drupal erp profile (6.x-1.1-alpha3) - en to pt translation catalogue (3781 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Exibir em todas as páginas, exceto nas listadas abaixo.

en: Show on only the listed pages.
pt: Exibir apenas nas páginas listadas abaixo.

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar as configurações padrão

en: enabled
pt: habilitado

en: enable
pt: ativar

en: delete
pt: apagar

en: title
pt: título

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Transaction ID
pt: Identificador da transação

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Gross
pt: Bruto

en: content
pt: conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar email

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Língua

en: Log
pt: Registro

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Email settings
pt: Configurações de email

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Item Description
pt: Descrição do Item

en: Priority
pt: Prioridade

en: Default currency
pt: Moeda padrão

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Habilitado

en: Purchased
pt: Comprado

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Homepage
pt: Sua página

en: Documentation
pt: Documentação

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: File
pt: Arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Restaurar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensal

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Test
pt: Teste

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Variable
pt: Variável

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Changes
pt: Alterações

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Blank
pt: Vazio

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Clean up
pt: Limpar

en: Catalog
pt: Catálogo

en: view catalog
pt: visualizar catálogo

en: administer catalog
pt: administrar catálogo

en: Icon
pt: Ícone

en: Schedule
pt: Agendar

en: Time increment
pt: Incremento de tempo

en: Time
pt: Horário

en: week
pt: semana

en: Access
pt: Acesso

en: Setup
pt: Instalar

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As configurações foram restauradas aos valores padrão.

en: hidden
pt: escondido

en: Path
pt: Endereço

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Teaser
pt: Chamada

en: never
pt: nunca

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: add
pt: adicionar

en: read more
pt: leia mais

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: ID
pt: Identificador

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: #
pt: nº

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: n/a
pt: n/d

en: Picture
pt: Foto

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Maximum items
pt: Máximo de itens

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: no
pt: não

en: Sent email to %recipient
pt: Um email foi enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar o email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: Printer-friendly version
pt: Versão para impressão

en: All
pt: Tudo

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Display links
pt: Exibir links

en: View type
pt: Tipo da view

en: Page
pt: Página

en: Configuration saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Breadcrumb
pt: Caminho-de-pão

en: Teaser view
pt: Visualização de chamada

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desabilitado

en: Never
pt: Nunca

en: Submit changes
pt: Enviar alterações

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Hourly threshold
pt: Limite por hora

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
pt: Você não pode enviar mais do que %number mensagens por hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Your name
pt: Seu nome

en: Send e-mail
pt: Enviar email

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Você precisa digitar um email válido.

en: Sender
pt: Remetente

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment ID
pt: Identificador do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Log message
pt: Registro

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Add condition
pt: Nova condição

en: Add action
pt: Adicionar Ação

en: Conditions
pt: Condições

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: -

en: Items
pt: Itens

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Node Title
pt: Titulo do Post

en: Sort order
pt: Critério de ordenação

en: Up
pt: Acima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Button background color
pt: Cor de fundo do botão

en: Sale
pt: Venda

en: Caching
pt: Armazenando cache

en: Card Type
pt: Tipo do cartão

en: Card Number
pt: Número do cartão

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Month
pt: Mês

en: Add line
pt: Adicionar uma linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: Last reply
pt: Última resposta

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: End Date
pt: Data Final

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Valor

en: cart
pt: carrinho

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Add to cart
pt: Comprar

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Email format
pt: Formato do email

en: Invoice
pt: Fatura

en: invoice
pt: fatura

en: Code
pt: Código

en: Inactive
pt: Inativo

en: Stock
pt: Estoque

en: operations
pt: operações

en: Enter a valid username.
pt: Insira um nome de usuário válido.

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: By
pt: Por

en: Payment
pt: Pagamento

en: payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Configurações de pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: finish
pt: finalizar

en: next
pt: próximo

en: OR
pt: OU

en: stock
pt: estoque

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: directory
pt: diretório

en: Directory
pt: Diretório

en: Calendar
pt: Calendário

en: Method
pt: Método

en: Africa/Algiers
pt: África/Algiers

en: Africa/Asmera
pt: África/Asmera

en: Africa/Bangui
pt: África/Bangui

en: Africa/Blantyre
pt: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Ceuta
pt: África/ Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt: África/Dar es Sallam

en: Africa/Djibouti
pt: África/Djibuti

en: Africa/Douala
pt: África/Douala

en: Africa/Gaborone
pt: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Johannesburg

en: Africa/Kampala
pt: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt: África/Khartoum

en: Africa/Kigali
pt: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
pt: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt: África/Libreville

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt: África/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
pt: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt: África/Mogadisu

en: Africa/Nairobi
pt: África/Nairobi

en: Africa/Porto-Novo
pt: África/Porto-Novo

en: America/Antigua
pt: América/Antígua

en: America/Araguaina
pt: América/Araguaina

en: America/Aruba
pt: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt: América/Assunção

en: America/Belem
pt: América/Belém

en: America/Boa_Vista
pt: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt: América/Bogotá

en: America/Boise
pt: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
pt: América/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pt: América/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
pt: América/Cancun

en: America/Caracas
pt: América/Caracas

en: America/Cayman
pt: América/Cayman

en: America/Chicago
pt: América/Chicago

en: America/Chihuahua
pt: América/Chiuaua

en: America/Cordoba
pt: América/Cordoba

en: America/Costa_Rica
pt: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
pt: América/Cuiabá

en: America/Dawson
pt: América/Dawson

en: America/Denver
pt: América/Denver

en: America/Detroit
pt: América/Detroit

en: America/El_Salvador
pt: América/El_Salvador

en: America/Grenada
pt: América/Granada

en: America/Guatemala
pt: América/Guatemala

en: America/Guyana
pt: América/Guiana

en: America/Havana
pt: América/Havana

en: America/Indiana/Indianapolis
pt: América/Indiana/Indianapolis

en: America/Indianapolis
pt: América/Indianapolis

en: America/Jamaica
pt: América/Jamaica

en: America/La_Paz
pt: América/La_Paz

en: America/Lima
pt: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt: América/Los_Angeles

en: America/Maceio
pt: América/Maceió

en: America/Managua
pt: America/Manágua

en: America/Mexico_City
pt: América/Cidade_do_México

en: America/Monterrey
pt: America/Monterrei

en: America/Montreal
pt: América/Montreal

en: America/Nassau
pt: América/Nassau

en: America/New_York
pt: América/Nova_York

en: America/Nome
pt: América/Nome

en: America/Noronha
pt: América/Noronha

en: America/Panama
pt: América/Panamá

en: America/Paramaribo
pt: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt: América/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
pt: América/Porto_Príncipe

en: America/Porto_Acre
pt: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt: América/Porto_Rico

en: America/Recife
pt: América/Recife

en: America/Rio_Branco
pt: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt: América/Rosário

en: America/Santiago
pt: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt: América/São_Paulo

en: Antarctica/South_Pole
pt: Antártica/Pólo_Sul

en: Asia/Baghdad
pt: Ásia/Bagdá

en: Asia/Bahrain
pt: Ásia/Barém

en: Asia/Bangkok
pt: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beirut
pt: Ásia/Beirute

en: Asia/Calcutta
pt: Ásia/Calcutá

en: Asia/Colombo
pt: Ásia/Colombo

en: Asia/Dubai
pt: Ásia/Dubai

en: Asia/Hong_Kong
pt: Ásia/Hong_Kong

en: Australia/North
pt: Austrália/Norte

en: Australia/Queensland
pt: Austrália/Queensland

en: Australia/South
pt: Austrália/Sul

en: Australia/Sydney
pt: Austrália/Sydney

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amsterdã

en: Europe/Athens
pt: Europa/Atenas

en: Europe/Budapest
pt: Europa/Budapeste

en: Europe/Copenhagen
pt: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
pt: Europa/Dublin

en: Europe/Helsinki
pt: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
pt: Europa/Istambul

en: Europe/Kaliningrad
pt: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pt: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
pt: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madri

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
pt: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mônaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscou

en: Europe/Nicosia
pt: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pt: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
pt: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
pt: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pt: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
pt: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pt: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
pt: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
pt: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
pt: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt: Europa/Zurique

en: Indian/Antananarivo
pt: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
pt: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
pt: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
pt: Índico/Comores

en: Indian/Kerguelen
pt: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
pt: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt: Índico/Maurício

en: Indian/Mayotte
pt: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
pt: Índico/Reunião

en: Pacific/Apia
pt: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
pt: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Easter
pt: Pacífico/Ilha de Páscoa

en: Pacific/Efate
pt: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pt: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt: Pacífico/Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pt: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pt: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Samoa
pt: Pacífico/Samoa

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: End
pt: Fim

en: Now
pt: Agora

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: The name of the menu the node belongs to.
pt: O nome do menu ao qual o node pertence.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
pt: O vocabulário ao qual pertence a primeira categoria da página.

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: The id number of the category.
pt: O número de identificação da categoria.

en: Configuration
pt: Configurações

en: !time ago
pt: há !time

en: Other
pt: Outros

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Logo URL
pt: URL do logo

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Papel

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Destination
pt: Destino

en: reset
pt: restaurar

en: Class
pt: Classe

en: Case
pt: Maiúsculas/minúsculas

en: Referrer
pt: Referência

en: Button
pt: Botão

en: Both
pt: Ambos

en: Clicks
pt: Cliques

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Stylesheet URL
pt: URL da folha de estilo

en: Add noindex
pt: Adicionar noindex

en: Add nofollow
pt: Adicionar nofollow

en: Add noarchive
pt: Adicionar noarchive

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: description
pt: descrição

en: <All>
pt: <Tudo>

en: As Time Ago
pt: Como "há X horas"

en: access all views
pt: acessar todas as views

en: Select a view
pt: Selecione uma view

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: O módulo Views é uma ferramenta para gerar listagens personalizadas do conteúdo do seu site; uma view pode ser configurada de maneira extremamente flexível e permitem que você tenha um controle fino de como os resultados são exibidos.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Clone
pt: Clonar

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, em ordem crescente

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, em ordem decrescente

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto que vai ser exibido no alto da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar.  Uso opcional.

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Abaixo

en: Wildcard
pt: Curinga

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: administer views
pt: administrar views

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Exibir somente se o código PHP a seguir retornar <code>TRUE</code> (modo PHP, uso avançado).

en: Profile
pt: Perfil

en: Process
pt: Processo

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: fields
pt: campos

en: Expiration
pt: Vencimento

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de expiração

en: Threshold
pt: Limite

en: Defaults
pt: Padrões

en: Notifications
pt: Notificações

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: State/Province
pt: Estado

en: Collapsed
pt: Fechado

en: Fax number
pt: Fax

en: Phone number
pt: Telefone

en: Labels
pt: Rótulos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Default language
pt: Língua padrão

en: Full name
pt: Nome completo

en: Formatting guidelines
pt: Instruções de formatação

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para "%anonymous".

en: Pending
pt: Pendente

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Key
pt: Chave

en: Upload file
pt: Enviar Arquivo

en: Send to printer
pt: Enviar para impressora

en: Display the current date and time in the Source URL line.
pt: Exibe a data e  hora atual na linha Source URL.

en: List price
pt: De

en: Timer
pt: Temporizador

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: espanhol

en: in
pt: em

en: Default height
pt: Altura padrão

en: Default width
pt: Largura padrão

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
pt: <p>Ver documentação completa em !link.</p>

en: Calendar Legend.
pt: Legenda do Calendário.

en: Add to calendar
pt: Adicionar ao calendário

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Calendar iCal
pt: Calendário iCal

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do node

en: update
pt: atualizar

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Display all menu items
pt: Exibir todos os itens do menu

en: access administration menu
pt: acessar menu administrativo

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor, digite alguma palavra chave.

en: Token actions
pt: Símbolo de ações

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
pt: O nome de usuário, não filtrado. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: The current date in the user's timezone
pt: A data atual no fuso horário do usuário

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: (disabled)
pt: (desabilitado)

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Fuso horário da data

en: No time zone conversion
pt: Sem conversão de fuso horários

en: day
pt: dia

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: timezone
pt: fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de seleção

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
pt: Anos para trás e para a frente devem estar no formato -9: 9.

en: Years back and forward
pt: Anos atrás e adiante

en: Input Type
pt: Tipo de entrada

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pt: Datas sem granularidade de horas não devem utilizar qualquer manipulação do fuso horário.

en: To Date
pt: Data Final

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Default Display
pt: Exibição Padrão

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
pt: Selecione o método de manipulação de fuso horário a ser utilizado para esse campo de data.

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: To date
pt: Data final

en: From date
pt: Data inicial

en: ongoing
pt: em andamento

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Source type
pt: Tipo origem

en: body
pt: corpo

en: Date field
pt: Campo de data

en: Url field
pt: Campo Url

en: !type Fields
pt: Campos !type

en: Delete original event?
pt: Apagar o evento original?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
pt: O número máximo de nodes para converter desta vez.

en: Starting nid
pt: Nid inicial

en: No events have been converted.
pt: Nenhum evento foi convertido.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Node settings
pt: Configurações do Node

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: Controls
pt: Controles

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: author
pt: autor

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nada.

en: Revert
pt: Reverter

en: Replacement patterns for @name
pt: Padrões de substituição para @name

en: Execute custom PHP code
pt: Executar codigo PHP personalizado

en: Add workflow
pt: Adicionar workflow

en: Old State
pt: Estado anterior

en: New State
pt: Novo estado

en: Workflow History
pt: Histórico do workflow

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
pt: Por favor digite uma data no formato HH:MM (24 horas). Se o horário não for especificado, será assumido, para o agendamento, a meia-noite da data especificada. A hora atual é:

en: The workflow was updated.
pt: O workflow foi atualizado

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Select one...
pt: Selecione...

en: Date formats
pt: Formatos de data

en: Production
pt: Produção

en: White
pt: Branco

en: Shipping method:
pt: Forma de envio:

en: Taxes
pt: Taxas

en: or
pt: ou

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Style
pt: Estilo

en: Delete package
pt: Remover pacote

en: revert
pt: reverter

en: Match
pt: Ocorrência

en: e-mail
pt: email

en: Search options
pt: Opções de busca

en: Last modified
pt: Última modificação

en: options
pt: opções

en: Shopping cart
pt: Carrinho de compras

en: Your item(s) have been updated.
pt: Seu(s) item(ns) foram atualizados.

en: Qty.
pt: Qtd.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Transaction key
pt: Chave da transação

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Entrega

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Order history
pt: Histórico de pedidos

en: Product
pt: Produto

en: administer store
pt: administrar loja

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Ship to:
pt: Enviar para:

en: Payment method
pt: Forma de pagamento

en: Balance
pt: Balanço

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluído

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Reverse
pt: Reverter

en: Refund
pt: Estorno

en: Products
pt: Produtos

en: administer products
pt: administrar produtos

en: Product settings
pt: Configurações do produto

en: Street address
pt: Endereço

en: Testing
pt: Testando

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Transaction ID:
pt: Identificador da transação:

en: Grams
pt: Gramas

en: Kilograms
pt: Quilogramas

en: Ounces
pt: Onças

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Orders
pt: Pedidos

en: Print invoice
pt: Imprimir recibo

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Formats
pt: Formatos

en: Credit
pt: Crédito

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Comentários novos

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relações

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Translations
pt: Traduções

en: Default weight
pt: Peso padrão

en: Sticky
pt: Destacado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: hour(s)
pt: hora(s)

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Read only
pt: Apenas leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: Contact settings
pt: Opções de contato

en: cancel
pt: cancelar

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Comment title
pt: Título do comentário

en: Percentage (%)
pt: Porcentagem (%)

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite as palavras que você quer procurar no site.

en: No style
pt: Sem estilo

en: Information
pt: Informações

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: CSV import
pt: Importação CSV

en: Javascript load options
pt: Opções de carregamento de JavaScript

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se você selecionar o modo PHP, escreva o código PHP entre %php. Note que executar código PHP inválido ou errado pode danificar o seu site Drupal.

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: Date API requirements
pt: Requisitos do Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
pt: Um valor padrão para usar para este campo. Se vocẽ selecionar 'Relativo', adicione os detalhes abaixo.

en: Customize Default Value
pt: Personalizar o Valor Padrão

en: Custom value for From date
pt: Valor personalizado para a Data Inicial

en: Default value for To date
pt: Valor padrão para a Data Final

en: Same as From date
pt: O mesmo da Data Inicial

en: Custom value for To date
pt: Valor personalizado para a Data Final

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
pt: Número de anos atrás e adiante na lista de seleção de anos, o padrão é -3:+3.

en: Customize Date Parts
pt: Personalizar Partes de Data

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Position of date part labels
pt: Posição dos rótulos das partes da data

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
pt: Valores de 'Data Final' em branco usarão os valores de 'Data Inicial'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
pt: O valor ATÉ é obrigatório para datas recorrentes.

en: The raw date value.
pt: O valor não formatado da data.

en: The formatted date.
pt: A data formatada.

en: Date year (two digit)
pt: Ano (dois dígitos)

en: Date month (full word)
pt: Mês (palavra completa)

en: Date month (abbreviated)
pt: Mês (abreviado)

en: Date month (two digit, zero padded)
pt: Mês (dois dígitos, com zero)

en: Date month (one or two digit)
pt: Mês (um ou dois dígitos)

en: Date week (two digit)
pt: Semana (dois dígitos)

en: Date day (full word)
pt: Dia da semana (palavra completa)

en: Date day (abbreviation)
pt: Dia da semana (abreviação)

en: Date day (two digit, zero-padded)
pt: Dia (dois dígitos, com zero)

en: Date day (one or two digit)
pt: Dia (um ou dois dígitos)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
pt: Se o campo tem uma Data Final definida, os mesmos tokens existem na forma: [to-????], onde ???? é o token normal.

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazena uma data no banco de dados como uma data ISO, recomendada para datas históricas ou parciais.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pt: Armazena uma data no banco de dados como um campo datetime, recomendado para datas completas e horas que podem precisar de conversão por fuso horário.

en: !time from now
pt: !time a partir de agora

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
pt: Emula as funções do PHP 5.2 no PHP 4.X, PHP 5.0, e PHP 5.1. É necessário quando estiver usando o Date API com versões do PHP anteriores ao PHP 5.2

en: Previous field
pt: Campo anterior

en: Next field
pt: Próximo campo

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Decrementar

en: Date Popup requirements
pt: Requisitos do Date Popup

en: set the site timezone name
pt: definir o nome do fuso horário do site

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Date Timezone
pt: Fuso Horário da Data

en: Full node
pt: Node completo

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: collapsed
pt: dobrado

en: Precision
pt: Precisão

en:  for
pt:  para

en: Uploaded file is not a valid image
pt: O arquivo enviado não é uma imagem válida

en: Contact phone number
pt: Número telefônico de contato

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: years
pt: anos

en: weeks
pt: semanas

en: Default gateway
pt: Gateway padrão

en: Ubercart - payment
pt: Ubercart - pagamentos

en: Permission
pt: Permissão

en: Order ID
pt: ID do pedido

en: Grid
pt: Grade

en: Hide
pt: Ocultar

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: Two
pt: Dois

en: Three
pt: Três

en: arguments
pt: argumentos

en: Transparent
pt: Transparente

en: Adjust
pt: Ajustar

en: Button settings
pt: Configurações do botão

en: Thread
pt: Encadeamento

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: View user details.
pt: Exibir detalhes do usuário.

en: Rate
pt: Avaliar

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante este pagamento. Por favor, entre em contato conosco para garantir o envio do seu pedido.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceito.

en: Distinct
pt: Distinto

en: <None>
pt: <Nenhum>

en: Description:
pt: Descrição:

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: @module help index
pt: índice de ajuda do @module

en: Purchase date
pt: Data da compra

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do node. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
pt: Nome do usuário autor do node. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: <Any>
pt: -- Qualquer --

en: year(s)
pt: ano(s)

en: This !type does not have any attributes.
pt: Este !type não tem nenhum atributo.

en: product
pt: produto

en: Addresses
pt: Endereços

en: Saved addresses
pt: Endereços salvos

en: Loading
pt: Carregando

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: empty
pt: vazio

en: Packages
pt: Pacotes

en: Package
pt: Pacote

en: Attribute settings
pt: Configurações do atributo

en: More tabs
pt: Mais abas

en: Click here to add more tabs.
pt: Clique aqui para adicionar mais abas.

en: Select a block
pt: Selecione um bloco

en: New QT block
pt: Novo bloco QT

en: Action %action has been unassigned.
pt: A ação %action foi desassociada.

en: Add role
pt: Adicionar papel

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Country code
pt: Código do país

en: Order #
pt: Pedido Nº

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Custom PHP
pt: Personalizar PHP

en: Context
pt: Contexto

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: No title
pt: Sem título

en: Columns
pt: Colunas

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Page settings
pt: Configurações de página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta view

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Primeiro nível do livro

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contendo

en: Print
pt: Imprimir

en: Account
pt: Conta

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Enable the search module to search help.
pt: Habilitar o módulo de busca para procurar tópicos de ajuda.

en: Module help index
pt: Índice de ajuda do módulo

en: Search help
pt: Buscar ajuda

en: view advanced help popup
pt: ver o popup da ajuda avançada

en: view advanced help index
pt: ver o índice da ajuda avançada

en: Advanced help
pt: Ajuda avançada

en: Advanced help example
pt: Exemplo de ajuda avançada

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
pt: Um módulo de ajuda de exemplo para demonstrar o módulo de ajuda avançada.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro na validação, por favor tente outra vez. Se o erro persistir, por favor contate o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: daily
pt: diário

en: weekly
pt: semanal

en: Stock settings
pt: Configurações do estoque

en: deleted
pt: apagado

en: Containing any of the words
pt: Com qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only in the category(s)
pt: Somente na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Billing information
pt: Dados para a cobrança

en: Company name
pt: Empresa

en: Transaction mode
pt: Modo da transação

en: Authorization
pt: Autorização

en: Credit card charged: !amount
pt: Cartão de crédito cobrado: !amount

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Reports
pt: Relatórios

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
pt: Se você não tem acesso direto ao servidor de arquivos, use este campo para fazer o upload do seu logo.

en: Select the visual style of the link.
pt: Selecione o estilo visual do link

en: Link class
pt: Classe do link

en: Report settings
pt: Configurações do relatório

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: A URL para a qual o usuário deve ser redirecionado. Pode ser uma URL interna, como node/1234, ou uma URL externa, como http://drupal.org.

en: Display a message to the user
pt: Exibir uma mensagem para o usuário

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Order review submit button text
pt: Texto do botão para validação do pedido.

en: Submit Order
pt: Enviar pedido

en: Order created through website.
pt: Pedido criado pelo website.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
pt: Recebendo nova notificação para o pedido !order_id.

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Página do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, se ele estiver em uma thread.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link "responder"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Mostra um link para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: Product information
pt: Informações do produto

en: Sell price
pt: Preço de Venda

en: Customer purchase price.
pt: Preço de venda ao cliente.

en: field
pt: campo

en: The node the uploaded file is attached to
pt: O node ao qual o arquivo está anexado

en: clone
pt: clonar

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Metric
pt: Metrico

en: Delete view
pt: Excluir view

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Há X horas/minutos

en: Not checked
pt: Não verificado

en: Remove this action
pt: Remover esta ação

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: The taxonomy term ID
pt: O identificador do termo de taxonomia

en: Force single
pt: Forçar uma só opção

en: View cart
pt: Ver carrinho

en: Click to view.
pt: Clique para exibir.

en: Shipping Address:
pt: Endereço de entrega:

en: Order #:
pt: Pedido Nº:

en: Shipping Method:
pt: Forma de envio:

en: Ship order !order_id packages.
pt: Pacotes da entrega !order_id

en: Ship
pt: Entrega

en: Product reports
pt: Relatórios de produtos

en: Sales per year
pt: Vendas por ano

en: Products sold
pt: Produtos vendidos

en: Update report
pt: Atualizar relatório

en: Sold
pt: Vendido

en: No products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: Number of orders
pt: Número de pedidos

en: Average order
pt: Média dos pedidos

en: Sales year
pt: Vendas por ano

en: Sales summary
pt: Sumário de vendas

en: Sales data
pt: Informações de vendas

en: Today, !date
pt: Hoje, !date

en: Yesterday, !date
pt: Ontem, !date

en: Daily average for @month
pt: Média diária para @month

en: Projected totals for @date
pt: Total projetado para @date

en: Grand total sales
pt: Total de vendas

en: New packages
pt: Novos pacotes

en: Edit package
pt: Editar pacotes

en: Cancel package shipment
pt: Cancelar entrega do pacote

en: Shipments
pt: Entregar

en: New shipment
pt: Nova entrega

en: Shipment !id
pt: Entrega !id

en: Cancel shipment
pt: Cancelar entrega

en: Delete shipment
pt: Apagar entrega

en: Ship packages
pt: Pacotes para entrega

en: Shipping type
pt: Tipo de envio

en: Package type
pt: Tipo do pacote

en: Shipment ID
pt: Identificador da entrega

en: Tracking number
pt: Número de rastreamento

en: cancel shipment
pt: cancelar entrega

en: This order's products have not been organized into packages.
pt: Os produtos deste pedido não foram organizados em pacotes.

en: Create packages.
pt: Criar pacotes.

en: Order @order_id does not exist.
pt: Pedido @order_id não existe.

en: Are you sure you want to delete this package?
pt: Você tem certeza que deseja remover este pacote?

en: Ship date
pt: Data de envio

en: Estimated delivery
pt: Tempo estimado de entrega

en: No shipments have been made for this order.
pt: Nenhuma entrega efetuada para este pedido.

en: Make a new shipment
pt: Fazer um novo envio

en: Put products into packages to make shipments.
pt: Empacotar produtos para fazer o envio.

en: Ship Manually
pt: Entregar manualmente

en: Shipping method
pt: Método de envio

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
pt: Não tem sentido fazer uma entrega sem pacotes, concorda?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
pt: Tem certeza que deseja remover esta entrega?

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
pt: Tem certeza que deseja cancelar a entrega deste pacote?

en: It will be available for reshipment.
pt: Estará disponível para reenvio.

en: Nevermind
pt: Deixa pra lá

en: Payment received
pt: Pagamento recebido

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Signup
pt: Inscreva-se

en: Username:
pt: Usuário:

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Calendar settings
pt: Configurações do calendário

en: The language the content is in.
pt: A língua em que o conteúdo está escrito.

en: Enter
pt: Entrar

en: No response
pt: Sem resposta

en: Order complete
pt: Pedido completo

en: Payment methods
pt: Formas de pagamento

en: User account
pt: Conta de usuário

en: File download
pt: Download de arquivos

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total do pedido:

en: Current balance:
pt: Balanço atual:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
pt: Cliente utilizou um e-mail diferente durante o pagamento: !email

en: Click to complete checkout.
pt: Clique para finalizar a compra.

en: Vendor account number
pt: Número da conta de vendedor

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas título

en: Unknown status
pt: Status desconhecido

en: Post new comment
pt: Comentar

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: Sales
pt: Vendas

en: None available.
pt: Nenhum disponível

en: Editable
pt: Editável

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar o padrão

en: If the order status is not already Payment Received.
pt: Se o status do pedido já não está em Pagamento Recebido.

en: Address book
pt: Livro de endereços

en: Base price
pt: Preço base

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
pt: Você tem certeza de que deseja apagar o atributo %name?

en: Tax
pt: Taxa

en: The weight, used for sorting.
pt: O peso, usado para ordenação.

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato: SS (01 - 53)

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Google Checkout settings
pt: Configurações do Google Checkout

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
pt: Calcular as taxas de transporte de encomendas através do Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
pt: Calcular as taxas para os pedidos através do Google Checkout.

en: Marketing preferences
pt: Preferências de mercado

en: Order is not canceled in Google Checkout.
pt: A venda não está cancelada no Google Checkout.

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
pt: Usado para assinar informação do carrinho de compras. Mantenha secreto, mantenha seguro.

en: Test Environment settings
pt: Configurações do ambiente de teste

en: Test Mode
pt: Modo Teste

en: Test Merchant ID
pt: Merchant ID de teste

en: Test Merchant Key
pt: Merchant Key de teste

en: Customer messages
pt: Mensagem para clientes

en: Reason for canceling order
pt: Razão para cancelamento do pedido

en: Button size
pt: Tamanho do botão

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Regular pickup
pt: Recolhimento normal

en: Special pickup
pt: Recolhimento especial

en: Default price
pt: Preço padrão

en: Pickup type
pt: Tipo de recolhimento

en: Handling charge
pt: Taxa de processamento

en: Percentage markup/discount
pt: Porcentagem de juro/desconto

en: A default shipping cost is required.
pt: Um custo de envio padrão deve ser especificado.

en: The default shipping cost should be a positive number.
pt: O custo de envio padrão tem que ser um valor positivo.

en: The fixed charge should be a number.
pt: A taxa fixada deve ser um número.

en: The percent adjustment should be a number.
pt: O percentual de ajuste deve ser um número

en: Save taxes
pt: Salvar taxas

en: Tax shipping?
pt: Taxa de envio?

en: What is Google Checkout?
pt: O que é "Google Checkout" ?

en: You do not have any items in your shopping cart.
pt: Não há nenhum item em seu carrinho de compras.

en: Click here to go to Google Checkout settings.
pt: Clique aqui para ir para as configurações do Google Checkout.

en: Return to order view screen.
pt: Voltar a tela de exibição do pedido

en: Use this terminal to process credit card payments:
pt: Use este terminal para processar pagamentos de cartão de crédito:

en: Balance:
pt: Balanço:

en: Charge
pt: Cobrar

en: Reason for refund
pt: Razão para estorno

en: Refund Comment
pt: Comentário do Estorno

en: You must enter a number for the amount.
pt: Você deve definir a quantidade.

en: A reason for refunding the customer is required.
pt: É necessário um motivo para efetuar o estorno para um cliente.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
pt: O identificador do pedido é inválido. Não foi possível processar o pagamento.

en: Total tax
pt: Total de imposto

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
pt: Fatura gerada pelo "Google Checkout" (#@gco_order).

en: Order %order canceled by Google: %reason
pt: Venda %order cancelada pelo Google: %reason

en: Order canceled.
pt: Venda cancelada.

en: Payment received by Google Checkout
pt: Pagamento recebido pelo Google Checkout

en: Unknown order id or malformed XML.
pt: ID de pedido desconhecido ou XML mal-formatado.

en: In Google Checkout
pt: No Google Checkout

en: Chargeable
pt: Taxável

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
pt: Integra o Google Checkout, Merchant Entrega Calculada, e OrdemProcessando APIs.

en: yearly
pt: anual

en: monthly
pt: mensal

en: Invalid display id @display
pt: Identificador inválido de exibição: @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
pt: Desculpe, você só pode adicionar um por vez.

en: Default cart form
pt: Formulário padrão do carrinho

en: Cart Contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pt: Exibe o conteúdo do carrinho do cliente.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
pt: Esta conta foi banida e não pode mais baixar arquivos.

en: Watermark Text
pt: Texto para marca d'água

en: Add Watermark
pt: Inserir marca d'água

en: Uploaded file is not a valid JPEG
pt: O arquivo enviado não é um JPEG válido

en: Must fill in text
pt: Deve preencher com texto

en: Empty Line
pt: Linha vazia

en: Package order !order_id products.
pt: Empacotar produtos do pedido !order_id.

en: Specify and collect payment for an order.
pt: Especificar e coletar pagamento para um pedido.

en: Test Gateway
pt: Gateway de Teste

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
pt: Processar pagamentos com cartão de crédito através do Test Gateway

en: Check or Money Order
pt: Pedidos em Cheque ou Dinheiro

en: Pay by mailing a check or money order.
pt: Pagar com cheque postal ou dinheiro.

en: UPS Ground
pt: UPS por terra

en: UPS Standard
pt: UPS padrão

en: Customer Supplied Package
pt: Pacote fornecido pelo cliente

en: Tube
pt: Tubo

en: Pallet
pt: Paleta

en: Small Packages
pt: Pacotes pequenos

en: Credit card encryption
pt: Criptografia do cartão de crédito

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
pt: As informações do cartão de crédito estão sendo criptografadas no banco de dados.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
pt: Este bloco de texto representa uma mensagem que pode ser instruções ou um template de e-mail. Usar hook_uc_message para lidar com estes valores é tão fácil que até a sua avó pode fazer!

en: Credit card on a secure server:
pt: Cartão de crédito em um servidor seguro:

en: Credit card/eCheck
pt: Cartão de crédito / Cheque eletrônico

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
pt: Redirecionar para 2Checkout para pagar com cartão de crédito ou eCheck

en: Select your payment type:
pt: Selecione sua forma de pagamento:

en: Online check
pt: Verificação online

en: Your 2Checkout vendor account number.
pt: Número da conta de vendedor no 2CheckOut.

en: Secret word for order verification
pt: Palavra secreta para verificação da compra

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
pt: Palavra secreta inserida na sua conta 2checkout em configuracoes "Look and Feeling"

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
pt: Habilita modo demo, permitindo processos falsos para testes.

en: Language preference
pt: Linguagem de Preferência

en: Adjust language on 2Checkout pages.
pt: Ajuste de linguagem nas paginas 2checkout

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
pt: Permite que clientes escolham pagar com cartão de crédito ou crédito on-line.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
pt: Exibe ícones dos cartões de crédito ao lado da forma de pagamento.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
pt: Escreva o texto especifico do 2Check out clicar no bustao na pagina de revisões de ordem

en: 2Checkout.com checkout type
pt: Tipo de checkout 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
pt: Páginas simples de pagamento funcionam apenas para lojas que vendem produtos intangíveis usando pagamentos por cartão de crédito.

en: Multi-page checkout
pt: Checkout em várias páginas

en: Single page checkout
pt: Checkout em uma única página

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
pt: Verificação mal sucessida/verificada no 2Checkout realização desta ordem.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
pt: Pago por !type, com pedido #!order

en: credit card
pt: cartão de crédito

en: echeck
pt: cheque eletrônico

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
pt: Seu pedido será processado assim que o pagamento for efetuado no 2checkout.com

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
pt: Pagamento !type está aguardando aprovação no 2checkout.com

en: eCheck
pt: cheque eletrônico

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
pt: Habilitar pagamentos usando o 2Checkout.com.

en: Update your payment details
pt: Atualize seus detalhes do pagamento

en: Update the payment details for a recurring fee.
pt: Atualizar os detalhes de pagamento para uma taxa recorrente.

en: Cancel the recurring fee?
pt: Cancelar a taxa?

en: Update ARB subscription
pt: Atualizar assinatura ARB

en: Cancel ARB subscription
pt: Cancelar inscrição da ARB

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
pt: Processa pagamentos por cartão de crédito usando o serviço AIM do Authorize.net.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
pt: Essa informação é necessária para o Ubercart interagir com a sua conta do portal de pagamento. É diferente do seu login e senha desse sistema, provavelmente deve ser encontrada nas suas configurações de conta.

en: Transaction Key
pt: Chave de Transações

en: AIM settings
pt: Configurações do AIM

en: Test transactions in a live account
pt: Transações de teste em uma conta real

en: Developer test account transactions
pt: Conta de teste de transações do desenvolvedor

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
pt: Dizer a Authorize.net para enviar ao cliente um recibo por e-mail baseado em suas preferências de conta.

en: ARB settings
pt: Configurações ARB

en: Developer test
pt: Teste para o programador

en: MD5 Hash
pt: Hash MD5

en: Log reported ARB payments in watchdog.
pt: Registrar (log) pagamentos ARB no watchdog.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
pt: Certifique-se de ter configurado o seu "Silent POST URL", no Authorize.Net, como @url.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
pt: Sempre criar um perfil de CIM para o armazenamento seguro de informações de cartão de crédito para uso futuro.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
pt: Novo perfil de cliente criado com êxito no Authorize.Net

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
pt: Authorize.Net: Criação do perfil CIM falhou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
pt: Authorize.Net: perfil CIM criado - @id

en: cURL error: @error
pt: Erro cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
pt: Pagamento por cartão de crédito recusado: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />Identificador: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
pt: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Valor: @amount<br />Resposta AVS: @avs

en: ACCEPTED
pt: ACEITO

en: REJECTED
pt: REJEITADO

en: !arbSilent POST received: <pre>@post</pre>
pt: !arbSilent POST recebido: <pre>@post</pre>

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
pt: Pagamento ARB reportado para o pedido @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
pt: Produto @sku tem definições de intervalo inválida para Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
pt: Pedido @order_id

en: Order @order_id - @sku
pt: Pedido @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
pt: Authorize.Net: taxa recorrente para @model falhou. <br /> @ Erro - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
pt: Authorize.Net: Atualização de inscrição @subscription_id falhou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
pt: Authorize.Net: Inscrição @subscription_id atualizada com sucesso.

en: Subscription ID: @subscription_id
pt: ID da Inscrição: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
pt: Data de assinatura atualizada em Authorize.Net.

en: Recurring fee order ID: @order_id
pt: Taxa recorrente para o pedido: @order_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
pt: Authorize.Net: Cancelamento da Assinatura @subscription_id  falhou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
pt: Authorize.Net: Assinatura @subscription_id cancelada.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
pt: Tem certeza de que deseja cancelar essa assinatura?

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
pt: Tem certeza de que deseja cancelar essa taxa?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
pt: Essa ação não pode ser desfeita e pode resultar no cancelamento de serviços por assinatura.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
pt: Ocorreu um erro. Por favor, tente novamente e contate-nos se o problema persistir.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
pt: Endereço (Rua) confere, o CEP não

en: AVS error
pt: Erro AVS

en: No Match on Address (Street) or ZIP
pt: Endereço ou CEP não confere

en: AVS not applicable for this transaction
pt: AVS não aplicável para esta transação

en: Retry – System unavailable or timed out
pt: Repetir - Sistema indisponível ou expirou

en: Service not supported by issuer
pt: Serviço não suportado pelo emitente

en: Address information is unavailable
pt: Informação de endereço não disponível

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
pt: CEP de nove dígitos confere, o Endereço (Rua) não

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
pt: O Endereço (Rua) e CEP de nove dígitos conferem

en: Address (Street) and five digit ZIP match
pt: O Endereço (Rua) e CEP de cinco dígitos conferem

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
pt: CEP de cinco dígitos confere, o Endereço (Rua) não

en: No Match
pt: Não Confere

en: Not Processed
pt: Não Processado

en: Should have been present
pt: Deve ter estado presente

en: Issuer unable to process request
pt: Emitente incapaz de processar o pedido

en: Authorization and capture
pt: Autorização e captura

en: Authorization only
pt: Autorização somente

en: Prior authorization capture
pt: A autorização prévia para captação

en: Capture only
pt: Captação somente

en: Void
pt: vazio

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
pt: Processo de pagamentos usando Authorize.net. Suporta AIM e ARB.

en: CVV information
pt: Código de verificação do cartão de crédito

en: Credit card terminal: Order @order_id
pt: Terminal do cartão de crédito: Pedido @order_id

en: Authorize and capture immediately
pt: Autorizar e capturar imediatamente

en: Default credit transaction type
pt: Tipo padrão de operação de crédito

en: Credit card debug mode
pt: Modo de depuração de cartão de crédito

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
pt: Não foi possível processar o seu pagamento com cartão de crédito. Por favor verifique os dados e tente novamente. Se o problema persistir entre em contato conosco.

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: (Last 4)
pt: (últimos 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do titular, como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de inicio que você digitou é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você enviou está vencido.

en: You have entered an invalid CVV number.
pt: Você digitou um código de confirmação inválido.

en: You must enter the issuing bank for that card.
pt: Você deve entrar no banco emissor para esse cartão.

en: Card Owner
pt: Titular do cartão

en: Issue Number
pt: Número de emissão

en: CVV
pt: Códido de confirmação

en: Issuing Bank
pt: Banco emissor

en: View card details.
pt: Exibir detalhes do cartão

en: Card Type:
pt: Tipo do cartão:

en: Card Owner:
pt: Titular do cartão:

en: Card Number:
pt: Número do cartão:

en: Start Date:
pt: Data inicial:

en: Expiration:
pt: Vencimento:

en: Issue Number:
pt: Número de emissão:

en: CVV:
pt: Código de confirmação:

en: Issuing Bank:
pt: Banco emissor:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
pt: Você precisa de acesso a <b>administração de cartões de crédito</b> para acertar essas configurações.

en: Credit card data security
pt: Segurança dos dados do cartão de crédito

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
pt: Você é responsável pela segurança do seu site, incluindo a proteção dos números de cartões de créditos. Lembre-se que algumas configurações desta seção podem diminuir o nível de segurança e aumentar o risco de fraudes.

en: Card number encryption key filepath
pt: Caminho do arquivo de encriptação do número do cartão

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
pt: <b> Você precisa ativar a criptografia</b> seguindo <a href="!url"> instruções de criptografia</a> de forma a aceitar pagamentos por cartão de crédito.<br />Em resumo, você tem que especificar o caminho do arquivo onde a chave de criptografia está armazenada.<br />Caminhos relativos são interpretados relativo à pasta de instalação do Drupal.</br />Uma vez especificado, você não deve mudar tal configuração.

en: Not configured, see below.
pt: Não configurado, veja abaixo.

en: Operate in credit card debug mode.
pt: Operar em modo de depuração para cartão de crédito.

en: Checkout workflow
pt: Caminho para o caixa

en: Validate credit card numbers at checkout.
pt: Validar o número de cartão de crédito no caixa.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
pt: Cartões inválidos exibirão uma mensagem de erro para que o usuário possa corrigir.<br/>Este recurso é recomendado a menos que você esteja em modo de depuração.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
pt: Tenta processar o cartão de crédito no caixa.

en: Debug mode data clearing
pt: Limpando dados de depuração

en: Order status
pt: Situação do pedido

en: Unit of time
pt: Unidade de tempo

en: Credit card fields
pt: Campos do cartão de crédito

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
pt: Especificar quais informações recolher dos clientes além do número do cartão de crédito.

en: Enable CVV text field on checkout form.
pt: Habilitar o código de confirmação no formulário do caixa.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
pt: O código de confirmação é uma medida de segurança nos cartões de crédito. VISA, Mastercard é um número de três digitos e no AmEx são quatro digitos. Se o seu gateway de pagamento precisa destas informações você deve ativa-las aqui.

en: Enable card owner text field on checkout form.
pt: Habilitar campo de texto com o nome do dono do cartão de crédito no formulário do caixa.

en: Enable card start date on checkout form.
pt: Pedir a data de início do cartão no formulário de pagamento.

en: Enable card type selection on checkout form.
pt: Habilitar seleção de cartão no formulário de pagamento.

en: Card type select box options
pt: Opções para seleção do tipo do cartão

en: Accepted card types (for validation)
pt: Cartões aceitos (para validação)

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
pt: Aqui você insere uma mensagem para cliente usando cartão de crédito.

en: Credit card payment policy
pt: Política para pagamentos com cartão de crédito

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
pt: Instruções para clientes na página de pagamento acima dos campos de cartão de crédito.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
pt: Suas informações de cobrança devem bater com o endereço de cobrança do cartão de crédito informado abaixo ou não será possível processar seu pagamento.

en: Card processing failure message
pt: Mensagem de erro no processamento do cartão

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
pt: Mensagem de erro exibida para cliente onde o pagamento falhou.

en: You have specified a non-existent directory.
pt: Você especificou um diretório que não existe.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
pt: Não foi possível escrever no diretório. Favor verificar permissões.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
pt: Não foi possível ler do diretório. Favor verificar as permissões.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
pt: Erro na criação da chave de encriptação para cartões de crédito. Verifique o caminho e as permissões.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
pt: Arquivo com a chave de encriptação gerado. Os dados do cartão serão encriptados.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
pt: Você decidiu não processar pagamentos com cartão durante o fechamento do pedido. No entanto, as informações do cartão não estão sendo gravadas após o fechamento do pedido. Essa configuração não é recomendada para um site em uso, pois impede que você recolha os pagamentos devidos.

en: Card type
pt: Tipo do cartão

en: Card owner
pt: Titular do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Start Month
pt: Mês inicial

en: Start Year
pt: Ano inicial

en: Expiration Month
pt: Mês do vencimento

en: Expiration Year
pt: Ano do vencimento

en: Issuing bank
pt: Banco emissor

en: (if present)
pt: (se presente)

en: Expiration Date:
pt: Data de vencimento:

en: What's the CVV?
pt: O que é o código de confirmação?

en: Process card
pt: Cartão de processo

en: What is the CVV?
pt: O que é o código de confirmação?

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
pt: Use este terminal para processar pagamentos de cartão de crédito através do seu gateway padrão.

en: Order total: @total
pt: Total do pedido: @total

en: Balance: @balance
pt: Balanço: @balance

en: Charge Amount
pt: Valor cobrado

en: Charge amount
pt: Valor cobrado

en: Authorize amount only
pt: Autorizar o valor apenas

en: Set a reference only
pt: Definir uma única referência

en: Credit amount to this card
pt: Valor do crédito para este cartão

en: @auth_id - @date - @amount authorized
pt: @auth_id - @date - @amount autorizado

en: Prior authorizations
pt: Autorizações Prévias

en: Select authorization
pt: Selecionar autorização

en: Capture amount to this authorization
pt: Captura o montante para esta autorização

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
pt: @ref_id - @date - (Últimos 4) @card

en: Customer references
pt: Referências de clientes

en: Remove reference
pt: Remover referência

en: Credit amount to this reference
pt: Montante de crédito para essa referência

en: You must enter a positive number for the amount.
pt: Você deve inserir um número positivo para a quantia.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
pt: O cartão de crédito foi processado com sucesso. Veja os comentários de administração para obter mais detalhes.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
pt: Erro processando o cartão de crédito. Veja os comentários do administrador para maiores detalhes.

en: Reference transaction
pt: Transação de referência

en: administer credit cards
pt: administrar cartões de crédito

en: view cc details
pt: ver detalhes do cartão de crédito

en: view cc numbers
pt: ver números do cartão de crédito

en: process credit cards
pt: processar cartões de crédito

en: Receive credit card payments through checkout.
pt: Receber pagamentos de cartão de crédito através do checkout.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
pt: Processo de pagamento com cartão de crédito utilizando os serviços CyberSource.

en: Payment server
pt: Servidor de pagamentos

en: CyberSource server used when processing payments.
pt: Servidor do CyberSource usado para processar os pagamentos.

en: SOAP Toolkit API
pt: API da Ferramenta SOAP

en: Ensure address verification
pt: Confira o endereço

en: Process transaction only if address passes verification.
pt: Processar a transação somente se o endereço passar na verificação.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
pt: Processar a transação independente do resultado da verificação de endereço.

en: SOAP Toolkit API settings
pt: Configurações da API da Ferramenta SOAP

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
pt: Ativar o cálculo de taxas através do serviço de taxa do CyberSouce.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
pt: Digite a sigla de 2 letras de seu estado ou província.

en: ZIP/Postal code
pt: CEP

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
pt: Insira o código de duas letras de acordo com a norma ISO 3166-1; consulte a Wikipédia caso não saiba o seu.

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo do cartão de crédito não passou na validação.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>Cartão de crédito !type:</b> !amount<br><b>Decisão: @decision</b><br><b>Razão:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
pt: !id<br>!decision, Razão: !reason

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
pt: <br><b>Código de confirmação:</b> !cvv

en: , CVV: @cvv
pt: , Código de confirmação: @cvv

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
pt: Não foi possível conectar ao CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
pt: Desculpe-nos a demora, mas não pudemos processar seu cartão de crédito neste momento. Por favor <a href="!url">entre em contato</a> para completar seu pedido.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decisão: @decision</b><br /><b>Motivo:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
pt: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Motivo: !reason

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
pt: <b>Perfil do CyberSource criado.</b><br /><b>ID de Inscrição:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
pt: <b>Falha ao tentar criar um perfil no CyberSource</b><br /><b>Motivo:</b> @code

en: No taxes returned for this order.
pt: Nenhuma taxa retornada para esse pedido.

en: County tax
pt: Imposto nacional

en: District tax
pt: Imposto distrital

en: Successful transaction.
pt: Transação bem sucedida.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
pt: Um ou mais campos obrigatórios estão faltando ou são inválidos.<br /><b>O que fazer:</b> Enviar novamente com a informação correta.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
pt: <b>Erro:</b> Falha geral no sistema.<br><b>O que fazer:</b> Esperar alguns minutos e tentar novamente.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
pt: <b>Erro:</b> A requisição foi recebida porém o serviço não terminou a tempo.<br /><b>Possível ação:</b> Para evitar duplicação do pedido, não re-envie a requisição até que tenha revisado o estado do pedido no centro de negócios.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
pt: Cartão vencido.<br><b>O que fazer:</b> Pedir um novo cartão ou solicitar outra forma de pagamento.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
pt: A requisição de autorização foi aprovada pelo banco emissor, mas recusada pelo CyberSource porque ela não passou na verificação do Serviço de Verificação de Endereço (AVS).<br> <b>Ação possível:</b> Você pode captar a autorização, mas considere rever o pedido para verificar a possibilidade de fraude.

en: System unavailable.
pt: Sistema não disponível.

en: Card verification number matched.
pt: Número de verificação do cartão está correto.

en: Card verification number not matched.
pt: Número de verificação do cartão não está correto.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
pt: Ative para processar pagamentos utilizando CyberSource Silent Ordem POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
pt: Continuar para o caixa e completar o pagamento.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
pt: Javascript deve estar ativado para verificar o total do pedido.

en: Select a payment method from the following options.
pt: Selecione a forma de pagamento desejada.

en: Paying by
pt: Pagando por

en: Show the order total preview on the payment pane.
pt: Mostrar o total do pedido no painel de visualização do pagamento.

en: Method: @payment_method
pt: Método: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
pt: Modificar "Informações de Pagamento"

en: None available
pt: Nenhum disponível

en: Update order status on full payment
pt: Atualizar status do pedido no pagamento completo

en: Update order status upon checkout completion with full payment
pt: Atualizar o status do pedido após completar o checkout com pagamento integral

en: A payment gets entered for an order
pt: Um pagamento entrou para um pedido

en: Check the order balance
pt: Checar balanço do pedido

en: Balance is less than !zero.
pt: Balanço é menos que !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
pt: Balanço é menos ou igual a !zero.

en: Balance is equal to !zero.
pt: Balanço é igual a !zero.

en: Balance is greater than !zero.
pt: Balanço é maior que !zero.

en: Balance comparison type
pt: Tipo de comparação do balanço

en: Credit card charge failed.
pt: Não foi possível cobrar do cartão de crédito.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
pt: Cartão alterado, código de resolução: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
pt: Cartão de crédito processado com sucesso.

en: Configure the payment settings.
pt: Configurar formas de pagamento.

en: View the payment settings.
pt: Exibir formas de pagamento.

en: Edit the payment settings.
pt: Editar formas de pagamento.

en: Edit the basic payment settings.
pt: Editar formas de pagamento básicas.

en: Edit the payment method settings.
pt: Editar opções do método de pagamento

en: Payment gateways
pt: Sistemas de pagamento

en: Edit the payment gateway settings.
pt: Edite as opções do modo de pagamento

en: Return order totals
pt: Retornar total de compras

en: Add the payment details to the checkout pane.
pt: Incluir os detalhes de pagamento no painel do caixa.

en: Add the payment details to the order pane.
pt: Adicione os detalhes de pagamento no painel de pedido.

en: Select payment gateway
pt: Selecione o modo de pagamento

en: Delete payment?
pt: Remover pagamento?

en: The payment method of the order.
pt: O método de pagamento do pedido.

en: The payment balance of the order
pt: O balanço de pagamento do pedido.

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
pt: Selecione uma forma de pagamento dos módulos habilitados.

en: Enable payment tracking.
pt: Ativar o rastreamento de pagamento.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
pt: Permitir que pagamentos sejam apagados por usuários com permissão.

en: Log payments entered and deleted to order log.
pt: Armazenar pagamentos inseridos e apagados no log de venda.

en: Default payment details message
pt: Mensagem padrão para detalhes do pagamento

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
pt: Mensagem exibida quando um método de pagamento não mostra nenhum detalhe adicional.

en: !method settings
pt: Opções de !method

en: No payment methods founds.
pt: Não foram encontradas formas de pagamento.

en: @gateway_name settings
pt: Configurações de @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
pt: Este gateway suporta as seguintes formas de pagamento:

en: Enable this payment gateway for use.
pt: Habilitar este gateway de pagamento para uso.

en: Order total preview:
pt: Total previsto do pedido:

en: Payment entered.
pt: Pagamento inserido.

en: An error loading the payment information occurred.
pt: Erro carregando informação de pagamento.

en: Payment information:
pt: Informação de pagamento

en: @method payment of @amount received on @date.
pt: Método de pagamento @method da quantia @amount recebido em @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem certeza que deseja remover este pagamento?

en: Payment deleted.
pt: Pagamento removido.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
pt: Por favor, escolha um gateway de pagamento a ser usado para esse pagamento.

en: Use gateway
pt: Usar gateway

en: You are not able to process %type payments.
pt: Você não é capaz de processar pagamentos %type.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
pt: Houve uma tentativa de processar um pagamento %type, mas a função do gateway não foi encontrada.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
pt: Ocorreu um erro com seu gateway de pagamento. A função de cobrança não pôde ser encontrada.

en: view payments
pt: exibir pagamentos

en: manual payments
pt: pagamentos manuais

en: delete payments
pt: apagar pagamentos

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
pt: Adiciona um gateway de cartão de crédito, que simula um pagamento bem sucedido para testar o checkout.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
pt: Define uma API para permitir os módulos de pagamento interagir com o carrinho.

en: Receive Check
pt: Receber cheque

en: Check or money order
pt: Pedido em cheque ou dinheiro

en: Cash on delivery
pt: Pagamento em dinheiro na entrega

en: Pay cash on delivery on pick-up.
pt: Pagar em dinheiro no ato da entrega.

en: A generic payment method type.
pt: Um tipo genérico de forma de pagamento.

en: Delivery Date
pt: Data de entrega

en: Desired delivery date:
pt: Data de entrega desejada:

en: Set to 0 for no maximum order limit.
pt: Deixe 0 para remover o limite de pedido

en: Let customers enter a desired delivery date.
pt: Deixe os cliente escolherem a data de entrega desejada.

en: Enter a desired delivery date:
pt: Digite a data de entrega desejada:

en: Checks should be made out to:
pt: Cheques devem ser feitos para:

en: Mail to
pt: Enviar para

en: Check received
pt: Cheque recebido

en: Check payment policy
pt: Checar política de pagamento

en: Instructions for customers on the checkout page.
pt: Instruções para clientes na página de pagamento.

en: Expected clear date
pt: Data esperada de recebimento

en: Receive check
pt: Receber cheque

en: Order balance:
pt: Balanço do pedido:

en: The amount must be a number.
pt: O valor deve ser um número.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
pt: Fornece o cheque/ordem de pagamento, COD, e 'outros' métodos de pagamento.

en: Review order
pt: Revisar pedido

en: Review payment
pt: Rever pagamento

en: Submit order
pt: Enviar pedido

en: PayPal payment complete
pt: PayPal pagamento completado

en: PayPal payment cancelled
pt: PayPal pagamento cancelado

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
pt: Processar pagamento de cartão de crédito utilizando Website Payments Pro

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
pt: Paypal - pague sem compartilhar suas informações financeiras.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
pt: Finalizar os pedidos através do PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
pt: Transações só podem ser efetivadas em uma das moedas listadas.

en: API server
pt: Servidor da API

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
pt: Cadastre-se e use uma conta Sandbox para testes.

en: Express Checkout
pt: Pagamento expresso

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
pt: Ativar o formulário de seleção de entrega na página de revisão de pagamento.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
pt: Ativar a caixa de nome da empresa na página de revisão de pagamento.

en: <b>Address:</b> @avscode
pt: <b>Endereço:</b> @avscode

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
pt: <b>@type</b><br /><b>Successo: </b>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
pt: Identificador da transação PayPal: @transactionid

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
pt: O endereço de email da conta PayPal, na qual você deseja receber os pagamentos.

en: PayPal login page language
pt: Idioma da página de login do PayPal

en: PayPal server
pt: Servidor do PayPal

en: Payment action
pt: Ação do pagamento

en: Complete sale
pt: Venda completa

en: PayPal cart submission method
pt: Método de envio de cartão para o PayPal

en: Require customer to provide a shipping address.
pt: Obrigar usuário a inserir um endereço de envio.

en: Sent address selection
pt: Seleção de endereços enviados

en: Send billing address to PayPal.
pt: Enviar endereço de cobrança para o PayPal.

en: You have denied the customer's payment.
pt: Você negou o pagamento do cliente.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
pt: Pagamento pendente no PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
pt: A autorização foi invalidada.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
pt: Seu pedido não estará completo até que você clique no botão  "Enviar pedido" abaixo. Sua conta PayPal será debitada da quantia exibida acima, uma vez que seu pedido for efetuado. Você receberá uma confirmação assim que o pagamento for completado.

en: Checkout with PayPal.
pt: Pagamento pelo PayPal.

en: Calculate shipping
pt: Calcular custo de envio

en: Click to refresh shipping options
pt: Clique para atualizar opções de envio

en: Order comments
pt: Observações do pedido

en: Special instructions or notes regarding your order.
pt: Instruções especiais ou observações referentes seu pedido.

en: Continue checkout
pt: Continuar pagamento

en: You must calculate and select a shipping option.
pt: Você precisa calcular e selecionar uma opção de envio.

en: Error calculating shipping
pt: Erro ao calcular custo de envio

en: All the address information matched.
pt: Todas as informações de endereço conferem.

en: None of the address information matched; transaction declined.
pt: Nenhuma das informações de endereço conferem; transação recusada.

en: Part of the address information matched.
pt: Parte do endereço não confere.

en: Nothing matched; transaction declined
pt: Nada encontrado; transação recusada

en: Address and postal code matched
pt: Endereço e CEP combinam

en: Postal code matched; address did not
pt: CEP bateu; endereço não

en: Retry for validation
pt: Tentar validação novamente

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Matched
pt: Confere

en: No match
pt: Sem resultados

en: Service not available
pt: Serviço não disponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
pt: Seu endereço de e-mail ainda não foi registrado ou confirmado.

en: PayPal pending
pt: PayPal pendentes

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
pt: Integra vários serviços de pagamento PayPal e feedback IPN.

en: Flat shipping rates
pt: Custos fixos de frete

en: Default rate: %price
pt: Custo padrão: %price

en: Fetch a shipping quote
pt: Obter uma cotação de entrega

en: Shipping method title
pt: Título do método de envio

en: Do you want to delete this shipping method?
pt: Deseja remover este método de entrega?

en: Assigns a flat shipping rate to products.
pt: Atribui uma taxa fixa para transporte de produtos.

en: Ubercart - fulfillment
pt: Ubercart - realização

en: Shipping quote settings
pt: Configurações de cotação de frete

en: Configure the shipping quote settings.
pt: Configura as opções do envio.

en: Quote methods
pt: Métodos de cotação

en: Shipping settings
pt: Configurações da entrega

en: Default product pickup address
pt: Endereço padrão para buscar produtos

en: Default product shipping type
pt: Tipo de entrega padrão

en: Getting shipping quote via !method
pt: Buscar preço de envio pelo !method

en: Quote method
pt: Método de cotação

en: Order: Product
pt: Pedido: Produto

en: Shipping quotes
pt: Cotações de frete

en: Calculate shipping cost
pt: Calcular custo de envio

en: Extra information necessary to ship.
pt: Informações adicionais necessárias para entrega.

en: Shipping quote
pt: Cotação de frete

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
pt: Buscar o custo de envio de um pedido a partir de um módulo.

en: Small package
pt: Pacote pequeno

en: Quote settings
pt: Opções de cotação

en: @method is enabled.
pt: @method está habilitado.

en: Shipping quote pane description
pt: Descrição do painel de cotação de frete

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
pt: O frete é calculado automaticamente conforme seu endereço e pode ser atualizado manualmente clicando no botão abaixo.

en: Shipping quote error message
pt: Mensagem de erro de cotação de frete

en: Default pickup address
pt: Endereço padrão para buscar produtos

en: Default order fulfillment type for products
pt: Tipo padrão de preenchimento de pedido para produtos

en: Calculate
pt: Calcular

en: Receiving quotes:
pt: Calculando o frete:

en: Estimated shipping cost:
pt: Calcular frete:

en: Click to calculate shipping
pt: Clique para calcular o envio

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
pt: Houve um problema buscando valores da entrega. Por favor verifique seu endereço e tente novamente. Se não conseguir, ligue para @phone para finalizar seu pedido.

en: You must select a shipping option before continuing.
pt: Você deve selecionar uma forma de entrega antes de continuar.

en: Get shipping quotes
pt: Buscar custos para envio

en: Apply to order
pt: Aplicar ao pedido

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
pt: Recuperar e apresentar orçamentos para o transporte de produtos.

en: Tracking numbers
pt: Números de rastreamento

en: Display tracking numbers of shipped packages.
pt: Exibir número de rastreamento para pacotes enviados.

en: Shipping Label
pt: Rótulo de entrega

en: Make packages
pt: Fazer pacotes

en: Create one package
pt: Criar um pacote

en: Packages should have at least one product in them.
pt: Os pacotes devem conter pelo menos um produto.

en: Package %id:
pt: Pacote %id:

en: Contents:
pt: Conteúdo:

en: Package type:
pt: Tipo do pacote:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Insured value:
pt: Valor assegurado:

en: Tracking number:
pt: Número de rastreamento:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Pickup Address:
pt: Endereço de Retirada:

en: Delivery Address:
pt: Endereço de entrega:

en: Schedule:
pt: Agenda:

en: Ship date:
pt: Data de envio:

en: Expected delivery:
pt: Data estimada de chegada:

en: Shipment Details:
pt: Detalhes do envio:

en: Carrier:
pt: Entregador:

en: Tracking Number:
pt: Número de rastreamento:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Cost:
pt: Custo:

en: Package @id
pt: Pacote @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
pt: Dimensões físicas do produto embalado.

en: Units of measurement
pt: Unidades de medida

en: Centimeters
pt: Centimetros

en: Millimeters
pt: Milimetros

en: Declared value
pt: Valor declarado

en: Shipment data
pt: Dados da entrega

en: Shipment options
pt: Opções da entrega

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
pt: Observações sobre a entrega, ex.: casa, empresa, fundos, etc...

en: Expected delivery
pt: Entrega estimada

en: Shipping cost
pt: Custo da entrega

en: Save shipment
pt: Salvar entrega

en: Package @id has been deleted.
pt: Pacote @id foi removido.

en: Origin address
pt: Endereço de origem

en: Saved Addresses
pt: Endereços Salvos

en: Destination Address
pt: Endereço de destino

en: fulfill orders
pt: preencher pedidos

en: Gets products ready for physical shipment.
pt: Obtém produtos prontos para o envio físico.

en: UPS shipment
pt: Entrega da UPS

en: Small packages
pt: Pacotes pequenos

en: Select the UPS services that are available to customers.
pt: Selecione os serviços da UPS que estão disponíveis para os clientes.

en: Wholesale
pt: Atacado

en: Retail
pt: Varejo

en: Negotiated rates
pt: Taxas de negociação

en: Business locations
pt: Endereços comerciais

en: Residential locations (extra fees)
pt: Endereços residenciais (taxas extras)

en: Multiplier (×)
pt: Multiplicador (x)

en: Addition (!currency)
pt: Adição (!currency)

en: Product packages
pt: Pacotes de produto

en: Each in its own package
pt: Cada um no seu próprio pacote

en: All in one
pt: Tudo em um

en: System of measurement
pt: Sistema de medida

en: British
pt: Inglês

en: Choose the standard system of measurement for your country.
pt: Selecione o padrão de medidas para seu país.

en: Password field is required.
pt: Você tem que digitar uma senha.

en: Package !id
pt: Pacote !id

en: Physical dimensions of the package.
pt: Dimensões físicas do pacote.

en: UPS service
pt: Serviço UPS

en: Review shipment
pt: Rever envio

en: Request Pickup
pt: Requisitar retirada

en: Ship from:
pt: Envio de:

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
pt: Não foi possível encontrar ou criar o diretório "ups_labels" no caminho do sistema de arquivos.

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
pt: Integração da UPS Tarifas e Serviços de Seleção e envio onlineFerramentas com Drupal. Veja www.ups.com para detalhes.

en: Rectangular
pt: Retangular

en: Non-rectangular
pt: Não-Retangular

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
pt: Integração da USPS Rate Calculator e Mail Service Web Standards ferramentas com Ubercart.

en: Weight quote
pt: Cotação por peso

en: Weight rate per product
pt: Tarifa de peso por produto

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
pt: Atribui a taxa de transporte de produtos baseado em peso.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
pt: Adicionar atributos para a classe de produto usando o <a href="!url">formulário de adição de atributos</a>. Você pode, logo após, ajustar as configurações desses atributos nessa página e então configurar suas opções na aba de  <em>Opções</em>.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
pt: Selecione os atributos que você deseja adicionar e submeta o formulário.

en: Create and edit attributes and options.
pt: Criar e editar atributos e opções.

en: Add an attribute
pt: Adicionar uma característica

en: Configure the attribute settings
pt: Configura as opções do atributo.

en: Add an option
pt: Adicionar uma opção

en: Edit option
pt: Editar opção

en: Delete option
pt: Apagar opção

en: Adjustments
pt: Ajustes

en: Option price format
pt: Opção de formato de preço

en: Display price adjustment
pt: Exibir ajuste de preço

en: Display total price
pt: Exibir preço total

en: Number of options
pt: Número de opções

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: No product attributes have been added yet.
pt: No momento nenhum atributo do produto foi adicionado.

en: Edit attribute: %name
pt: Editar atributo: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
pt: O nome aparecerá para os fregueses nos formulários de "adicionar produto ao carrinho".

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
pt: Fazer atributo ser obrigatório, forçando o cliente a escolher uma opção.

en: Product attribute deleted.
pt: Atributo de produto apagado.

en: Options for %name
pt: Opções para %name

en: Default cost
pt: Custo padrão

en: No options for this attribute have been added yet.
pt: Nenhuma opção para esse atributo foi adicionada ainda.

en: Edit option: %name
pt: Editar opção: %name

en: Default adjustments
pt: Ajustes padrões

en: Are you sure you want to delete the option %name?
pt: Você tem certeza de que deseja apagar a opção %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
pt: Mantenha a tecla Ctrl pressionada e clique para selecionar múltiplos atributos.

en: Add attributes
pt: Adicionar atributos

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
pt: Você precisa primeiro <a href="!url">adicionar atributos para este !type</a>.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
pt: Todos atributos com opções ativadas precisam especificar uma opção padrão.

en: Default product SKU: @sku
pt: SKU padrão do produto: @sku

en: This product does not have any attributes.
pt: Este produto não tem atributos.

en: Please select
pt: Selecione...

en: Select box
pt: Caixa de seleção

en: Radio buttons
pt: Botões de opções

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
pt[0]: Existe @count produto com esse atributo.
pt[1]: Existem @count produtos com esse atributo.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
pt[0]: @count atributo foi excluído.
pt[1]: @count atributos foram excluídos.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
pt[0]: @count atributo foi adicionado.
pt[1]: @count atributos foram adiciondos.

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
pt: Permitir que o cliente possa escolher os atributos de um produto no checkout.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
pt: As informações do pedido serão enviadas para a conta de email exibida abaixo.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
pt: <b>Endereço de e-mail:</b> @email (<a href="!url">alterar</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
pt: Informe um endereço de email válido para este pedido ou caso já seja nosso cliente, <a href="!url">acesse sua conta</a> antes de concluir seu pedido.

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar endereço de e-mail

en: Confirm password
pt: Confirme a senha

en: New account details
pt: Detalhes da nova conta

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
pt: <b>Opcional</b> Se ainda não comprou conosco informe alguns detalhes para a sua nova conta.<br /> Nome de usuário e senha serão gerados para você, caso não queira personalizá-los basta deixar os campos abaixo em branco.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
pt: Uma conta já existe para seu endereço de e-mail. Os detalhes da nova conta que você inseriu serão desconsiderados.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
pt: As senhas informadas não são iguais. Por favor, tente novamente.

en: Enter your delivery address and information here.
pt: Informe seu endereço e dados para a entrega aqui.

en: Enter your billing address and information here.
pt: Informe seu endereço e dados de cobrança aqui.

en: My billing information is the same as my delivery information.
pt: Meus dados de cobrança são os mesmos que os dados de entrega.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
pt: Use essa área para instruções especiais ou dúvidas sobre seu pedido.

en: Customer completes checkout
pt: Cliente conclui a compra

en: Product class
pt: Classe do produto

en: Cart settings
pt: Configurações do carrinho

en: Configure the cart settings.
pt: Configura as opções do carrinho.

en: View the cart settings.
pt: Ver as opções do carrinho.

en: Edit the cart settings.
pt: Editar as opções do carrinho.

en: Edit the basic cart settings.
pt: Editar configurações básicas do carrinho.

en: Cart block
pt: Bloco do carrinho

en: Checkout settings
pt: Configurações do checkout

en: Configure the checkout settings.
pt: Configura as opções do checkout.

en: Edit the basic checkout settings.
pt: Editar configurações básicas de fechamento de pedido

en: Checkout messages
pt: Mensagens de fechamento de pedido

en: Address fields
pt: Campos do endereço

en: Edit the address field settings.
pt: Configurações da edição do campo de endereço

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
pt: Ver/modificar o conteúdo do seu carrinho de compras ou finalizar o pedido.

en: Purchase the items in your shopping cart.
pt: Comprar os itens em seu carrinho de compras

en: Review an order before final submission.
pt: Revisão de uma ordem antes da apresentação final.

en: Display information upon completion of an order.
pt: Exibir informações sobre a conclusão de uma ordem.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
pt: Exibir ícone do carrinho no título do bloco.

en: Cart name
pt: Nome do carrinho

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
pt: Esse nome será exibido quando é usado o nome padrão do título do bloco.<br />Se deixado em branco, será usado "Carrinho de Compras".

en: Cart help text
pt: Texto de ajuda do carrinho

en: Click title to display cart contents.
pt: Clique no título para mostrar o conteúdo do carrinho.

en: There are no products in your shopping cart.
pt: Não há produtos em seu carrinho de compras.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
pt: Seu pedido foi realizado com sucesso. O número do seu pedido é [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
pt: <a href="[site-url]">Retornar à página inicial.</a>

en: Cart contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Customer information
pt: Informações do cliente

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
pt: Informações necessárias para a criação de um novo cliente na loja.

en: Delivery information
pt: Dados para a entrega

en: Get the information for where the order needs to ship.
pt: Informações sobre onde o pedido deverá ser entregue.

en: Get basic information needed to collect payment.
pt: Informações básicas necessárias para o pagamento.

en: Allow a customer to put comments on an order.
pt: Permite que clientes adicionem comentários a um pedido.

en: button
pt: botão

en: Continue shopping
pt: Continuar comprando

en: !title is !enabled.
pt: !title está !enabled.

en: Help text is shown in block:
pt: Texto de ajuda mostrado no bloco:

en: Help text is not shown in block.
pt: Texto de ajuda não mostrado no bloco:

en: Cart block is !option when empty.
pt: Bloco do carrinho é !option quando vazio.

en: shown
pt: mostrado

en: Cart block is !option by default.
pt: Bloco do carrinho é !option por padrão.

en: expanded
pt: expandido

en: General cart settings
pt: Configurações gerais do carrinho

en: Add to cart redirect
pt: Redirecionamento de "adicionar ao carrinho"

en: Minimum order subtotal
pt: Subtotal mínimo do pedido

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
pt: Opcionalmente, especifique um subtotal mínimo para que o carrinho possa prosseguir ao fechamento da compra.

en: Anonymous cart duration
pt: Duração de carrinho para usuário anônimo

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
pt: Especifique a duração de tempo que os produtos permanecem no carrinho de clientes que <strong>não</strong> estão logados.

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Authenticated cart duration
pt: Duração de carrinho de usuário autenticado

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
pt: Especifique a duração de tempo do carrinho para usuários que <strong>estão</strong> autenticados.

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
pt: Ocultar informações de entrega quando possível para os carrinhos sem itens de entrega.

en: !pane settings
pt: Configurações para !pane

en: Checkout instructions
pt: Instruções para a conclusão da compra

en: Continue shopping message
pt: Mensagem de "Continuar comprando"

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: Your cart has been updated.
pt: Seu carrinho foi atualizado.

en: You must login before you can proceed to checkout.
pt: Você precisa efetuar login para poder finalizar sua compra.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
pt: Pedimos desculpas. Um erro ocorreu enquanto seu pedido estava sendo processado e o mesmo não pôde ser completado. Por favor, entre em contato conosco para solucionarmos esse problema o mais breve possível.

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
pt: @title não é um produto. Não foi possível adicionar ao carrinho.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
pt: Desculpe, esse produto não está disponível para compra no momento.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
pt: <strong>@product-title</strong> adicionado ao <a href="!url">seu carrinho de compras</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
pt: REQUIRIDO. Controla o carrinho de compras para um site de e-commere com Ubercart.

en: Cart links settings
pt: Configurações dos links do carrinho

en: Configure and craft special product add to cart links.
pt: Configurar e habilita um produto especial para adicionar links do carrinho.

en: Cart links clicks
pt: Cliques nos links do carrinho

en: Track clicks through cart links.
pt: Rastrear cliques através dos links do carrinho.

en: Creating cart links
pt: Criando links de carrinho

en: Learn how to create cart links for your products.
pt: Aprenda a criar links de carrinho para o seus produtos.

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
pt: <a href="!url">Ver a página de ajuda</a> para aprender como criar links carrinho.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
pt: Mostrar o ação do link de carrinho do produto quando você adicionar um produto ao seu carrinho.

en: Cart links messages
pt: Mensagens dos links do carrinho

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
pt: Entre em mensagens disponíveis para o carrinho de links API para visualização através de um link. Mensagens separadas com uma quebra de linha. <br /> As mensagens devem ter um teclado numérico e um valor de texto. Exemplo: 1337|mensagem de texto.

en: Allow cart links to empty customer carts.
pt: Permitir links de carrinho para esvaziar os carrinhos dos clientes.

en: Cart links restrictions
pt: Restrições dos links do carrinho

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
pt: Para restringir os links de carrinho que podem ser utilizados em seu site, entre com os links carinho válido neste campo de texto. Separe os Links com uma quebra de linha. Deixe em branco para permitir que qualquer links de carrinho.

en: Invalid link redirect page
pt: Link de redirecionamento de página inválido

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
pt: Digite o URL para redirecionar para quando um link carrinho inválido é usado.

en: Last click
pt: Último clique

en: No cart links have been tracked yet.
pt: Nenhum link de carrinho foi rastreado ainda.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
pt: O link do carrinho deveria ser  /cart/add/cart_link_content.

en: Empties the customer's cart.
pt: Esvazia o carrinho do cliente.

en: administer cart links
pt: administrar links do carrinho

en: Cart Links
pt: Links do carrinho

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
pt: Criar links especializada na compra de produtos de outros nodes.

en: Catalog settings
pt: Configurações do catálogo

en: Configure the catalog settings.
pt: Cofigura as opções do catálogo.

en: Find orphaned products
pt: ncontre produtos órfãos

en: Find products that have not been categorized.
pt: Encontrar produtos que não tenham sido classificados.

en: Remove category image: !image
pt: Remover categoria de imagem: !image

en: Catalog path settings
pt: Configurações do endereço do catálogo

en: catalog pages
pt: páginas do catálogo

en: Catalog vocabulary
pt: Vocabulário do catálogo

en: Find orphaned products here.
pt: Encontrar produtos órfãos aqui.

en: Unlisted products
pt: Produtos Não Listados

en: Catalog block settings
pt: Configurações do bloco do catálogo

en: More...
pt: Mais...

en: No products are available in this category.
pt: Nenhum produto está disponível nessa categoria.

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia que será usado como catálogo de produtos.

en: Display subcategories in the catalog view
pt: Exibir subcategorias na visão de catálogo

en: Catalog products list
pt: Lista de produtos do catálogo

en: Product nodes per page
pt: Produtos por página

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
pt: Produtos órfãos são produtos que você criou mas não  incluiu ainda em uma categoria do seu catálogo de produto. Todos esses produtos aparecerão como links, abaixo, para que você possa incluí-los em uma categoria.

en: All products are currently listed in the catalog.
pt: Todos os produtos estão atualmente listados no catálogo.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
pt: Exibe uma página do catálogo hierárquico de produtos e de bloco.

en: View file downloads
pt: Ver arquivos para downloads

en: View all file download features on products.
pt: Ver todos os recursos de download de arquivo sobre os produtos.

en: File downloads
pt: Arquivos para downloads

en: Click here to view your file downloads.
pt: Clique aqui para ver seus downloads.

en: File Downloads
pt: Downloads

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
pt: O diretório de  arquivos para download não é válido ou não foi especificado. Defina um diretório válido nas <a href="!url"> configurações de características dos produtos</a>, sob o campo de configurações de arquivos para download.

en: The file downloads directory has been set and is working.
pt: A pasta de downloads de arquivo foi configurada e está funcionando.

en: <strong>File:</strong> !file<br/>
pt: <strong>Arquivo:</strong> !file<br/>

en: Files path
pt: Caminho dos arquivos

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
pt: Quanto tempo depois que o produto tenha sido comprado até que seu arquivo de download expirar.

en: %dir is not a valid file or directory
pt: %dir não é um diretório ou arquivo válido

en: Delete file(s)
pt: Apagar arquivo(s)

en: File options
pt: Opções do arquivo

en: Perform action
pt: Executar ação

en: An error occurred while uploading the file
pt: Ocorreu um erro no envio do arquivo.

en: An error occurred while copying the file to %dir
pt: Ocorreu um erro ao copiar o arquivo para %dir

en: Can not move file to %dir
pt: Não é possível mover o arquivo para %dir

en: Message subject
pt: Assunto da mensagem

en: download file
pt: baixar arquivo

en: Allows products to be associated with downloadable files.
pt: Permite que os produtos sejam associados a arquivos de download.

en: No category
pt: Nenhuma categoria

en: Send e-mail notification on update.
pt: Enviar e-mail de notificação ao atualizar.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
pt: [order-first-name] [order-last-name],
    
    O seu pedido número [order-link] em [store-name] foi atualizado. 
    
    Status do pedido: [order-status]
    
    Comentários sobre o pedido:
    [order-last-comment]
    
    Vá à seguinte página para acessar sua conta e ver os detalhes do seu pedido:
    [site-login]
    
    
    Novamente, obrigado,
    
    [store-name]
    [site - slogan]

en: Your Order at [store-name]
pt: Seu pedido em [store-name]

en: New Order at [store-name]
pt: Novo pedido em [store-name]

en: Notification recipients
pt: Destinatários da Notificação

en: Order #[order-id] Update
pt: Atualização do pedido nº [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
pt: Modificar a informação 'Enviar para'

en: Modify 'Bill to' information
pt: Alterar "Cobrar de"

en: Primary e-mail:
pt: E-mail primário:

en: Modify 'Customer info'
pt: Alterar "Informações do cliente"

en: Customer number
pt: Código do cliente

en: Primary e-mail
pt: E-mail primário

en: Search for an existing customer.
pt: Buscar por um cliente existente.

en: Create a new customer.
pt: Criar um novo cliente.

en: Add product
pt: Adicionar um produto

en: Add blank line
pt: Adicionar linha em branco

en: Select a type
pt: Selecione um tipo

en: Remove line item.
pt: Remover este item.

en: Order created.
pt: Pedido criado.

en: Add an admin comment
pt: Adicionar um comentário administrativo

en: Add an order comment
pt: Adicionar um comentário ao pedido

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
pt: Os comentários no pedido servem para se comunicar com o cliente.

en: Order updated.
pt: Pedido atualizado.

en: Notified
pt: Notificado

en: This order has no admin comments associated with it.
pt: Este pedido não tem comentários administrativos associados a ele.

en: Order status gets updated
pt: Status do pedido atualizado

en: Updated order
pt: Pedido atualizado

en: Order: Billing address
pt: Pedido: Endereço de Pagamento

en: Add a comment to the order
pt: Incluir um comentário para um pedido

en: Order may have other products.
pt: O pedido pode ter outros produtos.

en: Unit of measurement
pt: Unidade de medida

en: Order settings
pt: Configurações da venda

en: Configure the order settings.
pt: Configura as opções da venda.

en: View the order settings.
pt: Ver as configurações da venda.

en: Edit the order settings.
pt: Editar as configurações da venda.

en: Edit the basic order settings.
pt: Editar as configurações básicas da venda.

en: Order workflow
pt: Fluxo de trabalho da venda

en: View and process orders.
pt: Exibir e processar pedidos.

en: View orders
pt: Exibir pedidos

en: View and process the orders received through your website.
pt: Ver e processar os pedidos recebidos através do seu website.

en: Create order
pt: Criar pedido

en: Search orders
pt: Pesquisar pedidos

en: Search existing orders.
pt: Buscar pedidos existentes.

en: Select address
pt: Selecione o endereço

en: Select customer
pt: Selecionar cliente

en: View your order history.
pt: Exibir seu histórico de pedidos.

en: View order @order_id.
pt: Exibir pedido @order_id.

en: View invoice
pt: Ver fatura

en: View order
pt: Ver pedido

en: Product select
pt: Selecionar produto

en: Mail invoice
pt: Enviar recibo por e-mail

en: Delete order @order_id.
pt: Apagar pedido @order_id.

en: <i>No comments left.</i>
pt: <i>Nenhum comentário.</i>

en: The order ID.
pt: A ID do pedido.

en: The phone number for the billing address.
pt: O número de telefone para o endereço de faturamento.

en: The current order status.
pt: O estado atual do pedido.

en: The date and time when the order was created.
pt: A data e hora em que o pedido foi criado.

en: The date and time when the order was last modified.
pt: A data e hora em que o pedido foi modificado pela ultima vez.

en: Click here to view your order history.
pt: Clique aqui para ver seu histórico de compras.

en: Ship to
pt: Enviar para

en: Manage the order's shipping address and contact information.
pt: Gerenciar endereço de entrega do pedido e informações de contato.

en: Bill to
pt: Cobrar de

en: Manage the order's billing address and contact information.
pt: Gerenciar endereço de cobrança do pedido e informações de contato.

en: Customer info
pt: Informações do cliente

en: Manage the information for the customer's user account.
pt: Gerenciar informações da conta do cliente.

en: Manage the products an order contains.
pt: Gerenciar os produtos contidos em um pedido.

en: Admin comments
pt: Comentários do administrador

en: Update order
pt: Atualizar pedido

en: Update an order's status or add comments to an order.
pt: Atualizar o status de um pedido ou adicionar um comentário ao pedido.

en: In checkout
pt: no checkout

en: Post checkout
pt: Pedido em andamento

en: Empty line
pt: Linha vazia

en: The following order statuses have been defined:
pt: Os seguintes status da venda foram definidos:

en: Admin settings
pt: Opções administrativas

en: Number of orders on overview screen
pt: Número de pedidos na tela de visualização geral

en: Customer settings
pt: Configurações do cliente

en: Order states
pt: Estados da venda

en: Order statuses
pt: Status do pedido

en: Create new status
pt: Criar novo status

en: Order workflow information saved.
pt: As informações sobre o fluxo do pedido foram salvas.

en: Order state
pt: Estado do pedido

en: User: none
pt: Usuário: nenhum

en: User: !name
pt: Usuário: !name

en: Active orders
pt: Pedidos ativos

en: All orders
pt: Todos os pedidos

en: View by status
pt: Ver por status

en: Shipping company
pt: Empresa de entrega

en: Search using date range.
pt: Buscar usando um intervalo de datas.

en: Click to open a window with a printable invoice.
pt: Clique para imprimir o recibo.

en: Order changes saved.
pt: Pedido alterado com sucesso.

en: Remove this product.
pt: Remover este produto.

en: Remove product from order?
pt: Excluir este produto do pedido?

en: No products found.
pt: Nenhum produto encontrado.

en: Add to order
pt: Incluir em um pedido

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
pt: Você tem certeza que deseja remover o pedido @order_id?

en: Edit order @order_id.
pt: Editar pedido @order_id.

en: view all orders
pt: exibir todos os pedidos

en: create orders
pt: criar vendas

en: edit orders
pt: editar pedidos

en: delete orders
pt: apagar pedidos

en: administer order workflow
pt: Administrar fluxo de trabalho da venda

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
pt: Obrigatório. Recebe e gerencia pedidos pelo site.

en: Order number:
pt: Número do pedido:

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Products:
pt: Produtos:

en: Order comments:
pt: Comentários do pedido:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
pt: Obrigado pelo seu pedido, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
pt: Uma conta foi criada para você com os seguintes dados:

en: Password:
pt: Senha:

en: Want to manage your order online?
pt: Deseja gerenciar seu pedido online?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
pt: Se você precisa verficar o estado do seu pedido, visite nosso site em [store-link] e clique em "Minha conta" no menu ou efetue login através do seguinte link:

en: Purchasing Information:
pt: Informação de compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de E-mail:

en: Billing Address:
pt: Endereço de cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone da entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total geral do pedido:

en: Payment Method:
pt: Forma de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Sumário do pedido:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes da entrega:

en: Products Subtotal:
pt: Total de produtos:

en: Total for this Order:
pt: Total desde pedido:

en: Products on order:
pt: Produtos no pedido:

en: (!price each)
pt: (!price cada)

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
pt: Para saber mais sobre como gerir os seus pedidos em [store-link], visite a nossa <a href="[store-help-url]">página de ajuda</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
pt: Atenção: Esta mensagem é uma notificação automática. Por favor não responda esta mensagem.

en: Administer products, classes, and more.
pt: Administre produtos, classes, e muito mais.

en: View products
pt: Visualizar produtos

en: Build and view a list of product nodes.
pt: Criar e exibir uma lista de product nodes.

en: Manage classes
pt: Gerenciar classes

en: Create and edit product node types.
pt: Criar e editar tipos de product node.

en: Configure product settings.
pt: Configurar as opções do produto.

en: Product fields
pt: Campos do produto

en: Product features
pt: Recursos do produto

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
pt: Este node exibe a representação de um produto à venda no site. Ele inclui todas as informações originais que podem ser atribuídos a um número específico do modelo.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
pt: A descrição do produto usado para chamadas e páginas

en: Product SKU/model.
pt: Modelo ou código do produto

en: Your store's cost.
pt: Custo da sua loja.

en: Product and its derivatives are shippable.
pt: O produto e seus derivados precisam ser enviados.

en: Package quantity
pt: Quantidade do pacote

en: For a package containing only this product, how many are in it?
pt: Para um pacote contendo somente este produto, quantos estão nele?

en: Default quantity to add to cart
pt: Quantidade padrão para adicionar ao carrinho

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
pt: Deixe em branco ou ZERO para desabilitar a quantidade do formulário de inclusão no carrinho.

en: List position
pt: Peso

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
pt: Especifique um valor para definir a posição destes produtos na lista de produtos.<br /> Produtos na mesma posição, serão classificados em ordem alfabética.

en: The product's model number.
pt: O número do modelo do produto.

en: The product's cost.
pt: O custo do produto.

en: The product's sell price.
pt: O preço de venda do produto.

en: The unit of measurement for the product's weight.
pt: Unidade de medida para o peso do produto.

en: The numerical value of the product's weight.
pt: O valor numérico do peso do produto.

en: The product's formatted weight.
pt: Peso do produto formatado.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
pt: Unidade de medida para o comprimento, altura e largura do produto.

en: The numerical value of the product's length.
pt: O valor numérico do comprimento do produto.

en: The product's formatted length.
pt: Comprimento do produto formatado.

en: The numerical value of the product's width.
pt: O valor numérico da largura do produto.

en: The product's formatted width.
pt: Largura do produto formatada.

en: The numerical value of the product's height.
pt: Valor numérico da altura do produto.

en: The product's formatted height.
pt: Altura do produto formatada.

en: Form to put the product in the customer's cart.
pt: Formulário para incluir produto no carrinho do cliente.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
pt: Um botão para adicionar um produto ao carrinho sem campos de quantidade ou atributos.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
pt: Suporte a imagem do produto foi configurada automaticamente pelo Ubercart.

en: Display price
pt: Mostrar preço

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
pt: Custo (visível apenas pela permissão "administrar produtos")

en: <em>Add to cart</em> button text
pt: Texto do botão <em>Incluir no carrinho</em>

en: Product view
pt: Exibir produto

en: Product field
pt: Campo do produto

en: Class ID
pt: ID da classe

en: No product classes have been defined yet.
pt: Nenhuma classe de produto definida.

en: Add a class
pt: Incluir uma classe

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
pt: Este texto descreve aos administradores o tipo de conteúdo criado para esta classe de produtos.

en: Product class %type deleted.
pt: Classe de produto %type removida.

en: SKU: @sku
pt: Código do Produto: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
pt: Você digitou uma quantidade inválida

en: Weight: !weight
pt: Peso: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
pt: Dimensões: !length × !width × !height

en: No product features found.
pt: Nenhuma característica do produto encontrada.

en: The following product features are enabled
pt: As características do produto a seguir estão habilitadas

en: !feature settings
pt: Configurações do(a) !feature

en: No features found for this product.
pt: Nenhuma característica encontrada para esse produto.

en: Add a new feature
pt: Adicionar nova característica

en: administer product classes
pt: administrar as classes do produto

en: administer product features
pt: administrar os recursos do produto

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
pt: REQUERIDO. Um módulo para representar os itens em uma loja online. Imagecachee campo de imagem CCK recomendado.

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
pt: Este node representa dois ou mais produtos que foram listados juntos. Isso representa um agrupamento lógico e conveniente de itens para o cliente.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
pt: Como uma unidade. Os clientes só pode alterar o número de kits que estão comprando. Não lista de produtos que o compõem.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
pt: Como uma unidade. Os clientes só pode alterar o número de kits que estão comprando. Lista de componentes dos produtos.

en: Name of the product kit
pt: Nome do kit do produto

en: Product Information
pt: Informação do produto

en: How is this product kit handled by the cart?
pt: Como é este kit de produtos manipulados pelo carrinho?

en: Product Kit
pt: Kit de produtos

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
pt: Este módulo node representa dois ou mais produtos que tenham sido listadasjuntos. Isso representa um agrupamento lógico e conveniente de itens para o cliente.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
pt: <b>Status da venda usados:</b> @statuses

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
pt: Expanda o fieldset abaixo para personalizar o intervalo de datas do presente relatório, os status dos pedidos apresentados, e as opções de visualização de produto.

en: View the report settings.
pt: Exibir as configurações do relatório.

en: Customer reports
pt: Relatórios de clientes

en: View reports for store customers
pt: Exibir relatórios de clientes para a loja

en: View reports for store products
pt: Ver relatórios de produtos da loja

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: View reports for store sales
pt: Ver relatórios de vendas da loja

en: View summary of all store sales
pt: Exibir sumário para todas as vendas da loja

en: View store sales for a particular year
pt: Exibir vendas para um ano específico

en: Custom sales summary
pt: Sumário de vendas customizado

en: View a customized sales summary
pt: Exibir um sumário de vendas customizado

en: No customers found
pt: Nenhum cliente encontrado

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para arquivo CSV.

en: Show paged records
pt: Mostrar registros paginados

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registros

en: Customize sales report parameters
pt: Customizar parametros para relatórios de vendas

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
pt: Apenas pedidos com o status selecionado serão incluídos no relatório.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
pt: Mantenha a tecla CTRL apertada e clique nos status para selecionar mais de um status.

en: You must select at least one order status.
pt: Você deve selecionar pelo menos um status para o pedido

en: Customers total
pt: Total de clientes

en: New customers today
pt: Novos clientes hoje

en: Online customers
pt: Clientes on-line

en: Total orders by status
pt: Total de pedidos por status

en: Large daily reports may take a long time to display.
pt: Relatório diários extensos podem levar mais tempo para serem exibidos.

en: Show a detailed list of products ordered.
pt: Exibir uma lista detalhada dos produtos do pedido.

en: Paged table size
pt: Tamanho da página para a tabela

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
pt: O número máximo de linhas exibidas em uma página para a tabela de relatórios.

en: Reported statuses
pt: Status reportados

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
pt: Apenas pedidos com o status selecionado serão incluídos nos relatórios.

en: view reports
pt: ver relatórios

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
pt: Visualizar relatórios sobre as vendas de sua loja, clientes e produtos.

en: Role expiration
pt: Expiração de papel

en: Role assignment
pt: Atribuição de papel

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
pt: O(s) papel(s) %roles está(ão) definido(s) para ser(em) usado(s) com a característica do produto Role Assignment.

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
pt: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Agradecemos seu pedido, [order-link], em [store-name]. A partir de agora você tem um novo papel no site, [role-name].
    
    Novamente, obrigado,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
pt: [store-name]: [role-name] role vencida

en: No expirations set to occur
pt: Nenhum vencimento para acontecer

en: Multiply by quantity
pt: Multiplicar por quantidade

en: The amount of time must be a positive integer.
pt: O tempo deve ser um valor positivo.

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
pt: <strong>Vencimento:</strong> !qty mês(es)<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
pt: <strong>Vencimento:</strong> !qty ano(s)<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br/>
pt: <strong>Enviável:</strong> Sim<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No<br/>
pt: <strong>Enviável:</strong> Não<br/>

en: Default expiration
pt: Vencimento padrão

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
pt: Atribua funções permanentes ou venciveis com base na compra de produtos.

en: Stock reports
pt: Relatórios de estoque

en: View reports for product stock.
pt: Exibir relatório de estoque do produto.

en: View the stock settings.
pt: Exibir configuração do estoque.

en: The current stock level
pt: Nível atual do estoque.

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
pt: [store-name]: Nível limite do estoque alcançado

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
pt: Esta mensagem foi enviada para que você saiba que o nível do estoque para o modelo [stock-model] chegou [stock-level]. Pode não haver unidades suficientes para atender a venda #[order-link].

en: Export to CSV file
pt: Exportar para arquivo CSV

en: Only show SKUs that are below their threshold.
pt: Exibir somente códigos dos produtos abaixo do estoque mínimo.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
pt: Enviar e-mail quando o nível do estoque alcançar o limite

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
pt: Lista de endereços separados por vírgula que receberão a notificação.

en: Store administration
pt: Administração da loja

en: Administer store settings, products, orders, and more.
pt: Administrar as configurações da loja, produtos, pedidos e muito mais.

en: View and modify customer information and orders.
pt: Exibir e modificar informação de clientes e pedidos.

en: View customers
pt: Exibir clientes

en: Search customers
pt: Buscar clientes

en: Search through your customer list.
pt: Buscar na sua lista de clientes.

en: Browse various store reports.
pt: Navegue por vários relatórios de loja.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
pt: Ajustar configurações do Ubercart.

en: Links to get help!
pt: Links para buscar ajuda!

en: Using tokens
pt: Usando tokens

en: Understand what tokens are and how to use them.
pt: Entenda os tokens e aprenda como utiliza-los.

en: Country settings
pt: Configurações do país

en: Configure country specific settings.
pt: Configura as opções de um país específico.

en: View the country settings.
pt: Exibir as opções do país.

en: Edit the country settings.
pt: Editar configurações do país.

en: Import countries
pt: Importa países

en: Import and manage countries.
pt: Importar e gerenciar países.

en: Country formats
pt: Formatos dos países

en: Edit the country specific format settings.
pt: Editar configurações de um país específico.

en: Store settings
pt: Configurações da loja

en: Configure the main store settings.
pt: Configure as principais opções da loja.

en: View the store settings.
pt: Exibir configurações da loja.

en: Edit the store settings.
pt: Editar configurações da loja.

en: Edit the contact settings.
pt: Editar informações de contato.

en: Edit the display settings.
pt: Editar as configurações de exibição.

en: Format settings
pt: Configurações de formatos

en: Edit the format settings.
pt: Editar as configurações de formatos.

en: User initials
pt: Iniciais do usuário

en: Assign initials to user accounts.
pt: Atribuir iniciais a contas de usuários.

en: JS utilities
pt: Utilitários JS

en: Customer orders
pt: Pedidos de clientes

en: View a list of orders placed by this customer.
pt: Exibir uma lista de pedidos deste cliente.

en: Disable a country
pt: Dasabilitar um país

en: Disable a country from use.
pt: Desabilitar um país do uso.

en: Enable a country
pt: Habilitar país

en: Enable a disabled country.
pt: Habilitar um país desabilitado

en: Remove a country
pt: Remover um país

en: Remove an installed country.
pt: Remover um país instalado.

en: Update a country
pt: Atualizar um país

en: Update an installed country.
pt: Atualizar um país instalado.

en: Our store
pt: Nossa loja

en: A link to the site login page.
pt: Um link para a página de login.

en: The URL for the site logo.
pt: A URL para o logo da página.

en: The Ubercart store name.
pt: O nome da loja Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
pt: A URL da loja Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
pt: Um link para a loja Ubercart usando o nome da loja.

en: The Ubercart store owner.
pt: O dono da loja Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
pt: O endereço da loja Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
pt: O telefone da loja Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
pt: O endereço de e-mail da loja Ubercart.

en: The URL to the store help page.
pt: A URL para a página de ajuda da loja.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
pt: O relatório para Ubercart.org acontece uma vez por semana durante o cron normal e envia algumas estatísiticas. O relatório deixa o Ubercart.org calcurar o número de instalações e fazer o controle das versões de desenvolvimento. As informações do seu site nunca são compartilhadas com ninguém.

en: Status messages:
pt: Mensagem de status:

en: - Show links -
pt: - Mostrar links -

en: - Hide links -
pt: - Ocultar links -

en: You must enable the order module to track customers.
pt: Você deve habilitar o módulo de pedidos para rastrear clientes.

en: View customer's order.
pt: Exibir pedidos do cliente.

en: Billing name
pt: Nome de cobrança

en: Shipping name
pt: Nome da entrega

en: No orders found.
pt: Nenhum pedido encontrado.

en: View order !order_id.
pt: Exibir pedido !order_id.

en: Edit order !order_id.
pt: Editar pedido !order_id

en: Create an order for this customer.
pt: Criar um pedido para este cliente

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
pt: !totals_orders pedidos combinam com esta conta com !totals_items itens comprados e !totals_total gastos:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
pt: Vários relatórios gerados pelos módulos do Ubercart podem ser encontrados aqui. Clique nos links abaixo para exibi-los.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
pt: Vários relatórios gerados pelos módulos do Ubercart podem ser encontrados aqui. Clique nos links abaixo para exibi-los. Para ver os relatórios com estatísticas do núcleo habilite o módulo <strong>Relatórios</strong> na <a href="!url">seção de administração</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
pt: Utilize os seguintes links para encontrar documentação e suporte:

en: Ubercart User's Guide
pt: Guia do usuário Ubercart

en: Support Forums
pt: Fóruns de suporte

en: Drupal Handbook
pt: Livro de mão do Drupal

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
pt: Para importar dados do novo país, selecione-o na lista e clique no botão de importação. Se você estiver usando um arquivo de importação personalizado ou contribuído, você deve coloca-lo na pasta do Ubercart uc_store/countries.

en: -None available-
pt: -Não disponível-

en: !country disabled.
pt: !country desabilitado.

en: !country is already disabled.
pt: !country já está desabilitado.

en: Attempted to enable an invalid country.
pt: Tentou habilitar um país inválido.

en: Attempted to remove an invalid country.
pt: Tentativa de remover um país inválido.

en: !country removed.
pt: !country removido.

en: Attempted to update an invalid country.
pt: Tentativa de atualizar um país inválido.

en: You cannot update to a previous version.
pt: Você não pode atualizar para uma versão anterior.

en: Country update complete.
pt: Atualização do país completa.

en: Address variables instructions
pt: Instruções para variáveis de endereço

en: Customer's first name
pt: Primeiro nome do cliente

en: Customer's last name
pt: Sobrenome do cliente

en: First street address field
pt: Primeiro campo de endereço

en: Second street address field
pt: Segundo campo de endereço

en: City name
pt: Cidade

en: Full name of the zone
pt: Nome completo da região

en: Abbreviation of the zone
pt: Abreviação da região

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: 2 digit country abbreviation
pt: Abreviação do país com 2 digitos

en: 3 digit country abbreviation
pt: Abreviação do país com 3 digitos

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
pt: As seguintes variáveis devem ser usadas na configuração de endereços para países que você entrega:

en: Address format
pt: Formato do endereço

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
pt: Utiliza variáveis mencionadas nas instruções para formatar endereços deste país.

en: Country settings saved.
pt: Configurações do país salvas.

en: Normal Drupal submenu listing
pt: Listagem normal do submenu Drupal

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Store owner
pt: Dono da loja

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
pt: Incluir o nome da loja no campo "de" dos e-mails.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
pt: Pode não estar disponível em todos os servidores. Desabilite se causar problemas.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
pt: Algumas opções funcionam melhor com certos temas, sinta-se a vontade de tentar todas!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
pt: Selecione o endereço que será usado na lista de clientes e relatórios.

en: Primary customer address
pt: Endereço primário do cliente

en: Randomly select a message from the list below.
pt: Seleciona aleatóriamente uma mensagem da lista abaixo.

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
pt: <a href="!url">Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
pt: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> fornecido pelo Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
pt: <a href="!url">Ubercart</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
pt: (Não exibir mensagem no rodapé.)

en: Currency format
pt: Formato da moeda

en: Current format
pt: Formato atual

en: Currency Sign
pt: Simbolo da moeda

en: Display currency sign after amount.
pt: Exibir simbolo da moeda depois da quantia.

en: Thousands Marker
pt: Marcador de milhar

en: Decimal Marker
pt: Marcador decimal

en: Number of decimal places
pt: Número de casas decimais

en: Weight format
pt: Formato de peso

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
pt: Insira o formato de cada unidade. !value representa o peso.

en: Default unit of measurement
pt: Unidade de medida padrão

en: @unit format string
pt: @unit formato de linha

en: Length format
pt: Formato de comprimento

en: Supply a format string using !link syntax.
pt: Digite um formato usando a sintaxe !link.

en: PHP date
pt: Data do PHP

en: Default format string
pt: Formato padrão

en: Street address 1
pt: Endereço 1

en: Street address 2
pt: Endereço 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
pt: Entre o nome do usuário que deseja alterar as iniciais.

en: Initials
pt: Iniciais

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
pt: Insira as iniciais ou deixe em branco para apagar as atuais.

en: Initials for !username deleted.
pt: Iniciais para !username removidas

en: Initials for !username set to !initials.
pt: Iniciais para !username configuradas para !initials.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
pt: O título do campo %field está sendo acessado incorretamente.

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: No countries found.
pt: Nenhum país encontrado.

en: 01 - January
pt: 01 - janeiro

en: 02 - February
pt: 02 - fevereiro

en: 03 - March
pt: 03 - março

en: 04 - April
pt: 04 - abril

en: 05 - May
pt: 05 - maio

en: 06 - June
pt: 06 - junho

en: 07 - July
pt: 07 - julho

en: 08 - August
pt: 08 - agosto

en: 09 - September
pt: 09 - setembro

en: 10 - October
pt: 10 - outubro

en: 11 - November
pt: 11 - novembro

en: 12 - December
pt: 12 - dezembro

en: Source string contains an invalid character (!char)
pt: O texto contém caracteres inválidos (!char)

en: Encryption failed. !messages
pt: Falha na encriptação. !messages

en: encryption
pt: encriptação

en: view customers
pt: ver clientes

en: view store reports
pt: ver relatórios de loja

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
pt: REQUERIDO. Configurar as definições de armazenamento e gerenciamento de seu site Ubercart.

en: Subtotal excluding taxes
pt: Subtotal sem taxas

en: Apply @tax
pt: Aplicar @tax

en: Tax rates and settings
pt: Taxas e configurações

en: Delete tax rule
pt: Apagar regra de taxa

en: Changed %title to %amount.
pt: Alterado %title para $amount.

en: Removed %title.
pt: Removido %title.

en: Added %amount for %title.
pt: Incluído %amount para %title.

en: Taxed product types
pt: Tipos de produtos taxados

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
pt: A taxa como porcento ou decimal. Exemplos: 6%, .06

en: configure taxes
pt: configurar taxas

en: Is in postal code area @code
pt: Está no código de área @code

en: Is in @zone
pt: Está no(a) @zone

en: Is in @country
pt: Está no(a) @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
pt: Define as taxas de imposto para localizações geográfica de clientes e produtos vendidos.

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: display drupal links
pt: exibir links do drupal

en: Default sort order
pt: Ordenação padrão

en: An error occurred at @path.
pt: Um erro ocorreu em @path.

en: No link
pt: Sem link

en: Path: !path
pt: Endereço: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Save and continue
pt: Salvar e prosseguir

en: Admin
pt: Administrar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: No products available.
pt: Nenhum produto disponível.

en: Decimal point
pt: Separador decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: ends with
pt: termina com

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Is one of
pt: É um de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: The product node type.
pt: O tipo de node do produto.

en: The product node ID.
pt: A ID do produto node.

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Nodes são o conteúdo fundamental do Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: Is not empty (NULL)
pt: Não é vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Ends with
pt: Termina com

en: Undated
pt: Não datado

en: Upload date
pt: Data de upload

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Ação tomada quando o argumento não estiver presente

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se o argumento receber esse valor, o argumento será ignorado. Por exemplo: "todos"

en: Wildcard title
pt: Título curinga

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pt: O título usado para o curinga em substituições em outros lugares.

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: O que fazer se o argumento não validar

en: The model number.
pt: O número do modelo.

en: The cost of the product to the store.
pt: O custo do produto para a loja.

en: The default sort criteria in the catalog.
pt: O critério padrão de ordenação no catálogo.

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o texto a exibir com usuários anônimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se selecionado, você poderá digitar um texto diferente para nomear usuários visitantes.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir com usuários anônimos

en: Use default RSS settings
pt: Utilizar as configurações padrão de RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: You are not authorized to access this content.
pt: Você não está autorizado a acessar este conteúdo.

en: administer quicktabs
pt: administrar quicktabs

en: Select the default style for quicktabs.
pt: Selecionar o estilo padrão para quicktabs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
pt: Este texto vai aparecer como nome do bloco em administrar >> construção do site >> blocos.

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: Choose the quicktab style.
pt: Escolha o estilo do quicktab

en: All tabs will be loaded at page load.
pt: Todas as abas serão carregadas junto com a página.

en: Choose how the content of tabs should be loaded.
pt: Escolha como os conteúdos das abas serão carregados.

en: Add tab
pt: Adicionar aba

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab title
pt: Título da aba

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: Tab content
pt: Conteúdo da aba

en: Title is required for the quicktab block.
pt: O título é obrigatório para o bloco QT.

en: At least one tab should be created.
pt: Pelo menos uma aba precisar ser criada.

en: Title is required for each tab.
pt: Um título é exigido para cada aba.

en: You cannot put a quicktab inside itself.
pt: Você não pode colocar um bloco dentro dele mesmo.

en: The quicktab block has been updated.
pt: O bloco de abas foi atualizado.

en: The quicktab block has been created.
pt: O bloco de abas foi criado.

en: The quicktab block %name has been removed.
pt: O bloco de abas %name foi removido.

en: Quicktab styles
pt: Estilos do quicktab.

en: The default quicktab style has been saved.
pt: O estilo padrão do QT foi salvo.

en: First tab
pt: Primeira aba

en: Second tab
pt: Segunda aba

en: Third tab
pt: Terceira aba

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: The topic id.
pt: A id do tópico.

en: The language this search index relates to.
pt: O idioma ao qual este índice de pesquisa está relacionado.

en: View link
pt: Link "ver"

en: Text link
pt: Link de texto

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir os arquivos anexos "listados"

en: My order history
pt: Meus pedidos

en: Menu link ID
pt: ID do link do Menu

en: Link this field to its node
pt: Linkar este campo para o seu node

en: Delete link
pt: Link "apagar"

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Display the node with standard node view.
pt: Exibe o node com a exibição normal de nodes.

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: The comment body.
pt: O texto do comentário.

en: Serialized array of extra data.
pt: Serializadas a matriz de dados extra.

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Are you sure you want to delete @name?
pt: Tem certeza de que deseja apagar @name?

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
pt: O intervalo de ano deve estar no formato -9:+9 ou 2005:2010.

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
pt: O ano deve ser um número entre %min e %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês deve ser um número entre 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
pt: O dia deve ser um número entre !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
pt: A hora deve ser um número entre !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
pt: O minuto deve ser um número entre !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
pt: O segundo deve ser um número entre !min e !max.

en: A valid value is required.
pt: Um valor válido é requerido.

en: Some value must be entered in the To date.
pt: É preciso inserir algum valor em Data Final.

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: The To date must be greater than the From date.
pt: A Data Final deve ser maior do que a Data Inicial.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
pt: Data (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
pt: Data datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
pt: Hora H:i

en: Repeats
pt: Recorrência

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
pt: Todos os campos de data que usam o widget jscalendar foram alterados para usar o widget de texto no lugar, já que o widget jscalendar não é mais suportado. Habilite o módulo Date Popup para criar um calendário popup jQuery e edite as configurações do campo para selecioná-lo.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
pt: O banco de dados foi atualizado para corrigir os fusos horários armazenados para campos que estão usando fuso horário 'nenhum'.

en: Add new date field
pt: Adicionar um novo campo de data

en: !repeats_every_interval on !month_names
pt: !repeats_every_interval em !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pt: !repeats_every_interval !count vezes

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pt: !repeats_every_interval exceto !except_dates

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Add a predicate
pt: Adicionar um atributo

en: That predicate does not exist.
pt: Esse atributo não existe.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
pt: Escolha um título para mostrar nas tabelas de exibição.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
pt: Selecione o gatilho para esse atributo.<br />Esta opção não pode ser alterada se o atributo tiver condições ou ações.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
pt: Digite uma descrição resumida sobre o uso e finalidade do atributo.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
pt: Classes permitem que você classifique seus predicados com base no tipo de funcionalidade que eles fornecem.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
pt: Predicados desativados não serão processados quando seus gatilhos forem executados.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
pt: Atributos serão classificados por peso e processados sequencialmente.

en: Save predicate
pt: Salvar atributo

en: Predicate meta data saved.
pt: Metadado de predicado salvo.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
pt: Você tem certeza que deseja !op este atributo?

en: Predicate %title !op.
pt: Atributo %title !op.

en: Action: @title
pt: Ação: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
pt: Alguns gatilhos passam multiplas opções para argumentos relacionados a uma ação específica, então você tem que especificar que opções serão usadas nos campos abaixo.

en: Available actions
pt: Ações disponíveis

en: Action removed.
pt: A ação foi removida.

en: Action added.
pt: A ação foi adicionada.

en: Actions saved.
pt: Ações salvas.

en: Condition groups
pt: Grupos de condições

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
pt: E. Se todos estes grupos de condições for VERDADE.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
pt: OU. Se qualquer um destes grupos de condições for VERDADE.

en: Add condition group
pt: Novo grupo de condições

en: Conditions group
pt: Grupo de condições

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
pt: E. Se todas essas condições forem VERDADE.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
pt: OU. Se qualquer uma dessas condições for VERDADE.

en: Available conditions
pt: Condições disponíveis

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: Condition: @title
pt: Condição: @title

en: Negate this condition.
pt: Negar essa condição.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
pt: Retorna FALSO se a condição for VERDADE e vice-versa.

en: Remove this condition
pt: Remover esta condição

en: Condition group added.
pt: Grupo de condições adicionado.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
pt: Um erro ocorreu ao tentar adicionar a condição. Por favor, tente novamente.

en: Condition group removed.
pt: O grupo de condições foi removido.

en: %title condition added.
pt: A condição %title foi adicionada.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
pt: Um erro ocorreu ao tentar remover a condição. Por favor, tente novamente.

en: Condition removed.
pt: Condição removida.

en: Conditions saved.
pt: Condição salva.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
pt: Use este formulário durante o processo de atualização do Ubercart 1.0 para o 2.0 para converter suas configurações de Workflow-ng para predicados de Ações Condicionais. Uma vez que suas configurações forem convertidas, você deve completar sua desinstalação do Workflow-ng.

en: Convert configurations
pt: Converter configurações

en: Converting Workflow-ng configurations
pt: Convertendo configurações do Workflow-ng

en: Beginning conversion...
pt: Iniciando conversão...

en: @percentage% converted
pt: @percentage% convertida

en: Now processing %cfg
pt: Processando agora %cfg

en: Drupal user
pt: Usuário do Drupal

en: Trigger arguments
pt: Argumentos de gatilho

en: Check the current date
pt: Checar a data atual

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
pt: Usado para determinar se a ação deve ser realizada na data atual.

en: Compare a node field value
pt: Compara o valor de um campo de conteúdo

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
pt: Retornar o que quer que seu código PHP personalizado retorne.

en: Check the user's roles
pt: Verificar os papeis dos usuários

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
pt: Retorna TRUE se os papéis de usuário batem com suas configurações.

en: Comparison
pt: Comparação

en: Only
pt: Somente

en: Example: "The current date is before the date below."
pt: Exemplo:  "A data atual é anterior à data abaixo. "

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
pt: Quando o predicado é avaliado, a data atual é comparada a essa data.

en: Core node fields
pt: Campos do node do core

en: Author's user ID
pt: Id do usuário do autor

en: Node is published?
pt: Conteúdo está publicado?

en: Node is promoted?
pt: Conteúdo está promovido?

en: Node field
pt: Campo do conteúdo

en: Simple comparison
pt: Simples comparação

en: is greater than
pt: é maior que

en: is less than
pt: é menor que

en: is greater than or equal to
pt: é maior ou igual a

en: is less than or equal to
pt: é menor ou igual a

en: Text matching
pt: Texto correspondente

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
pt: Por favor, note que nem todo operador faz sentido para todo campo.

en: Comparison value
pt: Valor de comparação

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
pt: Você não precisa especificar um valor se seu operador está na categoria Sim/Não.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
pt: Digite o PHP personalizado para ser avaliado quando esta condição for executada. Não precisa incluir os delimitadores &lt;?php ?>.

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
pt: Se você especificar <em>E</em> e quiser verificar um papel personalizado, lembre de especificar <em>usuário autenticado</em> quando aplicável.

en: OR: If the user has any of these roles.
pt: OU: Se o usuário tiver qualquer um desses papéis.

en: AND: If the user has all of these roles.
pt: E: Se o usuário tiver todos esses papéis.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
pt: Digite o PHP personalizado para ser avaliado quando esta ação for executada. Não precisa incluir os delimitadores &lt;?php ?>.

en: No variables available.
pt: Nenhuma variável disponível.

en: Available PHP variables
pt: Variáveis PHP disponíveis

en: You may use these variables in your custom PHP.
pt: Você pode usar essas variáveis em seu PHP personalizado.

en: administer conditional actions
pt: Administrar ações condicionais

en: Conditional actions
pt: Ações condicionais

en: Administer the predicates setup to automate your store.
pt: Administrar a configuração dos predicados para automatizar a sua loja.

en: By trigger
pt: Por gatilho

en: By class
pt: Por classe

en: Allows an administrator to create a new predicate.
pt: Permite a um administrador criar um novo predicado.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
pt: Converter as configurações do Workflow-ng em predicados Ações Condicionais.

en: Edit predicate
pt: Editar atributo

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
pt: Editar o metadados, condições e ações de um predicado.

en: Meta data
pt: Meta dados

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
pt: Editar os metadados para um predicado como título, gatilho, etc

en: Edit the conditions for a predicate.
pt: Editar as condições para um atributo.

en: Edit the actions for a predicate.
pt: Editar as ações para um atributo.

en: Reset a predicate
pt: Redefinir um atributo

en: Delete a predicate
pt: Apagar um atributo

en: Conditional Actions
pt: Ações Condicionais

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
pt: REQUERIDO. Criar configurações de ações condicionais para impostos, frete e outros!

en: Are you sure you want to remove this item?
pt: Você tem certeza de que deseja remover este item?

en: My price handler
pt: Meu manipulador de preços

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
pt: Autorize.Net requer a biblioteca PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: (Last4)
pt: (últimos 4)

en: Displays a form to process a credit card payment.
pt: Exibe um formulário para processar o pagamento no cartão de crédito.

en: Order Taxes
pt: Impostos do pedido

en: SOAP and DOM
pt: SOAP e DOM

en: Charging @order_id
pt: Cobrando @order_id

en: Charged @order_id
pt: Cobrado @order_id

en: Payment declined @order_id
pt: Pagamento rejeitado de @order_id

en: Processing @order_id
pt: Processando @order_id

en: Delivered @order_id
pt: Entregue @order_id

en: Will not deliver @order_id
pt: Não será entregue @order_id

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
pt: Google Checkout requer a biblioteca PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
pt: Ratreamento de pagamento está ativado.

en: Payment tracking is disabled.
pt: Ratreamento de pagamento está desativado.

en: Payments can be deleted by users with permission.
pt: Pagamentos podem ser apagados por usuários com permissão.

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
pt: Pagamentos não podem ser apagados, mesmo que o usuário tenha permissão para tal.

en: Default payment details message is: <br /> %message
pt: A mensagem padrão para detalhes de pagamento é: <br /> %message

en: @payment is enabled for checkout.
pt: @payment está ativado para a finalização da venda.

en: @payment is disabled for checkout.
pt: @payment está desativado para a finalização da venda.

en: @title is @enabled.
pt: @title está @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
pt: Não existem módulos de portais de pagamento instalados.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
pt: Só acontece quando o pagamento estiver inscrita e o balanço é <= $0.00.

en: Update the order status to Payment Received.
pt: Atualizar a situação do pedido para Pagamento Recebido.

en: If the order is not shippable.
pt: Se o pedido não é entregável.

en: Update the order status to Completed.
pt: Atualizar a situação do pedido para Enviado.

en: Check the payment method
pt: Verificar método de pagamento

en: Description: @desc
pt: Descrição: @desc

en: <b>Includes:</b>
pt: <b>Inclui:</b>

en: Cancel return URL
pt: Cancelar retorno de URL

en: Error message from PayPal:<br />@message
pt: Mensagem de erro do PayPal:<br />@message

en: Order @order_id at !store
pt: !store: pedido Nº @order_id

en: Logs PayPal Instant Payment Notifications.
pt: Logs de Notificações de pagamento instantâneo do PayPal

en: The transaction ID from PayPal.
pt: A ID da transação do PayPal.

en: The transaction type from PayPal.
pt: O tipo de transação do PayPal.

en: The payment amount from PayPal.
pt: O montante do pagamento do PayPal.

en: The IPN status from PayPal.
pt: O IPN status do PayPal.

en: The e-mail address of the PayPal account.
pt: O endereço de e-mail do PayPal conta.

en: The e-mail address of the buyer.
pt: O endereço de e-mail do comprador.

en: The IPN receipt timestamp.
pt: O timestamp recepção IPN.

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
pt: Paypal WPP requer a biblioteca PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Default pickup address is: <br />!address
pt: Endereço padrão de retirada é: <br />!address

en: - Store default -
pt: - Padrão da Loja -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
pt: Ao entregar os produtos aos clientes, a localização original do produto devem ser conhecidos, a fim de citar com precisão o custo de transporte e definições de uma entrega. Se este endereço de coleta é deixado em branco, este produto terá por padrão a <a href="!url">endereço de coleta da loja</a>.

en: Shipping settings form.
pt: Formulário de opções de envio.

en: Receiving quotes...
pt: Calculando o frete...

en: Order @id
pt: Pedido @id

en: - Reset fields -
pt: - Reiniciar Campos -

en: Physical length of the packaging.
pt: Comprimento físico do pacote.

en: Physical width of the packaging.
pt: Largura física do pacote.

en: Package insurance
pt: Seguro de envio

en: UPS Logo
pt: Logo UPS

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
pt: UPS exige o PHP com a biblioteca <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
pt: USPS requer a biblioteca PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>

en: The name of the attribute used in administrative forms
pt: O nome do atributo usado nos formulários administrativos

en: Created new option %option.
pt: Nova opção criada: %option

en: Updated option %option.
pt: Atualizada opção %option

en: administer attributes
pt: administrar atributos

en: administer product attributes
pt: administrar os atributos do produto

en: administer product options
pt: administrador de opções de produtos

en: Attributes: the decisions that need to be made about products.
pt: Atributos: as decisões que precisam ser feitas sobre os produtos.

en: Primary identifier for attributes.
pt: Identificador primário para atributos.

en: Name of the attribute
pt: Nome do atributo

en: Label to use when attribute is displayed
pt: Etiqueta para uso quando o atributo é exibido

en: Determines the list position of attributes.
pt: Determina a posição da lista de atributos.

en: Flag that, if set, requires a user response for attributes (disables default options).
pt: Bandeira que, se definida, requer uma resposta do usuário para os atributos (desativado opções padrão).

en: Display type of the attribute options: 0 -- text fields, 1 -- select box (default), 2 -- radio buttons
pt: Exibe o tipo opções de atributo: 0 -- campos de texto, 1 -- selecione caixa (padrão), 2 -- botões de rádio

en: Description of the attribute.
pt: Descrição do atributo.

en: The available choices for each attribute.
pt: As opções disponíveis para cada atributo.

en: The attribute ID.
pt: O atributo da ID.

en: The option ID.
pt: A opção de ID.

en: The name of the option.
pt: O nome da opção.

en: The adjustment to a product's cost with the chosen option.
pt: O ajustamento do custo de um produto com a opção escolhida.

en: The adjustment to a product's price with the chosen option.
pt: O ajuste ao preço de um produto com a opção escolhida.

en: The adjustment to a product's physical weight with the chosen option.
pt: O ajuste de peso físico de um produto com a opção escolhida.

en: Affects the list position of the options.
pt: Afeta a posição lista das opções.

en: Attributes copied to a product of a certain class when it is created.
pt: Atributos copiado para um produto de uma determinada classe, quando ele é criado.

en: The default value of the attribute field on the add to cart form.
pt: O valor padrão do campo de atributo sobre a adição à forma do carrinho.

en: Attributes copied to a product.
pt: Atributos copiado para um produto.

en: Changes to a product's SKU based on the possible combination of chosen options.
pt: Trocas de um produto baseado SKU na possível combinação de opções de escolhas.

en: The SKU representing the product with the combination of options.
pt: O SKU representa o produto com uma combinação de opções.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
pt: "Adicionar ao carrinho" está redirecionando para <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
pt: O subtotal mínimo é @subtotal

en: Continue shopping element
pt: Elemento "Continuar comprando"

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
pt: O Ubercart irá adicionar um link "continuar comprando" à página de carrinho baseado nas configurações abaixo.

en: Continue shopping element display
pt: Exibição de elemento "Continuar comprando"

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
pt: Faça com que o link "continuar comprando" envie os clientes de volta às páginas de produtos após adicionar itens ao carrinho.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
pt: Se estiver desabilitado, a URL especificada abaixo será sempre usada.

en: Default continue shopping link URL
pt: URL padrão do link "Continuar comprando"

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
pt: Insira a página Drupal para o link "continuar comprando" da página de visualização do carrinho.

en: Custom continue shopping link text
pt: Texto customizado do link "continuar comprando"

en: Enter custom text for the continue shopping link.
pt: Insira o texto para o link "Continuar comprando".

en: Shipping fields are hidden when applicable.
pt: Campos de envio são escondidos quando necessário.

en: Shipping fields are always shown.
pt: Campos de envio são sempre exibidos.

en: Review instructions are not set.
pt: Instruções de revisão não estão selecionadas.

en: Completion message is not set.
pt: Mensagem de conclusão não está definida.

en: Completion text for logged in users is not set.
pt: Texto de conclusão para usuários logados não está definida.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
pt: O texto de conclusão para usuários não logados não está definido.

en: Completion text for new users is not set.
pt: O texto de conclusão para novos usuários não está definido.

en: Continue shopping text is set.
pt: Mensagem de "Continuar comprando" foi habilitada.

en: Continue shopping text is not set.
pt: Texto Continue comprando não está definido.

en: Customer user account
pt: Conta de cliente

en: E-mail customer checkout notification
pt: E-mail de notificação para o cliente no fechamento do pedido

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
pt: Envia ao cliente por e-mail uma fatura de seu último pedido.

en: Send an e-mail to the customer
pt: Enviar um email para o cliente

en: E-mail admin checkout notification
pt: E-mail de notificação para o administrador no fechamento do pedido

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
pt: E-mail com um pequeno resumo de pedidos para um administrador, quando um cliente efetuar o check out.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
pt: Enviar e-mail para o(s) administrador(es)

en: Show/hide shopping cart contents.
pt: Mostra/ocultar conteúdo do carrinho de compras.

en: View your shopping cart.
pt: Ver seu carrinho de compras.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
pt: <a href="!url">Ver</a> seu carrinho de compras.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
pt: Seu pedido está quase completo. Por favor, reveja os detalhes abaixo e clique "Enviar pedido" se todas as informações estiverem corretas. Você pode usar o botão "Voltar" para fazer alterações, se necessário.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
pt: [store-name] Agradece pela sua compra. Enquanto estiver logado, você pode continuar comprando ou <a href="[order-url]">ver o estado atual de seu pedido</a> e seu histórico de compras.

en: A table containing tracking information for cart links, including the number of times they were clicked and the time of the last click.
pt: Uma tabela contendo informações de rastreamento de links do carrinho, incluindo o número de vezes que eles foram clicados e o momento do último clique.

en: The cart link identifier.
pt: O identificador do carrinho.

en: The number of times this cart link was clicked.
pt: O número de vezes que esse link de carrinho foi clicado.

en: The time of the last click on this cart link, stored as a UNIX timestamp.
pt: No momento do último clique no link do carrinho, armazenado como um UNIX timestamp.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
pt: O vocabulário da taxonomia <a href="!edit-url">%name</a> está definido como catálogo de produtos.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
pt: A visão de catálogo não está exibindo subcategorias.

en: Displayed fields
pt: Campos mostrados

en: Product SKU
pt: SKU do Produto

en: Default product image
pt: Imagem padrão do produto

en: Add to cart form
pt: Formulário de "Adicionar ao carrinho"

en: Attribute selection elements
pt: Elementos de seleção de atributos

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
pt: O Vocabulário !name foi identificado como o catálogo do Ubercart.

en: Block settings:
pt: Configurações do bloco:

en: Check all
pt: Marcar todos

en: Uncheck all
pt: Desmarcar todos

en: Delete affected files
pt: Apagar arquivos afetados

en: The selected file(s) have been deleted.
pt: Os arquivo(s) selecionado(s) foram apagados.

en: One or more files could not be deleted.
pt: Um ou mais arquivos não puderam ser apagados.

en: The file %file has been uploaded to %dir
pt: O arquivo %file foi salvo em %dir

en: If the order status is completed.
pt: Se o status do pedido está como concluído.

en: File Downloads for Order# [order-id]
pt: Downloads Arquivo do Order# [order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
pt: Sua compra (pedido número [order-link]) em [store-name] inclui os seguintes downloads de arquivo. Você pode acessá-los com os seguintes links:
    
    [file-downloads]
    
    Depois que você baixar esses arquivos, os links vão expirar. Se você precisar fazer o download dos arquivos uma segunda vez, entre no site em [site-login] e visite a seção "Minha Conta". 
    
    Novamente, obrigado,
    
    [store-name]
    [site slogan]

en: Ubercart file downloads
pt: Downloads de arquivo do Ubercart

en: Accessible downloads
pt: Downloads acessíveis

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
pt: Se um cliente tenta comprar um produto que contenha um arquivo baixado, adverti-los e notificá-los de que os limites de download será acrescentado para os seus atuais limites.

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
pt: Adiciona monitoramento de comércio eletrônico para Ubercart para o modulo do Google Analytics.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
pt: Exibindo @orders pedidos por vez na visualização geral da administração

en: Addresses on order view pages are capitalized.
pt: Endereços na página de pedidos são em caixa alta.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
pt: Endereços na página de pedidos são em caixa baixa.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
pt: Você está usando o uBrowser para adicionar produtos aos pedidos.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
pt: Você não está usando o uBrowser para adicionar produtos aos pedidos.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
pt: Permite que clientes vejam as faturas de suas próprias vendas.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
pt: Clientes podem visualizar as faturas de seus próprios pedidos.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
pt: Clientes não podem visualizar as faturas de seus pedidos.

en: Customer number: !user_link
pt: Número do cliente: !user_link

en: view own orders
pt: ver meus pedidos

en: unconditionally delete orders
pt: apagar os pedidos incondicionalmente

en: View orders with a particular order status.
pt: Ver pedidos com um status em particular.

en: View order.
pt: Ver pedido.

en: View order invoice.
pt: Ver fatura da venda.

en: Main orders table.
pt: Tabela de pedidos principal.

en: The first name of the person receiving shipment.
pt: O primeiro nome da pessoa que recebe a entrega.

en: The last name of the person receiving shipment.
pt: O último nome da pessoa que recebe a entrega.

en: The first name of the person paying for the order.
pt: O primeiro nome da pessoa que paga a venda.

en: The last name of the person paying for the order.
pt: O último nome da pessoa que paga a venda.

en: The method of payment.
pt: O método de pagamento.

en: The product model/SKU.
pt: O código ou modelo do produto.

en: The physical weight.
pt: O peso físico.

en: The following features are enabled:
pt: As seguintes características estão ativas:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
pt: Suporte de imagem padrão configurado para produtos Ubercart usando CCK e ImageCache.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
pt: Deixe em branco ou nulo para desabilitar a quantidade do campo ao lado para adicionar o botão ao carrinho, se isto estiver ativado <a href="!settings_url">em geral</a>. Se estiver desativado, este campo será ignorado.

en: Node description. (View tab)
pt: Descrição do node. (Aba Ver)

en: The Image file field has not been created for products.
pt: O campo de imagem não foi criado para os produtos.

en: The list of product node types.
pt: A lista para tipos de produto node.

en: The node type identifier.
pt: O identificador de tipo de node.

en: The human-readable name.
pt: O nome legível por humanos.

en: The product feature id.
pt: A característica de ID do produto.

en: The identifier of the node that has a feature.
pt: O identificador do nó que tem uma característica

en: Product information for nodes.
pt: Informação do produto para nodes.

en: Revision id of the product node.
pt: Identificador da revisão do node do produto.

en: The product node id.
pt: O identificador do node do produto.

en: SKU or model number.
pt: Número de modelo ou SKU.

en: Suggested retail price.
pt: Preço sugerido de varejo.

en: The amount the store pays to sell the product.
pt: O montante da loja paga para vender o produto.

en: The amount the customer pays for the product.
pt: O montante que o cliente paga pelo produto.

en: Physical weight.
pt: Peso físico.

en: Unit of measure for the weight field.
pt: Unidade de medida para o campo de peso.

en: Physical length of the product or its packaging.
pt: O comprimento físico do produto ou na sua embalagem.

en: Physical width of the product or its packaging.
pt: O comprimento físico do produto ou na sua embalagem.

en: Physical height of the product or its packaging.
pt: Estatura física do produto ou na sua embalagem.

en: Unit of measure for the length, width, and height.
pt: Unidade de medida de comprimento, largura e altura.

en: The number of this product that fit in one package.
pt: O número deste produto que se encaixam em um pacote.

en: The default value for the quantity field in the "Add to Cart" form.
pt: Quantidade padrão para ser adicionado ao carrinho ao clicar em "Comprar".

en: A multi-site unique identifier for a product.
pt: Um multi-site com identificador exclusivo de um produto.

en: The sort criteria for products.
pt: Os critérios para ordenar os produtos.

en: Boolean flag signifying that the product can be shipped.
pt: Boolean flag significando que o produto pode ser enviado.

en: The manufacturer's suggested price.
pt: O preço sugerido pelo fabricante.

en: The price for which the product is sold.
pt: O preço pelo qual o produto é vendido.

en: Is a product
pt: É um produto

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
pt: Verifique os campos fornecidos pelo módulo produto do Ubercart.

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
pt: Como os produtos individuais. Os clientes podem adicionar ou remover componentes do kit a vontade. Descontos das entradas abaixo não são aplicados ao preço do kit

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
pt: Kits de produtos não têm um campo de imagem. Você pode adicionar uma %field_name no <a href="!add_url">adicionar uma pagina de campo</a> e verifique se ela está definida como a imagem Ubercart no <a href="!edit_url">configurações do tipo de conteúdo</a> sob a Ubercart fieldset configurações do produto.

en: administer product kits
pt: administrar kits de produtos

en: Product kits
pt: Kits de produtos

en: Configure the product kit settings.
pt: Configure o kit de configurações do produto.

en: Ubercart roles
pt: Papéis do Ubercart

en: Pending Expirations
pt: Expirações Pendentes

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
pt: Você precisa <a href="!url">criar novos papéis</a> antes de poder adicionar como recurso do produto.

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
pt: <strong>Multiplicar por quantidade:</strong> Sim

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
pt: <strong>Multiplicar por quantidade:</strong> Não

en: Stock levels for Ubercart products
pt: Nível de estoque dos produtos

en: SKU of a product
pt: Código de um Produto

en: Threshold level
pt: Limite mínimo

en: Manage stock levels of your Ubercart products
pt: Gerenciar níveis de estoque de seus produtos Ubercart

en: *Adding _if to any country variable will make it only display for addresses<br />whose country is different than the default store country.
pt: *Adding _if a qualquer variável de país irá exibir apenas os endereços <br /> cujo país é diferente do país de armazenamento padrão.

en: Store address:<br />!address
pt: Endereço da loja:<br />!address

en: Store e-mail address is %email.
pt: Endereço de e-mail da loja é %email.

en: Store e-mail address is not set.
pt: Endereço de e-mail da loja não está definido.

en: Help page is not set.
pt: Página de ajuda não está definida.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
pt: Página de administração da loja está mostrando: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
pt: %billing do cliente está sendo usado em listas.

en: Currency format: @format
pt: Formato da moeda: @format

en: Weight format: @weight
pt: Formato do peso: @weight

en: Date format: @date
pt: Formato da data: @date

en: Price formatter
pt: Formato do Preço

en: Cancel changes
pt: Cancelar Mudanças

en: Price alterers
pt: Alterar Preço

en: @field is disabled.
pt: @field está desabilitado.

en: @title is not set.
pt: @title não está definido.

en: Price handler settings
pt: Configurações do manipulador de preço

en: Select which price handlers to use for your store.
pt: Selecione quais os manipuladores de preços para utilizar em sua loja.

en: Two-character ISO country code.
pt: Dois caracteres do código ISO do país.

en: Three-character ISO country code.
pt: Três caracteres do código ISO do país.

en: The version of the CIF that loaded the country information.
pt: A versão da CIF, que carregou a informação do país.

en: Standard abbreviation of the zone name.
pt: Standard abreviação do nome da zona

en: Cache table for Ubercart store prices.
pt: Cache da tabela de preços da loja Ubercart.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
pt: 'uc_notify_store_help_page' foi renomeada para 'uc_store_help_page' na tabela variable.

en: Default price handler
pt: Manipulador padrão de preços

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
pt: O manipulador alterer padrão é apenas responsável por prefixar preços de vários produtos para mostra-los.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
pt: O formatador manipulador padrão passa os preços através de um única moeda base formatada na tela de definições de moeda da loja.

en: List Price:
pt: Lista de Preço

en: Cost:
pt: Custo:

en: Price:
pt: Preço

en: Sales tax report
pt: Relatório de taxas sobre vendas

en: View report on sales tax
pt: Ver relatório de taxas sobre vendas

en: View a report about sales tax your customers paid.
pt: Ver relatório sobre os impostos das vendas que seus clientes pagaram.

en: Any product
pt: Qualquer produto

en: Add a tax rate
pt: Adcionar taxa de imposto

en: Tax rate %name saved.
pt: Taxa de imposto %name salva.

en: Copy of !name
pt: Copia para !name

en: Tax rate %name cloned.
pt: Taxa de imposto %name foi duplicada

en: That tax rate does not exist.
pt: Esta taxa de imposto não existe.

en: Tax rule
pt: Regra de imposto

en: Calculate taxes
pt: Calcular tarifas

en: Apply !name
pt: Aplica !name

en: Edit a tax rate
pt: Editar taxas de impostos

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número do id do vocabulário pai da categoria.

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Token replacement patterns
pt: Padrões de substituição do Token

en: Comment's node ID
pt: Identificador do node comentado

en: Comment body
pt: Corpo do comentário

en: Comment author's user id
pt: O id de usuário do autor do comentário

en: Comment author's user name
pt: O nome de usuário do autor do comentário

en: Comment author's home page.
pt: Site do autor do comentário.

en: Comment author's e-mail.
pt: e-mail do autor do comentário.

en: Comment creation year (four digit)
pt: Ano de criação do comentário (4 dígitos)

en: Comment creation year (two digit)
pt: Ano de criação do comentário (2 dígitos)

en: Comment creation month (abbreviated)
pt: Mês de criação do comentário (abreviado)

en: Comment creation month (one or two digit)
pt: Mês de criação do comentário (um ou dois dígitos)

en: Comment creation week (two digit)
pt: Semana de criação do comentário (dois dígitos)

en: Comment creation date (day of month)
pt: Data de criação do comentário (dia do mês)

en: Node language
pt: Idioma do node

en: Node creation year (four digit)
pt: Ano de criação do node (4 dígitos)

en: Node creation year (two digit)
pt: Ano de criação do node (2 dígitos)

en: Node creation month (full word)
pt: Mês de criação do node (palavra inteira)

en: Node creation month (abbreviated)
pt: Mês de criação do node (abreviado)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
pt: Mês de criação do node (dois dígitos, preenchido por 0)

en: Node creation month (one or two digit)
pt: Mês de criação do node (1 ou 2 dígitos)

en: Node creation week (two digit)
pt: Semana de criação do node (2 dígitos)

en: Node creation date (day of month)
pt: Dia de criação do node (dia do mês)

en: Node creation day (full word)
pt: Dia da semana de criação do node (palavra inteira)

en: Node creation day (abbreviation)
pt: Dia da semana de criação do node (abreviação)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
pt: Dia de criação do node (dois dígitos, preenchidos por 0)

en: Node creation day (one or two digit)
pt: Dia de criação do node (1 ou 2 dígitos)

en: The name of the currently logged in user.
pt: O nome do usuário conectado no momento.

en: The name of the current Drupal website.
pt: O nome deste site Drupal.

en: The slogan of the current Drupal website.
pt: O slogan deste site Drupal.

en: The mission of the current Drupal website.
pt: A missão deste site Drupal.

en: The contact email address for the current Drupal website.
pt: O email deste site Drupal.

en: The current date on the site's server.
pt: A data atual no servidor do site.

en: The current year (four digit)
pt: O ano atual (quatro dígitos)

en: The current year (two digit)
pt: O ano atual (dois dígitos)

en: The current month (full word)
pt: O mês atual (palavra completa)

en: The current month (abbreviated)
pt: O mês atual (abreviado)

en: The current month (two digit, zero padded)
pt: O mês atual (dois dígitos, com zero à esquerda se necessário)

en: The current month (one or two digit)
pt: O mês atual (um ou dois dígitos)

en: The current week (two digit)
pt: A semana atual (dois dígitos)

en: The current date (day of month)
pt: A data atual (dia do mês)

en: The current day (full word)
pt: O dia atual (palavra inteira)

en: The current day of week (abbreviation)
pt: O dia da semana atual (abreviação)

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
pt: O timestamp, em número de segundos, desde 1 de Janeiro de 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
pt: Um número de 1 dígito gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated three-digit number.
pt: Um número de 3 dígitos gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated ten-digit number.
pt: Um número de 10 dígitos gerado aleatoriamente.

en: Randomly generated single-digit letter.
pt: Uma letra de 1 dígito gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated three-digit letters.
pt: Uma letra de 3 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated ten-digit letters.
pt: Uma letra de 10 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Display a tokenized message to the user
pt: Mostrar mensagem com token ao usuário

en: Send tokenized e-mail
pt: Enviar e-mail com token

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os símbolos do espaço reservado a seguir podem ser utilizadas no caminho de URL. Algunssímbolos podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que aA ação é desencadeada.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pt: Fornece uma API compartilhada para substituição dos espaços textuais com dados reais.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
pt: Fornece fichas adicionais e uma base sobre a qual construir o seu próprio módulo.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pt: Fornece versões aprimoradas das ações do núcleo do Drupal usando o Token módulo.

en: Date form type
pt: Tipo de formulário de data

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Select date field(s) to filter with this argument.
pt: Selecione o(s) campo(s) de data para filtrar com esse argumento.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pt: Método para gerar múltiplos campos de data numa mesma busca. Retornar os elementos que tem qualquer campo encontrado (data = campo_1 OU campo_2) ou somente aqueles que combinam com todos os campos selecionados (date = campo_1 E campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este filtro.

en: Date default
pt: Data padrão

en: To date default
pt: Data final padrão

en: Missing date fields!
pt: Campos de data faltando!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pt: (@field) <strong>Exposto</strong> @widget @format

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: Add comment link
pt: Adicionar link de comentário

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor vai fazer a melhor tentativa possível para migrar essa view do Views 1 para Views 2. Esse processo de conversão não é garantido. Você deve conferir o resultado e possivelmente terá ajustar até conseguir o resultado desejado. Você pode importar views do Views 1 pela aba Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Não é possível alterar uma view bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Views armazenadas da versão 1 do módulo views foram convertidas.

en: Convert view
pt: Converter view

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa das views. Sem esse módulo, você não pode criar ou editar views.

en: Example table
pt: Tabela de exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: Tabela de exemplo tem conteúdo de exemplo e pode ser relacionada a nodes.

en: Example content
pt: Conteúdo de exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Um conteúdo de exemplo que referencia um node

en: Example node
pt: Node de exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto puro

en: Just a plain text field.
pt: Apenas um campo contendo texto puro

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Apenas um campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo booleano.

en: Just an on/off field.
pt: Apenas um campo sim/não.

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: Just a timestamp field.
pt: Apenas um campo timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Simula a página inicial padrão do Drupal. Você pode marcar este endereço como página inicial e fazer desta view sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título que vai ser apresentado se um argumento estiver presente. Isto vai substituir o título da view e títulos configurados nos argumentos anteriores. Você pode utilizar % para usar pedaços dos argumentos. Por exemplo, use "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Validator options
pt: Opções de validação

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Provide default argument options
pt: Opções do argumento padrão

en: Default argument type
pt: Tipo do argumento padrão

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador quebrado ou perdido

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data de criação do node atual

en: Current node's update time
pt: Data de atualização do node atual

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos no mesmo argumento.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E).

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir que mútiplos argumentos trabalhem juntos

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se você selecionar esta opção, múltiplas ocorrências deste argumento poderão funcionar em conjunto, da mesma maneira que mútiplos termos são fornecidos para o mesmo argumento. Esta configuração não é compatível com "Reduzir resultados duplicados".

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Se você marcar este campo, você pode garantir que uma view que receba mais argumento que o necessário falhe na validação.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se você marcar esta opção, os números entrados no argumento serão excluídos da view, ao invés de selecionados.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: O modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no argumento, permitindo que uma view com um sumário se comporte como um glossário.

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pt: Quantos caracteres usar para filtrar pelo argumento. Por exemplo, se configurado para 1, o resultado será todos os campos começando com a letra do argumento.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pt: Na exibição do resultado do argumento, como manipular maiúsculas e minúsculas.

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Converter espaços em barras (/) na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao usuário se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
pt: Marque esta opção se você quiser o campo não seja exibido no resultado, mas que ainda assim seja puxado do banco de dados. Use esta opção se você não quiser exibir um campo agrupador em cada um dos registros ou se estiver fazendo temas avançados para a view.

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
pt: Se você marcar esta opção, você pode transformar a exibição deste campo. Para tanto, edite a exibição usando os padrões de substitução disponíveis.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto posto no parâmetro ALT e exibido como ajuda quando o mouse fica posicionado sobre o link

en: Prefix text
pt: Texto prefixado

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Texto sufixado

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Os padrões de substituição a seguir estão disponíveis para este display. Use o padrão à esquerda para conseguir o valor indicado à direita. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.</p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um número máximo de caracteres.

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML será rodado para garantir que todas as tags estão fechadas corretamente após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: True/False
pt: Verdadeiro/Falso

en: On/Off
pt: Ligado/Desligado

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Há X horas/minutos (no formato "há X tempo")

en: Time span (future dates start with - )
pt: Intervalo de tempo (datas futuras começam com -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (no formato "há X dias/em X dias")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
pt: Se você escolher "Personalizado", consulte <a href="http://br.php.net/manual/pt_BR/function.date.php" target="_blank">a documentação do PHP</a> para formatação de data. Se você escolher "Há X horas/minutos", este será o número de unidades a exibir (o padrão é duas unidades).

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Que símbolo usar como separador decimal (por exemplo, uma vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Que símbolo usar como separador de milhares (por exemplo, um ponto final).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este filtro não está exposto no momento. Se você o <strong>expor</strong>, os usuários vão poder alterar o filtro durante a visualização dos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto no momento. Se você escolher <strong>esconder</strong>, os usuários não poderão mais alterar o filtro na visualização da página.

en: Unlock operator
pt: Desbloquear operador

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se você marcar esta opção, o operador será exposto ao usuário.

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
pt: Forçar o filtro a aceitar apenas uma opção.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
pt: Você tem que selecionar um valor, se este filtro não for opcional.

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours and 30 minutes"
pt: Um intervalo a partir do tempo atual, como "+1 day" ou "-2 hours and 30 minutes"

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pt: Filtros sensíveis a caixa podem ser mais rápidos. O MySQL ignora sempre a diferença entre maiúsculas e minúsculas.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
pt: A marca para essa relação será exibida apenas administrativamente.

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
pt: Se você marcar esta opção, itens que não contêm esta relação não serão exibidos.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: No campoi "granularidade" você define qual a menor unidade para determinar se dois itens têm a mesma data. Por exemplo, se você escolher "Ano", todas as datas em 1999 serão consideradas iguais, independentemente do dia ou mês.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
pt: padrão faltando para views_handler_sort_formula: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você <a href="@modules">ativar o módulo Advanced Help</a>, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo Advanced Help, disponível em !href, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: Warning! Broken view!
pt: Atenção! A view está quebrada!

en: Broken
pt: Quebrado

en: Install the advanced help module for the getting started
pt: Instale o módulo Advanced help para ter um tutorial de como começar a usar o módulo Views

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
pt: Não sabe bem o que fazer? Experimente a página "!getting-started".

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: A exibição não tem nenhum endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
pt: Separe argumentos com uma barra /, como na URL da página.

en: Clone view %view
pt: Clonar view %view

en: View name
pt: Nome da view

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
pt: Este é o nome que identifica a view. Não pode ser duplicado. Pode ter apenas letras, números e underscores (_). Esse nome é usado para identificação da view no sistema e para gerar nomes não-duplicados para templates desta view. Se você estiver sobrescrevendo uma view gerada por um módulo, o nome não pode ser alterado, a não ser que você crie uma view nova.

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
pt: Digite uma tag opcional para essa view; será útil somente para organizar as views na página administrativa.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
pt: O tipo da view se refere à tabela de onde a informação é primariamente puxada. O tipo da view controla que argumentos, campos, critérios de ordenação e filtros estarão disponíveis. Dessa forma, uma vez escolhido, o tipo de uma view <strong>não poderá ser alterado</a>.

en: You must use a unique name for this view.
pt: Você precisa inserir um nome exclusivo para essa view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
pt: Você tem certeza de que deseja reverter a view %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a view ao seu estado original vai fazer com que a view salva no banco de dados seja apagada, revertendo-a ao estado original. Qualquer alteração que você tenha feito será perdida e não poderá ser recuperada.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar a view %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
pt: Não será possível recuperar uma view que tenha sido apagada.

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: There is no lock on view %view to break.
pt: Não há bloqueio a ser desfeito na view %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Edit view %view
pt: Editar a view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
pt: Você está importando uma view criada com a versão 1 do módulo Views. Talvez você tenha que ajustar alguns parâmetros para a view funcionar corretamente na versão 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
pt: Esta view não é compatível com a versão atual do módulo Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view

en: Unknown or missing table name
pt: Nome da tabela desconhecido ou faltando

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar seus detalhes.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
pt: Esta view tem uma exibição quebrada e não poderá ser usada.

en: Export this view
pt: Exportar esta view

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta view

en: View "@display"
pt: Ver "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página desta exibição.

en: Invalid
pt: Inválido

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
pt: Erro: a exibição @display se refere ao plugin '@plugin', mas ele não foi encontrado!

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
pt: Identificador de exibição inválido encontrado ao gerar as abas.

en: Unable to initialize default display
pt: Não foi possível inicializar a exibição padrão

en: Add display
pt: Novo display

en: Remove display
pt: Remover display

en: Restore display
pt: Restaurar display

en: View analysis
pt: Análise da view

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure @type %item
pt: Configurar @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Change summary style for @type %item
pt: O estilo do sumário foi alterado, @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin quebrado.

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar estilo de sumário para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Apagar o cache das views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Se você marcar esta opção, todas as queries geradas pelo módulo Views incluirão o texto 'VIEWS' = 'VIEWS' na seção WHERE. Isso facilita identificar as queries do módulo Views nos logs do banco de dados, mas só deve ser usado ao fazer troubleshooting.

en: Disable views data caching
pt: Desativar cache de dados para Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Ignore missing advanced help module
pt: Ignorar aviso sobre a falta do módulo Advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
pt: O módulo Views usa o módulo Advanced help para exibir os textos de ajuda. Se esse módulo não estiver presente, o Views vai acusar um erro, a não ser que você marque esta opção.

en: Show query above live preview
pt: Exibir consulta SQL junto da previsão da view

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
pt: A pré-visualização vai mostrar os resultados da view que você está criando. Marque esta opção para exibir a consulta SQL adcima do resultado. Se você não marcar, essa informação será exibida abaixo do resultado.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries rodadas durante a previsão ao vivo

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Do not show hover links over views
pt: Não exibir links administrativos sobre as views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
pt: Para facilitar a administração de suas views, o módulo Views oferece links administrativos para as páginas de edição e exportação toda vez que uma view é usada. A exibição pode ficar confusa em alguns temas, porém. Se encontrar problemas com os links administrativos, você pode desabilitá-los aqui.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
pt: Habilitar estatísiticas de desempenho das views com o módulo Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
pt: Marque esta opção se quiser ativar estatísticas de desempenho e queries e <em>se o módulo Devel estiver instalado</em>.

en: Disable javascript with Views
pt: Desabiltar Javascript com Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se você estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de usuário do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Page region to output performance statistics
pt: Região da página onde serão exibidas as estatísticas de desempenho

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
pt: O texto para o item "Qualquer um" num menu suspenso do filtro exposto.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: Server reports invalid input error.
pt: O servidor reportor um erro de entrada inválida.

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: A view tem apenas uma exibição padrão e portanto não será posta em lugar algum no seu site. Talvez você queira adicionar uma exibição em página ou em bloco.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
pt: Não há views do Views 1 armazenadas no banco de dados esperando conversão.

en: Converted
pt: Convertido

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
pt: A tabela abaixo lista as views da versão 1.x do módulo Views que estão armazenadas no banco de dados. Você pode convertê-las para Views 2 ou apagá-las. Você só pode converter uma view se não houver nenhuma view do Views 2 com o mesmo nome.

en: Unable to find view.
pt: Não foi possível encontrar a view.

en: Unable to convert view.
pt: Não foi possível converter a view.

en: The view has been deleted
pt: A view foi apagada

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
pt: O handler @handler tentou entrar em loop infinito!

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicatas

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário sem formatação, com uma opção depois da outra, em várias linhas ou em uma linha só.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir da view

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibe os campos com um template opcional

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
pt: A função set_display() foi chamada com um identificador inválido de display, @display.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtros

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
pt: jQuery UI Tabs: Erro no identificador do fragmento.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
pt: jQuery UI Tabs: Não há argumentos o suficiente para adicionar uma aba.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
pt: A data do conteúdo mais novo no feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade da página na hierarquia do livro. O item mais superior tem profundidade = 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário

en: The text of the comment.
pt: O texto do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
pt: Se o comentário está ou não em moderação no momento.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The node the comment is a reply to.
pt: O node relacionado ao comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibe o comentário do jeito normal de exibir comentários.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibe o comentário como um RSS

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do node (por exemplo, "post de blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
pt: Elimina da exibição nodes não publicados, caso o usuário não tenha permissão para vê-los.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
pt: Se o node foi ou não promovido para a página principal.

en: Whether or not the node is moderated.
pt: Se o node está ou não sendo moderado.

en: Whether or not the node is sticky.
pt: Se o node está ou não em destaque.

en: Provide a simple link to the node.
pt: Mostra um link para o node.

en: Provide a simple link to edit the node.
pt: Mostra um link para editar o node.

en: Provide a simple link to delete the node.
pt: Mostra um link para apagar o node.

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato: AAAAMMDD.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato: AAAAMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato: AAAA.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato: MM (01 - 12)

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato: DD (01 - 31)

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: Node revision
pt: Versão do node

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
pt: As versões do node são um histórico das mudanças de um texto.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
pt: Relaciona uma revisão do node com o usuário que a criou.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
pt: O valor real, e completo, do campo "corpo". Note que é possível que este campo não retorne dados válidos em alguns tipos de contéudo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo chamada que está armazenado. Pode não ser válido ou não ser útil em alguns tipos de conteúdo.

en: The revision ID of the node revision.
pt: O ID da versão do node.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: The date the node revision was created.
pt: A data de criação da versão do node.

en: Input format id
pt: Identificador do formato de entrada

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
pt: O identificador do formato de entrada da revisão do node. !default quer dizer o formato de entrada padrão.

en: The name of the input format of the node revision.
pt: O nome do formato de entrada da revisão do node.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
pt: Mostra um link para apagar a versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar os nodes pelo acesso de visualização. <strong>Não é necessário se você estiver usando a tabela node como base.</strong>

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Show a marker if the node has new or updated content.
pt: Exibe um aviso se o node for novo ou tiver sido atualizado recentemente.

en: Show only nodes that have new content.
pt: Exibir apenas nodes que têm conteúdo novo.

en: Node ID from URL
pt: ID do node a partir da URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Link de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que são linkados pelo node.

en: Links to
pt: Link para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Node statistics
pt: Estatísticas do node

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recentes

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data da última visualização ao node.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página levou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Horário de quando a página foi visitada

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos mantidos pelo Drupal e por vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
pt: Termos de taxonomia. Note que isso pode fazer com que duplicatas apareçam nos resultados. Você terá que aplicar filtros para evitar isso.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtra os resultados do campo "Taxonomia: Termo" a um vocabulário em particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O pai do termo. Isso pode causar o aparecimento de entradas duplicadas se você estiver um vocabulário que permita mais de um pai para o mesmo termo.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Term synonym
pt: Sinônimo do termo

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
pt: Sinônimos de termos podem ser usados para encontrar um termo com nomes alternativos.

en: Term ID (with depth)
pt: ID do termo (com profundidade)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
pt: O filtro de profundidade é mais complexo e por isso oferece menos opções.

en: Term ID depth modifier
pt: Modificador da profundidade do ID do termo

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
pt: Permite "profundidade" a "Taxonomia: identificador do termo" (com profundidade) será modificado por um argumento adicional.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes línguas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nodes que trazem o texto original traduzido em outros nodes, ou que não estão traduzidos.

en: Child translation
pt: Tradução (filha)

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nodes que são tradução de um texto original.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O status da tradução do node -- se a tradução precisa ou não ser atualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: upload
pt: enviar

en: The description of the uploaded file.
pt: A descrição do arquivo enviado.

en: Listed
pt: Listado

en: Whether or not the file is marked to be listed.
pt: Se esse arquivo está ou não marcado para ser listado.

en: All files attached to a node with upload.module.
pt: Todos arquivos anexados com o módulo Upload.

en: Has attached files
pt: Tem anexos

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
pt: Exibir apenas itens com arquivos anexados. Isso pode causar duplicatas se houver vários arquivos anexos por node.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
pt: Adicione uma relação para ter mais dados para os arquivos subidos com o módulo Upload. Note que essa relação pode provocar o aparecimento de duplicatas se houver mais de um arquivo anexado ao node.

en: The user ID
pt: ID do usuário.

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou do autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Língua do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitida.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: Data de último login do usuário

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe um link simples para apagar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: Identificador do usuário da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
pt: Permite que o argumento seja ignorado. Esta consulta não será alterada por esse argumento.

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Contador de resultados da view

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: Type of link
pt: Tipo de link

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do usuário

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem idioma

en: Current installed version
pt: Versão atualmente instalada

en: Unknown node type
pt: Tipo de node desconhecido

en: Check for new comments as well
pt: Verificar também novos comentários

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
pt: Se você quiser validar para determinados tipos de conteúdo, marque abaixo. Se não, todos os nodes passam.

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se usuário tem acesso ao node

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs de nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Display node comments
pt: Exibir comentários ao node

en: No alternate
pt: Não alternar

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
pt: Se nenhuma busca for feita e este filtro não aparecer, escolha um outro campo para ser a ordem padrão da tabela.

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Pesquisa por qualquer um dos dois termos com um <strong>OR</strong> maíusculo. Por exemplo , <strong>gatos OR cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Exibir score

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai no caminho-de-pão

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, o caminho-de-pão vai incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso vai funcionar apenas se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
pt: Se você selecionar esta opção, os usuários podem digitar vários argumentos, na forma 1+2+3. Devido ao número de JOINs que seriam necessários, a view sempre tratará os argumentos com OR.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Termos selecionados

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você quiser validar para um vocabulário específico, escolha-os aqui. Se nenhum for marcado, todos os termos serão exibidos.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome ou sinônimo do termo

en: Term name/synonym converted to Term ID
pt: Nome/sinônimo convertido para o ID do termo

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
pt: Selecione a forma deste argumento. Se você estiver usando o nome do termo, fica um pouco mais rápido do que converter para o identificador numérico e usar "Taxonomia: Identificador do termo" do que usar "Taxonomia: Nome do termo"

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
pt: Transformar os hífens da URL em espaços no argumento do nome do termo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nodes que não estejam traduzidos

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Type of user argument to allow
pt: Tipo de argumento a ser usado

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Apenas usuários dos papéis selecionados poderão acessar o este display. Note que usuários com a permissão de "acessar todas as views" poderão ver qualquer view, independente de seu papel no site.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você altere o tipo de argumento, essa configuração será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP argument code
pt: Código PHP para o argumento

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
pt: Digite o código PHP que retorna um valor a ser usado como argumento. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor, apenas para o argumento atual.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você alterar o validador, a configuração original será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
pt: Digite um código PHP que retorna TRUE ou FALSE. Não haver retorno, é o mesmo que FALSE. Por isso, certifique-se de retornar alguma coisa se você não quiser que o argumento seja invalidado. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a ser validado será "$argument" e a view será "$view". Caso você queira, pode alterar o argumento configurando "$handler->argument".

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the name of this display.
pt: Alterar o nome deste display

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Change the style plugin.
pt: Alterar o plugin de estilo.

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Change the row plugin.
pt: Alterar o plugin da linha.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Altera a quantidade de itens exibidos.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Display only distinct items, without duplicates.
pt: Exibir apenas resultados distintos, sem duplicatas.

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Specify which display this display will link to.
pt: Escolher a que displays este display deve linkar.

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Unknown/missing format
pt: Formato desconhecido/ausente

en: Change this display's !name.
pt: Alterar o(a) !name deste display.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The name of this display
pt: O nome deste display

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Este título será exibido apenas na página administrativa do módulo Views.

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Use a pager for this view
pt: Usar um paginador para essa view

en: Full pager
pt: Paginador completo

en: Mini pager
pt: Paginador pequeno

en: Pager element
pt: Elemento do paginador

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
pt: O número de itens que devem ser pulados. Por exemplo, se você configurar para 3, a exibição vai começar a partir do quarto resultado. O deslocamento não pode ser usado em views sem limite de resultados. Caso queria fazer algo assim, use um número muito grande como limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
pt: Esta opção vai adicionar um link "mais" no rodapé desta view. O link vai apontar para o display do tipo "página". Se você tiver mais do que um display do tipo "página", o link vai apontar para o display que você especificar em "Display do link".

en: Text to use for the more link.
pt: Texto para usar no link "Leia mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Access options
pt: Opções de Acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto exibido abaixo dos resultados da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar. Uso opcional.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
pt: O texto exibido quando a view não retornar nenhum resultado. Uso opcional.

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções do estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo atualmente selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Exibição alternativa do display

en: Style output
pt: Estilo de exibição

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Status: using default values.
pt: Status: usando valores padrão.

en: Update default display
pt: Atualizar a exibição padrão

en: Status: using overridden values.
pt: Status: usando valores sobrescritos.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexagem

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar argumentos do display ao qual está anexado?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar filtros expostos do display ao qual foi anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display pai?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar que a que display(s) este display deve ser anexado.

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache de bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Use o nome do site como título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos displays selecionados.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
pt: A view será exibida quando o usuário visitar este endereço no seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed", ou "caminho/%/%/rss.xml", com um % para cada argumento que você tenha definido na view.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
pt: A view será exibida ao visitar este endereço em seu site. Você pode utilizar "%" na URL para representar um valor utilizado por um argumento. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem item de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
pt: Atenção: os itens de menu poderão não ser alterados adequadamente em Drupal 6.4 ou anterior. Por favor atualize seu Drupal em !url.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um menu, mas o você não escolheu um título.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um item de menu principal, mas este item não está configurado.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
pt: Os campos serão exibidos na mesma linha, ao invés de um em cada linha.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: Grouping field
pt: Campo agrupador

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: Use the site mission for the description
pt: Use a missão do site como descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrepor ordenação normal se a ordenação pelo cabeçalho da tabela for usada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
pt: Qual ordem usar, se um critério de ordenação padrão estiver sido escolhido.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não faz uso dos campos.

en: None defined
pt: Não definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova views

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: View @base <em>@type</em>: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não há nenhuma view para ser exportada, no momento.

en: Show only these tags
pt: Exibir apenas essas tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
pt: Insira isso no @module.info no diretório modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pt: Insira isso em @module.module, na pasta modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
pt: Insira isso em isso em @modules.views_default.inc, na pasta modules/@module ou modules/@module/includes

en: use views exporter
pt: usar o exportador de views

en: Bulk export
pt: Exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de views

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite exportar várias views de uma vez só

en: Adjust top margin
pt: Ajustar margem do topo

en: Keep menu at top of page
pt: Mantenha o menu no topo da página

en: Move local tasks into menu
pt: Mover as tarefas locais para o menu

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Módulos habilitados: !module-list.

en: Administration menu
pt: Menu administrativo

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar configurações do menu administrativo

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
pt: A mensagem que será enviada. Você pode incluir as seguintes variáveis: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Nem todas as variáveis vão estar disponíveis em todos os contextos.

en: Date and time lookup
pt: Procura de data e hora

en: User pages
pt: Páginas dos usuários

en: Calendar period
pt: Período do calendário

en: Calendar navigation
pt: Navegação de calendário

en: Displays Views results in a calendar.
pt: Mostra o resultado da views em um calendário.

en: Legend Content Types
pt: Legendar Tipos de Conteúdo

en: Legend Vocabularies
pt: Legendar Vocabulários

en: Legend Terms
pt: Legendar Termos

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
pt: Não há formatos personalizados configurados. Por favor <a href="@link">adicione</a> algum.

en: Format string
pt: Formato

en: Are you sure you want to remove the format %format?
pt: Você tem certeza que quer remover o formato %format?

en: Removed date format %format.
pt: Formato de data %format removido.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
pt: Você tem certeza que quer remover o formato do tipo %format?

en: Removed date format type %format.
pt: Formato de data do tipo %format removido.

en: !type date format
pt: formato de data !type

en: Field %field has errors.
pt: O campo %field tem erros.

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Erro de Requisição HTTP ao importar o %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falhou ao abrir o arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
pt: !day-name domingo|segunda-feira|terça-feira|quarta-feira|quinta-feira|sexta-feira|sábado

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
pt: !day-abbreviation dom|seg|ter|qua|qui|sex|sáb

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
pt: !day-abbreviation D|S|T|Q|Q|S|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
pt: !day-abbreviation DO|SE|TE|QUA|QUI|SE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
pt: !datetime Ano|Mês|Dia|Semana|Hora|Minuto|Segundo|O dia inteiro|O dia inteiro

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
pt: !datetime_plural Anos|Meses|Dias|Semanas|Horas|Minutos|Segundos

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
pt: !date_order Todos|Primeiro|Segundo|Terceiro|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
pt: !date_order |Último|Penúltimo|Antepenúltimo|Ante-antepenúltimo| Ante-ante-antepenúltimo

en: !date_nav Prev|Next|Today
pt: !date_nav Anterior|Próximo|Hoje

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
pt: !month-name |Janeiro|Fevereiro|Março|Abril|Maio|Junho|Julho|Agosto|Setembro|Outubro|Novembro|Dezembro

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
pt: !month-abbreviation |Jan|Fev|Mar|Abr|Mai|Jun|Jul|Ago|Set|Out|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
pt: Permitir usuários configurarem os formatos de data

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Allow users to configure custom date formats.
pt: Permite que usuári@s configurem formatos de data personalizados.

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Allow users to add additional date formats.
pt: Permitir que usuários adicionem outros formatos de data.

en: Delete date format
pt: Apagar formato de data

en: Allow users to delete a configured date format.
pt: Permitir que usuários apaguem  um formatos de data configurado.

en: Delete date format type
pt: Apagar tipo de formato de data

en: Per-user timezone name.
pt: Nome de fuso-horário por usuário.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: o módulo date não pode ser atualizado até que o Views seja atualizado. Por favor retorne ao <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações remanescentes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
pt: data.module tem atualizações, mas não pode ser atualizado sem que o módulo views seja atualizado antes.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
pt: O módulo Date API requer o <a href="@link">módulo Date PHP4</a> para versões do PHP anteriores a 5.2.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Alterar as configurações de %name após dados terem sido criados poderá resultar em perda de dados!

en: Display From and To dates
pt: Mostrar Datas Inicial e Final

en: Display From date only
pt: Mostrar apenas a Data Inicial

en: Display To date only
pt: Mostrar apenas a Data Final

en: Display repeat rule
pt: Mostrar regra de repetição

en: Hide repeat rule
pt: Esconder regra de repetição

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
pt: Uma 'Data Inicial' é obrigatória para o campo %field %delt.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
pt: Uma 'Data Final' é obrigatória para o campo %field %delta.

en: The From date is invalid.
pt: A Data Inicial é inválida.

en: The To date is invalid.
pt: A Data Final é inválida.

en: There are errors in @field_name:
pt: Existem erros no @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
pt: Se você não selecionar esta opção, cada item no campo será criado como uma nova linha, o que pode ocasionar resultados duplicados. Esta configuração não é compatível com tabelas que tenham a opção de reordenar com um clique.

en: Select List with Repeat options
pt: Lista de Seleção com opções de Repetição

en: Text Field with Date Pop-up calendar
pt: Campo de texto com Calendário Pop-up

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
pt: Campo de texto com Calendário Pop-up e opções de recorrência

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pt: A documentação completa para os módulos Date e Date API está disponível em <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
pt: Adicionar tipo de formato

en: The human-readable name for this format type.
pt: O nome amigável para este tipo de formato.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
pt: Este tipo de formato já existe. Digite um tipo único.

en: view date repeats
pt: ver recorrência de datas

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Algumas atualizações ainda estão pendentes. Por favor, retorne para <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
pt: Algumas atualizações estão pendentes.<br/>Por favor, rode novamente o script de atualização.

en: Time with timezone
pt: Data com fuso horário

en: Field %field formats were converted to custom formats.
pt: Formatos do campo %field foram convertidos para formatos personalizados.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
pt: O antigo formato %from_format para o campo %field foi convertido para o novo formato %to_format.

en: Date format settings for %language_name
pt: Definições de formato de data para %language_name

en: Locale date settings
pt: Definições da localidade da data

en: Configure date formats for each locale
pt: Configurar formatos de data para cada localização

en: Date Locale
pt: Localidade da Data

en: Field %field is required.
pt: Campo %field é obrigatório.

en: Field %field is invalid.
pt: O campo %field é inválido.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
pt: <p>O seletor de data do Date Popup calendar usa o  jQuery UI datepicker. Uma versão dele está incluída no módulo Date Popup, mas encorajamos fortemente que você use o módulo <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a>. Se o módulo jQuery UI estiver instalado, o Date Popup irá usar o seletor de data daquele módulo, que provavelmente estará mais atualizado. Se você estiver tendo problemas com popups e ainda não está usando o jQuery UI, por favor, faça isso como um primeiro passo antes de reportar problemas.</p>

en: Use default jQuery timepicker
pt: Usar o seletor de data padrão do jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pt: Entrada manual, nenhum seletor de datas jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de Datas

en: Choose the jQuery timepicker to user.
pt: Escolha o seletor de data jQuery para o usuário.

en: Date Popup Configuration
pt: Configurações do Popup de Data

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
pt: Permite que o usuário configure o Date Popup

en: Current exceptions
pt: Exceções atuais

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
pt: Ferramentas para a criação e importação de datas e calendários.

en: The following modules are required for the wizard to work:
pt: Os seguinte módulos são necessários para o assistente funcionar:

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
pt: O calendário %view é o calendário padrão para o tipo de conteúdo %type_name.

en: remove !view
pt: remover !view

en: Removed calendar %calendar.
pt: Calendário %calendar removido.

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Content type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Date field name
pt: Nome do campo de data

en: Date Repeat
pt: Repetir Data

en: !type: %title has been created.
pt: !type: %title foi criado.

en: !type: %title has been updated.
pt: !type: %title foi atualizado.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
pt[0]: 1 evento foi convertido
pt[1]: @count eventos foram convertidos.

en: administer date tools
pt: administrar ferramentas de data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e auto-criar datas e calendários.

en: iCal import
pt: Importação iCal

en: Event import
pt: Importação de Evento

en: Remove calendar
pt: Remover calendário

en: Date browser
pt: Agenda interativa

en: Date browser style
pt: Estilo da agenda interativa

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar uma navegação de anterior/próximo.

en: Date (!base_table)
pt: Data (!base_table)

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pt: Selecione o tipo do valor de data a ser utilizado por padrão, nos sumários e na navegação. Por exemplo, a granularidade do 'mês' definirá a data padrão do mês corrente, agrupando por mês nos sumários e linkando o próximo mês e o anterior  quando utilizar navegação por data.

en: You must select at least one date field for this argument.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este argumento.

en: Choose the form element to use for date selection.
pt: Escolha os elementos do formulário para usar na seleção de data.

en: Absolute value
pt: Valor Absoluto

en: Relative value
pt: Valor Relativo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
pt: Os valores relativos serão usados se nenhuma data for definida acima. Use "now" para definir como padrão a data corrente, ou adicione modificadores como "now +1 day".  O valor "Data final" é usado quando o operador é definido como "entre" ou "fora do intervalo".

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
pt: O %style não pode ser utilizado para uma Data: Argumento de data.

en: The %style requires the Date: Date argument.
pt: O %style requer Date : Argumento de data.

en: Navigate to previous year
pt: Ir para o ano anterior

en: Navigate to next year
pt: Ir para o próximo ano

en: Navigate to previous month
pt: Ir para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Ir para o próximo mês

en: Navigate to previous week
pt: Ir para a semana anterior

en: Navigate to next week
pt: Ir para a próxima semana

en: Navigate to previous day
pt: Ir para o dia anterior

en: Navigate to next day
pt: Ir para o próximo dia

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
pt: Usuário @uid informou a forma de pagamento @method para o pedido @order_id no valor de @amount.

en: Debug response: !data
pt: Resposta de Depuração: !data

en: Help message shown at checkout.
pt: Mensagem de ajuda mostrada no fechamento de pedido.

en: <b>@type failed.</b>
pt: @type falhou.

en: Unexpected acknowledgement status: @status
pt: Estado de confirmação inesperado: @status

en: Ubercart shipment object
pt: Objeto de envio do Ubercart

en: Fulfillment
pt: Preenchimento.

en: Shipment
pt: Envio

en: !sign per !unit
pt: !sign por !unit

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
pt: Caso não possua uma conta ainda, você deve <a href="!url">cadastrar-se agora</a>.

en: No changes have been logged for this order.
pt: Nenhuma alteração foi registrada para este pedido.

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
pt: Conceder ou renovar os papéis comprados se o status do pedido corresponder.

en: If the original order status was not Completed.
pt: Se o status inicial do pedido não for "Concluído".

en: Make permanent
pt: Tornar permanente

en: Add a new weight quote shipping method.
pt: Adicionar uma nova citação de peso ao método de envio.

en: Customize product report parameters
pt: Personalizar parâmetros do relatório de produtos

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
pt: Você pode adicionar mais atributos <a href="!url">clicando aqui</a>.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
pt: Obrigado por fazer compras em [store-name]. Seu pedido atual foi anexado à conta de usuário ligada ao seu endereço de e-mail.
    
    <a href="!user_url">Faça o login</a> para ver a situação do seu pedido atual e seu histórico de pedidos. Lembre-se de fazer o login em seu próximo pedido, para que o processo seja executado mais rapidamente.

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
pt: Obrigado por comprar na [loja-name]. Uma nova conta foi criada para você aqui que você pode usar para ver o seu status atual do seu pedido.
    
    <a href="!user_url">Login</a> para a sua nova conta com as seguintes informações:
    
    <strong>Nome de usuário:</strong> !new_username
    <strong>Senha:</strong> !new_password

en: No orders available.
pt: Sem pedidos disponíveis.

en: Product models
pt: Modelos de produtos

en: This setting can still be overridden on the node form.
pt: Esta configuração pode ser sobrescrita no formulário do node.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
pt: Seu perfil %role foi renovado. Irá expirar em %date.

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
pt: O perfil %role do usuário %user foi renovado. Irá expirar em %date.

en: It may be helpful to disable caching while configuring modules that alter prices or price displays.
pt: Talvez seja útil desativar o cache durante a configuração de módulos que alterem os preços ou exibam os preços.

en: For high traffic sites or sites with multiple price alterers, leaving this disabled may hurt the site's performance.
pt: Para sites com alto tráfego ou sites com múltiplos alterers de preço, deixando isto desativado talvez diminua o desempenho do site.

en: Use the terminal available through the<br />%button button on the View tab to<br />process credit card payments.
pt: Use o terminal disponível através do <br />botão %button na aba Visão para<br />processar pagamentos com cartão de crédito.

en: Ubercart price
pt: Preço Ubercart

en: Ubercart weight
pt: Peso Ubercart

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao imprimir os caminhos de URL, como transformar o caso do argumento. Não use este comparações com Postgres a não ser que ele use sensibilidade entre maiúsculas e minúsculas.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres neste campo pode ser.

en: If the field is empty, display this text instead.
pt: Se o campo estiver vazio, mostrar este texto no lugar.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
pt: Se o campo contém o número zero, exiba um texto vazio.

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
pt: Não mostrar nada neste campo se ele estiver vazio. Note que o label do campo ainda pode ser exibido. Verifique as configurações de estilo ou estilo de linha para ocultar etiquetas de campos vazios.

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas do Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
pt: Marque esta caixa e clique em limpar para excluir todas as tabelas Views 1. Atenção: esta operação não é reversível! Faça isso somente se tiver certeza de que você não precisa mais destes dados.

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas do Views 1 foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode causar resultados duplicados em itens que têm mais que uma das opções selecionadas. Se esse filtro causa resultados duplicados, esta opção pode reduzir as duplicatas, entretanto, quanto mais termos a procurar, menos eficaz a consulta será, então use isso com cautela. Não deve ser definido nos campos de valor único, pois pode causar valores desaparecidos na exibição, se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para o menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Será vazio se o autor é um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacione nodes com termos da taxonomia, especificando que vocabulário(s) usar. Este relacionamento irá causar registros duplicados se houver vários termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: O ID de taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pt: O identificador do vocabulário a que pertence o tema.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The file ID for the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the attached file.
pt: O nome do arquivo anexado.

en: The MIME type of the attached file.
pt: O tipo MIME do arquivo anexado.

en: The path of the attached file.
pt: O caminho do arquivo anexado.

en: The size of the attached file.
pt: O tamanho do arquivo anexado.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
pt: Clique no ícone para ajustar as !settings e definir as restrições de acesso.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado, bastando clicar no ícone

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: Hide the "Go" button.
pt: Esconder o botão "Ir"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Always display more link
pt: Sempre exibir o link mais

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
pt: Isto irá mostrar o link "veja mais" mesmo que não haja mais itens para exibir.

en: Thank you for your order! We will be notified by PayPal that we have received your payment.
pt: Obrigado pelo seu pedido! Nós seremos notificados pelo PayPal que recebemos o seu pagamento.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
pt: O título do breadcrumb que deve ser usado quando esse argumento está presente. Caso nenhum breadcrumb esteja configurado, um título padrão será usado.  Veja "Título" para subtituições.

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão para adicionar comentário usado regularmente em nodes, que vai aparecer apenas se o usuário que está visualizando tiver autorização para adicioná-lo.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
pt: Deve-se renderizar os valores do paginador? Caso contrário, ele pode herdar do pai...
