ያሉት ገጽታ።

en: Marvin
am: ማርቪን

en: Boxy tabled theme in all grays.
am: በኤች ቲ ኤም ኤል ጠረጴዛ በሳጥን መልክ የተሰራ ግራጫማ ገጽታ።

en: Garland
am: ጋርላንድ

en: Minnelli
am: ሚነሊ

en: Pushbutton
am: ፑሽባተን

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
am: በጠረጴዛ የተሰራ፣ ባለ ብዙ አምድ ገጽታ በሰማያዊ እና በቡርትካንማ ቀለምዎች።
