Wiki installation profile (6.x-2.1) - en to ar translation catalogue (281 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: CCK
ar: عدة بناء المحتوى

en: Pages
ar: الصفحات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: error
ar: خطأ

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Related terms
ar: المفردات ذات الصلة

en: Depth
ar: العمق

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Manage
ar: تسيير

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Paths
ar: مسارات

en: User
ar: المستخدم

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: Node
ar: العقدة

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: Create
ar: أنشئ

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: All
ar: الكل

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Mission
ar: المهمة

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Drupal
ar: دروبال

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Signature
ar: التوقيع

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Add condition
ar: إضافة شرط

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Advanced
ar: متقدم

en: Up
ar: اعلى

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Load
ar: تحميل

en: System
ar: النظام

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Recipient
ar: المتسلم

en: security
ar: أمن

en: General
ar: عام

en: Table
ar: جدول

en: All views
ar: في كل العروض

en: Other
ar: آخر

en: Basic
ar: الأساسي

en: Role
ar: الدور

en: Jump to the first comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق في هذه الصفحة.

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Clone
ar: استنساخ

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Display all menu items
ar: عرض كل عناصر القائمة

en: access administration menu
ar: الوصول إلى قائمة الإدارة

en: Undo
ar: تراجع

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Forums
ar: المنتديات

en: Superscript
ar: نص علوي

en: view revisions
ar: يعرض المراجعات

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Standard
ar: معياري

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: New
ar: جديد

en: Themes
ar: الحلل

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Menus
ar: القوائم

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ar: الدليل %directory لا يمكن الكتابة فيه؛ إذ ليست له الصلاحيات الصحيحة.

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ar: خطأ في التحقق من الصحة. حاول مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة اتصل بإداري الموقع.

en: About
ar: حول

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ar: المسار الذي سيُوجّه إليه المستخدم. يمكن أن يكون مساراً داخلياً مثل node/1234 أو مساراً خارجياً مثل http://drupal.org.

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: Acronym
ar: اختصار

en: Enable developer modules
ar: تفعيل وحدات المطور

en: Disable developer modules
ar: تعطيل وحدات المطور

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ar: تحذير أمني: لا يمكن الكتابة على ملف "‪.htaccess‬". من فضلك أنشئ ملف ‪.htaccess‬ في الدليل %directory، على أن يحتوى الملف على السطر التالي: <code>!htaccess</code>

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: filter
ar: مرشح

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
ar: شرح لما عدلته أو أضفته ليظهر في سجل التحرير للتوضيح.

en: - All -
ar: - الكل -

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ar: تم تغيير صلاحيات الدليل %directory ليسمح بالكتابة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ar: تتيح لك المراجعات تتبع الفروق بين الإصدارات المختلفة من الموضوع الواحد.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The human-readable name of the node type.
ar: الاسم الظاهر للمستخدم لهذا النوع من المحتوى

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: User contact forms
ar: استمارات الاتصال بالمستخدم

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: The URL of the account edit page.
ar: عنوان رابط صفحة تعديل الحساب.
