drupal erp profile (6.x-1.1-alpha3) - en to fr translation catalogue (4907 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: Show on every page except the listed pages.
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages exceptées celles listées.

en: Show on only the listed pages.
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages listées.

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: enabled
fr: activé

en: enable
fr: activer

en: delete
fr: supprimer

en: title
fr: titre

en: Status
fr: Statut

en: Administer
fr: Administrer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Opérations

en: Content
fr: Contenu

en: Transaction ID
fr: ID de transaction

en: Attribute
fr: Attribut

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Gross
fr: Brut

en: Item
fr: Élément

en: content
fr: contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Sujet

en: Send email
fr: Envoyer un email

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Email settings
fr: Paramètres des courriels

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Cost
fr: Prix de revient

en: Quantity
fr: Quantité

en: On
fr: Activé

en: Purchased
fr: Acheté

en: error
fr: erreur

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Recherche

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: - None -
fr: - Aucun -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Related terms
fr: Termes liés

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: One
fr: Un

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Étiquette

en: Changes
fr: Modifications

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Display a PDF version of this page.
fr: Afficher la version PDF de cette page.

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Blank
fr: Vide

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Clean up
fr: Nettoyer

en: Catalog
fr: Catalogue

en: view catalog
fr: voir le catalogue

en: administer catalog
fr: administrer le catalogue

en: Icon
fr: Icône

en: Schedule
fr: Planning

en: Time increment
fr: Incrément de temps

en: Time
fr: Heure

en: week
fr: semaine

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Setup
fr: Configuration

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: hidden
fr: caché

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Region
fr: Région

en: link
fr: lien

en: Placeholder tokens
fr: Ebauches de jetons

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: add
fr: ajouter

en: read more
fr: lire la suite

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Upload
fr: Transfert de fichiers

en: Picture
fr: Image

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Node
fr: Nœud

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: (creation)
fr: (création)

en: term
fr: terme

en: Expanded
fr: Déplié

en: Printer-friendly version
fr: Version imprimable

en: All
fr: Tous / Toutes

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Post
fr: Poster

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: View type
fr: Type de vue

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Teaser view
fr: Vue d'accroche

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Never
fr: Jamais

en: Submit changes
fr: Soumettre les modifications

en: Header
fr: En-tête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Hourly threshold
fr: Seuil horaire

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %number messages par heure. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Your name
fr: Votre nom

en: Send e-mail
fr: Envoyer un courriel

en: You must enter a valid e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse de courriel valide.

en: Sender
fr: Expéditeur

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'aggrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'aggrégateur

en: Aggregator item
fr: Element d'aggrégateur

en: Source URL
fr: URL source

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Input format
fr: Format d'entrée

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Log message
fr: Message de journal

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: ID du fichier

en: Node revision ID
fr: Identifiant (ID) de la révision du nœud

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Message type
fr: Type de message

en: Message text
fr: Texte du message

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Items
fr: Éléments

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Manage the automated logout features
fr: Administrer les caractéristiques de déconnexion automatisée

en: WARNING, user with ID = 1 (initial admin user) is never auto-logged out
fr: ATTENTION, l'utilisateur avec un ID=1 (Administrateur principal) n'est jamais déconnecté automatiquement.

en: Enable module
fr: Activer le module

en: Timeout value in seconds
fr: Délai d'expiration en secondes

en: The length of time, in seconds, after a timeout that a browser refresh is forced. Setting this to 0 (zero) disables the browser refresh facility. Using this facility will force a browser refresh and expire the session thus sending the user's browser to the homepage, in a logged out state.
fr: Délai en secondes après lequel le rafraichissement du navigateur est forcé. Renseigné à zéro (0), le mécanisme de rafraichissement du navigateur est désactivé. Utiliser ce mécanisme forcera le rafraichissement du navigateur et fera expirer la session tout en redirigeant l'utilisateur vers la page d'accueil dans un état déconnecté.

en: Enable logging of automatically logged out users
fr: Activer l'enregistrement des utilisateurs déconnectés automatiquement dans le journal

en: The title of the block
fr: Le titre du bloc

en: Set-up your site policy by role:-
fr: Définir la politique de votre site par rôle :-

en: Enforce
fr: Forcer

en: By user
fr: Par utilisateur

en: Enforce : all users in this role will be auto-logged out
fr: Forcer : tous les utilisateurs de ce rôle seront déconnectés automatiquement

en: By user : all users in this role can select to switch off this functionality
fr: Par utilisateur : tous les utilisateurs de ce rôle peuvent choisir de désactiver cette fonctionnalité

en: Policy description
fr: Description de la politique

en: administer autologout
fr: administrer autologout

en: Adds automated timed logout
fr: Ajoute des déconnexions automatiques temporisées

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Medium
fr: Moyen

en: Sortable
fr: Classable

en: Button background color
fr: Couleur de fond du bouton

en: Feed type
fr: Type de flux

en: Sale
fr: Vente

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Add line
fr: Ajouter une ligne

en: Qty
fr: Qté

en: Extra Text
fr: Texte additionnel

en: Price
fr: Prix

en: ERP module.
fr: Module ERP.

en: Customers
fr: Clients

en: Last reply
fr: Dernière réponse

en: admin erp
fr: administrer erp

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: End Date
fr: Date de fin

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: System
fr: Système

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: add to cart
fr: Ajouter au Panier

en: Unlimited
fr: Illimité

en: One day
fr: Un jour

en: One week
fr: Une semaine

en: Two weeks
fr: Deux semaines

en: One month
fr: Un mois

en: Two months
fr: Deux mois

en: Current
fr: Actuel

en: view cart
fr: voir le panier

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Contact not found
fr: Contact introuvable

en: Contact Removed
fr: Contact retiré

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Postcode
fr: Code postal

en: Terms
fr: Termes

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Fax:
fr: Fax :

en: Mobile:
fr: Mobile :

en: Email:
fr: Courriel :

en: Homepage:
fr: Page d'accueil :

en: Documentation:
fr: Documentation :

en: Customer id
fr: Identifiant (ID) du client

en: email
fr: courriel

en: Email a copy of this invoice.
fr: Envoyer une copie de cette facture par courriel.

en: Email a copy of this quote.
fr: Envoyer une copie de ce devis par courriel.

en: Default email format
fr: Format par défaut des courriels

en: Email format
fr: Format du courriel

en: Supplier
fr: Fournisseur

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Invoice
fr: Facture

en: create invoice
fr: créer une facture

en: invoice
fr: facture

en: Printed
fr: Imprimé(e)

en: invoice id
fr: identifiant (ID) de la facture

en: Sell Price
fr: Prix de Vente

en: Added:
fr: Ajouté :

en: Inactive
fr: Inactif

en: supplier
fr: fournisseur

en: operations
fr: opérations

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: job
fr: Offre d'emploi

en: Enter a valid username.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur valide.

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: The message that should be sent.  You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body
fr: Le message qui doit être envoyé. Vous pouvez inclure les variables suivantes : %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body

en: By
fr: Par

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment settings
fr: Paramètres de paiement

en: payment id:
fr: identifiant (ID) du paiement :

en: Date Received
fr: Date de réception

en: Payments
fr: Paiements

en: added
fr: ajouté

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Add all
fr: Tout ajouter

en: add quote
fr: ajouter un devis

en: admin quote
fr: administrer les devis

en: ERP quote module
fr: Module de devis d'ERP

en: Frequency
fr: Fréquence

en: An error occurred
fr: Une erreur est survenue

en: next
fr: suivant

en: back
fr: précédent

en: OR
fr: OU (OR)

en: serial
fr: numéro de série

en: Store
fr: Boutique

en: Company
fr: Société&nbsp;

en: Tax id
fr: Identifiant (ID) de la taxe

en: Company:
fr: Société :

en: edit supplier
fr: modifier le fournisseur

en: Supplier Name
fr: Nom du fournisseur

en: Supplier:
fr: Fournisseur :

en: Supplier id:
fr: Identifiant (ID) du fournisseur :

en: create supplier
fr: créer un fournisseur

en: Please enter the tax rate (1.1 = 10% tax)
fr: Veuillez saisir le taux de taxe (1.1 = 10% de taxe)

en: directory
fr: répertoire

en: Directory
fr: Répertoire

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Method
fr: Méthode

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le Caire

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesbourg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadiscio

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto Novo

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amériques/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amériques/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amériques/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amériques/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amériques/Araguaina

en: America/Aruba
fr: Amériques/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amériques/Asuncion

en: America/Atka
fr: Amériques/Atka

en: America/Barbados
fr: Amériques/Barbade (La)

en: America/Belem
fr: Amériques/Belem

en: America/Belize
fr: Amériques/Belize

en: America/Boa_Vista
fr: Amériques/Boa Vista

en: America/Bogota
fr: Amériques/Bogota

en: America/Boise
fr: Amériques/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amériques/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amériques/Cambridge Bay

en: America/Cancun
fr: Amériques/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amériques/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amériques/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amériques/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amériques/Caïman (îles)

en: America/Chicago
fr: Amériques/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amériques/Chihuahua

en: America/Cordoba
fr: Amériques/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amériques/Costa Rica

en: America/Cuiaba
fr: Amériques/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amériques/Curacao

en: America/Dawson
fr: Amériques/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amériques/Dawson Creek

en: America/Denver
fr: Amériques/Denver

en: America/Detroit
fr: Amériques/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amériques/Dominique (La)

en: America/Edmonton
fr: Amériques/Edmonton

en: America/Eirunepe
fr: Amériques/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fr: Amériques/El Salvador

en: America/Ensenada
fr: Amériques/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fr: Amériques/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
fr: Amériques/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fr: Amériques/Glace Bay

en: America/Godthab
fr: Amériques/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amériques/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amériques/Grand Turk

en: America/Grenada
fr: Amériques/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amériques/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amériques/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amériques/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amériques/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amériques/Halifax

en: America/Havana
fr: Amériques/Havane (La)

en: America/Hermosillo
fr: Amériques/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amériques/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amériques/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amériques/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amériques/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fr: Amériques/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amériques/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amériques/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amériques/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amériques/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amériques/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amériques/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amériques/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fr: Amériques/Knox IN

en: America/La_Paz
fr: Amériques/La Paz

en: America/Lima
fr: Amériques/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amériques/Los Angeles

en: America/Louisville
fr: Amériques/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amériques/Maceio

en: America/Managua
fr: Amériques/Managua

en: America/Manaus
fr: Amériques/Manaus

en: America/Martinique
fr: Amériques/Martinique

en: America/Mazatlan
fr: Amériques/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amériques/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amériques/Menominee

en: America/Merida
fr: Amériques/Merida

en: America/Mexico_City
fr: Amériques/Mexico City

en: America/Miquelon
fr: Amériques/Miquelon

en: America/Monterrey
fr: Amériques/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amériques/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amériques/Montréal

en: America/Montserrat
fr: Amériques/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amériques/Nassau

en: America/New_York
fr: Amériques/New York

en: America/Nipigon
fr: Amériques/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amériques/Nome

en: America/Noronha
fr: Amériques/Noronha

en: America/Panama
fr: Amériques/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amériques/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amériques/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amériques/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amériques/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amériques/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Porto_Velho
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amériques/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amériques/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amériques/Rankin Inlet

en: America/Recife
fr: Amériques/Recife

en: America/Regina
fr: Amériques/Regina

en: America/Rio_Branco
fr: Amériques/Rio Branco

en: America/Rosario
fr: Amériques/Rosario

en: America/Santiago
fr: Amériques/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amériques/Saint Domingue

en: America/Sao_Paulo
fr: Amériques/Sao Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amériques/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amériques/Shiprock

en: America/St_Johns
fr: Amériques/St Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amériques/St Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amériques/Sainte Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amériques/St Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amériques/St Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amériques/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amériques/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amériques/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amériques/Thunder Bay

en: America/Tijuana
fr: Amériques/Tijuana

en: America/Tortola
fr: Amériques/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amériques/Vancouver

en: America/Virgin
fr: Amériques/Vierges (îles)

en: America/Whitehorse
fr: Amériques/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amériques/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amériques/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amériques/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahreïn

en: Asia/Baku
fr: Asie/Bakou

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chungking

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dacca

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubaï

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanboul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Koweït

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novossibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
fr: Asie/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fr: Asie/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fr: Asie/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarcande

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghaï

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taïpei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Iakoutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Iekaterinbourg

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie du Sud

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adélaïde

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken Hill

en: Australia/Canberra
fr: Australie/Canberra

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/LHI
fr: Australie/LHI

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/NSW
fr: Australie/NSW

en: Australia/North
fr: Australie/Nord

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Queensland
fr: Australie/Queensland

en: Australia/South
fr: Australie/Sud

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Australia/Tasmania
fr: Australie/Tasmanie

en: Australia/Victoria
fr: Australie/Victoria

en: Australia/West
fr: Australie/Ouest

en: Australia/Yancowinna
fr: Australie/Yancowinna

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athènes

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Istanbul
fr: Europe/Istanboul

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

en: Europe/Nicosia
fr: Europe/Nicosie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/San Marin

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

en: Indian/Antananarivo
fr: Océan Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fr: Océan Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Océan Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Océan Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Océan Indien/Comores (Les)

en: Indian/Kerguelen
fr: Océan Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Océan Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
fr: Océan Indien/Maldives (Les)

en: Indian/Mauritius
fr: Océan Indien/Maurice (île)

en: Indian/Mayotte
fr: Océan Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Océan Indien/Réunion (La)

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquesas

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: End
fr: Fin

en: Now
fr: Maintenant

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: The name of the menu the node belongs to.
fr: Le nom du menu auquel appartient le nœud.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel la première catégorie de la page est liée.

en: The name of the category.
fr: Le nom de la catégorie.

en: The id number of the category.
fr: Le numéro de l'identifiant (ID) de la catégorie.

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Other
fr: Autre

en: Basic
fr: Basique

en: Logo URL
fr: URL du logo

en: Repeat
fr: Répéter

en: File type
fr: Type de fichier

en: SKU
fr: Référence du produit

en: List type
fr: Type de liste

en: Attributes
fr: Attributs

en: Role
fr: Rôle

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Link text
fr: Texte du lien

en: reset
fr: réinitialiser

en: Class
fr: Classe

en: Case
fr: Casse

en: Referrer
fr: Référent

en: Button
fr: Bouton

en: Both
fr: Les deux

en: Clicks
fr: Clics

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Stylesheet URL
fr: URL de la feuille de style

en: Robots META tags
fr: Balises META de robots

en: Add noindex
fr: Ajouter noindex

en: Add nofollow
fr: Ajouter nofollow

en: Add noarchive
fr: Ajouter noarchive

en: Printer-friendly pages
fr: Pages adaptées à l'impression

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Checkout
fr: Valider la commande

en: <All>
fr: <Tous>

en: As Time Ago
fr: Comme temps relatif

en: access all views
fr: accéder à toutes les vues

en: Select a view
fr: Sélectionner une vue

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fr: Les vues sont des listes personnalisées de contenus présents sur votre système. Elles sont hautement configurables et vous donnent le contrôle sur la présentation des listes de contenus.

en: Tools
fr: Outils

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Summary, sorted ascending
fr: Sommaire, classement ascendant

en: Summary, sorted descending
fr: Sommaire, classement descendant

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer en haut de la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Expose
fr: Exposer

en: Down
fr: Bas

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Ops
fr: Op.

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: administer views
fr: administrer les vues

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Class name
fr: Nom de la classe

en: Message Subject
fr: Sujet du Message

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Do not display
fr: Ne pas afficher

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fr: Afficher si le code PHP suivant retourne <code>TRUE</code> (mode PHP, experts seulement).

en: Profile
fr: Profil

en: Process
fr: Traiter

en: Close
fr: Fermer

en: filters
fr: filtres

en: Term description
fr: Description du terme

en: fields
fr: champs

en: reply
fr: répondre

en: Duration
fr: Durée

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Threshold
fr: Seuil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Notifications
fr: Alertes

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: State/Province
fr: État/Région/Département&nbsp;

en: Collapsed
fr: Replié

en: Fax number
fr: Numéro de fax

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone&nbsp;

en: Google Maps API Key
fr: Clé de la Google Maps API

en: Labels
fr: Etiquettes

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Default language
fr: Langage par défaut

en: Full name
fr: Nom complet

en: Your e-mail
fr: Votre courriel

en: Formatting guidelines
fr: Directives de formatage

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Pending
fr: En attente

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Key
fr: Clef

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Printer-friendly
fr: Version imprimable

en: Display a printer-friendly version of this page.
fr: Afficher une version imprimable de cette page.

en: Printer-friendly page link
fr: Lien vers la version imprimable

en: The URL to your custom print cascading stylesheet, if any. When none is specified, the default module CSS file is used.
fr: L’URL de votre feuille de style CSS d’impression personnalisée si elle existe. Si rien n’est indiqué, le fichier CSS par défaut du module est utilisé.

en: Printer-friendly URLs list
fr: Liste des URLs des versions imprimables

en: Open the printer-friendly version in a new window
fr: Afficher la version imprimable dans une nouvelle fenêtre

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
fr: Activée, cette option ouvrira la version dans une nouvelle fenêtre/onglet.

en: Send to printer
fr: Envoyer à l’imprimante

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
fr: Appeler automatiquement la fonction d’impression du navigateur lorsque la version imprimable est affichée.

en: Display source URL
fr: Affiche l’URL source

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, l’URL de la page originale s’affichera en bas de page de la version imprimable.

en: Add current time/date to the source URL
fr: Ajoute la date et l’heure courante dans la ligne de l’URL source

en: Display the current date and time in the Source URL line.
fr: Affiche la date et l’heure courante dans la ligne de l’URL source.

en: Force use of node ID in source URL
fr: Force l’utilisation de l’identifiant (ID) des nœuds dans l’URL source.

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
fr: Drupal essayera d’utiliser l’alias des pages s’il existe. Pour forcer l’utilisation d’URL fixe, activez cette option.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
fr: Ordonner aux robots de ne pas indexer les versions imprimables. Recommandé pour conserver un bon karma auprès des moteurs de recherches.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
fr: Ordonner aux robots de ne pas suivre les liens externes inclus dans les versions imprimables.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
fr: Balise non standard demandant aux moteurs de recherche de ne pas montrer un lien en mémoire cache pour les versions imprimables. Reconnu par Googlebot.

en: access print
fr: accèder à l’imprimante

en: administer print
fr: gérer l’imprimante

en: Product title
fr: Titre du produit

en: List price
fr: Prix public indicatif

en: Timer
fr: Chronomètre

en: English
fr: Anglais

en: Spanish
fr: Espagnol

en: in
fr: dans

en: Default height
fr: Hauteur par défaut

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Token
fr: Jeton (Token)

en: Calendar Legend.
fr: Légende du Calendrier.

en: Calendar Legend
fr: Légende du Calendrier

en: iCal Feeds
fr: Flux iCal

en: Add to calendar
fr: Ajouter au calendrier

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Calendar iCal
fr: Calendrier iCal

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Source Menu Tree
fr: Arborescence du menu source

en: Clear
fr: Effacer

en: Node title
fr: Titre du noeud

en: update
fr: mettre à jour

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Display all menu items
fr: Afficher tous les liens du menu

en: access administration menu
fr: accéder au menu d'administration

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez entrer des mots-clés.

en: Token actions
fr: Actions des jetons (<em>Token actions</em>)

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: User's name
fr: Nom de l'utilisateur

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
fr: Nom non filtré de l'utilisateur. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: User's ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: User's email address
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur

en: User's registration date
fr: Date d'enregistrement de l'utilisateur

en: Days since the user registered
fr: Nombre de jours depuis la création du compte utilisateur

en: User's last login date
fr: Dernière date de connexion de l'utilisateur

en: Days since the user's last login
fr: Nombre de jours depuis la dernière connexion de l'utilisateur

en: The current date in the user's timezone
fr: La date du jour dans le fuseau horaire de l'utilisateur.

en: The URL of the user's profile page.
fr: L'URL de la page du profil utilisateur.

en: The URL the user's account editing page.
fr: L'URL de la page de modification du compte de l'utilisateur.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: day
fr: jour

en: year
fr: année

en: hour
fr: heure

en: timezone
fr: fuseau horaire

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
fr: Les années passées et futures doivent être au format -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
fr: Configure l'ordre et le format des éléments de date pour le formulaire de saisie. Le format sera adapté afin d'enlever les valeurs non présentes dans la granularité pour ce champ.

en: Years back and forward
fr: Années antérieures et futures

en: Increment the minute and second fields by this amount.
fr: Incrémente les champs minute et seconde de cette valeur

en: Input Type
fr: Type de saisie

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: To Date
fr: Date de fin

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
fr: Affiche un second champ date complémentaire en tant que 'Date de Fin'. Si marqué comme 'Optionnel', le champ sera présenté mais non obligatoire. Si marqué comme 'Obligatoire', le champ 'Date de Fin' sera obligatoire si le champ 'Date de Début' est obligatoire ou rempli

en: Granularity
fr: Granularité

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
fr: Réglage des éléments de date à stocker (au moins l'année est obligatoire).

en: Default Display
fr: Affichage par Défaut

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
fr: Sélectionnez la méthode de gestion des fuseaux horaires à utiliser pour ce champ date

en: Short
fr: Court

en: is equal to
fr: est égal à

en: is not equal to
fr: n'est pas égal à

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: ongoing
fr: en cours

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fr: Il n'existe pas de champs date dans cette base de données pour y importer des données. Veuillez ajouter un champ date aux types de noeuds souhaités et vous assurer qu'il utilise à la fois une "date de début" et une "date de fin"

en: Target type
fr: Type cible

en: Source type
fr: Type source

en: body
fr: corps

en: Date field
fr: Champ date

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fr: Le champ qui contiendra les dates sources dans le type de contenu cible.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fr: Le champ texte ou corps qui contiendra la description source dans le type de contenu cible

en: Url field
fr: Champ URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fr: Le champ texte ou lien qui contiendra l'URL source dans le type de contenu cible

en: Location field
fr: Champ emplacement

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'emplacement source dans le type de contenu cible

en: Uid field
fr: Champ UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'UID source dans le type de contenu cible

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
fr: Sélectionnez les catégories à utiliser pour les noeuds importés.

en: !type Fields
fr: Champs de !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y a pas de table d'événements dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y aucun noeud évenement dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible.

en: Delete original event?
fr: Supprimer l'événement original ?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fr: L'entrée originale doit-elle être supprimée une fois copiée dans le nouveau type de contenu ? Si oui, assurez-vous de sauvegarder votre base de données au préalable

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fr: Le nombre maximum de noeuds à convertir au cours de cette passe.

en: Starting nid
fr: Nid de départ

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fr: Convertit les noeuds aux nids supérieur ou égal à ce nombre

en: No events have been converted.
fr: Aucun événement n'a été converti.

en: Moderated
fr: Modéré

en: Disable mousezoom
fr: Désactiver le zoom à la souris

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
fr: Désactiver l'utilisation de la molette de la souris pour zoomer sur la carte.

en: Google Map Initialize
fr: Initialisation d'une Google Map

en: Your personal Googlemaps API key.  You must get this for each separate website at <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Google Map API website</a>.
fr: Votre clé personnelle pour l'API de Google Maps. Vous devez vous en procurer une pour chaque site web à l'adresse <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Site web API Google Map</a>.

en: Managed by <a href='@url'>keys api</a>.
fr: Géré par <a href='@url'>api des clés</a>.

en: Default map settings
fr: Paramètres de carte par défaut

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Largeur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Hauteur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default center
fr: Centre par défaut

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
fr: Les coordonnées par défaut du centre de la carte Google, exprimée sous la forme d'une latitude et d'une longitude décimales, séparées par une virgule.

en: Default zoom
fr: Zoom par défaut

en: The default zoom level of a Google map.
fr: Le niveau de zoom par défaut d'une carte Google.

en: Default control type
fr: Type de contrôle par défaut

en: Default map type
fr: Type de carte par défaut

en: Map Behavior flags
fr: Flags du Comportement de la carte

en: Marker action
fr: Action du marqueur

en: Perform this action when a marker is clicked.
fr: Accomplir cette action lors du clic sur un marqueur.

en: Open info window
fr: Ouvrir la fenêtre d'information

en: Open link
fr: Ouvrir le lien

en: Default Line 1 Color
fr: Couleur par défaut de la ligne 1

en: Default Line 2 Color
fr: Couleur par défaut de la ligne 2

en: Default Line 3 Color
fr: Couleur par défaut de la ligne 3

en: Marker manager
fr: Gestionnaire de marqueurs

en: Google's GMarkerManager
fr: GMarkerManager de Google

en: Jef Poskanzer's Clusterer
fr: Clusterer de Jef Poskanzer

en: If you are planning on using many markers on a single map, you may want to consider using a marker manager to speed up map rendering.
fr: Si vous envisagez d'utiliser beaucoup de marqueurs sur une même carte, il est conseillé d'utiliser un gestionnaire de marqueurs pour rendre la génération de carte plus rapide.

en: Unmanaged marker settings
fr: Paramètres des marqueurs sans gestionnaire

en: There are no settings for unmanaged markers.
fr: Il n'y a aucun paramètre pour les marqueurs sans gestionnaire.

en: GMarkerManager settings
fr: Paramètres de GMarkerManager

en: GMarkerManager is a new part of the official Google Maps API that provides a marker manager.
fr: GMarkerManager est un nouveau gestionnaire de marqueurs au sein de la Google Maps API.

en: Border padding
fr: Bourre (padding) des bordures

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
fr: Les marqueurs situés à moins que ce nombre de pixels du champ de vision seront ajoutés à la carte par le gestionnaire (même s'ils seront complètement invisibles).

en: Maximum zoom
fr: Zoom maximum

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
fr: A partir de ce niveau de zoom, le gestionnaire de marqueurs se désactivera pour améliorer la rapidité.

en: Track markers
fr: Suivi des marqueurs

en: If enabled, the marker manager will track marker movements. Leave off unless you need to move markers around with setPoint.
fr: Si activé, le gestionnaire de marqueurs suivra les mouvements du marqueur. Laisser vide à moins que vous n'ayiez besoin de déplacer des marqueurs avec setPoint.

en: Marker defaults
fr: Valeurs par défaut des marqueurs

en: Default marker-specific settings for GMarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
fr: Paramètres par défaut des marqueurs pour GMarkerManager. Les marqueurs s'afficheront lorsque le niveau de zoom sera compris entre minZoom et maxZoom.

en: Minimum zoom
fr: Zoom minimum

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be shown. Choose 0 to show markers at all zoom levels by default.
fr: Niveau de zoom à partir duquel les marqueurs s'affichent. Choisir 0 pour afficher par défaut les marqueurs quelque soit le niveau de zoom.

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be hidden. Choose 0 to disable by default.
fr: Niveau de zoom à partir duquel les marqueurs sont cachés. Choisir 0 pour désactiver par défaut.

en: Clusterer settings
fr: Paramètres de Clusterer

en: Marker for clusters
fr: Marqueurs pour les regroupements

en: The marker to use when creating a cluster.
fr: Le marqueur à utiliser lors de la création d'un regroupement

en: Activate on
fr: Seuil d'activation

en: or more markers
fr: marqueurs ou plus

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
fr: La faculté de regroupement est activée dès que le nombre de marqueurs visibles d'une carte dépasse le seuil spécifié ci-dessus.

en: Cluster on
fr: Seuil de regroupement

en: Minimal number of markers per cluster
fr: Nombre minimum de marqueurs par regroupement

en: Lines per box
fr: Lignes par boîte d'information

en: at most
fr: au plus

en: lines
fr: lignes

en: Maximum number of lines per info box
fr: Nombre maximum de lignes par boîte d'information

en: Location chooser
fr: Sélécteur d'emplacement

en: Used to activate location choosing using a gmap.
fr: Utilisé pour activer le choix d'un emplacement à l'aide d'une carte GMap

en: Disable dragging
fr: Désactiver la fonction "glisser"

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
fr: Supprimer la possibilité pour l'utilisateur de faire "glisser" la carte. Si cette fonction est désactivée, les raccourcis clavier sont implicitement désactivés.

en: Disable keyboard
fr: Désactiver le clavier

en: Disable the keyboard shortcuts.
fr: Désactiver les raccourcis clavier

en: Use AutoZoom
fr: Utiliser l'AutoZoom

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
fr: Zoom automatique sur la carte pour visualiser tous les marqueurs, lors de leur ajout.

en: Unconditionally enable marker interface
fr: Activer sans condition de l'interface marqueurs

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
fr: Charger le système de chargement de marqueurs, même si aucun marqueur à charger n'est détecté. Option utile dans le cas d'injection de marqueurs depuis l'extérieur.

en: Enable Overview Map
fr: Activer la vue d'ensemble de la carte

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
fr: Activer la fonction "vue d'ensemble" dans le coin en bas à droite.

en: Work around bugs when maps appear in collapsible fieldsets
fr: Masquer les erreurs lorsque une carte apparaît dans un groupe de champs repliable

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
fr: L'activation de cette option masquera certains problèmes pouvant survenir lorsque une carte apparait dans un groupe de champs repliable.

en: Add scale control to map.
fr: Ajouter le contrôle de l'échelle sur la carte.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
fr: Ajoute un contrôle d'échelle à la carte dans la position par défaut.

en: The specified value is not a valid CSS dimension.
fr: La valeur spécifiée n'est pas compatible avec les normes CSS.

en: Google map filter
fr: Filtre Google Map

en: Insert Google Map macro.
fr: Insérer une macro Google Map.

en: Create a macro
fr: Créer une macro

en: Configure GMap settings
fr: Configurer les paramètres GMap

en: Overlay editor
fr: Editeur de surcouche (overlay)

en: Click map
fr: Cliquer sur la carte

en: Lines
fr: Lignes

en: Circles
fr: Cercles

en: Edit Info
fr: Modifier l'Info

en: Marker
fr: Marqueur

en: Stroke color
fr: Couleur de trait

en: Stroke weight
fr: Poids du trait

en: Stroke opacity
fr: Opacité du trait

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Fill opacity
fr: Opacité du remplissage

en: User locations
fr: Emplacements des utilisateurs

en: Node locations
fr: Emplacements des noeuds

en: Configure GMap Location settings.
fr: Configurer les paramètres de GMap Location

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
fr: Pour ajouter/modifier votre emplacement sur la carte des utilisateurs, veuillez <a href="@url">éditer votre emplacement</a>.

en: The gmap macro where the user information will be diplayed on.
fr: La macro gmap où l'information de l'utilisateur sera affichée.

en: Page header
fr: En-tête de page

en: Text at the top of the user map.
fr: Texte en haut de la carte des utilisateurs.

en: Page footer
fr: Pied de page

en: Text at the bottom of the user map.
fr: Texte en bas de la carte des utilisateurs.

en: Markers per role
fr: Marqueurs par rôle

en: Choose a marker to represent each user role on the user map. If a user belongs to multiple roles, the marker for the highest Role ID will be used.
fr: Choisissez un marqueur pour représenter chaque rôle sur la carte des utilisateurs; Si un utilisateur appartient à plusieurs rôles, le marqueur du Role ID le plus élevé sera utilisé.

en: Node settings
fr: Paramètres des nœuds

en: The gmap macro where the node information will be diplayed on.
fr: La macro gmap où l'information du noeud sera affichée.

en: Text at the top of the node map.
fr: Texte en haut de la carte des noeuds

en: Text at the bottom of the node map.
fr: Texte en bas de la carte des noeuds

en: Markers per content type
fr: Marqueurs par type de contenu

en: Choose a marker to represent each type of content on the node map.
fr: Choisissez un marqueur pour représenter chaque type de contenu sur la carte des noeuds.

en: This content type is not currently Location enabled.
fr: Ce type de contenu n'est actuellement pas configuré pour Location (les emplacements)

en: Location map
fr: Carte d'emplacement

en: Author map
fr: Carte de l'auteur

en: Map Macro
fr: Macro de Carte

en: A macro to be used as a base map for the location block.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important. <p>Alternate base map macros can be entered for a specific node type below.
fr: La macro qui sera utilisée en tant que carte de base pour le bloc d'emplacement. Cette carte sera recentrée sur l'emplacement , si bien que le centre n'est pas si important<p>Des cartes de base par défaut peuvent être saisies pour des types de noeuds spécifiques plus bas.</p>

en: A macro to be used as a base map for the location block author.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
fr: Une macro à utiliser en tant que carte de base pour le bloc emplacement de l'auteur. Cette carte sera recentrée sur l'emplacement, si bien que le centre n'est pas important.

en: Author Location
fr: Emplacement de l'Auteur

en: set user location
fr: définir l'emplacement utilisateur

en: show user map
fr: afficher l'emplacement utilisateur

en: user locations
fr: emplacements utilisateurs

en: show node map
fr: afficher la carte des noeuds

en: You can use this interface to create a map macro suitable for pasting into a node or any other place that accepts a GMap macro.
fr: Vous pouvez utiliser cette interface pour créer une macro de carte adaptée au collage dans un noeud, ou dans tout autre endroit acceptant une macro GMap.

en: Build a GMap macro
fr: Construire une macro GMap

en: Gmap macro creation
fr: Création de macro gmap

en: Map id attribute
fr: Attribut Id de la carte

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
fr: Si vous devez accéder à cette carte depuis un script, vous pouvez assigner un ID de carte ici.

en: Map type
fr: Type de carte

en: Controls
fr: Contrôles

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
fr: La latitude et la longitude du centre de la carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: La largeur de carte, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: La hauteur de carte, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
fr: Alignement

en: The current magnification of the map
fr: Le zoom actuel de la carte

en: Macro text
fr: Texte de la macro

en: WARNING! Obsolete gmap_location update #@num was triggered! Please verify the schema of your location table manually!
fr: AVERTISSEMENT ! La mise à jour obsolète de gmap_location #@num a été déclenchée ! Veuillez vérifier manuellement le schéma de votre table d'emplacements (location) !

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
fr: Filtre pour permettre l'insertion d'une Google Map dans un noeud

en: Display location.module information on Google Maps
fr: Afficher les informations du module location sur les Google Maps

en: UI for building GMap macros.
fr: Interface Utilisateur (UI) pour construire des macros Gmap.

en: Workflow
fr: Processus

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: author
fr: auteur

en: AND
fr: ET (AND)

en: None.
fr: Aucun.

en: Revert
fr: Revenir

en: Replacement patterns for @name
fr: Motifs de substitution pour @name

en: Execute custom PHP code
fr: Exécute du code PHP personnalisé

en: To get started, provide a name for your workflow. This name will be used as a label when the workflow status is shown during node editing.
fr: Pour commencer, donnez un nom à votre workflow. Ce nom sera utilisé comme étiquette quand l'état du workflow est affiché lors de l'édition du noeud.

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
fr: Permet la création et l'association de workflows arbitraires à des types de noeuds.

en: Edit workflow
fr: Modifier le workflow

en: Add workflow
fr: Ajouter un workflow

en: Add state
fr: Ajouter un état

en: Delete State
fr: Supprimer l'état

en: Delete workflow
fr: Supprimer le workflow

en: Old State
fr: Ancien état

en: New State
fr: Nouvel état

en: Workflow History
fr: Historique du processus

en: Change %s state
fr: Modifier l'état %s

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Schedule for state change at:
fr: Planifier pour un changement d'état à :

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
fr: Saisissez l'heure (HH:MM). Si rien n'est renseigné, ce sera par défaut minuit le jour spécifié. L'heure actuellement précisée est :

en: A comment to put in the workflow log.
fr: Un commentaire à mettre dans l'hitorique du workflow.

en: Attempt to go to nonexistent transition (from %old to %new)
fr: Tentative pour passer à une transition inexistante (de %old vers %new)

en: State of @type %node_title set to @state_name
fr: Etat de @type %node_title défini sur @state_name

en: Unable to get current workflow state of node %nid.
fr: Impossible d'obtenir l'état de workflow actuel du noeud %nid.

en: Workflow Name
fr: Nom du processus

en: Add Workflow
fr: Ajouter un processus

en: Please provide a nonblank name for the new workflow.
fr: Veuillez donner un nom au nouveau processus.

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for your new workflow.
fr: Un processus nommé %name existe déjà. Veuillez saisir un autre nom pour votre nouveau processus.

en: Created workflow %name
fr: Le processus %name a été créé

en: The workflow %name was created. You should now add states to your workflow.
fr: Le processus %name a été créé. Vous devriez maintenant ajouter des états à votre processus.

en: Are you sure you want to delete %title? All nodes that have a workflow state associated with this workflow will have those workflow states removed.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ? Tous les nœuds qui ont des états associés à ce processus se verront retirer ces états.

en: Deleted workflow %name with all its states
fr: Le processus %name et tous ses états ont été supprimés

en: The workflow %name with all its states was deleted.
fr: Le processus %name et tous ses états ont été supprimés.

en: %role may do these transitions:
fr: %role peut faire ces transitions

en: Workflow tab permissions
fr: Onglet des permissions des processus

en: Select any roles that should have access to the workflow tab on nodes that have a workflow.
fr: Sélectionner tous les rôles qui auront accès à l'onglet processus dans les nœuds qui en ont un.

en: Edit workflow %name
fr: Modifier le processus %name

en: From / To
fr: De / À

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for this workflow.
fr: Un processus nommé %name existe déjà. Veuillez saisir un autre nom pour ce processus.

en: Please provide a nonblank name for this workflow.
fr: Veuillez donner un nom à ce processus.

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
fr: Donnez l'autorisation à l'auteur de passer de %creation à au moins un état !

en: The workflow was updated.
fr: Le processus a été mis à jour.

en: Edit workflow state %state
fr: Modifier l'état %state du processus

en: Add a new state to workflow %workflow
fr: Ajouter un nouvel état au processus %workflow

en: State name
fr: Nom de l'état

en: In listings, the heavier states will sink and the lighter states will be positioned nearer the top.
fr: Dans les listes, les états les plus lourds couleront et les plus légers remonteront.

en: Please provide a nonblank name for this state.
fr: Fournissez un nom pour cet état (ne doit pas être vide).

en: Please provide a nonblank name for the new state.
fr: Le nom du nouvel état ne peut pas être vide.

en: The workflow state was updated.
fr: L'état de processus a été mis à jour.

en: Created workflow state %name
fr: L'état de processus %name a été créé

en: The workflow state %name was created.
fr: L'état de processus %name a été créé.

en: There are no states defined for this workflow.
fr: Il n'y a aucun état défini pour ce processus.

en: No workflows have been added. Would you like to <a href="@link">add a workflow</a>?
fr: Aucun workflow n'a été ajouté. Voulez-vous <a href="@link">ajouter un workflow</a> ?

en: Are you sure you want to delete %title (and all its transitions)?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title (et toutes ses transitions) ?

en: Deleted workflow state %name
fr: L'état de processus %name a été supprimé

en: The workflow state %name was deleted.
fr: L'état de processus %name a été supprimé.

en: The workflow mapping was saved.
fr: La carte des workflow a été enregistrée.

en: %type: scheduled transition of %title.
fr: %type: transition planifiée de %title.

en: workflow
fr: processus

en: administer workflow
fr: gérer le workflow

en: schedule workflow transitions
fr: planifier les transitions de workflow

en: Roles who can view posts in this state
fr: Rôles pouvant voir les billets dans cet état

en: Roles who can edit posts in this state
fr: Rôles pouvant modifier les billets dans cet état

en: Roles who can delete posts in this state
fr: Rôles pouvant supprimer les billets dans cet état

en: Workflow access permissions updated.
fr: Droits d'accès au workflow mis à jour.

en: Workflow access
fr: Accès au workflow

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Select one...
fr: Sélectionner...

en: Date formats
fr: Formats de date

en: White
fr: Blanc

en: Shipping method:
fr: Méthode d'expédition :

en: Tax rate
fr: Taux de la taxe

en: Product count
fr: Nombre de produit(s)

en: or
fr: ou

en: Convert
fr: Convertir

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Delete package
fr: Supprimer le colis

en: Link style
fr: Style de lien

en: revert
fr: revenir

en: e-mail
fr: courriel

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Menu Style
fr: Style du menu

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Font Family
fr: Famille de fonte

en: Shopping cart
fr: Panier

en: Your item(s) have been updated.
fr: Votre(vos) choix ont été mis à jour.

en: Qty.
fr: Qté

en: Cart
fr: Panier

en: Transaction key
fr: Clé de transaction

en: Credit card details
fr: Informations sur la carte bancaire

en: Shipping
fr: Livraison

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Year(s)
fr: Année(s)

en: Order history
fr: Historique des commandes

en: Product
fr: Produit

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: administer store
fr: administrer la boutique

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Customer address
fr: Adresse du client

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Ship to:
fr: Livrer à:

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Balance
fr: Solde

en: Received
fr: Reçu

en: Completed
fr: Terminé

en: Payment details
fr: Détails du paiement

en: Reverse
fr: Inversé

en: Refund
fr: Remboursement

en: Products
fr: Produits

en: administer products
fr: administrer les produits

en: Product settings
fr: Paramètres du produit

en: Street address
fr: Adresse&nbsp;

en: Testing
fr: Test en cours

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Total:
fr: Total :

en: Transaction ID:
fr: Identifiant (ID) de la transaction :

en: Pounds
fr: Livres

en: Grams
fr: Grammes

en: Kilograms
fr: Kilogrammes

en: Ounces
fr: Onces

en: Inches
fr: Pouces

en: Feet
fr: Pieds

en: Orders
fr: Commandes

en: Print invoice
fr: Imprimer la facture

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Countdown Timer admin settings
fr: Paramètres d'administration du compte à rebours

en:   for Javascript load options should be set to EVERY PAGE or this block will not display properly.
fr:   car les options de chargement JavaScript doivent être définies sur TOUTES LES PAGES ; sinon, ce bloc ne sera pas affiché convenablement.

en: Javascript Countdown Timer
fr: Compte à rebours JavaScript

en:  must be installed for the block to be visable.
fr:  doit être installé afin que le bloc soit visible.

en: Authentication
fr: Authentification

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Credit
fr: Crédit

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Translations
fr: Traductions

en: Default weight
fr: Poids par défaut

en: Live
fr: En direct

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: month(s)
fr: mois

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: cancel
fr: annuler

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Storage
fr: Enregistrement

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Remote server
fr: Serveur distant

en: Comment title
fr: Titre du commentaire

en: Percentage (%)
fr: Pourcentage (%)

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélection

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: No style
fr: Aucun style

en: Information
fr: Informations

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Automated logout
fr: Déconnexion automatique

en: Exclude : all users in this role are excluded from auto-logout functionality
fr: Exclure : tous les utilisateurs de ce rôle sont exclus de la fonctionnalité de déconnexion automatique

en: Redirect URL at logout
fr: URL de redirection à la déconnexion

en: If you want to redirect users to another page when they are logged out. (FULL http:// path)
fr: Si vous désirez rediriger les utilisateurs vers une autre page lorsqu'ils sont déconnectés. (chemin http:// COMPLET)

en: Display a message box at logout
fr: Afficher une boite de dialogue lors de la déconnexion

en: If you want to display a message to the users when they are logged out.
fr: Si vous désirez afficher un message aux utilisateurs lorsqu'ils sont déconnectés.

en: Browser refresh delay
fr: Délai de rafraichissement du navigateur

en: CSV import
fr: Importation de CSV

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fr: Si le mode PHP est sélectionné, saisissez le code PHP entre %php. Notez que l'exécution de code PHP incorrect peut complètement bloquer votre site Drupal.

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: Date API requirements
fr: Pré-requis pour Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut du champ Date de Fin est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
fr: Une valeur par défaut pour ce champ. Si vous sélectionnez 'Relatif', veuillez ajouter le détail ci-dessous.

en: Customize Default Value
fr: Personnaliser la Valeur par Défaut

en: Custom value for From date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Début

en: Default value for To date
fr: Valeur par défaut pour la date de fin

en: Same as From date
fr: Identique à Date de Début

en: Custom value for To date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Fin

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
fr: Nombre d'années antérieures et futures dans la liste de sélection de l'année, la valeur par défaut étant -3:+3.

en: Customize Date Parts
fr: Personnaliser les éléments de date

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
fr: L'emplacement des étiquettes des éléments de date, telles que 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' les affichera en tant que titre au dessus de chaque élément de date. 'A l'intérieur' insérera l'étiquette en tant que première option de la liste déroulante et les champs texte vide. 'Aucun' n'associera pas d'étiquettes aux éléments de date. Le texte exact de l'étiquette est contrôlé par les themes, tels que 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month'

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
fr: Les valeurs 'Date de fin' vides seront remplies avec les valeurs des 'Date de début'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
fr: La valeur JUSQU'A est obligatoire pour les dates se répétant.

en: The raw date value.
fr: La valeur brute de la date.

en: The formatted date.
fr: La date formatée.

en: The raw date timestamp.
fr: La valeur brute de l'horodatage de la date

en: Date year (four digit)
fr: Date année (4 chiffres)

en: Date year (two digit)
fr: Date année (2 chiffres)

en: Date month (full word)
fr: Date mois (complète)

en: Date month (abbreviated)
fr: Date mois (abréviation)

en: Date month (two digit, zero padded)
fr: Date mois (2 chiffres,  zero padded)

en: Date month (one or two digit)
fr: Date mois (1 ou 2 chiffres)

en: Date week (two digit)
fr: Date semaine (2chiffres)

en: Date day (full word)
fr: Date jour (complète)

en: Date day (abbreviation)
fr: Date jour (abréviation)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fr: Date jour (2 chiffres, zero-padded)

en: Date day (one or two digit)
fr: Jour de la date (un ou deux chiffres)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fr: Si le champ a une date <em>jusqu'à</em> définie, les mêmes tokens existent sous la forme : [to-????], où ???? est le token normal.

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données au format timestamp, format obsolète destiné au support des données historiques.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: !time from now
fr: !time à partir de maintenant

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
fr: Définit des champs et widgets CCK date/heure

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fr: Emule des fonctions de date PHP 5.2 en PHP 4.x, PHP 5.0, et PHP 5.1. Obligatoire lorsque vous utilisez la Date API avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2

en: Previous field
fr: Champ précédent

en: Next field
fr: Champ suivant

en: Increment
fr: Incrément

en: Decrement
fr: Décrément

en: Date Popup requirements
fr: Pré-requis pour Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les popups calendrier jquery et des widgets de saisir de temps pour la sélection de dates et heures.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fr: Choisissez une fréquence et une période de répétition pour cette date. Si rien n'est sélectionné, la date ne se répétera pas

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Date to stop repeating this item.
fr: Date à laquelle arrêter la répétition de cet élément.

en: -- Any
fr: -- N'importe quel

en: Day of Month
fr: Jour du Mois

en: Day of Week
fr: Jour de la Semaine

en: Except
fr: Excepté

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fr: Dates à omettre de la liste des dates se répétant.

en: -- Period
fr: -- Période

en: -- Frequency
fr: -- Fréquence

en: Every @number
fr: Tous les @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fr: Le module Date TimeZone vous oblige à !link.

en: set the site timezone name
fr: régler le nom du fuseau horaire du site

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fr: Veuillez choisir le fuseau horaire par défaut du site. Si vous avez un doute, choisissez le fuseau horaire le plus proche de votre position, qui possède les mêmes règles pour les heures d'été/hiver.

en: The !link may not be correct.
fr: Le lien !link est probablement incorrect.

en: site timezone name
fr: nom du fuseau horaire du site

en: Date Timezone requirements
fr: Pré-requis Date TimeZone

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Group multiple values
fr: Grouper plusieurs valeurs

en: collapsed
fr: replié

en: Precision
fr: Précision

en:  for
fr:  pour

en: Uploaded file is not a valid image
fr: Le fichier transféré n'est pas une image valide

en: Contact phone number
fr: Numéro de téléphone de contact

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Canceled
fr: Annulé

en: years
fr: années

en: weeks
fr: semaines

en: Default gateway
fr: Passerelle par défaut

en: Ubercart - payment
fr: Ubercart - paiement

en: Permission
fr: Droit d'accès

en: Order ID
fr: ID de commande

en: Grid
fr: Grille

en: Search returned the following results:
fr: La recherche a retourné les résultats suivants :

en: Hide
fr: Masquer

en: Read/Write
fr: Lecture/Écriture

en: Two
fr: Deux

en: Three
fr: Trois

en: Adjust
fr: Ajuster

en: Button settings
fr: Paramètres du bouton

en: Thread
fr: Fil

en: Section title
fr: Titre de section

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: View user details.
fr: Voir les détails de l'utilisateur.

en: Rate
fr: Taux

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
fr: Une erreur est survenue durant le paiement. Merci de nous contacter pour vous assurer que votre commande a bien été prise en compte.

en: A payment has been accepted.
fr: Un paiement a été accepté.

en: <None>
fr: <Aucun>

en: Ubercart - core (optional)
fr: Ubercart - cœur (facultatif)

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: @module help index
fr: index d'aide de @module

en: Missing help topic.
fr: Sujet d'aide manquant.

en: Example help
fr: Exemple d'aide

en: Purchase date
fr: Date d'achat

en: Node type (user-friendly version)
fr: Type de noeud (version conviviale)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
fr: Titre du nœud non filtré. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Node author's user id
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur du nœud

en: Node author's user name
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du nœud

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du nœud. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Node access
fr: Accès au nœud

en: <Any>
fr: <Tout>

en: year(s)
fr: année(s)

en: This !type does not have any attributes.
fr: Ce !type n'a aucun attribut.

en: product
fr: produit

en: product class
fr: classe de produits

en: Addresses
fr: Adresses

en: Saved addresses
fr: Adresses enregistrées

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: empty
fr: vide

en: Packages
fr: Colis

en: Package
fr: Paquet

en: Attribute settings
fr: Paramètres de l'attribut

en: More tabs
fr: Plus d'onglets

en: Click here to add more tabs.
fr: Cliquez ici pour ajouter plus d'onglets.

en: Select a block
fr: Sélectionnez un bloc

en: Hide the title of this block
fr: Masquer le titre du bloc

en: Tab type
fr: Type d'onglet

en: New QT block
fr: Nouveau bloc QT

en: Delete QT block
fr: Supprimer le bloc QT

en: Edit QT block
fr: Editer le bloc QT

en: Current state: !state
fr: État actuel : !state

en: *State is no longer available.
fr: *State n'est plus disponible.

en: Node deleted
fr: Nœud supprimé

en: User %user not allowed to go from state %old to %new
fr: L'utilisateur %user n'est pas autorisé à passer de l'état %old à %new

en: Transition vetoed by module.
fr: La transition a été interdite par le module.

en: Change workflow state of post to next state
fr: Passer l'état de processus de la contribution à l'état suivant

en: Change workflow state of post to new state
fr: Passer l'état de processus de la contribution au nouvel état

en: Target state
fr: Etat cible

en: Please select that state that should be assigned when this action runs.
fr: Sélectionnez l'état qui doit être assigné lorsque cette action est exécutée.

en: Force transition
fr: Forcer la transition

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
fr: Si cette boite est cochée, le nouvel état sera assigné même si les droits du workflow l'interdisent.

en: This message will be written into the workflow history log when the action runs. You may include the following variables: %state, %title
fr: Ce message sera écrit dans l'historique du workflow à l'exécution de l'action. Vous pouvez inclure les variables suivantes : %state, %title

en: Workflow information
fr: Information sur le processus

en: Permissions Summary
fr: Synthèse des droits

en: State to be assigned to orphaned nodes
fr: État à assigner aux nœuds orphelins

en: Each content type may have a separate workflow. The form for changing workflow state can be displayed when editing a node, editing a comment for a node, or both.
fr: Chaque type de contenu peut avoir un workflow spécifique. Le formulaire de changement d'état de workflow peut être affiché lors de l'édition d'un noeud, d'un commentaire de noeud ou dans les deux cas.

en: Display Workflow Form for:
fr: Afficher le formulaire de processus pour :

en: Previous state deleted
fr: L'état précédant a été supprimé

en: Action %action has been unassigned.
fr: L'action %action a été ôtée.

en: When %type moves from %state to %target_state
fr: Quand %type se déplace de %state vers %target_state

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Country code
fr: Code pays

en: Order #
fr: Commande #

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Custom PHP
fr: Code PHP spécifique

en: Context
fr: Contexte

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: No title
fr: Sans titre

en: Columns
fr: Colonnes

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Edit this view
fr: Modifier this view

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: begins with
fr: commence par

en: contains
fr: contient

en: Print
fr: Imprimer

en: CSS injector
fr: Injecteur CSS

en: Account
fr: Compte

en: Your message
fr: Votre message

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Text only
fr: Texte seulement

en: Enable the search module to search help.
fr: Activer le module de recherche pour rechercher dans l'aide

en: Module help index
fr: Index de l'aide du module

en: Search help
fr: Rechercher dans l'aide

en: view advanced help topic
fr: accéder aux rubriques d'aide avancée

en: view advanced help popup
fr: voir le popup d'aide avancée

en: view advanced help index
fr: accéder à l'index d'aide avancée

en: Advanced help
fr: Aide avancée

en: Allow advanced help and documentation.
fr: Permet l'aide avancée et la documentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
fr: Cliquer sur l'icône d'aide pour visualiser quelques exemples d'aide concernant le language de programmation PHP (provenant de wikipedia.org). Assurez-vous de lancer le cron afin de mettre à jour l'index si vous souhaitez tester les fonctionnalités de recherche.

en: Advanced help example
fr: Exemple d'aide avancée

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
fr: Un exemple de module d'aide pour illustrer le mode d'aide avancée.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: In moderation
fr: En cours de modération

en: daily
fr: journalier

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: Stock settings
fr: Paramètres des Stocks

en: deleted
fr: supprimé

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only in the category(s)
fr: Seulement dans les catégories

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Company name
fr: Nom de la société

en: Transaction mode
fr: Mode de transaction

en: Sandbox
fr: Bac-à-sable

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Credit card charged: !amount
fr: Carte bancaire débitée : !amount

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: About
fr: À propos

en: Search returned no results.
fr: La recherche n'a retourné aucun résultat.

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Reports
fr: Rapports

en: Common Settings
fr: Paramètres communs

en: Macros: %b (base path: "%base"), %t (path to theme: "%theme")
fr: Macros : %b (chemin de base : "%base"), %t (chemin du thème : "%theme")

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
fr: Si coché, une liste des URLs de destination des liens de la page sera affichée en bas de page.

en: Include comments in printer-friendly version
fr: Inclure les commentaires dans la version imprimable

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
fr: Quand cette option est active, les commentaires des utilisateurs sont aussi inclus dans la version imprimable. Requiert le module Comment.

en: New window method
fr: Méthode "nouvelle fenêtre"

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
fr: Utiliser HTML target (n’est pas strictement validé comme du XHTML)

en: Use Javascript (requires browser support)
fr: Utiliser JavaScript (doit être supporté par le navigateur)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
fr: Choisissez la méthode employée pour ouvrir des pages dans une nouvelle fenêtre/onglet.

en: Logo options
fr: Options du logo

en: Logo type
fr: Type de logo

en: None (Disabled)
fr: Aucun (Désactivé)

en: Current theme's logo
fr: Logo du thème actuel

en: User-specified
fr: Spécifié par l’utilisateur

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
fr: Choisissez le type de logo à afficher sur la version imprimable. En cas d’emplacement personnalisé par l’utilisateur, insérez le chemin ou l’URL ci-dessous.

en: Upload logo
fr: Télécharger le logo

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct aux fichiers sur le serveur, utilisez ce champs pour téléverser votre logo.

en: Footer options
fr: Options de pied de page

en: Footer type
fr: Type de pied de page

en: Site's footer
fr: Pied de page du site

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
fr: Choisir le type de bas de page à afficher en version imprimable. En cas de bas de page personnalisé par l’utilisateur, insérez-le ci-dessous.

en: Web page options
fr: Options de la page

en: Links area
fr: Région des liens

en: Content corner
fr: Coin contenu

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
fr: Choisissez l’emplacement du ou des liens de la version imprimable de la page. La région "liens" est habituellement sous le contenu du nœud, tandis que le "coin contenu" est placé dans le coin supérieur droit du contenu du nœud. Désélectionner toutes les options pour désactiver le lien. Même si le lien est désactivé, vous pouvez encore visualiser la version PDF d’un nœud en allant à !path/nid où le nid est le id numérique du nœud.

en: Advanced link options
fr: Options avancées du lien

en: Icon only
fr: Icône seulement

en: Icon and Text
fr: Icône et texte

en: Select the visual style of the link.
fr: Choisissez le style visuel du lien.

en: Link visibility
fr: Visibilité du lien

en: Link class
fr: Classe du lien

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
fr: Ceci peut être employé par les créateurs de thèmes pour changer le style du lien ou par des modules jQuery pour s’ouvrir dans une nouvelle fenêtre (par exemple greybox ou thickbox). Des classes multiples peuvent être spécifiées, séparées par des espaces.

en: Show link in system (non-content) pages
fr: Affiche le lien dans les pages systèmes (sans contenu)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fr: Activer cette option ajoutera un lien vers la version imprimable sur les pages créées par Drupal ou les modules activés.

en: Published on %site_name
fr: Publié sur %site_name

en: retrieved on %date
fr: Obtenu le %date

en: By %author
fr: Par %author

en: Created %date
fr: Créé le %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
fr: Ajouter un lien "version imprimable" aux pages de contenu et d’administration.

en: Web page
fr: Page web

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
fr: Les paramètres de la "version imprimable" des pages sont disponible dans !link

en: Report settings
fr: Paramètres de rapports

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fr: URL vers laquelle l'utilisateur sera redirigé. Cette URL peut être interne (exemple : node/1234) ou externe comme http://www.drupalfr.org.

en: Display a message to the user
fr: Afficher un message à l'utilisateur

en: Payment method title
fr: Nom du mode de paiement

en: Order created through website.
fr: Commande créée par l'intermédiaire du site web.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
fr: Réception de la notification de la commande !order_id.

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Errors
fr: Erreurs

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un simple lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Product information
fr: Informations sur le produit

en: Sell price
fr: Prix de vente

en: Customer purchase price.
fr: Le prix de vente.

en: field
fr: champ

en: The node the uploaded file is attached to
fr: Le nœud auquel le fichier transféré est attaché

en: Map Type Control
fr: Contrôle du Type de Carte

en: clone
fr: cloner

en: View settings
fr: Paramètres de la vue

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Metric
fr: Métrique

en: Delete view
fr: Supprimer la vue

en: Please !add_context to get started.
fr: Merci de !add_context pour démarrer.

en: add a context
fr: ajouter un contexte

en: Import context
fr: Importer un contexte

en: Export %title
fr: Exporter %title

en: Add a context to your site.
fr: Ajoutez un contexte à votre site.

en: Import a context definition into your site.
fr: Importez la définition d'un contexte dans votre site.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fr: Fournit une interface simple pour paramétrer un site avec Context.

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Not checked
fr: Non vérifié

en: Remove this action
fr: Supprimer cette action

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: The taxonomy term ID
fr: L'identifiant du terme de classification.

en: Force single
fr: Forcer l'unicité

en: View cart
fr: Voir le panier

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse de courriel invalide.

en: Click to view.
fr: Cliquer pour voir.

en: Shipping Address:
fr: Adresse de livraison :

en: Order #:
fr: Commande #:

en: Shipping Method:
fr: Méthode d'expédition:

en: Ship order !order_id packages.
fr: Expédier les colis de la commande !order_id.

en: Ship
fr: Expédier

en: This order has no comments associated with it.
fr: Il n'y a aucun commentaire associé à cette commande.

en: Product reports
fr: Rapports sur les produits

en: Sales per year
fr: Ventes par année

en: Products sold
fr: Produits vendus

en: Total revenue
fr: Chiffre d'affaires total

en: Update report
fr: Mettre à jour le rapport

en: Sold
fr: Vendu

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: Number of orders
fr: Nombre de commandes

en: Sales year
fr: Ventes de l'année

en: Sales summary
fr: Résumé des ventes

en: Sales data
fr: Données sur les ventes

en: Today, !date
fr: Aujourd'hui, !date

en: Yesterday, !date
fr: Hier, !date

en: Daily average for @month
fr: Moyenne quotidienne pour @month

en: Projected totals for @date
fr: Totaux prévus pour @date

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
fr: Les données CSV n'ont pas pu être récupérées. Il est possible que les données aient expirées. Rafraîchissez la page de rapports et essayez à nouveau de récupérer le fichier CSV.

en: New packages
fr: Nouveaux colis

en: Edit package
fr: Editer le colis

en: Cancel package shipment
fr: Annuler l'expédition du colis

en: Shipments
fr: Expéditions

en: New shipment
fr: Nouvelle expédition

en: Shipment !id
fr: Expédition !id

en: Cancel shipment
fr: Annuler l'expédition

en: Delete shipment
fr: Supprimer l'expédition

en: Ship packages
fr: Expédier des colis

en: Package ID
fr: ID colis

en: Shipping type
fr: Mode d'expédition

en: Package type
fr: Type de colis

en: Shipment ID
fr: Id d'expédition

en: Tracking number
fr: Numéro de suivi

en: cancel shipment
fr: annuler l'expédition

en: This order's products have not been organized into packages.
fr: Les produits de cette commande n'ont pas été mis en colis.

en: Create packages.
fr: Créer des colis.

en: Order @order_id does not exist.
fr: La commande @order_id n'existe pas.

en: Are you sure you want to delete this package?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce colis ?

en: The products it contains will be available for repackaging.
fr: Les produits qu'il contient seront disponibles au reconditionnement.

en: Ship date
fr: Date d'expédition

en: Estimated delivery
fr: Date de livraison estimée

en: No shipments have been made for this order.
fr: Aucune expédition n'a été faite pour cette commande.

en: Make a new shipment
fr: Effectuer une nouvelle expédition

en: Put products into packages to make shipments.
fr: Mettre les produits en colis pour expédition.

en: Ship Manually
fr: Expédier manuellement

en: Shipping method
fr: Mode d'expédition

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
fr: Vous ne pouvez pas faire une expédition qui ne contienne pas de colis.

en: Are you sure you want to delete this shipment?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet envoi?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
fr: L'expédition sera annulée et les colis concernés pourront de nouveau être expédiés.

en: Nevermind
fr: Peu importe

en: Payment received
fr: Paiement reçu

en: Merchant ID
fr: ID du commerçant

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Shippable product
fr: Produit livrable

en: Signup
fr: Inscription

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Landscape
fr: Paysage

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Message Content
fr: Contenu du message

en: Enter
fr: Entrer

en:  is not a valid hex color
fr:  n'est pas un code couleur hexadécimal valide

en: Path to custom Nice Menus CSS file
fr: Chemin vers le fichier CSS personnalisé pour Nice Menus

en: Configure Nice Menus.
fr: Configurer Nice Menus.

en: Enable IE support
fr: Activer la prise en charge d'IE

en: The menu tree from which to show a nice menu.
fr: L'arborescence depuis laquelle sera affiché un "Nice Menu".

en: right: menu items are listed on top of each other and expand to the right
fr: droite : les éléments de menu sont listés l'un sur l'autre et déroulés vers la droite

en: left: menu items are listed on top of each other and expand to the left
fr: gauche : les éléments du menu sont listés l'un sur l'autre et déroulés vers la gauche

en: down: menu items are listed side by side and expand down
fr: bas : les éléments du menu sont listés côte à côte et déroulés vers le bas

en: CSS/jQuery drop-down, drop-right and drop-left menus to be placed in blocks
fr: Menus déroulants CSS/JQuery vers le bas, vers la droite ou vers la gauche et placés dans des blocs.

en: Make drop down/flyout CSS menus for site and admin menus.
fr: Créer des menus déroulants CSS pour le site et les pages d'administration.

en: <p>This is a simple module that enables the site to have drop down/flyout CSS menus for site and admin navigation.</p><p>Remember to activate and configure the menu blocks in !link</p>
fr: <p>Ceci est un module simple qui permet de créer des menus déroulants CSS pour le site et les pages d'administration.</p><p>Pensez à activer et configurer les blocs de menu sur la page !link</p>

en: The total number of independent Nice menus blocks you want. Enter a number between 0 and 99. If you set this to 0, you will have no blocks created but you can still use the Nice menus theme functions directly in your theme.
fr: Le nombre total de blocs Nice Menus indépendants souhaités. Saisissez un nombre entre 0 et 99. Si vous paramétrez cette valeur à 0, aucun bloc ne sera créé mais vous pourrez tout de même utiliser les fonctions de Nice Menus directement dans votre thème.

en: You must enter a number from 0 to 99.
fr: Vous devez saisir un nombre entre 0 et 99

en: No response
fr: Pas de réponse

en: Order complete
fr: Commande terminée

en: Payment methods
fr: Modes de paiement

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: Credit card
fr: Carte bancaire

en: Order total:
fr: Montant total de la commande :

en: Current balance:
fr: Solde actuel :

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
fr: Le client à utilisé une adresse e-mail différente pendant le paiement : !email

en: Vendor account number
fr: Numéro de compte vendeur

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Unknown status
fr: Statut inconnu

en: Post new comment
fr: Publier un nouveau commentaire

en: Validator
fr: Validateur

en: Inherit
fr: Hériter

en: Sales
fr: Ventes

en: None available.
fr: Aucun disponible.

en: Editable
fr: Modifiable

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Use default
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Invoice template
fr: Modèle de facture

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
fr: Si le solde est inférieur ou égal à 0,00 $.

en: If the order status is not already Payment Received.
fr: Si le statut de la commande n'est pas déjà Paiement Reçu.

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: COD
fr: Contre remboursement

en: PayPal IPN
fr: IPN Paypal

en: Base price
fr: Prix de base

en: Edit attribute
fr: Modifier l'attribut

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
fr: Etes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'attribut %name ?

en: Tax
fr: Taxe

en: The weight, used for sorting.
fr: Le poids, utilisé pour le tri.

en: Comment for Workflow Log
fr: Commentaires pour l'historique du workflow

en: Show a comment field in the workflow section of the editing form.
fr: Afficher un champ commentaire dans la partie réservée au workflow dans le formulaire d'édition.

en: On the node editing form, a Comment form can be shown so that the person making the state change can record reasons for doing so. The comment is then included in the node's workflow history.
fr: Dans le formulaire d'édition, un formulaire de commentaire peut être affiché pour que l'utilisateur modifiant l'état du workflow puisse en expliquer la raison. Le commentaire est alors inclus dans l'historique de workflow du noeud.

en: Show a comment field in the workflow section of the workflow tab form.
fr: Afficher un champ commentaire dans le formulaire de l'onglet workflow.

en: On the workflow tab, a Comment form can be shown so that the person making the state change can record reasons for doing so. The comment is then included in the node's workflow history.
fr: Dons l'onglet workflow, un formulaire de commentaire peut être affiché pour que la personne modifiant l'état puisse expliquer ses raisons. Le commentaire est alors inclus dans l'historique du workflow.

en: Enter the name for a state in your workflow. For example, if you were doing a meal workflow it may include states like <em>shop</em>, <em>prepare</em>, <em>eat</em>, and <em>clean up</em>.
fr: Saisissez le nom de l'état dans votre workflow. Par exemple, si vous étiez en train de créer un workflow "Repas", il devrait inclure des états tels que <em>acheter</em>, <em>préparer</em>, <em>manger</em>, et <em>nettoyer</em>.

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for this state.
fr: Un état avec le nom %state existe déjà dans ce workflow. Saisissez un autre nom pour cet état.

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for your new state.
fr: Un état avec le nom %state existe déjà dans ce workflow. Saisissez un autre nom pour votre nouvel état.

en: Save workflow mapping
fr: Enregistrer la carte du workflow

en: You are currently viewing the possible transitions to and from workflow states. The state is shown in the left column; the state to be moved to is to the right. For each transition, check the box next to the role(s) that may initiate the transition. For example, if only the "production editor" role may move a node from Review state to the Published state, check the box next to "production editor". The author role is built in and refers to the user who authored the node.
fr: Vous voyez actuellement les transitions possibles entre les états de workflow. L'état est affiché dans la colonne gauche ; l'état vers lequel passer est affiché dans la colonne droite. Pour chaque transition, cochez la case près du rôle qui devrait lancé la transition. Par exemple, si seul le rôle "Rédacteur en chef" doit passer un noeud de l'état "Relu" à "Publié", cochez la case près de "Rédacteur en chef". Le rôle "auteur" est fourni par défaut et correspond à l'auteur du noeud.

en: Use this page to set actions to happen when transitions occur. To configure actions, use the <a href="@link">actions settings page</a>.
fr: Utiliser cette page pour définir les actions éxecutées lors de transitions. Pour configurer les actions, utilisez la page de <a href="@link">paramétrage des actions</a>.

en: @node_title is scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
fr: @node_title est planifié pour un changement d'état vers %state_name le !scheduled_date

en: Either no transitions have been set up or this workflow has not yet been assigned to a content type. To enable the assignment of actions, edit the workflow to assign permissions for roles to do transitions. After that is completed, transitions will appear here and you will be able to assign actions to them.
fr: Soit aucune transition n'a été paramétrée pour ce workflow, soit ce workflow n'a pas encore été assigné à  un type de contenu. Pour que des actions puissent être assignées, modfiez le workflow et donnez le droit à des rôles de réaliser des transitions.

en: @node_title scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
fr: @node_title planifié pour passer à l'état %state_name le !scheduled_date

en: Unable to get actions associated with a transition because the trigger module is not enabled.
fr: Impossible d'associer des actions à la transition parceque le module Trigger n'est pas activé.

en: access workflow summary views
fr: accéder aux vues synthétiques des workflows

en: Content access control based on workflows and roles.
fr: Contrôle de l'accès au contenu basé sur les rôles et les workflows.

en: State weight
fr: Poids de l'état

en: The weight of the current workflow state that the node is in.
fr: Le poids de l'état de workflow dans lequel le noeud est actuellement.

en: Current state name
fr: Nom actuel de l'état

en: The readable name of the workflow state that the node is in. (Less efficient, use only when click-sorting by state name.)
fr: Le nom humain de l'état de workflow dans lequel le noeud est actuellement (moins efficace, n'utiliser que pour le tri par nom d'état).

en: Current state
fr: État actuel

en: The current workflow state that the node is in.
fr: L'état de workflow dans lequel le noeud est.

en: Scheduled state
fr: Etat planifié

en: Scheduled time
fr: Date planifiée

en: The time at which the node will change workflow states.
fr: Le moment où l'état de workflow du noeud changera.

en: Scheduled comment
fr: Commentaire planifié

en: A comment describing why the node was scheduled for state transition.
fr: Un commentaire expliquant pourquoi le noeud a été planifié pour un changement d'état de workflow.

en: Previous state
fr: État précédent

en: A workflow state that the node was in previously.
fr: Un état de workflow dans lequel le noeud était avant.

en: Previous time
fr: Date précédante

en: The time at which the node moved from one state to another.
fr: Le moment où le noeud va passer d'un état à un autre.

en: Previous comment
fr: Commentaire précédent

en: A comment describing why the node was moved from one state to another in the past.
fr: Un commentaire expliquant pourquoi le noeud a été passé de l'état actuel à un état dans le passé.

en: No state
fr: Pas d'état

en: Unknown state
fr: Etat inconnu

en: Workflow state
fr: État du processus

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: In the form of WW (01 - 53).
fr: Sous la forme SS (01 - 53).

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Google Checkout settings
fr: Paramètres Google Checkout

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
fr: Terminal Google Checkout : Commande @order_id

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
fr: Google Checkout accepte uniquement les devises suivantes : @list

en: Marketing preferences
fr: Préférences marketing

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
fr: Afficher les préférences du client à propos du commerce de masse.

en: Google Checkout Coupon
fr: Coupon Google Checkout

en: Google Checkout Gift Certificate
fr: Bon Cadeau Google Checkout

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
fr: Requête d'annulation de commande envoyée à Google Checkout. La commande sera actualisée dans quelques instants.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
fr: La commande n'est pas annulée sur Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
fr: Paiement express avec Google Checkout.

en: Merchant key
fr: Clé commerçant

en: Test Environment settings
fr: Paramètres de l'environnement de test

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Test Merchant Key
fr: Clé commerçant de test

en: Customer messages
fr: Messages des clients

en: Reason for canceling order
fr: Raison de l'annulation de la commande

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Default price
fr: Prix par défaut

en: Handling charge
fr: Frais de manutention

en: Percentage markup/discount
fr: Pourcentage de majoration/réduction

en: The percent adjustment should be a number.
fr: Le pourcentage de variation doit être un nombre.

en: Save taxes
fr: Enregistrer les taxes

en: Tax shipping?
fr: Taxer la livraison ?

en: What is Google Checkout?
fr: Qu'est-ce que Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
fr: Il n'y a aucun article dans votre panier.

en: Customer will accept marketing emails.
fr: Le client accepte de recevoir des e-mails publicitaires.

en: Customer does not want marketing emails.
fr: Le client ne souhaite pas recevoir de courriel publicitaire.

en: Google Checkout terminal
fr: Terminal Google Checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
fr: Cliquez ici pour accéder aux paramètres Google Checkout.

en: Use this terminal to process credit card payments:
fr: Utiliser ce terminal pour traiter les paiements par carte bancaire :

en: Balance:
fr: Solde:

en: Google Checkout total:
fr: Total Google Checkout :

en: Google Checkout balance:
fr: Solde Google Checkout :

en: Reason for refund
fr: Raison du remboursement

en: You must enter a number for the amount.
fr: Vous devez saisir un nombre pour le montant.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
fr: Google n'autorise pas les remboursements supérieurs aux montants déjà facturés.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
fr: Identifiant (ID) de la commande invalide. Impossible de procéder au paiement.

en: Total tax
fr: Taxe totale

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
fr: Commande créée via Google Checkout (#@gco_order).

en: - No AVS match
fr: - Pas de correspondance AVS

en: - AVS not supported by issuer
fr: - AVS non pris en charge par l'émetteur

en: <b>Error:</b> No AVS response.
fr: <b>Erreur :</b> Pas de réponse AVS.

en: - No CVN match
fr: - Pas de correspondance CVN

en: - CVN not available
fr: - CVN non disponible

en: - CVN error
fr: - Erreur CVN

en: <b>Error:</b> No CVN response.
fr: <b>Erreur :</b> Pas de réponse CVN.

en: Partial CC number: %s
fr: Numéro partiel de carte de crédit : %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
fr: Commande %order annulée par Google : %reason

en: Order canceled.
fr: Commande annulée.

en: Payment received by Google Checkout
fr: Paiement reçu par Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
fr: Paiement de %amount reçu par Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
fr: Remboursement reçu par Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
fr: Remboursement de %amount reçu par Google Checkout.

en: Unknown order id or malformed XML.
fr: ID de commande inconnu ou XML mal formé.

en: google
fr: Google

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
fr[0]: Membre Google Checkout depuis @count mois.
fr[1]: Membre Google Checkout depuis @count mois.

en: In Google Checkout
fr: Sur Google Checkout

en: yearly
fr: annuel

en: monthly
fr: mensuel

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
fr: Désolé, vous ne pouvez en ajouter qu'un à la fois.

en: Cart Contents
fr: Contenu du panier

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
fr: Afficher le contenu du panier d'un client.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
fr: Ce compte a été banni et ne peut plus télécharger de fichiers.

en: Watermark Text
fr: Texte du filigrane

en: Add Watermark
fr: Ajouter un filigrane

en: Uploaded file is not a valid JPEG
fr: Le fichier transféré n'est pas un JPEG valide

en: Must fill in text
fr: Saisie de texte obligatoire

en: Empty Line
fr: Ligne vide

en: Test Gateway
fr: Passerelle de test

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
fr: Traiter les paiements par carte bancaire avec la passerelle de test.

en: Check or Money Order
fr: Chèque ou mandat

en: Pay by mailing a check or money order.
fr: Payer en envoyant un chèque ou un mandat.

en: Customer Supplied Package
fr: Emballage fourni par le client

en: Pallet
fr: Palette

en: Credit card on a secure server:
fr: Carte bancaire sur un serveur sécurisé :

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
fr: Rediriger vers 2Checkout pour payer par carte ou eCheck.

en: Select your payment type:
fr: Choississez votre mode de paiement:

en: Online check
fr: Chèque en ligne

en: Your 2Checkout vendor account number.
fr: Votre numéro de compte vendeur 2Checkout.

en: Secret word for order verification
fr: Mot secret pour la vérification de la commande

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
fr: Active le mode démonstration qui permet de traiter des commandes factices afin de tester l'application.

en: Language preference
fr: Préférences de langue

en: Adjust language on 2Checkout pages.
fr: Adapter la langue sur les pages 2Checkout.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
fr: Montrer les icônes des carte de paiement à coté du nom du mode de paiement.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
fr: Fournit à 2Checkout le texte du bouton de validation sur la page de vérification de commande.

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
fr: Tentative de finalisation 2Checkout non vérifié pour cette commande.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
fr: Payé par !type, commande 2Checkout.com #!order.

en: credit card
fr: carte bancaire

en: echeck
fr: chèque électronique

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
fr: Votre commande sera traitée dès que votre paiement aura été approuvé par 2Checkout.com.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
fr: Le paiement !type est en attente d'approbation sur 2Checkout.com.

en: eCheck
fr: chèque électronique

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
fr: Permettre de procéder à des paiements grâce à 2Checkout.com.

en: Update your payment details
fr: Mettre à jour vos informations de paiement

en: Cancel the recurring fee?
fr: Annuler le paiement périodique ?

en: Cancel a recurring fee.
fr: Annuler un paiement périodique.

en: Update ARB subscription
fr: Mettre à jour l'abonnement ARB

en: Cancel ARB subscription
fr: Annuler l'abonnement ARB

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
fr: Procéder à des paiements par carte en utilisant le service AIM d'Authorize.net

en: API Login ID
fr: ID de Login pour l'API

en: Transaction Key
fr: Clé de transaction

en: AIM settings
fr: Paramètres AIM

en: ARB settings
fr: Paramètres ARB

en: MD5 Hash
fr: Hash MD5

en: CIM settings
fr: Paramètres CIM

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
fr: Nouveau profil client créé avec succès sur Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
fr: Authorize.Net: La création de profile CIM a échoué.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
fr: Authorize.Net: Profil CIM créé - @id

en: cURL error: @error
fr: Erreur cURL : @error

en: Credit card payment declined: @message
fr: Paiement par carte bancaire refusé : @message

en: Type: @type<br />ID: @id
fr: Type : @type<br />ID : @id

en: ACCEPTED
fr: ACCEPTÉ

en: REJECTED
fr: REJETÉ

en: !arbSilent POST received: <pre>@post</pre>
fr: !arbSilent POST reçu le : <pre>@post</pre>

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
fr: Paiement ARB signalé pour la commande @order_id: <pre>@post</pre>

en: Order @order_id
fr: Commande @order_id

en: Order @order_id - @sku
fr: Commande @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
fr: Authorize.Net : Abonnement @subscription_id mis à jour.

en: Subscription ID: @subscription_id
fr: ID d'abonnement : @subscription_id

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
fr: La mise à jour de l'abonnement a échoué. Voir les commentaires de l'administrateur pour plus de détails.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
fr: Authorize.Net : Abonnement @subscription_id annulé.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet abonnement ?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
fr: Abonnement annulé via Authorize.Net.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ces frais?

en: The recurring fee has been canceled.
fr: Le paiement périodique a été annulé.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
fr: L'adresse (voie) correspond, pas le code postal

en: No Match on Address (Street) or ZIP
fr: Pas de correspondance sur l'adresse (rue) ou le code postal

en: AVS not applicable for this transaction
fr: AVS inutilisable pour cette transaction

en: Retry – System unavailable or timed out
fr: Recommencer - Le système est inaccessible ou ne répond pas

en: Service not supported by issuer
fr: Service non pris en charge par l'émetteur

en: Address information is unavailable
fr: Les informations sur l'adresse sont indisponibles

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
fr: Le code postal sur 9 chiffres correspond, l'adresse (rue) ne correspond pas

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
fr: L'adresse (rue) et le code postal sur 9 chiffres correspondent

en: Address (Street) and five digit ZIP match
fr: L'adresse (rue) et le code postal sur 5 chiffres correspondent

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
fr: Le code postal sur 5 chiffres correspond mais pas l'adresse (rue)

en: No Match
fr: Pas de correspondance

en: Not Processed
fr: Non traité

en: Should have been present
fr: Aurait dû être présent

en: Issuer unable to process request
fr: L'émetteur n'a pas réussi à traiter la demande

en: Authorization and capture
fr: Autorisation et capture

en: Authorization only
fr: Autorisation seulement

en: Capture only
fr: Capture seulement

en: CVV information
fr: Informations sur le cryptogramme visuel

en: Credit card debug mode
fr: Carte bancaire en mode débogage

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
fr: Vous utilisez actuellement le mode débogage, les informations des cartes de paiement peuvent donc être stockées sans tenir compte des normes de sécurité PCI. Il est recommandé de n'utiliser le mode débogage que pour les tests de transactions avec des cartes de paiement fictives.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
fr: Nous avons été dans l'impossibilité de valider votre paiement par carte. Veuillez vérifier les données que vous avez saisies et recommencez. Si le problème persiste, contactez nous pour régulariser votre commande.

en: Credit card:
fr: Carte bancaire :

en: Pay by credit card.
fr: Payer par carte bancaire.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
fr: Entrer le nom du propriétaire comme il apparaît sur la carte.

en: You have entered an invalid credit card number.
fr: Vous avez saisi un numéro de carte bancaire invalide.

en: The credit card you entered has expired.
fr: La carte bancaire utilisée a expiré.

en: You have entered an invalid CVV number.
fr: Votre cryptogramme visuel est invalide.

en: You must enter the issuing bank for that card.
fr: Vous devez indiquer la banque émettrice de cette carte.

en: Card Owner
fr: Titulaire de la carte

en: CVV
fr: Cryptogramme visuel

en: Issuing Bank
fr: Banque émettrice

en: View card details.
fr: Voir les détails de la carte.

en: Card Type:
fr: Type de carte:

en: Card Owner:
fr: Titulaire de la carte :

en: Card Number:
fr: Numéro de la carte :

en: Start Date:
fr: Date de début :

en: Expiration:
fr: Date d'expiration :

en: CVV:
fr: Cryptogramme visuel :

en: Issuing Bank:
fr: Banque émettrice :

en: Not configured, see below.
fr: Non configuré, voir ci-dessous.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
fr: En mode débogage, les informations des cartes de paiement peuvent être stockées sans tenir compte des normes de sécurité PCI.<br />Il est recommandé de n'utiliser le mode débogage que pour les tests de transactions avec des cartes de paiement fictives.

en: Validate credit card numbers at checkout.
fr: Valider les numéros de carte de crédit lors de la commande.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
fr: Les numéros de cartes non valides provoqueront l'affichage d'un message d'erreur afin que les clients puissent les corriger.<br />Cette fonctionnalité est recommandée à moins que vous ne soyez en mode débogage.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
fr: Essayer de traiter des paiements par carte de crédit à la validation de commande

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Unit of time
fr: Unité de temps

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
fr: Le cryptogramme visuel est une mesure de sécurité additionnelle. Sur les cartes Visa, Mastercard, et Discover, c'est un nombre à 3 chiffres, sur les American Express c'est un nombre à 4 chiffres. Si votre passerelle de paiement requiert cette information, vous devriez activer cette possibilité.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
fr: Vos informations de facturation doivent correspondre aux informations de la carte bancaire ou nous ne pourrons pas valider votre paiement.

en: Card processing failure message
fr: Message d'échec lors du traitement de la carte

en: You have specified a non-existent directory.
fr: Vous avez spécifié un répertoire inexistant.

en: Card type
fr: Type de carte

en: Card owner
fr: Titulaire de la carte

en: Card number
fr: Numéro de carte

en: Start Month
fr: Mois de début

en: Start Year
fr: L'année de début

en: Expiration Month
fr: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: Issuing bank
fr: Banque émettrice

en: Expiration Date:
fr: Date d'expiration :

en: What's the CVV?
fr: Qu'est ce que le cryptogramme visuel?

en: What is the CVV?
fr: Qu'est ce que le cryptogramme visuel?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
fr: Le cryptogramme visuel est un système de sécurité pour éviter la fraude. Trouver ce numéro sur votre carte est très simple. Suivez simplement les instructions suivantes.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
fr: Le cryptogramme visuel est sur le dos de la carte. Ce sont les 3 derniers chiffres.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
fr: Sur les cartes American Express, le cryptogramme visuel est au devant de la carte. C'est un nombre à quatre chiffres en petits caractères dans la partie droite au-dessus du numéro de la carte de crédit.

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Order total: @total
fr: Total de la commande : @total

en: Balance: @balance
fr: Solde : @balance

en: Charge Amount
fr: Montant à payer

en: Prior authorizations
fr: Autorisations précédentes

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
fr: @ref_id - @date - (4 derniers) @card

en: Customer references
fr: Références du client

en: Charge amount to this reference
fr: Débiter le montant sur cette référence

en: Remove reference
fr: Retirer la référence

en: Credit amount to this reference
fr: Créditer le montant sur cette référence

en: You must enter a positive number for the amount.
fr: Vous devez saisir un nombre positif pour le montant.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
fr: La carte bancaire a été traitée avec succès. Voir les commentaires d'administration pour plus de détails.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
fr: Erreur lors du traitement de la carte bancaire. Voir les commentaires d'administration pour plus de détails.

en: Reference transaction
fr: Référence de la transaction

en: administer credit cards
fr: administrer les cartes bancaires

en: view cc details
fr: afficher les détails de la carte

en: view cc numbers
fr: afficher les numéros de la carte

en: process credit cards
fr: traiter les cartes bancaires

en: Receive credit card payments through checkout.
fr: Accepter les paiements par carte de crédit durant la validation de la commande.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
fr: Traiter les règlements par carte de crédit en utilisant le service Silent Order POST de CyberSource.

en: Payment server
fr: Serveur de paiement

en: CyberSource server used when processing payments.
fr: Serveur CyberSource utilisé lors du traitement des paiements.

en: Ensure address verification
fr: Assurer la vérification de l'adresse

en: Process transaction only if address passes verification.
fr: Procède à la transaction seulement si l'adresse a été vérifiée.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
fr: Traiter les transactions quel que soit le résultat de la vérification de l'adresse.

en: SOAP Toolkit API settings
fr: Paramètres de SOAP Toolkit API

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
fr: Saisissez le code à 2 lettres de votre état ou province.

en: ZIP/Postal code
fr: Code postal&nbsp;

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
fr: Saisissez le code ISO 3166-1 à 2 lettres; consultez Wikipedia si vous ne connaissez pas le vôtre.

en: The credit card type did not pass validation.
fr: Le type de carte bancaire n'a pas passé la validation.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
fr: !id<br />!decision, Raison: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
fr: <br /><b>AVS :</b> !avs

en: , AVS: @avs
fr: , AVS : @avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
fr: <br /><b>Cryptogramme visuel:</b> !cvv

en: , CVV: @cvv
fr: , CVV : @cvv

en: No response returned from CyberSource.
fr: Aucune réponse de la part de CyberSource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
fr: Impossible de se connecter à CyberSource via SOAP.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
fr: <b>@type :</b> @amount<br /><b>Décision : @decision</b><br /><b>Raison :</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
fr: <b>@type :</b><br />@id<br />@decision, Raison : !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
fr: <b>AVS :</b> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
fr: <b>CVV :</b> @cvv

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
fr: <strong>La tentative de création d'un profil CyberSource a échoué.</strong><br /><strong>Raison : </strong> @code

en: @tax: @amount
fr: @tax : @amount

en: No taxes returned for this order.
fr: Aucune taxe n'a été retournée pour cette commande.

en: @city city tax
fr: Taxe de la localité @city

en: County tax
fr: Taxe départementale

en: @state state tax
fr: Taxe de l'état @state

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
fr: Le calcul des taxes à échoué pour la commande @order_id - raison : @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
fr: Le calcul des taxes a échoué pour la commande @order_id. Pas de réponse envoyée par CyberSource.

en: Successful transaction.
fr: Transaction effectuée avec succès.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
fr: Un ou plusieurs champs de la requête sont manquants ou invalides.<br /><b>Action possible :</b> Envoyer de nouveau la requête avec les informations correctes.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
fr: <b>Erreur :</b> Défaillance générale du système.<br /><b>Action possible :</b> Attendre quelques minutes et réessayer.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
fr: <b>Erreur :</b> La demande a été reçue mais le délai a été dépassé. Cette erreur n'inclut pas les dépassements de délais entre le client et le serveur.<br /><b>Action possible :</b> Pour éviter de passer votre commande en double, ne la renvoyez pas avant d'avoir vérifié son statut dans le Business Center.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
fr: <b>Erreur :</b> La demande a été reçue mais un service n'a pas fini à temps. <br /><b>Action possible :</b> Pour éviter de passer votre commande en double, ne la renvoyez pas avant d'avoir vérifié son statut dans l'historique des commandes.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
fr: La demande d'autorisation a été approuvée par la banque émettrice mais refusée par CyberSource parcequ'elle n'a pas passé la vérification  Address Verification Service (AVS).<br /><strong>Action possible : </strong>Vous pouvez conserver l'autorisation, mais vous devriez vérifier la commande et envisager la possibilité d'une fraude.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Carte expirée.<br /><b>Actions possibles :</b> Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Carte refusée. La banque émettrice n'a pas fourni d'autre information. <br /><b>Actions possibles :</b> Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Provision insuffisante sur le compte.<br /><b>Action possible:</b> Demander une carte différente ou un autre mode de paiement.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
fr: Carte volée ou perdue.<br /><strong>Action possible : </strong>Vérifier les informations du client et déterminer si vous voulez lui demander une autre carte.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
fr: Banque émettrice indisponible.<br /><b>Action possible :</b> Attendez quelques minutes et réessayez.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Carte inactive ou non autorisée pour une transaction "Vente à Distance".<br /><strong>Action possible : </strong>Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Le plafond de la carte est atteint.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander une autre carte ou un autre moyen de paiement.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
fr: Le système a refusé la demande en raison d'un problème général avec le compte du client.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander un autre moyen de paiement.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
fr: Le client correspond à une entrée dans la liste noire du système de paiement.<br /><strong>Action possible : </strong>Vérifier la commande et contacter le système de paiement.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
fr: Le compte bancaire du client est bloqué.<br /><strong>Actions possibles :</strong> Revoir la commande ou demander un autre moyen de paiement.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
fr: La demande d'autorisation a été approuvée par la banque émettrice mais refusée par CyberSource parcequ'elle n'a pas passé la vérification du numéro de carte.<br /><strong>Action possible : </strong>Vous pouvez conserver l'autorisation, mais vous devriez vérifier la commande et envisager la possibilité d'une fraude.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fr: Numéro de compte invalide.<br /><b>Action possible :</b> Demander une carte différente ou un autre mode de paiement

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
fr: Ce type de carte n'est pas accepté par le processeur de paiement.<br /><strong>Action possible : </strong>Demandez une autre carte ou un autre moyen de paiement. Vérifier aussi avec le support client de CyberSource que votre compte est correctement configuré.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
fr: Le système a décliné la demande en raison d'un problème lié à la demande elle-même.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander un autre moyen de paiement.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
fr: Il y a un problème avec votre configuration commerçant CyberSource.<br /><strong>Action possible : </strong>Ne pas renvoyer la demande. Contactez le support client pour corriger le problème de configuration.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
fr: Erreur de traitement.<br /><b>Action possible :</b> Attendez quelques minutes et réessayez.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
fr: Le type de carte n'est pas valide ou ne correspond pas au numéro de la carte.<br /><strong>Action possible : </strong>Demander à votre client de vérifier que le type de carte est bien celui indiqué dans votre boutique, puis renvoyer la demande.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
fr: <b>Erreur :</b> La demande a été reçue mais serveur de paiement n'a pas répondu dans le délai imparti.<br /><b>Action possible :</b> Pour éviter de passer votre commande en double, ne la renvoyez pas avant d'avoir vérifié son statut dans l'historique des commandes.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
fr: Le client est inscrit dans le système d'authentification du payeur.<br /><strong>Action possible : </strong>Authentifiez le porteur de la carte avant de poursuivre la transaction.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
fr: Le client n'a pas pu être identifié.<br /><strong>Action possible : </strong>Vérifier la commande client.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
fr: La rue correspond, mais le code postal sur 5 ou 9 chiffres en correspond pas.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
fr: La rue et le code postal correspondent. Retourné uniquement pour les cartes Visa non US.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
fr: Le nom du porteur de la carte ne correspond pas, mais le code postal correspond. Retourné uniquement pour les cartes de crédit American Express.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
fr: Adresse non vérifiée. Retourné uniquement pour les cartes Visa non U.S.

en: System unavailable.
fr: Système indisponible.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
fr: La vérification de la carte n'est pas supportée par la banque émettrice.

en: Card verification is not supported by the card association.
fr: La vérification de la carte n'est pas supportée par l'organisme de gestion de la carte.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
fr: La vérification de la carte n'est pas supportée pour ce traitement ou ce type de carte.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
fr: Le système de traitement a retourné un code inconnu lors de la vérification de la carte.

en: No result code returned by processor.
fr: Le système de traitement n'a pas retourné de code.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
fr: Active le paiement via CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
fr: Poursuivre la validation pour terminer le paiement.

en: Select a payment method from the following options.
fr: Sélectionner un moyen de paiement parmi les options suivantes.

en: Paying by
fr: Paiement par

en: Show the order total preview on the payment pane.
fr: Afficher la pré-visualisation du montant total de la commande sur le panneau de paiement.

en: Method: @payment_method
fr: Mode : @payment_method

en: None available
fr: Aucun disponible

en: Check the order balance
fr: Vérifier le solde de la commande

en: Balance is less than !zero.
fr: Le solde est inférieur à !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
fr: Le solde est inférieur ou égal à !zero.

en: Balance is equal to !zero.
fr: Le solde est égal à !zero.

en: Balance is greater than !zero.
fr: Le solde est supérieur à !zero.

en: Balance comparison type
fr: Type de comparaison du solde

en: Credit card charge failed.
fr: Le débit de la carte bancaire a échoué.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
fr: Carte débitée, code de validation: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
fr: Paiement par carte bancaire traité avec succès.

en: Configure the payment settings.
fr: Configurer les paramètres de paiement.

en: View the payment settings.
fr: Voir les paramètres de paiement.

en: Edit the payment settings.
fr: Modifier les paramètres de paiement.

en: Edit the basic payment settings.
fr: Modifier les paramètres de paiement de base.

en: Edit the payment method settings.
fr: Modifier les paramètres des modes de paiement.

en: Payment gateways
fr: Passerelles de paiement

en: Edit the payment gateway settings.
fr: Modifier les paramètres de la passerelle de paiement.

en: Return order totals
fr: Retourne les totaux de la commande

en: Add the payment details to the checkout pane.
fr: Ajouter les détails du paiement au panneau de validation de commande.

en: Add the payment details to the order pane.
fr: Ajouter les détails du paiement au panneau de commande.

en: Select payment gateway
fr: Selectionner une passerelle de paiement

en: Delete payment?
fr: Annuler paiement?

en: The payment method of the order.
fr: Le mode de paiement de la commande.

en: The payment balance of the order
fr: Le solde de la commande

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
fr: Sélectionnez un mode de paiement parmi les modules de paiement activés.

en: Enable payment tracking.
fr: Activer le suivi du paiement.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
fr: Autoriser les règlements à être supprimés par les utilisateurs avec permission.

en: Log payments entered and deleted to order log.
fr: Noter les paiements entrés et supprimés dans le journal de commande.

en: Default payment details message
fr: Message par défaut sur les informations de règlement

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
fr: Message affiché quand un mode de paiement n'affiche pas de détails supplémentaires.

en: No payment methods founds.
fr: Aucune méthode de paiement trouvée.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
fr: Les passerelles de paiement sont des services web qui vous permettent de traiter divers types de règlements à distance. Les formulaires de configuration ci-dessous sont pour les passerelles de paiements que vous avez installées. Cliquez sur un nom pour déplier ses options et le configurer.

en: This gateway supports the following payment methods:
fr: Cette passerelle de paiement supporte les modes de règlement suivants:

en: Enable this payment gateway for use.
fr: Activer l'usage de cette passerelle de paiement.

en: Order total preview:
fr: Total de la commande :

en: Payment entered.
fr: Paiement entré.

en: An error loading the payment information occurred.
fr: Erreur lors du chargement des informations de règlement.

en: Payment information:
fr: Informations de paiement:

en: Are you sure you want to delete this payment?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce règlement?

en: Payment deleted.
fr: Paiment supprimé.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
fr: Merci de choisir une passerelle de paiement à utiliser pour ce paiement.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
fr: Une erreur s'est produite avec sur votre passerelle de paiement. La fonction de facturation n'a pas été trouvée.

en: view payments
fr: voir les paiements

en: manual payments
fr: paiements manuels

en: delete payments
fr: supprimer des paiements

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
fr: Définit une API pour laisser les modules de règlement interagir avec le panier.

en: Receive Check
fr: Recevoir le chèque

en: Check or money order
fr: Chèque ou mandat

en: Cash on delivery
fr: Contre remboursement

en: Pay cash on delivery on pick-up.
fr: Paiement comptant à l'enlèvement.

en: A generic payment method type.
fr: Un type générique de mode de paiement.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
fr: Paiement complet attendu à la livraison ou avant enlèvement.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
fr: Les commandes dont le montant est supérieur à !number ne <b>peuvent pas </b> être réglées en contre-remboursement.

en: Delivery Date
fr: Date de livraison

en: Desired delivery date:
fr: Date de livraison désirée:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
fr: Le montant total de votre commande dépasse le maximum pour le contre-remboursement. Veuillez revenir en arrière et sélectionner un autre moyen de paiement.

en: Maximum order total eligible for COD
fr: Montant maximum de commande payable en contre-remboursement

en: Set to 0 for no maximum order limit.
fr: Mettre 0 pour ne pas limiter le montant total de la commande.

en: Let customers enter a desired delivery date.
fr: Laisser les clients choisir une date pour la livraison.

en: Enter a desired delivery date:
fr: Entrer la date de livraison désirée:

en: Checks should be made out to:
fr: Chèque à l'ordre de :

en: Mail to
fr: A envoyer à

en: Clear Date:
fr: Date de validation:

en: Expected clear date:
fr: Date de validation attendue:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
fr: Configure l'adresse mail à afficher aux clients qui choisissent cette méthode de paiement durant la validation de la commande.

en: Direct checks to a person or department.
fr: Chèques pour une personne ou un département.

en: Instructions for customers on the checkout page.
fr: Instructions pour les clients sur la page de validation de commande.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
fr: Les chèques personnels et professionnels sont soumis à un délai d'acceptation de 10 jours ouvrés avant validation et envoi de la commande.

en: Any notes about the check, like type or check number.
fr: N'importe quelle note à propos du chèque, comme son type ou son numéro.

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
fr: Utilisez le formulaire pour entrer le chèque dans le système de paiement et pour fixer la date validation prévue.

en: The amount must be a number.
fr: Le montant doit être un nombre.

en: Review order
fr: Vérifier la commande

en: Review payment
fr: Vérifier le paiement

en: PayPal payment complete
fr: Paiement PayPal terminé

en: PayPal payment cancelled
fr: Paiement PayPal annulé

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
fr: Procéder au paiement par carte de crédit grâce à PayPal Website Payments Pro

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
fr: PayPal - payez sans partager vos informations bancaires.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
fr: Rediriger les utilisateurs pour effectuer des paiements par PayPal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
fr: Valider les commandes avec PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
fr: Les transactions ne peuvent être réalisées qu'avec l'une des devises listées.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
fr: Inscrivez-vous pour utiliser un compte bac-à-sable pour tester.

en: Express Checkout
fr: Achat express

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
fr: Nécessite que les utilisateurs Express Checkout utilisent une adresse de livraison PayPal confirmée.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
fr: Activer le formulaire de choix du mode d'expédition sur la page de vérification du règlement.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
fr: Activer la boîte "nom de la société" sur la page de visualisation du paiement.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
fr: Activer la boite "numéro de téléphone" sur la page de visualisation du paiement.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
fr: Activer la boite de commentaire sur la page de visualisation du règlement.

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
fr: !link pour les informations sur l'obtention des données d'authentification. Vous avez besoin d'obtenir une signature API. Si vous avez déjà demandé les informations d'authentification de l'API, vous pouvez passer en revue vos paramètres sous la section d'accès à l'API de votre profil PayPal.

en: <b>Address:</b> @avscode
fr: <b>Adresse :</b> @avscode

en: PayPal transaction ID: @transactionid
fr: Identifiant (ID) de la transaction PayPal : @transactionid

en: PayPal e-mail address
fr: Adresse de courriel PayPal

en: PayPal login page language
fr: Langue de la page de connexion de Paypal

en: PayPal server
fr: Serveur PayPal

en: Payment action
fr: Action de paiement

en: Require customer to provide a shipping address.
fr: Nécessite que le client fournisse une adresse de livraison.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
fr: Envoyer l'adresse à PayPal pour supplanter l'adresse enregistrée par PayPal.

en: Works best with the first option above.
fr: Fonctionne mieux avec la première option ci-dessus.

en: Send billing address to PayPal.
fr: Envoyer l'adresse de facturation à PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
fr: Envoyer l'adresse de livraison à PayPal.

en: IPN attempted for non-existent order.
fr: Tentative IPN pour une commande inexistante.

en: IPN transaction verified.
fr: Transaction IPN vérifiée.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
fr: Identifiant (ID) de la transaction PayPal : @txn_id

en: Order comments
fr: Commentaires concernant la commande

en: Continue checkout
fr: Continuer la commande

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
fr: Le marchand n'a pas fourni d'informations au Système de Vérification d'Adresse (AVS). Non traité.

en: Retry for validation
fr: Réessayer pour validation

en: Service not supported
fr: Service non pris en charge

en: No match
fr: Aucune correspondance

en: Service not available
fr: Service indisponible

en: Unkown error
fr: Erreur inconnue

en: Not processed
fr: Non traité

en: You gave the customer a refund.
fr: Vous avez remboursé le client.

en: administer paypal
fr: administrer paypal

en: Line item label
fr: Étiquette de la ligne

en: Do you want to delete this shipping method?
fr: Voulez-vous supprimer ce mode d'expédition ?

en: Quote methods
fr: Méthodes de calcul

en: Shipping settings
fr: Paramètres d'expédition

en: Default product pickup address
fr: Adresse de départ par défaut des produits

en: Default product shipping type
fr: Type par défaut d'expédition des produits

en: Order: Product
fr: Commande : Produit

en: Calculate shipping cost
fr: Calculer les frais de port

en: Shipping quote
fr: Devis d'expédition

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
fr: Obtenir un devis d'expédition pour la commande à partir d'un module de devis.

en: Quote settings
fr: Paramètres des calculs

en: @method is enabled.
fr: @method est activé.

en: Display debug information to administrators.
fr: Afficher les informations de débogage aux administrateurs.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
fr: Les coûts d'expédition sont calculés automatiquement lorsque vous saisissez votre adresse et peuvent être actualisés manuellement avec le bouton ci-dessous.

en: Default pickup address
fr: Adresse d'enlèvement par défaut

en: Calculate
fr: Calculer

en: Click to calculate shipping
fr: Cliquez pour calculer les frais de port

en: You must select a shipping option before continuing.
fr: Vous devez sélectionner une option de livraison avant de continuer.

en: Apply to order
fr: Appliquer à la commande

en: Tracking numbers
fr: Numéros de suivi

en: Display tracking numbers of shipped packages.
fr: Afficher les numéros de suivi des colis expédiés

en: Make packages
fr: Créer des colis

en: Create one package
fr: Créer un colis

en: Packages should have at least one product in them.
fr: Les colis doivent contenir au moins un produit.

en: Package %id:
fr: Colis %id :

en: Contents:
fr: Contenu :

en: Package type:
fr: Type de colis :

en: Dimensions:
fr: Dimensions :

en: Insured value:
fr: Valeur assurée :

en: Tracking number:
fr: Numéro de suivi :

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Pickup Address:
fr: Adresse d'enlèvement :

en: Delivery Address:
fr: Adresse de livraison :

en: Ship date:
fr: Date d'expédition :

en: Expected delivery:
fr: Livraison prévue :

en: Shipment Details:
fr: Détails de l'expédition :

en: Carrier:
fr: Transporteur :

en: Tracking Number:
fr: Numéro de suivi :

en: Services:
fr: Services :

en: Package @id
fr: Colis @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
fr: Dimensions physiques du produit emballé.

en: Units of measurement
fr: Unités de mesure

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Declared value
fr: Valeur déclarée

en: Carrier
fr: Transporteur

en: Expected delivery
fr: Livraison attendue

en: Shipping cost
fr: Frais de port

en: Small packages
fr: Petits colis

en: UPS.com user ID
fr: ID utilisateur UPS.com

en: All in one
fr: Tout en un

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est obligatoire.

en: Package !id
fr: Colis !id

en: Physical dimensions of the package.
fr: Dimensions physiques du colis.

en: UPS service
fr: Service UPS

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Non-rectangular
fr: Non rectangulaire

en: Priority Mail International
fr: Courrier international prioritaire

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
fr: Ajouter des attributs à ce produit en utilisant le <a href="!url">formulaire dédié</a>. Vous pourrez ensuite ajuster les paramètres et configurer les options de ces attributs dans l'onglet <em>Options</em>.

en: Create and edit attributes and options.
fr: Créer ou modifier des attributs et des options.

en: Add an attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Configure the attribute settings
fr: Configurer les paramètres de l'attribut

en: Add an option
fr: Ajouter une option

en: Edit option
fr: Modifier l'option

en: Delete option
fr: Supprimer l'option

en: Option price format
fr: Format de l'option de prix

en: Display total price
fr: Afficher le prix total

en: Number of options
fr: Nombre d'options

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Edit attribute: %name
fr: Modifier l'attribut : %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
fr: Ce nom sera affiché aux clients dans les formulaires "Ajouter au panier" du produit.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
fr: Rendre cet attribut obligatoire, obligeant le client à choisir une option.

en: Product attribute deleted.
fr: Attribut du produit supprimé

en: Options for %name
fr: Options pour %name

en: Default cost
fr: Prix de revient par défaut

en: Edit option: %name
fr: Modifier l'option : %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
fr: Les options seront triées selon cette valeur, puis par leur nom.<br/>Peut être outrepassé au niveau du produit.

en: Default adjustments
fr: Variations par défaut

en: There is no option with that ID.
fr: Il n'ya pas d'option avec cet ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer l'option %name ?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
fr: Cliquez en maintenant la touche Ctrl enfoncée pour sélectionner plusieurs attributs.

en: No attributes left to add.
fr: Il n'y a plus d'attribut à ajouter.

en: Add attributes
fr: Ajouter des attributs

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
fr: Vous devez d'abord <a href="!url">ajouter des attributs à ce(tte) !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
fr: Cet attribut n'a aucune option.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
fr: Tous les attributs avec des options activées doivent spécifier une option activée par défaut.

en: The !type options have been saved.
fr: Les options !type ont été enregistrées.

en: Default product SKU: @sku
fr: Référence (SKU) par défaut du produit : @sku

en: This product does not have any attributes.
fr: Ce produit n'a aucun attribut.

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Select box
fr: Liste de sélection

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
fr[0]: Il y a @count produit avec cet attribut.
fr[1]: Il y a @count produits avec cet attribut

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
fr[0]: @count attribut a été retiré.
fr[1]: @count attributs ont été retirés.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
fr[0]: @count attribut a été ajouté.
fr[1]: @count attributs ont été ajoutés.

en: @attribute: @option
fr: @attribute : @option

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
fr: <b>Adresse de courriel :</b> @email (<a href="!url">modifier</a>)

en: Confirm e-mail address
fr: Confirmer l'adresse de courriel

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Passwords must match to proceed.
fr: Les mots de passe doivent correspondre pour continuer le traitement.

en: New account details
fr: Détails du nouveau compte

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
fr: <b>Optionnel.</b> Les nouveaux clients peuvent fournir des informations personnalisées pour leur compte.<br />Nous les créérons pour vous si aucune valeur n'est saisie.

en: The e-mail address did not match.
fr: L'adresse de courriel ne correspond pas.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
fr: Les mots de passe que vous avez saisis ne correspondent pas. Veuillez réessayer.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
fr: Autoriser les clients anonymes à spécifier un nouveau nom de compte d'utilisateur.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
fr: Autoriser les clients anonymes à spécifier un nouveau mot de passe de compte utilisateur.

en: Enter your delivery address and information here.
fr: Saisissez votre adresse et vos informations de livraison ici.

en: My delivery information is the same as my billing information.
fr: Mes informations de livraison sont identiques à celles de facturation.

en: Enter your billing address and information here.
fr: Saisissez votre adresse et vos informations de facturation ici.

en: My billing information is the same as my delivery information.
fr: Mon adresse de facturation est identique à mon adresse de livraison.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
fr: Utilisez cette zone pour des instructions spéciales ou des questions concernant votre commande.

en: Product class
fr: Classe de produits

en: Cart settings
fr: Paramètres du panier

en: Configure the cart settings.
fr: Configurer les paramètres du panier.

en: View the cart settings.
fr: Voir les paramètres du panier.

en: Edit the cart settings.
fr: Modifier les paramètres du panier.

en: Cart block
fr: Bloc panier

en: Edit the settings for the shopping cart block.
fr: Modifier les paramètres du bloc panier.

en: Checkout settings
fr: Paramètres de validation de commande

en: Address fields
fr: Champs d'adresse

en: Edit the address field settings.
fr: Modifier les paramètres du champ d'adresse.

en: Review an order before final submission.
fr: Vérifier une commande avant sa validation finale.

en: Hide block if cart is empty.
fr: Cacher le bloc si le panier est vide.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
fr: Afficher l'icône du panier dans le titre du bloc.

en: Cart name
fr: Nom du panier

en: Cart help text
fr: Texte d'aide du panier

en: Displayed if the above box is checked.
fr: Affiché si la case ci-dessus est cochée.

en: Click title to display cart contents.
fr: Cliquez sur le titre pour afficher le contenu du panier.

en: There are no products in your shopping cart.
fr: Il n'y a aucun produit dans votre panier.

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
fr: <a href="[site-url]">Retourner à la page d'accueil.</a>

en: Cart contents
fr: Contenu du panier

en: Delivery information
fr: Informations de livraison

en: button
fr: bouton

en: Continue shopping
fr: Continuer mes achats

en: !title is !enabled.
fr: !title est !enabled.

en: Help text is shown in block:
fr: Le texte d'aide est affiché dans le bloc :

en: Help text is not shown in block.
fr: Le texte d'aide n'est pas affiché dans un bloc.

en: Cart block is !option when empty.
fr: Le bloc du panier est !option quand il est vide.

en: shown
fr: affiché

en: Cart block is !option by default.
fr: Le bloc du panier est !option par défaut.

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
fr: Drupal gère tous les formulaires de paramètre de bloc automatiquement.

en: <a href="!url">Click here</a> to goto the shopping cart block configuration page.
fr: <a href="!url">Cliquez ici</a> pour aller à la page de configuration du bloc panier.

en: General cart settings
fr: Paramètres généraux du panier

en: Add to cart redirect
fr: Redirection après l'ajout au panier

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
fr: Saisir la page Drupal vers laquelle les utilisateurs seront redirigés après avoir ajouté un article à leur panier.<br />Saisir &lt;none&gt; pour aucune redirection.

en: Minimum order subtotal
fr: Sous-total minimum pour une commande

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
fr: Facultatif : indiquez un montant minimum d'achats nécessaire pour valider le panier.

en: Anonymous cart duration
fr: Durée du panier pour les utilisateurs anonymes

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Authenticated cart duration
fr: Durée du panier pour les utilisateurs authentifiés

en: Cart breadcrumb
fr: Fil d'Ariane du panier

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
fr: Activer les commandes anonymes (Les utilisateurs peuvent commander sans se connecter).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
fr: Masquer les informations de livraison si possible pour les paniers ne contenant pas d'articles livrables.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
fr: Replier un panneau lors d'un clic sur son bouton "Suivant"

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
fr: Laisser vide pour utiliser la page de finalisation de commande par défaut (recommandé).

en: !pane settings
fr: Paramètres de !pane

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
fr: Vous pouvez utiliser dans les trois prochains champs les jetons (<em>tokens</em>) spéciaux !new_username pour le nom d'utilisateur d'un compte nouvellement créé et !new_password pour le mot de passe du compte.

en: Continue shopping message
fr: Message invitant à continuer les achats

en: Update cart
fr: Actualiser le panier

en: You must login before you can proceed to checkout.
fr: Vous devez vous connecter pour finaliser la commande.

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
fr: @title n'est pas un produit. Impossible de l'ajouter au panier.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
fr: Désolé, cet article n'est pas disponible à la vente pour le moment.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
fr: <strong>@product-title</strong> ajouté à <a href="!url">votre panier</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
fr: REQUIS. Contrôle le panier pour un site d'e-commerce Ubercart.

en: Ubercart - core
fr: Ubercart - cœur

en: Cart links settings
fr: Paramètres des liens de panier

en: Cart links clicks
fr: Clics sur les liens de panier

en: Creating cart links
fr: Création des liens de panier

en: Learn how to create cart links for your products.
fr: Apprenez comment créer des liens de panier pour vos produits.

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
fr: <a href="!url">Voir la page d'aide</a> pour apprendre comment créer des liens de panier.

en: Cart links messages
fr: Messages des liens de panier

en: Allow cart links to empty customer carts.
fr: Autoriser les liens de panier à vider les paniers des clients.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
fr: Le lien de panier doit être formé selon le modèle /cart/add/contenu_du_lien_de_panier.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
fr: N'utilisez ni espaces ni tirets dans les arguments des actions.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
fr: Utilisez le tableau ci-dessous pour en apprendre davantage sur les actions et leurs arguments.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
fr: Préciser la redirection en ajoutant ?destination=URL où URL est la page sur laquelle aller.

en: Sets the ID of the cart link.
fr: Définit l'identifiant (ID) du lien de panier.

en: A custom text ID for the link.
fr: L'identifiant (ID) d'un texte personnalisé pour le lien.

en: Empties the customer's cart.
fr: Vide le panier du client.

en: Displays a preset message to the customer.
fr: Affiche un message prédéfini au client.

en: A message ID.
fr: Un identifiant (ID) de message.

en: Adds a product to the cart.
fr: Ajoute un produit au panier.

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
fr: Vous devez spécifier au moins un identifiant (ID) de nœud immédiatement après le 'p'.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
fr: Spécifiez la quantité en utilisant la lettre 'q' suivie du nombre à ajouter.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
fr: Il n'y a actuellement aucune interface utilisateur pour la création de liens de panier&nbsp; cette section contient toutefois quelques instructions de base.<br />Il est facile de former des liens de panier avec quelques actions et arguments en utilisant les règles suivantes&nbsp;:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
fr: <b>Exemple : </b>/cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />Cet exemple videra le panier, ajoutera 5 unités du produit 1 au panier, suivra les clics avec l'identifiant (ID) monday_special et redirigera l'utilisateur vers le panier. Pour l'utiliser sur votre site, il vous suffit de créer un lien vers l'URL que vous venez de créer&nbsp;:

en: Link text.
fr: Texte du lien.

en: administer cart links
fr: administrer les liens de panier

en: view cart links report
fr: voir les rapports des liens de panier

en: Cart Links
fr: Liens de panier

en: Catalog settings
fr: Paramètres du catalogue

en: Configure the catalog settings.
fr: Configurer les paramètres du catalogue.

en: Find orphaned products
fr: Trouver les produits orphelins

en: Find products that have not been categorized.
fr: Trouver les produits qui n'appartiennent à aucune catégorie.

en: Term image
fr: Image du terme

en: Remove category image: !image
fr: Retirer l'image de la catégorie : !image

en: Catalog path settings
fr: Paramètres de chemin du catalogue

en: catalog/[catpath-raw]
fr: catalogue/[catpath-raw]

en: catalog pages
fr: pages du catalogue

en: Catalog vocabulary
fr: Vocabulaire du catalogue

en: Unlisted products
fr: Poduits non listés

en: Catalog block settings
fr: Configuration des blocs du catalogue

en: More...
fr: Plus...

en: No products are available in this category.
fr: Aucun produit n'est disponible dans cette catégorie.

en: Catalog top level
fr: Racine du catalogue

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
fr: Le vocabulaire de la taxonomie qui sera considéré comme le catalogue produits.

en: Display the catalog breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane du catalogue

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
fr: Afficher le nombre de nœuds dans le fil d'Ariane du catalogue

en: Display subcategories in the catalog view
fr: Affiche les sous-catégories dans la vue du catalogue

en: Number of columns in the grid of categories
fr: Nombre de colonnes dans la grille des catégories

en: Always expand categories in the catalog block
fr: Toujours déplier les catégories dans le bloc du catalogue

en: Catalog products list
fr: Liste des produits du catalogue

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
fr: Détermine combien de produits seront répertoriés dans chaque catégorie du catalogue. Notez que si vous utilisez l'affichage sous forme de grille, ce nombre doit être un multiple du nombre de colonnes de la grille, sinon la dernière rangée sera incomplète.

en: All products are currently listed in the catalog.
fr: Tous les produits sont actuellement listés dans le catalogue.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
fr[0]: Il y a @count produit non listé dans le catalogue.
fr[1]: Il y a @count produits non listés dans le catalogue.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
fr: Maintenir la touche Ctrl tout en cliquant pour sélectionner plusieurs catégories.

en: View file downloads
fr: Voir les téléchargements de fichiers

en: View your purchased files.
fr: Voir vos fichiers achetés.

en: File downloads
fr: Téléchargements de fichiers

en: User can now download files in the directory %dir.
fr: L'utilisateur peut maintenant télécharger les fichiers dans le répertoire %dir.

en: User can now download the file %file.
fr: L'utilisateur peut maintenant télécharger le fichier %file.

en: File Downloads
fr: Téléchargements de fichiers

en: A description of the download associated with the product.
fr: Une description du téléchargement associé au produit.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
fr: <strong>Réf. :</strong> Toutes<br/>

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
fr: <strong>Réf. :</strong> !sku<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
fr: <strong>Livrable :</strong> Oui

en: <strong>Shippable:</strong> No
fr: <strong>Livrable :</strong> Non

en: Download limits
fr: Limites de téléchargement

en: IP addresses
fr: Adresses IP

en: %dir is not a valid file or directory
fr: %dir n'est pas un fichier ou un répertoire valide

en: Delete file(s)
fr: Supprimer le(s) fichier(s)

en: File options
fr: Options du fichier

en: Perform action
fr: Exécuter l'action

en: Delete selected directories and their sub directories
fr: Supprimer les répertoires sélectionnés et leurs sous-répertoires

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
fr: Supprimer le fichier supprimera tous les téléchargements et fonctionnalités associés. Supprimer un répertoire supprimera toutes les fichiers qu'il contient.

en: An error occurred while uploading the file
fr: Une erreur s'est produite lors du transfert du fichier

en: An error occurred while copying the file to %dir
fr: Une erreur s'est produite lors de la copie du fichier vers %dir

en: Can not move file to %dir
fr: Impossible de déplacer le fichier vers %dir

en: Message subject
fr: Sujet du message

en: expires on @date
fr: expire le @date

en: No downloads found
fr: Aucun téléchargement trouvé

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
fr: Merci de contacter l'administrateur du site si vous avez reçu ce message par erreur.

en: The user %username
fr: L'utilisateur %username

en: The IP address %ip
fr: L'adresse IP %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
fr: Vous avez essayé de télécharger une URL de fichier incorrecte trop de fois.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
fr: %username a été banni temporairement du téléchargement de fichiers.

en: The following URL is not a valid download link.
fr: L'URL suivante n'est pas un lien de téléchargement valide.

en: %username has been denied an expired file download.
fr: %username n'a pas été autorisé à effectuer un téléchargement expiré.

en: This file download has expired.
fr: Ce téléchargement de fichier a expiré.

en: %username has started download of the file %filename.
fr: %username a commencé le téléchargement de %filename.

en: download file
fr: télécharger le fichier

en: view all downloads
fr: voir tous les téléchargements

en: Allows products to be associated with downloadable files.
fr: Permet aux produits d'être associés à des fichiers téléchargeables.

en: No category
fr: Aucune catégorie

en: Google Analytics for Ubercart
fr: Google Analytics pour Ubercart

en: Store help page
fr: Page d'aide de la boutique

en: Your Order at [store-name]
fr: Votre commande sur [store-name]

en: New Order at [store-name]
fr: Nouvelle commande sur [store-name]

en: Order #[order-id] Update
fr: Mise à jour de la commande #[order-id]

en: Modify 'Ship to' information
fr: Modifier les informations de livraison

en: Modify 'Bill to' information
fr: Modifier les informations de facturation

en: Select from address book.
fr: Sélectionner dans le carnet d'adresses.

en: Copy shipping information.
fr: Copier les informations de livraison.

en: Primary e-mail:
fr: Courriel principal :

en: Modify 'Customer info'
fr: Modifier les informations client

en: Customer number
fr: Numéro de client

en: Primary e-mail
fr: Adresse de courriel principale

en: Search for an existing customer.
fr: Recherche d'un client existant.

en: Create a new customer.
fr: Créer un nouveau client.

en: Add product
fr: Ajouter un produit

en: Add line item
fr: Ajouter une ligne

en: Select a type
fr: Sélectionner un type

en: Remove this line item?
fr: Enlever cette ligne d'article?

en: Order created.
fr: Commande créée.

en: Add an admin comment
fr: Ajouter un commentaire d'administration

en: Admin comments are only seen by store administrators.
fr: Les commentaires d'administration sont seulement visibles par les administrateurs de la boutique.

en: Add an order comment
fr: Ajouter un commentaire à la commande

en: Order updated.
fr: Commande mise à jour.

en: This order contains no products.
fr: Cette commande ne contient aucun produit.

en: Updated order
fr: Commande mise à jour

en: Check the order status
fr: Vérifier le statut de la commande

en: Check the order total
fr: Vérifier le montant total de la commande

en: Check an order's shipping postal code
fr: Vérifier un code postal de livraison d'une commande

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
fr: Retourne VRAI si le code postal de livraison est dans la région spécifiée.

en: Order: Shipping address
fr: Commande : Adresse de livraison

en: Check an order's shipping @zone
fr: Vérifier la @zone de livraison d'une commande

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
fr: Retourne VRAI si la @zone d'expédition est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's shipping country
fr: Vérifier le pays de livraison d'une commande

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
fr: Retourne TRUE si le pays de livraison est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's billing postal code
fr: Vérifier le code postal de facturation d'une commande

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
fr: Retourne TRUE si le code postal de facturation est dans la zone spécifiée.

en: Order: Billing address
fr: Commande : Adresse de facturation

en: Check an order's billing @zone
fr: Vérifier la @zone de facturation d'une commande

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
fr: Retourne VRAI si la @zone de facturation est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's billing country
fr: Vérifier le pays de facturation d'une commande

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
fr: Retourne TRUE si le pays de facturation est dans la liste spécifiée.

en: Check an order's products
fr: Vérifier les produits d'une commande

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
fr: Retourne VRAI si la commande contient cartains, tous ou seulement les produits spécifiés dans la liste.

en: Check an order's number of products
fr: Vérifier le nombre de produits d'une commande

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
fr: Détermine si la commande contient le nombre indiqué de produits, éventuellement d'un certain type.

en: Check an order's total weight
fr: Vérifier le poids total d'une commande

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
fr: Détermine si une commande a le poids spécifié, éventuellement en prenant en compte seulement un certain type de produit.

en: Check if an order can be shipped
fr: Vérifier si une commande peut être expédiée.

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
fr: Retourne TRUE si une commande contient des produits livrables.

en: Update the order status
fr: Mettre à jour le statut de la commande

en: Add a comment to the order
fr: Ajouter un commentaire à la commande

en: Order total value
fr: Montant total de la commande

en: Specify a value to compare the order total against.
fr: Indiquer une valeur avec laquelle comparer le montant total de la commande.

en: Total is less than specified value.
fr: Le total est inférieur à la valeur spécifiée.

en: Total is less than or equal to specified value.
fr: Le total est inférieur ou égal à la valeur spécifiée.

en: Total is equal to specified value.
fr: Le total est égal à la valeur spécifiée.

en: Total is greater than or equal to specified value.
fr: Le total est supérieur ou égal à la valeur spécifiée.

en: Total is greater than specified value.
fr: Le total est supérieur à la valeur spécifiée.

en: Order total comparison type
fr: Type de comparaison sur le total de la commande

en: Forbid other products
fr: Interdire les autres produits

en: Order may have other products.
fr: La commande peut contenir d'autres produits.

en: Order has only these products.
fr: La commande contient uniquement ces produits.

en: Product count value
fr: Nombre de produits

en: Specify a value to compare the product count against.
fr: Indiquer une valeur à laquelle comparer le nombre de produits.

en: Product count comparison type
fr: Type de comparaison du nombre de produits

en: Unit of measurement
fr: Unité de mesure

en: Product weight value
fr: Poids du produit

en: Specify a value to compare the product weight against.
fr: Indiquer une valeur à laquelle comparer le poids du produit.

en: Select an order comment type
fr: Sélectionner un type de commentaire de commande

en: Order settings
fr: Paramètres de commande

en: Configure the order settings.
fr: Configurer les paramètres de commande.

en: View the order settings.
fr: Voir les paramètres des commandes

en: Edit the order settings.
fr: Modifier les paramètres de commande.

en: Order workflow
fr: Processus des commandes

en: Edit the pane settings for order pages.
fr: Modifier les paramètres des volets des pages de commande.

en: Create an order status
fr: Créer un statut de commande

en: Create a custom order status for your store.
fr: Créer un statut de commande personnalisé pour votre boutique.

en: View and process orders.
fr: Voir et traiter les commandes.

en: View orders
fr: Voir les commandes

en: View and process the orders received through your website.
fr: Voir et traiter les commandes passées sur votre site web.

en: Create order
fr: Créer une commande

en: Create an empty new order.
fr: Créer une nouvelle commande vide.

en: Search orders
fr: Rechercher des commandes

en: View your order history.
fr: Voir l'historique de vos commandes.

en: View order @order_id.
fr: Voir la commande @order_id.

en: View invoice
fr: Voir la facture

en: View order
fr: Voir la commande

en: Delete order @order_id.
fr: Supprimer la commande @order_id.

en: <i>No comments left.</i>
fr: <i>Aucun commentaire.</i>

en: <i>No comment found.</i>
fr: <i>Aucun commentaire trouvé.</i>

en: The order ID.
fr: L'identifiant (ID) de la commande.

en: The subtotal of products on an order.
fr: Le sous-total des produits d'une commande.

en: The order total.
fr: Le total de la commande.

en: The order shipping address.
fr: L'adresse de livraison de la commande.

en: The phone number for the shipping address.
fr: Le numéro de téléphone de l'adresse de livraison.

en: The order billing address.
fr: L'adresse de facturation de la commande.

en: The phone number for the billing address.
fr: Le numéro de téléphone de l'adresse de facturation.

en: The first name associated with the order.
fr: Le prénom associé à la commande.

en: The last name associated with the order.
fr: Le nom associé à la commande.

en: Comments left by the customer.
fr: Commentaires laissés par le client.

en: Click here to view your order history.
fr: Cliquez ici pour voir l'historique de vos commandes.

en: Ship to
fr: Livrer à

en: Manage the order's shipping address and contact information.
fr: Gérer l'adresse de livraison et les informations de contact de la commande.

en: Bill to
fr: Facturer à

en: Manage the order's billing address and contact information.
fr: Gérer l'adresse de facturation et les informations de contact.

en: Customer info
fr: Informations client

en: Manage the information for the customer's user account.
fr: Gérer les informations du compte utilisateur du client.

en: Manage the products an order contains.
fr: Gérer les produits qu'une commande contient.

en: Line items
fr: Ligne articles

en: View the order comments, used for communicating with customers.
fr: Voir les commentaires de la commande, utilisés pour communiquer avec les clients.

en: Admin comments
fr: Commentaires d'administration

en: Update order
fr: Actualiser la commande

en: The following order statuses have been defined:
fr: Les statuts de commande suivants ont été définis:

en: Order panes on !screen screen
fr: Panneaux de commande sur l'écran !screen

en: Admin settings
fr: Paramètres d'administration

en: Enable order logging
fr: Activer la journalisation des commandes

en: Capitalize address on order screens
fr: Mettre l'adresse en majuscules sur les écrans de commande

en: Customer settings
fr: Paramètres des clients

en: On-site invoice template
fr: Gabarit de facture sur le site

en: Order states
fr: Etat des commandes

en: Order statuses
fr: Statuts des commandes

en: Create new status
fr: Créer un nouveau statut

en: Order status %status removed.
fr: Statut de commande %status supprimé.

en: Order workflow information saved.
fr: Informations de workflow de commande enregistrées.

en: Default order status
fr: Statut par défaut des commandes

en: Order status ID
fr: ID du statut de commande

en: Must be a unique ID with no spaces.
fr: Doit être un identifiant (ID) unique sans espace.

en: The order status title displayed to users.
fr: Le titre du statut de commande affiché aux utilisateurs.

en: Order state
fr: État de la commande

en: Set which order state this status is for.
fr: Définir à quel état de commande ce statut correspond.

en: You have entered an invalid status ID.
fr: Vous avez entré un ID de statut non invalide.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
fr: Cet ID est déjà utilisé. Veuillez spécifier un ID unique.

en: User: none
fr: Utilisateur : aucun

en: User: !name
fr: Utilisateur : !name

en: Active orders
fr: Commandes en cours

en: All orders
fr: Toutes les commandes

en: View by status
fr: Voir par statut

en: Order created by the administration.
fr: Commande créée par l'administration.

en: New order customer
fr: Nouvelle commande client

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
fr: Utilisez les boutons ci-dessus pour compléter ces champs ou soumettez ce formulaire avec des champs vides pour créer une commande vide.

en: Billing first name
fr: Prénom pour la facturation

en: Billing last name
fr: Nom pour la facturation

en: Shipping first name
fr: Prénom pour la livraison

en: Shipping last name
fr: Nom pour la livraison

en: Click to open a window with a printable invoice.
fr: Cliquez pour ouvrir une page récapitulative pour impression.

en: Order changes saved.
fr: Modifications de la commande enregistrées.

en: Remove this product.
fr: Enlever ce produit.

en: Remove product from order?
fr: Enlever ce produit de la commande ?

en: No products found.
fr: Aucun produit trouvé.

en: Select a product
fr: Sélectionnez un produit

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
fr: Chercher par nom ou par modèle/SKU (* est le joker)

en: Add to order
fr: Ajouter à la commande

en: Recipient e-mail address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: Invoice e-mailed to @email.
fr: Facture envoyée par courriel à @email.

en: It is not possible to delete order @id.
fr: Impossible de supprimer la commande @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la commande @order_id ?

en: No addresses found for customer.
fr: Aucune adresse trouvée pour ce client.

en: Select an address
fr: Choisissez une adresse

en: Use this account now?
fr: Utiliser ce compte maintenant ?

en: User !uid - !mail
fr: Utilisateur !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
fr: Rechercher un client en fonction de ces champs.

en: Use * as a wildcard to match any character.
fr: Utilisez * comme joker pour signifier n'importe quel caractère.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
fr: Laissez un champ vide pour l'ignorer dans la recherche.

en: Select a customer
fr: Choisissez un client

en: Enter an e-mail address for the new customer.
fr: Saisir une adresse de courriel pour le nouveau client.

en: E-mail customer account details.
fr: Envoyer à l'utilisateur ses informations de compte par e-mail.

en: Line Item Title
fr: Titre de la ligne article

en: Display title of the line item.
fr: Afficher le titre de la ligne article.

en: Line Item Amount
fr: Montant de la ligne

en: Amount of the line item without a currency sign.
fr: Montant de la ligne sans symbole monétaire.

en: Amount must be numeric.
fr: Le montant doit être numérique.

en: Line item added to order.
fr: La ligne a été ajoutée à la commande.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
fr: Commande @order_id supprimée par l'utilisateur @uid.

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Edit order @order_id.
fr: Modifier la commande @order_id.

en: view all orders
fr: voir toutes les commandes

en: create orders
fr: créer des commandes

en: edit orders
fr: modifier les commandes

en: delete orders
fr: supprimer des commandes

en: Order number:
fr: Numéro de commande:

en: Customer:
fr: Client :

en: Products:
fr: Produits :

en: Order comments:
fr: Commentaires concernant la commande :

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
fr: Merci pour votre commande, [order-first-name] !

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Want to manage your order online?
fr: Voulez-vous gérer votre commande en ligne?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
fr: Si vous voulez vérifier le statut de votre commande, rendez-vous sur notre site à [store-link] et cliquez sur "Mon compte" dans le menu ou connectez-vous avec le lien suivant:

en: Purchasing Information:
fr: Information d'achat :

en: E-mail Address:
fr: Adresse de courriel :

en: Billing Address:
fr: Adresse de facturation :

en: Billing Phone:
fr: N° téléphone facturation :

en: Order Grand Total:
fr: Montant total de la commande :

en: Payment Method:
fr: Mode de paiement :

en: Order Summary:
fr: Résumé de la commande :

en: Total for this Order:
fr: Montant total de cette commande :

en: Products on order:
fr: Contenu de la commande :

en: (!price each)
fr: (!price pièce)

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
fr: Veuillez noter que ce message est une notification automatique. Veuillez ne pas répondre à ce message.

en: Administer products, classes, and more.
fr: Administrer les produits, les classes et plus encore.

en: View products
fr: Voir les produits

en: Manage classes
fr: Gérer les classes

en: Product fields
fr: Champs du produit

en: Product SKU/model.
fr: Référence ou modèle du produit.

en: The listed MSRP.
fr: Le prix public conseillé par le fabricant.

en: Your store's cost.
fr: Le prix de revient pour votre boutique.

en: Product and its derivatives are shippable.
fr: Le produit et ses dérivés peuvent être expédiés.

en: Package quantity
fr: Quantité par paquet

en: For a package containing only this product, how many are in it?
fr: Le nombre d'unités que contient le paquet de ce produit.

en: Default quantity to add to cart
fr: Quantité par défaut à ajouter au panier

en: Quantities should be numeric.
fr: Les quantités doivent être numériques.

en: The product's list price.
fr: Le prix catalogue du produit.

en: The product's cost.
fr: Le prix de revient du produit.

en: The product's sell price.
fr: Le prix de vente du produit.

en: The unit of measurement for the product's weight.
fr: L'unité de mesure du poids du produit.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
fr: L'unité de mesure des dimensions du produit (longueur, largeur et hauteur).

en: The numerical value of the product's length.
fr: La valeur numérique de la longueur du produit.

en: The numerical value of the product's width.
fr: La valeur numérique de la largeur du produit.

en: The product's formatted width.
fr: La largeur formatée du produit.

en: The numerical value of the product's height.
fr: La valeur numérique de la hauteur du produit.

en: Form to put the product in the customer's cart.
fr: Le formulaire pour ajouter le produit au panier du client.

en: Display price
fr: Afficher le prix

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
fr: Activer les formulaires <em>Ajouter au Panier</em> dans les accroches des produits.

en: <em>Add to cart</em> button text
fr: Texte du bouton <em>Ajouter au Panier</em>

en: Teaser forms
fr: Formulaires d'accroche

en: Product view
fr: Vue du produit

en: Product field
fr: Champ du produit

en: Class ID
fr: Identifiant (ID) de la classe

en: Add a class
fr: Ajouter une classe

en: Product class %type deleted.
fr: Classe de produits %type supprimée.

en: SKU: @sku
fr: Réf. : @sku

en: You have entered an invalid quantity.
fr: Vous avez saisi une quantité invalide.

en: Weight: !weight
fr: Poids : !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
fr: Dimensions : !length × !width × !height

en: !feature settings
fr: Paramètres de !feature

en: No features found for this product.
fr: Aucune fonctionnalité trouvée pour ce produit.

en: Add a new feature
fr: Ajouter une nouvelle fonctionnalité

en: Save feature
fr: Enregistrer la fonctionnalité

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
fr[0]: Il y a @count nœud de ce type.
fr[1]: Il y a @count nœuds de ce type.

en: administer product classes
fr: administrer les classes de produits

en: administer product features
fr: administrer les fonctionnalités des produits

en: Product kit
fr: Kit produit

en: Explain these whatchamacallits.
fr: Expliquer ces bidules.

en: Product Information
fr: Informations sur le produit

en: Click to add to cart.
fr: Cliquez pour ajouter au panier.

en: Product Kit
fr: Kit produit

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
fr: <b>Statuts de commande utilisés :</b> @statuses

en: View the report settings.
fr: Voir les paramètres des rapports.

en: View reports for store customers
fr: Voir les rapports sur les clients de la boutique

en: View reports for store products
fr: Voir les rapports sur les produits de la boutique

en: Sales reports
fr: Rapports de ventes

en: View reports for store sales
fr: Voir les rapports des ventes de la boutique

en: View summary of all store sales
fr: Voir le résumé de toutes les ventes de la boutique

en: View store sales for a particular year
fr: Voir les ventes de la boutique pour une année déterminée

en: View a customized sales summary
fr: Voir un résumé personnalisé des ventes

en: No customers found
fr: Aucun client trouvé

en: Export to CSV file.
fr: Exporter au format CSV.

en: Show paged records
fr: Afficher les enregistrements avec une pagination

en: Show all records
fr: Afficher tous les enregistrements

en: Customize sales report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport des ventes

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
fr: Seules les commandes avec les statuts sélectionnés seront incluses dans le rapport.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
fr: Maintenir la touche Ctrl enfoncée et cliquer pour sélectionner plusieurs statuts.

en: You must select at least one order status.
fr: Vous devez sélectionner au moins un statut de commande.

en: Month-to-date, @month
fr: Mois à date, @month

en: Customers total
fr: Nombre total de clients

en: New customers today
fr: Nouveaux clients du jour

en: Online customers
fr: Clients en ligne

en: Total orders by status
fr: Total des commandes par statut

en: Results breakdown
fr: Ventilation des résultats

en: Large daily reports may take a long time to display.
fr: Les rapports journaliers volumineux peuvent être longs à afficher.

en: Show a detailed list of products ordered.
fr: Afficher une liste détaillée des produits commandés.

en: Paged table size
fr: Taille du tableau paginé

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
fr: Le nombre maximum de lignes affichées sur une page d'un tableau de rapport.

en: view reports
fr: voir les rapports

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
fr: Voir les rapports sur les ventes de la boutique, les clients et les produits.

en: Role expiration
fr: Expiration du rôle

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
fr: Voir et modifier les expirations des rôles définies par Ubercart

en: Role assignment
fr: Attribution de rôle

en: Delete role expiration
fr: Supprimer l'expiration du rôle

en: Delete a specified role expiration
fr: Supprimer l'expiration d'un rôle spécifié

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
fr: Ci-dessous, vous pouvez ajouter ou enlever du temps aux dates d'expiration des rôles suivants.

en: The role expiration date in long format
fr: La date d'expiration du rôle en format long

en: The role expiration date in medium format
fr: La date d'expiration du rôle en format moyen

en: The role expiration date in short format
fr: La date d'expiration du rôle en format court

en: The associated role name
fr: Le nom du rôle associé

en: [store-name]: [role-name] role granted
fr: [store-name] : rôle [role-name] accordé

en: [store-name]: [role-name] role expired
fr: [store-name] : rôle [role-name] expiré

en: [store-name]: [role-name] role renewed
fr: [store-name] : rôle [role-name] renouvelé

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
fr: [store-name] : notification d'expiration du rôle [role-name]

en: Expiring roles
fr: Rôles arrivant à expiration

en: This role will expire on !date
fr: Ce rôle expirera le !date

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
fr: Rôle qui sera attribué au client après l'achat du produit.

en: Multiply by quantity
fr: Multiplier par la quantité

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
fr: Cocher si la durée du rôle doit être multipliée par la quantité commandée.

en: The amount of time must be a positive integer.
fr: La durée doit être un entier positif.

en: <strong>Role:</strong> !role_name<br/>
fr: <strong>Rôle :</strong> !role_name<br />

en: <strong>Expiration:</strong> never<br/>
fr: <strong>Expiration :</strong> jamais<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br/>
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty jour(s)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br/>
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty semaine(s)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty mois<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
fr: <strong>Expiration :</strong> !qty an(s)<br />

en: Default expiration
fr: Expiration par défaut

en: Default role
fr: Rôle par défaut

en: Expiration display
fr: Affichage de l'expiration

en: Show expirations on user page
fr: Afficher les expirations sur la page de l'utilisateur

en: Time before reminder
fr: Délai avant le rappel

en: Stock reports
fr: Rapports de stock

en: View reports for product stock.
fr: Voir les rapports sur le stock de produits.

en: View the stock settings.
fr: Voir les paramètres du stock.

en: The current stock level
fr: La quantité actuellement en  stock

en: Export to CSV file
fr: Exporter dans un fichier CSV

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
fr: Envoyer un mail de notification quand le niveau du stock atteint la valeur seuil

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
fr: La liste des adresses de courriel, séparées par des virgules, qui recevront la notification.

en: Store administration
fr: Administration de la boutique

en: Administer store settings, products, orders, and more.
fr: Administrer la configuration de la boutique, les produits, les commandes, et plus.

en: View and modify customer information and orders.
fr: Voir et modifier les informations sur les clients et leurs commandes.

en: View customers
fr: Voir les clients

en: Search customers
fr: Rechercher des clients

en: Browse various store reports.
fr: Parcourir les différents rapports de la boutique.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
fr: Ajuster les paramètres de configuration d'Ubercart.

en: Links to get help!
fr: Liens pour obtenir de l'aide !

en: Using tokens
fr: Utilisation des jetons (<em>tokens</em>)

en: Understand what tokens are and how to use them.
fr: Comprendre ce que sont les jetons (<em>tokens</em>) et comment les utiliser.

en: Country settings
fr: Paramètres des pays

en: Configure country specific settings.
fr: Configurer les paramètres spécifiques aux pays.

en: View the country settings.
fr: Voir les paramètres du pays.

en: Edit the country settings.
fr: Modifier les paramètres de pays.

en: Import countries
fr: Importer des pays

en: Import and manage countries.
fr: Importer et gérer les pays.

en: Store settings
fr: Paramètres de la boutique

en: Configure the main store settings.
fr: Configurer les paramètres généraux de la boutique.

en: View the store settings.
fr: Voir les paramètres de la boutique.

en: Edit the store settings.
fr: Modifier les paramètres de la boutique.

en: Edit the contact settings.
fr: Modifier les paramètres de contact.

en: Edit the display settings.
fr: Modifier les paramètres d'affichage.

en: User initials
fr: Initiales de l'utilisateur

en: Assign initials to user accounts.
fr: Assigner des initiales aux comptes utilisateurs.

en: JS utilities
fr: Utilitaires JavaScript

en: Customer orders
fr: Commandes du client

en: View a list of orders placed by this customer.
fr: Voir la liste des commandes passées par ce client.

en: Disable a country
fr: Désactiver un pays

en: Enable a country
fr: Activer un pays

en: Enable a disabled country.
fr: Activer un pays désactivé.

en: Remove a country
fr: Retirer un pays

en: Remove an installed country.
fr: Retirer un pays installé.

en: Update a country
fr: Mettre à jour un pays

en: Update an installed country.
fr: Mettre à jour un pays installé.

en: Our store
fr: Notre boutique

en: A link to the site login page.
fr: Un lien vers la page de connexion du site.

en: The URL for the site logo.
fr: L'URL du logo du site.

en: The Ubercart store name.
fr: Le nom de la boutique Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
fr: URL de la boutique Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
fr: Un lien vers la boutique Ubercart utilisant le nom de la boutique.

en: The Ubercart store owner.
fr: Le propriétaire de la boutique Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
fr: L'adresse de courriel de la boutique Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
fr: Le numéro de téléphone de la boutique Ubercart.

en: The URL to the store help page.
fr: L'URL de la page d'aide de la boutique.

en: Status messages:
fr: Messages de statut :

en: - Show links -
fr: - Afficher les liens -

en: - Hide links -
fr: - Masquer les liens -

en: View customer's order.
fr: Voir la commande du client

en: Billing name
fr: Nom de facturation

en: No orders found.
fr: Aucune commande trouvée.

en: View order !order_id.
fr: Voir la commande !order_id.

en: Edit order !order_id.
fr: Éditer la commande !order_id.

en: Create an order for this customer.
fr: Créer une commande pour ce client.

en: Use the following links to find documentation and support:
fr: Utilisez les liens suivants pour accéder au support et à la documentation :

en: Ubercart User's Guide
fr: Guide utilisateur Ubercart

en: Support Forums
fr: Forums de support

en: Drupal Handbook
fr: Manuel Drupal

en: Country file @file imported.
fr: Le fichier du pays @file a été importé.

en: !country disabled.
fr: !country désactivé.

en: !country is already disabled.
fr: !country est déjà désactivé.

en: Attempted to disable an invalid country.
fr: Tentative de désactivation d'un pays non valide.

en: @country enabled.
fr: @country activé.

en: @country is already enabled.
fr: @country est déjà activé.

en: Attempted to enable an invalid country.
fr: Tentative d'activation d'un pays non valide.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer @country du système?

en: Attempted to remove an invalid country.
fr: Tentative de suppression d'un pays non valide.

en: !country removed.
fr: !country retiré.

en: Attempted to update an invalid country.
fr: Tentative de mise à jour d'un pays non valide.

en: You cannot update to a previous version.
fr: Vous ne pouvez pas mettre à jour vers une version plus ancienne.

en: Country update complete.
fr: Mise à jour du pays terminée.

en: Customer's first name
fr: Prénom du client

en: Customer's last name
fr: Nom du client

en: City name
fr: Ville

en: Full name of the zone
fr: Nom complet de la zone

en: Abbreviation of the zone
fr: Abréviation de la zone

en: Name of the country
fr: Pays

en: 2 digit country abbreviation
fr: Code pays à 2 lettres

en: 3 digit country abbreviation
fr: Code pays à 3 lettres

en: Address format
fr: Format d'adresse

en: Dashboard with collapsed submenu links
fr: Tableau de bord avec sous-menus repliés

en: Dashboard with expanded submenu links
fr: Tableau de bord avec sous-menus dépliés

en: Dashboard with no submenu links
fr: Tableau de bord sans sous-menu

en: Store name
fr: Nom de la boutique

en: Store owner
fr: Propriétaire de la boutique

en: Primary customer address
fr: Adresse principale du client

en: Randomly select a message from the list below.
fr: Sélectionner aléatoirement un message à partir de la liste ci-dessous.

en: Footer message for store pages
fr: Message de pied de page pour les pages de la boutique

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
fr: <a href="!url">Propulsé par Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
fr: <a href="!url">e-commerce Drupal</a> fourni par Ubercart.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
fr: Propulsé par Ubercart, la <a href="!url">boutique en ligne libre</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
fr: (Ne pas afficher de message dans le pied de page.)

en: Currency format
fr: Format de devise

en: Current format
fr: Format actuel

en: Currency Sign
fr: Symbole de la devise

en: Display currency sign after amount.
fr: Afficher le symbole de la devise après le montant.

en: Thousands Marker
fr: Séparateur de milliers

en: Decimal Marker
fr: Séparateur des décimales

en: Number of decimal places
fr: Nombre de décimales

en: Weight format
fr: Format de poids

en: Default unit of measurement
fr: Unité de mesure par défaut

en: @unit format string
fr: Formatage de la chaîne pour l'unité @unit

en: Length format
fr: Format de longueur

en: Supply a format string using !link syntax.
fr: Fournir un format de chaîne utilisant la syntaxe !link.

en: PHP date
fr: Date PHP

en: Default format string
fr: Formatage de la chaîne par défaut

en: Street address 1
fr: Adresse 1

en: Street address 2
fr: Adresse 2

en: Initials
fr: Initiales

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
fr: Saisir les initiales ou laisser vide pour effacer les initiales actuelles.

en: Initials for !username deleted.
fr: Initiales de !username supprimées.

en: Initials for !username set to !initials.
fr: Initiales pour !username mises à !initials.

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: No countries found.
fr: Aucun pays trouvé.

en: 01 - January
fr: 01 - Janvier

en: 02 - February
fr: 02 - Février

en: 03 - March
fr: 03 - Mars

en: 04 - April
fr: 04 - Avril

en: 05 - May
fr: 05 - Mai

en: 06 - June
fr: 06 - Juin

en: 07 - July
fr: 07 - Juillet

en: 08 - August
fr: 08 - Août

en: 09 - September
fr: 09 - Septembre

en: 10 - October
fr: 10 - Octobre

en: 11 - November
fr: 11 - Novembre

en: 12 - December
fr: 12 - Décembre

en: Encryption failed. !messages
fr: Échec du cryptage. !messages

en: encryption
fr: chiffrement

en: view customers
fr: voir les clients

en: view store reports
fr: voir les rapports de la boutique

en: Subtotal excluding taxes
fr: Sous-total hors taxe

en: Apply @tax
fr: Appliquer @tax

en: Tax rates and settings
fr: Taux et paramètres des taxes

en: Delete tax rule
fr: Retirer la règle de taxe

en: Changed %title to %amount.
fr: Modifié %title à %amount.

en: Removed %title.
fr: %title retiré.

en: Added %amount for %title.
fr: Ajouté %amount pour %title.

en: Taxed product types
fr: Types de produits taxés

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
fr: Le taux de taxe en pourcentage ou en décimal. Exemple : 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
fr: Ajouter les types de ligne d'article cochés au total avant d'appliquer cette taxe.

en: configure taxes
fr: configurer les taxes

en: Is in postal code area @code
fr: Est dans la zone de code postal @code

en: Is in @zone
fr: Est dans @zone

en: Is in @country
fr: Est dans @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
fr: Définir un taux de taxe selon la localisation géographique du client et les produits vendus.

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Enable developer modules
fr: Activer les modules pour développeur

en: Disable developer modules
fr: Désactiver les modules pour développeur

en: Collapse fieldsets on modules page
fr: Replier les groupes de champs dans les pages de modules

en: Current anonymous / authenticated users
fr: Utilisateurs anonymes / authentifiés actuels

en: Disabled these modules: !module-list.
fr: Ces modules ont été désactivés : !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fr: Aucun module pour développeur n'est activé.

en: display drupal links
fr: afficher les liens Drupal

en: User email
fr: Courriel de l'utilisateur

en: Default sort order
fr: Ordre de tri par défaut

en: An error occurred at @path.
fr: Une erreur est survenue à l'adresse @path.

en: No link
fr: Aucun lien

en: Path: !path
fr: Chemin : !path

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Analyze
fr: Analyser

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Starts with
fr: Commence par

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: No products available.
fr: Aucun produit disponible.

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: ends with
fr: se termine par

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Data Source
fr: Source de Données

en: Choose latitude and longitude fields
fr: Choisie les champs latitude et longitude

en: Latitude field
fr: Champ latitude

en: Format must be degrees decimal.
fr: Le format doit êtres des décimales de degrés.

en: Longitude field
fr: Champ longitude

en: Marker handling
fr: Gestion des marqueurs

en: By content type (for node views)
fr: Par type de contenu (pour les vues de type noeud)

en: By term (for node views)
fr: Par terme (pour les vues de type noeud)

en: By user role (for user views)
fr: Par rôle Utilisateur (pour les vues utilisateurs)

en: Use marker field
fr: Utiliser le champ marqueur

en: Use single marker type
fr: Utiliser un seul type de marqueurs

en: Marker field
fr: Champ marqueur

en: You can use a views field to set the <em>markername</em> property of the markers.
fr: Vous pouvez utiliser un champ de vues (views) pour définir la propriété <em>markername</em> des marqueurs.

en: Marker / fallback marker to use
fr: Marqueur / marqueur par défaut à utiliser

en: Path to gmap_markers.js
fr: Chemin du fichier gmap_markers.js

en: You are using the <em>Private</em> download method. For markers to work properly. you must press the <em>Regenerate</em> button, manually copy js/gmap_markers.js from the files directory to a location accessible by the webserver, and enter the file path relative to the Drupal root (including the filename) in this field. Example: <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>
fr: Vous utilisez la méthode de téléchargement  <em>Privée</em>. Pour que les marqueurs fonctionnent correctement, vous devez appuyer sur le bouton <em>Regénérer</em>, copier manuellement js/gmap_markers.js depuis le répertoire des fichiers vers un emplacement accessible par le serveur web, et saisir le chemin de fichier relatif à la racine Drupal (en incluant le nom du fichier) dans ce champ. Example : <em>sites/default/misc/gmap_markers.js</em>

en: Regenerate marker cache
fr: Regénérer le cache des marqueurs

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec les marqueurs, ou si vous avez modifié les fichiers .ini du répertoire les contenant, cliquez ici pour reconstruire le fichier cache.

en: Regenerate
fr: Regénérer

en: Maximum initial zoom
fr: Zoom initial maximum

en: The maximum initial zoom (affects things such as the zoom of the node location block.)
fr: Le zoom initial maximum (utilisé par exemple pour les blocs <em>node location</em>).

en: Line default style
fr: Style par défaut des lignes

en: Lines without a specific style defined will fall back to this style
fr: Les lignes sans style spécifique défini auront ce style par défaut

en: Polygon default style
fr: Style par défaut des polygones

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
fr: Les polygones sans style spécifique défini auront ce style par défaut

en: Hierarchical (GHierarchicalMapTypeControl)
fr: Hiérarchique (GHierarchicalMapTypeControl)

en: Dropdown (GMenuMapTypeControl)
fr: Menu déroulant (GMenuMapTypeControl)

en: Enabled map types ("base layers")
fr: Types de carte activés ("base layers")

en: Behavior flags modify how a map behaves. Grayed out flags are not settable here, but may be set on a map by map basis via code or a macro. Changes to behaviors will not affect the preview map shown above until changes are saved.
fr: Les marqueurs (<em>flags</em>) de comportement modifient le comportement d'une carte. Les marqueurs grisés ne sont pas paramétrés ici, mais peuvent être définis carte par carte, par le biais de code ou de macro. Les modifications de comportements n'affecteront pas la prévisualisation de carte affichée ci-dessus, jusqu'à la sauvegarde des modifications.

en: No manager (use GMap API directly)
fr: Aucun gestionnaire (utilisation directe de Gmap API)

en: Gmaps Utility Library MarkerManager
fr: Bibliothèque d'Utilitaires Gmaps MarkerManager

en: Martin Pearman's ClusterMarker
fr: ClusterMarker de Martin Pearman

en: MarkerManager settings
fr: Paramètres MarkerManager settings

en: MarkerManager is the improved open source version of GMarkerManager. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and place it in the <em>thirdparty</em> folder.
fr: MarkerManager settings est la version open source améliorée de GMarkerManager. Pour l'utiliser, vous devez la télécharger depuis <a href="@url">cette adresse</a> et la placer dans le répertoire <em>thirdparty</em>.

en: Name of downloaded file in the thirdparty folder. Default: %default
fr: Nom du fichier téléchargé dans le répertoire thirdparty. Valeur par défaut : %default

en: Default marker-specific settings for MarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
fr: Paramètres par défaut spécifique à un marqueur pour MarkerManager. Les marqueurs apparaîtront lorsque le niveau courant de zoom sera compris entre minZoom et maxZoom.

en: Popup mode
fr: Mode popup

en: Zoom to Cluster
fr: Zoomer ver le Regroupement (Cluster)

en: ClusterMarker settings
fr: Paramètres ClusterMarker

en: ClusterMarker is a marker manager written by Martin Pearman. To use, you must download it from <a href="@url">here</a> and extract the appropriate file to the <em>thirdparty</em> folder.
fr: ClusterMarker est un gestionnaire de marqueurs écrit par by Martin Pearman. Pour l'utiliser, vous devez la télécharger depuis <a href="@url">cette adresse</a> et la placer dans le répertoire <em>thirdparty</em>.

en: Clustering enabled
fr: Regroupement activé

en: Whether to use clustering or not.
fr: Si l'on doit utiliser le regroupement ou non.

en: Title for clusters
fr: Titre pour les regroupements

en: The title to use for clusters. %count will be replaced with the number of markers in the cluster.
fr: Le titre à utiliser pour les regroupements. %count sera remplacé par le nombre de marqueurs au sein du regroupement.

en: Maximum zoom for zooming to cluster
fr: Zoom maximum pour zoomer vers un regroupement

en: When clicking on a cluster, the map will not zoom in farther than this.
fr: Lors d'un clic sur un regroupement, la carte n'acceptera pas de zoom plus gros que cette valeur.

en: Intersect Padding
fr: Bourre (Padding) de l'Intersection

en: Number of pixels to pad marker icons by when determining whether they intersect.
fr: Nombre de pixels pour bourrer (pad) les icones de marqueurs, lorsque le système détermine s'il y a intersection entre les marqueurs.

en: You must select at least one baselayer!
fr: Vous devez activer au moins un type de carte !

en: The default map type must be an enabled baselayer!
fr: Le type de carte choisi par défaut doit être activé !

en: Marker cache regenerated.
fr: Cache marqueurs regénéré.

en: The marker name GMap Taxonomy associates with the node.
fr: Le nom de marqueur que GMap Taxonomy associe au noeud.

en: GMap marker file settings are not configured properly for Private download method, markers will not work!
fr: Le paramétrage des fichiers marqueurs du module GMap n'est pas compatible avec la méthode de téléchargement privé. Les marqueurs ne fonctionneront pas !

en: Disable Continuous Zoom
fr: Désactiver le Zoom Continu

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
fr: Désactiver le redimensionnement dynamique des images pendant le chargement des <em>tuiles</em> de la carte lors d'un zoom.

en: Enable extra marker events.
fr: Activer les événements supplémentaires des marqueurs.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, and <em>dblclickmarker</em> events.
fr: Utilisé pour le développements javascript avancé, ceci activera les événements <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, et <em>dblclickmarker</em>

en: Enable clickable shapes.
fr: Activer les formes cliquables.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>clickshape</em> event.
fr: Utilisé pour le développements javascript avancé, ceci activera l'événement <em>clickshape</em>.

en: Map: Standard street map.
fr: Carte : plan des rues standard.

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
fr: Le plan des rues standard, par défaut. Dénomination interne : G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
fr: Satellite : carte satellite standard.

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
fr: Carte satellite sans affichage superposé des rues. Dénomination interne : G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
fr: Hybride : carte satellite hybride.

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
fr: Carte satellite avec plan des rues superposé. Dénomination interne : G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
fr: Relief : carte des caractéristiques physiques.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
fr: Carte contenant des données physiques (relief, végétation). Dénomination interne : G_PHYSICAL_MAP

en: GMap macro expander
fr: Expandeur de macro GMap

en: Converts a Google Map macro into the HTML required for inserting a Google Map.
fr: Convertit une macro Google Map en HTML nécessaire à l'insertion d'une Google Map.

en: Thickness of line, in pixels.
fr: Epaisseur de ligne, en pixels.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
fr: Valeur héxadécimale de couleur pour la couleur de remplissage. Example : #<em>00AA33</em>

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
fr: Opacité du remplissage, de 0 à 100%.

en: Filled Polygons
fr: Polygones Remplis

en: Click marker / segment
fr: Cliquer sur le marqueur / segment

en: Line style
fr: Style de ligne

en: Use for new and changed lines
fr: Utiliser pour les lignes nouvelles et modifiées

en: Polygon style
fr: Style du polygone

en: Use for new and changed polygons
fr: Utilisé pour les polygones nouveaux et changés

en: Javascript is required to view this map.
fr: Javascript est nécessaire à la visualisation de cette carte.

en: Duplicate map detected! GMap does not support multiplexing maps onto one MapID! GMap MapID: %mapid
fr: Doublon de carte détecté ! Gmap ne supporte pas les cartes multiplexées sur un unique MapID ! MapID GMap : %mapid

en: Displays rows as a map.
fr: Affiche les rangées sous la forme d'une carte.

en: User Map (<em>map/user</em>)
fr: Carte des Utilisateurs (<em>carte/utilisateur</em>)

en: Node Map (<em>map/node</em>)
fr: Carte des Noeuds (<em>carte/noeud</em>)

en: Marker for %type
fr: Marqueur pour %type

en: Map Macro for %type
fr: Macro de Carte pour %type

en: Enable author block for the following content types
fr: Activer le bloc auteur pour les types de contenu suivant

en: Marker to use for author map
fr: Marqueur à utiliser pour la carte de l'auteur

en: create gmap macro
fr: créer une macro gmap

en: GMap markers
fr: Marqueurs GMap

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
fr: Activer le choix d'un marqueur pour les termes de ce vocabulaire.

en: GMap Marker
fr: Marqueur GMap

en: No Marker
fr: Aucune Marqueur

en: If you would like nodes tagged as this term to have a special marker, choose one here.
fr: Si vous souhaitez que les noeuds tagués avec ce terme aient un marqueur spécial, choisissez-le ici.

en: Border Padding on marker managers is now defaulting to the recommended 256 pixels, rather than 0 pixels. You may wish to change your marker manager settings on the <a href="@url">GMap settings page</a> to match.
fr: La Bourre (Padding) de Bordure pour les gestionnaires de marqueurs est maintenant à la valeur par défaut recommandée de 256 pixels, plutôt que 0 pixels. Vous souhaitez peut-être modifier vos paramètres de gestionnaire de marqueurs sur la <a href="@url">page des paramètres GMap</a> pour établir la correspondance.

en: You have customized the !type macro. Be advised that the new default macro is %macro. Please check your macro on the <a href="@url">block configuration page</a>.
fr: Vous avez personnalisé la macro !type. Prenez note que la nouvelle macro par défaut est %macro. Veuillez vérifier votre macro sur la <a href="@url">page de configuration des blocs</a>.

en: Location block
fr: Bloc emplacement

en: Author block
fr: Bloc auteur

en: Taxonomy based markers
fr: Marqueurs basés sur la taxonomie

en: Add a new context
fr: Ajouter un nouveau contexte

en: Are you sure you want to !action the context %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir !action le contexte %title ?

en: Sitewide context
fr: Contexte global du site

en: Section class
fr: Classe de la section

en: Inject the selected css when this context is set.
fr: Injecter la CSS sélectionnée lorsque ce contexte est défini.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: The product node type.
fr: Le type de nœud du produit.

en: The product node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud du produit.

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fr: Les nœuds constituent le contenu primaire d'un site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: Is not empty (NULL)
fr: N'est pas vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Titre à utiliser pour le joker dans les substitutions réalisées ailleurs.

en: <Basic validation>
fr: <Validation basique>

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The model number.
fr: Le numéro de modèle.

en: The default sort criteria in the catalog.
fr: Le critère de tri par défaut dans le catalogue.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fr: Si sélectionné, vous verrez un champ pour saisir le texte à utiliser pour les utilisateurs anonymes.

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: <p>The Quick Tabs module allows you to create blocks of tabbed content. Clicking on the tabs makes the corresponding content display instantly (it uses jQuery). The content for each tabbed section can be either a node, view, block or another quicktab. It is an ideal way to do something like the Most Popular / Most Emailed stories tabs you see on many news websites.</p>
    <p>Once created, the quicktab block show up in your block listing, ready to be configured and enabled like other blocks. Multiple quicktabs can be placed on a single page.</p>
    <p>Visit the <a href="@configuration">configuration page</a> to see the available styles and select the default style for your quicktabs.</p>
fr: <p>Le module QuickTabs vous permet de créer des blocs de contenu dans des onglets. Le fait de cliquer sur les onglets affiche le contenu correspondant de manière instantanée (en utilisant jQuery). Le contenu d'un onglet peut être un noeud, une vue, un bloc ou bien un autre bloc QuickTabs. C'est une manière idéale de réaliser des onglets du style " Articles les plus consultés / commentés " tel que vous pouvez apercevoir sur beaucoup de sites d'informations.</p>
    <p>Une fois créé, le bloc QuicTabs apparaît dans la liste des blocs, prêt à être configuré et activé comme n'importe quel autre bloc. Plusieurs quicktabs peuvent être placés dans une seule page.</p>
    <p>Visitez la <a href="@configuration">page de configuration</a> pour voir les différents styles disponibles et choisir le style par défaut de vos QuickTabs.</p>

en: Here you can create a new quicktab block. Once you have created this block you can configure and enable it on the <a href="@overview">blocks</a> page.
fr: Vous pouvez créer ici un nouveau bloc QuickTabs. Une fois ce bloc créé, vous pouvez le configurer et l'activer sur la page des <a href="@overview">blocs</a>.

en: You are not authorized to access this content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à ce contenu.

en: Views module not enabled, cannot display tab content.
fr: Le module Views n'est pas activé, impossible d'afficher le contenu.

en: administer quicktabs
fr: administrer QuickTabs

en: Quicktabs
fr: QuickTabs

en: Create blocks of tabbed content.
fr: Crée des blocs de contenu dans des onglets.

en: Clone QT block
fr: Cloner le bloc QT

en: Select the default style for quicktabs.
fr: Sélectionnez le style par défaut pour vos QuickTabs.

en: Whether this is an ajax views block
fr: Si c'est un bloc ajax

en: Create blocks of tabbed views, blocks and nodes.
fr: Crée des blocs contenant des onglets avec des vues, des blocs, et des noeuds.

en: Quicktab
fr: QuickTab

en: Click on the "New QT block" tab to get started.
fr: Cliquez sur l'onglet  "Nouveau bloc QT" pour démarrer.

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> construction du site >> blocs.

en: Default style
fr: Style par défaut

en: Choose the quicktab style.
fr: Choisissez le style des onglets.

en: Tab content will be loaded at tab click.
fr: Le contenu de l'onglet sera chargé lors du clic sur l'onglet.

en: All tabs will be loaded at page load.
fr: Tous les onglets seront chargés au chargement de la page.

en: Choose how the content of tabs should be loaded.
fr: Choisissez comment le contenu des onglets doit être chargé.

en: Add tab
fr: Ajouter un onglet

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL.
fr: Arguments additionnels à envoyer à la vue en tant que partie de l'URL sous la forme arg1/arg2/arg3. Vous pouvez utiliser %0, %1, ..., %N pour récupérer les arguments depuis l'URL.

en: The node ID of the node.
fr: Identifiant du nœud.

en: Hide the title of this node
fr: Masquer le titre du noeud

en: The quicktab ID.
fr: L'identifiant (ID) QuickTab.

en: Different styles may not work when putting an ajax quicktab inside ajax quicktab.
fr: Des styles différents peuvent ne pas fonctionner si vous insérez un bloc QuickTabs ajax à l'intérieur d'un autre block QuickTabs ajax.

en: Click here to delete this tab.
fr: Cliquez ici pour supprimer cet onglet

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: Tab content
fr: Contenu de l'onglet

en: Title is required for the quicktab block.
fr: Vous devez renseigner le titre du bloc QuickTabs.

en: At least one tab should be created.
fr: Au moins un onglet doit être créé.

en: Title is required for each tab.
fr: Vous devez renseigner le titre de chaque onglet.

en: You cannot put a quicktab inside itself.
fr: Il est d'impossible d'insérer un QuickTabs à l'intérieur de lui-même.

en: The quicktab block has been updated.
fr: Le bloc QuickTabs a été mis à jour.

en: The quicktab block has been created.
fr: Le bloc QuickTabs a été créé.

en: Are you sure you want to delete the quicktab block %name?
fr: Confirmez-vous la suppresion du bloc QuickTabs %name ?

en: The quicktab block %name has been removed.
fr: Le bloc QuickTabs %name a été supprimé.

en: Quicktab styles
fr: Styles de quicktab

en: The default quicktab style has been saved.
fr: Le style par défaut de QuickTabs a été sauvegardé.

en: First tab
fr: 1er onglet

en: Second tab
fr: 2ème onglet

en: Third tab
fr: 3ème onglet

en: %style preview
fr: Apercu %style

en: No role
fr: Aucun rôle

en: Stores search index correlations for advanced help topics.
fr: Sauvegarde les corrélations de l'index de recherche pour les rubriques d'aide.

en: The primary key to give to the search engine for this topic.
fr: La clé primaire à donner au moteur de recherche pour ce sujet.

en: The module that owns this topic.
fr: Le module propriétaire de ce sujet.

en: The topic id.
fr: Identifiant (ID) du sujet

en: The language this search index relates to.
fr: La langue liée à cet index de recherche.

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Only show "listed" file attachments
fr: Montrer uniquement les fichiers attachés "listés"

en: Jurisdiction
fr: Juridiction

en: My order history
fr: Historique de mes commandes

en: Menu link ID
fr: ID du lien de menu

en: Send to friend
fr: Envoyer à un ami

en: Link this field to its node
fr: Lier ce champ à son nœud

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: You will be automatically logged out at
fr: Vous allez être automatiquement déconnecté à

en: if this page is not refreshed before then.
fr: si cette page n'est pas rafraichie d'ici là.

en: This page will refresh in %refresh seconds.
fr: Cette page s'actualisera dans %refresh secondes.

en: Disable inactivity Automated Logout
fr: Désactiver la déconnexion automatique en cas d'inactivité

en: Manage the Automated Logout features
fr: Administrer les fonctionnalités de déconnexion automatique

en: Automated Logout settings
fr: Paramètres de déconnexion automatique

en: Uncheck this and save settings to disable Automated Logout
fr: Décocher et enregistrer les paramètres pour désactiver la déconnexion automatique

en: The length of inactivity time, in seconds, before Automated Logout
fr: Durée d'inactivité, en secondes, avant déconnexion automatique

en: Enable watchdog Automated Logout logging
fr: Activer l'enregistrement des déconnexions automatiques dans le watchdog

en: One Session settings
fr: Paramètres de session unique

en: Enforce : all users in this role will be only allowed one session.
fr: Forcer : tous les utilisateurs de ce rôle n'auront qu'une seule session autorisée.

en: Exclude : all users in this role are excluded from one session functionality.
fr: Exclure : tous les utilisateurs de ce rôle sont exclus de la fonctionnalité de session unique.

en: One Session automatically logged out user.
fr: Utilisateur à session unique automatiquement déconnecté.

en: Automated Logout activated
fr: Déconnexion automatique activée

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Display the node with standard node view.
fr: Afficher le nœud avec une vue de nœud standard.

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: The comment body.
fr: Le corps du commentaire.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fr: Tous les tokens pour les dates de création de nœud peuvent aussi être utilisés avec le préfixe "mod-" ; dans ce cas, la date de modification sera utilisée à la place de la date de création.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fr: Le chemin du menu (tel qu'il apparait dans le fil d'Ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par /.

en: Default argument
fr: Argument par défaut

en: SKU:
fr: Réf. :

en: Are you sure you want to delete @name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer @name?

en: First letter of name
fr: Première lettre du nom

en: First two letters of name
fr: Deux premières lettres du nom

en: Abbreviated name
fr: Nom abrégé

en: Show week numbers
fr: Afficher les numéros de semaines

en: 3 items
fr: 3 éléments

en: 5 items
fr: 5 éléments

en: 10 items
fr: 10 éléments

en: Too many items
fr: Trop d'éléments

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
fr: L'intervalle d'année de date doit être au format -9:+9 ou 2005:2010.

en: Change date
fr: Changer la date

en: Calendar Popup
fr: Popup de calendrier

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fr: L'année doit être un nombre compris entre %min et %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fr: Le mois doit être un nombre compris entre 1 et 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fr: Le jour doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fr: L'heure doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fr: La minute doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fr: La seconde doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: A valid value is required.
fr: Une valeur valide est requise.

en: Granularity must include a year.
fr: La granularité doit contenir une année

en: Repeat display
fr: Affichage de la Répétition

en: Some value must be entered in the To date.
fr: Une valeur doit être saisie dans le champ Date de fin.

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: The To date must be greater than the From date.
fr: La Date de fin doit être supérieure à la Date de début.

en: Time H:i
fr: Heure H:i

en: Repeats
fr: Se répète

en: Text Field with custom input format
fr: Champ Texte avec format de saisie personnalisé

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
fr: Tous les champs date utilisant le widget jscalendar ont été modifiés pour utiliser le widget texte à la place, puisque le widget jscalendar n'est plus supporté. VEuillez activer le module Date Popup pour rendre un popup calendrier jquery disponible, et éditez les réglages du champ pour le sélectionner.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
fr: La base de données a été mise à jour pour corriger le fuseau horaire stocké pour les champs utilisant le fuseau horaire 'aucun'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fr: Seuls les types de contenu possédant des champs date apparaissent dans la liste des types cibles possibles

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fr: Si le type cible souhaité ne possède pas encore de champ Date, suivez ce lien et sélectionnez un type de contenu auquel ajouter un champ Date.

en: Add new date field
fr: Ajouter un nouveau champ de Date

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
fr: L'importation de dates dans des champs CCK depuis un fichier utilisant les virgules comme séparateur peut être effectuée en utilisant le <a href="@link">module Node Import</a>.

en: Date PHP4 setup.
fr: Installation de Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
fr: Paramètres de Date PHP4

en: Use PHP default timezone
fr: Utiliser le fuseau horaire par défaut de PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
fr: Faire fonctionner correctement les calculs de date avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2 implique des calculs additionnels qui requièrent beaucoup de charge. Ces calculs sont rendus nécessaires par le fait que les usages de PHP pour les calculs de date ne correpondent pas au fuseau horaire du site ou de l'utilisateur, ou encore d'autres fuseaux horaires propre à une date. Nous pouvons accélerer ce processus, en supposant que PHP utilise le bon fuseau horaire, le cas contraire, nous devons le faire en consommant plus de temps. Si les ajustements de fuseaux horaires ne semblent pas fonctionner correctement pour vos réglages, vous pouvez régler cett option à FALSE pour forcer le système à utiliser les calculs de fuseaux horaires plus précis, mais plus lents.

en: administer date_php4 settings
fr: administrer les paramètres date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fr: Si aucune option avancée n'est sélectionnée, la date se répétera le jour de la semaine de la date de début pour des répétitions mensuelles, sinon le jour et le mois de la date de début. Utilisez les options ci-dessous pour remplacer ce comportement et sélectionnez des jours et mois spécifiques pour la répétition. Utilisez le cadre 'Excepté' pour saisir des dates devant être omises des résultats.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval le !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'à !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
fr: Répéter !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fr: Fuseau horaire détecté : %timezone; date du client : %date; abréviation : %abbreviation; décalage : %offset; heure d'été/hiver : %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fr: Pacifique/Polynésie_Française-Iles_Marquises

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fr: Nécessaire pour utliser l'API Date. Permet d'outrepasser la gestion des fuseaux horaires du site et de l'utilisateur, pour régler des noms de fuseaux horaires à la place de décalages.

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Add a predicate
fr: Ajouter un prédicat

en: That predicate does not exist.
fr: Ce prédicat n'existe pas.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
fr: Saisir un titre pour la vue d'ensemble.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
fr: Sélectionner le déclencheur pour ce prédicat.<br />Ne peut être modifié si le prédicat présente des conditions ou des actions.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
fr: Entrer une description qui résume l'utilisation et le but de ce prédicat.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
fr: Les classes vous permettent de catégoriser vos prédicats selon le type de fonctionnalités qu'ils fournissent.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
fr: Les prédicats désactivés ne seront pas traités quant leur déclencheur est activé.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
fr: Les prédicats seront triés par poids et traités séquentiellement.

en: Save predicate
fr: Enregistrer le prédicat

en: Predicate meta data saved.
fr: Méta-données du prédicat enregistrées.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir !op ce prédicat ?

en: Action: @title
fr: Action : @title

en: Available actions
fr: Actions disponibles

en: Action removed.
fr: Action retirée.

en: Action added.
fr: Action ajoutée.

en: Actions saved.
fr: Actions enregistrées.

en: Condition groups
fr: Groupe de conditions

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
fr: ET. Si tous ces groupes de conditions sont VRAIs.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
fr: OU. Si l'un de ces groupes de conditions est VRAI.

en: Add condition group
fr: Ajouter un groupe de conditions

en: Conditions group
fr: Groupe de conditions

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
fr: ET. Si toutes ces conditions sont VRAIes.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
fr: OU. Si l'une de ces conditions est VRAIe.

en: Available conditions
fr: Conditions disponibles

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: Condition: @title
fr: Condition : @title

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
fr: Retourne FAUX si la condition est VRAIE et vice versa.

en: Remove this condition
fr: Retirer cette condition

en: Condition group added.
fr: Groupe de conditions ajouté.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative d'ajout de la condition. Veuillez réessayer.

en: Condition group removed.
fr: Groupe de conditions retiré.

en: %title condition added.
fr: Condition %title ajoutée.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de suppression de la condition. Veuillez réessayer.

en: Condition removed.
fr: Condition retirée.

en: Conditions saved.
fr: Conditions enregistrées.

en: Convert configurations
fr: Convertir les configurations

en: Converting Workflow-ng configurations
fr: Configurations Workflow-ng en conversion

en: Beginning conversion...
fr: Début de la conversion...

en: @percentage% converted
fr: @percentage% converti

en: Now processing %cfg
fr: %cfg en cours de traitement

en: Drupal user
fr: Utilisateur Drupal

en: Trigger arguments
fr: Arguments du déclencheur.

en: Check the current date
fr: Vérifier la date actuelle

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
fr: Utilisé pour déterminer si l'action doit être exécutée à la date du jour.

en: Compare a node field value
fr: Compare la valeur d'un champ de noeud

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
fr: Retourne ce que votre code PHP personnalisé retourne.

en: Check the user's roles
fr: Vérifier les rôles de l'utilisateur

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
fr: Retourne VRAI si les rôles de l'utilisateur correspondent à vos paramètres.

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Only
fr: Seulement

en: Example: "The current date is before the date below."
fr: Exemple : "La date courante est antérieure à la date ci-dessous."

en: Author's user ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur

en: Node is published?
fr: Le nœud est publié ?

en: Node is promoted?
fr: Le nœud est promu en page d'accueil ?

en: Node is sticky?
fr: Le nœud est épinglé en haut des listes ?

en: Node field
fr: Champ du nœud

en: Simple comparison
fr: Comparaison simple

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is greater than or equal to
fr: est supérieur ou égal à

en: is less than or equal to
fr: est inférieur ou égal à

en: Text matching
fr: Texte correspondant

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Comparison value
fr: Valeur à comparer

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
fr: Si vous spécifiez <em>ET</em> et que vous souhaitez vérifier un rôle client, rappelez-vous de spécifier <em>utilisateur authentifié</em> lorsqu'applicable.

en: OR: If the user has any of these roles.
fr: OU : Si l'utilisateur a n'importe lequel ces rôles.

en: AND: If the user has all of these roles.
fr: ET : Si l'utilisateur a tous ces rôles.

en: No variables available.
fr: Aucune variable disponible.

en: Available PHP variables
fr: Variables PHP disponibles

en: You may use these variables in your custom PHP.
fr: Vous pouvez utiliser ces variables dans votre code PHP personnalisé.

en: administer conditional actions
fr: administrer les actions conditionnelles

en: Conditional actions
fr: Actions conditionnelles

en: Administer the predicates setup to automate your store.
fr: Administrer les paramètres des prédicats pour automatiser votre boutique.

en: By trigger
fr: Par déclencheur

en: By class
fr: Par classe

en: Allows an administrator to create a new predicate.
fr: Autorise un administrateur à créer un nouveau prédicat.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
fr: Convertir les configurations Workflow-ng en prédicats d'actions sous conditions.

en: Edit predicate
fr: Modifier le prédicat

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
fr: Modifier les métadonnées, les conditions et les actions d'un prédicat.

en: Meta data
fr: Méta données

en: Edit the conditions for a predicate.
fr: Modifier les conditions d'un prédicat.

en: Edit the actions for a predicate.
fr: Modifier les actions d'un prédicat.

en: Reset a predicate
fr: Réinitialiser un prédicat

en: Delete a predicate
fr: Supprimer un prédicat

en: Conditional Actions
fr: Actions Conditionnelles

en: Are you sure you want to remove this item?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer cet élément ?

en: My price handler
fr: Mon gestionnaire de prix

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: Authorize.net requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: (Last4)
fr: (4 derniers)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
fr: Le cryptage de cartes doit être installé pour traiter les cartes de crédit.

en: Order Taxes
fr: Taxes de la commande

en: SOAP and DOM
fr: SOAP et DOM

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
fr: Éligible pour la protection : <strong>@bool</strong>

en: Charged @order_id
fr: @order_id débité

en: Payment declined @order_id
fr: Paiement refusé pour @order_id

en: Processing @order_id
fr: Traitement de @order_id

en: Delivered @order_id
fr: @order_id livré

en: Will not deliver @order_id
fr: @order_id ne sera pas livré

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
fr: Google Checkout requiert la bibliothèque PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML.</a>

en: Payment tracking is enabled.
fr: Le suivi de paiement est activé.

en: Payment tracking is disabled.
fr: Le suivi de paiement est désactivé.

en: @title is @enabled.
fr: @title est @enabled.

en: Update the order status to Payment Received.
fr: Mettre à jour le statut de la commande à Paiement Reçu.

en: Update the order status to Completed.
fr: Mettre à jour le statut de la commande à Terminé.

en: view order
fr: voir la commande

en: Payment failed for order @order_id: @message
fr: Échec de paiement pour la commande  @order_id: @message

en: Check has already cleared.
fr: La vérification a déjà été effectuée.

en: Description: @desc
fr: Description : @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
fr: Paiement de @amount @currency soumis via PayPal.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
fr: Votre paiement PayPal a été annulé. Vous pouvez continuer vos achats ou nous contacter pour toute demande d'assistance.

en: <b>Includes:</b>
fr: <b>Comprend :</b>

en: Transaction ID:<br />@txn_id
fr: Identifiant (ID) de la transaction :<br />@txn_id

en: Cancel return URL
fr: URL de retour en cas d'annulation

en: Error message from PayPal:<br />@message
fr: Message d'erreur de PayPal :<br />@message

en: Order @order_id at !store
fr: Commande @order_id sur !store

en: The transaction ID from PayPal.
fr: ID de la transaction sur PayPal.

en: The e-mail address of the PayPal account.
fr: L'adresse de courriel du compte PayPal.

en: The e-mail address of the buyer.
fr: L'adresse de courriel de l'acheteur.

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: PayPal WPP requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Order @id
fr: Commande @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
fr: @property doit être un nombre positif. Pas de virgule, seul le point décimal est accepté.

en: - Reset fields -
fr: - Réinitialiser les champs -

en: Physical length of the packaging.
fr: Longueur physique de l'emballage.

en: Physical width of the packaging.
fr: Largeur physique de l'emballage.

en: Physical height of the packaging.
fr: Hauteur physique de l'emballage.

en: UPS Logo
fr: Logo UPS

en: @service Rate
fr: Tarifs de @service

en: U.S. Postal Service (Envelope)
fr: U.S. Postal Service (Enveloppe)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
fr: U.S. Postal Service (Colis)

en: U.S. Postal Service (Intl., Envelope)
fr: U.S. Postal Service (International, Enveloppe)

en: U.S. Postal Service (Intl., Parcel)
fr: U.S. Postal Service (International, Colis)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
fr: USPS nécessite la bibliothèque PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
fr: Le nom de l'attribut utilisé dans les formulaires administratifs.

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
fr: Entrez un label que les clients pourront voir à la place du nom de l'attribut. Utilisez &lt;none&gt; si vous souhaitez qu'aucun titre apparaisse.

en: Created new option %option.
fr: Nouvelle option %option créée.

en: Updated option %option.
fr: Option %option mise à jour.

en: Attribute option
fr: Option d'attribut

en: administer attributes
fr: administrer les attributs

en: administer product attributes
fr: administrer les attributs de produits

en: administer product options
fr: administrer les options de produits

en: Primary identifier for attributes.
fr: Identifiant primaire des attributs.

en: Name of the attribute
fr: Nom de l'attribut

en: Label to use when attribute is displayed
fr: Étiquette à utiliser lorsque l'attribut est affiché

en: Determines the list position of attributes.
fr: Détermine la position dans la liste des attributs.

en: Description of the attribute.
fr: Description de l'attribut.

en: The available choices for each attribute.
fr: Les choix disponibles pour chaque attribut.

en: The attribute ID.
fr: L'identifiant (ID) de l'attribut.

en: The option ID.
fr: L'identifiant (ID) de l'option.

en: The name of the option.
fr: Le nom de l'option.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
fr: Ajouter au panier redirige vers <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
fr: Le sous-total minimum est @subtotal

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
fr: Si cette option est désactivée, l'URL spécifiée ci-dessous sera toujours utilisée.

en: Default continue shopping link URL
fr: URL par défaut du lien continuer vos achats

en: Custom continue shopping link text
fr: Texte personnalisé du lien continuer vos achats

en: Enter custom text for the continue shopping link.
fr: Saisir un texte personnalisé pour le lien continuer vos achats.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
fr: Drupal ajoute automatiquement un fil d'Ariane Accueil sur la page du panier. Vous pouvez utiliser ces paramètres pour spécifier un fil d'Ariane personnalisé de remplacement à utiliser sur la page du panier. Si aucun texte personnalisé n'est fourni, le fil d'Ariane Accueil par défaut sera affiché.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
fr: Le fil d'Ariane personnalisé du panier est : <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
fr: Pas de fil d'Ariane personnalisé pour le panier.

en: Custom cart breadcrumb text
fr: Texte personnalisé pour le fil d'Ariane du panier

en: Custom cart breadcrumb URL
fr: URL personnalisée du fil d'Ariane du panier

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
fr: Saisir la page Drupal liée au fil d'Ariane personnalisé de la page de visualisation du panier.

en: Anonymous checkout is enabled.
fr: Les commandes anonymes sont activées.

en: Anonymous checkout is disabled.
fr: Les commandes anonymes sont désactivées.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
fr: Les informations de livraison sont masquées si elles ne sont pas nécessaires.

en: Shipping fields are always shown.
fr: Les informations de livraison sont toujours visibles.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
fr: Les panneaux repliables seront repliés au clic sur leurs boutons "suivant".

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
fr: Les panneaux repliables ne seront pas repliés au clic sur leurs boutons "suivant".

en: New customer account status will be blocked.
fr: Le compte des nouveaux utilisateurs sera en statut bloqué.

en: Send an e-mail to the customer
fr: Envoyer un courriel au client

en: Send an e-mail to the administrator(s)
fr: Envoyer un courriel aux administrateurs

en: Show/hide shopping cart contents.
fr: Afficher/masquer le contenu du panier.

en: View your shopping cart.
fr: Voir votre panier.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
fr: <a href="!url">Voir</a> votre panier.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
fr: Le vocabulaire de taxonomie <a href="!edit-url">%name</a> est configuré comme le catalogue produit.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
fr: Le fil d'Ariane du catalogue est affiché.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
fr: Le fil d'Ariane du catalogue est caché.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
fr: Le nombre de nœuds est affiché dans le fil d'Ariane du catalogue.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
fr: Le nombre de nœuds n'est pas affiché dans le fil d'Ariane du catalogue.

en: The catalog view is displaying subcategories.
fr: La vue du catalogue affiche les sous-catégories.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
fr: La vue du catalogue n'affiche pas les sous-catégories.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
fr: Les sous-catégories sont affichées sur @columns colonnes.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
fr: Il y a @nodes nœuds de produits affichés par page.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
fr: Le titre du bloc est un lien vers la racine du catalogue.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
fr: Le titre du bloc pointe vers la racine du catalogue.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
fr: Le titre du bloc ne pointe pas vers la racine du catalogue.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
fr: Le nombre de nœuds dans une catégorie est visible dans le bloc catalogue.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
fr: Le nombre de nœuds dans une catégorie n'est pas visible dans le bloc catalogue.

en: Display products in the catalog in a grid.
fr: Affiche les produits du catalogue dans une grille.

en: Products are displayed in a grid.
fr: Les produits sont affichés dans une grille.

en: Products are displayed in a table list.
fr: Les produits sont affichés dans un tableau.

en: The grid will be displayed in @columns columns.
fr: La grille sera affichée sur @columns colonnes.

en: Displayed fields
fr: Champs affichés

en: Product SKU
fr: Référence/SKU du produit

en: Default product image
fr: Image par défaut du produit

en: Add to cart form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: Block settings:
fr: Paramètres du bloc :

en: Product grid settings
fr: Paramètres de la grille de produits

en: Check all
fr: Tout cocher

en: Uncheck all
fr: Tout décocher

en: You must select at least one file to delete.
fr: Vous devez sélectionner au moins un fichier à supprimer.

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
fr: La taille maximale d'un fichier qui peut être téléchargé est %size bytes. Vous devez utiliser une autre méthode pour télécharger le fichier vers le répertoire (ex : (S)FTP, SCP) si votre fichier dépasse cette taille.<br />Le module détectera automatiquement le téléchargement de fichiers par une autre méthode.

en: The file %file has been uploaded to %dir
fr: Le fichier %file a été transféré vers %dir

en: Ubercart file expiration(s)
fr: Expiration des fichiers Ubercart

en: If the order status is completed.
fr: Si le statut de la commande est terminé.

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
fr: Votre commande (commande N° [order-link]) chez [store-name] comprenait un ou plusieurs téléchargements de fichiers. Vous pouvez y accéder avec le(s) lien(s) suivant(s):
    
    [file-downloads]
    
    Ces liens expireront après le téléchargement des fichiers. Si vous devez télécharger les fichiers à nouveau, vous pouvez vous connecter à [site-login] et visiter la section "Mon compte" du site.
    
    Avec nos remerciements, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
fr: Renouveler les fichiers d'une commande.

en: renewal
fr: renouvellement

en: File expiration
fr: Expiration du fichier

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
fr: Les téléchargements ne seront pas comptabilisés tant que le transfert du fichier n'est pas terminé, même si le numéro s'incrémente lorsque vous cliquez.

en: The file you requested does not exist.
fr: Le fichier demandé n'existe pas.

en: You have reached the download limit for this file.
fr: Vous avez atteint la limite de téléchargement pour ce fichier.

en: Ubercart file downloads
fr: Téléchargements de fichier Ubercart

en: Accessible downloads
fr: Téléchargements accessibles

en: The date %date has already occurred.
fr: La date %date est déjà passée.

en: No files can be downloaded by this user.
fr: Aucun fichier ne peut être téléchargé par cet utilisateur.

en: Below is a list of downloads this user can access.
fr: Ci-dessous, une liste des téléchargements auxquels cet utilisateur peut accéder.

en: Override time limit
fr: Supplanter la limite de temps

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
fr: <strong>Réf. :</strong> !sku<br />

en: The directory %dir was deleted.
fr: Le répertoire %dir a été supprimé.

en: The directory %dir could not be deleted.
fr: Le répertoire %dir n'a pas pu être supprimé.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
fr: Le répertoire %dir n'a pas pu être supprimé car il n'est pas vide.

en: The file %dir was deleted.
fr: Le fichier %dir a été supprimé.

en: The file %dir could not be deleted.
fr: Le fichier %dir n'a pas pu être supprimé.

en: %user has been allowed to download %file.
fr: %user a été autorisé à télécharger %file.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
fr: Afficher @orders commandes simultanément sur le panneau d'administration

en: Order logging is enabled.
fr: La journalisation des commandes est activée.

en: Order logging is disabled.
fr: La journalisation des commandes est désactivée.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
fr: Les adresses sont en majuscules sur les pages d'affichage des commandes.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
fr: Les adresses ne sont pas en majuscules sur les pages d'affichage des commandes.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
fr: uBrowser est utilisé pour ajouter des produits aux commandes.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
fr: uBrowser n'est pas utilisé pour ajouter des produits aux commandes.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
fr: Permettre aux clients de voir les factures à partir de leur historique de commandes.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
fr: L'activation de cette fonctionnalité permet l'affichage de factures en pop-up lors de la consultation d'une commande.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
fr: Les clients sont autorisés à voir leurs factures depuis leur compte.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
fr: Les clients ne sont pas autorisés à voir leurs factures depuis leur compte.

en: You are using the %template order invoice template.
fr: Vous utilisez le modèle de facture de commande %template.

en: User @uid - @mail
fr: Utilisateur @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
fr: Cette commande a été modifiée par un autre utilisateur; les changements ne pourront être enregistrés.

en: Original order
fr: Commande originale

en: E-mail an order update notification
fr: Envoyer une notification de mise à jour de commande par courriel

en: Notify the customer when the order status is changed.
fr: Notifier le client lors du changement de statut de sa commande.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
fr: Retourne VRAI si le statut de la commande correspond au statut spécifié ci-dessous.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
fr: Retourne VRAI si le montant total de la commande est compris dans les limites ci-dessous.

en: Check the user name.
fr: Vérifier le nom de l'utilisateur.

en: Order: User
fr: Commande : Utilisateur

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
fr: Retourne VRAI si le nom de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the user email address.
fr: Vérifier l'adresse e-mail de l'utilisateur.

en: Check the user creation date.
fr: Vérifier la date de création de l'utilisateur.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
fr: Retourne VRAI si la date de création de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the user last login date.
fr: Vérifier la date de la dernière connexion de l'utilisateur.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
fr: Retourne VRAI si la date de la dernière connexion de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the user language setting.
fr: Vérifier le paramètre de langue de l'utilisateur.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
fr: Retourne VRAI si le paramètre de langue de l'utilisateur correspond à la condition.

en: Check the role of the user.
fr: Vérifier le rôle de l'utilisateur.

en: Email an order invoice
fr: Envoyer une facture par e-mail

en: - All products -
fr: - Tous les produits -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
fr: Sélectionner "- Tous les produits -" supplantera les autres sélections et retournera le nombre total de produits dans la commande.

en: User was created before the specified date.
fr: L'utilisateur était créé avant la date spécifiée.

en: User was created on or before the specified date.
fr: L'utilisateur était créé à la date spécifiée ou avant.

en: User was created on the specified date.
fr: L'utilisateur était créé à la date spécifiée.

en: User was not created on the specified date.
fr: L'utilisateur n'était pas créé à la date spécifiée.

en: User was created on or after the specified date.
fr: L'utilisateur était créé à la date spécifiée ou après.

en: User was created after the specified date.
fr: L'utilisateur était créé après la date spécifiée.

en: User creation date
fr: Date de création de l'utilisateur

en: User last logged in before the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur avant la date spécifiée.

en: User last logged in on, or before the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur à la date spécifiée ou avant.

en: User last logged in on the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur à la date spécifiée.

en: User did not log in last on the specified date.
fr: L'utilisateur ne s'est pas connecté pour la dernière fois à la date spécifiée.

en: User last logged in on or after the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur à la date spécifiée ou après.

en: User last logged after the specified date.
fr: Dernière connexion de l'utilisateur après la date spécifiée.

en: User last login date
fr: Date de la dernière connexion de l'utilisateur

en: User language setting
fr: Paramètre de langue de l'utilisateur

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
fr: Si vous utilisez un opérateur <em>ET</em> et que vous voulez vérifier un rôle personnalisé, vérifiez que <em>utilisateur authentifié</em> est également coché sinon la condition retournera FAUX.

en: Select the invoice template to use for this email.
fr: Sélectionner le modèle de facture à utiliser pour cet e-mail.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
fr: Afficher tous les éléments ci-dessus ainsi le texte d'aide, le texte de l'e-mail, et le pied de page de la boutique.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
fr: Afficher tous les éléments ci-dessus ainsi que le message de remerciement.

en: Customer number: !user_link
fr: Numéro de client : !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
fr: Utiliser ce bouton pour créer un statut de commande personnalisé : !create_form

en: view own orders
fr: voir ses propres commandes

en: View orders with a particular order status.
fr: Voir les commandes avec un statut de commande particulier.

en: View order.
fr: Voir la commande.

en: View order invoice.
fr: Voir la facture de la commande.

en: Delete an order
fr: Supprimer une commande

en: The ID of the user that placed the order.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur qui a passé la commande.

en: The order status.
fr: Le statut de la commande.

en: The email address of the customer.
fr: L'adresse de courriel du client.

en: The first name of the person receiving shipment.
fr: Le prénom de la personne recevant la livraison.

en: The last name of the person receiving shipment.
fr: Le nom de famille de la personne recevant la livraison.

en: The phone number at the delivery location.
fr: Le numéro de téléphone du lieu de livraison.

en: The company at the delivery location.
fr: Le nom de la société du lieu de livraison.

en: The city of the delivery location.
fr: La ville du lieu de livraison.

en: The postal code of the delivery location.
fr: Le code postal du lieu de livraison.

en: The country ID of the delivery location.
fr: L'identifiant (ID) du pays du lieu de livraison.

en: The first name of the person paying for the order.
fr: Le prénom de la personne qui règle la commande.

en: The last name of the person paying for the order.
fr: Le nom de la personne qui règle la commande.

en: The company of the billing address.
fr: Le nom de la société de l'adresse de facturation.

en: The city where the bill will be sent.
fr: La ville d'envoi de la facture.

en: The postal code where the bill will be sent.
fr: Le code postal d'envoi de la facture.

en: The method of payment.
fr: Le mode de règlement.

en: Timestamp of when the order was created.
fr: Date et heure de création de la commande.

en: Timestamp of when the order was last modified.
fr: Date et heure de la dernière modification de la commande.

en: Host IP address of the person paying for the order.
fr: L'adresse IP de la personne qui règle la commande.

en: The comment ID.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire.

en: The user ID who made the comment.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur auteur du commentaire.

en: Timestamp of when the comment was created.
fr: Date et heure du commentaire.

en: The status the order had when the comment was made.
fr: Le statut de la commande au moment de la saisie du  commentaire.

en: The label of the line item.
fr: L'intitulé de l'article.

en: The products that have been ordered.
fr: Les produits qui ont été commandés.

en: The product title.
fr: Le titre du produit.

en: The product manufacturer. (Deprecated)
fr: Le fabricant du produit. (Obsolète)

en: The price paid for the ordered product.
fr: Le prix payé pour le produit commandé.

en: The physical weight.
fr: Le poids physique.

en: The status title.
fr: L'intitulé du statut.

en: The sort criteria for statuses.
fr: Le critère de tri des statuts.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
fr: Prédicats %count fixés avec l'action "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
fr: Enlever les mots de passe des nouveaux utilisateurs des données de commande.

en: Product image widget
fr: Widget de l'image du produit

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
fr: Le widget sélectionné sera utilisé pour afficher un zoom des images du produit au clic.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
fr: Le formulaire <em>Ajouter au panier</em> est activé dans les résumés des produits.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
fr: Le formulaire <em>Ajouter au panier</em> est désactivé dans les résumés des produits.

en: The following features are enabled:
fr: Les fonctionnalités suivantes sont activées :

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
fr: Support d'image par défaut configuré pour les produits Ubercart utilisant CCK et ImageCache.

en: This product class already exists.
fr: Cette classe de produits existe déjà.

en: Ubercart product settings
fr: Paramètres des produits Ubercart

en: Product image field
fr: Champ de l'image du produit

en: Node description. (View tab)
fr: Description du nœud. (Vue onglet)

en: The human-readable name.
fr: Le nom lisible par les utilisateurs.

en: The identifier of the node that has a feature.
fr: L'identifiant du nœud qui possède cette fonctionnalité.

en: The amount the customer pays for the product.
fr: Le montant payé par le client pour le produit.

en: Physical weight.
fr: Poids physique.

en: Unit of measure for the weight field.
fr: Unité de mesure du champ poids.

en: Physical length of the product or its packaging.
fr: Longueur physique du produit ou de son emballage.

en: Physical width of the product or its packaging.
fr: Largeur physique du produit ou de son emballage.

en: Physical height of the product or its packaging.
fr: Hauteur physique du produit ou de son emballage.

en: Unit of measure for the length, width, and height.
fr: Unité de mesure des longueur, largeur et hauteur.

en: The sort criteria for products.
fr: Le critère de tri des produits.

en: The product's physical weight
fr: Le poids physique du produit

en: The manufacturer's suggested price.
fr: Le prix de vente suggéré par le fabricant.

en: The price for which the product is sold.
fr: Le prix auquel le produit est vendu.

en: Is a product
fr: Est un produit

en: Buy it now button
fr: Bouton d'achat immédiat

en: Total price
fr: Prix total

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
fr: Si ce champ est affiché, les rabais des produits individuels seront recalculés pour égaler cette valeur. Actuellement, le prix de vente total est %price.

en: Invalid user id or role id.
fr: Identifiant (ID) d'utilisateur ou de rôle invalide.

en: Notify customer when a role is granted
fr: Notifier le client quand un rôle est accordé

en: Notify customer when a role is revoked
fr: Notifier le client quand un rôle est révoqué

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
fr: Notifier le client quand un des rôles associés à son utilisateur est révoqué.

en: Notify customer when a role is renewed
fr: Notifier le client quand un rôle est renouvelé

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
fr: Notifier le client quand un des rôles associés à son utilisateur est renouvelé.

en: Notify customer when a role is about to expire
fr: Notifier le client quand un rôle est sur le point d'expirer

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
fr: Notifier le client quand un des rôles associés à son utilisateur est sur le point d'expirer.

en: Ubercart roles
fr: Rôles Ubercart

en: Add/remove time
fr: Ajouter/retirer du temps

en: Override the default ending expiration
fr: Supplanter la date d'expiration par défaut

en: Relative from activation time
fr: Relatif à la date d'activation

en: Absolute role ending
fr: Date absolue de fin du rôle

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
fr: <strong>Expiration :</strong> !date<br />

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
fr: <strong>Multiplier par la quantité :</strong> Oui

en: The product model.
fr: Le modèle du produit.

en: The role ID.
fr: L'identifiant (ID) du rôle.

en: The user id.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur.

en: The role id.
fr: L'identifiant (ID) du rôle.

en: No SKU found.
fr: Aucune référence (SKU) trouvée.

en: administer product stock
fr: administrer le stock du produit

en: Stock levels for Ubercart products
fr: Niveaux des stocks de produits Ubercart

en: SKU of a product
fr: Référence d'un produit

en: Node ID of a product
fr: Identifiant (ID) du nœud d'un produit

en: Level of stock
fr: Niveau de stock

en: Manage stock levels of your Ubercart products
fr: Gérer les niveaux de stock de vos produits Ubercart

en: !country version !version is enabled.
fr: !country version !version est activé.

en: !country version !version is disabled.
fr: !country version !version est désactivé.

en: Country file @file could not import or had no install function.
fr: Le fichier pays @file ne peut importer ou n'a pas de fonction d'installation.

en: Store address:<br />!address
fr: Adresse de la boutique :<br />!address

en: Store e-mail address is %email.
fr: L'adresse de courriel de la boutique est %email.

en: Store e-mail address is not set.
fr: L'adresse de courriel de la boutique n'est pas définie.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
fr: La page d'aide est <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
fr: La page d'aide n'est pas définie.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
fr: La page d'administration de la boutique affiche : <br />@display

en: Currency format: @format
fr: Format de devise : @format

en: Weight format: @weight
fr: Format de poids : @weight

en: Date format: @date
fr: Format de date : @date

en: Price formatter
fr: Formateur de prix

en: Cancel changes
fr: Annuler les modifications

en: Price alterers
fr: Modificateurs de prix

en: Price handler configuration saved.
fr: La configuration du gestionnaire de prix est enregistrée.

en: @field is enabled.
fr: @field est activé.

en: @field is disabled.
fr: @field est désactivé.

en: @title is not set.
fr: @title n'est pas défini.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
fr: uc_add_js() est obsolète. Utilisez drupal_add_js() dans votre code.

en: Price handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire de prix

en: Select which price handlers to use for your store.
fr: Sélectionner les gestionnaires de prix utilisés pour votre boutique.

en: Two-character ISO country code.
fr: Code pays ISO à deux caractères.

en: Three-character ISO country code.
fr: Code pays ISO à 3 caractères.

en: Standard abbreviation of the zone name.
fr: Abréviation standard du nom de la zone.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
fr: Le module des Frais Récurrents a été retiré du cœur Ubercart 2.0-rc1 et 2.0-rc2. Si vous l'utilisiez, il a été désactivé et doit être retiré de votre répertoire de paiement ubercart si l'ancienne version persiste. Vous pouvez continuer à utiliser le module en téléchargeant et installant la dernière version <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> publiée sur drupal.org.  De nouvelles fonctionnalités pour ce module seront développées dans la version commençant avec les évolutions  6.x-2.x.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
fr: 'uc_notify_store_help_page' est renommé par 'uc_store_help_page' dans la table des variables

en: !title: !summary
fr: !title : !summary

en: Default price handler
fr: Gestionnaire de prix par défaut

en: List Price:
fr: Liste de Prix:

en: Cost:
fr: Coût :

en: Price:
fr: Prix :

en: Tax Name
fr: Nom de la taxe

en: Total taxable amount
fr: Montant total taxable

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
fr: * Aucune information de juridiction, taux de taxe, ou montant taxable n'est disponible pour cette ligne.

en: Customize tax report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport de taxes

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fr: Ajuster ces valeurs et actualiser le rapport pour bâtir votre rapport de taxes sur les ventes. Une fois soumis, le rapport peut être marqué pour s'y référencer facilement ultérieurement.

en: Sales tax report
fr: Rapport sur les taxes de vente

en: View report on sales tax
fr: Voir un rapport sur les taxes de vente

en: Tax Report
fr: Rapport de taxe

en: View a report about sales tax your customers paid.
fr: Voir un rapport sur les taxes de vente payées par les clients.

en: Taxed products
fr: Produits taxés

en: Shippable products
fr: Produits pouvant être expédiés

en: Any product
fr: N'importe quel produit

en: No rates available.
fr: Aucun taux disponible.

en: Add a tax rate
fr: Ajouter un taux de taxe

en: This name will appear to the customer when this tax is applied to an order.<br/>It will also be used to name the corresponding predicate for this rate.
fr: Ce nom sera affiché au client lorsque cette taxe sera appliquée à une commande.<br />Il sera également utilisé pour nommer le prédicat correspondant à ce taux.

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
fr: Appliquer la taxe aux produits sans tenir compte de leur possibilité d'expédition.

en: Apply tax to shippable products only.
fr: Appliquer la taxe uniquement aux produits pouvant être expédiés.

en: "Blank line" product
fr: Produit "Ligne vierge"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
fr: Appliquer les taxes aux types/classes de produits indiqués.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
fr: Les taxes sont triées par poids et appliquées séquentiellement à la commande. Cette valeur est importante quand les taxes doivent inclure d'autres lignes de taxes.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
fr: Le taux doit être un nombre positif. Pas de virgule et seulement un point décimal.

en: Tax rate %name saved.
fr: Taux de taxe %name enregistré.

en: Copy of !name
fr: Copie de !name

en: Tax rate %name cloned.
fr: Taux de taxe %name cloné.

en: That tax rate does not exist.
fr: Ce taux de taxe n'existe pas.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
fr: Cette action ne peut être annulée. Les commandes auxquelles cette taxe s'applique pourraient perdre la taxe.<br />Si vous souhaitez que cette taxe ne soit plus appliquée aux commandes, il est préférable d'invalider son prédicat.

en: Tax rate %name deleted.
fr: Taux de taxe %name supprimé.

en: Calculate taxes
fr: Calculer les taxes

en: Apply !name
fr: Appliquer !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
fr: Ajouter les taux de taxes sur cette page et ensuite utiliser l'<a href="!url">interface d'actions conditionnelles</a> pour ajouter des  conditions aux taxes afin de limiter les commandes auxquelles elles seront appliquées. Un élément important est la pays de livraison. Utiliser le lien conditions pour accéder à la page de configuration des conditions pour une taxe donnée.

en: Configure the tax rates and settings.
fr: Configurer les taux de taxe et les paramètres.

en: Edit a tax rate
fr: Éditer un taux de taxe

en: Serialized array of node types to be taxed.
fr: Tableau sérialisé des types de noeuds à taxer.

en: The rate of taxation.
fr: Le taux de taxation.

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
fr: Notez que vous pouvez activer/désactiver la liste d'URL pour chaque type de contenu individuellement à partir du lien !url.

en: Content Types page
fr: Page des types de contenu

en: Use URL alias instead of node ID
fr: Utiliser l’alias d’URL au lieu de l'identifiant (ID) du nœud

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
fr: Activer cela créera le lien utilisant l’alias d’URL au lieu de l'identifiant (ID) du nœud.

en: Link in book hierarchy nodes
fr: Lien dans les nœuds de hiérarchie de livre

en: Book module link not modified
fr: Lien du module book non modifié

en: Current page and sub-pages
fr: Page courante et pages secondaires

en: Current page only
fr: Page courante seulement

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
fr: Sauvegarder ces chaînes de caractères désactivera leur traduction par l’intermédiaire du système de trad de Drupal. Utilisez le bouton rétablir par défaut pour les remettre à l’état initial.

en: Text strings
fr: Chaînes de texte

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
fr: Texte utilisé dans le lien de la version imprimable.

en: Most printed
fr: Les plus imprimés

en: Show link
fr: Afficher le lien

en: Show link in individual comments
fr: Afficher le lien dans les commentaires individuels

en: Show Printer-friendly URLs list
fr: Afficher la liste des URLs des versions imprimables

en: The settings below only apply in case the corresponding type-specific setting is also enabled (except for the "Show link in individual comments").
fr: Les configurations ci-dessous ne s’appliquent que quand la configuration spécifique au type est également activée (excepté pour “Afficher le lien dans les commentaires individuels”).

en: node-specific print configuration
fr: configuration d’impression spécifique au nœud

en: use PHP for link visibility
fr: utilisez PHP pour la visibilité des liens

en: Administer > Site configuration > Printer-friendly Pages
fr: Administrer > Configuration du site > Printer-friendly Pages

en: Send by e-mail options
fr: Options envoyer par courriel

en: Send by e-mail link
fr: Lien envoyer par courriel

en: Choose the location of the link(s) to the send by e-mail page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still send a node by e-mail by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
fr: Choisissez l’emplacement du ou des liens de la page envoyer par courrier électronique. La région liens est habituellement sous le contenu du nœud, tandis que le coin contenu est placé dans le coin supérieur droit du contenu du nœud. Désélectionner toutes les options pour désactiver le lien. Même si le lien est désactivé, vous pouvez encore visualiser la version PDF d’un nœud en allant à !path/nid où le nid est le id numérique du nœud.

en: Setting this option will add a send by e-mail link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fr: L’activation de cette option ajoutera un lien vers la version imprimable sur les pages créées par Drupal ou les modules activés.

en: The maximum number of e-mails a user can send per hour.
fr: Le nombre maximum de courriels qu’un utilisateur peut envoyer par heure.

en: Send only the teaser
fr: N’envoyer que l’accroche

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
fr: Si sélectionné, le choix par défaut sera d’envoyer seulement l'accroche du nœud au lieu du contenu complet.

en: Enable teaser/full mode choice
fr: Active le choix du mode accroche/complet

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
fr: Si coché, l'utilisateur pourra choisir d'envoyer le contenu complet ou seulement l'accroche au moment de l’envoi.

en: Send e-mails using Job Queue
fr: Envoyer les courriels en utilisant le module "Job Queue".

en: Selecting this option, e-mail delivery will be performed by the Job Queue module during each cron run. Leaving this unselected, the e-mail will be sent immediately, but the site will take slightly longer to reply to the user.
fr: Sélectionner cette option délivrera le courriel en utilisant le module "Job Queue" à chaque lancement du cron. Ne pas la sélectionner enverra le courriel immédiatement, mais le site peut mettre plus de temps à répondre à l'utilisateur.

en: Text used in the link to the send by-email form.
fr: Texte utilisé dans le lien du formulaire d’envoi par courrier électronique.

en: !user has sent you a message from !site
fr: !user vous a envoyé un message à partir de !site

en: e-mail subject line. The sender's name will appear in place of !user in the subject. The web site name will be inserted in place of !site. The page title replaces !title.
fr: Ligne sujet du courriel. Le nom de l’émetteur apparaîtra au lieu de !user dans le sujet. Le nom du site Internet sera inséré au lieu de !site. Le titre de la page remplace !title.

en: Message Preamble
fr: Préambule du message

en: Message from sender
fr: Message de l’émetteur

en: e-mail message preamble. The sender will be able to add their own message after this.
fr: Préambule du message du courriel. L’émetteur pourra ajouter son propre message après ceci.

en: Set the default contents of the message.
fr: Établie le contenu par défaut du message.

en: Thank You Message
fr: Message de remerciement

en: Thank you for spreading the word about !site.
fr: Nous vous remercions de passer le mot à propos de !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
fr: Ce message sera affiché après que l'utilisateur ai rempli le formulaire avec succès.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
fr: Entrez plusieurs adresses séparées avec des virgules et/ou écrites sur différentes lignes.

en: Page to be sent
fr: Page envoyée

en: Clear form
fr: Effacer le formulaire

en: Someone
fr: Quelqu’un

en: an interesting site
fr: un site intéressant

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %number messages par heure. Réduisez le nombre de destinataires.

en: You must enter a subject.
fr: Vous devez saisir un sujet.

en: You must enter a message.
fr: Vous devez saisir un message.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
fr: %name [%from] envoyé %page à [%to]

en: us
fr: nous

en: Send page by e-mail
fr: Envoyer la page par courriel

en: Most emailed
fr: Les plus envoyés par courriel

en: Send by e-mail
fr: Envoyer par courriel.

en: Send this page by e-mail.
fr: Envoyer cette page par courriel.

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
fr: Fournit la possibilité d’envoyer la page par courriel

en: PDF options
fr: Options PDF

en: PDF generation tool
fr: Outil de génération PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
fr: Cette option choisit l’outil de génération de PDF employé par ce module pour créer la version PDF.

en: PDF version link
fr: Lien version PDF

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
fr: Choisissez l’emplacement du ou des liens pointant vers la version de PDF. La région liens est habituellement sous le contenu du nœud, tandis que le coin contenu est placé dans le coin supérieur droit du contenu du nœud. Désélectionner toutes les options pour désactiver le lien. Même si le lien est désactivé, vous pouvez encore visualiser la version PDF d’un nœud en allant à !path/nid où le nid est le id numérique du nœud.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fr: Activer cette option ajoutera un lien vers la version PDF des pages créées par Drupal ou les modules activés.

en: Open PDF in
fr: Ouvrir le PDF dans

en: Same browser window
fr: Même fenêtre de navigateur

en: New browser window
fr: Nouvelle fenêtre de navigateur

en: Save dialog
fr: Enregistrer le dialogue

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
fr: Choisissez la méthode désirée pour ouvrir le PDF dans le navigateur de l'utilisateur.

en: Paper size
fr: Taille du papier

en: Choose the paper size of the generated PDF.
fr: Choisissez la taille du papier du PDF généré.

en: Page orientation
fr: Orientation de la page

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
fr: Choisissez l’orientation de page du PDF généré.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
fr: (TCPDF seulement) Indiquer la famille de fonte à utiliser. Exemples&nbsp;: %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
fr: AVERTISSEMENT : TCPDF inclus la fonte complète dans le PDF généré. Si vous n’utilisez pas Unicode, alors Helvetica ou Times sont des choix sûrs qui préserveront la taille du PDF. Les fontes Unicode peuvent augmenter la taille des PDF d'environ 1 Mo.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
fr: (TCPDF seulement) Préciser la taille de la police à utiliser pour le texte normal. C’est la valeur de base utilisée pour la mise à l'échelle des autres styles de texte.

en: wkhtmltopdf options
fr: Options wkhtmltopdf

en: Xvfb options
fr: Options Xvfb

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the Xvfb executable.
fr: (uniquement pour wkhtmltopdf) Définir des options additionnelles à passer à l'exécutable Xvfb.

en: PDF File Name
fr: Nom du fichier PDF

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
fr: Si laissé vide, le nom de fichier généré utilise par défault le chemin du noeud. Des jetons (Tokens) peuvent être employés pour construire le nom du fichier (voir la liste suivante). L’extension .pdf sera ajouté automatiquement.

en: Replacement Patterns
fr: Structure de remplacement

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
fr: Aucun outil de génération de PDF trouvé ! Veuillez télécharger un outil compatible de génération de PDF fonctionnant sous PHP. Examinez le fichier INSTALL.txt de ce module pour plus de détails.

en: No PDF tool selected
fr: Aucun outil PDF sélectionné

en: Font size must be at least 1.
fr: La taille de la fonte doit être au minimum 1.

en: PDF version
fr: version PDF

en: Text used in the link to the PDF version.
fr: Texte utilisé dans le lien de la version PDF.

en: Page !n of !total
fr: Page !n sur !total

en: Printer-friendly PDF
fr: PDF imprimable

en: Most PDFd
fr: Les plus générés en PDF

en: Please configure it in the <a href="@url">PDF settings page</a>.
fr: Configurer cela dans la <a href="@url">page de configuration PDF</a>.

en: Adds the capability to export pages as PDF.
fr: Ajoute la possibilité d’exporter des pages en PDF.

en: Name of top taxonomy term
fr: Nom du terme de taxonomie le plus haut

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
fr: Nom non filtré du terme principal de la taxonomie. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: ID of top taxonomy term
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie le plus haut

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fr: Le numéro de l'ID du vocabulaire parent de la catégorie.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
fr: Le vocabulaire non filtré auquel la première catégorie de la page appartient. ATTENTION - raw user input.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
fr: Le nom non filtré de la catégorie. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Payment amount
fr: Montant du paiement

en: Numeric
fr: Numérique

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Token replacement patterns
fr: Motifs de substitution par jeton (<em>token</em>)

en: Comment's node ID
fr: ID de noeud du commentaire

en: Comment title. WARNING - raw user input
fr: Titre du commentaire. ATTENTION - donnée brute saisie  par l'utilisateur

en: Comment body
fr: Corps du commentaire

en: Comment body. WARNING - raw user input
fr: Corps du commentaire. ATTENTION - donnée brute saisie par l'utilisateur

en: Comment author's user id
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur du commentaire

en: Comment author's user name
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du commentaire

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
fr: Nom d'utilisateur de l'auteur du commentaire. ATTENTION - donnée brute saisie par l'utilisateur

en: Comment author's home page.
fr: Page d'accueil de l'auteur du commentaire.

en: Comment author's e-mail.
fr: E-mail de l'auteur du commentaire.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
fr: E-mail de l'auteur du commentaire. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: Comment creation year (four digit)
fr: Année de création du commentaire (4 chiffres)

en: Comment creation year (two digit)
fr: Année de création du commentaire (2 chiffres)

en: Comment creation month (full word)
fr: Mois de création du commentaire (mot entier)

en: Comment creation month (abbreviated)
fr: Mois de création du commentaire (abrégé)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
fr: Mois de création du commentaire (deux chiffres, zéro initial)

en: Comment creation month (one or two digit)
fr: Mois de création du commentaire (un à deux chiffres)

en: Comment creation week (two digit)
fr: Semaine de création du commentaire (2 chiffres)

en: Comment creation date (day of month)
fr: Date de création du commentaire (jour du mois)

en: Comment creation day (full word)
fr: Jour de création du commentaire (mot entier)

en: Comment creation day (abbreviation)
fr: Jour de création du commentaire (abrégé)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
fr: Jour de création du commentaire (deux chiffres, zéro initial)

en: Comment creation day (one or two digit)
fr: Jour de création du commentaire (un à deux chiffres)

en: Node language
fr: Langue du noeud

en: Node author's e-mail.
fr: E-mail de l'auteur du noeud.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
fr: E-mail de l'auteur du noeud. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: Name of top term's vocabulary
fr: Nom du terme principal du vocabulaire

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
fr: Nom non filtré du terme principal du vocabulaire. ATTENTION - données brutes.

en: ID of top term's vocabulary
fr: ID des principaux termes du vocabulaire

en: Node creation year (four digit)
fr: Année de création du nœud (4 chiffres)

en: Node creation year (two digit)
fr: Année de création du nœud (2 chiffres)

en: Node creation month (full word)
fr: Mois de création du noeud (nom complet)

en: Node creation month (abbreviated)
fr: Mois de création du noeud (abrégé)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
fr: Mois de création du nœud (deux chiffres, avec, si nécessaire, zéro initial)

en: Node creation month (one or two digit)
fr: Mois de création du noeud (1 ou 2 chiffres)

en: Node creation week (two digit)
fr: Semaine de création du nœud (2 chiffres)

en: Node creation date (day of month)
fr: Date de création du nœud (jour du mois)

en: Node creation day (full word)
fr: Jour de création du nœud (mot entier)

en: Node creation day (abbreviation)
fr: Jour de création du nœud (abrégé)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
fr: Jour de création du nœud (deux chiffres, zéro initial)

en: Node creation day (one or two digit)
fr: Jour de création du nœud (un à deux chiffres)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
fr: Le nom du menu auquel appartient le noeud. ATTENTION, entrées brut de l'utilisateur.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
fr: Le chemin du menu (tel que présenté dans le fil d'Ariane), n'incluant pas Accueil ou [menu]. Séparé par /. ATTENTION - raw user input.

en: The text used in the menu as link text for this item.
fr: Le texte utilisé dans le menu en tant que texte du lien pour cet élément.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
fr: Le texte non filtré utilisé dans le menu en tant que texte du lien pour cet élément. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: The title of the node's book parent.
fr: Le titre du node parent de ce node.

en: The id of the node's book parent.
fr: L'ID du noeud du livre père.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fr: Les titres de tous les parents dans le livre hiérarchique du noeud.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
fr: Le titre non filtré du parent du node livre. ATTENTION - données brutes.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
fr: Les titres non filtrés de tous les parents dans le livre hiérarchique du noeud. ATTENTION - données brutes.

en: The name of the currently logged in user.
fr: Le nom de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The user ID of the currently logged in user.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The email address of the currently logged in user.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur actuellement connecté.

en: The url of the current Drupal website.
fr: L'URL de ce site Drupal.

en: The name of the current Drupal website.
fr: Le nom du site.

en: The slogan of the current Drupal website.
fr: La baseline du site.

en: The mission of the current Drupal website.
fr: La mission du site Drupal courant.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fr: Email de contact du site.

en: The current date on the site's server.
fr: La date du serveur hébergeant le site.

en: The current year (four digit)
fr: L'année en cours (quatre chiffres)

en: The current year (two digit)
fr: L'année en cours (deux chiffres)

en: The current month (full word)
fr: Le mois en cours (mot entier)

en: The current month (abbreviated)
fr: Le mois en cours (abrégé)

en: The current month (two digit, zero padded)
fr: Le mois en cours (deux chiffres, zéro initial)

en: The current month (one or two digit)
fr: Le mois en cours (un ou deux chiffres)

en: The current week (two digit)
fr: La semaine en cours (deux chiffres)

en: The current date (day of month)
fr: La date courante (jour du mois)

en: The current day (full word)
fr: Le jour courant (mot entier)

en: The current day of week (abbreviation)
fr: Le jour de la semaine courant (abréviation)

en: The current day (two digit, zero-padded)
fr: Le jour courant (deux chiffres, avec zéro initial)

en: The current day (one or two digit)
fr: Le jour courant (un ou deux chiffres)

en: The current page number for paged lists
fr: Le numéro de la page en cours pour les listes avec pagination

en: A randomly generated SHA1 hash.
fr: Un hash SHA1 généré de manière aléatoire.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fr: Le timestamp courant exprimé en secondes depuis le 1er Janvier 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
fr: Un nombre à 1 chiffre généré aléatoirement.

en: A randomly generated three-digit number.
fr: Un nombre à 3 chiffres généré aléatoirement.

en: A randomly generated ten-digit number.
fr: Un nombre à 10 chiffres généré aléatoirement.

en: Randomly generated single-digit letter.
fr: Lettre à 1 chiffre générée aléatoirement.

en: Randomly generated three-digit letters.
fr: Lettres à 3 chiffres générées aléatoirement.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fr: Lettres à 10 chiffres générées aléatoirement.

en: Display a tokenized message to the user
fr: Affiché un message géré par jeton à l'utilisateur

en: Send tokenized e-mail
fr: Envoyer un e-mail géré par jeton (<em>tokenized</em>)

en: Redirect to a tokenized URL
fr: Rediriger vers une URL gérée par jeton (<em>tokenized</em>)

en: The email address to which the message should be sent.
fr: L'adresse de courriel à laquelle le message doit être envoyé.

en: The message that should be sent.
fr: Le message devant être envoyé.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution suivants peuvent être utilisés pour générer le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The message to be displayed to the current user.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur courant.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans des messages texte personnalisés. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fr: Les paramètres de substitution des jetons suivants peuvent être utilisés dans le chemin d'URL. Certains jetons peuvent ne pas être disponibles, cela dépend du contexte dans lequel l'action est déclenchée.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fr: Fourni une API partagée pour remplacer les emplacements réservés par des données réelles.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fr: Fournit des jetons (<em>tokens</em>) supplémentaires, et une base sur laquelle construire vos propres jetons.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fr: Fournit des versions améliorés des actions core Drupal, un utilisant le module Token.

en: Date form type
fr: Type de formulaire de date

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fr: Sélectionnez une granularité pour le filtre de date. Par exemple, la sélection de 'jour' crééra un filtre pour lequel les utilisateurs pour sélectionner l'année, le mois et le jour.

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fr: Sélectionnez un ou des champs de date à filtrer avec cet argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Date default
fr: Date par défaut

en: To date default
fr: Date de fin par défaut

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fr: Veuillez définir une valeur par défaut pour la Date de fin comme pour la Date de début, lorsque vous utilisez des valeurs par défaut avec les opérateurs 'Compris entre' (<em>Between</em>) et 'Non compris entre' (<em>Not Between</em>).

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fr: Le convertisseur tente au mieux de convertir une vue Views 1 vers Views 2. Cette conversion n'est pas fiable et vous devrez très probablement ajuster votre vue pour la faire correspondre exactement. Vous pouvez importer les vues Views 1 par le biais de l'onglet habituel Importer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Convert stored Views 1 views.
fr: Convertir les vues Views 1 enregistrées.

en: Convert view
fr: Convertir la vue

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Example table
fr: Table d'exemple

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fr: La table d'exemple contient du contenu d'exemple et peut être reliée aux nœuds.

en: Example content
fr: Exemple de contenu

en: Some example content that references a node.
fr: Exemple de contenu faisant référence à un nœud.

en: Example node
fr: Exemple de noeud

en: Plain text field
fr: Champ texte simple

en: Just a plain text field.
fr: Juste un champ texte simple.

en: Numeric field
fr: Champ numérique

en: Just a numeric field.
fr: Juste un champ numérique.

en: Boolean field
fr: Champ booléen

en: Just an on/off field.
fr: Juste un champ on/off.

en: Timestamp field
fr: Champ horodateur

en: Just a timestamp field.
fr: Juste un champ horodateur.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fr: Émule la page d'accueil par défaut de Drupal ; vous pouvez faire pointer le chemin de votre page d'accueil par défaut vers cette vue pour en faire votre page d'accueil.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser quand cet argument est présent. Ceci supplantera le titre de la vue et les titres de arguments précédents. Vous pouvez utiliser les substitutions de pourcentage ici pour remplace les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: Validator options
fr: Options de validateur

en: Display all values
fr: Afficher toutes les valeurs

en: Hide view / Page not found (404)
fr: Cacher la vue / Page non trouvée (404)

en: Display empty text
fr: Afficher le texte vide

en: Provide default argument
fr: Fournir l'argument par défaut

en: Provide default argument options
fr: Options de l'argument par défaut

en: Default argument type
fr: Type d'argument par défaut

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent, et ne peut donc être utilisé. Si un module a fourni le gestionnaire puis a été désactivé, réactiver le module peut permettre de le restaurer. Sinon, vous devriez probablement supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Allow multiple terms per argument.
fr: Autoriser plusieurs termes par argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3 (pour OU) ou 1,2,3 (pour ET).

en: Allow multiple arguments to work together.
fr: Permettre à plusieurs arguments de collaborer.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si cette option est sélectionnée, plusieurs instances de cet argument peuvent collaborer comme si l'on avait fourni plusieurs termes pour le même argument. Ce paramétrage n'est pas compatible avec le paramètre "Supprimer les doublons".

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le sommaire

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
fr: Exclure l'argument

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si cette option est sélectionnée, les nombres saisis dans l'argument seront exclus plutôt que de limiter la vue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans l'argument, ce qui permet à la vue sommaire de se comporter comme un glossaire.

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fr: Nombre de caractères de l'argument à utiliser pour le filtrage. Si la valeur est fixée à 1, tous les champs commençant par la lettre saisie en argument correspondront.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fr: À l'affichage du résultat de l'argument, définit la transformation à appliquer à la casse.

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Dans les URL, transformer les espaces en tirets

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fr: L'étiquette de ce champ, qui sera affichée aux utilisateurs finaux si le style l'exige.

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
fr: Cocher cette case pour ne pas afficher ce champ mais le charger néanmoins dans la vue. Utilisez cette option pour ne pas montrer un champ de groupement dans chaque enregistrement ou lorsque vous travaillez sur des thèmes avancés.

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fr: Si coché, vous pouvez modifier le rendu de ce champ en spécifiant une chaîne de texte avec des jetons (tokens) de remplacement qui peuvent utiliser n'importe quel champ déjà rendu.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte qui sera utilisé comme texte alternatif que la majorité des navigateurs afficheront comme une bulle explicative lorsque la souris passera sur le lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser deu HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Les motifs de remplacement suivants sont disponibles pour cet affichage. Utilisez les motifs affichés à gauche pour afficher la valeur indiquée à droite. Notez qu'à cause de l'ordre de traitement du rendu, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui arrivent après celui-ci&nbsp; si vous avez besoin d'un champ non listé ici, ré-arrangez l'ordre de vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
fr: Si coché, ce champ sera limité à une longueur maximale déterminé par le nombre de caractères.

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: True/False
fr: Vrai/Faux

en: On/Off
fr: Activé/Désactivé

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (future dates start with - )
fr: Durée (les dates futures commencent par - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
fr: Si "Personnalisé", voir <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Si "Temps relatif", ceci est le nombre d'unités différentes à afficher, qui par défaut est 2.

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
fr: Cet élément n'est pour le moment pas exposé. Si vous l'<strong>exposez</strong>, les utilisateurs pourront changer le filtre lorsqu'ils l'affichent.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
fr: Cet élément est actuellement exposé. Si vous le <strong>cachez</strong>, les utilisateurs ne pourront pas changer le filtre.

en: Unlock operator
fr: Déverrouiller l'opérateur

en: When checked, the operator will be exposed to the user
fr: Si cette option est cochée, l'opérateur apparaîtra à l'utilisateur.

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier ce filtre. Ne peut être laissé à blanc.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
fr: Forcer ce filtre exposé à n'accepter qu'une seule option.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur sauf si c'est un filtre exposé facultatif.

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours and 30 minutes"
fr: Décalage à partir de l'heure courante, par exemple "+1 jour" ou "-2 heures et 30 minutes"

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
fr: Les filtres sensibles à la casse peuvent être plus rapides. MySQL peut ignorer la sensibilité à la casse.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
fr: Intitulé pour cette relation, qui ne sera affiché qu'à des fins d'administration.

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
fr: Si la relation est exigée, les éléments qui ne présentent pas cette relation n'apparaîtront pas.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
fr: Manque la valeur par défaut pour views_handler_sort_formula : @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activez le module d'aide avancée</a>, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous installez le module d'aide avancée de !href, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: Warning! Broken view!
fr: Attention ! Vue brisée !

en: Broken
fr: Brisé

en: Install the advanced help module for the getting started
fr: Installez le module d'aide avancée pour démarrer

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
fr: Vous n'êtes pas sûr de ce que vous devez faire ? Essayez de commencer par la page "!getting-started".

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
fr: Séparez les arguments par un / comme s'il s'agissait d'URL.

en: Clone view %view
fr: Cloner la vue %view

en: View name
fr: Nom de la vue

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
fr: Il s'agit du nom unique de la vue. Il ne doit comporter que des caractères alphanumériques et des espaces soulignés. Il sert à identifier la vue en interne et à générer des noms uniques pour les templates de thèmes pour cette vue. Si la vue supplante une vue fournie par un module, le nom ne doit pas être modifié sous peine de créer une nouvelle vue.

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fr: Saisissez une étiquette optionnelle pour cette vue ; elle sert uniquement à faciliter le tri des vues sur la page d'administration.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
fr: Le type de vue est la table primaire pour laquelle les informations sont récupérées. Le type de vue contrôle quels arguments, champs, critères de tri et filtres sont disponibles ; par conséquent, une fois qu'il est fixé, il ne <strong>peut plus être modifié</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
fr: Vous devez utiliser un nom unique pour cette vue.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir revenir en arrière pour la vue %name ?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Revenir en arrière pour une vue supprime la vue enregistrée dans la base de données pour revenir à la vue par défaut d'origine. Toutes les modifications que vous aviez apportées seront perdues et ne pourront être récupérées.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la vue %name ?

en: Deleting a view cannot be undone.
fr: Supprimer une vue est irréversible.

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: There is no lock on view %view to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à faire sauter sur la vue %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Edit view %view
fr: Modifier la vue %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
fr: Vous importez une vue créée dans Views version 1. Vous pourrez être amené à ajuster certains paramètres pour que la vue fonctionne correctement dans Views version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Unknown or missing table name
fr: Nom de table inconnu ou manquant

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
fr: Cette vue possède un affichage par défaut défectueux et ne peut donc être utilisée.

en: Export this view
fr: Exporter cette vue

en: Create a copy of this view
fr: Créer une copie de cette vue

en: View "@display"
fr: Vue "@display"

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
fr: Erreur : l'affichage @display se réfère à un plugin nommé '@plugin', mais ce plugin n'existe pas !

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: &nbsp; Style: !style
fr: &nbsp; Style : !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
fr: Identifiant d'affichage invalide rencontré lors de la regénération des onglets.

en: Unable to initialize default display
fr: Impossible d'initialiser l'affichage par défaut

en: Add display
fr: Nouvel affichage

en: Remove display
fr: Supprimer cet affichage

en: Restore display
fr: Restaurer cet affichage

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: View details
fr: Détails de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure @type %item
fr: Configurer %item de type @type

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Change summary style for @type %item
fr: Changer le style de sommaire pour @type %item

en: Internal error: broken plugin.
fr: Erreur interne : plugin défectueux.

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views incluront une chaîne spéciale 'VIEWS' = 'VIEWS' dans la clause WHERE. Ceci facilite grandement l'identification des requêtes Views dans les fichier journaux du serveur de base de données, mais ne devrait être utilisé que pour le dépannage.

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Ignore missing advanced help module
fr: Ignorer le module d'aide avancée manquant

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
fr: Views utilise le module d'aide avancée pour proposer des textes d'aide ; si ce module est absent, Views le signalera sauf si ce paramètre est coché.

en: Show query above live preview
fr: Afficher la requête au dessus de la prévisualisation en direct

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
fr: La prévisualisation en direct vous montrera le résultat de la vue que vous êtes en train de créer, ainsi que la vue. Cochez cette case pour voir apparaître la requête et les autres informations au dessus de la vue ; laissez la case non cochée pour conserver ces informations sous la vue.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Do not show hover links over views
fr: Ne pas montrer les liens flottants sur les vues

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
fr: Pour faciliter l'administration de vos vues, Views propose des liens 'flottants' pour vous conduire aux écrans d'édition et d'export d'une vue, lorsque celle-ci est utilisée. Cela peut toutefois se révéler gênant sur certains thèmes ; si ces liens posent des problèmes, vous pouvez les désactiver ici.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performances de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cochez cette case pour activer certaines statistiques sur les performances et requêtes de Views, <em>à condition que Devel soit installé</em>.

en: Disable javascript with Views
fr: Désactiver le JavaScript avec Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici ; l'interface graphique de Views devrait s'adapter mais rester utilisable sans JavaScript, simplement sa qualité s'en ressentira.

en: Page region to output performance statistics
fr: Région de la page où afficher les statistiques de performance

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
fr: Etiquette pour la valeur "Any" sur les listes déroulantes simples des filtres exposés

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: Server reports invalid input error.
fr: Le serveur signale une erreur de saisie invalide.

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
fr: Il n'y a aucune vue Views 1 enregistrée dans la base de données à convertir.

en: Converted
fr: Converti

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
fr: Le tableau ci-dessous dresse la liste des vues Views version 1 enregistrées dans la base de données. Vous pouvez, soit les convertir pour fonctionner avec Views version 2, soit les supprimer. Les vues ne peuvent être converties que s'il n'existe pas de vue Views 2 possédant le même nom.

en: Unable to find view.
fr: Impossible de trouver la vue.

en: Unable to convert view.
fr: Impossible de convertir la vue.

en: The view has been deleted
fr: La vue a été supprimée

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
fr: Le handler inclus @handler a tenté une boucle infinie&nbsp;!

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: HTML List
fr: Liste HTML

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Afficher les lignes dans une liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Fixed entry
fr: Entrée fixe

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: set_display() called with invalid display id @display.
fr: set_display() appelé avec un identifiant d'affichage invalide @display.

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: filter
fr: filtre

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
fr: Onglets jQuery UI : identifiant de fragment ne correspondant pas.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
fr: Onglets jQuery UI : pas assez d'arguments pour ajouter l'onglet.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'aggrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'aggrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'aggrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'aggrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'aggrégateur.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
fr: La date du contenu le plus récent dans le flux.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'aggrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'aggrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'aggrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The text of the comment.
fr: Le texte du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Date and time of when the comment was posted.
fr: Date et heure de publication du commentaire.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
fr: Indique si le commentaire est en cours de modération ou non.

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournit un lien simple pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un simple lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer le commentaire.

en: The node the comment is a reply to.
fr: Le nœud auquel répond le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indique si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien simple vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du coeur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un simple lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: Date de publication du nœud.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Type d'un nœud (par exemple, "billet de blog", "discussion de forum", "article", etc.).

en: Whether or not the node is published.
fr: Si le nœud est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
fr: Filtre et exclut les nœuds non publiés si l'utilisateur courant ne peut pas les voir.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Whether or not the node is moderated.
fr: Si le nœud est modéré.

en: Whether or not the node is sticky.
fr: Indique si le nœud est collant ou non.

en: Provide a simple link to the node.
fr: Fournit un lien simple vers le nœud.

en: Provide a simple link to edit the node.
fr: Fournit un lien simple pour éditer le nœud.

en: Provide a simple link to delete the node.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer le nœud.

en: In the form of CCYYMMDD.
fr: Sous la forme AAAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: In the form of YYYYMM.
fr: Sous la forme AAAAMM.

en: Created year
fr: Année de création

en: In the form of YYYY.
fr: Sous la forme AAAA.

en: Created month
fr: Mois de création

en: In the form of MM (01 - 12).
fr: Sous la forme MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Jour de création

en: In the form of DD (01 - 31).
fr: Sous la forme JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
fr: Les révisions du nœud représentent l'historique des modifications de ce nœud.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
fr: Associer une révision à l'utilisateur qui en est l'auteur.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
fr: Les données effectives et complètes du champ corps ; ces données peuvent ne pas être valides sur tous les types de nœuds.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
fr: Le champ du résumé enregistré. Ceci peut ne pas être valide ou utile pour tous les types de nœuds.

en: The revision ID of the node revision.
fr: Identifiant de révision du nœud.

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: The date the node revision was created.
fr: La date de création de la révision du nœud.

en: Input format id
fr: Identifiant du format d'entrée

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
fr: Le format d'entrée numérique de la révision du nœud. !default signifie le format d'entrée par défaut.

en: The name of the input format of the node revision.
fr: Le nom du format d'entrée de la révision du nœud.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournit un lien simple pour revenir à une révision antérieure.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer la révision du nœud.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtrer les nœuds par accès à la visualisation de ceux-ci. <strong>Inutile si vous utilisez node comme table de base.</strong>

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Show a marker if the node has new or updated content.
fr: Affiche un marqueur si le nœud présente des contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Show only nodes that have new content.
fr: Afficher uniquement les nœuds présentant des contenus nouveaux

en: Node ID from URL
fr: Identifiant du nœud à partir de l'URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Node statistics
fr: Statistiques du nœud

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
fr: Termes de taxonomie. Notez qu'utiliser ceci peut produire des doublons dans l'affichage des vues&nbsp;; vous devez ajouter des filtres qui réduisent le jeu de résultats.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: All terms
fr: Tous les termes

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Affiche tous les termes de taxonomie associé à un nœud depuis des vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Term synonym
fr: Synonyme du terme

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
fr: Les synonymes de termes peuvent être utilisés pour trouver des termes par d'autres appellations.

en: Term ID (with depth)
fr: Identifiant de terme (avec profondeur)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
fr: Le filtre de profondeur est plus complexe et propose donc moins d'options.

en: Term ID depth modifier
fr: Modificateur de la profondeur de l'identifiant de terme

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
fr: Permet de modifier à l'aide d'un argument supplémentaire la "profondeur" pour Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur).

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de translation du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de translation auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
fr: Nœuds qui sont soit non traduits, soit qui sont la version d'origine du jeu de traduction.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Nodes that are translations of a source translation.
fr: Nœuds qui sont des traductions d'une source.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le status de traduction du nœud — si la traduction doit être mise à jour ou non.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The description of the uploaded file.
fr: La description du fichier transféré.

en: Listed
fr: Listé

en: Whether or not the file is marked to be listed.
fr: Indique si le fichier est marqué pour être listé.

en: All files attached to a node with upload.module.
fr: Tous les fichiers attachés à un nœud avec upload.module.

en: Has attached files
fr: Possède des fichiers attachés

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
fr: Affiche uniquement les éléments présentant des fichiers attachés. Ceci peut causer des doublons s'il y a plusieurs fichiers attachés.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
fr: Ajouter une relation pour accéder à davantage de données fichiers pour les fichiers transférés par upload.module. Notez que cette relation provoquera l'apparition de doublons s'il y a plusieurs fichiers attachés à un nœud.

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse e-mail d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un simple lien pour modifier l'utilisateur.

en: Provide a simple link to delete the user.
fr: Fournit un lien simple pour supprimer l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fr: Autoriser un argument à être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par cet argument.

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'aggrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Type of link
fr: Type de lien

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur courant

en: Default site language
fr: Langage par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Unknown node type
fr: Type de nœud inconnu

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fr: Si vous souhaitez une validation pour certains types de nœuds spécifiques, cochez-les ; si aucun nœud n'est coché, tous les nœuds seront acceptés.

en: Validate user has access to the node
fr: Valider que l'utilisateur a accès au nœud

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: Display node comments
fr: Afficher les commentaires du nœud

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fr: Si aucune recherche n'est exécutée et que ce champ n'apparait pas, choisissez un champ alternatif pour le tri du tableau.

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: Allow multiple terms per argument
fr: Autoriser plusieurs termes par argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3. Du fait du nombre de JOIN que cela représenterait, les requêtes AND seront traitées comme des OR avec cet argument.

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Term name or synonym
fr: Nom ou synonyme de terme

en: Term name/synonym converted to Term ID
fr: Nom/synonyme du terme converti en identifiant de terme

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fr: Sélectionnez la forme de cet argument ; si l'on utilise le nom du terme, il est généralement plus efficace de le convertir vers un identifiant de terme et d'utiliser "Taxonomie : Identifiant de terme" plutôt que "Taxonomie : Nom du terme" en tant qu'argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fr: Transformer les tirets dans les URL en espace pour les noms de terme dans les arguments

en: Include untranslated nodes
fr: Inclure les nœuds non traduits

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Type of user argument to allow
fr: Type d'argument utilisateur à autoriser

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous changez le type d'argument par défaut, ce paramètre sera perdu et vous ne pourrez PAS le restaurer.

en: PHP argument code
fr: Code d'argument PHP

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fr: Saisissez un code PHP renvoyant la valeur à utiliser pour cet argument. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. vous ne devez renvoyer qu'une seule valeur pour cet argument seul.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous changez le validateur, ce paramètre sera perdu et vous ne pourrez PAS le restaurer.

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fr: Saisissez un code PHP renvoyant TRUE ou FALSE. Un code ne renvoyant aucune valeur est équivalent à FALSE : vous DEVEZ donc vous assurer que le code renvoie quelque chose si vous ne voulez pas déclarer un argument invalide. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. L'argument à valider sera "$argument" et la vue "$view". Vous pouvez changer l'argument en modifiant "$handler->argument".

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the name of this display.
fr: Changer le nom de l'affichage.

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Change the style plugin.
fr: Changer le plugin de style.

en: Row style
fr: Style de ligne

en: Change the row plugin.
fr: Changer le plugin de ligne.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Change how many items to display.
fr: Changer le nombre d'éléments à afficher.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Display only distinct items, without duplicates.
fr: Afficher uniquement les éléments distincts, sans doublon.

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Specify which display this display will link to.
fr: Indique vers quel affichage conduit le lien de cet affichage.

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Unknown/missing format
fr: Format inconnu/manquant

en: Change this display's !name.
fr: Changer le !name de cet affichage.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The name of this display
fr: Le nom de cet affichage

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce titre apparaîtra uniquement dans l'interface d'administration de la vue.

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Use a pager for this view
fr: Utiliser une pagination pour cette vue

en: Full pager
fr: Pagination complète

en: Mini pager
fr: Mini-pagination

en: Pager element
fr: Élément de pagination

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs une pagination sur plusieurs pages, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les valeurs importantes ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL, c'est donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
fr: Nombre d'éléments à sauter. Si, par exemple, ce champ vaut 3, les trois premiers éléments seront sautés et non affichés. Le décalage ne peut pas être utilisé si le nombre d'éléments à afficher vaut 0 ; vous devez au contraire utiliser un très grand nombre pour cette dernière valeur.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fr: Ceci ajoute un lien "plus" en bas de la vue, qui conduit à la vue de la page. SI vous avez plusieurs vues de la page, le lien pointe vers l'affichage spécifié dans l'option 'Affichage de lien' ci-dessus.

en: Text to use for the more link.
fr: Texte à utiliser pour le lien "plus".

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également adapter les !settings pour le style en cours en cliquant sur l'icône.

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer sous la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fr: Texte à afficher si la vue n'a pas de résultat. Optionnel.

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également adapter les !settings pour le style de la ligne en cours en cliquant sur l'icône.

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Quand vous ajoutez, supprimez, ou renommez des fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquez à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Status: using default values.
fr: Statut : utilisation des valeurs par défaut.

en: Update default display
fr: Mettre à jour l'affichage par défaut

en: Status: using overridden values.
fr: Statut : utilisation de valeurs supplantées.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit arguments
fr: Hériter les arguments

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter ses arguments de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: @view: @display
fr: @view : @display

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Il est recommandé que le chemin soit du type "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml" et de placer un caractère % dans le chemin pour chaque argument que vous avez défini dans la vue.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter les valeurs qui seront utilisées comme arguments : par exemple "node/%/feed".

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fr: Attention : changer le menu de cet élément ne fonctionnera pas correctement avec Drupal 6.4 ou inférieur. Veuillez mettre à jour votre installation de Drupal ici !url.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fr: L'affichage @display est configuré pour utiliser un menu mais le titre du menu n'est pas renseigné.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fr: L'affichage @display est configuré pour utiliser un menu parent mais le titre du menu parent n'est pas renseigné.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fr: Les champs en ligne seront affichés l'un à côté de l'autre plutôt que l'un après l'autre.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: Grouping field
fr: Champ de regroupement

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alighement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: Use the site mission for the description
fr: Utiliser l'énoncé de mission du site pour la description

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fr: Si un ordre de tri par défaut est sélectionné, quel ordre celui-ci doit-il utiliser par défaut.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Place des champ dans des colonnes&nbsp;; vous pouvez combiner plusieurs champs en une seule colonne. Si vous le faites, le séparateur dans la colonne spécifiée sera utilisée pour séparer les champs. Cochez la case "triable" pour rendre cette colonne triable par clic, et cochez le champ radio de tri par défaut pour déterminer quelle colonne sera triée par défaut, si besoin est. Vous pouvez contrôler l'ordre et l'étiquette du champ dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fr: Vue <em>@type</em> @base : <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fr: Titre : @title

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: There are no views to be exported at this time.
fr: Il n'y a pas de vue à exporter pour le moment.

en: Show only these tags
fr: Montrer uniquement ces étiquettes

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fr: Mettez ceci dans @module.info dans votre dossier modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fr: Mettez ceci dans @module.module dans votre dossier modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fr: Placez ceci dans @module.views_default.inc dans votre répertoire modules/@module ou modules/@module/includes

en: use views exporter
fr: utiliser l'exportateur de vues

en: Bulk export
fr: Export par lot

en: Views exporter
fr: Exportateur de vues

en: Allows exporting multiple views at once.
fr: Permet d'exporter plusieurs vues à la fois.

en: Adjust top margin
fr: Ajuster la marge du haut

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fr: Si activé, le rendu du site est abaissé d'à peu près 20 pixels depuis le haut de la vue pour afficher le menu d'administration. Si désactivé, certains éléments de la page en positionnement absolu (absolute) ou fixe (fixed) peuvent être recouverts par le menu d'administration.

en: Keep menu at top of page
fr: Garder le menu en haut de page

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
fr: Si activé, le menu d'administration est toujours affiché en haut de l'affichage du navigateur (même après un parcours de la page).<strong>Note : Dans certains navigateurs, ce paramètre a pour résultat une page mal formée, un curseur invisible, des éléments de formulaires non sélectionnables, ou d'autres problèmes. Désactivez cette option si ces problèmes se produisent.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
fr: Si activé, les groupes de champs sur la page <a href="!modules-url">modules</a> sont automatiquement repliés au chargement de la page.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fr: Si le module Utility a été installé dans ce but, il peut être désactivé et désinstallé sans danger.

en: Move local tasks into menu
fr: Déplacer les tâches locales (local tasks) dans le menu

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
fr: Si activé, les onglets de la page courante sont déplacés dans le menu d'administration. Cette fonctionnalité n'est disponible que dans les thèmes qui utilisent les classes CSS <code>tabs primary</code> et <code>tabs secondary</code> pour les onglets.

en: Administration menu settings
fr: Paramètres du menu d'administration

en: Parent link ID
fr: ID du lien parent

en: Display additional data for each menu item
fr: Afficher des données additionnelles pour chaque élément de menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
fr: Afficher les éléments sélectionnés à côté de chaque lien d'élément de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fr: Si activé, tous les éléments de menu sont affichés, sans tenir compte des permissions de votre site.<em>Note : ne pas activer sur un site en production.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fr: Vous avez activé ces modules : !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fr: Le module de menu d'administration fournit un menu déroulant, arrangé pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives, et à d'autres destinations communes (pour les utilisateurs aux permissions appropriées). Utilisez les paramètres ci-dessous pour personnaliser l'apparence du menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fr: Le module de menu d'administration fournit un menu déroulant, arrangé pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives, et à d'autres destinations communes (pour les utilisateurs aux permissions appropriées). Le menu d'administration affiche aussi le nombre d'utilisateurs anonymes et authentifiés, et permet aux modules d'ajouter leurs propres éléments de menu personnalisés. L'intégration dans le menu varie selon le module; Par exemple, le module contribué <a href="@drupal">Devel</a> utilise fortement le module de menu d'administration pour fournir un accès rapide aux outils de développement.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fr: La <a href="@settings">page de paramètres</a> du module d'administration vous permet de modifier certains éléments de comportement et d'apparence du menu. Puisque l'apparence du menu est dépendante du thème de votre site, des personnalisations substantielles requièrent des modifications aux fichiers CSS et de thème de votre site. Voir le fichier de module avancé README.txt pour plus d'informations sur les personnalisations de thème et de CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fr: Les éléments de menu affichés dans le menu d'administration dépendent des permissions réelles de l'utilisateur. Premièrement, le menu d'administration n'est affiché que pour les utilisateurs aux rôles possédant la permission <em>Accéder au menu d'administration</em> (module admin_menu). Deuxièmement, un utilisateur doit être membre d'un rôle possédant la permission  <em>Accéder aux pages d'administration</em> (module system), afin de voir les liens d'administration. Enfin, troisièmement, seuls les liens réellement autorisés sont affichés. Par exemple, si un utilisateur n'est pas membre d'un rôle possédant la permission <em>Administrer les permissions</em> (module user), l'élément de menu <em>Gestion des utilisateurs</em> n'est pas affiché.

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: Adjust administration menu settings.
fr: Ajuster les paramètres du menu d'administration

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fr: Fournit un menu déroulant pour les tâches administratives les plus courantes, et pour d'autres destinations usuelles (pour les utilisateurs possédant les permissions appropriées).

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Invoice Total
fr: Total de la facture

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système interne ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
fr: Le message qui devra être envoyé. Vous pouvez inclure les variables suivantes: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Toutes les variables ne seront pas disponibles dans tous les contextes.

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
fr: Si le menu d'administration affiche des éléments de menu en doublon, vous aurez sans doute besoin de reconstruire vos éléments de menu, en utilisant le bouton <em>Effacer et reconstruire</em>.

en: Wipe and rebuild
fr: Effacer et reconstruire

en: Policy
fr: Politique

en: Theme variables
fr: Variables du thème

en: Reactions
fr: Réactions

en: Warnings
fr: Avertissements

en: View the calendar.
fr: Voir le calendrier.

en: iCal feed
fr: Flux iCal

en: iCal settings
fr: Paramètres iCal

en: No items
fr: Aucun élément

en: Half hour
fr: Demi-heure

en: Add+
fr: Ajouter+

en: Before @time
fr: Avant @time

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fr: Aucun format personnalisé n'est configuré. <a href="@link">Ajoutez-en</a>, SVP.

en: Format string
fr: Chaine de format

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles. Le format est actuellement configuré pour réaliser un affichage comme <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
fr: Le format existe déjà. Veuillez entrer une chaine de format unique.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %format ?

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de format %format&nbsp;?

en: Removed date format type %format.
fr: Le format de date %format a été supprimé.

en: !type date format
fr: Format de date !type

en: Field %field has errors.
fr: Le champ %field contient des erreurs.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fr: !day-name Dimanche|Lundi|Mardi|Mercredi|Jeudi|Vendredi|Samedi

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fr: !day-abbreviation Dim|Lun|Mar|Mer|Jeu|Ven|Sam

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fr: !day-abbreviation D|L|M|Me|J|V|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fr: !day-abbreviation DI|LU|MA|ME|JE|VE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fr: !datetime Année|Mois|Jour|Semaine|Heure|Minute|Seconde|Toute la Journée|Toute la journée

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fr: !datetime_plural Années|Mois|Jours|Semaines|Heures|Minutes|Secondes

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fr: !date_order Tous les|Premier|Deuxième|Troisième|Quatrième|Cinquième

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fr: !date_order |Dernier|Avant dernier|Troisième en partant de la fin|Quatrième en partant de la fin|Cinquième en partant de la fin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fr: !date_nav Préc.|Suiv.|Auj.

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fr: !month-name |Janvier|Février|Mars|Avril|Mai|Juin|Juillet|Août|Septembre|Octobre|Novembre|Décembre

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fr: !month-abbreviation |Jan|Fév|Mar|Avr|Mai|Juin|Juil|Août|Sep|Oct|Nov|Déc

en: Allow users to configure date formats
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer les formats de dates

en: Custom formats
fr: Formats personnalisés

en: Allow users to configure custom date formats.
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer des formats de dates personnalisés

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Delete date format type
fr: Supprimer le type de format de date

en: Allow users to delete a configured date format type.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date configuré.

en: Per-user timezone name.
fr: Nom du fuseau horaire par utilisateur.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Le module Date ne peut pas être mis à jour tant que Views n'a pas été mis à jour. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et relancez les mises à jour restantes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fr: date.module possède des mises à jour, mais ne peut pas être mis à jour si views.module ne l'est pas.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fr: Le module Date API requiert le <a href="@link">module Date PHP4</a> pour les versions de PHP inférieures à 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: La valeur personnalisée pour une date relative par défaut, doit être un élement décrivant un temps en référence au jour actuel, en utilisant strtotime, tel que '+90 days' (90 jours à partir du jour où le champ est créé) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser le format d'entrée sélectionné ci-dessus. Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser l'affcihage sélectionné ou les options d'entrée. Définissez un format de date PHP comme 'd-m-Y H:i' (voir <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
fr: Sélectionnez un type de format par défaut à utiliser pour l'affichage de la date. Visitez la <a href="@date-time-page"> page des Formats date et heure</a> pour ajouter et modifier des types de format.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fr: Le formulaire des options de répétition doit-il s'afficher déplié ou replié dés le début ? Réglez à 'Replié' afin de rendre ces options moins intrusives.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Modifier le paramètre %name après que des données aient été créées peut entraîner une perte de données !

en: Display From and To dates
fr: Afficher les dates de début et de fin

en: Display From date only
fr: Afficher seulement la Date de début

en: Display To date only
fr: Afficher seulement la Date de fin

en: ending on @count
fr: se terminant le @count

en: Display repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
fr: Une Date de début est requise pour le champ %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
fr: Une Date de fin est requise pour le champ %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de début de @field_name

en: @field_name To date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de fin de @field_name

en: @field_name From date
fr: Date de début de @field_name

en: @field_name To date
fr: Date de fin de @field_name

en: The From date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The To date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fr: Si non coché, chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait apparemment entraîner des doublons. Ce paramètre n'est pas compatible avec le tri par clic dans l'affichage du tableau.

en: Select List with Repeat options
fr: Liste de Sélection avec options de Répétition

en: Text Field with Repeat options
fr: Champ texte avec options de Répétition

en: Text Field with Date Pop-up calendar
fr: Champ texte avec Date Popup

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
fr: Champ texte avec Date Popup et options de répétition

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète pour les modules Date et Date API est disponible ici : <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>..

en: Add format type
fr: Ajouter un type de format

en: The human-readable name for this format type.
fr: Le nom lisible par un humain de ce type de format.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fr: Le nom lisible par une machine de ce type de format.<br>Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des underscores, et doit être unique.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Le type de format ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des underscores

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
fr: Ce type de format existe déjà. Veuillez saisir un type unique.

en: view date repeats
fr: voir les répétitions de date

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
fr: Tous les champs date avec répétition ont été mis à jour pour utiliser les nouveaux widgets de répétition.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente.<br/>Veuillez ré-exécuter le script de mise à jour.

en: Time with timezone
fr: Heure avec fuseau horaire

en: Field %field formats were converted to custom formats.
fr: Les formats du champ %field ont été convertis aux formats personnalisés.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
fr: L'ancien type de format %from_format du champ %field a été converti au nouveau type de format %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
fr: Les paramètres d'affichage du champ %field dans le type de contenu %type_name ont été mis à jour.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
fr: Les formats d'affichage de date sont maintenant inclus dans les paramètres date et heure du système. Veuillez visiter <a href="@date-time-page">la page Format date et heure</a> pour voir les nouveaux types de format.

en: Date format settings for %language_name
fr: Paramètres de format de date pour le %language_name

en: Locale date settings
fr: Paramètres de date localisés

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
fr: Permet à l'administrateur du site de configurer plusieurs formats d'affichage de date/heure afin de confectionner des dates pour une locale ou un auditoire spécifique.

en: Field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Field %field is invalid.
fr: Le champ %field n'est pas valide.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
fr: <p>Le calendrier de sélection de date de Date Popup utilise le sélecteur de date de jQuery UI (jQuery UI Datepicker). Une version de celui-ci accompagne le module Date Popup, toutefois vous êtes fortement encouragé à plutôt utiliser le <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">module jQuery UI</a>. Si le module jQuery UI est installé, le module Date Popup utilisera le sélecteur de date de ce module, qui est généralement plus à jour. Si vous rencontrez des problèmes avec les boites popup et que vous n'utilisez pas jQuery UI, veuillez tout d'abord l'installer et refaire vos tests avant de remonter vos problèmes.<p>

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup utilise le sélecteur d'heure du module jQuery. Ce n'est pas le sélecteur d'heure &laquo;&nbsp;officiel&nbsp;&raquo; de jQuery UI et tout le monde n'apprécie pas celui qui est inclus ici. Si vous ne voulez pas utiliser ce sélecteur d'heure, vous pouvez le désactiverplus bas, les utilisateurs obtiendront alors un champ texte standard à la place.

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Choose the jQuery timepicker to user.
fr: Choisir le sélecteur d'heure de jQuery pour les utilsateurs

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>La calendrier du module Date Popup intègre certaines CSS pour IE6 (Internet Explorer 6) qui cassent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE7 et IE8, les CSS spéciales d' IE6 ont été retirées des CSS standards utilisées par le module Date Popup. Si vous avez besoin de ces CSS malgré tout, vous pouvez les réincorporer à votre thème. Vous pouvez voir comment faire en explorant le thème Garland qui utilise des CSS dédiées à IE dans son gabarit page.tpl.php. Les CSS dont vous avez besoin sont :</p>

en: Date Popup Configuration
fr: Configuration de Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
fr: Permet au utilisateurs de configurer les paramètres de Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
fr: Le module Date Popup a besoin du code fourni par le <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">module jQuery UI</a>. Ce n'est pas encore une nécessité, mais cela va le devenir. Aussi vous êtes encouragés à installer ce module aussi rapidement que poissible. En attendant, une version du code requis est intégré ici.

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
fr: Le module Date Timezone requiert que vous paramétriez <a href="@link">un fuseau horaire pour le site</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez votre heure locale actuelle. Dans le doute, sélectionnez le fuseau horaire le plus proche de votre emplacement, qui possède les mêmes règles concernant l'heure d'été/l'heure d'hiver. Les dates et heures sur tout le site seront affichées en utilisant ce fuseau horaire.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fr: Outils pour créer et importer des dates et des calendriers.

en: The following modules are required for the wizard to work:
fr: Les modules suivants sont nécessaires pour que l'assistant fonctionne :

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Remplissez le formulaire suivant pour créer automatiquement un type de contenu de date, comprenant  un champ de type Datetime et le calendrier préconfiguré correspondant. Un calendrier et un bloc des futurs évènements sera créé. Un flux iCal sera ajouté au calendrier, et le mini-calendrier, la légende du calendrier et les blocs des futurs évènements seront ajoutés à la barre latérale du thème par défaut. Les noeuds créés à partir de ce nouveau type de contenu intégreront un lien vers le calendrier, et le calendrier aura un lien vers le formulaire &laquo;&nbsp;Ajouter une nouvelle date&nbsp;&raquo;. Si le module Signup est activé, les inscriptions (<em>signups</em>) seront aussi activées pour ce champ. Vous pouvez aussi ajouter de nouveaux champs de dates à un type de contenu existant en indiquant le nom du type de contenu au moment de la création.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fr: Seul un jeu limité d'options est affiché ici pour qu'il soit plus facile d'effectuer le paramétrage Une fois que la date a été créée vous avez la possibilité d'effectuer d'autres modifications sur les  paramètres de dates et d'ajouter d'autres champs à votre nouveau type de contenu dans le panneau &laquo;&nbsp;Gérer les champs&nbsp;&raquo;. vous pouvez aussi effectuer des modifications à partir de la page d'édition de Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. L'assistant !date_wizard facilite la création d'un contenu de date simple et du calendrier qui lui est associé.

en: Date wizard
fr: Assistant Date

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
fr: La calendrier %view est le calendrier par défaut créé pour le type de contenu %type_name.

en: remove !view
fr: supprimer !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la vue %view ?

en: Removed calendar %calendar.
fr: Le calendrier %calendar a été supprimé.

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom &laquo;&nbsp;informatiquement lisible&nbsp;&raquo;. Caractères autorisés : (a-z, 0-9, _). S'il ne s'agit pas d'un type de contenu existant, un nouveau type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Intitulé du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom &laquo;&nbsp;informatiquement lisible&nbsp;&raquo;. Caractères autorisés : (a-z, 0-9, _). Cela ne doit pas être le nom d'un champ qui existe déjà.

en: Date field label
fr: Intitulé du champ de date

en: The human-readable label for this field.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: Add calendar blocks to the current theme
fr: Ajouter les blocs de calendriers au thème courant

en: Location field name
fr: Nom du champ de localisation

en: Turn on signup
fr: Activer les inscriptions

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fr: Modifiez le calendrier à votre convenance et enregistrez la vue.

en: Date Repeat
fr: Répétition de date

en: Optionwidgets
fr: Widget d'options

en: Nodereference
fr: Référence de noeud

en: Parser iCal
fr: Analyseur iCal (<em>parser</em>)

en: Feed API Node
fr: Noeud de Feed API

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
fr: Utilisez <a href="@link">l'API Feed</a> pour importer des dates iCal dans les noeuds.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
fr: Voir les instructions complètes sur la façon de procéder dans l'<a href="@link">Aide avancée</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
fr: Activez le <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">module Advanced help</a> pour plus d'instructions.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fr: Créez un nouveau type de contenu CCK pour y importer vos évènements . Si vous ne souhaitez pas créer de nouveaux noeuds pour vos évènements, ajoutez un champ de date à un type d'évènement existant. Vérifiez que le type de contenu choisi dispose bien d'un champ de date pour lequel une date de fin (requise ou optionnelle) est définie et qui donc peut accepter les dates de début et de fin pour l'évènement. Si la source de votre évènement dispose de son propre champ de fuseau horaire, assurez-vous d'avoir paramétré la gestion du fuseau horaire de la date concernée sur &laquo;&nbsp;date&nbsp;&raquo;. Testez le nouveau type en essayant de créer un noeud manuellement et en vous assurant que toutes les options correctes sont disponibles dans le formulaire avant de tenter une importation.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fr: L'importation va créer des nouveaux noeuds et déclencher les fonctions hook associées, aussi vous pouvez décider d'interrompre l'envoi automatique de courriels pour ce type de noeuds avant de faire l'importation !

en: Original Node ID
fr: ID du noeud original

en: New Node ID
fr: ID du nouveau noeud

en: !type: %title has been created.
fr: !type : %title a été créé.

en: !type: %title has been updated.
fr: !type : %title a été mis à jour.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fr[0]: 1 évènement a été converti.
fr[1]: @count évènements ont été converti.

en: administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Date Tools
fr: Outils de date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création  facile de types de contenus de date et de calendriers.

en: iCal import
fr: Importer un iCal

en: Event import
fr: Importation un évènement

en: Remove calendar
fr: Supprimer le calendrier

en: Date browser
fr: Agenda interactif

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'agenda interactif

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views par un argument de date, en utilisant n'importe quelle date/période au format ISO-8601 (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fr: Définissez l'intervalle d'années minimum et maximum pour cet argument, soit un pas -X:+X depuis l'année en cours, comme '-3:+3', ou un minimum et un maximum absolus comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est défini à une date en dehors de l'intervalle, la page renverra une erreur 'Page non trouvée (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs champs date à filtrer avec cet argument. Ne pas sélectionnez les deux champs 'Date de début' et 'Date de fin' pour les champs date CCK, seul l'un des deux est nécessaire.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
fr: Choisissez l'élément de formulaire à utiliser pour la sélection de date.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
fr:  Vous pouvez utiliser n'importe qu'elle valeur que la fonction date_create() de PHP peut accepter, comme entre &laquo;&nbsp;12AM today&nbsp;&raquo; et &laquo;&nbsp;12AM tomorrow&nbsp;&raquo;.

en: Absolute value
fr: Valeur Absolue

en: Relative value
fr: Valeur Relative

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fr: Les valeurs relatives seront utilisées si aucune date n'est définie ci-dessus. Utilisez 'now' pour définir par défaut la date courante à l'exécution, ou bien ajouter des oprérateurs tels que 'now +1 day'. La valeur par défaut de la Date de fin est utilisée lorsque l'opérateur est défini à 'compris entre' ou 'non compris entre'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fr: Si le filtre est exposé, ces valeurs seront utilisées pour définir la valeur initiale du filtre exposé. Laissez vides les deux valeurs de date et par défaut pour ne pas commencer avec une valeur dans le filtre exposé.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fr: Le %style ne peut pas utiliser plus d'un Date : Argument de date.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fr: Le %style requiert que Date : Argument de date soit défini par défaut à la date courante.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fr: Le %style requiert la date : Argument de date.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Afficher le mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Afficher le mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Afficher le jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Afficher le jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: !sign per !unit
fr: !sign par !unit

en: Default rate: %price/%unit
fr: Prix par défaut: %price/%unit

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
fr: Si vous n'avez pas encore de compte, vous devez vous <a href="!url">inscrire maintenant</a>.

en: No file downloads available.
fr: Aucun fichier téléchargeable disponible.

en: No changes have been logged for this order.
fr: Aucun changement n'a été détecté pour cette commande.

en: The total product quantity of the order.
fr: La quantité totale de produits de la commande.

en: @attribute: @options
fr: @attribute : @options

en: Product class saved.
fr: Classe de produits enregistrée.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la classe de produits %type?

en: Make permanent
fr: Rendre permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
fr: La date d'expiration de votre rôle %role_name a été supprimée.

en: Your %role role has been revoked.
fr: Votre rôle %role a été révoqué.

en: You have been granted the %role role.
fr: Le rôle %role vous a été accordé.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
fr: La tentative d'envoi du courriel @email concernant le niveau du stock de la référence produit @sku a échoué.

en: Stock Level
fr: Niveau de stock

en: access send to friend
fr: accéder à envoyer à un ami

en: Auto-configure the TCPDF settings
fr: Configurer automatiquement les paramètres de TCPDF

en: (TCPDF only) If you disable this option, the TCDPF settings in tcpdf/config/tcpdf_config.php file must be configured manually.
fr: (uniquement pour TCPDF) Si vous désactivez cette option, les paramètres TCPDF devront être configurés manuellement dans le fichier tcpdf/config/tcpdf_config.php.

en: access PDF version
fr: accéder à la version PDF

en: You have been automatically logged out due to inactivity.
fr: Vous avez été automatiquement déconnecté par suite d'inactivité.

en: Customize product report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport sur le produit

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
fr: Vous pouvez ajouter d'autres attributs <a href="!url">ici</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
fr: Afficher un message de mise à jour lorsqu'un article est ajouté au panier par l'intermédiaire d'un formulaire d'ajout au panier.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
fr[0]: La durée du panier des utilisateurs anonymes est de 1 @unit.
fr[1]: La durée du panier des utilisateurs anonymes est de @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
fr[0]: La durée du panier des utilisateurs authentifiés est de 1 @unit.
fr[1]: La durée du panier des utilisateurs authentifiés est de @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
fr: Merci pour vos achats sur [store-name]. Votre commande actuelle à été rattachée au compte qui correspond à votre adresse e-mail.
    
    <a href="!user_url">Se connecter</a> pour voir le statut actuel de votre commande et l'historique de vos commandes. Pensez à vous connecter pour vos prochains achats pour bénéficier d'un processus de commande plus rapide !

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
fr: Merci pour vos achats sur [store-name]. Un nouveau compte client à été créé pour vous, vous pouvez vous en servir pour voir le statut actuel de votre commande.
    
    <a href="!user_url">Se connecter</a> à votre nouveau compte en utilisant les informations suivantes :
    
    <strong>Identifiant :</strong> !new_username
    <strong>Mot de passe :</strong> !new_password

en: No orders available.
fr: Aucune commande n'est disponible.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
fr: Votre rôle %role a été renouvelé. Il expirera le : %date.

en: Close window after sending to printer
fr: Fermer la fenêtre après l’envoi à l’imprimante

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
fr: Si les options précédentes sont activées, cette option fermera la fenêtre une fois son contenu imprimé.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: A l'affichage de chemins d'url, comment transformer la casse de l'argument. N'utilisez pas ceci à moins que vous utilisiez Postgres car il utilise des comparaisons sensibles à la casse.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: titre de @argument

en: @argument input
fr: entrée de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: If the field is empty, display this text instead.
fr: Si ce champ est vide, afficher ce texte à la place.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fr: Si le champ contient le nombre zéro, afficher le texte vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
fr: Ne rien afficher pour ce champ si il est vide. Notez que l'étiquette du champ sera toujours affichée. Vérifiez les paramètres du style ou du style de ligne pour cacher ces étiquettes pour les champs vides.

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: Remove all Views 1 tables
fr: Supprimer les tables de Views 1.

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
fr: Cochez cette case et cliquez sur nettoyer pour supprimer les tables de Views 1.

en: All Views 1 tables have been removed.
fr: Toutes les tables de Views 1 ont été supprimées.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: E-mail de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fr: L'identifiant pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The file ID for the file.
fr: L'identifiant pour le fichier.

en: The name of the attached file.
fr: Le nom du fichier attaché.

en: The MIME type of the attached file.
fr: Le type MIME du fichier attaché.

en: The path of the attached file.
fr: Le chemin du fichier attaché.

en: The size of the attached file.
fr: La taille du fichier attaché.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings pour la restriction d'accès actuellement sélectionnée en cliquant sur l'icône.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings pour le mécanisme de cache actuellement sélectionné en cliquant sur l'icône.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: Hide the "Go" button.
fr: Masquer le bouton "Allez"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Always display more link
fr: Toujours afficher le lien "plus"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fr: Ceci affichera un lien "plus" même s'il a plus d'éléments à afficher.

en: Prev day
fr: Jour précédent

en: Next day
fr: Jour suivant

en: Contact added
fr: Contact ajouté

en: Contact saved
fr: Contact enregistré

en: Customer postcode
fr: Code postal du client

en: Customer phone
fr: Téléphone du client

en: Customer fax
fr: Fax du client

en: Customer mobile
fr: Mobile du client

en: Invoice: %invoice
fr: Facture : %invoice

en: Barcode:
fr: Code-barres :

en: Payment id
fr: Identifiant (ID) du paiement

en: Quote id
fr: Identifiant (ID) du devis

en: sms message
fr: message sms

en: buy price
fr: prix d'achat

en: Sold?
fr: Vendu ?

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Sell date
fr: Date de vente

en: ERP Theme
fr: Thème d'ERP

en: Invoice status
fr: Statut de la facture

en: Details:
fr: Détails :

en: Column @number - @value
fr: Colonne @number - @value

en: update now
fr: mettre à jour maintenant

en: Errors: @errors
fr: Erreurs : @errors

en: Warnings: @errors
fr: Avertissements : @errors

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
fr: Le titre de fil d'Ariane (breadcrumb) à utiliser quand cet argument est présent. Si aucun fil d'ariane n'est défini ici, le Titre par défaut sera utilisé, voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ? Notez que ceci peut fournir des résultats inattendus si les nombres d'éléments à afficher ne corespondent pas.

en: Render
fr: Rendu

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Sinon il peut en hériter de son parent...

en: You are only allowed 1 session at a time. You had %number_of_rows other active sessions that were terminated.
fr: Vous ne pouvez disposer que d'une seule session à la fois. Vous aviez %number_of_rows autres sessions actives qui ont été closes.

en: Description:
fr: Description :

en: Mark Sold
fr: Marquer comme vendu

en: Mark available
fr: Marquer comme disponible

en: Ubercart catalog
fr: Catalogue Ubercart

en: Remote user
fr: Utilisateur distant

en: Remote domain
fr: Domaine distant

en: admin erp ubercart
fr: administrer erp ubercart
