drupal erp profile (6.x-1.1-alpha3) - en to mr translation catalogue (297 entries)

en: Home
mr: स्वगृह

en: Title
mr: शीर्षक

en: Body
mr: मुख्य

en: Images
mr: चित्रे

en: Next
mr: पुढील

en: user
mr: सदस्य

en: Show on every page except the listed pages.
mr: यादी मध्ये असलेली पाने सोडून, सर्व पानांवर दाखवा

en: Show on only the listed pages.
mr: फक्त यादी मध्ये असणार्‍या पानांवर दाखवा

en: Save configuration
mr: बदल संरक्षीत करा

en: Reset to defaults
mr: मुळरुपात करा

en: enable
mr: समर्थ

en: delete
mr: मिटवा

en: title
mr: शीर्षक

en: Status
mr: वर्तमानस्थिती

en: Administer
mr: व्यवस्थापन

en: E-mail
mr: विरोप (E-mail)

en: Delete
mr: मिटवा

en: Operations
mr: कृती

en: PayPal
mr: पे पल

en: Transaction ID
mr: व्यवहार क्रमांक

en: Username
mr: सदस्यनाम

en: content
mr: साहित्य

en: Groups
mr: समुह

en: Group
mr: समुह

en: Type
mr: प्रकार

en: Author
mr: लेखक

en: Replies
mr: प्रतिसाद

en: Closed
mr: बंद

en: yes
mr: हो

en: List
mr: यादी

en: Send email
mr: ईमेल पाठवा

en: Actions
mr: कृती

en: disabled
mr: असमर्थ

en: Confirm
mr: नक्की

en: Cancel
mr: रद्द

en: Remove
mr: मिटावा

en: Age
mr: वय

en: Description
mr: अधिक माहिती

en: Language
mr: भाषा

en: more
mr: अधिक

en: Enable
mr: समर्थ

en: Disable
mr: असमर्थ

en: Disabled
mr: असमर्थ

en: Enabled
mr: समर्थ

en: Administration
mr: व्यवस्थापन

en: Comments
mr: प्रतिक्रिया

en: Action
mr: कृती

en: Cost
mr: किंमत

en: On
mr: वर

en: Purchased
mr: खरेदी केले

en: error
mr: तृटी

en: Block title
mr: Block चे शीर्षक

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही.

en: Homepage
mr: मुख्यपृष्ठ

en: Categories
mr: केटेगरीज

en: view
mr: दाखवा

en: File
mr: फाईल

en: Edit
mr: संपादन

en: Date
mr: दिनांक

en: Search
mr: शोध

en: Reset
mr: पुर्ववत

en: Daily
mr: रोज

en: Monthly
mr: मासिक(Monthly)

en: This action cannot be undone.
mr: ही कृती परत घेता येणार नाही.

en: Message
mr: संदेश

en: Password
mr: परवलीचा शब्द

en: Country
mr: देश

en: Weight
mr: मुल्य

en: The configuration options have been saved.
mr: संरचना पर्याय संरक्षीत केले

en: Image
mr: छायाचित्र

en: Required
mr: आवश्यक

en: Parent
mr: पितृ

en: none
mr: काहीच नाही

en: Category
mr: केटेगरी

en: Settings
mr: संरचना

en: One
mr: एक

en: Name
mr: नाव

en: edit
mr: संपादन

en: Import
mr: आयात

en: Book
mr: पुस्तक

en: Export
mr: निर्यात

en: General settings
mr: सामान्य संरचना

en: Back
mr: मागे

en: Changes
mr: बदल

en: Preview
mr: पुर्वदृश्य

en: Save
mr: संरक्षीत

en: Help
mr: मदत

en: Default
mr: मुळस्वरुप

en: Update
mr: अपडेट

en: Small
mr: लहान

en: Large
mr: मोठे

en: Time
mr: वेळ

en: week
mr: आठवडा

en: remove
mr: मिटवा

en: Region
mr: क्षेत्र

en: Node type
mr: धाग्याचा प्रकार

en: never
mr: कधीच नाही

en: Text
mr: अक्षर

en: read more
mr: अधिक वाचा

en: Total
mr: एकूण

en: Advanced search
mr: विस्तृत शोध

en: Upload
mr: अपलोड

en: Picture
mr: चित्र

en: User
mr: सदस्य

en: action
mr: कृती

en: Error
mr: तृटी

en: Contact
mr: संपर्क

en: Printer-friendly version
mr: मुद्रणसुलभ आवृत्ती

en: All
mr: सर्व

en: Active
mr: सक्रिय

en: Post
mr: लेख

en: Drupal
mr: ड्रुपल

en: Your name
mr: तुमचं नाव

en: Send e-mail
mr: ईमेल पाठवा

en: You must enter a valid e-mail address.
mr: तुम्ही योग्य ईमेल पत्ता एंटर करायलाच हवा

en: Sender
mr: पाठवणारा

en: To
mr: प्रति:

en: From
mr: कडून

en: Roles
mr: वर्तनमर्यादा

en: Comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Hostname
mr: होस्टनेम

en: Published
mr: प्रकाशीत

en: Signature
mr: हस्ताक्षर

en: Filter
mr: गाळणी

en: Location
mr: स्थळ

en: Log message
mr: आवागमन सुचना

en: E-mail address
mr: ई-मेल पत्ता

en: Message type
mr: संदेशाचा प्रकार

en: Is less than
mr: च्या पेक्षा कमी

en: Is less than or equal to
mr: च्या पेक्षा कमी किंवा समान

en: Is equal to
mr: समान

en: Is greater than or equal to
mr: च्या पेक्षा जास्त किंवा समान

en: Is greater than
mr: च्या पेक्षा जास्त

en: Is not equal to
mr: च्या पेक्षा समान नाही

en: Click here
mr: येथे क्लिक करा

en: Conditions
mr: अटी

en: Authored by
mr: लेखक

en: Width
mr: लांबी

en: Height
mr: उंची

en: Card Type
mr: कार्ड चा प्रकार

en: Card Number
mr: कार्डचा क्रमांक

en: Start Date
mr: सुरुवातीचा दिनांक

en: Month
mr: महिना

en:  number
mr:  अंक

en:  here.
mr:  येथे

en: Price
mr: किंमत

en: Income
mr: उत्पन्न

en: Other info
mr: बाकीची माहिती

en: Last reply
mr: अंतिम लेखन

en: Account Saved
mr: खात संरक्षीत केल

en: Customer
mr: ग्राहक

en: Unlimited
mr: अमर्यादित

en: One day
mr: १ दिवस

en: One week
mr: १ आठवडा

en: Two weeks
mr: २ आठवडे

en: One month
mr: १ महिना

en: Two months
mr: २ महिने

en: The customer %name does not exist.
mr: %name हे ग्राहकाच नाव अस्तित्वात नाही

en: Contact Removed
mr: संपर्क मिटवला

en: Phone
mr: दूरध्वनी

en: Mobile
mr: भ्रमणध्वनी

en: Customer Search
mr: ग्राहक शोध

en: customer
mr: ग्राहक

en: Customer Name
mr: ग्राहकाचे नाव

en: Address
mr: पत्ता

en: State
mr: राज्य

en: Postcode
mr: पोस्टकोड

en: You need to enter an address for every customer
mr: तुम्हाला प्रत्येक ग्राहकाचा पत्ता एंटर करावा लागेल

en: You need to enter at least a phone or mobile number for every customer
mr: तुम्हाला प्रत्येक ग्राहकाचा दूरध्वनी किंवा भ्रमणध्वनी एंटर करावा लागेल

en: Customer:
mr: ग्राहक

en: create customer
mr: ग्राहक बनवा(creat)

en: edit customer
mr: ग्राहक संपादित करा

en: edit own customer
mr: स्वतःचे ग्राहक संपादित करा

en: edit all customers
mr: सर्व ग्राहक संपादित करा

en: list customers
mr: ग्राहक यादी

en: admin customers
mr: ग्राहक व्यवस्थापन

en: email
mr: ईमेल

en: send email
mr: ईमेल पाठवा

en: goods receive
mr: माल(Goods) मिळाला

en: Printed
mr: छापील

en: Printed:
mr: छापील:

en: Buy Price
mr: खरेदी किंमत

en: Sell Price
mr: विक्री किंमत

en: service
mr: सेवा

en: Buy Price:
mr: खरेदी किंमत :

en: Sell Price:
mr: विक्री किंमत :

en: sell price
mr: विक्री किंमत

en: Enter a valid username.
mr: बरोबर(valid) वापरकर्ता नाव एंटर करा

en: Owner
mr: मालक

en: The owner %name does not exist.
mr: %name हा मालक अस्तित्वात नाही.

en: Owner:
mr: मालक :

en: Please enter a valid email address or %authoror %owner.
mr: कृपया बरोबर ईमेल पत्ता एंटर करा किंवा  %authoror %owner.

en: Manufacturer
mr: उत्पादक

en: alternatives
mr: पर्याय

en: Select the username to send the message to
mr: ज्या वापरकर्त्याला संदेश पाठवायचा आहे त्याचे नाव निवडा

en: Store
mr: दुकान

en: store
mr: दुकान

en: Store Name
mr: दुकानचे नाव

en: Store:
mr: दुकान :

en: edit store
mr: दुकान संपादित करा

en: create store
mr: दुकान बनवा

en: edit all stores
mr: सर्व दुकाने संपादित करा

en: edit own store
mr: स्वतःची दुकाने संपादित करा

en: store list
mr: दुकानांची यादी

en: Method
mr: पद्धत(Method)

en: Africa/Johannesburg
mr: आफ्रिका/ जोहान्सबर्ग

en: Africa/Kampala
mr: आफ्रिका/कम्पाला

en: Africa/Kigali
mr: आफ्रिका/किगाली

en: Africa/Kinshasa
mr: आफ्रिका/किन्षासा

en: Africa/Lagos
mr: आफ्रिका/लागोस

en: Africa/Luanda
mr: आफ्रिका/ल्यूवांडा

en: Africa/Lusaka
mr: आफ्रिका/ल्यूसाका

en: Africa/Malabo
mr: आफ्रिका/मालबो

en: Africa/Maseru
mr: आफ्रिका/मेसेरू

en: Africa/Nairobi
mr: आफ्रिका/नैरोबी

en: Africa/Tripoli
mr: आफ्रिका/ट्रिपोली

en: America/Anguilla
mr: अमेरिका/आंगविला

en: America/Antigua
mr: अमेरिका/आंटीग्वा

en: America/Chicago
mr: अमेरिका/शिकागो

en: America/Costa_Rica
mr: अमेरिका/कॉस्टा_रीका

en: America/Dawson
mr: अमेरिका/डॉव्सन

en: America/Detroit
mr: अमेरिका/डेट्रॉइट

en: America/Glace_Bay
mr: अमेरिका/ग्लेस_बे

en: America/Grand_Turk
mr: अमेरिका/ग्रँड_तुर्क

en: America/Guayaquil
mr: अमेरिका/ग्वायेकिल

en: America/Guyana
mr: अमेरिका/गयाना

en: America/Havana
mr: अमेरिका/हवाना

en: America/Lima
mr: अमेरिका/लिमा

en: America/Los_Angeles
mr: अमेरिका/लॉस_आंजल्स

en: America/Merida
mr: अमेरिका/मेरिदा

en: America/Mexico_City
mr: अमेरिका/मेक्सिको_सिटी

en: America/New_York
mr: अमेरिका/न्यू_यॉर्क

en: America/Nome
mr: अमेरिका/नोम

en: America/Panama
mr: अमेरिका/पनामा

en: America/Phoenix
mr: अमेरिका/फीनिक्स

en: America/Regina
mr: अमेरिका/रेजीना

en: America/Santiago
mr: अमेरिका/सॅंटियागो

en: America/Sao_Paulo
mr: अमेरिका/साओ_पौलो

en: America/Virgin
mr: अमेरिका/वर्जिन

en: America/Whitehorse
mr: अमेरिका/ व्हाईटहॉर्स

en: Asia/Amman
mr: एशिया/आमन

en: Asia/Bahrain
mr: एशिया/बहारीन

en: Asia/Bangkok
mr: एशिया/बँकॉक

en: Asia/Calcutta
mr: एशिया/कलकत्ता

en: Asia/Colombo
mr: एशिया/कोलंबो

en: Asia/Dhaka
mr: एशिया/ढाका

en: Asia/Dubai
mr: एशिया/दुबई

en: Asia/Gaza
mr: एशिया/गाझा

en: Asia/Istanbul
mr: एशिया/इस्तंबूल

en: Asia/Kuala_Lumpur
mr: एशिया/क्वाला_लंपूर

en: Asia/Kuwait
mr: एशिया/कुवैत

en: Asia/Muscat
mr: एशिया/मस्कत

en: Asia/Qatar
mr: एशिया/क़तार

en: Asia/Rangoon
mr: एशिया/रंगून

en: Asia/Shanghai
mr: एशिया/शॅंघाइ

en: Asia/Singapore
mr: एशिया/सिंगापुर

en: Asia/Tehran
mr: एशिया/तेहरान

en: Atlantic/Bermuda
mr: अट्लॅंटिक/बर्म्यूडा

en: Australia/North
mr: ऑस्ट्रेलिया/नॉर्थ

en: Australia/Perth
mr: ऑस्ट्रेलिया/पर्थ

en: Australia/South
mr: ऑस्ट्रेलिया/साउथ

en: Australia/Sydney
mr: ऑस्ट्रेलिया/सिड्नी

en: Australia/Victoria
mr: ऑस्ट्रेलिया/विक्टोरीया

en: Europe/London
mr: युरोप/लंडन

en: Europe/Moscow
mr: युरोप/मॉस्को

en: Europe/Paris
mr: युरोप/पॅरिस

en: Europe/Rome
mr: युरोप/रोम

en: Indian/Maldives
mr: इंडियन/मालदिव्स

en: Pacific/Honolulu
mr: पॅसिफिक/होनोलुलु

en: Pacific/Saipan
mr: पेसिफिक / स्पेन

en: Day
mr: दिवस

en: Navigation
mr: आवागमन

en: Referrer
mr: शिफारसदार

en: Save changes
mr: बदल संरक्षित करा

en: Printer-friendly pages
mr: मुद्रण सुलभ पाने

en: Anonymous
mr: अज्ञात

en: Optional
mr: पर्यायी

en: Do not display
mr: दाखवू नका

en: reply
mr: प्रतिसाद

en: English
mr: इंग्लीश

en: Spanish
mr: स्पॅनिश

en: Search results
mr: शोध परिणाम

en: Your search yielded no results
mr: तुमच्या शोधातून कसलेच निष्पण्ण झाले नाही.

en: Please enter some keywords.
mr: कृपया शोधण्यासाठी शब्द लिहा

en: e-mail
mr: विरोप (ईमेल)

en: Read only
mr: फक्त वाचण्यासाठीच

en: Unpublish
mr: अप्रकाशित

en: Account
mr: खाते

en: Containing any of the words
mr: या पैकी कुठलाही शब्द

en: Containing the phrase
mr: हे वाक्य

en: Containing none of the words
mr: यापैकी कुठलाही शब्द नको

en: Only in the category(s)
mr: केवळ या क्षेत्रातच

en: Only of the type(s)
mr: केवळ याच प्रकारात

en: Post new comment
mr: नवीन प्रतिक्रिया द्या

en: Password field is required.
mr: संकेताक्षर क्षेत्र गरजेचे आहे.

en: Poll
mr: कौल
