Wiki installation profile (6.x-2.3) - en to pl translation catalogue (1874 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: User interface
pl: Interfejs użytkownika

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Pages
pl: Strony

en: context
pl: kontekst

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Value
pl: Wartość

en: content
pl: zawartość

en: Development
pl: Dla deweloperów

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Tytuł

en: Actions
pl: Akcje

en: disabled
pl: wyłączone

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: Enable
pl: Włącz

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Access control
pl: Kontrola dostępu

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: Comments
pl: Komentarze

en: error
pl: błąd

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: Categories
pl: Kategorie

en: Version
pl: Wersja

en: Go
pl: Idź

en: view
pl: przeglądaj

en: Login
pl: Zaloguj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Size
pl: Wielkość

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Przywróć

en: None
pl: Brak

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Error Message
pl: Komunikat błędu

en: Message
pl: Wiadomość

en: Comment form
pl: Formularz komentarza

en: User contact form
pl: Formularz kontaktowy użytkownika

en: Weight
pl: Waga

en: Variable
pl: Zmienna

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Admin title
pl: Tytuł admina

en: Related terms
pl: Powiązane terminy

en: Depth
pl: Głębokość

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Export
pl: Eksportuj

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: General settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Back
pl: Wstecz

en: Node ID
pl: ID węzła

en: Label
pl: Etykieta

en: Changes
pl: Zmiany

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: Font
pl: Czcionka

en: Default
pl: Domyślny

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Views
pl: Widoki

en: Access
pl: Dostęp

en: Add
pl: Dodaj

en: View
pl: Pokaż

en: Path
pl: Ścieżka

en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: Modules
pl: Moduły

en: Section
pl: Sekcja

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Anchor
pl: Kotwica

en: Placeholder tokens
pl: Wzorce

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Node type
pl: Typ węzła

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: results
pl: wyniki

en: search
pl: szukaj

en: Teaser
pl: Skrót

en: Text
pl: Tekst

en: style
pl: styl

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Components
pl: Komponenty

en: Unknown
pl: Brak informacji

en: Paths
pl: Ścieżki

en: User
pl: Użytkownik

en: action
pl: akcja

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Check
pl: Sprawdź

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Error
pl: Błąd

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: Node
pl: Węzeł

en: Sent email to %recipient
pl: Wysłano e-mail do %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pl: Wysłanie wiadomości e-mail do adresata %recipient jest niemożliwe.

en: The subject of the message.
pl: Temat wiadomości.

en: Create
pl: Utwórz

en: Node edit form
pl: Formularz edycji węzła

en: Are you sure you want to delete %title?
pl: Czy na pewno usunąć %title?

en: Node add form
pl: Formularz dodawania węzła

en: All
pl: Wszystko

en: Submit @name
pl: Wyślij @name

en: Date format
pl: Format daty

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Block
pl: Blok

en: Override title
pl: Nadpisz tytuł

en: Pager ID
pl: Id stronicowania

en: Override URL
pl: Nadpisz URL

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Node links
pl: Odnośniki węzła

en: Taxonomy terms
pl: Kategorie

en: User picture
pl: Zdjęcie użytkownika

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: Mission
pl: Misja

en: Site name
pl: Nazwa witryny

en: Site slogan
pl: Hasło strony

en: Added
pl: Dodano

en: Input filters
pl: Formatowanie treści

en: Custom
pl: Własne

en: Roles
pl: Role

en: Input format
pl: Format wprowadzania

en: Signature
pl: Podpis

en: Revisions
pl: Wersje

en: Log message
pl: Wpis do dziennika

en: Node revision ID
pl: ID rewizji węzła

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika

en: Term
pl: Termin

en: Term ID
pl: Identyfikator terminu

en: Term name
pl: Nazwa terminu

en: Fields
pl: Pola

en: Overridden
pl: Nadpisany

en: Add condition
pl: Dodaj warunek

en: Mode
pl: Tryb

en: Normal
pl: Zwykły

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Up
pl: W górę

en: Performance
pl: Wydajność

en: Medium
pl: Średnie

en: Load
pl: Wczytaj

en: State
pl: Stan

en: Terms
pl: Kategorie

en: Recipient
pl: Adresat

en: security
pl: bezpieczeństwo

en: General
pl: Ogólne

en: Cleanup
pl: Porządkowanie

en: Table
pl: Tabela

en: All views
pl: Wszystkie widoki

en: Base
pl: Podstawa

en: The name of the menu the node belongs to.
pl: Nazwa menu do którego przynależy węzeł.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
pl: Domyślny wzorzec ścieżki (ma wpływ na wszystkie poniższe typy węzłów, dla których nie zdefiniowano wzorców)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
pl: Generuje aliasy dla wszystkich istniejących węzłów, które nie posiadają aliasów.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pl: Domyślny wzór adresu (wpływa na wszystkie słowniki poniżej z pustymi wzorami)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pl: Wzór dla wszystkich adresów %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pl: Wzór dla adresów tablic i działów forum

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
pl: Wygeneruj aliasy dla wszystkich istniejących forów oraz działów forów, które nie posiadają w tej chwili aliasów.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe uaktualnianie forów oraz działów forum zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe uaktualnianie forów oraz działów forum zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe uaktualnianie forów oraz działów forum zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Pattern for user account page paths
pl: Wzór dla adresu konta użytkownika

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
pl: Wygeneruj aliasy dla wszystkich istniejących kont użytkownika, które nie posiadają zdefiniowanych aliasów.

en: Pattern for blog page paths
pl: Wzór dla adresów stron bloga

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
pl: Wygeneruj aliasy dla wszystkich istniejących stron blogów, które nie posiadają w tej chwili aliasów.

en: Pattern for user-tracker page paths
pl: Wzorzec dla ścieżek śledzenie-użytkownika

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
pl: Generuje aliasy dla wszystkich istniejących stron śledzenie-użytkownika, które nie posiadają aliasów.

en: Verbose
pl: Szczegółowość informowania

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pl: Informuj o zmianach w aliasach adresów (poza przypadkami hurtowego uaktualniania).

en: Replace by separator
pl: Zamień na separator

en: Maximum alias length
pl: Maksymalna długość aliasu

en: Maximum component length
pl: Maksymalna długość składnika aliasu

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pl: Maksymalna długość tekstu dla dowolnego składnika aliasu (np., [title]). 100 jest wartością zalecaną. Zapoznaj się z <a href="@pathauto-help">pomocą Pathauto</a> w celu uzyskania dalszych szczegółów.

en: Update action
pl: Uaktualnianie elementu

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pl: Co moduł pathauto powinien wykonać jeżeli aktualizowana zawartość posiada już alias?

en: Strings to Remove
pl: Łańcuchy znaków do usunięcia

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pl: Dostarcza modułom mechanizm służący do automatycznego generowania aliasów dla treści, którymi zarządzają.

en: Other
pl: Inne

en: Align
pl: Wyrównaj

en: Basic
pl: Podstawowe

en: List type
pl: Typ listy

en: Role
pl: Rola

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Jump to the first comment of this posting.
pl: Przejdź do pierwszego komentarza do tego wpisu.

en: Add new comment
pl: Dodaj komentarz

en: String
pl: Napis

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Exists
pl: Istnieje

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Smiley
pl: Uśmieszek

en: <All>
pl: -Wszystko-

en: Save and edit
pl: Zachowaj i edytuj

en: Clone
pl: Klonuj

en: Normal menu item
pl: Zwykły element menu

en: Down
pl: W dół

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Order
pl: Kolejność

en: Add criteria
pl: Dodaj kryterium

en: Node: ID
pl: Węzeł: ID

en: Basic settings
pl: Ustawienia podstawowe

en: Node template
pl: Szablon węzła

en: Basic setup
pl: Ustawienia podstawowe

en: Allow users to choose default
pl: Umożliwia użytkownikom wybór domyślnego

en: Buttons and plugins
pl: Przyciski i wtyczki

en: Editor appearance
pl: Wygląd edytora

en: Toolbar location
pl: Umiejscowienie paska narzędzi

en: Path location
pl: Ścieżka

en: Enable resizing button
pl: Włącz przycisk zmieniający wielkość tekstu

en: Block formats
pl: Formaty blokowe

en: Cleanup and output
pl: Porządkowanie i wyjście

en: Verify HTML
pl: Weryfikuj HTML

en: Preformatted
pl: Preformatowany

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pl: Konwertuj tagi &lt;font&gt; do stylów

en: Remove linebreaks
pl: Usuń podziały wierszy

en: Apply source formatting
pl: Zastosuj formatowanie źródła

en: Editor CSS
pl: CSS edytora

en: CSS path
pl: Ścieżka CSS

en: CSS classes
pl: Klasy CSS

en: Term description
pl: Opis terminu

en: Child terms
pl: Terminy podrzędne

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Operation
pl: Czynność

en: Original
pl: Oryginał

en: Word count
pl: Liczba słów

en: Do nothing
pl: Nie nie rób

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Created date
pl: Data utworzenia

en: Rules
pl: Reguły

en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Authoring information
pl: Autor i data

en: Some
pl: Niektóre

en: Attachments
pl: Załączniki

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: Adres każdej strony wprowadza się w osobnej linii, podając ścieżki w formacie Drupala. Znak "*" zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykłady ścieżek: <em>%blog</em> dla strony z blogami i <em>%blog-wildcard</em> dla wszystkich pojedynczych blogów użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Link to node
pl: Odnośnik do węzła

en: Change
pl: Zmień

en: Edit term
pl: Edycja terminu

en: Tokens
pl: Wzorce

en: Token
pl: Wzorzec

en: Node title
pl: Tytuł węzła

en: Node body
pl: Treść węzła

en: View user profile.
pl: Wyświetl profil użytkownika.

en: Display all menu items
pl: Wyświetl wszystkie elementy menu

en: access administration menu
pl: dostęp do menu administracyjnego

en: Undo
pl: Cofnij

en: Search results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Your search yielded no results
pl: Nic nie znaleziono

en: Token actions
pl: Akcje oparte o wzorce

en: Front page
pl: Strona główna

en: Replacement value
pl: Treść zastępująca

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Replacement patterns
pl: Wzorce podstawiania

en: Deleted
pl: Usunięty

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Feature
pl: Funkcjonalność

en: Replace
pl: Zamień

en: Available tokens
pl: Dostępne żetony

en: Activity
pl: Aktywność

en: Publishing options
pl: Opcje publikacji

en: Create new revision
pl: Dodaj nową wersję

en: First
pl: Pierwszy

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Period
pl: Okres

en: Second
pl: Sekunda

en: None.
pl: Brak.

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Revert
pl: Przywróć

en: Greater than
pl: Większy niż

en: Equal to
pl: Równe z

en: Less than
pl: Mniejszy niż

en: PHP code
pl: Kod PHP

en: Select a user
pl: Wybierz użytkownika

en: You must select a user.
pl: Musisz wybrać użytkownika

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Open in new window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Parent term
pl: Termin nadrzędny

en: Parent terms
pl: Nadrzędne terminy

en: All blogs
pl: Wszystkie blogi

en: Style
pl: Styl

en: Forums
pl: Fora

en: Superscript
pl: Superskrypt

en: view revisions
pl: przeglądanie wersji

en: Revisions for %title
pl: Wersje węzła %title

en: !date by !username
pl: !date przez !username

en: revert
pl: przywróć

en: Show diff
pl: Pokaż różnice

en: Revision
pl: Wersja

en: current revision
pl: aktualna wersja

en: Select different revisions to compare.
pl: Wybierz różne wersje do porównania.

en: next diff >
pl: następna różnica >

en: < previous diff
pl: < poprzednia różnica

en: Current revision:
pl: Obecna rewizja:

en: Revision of !new_date:
pl: Wersja z !new_date:

en: Changes to %name
pl: Zmień na %name

en: No visible changes
pl: Brak widocznych zmian

en: Show %preview_changes button on node edit form
pl: Pokaż przycisk %preview_changes w formularzu edycji węzła

en: Show difference between node revisions.
pl: Wyświetl różnice pomiędzy wersjami węzłów.

en: Asterisk
pl: Gwiazdka

en: Missing
pl: Brakujące

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Activation
pl: Aktywacja

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Manage features
pl: Zarządzanie funkcjonalnościami

en: create
pl: utwórz

en: Conflict
pl: Konflikt

en: Standard
pl: Standardowe

en: Line %lineno
pl: Linia %lineno

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: Menu settings
pl: Menu

en: Color scheme
pl: Paleta kolorów

en: edit own
pl: edytuj moje

en: New
pl: Nowe

en: Relationships
pl: Powiązania

en: Basic information
pl: Informacje podstawowe

en: No sort
pl: Brak sortowania

en: Parent menu item
pl: Nadrzędny element menu

en: Jump Menu
pl: Szybkie menu

en: Themes
pl: Skórki

en: Loading...
pl: Wczytuję...

en: Tabs
pl: Karty

en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: Storage
pl: Magazyn

en: Page name
pl: Nazwa strony

en: Advanced Options
pl: Opcje zaawansowane

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Show blocks
pl: Pokaż bloki

en: You must select a node.
pl: Musisz wybrać węzeł

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: PHP Code
pl: Kod PHP

en: Simple
pl: Prosto

en: Double
pl: Podwójne

en: Relationship type
pl: Rodzaj relacji

en:  content
pl:  zawartość

en: Enabled content types
pl: Włączone rodzaje zawartości

en: Menus
pl: Menu

en: Every
pl: Każdego

en: Third
pl: Trzeci

en: Fourth
pl: Czwarty

en: Fifth
pl: Piąty

en: Overrides
pl: Unieważnienia

en: Full node
pl: Pełen węzeł

en: Fieldgroup
pl: Grupa pól

en: Form
pl: Formularz

en: Title tag
pl: Tag tytułu

en: Permission
pl: Uprawnienie

en: Dotted
pl: Kropkowane

en: Dashed
pl: Kreskowane

en: Solid
pl: Jednolite

en: Groove
pl: Rowek

en: Ridge
pl: Grzbiet

en: Inset
pl: Wypustka

en: Outset
pl: Początek

en: Move down
pl: Przesuń w dół

en: Move up
pl: Przesuń w górę

en: Edit this term
pl: Edytuj termin

en: Redo
pl: Przywróć

en: Italic
pl: Kursywa

en: Editor
pl: Edytor

en: Hide
pl: Ukryj

en: Language code
pl: Kod języka

en: No highlighting
pl: Bez podświetlania

en: file system
pl: system plików

en: Source code
pl: Kod źródłowy

en: Subscript
pl: Subskrypt

en: Indent
pl: Wcięcie

en: Outdent
pl: Wysunięcie

en: Unlink
pl: Usuń odnośnik

en: URL path settings
pl: Adres

en: Uppercase
pl: Duże litery

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pl: Automatycznie utworzony alias %original_alias pozostaje w konflikcie z istniejącym aliasem. Alias zmieniono na %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
pl: Wygląda na to, że zainstalowano Pathauto, który wymaga modułu token jednak moduł token nie jest zainstalowany poprawnie lub nie ma go w ogóle.

en: Double quotes "
pl: Podwójny apostrof "

en: Single quotes (apostrophe) '
pl: Pojedynczy apostrof '

en: Back tick `
pl: Gravis `

en: Comma ,
pl: Przecinek ,

en: Period .
pl: Kropka .

en: Hyphen -
pl: Dywiz -

en: Underscore _
pl: Podkreślenie _

en: Colon :
pl: Dwukropek :

en: Semicolon ;
pl: Średnik ;

en: Pipe |
pl: Kreska pionowa |

en: Left curly bracket {
pl: Lewy nawias klamrowy {

en: Left square bracket [
pl: Lewy nawias kwadratowy [

en: Right curly bracket }
pl: Prawy nawias klamrowy }

en: Right square bracket ]
pl: Prawy nawias kwadratowy ]

en: Equal =
pl: Znak równości =

en: Asterisk *
pl: Gwiazdka *

en: Percent %
pl: Procent %

en: Caret ^
pl: Karetka ^

en: Dollar $
pl: Dolar $

en: At @
pl: Małpa @

en: Exclamation !
pl: Wykrzyknik !

en: Tilde ~
pl: Tylda ~

en: Left parenthesis (
pl: Lewy nawias (

en: Question mark ?
pl: Znak zapytania ?

en: Less than <
pl: Znak mniejszości <

en: Greater than >
pl: Znak większości >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
pl: Masowe generowanie aliasów dla węzłów, które nie posiadają aliasów

en: Pattern for all @node_type paths
pl: Wzór dla wszystkich adresów @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe generowanie dla węzłów zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe generowanie dla węzłów zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe generowanie dla węzłów zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe generowanie dla terminów zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe generowanie dla terminów zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe generowanie dla terminów zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
pl: Masowe generowanie aliasów dla użytkowników, którzy nie posiadali aliasów

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
pl: Masowe generowanie aliasów dla blogów, które nie posiadają aliasów

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
pl: Masowe generowanie aliasów dla śledzenia-użytkownika, które nie posiadają aliasów

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe uaktualnianie aliasów użytkowników zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe uaktualnianie aliasów użytkowników zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe uaktualnianie aliasów użytkowników zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe uaktualnianie aliasów blogów użytkowników zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe uaktualnianie aliasów blogów użytkowników zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe uaktualnianie aliasów blogów użytkowników zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe uaktualnianie aliasów stron śledzenia użytkownika zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe uaktualnianie aliasów stron śledzenia użytkownika zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe uaktualnianie aliasów stron śledzenia użytkownika zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Delete aliases
pl: Usuń aliasy

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
pl: Podobnie jak [cat], ale zawiera jej kategorie nadrzędne oddzielone za pomocą /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
pl: Podobnie jak [term], ale zawiera jego kategorie nadrzędne oddzielone za pomocą /.

en: Automatic alias
pl: Alias automatyczny

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pl: Znak użyty do oddzielenia słów w tytule. Znak zastąpi każdą spację i znak interpunkcyjny. Użycie spacji lub znaku + może spowodować nieoczekiwane rezultaty.

en: Character case
pl: Wielkość liter

en: Leave case the same as source token values.
pl: Pozostaw wielkość liter tak jak w oryginale.

en: Change to lower case
pl: Zamień na małe litery.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pl: Maksymalna długość generowanego aliasu. 100 jest wartością rekomendowaną. Zapoznaj się z <a href="@pathauto-help">pomocą Pathauto</a> w celu uzyskania dalszych szczegółów.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
pl: Maksymalna liczba obiektów podczas masowego uaktualniania aliasów

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
pl: Maksymalna liczba obiektów danego typu, dla których będą tworzone aliasy podczas masowego uaktualniania. Domyślną wartością jest 50 a rekomendowana wartość zależy od wydajności twojego serwera. Zmniejsz tą wartość w przypadku, gdy hurtowe uaktualnianie przekroczy "limit czasu" lub poskutkuje "białym ekranem".

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pl: Nic nie robi. Pozostawia stary alias nietknięty.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pl: Tworzy nowy alias. Istniejący alias będzie nadal funkcjonował.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pl: Tworzy nowy alias. Kasuje stary alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
pl: Tworzy nowy alias. Przekierowuje stary alias.

en: Transliterate prior to creating alias
pl: Transliteruj przed stworzeniem aliasu

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
pl: Ogranicz znaki do liter i numerów obecnych w ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pl: Przetwarza nowy alias, tak aby jego litery i cyfry należały wyłącznie do alfabetu ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
pl: Słowa do usunięcia z adresu URL, oddzielone przecinkami. Nie wpisuj tutaj znaków interpunkcyjnych oraz nie używaj edytora WYSIWYG dla tego pola tekstowego.

en: Punctuation settings
pl: Ustawienia interpunkcji

en: No action (do not replace)
pl: Brak działania (nie zamieniaj)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
pl: Użyj symboli z końcówką "-raw" w celu uniknięcia problemów z encjami HTML.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
pl: Wewnętrzny alias dla kanału (pozostaw pusty aby wyłączyć)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pl: Skasuj wszystkie aliasy. Liczba aliasów, które zostaną usunięte: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pl: Skasuj wszystkie aliasy dla @label. Liczba aliasów, które zostaną usunięte: %count

en: Delete aliases now!
pl: Skasuj aliasy!

en: All of your path aliases have been deleted.
pl: Wszystkie aliasy twoich adresów zostały skasowane.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pl: Wszystkie aliasy adresów %type zostały usunięte.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe uaktualnianie aliasów indeksów zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe uaktualnianie aliasów indeksów zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe uaktualnianie aliasów indeksów zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: notify of path changes
pl: informuj o zmianach w ścieżce

en: Language neutral
pl: Język niesprecyzowany

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
pl: Domyślny wzorzec ścieżki dla @node_type (ma zastosowanie do wszystkich poniższych węzłów typu @node_type, które nie mają zdefiniowanych wzorców)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
pl: Wzorzec dla wszystkich ścieżek typu @node_type w języku @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
pl: Wzorzec dla wszystkich ścieżek dla języka neutralnego @node_type

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
pl: Masowe generowanie aliasów dla terminów, które nie posiadają aliasów

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
pl: Wygeneruj aliasy dla wszystkich istniejących terminów, które nie posiadają zdefiniowanego aliasu.

en: Automated alias settings
pl: Ustawienia automatycznych aliasów

en: Bullet list
pl: Wypunktowana lista

en: Contexts
pl: Kontekst

en: Loading
pl: Ładowanie

en: The directory %directory does not exist.
pl: Katalog %directory nie istnieje.

en: The directory %directory is not writable
pl: Katalog %directory jest tylko do odczytu

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pl: Katalog %directory jest tylko do odczytu, ponieważ nie ustawiono odpowiednich uprawnień.

en: Blockquote
pl: Cytowanie

en: Package
pl: Paczka

en: @type: updated %title.
pl: @type: zaktualizowano %title.

en: Node author
pl: Autor zawartości

en: Miscellaneous
pl: Inne

en: Interface language
pl: Język interfejsu

en: Attach files
pl: Załącz pliki

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pl: Adres %url jest nieprawidłowy. Należy wprowadzić pełen adres, taki jak http://www.example.com/feed.xml.

en: Views panes
pl: Okienka widoków

en: by @user
pl: przez @user

en: Argument type
pl: Typ argumentu

en: Deleted/missing block @module-@delta
pl: Usunięty/brakujący blok @module-@delta

en: New custom content
pl: Nowa własna zawartość

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pl: Stwórz zupełnie własny kawałek treści HTML.

en: Context
pl: Kontekst

en: General form
pl: Ogólny formularz

en: Form goes here.
pl: Formularz tutaj.

en: "@s" base form
pl: Formularz bazowy "@s"

en: Node type description
pl: Opis rodzaju węzła

en: Attached files
pl: Załączone pliki

en: Attached files go here.
pl: Tutaj dołączone pliki.

en: A list of files attached to the node.
pl: Lista plików dołączonych do węzła.

en: "@s" attachments
pl: Załączniki "@s"

en: Book navigation
pl: Nawigacja książki

en: Add comment
pl: Dodaj komentarz

en: Comment form here.
pl: Formularz komentarza tutaj.

en: "@s" comment form
pl: Formularz komentarza "@s"

en: Node comments
pl: Komentarze węzła

en: Node comments go here.
pl: Komentarze węzła tutaj.

en: The comments of the referenced node.
pl: Komentarze do powiązanego węzła.

en: Sort
pl: Sortowanie

en: !a comments per page
pl: !a komentarzy na stronę

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: "@s" comments
pl: Komentarze "@s"

en: Node content
pl: Zawartość węzła

en: The content of the referenced node.
pl: Zawartość powiązanego węzła.

en: Node title.
pl: Tytuł węzła.

en: Node content goes here.
pl: Miejsce na zawartość węzła.

en: Edit node
pl: Edytuj węzeł

en: Edit this node
pl: Edytuj ten węzeł

en: Link title to node
pl: Powiąż tytuł z węzłem

en: Check here to make the title link to the node.
pl: Zaznacz tutaj, aby z tytułu utworzyć odnośnik do węzła.

en: No extras
pl: Brak dodatków

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: "@s" content
pl: Treść "@s"

en: Publishing options on the Node form.
pl: Opcje publikowania na formularzu węzła.

en: Node form author information
pl: Informacje o autorze na formularzu węzła.

en: Author information on the Node form.
pl: Informacje o autorze na formularzu węzła.

en: Node form file attachments
pl: Załączniki w formularzu węzła

en: File attachments on the Node form.
pl: Załączniki w formularzu węzła.

en: Publishing options.
pl: Opcje publikowania.

en: Comment options
pl: Opcje komentowania

en: Comment options.
pl: Opcje komentowania.

en: Authoring information.
pl: Informacje tworzenia zawartości.

en: Menu options
pl: Opcje menu

en: Menu options.
pl: Opcje menu.

en: URL path options
pl: Opcje ścieżki URL

en: URL Path options.
pl: Opcje ścieżki URL.

en: Attach files.
pl: Dodaj pliki.

en: Categories.
pl: Kategorie.

en: Book options.
pl: Opcje książki.

en: Node type description goes here.
pl: Opis typu węzła tutaj.

en: Node type description.
pl: Opis rodzaju węzła.

en: "@s" type description
pl: Opis typu "@s"

en: Profile content goes here.
pl: Zawartość profilu tutaj.

en: Which category
pl: Która kategoria

en: "@s" profile fields
pl: Pola profilu "@s"

en: Term description goes here.
pl: Opis terminu tutaj.

en: Term description.
pl: Opis terminu.

en: "@s" term description
pl: Opis terminu "@s"

en: List of related terms
pl: Lista powiązanych terminów

en: Sibling terms
pl: Terminy bliźniacze

en: Top level terms
pl: Terminy najwyższego poziomu

en: Which terms
pl: Które terminy

en: Unordered
pl: Nieuporządkowana

en: Ordered
pl: Uporządkowana

en: The picture of a user.
pl: Zdjęcie użytkownika.

en: "@s" user picture
pl: "@s" zdjęcie użytkownika

en: User profile
pl: Profil użytkownika

en: The profile of a user.
pl: Profil użytkownika.

en: "@s" user profile
pl: "@s" profil użytkownika

en: Vocabulary terms
pl: Terminy słownikowe

en: All the terms in a vocabulary.
pl: Wszystkie terminy w słowniku.

en: "@s" terms
pl: Terminy "@s"

en: Maximum depth
pl: Maksymalna głębokość

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pl: Definiuje maksymalną głębokość wyświetlanych terminów.

en: Display as tree
pl: Wyświetl jako drzewo

en: A node object.
pl: Obiekt węzła.

en: Currently set to !link
pl: Obecnie ustawiony na !link

en: Invalid node selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy węzeł.

en: A node add form.
pl: Formularz dodawania węzła.

en: Select the node type for this form.
pl: Wybierz typ węzła dla tego formularza.

en: A node edit form.
pl: Formularz edycji węzła.

en: A single taxonomy term object.
pl: Pojedynczy obiekt terminu taksonomii.

en: A single user object.
pl: Pojedynczy obiekt użytkownika.

en: Taxonomy vocabulary
pl: Słownik kategorii

en: A single taxonomy vocabulary object.
pl: Pojedynczy obiekt słownika taksonomii.

en: Select the vocabulary for this form.
pl: Wybierz słownik dla tego formularza.

en: Add argument
pl: Dodaj argument

en: relationship
pl: relacja

en: Add relationship
pl: Dodaj relację

en: Add context
pl: Dodaj kontekst

en: Required contexts
pl: Wymagane konteksty

en: required context
pl: wymagany kontekst

en: Add required context
pl: Dodaj wymagany kontekst

en: Close Window
pl: Zamknij Okno

en: Close window
pl: Zamknij okno

en: Add @type "@context"
pl: Dodaj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pl: Edytuj @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pl: Podaj nazwę identyfikującą !type na stronach administracyjnych.

en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pl: Wpisz słowo kluczowe do zastąpienia w tytułach.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pl: ignoruj; kontekst, który wymaga tego kontekstu, nie będzie dostępny.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pl: Jeżeli brakuje argumentu lub jest niepoprawny, wybierz jak to powinno się zachować.

en: Context @count
pl: Kontekst @count

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Configure !subtype_title
pl: Konfiguruj !subtype_title

en: Panel settings
pl: Ustawienia panelu

en: Unknown context
pl: Nieznany kontekst

en: No context
pl: Brak kontekstu

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
pl: Możesz użyć %keywords z kontekstów, jak również %title aby zawierał oryginalny tytuł.

en: Context %count
pl: Kontekst %count

en: Module name
pl: Nazwa modułu

en: Enter the module name to export code to.
pl: Wprowadź nazwe modułu dla którego kod ma być wyeksportowany.

en: Local
pl: Lokalnie

en: Add a node from your site as content.
pl: Dodaj węzeł ze swojej witryny jako zawartość.

en: Leave node title
pl: Pozostaw tytuł węzła

en: Invalid node
pl: Nieprawidłowy węzeł

en: Node loaded from @var
pl: Węzeł wczytany z @var

en: Deleted/missing node @nid
pl: Usunięty/brakujący węzeł @nid

en: Path is required.
pl: Ścieżka jest wymagana.

en: No argument
pl: Brak argumentu

en: From context
pl: Z kontekstu

en: From panel argument
pl: Z argumentu panelu

en: Required context
pl: Wymagany kontekst

en: Panel argument
pl: Argument panelu

en: Sixth
pl: Szóste

en: Fixed argument
pl: Stały argument

en: Use pager
pl: Użyj podziału na strony

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Link to view
pl: Odnośnik do widoku

en: More link
pl: Odnośnik "więcej"

en: Num posts
pl: Liczba postów

en: Send arguments
pl: Wyślij argumenty

en: Deleted/missing view @view
pl: Usunięty/brakujący widok @view

en: Book parent
pl: Element nadrzędny książki

en: Top level book
pl: Książka nadrzędna

en: Top level term
pl: Termin najwyższego poziomu

en: Machine name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Print
pl: Drukuj

en: Locked
pl: Zablokowany

en: Finish
pl: Zakończ

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pl: Wykryto nieprawidłowe ustawienie. Proszę spróbować ponownie, a jeśli błąd pojawia się stale, skontaktować się z administratorem witryny.

en: Underline
pl: Podkreślony

en: Cut
pl: Wytnij

en: Paste
pl: Wklej

en: Unordered list
pl: Nieuporządkowana lista

en: Font family
pl: Czcionka

en: About
pl: O stronie

en: Case sensitive
pl: Wielkość liter ma znaczenie

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pl: Adres URL, pod który przekierowuje się użytkownika. Może to być adres wewnętrzny, taki jak "node/1234", lub zewnętrzny, np. "http://drupal.org".

en: Menu items
pl: Menu

en: Step
pl: Krok

en: Create @name
pl: Utwórz @name

en: Prepopulate
pl: Wypełnij wstępnie

en: Original text
pl: Tekst w oryginale

en: If
pl: Jeśli

en: Response code
pl: Kod odpowiedzi

en: Patterns
pl: Wzory

en: Acronym
pl: Akronim

en: Compare revisions
pl: Porównaj rewizje

en: Button alignment
pl: Położenie przycisków

en: Example:
pl: Przykład:

en: Widgets
pl: Kontrolki

en: Custom pages
pl: Własne strony

en: Colon
pl: Dwukropek

en: Run cron
pl: Uruchom cron

en: Run updates
pl: Uruchom aktualizacje

en: Enable developer modules
pl: Włącz moduły deweloperskie

en: Disable developer modules
pl: Wyłącz moduły deweloperskie

en: Collapse fieldsets on modules page
pl: Zwiń grupy modułów na stronie modułów

en: Current anonymous / authenticated users
pl: Anonimowi / zalogowani użytkownicy

en: Disabled these modules: !module-list.
pl: Wyłączone moduły: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pl: Moduły deweloperskie są wyłączone.

en: display drupal links
pl: wyświetl odnośniki drupala

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pl: Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa. Nie udało się zapisać pliku .htaccess. W katalogu %directory należy umieścić plik .htaccess o następującej treści: <code>!htaccess</code>

en: Row
pl: Wiersz

en: Simplecontext arg
pl: Argument Simplecontext

en: Item1
pl: Element 1

en: The stuff for item 1.
pl: Zawartość elementu 1.

en: Item2
pl: Element 2

en: A relcontext object.
pl: Obiekt relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
pl: Dodaje kontekst typu relcontext z istniającego kontekstu simplecontext.

en: Page elements
pl: Elementy strony

en: Variants
pl: Warianty

en: Book outline
pl: Konspekt książki

en: Revision information
pl: Informacje o wersji

en: Citation
pl: Cytat

en: Author UID
pl: UID autora

en: Comma
pl: Przecinek

en: Semicolon
pl: Średnik

en: Redirected from <a href="@url">%page</a>
pl: Przekierowano z <a href="@url">%page</a>

en: The character %c is not allowed in a title
pl: Znak %c nie jest dozwolony w tytule.

en: The page %page_name has been moved.
pl: Strona %page_name została przeniesiona.

en: The new page name is !new_name
pl: Nowa nazwa strony to !new_name

en: The page %page_name does not exist.
pl: Strona %page_name nie istnieje.

en: You can <a href="@url">search for %page_name</a>
pl: Możesz <a href="@url">szukać strony %page_name</a>

en: You can create the page as:
pl: Możesz utworzyć stronę jako:

en: Primary
pl: Główny

en: Search type
pl: Typ wyszukiwania

en: Tab weight
pl: Waga zakładki

en: User: ID
pl: Użytkownik: ID

en: @type %title has been updated.
pl: Wpis %title (@type) został zaktualizowany.

en: Menu link ID
pl: ID odnośnika menu

en: Menu links
pl: Odnośniki menu

en: Theme registry
pl: Rejestr skórki

en: Node creation
pl: Utworzenie węzła

en: Slash
pl: Ukośnik (prawy)

en: Logged in user
pl: Użytkownik zalogowany

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
pl: Ścieżka w menu tak jak w ścieżce nawigacyjnej, nie zawiera Home ani [menu]. Oddzielona znakami /.

en: Legend
pl: Legenda

en: No description
pl: Brak opisu

en: Numbered list
pl: Lista numerowana

en: Not installed.
pl: Nie zainstalowany.

en: Name of top taxonomy term
pl: Nazwa głównego terminu taksonomii

en: ID of top taxonomy term
pl: ID głównego terminu taksonomii

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: No alias
pl: Brak aliasu

en: Chaos tool suite
pl: Pakiet Chaos tools

en: Teaser break
pl: Podział treści

en: Name of top term's vocabulary
pl: Nazwa głównego słownika terminu taksonomii

en: ID of top term's vocabulary
pl: ID głównego słownika terminu taksonomii

en: The text used in the menu as link text for this item.
pl: Tekst użyty w menu jako odnośnik do tego elementu.

en: The title of the node's book parent.
pl: Tytuł książki będącej elementem nadrzędnym.

en: The id of the node's book parent.
pl: Numer ID książki będącej elementem nadrzędnym.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
pl: Tytuły wszystkich elementów nadrzędnych w hierarchii książki.

en: The name of the currently logged in user.
pl: Nazwa aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The user ID of the currently logged in user.
pl: ID aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: The email address of the currently logged in user.
pl: Adres e-mail aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: Display a tokenized message to the user
pl: Wyświetl użytkownikowi komunikat utworzony za pomocą wzorców

en: Send tokenized e-mail
pl: Wyślij e-mail utworzony za pomocą wzorców

en: Redirect to a tokenized URL
pl: Przekieruj na adres URL utworzony za pomocą wzorców

en: The email address to which the message should be sent.
pl: Adres e-mail na który powinna zostać wysłana wiadomość.

en: The message that should be sent.
pl: Wiadomość, która powinna być wysłana.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pl: Następujące wzorce mogą być użyte do wygenerowania adresu URL. W zależności od kontekstu w jakim działanie jest wyzwalane niektóre wzorce mogą nie być dostępne.

en: The message to be displayed to the current user.
pl: Wiadomość, która ma być wyświetlona aktualnemu użytkownikowi.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pl: Następujące wzorce mogą być użyte w adresie URL. W zależności od kontekstu w jakim działanie jest wyzwalane niektóre wzorce mogą nie być dostępne.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pl: Dostarcza API do zamiany symboli na rzeczywiste dane.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pl: Dostarcza rozbudowane wersje działań zautomatyzowanych rdzenia Drupala przy pomocy modułu Token.

en: The page has been deleted.
pl: Strona została usunięta.

en: Lowercase
pl: Małe litery

en: Punctuation
pl: Interpunkcja

en: delete own
pl: skasuj własne

en: %editor profile for %format
pl: Profil edytora %editor dla formatu tekstu %format

en: Enabled by default
pl: Domyślnie włączone

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pl: Domyślny stan edytora dla użytkowników posiadających dostęp do tego profilu. Użytkownicy mogą zmieniać ten stan, jeśli kolejna opcja jest włączona.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
pl: Jeżeli opcja będzie włączona, użytkownicy będą mogli wybrać ich własny edytor w ustawieniach ich konta.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
pl: Pokaż odnośnik <em>włącz/wyłącz formatowanie tekstu</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
pl: Określa, czy link <em>włącz/wyłącz formatowanie tekstu</em> ma być widoczny pod polem edycji. Jeżeli ta opcja jest wyłączona, zostaną wykorzystane ustawienia użytkownika lub ustawienia globalne (patrz wyżej).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pl: Ta opcja określa, czy pasek narzędziowy ma być wyświetlany nad czy pod polem edycji.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pl: Ta opcja kontroluje wyrównanie ikon w pasku narzędzi edytora.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
pl: Pozycja wyświetlania ścieżki zagnieżdżenia elementów HTML (np. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
pl: Ta opcja daje możliwość włączania/wyłączania przycisku zmiany rozmiaru pola. Jeżeli jest włączona to pasek ścieżki musi być ustawiony na "Góra" lub "Dół" w celu wyświetlenia ikonki zmiany rozmiaru.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
pl: Jeżeli włączone, potencjalnie szkodliwy kod, taki jak np. <code>&lt;HEAD&gt;</code> zostanie usunięty z kodu HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
pl: Włączenie tej opcji spowoduje, że edytor będzie wprowadzał TABULATORY po wciśnięciu przycisku tab oraz zachowywał wszystkie znaki białe tak jak znacznik PRE w HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
pl: Jeżeli włączone, tagi HTML, które określają rozmiar, krój, kolor i kolor tła czcionki zostaną zastąpione przez kod CSS typu inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pl: Jeśli włączone edytor usunie większość znaków końca wiersza z treści. Zablokowanie tej opcji może pomóc w rozwiązaniu konfliktów z innymi filtrami.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pl: Jeśli włączone edytor przeformatuje źródłowy kod HTML. Zablokowanie tej opcji może pomóc w rozwiązaywniau konfiliktów z innymi filtrami.

en: Force cleanup on standard paste
pl: Wymuś czyszczenie kodu przy wklejaniu

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
pl: Po włączeniu funkcja wklejania (CTRL-V lub SHIFT-INS) będzie zawsze działać jak wywołanie rozszerzenia "wklej z Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
pl: Rozdzielana przecinkami lista formatów bloków HTML. Możliwe wartości: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
pl: Użyj styl CSS

en: Define CSS
pl: Zdefiniuj CSS

en: Editor default CSS
pl: Standardowy CSS edytora

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
pl: Definiuje jaki CSS zostanie użyty w edytorze.<br />Użyj CSS skórki - ładuje arkusze styli z bieżącej skórki.<br/>Zdefiniuj CSS - pozwala podać poniżej ścieżkę do arkusza styli.<br />Domyślny CSS - wykorzystuje arkusz dostarczany z edytorem.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
pl: Jeśli wybrano "Definiuj CSS" wstaw ścieżkę (lub rozdzielane przecinkiem ścieżki) do arkusza.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
pl: Dostępne wzorce: <code>%b</code> (ścieżka bazowa, n.p.: <code>/</code>), <code>%t</code> (ścieżka do skórki, n.p.: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
pl: Alternatywnie zdefiniuj klasy CSS dla listy "Font style".<br />Wprowadź jedną klasę w każdej linii, w formacie: !format. Przykład: !example<br />Pozostawienie pustego miejsca spowoduje zaimportowanie wartości z wszystkich załadowanych arkuszy CSS

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
pl: Profil edytora Wysiwyg dla %format został zapisany.

en: No editor
pl: Brak edytora

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
pl: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Pobierz</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
pl: Rozpakuj pobrane archiwum i skopiuj jego zawartość do katalogu w następującej lokalizacji systemu plików:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
pl: Tak, aby biblioteka główna pobranego edytora była dostępna w lokalizacji: <br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
pl: Instrukcje instalacji

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
pl: Aktualnie nie jest zainstalowany żaden z edytorów. Poniżej znajduje się lista dostępnych edytorów:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
pl: Czy na pewno usunąć profil dla %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
pl: Profil Wysiwyg dla %name został usunięty.

en: Configure client-side editors.
pl: Konfiguruj edytory tekstowe użytkownika.

en: Disable rich-text
pl: Wyłącz sformatowany tekst

en: Enable rich-text
pl: Włącz sformatowany tekst

en: The version of %editor could not be detected.
pl: Wersja edytora %editor nie mogła zostac określona.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pl: Zainstalowana wersja %version edytora %editor nie jest wspierana.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
pl: Pozwól na edycję zawartości z pomocą edytorów uruchamianych po stronie użytkownika.

en: Strike-through
pl: Przekreślony

en: Align left
pl: Wyrównaj do lewej

en: Align center
pl: Wyrównaj do środka

en: Align right
pl: Wyrównaj do prawej

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Forecolor
pl: Przedni kolor

en: Backcolor
pl: Kolor tła

en: Horizontal rule
pl: Linia pozioma

en: Paste Text
pl: Wklej tekst

en: Paste from Word
pl: Wklej z Worda

en: Remove format
pl: Usuń format

en: Character map
pl: Mapa znaków

en: HTML block format
pl: Format bloku HTML

en: Font style
pl: Styl czcionki

en: Create DIV container
pl: Stwórz DIV

en: FitWindow
pl: Dopasuj do okna

en: Check spelling
pl: Sprawdź pisownię

en: Autogrow
pl: Automatyczne powiększanie

en: Table drag/resize
pl: Tabela: Przeciągnij/zmień rozmiar

en: Table: Cell properties
pl: Tabela: Właściwości komórek

en: Table: Insert row after
pl: Tabela: Wstaw wiersz po

en: Table: Insert column after
pl: Tabela: Wstaw kolumnę po

en: Table: Insert cell after
pl: Tabela: Wstaw wiersz po

en: Table: Delete rows
pl: Tabela: Skasuj wiersz

en: Table: Delete columns
pl: Tabela: Skasuj kolumny

en: Table: Delete cells
pl: Tabela: Skasuj komórki

en: Table: Merge cells
pl: Tabela: Połącz komórki

en: Table: Horizontal split cell
pl: Tabela: Podziel komórki w poziomie

en: Sup
pl: Indeks górny

en: Sub
pl: Zastąp

en: Clean-up
pl: Wyczyść

en: Visual aid
pl: Pokaż niewidoczne elementy

en: Fullscreen
pl: Pełen ekran

en: Advanced horizontal rule
pl: Zaawansowana linia pozioma

en: Advanced image
pl: Zaawansowany obrazek

en: Advanced link
pl: Zaawansowany link

en: Auto save
pl: Auto zapis

en: Context menu
pl: Menu kontekstowe

en: Left-to-right
pl: Od lewej w prawo

en: Right-to-left
pl: Od prawej w lewo

en: Emotions
pl: Emotikonki

en: Inline popups
pl: Wyskakujące okna wewnątrz

en: Insert date
pl: Wstaw datę

en: Insert time
pl: Wstaw czas

en: Insert layer
pl: Wstaw warstwę

en: Move forward
pl: Do przodu

en: Move backward
pl: Do tyłu

en: Absolute
pl: Bezwzględne

en: Paste text
pl: Wklej tekst

en: Style properties
pl: Właściwości stylu

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: Inserted
pl: Wklejony

en: Safari compatibility
pl: Kompatybilność z Safari

en: Spell check
pl: Sprawdź pisownię

en: Font Color
pl: Kolor czcionki

en: Show/hide hidden elements
pl: Pokaż/ukryj ukryte elementy

en: Separate the teaser and body of this content
pl: Separuje podsumowanie i pełną wersję zawartości

en: Parent term(s)
pl: Termin(y) nadrzędne

en: Break lock
pl: Złam blokadę

en: Server reports invalid input error.
pl: Serwer ostrzega, że wprowadzone dane są nieprawidłowe.

en: filter
pl: filtr

en: The title of the comment.
pl: Tytuł komentarza.

en: The title of the node.
pl: Tytuł węzła.

en: Default site language
pl: Domyślny język witryny

en: No language
pl: Brak języka

en: Build mode
pl: Tryb wyświetlania/budowania

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: No menu entry
pl: Brak odnośnika w menu

en: Normal menu entry
pl: Zwykły odnośnik w menu

en: Menu tab
pl: Zakładka menu

en: Default menu tab
pl: Domyslna zakładka menu

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pl: Nazwa elementu bądź zakładki menu.

en: Insert item into an available menu.
pl: Umieszcza element w jednym z dostępnych menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pl: Wybór menu wymaga uruchomienia modułu menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pl: Im mniejsza waga, tym bliżej lewej pojawi się element.

en: Already exists
pl: Już istnieje

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pl: Gdy dodajesz element nadrzędny menu, wprowadź jego tytuł.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pl: Gdy element nadrzędny menu jest zakładką, wprowadź jej wagę. Im mniejszy numer, tym zakładka będzie bardziej z lewej.

en: Adjust top margin
pl: Ustawienia marginesu górnego

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pl: Jeśli włączone, strona jest obniżona w dół o 20 pikseli w celu wyświetlenia menu administracyjnego. Jeśli wyłączone, niektóre elementy strony zwłaszcza te pozycjonowane absolutnie lub na sztywno mogą zostać przykryte przez menu administracyjne.

en: Keep menu at top of page
pl: Przyklej menu do góry strony

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
pl: Jeśli włączone, menu administracyjne jest zawsze przyklejone do góry strony nawet jeśli skrolujemy stronę. <strong>Uwaga! W niektóych przeglądarkach to ustawienie może powodować rozjechanie elementów strony, znikanie kursora, niewybieralne elementy formularza lub inne problemy z wyświetlaniem. Jeśli po włączeniu tej opcji zaczną występować problemy zrezygnuj z tej opcji.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
pl: Jeśli włączone, grupy <a href="!modules-url">modułów</a> są automatycznie zwijane po włączeniu strony.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pl: Jeśli moduł Utility został zainstalowany do tego celu można go bezpiecznie wyłączyć i odinstalować.

en: Move local tasks into menu
pl: Przenosi lokalne zadania do menu.

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
pl: Włączenie tej opcji powoduje, że karty na przeglądanej stronie zostaną przeniesione do menu administracyjnego. Funkcjonalność jest dostępna wyłącznie w skórkach, które wykorzystują klasy CSS: <code>tabs primary</code> i <code>tabs secondary</code> dla kart.

en: Administration menu settings
pl: Ustawienia menu administracyjnego

en: Parent link ID
pl: ID odnośnika wyższego rzędu

en: Display additional data for each menu item
pl: Wyświetla dodatkowe dane dla każdego menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
pl: Wyświetla wybrane elementy obok każdego odnośnika w menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
pl: Jeśli włączone wszystkie elementy menu są wyświetlane bez względu na uprawnienia. <em>Lepiej nie uruchamiać w serwisach produkcyjnych!</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
pl: Włączone moduły: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
pl: Menu administracyjne to narzędzie zapewniające dostęp do najczęstszych części zarządzania Drupalem w postaci menu rozwijalnego. Poniższe ustawienia pozwalają dopasować wyglądu menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
pl: Menu administracyjne to narzędzie zapewniające dostęp do najczęstszych części zarządzania Drupalem w postaci menu rozwijalnego z szybkim dostępem. Menu administracyjne wyświetla także liczbę anonimowych i zalogowanych użytkowników oraz umożliwia modułom zamieszczanie własnych odnośników, których liczba i odwołania są różne. Przykładowo moduł <a href="@drupal">Devel</a> bardzo silnie wykorzystuje menu administracyjne w celu szybkiego uruchamiania narzędzi deweloperskich.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
pl: <a href="@settings">Dopasowanie ustawień menu administracyjnego</a> umożliwia zmianę niektórych elementów i ich wyglądu. Ponieważ wygląd menu jest uzależniony od używanej skórki możliwe, że niektóre zmiany będą możliwe dopiero po modyfikacji plików skórki i odpowiednich plików CSS. Zajrzyj do pliku README.txt w katalogu z modułem po więcej informacji na temat modyfikacji styli CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
pl: Elementy menu administracyjnego zależą od uprawnień użytkownika. Przede wszystkim menu administracyjne jest wyświetlane wyłącznie dla ról posiadających uprawnienie <em>Dostęp do menu administracyjnego</em> (moduł admin_menu). Oprócz tego użytkownik powinien mieć uprawnienie <em>dostęp do stron zarządzania</em> (moduł system), żeby widzieć odnośniki do poszczególnych części zarządzania systemem. Wyświetlane są wyłącznie bezpośrednio wskazane odnośniki, tzn. jeżeli użytkownik nie posiada uprawnienia <em>zarządzanie uprawnieniami</em> (moduł user) oraz nie posiada uprawnienia <em>zarządzanie użytkownikami</em> (moduł user) - wówczas menu <em>zarządzanie użytkownikami</em> nie będzie wyświetlane.

en: Administration menu
pl: Menu administracyjne

en: Adjust administration menu settings.
pl: Dopasowanie ustawień menu administracyjnego.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
pl: Prezentuje rozwijane menu zawierające linki do większości zadań administracyjnych i innych typowych czynności (dla użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami)

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
pl: Opis dokonanych zmian, mający pomóc współtwórcom w zrozumieniu zamiarów autora.

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Creation form
pl: Formularz tworzenia

en: Page does not exist: %page
pl: Strona nie istnieje: %page

en: A <a href="@page_url">page</a> with this name already exists.
pl: <a href="@page_url">Strona</a> o takim tytule już istnieje.

en: Import code
pl: Importuj kod

en: Unmet dependencies: !dependencies
pl: Niespełnione zależności: !dependencies

en: Checking...
pl: Sprawdzam...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pl: Feature !module nie może być aktywowany ponieważ występuje problem z !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pl: Odwróć wszyskie komponenty <strong>!component</strong> dla modułu <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
pl: Nie dokonano zmian do tej funkcjonalności.

en: Machine-readable name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Download feature
pl: Pobierz funkcjonalność

en: Enable and disable features.
pl: Włącz i wyłącz funkcjonalności.

en: Display components of a feature.
pl: Wyświetl komponenty funkcjonalności.

en: Compare
pl: Porównaj

en: Compare default and current feature.
pl: Porównaj domyślną i bieżącą funkcjonalność.

en: Javascript status call back.
pl: Wywołanie zwrotne statusu Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
pl: Pozycje menu dla wszelkich włączonych funkcjonalności.

en: Provides feature management for Drupal.
pl: Umożliwia zarządzanie funkcjonalnościami dla Drupala.

en: Dependency
pl: Zależność

en: No features available.
pl: Brak dostępnych funkcjonalności.

en: Contact form
pl: Formularz kontaktowy

en: Equal
pl: Równe

en: HTTP response code
pl: Kod odpowiedzi HTTP

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pl: Uprawnienia do katalogu %directory zostały zmienione tak, by możliwy był zapis do niego.

en: Ampersand
pl: Znak ampersand

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Nazwa wykorzystywana wewnętrznie może zawierać jedynie małe litery, znaki podkreślenia oraz liczby.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pl: Mechanizm obsługi wersji pozwala śledzić zmiany pomiędzy wieloma wersjami tej samej zawartości.

en: Search form
pl: Formularz wyszukiwania

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
pl: Jeżeli menu administracyjne wyświetla powielone elementy można je przebudować korzystając z przycisku <em>Wyczyść i przebuduj</em>

en: Wipe and rebuild
pl: Wyczyść i przebuduj

en: Styles
pl: Style

en: Hello world!
pl: Witaj świecie!

en: The item has been deleted.
pl: Pozycja została usunięta.

en: Comparing two revisions:
pl: Porównanie dwóch rewizji:

en: Show diffs inline for this content type
pl: Pokaż zmiany liniowo dla tego rodzaju zawartości

en: Highlight changes
pl: Pokaż zmiany

en: List revisions
pl: Wylistuj rewizje

en: Show latest diff
pl: Pokaż najnowsze różnice

en: delete any
pl: usuń dowolne

en: edit any
pl: edytuj dowolne

en: Text format
pl: Format tekstu

en: Greater than or equal to
pl: Większy lub równy w stosunku do

en: Less than or equal to
pl: Mniejsze lub równe od

en: The name of the site.
pl: Nazwa witryny.

en: CTools CSS Cache
pl: Pamięć podręczna CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pl: Katalog pamięci podręcznej CSS dla CTools, nie udało się utworzyć %path z uwagi na nieprawidłowe ustawienia katalogu plików. Upewnij się, czy katalog plików jest prawidłowo skonfigurowany, i czy serwer sieciowy posiada pozwolenie, aby tworzyć katalogi.

en: Unable to create
pl: Nie można utworzyć

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pl: Specjalna pamięć podręczna używana do przechowywania obiektów będących w trakcie edycji; służy do zachowania stanu w zwykle bezstanowym środowisku.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pl: Biblioteka przydatnych narzędzi utworzona przez użytkownika Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pl: Wyniki masowego eksportu

en: Place this in @file
pl: Umieść w @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pl: Aktualnie brak obiektów do wyeksportowania.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
pl: W systemie nie istnieją obiektu, które by można teraz wyeksportować.

en: use bulk exporter
pl: używaj masowego eksportu

en: Bulk Exporter
pl: Masowy eksporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pl: Masowy eksport do kodu różnych obiektów danych obsługiwanych przez CTools.

en: Bulk Export
pl: Masowy eksport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pl: Przeprowadza masowy eksport danych obiektów rozpoznawanych przez CTools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
pl: @type:@subtype nie będzie wyświetlany z powodu braku kontekstu

en: No info
pl: Brak informacji

en: No info available.
pl: Brak dostępnych informacji.

en: Configure new !subtype_title
pl: Konfiguruj nowy !subtype_title

en: All criteria must pass.
pl: Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione.

en: Only one criteria must pass.
pl: Tylko jedno kryterium musi zostać spełnione.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pl: Uszkodzony/brakujący dostęp do wtyczki %plugin

en: Configure settings for this item.
pl: Konfiguruj ustawienia dla tego elementu.

en: Remove this item.
pl: Usuń ten element.

en: No criteria selected, this test will pass.
pl: Nie wybrano kryteriów, ten test zostanie zaliczony.

en: Missing callback hooks.
pl: Brakuje funkcji zwrotnych.

en: Edit criteria
pl: Zmień kryteria

en: Invalid object name.
pl: Nieprawidłowa nazwa obiektu.

en: Invalid context type
pl: Nieprawidłowy typ kontekstu

en: Display page not found or display nothing at all.
pl: Widoku nie znaleziono lub nic nie wyświetlono.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
pl: Wprowadź tytuł do użycia kiedy obecny jest ten argument. Możesz użyć podstawienia %KEYWORD, gdzie słowo klucz jest określone poniżej.

en: Unable to delete missing item!
pl: Nie można usunąć brakującego elementu!

en: Edit @type
pl: Edytuj @type

en: Summary of contexts
pl: Podsumowanie kontekstów

en: Please choose which context and how you would like it converted.
pl: Wybierz jaki kontekst i jak chcesz go przekształcić.

en: , and
pl: , i

en: , or
pl: , lub

en: Built in context
pl: Wbudowany kontekst

en: Keyword: %@keyword
pl: Słowo kluczowe: %@keyword

en: From "@title"
pl: Od "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
pl: Nie można utworzyć katalogu pamięci podręcznej CSS CTools. Sprawdź uprawnienia katalogu plików.

en: Update and return
pl: Aktualizuj i wróć

en: In code
pl: W kodzie

en: Enabled, title
pl: Włączone, tytuł

en: Get a summary of the information about this page.
pl: Pobierz podsumowanie informacji o tej stronie.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
pl: Aktywuj tę stronę, aby była używana w systemie.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
pl: Deaktywuj tę stronę. Dane pozostaną, ale strona nie będzie używana w systemie.

en: Add variant
pl: Dodaj wariant

en: Add a new variant to this page.
pl: Dodaj nowy wariant do tej strony.

en: Create variant
pl: Stwórz wariant

en: Import variant
pl: Importuj wariant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
pl: Dodaj nowy wariant na tej stronie z kodu wyeksportowanego z innej strony.

en: Reorder variants
pl: Zmień kolejność wariantów

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
pl: Zmień priorytet wariantów, aby upewnić się, że zostanie wybrany prawidłowy.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
pl: Konfiguruj nowo stworzony wariant przed dodaniem go na stronę.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
pl: Przerwij blokadę na tej stronie, aby można było ją edytować.

en: Variant operations
pl: Operacje wariantu

en: Get a summary of the information about this variant.
pl: Pobierz podsumowanie informacji o tym wariancie.

en: Make an exact copy of this variant.
pl: Utwórz dokładną kopię tego wariantu.

en: Export this variant into code to import into another page.
pl: Eksportuj ten wariant do kodu, aby importować go do innej strony.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
pl: Usuń wszystkie zmiany dla tego wariantu i przywróć wersje z kodu.

en: Remove this variant from the page completely.
pl: Usuń całkowicie ten wariant ze strony.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pl: Aktywuj ten wariant, aby był używany w systemie.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
pl: Dezaktywuj ten wariant. Dane pozostaną, jednak wariant nie będzie używany w systemie.

en: No variants
pl: Brak wariantów

en: This operation trail does not exist.
pl: Ścieżka tej operacji nie istnieje.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
pl: Strona została zaktualizowana. Zmiany nie będą uwzględnione do momentu zapisania.

en: Unable to update changes due to lock.
pl: Nie można zaktualizować zmian z powodu blokady.

en: This setting contains unsaved changes.
pl: Te ustawienia zawierają niezapisane zmiany.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
pl: Masz niezapisane zmiany na tej stronie. Musisz wybrać opcję Zapisz, aby zapisać je do bazy danych, lub Anuluj, aby odrzucić te zmiany. Proszę pamiętać, że w przypadku zmiany w jakimkolwiek formularzu, należy przesłać ten formularz przed zapisaniem.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
pl: Wszystkie oczekujące zmiany zostały odrzucone, a strona jest już odblokowana.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
pl: Administracyjny tytuł tego wariantu. Jeśli pozostawisz pusty, to zostanie on automatycznie przypisany.

en: Variant type
pl: Typ wariantu

en: Optional features
pl: Dodatkowe funkcjonalności

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
pl: Zaznacz opcjonalne cechy, które mają być pokazywane z formularzami, aby je konfigurować. Jeżeli teraz nie zaznaczysz opcji, możesz to zrobić po tym jak nowa strona została utworzona. Jeżeli nie jesteś pewny opcji, po prostu ich nie zaznaczaj.

en: Variant name
pl: Nazwa wariantu

en: Enter the name of the new variant.
pl: Wprowadź nazwę nowego wariantu.

en: Paste variant code here
pl: Wklej kod wariantu tutaj

en: No variant found.
pl: Nie znaleziono wariantu.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
pl: Nie można uzyskać wariantu z importu. Zgłoszone błędy: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
pl: Przywracanie wariantu usunie wariant, który jest w bazie danych, przywracając go do pierwotnego wariantu domyślnego. To usunięcie nie będzie stałe dopóki nie klikniesz Zapisz.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten wariant? Usunięcie nie będzie wykonane na stałe, do momentu kliknięcia w przycisk Zapisz.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
pl: Ten wariant jest obecnie wyłączony. Włączenie go spowoduje, że będzie dostępny w twoim systemie. Nie wejdzie to w życie zanim nie zapiszesz tej strony.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pl: Ten wariant jest obecnie włączony. Wyłączenie go spowoduje, że będzie niedostępny w twoim systemie i nie będzie używany. Nie wejdzie to w życie zanim nie zapiszesz tej strony.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pl: Łamanie blokady na tej stronie <strong>odrzuci</strong> dowolne oczekujące zmiany, wykonane przez blokującego użytkownika. Jesteś pewny, że chcesz to zrobić?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pl: Blokada została oczyszczona a wszystkie zmiany wyrzucone. Możesz teraz robić zmiany na tej stronie.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
pl: Włączenie tej storny automatycznie czyni ją dostępną w systemie (nie trzeba czekać na zapisanie).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
pl: Wyłączenie tej strony spowoduje jej natychmiastową niedostępność w twoim systemi (nie trzeba czekać na zapisanie)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pl: Ta strona nie ma wariantów i przez to również własnych wyników.

en: Add a new variant
pl: Dodaj nowy wariant

en: Unable to disable due to lock.
pl: Nie można wyłączyć z powodu zablokowania.

en: Unable to enable due to lock.
pl: Nie można włączyć z powodu zablokowania.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pl: Dodaj, edytuj i usuń nadpisane strony systemowe i strony zdefiniowane przez użytkownika.

en: Page manager
pl: Menadżer stron

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pl: Dostarcza UI i API do zarządzania stronami w ramach witryny.

en: Node add/edit form
pl: Formularz dodawania/edycji węzła

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
pl: Aktywowanie tej opcji powoduje unieważnienie domyślnego zachowania Drupala w zakresie dodawania lub edycji węzłów w <em>node/%node/edit</em> oraz <em>node/add/%node_type</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru, takich jak typ węzła lub język, bądź też dostęp użytkownika w celu wprowadzenia różnych form edycji dla węzłów. Jeśli nie wybrano żadnego wariantu, będzie używana domyślna edycja węzła Drupala.

en: Node being edited
pl: Edytowany węzeł

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
pl: Gdy ta opcja jest aktywna, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania węzłów na <em>node/%node</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak typ węzła lub język, bądź dostęp użytkownika, aby umożliwić różne widoki węzłów. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny widok węzła Drupala. Ta strona zmienia tylko ustawienia węzłów podglądanych jako strony, nie zmienia ustawień węzłów podglądanych w listach lub innych lokalizacjach. Ponadto, zauważ, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować przemieszczenie węzła w jakieś inne miejsce, ale jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na node/%node.

en: Node being viewed
pl: Przeglądany węzeł

en: Argument settings
pl: Ustawienia argumentów

en: A meaningless second page
pl: Pozbawiona sensu druga strona

en: Administrative title
pl: Tytuł wewnętrzny

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pl: Nazwa dla tej strony. Pojawi się w dziale zarządzania i na pulpicie paneli w celu łatwiejszej identyfikacji.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
pl: Identyfikator systemowy dla tej strony. Musi być unikatowy i może składać się wyłącznie z liter i znaków podkreślenia (_). Po utworzeniu nie będzie już można zmieniać tej wartości!

en: Administrative description
pl: Opis administracyjny

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
pl: Opis strony: po co powstała, czemy służy i co robi. Wyłącznie na użytek administracyjny.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
pl: Adres URL do tworzonej strony. Możesz tworzyć nazwane kolekcje dla zmiennych elementów ścieżki używając %name dla wymaganych elementów i !name dla elementów opcjonalnych. Np.  "node/%node/foo", "forum/%forum" lub "dashboard/!input". Te nazwane kolekcje mogą być zmienione w konteksty na formularzu argumentów.

en: Make this your site home page.
pl: Ustaw jako stronę główną,

en: Visible menu item
pl: Widoczny element menu

en: Name is required.
pl: Nazwa jest wymagana.

en: That name is used by another page: @page
pl: Nazwa jest już wykorzystywana przez inną stronę: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
pl: Nazwa strony może zawierać wyłącznie litery i znak podkreślenia (_)

en: That path is used by another page: @page
pl: Ta ścieżka jest używana przez inną stronę: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pl: Nie możesz mieć dynamicznego elemenu ścieżki po opcjonalnym elemencie ścieżki.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pl: Nie możesz mieć statycznego elementu ścieżki po opcjonalnym elemencie ścieżki.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
pl: Ta ścieżka jest obecnie przypisana do @alias. System nie może nadpisywać istniejących przyjaznych nazw.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pl: Nie możesz ustawić tej strony jako twojej strony głównej, jeżeli używa ona % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pl: Duplikowany argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pl: Nieprawidłowy argument <em>%</em>. Wszystkie argumenty muszą być nazwane ze słowami kluczowymi.

en: Parent item title
pl: Tytuł nadrzędnego elementu

en: Parent item menu
pl: Menu nadrzędnego elementu

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pl: Reguły dostępu są wykorzystywane do badania, czy strona jest dostępna i wszystkie pozycje menu związane z nią są widoczne.

en: No context assigned
pl: Brak przypisanego kontekstu

en: Position in path
pl: Pozycja w ścieżce

en: Context assigned
pl: Przypisany kontekst

en: The path %path has no arguments to configure.
pl: Ścieżka %path nie posiada argumentów do skonfigurowania.

en: Invalid keyword.
pl: Nieprawidłowe słowo kluczowe.

en: Change context type
pl: Zmień typ kontekstu

en: Change argument
pl: Zmień argument

en: No context selected
pl: Brak wybranego kontekstu

en: Error: missing argument.
pl: Błąd: brak argumentu.

en: Context identifier
pl: Identyfikator kontekstu

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
pl: To jest tytuł zawartości używany przy identyfikacji w późniejszym procesie administracyjnym. Nigdy nie zostanie to pokazane użytkownikowi.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
pl: Błąd: brakujący lub nieprawidłowy argument wtyczki %argument.

en: Import page
pl: Importuj stronę

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
pl: Wprowadź nazwę używaną z tą stroną, jeżeli różni się od strony źródłowej. Pozostaw puste, aby użyć oryginalnej nazwy strony.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pl: Wprowadź ścieżkę używaną z tą stroną, jeżeli różni się od strony źródłowej. Pozostaw puste, aby użyć oryginalnej ścieżki strony.

en: Allow overwrite of an existing page
pl: Pozwól nadpisać istniejącą stronę

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
pl: Jeśli nazwa, którą wybrano, istnieje już w bazie danych, ta strona będzie mogła zastąpić istniejącą stronę.

en: Paste page code here
pl: Tutaj wklej kod strony

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pl: Nie można uzyskać strony z importu. Zgłoszone błędy: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
pl: Ta nazwa strony jest w użyciu lub jest zablokowana przez innego użytkownika. Musisz <a href="!break">złam blokadę</a> na tej stronie przed postępowaniem lub wybrać inną nazwę.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
pl: Podaj nazwę nowej strony. Musi być unikalna i zawierać jedynie znaki alfanumeryczne i podkreślenia.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
pl: Ścieżka URL prowadząca do tej strony. Możesz utworzyć nazwane symbole zastępcze dla różnych części ścieżki używając %name dla wymaganych elementów oraz !name dla elementów opcjonalnych. Na przykład: "node/%node/foo", "forum/%forum" lub "dashboard/!input". Te nazwane symbole zastępcze można zamienić w konteksty na formularzu argumentów. Nie można użyć tej samej ścieżki, co na pierwotnej stronie.

en: Clone variants
pl: Klonuj warianty

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pl: Jeśli zaznaczone, wszystkie warianty związane ze stroną zostaną również sklonowane. Jeśli nie jest zaznaczone, strona zostanie sklonowana bez wariantów.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pl: Przywracanie strony kasuje stronę, która jest w bazie danych, przywracając ją do oryginalnej strony domyślnej. Wszelkie wprowadzone zmiany zostaną utracone i nie można będzie ich odzyskać.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę stronę? Usuwania strony nie można cofnąć.

en: The page has been reverted.
pl: Strona została przywrócona.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pl: Strony utworzone przez administratora, które posiadają ścieżkę URL, kontrolę dostępy i wpisy w menu systemowym Drupala.

en: Create a new page
pl: Stwórz nową stronę

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pl: Edytuj nazwę, adres  i inne podstawowe ustawienia strony.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pl: Ustaw konteksty dla argumentów na tej stronie.

en: Control what users can access this page.
pl: Kontroluj którzy użytkownicy mają dostęp do tej strony.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
pl: Dostarcz tej stronie widocznego menu lub zakładki menu.

en: Make a copy of this page
pl: Utwórz kopię tej strony

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
pl: Eksportuj tę stronę jako kod, który może być importowany lub osadzany wewnątrz modułu.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
pl: Usuń wszystkie zmiany na tej stronie i powróć do wersji w kodzie.

en: Remove this page from your system completely.
pl: Usuń tę stronę całkowicie ze swojego systemu.

en: This is your site home page.
pl: To jest twoja strona domowa.

en: This page is set to become your site home page.
pl: Ta strona została ustawiona jako twoja strona domowa.

en: Accessible only if @conditions.
pl: Dostępny tylko jeśli @conditions.

en: This page is publicly accessible.
pl: Ta strona jest dostępna publicznie.

en: No menu entry.
pl: Brak odnośnika w menu.

en: Normal menu entry.
pl: Zwykły odnośnik w menu.

en: Menu tab.
pl: Karta w menu.

en: Default menu tab.
pl: Domyślna karta w menu.

en: Title: %title.
pl: Tytuł: %title.

en: Parent title: %title.
pl: Tytuł nadrzędny: %title.

en: Menu block: %title.
pl: Blok menu: @title

en: Taxonomy term template
pl: Szablon terminu taksonomii

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania terminów taksonomii na <em>taxonomy/term/%term</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak słownictwo lub dostęp użytkownika w celu udostępnienia róznych ekranów terminu taksonomii i powiązanych węzłów. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny ekran terminu taksonomii Drupala. Ta strona zmienia ustawienia tylko pozycji, które faktycznie wyświetlają się na taxonomy/term/%term. Ekrany niektórych terminów taksonomii, takich jak fora zostają przeniesione w inne miejsce. Ponadto, zauważ, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować, że terminy taksonomii pojawią się gdzie indziej, jednak jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
pl: Przeglądany termin(y)

en: Term being viewed
pl: Przeglądany termin

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
pl: Zezwalaj na wiele terminów w taxonomy/term/%term

en: Single term
pl: Pojedynczy termin

en: Multiple terms
pl: Wiele terminów

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
pl: Domyśłnie, Drupal zezwala na wiele pojęć jako argument poprzez oddzielanie ich przecinkami lub znakami plus. Jeśli ustawisz to jako pojedyncze, ta opcja będzie wyłączona.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pl: Wstrzyknij hierarchię pierwszego elementu do ścieżki okruszków.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
pl: Jeśli zaznaczone, rodzice pojęcia taksonomii pojawią się w ścieżce okruszków.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
pl: Można używać wiele terminów oddzielonych za pomocą , lub +.

en: Only a single term may be used.
pl: Tylko pojedynczy termin może być użyty.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
pl: Ścieżka okruszków będzie zawierać hierarchię pojęć taksonomii.

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
pl: Ścieżka okruszków nie będzie zawierała hierarchii terminów taksonomii.

en: User profile template
pl: Szablon profilu użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania profili użytkownika na <em>user/%user</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak role lub dostęp użytkownika w celu udostępnienia róznych widoków profili użytkownika. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny widok użytkownika Drupala. Ponadto, pamiętaj, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować, że węzły pojawią się gdzie indziej, jednak jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na user/%user.

en: User being viewed
pl: Przeglądany użytkownik

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
pl: Ta strona jest edytowana przez innego użytkownika i nie możesz wprowadzić do niej zmian.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
pl: Ta strona jest nowo stworzona i nie została jeszcze zapisana w bazie danych. Nie będzie dostępna dopóki jej nie zapiszesz.

en: Variant
pl: Wariant

en: User: compare
pl: Użytkownik: porównaj

en: First User
pl: Pierwszy użytkownik

en: Second User
pl: Drugi użytkownik

en: Not equal
pl: Nierówne

en: Node: accessible
pl: Węzeł: dostępny

en: Control access with built in Drupal node access test.
pl: Kontrola dostępu przy użyciu wbudowanego w Drupala testu dostępu do węzła.

en: Create nodes of the same type
pl: Stwórz węzły tego samego typu

en: @user can view @node.
pl: @user może podglądać @node.

en: @user can edit @node.
pl: @user może edytować @node.

en: @user can delete @node.
pl: @user może usunąć @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
pl: @user może tworzyć węzły tego samego typu co @node.

en: Node: language
pl: Węzeł: język

en: Control access by node language.
pl: Kontrola dostępu na podstawie języka węzła.

en: Current site language
pl: Obecny język strony

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
pl: Przechodzi tylko, jeśli węzeł jest w jednym z wybranych języków.

en: @identifier is in any language
pl: @identifier jest w dowolnym języku

en: Node: type
pl: Węzeł: typ

en: Control access by node_type.
pl: Kontrola dostępu na podstawie typu węzła.

en: Only the checked node types will be valid.
pl: Tylko zaznaczone typy węzła będą prawidłowe.

en: @identifier is any node type
pl: @identifier jest dowolnym typem węzła

en: User: permission
pl: Użytkownik: uprawnienie

en: Control access by permission string.
pl: Kontrola dostępu na podstawie ciągu uprawnienia.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pl: Tylko użytkownicy z wybranymi flagami uprawnień będą mieli do tego dostęp.

en: Error, unset permission
pl: Błąd, nieustawione prawa dostępu

en: @identifier has "@perm"
pl: @identifier posiada "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pl: Kontrola dostępu na podstawie dowolnego kodu PHP.

en: Administrative desc
pl: Opis administracyjny

en: A description for this test for administrative purposes.
pl: Opis tego testu dla celów administracyjnych.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pl: Nie posiadasz wystarczających uprawnień, aby edytować kod PHP.

en: User: role
pl: Użytkownik: rola

en: Control access by role.
pl: Kontrola odstępu na podstawie roli.

en: Only the checked roles will be granted access.
pl: Tylko zaznaczone role otrzymają prawa dostępu.

en: @identifier can have any role
pl: @identifier może posiadać dowolną rolę

en: User: language
pl: Użytkownik: język

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pl: Kontrola dostępu na podstawie języka aktualnie używanego przez użytkownika lub stronę.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pl: Przechodzi tylko, jeśli bieżący język witryny jest jednym z wybranych.

en: Site language is any language
pl: Język strony jest dowolny

en: Taxonomy: vocabulary
pl: Taksonomia: słownik

en: @identifier is any vocabulary
pl: @identifier jest dowolnym słownikiem

en: Creates a node context from a node ID argument.
pl: Tworzy kontekst węzła z argumentu ID węzła.

en: Enter the node ID of a node for this argument
pl: Podaj ID węzła dla tego argumentu

en: Creates a node add form context from a node type argument.
pl: Tworzy kontekst formularza dodawania węzła z argumentu typu węzła.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
pl: Tworzy kontekst formularza dodawania węzła z argumentu ID węzła.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
pl: Ciąg znaków jest minimalnym kontekstem, który po prostu przechowuje łańcuch znaków, mogący być wykorzystanym do innych celów.

en: Enter a value for this argument
pl: Podaj wartość tego argumentu

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
pl: Tworzy pojedynczy termin taksonomii z ID taksonomii lub nazwy terminu taksonomii.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pl: Dołącz hierarchię do ścieżki okruszków

en: Enter a taxonomy term ID.
pl: Podaj ID terminu taksonomii.

en: Enter a taxonomy term name.
pl: Podaj nazwę terminu taksonomii.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
pl: Tworzy grupę pojęć taksonomii z listy identyfikatorów (tid), oddzielonych przecinkiem lub plusem. Generalnie pierwszy termin z listy będzie używany przez panele.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
pl: Wprowadź ID terminu lub listę identyfikatorów terminów rozdzielonych + lub ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
pl: Tworzy kontekst użytkownika z argumentu ID użytkownika.

en: Enter the user ID of a user for this argument
pl: Wprowadź ID użytkownika tego argumentu

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
pl: Tworzy kontekst słownika z argumentu ID słownika.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
pl: Podaj ID słownika tego argumentu

en: Use context keywords
pl: Użyj słów kluczowych z kontekstu

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pl: Po zaznaczeniu słowa kluczowe z kontekstu zostaną podmieniane w treści.

en: Substitutions
pl: Podstawienia

en: Link to author profile
pl: Odnośnik do profilu autora

en: "@s" author
pl: Autor "@s"

en: "@s" body
pl: Zawartość "@s"

en: Node created date
pl: Data utworzenia węzła

en: The date the referenced node was created.
pl: Data utworzenia powiązanego węzła.

en: "@s" created date
pl: Data utworzenia "@s"

en: Node links of the referenced node.
pl: Odnośniki powiązanego węzła.

en: Node links go here.
pl: Odnośniki węzła tutaj.

en: "@s" links
pl: Odnośniki "@s"

en: The title of the referenced node.
pl: Tytuł referencyjnego węzła.

en: "@s" title
pl: Tytuł "@s"

en: Node last updated date
pl: Data ostatniej akutalizacji węzła

en: The date the referenced node was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji węzła referencyjnego.

en: Last updated date
pl: Ostatnio zaktualizowana data

en: "@s" last updated date
pl: Data ostatniej aktualizacji "@s"

en: "@s" node form attach files
pl: Dołączone pliki formularza węzła "@s"

en: Node form buttons.
pl: Przyciski formularza węzła.

en: Profile category
pl: Kategoria profilu

en: Enter the node ID of a node for this context.
pl: Podaj ID węzła dla tego kontekstu.

en: '%title' [node id %nid]
pl: '%title' [id węzła %nid]

en: Enter the node ID of a node for this argument:
pl: Wprowadź ID węzła tego argumentu:

en: A context that is just a string.
pl: Kontekst, który jest zwykłym napisem.

en: Raw string
pl: Nieprzetworzony napis

en: Enter the string for this context.
pl: Podaj napis dla tego kontekstu.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
pl: Aktualnie ustawiony na @term. Wprowadź inny termin, jeżeli chcesz zmienić termin.

en: Select a term from @vocabulary.
pl: Wybierz termin z @vocabulary.

en: You must select a term.
pl: Należy wybrać termin.

en: Invalid term selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy termin.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
pl: Wiele terminów taksonomii jako grupa.

en: Term ID of first term
pl: ID pierwszego terminu

en: Term name of first term
pl: Nazwa pierwszego terminu

en: Vocabulary ID of first term
pl: ID słownika pierwszego terminu

en: Make all views available as panes
pl: Wszystkie widoki dostępne jako okienka

en: Configure view
pl: Konfiguruj widok

en: View: @name
pl: Widok: @name

en: View information
pl: Wyświetl informacje

en: Using display @display.
pl: Używając podglądu @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
pl: Argument @arg używa kontekstu @context przetworzonego do @converter

en: @count items displayed.
pl: Wyświetlono @count elementów.

en: With pager.
pl: Ze stronicowaniem.

en: Without pager.
pl: Bez stronicowania.

en: Skipping first @count results
pl: Pominięto @count pierwszych wyników

en: With more link.
pl: Z odnośnikiem "więcej".

en: With feed icon.
pl: Z ikoną do kanału informacyjnego.

en: Sending arguments.
pl: Wysyłanie argumentów.

en: Using arguments: @args
pl: Używane argumenty: @args

en: Using url: @url
pl: Używany url: @url

en: View panes
pl: Panele z widokami

en: Num items
pl: Liczba elementów

en: Content pane
pl: Panel z zawartością

en: Pane settings
pl: Ustawienia panelu

en: Use view name
pl: Użyj nazwy widoku

en: Use view description
pl: Użyj opisu widoku

en: Admin desc
pl: Opis admina

en: Use Panel path
pl: Używaj ścieżki panelu

en: Argument input
pl: Wstawianie argumentów

en: Allow settings
pl: Zezwól na ustawienia

en: Pager offset
pl: Przesunięcie stronicowania

en: Path override
pl: Nadpisanie ścieżki

en: Title override
pl: Nadpisanie tytułu

en: @arg source
pl: @arg - źródło

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
pl: Strony panelu mogą być używane jako strony docelowe. Mają one ścieżki URL, akceptują argumenty i mogą mieć wejścia menu.

en: Panel page
pl: Strona panelowa

en: Go to list
pl: Idź do listy

en: Selection rules
pl: Reguły wyboru

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pl: Zmiana kryteriów wg których wariant będzie lub nie będzie użyty.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pl: Dodawanie dodatkowych obiektów kontekstu pracy dla wariantu używanego dla zawartości.

en: This panel will be selected if @conditions.
pl: Ten panel będzie wybrany jeżeli @conditions.

en: This panel will always be selected.
pl: Ten panel będzie zawsze wybrany.

en: Selection rule
pl: Reguły wyboru

en: Administrative title of this variant.
pl: Wewnętrzny tytuł tego variantu.

en: @project issue queue
pl: @project kolejka zgłoszeń

en: Flush all caches
pl: Wyczyść wszystkie pamięci podręczne

en: Developer modules to keep enabled
pl: Moduły z pakietu Developer, które mają zostać aktywne

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pl: Kod demonstracyjny, zaawansowana pomoc i demo panelu, aby pokazać jak budować wtyczki ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pl: CTools Plugin Example to po prostu wersja demonstracyjna programisty instruująca w zakresie tworzenia wtyczek dla CTools. Nie oferuje ona żadnych przydatnych funkcji dla zwykłego użytkownika.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
pl: Dostępny jest panel wersji demonstracyjnej pokazujący większość oferowanych funkcji w
        <a href="@demo_url">Panelu CTools demo</a>, a ponadto możesz zapoznać się z jego dokumentacją na przykładach w
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools zawiera dokumentację w !ctools_help. Jednak zazwyczaj to sam kod ma być nauczycielem.
        Możesz go znaleźć w %path.

en: CTools plugin example
pl: Przykład pluginu CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pl: Przykład wtyczki Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pl: Pokazuje, jak zewnętrzny moduł może dostarczyć wtyczki ctools (dla Paneli, itp.).

en: Arg length
pl: Długość argumentu

en: Control access by length of simplecontext argument.
pl: Kontrola dostępu przez długość argumentu simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pl: Przydziel dostęp, jeżeli długość argumentu simplecontext  wynosi

en: Length of simplecontext argument
pl: Długość argumentu simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pl: Dostęp lub widoczność zostaną przyznane na podstawie długości argumentu.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pl: Argument Simpletext musi mieć  !comp @length znaków

en: CTools example: role
pl: Przykład CTools: rola

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pl: Tworzy "simplecontext" z argumentu.

en: Enter the simplecontext arg
pl: Wprowadź argument simplecontext

en: CTools example no context content type
pl: CTools: Przykład typu zawartości bez kontekstu

en: No context content type - requires and uses no context.
pl: Brak typu zawartości kontekstu - wymaga i używa żadnego kontekstu.

en: CTools Examples
pl: Przykłady CTools

en: The setting for item 1.
pl: Ustawienia dla elementu 1.

en: The setting for item 2
pl: Ustawienia dla elementu 2.

en: CTools example relcontext content type
pl: CTools: Przykład typu zawartości z kontekstem relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
pl: Relcontext typ zawartości - działa z kontekstem relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
pl: Konfiguruj Element 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pl: Ustawienia dla relcontext.

en: Simplecontext content type
pl: Simplecontext typ treści

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
pl: Typ zawartości simplecontext - działa z kontekstem simplecontext.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
pl: Konfiguruj Element 1 dla typu kontekstu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
pl: Kontekst relcontext z simplecontext

en: Relcontext setting
pl: Ustawienia relcontext

en: Just an example setting.
pl: Tylko przykładowy napis.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
pl: Pojedynczy kontekst typu "simplecontext" lub dane.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
pl: Wprowadzić pewne dane do reprezentowania tego "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
pl: Kontekst simplecontext z konfiguracji

en: Setting for simplecontext
pl: Ustawienia dla simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
pl: Przykładowe ustawienie, które może być wykorzystane do konfiguracji kontekstu

en: Relcontext from simplecontext
pl: Relcontext z simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
pl: Zobacz podręcznik aby uzyskać więcej informacji.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
pl: Zanim tej wariant będzie mógł być dodany, musisz go skonfigurować. Kiedy zakończysz, kliknij w "Stwórz wariant" na końcu tego kreatora, aby dodać wariant do strony.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć węzła/%node/edit, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
pl: Moduł menedżera strony nie może nadpisać @path, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback. Edycja węzła zostanie włączona, ale ta ścieżka edycji nie zostanie nadpisana.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć węzła/%node, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
pl: Ścieżki z nieopcjonalnymi wypełniaczami nie mogą zostać użyte jako normalne elementy menu, chyba że sterownik argumentu zapewnia domyślny argument do użycia przy elemencie menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć użytkownika/%user, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Existing node
pl: Istniejący węzeł

en: Enter the title or NID of a node
pl: Wprowadź tytuł lub ID węzła

en: Template identifier
pl: Identyfikator szablonu

en: Add the breadcrumb trail as content.
pl: Dodaj element ścieżki nawigacyjnej jako zawartość.

en: Add the help text of the current page as content.
pl: Dodaj pomoc bieżącej strony jako zawartość.

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pl: Dodaj karty (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Add the page title as content.
pl: Dodaj tytuł strony jako zawartość.

en: Manage pages
pl: Zarządzaj stronami

en: Example: Image gallery
pl: Przykład: Galeria obrazów

en: Example: image_gallery
pl: Przykład: image_gallery

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
pl: Przykłady: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pl: Przykład: http://mywebsite.com/fserver

en: features
pl: funkcjonalności

en: Create feature
pl: Stwórz funkcjonalność

en: Create a new feature.
pl: Stwórz nową funkcjonalność.

en: Auto-detected
pl: Automatycznie wykrywany

en: Provided by dependency
pl: Zapewnione przez zależność

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
pl: 
        Ten blok danych został utworzony przez typ zawartości Relcontent.
       Dane w bloku mogą być gromadzone z tekstu statycznego(jak ten) lub z
       formularza ustawień typu zawartości ($conf) dla rodzaju zawartości, lub z kontekstu
       który jest przekazywany. <br />
       W twoim przypadku, formularz konfiguracji ($conf) ma tylko jedno pole, 'config_item_1;
       i konfiguruje się go z:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
pl: 
        Ten blok danych został utworzony przez typ zawartości Simplecontext .
       Dane w bloku mogą być gromadzone z tekstu statycznego(jak ten) lub z
       formularza ustawień typu zawartości ($conf) dla rodzaju zawartości, lub z kontekstu
       który jest przekazywany. <br />
       W twoim przypadku, formularz konfiguracji ($conf) ma tylko jedno pole, 'config_item_1;
       i konfiguruje się go z:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
pl: Ta strona jest obecnie zablokowana dla edycji przez ciebie. Nikt inny nie może edytować tej strony dopóki te zmiany nie zostaną zapisane lub usunięte.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
pl: Ta strona jest obecnie zablokowana do edycji przez innego użytkownika. Nie możesz edytować tej strony bez złamania blokady.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślne zachowanie Drupala dla wszystkich blogów, <em>/blog</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie użyta domyślnie strona najnowszych blogów Drupala.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć bloga, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: User blog
pl: Blog użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
pl: Kiedy włączone , to nadpisze domyslne zachowanie Drupal dla wyświetlania blogów użytkownika na  <em>blog/%user</em>. Jeżeli żaden wariant nie został wybrany, domyślny blog użytkownika Drupal zostanie użyty.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć bloga/%user, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Site contact page
pl: Strona z formularzem kontaktowym

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślne zachowanie Drupala dla strony kontaktowej, <em>/contact</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie użyty domyślny formularz kontaktowy Drupala.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć kontaktu, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: User contact
pl: Kontakt użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
pl: Jeśli opcja jest włączona, unieważnia ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania formularzy kontaktowych użytkowników w <em>blog/%user</em>. Jeśli nie wybrano żadnego wariantu, używany będzie domyślny formularz kontaktowy użytkownika Drupala.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
pl: Nie możesz mieć wzorca bez nazwy (tylko % lub !). Wprowadź swoją nazwę poprzez dodanie krótkiego tekstu opisu do  % lub !, takiego jak  %user czy %node.

en: All polls
pl: Wszystkie ankiety

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślnie zachowanie Drupala dla ankiet, <em>/poll</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie domyślnie użyta strona najnowszych ankiet Drupala.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć ankiety, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Search @type
pl: Szukaj @type

en: Taxonomy: term
pl: Taksonomia: termin

en: Control access by a specific term.
pl: Kontrola dostępu na podstawie określonego terminu.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
pl: Wybierz termin lub terminy z @vocabulary.

en: Node add form: node type
pl: Formularz dodawania węzła: typ węzła

en: Node edit form: node ID
pl: Formularz edycji węzła: ID węzła

en: Get all arguments after this one
pl: Pobierz wszystkie argumenty po wymienionym

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
pl: Jeśli zaznaczono, ciąg będzie zawierać wszystkie argumenty. Przykładowo, jeśli ścieżką jest "path/%" i użytkownik odwiedza "path/foo/bar", to jeśli nie zaznaczono tej opcji, ciąg będzie brzmieć "foo". Jeśli zaznaczono tę opcję, ścieżką będzie "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
pl: Termin taksonomii: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pl: Termin taksonomii (wiele): ID

en: User: name
pl: Użytkownik: nazwa

en: Creates a user context from a user name.
pl: Tworzy kontekst użytkownika z nazwy użytkownika.

en: Enter the username of a user for this argument
pl: Podaj nazwę użytkownika dla użytkownika tego argumentu

en: Vocabulary: ID
pl: Słownik: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
pl: Formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom na wysyłanie wiadomości do administratorów witryny.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
pl: Formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom kontaktować się z innymi użytkownikami.

en: Contact @name
pl: Skontaktuj się z @name

en: Custom: @title
pl: Własny: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
pl: Tytuł ten będzie używany administracyjnie w celu identyfikacji tego okienka. Jeśli pole zostanie pozostawione puste, używany będzie zwykły tytuł.

en: Advanced search form
pl: Formularz zaawansowanego wyszukiwania

en: A search form with advanced options.
pl: Formularz wyszukiwania z zaawansowanymi opcjami.

en: Same page
pl: Ta sama strona

en: Override default prompt
pl: Zastąp domyślny monit

en: Record a watchdog log entry when searches are made
pl: Zapisz zdarzenie do dziennika zdarzeń gdy jest używana wyszukiwarka.

en: Override "no result" text
pl: Nadpisz komunikat "brak wyników"

en: No result text
pl: Komunikat dla braku wyników

en: @type search result
pl: Wyniki wyszukiwania @type

en: HTML-safe string
pl: Bezpieczny ciąg HTML

en: Custom pager settings
pl: Własne ustawienia stronicowania

en: Use different pager settings from view settings
pl: Użyj innych ustawień stronicowania niż ustawienia w widoku.

en: The number of items to skip and not display.
pl: Liczba elementów, które należy pominąć i nie wyświetlać.

en: Context is optional
pl: Kontekst jest opcjonalny

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
pl: Alias zostanie wygenerowany automatycznie. Jeżeli chcesz stworzyć własny alias odznacz tą opcję.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
pl: W celu dostosowania formatów automatycznych aliasów należy zmienić <a href="@pathauto">ustawienia automatycznych aliasów</a>.

en: styles
pl: style

en: Recreate
pl: Odtwórz

en: Revert components
pl: Przywróć komponenty

en: Mark as reviewed
pl: Oznacz jako sprawdzony

en: Orphaned dependencies
pl: Porzucone zależności

en: Disable selected modules
pl: Wyłącz wybrane moduły

en: Leave enabled
pl: Pozostaw włączone

en: administer features
pl: administrowanie funkcjonalnościami

en: manage features
pl: zarządzanie funkcjonalnościami

en: Manage features.
pl: Zarządzanie funkcjonalnościami.

en: Recreate an existing feature.
pl: Odtworzenie istniejącej funkcjonalności.

en: Filter formats
pl: Filtr formatów

en: Needs review
pl: Wymaga zatwierdzenia

en: View changes
pl: Zobacz zmiany

en: Enable the %revisions page for this content type
pl: Włącz stronę %revisions dla tego rodzaju zawartości

en: Entities
pl: Encje

en: Thickness
pl: Grubość

en: The unique ID of the comment.
pl: Unikatowy identyfikator komentarza.

en: The name left by the comment author.
pl: Nazwa pozostawiona przez autora komentarza.

en: The email address left by the comment author.
pl: Adres e-mail pozostawiony przez autora komentarza.

en: The home page URL left by the comment author.
pl: Adres strony wprowadzony przez autora odpowiedzi.

en: The formatted content of the comment itself.
pl: Sformatowana treść odpowiedzi.

en: The number of comments posted on a node.
pl: Liczba komentarzy dodany przy wpisie.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pl: Ilość odpowiedzi do wpisu od czasu gdy użytkownik widział go po raz ostatni.

en: The type of the node.
pl: Rodzaj wpisu.

en: The human-readable name of the node type.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa typu wpisu.

en: The language the node is written in.
pl: Język w jakim wpis został napisany.

en: The URL of the node.
pl: Adres URL zasobu.

en: The slogan of the site.
pl: Hasło witryny.

en: The administrative email address for the site.
pl: Administracyjny adres e-mail dla tego serwisu.

en: The URL of the site's front page.
pl: Adres URL strony głównej serwisu.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pl: Unikalny ID terminu kategorii.

en: The name of the taxonomy term.
pl: Nazwa terminu kategorii.

en: The optional description of the taxonomy term.
pl: Opcjonalny opis terminu kategorii.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pl: Unikalne ID słownika taksonomii.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pl: Nazwa słownika.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pl: Opcjonalny opis słownika.

en: The unique ID of the user account.
pl: Unikalne ID użytkownika konta.

en: The login name of the user account.
pl: Nazwa użytkownika konta.

en: The email address of the user account.
pl: Adres e-mail użytkownika konta.

en: The URL of the account profile page.
pl: Adres URL do strony profilu konta.

en: HTML attributes
pl: Atrybuty HTML

en: Lighter
pl: Cieńsza

en: Bolder
pl: Bardziej pogrubiona

en: User contact forms
pl: Formularze kontaktowe użytkowników

en: Text formats
pl: Formaty tekstu

en: The unique ID of the content item, or "node".
pl: Unikalny identyfikator wpisu.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
pl: Mechanizm wersjonowania pozwala śledzić różnice jakie powstały podczas modyfikacji wpisu, umożliwiają też przywrócenie jednej z poprzednich wersji.

en: Searched %type for %keys.
pl: Szukałem %type dla %keys.

en: There is currently no content classified with this term.
pl: W tej chwili brak zawartości sklasyfikowanej pod tym terminem.

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
pl: Wewnętrzny błąd serwera. By uzyskać więcej informacji, należy sprawdzić dzienniki serwera lub PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
pl: Na stronie @path wystąpił błąd.
    
    Opis błędu: @error

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pl: Nie można dokończyć operacji. Krytyczny błąd w pliku @file w linii @line: @message

en: no real context
pl: bez prawdziwego kontektsu

en: - Choose -
pl: - Wybierz -

en: Update and save
pl: Aktualizuj i zapisz

en: The page has been updated and saved.
pl: Strona została zaktualizowana i zapisana.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
pl: Obecnie nie ma dostępnych wariantów i strona nie może zostać dodana. Może trzeba zainstalować moduł Panels, aby uzyskać wariant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
pl: Aby ustawić ten panel jako swoją stronę domową, musisz stworzyć nazwę ścieżki bez % placeholders wewnątrz ścieżki. Strona domowa jest aktualnie ustawiona na %homepage w formularzu konfiguracji !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
pl: Ta strona jest obecnie ustawiona jako twoja strona główna. To może być zmienione w formularzu konfiguracji !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pl: Ta ścieżka jest już wykorzystywana. System nie może nadpisać istniejącej ścieżki.

en: Context exists
pl: Kontekst istnieje

en: Doesn't exist
pl: Nie istnieje

en: @identifier exists
pl: @identifier istnieje

en: @identifier does not exist
pl: @identifier nie istnieje

en: String: comparison
pl: Napis: porównanie

en: Control access by string match.
pl: Kontrola dostępu na podstawie pasującego napisu.

en: Not equal to regular expression
pl: Nierówny wyrażeniu regularnemu

en: @identifier is "@value"
pl: @identifier jest "@value"

en: @identifier is not "@value"
pl: @identifier nie jest "@value"

en: @identifier matches "@value"
pl: @identifier pasuje do "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pl: @identifier nie pasuje do "@value"

en: String: length
pl: Napis: długość

en: Not equal to
pl: Nierówny z

en: Length of string
pl: Długość napisu

en: Enter the context type
pl: Wprowadź typ kontekstu

en: Enter a user name
pl: Wpisz nazwę użytkownika

en: Invalid user selected.
pl: Wybrano niewłaściwego użytkownika.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pl: Moduł o nazwie @name już istnieje na tej witrynie. Proszę wybrać inną nazwę.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pl: Maksymalna długość generowanych aliasów. Zalecaną długością jest 100 znaków. @max to maksymalna możliwa długość. Więcej szczegółów znajduje się w <a href="@pathauto-help">pomocy Pathauto</a>

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pl: Co powinien wykonać Pathauto podczas uaktualniania istniejącego elementu, który posiada już zdefiniowany alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pl: Jeśli wzorzec zawiera pewne znaki (na przykład te z ogonkami lub akcentami) to czy Pathauto powinien transliterować (zamieniać) je na znaki należące do alfabetu ASCII-96? Zamiana jest obsługiwana przez moduł Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
pl: Zredukuj do liter i cyfr.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pl: Słowa do usunięcia z aliasów URL, oddzielone przecinkami. Nie należy używać tego do usuwania znaków interpunkcyjnych.

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
pl: Ten tekst jest używany do utworzenia aliasów dla kanałów RSS. Przykładami są "0/feed" (używany wewnątrz rdzenia Drupala) oraz "feed" (używany przez pewne moduły Drupala, jak choćby moduł Views).

en: Choose aliases to delete
pl: Wybierz aliasy do usunięcia

en: All aliases
pl: Wszystkie aliasy

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pl: <strong>Uwaga:</strong> nie ma prośby o potwierdzenie. Upewnij sie przed kliknięciem guzika "Skasuj aliasy!", że wiesz co robisz.<br />Przed użyciem tej opcji możesz chcieć wykonać kopię zapasową bazy danych i/lub tablicy url_alias table.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
pl: Ignoruję alias %alias ze względu na konflikt ścieżek.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pl: Ignoruję alias %alias ze względu na to, że jest taki sam jak ścieżka wewnętrzna.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
pl: Utworzono nowy alias %alias dla %source, zamieniając %old_alias. %old_alias przekierowuje teraz na %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pl: Utworzono nowy alias %alias dla %source, zamieniając %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pl: Utworzono nowy alias %alias dla %source.

en: Pattern for the user contact form paths
pl: Wzorzec dla ścieżki formularza kontaktowego użytkownika

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
pl: Masowe generowanie aliasów dla formularzy kontaktowych użytkowników, które nie posiadają aliasów

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
pl: Generuje aliasy dla wszystkich istniejących formularzy kontaktowych użytkowników, które nie posiadają aliasów.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
pl[0]: Masowe uaktualnianie aliasów do stron kontaktowych z użytkownikami zakończone; wygenerowano jeden alias.
pl[1]: Masowe uaktualnianie aliasów do stron kontaktowych z użytkownikami zakończone; wygenerowano @count aliasy.
pl[2]: Masowe uaktualnianie aliasów do stron kontaktowych z użytkownikami zakończone; wygenerowano @count aliasów.

en: Maximum alias and component length
pl: Maksymalna długość aliasa i komponentu

en: Administer pathauto
pl: Administracja pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pl: Umożliwia użytkownikom konfigurację wzorów automatycznego generowania aliasów i ich masowego usuwania.

en: Notify of Path Changes
pl: Informuj o zmianach ścieżek

en: Determines whether or not users are notified.
pl: Określa czy użytkownicy są informowani czy nie.

en: User blogs
pl: Blogi użytkowników

en: User trackers
pl: Śledzenie użytkowników

en: Wysiwyg profiles
pl: Profile Wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
pl: Profil WYSIWYG jest powiązany z formatem tekstu. Definiuje jaki edytor ma zostać załadowany po wybraniu danego formatu tekstowego. Dodatkowo przechowuje konfigurację dostępnych przycisków i motywów, jak edytor ma zostać wyświetlony i innych opcji specyficznych dla danego edytora.

en: Div container
pl: Kontener Div

en: Maximize
pl: Maksymalizuj

en: Check spelling as you type
pl: Sprawdź pisownię w trakcie pisania

en: Advanced list
pl: Zaawansowana lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
pl: Aby przydzielić inny edytor do formatu tekstu kliknij w "usuń" by wpierw usunąć obecne przypisanie.

en: No tokens available.
pl: Brak dostępnych wzorców.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pl: Kliknij na wzorzec w celu dodania go do pola, które było aktywne jako ostatnie.

en: List of the currently available tokens on this site
pl: Wykaz aktualnie dostępnych wzorców na tej witrynie.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pl: Dostarcza interfejs użytkownika wykorzystujący Token API oraz kilka brakujących wzorców dla rdzenia systemu.

en: Insert this token into your form
pl: Wstaw ten wzorzec do formularza

en: First click a text field to insert your tokens into.
pl: Najpierw kliknij w pole tekstowe, do którego będą wstawione wzorce.

en: CTools PHP requirements
pl: Wymagania PHP dla CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pl: CTools wymaga pewnych funkcji dostępnych tylko w PHP 5.2.0 lub w wyższej wersji.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
pl: Nie można utworzyć katalogu pamięci podręcznej strylów CTools @path. Sprawdź uprawnienia katalogu plików.

en: Select base style
pl: Wybierz styl podstawowy

en: Missing settings cache.
pl: Brakuje ustawień pamięci podręcznej.

en: XX-Small
pl: XXS

en: X-Small
pl: XS

en: X-Large
pl: XL

en: XX-Large
pl: XXL

en: Letter spacing
pl: Odstępy między literami

en: Word spacing
pl: Odstępy między wyrazami

en: Decoration
pl: Dekoracja

en: Overline
pl: Nadkreślenie

en: Line-through
pl: Przekreślienie

en: Oblique
pl: Ukośna

en: Small-caps
pl: Kapitaliki

en: Capitalize
pl: Kapitalki

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pl: Nie posiadasz wystarczających uprawnień aby wykonać tą akcję.

en: You account permissions do not permit you to import.
pl: Twoje uprawnienia konta nie pozwalają na import.

en: String: URL path
pl: Napis: adres URL

en: Control access by the current path.
pl: Kontrola dostępu na podstawie bieżącej ścieżki.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
pl: Uwaga: jeśli kontekst nie jest wybrany, będzie używana ścieżka bieżącej strony.

en: Allow access on the following pages
pl: Zezwalaj na dostęp do następujących stron

en: Allow access on all pages except the following pages
pl: Zezwalaj na dostęp na wszystkich stronach, z wyjątkiem następujących

en: Current path
pl: Bieżąca ścieżka

en: Taxonomy: parent term
pl: Taksonomia: nadrzędny termin

en: Control access by existence of a parent term.
pl: Kontrola dostępu na podstawie istnienia terminu nadrzędnego.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pl: "@term" ma rodzica w słowniku "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pl: Kontrola dostępu na podstawie słownika.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pl: Tylko zaznaczone słowniki będą prawidłowe.

en: Current theme
pl: Aktualna skórka

en: Control access by checking which theme is in use.
pl: Kontrola dostępu na podstawie aktualnie używanej skórki.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
pl: To jest dostępne tylko jeśli obecna skórka jest wybraną skórką.

en: Current theme is "@theme"
pl: Bieżąca skórka to "@theme"

en: Unpublished node @nid
pl: Niepublikowany węzeł @nid

en: Book children
pl: Podrzędne elementy książki

en: "@s" book children
pl: Elementy podrzędne książki "@s"

en: Node terms
pl: Terminy węzła

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pl: Terminy taksonomii węzła referencyjnego.

en: - All vocabularies -
pl: - Wszystkie słowniki -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
pl: Opcjonalnie ogranicz do terminów z określonego słownika lub zezwól na terminy ze wszystkich słowników.

en: Term formatting
pl: Formatowanie terminu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
pl: Odnośniki taksonomii (używa theme('links'))

en: Inline, delimited
pl: W linii, rozdzielane

en: Link to terms
pl: Odnośnik do terminów

en: Check here to make the terms link to the term paths.
pl: Zaznacz tutaj, aby linkować terminy do ich ścieżek.

en: Term delimiter
pl: Separator węzła

en: "@s" terms from @vocabulary
pl: Terminy słownika @vocabulary dla "@s"

en: Feed icons
pl: Ikony kanałów informacyjnych

en: Site logo
pl: Logo strony

en: Primary navigation links
pl: Podstawowe odnośniki nawigacyjne

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
pl: Dodaj menu_główne (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Secondary navigation links
pl: Drugorzędne odnośniki nawigacyjne

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
pl: Dodaj menu_dodatkowe (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Tabs type
pl: Typ zakładek

en: Primary and secondary
pl: Pierwszorzędny i drugorzędny

en: CSS id to use
pl: ID CSS do użycia

en: Term Description
pl: Opis terminu

en: Missing plugin
pl: Brakująca wtyczka

en: Custom style
pl: Styl własny

en: Local action
pl: Lokalna akcja

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pl: Dostępne zmienne to: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Edit components
pl: Edytuj komponenty

en: Required by: !dependents
pl: Wymagane przez: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pl: Konflikty z: !conflicts

en: Views API
pl: API Views

en: Custom ruleset
pl: Własny zestaw reguł

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pl: Niestandardowe zestawy zasad są kombinacjami wtyczek dostępu, których możesz użyć do kontroli dostępu, kryteriów selekcji i przejrzystości panela.

en: There are no custom rulesets.
pl: Brak własnych zestawów reguł.

en: Manage custom rulesets
pl: Zarządzaj własnymi zestawami reguł

en: Custom rulesets
pl: Własne zestawy reguł

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pl: Tworzenie niestandardowych, eksportowalnych, wielorazowych zestawów reguł dostępu dla aplikacji, takich jak Panels.

en: ruleset
pl: zestaw reguł

en: Ruleset
pl: Zestaw reguł

en: rulesets
pl: zestawy reguł

en: Rulesets
pl: Zestawy reguł

en: Custom content
pl: Dostosowana zawartość

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pl: Niestandardowy panele zawartości są podstawowym HTML, który wprowadzasz, które może być użyty ponownie we wszystkich panelach.

en: There are no custom content panes.
pl: Brak własnych okienek z zawartością.

en: Manage custom content
pl: Zarządzaj własną treścią

en: Custom content panes
pl: Własne okienka z zawartością

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pl: Tworzenie niestandardowych, eksportowalnych, wielorazowych okienek zawartości dla aplikacji, takich jak Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pl: W której kategorii powinna pojawiać się ta zawartość. Jeżeli pozostanie puste kategorią będzie "Miscellaneous".

en: content pane
pl: panel treści

en: content panes
pl: okienka z zawartością

en: Content panes
pl: Okienka z zawartością

en: @type will not display due to missing context
pl: @type nie będzie wyświetlany z powodu braku kontekstu

en: Reverse (NOT)
pl: Udwrotność (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
pl: Brakuje klucza %key dla definicji wtyczki @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
pl: Definicja wtyczki @plugin nie może zlokalizować schematu %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
pl: Definicja wtyczki @plugin używa %schema, ale nie posiada sekcji eksportowania.

en: Add a new @plugin
pl: Dodaj nowy @plugin

en: Edit @plugin %title
pl: Edytuj @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pl: Klonuj @plugin %title

en: Import @plugin
pl: Importuj @plugin

en: Export @plugin %title
pl: Eksportuj @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pl: Czy na pewno chcesz przywrócić %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pl: Ta akcja trwale usunie wszystkie dostosowania tego elementu.

en: The item has been reverted.
pl: Pozycja została przywrócona.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pl: Ta akcja trwale usunie ten elementu z twojej bazy danych.

en: %title has been created.
pl: %title został utworzony.

en: %title could not be created.
pl: %title nie mógł zostać utworzony.

en: %title has been updated.
pl: %title został zaktualizowany.

en: %title could not be updated.
pl: %title nie może być zaktualizowany.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pl: Możesz zaimportować wyeksportowaną definicję, wklejając kod wyeksportowanego obiektu w polu poniżej.

en: @plugin %title was enabled.
pl: @plugin %title został włączony.

en: @plugin %title was disabled.
pl: @plugin %title został wyłączony.

en: Configuration error. No handler found.
pl: Błąd konfiguracji. Nie znaleziono obsługi.

en: No item found.
pl: Nie znaleziono elementu.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
pl: W eksporcie definicji @table brakuje właściwości "primary key".

en: Configure style
pl: Zmień ustawienia stylu

en: Limit to these vocabularies
pl: Ogranicz do tych słoników.

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
pl: Jeżeli nie zaznaczono słowników, będą akceptowane terminy ze wszystkich słowników.

en: Missing/deleted content
pl: Brakująca/usunięta zawartość

en: Make this content reusable
pl: Spraw, aby treść była wielokrotnego użytku

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
pl: Nazwa może zawierać tylko małe litery, podkreślenia i cyfry.

en: Link the node title to the node
pl: Utwórz odnośnik do zawartości z tytułu zawartości

en: Select a build mode for this node.
pl: Wybierz tryb wyświetlania tego węzła.

en: Shows links to register or login.
pl: Pokazuje odnośniki do rejestracji lub logowania.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
pl: Jeśli anonimowe komentarze nie są dozwolone, to wyświetli odnośniki do logowania i rejestracji.

en: - No tag -
pl: - Bez tagu -

en: CSS class to use
pl: Klasa CSS do użycia

en: Enabled, name
pl: Włączone, imię

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pl: Pojawi się w interfejsie administracyjnym w celu łatwej identyfikacji.

en: The unique ID for this @export.
pl: Unikalne ID dla elementu @export.

en: @plugin code
pl: @plugin - kod

en: Allow import to overwrite an existing record.
pl: Pozwól na nadpisanie istniejących wpisów przy importowaniu.

en: Manage styles
pl: Zarządzaj stylami

en: Administrative settings
pl: Ustawienia administracyjne

en: Select style type
pl: Wybierz typ stylu

en: View attachment
pl: Zobacz załącznik

en: View context
pl: Wyświetl kontekst

en: View header
pl: Zobacz nagłówek

en: View pager
pl: Zobacz stronicowanie

en: Display the view pager if there are no results.
pl: Wyświetl stronicowanie w widoku przy braku wyników.

en: View row
pl: Wiersz widoku

en: Select context
pl: Wybierz kontekst

en: Configure rows
pl: Konfiguruj wiersze

en: Invalid context selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy kontekst.

en: Context contains an invalid view.
pl: Kontekst zawiera nieprawidłowy widok.

en: Row @number
pl: Wiersz @number

en: Display specific fields
pl: Wyświetl określone pola

en: Row information
pl: Informacje o wierszu

en: Broken view
pl: Uszkodzony widok

en: Displaying: !fields
pl: Wyświetlanie: !fields

en: Displaying the configured row.
pl: Wyświetlanie skonfigurowanego wiersza.

en: You must select a view.
pl: Należy wybrać widok.

en: Node from view
pl: Węzeł z widoku

en: Row number
pl: Numer wiersza

en: Term from view
pl: Termin z widoku

en: Contains rows in contexts.
pl: Zawiera wiersze w kontekstach.

en: Context settings
pl: Ustawienia kontekstu

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pl: Wyjaśnienie ostatnich zmian dokonanych na segmencie.

en: The URL of the account edit page.
pl: Adres URL strony edycji konta.

en: The title of the current page.
pl: Tytuł bieżącej strony

en: The URL of the current page.
pl: URL bieżącej strony

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pl: Numer strony w trakcie przeglądanie stronicowanej listy.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pl: Element %element-title używa niedozwolonych wzorców: @invalid-tokens.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pl: Maksymalna długość jednego składnika aliasu (n.p., [title]). 100 jest rekomendowaną długością. @max jest maksymalną możliwą długością. Na stronie <a href="@pathauto-help">pomocy modułu Pathauto</a> znajduje się więcej informacji.

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
pl: Proszę upewnić się, że zainstalowana jest najnowsza wersja modułu Token.

en: The %name should contain at least one token to ensure unique URL aliases are created.
pl: Nazwa %name powinna zawierać przynajmniej jeden znacznik w celu zapewnienia unikalności tworzonych aliasów URL.

en: You are using the token [%token] which has a raw companion token [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
pl: Używasz wzorca [%token], który posiada odpowiednik niesformatowany [$raw_token]. Wzory Pathauto powinny używać wersji wzorców z końcówką -raw chyba, że używanie ich bez tej końcówki jest celowe. Więcej informacji znajduje się w <a href="@pathauto-help">pomocy Pathauto</a>

en: The field %name is not a valid number.
pl: Pole %name nie jest prawidłową liczbą.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pl: Pole %name nie może być większe niż @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pl: Pole %name nie może być mniejsze niż @max.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
pl: Pole <em>znaki do usunięcia</em> nie może zawierać HTML. Należy upewnić się, że edytory WYSIWYG dla tego pola są wyłączone.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pl: Wybierz typy ścieżek nie posiadających aliasów URL, dla których należy wygenerować aliasy.

en: Bulk updating URL aliases
pl: Masowa aktualizacja aliasów URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pl: Wystąpił błąd w trakcie wykonywania @operation z argumentami : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pl[0]: Wygenerowano 1 alias URL.
pl[1]: Wygenerowano @count aliasy URL.
pl[2]: Wygenerowano @count aliasów URL.

en: Right parenthesis )
pl: Prawy nawias )

en: Slash /
pl: Ukośnik /

en: Backslash \
pl: Ukośnik odwrotny \

en: Node paths
pl: Ścieżki węzłów

en: Taxonomy term paths
pl: Ścieżki terminów kategorii.

en: Forum paths
pl: Ścieżki forum

en: User paths
pl: Ścieżki użytkowników

en: Blog paths
pl: Ścieżki bloga.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
pl: Tak jak [cat-raw], ale wraz z kategoriami nadrzędnymi oddzielonymi przez /.

en: The URL alias of the taxonomy term.
pl: Alias URL terminu kategorii.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
pl: Tak jak [term-raw], ale wraz z kategoriami nadrzędnymi oddzielonymi przez /.

en: The URL alias of the parent book of the node.
pl: Alias URL książki nadrzędnej dla węzła.

en: Update URL alias
pl: Zaktualizuj alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pl[0]: Zaktualizowano alias URL dla jednego węzła.
pl[1]: Zaktualizowano aliasy URL @count węzłów.
pl[2]: Zaktualizowano aliasy URL @count węzłów.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
pl[0]: Zaktualizowano alias URL 1 terminu.
pl[1]: Zaktualizowano aliasy URL @count terminów.
pl[2]: Zaktualizowano aliasy URL @count terminów.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pl[0]: Zaktualizowano aliasy URL 1 konta użytkownika.
pl[1]: Zaktualizowano aliasy URL @count kont użytkowników.
pl[2]: Zaktualizowano aliasy URL @count kont użytkowników.

en: Bulk update
pl: Aktualizacja masowa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
pl: @name został skonfigurowany jako separator i będzie usuwany z tekstów, w których występuje. Może to spowodować problemy ze wzorami użytkownika a szczególnie z terminem: znacznik ścieżki. Należy ustawić akcję dla @name, żeby było "zamieniane na separator".

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet?
pl: Jeżeli wzór zawiera określone znaki (np. z akcentami) czy Pathauto powinno próbować transliterować je do alfabetu ASCII-96?

en: File exists
pl: Plik istnieje

en: Does not exist
pl: Nie istnieje

en: Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the following possible locations, in order of precedence: !locations
pl: Transliteracja określona jest przez plik i18n-ascii.txt w następujących możliwych lokalizacjach w kolejności występowania: !locations

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
pl: Wygeneruj masowo aliasy dla ścieżek forum, które nie mają aliasów

en: User tracker paths
pl: Ścieżki historii użytkownika

en: User contact forms paths
pl: Ścieżki formularzy kontaktowych użytkowników

en: @revision by @name
pl: @revision autorstwa @name

en: Class registry
pl: Rejestr klas

en: Administer features
pl: Zarządzaj funkcjonalnościami

en: View, enable and disable features.
pl: Przeglądanie, włączanie i wyłączanie funkcjonalności.

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pl: Przykłady: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: @token (defined by modules: @modules)
pl: @token (zdefiniowany przez moduły: @modules)

en: Duplicate tokens
pl: Powielone wzorce

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
pl: Następujące wzorce są definiowane przez więcej niż jeden moduł równocześnie i mogą sprawiać problemy w trakcie podstawiania.

en: Access Bulk Exporter
pl: Dostęp do masowego eksportu

en: Export various system objects into code.
pl: Eksportowanie różnych obiektów systemu do kodu.

en: Administer access rulesets
pl: Administrowanie zestawami reguł dostępu

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pl: Dodaj, usuń lub edytuj własne zestawy reguł dostępu.

en: Modal Login (default style)
pl: Logowanie przez pływające okno (domyślny styl)

en: Login via modal
pl: Logowanie przez pływające okno

en: Modal Login (custom style)
pl: Logowanie przez pływające okno (własny styl)

en: Wizard (no modal)
pl: Kreator (brak pływającego okna)

en: Wizard (default modal)
pl: Kreator (domyślne wyskakujące okno)

en: Pick an animal
pl: Wybierz zwierzę

en: Wizard (custom modal)
pl: Kreator (własne wyskakujące okno)

en: Replace text with "hello world"
pl: Zastępuje tekst z "witaj świecie"

en: Sample Content
pl: Przykładowa zawartość

en: Delete this row
pl: Usuń ten wiersz

en: CTools Javascript Widgets
pl: Widżety Javascript CTools

en: Link 1
pl: Odnośnik 1

en: Link 2
pl: Odnośnik 2

en: Link 3
pl: Odnośnik 3

en: Drop Down Menu
pl: Rozwijane menu

en: Click to Drop Down
pl: Kliknij, aby rozwinąć

en: Click to Collapse
pl: Kliknij, aby zwinąć

en: Collapsible Div
pl: Rozwijalny div

en: Hello World
pl: Witaj świecie

en: remain here
pl: zostań tutaj

en: Go to your account
pl: Przejdź do swojego konta

en: your account
pl: twoje konto

en: Login Success
pl: Zalogowano pomyślnie

en: Choose animal
pl: Wybierz zwierzę

en: Configure animal
pl: Konfiguruj zwierzę

en: Sheep
pl: Owca

en: Configure sheep
pl: Konfiguruj owcę

en: Lizard
pl: Jaszczurka

en: Configure lizard
pl: Konfiguruj jaszczurkę

en: Configure raptor
pl: Konfiguruj raptora

en: Choose your animal
pl: Wybierz swoje zwierzę

en: Name your sheep
pl: Nazwij swoją owcę

en: What kind of sheep
pl: Jaki rodzaj owcy

en: Merino
pl: Merynos

en: You have a @type sheep named "@name".
pl: Posiadasz owcę @type o imieniu "@name".

en: Name your lizard
pl: Nazwij swoją jaszczurkę

en: Venomous
pl: Jadowity

en: You have a @type lizard named "@name".
pl: Posiadasz jaszczurkę @type o imieniu "@name".

en: non-venomous
pl: niejadowity

en: venomous
pl: jadowite

en: Name your raptor
pl: Nazwij swojego raptora

en: What kind of raptor
pl: Jaki rodzaj raptora

en: Eagle
pl: Orzeł

en: Hawk
pl: Jastrząb

en: Owl
pl: Sowa

en: Buzzard
pl: Myszołów

en: Domesticated
pl: Oswojony

en: You have a @type @raptor named "@name".
pl: Posiadasz @raptor @type o nazwie "@name".

en: wild
pl: dzikie

en: domesticated
pl: udomowione

en: Jump!
pl: Skacz!

en: Return to the examples page.
pl: Wróć do strony z przykładami.

en: You successfully jumped! !return_link
pl: Pomyśłnie skoczyłeś! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pl: Demo AJAXa CTools

en: Simple Form
pl: Prosty formularz

en: Animal
pl: Zwierzę

en: Post-Login Action
pl: Akcja po zalogowaniu

en: Successful Jumping
pl: Pomyślne przeskoczenie

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pl: Przykład AJAXa CTools

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
pl: Pokazuje jak wykorzystać możliwości Chaos AJAX.

en: Administer custom content
pl: Administrowanie własną zawartością

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pl: Dodawanie, edycja i usuwanie przechowywanej własnej zawartości CTools

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
pl: Jeśli na stronie znajduje się więcej niż jeden wariant, to w momencie odwiedzenia strony każdy z wariantów ma okazję wyświetlić się. Rozpoczynając od pierwszego wariantu, a kończąc na ostatnim, każdy z nich sprawdza, czy jego reguły selekcji zostaną zatwierdzone. Użyty zostanie pierwszy wariant, który spełni swoje kryteria (określone poniżej).

en: Use Page Manager
pl: Użyj menadżera stron

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
pl: Pozwala użytkownikom na używanie większości opcji Menedżera Strony, chociaż ogranicza niektóre najważniejsze i potencjalnie uszkadzające stronę właściwości. Zauważ, że nawet zredukowany zbiór opcji nadal pozwala na ogromną kontrolę twojej strony.

en: Administer Page Manager
pl: Administrowanie menedżerem stron

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
pl: Umożliwia pełną kontrolę nad Page Managerem (Menedżerem Strony), czyli pełną kontrolę nad witryną. Udzielaj tego uprawnienia z najwyższą ostrożnością.

en: Change general settings for this variant.
pl: Zmień ogólne ustawienia tego wariantu.

en: 404 Page not found
pl: Nie znaleziono strony (404)

en: 403 Access denied
pl: Brak dostępu (403)

en: 301 Redirect
pl: Przekierowanie (301)

en: Redirect destination
pl: Cel przekierowania

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
pl: Wprowadź ścieżkę na która przekierować. Możesz użyć podstawienia słów kluczowych z kontekstu. Możesz użyć zewnętrznych url (http://www.example.com/foo) lub wewnętrznych (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
pl: Pierwszy element w ścieżce nie może być dynamiczny.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
pl: Jeśli zaznaczone, słowa kluczowe kontekstu będą w tej zawartości zastąpione. Zauważ, że pola CCK mogą używać słów kluczowych wykorzystując wzorce takie jak <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: User signature
pl: Sygnatura użytkownika

en: The signature of a user.
pl: Sygnatura użytkownika.

en: "@s" user signature
pl: Podpis użytkownika "@s"

en: Delete and save
pl: Usuń i zapisz

en: Enable and save
pl: Włącz i zapisz

en: Disable and save
pl: Wyłącz i zapisz

en: Revision: ID
pl: Rewizja: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
pl: Tworzy kontekst węzła z argumentu ID wersji.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
pl: Podaj ID wersji węzła dla tego argumentu

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
pl: Nazwa terminu, pisana małymi literami oraz spacje przekonwertowane na myślniki.

en: Auto resize
pl: Autodopasowanie

en: Custom blocks
pl: Własne bloki

en: Text formats enabled for rich-text editing
pl: Formaty tekstu, w których można używać edytorów

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pl: Przesuń stronę o około 20 pikseli względem górnej krawędzi okna przeglądarki. Jeśli ta opcja nie będzie zaznaczona niektóre elementy pozycjonowane przez atrybuty absolute lub fixed mogą zostać przysłonięte przez menu administracyjne.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
pl: Wyświetla menu administracyjne zawsze na przy górnej krawędzi okna przeglądarki (nawet podczas przewijania strony).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
pl: W niektórych przeglądarkach to ustawienie może spowodować zniekształceniem strony, zanikaniem kursora, problemami z wybieraniem elementów lub innymi niechcianymi efektami.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
pl: Zwijaj grupy modułów na stronie <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
pl: Zwijaj grupy modułów na stronie <a href="@permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
pl: Przenosi wszystkie karty ze stron do menu administracyjnego. Działa tylko ze skórkami używającymi klas CSS <code>tabs primary</code> i <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
pl: Wybór modułów, które nie mają zostać deaktywowane po kliknięciu widocznego pod ikoną menu odnośnika %disable-developer-modules.

en: Access administration menu
pl: Dostęp do menu administracyjnego

en: Display the administration menu at the top of each page.
pl: Wyświetl menu administracyjne na szczycie każdej strony.

en: Flush caches
pl: Wyczyść wszystkie pamięci podręczne

en: Access links to flush caches in the administration menu.
pl: Dostęp do odnośnika "Wyczyść wszystkie pamięci podręczne" w menu administracyjnym.

en: Display Drupal links
pl: Pokaż drupalowe odnośniki

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
pl: Wyświetla odnośniki do różnych części Drupal.org w menu administracyjnym.

en: Administration tools.
pl: Narzędzia administracyjne.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
pl[0]: Element %element-title musi zawierać co najmniej jeden wzorzec.
pl[1]: Element %element-title musi zawierać co najmniej @count wzorce.
pl[2]: Element %element-title musi zawierać co najmniej @count wzorców.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
pl[0]: Element %element-title może zawierać co najwyżej jeden wzorzec.
pl[1]: Element %element-title może zawierać maksymalnie @count wzorce.
pl[2]: Element %element-title może zawierać maksymalnie @count wzorców.

en: Block format
pl: Format bloku

en: Create Feature
pl: Stwórz funkcjonalność

en: Underscore
pl: Podkreślenie

en: Site Information
pl: Informacje o serwisie

en: Use this page in an admin overlay.
pl: Otwieraj tą stronę w nakładce administracyjnej.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
pl: Nakładki administratora są używane w wielu miejscach systemu i własne strony administracyjne powinny prawdopodobnie wykorzystywać tę cechę.

en: an unknown callback
pl: nieznana funkcja zwrotna

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć taxonomy/term/%taxonomy_term, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Revision information.
pl: Informacje o wersji.

en: Master
pl: Główny

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pl: Zamień myślniki w adresie URL na spacje w wartości filtra nazwy terminu.

en: There are no @titles to display.
pl: Brak @titles do wyświetlenia.

en: Missing/broken type
pl: Brakujący/uszkodzony typ

en: View: @view
pl: Widok: @view

en: View: @view: @display
pl: Widok: @view: @display

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pl: <a href="!url">Ustawienia modułu przekierowywania</a> wpływają na to, czy ma być tworzone przekierowanie, gdy alias jest usuwany.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pl: Rozważ instalację <a href="!url">modułu przekierowań</a>, aby tworzyć przekierowania po zmianach aliasów.

en: No new URL aliases to generate.
pl: Brak nowych aliasów URL do wygenerowania.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pl: <strong>Maksymalna długość aliasu</strong> oraz <strong>maksymalna długość składnika</strong> domyślnie mają wartość 100 oraz ograniczone są limitem @max znaków. Ta wartość jest uzależniona od rozmiaru kolumny "alias" tabeli url_alias w bazie danych. Domyślny schemat w bazie danych zakłada rozmiar kolumny równy @max. Jeśli wartość długości aliasu będzie równa rozmiarowi kolumny "alias" może to spowodować problemy podczas tworzenia aliasów z dodatkowymi składnikami. Powinna zostać użyta wartość będąca rozmiarem kolumny "alias" pomniejszona o ilość znaków, jakie mogą być w ten sposób dodane do adresu. Długość dodatkowych części adresu zależy od ustawień Pathauto oraz uruchomionych modułów. Rekomendowana i zalecana wartość tej opcji to 100.

en: Path module form elements
pl: Elementy formularza modułu Path

en: Double quotation marks
pl: Cudzysłów apostrofowy

en: Single quotation marks (apostrophe)
pl: Cudzysłów pojedynczy (apostrof)

en: Back tick
pl: Odwrócony apostrof

en: Hyphen
pl: Łącznik

en: Vertical bar (pipe)
pl: Kreska pionowa (rura)

en: Left curly bracket
pl: Lewy nawias klamrowy

en: Left square bracket
pl: Lewy nawias kwadratowy

en: Right curly bracket
pl: Prawy nawias klamrowy

en: Right square bracket
pl: Prawy nawias kwadratowy

en: Plus sign
pl: Znak plus

en: Equal sign
pl: Znak równości

en: Percent sign
pl: Znak procent

en: Caret
pl: Kareta (daszek)

en: Dollar sign
pl: Znak dolar

en: Number sign (pound sign, hash)
pl: Kratka (hasz)

en: At sign
pl: Małpa (at)

en: Exclamation mark
pl: Wykrzyknik

en: Tilde
pl: Tylda

en: Left parenthesis
pl: Lewy nawias okrągły

en: Right parenthesis
pl: Prawy nawias okrągły

en: Question mark
pl: Znak zapytania

en: Less-than sign
pl: Znak mniejszości

en: Greater-than sign
pl: Znak większości

en: Backslash
pl: Ukośnik wsteczny (lewy)

en: Wysiwyg profile
pl: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
pl: Pozwala edytować treść z użyciem edytorów po stronie klienta.

en: Configure content pane
pl: Skonfiguruj zawartość okienka

en: No tokens available
pl: Brak dostępnych wzorców

en: Token registry caches cleared.
pl: Pamięć podręczna rejestru wzorców wyczyszczona.

en: Token registry
pl: Rejestr wzorców

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pl: Lista dostępnych wzorców, które mogą być użyte we wiadomościach e-mail.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
pl: Następujące wzorce lub typy wzorców nie są zdefiniowane w tablicach:

en: The following token types do not have any tokens defined:
pl: Następujące typy wzorców nie mają zdefiniowanych jakichkolwiek wzorców:

en: The following token types are not defined but have tokens:
pl: Następujące typy wzorców nie są zdefiniowane, ale mają wzorce:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
pl: Następujące wzorce lub typy wzorców są zdefiniowane przez wiele modułów:

en: Problems detected
pl: Wykryto problemy

en: Saved to DB
pl: Zapisano do bazy danych

en: Restore values to DB
pl: Przywróć wartości do bazy danych

en: Generate automatic URL alias
pl: Generuj automatyczny alias URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
pl: Odznacz, żeby wpisać własny alias poniżej.

en: Configure URL alias patterns.
pl: Konfiguruj wzory aliasów URL.

en: Is this the front page.
pl: Czy jest to strona główna.

en: The front page
pl: Strona główna

en: Limit rows
pl: Ograniczenie rzędów

en: Select rows
pl: Wybierz wiersze

en: Do not begin name with numbers.
pl: Nie rozpoczynaj nazwy od cyfr.

en: Organize your features in groups.
pl: Uporządkuj swoje funkcjonalności w grupach.

en: Advanced CSS styles
pl: Zaawansowane style CSS

en: This field supports tokens.
pl: To pole wykorzystuje wzorce.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
pl: W następujących wzorcach lub typach wzorców brakuje wymaganej nazwy i/lub opisu:

en: Cache menu in client-side browser
pl: Pamięć podręczna menu po stronie klienta

en: !title cache cleared.
pl: Pamięć podręczna !title została wyczyszczona.

en: CSS and JavaScript
pl: CSS i JavaScript

en: Page and else
pl: Strony i pozostałe

en: Update data
pl: Aktualizuj dane

en: List normalizer
pl: Normalizator listy

en: Enabled components
pl: Włączone komponenty

en: Update node alias
pl: Aktualizuj URL

en: Update taxonomy term alias
pl: Aktualizacja aliasu terminu taksonomii

en: Update user alias
pl: Zaktualizuj aliasy użytkownika

en: Show text
pl: Pokaż tekst

en: - Do not display -
pl: - Nie wyświetlaj -

en: Diff settings.
pl: Ustawienia Diff.

en: !term_name (new)
pl: !term_name (nowe)

en: Browse available tokens.
pl: Przeglądaj dostępne wzorce.

en: Loading token browser...
pl: Ładowanie przeglądarki wzorców...

en: Missing library: @library
pl: Brakująca biblioteka: @library

en: Next difference >
pl: Następna różnica >

en: < Previous difference
pl: < Poprzednia różnica

en: Revision of @new_date:
pl: Rewizja @new_date:

en: Line @lineno
pl: Linia @lineno

en: Revision comparison
pl: Porównanie rewizji

en: Search bar
pl: Pasek wyszukiwania

en: User counts
pl: Licznik użytkowników

en: Account links
pl: Odnośnika konta

en: System tweaks
pl: Ulepszenia systemu

en: 410 Gone
pl: Zasób nie jest dłużej dostępny (410)
