drupal erp profile (6.x-1.1-alpha3) - en to pt translation catalogue (1814 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Mostrar em todas as páginas excepto as indicadas.

en: Show on only the listed pages.
pt: Mostrar apenas nas páginas indicadas.

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enabled
pt: activo

en: enable
pt: activar

en: delete
pt: eliminar

en: title
pt: titulo

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdos

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Gross
pt: Em bruto

en: content
pt: conteúdos

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar email

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: inactivo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Log
pt: Registo

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Email settings
pt: configurações do email

en: Disabled
pt: Inativo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Item Description
pt: Descrição do Item

en: Priority
pt: Prioridade

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Action
pt: Acção

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Ligado

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Documentation
pt: Documentação

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: vista

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Procurar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Por mês

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: definições

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Changes
pt: Alterações

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Font Size
pt: Tamanho da Letra

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Display a PDF version of this page.
pt: Mostrar uma versão PDF desta página

en: Update
pt: Atualizar

en: Blank
pt: Branco

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: administer catalog
pt: gerir catálogo

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time increment
pt: Incremento de tempo

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Setup
pt: Instalação

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: hidden
pt: escondido

en: Path
pt: Caminho

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Region
pt: Região

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Teaser
pt: Resumo

en: never
pt: nunca

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: read more
pt: ler mais

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Procura avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: n/a
pt: não disponível

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: acção

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: no
pt: não

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: (creation)
pt: (criação)

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: Printer-friendly version
pt: Versão de impressão

en: All
pt: Todos

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Points
pt: Pontos

en: Post
pt: Publicar

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: View type
pt: Tipo da vista

en: Page
pt: Página

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: User settings
pt: Definições de utilizador

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Hourly threshold
pt: Máximo por hora

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
pt: Não pode enviar mais de %number mensagens por hora. Por favor tente mais tarde.

en: Your name
pt: O seu nome

en: Send e-mail
pt: Enviar email

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Deve introduzir um endereço de email válido.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Source URL
pt: URL de origem

en: Custom
pt: Personalizar

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: Termo ID

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Message text
pt: Mensagem de texto

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Overridden
pt: Substituído

en: Conditions
pt: Condições

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Authored by
pt: Criado por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Node Title
pt: Título do nó

en: Sort order
pt: Sequência de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Button background color
pt: Cor de fundo do botão

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Card Type
pt: Tipo de Cartão

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Month
pt: Mês

en: Add line
pt: Adicionar linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Load
pt: Carregar

en: Customers
pt: Clientes

en: Last reply
pt: Última resposta

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Quantidade

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: One week
pt: Uma semana

en: One month
pt: Um mês

en: Current
pt: Corrente

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Descendente

en: Code
pt: Código

en: Job
pt: Oportunidades

en: Enter a valid username.
pt: Introduza um nome de utilizador válido.

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: By
pt: Por

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Definições de pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: next
pt: próximo

en: back
pt: para trás

en: OR
pt: OU

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: Short name
pt: Nome curto

en: Directory
pt: Diretório

en: Calendar
pt: Calendário

en: Method
pt: Método

en: Africa/Algiers
pt: África/Argel

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Ceuta
pt: África/Ceuta

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Joanesburgo

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amesterdão

en: Europe/Andorra
pt: Europa/Andorra

en: Europe/Berlin
pt: Europa/Berlim

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscovo

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: End
pt: Fim

en: Now
pt: Agora

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: Downloads
pt: Descargas

en: Configuration
pt: Configuração

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Logo URL
pt: URL do logotipo

en: Repeat
pt: Repetir

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Último nome

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Destination
pt: Destino

en: reset
pt: reiniciar

en: Class
pt: Classe

en: Case
pt: Caso

en: Referrer
pt: Referência

en: Button
pt: Botão

en: Both
pt: Ambos

en: Clicks
pt: Cliques

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Stylesheet URL
pt: URL da folha de estilo (CSS)

en: Robots META tags
pt: Etiquetas meta para Robots (motores de pesquisa)

en: Add noindex
pt: Especificar noindex

en: Add nofollow
pt: Especificar nofollow

en: Add noarchive
pt: Especificar noarchive

en: Printer-friendly pages
pt: Versões para imprimir

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Checkout
pt: Última verificação

en: <All>
pt: <Todos>

en: As Time Ago
pt: Como tempo passado

en: access all views
pt: aceder a todas as vistas

en: Select a view
pt: Seleccione a vista

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: As Vistas são listas personalizadas de conteúdos do seu sistema; são altamente configuráveis e dão-lhe controle sobre como os conteúdos são apresentados.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Override
pt: Substituir

en: Clone
pt: Clonar

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, ascendentemente ordenado

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, descendentemente ordenado

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Normal item de menu

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: administer views
pt: administrar vistas

en: Views UI
pt: UI do Views

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Message Subject
pt: Assunto da mensagem

en: Send to
pt: Enviar para

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Mostrar se o seguinte código de PHP retorna <code>TRUE</code> (modo PHP, só para peritos).

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: fields
pt: campos

en: Expiration
pt: Expirar

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Notifications
pt: Notificações

en: City
pt: Município

en: Postal code
pt: Código postal

en: State/Province
pt: Distrito

en: Collapsed
pt: Recolhido

en: Fax number
pt: Número de fax

en: Phone number
pt: O número de telefone

en: Google Maps API Key
pt: Chave do Google Mapas API

en: Labels
pt: Rótulos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data da actualização

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Full name
pt: Nome Completo

en: Your e-mail
pt: O seu correio electrónico

en: Formatting guidelines
pt: Guias de formatação

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Pending
pt: Pendente

en: minute
pt: minuto

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Key
pt: Chave

en: Printer-friendly
pt: Versão para imprimir

en: Display a printer-friendly version of this page.
pt: Mostrar uma versão para imprimir desta página

en: Printer-friendly page link
pt: Ligação à versão para imprimir na página

en: The URL to your custom print cascading stylesheet, if any. When none is specified, the default module CSS file is used.
pt: O URL para a folha de estilo personalizada, caso exista. Em caso de omissão, a folha de estilo distribuída com este módulo é usada.

en: Printer-friendly URLs list
pt: Lista de URLs na versão para imprimir

en: Open the printer-friendly version in a new window
pt: Abrir a versão para imprimir numa nova janela

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
pt: Activando esta opção irá fazer a versão para imprimir abrir numa nova janela ou separador.

en: Send to printer
pt: Enviar para a impressora

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
pt: Chama automaticamente a função do navegador para enviar a versão para imprimir na impressora.

en: Display source URL
pt: Mostrar URL de origem

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
pt: Quando esta opção é escolhida, o URL da página original é mostrado na parte de baixo da versão para imprimir.

en: Add current time/date to the source URL
pt: Juntar hora e data actuais ao URL de origem

en: Display the current date and time in the Source URL line.
pt: Mostra a hora e data actuais na linha do URL de origem.

en: Force use of node ID in source URL
pt: Forçar uso do identificador numérico do nó no URL de origem

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
pt: O Drupal irá tentar usar o nome alternativo da página, caso exista. Para forçar o uso de um URL fixo, active esta opção.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
pt: Impede os robots de indexar as páginas de versão para imprimir. Recomendado para um bom karma com os motores de pesquisa.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
pt: Indica aos robots para não seguir as hiperligações de saída nas páginas de versão para imprimir.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
pt: Etiqueta não-standard que indica aos motores de pesquisa que não se deve mostrar uma ligação para a versão "em cache" das páginas de versão para imprimir. Reconhecido pelo Googlebot.

en: access print
pt: acesso a print

en: administer print
pt: administrar print

en: Product title
pt: Título do produto

en: List price
pt: Lista de preços

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: in
pt: em

en: Default height
pt: Altura predefinida

en: Default width
pt: Largura predefinida

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
pt: <p>Ver a documentação completa na !link.</p>

en: Calendar Legend.
pt: Legenda do calendário.

en: Use this section to set up iCal feeds that should be displayed in this calendar. They will be shown along with any internal items that match the calendar criteria.
pt: Use esta seção para configurar feeds iCal que devem ser exibidas neste calendário. Eles serão apresentados juntamente com os elementos internos que correspondem aos critérios de calendário.

en: Add to calendar
pt: Adicionar à agenda

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do Nó

en: update
pt: actualização

en: Full text
pt: Texto completo

en: Source
pt: Original

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Display all menu items
pt: Mostrar todos os itens do menu

en: access administration menu
pt: aceder ao menu de administração

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Search results
pt: Resultados da procura

en: Your search yielded no results
pt: A procura não gerou resultados

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor introduza algumas palavras chave.

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Features
pt: As funcionalidades

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Date's time zone
pt: Data da zona de tempo

en: No time zone conversion
pt: Nenhuma conversão de fuso horário

en: day
pt: dia

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: timezone
pt: fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de selecção

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
pt: Anos trás e para frente deve ser no formato -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
pt: Definir a ordem e o formato para as partes de data no formulário de entrada. O formato pode ser adaptado para remover os valores, não na granularidade para este campo.

en: Years back and forward
pt: Anos anteriores e para frente

en: Increment the minute and second fields by this amount.
pt: Incrementar os campos minuto e segundo, a este valor.

en: Input Type
pt: Tipo de Entrada

en: Select list
pt: Lista de selecção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: To Date
pt: Para Data

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
pt: Os elementos de data a ser armazenado (no mínimo um ano é necessário).

en: Default Display
pt: Predefinido de exibição

en: Time zone handling
pt: Maneira de apresentar o tempo na zona

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
pt: Seleccione o método de tratamento do fuso horário a ser usado para este campo de data.

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: To date
pt: Até à data

en: From date
pt: A partir da data

en: ongoing
pt: em curso

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
pt: Não há campos de data neste banco de dados para importar os dados. Por favor, adicione um campo de data para os tipos de nó desejado e não se esqueça de indicar que ele usa tanto a "partir" e um "até à data".

en: Target type
pt: O tipo de destino

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: body
pt: corpo

en: Date field
pt: Campo da data

en: Url field
pt: Campo Url

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
pt: Seleccione as categorias que devem ser usadas para os nós importados.

en: !type Fields
pt: Campos !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
pt: Não existe uma tabela de eventos nesse banco de dados. Sem opções de importação de evento disponíveis.

en: Delete original event?
pt: Apagar o evento original?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
pt: O número máximo de nós para converter nesta passagem.

en: Starting nid
pt: Começando nid

en: No events have been converted.
pt: Não há eventos foram convertidos.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Disable mousezoom
pt: Desativar o zoom do rato

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
pt: Desativar o utilizar da roda de rolagem para o zoom no mapa.

en: Location chooser
pt: Seletor de Localização

en: Used to activate location choosing using a gmap.
pt: Usado para ativar a escolha de localização usando o gmap.

en: Use AutoZoom
pt: Utilizar Zoom Automático

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
pt: Zoom automático no mapa para caber todos os marcadores quando novos são adicionados.

en: Unconditionally enable marker interface
pt: Ativar incondicionalmente a interface de marcador

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
pt: Carregar o sistema gestor de marcador, mesmo sem marcadores para carregar novos são detectados. Útil se você está injetando novos de algum outro lugar.

en: Enable Overview Map
pt: Ativar Visão Geral Do Mapa

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
pt: Ativar o "mapa geral"no canto inferior direito.

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
pt: Ativar este vai contornar alguns problemas que podem ocorrer quando os mapas aparecem em conjuntos dentro de campo recolhível.

en: Add scale control to map.
pt: Adicionar controlo de escala de mapa.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
pt: Adicionar um controlo da escala do mapa na posição predefinida.

en: Configure GMap settings
pt: Configurar definições de GMap

en: Overlay editor
pt: Editor de sobreposição

en: Click map
pt: Clique no mapa

en: Lines
pt: Linhas

en: Circles
pt: Círculos

en: Edit Info
pt: Editar informação

en: Marker
pt: Marcador

en: Stroke color
pt: Cor do traço

en: Stroke weight
pt: Peso do traço

en: Stroke opacity
pt: Opacidade do traço

en: Fill color
pt: Cor de preenchimento

en: Fill opacity
pt: Opacidade de preenchimento

en: User locations
pt: Localização do utilizador

en: Node locations
pt: Localizações do Nó

en: GMap Location
pt: Localização em GMap

en: Configure GMap Location settings.
pt: Configurar GMap definições de local.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
pt: Para adicionar / mudar a sua localização para o mapa do utilizador, <a href="@url">editar a sua localização</a>.

en: Node settings
pt: Configurações do nó

en: Build a GMap macro
pt: Construir um macro de GMap

en: Gmap macro creation
pt: Criação de macro Gmap

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
pt: Se você precisar de acesso a este mapa a partir de um script, você pode atribuir uma ID ao mapa aqui.

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: Controls
pt: Controlos

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
pt: A latitude e longitude do centro do mapa

en: Map width
pt: Largura do mapa

en: Map height
pt: Altura do mapa

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
pt: A altura do mapa, como um comprimento CSS ou percentuais. Exemplos: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: The current magnification of the map
pt: A ampliação atual do mapa

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
pt: Filtro para permitir a inserção de um mapa do Google em um nó

en: Display location.module information on Google Maps
pt: Exibir informações de location.module no Google Maps

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nenhum.

en: Revert
pt: Reverter

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
pt: Permite a criação e atribuição arbitrária de fluxos de trabalho para tipos de nó.

en: Edit workflow
pt: Editar fluxo de trabalho

en: Add workflow
pt: Adicionar fluxo de trabalho

en: Add state
pt: Adicionar estado

en: Delete State
pt: Eliminar Estado

en: Delete workflow
pt: Eliminar fluxo de trabalho

en: Old State
pt: Estado Antigo

en: New State
pt: Novo Estado

en: Workflow History
pt: O Histórico do fluxo de trabalho

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Schedule for state change at:
pt: Agendar para alterar o estado em:

en: State of @type %node_title set to @state_name
pt: Estado do @type %node_title definido como @state_name

en: Workflow Name
pt: Nome do fluxo de trabalho

en: Add Workflow
pt: Adicionar fluxo de trabalho

en: Created workflow %name
pt: Criado em fluxo de trabalho %name

en: Deleted workflow %name with all its states
pt: Eliminar o fluxo de trabalho %name com todos os seus estados

en: The workflow %name with all its states was deleted.
pt: O fluxo de trabalho %name com todos os seus estados foi eliminado.

en: Workflow tab permissions
pt: Separador de permissões do fluxo de trabalho

en: Edit workflow %name
pt: Editar o fluxo de trabalho %name

en: From / To
pt: De / Para

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Date formats
pt: Formatos de data

en: White
pt: Branco

en: Taxes
pt: Impostos

en: or
pt: ou

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Style
pt: Estilo

en: Link style
pt: Estilo da ligação

en: revert
pt: reverter

en: e-mail
pt: email

en: Search options
pt: As opções de pesquisa

en: Font Family
pt: Tipo de Letra

en: options
pt: opções

en: Your item(s) have been updated.
pt: Os seus produtos foram actualizados.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Shipping
pt: Envio

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Subtotal
pt: Sub-total

en: Billing address
pt: Endereço para cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluída

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Reverse
pt: Inverso

en: Products
pt: Produtos

en: Product settings
pt: Definições do produto

en: Street address
pt: Rua do endereço

en: Testing
pt: Testando

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Orders
pt: Encomendas

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Formats
pt: Formatos

en: Credit
pt: Crédito

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Novos comentários

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relacionamento

en: relationships
pt: ligações

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Translations
pt: Traduções

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: hour(s)
pt: hora(s)

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Read only
pt: Apenas de leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: cancel
pt: cancelar

en: Processing
pt: A processar

en: disable
pt: desactivar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Seleccionar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: No style
pt: Nenhum estilo

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se o modo PHP for escolhido, introduza o código PHP entre %php. Note que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: Date API requirements
pt: Requisitos Data API

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: Customize Default Value
pt: Personalize o valor predefinido

en: Custom value for From date
pt: Personalizar valor para "A partir data"

en: Default value for To date
pt: O valor predefenido para "Até à data"

en: Same as From date
pt: Igual a "A partir da data"

en: Custom value for To date
pt: Personalizar valor para "Até à data"

en: Customize Date Parts
pt: Personalizar Partes da Data

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: The formatted date.
pt: A data formatada.

en: Date year (four digit)
pt: Data ano (quatro dígitos)

en: Date year (two digit)
pt: Data ano (dois dígitos)

en: Date month (full word)
pt: Data mês (palavra inteira)

en: Date month (abbreviated)
pt: Data mês (abreviado)

en: Date month (two digit, zero padded)
pt: Data mês (dois dígitos, zero almofadado)

en: Date month (one or two digit)
pt: Data meses (um ou dois dígitos)

en: Date week (two digit)
pt: Data da semana (dois dígitos)

en: Date day (full word)
pt: Data dia (palavra inteira)

en: Date day (abbreviation)
pt: Data dia (abreviatura)

en: Date day (one or two digit)
pt: Data do dia (um ou dois dígitos)

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: !time from now
pt: !time a partir de agora

en: Previous field
pt: Campo anterior

en: Next field
pt: Próximo campo

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Diminuição

en: Until
pt: Até

en: -- Any
pt: - Qualquer -

en: Day of Month
pt: Dia do mês

en: Day of Week
pt: Dia da semana

en: Except
pt: Excepto

en: -- Period
pt: - Período

en: Every @number
pt: Cada @number

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Full node
pt: nó completo

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Precision
pt: Precisão

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: years
pt: anos

en: Permission
pt: Permissão

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: Grid
pt: Grelha

en: Hide
pt: Esconder

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: arguments
pt: argumentos

en: Transparent
pt: Transparente

en: Button settings
pt: Definições do botão

en: Thread
pt: Tópico

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: Rate
pt: Taxa

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante o pagamento. Contacte-nos para assegurar que a sua encomenda foi recebida.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceite.

en: Distinct
pt: Distinto

en: <None>
pt: <Nenhum>

en: Description:
pt: Descrição:

en: Ubercart - core (optional)
pt: Ubercart - núcleo (opcional)

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: Example help
pt: Exemplo de ajuda

en: Purchase date
pt: Data de compra

en: <Any>
pt: <Qualquer>

en: year(s)
pt: ano(s)

en: product
pt: produto

en: Addresses
pt: Endereços

en: Loading
pt: A carregar

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: empty
pt: vazio

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: Attribute settings
pt: Definições de atributo

en: More tabs
pt: Mais separadores

en: Tab type
pt: Tipo de separador

en: Action %action has been unassigned.
pt: A acção %action foi retirada.

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Country code
pt: Código do país

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Context
pt: Contexto

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: No title
pt: Sem título

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Ligação mais

en: Edit this view
pt: Editar esta vista

en: contains
pt: contêm

en: Print
pt: Imprimir

en: Account
pt: Conta

en: Your message
pt: A sua mensagem

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Text only
pt: Apenas texto

en: Module help index
pt: Módulo índice de ajuda

en: Search help
pt: Ajuda a procurar

en: view advanced help topic
pt: visão avançada tópico de ajuda

en: view advanced help popup
pt: visão avançada de ajuda popup

en: view advanced help index
pt: Visão do índice de ajuda avançada

en: Advanced help
pt: Ajuda avançada

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
pt: Clique no ícone da ajuda para ver alguma ajuda exemplo sobre a linguagem de programação PHP (a partir de wikipedia.org). Certifique-se de executar o cron para actualizar o índice se você quiser experimentar os recursos de busca.

en: Advanced help example
pt: Exemplo de ajuda avançada

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
pt: Um exemplo de ajuda do módulo para demonstrar o módulo ajuda avançado.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only in the category(s)
pt: Apenas na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Billing information
pt: Informações de facturação

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: Authorization
pt: Autorização

en: Credit card charged: !amount
pt: Debitado do cartão de crédito: !amount

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Reports
pt: Relatórios

en: Common Settings
pt: Configurações comuns

en: Macros: %b (base path: "%base"), %t (path to theme: "%theme")
pt: Macros: %b (caminho base: "%base"), %t (caminho para o tema: "%theme")

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
pt: Se activar esta opção, uma lista com os URL de destino das hiperligações existentes na página será mostrada no fundo da mesma.

en: Include comments in printer-friendly version
pt: Incluir comentários na versão para imprimir

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
pt: Quando esta opção está activa, os comentários dos utilizadores serão incluídos na versão para imprimir. Requer o módulo de comentários.

en: New window method
pt: Método para abertura de nova janela

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
pt: Usar HTML target (não valida como XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
pt: Usar Javascript (requer suporte pelo browser)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
pt: Escolha o método a usar para abertura de nova janela.

en: Logo options
pt: Opções do logotipo

en: Logo type
pt: Tipo de logotipo

en: None (Disabled)
pt: Nenhuma (Inactiva)

en: Current theme's logo
pt: Logotipo do tema actual

en: User-specified
pt: Especificado pelo utilizador

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
pt: Seleccione o tipo de logotipo para ser mostrado na versão para imprimir. Em caso de uma localização especificada pelo utilizador, introduza o caminho ou URL em baixo.

en: Upload logo
pt: Carregar logotipo

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
pt: Se você não tem acesso direto do ficheiro para o servidor, use este campo para enviar seu logotipo.

en: Footer options
pt: Opções do rodapé

en: Footer type
pt: Tipo de rodapé

en: Site's footer
pt: Rodapé do sítio

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
pt: Seleccione o tipo de rodapé para ser mostrado na versão para imprimir. Em caso de um rodapé especificado pelo utilizador, introduza-o em baixo.

en: Web page options
pt: Opções da página web

en: Links area
pt: Área de Ligações

en: Content corner
pt: Canto do conteúdo

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
pt: Escolha a localização da(s) ligação(-ões) à página da versão para imprimir. A área de ligações encontra-se normalmente abaixo do conteúdo do nó, enquanto que o canto do conteúdo se localiza no canto superior direito do conteúdo do nó. Mesmo que a ligação esteja inactiva, é ainda possível visualizar a versão para imprimir entrando na página !path/nid onde nid é o identificador númerico do nó.

en: Advanced link options
pt: Opções avançadas da ligação

en: Icon only
pt: Apenas ícone

en: Icon and Text
pt: Ícone e texto

en: Select the visual style of the link.
pt: Seleccione o estilo visual da ligação.

en: Link visibility
pt: Visibilidade da ligação

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
pt: Isto pode ser usado por criadores de temas para modificar o estilo da ligação ou por módulos jQuery para abrir em uma nova janela (e.g. greybox ou thickbox). Podem ser especificadas várias classes, separadas por espaços.

en: Show link in system (non-content) pages
pt: Mostrar ligação em páginas de sistema (que não são conteúdo)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
pt: Esta opção, ao ser activada, adiciona uma ligação à versão para impressão em paǵinas criadas pelo Drupal ou pelos módulos activos.

en: Published on %site_name
pt: Publicado em %site_name

en: retrieved on %date
pt: acedido em %date

en: By %author
pt: Por %author

en: Created %date
pt: Criado em %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
pt: Adiciona às páginas de conteúdo e administração uma ligação para a versão para imprimir

en: Web page
pt: Página web

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
pt: Configurações da Versão para imprimir estão disponíveis em !link

en: Report settings
pt: Definições do relatório

en: Column
pt: Coluna

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: Display a message to the user
pt: Apresentar uma mensagem ao utilizador

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Order review submit button text
pt: Texto para o botão de revisão da encomenda

en: Submit Order
pt: Enviar Encomenda

en: Order created through website.
pt: Encomenda criada através do site.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
pt: A receber nova notificação de encomenda para a encomenda !order_id

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Sell price
pt: Preço de Venda

en: field
pt: campo

en: Notification
pt: Notificação

en: View settings
pt: Definição da vista

en: Delete view
pt: Eliminar vista

en: Click to view.
pt: Clique para ver.

en: Shipping Address:
pt: Endereço para Envio:

en: Order #:
pt: Encomenda #:

en: Ship order !order_id packages.
pt: Enviar pacotes da encomenda !order_id

en: Ship
pt: Enviar

en: Product reports
pt: Relatórios de produto

en: Shipments
pt: Remessas

en: Shipment !id
pt: Remessa !id

en: Cancel shipment
pt: Cancelar remessa

en: Ship packages
pt: Enviar pacotes

en: Order @order_id does not exist.
pt: Encomenda @order_id não existe.

en: Ship Manually
pt: Enviar Manualmente

en: Shipping method
pt: Método de expedição

en: Payment received
pt: Pagamento recebido

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo está dentro.

en: Message Content
pt: Conteúdo da mensagem

en: No response
pt: Sem resposta

en: Order complete
pt: Encomenda finalizada

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: File download
pt: Descarregar ficheiro

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total da encomenda:

en: Vendor account number
pt: Número de conta do vendedor

en: Title only
pt: Apenas título

en: Post new comment
pt: Submeter um novo comentário

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: None available.
pt: Não se aplica.

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Tax
pt: Imposto

en: Show a comment field in the workflow section of the workflow tab form.
pt: Visualizar um campo de comentário na secção de fluxo de trabalho do formulário no separador de fluxo de trabalho.

en: Current state name
pt: Nome do estado actual

en: Current state
pt: Estado actual

en: Unknown state
pt: Estado desconhecido

en: Workflow state
pt: Estado do fluxo de trabalho

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato de WW (01 - 53)

en: Test Environment settings
pt: Definições de Ambiente de Teste

en: Test Mode
pt: Modo de Teste

en: Reason for canceling order
pt: Motivo do cancelamento da encomenda

en: Button size
pt: Tamanho do botão

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Default price
pt: Preço predefinido

en: Save taxes
pt: Guardar impostos

en: What is Google Checkout?
pt: O que é o Google Checkout?

en: Google Checkout terminal
pt: Terminal Google Checkout

en: Return to order view screen.
pt: Voltar à visualização da encomenda

en: Balance:
pt: Saldo:

en: Total tax
pt: Total de impostos

en: Partial CC number: %s
pt: Número parcial do CC: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
pt: Encomenda %order cancelada pela Google: %reason

en: Order canceled.
pt: Encomenda cancelada.

en: Payment received by Google Checkout
pt: Pagamento recebido por Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
pt: Pagamento de %amount recebido por Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
pt: Reembolso recebido por Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
pt: Reembolso de %amount recebido por Google Checkout.

en: In Google Checkout
pt: No Google Checkout

en: Chargeable
pt: Taxável

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
pt: Desculpe, apenas pode adicionar um desses de cada vez.

en: Default cart form
pt: Formulário predefinido do carrinho

en: Cart Contents
pt: Conteúdos do carrinho

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pt: Mostrar o conteúdo do carrinho de compras de um cliente.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
pt: Esta conta foi banida e não pode baixar ficheiros.

en: Watermark Text
pt: Texto para marca d'água

en: Add Watermark
pt: Adicionar marca d'água

en: Uploaded file is not a valid JPEG
pt: O ficheiro enviado não é um JPEG válido

en: Must fill in text
pt: Necessário preencher o texto

en: Empty Line
pt: Linha vazia

en: Package order !order_id products.
pt: Empacotar produtos da encomenda !order_id

en: Test Gateway
pt: Gateway de teste

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
pt: Processar pagamentos de cartão de crédito através da gateway de teste.

en: Check or Money Order
pt: Cheque ou dinheiro

en: Customer Supplied Package
pt: Pacote fornecido pelo cliente

en: Small Packages
pt: Pacotes pequenos

en: Credit card encryption
pt: Encriptação de cartão de crédito

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
pt: Os dados do cartão de crédito no banco de dados estão sendo encriptados

en: Credit card on a secure server:
pt: Cartão de crédito num servidor seguro:

en: Credit card/eCheck
pt: Cartão de crédito/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
pt: Redireccionar para 2Checkout para pagar com cartão de crédito ou eCheck.

en: Select your payment type:
pt: Seleccione o tipo de pagamento:

en: Secret word for order verification
pt: Palavra secreta para verificação da encomenda

en: Language preference
pt: Preferência de idioma

en: Show credit card icons beside the payment method title.
pt: Mostrar icons dos cartões de crédito junto ao título do método de pagamento.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
pt: Pago com !type, 2Checkout.com encomenda #!order

en: credit card
pt: cartão de crédito

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
pt: !type pagamento aguarda aprovação de 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
pt: Activar para processar pagamentos usando 2Checkout.com

en: Update your payment details
pt: Actualize os detalhes do seu pagamento

en: Transaction Key
pt: Chave de transacção

en: cURL error: @error
pt: erro cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
pt: Pagamento de cartão de crédito rejeitado: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
pt: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Montante: @amount<br />Resposta AVS: @avs

en: ACCEPTED
pt: ACEITE

en: REJECTED
pt: REJEITADO

en: Order @order_id
pt: Encomenda @order_id

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta subscrição?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
pt: Subscrição cancelada através de Authorize.Net

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
pt: Cancelamento de subscrição falhou. Veja comentários da encomenda para mais detalhes.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta taxa?

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
pt: Ocorreu um erro. Por favor tente de novo e contacte-nos se o problema persistir.

en: Authorize and capture immediately
pt: Autorizar e capturar imediatamente

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
pt: Dados do cartão de crédito são encriptados durante a finalização da encomenda para segurança máxima.

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do proprietário como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de início que inseriu é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você digitou já expirou.

en: Card Owner
pt: Proprietário do Cartão

en: View card details.
pt: Ver detalhes do cartão.

en: Card Type:
pt: Tipo de Cartão:

en: Card Owner:
pt: Proprietário do Cartão:

en: Card Number:
pt: Número do Cartão:

en: Start Date:
pt: Data de Início:

en: Expiration:
pt: Validade:

en: Issue Number:
pt: Número de Emissão:

en: Issuing Bank:
pt: Banco emissor:

en: Not configured, see below.
pt: Não configurado, veja abaixo.

en: Validate credit card numbers at checkout.
pt: Validar número do cartão de crédito no checkout.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
pt: Tentativa de processar pagamentos de cartão de crédito no checkout.

en: Order status
pt: Estado da encomenda

en: Unit of time
pt: Unidade de tempo

en: Credit card fields
pt: Campos do cartão de crédito

en: Enable CVV text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do CVV no formulário de checkout.

en: Enable card owner text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do proprietário no formulário de checkout.

en: Enable card start date on checkout form.
pt: Activar o campo de data de início no formulário de checkout.

en: Credit card payment policy
pt: Política de pagamento por cartão de crédito

en: Card processing failure message
pt: Mensagem de falha no processamento do cartão

en: Process card
pt: Processar cartão

en: What is the CVV?
pt: O que é o CVV?

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
pt: O CVV para estes cartões está na parte de trás do cartão. É apenas os três últimos dígitos no extremo direito da caixa de painel de assinatura.

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
pt: Use este terminal para processar pagamentos com cartões de crédito através do acesso predefinido.

en: Order total: @total
pt: Total da encomenda: @total

en: Balance: @balance
pt: Balanço: @balance

en: Charge Amount
pt: Valor de Cobrança

en: Charge amount
pt: Valor de cobrança

en: @auth_id - @date - @amount authorized
pt: @auth_id - @date - @amount autorizado

en: ZIP/Postal code
pt: Código Postal

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo de cartão de crédito não foi validado.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
pt: !id<br />!decision, Motivo: !reason

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decisão: @decision</b><br /><b>Motivo:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
pt: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Motivo: !reason

en: Successful transaction.
pt: Operação bem sucedida.

en: System unavailable.
pt: Sistema indisponível.

en: Card verification number matched.
pt: Número de verificação do cartão corresponde.

en: Card verification number not matched.
pt: Número de verificação do cartão não corresponde.

en: None available
pt: Não disponível

en: Balance is less than !zero.
pt: Saldo é inferior a !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
pt: Saldo é inferior ou igual a !zero.

en: Balance is equal to !zero.
pt: O saldo é igual a !zero.

en: Balance is greater than !zero.
pt: O saldo é maior que !zero.

en: Credit card charge failed.
pt: Cobrança de cartão de crédito falhou.

en: Credit card payment processed successfully.
pt: Pagamento do cartão de crédito processado com êxito.

en: Delete payment?
pt: Eliminar pagamento?

en: Enable payment tracking.
pt: Activar monitorização do pagamento.

en: Payment entered.
pt: Pagamento recebido.

en: Payment information:
pt: Informação de pagamento:

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem a certeza de que deseja excluir este pagamento?

en: Payment deleted.
pt: O pagamento foi excluído.

en: Delivery Date
pt: Data de Entrega

en: Desired delivery date:
pt: Data de entrega desejada:

en: Mail to
pt: Mail para

en: Review order
pt: Análise da encomenda

en: Submit order
pt: Enviar encomenda

en: API username
pt: API do nome de utilizador

en: API password
pt: API senha

en: <b>Address:</b> @avscode
pt: <b>Endereço:</b> @avscode

en: Calculate shipping
pt: Calcular transporte

en: Order comments
pt: Comentários sobre encomenda

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Service not available
pt: Serviço indisponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: Calculate shipping cost
pt: Calcular o custo de transporte

en: Small package
pt: Embalagem pequena

en: @method is enabled.
pt: @method está activo.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
pt: Cotações de envio é gerado automaticamente quando você digitar o seu endereço e pode ser atualizado manualmente com o botão abaixo.

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
pt: Se tiver problemas para obter um determinado envio. Por favor, verifique as informações de entrega para o produto e tente novamente.
    Se isso não resolver o problema, por favor telefone-nos para concluir seu pedido.

en: Default pickup address
pt: Endereço de recolha predefinido

en: Default order fulfillment type for products
pt: Tipo predefinido de atendimento a pedidos de produtos

en: Calculate
pt: Calcular

en: Apply to order
pt: Aplicar à encomenda

en: Package %id:
pt: Embalagem %id:

en: Contents:
pt: Conteúdos:

en: Package type:
pt: Tipo de embalagem:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Pickup Address:
pt: Endereço de recebimento:

en: Delivery Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Ship date:
pt: Data de carga:

en: Carrier:
pt: Transportadora:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Cost:
pt: Custo:

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Declared value
pt: Valor declarado

en: Carrier
pt: Transporte

en: Shipping cost
pt: O custo do transporte

en: Origin address
pt: Endereço de origem

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Configure the attribute settings
pt: Configurar as definições do atributo

en: Option price format
pt: Opção de formato de preço

en: Display price adjustment
pt: Exibir o ajuste de preços

en: Display total price
pt: Exibir o preço total

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: Cart settings
pt: Definições do carrinho

en: Configure the cart settings.
pt: Configurar as definições do carrinho.

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Address fields
pt: Campos de endereço

en: Cart contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Customer information
pt: Informação do cliente

en: Delivery information
pt: Informações de entrega

en: !pane settings
pt: !pane definições

en: Continue shopping message
pt: Mensagem para continuar compras

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
pt: Criar ligações especializadas na compra de produtos de outros nós.

en: Catalog settings
pt: As definições do catálogo

en: Configure the catalog settings.
pt: Definições para configurar catálogo.

en: Catalog vocabulary
pt: Vocabulário de catálogo

en: Catalog top level
pt: Catálogo de alto nível

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia que será considerado o catálogo de produtos.

en: Display the catalog breadcrumb
pt: Mostrar a navegação do catálogo

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
pt: Exibir contagem de nó na navegação do catálogo

en: Display subcategories in the catalog view
pt: Exibir subcategorias na exibição do catálogo

en: Number of columns in the grid of categories
pt: Número de colunas na grade de categorias

en: Catalog products list
pt: Lista de produtos de catálogo

en: Product nodes per page
pt: Nós de produto por página

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
pt: Determina quantos produtos serão listados em cada categoria de do catálogo. Observe que se você estiver usando exibição da grade deve ser múltiplo do valor da grelha, caso contrário, a última linha não vai corresponder.

en: View all file download features on products.
pt: Todas as funcionalidades de transferência de ficheiros dos produtos.

en: Files path
pt: O caminho dos ficheiros

en: Download limits
pt: Descarregas limitadas

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: Primary e-mail:
pt: Email primário:

en: Primary e-mail
pt: Email primário

en: Updated order
pt: Atualizada encomenda

en: Order settings
pt: Definições de encomenda

en: View and process orders.
pt: Exibir processo de encomendas.

en: View orders
pt: Ver encomendas

en: View and process the orders received through your website.
pt: Exibir e processar as encomendas recebidos através do seu site.

en: Create order
pt: Criar encomenda

en: Create an empty new order.
pt: Criar uma nova encomenda vazia.

en: Search orders
pt: Pesquisar encomendas

en: Search existing orders.
pt: Pesquisa encomendas existentes.

en: Active orders
pt: Ativar encomendas

en: All orders
pt: Todas as encomendas

en: View by status
pt: Ver por estado

en: Order number:
pt: Número de ordem:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de email:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de Cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone de Entrega:

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo da Encomenda:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes do transporte:

en: Products on order:
pt: Produtos encomendados:

en: Administer products, classes, and more.
pt: Administrar produtos, classes e muito mais.

en: View products
pt: Exibir os produtos

en: Create and edit product node types.
pt: Criar e editar tipos de nó do produto.

en: Configure product settings.
pt: Definições para configurar o produto.

en: Product fields
pt: Campos do produto

en: Product features
pt: As funcionalidades do produto

en: List position
pt: Posição da lista

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
pt: Suporte a imagem do produto foi automaticamente configurado pelo Ubercart.

en: Display price
pt: Exibir o preço

en: <em>Add to cart</em> button text
pt: <em>Adicionar ao carrinho</em> texto do botão

en: The following product features are enabled
pt: As características do produto a seguir são ativadas

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
pt: <b>Encomenda estados utilizados:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
pt: A seguir estão o total de pedidos, produtos, vendas e totais da ordem média de cada cliente da loja. Ao clicar nas ligações de cabeçalho irá mudar uma encomenda descendente ou ascendente para essa coluna. Clicando no nome de um cliente irá levá-lo para uma lista pormenorizada das encomendas que o cliente fez. Clicando em um nome de utilizador clientes leva-o para a página de conta.

en: View the report settings.
pt: Exibir as definições do relatório.

en: Customer reports
pt: Relatórios de clientes

en: View reports for store customers
pt: Exibir relatórios de clientes da loja

en: View reports for store products
pt: Exibir relatórios de produtos da loja

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: View reports for store sales
pt: Exibir relatórios de vendas da loja

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para ficheiro CSV.

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registos

en: Multiply by quantity
pt: Multiplique pela quantidade

en: Default expiration
pt: Vencimento predefinido

en: Default role
pt: Grupo predefinido

en: Expiration display
pt: Fim de exibição

en: Decrement stock upon order submission
pt: Diminuir a quantidade, mediante a apresentação da encomenda

en: View reports for product stock.
pt: Exibir os relatórios para o stock do produto.

en: View and modify customer information and orders.
pt: Exibir e modificar as informações dos clientes e encomendas.

en: View customers
pt: Exibir clientes

en: Search customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search through your customer list.
pt: Pesquisar através de sua lista de clientes.

en: Country settings
pt: Definições do país

en: View the country settings.
pt: Exibir configurações do país.

en: Edit the country settings.
pt: Editar configurações do país.

en: Store settings
pt: Definições de loja

en: Enable a country
pt: Activar um país

en: Remove a country
pt: Remover um país

en: Remove an installed country.
pt: Remover um país instalado.

en: !country removed.
pt: !country removido.

en: Customer's first name
pt: Primeiro nome do cliente

en: Customer's last name
pt: Sobrenome do cliente

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Street address 1
pt: Morada

en: Street address 2
pt: Bairro

en: 01 - January
pt: 01 - Janeiro

en: 09 - September
pt: 09 - Setembro

en: 11 - November
pt: 11 - Novembro

en: Tax rates and settings
pt: Definições de taxas e impostos

en: Enable developer modules
pt: Activar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desactivar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Actual anónimo / utilizadores autenticados

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Desactivar estes módulos: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Nenhum módulo desenvolvedor ativo.

en: display drupal links
pt: mostrar ligações do Drupal

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação predefinida

en: An error occurred at @path.
pt: Ocorreu um erro em @path.

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Path: !path
pt: Caminho: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Admin
pt: Administrador

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Completar automáticamente

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Is one of
pt: É um de

en: Disable Continuous Zoom
pt: Desativar Zoom Contínuo

en: Enable extra marker events.
pt: Ativar eventos de marcador extra.

en: Enable clickable shapes.
pt: Ativar formatos clicáveis​​.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>clickshape</em> event.
pt: Utilizar para o trabalho de javascript avançado, isso vai ativar o <em>Clique formato</em> evento.

en: Map: Standard street map.
pt: Mapa: Padrão de mapa de rua.

en: Satellite: Standard satellite map.
pt: Satélite: Padrão de mapa de satélite.

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
pt: Visão de satélite, sem sobreposição de rua. Nome interno: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
pt: Híbrido: Híbrido mapa de satélite.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
pt: Mapa com os dados físicos (vegetação, terreno.) Nome interno: G_PHYSICAL_MAP

en: Thickness of line, in pixels.
pt: Espessura da linha, em píxeis.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
pt: Valor de cor hexadecimal para cor de preenchimento. Exemplo: #<em>00AA33</em>

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
pt: Opacidade do preenchimento, de 0 a 100%.

en: Filled Polygons
pt: Polígonos preenchidos

en: Click marker / segment
pt: Clique marcador / segmento

en: Line style
pt: Estilo da linha

en: Polygon style
pt: Estilo de polígono

en: Use for new and changed polygons
pt: Usar novos e modificar polígonos

en: GMap markers
pt: Marcadores de GMap

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
pt: Ativar a escolha de um marcador para termos neste vocabulário.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Será garantido o acesso aos utilizadores com a seqüência de permissão especifica.

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Os nós são o conteúdo principal de um site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Os comentários são respostas para o nó de conteúdo.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no site.

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULL)

en: Is not empty (NULL)
pt: Não está vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Ends with
pt: Termina em

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Link this field to its user
pt: Link este campo para o seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Subscreva o valor para exibir qualquer utilizador anónimo.

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se seleccionado, irá visualizar um campo para introdução do texto a usar para os utilizadores anónimos.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Quicktab
pt: Separador rápido

en: Tab title
pt: Título do separador

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: Tab content
pt: Separador de conteúdo

en: At least one tab should be created.
pt: Pelo menos um separador deve ser criado.

en: The topic id.
pt: ID do tópico.

en: View link
pt: Ligação vista

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir ficheiros anexos "listados"

en: Send to friend
pt: Enviar a um amigo

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Custom text
pt: Texto personalizado.

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: The comment body.
pt: O corpo do comentário.

en: Abbreviated name
pt: Nome abreviado

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
pt: O ano deve ser um número entre %min e %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês deve ser um número entre 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
pt: O dia deve ser um número entre !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
pt: A hora deve ser um número entre !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
pt: O minuto deve ser um número entre !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
pt: O segundo deve ser um número entre !min e !max.

en: A valid value is required.
pt: Um valor válido é requerido.

en: date ical
pt: data iCal

en: Repeat display
pt: Repetir a exibição

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Time H:i
pt: Hora H:i

en: Add new date field
pt: Adicionar novo campo de data

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Comparison
pt: Comparação

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Order Taxes
pt: Impostos da Encomenda

en: Charging @order_id
pt: Cobrança @order_id

en: Charged @order_id
pt: Cobrado @order_id

en: Payment declined @order_id
pt: Pagamento recusado @order_id

en: Processing @order_id
pt: Processamento @order_id

en: Delivered @order_id
pt: Entregue @order_id

en: Will not deliver @order_id
pt: Não foi entregue @order_id

en: Payment tracking is enabled.
pt: Monitorização do pagamento está activa.

en: Payment tracking is disabled.
pt: Monitorização do pagamento está desactiva.

en: @payment is enabled for checkout.
pt: @payment está activo para o checkout.

en: @payment is disabled for checkout.
pt: @payment está desactivo para o checkout.

en: view order
pt: ver encomenda

en: Description: @desc
pt: Descrição: @desc

en: Transaction ID:<br />@txn_id
pt: ID da transacção:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
pt: Cancelar URL de retorno

en: Order @order_id at !store
pt: Encomenda @order_id em !store

en: Receiving quotes...
pt: A receber cotações...

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia <a href="!edit-url">%name</a> é definido como o catálogo de produtos.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
pt: Navegação de catálogo está sendo exibida.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
pt: Navegação de catálogo está oculta.

en: Display products in the catalog in a grid.
pt: Mostrar os produtos no catálogo em uma grade.

en: Products are displayed in a grid.
pt: Os produtos são exibidos em uma grade.

en: Products are displayed in a table list.
pt: Os produtos são exibidos em uma lista de tabela.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
pt: Se nada for feito, a exibição de tabela predefinida será usado e as definições deste formulário serão ignoradas.

en: Number of columns in the product grid
pt: Número de colunas na grade do produto

en: Displayed fields
pt: Campos exibidos

en: Product SKU
pt: Produto SKU

en: Default product image
pt: Imagem do produto predefinido

en: The image will always be included in the product grid.
pt: A imagem será sempre incluída na grade de produtos.

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: Attribute selection elements
pt: Seleção dos atributos dos elementos

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
pt: Adiciona todos os elementos de seleção de formulário disponíveis e seus atributos, adiciona formulário do carrinho se exibido na grade.

en: Product grid settings
pt: Grade das definições do produto

en: Original order
pt: Original da encomenda

en: The sort criteria of line items.
pt: Os critérios de ordenação de itens de linha.

en: Displayed product fields:
pt: Exibir campos do produto:

en: Configure the product kit settings.
pt: Configurar as definições kit de produtos.

en: Price:
pt: Preço:

en: Sales tax report
pt: Vendas relatório de impostos

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
pt: De notar que se pode activar/desactivar a lista de URLs para cada tipo de conteúdo individualmente em !url.

en: Content Types page
pt: Página de tipos de conteúdo

en: Use URL alias instead of node ID
pt: Usar o URL alternativo em vez do ID do nó

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
pt: Ao activar esta opção irá criar uma ligação usando o nome alternativo em vez do número da página.

en: Link in book hierarchy nodes
pt: Ligação em páginas de tipo livro

en: Book module link not modified
pt: Ligação do módulo Livro intacta

en: Current page and sub-pages
pt: Página actual e sub-páginas

en: Current page only
pt: Apenas página actual

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
pt: Gravar a configuração destas frases irá desactivar a sua tradução através do sistema de idiomas do Drupal. Use o botão de 'Restaurar as parametrizações padrão' para as devolver ao estado original.

en: Text strings
pt: Frases de texto

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
pt: Texto usado na ligação para a versão para imprimir.

en: Printer, e-mail and PDF versions
pt: Versão para imprimir, e-mail e PDF

en: Most printed
pt: Mais imprimidos

en: Show link
pt: Mostrar ligação

en: Show link in individual comments
pt: Mostrar ligação em cada comentário

en: Show Printer-friendly URLs list
pt: Mostrar lista de URLs

en: The settings below only apply in case the corresponding type-specific setting is also enabled (except for the "Show link in individual comments").
pt: As configurações abaixo aplicam-se apenas no caso de a respectiva configuração do tipo de conteúdo estar também activa (excepto no caso de "Mostrar ligação em cada comentário").

en: node-specific print configuration
pt: configuração da versão para imprimir especificas de cada nó

en: use PHP for link visibility
pt: Usar PHP para a visibilidade da ligação

en: Administer > Site configuration > Printer-friendly Pages
pt: Administrar > Configuração do site > Versão para imprimir, e-mail e PDF

en: Send by e-mail options
pt: Opções do envio por correio electrónico

en: Send by e-mail link
pt: Ligação para envio por correio electrónico

en: Choose the location of the link(s) to the send by e-mail page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still send a node by e-mail by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
pt: Escolha a localização da(s) ligação(-ões) para envio por correio electrónico. A área de ligações encontra-se normalmente abaixo do conteúdo do nó, enquanto que o canto do conteúdo se localiza no canto superior direito do conteúdo do nó. Mesmo que a ligação esteja desactivada, é ainda possível aceder o envio por correio electrónico entrando na página !path/nid onde nid é o identificador númerico do nó.

en: Setting this option will add a send by e-mail link on pages created by Drupal or the enabled modules.
pt: Esta opção, ao ser activada, adiciona uma ligação para envio por correio electrónico em páginas criadas pelo Drupal ou pelos módulos activos.

en: The maximum number of e-mails a user can send per hour.
pt: O número máximo de correios electrónicos que um utilizador pode enviar por hora.

en: Send only the teaser
pt: Enviar apenas o início

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
pt: Se escolhido, a opção por omissão será para enviar apenas o início do nó em vez do conteúdo integral.

en: Enable teaser/full mode choice
pt: Activar escoha de modo início/completo

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
pt: Se escolhido, o utilizador será capaz de escolher entre enviar o conteúdo integral ou só a o início na altura do envio.

en: Send e-mails using Job Queue
pt: Enviar correios electrónicos usando o módulo Job Queue

en: Selecting this option, e-mail delivery will be performed by the Job Queue module during each cron run. Leaving this unselected, the e-mail will be sent immediately, but the site will take slightly longer to reply to the user.
pt: Ao escolher esta opção, a entrega de correios electrónicos será feita pelo módulo Job Queue durante cada execução do cron. Deixando esta opção desligada, os correios serão enviados imediatamente, mas o site pode tardar um pouco mais em responder ao utilizador.

en: Text used in the link to the send by-email form.
pt: Texto usado na ligação para a versão para envio de correio electrónico.

en: !user has sent you a message from !site
pt: !user enviou-lhe uma mensagem de !site

en: e-mail subject line. The sender's name will appear in place of !user in the subject. The web site name will be inserted in place of !site. The page title replaces !title.
pt: Linha de assunto do correio electrónico. O nome do remetente irá aparecer em vez de !user no assunto. O nome do sítio web será inserido em vez de !site. O título da página substui !title.

en: Message Preamble
pt: Preâmbulo da mensagem

en: Message from sender
pt: Mensagem do emissor

en: e-mail message preamble. The sender will be able to add their own message after this.
pt: Preâmbulo do correio electrónico. O remetente pode adicionar a sua mensagem a seguir a isto.

en: Set the default contents of the message.
pt: Introduza o conteúdo da mensagem por omissão.

en: Thank You Message
pt: Mensagem de agradecimento

en: Thank you for spreading the word about !site.
pt: Obrigado por espalhar a palavra sobre !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
pt: Esta mensagem será mostrada após o utilizador preencher o formulário com sucesso.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
pt: Insira várias direcções separadas por vírgulas e/ou linhas diferentes.

en: Page to be sent
pt: Página a enviar

en: View page
pt: Ver página

en: Clear form
pt: Limpar formulário

en: Someone
pt: Algúem

en: an interesting site
pt: um sítio interessante

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
pt: Não pode enviar mais de %number mensagens por hora. Por favor reduza o número de destinatários.

en: You must enter a subject.
pt: Tem de introduzir um assunto.

en: You must enter a message.
pt: Tem de introduzir uma mensagem.

en: print_mail: From %from
pt: print_mail: De %from

en: %name [%from] sent %page to [%to]
pt: %name [%from] enviou a %page para [%to]

en: us
pt: nós

en: Send page by e-mail
pt: Enviar página por correio electrónico

en: Most emailed
pt: Mais enviados

en: Send by e-mail
pt: Enviar por correio electrónico

en: Send this page by e-mail.
pt: Enviar esta página por correio electrónico.

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
pt: Adiciona a capacidade de enviar a página por correio electrónico.

en: PDF options
pt: Opções PDF

en: PDF generation tool
pt: Ferramenta de criação de PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
pt: Esta opção seleciona a ferramenta de criação de PDF usada por este módulo para gerar a versão PDF.

en: PDF version link
pt: Ligação à versão PDF

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
pt: Escolha a localização da(s) ligação(-ões) à versão PDF. A área de ligações encontra-se normalmente abaixo do conteúdo do nó, enquanto que o canto do conteúdo se localiza no canto superior direito do conteúdo do nó. Mesmo que a ligação esteja desactivada, é ainda possível visualizar a versão PDF entrando na página !path/nid onde nid é o identificador númerico do nó.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
pt: Esta opção, ao ser activada, adiciona uma ligação à versão PDF em páginas criadas pelo Drupal ou pelos módulos activos.

en: Open PDF in
pt: Abrir PDF em

en: Same browser window
pt: Mesma janela

en: New browser window
pt: Nova janela

en: Save dialog
pt: Opção para gravar

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
pt: Escolha o método desejado para abrir a versão PDF no browser do utilizador.

en: Paper size
pt: Tamanho do papel

en: Choose the paper size of the generated PDF.
pt: Escolha o tamanho do papel do PDF criado.

en: Page orientation
pt: Orientação do papel

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
pt: Escolha a orientação das páginas no PDF criado.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
pt: (TCPDF apenas) Escolha o tipo de letra a ser usado. Exemplos: %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
pt: ATENÇÃO: TCPDF inclui toda a fonte no PDF gerado. Se não usa Unicode, então helvetica ou times são escolhas seguras que mantêm o PDF pequeno. Fontes Unicode podem aumentar o tamanho do PDF para a região do 1MB.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
pt: (TCPDF apenas) Escolha o tamanho de letra a ser usado para texto normal. Este é o valor base usado para as escalas usadas em outros estilos de texto.

en: wkhtmltopdf options
pt: Opções wkhtmltopdf

en: Xvfb options
pt: Opções Xvfb

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the Xvfb executable.
pt: (Apenas wkhtmltopdf) Insira as opções adicionais que deseja passar ao executável do Xvfb.

en: PDF File Name
pt: Nome do ficheiro PDF

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
pt: Se deixado em branco, o nome do ficheiro será o caminho da página. Podem ser usadas etiquetas para construir o nome do ficheiro (ver a seguinte lista). A extensão .pdf será adicionada automaticamente.

en: Replacement Patterns
pt: Padrões de substituição

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
pt: Não foi encontrada uma ferramenta de criação de PDF. Por favor, descarregue uma das ferramentas PHP de criação de PDFs suportada. Veja o ficheiro INSTALL.txt deste módulo para mais detalhes.

en: No PDF tool selected
pt: Nenhuma ferramenta PDF foi ainda seleccionada.

en: Font size must be at least 1.
pt: O tamanho da letra tem de ser pelo menos 1.

en: PDF version
pt: Versão PDF

en: Text used in the link to the PDF version.
pt: Texto usado na ligação para a versão PDF.

en: Page !n of !total
pt: Página !n de !total

en: Printer-friendly PDF
pt: Versão PDF

en: Most PDFd
pt: Mais PDF

en: Please configure it in the <a href="@url">PDF settings page</a>.
pt: Por favor configure uma na <a href="@url">página de configuração de PDF</a>.

en: Adds the capability to export pages as PDF.
pt: Adiciona a capacidade de exportar páginas como PDF.

en: Print module form.
pt: Formulário do módulo print

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número de identificação do vocabulário da categoria pai.

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Comment body
pt: Corpo de comentários.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: User timezone
pt: Fuso horário do utilizador

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação a comentário

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor fará o seu melhor para converter uma Vista da versão 1 para a 2. Todavia, esta conversão não é fiável; terá muito provavelmente de realizar ajustamentos na sua vista para conseguir uma adequação completa. Pode importar vistas da versão 1 através do separador Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas a uma vista bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Converter vistas da versão 1 arquivadas

en: Convert view
pt: Converter vista

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas personalizadas e consultas de banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Example table
pt: Tabela exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: A tabela exemplo contém conteúdos exemplo e pode ser relacionada com os nós.

en: Example content
pt: Conteúdo exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Algum conteúdo exemplo que referencia um nó.

en: Example node
pt: Nó exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto simples

en: Just a plain text field.
pt: Um simples campo de texto simples.

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Um simples campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo boolean

en: Just an on/off field.
pt: Um simples campo ligado/desligado.

en: Timestamp field
pt: Campo registo data/hora

en: Just a timestamp field.
pt: Um simples campo de registo data/hora

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Emula a página inicial predefinida do Drupal; pode definir a página inicial predefinida com o caminho para esta vista de modo a fazer dela a sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a utilizar quando o argumento existe. Irá reescrever o título da vista e os títulos dos argumentos anteriores.

en: Validator options
pt: Opções de Validador

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: Provide default argument options
pt: Fornecer opções predefinidas para argumento

en: Default argument type
pt: Tipo de argumento predefinido

en: Current date
pt: Data corrente

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir multiplos argumentos na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E)

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir múltiplos argumentos a funcionar em conjunto

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir múltiplos argumentos na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: True/False
pt: Verdadeiro/Falso

en: On/Off
pt: Ligado/Desligado

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se seleccionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se seleccionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar quantos dígitos para imprimir após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O único caractere a ser usado como um ponto decimal.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Unlock operator
pt: Operador de desbloqueio

en: Operator identifier
pt: Identificação de operador

en: Remember
pt: Lembrar

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: not in
pt: não em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: É nenhum de

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contêm qualquer palavra

en: has word
pt: contêm palavra

en: Contains all words
pt: Contêm todas as palavras

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Broken
pt: Quebrado

en: Query build time
pt: Tempo a construir a consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo a renderizar vista

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Clone view %view
pt: Clonar vista %view

en: View name
pt: Nome da vista

en: View description
pt: Descrição da vista

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Export this view
pt: Exportar esta vista

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta vista

en: View "@display"
pt: Vista "@display"

en: Invalid
pt: Inválido

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Add display
pt: Adicionar exibição

en: Remove display
pt: Remover exibição

en: Restore display
pt: Restaurar exibição

en: View analysis
pt: Analisar vista

en: View details
pt: Detalhes da vista

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Clear Views' cache
pt: Limpar cache das vistas

en: Disable javascript with Views
pt: Desactivar javascript com Vistas

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: Converted
pt: Convertido

en: Unable to find view.
pt: Incapaz de encontrar vista.

en: Unable to convert view.
pt: Incapaz de converter vista.

en: The view has been deleted
pt: A vista foi apagada

en: Default settings for this view.
pt: Definições predefinidas para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar a vista como uma página, com ligações URL e menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados de outras exibições para obter múltiplas vistas do mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibe as visualizações com uma feed, como as Feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra as linhas numa grelha

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra as linhas numa tabela

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibir o resumo não formatado, com opção para um após o outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gerar um feed RSS a partir de uma vista.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será garantido o acesso para utilizadores com qualquer uma das regras especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados de Vistas.

en: Time-based
pt: O tempo base

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache baseada no tempo dos dados.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério para ordenar

en: sort criterion
pt: critério para ordenar

en: filter
pt: filtro

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: Post date
pt: Data do artigo

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de quando o comentário foi publicado.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornecer uma simples ligação para exibir o comentário.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/comentado

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contacto

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Published or admin
pt: Publicar ou administrar

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato de CCYYMMDD

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato de YYYYMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato de YYYY.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato de MM (01 - 12).

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato de DD (01 - 31).

en: Created week
pt: semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês actualizado

en: Updated year
pt: Ano actualizado

en: Updated month
pt: Mês actualizado

en: Updated day
pt: Dia actualizado

en: Updated week
pt: Semana actualizado

en: Node revision
pt: Revisão do nó

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo resumo armazenado. Isto pode não ser válido ou dados úteis em todos os tipos de nó.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Poll
pt: Votação

en: Links to
pt: Ligação para

en: Node statistics
pt: Estatísticas de nó

en: Total views
pt: Total de vistas

en: Views today
pt: Visitas de hoje

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Mostrar todos os termos de taxonomia associado a um nó de vocabulários especificado.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nós que não são traduzíveis ou são a versão original de uma  tradução.

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nós que são traduções de originais.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do nó -- quer a tradução necessite ou não de ser actualizada.

en: Outdated
pt: Desactualizado

en: upload
pt: carregar ficheiro

en: Listed
pt: Listado

en: Has attached files
pt: Têm ficheiros anexados

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado para os utilizadores, seja cauteloso a usá-lo.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de início de sessão do utilizador

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto personalizado ou ligação.

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar orderm de ordenação

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Procure qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar puntuação

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Seleccione os termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinónimo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nós sem tradução

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: não tem permissão para modificar. Se trocar de validador, as actuais configurações serão perdidas e não serão recuperáveis.

en: PHP validate code
pt: PHP validar código

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Modifique quantos itens a apresentar

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta vista

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes você precisa que um seja criado. O caminho de um item pai será sempre o mesmo caminho com a última parte deixada de fora. Ex, se o caminho para essa vista é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: Grouping field
pt: Agrupar campos

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para o direito. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar a missão do site para a descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos entre a mesma coluna. Se o fizer, o separador específicado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a caixa ordenável ​​para fazer essa coluna clique ordenáveis​​, e verifique o rádio de ordenação predefinida para determinar qual coluna será ordenada por predefinição, se houver. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não existe vistas para serem exportadas neste momento.

en: Show only these tags
pt: Mostar apenas estas etiquetas

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pt: Coloque isto no @module.module na sua directoria modules/@module

en: use views exporter
pt: Usar exportador de vistas

en: Bulk export
pt: A exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de vistas

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite a exportação de múltiplas vistas de uma vez.

en: Adjust top margin
pt: Ajuste da margem superior

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Se activado, a saída do local é deslocada para baixo cerca de 20 pixels do topo da janela de exibição para exibir o menu de administração. Se desabilitado, alguns absoluta ou elementos de página fixo posicionado pode ser coberta pelo menu de administração.

en: Keep menu at top of page
pt: Mantenha o menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo utilitário foi instalado para o efeito, podem ser facilmente desactivado e desinstalado.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover tarefas locais em menu

en: Administration menu settings
pt: Definições do menu de administração

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Ativar estes módulos: !module-list.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as definições de menu de administração.

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
pt: A mensagem que deverá ser enviada. Pode incluir as seguintes variáveis: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Nem todas as variáveis estarão disponíveis em todos os contextos.

en: Date and time lookup
pt: Consulta de data e hora

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: Display the view as an iCal feed.
pt: Exibir a vista como um iCal feed.

en: Generates an iCal feed from a view.
pt: Gerar um feed iCal a partir de uma vista.

en: Calendar page
pt: Página do calendário

en: Calendar block
pt: Bloco do calendário

en: Calendar period
pt: Período do calendário

en: Calendar navigation
pt: Calendário de navegação

en: Creates back/next navigation and calendar links.
pt: Criar voltar /  próximo e ligações ao calendário de navegação.

en: Displays Views results in a calendar.
pt: Exibir os resultados de vistas em um calendário.

en: Half hour
pt: Meia hora

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location.
pt: Opcionalmente, os itens do grupo em colunas por um valor de campo, por exemplo, selecione o tipo de conteúdo para mostrar os itens para cada tipo de conteúdo na sua própria coluna, ou utilizar um campo local para organizar os itens em colunas com o local.

en: Add+
pt: Adicionar +

en: All times
pt: Todos os tempos

en: Empty day
pt: Dia vazio

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
pt: Não há formatos personalizados configurados. Por favor <a href="@link">adicione</a> algum.

en: Format string
pt: Formato da expressão

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data definido pelo utilizador. Veja o <a href="@url">manual do PHP</a> para opções disponíveis. Esse formato é usado para exibir como <span>%date</span>.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
pt: Tem a certeza que deseja remover o formato %format?

en: Removed date format %format.
pt: Formato de data %format removido.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
pt: Tem certeza que quer remover o formato do tipo %format?

en: Removed date format type %format.
pt: Formato de data do tipo %format removido.

en: !type date format
pt: formato de data !type

en: Field %field has errors.
pt: O campo %field tem erros.

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Pedido HTTP Erro na importação %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falha ao abrir arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
pt: !day-name Domingo|Segunda|Terça|Quarta|Quinta|Sexta|Sábado

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
pt: !day-abbreviation Dom|Seg|Ter|Qua|Qui|Sex|Sab

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
pt: !day-abbreviation D|S|T|Q|Q|S|S

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
pt: !datetime Ano|Mês|Dia|Semana|Hora|minutos|Segundos|Todo Dia|Todo dia

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
pt: !datetime_plural Anos|Meses|Dias|Semanas|Horas|Minutos|Segundos

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
pt: !date_order Todos|Primeiro|Segundo|Terceiro|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
pt: !date_order |Último|Próximo ao último|Terceiro ao último|Quarto ao último|Quinto ao último

en: !date_nav Prev|Next|Today
pt: !date_nav Anterior|Próximo|Hoje

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
pt: !month-name |Janeiro|Fevereiro|Março|Abril|Maio|Junho|Julho|Agosto|Setembro|Outubro|Novembro|Dezembro

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
pt: !month-abbreviation |Jan|Fev|Mar|Abr|Mai|Jun|Jul|Ago|Set|Out|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
pt: Permite utilizad@res configurarem formatos de data

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Allow users to configure custom date formats.
pt: Permite que utilizad@res configurem formatos de data personalizados.

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Allow users to add additional date formats.
pt: Permitir que os utilizadores adicionem formatos de data.

en: Delete date format
pt: Eliminar formato de data

en: Allow users to delete a configured date format.
pt: Permitir que os utilizadores eliminem um formato de data configurado.

en: Delete date format type
pt: Apagar tipo de formato de data

en: Allow users to delete a configured date format type.
pt: Permite que utilizad@res apaguem tipos de formato de data configurados.

en: Per-user timezone name.
pt: Nome de utilizador por fuso horário.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: o módulo date não pode ser atualizado até que o Views seja atualizado. Por favor volte ao <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações remanescentes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
pt: data.module tem atualizações, mas não pode ser atualizado sem que o módulo views seja primeiro atualizado.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
pt: O módulo Date API requer o <a href="@link">módulo Date PHP4</a> para versões do PHP anteriores a 5.2.

en: Display repeat rule
pt: Mostrar regra de repetição

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar regra de repetição

en: Select List with Repeat options
pt: Lista de Selecção com opções para Repetição

en: Configure date formats for each locale
pt: Configurar os formatos de data para cada região

en: Field %field is required.
pt: O campo %field é obrigatório.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Utilizar selecionador de tempo predefinido jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de tempo

en: Choose the jQuery timepicker to user.
pt: Escolha o seletor de tempo jQuery para o utilizador.

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: administer date tools
pt: administrar ferramentas de data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e criar automaticamente datas e calendários.

en: Date browser
pt: Data em programa de navegação

en: Date browser style
pt: Estilo de data em programa de navegação

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar voltar / próxima navegação.

en: Navigate to previous month
pt: Navegar para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Navegar para o próximo mês

en: View full page month
pt: Exibir o mês em página inteira

en: <b>@type failed.</b>
pt: <b>@type falhou.</b>

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
pt: Determina quais os métodos de envio a citar na conclusão da compra, quando os produtos de diferentes tipos de envio são ordenados. Os maiores valores prevalecem.

en: Shipment
pt: Expedição

en: Requires the <em>administer site configuration</em> permission.
pt: Requer a permissão <em>administrar a configuração do site</em>.

en: access send to friend
pt: acesso a enviar a um amigo

en: access PDF version
pt: acesso à versão PDF

en: Close window after sending to printer
pt: Fechar a janela depois de enviar para a impressora

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
pt: Quando as opções acima estiverem activas, esta opção irá fechar a janela depois dos seus conteúdos serem impressos.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
pt: (Apenas wkhtmltopdf) Insira as opções adicionais que deseja passar ao executável do wkhtmltopdf. Podem ser usados tokens nestas opções (ver lista em baixo).

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Job title
pt: Título do emprego

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Tornar
