Wiki installation profile (6.x-1.5) - en to da translation catalogue (420 entries)

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: error
da: fejl

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Text
da: Tekst

en: Components
da: Komponenter

en: action
da: handling

en: Options
da: Valg

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Update options
da: Opdatering

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Added
da: Tilføjet

en: Input filters
da: Input-filtre

en: Revisions
da: Versioner

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Advanced
da: Avanceret

en: Delete all
da: Slet alle

en: Load
da: Indlæs

en: Recipient
da: Modtager

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alt eksisterende indhold som ikke allerede har aliaser.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle eksisterende forummer og beholdere, som ikke allerede har et alias.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af forummer og beholdere fuldført, ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af forummer og beholdere fuldført, @count aliaser oprettet.

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
da: Generér aliaser for alle eksisterende brugerprofiler som ikke allerede har aliaser.

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
da: Generer aliaser for alle eksisterende blogsider som ikke allerede har aliaser.

en: Pattern for user-tracker page paths
da: Mønster for "følg bruger"-stier

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle "følg bruger"-sider som ikke har aliaser.

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal tekstlængde for enhver komponent i aliaset (f.eks. [title]). 100 er anbefalet. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto's hjælp</a> for detaljer.

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre når et indholdselement, der allerede har et alias, opdateres?

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: administer pathauto
da: administrér pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Other
da: Anden

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Users
da: Brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: Operator
da: Operand

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Attachments
da: Bilag

en: Change
da: Skift

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: Display all menu items
da: Vis alle menupunkter

en: access administration menu
da: tilgå administrationsmenu

en: Token actions
da: Symbolhandlinger

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: None.
da: Ingen.

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: PHP code
da: PHP kode

en: Forums
da: Forummer

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
da: Diff-modulet erstatter den normale versionsvisning. Versionstabellen udvides med muligheden for at se forskellen mellem to versioner. Brugere med tilladelsen %view_revisions kan se forskellen mellem to vilkårlige versioner. Du kan deaktivere dette for individuelle indholdstyper under indstillingerne for hver indholdstype. Modulet tilføjer en nyttig %preview_changes-knap som kan bruges under redigering af indhold.

en: view revisions
da: se versioner

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Show diff
da: Vis diff

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Select different revisions to compare.
da: Vælg versioner til sammenligning

en: next diff >
da: næste diff >

en: < previous diff
da: < forrige diff

en: Current revision:
da: Aktuelle version:

en: Revision of !new_date:
da: Version fra !new_date:

en: Changes to %name
da: Ændringer i %name

en: No visible changes
da: Ingen synlige ændringer

en: Show %preview_changes button on node edit form
da: Vis %preview_changes-knap på redigeringsformularen

en: Show difference between node revisions.
da: Vis forskelle mellem indholdsversioner.

en: Changed
da: Ændret

en: Line %lineno
da: Linje %lineno

en: Processing
da: Behandler

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Enable caching
da: Aktivér caching

en: No highlighting
da: Ingen fremhævning

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
da: Der ser ud til, at du har installeret Pathauto, som afhænger af Token, men Token er enten ikke installeret eller ikke installeret korrekt.

en: Double quotes "
da: Citationstegn "

en: Single quotes (apostrophe) '
da: Citationstegn (apostrof) '

en: Back tick `
da: Accent grave `

en: Comma ,
da: Komma ,

en: Period .
da: Punktum .

en: Hyphen -
da: Bindestreg -

en: Underscore _
da: Understregning _

en: Colon :
da: Kolon :

en: Semicolon ;
da: Semikolon ;

en: Pipe |
da: Lodret streg |

en: Left curly bracket {
da: Venstre tuborgklamme {

en: Left square bracket [
da: Venstre klamme [

en: Right curly bracket }
da: Højre tuborgklamme {

en: Right square bracket ]
da: Højre klamme ]

en: Equal =
da: Lighedstegn =

en: Ampersand &
da: Og-tegn &

en: Percent %
da: Procent %

en: Caret ^
da: Cirkumfleks ^

en: Hash #
da: Havelåge #

en: At @
da: Snabel-a @

en: Exclamation !
da: Udråbstegn !

en: Left parenthesis (
da: Venstre parentes (

en: Question mark ?
da: Spørgsmålstegn ?

en: Less than <
da: Mindre end <

en: Greater than >
da: Større end >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
da: Opret aliaser for alle indholdselementer som ikke allerede har et alias

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
da[0]: Massegenerering af indholdselementer færdiggjort, et alias genereret.
da[1]: Massegenerering af indholdselementer færdiggjort, @count aliaser genereret.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af ord fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af ord fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
da: Opret aliaser for brugere som ikke allerede har et alias

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
da: Opret aliaser for blogs som ikke allerede har et alias

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
da: Opret aliaser for alle "følg bruger"-sider som ikke har aliaser.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af brugere fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af brugere fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af blogs fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af blogs fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af "følg bruger"-sider fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af "følg bruger"-sider fuldført. @count aliaser oprettet.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
da: <p>En mekanisme som gør det muligt for moduler automatisk at oprette aliaser for det indhold de håndterer.</p>
    <h2>Indstillinger</h2>
    <p>Værdierne <strong>maksimal alias længde</strong> og <strong>maksimal komponent længde</strong> er som standard 100 og har en øvre grænse på 128. Grænsen er bestemt af længden af dst kolonnen i url_alias tabellen. I standard-skemaet er længden 128. Hvis du vælger en længde der svarer til størrelsen af dst kolonnen vil det give problemer i de situationer hvor systemet har behov for at tilføje yderligere information til aliaset. F.eks. bliver der tilføjet "/feed" til feed-URLer. Du skal vælge en værdi som svarer til længden af dst kolonnen minus længden af de strenge der kan blive tilføjet til URLen. Længden af de tilføjede strenge afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og dine Pathauto indstillinger. Den anbefalede standardværdi er 100.</p><p><strong>Rå symboler</strong> I Pathauto er det hensigtsmæssigt at bruge -raw-udgaven af symbolerne. Stierne sendes gennem et filter som sikre at rå brugerdata filtreres.  Bruger du ikke -raw-symboler kan der opstå problemer med Pathautos filtrering af skilletegn.</p>

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
da: Som [cat], men inklusiv overordnede kategorier adskilt af /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
da: Som [term], men inklusiv overordnede kategorier adskilt af /.

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde på genererede aliaser. Den anbefalede værdi er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
da: Maksimalt antal elementer der skal laves aliaser for i en masseopdatering

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
da: Maksimalt antal objekter der laves aliaser for ved en masseopdatering. Standardværdien er 50 og den anbefalede værdi afhænger af din servers hastighed. Hvis masseopdateringer resulterer i timeouts eller "hvid skærm" skal du vælge en lavere værdi.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
da: Opret et nyt alias. Viderestil fra det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
da: Brug kun bogstaver og tal fra ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
da: Kommasepareret liste af ord der skal fjernes fra URL-aliaset. Placér ikke tegnsætning her og brug ikke WYSIWYG-redigering på dette felt.

en: Punctuation settings
da: Tegnsætning

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
da: Brug -raw erstatninger for at undgå problemer med HTML-entities.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
da: Intern feed alias tekst (lad feltet stå tomt for at deaktivere)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
da: Du har valgt @name som skilletegn og som et tegn der skal fjernes. Det kan give problemer med dine mønstre; især catpath og termpath. Du bør ændre handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af indeksaliaser fuldført, ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af indeksaliaser fuldført, @count aliaser oprettet.

en: notify of path changes
da: giv besked om stiændringer

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
da: Standardmønster for @node_type (gælder for alle @node_type med blanke mønstre nedenfor)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
da: Mønster for alle @node_type-stier på @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
da: Mønster for alle sprogneutrale @node_type stier

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
da: Generer aliaser for ord som ikke allerede har aliaser

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
da: Generer aliaser for alle eksisterende ord som ikke allerede har aliaser.

en: Automated alias settings
da: Indstillinger for automatiske aliaser

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: Target
da: Mål

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Enable developer modules
da: Aktivér udviklermoduler

en: Disable developer modules
da: Deaktivér udviklermoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
da: Luk feltgrupper på modul-siden

en: Current anonymous / authenticated users
da: Aktuelle anonyme / godkendte brugere

en: Disabled these modules: !module-list.
da: Deaktiverede følgende moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
da: Ingen udviklermoduler er aktiveret.

en: display drupal links
da: vis Drupal-links

en: The URL alias of the node.
da: Indholdselementets URL alias.

en: The page %page_name does not exist.
da: Siden %page_name findes ikke.

en: You can create the page as:
da: Du kan oprette siden som en:

en: Node creation
da: Oprettelse af indhold

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: No alias
da: Intet alias

en: Token replacement patterns
da: Symbol erstatningsmønstre

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: The text used in the menu as link text for this item.
da: Teksten der bruges i menuen som linktekst for elementet.

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: A randomly generated SHA1 hash.
da: En tilfældigt genereret SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
da: Det aktuelle timestamp i sekunder siden 1. januar 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
da: Et tilfældigt et-cifret tal.

en: A randomly generated three-digit number.
da: Et tilfældigt tre-cifret tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
da: Et tilfældigt ti-cifret tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
da: Et tilfældigt bogstav.

en: Randomly generated three-digit letters.
da: Tre tilfældige bogstaver.

en: Randomly generated ten-digit letters.
da: Ti tilfældige bogstaver.

en: Display a tokenized message to the user
da: Vis en tokeniseret meddelelse til brugeren

en: Send tokenized e-mail
da: Send tokeniseret e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
da: Viderestil til tokeniseret URL

en: The email address to which the message should be sent.
da: E-mail-adressen som meddelelsen sendes til.

en: The message that should be sent.
da: Meddelelsen som skal sendes.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan burges til at oprette URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The message to be displayed to the current user.
da: Meddelelsen der vises til den aktuelle bruger.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i meddelelsesteksten. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: TokenSTARTER
da: SymbolSTART

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
da: Tilbyder yderligere symboler og en basis på hvilken du kan bygge dine egne symboler.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
da: Tilbyder udvidede Drupal-handlinger vha. Token-modulet.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: Adjust top margin
da: Tilpas topmargen

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
da: Flytter sidens indhold ca. 20 pixels ned fra toppen af browservinduet for at give plads til administrationsmenuen.

en: Keep menu at top of page
da: Behold menuen i toppen af siden

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
da: Viser altid administrationsmenuen i toppen af browservinduet (også hvis siden er rullet ned). <strong>Bemærk: I visse browsere kan denne indstilling resultere i fejlagtigt sideindhold, en usynlig markør, formularelementer som ikke kan vælges og andre fejl. Hvis det sker, skal denne indstilling deaktiveres.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
da: Lukker automatisk feltgrupperne på <a href="!modules-url">modulsiden</a> sammen når siden indlæses.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
da: Hvis Utility modulet er aktiveret af denne grund, kan det uden problemer deaktiveres og afinstalleres.

en: Move local tasks into menu
da: Flyt lokale opgaver til menuen

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
da: Flytter fanerne fra den aktuelle side ind i administrationsmenuen. Denne funktion er kun tilgængelig i temaer, som bruger CSS klasserne <code>tabs primary</code> og <code>tabs secondary</code> til faneblade.

en: Administration menu settings
da: Indstillinger for administrationsmenu

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: Display additional data for each menu item
da: Vis ekstra data til hvert menupunkt

en: Display the selected items next to each menu item link.
da: Vis de valgte elementer udfor hvert menupunktslink.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
da: Viser alle menupunkter uanset dine tilladelser. <em>Bemærk: Bør ikke bruges på et produktionssite.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
da: Aktivér disse moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (af brugere med de rette tilladelser). Brug indstillingerne herunder til at tilpasse menuens udseende.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (for brugere med de rette tilladelser). Menuen viser også antallet af anonyme og godkendte brugere, og lader moduler tilføje deres egne tilpassede menupunkter. Graden af integration med menuen er forskellig  fra modul til modul. F.eks. bruger <a href="@drupal">Devel</a>-modulet administrationsmenuen til at give hurtig adgang til udviklingsværktøjer.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
da: Under administrationsmenuens <a href="@settings">indstillinger</a> kan du tilpasse menuens opførsel og udseende. Siden menuens udseende afhænger af sitets tema, kræver omfattende ændringer af menuen at du tilpasser sitets tema- og CSS-filer. Se filen README.txt for yderligere information om tilpasning af tema og CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
da: Menupunkterne som vises i administrationsmenuen afhænger af brugerens tilladelser. For det første vises administrationsmenuen kun til brugere med tilladelsen <em>tilgå administrationsmenu</em>. For det andet skal brugeren have tilladelsen <em>tilgå administrationssider</em> for at se administrative links. For det tredje vises kun de links som brugeren reelt har adgang til. Hvis en bruger f.eks. ikke har tilladelserne <em>administrér tilladelser</em> og <em>administrér brugere</em> vises menupunktet <em>Brugere</em> ikke.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Adjust administration menu settings.
da: Tilpas indstillinger for administrationsmenu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
da: Opretter en dropdown-menu som giver adgang til de fleste administrative opgaver og sider (til brugere med de rette tilladelser).

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
da: Versioner lader dig se forskellene mellem flere udgaver af et indholdselement.

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
da: Hvis administrationsmenuen viser samme menupunkt flere gange kan det være nødvendigt at genopbygge menupunkterne ved at klikke på knappen <em>Ryd og genopbyg</em>.

en: Wipe and rebuild
da: Ryd og genopbyg

en: Comparing two revisions:
da: Sammenligner to versioner:

en: Show diffs inline for this content type
da: Vis diffs indlejret på denne indholdstype

en: Highlight changes
da: Fremhæv ændringer

en: List revisions
da: Vis versioner

en: Show latest diff
da: Vis seneste diff

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
da: Der oprettes automatisk et alias. Hvis du ønsker at oprette dit eget alias nedenfor skal du fjerne denne afkrydsning.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
da: Se <a href="@pathauto">indstillinger for automatiske aliaser</a> for at kontrollere formatet af de oprettede aliaser.

en: View changes
da: Vis ændringer

en: Enable the %revisions page for this content type
da: Aktivér %revisions-siden for denne indholdstype

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
da: Den unikke ID på indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The unique ID of the author of the node.
da: Den unikke ID på indholdselementets forfatter.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The human-readable name of the node type.
da: Indholdstypens læsbare navn.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The optional 'mission' of the site.
da: Sitets valgfrie formål.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: User contact forms
da: Personlige kontaktformularer

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
da: Teksten der skal bruges til alternative URLer til RSS feeds. For eksempel "0/feed" (bruges i Drupal core) eller "feed" (bruges af visse tredjepartsmoduler som f.eks. Views).

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias. %old_alias peger nu på %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Pattern for the user contact form paths
da: Mønster for stier til brugernes kontaktformularer

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
da: Masseopret alternative URLer for brugerkontaktformularer som ikke har alternative URLer

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle eksisterende brugerkontaktformularer som ikke allerede har alternative URLer.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af "følg bruger"-sider fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af "følg bruger"-sider fuldført. @count aliaser oprettet.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: User trackers
da: Følg bruger

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Comment creation
da: Kommentar oprettelse

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
da: Ufiltreret navn på den øverste taksonomiterm.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
da: Ufiltreret navn på den øverste terms ordforråd.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Den ufiltrerede menu-sti (som den optræder i brødkrummestien) uden Forside eller [menu}. Adskilt af /.

en: The current
da: Den aktuelle

en: raw user input
da: rå bruger-input

en: Warning: Token value contains raw user input.
da: Advarsel: Token-værdi indeholder rå brugerdata.

en: !description year (four digit)
da: !description år (fire cifre)

en: !description year (two digit)
da: !description år (to cifre)

en: !description month (full word)
da: !description måned (fulde navn)

en: !description month (abbreviated)
da: !description måned (forkortelse)

en: !description month (two digits with leading zeros)
da: !description måned (to cifre med foranstillet nul)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
da: !description måned (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: !description week (two digits with leading zeros)
da: !description uge (to cifre uden foranstillet nul)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
da: !description dato (numerisk angivelse af ugedagen)

en: !description day (full word)
da: !description dag (fuldt navn)

en: !description day (abbreviation)
da: !description dag (forkortelse)

en: !description day (two digits with leading zeros)
da: !description dag (to cifre med foranstillet nul)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
da: !description dag (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
da: Den ufiltrerede tekst der bruges som link-tekst i menuen for dette element.

en: The unique ID of the author of the comment.
da: Den unikke ID på forfatteren af denne kommentar.

en: The title of the node the comment was posted to.
da: Titlen på indholdselementet som denne kommentar er knyttet til.

en: The login name of the author of the node.
da: Brugernavnet på indholdselementets forfatter.

en: The email address of the author of the node.
da: E-mail-adressen på indholdselementets forfatter.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: Node modification
da: Ændring af indholdselement

en: User's registration
da: Brugerens oprettelse

en: User's last login
da: Brugerens seneste login

en: The current date in the user's timezone.
da: Den aktuelle dato i brugerens tidszone.

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL alias of the current page.
da: Den nuværende sides alternative URL.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
da: Den unikke ID for indholdselementets menu-link.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
da: Den unikke ID for indholdselementets overordnede menu-link.

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
da: Vær sikker på at du anvender seneste version af Token-modulet

en: The %name should contain at least one token to ensure unique URL aliases are created.
da: %name skal indeholde mindst ét symbol for at sikre, at der oprettes unikke alternative URLer.

en: You are using the token [%token] which has a raw companion token [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
da: Du bruger tokenet [%token] som har en raw-variant [%raw_token]. Du bør bruge -raw-udgaven i Pathauto-makroer med mindre du virkelig ved hvad du har med at gøre. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: The field %name is not a valid number.
da: Feltet %name er ikke et gyldigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
da: Feltet %name kan ikke være større end @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
da: Feltet %name kan ikke være mindre end @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Right parenthesis )
da: Højre parentes )

en: Slash /
da: Skråstreg /

en: Node paths
da: Indholdselementstier

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Forum paths
da: Forumstier

en: User paths
da: Brugerstier

en: Blog paths
da: Blogstier

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
da: Som [cat-raw], men inklusive dens overordnede kategorier adskilt af /.

en: The URL alias of the taxonomy term.
da: Termens alternative URL.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
da: Som [term-raw], men inklusive dens overordnede kategorier adskilt af /.

en: The URL alias of the parent book of the node.
da: Den alternative URL for indholdselementets overordnede bog.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet?
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når en makro indeholder bestemte tegn (f.eks. tegn med accenter)?

en: File exists
da: Filen eksisterer

en: Does not exist
da: Eksisterer ikke

en: Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the following possible locations, in order of precedence: !locations
da: Konverteringen styres af filen i18n-ascii.txt i én af følgende mapper (i prioriteret rækkefølge): !locations

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
da: Masseopret alternative URLer for forumstier uden alternative URLer

en: User tracker paths
da: "Følg bruger"-stier

en: User contact forms paths
da: Stier til brugerkontaktformularer

en: Updated by !name on @date
da: Opdateret af !name den @date

en: Inline diff
da: Indlejret diff

en: You must enable the 'Inline diff' block to use this feature
da: Du skal aktivere blokken 'Indlejret diff' for at bruge denne funktionalitet

en: @revision by @name
da: @revision af @name

en: @token (defined by modules: @modules)
da: @token (defineret af moduler: @modules)

en: Duplicate tokens
da: Gentagne tokens

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
da: Følgende tokens er defineret af mere end ét modul og kan give problemer når de skal erstattes med token-værdierne.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: global token
da: globalt token

en: The URL alias of the parent menu link of the node.
da: Den alternative URL for indholdselementets overordnede menu-link.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Den unikke ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet som termen tilhører.

en: UNIX timestamp format
da: UNIX timestamp-format

en: !description date in 'small' format. (%date)
da: !description dato i 'lille' format. (%date)

en: !description in UNIX timestamp format (%date)
da: !description i UNIX timestamp-format (%date)

en: !description in 'time-since' format. (%date)
da: !description i 'tid siden'-format. (%date)

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller brug en symbolsk e-mail-adresse som f.eks. %mail.

en: The @function() function called token replacement with an array rather than a string for $text
da: Funktionen @function() kaldte token-erstatningen med et array i stedet for en tekststreng for $text
