drupal erp profile (6.x-1.1-alpha1) - en to ja translation catalogue (1370 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Show on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに表示する

en: Show on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ表示する

en: enable
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Item
ja: 項目

en: content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き...

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Email settings
ja: メール設定

en: Disabled
ja: 無効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: On
ja: オン

en: error
ja: エラー

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Related terms
ja: 関連するターム

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: One
ja: 1

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: 表示

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Region
ja: リージョン

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: read more
ja: 続きを読む

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Total
ja: 合計

en: Statistics
ja: 統計

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: action
ja: アクション

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Unable to send email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信できませんでした

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Separator
ja: セパレーター

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: (creation)
ja: (作成)

en: term
ja: ターム

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: All
ja: すべて

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Points
ja: ポイント

en: Post
ja: 投稿

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Display links
ja: リンクを表示

en: View type
ja: ビュータイプ

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Teaser view
ja: ティーザービュー

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Hourly threshold
ja: 時間単位のしきい値

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ja: 1時間に %number 回以上のメッセージ送信はできません。 しばらく経ってから再試行してください。

en: Your name
ja: 名前

en: Send e-mail
ja: メールの送信

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Input format
ja: 入力書式

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Conditions
ja: 条件

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: Items
ja: アイテム

en: %time ago
ja: %time前

en: Up
ja: 上へ

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Start Date
ja: 開始日

en: Month
ja: 月

en: Add line
ja: ラインの追加

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: Load
ja: ロード

en: Customers
ja: 顧客

en: Last reply
ja: 最終返信

en: End Date
ja: 終了日

en: Id
ja: ID

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Phone
ja: 電話番号

en: Fax
ja: FAX

en: Add new customer
ja: 顧客を追加

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: email
ja: メール

en: Email format
ja: メール書式

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Enter a valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Owner
ja: 所有者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Payment
ja: 決済

en: Payment settings
ja: 決済の設定

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: quote
ja: 料金

en: Frequency
ja: 周期的

en: next
ja: 次

en: Store
ja: ストア

en: Company
ja: 会社

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Referrer
ja: リファラ

en: Both
ja: 両方

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: description
ja: 説明

en: <All>
ja: <すべて>

en: access all views
ja: すべてのビューへアクセス

en: Select a view
ja: ビューの選択

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ja: ビューは、カスタマイズされたコンテンツの一覧です。高度な設定が可能で、コンテンツの一覧の表示方法を制御します。

en: Tools
ja: ツール

en: Override
ja: オーバーライド

en: Clone
ja: 複製

en: Summary, sorted ascending
ja: サマリー（昇順）

en: Summary, sorted descending
ja: サマリー（降順）

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Down
ja: 下へ

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: administer views
ja: 表示を管理

en: Views UI
ja: ビュー UI

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Position
ja: ポジション

en: Message Subject
ja: メッセージの件名

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら表示する（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Profile
ja: プロフィール

en: filters
ja: フィルター

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: reply
ja: 返信

en: Original
ja: オリジナル

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Notifications
ja: 通知

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Google Maps API Key
ja: GoogleマップAPIキー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Full name
ja: フルネーム

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Key
ja: キー

en: Timer
ja: タイマー

en: Default height
ja: デフォルトの高さ

en: Default width
ja: デフォルトの横幅

en: Calendar iCal
ja: カレンダーiCal

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Source Menu Tree
ja: ソースメニューツリー

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: Date/Time
ja: 日時

en: Display all menu items
ja: すべてのメニュー項目を表示

en: access administration menu
ja: アドミニストレーションメニューへのアクセス

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Query
ja: クエリー

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Moderated
ja: モデレート

en: User locations
ja: ユーザーの場所

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Revert
ja: 戻す

en: To get started, provide a name for your workflow. This name will be used as a label when the workflow status is shown during node editing.
ja: はじめにワークフローの名前を指定してください。ノードの編集中にワークフローの状態を表示する際のラベルとしてこの名前を使用します。

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
ja: 任意のワークフローを作成し、コンテンツタイプに割り当てることができるようになります。

en: Edit workflow
ja: ワークフローの編集

en: Add workflow
ja: ワークフローの追加

en: Add state
ja: 状態を追加

en: Delete State
ja: 状態の削除

en: Delete workflow
ja: ワークフローの削除

en: Old State
ja: 従来の状態

en: New State
ja: 新しい状態

en: Workflow History
ja: ワークフローの履歴

en: Change %s state
ja: %s の状態を変更

en: Immediately
ja: 即時

en: Schedule for state change at:
ja: 状態変更の予定:

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
ja: 24時間表記で (例: HH:MM) 時間を入力してください。時間が含まれていなければ、指定した日付の真夜中がデフォルトとなります。現在の時間:

en: A comment to put in the workflow log.
ja: ワークフローのログに追加するコメント。

en: Attempt to go to nonexistent transition (from %old to %new)
ja: 存在しない遷移の試み (%old から %new へ)

en: State of @type %node_title set to @state_name
ja: @type %node_title の状態を @state_name に設定しました

en: Unable to get current workflow state of node %nid.
ja: ノード %nid の現在のワークフローの状態を取得できません。

en: Workflow Name
ja: ワークフロー名

en: Add Workflow
ja: ワークフローの追加

en: Please provide a nonblank name for the new workflow.
ja: 新しいワークフローの名前を何か入力してください。

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for your new workflow.
ja: %name と言う名前のワークフローはすでに存在します。新しいワークフローに別の名前を入力してください。

en: Created workflow %name
ja: ワークフロー %name を作成しました

en: The workflow %name was created. You should now add states to your workflow.
ja: ワークフロー %name を作成しました。ワークフローに状態を追加してください。

en: Are you sure you want to delete %title? All nodes that have a workflow state associated with this workflow will have those workflow states removed.
ja: %title を本当に削除しますか？　このワークフローに関連付けられた状態を持つすべてのノードは、ワークフローの状態が削除されます。

en: Deleted workflow %name with all its states
ja: ワークフロー %name とその状態すべてを削除しました

en: The workflow %name with all its states was deleted.
ja: ワークフロー %name とその状態のすべてを削除しました。

en: %role may do these transitions:
ja: %role は以下の遷移を実行可能:

en: Workflow tab permissions
ja: ワークフロータブの権限

en: Select any roles that should have access to the workflow tab on nodes that have a workflow.
ja: ノードにワークフローがある場合にそのワークフロータブにアクセスすることができる役割を選択してください。

en: Edit workflow %name
ja: ワークフロー %name を編集

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for this workflow.
ja: %name と言う名前のワークフローはすでに存在します。別の名前を入力してください。

en: Please provide a nonblank name for this workflow.
ja: このワークフローの名前を何か入力してください。

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
ja: %creation から少なくとも1つの状態へと移行させる権限を投稿者に与えてください。

en: The workflow was updated.
ja: ワークフローを更新しました。

en: Edit workflow state %state
ja: ワークフローの状態 %state を編集

en: Add a new state to workflow %workflow
ja: ワークフロー %workflow に状態を追加

en: State name
ja: 状態名

en: In listings, the heavier states will sink and the lighter states will be positioned nearer the top.
ja: 一覧において、重い状態は下に位置し、軽い状態はより上に位置することになります。

en: Please provide a nonblank name for this state.
ja: この状態の名前を何か入力してください。

en: Please provide a nonblank name for the new state.
ja: 新しい状態の名前を何か入力してください。

en: The workflow state was updated.
ja: ワークフローの状態を更新しました。

en: Created workflow state %name
ja: ワークフローの状態 %name を作成しました

en: The workflow state %name was created.
ja: ワークフローの状態 %name を作成しました。

en: There are no states defined for this workflow.
ja: このワークフローには状態が定義されていません。

en: No workflows have been added. Would you like to <a href="@link">add a workflow</a>?
ja: ワークフローがありません。<a href="@link">ワークフローを追加</a>しますか？

en: Are you sure you want to delete %title (and all its transitions)?
ja: %title (およびそのすべての遷移) を本当に削除しますか？

en: Deleted workflow state %name
ja: ワークフローの状態 %name を削除しました

en: The workflow state %name was deleted.
ja: ワークフローの状態 %name を削除しました。

en: The workflow mapping was saved.
ja: ワークフローのマッピングを保存しました。

en: %type: scheduled transition of %title.
ja: %type: %title の予定された遷移。

en: workflow
ja: ワークフロー

en: administer workflow
ja: ワークフローの管理

en: schedule workflow transitions
ja: ワークフローの遷移の予定立て

en: Roles who can view posts in this state
ja: この状態の記事を表示可能な役割

en: Roles who can edit posts in this state
ja: この状態の記事を編集可能な役割

en: Roles who can delete posts in this state
ja: この状態の記事を削除可能な役割

en: Workflow access permissions updated.
ja: ワークフローのアクセス権限を更新しました。

en: Workflow access
ja: ワークフローアクセス

en: or
ja: または

en: Convert
ja: 交換

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Style
ja: スタイル

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: revert
ja: 戻す

en: e-mail
ja: メールアドレス

en: Menu Style
ja: メニュースタイル

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Reverse
ja: 逆順

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Translations
ja: 翻訳

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Ok
ja: OK

en: disable
ja: 無効

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: 格納

en: Apply
ja: 適用

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください

en: No style
ja: スタイルなし

en: Information
ja: 情報

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、<b>%php</b> で囲まれたPHPコード（※ return や print 等の命令を使用して結果を返す必要があります）を記入してください。 ただし、間違ったPHPコードを実行するとサイトを壊す可能性もありますので、十分に注意を払うようにしてください。

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Precision
ja: 精度

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Hide
ja: 非表示

en: Read/Write
ja: 表示／投稿

en: Two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: arguments
ja: 引数

en: Adjust
ja: 調整

en: Thread
ja: スレッド

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja: @count文字以上のキーワードを、最低でも1つは入力してください。

en: <None>
ja: <なし>

en: @module help index
ja: @module のヘルプのインデックス

en: Missing help topic.
ja: ヘルプトピックがありません。

en: Example help
ja: ヘルプの例

en: <Any>
ja: <すべて>

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: empty
ja: 空

en: More tabs
ja: 更にタブ追加

en: Click here to add more tabs.
ja: 更にタブを追加するにはここをクリック

en: Select a block
ja: ブロックの選択

en: Hide the title of this block
ja: このブロックのタイトルを非表示にする

en: Tab type
ja: タブのタイプ

en: Quick Tabs
ja: クイックタブ

en: New QT block
ja: 新規QTブロック

en: Delete QT block
ja: QTブロックの削除

en: Edit QT block
ja: QTブロックの編集

en: Current state: !state
ja: 現在の状態: !state

en: *State is no longer available.
ja: *状態を利用できません。

en: Node deleted
ja: ノードが削除されました

en: User %user not allowed to go from state %old to %new
ja: ユーザ %user は状態を %old から %new へ移行させることができません。

en: Transition vetoed by module.
ja: モジュールが遷移を拒否しました。

en: Change workflow state of post to next state
ja: 記事のワークフローの状態を次の状態へ変更

en: Change workflow state of post to new state
ja: 記事のワークフローの状態を新しい状態へ変更

en: Target state
ja: 対象の状態

en: Please select that state that should be assigned when this action runs.
ja: このアクションが実行される際に割り振られる状態を選択してください。

en: Force transition
ja: 遷移を強制

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
ja: このボックスにチェックがあれば、たとえワークフローの権限で許可されていなくても、新しい状態を割り当てることができます。

en: This message will be written into the workflow history log when the action runs. You may include the following variables: %state, %title
ja: アクションが実行されると、このメッセージをワークフローの履歴ログに書き込みます。以下の変数を含ませることができます: %state, %title

en: Action set %title to %state.
ja: アクションによって %title の状態が %state へと変更されました。

en: Workflow information
ja: ワークフローの情報

en: Permissions Summary
ja: 権限の概要

en: State to be assigned to orphaned nodes
ja: 何も状態を割り当てられていないノードに割り当てる状態

en: Each content type may have a separate workflow. The form for changing workflow state can be displayed when editing a node, editing a comment for a node, or both.
ja: コンテンツタイプにそれぞれ異なるワークフローを持たせることができます。ワークフローの状態を変更するためのフォームは、ノードの編集中またはノードに対するコメントの編集中、あるいはその両方で表示することができます。

en: Display Workflow Form for:
ja: ワークフローのフォームを表示:

en: Previous state deleted
ja: 従来の状態が削除されました

en: Action %action has been unassigned.
ja: アクション %action の割り当てが解除されました。

en: When %type moves from %state to %target_state
ja: %type の状態が %state から %target_state へと移行した時

en: Attach to
ja: 添付先

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: No title
ja: タイトルなし

en: Columns
ja: カラム

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Edit this view
ja: このビューを編集

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: contains
ja: 含む

en: Print
ja: 印刷

en: CSS injector
ja: CSSインジェクター

en: Your message
ja: あなたのメッセージ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Enable the search module to search help.
ja: ヘルプを検索するモジュールを有効にします。

en: Module help index
ja: モジュールのヘルプのインデックス

en: Search help
ja: ヘルプを検索

en: view advanced help topic
ja: 高度なヘルプのトピックの表示

en: view advanced help popup
ja: 高度なヘルプのポップアップの表示

en: view advanced help index
ja: 高度なヘルプのインデックスの表示

en: Advanced help
ja: 高度なヘルプ

en: Allow advanced help and documentation.
ja: 高度なヘルプと文書化を許可します。

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
ja: いくつかの例を表示するためヘルプアイコンをクリックするのは、PHP( wikipedia.org )について役立ちます。検索機能を試すには、必ずインデックスを更新するためにcronを実行して下さい。

en: Advanced help example
ja: 高度なヘルプの例

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
ja: この例は高度なヘルプモジュールを説明するのに役立つモジュールです。

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ja: 検証エラーが発生しましたので再試行してください。<br />このエラーが繰り返し発生する場合は、お手数ですがサイト管理者までご連絡ください。

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ja: 独自のロゴをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @sで並べ替え

en: and
ja: かつ

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Errors
ja: エラー

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Sell price
ja: 販売価格

en: field
ja: フィールド

en: The node the uploaded file is attached to
ja: アップロードファイルが添付されているノード

en: View settings
ja: ビューの設定

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Delete view
ja: ビューを削除

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: The taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: Sold
ja: 販売数

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Path to custom Nice Menus CSS file
ja: 独自のナイスメニューCSSファイルへのパス

en: To override the default Nice Menus CSS layout, enter the path to your custom CSS file.  It should be a relative path from the root of your Drupal install (e.g. sites/all/themes/example/mymenu.css).
ja: デフォルトのナイスメニュー CSS レイアウトを上書きするには、独自 CSS ファイルへのパスを入力します。Drupal をインストールしたルートからの相対パスであるべきです(例: sites/all/themes/example/mymenu.css)。

en: Nice Menus
ja: ナイスメニュー

en: Configure Nice Menus.
ja: ナイスメニューを設定します。

en: Enable IE support
ja: IEサポートを有効にする

en: This will add necessary JavaScript for Nice Menus to work properly in Internet Explorer.
ja: Internet Explorerで適切に動作するようにナイスメニューに必要なJavaScriptを追加します。

en: The menu tree from which to show a nice menu.
ja: ナイスメニューを表示するメニューツリーです。

en: right: menu items are listed on top of each other and expand to the right
ja: 右: メニュー項目はそれぞれの上部にリストされ、右に拡張されます

en: left: menu items are listed on top of each other and expand to the left
ja: 左: メニュー項目はそれぞれの上部にリストされ、左に拡張されます

en: down: menu items are listed side by side and expand down
ja: 下: メニュー項目は横にリストされ、下に拡張されます

en: CSS/jQuery drop-down, drop-right and drop-left menus to be placed in blocks
ja: ブロックに配置されたCSS/jQueryドロップダウン、ドロップライトとドロップレフトメニュー

en: Make drop down/flyout CSS menus for site and admin menus.
ja: サイトと管理者メニューにドロップダウン/フライアウトCSSメニューを作成します。

en: <p>This is a simple module that enables the site to have drop down/flyout CSS menus for site and admin navigation.</p><p>Remember to activate and configure the menu blocks in !link</p>
ja: <p>これはサイトと管理者メニューにドロップダウン/フライアウトCSSメニューを持つサイトを有効にするための単純なモジュールです。</p><p>!linkでメニューブロックを有効化して設定するのを忘れないで下さい。</p>

en: The total number of independent Nice menus blocks you want. Enter a number between 0 and 99. If you set this to 0, you will have no blocks created but you can still use the Nice menus theme functions directly in your theme.
ja: あなたが欲しい独自のナイスメニューブロックの総数です。0から99までの数字を入力して下さい。これを0にするとブロックは生成されませんが、あなたのテーマで直接ナイスメニューのテーマ関数を使用できます。

en: You must enter a number from 0 to 99.
ja: 0から99までの数字を入力する必要があります。

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Post new comment
ja: 新しいコメントの投稿

en: Inherit
ja: 継承

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: The weight, used for sorting.
ja: 並び替えの際に使用するウェイト。

en: Comment for Workflow Log
ja: ワークフローログ用のコメント

en: Show a comment field in the workflow section of the editing form.
ja: 編集フォームのワークフローセクションにコメントフィールドを表示。

en: On the node editing form, a Comment form can be shown so that the person making the state change can record reasons for doing so. The comment is then included in the node's workflow history.
ja: ステータスを変更した人物がその理由を記録するためのコメントフォームを、ノード編集フォームに表示することができます。コメントはノードのワークフローの履歴に組み込まれます。

en: Show a comment field in the workflow section of the workflow tab form.
ja: ワークフロータブのフォームのワークフローセクションにコメントフィールドを表示。

en: On the workflow tab, a Comment form can be shown so that the person making the state change can record reasons for doing so. The comment is then included in the node's workflow history.
ja: ステータスを変更した人物がその理由を記録するためのコメントフォームを、ワークフロータブに表示することができます。コメントはノードのワークフローの履歴に組み込まれます。

en: Enter the name for a state in your workflow. For example, if you were doing a meal workflow it may include states like <em>shop</em>, <em>prepare</em>, <em>eat</em>, and <em>clean up</em>.
ja: ワークフローに含まれる状態の名前を入力してください。例えば、食事のワークフローを構築する場合、<em>買い物</em>そして<em>準備</em>、<em>食べる</em>、<em>片付け</em>といった状態が含まれるでしょう。

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for this state.
ja: %state と言う名前の状態はこのワークフローにすでに存在します。この状態に別の名前を入力してください。

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for your new state.
ja: %state と言う名前の状態はこのワークフローにすでに存在します。新しい状態に別の名前を入力してください。

en: Save workflow mapping
ja: ワークフローのマッピングを保存

en: Since you are deleting a workflow state, a node which is in that state will be orphaned, and must be reassigned to a new state. Please choose the new state. | Since you are deleting a workflow state, @count nodes which are in that state will be orphaned, and must be reassigned to a new state. Please choose the new state.
ja[0]: ワークフローの状態を削除すると、その状態にあったノードは状態が割り当てられていないことになるため、新しい状態を割り当てなおす必要があります。新しい状態を選択してください。
ja[1]: ワークフローの状態を削除すると、その状態にあった @count 個のノードは状態が割り当てられていないことになるため、新しい状態を割り当てなおす必要があります。新しい状態を選択してください。

en: You are currently viewing the possible transitions to and from workflow states. The state is shown in the left column; the state to be moved to is to the right. For each transition, check the box next to the role(s) that may initiate the transition. For example, if only the "production editor" role may move a node from Review state to the Published state, check the box next to "production editor". The author role is built in and refers to the user who authored the node.
ja: ワークフローの状態に起こりうる遷移が現在表示されています。左の列に表示されている状態が移行する前のものです。以降先の状態がその右に表示されています。遷移ごとに、移行を行うことができる役割の横にあるボックスにチェックしてください。例えば、ノードの状態をReviewからPublishedへ移行することができる役割を「production editor」だけとする場合、「production editor」の隣にあるボックスにチェックを入れます。投稿者の役割はノードを投稿したユーザーが参照します。

en: Use this page to set actions to happen when transitions occur. To configure actions, use the <a href="@link">actions settings page</a>.
ja: 遷移発生時に起こるアクションをこのページで設定します。アクションの内容を設定するには、<a href="@link">アクション設定ページ</a>にて行ってください。

en: @node_title is scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
ja: !scheduled_date に @node_title の状態を %state_name へと移行する予定です。

en: Either no transitions have been set up or this workflow has not yet been assigned to a content type. To enable the assignment of actions, edit the workflow to assign permissions for roles to do transitions. After that is completed, transitions will appear here and you will be able to assign actions to them.
ja: 遷移が発生していないか、またはこのワークフローがまだコンテンツタイプに割り当てられていません。アクションの割り当てを有効にするには、ワークフローを編集して、遷移を実行する役割に権限を割り当ててください。それが終わると、遷移がここに表示され、それらをアクションに割り当てられるようになります。

en: @node_title scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
ja: !scheduled_date に @node_title の状態を %state_name へ移行する予定を立てました

en: Unable to get actions associated with a transition because the trigger module is not enabled.
ja: triggerモジュールが有効でないため、遷移に関連付けられたアクションを取得できません。

en: access workflow summary views
ja: ワークフローの概要へのアクセス

en: Content access control based on workflows and roles.
ja: ワークフローと役割を元に、コンテンツへのアクセスを制御します。

en: State weight
ja: 状態のウェイト

en: The weight of the current workflow state that the node is in.
ja: 現在のワークフローの状態のウェイト。

en: Current state name
ja: 現在の状態名

en: The readable name of the workflow state that the node is in. (Less efficient, use only when click-sorting by state name.)
ja: ワークフローの状態の読み込み可能な名前 (機能的ではなく、状態の名前を並び替えるときにだけ使用します。)

en: Current state
ja: 現在の状態

en: The current workflow state that the node is in.
ja: 現在のノードのワークフローの状態

en: Scheduled state
ja: 予定の状態

en: Scheduled time
ja: 予定の時間

en: The time at which the node will change workflow states.
ja: ノードがワークフローの状態を変更する時間。

en: Scheduled comment
ja: 予定のコメント

en: A comment describing why the node was scheduled for state transition.
ja: ノードの状態を遷移する予定の理由を記したコメント。

en: Previous state
ja: 従来の状態

en: A workflow state that the node was in previously.
ja: ノードが以前そうであったワークフローの状態。

en: Previous time
ja: 従来の時間

en: The time at which the node moved from one state to another.
ja: ノードがある状態からその他へと移動した時間。

en: Previous comment
ja: 従来のコメント

en: A comment describing why the node was moved from one state to another in the past.
ja: 過去にノードがある状態からその他へと移動した理由を記したコメント。

en: No state
ja: 状態無し

en: Unknown state
ja: 未知の状態

en: Workflow state
ja: ワークフローの状態

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: In the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01～53）の形式。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: view payments
ja: 決済を表示

en: Display type
ja: 表示形式

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: Enable developer modules
ja: 開発者用モジュールの有効化

en: Disable developer modules
ja: 開発者用モジュールの無効化

en: Collapse fieldsets on modules page
ja: モジュールページのフィールドセットを折りたたむ

en: Current anonymous / authenticated users
ja: 現在の匿名／認証ユーザ

en: Disabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが無効化されました： !module-list

en: No developer modules are enabled.
ja: 使用可能な開発者用モジュールはありません。

en: display drupal links
ja: drupalリンクの表示

en: Default sort order
ja: デフォルトの並び順

en: An error occurred at @path.
ja: @path でエラーが発生

en: No link
ja: リンクなし

en: Path: !path
ja: パス: !path

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Analyze
ja: 分析

en: Admin
ja: 管理者

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Show All
ja: すべて表示

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
ja: ノードはDrupalのサイトにおける最も重要なコンテンツです。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: Is not empty (NULL)
ja: 空(NULL)ではない

en: not empty
ja: 空ではない

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Action to take if argument is not present
ja: 引数が与えられていない場合に起こすアクション

en: Wildcard title
ja: ワイルドカードのタイトル

en: Action to take if argument does not validate
ja: 引数が検証をパスしなかった場合に起こすアクション

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ja: このオプションを有効にすると、未ログインユーザーに表示するテキストを入力するフィールドが表示されます。

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: <p>The Quick Tabs module allows you to create blocks of tabbed content. Clicking on the tabs makes the corresponding content display instantly (it uses jQuery). The content for each tabbed section can be either a node, view, block or another quicktab. It is an ideal way to do something like the Most Popular / Most Emailed stories tabs you see on many news websites.</p>
    <p>Once created, the quicktab block show up in your block listing, ready to be configured and enabled like other blocks. Multiple quicktabs can be placed on a single page.</p>
    <p>Visit the <a href="@configuration">configuration page</a> to see the available styles and select the default style for your quicktabs.</p>
ja: <p>クイックタブモジュールはタブコンテンツのブロックを作成できるようにします。タブをクリックすると、即座に対応するコンテンツを表示できるようになります(jQueryを使用)。それぞれのタブセクションのコンテンツは、ノード、ビュー、ブロックあるいは別のクイックタブのいずれでもできます。これは、多くのニュースサイト上に見ることができる、人気のある/最もメール送信されたストーリータブのような何かをするには理想的な方法です。</p>
    <p>作成した時、クイックタブブロックはブロックの一覧に表示され、設定する準備ができ、他のブロックと同様に有効にできます。複数のクイックタブをを1つのページ上に配置することができます。</p>
    <p><a href="@configuration">設定ページ</a>にアクセスし、使用可能なスタイルを確認したりクイックタブの既定のスタイルを選択します。

en: Here you can create a new quicktab block. Once you have created this block you can configure and enable it on the <a href="@overview">blocks</a> page.
ja: ここでは、新しいクイックタブブロックを作成できます。一度このブロックを作成すると、設定でき、<a href="@overview">ブロック</a>のページで有効にします。

en: You are not authorized to access this content.
ja: このコンテンツにアクセスする権限がありません。

en: Views module not enabled, cannot display tab content.
ja: ビューモジュールが無効で、タブコンテンツを表示できません。

en: administer quicktabs
ja: クイックタブの管理

en: Quicktabs
ja: クイックタブ

en: Create blocks of tabbed content.
ja: タブコンテンツのブロックを作成します。

en: Clone QT block
ja: クイックタブブロックの複製

en: Select the default style for quicktabs.
ja: クイックタブの既定のスタイルを選択してください。

en: Create blocks of tabbed views, blocks and nodes.
ja: タブビューのブロック、ブロックおよびノードを作成します。

en: Quicktab
ja: クイックタブ

en: Click on the "New QT block" tab to get started.
ja: 開始するには"新しいクイックタブブロック"タブをクリックして下さい。

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
ja: 入力内容は、このブロックの名前として "管理 >> サイトの構築 >> ブロック" ページに表示されます。

en: Default style
ja: デフォルトスタイル

en: Choose the quicktab style.
ja: クイックタブのスタイルを選択します。

en: Add tab
ja: タブの追加

en: View!translate_as_list_of_content
ja: !translate_as_list_of_content ビュー

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL.
ja: arg1/arg2/arg3の形式で引数がURLの一部である場合として、ビューへ送られる追加引数です。URLから引数を取得するには、%0、%1、...、%Nを使用できます。

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Hide the title of this node
ja: このノードのタイトルを非表示にする

en: The quicktab ID.
ja: クイックタブIDです。

en: Different styles may not work when putting an ajax quicktab inside ajax quicktab.
ja: AJAXクイックタブの中にAJAXクイックタブを追加した時、異なったスタイルは動作しません。

en: Click here to delete this tab.
ja: このタブを削除するにはここをクリックします

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Tab content
ja: タブのコンテンツ

en: Title is required for the quicktab block.
ja: タイトルはクイックタブブロックが必要です。

en: At least one tab should be created.
ja: 少なくとも1つのタブが生成されるべきです。

en: Title is required for each tab.
ja: タイトルはタブ毎に必要です。

en: You cannot put a quicktab inside itself.
ja: クイックタブ自身の内部には追加できません。

en: The quicktab block has been updated.
ja: クイックタブブロックは更新されました。

en: The quicktab block has been created.
ja: クイックタブブロックが作成されました。

en: Are you sure you want to delete the quicktab block %name?
ja: クイックタブブロック%nameを本当に削除しますか?

en: The quicktab block %name has been removed.
ja: クィックタブブロック%nameは削除されました。

en: Quicktab styles
ja: クイックタブスタイル

en: The default quicktab style has been saved.
ja: デフォルトクイックタブスタイルが保存されました。

en: First tab
ja: 最初のタブ

en: Second tab
ja: 二番目のタブ

en: Third tab
ja: 三番目のタブ

en: %style preview
ja: %styleプレビュー

en: No role
ja: 役割なし

en: Stores search index correlations for advanced help topics.
ja: 高度なヘルプトピックに関連づけられた検索インデックスを保存します。

en: The primary key to give to the search engine for this topic.
ja: 検索エンジンにこのトピックを提供する主キーです。

en: The module that owns this topic.
ja: モジュールはこのトピックを所有しています。

en: The topic id.
ja: トピックID。

en: The language this search index relates to.
ja: この検索インデックスが関係している言語。

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Only show "listed" file attachments
ja: 「リストに表示」されている添付ファイルだけを表示

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: Link this field to its node
ja: このフィールドを関連するノードへリンク

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ（共通）

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Display the node with standard node view.
ja: 通常の表示方法でノードを表示します。

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Default argument
ja: デフォルトの引数

en: Calendar Popup
ja: カレンダーポップアップ

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Numeric
ja: 数値

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
ja: コンバーターは Views 1 から Views 2 への変換をできる限り試みます。この変換は信頼できるものではありません。まず間違いなくビューを調整しなくてはならないでしょう。通常のインポートタブから Views 1 のビューをインポートすることができます。

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Convert stored Views 1 views.
ja: 保存された Views 1 のビューを変換する。

en: Convert view
ja: 表示を変換

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: 表示の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、表示の作成や編集はきません。

en: Example table
ja: テーブルの例

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
ja: サンプルのテーブルにはサンプルのコンテンツがあり、ノードに関連付けることができます。

en: Example content
ja: コンテンツの例

en: Some example content that references a node.
ja: ノードを参照しているコンテンツの例です。

en: Example node
ja: ノードの例

en: Plain text field
ja: プレーンテキストフィールド

en: Just a plain text field.
ja: プレーンなテキストフィールドです。

en: Numeric field
ja: 数値フィールド

en: Just a numeric field.
ja: 数値のフィールドです。

en: Boolean field
ja: 論理値フィールド

en: Just an on/off field.
ja: オン・オフのフィールドです。

en: Timestamp field
ja: タイムスタンプフィールド

en: Just a timestamp field.
ja: タイムスタンプのフィールドです。

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
ja: デフォルトのフロントページをエミュレートします。デフォルトのホームページパスをこのビューにして、このビューをフロントページにすることができます。

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: 引数が与えられている場合に使用するタイトル。ビューのタイトルと、これより前の引数のタイトルを上書きします。パーセント記号を使用すると、引数の内容で記号が置換されます。「%1」は第 1 引数、「%2」は第 2 引数の内容を表します。

en: Validator options
ja: 検証オプション

en: Display all values
ja: すべての値を表示

en: Hide view / Page not found (404)
ja: ビューを非表示 / ページが見つかりません（404）

en: Display empty text
ja: 空のテキストを表示

en: Provide default argument
ja: デフォルトの引数を使用

en: Provide default argument options
ja: デフォルトの引数を使用する際のオプション

en: Default argument type
ja: デフォルトの引数のタイプ

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Allow multiple terms per argument.
ja: 引数に複数のタームを使用可能にする。

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: このオプションを有効にすると、1+2+3（OR検索の場合）や1,2,3（AND検索の場合）といった形で複数の引数を入力できます。

en: Allow multiple arguments to work together.
ja: 引数で複数の指定を許可

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ja: このオプションを有効にすると、1+2+3 または 1,2,3 といった書式で複数の引数をユーザーは入力できるようになります。

en: Exclude the argument
ja: 引数を除外

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
ja: このオプションを有効にすると、引数に入力した数字でビューを絞り込む代わりに、除外されます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: 辞典モードは引数の文字数に制限を設け、それによってサマリーが辞典のような働きをするようになります。

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ja: 絞り込みに使用する引数の文字数。1 と設定すると、引数の文字で始まるすべてのフィールドが一致します。

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ja: 引数の結果を出力する際に、大文字小文字を変換するかどうか。

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ja: スタイルが必要としている場合に、エンドユーザーに表示するこのフィールドのラベル。

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
ja: このオプションを有効にすると、既存のフィールドの出力を利用可能な置換トークンで文字列を指定することで、このフィールドの出力を変更することができます。

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: 多くのブラウザでリンクにカーソルを重ねたときにツールチップとして表示される「alt」属性に設定する文字列。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このディスプレイでは、以下の置換パターンが使用できます。左側に表示されたパターンを使用することで、右側に示された値を表示することができます。レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
ja: このオプションを有効にすると、指定した最大文字数でフィールドがトリミングされて表示されます。

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (future dates start with - )
ja: 経過時間（将来の日時はマイナス）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
ja: 「カスタム」の場合は、日付の書式について <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP のドキュメント</a> を参照してください。「現在からの時間」の場合は、表示する差異の単位数で、デフォルトは 2 です。

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
ja: 現在、この項目は外部に設置されていません。<strong>外部設置</strong>にすると、ユーザーはフィルターを変更できるようになります。

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
ja: 現在、この項目は外部に設置されています。<strong>非表示</strong>にすると、ユーザーはフィルターを変更できなくなります。

en: Unlock operator
ja: オペレーターのロックを解除

en: When checked, the operator will be exposed to the user
ja: このオプションを有効にすると、オペレーターをユーザーに提示します。

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Force this exposed filter to accept only one option.
ja: この外部設置フィルターではひとつの選択肢しか受け付けないようにします。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
ja: 任意の外部設置フィルターでない場合は値を選択してください。

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ja: 大文字と小文字の識別フィルターはより高速に動作しますが、MySQL では大文字と小文字は識別されません。

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: Advanced helpモジュールが有効であれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: !href からAdvanced helpモジュールをインストールすれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: Warning! Broken view!
ja: 警告! 壊れているビューです!

en: Install the advanced help module for the getting started
ja: まずはadvanced helpモジュールのインストール

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
ja: 何をすればよいかがよく分かりませんか？ "!getting-started"ページを試してみて下さい。

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: 生成時間を表示

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
ja: URLパスと同じようにスラッシュ（ / ）で引数を区切ります。

en: Clone view %view
ja: ビュー %view を複製

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ja: このビューのタグを入力してください（任意）。管理画面でビューを並び替える場合にだけ使用されます。

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
ja: ビューのタイプは、情報を取得するのに主に使用するテーブルです。ビューのタイプによってどの引数、フィールド、並び替え基準、フィルターが利用できるかが決まります。ビューのタイプは一度設定されると、<strong>変更できません。</strong>。

en: You must use a unique name for this view.
ja: ビューには他と重複しない固有の名前を指定してください。

en: Are you sure you want to revert the view %name?
ja: ビュー %name を本当に元に戻しますか？

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
ja: ビューを元に戻す動作は、データベースに記録されているビューを削除し、元々のデフォルトのビューに戻します。ビューに加えた変更はすべて失われ、やり直すことは出来ません。

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ja: ビュー %name を本当に削除しますか？

en: Deleting a view cannot be undone.
ja: ビューを削除すると元に戻すことができません。

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: There is no lock on view %view to break.
ja: ビュー %view はロックされていません。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Edit view %view
ja: ビュー %view を編集

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ja: Views のバージョン 1 で作成されたビューをインポートしています。バージョン 2 で正しく動作させるためには、いくつかのパラメーターを調整する必要があるかもしれません。

en: That view is not compatible with this version of Views.
ja: このバージョンのViewsと互換性のないビューです。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Unknown or missing table name
ja: 未知のまたは失われたテーブル名

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: This view has a broken default display and cannot be used.
ja: このビューには壊れているデフォルトディスプレイが含まれるので、使用できません。

en: Export this view
ja: このビューをエクスポート

en: Create a copy of this view
ja: このビューのコピーを作成

en: View "@display"
ja: 「@display」を表示

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
ja: エラー: ディスプレイ @display は「@plugin」というプラグインを参照していますが、そのようなプラグインは存在しません！

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: &nbsp; Style: !style
ja: &nbsp; スタイル: !style

en: Unable to initialize default display
ja: デフォルトのディスプレイを初期化出来ません

en: Add display
ja: ディスプレイを追加

en: Remove display
ja: ディスプレイを除去

en: Restore display
ja: ディスプレイを復元

en: View details
ja: ビューの詳細

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure @type %item
ja: @typeの%itemを設定

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Change summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを変更

en: Internal error: broken plugin.
ja: 内部エラー: 壊れているプラグイン。

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Viewsで生成されたすべてのクエリーは、WHERE句に 'VIEWS' = 'VIEWS' という特別な記述を含むようになります。これにより、データベースサーバーのログからViewsのクエリーを簡単に区別できるようになりますが、問題を解決する場合にだけ使用するべきです。

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Ignore missing advanced help module
ja: Advanced Helpモジュールが有効でないのを無視

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
ja: ヘルプテキストを出力するのに、ViewsはAdvanced Helpモジュールを使用します。もしこのモジュールが有効でなければ、このオプションが有効でない限り、Viewsはメッセージを表示し続けます。

en: Show query above live preview
ja: ライブプレビューの上にクエリーを表示

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
ja: ライブプレビュー機能により、作成しているビューの出力を表示することができます。このオプションを有効にすると、クエリーやその他の情報がビューの上に表示されます。無効であれば、それらの情報はビューの下に表示されます。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Do not show hover links over views
ja: ビューに重ねてホバーリンクを表示しない

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
ja: ビューを管理しやすくするため、ビューが使用される際には常に、ビューを編集したりエクスポートする画面へ移動する「ホバー」リンクをViewsは提供しています。しかし、それがうまく動作しないテーマもあります。もし問題があるようなら、このオプションで無効にすることができます。

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ja: Develモジュールを用いたViewsのパフォーマンスに関する統計を有効化

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ja: このオプションを有効にすると、<em>Develモジュールがインストールされている場合に</em>Viewsのクエリーやパフォーマンスに関する統計が有効となります。

en: Disable javascript with Views
ja: Viewsのjavascriptを無効化

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
ja: もしも javascript に問題があれば、ここで無効にすることができます。Views UI の機能は低下しますが使用することはできます。

en: Page region to output performance statistics
ja: パフォーマンスの統計を出力するページ領域

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
ja: 入力任意で、かつ値をひとつ選択する形式の外部設置フィルターの値「Any」に使用するラベル

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ja: データベース上には変換できる Views 1 のビューは存在しません。

en: Converted
ja: 変換済み

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ja: 下記のリストはデータベースにある Views バージョン 1 のビューです。Views バージョン 2 で動作するように変換することもできますし、削除することもできます。変換は同じ名前の Views 2 のビューがない場合にだけ行うことができます。

en: Unable to find view.
ja: ビューが見つかりません。

en: Unable to convert view.
ja: ビューを変換できません。

en: The view has been deleted
ja: ビューを削除しました

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: HTML List
ja: HTMLリスト

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Fixed entry
ja: 固定エントリー

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: set_display() called with invalid display id @display.
ja: 不正なディスプレイID @display で set_display() がコールされました。

en: sort criteria
ja: 並び順

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: filter
ja: フィルター

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
ja: jQuery UIタブ: タブを追加するための引数が不十分。

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ja: フィードに含まれている最も新しいコンテンツの日時。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The node the comment is a reply to.
ja: コメントが寄せられたノード。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ja: ノードのコンテンツタイプ（例: "blog entry", "forum post", "story"等）。

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
ja: カレントユーザーが閲覧できない未掲載のノードを排除します。

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ja: 閲覧権限でノードを絞り込みます。<strong>ベースのテーブルとして node を使用している場合は、必須ではありません。</strong>

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Show a marker if the node has new or updated content.
ja: ノードが新しいものであったり、コンテンツが更新されていたりすれば、マーカーを表示します。

en: Show only nodes that have new content.
ja: 新しいコンテンツがあるノードだけを表示します。

en: Node ID from URL
ja: URL から取得したノードID

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Node statistics
ja: ノードの統計情報

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ja: タクソノミーターム。これを使用すると、ビューにノードが重複して現れることがあることに注意してください。重複を減らすフィルターを追加してください。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Term synonym
ja: 同義語

en: Term ID (with depth)
ja: タームID（深さ指定）

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ja: 深さのフィルターはより複雑ですので、用意されているオプションは少ないです。

en: Term ID depth modifier
ja: タームIDの深さ指定

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
ja: 翻訳されていないか、または翻訳の元となっているノードです。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Nodes that are translations of a source translation.
ja: 元のコンテンツを翻訳したノードです。

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
ja: ノードの翻訳ステータス － 翻訳の更新が必要かどうか。

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: upload
ja: アップロード

en: Listed
ja: リストに表示

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ja: ファイルがリストに表示されているかどうか。

en: Has attached files
ja: 添付ファイルがある

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ja: 添付ファイルがある項目だけを表示します。複数の添付ファイルがある場合は、重複して出力されることもあります。

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Provide a simple link to delete the user.
ja: ユーザーを削除する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
ja: 引数を無視できるようにします。この引数ではクエリーへの影響はありません。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: Type of link
ja: リンクのタイプ

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Validate user has access to the node
ja: ユーザーがノードへのアクセス権限を持っているかどうか確認

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」（カンマ）や「+」（プラス記号）で区切られたノードID

en: Display node comments
ja: ノードのコメントを表示

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例： <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: Allow multiple terms per argument
ja: ひとつの引数に複数のタームを指定可能

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ja: このオプションを有効にすると、「1+2+3」といった書式で複数の引数を入力することができます。多くの JOIN 句が必要となるため、この引数の AND は OR として扱われます。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ja: この引数のフォームを選択してください。ターム名を使用している場合は、引数に「タクソノミー: ターム名」を選択するよりも、タームIDに変更して「タクソノミー: タームID」を選択するほうがより適しているでしょう。

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
ja: URLのターム名の引数に含まれているダッシュを空白に変換

en: Include untranslated nodes
ja: 未翻訳ノードを含める

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Type of user argument to allow
ja: 許可するユーザー引数のタイプ

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the name of this display.
ja: このディスプレイの名前を変更。

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Change the style plugin.
ja: スタイルプラグインを変更します。

en: Row style
ja: 行スタイル

en: Change the row plugin.
ja: 行プラグインを変更します。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Specify which display this display will link to.
ja: このディスプレイからリンクするディスプレイを指定してください。

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
ja: スキップする項目の数。例えば、このフィールドが3ならば、初めの3つの項目がスキップされ、表示されなくなります。表示する項目が0の場合オフセットは使用できません; 代わりに非常に大きな数を使用します。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ja: ページビューへのリンクが張られた移動リンクをビューの一番下に追加します。複数のページビューがある場合は、上記の「ディスプレイにリンク」で指定したディスプレイへリンクを張ります。

en: Text to use for the more link.
ja: 続きへのリンクに使用するテキスト。

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
ja: アイコンをクリックして、現在選択しているスタイルの!settingsを調整することもできます。

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報（ディスプレイ）

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報（スタイル）

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報（行スタイル）

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: （@template-path にはファイルが見つかりません）

en: Status: using default values.
ja: 状態: デフォルトの値を使用

en: Update default display
ja: デフォルトのディスプレイを更新

en: Status: using overridden values.
ja: 状態: オーバーライドされた値を使用

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit arguments
ja: 引数を継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに引数を継承させますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
ja: ここで指定したパスでサイトにアクセスすると、このビューが表示されます。“path/%/%/feed”あるいは“path/%/%/rss.xml”のように、このビューに定義した引数一つにつき一つの“%”（パーセント記号）を組み込んだパスをお勧めします。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
ja: ここで指定したパスでサイトにアクセスするとこのビューが表示されます。URL 内の“%”（パーセント記号）は引数を意味します。例: “node/%/feed”

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
ja: ディスプレイ @display はメニューを使用するように設定されていますが、メニューのタイトルが設定されていません。

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
ja: ディスプレイ @display は親メニューを使用するように設定されていますが、親メニューのタイトルが設定されていません。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ja: インラインフィールドは、前のフィールドの下ではなく隣に表示されます。

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: Grouping field
ja: グループ化フィールド

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ja: デフォルトの並び順が選択されている場合に、どの並び順をデフォルトとして使用するか指定してください。

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: Title: @title
ja: タイトル: @title

en: There are no views to be exported at this time.
ja: 現在はエクスポートするビューがありません。

en: Show only these tags
ja: これらのタグだけ表示

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
ja: modules/@module ディレクトリーまたは modules/@module/includes ディレクトリーにある @module.views_default.inc にこの内容を追加してください。

en: Bulk export
ja: 一括エクスポート

en: Allows exporting multiple views at once.
ja: 一度に複数のビューをエクスポートできるようにする。

en: Adjust top margin
ja: トップマージンの調整

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューを表示するために、サイトの出力はビューポートのトップから約20ピクセル下方に移動されます。 無効にした場合、いくつかの絶対配置や固定配置のページ要素は、アドミニストレーションメニューに覆われる場合があります。

en: Keep menu at top of page
ja: ページトップにメニューを維持

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューは常にブラウザーのビューポートのトップ（ページがスクロールされた場合にも）に表示されます。 <strong>注意： いくつかのブラウザでは、この設定を行うことによって、不正な形式のページ、カーソルの消失、フォームでの選択できない要素、あるいはその他の問題を引き起こす場合があります。</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ja: 有効にした場合、<a href="!modules-url">モジュール</a>ページのフィールドセットはページが読み込まれる際に自動的に折りたたまれます。

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ja: Utilityモジュールがこの目的のためにインストールされている場合、それの無効化とアンインストールを行っても支障はありません。

en: Move local tasks into menu
ja: ローカルタスクをメニューへ移動

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ja: 有効にした場合、ページのタブがアドミニストレーションメニューに移動されます。 この機能は、タブにCSSクラス <code>tabs primary</code> と <code>tabs secondary</code> を使用するテーマでのみ利用可能です。

en: Administration menu settings
ja: アドミニストレーションメニューの設定

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Display additional data for each menu item
ja: 各メニュー項目の追加データを表示

en: Display the selected items next to each menu item link.
ja: 各メニュー項目リンクの隣に、選択された項目を表示します。

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ja: 有効にした場合、サイトのパーミッションにかかわらず、すべてのメニュー項目が表示されます。<em>注意： 実稼働中のサイトでは有効にしないでください。</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが有効化されました： !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 メニューの外観をカスタマイズするには、以下の設定を使用してください。

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 また、未ログイン／認証ユーザー数の表示や、モジュールが独自のカスタムメニュー項目を追加できるようにします。 メニューの統合はモジュールによって異なります。 例えば拡張モジュールの<a href="@drupal">Devel</a>は、開発ツールへの素早いアクセスを提供するために、Administration menuモジュールを有効に活用します。

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ja: アドミニストレーションメニューの<a href="@settings">設定ページ</a>では、メニューの振る舞いや外観の要素の変更を行うことができます。 メニューの外観はサイトテーマに依存するため、実質的なカスタマイズはサイトテーマやCSSファイルの変更が必要となります。 テーマやCSSのカスタマイズに関する詳細は、README.txtファイルを参照してください。

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ja: アドミニストレーションメニューに表示されるメニュー項目は、表示するユーザーの実際のパーミッションに依存します。 第1に、アドミニストレーションメニューは、「アドミニストレーションメニューへのアクセス」権限（admin_menuモジュール）を持つ役割のユーザーにのみ表示されます。 第2に、ユーザーは管理リンクを表示するための「管理ページへのアクセス」権限（systemモジュール）を持つ役割のメンバーである必要があります。 第3に、現在許可されるリンクのみが表示されます。 例えばユーザーが、「権限の管理」権限（userモジュール）と「ユーザーの管理」権限（userモジュール）を持つ役割のメンバーではない場合は、「ユーザーの管理」メニュー項目は表示されません。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: Adjust administration menu settings.
ja: アドミニストレーションメニューの設定を行います。

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ja: 適切なパーミッションを持つユーザーに対して、大部分の管理タスクと一般的なアクセス先へのドロップダウンメニューを提供します。

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
ja: 送信するメッセージを記入してください。 次の変数を含めることができます： %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body （すべての変数が、すべてのコンテキストで使用できるとは限りません）

en: Policy
ja: ポリシー

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: Remove all Views 1 tables
ja: Views 1のテーブルをすべて削除

en: All Views 1 tables have been removed.
ja: Views 1のテーブルをすべて削除しました。

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。
