Wiki installation profile (6.x-1.0) - en to ja translation catalogue (311 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Administration
ja: 管理

en: error
ja: エラー

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Placeholder tokens
ja: プレースホルダートークン

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Text
ja: テキスト

en: Components
ja: コンポーネント

en: action
ja: アクション

en: Options
ja: オプション

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Unable to send email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信できませんでした

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Input filters
ja: 入力フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Add condition
ja: 条件を追加

en: Advanced
ja: 高度

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: Load
ja: ロード

en: Recipient
ja: 受信者

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのコンテンツに URL エイリアスを生成します。

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
ja: URLエイリアスを持たないすべてのフォーラムとフォーラムコンテナーにURLエイリアスを生成します。

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
ja[0]: フォーラムとフォーラムコンテナーの一括アップデートが完了しました。 1 個のURLエイリアスが生成されました。
ja[1]: フォーラムとフォーラムコンテナーの一括アップデートが完了しました。 @count 個のURLエイリアスが生成されました。

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのユーザアカウントページに URL エイリアスを生成します。

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのブログページに URL エイリアスを生成します。

en: Pattern for user-tracker page paths
ja: ユーザ別投稿の軌跡ページの URL パターン

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのユーザ別投稿の軌跡ページに URL エイリアスを生成します。

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスの構成要素（例:[title]）の最大文字数を入力してください。 推奨値は 100 です。 詳細は<a href="@pathauto-help">ヘルプ</a>を参照してください。

en: Update action
ja: アップデート動作

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: 既にエイリアスが存在するコンテンツをアップデートした時の動作を選択します。

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Other
ja: その他

en: Jump to the first comment of this posting.
ja: この投稿の最初のコメントにジャンプ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Save and edit
ja: 保存して編集

en: Operator
ja: オペレータ

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Attachments
ja: 添付

en: Change
ja: 変更

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Are you sure you want to delete these items?
ja: 本当に、これらのアイテムを削除してもよろしいですか？

en: Display all menu items
ja: すべてのメニュー項目を表示

en: access administration menu
ja: アドミニストレーションメニューへのアクセス

en: Replacement value
ja: 置換される値

en: tokens
ja: トークン

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: None.
ja: なし

en: Replacement patterns for @name
ja: @nameの置換パターン

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Forums
ja: フォーラム

en: view revisions
ja: リビジョンを表示

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: !date by !username
ja: !date - !username

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Diff
ja: 差分

en: Changed
ja: 変更済

en: Processing
ja: 処理中

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
ja: Token に依存する Pathauto がインストールされたようですが、Token がインストールされていないか、正しく動作していません。

en: Double quotes "
ja: ダブルクォート（引用符） "

en: Single quotes (apostrophe) '
ja: シングルクォート（アポストロフィ） '

en: Back tick `
ja: バッククォート `

en: Comma ,
ja: コンマ ,

en: Period .
ja: ピリオド .

en: Hyphen -
ja: ハイフン -

en: Underscore _
ja: アンダースコア（アンダーバー） _

en: Colon :
ja: コロン :

en: Semicolon ;
ja: セミコロン ;

en: Pipe |
ja: パイプ |

en: Left curly bracket {
ja: 左中カッコ {

en: Left square bracket [
ja: 左大カッコ [

en: Right curly bracket }
ja: 右中カッコ }

en: Right square bracket ]
ja: 右大カッコ }

en: Plus +
ja: プラス +

en: Equal =
ja: イコール =

en: Asterisk *
ja: アスタリスク *

en: Ampersand &
ja: アンパサンド（アンド） &

en: Percent %
ja: パーセント %

en: Caret ^
ja: キャレット ^

en: Dollar $
ja: ドルマーク（ダラー） $

en: Hash #
ja: ハッシュマーク（シャープ） #

en: At @
ja: アットマーク @

en: Exclamation !
ja: エクスクラメーションマーク（感嘆符） !

en: Tilde ~
ja: チルダ ~

en: Left parenthesis (
ja: 左小カッコ (

en: Question mark ?
ja: クエスチョンマーク（疑問符） ?

en: Less than <
ja: 不等号（小なり） <

en: Greater than >
ja: 不等号（大なり） <

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のコンテンツに対して、一括アップデートを実行する

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
ja[0]: コンテンツの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: コンテンツの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ja[0]: タームの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザページに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザ別ブログに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザ別投稿の軌跡ページに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザアカウントページの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザアカウントページの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザ別ブログの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザ別ブログの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザ別投稿の軌跡ページの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザ別投稿の軌跡ページの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
ja: <p>コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。</p>
    <h2>設定について</h2>
    <p>URL エイリアスの<strong>最大文字数</strong>および<strong>コンポーネントの最大文字数</strong>の最大値はデフォルトで 100 となっており、このモジュールで設定できる限界の値は 128 までとなります。 
    この値は、url_alias データベーステーブルの dst カラムの限界値となります。 デフォルトのデータベーススキーマでは、このカラムの値が 128 に設定されています。 
    URL エイリアスの最大文字数に dst カラムの値と同じ文字数を設定している場合、システムが URL エイリアスの自動生成時に別の文字列を追加する必要が生じた際にトラブルを引き起こす可能性があります。 
    例えば... フィード配信のための URL を生成する場合には URL エイリアスの末尾に "/feed" が追加されます。 
    この問題を回避するために、URL エイリアスの最大文字数には、URL の末尾に追加されることが予測される文字列の最大となる文字数を dst カラムの値から差し引いた値を設定してください。 
    URL の末尾に追加されることが予測される文字列の文字数は、使用しているモジュールやこのモジュールの設定に依存します。 デフォルトの値である 100 が推奨されます。</p>
    <p>URL エイリアスを自動生成するための定義としてトークンの値を使用する場合は <strong>トークン の -raw 形式</strong>のプレースホルダーを参照します。 
    URL のエイリアスは、コンテンツのデータを RAW データとしてフィルタリングシステムに通過させて生成されます。 
    そのため、トークンの -raw 形式のデータを参照していない場合は、句読点などの処理を行うためのフィルタリングシステムで問題が発生する可能性があります。</p>

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
ja: 含まれる上位のカテゴリーを /（スラッシュ）で区切った [cat]

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
ja: 含まれる上位のカテゴリーを /（スラッシュ）で区切った [term]

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成されるエイリアスの最大文字数を入力してください。 推奨値は 100 です。 詳細は<a href="@pathauto-help">ヘルプ</a>を参照してください。

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
ja: URL エイリアスの一括アップデートに含めるオブジェクトの最大数

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
ja: 1度の一括アップデートで別名に置き換えることのできるオブジェクトの最大数です。 デフォルトは 50 ですが、最適値は設置されているサーバー環境に依存します。 もし、一括アップデート時に"タイムアウト"や"ホワイトスクリーン"が発生した場合は、この値を小さくしてください。

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスにはリダイレクトを設定します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
ja: ASCII-96 の文字列や数字に置き換える

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
ja: URL エイリアスから取り除く文字列をコンマ（,）で区切って入力します。 このフィールドでは、句読点を入力したり WYSIWYG エディターを使用したりしないでください。

en: Punctuation settings
ja: 句読点（記号）の設定

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
ja: HTML エンティティーに関する問題を避けるために -raw の置換パターンを使用してください。

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
ja: 内部フィードエイリアス（空欄の場合は無効）

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
ja: 文字列に @name が含まれる場合の設定として "取り外す" が選択されていますが、@name はセパレータとして指定された句読点（記号）ですので、独自に設定されたパターンや特にタクソノミーに関連するパターンで問題の原因となる可能性があります。 句読点（記号）の設定で、@name の取り扱いを "セパレータに置換" に設定し直してください。

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
ja[0]: インデックスの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: インデックスの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: notify of path changes
ja: パス変更の通知

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
ja: @node_type のデフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべての @node_type に適用）

en: Pattern for all @node_type paths in @language
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン（@language）

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン（言語ニュートラル）

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
ja: URL エイリアスが生成されていないタームに対して、URL エイリアスの一括アップデートを行う

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのタームに URL エイリアスを生成します。

en: Automated alias settings
ja: 自動エイリアス設定

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: The talk module gives you the option to display comments on a seperate tab. The option is per content type and can be set in the workflow options of a content type.
ja: ノートのモジュールを使ったらノートのページのタブにコメントを見せられます。コンテンツのタイプごとのオプションはコンテンツのタイプのページのワークフローの設定にあります。

en: Title of the "talk" page
ja: ノートのページのタイトル

en: Talk
ja: ノート

en: Display comments on separate talk page
ja: ノートのページのタブにコメントを見せます

en: Talk pages:
ja: ノートのページ：

en: Display comments on a seperate talk page
ja: ノートのページのタブにコメントを見せます

en: Talk page
ja: ノートのページ

en: Configure settings for the talk page.
ja: ノートのページの設定を行います。

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ja: ユーザーがリダイレクトされるURLを入力してください。 node/1234 のような内部リンクと、http://drupal.org のような外部リンクが使用できます。

en: Original text
ja: オリジナルのテキスト

en: Enable developer modules
ja: 開発者用モジュールの有効化

en: Disable developer modules
ja: 開発者用モジュールの無効化

en: Collapse fieldsets on modules page
ja: モジュールページのフィールドセットを折りたたむ

en: Current anonymous / authenticated users
ja: 現在の匿名／認証ユーザ

en: Disabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが無効化されました： !module-list

en: No developer modules are enabled.
ja: 使用可能な開発者用モジュールはありません。

en: display drupal links
ja: drupalリンクの表示

en: Add icon to mailto links
ja: mailtoリンクにアイコンを追加する

en: Consider subdomains internal
ja: サブドメインを内部リンクとみなす

en: Display pop-up warnings
ja: ポップアップ警告を表示する

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: Node creation
ja: ノード作成

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ja: 生成する URL のパス中に以下のプレースホルダートークンを使用することができます。 いくつかのトークンは、アクションの実行状況によって有効でない場合があります。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: Adjust top margin
ja: トップマージンの調整

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューを表示するために、サイトの出力はビューポートのトップから約20ピクセル下方に移動されます。 無効にした場合、いくつかの絶対配置や固定配置のページ要素は、アドミニストレーションメニューに覆われる場合があります。

en: Keep menu at top of page
ja: ページトップにメニューを維持

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューは常にブラウザーのビューポートのトップ（ページがスクロールされた場合にも）に表示されます。 <strong>注意： いくつかのブラウザでは、この設定を行うことによって、不正な形式のページ、カーソルの消失、フォームでの選択できない要素、あるいはその他の問題を引き起こす場合があります。</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ja: 有効にした場合、<a href="!modules-url">モジュール</a>ページのフィールドセットはページが読み込まれる際に自動的に折りたたまれます。

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ja: Utilityモジュールがこの目的のためにインストールされている場合、それの無効化とアンインストールを行っても支障はありません。

en: Move local tasks into menu
ja: ローカルタスクをメニューへ移動

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ja: 有効にした場合、ページのタブがアドミニストレーションメニューに移動されます。 この機能は、タブにCSSクラス <code>tabs primary</code> と <code>tabs secondary</code> を使用するテーマでのみ利用可能です。

en: Administration menu settings
ja: アドミニストレーションメニューの設定

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Display additional data for each menu item
ja: 各メニュー項目の追加データを表示

en: Display the selected items next to each menu item link.
ja: 各メニュー項目リンクの隣に、選択された項目を表示します。

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ja: 有効にした場合、サイトのパーミッションにかかわらず、すべてのメニュー項目が表示されます。<em>注意： 実稼働中のサイトでは有効にしないでください。</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが有効化されました： !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 メニューの外観をカスタマイズするには、以下の設定を使用してください。

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 また、未ログイン／認証ユーザー数の表示や、モジュールが独自のカスタムメニュー項目を追加できるようにします。 メニューの統合はモジュールによって異なります。 例えば拡張モジュールの<a href="@drupal">Devel</a>は、開発ツールへの素早いアクセスを提供するために、Administration menuモジュールを有効に活用します。

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ja: アドミニストレーションメニューの<a href="@settings">設定ページ</a>では、メニューの振る舞いや外観の要素の変更を行うことができます。 メニューの外観はサイトテーマに依存するため、実質的なカスタマイズはサイトテーマやCSSファイルの変更が必要となります。 テーマやCSSのカスタマイズに関する詳細は、README.txtファイルを参照してください。

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ja: アドミニストレーションメニューに表示されるメニュー項目は、表示するユーザーの実際のパーミッションに依存します。 第1に、アドミニストレーションメニューは、「アドミニストレーションメニューへのアクセス」権限（admin_menuモジュール）を持つ役割のユーザーにのみ表示されます。 第2に、ユーザーは管理リンクを表示するための「管理ページへのアクセス」権限（systemモジュール）を持つ役割のメンバーである必要があります。 第3に、現在許可されるリンクのみが表示されます。 例えばユーザーが、「権限の管理」権限（userモジュール）と「ユーザーの管理」権限（userモジュール）を持つ役割のメンバーではない場合は、「ユーザーの管理」メニュー項目は表示されません。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: Adjust administration menu settings.
ja: アドミニストレーションメニューの設定を行います。

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ja: 適切なパーミッションを持つユーザーに対して、大部分の管理タスクと一般的なアクセス先へのドロップダウンメニューを提供します。

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ja: リビジョンは投稿の複数バージョン間の差違を追跡できるようにします。

en: List revisions
ja: リビジョンを一覧表示

en: Show latest diff
ja: 最終の差分を表示

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: If token is enabled you can use tokens like [title] or [nid]
ja: トークンモジュールを使ったらトークンを使えます。とくに [title] か [nid] は有用だかもしれません。

en: Link from the node "links" to the "talk" page
ja: ノードのリンクからノートのページへのリンク

en: If token is enabled you can use tokens like [title] or [nid]. Leave blank to disable.
ja: トークンモジュールを使ったらトークンを使えます。とくに [title] か [nid] は有用だかもしれません。空欄の場合は無効。

en: Link from the node "tab" to the "talk" page
ja: ノードのタブからノートのページへのリンク

en: If token is enabled you can use tokens like [title] or [nid].
ja: トークンモジュールを使ったらトークンを使えます。とくに [title] か [nid] は有用だかもしれません。

en: Display a "talk" page if there are no comments
ja: コメントがなければノートのページを見せます。

en: If the talk page is shown when there are no comments, users will be able to add new comments from the talk page even when there are no comments; otherwise, comments will have to be added in a different method, such as via the "add new comment" link on nodes.
ja: コメントがないノートのページを見せたらユーザーはノートのページで新しいコメントの追加できます。しかしコメントがないノートのページを見せなかったらノードの「新しいコメント」のリンクだけ新しいコメントの追加できます。

en: The comment view url (Talk compatible).
ja: コメント表示のURL（ノートのページ）

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
ja: エイリアスを生成します。以下のフォームでエイリアスを指定して作成する場合は、このオプションからチェックを外してください。

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノードの固有ID。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The formatted content of the comment itself.
ja: 書式設定されたコメントのコンテンツそのもの

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The human-readable name of the node type.
ja: ノードのコンテンツタイプの人間用の名称。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The optional 'mission' of the site.
ja: このサイトの追加 'ミッション'。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: User contact forms
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: The unique ID of the content item, or "node".
ja: コンテンツ(ノード)のユニークID。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。%old_alias は %alias へリダイレクトされます。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The URL of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Right parenthesis )
ja: 右小カッコ )

en: Slash /
ja: スラッシュ /

en: Backslash \
ja: バックスラッシュ \

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: @token (defined by modules: @modules)
ja: @token (@modulesモジュールが定義)

en: Duplicate tokens
ja: 重複するトークン

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
ja: 以下のトークンは複数のモジュールで定義されており、トークンによる置換を行う場合に問題が発生する可能性があります。
